PDA

Tüm Versiyonu Göster : Pratik ve farkli yemekler ve puf noktalari; vazgecemediklerimiz..

Sayfalar : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

ipekinIL
01 01 2006, 18:00
Kolay ve lezzetli yemek tariflerini, mutfak bilgilerini, kendi uydurdugunuz lezzetli tarifleri, Amerika'daki farkli tatlarla ilgili deneyimlerinizi ve bu gibi bircok faydali bilgiyi paylasmak icin kurulmustur bu dosya. Hepimize bol afiyetli gunler..

ipekinIL
Ilk pratik tarifler benden.. Bu gece yaptigim ve severek yedigimiz tatlimsak mayhos salata:

1 granny smith elma
2 havuc
1/2 jicama
(Tum miktarlar istege bagli) Hepsini rendeleyip yarim limon suyu ile karistirip afiyetle yiyiniz..

Gecen aksam da sunu yapmistim.. mor lahana, daikon ve havuc salatasi.. ayni sekilde hazirlaniyor..

Yalniz ben kirmizi lahanayi once tuzlayip limonlayip-bazen de sirkeleyip- kendi basina hazirliyorum, genelde dolapta oluyor hep.. sonra alip herseye karistirilabilir..

ipekinIL
Gercekten farkli ve guzel bir tatliya benziyor sule.. malzemeleri toparlayabilirsem denemek isterim..

Gecen gun hazir polenta aldim ilk defa, onu kullanmak icin guzel, pratik tarifler ariyorum.. deneyen var mi?

sulekk
Benden de farkli bir tat ;Lubnan tatlisi (Qushtalliya):
4 cup(bardak) sut,

Yarim kap corn starch,

2 tatli kasigi orange blossom(mazahir olarak satilir Arap ya da Afgan marketinde),

2 tatli kasigi gul suyu,

1 kutu puck cream(Qushta satilir Arap ya da Afgan marketinde),

Uzerini suslemek icin kabugu cikarilmis olarak badem , antep fistigi ve ceviz,

Surubu icin;

2 bardak suyu 2,5 bardak seker ile kaynatin icine limon suyu , 3 kasik gulsuyu ve orange blossom ile edin .
Yapilisi ;

Sutu ve corn starchi bi kaba koyun surekli karistirin hafif ilininca puck cream'i ekliyin isininca blenderdan gecirin , tekrar katynatin , muhallebi kivamina gelince bi kaba koyup sogutun , uzerini findik fistikla susleyin , dolapta sogumaya birakin.

Servisi;

Tatli tabaklara konduktan sonra uzerine surup dokulur , herkes istegi miktarda surup koyabilir...

Cok lezzetli bir tatli afiyet olsun...

zomby
02 01 2006, 18:00
Afrika Ruyasi
Krem santinin icine bir paket kakaolu petibor buskuvi,arzunuza gore ceviz marsmellow,bir kasik nescafe,birde ben icine ayriyetten kuru uzumde koyuyorum bir keresindede donmus blueberry koymustum hepsini karistirip aleminyum folyaya uzunlamasina uzatip buzlukta donana kadar bekletin daha sonra kesip yiyebilirsiniz.Cok kolay ve cok lezzetli bir tatlidir

1 paket Kakaolu buskuvi
1 paket krem santi(Ben marketlerdeki hazir dondurulmus urunlerin oldugu yerdeki whipping topping'den kullaniyorum )
yarim su bardagi ceviz,yarim su bardagi kuru uzum.
1 Corba kasigi nescafe
istege gore kucuk parcalar halinde marsmellow
Not:Buskuviler ufak parcalar halinde krem santiye kirilacak.
Afiyet olsun arkadaaaaslaaar

zomby
Bugdayli sebze yemegi
* 1 su bardağı buğday, haşlanmış
* 2 yemek kaşığı zeytinyağı
* 1 yemek kaşığından biraz fazla domates salçası
* 1-2 patates
* 1-2 havuç
* 3-4 kereviz sapı
* tavuk eti veya kuşbaşı et
* su veya et suyu
* tuz, karabiber

hazırlanması:

1. haşlanmış tavuğu doğrayıp zeytinyağında çok az kavurun. salçayı ekleyip bir iki kez karıştırın.
2. doğradığınız sebzeleri ekleyip 2-3 dakika daha kavurun. haşladığınız buğdayı suyu ile ilave edip karıştırın. bir miktar daha (sebzelerin çok az üzerine çıkacak kadar) kaynar su ekleyin.
3. tuzunu ve karabiberini ekleyip pilşmeye bırakın. pişerken su az gelirse kaynar su ekleyin.

Arkadaslar bu yemegi dun yaptim harika oldu eger asurelik bugday bulabilirseniz denemenizi tavsiye ederim siddetle :)

yardimci
Eger gercek et suyu ile yapilan corbalari veya yemekleri seviyorsaniz ama bulanikligindan sikayet ediyorsaniz, bu suyu kristal gibi yapmanin clarification teknigi; 300 gr kiyma ile 2 yumurta akini karistirin ve bulamaci kaynayan et suyuna karistirin, bir kere karistirdiktan sonra fazla dokunmayin ve boylece biraz kaynatin.Altindan son derece duru bir et suyu cikacak, bu suyu bir kepce yardimiyla dikkatlice tahliye edin

kuzum
size kolay bir dip tarifi,marketlerde satilan Knoor vegetable soup paketinin arkasinda mevcut,Ispanakli dip tarifi hem leziz hemde cok kolay,yalniz tarifte taze sogan diyor,ama ben koymuyorum,sogan ertesi gune kalinca dipin tadini degistiriyor.denemenizi tavsiye ederim.

ipekinIL
aman ne guzel tarifler cogalmis.. ayni hizla devam edelim.. :)

molcyt--su patatesli, peynirli ya da kiymali iclerin de tarifini yazar misin bi zahmet.. mesela hangi tur peynir, yumurtayla karistirip mi, kiymayi kavururken icine neler koyuyorsun filan gibi..

ben de son gunlerde icmeye basladigim nar suyunu tavsiye ederim, kalbe cok yararliymis.. gerci 100% pomegranate juice pahali biraz ama karisimlar da fena degil..

ipekinIL
sagol molcy, canim istedi simdi.. :)

bir kahvalti onerisi.. oatmeal seviyorsaniz uzerine bal, muz, ceviz katarak daha lezzetli hale getirebilirsiniz.. ya da pekmez ve flaxseed meal ekleyerek iyice saglikli bir sekle sokabilirsiniz.. son gunlerde denedigim varyasyonlar bunlar..

ipekinIL
Bir de aklima gelen bir iki tuyo.. Ben genelde mutfak/ev esyasi turlerini BBB (Bed Bath & Beyond)'dan alirim, surekli eve kupon yolluyorlar, gayet hesapli oluyor ve kuponlarin uzerindeki expiration date farketmiyor, gecmis de olsa aliyorlar.. ayrica rakipleri LNT (Linens N Things) ile birbirlerinin kuponlarini da kabul ediyorlar.. Orasi da fena degil ama BBB management olarak filan daha cok hosuma gidiyor benim.. reklam gibi oldu yanlis anlasilmasin, hicbir marka ve sirketle bir alakam yoktur.. sadece tuketici olarak deneyimlerimi sunuyorum..

ipekinIL
yardimci ve verda hosgeldiniz..

yardimci--bizi o engin bilgilerinden mahrum birakma lutfen.. :) yardimci arkadasimiz bu isin mekteplisidir..

verda--ben de peynirlisini yaparim hep o biscuitli tarifin ama degisik iclileri deneyecegim sira geldiginde.. molcy ne guzel anlatmis sagolsun.. simdi AZUMAYA wrappers var dolapta sirasini bekleyen.. onu da ilk defa deneyecegim, Walmart'ta satiliyor, egg roll wraps, yine borek amacli kullanilabiliyor..

ipekinIL
kuzum, zomby, molcyt--annisler sizleri burada da gormek guzel, tariflerinizi bekliyorum her gun! ;)

sule--o verdigin salsa turu tarifi canim istiyor aksamdan beri ama ben cilantro yerine taze maydanoz ve nane ile seviyorum.. nedense cilantro biraz keskin geliyor bana. buradaki su taze yesillik kitligi da deli ediyor beni yani, nerede o yurdumun mis gibi maydanozu, nanesi, rokasi, semizotu.. burada iki kirik dala bir dolu da para istiyorlar! evde yetistirmek lazim sunlari, var mi oyle becerileri olan?

Verda0
Vallahi super fikir olmus bu dosya, ben de pratik bir oneri vermeden edemedim, Ipekin, cok tesekkurler o icli pogaca tarifini denedim nefis oluyor, niye simdiye kadar oyle yapmamisim deiye ah vah ettim bi de ustune :)

Ben de genelde, sunu yaparim arkadaslar, cok pratiktir: Bir kasenin icinde feta cheese, ince ince kiyilmis maydanoz, iki yumurta, ve bir -iki tane rendelenmis domatesi ve karabiber, kirmizi biber,iste hangi baharati isterseniz baska karistirin. Ekmek dilimlerini firin tepsisine dizin, tepsiyi yaglamaniza gerek yok, ekmeklerin uzerine margarin ya da tereyag surun, sonra da o karisimi ekmeklerin uzerine kasikla surun ve firana verin, ustu kizarir kizarmaz firindan alin. Cayinizi demleyin, cok lezzetli ve tam turk kahvaltisi tadinda ekmeklerinizi afiyetle yiyin :) Ipekin baska tarifler de bekliyoruz bu arada :) sevgiler herkese.

Verda0
aa oo icli borek MOlcyt nin tarifiymis, ozur Molcyt :)

sulekk
Simdi de bir Yemen aparatifi , tadi aslinda Meksika restaurantlarinda cipsle servis yapilan salsaya benzer ama daha lezzetlidir ozellikle et yemeklerinde pilavin yanina cok guzel gider,

Zehawiq:

2 Domates, bir dis sarmisak ,bi kac tutam taze celientro , taze nane , bi tutam karabiber , tuz , kimyon , hepsi blenderdan gecirilir , sos kivamina gelince servise hazirdir...

molcyt
IpekinIL ne iyi yaptinda actin bu dosyayi, haydi hayirli olsun.
Benden cok kolay bir pogaca, talas boregi vs. adini siz koyun.
Pillsbury® Grands!® biscuits veya Pillsbury® Golden Layers alinir, oklava ile her bir parcasi kucuk kucuk acilir. Icine hazirladiniz kiymali yada peynirli yada patatesli ic konur ve kapatilir (pogaca sekli verilerek). Isterseniz kare seklinde acip icine kiyma-bezelye-havuc-patates'den olusan (ben mixed vegetables kullaniyorum) ic konur ve talas boregi gibi kapatilir. Uzerine yumurta sarisi surulur, corek otu ve susam serpilip 350 derecede pisirilir. Afiyet olsun.

molcyt
IpekinIL, ben borek icin ic hazirlarken kafama gore koyarim herseyi :) . Mesela;
Peynirli ic: beyaz peynir (feta cheese) 'i catalla ezerim, icine maydanoz, nane, biraz kirmizi toz biber koyarim.
patatesli ic; patatesleri onceden haslayip, ister rendele istersen minik minik parcalara ez. icine gene maydonoz, kirmizi biber, karabiber koy (annem icine cok ince dogranmis soganda koyar).
kiymali ic; kiymayi once biraz tuzla tavada pisir (yagsiz, susuz). Kendi suyunu ceksin ve isine ince ince dogranmis sogani koy ve birlikte biraz daha cevir. Soganlar yumusayinca icine hazir mixed vegetables (kucuk konserve yetiyor) koy ve biraz daga kavur. Sonra ocaktan tencereyi al ve icine maydonoz, karabiber ekle. Eger mixed vegetables yoksa, evde kendine pataes ve havucu haslayip minik kupler seklinde dograyip hazirlayabilirsin. Istersen hic eklemeyebilirsinde. Sadece kiyma, sogan, maydonoz ve karabiber olacak sekilde. Benim icler boyle iste, umarim yardimci olmusumdur.

molcyt
Bugun kolay bir yemek tarifi;

Alfredo fettucini;
alfredo fettucini makarna kaynatilir (normal makarna kaynatir gibi), suyunu suzdukten sonra kucuk kutu half&half eklenir ve onunlada kaynatmaya devam edilir. Half&half miktari tencerenin tabaninda azalinca (iyice cekmeden) ocaktan indirilir ve icine parmesan cheese konur (creamy bir tat olacak) ve karistirilir. Bu arada kusbasi olarak hazirlanmis tavuk gogusleri once yumurtaya sonra galeta ununa batirilip (ben galete unun icine tuz, karabiber, kekik de koyuyorum), yagda kizartilir. makarna ile servis yapilir.

dollydoli
03 01 2006, 18:00
biraz tembel isi olacak ama cok guzel bir tarif buraya koymadan gecemedim

Midye tava

Malzemeler:
36 adet iç midye 1 bardak un 1 bardak kýzartma yaðý 1 adet limon 2 adet yumurta 2 çorba kaþýðý margarin 1 küçük bira Tuz
Yapilis Tarifi:
Yumurtalarý bir delikli süzgeçe kýrýp aklarýný altýndaki kaba akýtýn. Süzgeçte kalan sarýlarýný ayrý bir kaba alýn. Bir tencereye unu koyup ortasýna çukur açýn ve 1 bardak bira, margarin ve 2 adet yumurta sarýsý koyarak karýþtýrýn. Sonra kenara ayýrdýðýnýz yumurta aklarýna bir tutam tuz serpin ve telle köpürene kadar döðün ve bunlarý biralý hamura ilave edip iyice karýþtýrýn. Diðer taraftan bir tavada 1 bardak sývý yaðý iyice kýzdýrýn ve midyeleri teker teker önce bir tabak içindeki una hafifçe bulayýp, sonra biralý hamura batýrarak kýzgýn yaðýn içine atýn. Midyeler kabarýp her iki taraflarý da kýzarýnca delikli bir kepçe ile yaðýný iyice süzerek servis tabaðýna alýn ve üzeri sýcakken tuzlayýp tarator sosu ile servis yapýn. Afiyet olsun...

tarator sosu midye icin

Malzemeler:
1 bardak ceviz içi 1 kalin dilim bayat ekmek 2 dis sarmisak 1 kahve fincani limon suyu veya sirke ¾ bardak su ½ çay kasigi tuz ½ çay kasigi kirmizibiber
Yapilis Tarifi:
Islatilmis ekmek içiyle cevizi et makinesinden bir iki çekin. Ya da havanda iyice döverek ezin. içine ezilmis sarmisak, tuz, kirmizibiber ve limon suyu katin. Yogurt kivamina gelene kadar su koyup karistirin

esracik
Ben de tofu sevenler icin vegi burger tarifi vereyim. Kabak , patlican ve tofuyu makinede cekiyorum, icine istege bagli baaratlar eklenebilir. burger patty sekli vererek grillde pisiriyorum. Istege gore burgerinizi hazirliyorsunuz. Ben kiymayla burger yaptigimdada icine tofu ezip koyuyorum cok cok guzel oluyor.

esracik
Evet Ipek, yumusak tofu kullaniyorum.

Bir de yesil fasulyeyle cok pratik bir salata yapiyorum. Posetlerdeki yesil fasulyelerden aliyorum. Be french cut i tercih ediyorum. Oda isisina gelice firina dayanikli bir kaba alip icine cok az olive oil koyup firina veriyorum. Rengi hafif koyuya donunce icine sliced almond koyup karstiriyorum tekrar firina koyuyorum . 5 dakika kadarda o sekilde pisirdikten sonra servise hazir oluyor.Icine kusuzumude ekledim bir defa, fena olmadi ama uzumsuzu benim tercihim.

Gulllll
Herkese selamlar,

Tofu yapmaz/yemez biri olarak tarifleri dort gozle bekliyorum. Su tofu bana ozellikle cok saglikli pisirilmeli gibi geldiginden kizartma vs sekilleri yapmadim hic. O yuzden firinda zeytinyag+baharat karisimi ile pisirme onerisini cok begendim Sehnaz'cim... Devamini dilerim... :)

Benden genelde hamurisi tarifi cikar arkadaslar, kimsenin gunahina girmeyeyim o yuzden. Ama biz de kari koca kahvalti canavari oldugumuz icin size Pazar kahvaltilarinda cesni olabilecek bisiler yazayim.

Birincisi muhammara ama ekmekli degil, beyaz peynirli...

Ayni miktarda ceviz ve beyaz peynir, biber salcasi (yoksa domates salcasi+pul biber karisimi), sarmisak, bolca kimyon, biraz zeytinyagi ve limon suyu cok iyi ezilip karistirilip ekmek uzerine surulup afiyetle yenilir. Ancak bu cok yaramaz bisi, sucuk gibi bir tadi oluyor ve muthis ekmek yediriyor. Ben evde minik kepekli sandvicler uretip -ortadan kesip- iclerine surup kanape olarak misafir geldiginde de ortaya koyuyorum. Cok yaramaz bisi iste... :)

Obur tarif de yumurta salatasi.

Haslanmis yumurtalar minicik minicik dogranir, coook bol maydanoz, biraz yesil sogan, azicik zeytinyag, limon suyu ve biraz kirmizi pul biberle karistirilir.

Cok basit ve saglikli...

ipekinIL
minnos-- en son ben de ispanagi pirinc yerine bulgurlu yapmistim.. :) Ben bir de icine biraz havuc dogruyorum ufak ufak, guzel bir cesni veriyor.. Tereyagi yerine de zeytinyagi kullaniyorum..

Bu arada mustard/collard/turnip greens, rutabagas, bok choy, Swiss chard, fennel bulb deneyeniniz var mi?

Dun tavada tortilla arasi peynir seklinde gozleme turu basit bir tarifle gecistirdim.. Her tur tortilla, peynir olabilir, evde ne varsa.. ben bazen icine cok az taco sauce da damlatiyorum spicy istersem.. ya da taco/Mexican cheese mix.. Ikiye katlayip yapmak yerine bana iki butun tortilladan quessedilla misali yapip sonra ucgen ucgen kesip yemek daha kolay geliyor.. en pratik ve acil durum tariflerimdendir.. tabii evde artik tavuk, et ne varsa onlar da eklenebilir..

ipekinIL
esracik-- yumusak tofu kullaniyorsun herhalde burgerler icin?

ben de gecen gun extra firm tofu ile stir-fry yapmistim, mantar, sebzeler filan, guzel oldu ama tofuyu daha iyi kizarmasi icin basta koymak gerek herhalde (cogu tarifte sebzelerden sonra ekliyorlar).. biraz yumusak oldu son eklenince.. tofucular ciksin one.. ;)

ipekinIL
dun soyle cok faydali bir siteye dustu yolum, healthy nutrition uzerine.. paylasmak istedim.. <a target=new href=http://www.healthcastle.com/]healthcastle[/url]

ipekinIL
aman Sehnazcim, sebzeden baliktan guzel ne var.. sen de yaz denedigin degisik kombinasyonlari, ozellikle de tofu deneyimlerini..

bu aksama ne yapmali acaba?.. ;)

minnos11
1 kg haslanmis ispanak
yarim su bardagi haslanmis bulgur
tereyagi
tuz, karabiber.

Yagi bir tavada eritin, biraz sarmisak ekleyebilirsiniz eger seviyorsaniz. Ispanagi ilave edin, bulguru ilave edin. Eger elinizin altinda varsa tavuk suyu, yoksa normal su katin. Az olacak suyu. Bir guzel hepsini karistirin, yogurtla servis yapin. Cok nefis oluyor. Alkin'da cok seviyor bu yemegi.

sehnazlonga
sevgili arkadaslar merhabalar- IPEKcim ellerine saglik, cok guzel bir dosya olmus. biz pek etci olmadigimiz icin ben daha cok sebzeyi soy, koy pissin, altina corba, yanina da salata/cacik ve pilav/makarna yap veya balik yap usulu bir insanim. onun icin tarif vermekten ziyade okuyacagim sanirim. ama tofuyu gorunce dayanamadim- tofuyu genelde az pisirmek daha iyi imis. ben sert tofu icin- uzerine zeytinyagi baharat koyup firinda yapmayi da iyi buluyorum. ama hepsini dunyadan kaldiracagiz desler yumusak tofu kalsin derim.

MOLCYT pogaca tarifin harika duruyor. kahvaltisever esim icin bu haftasonu denemeye koyacagim sanirim.

ZOMBY afrika ruyasinin adi yeter!

ellerinize saglik hepinizin.

sevgiler.

zomby
04 01 2006, 18:00
Sehnazcim ekmek ustu beyaz peynirli tarifi bende yapiyorum fakat neden peynirler erimiyor.Firinda yaptigim halde beyaz peynirleri erimemis halde buluyorum neden acaba?

cevizagaci
Guzel bir dosya olmus. Eline saglik ipek,

Madem kahvaltidan konusuluyor ben de sebzeli omlet tarifi vereyim. Isteginize gore azaltip cogaltabiliyorsunuz. istediginiz kadar yumurtayi iyice cirpin bir kenara koyuni icine biraz tuz ve karabiber ekleyin. Bir tavada az bir yag ile, ici yine istediginiz kadar yapabilirsiniz,ben yarim sogan 4 dis samirsagi iyice dogup ben, su hazir dovulmus samirsaklardan kullaniyorum bir tatli kasigi kadar, daha onceden kaynattigim brokoliyi, kabagi ve isteginize gore istediniz sebzeyi koyun, koyup karistirip yesil biber ve mantari, sebzeler diri olacak sekilde pisiriyorum. sebzelerin cok yumusamamasina dikkat edin.
Cirptigim yumurtayi teflon dibi tutmaz tavaya dokun tabiki her servisi ayri olarak, alti kizarip uzeri de katilainca sebze karisimini yumurtanin yari tarafa koyun obur tarafida uzerine kapatin. Yani pohaca gibi. isterseniz bu karisimin uzerine yumurtayi kapatmadan peynir koyabilirsiniz. sonrada servis tabagina kaydirin. Kaydirin diyorum almaya kalkarsaniz yumurta kirilir ve hic hos goruntu olmaz. Afiyet olsun.

siltara
Benden de cok hafif ve lezzetli bir yemek tarifi, yapiimi ve pismesi super kolay ama super de lezzetli;

ACIL LEZZET

4-5 kabak (daha cok ya da az olabilir)

1 yemek kasigindan az biber salcasi

1 yemek kasigindan daha da az domates salcasi ( her iki salca nin eklenmesi tavsiye edilir ama yoksa sadece biri de olur)

1 taze sogan (istege gore)

tuz

marketlerde satilan kurutulmus dere otu (Dill)

zeytinyagi

sosu icin;

yogurt

sarimsak

uzerini suslemek icin istenilen baharat

Kabaklari ikiye kes ,

zeytinyagi ile salcayi az kavur uzerine kabaklari at, sogan varsa at,

tuz , kurtulmus dere otu... Orta ateste kpagini kapatipo ara sira karistirarak pisir,

kabaklar yumusayinca , YEMEK DE PISMIS OLUYOR.

Sicakken uzerine onceden hazirladiginiz sarimsakli yogurdu dokup afiyetle yiyin,

Cok hafif ve acayip cabuk pisen ,

benim en aciktigim zamanlarda, yemek yapmaya usendigimde, yaptigim acil lezzettir!!!

Tavsiye edilir.

ipekinIL
Gullll hosgeldin-- ay sorma o muhammaraya bir takildik su aralar, hakkaten cok yaramaz bisi! ;) Ben ilkini ceviz yerine pecanla yapmistim (evde o vardi), ikincide cevizle.. bir fark gormedim ben, ikisi de cok guzeldi, hatta esim bayilip ise bile goturdu ogle yemegi yerine.. Yalniz ben ekmekli yaptim, peynirlisini okumustum ama henuz denemedim.. ilk firsatta deneyecegim..

Dun artik dolaplara sigmayan leftover'lar toparlansin diye pek birsey yapmadim, sadece ek bir salata ile hallettik isi.. Cilekli baby spinach salatasi, ceviz de var.. Zaten cevizi su ara mumkun olan herseye eklemeye calisiyorum, Omega-3 deposu malum, tadini da cok severim.. bugun de bakalim kendime gelebilirsem insallah (Emre sagolsun uykusuzluk dizboyu) birseyler yapmak istiyorum.. sizlerde ne vardi dun gece yemekte?

ipekinIL
Sehnaz, benimki de bayilir humus ve turevlerine.. Vakit yoksa konserve nohut da kullanilabilir, varyasyon olarak da nohut yerine beyaz fasulye ya da bilimum degisik fasulyeler kullanilabilir (bean dip misali); tahin de konmayabilir, caniniz nasil isterse..

Bir de beyaz fasulyeden yapinca ona rosemary guzel yakisiyor, gittigimiz bir balik lokantasinda bunu getirirler sak diye masaya, yanina da nefis Turk tipi ekmek (Bosnali firindan aliyorlarmis, sordum),pamuk gibi bisi cok yedirtiyor insana.. baliklar gelmeden doyariz genelde, cok guzel.. evde de denedim bu bean dip'i, fena olmadi..

siltara, ben de bayilirim kabakli karisimlara, boyle salcalisini da kesin denemek lazim.. Benim de eskiden beri cok yaptigim farkli bir kabakli tarif geldi aklima.. soyle:

Kabaklari ister rendele, ister ufak ufak dogra.. Sivi yagda pisirirken icine taze nane at.. goz karari biraz pistikten sonra icine 1 ya da 2 (istege ve kac kabak kullandiginiza bagli) yumurta kir, karistir.. tuz, karabiber ekle.. nanenin bir kismini bu asamada da katabilirsiniz..

Sonra da uzerine ister yogurtlu, ister sade afiyetle ye.. ustunu de kirmizi toz biberle susle.. Rendeleyip yaptiysaniz soyle kayik tabakta meze misali sunum guzel oluyor.. Ben de acil yemek olarak cok yapardim bunu.. bak canim istedi simdi, evde kabak da yok.. ;)

sehnazlonga
aaa e ben buraya sabah 2 tane tarif yazmistim, post edilmemis, hay allah. ne demistim orada? GULcum ekmeksiz muhammara tarifi icin cok tesekkurler, haftasonu annemle babam geliyorlar, babam cok sever, ona surpriz olarak yapacagim.

benden de 2 cok kolay tarif: kahvalti icin (gerci bu bilinir bayagi herhalde)- 1 yumurta, bol taze dereotu, beyazpeynir. catalla ez, ekmeklere sur, 5-8 dakika arasi broil et, yeme de yaninda yat.

bir de humus: geceden bir paket (2 cups civari) nohut islatilir (chickpeas/garbanzo beans), sabah mumkun olan en az suyla haslanir. blender'a atilir, yarim limon suyu, 1-1.5 corba kasigi dovulmus sarimsak eklenir, ayrica zeytinyagi (daha saglikli isteniyorsa, az yag gerektigi kadar da su) eklenir. cekilir. icine arzu edilen miktarda tahin ve istenirse tuz eklenir. ilikken yenmeye baslanir, kalan olursa ( :) ) dolaba atilir, oldukca uzun omurludur.

yalniz dikkat: bu ulkede tahin raw/roasted/salted/unsalted gibi cesitli kombinasyonlarda olabiliyor. ben (ados dayedigi icin) raw, unsalted aliyorum ama sanirim roasted'in tadi bizim tahine daha yakin.

sevgiler, afiyetler

cevizagaci
05 01 2006, 18:00
Sevgili ipek,

sagol. Bebek buyutmek dosyasini okuyorum arada. Masallah cok guzel goturuyorsunuz. Pek tecrubeli annelere ihtiyaciniz olmuyor.

Bizim evde sebze turu seyler cok yeniyoor. cokda kolay oluyor tavugun yanina falan.

Mesela ben fasulyeyi hic dogramadan butun butun yaparim. Yagda sarimsaklari kavuruyorum sonra sogani ekliyorum beraber soganlar olene kadar pisiriyorum fasulyeleri ekliyorum tuzunu karabiberiini ekleyip, biraz pisiriyorum. Sonrada genelde ben hazir tavuk sularindan ekliyorum. Hatta bu tavuk sularinin diyet olanlarida var. Bes dakika daha pisirip, fasulyeler sararmadan, esim fransiz mutfagi culinary mezunu, sebzeleri asla cok pisittirmez, kutur kutur olmasi lazimmis, indiriyorum. Genelde brokoliyi falan hep boyle pisiririm. cok az haslayip 1 dakika kadar.

ipekinIL
cevizagaci-- hosgeldin, kidemli anneleri burada gormek ne guzel.. cocuk dosyasina ugramiyorsun pek ama artik?

dun aksam yerimden kalkacak pek halim yoktu, son anda soyle uydurma birsey yaptim..

--2 havucu biraz zeytinyaginda kavurup uzerine de sogan tozu ekledim biraz (evet soganla bile ugrasacak halim yoktu, zaten bir de bende pismis sogan fobisi oldugu icin ya toz olacak ya da iyice rendelenmis su gibi olacak yemege konan sogan)

--sonra icine bir kutu 'diced tomatoes' ekledim-- tabii tazeyle ugrasacak haliniz varsa daha da guzel olabilir, gerci ben konserve pek birsey sevmedigim halde domatesleri cok kullanisli buluyorum, tadi da guzel.. hem ozellikle kis aylarinda buradaki tatsiz plastik domateslerden cok daha iyi ve ekonomik oluyor konservesi..

--2 dis de sarmisak kiyip ekledim.. (optional)

--biraz pistikten sonra bir kutu dondurulmus bezelyeyi de kattim, dolapta hazir haslanmis patatesim vardi uc tane, onlari da sona dogru ekledim.. cigden de olur.. bir de tuz, karabiber, kirmizi biber.. sonra hafif ateste pisiyorlar, su azaldikca ekledim biraz..

--en son da.. cozulmus kiyma yoktu dolapta, onun yerine Morningstar Farms'in 'kiymasini' kullandim. Cok kolay oluyor, cozme ve pisirme derdi olmadigi icin.. pre-cooked zaten, yemegin sonunda ekliyorsun, simmer ederken.. hem de soy oldugu icin protein deposu, et yemeyenlere de guzel bir alternatif..

yanina da yesil soganli, marullu, taze domatesli bir salata.. afiyetle yenir.. esim cok begenmis olmali ki sabah kalktiginda bile 'aksamki yemek cok guzeldi' diye tesekkur ediyordu hala.. :)

ipekinIL
deminki bezelye tarifinde et, kiyma ve de benzerlerini eklemeniz sart degil.. zaten normal et ya da kiyma olsa tabii en basta bunlari kavurmak gerekir.. benim zaten etsiz birsey yapmakti niyetim, son anda dolapta Morningstar Farms'in 'kiymasi' carpti gozume, neden olmasin deyip ekledim.. yani onu da koymaniz sart degil, sirf sebzeler de yeterli..

ipekinIL
cevizagaci-- oyle bir es her eve lazim ;) cok biliyorlarsa kendileri yapsinlar, benimkine oyle deyince bir daha sesi cikmiyor.. gerci o da diri sever sebzeleri..

fasulye deyince benim de aklima geldi, cok onceleri yaptigim basit uydurma bir salata turu.. ayni bizim zeytinyagli fasulye tadinda oluyor..

1 kutu konserve yesil fasulye (French cut) acilir, suyu suzulur.. cukur bir tabaga alinip uzerine biraz zeytinyagi, tuz, karabiber, garlic powder.. (istege bagli bilimum baharatlar olabilir).. bir taraftan da taze domatesler ufak ufak dogranip eklenir ve hepsi karistirilip afiyetle yenir.. az limon suyu da yakisir..

hatta annem geldigi zaman bizim normal zeytinyagli fasulyeden yapmisti, esim onu yedikten sonra bana donup ben seninkini daha cok seviyorum dedi.. benim bu uydurma sey icin.. :) cok pismis sevmiyor o da sebzeyi iste..

Peppercim-- sen de hosgeldin, ben de nerelerde bu kiz diyordum.. tariflerini bekliyoruz..

Peppermint
ipek'cim cok guzel bir dosya acmissin, ellerine saglik. :)

ben de kolay bir corba ve degisik bir tur sebzeli borek tarifi vereyim.

domates corbasi,

1 lt sut
1 lt domates suyu yada iki kucuk kutu domates puresi
2 yemek kasigi un
1-2 yemek kasigi sivi yag veya tereyag
tuz, karabiber
uzeri icin kasar peynir rendesi

kullanacagimiz sutten bir bardak alip icerisinde unu iyice cozuyoruz ( sonradan topak topak olmamasi icin ) yada yagda kavuruyoruz ( iki sekilde de olabilir ). un cozuldukten sonra kalan sutu ve domates suyunu/puresini tencereye bosaltiyoruz. karistirarak isitiyoruz. biraz isininca yag ve tuzu ekliyoruz ( onceden unu kavurmak icin yag kullandiysak sadece tuzu ). kaynayincaya kadar surekli karistiriyoruz. boyle boza gibi koyu bir kivama gelince altini kapatip tabaklara paylastiriyoruz. uzerine kasar rendesi ve karabiberle servis yapiyoruz.

sebzeli borek,

malzeme miktari istege bagli. kizartma olmadigi icin hafif bir borek.

kabak ( rendelenmis )
havuc (rendelenmis )
lahana ( rendelenmis )
taze sogan ( kucuk kucuk dogranmis )
bezelye
pirasa ( ince ince dogranmis )
soya filizi
soya sosu
1 tatli kasigi kori
2 yumurtanin aki
sade misir gevregi
yufka
zeytinyagi ( goz karari )

kabak, bezelye ve pirasayi hasliyoruz. sonra butun ic malzemeyi tavada zeytinyaginda kavuruyoruz.sonra altini kapayip icine bir tatli kasigi kori, 1 veya 2 corba kasigi soya sosu, azcik tuz ( soya sosunda yeterli tuz olabiliyor ) atip hepsini karistiriyoruz. sigara boregi seklinde yufkalarin icine koyup sariyoruz. baska bir kapta sade misir gevregini ufaliyoruz. ( bir torbanin icinde havanda dovebiliriz ) 2 yumurtanin akini ayirip icine bir cay bardagi su koyuyoruz. borek dilimlerini once yumurta akina sonra misir gevregine bulayip borcama diziyoruz ve firinda pisiriyoruz.

neredeNereye yagmur
06 01 2006, 18:00
Herkese selam
Bende gecenlerde sogani yesil biberi dograyip kavurdum sonra 10 tane orta boyda mantar ve domateslerin kabugunu soyup kup kup dograyip icine attim biraz karabiberle tuz ilave edip 4 tane cirpilmis yumurta ekledim birkac dakika pisirdikten uzerine kasar peyniri rendeleyip sonra taze ekmekle bir guzel yedim...

cok kolay ve pratik afiyet olsun :)

sevgili ipekin tulumba.com yiyecek siparisi verebilirsin ben cok memnunum kitap cesitleri telefon kartlari derken iyi bir site bi bak istersen ;)

ipekinIL
06 01 2006, 18:00
Dun gece sosis sote (biberli, domates soslu), yanina da ne zamandir merak edip denemek istedigim polentayi yaptim, pan-fry seklinde.. ama bizim pek hosumuza gitmedi acikcasi, tatsiz tutsuz bisey.. corn bread cok daha iyi ona kiyasla..

sosisin yaninda bir de taze mozerella iyi gitti ama.. Sam's club'tan almanizi tavsiye ederim, daha buyuk poset ama tabii ki daha hesapli..

netten Turk yiyecek satan sitelerden ismarliyor musunuz? neler aldiniz, nasildi, hangi siteleri tavsiye edersiniz?

minikserce
07 01 2006, 18:00
Sutlu tatli sevenler icin Yalanci Keskul:

1 lt sut (arti yarim bardak daha nisastayi ezmek icin)
8 corba kasigi toz seker
1 adet yumurta sarisi
3 corba kasigi misir ozu nisasta
2 corba kasigi hindistan cevizi rendesi (yanliz tatlandirilmis olanlardan guzel olmuyor bulabilirseniz Turkiyedeki gibi ince kiyilmis olan ve sekersiz olandan)
1 paket vanilya

Sut ve seker karistirilarak kaynatilir, yumurta sarisi, 1 corba kasigi hindistan cevizi rendesi yarim bardak sutle iyice ezilir. Kaynamakta olan sekerli sutun uzerine yavas yavas konur ve karistirilir. Bir iki tasim kaynadiktan sonra atesten alinir ve vanilya katilir. Kapak kapali olarak 10 dk. dinlendirilir. Sicakken kaselere konup uzerine kalan hindistan cevizi rendesi dokulur ve soguk olarak servis yapilir.

yardimci
07 01 2006, 18:00
SOYA SOSLU VE SEBZELI TAVUK KALCA
Tavugun sadece kalca kismi(thig)5-6 tane(uzunlamasina serit halinde kesilmis
1 julien yani uzunlamasina dogranmis sogan
1kirmizi ve yesil dolmalik biber
1 ince ve uzunlamasina dogranmis havuc
soya sosu

biberler ve havuc once biraz yagda pisirilicek
Tavugun bu kismi zaten yagli oldugundan tavuklar yagsiz tavada tek basina renkleri kizarmaya donunceye kadar pisirilicek, bu asamada sogan ve onceden psirdiginiz sebzeleri ilave edin, soganlarda oldugunde, atesten almadan hemen once soya sosunu ekleyin.

zomby
08 01 2006, 18:00
Ladyfingers'li bir tarif lazim bana arkadaslar :) kolay olsun bir zahmet

yardimci
Ipekin merhaba,

Bende esime tavugun gogsunu yediremiyorum :) )), ama bu tariftede tavugun gogsunu zaten kullanabilirsin fakat gogus kisminin icte kalan filet mignonuyla daha hos olur.

yardimci
Zomby ladyfinger'in bulunmasina neden olan tatli yani charlottun tarifini veriyorum ama, uzgunum cok kolay bir tarif degil, benim tariflerin hepsi buna benzer oldugundan pek istirak etmiyorum o yuzden :) )))) ama ortaya cikan seyin dort dortluk bir pasta oldugunu dusunursenizde oldukca kolay bir tariftir, cunku pandispanya yapimi hem ladyfinger dan daha uzun zaman alir hemde suslemesi ve kremasi risklidir, ama zaten ladyfinger lari istediginiz sekilde sikarsaniz, bastanda suslemeyi yapmis oluyorsunuz :) )). Bu arada olculere kesinlikle guvenebilirsiniz Le Cordon Bleu recetesidir, ve defalarca denenmistir.

ARMUTLU CHARLOTTE
LADY FINGER YAPIMI:
6 yumurta aki
6 yumurta sarisi
185gr seker
185gr un

ARMUTLU KREMA YAPIMI
300gr sekersiz krem santi
300gr armut puresi
60gr seker
6 jelatin dali
50gr armut likoru yada armut alkolu
1dal gercek vanilya veya toz vanilya
ITALYAN MERINGUE YAPIMI:
2 yumurta aki
125 gr seker
50gr su
ISLATMA SURUBU YAPIMI
200gr seker
200gr su
Armut likoru yada armut alkolu
HAZIRLANISI
Lady finger
Yumurta aklarini beyaz kopuk halini alincaya kadar cirpin, baska bir kapta da yumurta sarilarini renkleri acilincaya kadar cirpin.Sekeri, her ikisine esit olacak sekilde bolup, cirpma esnasinda yavasca ilave ediyoruz.
Cirptiginiz yumurta sarilarini, beyaz yumurta kopugune bir spatula yardimiyla yavasca karistiyoruz, en son unu dokup bunuda yavasca karisima ilave ediyoruz.Bu karisimi ucuna 10 numara bir ucluk taktiginiz sıkma posetine doldurun.
Sarlotu yapmak icin dibi olmayan bir cembere ihtiyaciniz olacak cevresi 16 cm olanlar sizin icin uygundur.
Pisirme kagidi serdiginiz tepsinin ustune kalemle cemberinizin capi kadar yuvarlaklar cizin.
3 tane yuvarlagi, sarlotun ustu, alti ve ortasi olacak sekilde doldurun, en uste konulup dekor olacak sekli papatya seklinde sikabilirsiniz, diger ikisi gorunmeyecegi icin onemli degil.
Kenar olacak lady fingerlarida cemberinizin icini saracak buyuklukte ve parmak seklinde bitisik halde sıkın.Tepsiniz yeteri kadar uzun degilse ,parcalari birbirine ekleyebilirsiniz,bu belli olmayacaktir.
Butun sekillerin ustune bolca pudra sekeri sepeleyin,bu onlarin daha guzel pismesini ve renk almasini saglayacak. O nceden 180 derecede isittiginiz firinda bu sekilleri 20-25 dakika renkleri pembelesene kadar pisirin
.Sekiller pistikten sonra telin ustunde sogumaya birakin.
Italyan meringue:
Suyu ve sekeri 118 dereceye gelecek sekilde birlikte kaynatin(basit bir seker derecesi kullanmalisiniz)
Bu arada yumurta aklarini beyaz kopuk haline gelinceye kadar cirpin.
Sekerimiz 118 dereceye geldiginde atesten alin ve cok yavas sekilde yumurta kopugunun icine elektrikli bir mikser yardimiyla karistirarak ilave edin, cirpma islemine karisim soguyup katilasana kadar devam edin.
Bunu buzdolabinda muhafaza edin.
Islatma surubu
su ve sekeri bir tasim kaynatip, sogumaya alin ve iliklasinca icine armut alkolunu ilave edin.
Kremanin yapilisi
Armut puresini ikiye ayirin.Bir yarisinin icine soguk suda 5 dakika beklettiginiz jelatinleri koyup hafif ateste purenin icinde jeatinlerin erimesini saglayin,sekeri ilave edip atesten alin.Diger beklettiginiz purenin yarisini buna ilave edip isisini dusurun.Icine vanilyayi ve armut likorunu karistirin.
Bu karisima italyan meringue’i ve sekersiz krem santiyi ilave edip iyice karistirin.
Sarlotun yapimi
Cemberin kenarlarina hanim parmaklarini doseyin ve en dibe yaptiginiz yuvarlaklardan birini yerlestirin bunlari bir firca yardimiyla islatma surubuyla yumusatin.
Kremayi cemberin yarisina gelecek sekiilde dokup armut parcalari sepeleyebilirsiniz,bunun ustune diger yuvarlagi yerlestirip islatin, tekrar krema ile butun cemberin icini doldurun.
Dilerseniz en ustu yaptiginiz papatya sekliyle tamamen kapatabilir yada kremayi duzlestirebilir ve armutla susleme yapabilirsiniz.Sarlotu bir sure buzdolabinda bekletip kremanin sertlesmesini saglayin.

yardimci
ipekin, keske yakin olsakta, gonderebilsek birbirimize :) )), bu arada neredesiniz siz?

yardimci
Ipekin evet fazla uzak degilmisiz, ucakla gondersek en fazla 1 saat 20 dakika,kremasi inmeden yetisir :) )). evet biz Nashville de yasiyoruz, esim burada ogretim uyesi.

yardimci
Mone merhaba, seni gordugume cok sevindim, sen soyleyince hatirladim, evet en son ben mesaj atmistim :) )) ama gecen gun aklima geldin,nasil gidiyor her sey?

yardimci
Benim inanilmaz sevdigim bir istah acici
Domatesli ve feslegenli Bruchetta
Eger bulabilirseniz koy ekmegini kizartin, kizarmis ekmegin ustune sarimsagi direk olarak surterek surun, ustune iyi kalite bir zeytinyag gezdirin,

domatesleri ve taze feslegeni ince ince dograyip ekmegin ustune koyun, bu ekmek izgara patlican dilimleriyle de gayet iyi oluyor.

yardimci
Newsy o zaman, bir italyan recete daha;

1 paket Tagliatelli(taze bulabilirseniz tabiki daha iyi)
250 gr krema
1 tane orta boy tatli sogan(echolatte olursa daha iyi, 3 tane)
100 gr lardon(danasini bulmak cok zor oluyor)
tagliatelliyi haslayin, ve suzun
sogani cok az bir sivi yag ile pembelestirin, arkasindan lardonlari ekleyip soganla birlikte pisirin, ve ardindan kremayi ekleyip kaynadiktan sonra tagliatelliyi ekleyin, ustune fresh karabiber cekip, servis yapin

ipekinIL
yardimci--benimki tavugun gogus etinden baska yerini yemez, ona gore tarifler de bekliyorum..

minikserce--iyi oldu sagol, bu aralar hep sutlu tatlilar istiyordu canim..

ipekinIL
sule-- bugun puck cream aldim marketten, sirf senin tarif icin.. ne oldugunu bilmiyorum bile.. malzemeleri tamamlarsam insallah deneyecegim tatlini.. sen nereden ogrendin bu tarifi?

ipekinIL
gunel-- bana da ara ara peynirli kadayif yani kunefe krizi gelir.. ama iyisini bulmak zordur (Turkiye'de bile), hele buralarda.. var mi elinde guzel tarif olan ve evde yapan?

yardimci--tarifin cok klas duruyor, bi zahmet yapip da yollasan sen onu bana.. ;)

ipekinIL
Bu arada balik (salmon) defrost ettikten sonra dolapta kac gun bekleyebilir? Unuttum gitti birkac gundur insallah bozulmamistir..

ipekinIL
yardimci--St.Louis civarindayiz ama IL tarafinda, size fazla uzak degil aslinda (Nashville'di di mi?) esin ne is yapiyordu bu arada?

bizim salmon bayagi iyi gozukuyordu simdi de mis gibi firindan yeni cikti.. Wild Ocean caught whole salmon fillet--kocaman bisey.. ancak defrost olmustur dolapta.. Super Walmart'tan bulabilirsiniz cok da ucuz, koskoca sey $5. Tavsiye ederim, hem farm-raised salmon icin bi dolu kotu laf ediliyor.. herseyin dogali guzel tabii, yapay sey ancak o kadar olur..

sulekk
Merhaba ;

Fairfax'daki Temel Restaurant'in meshur ezogelin tarifini kaptim , suan yapiyorum sizlere de aktarayim ,

Sogani kavurun , icine kirmizi mercimekleri ekleyin ve kavurun , isin sirri iyice kavurmakta , sonra suyunu ekleyin corbanin ve mercimekler pisene kadar ocakta tutun , ayri bi kapta , tereyagi ve salca bi kasik un , nane bunu pisirinn ve uzerine soguk su ilave edin ama muhakkak soguk olsun , sonra bunu tarifin icine ekleyin , tuz karabiber , defne yapragi ( bay leave) , kirmizi biber ilave edip tekrardan pisin kivamina gelince ocagi kapatin....

sulekk
Bu da iyi tarifini acik artirmayla sunacak newsy galiba :)

sulekk
Ben somonu bi teriyaki sosla seviyorum , biliyorum kotu amqa balik sevmiyorum . Hamile kalinca bakalim napicaz?

newsy
Aranizda somon fume sevenler varsa, Amerikali ve de Turk arkadaslarimin, somon sevenlerin ya da sevmeyenlerin cok cok begendigi bir tarifim var .

newsy
Askolsun yaa, tarif epey bir teferruatli diye yazdim oyle :)

newsy
Gercekten var mi arttiran gibi olmus benim mesaj.Neyse tarife geceyim bari.

SOMON KANEPE;

Supermarketlerde satilan somon fumelerden aliyorsunuz once.Bir suru marka var her turlu damak tadina gore.Ben de kandi damak tadima uyanini bulana kadar epey bir denedim.Somon fumeler zaten ince ince dilimlenmis olarak satiliyor.Onlar kalsin dolapta.

Once ezmemizi yapalim.Domates, yesil biber, kirmizi sogan (domates ve sogan sayisi kanepe sayisina gore degisir.goz karari iyidir) bulabiliyorsaniz nar eksisini ince ine cook ince dograyarak hafif de pul biber katarak yapalim.Ben blender'da yapmayi tercih ediyorum.Kolay oluyor.Icine biraz da taze ya da kuru nane koyarsaniz daha iyi olur.Zeytinyagi ve biraz limonu da unutmayalim.

Ince ince dilimlenmis ekmekleri cok kizartmamis olmasina dikat ederek firina ya da toaster'a atalim.hafif pembelessin ama cok fazla kitir olmasin.Fririndan aldigimiz ekmeklerin uzerine beyaz peynir koyalim.Ama oyle koca koca dilimler halide degil, tadini alacagimiz kadar olsun.Uzerlerine ince dilimler halinde somon fumeleri koyalim.En en uzerlerine de biraz once hazirladigimiz domatesli soganli ezmelerden kasikla koyalim.

Gelelim, kanepelerimize asil tadi verecek sosu yapmaya.Taze basil aliyoruz icine yarim limondan daha az taze limon suyu koyuyoruz.Ve bir corba kasigi bal ilave ediyoruz.Biraz tuz ve biraz karabiber.Blender'da koyu bir sos kivamina gelene kadar cekiyoruz tum bu malzemeleri.

Kizarmis ekmek dilimlerinin uzerine sirasiyla koydugumuz beyaz peynir, fume somon ve ezmemizin en en uzerine bu koyu kivamli sostan doktuk mu, somon kanepelerimiz ikrama hazirdir.Tercihe gore uzerine capari serpistirilirse daha guzel olur.Ben severim zira.

newsy
yummy, bruschetta!! en sevdigim bisey ;) her ogun yiyebilirim.Zaten bana italyan olsun tastan camurdan olsun :)

mone
yardimci arkadasim merhaba sana karsi cok mahcubum mesajina cevap vermedim.beni afedecegini umuyorum.

mone
sana ozel mesaj atmak istedim ama burada cikti anlamadim

gunel
bende de rejimde olanlar ve tatlı aserenler icin basit bi tarif var!
rejimde oldugum bi donemde ikindi atıstırmamda kepek ekmekli kasarlı tost vardı fakat benim canım peynirli kadayıf istiyordu! bende sakarin ve sıcak sudan sıraya benzer bisey yaptım ve sıcak tostun ustune doktum! kadayıfla karsılastırılamaz ama gunlerce ot yedikten sonra ise yarıyor!

zomby
09 01 2006, 18:00
Dun bu tarifi buldum ve esime yaptim adamcagiz fare gibi mutfakta tatli aradi gecen aksam dedim bari tatli yapayim kocacigima :) :) Ben begendim goruntusu hele biraz ozen gosterdinmi cok nefis oluyor.

fındıklı ve çikolatalı tatlıcıklar
malzemeler:
• 125gr tereyağı/margarin
• 125gr krem peynir
• 1+1/4 su bardağı un
• yarım su bardağı dövülmüş fındık
• 125gr çikolata, kıyılmış
• yarım su bardağı krema
• hindistan cevizi
hazırlanması:
1. yağı ve krem peyniri birbirine yedirin. unu ve fındığı ekleyip iyice karıştırın. eğer hamur çok yapışıyorsa biraz daha un ekleyin. hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. bunları avcunuzda açıp minik muffin kalıplarına-kalıpların kenarlarına ve tabanına bastırarak- yerleştirin. kalıbınızı buzlukta yarım saat bekletin.
2. bu arada kremanızı bir cezvede kaynatın. kaynamış kremayı bir kapta duran çikolatalarınızın üzerine döküp karıştırın.
3. fırınınızı 160C'ye getirin. muffin kalıbınızı fırına koyup yaklaşık 30 dakika pişmelerini sağlayın.
4. fırından çıkartınca ortalarına ılınan kremanızdan döküp fındık ve hindistan cevizi ile süsleyin.

yardimci
Gulll, aslinda bir tur cipuradir bu balik, turkce karsiligini ariyorsan tam olarak bulamazsin ama cipura sulalesinden diyebiliriz, ama yagsiz bir baliktir, cunku genelde sicak sulari sever, o yuzdende pek lezzetli bir balik degil bence

yardimci
Zomby tarifinde bir sey dikkatimi cekti, verdigin cikolatanin kaynamis kremayla eritilmesi islemi sonucu yapilan sey Ganaj ve cikolatanin miktariyla, kremanin miktari her zaman birebir olmak zorunda, yani yarim bardak yerine 125 gr krema demek(bardaktan bardaga degisebilir) daha saglikli bir sonuc verir, cunku cikolata gercekten cok hassas bir madde ve kesin olculerle yaklasmadiginda cok degisik sonuclar alabilirsin.

yardimci
Newyork, kestanenin miktari ne kadar(kabuklu yada kabuksuz)

NewYork01
Selam herkese,oncelikle Ipekcim eline saglik dosya icin cok sagol.Tarifler cok guzel gorunuyor.Hepsini denemeyi cok isterdim ama bizim ufaklikla biraz zor,zamansizliktan oturu.Yalniz sizden eger varsa Kestane sekeri tarifi isteyecegim.Internette yemek sitelerinde istedigim gibi bir tarif bulamadim.Kestaneler bozulmadan acil tarife ihtiyacim var.Kestane sekeri olmasa da guzel bir tatli tarifi verirseniz cok sevinirim.(Kestane kebap acele cevap :D ;) )

Gulllll
Selam Arkadaslar,
Elimdeki sozluklerde karsiligini bulamadim, TILAPIA baliginin ne oldugunu bilen var midir aranizda?

Gulllll
Yardimci ve Idil, cevaplariniz icin cok tesekkurler.

ipekinIL
tarifler nefis valla agzim sulandi.. bu aksam somonu yaparken biber (anaheim ve red fresno) ve taze nane de kattim, cok lezzetli oldu.. defne yapragindan daha bile guzel oldu boyle sanki.. yalniz biberler biraz aci cikti, sadece tohum kismi saniyorum, o yuzden yer yer agzimiz yandi yerken ama yine de cok hosuma gitti benim.. tabii balik yaparken zeytinyagi ve limon suyu fix'dir bende, gerisini her seferinde evde ne varsa ona gore uydururum.. yesil sogan, sarmisak, domates, celery, broccoli, zucchini gibi farkli seyler koyarim, nasil isterse o gun canim iste.. zaman ya da malzeme yoksa, sirf balik da olur ama limonla yag sart, bir de tuz,karabiber, kirmizi biber.. ve farkli baharatlar.. en kolay yemek bence balik at firina gitsin, hic ugrasmak yok, sonuc da hep cok guzel.. yanina da salata tabii..

dun havuclu kek yapmistim, o da durdukca daha guzel oldu, bugun daha cok hosumuza gitti, yarisi bitti bile! Bir de ispanakli pasta tarifi gormustum gecenlerde cok merak ettim, onu denemek istiyorum yakinda..

ipekinIL
soft tofu tariflerine ihtiyacim var.. firm de olur ama ozellikle soft.. bozulmadan yapmam lazim sunlari.. burger ya da tatli turu mu yapiyorsunuz genelde soft tofu ile? tatlisi (mock cheesecake filan) guzel oluyor mu?

idil66
Yardimcinin dedigi gibi bir tur cipura, ama alabalik gibi tatli su baligidir. Umarim dogrudur bildiklerim :)

yardimci
10 01 2006, 18:00
Newyork o zaman net agirligini kabuksuz 350 gr veya biraz ustu kabul edersek;
Ilk once kabuklarini soyman gerekiyor bunun en pratik yolu, kestaneyi tepesinden, yaralamayacak sekilde hac isareti gibi kes, ve kabugu 4 parca halinde cikar, ana kabuk ciktiktan sonra ic kabugunda kolay cikmasi icin cok yavas ateste ve normal suda kestaneleri bir iki tasim kaynat, kabuklarda yumusayip cikar .

fazla genis olmayan bir tencereye 250 gr toz seker ve bu sekeri kaplayip, bir parmak kadar ustune cikacak kadar su koy, cok ama cok yavas ateste bunlari isinmaya koy ve seker tamamen eriyince kestaneleri tencereye ekle, ve ayni yavaslikta en az 2 saat bunlari pisir, ama atesin cok kisik olmasina dikkat et aksi taktirde surup yanar ve kestaneler dagilir, pistigine emin olduktan sonra, kestaneleri tencerenin icinde yani surubunun icinde en az 1 gun beklet, bu sure zarfinda eger surubu tamamen cekmediyse, tekrar cok kisik ateste bu surubuda cekmesi icin pisir , eger bulabilirsen 1 dal gercek vanilyanin icini cikarip, kestanelerin ustune sur ve tamamen soguduktan sonrada havayla temas etmemeleri icin hepsini teker teker aluminyum folyolara sar.

NewYork01
Merhaba yardimci,kestane kabuklu ve 1 lbs.Simdiden tesekkurler. :)

NewYork01
Tesekkurler Yardimci,bu arada nickinle tam uyusan bir kisiligin var.Hizir gibi yetistin,cok sagol.Bayramda iyi gidecek bu tatli.Bu arada bayraminizi da kutluyorum.

cevizagaci
11 01 2006, 18:00
Ben Newyork1 ben sana salsa tarifi vereyim. Ben cok sik yaparim. 3 orta boy domates, yarim tutam cilantro 1 ortaboy sogan, 1 orta boy chili biber, mesikalilarin biberi fazla buyuk degil bir parmak buyuklugunde falan. 2 limon, zeytin yagi, tuz.

Ben hepsini food processara atiyorum- bu arada cok acili sevmiyorsan biberin cekirdeklerini temizle yoksa cok aci olur.- Yavas yavas calistir food processari, bas elini kaldir bas kaldir. Cunku salsanin ozelligi fazla ince olmayacak, fazla buyuk kesilmiste olmayacak. sonra bir kaba al iki limonu sik istegine gore tuz ve zeytinyagi koy karistir. Buzdolabina koy yarim saat sonra ye. Hemen de yiyebilirsin ama ben biraz beklemeyi tercik ediyorum hani limon zeytinyagi tuz icine islesin diye.Aslinda bizim bir nevi coban salatasi biz maydonoz kullaniriz ya onlar cilantro kullaniyor.

esracik
Merhabalar, ben de tavuk(pilic) tava tarifi soracaktim. Tesekkurler.

NewYork01
Ben de tam salsa tarifi isteyecektim simdi.Eger Mexican tarzi bi tarif verirseniz sevinirim valla.
Ipekcim biz askeriyenin marketinden alisveris yapiyoruz.Ben nerdeyse 5 yildir amerikadayim ilk defa gordum bi markette.Hemen kaptim tabii. ;) Istersen yollarim sana da adresini verirsen.
Dun arkadaslara bayram ziyaretine gittik.Bize yaptigi Mexican dipi size tarif edeyim cok leziz ve pratik.Potato chipslerle harika gidiyor.

2 ya da 3 tane Avokado(birkac gun yumusamasi icin bekletin)
biraz sarmisak(3-5 tane dis)1 ortaboy sogan
1 ortaboy domates
birkac dal celentro(tam yazilisindan emin degilim,maydanoza benzeyen bir bitki)
1 limon
biraz tuz
avokadoyu iyice ezip icine diger malzemeleri de kucuk kucuk dograyip karistirin,afiyet olsun :)

NewYork01
Cevizagaci tesekkur ederim tarif icin. :) En kisa zamanda deneyecegim.

flamingo
Arkadaslar ben gecenlerde publixden kestane aldim. Haberiniz olsun.

ipekinIL
mmm canim kestane istedi simdi resmen, bize de yolla NewYork.. ben gormuyorum burada pek kestane marketlerde, ozel yerden mi aldiniz?

biz de bugun pizza yaptik, hazir pide uzerine.. sucuk da koydum cok guzel oldu.. ufak domateslerden de.. bir de sakizli muhallebi almistim Turk hazir paketlerden.. mis gibi koktu o da.. benimki gerci sevmedi kokusunu!

dun gece de taze maydanoz, taze nane, yesil sogan, ufak domatesler, biber, sarmisak, tuz, karabiber, kimyon, limon suyunu processor'dan gecirip guzel bir ezme yaptim, salsa misali..bugun de her ogunde yedim.. bayilirim yesillige ve domatese zaten..

cevizagaci
12 01 2006, 18:00
Ipek,
ben canola yaginin yararlarini okuduktan sonra, iki yildir canola kullaniyorum. Birde zeytin yagi. zaten margarin turu seyleri hic eve sokmam. Tereyaginin da cok ender kullaniyorum.

Kizartma seven arkadaslar kizartmalarinizi peanut oil le yaparsaniz daha lezzetli oluyor. Asian marketlerde bulabilirsiniz.

yardimci
ipek, ben tarisin 3 kg lik altin renkli tenekedeki sizma zeytinyagini kullaniyorum, gayet basarili.Bence bir cok italyan ve ispanyol zeytinyagini yaya birakir.

yardimci
Maalesef ipek, bizim en buyuk sorunumuz bu, malimizi pazarlayamiyoruz, bizdeki marketlerdeki raflarda satilan zeytinyaglarin cogu bile, bir cok zeytinyagi meshur ulkeninkinden kat be kat iyi.Kaldiki nefis butik zeytinyag yapan bir suru iyi aile sirketi var Turkiyede neyse ipek ben bunu burdaki turk restaurantindan aliyorum onlarda chicagodaki taristen getirtiyorlarmis ama taste of turkeyde de rastladim, orda ayni zeytinyaginin 1 kiloluk camda olanlarini gordum

yardimci
Esracim, 1-2 sayfa geride, tavada yapilan soya soslu kalca tarifi vermistim, istersen bir goz at, begenirsin belki.

esracik
Bayanlar , yok mu hic tavuk(pilic) tava tarifi?

NewYork01
Idilcim,benim tarifte bi de sogan var domatesin yaninda.Ben henuz denemedim evde.Arkadas oyle yapmisti aynen.Umarim birsey eksik yazmamisimdir. :confused:
Esracim,valla nasil bir tarif istiyorsun tavuklu?Benim yaptigim bi tarif var ama bana biraz aciklarsan belki birseyler bulabiliriz.

NewYork01
Pilicli patlican tava falan???

ipekinIL
NY--avokadolu o karisima bir de soft tofu karistirip yaptim gecen gun, fena olmadi.. benim tarifte domates yoktu ama neden olmasin..
bir suredir kekler, boreklerden sonra biraz sucluluk hissedip daha saglikli ve hafif tariflere yonelmek istiyorum.. bu gibi tariflerinizi de lutfen paylasiniz.. idil nerelerdesin?? :)

ipekinIL
idil--yumurtalisini denememistim, guzeldir mutlaka.. benim aklim hala su tuzsuzlukta.. sen tuz yerine baharatlar kullaniyorsundur herhalde ya da neler kullaniyorsun daha cok? hala ariyor musun yoksa iyice alistin mi tuzsuzluga?

bungun--hosgeldin..

ipekinIL
idilcim-- tamam cok iyi, peki ne kadar surdu tuzsuzluga alisman? benim de tuz problemim filan yok oyle ama hepimizin dikkat etmesi gereken bir husus su beyazlari kisitlamak hele yas ilerledikce..

herkese soruyorum.. hangi marka kati/sivi yag kullaniyorsunuz? baharatlardan da yine vazgecemediginiz markalar, su karisimlardan ozellikle.. deneme yanilma surecini azaltalim..

ipekinIL
zeytinyagi markasi ozellikle merak ediyorum.. ben cesit cesit aliyorum genelde ama ozellikle su marka cok iyi diyecekler varsa ogrenmek isterim..

idil, ben de canola kullaniyorum.. arada sunflower denk gelirse onu da aliyorum..

ipekinIL
cevizagaci pardon yahu, idil demisim yine, deminden beri aliskanlik olmus.. senin ismini gordukce de canim ceviz istiyor bu arada.. :)

ipekinIL
yardimci-- tasteofturkey'den mi ismarliyorsun? Demin zeytinyagi ile ilgili soyle bir sayfaya rastladim, ilgilenene tamami icin adres su <a target=new href=http://www.samcooks.com/flavor/TurkishOliveOil.htm]Turkish olive oil[/url]

TURKISH OLIVE OIL

You've probably consumed Turkish olive oil on a number of occasions and don't even know it. How's that? Turkey is the fourth or fifth largest producer of olive oil in the world, after Spain, Italy, Greece, and sometimes Tunisia, depending on the harvest. But as with much of the olive oil in Spain and Tunisia, Turkish olive oil is often sent to Italy to be repackaged and sold as if it were Italian olive oil.

Then there are brands such as Cavallo d'Oro, which sounds very Italian. But this is a Turkish oil that was shipped to the United States and given an Italian name to make it easier to sell. After all, most Americans when faced with a choice would buy an Italian olive oilor one that sounds like an Italian olive oilin a heartbeat over a Turkish olive oil (or Spanish, or Greek or Tunisian oil for that matter).

On a trip to Turkey in April 2000, I was amazed to find out how many olive oil containers with labels that look very Italian actually contain Turkish olive oil. At Taris, the largest olive oil producer in Turkey, there was an entire room containing cans and bottles with names like Bella, Giorgio, Selesta, AntoniaTurkish oils all.
...

ipekinIL
demin zeytinyagi ile ilgili verdigim sitede guzel baska bilgiler de var, cooking tips, gadgets filan.. tavsiye edilir..

idil66
Ipek ... burdayim .. hem de kendi yillardir uyguladigim kolay guacomole tarifi ile :) :) :)
Maalesef benim olculer hep goz karari ve damak tadi olculerinde - dolayisi ile olculer degismez diye bir sey yok, arzunuza gore degistirin -
2 guzel yumusak avokado
2 tane kati haslanmis yumurta
10-15 dal kadar cilantro (eger sevmiyorsaniz cilantroyu maydanoz)
1 ya da 1,5 lime (Turkcesi LIM degil mi???) suyu
5-6 buyuk dis sarimsak
Hepsini koyun robota .... dugmesine basin, bekleyin iyice karissin hepsi ..... bir kaba bosaltin, afiyetle, tortilla cips, et, nasil isterseniz afiyetle yiyin .......

NewYork senin tarifinle benimki arasinda sadece yumurta ve domates degisiyor di mi ??? :)

idil66
Ipek ... ben kesin tuzsuzluga alistim .... artik hic ama hic aramiyorum tuzu. Bi dakka simdi gidip bakacagim baharatlara :D

Bir de aklima geldi, verdigim tarife de tuz eklememisim .. isteyen tabii ki tuz da ekleyebilir ;)

Club House - Greek ....One step seasoning (tuzsuz olanini tercih ediyorum) - cok ama cok lezzetli BBQ icin ....

Ozellikle balik icin - McCormick No salt added Citrus&Pepper -cok sIk degil ama kullaniyorum misafir gelecegi zaman !

Karisik baharat olarak - McCormick No salt added Table shake ..... yine cok sIk degil ama kullaniyorum misafir gelecegi zaman!!!

Tabii kekik, kuru dereotu, vs cok kullaniyorum .... tuzun yerini tutmasindan ziyade damak tadima uygun diye

Tuzsuz sebzelerin tadi valla cok guzel oluyor :) :) :)

idil66
Ipek .... ben genelde Italyan z.yagi kullaniyorum ... Turk mali daha bulamadim (hershey var da z.yagi yok) ya da yeterince bakmadim etrafa!... Amerika'ya gidince bi bakiyim supermarkette var mi orada??? Kati yag olarak son bir kac senedir ben sadece soya spread kullaniyorum. Degisik markalari deniyorum hep ;) Tabii evde hep bir Canola, ya da ay cicek yagi mevcut ....
Tuzsuzluga alismam galiba en fazla 4-5 yemek surdu, ondan sonra hic farkina bile varmadim tuzsuzlugun!!!!

Yardimci sen supermarketten mi aliyorsun Taris'i yoksa ozel dukkanlardan mi (ya da netten??)??

bungun
lime=misket limonu

yardimci
13 01 2006, 18:00
ipek, ben koreli bir seften ogrendigim bir metodu veriyim; ilk once bende pek sicak yaklasmamistim bunu ilk gordugumde, cunku ben asla tuzlu seylerle, tatli seyleri bir arada kullanamayanlardanim fakat sonuc inanilmaz iyiydi ve marine icin kullanilan malzemeler(ananas) tada hic etki etmemesine ragmen, etin yumusakligi inanilmazdi.Burda ilk kural asit orani cok yuksek malzemeleri kulanmak; bunlar genelde; limon suyu(veya turuncgil sulalesi), ananas puresi, zeytinyag,ginger, sogan, sarimsak, sarap, sut.Sefin yaptigi karsim suydu;Taze kesilmis ve puresi yapilmis ananas, ince uzunlamasina dogranmis sogan, 10 dis sadece biraz ezilmis butun sarimsak, zeytintagi ve dana et(guclu tat sevenler defne ve kekik yapragida ekleyebilir)i.Bunlarin hepsini bir guzel karistiriyorsun ve kesinlikle cam bir kabin icinde marine ediyorsun(cam harici maddeler kesinlikle bozuyor islemi), isikla temasini mutlaka kesiyorsun ve en az 1 gun(2 gun daha iyi ama etin cok tazeyse) buzdolabinda sakliyorsun ve pisirecegin zaman ilk once oda isisina getirip oyle pisiyorsun.

Tavuk icin ananas yerine limon suyu kullanmayi tercih ediyorum ve tabii yaninda mutlaka zeytinyagi, zeytinyagi disindaki yaglar bir ise yaramaz cunku iclerinde asit yok fazla., bunun yaninda istediginiz otlari ve baharatlari ilave edebilirsiniz.Izgara yaparken renk istiyorsaniz domates ve biber salcasida guzel gider(bunlarinda asiti fazla).Ama isin ozu mutlaka asit orani yuksek malzemeleri marine isleminde kullanmak .

Bir ufak restaurant sirri veriyim, eger zamaniniz kisitliysa bu cok ise yariyor, restaurantlar genelde marine islemi, ve o cok lezzetli hamburgerlerini italyan dressinglerle yaparlar, ornegin italian zesty dressing bu is icin cok uygun icinde( yag, sirke,tuz, sarimsak limon suyu, ve biber extractlari var)

ipekinIL
13 01 2006, 18:00
Tavuk ve etler icin genelde ne tur marinade'ler yapiyorsunuz? ozellikle su etleri yumusak yapmanin degisik yontemlerini herkes bilmek istiyordur.. yardimci nedir bu isin can alici noktasi?

minikserce
14 01 2006, 18:00
AZUMAYA ile bi kez haslamadan peynirli borek yaptim sonuc cok kotuydu. Tipki hazir yufka ile yapar gibi aralara sut, yogurt, yag ve yumurta karisimi koymustum. Ancak borek cok sert oldu ve tadi bi garipti. Sigara boregi yapinca daha guzel oluyor ama tabii cok kizartmamak gerekiyor yoksa cabucak pembeden ziyade kahverengiye donuyor sigara borekleri. Baska bir arkadasta sigara boregini kizartmadan once yumurta-galeta ununa buluyor o zaman boreklerin rengi cok guzel oluyor.

yardimci
Dreamer, baska bir dosyada evde krem santi yapiminin tarifini vermistim, buraya copy ediyorum, ben hazir olanlarin hem kivamini hemde sekerinin cok fazla olmasini begenmedigim icin yapmayi tercih ediyorum, cunku birde pastada kullanacak isen, islatma surubu zaten tatlilik veriyor birde santi cok tatli olunca beni bayiyor.
bulabildigin en yagli kremayi(heavy whipping cream diye satiliyor sut kisminda) al, bunu iyice sogut ve bir mikserin var ise, bu soguttugun kremayi bir kaba dok ve cirpmaya basla,(eger buna buzlu bir su yatagi yaparsan isin dahada kolaylasir) cevrede yeterince soguksa zaten krema halini almaya baslayacak,her 100 gr krema icin 10 gr pudra sekeri ideal. Profesyoneller, genelde kivam tutturucu toz ile bunun hem kati olmasini hemde kisa surede inmemesini sagliyoprlar, ama sende bir tur gelatin bulup bunu cirpma esnasinda katarsan daha kati olur.

-dreamer-
bende yazdiklarinizi ilgiyle okuyorum ve bir sorum var.

turkiye'deyken kullandigim krem-santi'nin burada dengi olan bir marka onerebilirmisiniz, benzeri bir sey

Whipping topic kullaniyorum bazen o da ancak tatlilarin ustune fulan gidiyor, disarida kalinca hemen eriyor 2 dk'da,
ben soyle pastalarin arasina surmek icin ariyorum.

Gulllll
Oh afiyet seker olsun Ipek'cim...
Herhalde kimyon o tadi yaratan, en cok ette aliskiniz ya....

ipekinIL
Gulll-peynirli muhammarayi yaptim guzel oldu, sanki yalanci cigkofteymis gibime geldi bir de tortilla arasina sarinca.. cok enteresan yani cevizden et turu tat cikmasi.. guzel bir icat kesin..

yardimci--sagol, isin teknigi asit yani, cok mantikli... yogurt da cok kullaniliyor sanirim tavuk terbiyelerinde..

ipekinIL
offf ya deli oldum deminden beri su AZUMAYA wrapper'larla ugrasirken.. netten bi borek tarifi bulmustum, once haslayip sonra sogutup suzup oyle kullaniyorum ben borek icin diye.. aman yaa ne sinir yapiskan seyler onlar oyle.. bir daha haslamadan yaparim kesin.. son anda icinden cikan tarif kartinda da zaten firinda pisen tarifler icin uncooked olarak kullanin diyordu ama gec gordum maalesef.. bakalim sonuc ne olacak, firinda simdi.. yamali bohca gibi kopara kopara yapmak zorunda kaldim cogunu, haslanip sogutuncaya kadar kare seklini kaybetti wrapper'lar.. bu da boyle kotu bir tecrube oldu..hadi cektigim eziyet neyse, insallah sonuc cok kotu olmaz da bizim deer meat bosa gitmez!

ipekinIL
sonuc guzel oldu, herkes severek yedi.. neyse ki ugrastigima degdi.. yalniz bir daha haslamadan yapmak istiyorum, var mi boyle deneyen bu AZUMAYA wrappers'i?

Gulllll
15 01 2006, 18:00
Ipek'cim, patlican anca kizartilinca cok cesitlenebiliyor ya, o da hem kolay degil, hem de asiri yag cekiyor.
Ben kizartmadan ozgur imambayildi yaparim genelde zeytinyagli. Cok bol sogani yay seklinde dograyip, yine cok bol sarmisak, biber, zeytinyag, karabiber, domatesle falan alta yayip ustune de parmak kalinliginda dogranmis patlicanlarla cok hafif ve nispeten! lezzetli bir patlican yemegi yapabiliyorsun. Yalniz hic karistirmamak gerekiyor, sadece tencereyi sallayarak az su ile pisirince cidden yenir gibi oluyor. Malum sogan-sarmisak-zeytinyag girince hersey cekilir oluyor ya... :)

ipekinIL
patlicanli yemek tarifleri lazim, dun dolapta bir dolu 'unutulmus' patlican buldum, hem de korpe Indian ve Chinese eggplants.. kolay ve degisik tarifler istiyorum bitte..

ipekinIL
Gullll-cok dogru demissin, su patlican enteresan bir sebze yani.. adam gibi pisti mi ne kadar lezzetli olabiliyorsa-tabii pistigi seylere bagli, tam pismedi mi de biseye benzemiyor.. bugun tembelligim uzerimde, attim hepsini firina oylece butun butun.. simdi iclerini cikarip zeytinyagi, sarmisak, limon, ve baharatlar ekleyip oyle meze turu hale sokucam.. fazla ugrasmak istemedim.. hos soyarken yine bir dolu is ya.. bir yandan da Emre beyin mamalariyla hasir nesirim zira yine de mutfaktan cikamiyorum.. evi goturuyorlar resmen ama ne zaman ne de guc (ne de istek) var o departmanda.. nasil ozluyorum su Turkiye'deki temizlige 'kadin' cagirma olayini..

sizler nasil hallediyorsunuz su ev temizligi gibi cok eglenceli(!) isi??

idil66
Ipekcim ... benim hayat felsefem varsin temizlikci kadin da benim luksum olsun :) :) Benim burada Ingiliz bir temizlikcim var, haftada bir gun 3-4 saat geliyor (yaklasik 3-4 senedir ayni sahis, artik, evimizin anahtari falan var kendisinde). Inanilmaz bir rahatlik, ayrica senede bir-iki kere temizlik firmasindan 2 kisi cagirip onlara da dip kose, firin, buzdolabi cekilerek, dolaplar indirilerek temizlik yaptiriyorum. Benim Ingiliz cok dolu oldugu, hatta full-time baska isi oldugu icin onu tum gun getiremiyorum. Kuaforden vazgecerim, ama temizlikci kadindan asla :D :D :D :D :D .... Istanbul'da da ayni kafadaydim ben, burada da ;)

kuzum
16 01 2006, 18:00
IPEKINIL,yerden goge haklisin,nerde Turkiye'deki temizlikcim,nefret ederim temizlik yapmaktan,ben butun gun mutfakta yemekle ugrasyim,temizligi isteyen alsin ama olmuyor,genlelde hafta sonlari Esim Defnos'a bakarken yapiyorum,esimde Defnos hanim izin verdigi surece oda yardim ediyor.Hayir eve temizlikci alsam burda,kadina istedigimi anlatamamki Ingilizce problemim varda,oda ayri bir dert yani... :)

Patlican esimle benim favori yemegimiz ama burdaki sebzeler Allahlik oldugu icin ne yapsan olmuyor.Gecen gun yemek kanalinda izlemistim sebzeli dip,nefis bisey oldu ben yaptim evde,onu deneyebilirsin istersen.

SEBZELI DIP
1 patlican(buradaki buyuk olanlardan)
2 adet kirmizi biber
1 adet orta boy kirmizi sogan
3-4 dis sarimsak
hepsini dogra zeytinyagi,tuz ve karabiberle guzelce harmala,firina at,pistikten sonra,hepsini mutfak robotuna koy,icine bir iki kasik domates salcasi(eger istersen biraz daha zeytinyagi,tuz,biber ilave edebilirsin) iyice karistirdiktan sonra dip'in hazir,ister kraker,ister cipsle servis yap.
Afiyet olsun.

ipekinIL
Idil--aynen ya..bir de esime de kabul ettirebilsem sunu..ben yaparim diyor sonra da yapmadan oturup beni de sinir ediyor.. olsa ama oyle bildigim bir kisi cevrede onu mu dinlerim ben.. ne kadara geliyorlar orada gunlugune? Burada boyle firmalar var, birkac kisi birden gonderiyorlar ama adam gibi is yapsalar neyse.. yok biz dolabin icini yapariz disini yapmayiz..onu yapariz bunu yapmayiz gibi abuk sabuk seyler soyluyorlar.. ilk tasindigimizda birkac yer aramistim, once evine adam yolluyorlar, bakip sana isin 'olurunu' soyluyorlar.. bir iki yere gelin demistim.. ama gorusmelerden sonra lanet olsun dedim kendim yaptim sonunda.. isin yarisini sana yaptiracaklar bir de bir dolu para alicaklar.. olur sey degil.. soyle 'gundelikci' birini bulsam zaten.. benim de ilk luksum o olacak, ikincisi de masoz.. :) hos ona gidiyorum arada bir, temizlikci daha buyuk sorun burada..

ipekinIL
ne guzel demissiniz kuzum ve idil.. zaten mutfak isi bitmiyor, bir yandan da bebek.. e hic mi kendimize vakit ayirmayalim yani biz.. kalan kisitli zamanda da temizlik mi yapilir yani.. (simdi bunu okuyan yurdumun Anadolu erkegi kimbilir neler geciriyordur icinden hehehe).. zaten cok narin bir cildim var, herseyden nem kapiyor.. bugun patlicanlarla ugrastim butun gun bak simdi bilegim kizardi ve kasiniyor ne demekse.. aynen dedigin gibi idilcim, bizimki aliskin degil tabii oyle temizlikciyle filan buyumemis, yok artik filan oluyor.. ben de cok diretmedim henuz kimseyi bulamadigim icin.. daha detayli arastiricam ama artik bu isin ertelenir yani kalmadi.. cevredeki Turklere sorayim bakayim bilse yine onlar bilir..

kuzum, ben de senin tarife cok yakin bir meze turu yaptim zaten.. salca yerine taze domates koydum, bir de yaga ilaveten sirke ve limon.. robota atmayip kendim harmanladim.. guzel oldu bayagi ama benimkinin patlicanla pek arasi yok.. fazla da faydasi olan bir sebze degilmis gerci vitamin acisindan ama ben severim lezzetini hele soyle karniyarik, patlican kebabi, saksuka ya da hunkar begendi filan seklinde.. ama iste kizartma yapmayi sevmiyorum ben evde, yapan olursa hayir demem ama.. :)

ipekinIL
Mehmet Oz'un kitabini (YOU) okuyan var mi?

idil66
Ipek .... aslinda bu gundelikciyi gazeteye verdigi ilanla buldum. Su hani bedava haftalik, bolgesel magazin/gazete turunden olan. Saati 16 dolar (Kanada dolari) .... sirketle cagirilinca en asagi 2 saatligine gonderiyorlar .... en az 2 kisi gonderiyorlar, o da ediyor sana 4 saat !!! saati de 25-30 dolar gibi degisiyor buralarda (o yuzden ancak senede 1 ya da 2 cagirabiliyorum!).... masajdan da vaz gecmiyorum :) .... ben hala haftada bir masajima da gidiyorum -masaj terapi olursa onu extended health care insurance karsiliyor, ama SPA masaj oldugu zaman karsilamiyor!!! :(
Bu temizlikci olayini bence sen otur anlat ... bizim koyde isler nasil yapilir, bizler neler gorduk, gecirdik vs vs vs ... galiba esin Amerikali degil mi??? bizimki Kanada'li, biraz zor basti kafasi, ama nihayetinde olayi algiladi ... cunku ben yaparim dedigi zaman, hadi siva kollari deyip, basina dikildim, bak su kose olmadi, sunun arkasini silmedin, bunu kaldirmadin, kenarindan toz aldin diye .... iki sefer sonra, gazeteyi zaten getiren o oldu, telefonla arayip gunu, saati, ucreti konusan yine o oldu!!!.... isi acilen pratige doktur, bak nasil anliyorlar o zaman - ya da ben cok zilliyim (nedense aile cevremdeki herkes bu yorumu yapar benim icin :D -

bungun
YOU'yu okumadim ama Mehmet Oz'un Discovery Channel'da bir show'u baslayacak yada basladi bitti bile, gecenlerde bu show'un reklaminin sonlarinda yakaladim ama show'un adini da zamanini da kacirdim, seyreden varsa ne mutlu.

zomby
17 01 2006, 18:00
Tahinli Kurabiye
Malzeme
- 1 paket margarin
- 1 kahve fincanı ayçiçek yağı
- 1 kahve fincanı limon suyu
- 1 su bardağı şeker
- 3 yemek kaşığı tahin
- ½ su bardağı iri çekilmiş ceviz
- 1 tatlı kaşığı tarçın
- 1 paket kabartma tozu
- aldığı kadar un

Hazırlanışı
1. Derin bir kaseye az unu ,ayçiçek yağını, oda sıcaklığında yumuşattığınız yağı ve limonsuyu koyup, yoğurun.

2. Daha sonra içine şekeri ilave edip,yoğurmaya devam edin. Şeker hamura karıştıktan sonra kabratma tozunu ve tarçını ekleyip,yoğurun.

3. Tahinide ekleyip, hamur ele yapışmayacak hale gelene kadar azar azar un ilave ederek yoğurun.

4. En son olarak hamura iri çekilmiş cevizleri ekleyip, yoğurun.

5. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp, yuvarlayın.

6. Şekil verdiğiniz tahnli-cevizli kurabiyeleri ,yağlı kağıt serdiğiniz tepsiye dizin.

7. Önceden 185 derecede ısıttığınız fırında, kurabiyelerin üzerleri kızarana kadar pişirip, servis edin.
Dun yaptim denemenizi oneririm

Birde krema marketlerde ne olarak geciyor ismi?Hangi tarife elimi atsam krema yaziyor.Normalde pinarin falan alirdim Turkiyede ama burda ne alacagim vede hangi reyonda bulunuyor bu krema?

zomby
Peynirli Pogaca
hamur malzemesi
3 yumurta (iki tanesinin sarısını ayırın üzerlerine sürmek icin)
1 su bardağı yoğurt
1 çay bardağı sıvı yağ
1 paket margarin, oda sıcaklığında
yarım paket kabartma tozu
aldigi kadar un

iç malzemeleri:
beyaz peynir
doğranmış maydanoz
hazırlanması:

1. un hariç hamur için gereken tüm malzemeleri karıştırın. unu azar azar ekleyin yumuşak ama elinize kesinlikle yapışmayan bir hamur elde edin.

2. bir tahtayı unlayın. hamurdan iki avcunuz dolusu bir parça alın. bunu rulo yapın ve elinizle avcunuzun ortası kadar parçalar koparın. (hamurdan tek tek koparmaktan daha kolay oluyor böylece)

3. kopardığınız parçaların her birin avcunuzda yumarlayın. tahtanın üzerine koyup iki elinizin parmak uçlarıyla 3-4 kez bastırarak açın. hamur çok ince olmasın biraz kalın olursa daha iyi olur.

4. ortasına iç malzemesinden bir tatlı kaşığı koyun. ve uçlarını kapatın. poğaçayı dik koyup içlerinin tamamen kapanmasını sağlayın.

Bu pogacayi genelde her zaman evde bulunduruyorum esim sabahlari ise goturuyor.Cok kolay ve kiyir kiyir bir pogaca tarifi.
Arkadaslar banada corba tarifleri lazim sizin yaptiginiz lezzetli pratik vede besleyici corbalar.Malum artik Laraya corbada veriyoruz.

zomby
Sucuk Koftesi

Malzemeler
500 gram az yagli kiyma
7,8 dis sarmisak
2 yemek kasigi irmik
1 cay kasigi kimyon
1 cay kasigi pul biber
1 cay kasigi kara biber
1 yemek kasigi biber salcasi,tuz

Yapilisi
Kiymayi yogurmaya uygun bir kaba koyun irmik,kimyon,kara biber,salcasini ilave edin
Sarmisaklari ayiklayin.Tuz ile havanda dovun.Diger malzemelere katin.Bir kasik su ilave ederk elinizle 2,3 dk iyice yogurun.Sonra 10,15 dakika sure ile dinlendirin.Yassi veya yuvarlak kofteler yapin.
(Bu koftenin tadi adindan da belli sucuk tadindadir)

Gulllll
Cehaletimi mazur gorun, burda kremaya karsilik ne kullanabiliriz? Zamaninda Zomby yazmisti galiba da not almamisim, unuttum... Bu cok hafif bir seye benziyor Peppermint, denerim dedim. Bir tanidigimiz yapardi da onunki biraz afilli birseydi, agirdi da. Ustune de yine rondodan gecilmis ispanak serperdi, samfistik ezmesi gibi olurdu hem de. Sekli guzel ama agir... :) Senin bu kekin icinde hic yag yok oyle mi? Gerci ustune krema yiyor da, yine de olmamasi harika...

ipekinIL
Peppermint--ben de nette bir tarif gormustum, cok ilginc gelmisti ispanakli pasta ama hala denemedim.. seninki daha da hos duruyor.. kutu krema olarak heavy whipped cream mi kullaniyorsun yoksa onu once yardimcinin verdigi tarifteki gibi mixerde krema haline getirip de mi katiyorsun?

ipekinIL
cok guzel gozukuyor bu tarif zomby, kokusu geldi burnuma sanki simdi mis gibi tahin ve tarcinin..

Havuclu tarifler istiyorum ben de.. tatli turunden..

ipekinIL
tarifler super.. buraya baktikca karnim acikiyor..

Pepper--ilk verdigin tarif bende de vardi ama o kadar cok seker koymak istememistim, az koydugunu belirttigin iyi oldu.. bir de tavada sadece havuc ve sekeri pisiriyorsun, yag yok di mi?

sule--ben firinda kofte yaparim sık sık ve cok sevilerek yenir bizde ama kizartmadan firina veririm kofteyi de ince ince yuvarlak kesilmis patatesi de.. uzerine de domates ve biber.. tavuk ve hindi kiymasindan da cok guzel oluyor kofte.. harbiden canim istedi yani simdi! yarin yapayim bari, bugun tofuyu halletmem gerekiyor..

Sehnaz--senin su firinda tofu tarifi nasil tam? sadece yag ve baharat mi koyuyorsun?

sulekk
Merhabalar,

Cok guzel tarifler var , siz hic firinda Izmir kofte denediniz mi , ben cocukken annem yaptiginda havalara ucardim , eminim cocuklarinizin damak tadina da hitap edicek bir tarif,

Kiyma , ekmek ici , sogan sarmisak , defne , karabiber , maydanoz , tuz , kirmizi biber , kimyon karistirilip kofta yapilir , patetesler yuvarlak kesilip yagda biraz kizatilair , kofteler de . Kizarmis kofta ve patetes tepsiye dizilir , yuvarlak dilimlenmis domatesler ilave edilir , bi kapta su ve domates salcasi tuzla karistiripil tepsinin ustune dokulur 375 derece firinda yarim saat pisirilir.

Afiyet olsun....

Peppermint
merhaba ipek'cim,

gecenlerde ispanakli pasta tarifi sormustun. ben kendi yaptigim cok kolay bir tarif vereyim.

1 avuc ispanak
1.5 bardak un
1 bardak seker
1 bardak sut
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
1 kutu krema
2 adet kivi

yikanip ayiklanmis ispanaklari rondo'da parcala. ardindan icine sutu ekle. iyice karistir. baska bir kapta diger rmalzemeleri karistir ve icine bu yesil renkli karisimi ekle ve tekrar karistir. yaglanmis yuvarlak bir borcama dok. firinda pisir. ( firin isisi herkesin kullandigi firina gore degistigi icin isi derecesini vermiyorum. normalde kek pisirdigin isida pisir.) pistikten sonra cikar ve biraz sogusun. ilikken kekin uzerine kucuk bir kutu krema gezdirerek yedir. ( bizim mis krema gibi kucuk kutu ) yuvarlak sekilde kestigin kivi dilimleriyle uzerini susle.

afiyet olsun :)

Peppermint
sevgili Gulllll ve ipekinIL,

tarifimi begenmenize sevindim. Gulllll evet icinde yag ve yumurta yok. ( tam da kus gribinin konusuldugu su gunlerde yumurtasiz bir tarif :) sonucta ortaya cikan sey, distan belli olmayan ama kesildiginde ici yemyesil olan, cok guzel gorunumlu ve nispeten hafif bir pasta. tanidiginin yaptigi versiyonunda belki uzerini tamamen krem santiyle kaplanmistir. o sekilde distan bembeyaz bir pasta gibi de gozukebilir. benimkinde sadece pistikten sonra uzerine kucuk bir kutu krema ( krem santi degil ) yedirerek gezdiriyorsun islak kek yapar gibi. kremayi icine cekmesi gerek. puf noktasi burda. o yuzden kek biraz ilindiktan sonra kremayi dokmek lazim. sicakkken dokerseniz icine cekmez dikkat.

acikcasi buraya geldigimden beri hic yapmadim bunu. o yuzden krema markasi veremiyorum. yalniz marketlerde half and half'lerin oldugu reyonda cream yazan buyuk ve kucuk kutular var. sanirim onlar bizim mis/pinar'in burdaki versiyonlari. tek farklari sanirim daha sivi sekildeler. ama ayni sekilde kullanilir heralde.

ipek'cim heralde bilinen en kolay havuclu pasta tariflerinden biri bu. malzeme miktari istege bagli olarak azaltilip cogaltilabilir:

yarim kg havuc
yarim bardak seker ( hatta ben havuc cok sekerli oldugu icin hic seker koymuyorum nerdeyse )
1 paket potibor buskivi
uzeri icin istege bagli ceviz kiriklari, hindistan cevizi vs.

havuclari iyice yikayip rendeliyoruz. ben kabuklarini soymuyorum. ( butun vitamini kabugunda oldugu icin ) sekerle tavada suyunu cekene kadar pisiriyoruz. buskivileri rondo'da parcaliyoruz ve havuclarin uzerine dokup yoguruyoruz. sonra bu malzemeden elimizle istedigimiz buyuklukte toplar yapip ceviz kabugu yada hindistan cevizine batirip tabaga diziyoruz. ( malzemenin icine tarcin, nutmeg vs de konabilir.)

bir baska guzel havuclu pasta tarifi daha veriyorum. su klasik mozaik pasta'nin havucla yapilan versiyonu denilebilir:

yarim kg havuc
yarim bardak seker
1 paket potibor buskivi
1 bardak ufalanmis ceviz
1 portakal kabugu rendesi
1 paket vanilya
1 paket krem santi
1 bardak sut

havuclari rendeleyip sekerle tavada suyunu cekene kadar pisiriyoruz. pistikten sonra uzerine rondo'da ufaladigimiz cevizleri ve buskivileri, portakal kabugu rendesini, bir bardak sutle hazirladigimiz krem santiyi, vanilyayi ekleyip karistiriyoruz. aynen mozaik pastada oldugu gibi stretch film serdigimiz bir kaliba dokup donduruyoruz. donduktan sonra ters cevirip tabaga alip servis yapiyoruz.

Peppermint
evet ipek sadece havuc ve sekeri pisiriyorum yag yok.

patlicanla ilgili tarifler soruyordun. ben de Gulllll'unkune benzeyen hafif bir tarif vereyim.

eksili patlican

4 adet orta buyuklukte patlican
5-6 adet domates
5-6 adet sarimsak
1 yemek kasigi seker
1 yemek kasigi sirke
2 yemek kasigi zeytinyagi
1 cay kasigi tuz

patlicanlari yikayip saplarini ayirip alacali sekilde halka halka kesiyoruz. tencerenin dibine yerlestiriyoruz. domatesleri rendeliyoruz yada rondo'da eziyoruz ve patlicanlarin uzerine dosuyoruz. sarimsaklari aralara koyuyoruz. sekeri, tuzu, sirkeyi ve zeytinyagini gezdirerek serpiyoruz. uzerini gecmeyecek kadar su koyup ( fazla degil ) orta ateste pisiriyoruz. goruntusunun bozulmamasi icin piserken karistirmiyoruz.

afiyet olsun :)

zomby
18 01 2006, 18:00
Yesil Doner
250 Gram kiyma
Yesil dolmalik biber
5 adet buftek(Buftekler ezilmis olacak)
Kara biber,Tuz,Folyo

Yapilisi:
Folyoyu masaya yay uzerine buftekten iki tane ser kiymayi kofte yaptigimiz gibi harcla ve buftegin uzerine kiymadan bir kat koy
Sonra yesil dolmalik biberleri ince ve uzun kiy ve buftek ve kiymanin uzerine koy.Bunu 3 defa tekrarla.Yani buftek kiyma biber ucu uc defa ust uste konacak.
Sonra folyoyu rulo seklinde sar.Kenarlarini seker gibi kivir ve 1 gun buzlukta beklet.
Sonra yuvarlak teker gibi kes.Biraz cozuldukten sonra yagda kizart.

Arkadaslar bu benim verdigim tarifler tabiki kafamin urettigi tarifler degil fakat internetten yada kitaptanda yazmis oldugum tariflerde degil.Bular benim ajandama cocuklugumdan beri gunluk gibi tuttugum tarifler.Kucukkende simdi oldugum gibi mutfaga merakliydim.Turkiyede iken Emine Beder,Serap Soysal,Selcuk Kuzudanaldigim tarifler.Hic usenmez televizyonun karisina gecer bu tarifleri alirdim ve sonrada usenmez denerdim.Defterim bitmek uzere ve hepside denenmis tarifler benden %100 sizlere garanti.Sadece gecen gun cikolata findikli tatliciklar tarifi internetten bulmustum :o

yardimci
ARKADASLAR UFAK BIR DUYURU:
Gecenlerde, benim yazdigim CHEFS dergisinin internet yayini olup olmadigini soran arkadaslar olmustu, simdi editor bir mail gondemis, e-dergi hazirlanmis, ve inanilmaz guzel olmus, burda yuzlerce guzel tarif teknik ve resimli anlatim bulabilirsiniz, bende bu sayida sacher pastayla, bucher pastanin tarifini vermistim sayfamda, onuda gorebilirsiniz.
Yalniz simdilik asagida verecegim linki yuklemeniz gerekiyor. yukleme 4-5 dakika suruyor. Sayfalari acmaya basladiginizda yazilarin net olmasi icin, sayfanin ortasina gelip tikladiginizda buyutec sayfayi buyutuyor

http://www.chefsdergisi.com/Di...Dergi/ChefsDergisi.exe (http://www.chefsdergisi.com/DigitalDergi/ChefsDergisi.exe)

yardimci
Idil cok sagol, bu arada sizlerden biraz feedback de almak istiyorum, e-derginin dizaynini begendinmi, yani okumasi kolaymi?

piscesayse
Zomby,

Senin sucuk koftesi tarifin bu aksamki yemegimizdi. Baharati biraz fazla olacak, esim yiyemiyecek diye dusundum ama gercekten de harika oldu. Dedigin gibi sucuk tadinda. Yemekten sonra hemen tarif defterime ilave ettim. Artik hazir kofte harci almak yok.... Paylastigin icin tesekkurler...

ipekinIL
zomby--tarifler cok guzel, boyle denenmis tariflerini bizimle paylasmaya devam et lutfen..

ben bugun yine pizzaya talim..hazir pide (bulursaniz) ya da pizza crust uzerine biraz zeytinyagi surup, biraz oregano, garlic powder ve red pepper flakes, uzerine de domates, biber dilimleri..(zeytin, sucuk ne istenirse) ve tabii ki mozzarella.. bizim evdeki en favori acil yemeklerdendir..donmus pizzadan kat kat iyi..

idil66
Zomby: yesil doner gayet lezzetli bir tarife benziyor :) :) :) Acilen denemem lazim :) :) :)

IpekinIL: havuclu bir tarif sormustun ..... dogum gunumde is yerinde elemanlardan biri, benim icin bir havuclu kek yapip getirmisti. Ben tabii perhiz falan azicik ucundan yedim, tadina bakmak icin. Inanilmaz lezzetliydi, hemen tarifini aldim. Biraz uzun gibi ama o kadar lezzetliydi ki, denemeye deger diyorum *gourmet Idil :) *. Eger arzu edersen tarifi paylasabilirim :)

idil66
Yardimci ....... bu harika bir dergi ama pasta bolumu sanki benim kanima girmek icin duzenlenmis (ben uzun zamandir kendimi duzgun yemek yemeye geri dondurmeye calisiyorum da!) ... Sacher pasta cok lezzetli duruyor, ellerine, kalemine (daha dogrusu klavyene) saglik ;)

Peppermint
soyle hemen yapilabilecek cok basit bir tatli tarifi alabilirmiyim? mesela un helvasi olabilir.

bir de french toast'u nasil yapiyorsunuz?

zomby
19 01 2006, 18:00
piscesayse
Tesekkur ederim afiyet seker olsun umarim begenmissinizdir.Bende Turkiyede cok yapardim ama burada bir kere yapabildim oda sanal marketten irmik aldigim zamandi.Los Angeles'a gittigimde hersey aklima gelmis ama irmik almak aklima gelmemis.Irmik yok kardesim burda bir irmik bulamadim.Irmik olsa irmik tatlisi,irmik helvasi,sucuk koftesi yapacagim ama neeeerdeee :(
Benim kitapta daha cok boyle degisik tarif var firsatim oldukca yazacagim.
Genelde bu kofteyi yapamazsam bile hazir kofte harci almiyorum evdeki baharatlarimdan katiyorum birlestirip bir sekilde kofte ortaya cikiyor.Bilmiyorum bana hzir kofte harclari yapay geliyor tadlari.

zomby
Arkadaslar havuclu kek gibi ispanaklisinida yapabilirsiniz hic yiyeniniz oldumu cok guzel.Evde birtorba ispanagim var yapayim bari.
Isterseniz acik tarifini yazarim.
Ipekilin
Sagol irmige en kisa zamanda bakicam.

zomby
Peppermint'cigim
Kusura bakma atlamisim tarifiini.
Idil66 arkadas vermis tarifi sanirim ayni seyi yazacaktim o yuzden tekrarlamaya gerek yok.

zomby
Parfe (Degisime ugradi adi Sakizli Muhallebi oldu :)
Yarim paket margarin(Tencerede erit)
2,5 kahve ficani un ilave et ve hafif kavur.
1 litre sut ilave edilir,bir tane falim sakiz(tatsiz olacak damla sakizi)Muhallebi kivamina getir.
Seker istege bagli konulur (Ben 10 kasik koyuyorum)Muhallebi kivamina gelince atesten alinir.Icine 2 paket vanilya konur ve mikserin en hizli tarafiyla cirpilir bocam islatilir ve icine dokulur.

Sosu icini
Yarim paket margarin eritilir ve sogumaya birakilir.1 paket kakao,4 yemek kasigi seker,2 yumurta ilave edilir ve mikserle sos kivamina gelinceye kadar cirpilir.Alt malzemenin uzerine yayilir.Hindistan cevizi ,cevizle suslenir.

Bu tarifi her zaman misafir gelecegi zaman yaparim cok guzel bir sutlu tatli.
Esimde bayiliyor buna.Bittigi an birdaha istiyor derim dur canim biraz ara ver ayni sey her zaman yenirmi :) :)

zomby
Puf noktalar
1) Sutun kaymak tutmasini engellemek istiyorsaniz sut kaynarken icine bir fiske tuz atin.Sutun kaymak tutmasini engellemis olursunuz.

2)Et yemeklerine bir parca limon suyu eklerseniz sert etler bile yumusak olur.Limon suyu etlerin cabuk pismesini saglar

3)Buyuk mantalarin saplarini kopar bosluklara tereyagi ve tuz koy,mantarlari mangalda yada firinda pisir.
Yemede yaninda yat.

4)Koltugunuza yada elbiseniz yada herhangi bir yere sakizmi yapisti tek yapmaniz gereken sey buzu sakiz yapisan yere surmek aninda cikarir.

zomby
Mozaik Pasta

300 Gram ulker petibor buskuvi
3 yumurta beyazi
1 yumurta sarisi
3 kasik pudra sekeri
3 kasik kakao
1 pk vanilin
(Hazir pudinglede yapilabilir)

Buskuvi haric yukardaki butun malzemeleri karistir kakaolu bir sivi yap.Dedigim gibi pudinglede yapilabilir.Sonra buskuvileri ufak ufak kir ve bu karisima dok.Folyoya uzat ve seker gibi kivir kenarlarini, buzlukta bir gun beklet ve daha sonra dilimleyerek servisyapin.

zomby
14 Subat Ask Tatlisi :)

Arkadaslar 14 subat sevgiler gunu geliyor eee simdi eslerimize yapmak icin tatli lazim degilmi?
Cok basit bir tatli.

Malzemeler
2,5 su bardagi sut
2 su bardagi portakal suyu
1 su bardagi su
10 corba kasigi irmik
12 corba kasigi seker
1 corba kasigi margarin
1 tane damla sakizi
1 Limonun suyu
Suslemek icin samfistigi

Yapilisi
(Iki ayri tencere kullanilacak)
Ilk tencereye:2,5 su bardagi sut
1 su bardagi su
5 corba kasigi irmik
6 corba kasigi seker
1 corba kasigi margarin
ve en son damla sakizi koy pisir.
Borcama dok sogusun.

Ikinci Tencere:
2 su bardagi portakal suyu
6 corba kasigi seker
5 coba kasigi irmik
1 limonun suyu
Bunlarida ayri tencerede pisir sogumus irmik'in uzerine dok.
Istediginiz gibi uzerini susleyeblirsiniz portakalla'da suslenebilir.

zomby
PARFE

MALZEMELER
1 kutu limonlu jöle
1 paket krem şanti
3 adet limon
1 bardak süt
limon kabuğu rendesi

HAZIRLANIŞI
1 paket krem şanti tarifine göre yapılır. Yüksek devirli mikserle 10 dakika çırpılır. Limonlu jölede aynı şekilde tarifine göre yapılır. 3
limonun suyu, kabuklarının rendesi ve isteğe bağlı 2 veya 3 bardak toz şeker ilavesiyle çırpılır. Büyük bir kasede jöle,limon suyu karışımı ve şantiyi karıştırarak 10 dakika çırpılır. Pyrex kaba boşaltılır ve buzdolabında bekletilir.

Yardimci google'girdim ve parfenin muhallebi gibi bir tatli oldugunu yaziyor.Senin dediginin yazilisida farkli her halde ayri seylerden bahsediyoruz.

zomby
Puf Noktalar 2

1)Tavad balik kizartirken evinizin kokmamasini istiyosaniz tavaya bir iki sap maydonoz atin boylece her yerin balik kokmasini engellemis olursunuz

2)Gumusleriniz varsa parlatmak icin cam sil kullanin goreceksiniz piril piril olacaklar.Benim evim gumus dolu sehpalarimi silerken gumuslerimide cam sille siliyorum.Ayna gibi oluyolar

3)Arkadaslar Idaho'nun patatesi meshur bizde patetesler hep cuval gibi buyuk torbalardadir.
Filizlenmesini ve curumesini engellemek icin torbanin icine bir elma koyun.Ne filizlenir nede curuyecektir.

4)Bir demet maydonozunuz var ve elinizdemi kaldi gazete kagidina sarin hava almayacak sekilde ve dolaba koyun goruceksiniz bir hafta sonra kurumus halde bulacaksiniz ve ufalayip kuru halde kullanabilirsiniz.

5)Dolapta kuru baklagillerin boceklenmemesi icin kavanoza bir tutam iri tuz atin boceklenmez.

Bunlarda annemin puf noktalari defterime yazmistim.

zomby
Yardimci'cim senimi kiracagim o zaman ismini degistirelim Sakizli muhallebi diyelim :)

zomby
:) :)

zomby
Evet Ipekilin Turkiyeden getirttirdim.Nerdeyse bir kavanoz falim sakizim var.Naneli ve damla sakizli.

yardimci
Peppermint ve zomby yemek alanina ne kadar merakli oldugunuzu bildigim icin, dun gece yazdigim ve bir onceki sayfanin sonuna denk gelen mesajimi, kacirmanizi istemedim, o yuzden bu sayfayada copy ediyim dedim :) ))

ARKADASLAR UFAK BIR DUYURU:
Gecenlerde, benim yazdigim CHEFS dergisinin internet yayini olup olmadigini soran arkadaslar olmustu, simdi editor bir mail gondemis, e-dergi hazirlanmis, ve inanilmaz guzel olmus, burda yuzlerce guzel tarif teknik ve resimli anlatim bulabilirsiniz, bende bu sayida sacher pastayla, bucher pastanin tarifini vermistim sayfamda, onuda gorebilirsiniz.
Yalniz simdilik asagida verecegim linki yuklemeniz gerekiyor. yukleme 4-5 dakika suruyor. Sayfalari acmaya basladiginizda yazilarin net olmasi icin, sayfanin ortasina gelip tikladiginizda buyutec sayfayi buyutuyor

http://www.chefsdergisi.com/Di...Dergi/ChefsDergisi.exe

Dergi hakkinda feedback verirsenizde cok sevinirim :) )

yardimci
Zombycim tarif cok istah acici gorunuyor ama adinin parfait olduguna eminmisin, cunku estoiffer'e gore, parfait ozel bir yontemle yapilan dondurma seklindeki tatlidir, madem parfait dedik, yazin yazdigim parfait yazisini veriyim.

PARFAIT GLACE AUX CAFÉ

Yaz sicaklari baslarken, agir tatlilardan ziyade, hafif ve serinlik verecek dondurmaya ilgi de artmaya basliyor.
Genelde dondurmanin evde yapimi pek yaygin degildir, bunun en buyuk nedeni, her evde bir dondurma makinesi olmadigindan klasik dondurma karisiminin buzluga kondugunda kristalize olmasi yani buzlanmasidir, bu da dondurmanin o kremsi yapisini bozar. Fakat Fransizlarin parfait diye adlandirdiklari bu dondurma turu, bir kac hileyle bu sorunu ortadan kaldiriyor, ve evlerde de makinesiz mukemmel dondurma yapma imkani veriyor. Ustelik yapim asamasinda bu karisimi istediginiz formalara dokebilir ve fantastik sekiller ortaya cikarabilirsiniz. Tek yapilmamasi gereken bu karisima buyuk meyve parcalari koymamak cunku bunlar sogutma asamasinda dondugunda istenilen sonucu vermiyor, aroma vermek icin pure sekilde her turlu meyve,eritilmis cikolata yada likor ilave edilebilir.Tarifini verdigim kahve ekstratli parfait, konyak ilaveli karamel sosla mukemmel uyum sagliyor ve son derece hos gorunuyor.
Tarifte tek dikkat edilmesi gereken, kaynatilan seker surubunun 116 derecede atesten alinmasi,bunu anlamanin 2 yolu var,birinci ve en saglikli yolu basit bir seker derecesi edinmek ayrica bu derece diger bircok krema cesidi yaparken de size yardimci olacak. Fakat bu yoksa surubun yogunlasmaya basladigi noktayi iyi takip etmek gerekiyor. surubun rengi kesinlikle beyazdan, karamel rengine gecmemeli.
Malzemeler:
8 yumurta sarisi
500 gr likit krema
5 gr Nescafe yada 10 damla kahve ekstrati(pastanelerden istenebilir)
Surup icin:
150 gr seker
250 gr su
8-10 damla limon
Konyakli karamel sos icin
200 gr seker
100 gr su
50 gr konyak

1-Soguk likit kremayi cirparak katilastirin, ve soguk olarak muhafaza edin
2-Buyuk ve derin bir kapta yumurta sarilarini renkleri acilincaya kadar cirpin.
3-Bu esnada surup icin sekeri ve suyu kaynatmaya baslayin,116 dereceye geldiginde ,atesten alip cirptiginiz yumurta sarilarina yavasca ilave edin ve bu esnada mikserle hizli bir sekilde karistirin.
4-Karisim soguyana ve yogunlasana kadar isleme devam edin.
5-Soguk kati kremayi bir spatula yardimiyla yavasca, yumurta karisimiyla karistirin,en son bu karisima kahve ektratini yada cok az bir suyla sulandirdiginiz nescafeyi ilave edin.
6-Istediginiz herhangi bir formaya bu karisimi dokun, ve buzlukta donana kadar 2-3 saat bekletin.Forma derinse donma suresi uzar.
7-Dondurmanin kolayca kaliptan cikmasi icin onceden icine sera film doseyebilir ve uclarindan disari cekebilirsiniz,yada kenarlari atese cok kisa bir sure tutabilirsiniz.
Bunun yaninda karisimi direk olarak servis yapacaginiz minik kaplara dokup, bunlarin icinde dondurabilirsiniz.
Karamel sos icin:
seker ve suyu hos bir kahverengi renk alana kadar kaynatin, bu noktada karamelizasyonu durdurmak icin cok az kaynar su ilave edin.bu islemi yaparken cok dikkatli olmalisiniz,karamel yanigi en kotu yaniktir.Altini sondurun icine karistirarak konyagi ilave edin.
Son olarak bu karamel sosuyla dondurmayi susleyip servis yapin.
Kahve cekirdekleri,kakao ve kremada ekleyerek goruntuyu zenginlestirebilirsiniz

yardimci
zombycim, parfait fransizca bir sozcuktur, ve okunusu parfedir :) )parfenin bir turlu yapilis sekli vardir, yazdigim uzre estoiffer ki bu kisi yemek dunyasinin tabiri caizse peygamberidir, ve parfeyi benim verdigim sekilde verir, ve yemek otoriteleride bunu kabul edr, yoksa ben sana 1200 cesit parfe tarifi bulabilirim google da .senin yazdigin tarifler gayet hos fakat ikiside parfe degil :) )

yardimci
Zombycim, bende senimi kiricam, hadi parfe diyelim :) ))))

yardimci
Ipekin aslinda soyledigin sey, yaptigin seye gore degisir, ornegin yaptigin kekin yapisinin pufuduk ve gozeneklerin buyuk olmasini istiyorsan, genelde yumurtanin beyazi ve sarisi ayristirilir ve beyazi kar gibi olana kadar cirpilir, ayni sekildede sarisi rengi beyaza calana kadar ayri cirpilir, sonucta diyeceksinki ayirmadan cirpsak ne olur; olmaz cunku ikisininde yogunlugu farkli, bunun disinda pastry gercekten cok ilginc bir alan, yani ufacik bir sey cok seyi degistirebiliyor, bir gun mesela sef bize yumurta sarisinin ustune sekeri dokup, 3-4 dakika cirpmadan bekledigimizde, sekerin yumurta sarisini nasil bozup yaktigini gostermisti, bu bana inanilmaz ilginc gelmisti, resmen bir tur kimyasal reaksiyon. Bunun disinda tart hamurlarinda mesela her zaman en son konurki, hamurun yogunlugunu ayarlasin, veya genelde tereyag veya yag ile karistiriliyorki, kekin yapisi daha agir olsun, daha onlarca degisik sey sayilabilir ama bastada cirpildigi yerler var, birde ipekin laf aramizda amerikada pastry olayi yok, ben turkiyedeki cesitlilikle cok ovunurdum, ama fransada iyi bir pastaneye girdigimde kendimi sasirdim, boyle bir cesit olamaz, birde adamlarin en takdir ettigim yani, bir pastada kullandiklari bir kremayi baska bir pastada goremezsin, o nasil bir krema cesidi, ve tekniktir, ben hayranim, turkiyede dusunursem, krema olayi krem santi etrafinda doner durur, ama adamlar bunu ancak base olarak kullaniyorlar bazen, sirf krema cesitlerini ogrenmek bile 3 ayini aliyor insanin okulda.

yardimci
Ah, ipekcigim yarami destin.Ben okulda okurken, ayni zamanda sef asistani olarak calistim, ve teaching tecrubemde var, ve benim iilk gayem, buraya geldigimde bir fransiz yemekleri kursu acmakti, ama gordumki bu gibi ufak islewri legal olarak yapabilmek icin bile E2 trader vizesine ihtiyac var, ve vizemi degistirmek istedigimde, bir suru complex seyler cikti karsima, henuz geleli cok olmadi, ama bakalim bu arada iyi bir avukat bulabilirsem, hemen bu vizeyi alicam, ama hic kolay gozukmuyor.Ve benim bunun yaninda catering egitimimde oldugu icin, catering isini ikinci planda dusunuyorum ve goruyorumki, mesela burda bu alanda inanilmaz acik var, ve amerikalilarinda dugunlerinde ve davetlerinde bir fransiz takintilari her zaman oluyor, bakalim zaman gosterecek, bende bu arada zamanimi, yemek ustune bir site kurmak uzerine yogunlastiricam.

yardimci
ipekin, benimde annemden kalma bir aliskanlik, duduklusuz yemek yapmam, nerdeyse her 6 ayda bir lastik eskitirim :) )). donmus seyler pisiriliyor ama pek hos olmuyor bende caresiz zamanlarimda yaptim.Bu arada micro dalganin defrost fonksiyonu yokmu, ben simdiye kadar cok direndim, su micro dalga isine, babaneler gibi ama :) ))evde oldugu icin kullanmaya basladim, itiraf ediyorum;iyi bir icat :) )))))

yardimci
ipekin, benim simdiki duduklumu annem ceyizime almisti :) )) fissler alman marka ve o benimle gezdi durdu senelerce, tik demedi, ama 6 ayda bir cok kullaninca, lastigini degistiriyorsun, cunku gevsiyor ve hava kacirmaya basliyor, ama lastigini degistirince yine brand new oluyor, ben sana onumuzdeki ay dergide cikacak olan, ve benim firin yerine duduklude 20 dakikada yaptigim Boeuf bourguignon tarifini veriyim. ben bayiliyorum, buna, hemde simdi kolum var diyorsun, onu parcala, zaten buda omuzdan yapilan bir burgundy yemegi, etlerin buyuklugu 3 kusbasinin birlesimi kadar oluyor.Bu arada ipek, asgida verdigim su miktarini tabii degistirmen gerekiyor cunku duduklude su kaybi yok, ve tabii hic bir zaman hava sirkulasyonu icin dolulugun yarisini gecmemesi gerekiyor, annemin bir keresinde ustune patladi, hic sucu yokken, cok ilginc bir olay ama anlatayim, ozellikle kabuklu seyler pisirirken cok dikktli olmak gerekiyor, cunku kurufasulye turu seylerin kabuklari emniyet deligini yani hava cikarma deligini tikayabiliyor, tabii siz hava cikarmak istediginizde aaa hava gelmiyor, bosalmis diyorsunuz, acmaya kalktiginizdada bomba gibi patliyor, annem hala kolunda tasir izini, ama yinede vazgecmedi dudukluden :) ))

Malzemeler;
] Marine icin:
] 1.5 kilo omuz dana eti(parcalar 3 kusbasi parca
] buyuklugunde olacak)
] 1 sise kirmizi sarap
] 7-8 dis sarimsak
] 2 orta boy sogan(buyuk dogranmis)
] 2 defne yapragi
] 1 dal taze kekik
] 2 havuc kup halinde kesilmis
] 2 kereviz sapi kup halinde kesilmis
] karabiber
]
] Garnitur icin
] 3 havuc(istediginiz sekilde fakat sekil verilmis
] 300 gr mantar(sadece saplari kesilmis)
] 40-50 tane minik inci sogani
] Ekmek(ucgen sekilde kesilmis ve kizartilmis)
] Haslanmis patates(haslanmadan once soyulmus ve sekil
] verilmis)
]
] YAPILISI:
]
] 1-Etleri mumkunse genis bir cam kabin icine alin,
] marine ederken cam icinde muhafaza etmek marine
] islemini daha basarili yapiyor.
] 2-Etin icine bir sise sarabi ve yukarda saydigim
] marine islemi icin gerekli gerekli malzemeyi ilave
] edin ve karistirip, en az bir gun buzdolabinda
] dinlendirin.
] 3-Et bir gun dinlendikten sonra, buyuk bir suzgecte,
] sarabi suzun.
] 4-Buyukce bir tavada etleri,ve diger malzemeyi az bir
] yag icinde renkleri kahverengi renk alincaya kadar
] kizartin ve yine bir suzgecte fazla yagi suzun.
] 5-Buyukce ve firina verebileceginiz bir tencereye
] kizarttiginiz etleri koyun, bunlarin atesin ustune
] alin ve icine 2 kasik domates salcasi ve 1 cay bardagi
] un ilave edip karistirin.
] 6-Onceden suzdugunuz sarabi baska bir tencerede
] kaynatip, ustune cikan kan tortusunu suzgecle
] temizleyin.
] 7-Sarabi ve etin ustune cikacak kadar suyu, tuzunu,
] biberini ete ilave edin.Garniturlerden sadece
] mantarlari atip, tencereyi firina verin.
] 8-Etin durumuna gore 2-3 saat 200-250 derece arasi
] pisirin.
] Garniturlerin hazirlanisi;
] 1-Minik soganlari bir tencereye koyun ve yarisina
] gelecek kadar su ilave edin ve bir parca tereyag
] koyarak pisirmeye baslayin, su buharlastiginda tereyag
] ile cevirerek, soganlari karamalize ederek pisirin
] 2-Baska bir tencerede,havuclarin ustunu kaplayacak
] kadar su ilave edin ve tereyag koyun,ayni sekilde su
] buharlastiginda tereyag ile cevirerek havuclarida
] karamelize edin.
] 3-Onceden sekil verdiginiz patatesleri tuz ilave
] ettiginiz suda haslayin
] ETIN HAZIRLANISI:
] 1-Etler psitikten sonra, etleri ve mantarlari
] ayirarak, suyunu mikseden gecirin ve etleri tekrar
] icine atin.
] 2-Hazirladiginiz diger garniturleride(patetes haric)
] ete karistirin.
] 3-Ucgen seklinde kestiginiz ekmekleri kizartin
] 4-En son sunumunu; eti derin bir kaba alin
] kizarttiginiz ekmekleri ve hasladiginiz patatesleri
] ustune dizerek susleyin.Ustune ince dogranmis
] maydonozda sepeleyebilirsiniz.
]
]
]

yardimci
forum yenilendiginden beri tuhaf seyler oluyor, sistemde bagli gozukmedigim halde mesaj yazabiliyorum, ama mesajimi degistiremiyorum, baglanmaya kalktigimdada baglanamiyorum,
neyse ipekin diyecektimki; marine kismini atlayabilirsin, cunku zaman aliyor ama sarabin varsa yinede soyle bir sarabin icinde cevirmen iyi olur.

yardimci
Bu arada benim duduklunun iki ayari var ipekin, bir cizgilide, sebzeleri pisiriyorum, iki cizgide, etleri pisiriyorum, ama benim ustume uzay tencereleri cikti :) )seninki cok degisik olabilir, ben birde o kadar alismisimki, saniye dakika hesabiyla, cok zorda kalirsam zeytinyaglilari bile 3-4 dakikada duduklude yapiyorum

yardimci
peppermint o program degil, su anda yayina gecmedikleri icin exe file'i yani, aslinda bir sey yukluyorsunuz sayilmaz.
o dedigin maddeden ben tart formu kullaniyorum, tart icin iyidir ama kek icin dis crust'ini cok cabuk serlestiriyor ve yakmaya basliyor, ben kesinlikle memnun kalmadim, ama tartlarimda ve kislerimde caresiz kullaniyorum yapismadigi icin ve alti cikan formlarin bu maddeden oldugu icin. kekler icin silikon benim vazgecilmezim oldu, cunku isiyi cok guzel esit dagitiyor ve kesinlikle yakmiyor hatta gecen gun firinda unutmusum, ici kurumasina ragmen :) )kesinlikle disi yanmamisti.

Kis demisken, severmisiniz ?biraz kis tarifi cikaricam :) )))

yardimci
Cok iyi bir haber, rahmetli yemek ustadi, Tugrul savkayin olumunden 3 yil sonra kitabi cikiyormus, gazete haberini sizinle paylasiyim dedim. Kendisi yasasaydi Turk mutfaginin tanitimi icin yapacak bir dolu projesi vardi. Kismet degilmis.

2003 Eylül ayında kaybettiğimiz mutfak kültürü uzmanı yazar Tuğrul Şavkay’ın ilk cildini hazırladığı Halk Mutfağımız-Geleneksel Tatlardan Seçmeler adlı kitap, bu yıl iki cilt olarak yayınlandı. Şekerbank’ın sponsorluğunda hazırlanan kitap, önümüzdeki günlerde satışa da çıkacak. Kitaplarda 600 yemek tarifi ve her biri farklı aksesuvarlardan oluşan 200 fotoğraf yer alıyor. Kitabı hazırlayan ekibin umudu, sponsor bularak, dört ciltlik bir külliyat oluşturmak. Hatta bir Türk Alice’ne imza atmak

Gulllll
Arkadaslar, ben kek yaparken once sekeri yag ile cirpiyorum. Hic kek yapamazken bunu uyguladigimdan beri tutmayan kekim olmadi acikcasi. Cok yasli bir teyzeden duymustum. Sonrasinda da yumurtayi ve sutu falan sirayla ekleyip bayagi cirpacaksin. Un koyulduktan sonra o kadar cok cirpilmayacakmis bir de... Simdi baz bi olcum var, ne malzeme eklersen ekle harika oluyor. Denersiniz belki...

Gulllll
Ben normal bir kek kalibi kullaniyorum Ipek'cim. Aldigim bir setten cikmisti, fena da degil. Turkiye'deki kek kaliplarina benziyor, teflon tip...
Olculer de soyle;
- 3 yumurta (2 de olur, keyfe keder)
- 1 bardak sivi yag
- 1 bardak sut
- 2.5 bardak un
- 1.5 bardak seker
- Kabartma tozu, vanilya

Dedigim gibi onden sekerle yag iyice cirpilacak. Amac sekerin cozulmesi. Sonra yumurta eklenip cirpilacak, sonra da sut eklenip... En son da (muhakkak elenmis) un+kabartma tozu+vanilya. Diger malzemeler un da eklendikten sonra koyulacak ki dibe cokmesin, hatta eklenirken az bir una bulanirsa hic cokmuyor. 160 C'de pisiriyorum ben, yavas yavas...
Limon, ceviz, portakal, kayisi, elma, uzum, kakao ne koyarsaniz koyun yakisiyor.
Ha bir de malzemelerin direk buzdolabindan cikmasi tercih degil, oda sicakliginda biraz isinirsa cok daha iyi oluyor. Eger unun bir kismini kepekli kullanirsaniz da daha bir enteresan, daha bi pufidik pufidik oluyor.
Ay canim mi istedi nedir? :)

Gulllll
Peppermint, isin sirri orda zaten, yani onceki mesajda yazmistim. Bu yolla tutmadigi olmadi, sekerin iyice erimesi lazim. Yag konusunda da haklisin, ben de daha az koyuyorum normalde. Ama hani adabi, olcusu bu.

ipekinIL
zomby--irmigi normal Amerikan marketlerinde bulabilirsin, oyle Whole Foods turu market olmasina bile gerek yok, ShopNSave'de bile bulunuyor.. Semolina diye geciyor.

kofte tarifleri benim de kanima girdi, yarin yapicam artik..ben de hic hazir harc kullanmam.. hepsi evde bulunan baharatlar zaten..

idil--tabii ki isterim havuclu kek tarifini, sorman hata :)

yardimci--ilk firsatta bakicam dergiye ama korkuyorum simdi iyice beni yoldan cikartici tarifler vardir diye.. ;)

pepper--kolay tatli deyince sutlu irmik tatlisi geldi hemen aklima..

ipekinIL
cok guzel hareketlenmis burasi.. tariflere de yetisemiyorum artik.. hangisini secip yapsam acaba.. su ispanakli pastayi ne zamandir cok merak ediyorum, hazir evde kiwi de varken yapayim bari.. irmikli kofte de cok ilginc, irmigi cok severim zaten..

Gecenlerde havuclu kek yaptigimda, nette bayagi bir dolasmistim degisik tarifler arasinda.. Kimilerinde pineapple ya da elma da eklenmisti.. oylesini merak ettim dogrusu, herhalde daha islak bir kek oluyordur.. Bir de yabanci ve Turk tarifler arasinda en cok ilgimi ceken nokta su oldu; bizim keklerde genelde yumurta cirpilarak baslanir cogu tarife ve sonradan diger malzemeler sirasiyla eklenir.. digerlerinde yumurtaya oyle bir oncelik verilmiyor.. bu nasil bir fark yaratiyor acaba sonucta yardimci?? Benim buradaki kek/pastalari pek sevmeyisimin bir sebebi de bu olabilir mi acaba? Gerci bunun esas sebebi cok sekerli olmalari ama diger husus da ilgimi cekti dogrusu..

zomby--sen damla sakizlarini TR'den mi getirdin? Senin esin de yasadi dogrusu, boyle hergun yeni yeni tatlar, cok simartma boyle ;) arada onu da sokuyor musun mutfaga?

Bugdayli baska tariflerin de var mi? Gecenlerde Turk mallari satilan marketten bugday aldim ilk defa, neye kullanilir cok da bilmem asureden baska.. asure filan da hic yapmisligim yoktur..

ipekinIL
yardimci--dogru diyorsun, Fransa ile boy olcusemeyiz tabii bu alanda.. Ben de Almanya'daki cok cesitli bakery'leri gordugumde cok sasirmistim, icinde ekmekten, yemege tatliya bin cesit sey vardi, hem de adim basi..

Benim bahsettigim tariflerde yumurtanin akiyla sarisini ayirmak yok, oylece butun olarak basta ya da daha sonra eklenmesinin nasil etkiledigini merak etmistim.. herhalde yine kekin yogunlugunu etkiliyordur biraz? Cogu Turk kek tarifinde basta yumurta ve seker cirpilarak baslaniyor ise ama buradaki tarifler daha farkli, gerci hepsi oyle degil.. pastry tabii cok detayli puf noktalari olan bir alan.. sen sirlarini arada bir bizimle paylasirsan cok iyi olur..sunu kesin yapin ya da yapmayin filan gibi..

bak bir de aklima ne geldi.. Food Network'te izlemistim bir ara.. boyle burada evden kek pasta yapip internet uzerinden bile satarak gittikce cok buyuyen ufak business'lar cok var.. sen de boyle birsey dusunebilirsin belki?? Cogu kendi evinin mutfaginda ise baslamis ev hanimlari.. talep arttikca isi buyutmusler tabii.. cevredeki marketlere/restaurantlara ve de net uzerinden heryere yolluyorlar.. hatta bir tanesini cok iyi hatirliyorum, bildigimiz basit bir kekti yaptigi ama boyle sapka seklinde kutulara koyup satiyordu, cok ilgi cekmisti filan.. sonunda sapka kutulari yapanla ortak olmuslar oyle devam ediyorlardi.. aha bak buldum adresini.. kek (http://www.nonniewallers.com/) Simdi bunlarin da reklamini yapmis olduk ama neyse, fikir olarak aklima geldi yani.. alip denemisligim filan da yok bu arada.. ama boyle evden is kuran bayanlar cok hosuma gidiyor dogrusu..

ipekinIL
Baz olcun nedir Gullll?

Bir de hangi tur/marka kek kaliplari ve borek tepsileri kullaniyorsunuz? Su pizza pan'ler cabuk pas tutuyor sinir oluyorum, istedigim boyunu (bulasik makinesine savasmadan girebilecek) zor buluyorum zaten..

ipekinIL
Bir de ne zamandir duduklu tencere kullanmiyorum..unuttum resmen.. donmus buyuk parca et (arm roast) var, cozulmeden pisirilebilir di mi duduklude? Ne koymali icine? Duduklu kullananlar, acil yardim lutfen..

ipekinIL
yardimci-- var mikrodalga tabi ama et defrost ettirmeyi sevmiyorum ben de.. cok nadiren mecbur kaldikca ancak.. acaba dedim duduklu daha iyi bir cozum olabilir mi diye son anda buzluktan cikarilan etler icin.. ama iyi olmuyor diyorsun demek.. cok kullaniyorsun madem duduklulu tarifler verir misin o zaman birkac tane bi zahmet, olculeri filan da hatirlamis olurum.. etli, sebzeli yemekler icin soyle.. sen neler icin kullaniyorsun daha cok? TR'den olani mi getirdin sen de benim gibi yoksa buradan da aldin mi?

ipekinIL
Ben de demin sunu okudum..

Lezzetin ansiklopedisi Türkçe'ye çevrildi
Dünya mutfak literatürüne girmiş yaklaşık 4 bin maddenin yer aldığı 2 ciltlik Larousse Gastronomique adlı ansiklopedik sözlük, Sofra Firması tarafından Türkçe'ye çevrilerek, lezzet meraklılarının hizmetine sunuldu.

Joel Robuchon'un başkanlığındaki Gastronomi Komitesi tarafından hazırlanan ve Türkiye'de Oğlak Yayıncılık tarafından basılan toplam 1174 sayfalık ansiklopedide, yemek tarifleri ve örnek mönülerin yanı sıra yiyecek ve içecek yapımında kullanılan her türlü malzeme hakkında ayrıntılı bilgiler yer alıyor.
...

idil66
Iste, tadi damagimda kalip da, istedigim gibi yiyemedigim Evelyn'in havuclu kek tarifi. Malzemeler, ve de tarifi cok kolay oldugu icin Turkce'ye cevirmiyorum. Sadece bir kac yorum: ustu ve arasi icin verilen cream cheese frosting yerine, ben olsam (yine gourmet Idil konusuyor ;) ), ya beyaz cikolata & krema eritip dokerim, ya da bitter cikolata & krema eritip .... hic biri olmazsa marketlerde satilan hazir frosting bile olabilir, hatta icine biraz belki Irish cream konulup iyice bir guzellesebilir kremasi :) bu arada keke belki biraz cikolata parcalari eklenebilir .... Daha bu keki pisirmeyi denemedigim icin cok fazla yorum yapmiyim da, tarifi yaziyim artik!!!!

3 cups unbleached all purpose flour
3 cups granulated sugar
1 teaspoon salt
1 tablespoon baking soda
1 tablespoon ground cinnamon
1-1/2 cups corn oil (or canola or safflower)
4 large eggs (lightly beaten)
1 tablespoon vanilla extract
1-1/2 cups chopped walnuts
1-1/2 cups shredded coconut
1-1/3 cups pureed cooked carrots
3/4 cups drained crushed pineapple
icing/powdered sugar for dusting top of cake (optional)

Preheat oven to 350F. Grease two 9 layer cake pans and line with wax paper
Sift dry ingredients into a bowl. Add oil, eggs, and vanilla. Beat well. Fold in walnuts, coconut, carrots, and pineapple.
Pour batter into prepared pans. Set in the middle rack of the oven and bake for 30 to 35 minutes until edges have pulled away from the sides and cake tester inserted in center comes out clean
Cool on a cake rack for 3 hours. Fill cake and frost sides with cream cheese frosting. Dust top with confectioners' (icing/powdered) sugar.

10-12 portions (benim ofiste o gun sansa daha ziyade erkekler oldugu icin 8 porsiyondan cok cikmadi!!!!!!)

Cream cheese frosting:

8 ounces cream cheese at room temparature
6 tablespoons butter (UNSALTED :) )
3 cups icing /powdered sugar
1 teaspoon vanilla extract
juice of 1/2 lemon

Cream together cream cheese and butter in mixing bowl
Slowly sift icing/powdered sugar and continue beating until fully incorporated
Mixture should be free of lumps
Stir in vanilla and lemon juice

Eger yapan olursa kolay gelsin, ve lutfen benim yerime de sooooooyle guzel bir dilim yemeyi lutfen ihmal etmeyin ;)

idil66
Zomby, sen su ispanakli tarifi bir elin degdiginde yazarsan iyi olur :) .... Irmik Safeway'de de var... eger alisveris yaptigin markette bulamazsan, magaza mudurune ya da yardimcisina soylersen, genelde iyi servis verebilmek icin getirtiyorlar istedigin malzemeleri :)

Peppermint
evet evet su meshur klasik royal carrot cake degil mi? :) yapmaya usenenler icin bir bilgi, bu kek hazir sekilde marketlerin pastry bolumunde satiliyor. ;)

ben de gidip un helvasi yapicam simdi. 2 gundur un helvasi aseriyorum.

Peppermint
zomby'cim 1-2 sayfa once ben bir ispanakli kek tarifi vermistim. hem de yagsiz ve kalorisi dusuk. bir bak istersen.

Peppermint
Gulllll benim kek tarifime cok benziyor senin ki. yalniz ben yarim bardaktan bile az siviyag kullaniyorum. sut yerine de genelde yogurt tercih ediyorum. daha eksimtrak ve kokusu hos oluyor. bir de ben once yumurta ve sekeri cirpip sonra diger malzemeleri ekliyorum. ayni sekilde borek yaparken de sut yerine yogurtla yapiyorum.

su kek kaliplariyla ilgili ben de birsey sorayim. gorunumu teflon'a benzeyen ama teflon olmayan daha ince kaplar var. onlardan kullanan var mi? yani ne teflon ne silikon olmayan kaplar.

yardimci bahsettigin siteye bakmak isterim. o programi yuklemeden bakamazmiyiz?

zomby
20 01 2006, 18:00
piscesayse
Guzel bir soru buradaki margarinler kare seklinde degil biliyosun uzun sekilde onlardan iki tane koysan yetiyor zaten 250 gram Turkiye margarinlerinden 5,veya 6 gram eksik.O kadarida onemli degil.
Kabarma tozuda ben Turkiyedekilerden buldum muhakkak senin bulundugun yerdede vardir.
Ben su buyuk kutulardaki kabartma tozu veya karbonat onlardan kullanmiyorum cunku ayarlamasini yapamiyorum birde paketlerdeki kadar kabarrmiyorlar.
Safeway dediginiz nedir marketmi?Bizde oyle bir yer yok.Bugun Walmart'a bakacagim irmek varmi diye.Ama hic sanmiyorum ben cok gezerim ama hic gormedim her ne nerde bilirim yani

piscesayse
Zomby,

Begenmekten de ote, herkese tavsiye de ediyorum. 2 yil once almis oldugum irmigi de bu sayede ilk defa kullanmis oldum. Ben Safeway' de gormustum irmigi. Gecenlerde bende hayatimda ilk defa yogurt tutturdum. Heyecanimdan sabah erkenden kalktim, gormek icin. Biraz sulu olmustu. Bende bez torbaya koyup, bir gece beklettim. Suzme yogurt gibi oldu. Bir dahaki sefere daha iyi yapacagima eminim. Deneye deneye sizin yogurtlariniz gibi olacak insallah. Benim sormak istedigim; pogaca tarifine 1 paket margarin yada 1 paket kabartma tozu yazmissin. Oranlari burada nasil ayarliyorsun?

piscesayse
Verdiginiz olcum bilgileri icin oncelikle tesekkur ediyorum.

Zomby,
Safeway 24 saat acik, buyuk bir market. Bir cok degisik seyi orada bulmak mumkun. Mesela, ben asma yapragini orada bulmustum. Irmik icin Albertsons' a bakmissindir eminim.

Peppermint,
Havuclu pasta tarifini en kisa zamanda deniyecegim. Ben Walmart' ta potibor buskuvi buldum, aynen bizimkiler gibi. Henuz acmadim, tadini bilmiyorum. Kosher bolumunde bulmustum. Arayan arkaslara duyurulur.

Peppermint
piscesayse,

hamur islerinde kullandigim kendi olculerimi soyleyeyim. Bizim margarinler 250 gr veya 125 gr'di yanlis hatirlamiyorsam. burda cevirme tablosundan bakarsan yaklasik karsiliklarini gorebilirsin. ben genelde fazla yag kullanma taraftari olmadigimdan simdiye kadar 125 gr'a tekabul edecek sekilde 1/2 cup, 8 tbsp yada 1 stick ( hazir satilan margarinler paketi actiginda gorursun 4 adet paket/stick cikar icinden ) kullaniyorum. bizimkiler gibi 125 gr degil biraz daha az 113 gr. falan yaziyor uzerlerinde. sanirim burdaki yaglarin yogunlugu daha fazla.

vanilya icin olcum ise yine yogun aromali siselerde sivi seklinde satiliyor biliyorsundur, 1 tsp yani bir cay kasigi hatta daha bile az yani goz karari katiyorum. yeterli oluyor.

sevgiler

Peppermint
zomby ve piscesayse,

bizim kabartma tozlarindan bulamazsaniz, buradaki marketlerde baking powder olarak satiliyor. olcu olarak da bilirsiniz bizdekiler kucuk bir paket seklindedir. aynisina tekabul edecek sekilde goz karari bir tatli kasigi kullanabilirsiniz.

zomby
21 01 2006, 18:00
Arkadaslar firinda kocaman hindim var 1 saattir pisiyor ustu firinin tabanina cok yakin bir anda tepesi yanmis gibi kizardi normalmi acaba?Pismemistir degilmi bu tepesinin cok kizarmasi pismis anlamina gelmiyor degilmi? bir defa pisirmistim ilk geldigimde ama unuttum inaninki esim hindi almis sabahlari sandvic yapip ise gotururum diye.Onlari torbalara koyup buzluga atacagim o niyetle aldik.

zomby
Esmer un helvasi tarifi verebilirmisiniz hani kara oluyor bazi un helvalari onu nasil yapabilirim canim cok istedi.
Soylemesi ayip hastalandimda ben hastalaninca canim cok tatli cekiyor.Su an tatli diye kudurmaktayim inanin.

yardimci
Ipekin, bu slikonlar, bundt tipinden cok cok farkli, kesinlikle unlamaya, yaglamaya gerek yok, cok guzel esit dagitiyor isiyi ve yakmamasinin nedeni, bu madde isiyi kendi icine cekmiyor, kullandiktan sonra dikkat et kesinlikle cok sicak degil, bence cagin bulusu pastry alaninda.

ipekin eger kremadan, krema yapmak istiyorsan, heavy whipping cream den baska bir yol yok, ama tabii bunu yaparken bir kitchen aid tipi mikserler daha basarili sonuclar cikariyor ve tabii birde pasta kremasi yapiyorsan, kivam icin gelatine(yaprak olanlar yada toz olanlar olabilir) eklemelisinki, krema hemen dusmesin ve sert olsun. Bu isin tabii daha profesyonel bir yoluda var ama o evde bir kac kere yapmak icin cok pahaliya patlar, cunku pastacilar kivam tutturucu toz kullanirlar, ben buraya gelince internetten en ufacigini(500 gr) 36 dolara siparis ettirdim.

yardimci
ipek, o zaman sana hemen hemen butun pastacilarin base krema olarak kullandilkari creme patisserie tarifini veriyorum, icine zevkine gore erimis cikolata, kahve extrati veya herhangi bir degisik tat ilave edebilirsin, bunda dikkat edilecek tek taraf;bu krema pisince yayvan bir kaba dokup ustunu sera filimle kaplayip ilimasini bekle, cunku bu krema topaklanmaya cok musaittir o yuzden hemen ilikken kullanman gerekir

Crème patisserie:
500 gr sut
4 yumurta sarisi
125 gr seker
30 gr un
30 gr misir nisastasi
Vanilya
Hazirlanisi :sut,vanilya ve sekerin yarisini kaynatin.
Bir kapta yumurta sarilari,sekerin obur yarisi,un, ve misir nisastasini sutumuzden ayirdigimiz biraz soguk sutle sulandirarak iyice karistirin.
Bu karisima kaynar kaynamaz sutun tumunu ekleyin bunuda iyice karistirip, tencereye tumunu bosaltip koyulasincaya kadar gucluce karistirip pisirin.1-2 dakikada hazir olacak.Icine ilik iken istediginiz aromalari koyup, pastalarin icini doldurun.

yardimci
ipekin ben genelde stew tarzi eti ayri olarak kizartmam, bu cok ozel bir et yemegi oldugu icin kahverengilestiriliyorki, sosunun rengi ve kendisi pistikten sonra koyu olsun. Yoksa ben genelde duduklunun icinde bol sogani pembelestirip, etleri atiyorum ve etinde rengi degisinceye kadar cevirip, icine domates, yesil biber, domates salcasi, karabiber, tuz ilave edip(cogu zaman butun mantarda koyuyorum, ustunu kapatacak kadar taze buz stock'um var ise onu ilave ediyorum yoksa su koyup kapatiyorum benim duduklu 10 bilemedin 13 dakikada pamuk gibi pisiriyor

yardimci
bana biraz ayrintili tarif edebilirmisin basinc vanasini falan

kuzum
Zomby irmik icin sizin oralarda varsa Arap marketlerinede bakabilirsin,emin degilim ama oralardada olabilir,onlarda kullaniyor sanirim irmigi.

piscesayse
Ipek,

Crock-pot kullaniyorum ve oldukca da memnunum. Sabahtan koyuyorum eti, aksama kadar yemek derdi ile ugrasmak yok. Ben isim bittiginde tezgahin altina kaldiriyorum. Pistikten sonra temizlemesi zor oluyor ama son gunlerde onun da caresini bulmuslar; isiya dayanikli pisirme torbasi. Belki reklamlarini gormussundur.

ipekinIL
aa idil olmadi ama oyle ozelden filan, herkesi meraklandirma simdi.. ;)

dun ispanakli keki yaptim, kalan ispanakla da borek.. ikisi de cok guzel oldu.. elimde olan tarifi kullandim ispanakli kek icin, yagli ve yumurtali olani.. bizimkiler anlamadi bile ispanakli oldugunu, fistikli zannettiler. ben dayanamayip soyledim tabii sonra.. gerci uzerine de fistik kirintilari ve kiwi de koydum..
bir dahaki sefere Pepper'in tarifi denemek istiyorum.. nasil bir fark olur tadinda acaba? var mi ikisini de deneyen?

soyle ev yapimi guzel ve pratik krema tarifi istiyorum, kek pasta icin.. yardimci, var mi soyle basit birseyin? Ben ispanakli kek icin heavy cream'i mixer'de cirpip hazir olan whipped toppingle karistirdim, fena olmadi.. ama benimki sevmiyor pek whipped topping, soyle tadi hos baska bir 'frosting' tarifi ariyorum..

bir de bu aralar crock-pot'lara merak saldim yine, ara ara alsam mi diye dusunurum.. tezgahta da yer yok gerci.. var mi crock-pot kullananlar?

ipekinIL
yardimci--silicone kek kalibina iyi diyorsan alicam bir tane.. digerleri gibi yaglamak/unlamak gerekiyor mu onu da? sekil onemli mi kek kaliplarinda? bende bundt tipi var hep kullandigim, digerlerine gore ne farki var sekil disinda? daha cabuk mu piser filan gibi..

ipekinIL
yardimci--yok ben hazir kremanin disinda evde hazirlanan pasta kremasindan bahsediyorum.. sutlu,unlu filan tarifler var ama denemedim.. sen genelde evde yaptigin basit kek/pastalara nasil bir krema uyduruyorsun? buranin pudinglerine de bayilmiyorum ben gerci pasta ustune iyi olabilir..

ipekinIL
zomby--hindinin uzerini aluminum foil ile kapat, en son pisme suresinin sonuna dogru ac ki uzeri kizarsin.. simdiden kizardiysa senin foil ile kapat oyle pisirmeye devam et..

yardimci--tesekkurler.. duduklu tencereyi cozmeye calisiyorum ben de, yillardir kullanmamistim.. etleri genelde brown edip mi koyuyorsun dudukluye? stew meat tarzi ufak etleri.. arm roast edilmez zaten herhalde..

ipekinIL
yaw deli oldum sabah beri duduklu kullanim kilavuzu ariyorum.. benimkinin markasi Emsan'mis.. Izmir'deyken almistim 99-2000 yillarinda.. 2001'de batmis meger firma, sitesi filan yok! yardimci yardim et lutfennn.. basinc vanasi midir pim midir o inip kalkan sey basta havada olucak, sonra indirilecek di mi? once orta-yuksek ateste baslanip, sonra cok low setting'e mi getirmek gerek pimi indirdikten sonra.. otunce mi indirilicek? off yaa tam hatirlamiyorum su kitapcik da yok sinir oldum :(

ipekinIL
pisces--hangi marka kullaniyorsun? Bu isin oncusu Rival'in da Cuisinart'in da olumsuz birtakim review'larini okudum.. iste cok asiri hizli pisiriyorlarmis da evde birakip gitmek guvenilir degilmis filan diye.. bazilari da cok memnun, anlamadim nasil is..

yardimci-- benimkinde lastik filan yok, paslanmaz celik gorunumu.. kapaginin ustunde iki tane cikinti var karsilikli, birinin ustunde de siyah plastik inip kalkan basinc dalgasi var.. ayni bunun gibi.. emsan (http://www.hepsiburada.com//productdetails.aspx?categoryid=22220&productid=mtemfivestar)

ipekinIL
benim stew meat de duduklu mu crock pot mi derken oldu nihayet.. once biraz brown edip dudukluye koydum (sogan, sarmisak ve bir konserve domates ile).. ama duduklu asamasini korka korka yaptim resmen.. sonra da normal ocaga alip sebzelerle (patates+havuc+kereviz+tuz+biber+herbs) karistirip bir 45dk daha pisirdim.. zomby, limon suyu da ekledim biraz.. fena gozukmuyor, kokular da browning yaptigimdan beri nefis evde.. ama simdi canim yemek istemiyor, yaparken doydum sanki..

idil66
Zomby, sana ozelden mesaj gonderdim ... baktin mi ? :) :) :) :)

zomby
22 01 2006, 18:00
Esmer olmasi icin ne yapabilirim yani ceviz koymalimiyim acaba?

-dreamer-
zomby asagida un helvasi tarifi var. Kaynak :p ortakalagaci.com

Umarim begenirsin

2 bardak un, 2.5 bardak şeker, 2.5 bardak ılık süt, 1 paket tereyağı (veya margarin). tereyağını tencerede eritip unu ilave edin. un hafif pembemsi olana kadar kavurun. süt ile şekeri ayrı bir kapta karıştırın. ateşteki una ekleyin. hafif ateşte un sütü çekene kadar sürekli karıştırın. tencerenin kapağını kapatıp 5 dk. dinlendirin. helvaya kaşıkla şekil verip servis tabağına dizin. üzerini hindistan cevizi/fındık ile süsleyin.

-dreamer-
inan o kismini bilmiyorum ama unu biraz daha fazla kavurursan belki rengi daha koyu olabilir.

afiyet olsunnn bak simdi benimde canim cekti ama hastayim :( iyilesir iyilesmez deniycem

kuzum
IPEKINIL,duduklun benimkinin aynisi,pisirecegin malzemeyi koyduktan sonra kapagini kapatip,dudugunu havaya kaldir,orta ateste kaynasin,kaynayinca dudugu oter ,duduk otunce dudugu indir,atesi kisiga getir,ondan sonrada ne pisirdigine bagli olarak dakika ayarlamasi yap mutfak saatin varsa onu kurabilirsin,etler 30 dk. olur,sebzede cinsine bagli olarak 20-25 dk,ben cok kullaniyorum duduklumu,taaa Turkiye'de arkadasim getirmisti.gene aklina takilan bisey olursa sor bana.

piscesayse
IpekinIL,

Benimkisinin markasi Rival. Hic calisir vaziyette birakip, disari cikmadim. Ama oglen icin misafirimiz gelecekti, aksamdan calistirmak zorunda kaldim bir gun. Benimkisi 2 kademeli, yavas ve cabuk pisiriyor.

Gulllll
Peppermint, o ispanakli kek tarifini denedim, bayagi guzel oldu. Iyice cekti kremayi ama dibine kadar yetmedi galiba, dibi azicik kuru oldu gibi. Belki biraz daha bekleyince daha bi bulur kendini.
Coooook tesekkur...

ipekinIL
pisces--buyuklugu ne kadar, kac qt.luk yani? 6-6.5 qt.luklar epey buyuk gozuktu de gozume..

kuzum--sagol, ben de hemen hemen oyle yaptim ama 20 dk'da aldim atesten, daha pisebilirmis.. bir de duduk tam otmeden indirdim korkudan, cikan buharlari gorunce.. sonra hatirladim nasil olmasi gerektigini ama gec oldu.. duduk calmadan buhar cikip su sizmasi normal mi yoksa tencere cok dolu diye mi oldu acaba.. 2/3'ye kadar doldurmustum ama..

ipekinIL
yardimci biktin artik benden kesin ama bir de yumurtasiz bir krema tarifi sorsam..

Peppermint
Gulllll, begendigine sevindim. Afiyet olsun sana da bebegine de. :) eger ki dibine kadar inmezse koydugun krema miktarini azcik daha arttirabilirsin.

zomby, un helvasinin koyu renkte olmasini istiyorsan kavurduktan sonra icine su ve sut eklerken biraz pekmez ilave edebilirsin. pekmezi su yada sutle inceltip oyle de ekleyebilirsin. ben de iki gun once yaptim dun bitti. simdi gidip yeniden yapicam. bu aralar habire un helvasi cekiyor canim. :)

Peppermint
Cin Pilavi,

pirinci yag koymadan normal sekilde pilav yapar gibi pisiriyoruz. pistikten sonra altini kapatip uzerine goz karari zeytinyagi gezdirip demlenmeye birakiyoruz. soguduktan sonra icine garnitur sebzeler haslanmis bezelye, havuc, kornison tursu, dereotu, maydanoz, taze sogan, tuz, karabiber vs. ekleyerek karistirip servis yapiyoruz.

afiyet olsun

bungun
un helvanizin mis gibi olmasini istiyorsaniz ya half&half ile ya da yari sut yari heavy whipping cream ile yapin. Sadece sut ile yapilan un helvasindan cok daha lezzetli olur.

Bir de un ile cam fistiklarini ayni anda kavurun.

zomby
23 01 2006, 18:00
Ben patlicanli yemekleri cok yapiyorum ozellikle patlican oturtma.Sonra zeytinyagli pirasa,etli taze fasulye,Pilav,bulgur pilavi,Sulu kofte,Biber dolmasi,Corbalardan'da Domates,Mantar,sehriye corbasi,yogurt corbasi yaparim genelde.
Aaay cocukla degisik yemek uretmek cok kisitlaniyor.Eskiden hergun degisik yemek yapardim.Bir saatte manti acardim manti yemeyeli aylar olmustur herhalde.Simdi bisey yap gitsin ugrasma diyorum ama tatli hamur islerine hic usenmem ben bu gidisle kilo veremeyecegim :( Hastayim diyede tatli assa tatli yukari 1 haftada gym'de verdiklerimi 1 gunde geri aldim su hastalik cok yediriyor tatli.Resmen krize giriyorum.
Un helvasini yaptim rengi acik oldu ama fena degil.Nefsimi korertti buda bana yetti.Tesekkurler tarifler icin.Bizimde yan komsumuz cok guzel yapardi kandillerde kadir gecelerinde dagitirdi.Onun ki baska olurdu kimse oyle yapamazdi.Rengi kopkoyu olurdu yemeye doyamazdim.Gider biraz daha isterdim.
Turkiyeye gidince mutlaka yaptiracagim nasil olsa yan komsumuz.

zomby
IpekinIL
Evet kizartiyorum maalesef ama evde degil benim garajim var cok buyuk oraya kizartma makinesini koyuyorum camida aciyorum orda kizartiyorum.Yoksa bende hic sevmem evin kokmasindan benim evi gorseniz her pirizde bir koku takili hepsi ayri koku yani ayri telden caliyor.
Ama esime dogum gunu hediyesi diye Indian kitabi almistim her hafta bir yemek deniyor.Hint baharatlarini gorseniz bir ayakkabi kutusuna koyduk agzi kapanmiyor kutunun.Onlarda cok agir baharatlar biseyde diyemiyorum annesinin evinde cok cekmis titiz bir anne onu yapma bunu yapma simdi bende ayni sekilde davranirsam olmayacak ne yapayim bende kirilmasin hevesi diye hadi gir yap diyorum.Dun sacimi boyadi esim cok hamarattir valla esim diye soylemiyorum.
Yaa sormayin su patlicanlari yokmu buranin kafam kadar her birisi.Valla esimde degisik seyler yap diye basimin etini yiyor.Tam patlican delisi patlicana yatiya giderim diyor.
Bana degisik patlican tarifleri lazim yardimci bir ara yaziver guzel patlican tarifin vvarsa sekerim.

zomby
IpekinIL
Bn genelde Loreal aliyodum bu sefer Revlon' aldim Loreal cok pahaliydi. Revlon'nun Rich brown aldim zengin acik kahve yaziyodu.Guzel oldu ama bakalim Tr'ye gidince orda adam akilli boyatacagim insallah.
Ben o tarifi gordum aklimda yani baska tarifler de rica edeyim lutfen

-dreamer-
bende geldigimde sarisindim baktim dipten kendi rengi gelmeye basladi hemen boyadim cunku buradaki kuaforlere boyatamam o sariyi yakalayamazlar gibime geliyor.

once loreal denedim ama cok cabuk akti, rengi bir tuhaflasti sacimin ikinci deneme de loreal aldim yine hemen akti. Bu sefer Revlon aldim-Dark Brown-inanirmisiniz cok az akti, hemde 2,5 dolar filandi sok oldum, rengini de esim cok begendi..

Revlon'u bende bu acidan tavsiye ederim.

esracik
evet evet, patlican tarifleri ben de istiyorum. Benim esimde patlican hastasidir. Ama kolay cok ugrastirmayan tarifler olsun lutfen. Bir de bir ara tavuk tava tarifi sormustum. Hani Turkiyed restorenlarda cok unludur ya, icinde mantar falan olur, o tur bi tarif istiyorum. Esim cok severdi, bana surekli hatirlatiyor tavuk tava yap diye, ozluyor sanirim gercek turk yemeklerini :)

ipekinIL
bu ne yahu herkes un helvasindan bahsediyor, zorla ozendireceksiniz yani.. :) daha pasta bitmedi.. un helvasini herhalde yillardir yemedim, hatirliyorum bizim eski yazlikta bir tanidigimiz cok guzel yapardi, arada ondan isterdim, kucuktuk o zaman tabii.. bak resmen canim istedi simdi ama..

En cok hangi tatli/kek ve yemek turlerini yapiyorsunuz? Hani soyle donup donup sikca yaptiklariniz?

ipekinIL
yogurt yaparken sutu surekli karisitirarak mi kaynatiyorsunuz yoksa ara sira mi? Orta ateste mi hizlida mi? 25 dak.dir kaynamak bilmedi orta ateste..

ipekinIL
zomby--iyi buranin devasa patlicanlariyla ugrasmayi seviyorsun.. kizartip mi yapiyorsun oturtmayi filan..

ben kizartma olayindan hoslanmadigim icin--heryer yag oluyor filan-- patlicani sevdigim halde cok yapamiyorum.. kozleme desen o da elektrikli ocakta olmuyor.. sonunda gidip bir elektrikli izgara alicam galiba.. dun kofteler de heryere sicramis yine tavada yapinca.. senin sucuk koftesini yaptim.. heryer mis gibi koktu daha pisirmeden bile.. ama texture olarak sanki biraz sticky gibi geldi bize, irmikten olmali..

pepper-- bil bakalim simdi ne yedim?!? hic aklimda yokken beni de raydan cikardiniz yani su un helvasiyla :) Fena olmadi valla ne zamandir unuttugum bir lezzetti.. Allahtan az bisey yemek yetti hatta epey doyurdu yoksa iyi olmayacak bu isin sonu! portakalagacindaki tarife gore yaptim ama sekeri 2.5 yerine 2 bardak koydum, yine de tatli geldi bana.. sutu de tavsiye uzerine half and half'le karisitirdim..

ipekinIL
zomby--cok yasa sen, guldurdun yine beni.. daha dogrusu esinin 'patlicana yatiya gitmesi'.. :) :)
esin hamarat demek, cok guzel.. tipik Turk erkegi modeli degil yani.. benimki de yardimcidir bayagi sagolsun.. gerci su aralar benden ona firsat kalmiyor ama gerekirse girer yapar, genelde ben tarif ederim.. hafta sonlari crep ve waffle'lar ondandir hep.. bir de guzel banana bread yapar.. Benim esim de cok sever Indian yemeklerini..

Bir de sac boyamak demisken sunu sorayim.. hangi marka ve tonlari kullaniyorsunuz? ben kahve tonlari kullaniyorum genelde, yani kendi dogal rengime yakin.. Revlon'un Colorsilk serisi.. ama cok hosuma gitmemeye basladi artik.. cok kizil gibi duruyor bende normal brown tonlari bile.. arayis icindeyim simdi, tavsiyeleri bekliyorum..

pepper--soyle kolay pogaca tarifleri verir misin o zaman.. bir de tiramisu yapicam cok guzel deyip tarif vermemek de olmuyor yani..

Peppermint
ben kaynayincaya kadar ortayla hizli ates arasinda, kaynamaya basladiktan sonra da kisikla orta arasinda bir yerde pisiriyorum ve surekli karistiriyorum yoksa dibi tutmaya ve yanik kokulari gelmeye basliyor.

aslinda bu yemek isi boyle bir is. ne yaparsan yap basinda durmazsan iyi bir sonuc yakalayamiyorsun :)

Peppermint
afiyet olsun ipek'cim. ben de dun aksam yaparken 1/2 cup sivi yag, 1 cup seker ve 2 cup un kullandim. aklimca ondan bundan kisarak kalorisini azaltiyorum. :D

ben en cok ( tatli pasta turunden aklima ve kolayima gelenler ) mozaik pasta, limonlu pasta, yalanci tavuk gogsu, yalanci profiterol, sutlu irmik tatlisi, tatli veya tuzlu her cesit tart ve turta, islak kek, tava boregi, her cesit pogaca, kisir, mercimek koftesi, patetes salatasi ( her cesit ), nohut ve mercimekli salata yapiyorum. ilk aklima gelenleri yazdim.

zomby,

birkac sayfa once cok basit bir patlican yemegi tarifi vermistim. hemen buraya yazayim, cok da hafif. patlicanlari kizartmana gerek yok. dort adet orta boyda patlicanin saplarini ayirip alacali soyuyoruz ve halka halka kesip tencerenin dibine diziyoruz. uzerine rendeledigimiz veya rondo'dan gecirdigimiz 5-6 adet domatesi gezdiriyoruz. aralara 5-6 dis sarimsak ekliyoruz. 1 yemek kasigi seker, 1 yemek kasigi sirke ve 2 yemek kasigi zeytinyagini gezdiriyoruz. 1 cay kasigi tuz serpiyoruz. patlicanlarin uzerini gecmeyecek kadar su koyup orta ateste pisiriyoruz. piserken goruntusunun bozulmamasi icin karistirmiyoruz.

aksam bir yere davetliyiz. simdi gidip italyan usulu tiramisu yapacagim. normal tiramisuya gore cok daha degisik ve hos oluyor.

Peppermint
esracik bir arka sayfada simdi kolay bir patlican yemegi tarifi verdim. :)
mantarli tavuklu tarifi birara yazicam. simdi tiramisu yapmaya gidiyorum. :)

zomby
24 01 2006, 18:00
IpekinIL
Cokmu asiri sulu olmus yoksa uzerimi sadece sulU?Buzdolabinda zaten katilasiyor en iyisi buzdolabina koy hatta icene temiz birde tulbent at.Tulbent suyunu cekecektir.Olmadi suyunu suz icinden al ve icir oglana.O kadar yararliki yogurdun suyu.Baskada onerebilecegim alternatif yok.Tabi tadi guzelse neden atasin yazik gunah.
Birde mayaladiktan sonra 4 saat disarda durmasi yeterli.11 saat cok tabi

yardimci
peppermint tramisu tarifimi begendigine sevindim simdi hatirladim 1 ay kadar once gundelik yasamda ihtiyac duydugumuz bilgiler dosyasinda tariflesmistik, ama zannedersem sen biraz modifiye etmissin tarifi yalniz yumurtayi butun koyunca kivam nasil oldu? yani biraz daha sulu olmadimi?

neyse simdi obur dosyadaki maili buldum, original tarifi veriyorum;

Bu arada peppermint ben klasik olan tramisuyu sevemedim bir turlu ve kendim degisik bir tur tramisu yapiyorum ve bir cok degisik ulkeden insan, klasik tramisudan daha iyi oldugunu soyledi, istersen onun tarifini yaziyorum.
Malzemeler:
250gr kedi dili biskuvi
500gr sut
3 yumurta sarisi
3 buyuk corba kasigi dolusu un
2 kahve fincani seker
vanila
250 gr mascarpone peyniri
islatma icin
300 gr sicak su
3 kasik corba kasigi kakao(sekersiz)ben bunu kahvenin yerine tercih ediyorum, tadi daha yumusak oluyor

2 kasik seker
yarim kahve fincani cilek likoru(klasikte badem likoru kullanilir)
Yapilisi:
Kedi dillerini hazirlama:kedi dillerini tramisuyu yapacagin kaba koyup, icine kakao , seker ve likoru karistirdgin sicak suyla bunlari iyice islat ve kabin dibini kaplayacak sekilde sekil ver.
sut,seker,yumurta,un ve vanilyayi bir tencereye koyup, pisirmeye baslamadan once iyice bir mikserle karistir, sonra yavas ateste surekli karistirarak pisir, kaynayica bir 5 dakika daha pisirip atesten al, bir bes dakika biraz sogumasini bekleyip, mascarponeyi ilave et ve mikserle iyice karistir.

Bu karisimi daha once hazirladigin kedi dilinin ustune dok, o zaten esit sekilde dagilacak, disarda biraz soguyuncaya kadar beklet ve buzdolabina koy, servis yapacagin zaman ustunu kakao ile kapla, cunku daha onceden ilikken kakao ekersen, olusacak nem kakaoyu topaklastirabiliyor.

kuzum
Patlincalari kizartmak yerine uzerlerine azicik zeytinyagi surup firinda yapmayi deneyin,guzel oluyor,hem hafif hemde daha az ugrastirici.

Bende Tiramisu'yu guzel yaparim ayiptir soolemesi,herkes pek begenir.

TIRAMISU.
1 adet kakaolu pandispanya(Turkiye'deki hazir olanlar ideal,ama malesef buralarda yok o yuzden pandispanyayi kendim yapiyorum)
Pandispanya 3 adet yumurta,1 kahve fincani sut.3 kahve fincani seker.4 kahve fincani un,kabarma tozu(1 tepeleme cay kasigi) 1 corba kasigi kakao)hepsini cirp,yagli kaliba dok,pisir.

Kremasi
Yarim litre sut
1 paket vanilya
1 paket krem peynir
2 dolu corba kasigi un
8 silme corba kasigi seker
1 yumurta
Yumurta ve seker cirpilir,icine sut ve un eklenip karistirilir.muhallebi gibi pisirilir,ocaktan inince vanilya eklenir,ilininca krem peynir eklenip puruzsuz olana kadar cirpilir.

Surup
1 su bardagi sicak su
1 tatli kasigi seker
2 corba kasigi nescafe
3 corba kasigi visne suyu,(ben visne suyunu daha cok koyuyorum,oyle daha hosuma gidiyor) eger ickili seviyorsaniz viski yada rom koyabilirsiniz,ama icki koyunca hemen tuketmek lazim,ertesi gune tadi agirlasiyor

pandispanyanin ic kisimlari surupla islatilir.krema arya ve ustunekonur,buzdolabina koyulur.Servis yaparken uzerine bolca kakao serpilir.

su anda yatmaya gidiyorum,bir ara size bayram salatasi tarifi yazarim,patetesle yapilan bir salata,sunumu ve tadi cok guzel.

Gulllll
Ailede tum yaslilarimiz kalp hastasi, aile doktorumuzun onerisi tum yemeklere yagi en son, pismeye yakin ilave etmek. Bu sayede yagin pistikce artan kolestrol yaratma kapasitesi en aza indirgeniyormus. Hic bir yemekte sogan vs kavrulmaz bizim evde. Ne kadar lezzetli derseniz; zamanla alisiliyor, ama saglik-lezzet ikileminde pek onlerde degil tabii ki... Yemek isi alisma isi diyerek yuzde 90 ben de oyle yapmaya calisiyorum.

ipekinIL
yogurt yapinca mayaladiktan sonra ne kadar disarida bekletiyorsunuz? Dun sabah 11'de yapmistim, gece 12'de ancak aklima geldi buzdolabina gecirmek! Yani 13 saat disarida kaldi.. Simdi oglen 1'de baktim hala sulu sulu sallaniyor, hic katilasmamis! Gecen sefer gece yapmistim, sabaha dolaba koymustum, bu kadar gecmeden tas gibi olmustu.. Disarida cok bekletmek mi bozdu acaba?? Nasil katilastirabilirim bu asamada, var mi bir caresi yoksa ziyan mi oldu? :(

ipekinIL
yogurt cok sulu yani hala sut gibi sallaniyor..uff ya sinir yazik oldu.. ilkinde ne guzel tutmustu..

ipekinIL
su kirmizi lahana salatasina bayiliyorum ya..eksi eksi limonlu citir citir, hergun yiyebilirim resmen.. hatirlatma olsun diye soyluyorum yani menulerinize eklemeniz acisindan, cok da faydali.. sirkeli de yapmistim ama ben sade limonlusunu daha cok seviyorum, hemen tuz ve limon karistir hazir.. bekledikce de guzel oluyor dolapta.. herseye de yakisiyor..

un helvalari, tiramisular derken biraz da light takilalim di mi.. ;) soyle pratik saglikli tarifler bekliyorum herkesten..

ipekinIL
ilk zamanlar tuzla, sekerle ovup yikayip filan yapiyordum, buldugum cogu tarifi denemistim.. son zamanlarda tuz ve limon ekleyip elimle biraz ovuyorum ve karistiriyorum o kadar.. mayhos mayhos seviyorum ben.. tamam tariflerini bekliyoruz..

bir de broccoli ve karnibahari haslayip ya da daha da iyisi buharda pisirip, uzerine zeytinyagi+limon+tuz+pul biber karisimi dokunce de guzel oluyor.. bu da saglikli bir tarif, ozellikle zeytinyagi pismeden cig olarak eklendigi icin daha saglikli..

ipekinIL
acil puf noktasi yardimi.. yemegin acisini azaltmak icin ne yapmak lazim? barbunya pisiriyorum ama biberler cok aci cikmis gibi.. suyunu cogalttim biraz ama baska ne yapilabilir?

Gulllll--ben de pismis sogan yeme ozurlu oldugum icin kendimi bildim bileli, sogan hic kavrulmaz hatta pek kullanilmaz bizde yemek pisirirken.. ancak butun koyulup alinir.. kofteye de su gibi rendeleyip konur, cogu zaman da sogan tozuyla filan idare edilir.. yesil ya da cig sogani yerim ama pismis asla..

Peppermint
dun aksam yaptigim italyan usulu tiramisu tarifini veriyorum. bu tarif kuzum'un pandispanyali tarifinden yada bilinen hazir kek ve pandispanyalarla yapilan tariflerden farkli olarak kedili denilen ladyfinger buskivilerle yapiliyor. yapimi cok kolay ve zahmetsiz.

1 paket ladyfinger buskivi ( ben burda goya marka aldim 200 gr'lik paket )

buskivileri islatmak icin

1 bardak ilik su ( eger sicak olursa buskiviler kolayca dagilir )
1.5-2 yemek kasigi nescafe
2 yemek kasigi seker ( silme )
istege bagli olarak 1-2 yemek kasigi acibadem likoru, kanyak veya viski konabilir. ( aslinda bu pastaya en cok yakisani acibadem likorudur. )

kremasi icin

yarim kg sut ( 2,5 su bardagi )
2 yemek kasigi un ( tepeleme )
2 yemek kasigi bugday veya misir nisastasi ( tepeleme )
5-6 yemek kasigi seker ( silme )
1 paket mascarpone peyniri yada bu peynirden bulamazsaniz krem peynir ( bir paketi 226 gr ) (Turkiye'de bilindigi uzere labne peyniri kullanilir )

kremasi icin butun malzemeler karistirilarak muhallebi gibi pisirilir. koyulasinca altini kapatip, biraz ilinmasini bekliyoruz. sonra icine peyniri ilave ediyoruz ve cirpma teliyle iyice karistiriyoruz. ( puruzsuz bir krema icin mikser kullanilabilir ama ben biraz daha dise gelir bir krema istedigim icin telle cirptim ).

1 bardak ilik suya 1.5-2 yemek kasigi nescafe ve 2 silme yemek kasigi seker ilave ediyoruz. ( istenirse bu karisima icki de eklenebilir). buskivileri bu karisima tek tek batirarak tabaga diziyoruz. ( yada buskivileri tabaga dizip uzerine bu karisimi dokebiliriz ama boyle yapilirsa zaten yumusamaya meyilli buskiviler fazla su cekip dagilabilir.) buskivileri bir kat bu sekilde dosedikten sonra uzerine hazirladigimiz kremadan suruyoruz. sonra ayni sekilde ikinci kati dosuyoruz ve kalan kremayi ilave ediyoruz. kremayi pastanin her tarafina bolca suruyoruz ve uzerine suzgecle kakao serperek buzdolabina koyuyoruz. en az 2 saat beklettikten sonra servis yapiyoruz.

afiyet olsun

Peppermint
merhaba yardimci,

simdi hatirladim obur dosyada senle burda tiramisu hangi peynirle yapiliyor ve mascarpone peyrnirinin pahaliligindan gibi konulardan bahsetmistik. ama bu benim yaptigim tarif tamamen annemden alinti. :) sanirim seninkiyle ayni kaynaktan geliyor olabilir. :) senin tarifte ayrica yumurta ve vanilya var. benimkinde hem bunlar yok hem de misir nisastasi da var.

bu arada arkadaslar dun yaptigim tiramisu'yu misafirlige goturdugum icin bugun kendimize kalan malzemelerle yine tiramisu yapayim dedim. ayni tiramisu'yi bu sefer krem peynirle yaptim ve sonucu soyleyebilirim. ne olursa olsun tiramisu icin mascarpone'den iyisi yok. eger guzel bir tiramisu yapmak istiyorsaniz paraya kiyip alin. iki peynir arasindaki tad farki bu kadar olur. :)

bir de aslinda orjinal tiramisu'nun cig krema ve yumurtayla yapildigini biliyorum. bu tarifi uygulayaniniz var mi?

Peppermint
ipek'cim,

kirmizi lahana salatasi demisken ben bu salatayi yapmak icin once lahanayi bicakla kucuk kucuk dogruyorum. sonra tuzla ovarak diriligini aliyorum. sonra yikiyorum ve artik icine ne ekleyeceksem koyuyorum. sen de ayni sekilde mi yapiyorsun yoksa tuzla ovmadan direkt limon, zeytinyagi ve tuz ekliyorsun? bence tuzla ovunca super bir hale burunuyor. beyaz lahanayi da ayni sekilde yapiyorum.

pogaca tariflerini ve mantarli tavuk yemeklerini yazicam bu arada aklimda yani. :)

zomby
25 01 2006, 18:00
Puf Noktalari

1)Patlıcanları pişirmeden önce tuzlayın ve bir süre bekletin. Daha sonra soğuk sütten geçirin ve kurulayın. Patlıcanlar daha lezzetli olacaktır.

2) Evde pasta yaparken kullandığınız meyve ve şekerlemelerin dibe çökmesini istemiyorsanız pastanıza bir miktar mısır unu ilave edin. Meyveler pişerken suları yoğunlaşır ve dibe çökmezler.

3)Satın aldığınız kır çiçeklerinin daha uzun süre dayanarak vazoda güzelliklerini korumasını istiyorsanız, suyuna birkaç damla çamaşır suyu koyun. Daha uzun ömürlü olacaklardır.(Bu cok ilginc)

4)Satın aldığınız kahveyi taze saklamak istiyorsanız cam kavanoza boşaltıp içine iki adet kesme şeker atın. Ağzını sıkıca kapatın. Kahveniz daha taze kalacaktir

5)Kuru fasulyeleri dağılmadan pişirmek istiyorsanız tuzu ve salçayı ya da domatesleri fasulyeler yarı piştikten sonra koyun.

6)Ekşi elma şeker hastaları için ideal bir meyvedir. 100 gramında 58 kalori bulunur. Kan yapıcı özelliğinden ötürü doktorlar tarafından büyüme çağındaki çocuklara ve hastalara önerilir. Hazmı kolaylaştırır, böbrekleri çalıştırır.

7)Kuru fasulyeyi haşladığınız suyu dökmeyin, soğuduktan sonra bitkilerinizi sulayın. Bu bitkileriniz için çok yararlı ve sağlıklıdır.

8)Yoğurtlu çorbaya tuzu çorba piştikten sonra atın, yoksa yoğurt kesilir.

9)Peynir kesmeden önce bıçağı soğuk suya tutarsanız hem peyniri daha kolay kesersiniz hem de bıçağınız daha kolay temizlenir.

10) Balık kızartma yağının içine kırmızı biber serperseniz bu balığa değişik bir lezzet verir ve ayrıca balığın rengi çok güzel ve parlak olur.

Devam edecek

klein
Karnıbaharı birde böyle deneyin, kış ayları için çok uygun hemde çok vitaminli.
Karnıbahar çorbası
Malzemeleri :

1 orta boy karnıbahar
2 adet ince pırasa ( super 88'de var inceleri)
2 tavuk budu
yarım kase kadar tel şehriye
2 yumurta
yarım çay bardağı süt

Yapılışı:
Once tavuk butlarını haşlayıp, tavuk suyu elde ediyoruz. Karnıbaharı çiceklerine ayırıp, kaynamış suya atıp 3-5 dk. haşlayıp, süzüyoruz ( bu işlemi karnıbaharın gazı çıksın diye yapıyoruz) Sonra pırasaları özellikle yeşil kısımları ile birlikte küçük küçük doğrayıp, karnıbahar ile birlikte tavuk suyunda pişiriyoruz. Pişmelerine yakın tel şehriyemizi içine ilave ediyoruz. Çorbamız pişince. Porselen bir kabın içinde 2 yumurta ve yarım çay bardağı kadar sütü az tuz ilavesi ile çırpıp bu porselen kabımızı (ben özellikle kare bir kap kulanıyorum) az su dolu bir tencerenin içine oturtup, kapağını kapatarak pişiriyoruz. Omlet gibi oluyor. Sonra bu sosumuzu küçük küçük karelere kesip, çorbanın üzerine ilave edliyoruz. İnce kıyılmış maydonozumuzu da serpiştiriyoruz. Biz bu çorbanın üzerine magginin bir sosu vardı alman marka onu döküyorduk. Sizde isterseniz limon sıkabilirsiniz.
Bu arada kalan tavuk butlarıylada tavuklu pilav yapıyoruz.

-dreamer-
ben bruksel lahanasini da cok seviyorum, tadi cok hosuma gidiyor. Hemen sogan, sarimsak, domates puresini yagda oldurdukten sonra icine dogranmis patates atiyorum. Patatesin kokusu gidene kadar pisirdikten sonra lahanalari ekleyip sicak suyu koyuyorum uzerini ortecek kadar. Cok lezzetli oluyor.

Bir de benim bir sorum var, her markete gidisimde tofu gorup duruyordum, gecenlerde alip yapmayi denedim, esim zaten cok yemek secer, tofuyu firinda yaptim, azgina atmasiyla birlikte bu yumurta yahu demesi bir oldu :) Yumurtanin beyazini da yemez de ona benzetmis :)

ben de biseye benzetemedim acikcasi, hakli yani bi bakima..

Soyle uzerine dressing filan ekledim, kup kup kestim, hatta birazda baharat filan koydum ama olmadi.

Varmidir lezzetli bir tofu tarifi elinizde?

-dreamer-
Ipek,

ben balik olarak haddock, salmon ve cat fish'i cok seviyorum, yemek secen esim bile seviyor yaptigim yontemle..Hem evde hic koku da olmuyor.

Aslinda bu tarifi ilk Minnos'un blogunda gorup denemeye basladim inanin enfes.

Balik Filelerini tepsiye dizdikten sonra uzerine cok cok az zeytinyagi gezdirip, limon dilimleri, patates dilimleri ve sogan halkalari yerlestiriyorsunuz . Kup kup dogranmis havucu da ekliyoruz.

Ben bu aralar birde balik icin seasoning kullanmaya basladim, balik reyonlarinda satiliyor. Eger yoksa biraz tuz ve karabiber ekliyorsunuz uzerine ve tepsinin agzini Heavy Duty folyoyla sikica kapatip 400 derecede firina veriyorsunuz. 30 dk icinde sogan, havuc buhariyla pismis lezzetli baliginiz hazir oluyor.

Ozellikle biz bayanlar en az haftada 1 kez balik tuketmeliyiz.

kuzum
IPEKINIL,ben brokoliyi buharda pisirip aynen senin gibi,zeytinyagi+limon+sarimsak(bayilirim sarimsaga girdigi herseyi yerim)+ ceviz koyuyorum super oluyor,her misafirime yaparim,bu karisimi ceviz haric borulce salatasinada koyarim koca bir tavagini kendim yiyebilirim.Yada brokoliyi sarimsakli yogurt kirmizi pul biberlede deneyebilirsiniz,hem saglikli hem nefis.

ipekinIL
kuzum--ceviz cok iyi fikir, hemen uygulamaya geciricem.. broccoli uzerine parmesan peyniri de yakisiyor ayrica..

tuna steak tariflerinde hep bakiyorum da orta kismini pembe pembe cig birakiyorlar, Food network'de de oyle goruyorum, su sitedeki resimde de.. tuna (http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=recipe&dbid=5)
ben de cig etten hoslanmam ama sushi severim gerci.. balik olunca farkli biraz.. siz nasil pisiriyorsunuz bu tip baliklari?

ipekinIL
chummy--biber de iyi fikir, denemek lazim..

bungun-- sagol, isitinca eklerim biraz daha, zaten barbunyayi pisirirken biraz seker koymustum..

bir de buradaki su kalin kabuklu barbunya/fasulyelerin piserken kabuklarinin cok cikmamasi icin yavas pisirmekten baska var mi bir yontem? nerdeee bizim taze barbunyalar tabii.. kucukken evde hep benim gorevimdi barbunya ayiklamak, severek de yapardim.. burada cocuklar tanimiyor bile cogu sebzeyi dogal haliyle.. hatta sirf cocuklar mi buyukler daha da beter.. alismislar herseyin pakette gelir haline..
aslinda yok degil ama hazira alismislar iste, kutudan, konserveden acip yemek normal geliyor onlara!

ipekinIL
Ben de baligi genelde hep firinda yaparim zaten, cok nadirdir tavada.. zeytinyagi+limon ve kafama ve duruma gore baharat ve sebze (domates, biber, celery, broccoli, kabak..ne mevcutsa) yanina da.. ancak ustunu kapatmiyorum hic, bir de oyle deneyeyim.. altina bazen koyuyorum folyo temizlemesi kolay oluyor.. pyrex'de yapiyorum ben..patatesi genelde ayrica hemen microdalgada yaparim yanina bazen.. genelde salmon yapiyorum, arada bulursam seabass ve halibut cok severim.. bir ara tilapia da yapardim.. catfish pek yapmadim herhalde, bayiliyor Amerikalilar gerci, heryer catfish.. arada bir tuna steak, swordfish filan da yaparim.. lufer istedi canim bak simdi!

tofuya ben de hala alisma donemindeyim.. tavada sebzelerle stirfry olarak yaptim bir iki kere, fena olmadi.. biraz daha kizarmis olsa daha iyi olacak, yumusak yumusak sevmiyoruz pek biz de..

Chummy
Buharda haşladığınız brokolinin üstüne robotta doğradığınız kırmızı dolmalık biber ve sarımsak karışımına limon ve yağla hazırlanan sosu dökerek deneyin.Gerçekten çok lezzetli ...Kırmızı biberin ve brokolinin katkılarıylada sağlıklı bir yemek ortaya çıkıyor :)

Peppermint
Gulllll ve ipekinIL,

zaten son zamanlarda yapilan arastirmalar, yemek yaparken once yag konur ve sogan ve sirasiyla diger sebzeler kavrulur veya sotelenir ya bu egilimin yagin icerisinde kanserojen maddeler olusturdugunu gostermis. en iyisi hic birseyi kavurmadan, haslama, buharda pisirme veya firin usulu yapmak. dediginiz gibi pisme sirasinda icine 1 yemek kasigi yag konabilir yemeklerin. bir de ben mumkun oldugunca herseye zeytinyagi koyma taraftariyim.

Peppermint
bugunku Hurriyet gazetesinden bir haber basligi :

Bakanlık'tan öneri: Şeker yerine helva yiyin :D

TIK (http://www.hurriyet.com.tr/yasam/3845455.asp)

bungun
IpekinIL, belki hala gec degildir diye yaziyorum, yemeginin acisini dengelemek icin tozseker kullanmani tavsiye ederim. (1 tatli kasigi silme isini gorur yani)

-dreamer-
26 01 2006, 18:00
ne hos tesaduf degil mi minnos :) Aslinda blogunu ben senin imzanda verdigin linkten okuyordum, oradan yani tanisiklik :) sonra da surekli takip etmeye basladim, ictenligin yazilarina yansiyor..

cok ilginc neden yayinlanmiyor ki yorumlar, simdi kontrol ettim hersey normal gozukuyor, hayirdir insallah..

Pepperidge Farm----]Puff Pastry

bizim milfoy hamuruna benziyor ayni, yuz kerede acsan firinin kapagini hic sonmuyor oyle kocaman kocaman kabariyor :) Boyle disinda cilekli- kremali bir tarif var resmi var ambalajinin ama tadi tuzlu o yuzden peynirli, tavuklu, patatesli her turlu borek icin ideal.

su boreginin linkini bekliyorum valla, bende de bu istah varken rejim filan viz gelir tiris gider :) bak simdi bile canim cekti..