PDA

Tüm Versiyonu Göster : Avusturalya dan Herkez Buraya!!

Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

@li
07 01 2009, 18:00
ocagın on yedısınde sıdneyde olacagım ama aıle yanında kalmak ıstemıyorum.eger tanıdıgınız yurt varsa veya tavsıye edebıecegınız yurt varsa adresını veya telefonunu verırmısınız.bu arada GEOS dıl kursuna gıdecegım yanı yakın olursa ıyı olur .yardım edersenız cok sevınırım...

adelaider7
arkadaslar selamlar ben iki yil tafe ve iki yil universite de hospitality bolumunde toplam 4 yillik egitim icin adelaide gidiyorum.benim sorum iki yıl tafe i bitirdikten sonra oturma iznine basvuruldugunu duydum.benim vizem 4 yillik ogrenci vizesi cikacak.tafe den mezun olduktan sonra oturma iznine basvurabilir miyim onu soracagim.uni ye gitmeden once oturma izni alabilir miyim bilen bi arkadas var mi ?

adelaider7
oyle denk geldi.okul rezervasyonlari doluymus buyuk sehirlerde.ben de pek kalabalık yerleri sevmiyorum zaten.bu 4 yillik ogrenci vizesi dahilinde pr basvurmakla ilgili bildigin bisey var mi.

yotanka
08 01 2009, 18:00
Arkadaşlar Tasmania ile ilgili bilgisi olan varmı aranızda ?

Ögrenci işlerinin durumu nasıldır vs.

pennywhistlepoem
Perth_sontango,bildigim kadariyla eger vizen 10 aydan daha az bir sure icin verilmisse vizene 8503-no further stay maddesi koyulma ihtimali var, bu da vizeni uzatamazsin demek. Ama bu kesin degil, sadece oyle bir ihtimal var. Aklinda bulundur diye soyluyorum. Daha ayrintili bilgiyi suradan alabilirsin

http://www.immi.gov.au/media/f...ving_Condition8503.htm (http://www.immi.gov.au/media/fact-sheets/52bWaiving_Condition8503.htm)

kartal 008
TAFE den sonra PR başvurusu yapabilirsin,,, ama -simdi bazı bölümler de degısıklık oldu dıye haberler var...bunu bıldıkten sonra oraya gıttıkten sonra gereklı detayların hepsını ogrenırsın...yasaya yasaya..PR konusunda cok fazla bılgım yok etraftan duyduklarım var sadece bu sorulara cevap verecek arkadaslar var...

Kavaii Foundatıon programları cok sıkı eger herhangı bır bosluk varsa program bıtımıyle,,vize tarıhın arasında ve sen de Turkıye ye donus yapmak ıstemıyorsan takvımı ona gore ayarla derim...foundatıon programlarıyla ,,imigratıon ofıslerın ırtıbatları cok ıyı onun ıcın takvımını ona gore yapıp gel..tabııkı okul un bıtısıyle bır kursa yazılman mantıklı,, yanı bu da bı yol aradaki bosluk ıcın ;ama takvımı ıyı ayarlarsan bos yere paran gıtmez...

kartal 008
Kavaı soyle bı sey daha hatırlıyorum AU ya hukuk okumak ıcın gelen bayan bı Turk arkadas vardı ,, foundatıon progr***** dewam edıyordu; fakat bazı donemler Bıyolojı,Fızık,Kımya gıbı derslerı arkadasın progr***** koydular o da bu derslerden donem uzattı,,Hukuk okumak ısteyen bırısı bu derslerı almak zorunda deıl dedi,,Ingıltereye bı unı ye baswuru yaptı dırek unıye kabul aldı,,,ama ONUN vize suresi Foundatıon ve Unı dahıl 5 sene idi arada bı bosluk olup olmadıgını net hatırlamıyorum;ama vize suresi 5 yıl...net hatırlıyorum... fırmanla konus, bazı vıze turlerınden haberdar olmayabılırler normaldır...

kartal 008
O zaman TAFE bittikten sonra PR alıp unıye devam etmek mantıklı...

kartal 008
Vallaha sontango oyle gelıpte kolay problemsız bı sekılde vızenı uzat,,yok oyle 3 kurusa 5 kofte,,,defalarca imigratıon offıce gıdıp derdını anlatacaksın,okul bulup kayıt yaptıracaksın okulun ucuzunu bulmak ıcın defalarca gorusmeye gıdeceksın...bunların hepsı zor ısler...

theprinceisback
kartal008 tafeden sonra o dedigin arkadas PR basvuramaz cunku hala ogrenci vizesinde olacak ogrenci vizesi olan kisi PR basvuramaz ancak mezun olduktan sonra vize bitimine yakin veya resmi olarak okulunu bitirdigine dair belge aldiktan sonra kopru vizesine basvuruyu yapar bu esnada PR basvurabilir, bu arkadasin durumu TAFE den sonra ya ogrenci vizesini iptal edip basvuracak yada kalan iki yili unide tamamlayip oyle basvuracak.

theprinceisback
Tasmania bu ulkenin en kucuk eyaleti vede en cok yagis alan eyaleti heryer yemyesil vede dogasi en guzel eyaletlerinden biridir, havasi ise Avustralyanin en soguk ikliminede sahiptir tabi soguk dedigim oyle kar falan yagmaz, eyalette bircok sey cok ucuzdur ozellikle ev fiyatlari pek endustrisi yokstur balikcilik sanirim en buyuk gecim kaynagi (Tasmanian somon baligi en lezzetli baliklardan biridir) bunun yanisira turizmde onemli gecim kaynaklarindan biridir, duydugum kadari ile sadece bir Turk kepaccisi vardir, eyalette fazla yabanci yasamaz, simdi is durumlarina gelince tahmin edersinizki is fazla yok zaten nufusu az. Vall bilmiyorum bir ogrenci ne yapar orada sanirim yesili, dogayi, yagmuru birde somon baligini cok seviyorsaniz tabi gidin.

Perth_sontango
Arkadaslar aranizda 6 aylik dil kursuna gelipte vizesini sorunsuz uzatabilen varmi?

Daha oncede yazdigim gibi sponsor bulmakta zorlaniyorum bu kriz asamasinda, bari 6 aylik gelip masraflari azaltalim diye dusundum...

Perth_sontango
Peki soyle soriyim ozaman...
6 aylik dil kursuna gelip vizesini uzatan var mi aramizda arkadaslar?

yotanka
09 01 2009, 18:00
quote:Originally posted by: theprinceisback
Tasmania bu ulkenin en kucuk eyaleti vede en cok yagis alan eyaleti heryer yemyesil vede dogasi en guzel eyaletlerinden biridir, havasi ise Avustralyanin en soguk ikliminede sahiptir tabi soguk dedigim oyle kar falan yagmaz, eyalette bircok sey cok ucuzdur ozellikle ev fiyatlari pek endustrisi yokstur balikcilik sanirim en buyuk gecim kaynagi (Tasmanian somon baligi en lezzetli baliklardan biridir) bunun yanisira turizmde onemli gecim kaynaklarindan biridir, duydugum kadari ile sadece bir Turk kepaccisi vardir, eyalette fazla yabanci yasamaz, simdi is durumlarina gelince tahmin edersinizki is fazla yok zaten nufusu az. Vall bilmiyorum bir ogrenci ne yapar orada sanirim yesili, dogayi, yagmuru birde somon baligini cok seviyorsaniz tabi gidin.

Tesekkurler Prince yardımlarin için. demekki oralar bana göre degilmis gitmeye degmez :)

Perth_Sontango: 6 Aylik vize alarak uzatilabilir vize alman tabiiki ihtimaller arasinda ancak bu tamamen konsolosun elinde olan ve senin verecegin evraklarla ilgili birşey. Alamazsın demiyorum alan arkadaslar var biliyorum ama alırsında demiyorum :)

lagrima
ben aldım mesela !

Perth_sontango
Anladim, tesekkurler arkadaslar..

biyococuk
10 01 2009, 18:00
quote:Originally posted by: Perth_sontango
Peki soyle soriyim ozaman...

6 aylik dil kursuna gelip vizesini uzatan var mi aramizda arkadaslar?

bankada göstereceğin paraya bağlı. eğer yeterli para gösteriyorsan genelde 10 aydan az olanlara da no further stay koymama ihtimalleri oluyor. ama hem çok az para gösterip hem de 10 aydan az programa yazılıyorsan büyük ihtimalle no further stay condition koyalar ve uzatamazsın vizeni orda.

dragao
pardon mesaj yanlış yere yazıldı..

dragao
peki bu eş vizesi için en az iki yıl evli olması gerekiyormuş die bişi duymuştum acaba doğrumudur.. yani ben yazın evlensem yaz sonunda eş vizesiyle başvurabilirmiyiim.. yoksa ikimizinde aynı anda okula kayıt olması mı daha iyi olur..

bu iki yıl olayı doğrumu? şimdi bide 18 ay daha mı bekleyeceğiz?

dragao
11 01 2009, 18:00
peki bu eş vizesi için en az iki yıl evli olması gerekiyormuş die bişi duymuştum acaba doğrumudur.. yani ben yazın evlensem yaz sonunda eş vizesiyle başvurabilirmiyiim.. yoksa ikimizinde aynı anda okula kayıt olması mı daha iyi olur..

bu iki yıl olayı doğrumu? şimdi bide 18 ay daha mı bekleyeceğiz?

greenblue
11 01 2009, 18:00
Arkadaslar merhaba,

Doktor muayenesine gidecek arkadaslar icin bir not dusmek istedim.. eger duzenli olarak kullandiginiz bir ilac varsa (sorduklari icin soyluyorum) durumunuza iliskin olarak doktordan cesitli bilgiler talep ediyorlar.. ilacla tedavinin yeterli oldugu cerrahi muahele gerektirmedigi gibi.. bunlari temin ettiginizde bir sorun kalmiyor.. benim ogrenmek istedigim husus da, saglik sigortamizi gitmeden kayit yaptirdigimiz okul yaptiriyor.. bu durumda gittigimizde hastalandigimiz zaman doktorlara okul mu yonlendiriyor.. yani okullarin anlasmali oldugu doktorlar mi var .. veya da oraya gittigimiz vakit okuldan buradaki saglik karnesi benzeri birsey alip hastaneye mi gidebilecegiz.. buradaki saglik sigortasi icin odedigimiz para disinda orada yine muayene ilac vs. ekstra para odeyecek miyiz.. buradan kullandigimiz ilaclar, grip ilaci agri kesici vitamin vs ilaclari goturmeyi dusunsek muhtemelen havaalaninda doktor raporu isterler diye dusunuyorum.. ya da ulkeye girmesine izin vermezler... yani Avustralya'ya giriste sorun olmazsa buradan alip goturmeyi de dusunebilirim....bu konularda bigi verebilecek arkadaslara simdiden tesekkurler...

kanaria
12 01 2009, 18:00
Saglik sistemini soyle ozetleyebiliriz. Okulunuzdan 1 hafta icinde medibank denilen kartlarinizi aliyorsunuz. Dis, goz, ambulans masraflari haric cogu harcamanizin 80% ini geri oder. Ama bir suru gizli charge'i oldugu icin asla 80% ini alamazsiniz. Aldiginiz ilaclarin her birinin $20 uzeri olmasina dikkat edin altindakileri sigorta karsilamiyor.
Her semtte 3-5 tane olan health centerlarin birine gidebilirsiniz.Reception'a merhaba dediginizde $50 odeyip doktoru(Practitioner) gorursunuz. Eger ciddi birseyse doktor sizi uzman doktor'a veya hastaneye sevk eder.

pennywhistlepoem
Ben de greenblue ile ayni seyi merak ediyorum. Ben Hollanda`ya her gidisimde yanimda bikac antibiyotik agri kesici ve alerji hapi falan gotururum.Au icin de ayni seyi yapsam gumrukte recete falan sorarlar mi bana? Ilac dedigin ne ki ufak kutular icinde ztn, bulmalari icin valizi alt ust etmeleri gerekir. Tecrubesi olan arkadaslar paylasabilirlerse cok sevinicem.

pennywhistlepoem
https://www.oshcworldcare.com.au/member_student/medical_providers.aspx

Bu sitede adi gecen doktorlara ya da hastanelere gittiginiz surece siz birsey odemek zorunda kalmiyorsunuz.Onlar faturayi direk sigortaya kesiyorlar

kartal 008
Arkadaslar ilac konusunda her ulkenin kanunları farklı onun ıcin bu riski almaya deymez...lagrima nın dedigı gibi her ogrencının bızzat kendıne verilen healty cardlar var onunla gıdıp islem yaptııyorsun ama benim de cok sukur saglık sorunum olmadı...detayı bilemıyorum....ilac listelerı cok karısık lısteler ,,,ıngılızce bılgısının yanı sıra tıbbi bir bilgisi olması gerekır ınsanların ...burada su ılacı getir sunu getirme dıyen kımseye aldanmayın... onun ıcın rıske gırmeyın derim kendı sahsi fikrim...Lagrımanın dedıgı gibi ben de gırıs yaparken cok fazla detaylı bi arama yapılmadı ; fakat bu ısler hıc bellı olmaz...

dragao
....Yani oyle soru sormussinki sanki Avustralya yurtdisindan yana yana is tecrubesi olmayan muhendis adaylari ariyor. Burada is bulmak oyle zannettiginiz gibi kolay degil!

desene avusturalyada doldu ve hatta taşmak üzere.. dünya dışında bir gezegende iş varmı acaba oralarda bi cv bıraksak. :) )))

dragao
bu assessment level denilen olay nedir?

mesela türkiye kaçıcı sırada 4-3-2-1 diye gidiyor sanırım, eğer türkiye 3. sırada ise bunu anlamı nedir?

lagrima
yaptırdıgınız sigorta sonucu buraya geliğiniz ilk hafta okulunuza bir kart gonderiliyor banka kartı gibi bir sey bu ve bununle doktora gidiyorsunuz.sukur benım bir saglık sorunum olmadı ama bildigim kadarıyla hastanede ne gerekıryorsa sız oduyorsunuz sonra onlar sızın hesabınıza bu mıktarı gerı yatırıyorlar.ilaç konusunda ben hiç ilaç getirmemiştim yanımda sorun olur dıye ama herhangi bir kontrolde olmadı acıkcası valızınıze koysanız anlarlamı bılmıyorum ama baska arkadaslardan getırmıs olanlar var biliyorum eger sueklı kullandıgınız bırseyse kesın yanınızda recete bulundurun

theprinceisback
Eger yaniniza surekli kullandiginiz ilac alacaksaniz receteyi gostermeniz iyi olur, ama agri kesici vs bence yaniniza almaniza degmez burada daha ucuz ustelik cogu ilaci recetesiz alirsiniz. Saglik sigortasina gelince OSHC woldcare cok iyi bir sigorta sirketi ama ne yazikki sadece ogrencilere sigorta yapiyor (ben artik ogrenci olmadigim icin ozel sigortaya dunyanin parasini veriyorum:frown ;) , muayene icin eger kampuste muayene olacaksaniz hic para vermezsiniz ama eger disarida muayene olacak iseniz sizden once para kesilir sonra odediginiz miktarin cogunu geri alirsiniz tabi private hastenelere gitmeyin yada anlasmali olan hastanelere gidin gitmeden once anlasmalimi degilmi muhakkak konyrol edin, buradad saglik ocaklari gibi yerler var her semtte, zaten saglik ocagina gittiginizde once sorun anlasmalimi degilmi ona gore, ilac konusuna gelince benim zamanimda ilac $26 dolarin uzerinde ise, digelim ilaci tutari $50 dolar bunun ancak $24 dolarini geri alirsiniz, hastane masraflarina gelince digelim bu kurum yilda $6000 dolara kadar odeme yapiyor, benim hanim ameliyat olmustu masraflarda bayagi tutmustu, ama bes kurus odemedik, ayni sekilde esi ile gidenlere eger es dogum yaparsa tum hastane masraflari karsilaniyor, tabi ozel muayene ve bazi ilaclar vs ya yarisi yada tamami karsilanmiyor oralar zaten karisik, her bi operasyon yada dogum icin ayri odeme seyleri var, tabi estetik vs gibi seyleri tahmin ettiginiz gibi karsilamazlar.

theprinceisback
quote:peki bu eş vizesi için en az iki yıl evli olması gerekiyormuş die bişi duymuştum acaba doğrumudur.. yani ben yazın evlensem yaz sonunda eş vizesiyle başvurabilirmiyiim.. yoksa ikimizinde aynı anda okula kayıt olması mı daha iyi olur..
dragao kimden duydun bunu, yani mantiken bunun dogru olma ihtimali sence olabilirmi!

theprinceisback
theanswer1903 havesini kirmiyayim ama is tecrubesi olmayan muhendisin (gerci alanindan alanina farkedebilir yinede yurtdisinda okulu bitiren vede hic is tecrubesi olmayanin daha ise alindigini gormedim) hic sansi yok, benim yanimda calisan yeni mezun iki muhendis var biri Malezyali digeri Cinli her ikiside burada okulu bitirdi daha dogrusu zorunlu staj asamasindalar, burada muhendis adaylarinin okulu bitirmeden once 3 aylik zorunlu (480 saat)calisma kosullari var bu staji bitiren okuldan mezun olabiliyor, fakat her ikiside ne yazikki satj icin bir yer ayarliyamadilar dolayisi ile okulu bitiremiyorlar bitiremedikleri icinde vizelerini uzatamiyorlar, gecen konustum onlarla ne yapacaklarini sordum birisi dediki vizeyi uzatmak icin dil okuluna gidecekmis digeride is bulamazsa ulkesine geri donecek ustune ekonomik krizde olunca is bulmak ozellikle muhendisler icin oldukca zor, simdi buradan mezun olan ingilizcesi iyi olan kisi is bulmakta zorlanirsa artik seninkisi herhalde hayalden ote birsey olamaz....Yani oyle soru sormussinki sanki Avustralya yurtdisindan yana yana is tecrubesi olmayan muhendis adaylari ariyor. :rolleyes: Burada is bulmak oyle zannettiginiz gibi kolay degil!

theprinceisback
dragao daha oncede cevaplamistim sorunu yine yazayim es durumu icin yok oyle birsey kimden duyduysan sacmalamis, yok eger geyik muhammebeti olsun diye yazdiysan birdaha seni kimse ciddiye alip cevap yazmaz.

NicholaiHell
Herkese tekrar selamlar ,

Arkadaşlar Melbourne'de haftalık ücreti uygun olan bir dil kursu bilen var mı ? Tafe'i de olan bir kurs ise tabi ki iyi olur . Bir de yanlış hatırlamıyorsam uzatılabilir vize için minimum 44 haftalık bir kursa yazılmamız gerekiyor değil mi ?

Herkese şimdiden teşekkürler...

Santchez
prince ve kanaria merhaba lar yanılmıosam /prince) perth (kanaria) sidney şehrindeydiniz.ben şehirde biraz kararsızımda sizin tavsiyeleriniz ne olur ..birçok yazınızı okudum hatta tümünü diyebilirim sizin şahsi fikirlerinizi almak istiyorum bu konuda .(ing seviyem başlangıc tarzanca) Amacımı sorarsanız önce dil okulu sonra tafe yani kısacası kalabilmenin yollarını arıcam.Bu konuda bana biraz yardımcı olursanız çok sevinirim saçma sorular sormamak için bütün sayfaları okudum...Ama en azından sizinde bir fikrinizi almak istiyorumm...Eğer yardımcı olursanız cok sevinirim olmazsanızda canınız saolsun yeterince burda insanların sorularını yanıtladınz.Emeği geçen herkese teşekkurler.

theanswer1903
Herkese Merhaba;

Öncelikle kendi durumumu özetliyim. Şu anda türkiyede mühendislik eğitimi alıyorum. Okulu bitirince avustralya'da çalışmak orada yaşamak istiyorum. Bunun için ingilizcenin dışında ne gerekli? Acaba iş tecrübesi olmayan ve göçmen birisine iş veriyorlar mı? Ayrıca oraya gitmeden önce iş bulmanın çok daha iyi olduğunu okudum. Yani sponsor işveren bulmak gerekiyor peki bu mümkün sizce? Sizin önerileriniz nelerdir? İş bulup öyle mi vizeye başvurmak yoksa iş bulamadan da başvurup çıkarsa vize oraya gidince mi iş aramak? Ayrıca sertifika programlarına katılmayı önerir misiniz? İş bulma konusunda faydası olur mu sizce?
prince ve diğer tüm cevap yazan arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

bondi
13 01 2009, 18:00
herkese selam,
arkadaslar daha once orda kalan bırı tekrar gelmek ıcın vıze basvurusunda daha once 1 yıldan daha fazla aus kaldıgı ıcın yenı basvuruda sabıka kaydı belgesı ıstenıyor yasal olarak,

tr den ben nereye basvuracagım aus da sabıka kaydı ıcın bılen var mı? daha once alan var mı?
orda criminal record denen olay yanı...

cok tesekkurler...

bondi
sayın writerbrisbane bır de sız

Ancak ortada duzeltilmesi gerken yanlis bir bilgi var o da su
; Aile uyeleriniz sizinle student vizeye basvurabilirler bunun icicn aradan bir yil gecmesi gerekmiyor.
Belki durum su sekilde halledilebilir, Esiniz de facto viesine basvurursa bu Avustralya'da eslere ve partnerligini beyan eden kisilere uygulaniyor, belki calismasinda sure siniri olmayailir. Bunu immigration office ile konusmak lazim. Soyle bisi yaapbilirim, immigration office e gider sorarim size gerekli yaniti yazarim ama Ocak ayini bulabilir. Eger sure kisitlamaniz yksa, boyle bisi yapabilirim.

demıstınız umarım unutmadınız,
var mı ogrendgınız bır durum,
cok tesekkurler...

pennywhistlepoem
pasaport uzakmaktan bahsediyorsan herhangi bir turk elciliginden ya da konsooslugundan yapabilirsin. Eger bulundugun sehirde yoksa sanirim postayla da oluyordu. pasaport uzatma fiyatlari da Turkiyedekinden cok daha ucuz. Ben 5 senelik icin 60 EURO odedim Hollanda`da.

writerbrisbane
quote:Originally posted by: dragao
bu assessment level denilen olay nedir?

mesela türkiye kaçıcı sırada 4-3-2-1 diye gidiyor sanırım, eğer türkiye 3. sırada ise bunu anlamı nedir?

bu soruya daha once cevap vermistim, eger siteyi gozden gecirirsen cevabi bulursun....
sevgiler

kartal 008
Green blue , pasaport suresi uzatımını dert etme ,,,dısisleri bakanılıgı sitelerine gır orada Turkıyenın dunyadakı tum elcılık telefonları belli,,,postayla islemlerını yaptırabılırsın ,,,ama oyle parasız falan deil,,,Turkıyeden daha ucuz tabii ki ama parasız deil...Brisbane e zannedersem Sıdney konsoloslugu bakıyor telefonla bıle bilgi alman mumkun ....mail yollarsan gerekli evrakların hepsini soylerler ,,,bayanların askerlik sorunu olmadıgı icin cok basit...fotograf ve pasaport unu postayla gonderiyorsun onlar sana 2 hafta ıcınde gerı gonderiyorlar ...5 senelık uzat bence cok karlı....

greenblue
Arkadaslar, ilaclar ve saglik konusunda verdiginiz bilgiler icin tesekkurler... ayrica burada muayeneye gonderdikleri doktor surekli kullandiginiz ilaclara iliskin buradan alinan recetenin ingilizce tercumesini de yaptirilmasinin gerekli olabilecegini soyluyor.. benim islemlerim uzayacakmis gibi gorunuyor.. uzadigi vakit de pasaportumun suresi donus tarihinden once dolmus olacak.. bunu buradaki elcilik sorun eder mi yoksa vize verildikten sonra (???) uzatilir der mi bilemiyorum gerci ... ama benim ogrenmek istedigim, orada uzatma islemini ucretsiz yapabilecegimi soylediler.. oradabu islemi yaptirmak icin Turk elciligine gitmem mi gerekecek.. bildigim kadariyla benim gitmeyi dusundugum yerde (brisbane) elcilik yok.. sadece sidney, canberra ve melbourne^de ... veya oranin yabancilar icin bu islemlerde aracilik eden kurumlar var mi??? ya da gitmeden burada mi uzatmami tavsiye edersiniz... yardimci olabilirseniz sevinirim...

theanswer1903
theprinceisback öncelikle mesajıma cevap verdiğin içi saol.
Biliyorum türkiyede uni bitirip avustralyaya tecrübesiz gitmek iş bulmak için çok zor ama ben okuduğum mühendisliğin MODL listesinde olduğunu görünce ve 18-29 yas arasına yüksek puan verdiklerine göre de genç mühendis istiyor olabilirler diye düşündüm. Ayrıca http://anzwers.careerone.com.au/ sitesinden bazı iş ilanlarını incelediğimde tecrübesiz eleman arayanları da olduğunu görünce bunu ciddi düşünmeye başladım. Ama dediğin gibi o ilanlar avustralya'daki bir okuldan mezun kişiler için geçerli olabilir. O konuda fikrim yok o yüzden danışıyorum.
Saygılarımla...

pennywhistlepoem
14 01 2009, 18:00
pool,bildigim kadariyla iki secenek var,ya Emirates ya Singapur havayollari. Ikisinin de fiyati hemen hemen ayni.

Ucakla alakali bir sorum da bilenlere var. Emirates 50 kg a izin veriyor ogrencilere demistiniz.Singapurun web sitesinde 20 kg bagaja izin var diye yaziyor, onlar da ogrencilere bir guzellik yapiyorlar mi? Tr-Au arasi 20 kg biraz az geldi de bana.

pennywhistlepoem
barduckmania, 550 euro yapiyor 1080 AUD, cok iyiymis bu fiyat.singapurun sitesinde 760 euro diyor tek yon.Sen nerden aldin biletini?

writerbrisbane
Bondi'ye,
hayir unutmadim merak etmeyin. Cok yogun calistigimdan henuz immigration a gitmedim, gidicne soracagim.

theprinceisback
biologist8421 sehir secimi bir cok kriteri gerektirir, bunlari yazmama gerek yok zaten cogunuz biliyorsunuz, yanliz birkisinin basina gelmis bir olayi kotu tecrubesinden dolayi, yada beceriksizliginden dolayi yada sansizligindan dolayi olmus ise kalkipta bu hic tecrubesi olmayan yada yasamamis bir insana hemen genelleme yapip negatif vede yanlis bilgi veren insanlarda acaip ama acip kil kapiyorum, simdi evet Perth te ev sorunu var bu bir gercek ama hic ev yok gibi de degil, sonra sadece konaklama yi baz alip sakin oraya gitme demek bence cok salaklik kim sana bunu onermises kusura bakmasin, yahu buraya gelen binlerce ogrenci var adamlar gelirken acaba ev bulmazmiyim diye gelmemezlik yapmiyorlar, arayan bulur kardesim okadar, evet pahali ama ona gorede burada saatlik ucretleri Melbournden daha yuksek bunuda idda ederim, iki kez bulundum orada evet Melbourne cok guzel birsehir , cokta Turk var tabi Turkceni dahada gelistirmek istiyorsan, Mado dondurmasini cok seviyorsan yada icli kofteyi, Turk yemeklerini, Turk atmosferini cok ozlerim dersen, Turk kebapcilarin yaninda 9-10 dolara calisip para biriktirebilmeyi dusunuyorsan tabi Melbourne bir numaradir. Arkadasim Perth sehrinde potansiyel cok, akilli, calikan biri isen heryerde yaparsin ama bence Perth te daha iyi kazanirsin, tabiki kolay degil helede ing yoksa, burada adi cikmis unlu kebapcilarimiz var saati 12 dolara gece yarilarina kadar calisan sevgili arkadaslarimiz var ama oda onlarin tercihi cunku o tarz is onlar icin ikinci is tabiki cash on hand oldugu icin, buraya gelen okadar ogrenci arkadas ile tanistimki, cogu az cok kendini idare edebiliyor, hatta cokta ornek gordum para biriktiren ama birazda kisiye bagli. Her sehrin artisi eksisi var, senin gelis amacin belli para kazanmak zorundasin sana soyliyeyim senin isin cok ama cok zor cunku senin asil amacin ing ogrenmek degil, burada kalmak istiyorsan olmazsan olmaz kural ing yi ogreneceksin Melbourne gidersen bu cok zor, cok Turk var hatta bazi semtlere git %90 Turk, tabiki kotulemiyorm cok sayida Turkun olmasida sana avantaj ta getirir ama ing ogrenemezsin, ing ogrenemzsen zaten hem ayni islerde kalir, ezilirsin oyle kisir dongu icerisinde olur burayada geldigine pisman olursun.

barduckmania
1080 euro ogrenci bileti singapur havayollarindan alinabiliyo..
(bu 40 kg. valiz izni demek)
ps: yaniniza aldiginiz el bagajinizi tartmiyolar (ist/ icin)
dubai'de el bagajinizi tasiyosunuz yaninizda benim gibi ucakta birakmayin :)

pool
slm arkadaslar ucak bileti ve firma olarak tavsiyeleriniz nelerdir?uygun fiyata nereden bulabilirim.simdiden teşekkurler.

kartal 008
15 01 2009, 18:00
Prince in soyledikleri birebir aynıdır,,bir kisinin yasadıgı barınma problemı yuzunden genelleme yapmayın...Yurt dısın da hayat kolay degıl arkadaslar oyle ,,, yurt dısı hayat guzel Turkıye ye 5 basar ,,,bunların bazıları masal tabiki standartlar cok ıyı ama oyle kolay degıl bazı seyler ...ew konusun da okulda zaten bı cok accomadatıon ılanları oluyor o da olmazsa,,,bu tip ilanların oldugu restaurantlar ,,,gazeteler var,,, buralardan rahatlıkla ew bulabılırasın...sanssızlıklar olabılır ama sokak ta kalmazsın...Restaurantlar da cash on the hand alırsın...Ve SÖYLE Bİ ATA SOZUMUZ VAR BIZIM ,,,AU DA KALMAK ISTEYEN AU DA KALIR...ama gercekten ıstemen lazım...bu bır Turk atasozudur Turkler tarafından ,,, AU ıcın yazılmıstır...

barduckmania
15 01 2009, 18:00
Aaa!! cok cok cok ozur.. 1080 euro (gidis-donus) hayal kirikligi icin cok pardon..
(daha kendime gelemedim de..)
sydney'de auburn tam bi hayal kirikligi oldu bana maalesef..
ONEMLI: COK SAYIDA TURK PRIZIYLE CALISAN ALET GETIRIYOSANIZ YANINIZDA 3~LU PRIZ GETIRIN TEK CONVERTER ALIN

ahmetatlihan
16 01 2009, 18:00
quote:Originally posted by: Sagittarius
merhaba uzun zamandır forumdaki yazıları takip ediyorum.Açıkçası bilmediğim okadar konu varmişki net olmasada bir takım konular hakkında azda olsa bilgi sahibi olmuş oldum en azından.Bende sydney yolcusuyum bir aksilik çıkmaz ise hesabıma yatırdım 40bin bekliyorum 3 aylık zamanın geçmesini aynı zamandada bir amerikan firmasında danışman olarak görev yapıyorum.Aslında her zaman amerikaya gitmeyi istemişimdir ama kuzenimin sydneyde okuması yaklaşık 3 yıldır orada onun deyimiyle rüya şehir oraya gitmem konusunda cok ısrar etti bende hiç bilmediğim tanımadığım birilerinin olacağı bir yere gitmektense sydneye gitmeye karar verdim.Geos st marks sanirim ona kayıt yaptırıcam 45 haftalık yaklasık 10bin aud gibi bir meblağ.Ben gerekli bilgileri kuzenimden alıyorum sağolsun buradanda alıyorum elbette ben sadece burada bulunmak istediğim için yazıyorum.Belki ileride bende sydneyde geçirdiğim zaman içinde bu forumda tr'den gelmek isteyen arkadaslara yardımcı olabilirim.Buradaki ortam gerçekten çok güzel herkes bir aile gibi birbirine yardım etmeye çalışıyor.Bu çok hoş ve güzel bir olgu özellikle yurtdışında olan arkadaslar için söylüyorum aman ben geldim zaten gerisi umrumda değil gibi tavır içine girmiyorlar gerçekten yardım etmek istiyorlar.Burada burayı takip eden okuyan insanlara tek bir konu hakkında tek bir kelime bile öğretenler bilgi verenler hepinize teşekkür ederim

SYDNEY HAKKINDA BIRAZ BILGI VEREYIM;

Hic uyumayan sehir deyimi tam anlamiyla burasi icin soylenmis, hem uyumuyor hem de eglencesi oldukca bol, aktiviteler, konserler bitmek bilmiyor, su siralar Festival 2009 var, sehir icinde en fazla 30 dk mesafede en az 4 tane guzel plaj var, sabahlara kadar pek cok bar dolup tasiyor, yasamayi eglenmeyi seven insanlar icin ruya gibi bir sehir diyebilirim...

Gelelim biraz da hayatin gerceklerine, Sydney pahali bir sehir, sehir merkezinde veya yakininda kendinize ait bir oda icin en az 200 AUD haftalik gozden cikaracaksiniz, eger ki vasifsiz is yaparim diyorsaniz ve ingilizceniz cok zayifsa saati 10-12 dolara kebapcilarda is bulabilirsiniz. Ulasim cok pahali, ogrenci bileti alamiyorsunuz.

Bu sartlarda, eger ben ingilizce bilmiyorum, profesyonel meslegim yok ya da yapamayacigimi biliyorum AU da diyorsaniz yasam giderleri daha az olan sehirleri secmek daha mantikli ancak sunu da unutmayin Sydney her zaman hareketli bir sehir :)

theprinceisback
kybele81 simdi Avukatligi birakip buraya ne icin geleceksin? Ilerde avukatlik yaparim diyorsan cok ama cok zor zaten burada okuman lazim, hernekadar AU nun adli sistemi bizim TR ye benzerlik gostersede (derslerimin biride Law idi) TR de avukatlik yapan birinin burada ayni isi yapmasi imkansiz gibi birsey, hemde super ing olsa dahi, simdi buraya kariyer degistirmek icin geliyorsan bence gelmeye deger, Perth Melbourne olayi ise kisinin yasam tarzina, ne istedige bagli, Ahmetatlihan Sydneyi cok guzel ozetlemis, size Perth ile ilgili daha once yazilanlari okumanizi tavsiye ederim.

theprinceisback
Iste yazdigim gibi biologist8421 Turkiyeden buraya saati 10 dolara calismaya gel sonra ing ogren, hayatta ogrenemzsin ondan sonra universite okuma hayelleri kur,hem yazik ya insani 10 dolara kole gibi calistiran zihniyete ama sizin gibilere mustahak kardesim gerci alan razi veren razi bana ne oluyor! :rolleyes:

kybele81
merhaba uzun zamandan beri forumun takipçisiyim ,avukat'ım yaş 30 , cok olmayan birikimimle au göçmenlik fikrini hayata geçirmek istiyorum ,ama nasıl hangi şehirden başlayacağım konusunda kararsızım , zira upuzak ve yabancı bir ülke ,sadece canberra'da tanıdıklarım var onlar yardımcı oluruz dediler ama onlara da pek güvenemiyom yani incelediğim kadarıyla canberra'nın olanakları kısıtlı diğer şehirlere göre ,bu arada ben de çalışmayı düşünüyorum , pert'de yaşadığınızı biliyorum , perth'de koşullar nasıl acaba , diğer şehirlere göre koşullar daha mı uygun ki ? yanıtlarsanız sevinirim..

adelaider7
biologist8421 arkadasim eger perth e gidersen sana hem kalcak yer hem de haftalık 600 dolar cash in hand is ayarlayabilirim ama bana cok calisma garantisi verecen ok ?
kalacak yer 90 dolar haftalık.su anda belki 110 dolar olabilir tam net bilmiyorum.ben pek calısırsan yaparsin edebiyatlarini sevmem.direk kesin soylerim.eger bana cok calısacagin garantisini verirsen ayarlarim.buraya msn i at konusalım.is saat 3.30 da baslar aksam 12 de biter.saatligi 10 dolar.

hadi sana kolay gelsin

Sagittarius
merhaba uzun zamandır forumdaki yazıları takip ediyorum.Açıkçası bilmediğim okadar konu varmişki net olmasada bir takım konular hakkında azda olsa bilgi sahibi olmuş oldum en azından.Bende sydney yolcusuyum bir aksilik çıkmaz ise hesabıma yatırdım 40bin bekliyorum 3 aylık zamanın geçmesini aynı zamandada bir amerikan firmasında danışman olarak görev yapıyorum.Aslında her zaman amerikaya gitmeyi istemişimdir ama kuzenimin sydneyde okuması yaklaşık 3 yıldır orada onun deyimiyle rüya şehir oraya gitmem konusunda cok ısrar etti bende hiç bilmediğim tanımadığım birilerinin olacağı bir yere gitmektense sydneye gitmeye karar verdim.Geos st marks sanirim ona kayıt yaptırıcam 45 haftalık yaklasık 10bin aud gibi bir meblağ.Ben gerekli bilgileri kuzenimden alıyorum sağolsun buradanda alıyorum elbette ben sadece burada bulunmak istediğim için yazıyorum.Belki ileride bende sydneyde geçirdiğim zaman içinde bu forumda tr'den gelmek isteyen arkadaslara yardımcı olabilirim.Buradaki ortam gerçekten çok güzel herkes bir aile gibi birbirine yardım etmeye çalışıyor.Bu çok hoş ve güzel bir olgu özellikle yurtdışında olan arkadaslar için söylüyorum aman ben geldim zaten gerisi umrumda değil gibi tavır içine girmiyorlar gerçekten yardım etmek istiyorlar.Burada burayı takip eden okuyan insanlara tek bir konu hakkında tek bir kelime bile öğretenler bilgi verenler hepinize teşekkür ederim

bugra3381
selam arkadaşlar ben de kimya mühendisiyim krizden dolayı türkiye de iş bulmak zor olduğundan bu arayı değerlendirmek istiyorum en az 40 haftalığınaa gidecem melbourne ile perth arasındaa kaldım bu 2 ay içinde gidecem inşallaahh fazla ingilzicem yok orda part time çalışmak ve para biriktirip gelecek sene için okul parasını çıkartmak istiyorum perth de melbourne de yaşam geçim iş gibi bilgiler verebilir misinizz çok teşekürler

ahmetatlihan
17 01 2009, 18:00
Iste yazdigim gibi biologist8421 Turkiyeden buraya saati 10 dolara calismaya gel sonra ing ogren, hayatta ogrenemzsin ondan sonra universite okuma hayelleri kur,hem yazik ya insani 10 dolara kole gibi calistiran zihniyete ama sizin gibilere mustahak kardesim gerci alan razi veren razi bana ne oluyor! :rolleyes:

size iki ornek, gecen hafta Sydney de yasanmistir,

Karsilikli iki fast food dukkani dusunun, ilk dukkanda saatine 10 dolar alarak, hemen nerdeyse hergun calisarak, okuluna ve derslerine zaman ayiramayan, masraflarini ve okul paralarini cikarmaya calisan ama hic ya da akici ingilizce konusamayan ogrenciler calisiyor.

Ikinci dukkanda, hafta ici 12, cumartesi 15, pazar ise 20 dolar alan, haftada 5 gun calisan, okuluna ve derslerine vakit ayirabilen ve kismen iyi ingilizce konusabilen bir ogrenci calisiyor.

Simdi iki dukkaninda ortak yani calisan ogrenciler TURK ,
farkli yani; ilk dukkanin sahibi TURK, ikincisinin degil....

AU ucuz bir ulke degil herkesin paraya ihtiyaci var ancak vergisiz, yasal rakamin altinda para odeyerek, bunu da kar yapma olarak goren zihniyet sadece burda degil dunyanin her yaninda var.

pool
barduckmania verdiğin bilgi için teşekkur ederim
sanırım en uygunu singapur hava yolları.

dfy_05
theprinceisback

'' iste yazdigim gibi biologist8421 Turkiyeden buraya saati 10 dolara calismaya gel sonra ing ogren, hayatta ogrenemzsin ondan sonra universite okuma hayelleri kur,hem yazik ya insani 10 dolara kole gibi calistiran zihniyete ama sizin gibilere mustahak kardesim gerci alan razi veren razi bana ne oluyor! ''

demişsinde burdan para almadan sadece yaşam masraflarını karşılamak için çalışmak ve orda hem

ingilizceyi öğrenip hemde universiteye devam etmek çok mu zor..

meslek yüksek okulu elektrik bölümü meznuyum diplomam ve transkriptim gayet ii transfer olup

avustralyada sydney şehrinde Elektrik Mühendisliği okumayı düşünüyorum.... sizce avustralyada

mühendislik okumak zormu..

bilgilerinizi bekliyorum..

pennywhistlepoem
18 01 2009, 18:00
nicomed, prince tepeden bakmiyor.Soyle dusun, bir turk olarak sifir yabanci dil ile bambaska bir ulkeye gidiyorsun ve bu ulkede hemen calisip para kazanmaya baslaman gerekiyor okul masraflarini karsilamak icin. seni kim ise alacak?tabii ki turkler. kebapcilarda,resturantlarda calisacaksin.sistemin nasil isledigini, cumartesi pazar gunleri fazladan para alman gerektigini,kontratsiz calisiyorsan ucretinin normalden yuzde yirmi fazla olmasi gerektigi gibi seyleri bilmedigin icin senin is gucunun kotuye kullanilmasi ihtimali cok yuksek maalesef.dunyanin neresine giderseniz gidin bu boyle. hem turkce konusmaktan ingilizce falan ogrenemeyeceksin, hem de calismaktan kafayi kaldiracak zamanin olmayacak.Onun icin en iyisi yaninizda ilk 3-4 ay icin para bulundurmak. 3 ayda ingilizceyi birazcik sokup sizi daha insanca calistiracak yerlerde is bulabilirsiniz.

doramason
prince çok özel olmayacaksa bi soru sorabilirmiyim?
neden ingiltereden avustralyaya gitmek istedin? ingilterede ayrımcılıkla filan karşılaştığın içinmi yoksa yağmurlu havayı sevmediğin içinmi :p
2 sene çalışmışsın ingilterede sence ingiltere iş imkanları açısından daha ii değilmi avustralyaya göre.
yani doğru düzgün bi endüstri yok avustralyada araplar gibi doğal kaynak satıyolar.

kartal 008
Isterseniz kısa donemde basit sertifikalarla...guzel para kazanacagınız ısler var...guvenlik gorevlisi olarak calısabılırsınız... kebapcı yanında harcanmazsınız...sana katılıorum bızım Turk mılletı bırbırıne destek olmaz tabiiki cıkartıp da kımse baskasının cebıne para koyacak halı yok,,,mesela bı Turk arkadasa araba tamırcısı adresi sorduk yol da kalmıstık arkadas adres tarıf etmedi,, ya da tarıf etmek ıstemedi...ben de anlamadım derdi nedir ,,ama boyle seyler oluyor senin hayata bakıs acın onemlı...

kartal 008
Bıologıst tabiiki 0 dan baslayıp bı seyler yapabılırsın ama ,,,0 tuketıp donmek zorunda kalan bı cok mılletten ınsanlar da var...

dragao
Prince yazdıklarında gayet haklı, bende Amerikaya gitmeden önce hiç ingilizce bilmiyordum ve korktum daha sonra tam 9 ay full time Amerikalı hocaların ders verdiği bir kursa gittim İstanbul'da........... devamlı ingiizce müzikler dinledim ve hatta arkadaşlık sitelerine üye olup sabahlara kadar chat yaptım, Türkçe yi sadece evde konuştum,

böylece Amerikaya gitmeden önce altyapıyı oluşturdum, hatta Kurs dan aldığım evrak benim vize almama yardımcı oldu... amerikaya gittiğimde beni konuşma klubüne kayıt ettiler kendim bile inanamadım, çünkü gramatik olarak amerikalılardan daha iyiydim diyebilirim...

bence bu tip ülkeye gitmek isteyenler böyle bir yöntem takip edebilirler böylece her şey çok daha kolay hallolur, daha az ders çalışıp daha çok pratiğe dayalı bir eğitim alabilirsiniz çünkü konuşma klüplerinde ödev verilmiyor resmen 4 ders muhabber edip çıkıyorduk, tam 7 ay böyle geçti...

bilmiyorum mantıklımı ama bence böyle bir yol takip edilebilir en azından sıfır bilgiyle gitmektense..

dragao
valla ben bir çok ülkeye gittim en kötüsü bile Türkiye'den daha iyidir.. Ne olursa olsun Avusturalya gibi bir ülkeye gitmeyi kafasına koyanlar bence beklemeden hemen gitsinler.. Türkiye bence zurnanın son deliği bile olamaz...ha orada kalmak istiyorlarsa bekar olanlar hemen evlenmenin yollarını arasınlar,bu biraz zor bir yöntem ama imkansız değil.....orda kalmanın en kolay yolu bu olsa gerek..

dragao
Peki Prince Avusturalyada evlilik olayı nasıl, yani avusturalyalı birisini bulup evlilik olayı olabilirmi? yani amerikada bu işler koalydı ama avusturalyalı kızların veya kadınların yabancılara yaklaşımı nedir?

dragao
az parayla dünyada nereye gidersen git iyi yaşayamazsın en azından 1 yıllık birikimin olmalıki oraya alışana kadar geçim yapabilesin çevreyi tanıyabilesin vs... bence hiç dil bilmeden buna kalkışmak biraz intihar gibi, bende bunu savunuyorum.. önce ülkende kendini geliştir ondan sonra yollara düş..

Nicomed66
theprinceisback

Hocam sende devamlı oraya hem okumaya hemde çalışmaya gelenlere bi kötüleme bi tepeden bakma durumu var.Sıkıntın nedir senin sorması ayıp? 10 dolara çalışmayla ingilizce öğrenmenin ne alakası var,hayatta öğrenemezsiniz filan demişsinde gereksiz moral bozuyorsun bence.

Nicomed66
maddi durumu kötü olanların gitmesi zaten kolay değil ki AU ya.toplasan kaç kişi vardır cebinde para olmadan giden kurs parasını çalışarak çıkarmaktan başka şansı olmayan?

Perthlack
Perh de yasayan arkadaslar ozellikle ECU da ogrenim gorenlere! 24 Subatta Perth de olucam hayirlisiysa..Ben Master of Information Management kisminda 1,5 yil sure ile master yapicam.IELTS sinavinda 6.0 almama ragmen writing notumun 5.0 olmasi nedeniyle direkt mastera baslayamiyorum.Ama yine de moralimi bozmadim.Ben theprinceisback nickli arkadasin soylediklerini yillarca avustralyada yasayan insanlardan da duymus biri olarak kendimi de o sekilde bilgilendirdim.Simdi sormak istedigim nokta su: ECU da gercekten kaliteli bir egitim yaninda uni kampusu ve ortami ozellikle de yabanci ogrencilere karsi nasildir? ECU da okuyup da kendi alaninda calisan veya staj yapan arkadas var midir? Istanbuldan gelen biri icin Perth de yasamak ne derece zordur--Gece hayatim falan yoktur--- Son olarak da is konusunda sadece restaurant vb islerde mi calisabiliriz? Daha cok is imkani olan yerlere yabanci ogrencileri alma sansi var midir?

Biliyorum cok soru sordum fakat aklimda takilan noktalarda yardimci olursaniz cok sevinirim..

Allah herkesin yolunu acik etsin...,

Perthlack
Perthlack ben ECU dan mezunum okulun 3 kampusu vardi uc kampusundada okudum, simdi ikiye indirdiler okulun Joondalup kampusu harika sanirim sen Mount Lawley kamsusunde okuyacaksin o kampuste fena sayilmaz, kampus sehirde, nomorregret te IT okuyor ama bachelor gerci tam olarak hangi alanda okudugunu bimiyorum, ECU yabanci ogrencilerin cogunlukta oldugu universite dolayisi ile yabancilara karsi cok sicak (zaten aksi soz konusu olmaz)Is imkanlari yine yaziyorum kisiye kalmis biraz, cok calisir cevre edinirsen is bulabilirsin ama kolayda degil senin alaninda Hintli, Bangledesli, Pakistanli okluyan cok ama sanirim IT de is imkanlai iyi olmali tam emin degili, ben kendi alanimda calisiyorum gerci kolay olmadi ama yavas yavas insaallah daha cok istedigim pozisyonlarda calisacagim.

Cevap icin tesekkurler...,Eger ozele mail adresini birakirsan en azindan ordayken de irtibat halinde olalim...,

theprinceisback
quote:Hocam sende devamlı oraya hem okumaya hemde çalışmaya gelenlere bi kötüleme bi tepeden bakma durumu var.Sıkıntın nedir senin sorması ayıp? 10 dolara çalışmayla ingilizce öğrenmenin ne alakası var,hayatta öğrenemezsiniz filan demişsinde gereksiz moral bozuyorsun bence

Nicomed66 hayatta hic kimseye tepeden bakmadim, ben Au ya gelmeden once 2 sene Ingilterede cok calisip para kazandim buraya gelip okumak icin ailemden birak para almayi aileme cok para gonderdigim zamanlar oldu, calistigin sure icerisindede hic ama hic kendimi ezdirmedim, bana az para verecegini, beni somurecegimi dusundugum kisilerin yaninda hic calismadim calismamda, burada gercekleri yaziyorum, ben de burada hem okuyup hemde calistim zaman zaman fulltime ama benim ingcem vardi is tecrubelrim vardi. Kimi kisiler hayal aleminde geziyor, hic yurt disinda bulunmamis, soyle olursa boyle olurmu, boyle yapsam ne olur gibi sorulara yine olabilecek seyleri bunca yil yurtdisinda yasaya yasaya edindigim tecrubelerden hareket ederek yaziyorum, buna tepeden bakmak denmez, kotuleme hic degil, adam tek kelime ing bilmiyor diyorki benim anca 1 aylik yetecek param var sen simdi bu kisilere ne diyeceksin bu kisi butun birikimlerini belkide harciyarak buraya gelecek iyi bir gelecek kurmak icin ama buyuk olasilikla hayal kirikligina ugruyacak niye iste boyle 10 dolara calisarak ne adam gibi para biriktirebilirsin nede cok calistigin icin okula zaman ayirabilirsin ingilizceyi zaten ogrenemedinmi hep ayni islerde calisip durur ezilirsin yalanmi, durumu iyi olmayanda bi sekilde buraya geliyor ama ne oluyor geldigine bin pisman oluyor sonra burada okuyorsunuz Au yu kotulemeler vs vs. Buraya gelmeden once cok iyi dusunun en azinda size 3 ay yetecek paranizi yaninda getirin, mutlaka ama mutlaka 3-4 kendiniz ing verin ve beklentilerinizi cok yuksek tutmayin. Bu yaziyad moraliniz bozulursa artik ne diyeyim.

theprinceisback
dfy_05 muhendislik okumak mesele degil elbette bitirirsin sorun ondan sonra is bulmak ozellikle son finasal kriz ile buradada artik hissedilmeye baslaniyor, buyuk maden firmalari, finas sektoru isci cikarmaya basladilar. Tabi durum okadar kotu degil ama muhendislik alani cok genis ve cok caba gerektiren islerden biri.

santchez iki sehir hakkinda bircok yazi var ozellikle Perth sehri hakkinda benim onceden yazilarim var biraz zahmetli ama eger vaktin olursa vede internetin varsa ac oku eski sayfalari.

theprinceisback
biologist8421 sen daha gelmeden buraya sana birilerinin cikip yardim ettigini dusunuyorsun, ah iste iyi niyetli vede saf oldugun belli, sana o kisi yardim etmiyor inan bana, soyle buraya gel anlarsin, bu kisi seni kole gibi calistiricak oyle adam ariyor cunku kolay kolay kimseyi bulamaz, sonra burada okula gideceksen oyle 4 saat oldugunu dusunme, sabah 9 dan oglen 3 e kadar dir okullar. Ben senin hevesini kirmak niyetinde degilim, Perth te olan arkadaslar beni bilir kac kisiye kalacak yer, is bulmak yada immigrationda problemi oldugunda yol gostermisligimiz vardir hatta kac arkadasim trafik kazasi gecirdi gidip bizzat kendim sigorta sirketi ile onlar adina anlasma bile yapmisligim oldu, tabi ben ozellikle buraya gelenlere hic bir cikar dusunmeden yardim etmisim bunu burada olan arkadaslar bilir. Yanliz bazi kisiler vardi, isleri dustugunde geldikten 3-4 ay sonra benle kontak kuranlara asla yardim etmedim etmemde.Sana is teklifi yapan kisi seni yada senin durumunu dusundugu icin sana is teklifi vermiyor, insaf be kardesim $10 12 yasindakiler calisiyor oda agir islerde degil yada oyle 8 saat degil, bu kisi idda ederim seni oyle calistiracakki ne dedigimi anliyacaksin eger bura gelirsen.

Maddi durumu kisitli insanlarin buraya gelemez soyle yapamaz diyen oldumu arkadaslar allah askina tabiki herkesin heryere gitmeye egitim almaya hakki var ama anlayin kardesim burada tecrubelerimden konusuyorum boyle dil ogrenilmez, maden ogreneceksin git yabancinin yaninda calis $10 hic degilse yavastan yavastan ing gelisir.

Yahu hakikaten biogolist8421 yazmissin bir kisi gunde 8 saat calissa 4 saat okula gitse 2 saat calissa, be kardesim insan oglu robot degilki, evet eger duzgun bir iste 8 saat calissan tamam cok yorulmazsin, eger okula 4 saat gidersen (oyle dil okulunu daha hic duymadim, duyan varsa lutfen adinida yazsin ogrenmis oluruz) 2 saat ders calissa yazmissin, be arkadasim o iste $ 10 dolara kole gibi calis ondan sonra okula git ve ders calis yazarken biraz gercekci ol bu nasil mumkun? Hevesinmi kirildi, niye? Gercek bu sana yardimci olan benim buraya gelmeden gor, anla, bak yine diyorum yine yapabilirsin. Sana soyle bir ornek vereyim. Benim Kolombiyali sinif arkadasim vardi universitede, adamin ing iyi, daha oncede 3/4 sene once dil okuluna gelmis AU ya, simdi bu kisinin durumu goz onune al, bu arkadas buraya cok ama kisitli parayla gelmis hatta 2. donemin okul parasi bile yoktu! evden parada istiyemez malum Kolombiya da durumlar TR den beter, adam essek gibi 2 iste calisiyordu, her donem zar zor parayi denklestirip okul parasini yasam masraflarini bir sekilde karsiladi ama cok surundu ama dersleri cok kotuydu, hep sinifta en kotu notu alip, ozellikle sinifta anlatim odevleri oldugunda hep yanlis yapar zar zor dersi gecerdi. Adam okulu bitirdi ama ne oldu biliyormusun is bulmakta cok zorlaniyor CUNKU OKULDAN HIC BIRSEY OGRENEMEDI, bende calisip okudum ama ben onceligi okula verdim hatta bazen keske daha fazla agirlik verip daha iyi notlarla bitirseydim dedigim zamanlar oldu. Benimde durumum hic iyi degildi hatta daha oncede yazdim ben Ingilterede iki sene calistim para biriktirmek icin.
hera_nis sana yazmis belki birkac ay sorun yasarsin ingilizcede3n dolayi, sana sansini denersin diye yazmis, tabi kendisi bunu sansini deneme gibi algiliyor cunku herhalde butun birikimlerini vermesine gerek olmamis yada oyle tasasi yoktu yurt disina gitmeden. Ben diyorum elinizde firsat varken hatta o firsati kendiniz yaratarak yurt disina gidebiliyorsaniz gidin, gorun yasayin inanilmaz tecrube kalsanizda geride gitseniz de kazanacaginiz cok sey var ama beni bu kadar yazmaya iten bunu yaparken ne hayal kurun nede ailenizin binbir ugrasi sonucu birikimlerini heba etmeyin cok iyi dusunun.

theprinceisback
kardesim burada Avustralyayi en fazla oven begenen benim zaten oyuzden onca ulkeden sonra buraya yerlesmeye karar verdim onceki yazilarimi okusaydin keske( bira eski ama olsun AU la ilgili yararli bilgi cok, son yazdiklarimi bir daha oku adamin sorunu az parasinin olmasi, ailesinin birikimlerini alarak buraya gelecek ing ogrenmeden verdigimiz akil ne, once ing ogren sonra zaten gecimini saglar gerisini getirirsin diger verdigimiz akil $10 kole gibi calisma, bunun AU kotulemek ile ne alakasi var anlama problemi yasiyorsunuz yahu tabi AU TR den 10 lat daha iyi bunun tartismiyoruz, yazilanlari iyice okuyun sonra yorum yapin ya!

theprinceisback
quote:prince çok özel olmayacaksa bi soru sorabilirmiyim? neden ingiltereden avustralyaya gitmek istedin? ingilterede ayrımcılıkla filan karşılaştığın içinmi yoksa yağmurlu havayı sevmediğin içinmi

doramasan, Ingiltere benim icin basamakti AU gitmek icin, yagmurlu hava, insanlar vs cok neden var Ingiltereyi tercih etmememin nedenlerden bazilari, is konusunda ise Polonya ve diger yeni ulkeler EU katilinca millet Ingiltereye hucum etti cunku kapilarini tek acan ulke idi, o zamanlar 2003-2004 ingilterede yaklasik 500 bin isci acigi vardi sonra ekonomi yavasladi, cok yabanci geldi, bu sefer Ingiliz vatandaslarida is gucune daha fazla sarilmaya basladilar, malum ingili milleti genelde calismayi sevmeyen yada az calismayi seven bir millet (profesyonel islerden bahsetmiyorum) tabi isler degisince onlarda artik is gucune katilmaya basladi, tabi ben genel yaziyorum calisan ingilizde vardi, gerci benim kurulu duzenim isim vardi ama dedigim gibi gunesi, denizi guzel ulkede yasamayi hep istedim, ustelik AU da ogrenci olarak calisma imkani coktu ustelik saat ucretleri Ingiltereden daha yuksek $ 10 dolar degi!!!!!(normal ve dusuk islerden bahsediyorum, profesyonel islerden degil)yani ogrenci icin super bir ulke.

theprinceisback
Perthlack ben ECU dan mezunum okulun 3 kampusu vardi uc kampusundada okudum, simdi ikiye indirdiler okulun Joondalup kampusu harika sanirim sen Mount Lawley kamsusunde okuyacaksin o kampuste fena sayilmaz, kampus sehirde, nomorregret te IT okuyor ama bachelor gerci tam olarak hangi alanda okudugunu bimiyorum, ECU yabanci ogrencilerin cogunlukta oldugu universite dolayisi ile yabancilara karsi cok sicak (zaten aksi soz konusu olmaz)Is imkanlari yine yaziyorum kisiye kalmis biraz, cok calisir cevre edinirsen is bulabilirsin ama kolayda degil senin alaninda Hintli, Bangledesli, Pakistanli okluyan cok ama sanirim IT de is imkanlai iyi olmali tam emin degili, ben kendi alanimda calisiyorum gerci kolay olmadi ama yavas yavas insaallah daha cok istedigim pozisyonlarda calisacagim.

theprinceisback
Perthlack sana ozelden mesaj attim, biogolist8421 sana iki mesaj attim.

kartal 008 eger sana bahsettigin arkadas araba tamircisinin adresini vermedi ise muhakkak nedeni vardir, belkide bilmiyordur, belkide vermek istememistir cunku belkide hic tanimadigin bir kiseden tanismadan isin dustugunde yardim istediysen tabiki vermeyebilir adresi bence birde boyle dusunmek lazim.

hera_nis
quote:Originally posted by: biologist8421
İyide bir hayata başlamak için bir yerlerden başlamak gerekmiyormu.. Bir insan günde 8 saat çalışırsa sekiz saat uyursa 4 saat okulda geçirse yapar 20 saat.. 2 saate ders çalış 2 saatte yollarda geçse 24 saat.. okul hergün yok.. belki işte hergün olmayacak ... boş günlerde gez fazladan ders çalış kendine ayır..Haksızmıyım?? Belki ing. yeterli olmadığı için ilk başlarda ucuza çalışacam çok çalışacam belki ingilizceyi 10 ayda değil 13-14 ayda öğrenecem ama başka seçeneğim yoksa yapacak birşey yok.. elvet bizde çevre edindikçe dilimizi geliştirdikçe daha iyi işlerde çalışmaya başlarız.. burda önemli olan ilk etapta birinin yardım etmesi.. Türkiyede durumlar berbat. ben ünü. mezunuyum işsizim insanlar bunalıma giriyor kaçmak istiyor intihar edenler var.. Burda önemli olan akıl vermekten ziyade yol göstermektir yardımcı olmaktır.. sağ olsun adelaider7 kardeş bu konuda yol gösteren biri oldu..

ben kesinlikle sana katılıyorum biologist... madiid durumu bütçesi kısıtlı olan insanalrında yurt dışında dil öğrenmeye kendini geliştirmeye hakkı var...belki bi kaç ay sorun yaşarsın ingilzicene gerekli önemi veremeyedebilirsin ama burda kalıncada ne uzıcan nede kısalıcam diyosan herşeye rağmen değer derim şansını denersinn... ben herkes kadar karamsar değilim altın kalkılamıcak bir yük olduğunu zorda olsa düşünmüyorum ve inanarak tecrübelerime ve gördüklerime dayanarak sölüyorum...

Santchez
mesela bende sıfır olmasada ingilizce bilgim cok az ama yazsonu gelmeyi düşünüyorum gelince ilk 1 ay yada 1 bucuk ay kadar calışmıcam ve o arada nekadar ögrenebilirsem ögrenicem daha iii işler bulmak içi he ne kadar ögrenebilirim tartışılır.Ama herkesin bir hayali rahat yaşama isteği var . Bence bir kapalı çarşıda boyacı nasıl öğreniyorsa yada antalyda esnaf aralarında kala kala turistlerin nasıl öğreniyorsa bizde öyle öğrenebiliriz ve daha iyisinide yapabilirz bence bu kadar sorun etmeyelim çünkü insanın istemesi lasım azim ve hırsla yapılmıcak şey yoktur yeter ki isteyelim......oraya gittinizde tabi rahat olmaya bilir belki cebinizde kısıtlı para olucak harcayamıcaksınız belki deyimi yerindeyse kendimden örnek sürünüücem belki ama cefa çekmeden sefa çekilmiyo biliyorsunuz arkadaslar. Kanaria ve prince daha önce iki şehir hakkına şahsi fikirlerinizi sormustum ama yanıtlamadınız arkadaşlar . Gitmek isteyen arkadaslar benımde durumum cok ii deil birşekilde denkleştirip gitmeye çalışcam umudunuzu yitirmeyin cunku kaybedicek birşeyimiz yok sağlıcakla kalın.....

Santchez
yok bakmadım deil sayfaların hepsini okudum sadece sahsi fikir olarak soruyorum.Yinede saolun ilginiz için......

ATOM07
HADI BASKA YOKMU AUSTRALIA YA GIDEN GITMIS OLAN HERKES KOTU YONLERINI ANLATIYOR BENIM AKRABALARIM VAR HERSEYI EN SON BEN SOYLEYECEM BAZILARI ABARTIYOR BAZILARI KIMSENIN IYILIGINI ISTEMIYOR YAPMAYIN ARKADASLAR LUTFEN BAKIYORUM HEPINIZE BENCE MERAK EDEN GELMEK ISTEYEN GEREKEN SEYLERI TAMAMLASIN KENDI GELSIN BAKSIN KIMSE KIMSENIN AKLINA MUHTAC DEGIL ASLINDA AUSTRALIA BIR CENNET GIBI GORMEYIN AMA TR DEN DE KOTU BI ULKE GIBI YANSITMAYIN

bugra3381
sydney hakkında yaşam şartları nedir arkadaşlar ingizlicem az öğrenmeye gidiyorum bu süre zarfında 40 hafta gidecem ilk 1-2 ay evden 3000 dolara yakın para alacam ondan sonra 1 kuruş istememem lazım işte çalışırsam oda kiram ulaşımım yemek vb. gibi masrafları karşılar mıyım sydney ahkkında geniş bi bilgi istiyorum teşekkürler

myfriendexport
.
avustralya ve yeni zelanda,dünyanın en güzel ülkelerinden.saygılı,sıcak,özgür insanlardan mütevellid huzur dolu iki ülke.

biyococuk
19 01 2009, 18:00
biologist8421 sen daha gelmeden buraya sana birilerinin cikip yardim ettigini dusunuyorsun, ah iste iyi niyetli vede saf oldugun belli, sana o kisi yardim etmiyor inan bana, soyle buraya gel anlarsin, bu kisi seni kole gibi calistiricak oyle adam ariyor cunku kolay kolay kimseyi bulamaz, sonra burada okula gideceksen oyle 4 saat oldugunu dusunme, sabah 9 dan oglen 3 e kadar dir okullar. Ben senin hevesini kirmak niyetinde degilim, Perth te olan arkadaslar beni bilir kac kisiye kalacak yer, is bulmak yada immigrationda problemi oldugunda yol gostermisligimiz vardir hatta kac arkadasim trafik kazasi gecirdi gidip bizzat kendim sigorta sirketi ile onlar adina anlasma bile yapmisligim oldu, tabi ben ozellikle buraya gelenlere hic bir cikar dusunmeden yardim etmisim bunu burada olan arkadaslar bilir. Yanliz bazi kisiler vardi, isleri dustugunde geldikten 3-4 ay sonra benle kontak kuranlara asla yardim etmedim etmemde.Sana is teklifi yapan kisi seni yada senin durumunu dusundugu icin sana is teklifi vermiyor, insaf be kardesim $10 12 yasindakiler calisiyor oda agir islerde degil yada oyle 8 saat degil, bu kisi idda ederim seni oyle calistiracakki ne dedigimi anliyacaksin eger bura gelirsen.

Maddi durumu kisitli insanlarin buraya gelemez soyle yapamaz diyen oldumu arkadaslar allah askina tabiki herkesin heryere gitmeye egitim almaya hakki var ama anlayin kardesim burada tecrubelerimden konusuyorum boyle dil ogrenilmez, maden ogreneceksin git yabancinin yaninda calis $10 hic degilse yavastan yavastan ing gelisir.

Yahu hakikaten biogolist8421 yazmissin bir kisi gunde 8 saat calissa 4 saat okula gitse 2 saat calissa, be kardesim insan oglu robot degilki, evet eger duzgun bir iste 8 saat calissan tamam cok yorulmazsin, eger okula 4 saat gidersen (oyle dil okulunu daha hic duymadim, duyan varsa lutfen adinida yazsin ogrenmis oluruz) 2 saat ders calissa yazmissin, be arkadasim o iste $ 10 dolara kole gibi calis ondan sonra okula git ve ders calis yazarken biraz gercekci ol bu nasil mumkun? Hevesinmi kirildi, niye? Gercek bu sana yardimci olan benim buraya gelmeden gor, anla, bak yine diyorum yine yapabilirsin. Sana soyle bir ornek vereyim. Benim Kolombiyali sinif arkadasim vardi universitede, adamin ing iyi, daha oncede 3/4 sene once dil okuluna gelmis AU ya, simdi bu kisinin durumu goz onune al, bu arkadas buraya cok ama kisitli parayla gelmis hatta 2. donemin okul parasi bile yoktu! evden parada istiyemez malum Kolombiya da durumlar TR den beter, adam essek gibi 2 iste calisiyordu, her donem zar zor parayi denklestirip okul parasini yasam masraflarini bir sekilde karsiladi ama cok surundu ama dersleri cok kotuydu, hep sinifta en kotu notu alip, ozellikle sinifta anlatim odevleri oldugunda hep yanlis yapar zar zor dersi gecerdi. Adam okulu bitirdi ama ne oldu biliyormusun is bulmakta cok zorlaniyor CUNKU OKULDAN HIC BIRSEY OGRENEMEDI, bende calisip okudum ama ben onceligi okula verdim hatta bazen keske daha fazla agirlik verip daha iyi notlarla bitirseydim dedigim zamanlar oldu. Benimde durumum hic iyi degildi hatta daha oncede yazdim ben Ingilterede iki sene calistim para biriktirmek icin.

hera_nis sana yazmis belki birkac ay sorun yasarsin ingilizcede3n dolayi, sana sansini denersin diye yazmis, tabi kendisi bunu sansini deneme gibi algiliyor cunku herhalde butun birikimlerini vermesine gerek olmamis yada oyle tasasi yoktu yurt disina gitmeden. Ben diyorum elinizde firsat varken hatta o firsati kendiniz yaratarak yurt disina gidebiliyorsaniz gidin, gorun yasayin inanilmaz tecrube kalsanizda geride gitseniz de kazanacaginiz cok sey var ama beni bu kadar yazmaya iten bunu yaparken ne hayal kurun nede ailenizin binbir ugrasi sonucu birikimlerini heba etmeyin cok iyi dusunun.

Prince arkadaşım,

Gerçekten çabalarını alkışlıyorum. keşke insanlarımız senin gibi aklı başında ve duyarlı olsalar. Maalesef hangi ülkeye baksak, en düşük ücret ile en fazla ve en ağır işçi çalıştıranlar Türkler oluyorlar. bunun tek sorumlusunu işverenler olarak görüyordum, ama senin yazdıkların bana bunun tek sorumlusunun işveren değil bu işlerde çalışmaya razı olan insanların da payı olduğunu düşündürdü..

en düşük ücrete eşşek gibi amelelik yapmaya razı olan insanlarımız olmasa, oradaki türk restoranları da mecburen ücretleri yukarı çekmeye ve çalışma standartlarını arttırmaya mecbur kalacaklardır. ama bizim memlekette kendini sömürttürecek insan çok olduğu için, maalesef bu işverenlerin hiçbir şekilde umurlarında olmuyor.

ben de şubat ayında sydneye geleceğim, master öğrenimi için. ve 6.5 ielts skorum var elimde. bu skoru asla başka bir ülkede kebapçı yanında çalışarak yapmadım, hayatımda dil kursuna bile gitmedim. sadece anadolu lisesi mezunuyum ve ingilizce derslerinde kağıt uçak yapmak yerine derse en aktif katılan öğrenci ben idim. yani insan yeter ki istesin kendi memleketinde bile hiç dil kursuna gitmeden 6.5 hatta 7.5 ielts skoru yapan arkadaşlarımı biliyorum.

bunun dışında universite eğitimim boyunca yaz tatillerinde work and travel gibi organizasyonlara katıldım ve master için kendi paramı biriktirdim. şuanda büyük oranda bu paramı kullanacağım ve avustralyaya geldiğimde de kesinlikle kendimi sömürttürecek işler yapmam. bir insan kendini neye layık görüyorsa o işte çalışır.

ahmetatlihan
quote:Originally posted by: pozit
Brisbane dan Selamlar.
Ekonomik kriz iyice kendini hissetirmeye başladı. Kirama zam geldi,evimi değiştirmek zorunda kaldım. ilk başlarda çok iyi para kazanıyorum sanıyodum fakat harcamalar karşısında yeterince para
Git gide zorlaşıyor herşey...

pozit haklisin, daha dun gazetede okudum. son 2 yilin en yuksek issizlik oranina ulasmis AU ancak moralini yuksek tut, en onemlisi bu, daha cok para kazanabilecegin ve ders calisabilecegin islere yonelebilirsinm belki prince in dedigi gibi Guvenlik isi bir tercih olabilir. Her ne kadar AU da da kriz olsada TR den cok cok daha iyi oldugu acik, AU cok guzel bir ulke, dogasiyla, insaniyla ve imkanlariyla... sadece moralini yuksek tut, ingilizcen gelistikce daha iyi isler de bulacagina eminim...

Sydney den selamlar

pozit
Brisbane dan Selamlar.

Ekonomik kriz iyice kendini hissetirmeye başladı. Kirama zam geldi,evimi değiştirmek zorunda kaldım. ilk başlarda çok iyi para kazanıyorum sanıyodum fakat harcamalar karşısında yeterince para biriktiremediğimi fark ettim.Uyku uyumaya waktim bile yok sabaha kadar kebab kesmekten anam ağlıyo.Birde burda cahil öküz gelmiş sana patronluk yapıyor. O kuş kadar beyniyle senin zeka sewiyene laf ediyor. Ağzını açamıyosun çünkü başka iş yok, o da onu bildiği için açıo ağzını yumuyo gözünü. Gerçekler şimdi yüzüme çarpıyor, şuan dil okulu tamam ders çalışma derdi yok birşey yok yani sallamıyorum kimsede karışmıyor.AMA üni ye başladığım zaman nası zaman bulup çalşacağım hiç bir fikrim yok.Taxiciliğe başladım mı paraya para demem diyodum ki taxicinin durumu benden wahim.

Daha dün bi türkle konştum adam günde 16 saat haftada 7 gün çalşıyorum 600-700 dolar anca alıyorum diyor. Ve hükümet krizden dolayı artık taxicilere yasal saatten fazla çalşmasını engellemek için bütün araç sahiplerine mektup göndermeye başlamş.

Written exam ı geçtim, practical a giricem. ilk gittim kiralık arabayla transport kabul etmedi companynin burayı imzalaması lazım diye. sonra tekrar rent company e gittim böle böle burayı imzalarmısınız diye adamlarda kabul etmiyor. Tek yol ya arkadaş arabası yada driving school ama kimseninde ***ü yemiyor arbasını wermeye çünkü bir kazada arabayı yaptırmak yerine yenisini almak daha karlı.
Driving schoolda 150-200 dolar arası bir şey istiyormş sadece sınawa girmelik ve herkes diyor ki sınawı ilk seferde geçen görmedim. hadi kursu geçtim diyim 190 dolarda certificate almak için werilcek.

Artık hawaya saçılan paranın hadii hesabı yok. Şansıma herşeyim bozuluyor. 140 dolarlık Ayakkabım patladı paraya kıyıp yenisini alamıyrum, türkiyeden getirdiğim garantili bayaa para bayıldığım telim bozuldu yaptıramiyorum. Gittim 80 dolara bi tel aldım.

Ama bilmiyorum ne kadar böyle dewam eder...
Şartlar gerçekten çok ağır, Bu üni parası 1 yıl asosyal hayat ile anca birikir gibime geliyor. Tabi üni başladıktan sonra o hayata nası dewam edilir allah bilir.

Git gide zorlaşıyor herşey...

pozit
Ahmet kardeş olay ingilizceyle alakalı değil, ben buraya geldiğimde zaten inglizcem de wardı.

Kanadalı bi tane kız arkadaşım war, kızın anadili ingilizce olmasına rağmen iş bulamıyodu 2 aydır.Daha bu hafta buldu bi tane iş. Kız son çağre gitti Hungry Jack s da arkada çalşmak için başwuru yaptı experience olmadığı için gene işi alamadı. Bundan önce bi işte çalşıyodu 1 hafta çalştı sonra aramadılar yoğun değil diye.
Causal joblarda bi daralma war genel olarak.

Buraya gelmeden önce zorlasalar kebabçıda çalşmam diyodum ama şimdi kebabçıdan ayrılamıyorum.Bi ara haftada 6 gün çalşıyodum min 8 saat günde. Ama bünye 3-4-5-6 hafta sonra iflas ediyor. Düşünün okul bitiyor 3 de 6 da iş başı yapıyorum saat 3-4 e kadar.Sonra sabah 7 de kalk okula git.Zaten uyku düzeni bozuluyor çalşmadığın günlerde de yatağa yattın mı uyuyuyamıyosun.Ayrıca kebab da öle sadece serwis diye birşey yok türk usulü her işi yapıyosun cleaning,kitchenhand... Birde öle haftada 5-6 gün iş bulmak çok şans işi.Şuan ben haftada 4 gün çalşıyorum. Patron adil dawranmak istiyo bütün türkler iş arıyor. Haksızlıkta yapmak istemiyor. Bana 5 gün başkasına 1 gün wermek gibi.Bu hafta bir de hasta oldum, burda sağlık işleri çok kötü.Herkez şikayetçi, hasta olanı resmen donuna kadar soyuyolar. Ve bizim bu sağlık sigortamız bi boka yaramıyo sadece %10 u belki karşılıyor masrafların.

He bi de asyalı buzdolaplarından nefret etmeye başladım ( especially koreans :D . )

Saygılar....

Herşeye rağmen ben bu ülkeyi sewiyorum. Maddi şeyler sadece planlarımı geciktircek, yoksa daha hayatta türkiye ye dönmem...

kartal 008
Ewet Prince kaptan belki de dedigin gibidir...

kartal 008
Hıc tanımadıgın birisi yolda bıle tanısmıs olsan ,,,,, yer tarıf eder bun da bı kotuluk yok...ya da ne kotuluk olabılır...bunun ıs dusmeyle bi alakası yok..duzenımızı kurduktan sonra herkesle tanısırız problem degıl..bunu ıs dusme olarak belırtmek bıraz ayıp....

theprinceisback
quote:ayrica ben inceledim bu forumu.buradaki saf insanlari kandiran esas sizsiniz.neden dersen.onlara yardim etme bahanesiyle onlarin zaten oraya gittikten bi kac ay sonra ogrenecekleri bilgileri burda soyleyip ahkam kesiyorsunuz
Yahu adelaider beni guldurdun vallahi biz insanlara yardim ederken onlardan komisyonmu aliyoruz sonra tabiki buraya gelince insanlar yasayiyasiya bircok seyi ogrenecekler, rocket science degilki bu,adam soruyor bizlerde bildigimiz kadar cevaplamaya calisiyoruz, herhalde kisi bilseydi sormazdi Allah Allah.
Merak ettim $18 dolarlik isi nasil bulacaksin adam ing bilmiyor?
Arkadaslar tamam haklisiniz elde para olmayinca calismaniz kendinizi gecindirmeniz gerekecek, herturlu isi yapmaniz gerekecek hatta $10 dolara bile somuruleceksin, iyi ama buradaki mevzu bir insanin tum brikimlerini kulanip, hic bilmedigi bir ulkeye gelmesi, dilini konusamadigi, sansini denemeye calistigi bir yere gelerek buyuk risk almasi. Arkadas diyorki olmazsa 1 sene sonra donerim, peki donerse ne elde edecek eger gunde 8 saat kole gibi calisir, ingilizce ogrenemzse eline ne gececek, dil okuluna verecegi paralar bosa gidecek cunku ingilizcesi biraz ilerliyecek, burada $10-15 dolardan kazandigi para ancak gecimine belki birazini birktirebilme sansina sahip olacak, siz olsaniz bu riski goze alirmiydiniz, tabi sizin icin kolay siz o paralari harcamiyacaksiniz, adam kredi bile cekecegini soyledi dusunun, neden olayin bu tarafindan bakmiyorsunuz. Iste Pozit ornek, gercekler bu ne yazikki. Ben biogolist8421 sahsen tanisam elimden gelen yardimi yaparim ama kisiyi tanimiyorum, artik sagolsun bazi mezuncular sayesinden ogrendim tanimadigim insanlara yardim etmiyecegim. Bunu okuyanlar zaten nedenini anlar.

Not, yolda tanimadigin insan ile onceden tanisip sonra hic aramayip aniden 3-4 ay sonra o onceden tanistigin fakat nedense birturlu arayimadigin kisiye aniden birsey sorarsan artik buna ne denir size birakiyorum!

adelaider7
prince arkadasim.sen diyosun 10 dolara is mi olur ben arkadasa 18 dolarlık ta is bulurum (senin calıstıgın gibi) ama yasal calısma izniyle haftalık 300 dolari gecmez (senin kazandigin gibi)ayrica o arkadasa bulacagim is turk kebabcisinda degil.indian restoraninda.ayrica benim icinde calismayacak ben adelaide e gidiyorum.benim perth le bi alakam kalmadi iki yildir.kalacak yer konusunu da oradaki arkadaslardan yardim isteyecegim birisinin yanina simdilik yerlestirecegiz.arkadasa yardim etmemin sebebi memur emeklisi bi aileden geldigi icin ve para konusunda kendine guvenmedigi icin.ayrica bu arkadas ben ona boyle bi teklif vermeden cok once visa basvurusunu yapmis.orda calısmak istemezse kendi bilcegi is.ama ilk etapta onemli olan orada kendini gecindirecek kadar para kazanmasi ve orada duzenini kurmasi.sonrasinda zaten yavas yavas ortami ogrendikce kendi yararina olan islere gidecektir.ayrica biologist anladi ona neden yardım ettigimi.onunla uzun uzun konustuk
ayrica kendini somurtecek is mis yapmiyosun bilader.tamamen parayla ilgili.orada zaten yasal olarak 15 dolarin altında calıstiracak kimse yoktur seni yasal olarak calısırsan da aptalsin demektir.ama sorun yasal calısma suresi.hickimse aptal degil o kadar 18 dolarlik is dururken 10 dolara calıscak kadar.ama haftada yasal 18 dolara calıstıgında 300 dolardan 1 kurus fazla gecmez eline buyrun yapin hesabinizi.

ayrica ben inceledim bu forumu.buradaki saf insanlari kandiran esas sizsiniz.neden dersen.onlara yardim etme bahanesiyle onlarin zaten oraya gittikten bi kac ay sonra ogrenecekleri bilgileri burda soyleyip ahkam kesiyorsunuz

adelaider7
arkadasim dogru soyluyosun ama diyorum bu arkadas zaten basvurusunu yapmis.napicaz yani gelme mi diyim.yardim etmeye calısıyoz iste.senin dedigin dogru.ben kimseye gel calıstıgın parayla okursun demedim .sen oyle bi havaya sokuyosun ki sanki benim orda restorant zincirim var adami ben kandirmisim da visa basvurusu yaptırmısım.olmuyo yanlıs boyle seyler.

ahmetatlihan
20 01 2009, 18:00
quote:Originally posted by: pozit
Ahmet kardeş olay ingilizceyle alakalı değil, ben buraya geldiğimde zaten inglizcem de wardı.

Kanadalı bi tane kız arkadaşım war, kızın anadili ingilizce olmasına rağmen iş bulamıyodu 2 aydır.Daha bu hafta buldu bi tane iş. Kız son çağre gitti Hungry Jack s da arkada çalşmak için başwuru yaptı experience olmadığı için gene işi alamadı. Bundan önce bi işte çalşıyodu 1 hafta çalştı sonra aramadılar yoğun değil diye.

Causal joblarda bi daralma war genel olarak.

Buraya gelmeden önce zorlasalar kebabçıda çalşmam diyodum ama şimdi kebabçıdan ayrılamıyorum.Bi ara haftada 6 gün çalşıyodum min 8 saat günde. Ama bünye 3-4-5-6 hafta sonra iflas ediyor. Düşünün okul bitiyor 3 de 6 da iş başı yapıyorum saat 3-4 e kadar.Sonra sabah 7 de kalk okula git.Zaten uyku düzeni bozuluyor çalşmadığın günlerde de yatağa yattın mı uyuyuyamıyosun.Ayrıca kebab da öle sadece serwis diye birşey yok türk usulü her işi yapıyosun cleaning,kitchenhand... Birde öle haftada 5-6 gün iş bulmak çok şans işi.Şuan ben haftada 4 gün çalşıyorum. Patron adil dawranmak istiyo bütün türkler iş arıyor. Haksızlıkta yapmak istemiyor. Bana 5 gün başkasına 1 gün wermek gibi.Bu hafta bir de hasta oldum, burda sağlık işleri çok kötü.Herkez şikayetçi, hasta olanı resmen donuna kadar soyuyolar. Ve bizim bu sağlık sigortamız bi boka yaramıyo sadece %10 u belki karşılıyor masrafların.

He bi de asyalı buzdolaplarından nefret etmeye başladım ( especially koreans :D . )

Saygılar....

Herşeye rağmen ben bu ülkeyi sewiyorum. Maddi şeyler sadece planlarımı geciktircek, yoksa daha hayatta türkiye ye dönmem...

pozit kardesim, haklisin bazi konularda ama son cumle gercekten cok cok onemli, herseye ragmen ben bu ulkeyi seviyorum, insan burdaki sistemi ve duzeni gorunce, icleniyor, hisleniyor, neden bizim ulkemizde boyle degildi diyor... neyse

bildigim kadariyla Brisbane yuksek sezonda su anda ve is imkanlarinin ogrenciler icin boylesine az olmasi gercekten uzucu, benim okul 9-1.30 arasi, haftada 5 gun, senin okul gercekten uzun suruyormus, haftalik saati mi cok fazla?

ATOM07
20 01 2009, 18:00
selam TEKRAR ARKADAŞLAR GERCEKTEN HERKES AYRI BAŞINDAN GECEN OLAYLARI ANLATIYOR.pEKİ YOKMU BU KEBAB İŞİNDEN BAŞKA BİRŞEY MESELA OTO YIKAMA,TEMİZLİK,OTELLERDE BELBOYLUK, VEYA BASKA İŞLER HERKES TUTURMUS BIR DONER KEBAB ONUNDA UCRETI 10 DOLAR DIYORSUNUZ YAZIK BIZ GENCLERE DIL OGRENMEYI KENARA BIRAKIN TAMAM PARA KAZANACAZGIZ BENDE KREDI CEKIP GIDICEM SYDNEYE MESELA AMA BEDENIMIZDEN DE OLMAYALIM HAFTADA 20 SAATTEN HERKES FAZLA CALISIYORDUR EMINIM BI COCUKLA TANISTIM MESELA ING SI AZ COK VARMIS ORTA HALLI BIR JAPON SIRKETINDE UZAK DOGULU COCUKLARI OKULA KAYIT YAPTIRIYORMUS BRISBANE DE BU ARKADAS AYDA 4500 AU DOLARI ALIYORMUS BIRAZDA INSAN KAFASINI KULLANMALI DIYOR ODA KEBAB DONERDE CALISMIS ZAMANINDA AMA HERSEY OLE GIDECEK DEGIL SAGLIK SIGORTASINA GELIRSEK OLE SACMA BIRSEY OLAMAZ HER OKULUN FARKLIDIR SANIRIM BENDEN 350 AU DOLAR CIVARI ALDI OKUL YATIRCAM DAHA DORUSU PARAYI FULL KAPSAMLIDIR O YOKSA AUSTRALI HUKUMETI KABUL ETMEZ YANI UYANIK OLUN ZEHIR GIBI OLUN HEPIMIZ UNIVERSITE MEZUNUYUZ AKILLI KULTURLU ADAMLARIZ ORDAKI CAHILLERLE DUSUP KALKARSAK ONLAR GIBI OLURUZ DAHA USTUN INSANLAR BULUN ARKADAS OLUN INANIN YARARINI GORECEGEZ

kartal 008
21 01 2009, 18:00
Laf salatası yapmaya gerek yok hocam ,,,arayamadıdıgın falan filan...basımız sıkıstı...yardım edermisin tanıdıgın biri var mı dedik? Sen de yok dedin olay budur,,,yok ısın dustu sudur budur,,,asıl ayıp ettıgın saga sola beni aramasın deyip bizi o adamlarla da papaz ettın...Kusurumuza bakma biz sana ayıp etmısızdır...Allaha emanet ol...

theprinceisback
21 01 2009, 18:00
O zaman adam gibi yaz deme yok yer sorduk vermek istemedi gibi seyler etme, tabi ayip ettin, biz yine Perth te yasayan herkesi, sen dahil davet ettik tanisalim diye, cevap bile yazmadin, saga sola aramasin dedigim benim numarami veren arkadasa dedim tabiki, yeni gelmis olsaydin eyvallah, elimden gelen her yardimi yaparim, ama hem mezunda tanis benle, sonra basin SIKIS, geldikten 4 ay sonra ara yok oyle sey, iyi iste boylece boyle yapilmayacagini ogrendin, benden zarar degil asil fayda gelir, ornek,bak benim oturdugum yere yakin kebapci acildi yemek yemege giderken tanistim sahibi ile muhabbet ederken elemana ihtiyaci oldgunu soyledi bende hemen birkac arkadasi aradim tanistirdim iste arkadaslara is, sadece iste degil, kac tane arkadasim kaza gecirdi hepsine yardimci oldum, kimsenin kimse ile illa tanisip dost olma zorunlulugu tabiki yok ama burada hepimiz yabanciyiz, bir sey olsa kim yardimimiza kosacak tabiki arkadas cevremiz elalem degil, ben buraya gelen Turk olsun baska milletten olsun, tanismayi seven biriyim, tanisayimki cevrem gelissin, yarin oburgun kimin kime isi dusecegi belli olmaz, sadece is degil sosyal acidanda iyidir. Biz buraya sadece senin gibiler gibi okumaya, calismaya gelmedik, burada iyi bir hayat kurmaya geldik. Onun icin kurulan arkadasliklar dostluklar onemlidir her acidan, ogren biraz, birazda buyu, sikayet etme, iste adres sordukta birturlu soylemedide yok boyleleride varmis diye yazma, once kendini elestir sonra sorgula niye boyle oldu diye.

writerbrisbane
22 01 2009, 18:00
arkadasalr merhaba,
forumda gergin bir ortam olusmus, durustce yaziorum hepsini okumadim, okumaya psiklojim elvermedi ama lutfen satasmayalim, herksin dogrsu biribrinen farkliddir, theprinceback ark la hic bir muhattapligim olmadi ancak, forumda bir cok ark a yardim ettigini, dogru cevaplar verdigini feedbacklarden ve kendi gozlemlerimden biliiorum. Lutfen satasmayalim, millet can derdindeyken, ii niyetle gidiorken bisiler, karalamayalim. Burada is olayi sansa bagli, vize tipi etkili. ben de cok guzel isler buluorum, cv me bakip kabul ediolar ama ogrenci vizem oldugu ogrenildiginde red aliorum, is olayi tamamen sans. Kebapcilarda calistim gelince 6-7 ay. Kimilerinde kotu tecrubelelrim oldu kimilerinde ii. hala gorustugum insanalr vardir, acliktan olsem bile kapisina gitmeyeceklerim de var. tum yorumlar subjektif, lutfen ilkemiz ii niyet olsun, sidik yarisina girmeyelim...
Sevgiler,
herkese kolay gelsin,
yolunuz acik olsun

writerbrisbane
Arkadaslar forumda biraz daha zaman gecirdim ben de tecrubelerimi yazmak istiorum su is konusunda: Herkes durdugu yerden konusuyor dogal olarak, ben de durdugum, yani baktigim yerden konusacagim;

Ben buraya sans eseri geldim, gelirken aman da bana birilri yardimci olur diyerek, birilerine guvenerek gelmedim, sadece ve sadece caliskanligima guvendim. Geldigimin 8. gunu ise basladim. Geldigimde ing m iidi, ilk isism kebapcidaydi. Su an kufrediorum kebapcilara ama ne olursa olsun lokal tecrube yapmis oldum. Cunku Avustralya'da yerel tecrubeye cok onem veriolar garson bile olsaniz. Size cok aptalca geliyor olabilir ama netten hospitality konusunda hangi ise basvursam bana geri donus var. Geldiginizde ing niz ii bile olsa, kendinize guven, cevre yeterszligi gibi nedenelrle ise baslamak, basvurmak ya da eger kebapci yaninda calisiorsaniz ondan kopup yenisine bakmak zor gelior insana.
Ha diger yandan da bir ark im muhendis, lokal tecrubesi yk ama sans eseri burada bir is buldu, sponsor oldualr, ve master yapacak, sirket master ucretini bile odeyecek. Bn simdiye kadar hep soyledim is olayi tamamen sans, bu tr de bile boyledir. Biraz kadere de inanmak lazim. Kaderimizde ne varsa onu yasioruz zaten. Bu forumda aman da bu insan bilmio yalan soyluo, aman da su boyle dio polermikleri yerine yasadigimiz her tecrubenden pozitif bir yan yeni bir ders ciakrtmayi bilmek lazim.
Burada yasadigim surece cok sey orendim.Bunn icin hayata ve bana bunlari yasatanlara tesekkur ederim. Negatif bile olsa.
Bir ark hant resturantindaki 18 doalrlik isten bahsedior, benim bildigim kadariyla da calissanina en dusuk ucret veren iki tip resturant vardir biri cinli digeri hintli. Bana da ark ind dedigi yanlis gelior mesela, ama bu tamamen kisisel gorus. en de ark ind dedigini okuyarak ona cvp yazmiorum cnku gercekten de kisisel gorus. Avustralyadaki butun hintli resturantlarini bilip istatistigini tutmadim ya dedigim dogru olsun.
Somurulme konusuna gelince, biri diorki kebapcialrda kendimi somurtmem, buraya gelip ac kalmaktansa kendimi kebapcilarda somurturum elbette. Olay sudur; kebapcilar size sosyal haklarinizi vermez, public holidaylerde iki kati pazar gnu daha fazla odemek gibi, ama sizi yasal sureniz olan 20 saaten fazla calistirir. Alan memnun satan memnun durumu vardir yani bir sekilde, avustralilar odemelerinizzi duzgun yapar ama ogrenci vizesi yuzunden 21 saat bile calisamazsiniz yanlarinda. Turkler naapar; sizin zor durumunuzu kotuye kullanir, boyle midir, boyledir. Alan memnun satan memnundur ama bu durumda. Bn simdi yunanlilarla calisorum ve kayit disi calisiorum, onalr da memenun ben de memenunum cunku baka carem yk. saatine 20 dolar bile alsam haftada alacagm 400 doalr benm gitmeyi planladigim kurs icicn para biriktirmeme ytmez.

Su yardim etmedi, bu yardim edior ama su nedenle senn gibi ucuz isci yk demeye de gerek yk, kebapcialrda calissan fransiz da gordum -cash ve saati 12 dolara- alman da, koreli de.
Simdi, buraya gelirken tamamen kendinize bileginize guveneceksiniz, elbette bir cok olanak var, calisacaksiniz, hedefiniz neyse ona yuruyeceksiniz. Buraya gelirken kredi cektigi icin hem kebapcida hem temizlik isinde calisip kredisini odemeye calisanini da gordum, bu arada ing gume gitti. Benm sansim kredi cekmemis olmamdi buraya gelirken. Ama ne yapayim, ben sansli dogan bir cocuk degildim ve bana tr den para gonderecek kimse yktu, mutlaka calismam gerekiordu ekmek ve su icin bile olsa. Borc odemeye calisisp ing yi ihmal edeni de cok gordum.
Ben de turklerle calistim ama ne yaptim, avustralyalilarla yasadim, turkce konusmadim, turklerden uzak durdum is disinda, ve benmle ayni vakit buraya gelen bir cok turkten daha cok gelsiti ing m. Dengelersiniz, kebapcida calisip, ozel hayatinizi ve okulunuzu ihmal tmeyip ing ogrenirsiniz, hic calismayip tr den gelen parayi sadece turklerle uyusturucu icmeye ayiran cok insan da gordum, simdi bu onlari ing ogrenmemeye dair ornek mi yapior ya da calismadigin zaman ing ogrenemezsin ya da kebapcida calisirsan ing ni gelistiremezsn anlamina mi geliyor? hayirrrr.

Uzatmayacagim ark alr, ben bile cok yoruldum yazmaktan, sadece tum ark lara Can Yucel'in Hersey sende gizli siirini oneriyorum. Hatta usenilip bakilmayacagini bildigim icin, buraya ekliorum.

Sevgiler,
yolunuz acik olsun.

HERSEY SENDE GiZLi

Yerin seni cektigi kadar agirsin
Kanatlarin cirpindigi kadar hafif..
Kalbinin attigi kadar canlisin
Gozlerinin uzagi gordugu kadar genc...
Sevdiklerin kadar iyisin
Nefret ettiklerin kadar kotu..
Ne renk olursa olsun kasin gozun
Karsindakinin gordugudur rengin..
Yasadiklarini kar sayma:
Yasadigin kadar yakinsin sonuna;
Ne kadar yasarsan yasa,
Sevdigin kadardir omrun..
Gulebildigin kadar mutlusun
Uzulme bil ki agladigin kadar guleceksin
Sakin bitti sanma her seyi,sevdigin kadar
sevileceksin.
Gunesin dogusundadir doganin sana verdigi deger
ve karsindakine deger verdigin kadar insansin
Bir gun yalan soyleyeceksen eger
Birak karsindaki sana guvendigi kadar inansin.
Ay isigindadir sevgiliye duyulan hasret
ve sevgiline hasret kaldigin kadar ona yakinsin
Unutma yagmurun yagdigi kadar islaksin
Günesin seni isittigi kadar sicak.
Kendini yalniz hissetigin kadar yalnizsin
ve guclu hissettigin kadar guclu.
Kendini guzel hissettigin kadar guzelsin.. iste budur
hayat!
Iste budur yasamak bunu hatirladigin kadar yasarsin
Bunu unuttugunda aldigin her nefes kadar usursun
ve karsindakini unuttugun kadar cabuk unutulursun
Cicek sulandigikadar guzeldir
Kuslar otebildigi kadar sevimli
Bebek agladigi kadar bebektir
ve herseyi ögrendigin kadar bilirsin bunu da ogren,
SEVDIGIN KADAR SEVILIRSIN

kartal 008
Evet hocam soyle konus sana bisey demem ...Internet de tanısıp insanlara is bulma zorunlulugun yok diye dusunuyorum...oraya kadar gelebildiysem ısı kendim de bulurum...ben senden gelip ıs bulmama yardım et dersem o zaman sana ayıp etmıs olurum benim dusuncem bu...

kartal 008
Brisbane kımsenın kımseyle trtıstıgı yok kafanı yorma,,,sadece kafa bozucu bı durum oldu onun muhabbetidir...

theprinceisback
yapi7880 bu sahis seni yanlis yonlendirmis,iki yillik egitim hala gecerli oyle olsa AU bir suru ogrenci kaybeder, su linkten en son guncellenmis bilgilere basvurabilirsin.
http://www.immi.gov.au/skilled...ation/whats-new.htm#j, (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/whats-new.htm#j,) bu linkten Changes to the Skilled Migration processing - effective January 1 2009 tikla ondan sonra 2008-09 Migration Program Changes - Frequently asked questions tikla burdanda sayfa 5 te Q2 ye bak goreceksin iki yillik okul ile ilgili bilgeye ulasacaksin sonrada bi zahment sana bu bilgiyi kim verdiyse ona forward etki ogrensin! Istanbul Universitesini AU tabiki kabul ediyor, Accounting su anda critical shortage occupation liste (bu yeni cikti 1 Ocak 2009itibaren gecerli, verdigim web sitesinden daha detayli bilgiyi alabilirsin) fakat su an Accountingten mezun olanlara 3 aylik zorunlu staj vede IELTS ten her bir band dan en az 7 alanlara PR verilecek. Bachelor degree kesinlikle yapmana gerek yok ama master yapabilirsin fakat cok yabanci mezun ogrenci oldugunu soyliyeyim ama senin tecruben varsa buradada kendini gosterirsen bence senin sansin daha yuksek. Simdi hem Hairdressing hem baska bransta okuyup her ikisinden basvuru yapamazsin, bir tane meslegi secip onunla ilgli basvuru yapabilirsin ancak, bu kesin ben basvururken bunu ogrendim.

ATOM07
tanışmak isteyen arkadaşlar ben antalyadan şu anda vize bekliyorum1 hafta oldu basvuralı avustralyadaki arkadaşlar özelliklede sydney de veya vize aşamasında olan arkadaşlarla veya dıl okuluna gıtmek ısteyenlerın yapacakları hakkında deneyimlerimden faydalanabilirim görüşmek tanışmak isteyen arkadaşlar

okanorucoglu@hotmail.com msn adresım beklıyorum iyi günler...

yapi7880
Merhaba,
Ben de au' da tafe' nin accounting bölümüne kayıt yaptırıp,2 yıl sonunda PR ye başvurmayı düşünüyorum.İstanbul üniversitesi iktisat fakültesi mezunuyum ve 5 yıldır da özel bir şirkette muhasebe sorumlusuyum.İelts sınavından da 5 puan aldım.Fakat geçen gün melbourne' deki eğitim merkezinde görevli olan bir kişiyle mailleştim ve bana bachelor degree yapmam gerektiğini ve artık iki yıllık okulların başvurusunun kabul edilmediğini hatta tafe' de almış olduğum derslerin oradaki meslek kuruluşlarınca dikkate alınmadığını söyledi.Bunun bi gerçeklik payı var mı acaba?Çünkü ben burada da bir degree ye sahibim sonuçta ve bildiğim kadarıyla da mezun olduğum okulun eğitim standartlarını au denk alıyor.

Bunun dışında göçmenlik şansımı daha çok arttırmak amacıyla orada çok daha fazla ihtiyaç duyulan mesleklerden birisi olan hairdressing eğitimi almam mümkün mü çünkü hiç deneyimim yok bu konuda.yani tafe ler için mesleki bir deneyim istiyolar mı kayıt olmadan önce.Çünkü bunlar bildiğim kadarıyla bir çeşit meslek geliştirme okulları.Eğer oluru varsa hairdressing ten sonra 18 ay full time çalışma izni alıp pr ye başvurabilirim diye düşünüyorum.

yapi7880
Cevabın ve yardımın için çok teşekkür ederim. :) )

scude
23 01 2009, 18:00
hdjdslmksşk

scude
23 01 2009, 18:00
Arkadaşlar merhaba..sydneyde ki tafe ler hakkında bilgi verirsenz sevinirim..ben hospitalitiy ve cookıng 2 yıllık programı okumak istiyorum..bana sydeneyden uygun bir tafe ve bana permenent almamda yardımcı olcak tafe hangisidir.. bu konuda yorularınızı bekliyorum..

aliyalim
24 01 2009, 18:00
dersleri saydırman için belli türk unilerinde okumuş olman lazım, ielts'e girmen lazım

dragao
Adamlar öyle bi davranıyorlarki sanki ülkeme gelme muamelesi yapıyorlar, bıkmışlar herhalde sahte evlilik muhabbetlerinden.......göçmenliğe başvurup gitmek daha kolay olsa gerek..ne bu yaw evlenip gitmek istiyorsun diye sanki suçluymuş gibi muamele ediyorlar...

adelaider7
writer brisbane:
''Burada yasadigim surece cok sey orendim.Bunn icin hayata ve bana bunlari yasatanlara tesekkur ederim. Negatif bile olsa.
Bir ark hant resturantindaki 18 doalrlik isten bahsedior, benim bildigim kadariyla da calissanina en dusuk ucret veren iki tip resturant vardir biri cinli digeri hintli. Bana da ark ind dedigi yanlis gelior mesela, ama bu tamamen kisisel gorus. en de ark ind dedigini okuyarak ona cvp yazmiorum cnku gercekten de kisisel gorus. Avustralyadaki butun hintli resturantlarini bilip istatistigini tutmadim ya dedigim dogru olsun.
Somurulme konusuna gelince, biri diorki kebapcialrda kendimi somurtmem, buraya gelip ac kalmaktansa kendimi kebapcilarda somurturum elbette. Olay sudur; kebapcilar size sosyal haklarinizi vermez, public holidaylerde iki kati pazar gnu daha fazla odemek gibi, ama sizi yasal sureniz olan 20 saaten fazla calistirir. Alan memnun satan memnun durumu vardir yani bir sekilde, avustralilar odemelerinizzi duzgun yapar ama ogrenci vizesi yuzunden 21 saat bile calisamazsiniz yanlarinda. Turkler naapar; sizin zor durumunuzu kotuye kullanir, boyle midir, boyledir. Alan memnun satan memnundur ama bu durumda. Bn simdi yunanlilarla calisorum ve kayit disi calisiorum, onalr da memenun ben de memenunum cunku baka carem yk. saatine 20 dolar bile alsam haftada alacagm 400 doalr benm gitmeyi planladigim kurs icicn para biriktirmeme ytmez.''

arkadasim 18 dolara kaçak is senin aklın alıyo mu.ben diyorum ki iki secenegin var.ya 18 dolara yasal calısacaksin.yada 10 dolara kacak calısacaksin.bunun neresini anlamiyosunuz anlamadim gitti.ayrica ben hint restoraninda calıstım.ben ciktiktan sonra bi kac turkude ayni ise soktum.herkes gunde 100 dolardan asagi kazanmiyodu.o is kebab isinden daha kolay.18 dolarlık isler icinde ingilizce falan gerekmiyo.ben gittigimin 1.ayin da 18. dolara okul temizligi isi buldum.hicbi ingilicem de yoktu.ayni isi simdi gitsem simd de bulurum.ama ucret 300 dolari gecmiyo.bu kitchen hand isinde iyi calıstıktan sonra 600 garanti.zaten arkadasa cok calısmasi gerektigini soyledim. kacta basladigini kacta bittigini soyledim gerisi onun bilcegi is.yaw birisine yardim ettigim icin suclu duruma dusecem nerdeyse anlamadim gitti neyse.ha bu arada ayni restorantta 18 dolara yasal iste bulursun ama dedigim gibi 300 dolari gecmez.bu lokal calısma yerlerini cok kafanizda buyutuyosunuz.heryerde kacak calısma ucreti aynidir.taş catlasa 1 dolar oynar.ben italyanini da biliyom yunanlısını da turkunu de hintlisini de.hepsinin kacak ucreti sabittir.

adelaider7
perth de kalmisligim var.simdi senin okumak istedigin bolume baslayacagim mart ayinda adelaide de.msn i at konusalım

scude
slm adeladider7
sen sanırım adalede dasın öğrencimisin ne yapıyosun orda..

scude
ok dostum sğl görüşmek üzere..
ozkan_barkin@hotmail.com

YORCUN
Öncelikle bu web sitesini hazırlayanlara ve emeği geçen herkese saygı ve selamlarımı iletirim.
Burada hem derdine derman arayan ayrıca dertlerede bilgileri dahilinde derman olmaya çalışan tüm arkadaşlarada ayrıca selam ederim.
Arkadaşlar bu tarih itibariyle 10 ay önce evlendim.1981 doğumluyum.Eşim türk vatandaşı au dan subclass 100 permanent vizeye sahip.2011 yılının ocak ayına kadar vizesi devam etmektedir.Türkiyeye geldiğinde tanıştık ve evlendik eşimle.1,5 seneden fazla bir süredirde türkiyedeyiz.Bu arada au ya hiç gitmedi.
Şimdi bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan hem fikir alışverişinde bulunmak hemde benim durumumda olupta ilk kez başvuracaklar içinde hangi adımları izleyecekleri konusunda bilgi sahibi olmaları amacı ile aklıma gelen tüm detayları ile başvuru süreci boyunca yaşadığım deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.
26 kasım 2008 tarihine au konsolosluğunun randevusu ile başvuru yaptık ama öncesinde eşimin telefon görüşmeleri sırasında başvuru yapmaya hakkım olduğunu öğrendik.Ağırlıklı olarak au konsolosluğunun resmi web sitesinden mail adreslerini alarak siz derdinizi yazıyorsunuz onlarda en kısa zaman diliminde sizi vermiş olduğunuz telefon numarası yada numaralarından arayarak bilgi veriyorlar.(Tabiki çalışma mesai saatleri ve tatil olmayan günler içinde)
Sonraki adımlarda ise resmi internet sitesinden benim başvuracağım vize türüne uygun olan pdf formatındaki 40sp ve 47sp formlarını eksiksiz ve doğru olarak doldurmamız gerektiğini hem söylediler hemde internet sitesini detaylı incelememizi tavsiye ettiler.Bu bahsettiğim iki pdf formatındaki formuda print edip o şekilde konsolosluğa teslim ediyorsunuz.Yani online web sitesinden başvuru falan yapamıyorsunuz.Ayrıca şuan konsolosluğun sitesinde çoğu bilgileri türkçe olarakta izah etmiş bulunmaktadırlar,bunun için sadece türkçe dil sekmesini tıklamanız yeterli olacaktır.Sonrasında sadece vize için başvuracak kişinin sabıka kaydı, kendinizin ve eşinizin vukuatlı nüfus kayıt örneği, okul diploması, kimlik fotokopisi, evlilik aile cüzdanı, 4 adet arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf,tabiki olmazsa olmazlardan muhakkak pasaport,beraber eşiniz/nişanlınızla çektirmiş olduğunuz resimleriniz aile fotoğraflarınız varsa ortak banka hesabınızı(video çakimleri yada cd tarzı şeylere bakmıyor ve ilgilenmiyorlar bunu denemeyin) ve evliliğinizle ilgili nasıl tanıştığınıza dair bir biyografi yazısı istiyorlar fakat bunların hepsinin ayrıca yeminli tercüman tarafından ingilizceye çevrilmiş olması gerekiyor.Yazımın en altında şu ana kadar yapmış olduğum harcamalarında bir listesini sizler için yazacağım.Bu belgelerden eksik yada kasıtlı aldatma hariç yanlışlıklarda hemen red vermiyorlar.Sizinle irtibata geçip eksik yada yanlış belgelerinizi değiştirip yenisini yollamanızı istiyorlar.Tabiki bu işlemlerin daha çok uzamasına sebebiyet vereceğinden en başından tedbirli olmanız size zaman açısından fayda sağlayacaktır.
Gelelim konsoloslukla görüşmemize...Arkadaşlar en erken bir ay sonrasına randevu alabiliyorsunuz.O yüzden bence belgelerimi tamamlayıp ondan sonra randevu alayım diye düşünmeyin.Eğer bu süreç içerisinde kalan eksiklerinizi tamamlayabileceğinizi düşünüyorsanız randevunuzu önceden alın ve bu süreç içerisinde istenilenleri hazırlar ve beklemeden randevunuza gidersiniz.
26 Kasım 2008 tarihinde Ankarada hazır bulunduk bu arada ben izmitliyim ama iş dolayısı ile gaziantepte bulunmaktayım.Sabah saatlerinde görüşme yapacağımızdan biz bir gün öncesinden eşimle akşamın ilk saatlerinde yola çıktık ve sabah erken saatlerde ankaraya vardık.Geç kalır veya verilen sözleri tutmadınızmı buna sadık kalmadınızmı otomatikmen hemen kapıyı kapatıyorlar ve hiç yardımcı olmuyorlar.Konsolosluğa geldik ve sıkı bir güvenlik taramasından sonra güvenlik görevlisi eşliğinde mng binasının 7. katına güvenlik görevlisi eşliğinde çıktık.Zaten hemen içeri dalamıyorsunuz ben geldim diye.Aşağıda bekleme salonunda kısa bir süre bekliyorsunuz ve ardından elinde isim listesi bulunan biri gelip sizin isminizi okuyor.X-RAY cihazından geçip cep telefonu çantanız cüzdanınız ne varsa hepsini alıyorlar ve kilitli bir dolaba koyuyorlar.Hiçbir eşyanızla içeri giremiyorsunuz.Sadece belgeleriniz oluyor elinizde.Neyse içeri alındığımız gibi herşeyden önce başvuru ücreti olan 1772 ytl yi kuruşu kuruşuna ödüyorsunuz ben nakit ödedim ama sanırım kredi kartındanda slip çekerek bunu tahsil edebiliyorlar.Karşılığındada size o parayı tahsil ettiklerine dair bir makbuz veriyorlar ama muhakkak ben onu saklamanızı öneririm ve bu uyarıyı kendileride yapmaktadırlar.Tamamen kadın haklarını korumaya ve savunmaya yönelik olarak size potansiyel bir suçlu yada psikopat mualamesi yaparak hatta çoğu kez haddinden fazla sabrınızı zorlayarak sizin tepkinizi ölçmeye çalışan ve çok ciddi ama insan sarrafı olan birini buluyorsunuz karşınızda.Çok nazik konuşuyor bu arkadaşımız ve kelimeleri çok iyi seçiyor gerçekten hiç boş konuşmuyor.Diyaloğumuz tamamen türkçe oldu o arkadaşımızla ve kesinlikle bir mülakat oldu diyebilirim hemde gerçekten çil çil terler döktüren, ağzınızdan çıkan her kelimenin çok önem taşıdığı hatalı bir hareket yada konuşmanızda belkide hiç telafisi olmayacak bir mülakat bu.Benimle görüşmeleri 3,5 saat eşimlede 2,5 saat olmak üzere tam 6 saat sürdü. Severek evlendiğimize inandıracaz diye adama neler dedik.Ben size inanmıyorum diyor başka birşey demiyor.Maillerimize kadar cep telefonu mesajlarımıza kadar baktı bu arkadaşımız.Fakat sonunda inandı ve anlatabildik yani.Zaten biraz daha böyle devam etseydi ben tavrımı koymuştum ve gözden çıkarmıştım au yu. başlarım dedim au sunada bilmem nesinede dedim adama hemen özür diledi artık orada.)Şunu kesinlikle söyleyeyim sakın olaki yanlış bilgiler vermeyin ve samimiyetsiz davranmayın.Bunu hemen anlıyabilecek kadar profesyoneller zaten ve hemen hemen ağzınızdan çıkan her kelimeyi en azından can alııcı yerlerini önündeki bilgisayara kesinlikle not alıyor sizinle görüşen kişi. sorulanlara verdiğiniz cevapları size belli etmeden defalarca farklı dolambaçlı yollar seçerek sorup çelişki arıyorlar.Eşinizle/nişanlınızla yaşadıklarınızın tarihlerini tam net ve kesin olarak direterek istemiyorlar ama üç aşağı beş yukarı yakın tarihler vermeniz bekleniyor.Bu başvuru sürecinde ilk ve son görüşmeniz oluyor bir daha kesinlikle ne için olursa olsun sizi konsolosluğa çağırmıyorlar.İstenilecek başka belgeler yada bilgiler var ise size telefon ile ulaşıp irtibat kuruyorlar.

Bu mülakattan sınıfı geçer iseniz eşinizle sizin verdiğiniz cevaplar analtılanlar birbirini tutuyorsa ve bu arkdaşımızı ikna etmeyi başarmışsanız resmen o adam gidiyor yerine başka biri geliyor sanki.Sizi samimi bulmuş ve size inanmış ise bazı küçük hataları yada çelişkileri bile düzelten onları sizin için toparlayan biri oluveriyorlar.Neyse çok uzattım galiba, sizden birde au da yaşayan ve yılda enaz 24.000$ (au doları) kazancı olan ve devlete en az son iki yıldır vergisini düzenli yatıran birinin size kefil olmasını şart koşuyorlar.Bunun içinde bize 70 gün müddet verdiler.Şu notuda arada eklemek istiyorum, eğer eşiniz/nişanlınız au da yaşıyor ve zaten en az 24.000 yada yukarısını kazanıyor ve devlete ödediği en son vergisi en az ikinci yılını doldurmuşsa eşiniz size hem sponsor hem kefil olmuş oluyor başka birini bulmanıza gerek kalmıyor ama benim durumumda eşim tr de olduğu ve au da 2 yıl boyunca vergi vermediği için bana sadece sponsorluğu kabul oluyor fakat ayrıca benim için maddi anlamda kefil olacak birinide bulmamı istediler.Başka bir ülkeden yada tr den böyle bir kefilide kabul etmiyorlar.Au dan olacak illaki.

Neyse bize en sonunda bazı formalite evraklar imzalattılar.İşte özel bilgilerimiz hakkında sorulanlara kendi isteğimiz ile cevap verdiğimizi ve bundan rahatsızlık duymadığımızı ve bunun için yasal yollara başvurmayacağımıza dair belgeler, ayrıca au da bize kefil olacak kişiye yollayacağımız evrakları bize teslim ettiler.En son gideceğimiz zamanda anlaşmalı oldukları özel bir hastaneye yönlendirdiler ve orada basit sağlık testlerinden geçtikten sonra oradan ayrıldık.Ertesi gün hemen au ya bana kefil olacak kişiye kargoyla o kağıtları yolladım ve o kişide au da centrelink diye bi devlet kurumu var tr deki sosyal sigortalar kurumu gibi birşey, oradan kefil olmak için randevu aldı.Bize kefil bulmamız için verilen sürenin bir ayı zaten yine randevuya gitti.Centrelink tam bir ay sonrasına bu abimize randevu verdi merlbourne deki centrelink.Maalesef adam istenilen vasıflara uymadığı için başka birini bulmak zorunda kaldık ve perth te eşimin üvey annesini zar zor ikna ettik nihayetinde 27 ocak 2009 da aldığı randevuyla görüşmeye gidecek.Aylık kazancının 6000 dolardan fazla olduğunu öğrendim ve uzun yıllardır vergi veren bir devlet çalışanıymış.Bu arada geçenlerde konsolosluğa telefon açıp mail yolladık herhangi bir eksiğimizin olmadığını, sağlık testinide geçtiğim ve sadece 14 şubata kadar kefili bulmamız gerektiği söylendi. Sanırım kefil uygun görülürse artık ahhh işte bende sonrasını merak ediyorum.Perth e yerleşeceğimizde kesinleşti.

Deneyimlerim buraya kadardı.Benim durumumda olan yada benzerlik gösteren ve ilk kez başvuracak arkadaşlar için umarım faydam dokunmuştur.Şimdi benim bu konuda daha tecrübeli yada bilgi sahibi arkadaşlara soracağım tek şey acaba benim başvurum hangi aşamadadır ve kabul edilme olasılığı tam olarak nedir?Sonucunu takriben ne zaman öğrenirim yada sonuçlanır.Şimdiden teşekkürü bir borç bilirim hoşçakalın,esen kalın.

Yapılan harcamaların tutarı;

1- 200 TL ingilizce çeviriler,
2- 163 TL 1 yıllık pasaport,
3- 1772 TL konsolosluk başvuru ücreti,
4- 120 TL ankaraya iki kişilik bilet ücreti,
5- 300 TL sağlık testi,
6- 100 TL kargo ücretleri,
7- 100 TL ekstra masraflar fotoğraf, fotokopiler, form çıktıları v.s
8- 2500 TL de kesinleşirse au ya uçak bileti ücreti olur
Arkadaşlar tabiki herkesin başvurusu farklı yada değişik yöntemlerle değerlendirilebilir.Yani biz bunları yaşadık böyle oldu diye herkeste aynı şey olacak diye birşey söz konusu olmayabilir.O yüzdende herzaman herşeye hazırlıklı olmak gerekir.Saygılarımla...

YORCUN
Bu arada az öncede mail aldım bana kefil olacak kişi centrelink ile görüşmüş 5000 au doları istemişler.Buradan bu parayıda yollayacam tabi bunuda masraflara dahil ediniz ve vize alırsanız şayet en az 10000 au dolarıve üstü bir para ile gitmeye çalışın.Herkese bol şans

Vaiokid
yanlış yere açtım özür dilerim

Vaiokid
arkadaşlar ben makina müh. okulu bıraktım son sınıfta nasıl oldu diye sormayın uzun hikaye şimdi ordaki bir üniversiteye yatay geçiş yapmak istiyorum verdiğim dersleri saydırarak tabiki ,ingilizce seviyem kötü degildir yani yazılan şeylerin %80 anlarım konuşma konusunda biraz sıkıntılarım var ama ben bu konuyu çok kısa sürede aşabilirim kısacası.

şimdi sizlere sormak istediğim şeyler şunlar arkadaşlar her ne kadar okulu bırakmış olmsada orada yeniden üni. başlıcak olsamda elimde çok fazla altın bilezik var.

iş ilanlarına baktıgımda iş güvenliği uzmanı arıyolar bende NEBOSH sertifikası var bütün dünyada geçerli ve şu anda en ciddi sertifika alması zor ve bayada pahalı
ikincisi orta üzeri seviyede tasarım yapabiliyorum türkiyede baya büyük firmaların bütün reklam posterlerini, broşürlerini ben hazırlarım
ileri derecede mühendislik tasarım yapabiliyorum teknik resim çizebiliyorum.

şimdi iş ilanlarına bakınca yukarıda saydıklarımın sadece 1 tanesine bile yüksek maaşlar veriyorlar, ben oraya gelsem orda bana haftalık 20 saat şeklinde güzel bir iş vermezlermi? beklentilerim yüksek degil ama oraya full time alacağı kişi zaten benim istediğim rakamın 3-4 katını isticektir yada benmi öyle düşünüyorum?

beni işe alan kurum hem reklamcılık işlerini yaptırabilecek, hem teknik resimlerini çizdirebilecek, hemde zorunlu olan iş güvenliği konusunda bir eleman almış olacak.

şidmi sorum şu arkadaşlar elimde yukarıdaki özellikler var bunlara rağmen orada doğru dürüst bir iş bulamazmıyım?

Vaiokid
ielts girerim o sorun değil bide benim sınıf arkadaşlarımdan bir tanesi orada okuyordu bizim okula geldi demekki az çok denklik vardır?

asıl sorun iş olanağı

pennywhistlepoem
25 01 2009, 18:00
YORCUN

ben daha onceden ingiliz bir arkadasin birlikte yasadigi erkek arkadasiyla yaptigi basvuruyu yazmistim buraya. Arsivde bir ara istersen. Partner yoluyla vize alabilmeniz icin en az 12 ay devamli sekilde ayni cati altinda yasamis olmaniz gerekiyor. Bunu da birtakim resmi ve gayriresmi belgelerde adamlara kanitlamaniz gerekiyor. Bunlari sunmadiysaniz cok fazla zorluk cikariyorlar. Medikal testleri istenince de vize cikmis sayiliyor bildigim kadariyla. Kolay gelsin.

dragao
peki diyelim eşlerden biri avusturalyaya okumaya gitti diğeride student dependant vize ile gitti ve okul falan bittikten sonra göçmenliğe başvurdular, yine evliliği falan inceliyorlarmı yani, orda master yapıp veya üniversite bitirip göçmenliğe başvurduğunuzda yine böyle derinlemesine inceleme yapıyorlarmı normal prosedürün dışında??

theprinceisback
Oyle sey olurmu adelaider7 avustralya nin ogrencilere boyle es veya nisanlı vizesi sunmasi icin hicbir hukumlulugu yok nasil yani ogrenci olarak gelecek kisi esini, nisanlisini getiremiyecekmi? Ben esimle geldim hic bir sorun yasamadim, ben ne vizesi alirsam esimde aynisini alir, yasal olarak vermek zorundalar ama esim Avustralya vatandasi olsa evet can SIKICI sorular soruyorlar cunku evliligin gercek olup olmadigindan emin olmak zorundalar niye cunku onceden cok suistimal edilmis tabi sadece Turkler degil bircok millet sahte evlilik yolu ile AU ya gelmis, durum Avrupadada oyle hatta isin cilkini cikardilar orda.

theprinceisback
Avustralya baska ulkelerin diplomasini yada Turkiyede iki universitenin diplomasini kabul ediyor diye yazmis bir arkadasimiz, yok oyle birsey bilmeden lutfen yazmayin, evet bazi universitelerden mezun oldugunuzda diploma kabul edilmeyebilir ama Turkiyedeki koklu iyi universitelerin cogunu kabul ediyor TR, inanmayan overseas Qualification unite gitsin sorsun, ben ogretmenlik diplomami gecerli saydirmak icin oraya gitmistim, bana TR nin diplomasi kabul edilen universitelerin listesi gostermisti oradaki bayan, liste bayagi uzundu, hatta Ataturk, Dicle gibi universiteler bile vardi( bu universitelerden mezun olanlar yanlis anlamasin kucumsemiyorum), burada kriter universitenin kurulus yili, ogrenci sayisi, akademik basarisi, ogretim elemani vs gibi baz aliniyor. Lutfen AU baska ulkelerin diplomasini kabul etmiyor diye yazmayin.

adelaider7
quote:Originally posted by: dragao
Adamlar öyle bi davranıyorlarki sanki ülkeme gelme muamelesi yapıyorlar, bıkmışlar herhalde sahte evlilik muhabbetlerinden.......göçmenliğe başvurup gitmek daha kolay olsa gerek..ne bu yaw evlenip gitmek istiyorsun diye sanki suçluymuş gibi muamele ediyorlar...

arkadasim oyle bisey yok.avrupa ulkeleri icin oyle cunku gocmen stoklarini doldurdu herifler.avustralya nin ogrencilere boyle es veya nisanlı vizesi sunmasi icin hicbir hukumlulugu yok cunku yasal olarak boyle bisey yapmak zorunda degiller.sorun isci acigi.bundan baska bisey degil.avrupa ulkelerinde afedersin neredeyse imigration office te sey yaptıracaklar :) anladin sen onu durum o kadar vahim avrupa da ama au da ben sorun yasayan kimseye rastlamadim

ATOM07
YORCUN BENIM ABIMDE AUSTRALIA VATANDASI YENGEMI GOTURDU TR DEN AYNI DEDIKLERINI YAPTI ODA SPONSOR ISI SADECE AUSTRALIADAN OLCAK DOGRU ABIMDE BULDU BIRINI OLE GOTURDU YENGEMI AMA YENGEM 7 AY BEKLEDI OYLE GITTI 4-8 AY SURESI BEKLEME ZAMANI VAR YORCUN SANA SOLIYIM AMA VIZEN SPONSOR ISIN OLURSA KESIN CIKAR ICIN RAHAT OLSUN SENIN

VAİOKİD ARKADAŞIM SENIN ELINDEKI MESLEKLER GUZEL HOŞ AMA AUSTRALIA BASKA ULKENIN DIPLOMASINI KABUL ETMIYOR YANI YANLIS OLDU TURKIYEDEN IKI BUYUK UNIVERSITENIN DIPLOMALARINI KABUL EDIYOR YANI O DEDIGIN ISLERDE SENIN BIDE OGRENCI OLARAK CALISMAN BAYA ZOR ONU SOLEYIM UFAK BI SANS DA OLSA DEDIGIN ISLERDE CALISMA SANSIN VAR.

ARKADASLAR EVLENENLER YADA DIL KURSUNA GIDECEK ARKADASLAR SIZE IKI SEY SOYLEYIM AUSTRALIA EN ONEMLI SPONSOR OLAYINA BAKIYOR DIL KURSUDA EVLILIKDE SPONSORUN SAGLAM OLACAK EN BUYUK PROBLEM BURDA SPONSORUN SAGLAM OLURSAN AUSTRALIA KAPILARI SIZE ACIYOR BENDE VİZE BEKLIYORUM DIL KURSU ICIN UNIVERSITE MEZUNU ASKERLIGINI YAPMIS BIRIYIM HAKKIMIZDA HERSEY HAYIRLISI BEKLIYORUZ...

scude
arkadaşlar bana sydneydeki tafe lerle ilgili yardımcı olacak arkadaşlardan bilgilerini paylaşmak istiyorum.. saygılar

YORCUN
tekrar herkese merhabalar

ATOM07 cevabın için ve verdiğin bilgi için sana teşekkür ediyorum.Gerçektende içimi rahatlatan bir cevap aldım.Umarım bir sorun yaşamadan ve göstermiş olduğumuz sabrımızın olumlu yönde hakkını alarak karşılığını görürüz.

Bu arada ileriki dönemlerde bu konu hakkında ne gelişmeler olursa hepsini siz arkadaşlarımla paylaşacağım.en sonunda bütün yazdıklarımı toparlayıp sizlere bilgi vermeye çalışacağım.

YORCUN
pennywhistlepoem bahsettinğiniz yazınızı okuyacağımdan emin olabilirsiniz.Diğer değindiğiniz konu içinde, biz zaten severek evlendiğimizden aynı çatı altında yaşıyoruz ve bunların hepsini istemiş oldukları resimler, mailler, açtırmış olduğumuz ortak banka hesabımız ile ispatlamaya çalıştık.Sonunda bu konuda ikna olduğunu kabul ettirdik zaten.Sanırım o yöndeki sıkıntıyı atlatmış olduk.Ama bahsettikleriniz gerçektende çok önemli ve muhakkak bu konuda gerekli ve ikna edici belgeleri sunmak gerekiyor.Ancak 12 ay aynı çatı altında yaşamış olma şartı sanırım vizeyi alıp o ülkeye yerleştikten sonra devam eden bir süreçte istenilen bir durum.Yani o ülkeden ülkelere değişikli gösterebilir ingiltere için 12 aymış aynı çatı altında yaşaman aynı galdrobu kullanman eşyalarınız aynı evde olması gibi durumlara titizlikle bakıyorlar.Sanırım bildiğim polisleri yada sorumlu kişiler bunları gözetlemek için belirli sürelerde evi kontrol etmeye geliyorlar.Umarım yanlış bir bilgi vermemişimdir.Verdiğin bilgiler için tşk ederim.

Vaiokid
arkadaşlar ben makina müh. okulu bıraktım son sınıfta nasıl oldu diye sormayın uzun hikaye şimdi ordaki bir üniversiteye yatay geçiş yapmak istiyorum verdiğim dersleri saydırarak tabiki ,ingilizce seviyem kötü degildir yani yazılan şeylerin %80 anlarım konuşma konusunda biraz sıkıntılarım var ama ben bu konuyu çok kısa sürede aşabilirim kısacası.

şimdi sizlere sormak istediğim şeyler şunlar arkadaşlar her ne kadar okulu bırakmış olmsada orada yeniden üni. başlıcak olsamda elimde çok fazla altın bilezik var.

iş ilanlarına baktıgımda iş güvenliği uzmanı arıyolar bende NEBOSH sertifikası var bütün dünyada geçerli ve şu anda en ciddi sertifika alması zor ve bayada pahalı
ikincisi orta üzeri seviyede tasarım yapabiliyorum türkiyede baya büyük firmaların bütün reklam posterlerini, broşürlerini ben hazırlarım
ileri derecede mühendislik tasarım yapabiliyorum teknik resim çizebiliyorum.

şimdi iş ilanlarına bakınca yukarıda saydıklarımın sadece 1 tanesine bile yüksek maaşlar veriyorlar, ben oraya gelsem orda bana haftalık 20 saat şeklinde güzel bir iş vermezlermi? beklentilerim yüksek degil ama oraya full time alacağı kişi zaten benim istediğim rakamın 3-4 katını isticektir yada benmi öyle düşünüyorum?

beni işe alan kurum hem reklamcılık işlerini yaptırabilecek, hem teknik resimlerini çizdirebilecek, hemde zorunlu olan iş güvenliği konusunda bir eleman almış olacak.

şidmi sorum şu arkadaşlar elimde yukarıdaki özellikler var bunlara rağmen orada doğru dürüst bir iş bulamazmıyım?

pennywhistlepoem
26 01 2009, 18:00
dragao,zannetmiyorum oyle birsey olacagini, Bizim bahsettigimiz durum eslerden birinin AU vatandasi ya da PR i olmasi ve diger esin calisma ya da okuma amacli degil `aile birlesim `amacli AU ya goc etmesi esiyle ya da erkek arkadasiyla beraber.

Yorcun, haklisin. ingiltere`de birkac kisinin evine catkapi kontrole gelindigini britishexpats forumundan okumustum

theprinceisback
Sunu acikliga kavusturalim siz AU daki herhangi bir universiteye yatay gecitenmi bahsediyorsunuz yoksa AU nun TR deki universitelerin diplomalarini kabul etmesindenmi bahsediyorsunuz? Eger yatay gecisten bahsediyorsaniz en sagliklisi universite ile irtibata geciniz, nomorregret bilir o birkac dersten muaf olmustu ama yatay gecis yapmadi simdi 3 sene yerine 2 sene okuyacak zannedersem.

scuda burada TAFE lerin hepsi aynidir yani Sydney , Perth yada baska sehirdeki Tafe lerin hemen hepsi ayni mufradati verir yanliz bazi Tafe ler daha degisik programlar sunabilir, bilgi isterken oyle genel sorma ozellikle ogrenmek istedigin birsey varsa sor. Sadece Sydneydeki Tafe ler ile bilgi istiyorum diye yazarsan boyle 10 kere yazar durur kimsede cevap yazmaz.

ATOM07
theprinceisback
Ben öyle biliyorum odtü ve boğaziçi için hatta peki yanlış duymus olabılırım hangı unıversıtelerın dıplomalarını kabul edıyor bunlarıda yazarsan sevınırım, ben selçuk üniversitesi mezunuyum en cokda ben merak ettım benım unıversıtemın dıplomasını kabul edıyormu ?Bu konu uzerınde arastırma yapmıssın paylaşımlarını beklıyorum...

scude
arkadaşlar bana sydneydeki tafe lerle ilgili yardımcı olacak arkadaşlardan bilgilerini paylaşmak istiyorum.. saygılar

Vaiokid
bende yildiz danım ama geçmeyeceğini sanmıyorum neden derseniz orada okuyupta türkiyeye yatay geçiş yapmış olan bir arkadaşım var

biyococuk
27 01 2009, 18:00
quote:Originally posted by: scude
theprinceisback dostum öncelikle sğl yinede bir tepki senden geldi..evet tafelerin hemen hemen hepsi aynı biliyorum ben daha önce sydneyde 3 ay kaldım sydneyde bir tafe isityorum.. tafelerin bazıları okurken hemde iş imkanı veriyo ve para kazanıyosun okul bunu sana sağlıyo..ben tourısm ve ahçılık okumak isityorum..bu arada özellikle sydneyde tafe de okuyan arkadaş varsa onunla birebir konuşmak isitiyorum. ajanslar dan yüksek fiyatlar çıkıyo ..

ajanslar sana kalkıp tafe i daha yüksek fiyattan satamazlar. çünkü ödeme direk olarak okula yapılır bu yüzden okul kendi web sitesinde kaç para olarak belirttiyse, o kredi başına aldığın dersler hesaplanır ve ödemeni yaparsın. tafe konusunda da www.studyinaustralia.gov.au adresine girip sydneydeki bütün tafelerin listesini alabilirsin. daha sonra bunların internet sitelerine girip müfredatlarında çalışma komponenti olup olmadığını, universitelere geçiş imkanı olup olmadığını ve fiyatlarını ayrıntıları ile inceleyebilirsin.

kolay gelsin.

biyococuk
quote:Originally posted by: scude
theprinceisback dostum öncelikle sğl yinede bir tepki senden geldi..evet tafelerin hemen hemen hepsi aynı biliyorum ben daha önce sydneyde 3 ay kaldım sydneyde bir tafe isityorum.. tafelerin bazıları okurken hemde iş imkanı veriyo ve para kazanıyosun okul bunu sana sağlıyo..ben tourısm ve ahçılık okumak isityorum..bu arada özellikle sydneyde tafe de okuyan arkadaş varsa onunla birebir konuşmak isitiyorum. ajanslar dan yüksek fiyatlar çıkıyo ..

ajanslar sana kalkıp tafe i daha yüksek fiyattan satamazlar. çünkü ödeme direk olarak okula yapılır bu yüzden okul kendi web sitesinde kaç para olarak belirttiyse, o kredi başına aldığın dersler hesaplanır ve ödemeni yaparsın. tafe konusunda da www.studyinaustralia.gov.au adresine girip sydneydeki bütün tafelerin listesini alabilirsin. daha sonra bunların internet sitelerine girip müfredatlarında çalışma komponenti olup olmadığını, universitelere geçiş imkanı olup olmadığını ve fiyatlarını ayrıntıları ile inceleyebilirsin.

kolay gelsin.

theprinceisback
hera_nis sen avukatmisin sana ne, eger soru soran kisi alinmiyorsa sanane, daha yeni uye olmussun hemen oyle avukatlik rolune soyunup yazanlari ne elestiriyorsun, evet her soruya (eger soru ise vede adam akilli soru ise cevaplamayi severim) bunuda misyon edinmissem SANANE, soruyu soran kisi senmisin, yok, asil senin uslubun dogru degil, burada bazi kisiler var sacma sapan soru soruyorlar biz yine cevaplamaya calisiyoruz (misyon icabi ;) burada asil sen saygisizlik yapiyorsun burada yazanlara, kimse cocuk degil yada aciz degil kendini savunamiyacak kadar, kisi alinmiyorsa seni hic ilgilendirmez, ben oyle boyle burada bir cok kisiye yardimci olmaya calistim, uslubum da gariplik yok eger kisi ayni soruyu 10 kere yazar vede cevaplayan olmazsa ben birsey yazdim diye kotu uslup olduysa begenmezsen begenme, mezunda tanisip Perth te gelen bir kac kisi ile cok guzel dostlugumuz oldu halada suruyor cok sukur sadece isi dusunce aranilacak kisi degiliz, insanlari ona gore seciyoruz sayin avukat hanim!

theprinceisback
scude ascilik icin zaten ikinci yilinda staj gibi birsey yapiyorsun dolayisi ile okulu bitirmek istiyorsan zaten ikinci yilinda calisman gerekecek bu tum AU da gecerli sadece Sydneyde degil. Daha oncede yazildi hukumet ascilik gibi son gunlerde PR almak icin en cok populer olan alanlari yari yariya azalticak ona gore haberin olsun.

hera_nis
elinizde sopa olsa soru soranları dövücüceksiniz diye korkmaya başladım... iyi niyetle cevap vermeye çalışıldığından şüphem yok ... insanlar soru soruya evet soru şekillere genellemeye dayalı doğrudurda cevap vermeyi zorlaştırır ancak o nasıl bir uyarış şeklidir... cocuk azarlar gibi soruluş şeklini beğenmediysen cevap verme... bazı arkadaşlar her soru cevaplanmak sorundadur misyonu üstlenmiş beğenmedikleri şekilde biri soruduğu zamanda maşallah kalayı yiyosun... senden gelicek hayıra dönüşüyo bu işin sonu... herkesin tecrübesine bildiklerine saygımız var bilenlerinde bilmeyenlere bilinmeyene saygısı olsun uslupp diyorum sonra insanların ancak işi düşünce aranıcak insanlar oluruz öle değilmi....

scude

theprinceisback
28 01 2009, 18:00
Terbiyesizlik etme oyle böle daha insan olunuyo gibi seyler yazmaya hakkin yok avukat hanim, Allah Allah illa birileri dalasacak senin gibilerini cok gorduk dil birkaris masallah bari bide Turkce yazabilsen bir zahmet yazdiklarini oku ben yazilarinin bir kismindan birsey anlamadim. Begen begenme yine yaziyorum seni ilgilendirmez sana bir sey me yazdim, yok muhaptapligim da yok senle, asil sen uslubuna bak baskalarinin isine burnunu sokma, isine bak terbiyezlikte etme insan ol!

theprinceisback
scude puanlar yariya indirilmeyecek sadece asciliktan mezun olanlarin hepsini almayacaklar, bunun icin belli kriterler koyacaklar ama tam arastirmadim, yil olarakta tam bilmiyorum ama haberlerden duydum, yani hukumetin oyle plani var.

Perth te olan vede cumartesi calismayan yada isi olmayanlar, saat 7.30 da Fremantle acik hava sinemasinda Turk filmi gecesi var haberiniz olsun.

theprinceisback
Sana hakettigin cevabi yazdim, elestirmeden once, kendini elestir neden burnunu sokuyorsun diye, daha oncede yazdim, muhattap degilim, senle alip verdigim birseyde yok, baskasinin avukatligini ustlenme, burada herkes kendini savunabilecek yasta vede zekaya sahip, isin gucun yok milletimi elestiriyorsun, soru bile sormadin, kalkip hemen elestirmeyi gorevmi saniyorsun sayin mukemmel avukat hanim!

Yazdiklarini birdaha oku kimin Turkcesi bozuk anlarsin, adabinca elestirdigini yazmisin hangi adap? böle daha insan olunuyo diye yazan sensin birde bole diye birsey yok Turkcede, asagiya copy paste yaptim ne yazdigini birdaha okuda Turkceni ilerlet kalkip burada laf salatasi yapma, once kendini elestir, ustune vazife olmayan seylere kalkisma, burada kiminle muhattap oluyorsam onlar beni elestirebilir sen degil!

savaşmaya hemen hazırsın... bir kere uslubunu beğenmedim halada beğenmiyorum am asaygı çercevesinde seni eleştirdim böle bir hakka sonuna kadar sahibim benide ilgilendiriyo ve uslubun hala hiç hoş değil... yardımların için eminim sana minnetteardır insanlar cok güzel bir davranış ama geçmiş sayfaları hatim ettim bu sebepden senin yardımlarını ezberlemiş durumdayım yeniden yeniden yazmana gerek cunku muhtemelen şimdi bu yazıyada cevap veririken yine o konuyu yineliceksin... beğenmedğim herşeyi dürüst.e USLUBUNHCA dile getiriyorum... bence sende dile bence yanlışın avukatlığını yap böle daha insan olunuyo prince bölelikle iyilik yaptığın anılarına bir kaç şey daha eklersin

theprinceisback
kybele81 neden Canberra? Orada akrabalarin yada tanidiklarinmi var? Biliyorsun Canberra bu ulkenin baskenti, dolayisi ile burokratlarin sehri, oraya gidersen birsuru insani yilin her mevsimi takim elbise ile gorursun. Dil okulu malesef yok cunku cazip birsehir degil uluslararasi ogrenciler icin cunku cok daha guzel sehirler var ogrencilere cok daha iyi olanaklar sunan. Sydney, Melbourne Canberraya yakin, hem daha olanaklari olan, hemde guzel sehirler, dolayisi ile ogrenciler icin daha cazip olmali. Iyisimi sen baska alternatif sehirler sec.

theprinceisback
Yahu zaten 5 yasindaki akla sahipsin hadi git baska yerlerde avukatlik yap.

theprinceisback
Vaiokid o dedigin evler lux semtlerde hatte bazen 5-6 odali lux semtlerdeki evler haftalik $1500 kadar cikiyor abartisiz, ev kiralari (Perth icin) 1 odali haftada $250 den basliyor.

kybele81
MERHABA
SİZE BİŞEY DANISMAK İSTİYORUM..

kybele81
CANBERRA HAKKINDA BİLGİSİ OLAN VAR MI ?

DİL KURSU ARIYORUM CANBERRA'DA AMA NEDENSE HİÇ BİR ÖZEL DİL KURSUNUN ŞUBESİ BULUNMUYOR ,
NASIL BİR YERDİR Kİ ÇOK MU SINIRLI KOŞULLARI , OLANAKLARI ..
YANITLAMA NEZAKETİNDE BULUNAN ARKADASLARA TESEKKÜRLERİMİ BORÇ BİLİRİM..

hera_nis
hera_nis sen avukatmisin sana ne, eger soru soran kisi alinmiyorsa sanane, daha yeni uye olmussun hemen oyle avukatlik rolune soyunup yazanlari ne elestiriyorsun, evet her soruya (eger soru ise vede adam akilli soru ise cevaplamayi severim) bunuda misyon edinmissem SANANE, soruyu soran kisi senmisin, yok, asil senin uslubun dogru degil, burada bazi kisiler var sacma sapan soru soruyorlar biz yine cevaplamaya calisiyoruz (misyon icabi ;) burada asil sen saygisizlik yapiyorsun burada yazanlara, kimse cocuk degil yada aciz degil kendini savunamiyacak kadar, kisi alinmiyorsa seni hic ilgilendirmez, ben oyle boyle burada bir cok kisiye yardimci olmaya calistim, uslubum da gariplik yok eger kisi ayni soruyu 10 kere yazar vede cevaplayan olmazsa ben birsey yazdim diye kotu uslup olduysa begenmezsen begenme, mezunda tanisip Perth te gelen bir kac kisi ile cok guzel dostlugumuz oldu halada suruyor cok sukur sadece isi dusunce aranilacak kisi degiliz, insanlari ona gore seciyoruz sayin avukat hanim![

savaşmaya hemen hazırsın... bir kere uslubunu beğenmedim halada beğenmiyorum am asaygı çercevesinde seni eleştirdim böle bir hakka sonuna kadar sahibim benide ilgilendiriyo ve uslubun hala hiç hoş değil... yardımların için eminim sana minnetteardır insanlar cok güzel bir davranış ama geçmiş sayfaları hatim ettim bu sebepden senin yardımlarını ezberlemiş durumdayım yeniden yeniden yazmana gerek cunku muhtemelen şimdi bu yazıyada cevap veririken yine o konuyu yineliceksin... beğenmedğim herşeyi dürüst.e USLUBUNHCA dile getiriyorum... bence sende dile bence yanlışın avukatlığını yap böle daha insan olunuyo prince bölelikle iyilik yaptığın anılarına bir kaç şey daha eklersin...

hera_nis
daha farklı bir cevap beklemiyodum senden... daha iyisini yapabilseydin zaten bunları duymazdın...ayrıca yazdıklarım benim türkçemin kötü olduğundan değilde belki senin türkçe anlama yeteğini kaybetmenden dolayı kaynaklanıyordur... eleştiriye bu kadar kapalı olmayın eleştiriyorum ama adabınca beğenmediğimi sölüyorum ADABINCA sende beğenmediğini sölemelisin bence sölenmediğinde işte senin gibi eleştiriyi hayatında ilk defa duyan insanlar kolonisi üreyip gidiyo...

hera_nis
bu sitede soru sorulabilirlerle sorulamayanları ayıkladım çunkü... neyse bu tartışmaya devam ederek 5 yaşıma geri dönmek istemiyorum...

adelaider7
beyler gecenlerde benim okuldan soyle bi mektup aldım.bu tafe isi sarpa saracak gibi

1. Changes to the MODL
The MODL lists those occupations identified by the Department of Education, Employment and Workplace Relations (DEEWR) that are in short supply in Australia. The list of occupations on the MODL is reviewed and updated by DEEWR approximately twice a year depending on market and employment conditions in Australia. We understand that an updated MODL is expected to be released within the next couple of months.
The final list of what occupations are included in the updated MODL will not be known until the list is officially published by DEEWR. As such, it is not possible to advise whether or not cooking, hairdressing or any other particular occupation will be on the MODL in the future. As such, it is important that students be careful and take advice before making decisions which may affect any future visa application a student makes.
2. Changes to Skilled Migration processing
The Department of Immigration and Citizenship (DIAC) recently made changes to the way in which it prioritises Skilled Visa applications which have already been lodged and those which will be lodged in the future. DIAC advised that priority processing will be given to applications which are employer sponsored, state and regional sponsored and business skills visas or those occupations listed Critical Skills List (CSL).
Please note that the CSL does not replace the MODL. Applications made on the basis of an occupation listed in the CSL will however be processed as a priority over applications lodged on the basis of an occupation only on the MODL or only on the Skilled Occupation List. Those people nominating occupations on the CSL will be given processing priority.
It should be noted that the recently announced changes in processing priority do not impact on the application requirements for General Skilled Migration. The points test and requirements for General Skilled Migration have not changed. Students studying in courses leading to qualifications suitable for occupations on the Skilled Occupation List will still be eligible to apply for General Skilled Migration. Students will also still be eligible for additional points on the points test if that occupation is listed on the MODL.
At this point in time the Skilled Occupation List and Migration Occupations in Demand List have not changed.
3. What happens if my occupation is removed from the MODL
A number of students have chosen to study particular courses because they are currently listed on the MODL so that they get extra points to count towards the points test for General Skilled Migration. Students should however keep in mind that there a number of different avenues which may be available to them for obtaining an Australian permanent resident visa. They may also have a number of different options for obtaining additional points other than nominating an occupation on the MODL.
For example, students could consider whether they are eligible to apply for a Skilled Sponsored Visa. The Skilled Sponsored Visa only requires that the applicant obtain 100 points on the points test. The applicant will also obtain additional points for being sponsored by the West Australian State Government in addition to those that may have received for an application for a non sponsored General Skilled Migration visa. To be eligible to be sponsored by the West Australian government an applicant needs to nominate an occupation on the WA Priority Skills List. The WA Priority Skills List includes occupations which may not be on the MODL.
It should also be noted that if a student receives WA State Government sponsorship their application will, under DIAC's new priority processing arrangements, be processed as a priority over applications which have nominated an occupation on the MODL.
Students should remember that even if an occupation is not on the MODL, there may be other options available and students should investigate all the available options before making decisions about their future. Please note that the above information should not be regarded as legal or migration advice of any kind and students are strongly urged to seek professional, informed advice from a Registered Migration Agent about their visa options as each case will depend on the individual facts and circumstances.

mektup hic ic acici degil ama bakalım nolcak daha.prince senin bahsettigin olay ne haci.nasıl herkesi almayacaklar.biseyler biliyo musun

adelaider7
beyler bi arkadas dedigine gore 20 saat hafta ici icin kosulmus hafta sonu 16 saat calısılabilir tatil oldugu icin dedi.bu dogrumudur baska bilen bi arkadas var mi bu olayi

scude
tşk bilgilerin için theprınceisback
pr veren bu populer mesleklerin nezaman puanları yarıya indirecek yada düzenleme olacak konusunda bilgin varmı..yani 2010 yada 2011

Vaiokid
arkadaşlar ev kiralarına baktım resmen akıl alıcak gibi değil 1+1 evler aylık 2000bin AU dolar yani orada adam gibi bi işin falan yoksa direk sefilleri oynarsın anladığım kadarıyla

http://www.realestate.com.au/c...11&s=nsw&tm=1233267834 (http://www.realestate.com.au/cgi-bin/rsearch?a=d&t=ren&ty=&f=60&p=10&rs=0&fmt=&header=&c=80233511&s=nsw&tm=1233267834)

pennywhistlepoem
29 01 2009, 18:00
arkadaslar aramizda bu aralar vize basvurusu yapmis olan var mi? Benim 2 hafta oldu basvurali, vize hala cikmadi.medikalleri de istemediler daha.haftaya sali okulum basliyor ufff sinir oldum.

pennywhistlepoem
Vaiokid, o siteden bakma cunku oradan kiralaman hem zor hem pahali. tek basina kiraliycagin aman ev sahipleri referans ve maas dokumu isteyebilirler. su siteden oda bakman daha uygun olur kanimca.

http://sydney.gumtree.com.au/

pennywhistlepoem
hera_nis biz burada guzel guzel konusup birbirimize yardimci oluyoruz. sen de kendini tanit ve AU ile alakali herhangi bir sorun varsa guzel bir dille sor. yoksa ortaligi karistirmanin anlami yok.

pennywhistlepoem
rica ederim hera_nis ;)

theprinceisback
Dun neguzel bir arkadasimizin dogum gununu kutladik yari Turk yari Ozzy mangal yaparak, gerci mangal yoktu onun yerine BBQ vardi neyse, mezundan tanistigim bayagi arkadaslar vardi,iyice yiyip icip eglendik (zateb bu kilolari BBQ ya borcluyum :( ), neyse yazdigim gibi bugece Avustralya Truk kultur derngi tarafindan Turk film gecesi duzenleniyor, kapilar saat 7.30 aciliyor filim 8.30 basliyor ama erken gelirseniz iy yer kaparsiniz, filmin is mi Kabadayi gelmek isteyenler adresi; Princess May Park, 92 Adelaide Street, Fremantle, Perth te olanlar gelin tanismis olalim , yer Tren istasyonuna yakin.

kybele81
theprinceisback cevabın için tesekkür,
canberra'da tanıdıklarım oldugu için tabi ki , yoksa bana da su aşamada cazip gelmiyor ,

kybele81
Melbourne iyi bir alternatif gibi görünüyo,
iş olanakları , konaklama seçenekleri , canlı oluşu vs.

hera_nis
.

hera_nis
l

Vaiokid
ama msl sidney de normal ev yok o zaman hiç siteye bakıyorum ama en ucuz ev haftalık 400 dolar falan

doramason
30 01 2009, 18:00
quote:prince çok özel olmayacaksa bi soru sorabilirmiyim? neden ingiltereden avustralyaya gitmek istedin? ingilterede ayrımcılıkla filan karşılaştığın içinmi yoksa yağmurlu havayı sevmediğin içinmi

doramasan, Ingiltere benim icin basamakti AU gitmek icin, yagmurlu hava, insanlar vs cok neden var Ingiltereyi tercih etmememin nedenlerden bazilari, is konusunda ise Polonya ve diger yeni ulkeler EU katilinca millet Ingiltereye hucum etti cunku kapilarini tek acan ulke idi, o zamanlar 2003-2004 ingilterede yaklasik 500 bin isci acigi vardi sonra ekonomi yavasladi, cok yabanci geldi, bu sefer Ingiliz vatandaslarida is gucune daha fazla sarilmaya basladilar, malum ingili milleti genelde calismayi sevmeyen yada az calismayi seven bir millet (profesyonel islerden bahsetmiyorum) tabi isler degisince onlarda artik is gucune katilmaya basladi, tabi ben genel yaziyorum calisan ingilizde vardi, gerci benim kurulu duzenim isim vardi ama dedigim gibi gunesi, denizi guzel ulkede yasamayi hep istedim, ustelik AU da ogrenci olarak calisma imkani coktu ustelik saat ucretleri Ingiltereden daha yuksek $ 10 dolar degi!!!!!(normal ve dusuk islerden bahsediyorum, profesyonel islerden degil)yani ogrenci icin super bir ulke.

abi kusura bakma mesajı yeni gördüm biraz geç oldu cevap vermem.

bende geçen senelerde avustralya düşünüyodum ama gerçeklerle yüzleşince biraz soğudum. okulda okurken güzel ama sonrasında kalmak için deveye hendek atlamak lazım. mesela uygun puanı denk getirmek için belirli bölümlerde 2 sene okuyacaksın, taşrada çalışırsan biraz daha puan alıyosun falan filan. 1 sene göçmenlik başvuru 4 sene göçmenlik 7 senede alınıyo vatandaşlık.
bide çok fazla insan avustralya ve kanadada göçmenlere profesyonel iş verilmediğini yazdı. bizim bi tanıdığımızda avustralyada master yapmıştı ondanda benzer şeyler duydum. tabi yetenek meselesi oraya gidip başarılı olanda vardır senin gibi, ama benim mesleğim biraz ters kaçıyo au ya. endüstri mühendisliği okudum türkiyede ingilizcemde iyi ama auda doğru düzgün endüstri yok. cia.gov da world factbook dan bakabilirsin avustralya biraz arap ülkerine benziyo doğal kaynak sat sonra bitmiş ürün al. bi çok kişi aussieler çok tembel olur yazmış. sen katılıyomusun bilmiyorum ama doğruluk payı var gibi. acaip uzun tatiller var orda hsbcnin ajandasında yazdığına göre :)

madem 1 sene master okuyup geri dönücem bari masraf daha az olsun diye ingiliz ünilerine baktım. araştırmam sırasında ingiltereninde yüksek lisans yapanlara 1 sene çalışma izni verdiğini gördüm.
şimdi sende iş buldum çalıştım ingilterede diyosun, demekki almanya kadar milliyetçi değiller.
affına sığınarak sormak istiyorum sen neyle meşguldün ingilteredeyken şimdi auda ne yapıosun? profesyonel işlerde çalıştıysan veya çalışanları tanıyosan bana yön gösterebilirsin. kafamda çok fazla soru var aslında. ingilizler nasıldır? yabancıya nası davranırlar? mesela ingilizlerden arkadaş edinilirmi yoksa hep internationalmı takılınır. almanyada staj yaparken benzer sorunlarla karşılaştım çünkü. gerçi 2 aydı süre kısa sayılır ama genede arkadaş edinmek için yeterlidir heralde. abi inanırmısın her milletden arkadaşım oldu şerefe demeyi kırk milletin dilinden öğrendim ama almancasını 2 sene sonra başka bi ülkede duydum :) demek istediğimi anlamışsındır heralde. 1 tane alman arkadaşım olmadı abi. sade benim değil orda staj yapan diğer elemanlarında olmadı. au gibi göçmen ülkesinde bu problem olmaz diye düşünüyorum ama ingilterede belli bi milletin ülkesi.

bu arada green card çekilişinede katıldım, çıkarsa abdyide eklerim listeye ;) iyice kafam karışır artık.

kartal 008
ATOM 07 aradıgın Hatunu nerede bulursan orada ewlenir ya da asık olursun bunda ne kotuluk var ..Bunun koyden ındım sehre ıle bı alakası yok...

theprinceisback
barduckmania daha konusmak icin erken dur bakalim daha yenisin, soyle biraz zaman gecsin, etrafini iyice gor, tani, arkadas edin ondan sonrasi gelir zaten, birde unutma arayan bulur is icin gazete, internet (gumtree gibi), ozellikle her semtte cikan yerel gaze ilanlarina bak, alisveris merkezlerindeki ilanlara bak, okuldaki ilanlara bak arayan bulur inan bana.

atom07 kimse AU kotulemiyor, gercekler bu, yeni gelen biri icin ozellile kisitli ing vede hic yurt disina cikmamis biri icin ilk aylar cok zordur.

doramason Ingiliz universitelerinin prestiji yuksektir sana daha kolay gelecek ise tabiki daha mantikli orada okumak, ama hemen kisa surede oturum alirim zannetme, suan Ingilterede issizlik son 10 yilin en yuksek rakamina ulasti buyuk ulkeler arasinda resasyona giren ilk ulkelerden biri, ustelik oradada PR almak uzun ve zahmetli. Ingilizler Almanlar gibi milliyetci degil ama su an daha bugun Alman televizyonunda izledim, Ingilteredeki isciler hukumeti protesto ediyordu nedeni yabanci isciler, Ingilizlerde genelde az calisan hazir yiyen millet fakat ekonomik kriz dolayisi ile islerini kaybedenler yada kaybetme korkusu icinde olanlar bunu yabanci iscilerden kaynaklandigini, hazir islerin yabancilar tarafindan kapildigin dusunmeye basladilarki bence bu tehlikeli gidisat. Kisaca ekonomik kriz heryerde kendini gosteriyor.

doramason, burada yeterli puani alinca PR aliyorsun zaten, 4 sene sonrada vatandas oluyorsun 7 sene degil Ingilterede 5 sene sonra PR aliyorsun diye hatirliyorum. (Gecici oturumdan bahsetmiyorum).

Ben suanda kendi alanimda calisiyorum, partime olarak yakinda isimi permanent partime cevirecekler, tabi buda fulltime is icin basmak olacak, tabi hayat burada TR den pahali oldugu icin ikinci iste calisiyorum bazende 3. iste gunluk olarak (konser vs oldugunda), yani burada kendi alanim dahil bircok iste calistim. Ingilterede bircok iste calistim sonra permanent biskuvi fabrikasinda calistim 1 yildan fazla orada birktirdigim paralar ile buraya geldim.

barduckmania
ben geleli yaklasik 18 gun oldu yalniz simdiden gordugum kadariyla; burda isler hicte satis cabasi icindeki acentalarin dedigi gibi: heryer calistirmaya eleman ariyo formatinda falan degil.. Herkesin mutlaka (yani hic olmadi oralarda) baslarsin dedigi kebapcilar bile CV birak duruma gore biz seni arariz diyolar.. obur yandan burdakilerin, ailelerinden para beklemeden yasayabilme ihtimali hakkinda soyle diyeyim: insanlarin haftada iki gun calismalarini haftada bir gune dusurmusler.. ben bundan 20 gun oncesinde buraya kotu (negatif) elsetiri yapanlara sinirleniyodumumarim siz benim yaptigimi yapmaz bu uyariya kulak verirsiniz.. geldiginizde zorlanmamak icin mutlaka 4000 lira kadar bi para getirin..
sydney'deki ogrencilerin taxi driver licence'lari iptal edilmis diye duydum, bu durumun queensland'a sicramasi ihtimalini bilen yada melbourne veya perth hakkinda bu konuda bilgi sahibi olanlarin dusuncelerini merak ediyorum..

ATOM07
ya bu kadar kotu dusunmeyın arkadaşlar memnun olmayan gerı donecek o zaman australıa yı da kotulemeyın bence gozunu acan durust ıyı ınsanlar ısde bulabılır parada bırıktırebılır o zaman memnun olmayanlara seslenıyorum ayda 500 tl ye turkıyede ıs cok gelsınler calıssınlar bakalım ayda 500 tl ye o zaman ne dıyecekler merak edıyorum hem dıl okulu hem ıs olarak australıa bence en ıyı ulkelerın basından gelıyor memnun olmayan donsun karalamasın oraları baskalarının umıtlerını calmasınlar.

ATOM07
theprinciesback kötüleyen kötülüyor ben gözüme inanırım, daha önce yurtdışına cıkmayanlar ıcın bısey dıyemem ben ıspanyaya fransaya da gıttım tatıl amaclı dayımda orda teyzemın ogluda oralar tr gıbı degıl dunyanın hıc bıyeri 3 kagıtcılık yapcak olanlar,sıkılanlar,calışmayı sevmeyenler,yılışık herifler,cahil adamlar gitmesin oralarıda türkiyeye benzetmeyın dıyorum özellikle Au için, bence köyden ındım sehıre olmasın yanı arkadaslar arastırın bıraz on bılgı ıle gıdın dılınızı ogrenın ordan hemen bı kız bulayım evleneyım dıye vatandası olayım dıye dusunenlere seslenıyorum artık hersey eskısı gıbı degıl adam gıbı ıngılızcenızı ogrenın ısınızde calısın gerısı gelır zaten bilmem anlatabildim mi...

ATOM07
yanı cogu kısı yada cahıl olan kısıler dıyım evlenıp kapagı atmak ıstıyorlar ingilizce hıc onemlı degıl onlar ıcın herhalde ben onları kastettım kardesim, bıde herkes fıkrını solesın ama akıl vermesın herkes baska yasar hayatını bunuda bilelim...herkes gitsin görsün uyana uyarsa ne ala uymayan döner gelir o kadar basit

Vaiokid
bide arkadaşlar iş sadece ingilizcedede bitmiyo sanırım

kartal 008
31 01 2009, 18:00
Ben de fıkrımı soyledım ,,,akıl vermek ne haddımıze....zaten kulturlu bı faca var resimden de belli...

kartal 008
Vaıokıd kebaptan anlamana gerek yok Cınlıler bıle kebapcılarda calısıyor...hatta sahıbı Cınlı doner restaurantı var...Zaten kebabı da senın bıldıgın Turkıyede ki gıbı birebir aynını yapmıyorlar...

dragao
Yorcun ballıymışssın evlenip gidiyorsun, insanlar oralarda kalabilmek için kaç bin dolarları gözden çıkarıyorlar, keşke bizdede öyle bi şans olsa ama evlensende oraya gidebilmek içim kırk dereden su getirmen lazım, yani olaya iyi hazırlanmak gerekli... Adamlar bu evlilik muhabbetini gerçekten çok ciddiye alıyorlar.. bu mülakatı yapanlar gerçekten işin uzmanı senin anlattığına göre..
başarılar....

pool
arkadaşalar bende butun işlemleri halletim ve pasaportumu bekliorum artık.nasipse 16 sında perth yolcusuyum.atom07 yede katılıorum bu arada.
benm içinde oldukca zor olucak ilk bi kaç ay ama bunu bilerek gittiğim için buna hazırlıklıyım tabiki.
theprinceisback' e ozellikle teşekkurler burda bukadar insanla uğraştığı ve onlara yardımcı olmasından dolayı.bende gittiğim zaman ailemden maddi bir yardım almadan orda haytımı devam ettirmeye ve okuluma gitmeye calışıcam.
bende, insan istedikten sonra hakikaten yapar diye dusunuorum.
insallah herşey herkesin istediği gibi olur.

pool
teşekkur ederim scude.evet cok yabancılık cekmicem sanırım bana da ole gelio :)
neyse bu arada orda bulunan arkadaslarla gorusmek isterim.ayrıca burdan bişey isteyen arkadaşlar olursa elimden geldiğince yardımcı olurum.

scude
sana iyi yolculular pool..çok iyi bi seçim yapmışın bence avustralida öğrenciler için gidilebilecek en iyi şehir yabancılık çok çekmeyeceksin..bende orda kaldım 10 ay şimdiden başarılar..

scude
vaiokid
hesap öle olmaz sen zaten üninin ilk somestrini yatırıp öle gidiyosun..
sonra oradaki yaşam masraflarını ben sana söleyim hemde abartarak
150 dolar haftalık kiran olur
yeme içme masarafın haftalık 100 olur
eğlence dersen hafatda 100 de ona say senin ortalama masrafın haftalık
350 doları geçmez
şimdi iş meselesine gelirsen iş ayırmasan taxlı olarak 20 saat çalışırsın temizlik yada garson ..saati 17 dolardan bu senin masraflarını karşılar
bu çalışma günde 4 ssat olan bi çalışma.sonra cumartesi pazarın var cumartesi pazar saat ücretleri yüksek olur çalışırsan
eğer kebebçıda çalışırsan cuma gecesi ve cumartesigecesi en aşaağı 2 günde 25 saat olur çünkü 5 de başlayıp sabah 6 da bıurakıyosun buda yaklaşık 350 civarında para yapar ayda en kötü 1250 artırırsın bunu yükseltmek yada azaltmak sana bağlı..

scude
dostum anlamana gerek yok zaten sadece sarcan kimse anlamıyodu ama teknik iş yapman için ilk önce orda onnun sertifikasını alıcaksın ondan sonra yani herşeyin okulu var bitirince çalışırsın biyerde.

scude
üzülerek sölüyorum ama ilk bir iki yıl bu alnda çalışman zor ama bulamassın demiyom şansın varsa olur..

YORCUN
Arkadaşlar daha önceden bu mesajı göndermiştim fakat her geçen evreyi toparlayarak yeniden yazacağıma ve bilgi vereceğime dair sözüm vardı.Olan değişikliklikleri bu yazımda aralarda sonuçlanmasını yada netleşmesini beklediğim durumların son hallerini değiştirerek yeniden yollama gereği hisstettim.Ayrıca bazı arkadaşlar benim öğrenci olarak eşimle gittiğimi yada eşimin öğrenci vizesine sahip olduğunu düşünmüşler.Eşimin vize türü au oturum vizesi olmakla beraber benim oraya gidişimde subclass 309 vize yani aile birleştirme vizesi adı altında olmaktadır.Ne benim nede eşimin öğrencilikle herhangi bir ilgisi yoktur bu başvuruda.Bu konudada açıklama gereği hissettim.

Öncelikle bu web sitesini hazırlayanlara ve emeği geçen herkese saygı ve selamlarımı iletirim.
Burada hem derdine derman arayan ayrıca dertlerede bilgileri dahilinde derman olmaya çalışan tüm arkadaşlarada ayrıca selam ederim.
Arkadaşlar bu tarih itibariyle 10 ay önce evlendim.1981 doğumluyum.Eşim türk vatandaşı au dan subclass 100 permanent vizeye sahip.2011 yılının ocak ayına kadar vizesi devam etmektedir.Türkiyeye geldiğinde tanıştık ve evlendik eşimle.1,5 seneden fazla bir süredirde türkiyedeyiz.Bu arada au ya hiç gitmedi.
Şimdi bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan hem fikir alışverişinde bulunmak hemde benim durumumda olupta ilk kez başvuracaklar içinde hangi adımları izleyecekleri konusunda bilgi sahibi olmaları amacı ile aklıma gelen tüm detayları ile başvuru süreci boyunca yaşadığım deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.
26 kasım 2008 tarihine au konsolosluğunun randevusu ile başvuru yaptık ama öncesinde eşimin telefon görüşmeleri sırasında başvuru yapmaya hakkım olduğunu öğrendik.Ağırlıklı olarak au konsolosluğunun resmi web sitesinden mail adreslerini alarak siz derdinizi yazıyorsunuz onlarda en kısa zaman diliminde sizi vermiş olduğunuz telefon numarası yada numaralarından arayarak bilgi veriyorlar.(Tabiki çalışma mesai saatleri ve tatil olmayan günler içinde)
Sonraki adımlarda ise resmi internet sitesinden benim başvuracağım vize türüne uygun olan pdf formatındaki 40sp ve 47sp formlarını eksiksiz ve doğru olarak doldurmamız gerektiğini hem söylediler hemde internet sitesini detaylı incelememizi tavsiye ettiler.Bu bahsettiğim iki pdf formatındaki formuda print edip o şekilde konsolosluğa teslim ediyorsunuz.Yani online web sitesinden başvuru falan yapamıyorsunuz.Ayrıca şuan konsolosluğun sitesinde çoğu bilgileri türkçe olarakta izah etmiş bulunmaktadırlar,bunun için sadece türkçe dil sekmesini tıklamanız yeterli olacaktır.Sonrasında sadece vize için başvuracak kişinin sabıka kaydı, kendinizin ve eşinizin vukuatlı nüfus kayıt örneği, okul diploması, kimlik fotokopisi, evlilik aile cüzdanı, 4 adet arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf,tabiki olmazsa olmazlardan muhakkak pasaport,beraber eşiniz/nişanlınızla çektirmiş olduğunuz resimleriniz aile fotoğraflarınız varsa ortak banka hesabınızı(video çakimleri yada cd tarzı şeylere bakmıyor ve ilgilenmiyorlar bunu denemeyin) ve evliliğinizle ilgili nasıl tanıştığınıza dair bir biyografi yazısı istiyorlar fakat bunların hepsinin ayrıca yeminli tercüman tarafından ingilizceye çevrilmiş olması gerekiyor.Yazımın en altında şu ana kadar yapmış olduğum harcamalarında bir listesini sizler için yazacağım.Bu belgelerden eksik yada kasıtlı aldatma hariç yanlışlıklarda hemen red vermiyorlar.Sizinle irtibata geçip eksik yada yanlış belgelerinizi değiştirip yenisini yollamanızı istiyorlar.Tabiki bu işlemlerin daha çok uzamasına sebebiyet vereceğinden en başından tedbirli olmanız size zaman açısından fayda sağlayacaktır.
Gelelim konsoloslukla görüşmemize...Arkadaşlar en erken bir ay sonrasına randevu alabiliyorsunuz.O yüzden bence belgelerimi tamamlayıp ondan sonra randevu alayım diye düşünmeyin.Eğer bu süreç içerisinde kalan eksiklerinizi tamamlayabileceğinizi düşünüyorsanız randevunuzu önceden alın ve bu süreç içerisinde istenilenleri hazırlar ve beklemeden randevunuza gidersiniz.
26 Kasım 2008 tarihinde Ankarada hazır bulunduk bu arada ben izmitliyim ama iş dolayısı ile gaziantepte bulunmaktayım.Sabah saatlerinde görüşme yapacağımızdan biz bir gün öncesinden eşimle akşamın ilk saatlerinde yola çıktık ve sabah erken saatlerde ankaraya vardık.Geç kalır veya verilen sözleri tutmadınızmı buna sadık kalmadınızmı otomatikmen hemen kapıyı kapatıyorlar ve hiç yardımcı olmuyorlar.Konsolosluğa geldik ve sıkı bir güvenlik taramasından sonra güvenlik görevlisi eşliğinde mng binasının 7. katına güvenlik görevlisi eşliğinde çıktık.Zaten hemen içeri dalamıyorsunuz ben geldim diye.Aşağıda bekleme salonunda kısa bir süre bekliyorsunuz ve ardından elinde isim listesi bulunan biri gelip sizin isminizi okuyor.X-RAY cihazından geçip cep telefonu çantanız cüzdanınız ne varsa hepsini alıyorlar ve kilitli bir dolaba koyuyorlar.Hiçbir eşyanızla içeri giremiyorsunuz.Sadece belgeleriniz oluyor elinizde.Neyse içeri alındığımız gibi herşeyden önce başvuru ücreti olan 1772 ytl yi kuruşu kuruşuna ödüyorsunuz ben nakit ödedim ama sanırım kredi kartındanda slip çekerek bunu tahsil edebiliyorlar.Karşılığındada size o parayı tahsil ettiklerine dair bir makbuz veriyorlar ama muhakkak ben onu saklamanızı öneririm ve bu uyarıyı kendileride yapmaktadırlar.Tamamen kadın haklarını korumaya ve savunmaya yönelik olarak size potansiyel bir suçlu yada psikopat mualamesi yaparak hatta çoğu kez haddinden fazla sabrınızı zorlayarak sizin tepkinizi ölçmeye çalışan ve çok ciddi ama insan sarrafı olan birini buluyorsunuz karşınızda.Çok nazik konuşuyor bu arkadaşımız ve kelimeleri çok iyi seçiyor gerçekten hiç boş konuşmuyor.Diyaloğumuz tamamen türkçe oldu o arkadaşımızla ve kesinlikle bir mülakat oldu diyebilirim hemde gerçekten çil çil terler döktüren, ağzınızdan çıkan her kelimenin çok önem taşıdığı hatalı bir hareket yada konuşmanızda belkide hiç telafisi olmayacak bir mülakat bu.Benimle görüşmeleri 3,5 saat eşimlede 2,5 saat olmak üzere tam 6 saat sürdü. Severek evlendiğimize inandıracaz diye adama neler dedik.Ben size inanmıyorum diyor başka birşey demiyor.Maillerimize kadar cep telefonu mesajlarımıza kadar baktı bu arkadaşımız.Fakat sonunda inandı ve anlatabildik yani.Zaten biraz daha böyle devam etseydi ben tavrımı koymuştum ve gözden çıkarmıştım au yu. başlarım dedim au sunada bilmem nesinede dedim adama hemen özür diledi artık orada.)Şunu kesinlikle söyleyeyim sakın olaki yanlış bilgiler vermeyin ve samimiyetsiz davranmayın.Bunu hemen anlıyabilecek kadar profesyoneller zaten ve hemen hemen ağzınızdan çıkan her kelimeyi en azından can alııcı yerlerini önündeki bilgisayara kesinlikle not alıyor sizinle görüşen kişi. sorulanlara verdiğiniz cevapları size belli etmeden defalarca farklı dolambaçlı yollar seçerek sorup çelişki arıyorlar.Eşinizle/nişanlınızla yaşadıklarınızın tarihlerini tam net ve kesin olarak direterek istemiyorlar ama üç aşağı beş yukarı yakın tarihler vermeniz bekleniyor.Bu başvuru sürecinde ilk ve son görüşmeniz oluyor bir daha kesinlikle ne için olursa olsun sizi konsolosluğa çağırmıyorlar.İstenilecek başka belgeler yada bilgiler var ise size telefon ile ulaşıp irtibat kuruyorlar.

Bu mülakattan sınıfı geçer iseniz eşinizle sizin verdiğiniz cevaplar analtılanlar birbirini tutuyorsa ve bu arkdaşımızı ikna etmeyi başarmışsanız resmen o adam gidiyor yerine başka biri geliyor sanki.Sizi samimi bulmuş ve size inanmış ise bazı küçük hataları yada çelişkileri bile düzelten onları sizin için toparlayan biri oluveriyorlar.Neyse çok uzattım galiba, sizden birde au da yaşayan ve yılda enaz 24.000$ (au doları) kazancı olan ve devlete en az son iki yıldır vergisini düzenli yatıran birinin size kefil olmasını şart koşuyorlar.Bunun içinde bize 70 gün müddet verdiler.Şu notuda arada eklemek istiyorum, eğer eşiniz/nişanlınız au da yaşıyor ve zaten en az 24.000 yada yukarısını kazanıyor ve devlete ödediği en son vergisi en az ikinci yılını doldurmuşsa eşiniz size hem sponsor hem kefil olmuş oluyor başka birini bulmanıza gerek kalmıyor ama benim durumumda eşim tr de olduğu ve au da 2 yıl boyunca vergi vermediği için bana sadece sponsorluğu kabul oluyor fakat ayrıca benim için maddi anlamda kefil olacak birinide bulmamı istediler.Başka bir ülkeden yada tr den böyle bir kefilide kabul etmiyorlar.Au dan olacak illaki.

Neyse bize en sonunda bazı formalite evraklar imzalattılar.İşte özel bilgilerimiz hakkında sorulanlara kendi isteğimiz ile cevap verdiğimizi ve bundan rahatsızlık duymadığımızı ve bunun için yasal yollara başvurmayacağımıza dair belgeler, ayrıca au da bize kefil olacak kişiye yollayacağımız evrakları bize teslim ettiler.En son gideceğimiz zamanda anlaşmalı oldukları özel bir hastaneye yönlendirdiler ve orada basit sağlık testlerinden geçtikten sonra oradan ayrıldık.Ertesi gün hemen au ya bana kefil olacak kişiye kargoyla o kağıtları yolladım ve o kişide au da centrelink diye bi devlet kurumu var tr deki sosyal sigortalar kurumu gibi birşey, oradan kefil olmak için randevu aldı.Bize kefil bulmamız için verilen sürenin bir ayı zaten yine randevuya gitti.Centrelink tam bir ay sonrasına bu abimize randevu verdi merlbourne deki centrelink.Maalesef adam istenilen vasıflara uymadığı için başka birini bulmak zorunda kaldık ve perth te eşimin üvey annesini zar zor ikna ettik nihayetinde 27 ocak 2009 da aldığı randevuyla görüşmeye giti ve kabul etmişler.Normalde kefil olacak kişiden 5000 au doları talep ediyorlamış ama kazancı yüksek olduğu için buna gerek duymamışlar.Yoksa buda bize patlayacaktı.Aylık kazancının 6000 dolardan fazla olduğunu öğrendim ve uzun yıllardır vergi veren bir devlet çalışanıymış.Bu arada geçenlerde konsolosluğa telefon açıp mail yolladık herhangi bir eksiğimizin olmadığını, sağlık testinide geçtiğim söylendi. Artık ahhh işte bende sonrasını merak ediyorum.Perth e yerleşeceğimizde kesinleşti.Bu arada au ya gitmek isteyen herkes için orada ilk başlarda rahat olmak ve kendini güvende hissetmek adına en az 10000 au doları ile gitmesini öneririm. Bende ilk kez gideceğim için eşimin orada yaşamış olması ve oraları biliyor olması benim için çok büyük bir avantaj sağlıyor.

Deneyimlerim buraya kadardı.Benim durumumda olan yada benzerlik gösteren ve ilk kez başvuracak arkadaşlar için umarım faydam dokunmuştur.Şimdi benim bu konuda daha tecrübeli yada bilgi sahibi arkadaşlara soracaklarım; acaba benim başvurum hangi aşamadadır ve kabul edilme olasılığı bu anlattıklarımdan sonra tam olarak nedir?Sonucunu takriben ne zaman öğrenirim yada sonuçlanır.Şimdiden teşekkürü bir borç bilirim hoşçakalın,esen kalın.

Yapılan harcamaların tutarı;

1- 200 TL ingilizce çeviriler,
2- 163 TL 1 yıllık pasaport,
3- 1772 TL konsolosluk başvuru ücreti,
4- 120 TL ankaraya iki kişilik bilet ücreti,
5- 300 TL sağlık testi,
6- 100 TL kargo ücretleri,
7- 100 TL ekstra masraflar fotoğraf, fotokopiler, form çıktıları v.s
8- 2500 TL de kesinleşirse au ya iki kişilik uçak bileti ücreti olur
Arkadaşlar tabiki herkesin başvurusu farklı yada değişik yöntemlerle değerlendirilebilir.Yani biz bunları yaşadık böyle oldu diye herkeste aynı şey olacak diye birşey söz konusu olmayabilir.O yüzdende herzaman herşeye hazırlıklı olmak gerekir.Saygılarımla...

YORCUN
Bu arada öğrenci vizesine başvuracak arkadaşlar içinde faydalı olacağına inandığım bilgiler içeren bir web sitesi bakmanızı tavsiye ederim.Bu acenta aracılığı ile başvurun demiyorum en azından oradaki bilgilerden faydalanın.Umarım faydası olur.

http://www.bogaziciedu.com/vize.asp?t=au

Vaiokid
arkadaşler gerçekten bravo büyük cesaret var sizlerde bende bu cesaretin onda biri bile yok, orda çalışmak için elimde olan birçok meslek var ama nedense çok korkuyorum sanki beni hiç işe almıcaklarmış gibi hissediyorum, kebapcı gibi yerlerde çalışmak bence çalışmak değil arkadaşlar, sadece günü kurtarmak denir ona, okuma işine gelincede ufak bi hesapla orada yaşamak ve üni. okumak için ayda en iyi ihtimalle 2bin dolar civarında paraya ihtiyaç var 20 saat çalışma hakkı var ayda 80 saat yapar 20 dolardan çalışsan bile 1600 dolar yapar, kısacası bence orada bazı giderleri düşünmeden balıklama atlamak hayal kırıklığı olabilir, hayat güzel olduğu doğru iyi ülke olduğu doğru herşey doğru ama iş olanakları yeterli seviyede değilse bu iyi olan şeyler zaten sana uzak kalır orada olsan bile.

Vaiokid
abi iyide kebapçılıktan anlamıyosam nasıl olucak :) bide yani bu işlerin dışında teknik işlerde çalışma imkanı yokmu oralarda yani bunu yapan birilerini gördünüzmü hiç?

bide scude dostum senin yaptığın hesapla benim yaptığım hesap arasında pekte bi fark yok gibi

Vaiokid
şu anda bende ingilterede verilen iş güvenliği ve uzmanlığı sertifikası var ( Nebosh )
makina mühendisliğinde okuyorum ama bırakıp orda devam etme amacım var son sınıftayım
iler seviyede teknik resim programları biliyorum.
birçok firmanın türkiyede reklam afiş tasarım işlerini yaptım
ingilizce seviyemde ortanın üstü sayılır.

bunlara rağmen bana iş vermezlermi :( ( birde msl internetten iş başvurularında bulunsam bunlar gerçekten ciddiye alırlarmı?

yotanka
01 02 2009, 18:00
quote:Originally posted by: NicholaiHell
Arkadaşlar herkese selamlar ,

Ben şu sponsor bulma işinde acayip takıldım. Bu dönemde maalesef kimsenin kenarında bu şekilde bekleyen bir para yok ya da benim çevremde yok.

Bu yüzden de bir şey sormak istiyorum . Sponsor olacak kişi kredi kullanırsa yine de para için bankada 3 ay bekleme aranıyor mu ? Yoksa kredi belgeleriyle bu iş halledilebilir mi ?

Şimdiden teşekkürler...

Ozel mesaj attım msn adresimi eklerseniz yardimci olmaya calisacagim..

biyococuk
quote:Originally posted by: NicholaiHell

Ben şu sponsor bulma işinde acayip takıldım. Bu dönemde maalesef kimsenin kenarında bu şekilde bekleyen bir para yok ya da benim çevremde yok.

Bu yüzden de bir şey sormak istiyorum . Sponsor olacak kişi kredi kullanırsa yine de para için bankada 3 ay bekleme aranıyor mu ? Yoksa kredi belgeleriyle bu iş halledilebilir mi ?

Şimdiden teşekkürler...

kredi çektiği zaman 3 ay beklemesi gerekmez. krediyi ne amaçla çektiğine dair bankadan bir yazı ve kredi çekilen miktarı gösterir yazıyı iletmeniz yeterli.

pennywhistlepoem
Vatandaslik icin 4 sene PR ile AUda olman gerekmiyor. 1 senesi PRda olmaz uzere TOPLAM 4 sene AUda yasal olarak ikamet etmis olman gerekiyor. O gecirdigin 2 sene ogrencilik+1 sene takilman sayiliyor yani.

quote:Originally posted by: doramason

doramason, burada yeterli puani alinca PR aliyorsun zaten, 4 sene sonrada vatandas oluyorsun 7 sene degil Ingilterede 5 sene sonra PR aliyorsun diye hatirliyorum. (Gecici oturumdan bahsetmiyorum).

işte auya ilk geldiğimde yeterli puanı alabilmek için üniversitede 2 sene geçirmem lazım, bi sene göçmenlik işlemleri etti 3. 4 senede PR li geçirdin, toplamda 7 sene geçti vatandaşlık için. bu süre zarfında düzgün iş bulmak zormuş anlatılanlara göre.

okuldan sonra ingiltere 1 sene geçici çalışma izni veriyo ha sonra onu uzatmak muhtemelen zordur, ama okuduğum bölümle ilgili iş bulursam muhtemelen daha kolay olur.

tabi bunların hepsi oturduğum yerden yaptığım tahminler :)

pennywhistlepoem
niye o kadar uzun suruyor bu aralar yav, benim de 2 hafta oldu hala ses seda yok haftaya okul basliyor :(

doramason

işte auya ilk geldiğimde yeterli puanı alabilmek için üniversitede 2 sene geçirmem lazım, bi sene göçmenlik işlemleri etti 3. 4 senede PR li geçirdin, toplamda 7 sene geçti vatandaşlık için. bu süre zarfında düzgün iş bulmak zormuş anlatılanlara göre.

okuldan sonra ingiltere 1 sene geçici çalışma izni veriyo ha sonra onu uzatmak muhtemelen zordur, ama okuduğum bölümle ilgili iş bulursam muhtemelen daha kolay olur.
tabi bunların hepsi oturduğum yerden yaptığım tahminler :)

theprinceisback
biologist8421 sana ozelden mesaj atmistim email adresimi yazmistim aldinmi?

pool
ben perth kaplan aspect dil okuluna gidiorum.tabi elimden geldiğince yardımıcı olurum scude.

NicholaiHell

Şimdiden teşekkürler...

ATOM07
Evet 2 hafta oldu başvuralı hala aramadılar bekliyorum 2 hafta önce basvurup aranan arkadaşlar varmı acaba çok yoğunmuş konsolosluk sanırım beklemekden baska care yok

biologist8421
4 hafta bekledikten sonra medicaller geldi.. yarın doktor kontrolüne gidiyorum.. inşallah çok yakında perth'de olacam..umarım herşey yolunda gider..

scude
pool benim orda çok arkadaşım var sen hangi okula gidiyosun..sana tavsiyem eğe sigara kullanıyosan gümrükten geçerken kendine 1-2 karton sigara al.çünkü orda sigara pahalı..bi şişede raki perth bulmak zor.. ben arkadaşlara bi sorayım bişey isterlerse sana iletirim zaten isticekleri en fazla sigara yada rakı olur gidincede parasını alırsın onlardan..

biyococuk
02 02 2009, 18:00
quote:Originally posted by: Santchez
arkadaşlar merhaba bende haziran gibi basvurumu yapıcam au için herkez ewraklarını tercümanda cevirttiriyolar ama buna gerek olmadığını duydum danışmanlık firmam söledi.bilginiz olsun boşuna tercüme ettirip fazla para harcamayın.Belgelerin tümünü türkçe veriliyor...

diploma çevirisi, police record, birth certificate ve sponsor kağıtları kesinlikle ingilizceye çevrilmiş olması gerekiyor.

biyococuk
........

pennywhistlepoem
tebrikler pool. on vize gerekiyor muydu senin basvurunda?

pennywhistlepoem
quote:Originally posted by: pool
pennywhistlepoem

senin son durum nedir ?bi gelişme varmı?

yok :( yarin sabah konsoloslugu arayip sorucam. senin toplam kac gunde cikti vizen? tam olarak hangi tarihte basvurdun?

pool
arkadaşlar vizemi sonunda aldım pasaportum bugun geldi :)

pool
on vize yoktu benm başvurumda.

pool
bu arada teşekkur ederim.

pool
pennywhistlepoem
senin son durum nedir ?bi gelişme varmı?

pool
benim tam 2 ay oldu.

Santchez
arkadaşlar merhaba bende haziran gibi basvurumu yapıcam au için herkez ewraklarını tercümanda cevirttiriyolar ama buna gerek olmadığını duydum danışmanlık firmam söledi.bilginiz olsun boşuna tercüme ettirip fazla para harcamayın.Belgelerin tümünü türkçe veriliyor...

ATOM07
arkadaşlar arkadasın dedıgı gıbı 5 kagıdın tercumesı olması lazım kesınlıkle yasamayan kısıler boyle yazıp ınsanları sasırtmasınlar ıngılızce cevırı gereklı evet bu aralar bole 4 haftada bır arıyorlarmıs beklıyoruz hayırlısı arkadaslar...

bugra3381
selam arkadaşlar bende sydney de LA LINGUA diye bi okul buldum bu okul hakkında bilgisi olan arakadaşlar varsaa lütfen cevap yazsınlar

yotanka
03 02 2009, 18:00
quote:Originally posted by: pool
ben perth kaplan aspect dil okuluna gidiorum.tabi elimden geldiğince yardımıcı olurum scude.

theprinceisback: Kaplan Aspect Perthe gidiyormuş arkadaş.

Hayırlı yolculuklar dileyelim :) umarım herşey istediğin gibi olur.

centilmen103
slm arkadaşlar.bir knoda fikrinizi sormak istiyorum.ben dil okulu seçimi aşamasındayım.bir çok dil okulunu araştırdım ve 2 seçeneğim var.biri lloyds college diye bir okulda 10 aylık dil eğitimi diğeri de greenwich college veya uniworld college de 6 aylık dil eğitimi.lloyds college in 10 aylık ücreti diğerlerinin 6 aylık ücretiyle eşit sayılır.ama insan güvenemiyor sonuçta aynı kalitede olsa bu kadar fiyat farkı olmaz.sizce hangisi daha mantıklı.bilgisi olan ark. yardımcı olursa sevinirim.bu arada bu okullar sydney de

kartal 008
Kaplan ASPECT iyi bir secim ...Perth un merkezi bi yeri olan SUBİACO da,,, Perth city centera
2 durak ve luks bir semt...dıl egıtımı ıcın ıdeal...ıs bulma sansının en fazla oldugu semtlerden bırı cunku cok fazla restaurant ve alıs verıs merkezi var...Perth un Rugby club takımlarından WEST Cost Eagle ın devasa stadyumu da bu semtte...Stad cok buyuk ve mukemmel Turkıye de boyle bı stad belki Fenerın stadı ıle kıyaslayabılırız ama ondan da daha buyuk...Perth de en guzel gece hayatının oldugu semtlerden bırı, bır cok Pub ve Cafe var...Cok buyuk kıtap evleri var her turlu yabancı yayını buralardan bulanılırsın...Ame IELTS E hazırlanan arkadaslar varsa IELTS kıtaplarını Turkıyeden getirsinler bence daha ucuz...YadaTurkıye de kredi kartı kulanma ihtimalin oldugu ıcın bana daha ucuz gelior olabılır...

kartal 008
Bıologıst GEOS tam emin deilim ama Perth merkezde olabılır...GEOS da az da olsa Avrupa lı ogrenci var dıyorlar...cok da berbet deil GEOS ıcın soylenenler...ama bence dıl okulunun merkezı bi yerde olması onemli...Egıtım zaten standart ....Kaplan Aspect ın yeri cok guzel ; tek dez avantaj var o da kiralık ew...cunku pahalı bı semt...

kartal 008
Kalacagın yer konusunu aracı sirketle konusursan ıyı olur..aile yanı konaklama fiyatın cok ıyı ben konaklamaya 225 dolar oduyodum...Arabıstanlı ogrencıler 275 dolar veriyorlar haftalık...Carsaf yıkama falan kendin yapıyorsun ,,,bulasık ortak yıkanır...cop sırayla atılır...aile yanı konaklama da boyledır...Scude nın dedıgı gıbı Asyalı cok Brezilyalı ondan sonra Turk ogrenci sayısı fazla deil..

theprinceisback
pool sen hangi dil okuluna ne kadar sureligine gelecektin?

theprinceisback
Pool cok tesekkurler insallah gorusme firsatimiz olur, senin okul benim eve yakin ben Claremont ta oturuyorum, senin okul iyi bir okul geostan daha iyi, bence geosun yerindende daha iyi. Insallah hersey istedigin gibi olur.

biologist8421 aile yaninda kalmanin hem dezavanyajlari var hemde avantajlari, ingilizcene katkisi zaten tartisilmaz ama yemek olayina gelince oda sansina kalmis eger iyi bir ailenin yanina dusersen ozellikle bizim kulturumuze yakin, yemek konusunda yemek problemin olmaz sonucta senin istedigin yemekler pismiyecek onlar ne yaparsa onu yiyeceksin (tabi sana helal olmayan yemekleri vermezler korkma), onun disinda aksamlari belli bir saaten sonra istedigin saatte eve gelemiyebilirsin tabi bu aileye bagli. Sana evi ayarlayan acenta ile mutlaka ama mutlaka gorus ve gidecegin ailenin adresini al sonra googleden bakarsin okula ne kadar yakin oldugunu. Gecmisten biliyorum cok ogrenci arkadas ile tanistim burada okula yakin diye cok ogrenciye ev bulunup sonrada buraya geldiginizde uzak oldugunu farkettiler, eger size gecici begenmezseniz orada ev degistirebilisiniz hikayeleri anlatirsalar pek inanmayin evet degistirme olanaginiz olabilir ama hem uzun zaman alabilir hemde yinede istediginiz semtte bulamiyabilirsiniz ona gore tedbirinizi alin.

pool
theprinceisback
ben kaplan aspect'e 40 haftalık sureli geliorum.yarın ucak biletimi alıcam buyuk ihtimal en geç 11 ınde perth'deyim. tekrar cok teşekkur ederim yardımlarınız ve bize verdiğiniz bilgilerden dolayı :)

pool
yotanka
cok teşekkurler.umarım ii ve guzel olur herşey ben buna inanıorum.tabiki herşeye de hazırlıklıyım :)

Santchez
quote:Originally posted by: ATOM07
arkadaşlar arkadasın dedıgı gıbı 5 kagıdın tercumesı olması lazım kesınlıkle yasamayan kısıler boyle yazıp ınsanları sasırtmasınlar ıngılızce cevırı gereklı evet bu aralar bole 4 haftada bır arıyorlarmıs beklıyoruz hayırlısı arkadaslar...

Yok yanlış anladınız beni ben sadece danışmanlığın verdiği bilgiyi iletiryorum size ve bu siteden tayfunu bile yolladı yakın batı Eren beyle görüştüm bana çeviriye gerek olmadığını , evrakları türkçe veriyorum saten dedi .İsterseniz sorabilirsiniz.Onun haricinde ki tüm danışmanlık firmaları tercüme istiyo bende sasırdım ve ve özellikle tekrardan sordum sadece noter tasdikli fotokopisi yada aslını versen yeterli dedi.Sadece amacım maliyetinizi düşürmeniz acısından yanlış bilgi vermek deil.Birde bu arada vatandaşlıkla ilgili ww.immi.gov.au sitesi ingilizce bu siteyi türkçeye çevirbilirsiniz google translate den bilginiz olsun .Ben denedim oluyo site direk türkçe oluyor...

ATOM07
laliingua dil okulu benımde kayıt oldugum okul,baska konsoloslukdan aranan olursa yazsın arkadaslar ltfen ama oke , beklıyorz 3. haftaya gırdık bı ıkı hafta daha beklıyecem sonra arayacaz konsoloslugu

bugra3381
selam atom kardeş ya bu okulaa kayıt yaptıracam daa okul hakkında hiç bilgim yok senin varsaa paylaşır mısın hang şirketle gidiyosun reklam olmazsaa eğer? isim nedir biri daha bekliyor orasını o da kayıt olmuş orayaa

scude
hehe slm arkadaşlar..ben geçen yıl geos ta 10 ay okudum..st marks college ile ilgili bilgi almak isteyen bana sorabilirler..
bende nasipse haziranda sydney de olucam..

scude
arkadaşlar geoos un st marks collegi bence perth ün en iyi yerinde ve kampüs olarakda en güzeli.diğer dil okulları binaların ya 1.2.3. katlarından oluşuyo ama geos perth st marks college bir kampüs havasında büyük bahçeli tarihi bir binada ve havuzlu..eğitim kaliteside çok kötü deil..avustralianın genelinde asya kökenli çoğunlukta olup perh de ve eğitim kurumlarının çoğunda böledir..brezilyalılar 2. sırada gelir..geos st mark collegi şehire 20 dk lık yürüyüş mesafesinde beaufourt street üzerindedir..

OEZLEM9883
merhaba ben siteye yenii üye oldum ve nası iletişime gecegimi bilmiorum uamrım bana yardımcı olursun avustralya göçmenlikle ilgili bilgi almak istiyoruz şartlar nedir süreç nası işler lütfen helppppp :)

pool
04 02 2009, 18:00
theprinceisback
insallah sizinle gorusmek isterim mutlaka.insallah istediğimiz gibi olur hayırlısı diyelim :)

ATOM07
evet yokmu vize bekleyenler arananlar sydney de dıl okuluna kayıt yaptırmıs olanlar yada orda okumus olanlar arkadaslar ben reklam olmazsa lalıngua okuluna kayıt oldum sydney 10 ay artı sırketımden de memnunum www.avustralya-egitim.com benle konusmak isteyenlerde okanorucoglu@hotmail.com msn adresınden ulasabılırler beklıyorum cevaplarınızı, benden once giden arkadaslara hayırlı yolculuklar dılıyorum herke kendıne ıyı baksın orda ona gore cok uzak gurbet de degıl baska bısey adı oranın :)

scude
arkadaşlar perth e gidiş geliş bileti kaça aldınız hangi firmadan

kobe204
Selam,
Ben ODTU Makina mühendisliğinde okuyorum, mezun olduktan sonra da Avustralya'da çalışmak istiyorum. Ancak kazanacağım ve harcayacağım para konusunda pek bi fikrim yok. Avustralya'da bir makina mühendisinin aylık kazancı aşağı yukarı nedir bir fikri olan var mı? Ortalama yaşam masrafları hakkında da bir şeyler söylerseniz çok sevinirim.

(özelden de mesaj atabilirsiniz)

bondi
05 02 2009, 18:00
herkese selam,
arkadaslar daha once orda kalan bırı tekrar gelmek ıcın vıze basvurusunda daha once 1 yıldan daha fazla aus kaldıgı ıcın yenı basvuruda sabıka kaydı belgesı ıstenıyor yasal olarak,

tr den ben nereye basvuracagım aus da sabıka kaydı ıcın bılen var mı? daha once alan var mı?
orda criminal record denen olay yanı...

cok tesekkurler...

sayın writerbrisbane bır de sız

Ancak ortada duzeltilmesi gerken yanlis bir bilgi var o da su
; Aile uyeleriniz sizinle student vizeye basvurabilirler bunun icicn aradan bir yil gecmesi gerekmiyor.
Belki durum su sekilde halledilebilir, Esiniz de facto viesine basvurursa bu Avustralya'da eslere ve partnerligini beyan eden kisilere uygulaniyor, belki calismasinda sure siniri olmayailir. Bunu immigration office ile konusmak lazim. Soyle bisi yaapbilirim, immigration office e gider sorarim size gerekli yaniti yazarim ama Ocak ayini bulabilir. Eger sure kisitlamaniz yksa, boyle bisi yapabilirim.

demıstınız umarım unutmadınız,

var mı ogrendgınız bır durum,
cok tesekkurler...

pennywhistlepoem
Bugun konsolosluktan arandim arkadaslar, 21 ocakta basvurmustum. Vizemi aldim, medikal formlari yolluyolar acentaya, sali gunu icin de amerikan hastanesinden randevu aldim. Arayan kadin ozur bile diledi 1 haftadir yokmus simdi bakabilmis basvuruma :D Ben dil kursu degil universite icin gidiyorum, vize ya da universite basvurusuyla alakali sorulari olanlar mesaj atabilir memnuniyetle cevaplarim. tesekkurler simdiye kadar yardim eden herkese ayrica.

pennywhistlepoem
La Trobe`a gidiyorum Melbourne`da. Vizemin 4 yillik olmasi lazim. Fakat bu sene Foundation programi cok erken bittigi icin 1-2 ay AUda olmama sarti koyabilirler. Foundation un bitimi ile uni nin baslamasi arasinda tam 5 ay var.

18ine rezervasyon yaptirdim bu arada 1125 Euroya singapore airlinestan. Bundan ucuzunu bulamadim. Ayrica reklam gibi olmasin ama eger HSBC nakit puanlariniz varsa onlarla alabilirsiniz biletinizi.Platinium kartlarda puaniniz 3 ile carpiliyor.

pennywhistlepoem
kobe204

http://www.payscale.com/resear...nical_Engineer/Salary
(http://www.payscale.com/research/AU/Job=Senior_Mechanical_Engineer/Salary
)
bu siteye gore 1-4 yil tecrubeli biri 70-80.000 dolar arasi aliyor senelik.tecrube arttikca da yukseliyor.

theprinceisback
OEZLEM9883 cok genel sorular sormussun dolayisi ile cevap alman zor, bence burada sormadan once Avustralyanin gocmenlik ve vize ile ilgili resmi web sayfasini arastir, sonrada vaktin, vede internetin varsa burada onceden yazilanlari oku (cok uzun surebilir ama bence deger), ondan sonra sorularin varsa sor, boyle sorular sorarasan kimse cevaplamaz vede daha fazla aglama duvarinda hissedebilirsin biraz arastir sadece buradaki bilgilerle yetinme.

theprinceisback
Pool okadar abartma yaz adresi bir kagida, ucaktan indiginde taksiye atla, taksiciye adresi goster okadar korkma burasi Istanbuldaki taksiciler gibi degil, seni dogru adrese goturur oyle dolastirmaz, peki kalacak yeri ayarladinmi?

pool
slm arkadaslar
bugun biletimi aldım.bende singapurla gidiyorum.tek gidiş aldım.1750 tl ye aldım ama taksit yaptılar.16'sı pazar gunu 15:30 da insallah perth de olucam.
bu arada arkadaslar bi ricam olucak.ingilizcem pek olmadığı için adres konusunda biraz zorlanıcam.ucaktan indiğimde bana yardımcı olabilecek bi arkadaş olursa cok memnun olurum.
baris_bas@hotmail.com msn adresim bu arada.

pool
pardon arkadaslar 15 i pazar gunu orda olucam :)

ATOM07
pennywhistlepoem

EĞER benımle ıltıbata gecersen sevınırım cunku bende o tarıhler arası basvurdum daha aranmadım beklıyorum benım msn okanorucoglu@hotmail.com vize bekleyen dıl okulu ıcın vize almış veya sydney de kı arkadaslar benı eklersenız sevınırım akrabalarım ve abım var sydeyde bende sıze yardımcı olabılırım

scude
dostum sen ordayken almışmıydın sabıka kaydı .. ben ordayken almıştım ama benden de ajans istedi bazı ajanslarda bu form var alıyosun ajansdan o formu sonra 45 dolar money order yapıyosun oraya forma yazıyo o ondan sonra banka dekontu ilr birlikte o formu gönderiyosun ptt yolu ile 1 ay sonra sana geliyo..

scude
pennywhistlepoem tbrikler sana başarılar şimdiden iyi yolculuklar..hangi üniye gidiyosun.. vizenin süresi nekadar oldu bilgin varmı

OEZLEM9883
Arkadaşlar tekrar tekrar merhaba

Siteye yeni üye oldum.Size Avustralya Göçmenlik şartları ile ilgili bir kaç sorumuz olacak.Öncelikle başvuru şartları arasıında üniversite mezunu olma mecburiyeti yazıyor.Ben Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği öğrencisiyim.Yalnız okulum biraz fazla uzadı ve devam edemedim.Bununla ilgili ne yapabiliriz.Diğer 2 arkadaşımdan birisi aynı okuldan mezun fakat diğeri de gene benim durumumda.Ve Avustralya hangi dönemler arasında göçmen alıyor.Yabancı dil konusunda herhangi bir sorunumuz yok.Çünkü turizmciyiz ve yaklasık 5 yıldır otelcilik yapıyoruz.Ben önbüro departmanında ,bir arkadasım satış pazarlama departmanında tecrübeliyiz.Diyelim göçmen alıyor tamamı bize ne kadara mal olucak.Banka kredisi alma gibi bir alternatifimiz olabilir mi.Oraya ilk gittiğimizde hayatımızı bir müddet idame ettirmek için ne kadar lazım.Ve sormak istediğimzi diğer bir soru da okul sansımızz varmı 2 yıllık bir okul biz ene kadar mal olur hem okuyup hem çalışma sansımız var mı.Kısacası kurtulma şansımız nedir ne deildir izlememiz gereken prosüdürler nelerdir bizi aydınlatırsanız sizinle en yakın zamanda irtibata gecmek isteriz.Yardım ederseniz de gerçekten ben ve arkadaslarım çok seviniriz .Gerçekten kendimi ağlama duvarında gibi hissetmeye başladım çünkü mesajlarım mı görünmüyor acaba

OEZLEM9883
evet cok fazla arastırıyrum hatta işi gücü bıraktım kaç gündür sadece bunla ilgileniyorum ama nerden nasıl başlıcamızı acıkcası cok fazla bilmioruz.Web sayfasınıda arastırdık dediğim gibi önce nerden nası baslıcamızı kestiremedik :) üsengeclikten de acentaya attıgımız maili kopyaladık :) cok teşekkür ederim tek tek okuycam hepsini

kobe204
hocam benim soruya da cevap verebilecek biri var mı acaba yasam masrafları hakkında az cok bi fikir sahibi oldum ama makina mühendisleri orda ne kadar kazanıyodur acaba asagı yukarı bi tahmini olan varsa, paylaşırsa sevinirim

pennywhistlepoem
06 02 2009, 18:00
pool, kalacagin yerin tam adresi varsa http://maps.google.com/ su siteden bakabilirsin nerede olduguna ve havalimanindan nasil gidildigine. eger siteden anlamadiysan adresi bana yolla ben linkini atiyim sana.

pennywhistlepoem
Atom07, msn kullanmiyorum malesef. Benim vizemin cabuk cikmasinin sebebi universite basvurusu olabiir. Yuksek ogrenim basvurularinin assesment level`i 2, dil kurslarinin ise 3. O yuzden daha erken cikmis olabilir.Ikincisi benim okulum bu sali basliyor, yani yaklasik 1.5 hafta gec gidecegim, o yuzden hemen bakmis olabilirler. bir de benim acentamin yolladigi vize basvurularina aninda bakan bir bayan var,sadece o ilgileniyormus, zaten normalde 1-2 hafta aliyor demislerdi. Eger acelen varsa konsoloslugu arayip sorabilirsin ben uc kez aradim ucunde de gayet yardimcilardi.

pennywhistlepoem
selam kartal 008, ben 3 sene yurtdisinda yasadigim ve her tur ingilizceye alismis oldugum icin fazla dusundurmedi beni acikcasi aksan bozuklugu. benim dersini alicagim ogretmenlerin hepsi de avustralyali sanirim. ama gitmeden fazla birsey diyemem tabii. senin tanidigin kisiler hangi unide okuyorlardi ve neden zorluk yasadilar acaba anlatabilir misin?

kartal 008
AU da unı okuyacak arkadaslara bol sanslar...foundatıon programında okuyan cocuklar var muthıs zorlanıyorlar...Derslerde aksanları bozuk olan pek cok hoca gırıyor,hıc bisey anlamadan dersi terk ettiklerinden bahsedıyorlar..Unı ye kabul alan arkadaslar bu tıp zorlukların hesabını yapabılıyorlar mı?AU ya alısmadan dırek kabul alan arkadaslar varsa bu tıp seyleri dusunduler mi acaba?

kartal 008
Bahsettıgım Foundatıon programı ,,,derslere karıyerı ıyı olan Hıntlı ,,Endonezyalı hocaların gırdıgınden bahsediyorlar; fakat aksan yuzunden dersleri anlamakta zorlandıklarını soyluyorlar...İngilterede 4 sene yasamıs Arap bı arkadas onunda İngilizcesi iyi ...

ATOM07
pennywhistlepoem

anladım kardeşim saolasın bılmıyordum derece derece olacagını ben unıversıteyı bıtırdım dıl okuluna yazıldım ıste bende beklıyorum bakalım benım dıl okuluda 16 martta baslıyor o zaman kadar bıseyler olur herhalde olmadı danısmanım arayacakmıs konustuk ben devreye gırmek ıstmıyorum ters bısey derler felan gelecek haftada aranmazsam danısmanıma aratacam , ama konustugum arkadasların cıkıyor genelde sımdı ben kendı sıramı beklıyorum, bu ıslere bakan ıkı bayan varmıs bırı yavasmıs gercekten, diğeri biraz daha hızlıymıs benım kı yavas olana denk gelmış olabılır bıde baya bı gıden var mıllet ıngılterede amerıkada soyulmakdan bıkmıs sanırım o yuzden tercıhler australıa oldu buyukelcısı de ogrencılere kapımız acık dıyınce ondan oldu sanırım neyse beklıyelım az daha senınde yolun acık olsun tum gıden arkadaslara cok sıcakmıs dıkkatlı olun aman haa bıraz solaryuma gırın oyle ördek gıbı bembeyaz gıtmeyın derım ben :)

kobe204
pennywhistlepoem

eyvallah hocam, teşekkürler