PDA

Tüm Versiyonu Göster : ALASKA work and travel

Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9]

byleon
13 06 2008, 17:00
SIGARA fiyatlari winston (ogrenci cigarasi) 14.5 euro marlboro 21 euro civari onun disinda ancden paket isterseniz marlboro 7-7.25 dolar acayip sokuolar winston 5 dolar durumlar bole sigaranizi mutlaka alin istanbuldan almaniz tercihimdir cunku amerikaya durdugunuzda ozellikle detroitte durdurulma olasiligi cok yuksek bizim aranmamiz giib :) ayakkabilari cikarttik kosede bitane camekanin arkasinda tuttular beni arkadasimla elimiz tiipimiz de okdr duzgun olmasina rgnem sordular da sordular a.q sen bi kosede duruosun ustune ariolar yaklasik 5 dk kicinin deligine kdr sora koseye gidip esyalarini aciolar sen dokunamiosun onlar soruo sen soluosun yani durum bole bu arada ucaginiz olurda rotar yaparsa detroitte fln claren die bi hotel var ztn uctugunuz sirket bunu verio size bunun kartini 39 dlar yani bi geceliginiz karsilio bole guzel bi otel olamaz harika olaylar cok yeni geldik ama cok olay var yawas yawas anlatcaz ;; grsuruz,.

Hayat denilen...
13 06 2008, 17:00
Iyigunler ;

Ben Zeynep,su anda Alaska`dayim ama su an icin balik isinde calismiyorum.

Benim bilgisi olanlardan ogrenmek istedigim,Eylul ayi ortasindan itibaren kisa sure icin -yani niyetim 1 ay kadar - balik isinde calismak.O donemde Alaska`nin neresinde , hangi bolgede calismak daha olumludur , bir bayan olarak fabrikada ne isi verirler ve ortalama 1 ayda ne kadar kazanabilirim?

Bu konuda bilgisi olanlar cevap verebilirlerse cok sevinirim,simdiden tesekkur ederim.Iyigunler...

apolloturk3
16 06 2008, 17:00
arkdaşlar gidişler yaklaştı artık son kontolleri yapmanın zamanı geldi sanırım.

SeniorMember spenard hosteli google dan arattım 21$(kredi kartı 22$) dolar yazmışlar internetinde 10 dakikası 1$ imiş pek bir cazip gelmedi bana özellikle internet olayı.birde 82. sayfada işe başlamadan 3-4 gğn international hostelde kalın ssn ofise yüriyerek 10 dakika 5. cadde alışveriş merkezine 2-3 dakika hem güzel bir tatil olur demişsin bu international otel hangisi acaba? 24 haziran akşam 8 de anc da olucam ve 2-3 gün kalmayı düşünüyorum. ardından kodiak a geçicem.

apolloturk3
16 06 2008, 17:00
google maps dan baktım anchorage international hostel downtown diye geçen yer sanırım ssn bürosuna falan baya yakın ama gecelik 25$ mış burasıda burada kalmayı düşünüyorum burası nasıldır.
bu arada google maps ne güzel bi şeymiş yaa özellikle street view olayına hasta oldum baya baya sokakta geziyosunuz internation downtown hostelden ssn ofisine kadar yürüdüm :D şimdik gitsem çat diye bulurum :D baya güzel bi hizmetmiş bu.

birde net10 diye bir operatör varmış prepaid telefonları çok ucuzmuş hatta tr yi ararken dakikası 20 cent miymiş neymiş.bunun hakkında fikri olan varmı sitesinden baktım ama kodiak ta çekiyormu anlamadım daha doğrusu haritada kodiakın yerini bulamadım.yoksa mezuncart falanmı alalım.

SeniorMember2
17 06 2008, 17:00
alaskayagiden kesinlikle mezun calling card almasın, eskiden fark etmiyordu ama artık mezun telefon baslatma ucretlerindeki farklılıktan dolayı alaskadan turkiyeyi arayanlara farklı fiyat uyguluyor.

Mezun callingcard ile Alaska'dan yapılan aramalar:

* İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Sivas, Erzurum, Trabzon: 53,9 cent
* Cep Telefonları: 63,9 cent
* Türkiye diğer şehirler: 57,9 cent
* Amerika (Eyaletler arası): 46,9 cent

54 cent e telefonmu olur dk sı, diğer eyaletlere gidenlşer 10 cent veriyor o gayet iyi ama 54 cent e telefon edeceme dumanla haberlesirim, guvercin yollarım daha iyi

Jangbogo
18 06 2008, 17:00
apolloturk ben şuan alaska international hosteldeyim, önceden yerini rezerve ettir. social security office e baya yakın burası. yalnız duyduğuma göre her yer çok boktanmış, burada aşırı boktan. kimse hostellerde rahatlık ya da temizlik beklemesin. eğer valizleriniz ufakta havalimanında yatın, daha rahat edersiniz. eğer alaska international hostele gelecek olan varsa, yukarı kata çıksın, sağa dönsün, yangın merdiveninin orada uyku tulumuyla hasta yatan bir adam göreceksiniz ayın 21 ine kadar o benim.

biz ilk geldiğimizde rezervasyon yaptırmadık, yer yoktu, floor u ayarladık, neyse ki uyku tulumumuz vardı, sonrada alıştık günlük 10 usd ye kalıyoruz. en azından şehrin merkezinde ve güvenli bir yer, duş alabiliyoruz. burada belli bir saatten sonra kimse dışarıya çıkmasın özellikle saat 10 dan sonra bi tane eli yüzü

Jangbogo
düzgün adam yok çok dikkatli olun saat onda bi gezdimde dk. başı sövüyordum. hiç mi güzel bir şey yok diyeceksiniz kızlar çok güzel, gündüzleri düzgün insanlar var çok arkadaşça davranıyorlar ve ingilizceyi düzgün konuşuyorlar. ve burada duyduklarım dorumdaki o karamsar havayı yalanlıyor

Jangbogo
düzgün adam yok çok dikkatli olun saat onda bi gezdimde dk. başı sövüyordum. hiç mi güzel bir şey yok diyeceksiniz kızlar çok güzel, gündüzleri düzgün insanlar var çok arkadaşça davranıyorlar ve ingilizceyi düzgün konuşuyorlar. ve burada duyduklarım dorumdaki o karamsar havayı yalanlıyor

Jangbogo

Jangbogo
çok iyi para kıranlar var, 10000 usd karla dönen az ama genelde 7000 - 8000 kazanmak normal gibi duruyor, çalışıp göreceğiz. herkes kendine iyi baksın ve umudunu yitirmesin.

not : burada hasta oldum kalın giyinin. ve ailemdeki kimseye anlatamıyorum üzülmesinler diye, çevresinde doktor olanlar varsa benim için sorarlarsa çok sevinirim. sürekli öksürüyorum ve burnum akıyor, balgam geliyor. kesinlikle grip değil bu. birileri sorar ve çözümünü anlatırsa sevinirim. wall mart tan vicks in bir ilacını aldım, o tarz ilaçlar bulabiliyorum.

Jangbogo
kusura bakmayın mesajlar birden fazla gitmiş, düzensiz gitmiş ama burada internete girmek çok zor, kusura bakmayın. vakit buldukça yazacağım.

SeniorMember2
19 06 2008, 17:00
şu an alaskada olan bir kaç kişi ile konuştumda, 9.9 cent ücret kesiyor dk sına sorun yok mezun kart için diyorlar. ama mezunun sitesinde 53.9 cent diyor. anlıyamadım, ya benim arkadaşlar hesabını kitabını bilmiyor yada mezunun sitesi güncellenmemiş. en iyisi canlı destek hattı var orda, oraya sormak. bi onu dene eger 9.9 ise mezun al tabiki.

apolloturk3
hostelworld dan baktım 24 ünde yer yok gözüküyor :( ( . Qupqugi** Inn diye bir yer gördüm hostelworld da orasıda fena değil gibi duruyor istanbul cafe yede yakınmış adamlar öyle yazmış yemek sorunu olmaz heralde. Burada kalan yada hakkında bilgisi olan varmı acaba? Spenard ile buranın arasında kaldım. veya başka tavsiyelere açığım.

apolloturk3
birde uyku tulumundan bahsetmişsin nasıl yani ben uyku tulumu falan almadım kesin lazım oluyormu benim danışman firmada alın demişti ama ben pek sallamamıştım sokakta yatacak halim yokya diyerekten. havaalanında iki gün yatılmazki yav adam perişan olur.

apolloturk3
senior peki herhangi bir calling cart önerebilirmisin çünkü mecbur tr yi aramak zorundayım ciee nin verdiği kartdan arıyım dedim ama daha beter çıktı alaskadan 70cent diyor :D

SeniorMember2
20 06 2008, 17:00
hımm, onlar ankesorluden aramıyor, fabrikadaki sabit hatlı telefondan arıyorlar. o yuzden belkide.

apolloturk3
20 06 2008, 17:00
biraz önce canlı destek kısmıyla konuştum sitedeki fiyatların doğru olduğunu 50 cent civarı olduğunu söyledi neden olarakta alaskadaki ankesörlü telefonların kullanım bedeli daha yüksek dedi. galiba senin arkadaşların ya çok ballı yada hesabını bilmiyor. bu durumda kartı almaktan vazgeçtim artık oradan başka bir kart alıcam.

apolloturk3
21 06 2008, 17:00
pennytalk diye bir calling cart gördüm TR ye dakikası 4cent (0.04$) her aramada 49cent bağlantı ücreti kesiyor ayda bir defada 99cent kesiyormuş.sitede alaska için özel bir ücret falan göremedim amerika ve kanadadaki her telefondan arayabilirsiniz denmiş. local numara falanda yok abd nin heryerinden aynı numarayı aramak yetiyormuş ama alaska ile ilgili ayrı bir bilgi olmaması kafamı karıştırdı.
www.pennytalk.com isteyenler buradan bakabilir.

apolloturk3
buldum altta küçük gri puntolarla yazmışlar

Standard rates also apply for calls made from the U.S. (excluding Alaska), Puerto Rico, and the U.S. Virgin Islands. A 10¢ per minute surcharge applies to calls made from Alaska.

anladığım kadarıyla alaskadan yapılan aramalarda dakika ücretine 10cent daha ekliyoruz bu durumda dakika ücreti 14cent oluyor
15 dakika konuşsak
14*15+49=2.59$ ediyor hiç fena değil gibi.

ozyoz
arkadaşlar acil bişey sorucam ds 2019 formunda çalışacağımız yer yazıyormu?yazıyorsa kaçıncı satırda ! yardımcı olursanız sevinirim çünkü şirket sahibi biraz 3 kağıtçı!

SeniorMember2
22 06 2008, 17:00
evet yazıyor calıscagın yer, adres olarak, ama oraya bazen sponsorlar kendi adresinide yazabiliyor. soldan 2. veya 3. kutuydu sanırım.

ekuk şehrimi ekuk fabrikası hakkındamı?

SeniorMember2
güzel fabrika, kalacak yerleri falan iyi, balık normal sekilde olursa 20 temmuz-30 temmuz arasına akdar calısabılırsın orada, 3000 (+- 1000) dolar civarı para kazanabilirsin. orda su an calısan arkadaslarım var, gittikleri gunden beri çalısıyorlar henuz balık yok ama boya, temizlik falan yapıyorlarmıs, patronları bos bırakmıyormus hıc. yarında balık gelecekmiş.

SeniorMember2
bu arada anchoageden alır, donustede gitmek istedigin bolgeye ucak biletini alır yollarlar. sahibide cok iyidir orda calısanlarda. duydugum kadarıyla.

ozyoz
arkadaşlar ekuk hakkında ne biliyorsunuz bi yardımcı olun?

ozyoz
ekuk fabrikası senior kardeş?giden gelen varmı nedir nasııldır nasıl bi yerdir?

SeniorMember2
23 06 2008, 17:00
20 haziran

ozyoz
23 06 2008, 17:00
anlamadım senior 20 temmuz - 30 temmuz arası demişsin yani 10 gunde o kadar para zor değilmi biraz?şirket bize dediki orda karşılayacaklar sizi merak etmeyin dedi ama şu an alaskada olan arkadaşllarım çok zorluk yaşadı oraya gidince seçtiğimiz fabrikaların yerine arkadaşları farklı fabrikalara gondermişler bi kısmınıda ekuk a gondermişler şimdi onlarda beni oraya çağırıyolar o yuzden sordum?

kemalsengul
24 06 2008, 17:00
ben martta vize görüşmesine(Ankara'da) ds'im olmadan gitmiştim ve ds'ler 2 gün önce geldi. gelir gelmez de konsolosluğa gönderdi şirketim. bu durumda vizem elime ne zaman geçer? şirketim bana en geç 1 hafta da geleceğini söylemişti (pek inanmadığım için soruyorum size). Cevaplarsanız sevinirim

fakfukfon
26 06 2008, 17:00
---

apolloturk3
27 06 2008, 17:00
herkesin bi sorunu var heralde bende dun kodiak a gectim westerndeyim su siralar pek is yokmus bugunde hic calismadik yarin belki bir kac saat calisacagiz bu arada dun bizden hemen sonra gelen birkac arkadasi nakneke gonderdiler biz burda kaldik bilmiyorum sezonun pek basliyacagi yok gibi duruyor
kodiaka gelecek arkadaslar biletlerini erken alsinlar 300 dolar bayilmak zorunda kaldim kaldigim yere aylik 200 dolar veriyorum yemek bana ait prefabrik gibi bir evde 2 turk 1 misirli bir meksikali 4 tanede amerikali kaliyoruzki amerikalinin biri 47 yasinda surekli icen hiperaktif bir manyak. bilmiyorum ama su anda hersey ters gidiyor. para kazanmaya geldik ama bu gidisle anca harcadigimiz parayi cikarticaz.

apolloturk3
fulya7 durumuna uzuldum naknek bristol bay gibi yerlerdeki fabrikalar genelde kalacak yeri ve yemegi veriyorlar ama otobusle anchorage ye nasil gicedeksin anlamadim kanada vizesi falanmi alacaksin?

fulya7
Arkadaslar cok acil yardımınıza ihtiyacımız var.Biz Amerika da lousianna lafeyette de mc donalds da calismak icin geldik fakat direktor diye basımıza koydukları iki kadın bırakın bizimle ilgilenmeyi bizi ole kotu bir eve attilar ki evde hamambocekleri geziyor..Ne zaman işe başlıyacagımız belli değil bir de cepten yiyoruz.Vel hasıl biz burdan kurtulmak istiyoruz ve paraya ihtiyacımız var.Ben bundan önceki iki sezon Bear and Wolf ta calistim o yuzden iş deneyimim var.İnternetten bir iş ilanı buldum,BrisollBay area da adamların acil çalisana ihtiyaci varmıs ama isim belli değil.Cebimizde pek paramızda kalmadı.Adamlar Anchorage kadar gelin ordan sizi alırız diyorlar.Yer var ama yemege bisi dememisler.Yemeksiz nasil yapabiliriz onuda bilmiyoruz.Fakat iyi olan sezon sonuna kadar kalirsak kalma parası geri odenecek.
Paramız az kaldigindan,Otobusle gidelim diyoruz.

Netten buldugum bir kac fabrikaya daha basvurdum ama ne sezondan ne baska bir fabrikadan haberimiz var.Ne yapalim nasil edelim.Daha once gittiginiz tanıdık,sezonu uzun suren fabrikalar varsa ne olur yardımcı olun arkadaslar.Cok acil para lazım ve burdan bir an once is bulup gitmeliyiz.Lutfen yardim edin!!!Yol Gösterin bize!!Yardımcı olun!!!
Cok sagolun simdiden!!...

fulya7
Arkadaslar cok acil yardımınıza ihtiyacımız var.Biz Amerika da lousianna lafeyette de mc donalds da calismak icin geldik fakat direktor diye basımıza koydukları iki kadın bırakın bizimle ilgilenmeyi bizi ole kotu bir eve attilar ki evde hamambocekleri geziyor..Ne zaman işe başlıyacagımız belli değil bir de cepten yiyoruz.Vel hasıl biz burdan kurtulmak istiyoruz ve paraya ihtiyacımız var.Ben bundan önceki iki sezon Bear and Wolf ta calistim o yuzden iş deneyimim var.İnternetten bir iş ilanı buldum,BrisollBay area da adamların acil çalisana ihtiyaci varmıs ama isim belli değil.Cebimizde pek paramızda kalmadı.Adamlar Anchorage kadar gelin ordan sizi alırız diyorlar.Yer var ama yemege bisi dememisler.Yemeksiz nasil yapabiliriz onuda bilmiyoruz.Fakat iyi olan sezon sonuna kadar kalirsak kalma parası geri odenecek.
Paramız az kaldigindan,Otobusle gidelim diyoruz.

Netten buldugum bir kac fabrikaya daha basvurdum ama ne sezondan ne baska bir fabrikadan haberimiz var.Ne yapalim nasil edelim.Daha once gittiginiz tanıdık,sezonu uzun suren fabrikalar varsa ne olur yardımcı olun arkadaslar.Cok acil para lazım ve burdan bir an once is bulup gitmeliyiz.Lutfen yardim edin!!!Yol Gösterin bize!!Yardımcı olun!!!
Cok sagolun simdiden!!...

ozyoz
02 07 2008, 17:00
great pacific le ilgili acil bilgi lazım gençler?

apolloturk3
07 07 2008, 17:00
kodiakta isler hic iyi gitmiyor hep beraber sezonun acilmasini bekliyoruz 3 gun off verdik dun 6 saat calistik bugun yine is yok yarinda is olmaz diyorlar is olursa part time olarak alaska fresh te calisiyoruz su sezon acilsin artik yahu. sabahta 1-2 saat evvelde oceana gidelim dedik tony direk burada calisacaksaniz westerni arayip soylerim dedi oyle deyince vazgectik.boyle bekliyoruz artik.

hebakuska
09 07 2008, 17:00
slm arkadaşlar dolu forum gezdim ama alaskayla ilgili en geniş bilgilyi burada buldum.2009 yaz sezonunda para biriktirmek için alaskaya gitmeyi düşünüyorum ama dediğim gibi pek bilgi bulamadım.iyi çalışan birinin ortalama 10000 dolar civarı para biriktirebildiğini okudum ama bunun için önce kuzeyde sonra güneyde çalışması gerektiğini söylüyorlar.bu civarda para biriktirebilmek için ne yapmalıyım?hangi firmaya başvurmalıyım ve en önemlisi hangi bölgede ve hangi fabrikada iş başvurusu yapmalıyım?yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim.iyi günler.

biyococuk
11 07 2008, 17:00
quote:Originally posted by: hebakuska
slm arkadaşlar dolu forum gezdim ama alaskayla ilgili en geniş bilgilyi burada buldum.2009 yaz sezonunda para biriktirmek için alaskaya gitmeyi düşünüyorum ama dediğim gibi pek bilgi bulamadım.iyi çalışan birinin ortalama 10000 dolar civarı para biriktirebildiğini okudum ama bunun için önce kuzeyde sonra güneyde çalışması gerektiğini söylüyorlar.bu civarda para biriktirebilmek için ne yapmalıyım?hangi firmaya başvurmalıyım ve en önemlisi hangi bölgede ve hangi fabrikada iş başvurusu yapmalıyım?yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim.iyi günler.

arkadaşım alaskada 10 bin para kazanmış insanların sayısı 1 elin parmaklarını geçmez. öyle bişey yok tamam mı boş yere hayallere kapılmayın. bir çok insan verdiği parayı bile çıkartamadan dönmek zorunda kalıyor alaskadan. artık bu işin suyu çıktı 10 bin lafı tekerleme gibi duyan gidiyor ama bu parayı kazanan görmedim nedense.

apolloturk3
12 07 2008, 17:00
10 bin falan gercekten cok zor ben eylul 10 gibi geri donecegim 7 bin yapsam havalara ucarim ama cok cok zor gozukuyor iki gun calisiyoruz 3 gun off veriyoruz is mis yok yani 2 haftadir burdayim 270 dolar paycheck aldim onunda 120 si kiraya gitti 150 dolar para kaldi hala sezonun acilmasini bekliyoruz tam bir fiyasko yani.ama naknektekilerin falan durumu guzelmis hergun 16 saat goruyolarmis diye duyuyoruz.

apolloturk3
12 07 2008, 17:00
sirket ismi vermek pek dogru olmaz ama c ile baslayan bir sirket var ankarada olmasi lazim sirketin sahipleri harbi anchoragede karsiyolar gozumle gordum hatta biz farkli sirketle gelmemize ragmen bizede telefon numarsi falan vermisti bi sey olursa ararsiniz diyeyani havaalaninda karsilayip ssn sevis hostel hepsini yaptiriyolar

Grinda
14 07 2008, 17:00
quote:Originally posted by: Jangbogo
çok iyi para kıranlar var, 10000 usd karla dönen az ama genelde 7000 - 8000 kazanmak normal gibi duruyor, çalışıp göreceğiz. herkes kendine iyi baksın ve umudunu yitirmesin.

not : burada hasta oldum kalın giyinin. ve ailemdeki kimseye anlatamıyorum üzülmesinler diye, çevresinde doktor olanlar varsa benim için sorarlarsa çok sevinirim. sürekli öksürüyorum ve burnum akıyor, balgam geliyor. kesinlikle grip değil bu. birileri sorar ve çözümünü anlatırsa sevinirim. wall mart tan vicks in bir ilacını aldım, o tarz ilaçlar bulabiliyorum.

hasta degilsin sadece bakterilere alisik degilsin. bir kac haftaya bir sey kalmaz. Buyuk ihtimalle derin nefes alamiyorsun ve oksuruyorsun. Balgam ve burun akintisi da diger belirtileridir. Onun icin yapabilecegin bir sey yok ne yazik ki. Maske kullanmaya calis. Fakat eger uzun yillar alaskada calismak istiyorsan ve balikla cok hasir nesir pozisyonlarda astim hastaligi kacinilmazdir aklinda bulunsun. Genelde fabrikalar bundan pek bahsetmezler ben bilgilendireyim istedim :) Dikkat edin kendinize

hurnnithh
14 07 2008, 17:00
BEN cok yeniyim arkadaslar vizeyi yolculuktan ne kadar zaman önce halletmeliyim ve yolculuk tam olarak ne zaman daha çok sorularım olacak bana yardımlarınızı bekliorum

SeniorMember2
20 07 2008, 17:00
slm apolloturk

kodiakta balik durumu nasil gidiyor? özellikle westernde? ne zamana kadar devam edecekmis ayrica bir bilgin varmi?**

quote:Originally posted by: apolloturk3
kodiakta isler hic iyi gitmiyor hep beraber sezonun acilmasini bekliyoruz 3 gun off verdik dun 6 saat calistik bugun yine is yok yarinda is olmaz diyorlar is olursa part time olarak alaska fresh te calisiyoruz su sezon acilsin artik yahu. sabahta 1-2 saat evvelde oceana gidelim dedik tony direk burada calisacaksaniz westerni arayip soylerim dedi oyle deyince vazgectik.boyle bekliyoruz artik.

peace06
21 07 2008, 17:00
arkadaslar balik sezonu bu sene gercekten kotu durumda naknekdeki fabriklarin hicbiri dagru duzgun 16 bile basmadi ben leader creek te herkesi tanidigj icin 16-17 temiz calistim ama sezon gecen senekine gore 3gun gec baslayim 4-5 gun erken iyiy calisanlardan isteyenler kaldilar bana da kal dediler ama ben kodaik a gectim bizim fabrika yolladi bizi bunkhause da yaraldilar true world u ayarladilar yani bize true world yogun olmaz pek biliyorum ama ne yapcagimi ben de sasirdim ve gectim kodaik a balik falan d ayok suan agustos da yogunlasir tabi ama bu sne durumlar yine kotu buyuk ihtimalle kodaikta etkilenecek seszondan herkese bol sans haber edeyim dedim ayrica konaklama hala problem dolu her yer ve aylik olarak kimse evini kiaraya vermek istemiyor benden simdilik bu kadar allah yardimcimiz olsun bye

peace06
yazdiklarim birbirine girmis sezon gec balyip erken bitti demek istemistim ve naknekdeki 3. senem balik sezonu kotu olsa bile naknekdeki fabriklarin etkilendigni daha once gormedim ilk yilimda bile herkes sezon kotu diyordu ama 16 calsimisti tum fabriklar ocean beauty bile az calsimis bu yil neyse bye

apolloturk3
sezon hic iyi gitmiyor westernin yolunu unuttuk gibi bi sey is olursa night shift trident e gidiyoruz.western de dun aksam shiftler aciklandi ondada ismimiz yok bugun ofise soyledik artik nereye yazarlar belirsiz ama su an westernde case-up dan baskasi yalan olmus durumda sadece onlar calisiyor 1 aydir buradayiz daha 1000 dolar bile yapamadik tum umutlar agustosa kaldi.2 gun evvel turklerden birisi gemiye cikmis ayarlayabilirsek bizde 2-3 arkadas gemiye cikmayi dusunuyoruz.

birde bizim turkler burada bile torpil yaptirmayi basariyolar birkac yildir buraya gelen bir eleman evindeki herkesi case-up yazdirmis calisan calismayan diye bir sey yok cok komik valla milletde burada surunuyor.adamlar bir aydir en basit isleri yapip paso yatip sonrada en iyi yerlere yerlestiler.

biyococuk
23 07 2008, 17:00
valla 2006 sezonu çok kötüydü, geçen sene biraz daha iyi bir sezondu bu sene bir iyi bir kötü kuralına göre daha kötü olur diye tahmin ettim hakkatende öyle olmuş sanırım. gerçi seward olsun kenai olsun ne alemde hiç okumadım.

apolloturk3
westernin Allah belasini versin rezaletin bini bir para simdide issiz kaldik gecen listede ismimiz yok yazmistim hala ismimiz yok gabrielin yuzunu goren cennetlik troyla konustuk listede isminiz yoksa gelmeyeceksiniz diyor sadece check recording everyone derse geleceksiniz diyorlar oda anca rockfish falan gelirse dunde bazi arkadaslar gabriel e raslamis no more people diyip duruyormus anlamadim turklerden 5-6 kisi liste disi kaldik o kadar adama is vardida bizmi battik? gerci listede olanlarinda alayi yatiyor sadece case=up basiyor.nereyi bulursam basvuruyorum artik elimizi nereye atsak kuruyor bugun son olarak trueworlda basvurduk oda olmazsa yapacak bi sey yok su saatten sonra bulursam bota bile cikabilirim sirketin masallah hic seyinde degiliz adamlara o kadar mail atiyoruz zahmet edip cevap bile yazmiyorlar. Onumuzdeki senelerde alaskaya gelmeyi dusunen varsa kesinlikle kodiak a gelmesin geleceksede westerne gelmesin diyorum.

byleon
suan isler bombok beyler ocean dyiz cordova mezundan 5 6 eleman burda haziran da isler superdi herkes temmuza full gozuyle bakiodu 1 haftadir is yok agustos 5 e kdr cok durgun diolar bilmioz artik wala hayirlisi

SeniorMember2
24 07 2008, 17:00
...

byleon
25 07 2008, 17:00
herkese selam suan nikiski naknek fln sezon bitti orda herkes takilio transfer oluo zibil gibi gelen var cordovaya suan burdada is yok 5 6 saat oda bizim fabrika trident peterpan fln iptal 5 6 gundur off yani isler kotu ama agustosun ilk haftasi pink patlicak diolar beklioruz bakalim bole bos bos oturulmuo yapcak bisi yok cordova cok ufak bitane pizzaci 1 tane banka var barlar ztn uyduruk durumlar bole beklioruz herkese selamlar calisan arkadaslara sabir ve bol para..

biyococuk
29 07 2008, 17:00
quote:arkadaşım sizin sponsorunuz hangi firma ise ona mail atın veya bizzat telefon açın sorununuzu anlatın. buna bir çözüm bulmak zorunda olduklarını söyleyin. benim size tavsiyem eğer alaskaya hiç gitmemiş iseniz şuan kalkıp alaskaya gitmeye kalkmayın. inanın bana kolay bir yer değil alaska. ve sizi orda neyin beklediğini bilemezsiniz. gidersiniz balık olmaz veya sezon biter yine kalırsınız işsiz. amerikada en uygun iş bulabilinicek yerler fastfoodlar. size yakın yerlerden bütün fastfoodları gezin ve işe ihtiyacınız olduğunu söyleyin kesinlikle bulabilirsiniz. şayet sponsor firmanız sorunu çözmez ise tanıdığınız amerikalılara evlerinde para ile kalmak istediğinizi veya sizin için kiralık bir daire bulmalarını rica edin.

en akılcıl çözüm bu.

kolay gelsin.

fulya durumunuza üzüldüm ama seni uyarmıştım daha önce açtığın konuda. şimdiye kadar bir bir fastfoodda işe girseydin 2 haftada 550-600 dolar kazanabilirdin.

fulya7
Arkadaslar bizde Ekuk dan geldik (Dellingham) ve sezon erkenden bitti.Isin kotusu hic bir yere transferde olamadık.Anchorage dayız ve issiz bekleyen kafile arasındayız.Burda i canarylerin hic birinde is yok arkadaslar.balık sezoznunu zaten gectim normal ıste bulamıyoruz.Bu zamana kadar kazandıgım para sadece 1100 dolar.Napıcm bilmiyorum.Alaskanın en kotu donemınde bıle ben 5000 kazanmıstım.Is konsuunda basvurabılcegımız herhangi bir yer var mı tavsiye ettiginiz? Gerci ben butun buyuk yerleri tek trek aramistim ama....

fulya7
Allah global vizyonun belasını versin!!
Sakın gıtmeyin arkadaslar!!rezil ettikler bizi!!Hele Alliance!!allah onun iki kere belasını versinle.Ya resmen uc kagıtcı is verenler anlasma yaptılar.Biz cıkalım diye ugrastikca onlar cıkmayalım diye ugrastılar.Neyse en son polise gittik arkadaslar!Polise!!haklarımızı ogrenmeye..Onlar halimiz gorup acıyıp bize yardımcı oldular sagolsun.Yol boyunca zenci arkadaslarin cok yardımını gorduk allah razı olsun.Nıhayet gıttık 3 hafta calıstık ama 16 saati bir kere bile goremedik,bir yerede transfer olamadık.Anchorage daki zebil ac susuz gruptayız...
Burda da is yok arkadaslar,sakın gelmeyin!!!

deniz_adige
30 07 2008, 17:00
SLM BENDE ÜNİVERSİTE ÖĞRENÇİŞİYİM BİR BAYAN OLARAK GELMEK NASİL OLUR BALIK FABRİKASINA

heimann
03 08 2008, 17:00
bu mesaji 1 mart ta yazmisim. Bizi dinleyenler yanilmadi her zamanki gibi.

Umarim bu seneki balik sezonundan sonra hickimse 10 bin hayalleriyle gelmez, zaten ben hickimsenin brutte bile 10 bin kazandigina inanmiyorum son 5 yil icerisinde

quote:Originally posted by: heimann
arkadaslar bu sene balik yok, soylemedi demeyin...

SeniorMember2
04 08 2008, 17:00
bende söyle bir şey söyleyim, kardeşim alaska naknekte çalışıyor şu anda, 20 haziranda gitti, 26 hazirandan beri balıkta çalışıyor, hergün 16 saat çalışıyor, hatta bazen 25-30 saat hiç durmadan çalıştığı oluyor, 26-27 temmuza kadar falan process yaptılar, şimdide paketlemede çalışıyor ve eylüle kadar devam edecekmiş iş. şu ana kadar kazandığı 6000 doları geçmiş.
3-5 kişinin kazandığı paraya bakıp alaskaya gitmek tabiki anlamsız, herkes aynı parayı kazanacak değil, çalışana iş var, kendini sevdirene iş var, yoksa diğerleri gece gündüz vardiyası muhabbetine takılır, iş yokken boş oturur diğeri iş bile olmasa temizlik vs. ile olayı ***ürür.

apolloturk3
11 08 2008, 17:00
su siralar sezon normale dondu diyebiliriz 1 haftadir falan gunde 16 saat aliyoruz dun dunn off verdik.calisan calismayan muhabbetine gelince kimse tinlamiyor en azindan westernde bu sekilde listeye rasgele adam seciyor. 1 ay boyunca ortalikta gezen en dandirik en basit isleri yapan adamlar listelere girdi essek gibi calisip listelere giremiyenler oldu kesinlikle calismakla ilgili degil hatta balik yoksa isverenin ekstra saat vermesi kesinlikle soz konusu degil overtime vermemek icin balik verken off verdikleri bile oluyor bir dakika fazla bastirmamak icin line dan baliklari geri cektiklerini biliyorum overtime vermemek icin gece 12 de dayshifti gonderdiklerini line da sadece 3 kisi kaldigini bile gordum.Alaskada para yapmak icin ya cok balli olup dogru tarihte dogru yerde olmak lazim yada bota cikmak lazim 10000 dolar falan bence imkansiza yakin bir rakam su anda bircokkisi hala verdigi parayi cikartamadi yapacagimiz maksimuim 6000 dolar 4000 i zaten bastan harciyoruz Allah in daginda 3 ay kalip balik temizledikten sonra 2000 dolar yapsam ne olacak onunda zaten alayi ev kirasina vesaireye gidiyor Alaska bence sacma sapan bi yer kimseyede tavsiye etmiyorum 2 ay calisipta hala sifira cikamamak cok komik gercektende.

seductivem
19 08 2008, 17:00
wrangell daki arkadaslar 25haziran-15 agustos arasi en fazla 1000 dolar yapabildiler ve 15 agustosta fabrika sezonu bitirdi. kapilari kilitledi. bircogunun donus biletini alacak parasi bile yok. seneye gelmeyi dusunen arkadaslara duyurulur.4000 dolar masraf sonuc= eve donecek paranin dahi kazanilamasi.

skocax
22 08 2008, 17:00
wrangell da balık olmaz daha öncede yazmıştım kaç kere

peace06
22 08 2008, 17:00
Arkadaslar bu sene balık sezonu kotu oldugu gibi bearberinde hava sartları da berbat gitti ve halende kötü gitmekte ben 3 yıldır naknek e sonrssında kodiak a gecıyorum ne naknekde ne de ozellıkle ve ozellikle kodiakta büyle kötü sezon gormedim ki bu da bizim sanssızlıgımız bu yıl bır cok insan cok erken tarihlerde tcye geri dondu bile.Diyeceim bu yıl sezonun kötü olma sebeblerinden bir taneside kötü hava sartlarıdır.
Ayrıca senior un soyledigi fabrika baywatch zannedersem süyledikjlerine katılıyporum üstelık vergide yok o fabrika da alaska da tum bu kotu sartlara ragmen hala 10000 dolara ulasabilecek insanlar biliyorum eylul 20si veya sonuna kadar kalsam bende ulasırdım brut oalrk ama ben 29 agustosta ısı bırakıyorum 3 eylulde de tcdeyımınsallah :) ama 10-15 kisi 10000 doları gecti diye bu hayalle aslakya gelmeyin son olark birsey daha eklelyyim gecn yuıl 12500 doalr kazanan bir arkadasım bu yıl sıfırla tcye dondu bu iş sans isi biraz da

Sabitle
14 09 2008, 17:00
selam millet, bu balık sezonu nasıldı ? Gidip gelenlerden, gidip hala orda olan varsa onlardan bekliyorum yazılarını, bi sezon değerlendirmesini... Bu sene pek bi memnun gelen yok herhalde... Juno ya giden varsa içinizden haberleşmek isterim.
iyi günler...herkese iyi ramazanlar...

contaravolta
20 09 2008, 17:00
2. senemde yine juneau daydım. ocean beauty de. sezon berbattan da berbattı. 3 gün üst üste off yediğimiz dönemler oldu. önceki mesajlarda denildiği gibi havalar da kötü gitti. 2 ay da güneşli gün sayısı bi hafta etmez herhalde. geriye kalan günler hep yağmurlu veya kapalıydı. ama gelecek sezon için pink patlaması bekleniyor diye biliyorum. onun dışında merak ettikleriniz varsa bildiğim kadarıyla cevap verebilirim...

Sabitle
20 09 2008, 17:00
quote:Originally posted by: contaravolta
2. senemde yine juneau daydım. ocean beauty de. sezon berbattan da berbattı. 3 gün üst üste off yediğimiz dönemler oldu. önceki mesajlarda denildiği gibi havalar da kötü gitti. 2 ay da güneşli gün sayısı bi hafta etmez herhalde. geriye kalan günler hep yağmurlu veya kapalıydı. ama gelecek sezon için pink patlaması bekleniyor diye biliyorum. onun dışında merak ettikleriniz varsa bildiğim kadarıyla cevap verebilirim...

Bütün sezon havalar kötü gitmesi iyi olmamış. Zaten insan deliriyo bu kapalı havada bide full bulutlu yağmurlu ounca gelde intihar etme valla. Gecen sene ocean çok iyi iş yapmıştı Junoda. Takuda çalıştın mı bu sene? Takuda havalar nasıldı ?

contaravolta
21 09 2008, 17:00
takuda çalışmadım hiç ocean daydım 2 sene. dediğin gibi ocean gecen sene de kötü bi sezon olmasına rağmen ii iş yapmıştı. bu sene için aynı şeyi söylemek zor ama yine de ortalamanın üstünde iş yapmışızdır. zira sezonu en uzun süren fabrijkalardan biri ocean alaskada...

razorfever
02 10 2008, 17:00
bu sezon naknek de kodiak da sezon kötüydü. naknekde adam gibi 1 hafta sezon oldu. kodiak da agustos ayında 15 günden fazla day off yiyenler oldu. ocean da çalıştığm halde paso day off oluyordu. masrafını çıkarıp döneni şanslı bu sezon. sebebi nedir bilmem ama supervizor bile yıllardır böyle berbat sezon görmedim diyor. kimi küresel ısınma diyor kimi rus balıkçıların yanlış avlanması diyor kimi havalar diyor, bilmem ama bu sene alaskaya gidenlerin çoğu perişan.

sworial
15 10 2008, 17:00
Kis donemi icin amerikada bulunan birinin F-1 vizesi ile Alaska da calisabilmesi mumkun mudur arkadaslar ? Mumkunse yardiminiz lazim.Su son zamanlardaki krizler cok kotu vurdu buralari.Biyerden koparmak lazim

ravenarwen
selam arkadaslar ben 2 senedır wat ogrencısıyım ve alaskadayım
bu senede ınsallah 3. senem olucak
ilk senemde herseyi tekbasima ogrendim ve tek basima cesaret edip gittim
kimsenin benim cekttiiim zorluklari cekmesini istemem yani
her sorunuza durustce cevap vericem lutfen meraklariniz olursa cekinmeden herseyi sorun :)

ravenarwen
yrica soylemeliyim ki alaskada ekonmik kriz olayi etki etmiyor isimiz balikla baligin az olup olmamasi ve alaskada sezon bi donem mukemmel olurken ikinci donem azalir ama bu yaz normalin ustunde bi azlik yasandi buda sezon ortasinda av yasagi konulmasindan kaynaklandi havyar bozuklugu nedeniyle tum fabrikalarin anlasmasiyla hamile baliklarin besleneme ve su yuzeyine yakin olma doneminde avlanma cok azaltildiki seneye baliklar ve kalite kendini toparlayabilsin :)

peace06
17 10 2008, 17:00
Ben 3 kez alaskada çalışmış bir insan olaraktan balık sezonuyla ilgili tüm söylentileri bir kenara atıp olayın tamamiyle hava sartlarından kaynaklandıgını düşünüyorum. Alaskada eskisi gibi balık olmadıgının farkındayım elbette yanlış avlanma ve küresel ısınmadan kaynaklı problemler var ama bu seneki sezon bence hava sartlarından kaynaklı kötüydü çünkü ne botlar acılabildiler dogru duzgun nede gıdenler plenladıkları zmanlarda dönebildiler zaten avlanma sierleri belli o tarihler dısına kesınlıkle cıkılamaz fakat avlanma süresince de hava nasıl gidecek işte bunu bilmke zor bilsek bile eger hava bozacaksa bunun icin yapacak birsey yok. Bu sene kotü hava sartlarında dolayı balıklar bile rotaısnı degiştirmis ve işin özü gelecek yıl bence balık sezonu iyi olacak uamrım gelecek yıl red salmon ve pink sezonu cok iyi olur cünkü biliyorum ki herseye ragmen bircok arkadasım yine gdecek alaskaya :) )

sworial
Arkadaslar benim soruya cevap verebilirseniz sevinirim..

ravenarwen
arkadasım f 1 vızesıyle calısabılmen ıcın okul onayı alman lazım ve en fazla 20 saat calısma hakkın olucaktır...

ravenarwen
20 10 2008, 17:00
quote:Originally posted by: pelinderin
merhaba arkadaşlar 2009yazında bnde düşünüoyorum alaskayı ama kafamdaki en büyük soru konaklama, kalınan yerler nasıl kalabalık mı,,temizmi banyo sorunu fln oluyo mu?? bnlar çk önmli bnm için,,yardmcı olursnz sewnrm...

hemen yardımcı olıyım kalıcak yerler ve temızlıgı gttıgın fabrıkaya gore degısır ama genellıkle oldukca temızdır ornegın kodıak ve kenaı ıcın soleyemesemde ıcıcle da kalıcak yerler ozel okullara baglı yurtlardır ve ıkı kısılık odalardan olusur kız erkek karısıktır buz dolabıda var hatta odalarda oldukca temız ve rahattır ayrıca televızyon ve vıdeo odası falanda var banyolar da 2 saatte bır temızleenır
yada cadırda kalabılırsın oda 2 ,4,6 kisilik cadirlardan olusur ama gene cok guvenlidir :D

pelinderin
merhaba arkadaşlar 2009yazında bnde düşünüoyorum alaskayı ama kafamdaki en büyük soru konaklama, kalınan yerler nasıl kalabalık mı,,temizmi banyo sorunu fln oluyo mu?? bnlar çk önmli bnm için,,yardmcı olursnz sewnrm...

pelinderin
tşkkrler cvbın için ravenarmen,,pekii biz seçebilecekmiyiz önceden nerede kaç kişilik odalarda kalabileceğimizi??mesela bn bi arkadaşmla gitmeyi düşünüyorum onunla birlikte şu bahsettiğin 2kişilik yerlerde kalsak süper olur :) sakata gelmeyelim de sonra gitmeden önce belli olabiliomu acaba??

SeniorMember2
21 10 2008, 17:00
artık hiç bir şey eskisi gibi değil, 3 kuruşluk menfaat uğruna öğrencinin uğrayacağı maddi manevi zararı düşünen danışmanlık şirketi kalmadı neredeyse. bu yüzden alaskaya gidipte işe başlıyana kadar ne kalacağın yer bellidir, ne çalışacağın yer bellidir, ne para kazanacağın, ne balık olacağı nede konsolosluk yüzünden gidip gidemiyeceğin bellidir.
bu bir maceradır. ve bu macerayı yaşamak istiyorsan katıl. her durumda memnun dönersin bundan eminim ama kesin şu olcak diye bir şey yok

paramount1
quote:Originally posted by: SeniorMember2
artık hiç bir şey eskisi gibi değil, 3 kuruşluk menfaat uğruna öğrencinin uğrayacağı maddi manevi zararı düşünen danışmanlık şirketi kalmadı neredeyse. bu yüzden alaskaya gidipte işe başlıyana kadar ne kalacağın yer bellidir, ne çalışacağın yer bellidir, ne para kazanacağın, ne balık olacağı nede konsolosluk yüzünden gidip gidemiyeceğin bellidir.

bu bir maceradır. ve bu macerayı yaşamak istiyorsan katıl. her durumda memnun dönersin bundan eminim ama kesin şu olcak diye bir şey yok

Vay be SeniorMember2 bir soyledin pir soyledin....

ravenarwen
quote:Originally posted by: pelinderin
tşkkrler cvbın için ravenarmen,,pekii biz seçebilecekmiyiz önceden nerede kaç kişilik odalarda kalabileceğimizi??mesela bn bi arkadaşmla gitmeyi düşünüyorum onunla birlikte şu bahsettiğin 2kişilik yerlerde kalsak süper olur :) sakata gelmeyelim de sonra gitmeden önce belli olabiliomu acaba??

tabıykı sen secıyosun zaten yurtlar sadece ıkı kısılık odalardan olusuyo ve kımle ıstersen onunla kalbılıyosun gıtmeden once sırketınle bu konuyu gorusursen sana yardımcı olucaklardır ama bu konuda sakata gelmek gıbı bırsey sozkonusu degıl zaten merak etme bu arada hangı sırketle gıtmeyı dusunuyosun

pelinderin
şirket konusunu da araştırıyorum henüz bi karar vermedim burdaki arkadşların tecrübelerindn de faydalanmak isterim tabii,,bu yaz bi arkadaşm alaskadaydı bizimde aklımızı çeldi sanırım. :) karavandan fln bahsetti de o,,kafamı karıştırdı o yüzden ama senin söylediklerine sewndim doğrsu çalışmak konusunda bi problemim olmaz çünkü yerim rahat olsunda ohh çalışırım walla..:.) :)

pelinderin
ewtt senior bir söylemiş pir söylemiş ama korktumm yaa bn süprizleri pek sewmem,,ne maddi ne de manevi''özellikle konaklama bni manevi zarara sokar zarara uğramadan halletsek şu işi :( :(

kimster
28 10 2008, 18:00
merhaba, bende önümüzdeki yaz alaskaya gitmeyi düşünüyorum. icicle seafoods a gidicem. seward da kendileri :)

kemalsengul
01 11 2008, 18:00
Sirket arastıran arkadaslara birkaç tavsiyem var. Eger 3 ay boyunca kabus yasamak istemiyorsanız *** kesinlike uzak durmalısınız. Bu şirket size ucuza cok sey vaat eder. Siz de inanırsınız. Ondan sonra da kabusunuz baslar demektir. Kesinlikle uzak durun. Hangi şirket peki derseniz de ** öneririm(**). Hiç bir vukuatlarını duymadım.

Ayrıca alaskada calısmak ve orda 10000 dolar gibi astronomik bir para kazanmak cok cok zordur. Kimse bu hayalle gitmesin oralara. Hatta zarar bile yapabilirsiniz. Yaz boyu 900 dolar kazanan insanlar tanıyorum. Gitmeden önce defalarca düsünün. Yoksa orda ne işim var burda diyebilirsiniz.

bibidibabidibu85
02 11 2008, 18:00
quote:Originally posted by: cadi_silaa
ABD' de, normal çalışma saatlerinizin (40saat) üstü overtime olarak kabul edilir ve bu ekstra saatler normal maaşın 1,5 katı ile çarpılır... Örneğin:

ABD' de saati 7,5$' dan 50 saatlik çalışma:

[(7,5$)*40saat]+[(7,5$*1,5)*10saat]=412,5 $ (-Vergiler)

Alaska' da ise 7,5$' dan 50 saatlik çalışma:

[(7,5$*1,5)*50saat]= 562,5 $ (-Vergiler)

Bu hesaplama doğru mu?

yalnış.. alaskadada ilk 40 saati(regular) 7.5dan. 40 saat üzerini 1.5 katı ( overtime) alrsın. ilk hesaplamandaki usade çalıştıgın eyaletlerden bi farkı yoktur alaskanın awantajı fazla saat almandır yoksa bi avantajı yoktur.

cadi_silaa
02 11 2008, 18:00
ABD' de, normal çalışma saatlerinizin (40saat) üstü overtime olarak kabul edilir ve bu ekstra saatler normal maaşın 1,5 katı ile çarpılır... Örneğin:

Bu hesaplama doğru mu?

marjinal
03 11 2008, 18:00
Seneler oldu ve görüyorumki değişen birşey yok.Arkadaşlar ne olursa olsun Alaska'ya gidin en kötü koşullarda kazanacağınız deneyim en büyük karınız olur.Ben bunu kendi yaşantımda yakınen yaşıyorum...

maladjusted
03 11 2008, 18:00
selam arkadaşlar. ben de alaska ya gitmeyi düşünüyorum ve borçla gideceğim.yani gitmem için gerekli tüm parayı orada kazanmam gerekir ödeyebilmem için.çok sıkışık bir durumum var, türkiye ye geldiğimde eğer cebimde en az 6000 dolarım olmayacaksa gitmekten vazgeçeceğim.bu mümkün müdür?ne diyorsunuz?şirket tavsiyeleriniz nelerdir?

yanıtlarsanız çok sevinirim.

marjinal
04 11 2008, 18:00
maladjusted dostum burda hiçkimse bu soruyu cevaplayamaz,eline geçecek olan paranın garantisini veremez.Senin söylediğin şey kumar...Alaska'da çalışıp eli boş dönen çok oldu,ya da en iyi sezonda işin yükünü kaldıramayıp belli kazanç elde edemeyenleride biliyorum.Kısacası kazanacağın daha doğrusu biriktireceğin para birçok etkene bağlı.Eğer durumun dediğin gibi sıkışıksa nacizane tavsiyem uzak durman,ama kaybedeceğim bir şey yok diyorsan o zaman bu macerada sende yerini alabilirsin karar senin...

razorfever
05 11 2008, 18:00
maladjusted, bence büyük ihtimal cebinde 6000 le dönemezsin. özellikle 1. senense. zaten herşey şans orda. gidenlerin hepsi para kazanmaya motive olmuş, ve aklıbaşında üniversite öğrencileri olmalarına rağmen çoğu o kadar getiremiyor. yarısını bile getiremeyenlerin oranı çok fazladır. macerayı seviyorum şansımı deneyeyim diye gidecekseniz gidin. alaskaya gidiyorm artık bi 5000 getiririm eşek değilim ya diye düşünüyorsanız yamulursunuz. kolay iş değil alaska. şans lazım çok

razorfever
05 11 2008, 18:00
ucret olarak fabrikaya, şehire göre değişir 8bucuk olan yerler var 7.15 olan yerler var.
-günde 8 saatin üzeri overtime oluyor yani birbucuk katı.
-ayrıca haftada 40 saatin üzeri olduktan sonra günlük saat farketmez bütün saatler overtime oluyor. (araya day off girmemesi lazım)
-pazar günleri ve resmi tatiller overtime.

byleon
09 11 2008, 18:00
alaskayı tavsıye etmıorum degmez gusel arkadaslarım para yapabılcegınız bı cok secenek var ...sıze sadece degmez dıorum ınsan oldugunuzu unutmak ıstemıosanız...ama yınede ılla gıtcem dıe nolursa burdayız yardım ederız..

kimster
16 11 2008, 18:00
seward a gidicek olan varmı bu yıl. icicle seafoods a

SkyBlue2391
19 11 2008, 18:00
Bknz . http://forum.mezun.com/forum/m...d=40424&enterthread=y
(http://forum.mezun.com/forum/messageview.cfm?catid=27&threadid=40424&enterthread=y
)
quote:Originally posted by: cadi_silaa

Bu hesaplama doğru mu?

SkyBlue2391
23 11 2008, 18:00
Bence git ziyaret edebildigin kadar sirket ziyaret et ve kiyaslama sansin olsun.
iyi arastirmak lazim

berquer
23 11 2008, 18:00
merhaba arkadslar bende yeni kayıt oldum ve 2009 yazını alaskada geceirmek istiyorum oncelikle dusundugum bir sirket var ismini burda solemem dogru olurmu bilmiyorum bana bildiginiz ve guvendiginiz sirket isimleri varsa soylerseniz sevinirm benim dusundugum bu sirketler arasındamı bilmiyorum alaskaya en cok ogrenci goturen sirketmis.ben bu yaz ilk defa wat programıyla alaskaya gitmeyi dusunuyorum ne gibi tavsiye ve onerilerde bulunursunuz sirket bi cok konuda yardımcı olucagını soyluyor guven veriyor ama benim yinede aklıma takılanlar oluyor.yardımcı olursanız sevinirm tsekkurler

Deus Ex Machina
22 12 2008, 18:00
ArkadasLar merhaba. foruma yeni uyeyim. 2008 yazinda ben de Alaska`ya gittim. Ve su konuda cok arastirdim. Gittigim sirketten memnun kaLdim. Ama sunu akLinizda tutun: Ucaga bindikten sonra tek basinizasiniz. Kendi ayakLarinizin uzerinde durmaniz gerek. Cok ukaLaLik yapmak deiL amacim ama en az yardimLa en cok seyi yapabiLmek icin iyi bi firsat diyebiLirim.

osmanvarol2006
01 01 2009, 18:00
yaa arkadaslar ozellikle yeni gidecek arkadaslar..Amerikanin bircok guzel ve yararli yerleri varken bir turk eyaleti olan(yazin tabiki) alaskayi neden seciyorsunuz anlamiyorum..Para yapmak icin diyecek cogu kisi ama yaptim diyen iki elin parmagini gecmez.Bakin simdiden soyluyorum ilk basta biraz macera gelebilir hatta ilk hafta iyikide gelmisim alaskya diyebilirsiniz.Ama gunler ilerledikce kendinize saydirmaya baslayacaginiza eminim.Simdi burada itirazlar olucak elbette hic mi 3 ay yada 4 ay boyunca hergun mutlu olan yokmu diye?tabiki var bakin ben kendimi ornek verecek olursamalskanin bu forumda yazilan her bolgesine gittim bazilarinda da calistim.3 yilimi bu ise verdim.ancak su an pisman oldugumu yeni anlamaya basladim cunku alaska gercekten insana ve kendisine bisey katmiyor ve ayrica biseyler goturuyor yaslaninca anlayacaginiz bazi belirtiler diyebiliriz bunu nerden anladigimi soylerseniz 3 yaz once ilk gittigimde 40-45 yaslarinda bir turk amcayla karsilastim anchorage(alaskanin en buyuk sehri ama baskenti degil) hastaneye gidiyordu ama gorunumunde hic hasta gibi degildi.kendisi yaklasik 10 yil boyunca 3 yerde naknek,kodiak ve petersburgta calismis(ocean beauty fabrikalarinda) ve sordum niye gidiyosunuz diye hasteneye akcigerlerinde kokuya bagli olarak bir hastalik varmis aylik gitmesi gerekiyomus temizlenmesi gerekiyomus...simdi bunun ne ilgisi var diyeceksiniz o 10 yil calismis biz 3 ay calsicaz!!onu eger imkaniniz varsa kendisini bulabilirsiniz adresini verebilirim o amcanin ona sorsaniz o daha iyi soyler.....Cok uzattigimin farkindayim ama baskaturlu dikkat cekemezdim..
SAGLIK HER ZAMAN ONCE GELIR............................................. ..... :(

perfectstorm
03 01 2009, 18:00
bende work and travel yapmak istiyorum.şartlar nedir. dasvidanya_53@hotmail.com

peace06
16 01 2009, 18:00
Selam Arkadaşlar 4. kez Alaskaya gitme fikrini almış bulunmaktayım :D umarım sezon bu yıl patlama yapar gecen yıl cok kötüydü bu yıl iyi olacagını düşünüyorum hepimize bol şans rast gele... :)

cooki
17 01 2009, 18:00
barış kafayı mı ydin la.
alaska da ölcen gitcen walla :) )
Fuat ben :)

madforest
21 01 2009, 18:00
selam berquer şirket konusnda armada grandee alaska için güvenilirdir. sadece kodiak adasına göndriolar öğrenciyi onlar, orada da balık hiç bitmezmiş. benim bildiğim bu alaska'yla alakalı. bu arada temsilc filan sanma beni. temsilci olsam ne çıkarım olabilir ki senden? ismimi vermicn bişi vermicen git kayıt ol netten buldum sizi de. :)
bu arada hangi şehirde okuyosun??

madforest
izmirden gidecekler varsa bu sene tanışalım ben de gidici bu sene tekrar 2 sene önce gitmiştim virginia'ya. eğlence parkında çalıştım bende Kings Dominion'da. eğlence parklarını tek geçerim arkadaşlar alaska filan pis işler bunlar. :)

bibidibabidibu85
quote:Originally posted by: madforest
selam berquer şirket konusnda armada grandee alaska için güvenilirdir. sadece kodiak adasına göndriolar öğrenciyi onlar, orada da balık hiç bitmezmiş. benim bildiğim bu alaska'yla alakalı. bu arada temsilc filan sanma beni. temsilci olsam ne çıkarım olabilir ki senden? ismimi vermicn bişi vermicen git kayıt ol netten buldum sizi de. :)

bu arada hangi şehirde okuyosun??
kodiakda balık hiç bitmezmiş koptum :D nerde o günlerr.. bu sene alaskaya giden az galiba kimsenin sesi soluğu çıkmıyo ben geçen sene töbe ettim gitmiyorum artık alaskaya we tabiki param olmadığı için herhangi bi eyaletede gidemiyorum :) yardıma ihtiyacı olanlar olursa biz gene burdayız geçen sene açlıştığım cordovayı öneririm herkese fena biyer diil herkes kan ağlarken biz 2-3 hafta hiç iş yapmamıza rahmen 6500 kazandık erken gidenler 7500 filan yapıtlar..

hardnemesis
27 01 2009, 18:00
Slm Millet,
Hakikatten bu sene kimse gitmeyecek mi nedir. :) fazla kişi soru sormuyor. gitmek için meraklı arkadaşlara sesleniyorum forumu satır satır okuyun özellikle not alarak okuyun bir de forum da benim maceramı görebilirsiniz başından sonuna kadar başımdan geçenleri yazdım.

İlgilenen arkadaşlar için yakında fabrikadaki çalışma ortamıyla ilgili vdeoları youtube a vereceğim oradan bakarlar videoların birinde balığın nasıl filetosu çıkartılır onu da gösterecem ben öğrenene kadar 1 hafta geçmişti bari giden arkadaşlar zorluk yaşamasınlar

Son bir şey daha söyleyim büyük paralar kazanacam diye hiç ümit etmeyin zararınızı çıkarırsanız gördükleriniz yanınıza kârdır (ben kâr yatım ama sanırım şanslı azınlıktaydım 5500$ yaptım sonra da sanfransisco, lasvegas, seattle, losangeles ı gezdim [9 arkadaştık] ) bu yerlerdeki gezilecek yerler hakkındabilgi verebilirim şimdiden iyi tecrübeler yaşamanızı dilerim...

new economist
31 01 2009, 18:00
ben şirketim hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum bu konuda biiginiz varsa yani şirketler hakkında konuşalım ok yeni üye oldum zaten bu forma..

SkyBlue2391
01 02 2009, 18:00
Work and Travel Alaska net bi sekilde iyi arastirilmadiginda ogrenciyi uzucu noktalara varabilmektedir. iyi arastirin , sorulariniz varsa cevaplamaya calisalim

sivilhava
02 02 2009, 18:00
slm arkadaşlar ben alaska için bir şirket ile anlaştım size sorum şu olcaktı alaskada nereyi seçmeliyim şirketin sunduğu bazı yerler Kodiak,Ketchikan,Kenai,Anchorage,Sitka sizce hangisinde daha iyi çalışma şartları var vede oraya gidipte işsiz kalmama riski daha az?
alaskada nereyi önermiş iseniz lütfen ordaki çalışabileceğim şirket isminide yazarmısınız?
şimdiden yanıtlarınız için teşekkürler

egitimsart
03 02 2009, 18:00
alaskada iş ayarlayabilirim. yüzlerce dolar şirketlere vermenize gerek yok. benim iletişime geçin alimmail@hotmail.com

sivilhava
04 02 2009, 18:00
arkadaşlar mrb
yukarıda yazdığım sorunun cevabının verilmemesini bu başlığı baştan sona kadar okutuktan sonra anladım
Öncelikle bu başlık altında bilgilerini paylaşan herkese teşekkürü bir borç bilirim çünkü çok fazla bilgi sahibi oldum alaskayla ilgili
genel anlamda neyin ne olduğunu anladım neler olabileceğini nelerle karşılaşacağımızı herneyse benim merak ettiğim konu BU SENE BALIK SEZONUNUN NASIL GEÇECEĞİ İLE İLGİLİ BİLGİSİ OLAN VAR MI?
yukarıdaki soruyu biliyorum ki bir çok kişi bunu biz nerden bilebiliriz diyecektir fakat bu forumda alaskada balığın nasıl olacağı ile ilgili bilgi sahibi olan bir çok arkadaş var cevaplarını esirgemeden yazarsalar çok mutlu olacağım ve benim gibi bu forumu takip eden bir çok kişi de muhakkak ki bilgi sahibi olacaklardır
şimdiden herkese teşekkürler cevaplarını bekliyeceğim.....................

heimann
07 02 2009, 18:00
arkadaslar uzulerek soylemek isterim ki sezon bu sene kotu gecicek eskisi kadar balik yok artik bir de fish and game sinirlama koydu avlanma sayisina birkac balikci mahkemeye verdi ama fish and game in karari astigim astik kestigim kestik seklinde

aslinda baliktan ziyade gideceginiz fabrikaya bakin, kac adam alicak bu sene overtime vermis mi bir onceki sene kalma olanagi nasil beklentileriniz nedir. Bu isi profosyenelce yapan arkadaslar var onlara fikir danisin eger onlarla gitmeyecekseniz bile.

Mesela asagidaki fabrikaya Wrangell Seafoods a gitmeyin, adamlar acik acik iflas koruma mahkemesine basvurdular gecen hafta. Neden iflas ettikleri ise zaten balikciligin icinde bulundugu krizi gosteriyor. Ingilizce bilenler muhakkak okusun bunu

http://www.adn.com/news/alaska...ska/story/668468.html
(http://www.adn.com/news/alaska/ap_alaska/story/668468.html
)
@skyblue: Bu arada skyblue umarim iyisindir kardesim. Yaptiklarini haber aliyorum seni cok takdir ediyorum geldigin zaman insallah daha uzun gorusmek dilegiyle.. Msn e bir ara giricem konusuruz

makroklima
07 02 2009, 18:00
Arkadasim bu sezon guzel bir sezon bekleniyor yaptigim arastirmalar bunu gosteriyor suraya git buraya git kimse sana demez kucuk bir fabrikaya gidip cok kazanirsin buyuk fabrikada az bu tamamen sans ama arastirmalarin soyle olsun gecen sene bu fabrika ne yapmis gidenler kimler (bu isimleri sirketinden alabilirsin) ne kadar kazanmislar ama kiyasi soyle biliyorsun gecen sene kotuydu diger fabriklar ile kiyasla daha cok bilgi istersen altta msn adresim var

eskli18
11 02 2009, 18:00
merhaba arkadasım bana ben bu sene gıdecegım senın bılgılerınden faydalanmak ısterım yardımcı olursan sevınırım sorularım olacada sana maıl adresım aragorn_2058@hotmail.com eklersen sevınırım sımdıden saol gorusmek uzere

sivilhava
17 02 2009, 18:00
merhaba arkadaşlar
Ocean Beauty Seafoods Naknek fabrikasına daha önce giden arkadaşlar bu fabrikanın nasıl olduğu hakkında bilgi verebilirler mi ? yada bu fabrika hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim?
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler......

mukon
22 02 2009, 18:00
bu sene ilk kez alaskada kodiak tarafına gidiorum...gidicek arkadaşlar warsa konusalım.... grncy_anti-kks@hotmail.com

mukon
22 02 2009, 18:00
gelen warmı bu sene

palombaro
23 02 2009, 18:00
geçen sene baywatch seafoods daydım naknekte ılk 1 hafta balık yoktu yinede amelelık işleri felan 60-70 saati bulduk ,
bulgar ve slovaklar vardı onlar 3-4 senedir aynı fabrıkaya geldıklerı ıcın artık supervizorudur mudurudur akraba olmuslar
ama hakkaten akraba :p kimin eli kimin cebinde bellı değil hesabı.. onları tanıdıkları için ve karsılıklı cıkarları oldugu ıcın
calısmasalar bıle 120 saatın altına dusmedıler hiç haftalık.
ilk haftadan sonra ben ve 3 arkadasım işleri çözüp baywatch tarihinin en hızlı fileto , pinc , balık ayırma ,kafa kesme, icehouse işlerini yapınca
durmadan bizi çalıstırmak istediler 30 saat iş, 4 saat uyku , ardından 15 saat ıs 4 saat uyku 30 saat iş...
ve 25 gun cıvarında bu tempoda gıttık , madem bi salaklık edip buraya geldik bari iyi kazanalım dedik
robot gibi dusunmeden,uyumadan ,banyo yapmadan bir nevi köle gibi ,iş varsa gune 16 saat zorunlusun hasta, yorgun, uykusuz felan farketmez,
gitmezsen işe odana gelip uyandırıyorlardı. sonra tekrar işler hafıfledı yavas yavas calısanları işten cıkarmaya basladılar
piyango hesabı gelıp dıyorlardı sız 5 iniz aksam 6 da anchorageye ucagınız var hazırlanın felan, cok calısanları cıkarmıyorlardı
teker teker arkadasları cıkmaya basladılar saglıgından olanlarıda yavas yavas gönderıyorlardı tabi cunku yemek yatacak yer felan fabrıkaya boşa masraflar.
fieto lıne ınde elım kesıldı hemen gıdıp pansuman yapıp devam ettim serce parmagımın kemıgı dısarıdaydı elde 3 eldıven fıleto keserken eldıvenın ıcı kan dolunca
eldıven degıstırmeye gıdıyordum 2-3 gun boyle devam ettıkten sonra el enfeksiyon kaptı kızardı şişti felan sonra kutu odasına verdıler
kolay iş, 5dk iş 15 dk uyku sloganıyla gecelerı orada 11 saat calısıyordum supervizor sabahları degısınce obur supervızor hiç dinlemeden
yine process bolumunde en agır ıslerden olan pinç makınasının basına gecırıyordu dk da 65 balık kafası, sanıyede 1 taneden fazla
balıgı yakalayıp makınaya basını takıyorsun oda giyotın gıbı bır aletle kesıyor,bu sırada hemen yanındakı balık tankından kanlı buzlu sular tependen assagı dokuluyor
eger raingearında acık varsa ve ıslanırsan en erken 4 saat sonra ustunü degıstırebılırsın, işi bırakıp gıtmek yok. raıngear bulamamak gibi bir durumda soz konusu
dusunmeye uyumaya vakıt yok ayakta uyuyabılıyorsan sanslısın, makına yavaslıyorsa uyuklamaya baslıyorsun bırkac kere eldıvenım sıkısıp elımı makınanın ıcıne cekerken uyanı verdim yoksa halım harap olacaktı
uyumamak ıcın daha hızlı calısmak gerekıyor , uyku geldıgınde beklememek lazım daha hızlı olmak lazım. calısmazsanız yapacagınız hiçbir sey yok cunku butun arkadaslarınız ya calısıyor ya uyuyordur.
zaten agır işleri yapmak zihinsel acıdan daha mantıklı dusunemedıgın ıcın sıkılmıyorsun ve triplere girmiyorsun,
akıllılık yapıp yavas işlere yerlesenlere beyın yapacagını yapıyordu zırıl zırıl aglıyorlardı nedir bu çektiğimiz diye. ve tonla olay hepsını yazmaya kalksam gunum gecer.
sadece iş degıl aynı zamanda haksızlıklara da ugruyordunuz bu insanı cok yoruyor işte, motivasyon kayboluyor.
amerıkalı lıselı veletleri sızın basınıza koyuyorlar sızi takip ediyorlar calısırken ... benım calısmadıgım zamanlarda calısıyormus gibi gorundugumde cok oldu
işte liseli veletler orada devreye giriyor sunu yap, daha hızlı ol gıbı laflar edebılıyorlar, siz istediğiniz kufru edin donup arkalarını gidiyorlar
yapabıleceklerı hiçbirsey yok. yumuşak yüzlü iyi niyetli olmamak lazım senın gıbı baska bır calısan sana sunu yap derse ki diyebılır basın kufuru.
baywatch da dıger bır konu ise içki yasak,odanda sıgara içemiyorsun 10 senedir sıgara içerim orada sigara içmeye vakıt bulamıyordum gunde 2-3 tane yemeklerden sonra ancak
ama paket her gun bitiyor cunku kımsenın sıgara almaya markete gıdecek vaktı yok birini bulup otlanıyorlar ,
markete yuruyecegım 15 dk lık sure yerıne uyurum hesabı yapılıyor ve sıgara paketı 8 dolar.
o yuzden baywatch e gıdecek tiryakıler en az 4 karton la gıtsınler , duty free den alabılecegınız en guzel sıgara kısa tekel2000 ,malborolarda felan iş yok.
fabrıkanın muduru ayı gıbı bırı bu kadar ş...siz birini hayatımda görmemiştim konusmaya bıle tenezzul etmıyor , kafasına göre cezalar veriyor 2 gun sana calısmak yasak felan
ve yemek olayı ılk bırkac gun yemekhaneye kokudan giremeyeceksınız girdiğinizde ise yiyecek güzel birşeler bulmak imkanı zor çünkü alıstıgımız tarzda yıyecekelr degıl durmadan et-tavuk ama üzerine şeker dokulmus tavuk dersem daha ıyı anlatmıs olurum.
zamanla yemeye alısmak zorundasınız cunku yemezsenız halınız harap.
su... içme suyu yok , musluktan akan camurlu kahverengı suyun ıcıne kırmızı bır toz dokup buyuk musluklu bıdonlara koyuyorlar eger temız su almazsanız onu ıcmek zorundasınız,
bazen sıyah bır toz koyuyorlardı tadı eskı turbo sakızlara benzıyordu arada sırada ondan ıcıyordum turbonun hatrına :) markete gidip su alabılırsınız litresi 1 dolara felan geliyor ben susuz duramamıstım.
toplamda 37 gun orada kaldım beraber gıttıgım arkadaslar benden 2 hafta daha fazla kaldılar cunku benı erkenden hastaneye kaldırdılar.

kısa surede 6000 dolar kazandım eger sonrasında da calısabılseydım 8-10.000 i bulabılırdım. 100.000 olsa ne farkeder... her yönüyle düşününce gitmeyin gercı orada en cok ezıyet cekenler bu sene tekrar gitmek istiyor iş bitince son gun ellerıne aldıkları çek yüzünden sanırım. sağlığınızdan önemli hiçbir sey yok.

paramount1
23 02 2009, 18:00
quote:Originally posted by: palombaro
geçen sene baywatch seafoods daydım naknekte ılk 1 hafta balık yoktu yinede amelelık işleri felan 60-70 saati bulduk ,

bulgar ve slovaklar vardı onlar 3-4 senedir aynı fabrıkaya geldıklerı ıcın artık supervizorudur mudurudur akraba olmuslar

ama hakkaten akraba :p kimin eli kimin cebinde bellı değil hesabı.. onları tanıdıkları için ve karsılıklı cıkarları oldugu ıcın

calısmasalar bıle 120 saatın altına dusmedıler hiç haftalık.

ilk haftadan sonra ben ve 3 arkadasım işleri çözüp baywatch tarihinin en hızlı fileto , pinc , balık ayırma ,kafa kesme, icehouse işlerini yapınca

durmadan bizi çalıstırmak istediler 30 saat iş, 4 saat uyku , ardından 15 saat ıs 4 saat uyku 30 saat iş...

ve 25 gun cıvarında bu tempoda gıttık , madem bi salaklık edip buraya geldik bari iyi kazanalım dedik

robot gibi dusunmeden,uyumadan ,banyo yapmadan bir nevi köle gibi ,iş varsa gune 16 saat zorunlusun hasta, yorgun, uykusuz felan farketmez,

gitmezsen işe odana gelip uyandırıyorlardı. sonra tekrar işler hafıfledı yavas yavas calısanları işten cıkarmaya basladılar

piyango hesabı gelıp dıyorlardı sız 5 iniz aksam 6 da anchorageye ucagınız var hazırlanın felan, cok calısanları cıkarmıyorlardı

teker teker arkadasları cıkmaya basladılar saglıgından olanlarıda yavas yavas gönderıyorlardı tabi cunku yemek yatacak yer felan fabrıkaya boşa masraflar.

fieto lıne ınde elım kesıldı hemen gıdıp pansuman yapıp devam ettim serce parmagımın kemıgı dısarıdaydı elde 3 eldıven fıleto keserken eldıvenın ıcı kan dolunca

eldıven degıstırmeye gıdıyordum 2-3 gun boyle devam ettıkten sonra el enfeksiyon kaptı kızardı şişti felan sonra kutu odasına verdıler

kolay iş, 5dk iş 15 dk uyku sloganıyla gecelerı orada 11 saat calısıyordum supervizor sabahları degısınce obur supervızor hiç dinlemeden

yine process bolumunde en agır ıslerden olan pinç makınasının basına gecırıyordu dk da 65 balık kafası, sanıyede 1 taneden fazla

balıgı yakalayıp makınaya basını takıyorsun oda giyotın gıbı bır aletle kesıyor,bu sırada hemen yanındakı balık tankından kanlı buzlu sular tependen assagı dokuluyor

eger raingearında acık varsa ve ıslanırsan en erken 4 saat sonra ustunü degıstırebılırsın, işi bırakıp gıtmek yok. raıngear bulamamak gibi bir durumda soz konusu

dusunmeye uyumaya vakıt yok ayakta uyuyabılıyorsan sanslısın, makına yavaslıyorsa uyuklamaya baslıyorsun bırkac kere eldıvenım sıkısıp elımı makınanın ıcıne cekerken uyanı verdim yoksa halım harap olacaktı

uyumamak ıcın daha hızlı calısmak gerekıyor , uyku geldıgınde beklememek lazım daha hızlı olmak lazım. calısmazsanız yapacagınız hiçbir sey yok cunku butun arkadaslarınız ya calısıyor ya uyuyordur.

zaten agır işleri yapmak zihinsel acıdan daha mantıklı dusunemedıgın ıcın sıkılmıyorsun ve triplere girmiyorsun,

akıllılık yapıp yavas işlere yerlesenlere beyın yapacagını yapıyordu zırıl zırıl aglıyorlardı nedir bu çektiğimiz diye. ve tonla olay hepsını yazmaya kalksam gunum gecer.

sadece iş degıl aynı zamanda haksızlıklara da ugruyordunuz bu insanı cok yoruyor işte, motivasyon kayboluyor.

amerıkalı lıselı veletleri sızın basınıza koyuyorlar sızi takip ediyorlar calısırken ... benım calısmadıgım zamanlarda calısıyormus gibi gorundugumde cok oldu

işte liseli veletler orada devreye giriyor sunu yap, daha hızlı ol gıbı laflar edebılıyorlar, siz istediğiniz kufru edin donup arkalarını gidiyorlar

yapabıleceklerı hiçbirsey yok. yumuşak yüzlü iyi niyetli olmamak lazım senın gıbı baska bır calısan sana sunu yap derse ki diyebılır basın kufuru.

baywatch da dıger bır konu ise içki yasak,odanda sıgara içemiyorsun 10 senedir sıgara içerim orada sigara içmeye vakıt bulamıyordum gunde 2-3 tane yemeklerden sonra ancak

ama paket her gun bitiyor cunku kımsenın sıgara almaya markete gıdecek vaktı yok birini bulup otlanıyorlar ,

markete yuruyecegım 15 dk lık sure yerıne uyurum hesabı yapılıyor ve sıgara paketı 8 dolar.

o yuzden baywatch e gıdecek tiryakıler en az 4 karton la gıtsınler , duty free den alabılecegınız en guzel sıgara kısa tekel2000 ,malborolarda felan iş yok.

fabrıkanın muduru ayı gıbı bırı bu kadar ş...siz birini hayatımda görmemiştim konusmaya bıle tenezzul etmıyor , kafasına göre cezalar veriyor 2 gun sana calısmak yasak felan

ve yemek olayı ılk bırkac gun yemekhaneye kokudan giremeyeceksınız girdiğinizde ise yiyecek güzel birşeler bulmak imkanı zor çünkü alıstıgımız tarzda yıyecekelr degıl durmadan et-tavuk ama üzerine şeker dokulmus tavuk dersem daha ıyı anlatmıs olurum.

zamanla yemeye alısmak zorundasınız cunku yemezsenız halınız harap.

su... içme suyu yok , musluktan akan camurlu kahverengı suyun ıcıne kırmızı bır toz dokup buyuk musluklu bıdonlara koyuyorlar eger temız su almazsanız onu ıcmek zorundasınız,

bazen sıyah bır toz koyuyorlardı tadı eskı turbo sakızlara benzıyordu arada sırada ondan ıcıyordum turbonun hatrına :) markete gidip su alabılırsınız litresi 1 dolara felan geliyor ben susuz duramamıstım.

toplamda 37 gun orada kaldım beraber gıttıgım arkadaslar benden 2 hafta daha fazla kaldılar cunku benı erkenden hastaneye kaldırdılar.

kısa surede 6000 dolar kazandım eger sonrasında da calısabılseydım 8-10.000 i bulabılırdım. 100.000 olsa ne farkeder... her yönüyle düşününce gitmeyin gercı orada en cok ezıyet cekenler bu sene tekrar gitmek istiyor iş bitince son gun ellerıne aldıkları çek yüzünden sanırım. sağlığınızdan önemli hiçbir sey yok.

I'm ****ing speechless....

palombaro
24 02 2009, 18:00
quote:Originally posted by: paramount1

I'm ****ing speechless....

dostum burada en son sakatlanmam hakkında bir sey yazmadım onları anlatsam asıl o zaman şaşırırsın ,
hastanelerde,sigorta şirketlerinde,polis-asker-fbi tarafından defalarca gereksiz sorgulama ve nezarette olduğum için dönüş uçağımı kacırmamla alakalı da bir sey demedim,
suclu olsaydım hapıste olurdum zaten durup dururken basıma gelenler.. mahkeme sonucu bekledıgım için bu konularda yazmam sıkıntı yaratır.
1 yaz oraya gittide ahkam kesiyor demesinler ,bir yaz bile yetiyor. ama bakın su da var naknekden sonra hakkaten sahane gunler de gecırdım
o kazandıgım 6050 dolardan 300 dolarla döndüm ,para suyunu cektı, cepte para varsa oralar cennet ,çürük halimle 8 eyalet gezdım ama sağlam gezdim
karsı karıs gırmedık club, bar , kumarhane, sahil, restoran ,tiyatro, konser bırakmadım gunde ortalama 19 saat calısıyordum çalısma bıttı gunde ortalama 19 saat gezdım ,
o çalısma temposundan sonra piskolojı fızyolojı kalmıyor hiç tam olarak uyumuyordum ama hep alakasız yerlerde uyukluyordum.
gezme faslında onlarca wat cı ıle karsılastım , 4 kişi para bırlestırıp notebook alanlarda vardı aileleriyle haberlesmek için, yanı hiç kazanamamışlar. bizden baska kazanannı gördüm desem yalan olur...
özellikle anchorage nın ıcındekı fabrıkalara gidenler işte onlar beter durumdaydı.
baywatch dan cıkanlar Tr ye donduklerınde satmak ıcın 3er 5er notebook aldılar. bestbuy'da , office depot'da bılgısayar itouch kalmadı.
ben gezerken cok harcadım ama pişmanım, bunun nedenıde orada kazanılan parayı yıne orada bırakmış olmam,
parayı veriyorlar sonra bir şekilde geri alıyorlar.
toplamda 1700 dolara 3 saat ve 1 notebook aldım burada kat kat fazlasına sattım butun masraf cıkmıs oldu,
ama masrafı çıkarmıs olmak kesınlıkle yetmez cunku orada çekılen dertlerın bır karsılıgı olmalı.
çalısırken cok kısı vardı buraya gelene kadar 3000 dolar masraf ettım , 3000 ımı gerı versınler calıstıgım onlara kalsın hemen donerım.. işte bu lafa uyuz oluyordum
cunku; orada kör cahıl adamların emrınde zor sartlarda calısıp sonra karsılıksız donmeyı istemek sacmalık.
buralarda baywatch ın yatakhanelerınden bahseden oldumu bılmıyorum ama haberınız olsun kamyon konteynırlarını 3 e bolmusler hepsınde 12 kısı kalıyor. adam ankarada cankayada oturuyor bmw den ınmıyor orada eziyet cekıyor.
konteynırlar ruzgarda sallanıyor baslarda deprem oldu sanıp zaten 3-4 saatlık olan uykunuzda ayaga fırlıyorsunuz.. onlara alıstıktan sonra memlekete dondugunuzde de deprem olup yatagınız sallandıgında ruzgardır deyıp geri yatıyorsunuz.
2-3 elektronık oyuncak mı? gezmek mi? abd gördüm demek mi?.. katlanırım herseyı göze aldım, aslanım ben kaplanım ben, para kazanacagım diyorsanız sanırım tek secenek baywatch , sanırım dıyorum cunku kısa surede bizler kadar kazanan kımse bılmıyorum, duydum ama sadece duydum.
amerıkalılarında dedıgı gıbı; amerıkada özgürlük parayla var, abd vatandası degılsenız yıne yok. çünkü biri sizden kıl kapıp bir yerlere şikayet etse.. şöyle abes görünen bir şeyle özetliyim orada plotaj kursu bulup kendınızı gelıstırmek ısteyıpte kursa katılmak için müraacat etseniz, bunlar dıyor kı aha uçak surmeyı ogrenecek yarın öbürgün bu adam ucak kacırıp pentagona saldırır,hemen polısı arayım... ben mahkeme kurulu kararı bekliyorum sonra döşeyeceğim yanı memleketımdeyım ama hala orada olanları yazabılecek kadar özgür degılım.

alaskada iş
belkıde hayatınızda ilk kez çalısacaksınız boyle bır baslangıc ne kadar hoşunuza gidecek bilmiyorum.. adamlar yaptıkları en vasıfsız işleri bile yaparken kendılerını kahraman zannadıyorlar , iğrenç hayatlarına isyan etmesinler diye ne kadar eşşeklerse o kadar övgü dolu laf alıyorlar, süpersin, harıkasın, aferim lafları için yasıyorlar ve yine genç entelektüel yabancılara yer yok çünkü çalısırken öyle bir psikolojı oluyor kı zamanla insan kendısını inceden inceye ezik hissetmeye baslıyor. bu lafıma alınıp kımse saldırmasın ben ne gördüğümü biliyorum.

alaska da kolay iş
sanırım tuvalet temizlemek. insan pisliği mi? balık pisliği mi temizlemek istiyorsunuz? mutlaka birini yapacaksınız. şanslılara böyle bir secım hakkı tanınıyor.

alaskada en kolay iş
yatarak para kazanmak , bunu yapan bizden kimse yoktu ama polonyalı ,slovak,bulgar çok vardı. o canım 18-20 yasındakı dokunmaya kıyamayacagınız güzellikteki kızlar amirle memurla yatıp ya daha kolay iş yada çalışıyormus gibi görünmek için uğraşiyorlardı.

son tanımımdakıler için sınırı aştığımı düşünen olabilir kusuruma bakmayın. sonucta boyle olaylarda ıkı tarafın karsılıklı çıkarı oluyor, 3. kişi durumundayım bana ne düşecegını az cok biliyorum.

gezelim,para kazanalım,ingilizcemiz gelişsin,eğlenelim...
yuppiiii
haydi work and travel ile alaskaya

buyukHUN
25 02 2009, 18:00
konteynırlar ruzgarda sallanıyor baslarda deprem oldu sanıp zaten 3-4 saatlık olan uykunuzda ayaga fırlıyorsunuz.. onlara alıstıktan sonra memlekete dondugunuzde de deprem olup yatagınız sallandıgında ruzgardır deyıp geri yatıyorsunuz. ARKADAŞ ÇOK TEŞEKKÜRLER...BU ESPİRİYE ACAYİP GÜLDÜM...

makroklima
26 02 2009, 18:00
Ben 2008 sezonunda Peter Pan Seafood da calistim brut 9707 dolar kazandim. Ama cok perisan arkadaslar gordum. 1000 dolar kazanip donen. Bu sene gene gidecegim insaalah vize alirsam bilgi almak isteyen arkadaslar bana ulasabilir...

...

ardaeyupcalik
28 02 2009, 18:00
Beni ekle..yardımcı olmaya calısayım

...

ezor
28 02 2009, 18:00
arkadaşlar meraba,ben bu sene alaskaya gitmeyi düşünüyorum amacım farklı bir deneyim kazanmak aynı zamanda amerikayı olabildiğince gezmek görmek...ama bunu yaparkende giderken ve orada harcadığım parayı çıkarmak istiyorum yani ne para getirmek gibi bir niyetim var nede cebiimden para çıksın istiyorum ,oraya giden deneyimli arkadaşlardan cevap bekliyorum...bu ne kadar mümkündür???

palombaro
04 03 2009, 18:00
wat progr***** katılan herkes bir sonraki sezon öğrenci temsilcisi oluyor ne hikmetse artık, bağladıkları öğrencı basına göndedikleri şirketlerden 75-100 dolar alabılmek için mezun forumda iyilik meleği kesiliyorlar, biri wat a katılacam demesın amanın işportacı gibi hemen çöküyorlar üstüne.

paramount1
04 03 2009, 18:00
wat progr***** katılan herkes bir sonraki sezon öğrenci temsilcisi oluyor ne hikmetse artık, bağladıkları öğrencı basına göndedikleri şirketlerden 75-100 dolar alabılmek için mezun forumda iyilik meleği kesiliyorlar, biri wat a katılacam demesın amanın işportacı gibi hemen çöküyorlar üstüne.

Sanirim herseyin otesinde, Alaska senin icin esi bulunmaz bir tecrube olmus.

hardnemesis
08 03 2009, 18:00
palombaro 'nın dediklerine +1 diye eklesem yeridir ancak o kadar kötü yerlerde kalmadım ve yemekler süper ötesiydi tabii çalışma temposu ve güzel kızların yaptıklarına tekrar tekrar katılıyorum +1 :)

bibidibabidibu85
11 03 2009, 18:00
quote:Originally posted by: neilbuster
icicle a gidicem bu yıl ama hangi şehre gidiceğimi daha öğrenmedim fabrika hakkında genel olarak olumlu şeyler duydum orada çalışmış olan varsa biraz bilgi verebilir mi? kalıcak yer ve yemeği fabrika karşılıycakmış , kalıcak yer ve yiyeceklerin durumu hakkında bilgiye ihtiyacım var, bir de job fair de işveren seattle dan benimle beraber fabrikaya beraber ucakla gidiceğini söyledi firmadan alaskaya giden bi tek ben varım bu konuda çekincelerim var herhangi bir sorun çıkmasından korkuyorum daha önce böyle bir durumla karşılaşan varsa cevap atarsa memnun olurum.

walla geçen sene perişanlardı içini karartmak için sölemiyorum fabrika çok güzel arkadaşlık ortamı çok iidir amerikalıların en çok çalıştığı fabrika orası ama kazanç olarak aynı şeyleri söyleyemem geçen sene özellikle bizim fabrikaya gelenler artık sadece 2bin yapabileleim die çalışanlar wardı bir çoğu ewine dönmek zorunda kalmıştı. benim herkese tawsiyem alaskaya giderken çok ii araştırın sağlam yerlere gidin bi sene önce ii kaznan garantisi olan yerlere. amerikada kriz war geçne sene bunu alaska olmasadda amerikada hissedildi denildi bu sene özellikle amerika içine gidicekler çok dikkatli olmalı iş yerleri kaptılıyo açıkta kalma ihtimali olabilir sağlam işler iş verenler seçin 2 iş umudunuzu bi kenara bırakın bulmak çok zor olacaktır. alaskada pek hissedilmez eğer hissedilyse zaten fabriklar kapatılır. büyük fabrikalara bişey olacağını sanmıyorum zaten onlar japonların kontrolunde. neyse herkese hayrılısı olsun

watbilgi
11 03 2009, 18:00
Work and Travel hakkinda sorulariniz varsa yanitlayayim buradan

bibidibabidibu85
21 03 2009, 18:00
quote:Originally posted by: bibidibabidibu85

icicle a gidicem bu yıl ama hangi şehre gidiceğimi daha öğrenmedim fabrika hakkında genel olarak olumlu şeyler duydum orada çalışmış olan varsa biraz bilgi verebilir mi? kalıcak yer ve yemeği fabrika karşılıycakmış , kalıcak yer ve yiyeceklerin durumu hakkında bilgiye ihtiyacım var, bir de job fair de işveren seattle dan benimle beraber fabrikaya beraber ucakla gidiceğini söyledi firmadan alaskaya giden bi tek ben varım bu konuda çekincelerim var herhangi bir sorun çıkmasından korkuyorum daha önce böyle bir durumla karşılaşan varsa cevap atarsa memnun olurum.

ankarada uygar turizm tek geçerim

walla geçen sene perişanlardı içini karartmak için sölemiyorum fabrika çok güzel arkadaşlık ortamı çok iidir amerikalıların en çok çalıştığı fabrika orası ama kazanç olarak aynı şeyleri söyleyemem geçen sene özellikle bizim fabrikaya gelenler artık sadece 2bin yapabileleim die çalışanlar wardı bir çoğu ewine dönmek zorunda kalmıştı. benim herkese tawsiyem alaskaya giderken çok ii araştırın sağlam yerlere gidin bi sene önce ii kaznan garantisi olan yerlere. amerikada kriz war geçne sene bunu alaska olmasadda amerikada hissedildi denildi bu sene özellikle amerika içine gidicekler çok dikkatli olmalı iş yerleri kaptılıyo açıkta kalma ihtimali olabilir sağlam işler iş verenler seçin 2 iş umudunuzu bi kenara bırakın bulmak çok zor olacaktır. alaskada pek hissedilmez eğer hissedilyse zaten fabriklar kapatılır. büyük fabrikalara bişey olacağını sanmıyorum zaten onlar japonların kontrolunde. neyse herkese hayrılısı olsun

teşekkürler! uygun fiyatlı bilet sağlayan bir yer tavsiye edebilir misiniz?

cembone
22 03 2009, 18:00
merhaba,
biz birkaç arkadas 1ikim le çiktik dönem dönem yurtdisina. her açidan destekliyorlar.
öksüz hissetmedik kendimizi. nereye gitsek ulastilar, desteklediler, hatta alaskaya is için gönderdiler
bir arkadasimizi firmadan biri 4-5 kisiyi yolladiklari bir kasabadaydik çikti geldi biz çalisirken gözlemledi durumumuzu.
kesinlikle öneririm bu isi ciddi yapan bir firma.. fiyatlardada hep diger firmalardan uygun fiyata gönderdiler bizi.

web sitesi: www.1ikim.com
istanbul msn: istanbul_1ikim@hotmail.com
ankara msn: ankara_1ikim@hotmail.com

umarim yardimi olur,sormak istedigin birsey olursa özelden ulas.
sevgiler.

MemzA
28 03 2009, 18:00
arkadşlar önceikl herkese merhaba foruma yeni üye oldm ve bu yaz alaskaya gidiyorum inşallah iş sözleşmem alaska ketchikan dan bir şirketten geldi yani self placement olarak gidiyorum.şuan son sınıf öğrencisiyim ve haziranda mezun olacagım.not ortalamam 2.35 4 uzerinden bu yıl son sınıflardan bazı ekstra evraklar istiomus konsolosluk ben bunların hepsini ayarladım(iş sözleşmesi donunce işe başlicam diye,ALES basvuru belgesi vs.) sizce vize alma olasılıgım nedir yardımınızı bekliorum.

colorado'lu pilot
29 03 2009, 17:00
alaska benim gitmek istedigim tek yer su dunyada

tamam
30 03 2009, 17:00
arkadaslar bu yaz ben de gidiyorum alaskaya. yanımda KIZ ARKADAŞımı da goturuyorum. fabrika secme asamasındayım. ICICLE SEAFOODS-SEWARD olarak dusundum. konaklaması iyiymiş diye duydum. ama kazanacağım para da önemli tabii ki. TEMMUZ 1 gibi gidip 10 hafta alaskada kalmayı düşünüyorum. sizce nereyi seçersem faydamı maksimum yapmış olurum? bilen birilerinden çabucak cevap alabilirsem cidden çok güzel olacak çünkü yeteri kadar GECİKTİM, sırf bu gecikme yüzünden gidememekten korkuyorum artık. teşekkürler.

büyük harflerle yazdığım kısımlar benim kısıtlarım. cevap verecek arkadaşlar bunlara dikkat ederse sevinirim.

bibidibabidibu85
31 03 2009, 17:00
quote:Originally posted by: tamam
arkadaslar bu yaz ben de gidiyorum alaskaya. yanımda KIZ ARKADAŞımı da goturuyorum. fabrika secme asamasındayım. ICICLE SEAFOODS-SEWARD olarak dusundum. konaklaması iyiymiş diye duydum. ama kazanacağım para da önemli tabii ki. TEMMUZ 1 gibi gidip 10 hafta alaskada kalmayı düşünüyorum. sizce nereyi seçersem faydamı maksimum yapmış olurum? bilen birilerinden çabucak cevap alabilirsem cidden çok güzel olacak çünkü yeteri kadar GECİKTİM, sırf bu gecikme yüzünden gidememekten korkuyorum artık. teşekkürler.

büyük harflerle yazdığım kısımlar benim kısıtlarım. cevap verecek arkadaşlar bunlara dikkat ederse sevinirim.

konaklaması güzel geçen sene para için çok çile çeken oldu bu fabrikada alaskada en çok amerikalının çalıştığı fabrikadır muhabbet iidir ama para geçen sene yoktu tabi bu senede olmuyacak die bişey yok..

tamam
01 04 2009, 17:00
bir önceki mesajımda seward-icicle seafoods demiştim, sagolsun bibidibabidibu85 kısa da olsa guzel bi cevap verdi. ama şimdi işler biraz değişti. farklı bir şirketle gitmem söz konusu ve bu şirket özellikle kodiak'a öğrenci yolluyor. fakat orada da yemekleri kendimiz ediniyormuşuz. konaklamayı da üzerine ekleyince 10 haftalık zaman diliminde minimum 1000 doları buluyor masrafımız. acaba kodiak'taki konaklama ve yemek konusu ile alakalı geniş bir bilgi verebilecek birileri var mı merak ediyorum. şimdiden teşekkürler.

SkyBlue2391
05 04 2009, 17:00
Wrangell

2004 'de başlayarak Wrangell'da 4 yaz çalıştım ve Wrangell'a öğrenci gönderiyorum, bu yaz Wrangell Seafoods'un maddi sıkıntılarından dolayı ne olaçağı henüz belli değil , tabiki durumu belli olmayan bir fabrikaya da öğrenci göndermem.

Wrangell Seafoods ile şuan Trident ( ki Alaska'daki büyük fabrika zincirleridir ) çok yakından ilgileniyor ve büyük bir ihtimalle satın alacak. Hemen hergün Wrangell'daki arkadaşlarımla telefonla e-mail ile haberleşiyorum ve Trident'ın Wrangell Seafoods u satın aldığını ve düzenlemelere başladığını söylediler.

Tabiki ben bu haberi resmi kaynaklardan alıp sizlerle paylaşaçağım. Okuyabilirsiniz (http://community.adn.com/node/139936)

http://community.adn.com/node/139936

http://community.adn.com/node/139936

Selam heinmann ,

iyiyim aynen çalşıyoruz yoğun bi şekilde , bu ara site yapma işine sardım . Alaska sitemi takip ediyosun galiba :) ) İnşallah bu yaz da 6. kez Alaska'ya geliyorum , mutlaka görüşürüz , daha uzun konuşuruz

quote:Originally posted by: heimann

@skyblue: Bu arada skyblue umarim iyisindir kardesim. Yaptiklarini haber aliyorum seni cok takdir ediyorum geldigin zaman insallah daha uzun gorusmek dilegiyle.. Msn e bir ara giricem konusuruz

arkadaslar uzulerek soylemek isterim ki sezon bu sene kotu gecicek eskisi kadar balik yok artik bir de fish and game sinirlama koydu avlanma sayisina birkac balikci mahkemeye verdi ama fish and game in karari astigim astik kestigim kestik seklinde

aslinda baliktan ziyade gideceginiz fabrikaya bakin, kac adam alicak bu sene overtime vermis mi bir onceki sene kalma olanagi nasil beklentileriniz nedir. Bu isi profosyenelce yapan arkadaslar var onlara fikir danisin eger onlarla gitmeyecekseniz bile.

Mesela asagidaki fabrikaya Wrangell Seafoods a gitmeyin, adamlar acik acik iflas koruma mahkemesine basvurdular gecen hafta. Neden iflas ettikleri ise zaten balikciligin icinde bulundugu krizi gosteriyor. Ingilizce bilenler muhakkak okusun bunu

><B>http://ww...a...story/668468.html
(http://www.adn.com/new...a...story/668468.html
)

taday
06 04 2009, 17:00
eee balik var mi balik?! :)

SkyBlue2391
07 04 2009, 17:00
http://www.ktuu.com/global/story.asp?s=10025845

ANCHORAGE, Alaska -- The Department of Fish and Game predicts commercial fishermen will have their 11th-largest harvest in state history this summer.

The department released its 2009 statewide salmon forecast Tuesday afternoon. It predicts a total harvest of almost 175 million salmon, an increase of about 30 million fish from last year.

indeus
09 04 2009, 17:00
slm arkadaslar bu yaz alaskaya gitmeyi dusunenlere bit teklifim var.. alaska da naknek deki pedrson point fabrikasindan job offer satiyorum.. 2 kisinin job offeri geldi bile.. ciddi dusunen arkadaslar beni eklesin.. yanliz tek sart 15 haziranda olda olmak.. fabrika hakkinda bilgi icin ekleyin konusurz ama fabrika kalcak yer ve yemek saglio yane kalcak yere ve yemege para werilmio.. ayrica 2 yada 3 kisilik odalarda kalinilio.. ben gecen sene orda iyi bi sezon gecirdim bu senede gecirmeyi umuyorum.. fiyati 150$ dusundum.. biliosnzdr job offer sayesinde burdaki wat firmalarina full program ucreti odemeyip daha ucuz olan self placmet ucreti odiceksniz.. yane bu yaz alaskayi dusunenler icin iyi bir firsat!!..
jazzxciz@hotmail.com

taday
11 04 2009, 17:00
ya cocuklar bir soru da ben sorayim...

burada greencard sahibi bir insan icin alaska nasil bir yer?
yani ne biliim wat la giden su kadar, green kartli olan su kadar kazanir gibi... veya kartim olsaydi alaskada su isi yapardim gibi...

hardnemesis
16 04 2009, 17:00
MemzA adlı arkadaşım ben 2007 de Ketchikan da Norquest seafood inc. de çalıştım gerekli bilgileri benden alabilrisin hard.nemesis@hotmail.com başka soruları olan arkadaşlar da beni ekleyebilir ya da daha önceki yazılarımı okuyabilir. Zira tüm serüvenimi buraya yazmıştım bilenler bilir :)

yassiin
18 04 2009, 17:00
slm arkadaşlar. sitenin yeni üyesiyim. bu yaz ketchikandayım. gecen senelerde ketchikan a giden varsa yorumlarını bekliyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

beyenpe
20 04 2009, 17:00

Aynen katiliyorum kardes.1 kere gidenler bile isin cakali kesiliyor atip tutuyor burda.Orda yolunu bulamayan adamlar forumda ahkam kesiyor.Ben de o yuzden uzun zamandir girmiyordum bile cunku okurken bile sinir oluyorum bazi yazilanlara.Ama bir bakiyim neler oluyor diye girdim direk senin yazdigin gozume carpti.

Herkeste bi yardim severlik,bi misafirperverlik ben de anlamadim bu isi.Ya biz cok safiz ya dedigim gibi millet cakal olmus.Ne diyim valla Allah yardimcisi olsun gideceklerin.

jamoka
20 04 2009, 17:00
Arkadaşlar öncelikle burda bilgilerini ve anılarını paylaşan herkese çok teşekkürler. Çok fazla yazı var hepsini de okuyamadım. Ben 22 haziran gibi seward icicle'da işe başlamayı düşünüyorum. Şehir ve fabrika hakkındaki görüşlerinizi yazabilirseniz çok memnun olurum. Daha önce bu fabrikaya gitmiş arkadaşlardan tavsiyelerini bekliyorum. Diğer bir seçeneğim ise Bristol Baydeki Trident Seafoods ,bu fabrikaya giden arkadaşların da görüşlerini bekliyorum.

taday
05 05 2009, 17:00
yaw cocuklar daha once de sordum ses cikmadi...

alaska greencardli birisi icin nasil bir yer? yani ulan greencard im olsaydi su isi yapardim gibisinden veya... wat la gelen kisilere gore avantaji falan?

peace06
08 05 2009, 17:00
Aaa bende temsilciyim ama buraya uzun süredir yazmıyorum bile günahımı almayın arkadaslar :) genelleme yapmayalım lütfen :D
Şaka bir yana Alaskaya söven adamların burada ahkam kesmesini bende eleştiriyorum.Hatta Alaskada yapamayıp 1 ay sonra kacan adamlar, bugün sirket ofislerinde çalışıyor :) Çok geç bir vakit aslında bun söylemek için bu sene zaten artık işlemler yapıldı ama kesinlikle ve kesinlikle iyi araştırmak gerekiyor.Sakın her denilene inanmayın şirketler çok yalan söylüyolar(ki bende bir şirketin temsilcisi olmama rağmen söylüyorum) alaska hakkında hiçbir fikri olmayan insanlar alaskaya insan yolluyolar bundan daha saçma birşey olamaz!!! Ayrıca cok sık başa gelen durumlardan bir tanesi de şu:
Program katılımcı adayı Alaskayı iyi araştırır hatta fabrikaları da iyi araştırır ve sonra şirket seçme aşamasına gelir derki ben falan yerdeki falan fabrikada çalışmak istiyorum. Daha sonra şirket yetkiliside gülümser, arkadasım süper biz oraya yolluyoruz zaten der:S Sonraki sohbetler hep ilgili yerle alakalı olur ama iş vizeye doğru yaklastıkca veya Amerikaya gitme vakti yaklaştıkca ya arkadasım sen orayı bosver elimizde cok cazip sartlara sahip daha iyi bir iş var deyip saçma sapan bir yerlere yollanırlar:S İşte sadece 1000-2000 dolar kazanan insanlar ya bu anlattığım nedenden ötürü magdur olurlar yada alaskayı hiç bilmeden ulen burda para kaynıyormus gidelimde 10000-15000( :D ) dolar da biz toplayıp gelelim diyen alaskayı araştırmayan arkadaslardır...
Neyse yazmayalı uzun zman olmuştu özlemiştim forumu bir bakayım dedim,herkese selam.
He bu arada benim de bir sorum olacak BayWatch fabrikasıyla ilgili bir sıkıntı var ama anlayamadım ne oldugunu:S Alaskada kısa zmanda en cok para yapılabilecek fabrika bence orası üstelik vergide almıyor ama bu yıl ya başlarında bir iş var yada türk calıstırmak istemiyorlar anlayamadım:S gecen yıl supervisorlarla iyi ilişkiler kuran arkadaşlarıma bile jop offer yollamamışlar bileniniz varmı nedenini???

peace06
08 05 2009, 17:00
quote:Originally posted by: SkyBlue2391
http://www.ktuu.com/global/story.asp?s=10025845

Skyblue paylaştığın linke tıkladım da moralim bozuldu ya biraz Bristol Bay da gecen seneye göre 4.000.000 balık azalacakmış tamam cok büyük bir rakam değil ama normalde Bristol Bay ın kapasitesi daha yüksek gecen yıl Naknek de diğer yıllara oranla bir azalma olmustu zaten bu yıl daha da az olması tahmin ediliyor demek:s
Aman arkadaşlar panik olmayın böyle dedim diye Naknek güzel ve akıllıca bir tercihtir her zaman, mesele sonrasında nereye gideceginizi ayarlabilmek.
Özellikle Naknekdeki su fabrikalar gidenler rahat olsun:

Ocean Beauty Seafoods
Baywatch Seafoods
Trident Seafoods
Yardarm Knot fisheries
Leader Creek Fisheries

ya buarada böyle bir olaya girmişken diger yerlere giden arkadaslar içinde genel olarak fabrika isimleri vereyim:

OceOcean Beauty Seafoods(Nikiski-Kodiak-Naknek-Excursion İnlet)
Peter Pan Seafoods(Dilingham-King cove-Valdez)
Trident Seafoods(Naknek-Cordova-Akutan)

(Not: Bu fabrikaların başka yerleşkelerde de fabrikaları var fakat bu üstte yazdıklarım kadar yoğu çalışmazlar)

Green card ı olan arkadaşlar Alaskada balık işi düşünüyorlarsa, Dutch Harbor ı öneririm. Oranın çok yoğun çalıştığını cok sayıda Filipinli ve Meksikalı tarafından duydum. (Fakat work and travel öğrencisi almıyolar çünkü sözleşmeleri kasıma kadar)
Ayrıca direk Kodiak a giden arkadaşlara kesinlikle Ocean Beauty Seafoods da çalışmalarını öneririm. İş sözleşmesi başka fabrikalarla olanlarda panik olmasın sizin gittiğiniz fabrika fazla calsımayacagı için Gidin ve Ocean a basvurun 2. iş olarak Tony(O.Ç)nin :) yanına gidin konusun eger hemen almassa yılmayın bir kac kez gidin size muhakkak iş verecektir. Kodiakta problem konaklama meselesi oldugundan eger sizin fabrikanız konaklama saglıyorsa onları kendınıze kusturmeden Oceanda calısın. Özellikle Ağustosta cok yogun olur, gerçi gecen sene orası bile eskisi gibi yogun değildi.
Her neyse baya bir soruya cevap var burda sanırım herkese bol sans, kimsenin mağdur olmaması dileğiyle...

watbilgi
09 05 2009, 17:00
Merhaba arkadaşlar bende 2008 yazında Alaska'da tecrübesiz ama şanslı çalışanlardan biriyim burda duyduklarınız ve arkadaşların anlattıklarının yanında yüzde 50 de şansınız olmalı...

deeppurplee
21 05 2009, 17:00
slm arkadaşlar 10haziranda cordova ocean beauty fabrikasına gidiyorum.bu yaz balık sezonu nasıl olur bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.birde bu yaz cordova ya giden arkadaşlar var mı?

muckerx
22 05 2009, 17:00
baris hala gidiyor musun ya :) )

peace06
Temmuz ortası ağustos başı gibi Kodiak a gececek arkadaslar konaklama konusunda birbirimize yardımcı olalım Kodiakta o tarihlerde problem oluyor ev bulmak:S forum aracılıgıyla destek olalım birbirimize...

girdap_1989
slm arkadaşlar bende 16 haziran gibi icicle Larsen Bay dayım ilk ay
sonra yine icicle kodiak a gidecem temmuz gibi
Larsen Bay a gidecek olan arkadaşları gördüm ''neilbuster''
aynı yerdeyiz msn adresimi yazıyorum haberleşiriz kardeş ''lamiosge@hotmail.com''

peace06
24 05 2009, 17:00
Balina işine gircem abi biliyon, iyi para kırdık o işten ;) yahu vazgecedebilirm domuz gribinden tırsıyorum biraz ama bakalım:S

watbilgi
27 05 2009, 17:00
Balina işi mi :)

Anlamadım eskiden millet soru sorardı artık kimsede ses seda yok :)

erji
01 06 2009, 17:00
arkadaslar bende work and travel yapıcaktım bu yıl ama sansımdan bu yıl green kart kazandım ben ve vıze aldım su an nezaman ıstsersem abdye gırebıloyorum ... ama ben vızeyı almadn once work and travella alaskaya gıtmeyı planlıyodum halada oyle ama work and travel yapamadıgım ıcın nasıl yapılıcak nasıl gıdııcem nasıl orda ıs bulucam kafam karısıtı sıkıstım kaldım walla ...alaskaya gıdıcek olan bı arkadas varsa konusmak ısterım ....

bibidibabidibu85
02 06 2009, 17:00
quote:Originally posted by: pacificdreams
deeppurplee, ben de haziran 15'te , Trident Seafoods'ta çalışmak üzere Cordova'ya gidiyorum. İnşallah iyi bir sezon olur.

keske ocean beautye gitseydin shift olmaz orda tridentte gecen sene 3 shift uyguluyolardı işallah bu sene çok balık olurda zaman almada problem olmaz sana tavsiyem konserve yapılan yere gitmen orda daha fazla iş oluyo bildiğim kadarıyla bir başka yerde fileto yapıyolar orda çalışanların hali haraptı. oceanda 2-3 hafta komple yattık ama 2 hafta süper geçti 18 ort. yaptm. bide genelde cordova sezonu geç başlar temmuz 1 gibi geçen sene 12 haziranda orda olan kişler deli gibi çalıştılar temmuza kadar temmuzda işler azaldı yalnız ondan bir önceki sezonda tam tersi oldu haziranda yattılar temmuzda işler başladı o sezon alaskanın en çok kazandıran fabrikası cordova ocean beauty seçildi. 9bin netle dönen çok kişi varmış. seçim sana kalmış.. ister erken git ister geç.. bol kazançlar..

buyukHUN
bende haziran 15 te new yorka gideceğim sen hangi havayolu ile ve saat kaçta gideceksin new york aktarmalı mı

pacificdreams
deeppurplee, ben de haziran 15'te , Trident Seafoods'ta çalışmak üzere Cordova'ya gidiyorum. İnşallah iyi bir sezon olur.

buyukHUN
03 06 2009, 17:00
bende klm ile amsderdam aktarmalı gideceğim ama benim uçak saati 14 gibi ben new yorka ineceğim neyse cevabın için teşekkürler yolun açık olsun

pacificdreams
03 06 2009, 17:00
büyük HUn; amsterdam'dan direk seattle'a uçuyorum. KLM ile ist.-amsterdam sonra Northwest. Bir aksilik olmazsa 15 haziran saat 17.15 de burdan ayrılıyorum. Bu arada;bibidibabidibu85 , teşekkür ederim kardeşim verdiğin bilgiler için. Umarım kazançlı bir sezon olur.

taday
22 06 2009, 17:00
abi cemisgezek e gitmiyon... alaska da olsa orasi amerika... :) yorma kafani telefon icin. telefonun sarjina 30 dolar verecegine kaybettiginde... ulan 50 dolar verir yenisini alirim diyecegin bir yere geliyorsun...
hele de orda ceker mi soru zaten evlere senlik :)

sempatikcadi
22 06 2009, 17:00
Merhaba Arkadaşlar
Ben aranızda yeniyim. Sizlere bir kaç sorum olacaktı. Bu yaz benim kardeşimde Alaskaya gidecek ama telefon olayını nasıl halledicez bilmiyorum. Daha önce yurtdışına çıkmadık. Danışman şirket cingular diye bir hat verdi ama ne yapmamız lazım yada nasıl açtırıcaz Alaska da çekermi? Burdan yapılacak başka bir işlem var mı? Gider gitmez telefona takınca görüşecekmiyiz bilmiyoruz. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. lütfenn

rasarra
02 07 2009, 17:00
Slm, şu an atlantic City de rolling chair işinde çalışıyorum, işe başlayalı fazla olmadı ama en yüksek ortalamam $35 günlük ve bunun 15$ ı kiraya gidiyor. Bende bi sorun olduğunu düşünerek diğer çalışanların ortalamalarını aldım ve durumum çoğundan çok ii çünkü kirasını çıkaramayan bile var. :( Konaklama haftalık $102 haftalık toplamda $500 ın üstünde masrafımız var.

Benim başta gitmek istediğim yer Alaskaydı fakat şirket chair işinde daha iyi para yapacağımı söyleyerek buraya yönlendirdi. Şimdi ise halimiz harap, cebimizde para kalmadı. Acilen Alaskada birşeyler ayarlamam lazım. Bu saatten sonra orda iş bulabilme şansım nedir?

bibidibabidibu85 Senin belirttiğin fabrika (OCEAN beauty) çok mantıklı geldi. Oraya nasıl ulaşabilir ve iş başvurusunu ne şekilde yapabilirim. Alaskada olup da işçi ihtiyacı olan fabrikalarda çalışan arkadaşlarımız varsa bana burdan yada mailden ulaşabilirlerse minnettar olurum. şimdiden çok teşekkürler.... rasarrasar@hotmail.com

quote:Originally posted by: bibidibabidibu85
quote:Originally posted by: pacificdreams

keske ocean beautye gitseydin shift olmaz orda tridentte gecen sene 3 shift uyguluyolardı işallah bu sene çok balık olurda zaman almada problem olmaz sana tavsiyem konserve yapılan yere gitmen orda daha fazla iş oluyo bildiğim kadarıyla bir başka yerde fileto yapıyolar orda çalışanların hali haraptı. oceanda 2-3 hafta komple yattık ama 2 hafta süper geçti 18 ort. yaptm. bide genelde cordova sezonu geç başlar temmuz 1 gibi geçen sene 12 haziranda orda olan kişler deli gibi çalıştılar temmuza kadar temmuzda işler azaldı yalnız ondan bir önceki sezonda tam tersi oldu haziranda yattılar temmuzda işler başladı o sezon alaskanın en çok kazandıran fabrikası cordova ocean beauty seçildi. 9bin netle dönen çok kişi varmış. seçim sana kalmış.. ister erken git ister geç.. bol kazançlar..

skocax
05 07 2009, 17:00
barış alaskadan şu fahri hemşerilik belgesini al artık olm senin kadar kimse case up yapmadı lan onlara:D bi de çıktığımız balina avlarını sağda solda yazıp durma olm kazandığımız paralara el koyacaklar sonra hadi domuz gribine dikkat et novalgin aspirin falan ***ürmüşsündür inşallah:D

heimann
26 07 2009, 17:00
Alin bu seneki ilk magdurlar

http://www.milliyet.com.tr/Yas...0programinda%20skandal (http://www.milliyet.com.tr/Yasam/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&KategoriID=15&ArticleID=1121901&Date=27.07.2009&b=ABD%20ruyasi%20Work%20and%20Travel%20programinda %20skandal)

hardnemesis
30 07 2009, 17:00
EE millet ne kadar kazanıyorsunuz bu sene saati ne kadara hangi işte çalışıyorsunuz bir söyleyin bakalım bir de ortalama günde kaç saat ?

hakantufan
12 08 2009, 17:00
selam ben hakan. sivastan yazıyorum . biz 2010 da 4 arkadaş alaskaya gidip balık fabrikalarında çalışmayı düşünüyoruz.
bizim amacımız work yapmak . anlıcanız gitmemiz tamamen maddi.dördümüzde sivas c.ü de iktisat okuyoruz.
hepimiz sınıf arkadaşıyız .yazları sebze halinde günlük 30-40 liraya çalışıyoruz . (sabah 5-6-akşam7-8.bazen işten çıkınca damacana su kamyonu boşaltmak için toptancılar sitesine bile gidiyoruz ).
yani anlıyacagınız çalışmaktan yana bir korkumuz yok.bizim korkumuz oralarda sahipsiz ve işsiz kalmak. forumdaki mesajların hemen hemen yüzde 40 ını okumuşumdur.
herkes kuzeyde balık yok güneyde balık çok ne bilim kaldığımız yeri ayılar bastı.ne bilim zencilerden dayak yedim ..bunlar bu şirketlere bu paraları boşunamı ödüyolar anlamıyorum ?
birkaç sorum olacaktı yanıtlarsanız gerçekten çok sevinirim:)
ilk sorum: bana ankaradan gerçek manada alaska konusunda kendini ispatlamış birkaç şirket ismi vermeniz:)( malum hepimizde işçi çocuğuyuz istanbul-izmir bizim için tuzlu olubiraz daha r .hem arkadaşın babası devlet demir yollarında tren şefi ankaraya yol masrafı ve 1-2 gün konaklama masrafı halledilmiş oluyo:::::::::))
ikinci sorum: biz şirketle anlaştıktan sonra alaskanın hangi bölgesini seçelim? bu alaskada sürekli çalışabileceğimiz bi fabrika yokmu ?açıkçası kuzey güney arasında gezinmek istemiyoruz...
üçüncü sorum: biz kendi kazandığımız parayla gideceğiz alaskaya.geldiğimizde bir iş kurmayı düşünüyoruz ve yaklaşık toplamda 50 bin tl ye ihtiyacımız var bu miktarı kazanabilirmiyiz ?
dördüncü sorum :biz alaskada arkadaşlarımızla aynı fabrikada çalışabilirmiyiz?
beş ve son olarak:maksimum kaç gün kalabiliyoruz alaskada?
şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim

heimann
14 08 2009, 17:00
Sevgili Hakan

Sorularina asagidaki yanitlari verdim. Sanirim en iyi sana bu sene basta olmak uzere daha onceki senelerde bu programa katilmis insanlar cevap verecektir. Kisisel deneyimlerimden ve gorduklerimden yola cikarsak

1- iyice arastir, bayagi deneyimli firmalar oldugu gibi, amatorlerde var bu isi yapan. Campus alaska da bildigim uzman firmalardan biri. Gene bu isi yapan profesyoneller de var, iyice arastir. Mumkunse firmalarin ofislerine git tanis sundugu bilgileri arastir.

2- surekli calisabilecegin fabrika biraz zor, sebebine gelince balik fabrikasi asla bir sabun fabrikasi gibi degil, maalesef surekli balik olmuyor. Bu tamamiyle alaska ya gidecegin firmalarin anlastigi fabrikalara ve o fabrikanin bir onceki yil performansina bagli.

3- bu miktari kazanamazsin. Buyuk miktarlar kazanabilmen icin cok balli olman lazim. Mesele geldigin fabrikada baligin olmasi, iyi bir sezonun olmasi. Zaten daha once calismamis bir insanin alaska ya gelmesi sacmalik, is agir bir is. Hayatinda hic calismamis bir insan icin alaska ceheneme donecektir.

4- Ayni firmayla gelirseniz evet, ama transfer yoluyla ayrilabilirsiniz. Ozellikle oceanbeauty arkadas markadas dinlemiyor eger yolluycaksa.

5- Vizen 3 ay civari olur arti 30 gunluk travel suren. YAklasik ekim sonuna kadar kalabilirsin. Ama Eylulden sonra salmon run biter, baliktan ziyade baska islere kayman gerekbilir

Kisacasi iyi dusun gez dolas fikir sahibi ol ondan sonra gel. Buraya borc parayla gelipte o parayi cikartamadan donen cok adam biliyorum. Bu isin sonunda perisan olmakta var, ama sunu unutma hicbirsey sagligin kadar onemli degil

quote:Originally posted by: hakantufan
selam ben hakan. sivastan yazıyorum . biz 2010 da 4 arkadaş alaskaya gidip balık fabrikalarında çalışmayı düşünüyoruz.

bizim amacımız work yapmak . anlıcanız gitmemiz tamamen maddi.dördümüzde sivas c.ü de iktisat okuyoruz.

hepimiz sınıf arkadaşıyız .yazları sebze halinde günlük 30-40 liraya çalışıyoruz . (sabah 5-6-akşam7-8.bazen işten çıkınca damacana su kamyonu boşaltmak için toptancılar sitesine bile gidiyoruz ).

yani anlıyacagınız çalışmaktan yana bir korkumuz yok.bizim korkumuz oralarda sahipsiz ve işsiz kalmak. forumdaki mesajların hemen hemen yüzde 40 ını okumuşumdur.

herkes kuzeyde balık yok güneyde balık çok ne bilim kaldığımız yeri ayılar bastı.ne bilim zencilerden dayak yedim ..bunlar bu şirketlere bu paraları boşunamı ödüyolar anlamıyorum ?

birkaç sorum olacaktı yanıtlarsanız gerçekten çok sevinirim:)

ilk sorum: bana ankaradan gerçek manada alaska konusunda kendini ispatlamış birkaç şirket ismi vermeniz:)( malum hepimizde işçi çocuğuyuz istanbul-izmir bizim için tuzlu olubiraz daha r .hem arkadaşın babası devlet demir yollarında tren şefi ankaraya yol masrafı ve 1-2 gün konaklama masrafı halledilmiş oluyo:::::::::))

ikinci sorum: biz şirketle anlaştıktan sonra alaskanın hangi bölgesini seçelim? bu alaskada sürekli çalışabileceğimiz bi fabrika yokmu ?açıkçası kuzey güney arasında gezinmek istemiyoruz...

üçüncü sorum: biz kendi kazandığımız parayla gideceğiz alaskaya.geldiğimizde bir iş kurmayı düşünüyoruz ve yaklaşık toplamda 50 bin tl ye ihtiyacımız var bu miktarı kazanabilirmiyiz ?

dördüncü sorum :biz alaskada arkadaşlarımızla aynı fabrikada çalışabilirmiyiz?

beş ve son olarak:maksimum kaç gün kalabiliyoruz alaskada?

şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim

hardnemesis
19 10 2009, 06:37
OO Alaskacılar gittiniz geldiniz forumu unutmuşsunuz bea neler oldu anlatın azcık bak bu sene de merhaba ben ilk defa gideceğim önerileriniz nedir tarzında arkadaşlar olacak onları da bilgilendirmiş olursunuz nasıldı sezon Alaska'da?

pacificdreams
30 10 2009, 15:25
Herkese Merhabalar. 2009 Yaz dönemini daha önce bu forumda bahsettiğim üzere Alaska Cordova`da geçirdim. Hemen şunu belirteyim ki; 3 ay süren bu hayat tecrübesi hakikaten dünya algınızın değişmesine vesile olan maceralar sunuyor. Kuzey Batıya; türlü fedakarlıklar sonucu çıkılan bu uzun yolculuğa, türlü meşakkatleri göze alarak, ülkendeki kimliğini, üniversite hayatını çok uzaklarda bırakarak başlıyorsun. Ve tüm yaz dönemini, ismi telaffuz edildiğinde dahi ilgi ve heyecan uyandıran bir mekanda "Alaska" da geçiriyorsun. İlk olarak meselenin dramatik boyutuna çok fazla takılmadan olayın özüne dönüyor, 2009 dönemi Cordova balık sezonu için "vaka analizi"nden yani yaşananlardan bahsetmek istiyorum. Son 16 yılın en kötü sezonu olarak nitelendirlen bir sezon yaşadık Cordova olarak.
Normalde Cordova`nın yer aldığı Prince William Sound Bölgesi diğer yerlere nispeten ne çok fazla Kuzey ne de çok fazla güneyde yer almadığından, sezonun en dengeli ve istikrarlı seyir eden bölgelerinden biri sayılmakta. Haziran sonu gibi başlayan yoğunluk yani o meşhur 16 saatler Temmuzun sonuna doğru 1 ya da 2 haftalık ara vermekte, Ağustosta yoğunluk tekrar başlamakta ve Eylülün ilk haftası gibi sezon nihayete ermekte. Avlanmada kota olan çift seneler ya da Prince William Sound bölgesinde rekor kırılan 2007 senesinde dahi, ufak sapmalar haricinde seyir bu şekilde oluyor.
Fakat 2009 senesi Cordova için tüm tahminlerin boşa çıktığı ezber bozduran bir sene oldu. Şöyle izah etmek gerekirse üst üste 3-4 gün day-off ların yaşandığı sezonlar bile( misal 2008) bu sene yaşanan dönemin yanında pek bereketli olarak nitelendirilebilir. Öyle ki; Trident bu sene için beklentilerini yüksek tutmuş, fabrikanın kapasitesini 2008 den sonra 2 katına çıkarmış, eleman sayısını arttımıştı. Fakat 2008 de WAT grubunun geliri Trident için ortalama 7000 lerde seyrederken bu sene 4500 ila 5000 sınırındaydı. Bu uzun yolculuk için 3000 dolar masraf eden ben, 4500 dolar gibi bir meblağ ancak kazanabildim. Kısacası masrafları çıkarmak için bile pek bir kasmamız gerekti.
2008 döneminde Alaska genelinde ün yapmış Cordova Ocean Beauty ise gülünecek durumdaydı denebilir. Fish and Game kurumun araştırma için ayırdığı 10 milyon pound balığın ihaleyle Trident`e kaptırılması sonucu 10 gün süren day-off lar, sezon ortasında buzul gezileri futbol maçları sanırım durumun vehametini anlatıyordur. Alaskanın geri kalan kısımlarından da pek içi açıcı haberler gelmediğini biliyorduk ama güney bölgesinin durumu bariz bir şekilde kötüydü. Trident Seafoods; North ve South olmak üzere 2 tane fabrikası ile Cordova`da yaklaşık 450 tane işçi çalıştırıyor bünyesinde. Fakat öyle bir dengesizliktir ki 2008 senesinden sonra kapasitenin arttırılmasıyla South Plant`a kaydırlına fileto bölümü 16 saat yaparken North Plant sinek avlıyordu. Keza, Temmuz ayından itibaren aynı akıbeti onlar yaşadı.
Tarih ise 25 Ağustosu gösterirken bir ilki yaşadık; iş bitimi gönderilcekler listesi asılmaya başlandı. 2 günde bir yenilenen liste sonucu çalışan 450 kişiden 350 kadarı eylül olmadan evlerine yollandı. 5 Eylülden önce fabrika kimseyi salmayacak dedikodularıyla başlanılan sezonun geldiği nokta buydu işte. Ocean Beauty de ise ilk 1 ayda 500 doları zor denkleştirmesine rağmen Social Security Cardı gelmediği için parasını alamayan mı dersiniz, Valdez de sokakta kalıp botta yatan 3 türk gencinin son çare Trident Seafoods a başvurup, south da göreve başlayıp fileto bölümünü avantajıyla ilk aylarında 3000 dolar kazanırken bizim North da sigara odasında 101 oynayıp Cordova turu yapmamız mı.
Kısacası Cordova uzun yıllar böyle garip bir sezon görmedi. 7-8 hafta süren 16 saat ler bu sezon sadece 2 hafta sürdü. İşte böyle bir sezon yaşadık Cordova`da. Şimdi hemen dedikodular başlamıştır seneye harika bir sezon olacak diye, bu sezon rezaletti ya ondan. Biz de 2008 de aynı dedikodulardan etkilenerek yollara düşmüştük. Demem odur ki; artık sezon tahminlerine pek iltimas göstermeyiniz. En azından Cordova için. Fakat şunu söylemeden geçemiyorum; kötü geçen 2009 senesi fırtına öncesi sessizliği dealalet de olabilir:) Bunca şey karaladıktan sonra 2010 da beni de Trident Seafoods ta sigara içip okeye dönerken görebilirsiniz kimbilir:)
Tercih sizindir arkadaşlar. Cordova trident Seafoods için şunları de eklemekte sakınca görmüyorum; Cordova da bulunan diğer fabrikalar Ocean Beauty ve Copper River a göre olanaklarının çok daha iyi olduğunu gözlemleyebilirsizin. Yemekleri, benim gibi erken gttiğini sanıp Trailer da yani bildiğiniz konteynırda kalmadığınız müddütçe kalacak yeri yani Bunkhouse ı vesaire. 3 vardiya olarak çalışmakta olan fabrikada maksimum 16 saat çalışıyorusunuz. Ocean Beauty de ise tek vardiya münasebetiyle balık bitene kadar cümbür cemaat iştesiniz. Bu 18-19 saate kadar çıkabilir aman diyeyim. Niye aman diyorum? Fabrikada biribirinde farklı güç isteyen, dayanıklılık isteyen peygamber sabrı isteyen her çeşit uğraş mevcut. Şanssız bedevi misali, berbat bir işe düşerseniz o saatler geçmez ben diyeyim, hele ki 16 saatler hayattan soğutur. Orda çalışmanızı söyleyen flilipinlinin, meksikalının(şefler bu iki ırktan çıkıyor) bilimum dişi akrabalarına saydırmaya başlayabilrsiniz. Hele bir de balık o gün sağlam geldiyse, kazanacağın parayla alacağın laptopun ya da erken uçak biletinin muhakamesini yaparken bulabilirsin kendini:) Fakat her türlü zorluğu göze alarak çıkageldiysen eğer, kimlerle, kaçkişiyle hangi şartlarda kalacağın ve da çalışacağın, sezon sonu hesabındaki dolar miktarından daha az önemli diyorsan buyrun geliniz diyorum:) tabii 2009 Cordova sezonu dillere düştükten sonra biraz daha ihtiyatlı yaklaşmak şart diyorum ama bitirmiyorum:) eğer ki ben biraz eğleneyim güleyim, arkadaşlarla beraber olduktan sonra tufan olsa ne yazar gibi denyo bir denklem kurduysan Alaska Airlines uçak biletini iptal et sakın Kuzeye uğrama sana göre değil. Çünkü gençlik kampı değil arkadaşlar. Oraya gelen 450 kişinin sadece 50 kişisi üniversite öğrencisiyken diğerleri Filipinler, Meksika, Venezuella, Portoriko, Dominik gibi 3. Dünya ülkelerinden kopup ekmek parası derdindeki 35-40 yaş grubu İngilizce bilmeyen insanlar. Allah seni kahretmesin içimizi kararttın demeyin biraz daha eşlik edin yazıma. Eğer ki az buçuk doğa hayranlığınız varsa, hoş bir manzara download ettikten sonra arkaplan yapıoyorsanız, hele ki benim gibi National Geographic ya da bilimum dergilerde okuduğunuz "Alaska" tümcesi farklı duygular uyandırıyorsa bünyede, şunu iddia ediyorum ki öyle anlara, öyle manzaralara şahit olacaksınız ki kalbinizi sıkıştığını hissedecek, nefessiz kalacaksınız. Yeşilliğin, doğanın, manzaranın en hakikisine şahit olduktan sonra değme wallpaper lar sizi kesemeycek, milletin övgüyle bahsettiği manzaralara "hey gidi bu gözler nelere gördü" edasıyla burun kıvaracaksınız. Sayısız doğal parkıyla, vahşi yaşamıyla, milyonlarca gölüyle, bembeyaz dağlarıyla, uçsuz bucaksız vadileriyle, kuzey ışıklarıyla, hayallerinizdeki kadar mavi pasifiğiyle eşsiz bir mekana geldiğinizin farkında olarak geçirirseniz o anları, sezon bittğinide yeryüzündeki cennet sizleri bekliyor olacak.
19 Haziran günü yağmurlu bir akşamda gelmiştim Cordova`ya. Başladı mı 10 gün süren o yağmurlara şahit oldum. 8 kişinin nefessiz kalacağı konteynırda 6 tane ingilizce bilmeyen Mesikalıyla kaldım. Her yağmur ertesi konteynırdan su tahliye ederken buldum kendimi. İlk 16 saat tecrübelerinden sonra ayaklarımı hissetmediğim anlar yaşadım. Ve 3000 dolaraa yakın para saymıştım hayallerim için. 2009 yazını hayatımın en ilginç tecrübesini yaşamak için katettiğim yolculuğa 3000 dolar masraf biçiyorum. Fakat o yorgunluk anlarında sonra ucsuz bucaksız Pasifiğe karşı içilen sigaraya, buzulların tepesinden baktığında kalp çarpıntısına neden olan ölüm sessizliğindeki vadi manzaralarına, Cordova`nın en yüksek dağınıdan karlı dağları, gölleri ve okyanusu aynı karede gördüğünde yaşadığın duyguya, kısacası Alaska`ya paha biçemiyorum. Sonuç olarak arkadaşlar eğer kafaya koymuşsanız gitmeyi, hayatınızin "En" lerini yaşayacaksınız emin olun.

FreshDive
31 10 2009, 10:17
OO Alaskacılar gittiniz geldiniz forumu unutmuşsunuz bea neler oldu anlatın azcık bak bu sene de merhaba ben ilk defa gideceğim önerileriniz nedir tarzında arkadaşlar olacak onları da bilgilendirmiş olursunuz nasıldı sezon Alaska'da?
Alaskayı bilmiyorum. Ya arkadaşlar Amerikaya gidiyorsunuz, work and travel ile gidiyorsanız bence batı sahilleri daha mantıklı California oldukça güzel, sosyal hayatı, havası çok güzel.
Madem hem para vereceksiniz hem de güzel yerler göreyim derseniz California eyaleti çok güzel. Bu eyalet içindeki güzel şehirler başta San Diego, Los Angeles oldukca cekici yerler. İlla soğuk hava kar buz görcem diyorsanız Sibirya ne güne duruyor. Alaskaya gidenlere bir şey demiyorum mutlaka güzel tecrubeler edinmislerdir, ancak California kesinlikle daha güzel

secil_sozgen
10 11 2009, 03:48
şirket falan isteyen varsa önerebilirim bu işlerin kompedanını özel atın.

hardnemesis
11 11 2009, 03:57
pacificdreams dediklerine +1 olarak katılıyorum çok güzel yazmışsın sanırım sende biraz edebiyatçı ruhu var :) pacificdreams arkadaşımızın dediklerinin altına imazamı atabilirm 2007 de gittiğimde bir sene iyi bir sene kötü olur diye bir muhabbet duymuştum Ketchikan'daydım (güney) sonra 08, 09 çok kötü geçti diye duyumlar aldım Arkadaşlar giderim çalşırım hiç işten kaçmam diye düşünmeyin tamam işten kaçmazsınız ama iş olmayınca pacificdreams gibi okey oynar batak çevirirsiniz yapacak bir şeyiniz olmaz şans işi biraz Alaska'daki doğa güzelliğini arkadaşımız çok güzel betimlemiş :) hepsi de doğrudur :)

lamerim
12 11 2009, 13:17
Bu yaz alaska'da ketchikan'deydim..Doğa muhteşem.. baLık yoktu..Sosyallik yoktu..Hep aynı insanlar wardı..Gelecek yıl Güney'e gidiyorum..Pennsylvania Heryseh Çikolata fabrikasına iş belirli kazanacak para belirli sistem belirli istersem 3 işe kadar yolu bulurum..
Alaska'ya gidecek olanlar
1- Job offer olmadan
2- Laptopsuz
3-Mezun calling card almadan
4-Telefonunuzu yurt dışına açtırmadan gitmeyin..
Ya da gidin dünyanın ne kadar sıkıcı ve işkence haline geldiğini görün..

Job Offer elimizde yoktu..10 gün iş bulacaz diye şirket oyaladı stress ve parasızlık beni deli etti..

Alaska da çalışacak olduğunuz yerler %90 ada ve gemi üzerinde olacak bu yüzden Adadan çıkış pahalı olacak pek bi yer göremeyeceksiniz..Laptopunuz en yakın arkadaşınız olacak..

Türkiyeyi aramak dert olacak konuşmak dert olacak hele birde kız arkadaşınız warsa konuşma ihtiyacını giderebileceğiniz en iyi yol..

Türkcellin bir iyiliği olarak Ketchikan Metlakatla adasında olmama rağmen çekiyordu ve Tr den ücretsiz sms alabiliyordumm..

Ama güney'de bunların hiç biri dert olmayacak ve aynı parayı günde 2 saat daha fazla çalışarak çıkartabilirsiniz..

Son bir nasihat EHLİYETiniz mulaka olsun :)

alaskaci
05 01 2010, 17:35
http://alaskaciyiz.wordpress.com/

alaska hakkında gerçek yaşanmış şeyler. yorumlarınızı bekliyorum. sorularınıza göre blog büyüyecektir.ezbere konuşmuyorum yaşadıklarımı anltıyorum.

ego0655
19 01 2010, 17:48
bir çok bilgi edindim sayılır ve sanırım son kararım ilk etapta kenai ardından kodiak ın güvenilir fabrikaları olacak ...bu konu hakkında yardımcı olacak deneyimli arkadaş var mı...son olarak ankaradan programa katılacak varsa tanışmakta fayda var diye düşünüyorum...

ego0655
21 01 2010, 11:25
2 gündür yorumumas yorum yok sanırım fazla revaçta değil forum...

SeniorMember2
01 02 2010, 09:55
@ego0655
uzun zamandır wat la alaskayla ilgilenmedim ama burdaki bilgiler azda olsa eskide kaldı.. artık kenai mi iyidir neresi iyidir bilmem ama, bence ilk gidilecek en iyi yer naknek gibi. amacın paraysa, şartlar ağır da olsa en iyi yer naknek. tabiki agustos olmadan sezon bitecek naknekte ama gerisini düşünmek lazım.

ego0655
08 02 2010, 10:11
son kararım ilk dilingham oradan da kodiak transfer sanırım kazanclı olacak şirketten sadece 10 türk istemişler 2.3. sene giden arkadaslaer oldugu için bize sordular tamam dedik insallah iii olur ama bu forum daha güncel olsun yaa cok canlıymıs önceden !!!

astalavista61
09 02 2010, 10:26
Arkadaşlar bu yaz Sitka'daki Seafood Producers Cooperative fabrikasında çalışmayı düşünüyorum.Sitka'da yaşam koşulları nasıldır.Bu fabrikayı göreniniz, duyanınız var mı ? Fabrikada transfer sıkıntısı yokmuş.

muffles
11 02 2010, 12:35
selam arkadaslar yeni üye oldun foruma direk gözüm buraya takıldı, 2007-2008 yılları yazında 2 defa wat ile alaskaya gittim, öncelikle sunu söyleyeyim ki gidecek olan arkadaslar herşeyi göze alıp gitmeli yani oraya cok paralar kazanmayı umun ama kazanamazsanız üzüleceğiniz için okadar umutlanmayın :),

ilk gittiğimde kenai de kücük bir fabrikaya gittim fabrikada toplam 20-25 kişi falan calısıyordu, daha bunkhouse larımızn bile inşaatı bitmemişti ilk gece 12 türkü inşaata yatırdılar :))) kendileri de bizden ayrı bir inşaatta yatıyorlardı. bize karsı cok mahcup oldular ertesi gün erkekler inşaatta çalışmaya bayanlar da temizlik mutfak işlerinde çalışmaya başladılar :) tamam güzel şartlar değildi ama hepsi birer tecrübe oldu yeri geldi inşaatın çatısında calıstık, yeri geldi prizleri kendimiz taktık, ranzaları tasıdık, halıları serdik, boyasını yaptık.
Anlıyacağınız balıkçılık yapmaya gittik ama yaklasık 5 gün harıl harıl inşaat işi yaptık :)
fabrikanın sahibi dahi bizimle aynı işi yaptı. ha bu güzel bişeymi diye tartışırsak kişiden kişiye değişir, benim için cok güzel bir tecrübe oldu, kendi evimizi yaptık 1 aydan fazla içinde yaşadık çok değişik bi duyguydu, inanılmaz samimi bir ortam vardı ama supervisor umuz biraz caniydi sadece work diyordu :)
20-25 gün boyunca 18 saat çalıştık ondan sonra düştü tabi işler
Ardından o fabrikadaki işverenimiz bize Petersburg da iş buldu, dönenler oldu tabi ama ağustosun ortasında dönmek istemedim, ardından petersburga geldik 1000den fazla öğrenci vardı 54 milletten insan calısıyordu fabrika da. işler sıkıcıydı gece shiftindeydik ama iş dışındaki ortam güzeldi epey türk vardı, petersburgda 1-2 tane bar vardı off-day olunca millet sapıtıyordu, ruslar falan anlayın işte ..
petersburg da cok fazla para kazanamadık ama inanılmaz bir doğa güzelliği vardı zaten tek bir caddesi vardı baska da bişrşeyi yoktu.
anlıyacağınz 6000dolar falan kazandık masrafımı cıkardım anchoragete 1 hafta gezdim tek gittim cok güzel arkadaslıklar edindim, hatta 2. sefer gittiğimde ilk gittiğimde tanıstığım bi arkadasımla gittim.

2. sefer nak-nek e gittim güzeldi sadece calısan türk ve bulgarlar vardı ama işlerin her sene daha kötüye gittiğini duyuyorduk zaten ama bu sefer biz çok şanslıydık,
nak-nek te çok büyük fabrikalar var ama o fabrikaya giden arkadaslarımızı yaklasık 2-3 hafta fabrikada tuttular, kimse fazla çalışmadı, bizim fabrika büyük zinciri olan bi fabrika değildi, sürekli balık geliodu ama nerden geliodu kimse bilmiyor,
sözleşmemiz bitti bizi çalıştırmaya devam ettiler bizimde işimize geldi çalıştık paramızı biriktirdik yine yaklasık 6bin dolar kazandık agustosun ortasına kadar falan durduk,
anchorage e döndük ardından biraz iş aradık fazla bi secenek çıkmadı karsımıza ve ozaman artık yeter calıstık gezmemiz gerekiyor dedik ve philedelphia ya ucuz ucak bileti bulduk atladık gittik dönüş biletlerimiz new-yorktandı,
yaklasık 8*9 kişiydik türklerin evinde kaldık, bitane 7 kişlik araba kiraladık 6 gün boyunca heryeri gezdik benzin orda cok ucuz burdaki gibi değil 50 dolara depo doluyordu 2 gün geziyorduk durmadan :) 8*9 kişi geziyoduk florida ya kadar gittik ardından new york a gittik, çok eğlendik sadece masrafımızı geri getirebildik hiç pişman değilim, cok para kazanamadım ama isteseydim çalışırdım gezme tarafımız daha ağır bastı :) bilgisayarımı fotograf makinamı birsürü elektronik eşyamı aldım , üstüne birtane bavul aldım içini de kıyafet doldurdum :)

Tabiki herşey bu kadar eğlenceli değildi, şartlar ağırdı, uykusuzluktan ölüyorduk sakatlanan hastalanan arkadaslarım oldu. ben bel ağrısı için korse kullandım. botların içine su girdi weya terden sırılsıklam oluyordu hergun 3 kat çorap giyiyordum her gece o corapları kurutup devridaim olarak tekrardan giyiyordum, soğuktan donacağımı bile hissettim :) gece shifti olmak gercekten zor ağzınızdan cıkan buhar bile soğuktan yavas yavas çıkıyor bu söylediğim eylül ayındaydı tabi....rezillik sefillik yaşamak yeri gelince bence güzel bile oluyor.. AMA EMİN OLUN İŞ BİTİP DÖNDÜKTEN SONRA HEP GÜZEL ŞEYLER AKILDA KALIYOR! tamam iş cok kolay değil ama hangi iş kolayki .....;)

@typhoon000

masraflar yaklaşık 4milyar falan tutuyor

haziranın 1inden eylülün başına kadar çalışma izniniz var 1 ekime kadarda gezme izni var.

Alaskaya indikten sonra bi otele gideceksin ve işvereninle kontakta olacaksın gerk mail veya telefon zaten onlar ucak bileti veya otobüs biletini alacaktır, 2-3 gün takılırsın şehiri keşfedersin doyamadan zaten işveren sana ucak biletini yollar :) zaten fabrikaya gittikten sonra bir sorun yok

fabrikalar zaten sadece sezon zamanı çalışıyorlar evet 7 gün durmadan calısıosun eğer iş olursa 4 temmuz mu neydi amerikanın kurtuluşu o gün bile affetmiyolar calıstırıolar :))

valla genelde fabrikannın kendi bunkhouselerinde ucretli veya ücretsiz fabrikaya göre değişiyor oralarda kalınıyor, kalıncak yerler pek içaçıcı değil ben nak-nek te 20 türkle aynı odada kaldım20 gün boyunca yapacak bişe yok tatile gitmiosun sonucta oraya o yorgunlukla umrunda bile olmuo zaten kalacak yer, kodiak ve anchorage ta calısmıosan tabiki

eğer biraz şanslıysan sabırlıysan azimliysen dayanıklıysan HER ŞARTTA ÇALIŞIRSAN 10000 dolarla dönersin, AMA sunu unutmayınki şans çok büyük bir etken gideceğin yerde sezon düşükse yapacak birşey yok elin boş bile dönebilirsin..

çalışma şartları cok ağır değil genelde 2 saatte bir mola var 15 dakika wc sıgara aburcubur tulum giyinme çıkarma derken yaklasık 30 dakikayı buluyor genelde :) tabiki öğle yemekleri falan da var, zaten rahatsızlığın varsa katılmanı tavsiye etmem çünkü doktor doktor gezersin yatarsın hiçbi işveren böyle bir elemanı tercih etmez.

fabrikanın iyi veya kötü oldugunu ögrenebilirsn ancak giden insanlarla konusma lazım ama şöle birşey var ne kadar iiyi bi fabrika olsa bile balık yoksa isterse dünyanın en güzel fabrikası olsn neye yarar

dönüşte evet elektronik eşya ***ürebilrsn ancak bavulun içinde ve kutusundan açılmış şekilde ***ürebilrsin yyoksa sana vergi ödetirler 3-4 tane pc 5-6 tane iphone 2g getiren arkadaslarm vardı.

vergi sistemi karısık biras ilk gittiğimde vergi kestler yaklasık 700-800 dolar vergi kesmişlerdi ama her fabrikann değişikk bi vergi sistemi var karısık biraz döndüğümde bulgaristandan biri aradı amerikaya gitmişsiniz dedi evet dedim çalışmıssınız ddi evet dedim vergi kesildimi dedi evet dedim geri almak istermisiniz dedi evet dedim :))) sonra 300-400 dolarlk bi kesintiyle geri aldım parayı :p

TEKRAR TEKRAR SÖYLÜYORUM SAKIN BANKA KREDİSİ ÇEKİP ORAYA GİTMEYİN NE OLUP NE BİTECEĞİ İŞ OLUP OLMAYACAĞINI KİMSE BİLMİYOR TAMAMEN HERŞEY ŞANSA BAĞLI

Başka sorularınız varsa yazın elim geldiğince yardımcı olabilirim arkadaslar ne gerekiyorsa

alper_jmb
27 02 2010, 12:51
sa
ben bu sene 5 arkadasla juneau ya gıdecem.orası hakkında bılgın varsa ve paylasırsan cok sevınırım.simdiden saol

kartal.kont29
27 02 2010, 13:46
tolga eruzurumlular buraya
kartaldan ogrenin bilirsiniz her zaman osmanli yukseklerden ucmustur kartallar gibi
kenaide calistim arkadaslar sizi 3 hafta once gonderiyor sirketiniz aman dediklerimi unutmain ben ogrenci degilimben amerikaliyim 5 senedir burdayim simdi vatandas oldum arkadaslar alaskada 3 sezon calistim daha tovbe gitmmem ben sizin gibi is hazir olmadan gittim kapi kapi dolastim isi buldum maasta ayri anlastim sizle ayni degldi isim agirdi ama gordugum ogrenciler yuregimi kanatti kapida kalanlar maasta anlasamadan gel git gel git otelde parasi gidenler cadirda yatanlar kotu durumdu bazi fabrikalar acimasiz kodiaka gidenler yatacak yer bulamayanlar oda vs araba aliyorlar vs arti kodiak zamaninda gidin derim kenai sezon diyorlar haziran 10 ile 15 sizi sirket gonderiyor 3 hafta yatiyorsunuz is ok
ruslar bulgaristan yunanistan ne bilem romanya bir geliyorlar ise konuyorlar is zamani
ayip turkiye hey turkiye work travel awatmisin nesin ayip size
insanlarin umudu ile ugrasmayin oynamayin
insan gibi adam gibi isinizi yapin asabimi bozmayin eger sikayetler artarsa sizi dava ettirmek icin oy toplucam yada adam gibi isinizi yapin
zamaninda dogru yerlere gonderin kendi turkumuzu gul gibi genclerimizi kahretmeyin uzmeyin yari yolda birakmayin

1- isinizin garantisini alin
2-sezon zamaninda gidin isin basladigi zamanda
3-sozlesmenizi tam okuyun garanti isteyin
4-laptod yaninizda bulundurun eger imkaniniz varsa bu sizin anahtariniz
5-cok para harcamayin
6-sizin o araci sirkete sorun garantimi is sezon zamaninda ise baslayin ne kadar veriyorlar nedir nerde yaticaz oda veriyorlarmi garantisini alin disarda cadirda yatmayin
7-bu her zaman olan olay ototbus sizi ilden calistiginiz yere yani bunu bilmiyorum garanti ediyorlarmi ama cok turk ogrenci ler soyluyordu ototbus yok almiyor taxi bulup 4 yada 5 yada 6 kisi sikisarak geliyor tabiiki gaz parasi olsun olsun hemde gidip gelmesi en fazla 25 yada 30 dolar olsun taxsici aci gibi fiyat soyluyor buda turk kolay gelsin hadi bakalim

turklerden uzak durun amerikada yasayanlardan soyluyorum yanlis anlasilmasin arti yine soyluyorum turkiyeden buraya gelen turklerin iyileride var ben bazi iyilerine rastladim ama sunu soyluyorumki yuzde 75 bana gore arkadaslar dolandiricimi dersiniz kullananmi adimizi kotuye kullanan vs adimizi kotulemis ********ler arti bir arkadas edinin ogrenci en fazla 3 kisi olun kavga etmeyin tartisma kavga cok gordum turk icinde hemde
ayip tir

alaskaya geliyorsunuz umugnuzu bulamiyorsunuz istdiginizi alamiyor hatta ucak biletinizi karsiliyor yeme icme vs masrafinizi karsiliyor ustune belki eve bilgisayarla donuyorsunuz degermi bu cileye

artik alasa benim icin bitti bir daha gitmme

biri work travel dan yazar ben 10 bin dolar kazandim
niye sizi cekmek icin
akilli
olun
baska isler var hhemde cok guzel isler var

arkadaslar camp resort islerine agirlik verin , yada arastirin baska isler ogrenci alan o kadar cok firma varki professional ile calisin buuk denizde bogul demisler buyuk iste calisin kucuk yerler sizi yipratir
soz tutmuyorlar
kllaniyorlar
sezon oncesi sizi sirket gonderiyor
yatiyorsunuz
cepten yiyorsunuz
arti
neyse
ben yoruldum arkadas yazamaktan mezun usa ya yazicam yazmaktanta kacinmicam diger mesajlarimi okursaniz anlarsiniz
ayrica
ismim tolga
erzurumlu tolga
jason.mason29@gmail.com
yazin bana

ben bu sene baska bir yere gidiyorum alaska bitti benim iicn
ha bide sunu soyleyeyim
ben alaskaya gitmeyin de tam olarak demiyorum gidin ama isinizi garantiye alin tum size yazdiklarimi onaylatin
o zaman ok
eyvallah

alas
15 03 2010, 07:08
arkadaşlar e.c phillips&sons(KETCHİKAN) ve Seafood Producers Cooperative (sitka)'da çalışmış olanlar var mı bu yıl bu iki fabrikadan birine gidicem.. tavsiye ve tecrubelerinizi aktarırsanız çok sevinirim... TEŞEKKÜRLER....

clain
16 03 2010, 08:20
arkadaşlar ben valdez e silver bay fabrikasına gidiyorum daha önce oraya gitmiş olan yada bu sene ilk gidecek olan arkadaslar var mı? o bölgede iyi balık oluo mu ?

hardnemesis
20 03 2010, 07:07
arkadaşlar e.c phillips&sons(KETCHİKAN) ve Seafood Producers Cooperative (sitka)'da çalışmış olanlar var mı bu yıl bu iki fabrikadan birine gidicem.. tavsiye ve tecrubelerinizi aktarırsanız çok sevinirim... TEŞEKKÜRLER....

E.C Philips şirketini biliyorum orası hiç iyi değil meksikalıların denetiminde kalacak yer ve yemek sorun oluyor kalacak yerleri çok pis özellikle yemek işi sana kalmış 14 saat çalıştıktan sonra bir tava menemen yapmak o kadar zor gelir ki ne sen sor ne ben söyleyim ben 200metre ötedeki Norquest'te çalıştım oradan bir sürü eleman bizim fabrikaya gelmeye çalışıyordu yani ben olsam kesinlikle E.C Philips'e gitmezdim Sitka'daki fabrikayı bilimiyorum onun için yorum yapamayacağım.

Not: Bu söylediklerim 2007 yazı için geçerliydi.

bibidibabidibu85
25 03 2010, 15:24
sa
ben bu sene 5 arkadasla juneau ya gıdecem.orası hakkında bılgın varsa ve paylasırsan cok sevınırım.simdiden saol

hangi fabrikaya gidiceksin bilmiyorum ama ben oceana gittim tabi baya bi süre geçti çok uzun zmandır foruma girip çıktığım yoktu ama herzman içimde bi alaska aşkı duruyo sanırım git deseler giderim :D juno eskiden güzel bi fabrikaydı sezon biraz geç açılır ama iidir eğer ocean a gidersen cintiaya çok slm söle jena banana yada:D işallah sezonun güzel geçer

shopar
08 06 2010, 16:30
Arkadaşlar bende bu sene egegik icicle seafoodstayım burayı bilen var mı yada gelen :)

peace06
06 07 2010, 01:20
Arkadaşlar neler yazılmış şöyle bir bakayım dedim içim bir garip oldu:SSS Çok özledim Alaska'yı:((( Birde sanırım alışkanlık yaptı:s sonuçta 4 yazımı orda geçirdim. Hey gidi Naknek hey gidi Kodiak:D
Acaba balık sezonu nasıl? arkadaşlar alaskadan sezonla ilgili haber bekliyoruz:)))

Kuzey Bati Turk
06 07 2010, 02:41
Arkadaşlar neler yazılmış şöyle bir bakayım dedim içim bir garip oldu:SSS Çok özledim Alaska'yı:((( Birde sanırım alışkanlık yaptı:s sonuçta 4 yazımı orda geçirdim. Hey gidi Naknek hey gidi Kodiak:D
Acaba balık sezonu nasıl? arkadaşlar alaskadan sezonla ilgili haber bekliyoruz:)))

Alaska'ya begendin ay ! Tamin ettim. Zaten su forumda neler soyluyorduk.

Ben Pasifik kuzey bati'da ( Washington - Oregon bolgesi ) bulunuyorum. Bu sene burada somon balik isleri yerinde sayilir. Tamin ediyorum Alaska'da oyle. Yani buradaki ( Kaliforniya'dan Alaska'ya kadar ) sulari korumak icin cok ve cok ciddi kanular var. Abuk sabik Mekiska korfez bolgesi gibi degil.

farhat.12
07 07 2010, 14:37
Turk gencleri o soguga nasil dayaniyorlar hic anlamis degilim

Belkide yazin 3 ay guzel olabilir ama geri kalan 9 ay INANILMAZ SOGUK

Kuzey Bati Turk
07 07 2010, 18:53
Turk gencleri o soguga nasil dayaniyorlar hic anlamis degilim

Belkide yazin 3 ay guzel olabilir ama geri kalan 9 ay INANILMAZ SOGUK

Ben soguk seviyorum. Beyin daha iyi calisiyor. Senin Houston'daki sigak bak seni neye dondurmus.

farhat.12
08 07 2010, 11:13
yahu madem soguk iyi neden Kanada nufusunun %99'u ABD sinirinda yasiyor

Kanada nin gerisi neden bos?

Amerikanin kuzey eyaletlerinin nufusu azalirken neden guney eyaletlerinin nufusu patliyor? (Ornek; Texas ve Houston)

whyme
08 07 2010, 11:37
hay senin Houston'un da senin de @#%#$?#@#$, sen once sicak havayi neden seviyorsun onu yaz, mini eteklileri agzinda salyalarla seyretmekten baska ne sebebin olabilir, ha soyle, 40'li yaslara gelmis abazaliktan her aksam gunduz rontgenlerindeki hayalleriyle malum icraatini yapan loser!

Kuzey Bati Turk
08 07 2010, 17:30
Serin veya soguk yerlerde bayanlarda guzel. Halbiki daha terbiyeli ve kibar oluyorlar.

aslan23
06 09 2010, 16:46
selam arkadaslar ben sitka spc calisiyorum bu sene spc yaptigi ********ligi kimse yapmadi herkesin bileti 16 17 eylulde olmasina rahmen herkesdi 7 eylulde fabrikadan ve baunkhouse cikardi zaten cok fazla adam cagirmislar kimse parada kazanamdi kesinlikle spc sitka gitmeyin gecen senelerde iyiymis bu sene ve bundan sonra bole olacak adamlar eylul 20 kalirsin diyerek kandiriyorlar hergun 12 saat calisirsin diyorlar hepsi yalan kesinlikle spc gelmeyin zaten youtube da isciler sakin gelmeyin diye vide yapmis spc sitka yazin izlersiniz biz yandik siz yanmayin

a.k. a.k. bulunmaz e$in
26 09 2010, 07:26
Dostlar ben de work & travel programıyla 2006 ve 2008 yıllarında Alaska'da bulundum. Simdi ordan bir tanıdığım aracılığıyla iphone 4 getirttim fakat pasaporta kayıt ettirmem gerekiyor.

Ucreti karsiliginda kaydettirmek isteyenler varsa bana alidenizergun@gmail.com 'dan ulasabilirler.

Tesekkurler..

samuel5028
30 09 2010, 01:42
Palmer, Alaska, is a small town in south-central Alaska that supports a healthy tourism base because of its magnificent mountain scenery and proximity to glaciers, whitewater rafting and hiking trails. Tourism in Palmer is also driven by the town's history and lore, as showcased in the vibrant arts and crafts scene.

hardnemesis
18 02 2011, 20:12
Hey gidi günler hey millet ölmüş forum neydi bea 2007 de forumda 100 den fazla mesaj vardı şimdi fazladan 20 mesaj eklenmiş o kadar Alaska mı öldü yoksa Forum mu ?

astalavista61
20 02 2011, 06:20
Eğer zor çalışma şartlarına ve Meksikalılara katlanabilirim diyorsunuz hiç çekinmeden gidebilirsiniz.Ben Alaska'da Amerikalılardan ve Filipinlilerden yana bir sıkıntı yaşamadım.Ama Meksikalıları hiç sevemedim arkadaş, herşeyleri problem.

seductivem
20 02 2011, 16:44
merhaba arkadaşlar 2010 kodiakta nasıl geçti, bu sene oraya gitmeyi düşünüyorum.

astalavista61
26 02 2011, 15:07
ben ce vabını vereyim, bir arkadaşım ordaydı biz 4500 doları zor kazanırken onlar 8 bin dolar yaptılar geçen sene.

seductivem
07 03 2011, 11:30
sen nerede çalıştın?

astalavista61
07 03 2011, 13:44
Ben Sitka'da SPC'de çalıştım.

lehugo
07 03 2011, 17:02
Sitkada bulunan SPC ye herkes kötü bir yer diyor acaba tecrübeni bizle paylaşırmısın astalavista61

astalavista61
12 03 2011, 07:55
Ben 2010 yazında ordaydım,orda sezon Temmuz'un dördü beşi gibi başlıuyor.Bazı arkadaşlar var 15 Haziran'da falan gelmişlerdi Sitka'ya 2-3 hafta yatmak zorunda kaldılar zira sezon açılmadığından dolayı iş de yoktu.Bunda kabahat fabrikanın değil onları oraya gönderip bu konuda bilgilendirmeyen sponsor şirketindir.Zira ben ayın 26'sında gittim hemen yarın ki gün de günde 4-5 saat de olsa çalışmaya başladım.Açıkçası orda sezon Temmuz'da başlıyor ve de Eylül'ün hemen başında bitiyor.

İki shift oluyor bu tarihler arasında, Eylül'ün hemen başında da artık yeteri kadar balık olamdığı için tek shifte düşüyor.Ben ve başka bir arkadaşım şanslıydık çünkü 15 Türkten sadece ikimiz işten çıkarılmadık.Bunda tabi ki çalışmamızın da etkisi var, aylak aylak çalışırsan iş falan alamazsın.İşverenin gözüne girmen lazım.Diğer arkadaşlar Eylül'ün hemen başında işten kovuldular hayır bu da yetmezmiş gibi bir hafta içinde de bunkhousedan ayrılmaları istendi.İşin kötüsü bu adamların bletleri ayın 20'sine falandı, o yüzden çok mağdur oldular.Valla yabancıların bu konuda acıması hiç ama hiç yok.Biz de sezonun iyice yavaşlamasından dolayı 15 Eylül'de işten ayrıldık, kaderin bir cilvesidir ki en çok saati yaptığımız gün de soln günümüz oldu.:D

Diğer türkler işten ayrıldıktan sonra biz 1200 dolar daha para kazandık.Valla çocuklarm hiç iyi gözle bakmıyorlardı bize.

Kötü biryer olduğuna ise katıldığım ve katılmadığım nokalar var, bu Alaska işi tamamen şans işi, tabiki sizin ne kadar çok çalıştığınız da önemli.ben paketleme bölümünde çalışıyordum işimi çok seviyordum valla ne balık kokusu vardı ne de başba birşey.Tek sıkın 12 saati bir türlü geçemiyorduk, çünkü diğer shift gelip bizi eve yolluyorlardı.

Bazı arkadaşlar sadece ama sadece 3500 dolar kazandılar orda, bu para için de oraya gitmeye hiç değmez tabi ki.

aslan23
13 03 2011, 16:39
arkadas ben spc ye gittim akli olan gitmez bu kadar derim

astalavista61
18 03 2011, 06:26
Veysel sensin dimi lan:D

Arkadaşlar takviminiz uyuyorsa Haziran'ın hemen ilk haftasında Dillingham'a daha sonra da Kodiak'a gidin.Orda çok daha fazla kazanılıyor, gerçi bu iş biraz da şans işi.

aslan23
19 03 2011, 07:12
bu konuda haklisin murat :-) aga face kapamisin neden nerelerdesin sen yaa

astalavista61
19 03 2011, 15:20
Sosyal sitelerle olan tüm ilişkimi bitirdim Veysel, Face falan bunlar boş işler.

strange41
24 02 2013, 07:33
Arkadaşlar balık sezonu başladığında mesai yapmadan çalışabilme şansı tanınıyor mu? . Herkes 16 saat çalışabilecek dayanıklılıkta değil sonuçta.

KodiaK
25 03 2013, 10:59
Arkadaşlar balık sezonu başladığında mesai yapmadan çalışabilme şansı tanınıyor mu? . Herkes 16 saat çalışabilecek dayanıklılıkta değil sonuçta.
Oyle 16 saat calisaak gunler sezonda en cok 3 hafta olur zaten. Orada oyle bir psikoloji varki herkes calisiyor. Ve adalarda yada kiyida belkide gemide her nerdeysen calismazsan genelde yapacak baska bir seyin olmuyor. Hatta okuldan kacmis gibi suclu hissediyorsun kendini. Tabiki kimse calismak zorunda degil. 8 saat calisir gidersin bu senin elinde tamamen.

feslan
09 06 2013, 12:28
Meslek lisesinde 2 yillik sinavsiz geçiş hakkim var. Wat a katilabilirmiyim?