PDA

Tüm Versiyonu Göster : oglum turkiye'ye donmek istiyor.

pinkdaisy
12 09 2005, 18:00
Hagbas,

Eger oglun Amerikan Vatandasi ise, YOK'un Yabanci uyruklu ogrenciler icin hazirladigi 'Yabanci Ogrenci Sinavi' var. Bu sinav OYS'den cok daha kolay olarak biliniyor. Yurtdisinda egitim yapan ogrencileri goz onune alinarak hazirlanan bir sinav.

polizist
Bence de; orada bir üniversiteye baslasin, daha sonra Türkiyedeki bir üniversiteye gecis yapar. Aksi takdirde hem bir yigin bürokrasi hem de üniversite sinavi ile bogusmasi gerekir.

maybe
donmesin..

kehribar
liseyi bitiren oglunuzun diplomasi, turkiyede sayilmayacagi icin diploma denkligi almasi lazim gelecek, belki bir sene daha okuyacak, ayrica amerikada egitim almis bir cocugun turk universite sinavinda basarili olma ihtimalini dusunemiyorum. butun bunlari turk pasaportu tasidigini dusunerek yazdim. illa donecekse
amerikada bir universiteye kayit yaptirip, bir somestir okuduktan sonra, turkiyedeki bir okula gecis istesin derim. o zaman sinavla falan bogusmaz ama bu kadar ugrasiya gerek yok, okusun amerikada istiyorsa sonra doner turkiyeye.

hagbas
Herkese merhaba,
Benim kafami karistiran bir soru var.Fikirleriniz bana yardimci olacaktir. 7 yildir Amerikada yasiyorum.Liseyi bitirmek uzere olan bir oglum var.Kendisi universiteyi Turkiye de okumak istiyor. Bende burada okumasinin daha dogru oldugunu dusunuyorum. Siz ne dersiniz.
Tesekkurler

hagbas
Cevabiniz cok mantikli bende ayni dusunuyorum.Bu cevabinizi ogluma gosterecegim.
Tesekkurler

kehribar
13 09 2005, 18:00
bildigim kadariyla turk babadan olmak, turk vatandasi sayilmak icin yeterli, adi soyadi turk, babasi turk birinin, turkiye vatandasligini gecerek amerikan vatandasi olarak islem gormesinin mumkun oldugunu sanmiyorum.

oguzcepni5
13 09 2005, 18:00
ben TR deyken Yildiz Univ den ODTU ye gecis yapmak istedim

baktim olmadi kabul etmediler bende otobuse atladim o zamanlar ODTU Allahin dagindaydii simdi sehrin ici olmus anlamiyorum ya neyse

buz gibi bir sogukta 2 saat bekledim ve oradaki gorevlilerle konustum

biri Kayserili cikti hemseri bana dediki buraya Afrikadan falan cok gelen oluyor onlari yatay gecis icin kabul ediyorlar seni almazlar dedi

bende sasirdim dedim ne alaka? benim gibi Turk varken neden Afrikali?

Demezmi onlar yilda 7-8 bin dolar tuition veriyor ama girdikleri imtihan cok basit sende gir ABD vatandasi olarak sende o kadar para ver sende girersen ODTU ye

bende gittim arastirdim ama cift pasaportlu oldugum icin olmadi

yani oglunuz eger yalnizca ABD pasaportluysa olur o imtihan gircek ki cok basitmis sonra da 7-8 bin dolar verecek Bogazicine bile girebilir yani

oglunuzun Turk tabiyeti varmi?

kehribar
14 09 2005, 18:00
gecisler yatay ve dikey olarak ayrilir, her cani isteyen bir yerden bir yere gecemez, not ortalamasi kadar ayni not ortalamasina sahip kisilerin orani ve gitmek istediginiz okulun ogrenci kapasitesi de onemlidir.

hagbas
14 09 2005, 18:00
Cevabiniz icin tesekkurler. Oglum turk vatandasi burada H4 vizesiyle kaliyor.Green karta gecen sene basvurduk.Daha henuz cevap yok.
Sanirim burada okula devam etmesi an mantiklisi.