PDA

Tüm Versiyonu Göster : Yeni Turk Lirasiankaram04
01 01 2005, 17:00
Dun ilk deva Yeni Turk Liramiz uzerinden bir havale yapayim dedim, allak bullak oldum. Kac lira ne kadara geliyor, hesabini yapana kadar canim cikti. Zaten burda kala kala , ordaki paranin neye esit oldugunu unuttum. Ben buraya geldigimde domatesin kilosu 100.000'lira idi. Simdi almis gitmis. Ara sira dalgasina Migros'un sayfasina bakiyorum da, aklim almiyor. Turk lirasi sifirsiz ise yarayacak mi bilmem de herkes pek memnun gibi. Hayirlisi olsun bari.

marjinal
03 01 2005, 17:00
Anlayamadığım bir nokta var....Enflasyonun oluşumundaki asıl etken piyasaya karşılığı olmayan para sokmaktır.Yani başka bir deyişle gereğinden fazla para basmak.Milyonluk banknotlarda en büyüğü 20 milyonlıktu şimdi ise en büyük banknot 100 YTL yani eski hesapla 100 milyon.Ayrıca bide 50 YTL var.Ama basılan bu banknotların bir karşılığı yoktu demek oluyorki yeni 50 lik ve 100 lükler karşılıksız.Bu durum enflasyonu yükseltmeyecekmi.Varsa iktisat yada ekonomi okuyan arkadaşlar şu durumu bana bir izah etsinler...

marjinal
04 01 2005, 17:00
Anlaşılan kimse takmıyor bu muhabbeti....Neyse :D

ankaram04
04 01 2005, 17:00
Onu ben de anlamadim. Bizim bu olay Avrupa'nin euro'ya gecmesi gibi oldu. Herkesin kafasi allak bullak. Yillardir agizlarinda milyonlarla cumle kuran ulkem insani birden bire Sunun fiyati ne? dendigi zaman O 2 lira agbi... zaten maliyeti 50 kurus gibi enstantaneler sergileyecek. Enflasyonu indirmek icin mi atildi bu sifirlar, yoksa Avrupa'ya yalakalanmak icin mi? Ona kalirsa hersey gene ayni. Benzinin fiyati da ayni, ekmek de ayni.. sifirlari gitti diye memurun cebine daha fazla para girmiyor.

Artizzz
04 01 2005, 17:00
Marjinal,
Paranin karsiliginin olmasi demek devlet hazinesinde piyasada dolasimda olan paranin altin olarak karsilginin olmasi demektir..Devletin piyasaya surdugu paranin hazinede altin rezervi olarak karsiliginin olmasi gerekiyor.Bugun dunyada en cok para basan ulke amerika.Ama enflasyon etkilenmiyor cunku parasi tum dunyada cok ragbet goruyor ve ozellikle uzakdogu ulkeleri amerikan dolarini rezerv olarak saklamayi tercih ediyorlar..Fakat bugun bir kac ulke cikip da piyasadaki butun dolarlari toplayip amerika'ya iade etse amerika'nin buna karsilik gosterebilecegi bir altn rezervi yok..Iste karsiliksiz para bu..Yakin bir zamanda bu paralar amerikanin basina bela olacak orasi da ayri konu tabii..

marjinal
05 01 2005, 17:00
Eyvallah dostum...Yavaş yavaş anlamaya başladım saol verdiğin bilgi için...

Pumaxx
15 02 2005, 17:00
Bu makale kafanızda bazı şeyleri biraz netleştirecek:

Amerikan Parası ve Irak Savaşı !
------------------------------------------
50 yıldan bu yana dünya piyasalarında referans döviz birimi olarak amerikan dolarıdır. Bu herkesin bildiği bir gerçek. Bu amerikan doları sadece bir yerde basılıyor,

Federal Reserve, USA. Ki burasını özel sektör(yahudi bankacilardan olusan bir konsorsyum) tarafindan temsil ediliyor.

Evet.Oyleyse Fransa,Almanya veya herhagi bir Ülke 50 milyon $ lik bir sey satin almak istediginde bu parayi elde etmek için bir bedel vermek zorunda.(çalismali)

Öte yandan Amerika ayni seyi satin almak istediginde, sadece matbaayi bir mesai çalistirip o parayi çikartir.Ve bunu Amerika son 50 yilda her ihtiyaci oldugu zaman,hazinesinde altin karsiligi olmadan sik sik matbaayi çalistirip dünyayi Amerikan para birimiyle bogdu.

Bunun sonucunda,amerikan ekonomisini su anda 2500 milyar dolar civarinda bütçe açigiyla karsi karsiya(budgetary deficit).Ve bu açik gittikçe ve hizla büymektedir. Ve Bush un ekonomistlerin yaptigi hesapla gelecek 3 yilda bu açik 3500 milyar dolara yaklasacak. (Bu GDP nin %50 olacakmis.)

Amerikan para birimi dünyanin dövizi kaldigi sürece bu bir sorun olmaz.onlar istedikleri zaman para basip borçlarini kapatabilirler.Dünyanin diger ülkelerine göre amerika veresiye yasiyor.

Sorun simdi basliyor : IRAK, OPEC (petrol ihracatçilar ülkeler birligi :J ) üyesi olup kendi petrollerini Euro referans alinarak satmayi kararlastiran ILK ÜLKE. 6 kasim 2000 yilindan itibaren , (cesur bir karardi ,o zaman Euro dolar paritesi 0,8 idi ki o zamanlar Irak çok zarar etti ,simdi buyuk karlar elde ediyor zira dolar euronun gerisine düstü. Iraka uygulanan amborgonun kalkmasına olan Amerikan vetosunun en büyük nedenlerinden biriside budur.)

Bu Saddamin en büyük hatasiydi ve Amerika tarafindan asla affedilemez bir hata. OPEC e üye diger iki ülke Iran ve Surye Irak'in petrolu Euro olarak satip daha kazancli ciktigini gordugunde Euro ya geçmek hazirliginda ve bunu diger uyeler de takip etmek niyetinde.

Venezüela dahi (dünya petrol rezervlerinin %7 sini barindiriyor) para rezervlerini Euro-Dolar karisimi seklinde degistirdi.

Ruslarin Merkez bankasi da rezervlerinin yarisini degistirdi euroya. Çin de ayni seyi yapti. Bunun sonucunda dünya piyasalarinda anormal bir dolar fazlaligi ve Euro talebi olustu.

Bunlari, herkezin bildigi dolarin euro karsisinda deger kaybetmesinin baslica nedenleri sayabiliriz.

Bu amerikan ekonomisi için resmen bir çöküs demek. Euro dünyanin dövizi olacaksa dolar Müthis bir deger kaybina ugraycak.Amerika keyfince dolar basamayacak(karsiligi olmadan),bütün dunya ülkeleri dolarlardan kurtulmaya bakacak yerine euro yu koyabilmek üzere ,OPEC ten petrol satil alabilmek için, Tüm büyük yatirimcilar amerikan pazarindan çekilip Avrupa pazarina yönelecekler.

Ve ABD artik petrol ve diger tum ithalat ihtiyaclari icin Euro kazanmak zorunda kalacak. Eskiden kolaydi. Bas matbaada Dolar'i, git istedigin kadar petrol, maden, sirket vs al. Dunyayi kendi bastigin karsiligi olmayan kagit parcalari ile somur.

Aslinda Amerikanin Asya ülkeleryle yaptigi politik anlasmalarla Dolar suni sekilde degerini korumaya çalisiyor.söyleki Amerikan pazarinin hemen hemen tüm ihtiyaçlarini bu ülkeler tarafindan karsilaniyor.Amerika bu ülkelere üretmeleri için borç veriyor.onlar ürünlerini amerikaya satip borçlarini ödüyor.Bu sekilde bir kisir döngü olusup para gidip geliyor.

Asya dolardan vazgeçip Euroya geçerse amerikan ekonomisi çöker.Zira onlarin da petrole ihtiyaçlari var .OPEC ten petrol alabilmek için onlarda Euroya geçme egiliminde.

Sonuçta Bush bir kara liste hazirlayip , buna Euro ile petrol satmak isteyen ve rezervlerini euroya çeviren tüm ülkeleri dahil etti.Amerika zamanla bu ülkelerde(Irak, Iran, Siria, Venezuela, etc) huzursuzluk yaratip ,oradaki yönetimi kendi çikarlari dogrultusunda degistirene kadar mücadele edecek.

Aslinda Savasin nedeni de budur.ortada çok büyük bir pasta var(dünya ekonomisi) Amerika kazanmak zorunda ,yoksa dünyada süpergücünü EU ya kaptiracak. Fransa ve Almanya aslinda karsi gelmelerinin nedeni de bu .bildiginiz gibi Inglitere Euroya geçmedi. Saddam bahane .

Savas kisa olmayacak gibi.Bu sadece baslangiç Kısacası ortadoğu da Amerikanın ve İngilterenin saldıracağı tek ülke Irak olmakla kalmayacağı gibi. Aynı durum İran ve Suriyenin de başına gelecek. Amerika şimdiden kamuoyuna İran ve Suriyenin Iraka yardım ettiği yolunda haberleri duyurmaya başladı. Sonuç olarak Amerika Irakda yenilse bile bunun suçunu ona yardım ettiğini iddia edeceği İran ve Suriyeye atacak. Ve onlarında bu savaşın içine çekecektir.

Pumaxx
15 02 2005, 17:00
Aynı konu ile ilgili ilginç bir yazı daha:


Saddam Hüseyin ile Amerika Birlesik Devletleri’nin (ABD) suikastle koltugundan indirilen iki baskanı John F. Kennedy ve Abraham Lincoln arasında bir benzerliği hiç düşündünüz mü?

Bu benzerligi anlayabilmek için cebinizdeki Amerikan bankınotuna bir göz atmanız gerekiyor.

Cebimde Amerikan bankınotu yok demeyin, mutlaka vardir. Hani rahmetli Özal “Türk Parasini Koruma Yasasini” dinazorluk olarak gösterip ülkeyi yesil dolarlara bogmustu ya.

Ön yüzündeki FEDERAL RESERVE NOTE yazisini gördünüz mü?

O halde şimdi John F. Kennedy ile baslayalim hikayemize. John F. Kennedy, vatansever ve zeki bir baskandi. Eger ABD su an teknolojide süper güç konumunda ise bunu John F. Kennedy’nin kısa süren baskanlıgı döneminde baslattıgı bazı projelere borçludur. Bu vatansever ve zeki insan, 4 Haziran 1963 tarihli bir emirle Amerikan banknotlarında gördügünüz FEDERAL RESERVE NOTE yazısını sildirmek istemistir.

Bunun ne anlama geldigini birazdan daha iyi anlayacağız! ..

Federal Reserve Bank, çogu kisinin zannettiginin aksine Türkiye’deki Merkez Bankası’nın karsılıgı bir banka degildir. Hatta çogu Amerikan vatandasının zannettigi gibi Amerika Birlesik Devletleri’nin bir kurumu da degildir. Federal Reserve Bank (FRB) , aralarında kan bagı ve sirket bagı olan, sayıları bir elin parmaklarını geçmeyecek birkaç ailenin ve sirketin sahip oldugu özel bir bankadır. Bank of England’ın sahibi Rothschilds ailesi FRB’nin gerçek sahibidir dersek çok yanlıs olmaz. Rothschild ailesinin Amerika’daki temsilcileri olan Morgan gibi Amerika’nın bilinen dev firmaları FRB’nin yönetimini elinde tutmaktadır. Bunlara ilave olarak Chase Manhattan’ın sahibi Rockfeller ailesi gibi birkaç zengin aile, Texaco gibi petrol sirketleri de FRB’in sahipleri arasında. Sistemin çalısmasına gelince:

ABD’nin piyasaya sürecegi para FRB’nin matbaalarında basılıyor. FRB, bu bankınotları ABD’ye borç olarak veriyor. Yanlıs okumadınız. ABD, FRB’den aldıgı kagıtlar karsılıgında FRB’ye faiz ödüyor. Piyasaya sürülen bankınotların karsılıgının olup olmadıgına bakılmıyor. Nasıl olsa kimse karsılıgını sormuyor, karsılıgını soran çıkarsa defteri dürülüyor, tıpkı Fransa’nın 1969’da basına geldigi gibi..

Iste vatansever Kennedy, bu “borç para vererek devletten faiz toplama gücünü” FRB’nin elinden almak istemistir. John F. Kennedy’nin 4 Haziran 1963 tarihli ve 11110 sayılı emri ile Amerikan hükümetine kendi parasını kendi basması yolu açılmıstı. Amerikan Hazinesi, kasasında tuttugu gümüs karsılıgında basacagı bankınotları piyasaya sürebilecekti. ABD, artık FRB’ye faiz ödemek zorunda kalmayacaktı.

Kennedy’nin bu emri aynı zamanda FRB’nin iflası anl***** geliyordu. Kagıt basıp yüklü miktarda faiz geliri almak gibi tatlı bir ticaret sona ermek üzereydi.

22 Kasım 1963 tarihinde Kennedy suikaste ugradı ve öldü. Kenndy öldürüldükten 5 ay sonra Amerika yine eskiden oldugu gibi FRB’den aldıgı kagıtları (dolarları) piyasaya sürüp, FRB’ye faiz ödemeye devam etti. Ne büyük tesadüftür ki Abraham Lincoln de ulusal para politikasını düzenleyen bir yasa çıkarttıktan sonra suikaste ugramıstı. Doların dünyadaki hakimiyeti, sokaktaki Amerikan vatandasından çok, Federal Reserve Bank için önemli. Piyasaya sürülen her dolar, FRB’nin kasasına girecek faiz gelirinin artması demek. Doların hakimiyetinin sona ermesi ise FRB’nin kolaydan kazandıgı faizlerin buharlasması anl***** geliyor. Madalyonun nasıl iki yüzü varsa, doların da bir görünen bir de uluslararası “böyle bir karanlık yüzü” var.

Dünyadaki resmi rezervlerin %60’ı Amerikan doları cinsinden kasalarda tutuluyor. Euro henüz piyasaya çıkmadan önce Alman Mark’ı sadece %13 gibi düsük bir paya sahipti. Yen ise %5 düzeyindeydi. Avrupa Birligi (AB) 1999 senesinden itibaren Euro kullanacagını ilan ettigi zaman bu para biriminin pek tutmayacagı yönündeki görüsler agırlık kazanıyordu. Federal Rezerv Bank için tehlike çanları henüz çalmıyordu, hatta tam tersine dolarin hakimiyeti daha da köklesebilirdi.

Gelin görün ki Saddam gibi bazı Amerikan düsmanları doları tahtından indirip Euro’yu birinci sınıf para koltuguna oturtmaya kalkıstı. Hem de bu durum düsünüldügünden daha hızlı gelismeye basladı. Iran ve Venezuella gibi petrol zengini diger ülkeler de “petrolü dolarla satmam, euro ile satarım” diyen Saddam’ı kendilerine örnek alınca doların “rengi” aniden degisti; yesilligini kaybedip morarmaya basladı. İki Amerikan başkanı, kagıt basıp faiz toplayanların dümenine çomak sokunca suikaste ugradı. Saddam da aynı dümene çomak sokunca bazılarının aklına “Irak halkına demokrasi getirmek” geldi. Yasasın demokrasi!

Pumaxx
15 02 2005, 17:00
Yine aynı konuda daha detaylı ve bilgilendirici bir yazı. ABD nin niçin dünyanın her tarafında asker bulundurduğu ve savaştığı gerçeğini analtıyor:

---------------------------------------------
Mao Zedung'un emperyalizmi nitelendirdigi kagittan kaplan tanimlamasi, Amerika Birlesik Devletleri ekonomisi icin de gecerli.!

Global olarak yeni bir din haline gelen Amerika Birlesik Devletleri para birimi dolari tedavule cikartma yetkisine sahip Federal Reserve / Merkez Bankasi; resmi bir devlet kurulusu degil, kar amaci guden milletlerarasi cok buyuk finans konsorsiyumlarindan olusuyor.. Yazar Peter Kershaw'in dunya devletlerinin para politikalarini inceledigi Economic Solution isimli kitabinda konu edindigi Amerikan Merkez Bankasi'nin kurucu ortaklari; JP Morgan, Lazard Brothers, Israel Seiff, Schoellkopf, Kuhn-Loeb, Warburgs, Lehman Brothers, Goldman Sachs, Rockefeller ve Rothschild finans sirketlerinin 'bilesiminden' meydana geliyor.!

Ekonomilerini stabilizasyon kuralina gore yapilastiran dunya ulkelerinin resmi merkez bankalarinda bloke ettikleri altin karsiligi para basma sarti ise Amerikan Merkez Bankasi'nin catisini olusturan 'ozel sirketler' icin gecerli degil. Dunya'da ve ABD dahilinde Amerikan dolari, esit degerdeki altin stoguna bagli olmadan 'kaydi' yontemlerle tedavule surulur.. Ornegin; Amerika Birlesik Devletleri'nin cesitli eyaletlerinde bulunan toplam 12 adet merkez bankasi subesinden biri olan San Francisco Bank'in kasasinda 1.6 milyar dolar karsiligi altin stogu bloke edildigi halde basilan para miktari 36 milyar dolardir. Sirkule edilen para hacmi ile altin stogu arasindaki 'negatif farkin' garantisi de ABD ve Avrupa'daki ozel finans konsorsiyumlari tarafindan garanti edilir..

Amerikan Merkez Bankasi ortaklari dev finans sirketlerinin buyuk cogunlugunun Musevi kokenli olduklari gercegi goz onune alindiginda, Orta Dogu'da kucucuk bir toprak parcasinda yer alan Israil Devleti'nin ardindaki gercek gucu irdelemek mumkundur.!!

***

1913 yilinda Amerikan Kongresi tarafindan yonetmeligi saptanan ve federal devlet sisteminden tamamen bagimsiz bir statuya sahip olan Amerika Birlesik Devletleri Merkez Bankasi'nin tedavule surdugu -uzerinde yazili nominal deger ne olursa olsun- tek bir baknotun murekkep, kagit, kalip ve iscilikten olusan darphane masrafi ekonomi profesoru Davvy Kidd'in arastirmalarina gore sadece 60 centtir. Diger bir deyisle; Amerikan Merkez Bankasi'nin 'kaydi yontemle' altin stogu karsiligi olmadan 60 cente mal ettigi; yesil renkli, on yuzunde kel kafali Benjamin Franklin'in portresi bulunan 100 ABD dolari icin gunumuz Turkiye'sinde yaklasik 170 milyon Turk lirasi odeniyor.. Dunya ticaretinde doviz kuru degisimlerinden elde edilen cok buyuk parasal 'arti deger' ise, kapitalizmin cekirdegini olusturan ozel statulu finans sirketlerinin -yani Amerikan Merkez Bankasi'nin- kasalarina giriyor.!

***

Altin rezervlerine bagli olmadan, global ozel para kartellerinin garantisi altinda tedavule surulen ve tamamen ekonomik bir illuzyon olan Amerikan dolarinin guc kaynagi, Amerika Birlesik Devletleri'nin dunya uluslari arasindaki silah ustunlugudur. ABD, ileri silah teknolojisi gudumunde 'super devlet' imajini korudugu muddetce para birimi dolar da ticaret piyasalarinda onemli bir parametre olmaya devam edecektir.!

***

ABD'nin gercek dusmani aslinda Saddam Huseyin ve Irak rejimi degil, Avrupa Birligi'dir. Cunku; Amerikan dolari, Avrupa Birligi para birimi Euro karsisinda hizla deger kaybediyor.! Berlin Duvari'nin yikilmasindan sonra Sovyetler Birligi komunist rejiminin yok olmasi Amerika Birlesik Devletleri karsisinda Avrupa Birligi alternatif pazarini dogurdu. 23 Ocak 2003 tarihinde Istanbul Ciragan Sarayi'nda yapilan Avrupa Devletleri disisleri bakanlarinin Irak savasina karsi cikan girisimleri ve Fransa ile Almanya arasindaki ittifak, ABD'ye karsi yeni bir Avrupa ekonomik kutbunun kanitlaridir..

Tum dunyada uretilen petrolun 1/7'sini sadece ozel tasit araclarinin benzin ihtiyaci icin tuketen Amerika Birlesik Devletleri'nde ekonomik tehlike canlari calmaya basladi. Son on yilda Avrupa Birligi ulkelerinin yogun petrol talebi karsisinda ekonomik histeri krizleri geciren ABD, hem Irak petrollerini hem de global askeri ustunlugunu -dolarin gelecegi icin- dunya devletlerine kanitlamak zorunda.!

Petrol ihtiyacini karsilamak icin 3 milyon askerini Dunya'nin cesitli ulkelerinde konuslandiran ABD, askeri ustunlugu ile para birimi dolar arasindaki paralelligin bilincinde. ABD'nin, Irak'taki Musul-Kerkuk petrollerine goz dikmesinin altinda yatan gercek nedenlerin temelinde; para birimi dolarin 'kalitesini' ve global asker liderligini devam ettirmek arzusu yatiyor... ABD sayet super devlet olma statusunu kaybederse; yeryuzunde askeri imajini yitirecek, dolar deger kaybedecek ve dolayisiyla ulke icinde cok buyuk toplumsal kaoslar meydana gelecek. Amerika Birlesik Devletleri'nin, para birimi dolarin namusunu global kanli savaslarla korumaktan baska elinde baska hicbir secenegi yok.!!

***

Bir ulkenin resmi parasinin degeri ile silahli kuvvetlerinin gucu arasinda matematiksel bir dogru oranti mevcut. Ikinci Dunya Savasi sonrasi ordulari bozguna ugrayip, yok olan Nazi Almanyasinda bir bavul dolusu 'eski Mark' ile sadece birkac adet ekmek satin alinabiliyordu.!

Anadolulu Likyalilar da askeri acidan kuvvetlenip, istikrarli bir devletsel rejime sahip olduktan sonra insanlik tarihinin ilk parasini tedavule surmuslerdi. Osmanli Imparatorlugu'nun da ilk parasi olan gumus akceler, kurucusu Osman adina degil, duzenli askeri ordular teskil edildikten sonra ikinci padisahi Sultan Orhan Gazi ibaresiyle bastirilmisti.!

***

Keynes'ci ekonomiye gore; son 3000 yillik dunya tarihinde, paranin deger kaybetmesindeki en buyuk etken askeri harcamalardir.. Buyuk Iskender'in, Vikinglerin, Hacli Seferleri'nin, 100 Yil Savaslari'nin sonundaki askeri basarisizliklarin altinda savas donemlerinde ulke para birimlerinin hiper-enflasyonu yatmakta. Dunyanin en uzun sureli devlet sistemini kuran Roma ve Osmanli Imparatorluklari'nin yikilmalarindaki baslica etken de, askeri harcamalarin kontrolsuzlugu dolayisiyla ulusal paralarinin cok hizli bir sekilde deger yitirmesidir..

Savasa katilan askerlerin ayaklari ile degil, mideleri uzerinde yurudugunu soyleyen Napoleon Bonarparte; Fransa'nin ekonomik olarak en guclu oldugu donemde ezeli rakibi Ingiltere Imparatorlugu'na karsi savas acmisti. Uzun yillar Fransa'yi cesitli savaslara surukleyen Napoleon'un Waterloo'da Ingilizlere karsi hezimete ugramasinin tek nedeni de ekonomik zayiflamasi uzantisinda askeri gucunu kaybetmesidir.!

***

Dunya ve ulke genelindeki para piyasalarinda soz sahibi olmak icin; merkez bankalarinda atil durumda bekletilen altin miktari -gunumuzdeki savasa bagimli ekonomik sistemlerde- artik pek onemli unsur olarak gorunmuyor. Paranin ekonomik degerinin tespitinde silahli kuvvetlerin caydirici militarist gucu baslica etken.. ABD'deki gayri resmi ozel finans korsorsiyumlari tarafindan nominal degeri saptanan ve altin stoguna bagli olmadan tedavule surulen Amerikan dolarinin dunya para piyasalarindaki etkinliginin nedeni, Amerika Birlesik Devletleri'nin teknolojik silah ustunlugu dogrultusunda dunyanin jandarmasi olma gercegidir. Bu nedenle; dolarin para borsalarindaki cazibesi Amerika Birlesik Devletleri savastigi olcude devam edecektir.!

adigesin
25 03 2005, 17:00
merabalar.bu yaz ohio cleveland de olucam wat la.işim belli.roadshowa katıldım,işverenimle de tanıştım.ama hala cleveland broadview heights le ilgili yeterli bilgiye sahip deilim.ne yenir ne içilir?nerde kalınır?bilgisi olup da paylaşmak isteyen var mı aranızda??

ozgurkiz
07 09 2005, 17:00
pumaxx aciklamalarin mukemmel.keske bu aciklamalarini ingilizceye cevirip amerikalilarada okutabilsek.cunki hala ulkelerinde ne olup bittiginden bihaberler.