PDA

Tüm Versiyonu Göster : Pratik ve farkli yemekler ve puf noktalari; vazgecemediklerimiz..

Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19

yanniss
01 11 2006, 18:00
baklava hamuru için:
2 yumurta , 1 su bardağı yoğurt, yarım bardak sıvı yağ,
1 silme çay kaşığı tuz, aldığı kadar unnormal yumuşaklıkta hamur yapılır.

hamur 7 parçaya ayrılıp,her 7 parça 10 arlı küçük bezeler yapılır.fındık büyüklüğünde. sonra 10 arlı grublar çay tabagından biraz büyük olanak şekilde nişasta ile açılıp üst üst konulur.üst üst koyarken aralarına tekrar nişasta serpilir.tüm 10 adet bezeli 7 grup acması bittikten sonra.her 10lu grup tepsi büyüklüğünden çok az büyük olacak şekilde açılır ve tepsiye konulur.fazla olan kısımlar tepsi içine büzülürek konur.sonra üzerine ceviz serpilip üzerine diğer açılan 10lu grup konulur.tüm katlar tepsiye yerleştirildikten sonra.baklava deseninde üçgen kesilir.
sonra ocakta bir kapta tereyağ+mısırözü yağı karışık kızgın hale getrilip kızgın iken tepsiye hamuru ıslatacak biçimde dökülür.kısık ateşte ağır ağır pişirdikten sonra şerbet dökülür.

şerbet için:
4 su bardağı şeker
3 su bardağı su
biraz limon suyu( yemek kaşığı gibi)

hamuru açarken ve aralarına bol bol nişasta dökün. daha güzel yapar.ayy yazarkende canım istedi şimdi..bende eve gelince sodalı böreği de yaptım şimdi dolapta bekliyor.birazdan pişireceğim.

ceronimo
02 11 2006, 18:00
Bu isin uzmani Gullll Cristy, simdi hizir gibi yetisir imdadina. Kahvalti icin nacizane onerim irish oatmeal'dir seversen. Hatta ben cabuk pisirmelik olanlari degilde McCann's Steel Irish Oatmeal'i cok seviyorum. Suda haslayarak pisiriyorsun, sonra ustune ister kahverengi seker, ister bal, ister kuru uzum. Sut arttirdigida iddia ediliyor ama zaten senin ihtiyacin yok cok sukur :)

ceronimo
Yaaa Gul, cok alakasiz olacak ama aklinma bir knock knock joke geldi. Dur bakalim yaziya dokunce halen komik gelecek mi.

Girl A: Knock knock
Girl B: Who is it?
Girl A: Control Freak - now you say control freak who?

Hihihiihihii

Girl A (A.K.A. cero)

esracik
My,
Baklava super gorunuyor. Sen ustasin yahu, ben yamak durumunda kaldim bak :) Super olmus, super ellerine saglik :)

esracik
Benim baklavamda harika olur, herkesce begenilir ancak senin ki sanki annannemin oklavayla acip yaptigi burma baklavalar gibi olmus. Sahane gorunuyor ve eminim tadida cok guzeldir. Usenmezsem burmayida denemek isterim dabiki birgun :)

esracik
Cristycigim,
Kizinin resimlerini gordum, masallah gunden gune guzellesiyor sanki. Tombidik sey, cok seker.

Eger soya sutune de diyetin yoksa soya sutu ekleyebilirsin normal sut yerine. Ben Jon sut ve sut urunleri midesini agrittigi icin bazi yaptigim seyleri soya sutuyle yapiyorum. Koaly gelsin. Eminim Glun sana daha cok tavsiyesi olacaktir.

esracik
Inciq,
Ben her kata yag surmuyorum. Baklavayi kestikten sonra yagi her yere yayacak sekilde kasikla dokuyorum. Sonra tepsiyi saga sola sallayarak yagin iclere girmesini sagliyorum ve firina atiyorum. Uzuldum yumusak olmaisna, benim baklavalar hep citir olur. Bana tarifi veren arkadas eskiden her kata yag surermis ancak cok uzun zaman aldigi icin boyle ustten yagi dokmeyi denemis ve ayni sonucu almis . Belki firininiz cok hizli pisiriyor ve ici gercekten hamur kaliyor ondan yumusak oluyor, aklima baska birsey gelmiyor.

Gulllll
Canim Cristy'cim, sagolasin, ama iste senin de basinda ya bu diyet isi, hangi anne olsa bunu yapar, hic suphem yok.

Simdi gelelim soruna;
Valla 5 aydir yumurta/zeytin yemekten bana ginalarin sahi geldi Cristy'cim ama maalesef cok secenek yok.
Soyaya da diyetin var mi senin, o herseyi cok degistirir bence. Demis ya Esra, soya sutu hakikaten cok ise yarar, eminim, bana soya da yasak.
Keke ben soda koyuyorum, ama cok parcalaniyor diye muhakkak kuru kayisi da ekliyorum. Kayisi tutucu etki yapiyor. Tabi ki sutlu gibi olmuyor ama cok fena da degil. Dairy ve soy free Rice Milk ile denedim(markasi rice dream eger icersen, cok tatsiz bisi gerci), felaket oldu, hic deneme. Ananas hic aklima gelmedi, gerci ben hazir hic bir sey alamiyorum, aklima gelse ne yazardi.
Hazir ekmek yiyebiliyorsan yumurtali ekmek kizart mesela.
(Bu arada ekmeklere dikkat ediyorsun di mi eger aliyorsan, icinde casein/whey vs yazarsa sakin uzak dur, hatta mumkunse hazir ekmek alma, sut olmasa da sut olan urunlerle ayni tezgah kullanildigi icin dokunuyor, Ozan'in kakasinda son kani ben ekmeksiz kaldigim bir gun 2 dilim ekmek yedim diye gorduk maalesef. Ayni firin-tezgah falan bulasiyor iste bir sekilde)

Bir de gecenlerde burda gozleme tarifi yazarken bahsetmistim. Canola yagi ile yapilmis uncooked tortilla var Costco'da.(Tortillaland-uncooked tortilla yaziyor, yesil bir paket)
Onu yiyebiliyorum sadece, dokunmadi Ozan'a, katkisiz bir sey, sen de yiyebilirsin, onlari iki tarafli cevirip icine omlet yapip koyuyorum, o da bir secenek.

Sonra onunla patatesli ve kiymali gozleme yapabilirsin. Once bir tarafi azicik teflonda pisirip pisen yuze ic koyup kapatip, sonra diger yuzu cevirerek pisiriyorsun. Uzerine azicik zeytinyagi gezdirebilirsin fircayla tatsiz gelirse. Normalde tereyag surmek lazim...

Sonra Whole Foods'da super bir arrowroot cookie var, toddler'lar icin teething biscuit aslinda, dairy and soy free yaziyor ustunde, tatli ihtiyacimi da onlarla karsilamaya calisiyorum, Healty Times markasi, vanilyalisi bayagi guzel...

Kabak mucverini peynirsiz ve gecenlerde Cero'nun yaptigi gibi muffin kaplarinda yaparak da bir cesit yaratabilirsin.

Ben hafta sonlarina genelde patates+yumurtali salata yapiyorum. Cok bol maydanoz+taze nane+yesil sogan ekleyerek bol yumurtali ve biraz patatesli salata yap, bol limon ve azicik zeytinyag, o da cok guzel bir secenek oluyor.
Biliyorum yine yumurtaya dayandi cogu ama en azinda sekli degisince bile bir nefes oluyor insana, baska da valla pek bisi gelmedi aklima, eskiden kahvaltiyi dusunerek :) sevinc icinde yataktan kalkan ben bayagi uzaklastim artik kahvaltidan, ama acikcasi sut bitti artik ve diyetin de bitmesi bugun yarin. Sana kolay gelsin, insallah cok uzamaz. Kendine ozel yemek yapmak gerekiyor ve bu da cocugunla gecirecegin zamandan calmak demek. Eger yapman gerekirse-annecigin gittiyse- benim gibi esine hafta sonu bir gun devredip kapan mutfaga, bari hafta arasi rahat et.

Kalsiyum icin destek aliyorsun di mi, aman sut azalmasin bi de. Tums oneririm kalsiyum katkililarindan eger almiyorsan, diger haplar risk olabiliyor da Tums dokunmadi Ozan'a. Gunde 1200 ml Ca alman lazim, 4 adet ediyor aldigim ambalajdakinde.

Bu son 2-3 gundur Ozan'in da suratinda bisiler var, ona verdigim mama ozel ama o bile dokunuyor anladigim, seni dusunuyordum da hep unuttum sormayi, biraz duzelme var mi Alessia'da? Dr kesin sut mu diyor? Sut urunlerini kesince azalmasi lazim, sonra da gecmesi ama zaman aliyor tabi.
Kolay gelsin guzel annecim, opuyorum seni de kuzunu da.

Aklima gelen bisi olursa yazarim yine. Bu arada bak yine takildi aklima, icinde natural flavorings yazan birseyleri bile yeme hazir, atiyorum ketcap, hep katki olarak sut turevleri olabiliyorMakarna yeme, oluyor icinde....
Daha akla gelmeyen bir dunya seyde var, onun icin hazir herseyden uzak durmani oneririm. Kizarmis tavuk bile alma, uzerine tereyag suruyorlar.

Ay cok sinir di mi? Insallah gecer de yavrunun allerjileri hic gerek kalmaz bunlara. Insan kontrol edecem diye freak oluyor.... :)
Optum tekrar....

Gulllll
Hehehehe cok seker Cero'cugum,
Benim de aklima nedense Tak tak, kim o?, ben kapici memo geldi okuyunca, hahahahaha, kafayi yedim peynir niyetine.

Gulllll
Cristy'cim, baktin mi diye bi acayim dedim, yazmissin... Sagol guzel sozler icin...
Ben de esine hak verdim detaylari okuyunca. Cunku yediklerinin senin vucudundan cikmasi 3-4 gun, bebegin sisteminden cikmasi da bir o kadar, yani en az 1 hafta surmeliydi, acaba baby acne olmasin sadece. Kimi cocuk cok agir geciriyor ki o da annenin hormonlarina bagli, hormon fiskiriyorsa vucudundan normaldir :) ...
Istersen dedigin gibi 2 ay kontrolunu bekle. Tabi ben de senin yerinde olsam cok emin olmadan yemem...
Kolay gelsin...

ipekinIL
MLA--ellerine saglik, burma seklini nasil verdin? Baklavayi firindan cikinca 1-2 saat bekletiyor musun sogusun diye serbeti dokmeden once? dikdortgen borcam demissin de onlar da boy boy biliyorsun, sen hangi boy kullaniyorsun? Benimki tam athens filo boyunda olan.. buyugu de var gerci ama kullanmadim.

Peppermint
arkadaslar deniz tuzu ne ise yarar? normal tuz gibi mi kullaniyoruz?

Peppermint
soda kabarmasini sagliyor incig. ben de eskiden cok SIK yapardim. burada nedense hic aklima gelmiyor.

Peppermint
rozy, beyaz lahana salatasini soyle yapabilirsin.

once kesme tahtasinin uzerinde bicakla kucuk kucuk dograyip yika. sonra cukur bir kaba alip uzerine bolca tuz dokup bir 5 dk elinle ov. ama kofte yogurur gibi sert sert yapiyorsun ovma islemini. bu sekilde diriligini almis oluyorsun. sonra tekrar yikayip, uzerine ayri bir kapta karistirip hazirladigin zeytinyagi, limon ve tuzdan olusan dressing'i dok. super birsey oluyor.

afiyet olsun.

Cristy
Arkadaslar Alessia'nin yuzunde kirmizi noktaciklar cikmisti doktor sut urunlerini kes demisti,dolayisiyla sut ve urunlerini yiyemiyorum,aranizda bana tarif verebilecek kimse var mi?
Gecen kek yaptim sabah yemek icin kahvaltida yiyebilecegim bisey yok,yumurta ve zeytinden biktim :( Kekin icine sut yerine ananas suyu koydum cok guzel oldu,nerdeyse sutluden daha cok begendik,ici sari sari oldu ama her zaman ananasli da yenmez ki canim,var mi aranizda kek yada kurabiye vs.tarifi olan???Tesekkurler

Cristy
Sevgili Esra ve Cero cok tesekkurler cevaplariniz icin,ben Gul'u eskiden beri hayranlikla izlerdim,su iki haftadir diete basladigimdan beri,eli ayagi opulecek ornek anne diye aniyorum zaten,valla hakki odenmez.Aslinda benimde aklimdaydi ona sormak ama direk ona sorup mesgul etmek istemedim,onca yapacaginin icinde,sagolun hatirlattiginiz icin.

Cristy
Gull ellerine saglik,ne guzel yazmissin ayrintilariyla hemde kisitli olan vaktinle sagolasin.Ben Alessia'yi 2 hafta once goturdum,bayagi kizarmisti yavrumun yuzu,doktor sut urunlerini kesmemi soyledi,ben o andan itibaren bugune kadar supheli hicbisey yemedim,ekmegi bile esim restoranda yapip getiriyor,ama anlayamadigim bisey var,doktora gittigimizin ertesi gununden cocugun yuzu duzelmeye basladi,babasi allerjiye inanmiyor,bu kadar cabuk duzelme gostermezdi diyor,ben hala diete devam ediyorum,yuzu tamamen iyilesti cok sukur,gordukce uzuluyordum ama kesin hala anlamis degilim,bizde test falan olmadi bakti sut urunleri olabilir dietle duzelme gostermezse dieti birakabilirsin dedi,ben simdi supheliyim,ne olur ne olmaz diye disarda bile sadece sossuz sirkeli yagli salata yiyorum,bakalim esim ye ondan degil diyor ama ben 2 aylik kontrole kadar beklemek istiyorum.Bizde kakasinda kan olmadi cok sukur ama kakasi yesil renk oluyor acaba aldigim kalsiyum tabletlerinden mi yada hala devam ettigim gunluk vitaminlerin etkisi mi acaba?Tekrar cok sagol Gul,bu kadar aydir sabirla sevgiyle emegine de saygim sonsuz gercekten,benimki seninkinin yaninda hicbisey...

hersheys
hii angel, o ne yaa! sahane gorunuyor, vallahi sabah sabah agzimin sulari akti :D ellerine saglik :D

ozgulakus, hayir arkadasim yufkalarin aralarina hicbirsey surulmuyor, parcaladigin yufkalari dizip (harci ile baraber normal borek yapar gibi), bitince dilimleyip uzerine dokuyorsun karisimi sonra bekletiyorsun , puf noktasi dilimlenmesi vede bekletilmesi... yufkalar cekiyor karisimi :D

hersheys
arkadaslar, istediginiz incelik, kalinlikta, boyda, oklavalari home depot / lowes veya jo-ann fabrics / michales da bulabilirsiniz... dwell diyorlar yanlis bilmiyorsam... o kadar ucuzlarki her turlu tarif icin degsik kalinlik ve boyda oklava olarak kullandigim sopalarim vardir benim :D

quote:Originally posted by: Mylittleangel2006

not :o klava isini ben nasil yaptim :D hani boyle buyuk tahta hanger'lar varya ortasindaki o oklava sekli ince bir tahtasi oluyor onu cikardim onunla yapiyorum yoksa ince o sekil birsey bulabilceni sanmiyorum :) hadi kolay gelsin ;)

rozy
Selam arkadaslar ,

O ne sahane gorunuslu baklava oyle...Mylittle cigim , seni tebrik ederim canim , super vallahi....

Arkadaslar evde beyaz lahanam var, artik gitti gidecek, sali gunu de Bahamas a gidiyoruz. Ilk defa.Abd disina cikacagim, Green Card im geldide. He he kocam da bana supriz yapip yer ayarlamis.Dolayisi ile dolapta tuketilmesi gereken yararli sebzelerden beyaz lahanam var.Dolma yapamam, kabak dolmasi yeni yedik.Kapuska disinda nasil bir seyler yapabilirim....Tarif bekliyorum...Keske tursu kurmayi bilsem ama onu da hic bilmiyorum ben......Salatasini nasil yapiyorsunuz? Aslinda yogurtlu salatasi da guzel olabilir ama hic yapmadim....Iste onerilerine ihtiyacim var...

Bir de silikon kek kalibi aldim.Ilk defa kullanacagim.Kalibi yaglamam gerekiyor mu? Kullanim da ekstra uymam gereken bir puf noktasi var mi ?

Sevgilerimle...

Mylittleangel2006
baklavamhttp://img221.imageshack.us/my...?image=baklavamtv9.jpg (http://img221.imageshack.us/my.php?image=baklavamtv9.jpg) bir davete goturmustum bayildilar turklerde yabanci arkadaslarimda cok cok sevdiler gerci bu sekeri ve sam fistiki dokulmemis hali lol

ben bu resimdeki tepsiye 2 bardak seker,2 bardak su kattiyorum ve kaynadiktan sonra 15 dk kaynatiyorum sekeri cok gusel oluyor kivami. kisik ateste kaynamasi lagzim....ayrica gercekten sekeride soguk baklavada soguk olursa cok gusel oluyor hem asiri seker cekme olayi olmuyor cok hafaf ve cok leziz cittir,citttttttttirrrrrrrr ;) oluyor...ipekinIL ben 275 f uzeri kizarana dek bekletiyorum harika oluyor...yag oranina gelince dikdortgen borcama 1,5 stick tereyag kullaniyorum.....

ayrica normal dikdortgen borcam icin ben bir bakdam seker birbardak su kullaniyorum seker tam oluyor sekeri cok fazla dokulurse uzerine seker ceke,ceke yumusar baklava bilesiniz...sevgiler afiyet olsun....

Mylittleangel2006
benimkide filolarin sigacagi buyuklukte ipek...yok 1-2 saatte bekletmiyorum galiba 45 dk da filan soguyor.

burma seklini nasil verdim good question :)

filonun birtanesini actim enine ...cok hafif olmak uzere yagladim.daha sonra cevizini serpeledim userine,ve bir kat daha filo koydum cevizin uzerine onu incecik bir oklavaya enine sardim daha sonra yanlardan tutarak iki elimle buzdurdum...ve bunu tepsiye dizmeden kestim.....bukadar...

not :o klava isini ben nasil yaptim :D hani boyle buyuk tahta hanger'lar varya ortasindaki o oklava sekli ince bir tahtasi oluyor onu cikardim onunla yapiyorum yoksa ince o sekil birsey bulabilceni sanmiyorum :) hadi kolay gelsin ;)

Mylittleangel2006
...

Mylittleangel2006
he he hee ay utandim esra ;) sizlerde yapin eminim guzel olcaktir....)

Mylittleangel2006
uff benimde canim cekti ya simdiiiiiiii. birde tatli krizi anlarindayim ben hic yapmayim en iyisi :D neyse haftaya persembeye arkadasin shower'i var oraya yaparim hemde kendimizede yaaprim ;) gercekten baklavalarim cok cok sevilir benimde..gecen gun bana nediyorlar sen yapta biz senden parayla alalim baska derdiniz varmi dedim oturun yapin isiniz ne :D

Mylittleangel2006
quote:Originally posted by: hersheys
arkadaslar, istediginiz incelik, kalinlikta, boyda, oklavalari home depot / lowes veya jo-ann fabrics / michales da bulabilirsiniz... dwell diyorlar yanlis bilmiyorsam... o kadar ucuzlarki her turlu tarif icin degsik kalinlik ve boyda oklava olarak kullandigim sopalarim vardir benim :D

hic aklima gelmemisti benim oralara bakmak bende evde kullanmadigim tahta hanger vardi ondan cikardim kullaniyorum cok memnunum :D

Mylittleangel2006
benimkide filolarin sigacagi buyuklukte ipek...yok 1-2 saatte bekletmiyorum galiba 45 dk da filan soguyor.

burma seklini nasil verdim good question :)

filonun birtanesini actim enine ...cok hafif olmak uzere yagladim.daha sonra cevizini serpeledim userine,ve bir kat daha filo koydum cevizin uzerine onu incecik bir oklavaya enine sardim daha sonra yanlardan tutarak iki elimle buzdurdum...ve bunu tepsiye dizmeden kestim.....bukadar...

tesekurler... bak burda yazmistim...evet sanirim 1 saatten faszla kaliyor firinda yavas,yavas olunca uzun surede pisiyor....evet 275 f pisiriyorum surekli.ayrica seker ve su birebir olmassa hamur olma olasiligi cok fazla su fazla olur seker az olursa kivamni bulamayip guzel olmuyor..

Mylittleangel2006
,,,

Mylittleangel2006
quote:Originally posted by: rozy
Selam arkadaslar ,

O ne sahane gorunuslu baklava oyle...Mylittle cigim , seni tebrik ederim canim , super vallahi....

Arkadaslar evde beyaz lahanam var, artik gitti gidecek, sali gunu de Bahamas a gidiyoruz. Ilk defa.Abd disina cikacagim, Green Card im geldide. He he kocam da bana supriz yapip yer ayarlamis.Dolayisi ile dolapta tuketilmesi gereken yararli sebzelerden beyaz lahanam var.Dolma yapamam, kabak dolmasi yeni yedik.Kapuska disinda nasil bir seyler yapabilirim....Tarif bekliyorum...Keske tursu kurmayi bilsem ama onu da hic bilmiyorum ben......Salatasini nasil yapiyorsunuz? Aslinda yogurtlu salatasi da guzel olabilir ama hic yapmadim....Iste onerilerine ihtiyacim var...

Bir de silikon kek kalibi aldim.Ilk defa kullanacagim.Kalibi yaglamam gerekiyor mu? Kullanim da ekstra uymam gereken bir puf noktasi var mi ?

Sevgilerimle...

rozycigim cok tesekurler....green kartin hayirli,ugurlu olsun iyi gezmeler size...ayrica lahana tursusu yapabilirsin cok basit ya istersen yazabilirim sana 1 hafta icinde yapip yiyebilicegin bir tursu tarifi ;) sevgiler

ozgulakus7
iyi geceler aradaslar

MYL
valla fotoyu gorunce agzimin sulari resmen akti bilesin ellerine saglik

NILYA
saksukayi begenmenize sevindim afiyet bal sekerler olsun

IPEKIL
biz arada disardan arada kendimiz yapiyoruz pizzamizi

PEPPERMINT
mayasiz Pizza tarifini alabilirmiyim cok merak ettim simdi

HERSHEYS
bu sodali borek icin aralarina hic bisey surmuyormusun (yag gibi ) ?

cuma benim yemek gunum yarina yapilacak cok sey var ;)

sevgiler
bol yemekli gunler :)

incig
quote:Originally posted by: esracik
Ben baklava sicakken serbet sogukken dokuyorum ve 350 de yaklasik 40 dakikada pisiyor ve citir citir oluyor benim baklavam.

Peki, esracik-- sen filo katlarina yag suruyor musun? Onceki tarifinde oyle bir sey gorememistim ama...Acaba yazmayi mi unuttun demeye basladim. Cunku internette bazi Ing.baklava tariflerinde baklavanin citir olmasinin sirrinin, her filo yapragina yag surulmesi oldugunu yaziyor. Ruki'ye de sordum, o da oyle diyor ve surubun dilimlerin kenarlarina dokulmesini tavsiye ediyor. Ona sormadan ben senin tarifin ustune yaptim da, benim baklava cok yumusak oldu yav.

incig
baklavamhttp://img221.imageshack.us/my...?image=baklavamtv9.jpg (http://img221.imageshack.us/my.php?image=baklavamtv9.jpg) bir davete goturmustum bayildilar turklerde yabanci arkadaslarimda cok cok sevdiler gerci bu sekeri ve sam fistiki dokulmemis hali lol
ben bu resimdeki tepsiye 2 bardak seker,2 bardak su kattiyorum ve kaynadiktan sonra 15 dk kaynatiyorum sekeri cok gusel oluyor kivami. kisik ateste kaynamasi lagzim....ayrica gercekten sekeride soguk baklavada soguk olursa cok gusel oluyor hem asiri seker cekme olayi olmuyor cok hafaf ve cok leziz cittir,citttttttttirrrrrrrr ;) oluyor...ipekinIL ben 275 f uzeri kizarana dek bekletiyorum harika oluyor...yag oranina gelince dikdortgen borcama 1,5 stick tereyag kullaniyorum.....
ayrica normal dikdortgen borcam icin ben bir bakdam seker birbardak su kullaniyorum seker tam oluyor sekeri cok fazla dokulurse uzerine seker ceke,ceke yumusar baklava bilesiniz...sevgiler afiyet olsun....

Angel--burma baklavan enfes gorunuyor. Sen de cubuk ustune mi sara sara yapiyorsun burmayi? Tabii icine de yag suruyorsun sarmadan once, degil mi? Hep 275 F'de mi pisiriyorsun? O halde bir saatin stunde firinda kaliyor olsa gerek, degil mi?
Seker+su oranini hep bire bir kullaniyorsunuz, goruyorum ki. Acaba seker miktarinin azaltilmasinin baklavanin citirligini etkileyecegini dusunuyor musunuz?
Ilk baklavam basarili olmadi da, onun icin herkesin tecrubelerini bilmek istiyorum. Taktim bu baklava isine valla. Ben pek yemem ama esim bayiliyor da... :)

incig
quote:Originally posted by: hersheys
ozgulakus, hayir arkadasim yufkalarin aralarina hicbirsey surulmuyor, parcaladigin yufkalari dizip (harci ile baraber normal borek yapar gibi), bitince dilimleyip uzerine dokuyorsun karisimi sonra bekletiyorsun , puf noktasi dilimlenmesi vede bekletilmesi... yufkalar cekiyor karisimi :D

Hersheys--borege soda neden konuluyor acaba? Galiba daha onceki mesajlarda bu konu konusulmustu, ama simdi bulamiyorum.

rozy
03 11 2006, 18:00
Sagol , Peppermint , kirmizi lahanaya da yaptigimiz gibi yani....

My little cim, senden de tursu tarifini rica edecegim....Ama hic tursu yapmadim soylemistim, ona gore ayrintili ver olur mu?

Hoscakalin....

Mylittleangel2006
03 11 2006, 18:00
quote:Originally posted by: rozy
Sagol , Peppermint , kirmizi lahanaya da yaptigimiz gibi yani....

My little cim, senden de tursu tarifini rica edecegim....Ama hic tursu yapmadim soylemistim, ona gore ayrintili ver olur mu?

Hoscakalin....

rozycigim lahanani guzelce ayir yapraklarini ve onu yika....buyuk tencereye su doldur ve lahanalari yumusayana kadar kaynat istersen seviyorsaniz baby havuclar var ya onlardanda kaynat 8-10 tane yumusayana kadar.......daha sonra cikar suzgece koy sogusunlar....

soguduktan sonra....kafanozun en altina bir kac havuc ve uzerine birkac yaprak lahana koy onun uzerinede sarimsak sarimsaklari havanda kiy iyiceki tadi ciksin tursuya....bu islem balzemen bitene kadar devam et....malzemeni kavonazo doldurduktan sonra bir kaba temiz su koy bunu sen ayarla tursuna gore kavanozuna gore ;) o suyun icerisine 1 cay bardak sirke,1 limon,1 kac aci biber aci guzel olur tursuda...ve 1 kac kasik tuz bunuda sen ayarla ;) guzelce karistir bunlari suyun icinde ve kavanozuna bosalt bu sulu karisimi ,ve kapat agzini 1 hafta 10 gune kadar yemelik harika olur.)anlamadikin yerleri sor canum malum epk gusel anlatamamis olabilerim...sarmisak 5-6 tane yeter lahanan kucuk ise....hadi kolay gelsin canim afiet olsun... ;)

rozy
04 11 2006, 18:00
My little tesk.ler, gayet acik bir tarif olmus.Yapmasi kolay gorunuyor.

Yannis cigden demissin ya, acaba cogden koyunca daha bir kitir mi olur lahanalar, Ben biraz kirt kirt yemeyi severim de.My little kaynatinca da kitir oluyor mu yine...?

Tekrar tesk.ler.

rozy
My little ve Yanniz cok tesekkurler verdiginiz bilgiler icin.Ilk tursumu kuracagim kismetse....

Sevgiyle kalin....

Mylittleangel2006
rozy hemen olsun istiyorsan ben kaynatmani tavsiye ettim....kaynatmadan yaparsan uzun bir sure beklemen lagzimki tursudaki sebzeler iyice baharatini almasi lagzim icine...egerki yumusak sevmiyorsan tabiki cigden yapabilirsin...

Mylittleangel2006
quote:Originally posted by: yanniss
valla ben tursu yapılırken lahana vb nin kaynatıldığını yeni duyuyorum.ben hepsini çiğden koyup limon sirke sarımsak vs ekliyorum.hatta sarımsaklarıda bütün koyarım.

herkes ayni yontemi uygalayacak diye bir kaide yok....

yanniss
valla ben tursu yapılırken lahana vb nin kaynatıldığını yeni duyuyorum.ben hepsini çiğden koyup limon sirke sarımsak vs ekliyorum.hatta sarımsaklarıda bütün koyarım.

yanniss
Rozy, kaynatılmış olan bence de yumusak olur.eminim o da güzel oluyordur ama bende kıtır kıtır seviyorum..tüm malzemeleri kavanoza doldurup aralarınada bütün halde bir kaç diş sarımsak koyup, 2 ye 1 sirke-su karışımı ve içine tuz ekliyorum içilebilecek gibi.karışımı kavanoza döküp sıkıca ağzinı kapatırsan harika bir turşu olur.

ipekinIL
05 11 2006, 18:00
hmmm ben de bayilirim lahana tursusuna. Kavanozu disariya mi koyuyorsunuz? Ne kadar zamanda oluyor?

ipekinIL
Tursuya hem limon hem sirke mi koyuyorsunuz? Sirf limonlu yapan var mi? olcu var mi?

ipekinIL
MLA--Bu sefer de pismek bilmedi baklava 275'de, senin ne kadar suruyor? 1.5 saat oldu neredeyse, 1 saatten sonra once 300 sonra da 350'ye cikardim hatta ayari! Bakalim sonucu merak ediyorum..

ipekinIL
neyse olmus artik, hatta oteye geciyormus! iyi ki bir 5 dk ayrildim mutfaktan! son 5 dk. 350'ye cikarmistim firinin ayarini, yer yer fazla kizarmis bazi yerleri, herhalde yag degmemis oralara.. bu sefer azaltmistim yagi (2'den 1.5'a). Bu sefer bir boy buyuk pyrex'te yaptim, kesimi daha rahat oldu. Bir de pecan ve ceviz karisik koydum. Gecen sefer de fistik ve ceviz karistirmistim.

basakdefne
arkadaslar kucuk bir kavonoza iki kere yaptim.yaklasik bir hafta sonra hazirdi nerdeyse lahana tursum.kari koca iki gunde bitirdik biz. icine suyunu tuzunu bolca sarmisagini pul biberini defne yapragi 4-5 adet bir de 2 corba kasigi sirke ekledim o kadar... him bir de havuc ekledim icine dilimledim.

kavanoz serin ve rutubetsiz isik almayan bir ortamda daha guzel oluyor. yaklasik 1 hafta -10 gunu bulur.

ipekcim limon sanki biraz eritiyor gibi geldi bir sefer oyle denedim de pek memnun kalmadim.
annem salatalik tursununa koyardi limon, dereotu. nohut 10-15 adet bilmiyorum niye ?

ama lahanaya koymadim ben

esracik
06 11 2006, 18:00
Gecmis olsun Ipek, menu pek leziz geliyor kulaga :)

Ben de eggroll wraplerle tepsi boregi yaptim . Bu defa sodali yaptim ancak harcini normal hazirlamistim, harika oldular. Normal bizim yufka borekleri gibi oldu. Arta kalan iki parca wraplade gozleme denedim tavada. O da pek guzel oldu, demek ki cig tortilla bulamazsak eggroll wraplerde bir alteratif olabilir :)

Ayrica aksam farkli bir firinda makarna denedim ve harika oldu. Belki sizler biliyor ve yapiyorsunuzdur ancak ben kafama gore uyduraraktan yaptim . Kiyma ve makarna sosu ekeldim normal harca. Icine birazda peynirle super oldu.

ipekinIL
evet MLA-- bu sefer citir citir oldu, her kat ayri ayri pismis. Sekerini biraz daha az koyacagim bir dahaki sefere, 2 1/3 c. koymustum, 2 yeter, fazla tatli geldi bu sefer. Firini da 300'de birakmayi dusunuyorum. Zaten sadece son 5 dk 350 yapmistim, gerek bile yokmus. Yagini firca ile surmeyi dusundum ama yufkalar cok ince ve hemen yerinden oynuyor diye cok kurcalamak istemedim. Bir dahaki sefere ona da dikkat edilecek! Genel sonuc; fena degil, gevrek ve tatli. Gercek baklavaya daha cok benzemis bu sefer.

ipekinIL
MLA--seninki ne kadar zamanda pisiyor 270 derecede?

ipekinIL
Bu aksam menude hindi burger ve grilled zucchini vardi. Kabak izgarada super oldu, incecik korpe idiler zaten, boyuna kesip pisirmeden once biraz marinade ettim (zeytinyagi, tuz, biber, italian seasoning, sarmisak tozu ile).

Kofte harcini biraz farkli yaptim bu sefer, sonuctan cok memnun kaldik. Iki silindir hindi kiymasi (toplam 2 lbs yani), bread crumbs, az sirke, ketcap, Worchestershire sos, az hardal, az limon, baharatlar (tuz, biber, kimyon, paprika, sarmisak tozu, sogan tozu). Hamburger gibi buyuk pattyler yapip izgarada pisirdim. Once kabaklari sonra kofteleri. Kofteleri durtelerken bir de parmagimi yakmasaydim cok iyi olacakti! Ice pack ile dolasiyorum hala.

Peppermint
basit ve kolay pumpkin'li tarifler ariyorum. daha cok tatli, kek turu. :)

kwerime
quote:Originally posted by: basakdefne
arkadaslar kucuk bir kavonoza iki kere yaptim.yaklasik bir hafta sonra hazirdi nerdeyse lahana tursum.kari koca iki gunde bitirdik biz. icine suyunu tuzunu bolca sarmisagini pul biberini defne yapragi 4-5 adet bir de 2 corba kasigi sirke ekledim o kadar... him bir de havuc ekledim icine dilimledim.

kavanoz serin ve rutubetsiz isik almayan bir ortamda daha guzel oluyor. yaklasik 1 hafta -10 gunu bulur.

ipekcim limon sanki biraz eritiyor gibi geldi bir sefer oyle denedim de pek memnun kalmadim.

annem salatalik tursununa koyardi limon, dereotu. nohut 10-15 adet bilmiyorum niye ?

ama lahanaya koymadim ben

nohut tursunun cabuk olmasini saglar,bir cesit hizli mayalanma...benim annemde ananemde hep koyarlar..

Mylittleangel2006
ipek nasil oldu sekeri doktunmu...firindan,firinada fark edebilir bence pisirirken 300 u gecme derim ben....birak pissin yavas yavas dayanamadinmi :D birde baklavanin butun islemi bittikten sonra yagi firca ile surersen baklavanin uzerine daha guzel kizarir heryerine bulasmas olur..baklava birden kizarirsa kizarma seklide bir garip olur yavas kizarana nazaran yani...insallah guzel olmustur....

ceronimo
07 11 2006, 18:00
Incig, senin turta tarifini gormemisim ben. Amerikan tarzi turtalar fazla ic malzemeli oldugundan bana biraz agir geliyor. Senin tarifte oyle miydi? Ama kek tarifini ilgiyle bekliyorum - cevizli/uzumlu keke takmis olan annem ve esimi baska bir kek yapmam icin izin vermeleri konusunda iknaya calisiyorum. Biktim hep ayni seyi yapa yapa. Belki senin kabakli kekle akillarini celerim :)

ceronimo
Pepper, annemin tarifinin ve vaktinde portakal agacinda gordugum tarifin karisimi mi bilemiyorum, aklimda kaldiginca yapiyorum, cok kolay ve lezettli:

4 yumurta, 1 bardak seker, 1 bardak siviyag, 1 bardaktan 1 parmak az yogurt, 3 bardak un, 1 paket kabartma tozu, 1 paket vanilya, cero bol malzemeli sevdiginden 1.5 avuc uzum ve 1.5 avuc kirik ceviz. Anneme gore bu kek kolay kek o yuzden sekerle yumurtayi telle az bir cirpip ustune tum malzemeyi katip tekrar cirpar ve pisirisen harika oluyor. ben yinede mikser kullaniyorum, unu eliyorum, sivilarla katilari ayri karistiriyorum.

Shiloh, bir shakera koy buzu, ustune bol cin az vermut, calkala ve martini bardagina dok (shaker'in suzgecinden gececek, buz shakerda kalacak). gin ve vermut oranini damak tadina gore ayarlayabilirsin. Belki diyeceksin ki o kadarini bende biliyorum, oran ver - valla arkadasimin kullandigi oran benim burnumdan dumanlar cikmasi onun disinda hic olcmedik. Pepper'in dedigi gibi yesil zeytin atabilirsin, pickeled onion atanda var. Klasik martini tarifi istedigini dusunerek bunu yazdim ama arkadasim vaktinde bir apple martini yapmisti bize, tadi halen damagimda.

ipekinIL
Dun geceki izgara kabaklari cok sevince hizimi alamayip bu gece de kalanini yaptim, yine cok guzel oldu. Bir de yine izgarada portabella mushrooms.. mantarlarin uzerinde en zon bir dilim peynir eritip sandvic yaptim. Bir de roasted red peppers (bu hazirdi yalniz), cok iyi gitti. Sirf sebzeyle rahat yasarim herhalde, hem leziz, hem hafif, midesine oturmuyor insanin.. uzerine de baklavayi ihmal etmedim tabii. ;)

ipekinIL
9-5 ofis isleri bana gore de degildir ama ben 'ev kusu' da degilim, surekli bir arayis.. gonlume gore bir home-based business kurabilsem keske, en guzeli o olacak..

Peppermint
incig, PUMPKIN CAKE

cero, cevizli/uzumlu kek tariflerini

yazarsaniz cok memnun olurum.

:)

Peppermint
tam emin degilim ama Martini bardagina kirik buz parcalari konur. uzerine bardak agzindan 1-2 parmak alta kadar Martini koyup, suslemek icin kurdana batirilmis yesil zeytin eklenir. kurdanin zeytinli tarafi ickinin icinde olacak tabiki. :)

Peppermint
cero, kek tarifin icin cok tesekkur ederim. bugun yarin denemeyi dusunuyorum. bu arada kek kalibi markasi olarak ne kullandigini link olarak yazarmisin?

incig, seni yordum. tesekkurler pumpkin pie tarifini arayip buldugun icin. ama oncelikle kek tarifini yaziyorum deftere. bu aralar kek krizim tutuyor da. kis geldigi icin mi nedir? :) tarifindeki evoporated milk nedir, ne ise yarar? yani marketlerde goruyorum da hic almadim.

Peppermint
incig, cok tesekkurler bilgiler icin. senin kullandigin kek kaliplarinin linkini veya resmini gorebilecegim bir adres varmi? :)

bu arada konuyla alakasi yok ama imza kisminda rehber oldugunu goruyorum. burada da rehberlik yapma hakkin var mi veya brove almak gerekiyor mu yada burada calisiyormusun diye sorayim? :)

ACC
Incig, bende ev kusuyum. Hic calismadim gerci ama yinede evde olmayi ve arkadaslarla birseyler yapmaya bayiliyorum. Zaten calisamam asabiyim :D hakikaten yani sinirli bir tipim oyle sakin bir yapim yok, eminim calissaydim 3.gunde sepetlerlerdi beni :)
Sucuk olarakda, yorukoglunun sucuklarini tavsiye ederim oyle kuru,eksi degil.ben hep tasteofturkeyden alisveris yapiyorum bir sorunum olmuyor.

shiloh
Bayanlar konumuz yemek tarifi ama ben MARTINI tarifi ariyorum. Bana yardimci olabilecek var mi aranizda?

blt_dnz
Burada bol bol bulursun, tikla (http://www.swankmartini.com/martini_recipes.htm)

incig
quote:Originally posted by: Peppermint
basit ve kolay pumpkin'li tarifler ariyorum. daha cok tatli, kek turu. :)

Peppermint--daha onceki sayfalarda basit bir PUMPKIN PIE tarifi yazmistim. Onu bulabilirsin. Libby marka pumpkin puree ile yapiliyor.

Bir de gecen hafta ilk defa yine 1 kutu pumpkin puree ile PUMPKIN CAKE yaptim, super oldu. Herkes cok begendi. Artik onu devamli yapmayi dusunuyorum.

Istersen kekin tarifini yazabilirim. Pumpkin pie'yi belki yapmayi zaten biliyorsunuzdur. Cunku daha once onu yazdigimda kimsenin sesi solugu cikmadi. Ben de dedim ki demek herkes biliyor bu tarifi.

Kofte yaparken ben ekmek kirintisi yerine saf kepek kullandim. Kofteler daha bir tokluk kazandi.

incig
Peppermint--Daha once buraya yazdigim pumpkin pie tarifini zor da olsa buldum ve tekrar buraya kopyaliyorum. 16.sayfadaymis. :)

Bu kabak tarti, LIBBY'S marka 100% Pure Pumpkin'le yapiliyor. Arkasinda evaporated milk'in kullanildigi bir de pumpkin pie tarifi vardi. Rafta bu kutularin yaninda CARNATION marka evaporated milk de gorunce hemen aldim ve denedim. Enfes olunca, artik canim kabak tatlisi istedigi zaman bu pumpkin pie'dan yapiyorum. Isterseniz kutunun arkasindaki tarifi buraya yazayim...

PUMPKIN PIE icin gerekli Malzemeler:

3/4 cup sugar (Ben butun tariflerde sekeri cok azaltiyorum ve genelde esmer seker kullaniyorum)
1/2 tsp.salt
1 tsp.cinnamon
1/2 tsp.ginger (ben bunu koymadim)
1/4 tsp.cloves (ben bunu da koymadim)
2 large eggs
1 can (15 oz.) LIBBY'S 100% Pure Pumpkin
1 can (12 fl. oz.) CARNATION Evaporated milk
1 unbaked 9 inch deep-dish pie shell

Once firini 425 F'e isitin.

Sonra sekeri, tuzu, tarcini, ginger (zencefil) ve cloves'u (karanfil) kucuk bir kapta karistirin. Yumurtalar buyukce bir kapta karistirin. Buna pumpkin'i ve kucuk kaptaki seker-baharat karisimini ekleyin. Yavas yavas karistirarak ustune evaporated milk'i ekleyin.

Karisimi pie shell icine dokun.

425 F'lik firinda 15 dk. pisirin. Sonra sicakligi 350 F'e dusurun ve bu sicaklikta 40-50 dk. veya pie'in merkezine sokulan bicak temiz cikincaya kadar pisirin. 2 saat tezgah ustunde sogumasini bekleyin. Ya hemen yiyin veya buzdolabina kaldirin.

Afiyet olsun...

incig
Simdi de benim yaptigim PUMPKIN CAKE tarifini yazayim. Bir blogda (hangisi oldugunu not etmemisim yine) kabakli pasta tarifi vardi, yine pumpkin puree kullaniliyordu. Blog sahibi herhalde ABD'de oturuyor.
Onu ben kek cevirdim. Esinlenme oldu yani.. :)
Son derece guzel ve hafif bir kek oldu. Havuclu keke benzedi. :) Onu da sik yapiyorum.
Original tarifteki olculeri ve benim olculerimi yazacagim.

PUMPKIN CAKE:

-1/2 cup seker (ben 1/3 cup koydum, bana gore tam az sekerli ama siz 1/2 cup koyun)
-1/2 cup tereyagi (ben 1/2 cup siviyag kullandim)
-2 cup pumpkin puree (bu 2 cup tam bir ufak kutu ediyor, ben butun kutuyu kullanmis oldum)
-3 yumurta
-2 cup sut
-1 TK baking powder
-1/2 TK baking soda
-2 1/2 cup un (ben 3 1/2 cup un koydum)
-1 CayK tarcin
-1 CayK nutmeg (ben bunun yerine 1 TK pumpkin pie spice koydum)
-1 CayK ginger (zencefil yani, bende yoktu, koymadim)
-1 TK vanilya
Istege gore ceviz kirigi ve kus uzumu de eklenebilir. Ben bunlari da ekledim.

Once seker+yag mikserle cirpilir. Sonra pumpkin puree eklenir ve cirpmaya devam edilir. Bunlar karistiktan sonra, teker teker yumurtalar eklenir, cirpmaya devam...Daha sonra da sut eklenir, biraz daha cirpilir.
Baska bir kapta un+baharatlar+kabartma tozu+karbonat+vanilya karistirilir ve daha sonra bu un karisimi, yumurta+kabak karisimina eklenir; iyice karistirilir.
Sonra da 350F/180C'de 1 saat pisirilir. Cikarmadan kurdan testi yaparak icinin tam pisip pismedigini kontrol etmeyi unutmayin.

Afiyet olsun. :) Cok nefis oluyor. Esim bayiliyor. :)

Bugunlerde degisik malzeme katkili kek tariflerine ilgim var. Bugun de hindistan cevizli kek denedim, o da cok hafif oldu. Hindistan cevizi kek karisiminin icine konuluyor, disina serpilmiyor. Degisikligi bu. Bu yuzden ilgimi cekmisti blogda (yemek cini).

Bundan sonra deneme sirasini bekleyen nescafeli kek tarifi var. Burdaki bir turk tanidikta yedim ve cok hosuma gitti. Genel malzemeler ayni yukardakiyle sadece 2 YK instant nescafe ekleniyor. Bakalim benimki de guzel olacak mi? :)

incig
quote:Originally posted by: prophyria
esracik eggroll wrap nedir? walmartta kucuk kare halinde paketlerde satilanlar mi? yoksa buyukleri de var mi? borek yapmak istiyorum ama beceremiyorum :(

prophyria--Forum'da yenisin galiba, ha? Borek yapmak icin bu folderda her aradigini bulabilirsin. Basarili borek konusu burda cok ayrintili olarak konusuldu. Yapacagin sey, usenmeden oturup bu dosyada geriye dogru giderekj borek konusundaki mesajlara ulasmak. Cok uzak degil, daha yeni konusuldu cunku. Hadi kolay gelsin.

Ben de buyuk boy eggroll gordum Albertsons'da gecen gun. Ben de bir ara manti denemeyi dusunuyorum. :)

incig
incig, seni yordum. tesekkurler pumpkin pie tarifini arayip buldugun icin. ama oncelikle kek tarifini yaziyorum deftere. bu aralar kek krizim tutuyor da. kis geldigi icin mi nedir? :) tarifindeki evoporated milk nedir, ne ise yarar? yani marketlerde goruyorum da hic almadim.

Peppermint--pumpkin pie hemen bitmiyor diye ben de cok sik yapmiyorum onu. :) Japonlara falan gidecegim zaman bazen ondan yapiyorum. Ama pumpkin cake'i fena halde tavsiye ederim. Kisa zamanda tutkunu olabilirsin.

Evaporated milk hk.soruna gelince...Su anda dolabimda bir kutu var, onun ustunde aynen soyle yaziyor: Carnation evaporated milk is fresh, nutritious milk from which half the water has been removed. Yani kisacasi suyunun yarisi alinmis sutmus. Ama bu pumpkin pie tarifinde neden ille de bu evaporated milk gerekiyor, hic bir fikrim yok. Belki cok sulu olmasin diyedir, emin degilim.
Baska pumpkin pie tariflerinde de hep evaporated milk kullaniliyor.

VeryBestBaking.com'da bu sut ile baska tarifler de varmis.

Ben kek kalibi olarak genelde su aluminyum olan kaliplardan kullaniyorum. Ebatlarini seviyorum. Ne cok kucuk, ne cok buyuk. Misafirlige goturecegim zaman bazen 2 ufak aluminyum kaliba yapiyorum, birini goturuyorum. Cam ve teflon kaliplar bana buyuk geliyor yav. :)

incig
incig, cok tesekkurler bilgiler icin. senin kullandigin kek kaliplarinin linkini veya resmini gorebilecegim bir adres varmi? :)
bu arada konuyla alakasi yok ama imza kisminda rehber oldugunu goruyorum. burada da rehberlik yapma hakkin var mi veya brove almak gerekiyor mu yada burada calisiyormusun diye sorayim? :)

Peppermint--disposable demeyi unuttum yav. Su marketlerin baking kisimlarinda hep gordugun su disposable aluminium loaf pan'lerden bahsediyorum.
Disposable aluminium loaf pan (http://www.agiantpackaging.com/entree/4500.php)

Burda rehberlik yapma hakkim yok. Ben TR icinde yabancilara, ve sadece Japonlara rehberlik yapabilirim. Kokartim yani brovem Japonca icin sadece. Baska dilde yaparsam, kacak rehberlige girer.
10 yil Japonlara turist rehberligi yaptim. Yorucu is. Saatlerin belli degil, hala sistemde eksiklikler var, vs..ama cok severek yaptim, bir suru dost edindim Japonya'da.
Burda calismiyorum su anda. Aslinda ben evde olmayi cok seviyorum. Hep severdim. Okula ve ise hep soylene soylene gittim. Bastarehberlik icin evden cikarken de oyleydim, ama gittikce sevdim bu isi. Burolari sevmiyorum. :) ) Var mi boyle benim gibi ev kusu olmayi severn aranizda? :) ))

incig
Gecen gun TASTE OF TURKEY'den ismarladigim Apikoglu marka mild turk sucugunun tadi cok kotu geldi bana. Cok fazla eksiydi. Hic hosuma gitmedi. Aci sucuk da sevmem.
Acaba eksi olmayan hangi marka sucuk iyi burdaki online bakkallarin listelerinde olan sucuklardan? Bir bilgisi olan var mi?

incig
ACC--annem benim de ok sinirli oldugumu soylerdi eskiden.
5 yil Borusan'da calistim genel mudur asistani olarak, ondan sonra da 10 yil turist rehberligi yaptim.
Caliskan, gozu isinden baska sey gormeyen iyi bir elemandim, ama burolar hic bana gore yerler degil, hele basinda bir mudure rapor vermek zorunda isen...Sinirimden cok agladim Borusan'da... :)
Ve rehberlik kokartini alinca, gobek ata ata ayrildim ordan. :) Siki buro ve mudur kurallarindan sonra acik havada genelde kendi kendinin muduru olarak (ama bu seferde acenta var basinda cogu isine karisan) is yapmak cok hosuma gitti benim. 2 yil yaparim ancak diye rehberlige baslamistim, ama bir bakmisim 10 yil olmus. :) Evleninceye kadar severek surdurdum rehberligi.
Gunun birinde TR'ye dondugumuzde yine rehberlik yapmayi yine isterim. :) Bakalim artik. Insallah. Bu yuzden kokartimi elimde tutmak icin elimden geleni yapiyorum.

Demek Yorukoglu diyorsun sucuk icin, oyle mi? Bir de onu deneyeyim gun gelince bakayim. Taste of Turkey'in aldigi shipping benzerleri arasinda en dusugu cikti, biliyor musun? Siparis vermeden adini bildigim butun online bakkallarda son asamaya kadar gelip shipping ne tutacak diye baktim. TofT disinda hepsinde arti eksi 10$ civarinda tuttu shipping. Ama TofT'de sadece 7.95$ tutunca ayni tutar siparis icin dedim ki tamam bundan sonra burdan alacaz alacaklarimizi. :)
bir de www.hesaplibakkal.com varmis. Diger bir dosyada bahsetti bir arkadas. Site guzel duzenlenmis.
75$ altindaki siparisler icin 8.95$ shipping aliyorlarmis. Her sayfada yaziyor. Denenebilir belki bu da.

prophyria
herkeze merhabalar

esracik eggroll wrap nedir? walmartta kucuk kare halinde paketlerde satilanlar mi? yoksa buyukleri de var mi? borek yapmak istiyorum ama beceremiyorum :(

ipekinIL
09 11 2006, 18:00
Bugun canim soyle mis kokulu cay ve kek istedi, kek yapacak halim yoktu yalniz basagrisindan.. Cayimi ictim ama soyle mis gibi demli sekilde degil (esim caydanligi bulasik makinesine koyup halletmisti de)!

Cay tiryakileri var mi aramizda? Ben herhalde tiryaki sayilmam, hatta kucukken hic sevmezdim ama 'buyudukce' cok hoslanmaya basladim. Bu aralar da cok istiyor canim yine. Sizler caydanliklarinizi Turkiye'den mi getirdiniz hep? Ya da buradan alan da var mi merak ettim. Soye kahve makinesi gibi pratik bir cay aleti alsam mi diyorum. Su fena durmuyor; Tea maker (http://www.amazon.com/Sunbeam-HTM5-850-Watt-Hot-Tea-Maker/dp/B000C3S73W/sr=8-1/qid=1163217224/ref=pd_bbs_sr_1/102-4025703-1725709?ie=UTF8&s=home-garden). Kullanan var mi bu tip bir alet?

Soyle guzel, hafif ve pratik kek tarifleri de alalim, ne zamandir yapmadim ozledim..

Yarin da yemege davetliyiz, ne gotursem diyorum.. bir seyler yapsam mi yoksa almali mi.. yeni tanisacagimiz bir aile, yani esler birlikte calisiyor.. ya da cocuklara mi birsey gotursek.. kek mi yapsam acaba..

ipekinIL
Ispanakli kek ben de cok severim, bir ara cok yapiyordum, hatta Emre'nin dogum gunu pastalarindan biri de oydu.. havuclu kek de keza oyle, bu ikisi bizde de liste basi :) . Onlardan once de meshur islak kekim vardi, kakaolu. Soyle sade ya da farkli kekler yapmak istedim simdi.. hep severek yaptiginiz turden demirbas kekler..

yasenya
merhabalar
Uzun zaman oldu yazamadim biturlu.Esra kusura bakma aldigim eggroolun markasini yazacaktim, araya baya zaman girdi.. Hayat bi kosturmacadir gidiyor bizde. Bazen 24 saat yetmiyor bana vallahi..Cok sukur hic sikayetim yok. Saglik olsun yeterki..
Neyse Eggrool aldim yeniden. Manti yapmistim da cok begenmistim hani hatirlarsiniz.. Simdide borek yapacagim. Kullandigim eggrolun markasi Nasoya Eggroll Wraps. Marketlerde organik yiyeceklerin oldugu yerde satiliyor.. Manti icin oyle uzun uzun hamur acmaniza gerek yok. eggrolldan manti cok guzel oluyor.. Bide gozleme yapmayi deneyecegim yakin zamanda..
Oyle iste hanimlar..
Sayfayi bulmakta zorladim, taa asagilara kaymis..Kimse yemek yapmiyormu acaba bugunlerde: :)
Kalin saglicakla..
yasenya

ACC
IpekinIL, ben cay tiryakisiyim sanirim. Cunku sabah aynen Tr'deki gibi kahvalti olmak zorunda ve ogleden sonra cayimi icerim mutlaka hele birde arkadaslar varsa yada birimizde toplanmissak hic kacmaz :D . Ben kucuk caydanligimi netten almistim,buyugunude annecigim almisti gelirken cok iyi oldu kalabalik misafirim gelince hizir gibi oluyor valla malum biz Turkler caysiz dedikodu yapamayiz ;)
Tea maker guzel gozukuyor ama arkadasim, biliyorsun bizim caylar bekledikce demlenir ve koyulasir yani uzerine su ilave etmen gerekir bu tek parca nasil olur bilmem. Ama bayagi hos gozuktu gozume ne yalan soyliyim :cool:

Degisik bir kek tarifi istersen daha onceki sayfalarda ispanakli kek tarifi vermistim hem cok kolay hemde tadi ve goruntusu antepfistikli havasi veriyor kimse asla tahmin edemez ispakli oldugunu.
Yada havuclu kek yap o da cok kolay ve leziz.... Hadi kolay gelsin.....

esracik
10 11 2006, 18:00
Bir cay tiryakisi de benim. Evde surekli cay demlenir vaziyettedir. Icmezsem isim rast gitmiyor :) Ben de Tr'dan getirdigim orta boy bir caydanlik kullaniyroum ve ACC'ye katiliyorum cay bizim caydanliklarda guzel oluyor. Durdukca demlenmesi lazim malum :)

Peppermint
Bir cay tiryakisi de benim. Evde surekli cay demlenir vaziyettedir. Icmezsem isim rast gitmiyor :) Ben de Tr'dan getirdigim orta boy bir caydanlik kullaniyroum ve ACC'ye katiliyorum cay bizim caydanliklarda guzel oluyor. Durdukca demlenmesi lazim malum :)

esracik, bizim Turk yaprak caylari gibi var mi yabanci cay'lar? aldigin markalar neler?

rozy
Selamlar herkeze,

himm cay mi dediniz? Vallahi ben de tam bir cay tiryakisiyim.Hic vazgecemedigim bir icecektir.Florida nin sicaginda , esimin icmemesi bile beni vazgeciremedi bu aliskanligimdan.Simdilerde hamilelik dolayisi ile epeyce azalttim ama, yine de bir ogunumu mutlaka cay ile yiyorum.Kucuk bir caydanligimiz var , esim almis hazirdi yani.Ben de degisik cay turlerini harmanlayip , buyukce bir kavonoza dolduruyorum.Tek tip cay ile aradigim lezzeti yakalayamiyorum.Bir de mutlaka her demlemede 1 cay kasici tomurcuk kullanirim. Benim varan bardagi dedigim orta buyuklukte , Tr de cafelerde cok kullanilan bardaklarda icmeyi severim.En cok ozledigim se cay icme zevki olan dostlarimla cay icebilmek. Tr de iken annemle mutlaka 5 cayi keyfimiz olurdu.Cayi bos icmeyi de hic sevmezdik tabiki...Neyse boyle iste...

Simdi biraz daha buyuk boy bir caydanlik siparisi verecegim Tr den...Bir de cay tepsisi lazim.TR de ozellikle Pasabahce magazalarinda oyle guzel caydanliklar, cay tabaklari, bardaklari vardi ki ...Her gittigimde alacagim bolca....6 tane bardagim var sadece gozum gibi bakiyorum onlara....

Arkadaslar silikon kek kalibi aldim ve ilk denemem de kekim guzel olmadi.Hamuru biraz kati oldu galiba.Of ya keki tutturmak nu kadar zor olmamali.....Ununu ayarlayabilmek cok onemli sanirim ? Ne dersiniz? Tavsiyesi olan var mi?

incig
Ben de cay tiryakisiyim. Kendimi durdurmasam, bardaklarca icebilirim. Ama ben minik bardaklarda icsem doymuyorum. O minik bardaklar beni kesmiyor. Onlara tiryaki bardaklari denir ama benim icin degil. Ben buyuk cam bardakta (aida degil, DOGUS CAY'in bir zamanlar promosyon olarak dagittigi turen, kalin kulplu, tutusu cok rahat) iciyorum rengini gore gore. Mugda da icemem. Rengini gormem gerek. :)
Ben Turk cayiyla, Twinings Earl Grey'i karistiyorum. Enfes bir kokusu oluyor cayin. Gorumcem de cok begendi. O da bundan sonra karistiracagini soyledi bunlari.

Caydanlik olarak TR'den getirdigim Pasabahce marka altli ustlu cam setim var. O biraz buyuk ama. Hergunluk ise Japonya'dan bir japon demligi ve burda ROSS'ta buldugum kulpu oynak caydanligi ust uste kullaniyorum. Kulpu oynak caydanlik bulmak ne kadar zor burda yav! :)

Kek daha yeni konusuldu. Ben pumpkin kek tarifi vermistim daha yakinda. Cok hafif oluyor. Belki bir sayfa arkaya kaymistir. Gorumcem onu da cok begendi, tarifini not etti dun. Onun esi de hindistan cevizli kekimi cok begendi. Hindistan cevizli kekin (coco kek) tarifi yemek cini adli blogdan. Linki asagida:

COCO KEK tarifi (http://yemekcini.typepad.com/yemek_cini/kekler/index.html)

Denenmistir. Siddetle tavsiye edilir. Ben sekerini biraz azalttim. Sanki daha iyi oldu gibi.

ipekinIL
11 11 2006, 18:00
inci--ben de Earl Grey'e bayilirim, annemi de bir alistirdim yillar once, o da hep karistirir.

Bugun domates corbasi, kofte ve patates kizartmasi vardi menude. Ya su kizartma isinden harbi hic hoslanmiyorum, caanim koftelerim kapkara oldu resmen! Tadi yine guzeldi gerci ama goze pek hitap etmiyorlardi. Birden yuksek isida karardilar. Firindan sasmamak lazim herhalde, ya da cok kisikta mi pisirmeli anlamadim yahu! Sizler nasil pisiriyorsunuz kofteleri?

Kofteyi yine hindi kiymasindan ve normal kofte harcima ek olarak ketcap ve az Worcestershire sos katarak yaptim, pek guzel oldu lezzeti, tavsiye ederim.

Kek yapacaktim guya, esim benden once davranip sabah banana bread yapinca bana un kalmadi pek. Pek guzel olmus ama onunki de, ne zamandir ozlemisiz.

Peppermint
ipek'cim banana bread tarifini rica edecektim. :)

incig
quote:Originally posted by: ipekinIL
Bugun domates corbasi, kofte ve patates kizartmasi vardi menude. Ya su kizartma isinden harbi hic hoslanmiyorum, caanim koftelerim kapkara oldu resmen! Tadi yine guzeldi gerci ama goze pek hitap etmiyorlardi. Birden yuksek isida karardilar. Firindan sasmamak lazim herhalde, ya da cok kisikta mi pisirmeli anlamadim yahu! Sizler nasil pisiriyorsunuz kofteleri?
Kofteyi yine hindi kiymasindan ve normal kofte harcima ek olarak ketcap ve az Worcestershire sos katarak yaptim, pek guzel oldu lezzeti, tavsiye ederim.
Kek yapacaktim guya, esim benden once davranip sabah banana bread yapinca bana un kalmadi pek. Pek guzel olmus ama onunki de, ne zamandir ozlemisiz.

ipek--earl grey'e ben de yillar once Ist'da bir tanidik vasitasiyla alismistim. O gun, bugundur, pek severim o aromayi. TR'de ayni aromali Bergamotlu cay var biliyorsunuz. Ondan da alirdim ben orda.

Kofteyi ben turk usulu yapiyorum. Yani burdan yabanci sos veya ketchup falan koymuyorum. Ekmek kirintisi yerine son yapisimda kepek (bran) koydum, cok iyi oldu, daha tok tok oldular.
Kizartma da yapmam. Esim sevmiyor ve ben de o kadar yagdan rahatsiz oluyorum. Ben firinin isinmasini beklemekten de hoslanmiyorum aksam yemek saatinde. O yuzden Breadman marka panini grill'in alt ve ust kapaklari arasina bir kare firin tepsisi koyuyorum. Icine aluminyum folyo kapliyorum ve kofteleri onun icinde yapiyorum. Iyice sularini cekmelerini bekliyorum, ama kararmalarina izin vermiyorum tabii. Enfes oluyorlar.

Esinin yaptigi banana bread tarifini verir misin bir ara? Ben de bugunlerde bir banana kek denemek istiyordum zaten. Degisik keklere takmis durumdayim da. :) ) Az once de nescafeli kek yaptim. :)

esracik
12 11 2006, 18:00
Yasenya,
Bahsettigin markayi bugun walmartta bulamadim. Baska markete yolum duserse alip deneyecegim mantiyi. Ben benim aldigim amrka eggroll wraplerle her turlu borek yapiyorum, ve gozleme de dendim cok guzel oldu. Bugun sabahta tavada pratik borek denedim o da cok guzel oldu. Manti disinda kileri hallettim de bir de manti olsaydi :)

esracik
Inciq,
Verdigin linke baktim, guzel tarifler var, sagolasin. Benim aldigim marka eggroll wrapten manti olmadi . BAska marka bulursam ozellikle yasenyanin kullandigi markadan deneyecegim tekrar.

Ipek, kremayla kotu olmadi ancak biraz daha agir oldu tadi dogal olarak baklavanin. Ancak kesinlikle sobiyet gibi olmadi :) Ben de mercimegi cok severim. Kofteyi nasil yaptin Ipke? Benim tarife gore kiyas yapayim.

ipekinIL
Banana bread tarifini aksama esime yazdiracagim. Birden heyecanlandi soyleyince, senin tarifi istiyorlar diye. ;)

Ne zamandir canim mercimek koftesi istiyordu ve bugun yapmaya niyetlendim. Tabii araya bir suru is girdi (Emre'nin ishali, banyosu..) Neyse tam mutfaga dondum ki evde salca yok, ne domates ne biber! Sasirdim kaldim, mercimekleri de haslamistim.. Mecburen salcasiz yaptim ama sonuc hic fena olmadi. Kimyon ve paprikayi bolca tuttum. Taze yesil sogan ve ince kiyilmis marul ekledim sonunda. Uzerine de limon suyu.. iyi gitti.

Kirmizi mercimekten harc yapip burger turu yapan var mi hic? Yani kofte gibi kizartip? Mercimegi cok severim, degisik tarifler uretmek istiyorum.

ipekinIL
inci--Binnur'un sitesine benim de aylar once yolum dusmustu, guzel tarifler var. Baklavayi da kremali yapmis, bak esracik senin denedigin gibi.

inci--Verdigin banana bread tarifine baktim, bizimki sade; ceviz, uzum yok. Cok guzel oluyor, ama esine yaptiracaksin o zaman daha bir guzel oluyor. :)

ipekinIL
iste esimin yaptigi banana bread tarifi:

1/3 Cup Butter
1 Cup Sugar
2 Eggs
1 1/3 Cup Flour
1/2 Teaspoon Salt
1/4 Teaspoon Baking Soda
3/4 Teaspoon Baking Powder
3 Tablespoons Yogurt
2 Very Ripe Bananas

Preheat oven to 350(F).

Mash butter in mixing bowl until mostly smooth. Add sugar slowly mashing into the butter until sugar and butter are combined.
Add eggs, one at a time, whipping with fork until a creamy mixture develops.

Sift flour, salt, baking soda and baking powder and slowly combine with egg/sugar mixture.

Mash the bananas. Add yogurt and bananas to the batter.

Pour batter into greased/floured loaf pan. Bake at 350 for 45-50 minutes.

incig
Arkadaslar, yeni bir yemek blogu kesfettim. Kanada'da yasayan Binnur Hn'in sitesi Turk yemekleri acisindan cok zengin. Hamurislerini de buralardaki marketlerde de bulunabilen pratik malzemelerden yapiyor. Mantiyi ve su boregini, sizden de duydugum eggroll'den, talas boregini puff pastry'den, vs. yapiyor. Baklava tarifinde de guzel puf noktalari var.
Tavsiye ederim. Sizler de begeneceksiniz, eminim. Hemen bookmarkladim ben. :)

Binnur'dan Turk Yemekleri (http://www.turkishcookbook.com/turkce/)

incig
ipek'cim banana bread tarifini rica edecektim. :)

Asagidaki blogda bir muzlu ekmek-kek (banana bread) tarifi var. Ben buna gore bir yapip deneyecegim.
:)

Banana Bread Tarifi (http://hasirsepet.blogspot.com/2006/06/safranli-muzlu-ekmek-kek.html)

incig
Bahsettigin markayi bugun walmartta bulamadim. Baska markete yolum duserse alip deneyecegim mantiyi. Ben benim aldigim amrka eggroll wraplerle her turlu borek yapiyorum, ve gozleme de dendim cok guzel oldu. Bugun sabahta tavada pratik borek denedim o da cok guzel oldu. Manti disinda kileri hallettim de bir de manti olsaydi :)

esracik--Asagiya yazdigim yemek blogunda (Binnur'dan Turk Yemekleri) blog sahibi Binnur Hn. da eggrollden yapmis mantiyi. Bir bak istersen. Binnur Hanim Kanada'da yasiyormus. Herseyi pratik yapiyor. Baklava tarifi de guzel.
Ben de eggroll mantiyi deneyecegim. Sizin manti denediginiz eggroll'ler biraz genis olanlar mi? Markayi hatirlamiyorum benim gordugumun ama biraz buyukce karelerdi.

incig
ipek--banana bread tarifi icin tesekkurler. benim buldugum tariflerdeki olculer de asagi yukari ayni. Bir deneyecegim ben de. Sagol.

Benim aldigim eggroll hamurlari soyadanmis. Sanirim onlardan da manti olmaz. Ben pasa pasa onlardan spring roll yapayim, ha? :)

ipekinIL
14 11 2006, 18:00
Banana bread tarifinde vanilyayi yazmayi unutmus esim..

inci--kofteyi o sekilde grill'de yapman cok iyi ve pratik bir fikir.. Ben de Alton Brown'un bir programindan hatirliyorum, en iyi kofte firinda mini muffin pan'de yapilir demisti, denemedim ama daha.. mutfakta careler tukenmez tabii..

Kek yapicam da un, seker, yumurta oranlari her tarifte farkli tabii.. herkes favori kek tariflerini paylassa cok iyi olur.. ne zamandir yapmayinca unutmusum hangi tarifleri kullandigimi..

kwerime
ACC arkadasim bende bu tarifi cok seviyorum ama ben havuclari rendeleyip cig olarak sarmisakli yogurtla karistiriyorum,buda guzel oluyor,Berat'i optum.

yasenya
Merhabalar
Esra eggroll wraplari normal markette buldum ben. Organik sutlerin vs. oldugu bolumde.. Gercekten mantisi cok guzel oldu. Kirilma dagilma falan olmadi oncede dedigim gibi..Bende gozleme deneyecegim bakalim.. Esra herkes senin lezzetli baklavadan bahsediyor.. ben tarifini kacirdim. Hangi sayfada oldugu soyleyebilirmisiniz? Bide bu baklavanin icinemi yada serbetinemi bal koyuyorlar. Cok lezzetli oluyor ama tam tarifi bilmiyorum..Sizlerin bi fikri varmiydi acaba?
Mercimekli tarifelri bende bekliyorum cok seviyorum mercimek olayini cunki..
yasenya

hersheys
yasenya, esraciki tarifi burda:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
bu tarif Esracik'in :
Gönderme Tarihi: 07/06/2006 07:48 PM
Gönderen: esracik
Ipek, Benim yaptigim baklava cok kolay aslinda.

1 paket filo
2 cups su
2cups seker
1/2 cups bal
2 stick unsalted butter
ceviz ya da antep fistigi(bunun bir olcusu yok, ben goz karari ve bolca koyuyorum)

Once serbet hazirlanir. Seker, bal , su bir kapta orta ateste kaynatilir. Biraz koyulasinca serbet kivamina gelince ocaktan alinir ve birkac damla limon suyu damlatilir icine ve sogumaya birakilir. Filo doughlar uc kat olacak sekilde ayrilir. Ben cevizi iki ayri kata koyuyorum ancak tek kata da yapilabilinir istenirse. O durumda yari yariya ayrilacak . ILk kat filo doghlar tepsiye serilir.(Ben tam filonun ebatlarinda tepsi kullaniyorum.) Sonra bolca ceviz koyulur. Ustune ikinci parti filolar serilir ve tekrar ceviz serpilir araya ve en son filolarla cevizlerin ustu kapatilir. Bicakla istenilen sekilde kesilir baklava. 2 stick unsalted butter eritilip baklavanin ustune heryerine gelecek sekilde yayilir. 350 F onceden isitilmis firinda yaklasik 45-50 dakika pisirilir. Bazi firinlar daha hizli ya da yavas pisirebiliyor, o bakimdan arada kontrol etmekte fayda var. Ustu kizarinca firindan alinir, 5 dakika bekleyip tamamen sogumus serbet baklavanin ustune dokulur. Ben aksamdan yapiyorum ki tum gece baklava serbetini cekiyor ve ertesi gune hazir olmus oluyor.En son ustune ceviz ya da antep fistigi serpistirilerek servis yapilabilir.

Umarim karisik anlatmamisimdir. Ilk defa tarif veriyorum ya heyecanlandim

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

ben serbetine bal yerine seker koydum yani 2 kup su 2.5 kup seker.

birde arkadaslar ben gectigimiz hafta sonu serbeti soguk baklavayi soguk koydum ustelik oyle aralardan filan degil, boca ettim ustune, sonuc: simdiye kadar yedigimiz baklavalarin en citiri oldu, yalniz baklavalar sicak olmadigi icin o kadarda cok cekmiyor serbeti o yuzden biraz az yapmak lazim.

ACC
Dun yeni birsey denedim ve paylasmak istedim cunku arkadaslar cok begendi.

3-4 tane iri havuc
3-4 kasik zeytinyagi(kavuracak kadar)
2 dis sarimsak
yogurt(goz karari)
tuz,az tereyag, tatli pulbiber

Havuclar zeytinyaginda kavrulur,tuzu serpilir, ama renkleri degisinceye kadar fazla oldurmeden. Ve serviz tabagina alinir sogutulur. Uzerine sarimsakli yogurt ve tereyaginda kizdirilmis pulbiber dokulur, yarim saat dinlendirilir ve afiyetle yenir. Cok kolay ve hakikaten lezzetli. Mutlaka deneyin.

incig
quote:Originally posted by: ACC
Dun yeni birsey denedim ve paylasmak istedim cunku arkadaslar cok begendi.
3-4 tane iri havuc
3-4 kasik zeytinyagi(kavuracak kadar)
2 dis sarimsak
yogurt(goz karari)
tuz,az tereyag, tatli pulbiber
Havuclar zeytinyaginda kavrulur,tuzu serpilir, ama renkleri degisinceye kadar fazla oldurmeden. Ve serviz tabagina alinir sogutulur. Uzerine sarimsakli yogurt ve tereyaginda kizdirilmis pulbiber dokulur, yarim saat dinlendirilir ve afiyetle yenir. Cok kolay ve hakikaten lezzetli. Mutlaka deneyin.

ACC--Ben bunu yapiyorum. Yazin kayinvaldemde gordum. Sarimsakli havuc salatasi deniyormus. Ya da o oyle diyor. :) Esim cok seviyor bunu. Ben de sik sik yapiyorum burda. Hele o marketlerdeki minicik havuclar yok mu? Onlara bayiliyorum. Onlari para para dogruyorum ben, cok sirin gorunuyorlar yogurdun icinde. :)

Ben de Tahinli Ekmek denedim. Enfes oldu. Tarifi bir kac blogta gorustum. Yogurdland'dakini denedim.
Link asagida:

YOGURTLAND'den TAHINLI EKMEK (http://www.yogurtland.com/turkce/2005/04/17/tahini-breadtahinli-ekmek/)

Tel tel cok guzel oldu. Teyzem aynisini, ama tek kat tahinli hamurdan yapiyor bu tarifi. NOKUL deniyor buna Isparta'da. Rahmetli dedem cok severdi. Teyzemin Ramazanlarda sahurda 1 no.lu yiyecegidir. :)

2 paket kuru maya ve kepekli un da kullandim. 8 ekmek cikti tarifteki malzemelerden. Bakalim nasil bitirebilecegiz bunlari? :)

incig
quote:Originally posted by: yasenya
bakalim.. Esra herkes senin lezzetli baklavadan bahsediyor.. ben tarifini kacirdim. Hangi sayfada oldugu soyleyebilirmisiniz? Bide bu baklavanin icinemi yada serbetinemi bal koyuyorlar. Cok lezzetli oluyor ama tam tarifi bilmiyorum..Sizlerin bi fikri varmiydi acaba?

yasenya--bal serbetine konuluyor. Ben bal kullamadim. Ama seker-suyu birebir koymadigim icin benim baklava guzel olmadi. Cok yumusak oldu. Ben baska bir tip ogrendim. Hani firina koymadan baklavayi dilim dilim kesiyoruz ya. Iste serbeti (soguk veya ilik, tercihe gore) bu dilimlerin kesme cizgilerinden ve kenarlardan dokmemiz gerekiymis citir citir baklava olsun diye. Her tarafina dokmek dogru degilmis. Yumusak olurmus baklava. Binnur'un blogunda yaziyordu. Ruki de oyle diyor. Ben bundan snra yaparsam oyle deneyecegim bir de.

incig
quote:Originally posted by: ipekinIL
inci--kofteyi o sekilde grill'de yapman cok iyi ve pratik bir fikir.. Ben de Alton Brown'un bir programindan hatirliyorum, en iyi kofte firinda mini muffin pan'de yapilir demisti, denemedim ama daha.. mutfakta careler tukenmez tabii..
Kek yapicam da un, seker, yumurta oranlari her tarifte farkli tabii.. herkes favori kek tariflerini paylassa cok iyi olur.. ne zamandir yapmayinca unutmusum hangi tarifleri kullandigimi..

Ipek--valla ben son gunlerde buraya hep kek tarifi post ettim. Hepsini tekrar yazmak istemiyorum.
Kabakli kek, havuclu kek, yumurtasiz cayli kek, limonlu kek, kahveli kek, hindistan cevizli kek...Hepsi de cok guzel oluyor. Ben genelde 3 adetten fazla yumurta koymak istemiyorum. Onun icin fazla yumurtali tariflerden yumurta kesiyorum.

Onun disinda artik karbonat ve kabartma tozuna dikkat ediyorum. Soyle ki, Ruki.org'dan sorup ogrendigime gore (merakim kabardi ve neden bazen ikisi birden tarifte yer aliyor diye sordum),
karbonat tarifte asitli malzemeler yer aliyorsa mutlaka 1/2 tsp kadar mutlaka konmaliymis. Mesela sut, yogurt, portakal suyu, limon veya portakal kabugu rendesi, bal, cikolata, krem tartar, eksi krema, pekmez, elma suyu sirke, brown sugar, normal kakao (DUtch process degil)...Eger bunlardan biri veya birkaci tarifte varsa, tarifi asidini normalize etmek icin mutlaka karbonat koymak gerekiyormus. Tariflerde bu dediklerim varsa ve karbonat yer almiyorsa ben mutlaka ekliyorum artik.

Son zamanlarda neler neler ogrendim mutfak konusunda, buna oyle sasiyorum ki... ABD'ye gelmeden once bunlardan bihaberdim ben. :) )

Yemek cini bloguna sik bakiyorum. Ondaki kek tariflerinden hindistan cevizlisini denedim, cok guzel oldu. Asagidaki linkte kekler var. En altta bir temel KOLAY KEK tarifi var. Ordan hareketle siz baska malzemeler de ekleyebilirsiniz. Bu kolay kek tarifinde sut var ve karbonat yer almiyor mesela. Ben artik yeni bilgilerimle bu tarifi uygulayacak olsam mutlaka 1/2 tsp karbonat koyarim.

YEMEK CINI blogundan KEKLER (http://yemekcini.typepad.com/yemek_cini/kekler/index.html)

yasenya
15 11 2006, 18:00
Hersheys zahmet edip baklava tarifini kopyalamissin canimcim, cokk tesekkurler. Esra'nin eline saglik. bnede filonun boyutuna gore borcamda yapiyorum baklavayi.ben 3 cup seker ve 3 cup su ile yapiyordum. Serbeti biraz fazla oluyordu. Artik Esra'nin tarifine gore yaparim. Incig senin soyledigin serbeti kesiklerin aralarina dokme olayinida deneyecegim. Bakalim citir olacakmi.. Ben baklava olayina bayiliyorum. genelde serbetli tatli pek yemiyorum ama baklava ayri. Gecen hafta yapmistim esim ile yaristik resmen kim daha cok yiyecek diye.. Calorisi cok yuksek ama cok lezzetli malesef..

Duduklu tencere hakkinda ne dusunuyorsunuz acaba? Fikirlerinizi yazabilirmisiniz rica etsem? Ben bugune kadar duduklu tencere kullanmadim. Cocuklugum da evde duduklu tenceremiz patlamisti.Sanirim buyuzden duduklu tencere almaya cesaret edemedim hic..
Ben CREUSET tencere kullaniyorum normalde.. Biraz pahali ama gercekten cok kullanisli. Teflon tencerenin zararlarini eminim sizlerde duymussunuzdur. Hayatimizi riske atmayalim. Neyse konuya doneyim. Duduklu tencere alsammi almasammi sizce? Aslinda evlilik yildonumumuz buayin sonunda. Esimde hediye olarak alicak ama ben cok emin degilim. Kullanisli degilse almak istemiyorum. Fikirlerinizi paylasirsaniz sevinirim..
yasenya

ceronimo
16 11 2006, 18:00
Bende Idil'e Adashin geldi darisi basina demeye gelmistim meger kendisi bu aralar kayipmis. Idilll ses ver hadi, gezide misiniz?

ceronimo
Sen iyi olda seker Idil, istersen ara sira yaz :) Yok yok, daha cok yaz, ozleriz.

Ipek, esinin muzlu ekmegini deneyecegim bu haftasonu (firsat birakirlarsa), icine birazda ceviz atayim diyorum. Bu ara herseye ceviz katmak istiyorum :)

ceronimo
Ipek, yemek forumunda vaktinde Balkabagi tarafindan yayinlanmis bir kek tarifi vardi, denemistim ve cok guzel olmustu. Senin icin kopyaliyorum buraya:

cikolatali KEK: 5 yumurta 1 su bardağı tozşeker 1+ ¾ su bardağı buğday unu 1/ 2 su bardağı sıvı yağ 3/ 4 su bardağı irice doğranmış sütsüz çikolata ( 100 gr) 1 çay kaşığı tepeleme baking powder 1 çay kaşığı vanilya 2 çay kaşığı limon kabuğu rendesi Yapılışı: 1. Yumurtalarla şekeri, koyu krema haline gelene dek mikserle çırpın. 2. Yumurtalı karışıma önce sıvıyağ, sonra da vanilya, limon kabuğu ve kabartma tozu katılmış unu azar azar ekleyip, tahta kaşıkla karıştırın. Çikolatayı serpiştirip hafifçe altüst yapın. 3. Ortası delik bir kek kalıbıyla küçük, uzun bir kek kalıbını yağlayın. Yukarıdaki karışımı kek kalıplarının ¾' üne çıkacak kadar doldurun. 4. Orta ısılı fırında 45-50 dakika pişirin. Kek kalıbını fırından çıkardıktan sonra 5 dakika ıslak bezin üzerinde bekletin. Bıçakla kenarlarından sıyırarak keki ters çevirip bir tabağa aktarın.

Bu da ikinci tarifiydi, bunu denemedim gerci:

CIKOLATALI KEK ( NO: 2 ) : 2 adet yumurta 2 bardak pudraşeker 2 su bardağı buğday unu 1 çay kaşığı karbonat ½ çay kaşığı tuz 100 gr ( ½ bardak) eritilmiş margarin veya ayçiçek yağı 1 bardak süt 100 gr sütsüz çikolata( 10 adet madlen) 1 yemek kaşığı rendelenmiş limon kabuğu Yapılışı: 1. Yumurtanın akını ve sarısını ayırın. Yumurta aklarına biraz tuz koyup mikser veya telle çırpın. Sertleştiği zaman şekerin yarısını eleyip karıştırın. 2. Kalan pudraşekerini, un ve karbonatı bir kaseye eleyin. Limon rendesi, eritilmiş yağ ve sütün yarısını katın. Mikserle 1 dakika çırpın. Ya da spatula ile 150 defa karıştırın. Kalan sütü ve su buharı üzerinde yumuşatılmış çikolatayı, yumurta sarısını koyup 1-2 dakika karıştırın. 3. Evvelce hazırladığınız merengi yukarıdaki karışıma yedirin. 4. Kare veya yuvarlak bir kalıbı yağlayıp unlayın. Karışımı içine boşaltın. Orta ısılı fırında 45-50 dakika pişirin

esracik
Yasenya,
Insallah begenirsin baklavayi. Firinin hizli pisiriyorsa isisini dusuk tutup pisirebilirsin. Ben 350 de pisirince citir oluyor ama birkac arkadas ara katlarin pismediignden yakinmisti. Duduklu tencere ben de hic kullanamazdim ta ki tefal clipso alana kadar. Ben Tr dan almistim ancak burda da sears ta ilk geldigimde gormustum. Tum tefal tencerelere uyuyor kapagi, bir dugmeyle acip kapiyorsun . Alarmli timeri da var. Icinde basketla geliyor, tencerenin yari noktasinda bu baskete tutan tumseklikler yapmsilar. Boyleleikle steam cook yapabiliyorsun. Yani cok kullanisli bir duduklu tencere, eskileri ben acip kapayamam bile.

esracik
Yasenya,
Ben clipsoyu Trdan almistim. Set seklinde almistim, bir buyuk boy duduklu tencere bir de kucuk boy tefal tencere olarak. 3 bucuk sene once yalan olmasin ama 350 -400 milyon gibi birsey vermistim. Kapak kismi tum tefallere oldugu icin kucuk boyda brown rice falan yapiyorum, dolma sarma bile pisirdim 10 dakikada.Be cok memnunum, gayet lezzetli oluyor. Hele balik harika oluyor. Eskiden grill yapardim hep , ancak artik hep steam yapiyorum ve inanilmaz lezzetli oluyor. Balik cok sevmeyen esim bile yiyor birazcik.

Idilcim,
Sesini duymak ne guzel. Benim de aklimdaydin , merak etmistim ama iyi olmana sevindim. Varsin mesguliyetten olsun yazamaman, iyi olunda enisteyle :)

esracik
Yasenya,
Ben ilk geldigim donemlerde benim duduklunun bir kucuk boyunu searsta gormustum, istersen bir bak, ay da web sitelerine bak.

ipekinIL
Dun sade/kakaolu kek yaptim, pek guzel oldu.. insanin kendi kekiyle cay sefasi baska oluyor ama di mi..

idil66
Ben burdayim canim arkadaslarim :D Carcabucak okuyup cikiyorum ... nedense yazmaya pek vaktim olmuyor ... belki de tembellik desek daha dogru :(
Bir de bu dosyanin inanilmaz dayanilmaz cekiciligi de cabasi :) :)
Ama nihayetinde ben cok iyiyim .. hatta calisma saatlerimi haftada 45-47 saate dusurdum. Biraz da onun saskinligi var galiba uzerimde!!!

Cerocum ... gozunuz aydin .. Idil'cigin sonunda geldi :) Cok sevindim. Benden mutlaka selam soyle :) Maalesef seyahette degiliz :( Gecen haftasonu yaptigimiz Seattle kacamagini saymazsak. Tamami ile kislik alis-veris durumuydu. Sizin memleketin ucuzlugunu bir kere daha yasamis, gormus olduk!!!... sinirden de catladik azicik ;)

Hepinizin keyfi yerinde umarim ... bebisler buyuyorlar resimlerden takip ediyorum da ... hepsi cok seker coooooook ....

Yazmaya calisacagim ... hem de daha sIk.

Peppermint
bu aksam esim arkadaslariyla sauna keyfi yapmaya gitti, ben de mutfaga girip su benim mayasiz pizzayi yapayim dedim. simdi firina koydum. sen de sormustun ipekinil. tarif soyle:

1 su bardagi yogurt
1 cay bardagi siviyag
1 yumurta
1 paket margarin ( 1 stick yada daha az da kullanabilirsiniz. ben yarim stick kullandim )
1 cay kasigi tuz
aldigi kadar un

butun malzemeleri karistirip yogurup firin tepsisine yayiyoruz. hamurun kivami ele yapismayacak sekilde olmali. uzerine cukur bir kapta 1-2 yemek kasigi domates veya biber salcasini su ile cozup kekik ekleyip bu karisimi hamurun uzerine yayiyoruz. uzerine rendelenmis kasar, mozarella vs. peynir ilave edip, istedigimiz malzemeleri ekleyip pisiriyoruz.

yapimi cok basit ve kolay. afiyet olsun.

kwerime
yasenya bende duduklu tenceremi burdan aldim,Turkiyedeyken FISHER'in duduklu tenceresini kullaniyordum,harikaydi.burda da dillards dan fagor diye bir markanin duduklu tenceresini aldim 50 dolara :)
tefalin herseyi harika, benim tum tencere ve tavalarim tefal,duduklusunu burda bulamadim,o yuzden fagoru aldim,ama eger bulursan veya agir olmaz ben getiririm Turkiyeden diyorsan tefali alirsin,benim onu tasimaya gozum kesmedi acikcasi. fagorun calisma sistemi tefalle ayni,duduk falan yok kisaca,et yemekleri bile 30 dakikada hazir oluyor..

yasenya
Esracik baklava eminim cok guzel olacak. Tariften belli zaten. Benim firin cok iyi pisirir. Bende senin gibi 350 de pisirecegim..
Duduklu tencere konusunda yazdiklarin icin sagol..Bende alirsam Teffal clipso dusunuyorum..
Acaba yemekleri kisa surede pisiriyormu?yemeklerin lezzeti nasil oluyor?Bide sen nekadar paraya almistin? Cevabin icin simdiden cokkk tesekkurler..

Buarada Idil nerelerde arkadaslar?Sesi cikmiyor. Insallah hayatinda hersey yolundadir..
yasenya

yasenya
Kwerime duduklu tenceyi internetten bulurum diye dusunuyorum. Bende alirsam Tefal'in duduklusunu alacagim.. Biraz once Amazon'a baktim Tefal'in duduklusu yok kalmamis.. Baska yerlere bakmak lazim artik. Turkiye'den getirme olayi yas biraz.. Hem cok agir hemde bisure Tr.ye gitmeyi dusunmuyorum.. Cocuklar buyuyene kadar yanii.. Iki minikle gitmek cok zor benim icin..
Sagol fikir icin.. Ben biraz daha arastirayim..
Yasenya

incig
Dun ben de tam idil nerde diyordum ki, siz sormussunuz zaten... :) ) Iyi olduguna sevindim ben de idil, yoklugun farkediliyor dosyada.

Ben de butun kek tariflerine tarifte olsun olmasin otomatikman ceviz + kus uzumu koyuyorum hep. :)

Benim banana bread biraz cokuk oldu bu ilk sefer. Herhalde ununu az koydum. Bir daha deneyecegim. Bu arada baska bir banana bread tarifinde gordugum tarcin da eklemistim, ama pek yakistigini soyleyemeyecegim.

esracik
17 11 2006, 18:00
Manti hamru nasil yapilir bir tarif alabilir miyim? Ve bu manti hamurunun icine sebzeli falan karisimlar yapip koysak olur mu acaba?

esracik
18 11 2006, 18:00
Sagol inciq, annemden aldim tarifi ve yaptim mantiyi.m Niye gozumde bu kadar buyutmuum anlamadim, cok kolaymis aslinda. Sarmasini cabuk yaparim zaten, acmasida cok zorlamadi beni. Yanliz oglum icin yapinca icine sebze de koydum ve super oldu. Bir de hamurunu wheat le yaptim.

Peppermint
esracik, anneciginin manti tarifini alabilirmiyim? :)

incig
Manti hamru nasil yapilir bir tarif alabilir miyim? Ve bu manti hamurunun icine sebzeli falan karisimlar yapip koysak olur mu acaba?

esracik--manti acmisligim yok. Ben kivirmayi severim. Anneannem Kayserili olmasina ragmen acmayi ogrenemedim. Oyle incecik hamurlar acardi ki anneannem. Hala gozlerimin onunde yapisi. Onun gibi koreografik hareketlerle hamur acan kimse gormedim hayatimda.
Ben eggroll hamuru ile bir deneyecegim. Bir de from scratch yapmaya calisacagim bir ara. O kadar buyuk hamur acmama gerek yok diye dusunuyorum.
Neyse...Asagidaki bloglarda manti hamuru tarifi gozume carpmisti. Linkler asagida:

Tarcin'in Mutfagi'ndan MANTI (http://www.tarcininmutfagi.com/tarcininmutfagi/2005/06/trk_mutfann_sul.html)

Bengisu'dan MANTI Tarifi (http://yemekler.blogspot.com/2005/10/mant.html)

Burda da var manti tarifi, ama biraz altlarda kalmis. En ustte de yufka mantisi var.

YEMEK GUNLUGUM'den HAMUR ISLERI SAYFASI (http://yemekgunlugum.blogs.com/yemek_gunlugum/hamur_isleri/index.html)

Kolay gelsin... :)

esracik
19 11 2006, 18:00
Pepper,
Hamuruna sadece yumurta, su ve un koydum(tuz koymadim oglum yiyecek diye, bir de unu wheat kullandim) , icinide kiyma, sogan , karabiber, cok az salca, cumin, tuz(ben koymadim, maydonoz(ben donduracagim icin koymadim) sari ve yesil kabak rendeledim(bu da benim uydurmam) . Hamuru cok ser olacak sekilde uzun uzun yogurmak gerekyor. Ozlestikten sonra ben icini hazirlayana kadar dinlendi hamuru ve mantiyi yaptim. Hamuru icin kullanilan unun cok iyi olmasi gerekliymis. Benim ki wheat oldugu icin, texture olarak farkli oldu cunku ahtirliyorum annem yaptiginda nasil oldugunu. Ama sonuc harika oldu.

ipekinIL
cero--banana bread denedin mi, nasil oldu?

Ben de ne yapsam diyorum simdi ama midem felaket bugun. Dun gece ciktigimiz yemek bozdu felaket, hala duzelemedim. Bu halde birsey yemeye de korkuyorum. Canim 'bland' seyler istiyor, peynir ekmek turu. Pogaca iyi olur aslinda soyle cayla.. mayasiz tarif bulmam lazim.. eskiden yaptiklarimi unuttum ne zamandir yapmayinca! Soyle iyi bir yemek dosyasi hazirlamak lazim aslinda, denenenler, denenecekler vs. de vakit nerede..

Peppermint
esracik, su senin mantiyi tam olculeriyle bir anlatirsan cok sevinirim. denemeyi dusunuyorum baklavan gibi. :)

yasenya
Esra senin baklavayi haftasonu misafirlerime yaptim.. Herkes cokk begendi ve tarif istedi benden.. Ozellikle Tim (esim) bugune kadar yaptigim en guzel baklava oldugunu soyledi. Bu sefer serbeti tam geldi.. Lezzeti ve kivami yerindeydi gercekten..Cokk tesekkurler tarif icin..
yasenya

esracik
20 11 2006, 18:00
Yasenya,
Cok sevindim sonucun iyi olmasina. Benim de o tarifle sonuclarim iyi olur hep. Afiyet olsun size.

Peppercigim,
Ben hamuruna yaklasik 3 su bardagi(bizim turk su bardaklariyla) un, 1 yumurta kullandim. Tuzuda goz karrai atmak lazim sanirim ben atmadim tuz cunku. Suyunu az az ekleyerek iyice yogurmak lazimmis hamuru. Ozlesmesi icin ve dedigim gibi unun iyi kalite olmasi cok onemliymis.HAmurunda acmadan once dinlendirmek lazimmis. Yaklasik 1 pounds kiyma, 1 orta boy cok ince dogranmis sogan, bol kimyon, karabiber ve cok az tuz, hemen tuketilecekse maydonoz ve cok az biber salcasi ekeldim ve yogurdum. Salca istege bagli ekleniyor sanirim. Benim hosuma gitti. Ici az gelirse ekleme yapabilrisin, cok gelirse kiymayi baska sekilde degerlendirebilirsin sonradan. Ben sebzede koydugum icin tam miktar belirtemeyecegim. Umarim sonucun seninde iyi olur. Biz cok begendik.

zomby
21 11 2006, 18:00
Esracigim bende uzun bir sure aramistim hatirlarsan irmigi.Arizonaya gittigimizde Turk mallari satan bir marketin baharat un falan satan yerinde bulmustum.Ismi Semolina diye geciyor.

ceronimo
Annem yine mi bilgisayar basindasin demeden kisaca yazivereyim:

IpekIL, henuz banana bread yapamadim, evde muz yoktu ve kardesimde cikolataaaa deyince gecen haftasonu cikolatali kek yaptim. Bu haftasonu yapmak istiyorum.

Ama ondan degilde ekmekten bahsetmeye geldim. Pazartesi baslayip dun aksam pisirdim, mmmmmm guzel oldu, cokta basit ve ev ahalisi bayildi. Tarifini bir genis zamanda yazarim ama dayanamazsaniz NTtimes'da No Knead Bread diye aratirsaniz bulursunuz.

esracik
Selamlar,
Etimek tatlisi yapacaktim yarin icin ancak markette etimek gibi birkac sey gordum emin olmadigim icin alamadim. Etimek hangi adla satiliyor? Bir de irmigin ingilizcesi nedir ve markette hangi bolumde bulunur? Cok tesekkurler simdiden cevaplar icin.

esracik
Zombycigim,
Cok sagolasin , ben de Arap marketten buldum, ancak degisik bir goruntusu var. Bizim Turkiye de kiler daha farkliydi bu aldigimdan.

Etimek nedir burda arkadaslar, acil ihtiyacim var yarin icin.

esracik
Inciq,
Tesekkur ederim bilgi icin, ancak sanirim gec oldu biraz :) Yarin heryer kapalidir simdi, aldigim semolinayla yapacagim etimek tatlisini. Etimek diye bir iki sey aldim ama ne oldugunu bilmiyorum. Insallah dogru almisimdir.

ipekinIL
Gecen aksam mayasiz ve sivi yagli pogaca yaptim, hem de tembel isi, uzunca durum gibi sardim 4 parca, pistikten sonra kesip yedik, hic fena olmadi.

Simdi de sari mercimekle ne yapsam diyorum, mercimek koftesi turu seyler geliyor aklima.. ya da ezme turu yapip yanina bulgur pilavi?..

ipekinIL
Haslanmis sari mercimekleri sebzeli bulgur pilavi ile karistirdim, gayet guzel oldu. Yalniz ben klasik soganli, biberli tur bulgur pilavi yapmadim, hatta domates bile koymadim! Usengeclik diz boyu su ara, daha dogrusu midem yeni duzeldigi icin daha cok 'bland' tatlar istiyorum hala..

incig
Etimek tatlisi yapacaktim yarin icin ancak markette etimek gibi birkac sey gordum emin olmadigim icin alamadim. Etimek hangi adla satiliyor? Bir de irmigin ingilizcesi nedir ve markette hangi bolumde bulunur? Cok tesekkurler simdiden cevaplar icin.

esracik--Etimek'in Ing.si gelmisyor su anda aklima. Gordum ama...

Irmik, bir semolina (ince tanecikli), bir de farina (daha kalin tanecikli) deniyor. Ben irmik helvasi yapmak icin farina kullaniyorum. CREAM OF WHEAT adiyla hot cereal'lerin bulundugu reyonda, onlarla ayni raflarda bulabilirsin. Farina bizim irmikle tumuyle ayni. Enfes irmik helvalari yapiyorum onunla ben. Tavsiye ederim. Mideastern bakkallarda da semolina ve farinayi ayni rafta yanyana bulabilmen gerek.
Ben goruyorum bizim bakkalda her zaman. Kolay gelsin.

zomby
22 11 2006, 18:00
Esracigim ya bu buranin irmikleri hakikaten cok tuhaf.Ne kadarda olculu yapsam tatlilari civikimsi oluyor sinir etti kac tatlim ziyan oldu.Tam olcude yapma derim.Sutten fazla olsun irmik.Bizimkiler genelde tam tarifinde tutuyor burdakiler tutmuyor maalesef.
Etimek ise ben buldum hemde bizim Turkiyedekilerin aynini Asian markette bulmustum.Ama etimek tatlisini hep okurum tarifini hic yapmadim nasil oluyor guzelmi?Denemekte yarar var aslinda.

ceronimo
No Knead Bread (http://www.nytimes.com/2006/11/08/dining/081mrex.html?em&ex=1164430800&en=76eb8f7e188a6d2a&ei=5087%0A)

esracik
Zombycigim,
Irmikle tatli yapmicam, hic sevmem zaten irmik tatlisini :) Etimek tatlisi icin irmik lazimdi, yaptim simdi soguyor. Tarifi veririm bir ara, cok hastayim hemen yatiyorum.

esracik
Ben de blt-dnz in bahsettigi biscotte lerden kullanarak yaptim tatliyi, ayni olmadiysada yakin oldu tadi ve cok begenildi bugun.

ipekinIL
Etimek'in tam karsiligi var mi emin degilim ama benzerlerini bulup aliyorum bazen.. Burada ona en yakin Melba Toast var ama etimekten daha ince ve sert, tatli icin ayni isi gormez saniyorum. Bazen de Avrupa markalarin etimek benzerlerini buluyorum.. Marketlerin international bolumlerine bir bak, oralarda olabiliyor.

Peppermint
incig, evde farina yok semolina var. onlar yapsam olur mu bu rugi'nin tarifini?

esracik, etimek'e tekabul eden seyi ben de ariyorum 2.5 yildir ama bulamadim. :(

Nilya1973
incig,
vaktin oldugunda irmik helvasi tarifini payla$irsan sevinirim. Internetten bayagi tarif buldum ama hangisi iyi olur bilemedim, senin tarifini denemek isterim..

sevgiler
nilya

Nilya1973
incig,
tarifin icin cok mersi, tekrar yazdigin icinde ellerine saglik ,,, bu hafta icinde mutlaka deneyecegim. Ben de cok tatli sevmem, senin yaptigin gibi tutarim olculeri.
Turk marketinden aldigim semolina cinsi irmik var onunla yapsam acaba cok buyuk fark olurmu?
tekrar cok mersi
nilya

blt_dnz
Sevgili hanimlar, bulundugunuz yerlerin olanaklarini yada olanaksizliklarini bilemeyecegim ancak, marketlerin Fransiz, Alman ve Italyan yiyecekleri satan reyonlarinda 'etimek' i 'Biscotte' yada 'Biscotte toasts' adiyla yine bu ulkelerin urunleri olarak bulabilirsiniz. Kolay gelsin.

incig
quote:Originally posted by: Nilya1973
vaktin oldugunda irmik helvasi tarifini payla$irsan sevinirim. Internetten bayagi tarif buldum ama hangisi iyi olur bilemedim, senin tarifini denemek isterim..

selam. Ben de nette bayagi bir irmik helvasi tarifi aranmistim. Herkes biraz farkli yapiyor anladigima gore. Benim denedigim ve basariya ulastigim tarif www.ruki.org/Mutfagimizdan.htm'den. Bu siteyi biliyorsunuz, hep sozediyorum. Ama biraz karisik bir site, kitap gibi okunabilir ama. Neyse, ben orda buldum bu tarifi ve denedim. Harika olunca da devam ettim, baka da tarif aramadim irmik helvasi icin. aha once buraya yazmistim bu tarifi ama sanirim cok cok altlarda kalmis olmali. Simdi arayamayacagim. Yine yaziyorum:

Malzemeler:
-1 cup (250ml) zeytinyagi (Ben 1/2 cup kullandim)
-2 cups, 250 ml farina (Cream of Wheat)
-3 cup seker (Ben 1 cup kullandim)
-4 cups su (Ben 3 cups kullandim)
-Fistik, tarcin (istenirse)

Irmik tarifinde formul yukardaki sirayla 1,2,3,4 imis. Oyle diyor Ruki. Neyse, ben cok tatli sevmedigim icin kendime gore degistirdim olculeri.
Once buyuk bir tencereye yagi koy, atesi orta ac. Yag isinip da tutmeye baslayinca irmigi ekle, devamli karistir. Irmik yavas yavas acik akhverengiye donusecektir.
Atesi kis. Baska bir kapta kavurdugun fistiklari irmige ekle. Birlikte kavrmaya, karistirmaya devam et. Kavururken rengin koyuluguna sen karar ver.
Bu arada 1-3 cup sekeri suda erit ve 3-4 dk.kaynat.
Irmigi atesten al, karistirmaya devam ederek sicak surubu irmige dok yavas yavas. Tum sivi yok olmali.
Sonra ustunu bez ile ort ve 15 dk. buhari emmesi icin bir kenarda dinlendir.
Sonra da buzdoabinda muhafaza ediyorum ben. Soguk soguk cok guzel oluyor yerken.

Afiyet olsun. :)

incig
Turk marketinden aldigim semolina cinsi irmik var onunla yapsam acaba cok buyuk fark olurmu?

Valla, ben hic semolinayla denemedim. Ama her halde olur. Sadece daha ince tanecikli olmasi imis farki ikisinin. Bir dene bakalim.

Etimek benzeri peksimetleri galiba bizim Suriyeli bakkalda cay biskuvilerinin yanlarinda gormustum diye hatirladim simdi. Ingilizcesi ne ola ki? :)

xvayzed
26 11 2006, 18:00
kwerime, evet dogru. isin sirri kisik ateste cok uzun sure pisirmekte. pisince servisten once tereyagda pul biber yakip dokersen guzel olur.

kwerime
arkadaslar keskek tarifi bileniniz varmi?
simdiye kadar buldugum tariflerdeki malzeme
dogme(yarma)
sogan
et yada tavuk eti
bunlar dogrumu?

ACC
kwerine, evet o malzemeleri xvayzed'in de dedigi gibi pisir ve uzerine(ben Izmir'liyim) ayri yerde pisirdigin bol salcali etli nohutu dokup ye. Ohhh afiyet olsun.

Sen Adana'liydin degilmi? Cok sasirdim keskek sormana cunku ben burada yaptim ve iki Adanali arkadasima yedirdim hic yememisler sok oldular oyle aman amanda sevip yemediler, daha cok etli nohutu goturduler tabi bende attim buzluga isitip isitip yedim ve bir daha da kendi yoremin yemeklerini kimseye tattirmamaya karar verdim. :(

kwerime
27 11 2006, 18:00
xvayzed ve acc tesekkurler arkadaslar fikirleriniz icin,dun aksam yemegimizde etli keskek vardi,bu malzemelerle yaptim,cok cok guzel oldu,acikcasi bu kadar az malzemeyle bu kadar lezzetli bir yemek cikacagini tahmin etmemistim.
accigim haklisin,ben Adanaliyim bu yemek Adanada pek pismez,yada soyle diyeyim adananin yerlileri bilmez..ben annem ve ananemin pisirdigini bile gormedim ama malatyali bir arkadasimin evinde yemis ve cok begenmistim,buraya gelincede denesem dedim,biraz arastirinca bu yemegin cok genis bir cografyada yapildigini ogrendim rusyanin bazi kesimlerinde bile biliniyor..kokenini daha da okuyunca karsima hititler cikti,meger keskek gercek bir hitit yemegiymis..taa bugunlere gelmis anlayacagin :)

ACC
27 11 2006, 18:00
Kwerime, iyikide gelmis bugunlere degilmi ? :D Bizim ev dugunlerimizin geleneksel yemeklerinin bas tacidir onsuz dugun yemegi olmaz. Sirf onun icin istemedigim dugunlere gitmisimdir :) Ne yapiyim cok guzel ya. Ustelik dugunlerdeki keskek oyle bizimki gibi blendirda falan cekilmez(yani ben oyle ben yapiyorum) tahta kasikla saatlerce ezilerek pisirilir etler booooyle ligme ligme olur, agzinda erir insanin ayyy iyiki hamile falan degilim valla :D

esracik
28 11 2006, 18:00
Ipekcim,
Ben slow cookerda her turlu et yemegini yapiyorum ve harika oluyor. Sadece tum tavukta cok guzel pisiyor icinde. Fasulye ve nohut yemegide yaptim cok guzel oldu ikiside. Atom karinca oglumdan oturu hemen hemen tum yemekleri slow cookerda yapiyorum buraya tasindigimizdan beri.

ipekinIL
Gecenlerde pumpkin bread yaptim, esim bayildi.

Bu gece de slow cooker'da roast beef var. Yeni bir tarif deniyorum, umarim sonuc iyi olur da misafirlere rezil olmam, 10 saat sabredebilirsem tabii.. Yanina da pilav ve brokoli yapmayi dusunuyorum, bir de bean dip, salata, peynir tabagi filan.. Tatli olarak da apple pie herhalde.

Guzel slow cooker tarifleriniz varsa denenmis paylasalim..

Nilya1973
Ipek, mmm menun harika :) roast beef tarifini verirsen sevinirim,,,
3 tane tarif denedim simdiye kadar slow cooker'da.

1) Orman kebabi , cok beggendik 8 saate programlami$tim.
kusbasi etleri once 5 dakika hasladim.
1 adet dogranmis sogan , 1 kup kup dogranmis havuc ve patates ekledim. Ustlerine hasladigim kusbasi etler, bir kutu domates puresi, bir iki kasik zeytinyagi, bir-iki bardak sebze suyu ve biraz kirmizi $arap ekledim..Son yarim saat icinde ise bezelyeleri ekledim ve cok begendik (baharat olarak karabiber-pul biber-cok az sarimsak tozu ve pismeye yakin kurutulmus kekik ekledim)

2) turlu yapmaya calistim patlican -fasulye-patates ama patlicanlar tam pismedi 6 saate programlamistim, pek begenmedik

3)derisi temizlenmis tavuk yaptim limon-zeytinyagi-havuc patates .8 saate programlamistim ve cok guzel oldu, ( tavugu ilk 5 dakika hasladim, cigden de konulur sanirim)

Nilya1973
Ipek
duzeltme yapayim..orman kebabinda domates puresi eklememistim , el aliskanligi :) herseye domates puresi eklerim de !

ipekinIL
29 11 2006, 18:00
Nilya-- Su tarifi denedim bu sefer. Slow Cooker Roast Beef (http://allrecipes.com/Recipe/Slow-Cooker-Roast-Beef/Detail.aspx) Aslinda hic adetim degildir oyle hazir soup mix filan kullanmak, ilk defa aldim zaten. Fena olmadi, yiyenler begendi ama sanirim chuck roast alsaydim daha iyi olacakti, ben rump roast almistim. Hos ikisi de olur diyorlar.. deneye yanila bulucaz artik disimize gore en uygununu.. yavasta 10 saat pisirdim, hatta 9.5 saatte warm setting'e getirdim, iyice olmus geldi gozume. Son 4-5 saat havuc ve patates ekledim, sosa da birkac ekleme yaptim, birkac dis sarmisak da kattim. Light soy sauce yaninda azicik da Worcestershire ve red wine vinegar ekledim..

Sizde hangi marka, model var?

esracik ne iyi ediyorsun, ben de artik daha sık kullanmak istiyorum. Hosuna giden tarifleri yolla bir zahmet..

Ben bir de su aralar farkli caylara ve caydanliklara taktim. Ne cok cesit cay ve cay sitesi var.. Indian, Chinese, black,oolong, green.. liste uzar gider tabii..
Uzak dogu caylari meraklilari var mi? Black tea'ler ozellikle.. Turk caylarina kiyasla nasil buluyorsunuz? Bir de bana ilginc gelen, bizim Turk usulu cay yapmayi bilmiyor pek kimse. En cayci milletler bile hep kaynamis suyu caydanliga dokup 3-5 dk. bekleterek cay yapiyorlar, yani bizim poset cay modeli. Tabii bekleme sureleri (brewing period) ve suyun sicaklik derecesi bile degisiyor cayina gore.. Herseyde oldugu gibi cayimizi da tanitamamisiz dunyaya!

Turkey is the fifth highest producer of tea:

India is the first with 28.3 %
China is the second with 23.6 %
Kenya is the third with 9.6 %
Sri Lanka is the fourth with 9.1 %
Turkey is the fifth with 6 %
Other countries with 23.4 %

Nilya1973
29 11 2006, 18:00
Ipek
slow cooker roast beef tarifinin oldugu web sayfasi cok guzel ayrica review olmasida cok iyi.. Bizde Rival Crock Pot Slow cooker/ smart pot modeli Target'ten almistik. Sizde hangi marka/model var?

Cay& kahve cok severim ama kafein konusuna dikkat etmem gerektigi icin son zamanlarda poset cay Good Earth Decaf green tea iciyorum. Bazen green tea yapraklari ve -tomurcuk gulleri porselen caydanlikta demliyorum..

bekleme sureleri (brewing period) ve suyun sicaklik derecesi bile degisiyor cayina gore demi$sin hic bilgim yok bu konuda, acikcasi ogrenmek isterim..

xvayzed
30 11 2006, 18:00
Ipek, esinin banana bread ini yaptim, simdi firina koydum. sonucu bildiririm. oglum da cok yardimci oldu yaparken sagolsun :)

cok guzel kabardi ve tadi da cok guzel. esine ve sana cok tesekkurler :) var mi baska tarifleri? :)

ipekinIL
xyz--afiyet olsun canim, sevindim guzel olduguna. Soylerim esime, hosuna gider onun da ;)

Nilya--caylarla ilgili bir dolu siteye baktim son gunlerde. Soruna cevap ozet olarak soyle ama birkac link de veririm..

General Guidlines
Tea Water Temperature Steep Time
Green Tea 160 degrees F 1 - 3 minutes
White Tea 180 degrees F 4 - 8 minutes
Oolong Tea 190 degrees F 1 - 8 minutes
Black Tea Rolling Boil 3 - 5 minutes
Herbal(tisanes) Rolling Boil 5 - 8 minutes

Bu arada dun guzel cam bir caydalik buldum, mesh infuser'lu filan, keyfini cikariyorum simdi..

ipekinIL
nilya-- Sevdigim birkac siteyi yaziyorum ama daha cok var, google'dan bakarsin..

http://www.inpursuitoftea.com/
http://www.mightyleaf.com/default.aspx
http://www.enjoyingtea.com/
http://www.goldenmoontea.com/
http://www.revolutiontea.com/
http://www.specialteas.com/
http://www.teaforte.com/

Bana terapi gibi geliyor bunlara bakmak.. :)

Bizim crock pot da Rival'in. Buyukce bir modeli, 4 ayari var, iki yavas, iki hizli. Toplam 3-4 kere kullandim, ben de deneme asamasinda sayilirim hala..

Nilya1973
Ipek ,
bilgiler icin cok mersi..hakikatten terapi gibi sitelere bakmak...Ozellikle mightyleaf.com sitesini cok begendim, health benefits & cafeine level ile ilgili bilgileri super.. hediye etmek icinde cok guzel fikir...
Teapot cesitlerine bakarken bir ya$ima daha girdim, ne kadar cok cesit varmis meger. Yeni caydanlikgin hayirli olsun, keyifli cay icmeler :)

Nilya1973
Incig,
irmik helvasini yaptim, is yerindeki arkadaslara goturdum, herkes parmaklarinida yiyecekti :) senin yaptigin olculerde yaptim cok seker kullanmadim..bayildilar..cok mersi tekrar..

zomby
01 12 2006, 18:00
Arkadaslar dun esim sogan yahnisi yapmis.Isten bir geldimki yemek hazirdi.Bugunde iskembe cobasi yapti.
Bende Karadag pastasi yaptim isteyen olursa tarifini verebilirim.Biraz mozaik pastaya benziyor.

incig
03 12 2006, 18:00
Incig,
irmik helvasini yaptim, is yerindeki arkadaslara goturdum, herkes parmaklarinida yiyecekti :) senin yaptigin olculerde yaptim cok seker kullanmadim..bayildilar..cok mersi tekrar..

nilya73--irmik helvasini begendigine sevindim. Afiyet olsun. Ben butun tariflerde sekeri yaridan da aza indiriyorum. Splenda + esmer seker karisimi kullaniyorum. Cok seker sevmiyoruz biz. 1/3 cup seker haydi haydi yetiyor. Daha fazla seker koymanin anlamini anlamiyorum.

zomby
09 12 2006, 18:00
Bolu 18 sheet cikmamasi lazim.Yanlis almis olmayasin.Bizim aldiklarimizda 40 taneye yakin oluyor icinde.Bir paketin hepsini kullandinmi baklava super oluyor.

bolu
Merhabalar,

Dun baklava tarifini gordum burda ve hemen markete kosup fillo hamurunu aldim. Benim pyrexim biraz kucuktu. Ben de 2 ye bolup geri kalanini kaldirdim. Ancak, 1 lb fillodan 18 tane sheet cikti. Tarifte iki kez ic koymanin daha iyi oldugu soyleniyordu. 3'e bolunce 6 sar sheet oldu. Pisirdikten sonra lezzeti iyiydi ama bana ince gibi geldi. Sonra biraz daha arastirdim. Sanirim 40 sheet kullaniliyor. Tam anlamadim. Bana biraz daha yardimci olur musunuz? Cok sagolun bilgilerinizi paylastiginiz icin. Gorusmek uzere

bolu
Zomby, bilmiyorum. Ilk kez aldim ustunde phyllo dough pastry sheets yaziyor, safeway marka. Bugun bir baska markette athens markayi gordum. Bir de onu deneyecegim.

incig
10 12 2006, 18:00
quote:Originally posted by: bolu
Zomby, bilmiyorum. Ilk kez aldim ustunde phyllo dough pastry sheets yaziyor, safeway marka. Bugun bir baska markette athens markayi gordum. Bir de onu deneyecegim.

Ben Wal-Mart'tan hep Athens marka aliyorum. Boyutlari cok buyuk degil, orta boy uzun bir borcama tam uygun. Kesmek falan gerekmiyor.

Peppermint
11 12 2006, 18:00
ben de dun ilk kez bizim markette Athens marka fillo gorup aldim. bugun baklava yapicam bakalim. sonra da su incig senin ( yada rugi'nin :) ) irmik helvasi tarifini yapmayi dusunuyorum.

Nilya1973
Pepermint ,
Incig'in tarifini kesinlikle tavsiye ederim, az sekerli , tabi siz de az sekerli seviyorsaniz... :)
afiyet olsun..

incig
ben de dun ilk kez bizim markette Athens marka fillo gorup aldim. bugun baklava yapicam bakalim. sonra da su incig senin ( yada rugi'nin :) ) irmik helvasi tarifini yapmayi dusunuyorum.

Kolay gelsin, Peppermint. Irmik helvasindan memnun kalacagindan eminim. Nilya73 cok memnun kalmis. O da seker miktarini azaltmis.
Tarif Ruki.org'un, Rugi'nin degil. Rugi bu forumda yazan arkadaslardan birisi. yanlis anlasilma olmasin. :)

Baklava sonucunu bize de bildir. :) Antep fistigi da bulunuyor Wal-Mart'ta. Ben gecen yaptigimda (ilk ve son basarisiz girisimimde), icine antep fistigi kirintisi dosemistim. Cok guzel olmustu. Tek guzel yani oydu zaten benim baklava denememin. :)

Peppermint
12 12 2006, 18:00
esracik, tarif senin oldugu icin oncelikle sana soruyorum ama incig veya bilen diger arkadaslar da cevaplarlarsa cok sevinirim. fillo'dan baklavayi yaptim ama su ince yufkalar elimde parcalandi biraz. sorum su bu yufkalarla nasil calisiyoruz? yani elimizde parcalanmamasi veya yapismamasi icin neler yapmamiz gerekiyor?

incig
12 12 2006, 18:00
esracik, tarif senin oldugu icin oncelikle sana soruyorum ama incig veya bilen diger arkadaslar da cevaplarlarsa cok sevinirim. fillo'dan baklavayi yaptim ama su ince yufkalar elimde parcalandi biraz. sorum su bu yufkalarla nasil calisiyoruz? yani elimizde parcalanmamasi veya yapismamasi icin neler yapmamiz gerekiyor?

Peppermint--Fillo yufkalarla calisirken, kesinlikle uzerine nemli bir kagit havluyla ortuyorum ben, yoksa hemen kuruyor ve catliyorlar. Sen de oyle yap. BOUNTY kagit havlunun (en guclusu) 2 adetlik kismini koparip musluk suyuyla islatip, sikiyorum ve yufkalarin ustune ortuyorum. Sonra da borcama doserken, havlunun altindan 2 veya 3 adedini alip havluyu yine kapatiyorum. Boyle yapmazsan kuruyorlar.

Bugun asagidaki linkteki (Tarcin'in Mutfagi) Pamuk Pogaca tarifini denedim ve enfes oldular. Ben hamura seker koymayi unutmusum, ama bir sey farketmedi. 1 cay kasigi mahlep ekledim, yari yariya kepekli un kullandim (toplam 5 su bardagi kadar un), bir de yas maya yerine 2 paket 14 gr) kuru maya (instant degil) kullandim. Sonuc harika! Oyle yumusak oldular ki...Tavsiye ederim, deneyiniz. Mahlep koyunca ayni pastane pogacalarinin kokusu sardi mutfagi. :)

Tarcin'in Mutfagi'ndan Pamuk Poaca Tarifi (http://www.tarcininmutfagi.com/tarcininmutfagi/2004/11/pamuk_poaa.html)

Peppermint
13 12 2006, 18:00
incig, tesekkur ederim verdigin bilgiler icin, yalniz ben seyi de kastetmistim, hani fillo'lar birbirine yapisik ya parcalaniyor, bunu onlemek icin ne yapabiliriz? yufkalarin biraz parcalanmasinin disinda baklava guzel oldu. 2 cup seker 2 cup su kullandim. bal kullanmadim. bir dahakine 1.5 cup seker, 1.5 cup su kullanicam. ama esim milfoy hamurundan yaptigim baklavanin daha guzel oldugunu soyledi. ya bu fillo'lar cok ince. nasil calisiyorsunuz bunlarla? :)

bir de fillo'dan baklava yaparken hani paketten cikan yufkalari ikiye bolup kullaniyoruz ya yani ben oyle yaptim, bunlari birbirinden tek tek ayirip koymuyoruz degil mi? cunku zaten birbirine yapisik ve o kadar inceki. ben ilk paketten cikani yaydim, uzerine ceviz ve ikinci paketi serdim. sonra kesip uzerine yagi gezdirdim. sizler de bu sekilde mi yapiyorsunuz?

bugunku menum Adana usulu eksili, naneli bamya, tarhana corbasi ve eriste. uzerine de baklava. :)

arkadaslar eriste veya makarnayi hamurdan evde kendi yapan var mi?

ceronimo
14 12 2006, 18:00
Pepper, bana eristeyi hep annem getirir - gecen haftada kayinanne kesti. Bende birkac sene evvel makarna yapardim ama simdi cok firsat bulamiyorum. Haftaya makarna yapalim diye planladik - bakalim Pasha izin verecekmi.

Adana usulu bamya tarifini merak ettim, yazabilir misin?

ceronimo
Peppercigim, dogrusu 8 yasimdan beri bamya yapmadim daha. O zaman nasil becerdiysem super yapmistim, o rahatsiz edici kayganlik olmamisti. O gunden beride bir daha denemedim, belki evde pek sevilmediginden :) Normal bamya yemegi dedigininde klasik turk yemegi tabaniyla yapildigini dusunuyorum, birde dediklerini katarak deneyeyim. Belki bizimkilere (kendim dahil) sevdirebilirim. Biber salcasi cok kullaniyorum gercekten :)

ceronimo
Kesmeyi ben yapmadim, makarna gibi un, su, yumurta diye dusunuyorum. Gerci bu son yaptigina yogurt katmis kayinanne, sorarim nasil yapti diye. Kayinanne eliyle acti - ben makarna makinasini kullaniyorum. Eger vakit ayiririm, ilgimi cekiyor diyorsan cokta tavsiye ederim bu aletlerden bir adet.

Peppermint
cero'cum, normal bamya yemeginden farki icine pisme sirasinda sarimsak, limon veya limon suyu ve kuru nane konulmasi. tabi bir de Adana biber salcasi konulursa daha da guzel olur. :) belki sen zaten boyle yapiyorsundur. :)

ben de senden su kesme tarifini alabilirmiyim? bir denemek istiyorum. kesmek icin ayrica bir makine kullaniyormusunuz?

incig
Peppermint--cok ince olduklari konusunda haklisin. Ben iyice birbirlerinden ayrilmalarini kolaylastirmak icin, cok bir gun onceden buzluktan buzdolabinin alt katina indiriyorum. Sonra da disari tezgahin ustunde bekletiyorum. Ama dedigin gibi yapraklar cok ince oldugu icin borek falan yaparken, hic tek yaprak seklinde sermeyi denemedim bile. Ben borek yaparken, hep ikiser ucer yaprak olarak seriyorum. En alta 4 yaprak, sonra ikiser yaprak olarak aralara ic malzemesi ve en uste de yine 4 yaprak koyuyorum. Baklavada, gerci ben daha sadece bir kere fillo baklava yapmayi denedim, ama herkesten duydugum kadariyla tek tk yaprak degil de, tum yufka paketini ikiye bolup, yaglayip tek kat ic malzemesiyle yapiyorlar. Netteki bazi tariflerde tek tek yaprak serip yaglayarak yapiyorlar, ama o kadar da ince ugrasmaya gerek yok yav. Benim gordugum kadariyla boylesi de bayagi goz dolduruyor.

NewYork01
15 12 2006, 18:00
Ya bu foruma bakmayali ne cok olmus.Trde uzunca bir tatil yaptim ve acikcasi aylardir yemek falan da yapmiyordum.Sagolsun hep annem yapti.Mutfaga da girmek istemedim acikcasi.Cunku annemin yemeklerini inanilmaz derecede ozlemistim.Hos bebekten zaman da bulamadim pek yapmaya.Buraya geldigimin 2.ci gunu esim bile farketmis ve bana senin performansin dusmus demez mi.O bile farketmis anlasilan.Nasil farketmesin ki pilavin sehriyesini kavururken bayagi bir yaktim ,fasulye biraz tuzluydu.Ve 1 haftada yaptigim yemek sayisi 3 tur herhalde.Artik zaman bulamiyorum arkadaslar,bizim minik mutfak faresi cok zamanimi aliyor.Tum gun onunla ugrasiyorum.Bebekli hanimlar siz nasil yetisiyorsunuz herseye yoksa ben mi tembellestim yahuu?
herneyse bu kadar gevezelik yaptigim yeter.Size goz karari dun Tvden gordugum kolay baklava tarifi vereyim.Ama onceden soyleyeyim ben sadece gordum henuz denemedim.Deneyen olursa bana da naher versin.Malzemeler goz karari ona gore arkadaslar.
Kolay Baklava
Malzemeler:
Yarim elma rendesi
Biraz ceviz,fistik kirintisi
bir iki yemek kasigi kaymak
biraz tereyagi ve siviyag karisimi(yarim kase kadar)
4 yufka(baklavalik ince olanlardan)
esmer seker veya bal(tvde balla yapmislardi)
biraz tarcin
Insallah birsey unutmamisimdir.
Yufkalarin her birini dorde bolun.Her boldugunuz parcalari dorder dorder ayirip aralarini yaglayin ve ustune once elma rendesi,ceviz,tarcin ekleyin.Ve bu yufkalari sigara boregi yapar gibi yani rulo seklinde sarin.Uzerlerine bal gezdirip fistik serpin.Yanina da kaymak super gider herhalde.Tarifte boyle yapmisti.
Afiyet olsun.

idil66
17 12 2006, 18:00
IPEEEEEKKKKKKKKKK ..... IPEEEEEEEKKKKKKKKKK ..... IpekinIL .... neredesin???? Senin ispanakli keki yaptim ... aman tanrim, ne lezzetli bir sey cikti ortaya!!! Mezun Vancouver dostlarim geldiler dun aksam uzeri ... bir de ustune Henry'nin Calgary'den bir arkadasi ve onun kiz arkadasi geldi ... senin ispanakli kek harika bir tarif ... ellerine saglik, yazdigin, paylastigin icin coooook tesekkurler .... cok istiyordum denemeyi, kismet Mezun tarifini, mezun dostlarima yapmakmis .... :) :)

ipekinIL
18 12 2006, 18:00
idilllllllllllllllll :) )))))). Sorma ihmal ettim burayi son gunlerde hep disarilarda yiyince. Tam da zamaninda gelmisim ama. Kekin guzel olduguna sevindim, afiyet olsun. Sen keki yapana kadar Emre bir yas daha buyudu bu arada ;) ) ilk dogum gunune yapmistim pasta olarak. Ben de daha bu evde yapmadim, canim istedi bak simdi..

Bizde bu aksamki menu crock pot'ta bezelyeli havuclu tavuk (crock pot'ta ilk tavuk denemem, tamamen dogaclama, guzel olursa yazarim), pilav, karnabahar salatasi (haslayip uzerine bol limon, zeytinyagi, paprika, sarmisak tozu, tuz) Pul biber de yakisir. Brokoliyi de boyle seviyorum daha cok, hem cok pratik, hem leziz.

Yemekten sonra keke sana geliyorum idilcim.

esracik
19 12 2006, 18:00
Ipekcigim,
Ben de istiyorum bu tarifi, zamanin olurda yazarsan cok sevinirim.

Pirasalarin yesil uc kisimlarini da pisiriyor musunuz? Burda kiler biraz kart oluyor diye atiyorum ben hep oyle olunca da geriye birsey kalmiyor.

Nilya1973
Esracik ,
ben yesil kisimlarini da pisiriyorum ( havuclu zeytinyagli yaparim ben pirasayi )

nurcan22
Annishler

Aranizda Antepli varmi.
Ben bugün Annemle 200 tane lahmacun yaptim,hasta hasta bana da yaptirdi.Tuturdu bugün yapicas diye.
Sizler hic yaptinizmi,tavsiye ederim cok güzel,daha yapmadiysaniz yapin,biz antepliyiz cok yapariz.

Bende bu aralar sizleden Degisik yemek tarifleri Ögrenirim

Nurcan22

life-saver
20 12 2006, 18:00
nurcan 22, ben Antepliyim, lahmacunada bayilirim ama, Amerikada bu konuda pek basarili olamadim, malzemelerin tadi Turkiyedeki gibi degil birde lahmacun odun firininda yapilirsa tadi oluyor, normal ev firinini denedim ama pek sevmedim. 200 taneyi nasil yaptiniz, niye yaptiniz. Sen Amerikadamisin ve nerdesin

life-saver
Arkadaslar lahmacunun hamurunu nasil yapiyorsunuz. normal marketten pizza hamuru alsam olurmu

esracik
Ipekcim,
Ispanakli kek tarifini sormustum aslinda ama acik yazmamisim. Neyse bu tarifide almis olduk bu sayede. Ben de crockpotta kafama gore takiliyorum. Bana gore kullanilan baharatlar yemegi lezzetli yapiyor. Yavasca pistigi icin iyice icine isliyo baharatlar ve sonuclar harika oluyor.

Nurcan,
Ben de istiyorumlahmacun tarifini. Cok severim lahmacunu, burda tortiyayla yapiyorum ve guzel oluyor ama asil lahmacun gibi olmuyor genede.

esracik
ACC,
Seninde ispanakli kek tarifini alalim lutfn. Bir de lahmacun tarifini alalim. Hamurunu da mi kendin yapiyorsun? Kolaysa aksama yapayim diyorum.

esracik
ACC,
Ellerine saglik yazmissin tarifleri. Lahmacun icin eksik malzemelerim var firtinadan dolayi disarida cikamiyoruz ki heryer kapali zaten. Sonrayi mi beklesem yapmak icin acaba. Oglum uyansin da bakayim ne kadar eksik malzeme var :)

esracik
Eveeet aksam gozum donmus sekilde lahmacuna giristim. Maya yoktu evde ama bayat ekmek vardi, onlari islatarak hamur yapip mikrodalgada biraz mayalandirdim. Icine biz biber koymayiz mersinde , ama maydonozum olmadigi icin yesillik olsun diye koydum bu defa. Sarimsakta yoktu ama genede yaptim iste. Bayat ekmek sourdough ekmegi oldugu icin hafif bir eksimsi tad vardi hamurda ama ailecek sourdoughyu sevdigimiz icin sorun olmadi. Tesekkurler ACC ve Nurcan.

Jon bana tum aksam'' en iyi lahmacincu'' sun dedi durdu :)

ipekinIL
nurcan--lahmacun tarifini alalim hemen lutfen! :)

esracik-- Bir paket cozulmus tavuk gogsunu (5-6 tane var sanirim icinde) crock pot'a koydum, uzerine goz karari bir miktar Italian dressing ve soy sauce (low sodium) gezdirdim. Boyle birakacaktim aslinda ama biraz daha maceraci yanim tuttu ve bir kutu da mantar corbasini doktum uzerine ve bosalan konserve kutusu kadar da su. Hepsini karistirdim ve hizlida 4-4.5 saat pisirdim. Son bir saatte icine havuc ve bezelye de ekledim. Sonuc guzeldi, yaninda pilavla cok guzel gitti. Bir dahaki sefere mantar corbasiz da denemeyi dusunuyorum.

Bir de son zamanlarda French dip yapiyorum cok, chuck roast ile. Onion soup mix, birkac dis sarmisak, soy sauce ve az su ekleyerek yine, ona esim bayiliyor. Tarifi vermistim daha once..

ACC
Nurcan, ben Antep'te 2 sene kaldim (2000-2002) hala gorustugum dostlarim vardir. Bende ev lahmacu nu yapmayi orada ogrendim hatta cok sasirmistim. Manavdan sebzeyi yesilligi al, kasapa gotur o zaten bilir ne yapacagini, ordan hadi yandaki firina ver 2 saat icinde al lahmacunlari ohhh sicak sicak ye ayy iyiki hamile degilim cok ozledim orada yapilanlari cok hosuma gitmisti. Ama ben malzemeyi alip evde karistirip oyle veriyordum firina. Hala da yaparim ama o kadar guzel olmaz cunku tas firin yok. Ben 18 lahmacunu oflayarak yapiyorum nasil yaptiniz 200 tane yaa??? Vallaha bravooo.

Esracik, ispanakli kek tarifi bende yazmistim ama nerelerde bilmiyorum hatta resimde koymustum garanti yani sorunsuz. Eminim Ipek'in tarifiyle aynidir cunku butun ispanakli kek tarifleri ayni.

ACC
Esracik, evet herseyini evde yapiyorum ama bence lahmacun tarifini Nurcan versin ki ben sonradan ogrenme o ne de olsa yerinde buyumus sonra rezil olmayalim :) Kek tarifinide yemek gunlugumden almistim ve yine ordan copy yapiyorum hic suphesiz sorunsuz bir kek mutlaka dene ozellikle cocuklar icin gerci yiyenler antep fistikli saniyor.

Malzemeler:

2 yumurta
1.5 su bardağı toz şeker
2 su bardağı un
1 paket kabartmatozu
1 paket vanilya
yarım su bardağı sıvı yağ
200 gr ıspanak ( püre halinde yarım su bardağı)
Üzerine:

1 paket krem şanti
1 su bardağı soğuk süt
Yapılışı:

Ispanakları yıka ve doğra. Tavada suyunu salana kadar kavur. Püre haline getirmek için rondodan geçir. Yada derin bir kabın içinde mikserle püre haline gelesiye kadar çırp.
1 paket krem şantiyi süt ile hazırla ve kek olasıya kadar buzdolabında beklet.
Yumurta ve şekeri iyice çırp.(4-5 dakika kadar)
Sonra içine yağ, vanilya, kabartmatozu, ıspanak püresi ve unu ekleyip karıştır.
Yağlanmış ve tabanına yağlı kağıt konmuş tepsiye dök.
Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 40 dakika pişir. ( pişip pişmediğini kürdan ile kontrol et)
Kıyılarını kes. (yuvarlak, kare vs.)
Kıyılarını robotta un şeklinde kıy.
Hazırlanmış olan krem şantiyi kekin üzerine sür.(kekin soğuk olması gerekir)
Un haline getirilmiş kek parçacıklarını üzerine serp.
Afiyet Olsun.

ACC
Esracik, aksama yapmak istemissin o zaman veriyim benim tarifi.

Hamurunu normal mayali yapiyorum ve o mayalanirken malzemeleri hazirliyorum.
Ama hersey goz karari artik orasini kafana gore yapican.

Domates, biber salcasi, yesil biber, kuru sogan, sarimsak,tuz,karabiber, aci pulbiber ve istedigin kadar kiyma.
Kiyma haric butun malzemeyi robottan geciriyorum(sulaniyor, ama suyunu suzuyorum) ve kiymaya ekliyorum. Sonra hamurdan yumurta kadar parcalar alip tabak buyuklugunde aciyorum(oyle hemen elle ac) icine bolca malzemeyi yayiyorum ve onceden isitilmis 400 derece firinda aldigi kadar koyup gozum uzerinde olarak pisiriyorum cok da guzel oluyorlar.
Insallah eksik malzeme yazmadim.
Takildigin bir yer varsa sorabilirsin...

ACC
Nurcan, haklsiin diyorum birsey unuttum diye tabii ya maydanozsuz olurmu hic kafa iste.Limon tuzu be n koymuyorum onun yerine yerken uzerine limon sikip, taze nane ve maydanoz sarip yemeye bayiliyorum. Neyse normalde suyunu suzmuyorum ama herseyin dogali olursa ee burada malum hersey hormonlu o yuzden cok fazla su oldugunda suzuyorum ama kupkuruda yapmiyorum tabi :) Bir de ben cok fazla yaptiysam buzluga atiyorum sonra cikartip oda sicakligina getirip afiyetle yiyiyoruz ozellikle yemek olmadigi gunlerde super bir yemek olarak elime yapisiyor.
Neyse, demekki Aptep'te kalipta bos donmemisim degilmi Nurcan arkadasim???

nurcan22
merhaba arkadaslar

Bakiyorumda lahmacunun tarifini iyi verdin ACC,ama limontuzu vemaydonozu unuttun,yosk herseyi dogru verdin.
Biz bide suyu süzmüyoruz,daha güzel oluyor onuda kiymaya katiyoruz.sen tepsiyemi diziyorsun veya nasil yapiyorsun.biz firinin tasina koyuyoruz.

Kusura bakma Esracik hemen yazamadim tarifi ama ACC dogru verdi.

nurcann22

nurcan22
ACC,evet bizde hep öyle yapiyoruz,ya bazen misafir geliyorhemen isitip iyiyoruz iyi oluyor.biz hem limon tuzu katari hmde pisdikden sonrada senin yaptin gibi yapariz.Ben hic antepde kalmadim tek izine giderim,ama esim daha üc sene önce geldi .ben almanyada dogdum.amaAnnem antep yemeklerini güzel yapar.

Life-saver,biz herzaman okadar yapariz cünkü bes kardesiz ve her evede gönderiyoruz,ben yaparsam ben gönderiyom ,ötekiler yaparsa onlar gönderiyr.Annemnende cabuk yapiyoruz.
Ben Almanyada kaliyorum Hamburgda.Sen nerde kaliyorsun?

Nurcann22

nurcan22
life-saver
hayir normal mayanan yapiyorsun hamuru,marette alma kendin yap.

NewYork01
21 12 2006, 18:00
Mutfagi seven arkadaslara onerecegim bir site olacak nacizane.Akliniza gelebilecek her turlu aletin hem resmi hem de ismi var.Hani bazan ihtiyacimiz olur da aklimiza takilir belki isimler diyerek yardimci olacagini dusunuyorum.Ve buraya kopyalamaya calisacagim.
Mutfak arac ve gerecleri
(http://www.pastrychef.com/htmlpages/products.html)

yasenya
Lahmacun deyince bende pratik bi fikir vereyim.
Bildigimiz yufkalari 3-4 kat ust uste koyup yuvarlak tatli tabagi yada lahmacunlari nekadar buyuklukte istiyorsaniz o buyuklukte tabagi yufkalarin uzerine koyup kesin ve hazirladiginiz lahmacun harcini 3- 4 katli yufkanin uzerine surup firinda pisirin.. Himm cok lezzetli oluyor ve kimse yufkadan lahmacun oldugunu anlamiyor.. Yufkada ince oldugundan tam lahmacun tadinda lezzetli bisey cikiyor ortaya.. Bu tarifi bi arkadasim verdi ve ben lahmacunlarimi bu sekilde yapiyor ve severek yiyoruz..

Esracigim Gavin pasanin resimlerini gordum ve videosunuda izledim.Kocaman olmus masallah.. Ozellikle kopeginin uzerindeki ziplamasi cok sirin.. Kopeginizede bayildim buarada..

Yasenya

sudenur05
Arkadaslar Lahmacun dediniz aklimi aldiniz . Hamurunu nasil yaptiginizi da yazarsaniz cok sevinirim . Olculerini yani .

ACC
Sudenurcum arkadasim, benim hamur olcum tamamen goz karari. Sana tavsiyem herhangi bir yemek sitesine gir, oradan mayali ekmek hamurunu uygula ayni zaten. Belki olcuyle yapan vardir verir bilemiyorum ama benimki olcusuz. Kolay gelsin.

nurcan22
Sudenurcaum,benimde hamur tarifi göz karari,seb ACCnin dedigi gibi yap.

Esracik,sevindim lahmacunun hosunuza gittine.artik bol bol yaparsin.

Yasenya.bende bi denicem senin tarifini,güzel birseye benziyor.

Bye
Nurcan22

ceronimo
25 12 2006, 18:00
Sevgili arkadaslar,

Cikolatali kek tarifi ariyorum (evdeki bir bar %72 cacao dark chocolate'i kullanmak icin). Cikolata cok agir basmasa daha iyi olacak, hatta soyle cevizle karistiram nasil gider dersiniz, evde bir dolu ceviz varda? Marbel cake tarifi buldum bir adet, sizlerede bir sorayim da oyle yapayim birini aksam dedim.

Tesekkurler.

cero

life-saver
Arkadaslar bende yarin lahmacun yaptiracagim bakalim nasil olacak size yazarim. Bizim burda pizza restoranti acan turk arkadas, lahmacunu bildigini soyledi bende malzemeleri evde hazirlayip ona goturecegim, bir sorun cikmazsa. o da pizza hamuru ile ince bir sekilde, yapacak pizza firininda pisirecek .

Malzemeler
az yagli kiyma
ince kiyilmis maydanoz,domates, biber, sogan
varsa biber salcasi veya blenderde cekilmis kirmizi biber
tuz

unuttugum varmi, pistikten sonra ayran ve limon yaninda
ayranin icinede biraz limon ve tuz katinca sanki turkiyedeki ayranlar gibi oluyor.
benim tavsiyem evde yaparken, sogani makinada cekmeyin, aci bir tat veriyor cok ince dograyin, digerlerini cekebilirsiniz.

mermaidom
yufkayla lahmacun yapmayi hic denemedim. ama borek gibi olur ve yumusak olur diye dusunuyorum.
lahmacun yemeyeli uzun zaman oldu. peki harcina ne koyuyosunuz ?

nurcan22
Cero,
Bak sana bi tarif: Cikolatali Hovarda Keki.

Mazemeler
1 su bardagi damla cikolata
100 gr tereyagi
1.5su bardagi toz seker
2 adet yumurta
1 paket vanilya
2 corba kasigi tepeleme un.

Üst icin:
80 gr sütsüz,biter cikolata
1 su bardagi hazir süt kremasi.

Yapilis
cikolata ile tereygini birlikte tencerenin icinde isitican,bunun icin ici sicak su dolu bit tencerenin icine kücük bir tenecereyi otutur.böylece isit,erit.eridikten sonra ocakdan alipilinmasini bekle,bu arada bi kabin icine yumurtayi ve sekeri koy,mixernen 2-3 dakika köpük oluncaya dek cirp,icine yag ve cikolatyi ekle,vanilyanan unu ilave et,mixernen tüm mazemeleri cirp2-3 dakika.hamurunu yaglanmis mafin veya ufak kek kaplarina dök.kaplari 1cm kadar bos birak.Bu arada firini 175 dereceye ayarla 5 dakika önceden isinsin.15 dakika kadar kekleri pisir.sonra sogmaya birak,sosu hazirla,cikolatay ve hazir süt kremasini ekle ve erisin.sonrada hazirladigin sosu keklerin üzerine ekle ve süsle.

hadi cero sana iyi affiyetler.

life-saver
26 12 2006, 18:00
Ayni turkiyedeki gibi olmustu herkes cok sevdi, insallah bir muddet sonra yine yaptiracagiz

nurcan22
26 12 2006, 18:00
life-saver
umarimki lahmacunun güzel olmustur.

life-saver
27 12 2006, 18:00
Nurcan 22, sanirim daha oncede soylemistim, ben Antepliyim, ama Amerikada, Florida yasiyorum lahmacunlarida icini ben hazirladim , burda pizza restauranti olan bir turk arkadas, kendi isyerinde hamuru acip yapti.

nurcan22
27 12 2006, 18:00
life-saver
lahmacunu iyi olduguna sevindim,sen nerelisin,sizin orada ne mehsur?

Nurcan

xvayzed
28 12 2006, 18:00
nurcan22, benim de aklima lahmacun dusurdun. ben de yaptim gecen gun. cok guzel oldu. ben icine sarmisak da koydum.

oglumun keyifli bur gununde de manti yaptim. epey ozlemisiz. dogumdan beri yapmamistim. bir sitede mantiyi tirtikli pizza bicagiyla keserek kapattiklarini gordum. bulabilirsem ben de oyle yapmayi dusunuyorum bir dahaki sefere.

cero, senin makarna makinan nasil bir sey? memnun musun? istedigin kalinlikta kesebiliyor musun? ben de almayi dusunuyorum da. biraz netten baktim. uygun fiyata olanlari da var, pahalilari da. karar veremedim. tesekkurler.

xvayzed
nurcan22, benim de aklima lahmacun dusurdun. ben de yaptim gecen gun. cok guzel oldu. ben icine sarmisak da koydum.

oglumun keyifli bur gununde de manti yaptim. epey ozlemisiz. dogumdan beri yapmamistim. bir sitede mantiyi tirtikli pizza bicagiyla keserek kapattiklarini gordum. bulabilirsem ben de oyle yapmayi dusunuyorum bir dahaki sefere.

cero, senin makarna makinan nasil bir sey? memnun musun? istedigin kalinlikta kesebiliyor musun? ben de almayi dusunuyorum da. biraz netten baktim. uygun fiyata olanlari da var, pahalilari da. karar veremedim. tesekkurler.

life-saver
benim babam arabanli, annem has antepli

nurcan22
Life-saver
Antep'in neresindensin acaba biz,beyim araban'da büyüdü.Bense almanyada.

Nurcan

nurcan22
ya life-saver
bukadarda tesadüf olamaz.hic arabanda tanidiklarin varmi.kac yasindasin. özelin mesaj attim.

nurcan22
xwayzed,bizde icine samirsak koyuyoruz.güzel oldugna sevindim.

Cigköfte yermisiniz,benim esim yapar bizde.tadida cok güzel.

ceronimo
01 01 2007, 18:00
Xvayzed, (sanirim) benim makina Imperia (http://www.amazon.com/Villaware-V150-Imperia-Noodle-Machine/dp/B00004SPDH) marka manuel olanlardan 9modeli de aklimda degil). Ben kapanmakta olan bir magzadan 20-25 dolara mi ne almistim. Uzun zaman oldu kullanmayali, aksam unutmazsam bakarim markadan emin olmak icin. Bir silteyi (hatirladigim kadariyla) 6 ayri kalinlikta aciyorsun. Ben baska aparatini almamistim ama ayrica kaliplari vs. de var, boylece kolayca manti yapabilirsin.

Ayrica aylar once mayali pogaca tarifi sozu vermistim, ama yapmadigimdan yazamamistim. Dun kabartma tozu olmadigindan mayalayarak yaptim, aklimda kaldiginca yazayim.

1 paket kuru maya
1 cezve sut (cero, cezve ne buyuklukte diyeceksiniz - 6-8 oz arasi ayarlayin diye onerecegim ama yaparken aklima gelmedi olcmek)
1 tatli kasigi seker
1 cubuk margarin/tereyagi (yumusamis)
150 ml sivi yag
tuz
3.5-4 cup un
1 yumurta + 1 yumurta beyazi (sarisi ustune)
ustu icin hashas, susam vs.

Sutu ilitip icine sekeri katin. Ustune 1 paket dry active yeast (kuru maya) serpeleyin. 5 dakika kabarmasini bekleyin. Sonra geri kalan malzemeyle iyice yogurun. Ilik bir yerde 30 dk. bekletin. Cikarip istediginiz ic malzemesiyle (ben peynirli ve patatesli yaptim) sekil verip kapayin (ben kucuk bir yumru koparip, daire seklinde hafifce duzeltip, malzemesini koyup iki yakasini kapamayi seviyorum). Ustune yumurta sarisini surup hashas serpin. 450 derecede kizarana kadar pisirin.

Gusel oldu ama malzeme biraz daha ayar kabul eder bence. Bir gun mukemmel olcuye ulasirsam ki cok zor o zaman yazarim (mukemmel olcu annemin el ayariyla oluyor, onunkiler 2 gun sonra bile yumusacik oluyor). Gerci eminim benden once birileri o mukemmel mayali pogaca tarifini bulup vermistir aylarca beklettigim icin :)

Ayrica hizlica klasik guacamole tarifi (kayinvalide son 1 ayda bir tek buna gusel olmus dediginden paylasmadan edemedim)

1 avacado
1 kucuk kirmizi sogan (iyice minik dogranmis)
1/2 domates (iyice minik dogranmis)
2 yemek kasigi limon
2 dis sarmisak
tuz
karabiber
kimyon

avakadoyu kabaca catalla ezin, limon suyu ve kucuk dogranmis sarmisakla karistirin. Sogan + domates + baharatlari ekleyin ve karistirin. bana kalirsa kucucuk dogranmis jalapeno biberi gusel olurda Pasha icin koymadim - o da yemeyerek tesekkur etti bana.

cero

ACC
04 01 2007, 18:00
Merhabalar,
Dun okudugum tariflerden biraraya getirdigim bir tarifle kek yaptim cok guzel oldu paylasmak istedim mutlaka deneyin.

Meyvali Kek
--------------------
3 yumurta
1 cup seker
1/2 cup siviyag
1 cup sut
2 elma
1/2 cup cranberry
1 tatli kasigi portakal kabugu rendesi
2 tatli kasigi tarcin
1 cup ceviz
1 paket kabartma tozu
aldigi kadar un

Once yumurta ve sekeri cirpip, diger sivilari ekliyorsunuz.(Her eklediginiz malzemeden sonra soyle bir karisitirin.) Sonra minik kupler halinda dogranmis elmalari,cranberryi,portakal k.rendesini,cevizi,tarcini ve en son unu ve kabartma tozunu koyup karistiriyorsunuz . Onceden 375 F isitilmis firinda 35-40 dakika arasi pisiriyorsunuz(pisirme suresi her firina gore degisiyor ilk 20 dakika acmayin ondan sonra kontrol edin) Ondan sonra sogutup afiyetle yiyorsunuz. Siradan keklerden pek bir farki yok ama sekerinin az olusu ve siviyagla olmasi daha saglikli gibi gozukuyor ;)

Mutlaka deneyin....

ipekinIL
06 01 2007, 18:00
cero--cikolatali keki yaptin mi, benim de canim istiyor ne zamandir.. gecenlerde guzel bir tarif bulmustum ama not etmemisim, simdi bakacagim yine..

Bu ara hep et, tavuk, pilav seklinde bizde menuler, bay geldi. Bugun kofteli, kiymali birseyler yapmayi dusunuyorum. Sebze konusunda ise cok ceside ihtiyacim var, Emre'ye ne yedirecegimi sasiriyorum resmen.. Sagolsun o da bir yedigini bir daha yemeyip iyice isimi zorlastiriyor..

ceylaa
Tarifleriniz cok guzel ben de geldigimden beri disarda yemek yiyemiyordum her yemek zamani saat farkindan dolayi annemi de arayamiyordum artik bu dosyayi takip ediyorum.
sizlere iki sorun olacak ben mercimekli kofteyi cok severim gecenlerde yaptim fakat maydonoz sanip aldigim sey cok kotu kokulu bi bitki cikti :( yapamadim bunun cesitleri var mi acaba
Bir de imambayildi yapmak istiyorum ama patlicanlar kocaman kucuklerini bulabilir miyim bilmiyorum yoksa o kocamanlardan alip bolmeli miyim

uzel2007
arkadaslar merhaba tursu yapan varmi evde tursu tarifi olan ? ben yapmayi dusunuyorum ama tarifim yok interneti baya bi taradim bisiler buldum ama kesin yapmis sonucu belli olan tarif varsa yazarsa sevinirim yoksa artik deneme yanilma ile yapacagim :)

birde lahmacun konusu gecmis ben size severek yapigim ve cok basit olan turkiyedeki lahmacunlara benzeyen bi tarif vermek istiyorum yapin pisman olmayacaksiniz

Malzemeler:
200 g kiyma
1 adet kuru sogan
1 adet sivri biber
1 adet domates
1 Corba kasigi domates salcasi
1/2 Tatli kasigi aci biber salcasi
1 Tatli kasigi nar eksisi
1 Cay kasigi kimyon
Karabiber, kirmizi pul biber
Tuz

8 adet tortilla

Kuru sogani, biberi ve domatesi robotta kiyin. Tum malzemeleri karistirip elde ettiginiz harci tortillalarin uzerine incecik yayin. 190 derece firinda sadece ustunu pisirin.

ThirdEdition
07 01 2007, 18:00
yagda yumurta efenim
cok guzel oluyor
bekar isi
yumurta alinir
tavaya yag konulur
yumurtalar itina ile kirilir
afiyetle yenir
iste bu kadar bes dakika

ceronimo
Ceylaa, aldigin cilantro'dur - Turkiyede anik diyorlar. Alirken isimlerine bakmani tavsiye ederim, etiketler karismissa caktirmadan bir yaprak koparip kokla.

Ipekcigim, bir kitabimdan marble cake yaptim - ozelliksiz birsey oldu. Aslinda gozume kestirdigim bir cikolatali katli kek var ama ev sakinlerinin bir kismi cikolata sevmediginden paylasacak arkadas ariyorum. Emre ile ugrarsaniz deneyeyim :) Ayrica ev cininde guzel cikolatali muffin tarifi gordum.

ceronimo
Third Edition - olmadi bak simdi. Yumurtayi nasil kiracaksin? Ocagin kenarina vurmak mi iyidir yoksa tavanin kenarina mi? Tek elle yumurta kirma ve rezil olmama teknigi nasildir? Yumurta basina ne oranda yag koymak gerekir, margarin vs. tereyagi ve hatta zeytinyagi yorumlari nelerdir, teflon tava mi kullanilmalidir yoksa celik tava mi? Yumurtanin amerikada boy boy satilmasi konusu ve hangi yumurta tercih edilmelidir (organic, cage free, regular, egg whites.....) meselesi yeterince irdelenmis midir? Yorumundan yumurtayi oylece kizartigini cikariyorum (sunny side up), diger yontemlerde teknik farki nedir (scrambled, kayisi, sulu, cilbir.....). Daha baharat konusuna ve kizartirken tavanin ustunun kapatilip kapatilmamasi gerektigi hususuna deginmiyorum bile.

Simdi hasla bir paket makarnayi, bekar isi dersen yanariz valla.... uy uy uyyy......

ceronimo
NY01 - bu bolgede begendigim birseyde asyalilarin islettigi manavlar. Buralarda hem hesapli hemde guzel meyve sebze bulunuyor. Minicik patlicanlardan gusel dolma oluyor, ayrica italian eggplant veya chineese eggplant daha cok alistigimiz patlican boyutlarinda (chinese cok ince gerci).

Ceylaa, sana tavsiyem buyuk patlicani bolmen, hatta boyuna degil enine daireler yaparsan da olur. Hem cok hosta gorunur.

NewYork01
Ceylaa, hangi eyalettesin?Biz Ny'dayken bazi marketlerde bizim klasik patlicanlardan bulabiliyordum ama cok pahali oluyordu.Mesela eger yasadigin eyalette Associated,Stop&Shop varsa oralara bakmani tavsiye edebilirim.Associated fiyat acisindan cok uygun ve hemen hemen herseyi bulabiliyordum.Firsat buldukca Ny'a gittigimizde bazan ordan alisveris yapiyorduk.Domates,yesil biber,fasulye(hani bu bildigimiz enli taze fasulye bile vardi) cok iyi oluyordu. :)
Ben eger mecbur kalirsam buyuk patlicanlari alip istedigimiz boyda keserek yemeklerde kullaniyorum.Tadi cok yavan ama yine de soyle baharatlarla ya da kizartmada biraz yenilebilir sekle geliyor.
Dun aksam baklavayi deneyeyim dedim.Pyrex tepsisinin icinde yaptim gorunus itibariyle mukemmeldi ama ici yeterince pismemisti.Hayalkirikligi yasadik yani.Esim biraz acele etti ici iyi gibi gorunuyor dedi ve hemen serbetini doktu uzerine ama sonradan farkettik ki cig kalmis.O kadar da ugrastim,hemen hemen tum katlarina yag surdum.Ama sanirim cok fazla kat kullandim belki de.Benim aldigim yufkanin markasi Apollo,icinde 20'den fazla yufka var.Uzerinde kac tane oldugu yazmiyor ben de oyle kaba hesap yapinca bayagi bir kalin gibi geldi bana.Ben kendi tepsime uygun ebatta tum yufkalari ustuste getirip ortadan ikiye boldum ve yarisini alta yarisini da uste gelecek sekilde esitledim ve ortasina da bol ceviz koydum.Esim yine de bu haliyle bile guzel diyor.
Ben buldugum birkac tarifi karistirarak denedim belki tek bir tarifden denesem daha verimli olacakti sonuc.Neyse ikinciye daha deneyimli olduk artik. :)

NewYork01
Haklisin Cerocum,asyalilarin marketlerini unutmusum.Ben bir keresinde Chinese patlican almistim ve firinda Anteplilerin patlican kebabini yapmistim patlican biraz aciydi ama bol domatesle daha iyi olabilirsanirim.

ceronimo
08 01 2007, 18:00
Ne oldu? Herkes sessizlesti?

Bu tarifi daha once yazdim mi hatirlamiyorum, Kultur sanat bolumundeki yemek sayfasinda vermisti bir arkadas:

Domates Corbasi

2 iri domates
75 gr. tereyagi
2-3 corba kasigi un
1 yemek kasigi domates salcasi
sicak su (et/tavuk suyu - tarif bulyon demis ama kullanmadigimdan sade su koydum ben)

Domatesler rendelenir. Yag kizdirilir ve un kavrulur. Unun rengi degisince salca katilir ve karistirmaya devam edilir. Karisim parca parca olmus gibi gorununce (gorunce anlarsiniz ne demek istedigimi) rendelenmis domates katilir. Bir tasim kaynatilir ve sonra sicak su ve baharat eklenir. Su icin tarif sanirim 1-1.5 su bardagi diyordu - istediginiz koyuluga ayarlayin. Ustune kizarmis ekmek veya kasar peyniri rendegi ile missss olur.......

Afiyet bal seker.

cero

Nilya1973
08 01 2007, 18:00
Patlicanlardan konu acilmi$ken :) denedigim bir tarifi paylasmak istedim...

6 tane kemer patlıcani ( veya bir buyuk patlican) fırında közle..Sonra kabukları soy.

Daha sonra blenderla pure haline getir..

Tavada cok az zeytinyağında bir sogan & sivri biber güzelce kavur, 2 tane kücük kücük doğranmis domatesı soganlara ilave et , domateslerde kavrulduktan sonra pure haline gelmis patlicanlara ekle.. Istege bagli olarak yarim limon ,pul biber,summak ,kuru nane ilave edilebilir.
Afiyet olsun...

ACC
09 01 2007, 18:00
Uzel,ben genelde dondurulmus aliyorum tazeleri pek guzel olmadigi icin ama belki senin bulundugun yerde vardir. Sana nasil yaptigimi yazayim daha onceleride yazilmisti ama.

Once siviyagda sogani kavur, icine kiyma yada minik parca et hangisini tercih edersen onuda at kavur(eger etse onceden haslaman lazim) ve biraz domates salcasi, biraz biber salcasi koy yine kavur ve kupler halinde dogranmis domates koy o da kavrulsun ve yeteri kadar su koyup icine bir parca limon tuzu(aman fazla kacirma)yada lemon-pepper tozlari var ben ondan koyuyorum onuda ilave et ve kaynamaya birak. Kaynadiktan sonra bamyalari at ve pisir.( Kaynadiktan sonra bamyalarin koyulma sebebi, hani su akma olayi varya o olmasin diye.)Afiyet olsun bebisine de yarasin. Biraz karisik oldu galiba. Anlasilmayan bir yer varsa sorabilirsin.

uzel2007
09 01 2007, 18:00
arkadaslar bamya yapan varmi burdaki bamyalar cok buyuk veya kesilmis satiliyor nasil yapiliyor? ozellikle hamileler icin cok faydaliymis bebek icin yani bugun tv de soyledi de :)

life-saver
10 01 2007, 18:00
Ben de size Flan diye bir tatli tarifi yazayim , bilmeyenler ailece bayilacak, cocuklar cok sevecek.

Once kucuk bi tencerede bes yemek kasigi cay sekeri ve az bir su ile karistirarak agda yapiyorsunuz, ve bu agda kivamindaki erimis sekeri ( bu ayarlamayi kendiniz yaparsaniz daha iyi olur, onemli olan, kucuk yuvarlak , biraz derin metal kalibin dibini ince bir tabakayla kaplamasi) metal bir kaba dokun, ama cok ince bir tabaka olussun, hatta kasikla yayin ki kabin tabanini tamamen kaplasin. Zaten cok cabuk donuyor. Unutmayin incecik bir tabaka olacak.

Bunun disindaki bolum cok cok kolay.

3 buyuk yumurta
bir kutu condensed milk
bir paket creem cheese
bir bardak sut

Blenderde hepsini karistir sivi kivama getir, sonra daha onceden tabanina sekerli agdayi doktugumuz kaliba dokun hesini.

Buyuk ve birazda derin firin tepsisinin icine bu metal kasemizi veya kalibimizi koyalim ve etrafina su dolduralim ve firinda 60 dakika 375 . ( Unutmadan, bu firin tepsisine koydugumuz icinde flan olan kalip yaklasik, hani marketlerde satilan cheese cake ler varya o buyuklukte,)

Kaynayan suyun icindeki pastanin ustu ( tabi unutmayin metal bir kalip icinde duruyor) pembelesince cikarin, biraz sogusun ve buz dolabinda 2 saat falan iyice soguyunce

Bu kalibin ustunu buyuk bir pasta tabagi veya yemek tabagi ile ortup, alt ust cevirelim hem kolayca kaliptan cikacak hemde alttaki agdali kisim kahverengi bir renkte uste olacak, tadi biraz cheese cake de benziyor ve cok lezzetli herkes cok begenecek.

ipekinIL
11 01 2007, 18:00
cero--Benim sessizligimin sebebi kolumdan malum.. gecen gun bahsettigim cikoatali keki o gun yapmistim (kolum iyice tutulmadan once). Normal kek tarifine (sivi yagli, sutlu) cikolatalari bicakla ince ince kesip ekledim, gayet guzel oldu. Bir avuc damla cikolata ve Halloween'den kalma 8-10 tane Lindtt truffles cok guzel degerlenmis oldu. Kek sevildi ki cabucak bitti ama yenisini yapmak henuz kismet olmadi.. evde degerlenicek cikolata bol ama..

Su an yemek yemekte bile gucluk cektigim icin mutfak islerini daha cok uzaktan kumandali yurutebiliyorum.. acil pratik tarifler lazim benim tembel asciya.. keyfim olmayinca istahim da pek yok gerci ama cocuk icin mecburen duzgun birseyler yaratmak gerekiyor, isin en zor kismi da o zaten hele boyle picky eater olunca..

uzel2007
saol ACC bende tarif ettin gibi yaptim valla harika olmustu biraz pisince daha da buyumelerinin disinda.. tadi ayni turkiyedeki gibiydi.. ben limon tozu bulamadim ama yarim limon siktim bide kesme seker sumuklenmesin die attim harika oldu hafif eksimsi :)

uzel2007
life saver bu crem karemel deilmi ? yanliz beninm bildigimde sadece yumurta vanilaya ve sut var krem peynir yok seninki degisikmis denemek lazim

uzel2007
birde bi sorum daha var belki konusulmustur ama
kabak tatlisi yapicam hani ustune ceviz dokuyoruz ya onun icin hangi kabak kullanmak lazim? nasi pisirmeli? yam varmis ama o patates ben patates pek yiyemiyorum bu aralar ondan yapmak istemiyorum onu ..

uzel2007
bunuda cok severek yeriz

ALİ BABA KEBABI
MALZEMELER:yarım kg. kuşbaşı kuzu veya dana eti(kuzu tercihim)
1 soğan
1 çorba kaşığı tereyağı
1 çorba kaşığı salça
1/2 çorba kaşığı kekik
1 su bardağı haşlanmış bezelye
4 yufka
1 kahve fincanı sıvıyağı
8 diş sarmısak
1 kg. yoğurt
tuz kırmızı pul biber
YAPILIŞI: et ve ince kıyılmış soğanı tereyağında kavurun..salça ve üzerini örtecek kadar su ekleyip pişirin..piştikten sonra tuzunu ekleyin ve etleri suyundan alıp didikleyin.. kekik ve bezelyeleri ekleyip karıştırın..
yufkaları dörde bölün..uzun kenarlarına malzemeyi koyup rulo şeklinde sarın ve kendi etrafında döndürüp gül böreği şekli verin..uç kısmını kürdanla tutturun.. fırın tepsisine yerleştirin ve üzerlerine çok az sıvıyağı gezdirin..önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzerleri nar gibi olana dek pişirin..
yoğurdu çukur bir kaseye koyun..dövülmüş sarımsağı ekleyin..
ali baba kebabını servis tabağına alın..üzerine bolca sarımsaklı yoğurt gezdirin..eti pişirdiğiniz tencerede kalan salçalı sosu ısıtıp kebapların üzerine ikişer kaşık dökün..dilerseniz kırmızı biberle servis edin..afiyet olsun!

ceronimo
14 01 2007, 18:00
Live-saver harika gorunuyor tarif. Cok tesekkurler.

Uzel2007, flan, krem karamel, creme brule benzer tatlilarsada iste boyle biraz farklilar. Benim tercihim daha hafif olan krem karameldir ama digerlerinin yeride baskadir. mmmmmm canim istedi simdi.

Ipekcigim, onemli olan iyilesmen once. Eminim kimse ac kalmiyordur ve onlarda acinin gecmesini ve iyilesmeni su an lezzetli yemeklerine tercih ederler. Pratik yemek deyince birkac tembel isi sey vardir hemen basvurdugum...

1) Birincisi balik, azicik zeytinyagi ve baharatla yagli kagit uzerinde firina ativeririm. 15 dakkada hazir, yagli kagit sayesinde tepsinin yikamasi da kolay. Huylu babamiz sevmesede oglumuza yedirebilirim.

2) Digeri kremali mantar, hele hazir dogranmis mantarla daha kolay. Once suyunu cektirip yagda ceviriyoruz, almaya yakin sour cream katiyoruz. Yine babaminizin degilde oglumun sevdigini not edeyim. Artik temel hedef onu doyurmak oldugundan hosgoruluyor.

3) Haslanmis sebzeleri sarmisakli zeytinyaginda cevirmek. Buyuk buyuk dogradigimdan hazirlamasi kolay ve hizli. (karnibahar, yesil fasulye, brokoli, bok choy, yani aklina ne gelirse). Bu arada belirtmeliyim ki esimin ailesinin en sevdigi sey bu haslanmis sebzelerin ustune yumurta kirmak ve sonra onunda ustune sarmisakli yogurt koyup yemek (pufur pufur sarmisak kokuyoruz her daim) :)

4) Haslanmis tavuk (bazen sonra tavada azicik kizartiyorum). Azicik yardim alabilirsen suyuna birkac katki ile orzo/sehriye vs. corbasida cikar yaninda.

5) Konserve cok kullanmasamda arada kutu domateslere kayiyorum. Dogranmislari hemen tencereye atip, bol baharat ve sarmisakla makarnaya sos oluyor. Minimum kol gucu, hizli hazirlama suresi, maksimum lezzet.

6) Pirinc pilavi for ever. Bu aralar cam fistigi ve kirilmis cevizle senlendiriyoruz. Pirinci yikama asamasi disinda yine az kol gucu gerektirir.

7) Take out, take out , take out. Disardan yerken de saglikli secimler yapilabilir. Will & Grace'te mi geciyordu, appetizerlardan yemek yaratirim lafi? Bazen humus, tabouille, edemame salad, patlican ezme vs. derken bakmissin keyifli bir aksam yemegi olmus. Ara sira durum kurtarir.

Bilmem bunlarin arasinda Emre'nin sevdigi yemekler var mi ya da zaten bilmene ragmen eh aksama sunu yapayim deme saklinde isine yarar mi. Yine de sayayim dedim.

Tekrar gecmis olsun.

cero

ipekinIL
cero sagolasin hatirlatmalar icin, secimlerimiz cok benziyor, ee aklin da midenin de yolu birdir demek ki.. iki gundur disarilarda gecirdik, simdi kofte yap(tir)maya calisacagim bakalim.. sebzeler noldu acaba kac gundur dolapta, kismet olmayinca olmuyor iste bazi seyler.. afiyetle..

ACC
Ipek, dun yaptigim bir patlican tarifini vermek istiyorum. Zor gibi gozuksede degil sadece zaman aliyor hepsi o.

Kalin patlicanlari ve kirmizi biberleri ayri ayri folyolara sarip 400 F de pisir(sure veremiyorum firindan firina degisiyor, benimkinde 1 saat aldi pismesi. Ama biberler daha cabuk pisti). Pistikten sonra kabuklarini soy ve dogra.
Ayri yerde bir buyuk sogani dogra,3-4 dis sarimsak onlari bir guzel yagda kavur(dograma isini esine yaptir, burasi pufu :D ) icine biber salcasi(ben aci koydum) ve dogranmis domates koy onlarida kavur ve en son patlicanli biberi koy,tuz ve karabiber soyle bir karistir hepsi bu. Valla benim esim bile bayila bayila yedi(etsiz yemek yemezde normalde). Insallah yardimci olmusumdur. Yaninda tursu yada yogurt guzel oluyor(yani ben oyle yedim)

Arkadaslar hepinize tavsiye ederim cok lezzetli ve hafif.

lak lak
15 01 2007, 18:00
merhaba uzel2007

kabak tatlisi icin bal kabagi bizim bildigimiz turuncu renkteki kabagi bir tencereye ince olmayan dilimler halinde diz ustune seker ilave et,seker miktari sizin damak tadina bagli .1 gece agzi kapali olarak beklet sulanacaktir,artik pismeye hazir pistikten sonra serviz tabagina dizip cevizle servis yapabilirsin.

afiyet olsun

xvayzed
16 01 2007, 18:00
uzel2007, butternut squash ile yapiyorum ben kabak tatlisini. kabagin buyukluguna gore 1 bardak civari seker koyup hic bekletmeden kisik ateste pisiriyorum. hem cabuk pisiyor hem de epey sulaniyor. bu kabakla denersen sakin bekletme. iyice sulanabilr.

ceronimo
ACC, gecen gun verdigin tarifi denemeye niyetlendim. Patlicani, biberi folyoda kozledim ama sogan kalmamis meger - isim yarim kaldi. Aksama artik, simdiden guzel olacaga benziyor. Boyle hafif tariflerin devamini bekleriz, tesekkurler paylastigin icin.

Bu arada biberlerimden biri Hako'nun mmmmm gusel koktuuuuu nidalari karsisinda masaya geldi. Daha yemegi pisirmeden ilk tavsiyeyi aldim, birdaha ki sefere folyoya sarmadan kozleyecegim :)

ceronimo
Al benden de o kadar ACC !!! O yuzden sizden gelen hele de pratik tariflerin ustune atliyorum hemen. Su ara kayinvalidem burada, bazen o hazirliyor oglenden. Oyle guzel oluyor ki eve gelince sicak yemek bulmak. Ama birde isin icinde bir kucuk cocuk olunca eskiden bunalinca kullandigimiz bu aksam da kahvalti ederiz ederiz dusuncesi cok faydali olmuyor, oysa ailecek cok severiz aksam kahvaltilarini. Kendine yapmasan ona yapmalisin.

Dedigim gibi su ara hafif yemeklere, ozellikle sebze yemeklerine yoneliyorum - o yuzden tekrar ellerin dert gormesin :) Ayrica eminim cok lezzetli olacagindan. :)

esracik
Iyi aksamlar,
Son yaptigim iki ispanak boregi biraz sulu gibi oldu, eskiden boyle olmazdi. Neyi degisik yaptigimida anlamadim ya, birde size tarif sorayim istedim. Ispanakli peynirli yufka( eggroll wraplerle) boregi tarifi olan var mi?

esracik
ACC, Ispanagi pisirip mi suyunu sikiyorsun? Suyunu cekene kadar mi pisiriyorsun?

Ben eggrollla boregi ayni yufkayla yaptigimiz gibi yapiyorum. Firin tepsisine yaklasik 4 parcayi diziyorum hafif birbirinin ustune gelecek sekilde ve aralarina yumurta, sut ve yagla hazirladigim karisimdan bolca dokuyorum. Biraz daha sert bir hamur oldugu icin normal yufkaya doktugumden fazla dokuyorum bu karisimdan. Bu sekilde ortasina neyli borek yapilacaksa o harci hazirlayip ustunu gene dort parca wrapla kapatiyorum ve firinda yaklasik 300 de ustu kizarana kadar pisiriyorum. Ustune bazen yumurta sarisida surdugum oluyor.Bazen de soda dokup bir sure beklettikten sonra pisiriyorum. Bazen de eggrollari aralarina yumurta, sut ve yag karisimi koyarak iki uc kat yapiyorum. Neyli harc hazirladiysam wraplarin ortasina dokup kol boregi gibi sarip tepsiye yan yana diziyorum ve o sekilde pisiriyorum. Bunlar benim yontemlerim ve yufka boreginden farkli olmuyor. Ha birde firindan cikardiktan sonra ustunu havluyla bir sure kapatiyorum ki citir kalan yerleride yumusasin.

esracik
Sagol ACC ve Newyork, Bu sekilde denicem yarin.

Husky,
Bir de pratik borek tarifi vereyim. Tavada yapiyorum bunu. Firin boreginden farkli olarak katlari ince birakiyorum. Malum her tarafinin pismesi icin ince olmasi gerekiyor. Tavada cok kisik ateste ustunu kapatarak pisiriyorum. Alti pisince spatulayla ters cevirip diger tarafinida kisik ateste pisiriyorum. Bu da pratik ve cok guzel oluyor. Bunun en ustu kati citir citir oluyor ama benim hosuma gidiyor.

NewYork01
Esracik, sanirim yani tahminimce icini hazirlarken ispanagi hasladiktan sonra birazcik sulu kalmis olmasi olabilir.Ben elimle iyice ispanagin suyunu sIkIyorum.Ondan sonra karisimi hazirliyorum.

Eggrollarla inan hic denemedim.Valla oyle bir tarifi olan varsa alalim.Mutlaka pratik bir tarif vardir.Ben de denemek istiyorum.

husky
Bu foldere arada bakmak cok isime yarayacak sanirim. Yanliz simdi geriye gidip oralarida okumak lazim...
Tarifleri veren herkese tesekkurler.

Cero,
Ben de ayni dertten muzdaribim, dun gece neredeyse saat 1 e kadar yemek pisirmeye calistim.. Birde sogusun da buzdolabina koyayim diye beklersem oh ne ala. Tum safety kurallarini cigneyerek sabaha dek ocagin ustunde beklettim.

Bende firsat buldukca tarif paylasayim sizlerle. Size cok pratik olmayan ama zorda olmayan bir tarif. Aslinda Almanlarin patatesli kuskonmaz corbasindan esinlendim ancak baska sebzeler ekleyerek biraz besi degerini arttirmak istedim. Annemin bu versiyonumu seviyor olmasi da tekrar tekrar yapma cesareti verdi. Ancak bastan uyarayim asil orijinali icmek isteyenler beyaz kuskonmazi kremali mantar gibi pisirsin, azicik limon suyu, maydanoz ve karabiber ile servis yapiliyor genelde. Ancak benim tarif daha cok bir kremali sebze corbasi oluyor.

Beyaz kuskonmaz (sebze) corbasi:

Malzemeler:
-1 demet beyaz kuskonmaz (tahtamsi alt uclarini kesin ve gerekirse kabugunu soyun)
-1 patates
-1 cup krema (heavy cream) ya da sut

asil tarifte olmayan benim uydurdugum eklemeler:
-tavuk suyu (ben hazir, tuzsuz, organik olanlari tercih ediyorum)
-zeytinyagi
-1/2-1 sogan
-az mantar (beyaz kullanmakda fayda var, en son portabello ekledim corbanin rengi bozuldu)
-1 havuc
-az bezelye
-azicik brokkoli
-2-3 YK kepekli un (whole wheat flour)

Once zeytinyaginda sogani, havucu, mantari kavuruyorum, icine sirayla ufak ufak dogranmis tum sebzeleri ekliyorum. Az sure karistirarak pisirdikten sonra tavuk suyunu ekliyorum. Karisim kaynamadan sutun icinde 2 (bazen 3) yemek kasigi kepekli unu karistirip corbaya ekliyorum. Tum sebzeler yumusayana dek pisiriyorum. En son corbayi blenderden geciriyorum.

husky
Esracik,

Evde ne zamandir beklettigim eggroll wrap var. Daha once firinda borek yaptim cok sert oldu, o nedenle kizartmada (sigara boregi gibi) iyi olacagina karar vermistim. Ancak senin tarif daha iyi olabilir. Paylasirsan sevinirim bende.

ACC
Rica ederim Cero, insallah sonuctanda memnun kalirsiniz. Bende aklima gelipte yaptikca sizlerle paylasirim. Valla hergun ne pisiricem kaygisindan deli oluyorum. Eminim sizde de oyledir. Aksamdan kara kara dusunmeye basliyorum yarin ne pisirsem :)