PDA

Tüm Versiyonu Göster : esimle donuyorum...

mstar
16 09 2005, 18:00
merhaba,
esi amerikali olup turkiye'ye donen var mi icinizde? Ben 2 ay sonra esimle turkiye'ye donuyorum?
Oturma izni ve calisma izni icin ne gerektigi ve nerelere basvurulmasi gerektigini bilen var midir?
meryem

berkeleyzede
17 09 2005, 18:00
ben hep merak etmisimdir Amerikalilar Turkle evli olsalar bile Turkiye de yasamda zorluk cekmiyorlarmi diye?

Bir de istanbul disina tasinanlar daha zor olmaz mi?

minikserce
MSTAR,

Size simdiden iyi sanslar diliyorum :) Benimde esim Amerikali ve uc yil sonra kismetse bizde Turkiye`ye (Ankara'da yasayacagiz) donmeyi planliyoruz. Oturma ve calisma izni konusunda tam emin degilim ama Emniyet Genel Mudurlugune basvurman gerekiyor diye biliyorum. Birtakim formlar var onlari dolduruyorsun ve belli bir ucreti var. Eskiden her bes yada uc yilda bir sure uzatiliyordu simdi yilda bire dusurduler diye duydum. Pasaport, evlenme cuzdani, nufus cuzdani (senin) ve fotograf gerekli. Ama istersen gitmeden bagli bulundugun ilin Emniyet Mudurlugu numarasini internetten bulup bir ara.

mstar
Aslinda daha evlilik cuzdanimiz da yok ama konsolosluga evlilik sertifikamizi vermistik. Dolayisiyla bana yeni nufus cuzdani verdiler ve evliliginizi turkiyeye bildirdik evlilik cuzdaninizi da oradan alin dediler. Bakalim umarim problem cikmaz. Bilgi icin cok tesekkurler.

bungun
mstar, senin su anda oncelikli sorunun evlilik cuzdani olmasa da sana bir fikir vermesi acisindan sunu soylemek isterim, T.C. yasalarina gore buyukelciliklerin evlilik cuzdani duzenlemeleri gerekiyor. Ornegin ben baska bir ulkede evlendim ve ikimiz de o ulkenin vatandasi degildik ve ayri ayri kendi ulkelerimizin buyukelcilikleri araciligiyla islemlerimizi yuruttuk ve oranin T.C buyukelciligi nufusumun kayitli oldugu yere evliligimizi ve nufus kagidimin degisikliklerini bildirip bana buyukelcilikte yeni bir nufus kagidi ve evlilik cuzdani duzenlediler. Hic Turkiye'ye gitmeme gerek kalmadi...Ayrica minikserce'nin dedigi gibi bu konuyu direkt olarak Turkiye'deki Emniyet Genel Mud. veya Ic Isleri Bakanligi ile bir gorus, en dogru yaniti onlar verir. Kolay gelsin.

mstar
18 09 2005, 18:00
Dogru evlilik cuzdanini buyukelcilik veriyor ama 2 ay zaman alir dediler. Ben zaten bu ay sonunda donuyorum. Yani anlayacagin hata bende de var . Evliligi bildirmekte gec kaldim.

manga_7
02 10 2005, 18:00
mstar

kac yildir amerikada ewli bulunuyorsunn ??

polizist
10 10 2005, 18:00
Sizin basiniza daha neler cikarirlar, kimbilir ne bürokratik engeller, celmeler.Kimbilir kac memurla kavga etmek zorunda kalacaksiniz,. Belki de siz o engelleri asana kadar vazgecip geriye dönersiniz. Bence esyalarinizi hemen transfer etmeyin, sonra zorluk cekersiniz. Yasadim o sebeple söylüyorum.

papatim
11 10 2005, 18:00
selam mstar.
arkadaşlar dogru söylüyolar siz hangi ilde yaşıyorsanız oradaki emniyet müdürlüğüne tüm evraklarala beraber başvuru yapmanız gerekiyor.zaten evlilik cüzdanı olmasa bile nüfus kayıdınız da evli olduğunuz bellidir.
bence burada yaşayan akrabalarına söyle emniyete gidip sorsunlar.ve acele etme önce problemini çöz ondan sonra gel.burada daha fazla sorunla karşılaşırsın.kolay gelsin...

esmez
29 10 2005, 18:00
arkadaslar

benimde esim amerikali. 3 snedeir vizemi alamayinca . esimin istanbula gelmesine karar verdik . ..

1 ---evet ogrendimki fatihdeki emniyet mudurlugune gidip form doldurarak.resim ve evlilik cuzdanini ve pasaportunu goturerek oturma izni alacagiz .. sorum su harc yatırılıyormus senelik 400 kusr milyon kadar .. bu dogrumu . alınca kac senelik alınıyor.

2--- amerikali esinizi buraya getirdiginizde is bulabildinizmi. benimki bide hic turkce bilmiyoo. uretim muhendisi vede 50 yasında..sorum nasıl is bulunur hic turkce bilmeyen birine..

3-- kultur sokunu atlatmak icin .. ona arkadas bulmam gerek ama benim arkadaslarim hic ingilizce bilmiyor.. aslinda istanbuldaki amerikalilara erismek istiyorum. hani bizim gibi esi turk olan amerikalılari. ..tabi amerikali olan bay olacak :) ) istanbulda toplandıklari dernek yada cafe gibi adresler var mi bildiginiz ..

4- son olarakda amerikali esiniz ne gibi zorluklarla karsılastı benim dusunemedigim..

fikirlerinizi vede tecrubelerinizi benimle paylasırsanız sevinirim
istanbuldan 39 yasında bayan esen

blent34
31 10 2005, 18:00
merhaba [email protected] dan her zaman bana bu konularda soru sorabilirsiniz ilk önce eşinizin türkiyede oturma izini alması için calışma ve sosyal güvenlik bakanlığından calışma izini alması gerekir.Bunu da alabilmesi için Türkiyede bir firmada calışması gerekiyor ve o firmanın eşiniz adına bu işlemleri yapması gerekiyor calışma izinin aldıktan sonra emniyet genel müdürlüğü calışma izinindeki süreyi göz önünde bulundurarak kendisine oturma müsaadesi ni veriyor.Veya sizin eşiniz olduğu için Emniyet genel müdürlüğünden oturma izini alabilirsin fakat eşiniz bu seferde calışma hakkına sahip olmaz

minikserce
02 11 2005, 18:00
Esmez,

Esinle sana bol sanslar diliyorum. Iki tane bayan arkadasimin esleri yabanci ve bildigim kadariyla evli olanlar eslerinden dolayi oturma iznini aldiklarinda otomatik olarak calisma hakkina da sahip oluyorlar. Istanbul'da yasayan Amerikalilarla tanismak cok zor olmasa gerek diye dusunuyorum. Yerlesik bir aile bulunca onlar vasitasi ile baska ailelerle tanisabilirsiniz. Ayrica Istanbul da cok fazla yabanci firma var. Eminim onlardan birine kapagi atar esin.

palm
02 11 2005, 18:00
Turkiyede bu islere yabancilar sube mudurlugu bakiyor, buda yine emniyet mudurlugu icinde bir bolum.
Turk vatandasi ile evli yabanci uyruklu bayanlara vatandaslik veriliyor ama erkeklere sadece oturma izni veriliyor ve her 2 yilda bir tekrar yenilenmesi gerekiyor. Turkiye'deki yabancilar turkce bilmese bile bilgili kisiler olduklari taktirde hemen her sektorde is bulabiliyorlar. Ben Turkiye'deyim ve bizim firmada bir rus bayan ve ingiliz bir bey var. Sosyal guvence verilmesi acisindan yabanci erkekler, bayanlardan cok daha sanssiz.

palm
03 11 2005, 18:00
tekstil ve turizm.. +ihracat sirketleri yabancilarin en cok calistigi firmalar tabi evde ozel ingilizce derside verebilir yada ozel bir kursta.. Istanbul'da tanidigim ingilizler var ama Amerikali yok..

esmez
12 11 2005, 18:00
SAGOLUN ARKADASLAR CEVAP VERDİGİNİZ İCİN

AMA GENEDE İSTEDİGİM BİLGİLERE ERİSEMEDİM.

ONCELİKLE ESİ AMERİKALİ OLUP TURKİYEDE OLANLARA ERİSMEK İSTEDİM. HANİ HANGİ ZORLUKLARİ YASADINIZ DİYE PAYLASMAK İCİN VEDE GEREKİRSE GORUSUP ARKADAS OLMAK İCİN..

İKİNCİ SORUM ONCE İS BULUP SONRA OTURMA VE CALİSMA İZNİ ALMAK Mİ LAZIM . YOKSA OTURMA İZNİNİ ONCE ALIP SONRAMİ İS ARMASİ LAZIM. BİLDİGİM KADARİYLA GİRİS VİZESİYLE 3 AY ZATEN KALABİLİYOR....

VEDE ESİME İS KONUSUNDA YARDIMCI OLABİLECEK BİRİSİ VARMİDİR DİYE SORMUSTUM . HANİ İNSAN AYNI SORUNLARI YASAYINCA BİRBİRİNİ DAHA İYİ ANLİYOR.

ESEN KALIN ESEN