PDA

Tüm Versiyonu Göster : Pratik ve farkli yemekler ve puf noktalari; vazgecemediklerimiz..

Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19

hersheys
05 06 2007, 17:00
supersin lak lak cim, hemen bu tarifi deniyecegim bu hafta sonu, 350 demi pisirdin?, bide seker normal toz sekermi, pudra sekerimi? bazi tarifler pudra diyorda, benim tarifte pudrali seninki nasil?

quote:Originally posted by: lak lak
benim pandispanya tuttu :)

5 yumurta

3 kahve fincani (turk kahve fincani)seker

3 kahve fincani un

1 paket vanilya

1 kahve fincanida su

yumurtalarin beyazini ayri cirptim,bembeyaz olana kadar

sarilari ayri bir kapta seker ile iyice cirpip un su vede vanilya ekledim,birde 1 caykasigi kabartma tozu ekledim

yumurta beyazi ile sarilarini tahta bir kasikla karistirdim ve kek kalibina doktukten sonra elimle kaliba biraz vurdumki hava kabarciklari ciksin diye,sonra firina .Saate bakmadim ustu pismis gibi olunca cikardim.

hersheys
yannis, benim ispanakli kek tarifim sole:

malzemeler:

3 yumurta
1,5 su bardağı toz şeker (ben 1 su bardagi koyuyorum, esim cok tatli sevmedigi icin)
yarım su bardağı haşlanmış ıspanak ( ben 1 cay bardagi koyuyorum, vede genellik le donmus kullandigimda dolayi mikrodalgada hasliyorum)
1 çay bardağı ayçiçek yağı
5 kahve fincanı un
1 paket kabartma tozu (1 tatli kasigi koyuyorum ben)

hazırlanması:
1. 3 yumurtayı ve 1,5 su bardağı toz şekeri derin bir kaba alıp, mikserin en yüksek hızında çırpın. yarım su bardağı haşlanmış ıspanağı bıçakla birkaç kez kıyıp yeterince küçük parçalara ayrıldıklarına emin olun. ıspanağı ve 1 çay bardağı ayçiçek yağını kaba ekleyip ( ıspanaklar küçük noktalar haline gelene kadar ) çırpın.

2. 5 kahve fincanı unu ekleyip birkaç kez daha yüksek hızda karıştırın. en son 1 paket kabartma tozunu ilave edip en düşük hızda bir iki kez karıştırın.

3. fırını 170C'ye getirin. kek kalıbının tüm iç yüzeyini fırça yardımıyla yağlayıp keki içine boşaltın. ısınmış fırında pişirin.

diyor orjinal tarifte ama ben mutfak robotunda yapiyorum soleki:

yumurtalari, sekeri atiyorum calistiriyorum robotu, yagi, ispanagi dokuyorum karistirmaya devam, sonra unu ekliyorum iyice karistiriyorum, zaten robot kiyiyor ispanaklari yesil bir hamur oluyor, en son kabarma tozunu atip bir tur (toz yuzeyde kaybolana kadar) karistiriyorum, yaglanmis kaliba dokup 350 de pisiriyorum.

cok lezzetli oluyor, robotta yaptigim icinde 5 dakkada hazir oluyor, zahmetsiz yani :)

quote:Originally posted by: yanniss
arkadaşlar ıspanaklı kek tarifini tekrar verebilirmisiniz.daha önce bi yerde yemiştim. yeşil yeşil. tadı çok güzeldi. ne zamandır da tarifini arıyorum.

hersheys
birde heavy whipping creami kek kremasi gibi kullanana oldumu aranizda?

hersheys
cok sagol lak lak cim hemen ciktisini aldim, tarifin denieyecgim bu hafta sonu, yazarim sonuclarini buraya :D

quote:Originally posted by: lak lak
hersheys

ben normal seker kullandim,pudra sekeride olur ama ozaman olcuyu birazdaha artirmak gerekiyo heralde,birde ben az sekerli yaptim aslinda sekeri ekledikten sonra kontrol edip zevkine gore cogaltabilirsin

350 de pisirdim ,birde yuvarlak kek kalibi kullandim standart,hazirpandispanya gibi oldu,cok ozenme bu arada o zaman daha guzel oluyo :)

yanniss
ıspanaklı kek tarifi için çok teşekkür ederim arkadaşlar hemen tarif defterime ekledim.malzemeler hemen kolay bulunur turden.çok güzel.bir tek ıspanagım yok.onu da hemen alıp sonucu size bildiriyorum :) .

lak lak
hersheys

ben normal seker kullandim,pudra sekeride olur ama ozaman olcuyu birazdaha artirmak gerekiyo heralde,birde ben az sekerli yaptim aslinda sekeri ekledikten sonra kontrol edip zevkine gore cogaltabilirsin

350 de pisirdim ,birde yuvarlak kek kalibi kullandim standart,hazirpandispanya gibi oldu,cok ozenme bu arada o zaman daha guzel oluyo :)

uzel2007
hershey kek kremasi derken ara katlara surmek icin mi kastediyorsun yoksa bazi keklerde sut yerine krema koyuyorlar yaparken onu mu kastediyorsun?

ben deans marka bi kere aldim pudra sekeri ile cirpim dedim aman allahim o ne igrencc kokuydu anlatamam ben de bole kaymak gibi bisiler bekliyorum .... bende cok kararsizim su kek susleme kremalari icin. diyorum ki heavy whippingi alsam cirpsam sonra puding pisirip eklesem nasil olur? pudingi kati pisirsem ama..
birde bu jello nun instant pudingleri var yapan varmi guzelmi ben vanilyalisini aldim ama henuz deneme firsatim olmadi esimde hic sevmes illa hersey turk mali olacak onlar hosuna gidiyor turk pudingi turk keki vs ben evde yapiyorum zaten genelde ama arada da yeni seylerde denemek istiyorum bakalim artik solemeden yedircem yasasin kotulukkkkkkkkkkkkkkkkkk :)

birde puding+heavy whipping+ gelatin karistirip yapilan var onasil olur acaba ama duz geleatin burda pek yok olanlarda kosher deil...

birde gene heavy whippinge beyaz cikolata erimis koyuyorlar mousse demisler bir sitede gordum ben bunu denicem annem geldiginde ona yapicamda. bazende cream cheese +whipping+cikolata yapiyorlar buda fena deil yani ben hem tat olarak lezzetli hemde saglikli hemde consitency olarak buttercream gibi bisi ariyorumm..

ben anneme sole bi pasta dusundum sende istersen yapabilirsin bunu kizina kalpli kalip aldim wilton ben kucuk aldim ama en buyuk boyunu alabilirsin sen. sonra iste ona hazirlicam cilek findikli dusundum ben. ustunue beyaz yada ucuk yesil kaplicam krema ile su wilton nun gida boyasindan cok az . sonra en uste kenarlara ve yanlara yapraklar yapicam yaprak ucuyla sonra cicekler yapmistim meringue powderle onceden pembe sari lila falan degisik uclarla cok eglenceli arkadaslar yaaa bu cicek yapmak falan neyse onlardan koyacam sagina soluna falan... simdilik dusunce bu uygulamada nasi olur bilmiyorummm gorcesss

birde benim cok sevdigim bir site var bizimpastane.com du sanirim zinnur hanim mi sahibi amerikada yasayan bir bayan ama harika pastalar yapiyor bir arsivine goz atin derimmm

uzel2007
mektup gibi olmus yaff benimkisi kiz olucak bu arada adida defne insallah. az kaldi doguma insallah 2 hafta sona gelir diyorumm artik

xvayzed
06 06 2007, 17:00
hersheys, ben ahududulu degil de bogurtlenli yapiyorum yaspastayi genelde. ara katlara da koyuyorum ama beyaz krema kullaninca bogurtlen kremayi da keki de epey boyuyor. cok mukemmel bir goruntu olmuyor pastayi kesince. ben donmus kullaniyorum, belki tazesinde ayni sey olmaz. tadi cok guzel oluyor ama.

xvayzed
bizimpastane.com da meyveli (bogurtlen, likapa ve ahududu) pasta tarifi var. taze meyve kullanmis. bir bak sitersen hersheys. cok guze gorunuyor.

ipekinIL
idilcim aradim buldum ispanakli pasta tarifini kopyaliyorum eski mesajimdan;

Yukarida malzemeleri vermistim. Neyse buraya da alalim hepsi birlikte olsun.

Kek:
2 veya 3 yumurta (iki turlu de denedim)
1 cup sıvıyag
1.5 cup toz seker
2 cup un
1 ufak paket frozen ispanak (200-250gr)
2 kasik baking powder
vanilya

Krema:
2 su bardagı süt, 2 yemek kasığı un ve 2 yemek kasigi seker ile kendim krema yaptim. Onu da hazir aldigim extra creamy whipped topping ile mixerle karistirdim.

--Once kremayi yaptim; yukaridaki malzemeyi karistirip muhallebi yapar gibi pisirin, koyulasinca altini kapatip sogutun. (Baska bir kaba alip biraz bekletip buzdolabina koydum. Keki yaparken iyice sogudu.)

--Ilk once ispanagi mikrodalgada thaw ettiriyoruz, uzerinde yazar zaten paketin kac dak. gerektigi.
Sonra suyunu suzup food processordan geciriyoruz veya bicakla kendiniz de chop edebilirsiniz. (Bu sefer yaptigimda robota koymayip oylece mixerli karisima kattim, cok birsey farketmedi.)

--Yumurta ve sekeri iyice mixerle cirpin. (4-5 dk. kadar)

--Siviyagi ve ince ince kiyilmis, suzulmus ispanagi ekleyin, biraz cirpin.

--Elenmis un ve kabartma tozunu ve vanilyayi ekleyip biraz daha cirpin.

--Yaglanmis kek kalibina dokup 350F derece firinda 40 dk. pisirin. (Ben spray yaglardan kullaniyorum kek kalibi icin)

Kek tamamdir. Pisince ve biraz soguyunca ister enlemesine ikiye bolup arasina da krema surun, isterseniz sadece ustune de olur. Uzerini kekin kenarlarindan kestiginiz ve ufalanmis kek crumbs veya samfistigi kirintilari ile ve benim ekledigim kiwi dilimleriyle susleyin. Burasi istege bagli.. Sonra da afiyetle goturun.

Yalniz ben pastaya krema surme teknigini cok gelistiremedim daha, bu konuda oneriler varsa cok iyi olur! yardimci neredesin yahu?!?

Resmini de koydum buraya; ispanakli pasta

hersheys
Uzelcim, cok sagol uzun uzun yazmissin, su cikolatali/creamli mousse dikkatimi cekti benimde, belki keklerin arasina surmek icin ondan yapabilirim, ben sole ahududu ile karisriabilecegim bir krema dedim di sole hafif cok yagli olmayan, heavt creami hic denemedim bilmiyorum tadini ama bu hafta sonu denieyecgim insallah, benim ana dusuncem pandispanyayi yapip, kekin katlarini ahududu surubu ile filan islatiop aralara bol bol ahududlu kreama koymak ama bakalim lezzeti dusundugum gibi muhtesem olacakmi.. gorcez bu hafta sonu...

seninkidemi kiz? hayirli bir bebek olur insallah, benimkide kiz, ismini lara nur koyduk (asagidaki postumda resimlerine link var) temmuz 11 de 1 yasini dolduruyor, ah! ah! dogduk tan sonra nasil buyutecegim ben bu minicik -ki pekte minik degil di 9lbs. dogdu - diye dusunurken simdi bakiyorum da zaman cok cabuk gecmis benim ufacik bebegim kocaman abla olmus :D Allah bir avazda kurtarsin senide insallah :D

quote:Originally posted by: uzel2007
mektup gibi olmus yaff benimkisi kiz olucak bu arada adida defne insallah. az kaldi doguma insallah 2 hafta sona gelir diyorumm artik

hersheys
xvayzed, cok sagol onerin icin, bende bir blog ta gordum ole yaptiklarini tarifte pek zor gorunmedi, onuda denieyim bu hafta sonu...

yazarim sonuclarini buraya...

quote:Originally posted by: xvayzed
hersheys, normal muhalleni yapip heavy whipping topping (cirpilmaya gerek olmayan, buzlukta satilanlardan) ile karistirsan kivami ve tadi cok hos oluyor. Pudingle karistirinca da guzel oluyor. Heavy whipping cream'in tadi pek guzel degil bence de.

hersheys
Idilcim, valla tam oyle, tombik tombik oldu kizim ki ben bebisleri biraz ole severim, mincikliya mincikliya sevmeye tam kivamda ;) :D

quote:Originally posted by: idil66
Hersheyscim .... cok seker coooooook ... tam gel beni mincikla diye bakiyor :) :) alttan gelen 2 tane inci de iyice bir guzellik katmis ;)

Yannis benim bilgisayarimda bir durumlar var acamiyorum MEZUN'dan guzel yemekler dosyami! onumuzdeki gunlerde elim degdiginde bir kurtarma calismasi yapacagim, duzelirse buraya eklerim Ipek'in ispanakli pasta tarifini.

hersheys
bogurtlenli pasta yumm!!!, vall boyamasi konusunda haklisin xvayzed cim, ama baska turlu nasuil yapilirki acep, acaba ahududulari butun butun koysam yinede boyarmi? ayy onuda deniyeyim bu hafta sonu, bakayim olcakmi yoksam meyvalar ezilecek yinemi boyayacak... ayy cok isim var bu hafta sonu :D

hersheys, ben ahududulu degil de bogurtlenli yapiyorum yaspastayi genelde. ara katlara da koyuyorum ama beyaz krema kullaninca bogurtlen kremayi da keki de epey boyuyor. cok mukemmel bir goruntu olmuyor pastayi kesince. ben donmus kullaniyorum, belki tazesinde ayni sey olmaz. tadi cok guzel oluyor ama.

hersheys
Uzelcim, linkler sunlar:

http://ph.groups.yahoo.com/gro...photos/view/b392?b=12
http://ph.groups.yahoo.com/gro...photos/view/b392?b=13

ama yahoo groups (Turkish Moms in America) a uye olman gerekiyor sanirim gormen icin, eger uyeysen benim adima folder var orada baska resimlerde var onlarida gorebilirsin.

Bizde bir turlu uygun bir isim bulamamistik, burada kolay okunsun zorluk cekmesin kizim istedim ben benim ismimi pek dogru soyliyemiyorlarda... o yuzden Lara sectik, Nur uda kayinvaldemin isminden alip ekledik, bence cok guzel yakisti... defnede cok guzel bir isim, hayirlisi ile zor olmadan dogar insallah...

valla bir suru krema cesidi deniyecegim bu hafta sonu, bakalim hangisi olcak... siz Chicago damisiniz?

hershey cim resimlere bakcam da linki bulamadim nerde nerde ben de istiyoorummmmmmmm... bizimkide defne olucak adi ikinci ismi henuz yok bulamadik aslinda begenemedik bi turlu... temmuz 1 benim dogum tarihi bakalim heeycanla beklliyoruz saka maka resmen iki hafta sona dogurabilirim inanilmaz bisi yaaa ne cabuk gecmis oysaki 3 aylikken ay nasi geccek bu zaman derdim...

su bogurtlendi mousse fikri super mesela sey yapabilrsin bence sen bu kremalari teker teker dene bi kisilik yap hepsini tadlarina bak sona en guzeline karar ver. bende cilekli mousse yapsam cikolatali kekin arasina diye dusunuyordum sole yapacaktim krem santi+ vailyali puding karistircam sonra nisasta ile pisirilmis blendirdan gecirilmis cilek puresi eklicem kati olmasi lazim cok civik olmamali mouse gibi oluyor genelde tarifler hep bole ama onlarda gelatin kullaniyor burda gelatinler kosher olmadigi icin alamaiyorum ama jello sanirim kosher onun bogurtlen yada ahududulu jellosunu alipta puding arti krem santi ile karistirisan olur sanki.. ben normal cileksini aldim bi kere baya yogun bir kokusu ve tadi var ayrica meyveye gerek yok ama ustune kremanin koyabiliursin kanimca :) yanliz cok da sagliklimi o ayri konu ama gene bole seyler sik yapilmyor ondan dusunmeye gerek yok.

ispanakli pastaya bayilirim annem yapardi harika olur cok hafif ustune ve arasina krem santi surer annem benim hatta bir kere benim unvteden arkadaslarim toplanmistik evde annem gene dokturmustu sonra bu pastayi yapti herkes fistik sandi ikna da edemiyoruz yok ben fistik tadi aliyorum diyorlar cok komik yaaaa

uzel2007
hershey cim resimlere bakcam da linki bulamadim nerde nerde ben de istiyoorummmmmmmm... bizimkide defne olucak adi ikinci ismi henuz yok bulamadik aslinda begenemedik bi turlu... temmuz 1 benim dogum tarihi bakalim heeycanla beklliyoruz saka maka resmen iki hafta sona dogurabilirim inanilmaz bisi yaaa ne cabuk gecmis oysaki 3 aylikken ay nasi geccek bu zaman derdim...

su bogurtlendi mousse fikri super mesela sey yapabilrsin bence sen bu kremalari teker teker dene bi kisilik yap hepsini tadlarina bak sona en guzeline karar ver. bende cilekli mousse yapsam cikolatali kekin arasina diye dusunuyordum sole yapacaktim krem santi+ vailyali puding karistircam sonra nisasta ile pisirilmis blendirdan gecirilmis cilek puresi eklicem kati olmasi lazim cok civik olmamali mouse gibi oluyor genelde tarifler hep bole ama onlarda gelatin kullaniyor burda gelatinler kosher olmadigi icin alamaiyorum ama jello sanirim kosher onun bogurtlen yada ahududulu jellosunu alipta puding arti krem santi ile karistirisan olur sanki.. ben normal cileksini aldim bi kere baya yogun bir kokusu ve tadi var ayrica meyveye gerek yok ama ustune kremanin koyabiliursin kanimca :) yanliz cok da sagliklimi o ayri konu ama gene bole seyler sik yapilmyor ondan dusunmeye gerek yok.

ispanakli pastaya bayilirim annem yapardi harika olur cok hafif ustune ve arasina krem santi surer annem benim hatta bir kere benim unvteden arkadaslarim toplanmistik evde annem gene dokturmustu sonra bu pastayi yapti herkes fistik sandi ikna da edemiyoruz yok ben fistik tadi aliyorum diyorlar cok komik yaaaa

uzel2007
ay cok tatliiiii kirazli kirazli akkabilari bile var cok sirinnnnnnnnnnnnn disler de cok tatli cocuklarin sole iki disi patlayinca cok seker oluyorlar....
defenyi bizde kolay solenir die bulduk defni diyorlar bende daphe diyorum kolaylarina geliyor ozaman zaten biz tr ye kesin donus yapmayi dusunuyoruz 3 sene icinde yani cokda muhim deil nasil solerler falan die dusunmedim o acidan.

biz chicagoya yakiniz 2.5 saat var ammada yakiniz yanlizzzzzzzz :) baska bir sehirdeyiz arada gezmeye gidiyoruz seviyorum chicago yu istanbula benziyor azcik sahili cok guzel.

sen bu hafta sonu denemelerini yap sonra sonucu yaz hangisini begendiysen bende onu yapim :) deneme yanilma yoluyla bulcaz napalim .yanliz benim bir tiramisu kremam var herkes cok begeniyor onu guzel de oluyor biraz sivi yanliz onu katilastirsam oda guzel bir pasta kremasi olur

muhallebi hazirliyorsun 1 palet cream chese mascarpone olsa daha gzuel tabi ama ayni gramajda olcak cirp sonra 1 poset toz kremsanti ekle cirp cok guzel oluyor kkaolu kek yapiyorum ben araya kahve ile islat mocha li kahve ile daha guzel oluyor sonra sutune bu kremayi yayiyorum sonra en uste gene kalan krema dolapta donunca bir pakette cikolata sosu +1 portakal kabugu rendesi hazirliyorum yayiyorum bunuda yanliz dha kati hazirliyorum cikolata sosu hazir (dr oetker) sonra en uste kakao ele... dogum gunu icin deilde buyukler iicn daha ziyade :)

birde donauwellen die bir kekim va ki yiyen bayilir onuda yazim

bildiniz kek karisimi hazirlanir 1/3 ayrilir iicine 2 kasik kakao karistir cirp sonra genis ve derin bir borcama burasi onemli ince bir kek olmasi gerekiyor cunki 1/3 beyaz karisim yayilir sonra uste kakaolu karisim yayilir onun ustune 500 gr visne yoksa tart iclerinin oldugu yerde chese cakeler icin falan kullanilan meyve soslari varya konservede olan onlardan dark cherry premium olan alinir harvest di galiba benimkinin markasi neyse normalden daha pahali ama cok fark var gercekten , sonra suzun yikayin bunu kakaonun ustune doseyin sonra kalan 1/3 beyaz karisimi dokun pissin cikinca vanilyali puding hazirla 1 paket kremsanti toz cirp sonra yay bunu uste en ustede cikolatali puding hazirla onu yay pudingin icine 80 gr bitter ekliyoruz lint %70 cok yakisiyor. en uste gene cikolata rendesi bol...

ya benim karnim acikti simdikkkkk :)

hersheys
10 06 2007, 17:00
xvayzed, bizimpastane.com calismiyor :(

bizimpastane.com da meyveli (bogurtlen, likapa ve ahududu) pasta tarifi var. taze meyve kullanmis. bir bak sitersen hersheys. cok guze gorunuyor.

hersheys
lak lak cim,

tarifini yaptim bu hafta sonu, iyi hos guzel oldu, kabardi filan ama kremayi filan koyupta kesince sankim kalip gibi kesilmedi, acaba yagli bir tarifmi denesem diye dusundum.

uzelcim,

pastayi yaptim, lak lak in pandispanya tarifini kullandim, krema olarakta krem santi, cilekli sos kullandim bide, ustune seker hamurundan susler yapmakti niyetim ama glukoz bulamadim, arayislarim devam ediyor bulacagim insallah... yinede krema ile susledim cok guzel oldu, tadida harika oldu... lak lak in tarifi cok guzel kek cok guzel kabariyor...

yalniz benim aradigim daha sole kalip gibi kesilen bir tarif, acaba diyorum icine azcik yag koysam kalip gibi kesilirmi... bakayim bu hafta sonu lak lak in tarifini icine azicik yag koyarak deniyecegim, birde heavy whipping cream ile ahudu dulu yapacagim bu hafta sonu :D onunda sonuclarini yazarim buraya :D

yanniss
evet bende denedim olmadı. sanırım dogru adres bu www.bizimpastane.blogspot.com bende googladan buldum. bir de nerede haşhaş bulabilirim. peksemet için bilgisi olan varı acaba bu konuda

uzel2007
hershey cim ahududu sosu krem santi ile mi karistirdin nasil oldu nasi yaptinn bida yaptinda resmini cekte koy merak ettim/ kreman sert mi oldu ben sole kalip gibi durcak bi krema ariyorum en sonunda sunu yapmaya karar verdim beyaz cikolata lint hevay cream
ben michael's dan aldim glukozu da mereng powderi da bak sana bi fikir seker hamurunun hazir alip icine gida boyasi ile de renklendirebilirsin gene ayni magazada var sitesinden de bakabilirsin birdeee wilton.com var orasida cok guzel pasta fikirleri vermis hatta forum kismi var ordan pasta fikirleri edinebilirsin tarifler de var ama bize yaramaz kremalari hep yagli yada cig yumurta ile yapilandan.
ben mereng powderdan cicekler yaptim renk renk cok sirin oldular birde pasta susleme kitabini almistim wilton nun orda begendim bi pasta var onu yapmayi dusunuyorum disi ucuk yesil pastanin ustunde de somon beyaz acik sari cicekler var kalp pasta dusunun bir kalpin ucundan yana ve asagiya dogru cicekler iniyor birde etrafini sikma uclari ile suslemisler..

yannis..
hashasi ben turk bakkalindan aldim burda tohum olarak onu kavurup ezmek gerekiyor sanirim . cok severim hashasli corek. birde world markete bak istersen gecen sene orda bulmustum ben, birde marketlerde pie iccin malzeme kisminda olabiliyor poppy seed die geciyor ben birde orda buldum ezmesiydi hemde acip bakmadim annemi bekliyorum yapsin die :)

hersheys
11 06 2007, 17:00
Uzelcim, yok ahududulu bu hafta sonu insallah, gectigimiz haftasonu yaptigim cilekliydi ben cilek sosunu direk pastanin ara katlarina surup uzerinede krem santi aldim bakkaldan onu koydum haklisin resmini cekmedim hata ettim ama bu hafta sonundakini insallah...

Glukoz icin bende michaelsi dusundum ama benim bir suru jo-ann fabric kuponlarim var, oradan alacagim, hazir seker hamuruda almak istemedim sanki, kendim yapip gormek istedim... birde yine jo-ann fabric magazalarinda ( michales tada var) wiltons un pasta yapma, susleme kurslari var, onlaraeda katilsammi acaba diye dusunuyorum...

benimde ole bir pasta kitabim var nereye koydugumu bulamamistim, meger el isi dolabimin en altina girmis, buldum gecen gun, icinde sahane tarifler var, herseyi an ince ayrintisina kadar resimlerle anlatiyor, dikkat ettim bizim pandispanya terifi orada sponge cake diye geciyor, birkac cesit tarif vermisler, rulo pasta icin ayri suslenecek pasta icin ayri filan, oradanda yapacagim bir tarif bakalim nasil olacak :D , yazarim buraya ;)

yannis, sagol link icin harika seyler var sitede.

has has in karsiligi poppy seed miymis? :D , poppy seed i heryerde bulabilirsin yannis, butun dukkanlarda var, burada tariflerde ozellikle muffinlerde cok kullanilan birsey :D

uzel2007
11 06 2007, 17:00
aa demek sponge cake bizim pandispanya oluyor aa bende deneyim onu ozaman cunki ben turk tariflerinden hic memnun kalmadim bole agizda dagilan yumusacik kek olmadi hic biri ustu sert ici tik tik kekler oldu o yuzden yapamiyorum artik die birakmistim.normal bildiniz kek tarifini yapiyordum. hershey sen yapinca mutlaka yaz bende denicem. bi suru tarif var internette .bi kere de banana bread denemistim pek begenmedim bir yerde yemistim cok guzeldi sizlerin varmi banana bread tarifi. gecende de bizim is yerindeki sekreter yapip strawbery bread getirmis oda hostu bol tarcinli sordm ama vermedi tarifini hain :(

su marketlerdeki shortening ne ise yariyor arkadaslar birde milk cesitleri var mesela condensed yada evoporated gibi milk diyoir ama nie buzlukta durmuyor onlardan tatli yapiyorlar sanirim nasil oluyor acaba

hersheys
12 06 2007, 17:00
hafta sonu yaklastikca heyecanlaniyorum insallah bu sefer daha guzel olacak pastam :D

shortening dediklerinden ben hic kullanmadim uzelcim...ama disaridan aldigin butun keklerde, cookielerde, ekmeklerde var bu insanlar cok kullaniyorlar ben sahsen herseyde tuzsuz tereyagi kullanmayi tercih ediyorum. o milk cesitlerini bende duydum ama hic kullanmadim dolayisi ile gercekte ne olduklarini bilmiyorum.

dogumda iyice yaklasti dimi?

aa demek sponge cake bizim pandispanya oluyor aa bende deneyim onu ozaman cunki ben turk tariflerinden hic memnun kalmadim bole agizda dagilan yumusacik kek olmadi hic biri ustu sert ici tik tik kekler oldu o yuzden yapamiyorum artik die birakmistim.normal bildiniz kek tarifini yapiyordum. hershey sen yapinca mutlaka yaz bende denicem. bi suru tarif var internette .bi kere de banana bread denemistim pek begenmedim bir yerde yemistim cok guzeldi sizlerin varmi banana bread tarifi. gecende de bizim is yerindeki sekreter yapip strawbery bread getirmis oda hostu bol tarcinli sordm ama vermedi tarifini hain :(

su marketlerdeki shortening ne ise yariyor arkadaslar birde milk cesitleri var mesela condensed yada evoporated gibi milk diyoir ama nie buzlukta durmuyor onlardan tatli yapiyorlar sanirim nasil oluyor acaba

yanniss
selam,

bugun ıspanaklı kek tarifini denedim arkadaşlar.süper oldu.tarih için tekrar teşekkürler. rengi yeşil yeşil :) ilk yerken bi tuhaf oluyorda yinede severim ıspanagı. bir de aranızda ekmek makinası kullanan varmı. varsa hangisini tavsiye dersiniz.ben almayı düşünüyorumda karar veremedim bi turlu

uzel2007
evet hersheycim dogum yaklasti 1 temmuz due date ama gecer diyorlar yani sole 10 gun falan atar diyorlar ilk bebekte bakalim bence atmasin yaaa sole 39 haftalikken gelse diyorum su anda 37 yiz :) annem geliyor bu pazar.. 10 gun sonada kiz kardesimle babam gelcek cok buyuk supriz oldu bana cok heyecanlaniyorum simdiden babami 3 sene oldu gormedim yaa dile kolay... vize sorunlari neyse hic acmayim o konuyu...

bende kullanmadim hic birini merak ettim o yuzden. burdakiler cok yapay madde kullanmaya meraklilar gerci . pasta ni yapar yapmaz yaz resmini de cekmeyi unutma bende artik pazartesi yapacagim bir pasta . ananasli hindistancevizli yapmayi dusunuyorum. ananaasi hazirmi alsam tazemi karar veremedim yanliz...
pasta konusunda bizimpastane, pastaci, pastacikiz die siteler vardi googledan arat istersen yas pasta falan yazip cikiyor ozaman karsinia binlerce site hem yapilmisini gorunce insan daha bir rahat pisiriyor.
menu olarak ne hazirladin pastanin disinda :) kac kisi olcak cocuklar var mi cok ay ne merakliyimmm

hersheys
13 06 2007, 17:00
Uzelcim, doguma kalmamis birsey yavv :D , seninkide mi ilk? bazen hakikatten geciyor due dateleri ama benim cevremdeki butun arkadaslar ya vaktinde (ben dahil ;) ) yada bir iki hafta once dogum yaptilar.

Benimde due date im 12 temmuzdu -ki o tarih bizim ikinci evlilik yildonumumuz- 1 hafta once kontrolumde hic acilma olmadigini soledi dr um, sonra 11 temmuza randevu verdi ilac koyup acilmayi baslatmak icin, ama ben onun korkusundanmidir, yoksam bir gun once butun evi temizledigimden midir, yoksam bizimki vaktim doldu hadi dedigindenmidir bilmem kizim 11 temmuzda ogleden sonra dogdu. due sundan yarim gun once yani :) , insallah bir avazda atlatirsin, dualarim seninle :D

evet gelelim pasta kek borek olaylarina, ben dun heavy whipping cream aldim, bugunde jo ann a ugrayip glukoz bakacagim, insallah yarin aksam kekini pisirip, ertesi gunde kremasini filan koyacagim... resmini cekecegim bu sefer, ayy ben zaten cok severim hamur islerini, elimdende bisey kurtulmaz solemesi ayip :p

demek seninkiler geliyor doguma, super yaa! benim annem gelemedi ama kayinvalidem ile kayinpederim geldiler, cok iyi oluyor insanin yaninda birilerinin olmasi, cok sevindim senin adina, hasretlik nedir iyi bilirim, bende ailemi 5 senedir gormuyorum, diger aile fertlerini (teyzeler, dayilar filan) 10 senedir gormuyorum :( neyse... uzun hikaye....

az evvel is yerinden birine shortening nedir diye sordum, o'da oda sicakliginda bile sert olan, erimeyen yag dedi, kizartmalar icin filan iyi oluyormus, cunku 100 de 100 yagmis filan ama dedi saglik icin iyi degilmis, icinde doymamis yag orani filan yuksekmis... bu aciklamadan sonra disaridan kek, cookie filan almamaya karar verdim cok ta severim chips ahoy cookie lerini ama neyse...

ananaslai hindistan cevizli pasta super olur, ama ananansi nasil hazirlayacaksin, sulanmazmi pasta da bekleyince?

o bloglara baktim uzelcim, ozellik le bizim pastaneyi cok begendim, tarif resimleri harika, bir cok tarif benim hali hazirda yapmis oldugum tarifler, ama zinnur harika goruntulemis vede aciklamis, ellerine saglik :D

parti konusunda aslina bakarsan cok kesin bir karar yok henuz... temmuz oldugu vede pek cok arkadsimiz TR de olcagi icin belki evde degilde bir arkadasimizin cafe sinde yapariz, yada ne bileyim belki sole ufak bir cay partisi, aslinda benim original planim tum gun event olsun, bahceye cocuklar icin sisme oyuncaklardan alalim, palyacolar filan, bbq, icecekler filan di ama tek tek arkadalsrimizin o tarihte Tr ya gideceklerini ogrendim, buralarda kimsecikler kalmiyor nerdeyse, o yuzden kucuk bir parti olacak... ama yinede evimizi suslayip, kizimin elbisesini dikip, pastasini yapacagim :D

evet hersheycim dogum yaklasti 1 temmuz due date ama gecer diyorlar yani sole 10 gun falan atar diyorlar ilk bebekte bakalim bence atmasin yaaa sole 39 haftalikken gelse diyorum su anda 37 yiz :) annem geliyor bu pazar.. 10 gun sonada kiz kardesimle babam gelcek cok buyuk supriz oldu bana cok heyecanlaniyorum simdiden babami 3 sene oldu gormedim yaa dile kolay... vize sorunlari neyse hic acmayim o konuyu...

bende kullanmadim hic birini merak ettim o yuzden. burdakiler cok yapay madde kullanmaya meraklilar gerci . pasta ni yapar yapmaz yaz resmini de cekmeyi unutma bende artik pazartesi yapacagim bir pasta . ananasli hindistancevizli yapmayi dusunuyorum. ananaasi hazirmi alsam tazemi karar veremedim yanliz...

pasta konusunda bizimpastane, pastaci, pastacikiz die siteler vardi googledan arat istersen yas pasta falan yazip cikiyor ozaman karsinia binlerce site hem yapilmisini gorunce insan daha bir rahat pisiriyor.

menu olarak ne hazirladin pastanin disinda :) kac kisi olcak cocuklar var mi cok ay ne merakliyimmm

hersheys
yanniss, bizde cok seviyoruz ispanakli keki, hatta ben yapip isyerine getirdim, iananamadilar icinde ispanak olduguna, food coloring me koydun diye sordular hep.

bide ben mutfak robotunda yaptiguim icin cok pratik hemen 5 dakkada atuiveriyorum firina 1 saat icinde kek hazir, cok guzle cayin yanina... ayy bak canim istedi simdi :D aksama yapayim bari... ;)

selam,

bugun ıspanaklı kek tarifini denedim arkadaşlar.süper oldu.tarih için tekrar teşekkürler. rengi yeşil yeşil :) ilk yerken bi tuhaf oluyorda yinede severim ıspanagı. bir de aranızda ekmek makinası kullanan varmı. varsa hangisini tavsiye dersiniz.ben almayı düşünüyorumda karar veremedim bi turlu

incig
Selam. Ben kendi adima hic heavy cream'mis, whip cream'mis, shortening'mis falan hic bir sey kullanmiyorum. Saglik icin iyi degil ya hani. Shortening deyince, aklima eskiden VITA kuyruk yaglari vardi hani, onlar geliyor ve icim bir fena oluyor. :)
Simdiye kadar krema falan yapmam gerekmedi. Ama gerekse herhalde kendim yaparim. Var ya oyle tarifler.

Evaporated milk'i ben pumpkin pie yaparken kullaniyorum %100 pure pumpkin puree ile birlikte. Onun disinda kullanmadim. Gectigimiz haftalarda ben de onu sormustum burda, kullanilacagi baska yerler var mi falan diye...

Ben her zaman %2 Reduced Milk kullaniyorum. Icmek icin cok lezzetli. Yogurt yaparken de guzel oluyor. Whole milk ibana cok fazla yagli; fat free milk ise cok fazla su gibi.

uzel2007
hershey valla hayran kaldim demek senin elinden de geliyor pasta borek bende cok severim yapmasini ama yemesek sanki tam super olucak :) kizina elbisede dikiyorsun ya helal olsun valla... ben hep sey dusundum princess tea party temasi kizimin dogum gunu icin ama tabi sole bi 5 6 yasinda olmasi lazim anlamasi icin..

dogum yaklasiyor, canim acayip tatli falan istiyor bu aralar cok fenaa... bende uc gundur butun evi temizledim valla .. benimde gecen hafta acilmam yoktu yarin gene randevum var bakalim ne dicek. ay zaman yaklastikca heyecan yapiyorum cok fena...

hersheys
17 06 2007, 17:00
Uzelcim, folder asagilara gitmis yavv... neyse ben hafta sonu yaptiklarimla ilgili raporumu verayim... pek cok sey yaptim bu hafta sonu pastam harici hepsi cok guzel oldu... pastam kotu oldu yaa heavy whipping cream cirptim peynire dondu, pandispanyam kabarmadi filan... bende pek birsey atmayi sevmem ama bu pastam oldugu gibi cope gitti yani :( bu hafta sonu bi daha denieyecgim yilmak yok... ama butun bloglarda yazan tarifler denenmis tarifler degil bunu farkettim pasta isine giristigimden beri, bende kendime bir blog alip gercekten yaptigim ve guzel olan tariflerimi paylasmaya karar verdim...neyse... birde cumartesi sabah kahvaltiya acma yaptim ki bekledigimden guzel oldu...

dikis, nakis, kumas boyama... herseye merakim vardir benim ve herseyide ogrenir yaparim en cokta dikis dikmayi vede pasta borek yapmayi severim... gerci calistigimdan vede evde nerdeyse 1 yasinda bir prenseseim oldugundan aman aman vaktim yok yinede arada derede yapiyorum birseyler...

neyse uzelcim, annenin gelme gunu degilmi bugun, meskulsundur simdi sen... yaz en kisa zamanda anananlsi pastanin nasil oldugunu :D

hershey valla hayran kaldim demek senin elinden de geliyor pasta borek bende cok severim yapmasini ama yemesek sanki tam super olucak :) kizina elbisede dikiyorsun ya helal olsun valla... ben hep sey dusundum princess tea party temasi kizimin dogum gunu icin ama tabi sole bi 5 6 yasinda olmasi lazim anlamasi icin..

dogum yaklasiyor, canim acayip tatli falan istiyor bu aralar cok fenaa... bende uc gundur butun evi temizledim valla .. benimde gecen hafta acilmam yoktu yarin gene randevum var bakalim ne dicek. ay zaman yaklastikca heyecan yapiyorum cok fena...

Peppermint
18 06 2007, 17:00
onumuzdeki gunlerde bir parti yapmayi planliyoruz. parti menusu henuz belli degil ama belli olan tek sey
esracik'in meshur ve super baklavasi. daha once de yapmistim. harika oluyor. onun disinda neler yapabilirim?

guzel ve denenmis bir muhammara ve haydari tarifi var mi?

us
19 06 2007, 17:00
uzel o ne gusel bi hazirlik oyle ya
tebrik ederim canim snei
defnecik de hosgelsin artik !!
optum canim eline saglik maharetlisin baya

ipekinIL
Muhammara tarifini cok onceden vermistim ama kimbilir hangi sayfalarda kaldi, bulmaya calisirim.. Ben de ne zamandir yapmak istiyordum..

Mercimek koftesi ya da kisir benim her zaman favorilerimdendir. Bu yaz sicaklarinda her tur salata da olur, meyve salatasi da.. Chips + salsa da klasik parti yiyecekleri ama kendi salsani yapabilirsin. Bean dip ve humus da keza oyle, yanina da pita chips; ucgen ucgen kesip firina attin mi hemen hazir. Hayirdir ne partisi Pepper?

hersheys
hiii uzelcim o ne ole yaa... maasallah cok guzel yapmissin her seyi, ellerine kollarina saglik, hamile hamile ugrastin ha... keske burada olsaydin ben senin icin donatirdim o masayi, kendi baby shower ina 14-15 cesit mama yapmis biri olaraktan hamile hamile ne kadar yorucu oldugunu bilirim :) tatli telaseler bunlar ama bence anne adayi yapmamali... neyse... pastanada bayildim, hemen tarif istiyorum, nasil yaptin o battaniyeli bebegi? bende yapcam yaa... bende! bende! :p

neyse gelelim benim pasta maceralarima... gecenlerde bir arkadsin B. day partisinde yedigim bir pasta cok hosuma gitti, hani hep cikolatali/ahududulu pasta diyordum ya, yok! vazgectim, simdilerde ahududulu pandispanya vede ahududulu krema tarifi bakiyorum, sanirim istedigim gibi birsey buldum Godiva nin web sitesinde, bu hafta sonu deniyecegim.

Krema konusuna gelince, bizim pastaneden zinnur hanima yazdim durumu, oda sagolsun bana acikladi, meger cok cirpmisim, tereyag olmus benim krema, tuh, yav! bende attim cope ise yaramaz diye, bilseydim birseyler yapmanin yolunu arardim... neyse... bu hafta sonu pasta vede cumartesi sabahina kahvaltiya simit deniyecegim bakalim nasil olacak :D

senden ses cikmayinca bende defnecik geldi sandim, bir avazda kurtulursun insallah, geldimi annen?

son zamanlarda pek bakamadim bizde bi degisiklik yok minikimin gelmeye niyeti yok heraklde 38 hafta bitiyor bu pazar ama hala karnim yukarda inme belirtisi yok zaten doktior gecen hafta 1 cm acilma var demisti yani :(

aa uzuldum hersheycim yaa bazen ole oluyor insan ozellikle bisiyi yapmaya baslayinca ozel buir gun icin hesey ters gidebiliyor.. ben pastami yapamadim henuzzzzzzzzzzz .... hersheycim bence sen krema olarak tiramisu kremasi yap p guzel oluyor hani vanilyali pudingi hazirla icine bi paket labne at birde bi paket whippong crem baya kalorili ama gercekten guzel bir krema oluyor.

peppermint ben partime cok sey yapmistim hatta partimin ayrintilarini bir blogger e gondermistim bak koplayliyorum burdan bakabilirsin

tik (http://www.devletsah.com/zeynep-hanimin-sofrasi/)

incig
peppermint ben partime cok sey yapmistim hatta partimin ayrintilarini bir blogger e gondermistim bak koplayliyorum burdan bakabilirsin
Uzel2007/Zeynep?--Inanmiyorum!! Onlar ne bicim resimler yav!! Ve hepsini kendin yaptin yani!? Nasil ama?! Ay, olamaz! O nasil bir bufe masasidir oyle! Aciktim aniden! Super donatmissin vallahi! Ben de ayrica tebrik ediyorum seni. Burda anlatmistin ama ben gozumde hic de oyle canlandirmamistim. Ellerine kollarina saglik, arkadasim! En alttaki pastanin ustunde yatan minik pembe bebek super sevimli bir sey. Sanirim onu da sen yaptin, oyle mi? Ama nasil? Cok becerikliymissin sahiden de sen yav!
Ay hala inanamiyorum! Ben boyle bir masa asla donatamam valla!!!
Umarim cabucak ve kolaycacik dogurursun Defne-chan'i (Japonca Defnecik'i. Benim de yegenimin adi Defne.Biz ona Defne-chan diyoruz hep!)!

uzel2007
son zamanlarda pek bakamadim bizde bi degisiklik yok minikimin gelmeye niyeti yok heraklde 38 hafta bitiyor bu pazar ama hala karnim yukarda inme belirtisi yok zaten doktior gecen hafta 1 cm acilma var demisti yani :(

aa uzuldum hersheycim yaa bazen ole oluyor insan ozellikle bisiyi yapmaya baslayinca ozel buir gun icin hesey ters gidebiliyor.. ben pastami yapamadim henuzzzzzzzzzzz .... hersheycim bence sen krema olarak tiramisu kremasi yap p guzel oluyor hani vanilyali pudingi hazirla icine bi paket labne at birde bi paket whippong crem baya kalorili ama gercekten guzel bir krema oluyor.

life-saver
20 06 2007, 17:00
Merhaba Uzel/ Zeynep, bravo yani o ne maharet, bende kendimi birsey bilir sanmistim, tebrikler . O patadaki minik sey ne tatli oyle, yoksa sen ahci veya pastaci ustasimiydin Turkiyede

life-saver
UZEL merakimdan kac yasindasin sen, istemezsen cevaplamayabilirsin

ipekinIL
Bravo uzel/Zeynep!! Daha yeni gordum resimleri. Tek basina nasil yapilabiliyor onca sey iki gun icinde, hem de hamile hamile.. bize sirrini anlatman sart oldu simdi. Ellerine ayaklarina saglik (fazla ayakta kalmasaydin o halde yazik yaa). Cok profosyonel gozukuyor ozellikle pastalar. Var mi bir mesleki tecrube onceden? Defnecik cok sansli maasallah, esin de tabii. Sen disariya servis bile baslatabilirsin bu kadar marifetle.

incig
quote:Originally posted by: life-saver
Merhaba Uzel/ Zeynep, bravo yani o ne maharet, bende kendimi birsey bilir sanmistim, tebrikler . O patadaki minik sey ne tatli oyle, yoksa sen ahci veya pastaci ustasimiydin Turkiyede
Arkadaslar, resimlerin altindaki yorumlardan bazilarini okuduysaniz, uzel/Zeynep'in kendi akrabalari bile sasmislar o maharete. Ist'da pek bu hunerlerini gostermiyormus. :) Sanirim insan tek basina gurbette olunca maharetleniyor, kendisi bile sasiyor. Bana da azicik bu oldu burda. :)

incig
Uzel/Zeynep--ellerine saglik. Cok iyi bir planlamayla isin icinden cikmissin anlasilan. Bir kez daha takdir ettim. Benim elim ayagim birbirine dolanmisti coktan daha parti baslamadan ben olsam yerinde. :)

Neyse, simdi bir sey soracagim: Aranizda hic MILFOY PASTASI yapmis olan arkadas var mi?
Cumartesi gunu bir yere davetliyiz de, degisik bir sey goturmek istiyorum. Hazir milfoyden yapabilirim dedim, ama bir kez de size sormak istedim.

Internette bazi tarifler var. Milfoy hamurlarinin kabarmalarini onlemek icin ustune tepsi koyun diyor Tarcin; bir baskasi catalla delik acin ve buzdolabinda 20 dak.bekletin diyor. Bende oyle hamurlarin ustune koymak icin tepsi yok, baska ne koyabiliirm diye kafa patlatiyorum ama...Acaba borcam koysam olur mu? Ya da catalla delik acmak daha mi kolay? Hamurlarin kabarmadan dumduz olmalarini istiyorum da...

Ist'da Cihangir'deki Savoy Pastanesi'nin Milfoy pastasini tadaniniz var mi? Aman Tanrim, oyle mukemmel bir pasta olabilir mi acaba? Ist'a gittigimde yolumu sirf onun icin Cihangir'e dusurmek isterdim yine.

Milfoy pastasi konusundaki fikirlerinizi alabilir miyim lutfen?

uzel2007
incig evet tr deyken hic mutfakla alakam yoktu herseyi annem yapardi ama annemde cok meraklidir mutfaga ondan gecti sanirim biraz merakim var yeni seyler yapayim deneyim falan die ozellikle evlendigimizde baya bir tatli yapiyprdum pastalar borekler falan baktim gidisat kotuuu :) sonra ara verdim baya tatli olayina..

uzel2007
arkadaslar hepinize cok tesekkur ederim goruslerniz cok guzel ama pastaci falan deildim :) 30 kisi geldi partiye birde ben nedense biraz abartiyorum elimde deil huy iste az yapmisim gibi geliyor daha masaya cikaramadigim 2 cesit boregim daha vardi da yer yoktu koymak icin :) ben 1 ay onceden basladim hazirliga menuyu belirledim surekli deisti tabiki.. internette cok yemek tarifi olan siteler var onlari cok geziyorum bakiyorum baya. neyse sonra 1 hafta onceden hamur islerini yogurup borekleride hazirlayip buzluga attim parti sabahi pisirdim sadece . partiden bi gun once dolma mercimek kofte ve bir kac salata yaptim parti sabahida salatalardan kalanlari yaptim. tatlilarida 1 gun onceden yaptim. bebek pastasini pasta konusunda tecrubeli bir aile dostumuzla yaptik.
cup cakeleri bon bon muffin kagitlarina klasik kek karisimi hazirliyorsunuz. sonra ustune krem santiye esil fistik aromasi ekleyip birde yesil gida boyasi cirpiyoruz. sonra ustune wilton marka bebek susleri var hani cengelli igne biberon vs onlari koyduk ve konfeti attik..
pastaya gelince aslinda cok acele bi pasta oldu karisimi bety crocker in hazir yellow cake inden. ara katlar uc katli whip cream ve meyvali cilek muz. ikisini ust uste koymak icin de biz kullanmadik ama kullanmak lazimmis cunki partinin ortasinda cokusse gecmisti pastanin yan tarafi :) tahtadan cubuklar oluyor onlari cakmak lazim. birde pandispanyalari hazirladiktan sonra uc kata kesip toplam 6 kat buzlukta dondurduk sonra calismasi daha kolay oldu hafif cozulmus hali ile calistik . en uste heavy whiipingi cirpip icine beyaz cikolata eritip koyduk sonra o sekr hamuru ile kapladik bebegi ben yapmadim.. izledim gerci yaparken hic seker hamuru ile bisi yapmamistim ama cok basit. hazir aldik seker hamurunun renklendirdik boyalarla vakit dar oldugu icin ama normalede kendi yapuyormus hamuruda . neyse sonra iste sekil verdi falan baya ugrastirici bir sey 3 saat ugrasti neyse allah razi olsun :) herkes cok begendi gerci keki ve kremayi amerikalarin damak tadina uygun geldi sanirim :)

karabuluts2000
21 06 2007, 17:00

aşmış yardırmışsın helal olsun ya...

yanniss
21 06 2007, 17:00
uzel, eline oluna sağlık.bravo valla ne diyeyim. hepsini tek başınamı yaptın.bu arada yaprak sarması yapmak istiyorum ben ama yaprak nerden bulabilirim.

idil66
22 06 2007, 17:00
ay Uzel ... bu ne ya ... hem agzimin sulari akti hem de enerjini resmen kiskandim :) ... helal olsun, ellerine saglik kesene bereket .... bravo yani.

Yannis yapragi supermarketlerde cam sise icerisinde bulabilirsin. Cok severim yaprak sarma :)

incig
incig cim bence catalla yap derim ben ole biliyorum ole duymustum yani o tepsi fikri cok ilginc hic duymadim onu.. benim bildim ben gerci kulah seklinde sarilmisini yemistim cok lezeetliydi ama orjinalini anlatmisti bana. milfoyleri aciyorsun biraz sonra ustlerini baya bir deliyorsun catalla istersen kabarmasin die isiya dayanikli porselen kap koyabilirsin bilemiyorum neyse .sonra krem santiyi cirp sonra pastaci kreamasi hazirla sonra da ikisini karistir harika bir krema oluyor o sonra onun icine minik cilekleri dogra karistir tahta kasikla sonra onlari kulahlara koy en ustunude cekilmis yesil fistiga batir. birde kulahlara en son pudra sekeri serp. benim yedim boleydi katli pastanin bi degisigi yani. yapinca yaz merak etttim...

Uzel/Zeynep'cim, valla bir milfoy pastasi musveddesi yaptim, ama hic de prezantabl bir sey olmadi kanisindayim. Onu goturmeyecem bugun. Milfoy cok yagliymis. Ben borcam koydum ustlerine, oklaayla acmadan ve de catalla da deldim. Ama umut ettigim gibi bir sey olmadi. Tarifteki gibi bir muhallebi yaptim, ama krema gibi olmadi tabii. Ben profiterollerin icindeki gibi bir krema yapmak istemistim. Ama heavy cream veya topping vs. falan kullanmak istemiyorum. Kendim evde yapmak istiyorum oyle bir krema ama tarifler cok ve hangisini denesem olur bişlemiyorum. Bir denenmis krema tarifiniz varsa bir kez daha yazar misiniz buraya. Gecenlerde bolca bu konu yazilci cizildi ama simdi bulamayacagim.

Neyse bugun yeniden bir indistan cevizli kurabiye yaptim, zeytinyagli enginar yanında; bu ikisini goturecegim. Milfoy pastasi bir kac deneme sonra artik...

uzel2007
life saver yas 27 canim :)

uzel2007
yannis ben burda turk bakkali var ordan aliyorum yapragi hemde tokat bag yapragi getiriyor ki oyle lezzetli ki. iki boy cikiyor icinden bi baya buyukler ki sarmalik bunlar birde kucuk kucuk bunlarda et dolmalik ay canim cekti benimde etlisini simdi :)
ama interneten alabilirsin yada marketlerin international food reyonlari var oraya bak yunan yada arap yapragi oluyor gerci ben pek memnun kalmadim onlardan. world market varsa ona da bakabilirsin yada yunan bakkali arap bakkali israil bakkali vs varsa etrafinda onlara bakabilirsin...

uzel, eline oluna sağlık.bravo valla ne diyeyim. hepsini tek başınamı yaptın.bu arada yaprak sarması yapmak istiyorum ben ama yaprak nerden bulabilirim.

uzel2007
incig cim bence catalla yap derim ben ole biliyorum ole duymustum yani o tepsi fikri cok ilginc hic duymadim onu.. benim bildim ben gerci kulah seklinde sarilmisini yemistim cok lezeetliydi ama orjinalini anlatmisti bana. milfoyleri aciyorsun biraz sonra ustlerini baya bir deliyorsun catalla istersen kabarmasin die isiya dayanikli porselen kap koyabilirsin bilemiyorum neyse .sonra krem santiyi cirp sonra pastaci kreamasi hazirla sonra da ikisini karistir harika bir krema oluyor o sonra onun icine minik cilekleri dogra karistir tahta kasikla sonra onlari kulahlara koy en ustunude cekilmis yesil fistiga batir. birde kulahlara en son pudra sekeri serp. benim yedim boleydi katli pastanin bi degisigi yani. yapinca yaz merak etttim...

quote:Originally posted by: incig
Uzel/Zeynep--ellerine saglik. Cok iyi bir planlamayla isin icinden cikmissin anlasilan. Bir kez daha takdir ettim. Benim elim ayagim birbirine dolanmisti coktan daha parti baslamadan ben olsam yerinde. :)

Neyse, simdi bir sey soracagim: Aranizda hic MILFOY PASTASI yapmis olan arkadas var mi?

Cumartesi gunu bir yere davetliyiz de, degisik bir sey goturmek istiyorum. Hazir milfoyden yapabilirim dedim, ama bir kez de size sormak istedim.

Internette bazi tarifler var. Milfoy hamurlarinin kabarmalarini onlemek icin ustune tepsi koyun diyor Tarcin; bir baskasi catalla delik acin ve buzdolabinda 20 dak.bekletin diyor. Bende oyle hamurlarin ustune koymak icin tepsi yok, baska ne koyabiliirm diye kafa patlatiyorum ama...Acaba borcam koysam olur mu? Ya da catalla delik acmak daha mi kolay? Hamurlarin kabarmadan dumduz olmalarini istiyorum da...

Ist'da Cihangir'deki Savoy Pastanesi'nin Milfoy pastasini tadaniniz var mi? Aman Tanrim, oyle mukemmel bir pasta olabilir mi acaba? Ist'a gittigimde yolumu sirf onun icin Cihangir'e dusurmek isterdim yine.

Milfoy pastasi konusundaki fikirlerinizi alabilir miyim lutfen?

uzel2007
incig cim zeynep de bana kisaca ikisinide yazma canim benim :) simdi ben bi krema veriyorum sana baya guzel oluyor sen kremali seyler pek sevmiyordun yanlis mi kalmis aklimda ama bu cok agir bir krema deil.

· Krema:
· 500 ml krema*
· 2 paket krema sertleştirici whipping stabilizer die geciyor dr oetker in var
· 120gr rafello cikolatasi yoksa bademli beyaz toblerone çikolata, rendelenmiş yoksa lint beyaz .
· 2-3 yemek kaşığı hindistan cevizi
krema ile krema sertlestirici yi cirpiyoruz sonra digerlerini ekliyoruz basit bir krema ama guzel oluyor ozellikle tartlar icin ben cok severim bu kremayi .

yadaaa

Kreması;
1 yumurta
1/2 su bardağı toz şeker
1 çay bardağı un
1,5 su bardağı süt ( ben bazen 1 bardak sut + 1/2 vardak krema yapiyorum biraz daha guzel oluyor ama daha kalorili

1 çorba kaşığı kakao
1 paket vanilya ben sivi kullaniyorum 1 tatlik

vanilya haric pisir en son ocaktan alinca vanilyayi ekle sonra sogusun iyice katilasiyor ozaman biraz daha sonra kullanmadan mikserle cirparsin ama cok deil yoksa kivamini kaybeder 2 dk yeterli

Peppermint
24 06 2007, 17:00
uzel2007, tebrikler, diyecek soz yok. harika bir goruntu. bu kadar genc yasta boyle guzel yemekler yapabilmek, bir de resmini gordum sanirim, turkish mom's da, nasil zayif kalabiliyorsun? bunlari yapip da nasil yemeden durabilir insan? :p

ipekinil, yaza merhaba partisi gibi birsey. :)

Peppermint
incig, hamisler folder'inda uzel2007 yani zeynep'in resimleri var.

incig
quote:Originally posted by: Peppermint
uzel2007, tebrikler, diyecek soz yok. harika bir goruntu. bu kadar genc yasta boyle guzel yemekler yapabilmek, bir de resmini gordum sanirim, turkish mom's da, nasil zayif kalabiliyorsun? bunlari yapip da nasil yemeden durabilir insan? :p

Peppermint--ben uzel diye bir resim gormedim orda yav!

Zeynepcim--Tarif icin tesekkurler. Cig yumurtasiz da krema tarifin var mi acaba?

uzel2007
incig benim verdigimde yumurta pisiyor zaten , cig deil ve cok guzel oluyor pastaci kremasi die gecer zaten birde su var
- 400gr. çiğ krema
- 2 paket krema sertleştirici
cirpiyorsun

yada
1 poşet toz krem şanti
1 su bardağı süt
1 poşet vanilyalı creme ole (ya da pişmeden hazırlanan vanilyalı puding) cirpilir

yada

1 litre süt
2 yemek kaşığı mısır nişastası
2 yemek kaşığı pirinç unu
1 adet yumurtanın sarısı
7 yemek kaşığı toz şeker
1 paket (1 tatlı kaşığı) vanilya
yarım paketten az margarin, tereyağı

psiriceksiniz biraz kati bir krema oluyor ama lezetli aslinda pastanin ara kati icin cok guzel oluyor ust kati krem santi ile kaplarsaniz daha iyi olur sanki

yada bildgin tavuk gogsunu yapabilirsin sakizli olani ben onu pasta kremasi olarak hic kullanmadim ama bazen lady fingerlari tek kisilik cup lara koyuyorum sutune cilek dilimleri en uste de tavuk gogsu onun ustunede cilekli pure yapip nisasta ile pisirip yayiyorum cok seviyor amerikalilar hafif sanki chesecakemisi olarak bakiyorlar sanirim.

tesekkurler iltifatlariniz icin simdi nerdee o eski halim 16 kilo aldim bakalim nasi gidicek bu kilolarrrrrr...eskiden isin sirri esime yedirmek :)

ipekinIL
25 06 2007, 17:00
mmmm tatli krizlerindeyken su ara hic iyi gelmedi bu krema tarifleri! Beyoglu Inci'nin profiterolunu aseriyorum kac gundur! Hos pek duzgun tat alamasam da su ara kremali seyler cekiyor canim nedense..
Gecen gun de revani krizine girmistim. Evde irmik kalmamis yapamadim. Sonra buradaki bir Turk lokantasina gittik orada yedim ama sekerden baska bir tat alamadim maalesef..

Pepper sana yazinca mercimek koftesi ve kisir benim de canim istedi. Gecen gun mercimek koftesini bugun de kisiri yaptim, yanina da cacik. Sirada ne var?? Gunluk menulerinizi yazin da fikir olsun.

spice
25 06 2007, 17:00
Benim bugunki menum peynirli borek,somon baligi ve salataydi..
Uzel ellerine saglik,cok lezzetli gorunuyorlardi,umarim dogurduktan sonrada buraya yazmaya vaktin olur,ben yazmasamda tarifleri takip ediyorum..
cristy dogumdan sonra hic yazmiyorsun,cokmu mesgul ediyor minik kizin,kocaman olmustur simdi...

incig
26 06 2007, 17:00
Bizim dunku menu teriyaki soslu izgara somon baligi ve bugunku de havuclu etli bezelye ve pilav idi.
Tabii yanina bol limonlu ve yesil soganli, domatesli marul salatasi. Bu salata her aksam yemegimizin degismezidir.

uzel2007
26 06 2007, 17:00
benim bugun babamla kiz kardesim geliyoooooor yasasinnn insallah deyimde bi aksilik cikmasin annem le dun zeytinyagli dolma sardim ben dolma icine basil flakes koyuyorum bu arada ek olarak harika oluyor tavsiye ederim. bazilari nar eksisi ve taze nane de dograrmis ama henuz onu denemedim kuru nane zaten olmazsa olmazi :) birde patlican manca yaptik harika kokuyorduuuu henuz yemek kismet olmadi bugunde hashasli corekle tahinli corek yapicak annem bende isvec koftesi yapicam birde kereviz salatasi yapiyoruz simdilik bukadar :)

xvayzed
27 06 2007, 17:00
bizim dunku menumuzde kiymali pide ve ayran vardi. salata yapmaya vaktim olmadi okuldan gelince.

bugun de bir arkadasimin baby showeri bizdeydi. esim kalanlara idare etti. ben de bogurtlenli yas pasta yapmisti. bebk kiz oldugu icin kendi hazirladigim kremayi ve cilekli whipping creami karistirdim hem aralara hem uste surdum. keki uc katli yaptim. hic yag kullanmadigim icin cok hafif ve guzel bri yaz pastasi oldu. uzerine kremayi surunce kasigi dersine bastirip kaldirarak sekil verdim, kenarlarina da sekerleme serptim. herkes cok begendi. herseys sen naptin pasta islerini?

uzel2007
27 06 2007, 17:00
bizde bugun inegol kofte bulgur pilavi coban salata,kereviz salatasi ve onceden kalan dolmalar vardi..

mina71
28 06 2007, 17:00
tam gozlemeye benzer mi bilemem flour tortillalar var yuvarlak caplari 20 cm kadar olanlar hatta ispanaklisi bile var :) Azicik tereyag koydugun tavada tortillayi arkali onlu hafifce kizart bir yanina ispanakli icini koyarsin diger bosta kalan kenari uzerine kapat yine kisik ateste iki yuzlu hafifce kizart...gozleme coregi gibi birsey.. :) .Ben tortillalari yufka gibi kullanarak firinda borek de yapiyorum gayet guzel oluyor.

xvayzed
hersheys, benim kek 3 yumurta, 3/4 cup un, 3/4 cup seker, vanilin ve kabarta tozuyla yapiliyor. Ben ayni olcude iki kek yapip 4 kat yapiyorum. Bu sefer kekin biri iyi kabarmadi. Evde mikseri kaybettik, Ahmet Sami nereye koyduysa bulamadim. Elimde cirpinca da iyi cirpamadim herhalde. Dilimlerken kekte hic dagilma filan olmuyor. Senin istedigin gibi kalip seklinde duruyor.

Lara'nin dogumgunune epey az kalmis. artik denemelerini bitir yavas yavas. elbise ne alemde? kolay gelsin.

xvayzed
burcuas, biz de CSA farma uye olduk ama salata karisiminin icindeki baby spinach disinda hic ispanak vermediler henuz. sizinkilerin eli gercekten bol demek ki. bizimkiler her seyden azicik veriyorlar. ispanagi annem azicik haslayip suzdurup buzluga atardi. sonra da gozleme ya da borek ici olarak kullanirdi.ispanak cok cabuk bozulur tazeyken. bir an once tuketmeye calis.

cero, ben de tortilla ya da spring roll kullaniyorum gozleme icin eger kendim yufka acmayacaksam.

hersheys ben yumurtayi ayirmadan sekerle cirpiyorum. ayirirsan daha iyi kabarir herhalde. elbiseyi bitirince mutlaka resminii koy gruba. epey suslu olacak lara dogumgununde.

xvayzed
yanniss, ben tr den getirdim hashas ezmesi ama bitmek uzere. kahve ogutucu kullanilirsin hashasi cekmek icin. ama once tavada yagsiz kavurman lazim cekmeden once.

xvayzed
cerocum, o eggroll'du. eggroll biraz daha kalinca ve yumurtali. spring roll'un iceriginde sadece un, su, tuz var. bence eggroll'dan daha guzel oluyor. spring roll international marketlerde bulunuyor. haftasonu yapp da egecik yesin :)

iyi haftasonlari herkese

ceronimo
Arkadaslar, yufka acamayan bu arkadasiniza pratik ispanakli gozleme yapma yolu gosterebilir misiniz? Markette satilan hangi urunle yapabilirim?

ceronimo
Tesekkur ederim hepinize arkadaslar. Ilk firsatta deneyeyim. Tortilla arkadasimiz cok kalin gelmisti bana, su manti yaptiginiz wrapler vardi - acep onlar daha mi iyi olur diye dusunmustum (spring rollmu acaba bahsedilen xvayzed). Ama madem lezzetli oluyor diyorsunuz deneyeyim bakalim.

Burcuas, bildigim ispanagin dondurulmasinin tavsiye edilmedigi seklinde. Ispanaktan ne yapabilirsin - bendeniz tembel isi olarak sicak suda cok cok az haslanip (rengi halen diri yesil olacak) sonra zeytinyaginda sarmisak ve soganla cevirmeyi ve baligin yanina falan koymayi severim. Mayali ve mayasiz hamurla borek ici oluverir. Pirincle cok guzel ispanak yemegi yapilir, yanina da yogurt mmmmm. Zaten baby spinach ise koy yika koy tabaga, citir citir ye.

hersheys
xvayzed, benim pasta denemelerim tam hiz devam ediyor, en son godiva nin web sitesinde bir sponge cake tarifi buldum gecen hafta yaptim, cok guzel oldu kek, bu aksama yine yapacagim, yarin sabahta kremasini ve ustune seker hamuruyla sus yapacagim bakalim... kiziminda b.dayine cok birsey kalmadi.. artik bir karar versem iyi olacak ;)

senin yaptigin kekin tarifi nasil?

bizim dunku menumuzde kiymali pide ve ayran vardi. salata yapmaya vaktim olmadi okuldan gelince.

bugun de bir arkadasimin baby showeri bizdeydi. esim kalanlara idare etti. ben de bogurtlenli yas pasta yapmisti. bebk kiz oldugu icin kendi hazirladigim kremayi ve cilekli whipping creami karistirdim hem aralara hem uste surdum. keki uc katli yaptim. hic yag kullanmadigim icin cok hafif ve guzel bri yaz pastasi oldu. uzerine kremayi surunce kasigi dersine bastirip kaldirarak sekil verdim, kenarlarina da sekerleme serptim. herkes cok begendi. herseys sen naptin pasta islerini?

hersheys
sagol tarif icin xvayzed cim, bide senin tarifide deniyeyim yarina bakalim yalniz, yumurtalari sari ve beyazini ayri ayrimi cirptin? :D

valla elbisenin kumasini aldim hani su uclari fistolu olanlardan, ama baslamadan once bir deneme yapayim dedim kizima bir pantalonlu (pantalon dedigime bakma beli lastikli pj alti aslinda) ustu kolsuz cepli filan bir takim diktim... bu kolsuz ust aslinda elbisenin ust kismini olusturacak, pantalonda elbisenin altindaki kulotunu, elbisenin etek kismi ise zaten cok kolay...neyse denememide yaptim yarin sabah elbiseyi dikecegim, aldigim kumas dedigim gibi ucu fistolulardan birde fiyonk kismi arkaya gelecek sekilde pembe saten veya kadife kurdele ile susleyeyim diyorum... neyse iste yarin sabaha dikecegim insallah :D Hani biraz daha vakit varya, yaptigim denemedende gordumki en cok 2-3 saatimi aliyor dikmek, o yuzden salladim biraz bugune kadar ;P

hersheys, benim kek 3 yumurta, 3/4 cup un, 3/4 cup seker, vanilin ve kabarta tozuyla yapiliyor. Ben ayni olcude iki kek yapip 4 kat yapiyorum. Bu sefer kekin biri iyi kabarmadi. Evde mikseri kaybettik, Ahmet Sami nereye koyduysa bulamadim. Elimde cirpinca da iyi cirpamadim herhalde. Dilimlerken kekte hic dagilma filan olmuyor. Senin istedigin gibi kalip seklinde duruyor.

Lara'nin dogumgunune epey az kalmis. artik denemelerini bitir yavas yavas. elbise ne alemde? kolay gelsin.

hersheys
bende tortillari kullaniyorum, vakit dar ve yufka acamiycaksam eger, birde filo dough ilede katlayip filan gozlemimsi birseyler yapmistim yillar once fena olmamisti...

simdilerde biz ispanagi en cok deep dish pizzada yiyoruz, yummm ;) tarifini arzu edene verebilirim :D

quote:Originally posted by: ceronimo
Arkadaslar, yufka acamayan bu arkadasiniza pratik ispanakli gozleme yapma yolu gosterebilir misiniz? Markette satilan hangi urunle yapabilirim?

yanniss
tortillaları bende kullanıyorum.hatta cok guzel kabarıyor tadıda gözleme gibi oluyor. bu arada sonunda asma yapragı nı publix te bulabildim. birde yukfa aldm bugun. biraz ince gibi ama sodalı börek için deneyeceğim.birde poppy seed de aldım ama onu ezmek gerekiyor galiba.bu konuda bilgisi olan varmı?yiyelim .com da normal bildiğimiz hashas tan vardı.olmazsa ordan alırım artık.

hersheys, bi ara pizza tarifini verebilirmisin.

burcuas
selam arkadaslar
az once bu forumu gorup yasasin derdime bir care dedim kendi kendime! Biz bu yil bir cifligin CSA dagitimina katildik. Yilin ilk urunu ispanakmis, azicik da elleri bol dagitim yapanlarin sagolsunlar, simdi evde ispanakdan gecilmiyor. Bana tavsiye edebileceginiz guzel ispanakli tarifleriniz var mi? Elimde iki supermarket naylon torbasi agzina kadar dolu ispanak var. Yapraklar azicik kartimsi, yani salata yapilabilecek cins baby spinach degil, galiba mutlaka pismesi lazim. Ceronimo ispanakli gozleme demissin, aslinda fena bir fikir degil benim icinde ama sirf gozlemeyle tuketemiycem herhalde ben bu kadar ispanagi. Bir de evde ispanagi tazeden dondurmak iyi olmaz diye sanki duymustum bi zamanda ama dogru mu biliyor musunuz? Aranizda donduraniniz var mi hic tazeden?

Simdiden cevaplariniza tesekkurler.

burcuas
Tesekkurler arkadaslar.

Ben bol miktarda borek ve de ispanak yemegi yapicam gibi gozukuyor. Insallah hamaratligim tutar bu haftasonu da yapabilirim hepsini :)

xvayzed, biz burada biraz daha sehirden uzak bir yerde yasadigimizdan etrafta ciftlik filan cok, herhalde elleri rekabet nedeniyle bol, yoksa insanlar onlardan almasa gider baska yerden alir. Bi de bizim share'ler 4 kisilik bir aileye yetecek kadarmis, tabi biz iki kisi olunca fazla geliyor. Yine de sikayet etmiyoruz tabi :)

hersheys
01 07 2007, 17:00
hersheys, bi ara pizza tarifini verebilirmisin.

Yannis cim, pizza tarifim soyle:

malzemeleri:

* 2 tatli kasigi kuru maya
* 2 tatli kasigi toz seker
* yarim su bardagi ilik su
* 1 tatli kasigi kadar tuz
* 1/4 kap sivi yag + birazcikta hamuru yaglamak icin + birazcik daha kalibi yaglamak icin
* 1/3 kap yogurt
* 12 oz kadar mozerella peyniri
* 1 kap kadar ispanak (haslanacak)
* uzerine istediginiz kadar shu hazir satilan domatesli makarna soslarindan

arac gerec:

* hamuru yogurmak icin derince bir kap
* bir su bardagi maya icin
* pizza icin derince yuvarlak ( karede olabilir belki) kek kalibi ( ben kelepceli kek kalibi kullaniyorum)
* maya icin bardagin ustunu ortmeye tabak
* hamur icin kabin ustunu ortmeye tabak yada strec film

Yapilisi:

bir su bardagini hamuru yoguracagimiz kabin icine koyuyoruz icine 2 kasik kuru maya, 2 kasik tozseker ve bardagin yarisina kadar gelecek sekilde ilik su koyup iyice karsitiriyoruz, bardagin uzerini kapatip mayalanmasi icin bekliyoruz.

Mayalandiktan sonra icine 1 tatli kasigi kadar tuz, 1/4 kap sivi yag (ben zeytinyagi kullaniyorum) vede 1/3 kap kadarda yogurt koyuyoruz, aldigi kadar un, yoguruyoruz... hamur kivama (yumusak ama ele yapismayan) geldiginde hertarafini yagliyoruz, kabin ustunu ortup mayalanmasi icin bir kenara birakiyoruz.

Hamur mayalanirken, mozeralla peynirini (asagi yukari 12 oz. filan gidiyor), yarim santim kalinliginda kesiyoruz, 1 cup kadar ispanagimizi hasliyoruz ( ben donmus ispanaklari su koymadan mikrodalgada hasliyiorum).

Hamur kabarip ta diger malzemelerimiz hazir olunca, hamuru yaglamis oldugumuz kalibimizin icine yerlestirip, elimizle kalibin kenarlarini da hamurla kaplayacak sekilde, sekillendiriyoruz, mozerella dilimlerini hamurun tabanina vede kenarlarina diziyoruz, kenarlara koydugumuz peynirler ayni zamanda hamurun seklini tutmasinida yardimci oluyor, sonra icine sirasi ile malzemlerimizi koyuyoruz:

* haslanmis isopanagimizi,
* en uste makarna sosumuzu,

Eger istenirse ispanagimiza beyaz peynir katilabilir, yada mantarda ekleyebilirsiniz, istediginiz sekilde degsitirebilirsiniz bu ic malzemesini....

sonra 400 te istilmis firinda pisiriyoruz kenarlari kizarana kadar.

Afiyet olsun :)

hersheys
hersheys ben yumurtayi ayirmadan sekerle cirpiyorum. ayirirsan daha iyi kabarir herhalde. elbiseyi bitirince mutlaka resminii koy gruba. epey suslu olacak lara dogumgununde.

xvayzed uzun arastirmalarim vede denemelerim sonucunda benim en cok hosuma giden pandispanya tarifini bulmus bulunmaktayim, bu tariftede yumurtalar birlikte cirpiliyor, ogrendimki yumurtalari ayri ayri cirpmak extra step, ayirmadan bir 10 dakika kadar cirparsan cok guzel kabariyor, butun pandispanyalarin puf noktasi kabarmis yumurtalari sondurmeden unu ekleyebilmek iste bu cok buyuk maharet gerektiriyor, gectigimiz hafta sonuna kadar hep sondurmus vede sonmus hamura kabartma tozunun hic bir etkisinin olmadigini ogrenmis biri olaraktan, en son yaptigim tarife unu nerdeyse birer kasik birer kasik eleyerek ekledim, harika oldu... birde bu tarifte 3 yemek kasigi kadar erimis tereyag var.. tam pastane pandispanyasi yapmis bulunmaktayim :D sevincliyim, gururluyum ;)

laracigimin elbisesi bitmek uzere, ufak tefek retuslari kaldi, tabiiki bitince rsemini post ederim :D

yanniss
herseys tarif için cok saol.şimdiden agızımın suları aktı dogrusu.malzemeleride kolaymış.bir tek hazır makarna sosu evde yok.yarın alıp deneyecğim.sonucu bildiririm. bakalım becerebilecekmiyim

yanniss
jacpot patates köftesi güzel olur hem kolay.ben yarın yapmayı düşünüyorum da :)

incig
quote:Originally posted by: hersheys
xvayzed uzun arastirmalarim vede denemelerim sonucunda benim en cok hosuma giden pandispanya tarifini bulmus bulunmaktayim, bu tariftede yumurtalar birlikte cirpiliyor, ogrendimki yumurtalari ayri ayri cirpmak extra step, ayirmadan bir 10 dakika kadar cirparsan cok guzel kabariyor, butun pandispanyalarin puf noktasi kabarmis yumurtalari sondurmeden unu ekleyebilmek iste bu cok buyuk maharet gerektiriyor, gectigimiz hafta sonuna kadar hep sondurmus vede sonmus hamura kabartma tozunun hic bir etkisinin olmadigini ogrenmis biri olaraktan, en son yaptigim tarife unu nerdeyse birer kasik birer kasik eleyerek ekledim, harika oldu... birde bu tarifte 3 yemek kasigi kadar erimis tereyag var.. tam pastane pandispanyasi yapmis bulunmaktayim :D sevincliyim, gururluyum ;)

Hersheys--Yumurtalari ayirmak derken, sarisi ve beyazini ayirmaktan mi soz ediyorsun?

Jackpot Baby
Carsamba Gunune esim 4th of July partisi veriyor evde, ve bugun belli oldu, daha menum bile belli degil.

grill yapcaz ve ben tortillada lahmacun yapcam baska kolay tarif varmi aklinizda, az zamanim var maalesef..

bana bir yardimm :(

ceronimo
02 07 2007, 17:00
Cok sagolun arkadaslar, tortilladan gozlemeyi denedim. Pashamda afiyetle yedi ve begendi. Simdi sirada xvayzed'in tavsiyesiyle springroll'dan yapmak var, bu haftasonu artik :)

idil66
Jackpot .... uzun uzun ugrasma .... ana menu belli zaten ....mangal yapilacak ... yanina bol coban salata, bir patates salatasi, kabak, patlican, sogan, sarimsak ve diger sevdigin sebzeleri bir kaba koy, uzerine azicik z.yag, firina ver .... firinda kozlenmis sebzeler .... Incig humus demis .... cok kolay yapmasi (ben tembel teneke konserve nohutla yapiyorum ... oyle islat, kaynat hic ugrasmiyorum yani!!!!) aperatif olarak sunulabilir ... Bilemiyorum sizin oralarda zor mu tahin bulmak .. bizim koydeki butun bakkallarda var tahin ;) Bir de arkasindan tatli olarak dondurma ....

Bu dosyada yazilmisti. Irmik helvasi uzerine kaymakli dondurma diye (kim yazmisti unuttum :( ) Denedim harika oldu, yiyenler de bayildi resmen !!!!!! Hem irmik helvasi yapmak da cok kolay 15 dakikani almaz.

Cok kolay gelsin.

quote:Originally posted by: Jackpot Baby
Carsamba Gunune esim 4th of July partisi veriyor evde, ve bugun belli oldu, daha menum bile belli degil.

grill yapcaz ve ben tortillada lahmacun yapcam baska kolay tarif varmi aklinizda, az zamanim var maalesef..

bana bir yardimm :(

idil66
Ben tek kat irmik helvasi ustune tek kat dondurma ile servis yaptim ... ama senin bu dedigin sekilde lezzetli ve tabii lezzetli oldugu icin de ayni zamanda cok da zararli olmali :D :D dondurma oldugu icin Henry acilen cikolata sosu doktu ustune tatlinin zaten yerken :)

irmik helvasinin yapip icine donduram doldurupo sona gene ustunu irmikle kapatip ters cevirerek vede cikolata sosu dokerek yapilan bir sunumu var hic yapmadim ama cok guzel oldugunu dusunuyorum

idil66
Incig'cim ... ben pasta yaptigim zaman hep iple keserim keki .... cok kolay oluyor :) Zaten kolay olmasa ben ugrasir miyim hic ??? :D :D :D

idil66
Cerocum ... benim bir gozleme/krep tarifim var .... hem tuzlu hem de tatli icin kullanabilirsin ... 1 olcu sut, bir olcu un, 1 yumurta (eger iki olcu malzeme kullanirsan iki yumurta koymayi ihmal etme ).... hepsini karistir .... tavada kizart ... icine de nutella'dan, pismis kremali mantarli tavuga kadar herseyi koyabilirsin :) :) sonra da afiyetle yersin ve de bicirik EG'ye yedirirsin :) :) Eger yerse bu da iki numarali Idil Teyze'nin tarifi diye ayrintilari anlatirsin :D ...

hersheys

Hersheys--Yumurtalari ayirmak derken, sarisi ve beyazini ayirmaktan mi soz ediyorsun?

Evet Incig, hemen hemen butun pandispanya tariflerinde yumurtanin beyazi ve sarisini ayri cirpin diyor bende hep oyle denemdim ama beyazlarla sarilari sonradan karistirirken cok guzel kabarmis beyazlari hep sondurdum :( gecen hafta sonu denedigim tarifte yumurtalarin sarisi ve beyazi ayrilmadan cirpiliyor, 10 dak kadar yuksek hizda karistirilinca yumurtalar yine kabariyor, onemli olan unu eklerken sondurmemek ;)

hersheys
herseys tarif için cok saol.şimdiden agızımın suları aktı dogrusu.malzemeleride kolaymış.bir tek hazır makarna sosu evde yok.yarın alıp deneyecğim.sonucu bildiririm. bakalım becerebilecekmiyim

tabii becerirsin yannis, cok zor degil yapmak, insallah tadini begenirsin biz cok seviyoruz :D

yanniss
jacpot, patates köftesi çok kolay. 1 su bardagı bulguru tencereye koyup üzerinden sıcak su doküp kaarıncaya kadar beklet.diğer malzemeler 4 tane haslanmış patates,taze sogan,nane,maydanoz,pul biber, limon suyu ve tuz.sonra patatesi ezip butun malzemelrride içine ekleyipiyice karıstır.kofte şekli verdinmi tamamdır. bende epeydir bulggur bulamamıştım.gecen gun publix te bulabildim sonunda.yarına yapmayı düşünüyorum.

incig

Jackpot Baby--Borek yapabilirsin. Veya mercimek koftesi, kisir, kek, poaca,vs...
Bak ben gecende humus yaptim, cok kolay oldu. Ama tahin gerekli bunun icin. Onu da Dallas'ta Shine's Mediterranean Market'de bulabilirsin. Bu marketi biliyorsundur, degil mi? Hani su Preston Rd'daki Turk market.
Zeytinyagli barbunya, taze fasulye, enginar, vs de iyi gider. Bak, barbunyayi sevebilir ABD'liler. Hani fasulye cok yiyorlar ya... :)

Ama bir de ABD'lilerin 4 Temmuz'da yaptiklari ozel yemekler var mi, onlari bilmiyorum iste. :)

Nette guzel yemek tarifi siteleri var. Ozellikle Kanada'da yasayan Binnur Hanim'in www.turkishcookbook.com adli sitesini tavsiye ederim. Ordaki Mezeler kisminda basit yapabilecegin seyler bulabilirsin.

www.turkishcookbook.com (http://www.turkishcookbook.com)

Bir de uzel konussa bu konuda. Onun baby shower'da kurdugu sofranin resimlerini gorduk de, hepimizin agzi acik kaldi ya. O da pratik tariflerinden verebilir belki. Ama doguma da gitmis olabilir bugunlerde.

incig
Evet Incig, hemen hemen butun pandispanya tariflerinde yumurtanin beyazi ve sarisini ayri cirpin diyor bende hep oyle denemdim ama beyazlarla sarilari sonradan karistirirken cok guzel kabarmis beyazlari hep sondurdum :( gecen hafta sonu denedigim tarifte yumurtalarin sarisi ve beyazi ayrilmadan cirpiliyor, 10 dak kadar yuksek hizda karistirilinca yumurtalar yine kabariyor, onemli olan unu eklerken sondurmemek ;)
Hersheys--Benim kizkardesim eskiden bir pandispanya yapardi, annem onun arasina bir krema yapmisti da dogum gunu pastasi gibi yemistik. Genelde o pandispanyayi uzerine pudra sekeri doseyerek tuketirdik hep. Onu yaparken de, kardesim yumurtalari ayirmazdi, ama mikserin yuksek hizinda devamli karistirirdi. Super bir pandispanya olurdu. O tarifi de yanimda getirmisim. Yapmam gerekirse onu yaparim yine. Sizin tariflerinizden pek farkli degil malzemeler.
Bu arada bir sey geldi aklima: Yapilan pandispanyayi ortadan ikiye kesmek icin ne yapiyorsunuz? Yani nasil kesiyorsunuz? Diyelim ki icine krema doseyeceksiniz. Annemim bir kere iple kestigini hatirliyorum. Ama baska bir kolay yolu da var mi bunun?

incig
Incig humus demis .... cok kolay yapmasi (ben tembel teneke konserve nohutla yapiyorum ... oyle islat, kaynat hic ugrasmiyorum yani!!!!) aperatif olarak sunulabilir ... Bilemiyorum sizin oralarda zor mu tahin bulmak .. bizim koydeki butun bakkallarda var tahin ;)
Bu dosyada yazilmisti. Irmik helvasi uzerine kaymakli dondurma diye (kim yazmisti unuttum :( ) Denedim harika oldu, yiyenler de bayildi resmen !!!!!! Hem irmik helvasi yapmak da cok kolay 15 dakikani almaz.

Idil--Ben de humusu konserve nohuttan yaptim. Ne kadar kolay oldu, simdiye kadar yapmadigima pisman oldum. :)
Irmik helvasi da cok kolay gercekten. Ben Farina kullaniyorum. Ama turk markette irmik de bulunabilir. Farinadan yapilmis farkli bir desert ilginc gelebilir ABD'lilere.

incig
incig ---- pandispanya icin ozel kek kesiciler var onlardan alabilirsin. cok kulanisli krema surmek icin de sivama bicaklari var onlardan da alabilirsin bak surda linki var cake leveler die geciyor
birde bahsettigin pasta alman pastasimi oda ustu pudra sekerli oluyor arasi kremali annem muzlusunu yapar harika olurrrrrrrrrrrr
Uzel--Link icin tesekkurler. Burdaki marketlerde hic bundan gormedim. Demek cake leveler deniyormus. Bir daha bakayim bir. Gerci simdi lazim falan degil ama.
Bahsettigim pasta, alman pastasi degil. Pandispanya. Dogum gunu pastasinin keki. Alman pastasinin kekini pek sevmem ben, ama kremasi harikadir, degil mi? :)

incig
Incig'cim ... ben pasta yaptigim zaman hep iple keserim keki .... cok kolay oluyor :) Zaten kolay olmasa ben ugrasir miyim hic ??? :D :D :D
Idil--Aptalca bir soru olacak, ama dikis ipligi ile mi kesiyorsun keki? :)

uzel2007
incig ---- pandispanya icin ozel kek kesiciler var onlardan alabilirsin. cok kulanisli krema surmek icin de sivama bicaklari var onlardan da alabilirsin bak surda linki var cake leveler die geciyor
tik (http://www.wilton.com/store/site/product.cfm?id=3E30D68E-475A-BAC0-541667EE11BAE82B&fid=78510F88-475A-BAC0-52F2FD981D22A94C)

birde bahsettigin pasta alman pastasimi oda ustu pudra sekerli oluyor arasi kremali annem muzlusunu yapar harika olurrrrrrrrrrrr

uzel2007
irmik helvasinin yapip icine donduram doldurupo sona gene ustunu irmikle kapatip ters cevirerek vede cikolata sosu dokerek yapilan bir sunumu var hic yapmadim ama cok guzel oldugunu dusunuyorum

Jackpot Baby
Incig verdigin linke bakiyorum su anda ordan birseyler cikaricam, Evet Shine' s a cok gidiyoruz biz, cuma gunu yine gitcem cuma gunu bizim ogrencilerin mezuniyeti var onlara baklava goturcem

Uzelin yaptiklarini gordum ama ben o kadar ugrasamam, o birde cok marifetli canim bende nerdeeeee

papated koftesi hic yapmadim internetten bakip bir yapabilrmiyim bakcam onada

Jackpot Baby
idilcim Irmik helvasini cok tuttum mutlaka yapacagim onu, birde usutne dondurma tbaiki

nonyaz
su rengarenk amerikan salatalari var ya buffetlerde onlari nasil yapiyolar

idil66
03 07 2007, 17:00
Incigcim ... estagfurullah ... evet, normal dikis ipligi ile kesiyorum ... cok cok kolay .... zaten kekler yumusak arasindan kayiyor iplik. :)

Idil--Aptalca bir soru olacak, ama dikis ipligi ile mi kesiyorsun keki? :)

simurgi
04 07 2007, 17:00
Merhabalar efendim,

Benim bir sorum olacak. Cumartesi gunu esimin is arkadasi yemege gelecek ve ben ne yapsam diye kara kara dusunuyorum. Sanirim aksam uzeri cay ve aksam yemeklik bi seyler yapmam gerekecek. Onerilerinizi bekliyorum.

simurgi
biliyorum o siteyi. cok guzel yemekler var gercekten. :) )

Jackpot Baby
bak bana bu site cok yardim etti

turkishcookbook.com

Jackpot Baby
yok nonyaz ben tarifleri hic aynen uygulamam, miktarida goz karari kendime gore koyuyorum, birde hrzaman o malzemeler bende olmuyor, uygun birseyle degistiriyorum falan..

ordan sadece fikir aliyorum

nonyaz
siz bu turkishcookbooka bakarakmi yemek yapiyonuz malzemeleri orda yazilan sekildemi aliyonuz?tadi ayni aliyomu?

nonyaz
tarifleri uygulamazsin da malzemesini diyorum orda ingilizce yaziyoya garlic falan diye ya da tomatoes paste o sekilde alinabilir diye dusunmustum :) hani bu marketlerden alinanlar biraz farkli ya o acidan seyettirdiydim :)

Peppermint
05 07 2007, 17:00
hanimeli,

acuka ve gul tatlsinin tariflerini verebilirmisin? meyve salatasini karpuz/kavun icindemi hazirliyorsun?

simurgi
hanimeli menu icin tesekkurler. listeye bakinca bile agzim sulandi yav :) bu kadar cok seyi nasil yapiyorsun. malzemeleri bulamam yapmak istesem bile. ama kararliyim bu haftasonu turk malzemeleri satan bir market var oraya gidip alisveris yapacagim.
sanirim misafirimizin gelip gelmeyecegi belli degil. bende belki lahmacun yaparim diye dusunuyorum tortilla kullanarak, hem basit hem de degisik bir lezzet olur.

nonyaz ben buradaki domates salcalarini hic begenemedim, ya cok kaskatilar yada ketcap gibi sulu. ortasini bulamadim :)

aksam cok ilginc bi tavuk yarattim. aslinda mantar salatasi yapacaktim ama mantarlar kullanilamaz durumdaydi. bende onun yerine kalan malzemelerle ki yesil ve kirmizi biberle sogani kavurdum. ardindan kucuk parcalara boldugum tavugu ve haslanmis yesil mercimegi ekledim. biber salcasi ve baharatla tatlandirdim. daha once hic kullanmadigim ve denemek istedigim icin icine biraz da ceviz ekledim. hic fena olmadi. yanina da makarna yaptim :) kendi kendime uyduruk yemekler yapiyorum iste. bu aksam da tavuklu taco yapacagim :) sonucu bildiririm.

hanimeli
Simurgi sana fikir olmasi acisindan,haftaya kizimin birtdayinde hazirlayacagim menuyu yazayim nacizane.1 kisi gelecekse fazla da ugrasmana gerek yok ,barbeku yanina ilave 2-3 cesitle tamamdir aslinda.
-Barbeku icin kuzu sis,tavuk but ve kasarli kofte (kuzu sis ve tavugu aksamdan icinde garlic tozu,karabiber,kirmizi biber,tuz ve kekik olan sivi yagli sosta bekleticem.)
-Tavuk sarma
-Pilav
-Coban salata
-Ispanakli borek
-Krem peynirli sigara boregi
-Zyagli yaprak sarma
-Zyagli barbunya
-Humus
-Mercimekli kofte
-Acukali kanape
-Gul tatlisi
-Yalanci tavuk gogsu
-Profiterol
-Meyve salatasi

simurgi
06 07 2007, 17:00
bugunku menumu paylasmak istiyorum. oglen icin kofte, firinda patates, z.yagli bruksel lahanasi, rus salatasi. aksam icin biber dolmasi ve cacik, yanina da sutlac. oglen yemegim begenildi, sira aksam yemeginde :)

hanimeli
Simurgi rica ederim,25 kisi kadar olacagi icin cesidi biraz fazla tuttum ya yetmezse diye :) ,bir onceki gunden cogunu hazirlayacagim,sarmalari da bu hafta icinde yapip,dondurucuya atacagim.Tortilladan lahmacun iyi fikir aslinda,ben de deneyeyim.

Peppermint acukanin tarifini bu dosyadan ilk sayfalardan print almistim ,bir kac kere yaptim,cok lezzetli oldu,yazayim sanada tarifini.

1 su bardagi cekilmis ceviz
3 dis sarimsak
1 corba kasigi domates salcasi
1 tatli kasigi kekik
1 tatli kasigi kimyon
1 cay kasigi karabiber
1 dilim ekmek ici (ben koymuyorum)
2 corba kasigi zeytinyag
bolca biber salcasi

Malzemeler iyice karistirilir,buzdolabinda saklanmak uzere kavanozda muhafaza edilir.

Gul tatlisinin tarifi de buradan
http://yemekgunlugum.blogs.com...5/01/gl_tatlisi_.html
(http://yemekgunlugum.blogs.com/yemek_gunlugum/2005/01/gl_tatlisi_.html
)

kavun karpuzda degil,meyve salatasini meyve kasesinde hazirlayacagim.

Bu aksama da amerikali bir cift misafirimiz var,tavuk but,kofte, patates (kizartma),domatesli pilav,zeytinyagli borulce,havuclu tarator,coban salata ve meyve var menumde,simdi gideyim hazirlanmaya.

Iyi hafta sonlari herkese.

Jackpot Baby
Bu gul Tatlisi cok harika birsey , annem ben ogrenciyken yapar yapar gonderirdi Istanbul'a ..hey gidi gunler heyy

ipekinIL
07 07 2007, 17:00
Ben de uzun bir aradan sonra dun acuka/muhammara yaptim, hala dolapta bekliyor yemek firsat olmadi henuz.

Ceviz, ekmek ici (robottan gecirilmis)
sarmisak
biber salcasi
kimyon, kekik, tuz, karabiber, kirmizi biber
az zeytinyagi, limon

Hepsini robotta karistirin tamamdir. Olcu pek veremiyorum, tamamen istege gore. Ben bu sefer 2 bardak cevize 4 dilim ekmek ici kattim.. 2 kasik biber salcasi, 3-4 sarmisak hatirladigim. Biraz da su katip yumusattim, ekmek az konursa gerek de kalmaz gerci.

Bu karisimi whipped cream cheese ile karistirirsaniz da iyi oluyor. Domates salcasi koydugum zaman hosuma gitmemisti, artik koymuyorum.

Bir de gecen gun falafel yaptim, fena olmadi. Firinda pisirdim ama kizartma yapmaktan hic hoslanmadigim icin. Yalniz gercek falafel sanirim nohut pisirilmeden yapiliyor, sadece aksamdan islatilip ertesi gun robotta iyice cekilerek.. Oyle olunca ekmek, un gibi ara maddelere de gerek kalmiyor. Sizler nasil yapiyorsunuz?

ipekinIL
Dun bir de firinda mucver denedim sonunda! idilcim kulaklarini cinlattim. Sonuc fena olmadi gerci (kabaga bayilmayan esim bile birkac parca yedi) ama hic mucver gibi olmadi bana kalirsa. Icinde yumurta oldugu icin daha cok quiche turu bir sey oldu. Sen yumurta koyuyor musun firinda mucvere idilcim? Su tarifini yaziver bir zahmet. Kabak havuc karisik yapmak lazim bir de, guzel olur zannediyorum ama firinda kizartma gibi olmuyor yaa.. ya da ben beceremedim henuz.

ipekinIL
Cacik icin.. ben hep kup kup dograrim salataligi. Sarmisagi tuzla havanda dovup yogurda karistirip, minicik kup salataliklari da koyarim, sonra da yavas yavas istenen kivama gelene kadar su eklerim. Birkac buz da iyi gider.. uzerine de nane.

idil66
Ipekcim .... arkadasim, eminim cok guzel olmustur senin mucverin de :) 2-3 kabak, rendelenip suzgecten suyu iyice cikana kadar suzdurulur .... 2-3 yumurta cirpilir, icine, sogan, un, istenirse patates de rendelenir, dereotu, istenirse maydnoz ve tabii ki kabak eklenir. Hafif ce yaglanmis firin tepsisinde pisirilir ... Ancak, unutmamak lazim kizarmis her sey cok daha lezzetli oluyor :D .... mucver de oyle :) :) ... Umarim firinda mucveri tutturursun ve de afiyetle yer, yedirirsin. Bu arada rahatsizligin ne oldu?

Pepper, ben de kup kup dograrim salataligi ..... sarimsak da havanda dovulurse cok daha lezzeti ve kokusu cikar :)

Incig, nedir bu ayran surahisi??? Hic duymamistim :eek: Ben ayran yaparken kokteyl karistiricisinda bu da benim usul martini diyerek yapiyorum .... fena olmuyor ... aklinda bulunsun :)

quote:Originally posted by: ipekinIL
Dun bir de firinda mucver denedim sonunda! idilcim kulaklarini cinlattim. Sonuc fena olmadi gerci (kabaga bayilmayan esim bile birkac parca yedi) ama hic mucver gibi olmadi bana kalirsa. Icinde yumurta oldugu icin daha cok quiche turu bir sey oldu. Sen yumurta koyuyor musun firinda mucvere idilcim? Su tarifini yaziver bir zahmet. Kabak havuc karisik yapmak lazim bir de, guzel olur zannediyorum ama firinda kizartma gibi olmuyor yaa.. ya da ben beceremedim henuz.

Peppermint
hanimeli, tesekkurler, ellerine saglik senin de.

havuclu taratoru nasil yapiyorsun?

bir de cacik tarifi alabilirmiyim bilenlerden? aslinda sormak istedigim cacigi hazirlarken icine salataliklari kup kup mu dogruyorsunuz yoksa rendeleyerek mi yapiyorsunuz?

incig
bir de cacik tarifi alabilirmiyim bilenlerden? aslinda sormak istedigim cacigi hazirlarken icine salataliklari kup kup mu dogruyorsunuz yoksa rendeleyerek mi yapiyorsunuz?
Cacik'i ben de salataliklari kup kup dograyarak yaparim, ama cogu zaman useniyorum ve ayran iciyoruz genelde. :) Gecen yaz TR'den gelriken, ayran surahisi getirmistim pazardan alip. Cok kullanisli bir sey. Her zaman da kopuklu dencek kivamda oluyor ayranlar. Gecen gun Wal-Mart'ta da benzer bir plastik surahi gormeyeyim mi plastik storage kaplarinin bulundugu raflarda?! Nasil sasirmisim! Icki karistirmak icin diyordu. Burdan da ayran surahisi olarak alabilirmisim vallahi! :)

Bu arada Binnur Hn'in yemek blogunun turkce kisminin adresini de vereyim yeniden. Gecen gun Ing.site sayfasinin adresini yazmisim.

Binnur'dan Turk Yemek Tarifleri/Turkce acilis sayfasi (http://www.turkishcookbook.com/turkce)

incig
Incig, nedir bu ayran surahisi??? Hic duymamistim :eek: Ben ayran yaparken kokteyl karistiricisinda bu da benim usul martini diyerek yapiyorum .... fena olmuyor ... aklinda bulunsun :)

Idilcim--Bu ayran surahisi ile ben gecen yaz Ege mahalle pazarlarinda tanistim. Ist'daki pazarlarda yok nedense. Plastik bir su surahisi dusun, kapaginin ortasinda bir delik var ve buraya bir cubuk gecirilmis, bu cubugun altina bir plastik parcasi bagli karistirici olarak.
Yogurt, su ve tuzu koyduktan sonra kapagi kapiyorsun ve kapaktaki cubugu asagi yukari cekerek karistirmis oluyorsun. Kokteyl karistiricisi da ayni usul, degil mi? W-Mart'taki icki karistiricisi da ayni prensip ile calisan bir sey, ama kapaktaki cubugun ucunda merdane gibi bir sey vardi. Neyse iste, ben ayrani yumurta cirpicisi ile yapmaktan bikmistim TR'de; onun icin pazarda gordugumde hosuma gitti ve iyi ki almisim dedim buraya geldikten sonra da.

Ben de firinda mucver yapacagim yarin. Bizim bakkaldan bayagi cok kabak aldim cunku gecen gun.

BIR SORU: KUSKUS yapiyor musunuz? Degisik bir sunum tarziniz var mi? Domates salcasi vs. ile tatlandirdiginiz oluyor mu?

nonyaz
rendeleyerek de olur rendelemeyerek de olur ikisi de guzel olur :)

ipekinIL
08 07 2007, 17:00
idilcim--mucverdeki malzemeler hemen hemen ayni, 2 yumurta, 4 kabak kullandim, patates katmadim yalniz, un, yogurt ve yesil sogan koydum(pismis kuru soganla aram evvel ezeli iyi degildir de!) Biraz da baharat (tuz, biber, dill) tabii..

Koku/tat durumlarim iyi degil hala, dogru durust bir tat alamiyorum hicbir seyden.. 'sabir'la! beklemeye calisiyorum.. doktorlar tedavisi yok diyorlar, cogunun haberi bile yok zaten olaydan.. kendiliginden duzelirse duzelicek..

Gecen gun sushi yerken de aklima geldin idilcim. Siz ne siklikta yiyorsunuz sushi, cok sevdiginizi biliyorum? Bir de site yapmistiniz, neydi adresi? Kendiniz de yapiyor musunuz? Ya da tam sushi olmasa da cig balik tuketiyor musunuz evde Hawaiililer gibi? Somon ve tunanin kirmizi kirmizi goruntuleri pek cezbediyor beni cig haliyle.. ama saglik kismini da dusunmeden edemiyor insan. Gerci bunca insan yedigine gore pek de kotu olamaz herhalde (hos inek etini de pek cok insan yiyor, hem de az pismis halde!) Japonlar isi biliyordur gerci diye dusunuyorum, ya da dusunmek istiyorum..

Bugun su malzemeleri degerlendirmek istiyorum, henuz karar veremedim neler yapacagima; portabella mushrooms, broccoli, asparagus.. Sebzeli fettucine dusunmustum ama farkli birseyler de olabilir..

esracik
12 07 2007, 17:00
Hersheys,
Yahu bu nasil menu boyle. Davetliler ikinci dogum gununu simdiden iple cekmeye baslamislardir. Hamarat anneciksin vallahi.

ipekinIL
idilcim--Sagolasin, dedigin dogru, hayatimizin garip ve fakat vazgecilmez bir parcasi oldu buradaki sohbetler.. sanki kirk yildir tanisiyoruz dedigin gibi. Aslinda dusunursen insan kendi ailesiyle bile boyle herseyi zirt pirt paylasmiyor, yazili sohbetler daha bir kalici oluyor.

Tatiliniz ne guzel gecmis, bomba gibi gozukuyorsunuz! Henry de ne guzel anlatmis, yazmayi cok seviyor belli.. benim gibi de detayci sanki, gezi boyunca notlar tuttu herhalde? Bu tip yazilar cok iyi ve onemli aslinda, hepimize faydali, hele gezmeyi sevenlere. Gidilecek gezilecek guzel yerler, oteller, rest. tavsiyeleri hep lazim, hele boyle tecrubeli kafadar arkadaslardan (simdilik virtual da olsa bir gun tanisiciiz insallah!) I sharteda ben de cok gulerim hep bu arada :) .
Senden neden IME diye soz ediyor, initials? Kardesine yanasan kadina uyuz kaptim yalniz, sonra noldu, takip ettiniz mi? Ne manyaklar var yahu, ortalik aslinda sandigimizdan daha cok boyle gereksiz yaratiklarla dolu maalesef. Aman uzak olsunlar.. sevgiler..

idil66
Ipekcim .... bu forum oyle bir forum ki, hepimiz birbirimizi artik gunluk yasantida dusunur olduk ... :) Sanki birbirimizi yillardir taniyor gibiyiz degil mi??? Diger dosyada Emre'cigimin hasta oldugunu okudum, butun gun aklimdaydiniz, acaba nasil oldu, sen nasil idare ettin diye .... sonra iyilesmeye basladi deyince, resmen bir OHHHH cektim :) :)

Bizde inanilmaz hastalik halinde sushi!!! Hergun yiyebilecek durumdayiz ancak haftada bir ile idare ediyoruz. Benim webistemin adi www.sushibuffets.com. Evvelki hafta yine klasik Vegas seyahatimizi yaptik. Orada Henry'nin kuzeni Michael bizi bir sushi restauranta (aslinda acik bufe) goturdu. Cok begendik ismi Makinos. Biz Amerika'ya daha ziyade Seattle'a gidersek, Todai'ye gidiyoruz. Ama Makinos cok daha basarili. Bilemiyorum baska subeleri var mi? Todai'nin var subeleri. Bizimki bir de daha ziyade pis bogazlik seklinde sashimi .... hani mazallah pirincleri yiyince cabuk doyariz diye sadece sashimi yemege dadandik. Bir iki kere evde denedik .. Baligi Kore marketinden ozel sashimilik somon olarak aldim. Hic de fena degildi ... ama baskasi hazirlayip onume koyarsa falan daha bir hosuma gidiyor :D Bizim son Las Vegas gezisini Henry kendi websitesinde yayinladi. Bakmak istersen linki iste
surda (http://www.henrytenby.com/articles/vegas1.html) :) 2006'da gittigimiz the end of the world gezimizde websitesinde vaktin olur da goz atabilirsen.....

En kisa zamanda sagligina kavusman dilegi ile :)

idilcim--mucverdeki malzemeler hemen hemen ayni, 2 yumurta, 4 kabak kullandim, patates katmadim yalniz, un, yogurt ve yesil sogan koydum(pismis kuru soganla aram evvel ezeli iyi degildir de!) Biraz da baharat (tuz, biber, dill) tabii..

Koku/tat durumlarim iyi degil hala, dogru durust bir tat alamiyorum hicbir seyden.. 'sabir'la! beklemeye calisiyorum.. doktorlar tedavisi yok diyorlar, cogunun haberi bile yok zaten olaydan.. kendiliginden duzelirse duzelicek..

Gecen gun sushi yerken de aklima geldin idilcim. Siz ne siklikta yiyorsunuz sushi, cok sevdiginizi biliyorum? Bir de site yapmistiniz, neydi adresi? Kendiniz de yapiyor musunuz? Ya da tam sushi olmasa da cig balik tuketiyor musunuz evde Hawaiililer gibi? Somon ve tunanin kirmizi kirmizi goruntuleri pek cezbediyor beni cig haliyle.. ama saglik kismini da dusunmeden edemiyor insan. Gerci bunca insan yedigine gore pek de kotu olamaz herhalde (hos inek etini de pek cok insan yiyor, hem de az pismis halde!) Japonlar isi biliyordur gerci diye dusunuyorum, ya da dusunmek istiyorum..

Bugun su malzemeleri degerlendirmek istiyorum, henuz karar veremedim neler yapacagima; portabella mushrooms, broccoli, asparagus.. Sebzeli fettucine dusunmustum ama farkli birseyler de olabilir..

idil66
Hersheys'cim ..... Lara Nur'un dogum gunu kutlu olsun ... cok mutlu olsun ... saglikli sihhatli olsun .... (biliyorum gecikmeli ama ... artik beni bilen biliyor, is gunleri felaket yogunum) ... pasta yedirdin mi kizima???? :) :) Idil teyzesi cok sever pastalari falan ... onun yerine de yedirseydin :D :D Ne yaptin pasta isini? Resim var mi? E hadi cok bekletme bizi :)

Vegas maceramizin linkini yukarida yazdim bakmak istersen :)

idil66
Acele bir TR'ye gidip almak lazim .... ben ayrani da cok severim ... Aslinda yok ki oyle sevmedigim birsey (irmikli muhallebi haric!) :D :p :D :p aaa bak kuskus demissin ... onu da pek yemem .... niyeyse ... bizim evde hic pismezdi, tabii benim evimde de hic pismedi ... Ama simdi markette gordukce paketleri, ozeniyorum, alip yapsam mi diye?

Idilcim--Bu ayran surahisi ile ben gecen yaz Ege mahalle pazarlarinda tanistim. Ist'daki pazarlarda yok nedense. Plastik bir su surahisi dusun, kapaginin ortasinda bir delik var ve buraya bir cubuk gecirilmis, bu cubugun altina bir plastik parcasi bagli karistirici olarak.

Yogurt, su ve tuzu koyduktan sonra kapagi kapiyorsun ve kapaktaki cubugu asagi yukari cekerek karistirmis oluyorsun. Kokteyl karistiricisi da ayni usul, degil mi? W-Mart'taki icki karistiricisi da ayni prensip ile calisan bir sey, ama kapaktaki cubugun ucunda merdane gibi bir sey vardi. Neyse iste, ben ayrani yumurta cirpicisi ile yapmaktan bikmistim TR'de; onun icin pazarda gordugumde hosuma gitti ve iyi ki almisim dedim buraya geldikten sonra da.

Ben de firinda mucver yapacagim yarin. Bizim bakkaldan bayagi cok kabak aldim cunku gecen gun.

BIR SORU: KUSKUS yapiyor musunuz? Degisik bir sunum tarziniz var mi? Domates salcasi vs. ile tatlandirdiginiz oluyor mu?

idil66
Incigcim .. yazar enisten .. hem de cok yazar :) :) cok da konusur ayrica :D :D bazen benden bile cok konusur!!!! Eger websitesindeki journalism linkine gidersen dergilerde sadec son zamanlarda yayinlanmis yazilarini goruceksin :) :) Yani habire yazan tipten ...

Bizim burada kaiten sushici cok ... fakat biz eger all you can eat seklinde degilse, yedigimiz miktardan dolayi gidemiyoruz :D :D Buradaki all you can eat 'lokantalar' 21-22 dolar (bizim dolarla ... ama sizinkiyle bizimki hemen hemen ayni su aralar) ... Eger aksam 21:00'den ya da 21:30'dan sonra gidersen 11 dolar gibi ... ama o zaman kisitli sashimiye musaade ediyorlar. Buyrun bekleriz bizim kucuk koye ... gelen giden tum arkadaslarimizi mutlaka gotururuz sushi yemeye. Sana bol miktar ebi sushi ismarlariz :)

idil66
Hersheyscim .. eminim sen altindan kalkmissindir kolaylikla partinin!!! Ne kadar becerikli ve marifetli oldugunu biliyoruz hepimiz ;) Menude neler vardi? Pastayi nasil yaptin? Lara Nur'a birinci yas gunu diye elbise falan diktin mi?
Bugun ya da aksam, lutfen benim yerime minciklar misin kizini? Tskler :D :D :D :D

idil66
Hersheyscim ... ne sofraymis oyle ya ??? .... ellerine kollarina saglik ... bir de hafta arasi olmasa ne olucakti :D :p

Incigcim .... bizim iki gezinin oldugu aslinda gezi sitesi degil. Henry'nin sahsi websitesi. Acayip bir anlatim oldu aslinda degil mi??? Shimdi Henry'nin bir cok websitesi var ... hepsi isleri ile ilgili. Ancak, tek bir sektorde oldukca bir unu var ... o da dedi ki hepsini kendi adima bir sitede toplasam, sadece ad ve soyaddan yola cikan olursa beni rahatlikla bulsun ... ayrica magazinlerde cikan yazilari da ayri bir baslik altinda toplayarak kendi sitesinde yayinliyor. Ancak Las Vegas herhangi bir dergide yayinlanmayacak, ama dikkat cekebilecek bir yazi oldugu icin sitede yayinladi.

Sushi olayina gelince .... ben bu linki satin aldim!!!! Genisletmeyi dusunuyordum ama yapildigi gundeki gibi kaldi site :) Shimdilik tabii ki :) Arada Amerika'dan birileri e-mail gonderip sorular soruyorlar, nerede ne yenir falan gibi ... onlara cevap vermekle yetiniyorum. :) :) :)

hersheys
Idilcim supersiniz yaa... bayildim vegas raporununa henry enistenin, resimleri goruncede valla gitmeyi, sole esimle kizimla bir tatil yapmayi canim cekti... neyse, kizim artik buyudugune gore idil teyzesi, belki kasim aralik gibi kacabiliriz bizde bir kac gunlugune :D

Kizimin partisi harika gecti idilcim, bir suru cesit pasta, borek corek yaptim, yedik ictik eylendik Laracimda hem arkadaslar arasinda en kucuk olma ozelliginden dolayi hemde B. day girl olmasindan dolayi kucaktan inmedi, ilgi odagiydi, tabii kendisi cok memnun kaldi bu isten :D

Resimleri en kisa zamanda yukluyacagim idilcim, valla yeni yeni kendime geliyorum, tam gununde kutlamak adina hafta ici yaptik ama hem is hemde hazirliklar cok yoruldum. :D

Hersheys'cim ..... Lara Nur'un dogum gunu kutlu olsun ... cok mutlu olsun ... saglikli sihhatli olsun .... (biliyorum gecikmeli ama ... artik beni bilen biliyor, is gunleri felaket yogunum) ... pasta yedirdin mi kizima???? :) :) Idil teyzesi cok sever pastalari falan ... onun yerine de yedirseydin :D :D Ne yaptin pasta isini? Resim var mi? E hadi cok bekletme bizi :)

Vegas maceramizin linkini yukarida yazdim bakmak istersen :)

hersheys
Ne demek Idilcim, seve seve minciklarim, burada bir arkadsimin dedigi gibi tam isirmalik oldu kizim :D

Ayy utandim simdi sen bana becerikli deyince, yaptim iste birseyler, menude:

Susamli simit
tuzlu kuru pasta
tavuklu rulo borek
peynirli katmerli pogaca
kiymali acma
baklava
yesil beyaz kubbe pasta
krem karamelli kek
siyah beyaz spiral kurabiyeler
Un kurabiyesi
Meyveli cikolatali pasta
vede Kizimin resmi basilmis B. day keki vardi, aslinda cok uzun zamandir seker hamuru ile pasta yapayim diye cirpiniyordum ama son dakkada baba nin fendi anneyi yendi vede uzeri resimnli pasta olsun diyerekten pasta siparisi verildi... bende o kadar pandispanya denemelerim bosuna gitmesin diyerekten meyveli cikolatali pasta yaptim, arasina ahudud ve krema koydum, uzerine cikolatali ganaj doktum, bahceden topladigim yapraklari beyaz cikolataya buladim ve kirazlarida beyaz cikoltaya batirdim, dondurdum, pastanin uzerini susledim cok guzel oldu :D Aslinda listemde daha birkac cesit daha vardi su boregi mesela ama hafta ici olmasindan vakit dardi yetisemedim :( yinede hersye guzel oldu.

Ve evet ben diktim kizimin elbisesini idil teyzesi :D , ucu beyaz fistolu kumas aldim, elbisesini ve altina don unu diktim, pembe organza ribbon ilede susledim, birde tokalarini yaptim yine kurdeleden, cok seker oldu kizim elbisenin icinde :D ... tam hayal ettigim gibi... prensesler gibi....

Resimeri yukleyecegim ilk firsatta :D

Hersheyscim .. eminim sen altindan kalkmissindir kolaylikla partinin!!! Ne kadar becerikli ve marifetli oldugunu biliyoruz hepimiz ;) Menude neler vardi? Pastayi nasil yaptin? Lara Nur'a birinci yas gunu diye elbise falan diktin mi?

Bugun ya da aksam, lutfen benim yerime minciklar misin kizini? Tskler :D :D :D :D

yanniss
herseys, eline koluna sağlık.valla yemek konusunda forumca bunalıma gireceğiz nerdeyse. :) :) menuler super. bende susamlı halkalar olur ya hani tuzlu onlardan yapmak istiyorum ama birturlu güzel olmuyor. yada tarifler kötü :D . güzel bir tarifi olna varmı.birde işin püf noktası nedir.çok sert oluyor genelde.
birde diğer forumdada sormuştum gerçi ama burda da sorayım ekmek yapma makinası kullanan varmı aranızda.ben almak istiyorum ama özellikleri hakkında hiçbir fikrim yok.

incig
Valla idil, Vegas resimlerinize bayildim. Amma da cok yazmis Henry Abi ya. Valla su saatte hic okuyamadim, sadece resimlere bakmakla yetindim, cok hosuma gitti nedense. :) Ellerine ayaklariniza saglik. :)
Ben de bir websitesi yapsam da, Mayis'taki benim 6., esimin ilk Japonya seyahatimizi ve onun icinde sushi maceralarimizi anlatsam... :) Ben aslinda sushi cok sevmezdim. Cig balik (sashimi) pek yiyemiyorum diye ama bu gezimizde bazi Japon dostlarim sayesinde esim Fethi sushi seviyor diye ben de sushi yelpazemi genislettim. Ama hala adlarini cok iyi hatirlamiyorum. Ben ebiciydim (karides) ama artik diger beyaz etli balik sushilerini de yiyebiliyorum. :) Buyuk gelisme benim icin. :)

Japonya'da cok eglenceli oluyor sushiciler. Sushi bar'lar degil bahsettigim, ben sushi tabaklarinin musterilerin onunden donerek gectigi kaiten sushi'cilerden bahsediyorum. Buralarda hic oylesini gormedim. 2 kere gittik sushici'ye ve onumden her gecen ebi tabagina atladim yine. :) Fethi Inci, ebi'ler geliyor, atla! demekten bir hal oldu. Ben cabuk yerim yemegi, Fethi ise dunyanin en yavas yiyen insanidir, 3 cigner 2 bekler... :) Benim onumde sushi tabaklari gokdelen olmaya yuz tutmusken, bunun onundekiler sadece 3 adetti. :) Ama cogunu bolustuk onunla baliklarin.
En sonda, tabak renklerine gore fiyat ayrimi yapmis dukkanda, fiyatlari farkli baliklari yanlislikla ayni renk tabaga koymus olduklari icin hesapta hata yaptiklarini bir turlu anlamak istemediler. Hesap odememiz, daha dogrusu neler yedigimizi anlatmamiz ve hesaplarinin yanlis oldugunu aciklamaya calismamiz sonsuzluk kadar uzun geldi. Ben ne yedigimizi ve kacar tabak aldigimizi anlatiyorum, onlar sadece tabaklarin renklerini sayiyor! Baktik, anlamamakta direniyorlar; biz de talep edilen tutari odeyip cikmakta bulduk isin kolayini. :) Bu Japonlar cok kuralci oluyolar bazen ve bana soldan soldan getiriyorlar.. :)

Diger sushi maceramizda japon dostlarimiz da yanimizdaydilar ve her baligi aciklaya aciklaya bize takdim ettiler. Bir de burda bizdensiniz, tabaklari saymayin, fiyat listesine de bakmayin dedikleri icin yedik de yedik. :) Ebi disinda da bir suru yeni balik denedim ve cok da begendim ustelik. :) Fethi icinde ufak midyecikler olan miso corbasina bayildi. Butun midyeleri yedi supurdu, Hatta benimkileri ve dostlarimizin midyelerini de. Japonlar o midyelerin iclerini pek yemiyorlar, bunu farkettim. Baktilar Fethi hepsini siyiriyor, onlarin midyeleri de Fethi'nin tabagina yollandilar... :)

Hay Allah, yine Japonya'ya uctu aklim...Bir suredir unutmustum. Sushi deyince gene aklima geldi gezimiz...Ah ah...gezmek guzel sey yav!

Neyse simdilik bu kadar...Idil'in sushi sitesine de goz atacam daha...Bye....

incig
Incigcim .. yazar enisten .. hem de cok yazar :) :) cok da konusur ayrica :D :D bazen benden bile cok konusur!!!! Eger websitesindeki journalism linkine gidersen dergilerde sadec son zamanlarda yayinlanmis yazilarini goruceksin :) :) Yani habire yazan tipten ...
Bizim burada kaiten sushici cok ... fakat biz eger all you can eat seklinde degilse, yedigimiz miktardan dolayi gidemiyoruz :D :D Buradaki all you can eat 'lokantalar' 21-22 dolar (bizim dolarla ... ama sizinkiyle bizimki hemen hemen ayni su aralar) ... Eger aksam 21:00'den ya da 21:30'dan sonra gidersen 11 dolar gibi ... ama o zaman kisitli sashimiye musaade ediyorlar. Buyrun bekleriz bizim kucuk koye ... gelen giden tum arkadaslarimizi mutlaka gotururuz sushi yemeye. Sana bol miktar ebi sushi ismarlariz :)
Idil--Bir ara o gezi sitenize yeniden bakacam. Sushi sitesiyle ilgin nedir, tam anlayamadim?

Demek bir suru kaiten sushiciniz var orda, ha? Kiskandim valla. :) Bu kaiten sushiciler sadece Japonya'da var saniyordum. Buralarda niye yok o zaman, onu da anlayamadim. :)

Hersheys--Sen de mi Uzel gibi ciktin yav?! Ay valla ben oyle bir sofra doseyemem. Senin hazirliklarin kac gu surdu peki? Hepsini ayni gun yapim deme sakin! :)

uzel2007
13 07 2007, 17:00
hershey cok guzel olmus menun harika harika resimleri bekliyorusss

ipekinIL
16 07 2007, 17:00
hershey ellerine saglik.. seninkinin yaninda lafi olmaz ama bizde son gunlerde pisenler de soyle;

-fasulye pilaki

-zeytinyagli ispanak

-yogurtlu kabak

-mantar izgara

-salsa, avokado salatasi

-krep (esimden)

-yengec etli makarna salatasi

-tuna steak

yarin aksama da balik var yine.. sonra da sebze koftesi dusunuyorum, tarifsiz birseyler uydurucam bakalim. Artik kirmizi eti kestik iyice, tavukla da pek aram hos degil. Balik, sebze, meyve agarlikli menuler..

Bir de iyice 'health nut' duygularim kabardi yine. Hazir cogu seyi kesmeye calisiyorum; trans fats, corn syrup vs turu hainleri ozellikle, beyazlar da dahil ama zor (beyaz pirinc, un, seker gibi).. Tabii ben ekmeksiz olamayacagim icin ekmek ve pizzaya devam ama onun da hem saglikli hem lezzetlisi olursa en guzeli.. yine de cesit cesit guzel firin ekmeklerine hayir diyemem hic.

Disarda yemeyi de sinirlamaya calisiyoruz. Sizler ne siklikta disarda yiyorsunuz? Ne tur yerler tercihiniz?

Soyle 'healthy' tarifler gelirse iyi olur.. Denedikce/kesfettikce ekleyecegim ben de..

yanniss
soyle güzel bir ekmek tarifi olan varmı? ben ekmek yapmak istiyorum ama içinin pişmeyeceğini düşündüğüm için henüz denemeye cesaret edemedim.

incig
Biz de zaman zaman steak ve seafood yemek icin cikiyoruz. Burda en iyi steak'ci Cattlemen's. Zamaninda Baba Bush da gelmis ve burda yemek yemis. Hala bununla ovunuyorlar. :)
Ama etleri inanilmaz derecede lezzetli. :) Ayda bir gitmeye calisiyoruz.
Bir de sevdigimiz Red Lobster var. Orda da ben karides ve kalamar seviyorum. Lobster pizza guzel oluyor. Sizin oralarda da Red Lobster varsa lobster pizza'yi bir deneyin. Ben cok sevdim, gecen gun ilk kez yedigimde.
Disarda ben tek basima pek yemem. Yemek zorunda kaldigimizda, Schlotzky's Deli, City Bites veya Subway tercih ediyoruz. Ama cok sos falan koydurmadan. Kepekli ekmek icinde hindi eti. Baska sey pek karistirmayiz. Ben ozellikle Schlotzky's Deli'nin hindi sandoviclerine bayilirim.
Evde sik sik somon yiyoruz. Burda en kolay bulunabilen balik bu. Uzaktaki Vietnam marketine gidince daha taze baliklar da var ama oraya gitmeye uzeniyorum. :)

Jackpot Baby
Yannis-cim Ben BU (https://http://meals.allrecipes.com/display/browse.aspx) siteden cok yararlaniyorum guzel ekmek tarifleride olmasi lazim..

IPEKINIL- listen sabah sabah istahimi kabartti simdi,,,cok saglikli gorunuyor birde,,keske bizde sebze yiyen bi aile olsaydik, ben bayil abayil ayerimde esim yemez hic, etobur kendisi,,,DIsarda da maalesef cok yiyoruz, azaltmaya calisiyorum ben ama ,, en cok seafood icin disari cikiyoruz, ozelliklede Crab

idil66
17 07 2007, 17:00
Ipekcim ... benim cevabi zaten biliyorsun degil mi disarida yemek icin ? :D :D :D :D :D

hershey ellerine saglik.. seninkinin yaninda lafi olmaz ama bizde son gunlerde pisenler de soyle;

-fasulye pilaki

-zeytinyagli ispanak

-yogurtlu kabak

-mantar izgara

-salsa, avokado salatasi

-krep (esimden)

-yengec etli makarna salatasi

-tuna steak

yarin aksama da balik var yine.. sonra da sebze koftesi dusunuyorum, tarifsiz birseyler uydurucam bakalim. Artik kirmizi eti kestik iyice, tavukla da pek aram hos degil. Balik, sebze, meyve agarlikli menuler..

Bir de iyice 'health nut' duygularim kabardi yine. Hazir cogu seyi kesmeye calisiyorum; trans fats, corn syrup vs turu hainleri ozellikle, beyazlar da dahil ama zor (beyaz pirinc, un, seker gibi).. Tabii ben ekmeksiz olamayacagim icin ekmek ve pizzaya devam ama onun da hem saglikli hem lezzetlisi olursa en guzeli.. yine de cesit cesit guzel firin ekmeklerine hayir diyemem hic.

Disarda yemeyi de sinirlamaya calisiyoruz. Sizler ne siklikta disarda yiyorsunuz? Ne tur yerler tercihiniz?

Soyle 'healthy' tarifler gelirse iyi olur.. Denedikce/kesfettikce ekleyecegim ben de..

Peppermint
17 07 2007, 17:00
soyle kolay, guzel ve denenmis bir risotto tarifiniz var mi? bu aksamki menum zeytinyagli, yesil soganli ve az paprikali black beans ( ben uydurmus olabilirim bu karisimi :) ) ve risotto. foodnetwork. com'dan yaptim ama tariflerin hepsinde pistikten sonra icine maydanoz ve taze mint konulup hemen servis edilmesi seklinde yaziyordu. peki icine bunlari bir kere koyduktan sonra tadi mi degisiyor? beklemis risotto nasil oluyor? yani normal pilav gibi isitilip yenilemiyor mu, yoksa taze gunluk mu yapmak lazim?

esracik
18 07 2007, 17:00
Biz disarda en cok TGI Fridays, Applebee's, birkac favori hint restorantimiz var ve tabi birde cok cok sevdigimiz cin buffetsi var ki menulerinin %75 i deniz mahsulu. Ben deniz mahsulunun her turlusunu cok sevdigim icin benim icin harika bir yer. Sushi barlarada gidiyorduk eskiden ancak bu cin buffetsinde sadece koca bir bolum sushi cesitlerini barindiriyor ve cok guzel. Bir tasla 15 kus vuruyoruz :) Biz de disarda cok sik yiyoruz, azaltmaya calisiyoruz ancak zamansizliktan kolayimiza gidiyor disarda yemek.

ipekinIL
hersheys--Blogun hayirli olsun, masan cok guzel, temiz ve leziz gozukuyor. Kizin da bir icim su zaten, opuyorum fistigi.

Biz de eskiden Friday's, Chilli's, Crab Shack filan turu yerlere giderdik sikca ama artik 'chain restaurant' lardan uzak durmaya calisiyoruz. Saglikli yeme icme uzerine kitaplar okudukca disarida yemek iyice icime sinmemeye basladi. Tabii hepten de birakacak degiliz ama lokal ve etnik yerler tercihimiz, ve de her zaman iyi balikcilar.. bir de Japon lokantalarina daha cok gitmek istiyorum (esimin yuzunden pek gitmezdik, cig balik yiyemez ama artik agirligimi koyiciim).. Genelde hafta sonlari disarda yemek gerekiyor yoksa gun ucup gidiyor..

Bu arada hatirlatma; icinde 'trans fat' ve 'high fructose corn syrup' olan seylerden uzak durunuz.. Cogu ekmekte ve salata sosunda var corn syrup mereti..

Bir de ara ara arastirip da bir turlu tam uygulayamadigim organik meselesi var. Bilgiler tazeyken yazayim, su listedekilerin organik yenmesi tavsiye ediliyor ozellikle hamile ve cocuklar icin onemli;

Peaches
Strawberries
Apples
Nectarines
Cherries
Raspberries
Pears
Grapes (imported)

spinach
lettuce
celery
potato
bell peppers

milk, dairy
meat, poultry, eggs

Tabii diger seyleri de organik almak mumkun ama bunlar ozellike yogunmus pesticides acisindan.. Kendim icin o kadar takmazdim ama simdi Emre olunca farkli tabii.. Cilek ve elmaya da bayilir, artik organik almaya basladim. Eskiden cok dikkat etmezdim meyvelerde, umarim son bir yildir fazla 'zehirlenmemistir' minik vucudu!

hersheys
arkadaslar kusura bakmayin anca yazabiliyorum bu dosyaya...

Esracik, tesekkurler hamarat sozune, utandim simdi.. yapiyorum iste birseyler... :D

Yannis, sende sagol, bende var o susamli simitlerin tarifi hatta dogumgunune yaptiklarim arasinda o tarif, cok guzel oluyor... yazarim en kisa zamanda...

Incig, uzel kadar olmasada yaptim iste birseyler... ve evet sabah 6 dan oglen 12 ye kadar surdu hepsini yapmam... tavuklu borek icin tavugu vede acma icin kiyma harcini bir gece onceden hazirlamistim yalniz...

Idilcim, hafta sonu olsaydi eminim bir o kadra daha yapardim... cok seviyorum yapip, yedirmeyi.. ne kadar vakit o kadar ikram bollugu... :D

uzel, seninkisi kadar olmasada.... :D

Ipek senin menude harika gorunuyor :D

Arkadaslar, ben surekli yeni tarifler denemyi seviyorum hepiniz gibi, ama tariflerini aldigim bazi bloglarin gercekten bu tarifleri deneyerek yazdiklarini dusunmemeye basladim... bende kendim yazmaya karar verdim hatta ilk postumuda az evvel koydum, dogum gunu sofrasinin resmi ile baraber... sofrada buzdolabinda beklemeleri gerektiginden iki cesit eksik, ama resmi gormek isterseniz burada:

kartanem (http://kartanem.blogspot.com/)

insallah yavas yavas tariflerimide koyacagim... :D

Biz uzun suredir disarida yemiyoruz, bunun nedeni daha cok laracigimla beraber bir restaurant nasil olur tedirginligi biraz daha buyusun belki o zaman gidebiliriz. Ama ben en cok mongolian bbq, on the border gibi yerleri seviyorum :D

yanniss
biz de dışarıda yersek genelde deniz mahsulleri.o da cra, shrimp.benimde canı soyle tr deki gibi levrek ızgara istiyorki sormayın.bol limonlu.burda birkaç restorana sorduk yoktu. sizlerin bildiği bu tarz ızgara yapan bir restorant varmı. birde benim favorim ıhop.bir tek orada omlet yiyebiliyorum.pancakeler super zaten

ceronimo
19 07 2007, 17:00
Konuya gunler sonrasinda atliyorum ama:

Idil, Incig - ayran surahisi fikri harikaymis. Incig anlattigin cappuccino zamazingosuna benziyor. Cappuccino ve benzeri kahveler icin surahiden kucuk kaplar satiliyor ya - icine ilik sutu koyup kapagini kapatip kolu assagi yukari basiyorsun ve kopuk elde ediyorsun. Yoklukta o da kullanilir ama tabii buyuk bir surahi olsa daha iyi olurmus. Ege'ye gidenlerden ismarlayalim artik bir adet :) Sagol anlattigin icin.

ceronimo
Hersheys, blog hayirli olsun. Masa harika gorunuyor. Krem karamelli keki tanidim da yaninda kirazla cok guzel susledigin bir kek var, iste onda gozum kaldi. Tarifleri bekleriz artik. Unutmadan, kizinin gozleri ne kadar guzel, tik tik tahta....

idil66
hersheys .... cok guzel olmus blogun ... ellerine saglik ... artik tariflerini oradan da takip ederiz :)

idil66
Ipek ... bizim buralarda da organik diye takilip kalmayin, ancak mutlaka yerli sebze/meyve yiyin diyorlar ... Simdi dusunuyorum acaba sizin memleketin meyveleri sebzeleri mi cok ilaclaniyor yoksa bizim burdakiler yoremizin ciftcilerine faydasi dokunsun diye mi boyle seyler diyorlar?! Bir de burada sut ve sut urunlerini organik almaniza hic gerek yok diye bangir bangir bagiriyorlar :eek: Ben sasirdim kaldim ... ne bulursam onu aliyorum artik :)

hersheys
cok sagol cerocum, hepsini tek tek tekrar yapip resimlerini cekip oyle post edeyim istiyorum, ayrintilari ile yani, post ettikce ettim diye yazarim buraya...

O kirazli kek bittikten sonra benimde cok hosuma gitti goruntusu, hazir pastalar gibi oldu... cook uzun zamandir kizima pasta yapacgim diye pandispanya arastirmasi yapiyordum ama son anda babamiz tarafindan ikna edilip resimli pasta ismarlaninca bari o kadar arastirma/deneme bosa gitmesin dedim o pastayi yaptim... arasina ahududu receli ve krema surulmus, iki katli kakaolu pandispanya, uzerine cikolatali ganaj ve uzerine erimis beyaz cikolataya bulanmis kirazlar ile beyaz cikolata yapraklar... en kisa zamanda yapip ayrintili resimlerini cekerim :D

bu arada sizin keyifler nasil? biz hala baklemedeyiz... memleket de bir gozumde tutuyorki sorma... 5.5 sene oldu... dayanmak zor :(

Hersheys, blog hayirli olsun. Masa harika gorunuyor. Krem karamelli keki tanidim da yaninda kirazla cok guzel susledigin bir kek var, iste onda gozum kaldi. Tarifleri bekleriz artik. Unutmadan, kizinin gozleri ne kadar guzel, tik tik tahta....

yanniss
herseys, blogun hayırlı olsun.en kısa zamanada kendi bloğuma ekleyeceğim.henuz nasıl ekleniyor bilmiyorum da :) .bir ara öğrenicem.

bir de ben su damla sakızlı sütlü tatlılar vadır ya onlardan yapmak istiyorum ama burda damla sakızı bulabilirmiyim acaba.ingilizce ismi nedir.walmartta baktım ama göremedim.

incig
bir de ben su damla sakızlı sütlü tatlılar vadır ya onlardan yapmak istiyorum ama burda damla sakızı bulabilirmiyim acaba.ingilizce ismi nedir.walmartta baktım ama göremedim.
herseys--blogun hayırlı olsun. umarim kisa zamanda tariflerle dolar. :)

yanniss--damla sakizi galiba mastica veya mastic deniyor. c ile mi, k ile yaziliyor bilemeyecegim, ama mideast marketlerde olabilir. Bizim bakkalda var mesela. Nasil kullanacagimi bilmedigim icin almiyorum ama hep goruyorum.

incig
Idil, Incig - ayran surahisi fikri harikaymis. Incig anlattigin cappuccino zamazingosuna benziyor. Cappuccino ve benzeri kahveler icin surahiden kucuk kaplar satiliyor ya - icine ilik sutu koyup kapagini kapatip kolu assagi yukari basiyorsun ve kopuk elde ediyorsun. Yoklukta o da kullanilir ama tabii buyuk bir surahi olsa daha iyi olurmus. Ege'ye gidenlerden ismarlayalim artik bir adet :) Sagol anlattigin icin.
ceronimo--ben o dedigini tam anlamadim valla. Benim gordugum icki karistiricisi W-Mart'da plastik container'larin bulundugu raftaydi. Hani normal surahiler falan da var ya, orda. Buyukceydi de. Kalabalik ailelere falan da yetecek cinsten.
Ist.pazarlarinda niye yok bilmiyorum ayran surahisi. :) Dikili veya Candarli pazarlarinda bolca satiliyor.

life-saver
20 07 2007, 17:00
Bende gecenlerde parenting magazinde okudum organik almanin hic bir yarai yok deniliyor, sadece fazla para odemekten baska birsey degil deniliyordu. Gerekce olarakta organik sebze ve meyvelerle normal sebze meyve tarlalari hemen her uretim yerinde yan yana imis. dogal olarak topraktan sulama yoluyla pesticides butun sebze ve meyvelere istemesende geciyormus, zaten organic sebze ve meyve talalarinda bile toprakta pesticide varmis. Yani hic bir sansiniz yok her halukarda bu meleti alirsiniz diyor, ya az para odeyerek, ya cok parayla. Sonra organic olmayan besinleride tavsiye etmis cocuklar icin .

Bende kime inanacagimi sasirdim dogrusu.
Birde sise sularin icilmesi tavsiye edilmiyor FDA NIN BU SISE SULAR ICIN PEK KATI KURALLARI YOKMUS, bu yuzdende yeterince test edilmiyorlarmis , bu yuzden musluk suyu kullanin , tadi cok klorinli ise dinlendirip icin deniyor, conku musluk suyu yilda enaz 200 kez test ediliyormus.
En pahali , en iyi marka sise sulari bile, saglikli olma bakimindan musluk suyuna yakin bile degilmis.

ipekinIL
idil--evet bir de lokal farmer's marketlerden alinmasi tavsiye ediliyor sebze meyvelerin, bu da bizim cok aliskin oldugumuz birsey tabii ki ama Tr'deki kadar sik yapmiyoruz nedense burada. Ben bundan sonra daha cok lokal yerlerden almaya gayret edecegim. Sut, yogurt icin organik alin diye okuyorum hep, ineklere katilan bovine growth hormonundan oturu.. Emre'ye organik kendimize normal alirdim hep, simdi kendimize de organik mi alsam diye dusunuyorum (makul fiyatlar yakaladikca en azindan)..
Sonucta organik ya da degil, sebze meyve bol yemek en iyisi tabii.. Kiraz krizindeyim bu ara, neyse ki biraz fiyatlar dustu de daha cok aliyorum artik. Sizin orada nasil sebze meyve fiyatlari, burada meyvesine gore degisiyor. Muz en ucuzlardan genelde ama kiraz sanki altin mubarek.. Marketlerin ucuzluklarini takip etmek ise yariyor.

idil66
Cero'cum nerelerdesin ya? :) Ben shimdilik kokteyl karisitiricisina talim ediyorum :) Ama cappucino zingirtisi da iyi olabilir. Zamaninda (15 sene once falan) Hollanda'dan oyle bir alet almistim ... senin anlattigin gibi kol bir yukari bir asagi kopuk yapiyor ... bir dahaki sefere onu denerim artik.

Gulmeyin arkadaslar ... ama mutfak esyalarimin bir kismini buraya getirmistim de ne olur ne olmaz diye :D

Konuya gunler sonrasinda atliyorum ama:

ipekinIL
21 07 2007, 17:00
Organik filan derken esas yazacagimi unutmusum.. Gecen gun su tarifteki tarti yaptim, hem saglikli hem cok yummy. Biz bir gunde bitirdik neredeyse. Esim tekrar istiyor bile! Icinde hic un ve seker yok, sosu tam yeme de yaninda yatlik..

Blackberry tart (http://www.whfoods.org/genpage.php?tname=recipe&dbid=49)

idil66
Aslinda hic pazara gitmiyorum burada ... ama yerli mali satan manavlardan daha ziyade almaya calisiyorum meyveyi sebzeyi. Sut ve yogurt hakkinda acil bir duzeltme yapmam lazim .. :o Eger Amerikan mali yogurt sut alirsaniz mutlaka organik alin, eger yerli mali alirsaniz organik almaya gerek yok diyorlar.

Ben de cok fena kiraz yeme krizindeyim :) ... her turlu meyve burada el/cep/cuzdan yakiyor ... Kiraz eger ucuzluga duserse 1 poundu 1.99-2.99 yoksa 3.99'la 4.99 arasi degisiyor ... uzum 2.99-3.99 nadiren ucuzlarsa 1.99'a bulunuyor ... elma 1.19-1.59 ... domates bugunlerde hep dusuk fiyata buluyorum .99 cent ama genelde 2.99 ... ben de fiyatlari pek bilmiyorum diyordum kendi kendime ama bak nasil hepsini biliyormusum aslinda :D muz burda da cok ucuz ... 49 cent 69 cent arasi degisiyor ...

Simdi gidip biraz kiraz atistirayim bari :)

idil--evet bir de lokal farmer's marketlerden alinmasi tavsiye ediliyor sebze meyvelerin, bu da bizim cok aliskin oldugumuz birsey tabii ki ama Tr'deki kadar sik yapmiyoruz nedense burada. Ben bundan sonra daha cok lokal yerlerden almaya gayret edecegim. Sut, yogurt icin organik alin diye okuyorum hep, ineklere katilan bovine growth hormonundan oturu.. Emre'ye organik kendimize normal alirdim hep, simdi kendimize de organik mi alsam diye dusunuyorum (makul fiyatlar yakaladikca en azindan)..

Sonucta organik ya da degil, sebze meyve bol yemek en iyisi tabii.. Kiraz krizindeyim bu ara, neyse ki biraz fiyatlar dustu de daha cok aliyorum artik. Sizin orada nasil sebze meyve fiyatlari, burada meyvesine gore degisiyor. Muz en ucuzlardan genelde ama kiraz sanki altin mubarek.. Marketlerin ucuzluklarini takip etmek ise yariyor.

yanniss

herseys--blogun hayırlı olsun. umarim kisa zamanda tariflerle dolar. :)

yanniss--damla sakizi galiba mastica veya mastic deniyor. c ile mi, k ile yaziliyor bilemeyecegim, ama mideast marketlerde olabilir. Bizim bakkalda var mesela. Nasil kullanacagimi bilmedigim icin almiyorum ama hep goruyorum.

inci , cevap için teşekkür ederim.benimde en sevdiğim tatlılar sütlü tatlılar.sağlık açısından da en uygunu bence.tr deyken sürekli yaptığım damla sakızlı sütlü bir tatlı vardı.burda da bir türlü damla sakızı bulamadım. senin dediğin şekilde tekrar bakıcam.işin kotu yanı bizim burda hiç mideastmarket vb yok.anca publix walmart gibi yerlerde de aramak çok zaman kaybı oluyor.

incig

inci , cevap için teşekkür ederim.benimde en sevdiğim tatlılar sütlü tatlılar.sağlık açısından da en uygunu bence.tr deyken sürekli yaptığım damla sakızlı sütlü bir tatlı vardı.burda da bir türlü damla sakızı bulamadım. senin dediğin şekilde tekrar bakıcam.işin kotu yanı bizim burda hiç mideastmarket vb yok.anca publix walmart gibi yerlerde de aramak çok zaman kaybı oluyor.
Yanniss--Bak asagidaki linki buldum mastic gum hk. Internette de satiliyormus.

Mastic Gum (http://www.health4youonline.com/health_supplements_mastika_natt4444_nat81096.htm)

TR'den mektup zarfina koyup gonderebilirler. Bu basit bir sey.

Ben de sutlu tatlilari cok seviyorum. Ozellikle tavuk gogsu. Bizim bakkal pakette turk tavus gogsu de getiriyor. Zaman zaman alip yapiyorum, icine ufalanmis tavuk gogus eti de koyarak. Super oluyor valla. Simdi gene canim cekti bak. :)

yanniss
22 07 2007, 17:00
inci tr den gondertmek benimde aklıma gelmedi değil ma şimid beyaz beyaz adamların kafsına takılır bu nediye bilmezler ki sakız, tatlı vb de kullanıldığını :) senin verdiğin web sayfasına soyle bir baktım shiping durumlarını bir inceleme lazım sanırım onlarda ingilterede. hatta bahsettiğim sutlu tatlını tarifini yazayım bak
1 su bardağı un.1 kilo sut,1.5 su bardağı toz şeker.hepsi karıştırılır.damla sakızını ayrı bir yerde dövüp küçük parçalar haline içine konup ocağın altı kapatılır.1/2 paket margarin eklenip blenderla çırpılır.dolaba konur.

incig
22 07 2007, 17:00
inci tr den gondertmek benimde aklıma gelmedi değil ma şimid beyaz beyaz adamların kafsına takılır bu nediye bilmezler ki sakız, tatlı vb de kullanıldığını :) senin verdiğin web sayfasına soyle bir baktım shiping durumlarını bir inceleme lazım sanırım onlarda ingilterede. hatta bahsettiğim sutlu tatlını tarifini yazayım bak

1 su bardağı un.1 kilo sut,1.5 su bardağı toz şeker.hepsi karıştırılır.damla sakızını ayrı bir yerde dövüp küçük parçalar haline içine konup ocağın altı kapatılır.1/2 paket margarin eklenip blenderla çırpılır.dolaba konur.
Sizin FL'da Pompano Beach diye bir yer var. Orda bir turk market var. Web siteleri de var. Tel. ile de siparis aliyorlar. Onlar da mutlaka damla sakizi vardir. Bir sor istersen.

Singing Tomatoes Turk Market in FL (http://www.singingtomatoes.com/home.html)

Bu damla sakizi sicakta hemen eriyen bir sey midir?

yanniss
23 07 2007, 17:00
valla inci, sein hemen web sitesi bulmana hayranım.ben o kdar aradım bulamadım. iki dakikada nasıl buldun hemen :) sordum damla sakızı yokmuş :( pompano beach bize uzak.güney FL de çok tr market var.ama çoğunun shipping yok.

damla sakızı da aksine cok sert.hani parça tuzlar olur ya olar gibi görünüşü. kullanmadan oncehavanda vb yerde küçük parşalar halie getirmen lazım.sıcak karışımın içine koyunca daha kolay eriyebilmesi için.

incig
23 07 2007, 17:00
Yanniss'cim--Ben Singing Tomatoesu zaten biliyordum. Gecen yil Orlando'ya gitmistik de esimin isi icin, Boca Raton'da oturan bir tanidigi da ziyaret etmistik. Onlar goturmuslerdi bizi oraya. Aslinda bende kartlari da olacakti ama atmisim. Onu bulamayinca, nette adreslerine ulasmaya calistim, ama web siteleri cikti karsima. :) En buyuk Google, baska buyuk yok! Map Quest'te bakinca size yaklasik 8 saat uzaklikta oldugunu da anladim ben. :)
Damla sakizi diger internet bakkallarinda da yok mu?

esracik
24 07 2007, 17:00
yannis,
Ben bahsettigin bardaklardan TRdan getirmistim ancak arkadaslardan TJ Maxx de bazen pasabahce urunlerinin bulundugunu duymustum. Ben hic rastlamadim, sans biraz sanirim.

ipekinIL
evet idilcim o site benim de favorilerimden uzun zamandir, recaa..

Pasabahce bardaklara ben de farkli magazalarda rastliyorum zaman zaman, aklima gelenler Bed Bath and Beyond, Gordman's. Value City'de Turk yiyeceklerine de rastliyorum, Ulker cukulatadan tutun da biber konservelerine kadar.. tabii belli olmuyor ne zaman ne dusecegi o tip yerlere.. son zamanlarda normal marketlerde bile gozukmeye basladi Turk mali yiyecekler ama hala su beyaz peynirimi getiremediler yahu.. o kadar da feta feta diye yaygin artik aslinda burada da ama genelde hep yunan markalari! Tadi guzel olsa neyse..
TJMaxx ve Marshalls'ta da her daim Turk havlulari bulmak mumkun..

Bu aksam neler var menulerde? Karnim tok, fazla yaraticilik gelmiyor aklima su an.

idil66
Ipek ... bu kek tarifinin oldugu site cok guzel bir site ... hem de hos kolay tarifler var ;) tesekkurler buraya yazdigin icin :)
Organik filan derken esas yazacagimi unutmusum.. Gecen gun su tarifteki tarti yaptim, hem saglikli hem cok yummy. Biz bir gunde bitirdik neredeyse. Esim tekrar istiyor bile! Icinde hic un ve seker yok, sosu tam yeme de yaninda yatlik..

Blackberry tart (http://www.whfoods.org/genpage.php?tname=recipe&dbid=49)

idil66
Yannis ... mastika/damla sakizini illa Turk markasi istemiyorsan, Yunan bakkallarinda da satiyorlar ... bak simdi benim de canim sakizli muhallebi istedi :) :) :)

idil66
Yannis ... o dedigin cam fincanlarda bende var ... ben dollar store'dan almistim zamaninda. Bir bakiver istersen. Birde bizim koyun bir dukkani var Kitchen Corner diye orada da her turlu cam esya bulunuyor. Sizin memlekette hic gormedim o dukkani ama :(

yanniss
inci, internette tr marketlere baktım bulamadım. :( geçen aradığım haşhaşı da yiyelim.com da buldum ama haşhaş fiyatı kadar shipping ucreti var.nasıl iş anlamadım

idil, bize en yakın yunan market 1,5 saat uzaklıkta .oraya da hiç gitmedim.biraz daha bekleyeceğim gibi geliyor. bir de epeydir şu tr deki buyuk çay fincanları vardır ya cam olanlardan arıyorum ama bulamadım.bildiğiniz bir yer varmı? bende surekli ne nerdedir hep soruyorum ama kusura bakmayın artık. :) burda henuz eski düzenimi oturtamadım.hala araştırma dönemindeyim.tabiki sizin yardımlarınızla.bu konuda yardımcı olan arkadaşlara da cok teşekkür ederim.

yanniss
inci, canım çok sağol soylemen bile yeter. büyük cam bardaklardan kastım fincan gibi olanlar varya onlardan ajdalardan gelirken getiridim ama kahve içerken bahsettiğim cam fincanlarımı cok arıyorum.pc ye iki tane dosya yaptım.biri tr ye giderken ***üreceklerim diğeride tr den gelirken getireceklerim.aklıma geldikçe yazıyorum.cam ficanlar da ilk sırada :) . bed&beyonda baktım goremedim.
bizim buralarda malesef yakında mideast market yok. en yakını yunan market o da 1.5 saat uzaklıkta :( ama birgun gitmeyi düşünüyorum.henuz o tarafın yolunu tam bilmiyorum .eşimin ne zaman keyfi gelirse artık.

esra tjmaxe bakmadım bak.birde orda arastırayım.

ipekin, beyaz peynir konusunda bende şikayetçiyim.nerde o tr deki peynir bölümü,gider kalıp kalıp alırsın.burda küçücük yunan feta peyniri 5 dolar nerdeyse :o benimde favorim tr deki beyaz peynir olur yahani delik delik gibi oh oh olsada şimdi ne güzel olurdu :)

incig
inci, internette tr marketlere baktım bulamadım. :( geçen aradığım haşhaşı da yiyelim.com da buldum ama haşhaş fiyatı kadar shipping ucreti var.nasıl iş anlamadım
idil, bize en yakın yunan market 1,5 saat uzaklıkta .oraya da hiç gitmedim.biraz daha bekleyeceğim gibi geliyor. bir de epeydir şu tr deki buyuk çay fincanları vardır ya cam olanlardan arıyorum ama bulamadım.bildiğiniz bir yer varmı? bende surekli ne nerdedir hep soruyorum ama kusura bakmayın artık. :) burda henuz eski düzenimi oturtamadım.hala araştırma dönemindeyim.tabiki sizin yardımlarınızla.bu konuda yardımcı olan arkadaşlara da cok teşekkür ederim.
yanniss--lutfen sormaktan cekinme. Ben geleli 2,5 yili biraz gecti. Ben de cok acemilik cektim ve sora sora ogrendim her seyi. Ozellikle mutfak onemli tabii. TR'deki ayni tadi oturtmak sila hasretini bir parca da olsa gideriyor. Onun icin biraz ugrasmak gerek. :)
Nedense internet bakkallarinda baharat cesitleri pahali oluyor. Bunu ben de anlamis degilim.
Has has normal marketlerde de var. Poppyseed olarakgeciyor. Baharat raflarina bakarsan gorursun.

Peki, sizin oralarda health food store falan var mi, inceledin mi? Varsa eger bu tip seyleri oralarda da bulabilirsin. Turk market olmasa bile mutlaka bir mid-east market, arap market falan vardir sizin oralarda da. Biraz arastir bak nette. En buyuk Google , baska buyuk yok. :)

Damla sakizi bizim bakkalda da turk mali degildi. Sanirim yunandi. Yolum bakkala bugunlerde ne zaman duser bilmiyorum, ama duser de gorursem damla sakizi alip sana gonderirim Yanniss. Ama hemen gonderemeyebilirim, soz vermis olmayayim. :)

incig
bir de epeydir şu tr deki buyuk çay fincanları vardır ya cam olanlardan arıyorum ama bulamadım.bildiğiniz bir yer varmı? bende surekli ne nerdedir hep soruyorum ama kusura bakmayın artık. :)
Sormayi unuttum yanniss--Buyuk cay bardagi derken hangileri? Su AIDA dediklerinden mi? Onlardansa, net bakkallarinda bulabilirsin belki. Diger sapli cam fincanlardan bahsediyorsan, onlari bulmak icin biraz arama yapacaksin. Turk mali olmasa da, bir yerlerde tesadufen karsina cikar sanirim. :)
Bed, Bath & Beyond'da olabilir belki.
Ya da ilk TR ziyaretinde alinacaklar listene eklersin oyle getirirsin. ben oyle yapmistim. :)

esracik
26 07 2007, 17:00
Arkadaslar,
Yakin zamanda evde verecegimiz bir party icin meze-borek-tatli/pasta turu pratik tarifler aramaya basladim. MAlum mezunda geriye gitmek oldukca zor. Pratik tariflerinizi benimle paylasirsaniz cok sevinirim. Tesekkurler :)

Peppermint
26 07 2007, 17:00
esracik, uzel2007(zeynep)'in baby shower davetinin linkini veriyorum. kendisi vermisti bu linki.

TIK (http://www.devletsah.com/zeynep-hanimin-sofrasi/)

xvayzed
27 07 2007, 17:00
esracik, fillo dough ile gul boergi yapabilirsin. sunumu guzel oluyor. ben walmarttakilerden aliyorum. onlar ikiye kesilmis sekilde satiliyor. normal borek icin sivi karisim hazirliyorum (yumurta, yogurt, sut, azs siviyag). Bir tane yufkayi tepsiye serip uzerin sivi karisimdan iki kasik kadar gezdiriyorum. sonra uzerine ikinci yufkayi koyup ona da cok az sivi karisimdan suruyorum. uzun kenarina borek icini koyup ince rulo seklinde sariyorum ve gul seklinde ruloyu kiviriyorum kendi etrafinda. tepsinin altina parchment paper, onun uzerine de bir kat yufka serip borekleri onun uzerine diziyorum. borekler tepsiye yapismasin diye. yaglamakla olmuyor, icindeki sivi tastigi icin. en son tepsiye koyunca bir iki kasik daha sivikarisimdan dokup corekotu serpip pisiriyorum. bir paketten 20 tane borek cikiyor.

portakalagacinda fransiz keki tarifi vardi. o da cok guzel oluyor.

amerikalilar revani gibi tatlilari seviyorlarsa yine portakalagacinda yogurt tatlisi tarifi var. o da cok guzel oldu gecen gun denedim.
kolay gelsin

esracik
Pepper,
Sagol link icin ancak bana tarifleride lazim. O linkte tarifler yazili degil.

esracik
Idilcigim ve xvayzedcigim,
Cok tesekkur ederim cevaplariniz icin. Partymiz insallah oldukca kalabalik olacak. Jon isyerinde ki 40 kisiyi cagirdi aileleriyle, komsular ve birkac arkadas davetliler arasinda. Hamburger, hotdog, tavuk ve kofte mangalliklar. Onun disinda kafamda kiler;
PAtlican salatasi, mercimek salatasi, patates salatasi, piyaz, sigara boregi, muska boregi( belki gul borgi :) ), meyve ve sebze tabaklari, dinner roll, chips ve guakamoli ve salsa, tahinli ekmekcikler.

Davetlilerin cogu gelirse daha eklemeler yapmam lazim, baska tatli ve pasta turleri uretmem lazim.

Idilcigim,
Sizin menude supermis. Saksukayi duyardim ama ne oldugunu bilmezdim, lezzetli bir tad gibi geliyor kulaga. Dondurma makinesi aldim gecen gun, eger bezerebilirsem birkac cesitte dondurma yapabilirim. Ilk denemem cok iyi olmadi. Cok kullanislida gelmedi zaten, birkac defa deneyip gormem geekli, ben de mi sorun yoksa alet hakikaten kullanisli degilmi :)

idil66
Esracik ... kalabalik bir parti mi yoksa sofrada oturarak yenilecek bir aksam yemegi mi? Sen hic merak etme el birligi ile burda guzel bir menu (tarifleri ile) yaratiriz sana ...

En son Vancouver Mezun grubu bize evvelki haftasonu mangal partisine geldiklerinde yaptiklarim(iz):

Mangalda cop sis/tavuk sis (biraz sivi yag, marketteki Greek Seasoning ve paprika ile marine edilmis ve tavugu marine ederken birazda biberiye katildi icine ;) )
Saksuka (patlican & patates kucuk kucuk dogranir, kizartilir, uzerine de domatesli sos dokulur )
Beyaz peynirli ve kiymali firinda sigara boregi
Kavun /beyaz peynir (raki icin mezelik :D )
Hazir karides tabagi (Sonice uzelerine limon dilimleri koyup daha hos bir goruntu yaratti ... karidesin sosu da hazir paketten cikti. Bu hazir tabak M&M dukkanlarindan -bu Amerikan markasi mi? Yok zannetmiyorum, galiba sadece Kanada'da var)
Sonice ve Sonice 2'nin hazirladiklari (benim mutfagimi senlendirdi bu iki kafadar!!!) :
Patlican salata (kozlenip, ezilip icine sarimsakli yogurt katildi)
Kisir .... (isin sirri Sonice'da cok guzel oldu!!! tarifini yazmasini soylerim eger kisir tarifi istersen
Avokado salatasi (bu muhtesem birsey .... Sonice bu salatanin icine avokadolari kup-kup dogradi, sonra sogan ekledi, z.yag, ve limonla sos yapti ... yemeye doyamadik)
Unuttugum birsey var mi acaba?... :eek:
Bir de en son dondurma, kunefe ve deTurk kahvesi ile neseli gecemize son verdik! Tabii ben tutturdum kahve fali bakilsin bana diye ... Sonice ve Sonice2 kirmadilar beni, beraberce bir guzel hikaye yazdilar bana :)

Jackpot Baby
Yanniscim- bende damla sakizi muptelasi biri olarak burdaki Turk marketindeki Falim lari talan ediyorum her gittigimde ama en son Tr'ye gelmeden Trident adli markanin original flavour'i var ..o cok benziyo damla sakizina hryerde bulabilirsin onuda.. Zaten Trident Cadbury adli bir firmanin urunu ve Cadbury'de bizim Turkiye'de ki Kent i satin aldigi icin onlarin urunlerinin tadi bizimkilere benziyor...
** Hih unutmadan soyliyim o cam fincanlardan Kayinvalidem bana almisti bi yerden , burda var biliyorum yani,,ona soriyim sana haber veririm..

Herkese Selam, cok sicak buralar cooook...erkenciyim bugun

nurcan22
28 07 2007, 17:00
yannis sen floridanin neresinde kaliyorsun

Peppermint
29 07 2007, 17:00
bu aksam ki menum hindi kiymadan firin kofte, patates, yesil mercimekli pilav ve baby spinach salata, uzerine de sutlac.

yanniss
idil, cam fincanlar için dollar store baktık 2 yerde burda bulamadım,bed &beyondda da yok. baska bir kitchen diye magaza buldum orda da yok :) aramaya devam anlayacağınız.

bu arada çalı süpürge yi inci sormuştu sanırım.biraz uzun saplı olanını sams club ta gördüm.

esra, parti için benim önerim ilk olarak patates salatası.hem doyurucu hem de genelde herkesin sevdiği birşey.ikinci olarak sodalı böğrek olabilir. yufka bulabilirsen.benim burda buldugum çok ince hiç bir şey yapılamıyor dogru duzgun. :( hımm başkane olabilir... içecek olarak geçen bir yere yemeğe gittiğimizde içimiştim çok güzeldi.strawberry+lemonade. içinde küçük küçük çilek tanecikleri vardı.capysun ın lemonade i var.bir dene istersen.kek olarak düşünürsen güzel browni tarifi var onu da verebilirim.şakukayı bende cok seviyorum ama hazırlaması biraz uzun suruyor.
nurcan ben Panama city deyim.sen yakınlardamısın?

yanniss
supurge konusunda sana katılıyorum inci.uzun saplı iyiy olmuyor.ama bunun sapını ahşaptan yapmışlar kolay kesilebilir diye dusundum.

incig
Yanniss--uzun sapli cali supurgeler cok kullanisli olmuyorlar. Saplari hep engel oluyor gibi. Ama caresiz biz de alacagiz bir tane. Ben bu arada toplanmaya basladim dun resmi olarak toplanmaya basladik. :) Bavullari falan indirdik, mutfak gerecini topluyorum. Bugun kutu bakacam. Evle ilgili sorunlari hallettik.

Fillo dough'dan bahsediyorsun yufka olarak sanirim. Onlari ben 2 yapragini bir yaprak gibi kullaniyorum. Guzel oluyor. Hele burda bir turk hanım var, fillo dough borek uzmani. Nasil yumusacik oluyor onun borekleri anlatamam. Bolca sivi dokuyormus en ustune firina vermeden. Oyle dedi. Ben daha cok Yugoslav mali Jufka (yufka) kullaniyorum. Bizim yufkalara cok yakin. Gulluoglu yufka da getiriyor zaman zamzn bizim Suriyeli bakkal.

idil66
30 07 2007, 17:00
Bravo pepper ... ne guzel menu hazirlamissin boyle :) ellerine saglik .... bizde bu aksam kiymali patates, ve yesil salata vardi ... cok yaraticiyimdir da yemek konusunda :D :D : o da dun aksamdan kalan kiymali patatesti ;)

bu aksam ki menum hindi kiymadan firin kofte, patates, yesil mercimekli pilav ve baby spinach salata, uzerine de sutlac.

yanniss
balık konusu hazır acılmışken burada levrek cipura bulmak mumkun mu acaba.soyle ızgarada zeytınyag sarımsak soslu hıımmm .ne zamnadır canım ıstıyor bir kaç restorana sordum o sekilde yapmıyorlar.

burcuas
Selamlar herkese.
Eger aranizda balik yapmayi dusunenler varsa, bu haftasonu Whole Foods'dan Bluefish diye bir balik aldik. Benim Amerika'da yedigim butun baliklarin arasinda bizim Turkiye'deki baliklara en cok benzettigim balik oldu, bana tadi palamuta yakin geldi. Anladigim kadariyla bu balik wild caught bir Atlantik okyanusu baligi ve su anda mevsimindeyiz. Whole Foods'da balik departmanindaki adam bu baligin ufak balik oldugu icin mercury oraninin dusuk oldugunu soyledi, bir de az yagli oldugundan firinda yapmamizi tavsiye etti. Biz dinlemeyip aluminyum folyodan paketler yapip baligi dereotu, ince kiyilmis sogan, azicik zeytinyagi, limon suyu, tuz ve biberle yine grill uzerinde pisirdik. Benim normalde balik konusunda, hele de bizim alistigimiz gibi ufak boy balik konusunda mizmiz olan esim bile cok begendigini itiraf etti. Amerika'daki balilara bir turlu alisamamis biri olarak paylasmak istedim sizlerle. Bulur da yaparsaniz afiyet olsun, umarim begenirsiniz!

ipekinIL
02 08 2007, 17:00
burcuas-- Bluefish'i bizim lufere denk diye biliyorum ama tam ayni lezzette degildir mutlaka. Bizim burada balikcilar yakaliyor hep ama normal marketlerde filan hic rastlamadim ne yazik ki.. fresh fish market'e gitmem lazim.. Whole Foods da yok yakinlarda cok ariyorum onu..

Ben de gecen aksam wild caught alaskan sockeye salmon yaptim firinda, acayip guzel rengiyle hem goze hem mideye hitap etti.

Bir de 'rockfish' var arada balik lokantalarinda rastladigim, bizim baliklari andiriyor biraz, tavsiye ederim. Halibut ve mahi de severim.

hanimeli
hanimeli, tesekkurler, ellerine saglik senin de.

havuclu taratoru nasil yapiyorsun?

Peppermint,
kacirdigim tarif var mi diye gecmise donuk mesajlari okurken sorunu gordum,kusura bakma ,atlamisim mesajini.

Havuclari temizleyip rendeliyorum,hafif yagda suyunu cektirip bi kac kez cevirdikten sonra,yogurt (suzme olursa daha iyi olur),dovulmus sarimsak ve bolca cevizle karistirip,maydanozla susluyorum.Buzdolabinda iyice soguttuktan sonra servise hazir,yaz gunlerinde cok hafif ve iyi gidiyor :)

yanniss
selamlar,
arkadaşlar ben pirinç pilavı yapmak istiyorum ama bilmiyorum :) hiç gulmeyin :) hiç daha once yapmadım.cunku pirinç pilavından nefret ediyorum ama eşim de tersine cok seviyor.artık yavaş yavaş pişirmesini ogrensem diye dusundum.bendeki yeek kitabına baktım orda pirinci yıkadıktan sonra uzerine ılık su dokup bekletin diyor.benim de evde yaparlarken hep gördüğüm yağda ilk once biraz kavurup uzerine su ekleyip pişirdikleri.kafam iyice karıstım.acaba benmi yanlış hatırlıyorum.şoyle tane tane olan pilav nasıl yapılır.gerçi ilk deneme pilav için de bu tane tane çok iddialı oldu :D

idil66
03 08 2007, 17:00
Ben tane tane pilav, veya dogru duzgun hic pilav yapamadim burada!!!!! Hatayi pirinclerde buluyorum :D :D :D Fakat, misafir gelecegi zaman mutlaka galiba Kraft'in 5 minute pilavi var ya ondan yapiyorum (o bile nerdeyse olmuyor da, idare ediyoruz yine de!!!) Yani uzun lafin kisasi, bizim burda pirincler bozuk :) , hazir kutulardan pilav yapmak daha kolay hem de zahmetli degil.

selamlar,

arkadaşlar ben pirinç pilavı yapmak istiyorum ama bilmiyorum :) hiç gulmeyin :) hiç daha once yapmadım.cunku pirinç pilavından nefret ediyorum ama eşim de tersine cok seviyor.artık yavaş yavaş pişirmesini ogrensem diye dusundum.bendeki yeek kitabına baktım orda pirinci yıkadıktan sonra uzerine ılık su dokup bekletin diyor.benim de evde yaparlarken hep gördüğüm yağda ilk once biraz kavurup uzerine su ekleyip pişirdikleri.kafam iyice karıstım.acaba benmi yanlış hatırlıyorum.şoyle tane tane olan pilav nasıl yapılır.gerçi ilk deneme pilav için de bu tane tane çok iddialı oldu :D

Yanniss--Pirinc pilavini ben burda rice cooker'da yapiyorum ve her seferinde de super pilavlar oluyor. Bu cooker'lar cok ucuz seyler. Aliver bir tane Walgreens'lerden falan, hayatin kurtulsun. :)

Ama elde de nasil yapildigini nacizane bir tarif edivereyim. TR'de guzel pilav yapardim ben. Once pirinci sicak suda bekleteceksin bir yarim saat kadar. Daha fazla da olur. Sonra iyice yikayacaksin akan suda. Sonra da yagda, once senin de dedigin gibi biraz kavurduktan sonra, uzerine pirincin uzerini biraz gececek kadar su ve tuz koyacak ve kaynatacaksin. Su kaynayinca, altini kis ve suyunu cekinceye kadar pisir. Uzerinde delikler olusmaya baslayinca pilav olmus demektir; bu arada citit citir da sesler gelir zaten. Afiyet olsun. Ben bersani dedikleri short grain pirincleri ve jasmine pirinci cok seviyorum.

EDIT: Ha, ben tane tane pilav nasil yapilir, bilmiyorum. Zaten o tip pilavdan hoslanmam da, ama merak ettim ben de simdi ya. Bir bilen anlatsin bir. :)

idil66
Dalga geciyorsun herhalde !!!!!!! quote:Originally posted by: Merkava
brown rice (Turkcesi nedir?) :(

idil66
Incig, eger pilav pisiren aletin varsa, zaten hic deneme hazir kutulari. Eminim senin pilavin hepsinden cok daha lezzetlidir. Bak aklima iyi getirdin bulgur pilavini ... cok severim ama senede bir veya iki kereden fazla yapmam bulgur pilavini, ancak yapinca da cooooook buyuk keyifle yerim :) :)

Gecen gun uydurdugum ve denedigim bir tarifi hemen buraya yaziyim ... Ipek tam senlik bir tarif aslinda!!! Tarif tarafimdan uretilmistir ... canimin kek isteyip de, goruntumun kesinlikle HAYIR, kek falan yiyemezsin dedigi bir durumdu yani!!! Bir buyuk kabak rendeledim (suyunu suzmedim), icine 2 yumurta, biraz esmer seker, biraz splenda, kuru meyve, ceviz, keten tohumu, esmer un, birazcik kabartma tozu katip hepsini karistirdim ... sonra da dedimki bu cok fazla saglikli!!! icine hemen bir avuc kucuk cikolata parcalari kattim ... hem sebzeli, hem meyveli hem de CIKOLATALI!!! cok guzel bir kek ortaya cikti .... miktarlar goz karari. Hic yag falan koymadim, kabagin suyu yumusaklik verdi. Pisirdikten sonra geldi aklima, aslinda elma koysaydim icine daha az splenda ve esmer seker konulurdu. Olsun bir dahaki sefere artik :)

idil66
aslinda incig ... kekin tadi coook guzel oldu ... artik is kabakta miydi, yoksa SEFte mi bilemiyorum :D Sanirim, yumusak olmasini sagladi ... yani kabak KABAK TADI vermedi :) :) bu da boyle bir cumle oldu ;)

yanniss
bendeki yemek kitabında da diyorki pişince tencerenin ustune temiz bez koyun kapagı kapatın.sanırım buharını alsın diye.birde hiç karıştırmayın piştikten sonra bile.gerekirse çatal kullanın diyor.

yanniss
inci, senin cookerın markası nedir.daha once hiç arastırmadım cooker almak aklıma gelmedi.bir arastırayım burda varmı.

incig
selamlar,
Yanniss--Pirinc pilavini ben burda rice cooker'da yapiyorum ve her seferinde de super pilavlar oluyor. Bu cooker'lar cok ucuz seyler. Aliver bir tane Walgreens'lerden falan, hayatin kurtulsun. :)
Ama elde de nasil yapildigini nacizane bir tarif edivereyim. TR'de guzel pilav yapardim ben. Once pirinci sicak suda bekleteceksin bir yarim saat kadar. Daha fazla da olur. Sonra iyice yikayacaksin akan suda. Sonra da yagda, once senin de dedigin gibi biraz kavurduktan sonra, uzerine pirincin uzerini biraz gececek kadar su ve tuz koyacak ve kaynatacaksin. Su kaynayinca, altini kis ve suyunu cekinceye kadar pisir. Uzerinde delikler olusmaya baslayinca pilav olmus demektir; bu arada citit citir da sesler gelir zaten. Afiyet olsun. Ben bersani dedikleri short grain pirincleri ve jasmine pirinci cok seviyorum.

EDIT: Ha, ben tane tane pilav nasil yapilir, bilmiyorum. Zaten o tip pilavdan hoslanmam da, ama merak ettim ben de simdi ya. Bir bilen anlatsin bir. :)

incig

Arkadasin dalga gecmedigini varsayarak cevap veriyorum: Brown rice: Esmer pirinc!

incig
Ben tane tane pilav, veya dogru duzgun hic pilav yapamadim burada!!!!! Hatayi pirinclerde buluyorum :D :D :D Fakat, misafir gelecegi zaman mutlaka galiba Kraft'in 5 minute pilavi var ya ondan yapiyorum (o bile nerdeyse olmuyor da, idare ediyoruz yine de!!!) Yani uzun lafin kisasi, bizim burda pirincler bozuk :) , hazir kutulardan pilav yapmak daha kolay hem de zahmetli degil.

Ben burda benim cooker'da yaptiklarim disinda lezzetli pilav yedigimi sanmiyorum. :) Pirinclerden kaynaklaniyor olabilir. Hazir pilav da denemedim hic. Cooker'im sagolsun! :) Harika pilav yapiyor. Bulgur pilavi da dahil!

incig
inci, senin cookerın markası nedir.daha once hiç arastırmadım cooker almak aklıma gelmedi.bir arastırayım burda varmı.

benim rice cooker'in markasi, TOASTMASTER. Ben gelmeden onceden beri varmis evde. Ben de onu kullanmaya devam ediyorum. Ama her seferinde dibinde bir tabaka pirinc dibini tutmus oluyor. Onu onleyemiyorum. Ben olsam baska bir marka mi alirdim, onu da bilmiyorum. Belki baska cooker'lar dibini tutturmuyordur. Ama pilavlarina diyecek yok asla! :)

Walmart veya Walgreens'lerde bulabilirsin.

incig
Idil--zucchini kabakli kek hic aklima gelmemisti. Ilginc. :) Kabak degisik bir tad vermis miydi?

incig
quote:Originally posted by: Merkava
Vallahi bilmiyordum hatta esmer pirinc dedigini gorunce sen dalga geciyorsun sandim :D Turkcem bu kadar, Hollanda' da dogdum. Etrafimda cok fazla Turk olmadi hic bir zaman. Idare edin :D
Ben de dalga gecmiyorum. Esmer pirinc deniyor ona. Hatta benzer sekilde, brown sugar'a da Turkcede esmer seker denir.

Merkava
quote:Originally posted by: incigAma elde de nasil yapildigini nacizane bir tarif edivereyim. TR'de guzel pilav yapardim ben. Once pirinci sicak suda bekleteceksin bir yarim saat kadar. Daha fazla da olur. Sonra iyice yikayacaksin akan suda. Sonra da yagda, once senin de dedigin gibi biraz kavurduktan sonra, uzerine pirincin uzerini biraz gececek kadar su ve tuz koyacak ve kaynatacaksin. Su kaynayinca, altini kis ve suyunu cekinceye kadar pisir. Uzerinde delikler olusmaya baslayinca pilav olmus demektir; bu arada citit citir da sesler gelir zaten. Afiyet olsun. Ben bersani dedikleri short grain pirincleri ve jasmine pirinci cok seviyorum.

EDIT: Ha, ben tane tane pilav nasil yapilir, bilmiyorum. Zaten o tip pilavdan hoslanmam da, ama merak ettim ben de simdi ya. Bir bilen anlatsin bir. :) Ben pilavi aynen bu sekilde yapiyordum, ama pilavi kavurmanin kaloriyi arttirdigini (?) duyduktan sonra vazgectim. Simdi kavurmaksizin dogrudan kaynatiyorum. Vucut gelistirme yaptigim icin bol bol pilav yemem lazim - nefret ediyorum. Hergun en az yarim bazen de bir paket pirinc yiyorum, ustelik brown rice (Turkcesi nedir?) :(

Merkava

Arkadasin dalga gecmedigini varsayarak cevap veriyorum: Brown rice: Esmer pirinc!Vallahi bilmiyordum hatta esmer pirinc dedigini gorunce sen dalga geciyorsun sandim :D Turkcem bu kadar, Hollanda' da dogdum. Etrafimda cok fazla Turk olmadi hic bir zaman. Idare edin :D

esracik
04 08 2007, 17:00
Rus salatasi tarifleri alabilirmiyim bayanlar. Eskiden cok guzel yapardim ancak simdi icine ne koyardim onu bile unuttum, Jon mayonez yemedigi icin o kadar uzun zaman olmus yapip yemeyeli :(

esracik
Tesekkurler ACC,IDIL ve YAnnis;
Ben mayonezi hazir alirim , evde yapmayla ugrasamam :) Ben yumurati hic duymamistim, tursuyu duymustum ama hic ekledigimi hatirlamiyorum. Cok tesekkurler cevaplar icin.

Pilav icin; Ben Sam's den tesadufen aldigim bir pirinc kullaniyorum artik. Benim pilavlarim lapa lapa olurdu ancak artik 1 e iki olcuyle cok sahane pilav yapiyorum. Sicak suda beklemeyle ugrasmiyorum hic. Yagda sehriyeyi biraz kavurduktan sonra yikadigim pirinci ekliyorum ve kisa sure kavuruyorum. Ondan sonra ilik su ekleyip agzini kapatiyorum. Cok kisa surede cok lezzetli pilav oluyor. Bu pirinc simdiye kadar kullandigim en lezzetli pirinc. Jon Indian recipelere taktigindan beri cok cesitli pilavlar yapiluyor evde :)

Idilcigim,
Oyle bir yaziyorsun ki resimlerini gormesek seni baya baya kilolu birisi sanacagiz. Harika gorunuyorsun canim, bu kadar takilma.

esracik
ACC,
Menun harika, begenilmesine de sasmam. Bizim partymiz cumartesiye, umarim ben de alnimin akiyla cikabilirim.

idil66
ACC .... menu harika ... ellerine saglik ... eminim cok begenilecektir. Firinda kuzu budunu, bir ara vaktin olunca, nasil yaptigini yazabilir misin? Ben kuzu eti cok severim de :)

idil66
Esracik ... benim bildigim Rus salatasi ayni ACC'nin anlattigi gibi ... ama bizim zamanimizda mayonez mutlaka evde yapilirdi (en asagi 10-15 sene oldu mayonez yapmayali evde!!!) ... Bazen Rus salatasi yapilir, icine de kup kup macar salami konulurdu. Galiba o zaman isim degisikligine ugruyor bu salata ama guzel oluyor -hatirladigim kadari ile-

ACC
Esra, benim bildigim su.
tavla zari seklinde dogranip haslanmis havuc ve patates
haslanmis bezelye, kornison tursu, mayonez, haslanmis yumurta(istege bagli)
hepsini istedigin olculerde karistirip dinlendirip afiyetle yiyiyorsun :)

Bugun esimin arkadaslari yemege geliyor ve menum su,
firinda kuzu budu kemiksiz
firinda baharatli patates
tavuk suyuyla yaplimis sade pilav(valla tane tane oldu)
bezelye sote
kiymali barbunya
salata
sigara boregi ve yalanci tavuk gogsu
biraz amerikan menusu oldu ama ne yapiyim ancak yetistirebildim umarim begenilir. Ve sizede fikir vermek icin yazdim.

sevgiler

ACC
Evet arkadaslar alnimin akiyla yemekten cikmis bulunuyorum.Hersey cok begenildi ve nerdeyse kalmadi :) En sevdigim tarafi bu ertesi gune kalmasin.

Idilcim, cok basit benim kuzu. Baktigim butun tariflerden kendime uyarladigim bir tarif.
Kuzu budunu guzelce yikayip kagit havluyla suyunu alip guzelce zeytinyagiyla yagliyorum her tarafini. Uzerine tuz,karabiber ve kekik serpiyorum bolca sonra firin tenceresinin icine koyuyorum ve uzerini aluminyum folyoyla kapatip tencerinin kapagini ortuyorum . En az 40 dakika acmadan pisiriyorum(375 F)ve sonra ara ara acip alt ust edip icinde birikmis olan suyundan uzerine dokup dokup pisiriyorum ta ki istedigim yumusakliga gelene kadar. Genelde 2.5 saati buluyor benimki(4,5 lp) ama dedigim gibi butun buyuklugune ve senin istedigin yumusakliga bagli. Sonrada yaninda istedigim bir garniturle afiyetle yiyiyorum. Ertesi gune kalmissa ki mutlaka kaliyor (kimse gelmemisse) onuda sandvic yapiyorum sogan, domates ve biraz yesillikle. Harika bir doner oluyor israrla tavsiye ederim.

Afiyet olsun.......

yanniss
Esra, bende rus salatasını mayoneze garnitur karısımından (ACC nin yazdıklarını hepsi hazır içinde bulunuyor yumurta hariç) ekleyerek yapıyorum. ama evde mayonez yapmak istersen onunda tarifi var ama ben hiç denemedim.

Jackpot Baby
05 08 2007, 17:00
Selam Arkadaslar

Baktim ki plav yapmaktan konu acilmis, size bir puf noktasi vereyim..LIMON SUYU

ben pirinci tum nisastasini alana kadar yikarim ilik su ile , zamanim varsa bekletirim sonra suzunce azcik bi yagla kavururum sehriye pempelestikten sonra.. ama bi 10 dk falan kisik ateste kavururum. Sonra ilik suyu goz karari ustunu kapatacak sekilde doker tuz ve bir tutam seker atarim ve 2-3 damla limon sikip bi kac kez cevirip agzini kapatirim ve kisik atese koyar suyunu cekene kadar acmam.. acincada karistirmam sadece aralarini acarim, yoksa lapa lapa oluyor..sonra pisincede atesten alip kapaga paper towel koyar bekletirim..

limon koymamin sebebi tane tane olmasi pirinclerin cok guzel oluyor..

Brown rice'i sevmiyorum ve cooook gec pisiyor

idil66
06 08 2007, 17:00
ACC coooook tesekkurler ... bu tarif cok kolay ve leziz gozukuyor ... acele tarafindan denenicekler arasina girdi. Ellerine kollarina saglik

quote:Originally posted by: ACC
Evet arkadaslar alnimin akiyla yemekten cikmis bulunuyorum.Hersey cok begenildi ve nerdeyse kalmadi :) En sevdigim tarafi bu ertesi gune kalmasin.

Idilcim, cok basit benim kuzu. Baktigim butun tariflerden kendime uyarladigim bir tarif.

Kuzu budunu guzelce yikayip kagit havluyla suyunu alip guzelce zeytinyagiyla yagliyorum her tarafini. Uzerine tuz,karabiber ve kekik serpiyorum bolca sonra firin tenceresinin icine koyuyorum ve uzerini aluminyum folyoyla kapatip tencerinin kapagini ortuyorum . En az 40 dakika acmadan pisiriyorum(375 F)ve sonra ara ara acip alt ust edip icinde birikmis olan suyundan uzerine dokup dokup pisiriyorum ta ki istedigim yumusakliga gelene kadar. Genelde 2.5 saati buluyor benimki(4,5 lp) ama dedigim gibi butun buyuklugune ve senin istedigin yumusakliga bagli. Sonrada yaninda istedigim bir garniturle afiyetle yiyiyorum. Ertesi gune kalmissa ki mutlaka kaliyor (kimse gelmemisse) onuda sandvic yapiyorum sogan, domates ve biraz yesillikle. Harika bir doner oluyor israrla tavsiye ederim.

Afiyet olsun.......

ipekinIL
07 08 2007, 17:00
idil--kek tarifin cok iyi, ben de kabakli kek denemeyi dusunuyordum ne zamandir. Kabak ve cikolata cok iyi bir ikili, hatta oyle bir site var sanirim (chocolateandzucchini.com). Applesauce iyi giderdi evet, fazla sekere gerek kalmiyor o zaman. Oats da konabilir un miktarini azaltmak icin.. Deneyimlerimizi paylasalim..

Ben bu ara her sabah oatmeal'a takilmis vaziyetteyim. Irish oats, steel-cut oats seklinde en ust siniflara kadar terfi ettik artik! Icine bir dolu guzellik katabiliyorum (ceviz, hurma, uzum, kayisi, muz, flaxseed, bal..) Kendiminkini hurma ve cevizli seviyorum. Emre kuru uzumlu.. Muz hala tadi kotu geldigi icin ben yiyemiyorum. Frozen berries var sirada..

Gecen gun Trader Joes'a gittik, bayildim, ne kadar ucuz geldi! bir dolu sey aldik tabii.. Bir an once yakinlarimiza gelsinler diye bekliyorum, bir de Whole Foods.

idil66
Ipek, baktim chocolateandzucchini.com'a ... vay canina ... gencecik kiz ne guzel akil etmis, ne guzel planlamis ... bir de ustune kitap cikartmis ... site cok guzel ... tesekkurler bilgi icin .. .

idil--kek tarifin cok iyi, ben de kabakli kek denemeyi dusunuyordum ne zamandir. Kabak ve cikolata cok iyi bir ikili, hatta oyle bir site var sanirim (chocolateandzucchini.com). Applesauce iyi giderdi evet, fazla sekere gerek kalmiyor o zaman. Oats da konabilir un miktarini azaltmak icin.. Deneyimlerimizi paylasalim..

Ben bu ara her sabah oatmeal'a takilmis vaziyetteyim. Irish oats, steel-cut oats seklinde en ust siniflara kadar terfi ettik artik! Icine bir dolu guzellik katabiliyorum (ceviz, hurma, uzum, kayisi, muz, flaxseed, bal..) Kendiminkini hurma ve cevizli seviyorum. Emre kuru uzumlu.. Muz hala tadi kotu geldigi icin ben yiyemiyorum. Frozen berries var sirada..

Gecen gun Trader Joes'a gittik, bayildim, ne kadar ucuz geldi! bir dolu sey aldik tabii.. Bir an once yakinlarimiza gelsinler diye bekliyorum, bir de Whole Foods.

incig

Ben de bran flakes seviyorum kahvaltida bugunlerde. Biz de icine frozen berries koyuyoruz. Super oluyor. Great Values (W-Mart supplier'i) marka bran flakes seker miktari bakimindan da cok reasonable. Sadece 4 gr seker var.

Ben de burda Akin's markete sik gidiyorum.Burdaki health food store o. Bakalim Norman'da ne gibi yerler var. Akin's olmadigini biliyorum ama.

Peppermint
08 08 2007, 17:00
ben de bir suredir kahvaltida cereal yemeye basladim kahve esliginde. bugunlerde Target'in organic markasi Archer Farms'in kahvalti icin Morning Balance cereal'ini yiyorum. fazla sekerli degil tadi, cok guzel. tavsiye ederim. ben de icine seker, bal eklenmis cereal'lari sevmiyorum nedense. ya sekersiz yada cok hafif sekerli olmasi tercihim.

Archer Farms (http://sites.target.com/site/en/supertarget/archer_farms.jsp?ref=SC_IW_ST_LN_22#OurFood/0)

Peppermint
eski sayfalarda defalarca konusulmustur sanirim ama not almamisim. ekmek makinasi almayi dusunuyorum. marka ve model onerileriniz icin linkler verebilirmisiniz?

incig
Jackpot Baby--Harika tipler bunlar yav! Hemen not almak gerek akil defterlerine. :) Nasil kesfetmisler bunlari? Eminim kesfedenler ABD'li degildir. :)

Jackpot Baby
size mailime gelen , marketlerden aldigimiz urunlerin baska nerelerde ise yarayabilecegine dair birkac hint gonderiyorum :)

******QUAKER OATS for fast pain relief. It's not for breakfast any more! Mix 2 cups of Quaker Oats and 1 cup of water in a bowl and warm in the microwave for 1 minute, cool slightly, and apply the mixture to your hands for soothing relief from arthritis pain.

*****Balm for broken blisters... To disinfect a broken blister, dab on a few drops of LISTERINE a powerful antiseptic.

*****Cleaning liquid that doubles as bug killer .. If menacing bees, wasps, hornets, or yellow jackets get in your home and you can't find the insecticide, try a spray of FORMULA 409. Insects drop to the ground instantly.

*****LISTERINE therapy for toenail fungus. Get rid of unsightly toenail fungus by soaking your toes in Listerine mouthwash. The powerful antiseptic leaves your toenails looking healthy again.

ipekinIL
09 08 2007, 17:00
Cereal ve ekmek turleri alirken 'ingredients' listesine bakin, icinde 'high fructose corn syrup' ve 'partially hydrogenated oils' olan seylerden uzak durun. Cogu guvenilir gozuken marka ekmeklerde bile var bunlar sasarsiniz.. Ekmegin whole wheat olmasi en iyisi tabii bir de..

ipekinIL
'Hydrogenated oils' ile ilgili su sayfaya goz atmanizi oneririm. Hydrogenated Oils (http://www.treelight.com/health/nutrition/PartiallyHydrogenatedOils.html)

Bu liste de yardimci olur;

Foods Almost Always Made With Partially Hydrogenated Oils (yani uzak durulmasi gerekenler!)

Cake mixes, biscuit, pancake and cornbread mixes, frostings
Cakes, cookies, muffins, pies, donuts
Crackers
Peanut butter (except fresh-ground)
Frozen entrees and meals
Frozen bakery products, toaster pastries, waffles, pancakes
Most prepared frozen meats and fish (such as fish sticks)
French fries
Whipped toppings
Margarines, shortening
Instant mashed potatoes
Taco shells
Cocoa mix
Microwave popcorn

Ama tabii daha iyi marketlerde (Whole Foods, TJs turu) bu tip zararli maddeler icermeyen kraker ve cipsler bulmak mumkun. Kutulari iyi okuyup incelemek gerekiyor, biraz zaman alsa da saglik icin onemli.
Evet bu gunluk 'health nut'ligimi yaptim yeter.. ozellikle cocuklarimizi zehirlemeyelim.

ipekinIL
Bir de su linki vermeden edemeyecegim! BanTransFats (http://www.bantransfats.com/whatnottoeat.html)

hersheys
12 08 2007, 17:00
ayy tabii tabii yanniss cim, bu gece bakarim tarifine yazarim yarin... nasilda unuttum kusura bakma arkadasim...

herseys, sende susamlı halkanın tarifi var demiştin.bir ara verebilirmisin.
q]

yanniss
bende sonunda yiyelim.com dan haşhaş buldum.hemen katmer yaptım.nasıl da özlemişim..sırada haşhaşlı peksemet var..

yanniss
inci, hamur açtım,yufkayla yapılıyor mu onu bilmiyorum.

incig
bende sonunda yiyelim.com dan haşhaş buldum.hemen katmer yaptım.nasıl da özlemişim..sırada haşhaşlı peksemet var..
Ay, nasil yaptin?! Hamur mu actin? Yoksa yufkayla mi yaptin?

kwerime
13 08 2007, 17:00
arkadaslar tiramisu tarifi ariyorum. ama kremasi daha cok olan su lady fingerlarla yapilandan. pandispanyali dan degil. bilen varmi?

hersheys
yanniscim, bu sefer unutmadim :D

tuzlu simit

2 stick erimis butter (margarinde olur, TR de annem sana kullanirdi)
1/3 cup siviyag,
1/3 cup su,
1 cay kasigi seker,
1 cay kasigi tuz,
1 cay kasigi karbonat,
yarim limon suyu,
aldigi kadar un.

yapilisi:
erimis tereyagini, sivi yagi, suyu, seker ve tuzu bir kapa koyuyoruz, uzerine karbonati koyup limon suyunu ekliyoruz ve karnonatin kopurmesini sagliyoruz, kulak memesi yumusakliginda hamur olana kadar unu ekliyoruz ve iyice yoguruyoruz, sonra yumurta buyuklugunde parcalar koparip yuvarliyoruz ve simit sekline getiriyoruz, once yumurta sarisina sonra susama bulayip 350 de isinmis firina atioruz, ustu kizarana kadar pisiriyoruz cikinca sogumasini bekliyoruz o zaman kitir kitir oluyor :D

afiyet olsun :D bana haber ver nasil oldugunu :)

hersheys
incigcim, bu annemin tarifi, haklisin icinde mahlep yok ama tadi cok guzel oluyor agizda dagiliyor :D bende hic mahleplisini yada kandil simiti yemedim.. bir dahaki yapisimda biraz ekliyeyim :D acaba 1 tatli kasigi koysam yeterli gelirmi, ne dersin?

Hersheys--Mahlep koymamissin baktim da. Mahlep de koyarsan tam kandil simidi gibi olur.

hersheys
Yanniscim, rica ederim, afiyet olsun :D

Mahlep tatli degil soyle sari bir toz hic kendisini tatmadim ama kokusu cok guzel, yanlis bilmiyorsam yabani kiraz cekirdegini oguterek yapiliyor. :D

hersheys cim çok sağol.hemen defterime yazdım.bu kandil simidini çok severim.annem yapardı hep.rahmetli kulakları çınlasın. hep yediğimde aklıma gelir hemen.en küçükken çok yapardı.tekrar teşekkür ederim. mehlep nasıl birşeydir ben bilmiyorum ama tariflerde goruyorum.boyle tatlı bir şeymi?

yanniss
hersheys cim çok sağol.hemen defterime yazdım.bu kandil simidini çok severim.annem yapardı hep.kulakları çınlasın. hep yediğimde aklıma gelir hemen.en küçükken çok yapardı.tekrar teşekkür ederim. mehlep nasıl birşeydir ben bilmiyorum ama tariflerde goruyorum.boyle tatlı bir şeymi?

incig
Hersheys--Mahlep koymamissin baktim da. Mahlep de koyarsan tam kandil simidi gibi olur.

incig
incigcim, bu annemin tarifi, haklisin icinde mahlep yok ama tadi cok guzel oluyor agizda dagiliyor :D bende hic mahleplisini yada kandil simiti yemedim.. bir dahaki yapisimda biraz ekliyeyim :D acaba 1 tatli kasigi koysam yeterli gelirmi, ne dersin?

Ben bir kere catal simit yapmistim. Cok canim cekmisti de, sirf onun icin mahlep almistim Mid-east marketten. Ben 1 tatli kasigindan biraz az koymustum mahlebi. Gayet guzel bir pastane kokusu sarmisti mutfagi.

idil66
14 08 2007, 17:00
Hersheys ve Incig ... ikinizin de tarifinde stick margarin/tereyag geciyor ... ne kadardir bir stick margarin? Yani kac grama denk gelir bu stickler (metrik olcu iyi olur varsa paketin uzerinde ... biz burada metrik kullaniyoruz ya :D ) ... - Amerikan sinirindan Kanada'ya gecerken her yerde soyle bir hiz limit hatirlatmasi mevcut ThinKMetric -

Sanirim burada margarinler stick satilmiyor ... Bildigimiz plastik kaplarda satiliyor ... 250gr/500gr falan gibi. Hic bakmadigim belli oluyor degil mi??? :eek:

idil66
Cok tesekkurler Incigcim ... onlineconversion.com'u ben de kullaniyorum ... yemekten ziyade uzunluk olculeri icin kullaniyorum. Simdi markete gidecegim .... ve mutlaka su stick margarin burda var mi yok mu ona bakacagim ... felaket bir merak sardi beni :) Gelince yazarim artik :D

idil66
Simdi geldim ... bizim burda magarin stick olarak yok .... ama tereyag (sarimsakli) var!!! Imperial marka 1,5 kglik bir paketini gordum .. icinde 12 tane KARE seklinde margarin var .... (her biri 125 gr olsa gerek). Onun haricinde hepsi plastik kapta .... ayyy ... bizim koyun geride kalmisligi cikti yine ortaya :) :) Buraya gelebilmesi icin once bir Turkiye'den de gecmesi lazim ... Eger Turkiye'de yoksa burada hic olmaz/bulunmaz ;)

incig
Idilcim--Su ThinKMetric isine fea halde guldum! :) :) Dogru ve yerinde bir hatirlatma... :)

1 stick margarin 4 oz.=113 gr ediyormus. Online bir conversion site kesfettim. Butter cevrimeleri ile ilgili sayfanin linki asagida:

Butter Conversion (http://www.onlineconversion.com/cooking_butter.htm)

incig
Idil--Ben de bu siteyi gecenlerde area conversion icin kullanmistim. Butter icin de ayri bir link oldugunu yeni simdi farkettim. :) Bak bakalim var miymis sizde de stick margarin? :)

incig
Muffin yapan arkadaslara bir sorum olacak.. ben niye ayari tutturamiyorum bilmiyorum ama cuplara koymama ragmen istedigim sekile olmuyor ,tam kabarmiyor yada cok kabariyor. ne yapsam acaba...
Jackpot--Kabartma tozu koymayi unutmuyorsun, degil mi? O zaman kabarmasi gerek ama...Ben pek muffin yapmiyorum. Ben kek cok yaparim. O daha kolayima geliyor.

incig
Karisimla degil de, sifirdan hamurla baslayarak dene bir de bakalim, nasil olacak?
Nette bir suru muffin tarifi bulursun. Ben bir kere karisimdan yaptim o da olmasi gerektigi gibi olmustu. Baska da yapmadim ben muffin.

Jackpot Baby
Muffin yapan arkadaslara bir sorum olacak.. ben niye ayari tutturamiyorum bilmiyorum ama cuplara koymama ragmen istedigim sekile olmuyor ,tam kabarmiyor yada cok kabariyor. ne yapsam acaba...

Jackpot Baby
Hazir Muffin karisimi ile yapiyorum Inci ama istedigim gibi kabarmiyor sekli yamuk yumuk oluyor.

ipekinIL
15 08 2007, 17:00
Ben de bugun veggie lasagna yaptim, ozlemisiz ne zamandir iyi oldu. Yalniz evdeki kisitli malzemeden oturu sadece kabak ve kirmizi biber kullanabildim sebze olarak. Ispanak da olsa iyi olacakti. Peynir olarak da cottage cheese, mozzarella ve parmesan (ricottaya bayilmiyoruz biz pek). Sosunu da yari kendim yari konserve destekli yaptim (icine Turk biber salcasi katmayi ihmal etmedim). Sonuc gayet tatmin edici idi. Wheat pasta kullandim, bir de bu sefer onceden haslamadan oylece koyarak yaptim. 1 saat firinda kendinden geciyor zaten.. ikiser parca goturduk, tek kotu tarafi fazla yedirmesi!

hersheys
Idilcim, Incig sagolsun cevaplamis sorunu :D ... ben margarin kullanmiyorum, tereyaginida sams cluptan toptan aliyorum 1lb. lik block halinde 4 tane block bir pakette satiliyor ben bir block un yarisini kullaniyorum oda asagi yukari 230 gr, filan ediyor... asagidada belirttigim gibi bu annemin tarifi annem 250 grm lik sana kullanirdi ama ben buraya gelince 250 grami olcmek zor oldugundan 2 stick butter kullanmaya basladim, tadindan degisen bir sey olmadi :D birazcik daha un eklemek gerekebilir yalniz :D

Hersheys ve Incig ... ikinizin de tarifinde stick margarin/tereyag geciyor ... ne kadardir bir stick margarin? Yani kac grama denk gelir bu stickler (metrik olcu iyi olur varsa paketin uzerinde ... biz burada metrik kullaniyoruz ya :D ) ... - Amerikan sinirindan Kanada'ya gecerken her yerde soyle bir hiz limit hatirlatmasi mevcut ThinKMetric -

Sanirim burada margarinler stick satilmiyor ... Bildigimiz plastik kaplarda satiliyor ... 250gr/500gr falan gibi. Hic bakmadigim belli oluyor degil mi??? :eek:

hersheys
bilmemki yannis, ben hic icine koymadim yumurtanin beyazini, nasil olur bilmiyorum yani, denemek lazim :D

herseys, senin tarifi denedim hatta yeni pişti biraz once super oldu. yanlız aklıma takılan tek şey yumurtanın sarısını ustune surmek için ayırlıyoruz ya beyazını içine koysak ne olur. tadı bozulurmu? bazen duyuyorum bazı tarflerde kalan beyazını içine atıveriyorlar.

ACC
yannis ve hersheys, ben yumurtanin beyazini icine koyuyorum ve hicbir sekilde tadinda bozulma olmuyor tabi yumurtada ziyan olmuyor ;)