PDA

Tüm Versiyonu Göster : TURKIYE'DEN AMERIKAYA NASIL PARA YOLLARIM?

basbakan
14 02 2005, 18:00
Arkadaslar
Ben TR den ABD ye para yollamak istiyorum ama hangi bankaya gitsem acaip para kesiyorlar. Akbank %1 HSBC %1.1 oburleride hep asagi yukari ayni
simdi ben 20 bin yollamaya kalksam 200 dolara yakin para bir de araci kurum parasi vericem
bunun daha ucuz bir yolu yok mudur?

equinox1248
15 02 2005, 18:00
Citibanka para yatirip amerikada baska bir bankanin atm'sinden para cekerseniz, hem ATMsini kullandiginiz bankaya para odersiniz hem de citibank hesabinizdan 'baska banka atmsinden para cekimi' ucreti adi altinda para ceker...

Citibank kadar beni cileden cikaran baska bir banka olmadi.. 2 ay kullanmazsaniz hemen hesabinizi kapatirlar. actirmak icin amerikadan turkiyeye musteri hizmetlerine telefon etmeniz gerekir. sonra o da yetmez sizden nufus cuzdaninizin fotokopisini fakslamanizi isterler.. berbat bi banka bence citibank.

LORD
akbank

Bagabu
Duyaniniz varmi bilmiyorum ama Bizim Turkiyedeki bankalar yeni bir adet daha cikartmislar!!. 2. sahislar senin hesabin bulundugu bankaya gidip hesabina para yatirirken bile ucret talep ediyorlarmis....

Sahtekarin Allahi olup ciktilar....

Bagabu
2. sahizlar birinin hesabina para yatirirken Kimlik soruyorlarmi bilmiyorum. O okadar onemli degil zaten. Sorarlarsa sorsunlar...

Bankayla sukadardir yil is yapiyorsun, Hesabin ve birikimlerin var. Alicakli oldugun kisilere, hesap numarani veriyorsun ve gidip oraya yatiriyorlardi. Bu bugune kadar iyi birsekildede isledi ama 2005 yilindan itibaren yatirilan paradan bile komisiyon almaya baslamislar.
Ustelik Havale olayida yok...Yatirilan para bankada duruyor zaten... Ne ucretinden bahsediyorlar bunlar!!!
iyice sacmalamaya basladilar yani....

metuzuner
Citibank TR den ortak hesap actirilisa, 2 adet atm karti alinabiliyor. Bu kartlardan bir tanesini ABD'deki aliciya gonder, digeri sende kalsin. Sen para gondermek istediginde bu citibank hesabina para yatiracaksin, ABD'deki alici da bu atm kartini kullanarak herhangi bir Citibank US subesinin ATMsinden bu parayicekicek. Ama bildigim kadari ile $900-$1200 arasi bir gunluk cekim limit var, yani $20bin i cekmek 2 hafta surebilir, ama hic komisyon odememis olursunuz.

Saygilar,
metuzuner

metuzuner
bagabu, para yatirirken de mi kimlik soruyorlar yani artik insanlara?

Double 77
bu da guzel bi yaklasım :D
vallaha eger TR'de herhangi bi bankada calısan akraban varsa cok cuzi bi ucrete para transferi yaptırabilirsin...

cats&dogs
Merhaba,
Gondereceginiz yerde Citibankin ATM si olup olmadigini kontrol edin once.Bizde ayni yontemi kullanacaktik ama bizim bulundugumuz yerde yok baska bankalarin makinalarindanda komisyon aliniyor.
Ancak Citibanktan tel. bankaciligi ile gonderince masraf biraz daha dusuyor.$20 bin sanirim $50-100 civari bir kesintiyle bir iki gunde ulasiyor.
Kolay gelsin..

PROESTATE
Gonderecegin kisiye Newyork da bulunan ziraat bankasina hesap acmasini soyle. Sen de tr den o hesaba para yatir. saniyorum $25 pesin para transferine ve $10 da local hesabindan wire yapmana charge ediyor. gerceklestirdigin transferin mevlasi ne olursa olsun. bu siteye girip detayli ogrenebilirsiniz. http://www.ziraatnewyork.com/Home.html

scusyxx
Merhaba basbakan

Ayni bilgiler banada lazim. Eger uygun birseyler bulabilirsek buraya yazalim.

Iyi gunler..

mother
16 02 2005, 18:00
Benim babam bana kendisinin Ziraat Bankasindaki hesabindan para gonderdi. Ne kadar masraf aldiklarini bilmiyorum ama sanirim sabit bir paraydi oyle gonderilen paranin belli bir yuzdesi filan degildi. Bizim de burdaki hesabimiz Ziraat Bankasinda degil, normal bir local bankada. Yalniz cheking account'indaki bilgileri tam olarak vermen gerekiyor (rooting number, account number vs). Yoksa New York Ziraat'te hesabin olmasi sart degil.

Voyager
17 02 2005, 18:00
Selamlar,

Ben olayin baska bir boyutuna degineyim,
Eger yurt disindan Amerikada ki hesabiniza yuklu bir miktarda para gelirse (rakam vermek gerekirse tam bilmiyorum ama 2000-3000 $ bile bankalardaki bu flag i kaldirmak icin yeterli sanirim) US treasury ve irs bilgilendiriliyor ve sanirim ozellikle irs size hesap soruyor, bu yurt disindan size gelen size ait bir kazanc mi diye, e tabi vergisini almak icin. Siz de hesap veriyorsunuz bir bir. Haberiniz olsun.
Ayrica Amerika dan yurt disina 10000$ ve uzeri havaleleri de bankalar us treasury e bildiriyor, us treasury de size bu parayi neden yolladiginizi soruyor, e siz de acikliyorsunuz tabi... Bu bahsettiklerim kisisel hesaplar icindir. Sahi bu arada US den TR ye miktarina bakmaksizin 40$ a wire tranferi yapabilirsiniz 2-4 gun icinde para TR de Tabi Tr de ki bankanin swift kodunu bilmeniz lazim. Bu kodu Turkiye deki bankalarin internet sitelerine girerek ogrenebilirsiniz.

Voy.

Voyager
<< << Ayrica Amerika dan yurt disina 10000$ ve uzeri havaleleri de bankalar us treasury e bildiriyor, us treasury de size bu parayi neden yolladiginizi soruyor, e siz de acikliyorsunuz tabi... Bu bahsettiklerim kisisel hesaplar icindir. ]]
Merak ettim nasil oluyor bu is? parayi gonderdikten sonra treasuryden telefon mu geliyor mesela? ayrica 'niye gonderdin bu parayi' sorusunun dogru bir cevabi var mi? 'turkiyede ev alacagim' ya da 'aileme gonderdim' gibi bir cevap verince tatmin oluyorlar mi? ]]

Vallahi detaylari bilmiyorum ama sanirim mektup geliyor US treasury den, nasil bir cevap tatminkardir onu bilmiyorum.
Voy

equinox1248
<< Ayrica Amerika dan yurt disina 10000$ ve uzeri havaleleri de bankalar us treasury e bildiriyor, us treasury de size bu parayi neden yolladiginizi soruyor, e siz de acikliyorsunuz tabi... Bu bahsettiklerim kisisel hesaplar icindir. ]]

Merak ettim nasil oluyor bu is? parayi gonderdikten sonra treasuryden telefon mu geliyor mesela? ayrica 'niye gonderdin bu parayi' sorusunun dogru bir cevabi var mi? 'turkiyede ev alacagim' ya da 'aileme gonderdim' gibi bir cevap verince tatmin oluyorlar mi?

Voyager
19 02 2005, 18:00
<< hayir cok eminim her ay 300 TR ye gonderiyorum ve $1 dolar kesiyorlar TR den $299 hesabima yatiyor. burdan da yatirirken $20 dolar havale parasi veriyorum. bankone dan is bankasina dolar hesabima yatiriyorum direk. toplam maliyeti $21 dolar ban. ama TR de komisyon vermek istemiyorsaniz 15 gun paranizi bankada tutmaniz gerekiyor yada bankadan parayi Turk lirasi seklinde alirsaniz komisyon kesilmiyor.
%250 eminim. ]]

Ya bi dakka, TR deki bankada para tutma olayi nereden cikti simdi?
Emin misiniz neden boyle bir uygulama var, ya da web sitelerinde bu konuda daha ayrintili bilgi var mi?

Voy

dollydoli
ben austin texas tan Tr ye para gonderiyorum ve bank one i kullaniyorum. ne kadar para gonderirsem gonderiyim $20 dolar havale parasi aliyorlar amerikada. TR de ki bankanin swich kodu var parayi oyle yolluyorum direk is bankasindaki dolar hesabima ve is bankasi parayi 15 gun hesabimda tutarsam komisyon almiyo yada Turk lirasi olarak cekersem.

Tr ile olan bolumunu hallettimde, Tr den amerikaya 20-30 bin dollar nasil gonderilir en az havale masrafiyla. citibank disinda. ve ziraat yada diger Turk bankalari yok austinda. vazrsa bir yolunu bilen bizede ogretsin.

dollydoli
hayir cok eminim her ay 300 TR ye gonderiyorum ve $1 dolar kesiyorlar TR den $299 hesabima yatiyor. burdan da yatirirken $20 dolar havale parasi veriyorum. bankone dan is bankasina dolar hesabima yatiriyorum direk. toplam maliyeti $21 dolar ban. ama TR de komisyon vermek istemiyorsaniz 15 gun paranizi bankada tutmaniz gerekiyor yada bankadan parayi Turk lirasi seklinde alirsaniz komisyon kesilmiyor.

%250 eminim.

Double 77
<< hayir cok eminim her ay 300 TR ye gonderiyorum ve $1 dolar kesiyorlar TR den $299 hesabima yatiyor. burdan da yatirirken $20 dolar havale parasi veriyorum. bankone dan is bankasina dolar hesabima yatiriyorum direk. toplam maliyeti $21 dolar ban. ama TR de komisyon vermek istemiyorsaniz 15 gun paranizi bankada tutmaniz gerekiyor yada bankadan parayi Turk lirasi seklinde alirsaniz komisyon kesilmiyor. ]]
peki bu butun bankalar icin,ozellikle Akbank icinde gecerli mi? yoksa sadece iş bankası icin mi gecer li?bi fikriniz var mı?

clarice
bank of america kullanan war mi yada bilen .. nasildir islemleri falan die...ben burdan bank of america dan checking account actirdim..tr den bu hesaba para gelse nasi olur :) ... yani bankadaki kadin sapsaldi biraz anlattim ne kadar kesiorsunuz transfere falan .. it varies fsalangibisinden cewapladi sorumu.. hmm yani kullanan bilen war mmi..bbir de usa da master card lardan ek komisyon alinmior degilmi.. tr deki kartimla burda usa da harcama yapiorum da

basbakan
dollydoli

bir yanlisin var senden aldiklari 20 dolarin uzerine bir de araci banka ucreti olan 28 dolar kesiliyor

TR deki banka hesabina kac para yatirilmis olduguna bakarsan aradaki farkin 28 dolar oldugunu farkedersin

KnightFall
27 02 2005, 18:00
Selam arkadaslar,

Simdi her ay 1000-1500$ gibi bir parayi Chicago ya gondermek icin en ekonomik yol hangisi acaba?
Chicago da citibankta checkless-checking account mevcut birtane... Akbank yada isbankasi ne durumda? Yada western union gibi para transfer kurumlari?

iversonq
27 02 2005, 18:00
Bence paypal kullanmak da baska bir 0 masrafli yol.. www.eksisozluk.com daki paypal basligini okudum, sanirim turkiyeden hesap actirmayi ve bazi kredi kartlarini kabul ediyorlarmis artik, kredi kartinizi kullanarak paranizi paypal e yatiriyorsunuz, kendi paypal hesabinizdan elektronik olarak amerikadaki istediginiz kisinin paypal hesabina gonderebiliyorsunuz, burda parayi alacak olan insan da kendi paypal hesabindan banka hesabina parayi aktariyor, pratik bir yontem.. Bu durumda 1 seferde kredi kartinizin limiti kadar transfer yapma sansiniz var.

Ilgilenenler ve bilmeyenler icin www.paypal.com, bunu basta ebayciler olmak uzere dunyada milyonlarca insan kullaniyor para transferi icin, hicbir komisyon yok, security kendi dediklerine gore had safhada, bir bakin derim..

KnightFall
28 02 2005, 18:00
Selam Paypal in komisyonu ne kadar oluyor? Diyelim 1000$ gonderdim?
ww.ikobo.com 1000$ icin 35$ komisyon aliyor...

iversonq
sanirim paypalde komisyon yok, ya da acaba belli bir meblaya kadar mi.. ben ufak paralarla calistim, 40 dolardan fazla cevirmedim henuz.. bi web sitesine bak, orda mutlaka detayli bilgi vardir..

basbakan
paypal iki turlu calisiyor ya checking account yada kredi karti ile

ama turkiye paypal yalnizca kredi karti ile calistigi icin yuzde2.8 fee kesiyorlar bu da cok yuksek

turkiye paypal checking account yapmaya calistim olmadi iste o bi olsa hersey bedavaya gelecek

nerede o gunler?

basbakan
beyler

su ana kadar yazisitiklarimdan ogrendigim kadari ile ABD den TR ye para yollamada en ucuz yer BankOne

toplam tutara bakmaksizin 20 dolar istiyorlar ve araci kurum komisyonuda yok

TR deki banka eger is bankasi ise 1 dolar kesiyor 15 gun hesapta faizsiz tutarsaniz

simdi TR den ABD ye en ucuz para yollama ise Akbank Online

10,000 dolar yollamak bedava ama her yollamada araci kurum 28 dolar kesiyor

bir seferde 10,000 dolardan fazla yollanamiyo

benim buldugum en ucuz yollar bunlar daha ucuz bulan varsa buraya yazsin

KnightFall
01 03 2005, 18:00
$ hesabim Akbankta zaten, 1000 de olsa 2000 de olsa 28$ iyi bir rakam, ama ek olarak ornegin benim hesabim citibank ta, onlar da ek bir masraf talap edicek mi, genelleme yaparsak amerikadaki tum bankalar da gonderme masrafina ek olarak baska bir masraf ta istiyor mu?

Paypal da kullanmak istedigim yontem soyleydi, Turkiyeden uye olup, kendi kredi kartimdan alis veris yapiyorcasina, amerikada actigim ve citibank checking hesabima baglattigim paypal hesabima para aktarmak istiyorum. Bildigim kadari ile PayPal odeme yapandan bir masraf almiyor, sadece bir enrollment parasi var 2$di yanlis hatirlamiyorsam. Sonucta sadece US de cekerken alinan bir komisyon varsa tek o olacak. PayPal'in sitesinde buldum FEEs sayfasini.. http://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_display-fees-outside

Personal Account icin gecerli olanlar,
Open an Account Free
Send Money Free
Withdraw Funds Free for bank accounts in the US
Add Funds Free
Receive Funds Free
Multiple
Currency Transactions Exchange rate includes a 2.5% fee*

Buna gore benim Turk kredi kartimdan gonderecegim para Multiple Currency Transactions e giriyor mu?

Cok tesekkurler...