PDA

Tüm Versiyonu Göster : Esleri yabanci olanlar buraya...

Sayfalar : 1 2 3 [4] 5

leyla2377
17 07 2003, 17:00
Sevgili Lipstick,

Evet ciddiyim ve ozellikle senin cevap vermene cok sevindim, senin daha onceki mesajlarini okudugumdan az cok taniyorum. Pek inanilasi gelmiyor degil mi? Bunun benzeri istekler garip mi sence? Benim de esi, nisanlisi yabanci olan bir iki arkadsim var, onlara da garip geldi.

Biliyorum saf ve gucsuz gibi gorunuyorum bu konuda ama isin icinde ask var. Napacagim???

leyla2377
Sagol, Lipstick. Merak etme aile faciasina filan yol acmadin. Boyle bir seyi bana birisi danissa Manyak misin sen kizim? derdim de insanin basina gelince olaylari net goremiyor malesef. Olayi bitirmek de zor, Allah sana kolaylik versin. Sagol zamanin icin.

Baska yorumlari da beklerim. Saygilar...

paprika
Sevgili Monica,

Ben de yabanci ile nisanli biri olarak sorunlarini cok iyi anliyorum. Bazen politik gorusler, vs. kucuk tartismalara neden olabiliyor. Bunlari buyutmemek lazim. Detroit, Michigan eyaletinde, oralari pek bilmiyorum ama Amerika'nin genel olarak Avrupa'dan daha farkli bir yasam standardina sahip oldugunu soyleyebilirim. Burada genelde herkes evlerinde, ailesiyle geciriyor zamanini, benim gordugum kadariyla. Arkadaslarla toplanip sosyal aktivitelerde bulunmak pek soz konusu degil. Bu bir konu. Aileni gormek konusunda cok dusunme derim ben, cunku ucaga bindikten sonra her yer ayni bana gore. Ha yalniz, Amerika'da yasayanlarin yillik tatilleri Avrupa'dakilere gore daha az. O yuzden senin gitmek icin cok iznin olmayabilir.

salt_farmer
18 07 2003, 17:00
Yapar bunlar yapar Allah elerine dusurmesin, cocuklara guzel ve cok ozel dilimizi de yasaklarlar, hatta esini ve cocuklarini protestan da yapar, korkulur bunlardan...ne de olsa hepsinin parasi cok ve boyle, diger ulke kadinlarina ustunluk kurarlar.

aciyorum hem de cok...RESMEN ESARETI VE ONUN BEDELI<YA NABERRRR????]

vah vah ki vah vah

Oysaki Turk erkekleri oyle mi???? Aliyooo amerikaliyi bi guzel egitiyo ve amerikali kadin daha bir bilgili kulturlu ve sosyal oluyoo ne abilerimiz var evlenen, tebrik ederim hepsini ellerinden operim zoyadesiyle...

Turk erkeklerine burda cagri yapiyoorum, evlenin amerikali bayanlarlane duruyorsunuz babam!!!!

wishmaker
19 07 2003, 17:00
Herkese Merheba,

Bu bolumu bugun kesfettim ve cok faydali olacagina inaniyorum. Benim nisanlim Amerikali ve Katolik. 2004 haziranda Istanbulda evlenecegiz. Esim inanclari geregi kilise dugunu istiyor. Katolik olmadigi halde kilisede evlenen arkadaslar var mi? Kilisenin uyguladigi prosedur ile ilgili bir takim sorularim olacak.

saygilar,

Wish

milkinis
:cool:

Denizkizi
Wish,

Malesef Turkiyede kilisede evlenmen icin senin de vaftiz olman gerekiyor. Aksi takdirde kilisede evlenemezsin. Benim esimde katolik ama ikinci evliligi oldugu icin zaten kilisede evlenemiyecektik. Turkiyede ki katolik kiliselerinin kurallari Amerikadakilerden cok daha kati. Hatta bir arkadasimin arkadasini bulmustuk rahip. Cocuk bir musluman Turk kizi ile bir katoligi TR'te kilisede evlendiren rahipin kariyer hayati biter demisti. Eger Istanbul'da yasiyor isen sana verebilecegim bir isim var bende. Kendisi rahip arayip onunla gorusebilirsin daha detayli bilgi icin.

lady in red
Peki isteyen gidip kolayca vaftiz olabiliyor mu? Cok merak ettim.Daha once hic ilgi alanima girmemisti o yuzden bu konularda cok cahilim, kusuruma bakmayin arkadaslar.Hani olurda olur basima gelirse ne yapmam gerektigini simdiden ogreneyim :o

wishmaker
20 07 2003, 17:00
Tekrar Merhaba (yeni iconumla),
Denizkizi onerin icin tesekkur ederim, Turkiye'ye son gittigimde orada bir pederle gorustum ve bana tum islemleri yasadigim sehirdeki (New York) bir kilise ile yapam gerektigi ve buradaki kilisenin daha sonra evraklari Istabul'dakine gonderecegini soyledi. Bahsettigin pederin kontak bilgilerini ozelime gonderirsen sevinirim ama oncelikle burada birisi ile gorusmem gerekiyor.
Kilisede evlenecek olmamiz esime (nisanlima) duydugum saygidan kaynaklaniyor, benim icin sadece formalite. Kendisi evlilige cok onem veren ve aile baglari cok kuvvetli bir insan ve sanirim bir babanin yillarca hayalini kurduktan sonra kizini kilisede kendi elleri ile damada teslim edebilmesi en buyuk hakki. Nisanlimin sirf benimle evelenebilmek icin gostermelik olarak musluman olmasindansa kendi inanclarina bagli kalmasini tercih ederim, hic olmazsa kisiliginin saglamligini gosterir.
Hala kilisede evlilik ile ilgili tecrubelerinize ihtiyacim var,
WISH

wishmaker
Arkadaslar biz Turkler neden polemige girmeden, seviyesiz tartismalara suruklenmeden adam akilli blgi alisverisinde bulunamiyoruz? kim kiminle ne amacla evlenirse evlensin, yargilamak kimseye dusmez. Sana uymuyorsa yapmazsin kardesim ama yapana karisamazsin, karissanda kim takar. Baskalarina akli vermek yerine kendi anne babanla arandaki iliskileri duzeltmeye calisman daha dogru olur sanirim.

Ucuncu defa soruyorum, esi katolik olan ve kilise dugunu yapan kimse yokmu bu klasorde? Kendilerine prosedur ile ilgili bir kac sorum olacak.
Saygilar,
Wish

Denizkizi
Lady in Red,
Vaftiz olmak demek din degistirmek demek. Muslumanliktan Katoliklige gecmek demek. Hemencecik olabiliyor mu diye sormussun. Evet, kisi isterse hemen vaftiz yapiyorlar. Ama bunun vicdan hesabi ne kadar surer bilemem. Benim nacizane fikrim evlenilecek insani mutlu etmek icin din degistirilmesi cok yanlis. Inanc insanin kalbinden gelen bir sey ancak kisi kendisi istedigi icin dinini degistirmeli.

Denizkizi
Actorhandsome,
Yazdiklarini gulumseyerek okudum. Biraz cahil birine benziyorsun ama ben yine de sana mecbur olmadigim halde izah etmeye calisacagim elimden geldigince. Esim cok dindar olmamakla birlikte katolik, ben muslumanim. Ikimizde birbirimizi dinimizi degistirmeye zorlamadik. Benim tabiki gonlum ister gunun birinde musluman olmasini ama bunu beni mumnun etmek icin degil yureginden geldigi icin yapmasini isterim. Onun ailesi benim musluman oldugumu, benim ailem onun katolik oldugunu ilk gunden beri biliyor. Iki taraf icinde hic bir problem teskil etmedi din konusu. Ayrica hiristiyanlarin ehl-i kitap oldugunu biliyorsundur herhalde. ABD 'de kalmak icin yada ABD'ye gelmek icin evlenmedim esimle. Ben evlendigim zaman 30 yasindaydim. Kariyerimde hem TR'de, hemde daha sonra calistigim bir orta dogu ulkesinde basarili bir noktadaydim. Yani oyle aman USA'ya bir kapak atsam da hayatimi bir kurtarsam gibi bir derdim Allah'a cok sukur hic olmadi. Neyse dedim ya ne sana nede baskasina aciklama yapma ihtiyacim yok ama yinede yazdim. Belki sana herkesi ayni kefeye koymaman konusunda bir mesaj verir diye. Saglicakla kal.

Denizkizi
Aktorhandsome,
Ben seni adam yerine koyup efendi efendi aciklama yaptim. Kufur etmedim, terbiyemi bozmadim. Nerede dogup buyudugun, hangi ulkenin vatandasi oldugunun hic onemi yok. Insani insan yapan tasidigi pasaportdan, hangi okulu bitirdiginden daha onemli seyler. Su yazdiklarini bir kez daha oku bakalim begenecek misin? Ayip etmissin. Hic tanimadigin, gelecekte yuzune bakmak zorunda kalmiyacagini bildigin insanlara internet'de kufur etmek, hakaret etmek cok kolay tabi. Sana soyleyecek baska bir seyim yok.

iluvhnh
Sevgili Leyla. Cocuklarin kafalari 2 dille karismaz merak etme :) Kizim turkce ve ingilizceden sonra 3. bir dil ogreniyor su an ve gayet de basarili. Kafalari karismiyor, kiminle ne konusacaklarini dahi biliyorlar :)

iluvhnh
Din konusu ise esinle senin aranda (ya da nisanlinin) Onceden bu gibi seyleri halletmeniz lazim ki
ilerde sorun acmasin. Simdiden konusulmasi gerekir diye dusunuyorum.

iluvhnh
Forumda kimseye hakaret etmedim 1 kisiye mankafa demistim o ayri. Actorhandsome sana KAASKOPF
demeden gecemeyecegim. Annenle de babanla da kussun cok guzel Hollanda'daki (sozum meclisten disari)
cogu Turk vatandasimiza (gerci cogu da NL vatandasi ya) yakisir sekilde yazmissin. Merak etme herkes istediginin
koynuna girer senin gibi olanlara da aval aval bakmak kalir. Zaten bizim insanimiza hastir bu karsisindakini
pat diye yargilamak, din degistiriyorsa da Amerika'ya kapagi atmak icin evlendi demek. Senin Hollanda dogumlu olman,
orda buyumen daha da icler acisi demek ki hicbir sey ogrenememissin o ulkeden. Master phd de yapsan lady in red'in
sozune katiliyorum ;)

Excellency
shyfamilyman ve turevlerinin kokusu var bu baslikta!

lady in red
Aciklaman icin cok tesekkur ederim Denizkizi,

Sevdigi insan icin din degistirilmesini bende anlamsiz bulurum ama acikcasi kilise dugunu icin bunun gerektigini bilmiyordum.Gerci muslumanliktada benzer durum var.Ben herkesin dinine saygi duyulmasi taraftariyim ancak esiminde benimle birlikte oruc tutmasini arzularim :) karisik durumlar gercekten.Allah degisik kultur ve dinlerin evliliklerine yardimci olsun.Mutluluklar...

lady in red
<< [i] Lady in redde bu konuda arayis icinde olan zehirlenmis bir kadin. Kendinizi ne paraya, ne buradaki sasali hayata SATMAYIN! Bana da Jacop diyorlar ama ben muslumanim ve hep oyle diyorum. Karakter yurekten gecer, acizlikten degil. SIZ ACIZSINIZ.

Kimin ne kadar musluman oldugunu Allah'tan baska kimse bilmez.Benim ne aradigimi ne aramadigimi da ancak Allah bilir.Neden musluman musluman kosene cekilip musluman olmayan(!) bizlerin rahat rahat bilgi alisverisinde bulunmasina karismamayi denemiyorsun??? Bizden uzak Allah'a yakin olman gerekir.Bilmiyor olabilirsin ancak muslaumanlarin baska dinden insanlarla arkadaslik, ahbaplik etmeleri imanlarini zedeler :)

lady in red
Essege altin semer vursan essek gene esssektir... Saygilar.

monica
Bende milkinis ve lipstick e katiliyorum
Benim esim musluman oldu benimle evlendigi icin gerci ibadet yapamiyor ama gecen ramazan ayi benimle birlikte orucunu tuttu ben biraz tutucuyum bu konuda galiba ama burda leyla ve wish in mesajlarini okudugumda uzuldum
kilisede dugun hele hele cocuklarina kendi kulturunu dilini dinini ogretmeyecek olmasi...
yinede herkese mutluluklar

leyla2377
Wishmaker, Monica sanirim o cumleyi benim icin kullandi, biraz oncelere bakarsan sebebini goreceksin.

Arkadaslar, ben de farkindayim bunun boyle olamayacagini. Nisanlima dogrulari anlatinca, biraz kendine geldi. Merak etmeyin. Onun kaygilari cocugun kafasinin iki dille, iki dinle karismasi vs. vs. ama anlasma yolunda ilerliyoruz, yazdiklariniz icin cok tesekkurler...

Denizkizi, Allah cocugunu anali babali buyutsun.

Herkese mutluluklar.

actorhandsome
Bu dosyayi gordugum iyi oldu belli olmaz ben de evlenebilirim.

Benim isyerim Istanbul Beyoglundaydi ve cok rum ve katolik italyan arkadasim oldu. Katolikler kesinlikle musluman biriyle evlenmiyorlar, aksine musluman ya da baska dinden olan katolik olursa o zaman evleniyorlar, o sebeple Denizkizi arkadfasimizin dedikleri bana yalan gibi geldi cunki hicbir katolik erkek musluman kadini koynuna almaz din degistirmedigi surece.Haaa belki de iki yuzluluk yapiyor, kocasina ve kocasinin ailesine hristiyan katolik oldum demistir, fakat kendi Tuurkiyedeki annebabasina da orucluyum ben hala muslumanim diyebilir, iki yuzluluk cok buralarda.Erkeklerde yapiyor kadinlar kadar. Sirf ABDde yasamak icin yalanciktan din degistirmek ne kadar karakterli bir davranis onu herkes bilir. Ulkemin insani hala bu yollara basvuruyor bu beni hic uzmuyor sonucata uzulecek olan kendileri, bu dunya bir sahne bence ne kadar rolunu iyi oynarsan oyna rolun iyi karakter degilse yerin cehennem. Buradan da anliyorum ki sadece iki kisi yazmis Denizkizi adli arkadasimiz dinini satmis bir budala. Lady in redde bu konuda arayis icinde olan zehirlenmis bir kadin. Kendinizi ne paraya, ne buradaki sasali hayata SATMAYIN! Bana da Jacop diyorlar ama ben katoligim ve hep oyle diyorum. Karakter yurekten gecer, acizlikten degil. SIZ ACIZSINIZ.
cok uzuldum :(

actorhandsome
Peki peki anladik siz neymissiniz be Abla Ablaaa!
Sonucta hayatta, vicdanda sizin! Ama sizden dunyaya gelicek cocuklar da mutlaka din bakimindan babalarininkini secicekler, iste o zaman siz de gunaha girmis olursunuz bence. Bir imam olsa da cevap yazsa sizze.

denizayisi, evet cok cahilim, hic mektep bitirmedim, bitirdimse gotuboklu bened bolumumaramaranin,evet cok cahilim ilk kez yurtdisindayim,hic hollandaya gidip hollandacayi anadilim gibi kousmadim, hollanda vatandasi da degilim cok cahilim! :D Simdi bu lafida kicindan anlarsiniz, aciklama ihtiyaci duymak lazim, beden bolumu bitirip masterimi ve doktorami dogdugum ulke hollanda da yaptim, annem de hollandali ve protestan ama ben muslumanim ve annemle kusum, babm cok capkindir, simdi de danimarkali biriyle 10 senedir evli bir is adami kargi sirketleri var orijinal olarak adanali ya cahilllik cok biz de size gore hanfemdi,isin tuhafi babamla da kusum. sana temennim su olacak, bir an evvel vicdanini dinle,

Ladyinred, cok musluman az musluman olmaz,onemli olan vidanin rahat olmasi ve ikiyuzlu olmamak, sonucta herkes kendi bacagindan...din degistirmek de normaldir...biz cahiliz ya hamfendi hadiii nash nash!

ME-GI
21 07 2003, 17:00
cok yazik. bir anda son derece saygi duydugum, son derece guzel saygili evlilikler yapmis (amerikalilarla) bir suru insanin yuzune tukurdun. amerikada zor gunler bekliyor seni. ya da kolay gunler cunku o tukurduklerini (kimselere caktirmamaya calisarak) yalayacagin gunler.
halbuki baska dosyalarda ne icten yardim istiyordun insanlardan.
boyle agir konusmalara deger mi?

isobel
Nargileli o kadar efendi bir arkadasimiz burda ana-avrat kufur yiyor siz buna birsey yapamiyorsunuz

Bir parantez acmadan duramadim....Arkadasim sen arsivleri bir karistir bakalim o kisi ne kadar efendiymis goreceksin ...

lady in red
<< Tanri sizi dogru yola ulastirsin! ]]

umarim onceligi sana verir :)

actorhandsome
Dinleyiniz!
Ben sadece aciz,budala,denizayisi hitap sekillerini kullandim bunlar kaharetse sizi kullandiginiz ejjek, mangafa,cahil sifatlari ne oluyor?Size kufur ettim mi?Hayir. Ben just dusuncelerimi soyledim siz de aksini iddia ettiniz. Illa ki sizinle ayni fikri paylasmak zorunda miyim?Size dalkavukluk yapsam beni cok severdiniz, degil mi?
Allah'tan ki sizi kimse almadigi icin evlenmissiniz iyi bir durum, sizi kim napsin biri denizayisi,digeri siskoreddishsanankari,digeri kocasinin mallarini,evini elinden alan cadalozkarisi lipsteak sizden adam olmaz ucunu topla carp cikart elde var solda sifir.
Lipsteak seni kim napsin istedigin kadar erkek seni bulsun hani sen oyle demissin ya yazinda seni ancak usa citizen ve malli mulku oldugun icin yarasa birisi sarkar, umarim hepiniz esdigi kuyuya duser. Sizi turk gecelerinde,turk lokallerinde,disarda sakin gormeyeyim yuzunuze tukururum. tuhhh size!

actorhandsome
meggy hanim,

sen ne demeye calisiyorsun anlayamadim simdi? Ben abdli ile evli tum turkleri ya da turk kadinlarini kastedmedim, konu dinden acilmis ve ben de uygun bir dille dusuncemi soyledim. Illa ki siiznle ayni dusuncede olmak durumda degilim ya da burdaki cogu insan degil. Siz yanlisin ta icindesiniz. Burada kendini bilmez geliyor dine,imana,peygambere kufrediyor,siz ona birsey yapamaiyorsunuz, Nargileli o kadar efendi bir arkadasimiz burda ana-avrat kufur yiyor siz buna birsey yapamiyorsunuz ve beni TEHDIT ediyorsun sen de, hangi hakka hizmet etmek seninki! Gozdagi vererek, adam tutup adam oldurtmek,adama iskence yaptirtmak,adama hakaret ettirmek hep senin yazdigin cumlenin yani tukrugu yalatmak babainda cumlenin kasti bu olsa gerek, siz durun bir kosede adam gelsin pislik yapsin, sen cik benim lafimi tersden anla,dusunceme saygi duyma-ikiyuzlulukten bahsediyorum dinde-sen git bu lafi tum yabanci eslilere mal et,seninki de cocukca yani,oldu mu simdi?Bri de bununla da yetinme bana tehdidde bulun, oldumu simdi! Ama ben de bunu ilgil makamlara iletmesini cok iyi bilirim,madem tehdit var, surundurrum tehdidi ulan sen mi beni besliyorsun, ulan burda dine kufredenleri sen mi besliyorsun ki bana tehdit ediyorsun, burda Turkiyeye kufreden oldu onlara sesiniz cikmadi, Amerikaya kufrettiler sesiniz cikmadi da biz ikiyuzlu insanlar var dedik suc mu oldu?
Hristiyanlik da guzide bir dindir ve hristiyanlari da kandiranlardan bahsediyorum ben, sen lafi nasil anliyorsun, din ve vicdan hurriyeti var mi? Var ama hic kimse baska dinleri ve insanlari menfaat icabi kullanmamali ahlak kurallarina aykiri,ben bunu diyorum sen kalk benim sevgili arkadaslarima boye diyorsun deee?Oldu mu simdi? Kardesim!usteki yazilari bir oku bakayim, evlensem vaftiz olur mu,dine geceyim mi diyenler mi ararsin, arkasindan ben dinimi degistirmem deyip,ikiyuzluluk yapan insanlar mi ararsin,ben burda ahlaki demoralizasyondan bahsediyorum, sen kal beni tehdit et!adam tutup oldurtecek misin? yoksa yetkili agizlara mi sokturacaksin beni? sana tehdit hic yakismamis dogrusu? Ama bu tehditlerinin cezasini cekiceksin , en yetkili makamlara bu durumu beyan edicegim. Sen nasil tehdit edersin, ama Allah cok yuce senin belani verecek!

actorhandsome
Son birsey daha, kendiniz calin kendiniz oynayin!
Sunu da unutmayin! Ulenn ozelime mesaj cektirip beni tehdit ettirmeyin, olomle tehdit,keserim,sokarim,yalarim tehditleri sizi bir yere vardirmaz, ayrica dallama muslim dediginiz ben de bir katoligim yani hristiyanim ama hic kimse dinlere kufredemez ve dinleri cikar icin kullananmaz, Tanri sizi dogru yola ulastirsin!

Denizkizi
22 07 2003, 17:00
Aslinda muhattap alip cevap vermemem gerekirdi. En iyisi aslinda hic cevap yazmamak. Ayni kisi baska nicklerle hem bu dosyayi hemde hamilelik dosyasini terorize etti bir kac kere ama hep ayri nicklerle. Moderatorde aldiklari kararlarin gostermelik oldugunu kanitlamis oldu boylece.

iluvhnh
22 07 2003, 17:00
Moderator uyumaya devam. Bu sapik banlanir yarin yine gelir.
Boyle yazip kacmaktan zevk aliyorlar. Bu arada kaaskopf kufur degil bilmeyenler
icin cheesehead demek Hollandalilara cok soylenir ama bu sahsin bunu bile bilmedigi acik.
Kim oldugu daha da acik kendini ele veriyor ama onun da farkinda degil.
Bir dosya da kavgasiz kotu sozsuz haakretsiz kalsin insaf yahu kim din degistirirse kendi tercihi
bana gore hangi dinden olursan ol anne babanla iyi gecinememissin ne yazar. Once insanligina bak!

salt_farmer
03 09 2003, 17:00
Esleri yabanci olanlarla ilgili bir sey isittim: Assada:
Bir musluman kadin bir gayrimuslumle evlenirse ki tabii kadin muslumansa...yeri cehennemlik...kacari yok, ya naber????

Ama, bir musluman erkek gayrimusluman bir kadinla evlenirse cok sevap kazaniyor...neden mi????kadin kocasini ornek alirda ondan...buna itiraz eden de cehennemliktir ya naber????

Cehennem de odun olucak cok anlasilan...ohh be!!!! :D

bluesky
03 09 2003, 17:00
zor isler bunlar zor...

isobel
05 09 2003, 17:00
Zaten artik yabanci degiller ki :) Enistelerimiz :)

bebebe
05 09 2003, 17:00
esleri yabanci olan butun arkadaslara mutluluklar diliyorum.bir yastikta kocayin.herseyi gonlunuzce olsun. :)

salt_farmer
06 09 2003, 17:00
Tabii parali enisteleriniz :D
Para da yanar ama ateste...ya naber????
Onlara da hak vermek laGzim napsinlar...kadin kismi iste...parali omuz ariyoo yaslanmak icin...hayat bu parasizlik daha kotu...korunmak istiyoolar kadin kismi napsinlar...diyor herkes amma yaniliyorlar...neden mi????

Ulenn bu kadin kismi evlenir amerikolu ile aglar...paralara kavusur,lukus yasar...arabalari lukus olur...yer icer gezer calismaz...ee sonra baska seyler yapip tekmek atar adama...ya naber????

m3hm3t
07 09 2003, 17:00
<< Esleri yabanci olanlarla ilgili bir sey isittim: Assada:
Bir musluman kadin bir gayrimuslumle evlenirse ki tabii kadin muslumansa...yeri cehennemlik...kacari yok, ya naber????

Ama, bir musluman erkek gayrimusluman bir kadinla evlenirse cok sevap kazaniyor...neden mi????kadin kocasini ornek alirda ondan...buna itiraz eden de cehennemliktir ya naber????

Cehennem de odun olucak cok anlasilan...ohh be!!!! :D ]]

Kimin cennete kimin cehenneme gidecegine, Rabbin senin gibi aciz kullari degil, ta kendisi karar verecektir.

ayfer_hozey
15 01 2004, 18:00
arkadaşlar,merhaba,
bu dosya baya durgunlaşmış,kimsecikler yok,duraklama dönemi yaşıyoruz.bu listeye benide katın.bir buçuk aylık evliyim.vize için bekliyorum.acaba k-3 vizesi alan varmı ,alan varsa nekadar zamanda aldı?hoşçakalın

ankaram04
22 01 2004, 18:00
Ben de amerikali bir bayanla evliyim. Benimkisi zenci - beyaz iliskisi. Birlikte bircok seyle karsilasiyoruz ..din , dil , irk ..vs derken sevgiyle herseyi cozmeye calisiyoruz. Su anda beni en cok cocuk olayi dusunduruyor..!

Denizkizi
23 01 2004, 18:00
Cocuk olayi neden dusunduruyor. Bu hanimla hayatinin geri kalanini paylasmayi isteyecek kadar sevdigini farz ediyorum. Dogacak bebeginizin cildinin ne renk oldugunun ne onemi var.? Ustelik melezler cok guzel oluyorlar. Diger olabilecek problemler de su an da karsiniza cikanlardan farkli olmayacak Bebegin dili dini gibi bunlarinda ustesinden aranizdaki sevgi ile gelebilirsiniz

Savasan Sahin
<< Ben de amerikali bir bayanla evliyim. Benimkisi zenci - beyaz iliskisi. Birlikte bircok seyle karsilasiyoruz ..din , dil , irk ..vs derken sevgiyle herseyi cozmeye calisiyoruz. Su anda beni en cok cocuk olayi dusunduruyor..! ]]Beyaz bir kadinin zenci bir erkekle evlenmesi.. hmmm...

olabilir

:D :D :D

dollydoli
lucky valla dogru soylemissin bak yine hemfikir ciktik anadin mi.

1guytalkingtruly
Merak etme zaten burda dogan cocuklarin yane eger esin yabanciysa dinle pek alakalari olmuyor, o bakimdan cocuktan ne hristiyanlik ne de muslumanlik bekleme; onemli olan ahlakli olmasi! :)

ankaram04
Ben dogacak cocugun renginde degilim de bazen ben muslumanim, hanim hristian olayi hakim. Sevgiyle cozecegimize inaniyorum ama insan dusunmeden edemiyor. Cocugumun musluman olmasi beni mutlu eder,ama hanim da: cocugumun hristian olmsi,vs. beni mutlu eder durumunda.. bir yolu var elbet. Esimi seviyorum..en onemlisi bu... iste, insanin aklina takilinca dusunmeden edemiyor..

dollydoli
24 01 2004, 18:00
evet K2 bende sana katiliyorum...super aciklamissin.

paprika
K2 cok guzel soylemissin.

K2
Evliligi ben bir bebege benzetiyorum : Ama yabanci ama Turk, ama beyaz ama zenci , nasilki dogdugu gunden itibaern size ihtiyaci var, sevginize, beslemenize , giydirmenize , kucaginizdaki sicakliga , sizin sesinizden gelen guven duygusuna , ilerde elini tutup yurutmenize , dogruyu yanlisi gosterip yasntisina bir sekilde yon cizmesine yardimci olmaniza................... Evlilikte boy le degilmi arkadaslar?
Sozum Ankaram liya.....
Eminmki senin yasadiklarin biraz daha zor esinin
Bizimde esimle dinlerimiz ayri kesinlikle birbirimizin fikirlerini degistirmeye kalkmayip etkilemeyede calismiyoruz. Evlenirken oda imam onune gecti bende kilisesine girdim onun,ama hic bir zaman icin o kiliseyi kendi inanc , orf ve adetlerime karsi gelicek bir kurulus olarak gormedim. Benim icin orasi insanlarin huzur buldugu herseyden aranip allaha yakin olabilecekleri bir ev di .Cocuklarimiza su anda verdigimiz dinle ilgili bir allah sevgisi, insan sevgisi, birbirine saygi, durustluk, iyi ahlak.

Yabanci ile evliligin en guzel yani sadece farkli kisilerin birlesip bir evlilik denen kurum olusturmalari degil , farkli iki dunyayi birlestirerek arasinda saglam bir kopru kurmalaridir. Bu koprunun olusmasinda en buyuk etken esler arasinda ki iletisim dir . o iletisim kopmadigi taktirde kopru gun gectikce guclenecek ve uzerinden kucuk adim sesleri duyulacaktir.

Sonuc olarak arkadasim konusun , konusun , konusun beraber guclenip buyuyeceksiniz. !! ;) Harkese sihhat ,saglik ve Afiyet !!

ankaram04
25 01 2004, 18:00
Aciklama icin sagolun, ama insan gene de dusunmeden edemiyor. Boyle bir iliskisi ve iliskiden cocugu olan var mi aramizda?

K2
26 01 2004, 18:00
Ben bahsetmistim iki cocugum oldugundan ama esim zenci degil .

Pamir
27 01 2004, 18:00
sayfa yukari

Pamir
28 01 2004, 18:00
ben yazilanlari gun be gun okuyuncaya dek sayfa yok olacak....sayfa yukariiiiiiii

Pamir
ben hala 15 sayfadayim oku oku bitmiyor,ama bizede faydali olacabilecek seyler bunlar diye sayfayi yukari tasiyorum

Pamir
pardon ya ben daha 20. sayfadaymisim :) uppps

paprika
Pamir hakikaten eski sayfalara baktim da ne cok mesaj varmis. Nerelere gitmisler insanlar?

Biz devam ettirelim bari.

K2
Arkadaslar konunyu biraz degisik bir yola sokucagim ama kucuk cocugu olanlara yada ileride cocuk yetistirmeyi planliyan ailelere faydasi olucagini dusunuyorum bimiyorum nedersiniz ?

Cocuklarimizin lisani ;
Once ben basliyim isterseniz, evden calisan bir anne olarak en buyuk avantajim cocuklarimla kendi lisanimi konusabilmem. Bunun sonucu onlar icin Turkce yada Ingilizce ogrenmeleri gereken baska bir dil olmadi , dogal olarak iki lisani ayni anda konusarak iki ana lisanla buyuduler . Kizim su anda 5.5 yasinda be okulda aldigi Ispanyolca yi inanilmaz bir suratle ogreniyor, oglum ise 2.4 yasinda ve bana donup Turkce babaya donup ayni seyi Ingilizce olarak soyluyor. Bunun en buyuk etgenleri tabiki cocukla olan kominikasyon , cocuga her aksam ve firsat buldukca gun asimi icinde okumak ,ve tabiki muzik . Artik Turkiyede inanilmaz derecede zengin muzik ve masal kasetleri var genc cocuklara yonelik.

Sonuc olarak bence istikrar cok onemli , ama evlilikte ama cocuk yetirstirmede . Paylasmaya devam edelim. Sevgi ve Saglicakla kalin .. ;)

MISSY
29 01 2004, 18:00
Ankaram, ben melez bebeklere bayiliyorum cok seker oluyorlar genelde. Benim kizimin yuvasindaki en tipik ve sirin bebekler zenci bebekler zaten. Bence bir cocuk icin en onemli sey sevgi onu bol bol aldiktan sonra gerisi onemli degil.
Benim bebegimin babasi Katolik ama dindar degil. Ilk basta vaftiz ettirmek istermisin dedi ben de hayir dedim. Ben muslumanim. Bebegim dogduktan sonra dinimizde gerekeni yaptik ben musluman yetistirecegim. Namaz kilmayi ve butun sureleri bilirim. Bildiklerimi en onemlisi de Allah sevgisini ve iyi bir insan olmasi icin yetistirecegim ama akli erdiginde ve ona baska bir din daha uygun gelirse tamamen saygim var ozgurdur. Benim planim bu.

paprika
K2 senin baska mesajlarini da okumustum. Cok hosuma gitti, aile olarak uyumunuz. Nazar degmesin ;)

ankaram04
K2 , benim esim amerikali ve zenci...daha once buraya da yazmistim, arkadaslarin guzel nasihatlari oldu. Esim cocuk istiyor. Ben de istiyorum, ama insan gene de bir dusunup nasil olacak bu is oluyor. Din , dil , irk , vs derken, aklim karisiyor. Musluman olarak insan cocugunun musluman olmasini istiyor.. sonra ne bilim domuz falan yesinler istemiyorum vs... yani bir ton detay kafama takildi, niye boyle oluyor anlamadim. Ben gene sevgiyle cozulur diyecegim ama bunu yasayanlarin tecrubelerine ihtiyacim var.

blue fish
merhaba arkadaslar bende yabanci esi olanlardanim benimde din dil kultur farkliligindan dolayi sorunlarim
oluyor . beni asil dusunduren 25 subatta dogacak bebegimizin turkce ogretebilmek bunun icin sizlerden turkce hikaye
ve masal kitabi cd satan yerleri bilen varsa lutfen bana yazarmisiniz . Newyork brooklyn civarinda
tessekurler esen kalin.

K2
<< K2 senin baska mesajlarini da okumustum. Cok hosuma gitti, aile olarak uyumunuz. Nazar degmesin ;) ]]

Tesekkur ederim Paprika,
Bu uyumu saglayip bu gunlere gelene kadar cok yollar astik. Kolay degil bir evliligi ayakta tutmak, amac ona saglam temeller olusturup onun uzerinde yasayabilmek. Ozellikle ilk iki sene yi hatirliyorum en zor senelerdi o kadar kolaydi ki haydi benden bu kadar bu is yurumuyor deyip sorumluluklardan kacip geri donmek. Farkli dil, farkli din , farkli kultur ........ ve daha ne farklar. Biz o farkliliklari degistirmek, yerine o farkliliklara konsantire olup yasantimiza onlari adapte ettik. Bunuda adapte etmenin en guzel yolunu karsilikli iletisimde bulduk. Hayatta hic bir sey kolay kazanilmiyor,

Easy come Easy Goes
Dogru Degilmi ?
;)

Bad Girl
23 02 2004, 18:00
kizlar ,ne yapiyorsunuz burda bakayim... :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Sko_From_Bursa
23 02 2004, 18:00
Merhaba herkese bende yazim bisiler.Netten bi amerikali hatunla tanistim ben kart icin evlencem tabi kimse neden kart icin evleniyon demesin aciklayamam.Neyse konusuyoz cok problemli tip geldi bana ya en ufak bi problem cikiyo bu is yurumez dio allem edip devam ettiriyorum.Bu hafta sonu daga gitcem ne dersin dedi.Hayir desem sen benim hayatimi kontrol ediyon ben bagimsiz biriyim dicek evet deyince turkuz ya suphelencez tabi acaba biri asilirmi orda nasil davranir bu durumda zor yani yabanciyla dated olmak evlilik daha zordur tabi.

candy_girl
26 02 2004, 18:00
santa barbaradamisin ben mi yaniliyorum? herseyden once tebrik ediyorum evliligini ve bol sans diliyorum :) yakinda tanismak ve gorusmek uzere ;)

cevizagaci
Bende Missy e katiliyorum. Melez bebekler cok seker oluyorlar. Ayrica evlilik sevgi ve saygi cercevesinde oldukca cocukda saglikli ve mutlu buyuyecektir. Benim esim d e yabanci benim bir arti puanim var esim evlenmeden once muslumandi. O yuzden din konusunda ve oglumuzun yetistirilmesi hususunda problemimiz olmuyor. Baslangict degisik kulturlerin bir araya gelmesi sorun gibi gorulse de bu kisilere gore degisiyor. Benim cok hosuma gidiyor degisik kulturlerden olusumuz.Bazen degisik bir yemek pisiriyor. Benim oglum su anda 11 aylik onunla hep turkce konusuuyorum . K2 senin bu konudaki engin tecrubenden yararlanmak isterim. Turkce ninniler soyluyorum. turkce masall kitaplari okumaya calisiyorum diyorum Cunku pek dinliyor gorummuyor. K2 oglumun Turkcesini gelistirmek icin baska neler yapabilirim. Ayrica oglumun Turkce okuma ve yazmayida ogrenmesini istiyorum. Sen neler yaptin bu konu da paylasirsan sevinirim.

MmeCeline
Herkese selam,

Evet benim de esim amerikali.
Santa Barbara'da iken bir tek Turk bayana rastlamistim Cuma pazari'nda Hatta oglunun adi Emre idi ve cocuk ingilizce konusuyor annesi e cevap veriyordu.Ben cekindigim icin o hanimla konusmamistim.Simdi huzurlarinizda kendimi esefle kiniyorum.

Neyse , artik bol bol konusuruz.Bu sayfalar hakkaten ilac gibi geldi , malum yeni evliyiz , toyuz biraz kendimize ve esimizie kredi vermemiz gereken durumlarakarsi on hazirlik maci gibi oluyor eski yazilari okumak...

Herkese sevgiler....

MmeCeline
selam candygirl

su an istanbul'dayim
sen neler yapiyorsun? okul? evlilik?
gorusmek uzere hersey gonlunce olsun

hearty
27 02 2004, 18:00
bu konuyuda kesfettim yabenim esim fransiz-amerikali ..o yuzden cift tarafli kararlar oluyor cunku fransizlarda asiri milliyetci oluyor , bizim kararimiz dogacak cocugu din yonunden rahat birakmak herkes kendisi ne ogrendiyse gosterecek, cocuk ileride ne isterse onu yapsin elbeteki ben musluman olarak yetismesini istiyorum ama esimde kendi din kurallarinda isteyecek eminim, bakalim , onun disinda daha mesajlari okumam lazim :) neler konusulmus diye elbeteki olumlu yanlariyla olumsuz yanlarida var yabanciyla evli olmanin ..

candy_girl
Celine yaz sonu bekliyorum bu taraflara sizleri ;) bakalim nasil bulucaksin los amgeles'i..istanbuldan sonra sana epey farkli gelicek bir tek aynen istanbul gibi buyuk be trafigi rush bir sehir olmasi disinda her yonu farkli.Kayinvaliden cok guzel bir yerde yasiyor ben santa barbarayi cok severim,hatta bugun de annemleri alip goturmeyi dusunuyorum o taraflara :) saol canim birsey istiyormusun demissin sizler gelin tanisalim yeter,yaz sonuna kadar istanbulu doyasiya yasa derim,gorusmek uzere saglicakla kal.

candy_girl
Bu arada K2 tebrikler,benim bir arkadasimin esi amerikaliydi seneler evvel cocugu dogdugunda gercek anlamda dil egitimiyle hic ilgilenmedi cocugun,nasilsa amerikada yasiyor cocuk hep ingilizce konusucak siye turkceyi ogretmedi,oyle ki cocuk 5 yaslarindayken where are you from dendiginde I am from turkey diyemeyecek kadar utaniyordu ulkesinden,hani turkey ingilizcede hindi demek ya...bu cocuk su anda 18 yasinda turkceyi anliyor ama tek kelime konusmuyor,ulkesini sadece tatilerden tatillere goruyor ve oraya gittiginde de soylenenleri anlamiyor,annesiyle communication dili de ingilizce...oysaki 2 kulturu de ozumzeseydi,2 dili de konusasbilseydi,ataturku cumhuriyetin ne zaman kuruldugunu bilseydi,istiklal marsimizi soyleyebilseydi ne kaybederdi ki? bu sebeple sizler gibi melez cocuklara sahip annelerin bu cabalarini cidden takdir ediyorum,bir kez daha bravo diyorum,K2 sen SF desin sanirim ceviz agaci sen de oyle,yolunuz los angeles a dusmuyor mu hic? bekleriz bu taraflara! tam olarak neresindesiniz san francisconun?

paprika
.

K2
<< Bende Missy e katiliyorum. Melez bebekler cok seker oluyorlar. Ayrica evlilik sevgi ve saygi cercevesinde oldukca cocukda saglikli ve mutlu buyuyecektir. Benim esim d e yabanci benim bir arti puanim var esim evlenmeden once muslumandi. O yuzden din konusunda ve oglumuzun yetistirilmesi hususunda problemimiz olmuyor. Baslangict degisik kulturlerin bir araya gelmesi sorun gibi gorulse de bu kisilere gore degisiyor. Benim cok hosuma gidiyor degisik kulturlerden olusumuz.Bazen degisik bir yemek pisiriyor. Benim oglum su anda 11 aylik onunla hep turkce konusuuyorum . K2 senin bu konudaki engin tecrubenden yararlanmak isterim. Turkce ninniler soyluyorum. turkce masall kitaplari okumaya calisiyorum diyorum Cunku pek dinliyor gorummuyor. K2 oglumun Turkcesini gelistirmek icin baska neler yapabilirim. Ayrica oglumun Turkce okuma ve yazmayida ogrenmesini istiyorum. Sen neler yaptin bu konu da paylasirsan sevinirim. ]]Herkese selamlar,Iki cocugum var ( neredeyse 6 yas ve 2.5 yas larindalar ) lisan konusunda benim izledigim yol ilk konusmaya basladiklari andan itibaren sadece Turkce konusmak oldu hic bir zaman icin yarim ingilizce yarim Turkce yapmadim ,esimin anlayisida cok buyuk etgendibu sure icinde. Mesela kopek gordugu zaman doggy evet canim kopek geliyor dedim . Oglum 2 yasindayken iki lisanida ayni anda konusuyordu ,kizim is neredeyse 6 yasina giricak ve Turkiyeye gittigimizde kimse inanmiyor Amerika da yasadigina, aksani bile yok diyebilirim. Nasil buralara geldigimize gelirsek, oncelikle benim kararimdi,hic bir zaman icin bir Turk olarak memleketime tatile gittigimde cocuklarimin kendilerini yabanci bir ortamda hissetmelerini anneanne ve dedeleriyle iletisim sorunu cekmelerini istemedim. Kucukluklerinden beri arabamda yag satarim bal satarimdan, dag basini duman almisa, bir kucuk aslancik varmisa caldi,dolayisi ile devamli kulak dolgunlugu oldu. Diger etkenlerden biride kitaplar oldu kucuklerken okumaktan cok resimlere bakip resimleri isimlendirdik . Turkiye de medya cok ilerledi , artik inanilmaz derecede guzel kitaplar, muzik kasetleri, ve masal kasetleri var. En buyuk etgende devamli konusmam oldu onlarla buyuk insan gibi gerek evde gerek yuruyuste gerek arabada devamli hersey hakkinda konustum. Simdi 6 yasinda olucak kizim Ispanyolcayi basit kelimelerle ,cumle kurabilecek derecede ilerletti.Tavsiyem kararlilik, azim ve sabir... Herekes Saglicakla Kalsin. ;)

cevizagaci
10 03 2004, 18:00
candy girl, esimin seminerlei falan genelde LA oluyor o yuzde n sikca gidiyoruz oraya.Fakat LA yin kotu trafigini ve ozellikle sehir icindeki kirli havayi hic sevmiyorum.

Denizkizi
11 03 2004, 18:00
Missy,Ben de surekli Erayla Turkce konusuyorum. Esim tutturdu oglum tri-lingual olucak diye simdi o ispanyolca konusmaya basladi cocukla. Fakat aksamlari babamiz eve gelince bir tuhaf oluyor. benim cocuga ne dedigimi o anlamiyor, onun ne dedigini ben anlamiyorum. :) Bu arada benim dogumdan beri devam ettigim anneler grubunda bi-lingual ogrenim yapan bir okulda ilkokul ogretmenligi yapan bir kiz var. Grupta bu konu acilinca dediki evet bilingual ailelerin cocuklari genelde gec konusuyorlar ama konusmaya basladiklarinda iki dili de konusmaya basliyorlar. Yanliz okula basladiklari zaman muhtemelen evde yanlizca ingilizce konusmakta diretecekler dedi. Bu durumda cocuk ingilizce cevap verse bile anne babanin ayni sekilde kendi dillerini konusmaya devam etmesi gerekirmis.Bu arada (Miami'de) yasayan iki ayri cift arkadaslarimin cocuklari Turkce, Ispanyolca ve Ingilizceyi kendi ana dil duzeyinde konusuyorlar. Ikis uc bir tanesi 7 yasinda. Onlari gordukce hevesleniyorum benim oglum da boyle konusur insallah diye

MISSY
Ben cogunlukla Turkce konusuyorum. Ancak bazen Ingilizce de konusuyorum. Benimkisi simdilik sadece DA DA diyor (8 aylik da) Babamiz Amerikali. Ancak mesela ben yemek yiyecegi zaman hadi bakalim mama mama diyorum....simdi mama Ingilizcede anne turkcede yemek anlaminda sasirmayacak mi?Bir de iki dil konusulan evlerdeki bebekler gec konusur diyorlar katiliyor musunuz?sevgiler,M

candy_girl
missy sen sadece ve sadece turkce konus ki anadilini alsin senden,nasilsa ingilizceyi herhalikarda ogrenecek,cocuklarin harika bir beyinleri var,goruceksin bak 2 dili de mukemmel ogrenicek hayatta karistirmaz ancak ayni anda 2 yabanci dili birden konusma bence,babasi ingilizce konussun sen turkce konus,ilerde sikinti cekme en azindan,sen mama demeye devam et merak etme o ilerde ayirt edicek herseyi ;) :)

GRANITE
:)

MISSY
12 03 2004, 18:00
evet arkadaslar ben Turkce'e azimle devam ediyim bari. Babamiz eve gelince benim bebege ne dedigimi anlamamasi cidden kotu oluyor. Yani bizde de ayni sorun var. :)

cevizagaci
12 03 2004, 18:00
Bende de ayni sorun var. Oglum dogdugundan beridir Turkce konusuyorum. Oglum Baris bbu hafta bir yasinoda olacakk. Simdilik konusmuyor ama beni anliyor. Bende ona sutunu hep mama olarak soyledim. Iyi turkce ogrenecek gibi gozukuyor.

MISSY
13 03 2004, 18:00
Ben Turkce konusuyorum ama bebegin yaninda esimle Ingilizce konusmak zorundayim. Hala calistigim icin fazla vaktim olmuyor ancak bir Turkce masal kitabim var bazen onu okuyorum. Benim isim biraz zor bakalim insallah ogrenir 2 dili. Ama buyuk bir ihtimalle Turkce'i cok iyi konusamayacak cunku burada yasayip , burada okula gidip, tv seyredip belki ancak yaz tatillerinde Turkiye'e gidecek. Evde konusulan ana dil Ingilizce...Benim Bulgar bir arkadasim var...cocuk yaz tatilinde (3 yasinda falandi) Bulgaristan'a gidiyordu donuste Ingilizce degil herkesle Bulgarca konusuyordu. Ama bir iki ay gecsin hemen Ingilizce'e geciyordu. Simdi Bulgarca anliyor ama cok super degilZor is yaaa!

candy_girl
Granite yukarda yazdigimiz seyler senin icin de gecerli,bol bol turkce konus 2 dili birden ayni anda konusma nasilsa esin ingilizce iletisim kurucak onunla,bu arada madem sen de 4 aylik bir bebek annesisin neden amerikada cocuk buyutmek forumuna katilmiyorsun? eve turkce tv alma konusuna gelince...valla turkce tv daha cok turk eslerin spor sevdalarini tatmin etmeye yariyor onun disinda da bol bol turkce dizi seyretme imkaniniz var, ancak cocuklara katkisi olacagini hic sanmam,cunku egitici ve ogretici cocuk programlari ya cocuklarin okulda oldugu saatte ya da gece onlar uyudugunda amerika saatiyle canli veriliyor,cocuklar birsey alamiyor dolayisiyla,eh televolelerden turkce ogrenicek diye de turkce tv almak bilemiyorum ne derece yararli olur ;) ancak sen eger kendin icin istiyorsan insanin yalnizligini buyuk olcude aliyor tavsiye ederim granite.Bizde de dfh var cok memnunuz.

candy_girl
missy sekerim haftasonlarinda,mumkun olan her firsatta turkceyi konus sen onunla,bu konuda da esinden musamaha gostermesini rica et,ne bilim geceleri uyandiginda onu teselli ederken,mama verirken uyuturken severken her firsatta turkce konus,nasilsa her halikarda ingilizce konusucak kulak dolgunlugu olsun duzgun bir teleffazu olsun yeter ki,yarim yamalak konusur diye dusunme hersey senin cabana bagli cunku.Benim eray bile turk anne babadan olma oldugu halde valla simdiden evde niye ingilizce konusmuyorsunuz turkce konusmayin diyor bir de baba amerikali olaydi herhalde daha fazla mucadele vermek zorunda kalicaktim...neyse hepinize kolay gelsin.

bebebe
benim esim turk evde tabiki turkce konusuyoruz,ikizler televizyonda ve disarda hep ingilizce duyuyor bundanmidir bilmiyorum ikibucuk yasinda hala tam anlamiyla konusamiyorlar.konusabildikleri kadariyla turkce konusup turkce anliyorlar.ama televizyindan bir kac kelime ingilizce ogrendiler bile.doktorlari asla ingilizce konusmayin diyor,ingilizceyi zaten okulda ogreneceklerini soyluyor.buyuk oglum iki senedir okula gidiyor su an birinci sinifta evde turkce konustugumuz halde bazi kelimelri ingilizce kullanmak daha kolayina geliyor.(turk arkadaslarla beraber oldugumuzda ingilizce kelime kullanmamaya cokda dikkat ediyor)arkadasimin kizi mesela uc senedir okula gidiyor ve anne baba turk ingilizce konusulmuyor yinede turkcesi bozuldu.zaten okula giden turk cocuklar bir araya gelince hemen onlar ingilzice konusmaya baslaiyor.ister istemez bir yasdan sonra ingilizceye donecekler su anda ne ogretirseniz kardir.

K2
daha once yazmistim belki faydasi olur diye copy paste ettim !!'Herkese selamlar,Iki cocugum var ( neredeyse 6 yas ve 2.5 yas larindalar ) lisan konusunda benim izledigim yol ilk konusmaya basladiklari andan itibaren sadece Turkce konusmak oldu hic bir zaman icin yarim ingilizce yarim Turkce yapmadim ,esimin anlayisida cok buyuk etgendibu sure icinde. Mesela kopek gordugu zaman doggy evet canim kopek geliyor dedim . Oglum 2 yasindayken iki lisanida ayni anda konusuyordu ,kizim is neredeyse 6 yasina giricak ve Turkiyeye gittigimizde kimse inanmiyor Amerika da yasadigina, aksani bile yok diyebilirim. Nasil buralara geldigimize gelirsek, oncelikle benim kararimdi,hic bir zaman icin bir Turk olarak memleketime tatile gittigimde cocuklarimin kendilerini yabanci bir ortamda hissetmelerini anneanne ve dedeleriyle iletisim sorunu cekmelerini istemedim. Kucukluklerinden beri arabamda yag satarim bal satarimdan, dag basini duman almisa, bir kucuk aslancik varmisa caldi,dolayisi ile devamli kulak dolgunlugu oldu. Diger etkenlerden biride kitaplar oldu kucuklerken okumaktan cok resimlere bakip resimleri isimlendirdik . Turkiye de medya cok ilerledi , artik inanilmaz derecede guzel kitaplar, muzik kasetleri, ve masal kasetleri var. En buyuk etgende devamli konusmam oldu onlarla buyuk insan gibi gerek evde gerek yuruyuste gerek arabada devamli hersey hakkinda konustum. Simdi 6 yasinda olucak kizim Ispanyolcayi basit kelimelerle ,cumle kurabilecek derecede ilerletti.Tavsiyem kararlilik, azim ve sabir... Herekes Saglicakla Kalsin.

paprika
14 03 2004, 18:00
Valla daha erken ama bunlari ben de dusunmeye basladim. Cocukla Turkce konusacagim, iyi hos da, bundan esler arasinda iletisim nasil etkilenir diye de dusunuyorum. Sizin dediginiz gibi, o beni anlamayacak falan filan. Yani mesela, bir aksam anne-baba-cocuk oturmusuz, aile muhabbeti filan, o zaman ortak dilden konusmak gerekmeyecek mi?Bu arada benim bir tanidigim da cocuklariyla Portekizce konusuyor, esi Ingilizce. Bir misafir oldugu zaman, Ingilizce konusuyorlar hepsi. Oyle karar almislar.Neyse cocuk olup da konusmaya baslayinca gorecegiz bakalim, nasil olacak...

candy_girl
23 03 2004, 18:00
Mme celine,esinin dedesi su an benim esimin is yerinin oralarda yasiyor demek ki :) Biz north los angelestayiz.Buralar san fernando valley,ben grass valley diye bir yer hic duymadim senin santa rosa dedigin yer de silicon valley in oralar olmasin yani san jose falan? san francisco yakinlari oralar,demek ordan muayenehane devralicaksin? :) haydi hayirlisi derim ben! kayinvaliden de santa barbarada yasiyordu di mi? valla bayiliyorum ben santa barbaraya. Eskiden kaldigin la brea evlerini cok iyi bilirim o evler fairfax la third streetin kosesindedir cok guzel evlerdir bizim de bir arkadaslarimiz orda yasadilar birkac sene,simdi orasi sahane bir yer oldu yakinda farmers market vardi bir de grove acildi kocaman bir acik hava mall u,cevrede bir suru alisveris merkesi ve grocery shopping yapilicak supermarketler falan var,umarim yine gelirsin,ancak insallah san francisco yakinlarina tasinabilirsin la hakkinda ne dusundun bilemiyorum ama ben duzayak yerleri ozledim sahsen...Heralde san franciscoyu gorsem orada yasama konusunda fikrim hemen o tarafa kayicak,zira burda araba kullanmaktan artik gina geldi valla :D iste buralarda da haberler boyle,yolun acik olsun,sansin bol olsun,insallah birgun gorusebiliriz.Sevgiyle kal :)

candy_girl
Umarim bir gun oralari da gorururuz ceviz agaci,san franciscoyu cok merak ediyorum hakikaten.Bu arada minik barisi opuyorum,dogum gunu bir kez daha kutlu olsun ;)

eylul10
boyle bi folder olurda ben olmazmiyim?..benim de esim latin amerikali..sonucta ailesi,kendisi ablasi herkes kizimla ispanyolca konusuyor..sadece 2 kuzeni var genckiz,burda doganllar..onlarda mix konusuyor(ing,ve isp)..ben sadece turkce konusuyorum..arada eger halka acik bi yerdeysek ,magaza,park falan,,ing,sesleniyorum..onun disinda hep turkce konusuyorum..babanin yaninda bile turkceye israr ediyorum..babayla ingilizce konusuyoruz..kizim 2.5 yasinda..bazen onun kafayi gercekten yedigine inaniyorum..okula henuz baslamadi..gondermedim ,birazda giderse hep ing,konusur,turkceyi istemez diye..ama korkunun ecele faydasi yok..bu yaz day care 'e dgidecek sanirim..neyse..yazin ist'daydik..bizimki annnemle cok iyi anlasti..cok kotu bir aksanla hala annane diyor..benimde bazi endiselerim var..bazi kelimeler dady-dede falan gibi cok karsisiyor..ben bile endiselerimi atmis degilim..hele bazen Eylul'un babasina turkce soyluyor..babasida ona isp,esanlamlisini soyluyor..bizimki boyle corba olup gidiyo..herkese sabirlar..ama biliyorum ki ben ne kadar ugrassamda benim kizim burda usa'da kaldigi surece bir turk olmayacak,olamayacak,latina'da olmayacak..o bir usa'li olacak..bu konuda endiseliyim..buradaki gencligin halini gorunce de hakliz degilim diyorum.. kafasi benim gibi karisik olan kac kisi var?

cevizagaci
Sevgili Candy girl,Santa Rosa North Californiada Goden gate bridge geciyorsun yani yukarda.San Francisconun yukarisinda.

MmeCeline
Candygirl,

kusura bakma bu folder i unutmusum, sicak karsilaman icin tesekkur ederim .
sevgiler

MmeCeline
candygirl,
aslinda ben La 'yi SF'dan daha cok begendim...

not sen de erkencisin galiba, yazinin sonuna geldim ama olsun: gunaydin sekerim, hadi gel bir sabah kahvesi icelim...

sevgiler

eylul10
24 03 2004, 18:00
cevizagaci,aslinda cocugun yasina gore durum degisiyor..benim ki henuz okuma bilmiyor..o nedenle ben turkce hikayeyi kendim uyduruyorum,ing.hikaye kitaplarina..ne bileyim cindrella 'nin kotu kizkardesleri,prens,prenses,cindrella ayakkabasini unutmus merdivenlerde..bakiyorum eylul daha sonra bana kendi soyluyo&quot;ayakkabi,kotu kiz ,prens,prenses ,sato..&quot;diye..ustelik eger siz anlatinca hikayeyi &quot;gercekmis&quot;gibi daha cok heyecanlanip ilgileniyorlar..ustelik akillarinda daha iyi kaliyor..bu rada ben kitapta gordugum seyleri de saymaya basladim..cindrellanin kactane faresi var..say bakalim..biiiir,ikiiii,uccc diye..hem eglenceli hemde etkili bi yontem..

cevizagaci
24 03 2004, 18:00
Sevgili Eylul ,Benim esimde yabanci. Bende hep Turkce konusuyorum. Oglumun cok iyi Turkce konusmasini istiyorum. Turkiyeye bu gidisimde bazi Turkce cd ler falan getirecegim. Susam sokagi gibi. Isin zor tarafi benim arkadaslarim ve cevrem hep amerikali. Yani tek ben turkce konusuyorum. zor valla Sevgili Candy girl,San Franciscoyu tabiiki gormelisin eminim seveceksin sakin bir sehir. Guzel bir sehir. Bu tarafa gelmisken Napa yi falan da gez biliyorsun sarap cenneti cok guzel o taraflarda. Tesekkurle dileklerin icin.

K2
15 04 2004, 17:00
up !

Denizkizi
16 04 2004, 17:00
Missy,Bende yapmadim oglumu henuz TC vatandasi. Bir askerlik konusu var ama ondan onemli bir arkadasim Amerikan vatandaslari bazi okullara sinavsiz girebiliyor TR'de dedi. Robert Kolej falan gibi yerlere. Emin degilim dogrulugundan ama en azindan TR'yeye gidip kendim arastirana kadar askiya aldim. Bu arada miras konulari falan nasil onu arastirmak da lazim. US vatandasi olursa benim TR'deki mallarimi miras edinemiyebilir mi acaba? Bunlari kismetse gidince arastiracagim. Her ihtimale karsi bir kopyaw dogum sertifikasi goturecegim yanimdaki oradayken kutuge kaydetmege karar verirsem yapabiliyim diye. Haa bir de aklima su geldi simdi. Hani dogan cocuklar babanin kutugne kaydedilir ya, benim esim amerikali ve orada kutuk falan yok. O zaman oglum babamin kutugune mi kayitli olacak acaba?

MISSY
Arkadaslar, merhaba bu dosyayi fazla takip edemiyorum tek girebildigim genelde amerika'da bebek buyutme dosyasi....Bir sorum var: babasi Amerikali annesi Turk olan bebegimi Turkiye'e gittimde Turk vatandasi yapabilir miyim? Tabii ki onun Turk vatandasi da olmasini istiyorum ancak bunun avantaj ve dezavantajlari var mi? Benimle ayni konumda olan aranizdakilerden cocugunu Turk vatandasi yapan var mi?Herkese iyi haftasonlari....

candy_girl
Valla Mme celine cim bence sen ordaki gezilerin ve muhabbetlerin tadina iyice var buraya gelmeden,california da cok arayacaksin tr deki muhabbetleri ;)

cevizagaci
Bende oglumun vatandaslik islerini halletmedim ama her seyi hazirladim gelecek hafta gondermeyi dusunuyorum.Turkiy eye gitmeden once. Ben oglumun Turk vatandasi olmasini istiyorum.Benim butun ailemden bana kalan hersey orda dolayisiyla herseyin sahibi o olacak. Sonradan bir sorun cikmasin istiyorum.

K2
<< k2 ablama sevgilerimle ]] ;) sevgiler , saygilar bizden , umarim kotu mikroplar giderler bedenden cabuk.

K2
Bizler burada esleri yabancilar olarak dolar gunu yapiyoruz , California ya gelince caya bekleriz ;) iyi eglenceler yarin derede :cool:

MmeCeline
k2 ablama sevgilerimle

MmeCeline
sagol k2 cigim, valla mikroplara inat 18 nisan pazar gunu yapilacak serindere safarisine katilacagim, bakalim TR deki mezuncular n'apar n'eder? sizler de 18 nisan turk altin gunu filan mi ne varmis onlara gidersiniz artik...california'ya geldikten sonra gorusuruz oradakilerle de... sevgiler

twilight
17 04 2004, 17:00
Farkli soylardan, farkli inanislardan kisilerin evliligi taa 40-50 yil onceleri, yarim yuzyil neredeyse olay olmus modern dunyada, bizde ise yeni yeni olaylar oluyor diyecegim tum Turklere haksizlik olacak.<< Ne zamanki Houston dosyasindaki parazit gider buradaki parazitlerde giderikincisi afganistanda islamiyet in geregi sekilde uygulandiginida sizden duyuyorum bunun dogru olmadigini herkes biliyor. CAhilliginizi yenmeniz lazim ozellikle Kuran hakkindaKurani Kerim okuyan varmi aranizda? Daha dogrusu inanan varmi? Cunku her Turkce konusan musluman degil ornegin Meggy musluman degil Yahudidir sizin aranizda da yabancilar olabilir yukaridaki laflarim onlara olamaz tabiAma sen kalk git muslumanim de ondan sonra da yabanciyla evliyim nolmus de yani biraz komik oluyorsunuz. Hemde baya komik.Ne mutlu Amerikalilasmamis Turkum diyene ]]

twilight
Boyle bir durum varsa, onunla yasamayi da ogreneceksiniz demektir.Bilemeyiz hangi ciftin ne derece mutlu oldugunu, kimin kimi nasil mutlu edebildigini. Inanislar, geldigin soy ile ilgili degil bunlar. Anlayabildikten sonra, iletisim olduktan sonra, asiliyor her sey.Yaziklar olsun diyeceginiz insanlar tipler varsa onlari tek tek bulun, isimlerine yazin yoksa boyle ortaya konusursaniz komik oluyorsunuz.

MISSY
Aspy ve Nick siz yanlis ulkedesiniz. Sizin Afganistanda olmaniz gerekiyor aslinda. Himmm bu satirlari yazarken umarim jean giymiyorsunuzdur cunku size gore ecnebilerin giydiklerini giymememiz lazim. Tabii bu nedenle de Afganistan modasi sizin icin super! Ne diyorlar o erkeklerin giydigi salvar gibi seye....unuttum ismini tam Osama'nin giydigi modellerden.....hos olur ya.

MISSY
NE MUTLU TURKUM DIYENENE MUTLU TURKUM DIYENENE MUTLU TURKUM DIYENENUR ICINDE YAT ATAM; SEN OLMASAYDIN YOBAZ VE CAHIL BIR MILLET OLARAK AFGANISTAN OLMA YOLUNDA IDIK. ISTER JAPON ISTER AMERIKALI ISTER HOLLANDALI ILE EVLI OLAYIM ICIMDEKI VATAN SEVGISI HICBIR ZAMAN EKSILMEYECEKTIR........

candy_girl
Ya bu kendini bilmeze cevap vermeyin arkadaslar.Aspy dan tut ARPACAY a nicknick den tut bahtsiz kadina sarisin kizdan tut nickdnick e ve daha sayamayacagim duzinelerce nicke sahip ruh hastasi bir insan.Sahip oldugu her karektere farkli kisilikler veriyor,kimi kocasindan ayrilmayi dusunen bir turk kadini kimi denver colaradoda kocasiyla yasayan bir turk kadini,kimi houstona tasinmak isteyen turk genci kisacasi sayamayacagim kadar cok kisiligi olan ama kendisi kisiliksiz bir sahis.Sanal alem malesef...insanlar herseyi soyluyor herseyi yapiyor...cevap vermeyin cevre kirliligi yapan luzumsuzlara.bosuna da kendinizi uzmeyin sakin yazdigi mantiksiz seylere.

candy_girl
Dinime kufreden bari musluman olsa diye bir laf var bilirmisin nicknick?madem bu kadar karsisin turk kadinlarinin yabancilarla evliligine,madem bu kadar din,dil,irk ayrimciligi yapan birisin,amerikalilari gavur veya ecnebi sifatlariyla adlandiran birisin bre sefil mahluk ne diye houstonda yasar,houstonu over tr den nefret edersin o zaman? neden amerikan vatandasi olabilmek icin illegal yasamaktan kurtulmanin ve amerikada sefil yasamaktan kurtulmanin yollarini ararsin?Amerikalilarla evli,veya trden buraya birseyler uretmek icin,kendisi ve ailesi icin birseyler yapmak icin gelmis,kendi cabalariyla evini almis vatandasligini kazanmis dogru insanlara camur atarsin? degil amerikada kendi ulkende dahi birseyler uretememis bombos bir insan oldugun icin careyi buralara kapagi atmakta bulmussun belki birseyler kazanirsin diye.Ama malesef elde ettiklerin belli ki sifir.Her bir dosyada farkli niklerle farkli yalanlar atarak bizlere gercek kimligini zaten az bucuk aciklamis oldun hakikaten cok rezil oluyorsun yerinde olsam bir sure izimi kaybettiririm oturur dusunurum hangi faydali amaca hizmet ediyorum ne yapiyorum ben derim,sanalda dahi bu tavirlarinla insanlarin saygisini kazanamiyorsan eger gercek hayatta haline acimamak imkansiz :(

candy_girl
twilight inan koskoca mezunun tek numunelik paraziti cahili ve ise yaramazi bir sahistir yukarda bunlari yazan..ciddiye alip cevap bile yazmayin cidden ruh hastasi inanin bunu mecazi anlamda soylemiyorum hakikaten ruh bozuklugu olan bir insan,kaleminizi tuketmeyin zamaniniza yazik,herkes bunu biliyor mezunda zaten.Her defasinda banlandigi icin yepyeni niklerle karsimiza ciksa da piskopat uslubu kalemine o kadar cabuk yansiyor ki hangi nike hayat verirse versin kadin olsun erkek olsun uslubundan hemen anlasiliyor,kisileri kah eglendiriyor kah kizdiriyor kah acindiriyor kendine,yazik cok ama cok yazik :(

candy_girl
Yahudi olunsa ne olur onlar da bir dinin soyu degil mi bre ahmak...ah be mezun ah su adami ne yapsan da sonsuza dek banlayabilsen bu guzel siteden... :(

candy_girl
Senin burdaki insanlara satasmalarin o kadar ahmakca ki tartisma unsuru yaraticak veya soruna cevap vericek bir durum dahi yok ortada o yuzden de cevap vermiyorum sana.Hayir o kadar mantiksiz birseyi savunuyorsun ki...orneklerin hep kendine gore verdigin ornekler,sabit fikirli cahilce ortaya atilan dusunceler...ya hakkaten nasil birisin sen cok uzulmeye basladim sana,psikolojik yardima ihtiyacin var senin cidden.Biran evvel silkelen ve kendine yardim et yoksa yok olucaksin :(

K2
<< Kuran-i Kerim-i acin okuyun; 1) ecnebi ile evlenmek gunahtir musluman kadin icin. Musluman erkege degildir2) Ecnebileri taklit etmeyiniz asla onlar gibi giyinmeyin hareket etmeyin onlara asla ozenmeyin yoksa Allehin gazabi uzerinizden eksik olmayacaktir.Son iki satir ne kadar net ve acik, baska lafa gerek yok. ]]imza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ![/i] ]]Amin !!

K2
Sevgili Nick ve golgeleri,12 yildir Amerika da yasadigini soylemissin de at gozlugunu hala cikaramamissin, hala ogrenememissinki bu ulkede deri rengi, dil, din , yas, cinsiyet konusunda herkesin fikri kendinedir. Dememis mi atalarimiz her koyun kendi bacagindan asilir !! Birak ta gunahi kendimize olsun . Nasil Houston dosyasinda baska konularin varligi seni rahatsiz edipte hayali insanlarla sohbetlerini surduruyorsun kosene devam et ve iyi eglen, cunku burasi yabacilarla evli kisilere ait ve senin ve golgelerininde isgali gozlerimizi rahatsiz ediyor. Iyi eglenceler sana ve ekolarina !!

K2
<< << Bizler burada esleri yabancilar olarak dolar gunu yapiyoruz , California ya gelince caya bekleriz ;) iyi eglenceler yarin derede :cool: ]]askolsun sekerim insdan beni de cagirir iki dedikodu yapar su foruma dadanan muhtesem cekici erkegi tartisirdik...alllahim gunaha girecegim ama o kadar cekici seyler yaziyor ki tahrik olmamak elde degil...sevgiler ]]Bizler zaten gunahkarlariz, nedemek dolar gunu falan , cok cook yanlis yapiyoruz, lutfen salliver Sebastian'i kovalasin istenmeyen ziyaretcileri . ;) Ne Mutlu Turkum Diyene,

K2
<< OK yaziklar olsun cumlesine insan isimleri gruplarida koyalim daha mantikli olur.YAZIKLAR OLSUN CIKTIGI KABUGU BEGENMEYENLEREYAZIKLAR OLSUN TURKCE KONUSAN AMERIKALILASMIS INSANCIKLARAYAZIKLAR OLSUN ASIMILE VE DEJENERE OLMUS KULTUR ESIRLERINE Bir insan nasil Amerikan kulturunu icine sindirip sonra da &quot;NE MUTLU TURKUM DIYEBILIR&quot;?Diyemez. ]]Turkiye'yi birakipta bu yabanci ellere gelmemizin bir sebebi olsa gerek , ( kabuk yumurta hesabi )Ne kadar aci degilmi ayni lisani konussakta sizinle hic bir sekilde anlasamamiz ( nereye ait oldugunu bilememek mi acaba )Neden acaba canim Turkiyem in guzellikleriyle ilgili bir dosya acilmazda houston hakkinda dosya acilip her iki saatte bir golgeler ile birlikte dosya yukari alinir ? ( kultur eksikligimi acaba )

K2
Sayin nickjunior,Aramiza katilmissiniz hosgelmissiniz, ama konumuz islam yada Kuran degil forumun basligi esleri yabanci olanlar. Bu yuzden uzgunum o konuyla ilgili pek bir bilgiye ulasamiyacaksiniz burada . Sizin de Amerika da cocuk buyutme formunda pek bir yaziniza rastliyamadim, neler tavsiye edersiniz has kan bir Turk olarak, neler yapiyorsunuzda cocuklariniz Ne mutlu Amerikalilasmamis Turkum diyene!!!!! diyorlar.

MmeCeline
<< Bizler burada esleri yabancilar olarak dolar gunu yapiyoruz , California ya gelince caya bekleriz ;) iyi eglenceler yarin derede :cool: ]]askolsun sekerim insdan beni de cagirir iki dedikodu yapar su foruma dadanan muhtesem cekici erkegi tartisirdik...alllahim gunaha girecegim ama o kadar cekici seyler yaziyor ki tahrik olmamak elde degil...sevgiler

MmeCeline
<< Valla Mme celine cim bence sen ordaki gezilerin ve muhabbetlerin tadina iyice var buraya gelmeden,california da cok arayacaksin tr deki muhabbetleri ;) ]]ah kuslokumum ,bilsen ne kadar eglendik bugun...gerci 28 kisi filandik ve kalabaliktan dolayi grup sonlara dogru dagildi , herkes kendi temposuna uygun olanlarla yuruysu bitirdi ama cok heyecanli, samatali bir gruptu, ben dunden biraz hastaydim ama ilaclarimi aldim bomba gibi oldum ...donuste biraz uyumusum bile...sonra fotograflariyollarim sana istersen...

MmeCeline
<< Kuran-i Kerim-i acin okuyun; 1) ecnebi ile evlenmek gunahtir musluman kadin icin. Musluman erkege degildir2) Ecnebileri taklit etmeyiniz asla onlar gibi giyinmeyin hareket etmeyin onlara asla ozenmeyin yoksa Allehin gazabi uzerinizden eksik olmayacaktir.Son iki satir ne kadar net ve acik, baska lafa gerek yok. ]]imza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ![/i] ]]bu arkadasin sectigi nicke bakar misiniz : 1spy666 =bir ajan seytan (666= hristiyanlikta antichrist denen yaratigin adi.) halbuki benim inancimda ne allah ne de seytan putlastirilamaz, sembollerle gosterilemez....sanirim muslumanlik disinda bir inanci var, lutfen kendisinin fikirlerine saygili olalim, incitmeyelim, biliyorsunuz muslumanlik hosgoru dini, aramizda hristiyanlar da olabilir onlara da hristiyanligin en buyuk ozelliginin bagislayicilik oldugunu hatirlatirim.ama bizim sevgi dolu dosyamiz bu insan sevgisine ve ilgisine muhtac sahsa da acik, hem baksaniza sanirim o da bir yabanciyla evli !!! aramiza hosgeldin tatlim ...

Aspy666
Kuran-i Kerim-i acin okuyun; 1) ecnebi ile evlenmek gunahtir musluman kadin icin. Musluman erkege degildir2) Ecnebileri taklit etmeyiniz asla onlar gibi giyinmeyin hareket etmeyin onlara asla ozenmeyin yoksa Allehin gazabi uzerinizden eksik olmayacaktir.Son iki satir ne kadar net ve acik, baska lafa gerek yok.[/i] ]]imza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !

nickdnick
Hic dusundunuzmu neden mezundaki butun yabanci ile evlilik dosyalarinda hep kadinlar vardir erkekler cok azdir? Zaten erkekleri coguda biraz green card alma olayindan etkileniyor.Sebep cok basitTurk kadinlardaki asagilik duygusu batili olma istegi, Turk kulturunden baba aile baskisindan uzaklasma istegiSanki Johny veya George ile evlenince dolayisiyla ingilizceyi ve Amerikan kulturunu cok guzel ogrenince degerleri artacak hanimefendilerinoysaki bi bilseler ecnebi ile evlendikleri zaman damizlik kadin konumuna dusuyorlarAmerikada 12 senedir yasiyorum tanisitigim butun turk kizlari amerikali ile evlilige sicak bakarken hic bir turk erkegi olumlu baktigini gormedim.Nedeni yine cok basitCunku butun Turk erkekleri anasina benzeyen kadin ararken Turk kadinlari asla babasina benzeyen erkek aramazNeden?Cunku Turk kulturunden nefret bunun sonucu olarakta yabanci ile evlenme olayi. hic dusunmezler bu cocuk buyunce ne olacak diye? ne turk ne amerikali tuhaf bi yaratik olup cikacak asla TR ye donup yasamayacak cunku hic oyle birsey duyulmus degil. Dini asla asla asla gercek anlamda ogrenemeyecek cunku paganist bir ulkede yasayacak hersey para ve madde olmus zaten.Tanistigim butun Amerikali erkekler oryantal kiz olsun Turk olsun muslumanda olabilir diye bu konu hakkinda goruslerini getirdiler. Bunun tercumesi suBiz damizlik kadin ariyoruz yani damizliktan kasit bize cocuk dogursun fazla basimizi agritmasin, amerikal kadinlar gibi icki uyusturucu vs vs seyler icine girmesin yani anac olsun, para kariyer fazla kafayi bozmasin boyle seylerle. Zaten bu disiler (kadin demiyorum) 3. dunya ulkesinden oldugu icin bize ozeniyorlar bunlarin gozunu boyamak kolay ama onlar bunu ask saniyor. Biz aptalmiyiz Amerikali kadinla evlenip sabah aksam dirdir cekelim?Kuran-i Kerim-i acin okuyun; 1) ecnebi ile evlenmek gunahtir musluman kadin icin. Musluman erkege degildir2) Ecnebileri taklit etmeyiniz asla onlar gibi giyinmeyin hareket etmeyin onlara asla ozenmeyin yoksa Allehin gazabi uzerinizden eksik olmayacaktir.Son iki satir ne kadar net ve acik, baska lafa gerek yok.

nickdnick
Ne zamanki Houston dosyasindaki parazit gider buradaki parazitlerde giderikincisi afganistanda islamiyet in geregi sekilde uygulandiginida sizden duyuyorum bunun dogru olmadigini herkes biliyor. CAhilliginizi yenmeniz lazim ozellikle Kuran hakkindaKurani Kerim okuyan varmi aranizda? Daha dogrusu inanan varmi? Cunku her Turkce konusan musluman degil ornegin Meggy musluman degil Yahudidir sizin aranizda da yabancilar olabilir yukaridaki laflarim onlara olamaz tabiAma sen kalk git muslumanim de ondan sonra da yabanciyla evliyim nolmus de yani biraz komik oluyorsunuz. Hemde baya komik.Ne mutlu Amerikalilasmamis Turkum diyene

nickdnick
iyide benim anlatmaya calistigim olay o degilyani sen kalk git daha cocugun bile Turkce bilmesin din zaten hakgetire cunku bu ulkede din namina bir sey yokondan sonra kalk ben Turklugumle gurur duyuyorum debu tur insanlari gordukce kahkaha atiyorumhem cahilliklerine hem zavalli oluslarinaBu kadar senedir ABD deyim daha Amerikali ile evli olupta bosanmamis ya da mutlu kalabilen hemen hic gormedim. Mutlu gorduklerim ise Amerikalilasmis Turklugunden kopmus Turk kulturunden nefret eden tiplerdi.Yaziklar olsun boyle Turk soyundan gelenlere. Cok yazik cok

nickdnick
Kuran'i Kerim ile bu yazdiklarinin ne alakasi var anlamadim?Dedikodu yapmayi hele hele hayatinda hic bilmedigin gormedigin insanlar hakkinda yazip ciziyorsunya hakkaten psikolojik travma denen olaya orneksin.Kisileri birak Turk kulturu ve dini muhabbete gel. Yoksa sen Yahudimisin?

nickdnick
OK yaziklar olsun cumlesine insan isimleri gruplarida koyalim daha mantikli olur.YAZIKLAR OLSUN CIKTIGI KABUGU BEGENMEYENLEREYAZIKLAR OLSUN TURKCE KONUSAN AMERIKALILASMIS INSANCIKLARAYAZIKLAR OLSUN ASIMILE VE DEJENERE OLMUS KULTUR ESIRLERINE Bir insan nasil Amerikan kulturunu icine sindirip sonra da &quot;NE MUTLU TURKUM DIYEBILIR&quot;?Diyemez.

nickdnick
Ya bu kadin hakkaten kafayi yemis daha 3 gun once foruma geldi herkese bir laf atiyorDikkat edersen konu ile alakali hic bir sey yazmaz ve sorularima da hic cevap vermez cunku YARASI OLAN GOCUNUR

nickdnick
Ataturk zamaninda Amerikan kulturumu vardi olsaydi o da ne diyecegini cok iyi bilirdinedense hicbiriniz Kuran dan bahsetmiyor ve nedense buradakilerin hemen hepsi kadinyahu sizin yetistireceginiz cocuk cok guzel CIA de FBI da TR ye karsi calisacak ajan oluronlarinda istedigi zaten sizin gibi damizliklar

MISSY
18 04 2004, 17:00
Kardesim biz burada yabancilarla evlilik folderi acmisiz onu tartismak istiyoruz. Madem o kadar meraklisiniz &quot;Kuran ve yasaklari&quot; diye folder acin. Ya Sabir!

TT Boy...
Amerika'da yasayipta 'Amerikanlasmamak' diye bir unsur olamaz.Sistem buna engel biliyorsunuzki US'te 'melting pot'---'Benim kokum ne olursa olsun Amerikanim' dedirtiyor.Belki Kanada'da dediginiz olabilir oradaki sistem ise benim fikrime gore 'cultural mosaic' orada bu dediginiz mumkundur...With our kindest regards,TT Boy...

TT Boy...
Bide forumdaki konu hakkinda da ben pek sicak bakmiyorum Turk kizlarimizin yabancilarla evlenmesine bakamam arti bakmamizida bekleyemezsiniz.Yurtdisinda bir cok yere gitmeme ragmen ataerkil yetistirilme tarzimiz bazi olaylara global ve modern duzeyde bakmamiza engel oluyor....Benden 'hayir'Our with kindest regards,TT Boy...

K2
Sigorta karsilamiyormu ameliyat masraflarini ? yoksa para coook takviye ederiz California 'dan :cool:

K2
<< Nicknick i sevmeyebilirsiniz ama Kuran-i Kerim hakkinda yazdiklari 100 de 100 dogrubence insanlarla ugrasmayin, dedikleriyle ugrasinmesela Kuran da yazilanlar hakkinda neden kimse bir cevap veremiyor???ne o yoksa korkuyormusunuz? ]]Aramiza hosgeldin Jokerci,Seninde esin yabanci mi ? Cocuklariniza hangi lisani ogretip nekadar araliklarla Turkiyeye gidebiliyorsunuz, esinle lisan sorunun oluyormu ?Haydi paylas bizimle dertleselim bayan bayana.Golgelerin gucu adina !! ;)

K2
<< sebastian, git K2 ablana isin kilicimi ve altin migferimi ver... kendini canavar zanneden degirmenlerle esprik savasina girismis o da... gazan mubarek olsun ey bilge katun !!! ]]Izmir marsi ile baslayip Mehter marsiyla bitirmeyi ve bayragimi dikmeyi dusunuyorum. Kim korkar hain kurttan, kimi zaman kizil sacla , kimi zaman dazlak kafayla farkli renk ve goruntude gozlerimizi yanilatbilirler ama biz artik junior degiliz biliriz kim nedir nedegildir.dusman gucluyse biz daha gucluyuz, bir derse bin deriz, cunku bizler yabanciyla evliyiz.Golgelerin gucu adina, guc bende artik ;)

MmeCeline
TTboy, beni sasirttin ama senin dusuncendir. anlamadigim bir sey su sence askin dini, milliyeti, irki olabilir mi ? bu soyut bir kavram. ustelik kalp cerrahi bir arkadasim su an amerika'da ve onunla da bu konuyu konustuk ; der ki&quot; kalbini actigim insanlarin ne irkini ne dinini ne kavmini hicbirseyini goremiyorum. ama tek bildigim o kalbi seven insanlarin ameliyathane onunde benden iyi bir haber almak icin bekledikleri . bu yuzden zenci beyazi sevmis dinleri farkliymis bu gibi basit ve ufak konulari agza almak bile yaradanin eserine hakarettir, biz kim oluyoruz ki onun yarattigi eserin kalbin, beynin ve duygularin gidisati hakkinda ( kendi kusurlarimiza bakmadan ) bir yargida bulkunup o insanlari kucumsuyoruz? &quot;bilmem anlatabildim mi?ve sana tek duam : eger hayatinda birisi varsa umarim onunla olan liskin esim ve benim iliskimiz kadar derin, sevgi ve saygi doludur. Yok eger kalbin hala yalnizsa karsina boyle cok sevecek saygi duyacak fikir teatisinde bulunacak akilli , iyi huylu ve global dusunen bir insan cikar.hayatta mutlu olmak da bir basaridir, sana mutluluklar dilerim.

MmeCeline
kizlar kusura bakmayin , sebastiana ne kadar kizsam da ahmakliklari icin cezalandirsam da eneticede hayvanlari koruma dernegi uyesiyim ve onun bu ...... isirarak zehirlenmesine izin veremem.onunla sevgi ve ask yoluyla savasacagim, ne de olsa bu onun elde edemedigi en buyuk silah.nick nick ve benzerleri , sizlere hayranim siz bize lazimsiniz siz olmasaniz karanliklarin etrafimizda oldugunu nasil anlariz? keske yuzunuzu gorebilsek , karsilikli size psikoterapi filan yapsak, su icinde oldugunuz sizofreniyi yeni ilaclarla tedavi etsek sizlere bir insani sevme ve saygi duyma sansi verebilsek, hatta acik kalp ameliyati yapip sizin kalbinizin bizlerin kalbinden d bir katre bile farkli olmadigini gosterebilsek...hatta bu acik kalp ameliyatinin burda canli yayinda tum dunyaya yayinlasak ne iyi olur... saglikla kalin.

MmeCeline
hatta diyorum ki su acik kalp ameliyatinin yaninda size sebastian'in beynini nakletsek valla adinizi dunyaya duyurmus oluruz...bakin hic oyle biryerleri bombalamaniza , elaleme camur atmaniza bile gerek kalmadan meshur olursunuz, zaten istediginiz bu degil mi?

MmeCeline
Dipnot : ceviz kadar beyni olan sebastian buyuk bir cesaret ornegi gosterip efendisine karsi cikar ve &quot;N'ayir, n'olamaz bedenime sahip olabilirler n'ama beynime asla !!&quot; , diyerek beyin nakline itiraz eder. KARAR: 1- Sebastianin kopek biskuvisi ile odullendirilmesine, 2-Efendisinin kararina cahil cuhela cesareti yuzunden itirazi icin biskuvinin geri alinmasiyla cezalandirilmasina, 3-Meshur edilecek vatandasin (gerci hangi ulkeye hizmet ediyor bunun da arastirilmasi gerek ,steno: lutfen ilave edin) beyin nakli icin her turlu plankton, amip, Koch basili gibi yaratigin incelenip en kisa surede isleme konmasina 4-Laboratuvar ve ameliyat masraflarinin davali meshur edilecek kisiden alinmasina OY BIRLIGI ILE KARAR VERILMISTIR.

MmeCeline
sebastian, git K2 ablana isin kilicimi ve altin migferimi ver... kendini canavar zanneden degirmenlerle esprik savasina girismis o da... gazan mubarek olsun ey bilge katun !!!

jokerci
Nicknick i sevmeyebilirsiniz ama Kuran-i Kerim hakkinda yazdiklari 100 de 100 dogrubence insanlarla ugrasmayin, dedikleriyle ugrasinmesela Kuran da yazilanlar hakkinda neden kimse bir cevap veremiyor???ne o yoksa korkuyormusunuz?

K2
19 04 2004, 17:00
Sevgili MmeCeline,Mehter marsi ise yaradi galiba. Durumunla ilgili bir tecrubem yok ancak buradan bir cevap alamazsan Amerika'da egitim dosyayisna bir goz at belki orada vardir aradigin bilgiler. Sevgiler, saglik dolu gunler. :cool:

MmeCeline
19 04 2004, 17:00
kizlaar,tebrikler saldirilari basariyla geri puskurrtuk ... bi dahaki sefere VOLTRAN 'i olusturalim, bes cepheden ablukaya alalim, atnali seklinde vur kac yapip &quot;urun kellelerini !!&quot; diyelim...artik normal yasama donsek mi?esinin durumu dolayisiyla amerikada olan ve turkiye'de aldigi universite egitimi abd'de denklik gormeyen hanimlara bir sorum var:tekrar mesleginizi yapmak icin bulundugunuz eyalette neler yapmaniz gerek? green card ve permananet resident olarak eyaletten burs alma durumu var mi? diger green cardli yabancilarla(meksika, kolombiya,japonya, koreli kisilerle tanisip hic bu konulari kjonusabildiniz mi? her GC'li esit muamele goruyor mu? bunlari merak ediyorum.tesekkur eder ,esenlikler dilerim.

MmeCeline
20 04 2004, 17:00
tesekkurler K2..... baska bir forum grubunda bazi esitsizlikler oldugunu okudum da acaba bizimkiler de bunu fark etti mi diye merak ettim... saglikla kalin.

Derbeder Tulay
21 04 2004, 17:00
Heriiiif Allah belani versin heriiiiif!!!!! Damizlik kadin ariyorlar dersin aleme laf edersin kendine baksana sen! Sen de cariye aradin buldun cariyen evde *****u toplasin pisirsin onune koysun bokunu yikasin, sen de yan gelip gobek buyuturkene git forumlarda surt! Allahtan reva midir, be boyu devrilesice kani kuruyasica herif! Karin tok sirtin pek, alemin karisinin kizinin derdi sana kaldi! Hay Allah bin turlu belani versin senin ************ herif. Kizlar akilli tabe herkes benim gibi enayi mi dalyan gibi Johnnyler dururken senin gibi bos gezenin bos kalfasi keltosa varsin! Aman kizlar ben yandim siz yanmayin. gidin eli yuzu duzgun kadini el ustunde tutan birer ecnebi bulun hayatinizi kurtarin valla. Ha bi de yemek yapmasini bilenini bulun sabah aksam domuz herife yemek yapayim derken gencliginiz gitmesin aman! ayol bi de ecnebiler gibi giyinmeyin demis boyu devrilesiceeeee. Duyun dostlar duyun bizi apartmandan atacaklar bu kaz kafali herifin yuzunden, terlik gavur icadidir der evde takunyayla gezer, komsularin tepesinde takatak takatak, millet gitmis yoneticiye sikayet etmis, ay utancimdan yerlerin dibine girdim ayol. Aleme rezil rusva olduk! Takunyayi alip o kel kafana gecirmezsem bana da Kasimpasali Tulin demesinler!

Derbeder Tulay
22 04 2004, 17:00
<< Kuran-i Kerim-i acin okuyun; 1) ecnebi ile evlenmek gunahtir musluman kadin icin. Musluman erkege degildir2) Ecnebileri taklit etmeyiniz asla onlar gibi giyinmeyin hareket etmeyin onlara asla ozenmeyin yoksa Allehin gazabi uzerinizden eksik olmayacaktir.. ]]KAfir herif sen Kur'anin hangi ayetini hayatina uyguluyorsun ondan bahsetsene sen bana bakiyim. Ucuz diye cin bufelerinde domuz yagli yemekleri yedirtirsin. Bir de ucuza ciksin diye 3 ogunu birden yedirtmeye calisir bogazima dizersin yemegi bufede. Kuranin neresinde yaziyor Johhny ile evlenmek yasaktir diye Johnnyler icin kitap ehli denir onlarla evlilik de ticaret de tavisye edilmistir, kizlarin evlenmesi de mubahtir senin gibi domuzlarla evlenmek asil caiz degildir sen Johhnyden Corcdan daha munafiksin bre deyyus. Ecnebiler gibi giyinmekmis sen bedava tayt bulsan onu bile giyersin ucuzcu pinti seni, Floridaya denize gitcez sudan cikinca kuruyan deniz elbisesi Hasema istedim senden, lycranin kumasi pahali diye el kadar bikinimayo aldin bana pinti herif! Ecnebi gibi giyinmek istemiyorsan haydi Kayseriye tren kalkiyor bir iki!!!

redhair
22 04 2004, 17:00
herkese merhaba,oncelikle burayi buldugum icin cok sevincliyim cunku rahat rahat anlatabilirim...ben su an istanbuldayim ve fotomuhabirlik yapiyorum,iyi bir hayat&yacute;m var diyebilirim,1 sene once bir amerikal&yacute;yla tanistim ve oraya geliyorum...ama cok korkuyorum...sacma geliyor ama engel olamiyorum,kimseyle konusamiyorum bu durumu,ya &quot;aman super amerika!kacirma bu firsati&quot;diyorlar ama ben orada beni neyin bekledigini bilmiyorum...hem is olarak hem de oradaki iliskiler acisindan...onu seviyorum ama o beni nasil seviyor anlayamiyorum,bu amerikan erkeklerin turk erkeklerinden ne farki var?orada buradaki gibi bir standarti yakalama sansim nedir?gercekten de buradaki gibi calisirsam-cok caliskanimdir yeter ki bir umut isigi olsun-kimseye ihtiyacim olmadan maddi olarak yasayabilir miyim?mesela bizim hangi dusuncelerimiz onlara ters?ne bekleyip ne beklememeliyim?allahim kafayi yiycem!

FONTE
08 05 2004, 17:00
Derdeder Tulay,Bu sozler Kur'an'in hangi ayetinde yaziyor yazarmisin? Acip bakacagim.

rduran
08 05 2004, 17:00
Redhair kardes: Olaya yeni dahil oldugum icin bu yazi gelene kadar karar vermis olabilirsin, ama yine de ben bir iki sey yazmak istedim. Olaya bence Amerika'ya gidiyorum seklinde bakma. Yani bu Amerikali elemanla gercekten evlenmeyi istiyorsan, nebliyim bu eleman Amerikali degil de Anadolu'nun herhangi bir kosesinden olsaydi da evlenirdim diyorsan, o zaman pek sorun yok tabi, ama sadece Amerika olayi icin gideyim diyorsan bence iyi dusunmende fayda var. Bu arada ben yabancilarla evlilik olayina karsi degilim tabi ama genelde gordugum ozellikle kizlarimizin pek de asiri mutlu olmadiklaridir. Neyse herhalde bu konuda epeyce bir yazilip cizilmis burada, herkes kendisi karar versin.

Cancan1997
09 05 2004, 17:00
Merhaba,Benim de esim Amerikali. 6 yildir evliyiz. Ilk baslarda problemlerimiz oldu tabii hatta bir iki defa cok ciddi ayrilmayi bile dusundum ama artik her sey yoluna girdi. Burada ben okurken tanistik, ben master yaptiktan sonra da evlendik.Simdi Aralik da dogacak ilk cocugumuzu sabirsizlikla bekliyoruz. Din konulari konusuluyor.. Ben Muslumanim esim Katolik yetismis ama dinsiz. Ben de bunda bir problem gormuyorum.Hepinize selamlar..

1guytalkingtruly
13 05 2004, 17:00
Ya diyorum kendime Tayyar olm, evlen bir abdli bagyanla; iyi mi evlenim bari, ama kararsizim yane!Simdi birbirimizi yanis anariz kavga ederiz yane ben cok komplike bi insanim anadiniz mi :D :p , ya gecen dedim bi elektrik supurgesi olayina gireyim dedim ne gurultulu sey ansini satim, nerdeyse benim kangal itim korkudan donuna iseyecekti, haa gelin adayi abdli yengenizin gigi bile cikmadi, alismis kadin neyse. Ya gecen abdli gelin adayinin arabasini ben yikadim bi mutlu oldu goriceksiniz ayol yane ehum ehum :D ! Dei bana sirtim agriyor Tayyra dedim yat yuzustu yapayim masaj, aldim elime sampuyu sirtina surup masaj yaptim goriceksin ne mutlu oldu, ya diyor varsa turk erkegi gonderin buraya abdli bacilarim bayram etsin diyor yengeniz anadiniz mi! :D Ya mustakbel abdli karucugum adayum diyorum ben ham, bacon yemem, yok diyor sana elcazimle yaparim parmaklarini yirsin diyor tabe yemek sonun parmagimi yiyecem cunki sofradan ac kalkmaya niyetim yok! :D gelin adaimizin erkek kardesi jonjonjoni tam 29 yasinda bekar, bana diyor eniste bana socceri ogret dur lenn dedim simdi sirasimi, kultur alisverisi yapalim dedim ama hergele benim telaffuzlari anlamiyor iyi mi; :D Ya dedim neden once gelmedim bu soktugumun memleketine deim anadin mi! Simdilik basinizi agrittim ayolyane sonra gorusur yine agritirim anadiniz mi! :D :D :p

1guytalkingtruly
Ya bisey daha var, esim abdli olacak diye gorum tavana vurdu, cok simardim ayol ehum ehum :D napsam ki ayol cok bahtiyarim, ne de olsa turk esler cahil! abdli es gibisi var mi heyt be ben ne sansliyim ayol, canim abdlim benim, herseyi bi farkli ya simdi uyuyamam ben sabajhlara kadar yazarim bu abldli eslerin cinsellikle az alakasi var siizp kaliyorlar ehum ehum ! :D :D :p

cheese
selamlar,oncelikle sonunda foruma yazabildigim icin cok mutluyum.. bu benim ilk mesajim :o tartisilan konu biraz dagilmis olsada bir cesaret yazayim dedim. bir sure sonra evleniyorum, mustakbel esim amerikali. iliskimiz oldukca farkli belki bu konular tartilsildi bilemiyorum cunku butun sayfalari tariiyamadim daha. daha ilk aylarda oldugum icin ve sanirim sadece uzakta bulundugumdan bazen bunalyorum sonra foruma girip mesajlari okuyorum acikcasi cogu zaman iyi geliyor :) fakat bir konu basligindan digerine atladigimdan sonucta tam olarak okuyabildigim konu olamadi daha hehe.. neyse konuyu uzatmayayim benim ilk esim turktu iyide bir adamdi ama yurumedi.. simdi sizler tartisinca elimde olmadan mukayese ediverdim ve amerikali erkek arkadasimla bir cok konuda cok daha mutlu oldugumu ve rahat ettigimi goruyorum. ilk esimde amerikada okumustu kafa yapisi bayagi benzerdi ama simdi esas farkliliklari goruyorum.. tabi sonucta askin milliyeti olmuyor ama iliski acisindan karsinizdaki insanin kafa yapisi hayatinizi etkliliyor sonucta aski da! ben bu sefer cok asik oldum biraz gozlerim kormudur nedir ? beni ilerde ne gibi zorluklar bekler onu simdiden kestiremiyorum? please help me ;) neyse allahtan adam cok anlayisli vs. yoksa ilk zamanlar cok daha zor gecerdi diye dusunuyorum? su anda tek problem bazen birbirimizi yanlis anlamamiz, bana ingilizcen cok iyi diyip duruyor sonrada cart yanlis anliyor, ingilizcedenmi yoksa ben ona gore cok daha komplike dusunmeye alismisim ondanmi kestiremedim daha... ben ne yapayim ;) bu arada beni biraz spoiled buluyor daha anlatamadim turkiyede arabani goturursun yikarlar oylee kendin ugrasmassin ya da 50-60 dolar vermessin , bulasik makinan vardir , evlerde yardimcin olupda temizlik yapmasi ya da kapicin olmasi ya da internetten market alisverisi vs. sehirlerde oldukca normaldir vs.diye.. istanbulda calisipda trafikten vs ustune birde butun islerini kendin yapmayi hayal ediyorsan cok gulerim diyorum. aslinda soylendigim falanda yok sadece arabayi yikamaya useniyorum diyor hayatim neden yikatmiyorsun diyorm her hafta gotursene vs diyince konu aciliyor ben ne biliyim burda sistemin farkli oldugunu allah askina? birde bugun ilk defa elektrik supurgersi olayina girdim agirmi agir , tanrim o ne allah askina benim minik dinom nerde diye kendi kendime soylendim durdum..camasir mak basement da bende orayi biraz urkunc buluyorum allahtanda o garip dev seye hic bulasmiyorum he hehe=) ama ikimizde yemek yapma hevesinde oldugumuzdan belki ilk zamanlar olayidir? mutlaka bulasik mak sart diye dusunuyorum...neyse ilk yazinin ve halden anliyacaklarla paylasmanin heyecani ben daha sabaha kadar yazarim :o umarim baymadim..sevgiler

Cancan1997
CHeese- Kusura bakma ama bence sen cok superficial dusunuyorsun. Evlilikde is bolumu olur. Her isini baskadsina yaptirmak istiyorsan bu senin secimin tabii. Ama esinin dusunce ve fikirlerini de goz onune alman gerek Turk olsun Ameriali olsun bu cok fark etmez.Ayrica mustakbel esine &quot;adam&quot; diye hitap etmene sasirdim biraz. Gene de sana bol sans diliyorum, mutluluklar.

MmeCeline
21 05 2004, 17:00
Merhaba Cheese,

Aramiza hosgeldin.Umarim hayatin bir an oncem yoluna girer ve sen de daha mutlu olursun.Bence eslinle aranin iyi olmasi onun seni kendine hizmet edecek birisi olarak gormemesinden kaynaklaniyor, benim cok sevdigim bir Turk (erkek) arkadasim da ayni kafadaydi ve kiz arkadaslarinin hep hizmet odakli oldugunu bundan rahatsizlik duydugundan sikayet ederdi.Yani Turkler arasinda da senin benim esim gibi hayati ortak paylasan kisiler var.Bence is iki kisinin birbirini sevmesi ve karsilikli fedakarlik etmesi, yapilan fedakarliklari farkedip saygi duymasi, bunun icin tesekkur etmesiyle daha da guzellesiyor.

Ev aletlerinin boyutuna alisirsin , olmadi daha rahat edecegin basdka modeller secersiniz evlendikten sonra.bunlar o kadar da onemli degil.
Sanirim bazi tatsiz cevaplara maruz kalmissin ama sakin yilma herkes boyle degil. Sadece kendi fikirlerini dilleri dondugunce anlatmaya calisiyorlar.Ellerinden gelen bu kadar, ne yapsinlar ? Ama eminim ki annelerinin bu yazdiklarini okumasindan onlar da rahatsiz olurdu.

Neyyse, kolay gelsin.

cheese
21 05 2004, 17:00
cancan maalesef bir suredir bazi aksilikler nedeniyle baglanamadim . yuzeysel oldugumu dusunmuyorum ya da soyle diyeyim gecis donemi zorluklari kafa alt ust ama savunmaya gecmekde gereksiz? bir hayat kurana kadar biraz yuzeysel olucaz maalesef =) mesela bir ehliyet alalim, bankada hesap acalim vs. evlenmeyi beklerken, hazirlanirken dedik yok mumkun diil hicbirsey mumkun diil...neyse alisiyoruz yavas yavas...
ben adam lafini cok severim garipseme - adami cok seviyorum = iliskimde en cok sevdigim yonlerden biri cok sicak bir paylasim sevgi ve saflik olmasi belki ben anlatamamisimdir , yeni olmanin heyecanidir ...

sevgiler sanada
hernerdeysen ve ne yapiyorsan bol sans ve mutluluklar

= diger arkadasin sacmaliklarina cevap vermek bile gereksiz...

amedyan
22 05 2004, 17:00
farkli bir bakis acisi

cheese
merhaba MmeCeline,

oncelikle temennilerin icin cok sagol :) aynen senin gibi dusunuyorum kafa yapisinin farkli olmasi ya da uyumlu olmasi diyeyim iliskinin daha rahat yurumesine yardimci oluyor. sevgide ask yipranmiyor tam tersine ben gelistigini guzellestigini deneyimliyorum :)
ilk mesajimin hemen arkasindan gelen mesaja acikcasi ben guldum, birileri bir ugrasmis bir ugrasmis, komik olmakmi istemis birsey anlatmakmi istemis isi gucumu yok neyse bosver kendi kendine takilir heralde...cok yeni olmakla beraber okudukca bu forumlardan gordugum hercesit insan var ama bu tiplerde ortak ozellik hircinlik on yargi ve asiri yargi! hatta bir iki yerde rencideye hakarete varicak cevaplara bile rastladim...bosu bosuna burda insanlarin enerjisini vaktini almak ne kadar gereksiz. benim gibi insanlar bu gecis doneminde digerleri gelmeden once ya da gecisi atlattiktan sonra vs. az cok ayni donemlerden gecmis ayni dili konusan ayni gecmisten gelen insanlarla paylasima bazen gulmeye bazen anlasilmaya ihtiyac duyuyorlar hatta yardima... ama anlayana iste!

mesajin icin cok tesekkur ederim :)
en icten sevgilerimle

poemgalaxy
Bu tur evliligin ilk yillarini hala anlamiyorum. Iki yabanci insan, dil, kultur hersey ayri, yiyecek-icecekleri de. Fakat bir tek seyin dili ayni galiba o da cinsellik iste bu durtulu davranis evliligi yonlendiriyor olsa gerek. Gercekten psikolojik olarak kendini anlatman cok zor ilk etepta, bana bu tur evlilikler biraz yalanci geliyor; sakin alinmayin kimsenin evliliginin nasil oldugunu bilmiyorum eminim hepiniz cok mutlusunuzdur.

Enjoy :)

1guytalkingtruly
25 05 2004, 17:00
MmeCeline ben baktim bu BIZ kelimiseinin anlamina hane biz olmak demissin ya; sozlukte anlami Greencar, Us citizenlik, Para ve rahat yasam abd'de demek

IKinci anlami ise;Acinacak insanlar surusu

MmeCeline
Evlilikte dilin, dinin farkli olmasi halinde ilk yillarda sadece marriage bussiness yoluyla iliskinin surdurulebilecegini dusunen TecavuzcuCoskun kimligini benimsemis arkadas, beni sasirttin. Evlilik olsun, birlikte yasamak olsun arada baska bir gizem yoksa ayni dili de konussan ayni dini birarada fiilen uygulasan da yurumez ki .... birliktelik icin once sen olmalisin, sonra seninle biz olacak kisiyi bulduguna inanirsaniz karsilikli, o zaman isler yolunda gider.Ama eger sen sen olmadan o da o olmadan biz olmak icin biraraya gelirseniz bu hic saglikli olmaz .

Evli olup ,ayni dili konusup yine de 'biz farkli dunyalarin insaniyiz yavrucagim diyen bir suru ornek var karsimizda, sizin yakininizda....Allah gonlunuze gore versin genc kardesim.

Cancan1997
Cheese,

Kusura bakma, yanlis anlasilmak istemedim, sana ters bir cevap vermek de degildi amacim, simdi yazdiklarimi okuyunca biraz garip anlasilabilecegini gordum.

Baska ekleyecek birseyim yok aslinda. Sadece eger Amerika ya da yeni geldiysen ve esinle evlilik asamasindaysan bayagi bir dolu degisiklikleri ayni anda yasiyorsun o da problem olabilir. Yani hem bir yandan buraya alismak, biraktigin yeri ve oranin yassam sartlariyla farkliliklari hem de yeni birisiyle beraber oturmanin getirdigi degisiklikler.

Ben 10 yildir burada yasiyorum, 8 yildir esimle beraberiz (6 yildir evliyiz), uzun zaman oldu ama hatirliyorum benzer problemleri ilk baslarda. Banyo temizlememiz bile farkliydi (hic sorma, simdi neyse ki banyolarimizi kendi temizliyor da problemimiz yok, benim de isime geliyor acikcasi).. Simdi mesela hamileyim ve ev isleri bana cok zor geliyor, bir yardimci tutmak istiyorum haftada bir gelsin temizlige diye, ama esim senin ki gibi karsi, kendi isimizi kendimiz yapalim fikrinde. Bu tur yorumlarina 8 yil iucinde alistim, yoksa ilk zamanlar ben de senin gibi sasirdigimi hatirliyorum, simdi tabii ustunen cok zaman gecti.

Neyse sana cok bol sans diliyorum. Amerikali birsiyle beraber olmanin tabii ki farkliliklari ayri cha;llengelari var ama Turk de olsa Amerikali da olsa beraber oldugun kisi sanirim bir learning curve oluyor iliskide.

Hoscakal

milkinis
26 05 2004, 17:00
Amerikalilarla evli Turk kadinlarina karsi bu kadar nefret duyan Turk erkekleri bu klasore girip hakaret etme nedeniniz hasetinizden mi? Yoksa olayin boyutu mu farkli sizin icin?

milkinis
Nick belirtmeye gerek oldugunu sanmiyorum, bu folder veya bunun gibi folderlara neler neler yazildi,
icini dokup, ayni sorulara cevap arayan bir cok kisiye her turlu hakaret edildi...

Sanirim bu biraz bizim milletimizin sorunu, ustumuze vazife olmayan herseye laf ediyoruz,
taniyip tanimadigimiz herkesin ozel hayatina dil uzatip, hakaret edip, arkasindanda, ben dusuncemi soyledim diyoruz...

Lutfen kisisel tartismalara girmeyelim, fikirlerinizi deneyim sahibi oldugunuz yerlerde/konularda/folderlarda belirtiniz...

cevizagaci
Green kart icin evlilik yapilir mi ? cevabi vereyim yapanlar var ama o evlilik degil. Insanlar birbirini seviyor evleniyor. Eger begenmeyenler varsa evlenmesin buraya gelipte kinlerini kusmasin. Adi ustunde esleri yabanci olanlar buraya esiniz yabanci degilse ve kin kusmak icin geliyorsaniz gelmeyin.

paprika
Bir de bilmediginiz, yasamadiginiz konularda yargiya varmasaniz? Birisi cinsellik demis, birisi yesil kart, vatandaslik demis...

Ne diyim, Allah gonlunuze gore versin.

MmeCeline
1guytalkingtruly;

eski yazilarinda daha dogru seyler yazardin sen, artik yazdiklarinin icinde tek dogru olan truly....... neyyse...

poemgalaxy
milkinis, benim ne nefret ettigim var ne de nefretlik konu. Kime hitap ediyorsan nick belirtseydin daha iyi olurdu. Ben fikrimi yazdim nezaketle, yeni bir bakis acisi diyen arkadaslar da oldu. Beni ilgilendirmiyor kim kimle evlenmis hesabiyla ugrasmak. Tartismaya da girmek istemiyorum kendi adima. Bir daha da boyle Kuzey Korelesmis konu basliklarina yazi yamak istemiyorum. Herkese good luck.

Enjoy :)

milkinis
27 05 2004, 17:00
Bence bu tip kisilere cevap vermemek en dogru yol, kendinlerini tatmin icin buraya gelip abuk subuk konusuyorlar.

Bu arada diyelim ki ayri din, dil, kultur farkliligi ile yapilan evlilikler yanlis, bu tip evlilikleri yapanlarda sefil oluyolar. Peki, tam tersi ulkemizde ayni din, ayni kultur ve dili payalasan memleketim insanlarinin birlikteliklerinin cok uyumlu ve mutlu ve bosanma orani sifir mi?
Konuyu saptirmayin.

milkinis
Erkek cocuk aileleri kendi milletinden gelinleri hazmedemiyor, yabanciyi hic hazmedemezler... Cunku burnundan getiremezler, laf sokamazlar, istedikleri gibi uzemezler...

twilight
Bu olay aslinda umuldugundan derin bir konu. Bizim gibi nacizane Turkler zor cevap bulur buna ve satasmalarda izler birbirini zincir zincir. Neden derseniz, bir ornek vermek isterim izninizle; imzasinda United States of America..sadece! seklinde yazan bir modern, erkek Turk arkadas (TT Boy) bile Turk kizlarinin yabanci ile evlenmesine pek sicak bakmadigini aciklamistir burada. Aslinda Turkiyelilerin genel bakisi, hatta tamama yakin Turk'un bakisi boyle bence, benim kendi istatistigim, gozlemimdir bu. Ayni zamanda nicknick isimli uye ile yapilan kavgalarin temelinde de bu vardir.

Bizim bir tanidik vardi. Turkiye'nin bati taraflarindan belki egitimli dunya gorusu, vizyonu genis diyeceginiz bir ailenin Cocugu. Ve bu genc adam Avustralya'li bir hatuna asik oldu. Nisanlandilar, evlendiler, ve sonra ne olsu. Ne aile ne de cevre bu evliligi kabullenmedi. Onlar da gittiler Avustralya'ya tasindilar.

Asil konu; greencard evliligi, hayatim kurtulsun kurtulayim ulkeden olamaz bence. Kendisine farkli olani, uymayani herkes saygiyla kabullenir, beraber yasamaya calisir olabildigince, elestiri su bu renk verir, yoksa uzak duracak olaydan.

Milletin evliliginden sana ne. denir, cikilir isin icinden.

1guytalkingtruly
selin bacim sen akli basinda bir hanimsin, seni severim, senin gibi akli basinda olanlara lafim gitmez yane ama Allah askina ya erkek ya da kadin bu greencard icin evlenmiyor mu sonradan da asik numaralari ve saire ama icleri kan aliyor bunu kimse yadsimasin. Uye olun girin turk derneklerine bi bakin bakim abdli kocasindan cocuguyla bosanmis kadinlarin sesini duyun kendileri yazmaz ama baskalarina yazdirilar yane! Evlenmeyin demiyorum bnim icerledigim sey bu ulkenin numetlerinin fazla, olmasi keske bizim ulkemiz de bole olsa dedim yane. Ya egri otur dogru konus ask yok aranda cinsellik uzerine kurulmus bir evlilikte yok sirf menfaat EE karsi herif de aptal degil bunu biliyor ve hanim kizlarimiza eziyer ediyor ya da bir kac yil sonra couple olarak seviseceksin diyor bunlara Swinger denir yane, swingerleri en iyi macho bilir. Yazik dedigim bizim gul gibi kizlarimizi bu heriflerin harcamasidir. Hepsi harcanmaz zaten! Hele mezuna takilan hic yaen!

1guytalkingtruly
Yeme bizi Mr.Muster Nop MOb, pekal a seninde icin eriyor tr kizlari abd li koca yataginda oldugu icin(evluler yatar bunda sakince yoktur!) :D

selin, seni akli basinda sanirdim dedim simdi oyle imisin, ne aski ya yabanci ile evliligin aski mi olur o zaman git ugandali ya da zambiyali ya d agelir duzeyi dusuk birine niye asik olmadin da abdli ye abayi yaktin, guldurme bizi :D

Aaa cok kiskandim sizleri haaa :D :D ULen ne kiskanacam abli herifler nerde sisman, cirkin tr kadini varsa toplayip evlenmisler sagolsunlar temizlik yapmislar anadiniz mi!

Simdi de karadeniz felan ayagiyla tryi zaptederler herhalde!

Mr.Mob
bosverin hanimlar bence biz turk erkeklerini turkle.amerikali,yada fransizla evlenmeniz hic ilgilendirmemeli.nasil,kimle,nerede mutlu oluyorsaniz onemli degil.Sizin hayatiniz.nasil turk hanimlarinin turk erkeklerinin hangi milletten kimle evlenmeleri yada birlikde olmalari turk hanimlarinida ilgilendirmeyecegi gibi.Yani simdi ben turkiyede dogdugum icin ve adim ,turk oldugu icin vede musluman bir ulkede dogdugum icin(bunlari da ben secmedim) istedigim ulkeden istedigim kadinla evlenir yada birlikde yasarim kimene?hepimiz tesaduf turkiyede,amerikada,fransada,cinde,japonyada,seneg alyadabrezilyada birsekilde dunyaya gelmisiz.Bana gore .din ,dil,irk,renk ayrimi kadar yalnis birsey yok bu dunyada.(hepimizin havvaanamizlaadem babamizdan turedigini dusunursek) nedenlerine pek girmeyelim very openwide subject onun icin su millet din ayrimina,millet,irk ayrimina hic hos goru ile bakmiyorum insan olsun.

Birde harbiden burada yasayan turkler ister ,greencard icin,ister,para icin ister sevdigi icin yada cani evlenmek istedigi icin birisi ile evlenebilir bu tamami ile o kisinin cok ozeline girer ve bu konuda yorum yapmak da abesle istigaldir.bzleri hele hele sizleri hic tanimayan ,bilmeyen ,gormemis bizleri hic ilgilendirmez.bize ne sizin ozel hayanizdan kimle evlendiginizden bana size sadece mutluluk dilemek duser.Sizin verdiginiz kararlarda sadece sizin cok deger verdiginiz akrabave arkadaslarinizi ilgilendirir.

Kendi adima hic turk kiz arkadasla cidi bir iliski yada evlilik yasamadim genellikle venezuellali,latinos ve estonyali, amerikali kiz arkadaslarim oldu(oyle tesaduf etti) hic pisman olmadim.Genellikle mutlu oldum diyebilirim.Yani cikacagim ,yada birlikde olacagim yada evlenecegim kisinin ,milliyeti,dini yada kulturu ile ilgili hic on yargim olmadi olamazda .Insanlari evlilik yada iliskilerinde kimle olduklari konusunda yargilamak bana dusmez (TANRI) varken.Kimle.nerede ,nasil,hangi sartlarda ne icin oluirsaniz olun ama sonunda hep mutlu olun . :)

MmeCeline
....truly,

Keske olaylara ve insanlara karsi daha genis bir bakis acisiyla, daha fazla hosgoruyle bakabilsen.... Bes parmagin besinin de bir olmadigina inanabilsen....Basindan gectigine inandigim ve seni bu kadar derinden uzen yasadigin sey her ne ise etrafina projeksiyondan kacinabilsen .... Iste o zaman seninle sohbetten daha fazla seyler alabilecegime inaniyorum. Iste o zaman cektigin aciyi baskalarina yardim etme yolunda iyi bir sekilde yonlendirebilecegine inaniyorum, kimseyi kirmadan- bilincsizce- tanimadan onyargiyla yargilamadan...

Hic Mesnevi'yi okudun mu? Tavsiye ederim...
Dipnot

Projeksiyon= bu terimi psikiyatride kullanilan bir terim oldugu icin kullandim, turkcede yansitma olarak cevrilse bile tibi terimdeki guclu anlami veremedigine inaniyorum.

cheese
sevgili can can,
oncelikle seni yoldaki bebis :) icin tebrik ediyorum tum kalbimle :) umarinm rahat bir hamilelik gecirmektesin? dogum ne zaman ?
uzerinde konustugumuz konuya gelince hic alinmadim senden gelen ilk cevaba cunku bir yere kadar hakli idin.. ikincisi ilk mesajlar sanirim yanlis anlamaya anlatmaya cok musait. ben forum vb. sanal kimsenin kimseyi tanimadigi ortamda hic yazmadim daha once. ama bir konu ararken karsima cikan bu forumu belli acilardan kendime yakin buldugum icin yazdim. ozel hayatimi tanidiklarimla bile paylasmaya alisik degilim acikcasi icime kapaliyim o konuda ama gun gectiktikce daha rahat konustugumu farkediyorum. bunlari sadece anlasilmak adina yazdim. ilk mesajimi okuyunca gordugum sey su,,, birden bire ne yazayim demisim ne hissettigimle /yasadigimla ilgili ? oturup bayagi iyi temizlik hikayesi yazmisim masallah :) simdi guldum tekrar okuyunca.. ayrica belki ilk donem olugundadir bazi ufak tefek seyler var tr de hayatta takilmayacagimiz ama burda su anda takilabildigimiz cunku farkli cunku degisik ve cunku bazen travmatik! bana gore bir olay iyi de olsa kotu de olsa travmatik olabilir. yani basimiza gelen hersey soyle yada boyle etkiler doguruyor, iyi de olsa kotude olsa... bu donemde her anlamda her alanda degisimlerin yogun ve cok oldugu bir donem..
su anda kafamin karisik oldugu bir donemdeyim daha onca dedigim gibi ask sevgi anlayis paylasim olmasa kesinlikle buraya kadar gelemezmisim ... neden bilmiyorum ama magrur bir yapimiz var galiba bazi muameleler (burda bahsettigim ozel hayat diil - gunluk hayatta cikan engeller vs) pek bize gore degil sanirim! ama beraber olmak adina gecici bir donemdir diye birsekilde geciriyoruz bu donemi. her insan farkli dolayisiyla her tecrubede farkli ama ortak noktalarimizda cok dolayisiyla paylasmamiz cok guzel ...

sevgi ile kal

<< Cheese,

Kusura bakma, yanlis anlasilmak istemedim, sana ters bir cevap vermek de degildi amacim, simdi yazdiklarimi okuyunca biraz garip anlasilabilecegini gordum.

Baska ekleyecek birseyim yok aslinda. Sadece eger Amerika ya da yeni geldiysen ve esinle evlilik asamasindaysan bayagi bir dolu degisiklikleri ayni anda yasiyorsun o da problem olabilir. Yani hem bir yandan buraya alismak, biraktigin yeri ve oranin yassam sartlariyla farkliliklari hem de yeni birisiyle beraber oturmanin getirdigi degisiklikler.

Ben 10 yildir burada yasiyorum, 8 yildir esimle beraberiz (6 yildir evliyiz), uzun zaman oldu ama hatirliyorum benzer problemleri ilk baslarda. Banyo temizlememiz bile farkliydi (hic sorma, simdi neyse ki banyolarimizi kendi temizliyor da problemimiz yok, benim de isime geliyor acikcasi).. Simdi mesela hamileyim ve ev isleri bana cok zor geliyor, bir yardimci tutmak istiyorum haftada bir gelsin temizlige diye, ama esim senin ki gibi karsi, kendi isimizi kendimiz yapalim fikrinde. Bu tur yorumlarina 8 yil iucinde alistim, yoksa ilk zamanlar ben de senin gibi sasirdigimi hatirliyorum, simdi tabii ustunen cok zaman gecti.

Neyse sana cok bol sans diliyorum. Amerikali birsiyle beraber olmanin tabii ki farkliliklari ayri cha;llengelari var ama Turk de olsa Amerikali da olsa beraber oldugun kisi sanirim bir learning curve oluyor iliskide.
Hoscakal ]]

cheese
birde turkce konusabilseniz?
ayrica anlamlari kaybetmeseniz ? neyi neden dediginizi biraz anlatabilseniz ? kim neden eziyet ediyormus ne oluyormus bizde bir bilsek? hangi heriflermis bu kizlarimizi harcayan? kizlarimiz bu kadar gerizekalimi? buyuk konusmak istemem bazi sanssiz arkadaslar olabilir sonucta psikopat heryerde psikopat, belki ulkenden uzak olunca basetmesi daha zor o ayri konu! kendi ayaklarinin uzerinde durmalisin kadin ya da erkek.. kendine sevgini, saygini, sevdigin kisiye sevgini saygini korudugun surece bir iliski yurur bunuda yollari vardir.. oturup vaaz vermeye gerek yok...birileri bazi yanlis isler yapiyorsa ki bu da o kisilerin secimidir gelip burda bilip bilmeden genellemeler yaparak saga sola hakaret edip yok oyledir yok boyledir diye bosuna zamanimizi harcamanin ne alemi var? baska bir derdiniz olduysa gidin bu konuda bir forum acin.
ama once bir kendinize sorun ben neden bu kadar saldirgan ve onyargiliyim diye?

<< selin bacim sen akli basinda bir hanimsin, seni severim, senin gibi akli basinda olanlara lafim gitmez yane ama Allah askina ya erkek ya da kadin bu greencard icin evlenmiyor mu sonradan da asik numaralari ve saire ama icleri kan aliyor bunu kimse yadsimasin. Uye olun girin turk derneklerine bi bakin bakim abdli kocasindan cocuguyla bosanmis kadinlarin sesini duyun kendileri yazmaz ama baskalarina yazdirilar yane! Evlenmeyin demiyorum bnim icerledigim sey bu ulkenin numetlerinin fazla, olmasi keske bizim ulkemiz de bole olsa dedim yane. Ya egri otur dogru konus ask yok aranda cinsellik uzerine kurulmus bir evlilikte yok sirf menfaat EE karsi herif de aptal degil bunu biliyor ve hanim kizlarimiza eziyer ediyor ya da bir kac yil sonra couple olarak seviseceksin diyor bunlara Swinger denir yane, swingerleri en iyi macho bilir. Yazik dedigim bizim gul gibi kizlarimizi bu heriflerin harcamasidir. Hepsi harcanmaz zaten! Hele mezuna takilan hic yaen! ]]

1guytalkingtruly
28 05 2004, 17:00
Ya Mr.Mob valla dostum sana bi ozur borcum var, affet yane, ne demek sisman ve cirkin kadinlari istersin.

Dediklerin dogru estonyalilarla ilgili. Ben gecenler de sinirden litvanyali kiz arkadasimi postalamistim ama yeniden gonlunu yaptim simdi tekrar cikiyorum yane, balck'e resmini gosterdim yane bir icim su ince belli uzun beyaz bacakli felen. Yine sahlaniyorum aman 6 kere kolbasinin ati aman aman. :) Hakketen guzle yane, bi bi icim suyla beraber olmak var beraberlikten sonra pisman olmuyorsun ama dedigin kadinlarla oldun mu iki dakka sonra kendine kufrediyorsun lenn benim layigim bu mu diye! Haksiz miyim bayim! :)

Mr.Mob
1 guy kardes beni cok iyi tanidigindan hem seninde icin eriyor turk kadinlari amerikan erkeklerin yataginda gordugun icin demissin sonra da abi herifler nerde sisman ,cirkin turk kadini var toplayip evlenmisler sagolsunlar temizlik yapmislar diyorsun.Yani sana gore simdi benim sisman ,cirkin turk kadinlarini amerikali erkeklerin yatagin da gordugum icinmi icim eriyor? :) yani kirdin beni simdi ;) bosver kardes bizene elalemin yatagindan ,banyosundan yada evlerinin catisinda ne yapdiklarindan.biz turk erkekleri olrak amerikadaki su 172 milletin biraraya getirdigi guzel hanimlara bakalim bizler turk kadinlarina kafayi takarak geriye kalan 171 milletin kadinlarina haksizlik etmeyelim .Yaramiz mi var?gocunacagiz.Turk hanimlarimiz da keyiflerine baksinlar mutlu olsunlar ister amerikali esle i ile ister mozambiklilerle yada west samao lu hemcinslerimizle yani neticede bizler sorumlu degilizki onlarin greencard mi yoksa para icinmi veyahut da ask icinmi evlendiklerine onlari kocalari dusunsun,aileleri dusunsun.Belki turk kadini cok guzel bir irk olmayabilir ama unutma bizimde analarimiz ,kizkardeslerimiz,tegzelerimiz,halalarimiz turk kadinlari onlarinda kendilerine gore guzel yanlari var bana gore.Ben latinolari cok sicak ve seksi bulabilirim. :) estonya ve letonyali guzellere ozel bir hassasiyetim olabilir (kendimce nedenlerle) ;) caraiblerin kucucuk bir ada olanbarbadosun bridge town sehrinden 3 yil evvel usaya goc eden dunya guzeli,sicacik bir hatunla da uzun suren bir beraberligim olabilir.(usa burasi hemen hersey olur.) :cool: bosverin gonuller bir ,kalplerimiz sicak ,beyinlerimiz rahat olsun.Ama ruhlarimiz hep huzurlu olsun. ;)

MmeCeline
...truly'ye ithafen :

BBC 'de Human Body adli bir yari belgesel izledim.Ergenlik cagindaki gencler uzerinde uc yil calisma yapilmis , bedensel ve zihinsel gelismeleri bilimsel ve guncel yonleriyle izleyenlere sunulmus cok hos bir programdi.

Programin bir bolumunde Ingiltere'de 13-16 yas grubu arasindaki bir sinifta verilen Cinsellik dersinde , ogretmen tahtaya kocaman harflerle SEX yazip her ogrenciden tek tek bu kelimenin cagristirdigi kelimeleri sorup yanina yazdi.Cocuklar hemen su kelimeleri kikirdaya kikirdaya soylediler :
orgazm, zevk, klitoris, Grafenberg, ejekulasyon, masturbasyon, zuhrevi hastaliklar, HIV, AIDS, fahiselik, escinsellik, impotans, ereksiyon, prezervatif, memeucu, penis, anal, oral, fetis, gay, lezbiyen.

Ogretmenin dikkatini ceken kimsenin aklina LOVE kelimesinin gelmemesi oldu.Gercekten de o anda tum ogrenciler Yees, love ! deiye haykirdilar....

Bilim adamlari genclerin bu tip cagrisimlar arasinda LOVE kelimesini hatirlamamalarini ve diger tum kelimeleri bir cirpida soylemelerini soyle acikladilar:

Ergenlik doneminde bedensel degisikliklere sebep olan hormonlar cilgin bir sekilde calisir ve gencin dikkati bedensel degisiklerle beraber bu hormonlarin aktive ettigi duygulara yonelir. Oysa beynin mantik tarafi ayni hizda buyumedigi icin zihinsel olarak olgunluk kazanmakicin genclerin birkac yil daha yaslanmalari gerekmektedir.Love kelimesini akil edememeleri bu zihinsel olgunluga henuz ulasamamis olmalarindan kaynaklaniyor.Bu gencler icin iliski kurmak mumkun oldugu kadar farkli es ile yasanan bedenin taninmasina yonelik kisa sureli iliskiler oluyor ve genclerin gercek aski bulmalari icin henuz erken bir donem sayiliyor.

...................
Simdi , belgeselden ogrendiklerim ve senin yazdiklarini birlestirdigim zaman neden benim veya digerlerinin asklari, esleri hakkinda onyargili yazdigini biliyorum.Cesitli ulkelerden hatunlarla yasadigini iddia ettigin hormonal iliskilerini neden burda desifre ettigini de simdi anliyorum : sen hala ergensin, hormonlarinin etkisindesin, bu yuzden baska insanlarin isteyerek , bilerek ABD'lilere asik oldugunu zannediyorsun. Yaniliyorsun , insan asik olacagi kimseyi secip de asik olmaz; asik oldugu kisinin ....'ne ragmen ... askini surdurur veya cesareti yoksa birakip baska asklar pesine duser....

Umarim en kisa surede beynin mantiksal olgunluguna kavusursun ve karsina da asik olabilecegin guzellik ve ozellikte birisi cikar.

Lutfen bu yazdiklarimi hakaret ya da saldiri olarak algilama, sadece bu sayfada yazilanlara deger veren birinin ugradigi iftiranin sebebini anlamaya calismasi ve bunu bilim adamlarinin aciklamalri yoluyla basarmasi olarak kabul et.

Sevgiler , saygilar.

cheese
sevgili mmceline, agzina saglik :) ... seninki hakaret degil gayet mantikli ve hos bir yazi umarim anlayan anlar ! anlamayani da muhatap almamak soylediklerini de hakaret olarak gormemek lazim?

candy_girl
29 05 2004, 17:00
Dosyanin adi esleri yabanci olanlar buraya.demek ki esleri turkiye cumhuriyeti vatandasi olmayan baska ulke vatandasi olan arkadaslarimiz burada toplanicak deneyimlerini tecrubelerini anilarini anlaticaklar paylasicaklar.Onlarin yapmalari gereken sey forum kirliligi yaratma amacinda olan diger arkadaslarimiza cevap vermeden kaldiklari yerden devam etmektir.Herkesin gorusu kendinedir kimsenin dusuncelerini zorla degistiremeyiz onlari kinayeyle kibarca sertce ya da ne sekilde ikaz edersek edelim bildiklerini okumaya devam ediceklerdir.Forum ben kendimi bildim bileli bu sekilde tartismalarla kendini tekrar ediyor.Uslubu bozmadan ve dosyanin ana fikrini bozmadan devam etmenin tek yolu muaattaplarinizla diyolog halinde olmaktir arkadaslar,akdi takdirde gereksiz insanlarin gereksiz laf alisverislerinin ortasinda hic de hak etmediginiz halde buluveriyorsunuz kendinizi.Bunun en yakin ornegi benim,mister no ile simdiye kadar binlerce kez atismisimdir banlanmistir ama yine de mantar gibi bir baska nikiyle yine turemis yine soz duellosuna devam etmistir benle.Simdilerde yaptigim sey onu ve onun gibi forum kirliligi yaratan arkadaslari es gecmek,yazdiklarina cevap vermemek kisacasi gormezden gelmek.Cunku bu tarz arkadaslarin yapmak istedikleri sey huzur bozmak ve insanlari birbirine dusurmek niyet gayet acik :) bildiginiz yolda,sevdiklerinizle,dini dili irki cinsiyeti ne olursa olsun yurek dilinizle konusarak devam etmek ;) herkese mutluluklar dilerim.

1guytalkingtruly
Umarim en kisa surede beynin mantiksal olgunluguna kavusursun ve karsina da asik olabilecegin guzellik ve ozellikte birisi cikar.
Ne hakareti kuzum, edebinle bozma yapmaga calismissin neyse dusuncene saygi duyuyorum. Lakin ayri modlardayiz ama er gec goreceksin bu tarz evliligin cezasinio zaman da gelip buralara aglama ok? Baska nickle gelip aglarsin o ayri. Bir de senin su discilik hikayeni burada yapmana daha seneler var bakalim sinavlari gecip daha sonra bulundugun eyaletin BOARD sinavini gecebilecek misin? Senin gibi cok doktor burada hasta bakicilik yapiyor california da yane! Seni de gorecez kizim! Neyse bakalim dediklerine.

Sagol yane cinsellik uzerine benim hakkimdaki lakirdilarina. Napayim cok sexiyim zaten tum erkekler cok sexidir yane. Iki evlilik gordum ask bir kere yasandi yane o da erken vefat etti ayri konu. Benim simdiki amacim bekar bagyanlarla ama ince belli olmali yane cikmak, gezmek, eglenmek ve cinseligi doyasiya yasamak, bu guzel bir olgudur. Benim ciktigim Litvanyali olsun Irlanda asilli amerikali bagyan olsun sizin kocalarinizin erisemeyecegi hanimlardir. Iste o yuzden siizin herifleriniz ya Cin'den, ya Hindistan'dan ya da tr'den kadin bulup evlenirler nette cok kez ispatlanmistir bu olgu. Senin abd'de gecmisin ne kadar kizim. Sen nasil tavlandin kocan tarafindan ya da sen mi tavladin netten; bazilari da okudugu fakulteden kapmaya calisir ikincil karakterlerini ya da civardaki ise yaramaz zenci, sisman beyaz ve saire lkaparlar sirf vize uzatmak ve kalmak icin greencardi almak icin. Bunu ben demiyorum INS diyor, INS'te calisan iki arkadasim var ve bu tur evliliklerin incelendigini soyluyor ve cok tedbir alinacak diyor. Ben kimim mi, serefli Amerikan Donanmasi'nin serefli taburundaki serefli bougunun assubayiyim ve bugun baskan Bush'un dediklerini dinledim gozlerim yasardi lakin zenciler bu vatani sevmiyor herhalde! Simdi pis assubay deme seneye Yuzbasi oluyorum kizim ve senden iyi biliyorum bu ulkenin cigerini. Ikinci Dunya savasindaki kahramanlar kadar adam kalmadi ama ortalik zenci kayniyor
Madem tipla ilgilisin bende ki su hastaligi coz bakalim, Bir turlu sexe doymuyorum herkesten iyiyim demiyorum ama tek kadainla da doymuyorum. Bu konuda ir hirs var bunu cozmus degilim daha.
Sunu da diyeyim isterseniz macarla evlenin bana ne! Bir sey demiyorum oyle sicramayin haddiniz bilin oturun, tipiniz ne sizin, kocanizin tipleri nasil don juan mi bunlar. Herkes haddince konussun yane oyle cheese gibileri cok geldi gitti buralardan.

Bundan sonra saygiyla muhatap olun!

Mr.Mob
sadece green card icin amerikali kadinla evlenmek isteyen uyanik arkadaslarinda evlilik kurumunun kutsalligi yada aldatilmalariyla ilgili bir durumu veya sorunu olacagini sanmiyorum.Adam zaten greencart icin evlenmek suretiyle karsidaki kadini aldatiyor evlendigi kadin sonra onu birbaskasi ile aldatirsa etik degerlere aykiri bir durummu soz konusuyani? ;) ozellilkle greencard icin amerikali kadinla evlenmek isteyen turk uyaniklara mesaj vermissinde.Birde iyi odu 2 senede amerikada yasayan son nufus sayimina gore sayilari 158 milyonu bulan usali kadinlarin hepsini cozmussun vaycanina hicbirinin evlilik kurumuna saygisi,sevgisiyok demekki,birde hepsi aldatiyor ve kafayi yiyoruz demek.Sagol kardes bende nerdeyse bir amerikali hatunla evleneyimmi falan diye dusunurken(bu arada ben us vatandasiyim) senin su son anda amerikali hatunlar ile ilgili bilgi verici yazini okuyunca vazcaydim bu isden Allah tuttugunu altin etsin . ;) Ben senin yerinde olsam uyanik yada uyanik olmayan tum erkek hemcinslerimize bu onemli bilgiyi teyid ederdim onlarinda senin gibi canlari yanmasin bizlerinde kuyruk acisi olmasin su 158 milyon usali kadindan bellimi olur sagol varol kardes .Aydinlatici,doyurucu ,inanilmaz tesbitlerin icin sana bravo ben 14 yildir senin gordugunu gorememisdim vay anasina neymis su amerikali hatunlar Vay vay vay be.Bende 7 yil evvel bir brezilyali kiz tarafindan aldatilmsidim bencede butun brezilyali kadinlar aldatir demi birineyse geri kalan 60 milyon brezilyali kadin oyledir istatistikler birineyse hepsi odur diyor zaten.Tekrar gecde olsa bu inanilmaz bilgi birikimini biz uyanik turk erkekleri ile paylasdigin tum erkeklik soyu seni daima hatirlayacakdir redneck kardesim.(TANRI seni butun amerikali bayanlardan korusun.Brezilyalilardan da tabi) :) ya arkadaslar verilmis sadakamiz varmis bakin amerikali hatunlar neymis sekilde gordunuz aman aman kollayin kendinizi ben bundan sonra istasyonumdan amerikali kadinlarin benzin alip alisveris yapmasini bile yasaklayabilrim .Tecrit edin kendinizi sayin kardeslerim. :D

Mr.Mob
Yani arkadasin dedigine gore amerikali bayanla evlendikden sonuc olarak sadece 3 altrenatifiniz var.
A)kafayi yemek(yani mental disorder) sonunuz mental hospital nut house :confused:
B)katil olmak(yani cinayet islemek-murder )sonunuz edebiyete kadar jail-prison yada electric chair :(
C)boynuzlanmak(aldatilmak)cheating sonunuz danismanlarla gecireceginiz psikolojik terapi seanslari :rolleyes:
D)hic biri demeyi cok isterdim amma redneck arkadasin kesin kararligi ve olayi cozmus olmasi acisindan ozellikle greencard icin amerikali hatunla evlenmek isteyen uyanik turk erkeklerine umut vermek istemiyorum :o (hernekadar o uyaniklar zaten menfaat evliligi yapacaklarsada) vede zaten green card evliligi yapacaklari icin aladatilmak gibi bir endise tasimasalarda isiniz cok zor beyler.yukaridaki sIklara bakarak usali bayanla evlendikden sonra sizleri olumlerden olum begen yada iskencenin en hafifi hangisi olabilir gibi sonuclar bekliyor. :cool:

bir de bu olayi cok bilen bir bayan cikip da greencard icin amerikali beylerle evlenmeyi bekleyen bayanlarin nelerin beklediginide yazsada butun forum soyle bir rahatlayip oh cekse.

redneck76
iki senedir amerikadayim ve buradaki hic bir amerikali kadinin evlilik kurumuna saygili oldugunu dusunmuyorum,buradaki evllik kavrami bizim anladigimizdan cok farkli , eger bir amerikaliyla evlenecekseniz ya boynuzlanmayi, ya kafayi yemeyi yada katil olmayi goze alacakasaniz bu sozlerim ozellikle abd li bir kizla evlenip yesil kart almak isteyen uyanik arkadaslara :o :D :mad: :D :mad:

milkinis
03 06 2004, 17:00
Esleri yabanci olan arkadaslarin, yabanci eslerinin erkek evlatlari olursa T.C. vatandasligi konusundaki dusuncelerini merak ettim. Bu konuda dusuncelerini baskalarinin kararlarina saygili ve bizlere vatandaslik, T.C. Bayragi, gurur, davul, zurna ve insanlik konularinda ders vermeye kalkismayacak, hakaret etmeden cevap verebilicek duzeyde arkadaslar ile paylasabilecegimizi umid ediyorum.

Sadece esleri yabanci olan arkadaslarin fikirlerini rica ederim.

milkinis
Truva seni son durumdan haberdar edeyim, edeyimki daha da catla.

Keltos esim bana yilbasi hediyesi Dodge Durango aldi, sonra cadi kayinvaldem onumuzdeki ay beni ve annemi ziyarete geliyor, hepbirlikte Floridaya ucuyoruz. Gecen kis da annemler ziyarete geldiginde onlarlA Lasvegas'da bulusmustuk.

Kahve icmiyorum, daha dogrusu kafeinli hic bir urun tuketmiyorum, saglikli yasayalim dimi ama.

Akil konusuna gelince sen malum zeka kirintilarini bu sekilde gosterebiliyorsun
ama hic olmazsa ben bu kit aklimla 2.5 gibi kisa bir zaman bulundugum Amerika'da bir cok eyalette, taki uzerine tasarimlarimi galerilere satip paralar basiyorum, onumuzdeki sene ise 22 ayar altin icin tasarladigim osmanli minyaturlerinden esinlendigim seriyi Istanbul'da urettirmeyi planliyorum, ha bu arada babamin firmasi icin tasarladigim tabak serisi Amerika'da Pier 1 imports'ta satista, simdide ayri bir seri icin lands end ile gorusmeleri devam ediyor, darisi basina.

Son olarak evimiz insa ediliyor, custom insa edemedik ama napalim bir sonraki ole olur.
Ama bu bile bir saray yavrusu, 3500 Sqf, 3. car garaj, 4 oda 3 salon 4 banyo,
unutmadan arka bahcemiz cok genis o yuzden esim benim icin ayrica bir ofis insa ettiriyor malum metalsmithing biraz tehlikeli evin icinde yapmayalim dedik, gaz, alev, kimyasallar filan, pisde bir is...

Esimin 7 yillik aski ile gectigimiz kis Colorado Aspen'de tanistik, gunahini almisim kadicagizin cok candan cok hos, hatta bana kayak dersleri bile verdi.
Herneyse benden bu kadar umarim bu haberler seni tatmin etmistir.

cevizagaci
Sevgili Milpis,

Su anda 14 aylik bir oglum var. Cocugum olmadan once bu konulari hic dusunmemistim. Ama oglum olduktan sonra her sey degisti simdi kara kara dusunuyorum. Oglumun Turk vatandasi olmasini istiyorum evraklarini gonderdim. Hatta onun Turk kulturunu de ogrenmesini ve ayrica becerebilirsem en azindan liseyi orada okumasini ve guzel degerlerle bezeli Turk kulturunu tadmasini, ozel dini milli gunlerimizi birazcik hissetmesini istiyorum. Onun benim kulturume yabanci olmasini istemiyorum.

truva
Vayyyyy sen su keltos kocali indianapolislerde cadoloz kayinvalidesinden yakinan yasi 30 u gecmis ama akli kit kahve manyagi hatun degilmisin?? nerelerdeydin sen kizzz? en son is ariyordun belli ki hala bulamamissin ne oldu son durum? kocan 7 yillik askina dondu mu?

milkinis
04 06 2004, 17:00
Cevizagaci onlari bende istiyorum ben eslerin dusuncelerini merak ediyorum, bizde isallah kismetse onumuzdeki sene bebek istiyoruz, bu konulari konusuyoruz devamli.
milpis nerden cikti?

milkinis
Ay ilahi bende cok guldum nasil aklima gelmemis dimi, neyse olan olmustur kalan kalmistir, zarari yok,
Hayirli olsun X3, isallah X4 ler nasip olur ilerde.
Ben hep durango istiyordum, cok seviyorum SUV olara tasarimini, aslinda explorer dusunmustum ama o cok sert hatlara sahip.

milkinis
Hic bu acidan dusunmemistim haklisin bak simi gorgusuzlugume ver gerci sonradan gormede degilim ama,
herneyse bu arada milletin derdinin seni germesi de cok ilginc...

milkinis
MR.Mob arkadasa cevap olarak yazdim hani belki buralara gelip insanlara hakaret edecegine gider yararli bisilerle ugrasir diye. Haklisiniz kime ne kimin nesi var, bu arada Texaco hayirli olsun ;)

milkinis
Twilight ben o mesajin bolumunu diger folderlarda cikan tartismalar sonucu eklemistim ama, burada bu kadar cok hakaret ve alay varken bu folder a girip kimse bir sey yazmaz zaten.

twilight
<< Esleri yabanci olan arkadaslarin, yabanci eslerinin erkek evlatlari olursa T.C. vatandasligi konusundaki dusuncelerini merak ettim. Bu konuda dusuncelerini baskalarinin kararlarina saygili ve bizlere vatandaslik, T.C. Bayragi, gurur, davul, zurna ve insanlik konularinda ders vermeye kalkismayacak, hakaret etmeden cevap verebilicek duzeyde arkadaslar ile paylasabilecegimizi umid ediyorum.

Sadece esleri yabanci olan arkadaslarin fikirlerini rica ederim. ]]

Milkinis,

Esleri yabanci olmayanlar, veya evli olmayanlar fikir belirtmiyor, siz bu sekilde bir cumleyi mesajinizin sonuna eklerseniz. Onemli degil onlarin fikirleri derseniz, pekala. Saygilar, iyi forumlar.

twilight
Peki, o zaman o kervana katilalim bizde. Bu folder gecmiste de boyleydi, bugunde ayni sekilde. Yakisir Turklere boylesi ;) << Twilight ben o mesajin bolumunu diger folderlarda cikan tartismalar sonucu eklemistim ama, burada bu kadar cok hakaret ve alay varken bu folder a girip kimse bir sey yazmaz zaten. ]]

Denizkizi
Candygirl,
Hala dosya dosya dolanip, aglanip beni mi sikayet ediyorsun. Bir de adres vermissin hangi sayfa da ne yazilmis diye. Bravo. Bir kisi burada Candy gelsede orada ne oldu rapor etse demis mi? Obur tarafta bitirelim lutfen dedigin tartismayi burada tekrar aciyorsun? Sen yazinca sanal ortamda fikir ozgurlugu ben cevap verince saldiri oyle mi? Sen ne kavgaci kadinmissin yaaa. Yapistin yakama bir turlu dusmuyorsun. Hani kapatmistin konuyu iki gun once. Milleti burada da doldurup ustume salmak niyetin herhalde. Zaten tam olarak ne demek istedigimi anlamadan dosyadaki arkadaslik ortamini zedeledin buralarin sularini da bulandirma lutfen. Kimbilir neden bulastin bana! Bilmeden bir yarana mi bastim, yoksa bir kac kere kendi resmimi istemene ragmen gondermedim acaba ondan mi taktin bana anlamadim ki!!! Ne benim adimi agzina al nede oglumun an. Basima bela misin, yoksa hastasi misin ? Yeter artik!

candy_girl
Sizdeki bu zihniyet ve bu anlayisa cevap veren mr mob,twilight, 1 talking ve truva arkadaslarima tesekkur ederim.Bu forum hepimizin forumudur ve hepimiz dusunce ve fikir ozgurluklerimizi beyan etmekte serbestiz.Diger folderlar dediginiz amerikada bebek ve cocuk buyutmek dosyasini o dosyanin 55.sayfasinda denizkizi arkadasimizla aramda yasanan diyologlari benim son noktayi nasil koydugumu sizinle aramda hic bir hususiyet olmadigi halde ve hicbir garez tasimadigim halde yazilarimi nasil ustunuze alindiginizi sevgili arkadaslarim bir okuyuversinler.Kimsenin cocugu kimsenin hayati kimsenin kararlari kimseyi ilgilendirmez.Ancak burasi sanal ortam ve insanlar bu forum ortaminda dusuncelerini saygi sinirlarini asmadan,hakaret etmeden bildirmekte ozgurler.Beni son satirlariyla oldukca sasirtan arkadasima yazdigim tebrikler 10 puan yazisindan sonra arkadasimin beni nasil rencide eden satirlarini bir okuyun sonra burdaki arkadaslara diger folderlarda bizlere hakaret eden ders veren davul zurna tc vatandasligi gibi konularda ahkam kesen insanlarin buraya girmesini istemedigim icin oyle dedim diyin.Burda herkes fikrini belli etmekte ozgurdur milkinis hanim.Sirf ben fikir beyan etmiyim diye paragrafinizin sonuna eklediginiz cumleyi sevgili twilight elestirmis zaten.Bana birsey demek kalmiyor.Tekrar ediyorum eger ben cocuk buyutmek dosyasinda arkadasima 'cocugum tr de yasamak istemiyorsa ve askerlik mecburiyse vatandasliktan cikar olur biter diye dusunuyorum' dusuncelerine tepkisiz kalmadiysam ve fikir ve elestiri ozgurlugumu kullanmissam bunu hakkim oldugu icin kullandim.Arkadasim bana saldirsin hakaret etsin diye degil.Bana bu mesele beni ilgilendirir benim hayatim benim cocugum ve fikirlerim bu konunun yeri bura degil der saygiyla kapatabilirdi konuyu.Ancak malesef sizler zaten uslubunuzla bu dosyalara aktardiginiz dusuncelerinizle kendinizi belli ediyorsunuz milkinis ve digerleri...ben burda yukarda seni kinayan arkadaslarima bir kez daha tesekkuru bir borc bilirim.

candy_girl
Tam olarak ne demek istemedigimi anlamadan dosyayi bulandirmissin.

demissin.Cevir kazi yanmasin diyorum ben o zaman ;) 'oglum turkiyede kalmak istemezse ve askerlik mecburiyse vatandasliktan cikar olur biter diye dusunuyorum' ne demek istedigin gayet acik ispanyolca diil ki bu satirlar ve icerdigi anlam? turkce :) demek istedigin bu degildiyse dusunerek yazman daha dogru olurdu denizkizi. Daha fazla sinirlenmemen ve su anki durumun nedeniyle seni etkilememek amaciyla baska bisi yazmayacagim.Konu kapanmistir.

cevizagaci
milkinis,

nikini yanlis yazmisim ozur dilerim.

Esimin oglumun Turk vatandasi olmasini ve askere gitmesine hakkindaki gorusu ise gayet olumlu ve hic bir itirazi yok. Evlenmeden once esim benim hangi ulkeden hangi degerlerden geldigimi biliyordu ve hic bir itirazi olmadi ve hatta esim oglumun koklerini ve nereden geldigini bilmesini, guzel degerlerimizi ogrenmesini tasimasini cok istiyor. Bu tamamen iletisim ve saygi konusu. Benim esim bana saygi duyuyorsa zaten hic bir zaman demez yok hayir benim oglum Turk vatandasi olamaz eger derseki bana saygisi ve sevgisi hic de iyi bir boyutta degil demektir. Zaten kararlarimizi alirken herzaman birbirimizin gecmisini ve baglantilarini goz onunde bulunduruyoruz. Bu tamamen birbirimize karsi olan saygimizdandir. Benim annemin babamin mezarlari turkiyede ve oglumun her zaman onlari ziyaret etmesi. Turkiyede de koklerinin bulundugunu hissetmesi en buyuk arzumuzdur. Her zaman soyledigim gibi hersey esler arasinda ki iletisime bagli.

1guytalkingtruly
Cok guldum ya truva hay agzina saglik hocam ya! :D :D :D Milpisosun gunahi cikti, bak bak adami sen 7 yillik gul gibi sevgilisinden ayir al iyi mi, iste urk gucu :D :D Sen ilerde keltos kocani arsenikle zehirlersin kiz, kiz sen ne hinzirsin. Adam eski sevgilisiyle seni aldatmis sen de kayak dersi cabasi diyorsun ilahi kadin-kiz-kisrak! :D :D Hay hic gulecegim yoktu yane! Durango haaa o da araba mi be! :D :D

Ben de X3 var anam?hemi de 2004, anadin mi! :cool:

1guytalkingtruly
1 talking truly guy arkadasim bunlar arada bir boyle cikip hortlamasa bize gulecek konu mu cikar di mi azizim
Milkinismi milupa mi nesin aferin kizim 2,5 yilda buyuk gelismeler kaydetmissin evinin square feetini buralarda anlaticak kadar gorgusuz,babandan ve degerli firmasindan baska bir yere tasarlayamayacagin zottirik takilarini burda anlaticak kadar cahil kocanin eski manitasindan kayak dersleri alicak kadar dejenere ve bir zamanlar cadoloz dedigin sikayet ustune sikayet ettigin kaynanan ve kizkardeslerini sevecek kadar iki yuzlu olmussun.Brovo sana milupa kizim dogru yolda devam ediyorsun.Seni 2,5 yilda terbiye edip bu hale getirdigi icin keltos kocanin kelinden operim

Iste truva hocam buna litaretulde : AMERIKANLASMA denir. :D :D :D uff amma komik :D

1guytalkingtruly
:D :D ufff anatin bakalim cok komik ya!

Ayol benim de abdli bagyandan bir kizim oldu 7 ay 15 gun 2 saat 3dk 1 sn 24saniselik acaba diyorum T.C. vatandasi mi yapsam yoksa mozambik mi! Kara kara dusunur oldum, vay vah vah! Napsam ki acepa!:S :D :p :L

Mr.Mob
MIlkinis hanim biraz silkininiz ;) bende belki burada hatiri sayilir bir servet yapmis olabilirim amabunu ne bir amerikali hatunla evlenerek nede babamin sirketi sayesinde yapdim bekardim ,yalnizdim gecegunduz calisarak ve zamani geldiginde universiteden arkadasim pakistanli ile ortak olarak yapdim arabalarimin markasini yada evimin kac odali oldugunu yazmak ihtiyaci hissetmedim yada texaco istasyonunun aylik cirosunu falan.(cunku kimsenin sorunu degil) bizene yada sizene su sanal ortamda insanlarin sahip olup yada olamadiklarindan . :cool:

Mr.Mob
Silkinis sanada dodge durango ile 25 bin metrakarelik malikanen hayirli olsun ;) satonun acilisini yaparken haber verde ozel ucakla forumdaki sanal yada manal arkadaslari toplayip seni bu mutlu vede kutlu gununde yalniz birakmayalim ;) ;) :cool: :D sanal alemimizde hepimize elemsiz vede kedersiz gunler ;)

cheese
<< ................ yada texaco istasyonunun aylik cirosunu falan.(cunku kimsenin sorunu degil) bizene yada sizene su sanal ortamda insanlarin sahip olup yada olamadiklarindan . :cool: ]]

mr . bob bey bu ne pehriz bu ne lahana tursusu efendim :D bir taraftan bize ne kimin nesi var bir taraftan texacomuz laf arasinda kaynatilmis :) yani kendimiz calisip edinince ovunuyoruzda aile destek olunca ovunemiyoruz mu oylemidir efendim bu isin dogrusu :)

poemgalaxy
Hanimlarin gozununun yaini birbiriniz yesin demekle baslayayim. Ne bicim bir sey bu anlamak mumkun degil! Cocuk 1 yasamis acep bu cocuk TC vatandasi olsun mu, olursa ne olur polemik polemik yapip kavga cikariyorlar. Bos islerle ugrasmak, ekmek elden su golden bu demek galiba. Kadin olmak varmis evlen joninin parasini ye misali, onunu arkasini dusunmeden yan gel yat ohh uzan cocuk baka, o da bin yardimla, ne tatli hayat. Paranin suyu nerden geliyor bana ne de. Atla kocan tarafindan alinmis cilali arabayla gez. Ye pastalari, ye baconlari asortik raxet. Valla diger bekar Turkish hanimlar sizin neyiniz eksik bunlardan atlayin gelin yan gelip yatin zaten joni hazir yolunmaya! truva ve 1guy... abi guzel gazelleme yapmislar. Ben de gulmedim degil. :D

Ense trasi yapmak guzeldir birisi calisip sirtindan gecinmek cok guzeldir hele o calisan Amerikali okuzse, ben Turk bacilarimi kutluyorum, calismayin sagin okuzleri.
Tebrikler :)

truva
1 talking truly guy arkadasim bunlar arada bir boyle cikip hortlamasa bize gulecek konu mu cikar di mi azizim :D

Milkinismi milupa mi nesin aferin kizim 2,5 yilda buyuk gelismeler kaydetmissin evinin square feetini buralarda anlaticak kadar gorgusuz,babandan ve degerli firmasindan baska bir yere tasarlayamayacagin zottirik takilarini burda anlaticak kadar cahil kocanin eski manitasindan kayak dersleri alicak kadar dejenere ve bir zamanlar cadoloz dedigin sikayet ustune sikayet ettigin kaynanan ve kizkardeslerini sevecek kadar iki yuzlu olmussun.Brovo sana milupa kizim dogru yolda devam ediyorsun.Seni 2,5 yilda terbiye edip bu hale getirdigi icin keltos kocanin kelinden operim :D :D haa bu arada arabanin markasini hangi marka araba kullaniyorsunuz dosyasindaki arkadaslara da haber veriver bak bakalim ne dusunucekler gorgusuz ozenti seni.

truva
Yazik hocam ama haklisin komik ve eglenceli ayni zamanda :D

truva
1 truly abicim oldurdun beni guldurmekten :D kadincagizin actigi konuya bak acaba tc vatandasligi konusunda esler ne dusunurmus mus vay anasini yahu bu dusunulecek bir konu mu bu yaf?adam niye boyle bisiyi istemesin?askerlik icinse sirf oglunu askere yollamamak icin vatandas yapmayan bir ailenin cocuklarina vatan millet sevgisini nasil vereceklerini dusunebiliyomusun? bedelli diye birsey var kardesim kisa donem olayi var yapar olur biter cocugu vatansiz yapmak daha mi iyi yani.Bu konuyu actigina gore bu milupa ve bunun gibi dusunenlerin ne mal oldugu belli aman aman allah bunlari kellerine bagislasin :D

truva
Esleriniz erkek evlatlarinizin tc vatandasi olmasi konusunu niye dusunsunler ki? aklima army olayindan baska bisi gelmiyor adama aciklarsiniz bizim ulkede bedellik var universite mezunlarina kisa donem var hasbinallahhh benim fikirlerime ve kulturume saygi duymayan kocayi ben napiyim ulen yaziklar olsun size hatunlar tu!!

truva
Su modide mesajlarin sapitmasi olayina bir cozum bulamadi gitti yaf hayret bisi.Alttaki ustte ustteki alta gecer ne bu len? :D

truva
Candy bebek ve cocuk buyutmek dosyasina bir goz attim elestirini yapmissin gordugum kadariyla yazilarinda kufur ya da hakaret iceren bir sey yok ancak bu demek degil ki her insan elestiriyi kaldirir olgunlugunu korur bence sen tepkisiz kal yazilan cizilenlere okuyan okudugundan bir paye cikarir kimin ne oldugunu anlar.Denizkizi kizzzzz sen de pek bi sirretsin haa aman allah senin de kocana sabirlar versin valla senin gibilerin varligindan haberdar oldukca bekar olduguma sukrediyom :D

truva
poemgalaxy al benden de o kadar hocam.Aslinda muhakkak hepsi boyle olucak degil genelleme yapmak yanlis ama dosyaya yazanlarin yazdiklarindan ifadelerinden bir cogunun aynen dedigin gibi bir hayat surdugu anlasiliyor. Valla hala guluyorum ya acaba oglum olursa onu vatandas yapim mi yapmim mi yoksa vatandasliktan cik mi desem acaba? yok yok papua yeni gine vatandasi olsa daha iyi di mi kocisim coni? oy oy oy kelini yerim ben senin kocisimmmmm :D

milkinis
05 06 2004, 17:00
Truva
<< Vayyyyy sen su keltos kocali indianapolislerde cadoloz kayinvalidesinden yakinan yasi 30 u gecmis ama akli kit kahve manyagi hatun degilmisin?? nerelerdeydin sen kizzz? en son is ariyordun belli ki hala bulamamissin ne oldu son durum? kocan 7 yillik askina dondu mu? ]]Gerci Mr.mob benim konumda yanlis anlamalar olmus biraz, zarari yoktur, o msej uzteki mesaj uzerine yazildi, hic de umurum degildir, MR.Bob sana istersen biyografimimi yolliyim hangi isleri ben hangi isleri babamin destegiyle yapmisim kararini veriniz,
Isimi kendim kurdum, daha oncede kendi isim vardi Turkiye'de, babamin destegini is konusunda pek gormedim, babama genelde tasarim yaparim urunleri icin, baska bir konuda bizim millet (bu asagidaki mesajlara bakarak) genelde kadin basina is kurup basarili olunca da baska seyler derler, yani yaranilamaz, iki turlude. Hic olmazsa gelip burda millete hakaret edegime daha faydali islerle ugrasiyorum.
Hepinize iyi gunler dilerim.

milkinis
Bence sen vaktini yararli islere harca, senin ettigin hakaretten ne olur ki sumuklu bocek, sen sadece burada varsin, boyle forumlarda insanlari kizdirmak icin girersin laf edersin, (sen hakktende sadece burada vede isim oyunu isimli folder da varmissin ilginc) senin gibi bir kac kisi daha cikar birlikte eglenirsiniz, cunku bir hayatiniz yok, kapasiteniz bu kadarla sinirli, cok yazik.. Ben bu forumu kapadigimda sende gidersin, bende sonra basarilarla vede gorgusuzluklerle dolu hayatima geri donerim.
Kimin nesi var hayati filan bunlar bos seyler ugrasma, kim gorgusuz, degil bunlardan kime ne, ben kit akilli olabilirim, gorguzus olabilirim, babam bana yardimci olmus olabilir, zengin olabilir, bu babamin sorunudur, ben dunyayi gezmis olabilirim , bu da benim sorunumdur, herneyse ben basarilarla dolu hayatima geri donuyorum dolarlarimi sayicam, HD50 TV de Sopranos'u izliycem, sonra hubby ile yarin Sax a gitcez, bir LV bakacagiz bana malum yeni modeller, kocam geri kalmami istemiyo, belki birde Manolo Blahnik, pembe olabilir, sonrada malum yeni evin dekarosyonu, ve yeni koleksiyonlar tasarlanacak filan falaaaaan....

milkinis
Bu folder bence burada bitmistir, Turk erkeki gucunu bir kez daha gosterdi.

Mr.Mob
Peynir hanim tam ustune bastiniz ayaginizi kaldirin. Lebdemeden leblebiyi anlayanbir anlayis yapiniz var.Size bol peynirli gunler ozellikle(montereyjack-gouda--mozzerella cheddar in cokbol oldugu)-Oyle insanin kendi cabalari ile is kurmasi,arabave almasi baska bana kocam araba aldi babam is kurdu ailem evimi aldi diye ovunmesi baska ikisi arasinda 57.901 mil var :) arada sirada kendi basarinizla ovunebilirsiniz ama yinede bu ovunmelerimiz kimseyi baglamaz hele burada zaman zaman goruldugu gibi sanal dunya yalan dunya gibi position larda. ;) yani kimseye bir zarari olmaz faydasida olmadigi gibi.

bu arada candy girl ile denizkizi arasindaki tartisma ile ilgili olarak ben pek ihtisas alanima girmeyen folderlara girmiyorum cocuk buyutmek falan gibi yerlere :) Bana gore birakin bizene kimin cocugunu t.c yada usa vatandasi yapip yapmamasi bizi ilgilendirmez cocugun halasi ,tegzesi yada dayisi,amcasi olmadikdan sonra kime ne.Ama burada herkese acik sanal bir yere bir foruma yaziyorsak da milletin elestirilerine fazla kafayi takmamak lazim.Burasi oyle fazla ciddiye(hatta bana gorehic) ciddiye alinacak bir yer degil hani. ;) Ben buraya takilarak hem egleniyorum hemde bazen cidi bazende laf olsun torba dolsun diye relax oluyorum. ama turnoff dugmesini kapattikdan sonra sanal dunya ile olan iletisimim bitiyor.(tamamen.)Candy girl kardes iyi bir arkadasdir bir ara her ustunde yada altinda yazan junioru Mr.No sanmasi gibi bir paronaya kapildi onla -7/24 dalasdigi oluyordu her folderda ama sonra telkinlerle bundan kurtuldu :) ,kendi goruslerini yazar herkes gibi ,oyle haksiz yere kimseye saldirdigini gormedim iyi bir forumdasdir eminim denizkizi kardesimizdir de oyle iyi bir forumdasdir.Yani bence fazla alingan olmaya ,hasaslasmaya hic gerek yok.Bosverin degerli hanimlar kirmayin,uzmeyin birbirinizi su 3 gunluk sanal dunyada ya da disaridaki biraz yalanda olsa oteki hayatlarda .Kalin saglicakla

cheese
:)

cheese
mr.mob
siz beni guldurdunuz allahda sizi guldursun gercekten uykudan uyandim hic gulecegim yoktu peynir hanim :) bastim kahkayi :)
colby de fena diil bir tasla iki kus ;) konumuza gelince
ben size sadece bir konuyu elestrirken ayni duruma dustugunuzu soyledim o kadar :cool: yoksa kimsenin basarisi kimseyi baglamiyor tabi simdi sizin texaco bizim buralarda olsaydi benzin fiyatlari 2 dolarin ustune firladiginda bize turkish usulu indirim yapsaydiniz beni baglardi heheheh :) neyse simdi size baska bir sorum olucak bu 57.901 millik fark konusunda --] siz simdi zenginsiniz belki su an coluk cocuk var ya da yarin olur, cocuklariniza imkanlarinizdan hic mi yararlandirmayacaksiniz..mesela college zamani geldi yari burs aldi, valla ben karismam ustune loan al ode zaman icindemi dersiniz yoksa yardim edermisiniz ;) ya da akilli uslu bir velet cikti sizinkisi iyi de yetistirdiniz paranin para kazanmanin falan degerini biliyor spoiled degil yani allaha sukur,,, birgun geldi baba dedi ben bu heriflerle artik calisamayacagim burda benim yeteneklerime yazik oluyor bak benim soyle soyle bir projem var bana biraz destek ol bak ben bu kadar biriktirdim ama tabi komik bir miktar isi baslatmak icin sen bana bu parayi temin edermisin babacigim dedi , bana ne len git daha 5-10 yil daha calis kendin yapmi dersiniz yoksa destek olurmusunuz? destek olursaniz soyleyin buralarda yazmasin sonra baba parasiyla oldu derler hic nasil olduguna bakmazlar adamin :p

<< Peynir hanim tam ustune bastiniz ayaginizi kaldirin. Lebdemeden leblebiyi anlayanbir anlayis yapiniz var.Size bol peynirli gunler ozellikle(montereyjack-gouda--mozzerella cheddar in cokbol oldugu)-Oyle insanin kendi cabalari ile is kurmasi,arabave almasi baska bana kocam araba aldi babam is kurdu ailem evimi aldi diye ovunmesi baska ikisi arasinda 57.901 mil var :) arada sirada kendi basarinizla ovunebilirsiniz ama yinede bu ovunmelerimiz kimseyi baglamaz hele burada zaman zaman goruldugu gibi sanal dunya yalan dunya gibi position larda. ;) yani kimseye bir zarari olmaz faydasida olmadigi gibi.

]]

cheese
yazik bulup bulabilecegin bu kadarmi?
seninle ayni seviyeye inilmez...hadi kardesim sen devam et aferin ben senin seviyene kendimi alcaltamam :o

<< Bakiyorum Mr.Mb'un mal varligi cheese, milipa gibi hatunlarin agzinin suyunu akitmis olmali ki bir yagcilik baslamis gidiyor, aman Mr.Mob abi dikkat et!
Rahmetli Nasreddin Hoca bosuna dememis Ye kurkum ye diye. ]]

cheese
:confused:

poemgalaxy
Bakiyorum Mr.Mb'un mal varligi cheese, milipa gibi hatunlarin agzinin suyunu akitmis olmali ki bir yagcilik baslamis gidiyor, aman Mr.Mob abi dikkat et!

Rahmetli Nasreddin Hoca bosuna dememis Ye kurkum ye diye.

poemgalaxy
Senin icin dogru sozler ama. Senin seviyen Hollanda'nin deniz seviyesi gibi alcaktan seyrediyor. Noktayai koymak lazim burda.

truva
Mr mob abi guldum cok ya allah da seni guldursun yalniz bisi diycem kizma simdi milkinis silkinis ablayi elestirirken sen farkinda olmadan benim texacom var deme gafletinde bulunmussun e tabe bu da silkinis ablanin benim dodge um var demesiyle biraz ayni kapiya cikiyo o bakimdan cheese hanim kardes bi parca hakli olabilir kizmaca yok ama bak bi daha soyluyom :D simdinin hanimlar arasi horoz guresine gelinceeee :D candycigi ben diger dosyalarda da okuyom hanim,icten sirin ve yardimsever biri kimseyle de alip veremedigi olmamis mister no ile dalasan sadece o muydu adam sifir kilometre piskopatti yaw forumda herkesle takisti bu da cok normal ;) bu vatan millet meselelerinde de ben okudum bebek dosyasini denizkizi hanim ablam biraz firlama bi abla cabuk sinirleniyo bagiriyo kiziyo falan,elestiriye gelemiyo, bu dosyada da bi yerlerde takismis birileriyle ilk sayfalarda gordum valla :) onun icin ben denizkizi hanim ablaya take it easy calm down, candy ablaya da ugrasmaya degmez diyorum. Bu arada mr mob abi sizin oralarda benzin kac oldu? :D

truva
Valla burda simdi ne desen de kendini savunsan bos milupa abla seni gonullerde hep bana yazdigin o uzunn gorgusuz mesajla anacagiz,hadi canim hadi uza babanin kurdugu ise burda bosa vakit gecirme daha cokk hakaret yiyecege benzersin :p

milkinis
06 06 2004, 17:00
selam roodet, tesekkur ederim, uzun suredir foruma girememistim, is kurma konusundaki deneyimlerini paylasan birileri vardir diye bakmistim foruma, Su an aslinda None profit, gelen gidiyor. :)

milkinis
Hayirli olsun cancan , bizde hala bebek planlari devam, ama sanirim bizim bebekten once boston terrierimizin dogmasini bekliyoruz, esim siralamada bir degisiklik yapti :p .
Bende dusuncelerine katiliyorum yetistirme konusunda, esim ise 18 yasina kadar cocugu egitip sonra kararlarini kendi vermesi yonunde, esiminde dual citizenship konusunda kaygilari var sanirim senin is durumun dedigin nedenler gibi. Herneyse biz su an bizim bebek yerine baska bir bebek konusunda tartismalara basladik.

rooted
Uzun bir zaman sonra tekrar selamlar. Milkinis seni gormek ne guzel, forumdan gittigini sanmistim.. Artik kendi isini mi yapiyorsun ?

MmeCeline
Merhaba,

Benim Suryani baba - Ermeni anne veya musluman baba- katolik anne gibi degisik din ve kulturlerden gelen pek cok arkadasim var.Hepsinin de ortak ozelligi tanidigim en hosgorulu , bilgili ve eglenceli insanlar olduklari.Bir arkadasim soyle demisti
Deliye her gun, bize her saniye bayram ! Annemin bayrami ,babamin bayrami, mahalledeki yahudi arkadasimin bayrami , eh tabii musluman mahallesinde olunca musluman arkadaslarin bayrami sonra gelenekler toreler eglenceler ... Ohooo o , bize her saniye bayram ....

Kisacasi , ben de cocuguma her turlu inanisi anlatip ogretip kendi kararini kendisinin vermesini istiyorum.Turkceyi de benim almanca ,ingilizce, fransizca ve ispanyolcayi konustugum kadar akici ve neseyle konusmasini ogretecegim ona(lara) . Turk dugunlerini , olumlerini , hidrellezi ogretecegim gibi Sukran Gunu , Paskalya , Noel ve yilbasi eglencelerini de bilecek. Bu hayatta yalniz olmadigimizi ve bunun guzelliklerini anlatacagim.

Sevgiler.

Cancan1997
Milkinis-

Esim ve ben de ilk bebegimizi bekliyoruz, kismetse her sey yoludna giderse bu Aralik basi. Ben su anda amerikan vatandasiyim. Bebegimizi Turk vatandasi olmasi gibi bir istegim yok, yanlniz ikimiz de cocugumuza Turkce ogretmeyi Turk geleneklerini, benim dinimi (benim bildigim kadariyla) ogretmeyi planliyoruz (tabii ki Ingilizce ve esimin gelenkeri ve dininin yaninda). Vatandaslik konusunda bizim is nedeniyle bir takim kistilamalarimiz var o nedenle problem olabiliyor ve de dogrusu ben vatandaslik, askerlik gibi konularin o kadar da onemli konular oldugunu dusunmuyorum.

Bu arada tum yazilanlari okumadim ama anladigim kadariyla bu sayfaya satasmak icin gelen cok kisi var. Bir arkadasin belirttigi gibi eger amaciniz kvaga etmek, satasmak ise gelmeyin arkadaslar. Bu foruma katilmak icin esinizin ya da significant other inizin yabanci olmasi gerektigini sanmiyorum, sonucta hepimizin birbirimizden ogrenebilecegimiz cok sey var. Birbirimize saygili olalim yeter, nedense millet birbirine saldirip psikoanaliz yapip duruyor. Benim esim Amerikali benim ailem, onun ailesi bu duruma karismadi, burada bir dolu insanin cenesi durmuyor. Arkadaslar enerjinizi daha pozitif bir yonde kullansaniz iyi olmaz mi.

Herkese iyi gunler.

milkinis
08 06 2004, 17:00
Bir seyi hatirlatmak istiyorum, eminim hepimiz ayni donemlerden gectigimiz, ilkokul, ortaokul ve lisa yillarinda ki, Din ve Ahlak bilgisi Dersini hatirlar, bu derslerdesanirim hemen hemen butun dinlerin az bucukta olsa tarihcesini, peygamberlerini, kendi dinimizin tarihi ve kurallariyla ogrendik diye hatirliyorum, ben gerci Din bilgisi hocalarim konusunda cok sansliydim, gercekten cok kulturlu ve laik ogretmenlerdi, belkide ben farkli din dersi kitabi okudum sizlerden ama T.C. okullarinda okutulan din derslerinde diger dinlere ait bilgiler verildigine gore poemgalaxy'nin dedigne gore 65 milyon kafayi yemis bir sekilde yasiyoruz.

milkinis
Bir aralar o konu Turkiye'nin gundemindeydi, tabiki ulkemizde hersey gundemde bir gun kalir, sonra yok olur, bir ses cikmadi. Yeni nufus cuzdani cikiyor diye duymustum onlarda da ayni sekilde din bolumu var mi?
Bos birakalbilir mi din bolumu? Ben de takildim simdi...
Sonuna kadar inandigin bir sey icin caninimizi veririz degil mi? Ben din degistirmenin cesaretle ilgili oldugunu sanmiyorum bir noktaya kadar, o noktadan sonra nufus memrunun sopasi var :p . Sonucta inancin kendine, aciklamak istersen aciklarsin, istemezsen de kimse bilmez, ama illaki nufus cuzdanimi da degisitiricegim ben, dunyaya ilan edecegim dersen, zaten nufus memurundan dayak yerim filan diye onuda yapmaktan cekinirsin. Ben din degistiren kisiler biliyorum, ama zaten cok musluman degillerdi, yani namazinda niyazinda insanlar olup da din degistirseler belki ilginc gelebilir di, yani anlam acisindan ne bulduklari gibi vs.. yargilama anlaminda degil (yoksa bana ne), ama zerzavattan sayilacak tipler olduklari cok onemli bir sey gibi gelmedi bana onlar acisindan da (yine bana ne), sanki daha cok hiristiyanlikta daha neseli eglenceli bayramlar var mesela Christmass veya easter. Sanki oylesine Bir de Hiristiyan olalim bakalim gibi gelmisti (yine bana ne), onun disinda da sevdiklerine yaranmak icin din degistirenler var (onlardan hele hic bana ne, ama karsiyim).

twilight
Simdi soyle dusunelim, diyelim ki cocuk (kiz veya erkek hic fark etmez), TC Vatandasligina gecti. Nufus Cuzdani cikartilacak, degil mi. O zaman pat diye belge'de hala bulunan bir bolum var; Din'i nedir yeri. Yurtdisinda dogmus farkli kultur ve irklar arasi yetismis cocuklarin durumunda veya bu ortamda buyumus, yeni genci bu nasil etkiler.? Ve, ne kadar aciklansa anlatilsa da, bence pek olumlu etkilemeyecektir. Bu detayi genc bireye anlatmak hassas bir konu olup, cocugun Turkiye'ye ve uygulamalarina bakisini bile etkileyebilecektir.

Ve baska bir nokta da, 15-16 yaslarindaki bir yeni genc icin diyelim, her ne kadar Dinlerin Ozgurce Yasandigi (!) bir ulke olsa da ozgurlukler ulkesi ABD, onun Turk nufus kagidina tam onayi olmadan Islam yazisi girecektir. Bunun gercek hayattaki olumlu/olumsuz iz sonuclari olur mu.. olmaz mi.. bunu yasayanlar, aile bilecektir. Belki de hic bir sey olmaz. Bir tartisma konusudur bu.

candy_girl
Cocuga nufus cuzdani cikarttirilmasi zaten turk pasaportuna da sahip olmasi demek oluyor.Cocuk babanin nufusuna kaydediliyor ve evet din hanesine de direkt islam yaziliyor.Aslinda nufus cuzdanlarindan bu hanenin cikarilmasi gerek diye dusunuyorum cunku namazinda niyazinda musluman bir anne babanin cocugu 18 yasina geldiginde kendi inanisi,mantigi ve istegiyle hristiyan ya da budist de olmak isteyebilir.Cocuklari dinler konusunda bilinclendirmek ve kendi iradesiyle secim yapma sansina sahip olmasina olanak vermek icin aslinda en dogrusu yetkili makamlarin nufus cuzdanlarindan bu kismi cikarttirmasidir.Hangimiz bugun nufus kagitlarimizda din bolumunde yazilan islam ve islam dininin gereklerini tam anlamiyla uygulayan muslumanlardaniz ki acaba? ;) ya da hangimiz islam dinine inanmayip hristiyanliga gecmek isteyecek cesarete sahibiz? buna bizim ulkemizde hangi gozle bakilacagi malum...bilemiyorum...cok zor birseylerin degismesi...

MmeCeline
Sevgili poemgalaxy ,

Dusuncelerinizi aktardiginiz icin tesekkur ederim. Tabii ki kafa utulemiyorsunuz, burada herkes dusuncesini aciklayabilir. Sansliyim ki bugun gorebildim yazinizi.

Benim ne kadar modern kafali oldugum konusunda sizin aklinizda nasil bir goruntu olustu bilmiyorum ve inaniyorum ki gercekleri hic yansitmiyor o goruntu. O yuzden cocugumun metalci olacagina terorist olacagina ya da kaybolup gidecegine dair endiselerinizi silin lutfen kafanizdan. Kaldi ki dogru fikirleri verdikten , guzel olduktan sonra muzikle ugrasmasini cok isterim, benim 83 yasindaki anneannemin en sevdigi muzik grubu Knight Errant adinda bir Turk Heavy Metal grubudur ve Ankara'da konserlerine bile gitmistir.
Tabii bahsettigim grup Black metal yapmiyor, anneannemden anlayacaginiz uzere kulaga hos gelen guclu ve Gilgamis destani Enkidu nun oykusu Ispanyolca'da Don Kisot'tan bahsederek gencleri gercekleri gormeye cagiran esraar eroin gibi kotu aliskanliklara karsi savasan mesajlar veren , Amerikadaki gibi dusuk gelir grubu trailer trash tabir edilen insanlarin aksine Turkiye'de yuksek egitimli genclerin begendigi bir gruptur.

Bilmem siz yatili hic okudunuz mu ? Beni ve kardesimi yatili okula gonderirken 12 yasinda ikimize de iyi-kotu-ahlaksizlik- namussuzluk-taciz her turlu bilgi verildi ailemde ve ben de onlari ornek aliyorum kendime; on tekerlek nereye giderse arka tekerlek de onu takip eder demis atalarimiz.

Annemin babamin ogrettigi gibi benim cocuklarim da okula gittiklerinde sinif gecmek icin degil bilgileri ozumseyip gunluk hayatta kullanmak uzere pratige donusturerek benimle ve babalariyla tartisacaklar. Bakmayi degil gormeyi ve degerlendirmeyi ogrenecekler.

Tabii ki hayatta kimse mukemmel degil ; olmamali da. Ama hatalarindan ders alip dogru yoldan ayrilmamayi ogretebilirsem onlara o zaman gozum arkada kalmaz.

Bir de en onemlisi hosgorulu olmak, kendi bilgisi kadar baskalarinin da bilgilerine deger vermek ve dogru/yanlis onlara da konusma hakki tanimak. Kendini kimseden ustun gormemek ama kimseye de kendini ezdirmemek. Bunlari ogretebilirm diye dusunuyorum.

Cocuklarimin da bana ogreteceklerini saygiyla ve merakla bekliyorum, birbirimizden ogrenecegimiz cok sey olacak.

Bir nokta daha : ben dis uzmani degilim, sadece meslegini cok seven bir dis doktoruyum, hala da ogrenecegim mesleki bilgileri alabilmek icin okula devam edecegim.

Saglikla kalin.

poemgalaxy
Kisacasi , ben de cocuguma her turlu inanisi anlatip ogretip kendi kararini kendisinin vermesini istiyorum.

Sevgili dis uzmani,

Idealist oldugun cok belli ama sana bir tavsiye de bulunmak isterim, boyle bir girisimine hic gerek yok, sonra cocugun kafasini yemesini saglayabilisin, isyankar edebilirsin, hiclik duygusuna sahip olabilir. Idealistlik insanlara bir sey kazandirmaz, onlardan bir seyler calar ve aileye zarar verir. Cocugunu sevgi dolu yetistiriken, kotulugun ne oldugunu da anlatmalisin. Ama izlenimime gore sen sevgini olculu vermek isteyen birisin ama sevginin olcusu mu olur? Bence olmaz, insan cocugunu potansiyel olarak cok sever bu potansiyel aktiviteye gecince kisi cocugunu oper koklar, ona bir seyler alir iste bu da sevgi aktivitesinin dogurdugu sonuclardir. Sen yeryuzundeki dinleri anlatacagina insani ahlak, inasni yasamdan bahset daha cok sey kazanirsin.

Ansiklopedik bilgilerle cocuklarin kafasini gicirdatmak kotulukten baska bir sey degildir. Senin gibi modern kafaliyim ayaklarini izleyen kadinlarin cocuklari ya metalci, ya kokocu ya da hirsiz, ya da terorist oluyor. Ben buna cok uzuluyorum, bir avuc kendini dunyanin en enteli, karizmasi, en kulturlusu sanan bir avuc kadin ve erkegin bu tur cocuk yetistirme egolarindan dolayi cocuklar kotu yonlere kayiyor. Bazi ana-baba da cocugunu sevip ozen gosterir edasindadir dis dunyaya karsi ama icerde cocugunu dover, onlari bakim evine birakir sabahleyin kendisi eglenmeye gider gece 12'de gelir adi single momdir. Cocugu iyi egitmek icin roobotlasmayin, cocugu robotlastirmayin, yeryuzundeki ucubik dinleri anlatarak cocuklarin taze beyinlerini ezmeyin, psikolojik olarak cocuk kendi kafasinda bu tur anlatimlara karsi senaryo kuracaktir, sen Islami anlatirsin Islam'n yasadigi savaslari anlatirsin, bir digeri Hristiyanligi anlatir, digeri Museviligi, bir diger entellektueli Budizmi anlatir sonunda cocuk kafasindaki senaryo ile karsi din benim dinime boyle yapti ben de onlara yapicam der ve sonucta terorist ruhlu cocuklar uretmis olursunuz, siz de herhalde bu duruma bakip ayy ben elimden geleni yaptim dersiniz ama yanlis yaptim demezsiniz cunku egonuz doymamis megolomanliga. Cocuk bu kolay olmuyor, buyutulmuyor, yesili, maviyi , taze havayi anlaticaksin, cicekleri, kokulari, matematigi anlaticaksin, muzigi sevdireceksin, sporu onericeksin, cinselligi anlaticaksin adabiyla, okullarda olsun dis yasmda olsun sarkintilik, tecavuz gibi olaylari anlatip bilinclendireceksin. Oyle su din bu din bu inanisi ansiklopedik vermeye calisirsan kafasi karisacak cocugun, bir ornek daha: Erkek cocuk 12sinde ve aile Islam'da masturbasyon gunah, zorunlu kalinca yapilabilir diyor. Bu ailenin Hristiyan oldugunu dusunun bu konudan hic bahsetmez cocuk kendini dinine adar oysaki o cocugun da psikolojik olarak zaman zaman masturbasyon yapmasi gerekebilir. Aile bu harekete cirkin derse cocuk bu hareketi yapsa bile bir sucluluk duygusuna kapilacaktir. Oysaki suclu cocuk mu yoksa aile mi? O cocuk zaman zaman bu hareketi, rahatlamayi kendisi yapmali ve dogal ihtiyaci olarak rahatlamalidir. Bunlar psikolijiktir, burada bu cocuk o kiza saldirsin, bunu duzsun demiyorum. Iste o aklaki, yasal cercevyi boyle verebilirsin.

Bir diger konu uyusturucunun varligindan bahsetmeniz, kotu oldugunu vurgulayacaksin. Konu gundeme gelirse anlatmazsan cocuk onu guzel ama yapilmasi yasakli sanir. Iste bu dogrultuda arkadasliklar yeserir. Daha lise'de bu tur maddeler satiliyor. Cocugu kabaca uyarmak bir sey kazandirmaz. Bilimsel ama sicak bir havada sunucaksin, ansiklopedik degil. Neyse, kafa utuledim, siz daha iyi bilirsiniz!

Mr.Mob
09 06 2004, 17:00
Benim cocuklarimiza her turlu dini anlatalim,gosterelim 18 yasina gelsin kendisi kafasina gore en uygununu secsin (yada hicbiri sIkkIni kullansin )gibi yaklasimlara pek katilamiyorum.Mesela cocuga Hristiyanligi,(isa peygamberi)museviligi davut peygamberi tabi muslumanligi hz muhammedi anlatarak kafa fazlasi ile karistirilmayacakmi?budizme falan daha gelmedim bile Teoride hepsini anlasin bir tadina baksin gel oglum yada kizim secmece bunlar en iyi dine gel diye yaklasimlar cocugu dinsiz bile yapabilir sonunda cocuk sorabilir Anne -baba niye boyle 3 cesit din var Allah tekdir diyorsunuz bize niye alternatifler sunuyor.sizde Allah bir tanedir ama bizleri tek duzelikden kurtarmak icin A)HristiyanlikB)musevilikC)MuslumanlikD)hicbiri gibi cesitlilik sunuyor secbegen ,hangi cografyada dogduysan o dini birazda mecburen secmek gibi bir durumun olabiliyor.cocuk sorear yine peki musevi arkadasim isak en iyi bizim dinimiz diyor arkadasim mehmette ya bak allah diger dinleri eledi son olarak arap yarimadasina muhammedi yolladi onun icin gelsen musluman ol bak hem senin anan baban turk secenegin yok diyor.Ama amerikada yasadimizdan dolayi sinif arkadasim angelda harbi bir hristiyan katolik oda gel sen hristiyan ol hemde katolik tarafi cok daha hos oluyor protestanligida es gec derde der.tabi diger japon sinif arkadasim yakohomada iyibir budist bana budizmin faydalarini hep anlatir.. :confused:

simdi isa ve davut peygamberlerin son kullanma sureleri gecmis son olarak hz muhammed geldi.Allah milletin kafasini karistirmak icin dunyanin cesitli cografyalarina cesitli dinleri farkli peygamberlerle yolladi .israelde dogan vatandasin musevi olmasi yada turkiyede doganin musluman yada amerikanin kentucky eyaletinde dogan birinin hristiyan olmasi gibi bir gereklilik yada allahin takdirimi var? :)

birde sadece musluman olmakla is bitmiyor si misin sunnimisin protestanmisin -katolikmisin sonra onlar aralarinda naksimisin fettulahcimisin suleymancilar butarafa ben medotist churce giderim sen baptist angel lutherana gider biri ben yehova sahidiyim der digeri mormonlugun guzel taraflarini anlatir.cocuga bunlarin tariflerini nasil yapacaksinzi?Ben turkiyede dogdum anam babam muslumandi sende otomatik olarak oyle oldun mecburen oyle olacaksin diyemessiniz .Hele amerika din konusunda engin bir deniz cinlisi ,hindusu ,hristiyani ,muslumani yahudisi ,budisti -ataisti ,vedaha yuzlercesini barindiran bir ulke cocuk demezmi ne bu cesitlilik tamam cok kulturlulukde gercek ne ?(bu dunyada bunun cevabini bulmak bana gore mumkun degil) ;) Ben Tanrinin varligina inaniyorum ama adi sevgi Ile anilan TANRININ kendi yarattigi insanlarin kafasini nbu denli karistirip birbirlerine dusurerek birbirlerini yok etmeye gidecek kadar goturen bir surece aracilik edecegine inanmiyorum.Tabi iillada bir seye inanmak gerekiyor yasadigim dunyada sevgiye onun gucune saygi gostermekle basliyor hersey.

Cocuklarimiza ne anlatirsak anlatalim ama sevgiyi herseyin kokune temeline sIkica yerlestirerek yapalim bunu birde kafalarini fazla karistirmadan bazi seyleri hur iradesi ile zamanla bulmasini saglayarak ona sefkatin vede sevginin yerinde en limitsizini gostererek.Herseyin en dogrusunu TANRININ bildigine inanan birisi olarak diyecegim bu dunya bana gore TANRININ kafasinda tasarladigi dunya degil Allah bukadar karisikliga ,sevgisizlige,anlayisizliga prim vermez insanlari bukadar kavram kargasasina sokmaz gibi geliyor bana.Neye inanirsak inanalim ama bunu hep sevgi ve hosgoru icerisinde yapalim :)

poemgalaxy
Haklisin dis doktoru kardesim ne diyeyim ki yazini simdi elimde gitarim,Eric amcamdan Layla'yi calarken okudum. Haklisin,umarim hepimizin cocuklari iyi yetisir ve fikir alisverisi de yapmak guzeldir. :) Eric clapton'dan cocaine sarkisini da israrla tavsiye ederim dinleyin dinletiniz her nerede yasiyor ya da yasatiliyorsaniz ;)

poemgalaxy
Evet yatili okudun mu diye sormussun. Yanitim evet, 7 yila yakin yatili mektepte okudum. Hatta yatili okul yasantima dair siirim bile var. Zor gercekten, hayati yakindan taniyorsun ama bir o kadar da senden alip goturuyor bu yuzden cocuklarima tavsiye etmicem.

hearty
21 06 2004, 17:00
esleri yabanci ve hristiyan olanlardan bir ricam var; sanirim konusulmus ama tartismalarda oldugundan butun msglari okuyamadim; cokta vaktim yok; ACABA ailesi bebegin vaftiz edilmesini isteyen oldumu ? ben esimle belli bir karar almistim ama annesi bu hafta tak diye bana cocugu VAFTIZ edebilirmiyiz diye sordu..eslerinin ailesiyle bu durumda olan varsa nasil onlarida KIRMADAN tavir aldiklarini bana anlatabilirlerse sevinirim..

tskler

hearty
biz esimle karar aldik cocuk belli bir karari alincaya kadar ikimizde kendi bilgilerimizi aktarabilecegiz , zamani geldiginde kendisi secer diye, o yuzden onun boyle bir sorusu olmamisti. ama ben ailesine bunu belirtecegini dusundum ve isteseler bile belki sormazlar diyede dusunmustum. Ama esim su an yurtdisinda ama Annesi belkide sohbet amaciyla sordu, bende ters davranmamak icin cok istiyorsaniz yapariz demis bulundum ama sonra istemedigim halde sirf onlari mutlu etmek icin boyle yanit vermis olmak beni rahatsiz etti. Kirmak istememin nedeni bana karsi cok iyiler simdiye kadar bir sorun olmadi , tamamen terslemek istemedim tabiki biraz hazirliksiz yakaladi beni.

Esim'e soyledim annesine evet dedigimi ama aslinda istemedigimi kafana takma diyor ama simdi aslinda istemedigimi belirtmek istiyorum aklima yol gelmiyor, cunku onlara karsi degilde bizim bir karari oldugunu KIRMADAN soylemek istiyorum. Belkide EsIMIN olayi ele almasini beklemeliyimde oda pek takmaz boyle seyleri ..Acaba benim durumumda olan var mi diye merak ettim.

hearty
k2 yanitlarina tskler,

poemgalaxy--- bu kaz kafalikla sana hayata basarilar diliyorum...

kullandigim dilden dolayi diger arkadaslardan ozur dilerim..

K2
Merhaba Hearty ,
Benim esimle boyle bir sorunum olmadi ama dusunuyorum oyle bir durum altinda kalsam kalbimin sesini dinlerdim, herzaman icin icgudulerine guven, kendini rahatsiz edecek karar verme. Esin bu duruma ne diyor ?

K2
Ben boyle bir durumda sizin yerinizde olsam , eger gercekten olmasini istemiyorsam acikca soylerdim ,
cogu seyleri asmis insanlar , oyle kirilma , darilma olucagini zannetmiyorum . Oyle bir durum olsa esinizin sizle olan evliligini onaylamaz ve tepki gosterirlerdi .

Tabiki esiniz daha iyi bilir ailesinin tavrini , eger direk soyliyemem diyorsaniz ve baktiniz ki esinizden hic ses cikmiyor sizde birakin *belki bir gunlere karissin *

Unutmayin ki hayatta herkesi ayni anda mutlu etmek diye bir sey soz konusu degil, siz kendi ailenizi esinizi + bebeginizi ve kenidinizi goz onune alarak seciminizi yapin.

Umarim hersey gonlunuzce olur . ;)

poemgalaxy
Aman hanimlar takintiniza bakin, vaftiz olsun mu olmasin mi? Olsa nolur ki alt tarafi su ile yikanma. Zaten cocuk eninde sonunda kendi istedigini sececek demeniz de cok garip, cocuk babadan anadan ne gorurse alir. Baba kiliseye gidiyorsa Pazarlari o da gidecek ve aliskanlik yapacak, siz zaten gitmiyor musunuz, gidince de masuscuktan ibadet etmiyor musunuz, insanoglu iki yuzludur siz de yaparsiniz bir baskasi da. Ama su sanal sallama ortamda birbirinizi kandirmasaniz ya da kendinizi kandirmasaniz olmayacak! Hani derler ya yalanci kendi yalanina inanmis sizinki de o hanimlar. Madem boyle bir evlilik yaptin birak adam kendi cocuguna dinini ogretsin, nolacak yani ha Musluman ha Hristiyan. Siz ki sanki cok mu inanan insanlarsiniz bir yargilayin vicdaninizi bakayim. Islam dini icki yasak, haram der herkes hadi cogunluk muslumanim der ama icki icer. Sanki siz icmiyor musunuz? Dersiniz gunahini cekeriz, iyi cekin! :D Banane! Boyle 88 boyutlu hareket ederken bir de cikmissiniz vaftiz olsun mu olmasin mi, ayy kirilmasinlar yahu bardak mi bunlar cam mi kirilsin! Konunun dinsel tartismaya donecegi acikti, onemli olan insanin mutlu olmasi ama baskalarinin mutluluguna golge dusurmeden, simdi yazindan mutsuz olduk derseniz iste o zaman ben de derim ki, banane, ben fikrimi soyledim, sanane!
Almissiniz Amerikaliyi zengin, hali vakti yerinde, yaparsiniz tatilleri, oynatirisniz kir atlari, yersiniz balli lokmalari, baconlari, porklari biraz da kocalariniza saygi duyun o zaman adam sizi adam bilmis almis adam etmis! Yoksa Turkiye'de gecim sikintisindan bunalima girip intihar ederdiniz, ya da kirada oturup kocanizin eve ekmekle gelmesini beklerdiniz. Halinize sukredin bir de aynaya bakin ki sizin cogunuzu bu tiple okumus, hali vakti yerine gelmis Turk erkegi almaz. Kocalarinizin kiymetini bilin, bol bol sevisin.

Haa lutfen soft rock dinleyin ki biraz entellektuel dusunun.
Bas agrittiysam tylenon alin gecer.

hearty
23 06 2004, 17:00
tskler koftepilavi

esimden olumlu yaklasim var gerci cocugun bir GODFATHER olmasini asiri istedigini biliyorum ,ayni zamanda deneyimim dogrultusunda ailesine dogru durust aciklama yapamiyacaginida biliyorum kendi aralarinda tartisip duracaklar ; en iyisi bu pazar onlari ziyaret ettigimde guzelce aciklamak.

benim esimin ailesi tipik amerikan ailesi degil fransiz-amerikan oldugundan aile icinde cok baglilar ; esim ailesine cok bagli ; sadece bu isi onlara karsi degilde fikre karsi oldugumu aciklayarak yapmak istiyorum. Daha once politika gibi bircok konuda onlarin karsisinda oldugumdan bunuda ordan kaptigim gicikligima yaptigimi zannedebilirler. :) birde is sadece vaftiz ile bitmeyecek biliyorum ,kendileri haftanin 2 gunu incil calismasi yapip haftada 2 gunde kliseye gittiklerinden yani haftanin 4 gununu bu calismalarla gecirdiklerinden, bir sonraki adim cocugu o yone yoneltmek olabilir. Sadece dini konularda (bu benim ne kadar musluman oldugum yada belkide musluman bile degilim) ile ilgili degil sadece 2 farkli kultur ve inanctan gelmis insanin cocuklari icin verilen karari aile bireylerine nasil iletecegi konusu. Koftepilavi haklisin ESIM goreviydi bunu once yapmaliydi ama yapmamis ,zannediyordumki aldigimiz karari onlara soyledi , annesinden bazi konularda cekiniyor bana soylemiyor ama ben oyle hissediyorum, belkide o yuzden soylemedi evlenecegimizi bile 2 gun oncesine kadar soylemedigi gibi :)

tskler yardimlariniz icin

hearty
milkinis ayni zamanda yazmisiz ; mesajini simdi gordum;

VAFTIZ bende sadace gunah'tan arindirilma diye biliyordum ama 2-3 gundur baska bilgiler ogrendim dogruluklarini arastiricam yada bu konuda bilgisi olan varsa bize veririlerse sevinirim.

1-vaftiz ile katolik oluyorlar ve godfather ve godmother gorevi hem dini egitimi vermek hemde aileye birsey olmasi durumda cocuga destek oluyorlar sorumlulugunu ustleniyorlar , yabanci arkadasim kizlarinin godmother'ini degistirmek icin kliseye tekrar basvurmak istiyor burdan tahmin ettigim bu isin birazdaha derin oldugu.

2-ayrica klise uyesi oluyorlar , ve koruma altina aliniyorlar.

ama bu 2 konuyu tam bilmiyorum duydugum seyler sorucam arastiricam bilgi edinirsem soylerim,sahsen cocugumun daha bu yast abir yana yonlendirilmesi hosuma gitmeyecegi icin istemiyorum. Ama farketmez diyenler icin aileyi uzmeye degmez belkide. Sanirim baska dinle evlenen katoliklerin ailesi bu isi nedense daha aceleye getirmeye calisiyor :) ))) onlarinda kendi endisesi olabilir, herkesin inanci kendine gore ustun ..ve cocuklarini bildikleri gordukleri gibi buyutmek istiyorlar.

daha cok bilgi alirsam paylasirim..yada hristiyan katolik arkadaslarimiz varsa bize bu konuda bilgi verilebilir..

sevgiler

hearty
milkinis dedigin dogru ama bunu biraz artik cocuk katolik bilgileri ile yetistirilmesi gerekiyo diye sunuyorlar ;hatta demin tv de gordum god father'a bundan sonraki dini egitimleri verecegine soz veriyormusun diye soru sordular ; benim cekinmemim sebebi belki baskalarina bunlar bos geliyor olabilir ama bir kere kayinvalideme cocuk uyuyor uyanmasin diye arabasindan almayin dedim diye gitmis aglamis; simdi bunun icin aglayan insana nazik yaklasmak istiyorum :) neyse bulucaz bir yolunu ..umarim dusundugumden kolay olur.
poemgalaxy; bak isteyince adam gibi mesja yazabiliyorsunda niye bilmedigimiz hayatlari yargilar gibi mesaj atip sinirlendiriyorsun adami? bunu yapana kaz kafali derim ben; daha baska seylerde yazmistim ama bosver dedim tanimadigim adam ugrasmaya degmez,
Ayrica yabanci insanla evlendik diye neden her dedigini yapiyormusuz ? sonuc olarak bir evlilik ne benim istedigim nede onun istedigi illa olacak diye birsey yok, bir turk ilede evlilik te ayni sorunlar olabilir ama turk leri dogal olarak daha taniyoruz , bazen yabanci ailelerin herseyi bambaska oluyor, o yuzden Bu dosya altinda insanlar bilgi paylasiyor eger sinema ile ilgili yada politika ile ilgili konusmak istesem gider o dosyada bildigimi sunarim.

ne zengin oldugumuzu(ozelikle amerikada evlenen ler icin boyle bir yargilama var) nasil yasadigimizi hangi sartlar altinda yasamimizi surdurdugumuzu bilmiyorsun .. o yuzden lutfen yargilamalarindan vazgec, eger bir derdin varsa bizlerle soyle gitsin;

burda tanidigim bricok turk zengin falan degil; cogu haril haril calisiyor,esleri calisiyor; geldiklerinde yapmadiklari is kalmamis ; ev aile gecindircem diye ugrasiyorlar , zaten zengin olsa ne olur ? o adminda sikayeti sorusu olmayacak mi soracak ?

yabanci adamin ne ustunlugu varki benden kulu kolesi olucam istemiyosa evlenmeseydi ? su an istemese tak diye bosanirim ?tek korkum cocuk ustundeki haklarim olur ..

Umarim sende (evlimisin bilmiyorum ama degilsen) turk yada yabanci istedigin sevdigin biriyle evlenirsinde evlilikle gelen ince noktalari neden insanlarin bazen en salak konulara bile dikkat etmesi gerektigini anlarsin
Incelikten bahsediyorsun inceligimizden burda oturup millete soru soruyoruz yoksa ben istemiyorum deyip kesip atarim niye kirk kere dusuneyim aman kirilmasin alinmasin diye ?
oki ..umarim bundan sonraki mesajlarimiz daha verimli olur.. verdigin bilgi icinde tskler

milkinis
Benim esim katolik, bebegimiz olunca vaftiz edilmesini istiyor, bu onun icin cok onemli, benim icin cok fark etmiyor, sonucta vaftiz faith icin sanirim, (vaftiz edilmese cennete mi gidemezmis...dogrusu bilenler yazabilirler, sanirim ben esimi pek dinlemedim bu konuda, cok hatirlamiyorum) benim icin farketmiyor cunku inanmiyorum ama esimin istegine ve dinine saygi duyuyorum, bu onun inanci, sonucta vaftiz edildi diye kataloik olacak diye bir sey yok, neye inanirsa inansin yeterki dogru duzgun biri olsun.
Tek sartim vaftiz konusunda , ben sadece vaftiz annesi ile babasini secmeyi istiyorum.
Ama birde kizkardesinin (o da katolik) bebegi su an 1 yasinda ve hala vaftiz lafi edilmiyor...

milkinis
Gunahdan arinma original sin olayi icin sanirim, hala kafam basmiyor ya bu olaya pek ama, Adem ile Havva anamizla ilgili.
Benim esimin soyledigine gore vaftiz olunca katolik olmadigi sanirim, 16 yasinda kilise de bir toren oluyormus o sekilde kiliseye kabulu gerekliymis, benim esim de sanki her pazar kiliseye gidermis gibi bu konuda dindar kesiliyor.

Herneyse benim dinle yada bu konularla sorunum yok, daha bebek ortada yok, benim de esimin stepmom cok dindar, yaninda herhangi yanlis bir sey soylemekten kasilip duruyoruz esimle, hele tv de hicbir sey izleyemiyoruz, 60 lardan kalan dizileri izlemistik biz onlari ziyarete gittigimizde...