PDA

Tüm Versiyonu Göster : Amerikaya GreenKart Kazanip Giden ve Geri Dönenler Buraya!...

nexterkan
28 11 2005, 18:00
*Amerikaya GreenKart Kazanıp Giden ve Geri Dönenler Buraya!...

Green Kart kazanıp amerikaya yerleşen arkadaşlardan, Türkiyeye kesin dönüş yapanlar var mı? Dönüş sebepleri neydi? Peki pişman oldunuz mu? Tekrar geri dönmeyi düşünüyomusnuz?

teşekkürler...

irresistable
29 11 2005, 18:00
Sanirim cok azdir, belki birkac kisi!

*Amerikaya GreenKart Kazanıp Giden ve Geri Dönenler Buraya!...

Rugi®
29 11 2005, 18:00
Katiliyorum,donse bile en azindan watandas olduktan sonra doner hakkini yakmamak icin,milyonlarca kisi icinde sans ona gulmus,insan neden boyle bir talihi kacirsin ki?

Rugi®
12 12 2005, 18:00
Hep soyluyorum hicbiryerde piyon olmadan sah olamazsin,kimse Amerika'ya ayak bastigin anda seni hawalanindan alip bir fabrikanin mudurluk makamina oturtmayacak.Buraya her ne kadar tanidigin bir kac kisi olsa da hayatini sifirlayarak geliyorsun we bir sekilde bir yerden baslamak zorundasin.Babanin arkadasi bu gercekleri bilmiyor muydu gelirken?

Burada anahtar kelime ingilizce.Bahsettigin kisi gc'li olduguna gore sanirim en az lise mezunudur ama ingilizce sewiyesi nedir?Burada duzeni oturmak 1-1,5 sene gibi bir zaman aliyor.Ingilizce sewiyene we egitimine gore bu sure uzuyor ya da kisaliyor.Belli ki o kisi bu surenin nispeten Istanbul'daki hayatindan daha zor olan kosullarini goze alamamis.

Bir de su war eger sewmedigi bir iste calismayi para icin sewdigi bir iste calismaya tercih ediyorsa (ki her iki isten de hayatini dewam ettirecek kadar para kazandigini dusunerek yorum yapiyorum) zaten gelisinin temel amaci paradir.Amerika'ya hic uyum saglayamamissa sadece para icin iki sene kalmissa da donusu normaldir...Ama genel gercegi degistirmez...

Berti
12 12 2005, 18:00
Rugi , wallaha bende senin gib i diyordum ama , geçenlerde babam bir arkadaşının yanında çalışan genç birisinden bahsetti , ara bak GC çıkmış gitmiş ancak 2 sene sonra geri dönmiş diye , bende aradım merak ettim neden böyle bişii i yaptı ters giden neydi diye ..

Bu eleman biraz ben her işi yapamam , edemem modundaymış , ortam çok güzeldi Chicago daydım dedi . .Ancak kafama göre bir iş bulamadım döndüm dedi..
Fakat burada kafasına göre bulduğu işten aldığı para ile orada kafasına göre olmayan işte çalışıp kazandığı paraya bakınca pişman olmuş , biraz daha birikim yapayım , tekrar bu sefer dönmemek üzere gideceğim diyor ..

Durum bu yani giden , gidip dönen var ....

Rugi®
13 12 2005, 18:00
Ya benimkiler de farkli degil zaten,her ebeweyn ayni asagi yukari,hatta bi aralar gc kazandiniz bahanesiyle insanlardan para sizdiran bir cete warmis ona bile yoruldu,onlarin amacim uzum yemek degil bagci dowmek bi bakima,yani bizden ayrilmamak,bana da cok anlatildi boyle seyler... :)
Ama omurboyu onlarin kanatlari altindan cikmazsan ucmayi da asla ogrenemezsin degil mi?En fazla begenmeyip geri donersin arkadasin gibi,aile hala orada nasilsa...

Berti
Babam bana bu örneğii şunun için verdi , bak gördün mü orasının da buradan farkı yok , gitme , rezil olursun ...Halbuki ben tam tersini düşünüyorum ...

Dediklerinde haklısın , tam***** katılıyorum , ancak büyükler işte böyle , gitme demiyor , başka yerden girip aklımı çelmeye çalışıyor ama nafile !!!! ....

Berti
Yani rugi , bilmiyorum ancak , pek dönmeye niyetim yok eğer gidebilirsem .... Çok büyük bişii olması lazım , başımıza çok kötü bişii gelmesi lazım bu kararı almak için(allah korusun ) .... Hayırlısı , herşeyden önce sağlık , gerisi zaten öyle yada böyle bi şekilde geliyor ....

irresistable
16 12 2005, 18:00
Ilk yil gercekten zor arkadaslar, ozellikle Ingilizceniz kotu ise. Ingilizceniz iyi ise ve calismaktan korkmuyorsaniz yada tembel degilseniz ilk birkac ay icerisinde herseyi yoluna koymak mumkun, birazda sans ve ortam gerekiyor bu arada. Bence geriye donen kisi yada kisilerin birkac nedeni olabilir:

1- Yasal durumda olmayanlar (Genelde ogrencilikleri sona erenler, illegal duruma dusenler)
2- Zorluga katlanamayanlar (Genelde bu kisiler ozellikle is secerler, her isde calismak istemezler, rahat ve bol parali is isterler, bulamayincada donerler)
3- Aile hasretine, ulke hasretine dayanamayanlar
4- Kendilerini zor duruma sokanlar (Suc isleyenler, her turlu illegal pozisyona dusenler)
5- Bir sure sonra yeterince para kazandigini ve donmesi gerektigini dusunenler

Daha baska nedenlerde olabilir elbette.

Birde amaclar var bence ABD'ye gidis amaclari: Bazilari sadece para icin, bazilari egitim icin, bazilari cocuklarinin gelecegi icin, bazilari sirf macera icin, bazilari Turkiye'de umduklarini bulamadiklari icin yada memnun olmadiklari icin.....Amaclarda her kararda etkilidir.

Rugi®
Bana da burada olmayan kazanilacak haklar secenegi uyuyor sanirim (basta seyahat hakki olmak uzere)... :)
Ya bu haklarin hepsi kazanildiktan sonra yani bes sene sonra ne yapacaksin derseniz de;bilmiyorum,su ani yasiyorum derim...

Rugi®
<< Rugi şu anki hedefin bu , 5 yıl sonrasında bu vatandaşlığı almak ... Hedefsiz bir yaşam olmaz ki zaten , göreceksin 5 yıl sonra kendini , kendine başka hedefler koymuş olarak bulacaksın .. ;) ]]

Ben de 2009'da bebek yapip senin hedefe sicriycam zaten ;) Ama burada dogurmak lazim,yoksa cok ugrastiriolarmis watandaslik icin...

Berti
irresistable , seçeneklere baktım da , hiçbiri bana uymuyor , zaten kolay uyum sağlayabileceğime inanıyorum nedense , sanki yıllarıdır bunun için çalışıyormuşum gibi .. İngilizcemi de hep diri tutmaya çalıştım ... Bakalım , gidip göreceğiz inşallah ...
Amaçlar arasında da çocukların geleceği seçeneği bana uyuyor , yani bize , demeliyim , biz güzel bir hayat istiyoruz , çok para elbette ! kim aksini iddaa edebilir ki ?

Amaç standart bir yaşam , sağlık , çocukların büyüdüğünü görmek , onlar için daha , çok daha iyi imkanlar ...

Berti
Rugi şu anki hedefin bu , 5 yıl sonrasında bu vatandaşlığı almak ... Hedefsiz bir yaşam olmaz ki zaten , göreceksin 5 yıl sonra kendini , kendine başka hedefler koymuş olarak bulacaksın .. ;)

Berti
Speed mart ayında mülakat var sanırım başlarında olur zira bu ay cut off 400 küsür rakamla kaçtı ... Mart ilk haftası olsa
çocukların okulunun kapanmasını bekliiicez , Mayıs Haziran sonu en en geç .. Zira Agustos ta orada okullar açılıyor , adaptasyon
derken ancak ... Bakalım neler olacak , neler göreceğiz , bazan tam derin bir uykuya dalacakken aklıma geliyor , uykum kaçıyor , sabaha kadar yatakta bi oraya bi buraya dön dur .... Bir an önce gitsek de hayırlısı ile düzenimizi oturtmaya başlasak başka da bişii istemiyorum ... Tabii şu an için .! :) ;) :p :cool: :p ;)

Berti
evet yani bizde anne baba yız , ve tabii şimdi kalkar oğlum ben TR ye dönecem derse ciddi bir kavga çıkar , sen onlar için
kop git sonra herif dönmeye kalksın 20 yaşında ... Kan çıkar ama can çıkmaz , nihayetinde ben onun aldığı karara saygılı olurum , nedense anne ve babalar kendi büyüklerinden gördüklerinin tersini yapıyorlar evlatlarına .... Enteresan bir kısırdöngü ..

speedking
<<
Dediklerinde haklısın , tam***** katılıyorum , ancak büyükler işte böyle , gitme demiyor , başka yerden girip aklımı çelmeye çalışıyor ama nafile !!!! .... ]]

klasik anne-baba psikolojisi.hepimiz icin gecerli biz de aynı durumda olsak aynı seyleri dusunuruz. onlar tabi ki, cocukları yanında olsun ister.

ama hayatta da kendi ayakların ustunde durman gerekir, gercekten yasadım diyebilmen için.

berti sana kolay gelsin, gidis ne zaman?

teo-shaker
guxzel konulara deginiyorsunuz , okumaktan zevk aldim..
Biraz daha devam etsenize :)

Berti
17 12 2005, 18:00
Bak o çok güzel bir hedef ... :D

irresistable
18 12 2005, 18:00
Rugi: Ne kadar zamandir ABD'desin ve hangi eyalette, sakincasi yoksa eger?

irresistable
Rugi: Sadece merak ettim, yazilarin oldukca mantikli; yani mantikli yazilar yazan ve cevap veren ender kisilerden birisin gibi geldi bana su forumda....

Rugi®
Daha once gidip gelmisligim war we yerlesik olarak da yaklasik yedi aydir buradayim,bulundugum eyalet de mesajda mewcut zaten,neden sordun?

Rugi®
Mersi,ne diyeyim?Takdir edilmek guzel... :)

speedking
evet, rugi oyledir. :)

life-saver
28 12 2005, 18:00
Merhaba arkadaslar, belki ben aranizda biraz daha tecrubeliyim .Alti yil onece turkiyede evlendim ve Amerikaya geldim, iki yil oncede vatandaslik isini hallettim.

Ben oldukca sansliydim esim zaten oldukca varlikliydi, acikcasi hic bir ekonomik zorluk cekmedim. Tabi o buraya cok kucukken ailesi ile gelmis, zorluklar cekmisler, cok calismislar, ama sonuc gayet iyi olmus.

Diyecegim o ki burasi caliskan ve aklini kullanan insanlara gore, sanki belli bir cark var ve butun disliler birbirine bagli. Birkere seytanin bacagini kirdinmi, hersey yolunda gidiyor.

Valla sizler cogunuz ne guzel, Amerikadayim diye sevinebiliyorsunuz, benim aklim hep kardeslerimde, annemde,onlar icin cok sey yaptim ve yapiyorum. Bunlari soylemek dogru degil ama bu alti sene icinde yirmi senede basarilacak seyleri basardim. Cok calisip kendimi harap etmeyi seviyorum hic ihtiyacim olmadigi halde. Amerika oyleki beni cok degistirdi her animi degerlendirmek icin birsey ariyorum, yani burasi insani uretici olmaya zorluyor. Gidip komsuda kimse cay icemiyor, zaten kimsede boyle seylerle vakit gecirmek istemiyor.

Buranin en begendigim ozelligi kimse senin ozel yasantini merak etmiyor, ne giyip ne yediginle ilgilenmiyor, kac para kazandigini sormuyor.

Konu ile pek alakali seyler degil ama oyle aklima geldi yazdim iste.

karaman90
29 12 2005, 18:00
life saver

amerikaya 60-70 li yillarda ve hatta 80 lerde gelen turkler mali iyi vurmuslar

simdi ekonomi cok farkli amerika bana kalirsa sonun baslangicinda

o yuzden yeni gelenler arasinda cok bocalayan var, ama sen sanslisin

eski guzel ekonominin meyvlarini yiyen bir ailenin devami olmussun burada

fakat ana baba kardesini buraya getirsende burada pek mutlu olabileceklerini zannetmiyorum

amerika ve turkiye arasindaki gelismislik farki her gecen gun azaliyor

turkiye de ortadirek ve ustu icin amerika cazip degil, cok cok aciz durumda olanlar icin yarari ortada