PDA

Tüm Versiyonu Göster : IRS - Alien Tax Clearance - "Departure Permit"

YasiYorum
24 02 2005, 18:00
Gecen gun Forum uyelerinden birisi Turkiye'ye donenlerin IRS'den Departure Permit almalarinin sart olup olmadigini sordu. Yaklasik 15 yildir Amerika'da yasamama ragmen boyle birsey duymamistim, oturdum IRS sitesini arastirdim, hakikaten varmis:
<UL]<a target=new href=http://www.irs.gov/taxtopics/tc858.html]Topic 858 - Alien Tax Clearance - Departure Permit[/url]</UL]
Biraz detaylari var incelenirse (ne olur ne olmaz her isi duzgun kitabina gore yapalim diyenler icin yapilmasinda fayda olan birsey gibi - vergi acisindan) ama merak ettim Departure Permit icin basvuran, alan tanidigi olan var mi diye.
Yasi ;)

YasiYorum
Bir kere vergi odedin mi IRS'de kaydin oluyor ve sonrasinda gelirin olmasa bile beyanda bulunman lazim. Kesin donus yapiyorsan IRS kayitlarinda TR'de oldugun zamanlar icin beyanda bulunmamis oluyorsun, Amerika'ya geri geldiginde Yasi bey buyur burdan yak, 5 yildir beyanda bulunmamissiniz, ne is? diyorlar. Sonra problem olmasa bile yazis babam yazis... Ama bu Departure Permit'i alinca sanirim sen beyan kayitlarinda donduruluyorsun... Diger bir olay da Amerika'da kazanip vergi vermeden kacmayasin diye... Eminim bu izni vermeden sana o senenin gelir vergisini odetiyorlardir...

Yasi ;)

BEYAZIM
Cok ilginc bende ilk defa duydum.Bi kac arkadasim kesin donus yapti ama yani boyle bi seyden bahsettiklerini hatirlamiyorum.Onumuzdeki yillarda bizde donmeyi dusunuyoruz.Vergi acisindan nasil bi faydasi olabilir ki ? Odedigimiz vergileri geri almakla ilgili bi madde???? Sorayim arkadaslara, varsa sizinde bilginiz hayrimiza paylasiverin !

kanaria
25 02 2005, 18:00
Peki arkadaslar, simdi ben vergimi yatirmasam Haziran'da cikis yaparken havalimaninda bunu tesbit edip orada tahsil ederlermi? J-1 vizem haziran'da sona eriyor ve ben bir daha geri donmemek uzere cikis yapacagim. Geri donusu olmayan $100'ida odemek istemiyorum acikcasi...Saygilar

YasiYorum
16 03 2005, 18:00
Tespit edeceklerini hic sanmiyorum...

Yasi ;)

kanaria
17 03 2005, 18:00
Zaten her pay check'te vergi kesiliyor ama vergi doneminde'de single oldugum icin, okul parasi, coluk cocuk, credit odemesi olmadigi icin odedigim $1200 vergiyi hice sayip daha ustune $60 istediler. Ayrica muhasebeciye de $50-60 verilecegini hesap edersek bosuna odeme diye dusundum. Evli olsaymisim $900 devlet bana odeyecekmismis :) :) Bakalim ne olacak havalimaninda?

kehribar
17 03 2005, 18:00
J1 vizesiyle calisilan is yeri social security kartta bellidir, o is yerinden baska bir yerde calisamazsiniz kanunen, size J1 veren kurumun ise zaten vergiyi sizden otomatik kesip devlete oduyor olmasi gerekmiyormu ? vergi vermeyen kurumun J1 ile adam getirdigi ortaya cikmaz mi ?

kehribar
18 03 2005, 18:00
anladim
ama bir gun gene geri donerim diyorsan bence degmez 100 dolara, ver gitsin