PDA

Tüm Versiyonu Göster : GALATASARAY

Savasan Sahin
29 09 2005, 17:00
Selam millet,

Uzun zamandir foruma giremiyorum, nedeni de bizim meshur mod benim sifremi iptal etmisti, baglanti yapamiyorudm. Hatta emailde bana 1 Ekim'e kadar cezali oldugumu yazmisti.

Ama sanirim burda benim arkamdan yazilanlara dayanamadi, bari sifresini geri vereyim de, en azindan millet atip tutmasin diye insafa geldi de tekrardan baglanmama firsat verdi.

Gicik bi durum, ama kontrol elde olmayinca, bisey de yapilmiyor.

Aslinda cok uzun zamandir foruma yazi yazmayi birakmayi dusunuyordum, ama her defasinda ozellikle bu spor dosyalarinda direk bana yazilan yazilar yuzunden, birseyler yazmadan duramadim.

Tam bu modun sifremi iptal etmesi guzel bi firsat, artik o kadar fazla vakit harcamam bu forumda dedim, dedim demesine de, yine beni andi hayranlarim

Zaten anmasaydilar, buyuk bi ihtimalle sifremi de geri alamayacaktim herhalde...

Neyse, kisa bir aciklama gerekiyordu bu konu icin, aciklamamizi da yapmis olduk...

Gelelim konumuza:

Galatasaray, kotu bir sekilde UEFA’dan elendi, iki ayakli grup elemesinde, Tromso gibi bir rakibe yenildi. Ilk maci seyretmemistim, ama ikinci macta Tromso’nun oyle hafife alinacak bir takim olmadigi da asikardi. Oyle veya boyle bu sene de Galatasaray Avrupa’da yok.

Galatasaray, Aziz Yildirim’in dedigi gibi UEFA kupasini tesadufen mi almis oluyor son uc senelik Avrupa seruveniyle? Bu soruya cevap verebilmek icin, sadece 3 seneye bakarak karar vermek, bir tek Galatasaray’a degil, Turk futboluna da haksizlik etmek olur.

Aziz Yildirim, Galatasaray’in UEFA basarisini tesaduf olarak gordu, belki hala da oyle goruyor. Burada “Hadi tesaduf diyelim, size niye boyle bir tesaduf rastlamadi 98 yildir?” gibi sorular sormanin bir manasi yok. Sonucta Avrupa’da basari kazanmak, bileginin hakkiyla bir yerlere gelip, basariyi elde etmekten geciyor.

Bunu Galatasaray yapti. Bircogumuz icin hep hayal olarak adlandirilan Avrupa’da kupa almayi, hayal olmaktan cikarip, hedef haline getirdi. “Ah keske finale kalsak…” gibi cumleler kurulurdu 2000 yilina kadar. 2000 yilindan sonra baskanlar eger Avrupa’da kupa sozu vermezse, kupayi hedef gostermezse, basarisiz kabul edilir oldu.

Galatasaray’in UEFA kupasini almasi tek bir senelik bir calismanin urunu degil. Bunu butun fenerliler gibi Aziz Yildirim’in da kabul etmesi gerekir. Bu surecin baslangici Jupp Derwall zamanina dayanir. Hatta Turk futbolunun gelisim gostermesinde de Derwal’in katkisi olmustur. Derwal gelmeden once toprak sahalarda mac yapan takimlar, Derwal’den sonra yavas yavas cim sahalara donmeye basladilar. Alt yapilarina onem verip, antreman sahalari ve tesislerin de daha bir ust duzeye cikmasina calistilar.

O donemde bu isin onculugunu Galatasaray yapti. Bunu kabul etmemek, sute beyaz degil demek gibi birsey olur.

Derwal’I takip eden donemlerde, Galatasaray bir cok basariya imza atti. Avrupa’da yari final oynadi. Bir Avrupa kupasinda PSV’le karsilasip, PSV’yi o sezon Avrupa kupalarinda yenen tek takim oldu ve o sezon PSV kupaya uzandi.

Pesinden Monacolar, Xamaxlar, Paris St. Germenler, real Madridler, Barcelonalar, Borissia Dortmundlar, Leedsler, Arsenaller, Manchester Unitedlar ve daha bir cok takim senelerce Galatasarayla ayni sahaya ciktilar.

Ve 96 senesinde baslayan 4 senelik sampiyonluk serisi, Galatasaray’I her sene Avrupa’da Sampiyonlar Ligine tasidi. Ve sonunda, 2000 yilinda Galatasaray, hic yenilmeden, 17 Mayis’ta, Kopenhag’da Arsenal’I penalty atislariyla eleyerek Turkiye’ye UEFA kupasini getirdi.

Derwal’den 2000 yilina gecen bu sureyi Aziz Yildirim’in tesaduf olarak nitelemesi, Turk futboluna haksizliktir. Cunku, Galatasaray’in UEFA kupasina yukselttigi cita doneminde, Turk futbolu da en tepeye cikmisti.

Aziz Yildirim, UEFA kupasina kadar olan donemi degil de, UEFA kupasindan sonraki donemi kastetseydi daha isabetli bir noktaya parmak basacakti. Galatasaray, elinde bulundurdugu UEFA kupasi avantajini iyi kullanmadigi icin, UEFA kupasina tesaduf demek cok garip bir yaklasim. Kimilerine gore bu cekememezlik, kimilerine gore kiskanclik, kimilerine gore de uzanamadigi ciger olarak kabul edildi.

Olayin asil yuzu, aslinda UEFA kupasini almadan oncesine degil de, aldiktan sonrasina bakiyor hem Galatasaray, hem de Turk futbolu icin.

2000 yilina kadar olan donemde Galatasaray hep kendisini asmis ve 2000 yilinda artik zirveye ulasmisti. Hedeflerini her zaman ileriye yonelik yapan Galatasaray, UEFA’yi aldiktan sonra hep daha iyisine ve Sampiyonlar ligi Sampiyonu olmaya yonelik tutmustu, ama bunlar hep temennide kaliyordu, gerekli hamleler yapilmiyordu.

Ve sonucta, Galatasaray Avrupa’da daha ileriye gidemedigi gibi, borclanmada dad aha da kotu duruma dusuyordu. Galatasaray’in bu kotu durumlarini hatirlatmak acisindan, gazetlerde liste halinde Galatasaray’a gelen hacizler, temlikler, protestolar, UEFA’da Galatasaray aleyhine acilan davalar, futbolculara odemelerin yapilamamasi gibi bir ton haber cikardi.

Durum bu vaziyetteydi Galatasaray’da… Ve bu noktada Galatasaray’in basina Ozhan Canaydin geldi.

Burda bir virgule koyalim ve baska bir takima, fenerbahceye gecelim.

1998 yilinda, Aziz Yildirim, biro y farkla fener baskani secildiginde, soyledigi cumle, Galatasaray’in fenerbahceden en az 5 yil ileride oldugu ve Galatasaray’I yakalamak gerektigiydi.

2-3 yil oncesine kadar tek oyle baskan secilen Aziz Yildirim butun taraftarinin agiz birligiyle istifaya davet ediliyor, kotu sonuclarda fatura hem yonetime hem futbolculara cikartiliyor ve fener taraftari futbolculari icin bir cok milyarlik hayvan isminin gectigi degisik tezahuratlarda bulunuyordu. O gunleri gormeyen, bilmeyen birisine su anki feneri gosterseniz, kesinlikle inanmayacaktir soylenilenlere. Oysa, 3 sezon once tarihinin en kotu sezonlarindan birini gecirmis olan fener, bir sezon sonra sampiyon oluyordu.

Turkiye’de sampiyonluk icin bir cok etkenin isin icine girdigini artik sager sultan bile duydu. Uc buyuk takimin birbirlerine yapmis oldugu tesvik primi iddialari, hakem satin almalari vesaire vesaire vesaire ne yazik ki her uc takim icin de dogru. Ates olmayan yerden duman cikmaz. Fakat, bu konularin hic birinin olmadigini varsayarak konuya devam etmek istiyorum.

Fener taraftari 3-4 sezon boyunca Aziz Yildirim’I istifaya cagirdi durdu. Galatasaraylilar, su anda fenerlilerin Ozhan Canaydin’a yaptigi gibi, Aziz Yildirim’a destek cikip, “aman istifa etmesin, biz onsuz ne yapariz” gibi yakistirmalarda bulunurdu. Bu donem zarfinda, Aziz Yildirim tesislesmeye onem verdi ve bunun akabinde taraftarina “musteri” demeden, taraftarini “musteri” olarak kullandi. Maddi imkanlarini gelistirerek takimin borcunu, gelirlerinin altinda tuttu. Yerinde transferler yapmaya calisti, ve sonunda basarili olmanin gereklerini taker taker yerine getirmeye basladi.

Turkiye’de basarili olmak artik uc buyuk takimi kesmiyor. O yuzden Avrupa’da basariyi yakalamak gerekiyor. Gecen seneye kadar fener Avrupa’da hep hayal kirikligina sebep oldu. Bu sene Sampiyonlar Liginde dise dis bir mucadele sunacaginin da belirtilerini Verdi.

Iste bu kotu donemi atlatan fener, simdi hedefine ulasmak icin ne gerekliyse onu yapma pesinde.

Virgulumuze geri donelim ve Galatasaray’in durumuna goz atalim.

Galatasaray 2000 yilindan sonra bi duraklamaya girdi ve hala da bu duraklama doneminde devam ediyor. Fakat, bu duraklama donemi eksiye dogru degil de, artiya dogru gidiyor diyebilirim. Dogru, hala eksilerde seyrediyor Galatasaray, ama her gecen gun artiya yaklasarak.

Takim UEFA’dan elenmis, gecen sene Avrupa’ya gidememis, 3 senedir Sampiyon olmuyor ve bu nasil artiya dogru gidis?

Ozhan Canaydin, gecici Mehmet Cansun doneminden baskanligi devraldiginda, cok buyuk bir borcla karsi karsiya kaldi. Kisa ve uzun donem borclar, ve bu borclarin faizleri, Galatasaray’I hareket edemez hale getiriyordu. Oyle ki, cikan her haberin ardindan, Galatasaray’in iflas edecegi, devletin el atmasi gerektigi gibi konular konusulmaya baslanir olmustu.

Bu donemde baskan olan Ozhan Canaydin, belki de Galatasaray’I cok buyuk bir problemin altindan cikardi bana gore. Kisa donem borclari uzun doneme yaydi. Ve klubun butun odemelerini belli bir duzene soktu. Bu bir noktaya kadar Galatasaray’I basarili hale getirdi, ama yeterli degildi.

2003 yilinda Galatasaray cok buyuk bir hamleye imza atacakti tesislesme yonunden. Su anki Mecidiyekoy’de bulunan Ali Sami Yen yikilacak ve yerine en az 2 kati kapasiteli bir stad dikilecekti. Fakat bu proje gerceklesmedi.

Onun yerine Galatasaraylilarin AslanTepe, devletin Seyrantepe, fenerlilerin de PeskesTepe dedikleri proje ortaya cikti.

Ali Sami yen projesinin gerceklesmemesindeki ana nedene gelince, “devlet buyukleri” Ali Sami Yen yerine yapilacak olan buyuk stadin trafigi cok kotu etkileyecegi, ve mecidiyekoy’un bunu kaldiramayacagiydi. Ali Sami Yen yerine, devlet Seyrantepe’yi sundu Galatasaray’a.

30 kusur donumluk Ali Sami Yen arazisi devlete birakilacak, onun yerine 300 kusur donumluk Seyrantepe arazisi Galatasaray’a verilecekti. Galatasaray bunu kabul etti. Ve Ali Sami Yen’in yikimi boylece durmus oldu.

Seyrantepe’nin Aslantepe olmasini istemeyen fenerlilerin en buyuk itiraz noktasi, 30 kusur donume karsilik 300 kusur donum nasil verilirdi? Oysa, Mecidiyekoy gibi bir yerdeki 30 kusur donumluk arazinin degeri parayla olculemez bile.

Isin bir de 300 kusur donumluk arazinin ust kullanim hakkinin nasil kullanilacagi konusu vardi. Fener yonetiminin muteahhit yoneticileri bu konuda hem kamu oyunu hem de fenerli taraftari yanlis yonlendirdiler. 300 kusur donum uzerine kurulacak olan stadin haricinde kalan yerlerin tamaminin Galatasaray tarafindan konut yapiminda kullanilacagi, yani 260 kusur donumun konut icin kullanilacagi ve bunun da haksiz rekabet doguracxagini her firsatta dile getirmeleri, ozellikle fenerli taraftarini yanlis yonlendirdi. Oysa, imar-iskan kanunlarina gore, stad yapildiktan sonra oraya konulabilecek konut alani 30-40 donumluk bir alandan daha fazla olamiyordu. Bunu ben bilmezdim, birisi soylese kolay kolay da inanmazdim. Ama bi tv programinda Omer Cavusoglu bu konuyu aciklayinca ve pesinden de fener yonetimi bilerek yanlis bilgilendiriyor kamu oyunu diyince, ben de inandim.

Sonrasini biliyorsunuz zaten, acilan ihale son dakikada iptal edildi. Daha sonra tekrar edilmesi icin baska bir gun secildi vesaire vesaire vesaire…

Peki sonra ne oldu? Devlet, Galatasaray’a ancak Ali Sami Yen kadar yer verebilecegini bildirdi. Bu durumda Galatasaray da Seyrantepe’den vazgecti. Madem ayni oranda arazi olacak, Mecidiyekoy’de daha buyuk bir stad yapilir, bosuna Seyrantepe’ye cikmanin manasi yoktu. Hem Inonu de, Saracoglu da sehrin en kalabalik olan yerlerindeydi ve trafige bir dert olmuyordu. O zaman Mecidiyekoy’de de pek buyuk problem olmazdi.

Devlet bunu da kabul etmedi ve Galatasaray’a Seyrantepe’yi tekrar sundu. Bu defa Ali Sami Yen’in yerini de Galatasaray’a birakti.

Galatasaray’in tesis bakimindan iki projesi vardi. Birincisi Seyrantepe, ikincisi Riva… Bunlara artik bir de Ali Sami Yen’in yerine dikilecek olan buyuk bir is merkezi…

Bunlar fenerli yoneticilerin, kamuoyunu ve fener taraftarini yanlis yonlendirmesi sonucu olusan gelismeler. Kisaca Peskestepe diye adlandirilan yerin, aslinda peskes cekilmedigi, kurallara uygun olarak verildigi, ama fener lobisi sayesinde Ali Sami Yen genisliginde ekstradan bir araziye de Galatasaray’in sahip oldugunun gercegidir.

Peki bunlarin konuyla alakasi ne? Iki seneye kadar Seyrantepe’de stad yapilir, Riva’da villalar dikilirse, Galatasaray biraz zorluk ceker, ama iki sene sonra duzluge cikar. Arti, bir iki sene icinde de Ali Sami Yen yerine buyuk bir is merkezi konulursa, Galatasaray daha da rahatliga kavusur.

Yoksa, forma satmayla, Galatasaray store’dan alis veris yapmayla birsey olacagina kimse inanmaz.

Ozhan Canaydin, Aziz Yildirim’in gectigi devreden geciyor. Bu devreyi en az hasarla atlatmasi gerek. Daha sonra da Galatasaray’in gelecegi her zamanki gibi parlak olacak.

Insallah o donem geldiginde, fenerbahceyle aramizdaki atismalar, kac defa lig sampiyonu veya turkiye kupasi aldigimiz konusunda degil de, Avrupa’da kac kupa aldigimiz uzerine olur…

The_Last_Ninja
30 09 2005, 17:00
Ozhan sen bizim herseyimizsin...
Beter olun :)

crespo
cok guzel objektif bir bicimde bakabilmissin sonunda olaya...yalniz ilk basta sunu belirtmeden gecemiyecem aziz yildirim baskanligi suresince hic bir zaman istifaya davet edilmedi taraftarlar tarafindan...hele 3-4 sezon boyunca hic edilmedi...
ikincisi...galatasaray son sampiyon oldugunda ve fatih terim tekrar goreve geldiginde herkes o sene sampiyonlar ligini alacagina inaniyordu...nitekim dedigin gibi 3 senelik iyi bir periyot vardi(2000 ve sonrasi)...ama gs sonuncu olarak elendi.Bu beklenmeyen bir sonuctu...ve o gunden sonra galatasaray hep kotuye gitti ve sonunda da avrupada tromso gibi bir takimi elenebilecek seviyeye dustu...su an tromso uefanin gruplarinda son sirada[sabah gazetesi].Peki bunun nedeni neydi?dedigin gibi futbol olarak jupp derwalle baslayan bir donem var ama futbol olarak...ekonomik olarak galatasarayin cok ciddi bir atilimi olmadi...bu uefa sampiyonlugundan sonra bile dile getirildi....galatasarayin bu basarisi borc alinarak kazanilmis bir basaridir denildi[futbol otoriteleri].Takim iyi kuruldu 92 yilindan itibaren de yavas yavas meyvesini vermeye basladi...avrupa da basari kazanildi...peki su anda galatasarayin kadrosu uefa kupasinin kazanildigi kadroyla esit kalitedemi?bir emrenin yada haginin ayarinda bir futbolcu varmi?iste bu kadro kalitesini korumak icinde ekonomik olarak guclu olmak gerekiyor..Sonucta dunya capinda bir adami kadronda tutabilmek icin ekonomik anlamda guclu olmak gerekiyor...En basitinden pires neden gs ye gelmedi?..iste bu yuzden aziz yildirim bu konuyu kastederekten galatasarayin basarisi icin tesaduf demis olabilir...tabi bu benim yorumum tam olarak aziz yildirimin ne kastetigini bilemem.
Fenerbahce ise su an gs nin dustugu durumu onceden yasadi ve artik adimlarini saglam atmaya basladi...once tesisler yenilendi altyapinin islerlik kazanmasi icin...sonra stadyum yenilendi...fenerium un bilmem kac tane subesi var....ve sonuc olarak 2007 de hedeflenen noktaya 2005 de ulastik(100 milyon dolar butce)...ve bunun sonucunda fenerbahce ye ortega,pvh,anelka,alex,appiah gibi bir futbolcular getirildi...ve bu transferler son derece titizlikle secildi.Gecen sene ne kadar da elenmis olsak aldigimiz bir 9 puan var sampiyonlar liginden...bu sene ilk iki mactaki futbol beni gercekten tatmin etti...bu futbolun istikrari ne kadar surecek gorecez...ama bu futbolla fenerbahcenin ikinci tura cikacagina ben inaniyorum...
gecen sene sonunda fener sampiyon olduktan sonra spor yazarlari su yorumlari yaptilar...Fenerbahce ekonomik olarak oyle bir hal aldiki bu yonden turkiye de rakibi yok...eger diger takimlar bir onlem almazsa fenerbahce onumuzdeki senelere damgasini vuracakdir...bu yorumlara bende katiliyorum....Dogrulugunu hep birlikte gorecez...zaten son iki senede 30 yil sonra gelen ustuste 2 lig sampiyonlugu ve turkiye kupasinda yari final ve final...avrupada kazanilmis 9 puan(porto 8 puanla ikinci tura cikmisti gecen sene)...iste butun bu anlattiklarim ekonomik olarak buyumenin ve istikrarin sonucu... ve ne kadarda diger takimlar tarafindan onemsenmesede bardaga birde dolu tarafindan bakmak lazim...Dedigin gibi fenerbahcenin bundan sonraki en buyuk hedefi avrupada basaridir ve bu basarilari surekli kilmak icin gerekli altyapi olusturulmus ve olusturulmaya devam edilmektedir.Ayrica yonetim her turlu polemikten uzak durmaya calismis ve takimin basarisina yogunlasmistir.Bunlar benim gorduklerim...Fenerbahcenin psv karsisindaki oyunu mukemmeldi...hayatimda seyrettigim en rahat avrupa kupasi maciydi ve su anda bu galibiyetin tadini cikariyoruz...uefa maclarindan bir gun once her turlu atismamiza ragmen iki takimada basarilar diledim...ama sonuc boyle oldu...

88
hayret yahu azınıza bir sakız almişsınız ciğneyip duruyorsunuz .bu sakızın mayası hala bayatlamadımı?

Larsen
01 10 2005, 17:00
utanç abidesi fenerbahce
eelle atılan bir gol
satın alınmış bir maç
şike şike ve bol miktarda şike

Savasan Sahin
02 10 2005, 17:00
Crespo'nun yazdiklarina karsilik uzun bir cevap lazim ama su anda vaktim yeterli degil.

Ama sormadan edemeyecegim.

1. Galatasaray, Avrupa'da basarili olup, UEFA'yi aldi, Super Kupa'yi aldi, ama sonrasini degerlendiremedi, bu yuzden bu kupayi tesaduf olarak gormek istiyor Aziz Yildirim.

2. Peki, mali yonden belli bir asamaya gelmis, stadini genisletmis bir fenerbahce, Avrupa'da basariyi yakalayamaz ve kupa alamazsa onumuzdeki bir kac sene icinde, veya 5 sene icinde, o zaman bunu nasil aciklayacak Aziz Yildirim? Fenerbahce o zaman, tesadufen mi mali yonden basariyi yakalayip, tesadufen mi stadini buyutmus olacak?

basariya tesaduf demek, ucuzluktan ileri gitmez, ulasilan ve basarilan bir hedef varsa, bunu kabul etmek gerekir...

Savasan Sahin
bu soruma kimse kalkip biz bes sene icinde sampiyonlar ligi kupasini alacagiz, UEFA kupasini alacagiz, su tarihte surda oynayacagiz, sunu yapacagiz gibisinden demogoji yapmasin...

Savasan Sahin
Hedefimiz yuzuncu yilimizda Sampiyonlar Ligi'nde final oynamak

Bu cumle bir hedefi mi belirtiyor? Yoksa bir iddiayi mi?

Galatasaray'in 4 Sampiyonlar Ligi ve UEFA kupasina laf etmeyi birakmasi lazim fenerlilerin. Son dakika golleriyle sampiyon olunuyor da, UEFA'ya neden kalinamasin? Ayrica, o sene UEFA'ya kalirken, Milan'i geride birakarak UEFA'ya kaldi Galatasaray.

Daha sonra, Zaragoza'ya elenen fener gibi, ilk turda elenebilirdi Galatasaray. Elenmedi, bileginin hakkiyla, hic yenilmeden, gitti, UEFA kupasini aldi, geldi...

Kabul edin bu basariyi...

Dunya kabul etti, fenerliler de kabul etsin...

Bu bir gercek... Tesaduf degil...

Yasandi! Arsenal finalde Galatasaray'i yenemedi.. Kupa Turkiye'ye geldi, Galatasaray Turkiye'ye Turk futbol tarihinde bir ilki yasatti...

Ikincileri, ucunculeri, onunculari yasamaya da haziriz... Galatasaray olmasina gerek yok...

kanaria
Usssttt kedicikler sizi....

Saka bir yana cocuklugumda hep 6S'nin yabanci transferlerine giptayla bakardim...Rotariu, Stumph, Gotz, Prekazi,Roman Kosecki, Ilie, Hagi, Popescu, Filipe, Capone cok ama cok kaliteli oyunculardi. Ama UEFA'dan gelen onca paraya, devlet destegi, tribun,TV gelirlerine ragmen amator yoneticiler sayesinde battiniz.

Emre, Okan'in belese kacisi, 2.Fatos doneminde alinan 20 yabancinin hicbirinin forma giyememesi( Fatos'a komisyoncu dedigimde kiziyorsunuz ondan sonra), $20M'a alinan Jardel'in $3M'a satilmasi, Popescu'nun menejer olduktan sonra takimi soguslemesi, etc...Itibariniz yerle bir oldu,,,balonda sonunda patladi gecen hafta. Neyse Saban'i sepetleyip genclere yonelmeniz gerekecek kurtulus icin, buda onumuzdeki 10 yilin FB yili olacaginin resmidir...Yabancilara bakya Ketchup Heinz'la Kentucky Pilici. :) :)

crespo
Simdi ben fenerbahce 3-5 sene icersinde avrupada kesin sampiyon olur diyemem kendi adima...bunu allahtan baskada kimse bilemez....zaten kimseninde boyle bir iddaasi olamaz, ancak hedefi olur...cunku boyle bir iddaasi olan adam ulkeyi terketmek zorunda kalabilir gunun birinde...Ama yapilan yatimlardan sonra avrupada oynanan futbol hep ileriye gidiyor...fenerbahce de artik kadro istikrari var ve her sene avrupada tecrube kazaniyoruz...bu da tabi ilerisi icin umit veriyor...gecen sene 9 puan alinmis sampiyonlar liginde,bu sene bence zor bir grupdayiz ve iyi gidiyoruz...yani bir umut var ilerisi icin...
peki gs ne yapti ilk 4 sampiyonlar ligi grubunda?uefa sampiyonu oldugu sene bile son dk da uefa ya katilmaya hak kazandi yoksa grubu yine sonuncu bitiriyordu....Eger uefa ya katilamasaydiniz aciklamaniz gereken bir sey olacakmiydi?
aziz yildirim uzerine duseni yapiyor...camiasina sahip cikiyor...akilli bir yonetimi var...polemiklere girmekten siddetle kaciniyor...sonra kaliteli futbolcular getiriyor...yatirim yapiyor...yapiyorda yapiyor...sonucta fenerbahce taraftari aptal degil herseyi goruyor...eger fener avrupa sampiyonu olamazsa bunun suclusuda aziz yildirim olmaz...ama tabiki bu bir ihtimal...onu da zamani gelince konusuruz...bu kadar yatirimdan sonra avrupada neden basari gelmedi diye...

crespo
Hedefimiz yuzuncu yilimizda CL de final oynamak degil...yuzuncu yila kadar avrupada bir kupa kazanmak..once bunu soyleyeyim...ve bu cumle bir hedefi belirtiyor(yani yuzde yuz biz bir kupa alacaz alamazsak turkiyeye terkederiz demiyor)
Kendi adima sordugun soruya cevap vereyim...ben gs nin uefa ve CL de sonuncu olmasina laf etmiyorum...sadece orada bir karsilastirma yaptim...GS uefa kupasini madem tecrubesiyle aldi,bu tecrubeyide anasinin karninda ogrenmedi herhalde...CL de 4-5 sene oynadikdan sonra uefa kupasini aldi ya da CL de ceyrek final oynadi...iste su anda bizde CL yi tecrube ediyoruz...simdi oldumu?yani illaki uefa kupasini alacaz diye bilerek 3. olup elenelimmi?Bardagin hep dolu tarafina bakiyorsun...bak bir de bos tarafini gosterim...CL ye 9 kere katilipda kupayi almayan tek takim var...GS
yine kendi adima konusuyorum...ben zaten kabul etmemezlik yapmiyorum gs nin uefa kupasini kazanmasini....ama gs lilerde artik feneri kabul etsinler...su anda turkiyeye eger bir kupa gelecekse bir kez daha... bu yakin zamanda fenerbahce tarafindan olacakdir...

Savasan Sahin
03 10 2005, 17:00
su anda turkiyeye eger bir kupa gelecekse bir kez daha... bu yakin zamanda fenerbahce tarafindan olacakdir...

Sanirim bu dedigin de bir iddia degil de, sadece hedef senin iddia aciklamalarina gore... Yoksa iddia gibi mi duruyor?

Galatasaray 34 sene, fenerbahce 33 sene Avrupa'da boy gostermis. 33 yilda hala tecrube kazanilamadi mi? Bu nasil tecrube? Avrupa'da basarisizlik ayip birsey degil, buna kilif uydurmaya calismak da komik kaciyor. Fenerbahce Avrupa'da basarisizdi, bunu kabul edin. Basarisizligini, Galatasaray'in almis oldugu koca bir Avrupa kupasini, Real Madrid'i devirip almis oldugu Super Kupayi kucuk gorerek, tesaduf diye nitelendirerek, tecrubesizlikten, sundan bundan medet ummayin.

fenerin avrupa'da kotu olmasi, sadece kendisini etkilemedi, tum Turkiye'yi etkiledi. bundan sonra Avrupa'da daha kaliteli olup, hem ulke, hem takim puanina katki saglamaya calismali. Galatasaray, yillarca bunu basariyla gerceklestirdi ve Galatasaraylilar bunun hakli gururunu yasadi. Son bir kac senedir kotu sonuclar almis olmasi, Galatasaray'in Turk futboluna vermis oldugu artilari alip goturmez. Evet, Galatasaray gitti Tromso gibi bir takima elendi UEFA'da. Ama tarih her takimin bir Tromso'sunu yazar. Bazi takimlarin bir degil, 3 Tromso'su oldugunu da yazar.

Galatasaray, Sampiyonlar Ligine en cok katilan 3 takimdan biri. Hem de son 2 senedir katilmadigi halde. Bardagin dolusuna, bosuna bakildiginda Sampiyonlar Liginde, su ana kadar sadece iki takima nasip olmus 0 puan almak gibi seyler gosterilir, Sampiyonlar Liginden elendikten sonra UEFA'ya kalip, ilk turda elenmekler gosterilir... gosterilir... gosterilir... gosterilir... Ama kimseye de bi faydasi olmaz. O sunu yapmis, bu sunu yapmis, Avrupa'da soyle olmus, boyle olmus... Eger sonuca gidilmediyse, ulke puanina bir katkisi yoksa, Avrupa'da bir kupa daha kazanilmadiysa, kimin ne yaptiginin ne onemi var?

Bardagin bos tarafina mi bakalim? Bakalim... Turkiye'de futbol oynanmaya baslayali 102 sene gecmis. Ve bu 102 senede Turkiye'ye sadece iki Avrupa kupasi gelmis...

al sana beste dordu bos olan bardak..

crespo
bu bana emrah filimlerinden bir repligi hatirlatti...ne o amca...

fri
bos konusuyorsun savasan..gecmise mazi demisler..
konusup duruyordun sigma migma diyordun sonra tromsoye elenince de ne diyorsun bu sefer yok sizin 3 tane tromsonuz var bilmemne..o devirler bitti artik. umarim cincon da avrupada seneye toparlanir, bu tromsoye elenmesi bence bir tesaduftur, cincon o kadar da dandik bir takim degil Allah icin yani..
'tesaduf' lafinin ne anlama geldigini sen de biliyorsun. Avrupada kupa kazanan takimlar normalde avrupanin buyuk, dev klupleri arasindan cikarlar. Gecen sene cska moskova cok buyuk parayla iyi bir takim kurmustur, o buyuklerin arasina girmistir, bak gor bu sene de uefa da kafaya oynayacaktir zaten sahibinin obur takimi da chelsea, o da uefanin alindigi sene cincona samiyende 5 gol atmistir. her neyse, bu basari cinconun basiretsizligi yuzunden gecmiste kalmistir. O kupa sampiyonu takimin dagilacagi belliydi, cunku onceden 'biz seneler boyu avrupada kafaya oynayacak bir dev yaratacagiz' diye yola cikilmamistir. Boyle yola cikilmadan alinan basari da yonetim acisindan tesadufidir. Futbolcular ve fatih terim in performansi acisindan tesaduf degildir, onlar tabii ki calisip bu basariyi kazanmistir o ayri konu zaten ona fenerliler laf etmez bizi kendinizle karistirmayin. Akilli olun, diyoruz ki bir daha tesadufi basari yerine, kalici basari pesinde kosun diye. Iyilik de yaramiyor. Sen sanslisin bir uefa kupasi gordun (super kupayi falan hic sayma zaten kimsenin onem verdigi yok), boyle giderse sonraki nesiller cinconun ceyrek finale ciktigini bile goremeyecekler. Hatta sampiyonlar ligine kaldigini bile zor gorurler bu gidisle.

takdir ettigim bisey vardi cinconun takimlarinda, o da galibiyet icin herseyi yaparlardi, avrupada ozellikle, ne gerekirse, cirkeflik gerekirse cirkeflik, herseyi yaparlardi, bizim takimdakiler hep efendi efendi mucadele ederler. Bulent korkmaz gibi bir oyuncu fenerde barinamaz. Hasan Sas ona keza. Havasindan mi suyundan mi, fenere gelen efendi olur.

Simdi bu Anelka olayina gelirsek, bizim gecen sene aldigimiz bu dunya yildizi, galibiyet icin herseyi yaparim mantigiyla bir gsli gibi davranmis, golu elle attigini soyleyip iptal ettirmemistir. Boyle gelen bir galibiyeti ben kabul etmiyorum. Keske mac tekrar oynansa. Son dadikalarda gol atmakta rekor kirmakta olan fenerin galibiyetine golge dusmese. Yenileceksek de yenilelim nolacak yani boyle ne sekilde olursa olsun, yillardir gs'den gordugumuz sekilde arif penaltisi gibi gol atmak bize yakismadi. anelka da fener efendiligine yavas yavas alisacaktir ve boyle bir olayi bir daha tekrarlamayacaktir. Dunya yildizi olmasa zaten daha cok kizardim ama adamdan da vazgecemeyiz ki be abi cok iyi, cok iyi..

balikci
Ergun Gursoy Floryadan cikarken GS formali genc bir taraftar haykiriyor..
Korumalar cocugu itmek uzereyken gerceklesen diyalog aynen soyle ..

-Birakin konussun
-Ergun Abi sana saygimiz var ama nedir bu olanlar yeter artik abi
-Senin oy'un var mi ?
-Ne oyu abi ben GS liyim.
-Sen satilmissin..

Savasan Sahin
05 10 2005, 17:00
Bana bos konusuyosun diyen fri, sanki fill-in-the-blanks yarismasinda zannetmis kendisini, akli sira bosluklari dolduruyor. Ama fri, korkarim asil bos konusan sensin.

Avrupa'da kupa kazanan kluplerin normalde Avrupa'nin dev ve buyuk klupleri icinden ciktigi dogru. Avrupa'da kupa kaldiran ulke sayisi 5'tir. Ve Galatasaray, bu bes ulkeye karsi bir kupa kaldirarak, ulke sayisini arttirmistir. Her neyse, bu o kadar onemli bir bilgi degil aslinda. Chelsea gercekten Galatasaray'i 5-0 yendi, sonra da gruptan lider cikti. Ikinci sirayi Herta aldi, hem de Galatasaray'a kendi sahasinda 4-1 yenilerek. Sonra da, Galatasaray Milan'i yenip, ucuncu olarak UEFA'ya kaldi. Milan Avrupa macerasini o sene dorduncu olarak erken bitirdi. Sonra da Galatasaray gidip UEFA'da hic yenilmeden UEFA kupasini aldi.

Su yukarida yazdiklarim cok kolay yazilip, kabul eidlebilecek seyler. Ama beles fe5'liler bu konuda anlayamadigim zorluklar cekiyor. Sonucta, bu sene beles fe5 Sampiyonlar Ligi'ne direk katildiysa, bu Galatasaray'in zamaninda Turkiye'ye kazandirmis oldugu ulke puanindan dolayidir. Ve seneye Sampiyonlar Ligi'ne Turkiye'den iki takim, iki on eleme oynayarak gidecek olmasi da, zamaninda beles fe5'in Turkiye'ye dogru durust puan kazandirmamasindan dolayidir.

En cok komigime giden ve gulduren de fri'nin yazdiklari arasinda, Galatasaray'in seneler boyu Avrupa'da kafaya oynayacak bir dev yaratmama gibi bir sey soylemesi... Galatasaray'in boyle bir sey yaratma derdi hic olmadi, cunku Galatasaray hep kafaya oynayan bir dev. Farzedelim 2000 yilina kadar Galatasaray ikinci ligdeydi, ve 1999'da ikinci ligi sampiyon bitirdi ve 2000 yilinda Sampiyonlr Ligi'ne kaldi ve ucuncu olarak UEFA'ya katildi. Sonra da muthis bir taktikle nasil olduysa butun rakiplerini eledi ve UEFA kupasini aldi. Muthis bi supriz olurdu o zaman hem dunya icin, hem de Turkiye icin... Ama olmayacak birsey degil, olabilir... Bunu beles fe5 yapmadiysa, hemen kucuk gorup, Avrupa'nin ikinci kupasi, onu da tesadufen aldi diyecektir... Ama Galatasaray ne ikinci ligden cikti geldi, ne de 2000 yilinda ilk defa Avrupa'da boy gosterdi.

Avrupa'da Turkiye denilince Galatasara'yin akla gelmesinin bir sebebi var. Cunku son 20-25 yildir Galatasaray Avrupa'da hep kafaya oynadi. Yari final oynadi, bir cok Avrupa devini yendi, ve UEFA kupasini aldi. Keske, ertesi sene, sonraki sene, ve bunu takip eden her sene Galatasaray Avrupa'da bir kupa alsaydi. Keske bu basarisini devam ettirseydi... Keskelerle olmuyor bu is.

Ben sansliyim, UEFA kupasini gordum... Insallah daha cok kupalar gorurum.

Burda Ben sansliyim, bir kupa gordum Avrupa'dan gelen. Daha kupa'nin sapini bile gormemis takimlarin kalkip da Galatasaray'a basarini devamli hale getir demesine kicimla guluyorum tarzindan seyler de yazabilirdim. Ama bu bize akilli olun diyenleri tahrik eder. Sonrasini biliyorsunuz, kimi gider Avrupa'daki rakibinin formasini giyer, kimi gider yunan bayragi acar, falan filan...

Kotu birsey demiyorum, sadece akilli olalim diyorum. Avrupa'da Galatasaray'in kazandirdigi puanlar kadar, fenerin, basiktasin kazandirdigi puanlar da onemli. Bu puanlar onumuzdeki bes sene boyunca Turkiye'nin puanini yukseltirken, Avrupa'ya katilan her takimin da takim puanini etkiliyor. O zaman ha Galatasaray kazanmis, ha fener ha baska takim.. Sonucta Turkiye ve diger takimlar kazaniyor.

Bakin, bir once yazdigim paragraf cok onemli. Bunun bilincine varsin herkes.

Yoksa, bi takimin bir Tromso'su var, baska takimin uc Tromso'su var gibi muhabbetlerin Avrupa'da kimseye birsey kazandirmadigi cok acik.

Gelelim Fri'nin cirkeflik konusuna. Avrupa'da herseyi yapar bu Galatasaraylilar, cirkeflik de dahil diye... Sonra isim de vermis... Bulent Korkmaz, Hasan Sas gibi isimlerin beles fe5'te barinamayacagini yazar. Ben bu listeye daha ekleme yapayim: Mondragon, Tomas, Ugur, Cihan, Ayhan, Hakan Sukur, Necati, Umit Karan. Bu isimlerin hic biri beles fe5'te barinamaz, cunku bu isimlerin hepsi, Bulent Korkmaz ve Hasan Sas da dahil, ilkeli ve kaliteli futbolcular.

Luciano, Nobre, Aurellio ve Anelka gibi filenin sultanlarinin bulundugu takimda kesinlikle oynamayi kabul etmezler.

Appiah ve Alex gibi hem onden, hem arkadan kasti olarak tekme atan kisilerle ayni formayi terletmek istemezler.

Umir Ozat gibi biz su hakemlerle daha rahat oynuyoruz, diger hakemleri sevmiyoruz diyen bir kisiyi baslarinda kaptan olarak gormek istemez.

Ceza sahasinin onunde duseyim de, ne olursa olsun diyip kendisini havalara atan herhangi bir futbolcuyla taki arkadasi olarak anilmayi kabul etmez.

Eger yenilirsek, sonrasinda olacaklardan sorumlu degilim diyebilecek kadar, ve baska bir takimin baskanini parayla satin almaya kalkabilecek kadar dusen bir kisiyi baslarinda Baskan olarak gormek istemezler.

Iste bunlardan dolayi Fatih Terim'e milyon dolarlar verdiginde Aziz Yildirim, Terim gurur duydum, ama ben amator bir profesyonelim diyerek elinin tersiyle geri itmistir.

Ayni seyi yasayacaklarini bildiklerinden dolayi Hakan Sukur'e sadece transfer dedikodulariyla yaklasabilmistir Aziz Yildirim.

Emre, ayip olmasin diye gorusuyor gibi yapmistir ama sonucta Ingiltere'ye gitmistir, Turkiye'de sadece Galatasaray formasini giyerim diyerek.

Kisaca, beles fe5 gibi cirkef bir takimda oynamak istememis olmalarindan dolayi, beles fe5lilerin asiri sevgilerine maruz kalmistir bu saydigim Galatasarayli futbolcular...

Savasan Sahin
Bu dosyayla alakasi yok, ama artik kendini akilli sayan bi beles fe5li yazmis. Niye yazmis, dosyayla alakasi ne, onu biz bilemeyiz... Az da degil, baya uzun yazmis...

Ne alakaysa?

Neyse, yazmis, yine kendine gore doldurmus durmus. Anelka elle atmismis, su soyle yapmismis, bu boyle demismis beni ilgilendirmiyor.

Ama Umit Karan'in pozisyonuna laf edilince, o zaman biseyler yazmak gerekiyor.

Anguttan ilham alan butun beles fe5liler, AnELka'nin pozisyonuyla Umit Karan'in pozisyonunu bir tutuyor. Demek istenilen sey Galatasaray da boyle gayr-i nizami gol atiyor...

Akilli basli futbol taraftari ve izleyicisi, Umit Karan'in golunde hicbirsey olmadigini cok rahat gorur. Bunu beles fe5lilerin kabul etmeyecegini biliyorum. Sadece beles fe5li olmayip da bu pozisyonu gormeyenlerin kafalari bulanmasin diye soyluyorum.

Yoksa bu beles fe5lilerin en rahat yaptigi sey, ortaligi bulandirip, kafalari karistirmak.

Umit Karan'in topa zipladigi an, sag caprazinda bulunan rakibi daha yerde topu seyrediyor pozisyonda... Umit Karan topla temas edecegi zaman rakip futbolcu ziplamayi daha yeni aklina getiriyor. Umit Karan yukseldigi yerden artik asagi dogru inmeye basladiginda, rakip futbolcu ziplmaya kalkiyor. Umit karan hala yukarda oldugu icin de, Umit Karan'la carpisiyor. Birisi yukardan asagi inerken, digeri de asagidan yukari cikmaya basladigi anda oluyor bunlar. Sonucta da Umit Karan topu onune indiriyor, koseye topu yolluyor ve gol oluyor... Dakika 90+3... Galatasaray'in puan kaybedecegini umideden butun beles fe5liler, oturduklari yerde cakili kaliyorlar :) Bu agir travma sonucunda da, golun faul oldugunu iddia etme gibi bir garabetlige sariliyorlar...

Cumartesi gununden beri de anELka'nin pozisyonuyla bir tutmaya calisiyorlar.

yazik yazik :)

anElka itiraf etmis, baska biri saibeli oldugunu belirtmis, goruntuler resmen onumuzde... Niye bu kadar cirpiniyor ki bu beles fe5liler? Niye hemen karsilastirma yapmaya kalkiyolar ki? Macin sonunda iki secenek var beles fe5 icin... Birincisi, baskan da dahil, butun beles fe5liler boyle bir golun nizami olmadigini kabul edecekti. Yonetim kurulu da resmi bir yaziyla ilk golu kesinlikle ve kesinlikle tasvip etmeyecegini yazacakti. Ikincisi, hicbirsey olmamis gibi hayatlarina devam edeceklerdi. Oyle veya boyle, her iki secenekte de beles fe5in aldigi 3 puan kalacakti, kimse ona dokunmayacak sonucta.

Ama secilen ikinci yol oldu...

El hasl=i vel kelam, ellerin aldigi degil, kendi aldigi 3 puanla ilgileniyor Galatasaray...

koykuncbiycanavay
ya daha golun elle mi atıldığı yoksa foulle mi atıldığında kimse anlaşamıyor. yani üzerinden 4 5 gün geçti defalarca herkes seyretti ama halen insanların bir kısmı elle gol attı diyor, bir kısmı foulle diyor. Eğer dikkatli seyredilirse Anelkanın topa elinin değmediğini, vücuduyla kaleciyi deplase ettiğini bu esnada eliyle kalecinin elini de bozduğunu görecektir herkes. golün nizami olup olmadığını tartışmıyorum, foulle olmasının elle atılmasından da bir farkı yok sonuç olarak, ama biz 1 haftada elli kere seyrederek hala el mi foul mu diye tartışıyorsak o anda bu pozisyonu saniyelerde yaşayan insanların ruh halini de anlamak lazım.

Ben hala neden herkesin Anelkadan televizyona çıkıp ben nizami olmayan bir gol attım diye itirafta bulunmasını istiyor ki? zaten golun nizami olduğunu iddia eden kimse yok. bunu Anelkanın tekrarlaması Anelkayı daha buyuk adam mı yapar? bunun fairplay ile de alakası yok. sessizlik hakkını kullanıyor, olayların daha da büyümemesi için.

Savaşan arkadaşım, bir yerde Serkanın attığımız gol şaibeliydi dediğini yazmışsın. böyle birşey olmadı, maçtan hemen sonra pozisyon hakkında konuşma yasağı konmuştur. Ayrıca soyunma odasında Anelkanın ilk başta elimle gol attım dediği ama sonra bu ifadesini değiştirdiğini söyleyen gazeteler vardı. Soyunma odasına gazeteciler girememişken soyunma odasındakileri nerelerinden nasıl uydurmuşlar o da ayrı bir konu. belki de müneccim b.ku yemişlerdir kimbilir.

Ümit Karan Ankaragücüne 0-0 bitecek olan bir maçın son saniyelerinde, futboldan biraz anlayan herkesin foul diye niteleyeceği bir pozisyonda gol atıyor. Hatta televizyonda ümit karan bey diyor ki, bana göre foul değildi, ben sadece rakibimin avantajını bozdum, top önüme geldi ve golumu attım Hellloooo ümit, sana göre foul değildi demek. Senin FIFA kurallarını belirleyen insan olduğunu bilmiyorduk. Adam bir Hukukçunun kanunları ve olayları yorumlaması gibi yorumluyor yaw :D

Ve nedense ne Hakemlerin başı, ne federasyon Ankaragücü kulübünden özür dilemiyor, haktan hukuktan yana olan galatasaray haksız yere aldığı 3 puana ses etmiyor, kutsal ittifakın ezilmiş kenarda kalmış iki üyesi ise birşey olmamış gibi davranıyor. Ne de olsa birimiz hepimiz hepimiz birimiz için diyorlar.

Şaibeden bahseden Trabzonsporun kendi bünyesinde bulunan veya kendisinin yetiştirdiği topçular bahis skandalıyla ülkeyi çalkaladı. galatasarayın yaptıklarını anlatmak için ayrı topik açmak lazım ama 98. dakikada atılan penaltıyı, arifin ayağının takılmasına verilen penaştılarını, haginin hakemi tokatlaması sonucunda, aynı hakemin bir daha senelerce gs macına verilmeyisini, ankaragucunu parayla anlaşıp 8-0 yenmeleri ve sampiyon olmalarını, vs... daha onlarca olayı unutmadık. beşiktaş ise stadında 1 adam öldürülmüş, dahası onlarca bıçaklama olayı polise yansıtılmadan veya yansısa da yansımayı yansıtmayarak (Murat Aksu sağolsun) taraftar terörizminin yuvası olmuş, yüzüncü yılında şampiyon olmaları için federasyon hakemlerle yoğun bir çaba içine girmiş, menecerleri başkanları, mafya babalarına vize ayarlamaktan, onları kanundan kaçırmaktan epeyce meşgul olmuş bir kulüp...

iki laf var bu müttefik kuvvetlerin bugunkü durumlarına güzel gönderme yapan. kendi kapının önünü temizlemeden, benim kapımdaki tozlara laf söyleme ama daha güzeli ki çok severim bu lafı... boklu çamurluya laf atmış burada çamurlu Fenerbahce oluyor. boklu kim herkes biliyor.

Aynı maçta Anelkanın golünden sonra Konya salaklaşmayıp, oyununa devam etse ve iki gol daha atsa maç 4-1 konyanın galibiyetiyle bitse, merak ediyorum kutsal ittifak yine bu kadar teşkale yapar mıydı? yani tepkileri gayri nizami verilen gol müydü? yoksa bu gol sonrası maçı kazanmamız mıydı? aynı maçta bizim verilmeyen bir penaltımız vardı ama haktan hukuktan bahseden hiçkimse bunu dile getirmedi nedense.

En güzel açıklamayı ise Ümit Bozkurt yaptı. Hatayı önce kendimizde aramamız lazım dedı. çünkü ne kadar haksız da olsa atılan gol, hala öndesin ve hala güzel oynuyorsun. devam et oyununa, daha azimli oyna ve farklı kazan. Bilinçli olan herkes bunun farkında ve dile getiriyor ama anlamayana davul zurna az maalesef.

En komiği de ceyhunun hakemin kırmızı kart vermesine olan tepkisi ve kabahatinden daha büyük olan özrüydü. Hakem boşuna kırmızı kart gösterdi bana diyor kızgınca Ceyhun. sadece gittim dedim ki yaw maçın içine ettin bu ne terbiyesizlik. ben sadece bunu söyledim ve direk kırmızı kart gösterdi. Şimdi gider raporuna bana küfür etti diye yzar :eek: birileri ceyhuna küfürün veya hakaretin sadece cinsel eylem içeren sözcüklerden ibaret olmadığını anlatmazsa ceyhun daha çok kırmızı kart yer ve sebebini de böyle merak eder durur. Biz ceyhunun açıklamalarına güler haline acırız ama kendisine de belli etmeyiz ki gururu incinmesin.

Gökten üç elma düşer, üçü de kutsal ittifak üyelerinin başına düşer ve onları aptallaştırır (daha fazla aptallaşmaya ihtiyaçları olmadığı halde), Fenerbahçe üç elmayı şampiyonluk niyetine yer ve biz de çıkarız kerevetine...

fri
savasan abimiz cevap vermis..iyi de ben yanit verilecek, kocakari gibi cevap yetistirilecek bir satasma falan yapmadim ki..hakikaten iyilik yaramiyor bu cinconlulara

basarinin devamli hale getirilmemesine cinconlular kendileri tepki vermiyolarsa, gecmiste yasayip hala savasan gibi 3 gun once elenip rezil olduktan sonra hala '6S Avrupada hep kafaya oynayan bir dev' diye sayikliyorlarsa, bize ne..Biz demek ki 6S nin avrupada basarili olmasini istiyoruz ki, bu rezillikten rahatsizligimizi dile getiriyoruz..

harbi kinaye falan degil bu yani, 6S uefayi alirken finalde henrynin altin gol olacak bombos kaleye topu gondermek yerine taffarelin kucagina giden kafa topunda elbet fenerlilerin de dualari rol almistir yani..umit davaro nun penaltisinda sevinmisizdir, eminim ki oyle cinconlularin bu sene anelka avrupada gollere giderken hissettigi gibi olaya gipta ile bakmamisizdir..dedim ya bizi kendinizle karistirmayin..

fenerlide oyle tahrik olayi falan olmaz..ne tahrik olacam benim kulubum cincondan fersah fersah ileri gitmis. 5 sene once geride oldugu rekibini fark atip gecmis..neymis savasan bey afedersiniz 'oramla guluyorum' falan yazabilirmis..yazmissin ya zaten..neyse terbiyesizlige de tahrik olmaya da her zamanki gibi cinconlular devam etsin, cumle alem biliyor zaten kimin ezik oldugunu..

neymis kupanin sapini gormemisiz..bugune bakin, gelecege bakin..5 sene once kupa alip sonra dagilacagima, rezil olacagima hic almiyim daha iyi, chelseaden 5 yiyip o zaman krizdeki milani son dk goluyle balina gecip uefaya gidecegime, orada malagayi, bolognayi, leedsi yendim, arsenalle golsuz berabere kaldim diye ovunup sonraki seneler mictim diyecegime, sampiyonlar liginde devam ederim her sene daha iyi futbol oynayarak yavas yavas gelisirim, saglam giderim daha iyi..forumlarda rakip takima laf edip kendimi tatmin etmeye calismaktansa, 55bin kisilik stadimda shevchenkolu milanin iftarini yapmis anelkali takimimla yapacagi maci izlemeye giderim cok daha iyi..

koykuncbiycanavay
06 10 2005, 17:00
Savasan arkadasım

nickin gibi bir yapın var. ama gereksiz verdiğin savaş. demogoji yapıp duruyorsun. insanların sana yönelttiği sorulara cevap vermek yerine başka konulara atlıyorsun (örnek edul arkadasla savasan arkadasın baska bır sayfadakı tartısması. edul bırsey soruyor savasan baska konu atıyor ortaya). kendin aynı şeyleri yaparken başkalarını suçluyorsun. örnekleri bir sürü ama ben bir tane vereyim.

fenerliler neden ezik diye bir konu açmışsın. iyi hoş açabilirsin. ama bu konuyu açıp, aynı konu içerisinde fenerliler eziktir çünkü tek bildikleri papağan gibi siz eziksiniz eziksiniz eziksiniz demektir buyurmuşsun. aynı papağanlığı sen yapmasan belki samimi bulabilirdik seni ama komikleşiyorsun iyice.

70li yıllarda bir yanlış anlaşılma sonucu yaşanan komik bir olayı (bu kadar boş vakti nerden bulduğunu söyle de biz de bu kadar gereksiz bilgileri araştırıp bulalım.) çok önemli bir olaymış gibi, Fenerbahçenin ezikliği gsnin büyüklüğü gibi yazmışssın. ben de güldüm habere ama senin yazarken ki surat ifadeni hayal ediyorum. accaip gaza gelmiş bir surat ve bu haberle onları yerin dibine sokacam. hepsi kuduracaklar alemindeymişsin gibi bir şey geliyor gözümün önüne. aş bunları artık. şu anda bizden daha üstün olduğunuz tek konu 5-6 sene önce aldığınız kupadır. buna da kimsenin itirazı olmamıştır. o konuda daha iyisi yapılana kadar en iyisi sizsiniz. ama şampiyonlukta bizden geridesiniz arkadaşım. hani çok rütbe diyordunuz, ilk biz taktık yıldızı diyordunuz ya, şimdi rütbeler aynı ama mertebemiz sizden daha yüksek :) . ayrıca birebir gs Fenerbahçe maçlarına bak lig tarihi boyunca ikili maçlarda ezici üstünlüğümüz var size karşı.

bu kadar kızgınlıgınızı anlıyoruz aslında. 100. yılımızda basketbol bayan takımımız sizin maçınız sonunda küme düşse, erkek basketbol takımı sizin maçınızla küme düşme stresi yaşayıp play outa kalsa, ve en önemlisi futbol takımımız sizin maçta şampiyonluğu kaybedip size bıraksa, biz de bu kadar gaza gelir, biz de tüm spor tarihini araştırıp saçma olaylar bulmaya çalışırdık, ki bize çektirdiğiniz cefaları unutalım. kusura bakma arkadasım, çok vicdansızız biz :)

Ümit Karanın pozisyonunu isteyen internetten tekrar seyretsin. Delikanlı olun biraz. biz diyoruz ki Anelkanın golu nizami değildi. aynı golu siz atsanız eminim yine bir bahane bulup nizami derdiniz. Ümit Karan pozisyonda ilk başta topa değil, topa kafa vurmak üzere olan adamın üzerine gidiyor. adamın pozisyonunu bozuyor, top önünde ve ona kaleye vurmak kalıyor herkes foul beklerken. Ankaragücü topçuları da isyan etti ama son dakikalar olunca fayda etmedi. konu Fenerbahçe olmayınca da temiz lig isteyenler ses çıkarmadı. Fanatizme gerek yok, futbolda neyin foul olduğunu hepiniz bilirsiniz. rakibin avantajını bozmak fouldur, umarım biliyorsundur bu kuralı savasan arkadasım. Hatırlarsın yıllar önce Fener gs maçında Wagenhaus galatasaraylı bir topçunun üzerinden kafaya yükseldi ve kafa vurdu. ümit karanın yaptığı şarjın onda birini yapmamıştı. karar
? penaltı gs lehine.

Sen tarihi arastırmaya devam et :) sen geçmiş olayların etkisinde bu denli kalarak geleceğinden habersiz yaşıyorsun. zaten sizin en büyük probleminiz de orada. hala geçmişte yaşıyorsunuz.

Geçen spor haberlerinde her takımın haberleri veriliyordu, gsnin haberleri arasında futbolculara uzun zaman sonra yapılan ödeme vardı :) tek gs var futbolcularına ödeme yaptıgında haber konusu olan. :)

bu arada bana Anelkanın itiraf ettiğine ve serkanın şaibeli gol attık dediğine dair kanıt sunabilir misin? fanatik gazetesini söyleyeceksen. başlığı o şekilde atmışlar, ama röportojda serkanın böyle birşey dediğini yazmamışlar. ki serkan da anelka da yorum yapmadı. yoksa sana mı söylediler savasan?

manga_7
06 10 2005, 17:00
yaa arkadaslar korkumdan gazete bile okumuyorumm walaaa .amerikadayimm we galatasarayliyimm .umarim galatasarayla herseyy yolundadirr .dedigim gibi gazete okumuyorumm .yani spor sayfasini .cunku tekrar sinirlenmek istemiyorumm

Savasan Sahin
07 10 2005, 17:00
Fri, kocakari gibi konusan birisine bakiyorsan eger, hemen gidip aynaya bakmani salik veririm. Tipin musait mi bilmiyorum, ama karakter olarak kocakarilar gibisin diyebilirim.

Yazdiklarinda o kadar zorlamasaydin kendini. Topu topu bir cumleyle butun o demogojini belirtip, ne demek istedigini aktarabilirdin. Laf salataligi yapmanin ne anlami var, bi turlu cozemedim.

Biz ne rezillikler gorduk turk futbol tarihinde... Son 20 yildir hem Avrupa'da hem Turkiye'de istikrar ve basarinin devamliligi diyorsan, bunu basarabilen tek takim Galatasaray. Bunu kabul etmesi gercekten zor beles fe5liler icin. Ama gercek bu. 20 seneyi gormezlikten gelip, son 3 seneye takiliyorsa beles fe5liler, sittin sene ugrassa buyuk takim olamaz. Cunku daha 3 sene oncesine kadar takimina kufur eden, baskanini istifaya cagiran, futbolcusunu doven balik hafizalilarla dolu bir takim olur cikar beles fe5. Galatasaray basarilidir, hala da basarili. Yenilgisiz, ligin en cok gol atan takimi olmakla beraber en az gol yiyen takimlarindan da biri. Tromso'ya elendik de dunyanin sonu mu geldi? Senelerin ezikligi ve rezilligini hem kendi icinde yasamis, hem de tum Turkiye'ye yasatmis bir takim olan beles fe5'in taraftarindan boyle uyduruk laflar duymak, kendi acimdan, abesle istigalden ileri gitmiyor.

Biz kimseye kalkip da Avrupa'da soyle basarili oldugumuz icin bize gipta ettiniz, veya ediyorsunuz demiyoruz. Ama beles fe5lilerin sergiledigi hal ve tavirlar, cok bariz sekilde Galatasaray'in Avrupa'daki basarisina giptayla baktiginin ispatidir. Galatasaray, Avrupa'da basariyi bir takim olarak kazandi. Hagi'nin, Hakan Sukur'un, Emre'nin, Tafarel'in tek basina oynadigi oyunla degil. Dogru, TafarelHenry'nin kafasini cikartti... Ama senin anlattigin gibi topu Tafarel'in kucagina atmadi :) ama sen de balik hafizali oldugun icin o kafayi oyle algilamis olabilir ve durumu olabildigince kucuk gormeye calismis olabilirsin. O topta dua eden beles fe5liler kadar, o topun gol olmadigina uzulup, aglamaya varacak kadar dusen beles fe5li de vardi. Ne yaparsin ki? Her insandan buyuk karakterli olmasi beklenemez. Fener bayragiyla cikip Galatasaray'in UEFA'sini kutlayan kadar, kosesine cekilip somurtan beles fe5liler de vardi. Giptayla seyrettiniz demiyorum, ama tavirlardan o UEFA kupasinin kaldirilmasini belli ki bazilari giptayla seyretti. AnELka gole gittiginde degil, Fener yendiginde alkislariz... Kisaca bizi kendinizle karistirmayin. Biz beles fe5li degiliz, fener yenilsin diye dua edip, yenildiginde zil takip oynayan...

Simdi beles fe5'in Galatasaray'i gectigi bir nokta gosterin. Galatasaray simdilik 15 kes sampiyon olmustur, beles fe5 16 defa. Bunun haricinde ne ustunlugu var? Ha, kalkip dersiniz ki, bizim kocaman bi stadimiz var. Ne guzel... Maclari stadlar mi kazaniyor, yoksa sahada oynayan 11 kisi mi? Koca stadda tezahurat yapilmasi icin yalvararak anons edilecekse haydi son 10 dakika kaldi, susmayalim diye insanlari gaza getirmeye calisacaksa birileri, simdilik o stad sizin ovunc kaynaginiz olsun. :) Eziklikte ondesiniz, bi de stadda onde olun... Cok mu? :)

Galatasaray gercegini kabul edin. Bu cok agir, cok zor, ama gercek. Erkek gibi cikin, Galatasaray 20 sene boyunca calisti, cabaladi, Turk futbolunun oncusu oldu, sonra da gidip Avrupa'da hic bir Turk takiminin yapamadigini yapip, UEFA kupasini Turkiye'ye getirdi diyebilin. Bu basariya yok Chelsea'den 5 yedi, milan krizdeydi, oynadigi takimlar gucsuzdu filan gibi seylerle bos gevezelik yapmayin. Buu kabul etmek ne karakterinizden birsey goturur, ne de insanliginizdan. Hatta sizi daha da yuceltir. Ama bu buyuk kupaya, bu buyuk basariya golge dusurmeye calisirsaniz, alcalirsiniz, kucuklesirsiniz, hepsinden de ote, boyle bir kupayi fener kazanamadigi surece, her gecen gun daha da eziklesirsiniz... Bircok rivayete konu olan kapasiteli stadiniz bile gelip sizi kurtaramaz...

Savasan Sahin
Su forumda bir kisi de benimle konusurken acaba benim nickime laf etmeden durabilecek mi? Bunu cok merak ediyorum. Ingilizce Fighting Falcon kullanirdim onceden, niye Turkce degil de, ingilizce? Vay asimile olmussun sen gibi laflar edilirdi. Ingilizce degil de Turkce yaptim nickimi... Onceden soylediklerimle simdi soylediklerim arasinda hicbirsey degismedi. Ama sagolsun bazi arkadaslar, bidi bidi yapmadan duramiyor :) Insan once kendi nickine bakar. Hani cin olmadan cin carpmaya calisanlar vardir ya... Bazilari da daha canavar olmadan canavarlik yapmaya kalkiyor :) Komiklik bedava ne de olsa... :)

Edul, Turk takimlarinin ortak menfaatlerini kavrayamayacak kadar fanatik ve verilen cevaplari okumamakta inatci bir beles fe5li. Akilli mantikli bir sekilde, bu dosyanin ilk yazisini okumasi butun sorularinin cevabi. Ama bu bir tercih meselesi. Avrupa'da Turk takimlarinin ortak menfaati bir tarafta, fanatiklige burunmek bir tarafta. Edul fanatik tarafi secti... Kendi secenegi, ama benim sucum degil...

Beles fe5liler eziktir diye dosya actigim gibi, fe5liler de Galatasaray icin de ayni cesit dosya acti. Kim ne acti, ne acmadi onemli degil. Ama eziklik konusunda da iki takimin taraftari da ortak bir noktada birlesebilmis degil. Benim gozumde beles fe5 ve taraftarlari eziktir. Eziktir, ama ben her firsatta kalkip da fe5liler eziktir diye bir cumle yazip birakmiyorum bilimum dosyalara. Bunu yapanlar kim? :) tahmin etme, agir gelebilir buldugun cevap :)

Ben 70li yillardaki bir olayi aktardim, ama bu tarihe gecmis bir olaydir Sayin Canafay :) Benim surat ifademi nasil hayal ettin, tam olarak bilemiyorum. Buyuk bi ihtimalle dusunmussundur, eger bu olay Galatasaray'in basina gelseydi ve bunu ben yazsaydim, acaba nasil bir duygu ve surat ifadesi alirdim diye dusunmussundur ve sonuca ulasmissindir.

Fakat seni takdir etmem lazim su yazdigin cumleler icin: şu anda bizden daha üstün olduğunuz tek konu 5-6 sene önce aldığınız kupadır. buna da kimsenin itirazı olmamıştır. o konuda daha iyisi yapılana kadar en iyisi sizsiniz. Bunu soylemek cok mu zor fenerliler icin? Hayir, fenerlilere karsi bi buyukluk taslamak degil, sonucta bu kupayi her ne kadar Galatasaray kazansa da, Turkiye adina kazandi. Bunu kabul etmeyince, kalkip tesaduftu, Tafarel'in kucagina top gitti, diger takimlar zayifti, suydu buydu, basim agirdi, kicima sanci girdi gibisinden binbir turlu sekiz cizmek zorunda kalir insan. Onceden de dedigim gibi, Fener boyle bir kupa alana kadar da bu zihniyetteki insanlar, bu kupanin altinda ezilir kalirlar. En basitinden Aziz Yildirim'a ne zaman birakacaksiniz diye soruldugunda, Avrupa'da bi kupa alinca diyor. Bazilari bunu hedef gosterme olarak gorebilir. Ama butun cabalara, butun prar harcamalara ragmen Avrupa'da kupa alinamazsa ne olacak? Aslinda bisey olacagi yok, hayat devam edecek... Ama kupa beklentisinde olup da, kupaya ulasamayanlar? Hele bir de Galatasaray'in UEFA kupasini kabullenememisse? Iste o zaman kiyametin kopacaginin isartidir beles fe5 icin.

Fe5 16, Galatasaray 15 defa sampiyon oldu. Iki sene once Fe5 14 sampiyonluga ulasmisti. Daha onceye gidelim. Galatasaray 9, Fe5 12 sampiyonluga sahipti. Birgun siz cok sampiyon olursunuz, birgun biz. Bunun o kadar butyutulecek bir yani yok ki? Su anda Galatasaray yenilgisiz, en cok gol atan takim olarak lider konumda. En yakin rakibinin 2 puan onunde. Ama daha sekizinci hafta, daha cok yol var. Ne yazik ki ligimiz nefesi fazla olan icin degil, sahanin disindaki olaylarla sampiyonluk kazandiran bir lig.

Gerets'e iki sezon once Basiktas'in basina gelenlerin anlatilmasi lazim. Besiktas-Samsu nmacinin hem Gerets'e, hem de futbolculara seyrettirilmesi lazim. Olasi bi puan acilmasinda bazi olaylarin donecegini tahmin etmemek zor olur. Allahtan Canyadin parayla satin alinabilecek bir baskan degil.

Vicdansizlik konusunda en buyuk vicdansiz Galatasaray'dir sanirim :) dusunsene, belki senin yasin bile fe5in en son aldigi Turkiye kupasini tutmuyordur :) Ve 23 senelik kupa hasretini 5-1lik bir skorla, hem de ezeli rakibine kaybeden bir beles fe5 birakti tarihe Galatasaray :) Bundan buyuk vicdansizlik mi olur? :)

Umit Karan'in pozisyonunu tartismak artik abesle istigal. Futbolu bilmek diyorsan, aktif olarak 20 senedir top oynarim ve futbol maclarini da yakindan takip ederim. Umit'in pozisyonu fauldur diyen, ya tarafli bakiyordur olaya veya futbolu bilmiyordur. Bu bu kadar basit ve net. Fe5liler taraftar olarak baktiklarindan, anlayabiliyorum durumlarini. Hele bir de 90+3'te gelince, bu daha da buyuk bi aci. Ama dunyanin butun hakemlerii getirseniz, o pozisyonu seyrettirseniz, hicbiri faul vermez o pozisyona. AnELka'nin pozisyonuyla bir tutmaksa, artik fanatik taraftarliga giriyor ki, sagliga zarar.. Allah kimseye oyle bi dert vermesin... Delikanliligi elden birakmayin, dogruya dogru diyin.

Galatasaray gecmisteki bsarilariyla her zaman ovunecek. Bir taraftar olarak, ben de bu ovuncten payimi alacagim. Bu da fe5liler icin gecmiste yasamak olarak kabul edilecek. e yapalim ? :) Bizim hic degilse ovunecek bir gecmisimiz var... Bizim ovundugumuz konularda ovunecek baska takim var mi? Bazi konularda var, bazi konularda yok. Elden birsey gelmez. Insallah en kisa zamanda her takimin taraftari bizim gibi ovunebilecek basarilar kazanir da, 15 sene gecse bile ovunurler.

Galatasaray'in gelecegi de emin ellerde. Altyapimiz muthis bir sekilde futbolcu uretiyor. Yakinda anadolu takimlarinin cogunda Galatasaray altyapisindan yetismis gencler boy gosterecek. Galatasaray'da da bu genc futbolcular gorulmeye baslayacak. Bazilari ilk onbirde cikmaya basladi bile. Ugur'lar, Zafer'ler geldiler, arkalarindan da gelecekler var. Isim vermeye gerek oldugunu sanmiyorum. Sonra nazar filan degdirebilir bazi kem gozler :)

Galatasaray odemelerini tikir tikir yapiyor :) Ama Turk medyasi bu sene Galatasaray'a 68 futbolcu getirdi, bunlarin cogunun adi Galatasaray'in sokagina bile ugramadi. Simdi boyle bir medyadan Galatasaray'in odemelerinin gecikmelerini, futbolculara yapilan odemeleri falani filani duyuyoruz. Adam olsalar, Galatasaray'in odemelerini degil, neden hala yenilmediklerini, nasil ligin en cok gol atan takimi oldugunu, ilk iki ay icinde bu basariyi nasil yakaladiklarini arastirirlar. Ama adam degiller ki... Bi taraflardan para alip, kalemlerini mi sattilar acaba?

AnELka'nin aslinda ne soyledigi degil de, ne soylemedigi onemli olan. O kadar bariz bir sekilde olan bir olay icin, hala sessiz bir sekilde hayatina devam ediyor. AnELka iyi futbolcu, ama iyi futbolculugu kadar iyi bir karaktere sahip oldugunu ispat etmeli. Yoksa bu fransiz futbolcularin kaninda mi var bu karaktersizlik?

Savasan Sahin
<< yaa arkadaslar korkumdan gazete bile okumuyorumm walaaa .amerikadayimm we galatasarayliyimm .umarim galatasarayla herseyy yolundadirr .dedigim gibi gazete okumuyorumm .yani spor sayfasini .cunku tekrar sinirlenmek istemiyorumm ]]

Hic merak etme Aslan Galatasarayli. Takim su anda yenilgisiz lider. En cok gol atan takim. En az gol yiyen takimlardan biri. Futbolu gerektigi gibi oynuyor. Ayakla, kafayla, kanat akinlariyla gidip gol atiyor.

Galatasaray, ellerin oyununa degil, kendi oyununa bakiyor.

koykuncbiycanavay
manga_7
Member

7 Ekim 2005 saat 10:56 AM.

yaa arkadaslar korkumdan gazete bile okumuyorumm walaaa .amerikadayimm we galatasarayliyimm .umarim galatasarayla herseyy yolundadirr .dedigim gibi gazete okumuyorumm .yani spor sayfasini .cunku tekrar sinirlenmek istemiyorumm

-------------------------
ne ruyalar gordum yasarken gozlerimde acikti ;
ama baska amacida yoktu ki bu sana son tepkisiz sunustu

gazete okumadığın için şanslısın. ama bak kendi ikinci başkanının ağzından oku neler oluyor :D
<a target=new href=http://www.internethaber.com/mays/article_view.php?aid=318089]Vah Galatasaray[/url]

koykuncbiycanavay
Yazdığın herseyı kopyalayıp aralarına yazarak cevre kırlılıgı yaratmaktansa hangi paragraflara cevap yazdıgımı yazacagım. Nickin konusunda bu kadar hassas oldugunu bilmiyordum. hassas yerine dokunduğum için afedersin arkadasım.

ikinci paragrafında edul yazdıklarımı anlamamıs dıyorsun ama bence sen ya anlamadın onun dedıklerını ya da herzamankı gıbı konuyu saptırarak su yuzune cıkmaya calıstın. kız sana ılk paragrafta yazdıkların yanlıs demedı kı! burada Turk futbolu ıcın elele tadında bır konu acıyorsun. ama basla dosyalarda fener yıne avrupada husrana ugrayacak gıbı mesajlar atıyorsun. edulun demek ıstedıgı, bu ne perhiz ve bu ne lahana tursusu. hangısı gercek savasan? baska dosyalarda fenerın avrupada basarısız olacagını soyleyıp dalga gecen mı? yoksa avrupada tum Turk takımları basarılı olsun dıyen mı? hangisi sensen, diger mesaj veya mesajlarını sıl, kı samımıyetıne ınanalım.

(3. paragraf) Fener eziktir gs eziktir dosyasına yazmak ile o dosyaları açmak farklı seydır. bir nevi surekli ve sabit bir mesaj gıbıdır konu baslıgı, ve onu da acan sensın. ama ona ragmen fenerliler eziktir cunku hep gs eziktir eziktir diye papaganlık yapıyorlar dıyorsun. yaw sen en buyugunu dosya acarak yapmıssın. sımdı senın yaptıgın tanımlamayla sana ezık mı dememız lazım?

(4. paragraf) Savasanım anka kusum, arkadasım 70li yıllardaki olaya ben de guldum. komık bır olay olmus. ama işin daha komik tarafı 25 sene once, haberlesmedekı ımkansızlıklardan kaynaklanmıs bır yanlıs anlasılmayla Fenerbahçelilerin stadyumda bir anlık şampiyonluk sevinci yaşamalarını gsnin bir başarısı olarak görmen. yaw cep telefonu mu vardı ki adamlar sonucu öğrensin. sen aynı olayı yaşasan topçu olsan, sana boyle bır haber gelse sevınmezmıydın? :) komik işte ama bu olayı bıle bıze karsı ustunlugunuz olarak gormen ılgınc (sampıyonlugunuz degıl, bızım yanlıs haber sonucu sampıyonluk sevıncımız).

(5. paragraf) arkadasım, herzaman bazı insanlar olacaktır rakibin başarılarını kabul edemeyen, belki takımını çok sevdığınden, veya bilmediğinden, veya kabul edemediğinden. Ama sen de bu basarıyı Fenerbahceye karsı kazanılmıs bır basarı gıbı gosterırsen, o zaman da orada dur derler ve kabul etmezler o basarıyı. Fanatıklık yaparsan fanatıklık bulursun. Ayrıca tesaduf olayını da ben anlattım, maalesef sen de anlayamamıssın. Biz gs sanslıydı ondan kupa aldı demıyoruz. tabıı kı sansı yardım ettı ama verılen bır emek vardı ortada. tesaduf dedık, cunku bu basarı ıcın ne oncesıne ne sonrasına hıcbır hazırlık yapmadınız. Ergun Gursoy bıle soyluyor, gs fırtına gıbı eserken fener geldı her konuda gsnın onune gectı. ıste bundan dolayı tesaduftur o kupa. eger tesaduf olmasa, veya hazırlıklı olsanız, son 2 senedır avrupadan uzak kalmazdınız.

Savasancım cok enteresansın. 6. paragrafında önce sizin fazlaydı sonra bızım fazla oldu... su an sızın sampıyonlugunuz fazla ama sonra da bız one gecerız. Ezeli dostlugumuz baki kalsın tadında yazmıssın. Ama samımı degılsın. gs önde oldugu zaman herkes rutbesını bılecek dersın, Fenerbahce onde oldugu zaman. aman canııım bugun sız yarın bız dersın. Tekrar soyluyorum. Uefa kupanız var bizden onde oldugunuz, gerisinde ister lig maclarına bak, ister sampıyonluklara, ister ikili maçlara hepsinde sizden öndeyiz. dün bana üç yıldızlısın dıye hava atıyorsan, bugun de benım havamı kabul etmen lazım. Ama en ıyısı ya gorundugun gıbı ol, ya da oldugun gıbı gorun.

7. paragrafta gerets demişsin, geretse birşey demene gerek yok. kendisi şikeden dolayı 3 sene futboldan men cezası almıs bır adamdır ve sızın basınızdadır. :D hadistir herkes layık oldugu sekilde yonetılır dıye. :) e size de canaydın ve gerets gıbıler layık :)

(8. paragraf) yaw biz sizden 100. yılınızda sampiyonlugu almısız. bir takımınızı kume düsürmüşüz, diğerini sadece korkutup play outa yollamısız. sen bizden bir Turkiye kupasını almıssın. E Züğürt Tesellisi diye birşey var değil mi? bir de sizin kaybetmenızın sebebı bu. 100. yılınızda sampıyon olamıyorsunuz, basketbolda zıcısları yasıyorsunuz, bir Türkiye kupasını farklı skorla almayı dunyanın basarısı sanıyorsunuz. devam edın... bizi izlemeye yani ;)

günlerdir ümit karanın pozisyonu foul değil diyorsun. 20 senedir mahalle takımında top oynamıs olman hayranlık uyandırdı bende ama mahalla futbolu kuralları profesyonel ligde işlemiyor. ben açıklamasını yaptım. görüntüler var, hakemler yorumladı. a.gücü topçusu topa havalanırken ümit uyanıkça geldi adamın pozisyonunu bozdu topa zıpladım ayagına ama goruntuler belli topun geldiği yonu gormuyor oraya bakmıyor. kafaya cıkan adamı bozdu top indi vurdu gol oldu. canınız sağolsun, olsun da temizligçilik yaparken etrafı pisletiyorsunuz daha beter.

Geçmişinle övünmekte haklısın. kimse övünme de demiyor. ama ben sana sizi nasıl yendik dediğim her seferde, bizim de uefa kupamız var dersen bu geçmişle övünmekten çok,güncel bir ezikliği örtme çabası olur. sanki uefa kupasında rakibiniz bizdik yaw. en az gs taraftarı kadar baska takım taraftarı da vardı destekleyen, dua eden. ama nedense basarı gsnin Fenerbahceye ustunlugu sayılıyor. Allah akıl fikir versin hepimize

gsye alınan topcuları bilmiyorum ama Piresi hatırlıyorum. 100. yıl şenliklerine başkan canaydının kavalyesi olarak gelecekti ama gelmedi. diğer isimleri ise hiç saymıyorum. Ama emin ol savasancım, eğer gsnın odemeleri duzgun olsa, senın deyımınle tıkır tıkır, gs haber olmazdı odeme yaparken. sen hıc duydun mu Fenerbahce bjk haber olmus bu konuda. nııye? sor bır kere. Altyapınızdan ıyı topcular gelebılır. Ama altyapıdan gelen topcuların veya yenı yeteneklerın pısmesı ıcın 2-3 tane stara ıhtıyacınız var. Emre mesela hagının yardımlarıyla bugun kendını cok gelıstırdı. cafercan, anılcan, zafercan, tankutcan hangi dünya yıldızından birşeyler kapacak?(Hakan şükür deme bana, yakında kendisini Arkeoloji müzesine kaldıracaz, :) savasan kızma hakanı severım. yanı ustune alınma sen) ama dogru ya Heinz diye bir dunya starı aldınız. :)

Son olarak Anelkanın kişiliğine laf söylenmis. Bu Ahlak Polisleri, Emre aşık Nobreye parmak attığında, Carew Hoojdonka tokat attıgında ve bu pozısyonlar cezasız kaldıgında nıye sesını cıkarmadı? savasan sevıncten 4 kose olmustu. Ayrıca Trabzon macında Nobre sakat, oyun dısına cıkıyor. sakat adam kosmadıgı ıcın ıkıncı sarı karttan kırmızı kart yıyor. yaw bıze olunca herkes sessızlesıyor veya bayram edıyor da bızden olunca nıye herkes ayaklanıyor.Senin sembol topcun Hagi hakemi tartaklamısken, ahlaktan karakterden bahsetmek sanırım gsnın en son konusacagı konulardır. Savasancım, Arif onlarca haksız penaltılardan hangısıne penaltı degıl dıye ıtıraz ettı? Bir Nedved var bu şekilde itiraz örneği. Senin Necatin, Ümitin yapar mıydı aynı şeyi? sen yapar mıydın? dediklerin Thomas Moore'un utopyasında bile yok yanı. :)

Sen hala Tromsoye neden elendıgınızı acıklamadın yaw? yani sebeplerini senden duymak guzel olurdu...

crespo
allah sabir versin

88
sen bırak beşiktaşi galatasarayın haline bak !

manga_7
walla dayanamadinn az once fikture baktimm hala yenilgisizz liderizz

bu arada kardes takimm besiktenn yine dibe vurmusss .nolcak bu besiktasin hali bilmiyorumm

Savasan Sahin
08 10 2005, 17:00
Ben de acaba senin gibi alt yazi mi gecsem paragraf sonlarinda, su paragrafina dair cevaptir diye? Gecmem gerekiyor sanirim. Baksana, icerlemissin, belli ki aklin karismis hangi paragrafa cevap yazdigimi tam cozememeni nverdigi bir zorluk yasamissin. Ben seni biraz daha akilli sanirdim, cozebilirsin diye dusunmustum, ama degilmis. Neyse, ben de senin anlayacagin gibi, aciklamalariyla yaziyim bari yazimi. ickim konusunda da hassas degilim. Benim icin nick onemli degil, fikirler onemli... Ama nicklere takilip kalanlar da var ne yazik ki. (Bu aciklama, ilk bastaki paragraf icindir, yani birinci paragraf)

Ben her zaman burda Avrupa soz konusu oldugunda Turk takimlarinin basarisini savundum, ve taraftarlarin Avrupa'yi Turkiye ligi olarak gormemesi gerektigini belirttim. Istersen ara tusundan kisa bir arastirma yap. Goreceksin, Fenerin yenildigi Avrupa maclarinda her zaman gecmis olsun mesajlarim vardir ve Avrupa'da yenilen takimin Turkiye'nin takimi oldugunu belirtmisimdir. Edul bunu anlamamak icin elinden geleni yapti, ama bir daha aciklayayim: Benim Galatasarayli olmamdan dolayi, Fenerliler tarafindan bir cok hakarete maruz kaldim. Cogunu bulamazsiniz forumda, cunku silinmistir o yazilar. En agirlarindan biri senin anani ... diye baslayan cumlelerdir, en hafifleriden biri de yavsayan karga .... diye baslayan cumlelerdir. En son Besiktas maci da buna bir ornektir. Besiktas ligde beles fe5'e yenilince, buraya gelip fe5liler artik savasan sahin 2 hafta ugramaz buralara diye garip bir tavir takinabiliyorlar. Ben guluyorum, geciyorum... Ama elden ne gelir? :) Fenerin Avrupa'da basarisiz olacagini belirtmem, tamamen takimin oyun duzeniyle ilgili, ki bunu gecen sene soyledim. Daha bu sene Fenerin basarisiz olacagina dair birsey belirtmedim. Gecen sene de fenerin Avrupa macerasi biliniyor. Ucuncu olup, UEFA'ya kalinca Zaragoza'ya elenmisti. Gel gelelim en onemli noktaya... Fener gecen sene Manchester'a 6-2 yenilince, bunun buyutulmemesi gerektigini, Turkiye icin puan kaybi oldugunu, Galatasaraylilarin fenere, fenerlilerin de ayni pozisyonda galatasaraya laf etmesinin Turkiye icin hic birsekilde fayda etmeyecek tavirlar oldugunu, ligi ve avrupa'yi farkli gormemiz gerektigini belirttigimde, fenerli bi arkadas kalkip fener yenilince, sen dalga gececeksin, bu senin hakkin. biz nasil chelsea 5-0 yenince sizinle dalga gectiysek, sen de geceksin demisti ve pesinden de buraya gelip de abilik ayagina laf etme demisti. Benim icin ilk soyledikleri hic onemli degil normalde. Ha fener ha galatasaray ha baska bir takim, avrupa'da puan keybedince bu Turkiye'ye kotu yonde etki ediyor. Ama, kalkip da Abilik ayagina gibi bi laf edince, madem oyle, iste boyle diyip, ben de fenere yuklendim. Gordugun gibi, ben hala Avrupa'daki takimlarin desteklenmesini soyleyen biriyim. Bende bi degisiklik yok. Bana agza alinmayacak laflarla hakaret edip, beni tahrik edenlerde suc. Bunu kabul etmissiniz, etmemissiinz.. Edul bunu anlamis anlamamis beni ilgilendirmiyor. * bu aciklama, ikinci paragrafin icindi)

Fener eziktir, Galatasaray eziktir, o iyi, bu kotu gibi konular fener-galatasaray taraftari arasinda her zaman olacaktir. Yarin da devam edecek bu. :) Bu, Turkiye icinde bir bakima bir eglence haline geldi. Hem fenerliler, hem de galatasaraylilar bunu her zaman yapiyor. Ben bi dosya actiysam, ayi dosyadan fenerliler de acmis. Bi daha belirteyim de, tam olsun... Belki de ucuncu, dorduncu kes yapicam bu aciklamayi: Turkiye'de beles fe5liler eziklerdir, ezik kalacaklardir ve Galatasaray'in her zaman eglencesi olacaktir. :) Aynisini bak goreceksin, bi beles fe5li de Galatasaraylilar icin yazacak. (bu da ucuncu paragrafin icin olan aciklamadir)

Beles fe5 hep boyle :) Baskan gidip futbolculara sabredin, GS yeniliyor, sampiyonuz diye soylemesi, sahada tur atilmasi, daha sonra soyunma odasinda muthis eglencelerin yapilmasi... ve Ankara'dan gelen Galatasaray'in 7-1'lik galibiyetiyle bir ada olusan sessizlik... :D :D :D Simdi boyle bir olay yasanmis ve bunu biz Galatasaray'in beles fe5'e karsi ustunlugu olarak degil, guzel bir tarihi anekdot olarak kullaniyoruz. Nasil ki beles fe5liler, en basitinden, tarihte isgal altindaki Istanbul'da fransizlarin Galatasaray lisesini kendilerine mekan olarak kullanmasini bi cesit ustunluk olarak kullaniyorlar, bunu da oyle bisey say diyecegim de, bizim oyle bi derdimiz yok. Yani, bak siz sampiyon olmadan tur atmissiniz diyip de size niye ustunluk sgliyalim? Ama o sene Galatasaray'in sampiyonlugu da basaridir, buna da kimsenin bisey demeye hakki yok. (dorduncu paragrafa dair aciklamadir)

Canafaycim, son 10 senede Galatasaray'in kaznadigi basarilar, ister Avrupa'da olsun, ister Turkiye'de olsun, kesinlikle bir takima karsi kazannilmis basarilar olarak gorulmedi, gosterilmedi Galatasaray camiasi olarak. Ama, eger fener kazandigi basarilar sonrasinda kalkip Galatasaray'a ve Galatasaraylilara Baaak, gordun muuuu? Ooooh, canima degsin gibisinden cocukca seyler yaparlarsa, fanatiklik yaparlarsa, Galatasaray'in Avrupa'da kazandigi basarilari kendi basarisi gibi gormeyip, kendisine karsi kaznailmis basari olarak gorurse, buna dur demezler, sadece kendi hallerine birakirlar. Sonra ne olur? Akil almaz bir tesaduf oyunu baslar ve pesinden de hani su fareli koyun kavalcisi hikayesindeki fareler gibi, toplu bi guruh, huurrraaaa der, pesinden gider kavalcinin. Beles fe5 mantigiyla hareket edecek olursak, fe5in 12 sampiyonlugu varken, Galatasaray'in 9 sampiyonlugu vardi. Ve Galatasaray geldi, o sampiyonlugu yukari tasidi ve fe5i gecti. Simdi, beles fe5in 12 sampiyonlugu tesaduf mu oluyor? Sizin mantiga gore oyle, cunku Galatasaray geldi, fe5i gecti. Hatta Avrupa'da esameniz bile okunmadi senelerce. Ustune ustluk, UEFA'nin sayfasinda Fenerbahce (BUL) diye yazdi, Bulgar takimi diye gosterildi. Hatta hatta Maradona'ya Fenerbahce soruldugunda Galatasaray'da oynayan bir futbolcu mu? diye cevap verdi. Simdi duz mantik kullanarak hareket ettigimizde, fener 12 sampiynlugu tamamen tesaduf olarak kazanmistir mi diyelim? (paragraf 5'e olan aciklamadir)

Bak canafaycim, her zman diyorum, simdi de soyleyeyim. Lig farklidir, Avrupa farklidir. Ligde tabi ki ben takimimi senin takimindan ustun goruyorum. Ayni seyi sen kendi takimin icin dusunmuyor musun? Ama siz sapla samani, ligle avrupa'yi karistiriyorsunuz. Ben ligde fe5le dalga geciyorum diye, Avrupa'da da gecmek zorunda degilim. Sagolsun bazi fenerli arkadaslar oyle olmasini belirtiyorlar, ama oyle degil. Fener Avrupa'da Turkiye'yi temsil ediyor. Hatta hatta, cok ironik ama gercek, Fenerin kazanacagi Avrupa puanlari, yarin Galatasaray'in isine yarayacak. Bundan once nasil Galatasaray'in puanlari su anda fenerin isine yariyorsa, yarin da tersi olacak. Simdi, ligle avrupayi ayni kefeye koyarsaniz, beni samimi gormemeniz normal. Cunku ligde feneri yerden yere vururken, avrupa'da destekliyor oluyorum. Bana, Avrupa'da da destekleme diyebilirsin. Bu cok dogal. Ama bunu demek, fanatikligi kabul etmek olur, ben fanatigim demek olur. Bi de ister lig maclarına bak, ister sampıyonluklara, ister ikili maçlara bak demissin ve hepsinde onde oldugunu belirtmissin. Bi de Turkiye'de kazanilan kupalara bak. O zaman da Galatasaray'in onde oldugunu goreceksin. Yani, olay tamamen bakis acisi... Nerden gormek istersen, ordan goruyorsun. Ve benim bakis acima gore, Galatasaray su anda Turkiye'de her takimdan onde. Bunu da kabul etmen lazim. (bu aciklama, altinci paragrafa olan aciklamadir)

Gerets ile ilgili olarak sen 3 diyorsun, baska birisi 1,5 diyor, baska yerlerde 1 sene diyor verilen ceza hakkinda. Daha yillari tutturamiyorsunuz, bi de konusuyorsunuz. Ama ben sana bir gercegi soyleyeyim: Daum kokainmandir, ve senin baskanin Beles fe5in basina uyusturucudan hukum giymis birini takimin basina getirmem dedigi halde, bu kokainmani beles fe5in basina getirmistir. Bu seni ne kadar rahatsiz ediyor, bilemem. Ama basarili bir takimin (ligde en cok gol atan takim) basinda bulunan basarili bir tekik direktore (ligde birinci sirada lider olan takimin teknik direktoru) nasil saldirir da, nasil yipratiriz diye olusan dusuncenin bir urunu bu beles fe5in 20 kusur sene once olan bir olayi cikartip getirmeleri. (yedici paragrafin cevabidir)

Zugurt tesellisi beles fe5in yaptigi bir sey. Nasil oldugunu da aciklayayim. Galatasaray'in basketbol takimlarinin ligden dusmesi sezon basonda belirlenen bir gercekti. Senede 30 milyon dolar olan masraf getiriyordu basketbol subesi. Ve bu masraf ortadan kaldirilinca, basketbol takimlari da kotu bir sezon gecirdiler. bunu oynayan basketbolcular da biliyordu. Ama sonra ne oldu? Biz yuzuncu yillarinda kume dusurduk oldu fe5liler tarafindan :) Bundan ala zugurt tesellisi mi olur? Bir Turkiye kupasi diyip gecmemek lazim. Su anda 23 yas alti beles fe5lilerin hicbir tanesi bu kupayi almanin ne manaya geldigini bilmiyor. Senin yasini bilmiyorum, ama buyuk bi ihtimalle, bu kupanin alindigi son sneyi hatirlamiyor bile olabilirsin. Belki o zaman takim tutma gibi bi sey de yoktu hayatinda. Bilemiyorum, yasinin kac olduguna bagli bu sorunun cevabi. (sekizinci paragrafin aciklamasidir)

Umit Karan'in pozisyonu hakkinda butun hakemler, butu otoriteler, hepsi ayni seyi soyluyor: Kesinlikle faul degil, yuzde yuz gol. Umit Karan topa cikarken, adama bakmiyor bile, gozu hep topta. Umit Karan topa havalanip, yere dogru inmeye basladiginda Ankaraguclu futbolcu daha ziplamayi yeni akil edebiliyor. Dedigin gibi goruntuler de var, hakemler de yorumladi. Bunu beles fe5liler kabul etmemek icin ellerinden geleni yapiyorlar. Dusunuyorum da, Umit Karan acaba o topu eliyle duzeltip atsaydi, bu kadar laf edilir miydi? Icimden bir ses edilmezdi diyor... Bu arada, 20 senedir top oynayip, aktif olarak futbolun icinde biriyim ve kurallarin ne oldugunu da cok iyi bilirim. Hatta birlmedigin bir cok kurali sana soyledigimde, buyuk bi ihtimalle bence oyle olmamali diye cevaplar verirsin, bilmedigin halde. Herneyse, yakinsin ne de olsa NJ'ye. Haftada 4 gun, kapali hali sahada mac yaparim. Musait oldugun bir gun sen de gel, beraber top oynariz. Belki bi seyler ogrenirsin :) (bu aciklama dokuzuncu paragrafa dairdir)

Gecmisle ocunmekle sonuna kadar hakliyim. Bu hakkimi da her zaman kullaniyorum. Gerektigi yerde UEFA kupasi diyorum, gerektigi yerde Turkiye Kupasi diyorum, gerektigi yerde Hakan Sukur'un beles fe5'e attigi 14 golden bahsediyorum, gerektigi yerde Galatasaray'in Avrupa'da ulke puanina yapmis oldugu katkilardan bahsediyorum, gerektigi yerde Turk futbolunun onunu aca takimin taraftari oldugumu belirtiyorum. Bunlari beles fe5liler bu basarilari beles fe5e karsi olan ustunlugumuz olarak algiliyor. Sizi de anliyorum. Boyle algilamaniz cok normal. Sahsen fenerbahce Avrupa'da basari kazanip, Turkiye'de futbolun onunu acan klup olsaydi ve bunlari fe5liler hakli bir sekilde gururla anlatsalardi, ben de bana karsi ustunluk kurmaya calisiyor bunlar diye dusuurdum. Ama alakasi yok... Allah beles fe5lilere akil fikir versin. Olmayacak duaya amin denmez, ama ben yine de diyeyim.. Amin... (Bu da onuncu paragrafin aciklamalaridir)

Galatasaray'a bir cok isim geldi, geliyor denildi. Bunlarin biri de Pires... Gelmedi, hala Arsenal'de oynuyor. Pies olmadiginda bile, Galatasaray su anda ligde en cok gol atan takim olarak, lider. Boyle giderse, liderligi de birakacak gibi durmuyor. Kiskananlar catlasin, ne diyim... Galatasaray'in alt yapisindan yetisen futbolcular icin Hagi gibi birisi gercekten bir arti. Ama o kadar da sart degil. hagi yok diye, dunyanin sonu mu gelecek? Bak, sen bile bi cirpida kac tane alt yapidan yetisen futbolcu saydin. Hakan Sukur, beles fe5liler icin arkeoloji muzesine kaldirilacak biri gibi gorunebilir. Beles fe5 bugune kadar Galatasaray'la alakali neyi veya kimi sevmis ki? :) Hakan Sukur zaten Turk futboluna mal olmus birisi. Sahi, beles fe5 niye Hakan Sukur gibi bir kisi cikartamiyor icinden? Bu arada, arkeoloji muzesine kaldirilmasi gereken diye bahsettigin kisi, beles fe5'e Turkiye kupasinda kac gol atmisti, haberin var mi? :) (paragraf onbire olan aciklama)

Anelka icin, yani bir dogruyu kimse yapmiyorsa, ben de yanlis yaparim mantiginda mi hareket etmek gerekiyor? Boyle dusunen bir mantik, ayri bir karaktersizlik belirtisidir. Carew'i bilmiyorum da, Emre Asik sanirim ozur dilemisti. Ama dilese ne olur, dilemese ne olur? Beles fe5 formasi giymisti ilk.. Ordan kalma bir kotu aliskanlik da olabilir Emre'nin ki. Zaten futboldan ziyade su anda mobilyaciliga egilmis galiba. Nobre'nin elle attigi, Luciano'nun elle kestigi, Aorelio'nun elle kestigi ve en son Anelka'nin elle attigi pozisyonlarda hangi beles fe5li ses cikardi da, baska takimlarin ses cikarmasini istiyorsunuz beles fe5e olan olaylarda. Hakkini yememek lazim, Anelka'nin pozisyonunda Anelka ve fe5 yonetim kurulu haricinde herkes golun elle atildigini kabul etti. O da, o kadar bariz ki, artik kabul etmekten baska careleri kalmadi. Ligde beles fe5 bizim eglencemiz derken, iste bunu kastediyorum. :) Beles fe5 iyi olsun, beni sevindirtmesin ligde. Taraftari da adam olsun, Avrupa'da beles fe5i destekledigim zaman, bana samimi degilsin demesin. (paragraf onikini aciklamasi)

Tromsoya elenen Galatasaray'in tek aciklamasi olabilir. Sigma Olomouc'a, MTK'ya, Cannes'e elenen fenerbahce'nin elenme sebeplerinin aynilari Galatasaray icin de gecerli sebeplerdir. (Son soruya verilen cevap)

edul
08 10 2005, 17:00
Canavar arkadasim, kalvyene yazik anlatamazsin, Sevgili Gs li dostumuzunda soyledigi gibi insanlar almak istediklerini alirlar..........
Savasan arkadasimizin actigi bir dosyayi up yaptim........... kendi yorumlari ile Uefa da nasil bilinclenecegimizi zamaninda anlatmista biz anlamamisiz............... hata bizde :) bak okuda anla........... durduk yerdenasil fanatizm yaratmisiz

HAYATTA EN BUYUK EGLENCE - *5*FENER*1*BAHCE baslikli dosya

yorum yapmana bile gerek kalmayacak ;)

fri
09 10 2005, 17:00
Savasan kocum, sinirlenme otur yerine
senin karakterine laf eden olmadi
surada dogru durust yazistigimizi zannediyordum
benim karakterime falan laf ederek ayip ettin
ve hatta terbiyesizlik ettin

sana savasan karga falan demeyen benim gibiler kocakari gibi oluyor demek...hadi oradan

hata bizde, seni farkli zannetmisiz, aslinda baska ne beklenir bir 6sli den?
'komigime giden, gulduren' diyorsun, 'fri kendini fillintheblanks yarismasinda zannetmis' falan diyorsun, bir fan-fini-fin-fon laflar falan, bi 'agzini ortadan caaart diye yirtarim haaa' falan demedigin kaliyor, olabilir neyse ben de guluyordum, onun ustune 'kocakari gibi laf yetistirmeye gerek yok' diyorum, ne var bunda? oyle yapmaya devam ediyorsun, olabilir, bu senin karakterinle ilgili bir seyi gostermez, adam ol, takiliyorsan, sana takildiklarinda da hemen oyle sinirlenme, kudurma..

fri
09 10 2005, 17:00
savasan bey, olayi abuk subuk kisisellestirmeyeceksek, adresini ver lan gelirim oraya sekline donusturmeyeceksek, gs hakkinda diyecegimi diyeyim.

bi kere su beles fbes olayini birak. Bi galibiyettir ne olmus yani. Daha once de dedim sana, Daum kupa gidiyor nasilsa diye riske girdi, acti arka tarafimizi diye espriyle yaklastim, onu bile anlamadin.
bu kadar mi eziksiniz ya, ne olmus ki olm taam anladik 5 yedik nolmus? ezik misin de bu kadar tekrarliyorsun bunu?
6 atma olayini da ben tekrarlamak istemiyom artik, sen beles cart curt dedigin icin 6s yaziyordum, o macta da fatih terim sizin arka tarafi acti, ama o adamin yuregi var, kabul ediyom cok da basarili buluyom, o yuzden attik o golleri. harbi, fatih terim yurekli oldugu icin, e biraz da fb'ye karsi 3-0 yenikken 3-3 u yakalayabilirim gibi dusunecek kadar hayalperest oldugu icin.

uefa kupasi hakkinda yazdiklarim da tamamen gercekler. benim gorusum falan degil. basariyi da kucumsemiyorum ama bu teknik direktor ve futbolcularin basarisidir ne dersen de. gs bu basaridan sonra sadece Futbol olarak degil, tum klup olarak hem sportif basarida, hem de ekonomik olarak kisaca her alanda geriye gitmektedir. Asirlik rekabet tehlikededir. Rakibimiz cokuntudedir.
oyle ki, gercekleri soyledigimizde kudurmakta, etrafina kopukler sacarak hayiir! biz yillar once uefayi aldik, hala lideriz bilmemne diyerek tirnaklarini gostermektedir.

Savasan Sahin
10 10 2005, 17:00
Ilk olarak fricikcigim, baska dosyalarda artik mezuna yazmiycam dedigin icin, bundan sonra bu dosyalara yazi yazmamani saygiyla karsiliycam... Ve yazmazsan da, sakin dusunme simdi bu savasan sahin beni susturdugunu dusunecek diye... O yuzden sakin kasma kendini...

Ama bir yerde cok buyuk ayip ettin, ahta ettin, sana yakistiramadim... Sen savasan abimiz cevap vermis..iyi de ben yanit verilecek, kocakari gibi cevap yetistirilecek bir satasma falan yapmadim ki..hakikaten iyilik yaramiyor bu cinconlulara cumlesini kullandiginda alenen, resmen ve hatta gostere gostere bana kocakari dedin. Ben de bana kocakari diyecegine, kendine bak dedim...

Bu seni bu kadar kudurtacakti, kizdiracakti da, sen niye kullandin oyle bir uslup? Kisaca kendin ettin, kendin buldun ve ne ekersen onu bicersin gibi atasozleri aciklar senin durumunu...

Biz burda cok guzel bir sekilde yazismalarimiza devam ediyoruz.. Belli ki senin sinirler bunu kaldiracak seviyede degil.. tipik beles fe5li karakteri diyesim geliyor ama sen yine kizacaksin, o yuzden demiyim bari...

Pardon, sen beles fe5 denilmesine de kiziyordun... Bence kizma, sinirlerine hakim ol, cunku biz 5-1'den daha iyisini yapana kadar siz benim gozumde beles fe5siniz... ;)

Beles olayi da, malum zaten... Belese ellerle, hakemlerle topluyosunuz puanlari da, anca iki puan erimizden bizi takip edebiliyorsunuz...

gs bu basaridan sonra sadece Futbol olarak degil, tum klup olarak hem sportif basarida, hem de ekonomik olarak kisaca her alanda geriye gitmektedir. Asirlik rekabet tehlikededir. Rakibimiz cokuntudedir.
oyle ki, gercekleri soyledigimizde kudurmakta, etrafina kopukler sacarak hayiir! biz yillar once uefayi aldik, hala lideriz bilmemne diyerek tirnaklarini gostermektedir.

Su yukarida dediklerin de bos laf salatasindan ibaret, daha da ileri gidemez. Sportif basari neye gore belirleniyor? Alinan kupalara ve sampiyonluklara gore mi? Eger oyleyse, bi zahmet hiiiiic biz sizi bilmem kac defa yendik, sunu yaptik, bunu yaptik demeyeceksin, bu biiiir. Eger oynanan maclara goreyse senin basari kriterin, UEFA kupasini aldiktan sonra beles fe5 ve Galatasaray arasinda oynanan maclarin kacini beles fe5 almis, kacini Galatasaray? Hatta atilan golleri de katalim bu isin icine... Pek o kadar fazla ahim sahim bi fark yoktur eminim ortada... Galatasaray onde bile olabilir... Bi arastir da gor ;)

Ekonomik alanda geri gitmektedir dedigin nedir? Borclu bir klup mu Galatasaray? Evet... Peki bu borclari duzenli odemeye baslamis mi? Evet... Borclardan dolayi da, ayagini yorganina gore uzatiyor mu? Evet... O zaman senin bu yirtinman, bu caan niye? (Ahmet Kaya'nin bi sarkisinin melodisi esliginde soylenmeli bu son cumle :D )

Asirlik rekabet tehlikede diyosun ama 5er 5er gollari da yiyosun, 23 senedir uzanamadigin Turkiye Kupasina hala uzanamiyosun... Asirlik rakibinin koleksiyonu var... Lig sampiyonlugu mu? Sen 16, ben 15 kes sampiyon olmusum... Yarin biz 17 oluruz, sen 16'da kalirsin... O zaman ne olacak?? ;) Siz yoksa cokuntuye mi girmis olacaksiniz?

fri bey, olayi abuk subuk kisisellestirmeyeceksek, adresini ver lan gelirim oraya sekline donusturmeyeceksek, beles fe5 ve taraftari hakkinda diyecegimi diyeyim.

Galatasaray'in biraz kendini toparlarsa, beles fe5'in kat kat onune gececegi bilincinde beles fe5 taraftari ve camiasi. O yuzden suni gundemlerle Galatasaray'in karisik oldugunu bas bas bagirmak ve ortaligi velveleye vermek istiyor. Butun bunlara ragmen Galatasaray aslanlar gibi cikip, gollerini siralayip, liderligini devam ettiriyor.. Sanki hicbirsey olmamis gibi... :)

Cok yakinda Aslantepe'de yeni stadimiz, RIva'da 100 villamis, Mecidiyekoy'de muthis bir is merkezimiz oldugunda, borclarimiz makul duzeye cekildiginde, alt yapidan yetisen genclerimiz ilk onbirde sahaya ciktiginda, beles fe5 camiasi kudurarak, etrafina kopukler sacarak, hayiiiiir! butun bunlar bir tesaduuuuf! diyecek ve sadece tirnaklarini degil, daha nelerini nelerini gosterecekler...

Ama ne yapalim... Biz GALATASARAY'iz! Bizim mazimiz, sizin ancak hedefiniz olabiliyor simdilik...

;)

fri
10 10 2005, 17:00
Yoook savasan sana o zevki tattirmam 'bir daha foruma yazmiycam' demedim, 'marinin eylemimini destekliyorum, benden de elveda' dedim. Hemen carpitma isine geldigi sekilde..

Yazmiyom girmiyom dogru, ama direk spora geliyom burda seninle 6s-f5 atismalarina duzeyli oldugu surece devam edebiliriz..

ben hic sinirlenmedim. hep iftira atiyorsun, kendi hissettiklerini baskalarina mal ediyorsun. Yok tahrik oluyorsunuz, yok sinirlendiniz.

Daha once de dedim sinirlenme minirlenme olmaz fenerlide, cinconu fersah fersah gecmisiz, takmisiz iki senedir yuzugu, ne sinirlenicem, ne tahrik olacam..

o belesf5 abudik gubudik laflarina da kizdigim mizdigim yok, birak dedik yani gene alinacaksin da yani daha acik yazmak zorundayim kafada bi sorun mu var da tekrarliyorsun durmadan dedim arkadas, gene iyiligin icin konusuyorum, boyle bi seyi durmadan tekrarlarsan bi gariplik var yani, yoksa sinirlendigimiz falan yok istedigin kadar bes mes de, bi galibiyeti bile bu kadar kutluyorsan ben napiyim..bes attin, tebrik ederim ben de, tamam bitti gitti...gene iyiliginiz icin hatirlatirim, bu galibiyete hazimsizca sevindiginiz icin ikincilik de gitti gecen sene..yalan mi?
bu sene insallah kupada gene karsilasiriz, o kupayi sizi yenmeden alirsak icimizde kalir..

avrupa olayinda..bak simdi demek istedigim ben oyle turk takimi baska takimla mac yaparken ecnebiyi tutacak bi adam degilim. fenerliler boyle olmaz. sanirim buradaki diger fenerli arkadaslar da degildir oyle..sen de bu sekilde olmadiini belirttin, tamam ne guzel..
simdi savasan egri otur dogru konus, papagan gibi tutturma maziniz maziniz..ne mazisi..ne hedefi..

bizim hedefimiz avrupanin en buyuk klup organizasyonunda her sene daha iyi futbol oynayarak, her sene daha da fazla buyuk takimlarin, manu, milan, juve, rm, barca..gibi takimlarin seviyesine gelmek. Fenerbahce bu dogrultuda ilerlemekte. Sen de gurur duymuyor musun bunla?
senin takim da umarim borc batagindan cikar, turkiye liginde daha iyi sonuclar alir da, on elemede tromso faciasi yasamazsa bu lige girer de, o zaman ben de gorurum de, desteklerim insallah..
simdi biliyorsun bu ligde grubunda ucuncu olanlar, buyuk avrupa liglerindeki beesinci siradan itibaren siralanan takimlarla beraber, bi de onceden iyi olup da sirabasi olan ve sonradan dagilan takimlarla(!) karsilasip hasbel kader cikan tromso gibi takimlar uefa mucadelesi yapiyorlar. Bizim hedefimiz bu degil. Simdi beyninden o cok sevdigin, agzina pelesenk ettigin demogoji kavrami dogrultusunda Zaragoza aklina geliyor, bosuna yorulma, daumun dahiligi tuttu, zaragozaya yenildik evet, fakat bu onermemizi degistirmez, bizim esas hedefimiz uefa degil. Ha olur da bu sene de kalirsak uefaya ki hic zannetmiyorum, bu sene bariz kafaya oynariz. Bisey degil yani mallorcalari, bolognalari yenmek, arsenalle tarafsiz sahada golsuz berabere kalmak, bunlar su anki fener icin bisey degil, hedef medef de degil...

Simdi gene diyeceksin ki cincon sampiyonlar liginde su kadar puan aldi falan..

Tamam, su ana kadar bizim turkiye sampiyonlugunda sizden ustun oldugumuz gibi, siz de avrupada sampiyonlar liginde puan olarak onde olabilirsiniz. Tebrikler.

Ama gorunen koy kilavuz istemez savasan. Avrupada sizi gecmis olmamiz tek olay degil, ayrica bi daha yetisemeyecek senin takim, bu belli, gun gibi ortada...

ve tabii gene her zaman her yerde en buyuk FENER...

Savasan Sahin
11 10 2005, 17:00
Fricikcik, eger yazmaya devam edeceksen, ki benim icin bi problem yok, tabi ki yaz. Ama marinin eylemini destekliyorum, benden de elveda diyince, her normal insan gibi, ben de artik buralara ugramayi ve yazmayi biraktigini sanmistim. Yani, carpitma filan degil benimki. Ya da sen neye yormak istersen, ona yor. Belli ki yaptiklarinla soylediklerin birbirini tutmuyor. :)

Sinirlenmiyorum diyorsun, iftira attigimi soyluyorsun, ama her firsatta bana kizmamami, sakin olmami salik veriyorsun. Ki ben o kadar sakinim, o kadar rahatim ki, bu seni belki strese bile sokuyor olabilir. Tahrik olup, sinirlenme sen yien de. Sagliga zararli. Ama beles fe5lilerde bu tahrik olma ve sinirlenme asiri derecede bariz bir ozelliktir. Hani bunu bildigim ve gordugum icin, seni simdiden ikaz edeyim dedim, hani sagligina zarar vermeyesin diye. Cok beles fe5li kendi kendine zarar verdi bu yonde. Sen de listeye girme, e mi? :)

Su beles fe5 konusunu aciklamistim, ama beles fe5lilerin hemen hemen hepsinde olan anlamak istememe durumu sende de var. Yani artik bu istatistiki bir bilgi olarak sunulabilir. Eger bir konuda anlamak istememeyi kendine secenek olarak secmisse beles fe5liler, kadin-erkek farketmez, deveden hendek atlatsan, yine anlamamak icin elinden geleni yapar. Simdi bi daha aciklayayim: Biz, Galatasaray takimi 5-1'den daha iyisini yapana kadar, siz beles fe5liler, hep beles fe5 olarak kalacaksiniz. Ve ufukta 5-1'den daha iyi bi skor da gorunuyor Galatasaray icin.. Bekleyelim, gorelim :) Bizim iyiligimizi isteye isteye iyilik melegi oldun, ciktin... :) Boyle daha sirinsin...

Beles fe5 olayi, 23 senedir alamadiginiz kupa yuzunden icinize oturmus ki, sen bile bu sene insallah kupada gene karsilasiriz, o kupayi sizi yenmeden alirsak icimizde kalir.. demissin... :) Bunun gibi daha 4 sene ust uste sampiyon olma konusu var... Pesinden Avrupa'da bir kupaya uzanma konusu var... Bunlari soyluyorum, ama size ustunluk filan diye degil.. Sadece bir Turkiye kupasi bile icinize oturduysa, bunlar da oturmustur diye diyorum.

avrupa olayinda..bak simdi demek istedigim ben oyle turk takimi baska takimla mac yaparken ecnebiyi tutacak bi adam degilim. fenerliler boyle olmaz. sanirim buradaki diger fenerli arkadaslar da degildir oyle..sen de bu sekilde olmadiini belirttin, tamam ne guzel..

Su yukarda yazdigin cok hosuma gitti. Ama ne yazik ki, uzulerek soyluyorum, hem fenerbahcede, hem galatasarayda oyle bir kutuplasma olmus ki, artik ecnebi takimi tutarim diyenler var. Bunlarin ortadan kalkip, Avrupa'da ortak paydamizi belirlememiz gerekiyor. Ancak boyle mantikli olarak ilerleyebiliriz Avrupa'da. Keske herkes senin gibi Avrupa soz konusu olunca fanatikligi birakip, Turkiye icin dusunebilse...

Fenerbahce Avrupa'da ilerledigi surece, puan kazandigi surece hep gururumuz. Ama bu fenerbahce oldugu icin degil, Turk takimi oldugu icin gecerli bir durum. Besiktas icin de ayni sey gecerli, herhangi bir Turk takimi icin de gecerli. Butun Turk takimlarinin hedefi Avrupa'da hep bir ust basamagi hedeflemek olmali. Daha ileriye giden bir takim, diger takimlara da faydali olacaktir. Bunu kafadan atmiyorum. Baska bi yazimda bir takimin kazandigi puanlarin ulke puanina katkisini, ulke puaninin da takimlara katkisini belirtmistim. Iste bu kadar basit bir olay bu. Ama taraftar eger bilinclenmezse, koru korune takimini tutup, baska takimlara saydirirsa Avrupa'da, dolayli yoldan destekledigi kendi takimina saydirdiginin farkinda olmaz. Olmayinca da, seneye olacagi gibi, Sampiyonlar Ligine ancak iki on eleme oynayarak gidebilecek Turk takimlari.

Galatasaray acisindan bakarsak duruma, bu sene hic hesapta olmayan bi Tromso hesabi kesildi. ALakasiz bi durum, kimse bi anlam veremedi, ama gercek de ortada. Adamlari eleyemedik. Fakat, Galatasaray elendigi icin de dunyanin sonu gelmedi. Eminim Galatasaray onumuzdeki senelerde, gecmiste oldugu gibi, yine Turkiye icin terini dokecek, puanlari toplayacak.

Fenerbahce icin eger UEFA hedef degilse, Avrupa konusunda fazla konusmaya gerek yok. Ki, eger fenerbahce camisai ve taraftari kendisi icin UEFA'yi ulasilacak bir hedef olarak gormuyorsa, bu kustahliktan baska bir sekilde aciklanamaz. Nedir hedef fenerbahce icin? Sampiyonlar Ligi kupasi mi? 1900lerin basindan beri top kosturan uc buyuk takim, Avrupa'da bir kupayi alabilmek icin yuz yildir oynuyor da, sadece tek bir kupa kazaniliyorsa, Avrupa'da kupa kazanmanin pek de kolay olmadigini gosterir bu. Kustahligin yaninda cekememezlik de var isin icinde gibime geliyor. UEFA kupasini Galatasaray kazandigi icin, bu Avrupa kupasi hem tesaduf olarak adlandiriliyor, hem de hedef olmaktan cikiyor. Ozur dilerim de, hani kizdirmak veya tahrik etmek icin demiyorum, ama bu kupalarin ruyasini bile goremezken, UEFA kupasi icin hedef medef degil demek... walla ne diyecegimi bilemiyorum. sadece yuh diyebiliyorum... UEFA kupasi hakkinda, Avrupa'da bir kupa kazandiginiz zaman goruselim lutfen... O zamana kadar bos bos konusmalarin sadece cevre kirliligi yapacak...

Avrupa'da fenerbahce insallah Galatasaray'i gecer... Ama gecene kadar Galatasaray'in Avrupa'daki buyuklugunu kabul edeceksin. Akilli olacak, mantikli olacak, ve simdilik susuyorum, ama birgun Galatasaray'i gececegiz, o zamana kadar Galatasaray'in buyuklugunu kabul ediyorum diyeceksin.

Until then, TEK BUYUK VAR, O da GALATASARAY!

koykuncbiycanavay
Savasanım fikrimin ince gülü

çok accaip adamsın. seni anlamak, tanımak imkansız. yaşın kaç senin diye düşünüyorum, 20 yaşına yeni girmek üzere olduğunu düşünüyorum.

Sanırım yazdıklarımı okumuyorsun tamamen. Okusaydın en başında neden paragraf numaraları vererek yazdığımı anlardın. uzun bir yazı yazacaktım ve seninkini copy paste yapmamla 1 sayfada sadece benim mesajım olacaktı. uygun olmazdı, güzel olmazdı. ama sen yine bunu akılla zekayla ilişkilendirip kompleks yapmışsın ve bir çocuk gibi sen yaptıysan ben de yaparım demişsin.

Eğer ki benim yaptığımı eleştiriyorsan, sen yapma ki senden doğrusunu göreyim. Eğer benim yaptığımın aynısını yapıyorsan bari eleştirme, ki hem eleştirmiş hem de aynı şeyi yapmış olmayasın. Çelişkiler savaşancım çelişkiler.

Diyorsun ki Avrupada Türk takımlarını desteklerim. Edulun upladığı dosyadan bir sürü alıntı yaparım, senin Fenerbahçenin Avrupa maceralarıyla dalga geçtiğin. Üçüncüü keredir söylüyorum Savaşan, ya karakterinde sorun var, çift kişiliklisin. Birgün nete girip Türk takımları Avrupada başarılı olsun diyen ve öbürgün ezikbahçe Manchesterden 6 yedi 6 2den tavşan yapalım muhabbetine giren bambaşka iki kişilik. Ya da arkadaşım, ne söylediğini ne yzdığını bilmiyorsun sen.

Sana küfür mü ediyorlar? sana hakaret mi ediyorlar? peki sonuçlar yerine sebepleri düşündüğün oldu mu? neden sana hakaret ve küfür ediyorlar? başka yazan gsliler de var, arkadaslarım ve hakaret edilmemiş onlara hiç. ayrıca ben fenerbahçeliyim ve farkedildiği üzere uzunca ve biraz sivrice eleştirir yazarım ve bana da hakaret küfür edilmedi. Belki de senin üslubunda, senin yazılarında bir problem vardır ne dersin? kabul etmek zorunda değilsin, sadece düşün...

Demek ki sen Avrupada Fenerbahçeyi destekliyordun ve bir kişi sana gelip abilik taslama burada dediği için sen Fenerbahçe hakkında menfii şeyler yazmaya başladın. Yani Fener hakkında bu kadar fanatik olmanın sebebi, bir kişinin sana abilik taslama demesi mi? kusura bakma ama daha önce senin kadar gaza gelen birini tanımadım. Bence insanların söylediklerinden çok, kendi inandıklarına kulak ver. Yarın öbürgün bir başkası gelir başka konuda gaz verir, daha kötü şeyler olur. aman sakin ol savaşan, gaza gelme...

Biz galatasaray lisesinin işgal güçlerinin karargahı olmasından kendimize asla üstünlük çıkarmadık. bunu sizin için bir utanç olarak gördük. Ayrıca şu tesaduf olayını bir turlu anlayamadınız ve kavrayamadınız. Anlayan yerlerinizdeki sorunlar giderilene kadar bu konuyu açmamak lazım. bilip bilmeden konuşuyorsunuz ama biz buna alışığız.

Savaşancığım Türkiye liginde sizden daha başarılıyız, ikil karşılaşmalarda size ezici bir üstünlüğümüz var. sizin bizden fazla olan Türkiye kupalarınız ve Cumhurbaşkanlığı kupanız. Bizim de başbakanlık kupamız fazla.farkedersen şu an tek Türkiye kupası var ve onda da üstğn olmanız ezeli rekabetin bekası açısından iyidir gereklidir.

Gerets kendisi şike yapmıştır. Yani işlediği suçla kendini değil, bir sürü şahıs ve futbol kulübünü de etkilemiştir. Daum ise sadece kendi şahsını etkileyen birşey yapmıştır. Kötü yapmıştır ama tedavi olmuştur ve cezasını çekmiştir. İşlediği suç kendisi dışında kimseyi etkilememiştir. Ayrıca şu anda da gayet başarılıdır ve kendisinin Alman Milli takımının başına geçmesi istenmektedir. Aziz Yıldırım böyle birşey söylemiştir, ama onun iyi bir alternatif olduğunu görünce de almıştır. Sorun bu değil. Eğer Daum Fenere asla gelmem deseydi ve sonra getirseydik o zaman sorun olabilirdi. Mesela Baliç de demişti ki kefen giyerim ama gs forması giymem. Sizin yöneticiler bunu pek tınlamadı ama taraftarın baliçi hazmetmesi epey zaman almıştı hatırlarsınız.

Basketbol takımlarınızın küme düşmesi bizim maçları kaybetmenizle oldu Savaşancım. Tabii ki bütün maçları bizimle oynamadınız. ben anlayacagını dusunmustum ama senden cok fazla sey beklıyorum sanırım. Sampıyonlugu futbolda bizim maçla kaybettiniz. iki takımınızda basketbolda küme düşmeyi ve play outa kalmayı bizim maçlarda garantiledi. Bizi yenseniz bunlar olmayacktı. Anladın mı? Bu işte yönetiminizin basiretsiz olduğunun göstergesidir. Neden mi? galatasaray spor kulübüdür ve branşları vardır. eğer iyi bir yönetime sahip olsaydınız tum branslarda basarı arardınız Fenerbahce gıbı. Bayan basketbol takımınızın gecen sene bir maca erkek takımının formalarıyla (belki de antrenman formalarıydı) cıktıgını biliyor muydun? bu kadar rezil bir yönetim yani...

Umitin pozisyonunu daha fazla tartısmaya gerek yok, ama bir daha izle ve sunlara dikkat et, Umit top 10 metre havadayken zıplıyor. ümit gibi bir topçu, topun yere düşmesine o kadar sure varken kafa vurmak ıcın topa vurur mu sence? bir de umıtın kolunun ankaragucu oyuncusunun omuzunda işi ne? bana bunları acıklasana? demagoji yapmadan lutfen. bana hakem ve otorıte yorumlarını gosterır mısın? foul olmadıgına daır? galatasaraylı fanatık yazarlar dısındakılerı...

Geçmişiyle herkes övünür, ama geçmişinden başka övünülecek birşeyi yoksa insanın o zaman sorun olur. Eğer bir insanın övündüğü şey 95 sene önceki bir maç, 25 sene önceki bir komik olay, ve 5 sene önce alınan Uefa kupasından ibaretse ve bunlar surekli tekrarlanıyorsa, sorun vardır. Neden sorun vardır? çünkü tekrarı yok başarıların. Avrupada ne hallerde olduğunuz belli. puan olarak şu anda bile ne kadar gerilerdesiniz. Ama siz hala söyleyin aynı şarkıyı, bu sizin en buyuk hakkınız...

Savaşancım, mesela su an takımın ıyı olması olmaması degıl. Takımınıza yıldız oyuncuların gelmemesı. Neredeyse dovecektınız Saıdooyu ama su an en ıyı topcunuz. Yıldız dıye Heınz dıye bır topcu aldınız, sanırım kendısı kuyruklu yıldız, çünkü sizin takımda onun gibi çok adam var. Yıldız topçu sakatlanmadıkca alternatıfı olmayan adamdır. ümit ve necatı daha buyuk yıldız iliçten de heinzden de... Anlatmak istediğimiz de bu... zamanında herkes size gelmek istiyordu, ama su an kimse gelmek istemiyor. neden? parasızlık? avrupada basarısızlık? istikrarsızlık? E-) Hepsi?

Siz Mecidiyeköyde işhanı yapınca, Beleştepede stat yapınca, 100 tane villa yapınca, çok paranız olunca, yani develer tellal pireler berber olunca bizim nerede olacağımızı düşünüyorsun? şu anda sizden 100 milyon dolar öndeysek, o zaman kat kat daha önde oluruz. Haa bir de bizim devlet teşviğine de ihtiyacımız yok. tamamen alın teri, tamamen öz kaynaklar. Devlet Baba da olmasa ne yapardınız siz
?

Son Sözüm Savasancım. gerets şike yapıyor dendi, Daumda kokain kullanmıştı ama dedin. Galatasaray Tromsoye neden elendi diye soruldu ki tek sebep senin fikirlerin, analizin neydi onu öğrenmek istedim. Sen geldin sigmayı mtkyi söyledin. Biz dedik 71 yılındaki komik bir olayı başarı olarak kendine mal ediyorsun, sen gittin Fransızlara verdiğin desteği yani bize göre utanç kaynağınızı kendimize başarı olarak saydıgımızı uydurdun.

Senin sorunun nerde bilyor musun? hayatının her alanında Fenerbahce var. sana sorulan sorulara cevap veremiyorsun, ve bir çocuk gibi ama siz de böyle yaptınız diyorsun. Biz Sigmaya elendiğimizde Avrupada başarılı olamayan bir takımdık ve bunu yavaş yavaş aşıyorz. Siz Tromsoye elendiğinizde Uefa Kupası sahibi takım statusuyle cıktınız da elendiniz. Peki ne oluyor da böyle geriye gidiyorsunuz savasan? back to the future mı gerçekleşiyor yoksa? Ne zamanki sana yöneltilen soru ve ithamlara kendi takımından ve kendi cebinden cümleler kurabildin, o zaman seninle konuşalım. :) (bak senin akılsız olduğunu düşünmediğimi bilmen için bu sefer paragraf numarası vermedim).

Baykush
tek buyuk Galatasaray, en buyuk eglence fenerbahce

88
ERGÜN GÜRSOY hariç bütün galatasaraylilar kafasını kuma gömmüş

88
kaldırın bakiyım kafaları

sheker_shey
ya galatasarayliyim,hemde fanatik.Galatasaray basligini gorunce bi bakayim dedim.sanirim burada uzun hatta sayfalarca yazmak moda ben bu kadar uzun yazamayacim o yuzden cikayim en iyisi...
4 kere ustuste sampiyon olduk
avrupanin krali olduk
gercekleri tarih yazar
tarihi de galatasarayyyyy...

Savasan Sahin
12 10 2005, 17:00
(1) Canafaycik, ben daha yeni onyedimi bitirdim, yeni yeni onsekiz oldum. Ama sabret, az kaldi, yirmi de olucam yakinda. :) Sen kac yasindasin? Sanirim 35-40 gibi yaslardasin... Eger oyleyse, senin dogrun da yanlisin da birdir. Yani, birisinden dogruyu ogrenme devren coktan gecmistir. Artik zor ogrenirsin ne dogru ne yanlis.. Ogrendigin yanlis bile olsa, senin icin dogruysa, artik degismez. En basitinden, bak hayatinin en buyuk yanlisini soyliyim: Beles fe5i tutmak. Ama sen bu yanlistan sittin sene gecse donmezsin. Yanlisin artik senin dogrun olmus cunku ;)

(2) Edulun apladigi mapladigi dosyanin ilk acilis tarihine bak canafaycik... Goreceksin ki, o dosya Manchester macindan tam 1 ay sonra acilmis. Hani su meshur 6-1'lik mac. 1 ay boyunca Avrupa'daki takimlarin desteklenmesi gerektigini, baska takimlarla Avrupa'daki maclardan dolayi laf edilmemesi gerektigini anlatmis durmusum. Ama senin gibi karakteri bozuklar bunu anlayamiyorlar. Birisi kalkip da, hele bir de fenerli olunca, gec bunlari diyince, sadece ders olsun diye iyi bir dalga gectim fenerbahceyle. Iyi de ders oldu. Bi daha da kalkip Fenerbahce yenildi, hadi sevin diyen cikmadi. Insallah bundan sonra da oyle saflik yapan, Fenerbahcenin Avrupa'da kazandigi basarilar sonrasinda buraya gelip Savasan Sahin'e laf atmak gibi bi garabetlige dusen cikmaz. Kisaca, ben ne yazdigimi cok iyi biliyorum. Karakterim bozuk olsaydi, beles fe5i tutardim ;) bu da karakterimin nasil duzgun oldugunun bir ispatidir.

(3) Benim yazilarimda bi problem yok. Bana kufur edenler beles fe5liler. Diger takimlardan bana kufur eden cikmaz. Beles fe5lilerin kufur etmesi ilk olarak karakterlerinin belirtisi, ikinci olarak da Galatasaray'a olan kin ve cekememezlikleri. Normalde benim dosyalarimin cogu Galatasaray'in basarilariyla ilgilidir. Simdi kalkip beles fe5le ilgili dosyalarimin oldugunu soyleyeceksin, biliyorum ;) Onlar da Turkiye icin olan dosyalardir, ki aynilarindan Galatasaray ile ilgili dosyalar da vardir. Zavalli beles fe5liler careyi ancak ve ancak kufur etmekte bulduklarindan, yukarida da dedigim gibi, karakterlerinin ne kadar zayif oldugunu ortaya koyuyorlar. Yoksa ben burda seninle nasil yazisiyorsam, ayni sekilde yaziyorum. Sana kufur ve hakaret edilmemesi Galatasarayli taraftarin yuceliginden, yoksa senden kaynaklanan birsey degil ;) kapis? :)

(4) Ben gaza gelmedim sayin canafaycik. Benim yaptigim, guzel bir ders vermekti. Dersi de cok iyi aldilar. O kadar iyi aldilar ki, bi daha oyle aptallik yapmamayi cok iyi ogrendiler. Ve inan bana canafaycik, ben her zaman inandiklarimla hareket ederim ;) burda devam ettigin surece, goreceksin ne demek istedigimi. ;) Kasinmak isteyeni de kasimaktan cekinmem, bu zamana kadar da cekinmedim ...

(5) Zavallilik durumunu zorlamaya cok meraklidir beles fe5liler. Neye benzetiyorum beles fe5lileri, biliyor musun? Hani su sehir magandalari vardir ya, cahil, egitimsizdir, ama bi sekilde parasi vardir ve boynunda altin zincirler, altinda sifir arabalar, bagri acik killi gogusler falan filan... anladin ne demek istedigimi... iste aynen bu durumda goruyorum beles fe5lileri ve camiasini... Ne alaka diyeceksin? Soyle ki, boyle tipler kendilerini her konuda hakli sayarlar... beles fe5lilerle bu maganda tipler arasinda asiri bir paralellik goruyorum nedense :) Oyle bir hal ki bu durum, ezeli rekabet soz konusu oldugunda, kendinize oyle bir cekiyorsunuz ki durumu, goren duyan da zannedecek ki bu beles fe5ten baska takim yok bu Turkiye'de. Galatasaray su anda Turkiye'nin tek buyuk takimidir. Biliyorum, bunu kabul etmek sen ve senin gibi beles fe5liler icin cok zor. Ama Galatasaray'i gecebilmeniz icin daha kirk firin ekmek yemeniz gerekecek. Turkiye'de bir cok ilki Galatasaray yasadi, ve hala bazi ilkler sadece Galatasaray'a ait. Bir fazla sampiyonluk sayisi olabilir. Bu buyuklukte birsey ifade etmez. Ikili karsilasmalar da buyukluk konusunda baz alinacak bir konu degil. Sonuc onemlidir. Sonuc da, kupalarla ve ulasilan hedeflerle belirlenir. Su anda da Turkiye'de KUPA SAMPIYONU takim GALATASARAY'dir. Bu, iki kere iki nasil dortse, bu kadar basit bir konudur. Uzatmaya, cekistirmeye, lastik haline getirmeye gerek yok diyecegim, ama karsimda beles fe5li biri olunca, ne yazik ki konu daha da uzayacak.. Ezeli rekabette bizi gecmeye calismaya devam etmelisiniz. Ancak boyle zevkli olur Turkiye ligleri...

(6) Sike buyuk bir suc ama kokain kullanmak normal bir durum... :) Iste beles fe5 mantigi... Daha ne diyebilirim ki? Canafaycim, aslinda biraz rahatsiz olabilirsin, soyle genis bir masa ayarliyalim da, onun ustune cik... Yerinin dar olma ihtimali var, cikarsin masaya, kivirirsin istedigin kadar, niye kendine eziyet ediyosun? ;) Hey Allah'im ya, ramazan ramazan nasil da guldum :) Bir insan bu kadar yanar doner olabilir mi? :) Bence beles fe5 camiasi ve taraftari senin gibi dusunenleri iclerinde hazmetmemeliler...

(7) Demagoji yapmissin basketbol takimlariyla ilgili olarak. Anlatiyorum, ama ben anlamam, ben anlayissizim cunku ben beles fe5liyim diyor duruyorsun o zavalli halinle :) Kardis, o subeler maddi acidan yuk oldugu icin zaten yonetim tarafindan sezon basinda gozden cikartilmisti. Bunu kavrayamiyor mu o nokta kadar olan beyincigin? :) kendi kendinize biz yaptik, biz ettik diyip, uc maymunlari oynamayin.

(8) Umit konusunda daha fazla konusmamalisin. Futbol konusunda butun cahilligin, tek bir pozisyonla ortaya cikiyor. Bilmiyorsun, bari konusma da adam sanalim seni. BU kadar cahillikle, kalkmis burda futbol dersi vermeye calisiyorsun. Butun bunlarin sebebi de anELkanin elle attigi pozisyona bahane uydurabilmek. Umit, topla havada bulustugunda, Ankaraguclu futbolcu daha yeni ziplamayi akil ediyor. Senin dedigin gibi, 10 metre havadayken ziplasa, Umit topa ancak yere indiginde vurabilir. Beles fe5li yazarlar haric herkes bu golun nizami oldugunu kabul ediyor. Passatlilar bile nizami dediler, sen hala uyuyosun...

(9) Bir takim basariyi yakalamissa eger, bu uc sene bes sene veya on sene once olmus olabilir. Bu basariyi baska bir takim kazanmadigi surece, kisaca daha iyisini yapmadigi surece, bu basari ovunc kaynagidir. Bunu o dar goruslu kafalarina sokmasi lazim beles fe5lilerin. Bu mudur? Budur!

(10) Galatasaray bir takimdir. Beles fe5 bir takim olamiyor ne yazik ki. Iste bu iki takimin arasindaki en buyuk fark bu. Bizim gozumuzde Galatasaray formasini giyen her futbolcu yildizdir. Ama oyun tamamen takim oyunudur, bireysel beceriler fazla ortaya cikmaz Galatasaray'da. Obur tarafta beles fe5 var, bireysel becerileri agirlikli olan kisilerden kurulu bir takim. Galatasaray'a kimsenin gelmek istemedigi, beles fe5li medyanin uydurmasi. Ne alaka? Soyle alaka... Tam 68 futbolcu getirdiler Galatasaray'a... Bunlarin belki 60'tan fazlasinin adi ugramadi bile Galatasaray'a. Ama medyacik ne yapti? Aaa, bu geliyordu, gelmekten vazgecti.. Su geliyordu, artik gelmiyor... Bunu gibi haberlerle sen ve senin gibi saf beles fe5lileri kandirip, Galatasaray'in durumunu oldugundan kotu gostermeye calisiyorlar. E bu yalanlara inananlar olduktan sonra, niye yalan atmasinlar ki? Semer var, merkep var, vur o zaman semeri merkebe ;)

(11) Oz kaynaklarinizdan ne kadar para harcandi acaba Sutcuoglunun arsasini almak icin? :D Tesvige ne gerek var, di mi? ;) Bu arada, beles fe5in mali konularda nasil kamuoyunu kandirdigi konusunda da soyle guzel bir yazi yazicam buraya... O zaman gorecek herkes 100 milyon nireeee, benim koyacagim rakamlar nireeee? Alin terinizi yesinler... :)

(12) Benim en buyuk sorunum, beles fe5lileri adam yerine koyup, onlarla karsilikli adam akilli birseyler konusabilecegimi sanmam.. Ve ben bunu hep yapiyorum. Ve her zaman krsima cikan beles fe5li aslinda hic de kaale alinip, soyle guzel bir sekilde birseyler konusulacak insanlar olmadigini gosteriyorlar. Her yeni beles fe5li ciktiginda, azimle belki bu defa farkli olur diye dusunuyorum, ama ne yazik ki hep ayni hikaye hep ayni hikaye. E peki bu beles fe5lilerdeki sorun ne? Cok basit, kendi hoslarina gidecek seyleri soylemedigim icin, gercekleri ortaya koydugum icin, belli bi sure sonra agressiflesip, kizip, kudurup, hakarete varacak sekilde hareket ediyorlar. Ne yapalim? :) Herkes kendi karakterini ortaya koyuyor.

Keske hic bu kadar zorlanmasaydilar da, Galatasaray'in buyuklugunu kabullenebilseydiler... O zaman bir cok dertleri ortadan kalkmis olacakti.

Evet, canafay da, fri de ayni oburleri gibi, hic bi farklari yok :)

(her ihtimale karsi ben senin icin yine de numaralandirdim paragraflari ;) )

fri
12 10 2005, 17:00
savasan

her lafa delikanli gibi olmayan sekilde cevap yetistirmeye calisan, sayfa sayfa cevaplar yazan sensin...kimin sinirlendigi, kudurdugu, ezik oldugu ortada..

baska dosyada yazdim ben 'buraya ugramiycam' bile demedim..ugramiyom zaten, sadece ozelime bakmaya gelmistim, sana da bi mesaj attik..fena mi yaptik? mesaj atilmaya degmedgini mi dusunuyorsun? ayrica o lafi bu dosyada mi dedik? sana mi dedik?...dedikoduculuga basladin gene, ordan al, buraya tasi..ne diyeyim beni daha onceki onermemde hakli cikariyorsun durmadan..
ozelime emailini atiyor insanlar, bir de senle atismalarimiz guzel oluyor onun icin girdim diye olumlu yaklasmisim, sen hala fitne fesat karistiriyorsun konuyla alakasiz sekilde..spora girmiycek olsaydim bu dosyada sana soylerdim..sen de madem girmiceemi sandin, ne diye arkamdan konusuyorsun?bunun 6sli olmanla bir alakasi var mi?..yorum yapmiyorum..

koykuncbiycanavay
14 10 2005, 17:00
Sevgili Savasanım Agresif arkadasım

Bak benim sistemimi eleştirmiştin ama şimdi görüyorum ki benim sistemden vazgeçemiyorsun :) . Benim yaşım 27 doğruları ve yanlışları herkes de olduğu gibi, kendimce algılıyorum. Bana doğrunun tarifini yapabilir misin Savasan? Görece kavramlar üzerine çok da konuşmamak lazım. Benim doğrularım bana, senin doğruların sana...

Tutturmuşsun, her sana cevap verene diyorsun ki ,siz beni anlayamıyorsunuz, anlamak istemiyorsunuz. Ya Savasan, 1 olsa tamam 2 olsa tamam bu kadar insan var ortada, anlamadığını anlayamadığını düşündüğün. Peki sen anlatamamış, yanlış anlatmış olamaz mısın? Ha yok ben asla yanlıs yapmam diyorsan, tamam haklısın...

Bir kişi sana Fenerle dalga geçmek senin hakkın demiş ve sen de ona ders vermişsin öyle mi? komiksin Savasan. içinden gelmezse (o zamanda) imzanı Rooney için yazılmış sözlerle doldurmazdın. Ayrıca bizi 5-1 yenene kadar övündüğün şey Manchesterin Feneri farklı yenmesiydi. Hani tavsan muhabbeti yapıyordunuz. :) Bir de Savasancım o mac 6-1 değil 6-2 bitti. bilmiyorsan araştır ayıp değl bilmemek ;) Ayrıca karakter bozukluğunun tuttuğun takıma bağlı olduğunu düşünüyorsun demek, o zaman senin mantığa göre, sen gslisin ve gsliler karakterlidir. Ayrıca ne kadar fanatiksen o kadar da karakterli oluyorsundur. :) bizim karakter anlayışlarımız farklı. Yani, ben en azından gsli birini, gsyi tuttuğu için karakteri bozuk diye eleştirmezdim. Ne de olsa tüm gsliler senin gibi değil.

Hep bencilsin savasan. sanıyorsun ki dünya senin yörüngende dönen bir uydu. Benim yazılarım normal insanlar sorunlu o yüzden küfür ediyorlar. Benim anlattıklarım doğru herkes salak o yüzden anlamıyorlar. Hiç aynaya baktın mı savasan? hiç özeleştiri yaptın mı? bence bugun basla, emin ol çok şey değişir.

Gömlek düğmeleri açık magandalardan bahsetmişsin. Al sana bir tanesi hem de önde gideni. tahmin et bu hanzo hangi takımlı? Hem de bu hanzo kendi ait olduğu yere bile saçma konuşabilen bir hanzo.
<a target=new href=http://www.myspace.com/princeali1]Savaşanın bahsettiğ Hanzo ama Hangi takımlı? :) [/url]

Fenerlileri benzettiğin 6slilerin kendileri be savasan. ;)

Sanırım sen yazdıklarımı okumuyorsun ya da başka yerinle okuyorsun Savasanım sürekli aklı karısık olanım. benim yazımı oku ve Daumun yaptığı şeyin yani kokain kullanmanın normal olduğunu söylediğim 1 cümle göster. Suç işlemiş demişim, Cezasını görnüş ve çekmiş demişim, tedavi olmuş demişim. Şu an Alman Milli takımı için bile istenen iyi bir teknik direktör. Almanyada teknik direktörlere seminer veren bir adam. Geçmişinde kara bir lekesi var, evet ama yaptığı şey sadece kendi hayatını etkilemiş. Yanlış mı? gidip maç almamış, maç satmamış. bir takımın şampiyon olması veya küme düşmesi için futbolcuları satın almaya ayarlamaya çalışmamış? ben bunları söylerken sen hala farklı şeyler uyduruyorsun. Yok Daumun yaptıgı normalmiş. Yaw ben nerde dedım bunu? Önce oku, sonra anla, sonra yorum yaz bir zahmet. Ayrıca Bize diyorsun ki Anelkanın pozisyonunu örtmek için Ümit Karanın pozisyonunu konuşuyorsunuz. Ya sen ne yapıyorsun? her zaman yaptığın gibi. verecek cevabın olmayınca, ya beni anlamıyorsunuz diyeceksin, ya da siz de bunu yapmıştınız ama diyeceksin. Kendine has yorum ve cevap yeteneğin var mı? hani Gerets şike yapmıştır dediğimizde. Evet yapmıştır, bu bizim için de bir utanç kaynağıdır diyebilir misin? yoksa bizden biri yapmışsa doğru yapmıştır mı dersin? dedim ya sana, doğrular herkese göre değişiyor...

Savasancım, basketbol takımlarıyla ilgili demagoji nerede? Eğer ki yuk geliyorsa senin kulüplerin, o şubeyi ligden çekersin, ya da kapatırsın, böylece hiç masraf olmaz. Yine yazdığımı okumamışsın. Ben kopyalayayım buraya bak ne demişim.

Basketbol takımlarınızın küme düşmesi bizim maçları kaybetmenizle oldu Savaşancım. Tabii ki bütün maçları bizimle oynamadınız. ben anlayacagını dusunmustum ama senden cok fazla sey beklıyorum sanırım. Sampıyonlugu futbolda bizim maçla kaybettiniz. iki takımınızda basketbolda küme düşmeyi ve play outa kalmayı bizim maçlarda garantiledi. Bizi yenseniz bunlar olmayacktı. Anladın mı?

Bir de tefsir yapayım istersen? biz ligden düşmenize sebep olmadık. Siz zaten kötüydünüz, veya senin deyiminle lig başlamadan parasızlıktan garibanlıktan alınmış bir karardı. Ama siz üç<şubenizde de kaderiniz Fenerbahçe maçlarından sonra belli oldu. Bu çok basit bir şeydi ama bu kadar açıklama gerektirdi. Biz başarısızdık neden diyemiyorsun? Özürün kabahatinden büyük. Fenerbahçe Beşiktaş bayan ve erkek basketbol takımlarıyla şampiyonluğa oynadılar, ama siz küme düşmeme mücadelesi veriyordunuz. Parasızlık veya başka sebep. Başarısızlık değil midir bu? kabul etmek çok mu zor? Ben bunu söylemeye çalışıyorum. Sen tutturmuşsun, yok parasızlıktan zaten oynamıyorlardı. İkinci lige düşene kadar gidilen deplasmanlarda para harcanmıyordu, basketcilere yıllıkları verilmiyordu, düşülen ikinci ligde sanki masraf yoktu... ne diyeyim başka?

Savasancım, bana cahil demişsin ama sana sormak istiyorum o golün pozisyonunu seyrettin mi? Ligtv.com.tr adresinde var bir daha seyret. ben anlatıyorum, eğer yanlış bir yer varsa anlattığım pozisyonda seyrettikten sonra beni uyar ve düzelt ama lütfen bilmeden yazma ve uydurma. Mondragon serbest atısı kullanıyor, top ceza sahasına düşüyor, ceza sahasının önüne uzaklastırıyorlar, galatasaraylı topcu dolduruyor topu, ankaraguculu topcu topa bakıyor, yukselecekken umit karan geliyor arkadan, rakibin üstünden zıplıyor. Ankaraguculu topcu topa cıkamıyor, ümit de topa çıkmasına ragmen topu alamıyor. ümit yere basıyor top yere düşüyor ümit vuruyor ve gol oluyor.

şöyle bir cumle yazmışsın Senin dedigin gibi, 10 metre havadayken ziplasa, Umit topa ancak yere indiginde vurabilir Savasan Sahin ve diger herkes. macın golunu ligtvden veya galatasaray.orgdan izlesin.izlerken dakika 92:16da dondurun görüntüyü. topun 10 metre havada ve ümit karanın rakibin üzerinde topa havalandığını göreceksiniz. Ayrıca Savasan, ÜMİT TOPA, TOP YERE İNDİKTEN SONRA VURUYOR ZATEN. yaw golün nizami olmasını geç artık, senin bilip bilmeden konuşman sorun oldu yaw. Sen daha pozisyonu bilmiyorsun. ama burada martaval okuyorsun. yapma gözünü seveyim. burada adam sanıp sayfalarca yazı yazıyoruz.

Başarılarınla övünmen sorun değil zaten savasan. aldığın ilk ve tek basarıdan sonra kenarda kalıp basarısız olmak sorundur. Anlayana...

Fenerbahçenin PSV macını seyretsen takım oyununu gorurdun. Haa bireysel yeteneklerimiz de takım oyununu susluyor. :) ne yapalım, kahretsin ;)

Yaw komik olmayın. Devlet size seyrantepeyi veriyor, b.çekmece belediyesi hazine arazisini veriyor, devletin malıyla doğrulmaya çalışıyorsunuz ve bize Şükrü Saracoğlu stadını alırken öz kaynaklarınızı kullanmadınız diyorsun. Hadi git işine. Devlet yardımı olmadan ayakta dur ondan sonra geç karşıma konuş.

Savasancım, soylenenlere cevap yazamayıp, beni anlamıyorsunuz, salaksınız, beyniniz yok diye agresiflesen ve cevap veremeyen sen. buna ragmen senınle konusmaya tartısmaya devam eden biz. Bu mudur senın üslubun? seninle küfür etmeden konuşanlara benim en buyuk hatam sizi ve diğer Fenerbahçelileri adam yerine koyup konuşmaya kalkmam diye laf-ı güzzafta bulunman. Aslında sen haklısın Savasan. Bizimle konusmaman lazım. Sana küfür eden, yazdıklarını okumadan cevap yazanlar lazım. E tabi hoşuna gitmiyor küfür etmeden yazanlar, karşılıklı konuşanlar.

Fenerbahçeyi bir kenara bırak. Ne zaman kendi kendine, kendinle ilgili eksikleri başarısızlıkları itiraf edebildin, o zaman yolun açık olur. Bu arada unutma Savasan, paragraf numaralarını ben senin yazıları kopyalayıp çirkinlik yaratmak yerine numaralandırarak kısaltmıştım. Ama sen zannetmiştin ki ben seni salak yerine koyuyorum, aklından şüphe ediyorum sanmiştin(yarası olan gocunur tabi). Benim başlatmış olduğum bir sistemi, sebebini bile bilmeden kullanarak bir de bana laf mı sokuyorsun? Gülersin ağlanacak haline. Orjinal olmayı dene...

88
17 10 2005, 17:00
savaşan sahin ne kanaryadan kuş gribi gecmiş dikkat edin bulaştırır