PDA

Tüm Versiyonu Göster : AVUSTURALYA'YA GÖÇMENLIK BASVURUSU HAKKIN'DA BILGI SAHIBI OLAN ARKADASLAR VARMI ?

aliogan
04 02 2005, 18:00
Selam ,Yen Zelanda ve Australa ya gocmenlk konusunda gens blgm ve tecrubem oldugunu soyleyeblrm;sanrm paylasmakta da b saknca gormem :) Oncelkle gocmenlkte esas olan puan sstemdr. Asagda puan sstemnde dkkate alnan krterler bulablrsnz.

Ancak blmenz gereken en oneml sey sanlann aksne Australa ve Yen Zelandaya yuksek ogrenm gormus en az lsans ve Master l nsanlar del blaks meslek erbab( Moblya,kasap,metal sler,elektrk,elektronk,ekmek ve pasat frnc ustalar basta olmak uzere) aranmaktadr.Zra zaten Australa da yuksek ogrenm ve muhendslk dallarnda yetsen cok nsan var ve aslnda bu yuzden de ozellkle TRADE yan meslek erbab aranr.

Su sra yana yana Doktor ve Hemsre aryorlar Australa da.Eger Turkye dek konsolosluklar araclg le blg almay denersenz sz yanltyorlar gb gelyor..zra sze orda en az lsans mezunu olmanz ve cok cok y nglzce blmenz gerektg soylenyor k bu gerceg yanstmyor.Elbettek meslegnz yapablcek duzeyde nglzce blmenz stenyor mnmum ama bu mukemmel duzeyde olmasn zorlayan br sart del.Bana sorarsanz www.mm.gov.au resm devlet stesn nceleyp daha etkn blg kazanablrsnz.. Sze AU konsoloslugunca verlcek drek blgler hesaba katn ancak stedek blgler esas aln..

GOCMENLIKTE SIZE PUAN GETIRECEK KRITERLER:

1-Yasnz

2-Calsma tecrubelernz

3-MeslegnzEgtmnz (Meslek lsteler vardr Australallarn.Bu lsteye gore puan alrsnz)ve bu meslegnzn skll shortage(eleman ktlg olan meslekler) lstesnde olup olmays

4-Australa l br sveren tarafndan verlms s teklf mektubu ve hatta Bu teklf edlen s n Australa da cok stenlen(eleman ktlg olan) mesleklerden br se extra puan

5-Australada szn brnc dereceden akrabanzn olup olmays

6-Australa da en az meslek br okulda 2 yl egtm alms olup olmaysnz

7-Ana dlnzn Australada konusulan communty language(yerel dller) den br olup olmays.Turkce bunlardan brdr ama fluent(natve) olmaldr.

8-Inglzce dl blgnz. Idare eder normal duzeyde(elts 5)veya profesyonel duzeyde(elts 6) olup olmays.
Yen Zelandadak gocmenlk kanunlar da cok pararlel deneblr Australa le.Detayl blg ve gocmen olup olamayacagnza dar degerlendrme konusunda fkr vereblrm ancak cdd br emal ve kendnzden soz edersenz.Elbette gocmen olablmenz cn saydgm meslek gruplarndan brne sahpsenz zra aks durumda yaplablcek pek bsey yok ve uzgunum demek durumunda kalyorum.

Umarm yazdklarm braz olsun kaynak olup fkr vereblmstr sz Guney Pasfk gocmenlk merakllarna.
Al

bundy1979
04 02 2005, 18:00
Avusturalya zannımca Amerca'ya oranla daha yaşanılası br ülke bu ülkeye ne şeklde göçmenlk başvurusu yapılıyor ve Türklere ne gb şartlar koşuluyor blg sahb olan arkadaşlardan rva etsem ben aydınlatablrlerm.

kizilbuyucu
05 02 2005, 18:00
alogan

dostum üşenmemşsn cevabı yazmışsın

çok teşekkürler

bundy1979
05 02 2005, 18:00
Dostum çok teşekkür ederm aydınlattığın çn. Sana özel mal adresnden ulaşırım artık.

aliogan
06 02 2005, 18:00
Sorun del kzlbuyucu kardes :) yardmc olmak guzel...

aliogan
Kanara arkadasm sana IT harc katlyorum bu arada bundy del ben yazmstm mesleklerle lgl konularda.. :) ....Sydney de ozellkle belrtlms merkez ds bolgelerde o da Australal sponsor un varsa IT cn basvurun kabul edlyor.Bunun harcnde bolgesel federal bolgelerde ble IT s teklfn yoksa b seklde gocmen olarak basvuramazsn.IT snde de cok spesfc ler,aradklar ozellkler sradan br IT cnn del systems securty veya ozellkle madde madde saydklar konularda uzman olanlar.

Australa llar meslek erbab nsanlar aryorlar.oyle yuksek ogrenm flan btrmek de cok oneml del zra Australa llar yuksek ogrenm gorup kaymnak sler secerken trade denen beden veya zanaatkar slern yan zor slerde yapcak nsanlara htyaclar var.Resm nternet stelernden bu mesleklern neler oldugu ednleblr.Kesnlkle unutulmamas gereken se cGocmenlgn ok hzla gelsen br surec olmadg yan slemlern zaman aldg...Basvurunuzdan cok oncesnde nglzce duzeynz gosteren IELTS ng duzey test alms olmanz( mnmum elts 5 tum bandlarda..konusma yazma dnleme okumastenyordu yanls hatrlamyorsam) gerekr. Yan Turkyedeknn tersne meslek lses,craklkkalfalkustalk okulu btrmek veya meslek erbab olmak(oto elektrkc,metal sler ustas,marangoz,su tesastcs,klma ustas,cam yapmcs...) yuksek ogrenm veya lsans egtm alms olmaktan cok cok daha oneml ve se yarar durumdadr. Amerkaya hc gtmedm ama buralardak yasam oldukca rahat,huzurlu,sessz,ssteml ve daha anlaslr.Burda zengn olmaya gelmek delse ve amacnz sosyal ve huzurlu br yasam yeterl gelrlerle yasayarak gecrmek se bence dogru secm olablr.Ulkemz ,Turkyemz sevyoruz ama bazen nsan farkl yasamlar veya ortamlar yasamay arzu edyor k bence bu cok anlaslr br duygu.En azndan yasam tecrubes styorum dyorsanz sn en guzel ksmdr deneblr.Guney pasfk te rkclk oldukca dusuk ve sonuktur Avrupa ve Amerkaya nazaran.Sosyal devlet anlays ve estlk lkesde oldukca y uygulanyor gozlemlerme dayanarak bunu rahatlkla soyleyeblrm.Sadece gozlemlerm,okuduklarm,ogrendklerm ve yasadklarma dayanarak yazdklarm umarm snze yarar,amacm ukalalk flan del dolays le de elestrye ack da delm.Sayglar.

aliogan
Sevgl bunny ben Yen Zelanda da yasyorum tab eger bu forum da yazlanlar dkkatle okuyablrsen bunu farkedeceksn.Australa yasam,gocmenlk kurallar ve benzer blglere sahp olmam da zaten her k ulkennde sartlarnn cok yakn olusundandr.Zra Australa da ne olup btyorsa drekt bzlerde lglendryor br seklde..Gocmenlk kural ve kanunlar ble paralel ve brbrn etkler ntelktedr ancak blen blr dyeblrm.Bzler NZ vatandas olmak yannda Australa da da calsma ve yasama haklarna otomatk olarak zaten sahbzdr.Sosyal olarak sze burada ne kadar egleneblcegnz soylemek bana sacma gelyor nede olsa szn eglence anlaysnz blemyor ve sanrm fazla da merak etmyorum da..Durust olmak gerekrse eglencenn en cosku ve nese le yakalanablceg yerler bz Turkler cn kesnlkle guzel Turkyem dr..Bu k ulkede yan Guney pasfk te sosyallk,kulturel etklesm,huzur,sosyal devletclk ve est hzmet anlays,egtmde frsat estlg vede ale ve sosyal yardmlar oldukca y deneblr.Yanlz unutulmams gereken brcok buraya gelmek steyen veya gelms nsanlarda olusan calsmasak da devlet naslsa bze bakar mantgnn yanlslg ve carpklgdr.Evet devlet b seklde sze madd yardmda bulunur ama nann verlen parlar sze sadece karnnz doyurmak,arabanza benzn ve ev kranz karslamak tan oteye gecmez hatta bazen kranzn bedel devlet yardmn ble asablr.Dger yandan bu ulkelerde sejr c veya ds nerde yasarsanz yasayn bahcel ,telk veya k katl evlerde,cocugunuzun trompolnn koyup bskletn brakablceg bahces,hemen en fazla 100 metre cnde kosup oyun oynayablcegnz spor ve kosu sahalar,parklar ve cocuk bahceler ve en fazla 10-15 dakkada ulasablcegnz plajlar ve yuzme havuzlar mevcuttur.Bu k ulkede de sartlar uc asag bes yukar ayndr.Carsamba,persembe,cuma ,cumartes aksamdan gece 5 lere kadar eglence vardr sehr merkezlernde,barlarda ve pub larda. herkes eglenr(!! buna ksaca manyak gb ck cer szar vs.. de deneblr aslnda) Pazar gunu se sesszdr ve ertes gun s olucag cn nsanlar b oncek aksamdan kalma alkollu hallernden(hang over)kurtulmaya calsrlar.Hayat bu seklde stressz ve tasasz devam eder dyeblrz.Bu pek coklarna gore buyuk br mkan ve guzel yasam saylablrde kuskusuz.Bence bu szlern neler bekledgne ,planlarnza ve ozellkle ne tur br yasam stedgnzle cok alakaldr.Yurtdsnda yasams nsanlar sen daha oncek tecrubelernzle ancak karslastrma ve dogru secmler yapablme mkanna sahp olursunuz kanmca.
Gocmenlk olayn sadece br tasnma olay del,tamamen degseblcek hayat kavramlar ve sosyal ve hatta bedensel br olgu olarak bakmakta fayda var derm ben ksaca.Sessz ve stressz br yasam bazlarna gore se olum sesszlg yan hareketszlkdr k bu eglence anlays le drek alakal br olgu bana gore.Smdlk cevaplarla umarm tatmn olursunuz sayn bunny :) sevgler Auckland cty nn scak ve gunesl br sal ogleden sonrasndan..Al
-----------------------------------------------------------------------------------------
Yasamadan ongormek olablcek en buyuk hayalkrklgna davetye ckarmaktr.

kanaria
Bende brseyler eklyeym. Avstr. ABD le karslastrldgnda 100 msl daha guzel br ulkedr. Kaptalzmden cok daha uzaktr. Araba almay aklmn ucundan gecrmeden 3 yl yasadm orada. Nye? tren, otobus, vapur ne ararsan var. ABD'de se arabasz tuvalete gdemezsnz. Br tarafta $1200 maas alanlar, evsz barksz zencler br yanda Ferrarler'le dolasan 18 lk gencler, super tezatlar ulkes. Ayrca egtm, saglk gb sektorler de bedavadr vatandaslarna.

Bundy'nn dedgne lave olarak, IT, Hemsrelk (Doktor degl), Accountng'e ek puanlar verlr. Ilgnc olarak egtm gerektrmeyen Kasaplk, Kuaforluk, Moblya Ustas, Asclk cok revacta ama en az 2-3 yl surer slemlernz cok talep oldugu cn.

Iy derecede Inglzce blmeden calsablmek Turk mahalles harc mkansz gbdr, zengn olunamaz ama rahat yasanr bence...Ortalama $450AU haftalk net gelrdr.

panicbunny
selam alogan
sen avustralyada mı yoksa yen zelandadamı yaşıyorsun. bunu anlayamadım. kncs benm kalbmn dernlklernde br yerde hep avustralyada yaşamak kalmıştır. ama hep amerkayla lglendm bu sıralar sık gdp gelyorum. green card a falan başvurdum. ama benmde hoşuma gtmyor amerka. çooook dengesz br ülke. nsanlar arasında çok fark var. zengn değlsen sürünüyorsun. burda forumda yazıyorlar gdyorum, orda yaşıyorum falan dye ama hç brne özenmyorum çünkü durumlarını blyorum. çünkü amerkada yaptıkları şler bell. eğer okumaya gdersen mütevaz br öğrenc hayatın olur. natla kalırsan doktora falan yaparsın kartlaşırsın br türlü evlenemezsn. br evn ble olmaz çünkü yeternce sıkıntı zaten yeter. eğer evlysen orda her ay alenn geçm sıkıntısı vergler falan kafayı yedrtr. mütevaz br semtte şehrn dışında br hayat yaşarsın. aynen stanbulda olupta sarıgaz de falan yaşamak gb. yan brn hatırlıyorum bana amerkadayım dye havalı havalı konuşuyordu sonra benmde amerkaya çok sık gttğm falan öğrennce br halt olmadığını traf ett. çoğu benzn pompacısı. soğukta donuyorlar. tek gördükler bldkler ext levhaları. çünkü bell br adresler olmadığı çn ve benzncnn bulunduğu yerler şehrler arası yollar olduğu çn durmadan ben falan ext'te blmem ne benzncsndeym dyp dururlar. En son atlanta daydım. Sherton otelnde br garson gördüm. nglzcesnden hemen türk olduğunu anladım. Ahmet naber dedm çocuk şaşırdı. Adanalıymış turzm otelclk mezunu çocuk dyork 20 aydır Türkye'ye gdemedm. Çok çalışıyoruz az kazanıyoruz ded. Reng solmuş, bembeyaz olmuş adanalı çocuk. Yaw dedm hastamısın bembeyaz olmuşsun dedm. Farkında ble değl. Bz adanalıları buğday tenl, esmer blrz. Çocukta normalde esmer ama süzülmüş ycene. Onun o haln görünce snr oldum Tr deklere. Çocuk ünverste mezunu ne hale gelmş. Burda kme sorsan br yolunu bulup amerkaya kaçacak.
Demek stedğm şu k, bu amerkanın br albens kalmadı artık. Bende artık başka yerler, başta huzur sunan ülkeler'e gtmek styorum. Gerçekten avusturalya böyle güzelm. Brde aklıma takılan başka br nokta, bu ülkenn sadece kuzeynde hayat var dyorlar. Ortası zaten çöl. Öyle br yerde nsanın canı sıkılmazmı. Başta eğlencel br ülkem. Hem huzurlu yaşayıp hem de eğleneblrmyz oraya yerleşsek? Cevaplarsanız sevnrm.

aliogan
07 02 2005, 18:00
Pancbunny cn cevabm evet buras kocaman br col( yazdklarnz samm bulmadm)..dger onyargsz ve cok blmeyen nsanlar cn se cevaplarm zaten yazms bulunmaktaym :) Col evet Australann ortasnda,Northern terrtory ve western Australa nn buyuk bolumunde.Ama unutulmamaldr k burda forumda bulunma nedenm Australa y allayp pullayp nsanlara begendrmek ve aman ne olur geln australa llar yalvaryor gelmenz cn!! demek del sanrm.Yan reklam yapmak durumunda delm Oceana y .Australann 23 u kabataslak col olsa ble blnen en kucuk kta ve cnde yesl ve verml yasam merkezlernnde en az 2-3 turkye toprag buyuklugunde oldugunuda soyleyeblrz.Keskn sozlerm mesajm gondermek stedklerm cndr,dgerler alnmasn.O kadar Amerkalar gormus brs cn sanrm USA nn ne kadarda coldur blnyordur da :)

aliogan
Pancbunny,sammyetsz buldugum szn sorus tarznz d zaten.Kalbnz krd sem ozur dlerm ynede.
Neyse Australa nn cnde bende hc dolasmadm 5 kez stopover uzernde uctugum halde.Ancak New Zealand dak TV ler zaten hemen hemen australa dzler,haberler,belgeseller ve sehrlern gosterr yan buray b cest Australa nn baska br sehr gb dusuneblrsnz baz aclardan.Daha once br Turzm frmasnda 5-6 ay calstgm cn hemen hemen tum turstk merkezlernn ve gezlcek yerlernn brosur ve ktaplarn gordum.Turzm frmalarnca da zaten soylenen o k her yern kendne gore guzellkler var.Mesela colde ble enteresan degsk br btk ortusu,krmz kayalar,ve tabatn yarattg enteresan guzellkler var.Sanrm zaten pek cogumuzun aslnda uzernde durdugu sey gezlcek gorulucek guzellkler uzaklarda del arabaya atlayp haftasonu veya aksamlar goreblme mkanlardr.Abartmadan soylemek gerekrse yasadgm ulke Yen Zealanda.Heryer gercekten yemyesl.Heryer park,cocuk alan ve plajlar 5-10 km mesafede(ben sanslym benmk 4km) Genellkle nsanlar oglenler veya haftasonlar akn akn plajlara gderler ,cadr flanda kurarlar.Tr de alsmadgmz seklde plajlarn yan kumluk kumsal ve hemen yannda agaclarla golgelendrlms cm bolgede yere serdgnz havlunuzla yatar guneslenrsnz ve kmse sze hemserm cmlere basmak yasak!! flan da demez.Zra cmler nsanlar cplak ayakla ble dolasablsn dye orada konumlandrmslardr zaten.Sehr planlamaclgnn ust kaltede oldugu soyleneblr(uzman olmayan br ble rahatlkla bunu soyleyeblr) Sosyal olarak devlet kesnlkle estlk prensbn uygular ve bunu rahatlkla hssedersnz.Hzmet veren devletn hang kurumu ve kurulusu olursa olsun guleryuzlu yardmsever nsanlar gorev yapar.Kmse yardm stedgnzde suratn burusturup sz azarlamaz(devlet calstrdg her katman ve memuryettek nsanlarn hzmet kalte yonetm,nsan lskler,kulturel anlaysllk konusunda egtr hatta bunun sertfkasyonunu da kontrol ve dare eder)
Verglernz evnze gelen formlar , telefon,nternet araclg le sorgulayablr ve odemelernz de check ,kred kart veya drect debt le kolaylkla yapablrsnz.Verg darelernde 1 mudur ve 2 tane dansma memuru harc kmse calsmaz zaten :) .Egtm mkanlar oldukca ydr.Zra nufusun cok yogun olmays ogrenc olmanz durumunda sze verlen hzmet ve yardmn kaltesn ust duzeylere cekmektedr.Karslksz burs,devlete borclanma,egtm suresnce devlet tarafndan sze gecmnz cn haftalk odeme yaplr szn fnansal gucunuze gore.Calsmyorsanz sze haftalk br maas baglanr,okula ulasmnz cn odemeler yaplr eger ucretsz burs almyorsanz devlete borclanrsnz dusuk br fazle.Butun bu slemler nternet uzernden yaplr ve 7 s gunu cnde en fazla evnze postalanr sonuclar ve nedenler le..Borclanma durumunda se grnceye kadar sze herhang br odeme sorulmaz ta k sz se baslayp para kznancaya kadar.Para kaznamaya basladgnzdada haftalk maasnzdan bel mktarlarda ger odeme yaparsnz verg daresne. Ben halen br muhendslk ve dploma programna devam edyorum ve bu saydgm hersey tecrubelermle de yasadgm cn rahatlkla soyluyorum.
Australa da 300.000 kadar turk yasadg soylenyor ,Zelanda da se 1000 kadar oldugu tahmn edlyor(tahmn edlceg gb hemen herkes brbrn b seklde tanyor en azndan duyuyor kssel olarak brbrn)
Butun bu guzel ozellkler yannda negatf yonlernden bahsedelm Y.Zelanda nn braz da: Buras guzel ve nezh br ada ancak buraya esk almanya gocmenlernn geldg mantkla gelp ksa veya uzun vadede zengn olucagnz dusunuyorsanz veya planlyorsanz bence kesnlkle GELMEYIN !!! cunku bu mumkun del.Buras tuketm toplumu.Gerek yasam standartlar ve gerekse yaplan slerden kazanlan mktarlar szler ksa surede asla zengn etmez.Burada oldukca makul mktarelarda paralarla guzel yasayablrsnz.Istedgnz cnsten arabalara bnp,guzel bahcel yeslllk dolu evlerde yasayablr,her an plajlara kacp,surekl varolan festval ve gosterlere,konserlere katlablr,hemen her damak tadna uygun yyecekler yyp haftasonu cennet gb koylar bulunan bakr koylarda okyanusun ve geznn tadna varablrsnz.Ev kralar yuksektr,buna ragmen kazanclar Avrupa ulkeler le karslastrlamayacak kadar daha azdr.Beklentlernz dusunup buralara gelp gelmemey ona gore kararlastrmanz sz hayal krklgndan kurtarcaktrda.Bence zaten buyuk beklentlerle cklan gocmenlk maceralar husrana davetye ckarmaktr.
Avustralya cn durum oldukca farkl.Bunu kabul etmek gerekr bastan da.Mesela Australa nn zengn maden yataklar,cok cok guclu ekonoms ve endustrs,oldukca saglam poltk ve asker gucu,SIKI gocmenlk poltkas vardr]Kazanclar Australa da oldukca ydr ve gecen yl okudugum br turk gazetesndek yoruma stnaden soyluyorum,karslastrlmal en yasanlr ulkeler lstesnde skandnavya ulkeler ardndan Australa gelmektedr.Iskandnav ulkelernn soguk oldugu hesaba katlrsa cogumuz cn scak ve daga hos br klm olan australa seclmek cn bclms kaftandr da deneblr.
Bu ayrntl blgler yazma nedenm aslnda b seklde soyle ozetleneblr:
Australa ve Yen Zelanda da gocmenlern cogu Cnl,asyal ve abart derecede Hntl.BIz Turkler kend ulkemzde ken Australa veya Zelandaya gocmenlk yapmak stedgmzde onumuze pek cok engel ckyor.Oysa hndstanda ve cn de nsanlar b seklde tesvk edyorlar gocmenlg bu ulkelere nsanlar gdeblsnler dye.Bakyorum etraf agzna kadar Hntl ve B suru cnl.Halbuk bu y sartlarda bzm nsanmz da yasayablmel.Ackcas etrafmda b suru Hntl,Cnl ve abuk subuk Pasfk adal gormektense kend nsanmdan gormey daha cok yeglerm.
Son olarak buralara gelmek ve gocmenlk yapmak steyen arkadaslar varsa su sozlerm dkkate alsnlar derm.
EGER TRADE(BERBER,MARANGOZ,METAL ISLERI UZMANI,KLIMA TEKNISYENI,OTOELEKTRIKCI,ELEKTRIKCI,UZMAN ELEKTRONIK ESYA TAMIRCISI,HEMSIRE,HERTUR DOKTOR,KASAP,SU TESISATCISI,ekmekpasta frncs ..... LISTE UZUN) YANI ZANAAT ISI ILE UGRASIYOR VE EN AZ 3 YILLIK CIDDI TECRUBENIZ VARSA VE GOCMENLIK ARIYORSANIZ VE YETERLI INGILIZCENIZ(EN AZ IELTS 5) BENCE GOCMENLIK ICIN EN UYGUN ZAMAN.UNIVERSTE FILAN MEZUNU FILAN OLMANIZ DA KIMSENIN UMURUNDA DEIL BURDA SANILANIN AKSINE.HATTA DIYEBILIRIM KI MESLEK OKULU,CIRAKLIKKALFALIK OKULU VEYA CIDDI OLARAK KENDI EMEGI ILE IS OGRENMEK SANAYI CARSILARINDA COK DAHA TUTULAN SEYLERDIR MESLEKI OLARAK.
Umarm htyacnz blgler vereblmsmdr.
Al

panicbunny
ahhh ahhh burda dz boyu kar var. hemde sabah yen oldu. bu gün günlerden salı mıydı yaw. bu günler her yerde aynı dm :) neyse cevabınız çn çok teşekkür ederm. brde dğer sorum olan gdp görülecek yerler kısıtlımı. ortası kocaman br çöl olan br ülkede çok br şey görebleceğm tahmn edemedm.

panicbunny
ben sammyetsz bulmanın sebebn anlamış değlm. ben zaten çok şey blseydm avustralya hakkında sana soru sormazdım. amerkayı gördüğüm çn blyorum (avustralyadak çölle amerkadak çölün aynı olup olmadığını blemem, blseydm sze sormazdım). ama cevap verş tarzınızda ben rahatsız ett. buluttan nem kapıyorsunuz yan. tebessüm dolu br cevap yazıp teşekkür ettk. brde ters brşey yazsaydık yerden yere vurmuştunuz demekk. neyse ynede blgler çn teşekkürler.

aliogan
08 02 2005, 18:00
Dostum Kanara ozon un en nce oldugu ve clt kanserlernn en yogun goruldugu ulke ozellkle New Zealand dr.Ancak sun block(gunes yag) da zaten bu nedenlerle uretlmstr delm? :) yan bunlar fazla buyutulucek seyler del.Gunes yagn gunes gozlugunu takar ckarsn sende gunese.Ik ste calsmaya gelnce bu braz da stenen gelr duzey le orantldr da..Genelde Turkler australa da parttme restaurant ve fastfood snde calstklar cn az saat calsablmekte bu yuzdende 2. sler aramaaktalar.Benm tandgm ve normal dger mesleklerden olup 2. s arayan kmseye rastlamadm ne yalan soylym.Normalde b nsan mesleg genel blnen br s se haftada 40 saat cvarnda calsr.Eger parttme fastfood snde calsyorsanz 2. br s bulmanz da sanrm dogaldr da.Yoksa bana sorarsanz mumkun deldr k b nsann 70-80 saat calsmas b hafta cnde :) Tab bunlar ayrntlar.Bence sartlar her nsan cn farkl olablmekte.Vermek stedgmz mesaj buralarda da yasam olabldgnce yasanyor ve gocmen br ulkeden beklenen sosyal ve ekonomk htyaclar karslyor.Amerka cn duydugum 2 veya 3 s bulmak zorunlulugu cok da fazla hssedlmyor AU ve NZ commonwealth nde bana gore.Sanrm buda kanara nn da degndg devletten alnan beneftler ve yardmlar(ale ve cocuk yardm,dusuk gelr yardm,sszlk ve surekl hastalk yardm...) .Nedendr blnmez gttg veya goc ettg ulkeye b turlu ntbak etmeyp dln ,kulturunu ve nsanlarn ogrenmeye calsmayp onlardan uzak durmaya calsmay marfet sayan br nesl yerlesms onceler Australa ya.(bu sadece bazlar cn gecerl ve duyduklarm bunlar.. fazla ddal olmamakla brlkte) . www.mm.gov.au stesn ncelersenz arada turkceye de cevrlms sayfalarda detaya np ogreneblrsnz.

kanaria
Bravo Alogan,
Anca bu kadar guzel anlatlablrd oralar. Aklma gelen negatf yonlerndende ben bahsedeym. Bahsettgn gb Gelr-Gder yonuyle para yapablmek oldukca zordur, onun cn halkn cok buyuk kesm k ste calsr. Aksamlar, Cmtr ve Pazar daha fazla saatlk ucret verldg cnde o zamanlarda gonullu calsmak zorunda kalrsnz.
Bosanma oranlar nanlmaz oranda %45-50 cvardr. Bunda devletn her zaman kadn tarafn tutmasnn etks buyuktur. Gocmenlk yasasndak sacma sapan buradak gocmenn kardeslerne ek puan vereblme ozellg yuzunden 1 Hntl olmus 5 Hntl, 1 Cnl olmus 10 Cnl,,,,daha hala da artyor. Turkler 100,000 Sydney'de (Auburn suburbu cvarnda), 80,000 Melbourne ve otek eyaletler olarak daglmstr.

Esk Muhalefet parts lder Turklern ve Vetnamllar'n %50's devletten yardm paras alyor dye skayetnden Turklern egtm, sosyal ve topluma katklarn tahmn edeblrsnz. Malesef cok ama cok dusuk. Oyle k okuma yazma blmeyen, 30 ylda Inglzce'den zerre kadar anlamayan, sabah aksam kahveden ckmayan cok sayda nsan vardr.

Brde unutulmamas gereken Ozon tabakasnn en nce oldugu yerdr buras. TV reklamlarnda her Avstr.'nn 13'unun kanserl veya kanserl br akrabaya sahp oldugu soylenr. Yan plajlardan ogle vakt uzak durun derm.

Beetle#5
SLM ALİOĞAN
YAZDIKLARIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM HEPSİNİ OKUDUM UZUNDUR GEREK YOK DİYE DÜŞÜNMEDEN VE BENİ DE AZ DA OLSA İLGİLENDİRDİĞİNİ DÜŞÜNDÜM...BEN DE GÖÇMENLİĞİ CİDDİ DERECEDE DÜŞÜNEN VE BU SENE GREEN CARD A BAŞVURAN BİRİSİYİM İLK DEFA.ESASINDA İLLE DE AMERİKA TAKINTIM YOK YANİ KANADA YI DA DÜŞÜNDÜM AMA PUANLAMA DA EKSİKLERİM WAR O YÜZDEN KISAYOL GC DEDİM.SENİN YAZDIKLARINDAN AZ ÇOK YENİ ZELLANDA HAKKINDA Bİ FİKİR EDİNDİM TEKRAR SAĞOL. E.HABERLEŞME MEZUNUYUM YÜKSEKOKUL(2 YIL) 6 AYLIK Bİ İŞ TECRÜBEM WAR VE 1.5 AYDIR YENİ AÇILAN Bİ TELEKOM SEKTÖRÜNDEYİM YANİ 2 SENEMİ DOLDURMADAN GÖÇMENLİĞE BAŞVURMAK EKSİKLİK OLUR GALİBA.BEN ANLATTIKLARINIZDA SİZİ GERÇEKTEN SAMİMİ BULDUM O YÜZDEN Bİ ANDA KISACA ANLATIVERDİM.ŞUAN YAZICAKLARIM BU KADAR AKLIMA GELDİKÇE YAZICAM TEŞEKKÜR EDERİM.

berfu63
11 02 2005, 18:00
merhabalar
Benm de szlere sormak stedgm br sey var ozellkle sze.Cunku konsolosluk konusunda cok haklsn bundan 4 yl once avustralya konsolosluguna gttm ve gocmenlk cn basvurusu yapmak stedgm belrttm fakat 2 yllk okul mezunu oldugum cn olmad.Ds teknkerym ve bzm bolumumuz trde 2 yl dger ulkelerde 3 yl.Ayrca meslekler lstesndede htyac oldugunu netten surekl s lanlarn gormekteydm ve hala goruyorum.Szn anlayacagnz onlsans mezunusun deyp kapdan almadlar.Bzm bolumun 4 yllg yokk.Zaten oyle olunca dshekm oluyorsunuz.Su an kosovodaym 4 yl oldu fakat aklm avustralyada ..Bu nedenle nasl gocmenlk cn basvuracagm blemyorum yardmc olablrmsnz.Tesekkurler smdden..

berfu63
11 02 2005, 18:00
Tekrar Ben

Bundan 5-6 ay kadar once www.lvenaustrala.com bu ste adresnden basvuru yapmstm fakat basvuruyu yarda braktm.Buradan gecenlerde br mal kald ve kalan basvuruyu tamamlamam stend.bu ste hakknda blgnz varm cunku sonunda kred kartyla br odeme yapmam gerekyor dolaysyla guvenemedm.Bana en son gelen mal soyle

Dear *****,

I would lke to congratulate you once agan for qualfyng for a Sklled
Vsa! You only have two steps to go to access the nformaton you need
to complete your applcaton.

Here are three excellent reasons why you should contnue:

1. Seekng professonal mmgraton advce before you begn the
process can help you to avod delays and save thousands of dollars n
lost applcaton fees caused by trval mstakes and complcated forms.
2. Assessment crtera for Australan mmgraton changes regularly
and we recommend that you act now to maxmse your chances of success.
3. LIVE IN australa.com’s unque, locally based servce, can
provde you wth all the professonal support you need for a tenth of
the cost of tradtonal legal servces.

*Specal BONUS*

*****, f you sgn-up for our:

Onlne Vsa Preparaton Servce
or
Personal Immgraton Apprasal Servce
…before Aprl 1 2005, we wll gve you an extra 30 days onlne
consultng support, at no charge (worth US$99), to help you acheve your
Australan dream.

Takng the next Steps!

Please logn to your Vsa Management Centre™ to complete the remanng
steps.

Logn Area – http:www.lvenaustrala.comlogn.asp

User ID – ayderas
Password – xxxxx (not shown for securty reasons)

On completon of the Onlne Immgraton Intervew™ and payment secton,
a qualfed mmgraton Advsor wll analyse your profle and prepare
your mmgraton advce mmedately.

You can relax, we’re here to help you!

* We have now asssted over 40,000 people
* Our servce s fast, affordable and convenent
* No hourly bllng, no hdden charges
* We protect your nformaton and prvacy
* Our fully qualfed mgraton Advsors are regstered wth the
Mgraton Agents Regstraton Authorty

Do you have questons?

*****, f you have questons relatng to LIVE IN australa.com
servces, or you are experencng techncal dffcultes, please vst
your Vsa Management Centre™, where you can access:

* Frequently Asked Questons
* Customer Care
* Techncal Support

All the help you need s watng for you at:
http:www.lvenaustrala.comlogn.asp

Thank you, *****, for choosng LIVE IN australa.com. We are delghted
to be sharng your journey to a new lfe n Australa.

Knd regards,

Ben Bernardo

Manager - Mgraton Servces
Regstered Mgraton Agent 0103899
LIVE IN australa.com
GPO Box 71
Melbourne VIC 3001 Australa
Tel: +61 3 9691 7777
Fax: +61 3 9691 7720
www.lvenaustrala.com

aliogan
12 02 2005, 18:00
Merhabalar Kosoval arkadasm Berfu.Szn bolumunuzun okuugunuz ulkede 2 yllg veya 3 yllg olup olmays bastan tbaren baglamaz Australa y oras kesn.Ancak daha oncek yazlarmda da belrttgm uzere Australa gocmenlk kanunlar llada szden 4 Yllk degree(lsans) btrmenz styor dye kesn br sey yok..Her meslegn tanmlanms br statusu,mnmum gerektrdg formal egtm ve mnmum s tecrubes vardr.Bu Australann sadece yuksek ogrenm ve gocmenlk kurulusunun belrledg bast br kurallar zncr olmayp ayn zamanda etkn seklde O meslegn yetkl kurulusu ve Australa devletnn o meslege has Qualfcaton test eden kurulusunca verlen br degerlendrmes vardr.Rahatlkla soyleyeblrm k Asustrala konsoloslugunda calsan nsanlar drek olarak szler bastan sagyorlar zra aynsn bende yasadgm cn yazdm zra burda stede.
Tekrar hatrlatmak sterm,unverstede 4 yl veya 2 yl okumanz szn gocmenlk basvurusu yapmanz asla engellemez...Ancak her zaman teknsyenlk yan br meslege has TRADE gtm gormus olmanz ve konu hakknda dern tecrube sahb olmanz sze gocmenlkte puan kazandrcaktr.Bu arada dger mesajnza da cevap vereym.Basvurmus oldugunuz ve szden kred kart numaranz steyen kurulus br gocmenlk dansma frmasdr.Szden dansmanlk ucret alcak ve slemlernz yapcak veya yapmycaktr blemyorum elbette..Kesnlkle bu tur br basvuruyu bu seklde nternetten szlere hzmet verdgn soyleyen br frma le drek temasnz olmadan yapmaynz guzel kardesm..szler dolandryor ble olablrler..Ayrca sz eger gocmenlg cdd olarak dusunuyorsanz nglzce blyor olmanz da gerekr(en az IELTS 5 Australan supported -sklls matchng) Ve eger nglzce anlayablyorsanzda gorecegnz uzere szden kred kart numaralarnz steyen kurulus ,Australa gocmenlk servs deldr.Zra www.mm.gov.au tek devletn resm gocmenlk stesdr.
Gocmenlk dansmanlk hozmet almak szn kararnzdr ve bu durumda da dansmanlk ucret odersnz.Bu ucretler cok farkl rakamlarda olablr.Bu 3000AU$-7000AU$ olablmektedr. Gocmenlk dansmanlg konusunda ben Turk ve nonTurk arkadaslara yardmc oluyorum NEW ZEALAND da profesyonel olarak ancak buna htyac duyuyor senz zra bu gercekten emek,zaman,dkkat ve tecrube steyen br olay.Kendnz de yapablyor olablrsnz yeternce gocmenlk kanunlarna hakm olablrsenz sayet(gerc bu cok gorulen br durum deldr. NZ ve Australa gocmenlk kanunlarnn karmasklgnda dusunursenz)
Umarm yazdklarm sze yeternce fkr verr ve yardmcl olur..Daha ayrntl blg ve degerlendrme stersenz yardmc olablrm.
Sevglermle

Al
Szn cn kssel olarak yaptgm bast arastrmann sonucunu sze soyle soyleyeblrm:

Sevgl Berfu gocmenlk basvurusu yapp oturma zn alablrsnz bana gore.

berfu63
Slm
Tesekkurler emalnz cn..Ben Turk vatandasym 3 yldr kosovoda labaratuvar sletmekteyz.Aslnda soyle brsey sorsam alemle turst olarak australyaya gdp sonra ordan gocmenlk basvurusu yapmak mumkun olurmu acaba bu daha kolay olmazm cunku trde cok ugrasttyorlar bence..Bu konudak fkr ve blglernz ogreneblrmym.....Sz yenzelendada ne sle mesgulsunuz..y, bol gunesl br pazar dlegyle..

kizilbuyucu
ya ben de avusturalya veya kanada gb br ülkede 2-3 sene çalışıp hem tecrübe hem dl kazanmak styorum ama

orta üstü ya da y sevye de nglzem var,seneye ünverstey uzattım sadece 2-3ders çn sınava gdp okulu btrcem,yan yazsonu tbaryle ünverstey btrememş olucam üstüne üstük hçbr zanaatm ya da ş tecrübem de yok..

yan ben hçbr ülke kabul etmez anladığım kadarıyla...

ne boş adammışım...

aliogan
13 02 2005, 18:00
Merhabalar,Alenz olarak ebeveynlernz sayyor senz gocmenlk sartlar farkldr blmenz gerekr..ale demek es cocuk ve uvey cocuklardr...Yan szn puan sstemne gore gocmenlk alyor olmanz durumunda ble anne ve babanza oturum alamazsnz szn puan durumunuz le..Ancak alenz de eger gocmenlk basvurusu yapar se ve onlarnda anne-baba olarak puan sstemnde gerekl puanlar almalar durumunda gocmen olablmektedrler.
Australa ya gdp orda gocmenlk basvurusu yapma fkr se kend taktrnzdr yorum da sze at olmaldr :) . Sorunuzu daha ack sorar ve nyetnz soylersenz daha fazla yardm edeblrm..

Bu arada Ben blgsayar Ag muhendsym,Blgsayar HardwareNetworkAutomaton konsantre br programda Blgsayar muhendslg okuyorum..Elektronk teknsyen,IT uzmanym. Uluslararas br dl okulunun (NZ) ksyt dansmanym.Sevgler
Al

berfu63
17 02 2005, 18:00
merhabalar
Cok tesekkurler cevabnz cn.Benm sorum soylek oraya gdnce oradan basvurunun yant daha olumlu olmazm ve daha kolay olmazm trye gore.Cunku trden dedgm gb nerdeyse kapdan kovuyorlar..Yan oradan basvuruyla alakal br blgnz varm..

bundy1979
18 02 2005, 18:00
Al bu konuyu ben açmıştım ama sana devr etmek styorum :) ) bakıyorum Güzn abla gb herkeze yardımcı oluyorsun nedyeym ellerne kollarına sağlık sayfa senndr dostum bundan sonra.

aliogan
19 02 2005, 18:00
Bundy kardes.Benm sayfanda flan gozum yok..Ama bana ulasan b ksm emallerde farkettm k buradak forumda yazan blgler hc okumadan ayn cevaplar almaya calsan pek cok hazrc ve tembel arkadasmz da bu forumdan emal adresm alms..Ustelk ackca belrttgm meslek ve kalfkasyon blglerne aldrmadan..gelp kacak kalsak nolur,okusak kafamza gore gelsek ve ckmasak nolur sorular almaya baslaynca karar verdm k:Guzn abla gazetede yazyor ,herkes ona ulassn..Yardm almak cn bu kadar cehalet sanrm ben del baskas da olsa ancak bu kadar kzdrrd..Bundan boyle ancak cddye aldgm emallere cvp yazcam..Sevgler(guzn ablsa her zaman sendn .yne sen kalcaksn)

bundy1979
19 02 2005, 18:00
Estağfurullah dostum gözün olduğundan yazmadım :) neyse doğrudur bzm nsanımız belk bende dahl hep breysel cevaplar sterz senn şöle şöle yapman gerekr gbsnden oyüzden senn buraya emek verp yazdığın toplarca yazıyı okumayız bu yüzden sana sabırlar dlerm ayrıca özürdlerm başına açtığım dertler çn :) kusura bakma .

Beetle#5
20 02 2005, 18:00
slm arkadaşlar burda toplanmamızın neden brbrmze yardımcı olmak aloğan elnden geldğ kadarıyla yazıyor ve yardımcı oluyor genel olarak. Böyle atışmanın bence b manasıı yook bana da b kaç yazı geld yok klonmuyuzz yok yok karıkoca muhabbetler dye saçma saçma msjlar gönderld.ZATEN BİŞİİLER BİLSEK BU KONU DA KİMSE BU FORUMA YAZMAZ NEYSE BUNLARI YAZMAK İSTEMİYODUM AMA ATIŞMAKTAN YARDIMCI OLAMIYORUZ BİRBİRİMİZE..SAYGILAR

aliogan
23 02 2005, 18:00
Y.Zelandaya Australa aktarmal gder cogu havayolu srket(brsbane-sydney) ]Eger Australa transt vze almak zorunda kalmamak styorsanz Malaysa arlnes la gdn onlar Kualalumpur dan drek Auckland ucar veya Sngapur arlnes; Sngapur Auckland ucar(braz pahaldr) Emrates se en uygun fyatl olandr ama Brsbane aktarmal ucar.Asyatur cok uygun fyatlarla sze bu olanag saglayablr.Australa transt vze almak zor deldr bu konuda cdd problemler yasamazsnz zra NZ vzes alabldysenz AU da transt verr :)

CIVANMURAT
23 02 2005, 18:00
:) ARKADAŞLAR YENİ ZELANDAYA TURİST VİZESİ İLE GİTME KONUSUNDA BİLGİSİ OLAN VARMI VE TRANSİT VİZE GEREKMEDEN HANGİ ROTADAN GİTMELİYİM

oceans
08 03 2005, 18:00
arkadaşlar merhaba dün aksam star tv de ana haber bültennde avustralyanın 20.000 göçmen alacağı haber b zlednzm..blgsayar mühendsler,makna mühendsler,nşaat şçler, ahçılar,ve bunun gb mesleklerden göçmen alınacakmış...ve 100-150 bn dolar sermayes olanlara ş kurma mkanı verlecekmş vede 2 sene kırsal kesmde yaşamayı çalışmayı kabul edenlere öncelk hakkı tanınacak mış...bu konuyla lgl detaylı blgye sahp olan arkadaşlar varsa bzmle paylaşırsa çok y olur...

berfu63
Avustralya frsat Meslek sahb olanlar müjde... Avustralya,
göçmen statüsünde 20 bn ks alacak. Doktor, nsaat sçs ve asçlar
le 100-150 bn dolar sermayes olanlara öncelk tannyor...

AVUSTRALYA, meslek ve para sahb olan göçmenlere kaplar açyor.
Federal Göç Bakan Amanda Vanstone, 2005-2006 dönemnde 140 bn göçmen
alacaklarn açklad. Göçmen alm programnda 20 bn kslk bölüm, meslek
sahb olanlara ayrlacak. Doktor, elektronk ve blgsayar
mühendsler, kalfye nsaat sçs, marangoz ve tecrübel asçya öncelk
tannacak.

MADDI DESTEK...

VICTORIA Eyalet Hükümet, basvuru yapacak 20 bn meslek sahb
göçmenn çoguna talp oldu. Eyalet Basbakan Steve Bracks, ‘Meslek sahb
göçmen almnda aslan payn styoruz’ ded. Bu konuda Basbakan John
Howard’a br mektup yazan Bracks, yen göçmen almn destekledgn, meslek
sahb göçmenlern yerlesm sorunlar konusunda madd destek
saglayacaklarn açklad.

FEDERAL Hükümet Avustralya’ya ‘Is kuracagm’ dyerek göç etmek steyen
vatandaslardan en az 500 bn dolar nakt para getrmelern styor.
Ancak Vctora Hükümet daha az sermayes olanlara da kapsn açt.
Eyalet yetkller, bu kategorde kabul edlen göçmenlern getreceg
sermaye mktarnn 100-150 bn dolar arasnda olmasnn yeterl oldugu
açklamas yapt.

NÜFUS ARTACAK

YENI göçmen almn destekleyen Basbakan John Howard, Avustralya’nn
buna ekonomk açdan htyac oldugunu söyled. Avustralya’nn en öneml
eyaletlernden Vctora, geçtgmz yl 28 bn göçmen kabul ett.
Eyalet, basvuranlar arasnda özellkle meslek sahb olanlar terch edyor.
Vctora’da, eyalet nüfusunun 2030 ylna kadar 1 mlyon daha artmas
hedeflenyor.

AYRINTILI BILGI IÇIN IRTIBAT NUMARALARI

Avustralya Baskonsoloslugu (0212) 243 13 33

Avustralya Büyükelçlg (0312) 459 95 00

MESLEK SAHB GÖÇMEN STATÜSÜNDE ARANAN SARTLAR

Meslek konuda 3 yl egtm veya 3 yl çraklk dönem, 3 yl da
tecrübe sahb olma sartlar aranyor.

Mesleg yürütecek kadar Inglzce blmek gerekyor.

Avustralya’ya göçmen olarak basvuracaklarn ünverste dplomalarnn
bu ülkede geçerl olmas gerekl...

Göçmenlge kabul çn krsal kesmde en az 2 yl yasamay kabul
edenlere öncelk tannyor.

08.03.2005 http:www.stargazete.comndex.asp?haberID=67709

tlg222
<a target=new href=malto:plangalar4@hotmal.com]Text<a] ;) ya arkadas sen gene benden ysn boş ver en azından ünv.okuyorsun bnede o da yok

sevimli kanguru
arkadaş daha detaylı blgy nerden ögrenrz

E
09 03 2005, 18:00
Merhaba'lar,

Ben yakn zamandan ber ABD de yasyorum,daha once de egtm cn gelp 1 sene
kalmstm Boston da,smd Caldorna daym ve Avustralya'da Melbourne de gecen yaz
3 ay boyunca kalmstm.

Bldklerm,duyduklarmdan su kadarn soyleyeblrm.
Her ulkenn kendsne has zorluklar,art ve eksler vardr,sosyal guvenlk vs yasam
standartlar hususunda Avustralya evet cok y br ulkedr ama Isvec,Kanada,Danmarka,Norvec vs
kyasla daha ydr,ama ABD nn bu ulkelerle boy olcusecegn sanmyorum :)
Gocmenlk acsndan abd daha doymus br ulke ama yne de her yl harl harl greencard
reklamlar yaptrp buraya gocmen styorlar,gecen yllarda gocmen gelsnde yuzde 30 azalma olmus.

Avustralya da da ABD de de arabasz yasanmaz :) Avustralya da cep telefonundan surekl taks
cagrmak zorunda kalrsnz aks halde,tramvay-tren sstem her ne kadar fena olmasa da,bell
saatlerden sonra cok seyrek ve yok,bell guzergahlara se cok zor.ABD de benzn ve araba alm daha
ucuz,kazanc ksnde de ayn gb,yyecek avustralya da daha ucuz.

Bence Yen Zelanda en ys,hc gdemedm gerc ama Turklere de ozel br poztf baks varms
duydugum kadaryla :) yok ya,avustralya ydr :)

Bu arada,alogan,greencard sahbym ben,greencard sahbnn ya da abd vatandasnn avustralya ya
goc etmes ve oturum almas kolay m?avantajlar var m?

E
09 03 2005, 18:00
150 bn dolara avustralya da s kurarsa,bu o ksye
avustralya da oturum mu saglyor?

ayrca,avustralya dolar m bu? :)

aliogan
12 03 2005, 18:00
Amerkan vatandasgreencard sahb olmanz gocmenlkte hc br onem tasmyor ve herhang br artsda yoktur.Puan sstem Kalfye nsanlar cn dzayn edlms NZ de.k australa da da oyle..
ARKADASLAR, AUSTRALIA VE YENI ZELANDA HER ZAMAN GOCMEN ALIYOR VE BUNUN OZEL BIR ZAMANI DA YOK.ZIRA BU GOC PROGRAMININ PARCASIDIR VE HUKUMETLER HER YIL ALINACAK INSAN SAYILARINI VE SADECE AYRINTILARI BELIRLER.YANI GAZETELERIMIZDE AUSTRALIA VEYA NZ GOCMEN ALICAKMIS YAZMASI ASLINDA YENI BISEY DEIL VE GELISME DE SAYILMAZ.
BILMENIZ GEREKEN DIGER BIR HUSUS ISE LUTFEN GERCEKCI OLUN!!! AU VE NZ NITELIKLI VE KALIFIYE INSANLARI ARIYOR GOCMEN OLARAK.MESLEK OLAREAK OZELLIKLE ARANANLAR YANI ELEMAN KITLIGI OLAN SEKTOR VE MESLEKLER YILDA EN AZ 2 KEZ ILAN EDILIR PERIYODIK OLARAK. BUNLAR HEP SISTEMLI GOC PROGRAMLARININ PARCALARIDIR.ISININ EHLI ISCILER,MESLEGINE YETERLI ISCILER ARANIYOR LAFI GEREKSIZ BIR LAF EBELIGIR.KIMSE MESLEGINE NE KADAR INGILIZCE YETERLI BILEMEZ..BUNA YANI ISTENILEN INGILIZCE DIL DUZEYINE AUSTRALIA VE NEW ZEALAND DEVLETI KARAR VERIYOR VE BU DA TAHMIN EDILMESI GEREKEN DEIL BILINMESI GEREKEN BIR DUZEY. AUSTRALIA 6 MINIMUM IELTS DUZEYI VEYA BOLGESEL FIRSATLAR(AUSTRALIA 6 FEDERAL DEVLETE AYRILMISTIR VE HER FEDERAL DEVLETIN KENDI TARAFINDAN BELIRLENEN BOLGESEL FIRSATLAR ADI ALTINDAN OZEL FARKLI ELEMAN KITLIGI OLAN MESLEKLER LISTELERI VARDIR..BU BOLGESEL DESTEKLI GOCMENLIK ICIN ISE DAHA AZ DUZEY INGILIZCE ISTENIR ODA EN AZ IELTS 5,KI BU DURUMDA O FEDERAL DEVLET TARAFINDAN DESTEKLENEN GOCMEN OLURSUNUZ ISTENILEN BOLGE MESLEK KITLIGI LISTELERINDE ISE MESLEGINIZ..BU BOLGELER OZEL DIZAYN EDILMIS BOLGELER OLUP ANA SEHIRLER DISINDAKI GELISMEKTE OLAN SEHIR VE BOLGELERDIR.AMA HER SEKILDE PUAN SISTEMI GECERLIDIR VE 120 DIR(BOLGESEL FIRSATLARDA 115PUAN)
YANI ZELANDA ICIN ISE INGILIZCE DUZEYI MINIMUM 6.5 ISTENIR VE BU KESINDIR.
BU VERDIGIM BILGILER DISINDA BASKA TUR GOCMENLIK PROGRAMLARIDA VARDIR HEM KALIFIYE OLARAK HEMDE YATIRIMCIGIRISIMCIIS KURAN IS YARATAN SEKLINDE..SUANDA ISTENILEN YATIRIM RAKAMLARINI BILMIYORUM BAKMAM LAZIM AMA EGER INGILIZCE DUZEYIM AZ D AOLSA VAR DIYORSANIZ www.mm.gov.au adresne gdp bakn..ZIRA GAZATELER TIRAJ ARTIRMAK ICIN PEK COK SEYI YAZIYORLAR VE HATTA YAZI DIZILERIDE CIKARIYORLAR.BENCE KANUNLAR HERKESE GORE DEIL SABITTIR VE SADECE BAKIP BILGILENMENIZ ICINDE WEB SITESINDE SIZLERI BEKLIYOR.. HAYALLERE KAPILIP UMUTSUZLULAR YASAMAKTANSA GERCEK BILGIYI ALMAK HERKESI DAHA COK MUTLU EDER INANCINDAYIM.
O BAKAN SUNU DEDI BU AUSTRALIA BAKANI BUNU DEDI DEDIKODULARI ISE BANA SORARSANIZ MUHTEMELEN BIRAZ ABARTI(VEYA YANLISABARTI TERCUME) UMUT IHTIYACI OLUNCA INSAN SANIRIM DAHA COK SARILIYOR SOYLENTILERE..
GOCMENLIK EVET BU PASIFIK ULKELERINDE YILLARDIR UYGULANIYOR VE DAHA UZUN SURE DE UYGULANACAKTIR..MA KESINLIKLE BILINMESI GEREKEN BI SEY VAR KI BIZ TURKLERIN IMAJI AUSTRALIADA PEK DE IC ACICI DEIL VE BU HER ZAMAN NEGATIF ETKILIYOR TURK GOCMEN ISTEKLILERINE OLAN AUSTRALIA YETKILILERININ BAKISLARINI...HENUZ YENI ZELANDA DA SUKUR BOYLE BIR NEGATIF ETKI YOK AMA NZ DE DE TV CIK OTURUMLARINDA DA DAHIL YENI GOCMENLERIN UYUMSUZLUKLARI,NEGATIF ETKILERI,KULTUR VE EKONOMIK HAYATA ETKILERI VE SOSYAL OLARAK DEVLETE AGIR YUKLERINDEN COK KISI SIKAYETCI VE BU ONEMLI UNSUR.

LUTFEN...LUTFEN...LUTFEN.... LUTFEN... EGITIMI ILKOKUL DUZEYINDE OLAN,DOGRU DURUST MESLEGI BILE OLMAYAN VEYA SOYLDIGIM VEYA ANLATMAYA DILIM DONDUGUNCE CALISTIGIM MESLEK GRUPLARI HARICINDE OLAN ARKADASLAR EMAIL ADRESIME EMAIL ATMASIN...
BEN AUSTRALIA VEYA NZ GOCMENLIK BAKALIGI GOREVLISI DEILIM VE HICBIR KURULUSUN TEMSILCISI DE DEILIM.. EMAIL ADRESIMI BURDA VERDIGIME COK ARKADAS PISMAN ETTI ,, ISTIRHAM EDIYORUM ,GEREKSIZ SAFSATALAR DOLU EMAILLER ATMAYIN..
EGITIMLI VE EN AZINDAN BURDA O KADAR ZAMAN HARCAYIP YARDIMCI OLMAYA CALISTIGIM SATIRLARI OKUMAYA TENEZZUL ETMEDIN AYNI RUTIN SEYLERI SORMAKTAN KACINMAYAN USENGEC DOSTLAR..SOZLERIM SIZE.. BAYIYORSUNUZ...ONC EOKUYUN VE BILGILERIN YETERSIZ OLUGU NOKTADA EMAIL ATIN..BU SEKILDE DEVAM EDERSE SIZLERDEN GELEN EMAILLERI SANIRIM OKUMADAN SILMEK DURUMUNDA KALICAM;KI GERCEKTEN YARDIMA IHTIYACI OLAN VE GOCMENLIK ALABILICEK ARKADASLARIN HAKKI OLAN DEGERLI ZAMANIMI KULLANAMAYACAGIM....!!!!!!!!!

AL

EnginK
Al bey sze 1 hafta önce br mal göndermştm ama sanırım kurunun yanında yaş olarak yandı malm rca etsem mal adresnz br kes daha kontrol edeblrmsnz?
Tabk kmseye yardım etmek gb br görevnzvazfenz yok..
Yaptığınızı takdr edyorum ve durumunuzu da anlıyorum..
Bana kalırsada keşke vermeseydnz malnz zra benmde başıma benzer br olay gelmşt ben öğretmenm ve dershanemde yardım amaçlı br ş yapmıştım ve başım beladan çıkmamıştı.Neyse bu özel br konu ama anlıyorum durumunuzu..
Her neyse şmd tekrar göndereceğm mal..
Ben 1 ay çnde br şeyler yapmaya karar verdğm çn braz acele edyorum göçmenlk konusunda..
Uçak blet param dah hazır öyle söyleyeym..
Teşekkürler...

berfu63
Merhabalar
Al bey daha oncede soyledgm gb ben ds teknkerym.Gocmenlk basvurusunda saglk problem cn br engel varm acaba.Hepatt olanlar red cevab alrm acaba..Bu nedenle sze daha oncede sordugum gb drek busness veya turst vzesyle avustralyaya gdp oradan gocmenlk basvurusu yapmak mumkunmudur?Tesekkurler smdden..

E
13 03 2005, 18:00
Demek greencard olann avantaj yok hmm? :)
Sen kestrp atmssn ama Vctoran Legal Ad -Australa da,
evet br avantaj var demslerd :)

Neyse,benm IELTS var ve 7,IELTS ne kadar sureyle gecerl blen var m?

Soruna gelnce arkadas,evet hepatt olanlarn grmes ble zor vzeyle,
ama gocmenlg cok daha zor sanrm.

Is kurmak cn ne kadar parayla avustralya ya gdeblrz?ne kadarlk br
yatrm yapmak gerekyor,ve avustralya dolar m?

Ikncs,gocmenlge basvuru dedklerne gore 2-3 sene suruyormus,ya bu
cok ama cok uzun br surec degl m?

En onemls,greencard olan brs Avustralya ya gocmenlge basvurursa,
bu onun greencard yan ABD oturumunu,mgrasyonunu ptal eder m??

E
13 03 2005, 18:00
Evet,bu konuya tekrar degnmel :)

Br ksnn hal hazrda abd permanent resdenc varsa,
australa ya basvurunca mgrasyon cn,evdek bulgurdan yan
abd oturumundan olur mu,oturumu ptal edlr m baska br ulkeden
gocmenlk stedg cn??

Ve,oturum basvurular neden bu denl uzun suruyor,2-3 sene cok amacok uzun br surec
degl m?

Evllk dsnda en kestrme gocmenlk yolu nedr bu durumda?

kanaria
14 03 2005, 18:00
Kestrme gocmenlk yolu dye br sey yoktur! Evllk en kolay yontemdr. Burada bell konularda un btrmek te knc yoldur, brazck tuzlu ama ben oyle yapacagm :)

Islemler mnmum 2-3 yl surer, benm ev sahbnn 5 yl surmus!!!

Para benm hatrladgm kadaryla $500,000AU olmas lazm, ama sc calstrma zorunluluklar vard...

E sen gecen yl Melbourne'e gdyorum demstn, anladgm kadaryla pek sarmams sen oralar, Sydney'ede br baksaydn keske, bence dunyann en guzel sehrlernden...

aliogan
20 03 2005, 18:00
Bana 1 ay kadar once emal atan arkadas,emalnz bana ulasmad bu yuzdende sze yant veremedm sanrm.Tekrar emal atablrsnzama sorunuzun cevab stede yantlanmams se...

Amerkan greencard olan arkadasm.Szn Amerkan vatandaslgnz olmadg cn Amerkan greenkart veya oturum kaybetmenz teknk olarak zaten mumkun del gorunuyor :) Bu yuzden endse etmeynz.
Australa devlet yatrmc veya bussnessman olarak gocmenlk yapacak nsanlar cn yne b cest puan sstem uyguluyor..Yatrm mktarlarnz www.mm.gov.au adresnden ogreneblrsnz..

ARKADASLAR AUSTRALIA GOCMENLIK ISLEMLERI 2-3 SENE SURMUYOR..BUNU KIM NEREDEN DUYDU VGEYA OGRENDI BILEMIYORUM AMA BOYLE BISEY YOK ELBETTE.Ancak baz yatrmc veya bolgesel frsatlar kategorlernde gocmenlk yapcak arkadaslarn federal devlet sponsorlugu yapmas durumunda szden 2 yl o sponsor olunan federal devlet snrlarnda belrlenen desgnated sehrlerde yasamanz gerekyor..Bu durumda da oturum yan resdency sze 2 sene sonunda varlr..Ama zaten o surey orada yasayarak gecryor olacagnzdan sze herhang br negatf etks olmayacaktr sanrm.
Normal br permanent resdency(oturum) basvuru sures 5-8 ay gb br suredr eger k meslek denklklernz,yanac dl snav sonuc belgelernz ve meslek olarak deneym ve spatlarnz ceren dokumanlarnz her halukarda hazr se slemler yuvarlak hesapla 6-7 ayda sonuclanmaktadr..Tab bu nceleme sures degskendr ksye gore.

BU ARADA AMERIKAN GREENKART SAHIBI OLANLARA OZEL BIR STATU TANINDIGINA DAIR HERHANGI BIR BILGIYE RASTLAMADIM.ZATEN ESITLIK ILKESI GEREGI BOYLE BIR SEY SOZKONUSUDA DEILDIR..ORNEGIN UK PASSPORT TASSANIZDA YINE SIZDEN PUAN SISTEMI VEYA YATIRIMCI KATEGORISINDE ILAN EDILEN SARTLARI TASIMANIZ BEKLENIR.

Umarm sorularnzn cevab olmustur.
Al

aliogan
Merhabalar,
hepatt veya benzer akcger hastalklar,genel asaglg tehtd edc surekl hastalg olan nsanlarn australa ya grslernde sorun ckma htmal yuksek..Asalnda szlerden ksa seyahatler cn br rapor stenmemektedr.Ama uzun seyahatler,gocmenlk vs. gb s amacl vzelerde veya work vze de lk stenen sey olur bu..Gogus flmler,kan tahlllern sorgulanan saglk formlar basvurularda stenmektedr ,genel sartlardadr yan.. Australa ya hang amacla gelrsenz geln(kstl ve ogrenclmtl vzeler harc) gocmenlk basvurusu yapma hakknz vardr..Bu arada sz ds teknkersnz ama australa devlet szden meslegnz,tecrubelernz ve egtmnz herseyden once australa dak lgl meslek kurulusta denklk almanz stycektr ve bu slemler de en az 10-12 hafta surer.Ayrca szn meslegnzde de dger saglkla lgl mesleklerde oldugu gb regstraton gerekyor..Bu szn slemlernzdek arts demektrZra meslek odas regstraton cn szden snavlar veya extra egtm de steyeblr.Bunu lgl meslek odasna yapacagnz basvuruda zaten formlar nceledgnzdede goreceksnzdr]lla da nyetl senz bence oncelkle meslek odas le lgl applcaton ve yazsmalarnz ayarlayn derm.

Al

EnginK
[]Bana 1 ay kadar once emal atan arkadas,emalnz bana ulasmad bu yuzdende sze yant veremedm sanrm.Tekrar emal atablrsnzama sorunuzun cevab stede yantlanmams se...

Al[]

Mal adresnze üçüncü kez gönderdm lakn hala elnze ulaşmamış gözüküyor lütfen sz bana <a target=new href=malto:ekoglu@hotmal.com]e-mal<a] atarmısınız bende oradan reply ederek letşm kuralım...
Teşekkürler...

aliogan
21 03 2005, 18:00
Merhabalar tekrar arkadaslar,

IELTS nglzce sevye snav 2 yl gecerldr.Ardndan expre olur pek cok ulkenn goc kanunlarna gore.

Arkadaslar nglzce duzeynzn en azndan IELTS 5 olmas gerekyor k bu mnmum nglzce sevyesdr.En bast kalfye gocmenlk sekl olan SIR(ozel dzayn edlms Australa federal devletlernn sponsorlugu) basvurular cn veya Australan supported(ale brey australa l olan arkadaslara destekl) arkadaslar cndr..Normalde IELTS 6 sevyes szler cn gerekl nglzce duzeydr.Szlerden bu dl sevyesn belgeleyememenz(elts5 veya 6) durumunda gocmenlk basvurunuz kabul edlmez.Sze nglzce ogrenmenz cn frsat tanycaz kursa gdp ogrenrsnz sz gocmen olarak alalm demezler lutfen emalme bu tur sorularla gelmeynz.Aslnda nglzce blmemnz durumunda s bulmanz oldukca zaten guctur ve australa devletnn koydugu bu kurallar gercekten cok mantkldrda.
Dostlarm o kadar cok emal alyorum k cevap vermem nann guc ve cogu emal de zaten junk mal statusu le webmal m tarafndan bulk edlp slnyor,uzgunum.

nglzce cn soylenen veya stenenlerle lgl web sayfalar:

http:www.mm.gov.aumgratonsklledbasc_requrements.ht m

ASAGIDA LISTELENEN MESLEKLER DISINDA MESLEGI OLANLARIN GOCMENLIKTE BASVURU SANSI YOKTUR.
Emalm ukalalk veya kustahlk dolu sacma sorularla lutfen doldurmaynz bu yuzden.Zra bu meslekler lstesn ben cat etmedgm gb gocmenlk cn szlern ne kadar ustun vasfl ve ntelkl oldugunuz konusu benmle lgl deldr..Yorumlarnz lutfen nsna sayg lmtler cnde tutup kendnze ayrnz]ben bu stede yapmaya calstgm yardmlar can skntsndan bunalmdan yapmyorum..Sadece yardm etmek,benm gocmen olurken yasadgm zorluklar dger nsanlarn mumkun oldugunca az cekmes acsndandr.Umarm sabrm zorlamaya calsan arkadaslar cn yeterl uyar olur bu sozlerm...!!

http:www.mm.gov.auallformspdf1121.pdf

(bu lstelerdek mesleklere sahp nsanlar goc yapablr ve ayrca en alt sayfalarda meslek denklkler cn basvurmanz gereken authorty ve kuruluslar ve adresler de mavcuttur)
Meslek olarak denklk belgelernz lgl kuruluslarda yapmadan gocmenlk basvurusu yapamazsnz.

**** GOCMENLIK ICIN ASAGIDAKI ISLEMLERI TAKIP EDERSENIZ GOCMENLIK ISLEMLERINE HAZIRSINIZ DEMEKTIR.!!! *********

Inglzce duzey belgenz(elts) + s deneym ve egtm belgelernz + Denklk belgenz+ kmlk belgelernz(passport-dogum sertfkas)+saglk raporlarformu,pols clearance(sabka belges)= gocmenlk basvurusu FORMU .

Tum gocmenlk basvuru formlar,saglk formlar ve lgl evraklar ve blg web stesnde mevcuttur bu yuzden konsoloslukla lgl fazla br snz olmayacaktr.Sanrm gocmenlk basvurusu Ankara Buyukelclkte yaplyor.Drek australa ya gondereblyormusunuz okumak lazm.

Snav zamanlarm atlattgmda AU ve NZ gocmenlkle lgl web stes hazrlamay planlyorum.Dzayn cn materyal topluyorum su sra.FInansal ve dger konulardak eksklkler gderdgmde sanrm oldukca gens kapsaml ve acklayc web stem olacaktr. Aslnda b cest bu semester okudugum web desgn derslernde ogrendklerm uygulamak ve yararl br ste olacaktr.Ilk etapta sadece Yen Zealanda olacak bu stede zra ben zamanm AucklandNZ de gecryorum.Sanrm Kasm aylarnda Sydneye gectgmde resm ve dger materyallerde steye ekleyeblyor olacagm.Devrk Turkcem cn de smdlk ozur.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Advanced Trade Cert. Electroncs,Haydarpasa Tech. HghSchool --
Dp. Industral Electroncs. Uludag Unversty,Bursa TURKEY --
Dp. Computer Network Engneerng,MIT,Auckland cty,NEW ZEALAND --
BengTech. degree n Computer Engneerng,MIT,Auckland cty,NEW ZEALAND ( 3. yearlast 7 paper) --
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sansli
22 03 2005, 18:00
<a target=new href=http:www.stargazete.comndex.asp?haberID=68529]Avustralya’ya grmek çn topluca hrstyan oldular<a]

30 kadar İran ve Iraklı, Avustralya’ya göçmenlk çn başvurdu. Ancak reddedld. Grup Hırstyanlığı seçnce, başvurularının yenden gözden geçrlmesne karar verld...

HER sene onbnlerce göçmen kabul eden Avustralya’da 30 kadar İran ve Iraklı kaçak göçmen sorun oldu. Ülkeye gelen ve br kampta tutulan Irak ve İranlı kaçak göçmenlern yaptığı başvuru lk önce reddedld. Ne yapacaklarını şaşıran ve ülkelerne dönemeyen bu grup lgnç br çözüm buldu ve topluca Hrstyanlığı seçt. Bu gelşmenn ardından ülkelerndek durumla lgl değşklkler de göz önünde bulundurularak, dosyalarının yenden ncelenmesne karar verld.

‘Özel muamele yok’

İranlıların ülkelerne dönmeler durumunda dam cezasına çarptırılma rsk bulunduğu belrtlrken, Avustralya Başbakanı John Howard, Hırstyanlığı seçen sığınmacıların özel br muameleyle tab tutulmayacağını söyled. Howard, göçmen yasalarının Hırstyanlıkla lgl özel br madde çermedğn belrterek, ‘Her kaçak göçmene nasıl davranılıyorsa aynı şeklde davranılacaktır’ dye konuştu. Başbakanın bu açıklaması Hırstyanlığı seçen göçmenlern sınırdışı edleblecekler endşesn arttırırken, Sydney Mornng gazetes, bu kşlern ülkelerne gönderlemeyeceklern yazdı.

22.03.2005

E
Alogan,tesekkurler blglern cn.Ama,

Henuz ABD vatandas olmadgn cn oturumu kaybetme durumun olmaz,demssn.
Vatandaslk le oturum sahb olmak elma le armut kadar degsk seyler,senn de
bldgn sandgm uzere.

Evet abd vatandas deglm ama ABD ye oturumum yan resdence m var.
Benm sordugum Baska br ulkeye mgrasyona basvurmak,hal hazrdak abd resdence n
ptal eder m? bu yuzdend.Yan dogmus oldugum ulke,vatanm Turkye dsnda,dger knc br
resdence varken,baska br oturum yanu mgrasyona basvurmak,hazrda olan nasl etkler?

Sorumu yanls anlams olmalsn,vatandaslktan ckarlr mym ya da cfte vatandas olur muyum vs gb
alglama.Cunku duydugum kadaryla Abd de vatandaslg elde edene dek,greencard sahb olanlar baska ulkeye mgrasyona basvurunca,elndek resdence ptal edleblrms.

Pek ya sebep?greencard ve resdence n anlam,abd de yasayp uretmek,orada tuketmek,verg vermek vs oldugu cn,baska ulkeden oturum stemek,abd y defterden slmek oldugu cn boyle br ceza yaptrm koymus olablrler,bu konuyu netlestrmek stedm,yne de blgler cn sagol.

Ikncs,nan bana,6-7 ayda mgrasyonu kabul edlen hc gormedm,ben avustralya da 3 ay turstk vzeyle kaldm sonra uzattrdm br kac ay daha.Turklernden sr lankallara,ranllarna kadar pek cok gocmenle karslastm ve ortalama 2-3 sene beklemsler ulkelernde.5 yl beklems olan da gordum tanstm.Blmem,belk de bana talhsz ve sabrl olanlar rastgelmstr :)

Kanara,evet ben kaldm oralarda,aksne ulkey cok sevdm,Melbourne den darwn e,brsbane-adelade de ksa br sure gordum ama sydney nasp olmad,baska zaman umarm :) Ben oraya gderken de greencard sahbydm zaten,oznel kosullardan dolay abd ye geldm.

Ve para-yatrm mevzuu konusunda,

Ya 500 000 AUD mm.gov.au da gecen mktar degl sanrm?
Ben de 100.000 blyordum-k az buluyordum- ve 2-3 avust.vatandasn en azndan calstrmak lazm
yatrm denmes cn,ama 500 000 de cok ya,o paras olan ks ne ugrassn,ckar tatle gder oraya yazlar,
ya da vctora da br ev alr taklr :)

E
Ve alogan,

AVUSTRALYA HUKUMETI YAPTIKLARINDAN OTURU
SANA BIR SILT VERMIYOR MU? :) HAK ETMIS OLMALISIN :)

E
Ya John Howard katksz br sallama :)
Ama Mark Latham avustralya da tekrar alt ett son secmde,
Ulke cnde cok y sler basard Howard,ds syasette abd gudumunde,
ngltere den braz daha uzaklastrlp abd ye daha fazla yaklastrmak styor.
ben daha kotu hkayeler duymustum,endonezya uzernden kacan bogulan
gocmenler vard,gelenler se ayn botlarla ger gondermslerd acmaszca vs.

aliogan
NESTOGI: Arkadasm soyledklernz bence gayet dogru ve blnen ve yazdklarmlada buyuk br paralellk tasyor.Ancak strham edyorum adm al ve soyadm Ogan..Aloglan delm.. dkkatnz sterm.

Doktor kontrollernn yaplmas,saglk raporu ve basvurunuzun kabulu,kred kartnzdan basvuru ucretlernn alnmas hep y durumlar.Parann hesabnzdan ceklmes prenspte kabul edldgn gostermekte.Clam yaptgnz puanlarda yasnz,work experence larnz veegtmnz sunmustunuz.Suanda yaplan slemler se sundugunuz dokuman ve evraklarn gerceklenmes ve denetmdr..Evraklarnzda herahng br hatasahteclkkastl degstrme yok se oturum belgelernz ksa surede alacagnzdan emnm..BU arada szn de soyledgnz gb slemlern muntazam yapan,meslek sahpler,sklled kategorsnde cok uzun olmayan br surecte oturumlarn almaktalar..Benm duyduklarmda bu tabk.Ancak SIR le basvurdugunuzda szden zorunlu kamet styorlar ve bu durumda sponsor federal devlet,Australa gocmenlk ofs le dalogda oluyor .

Bz Yen Zelandallar cn de ozellkle South Australa cok cekc mkanlar sunmuslard srf guney australaya yerleselm dye(gazetelere tam boy lanlar ve tv reklamlar)

Paket ktler yolluyorlar..Ozellkle br vdeo cd ve brosurler,ktaplar ve tantc vdeo bu cd de mevcut.

Sanrm lk gds ve yerlesmnnz cn ayrca kalcak yerotel,accommodaton ve baz ozel mtyazblar saglanyormus ama blemyorum bu sadece zelanda vatandaslar cn m gecerl..

Dlersenz bolgesel australa devletlernn stelernden bu basvuru yerlern edneblr ve bu kt lerden ucretsz gonderlmesn sze saglayablrsnz..En azndan yasam sartlar,ucretler,ev kralarfyatlar,yasam standartylar,klm ve urunler,s olanaklar vs,,,
NOT: E-malme egtmmesleg olmayan arkadaslar yazmaktan vazgecsn..Her yazana ayn cevab vermek zorunda kalyorum.. Hayr kardesm turkyede s bulamadgnz ve meslegnz olmadg durumda Australa devlet geln cftclk yapn,sze toprak vercez falan demyor..

Meslege dayal gocmenlk yapmak steyen arkadaslarn meslek sahb olmalar ve bu mesleklernn australa tarafndan da stenyor olmas gerekyor..Akl basnda sorularnz yoksa emal yazmayn bana lutfen.Zor durumda olmanz sze oturma znne basvurma mkann vermyor ne yazkk.
Herkese kolay gelsn.

Al

nestogi
merhabalar,

avusturalya'ya halhazrda slem asamasnda olan br gocmenlk basvurum var. SIR gocmenlk kategorsnden yaptm. mesajlarn brnde -krsal kesmde yasayanlara oncelk tannacag- seklnde br blg vard. ste bu, onunla lgl. en az 2 sene nufusun yogun olmadg br bolgede yasamay kabul etmenz gerekyor. bu vzenn avantaj, -prorty process- olmas, yan, oncelkl olarak ncelenyor, br de puanlama daha dusuk. suan -sklled- yan egtml kategorsnde 120 puan gerekrken SIR vzes cn 110 puan yeterl. dezavanatj se, bununla sze 3 sene -temporary- gecc yasama ve oturma hakk tannyor, yan dger gocmenlk kategorlerndek gb -permanent- kalc degl, 3 senenn sonunda, kalmak cn tekrar yen br basvuru yapmanz gerekyor....

gocmenlk cn aloglan pek cok konuda gayet gusel blglendrms zaten..bu konuyu arastrms ve basvurmus br olarak br k blg de ben vermek stedm. ben tum basvuruyu kendm arastrarak yaptm ve yuruttum, hc tandk yoktu ve yardm almadm. www.mm.gov.au zaten avusturalyanın resm gocmenlk stes olup, burayı ncelemenz yeterl olacaktır. nglzce blmyorsanız, daha dogrusu zaten blmek gerekyor da, slemler anlayablecek kadar yeterl deglsenz brsnden yardm almanz tavsye ederm. zaten konsolosluk ya da elclk de sz buraya yonlendrecektr. bu arada -sklled- kategorsnde basvurular drek avusturalyaya yapılıyor, elclkle b snz olmuyor. sanrm bu konuda kanada gb ulkelerden braz farkl.

surec konusuna gelnce, basvurumun ne asamada oldugunu tam olarak blmyorum. ama durumumu soyle ozetleym. basvuralı tam 4 ay oldu, ellerne gecer gecmez, basvuru ucret kred kartından cekld, bu da degerlendrmeye alndgn, yan dedkler gb oncelkl olarak ncelendgn gosterr. daha sonra, saglk kontroller yaptrmamz stend, turkye'de amerkan hastanes le anlasmaallar. onlar da yaptrp gonderdk, onlarn da olumlu olduguna dar br haber geldkten sonra 2 ay daha gect. ste smd bz de heyecanla sonuclanmasn beklyoruz. gelsmeler su ana kadar hzl oldugu zn, her an cevaplanablr dye sabrszkla beklyoruz.

ste bu noktada, benm de olay blen arkadaslara, ya da aloglan sana br sorum var..
saglk kontrollernden gecmemz, bu sn olumlu olacagna dar br saret mdr?
lk basvuru srasnda, saglk kontoller yaplmyor, bunu onlar talep edyor. dolaysyla almayacaklar adamdan nye bunu stesnler dye dusunuyoruz.

selamlar

nestogi
tekrar merhaba,

surec konusunda yazdklarma br k ekleme yapmak styorum. bu arada bu yazdklarm egtml, meslek sahb nsanlar cn olan -Sklled- kategors le lgl, akraba, yatrmc vs konusundak kategorler ayrca ncelemek lazm.

1.oncelkle IELTS le nglzcenz belgelyorsunuz. aloglann yazdg gb gecerllk sures k yldr ancak gocmenlk basvurusunda kullanacaksanz sure malesef br yıl. bu snav her ay k kez falan yaplr. turkye de snav yapan yetkl adres 'brtsh councl'.

2.basvuru yapmadan once dploma onay almanz gerekyor. meslegnzle lgl olan kuruma drek avusturalyaya gonderlr. basvuru yaptktan tam 2 ay sonra sonuc geld. bu arada sen nerdesn dye sorarsanz, stanbul...

3.SIR yan regonal kategor cn, sponsorluk almanz gerekyor. bu madd anlamda br sponsorluk degl, yasamak stedgnz eyalete basvuruyorsunuz, o da sze -evet burda yasayablr- tarz br belge yolluyor. hcbrsey baglamyor ancak bu belge olmadan SIR basvurusu da olmuyor. bu onay da tam 1 ay cnde geld.

4.asl basvuru, avusturalya dak lgl adrese. IELTS belges+dploma onayı+sponsorluk+ gereken dger tum belgeler(pasaport, calsma kagtlar, resm belgeler, vs) basvuruyu kendnz yapacaksanz, nglzce olmayan tum belgelern yemnl tercumanda cevrlp, notere onaylatlmas gerekyor.

asl basvuruya kadar olan kısım 3 ayı buldu.
basvurudan sonra da 4 ay gect.
durum budur..

selamlar

E
23 03 2005, 18:00
???????????????

ALIOGAN sen kendnde msn??Mesajn okuyunca tek kelmeyle donup kaldm.

Sayet ger donup yazdgm cumlelere teker teker bakarsan nereden olustugunu
anlamadgm budala onyarglarn ortadan kaybolur.

1)BEN SANA TESEKKUR ETTIM ALIOGAN.Tesekkure kufurle karslk vermek m senn adabn??
Katksz,saf,gonullu,cten ve samm br seklde tesekkur ettm.
Bunu nasl bu kadar crkn br seklde yantlayabldn,anlamak mumkun degl.

Bu stede ben yaklask 3 yldr aktfm,ve km zaman benm kafama taklan soru saretlern
dger uyeler sagolsunlar yantlayp yardmc olur,km zaman da ben bunu yaparm.Ve hcbr zaman
ne kufur,ne argo,ne de br uyey uzecek br tutum cersnde olmadm,kmse de bana kars olmamst,senn nedensz hddetn ve olas yanls anlamann getrdg cumlelere dek.Gulme sembolu
gordugunde korkup ters anlayp benmle alay edlyor??dalga geclyor??hemen hadlern bldrmelym!
tarznda yaklasm cnde olmak yerne,daha poztf,gulumsemey ve smle sembollern de forumun parcas
olarak alglamaya ne dersn?

Sana samm br seklde tesekkur ettm ve bunu mzah yolla letmek stedm,cunku sahden burada Avustralya ya goc hakknda blg sahb olmaya calsan nsanlara can sperane blg veryor,elnden geldgnce aydnlatmaya calsyorsun,ben de bu emegnn karslgnda sen tansalar avustralya hukumet
dah onur odulu,br plaket vermel dedm ackkalpllkle,Yan bu br tesekkur sevgl member alogan.

Ben kmse hakknda,hele hele tanmadgm ksler hakknda pesn hukumler yapacak kadar entellektuel deglm alogan,tavrn crkn ve saldrgan,umarm en azndan kabul edersn.Yanls anlamadr,kelmelerm sen farkl yone cekmssndr,olur oyle seyler,ama negatf davranmaman ya da negatf dusunmemen tavsye ederm.Burada hcbr uye 2 defa yazdg post u gordukten sonra brler hakknda hukum verecek kadar kendnde hak hssetmemel,asl ukalalk bu olur,ne dersn??

Ksacas,ne senn degnn gb ukalaym,cok blmsm,entellektuellkten uzak,sacmalayan br nsanm,ne sennle ya da baska br uyeyle problemm var ya da olsun sterm.Ne de 'aman tuzum kuru laylaylom' vs tarznda cocuk yasndaym.

Burada dger uyelerden ben az cok tanyan olablr,kanara mesela.
Ben de nsanlara yardm etme taraftarym ack gonullulukle,ve yazdgm forumlara bakarsan,sordugum sorulardan daha fazla yant ve baskalar cn yazdgm lnk ler,yardmlar vardr.

Ben grencard mevzumu konuyla baglantl oldugu cn sordum burada,yoksa hava atlacak brsey degl,mezun.com u kullananlarn yaklask yarsna yakn greencard l esk ve yen uyelerden olusuyor,hava atlacak ya da kaslacak brsey degl bu.tek greencard sahb uye olsam ble,nsanlara senn bana bctgn elbsey ve payey gyp bakmadm dostum.

John Howard etc mevzusu na gelnce,bu ste resm yayn organ degl,herkes bell uslup kalplar cersnde
ve lauballk-sululuga vardrmayacak seklde,dozunu ayarladg surece,blg veren,resm fadeler ve dogrudan yararl blgler dsnda nesel yorumlar da yazablr.Benden once yorum yapan arkadas hrstyan olmay kabul ednce oturumu knc kez nceleyecekler vs habernde tepk gostermedn,oysa onun yazdg
da brebr baglantl degld mgrasyon basvuru formlaryla.ama bana daha br onyargn oldugu cn galba,sebepsz kopurdun kukredn.Howard hukumet ekonomde y ama mgrasyon konusunda cok ama cok acmasz,sadece avustralya nn aydnlar degl,avrupa va BM de avustralya nn katlgn elestrd,ben bu konudan dem vurdum,bu br dedkodu degl,realte.Sen butun bunlara sacmalk,ukalalk vs dedn,cann sagolsun ne dyeym :)

Ne demst Ensten,onyarglar parcalamak,atomu parcalamaktan daha zordur.
Umarm bu yazma cevap olarak da hakaret ve argoyla degl de,yanls anladgn cn
ozurle baslarsn.

Kal saglcakla,

kanaria
23 03 2005, 18:00
Nestog, benm ev sahbmden de dedgn seklde her yl butun ale breylern kapsayan saglk raporlarn stemsler 4 yl boyunca. 5.ylda br ay cnde burada olmanz gerekyor dye haber gelms, telas cnde herseylern satp gtmsler. Umarm sennks cn fazla beklemezsn. Hang bolgeye basvurdunuz ozel deglse?

Baz yanls anlaslmalar var sanrm. Ama kend cabasyla nsanlara yardm etmeye calsan Al Ogan'a gelen alakasz mallerde snrler oldukca geryor olmal, olay fazla buyutmeye gerek yok dye dusunuyorum.
Herkese kolay gelsn.

aliogan
24 03 2005, 18:00
Sayn E Ozur flan dlemek gb b nyetm yok zra bunu gerektrcek bsey gormuyorum]yanls flan anlamadm sen..Senn anlattklarn bunlar..Bana slt veya madalya verrler vermezler bu benm kssel terchm,sanrm buna dycegn yoktur.
Al

E
25 03 2005, 18:00
Avustralya da kaldm,goc etms kslerle tanstm,hatta orada bre br basvurunun esgnden dondum.

Oral uzman avukatlarla da konustum ama senn gb ahkam kesmyorum,bldgm acklaynca sen bu yuzden kopurdun.Cunku benm dsmda oraya gtms br member bu forumda olmadg cn,avustrala ya gtmek,yerlesmek cok komplke ve zor tezn sarslacagndan m urktun?
Tekrar soyluyorum,ne senn ddgn gb 5-6 ay suren br basvuru sonuclanmas gormusumdur ne de stmsmdr, www.mm.gov.au nun her sayfasn neredeyse ezbere blrm,syas,spouse ya da nsanllk,s vs gocmenlgyle yerlesms esk ve yenlerle de orada tanstm,arkadaslk ettm.Insanlara yanls blg verme.

-Action-
30 03 2005, 17:00
konuyla alakam yok ancak Al Ogan arkadaşımıza destek mansında br görüş bldreceğm. Kends karşılık beklemeden nsanlara yardım edyor ve takdr edlmel bence. Al arkadaşım eğer mal adresne çok alakasız maller gelyorsa ve bunlar sıkıntı yaratıyorsa mezun forumda özel mesaj opsyonunu kullanmanı önereblrm yan sana soru soracaklar sana buradan ulaşsın ve mal le uğraşmak zorunda kalmazsın. Bu naczane br fkrdr,sana yne gereksz mesajlar gelecektr ama artık buna da katlanmak lazım,bzde nedense yapılan hçbr ylk olumlu karşılanmıyor.

electrOttoman
30 03 2005, 17:00
bakarmısınız ben elektronk müh. son sınıf öğrencsym. okulumu btrmekle beraber kanada da meslek hayatıma devam etmek styorum. oraya en kolay hang vesle le gdebleceğm hususunda bana yardımcı olurmusunuz? saygılar..

Discover
31 03 2005, 17:00
[b]Merhaba arkadaşlar.Bu topcte yazılan tüm mesajları okudum.Fakat bazı soru şaretler var halen.Brkaç çok net soru sormak styorum.Konu hakkında blgs,deneym olan arkadaşların cevaplamak stedkler soruları numaralarına göre yazmalarını rca edyorum.Teşekkür ederm....
AU ve NZ'ye BECERİYE DAYALIgöçmenlk çn;

1-(IELTS) sınavından 6 almak,toefl'dan yaklaşık kaç almaya yakın değerdedr?

2-puanlama sstemnde,ülkeye gönedereceğnz para kısmında her 100,000 NZAU$ çn 1 puan gözüküyor.Bu en az 100,000$ gerekl şartı anl***** mı gelyor,yoksa bu mktarda para olmaması sadece puan alamamak anl***** mı gelyor?

3-Göçmen adayı kşnn kendsn 2 yıl geçndrecek kadar paranın önceden gönderlmes m gerkyor,bu mktar aşşağı yukarı ne kadardır?

4-Göçmenlk başvurusu yapan adayın bekar olması br avantajmıdır,dezavantajmıdır?

5-Bu ülkelerde yüksek tahslden çok meslek eğtm almış kşlere öncelk tanındığından bahsedlyor.Ben makna mühends olmamın yanı sıra hem 2 yıllık yüksek okul,hemde MOTOR MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM.Bu durum bana avantaj sağlar mı,yoksa son edndğm dplomamı göz önüne alınır?

6-Ayarlanmış ş kısmından puan alablmek çn,Türkye'den br ş aramak,başvuru yapmak mümkün müdür?

7-Sonuçta mn. puanı alan br adayın,szce göçmenlk şansı ne kadardır?

8-NZ ve AU'da 1lt benzn kaç ytl'dr?

9-NZ ve AU'da göçmenlern rağbet ettğ bölgelerde y br evn ortalama krası nekaradır?

10-1 NZ$'I KAÇ $'DIR?

11-Askerlğn henüz yapmamış br Türk vatandaşı göçmen olarak kabul edleblr m?[b]

kanaria
01 04 2005, 17:00
Iste AlOgan Abmzn bahsettg sacma sapan sorulardan br demet. Mallerne de boyle seyler geldgn tahmn ettgmden dolay Allah sabr versn abcm.

Darlmaca gucenmece yok; Uc yl s tecrubes aranyor denms sen hala Motorculuk Mezunuyum sansm ne dyorsun???????
Turkye'den s basvurusu yapmak mumkunmudur demssn Mars'tan yapacak haln yok tahmnm,
Eger zahmet edp okursan esnn durumuna gore sana ek puan getrebleceg soylenms sen hala bekar olmak avantajm dyorsun.
Mnmum puan alan adayn sans dye brsey duymadm smdye kadar. Puann tutarsa basvurursun tutmuyorsa basvuramazsn...
$NZ kac parayms????? www.xe.com'a bak veya en bast gt dovz bufesne bak......etc.

Sadece cok bast arastrma veya mantgn kullanp da cevabn bulamyacagn sorularn yantlayaym.

Ev Kralar haftalk verlr Avustralya'da. $190 dan baslar mnmum.
Benzn ve araba fyatda TR'nn tam yarsdr.
Para mktar dye sorulan ay basna $1000 AU' dr.

Herkese kolay gelsn.

Discover
01 04 2005, 17:00
[]Iste AlOgan Abmzn bahsettg sacma sapan sorulardan br demet. Mallerne de boyle seyler geldgn tahmn ettgmden dolay Allah sabr versn abcm.
Darlmaca gucenmece yok;[]

[]Uc yl s tecrubes aranyor denms sen hala Motorculuk Mezunuyum sansm ne dyorsun???????[]

[b]Önce 3-8-9'a cevap verdğn çn sağol...

Fakat;

Öyle demyorum...Dkkatl okumadığın çn öyle anlamışsın;

İş tecrubes stenyor mu dye sormuyorum ben;

Meslek lses mezunu adayın lsans eğtm almış adaydan daha çok aranldığı konuşuluyor!Ben hem meslek lses hem lsans eğtm aldım.Eğer öncekler göz ardı edlecek ve son dploma göz önüne alınacaksa bu avantajdan yararlanma durmunu soruyorum ben.

Bu gb br durumu olup göçmenl şlemler tecrübes olan br forum kullanıcısı gereken cevabı vereblr.[b]

[]Turkye'den s basvurusu yapmak mumkunmudur demssn Mars'tan yapacak haln yok tahmnm,[]

[b]Türkye AU'ya abyane tabryle Mars kadar uzak.Bu mesafeden ş bulmak herkesn kafasındak en büyük soru şaretlernden brdr.Bunun mümkün olup olmadığı hakkında dah endşelerm var.

Saçma br cevap vermektense hç vermessen daha y olur...[b]

[]Mnmum puan alan adayn sans dye brsey duymadm smdye kadar. Puann tutarsa basvurursun tutmuyorsa basvuramazsn...[]

[b]Duymadıysan cevaplamaman yeterl.[b]

[]$NZ kac parayms????? www.xe.com'a bak veya en bast gt dovz bufesne bak......etc.[]

[b]Dövz büfelernde,hatta T.M.B.'nın resm kurları açıkladığı sayfasında dah NZ$'ı yeralmıyor.Bulduğum br kaç kaynakta 2002 yılına kadar k verler veryordu.Benm gb br çok kş bunu merak etmş cevabını bulamamış olablr....!!![b]

[b]Bu forumlar; nsanların blg alışverş amacıyla vardır.Burada sorulara blen nsanlar saygılı br uslupla cevap verr,blmeyenler laf ebelğ yapmaz

Bu konularda blgn yoksa forumu meşgul etme...[b]

seyhmuz
02 04 2005, 17:00
selam
benm su anda gocmelk slemm suruyor..

artık basvurular 5-6 ayda sonuclanıyor.. Eskden 1-1,5 yıldı basvuru sonuclanması... www.austmelne.com
dan son zamanlarda yapılan grslere baknz..

Bu arada SIR gocmenlk vzes degldr Gecc calışma ve oturma zndr... 2-3 yıl kırsal alanda yaşadıktan sonra
gocmenlge terf ettrlr..

State Nomnaton dye br olay var.. bence gtmes en kolay vze cesd.. STNI dye gecyor.. Vctora (melbourne n bulundugu eyalet) South Australa (adelade) ve Tasmana belrl krterlere uyanlara sponsor oluyor.. Ornegn su anda normal gocmenlk puan 120, STNI le 70 puan le gdleblyor.. SIR dan daha y br vze cunku drek gocmenlk vzes.. kısıtı 2 yıl o eyalette kalma sozu veryorsun.. ama gttklernde nsanlar s bulamazlarsa degstreblyorlarmış.. % 100 yasal yaptırımı yokmus..
Hem vctora veya Adelade guzel yerler STNI le gdp kalınablr..

Vctora emal le basvuruları kabul edyor... vctora nın kend gocm enlk stesn arastırıp bulun kosulları ogrenn.. CV nz gonderyorsunuz ve br form doldurup emalle halledyorsunuz.. en gec 2-3 ay çnde sze donuyorlar.. Ne ozellkler aradıkarını o steden ogrenn ve cv nzde o ozellklernz on plana ckaracak sekde hazırlayın.. gondern..

seyhmuz
03 04 2005, 17:00
adres bu:

http:www.lvenvctora.vc.gov.auWeb13rwpgslb.nsfGraph c+FlesGudelnesforSTNI$fleGudelnesforSTNI.htm

cv nz gondermek cn acele etmeyn.. onlarn steklerne uygun ozellklernz daha gorulur kılın...

o steler okuyun... ben buraya her zaman grmyorum
hepnze bol sans..

iyk
lglenenlern dkktne!

Becerye Dayalı Göçmenlk

Avustralya’ya Göçmenlk şartlarıyla lgl blg ve başvuru formu almak steyenler
DİKKATİNE !

Becerye dayalı Bağımsız sınıf göçmenlk başvurusu çn genel önkoşullar :

· İy derece İnglzce blmek
(IELTS sınavında geçerl puan almanız gerekmektedr)
· Meslek eğtm almış olmak ve branşla lgl ş deneym ednmş olmak
(Dplomanızın Avustralya’da onaylanması gerekmektedr
· 45 yaşın altında olmak

Başvuru ücret $1,795 AUD

Başvurunuzu Avustralya’ya yapmanızgöndermenz gerekmektedr

Detaylı blg çn: Avustralya Göç ve Çokkültürlü İşler Bakanlığı Anasayfa – Sklled Mgraton
http:www.mm.gov.aumgratonsklledndex.htm

skyr
şu stey bulan adresn yazsın olurmu?ben araştırmaya başladım. :D

Beetle#5
slm seyhmuz,
y b blg wermşsn vctora nın kend gocmenlk stesn arastırıp bulun kosulları ogrenndemşşsn,stenn adres varmıdır ?çünkü araştırıyorum brsürü şey çıkıyor b de ben bran önce başvurmak styorum bana werebleceğn tavsyeler blgler war mı? şmdden teşekkür ederm.

nestogi
04 04 2005, 17:00
Sehmuz,

Verdgn blglere baz eklemeler yapmak styorum.

SIR gocmenlk vzes degldr, sadece calsma ve oturma hakkdr demssn. Benm de su anda SIR gocmenlk slemm suruyor. Haklsn, zaten ben de belrtmstm, bu kategorden yaplan basvuru kalc degl, 3 senenn sonunda asl gocmenlk basvurunu yapman gerekyor.

En kolay yol STNI dye yazmssn. Butun bunlar uzun uzun cn arastrdgm cn blyorum. Evet puan oldukca dusuk, ve SIR den farkl olarak kalc br gocmenlk vzesdr. Ama aralarnda soyle br fark var;

STNI (Sklled Terrtory Nomnated Independent) cn sponsorluk degl, nomnaton yan adaylk gerekyor. Bu ks brbrnden braz farklyms malesef, ben de uzulerek ogrendm. Eyaletn sen nomnated olarak onaylamas cn, meslegnn o eyalette aranan meslekler lstesnde olmas gerekyor. (Demand Lst)

SIR (Sklled Independent Regonal) vzes cn se, eyalet, bell krterler sagladgnda sana sponsor oluyor, ntekm bana oldular. Bunun cn meslegnn aday meslekler arasnda olmas gb br zorunluluk da yok. Bu yuzden basvuracak adayn meslegne gore durum degsyor.

Selamlar,

nestogi
04 04 2005, 17:00
STNI cn eyaletn sayfasndak blg de soyle;

[b]Text[b]Nomnatons under the State Nomnaton Scheme are only consdered f applcants' skllsoccupatons are on the Occupatons for State Nomnaton factsheet.

Nomnaton does not provde a guarantee of a job. It s up to you to fnd employment n SA. If your occupaton s not on ths lst, a nomnaton can not be consdered.

Beetle#5
22 04 2005, 17:00
slmlr

uzun süredr kmseden sess yook...ben vctora eyalet le gerekl dökümanları buldum tüm ayrıntısıyla b de al oğan ın fkrlern öğrenmek styorum acaba vctora eyalet le blgs warmıdır ora le lgl ne düşünüyor...?

Pumaxx
25 04 2005, 17:00
alogan

yazdığın mesajdak e-mal adresn çıkarmak çn nçn moderator'den yardım styorsun k??
kend yazdığın mesajların altında değştr dye br buton var. onu tıklayarak o mesajın çerğn kendkendne değştreblrsn...

(örneğn ben bu yazdığım mesajı değştrdm ve buna dar değştrme mesajı en altta yer aldı)

aliogan
[]slmlr
uzun süredr kmseden sess yook...ben vctora eyalet le gerekl dökümanları buldum tüm ayrıntısıyla b de al oğan ın fkrlern öğrenmek styorum acaba vctora eyalet le blgs warmıdır ora le lgl ne düşünüyor...?[]

Selam ,
soyadm da yumusak G yok hatrlatrm :) Bu arada Vctora eyalet cn guzel seyler soyleneblr..Is mkanlar ve yasamn oldukca y oldugu soylenr hep ama ben olsam South Australa y terch eder Adelede da yasardm.Neden dersen Guney Australa hakknda cd ler zledm ve blg ktapcklar elme gect..Oldukca fazla gelcek vaadedyor.Is mkanlarnn da fazlalgndan soz edlyor..Vctora dynce akla elbette Melbourne gelr,Vctora ya gocmenlk yapmanz durumunda szden rural( yerlesmden uzak veya az gelsms bolgeler ve c ksmlar kastedlr) bolgelerde yerlesm beklenr szden..Oysa Adelede South Australa nn baskent oldugu halde szden rural yerlesmenz beklenmez ve baskent te yerlesms olup bu bolgesel yerlesm avantajlarndan puan sstemnde yararlanablrsnz..Tabk bu benm terchm ve sadece sahsma at br fkr.Vctora ya at sklls shortage pek fazla gens kapsaml del ,guney australannk se sanrm daha cok cekc klmak cn daha flexble yaplms..Bence olay sekllendren yne sahp oldugunuz meslekler ve tecrubelernz olucaktr.

**** sevgl moderator kardesm,sana zahmet benm emalm bulunan mesajmdan emal adresm ckarrsan sevnrm zra oldukca fazla emal trafg alyorum ve artk gereksz emallerden oldukca muzdarpm. *****

herkese guzel yarnlar...
Al

Beetle#5
saoool al kardeşm blglern çn!!!orayı da nceleyeceğm.görüşmek üzere... ;)

busblue
06 06 2005, 17:00
merhaba öncelikle..

uzun zamandır bu foruma birşey yazılmamış ama şu ana kadar yazılanlarda bile benim için çok faydalı şeyler var.
ben avustralyaya göçmenlik için başvuracağım. bu ay ielts sınavına gireceğim. elektronik öğretmeniyim. ve 2422-11 kodlu meslek olan vocational education teacher olarak başvuracağım sanırım. victory eyaleti ni ve stnı yı önermişsiniz skill in demand list te bu meslek yok. 4315-11 nolu Electronic Equipment Trades person (repair tv) var. Elektronik öğretmeni adam tv tamiri bilir mantığı oradada geçermi ki :) . Bundan stnı için başvurabilirmiyim? 2yıl normal elektronik öğretmenliği yaptım ve bu yılda askerliğimi elektronik öğretmeni olarak doğuda yapıyorum.buradan öğretmen belgeside alabilirim. Acaba benim experiencem 3yıl/2 yıl olayına uyuyomu? O kısmı çözemedim. Adamlara ben askerlik yapmadım onu öğretmenlik olarak geçirdim diye anlatabilirmiyim? Son birşey; başvurmak için mesleğimi kullandım ama ben orada bunu yapmak istemiyorum. Sonra bir mecburiyeti varmı? Yada onların ayarlayacağı bir işte çalışma zorunluluğu filan..stnı nı aldınmı karışmazlarmı.. yada işini zaten başta ayarlamazsan kabul etmezlermi başvuruyu?

Bilen yada terk edilmiş foruma geri dönen birisi olursa ve yardım ederse sevinirim.

busblue
stni ye sadece victory eyaleti mi online başvuru kabul ediyor? ve internet üzerinden başvuruda sedece yazdığımız cv yetiyormu? belge diploma vb çevirtip eklemelimiyiz? bu başvuru sonucu iş buluyorlarmı? yoksa sadece stni yi verip vermemek içinmi? ayrıca mesajın için teşekkür ederim.

seyhmuz
selam
askerdeki calismalarini saydiran insanlar duydum.. ama onlardan bu yaptikarini belirten bir referans mektubu almalisin..

stni 'a basvur bence ve meslegini onlara uyacak sekilde anlat cv'de.... bir kaybin olmaz..

aliogan
14 09 2005, 17:00
Arkadaslar Kuzen(Northern Australia) ingilizce bilgisi az olanlarada gocmenlik imkani saglayacak oldugunu resmi sitesinde ilan ediyor. Ilgili iseniz bi bakmanizi oneririm.

What level of English is required to apply for a visa?

Not all visas require English language as a criterion. Generally though, applicants/nominees will need to demonstrate either vocational or functional English language ability. Where English language levels need to be assessed both levels of English are assessed through the International English Language Testing System (IELTS).

To meet Vocational English standards an applicant must :

be able to read and understand English text
write English well enough to communicate effectively
speak English fairly fluently
understand spoken English.
A lower standard of English is required for Functional English. Where applicants do not have Functional English an additional visa application fee to enable English language ability to be upgraded in the Northern Territory to the functional level, may allow the applicant to qualify for certain visas.

Under the skilled migration category, with some professions, applicants may have to sit an Occupational English test as part of their qualifications' assessment.

web site adresi,regional kuzey australia devleti: http://www.nt.gov.au:8501/dberd/bsm/GeneralCriteria.cfm

Kolay gelsin herkese bol sans

kanki
16 09 2005, 17:00
www.immi.gov.au sitesinde accountant ta istenilen meslekler arasında geçiyor.ancak türkiye de mali müşavir olan bir kişinin avustralya da bu mesleği yapma şansı nedir.Daha doğrusu avustralya otoritereleri onay verirler mi türkiyedeki bir mali müşavirin yada muhasebe4cinin orada çalışmasına.

Türkiyenin bu konuda avustralya da denkliği var mıdır.

kanki
17 09 2005, 17:00
:(

Burakhatipoglu
17 09 2005, 17:00
...

aliogan
18 09 2005, 17:00
PM in ne oldugu konusunda bir fikrim yok :) ancak Australia ya gocmenlik icin Bolgesel firsatlar bolumunu takip etmenizi oneririm. Mesela Guney Ve Kuzey australia iyi firsatlar ve sponsorluk yapip gocmenlik icin yardimci oluyor. Siteyi okumanizi oneririm.
Sizde farkindasinizdir ki ben ve diger yardimci olan arkadaslar yolun karsisina nasil geciceginizi soyler ve ahan su karsi yol a yuruycen der. Illa da elinizden tutup goturmesi icin insanlari beklememeli bana gore.

Muhasebeci veya mali musavirlerin Turkiye ve Australia ile denkligini sitede sormak bence bos bir soru. Bu tur denklik sorularini Australia makamlari da cevaplamak yerine sizden denklik icin ilgili kurulusa basvurmanizi ve denkliginizi belgelerinizi yollayarak ogrenmenizi tavsiye ederler. Yani kisacasi paranizi almadan bisey yapmazlar diyelim.
Mali musavir veya ilgili konulardaki denkligi sanirim ancak yine sizin mesleginizde olan ve australiada gocmenlik almis birisi rahatlikla cevap verebilir. Muhendislik ve benzeri mesleki gruplar icin cevaplamak daha kolay nispeten..
-------------------------------------------
East meets west -----
-------------------------------------------

Burakhatipoglu
18 09 2005, 17:00
kkk

kanki
22 09 2005, 17:00
Bu dosyanın açılması çok iyi oldu.Değişik yerlerin durumlarını öğrenmş olduk.Ayrıca verdiği bilgilerden dolayı Ali Ogan beye teşekkür ederim.

burakreisim
11 10 2005, 17:00
Australia IELTS dil sınavında 10 üzerinde 8 istiyor ve göçmenlik işleri çok yüklü tutar gerektiriyor (3000 Au$ kadar) ayrıca örneğin bilgisayar mühendisisiniz yok öyle kabul etmek sizi bilgisayar ile ilgili bir kuruluşun sınavına sokuyorlar yani Au güzel bir ülke evet ama çok şey istiyor. 1998'de Australia Sydney'i 15 gün yaşamış biriyim hakikaten güzel anılarım var orada çok şeyin ilkini tattım fakat Au'da immigrant oldunuz mu sizi cennnete almıyorlar unutun önce 2-3 yıl kırsal kesimde çöl bölgesinde çalışacaksınız. Ne olur çalışırım demeyin. Hakkari'de villa içinde yaşamak ile çölde güzel bir ev içinde yaşamanın teorik olarak hiçbir farkı yoktur. Sydney'e veya Melbourne tatile gittiğinizde ah çekersiniz. Ben Australia'da degilim dersiniz... Gittiginiz yerde tek Turk olmayabilir... Dil bilmiyorsaniz gittiginiz dil kursu ingilizce oldugundan ebele gubele dersiniz.
En buyuk guzelligi Au'nun 2 yil kaldiginizda size Au pasaportu vermesidir (Bu ABD'de 5 yildir)... One nation party'nin aktif oldugu Queensland benim hiç sevmediğim bölgesidir. Sydney ve Melbourne güzel şehirleridir. Perth ucuzdur ama öbür uçtadır... Canberra acaip bir yerdir sıkıldım orada... Aburjin denilen yerlileri vardir ve dijirudu denilen bir calgilari var Blue Mountain'de bizzat dinledim guzeller... Yerlilerine I'M Turkish dediginizde ilk soyledikleri domuz yemiyorsunuz degil midir?

(3 yerli ile etut edilmis bir deneyimdir)
Ehliyet almanız yıllar sürer L-P ehliyetlerinden sonra ancak alabilirsiniz. Kuralci bir ulkedir... . 110 km'yi gecemezsiniz arabaniz ile... Trafige alismaniz ciddi problemdir direksiyon terstir tabi gidilen yolda.... Haddinden fazla asian ve indian vardir....
Tatil icin gittiginizde size potansiyel illegal immigrant olarak davranilir. 150 kere tuberkiloz oldunuz mu diye sorarlar. Filmler cektirirler.... 4 hafta kaldiktan sonra film cektirmek zorundasinizdir. Annenize babaniza arkadasiniza visa alip getirmeye kalmayin... Ucak bileti THY ile limit otesi kaziktir Gulfair ile en ucuz gidersiniz hizmet perisandir. Singapure Airlines cok iyidir ama limit otesi kaziklardan biridir.
Turist vizesi iile gidip fotograf makinesi goturmediyseniz potansiyel tehlikesinizdir donunuza kadar ararlar kopege koklatirlar sesinizi cikaramazsiniz hele de benim gibi titiz biriyseniz turkce baslarsiniz sovmeye.... Ama uzerinizdeki cebinizdeki ilacin ne ilaci oldugunu bile sormazlar iste siz kiyaslayin nasil bir ulke oldugunu

Havaalanina size davetiye gonderen insan cagirilir.... Gecenin bir saatinde arar gel beni al dersiniz.... Bu kiz arkadasinizsa erkekliginizden utanirsiniz onsuz giremezsiniz cunku. Oradaki memurun sizi geri postalama hakki vardir
Konsoloslugu en gaddar ulkedir. 6 red cevabindan sonra 7'de visa almisimdir. vize almak icin yaptigim hamle ile koseye sikisip zorla vermislerdir tabi uzatilamayan alirsiniz ölseniz orada kalmanıza izin verilmez. Gemicilerin bile zor vize aldigi bir ulkedir.
TURKIYENIN CUMHURBASKANININ BILE VISA ALMAK ZORUNDA OLDUGU diplomatik pasaporta gecis vermeyen bir garip ulkedir. Sozde Ermeni soykirimini tanir ve Canberra'da heykeli vardir. Bu sozde soykirimi inkar etmeniz Isvicre gibi suctur.
Kadinlari felaket dislidir. Biraz normal kadın gibi olsana lafi bile onlara hakaret gelir. Taviz ve fedakarlik sifirdir. İzmir kizlarindan daha kaprislidirler....

Sokaklarda yururken bitirim genc kizlar size bize alkol alsana diye yalvarir. Kafalarsiniz Acun Firar'da durumlari olabilir. Sydney'de Kings Cross yalnizliginizi dindirir.
16 yasindan kucuk birinin yurt disinda mesala Gelibolu Anzac gezisinde cinsel iliskiye girmesini yasaklayan ve bunu turism sitesinde yayimlayan garip ulkelerden biridir.
Cok kulturlu bir ulkedir ama resmi dil ingilizcedir. Hemen her yerde Turkce resmi bildiri ile karsilabilirsiniz sasirmayin. Bu onlarca dilde yapilan bir hizmettir.

Kendilerine Aussie derler tipik koylu ingilizlerdir. Ingilizler Australianlari village people diye nitelendirir. Acaip bir ingilizceleri vardir Thalot =Thanks a lot gibi

Aksan berbattir. Ama bu konuda Irlanda ile rekabet edemezler
Koprulerde madeni para gecmez... Banknot tasimayi unutmayin...
Calisma sartlari cok agirdir tolerans sifirdir.... Sizden istenilen sey perfect istenir ilerisi istenmez yani isinizi mukemmel yapmanizi isterler ama otesini Turk patronu gibi istemezler...
Turkler Kebap'ı Kebab diye yazarlar bu konuda onlar ile tartismayin... Kapali pazarlari vardir ucuz mal alabilirsiniz.
Kutu cola'lar TR'deki gibi 330cc degil 370-380 CC'dir aslinda hersey buyuktur. Mcdonnalds'da hic gormediginiz urunleri gorur kocamanliklari karsisinda sasirirsiniz mayonez kulturu yoktur gidince istemeyin..
Imax adinda inanilmaz buyuk bir sinemalari vardir mutlaka ziyaret edin hatta 3d movie tercih edin...
Tonla sozlesme imzalamaya hazir olun hersey icin booking yapmaya da.... Yok oyle ben geldim tripleri :D

Sydney'de yolun ustunden tren goturecek teknolojileri vardir okullari temizdir anaokullari bile sizi sasirtir.... Taxi felaket kaziktir kredi karti gecer... 3 gsm operatoru vardir roamingde en kazik fiyat Opus'undur. Air TV yani normal antenle tv izlemeyi unutun cok az kanal vardir sasirmayin bu nebicim memleket demeyin cable tv olayi gelismistir...
Australia ile telefon gorusmesinde uydular ciddi problemdir 4 sn lag olabilir konusma perisan olur 2 uydu araciligi ile alo diyebilirsiniz... Telefon gorusmesi en pahali ulkelerden biridir(turkey2au) ... Saat farki 8-9 saat gibidir. (sydney icin yaz saatinde degisir)
Otopark bir yerde 20 dolar iken diger yerde 5 dolar olabilir. Benzinlikte pompaci yoktur doldurur gider odersiniz...
Ayakkabi elbise beden olculeri farklidir deneyip alirsiniz Made in Indian disindaki hersey cok pahalidir.. Ogrenciye en az calisma izni veren ulkelerdendir. John Harward adinda cok kisa boylu bir devlet reisleri vardir. Gorusleri Bush'a benzer....
Ingilizler kadar deger yargilari guclu bir millet degildir. Saat 8'de evlerde bir tek isik goremez sasirirsiniz.... Us Dollar hicbir yerde gecmez ulkeye girer girmez AU Dollar alin. Uzerinde kangaroo cliparti olan tum urunler Australia malidir yerli mali yurdun mali prensipleri... Cheese cakeleri harikadir. Meat pie'lari guzeldir. TR'deki bazi sebzelerin mega boyuttakileri ile karsilasabilirsiniz... Saraplari guzeldir fazla sigara cesidi bulamazsiniz ben gittigimde Amerikan olarak Marlboro vardi sadece ve 6 dolardi paketi... Fakat paket 20'lik degil 25'liktir. Gidecekseniz sigarayi birakin yoksa maasi tabacco'ya verirsiniz.
True Blue diye guzel bir sarkiari vardir. Queen Elizabeth'in dogum gununde her yer erken kapanir.... Cumhuriyet degildir..
Benzin her benzinlikte farklidir gezin ucuzu bulun... Bildigimiz markalarin ismi degisik olabilir logodan taniyin (Burger King=Hungry Jack gibi)
asla ve asla www.liveinaustralia.com veya buna benzer göçmen avukatı sitelerinden uzak durun! 300 ABD $ alirlar ve hiçbir şey yapmazlar....
. Sadece size şu evrakları hazırla şunu yap derler... zaten devletin kendi sitesinde olan bilgiyi size bir güzel okka ile yuttururlar.
buna www.kaminternatinal.com adındaki Canada siteside dahildir. Tuzaktir en buyuk palavralari arasinda havaalaninda sizi karşılayacağız gelir ki beni dumur etmiştir bu yalanları
www.immi.gov.au veya www.immu.gov.au'dan detaylari öğrenebilirsiniz. Au konusunda sadece bu siteye guvenin dikkate alin....
bir de saçma sapan bir ülkenin pasaportunu (güney amerika ülkelerinden biri veya çek devleti slovakya falan gibi ) size vizesiz her yere gidin diye satmaya çalışırlar yani size pasaport satacağız diye 11 bin dolar ister haşamat ederler üstelik bu sitelerin reklamları google.com 'da bile olabilir bu konularda çok dikkatli olun!

eksisozluk tadinda deneyimlerimi paylasmak istedim sizle... mesaja abuk subuk reply yapip polemik yaratmayin... bilgi paylasilmak icindir kavga etmek icin degil.

nicholas7007
11 10 2005, 17:00
aliogan bey merhabalar ben alper.antalya topkapi palace otelde yangın güvenlik uzmanı olarak çalışmaktayım göçmenlik için yapmış olduğunuz açıklamaları okutum teşekkürler yalnız sizinle messengerda konuşma şansımız varmı.teşekküler iyi günler.
nicholas_7007@hotmail.com

manga_7
12 10 2005, 17:00
walla avusturya ile avusturalyayi hep karistiririm benn .ama turizimle ugrasmistimm onceleri iki ulkedende kiz arkadasim olmustuu .we bi turlu isimlerini doogru soleyemiyordumm .umarinm bigun gezmek nasip olurr .

burakreisim
kanki seni korkutmak istemem basarabilirsin guzel bir ulkedir o kadar berbat degil sadece gidince karsilasacaklarinizi paylasmak istedim.
Simdi devam ediyorum Au hakkindaki bilgilerime yasadiklarima...
Az onceki mesajimda da belirttigim gibi Australia gocmenlik sartlari cok agirdir. Kasapta bile dil arar. Aslinda cok egitimli bir devlet degildir. Cogu hatta %90'i high school mezunudur ama alacagi adami maksimum derecede olsun ister tipik iktisat kuralina uyarak...
Au'da nezaket kurallarina mumkun oldugunca dikkat ederseniz size pek bela olmazlar. Australia'lilar kanun cignemekten felaket korkarlar hod dediniz mi pek ses cikaran olamz sorry deyip giderler aslinda demek istedikleri sen delisin sana uyup polis mahkeme ile ugrasamam.... Sakin bunlari korku tirsmak olarak yorumlayip havalara girmeyin en ufak bir suc islerseniz sinirdisi edilirsiniz (vatandas olana kadar) su anda Tr ile Au arasinda cifte vatandas anlasmasi vardir Auisse ve Turk olabilirsiniz fakat ben aramizdaki iliskileri ve John Abiyi pek iyi bulmuyorum ileride Almanya gibi bu anlasma bozulabilir Turklukten vazgecmek zorunda kalabilirsiniz.
Gelirinizden ciddi bir vergi yuku vardir Tr'deki oranlar ile kiyaslanamaz... Fakat benzin Turkiye'den ucuzdur...
Ulkeye girerken asla sokamayacaginiz fena halde kafaya taktiklari sey var. Australia giriste en fazla 2 karton sigaraya izin verir ve 2 şişe rakıya fazla getirmeyin el koyarlar bir de kagit verip ulkeden cikarken alirsiniz derler guler durursunuz :D Her turlu yiyecek bitkisel hayvansal ne varsa sokmak yasaktir. Traditional Local Country food falan diye aciklama yapsanizda sokmazlar...
Gayrimenkul ciddi derecede pahalidir. Apartman evler ucuzdur fakat oturan kisiler problemlidir gurultu suc gibi.... Normal evler tek katli en fazla 2 katlidir ve para biriktirilerek alinacak gibi degildir. genelde herkes ev icin kredi ceker ve surune surune oder... Kiralarda semt sehire gore cok cesitlidir.
Australia'da kaldigim sure icerisinde parlemento dahil hicbir kuruma girerken pasaport sorulmadi gece 3lerde kiz arkadasimla sokaklarda yatacak kadar ictik gezdik buna ragmen sorulmadi. Ustelik esmerimdir her halimden yabanci oldugum bellidir. Ornegin gece 3-4 gibi kiz arkadasimla okyanus kiyisinda oturuyorduk. Kis mevsimi oldugundan kimsecikler yoktu Polis geldi yanimiza benim kafa her halde pasaport kimlik soracaklar veya ne yapiyorsun diyecekler dedi ama adamlar hasta misiniz yerde oturuyorsunuz ambulans gerekli mi dediler ? iste burada medeniyet ile karsilastiginizi anliyorsunuz tabi o zaman el kaide ve terror tehlikesi yoktu :D simdi sartlar degismis olabilir
Garip adamlardir yani kiz arkadasinizin resmini cekerken siz istemeden gelip ikinizi cekeyim derler bazilari da ABD'deki Amishler gibidir her turlu teknolojiden uzak dururlar yobaz takilirlar.... Evlerin arasinda garip garip mesheplere dahil tarikatlara hatta kiliseler gorebilirsiniz...
Otobus seferleri iyidir fakat Turkiye'deki kadar cok degildir genelde otomatik vites araba kullanirlar (kadin erkek fark etmez) manuel kullananlar Au'daki Turklerdir :D
Universiteler paralidir herkes (Au vatandaslari) kredi ceker okula gider okul bitince oder.... Universitelerinde cift anadal yapmak cok kolaydir burada ki gibi (ODTU gibi ) bir milyon sart cikarmazlar... Hatta sinavlar cakistiginda anlayis bile gosterir farkli universitelerde olsaniz dahi ( Burada bu mumkun degildir )
Dusunuldugu gibi Turklerin %50'si issizlik parasi alir kahvede oturur... Kahvenin mantigi aynidir sadece cay fincani ve iskemble biraz kalitelidir o kadar hayat aynidir.

Ama cok iyi pozisyonlarda cok basarili Turkler de vardir. Almanya'daki Turklerden daha cok universite okuyan Turk vardir.
Duseceginiz en buyuk hata Australia'daki Turkleri Almanya'dakiler gibi dusunmenizdir. Australia cok uzak bir ulkedir 20 bin km sanirim Almanya gibi Turk kulturune bagli kalmalari mumkun degildir. Son 3-4 yildir Turk TVleri cekmektedir. Dusunun TV bile yoktu orada dogan nesilde. Video kasetleri kiralar Turkiyeyi dizileri filmleri 6 ay geriden takip ederlerdi. Onlara anlayisla karsilik verin adamlari direk gavur olmuslar bunlar diye degerlendirmeyin....
Adile Nasit ve Turk Cizgi filmleri seyrettirerek Turk Komedi filmleri seyrettirerek tanimadiklari Turkiye'yi sevdirmeye calisti aileleri hatalari cok olacaktir onlara karsi daima hos gorulu olun... Zaman zaman Australian gibi davranabilirler menfaatcilik (materyalism) ve turk kulturu arasinda gidip gelebilirler. Cimri olabilirler paraya duskun menfaatine duskun gibi... 2 kultur arasinda kalmak cok ciddi bir problemdir.
Australiali bir ile evlenmeyi dusunuyorsaniz bu cok zor bir durumdur. Australia'da ki Aussieler bile kendi arasinda evlilikleri dogru duzgun surduremezler eger bunu dusunuyorsaniz Turk asilli biri dahi olsa Aussie biri ile evlilikte Kazak Turklugunden cok taviz vermeniz gerekiyor. Asla ama asla kadinlara siddet uygulamayin surum surum surunursunuz cok ciddiyim cezalar kadinlara karsi suclarda inanilmaz agirdir! Yatirirlar cezaniz biter sinir disi ederler....
Turk kizlarina sorduklarinizi Aussie esiniz olursa sakin sormayin asla gecmisini sormayin ve asla ve asla bekaret falan filan gibi konulari acmayin kabul ediyorsaniz evlenin sizin buna karismak degil sorma hakkiniz dahi yoktur. Avrupa kulturu almis biriyim fakat evlenirken bir Aussie ile cok ileri seyleri de kabul etmeniz gerekebilir....

Mesala uyusturucu denemeyen Aussie pek yok gibidir. Diğer kabullenmeniz gereken şeyleri siz tahmin edin....Cok net konusamiyorum.
Gay cok fazladir sasirmayin... Normal (straight) gibi gorunurler TR'deki gibi belli etmezler yaymayabilirler konusmalarini efemine hareketleri olmayabilir gunun birinde ben gay'im derler tepki vermeyin arkadasliginizi kesmeyin Turkiye'dekiler gibi rahatsiz etmez uygunsuz teklif etmezler kendi mesreplerinde takilirlar sizin gay olmadiginizi biliyorsa size bunu teklif bile etmez ... Turkiye'de fazla olmayan bayan gaylerde mevcuttur
Kulturleri evet bizden cok farkli ama Iskandinavya ulkeleri ile Turkiye arasindaki ucurum kadar farkli degil. Biraz ingiliz biraz amerikan biraz da çorba karışımdırlar :D
Yolculuga gelelim Australia'ya THY'nin direct ucusu yoktur. Once ilk durak Thailand'a gelirsiniz Bangkong'da yolcu iner ve 1 saat ucak bekler oradan yolcu alir bunlar ucuz bilet avcisi singapur ve thailandlilardir. Sonraki durak Singapure'dur burasi garip bir ulkedir cok temizdir o kadar ki yere atilir diye tüm ülkede sakiz cignemek yasaktir inanilmaz buyuk bir havaalani vardir Havaaalani icinde insansiz giden remote controlled trenler vardir dusunun... gate numaralarini iyi takip edin.. Ucaktan iner inmez giseye gidip check in yapin yoksa bavullariniz Australia ucagina aktarilmaz.... Eger ucaginiza 5-6 saat varsa cikin gezin Singapure vize istemez Turkiye'den hayret degil mi :D Acikirsaniz tavuk falan yiyin singapur'da musluman olmasina ragmen domuz yagi veya eti olabilir yemeklerinde... Telefon acacaksaniz singapure'dan Turkiyeye veya Australia'ya uluslararasi cikis kodu farklidir sorun....
Australia ucagina muhtemelen Qantas denilen Australia hava yollarina binersiniz bu ucak Londra'dan veya Avrupa'dan gelir binersiniz ucakta tek Turk olmayabilir hostesler ve elemanlarin hepsi yabancidir. Sasirmayin daha once hic yabancilar arasinda kalmadiysaniz endiselenmeyin hersey yolunda gidiyor.... Konusmalar klasik ne alirsiniz ne icersiniz yaninizdaki Ingiliz ile sohbet ederseniz anlamadiginizda soyleyin anlamadim daha basit kelimeler ile anlatir misiniz diye hic sikilmiyorlar cocuk ile konusur gibi basit basit anlatiyorlar :D Ucakta sigara yasaktir biliyorsunu bunu fakat tuvalette sakin icmeyin alarmlari var otuyor :D Bol bol icki icin rahatlayin.
Australia'ya indiginizde evraklarinizi ve pasaportunuzu hazirlayin her ne kadar gocmen vizenizde olsa siz Turksunuz gidip Australian vatandaslarin gisesine girmeyin kiziyorlar :D

Elemanlar bir milyon soru soracak basit basit cevaplayin anlamadiniz mi kagit kalem cikarip yaz deyin ben oyle yaptim... Cok hizli konusuyorsunuz yazar misiniz dedim yazdilar.

havalimanindan cikinca mumkun oldugunca otobus tren kullanın eger yoksa gittiginiz yerde taxi'ye binip merkezi bir metroya birak beni deyin Turkiye gibi dusunmeyin taxi sizi istediginiz yere birakmak zorundadir laga luga edemez ne treni kardesim falan diye...
Taxiler cok pahali yoksa kesinlikle sahtekarlik yol uzatma tarife degistirmek falan gibi bir problem olmuyor defalarca bindim. Adresi verin tek laf etmenize gerek yok o goturur sizi kredi karti ile odersiniz....
Hemen gidince prepaid card alin Turkcell Telsim Avea sakin ama sakin roaming ile kullanmayin size cok ama cok ciddi faturalar gelebilir (Tabi Turkiye'deki ailenize adresinize)
Australia'da bazi acil telefonlarin Turkce destegi vardir 13xx dir bu numaralar bizim 155 110 gibi seyler onlari arayabilirsiniz. Gitmeden mutlaka cok ciddi kelimeleri bildiginizden emin olun. Kaybetmek caldirmak (hirsizliga ugramak) tum vucuttaki organ adlari basit tibbi terimler (acile duserseniz derdinizi anlatabilin) dis dolgusu ve tum tibbi gereksinimleri Turkiye'de yapin Au'da saglik cok pahalidir. korkmayın Turk psikiyatrist ile var memlekette internete girin whitepage.com.au 'da tomarla turk bulursunuz.

Asla yalan beyanat vermeyin cok kucuk de olsa yalan soylediginizi karsi taraf anlarsa guven biter iliskiniz cok ciddi sarsilir anlayisla karsilamazlar bu arkadasinizda olabilir patrononuzda herseyi net soyleyin durustluk cok onemlidir. Orada goreceksiniz insanlar birbirinin sozune inanilmaz guveniyorlar o nedenle konusmalarinizin bir imza niteligi tasidini asla unutmayin yalan ve hatali konusmayi onarmak cok zordur. Sakin argo kufur etmeyin bizler gibi bagisla baba kendimi kaybettim diyemezsiniz affetmezler... Ozellikle sinirli biriyseniz sıkıştınız mı Türkçe rahatlayın asla ama asla karşı tarafın anlayacağı dilde yapmayın bunu inanın devlet memuruna argo kullanız mı bağışlanmanız imkansızdır. Açlıktan ölseniz dahi illegal birşey yapmayın. Gidin polis merkezine ben acim deyin ama asla yasadisi bisey yapmayin hatta onlara illegal birsey yapmak istemiyorum cok zor durumdayim yardim edin deyin. durust olun daima sakin gurur falan yapip hicbir seyi gizlemeye kalkmayin... net olun suistimal cok azdir Au'da...

Orada gurbet cekerseniz ve Turkler ile karslasirsaniz size sicak ilgi gostermeyebilirler cunku onlar adapte olduklarindan sizin kadar gurbet cekmezler sakin ola bocalayip umutsuzluga dusmeyin...

Konsoloslukta gorusmelerde ingilizcenize cok dikkat edin her kelimenin entellektuel versionunu kullanmaya gayret edin. Sir Madam gibi laflari cok seviyorlar soyleyin sizi Turkiyedeki gibi simarip ezmezler hoslarina gider.... Asla korkmayin zor bir ulke evet suruneceksiniz evet disciye gidip kopru dolguyu anlatana kadar cildiracaksiniz evet ama adapte olunca kendi geleceginizin sansini ciddi derecede artiracaksiniz

Sunu asla unutmayin gittiginiz ulkeyi tek bir ornek ile anlatmak gerekirse asfalt iscilerinin saclarinin beline kadar oldugu ve Rock muzik dinledigi bir ulkedir. Kendinizi bu kriteri dusunerek formatlayin... Basaracaginiza eminim.

sevgiler

kanki
Burak reisim verdiğin bilgiler için teşekkür ederiz.bizim için deneyimler önemli aslında çünkü Türkiye den bakınca oraları cennet gibi görüyoruz veya öyle reklam yapılıyor.Bundan dolayı gidip görmüş insanların tecrübelerine her zaman önem vermişimdir.şimdi senin yazını okuyunca Au'ya gööçmenlik için bir daha düşünmek geldi içimden.Senin gibi diğer arkadaşlarını da deneyimlerini bizimle paylaşmalarını bekliyoruz.Saygılar...

abkauzun
13 10 2005, 17:00
SELAM BEN KADIR VE AVUSTURALYA YA GOCMENLIK BASVURUSU YAPMAK ISTIYORUM.ANCAK BU KONUYLA ILGILI NEREYE NE KOSULDA BASVURMAM GEREKTIGINI BILMIYORUM.BANA GEREKLI BILGILERI EMAILIME GONDERMENIZI RICA EDECEGIM
SAYGILARIMLA EMAIL:ABDULKADIR.UZUN@GMAIL.COM

kanki
13 10 2005, 17:00
teşekürler burakreisim kendine iyi bak.

kanki
14 10 2005, 17:00
abdulkadir kardeş yahoo da avustralya ile ilgili bir grup var.Bende yeni keşfettim oraya üye olursan sorduğun sorulara gruptan cavap yazan mutlaka çıkacaktır.Grup Avustralyadaki türklerden ve göçmen olarak Avustralya ya gitmek isteyen Türkiyedeki Türklerden oluşuyor.Grubun adresi:

avustralyayagidiyorum@yahoogroups.com

kanaria
15 10 2005, 17:00
Burakreis, bravo diyorum ayakta alkisliyorum.

3 yil kaldim ben Sydney'de iki hafta icinde de Master'a gidiyorum, anlat desen senin ceyregin kadar anlatamazdim.

Ek olarak, TR'den gidecekler Misir Havayollarini'da arastirsin. Bedavaya Japonya'da bir gece kalisli ucuslari var. Cep telefonu olarak Optus en ucuzudur. Aksam 6pm'den sonra 10 dakikasi $20cent'tir. Ogrenciler 20 saat/haftalik calisabilir. Insanlari cok ama cok naziktir. Turkler Auburn denen suburbde kalir, cok kalitesizlerdir. Cok buyuk bir orani ya sigorta parasi yer ya issizlik parasi alir. 20 yildir orada kalip daha Ingilizce'nin i'sini anlamayan tipler vardir. Cok cahil yobaz'da vardir.

kremlin
17 10 2005, 17:00
:( slm arkadaşlar yazılarınızı büyük bir dikkatle okudum.aslına bakarsanız çoğu karamsarlığa sebep oldu ama aynı zamanda çok şey kattı ben izmirde 5 yıllık hemşireyim yurtdışında mesleğimi yapmayı çok istiyorum yanlız her seferinde ingilizce engeliyle karşılaşıyorum burdaki şartlar malum ya çalışıcaksın yada kursa gideceksin açıkçası benim çalışmamak gibi bir lüksümde olmadığı için ikursa gidemiyorum bu hafta başladım kendim çalışmaya ama başarılı olduğumu söyleyemem bende varımı yoğumu avusturalyadaki bir dil okulu için harcamayı göze aldım vize alabilmek için iyi bir okul 9 aylık dil programı için sanırım yıllardır bütün yapmış olduğum birikimimi harcamak zorundayım sizden 1 avusturalyaya gelmeme değermi 2 orda kendi mesleğimi yapabilirmiyim min cevaplarını istiyorum bana bu konuda yardımcı olacak birileri olursa sevinicem bu arada okul kaydımı yaptırmak için haftaya gidicem ama korkuyorum çok büyük korkularım var ama burdada olmuyo 5 yıldır aynı yerde çalışıyorum ve gerçekten sıkıldım çalışma saatlerim çok fazla bu yüzden artık yoruluyorum yaşım 27 ama burda bu tempoda çalışırsam galiba malülen emekli olucam herkese tşk ler

burakreisim
19 10 2005, 17:00
Australia'yı şu anda bilmiyorum ama ABD'de ciddi bir hemşireye talep var fakat 4 yıllık yüksek okul mezunu olmanız gerekli.
Bir de burada eğitim alacaksınız bu konuda araştırma yapıp (google.com) gibi kurs bulabilirsiniz prensip gereği ticari link veremiyorum

ingiltere iyi bir ticari anlamda tercih olabilir ama abd ve australia'daki yaşam kalitesini beklemeyiniz. doga ve yasam rahatligi falan gibi.
her zaman ingiltere bana uzak oldu. bu konuda objektif olamayacağım bir başka arkadaş yanıtlasın en iyisi :D

burakreisim
<< Burakreis, bravo diyorum ayakta alkisliyorum.
3 yil kaldim ben Sydney'de iki hafta icinde de Master'a gidiyorum, anlat desen senin ceyregin kadar anlatamazdim.
Ek olarak, TR'den gidecekler Misir Havayollarini'da arastirsin. Bedavaya Japonya'da bir gece kalisli ucuslari var. Cep telefonu olarak Optus en ucuzudur. Aksam 6pm'den sonra 10 dakikasi $20cent'tir. Ogrenciler 20 saat/haftalik calisabilir. Insanlari cok ama cok naziktir. Turkler Auburn denen suburbde kalir, cok kalitesizlerdir. Cok buyuk bir orani ya sigorta parasi yer ya issizlik parasi alir. 20 yildir orada kalip daha Ingilizce'nin i'sini anlamayan tipler vardir. Cok cahil yobaz'da vardir. ]]

tesekkur ederim taktirin icin basarilar diliyorum bol bol passion fruit ye benim için :p

kremlin
slm bende en başta Aurpair olmadı demipair olmadı dil okulu için gitmeye kara verdim ama bitürlü olmadı ya çok zahmetli ve zaman alan yada çok fazla para gerektiren bir olay haline geldi yurdışına çıkmak isteyişim ama baktım bunların hepsi imkansız yılmadım araştırdım sonra baktımki Abd avusturalya kanada ve yeni zelanda harıl harıl hemşire arıyo bende ingilterde karar kıldım :) doğrumu yaptım :confused: bende bilmiyorum ama bu konu hakkında bilgi sahibi olan varsa benimle iletişime geçerse sevinirim ;) [E=null]kremlin1978@hotmail com

burakreisim
20 10 2005, 17:00
<< kemlin yukarda verdiğim gruba üye olursan bu sorularının cevabını alabilirsin çünkü grupta bizzat avustralyada yaşayan avustralyaya gitme aşamasında olan birçok arkadaş var.Kendine iy bak kolay gelsin. ]]

göremedim tekrarlayabilir misiniz grup adını ?
Gerçi ben Usa ile mücadele halindeyim ama Au'ya gitmek isteyenler ile de tanışmayı isterim

kemlin email adresin maalesef hatalı galiba emailler geri geliyor.

kanki
kemlin yukarda verdiğim gruba üye olursan bu sorularının cevabını alabilirsin çünkü grupta bizzat avustralyada yaşayan avustralyaya gitme aşamasında olan birçok arkadaş var.Kendine iy bak kolay gelsin.

kanki
grubun adını bir daha yazıyorum sanırım öbüründe biraz eksiklik var işte grubun tam adı

http://groups.yahoo.com/group/avustralyayagidiyorum/

burakreisim
21 10 2005, 17:00
Arkadaslar Australia Sydney'de Kıbrıs Türkleri ile yapılan bir roportajin linkini vereceğim az sonra biraz oradaki Türkler hakkında fikir edinirsiniz.
Yalnız kayıt çok amateur olmuş haber ajansı videosu ama işte :D Neyse izleyin amcaları bakın Türkçe yemek isimlerini bile hatırlayamıyorlar ( üstelik bu amcaların mesleği Türk yemekleri üzerine aşçılik ) hehehe Yani demistim size cok uzak olmasi dolayisi ile gariplikler olabiliyor :D Yani pisirdigi yemegin adinin ingilizcesini bilmek Turkcesini untumak gibi bu tip durumlari hos karsilayacaksiniz :p
linki hazırlıyorum az sorna hazır olacak. İstediğiniz grupta paylaşabilirsiniz

<a target=new href=http://www.burakreis.us/AustraliadakiTurkler.wmv]BURADAN INDIRABİLİRSİNİZ[/url]

SEVGİLER

kanaria
22 10 2005, 17:00
Tamamiyla devletin sucu bu. Turklerin bulundugu semt Auburn'dur mesela adamlar TR Konsoloslugunu sehrin oteki ucuna acmislar, gitseniz bi dovmedikleri kaliyor zaten. TRT Int son 3-4 yil cekmeye basladi o da kufur etmeyeyim simdi ama REZALET. Adamlar saat farkini hesap edemediklerinden dolayi aksam prime time'da TR sabahindaki cizgi filmleri gosteriyorlar, 3-4 klip bantlari var acildigindan beri onlari caliyorlar, hic bir sekilde cezbeden bir sey yok. Koy adam gibi dizileri, klipleri, filmleri adam gibi saate ister istemez ogretirsin zaten kulturunu vatandaslarina ama nerde bunu dusunucek kereste...

zuzu77
25 10 2005, 17:00
slm....

Avusturalyada yaşamak düşüncesi bir kaç gündür beni düşündürüyor..bir arkadaşım ile yaptığım konuşmada bir kaç şey öğrendim ama hiçbir şekilde yeterli değil...
bana bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa bekliyorum...burada anlatılanlar bana çok karışık geldi :)

pinky300
26 10 2005, 17:00
Burakreisim ve Diger Arkadaslar,
Melbourne ya da Sydney.........
Sizce hangisi?
Sydney= New York
Melbourne= New Jersey
-----------------------
Fakat iki sehir arasindaki ulasim mesafesi oyle 25 dakika ile kisitli degil. 800 km, yani 10 saat.
Hangi sehri yasamak icin tavsiye edersiniz?
Ucretleri, iklimleri, egitim duzeyleri, yasam tarzlari............

burakreisim
<< Burakreisim ve Diger Arkadaslar,
Melbourne ya da Sydney.........
Sizce hangisi?
Sydney= New York
Melbourne= New Jersey
-----------------------
Fakat iki sehir arasindaki ulasim mesafesi oyle 25 dakika ile kisitli degil. 800 km, yani 10 saat.
Hangi sehri yasamak icin tavsiye edersiniz?
Ucretleri, iklimleri, egitim duzeyleri, yasam tarzlari............ ]]
Fazla uzaklara gitmeye gerek yok

Sydney = Istanbul

is imkani genis hayat pahali maas daha yuksek stress daha fazla
Melbourne = Izmir

daha sakin hayat daha az maas daha basit hayat

burakreisim
zuzu selam
oncelikle Australia'da yasamayi dusunmek ile 10 basamakli merdivenin ilk basamagindasin. Uunutma ki diger 9 basamagin patronu onlar oldugunu hatirlatirim.

Yani oyle bir mesaj yazmissin ki Bilim olimpiyatlarinda birincisin ve Hukumetlerden davet mektuplari aliyor gibisin. Her basvuran alinmiyor. Eskisi gibi burasi sizin isiniz burasi eviniz de denmiyor. Havaalanindan sonra saldim cayira Mevlam kayira mode'undasin.
Her neyse bu beni ilgilendirmez uslup seni baglar ben soruna cevap vereyim.
Aslinda herseyi cok acik anlatmak istedik Ayrintilari hukumetin sitesi www.immi.gov.au 'da bulabilirsin Yok bu siteyi anlayamiyorsan uzulerek bildiririm ki maalesef hatta Australia'da yasamayi unutman gerekli. Bunu hakaret olsun diye veya kabalik icin soylemiyorum cok ciddiyim. Bu sitedeki Ingilizce dikkat ettim ozenle secilmis bunu rahatlikla anlayabilecek ingilizcen olmali aksi taktir de bosuna 3000 dolara yakin para verirsin. (Australia Dollari)
IELTS sinavinda 10 uzerinden 8 almalisin hatta akademik IELTS sinavinda derecen olursa sansin daha da artar. Yok eger bahcivan kasapsan yine dil ister. Bu isin kurtulusu yok. Eger dil problemin yoksa ve meslegin yuksek puanli bir is ise ve Australia'da yakinlarin varsa (Sponsor yani kefil olabilecek) isin kolay o zaman 6-10 ay arasinda oradasin.
Sevgiler ve Basarilar.

pinky300
28 10 2005, 17:00
Arkadaslar,

Usa'da yasiyorken, mezun olmadan 3 ay once yani 2004 Ekim ayinda ben <a target=new href=http://www.immi.gov.au]www.immi.gov.au[/url] [/L]sitesini okumaya basladim. Hatta okumak yetmedi, print ettim kitapcigini, ders kitabi gibi yattim, kalktim, her bolumunu okudum, yuttum. Skilled Immigrant olarak basvuru yapmaya karar verdim. Yaho groups'tan <a target=new href=mailto:avustralyayagidiyorum@yahoogroups.com ]avustralyayagidiyorum@yahoogroups.com[/url] 'a uye oldum, kafamda ki tum sorularimi ortadaki gonullu arkadaslara sordum, yanit aldim.

-------------------

Neden Usa'dan gidiyordum.... Aslinda hep bir yarim Usa'da kaldi ama America benim gibi ogrenci adama bu sene verdigi OPT hakkindan baska 7 sene daha sure uzatiyordu green card hakkini elde edebilmek icin. Aslinda dusununce cok acimasizca degil mi? Ustelik oyle siradan bir ogrenci de degildim. GPA'yi yuksek, her donem honour list ya da dean list'te bulunup, bu sebepten %40'in uzerinde scholarship alan ve full-time calisma haki almis bir ogrenciydim. Neyse, yasalar karsisinda iste boynumuz kildan ince.....

Gerekli tum evraklari toplamam, son 2004 tax income paper'imi beklememden dolayi biraz zaman aldi. Ama Tr.'den yapilan immigrant basvurularinin 8-11 ay arasinda sonuclandigi bilindigi halde, sirf ben Usa'dan basvuru yaptigim icin 3,5 ayda sonuc aldi ve benden yurtdisi diploma ve is tecrubesi oldugundan sanirim IELTS sinavi da istenmedi. Egitim ve meslek Accounting ve puanlama da en yuksek average'da.

Artik bu vakitten sonrasi sadece yerlesim bolgemizin neresi olacagina, tum bolgeleri arastirmaya, tanimaya, giderken esyalarimizi nakliyeye versek mi gibi sorular var suan kafamizda.
----------------

Bu arada Tr.'de kendim Olur ya, tum resmi islemlerimi Usa'da yurutup, Tr'den oraya giris yapacagim icin belki IELTS istenebilir dusuncesi ile sinava girdim. Listening, Reading, Writing ve Speaking olmak uzere 4 ayri bolumden olusan sinav, ingilizce biliyorum diyen herkes icin aslinda cok cok basit. Oyle ki istedikleri General English olup, taban 5 puan koymuslar.

Akademik kariyer yapmak isteyen arkadaslar ise sececekleri uni'lere gore Akademik English testine giriyorlar ki, biraz sadece reading ve writing bolumleri degisik oluyor-mus.
--------------------
Arkadaslar,

sizlere tavsiyem, okuyun auimmigration sitesini, arastirin. Hem de hic bikmadan. Boyle ortaya atilan sorularla yanitlanacak seyler degil bunlar. Birkac cesit basvuru sekli var. Ne icin uygun oldugunuzu okumadan nasil bilebilirsiniz ki? Ya da okuyamayacaksaniz IELTS'yi nasil alabileceksiniz ki?

Ustelik bilse idim Au'da 2 senelik alinacak mesleki egitim/onlisans/lisans/master'in Skilled Independent Overseas Student kategorisinde oturum hakki elde edilebildigini Au'da egitim almayi tercih ederdim.

Benim gibi durumda ki arkadaslarin amaci, eminim ki gelecek kaygisi tasidiklari Tr.'nin sinirlari disina legal yollarla cikarak, verimli olabildikleri caglari, karsiligini alabilecekleri standartlara kavusarak yasama istegidir.

Herkese Kolay Gelsin,

burakreisim
31 10 2005, 18:00
Biraz zor Australia'da immigrant olmak Canada ilk etapta iyi olabilr.

nexterkan
12 11 2005, 18:00
mrb,

Peki avusturalyaya göçmen başvurusu yapmak için konsollosluğa mı müracat etmek gerekiyor, yoksa internetten form mu doldurmamız lazım?

Başvurular tam olarak nereye yapılıyor?

Teşekkürler..

pinky300
16 11 2005, 18:00
nexterkan,
hersey immigov.au'nun sitesinde anlatiliyor ve de formlar orada mevcut.
Zaten kabul gorursen onlar sana baska evraklar gonderiyorlar.
Konsolosluk en son sirada artik passporta vize alma asamasinda gidilecek kapi.

kanki
16 11 2005, 18:00
Arkadaşlar avustralya'da ozon tabakası ince olduğu için cilt kanserinin çok görüldüğünü söylüyorlar acaba bu bilgi ne kadar doğru..

fireball
08 12 2005, 18:00
Merhaba ali
tesadüfen yazışmalrınızı okudum
ben de yeni zellanda ve avusturalyaya yerleşmek istiyorum
ama beklentiler ve gerçekler arasındaki farkın ne kadar olacağını bilememek cidden tedirgin ediyor insanı
yeni bir grup oluturduk alternatif_yasa@yahoogroups.com
katılıp bizimle deneyimlerini paylaşırsan çok memnun oluruz.
teşekkürler
Burcu

PHARMUSTY
14 12 2005, 18:00
merhaba arkadaşlar,
ben türkiyede 5 yıldır eczacılık yapıyorum ve de avustralya ya göçmenliği ciddi anlamda düşünüyorum.acaba göçmenlik öncesinde diploma/lisans denkliği işlemini tamamlamam isteniyormu yoksa denkliği oraya geldikten sonra yapmak üzere göçmenlik statüsünü önceden başarıyla almak mümkünmü?şimdiden çok teşekkürler

oezguen
23 12 2005, 18:00
merhaba ben aliogan la iletisime gecmek istiyorum ama bunu nasıl yapacagimi bilmiyorum yani onun mail adresini bilmiyorum bende careyi buraya yazmakta buldum, kendisi yeni zelanda ya göc konusunda detaylı bilgi verebilecegini ancak kendim hakkında detaylı bilgi verirsem bunu yapabilecegini soylemis 6 subat 2005 tarihli bi forum yazisinda hatta aynen sunlari yazmis Yeni Zelandadaki gocmenlik kanunlari da cok pararlel denebilir Australia ile. Detayli bilgi ve gocmen olup olamayacaginiza dair degerlendirme konusunda fikir verebilirim ancak ciddi bir email ve kendinizden soz ederseniz.
neyse daha fazla uzatmiyayim demin de dedigim gibi ben kendisine mail gondermek istiyorum ama mail adresini bilmiyorum bana yardimci olabilir misiniz simdiden tesekkurler, oezguen.

kanki
24 12 2005, 18:00
Arkadaşlar yahoo da avustralyayagidiyorum diye bir grup var gerçekten çok yardımsever arkadaşlar o gruba üye olursanız avustralya hakkında baya bir bilgi sahibi olursunuz kolay gelsin..

Nuclear
24 12 2005, 18:00
arkadaşlar tesadüfen girdim bu foruma benim de kafama yattı Australia meselesi benim eşim ebe hemşire ben de bilgisayar sektörindeyim ingilizcemiz ikimizin de yok denecek kadar az bir şansımız olur mu cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekürler

falovril
30 12 2005, 18:00
Mrehaba ben psikoloji mezunuyum, 2 yillik deneyimim var. ingilizcem oldukca iyi. Avusturalyaya gocmenlik icin sansim nedir? Tesekkurler...

Kursun2000
02 01 2006, 18:00
PANICBUNNY

SLM ARKADAS

BU GORMUS OLDUGUN AHMET

ADANALI SOYADI NE SERT MI

ACCR
28 04 2006, 17:00
MERHABA
BN 3-4 AY SONRA MASTER İÇİN AVUSTURALYAY GİDİCEM SİDENEYE AMA SORACA KBAYA Bİ SORUM VAR YARDIMCI OLABLİCEK ARKADSLAR VARSA LÜTFFEN CEVAPLARINI BEKLİYOTRUM OZELİKLEDE MASTER SONRASI ORDA KALMAKLA İLGİLİ MASTERI EKONOMİ ÜZERİNİ YAPICAM BURDADA 2 SENDRİ BANKADA CALSIYORUM

ACCR
28 04 2006, 17:00
TEKRARA MERHABA
AVUSTRLYADA MASTER SONRASI ORDA KALMA İLE İLGİLİBANA YRDIMCII OLABİLECEK ARKADSLŞAR VARSA BANA MAİL ATABİLİRİLER
CACAN02@HOTMAIL.COM

escape295
30 04 2006, 17:00
BENDE KANADAYI DÜŞÜNÜYORUM WWW.MYVİZE.COM ADRESİNDE DETAYLI BİLGİ VAR ADAMLAR Bİ CD HAZIRLAMIŞ HERŞEY VAR İÇİNDE TELEFON DESTEĞİNİDE KESMİYORLAR İSTERSENİZ GİRİP BİR İNCELEYİN

cenkyarbay
04 12 2006, 18:00
Merhaba Arkadaşlar
Tüm yazılanları dikkatlice okudum ancak şu günün koşullarında herhangi bir
değişiklik varmı, en kısa süreç -yasal olarak- hangi yol ile mümkün ve yaşamak için hangi bölgeleri
tavsiye edersiniz. Ben Eşim ve 3 yaşındaki abd vatandaşı kızımız için.

not: Eşimin ve benim puanlarımız yeterli sanırım. Eşimin 130 tutuyor. ancak ben mermer ve granite ustasıyım. Ancak bunun ülkemizde okulu olmadığı için bir eğitim belgesi de yok.
2 yıllık yüksekokul mezunuyum,bir işime yararmı acaba.
Şimdiden tüm yardım eden arkadaşlara teşekkürler.

the prince
05 12 2006, 18:00
Herkese selam Avustralya konusunda kendimizi tanitalim kosesinde bir folder var oraya bir goz atin ozellikle son mesajlara sanirim isinize yarar.

env_engineer
24 04 2007, 17:00
selamlar
avustralyayagidiyorum@yahoogroups.com ' a üye oldum iki gün önce fakat üyeliğim hala kabul edilmedi, bu konuda yardımcı olabilecek var mı?

burakreisim
03 05 2007, 17:00
ingilizce bilmeyen australia'ya giremez arkadaslar ingilizce bilende www.immi.gov.au ya girer hersey orada yaziyor buralara ihtiyac duymaz

mckeenze
13 07 2008, 17:00
sevgili burakreisim merrhaba

mckeenze
biz eşimle şu an kağıtları hazırlıyorıuz.Biz aşçı olarak gitmaek istiyoruz eşim ıelts den 5 aldı iş deneyimimiz var
şu anadf denklik belgesi dedikleri aşçılık belgesini almak biçin kursa yazılacağıa ağustos ayında Allah izin verirse orada devlet dairesinde çalışan bi akrabımız var bize sponsor olabilecek.birde eşim au da sdyney de holmes college de 6 ay ing kursu görmüştü eskiden bunun bir yararı olurmu bizim sizce şansımız nedir çok ihtiyacvımız var gerşekten aydınlatırsanız se4viniriz kendinize iyi bakın

mckeenze
sevgili burakreisim sa yine ben bizim işimizi çabuklaştırmak için ne yapmamız lazım ordan bi r iş bulmaları daha kolay olurmu veya akrabamız bize sponsor olucağını söyledi onların bağları da varmış orada çalışabiliriz yani teşekkür ederim şimdiden sana Allah gönlüne göre versin inş

mckeenze
28 07 2008, 17:00
arkadaşlar bana niye kimse yardımcı olmadı 2 hahtadaır kimse yazmamaış üzüldümdiğer arkadaşlardan yardımcı olabilecek kimse yokmu

sonixmen
22 06 2009, 17:00
Arkadaşlar 2 aya kadar Lloyds dil kursuna gitmeyi düşünüyorum sydney da ki kursuna bu yerle ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

yanki-yek
31 10 2010, 03:59
Selamlar sizlerden bir konu hakkında yardım istiyorum abim Avusturalya’ da yaşayan Türk bir bayanla evlilik yaptı ve eşinin isteği ile buradaki çalıştığı 10 yıllık işi bırakıp eşinin onun için kefil olmasıyla konsolusluktan aldığı 6 aylık vize ile oraya gitti bu arada eşini ekonomik durumu çok iyi olduğunu belirteyim gittiğinde bir hayal kırıklığına uğradı çünkü eşi hiçbir şekilde maddi manevi destek olmadığı gibi evlilik sözleşmesi imzalaması için sürekli baskı yapıyordu. 3 ay çok zorluklar çekti ve 3 ay sonucunda biraz para kazanmaya başladı ama çok fazla değil ancak kendisini maddi manevi her türlü ihtiyacını kendi karşılayabilecek kadar eşi abime destek olmadığı gibi ekonomik durumu iyi olasına rağmen para istemeye başladı abimin eşinin ekonomik durumu çok iyi olduğu için ve abim şu anda sabit saatli bir işi olmadığı için pek fazla destek olamıyordu ama yinede bir gelir elde ediyor eşi ihtiyaçlarına destek olması için abimden para konusunda ona daha fazla ödeme yapmasını isteyip duruyordu ve abim 11 ayı Avusturalya doldurdu ve eşi sözleşmeyi imzalaması için bakısını arttırdı abimde hiçbir art niyet olmadığı için imzaladı eşi sözleşmeyi imzalamasından sonra konsolosluğa bir yazı yazdığını öğrendi yazıda abimle bir ilgisi olmadığını bu evliliğin gerçek olmadığını kefilliği geriye çektiğini yazmış ama abimin olan bitenden haberi yok çünkü normal bir evlilik yaşıyorlar sadece bahsettiğim olaylar yaşanmıştı daha sonra abim adına bir mektup gelmiş o mektupta görüşmeye çağırıyorlarmış bu evliliğin gerçek dışı olduğunu söylüyorlarmış acaba hemen sınır dışı ederlermi orada kalma şansı varmı.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.