PDA

Tüm Versiyonu Göster : Gundelik yasamda ihtiyac duydugumuz bilgiler

Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12

incig
28 09 2006, 17:00
quote:Originally posted by: ACC
Incig, bizim burdaki dollar tree de, Bifa'nin petibor biskuvileri var. Istersen sende bir bak belki ordada vardir. En azindan yerli mali :D

ACC--Sahi mi? Bilgiye tesekkurler! Dollar Tree burda da var, bir bakayim. Hic ugrama adetim yok ama bu bilgiden sonra bir kesfetmeliyim ben de, rozy gibi. :) )

incig
28 09 2006, 17:00
quote:Originally posted by: idil66
Incig, petite beurre biskuvi marketlerde cay kurabiyesi/biskuvisi olarak satiliyor. Hani Eti marka olmazsa, olmaz dersen ayri ;) ama eger marka degilde sadece buskiviyi ariyorsan kolaylikla bulursun.

idil--sagol. tea biscuitleri biliyorum. Ben bir de digestive biscuits ile denemek istiyorum su mozaik pastayi. Aslinda bizim biskuvilerin sekeri buraninkilere gore daha az geliyor bana. Onun icin turk biskuvisi bulursam almak isterim. Siz de az tatli buluyor musunuz bizimkileri buraninkilere gore? Burda biskuvi, kekler, pastalar...her sey cok tatli yav! :)

rozy
29 09 2006, 17:00
Sevgili Simurgi ,

Hamileligim yolunda gidiyor, ama tabi surekli evde olmak ve de calisamamak biraz sikici oluyor.Ama hamilelik hakkinda okuyorum, yemek isleriyle ilgileniyorum .Ehliyet almaya calisacagim, araba kullanmaya yeni yeni basliyorum ...Yani buradaki hayata her sekilde adapte olma ugrasi icindeyim.Yakinda da hergun (hafta ici) okula gidip dil konusunda kendimi gelistirecegim...Yani yapacak cok sey var.

Sen Newyork`da misin ? Sanslisin bana gore .Ben West palm Beach deyim.Florida tabi her sey birbirine uzak, toplu tasima yok.Kapi disari arabanla cikmak zorundasin.Oralar kalabaliktir tabi, henuz gormedim ama esimin sozu var ilk firsatta Bir gezi planliyoruz. Yemekler konusunda da haklisin, buradaki sebzelere gore e bizim canim ulkemizdeki sebzeler tad olarak cok ustunler.Dolayisi ile ozenerek yaptigim yemeklerde o tadida yakalayamayinca benim de moralim bozuluyordu ama artik alistim, baska da carem yok..Is bulmana cok sevindim, calismak eminim cok iyi gelecektir.

Eylemlerini okumaya devam etmek isterim, sevgilerimle ve simdiden tebrikler...Mutluluklar seninle olsun.En kisa zamanda ailenle de aranizin duzelmesini cani gonulden dilerim.Burada uzakta olsalar onlarin sesini bile duymaya cok ihtiyacimiz oluyor...

Simdilik hoscakal.. :)

simurgi
29 09 2006, 17:00
rozycim valla cok sevindim durumuna. Allah tamamina erdirsin, hayirlisiyla saglikli bi bebegin olur insallah. nasil geciyor hamileligin rahat misin, insallah sorunsuz olur her sey. ben henuz evlenmedim,pazartesi evleniyoruz.bu arada is buldum galiba pazartesi gorusmeye gidicem.eger olursa tum sorunlarim hallolacak. :) valla evde bunalima girmistim artik. yemek yapiyorum ama o da tatmin etmiyor beni, nedense tadi ayni olmuyor ve bu cok sinir bozucu. valla artik yemek falan pisirmiycem. new york taraflarinda cok turk oldugu icin her turlu malzeme kolaylikla bulunuyor, eminim turk kasap bile vardir :) canim nasil iskembe corbasi, sakatat istiyor anlatamam. gecen gun markette gordum ama emin olamadim. zaten eger calisirsam cok fazla vaktim olmayacak oyle uzun uzun yemek pisirmek icin. :) ))

Ömer38
02 10 2006, 17:00
Selam arkadaslar,
Aslinda forumda cok da yeni de degilim de pek ilgilenemiyorum nedense.Her neyse.Ben yaklasik uc aydir burdayim ve biraz dil sorunum var.Turkce`de sikca kullanmaya alisik oldugum bazi deyim,terim ve unlemlerin burada gecerliligi olmadigini goruyorum.<<Ask olsun, gecmis olsun, vs]] gibi...Bununla ilgili bir site veya bir seyler bilen var mi acaba?

shiloh
06 10 2006, 17:00
Vize bolumune yazdim bir de buraya yazayim dedim ne de olsa nufus cok burada :)

Sorum turist vizesi icin kari-koca gelirken yatirilan paralar... Randevu almak icin 16+16 mi yatiriyoruz? Peki 100$ nasil? Buyuk ihtimalle 100+100 yatiriyoruz degil mi?

mybabyEFE
06 10 2006, 17:00
houstoda yasayan varmi aranizda

OC
07 10 2006, 17:00
sham: minik sus yastiklarin kilifi - nevresim takiminin bir parcasi -

cevizagaci
Hepinize selamlar guzel hanimlar,

Nasilsiniz . Umarim hepinizin ramazani sahane geciyordur. Umarim sonuna saglikla erisiriz. Genelde pek yazamiyorum ama firsatim oldukca okumaya calisiyorum. Cok guzel yardimci faydali bilgiler veriyorsunuz. Ellerinize ve yureginize saglik.

Her bayram Turkiyeye aileme genelde cicek gonderiyorum. Bu bayram daha degisk bir seyler gondermek istiyorum. Aranizda online olarak Turkiyeye cicek disinda bir seyler gonderen var mi? Varsa ve memnunsaniz kullandiginiz adresi yazabilirmisiniz.

Hepinize guzel bir pazar diliyorum.

Saglikla kalin

cevizagaci
sevgili shiloh,

bed in bag: yorgan, carsaf, yastik kilifini , yatagin etegini icerir. Sadece yastiklar icinde olmaz. Set yatak icin.

Quilts: Hani parca parca kumaslardan yapilan yorganlar vardir. Gormussundur degisik desenler olusturuular. El isi oluyorlar. Quilts oyle yorgan gibi kalin olmaz. Incedir.

Comforters: Yorgan

Sheets: Carsaflar. Burada bir altina bir de ustune serdigin carsaflar var. Genelde bizim gibi yorganlari kapli olmadigndan onu kullaniyorlar.

Bedskirts: yatagin etegi. Aman aklima simdi gelmedi turkiyede kullandigimiz deyim.

Tavsiyeye gelince. Nerede yasadigina bagli. Sicak bir yerde yasiyorsan yorgana ihtiyac duymayabilirsin.

Iyi bir yorgan almak istiyorsan setleri tavsiye etmem genelde yorganlari ince oluyor.

Kolay gelsin

Peppermint
peki sham nedir? hani su pijamalarin icinde durdugu uzeri kapakli bohca gibi olan sey mi?

Peppermint
OC, tesekkurler :)

peki benim sorumun cevabi nedir acaba? yani oyle birseyler var mi burda?

shiloh
Onceki sorumun cevabini diger konu basliginda buldum.

Simdi ki baska bir sorum olacak: bedding esyalarinda

Bag-in-a-bag
Quilts
Comforters
sheets
bedskirts vs diye liste uzayip gidiyor.

Simdi bunlar neleri kapsiyor? Siz neleri tavsiye edrsiniz?

Peppermint
08 10 2006, 17:00
arkadaslar, buzdolabindaki kotu kokulari elemine eden yada kokusunu almak icin diyelim bildigimiz komurden alip koymayi dusunuyorum. yalniz burada soyle bir parca komur nerden bulabilirim bilen var mi?

Peppermint
shiloh,

yok olay temizlemeyle alakali birsey degil. :)

kucuk bir parca komur koyarsan hicbir zaman koku olmuyormus. :)

shiloh
Tesekkur ederim Cevizagaci...

Peppermint neden baking soda kullanmiyorsun buzdolabindaki kotu kokular icin?

esracik
09 10 2006, 17:00
Peppermint,
Baking sodaninda kokuyu aldigi soyleniyor, istersen once onu dene belki ise yarar.

esracik
Pepper,
Illa komur olsun diyorsan bbq komurlerinden al dene bakalim.

Peppermint
esracik ve ACC, baking sodanin toz seklinde olanlarindan mi kullaniyorsunuz? ama komur de bulursam koymak istiyorum ayrica. gerci dolapta koku falan yok da yani hicbir zaman olusmasin diye amac. :)

bir de hakikaten komur nerde bulunur burada? :) hobby mazagazalarinda falan varmidir acaba?

Peppermint
esracik, hic aklima gelmemisti. cok tesekkurler. :)

ACC
Peppermint, ben surekli baking soda kullaniyorum ve cok memnunum. Hic bir zaman koku olusmadi dolabimda tavsiye ederim. Hatta dolap icin olanlari var $ store da, yanlari acik bayagi faydasini goruyorum.

Peppermint
20 10 2006, 17:00
su cekmece veya bohca iclerine koyulan lavantalardan nerede bulabiliriz?

Peppermint
blt_dnz, cok tesekkurler. ilk firsatta bakicam. :)

blt_dnz
Buzdolabi komuru Bed Bath and Beyond'da 'kitchen tools' bolumunde, 'hani su muffin kalip kagitlari, krema siringalari, kepceler, spatulalar falan olan incik cincik bolumunde var. Oradaki bir gorevliye 'fridge coal nerde' diye sorasan gosterirler cunku arada bir yerlerde oldugundan gozune carpmayabilir.

Peppermint
21 10 2006, 17:00
''su cekmece veya bohca iclerine koyulan lavantalardan nerede bulabiliriz? ''

evet nereden bulabilirim?

melflower
21 10 2006, 17:00
Zomby,

Merhaba,
Ben de kustuyu yorgan ariyordum, gecenlerde senin orada var
mi bilmiyorum Ikea'ya baktim. Diger yerlere gore cok daha ucuz ve alternatif var. Bir dene istersen.

idil66
22 10 2006, 17:00
pepper ... supermarket, eczane dahil heryerde bulabilirsin naftalini ;)

quote:Originally posted by: Peppermint
bavula koydugumuz kiyafetlerimize de ( yani bir daha ki seneye kadar hic giyilmeyecek sekilde degil de hani yer tutmasin diye ) naftalin koymak gerekir mi ve nerede bulabilirim?

Peppermint
hersheys, cok tesekkurler :)

Peppermint
bavula koydugumuz kiyafetlerimize de ( yani bir daha ki seneye kadar hic giyilmeyecek sekilde degil de hani yer tutmasin diye ) naftalin koymak gerekir mi ve nerede bulabilirim?

hersheys
walmart ( dikid nakis bolumunde), Jo ann fabric ste, michaels de var ama emin olmak icin kumastan bir keseye koymakta fayda var heni kiyafeterimizi boyama riskine karsi :D

melflower
Peppermint,

Naftalini nalbur tarzi yerlerde bulabilirsin. Simdi diyeceksin ki nasil yani, Ben Boston'da yasarken nalbur vardi hani su boya malzemesi, civi filan satan yerler vardir ya Turkiye'de ayni onlardan. Bir kere de Target ya da Wallmart dan almistim. Hani elbise askilarinin satildigi bolum var ya oradan bulabilirsin.

papagan
FARE, FARE, FARE :( :( :(

bayanlar, acilen tavsiyelerinize ihtiyacim var.

ayni apartmanda oturdugum bi arkadas, dairesinde fare gormus.

simdi ben hop oturup hop kalkiyorum :(

yakalamak icin sadece kapan aldik. kapali, icini gormuyorum. aciklardan alirsam atamam diye kapali aldim.

sizin oneriniz var mi? eve gelmemesi icin ne koyayim etrafa? hani sivri sinek gelmesin diye feslegen yetistirilir ya, oyle bi bitki falan var miiii?

yardimci olursaniz cok sevinirim.

sevgiler

papagan
meyer hardwarelerde de satiliyo naftalin

peki fare icin kullanilabilir mi ? ne dersiniz?

ben bugece uyuyamiycam sanirim :(

FONTE
23 10 2006, 17:00
http://www.ikea.com/
birisi yorgan sormus!! gecenlerde TR ziyaretimde IKEA'ya ugramistim ben yorganimi taaa ordan buraya
tasidim ah bilseydim burda oldugunu ben yorganima YTL 30 verdim ama IKEA varmis Amerika'da ama shippin yapiyorlar mi bilmiyorum. Yorganimdan cok memnunum bu arada canim yorganim...

qzan
Merhaba arkadaslar, Ben Austin Texas'tayim. Burda elektronik aletleri nerde tamir ettirebiliriz. Benim calismayan dijital bir fotograf makinem var da.

Peppermint
melflower, papagan, idil66, tesekkurler cevaplar icin.

aldigim yastik uzerinde temizleme kosullari icin spot clean yaziyor. ne anlama geldigini bilen var mi?

Peppermint
arkadaslar daha once de sormustum kristal ile cam kesme arasindaki fark var?

Peppermint
qzan,

bulundugun yerde best buy, circuit city, sears gibi elektronik magazalarinin tamir servislerine goturebilirsin.

Peppermint
:D

qzan
24 10 2006, 17:00
Sevgili Peppermint yardimin icin cok tesekkur ederim. :D Sayende en yakin zamanda fotogreflarima kavusabilecegim.

falanca
Merhabalar herkese;

Gecenlerde Dolar Tree' den kagit miknatislardan almistim 1 dolara.. Resimlerinizi print edip yapiskanli

tarafina yapistiriyorsunuz ve magnet yapiyorsunuz.. Gercekten cok tatli oldular.. Ayrica bir de Costco

nun internet sitesinden 2007 takvimi siparisi verdim. Bugun yarin gelmesi lazim merak ediyorum nasil

oldular acaba.. Tanesi 10$ gibi ancak shipping aliyorlar yaklasik 5$.. Bakalim ben de yeni yil hediyesi

olarak yollayacgim bizimkilere...

Ben de hep bir de bilgisayara bir sey olur digital resimlerimiz gider korkusu vardir.. Onun icin hep

bilgisayarin back up ini alir esim belirli araliklarla.. Ama simdi resimlerimizi cd' ye yazdiriyorum ayrica..

Bir de cd label' i yapan programlar var.. CD lerinizin uzerine fotograflarinizi print edip ustune yazi

yazabiliyorsunuz.. CD lerin uzerinde de fotograflarimiz var artik. Cok guzel oldular en azindan permanent

markerla el yazisi ile yazmaktan cok daha gusel.. Ben de paylasiyim istedim..

kolay gelsin herkese

:)

kwerime
pepper,naftalinin kokusu cok yogun oldugu icin,ben kazaklarimizin vs..arasina sabun rendeleyip peceteye sarip koyuyorum,bugune kadar bir zarara ugramadilar,eger bulamazsan naftalin bu yoluda deneyebilirsin,hemde mis gibi kokarlar..

sezen23
01 11 2006, 18:00
SLM ARKADASLAR BEN EHLIYET ALMAK ISTIYORUM AMA BU SINAVLARIN TURKCE YAPILDIGI YERLER YOKMU YANI EHLIYETI TURKCE SINAVLA ALABILECEGIM BIR YER BILEN VARSA KISA ZAMANDA SOLESIN LUTFEN ARAMAKTAN CANIM CIKTI NEWYORKTAKI INGILIZCE BIRDE DIL KURSU OLARAK HANGISINI ONERIRSINIZ

sezen23
HAA BU ARADA BEN AMERIKAYA YENI GELDIM AMA ALISIYORUM SANKI SEVMEYE BASLADIM BIRDE DILINI COZEBILSEM HERSEY DAHA KOLAY OLACAK

defnenazli
Aranizda buharli pisirici kullanan varmi? en iyi marka hangisi nasil kullaniliyor almak istiyorumda .sebzeler daha vitaminli oluyor

nakpunar
02 11 2006, 18:00
Sezen Ny'ta turkce ehliyet sinavi var. hatta ebnde sorular bile var :) Ama neredekinde turkce sinav var bilmiyorum. Istersen bir esime sorarim.

Peppermint
nakpunar peki sinava Turkce calisma kitapcigi var mi? bir de ebn nedir?

sen ilk giriste alabildin mi ehliyetini?

Peppermint
sezen23, hayirli olsun greencard'in. tek mi geldin yoksa ailenlemisin? Ny'da Manhattan'da 42. cadde uzerindeki ( Lexington ave.yu biraz gecince ) Cambridge dil kursu iyi diye duydum arkadaslarimdan. ama biraz pahali oldugunu soyluyorlar.
ayrica bizdeki 2 yillik yukseokullara tekabul eden community college denilen okullarda greencard'lilara bedava kurslar oluyor esl adi altinda. onlari da bir arastir derim.

Nj'de Turkce surucu sinavi yapiliyor ama trajikomik bir durum var. Turkce calisma kitapcigi yok. :)

Peppermint
nisanlisin demek. hayirli olsun simdiden. yeni mi geldin Amerika'ya? nasil buldun? teyzenle oldugun icin adapte olman daha kolay oluyordur sanirim.

ben yazimin altinda okuyabilirsin, Nj'deyim. Ny ve Nj'deki kurallar icin en iyisi web sitesine bakman. en dogru bilgi orda yazar.

TIK (http://www.dmv.org/)

bu arada araba kullanmayi ogrenirsin cok zor birsey degil. ozellikle otomatik vitesli olursa daha da kolay olur.

sezen23
nakpunar cok iyi olur canim bir sorsana esine bana biri newjerseyde dedi nyde kalkti dedi ama yerini falan biliyosa cok iyi olur benim icin

sezen23
ben green cardliyim kartim henuz gelmedi ama green card cekilisi talihlisiyim college iyi olur dersin hee nyde en iyi college hangisi sence bana tel falan verebilirmisin arkadasim

sezen23
sorma canim ya ben annem ve kardeslerimi yanimda getirmeyi cok istedim ama onlara hak dogmuyor biliyosun teyzem burda ve nisanlimda yakinda evlenicem insallah ya newjerseyde oturman gerekiyormus turkce sinava girebilmen icin ama ben newyorkta oturucam olurmu dersin ingilizce kolay dediler ama basarabilirmiyim bilmiyorum neler sorarlarki sadece isaretler mi daha kullanmayida bilmiyorum buda komik demi :) teyzem ogretcekmiste cok isim var benim amerikada anlayacagin sen kiminlesin nerde oturyosun ben mustakbel esimleyim az kaldi insallah

sezen23
ben suan teyzemle kaliyorum ayrica adres icin cok tesekkur ederim umarim sokebilirim bu dili cok saol

a guy from nyc
quote:Originally posted by: sezen23
SLM ARKADASLAR BEN EHLIYET ALMAK ISTIYORUM AMA BU SINAVLARIN TURKCE YAPILDIGI YERLER YOKMU YANI EHLIYETI TURKCE SINAVLA ALABILECEGIM BIR YER BILEN VARSA KISA ZAMANDA SOLESIN LUTFEN ARAMAKTAN CANIM CIKTI NEWYORKTAKI INGILIZCE BIRDE DIL KURSU OLARAK HANGISINI ONERIRSINIZ

turkce sinav nyc de kalkti.Yaklasik belki 6-7 ay once.Ama sorular cok zor degil mantik sorulari.Ingilizcesindende rahatlik ile gecersiniz.
Dil kursu; Cok fazla para baglamak istemiyorsan ve ayni zamanda vizemi oldurmeyeyim diyorsan alss,yok bende kart var diyorsan bir college den almalisin bence egitimi.

nakpunar
05 11 2006, 18:00
DeKalb'teki turkce dedi esim ama NY'ta turkce sinavin kalktigi hakkinda bir sey bilmiyorum. Yine bir dusun ihtiyac olursa turkce sorulari gondermeye calisirim cok kolay emin ol

Peppermint
08 11 2006, 18:00
mumlari yillar boyunca saklamak icin nasil korumaliyiz? yani erimemesi, kokusunun kalici olmasi bidiginiz puf noktalari var mi?

Peppermint
melflower,

biz 1-2 gun once aldik. Sears'dan Kenmore Magic Blue modeli. cok memnunum. 100 dolar fiyati. ben oyle bir elektrik supurgesine 250-300 dolar vermek istemedim. hem fiyati uygun hem cekisi asiri guclu hem de cok ergonomik. bizim Turkiye'deki Arcelik'ler gibi govdesi ve sapi ayri. burada onlara canister model deniyor.

linkini veriyorum. zaten dukkana gittginde butun modelleri deneyebiliyorsun.

simdi baktim online alirsan 90 dolar oluyor.

TIK (http://www.sears.com/sr/javasr/product.do?BV_UseBVCookie=Yes&vertical=APPL&pid=02024195000)

melflower
Arkadaslar,

Elektrik supurgesi almayi dusunuyorum. bana onerileriniz var mi? Dyson alacagim heralde ama animal modeli var bir de bir ust modeli var adini hatilayamiyorum su an, hangisi? Aranizda kullanan var mi, tavsiyelerinize ihtiyacim var.

melflower
Peppermint,

Fiyati cok iyiymis gercekten. Cunku ben 400-500 arasi dusunmustum. Daha dogrusu baktigim oyleydi. Dedigin rakam cok iyi. Zaten buzdolabinin filtresi icin Sears yapmam gerekiyor. Gitmisken su seninkine de iyice bakayim hatta deneyeyim bir. Haberleri veririm.

beceriks
Merhaba,
Ben DC de oturuyorum, bana iyi bir seyahat sirketi önerebilirmisiniz?

Peppermint
09 11 2006, 18:00
mumlari yillar boyunca saklamak icin nasil korumaliyiz? yani erimemesi, kokusunun kalici olmasi bidiginiz puf noktalari var mi?

evet var mi fikri olan?

Peppermint
tesekkurler a guy from nyc,

peki deri canta, mont vs urunlerin bakimi nasil yapilir? sorum ozellikle pahali deri cantalar, montlar ve ayakkabilar icin. tabi genisletirsek deri koltuk vs'de isin icine giriyor.

kac derece isida, neyin icinde saklamali, nasil temizlemeli?

fikirlerinizi bekliyorum.

melflower
Peppermint,

Bugun senin dedigin elektrik supurgesine baktim ve cok begendim. Fiyati da iyi ilk firsatta diger modelleriyle birlikte bakip alacagim. Aslinda hortumlu olmasi da cok iyi biliyor musun, cunku obur turlu koca makinayla bir ileri bir geri daha cok yorulurmussun gibime geliyor.

a guy from nyc
quote:Originally posted by: sezen23
ben green cardliyim kartim henuz gelmedi ama green card cekilisi talihlisiyim college iyi olur dersin hee nyde en iyi college hangisi sence bana tel falan verebilirmisin arkadasim

Ben http://www.liunet.edu/liu_start.html ni tavsiye etmek istiyorum.

a guy from nyc
quote:Originally posted by: melflower
Arkadaslar,

Elektrik supurgesi almayi dusunuyorum. bana onerileriniz var mi? Dyson alacagim heralde ama animal modeli var bir de bir ust modeli var adini hatilayamiyorum su an, hangisi? Aranizda kullanan var mi, tavsiyelerinize ihtiyacim var.

Dyson i bilmem de Ben her yerde Hoover goruyorum.Bende memnunum!
Bunlarin torbasiz olanlari daha makbul degilmi? Hem torba masrafi olmaz,hemde cok ugrastirmaz.
Guclu bir makina almak sart!!!

:cool:

a guy from nyc
quote:Originally posted by: nakpunar
DeKalb'teki turkce dedi esim ama NY'ta turkce sinavin kalktigi hakkinda bir sey bilmiyorum. Yine bir dusun ihtiyac olursa turkce sorulari gondermeye calisirim cok kolay emin ol

Turkce sinav kalkti.Arayin ogrenin;
http://www.nydmv.state.ny.us/athrud.htm
Ingilizceleri cok zor degil sorular bulabilirsiniz sagdan soldan yeterki biraz zaman ayirmak lazim...

a guy from nyc

evet var mi fikri olan?

Turkide`de oldugum siralar bi ara heveslenmistim bu mum yapma isine.Sanirim serin yerde muhafaza etmen gerekiyor.Tozlanmamasi da gerek . Bence en guzeli bunlari gerekli gunlerde yakmak.
Cok da fazla para baglamamak lazim fancy tiplere...

a guy from nyc
10 11 2006, 18:00
tesekkurler a guy from nyc,

peki deri canta, mont vs urunlerin bakimi nasil yapilir? sorum ozellikle pahali deri cantalar, montlar ve ayakkabilar icin. tabi genisletirsek deri koltuk vs'de isin icine giriyor.

fikirlerinizi bekliyorum.

Ozellikle etrafta bir cok italyan goruyorum deri montlar satan.Bunlarin cogu suni deri.. Bunlara fazla para baglamamak lazim gerci insanin kisilik ve zevk meselesine bagli seyler bunlar.Bence uzun sure gidebilecek ve dayanikli esyalar terci edilmeli ve alirken butcenizi kontrol ederken ,almis oldugunuz urun ile barisik daha sonra bir sorun yasamamalisiniz.Ben herhangi bir deri urun alirken koklarim,Buram buram deri kokar.Bilenler anlar.Tr den aldigim keci derisi bir mont vardi hala kokar,2 defa boyamistim.Deri boyasi ile.Ayakkabi olayinda buradaki uyduruk boyalar ayakkabini derisinin deforme olmasina yolaciyor.Ben ayakkabilarimi bizim klasik turkiyede uyguladigim usul ile boyuyorum.Boyam,
cilam ve biraz keten bez...
Son olarak siz siz olun sakin deri koltuk almayin ben beyendim aldandim aldim sonra attim.Insanin her tarafina yapisiyor ...terletiyor falan...

incig
10 11 2006, 18:00

Peppermint--ben cok bilgili degilim, ama kirlendigini hissettikce soguga yakin ilik sabunlu bezle siliyorum derilerimi. Ve bildigim kadariyle deri cantalar, vs. biraz tuyluce kumas torba icinde saklaniyor. Hani bazi pahali dukkanlardan aldigin zaman (en azindan TR'de, DESA, Derimod gibi yerlerde) torbasi da birlikte geliyor ya.

Peppermint
14 11 2006, 18:00
bulasik makinesi icin kirec cozucu var mi burada?

thegaraj6
24 02 2007, 18:00
efsane başlık 9. sayfaya gerilemiş ben bu başlığı okurken zevk alıyodum aradım buldum ve tekrar gün yüzene çıkartayım bariiii....

shiloh
26 02 2007, 18:00
Ben swiffer in yeni cikan vacuum modelini kullaniyorum. benim elektrik supurgemden cok daha kullanisli... Hem de sarjli... her kata kolaylikla tasiyabiliyorum hele merdivenleri kolaylikla silmek harika... Herkse tavsiye ederim...

nakpunar
02 03 2007, 18:00
Uzun zamandan sonra bir arkadsimin vasitasiyla CIF'e benzer bir urun buldum. Bilmeyenlerle paylasmak istedim. Urunun ismi Soft Scrub. Ben bleach'lisini kullandim muthis guzel temizliyor ve Cif kadar da toz birakmiyor arkasinda. Limonlu ve lavantalisida var.

Yerleri silmek icinde Swiffer Sweeper aldim. Ama malum silme bezleri pahali. Dun arastirirken bunlarin yikanip tekrar takilanlarini buldum Ebay'de.

Birde evde kullanmadiginiz ne varsa Salvation Army'e goturmeye calisin ya da en yakin Kiliseye. Size bir dekont veriyorlar ve sene sonunda tax return aliyorsunuz. Cope atmaktan daha kolay bir cozum.

Ellerimde soguk alerjim var. Hangi kremi kullansam farketmiyordu. Derim catliyor hatta belli yerde resmen nasir tutuyordu. Ellerimin ici degil ustu. En sonunda bir urun buldum ve ellerim ilk defa normal gorunumune kavustu. Ayni zamanda manikur yapilmis gibi oluyor. Sally Hansen'in hand scrub'i. Kavunici tupte. Ismini tam hatirlamiyorum ama ready to manicure filan olabilir ismi. Icinde kesme sekeri gibi seyler var. Mutlaka bulursunuz.

Bugunluk bu kadar. Sizin tavsiye edebileceginiz hic yeni urun yok mu bu aralar? Sevgilerimle

Peppermint
02 03 2007, 18:00
nakpunar,

ben soft scrub'ı ilk geldiğim zamanlarda bulmuştum yaklaşık 3 yıl önce, sonra da vazgeçemedim. :) ama ben bleachfree'lisini kullanıyorum. özellikle turuncu olanı sanırım portakallı çok güzel kokuyor.

ellerim için en son Aveeno oatmeal'lı Daily Moisturizing Lotion almiştım. memnun kaldım yani cilt iyice
içine çekiyor.

peki hani bizde sarı renkli temizlik bezleri vardır vileda vs.nin, o tarz şeylerden burada var mı?

shiloh
03 03 2007, 18:00

Birde evde kullanmadiginiz ne varsa Salvation Army'e goturmeye calisin ya da en yakin Kiliseye. Size bir dekont veriyorlar ve sene sonunda tax return aliyorsunuz. Cope atmaktan daha kolay bir cozum.

Goodwill i biliyordum ama digerlerini bilmiyordum iyi oldu, tesekkurler...

nakpunar
11 03 2007, 18:00
Hayir o sari bezlerden bulamadim. Burada moplar ne kadar adi degilmi. Duzgun bir tane bulamadim Swiffer aldim. Artik birde refill masrafi cikti :(

piscesayse
12 03 2007, 18:00
Incig,

Vichy de benim favorim, Turkiye'de surekli kullaniyordum ama dedigin gibi burada onlari herhangi bir magazadan alamiyorsun. Vichy'nin Usa' da belli basli yerlerde magazalari var. Sana benim uye oldugum sitenin adresini veriyorum.

www.vichyusa.com

$50 uzeri alisverislerde gonderim ucretsiz. Ben bu siteyi yeni yildan once bulmustum ve bir kez alisveris yaptim. O zaman promosyon vardi ve 2 urun alana gonderim ucretsizdi. Tekrar alisveris yapmam gerekecek, bu sefer shipping odeyebilirim. Ama Vichy buna deger. Siteye uye oldugunda bazi sorular soruyorlar ve ona gore sana urun tavsiye ediyorlar. OLIGO 25'i bende kullaniyorum, daha dogrusu site bana bu urunu onerdi ve cok memnunum.

Cildiniz icin neler kullaniyorsunuz peki arkadaslar? Ben gecen gun OLAY'in sensitive skin icin olan nemlendirici kremini aldim. SPF 15 ozelligi de var. Artik sanirim bu gunes korumali nemlendiriciler kullanilmali. Aslinda TR'den bolca VICHY OLIGO 25 getiriyorum her seferinde. Buralarda bu urun yok. VICHY seviyorum. Ozellikle makyaj temizleme losyonu harika. Ama VICHY'lerde SPF yok. O kotu. Artik bu faktore dikkat edecegim.

shiloh
Ben clorox in banyo icinini aldim hani ucgen olan ama hic memnun kalmadim. Kullan-at mendillerini kullanabiliyorum sadece...

Ben hicbir nemlendirici su bu kullanmiyorum /kullanamiyorum. Hepsi bir sekilde alerji yapiyor. Ama Curel i denedim bir o alerji yapmadi. Annem de ben de cok memnunuz.

Makyaj malzemelerinde ise Clinique kullaniyorum alerji yapmiyor fakat makyaj temizlemesinden memnun degilim cok yagli bir urun...

incig
Benim gozume burda o sari Vileda tipi bezlerden hic carpmadigi icin, her TR seyahatimde biraz o sari bezlerden aldim getirdim. Vileda Cam Bezi de getirmistim bir kac tane. :)
Yavas yavas kullaniyorum onlari. Ama mob'um da var. Benimki Clorox'inki. Kolay oluyor yer silmek onlarla.

Bizim burasi da cok kuru bir yer. Ellerim felaket kuruyor benim de. Zaten kuru ciltliydim, daha da kotuledi. Bakmak lazim. Ellerim icin kullandigim krem, CUREL. Bunlarin 2 rengi var. Mavi (Continuous Comfort) ve yesil (Natural Healing). Ikisi de guzel. Su anda yesil olanin lavantalisini kullaniyorum. Kokusu super. Mavi de cok iyi. Elde yagli etki yapmiyor. Hemen emiyor deri.

Bir de kirec sokucu olarak Lime-a-way tavsiye ederim. Musluklarin uzerindeki kirec birikintileri ve su lekelerini cok iyi temizliyor, piril piril yapiyor. Bir de Mr.Magic Erasing Pad kesinlikle kullanin. Lavabolardaki lekeler ve musluklarda cok ise yariyor.

Cildiniz icin neler kullaniyorsunuz peki arkadaslar? Ben gecen gun OLAY'in sensitive skin icin olan nemlendirici kremini aldim. SPF 15 ozelligi de var. Artik sanirim bu gunes korumali nemlendiriciler kullanilmali. Aslinda TR'den bolca VICHY OLIGO 25 getiriyorum her seferinde. Buralarda bu urun yok. VICHY seviyorum. Ozellikle makyaj temizleme losyonu harika. Ama VICHY'lerde SPF yok. O kotu. Artik bu faktore dikkat edecegim.

incig
piscesayse--Vichyusa'yi ogrettigin icin sagol. Bildigim iyi oldu valla. Soyle baktim da, bazi ULTA magazalari satiyormus Vichy. Haberim yoktu, iyi oldu ogrendigim. Elimin altinda bulunsun adres.

hoollanda
Spary'n wash ürününü türkiyede bulabilir miyim ? Yalnız siz bu ürünün detarjanını kullanıyorsunuz, ben leke çıkaracısını arıyorum, çünkü amerikadan gelmiş bir tane var elimde, muhteşem birşey, spray'n wash'ın stain stick ürünü. Detarjanını eğer türkiyede bulduysanız, muhtemelen bu ürün de bulunuyordur, yanıtlarsanız sevinirim...

Peppermint
13 03 2007, 18:00
El kreminden bahsederken unutmadan en son aldığım The Body Shop'un çıkardığı yeni bir ürün var, kenevirli el kremi, Hemp hand cream. Super bir urun , hem kokusu hem nemlendırmesı çok güzel. Tavsiye ederim.

Kenevirli el kremi (http://www.thebodyshop.com/bodyshop/browse/product_detail.jsp;jsessionid=1QPTU0DQQ2DZ1ULSIIXF AFOROJBC0UP4?productId=prod5950023&categoryId=search)

Peppermint
15 03 2007, 18:00
yine asagılara dusmeden kurtaralım dosyayı :)

nakpunar
16 03 2007, 18:00
Arkadaslar acil yardima ihtiyacim var. Mutfak dolaplarim icin pull dedikleri dolabi acmak icin tutaclar var ya onlardan almam lazim. Dolaplar koyu kahverengi. Eskileri antikti ama antikler cok pahali. Sizce sari yada krom mu alsam. Hangisi iyi durur sizce?

us
hanimlar terzi isini nasil hallediyordunuz ya
hic isim dusmemisti, zayiflamisim etekler pantolonlar bol gelio, bellerinden aldiricam
burda terzi filan varmi
cok sacma soru oldu ama cahillik iste basa bela :)

Peppermint
nakpunar mutfak dolapların kahverengıyse krom daha modern ve guzel durur bence. bızım dolaplarda da tutma yerı yok ama bız o sekılde kullanıyoruz. eskı evımızde bız de alıp takmıstık. tabı evden cıkarken orda bıraktık.

shiloh
Arkadaslar acil yardima ihtiyacim var. Mutfak dolaplarim icin pull dedikleri dolabi acmak icin tutaclar var ya onlardan almam lazim. Dolaplar koyu kahverengi. Eskileri antikti ama antikler cok pahali. Sizce sari yada krom mu alsam. Hangisi iyi durur sizce?

Evinin ve mutfaginin dekoruna/dizaynina gore degisir. Eger biraz geleneksel ise sariyi, modern ise kromu tercih etmelisin. Eger buzdolabi, firin 'steinless steel' dedikleri cinsten yani disi metalik renk kapli ise gene de krom u oneririm.

shiloh
quote:Originally posted by: us
hanimlar terzi isini nasil hallediyordunuz ya

hic isim dusmemisti, zayiflamisim etekler pantolonlar bol gelio, bellerinden aldiricam

burda terzi filan varmi

cok sacma soru oldu ama cahillik iste basa bela :)

Terzi var ama fiyatlar Turkiye'ye gore ucuk kaciyor. Bazi mall larda bile bulabilirsin... Daha cok uzakdogulular terzilik isindeler...

us
17 03 2007, 18:00
arkadaslar cok tsk ederim cvplar icin..

goz kremi demisken, goz altindaki yorgunluk belirtisini gidermek icin evde hazirlayabilecegim bir maske var mi, onerebileceginiz?

Peppermint
us shiloh'un da dedıgı gıbı mall'larda ve bagımsız dukkan seklınde de terzıler var. genellıkle dry dress storeları terzı hızmetı de verıyor.

ceylaa
ben de goz kremi istiyorum arkadaslar 22 yasindayim ama simdiden bakmakta fayda var sanirim amerikalilar gibi fake smile yapamadigim icin kirisikliklar basladi bile burda 25yas alti icin onerebileceginiz guvenilir ve iyi bir goz kremi markasi bileniniz var mi?bir de saclara bakim icin kaynaklari kestirmek zorunda kaldim buraya gelince malum kuafor cok pahali kerestane de bulamadim hic napsam ki

uzel2007
18 03 2007, 18:00
ceylaa ben clinique tavsiye edecegim vichy de cok iyi cok fazla krem almana gerek yok ama yas genc daha bir goz alti kremi alsan birde genel nemlendirici yeterli olur zaten cok fazla botox yada antiaging urunlerini erken yasta kullanmak iyi deil cunku hucreler alisiyormus ve daha gec yaslarda daha ilerisine ihtiyac duyuyormus yani ozamanda daha ilerisi olmazsa gelistirilmis yani ...

kerestane ben buldum hemde grocery store da inanilmaz deil mi :) birde wallgreens e bak derim orda bircok marka oluyor... birde buyuk alisveris merkeslerinde nordstorm marshalls vs gibi departmant store larda vardir buyuk sehirde yasiyorsan

uzel2007
18 03 2007, 18:00
nakpunar benim de dolaplarim dark cherry, appliance da siyah hersey o yuzden biz de mat krom aldik. cok modern duruyor onlar hani su uzun olanlardan .

idil66
25 03 2007, 17:00
Kiehl's dan vazgecmem ... butun urunleri, ve ozellikle goz kremleri SUPER :) Gozlerimin alti hep mordur (IRSi maalesef!) ... morluklar bile nerdeyse gecti!!!

goz kremi demisken, goz altindaki yorgunluk belirtisini gidermek icin evde hazirlayabilecegim bir maske var mi, onerebileceginiz?

nakpunar
26 03 2007, 17:00
Bugun ebay'den Estee Lauder goz fari aldim. 12 tanesi bir arada ve fiyati 6 usd. Normalde tanesi 31 usd. Su an saticinin elinde 28 tane daha var. Belki ihtiyaci olan vardir.
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISA...130023001678&rd=1&rd=1 (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=003&sspagename=STRK%3AMEWN%3AIT&viewitem=&item=130023001678&rd=1&rd=1)

hersheys
26 03 2007, 17:00
Vayy... idilcim nerelerdesin ya... :D

Kiehl's dan vazgecmem ... butun urunleri, ve ozellikle goz kremleri SUPER :) Gozlerimin alti hep mordur (IRSi maalesef!) ... morluklar bile nerdeyse gecti!!!

babylonica
30 03 2007, 17:00
Arkadaslar,

Yeni eve tasiniyoruz bugun. Ama eve perde , blind almam lazim. 2 haftadir bir turlu karar veremedim. Meksikali ustalarin artik evin icini dizi izler gibi izlemelerinden de bunaldik..
Window treatment icin hangi store lari tavsiye edersiniz? Yoksa online mi daha iyi?
Perde diye tuttutmustum , ama sanirim blinds daha pratik olacak. Hangi tur blind daha kullanisli olur ki? 2 wood , kumas turu olan mi?
Bir agenttan estimate aldim, $2000 dedi tum evin blinds lari icin. Bunun ucuzlari nerede bulunur?

Cok tesekkurler!

mother
01 04 2007, 17:00
Home Depot veya Lowe's dan alabilirsin, bayagi cesitleri var. Install etmesi de zaman alir ama cok zor degil, fazla tool'da gerektirmiyor. hem zaten ev sahibi olunce biraz tool'da almak gerekiyor. Benim esim cok handyman olmamasina ragmen kendi install etti onlari.

shiloh
07 04 2007, 17:00
Bugun tasteofturkey den ilk siparisimi verdim bakalim. ACC cok tavsiye etmisti... Havalar isinmadan peynir stogu yapayim dedim. Sitenin dizayni pek alisveris istegi uyandirmadi, cok fazla sey koymuslar sayfaya...Siparisler sorunsuz gelsin de gerisi onemli degil...

incig
24 04 2007, 17:00
Bir sorum var, arkadaslar:

Burdan TR'ye nasil ilac gonderilir? Yani ici balonlu zarflara koymak yetiyor mu? Ama tabletler sallayinca ses cikarir. Bu sorun yaratiyor mu?
Burdan TR'ye ilac yollayan arkadaslar oldugunu saniyorum. USPS veya FedEX, DHL hangisini kullandiniz? Biraz bilgi verebilir misiniz lutfen?

Peppermint
25 04 2007, 17:00
incig, ben 3 yıl once fedex'le ılac gondermıstım. web sıtelerınden form dolduruyorsun ve adresıne gelıp teslım alıyorlar. kendı ozel zarflarına koyuyorlar ve uzerıne de ne oldugunu yazıyorlar zaten. 2-3 gunde de ellerınde olur. bızım kı 70 dolar tutmustu o zamanlar. eger ılacların acılıyetı yoksa Turkıye'ye gıtmeyı bekleyın derım yoksa astarı yuzunden pahalıya gelıyor. ama Usps'e bır bakın daha ucuz olur sanırım. bır de eger vıtamın yollacaksanız o ılac kategorısıne gırmıyor olabilir.

uzel2007
25 04 2007, 17:00
ben ilac gonderdim ama hep giden birileri oldu tesadufen hic posta ile gondermedim...

arkadaslar dondurma makinalari hakkina beni aydinlatirmisiniz turk usulu dondurma yapmak icin hangi makineyi almak lazim kullanan varmi? cok ceistliler vede cok pahali olanlar var ..

piscesayse
26 04 2007, 17:00
Benim bir dondurma makinem var. Esim, evlendikten sonra hosgeldin hediyesi olarak almisti. Bir kac kez denedik, fena olmadi dondurmalar. Ben bu tur seylere pek para harcanmasindan yana degilim. Sik kullanacaginiz bir sey ise alin derim. Benim pek dondurma ile aram yok, belki de buradakileri pek tutmadim. Adana'da yedigimiz Mado ile kiyaslanmaz tabii ki :( Kisacasi, istiyorsaniz alin, zevkli oluyor evde de bir seyler yapmak.

Peppermint
26 04 2007, 17:00
uzel2007, ben de merak edıyorum dondurma makınelerını. kullanan arkadaslar bılgı verırlerse ıyı olur.

Peppermint
27 04 2007, 17:00
piscesayse,

dondurma makinenın linkini vereblirmisin?

uzel2007
27 04 2007, 17:00
eminim mado dondurmasini yapamayiz evde tabiki ama ben mesela burdaki dondurmalari begenmiyorum pek visneli dondurma istiyorum yada limonlu sherbet die bisi cikarmislar cok da kotu tadi en azindan evde icinde ne oldugunu bilerek yemek daha iyi olur sanki .birde burdaki dondurmalar krem santi gibi aninda eriyor sole sert guzel agdali dondurma nerdeeeeeeeeeeeee.... sanirim mado yapmak icinnn bir osmali yemek kitabi vardi onda okumustur saf sahlep gerekiyor vede dondurma psitikten sona koca bir kazanda olacak kazan olmadina gore tencere dielim dondurmayi dolaba koymadan kepce ile yukardan doike doke sogutucakmisiz ozaman agdali olmasi saglaniyormus soguyuncada e artik 4 5 saat gecince yani buzluga aticaz her 30 dakka da bir cikarip ayni islemi tekrarlicaz vs vs iste iyi bir makine olursa diyorum malzemeler tamsa sanki olur .cok pahali birsey almak istemiyorum acikcasi cunki husran olursa bari cok zararli cikmayayim

chefmurat
29 04 2007, 17:00
AMERIKADA YASIYORSANIZ VEYA IKAMET EDECEKSENIZ ALISVERIS YAPTIGINIZ MARKETLERE DIKKAT EDIN...ETINIZIN NASIL HAZIRLANDIGINI GORMEK BENCE HAKKINIZ AMA AMERIKAN MARKETLERIN DE BU BIRAZ ZOR SELF SERVIS VE FULL SERVIS OLMAK UZERE SERVIZ VERMEKTEYIZ...

TURKISH MEAT MARKET

5 TH AVENUE 80 STREET 79/ 19 11209

TURKISH MEAT MARKET BROOKLYN NEWYORK

Peppermint
14 05 2007, 17:00
up

shiloh
15 05 2007, 17:00
Malum yaz geldi Amerika icinde seyahat edecekler; benzin istasyonlarinda kupon magazinleri var oradan cok uyugun fiyata oteller bulabilirsiniz aklinizda bulunsun..

shiloh
19 05 2007, 17:00
Hep dosyayi kurtarmak hemde fikirlerinizi almak istiyorum; Biz uzuun bir yolculuk yapacagiz kopegimizle birlikte. Mola verebilecegimiz yerler hakkinda bilgi veren bir web sitesi biliyor musunuz? Zira kopegimizden dolayi sIk sIk mola vermek durumundayiz ve ben hayatimda ilk defa bu kadar uzun tek basima araba kullancagim. I-80 uzerinden batidan doguya gidecegiz.

esracik
20 05 2007, 17:00
Shiloh,
Biz Georgia'dan Colorado'ya arabayla geldik. Iki tanede kopegimiz bizimle arabada geldi. Yaklasik 4 gun surdu yolculugumuz bebekte olunca cok sik mola verdik. Biz otelleri www.hotels.comdan bulduk. Kopek kabul edenleri yani. Google mapsten de faydalanarak yola cikmadan once kalacagimiz yerleri iceren bir yolculuk plani yapmistik. Sectigimiz otelleri telefonla arayip confirmde ettirdik kopek kabul ettikelrine dair. Sana iyi yolculuklar.

piscesayse
http://www.geocities.com/dtmcbride/tahoe/i80-sn.html

piscesayse
Sadece Nevada ile ilgili sanirim.

spice
22 05 2007, 17:00
3 gun ust uste kahve doktum haliya ne kadar ugrastiysamda lekeler tam cikmiyor,oxi clean haliyi kullandim hic bir seye yaramadi o kadarda ovuyorlar reklamlarda,lutfen siz ne kullaniyorsunuz yada nasil temizliyosunuz akil verin!!!
Kendi evim olursa yerleri seramik veya tahta olacak bu ne yaw biktim her yeri boydan boya hali kapliyorlar valla sinir oldum..
Dondurma demisken ben&jerry's in newyork super fudge chunk i oneririm bir tanesini 2 gunde yiyorum,chunky monkey de lezzetli.

shiloh
piscesayse onerdigin site cok guzelmis ama sadece Nevada icin :( Gene de cok tesekkurler...

esracik sana da tesekkur ederim. sizin kopekler ne cinsiti hatirlayamadim. Bazi oteller 30 yada 50 lb nin ustunu almiyor bizim ki aygir gibi 65...

bayanlar bulasik makinesi konusu acilmis ken sorayim ne marka onerirsiniz?

uzel2007
jackpot ayni sorunu bende yasiyordum canim takiiiiii kendi evimize tasina kadar hersey yeni oldugu icin artik bulasik makinesi sorunum yok die bilirim ,yanliz ben daha once kirada kaldimiz yerlerde de makineler 10 senelik falan neyse GE olmasina ragmen kotu yikiyordu tr deki gibi burdaki makinelerde iki pervane yok suyu iyi fiskirmasi lazim. birde sivi deterjan kullan mutlaka ben sun light kullaniyorum cok memnunum palmovie de kullandim hosuma gitmedi hic . electrosol vardi birde oda cok iyi ama kesin sivi olsun. birde kesinlikle parlatici koy makinene cok etkiliyor bardaklari vs .ben jet dry kullaniyorum. vede en onemlisi cok doldurma makineyi cunki deidm gigi su heryere gitmiyor tek pervaneli ise ozellikle.ust kata tencereler alta bardaklar tabakla yaparsan daha cok gider su yukari ben alt kata eskiden tencere koyardim daha cok yer var die ama suyu engelliyor genelde. bizim makinede tam 1 saatte yikuyor biraz uyuzda....birde hot secenegini sec hepsinde yani sicakla baslasin sicakla durulasin sicakla kurulasin var sa ole bi secekenek

Jackpot Baby
Benim Bulasik makinem beni burda Desperate Houswife yapti, Nerde yanlis yapiyorum bilmiyorum ama bir turlu guzel yikamiyor makine, bulasiklarin bazilarini temizlememesini gectim, her defasinda buhar lekeleri kaliyor, Kulandigim deterjandami, makinadami, bende mi sorun var anlamadim?? Yikama bittikten sonra bekletmemeye calisiyorum, herseyi elimden gecirip makinaya koyuyorum ama olmuyor olmuyor...

Benim derdime bir care.....Deterjanmi degistirmeliyim acaba?

Jackpot Baby
23 05 2007, 17:00
UZEL-- aynen benimkide GE , ben parlatici kullaniyordumda toz deterjan kullaniyordum, senin dedigin markadan sivi deterjan aliyim bakalaim sonuc degisecekmi, cok saol

SPICE valla bu heryerin haliyla kapli olmasi tam bir eziyet, kahve lekesi de hakkaten inatci bir leke, hele kuruyunca cikarabilene ask olsun... Annem cay kahve lekesini halidan limon kolonyasi odkerek yada ilik su limon karisimiyla cikakrirdi, bilmiyorum bir dene istersen varsa kolonyan...A bu arada kolonyanin Eyup sabri Tuncer 80 derece olmasi lazim, yoksa olmaz :)

esracik
24 05 2007, 17:00
Shiloh,
Benim iki kopegimde av kopegi. Birisi 45 pound kadar digeri 65 poundtu ancak kilo sorunu var artmista olabilir :) hotels.com da genelde kilo limiti varsa otellerde belirtiliyor ancak cogu otelde yok ve cogu otel ayri ucret talep etmiyor.

Bulasik makinem eski evimizde kenmore du ve oldukca memnundum. Cascadein sivi deterjanini tavsiye ederim. Toz genelde bulasikalrin ustunde kaliyor. Ben bulasik makinesinden memnunum acikcasi, camasir makinesinden memnun degildim ancak onuda onden kapaklisini aldik buraya gelince simdi ondanda memnunum.

esracik
jackpot,
GE degil. Benim makinem samsung.

Bizim bu evde ki bulasik makinesi de kenmore mus. Bundan da cok memnunum. Hatta bundan daha memnunum, ekstra bir iki programi var cok isime yarayan.

Jackpot Baby
Sun ligt da alacagim, Cascadein de alacagim, o kadar bezdim yani ikisinide deneyecegim,,

Esracik-Onden yikamali camasir makinanin markasi GE ise bir sorum olacak?

Jackpot Baby
31 05 2007, 17:00
Selam Hanimlar,

Bulasik makinesi sorununu halletim sayilir eskisinden daha iyi su anda , birde kurutmadan vazgectim direk biter bitmez aciyorum kendi kendine kuruyor..

Simdi baska bir sorum olacak, Ben memleket itibari ile Kisir bilhassa Batirik hastasiyim, Turk marketleri disinda Ince bulgur, esmer bulgur ve domates kurusuna benzer (aynisini bulmayi beklemiyorum artik) bulunabilirmi Buyuk marketlerden, yada bunlarin farkli inglizice adlari varda ben mi bilmiyorum?Ben Tr'den dugurcuk getirmistimde kepeklendi disarda durunca , unutmusum birde ben :(

Deneyipte yapan varsa , ne kullanabilirim Kisir , batirik bulguru icin??

siriki
03 06 2007, 17:00
ince bulguru mediterranean marketlerde kesin bulursun. bir de burada Sprouts var. oradan ince bulgur aldim gecenlerde, iyiydi.

Bu arada bizim evin icine cekirge giriyor kapidan, camdan. tum gece otuyorar bir de, cildircam!!! burasi cok sicak diye hayvanlar iceri kaciyor ama ben yakinda disari kacicam onlar yuzunden. minik cekirkgerleri yok etmenin bir caresi var midir?

yanniss
valla siriki bizim evde de sinek böcek yüzünden heryerde tel var.evin içine hava girmiyor.allahtan evin yakınında bir park var da orda kendime gelebiliyorum.serin serin deniz kenarı cok güzel. valla bir de battaniye olsa çok güzel uyunur bile :) bende havasızlıktan evde bunalıyorum. :confused: kapı eşiklerine böcek ilacı sık. o bir süre idare ediyor

Jackpot Baby
Bende cok dertliyim bu boceklerden, onceleri net'lerle basim dertteydi ama amonyakla isi cozduk, simdide yagmurlardanmidir bilmem rolly polly ler giriyor eve, Turkiye'de tesbih bocegide deniyor sanirim, nerden geldiklerini anlamiyorum, cok igrencler ve beni cildirtiyorlar, ne yapcam bilmiyorum, gecengun busy bee evi ilacladi sirf bunlar icin 1 hafta gecti bugun baktim yine 2 tane gordum...

yanniss
06 06 2007, 17:00
bizim evide şimdi karıncalar sardı iyi mi. çıldıracağım nerdeyse. ilaçlama firmasından geldiler. 1 hafta gecsin ekleyin gecer diyo adamlar. bir dahagelemzlermiş.sacma. gerçi telefonda eşim konuştu onlarla.ben konussam nasıl gelmezlermiş görürlerdi.sinir bozucu.mutfak neredeyse iptaldurumda heryer ilaçlı :confused:

yanniss
arkadaşlar evi ilaçlattık daha kotu oldu sanki.karıncalar çıldırdı. önceden yerde gezen hayvancıklar şimdi tezgahın üstüne çıktılar. bugun saatliğine dışarı çıktık eve geldiğimizde tezgahın üstü karınca dolmus.ne yapcaz bilmiyorum artık.nerdeyse biz zehirlencez ama onlar hala sapasağlam. :)

jackpot, naftali iyi fikir ama onunda kokusu bana dokunuyor. koku alerjim var. diğer ilaçlarda hep kotu kokulu.

Jackpot Baby
Yannis bocek konusunda seni o kadar iyi anliyorum ki, Allah kolaylik versin valla..Tr deyken bizimde basimiz dertteydi, karincalarin yurudugu yerlere naftalin toplari varya onlardan koyuyorduk, aklima geldi yaziyim dedim :)

yanniss
07 06 2007, 17:00
sağol inci, pudrayı hemen deniyorum. bir de jacpot un dediği naftalin fikri de aklıma çok yattı.gerçi kokusu var ama olsun böcek ilacından iyidir :o nerede bulabilirmiyim bilginiz varmı. bir de ismi naphthalene diye mi geçiyor.sözlüken baktım yanlış olabilir. walmartta bulabilirmiyim sizce

incig
07 06 2007, 17:00
selam. Ben de karincalara karsi bebek talk pudrasi dokmek ise yariyor diye duymustum birinden. Bende karinca derdi hic yok, deneme sansim olmadi. Bir dene istersen. Pudra kokmaz hem.

Jackpot Baby
11 06 2007, 17:00
Yannis, senin dediginin disinda naphthalin, naphthaline olarakta gecebilir ama senin yazdiginda dogru, Ben burda kullanmadim ben Istanbuldayken evimi karincalar basmisti ve ne denediysem olmadi naftalin kurtardi beni, ayrica toz olanlardan deilgde top eklinde olanlardan alirsan kokmazda, Walmartta olmasi lazim, CVS Walgreen'e falan bak birde istersen.

Peppermint
12 06 2007, 17:00
ben de naftalin ariyordum. bir de hani su cekmece iclerine koydugumuz lavanta kokularindan. o da lavender diye geciyor olmali.

husky
Amerikada'ki mothball lar eskiden naftalin (naphthalene) bugunlerde daha cok dichlorobenzene maddesinden yapiliyor. Ancak her ikiside cok saglikli degil. Naphtalene TRde yaygin kullaniliyor ancak cok ciddi saglik etkileri olabiliyor (ozellikle solunum organlarina). Su gunlerde insan icin 'possible carcinogen' olarak siniflandirildi. Ileride daha da ileri bir sinif olabilir (arastirmalar devam ediyor). Ozellikle evinizde kucuk cocugunuz varsa daha dogal urunlere yonelmenizi tavsiye ederim. Karinca icin d-limonene iceren sprayler nispeten daha az zararli.

yanniss
arkadaşlar dun gece sonunda karıncaların mutfağa nasıl sızdıklarını keşfettim.yerdeki tum duvar ve dolap dipleri ilaçlı ve hatta pudralı ;) olduğu için bu arkadaşlar yukarıdan yani kirişten dolaşıp mutfağın (açık mutfak tarafından ) en arka tarafına geçiyorlarmış.inanılır gibi değil.bu kadar stratejik bir planı nasıl yaptılar hala anlamış değilim. bizde yerlerde karınca arıyoruz habire.bizi ayakta uyutmuşlar ama uyandık sonunda :D

pepermint ben kazakların arasına sabun koyuyorum. koku alerjisi olan biri olarak. hem kokusu az oluyor. hemde zararsız.

Jackpot Baby
13 06 2007, 17:00
Yannis valla cok sevindim insallah kurtulmussundur karincalardan, bende boceklerden cok cekiyorum valla, hele imdi birde kopegim var o oynamasin bortu bocekle diye cilgina donuorum..

Camasirlar icin ben cekmecelere su kurutma makinesine attigimiz mendiller varya, onlarin cok guzel kokan camasirlari yumusatan olanindan her cekmeceye koyuyorum, herzaman guzel koyuyorlar. Kirli sepetinin icinede atiyorum bi kac tanee

Peppermint
14 06 2007, 17:00
giysilerimizi hemen yikamak yerine febreze sprey sikarak havalandirip daha uzun sure yikamadan giyebiliriz. deneyen var mi? cok sik yikaninca bir de ustune kurutma makinasina girince eriyor hersey.

life-saver
16 06 2007, 17:00
batirik nedir jackpot, adini duymustum ama

Jackpot Baby
16 06 2007, 17:00
life saver cim, Kisir Genelde Cukurova bolgesinde cok yapilir,, kisaca sulu kisir diyebilirim ama icinde ekstra mazemeler var, tahin fistik ve susam kavuruyorsun ayrica kisirdaki malzemelerden baska sonra bunlari icine katip sulandiriyorsun, amaa harika birsey bak yine nasil isterdim soyle soguk soguk... Yakinlardaysan yapivereyim sana ben :)

zomby
17 06 2007, 17:00
Sonunda peees ettiim kurutma makinesi aliyorum.Ben 3 senedir Amerikaya gelin geldigimden beri camasirlarimi tele asiyordum.Iki kisiyken problem olmadi 3 kisiyken can cekismeye basladim.4 kisi oldum tamamen ipler koptu.Allah yapisi degil kul yapisi zaten.Telleride birer birer kirilmaya basladi.camasir atip yikamak bisey degilde onlari kucuk tele sigdirmak problem artik.
Emre hem guzel yikasin hemde enerji tasarrufu yapan bir makine istiyor.Bilirsiniz kurutma makinesleri cok yakar.
Onerebileceginiz marka varsa paylasirssaniz sevinirim.

idil66
Zombycim ... ben LG kullaniyorum ... hem camasir makinasi, hem de kurutma ...cooook memnunum :) quote:Originally posted by: zomby
Sonunda peees ettiim kurutma makinesi aliyorum.Ben 3 senedir Amerikaya gelin geldigimden beri camasirlarimi tele asiyordum.Iki kisiyken problem olmadi 3 kisiyken can cekismeye basladim.4 kisi oldum tamamen ipler koptu.Allah yapisi degil kul yapisi zaten.Telleride birer birer kirilmaya basladi.camasir atip yikamak bisey degilde onlari kucuk tele sigdirmak problem artik.

Emre hem guzel yikasin hemde enerji tasarrufu yapan bir makine istiyor.Bilirsiniz kurutma makinesleri cok yakar.

Onerebileceginiz marka varsa paylasirssaniz sevinirim.

idil66
Ben Kiehl's ve Clarins kullaniyorum ... her ikisi de harika ... :)
not: Pepper dondun galiba TR'den ;) HOSGELDIN :)

arkadaslar antiperspirant deodorantlar kanser yapiyor deniyor. bir de gecen gun Tom's markalarin uzerinde aliminyum free yaziyordu. siz hangi deo'lari kullaniyorsunuz?

TIK (http://www.tomsofmaine.com/about/press/2007_02_06_LLDeoHops.asp)

Peppermint
arkadaslar antiperspirant deodorantlar kanser yapiyor deniyor. bir de gecen gun Tom's markalarin uzerinde aliminyum free yaziyordu. siz hangi deo'lari kullaniyorsunuz?

TIK (http://www.tomsofmaine.com/about/press/2007_02_06_LLDeoHops.asp)

spice
zomby benimki Whirlpool sport,cook memnunum,kisa sured kurutuyor,apartmandayken eski model makina vardi 1.5 saate kurutuyordu simdiki 45 dk da kirisiksiz bir sekilde kurutuyor,sears tan aldik iki ay once,kolay gelsin..

Jackpot Baby
Zomby,
benimki GE 2 ay oluyor alali cok ama cok memnunum cok fazla kurutma ozelligi var, utu bile yapiyo diyebilirim, Ben Home Depot dan almistim ama biraz once Sear' tan mail geldi elektronik esyalarda sale varmis aklinda bulunsun

Peppermint
18 06 2007, 17:00
idil'cim evet dondum. :)

cevaplar icin tesekkurler. sen dusunuyormusun bu sene?

yanniss
bende hemen bir şey ekleyeyim,haberi olmayanlar için.aldığınız kutu kola vb içecekleri kutularından sakın içmeyin.marketlerde bol miktarda fare vb börtü böcek olduğu için genlede depolarında ilaçlama yapıyorlar.bu ilaçlar kutuların üzerine de bulaşabiliyor.özellikle kola vb içecekleri sakın kutularından içmeyin.üzerinde fare zehiri yada böcek ilacı kalıntısı olabilir. önlem almakta fayda var.

Jackpot Baby
Herkese Gunaydin!!

eminim bircogunuzun haberi vardir ama eger telefonla sizi hergun bir suru telemarketer ariyorsa luzumsuz luzumsuz, ve bu durum sinirlerinizi bozuyorsa su adrese tel numaralarinizi kaydedin 1 aya kalmadan kesiliyor telefonlar..
Biz yeni noaldigimiz icin hem cep hem ev, aramalarin ardi arkasi kesilmiyordu gece saat 10 sabah saat 7 demeden ama tum nolari kaydettik ve simdi tik yok.

ISTE ADRES:DO NOT CALL!! (https://www.donotcall.gov)

Peppermint
19 06 2007, 17:00
yanniss, uyarin icin tesekkurler. gerci ben hep kutu soda'lari yikayip oyle icerim.

yine sorayim giysilerimizi hemen yikamak yerine febreze sprey sikarak havalandirip daha uzun sure yikamadan giyebiliriz. deneyen var mi? cok sik yikaninca bir de ustune kurutma makinasina girince eriyor hersey.

incig
yine sorayim giysilerimizi hemen yikamak yerine febreze sprey sikarak havalandirip daha uzun sure yikamadan giyebiliriz. deneyen var mi? cok sik yikaninca bir de ustune kurutma makinasina girince eriyor hersey.
Peppermint--ben febreze'yi zaman zaman sikiyorum. Sadece giysilere degli, odanin her yerine. Koltuklara, halilara, vs...Cok ferah bir koku veriyor her yere. Ben kurutma mak.kullanmiyorum olmasina ragmen. Cok gurultu yapiyor. Bir kac adet camasir askim var, mandalli. Birini IKEA'dan, bazilarini ise Japonya'dan ve TR'den almistim. Bir de ayakli camasir askim var; onu da burda bir katalogda gordum ve aldim. Onlari banyoya asarak kurutuyorum. Boylece hem basimi dinliyorum, ve hem de elektrikten tasarruf etmis oluyoruz. Zaten burasi oyle kuru bir yer ki, camasirlar aksama kalmadan kuruyorlar. :)

incig
quote:Originally posted by: Jackpot Baby
Incig- Yazinin altinda Uskudar'i gordum ,, ahh ahh uskudar simdi soyle bir kuzguncuk yuruyusu yapmak icin neler vermezdim :(
Jackpot Baby--Uskudar-Kuzguncuk bizim klasik yuruyus guzergahimizdir. Sabah veya aksamustu. Ben sahsen aksamustlerini severim. :) Kuzguncuk'a cok yakin oturuyoruz Uskudar'da ve deniz kiyisina inmek 5 dakika bizim icin ve ordan Kuzguncuk'a yurumek....ah ah...Valla yarami deprestirdin. Gozumde tutuyor sevgili Bogaz!

Jackpot Baby
Hmmm Febreze i bende deniyim bakalim bi biktim hergun laundry hergun laundry...

Incig- Yazinin altinda Uskudar'i gordum ,, ahh ahh uskudar simdi soyle bir kuzguncuk yuruyusu yapmak icin neler vermezdim :(

Jackpot Baby
20 06 2007, 17:00
Aynen Incig, Benimde nasil gozumde tutuyor, ozelliklede Uskudar, Her nekadar ben gelmeden once heryer tup gecit icin delik desik olsada Uskudar'in yeri bir baska...Kuzguncukta koprunun altinda bir park varya, mezarlik var ust tarafinda hani,, simdi orda olmak vardi,, ah ahh

Peppermint
24 06 2007, 17:00
incig, balkon disinda her yere asiyoruz camasirlari degil mi? :) febreze'in hangisini kullaniyorsun?

balkon icin kucuk bir elektrikli mangal mangal almayi dusunuyoruz. site oldugu icin komurlu veya gazli mangal olanlar yasak. hangi marka/model onerirsiniz?

incig
25 06 2007, 17:00
Aynen Incig, Benimde nasil gozumde tutuyor, ozelliklede Uskudar, Her nekadar ben gelmeden once heryer tup gecit icin delik desik olsada Uskudar'in yeri bir baska...Kuzguncukta koprunun altinda bir park varya, mezarlik var ust tarafinda hani,, simdi orda olmak vardi,, ah ahh
JackpotBaby--o dedigin parki bilmez olur muyum hic? Evlenip, buraya gelmeden yegenimi sik sik o parka oyun bahcesine gotururdum. Kedimin veterineri Beylerbeyi'ndeydi, ordan donerken o parka oynamak icin sik ugrardik. Bak simdi, bana neler hatirlattin yav!
Bu arada kedim ben buraya gelmeden 1 hafta once oldu! Gidecegimi hissetti hayvancik sanirim. Gozlerim yasardi onu hatirlayinca yine. :(

incig
25 06 2007, 17:00
incig, balkon disinda her yere asiyoruz camasirlari degil mi? :) febreze'in hangisini kullaniyorsun?

Peppermint--simdi baktim da, ben Febreze-Extra Strength kullaniyormusum. Kokusunu cok seviyorum. :)

Bizde balkon yok. Bizimki condo. Yakinda onu satip daha buyuk bir eve cikmayi dusunuyoruz. Yetmiyor cunku.
Ufak bir arka bahcemiz var. Bahcede bir de ufak agaccik var. Ben sicak gunlerde camasir askilarimi o agacin dallarina takiyorum ve yarim saatte kupkuru oluyorlar. Kisin ise, banyodaki dus perdesinin borusuna takiyorum askilari. Tam ustune denk gelen tavanda merkezi isitma sisteminin izgarasi var ve ordan sicak hava geliyor camasirlarin ustune ve yine yarim saat veya 1 saatte kurumaya yuz tutuyorlar camasirlar. Bir de ben camasirlari oyle cok fazkla biriktirmiyorum, azar azar yikamaya calisiyorum.
Kurutma makinesini ancak nevresim, carsaf falan kurutacaksam kullaniyorum. Cunku o buyuklukteki camasirlari asacak ipim yok.

Peppermint
26 06 2007, 17:00
''Peppermint--simdi baktim da, ben Febreze-Extra Strength kullaniyormusum. Kokusunu cok seviyorum. :) ''

markete gidince bakicam bu urune incig,

''Bizde balkon yok. Bizimki condo. Yakinda onu satip daha buyuk bir eve cikmayi dusunuyoruz. Yetmiyor cunku.''

biz de balkon var ama bir de wasp'lar var. cik cikabilirsen. :D ,

''Ufak bir arka bahcemiz var.''

birseyler ekiyormusunuz bahcenize? :)

incig
26 06 2007, 17:00
biz de balkon var ama bir de wasp'lar var. cik cikabilirsen. :D ,
birseyler ekiyormusunuz bahcenize? :)
Peppermint--valla bahcecilige karsi ilgi duyanlar bizimki gibi ufacik bir bahcede neler yetistirir ama en hic de bir bahce insani degilim. Uzerime bocek gelecek diye aklim gidiyor. Simdi Agustos'da cir cir bocekleri baslayacak ya cirlamaya, bu sehirden kacasim geliyor valla. Agactan basima bir sey dusecek diye camasir asmaya bile bahceye zor cikiyorum valla. :) Aslinda cherry domates ve salatalik ekmek isterdim, ama ekme mevsimi mayis gibiymis. Simdiye kadar biz hep Mayista TR'ye gittik, Agustos'da donduk, yani mevsimi kacirdik. Bu yil TR'ye gidemiyorum, ama simdi de ev degistirme planlari var.
Bizm bahce sahiden de minyatur bir bahce. Oyle cim falan bicilecek kadar buyuk degil. Bir tek salincak (swing) sigiyor.
Daha genis bir eve gecmek istiyoruz, ama o zaman cok buyuk bir backyard'imiz olacak. O zaman bahceye bir seyler ekme isini ogrenmek istiyorum, ama buyutebilecek miyim simdiden bilemiyorum. Bakalim artik...
Bugun de bir suru ev baktik, bazisi hosumuza gitti, bazisini begenmedik. Ama hepsinde de buyuk arka bahceler vardi. Bahcecilik ogrenmek zorunda kalacam galiba. :)

yanniss
27 06 2007, 17:00
incig ev ile ilgili gerçekten güzel bir liste hazırlamışsın.hepsine aynen katılıyorum ama benim size bir mimar olarak tavsiyem almaya karar verdiğiniz evin tesisatlarını bir tesatcıya güzelce kontrol ettirmeniz.ev yeni olabilir fakat tesisatlar (borular)eski ise o evden hayır gelmez.evin boyası dolapları vb ni bir şekilde paranız olunca değiştirirsiniz .cok ta sıkıntı yasamazsınız.ama dediğim gibi tesisatlar eski ise dışarıdaki börtü böcek direk evin içine girer.özellikle hamam böcekleri. ve tamiri biraz masraflı ve zordur.bu arada tesisatlardan kastım görünen musluklar değil.mutfak dolap içi tesisat çıkışları ve banyo vb ıslak hacimlerdeki su giderleri ile evin ana tesisat döşemesi.benim eşimin aynı zamanda RE şirketi var özellikle dikkat ettiğimiz konu ilk önce tesisatlardır.

jackpot, bizim houstonda evlerimiz var. gerçekten texsas ta güzel ev bulabilirsiniz.büyük büyük çok güzel.

yanniss
incig.RE real estate şirketi, yardımcı olabiliceği bir şey olursa seve seve.hatta özelden mesaj atarsınız.
jackpot, ben ordaki real estate şirketlerini bilmiyorum ama eşim biliyor olabilir.ona sorayım. dediğin gibi orda havuzsuz ev zor.gerçi bana kalırsa havuzun bakımıda zor :) .

yanniss
ben FL deyim Panama city. benimde bir sorum olacak. sizin eşler turk mü? genelde turk sanırım.yazılardan oyle anlıyorum ben ama yanlıs ta olabilir.

incig
incig,
bizde ev arama islerine basladik, sen tecrubelisin sanirim..
nelere dikkat etmek lazim cok onemli olarak,,ben bir liste yapiyorum ev ev gezerken listemi yanima alcam her ev icin ayri bir liste, varsa onerebilecegin seyler cok sevinirim...
Jackpot Baby--Benim ABD'de ev bakma tecrubem daha 2 haftalik sadece. Bugune kadar sadece 2 full gun emlakciyla evler baktik. 20 kadar ev gorduk, brand-new olanlardan oturulan evlere kadar.
Ben TR'de uzun sure ev aramistim kendim icin ailemle birlikte, ordan biliyorum bazi seyleri. Buranin ABD olmasi dolayisiyla, o TR ev arama check listeme birkac ek yaptik gecen gece esimle. Ama esim burda ev bakma konusunda daha tecrubeli. Daha once emlakci ile calismadan kendi basina ev alip satmis. Bu islerden cok da anlamamasina ragmen, sansi da yaver gitmis ve simdiki evi alabilmis.
Ancak simdi vakti ve ugrasacak enerjisi olmadigi icin (ben de sevmem bu isleri) emlakci ile calisiyoruz. Emlakci da esimin eski dostu, bu nedenle almasi gereken %6 komisyonu %5 yapti. :) Ayni TR gibi yav. Adam Hintli, belki ondan. :)
Biz once kendi evimizi satmak zorundayiz, yenisini alabilmek icin. Bu isi de emlakci hallediyor. Bizim evi satisa koymak icin bize bir sure verdi, bu sure icinde biz evi bakilmaya hazir ale getirecegiz. Buna staging deniyormus. Yani eve biraz makyaj yapmamiz gerekecek. Daha once TV'de bu konuda bir program izlemis ve biraz da gulmustum; ama bizim basimiza da gelecegini hic dusunmemistim.

Mesela emlakci mutfak dolaplarini daha acik bir beje boyarsak daha iyi duracagini soyledi. Simdiki halde dolaplar bej-acik kahve boyali. Sonra evi musteriye gostermek icin bizden randevu alacak emlakci ve bunun icin kac saat onceden aranmak istersiniz diye sordu. Biz de 2 saat yeterli dedik. Ve musteri emlakci ile eve gelince biz evde olmayacagiz. Evi onlara terkedecegiz yani. Kapiya evin yedek anahtarinin bulunacagi bir lockbox koyacaklar. Anahtar onun icinde olacak. Geldiklerinde evi acip girecekler. Benim evde olmayacak olmam hosuma gitmiyor ama burda isler oyleymis.
Evdeki daginikliklari toplamamizi, kapiya daha temiz bir paspas, mumkunse saksi ile cicekler konmasini, mutfak tezgahinin mumkunse bombos olmasini (bu mumkun degil), gereksiz mobilyalarin goz onunden kaldirilmasini, dolaplarin duzgun birakilmasini, degerli esyalarin kaldirilmasini, yataklarin yapilmis, odalarin oda spreyiyle kokulandirilmis olmasini istedi. Boyle yapiliyormus burda. Bize bir liste verdi, evi nasil hazirlayacagimiz ile ilgili. Ona gore calismaya basliyoruz bu hafta sonu. Esim mutfak dolaplarini boyayacak. :) Ben de dun baktigimiz evlerden esinlenerek, elimden geldigince evdeki daginikliklari toplamaya calisacagim. Bana daginiklik gibi gelmeyen ama baska insanlara oyle gelecek daginikliktan bahsediyorum. :)

Emlakci gosterecegi evlerin ozelliklerinin yazili oldugu bir internet sayfasi ile geliyor. O sayfayla evlere girdik biz hep. Ben begenmediysek nedenini kirmizi kalemle (veya begendiysek nedenini yesil kalemle) ustune yaziyorum. Esim de her evin adresini yaziyor ajandasina ve olumlu veya olumsuz nedeni yanina yaziyor. Boylece nerde ne gorduk ve neden begenmedik kolayca takip ediyoruz. Emlakci begendigimiz evlerde resim cekmemize izin de veriyor.

Bu konu onemli aslinda. Baska bir folder acmak yerinde olur diye dusunuyorum ama sen bilirsin. Ben sana esimle gecen gece yaptigimiz ABD'de ev arama check listi buraya aynen kopyaliyorum:

-Evin floor plani: Kac bedroom, kac bathroom, kac kat, buyuklugu, vs...
-Pencereler buyuk mu, kucuk mu?
-Tavan arasi var mi, ulasimi kolay mi?
-Evin ici aydinlik mi, karanlik mi, isigin gelisi nasil?
-Mutfak dolaplari yeni mi, eski mi? Rengi?
-Mutfak tezgahinin malzemesi ne? Mermer, laminat, vs?
-Mutfakta bol cabinet var mi?
-Evin yapildigi yil? Ne kadar eski?
-Evin yillik vergisi ne kadar?
-Evin catisi nasil? Yeni mi, eski mi?
-Evin yard'i var mi? Buyuk mu, kucuk mu? Cim bicilmesi gerekli alan fazla mi, az mi?
-Evin giris kapisi nasil? Cam mi, ahsap mi?
-Evin driveway'i nasil? Catlaklar var mi?
-Garaj kac arabalik?
-Evin dosemesi ne? (hardwood, carpet, tile vs.?)
-Duvarlarin boyasi nasil? Yeni mi boyanmis, yoksa yeni badana istiyor mu? Dis duvarlarda catlak var mi?
-Ceiling fan var mi? Kac adet?
-Evin heating&AC durumlari yeni mi, eski mi?
-Mutfakta ocak elektrikli mi, gazli mi? Satici range'i giderken birakacak mi, goturecek mi?
-Evin ic ve dis duvarlarinda catlaklar var mi?
-Evde somine var mi? Gazli mi, odunlu mu?
-Kac adet banyo var? Tile mi, hali mi?
-Butun odalarda walk-in closet var mi? genis mi, kucuk mu?
-Mutfak buyuk mu, kucuk mu? Dining space buyukce bir yemek masasi koymaya elverisli mi?
-Musluklar nasil? (single mi, double mi?) Ben sahsen cevirmeli musluk degil de, yukari-asagi acma kapamali istiyorum. Simdikileri oyleleriyle degistirmistik ve ben cok memnundum.
-Bahcede agac var mi?
-Evfde guvenlik sistemi var mi?
-Evin yonu nasil? Orientation yani.
-Komsular nasil insanlar? Cok cocuk var mi? Gurultu? Neighborhood nasil gorunuyor? Yollarda catlaklar ve oralardan cikmis otlar var mi? Varsa iyi etki uyandirmiyor.
-Pencerelerde blind mi var, yoksa perde mi? Blind ise kalacak mi?
-Evde pet var miymis? Mesela esimde kedi alerjisi var. Dun baktigimiz evlerden birinde kedi vardi (evde birakmis gitmisler sahipler, aslinda ortada pet falan birakmamak gerekiyor), esim iceri bile girmedi. Aynen carpi cektik ustune evin, guzel gorunmesine ragmen.
-Evin fencelerinin goruntusu nasil? Tamir istiyor mu? Sprinkler sistemi var mi?
-Ana su borusu girisi nerde? Erisimi kolay mi?
-Ana elektrik salteri nerde? Erisimi kolay mi?
-Ve tabii evin location'i cok onemli. Is yerine yakin olacak mi? Otoyola cikis kolay mi? Alisveris yerleri uzakta mi? Bizim en basta baktigimiz sey bu.

Sanirim bu kadar...Nasil liste ama? Bu is sahiden zormus valla.

Neyse, baska tecrubelerimizi de paylasirim, madem siz de bakiyorsunuz... :) Kolay gelsin size de....

incig
quote:Originally posted by: yanniss
incig ev ile ilgili gerçekten güzel bir liste hazırlamışsın.hepsine aynen katılıyorum ama benim size bir mimar olarak tavsiyem almaya karar verdiğiniz evin tesisatlarını bir tesatcıya güzelce kontrol ettirmeniz.ev yeni olabilir fakat tesisatlar (borular)eski ise o evden hayır gelmez.evin boyası dolapları vb ni bir şekilde paranız olunca değiştirirsiniz .cok ta sıkıntı yasamazsınız.ama dediğim gibi tesisatlar eski ise dışarıdaki börtü böcek direk evin içine girer.özellikle hamam böcekleri. ve tamiri biraz masraflı ve zordur.bu arada tesisatlardan kastım görünen musluklar değil.mutfak dolap içi tesisat çıkışları ve banyo vb ıslak hacimlerdeki su giderleri ile evin ana tesisat döşemesi.benim eşimin aynı zamanda RE şirketi var özellikle dikkat ettiğimiz konu ilk önce tesisatlardır.
jackpot, bizim houstonda evlerimiz var. gerçekten texsas ta güzel ev bulabilirsiniz.büyük büyük çok güzel.
yanniss--haklisin, bu konuyu da eklemem gerek listeye. Guzel bir nokta. Sagol hatirlattigin icin. :)
Aslinda esimle az once yeniden bir fikir teatisinde bulunduk da, su anda icinde oturulan bir ev yerine biraz daha gayret edip brand-new bir ev alsak daha iyi olur diye karar verdik. :) Umarim.
RE sirketi, emlakci mi demek oluyor?

Esimin kizkardesi Houston'da Pearland'de tam da dedigin gibi buyuk mu buyuk guzel bir evde oturuyor. 3 yil once aldilar. Sahiden de cok hosuma gitti oyle evler benim orda.

Jackpot Baby--Dallas'ta nerde oturuyorsunuz? Lovers Lane civari benim cok hosuma gidiyor Dallas'ta.

incig
Incig- Cok tesekkurler liste icin, Lovers lane cok guzel gercekten ama ordaki evlerde malum, hepsi birer mension :)
Biz su anda Plano'dayiz ben Frisco yada plano taraflarini dusunuyorum esim Mckinney'i de seviyor..
bizim icin birde havuz sart burda havuzsuz olmuyor...
Sen Dallas'i biliyorsun galiba, siz nerdesiniz?

Jackpot Baby--Bir Oklahoma City'deyiz. Imzamda da yaziyor zaten. Dallas bize cok yakin. Esimin araba kullanisiyla 2,5-3 saat kadar suruyor bizden. Sik geliriz diyemem Dallas'a ama Martan beri 2 kere gittik. Cafe Istanbul'da yemek yeriz. FRY's elektronik marketi severiz. Executive Dr'dakine hep ugrariz. Martta Dallas Quilt Show'a gelmistik en son. IKEA'ya ugradik. O cevreler de benim hosuma gidiyor. Daha yeni gelisen yerler gibi gorunuyor goze. Esim Fethi Dallas'i cok iyi biliyor. Benim ordaki guide'im. :)

BU arada Jackpot--Bir ilgisiz soru: Turkishwives yahoo gruba yanlislikla Lale Yazar albumune resim ekledim. Ama silemiyorum. Onu siler misiniz lutfen? Nedense Lale Yazar albumune girdi resmim.

Jackpot Baby
incig,
bizde ev arama islerine basladik, sen tecrubelisin sanirim..

nelere dikkat etmek lazim cok onemli olarak,,ben bir liste yapiyorum ev ev gezerken listemi yanima alcam her ev icin ayri bir liste, varsa onerebilecegin seyler cok sevinirim...

Jackpot Baby
Incig- Cok tesekkurler liste icin, Lovers lane cok guzel gercekten ama ordaki evlerde malum, hepsi birer mension :)

Biz su anda Plano'dayiz ben Frisco yada plano taraflarini dusunuyorum esim Mckinney'i de seviyor..
bizim icin birde havuz sart burda havuzsuz olmuyor...

Sen Dallas'i biliyorsun galiba, siz nerdesiniz?

Yanniscim, eger Dallas'ta varsa onerebilecegim realtor tavsiyelerini beklerim, Ayrica yine dikkat etmemiz gereken seyleri hatirlarsan bir mimar olarak lutfen yaz olurmu.. ben sana ozelden soracaktim zaten sen benden once davrandin

Jackpot Baby
Aaa evet ne kadar korum ben bugun :)

Yakinsin desene, bizde esimle aylardir Texahoma golune gitmeyi planliyoruz birsey cikiyor her hafta :)

istanbul kafeye gectigimiz cuma gittik bizde, dansozler falan vardi baya guzeldi esime degisik geliyor cok..
Fry's benim esimin favori mekani, bugun neyapalim? FRY's a gidelim :) bu icinde bulls, boyle kovboy maketleri olan buyuk fry's a gittinizmi..

Birdaha gelirseniz mutlaka bekleriz bak, ayrica resim olayini hemen hallediyorum.

Yannis cim zahmet olmassa esine sorarsan cok sevinirim,, bu arada sen nerdesin?

Seden
28 06 2007, 17:00
Eyaletler forumunda ev almakla ilgili bircok bilginin bulundugu bir dosya var. Oradan da bilgi edinebilirsiniz.

falanca
Biz yastik olarak memory foam kullaniyoruz ayrica matress in ustunde de yine memory foam in pedi

var. Artik baska yastiklarda uyayamaz hale geldik. Hele otellerdeki icine gomuldugunuz yastiklar iskence

oldu artik. Bizde esyamiz azmis gibi birde yastik tasiyoruz artik gittigimiz yerlere. Sunger oldugu icin

yikanma olanagi yok ama biz de yastikla gelen havlu yastik kilifinin ustune normal kilifi gecirip

kullaniyoruz.

http://www.healthyfoundations.com/pillows.html

Peppermint
arkadaslar, biz de ev almayi dusunuyoruz. Amerika'da ev almak diye bir dosya baslattim. orada konusalim isterseniz.

incig, listen cok guzel. oraya da copy yaparmisin?

Peppermint
uyumak icin kullandiginiz yastiklarin temizligini nasil yapiyorsunuz? kirlenmesin diye ustuste iki kilif mi geciriyorsunuz yoksa makinede mi yikiyorsunuz?

Peppermint
incig, ic yastik kilifi zipper pillow cover olarak ayrica satiliyor sanirim. once onu gecirip uzerine ikinci bir kilif geciriyoruz ve sadece dis kilifi degistiriyoruz.

TIK (http://www.smartbargains.com/go.sb?pagename=prod&fcloc=product&deptid=3&catid=116&prodid=3030305613&aid=74)

yanniss
valla 26 senede az değil yani.dediğn dogru buralı olmuştur artık eşin. jackpot yanlış hatırlamıyorsam sen bi ara yazmıştın demi eşin genelde dondurulmuş yemek leri yiyor diye.
bende bugun US ehliyetimi aldım.daha dogrusu sınavlara giridim geçtim.sonra bana postalayacaklarmış.

quote:Originally posted by: incig

ben FL deyim Panama city. benimde bir sorum olacak. sizin eşler turk mü? genelde turk sanırım.yazılardan oyle anlıyorum ben ama yanlıs ta olabilir.

Benim esim Turk, ama 26 yildir ABD'de yasiyor. Artik burali sayilir o, ama her yil TR'ye gidiyoruz cok sukur. Ben TR'ye gitmezsem, burda bir dakika duramam. :(

incig
Benim esim Turk, ama 26 yildir ABD'de yasiyor. Artik burali sayilir o, ama her yil TR'ye gidiyoruz cok sukur. Ben TR'ye gitmezsem, burda bir dakika duramam. :(

incig
uyumak icin kullandiginiz yastiklarin temizligini nasil yapiyorsunuz? kirlenmesin diye ustuste iki kilif mi geciriyorsunuz yoksa makinede mi yikiyorsunuz?
Ben makinede yikadim bir kez yastigi ve onu atmak zorunda kaldim. Ici top top olmustu cunku. Ama yastik eskiydi de. Belki ondan. Yeni yastiklari henuz yikamadim. Bunu aslinda ben de merak ediyorum. Bir bilen fikir verirse memnun olurum.

incig
valla 26 senede az değil yani.dediğn dogru buralı olmuştur artık eşin. bende bugun US ehliyetimi aldım.daha dogrusu sınavlara giridim geçtim.sonra bana postalayacaklarmış.

Yanniss--Esim burali olmus diyemem tam aslinda. Emekli olduktan sonra hala TR'ye kesin donus yapmakistiyor. :)

Ehliyetini alman kolay oldu mu? Ben daha ehliyet almadim. Turing'den aldigim uluslararasi ehliyet ile idare ediyorum hala. Her TR'ye gidisimde yeniletiyorum. Neden almiyorsun dersen, su anda kocaman bir truck kullaniyorum ve onunla direksiyon sinavinda parallel park edebilecegimi saniyorum da ondan.
Senin direksiyon sinavin nasil gecti? Parallel park edebildin mi?
Ist'da araba kullaniyorum, bir ufak POLO'muz var ve onunla her turlu park edebiliyorum ama burdaki kocaman truck ile parallel park yapayi falan hic denemedim. :)

Sana ozelden bir sey sormak istiyorum.

Jackpot Baby
YANNIS, biz sanirim senle daha once panama city beach olayini konusmustuk , o sendin degilmi?
Ben bayilirim Panama City beach'e ahh ahh.. neresindesiniz beachin, ben 4 ay kadar yasadim evlenmeden taa 2 sene once, sonrada esimle gittik, hatta 2 hafta once kopegimizi almaya Tampaya giderken ugradik..

Bu arada benim esim Amerikali, ama Turk genleri oldugundan supheleniyorum feci sekilde...

bak nasil ozledim simdi pCB'yi

Jackpot Baby
Yannis, hayirli olsun ehliyetin darisi basima diyorum..
PCB de nerdesiniz...kendi cektigin guzel fotograflarin varsa gruba koyarmisin, benimde pcb ozlemim gitsin..

Peppermint
29 06 2007, 17:00
incig, yanniss cevaplar ama oklahoma icin buraya bakabilirsin. non driver id ve id icin gerekli sartlar yaziyor.

TIK (http://www.dmv.org/ok-oklahoma/department-motor-vehicles.php)

yanniss
sağolun arkadaşlar.ehliyet sınavı çok kolay oldu.onceden yazılı sınav için biraz çalıştım.cunku biliyorsunuz burda doner kavşak yok.birde basa bela okul tasıtları vb.yazılı sınav 20 soru trafik 20 soru işaretlerdi.geçmek için 15 soruya doğru cevap vermek gerkiyor.neyse ben sorunsuz atlattım.dreksiyonda da benim için kolay oldu.benim tr ehliyetim 1997 den beri.iyi de araba kullanırım hani :D . benim tr deki arac manueldi düz vites yani.burdaki arabam otomatik.ilk basta tuhaf geldi ama çabuk alıstım.zaten bişey yapmıyorsun araba kendisi yapıyor :) .sınavda da paralel parketme, geri geri gitme, three point turn özellikle yaptırıyorlar.sadece 2 yerde sinyali unutmusum onun dışında kadın çok iyiydi tebrikler geçtin dedi. sonra farkettinki sırıtıp duruyorum.oh be dedim. ne kadar iyi ilinsede yinede insan kasıyo birazcık kendini demekki.
jacpot henuz çekilmiş bir resmim yok .şimdi sen sorunca farkettim.en kısa zamanda çekilip eklerim.hatta benim bir de blogum var ona bile bakamıyorum nedense.
inci mesajını gordum ayrıca mesaj yazacağım. bence biran evvel gir sınava al ehliyetini kurtul yeniletme işinden.bende gelmeden once dusunmusum international almayı.ama yeniletme derdi yüzünden vazgeçmiştim. zaten tr deki sınavın yanında burdaki sinek gibi kalır.incecik kitap.iki kere okudunmu ezberleniyor bile.

incig
benim tr ehliyetim 1997 den beri.
sınavda da paralel parketme, geri geri gitme, three point turn özellikle yaptırıyorlar.sadece 2 yerde sinyali unutmusum onun dışında kadın çok iyiydi tebrikler geçtin dedi.
inci mesajını gordum ayrıca mesaj yazacağım.
bence biran evvel gir sınava al ehliyetini kurtul yeniletme işinden.bende gelmeden once dusunmusum international almayı.ama yeniletme derdi yüzünden vazgeçmiştim. zaten tr deki sınavın yanında burdaki sinek gibi kalır.incecik kitap.iki kere okudunmu ezberleniyor bile.
Yanniss--Benim TR ehliyetim 1987'den, ama 1994'den beri bilfiil araba kullaniyorum.

Three point turn ne demek? Bildigimiz ve yaptigimiz bir sey mi yoksa?

Donus sinyali vermeyi mi unuttun?

O incecik kitap nerden aliniyor?

Diger cevabini bekliyorum. Simdiden sagol.

incig
incig, yanniss cevaplar ama oklahoma icin buraya bakabilirsin. non driver id ve id icin gerekli sartlar yaziyor.
TIK (http://www.dmv.org/ok-oklahoma/department-motor-vehicles.php)
Sagol Peppermint. O siteden manueli indirdim. Bakalim ne zamzn bakmaya vaktim olacak? Simdilerde evi hazirlamakla mesguluz de... :)

shiloh
30 06 2007, 17:00
jackpot baby ehliyet konusunda hic endiselenme cok kolay. Ben de state degistirdigim icin gene teste girmeme gerekiyor o yuzden cok kizginim. Tr de arac kullaniyor muydun? Benim annem gecenlerde ehliyet aldi Tr de hemde tum sinavlarda full yapmis yasi 54... Direksiyonu bile ilk sinavda gecti...

yanniss
inci, three point turn hani bildiğimiz 3 seferde u donusu varya dar mesafede.ilk seferde donuyorsun tekrar geri sonra, ücüncu seferde donus tamamlanmıs oluyor.ona diyorlarve burda mutlaka yaptrıyorlar.ben bu dönüşü yapmadan onc sol taraftan donmustum sol sinyali unutmuşum.bir de geri geri giderken dörtlüleri açmayı unutmusum. basetiğim çalışmak için kitap ehliyete başvuracağın yerden ücretsiz alabilirsin.ha bir de sınavda mutlaka iki elin saat 21.10 pozisyonunda olsun. senelerce araba kullananlar için iki el kullanmak biraz zor ama ben birgn onceden alışayım diye. arabayı iki el kullandım.çok komik oluyor ya yani ogrenenler gibi :) ilk basta kullanamadım tabii ama bir sure sonra insan alışıyor.

yanniss
jacpot senin cocuk varmıydı. resimlerde gordum de.benim yok diye kalmış aklımda

yanniss
jacpot coook tatlı maşallah. benim yegenlerimde ikiz.yeni dogdular.ben henuz goremedim.sadece kameradan görebiliyorum.

incig
inci, three point turn hani bildiğimiz 3 seferde u donusu varya dar mesafede.ilk seferde donuyorsun tekrar geri sonra, ücüncu seferde donus tamamlanmıs oluyor.ona diyorlarve burda mutlaka yaptrıyorlar.ben bu dönüşü yapmadan onc sol taraftan donmustum sol sinyali unutmuşum.bir de geri geri giderken dörtlüleri açmayı unutmusum. basetiğim çalışmak için kitap ehliyete başvuracağın yerden ücretsiz alabilirsin.ha bir de sınavda mutlaka iki elin saat 21.10 pozisyonunda olsun. senelerce araba kullananlar için iki el kullanmak biraz zor ama ben birgn onceden alışayım diye. arabayı iki el kullandım.çok komik oluyor ya yani ogrenenler gibi :) ilk basta kullanamadım tabii ama bir sure sonra insan alışıyor.
Yanniss--Ozeline mesaj attim ev ile ilgili. Bilgiler icin cok cok sagol. Makbule gececek.

Demek o U donuse 3-point turn diyorlar. Bilmiyordum. Dortlu yakmak benim aklima gelmezdi, soyledigin iyi oldu. :)
Ben burda zaten hep ellerim 21:10 ve 22:10 seklinde direksiyonu tutuyorum. Kullandigim truck agir araba ya, hakim olabilmek icin. :) Ist'daki POLO bu truck'tan sonra tereyag gibi geliyor. Orda daha cok ellerim direksiyonu alttan tutardi hafif araba oldugu icin, ama bu truck'da o mumkun degil. :)

Jackpot Baby
Benimde basliyor ehliyet maceram bakalim nasil olacak!! Dallas'ta ki soforler cok cilgin ve bende bir o kadar sabirsizim..Constable'lari baya bir mesgul edecegim sanirim :)

Jackpot Baby
Yannis-cim bende cocuk yok, uzuuunca bir surede olmaz heralde.. onlar benim esimin yigenleri, ikizler :)

Shiloh Tr den ehliyetim var ancak oyle aktif bir surucu deildim, bu arada anneni tebrik ediyorum

Jackpot Baby
01 07 2007, 17:00
saol yaniis onlar 1.2 pound dogdular premature, ama masallah simdi iyiler, darisi senle benim basima :)

yanniss
02 07 2007, 17:00
ikiz olunca genelde erken doguyorlar galiba.bizimkilerde 2-3 hafta erken dogdular.daha dogrusu kız biraz cadı kıpır kıpır hiç durmuyordu ultrasonda da .oğlana rahat vermedi.kızın aceleciliği yuzunden erken dogdular. ama cok guzel oluyor ikiz.gerçi bakımı zor ama.dediğin gibi artık darısı başımıza.bende cok istiyorum ama daha coooo erken.

Peppermint
03 07 2007, 17:00
arkadaslar, acil bana iyi bir lavabo ac markasi soylermisiniz-Drano disinda-maalesef pek ise yaramiyor o. acaba Turk bakkalinda bizim naftaline benzeyen top seklinde hani kucuk kutularda satilanlardan varmidir? onlar super acardi hatirliyorum.

incig
arkadaslar, acil bana iyi bir lavabo ac markasi soylermisiniz-Drano disinda-maalesef pek ise yaramiyor o. acaba Turk bakkalinda bizim naftaline benzeyen top seklinde hani kucuk kutularda satilanlardan varmidir? onlar super acardi hatirliyorum.
Peppermint--Benim simdiye kadar hic kullanmam gerekmedi, ama esim eskiden iki adet drain acici almis koymus. Ikisi de ENFORCER marka. Biri 10 Minutes Hair Clog Remover diye bir sey (buyuk kirmizi plastik konteynerda ici gorunmuyor); digeri ise Drain Care diye baska bir sey. 2.cisi ufak plastik sisede yesil bir sivi. DRANO'dan memnun degilsen bir de bunlari dene bakalim.

uzel2007
peppermint ben drano kullaniyorum bizimkini aciyor memnun kaldim ama naftalini dollar tree de gormustum ordan bak istersen birde world markette gormustum

Peppermint
05 07 2007, 17:00
incig, uzel2007, tesekkurler bakicam.

esracik
06 07 2007, 17:00
peppermint,
Ben sivi cascade kullaniyorum ve memnunum. Bedbath and beyonddan da makine icine konulan kokulardan aliyorum.

Peppermint
06 07 2007, 17:00
hangi bulasik makinasi deterjanini tavsiye edersiniz? toz seklindekilerimi, jel seklindekilerimi kullaniyorsunuz? bir de hani guzel koku versin diye makinanin icine asilan seylerden burada var mi? isim veya link olarak verebilirmisiniz?

Peppermint
08 07 2007, 17:00
esracik, tesekkurler, bed bath beyond'a bakicam. ben de simdi Palmolive'in mor renkli sirkeli olan sivi deterjanindan kullaniyorum. ama Consumer Reports'ta bu ay sivi Cascade en iyi deterjan secilmis.

basakdefne
naftalin walmart da var arkadaslar.
bulasik makinesi icin bence de cascade, limonlusunu kullaniyorum.

Jackpot Baby
Bende sivi cascade'ye gectim 1 ay falan oldu, forumdan biri soylemisti..eskiden iyi yikanmiyordu simdi hepsi paril paril oluyor cascade ile

Peppermint
09 07 2007, 17:00
ben naftalini kastetmemistim arkadaslar. hani Turkiye'de lavabo acmak kucuk kutularda satilirdi, naftaline benzerdi. onlar cok guzel acardi. hatirlayan vardir belki. onlardan sanirim buradaki Turk bakkalinda vardi. gidip bakmak lazim.

Peppermint
bakicam incig

incig
Peppermint--Sen benim yazdiklarini bir dene bakalim isine yarayacak mi? Onlar drain acici iste.

idil66
13 07 2007, 17:00
Haftada bir hayatimin kurtaricisi Georgia :) :) Son 4 senedir (ya da daha uzun suredir) geliyor .... resmen elim ayagim!!! Istanbul'da da benim temizlikcim vardi ... ancak onu getiremedim buraya ;)

Evde beklemeye gerek duymuyoruz biz .... gayet rahat birakip cikiyoruz ... Georgia tek basina bir ekip ... kac tane ekibi cebinden cikarir valla :D

Peppermint
13 07 2007, 17:00
hic eve temizlikci cagirdiniz mi yoksa kendiniz mi yapiyorsunuz? ne kadar surede bir yapiyorsunuz haftada bir ayda bir? ben ciddi ciddi dusunuyorum dik bucak piril bir temizlik icin. bu konuda tecrubesi olan arkadaslar yazabilirler mi? burada ekip seklindemi geliyorlar, ucretler nasil, temizlik yapilirken safety nedeniyle evdemi bekliyorsunuz vs vs?

Peppermint
18 07 2007, 17:00
idil'cim, ciddi ciddi dusunuyorum ama nerden bulucam bilmiyorum. bir de bu gelen temizlik sirketleri acaba earth friendly temizlik maddeleri mi kullaniyorlar? yani ne bilim mesela cok guclu temizleyiciler esyalara zarar verebilir belki.

idil66
19 07 2007, 17:00
Peppercim .. kolay bulmasi temizlikciyi... ne gazetesi vardi NY'da ... bedava... hani kapagini ac al cinsinden gazete kutularinda :eek: hmmm .. the Village diyecegim geliyor ama yanlis olabilir .. neyse gazete ilanina bak ... craig's list'e bak ... ya da komsulara sor ... mutlaka birilerine giden temizlikci vardir ... ben malzemeleri kendim aliyorum .... ama benim oyle earth friendly falan durumum yok .... bulsam aslinda arap sabunu ile temizligi yaptiracagim ama burda bulunmuyor ;) Dolayisi ile evde ne varsa onu kullanarak yapiyor temizligi Georgia ... bak bugun aksam 8'de geldim eve ... Georgia etrafi piril piril yapmis sagolsun :D Bana da aksamin keyfini cikartmak kaldi artik :)

idil'cim, ciddi ciddi dusunuyorum ama nerden bulucam bilmiyorum. bir de bu gelen temizlik sirketleri acaba earth friendly temizlik maddeleri mi kullaniyorlar? yani ne bilim mesela cok guclu temizleyiciler esyalara zarar verebilir belki.

incig
19 07 2007, 17:00
Peppermint--Cagirmadan once tel.de sor bakalim. Belki hangi temizlik maddelerini kullandiklarini soylerler. Guvenemiyorsan, yavas yavas kendi guvendigin maddelerle yap temizligini. Bir gunde bitmesi sart mi? Ben yavas yavas kendim yapiyorum.

yanniss
21 07 2007, 17:00
idil, ne kadar veriyorsun temizlik için, bir sakıncası yoksa.aylık olarak mı haftalık mı?

idil66
22 07 2007, 17:00
Yannis ... mahsuru olur mu hic ? askolsun .... :) ben saatlik oduyorum ve 16 dolar veriyorum saatine ... artik sizin dolarla bizim dolar hemen hemen bire bir dolayisi ile kur farki hesaplamaya da gerek yok. Eger sirketle cagirirsan temizlikcileri, saati 22 dolar gibi bir rakkam.

idil66
Tabii ... Yanniss ... Istanbul'la hayatta kiyaslanmiyor buradaki yasanti :) Ben hic hatirlayamiyorum artik Istanbul'da temizlikciye ne kadar veriyordum diye. Galiba bugunlerde annem 45-50 veriyor kendi temizlikcisine ... Bizim Georgia tamamen sans oldu ... Bana afakanlar bastigi bir zamanda (o gibi zamanlardaki en buyuk bagrinmam buraya goc ederken bunlarin hic birini soylemiyorlar) yok mu bu memlekette gundelikciler diye dovunurken Henry bana caktirmadan gazetedeki ilanlari ariyor, konusuyor ... sansa Ingiliz bir hanim cikiyor (Henry yari Ingiliz, dolayisi ile ayri bir sempatisi var Ingilizlere) bizimki ustune atliyor, bana da C.tesi gunu 8'de temizlige Georgia gelicek diye bir gun onceden haber veriyor !!!! ve maceramiz basliyor :) :) O gun bugun gelir gider .... ama yasi 55'in uzeri rahat .... bir kac sene sonra calisamaz duruma gelirse ne olucak onu bilemiyorum :(

yanniss
Yannis ... mahsuru olur mu hic ? askolsun .... :) ben saatlik oduyorum ve 16 dolar veriyorum saatine ... artik sizin dolarla bizim dolar hemen hemen bire bir dolayisi ile kur farki hesaplamaya da gerek yok. Eger sirketle cagirirsan temizlikcileri, saati 22 dolar gibi bir rakkam.

idil, buralardaki temizlik fiyatından henuz hiç haberim yok.en azından genel bir fikrim olur diye düşündüm.çok sağol :o . nasıl olur asıl bulunur daha ona sıra gelemedi.burda temizlik işlerinin tr ye göre pahalı olduğunu duymuştum demek doğruymuş.TR deyken ben gunluk 40YTL veriyordum.şimdi olsa olsa 50ytl olmuştur. her geldiğinde de 8 saat mutlaka calışıyordu. düşünsene saati 5 dolara denk geliyor.senin fiyat yanında komik rakam oldu. :) bi de buna pahalı diyorduk.

idil66
30 07 2007, 17:00
Yanniss... neymis oyle senin buldugun cay seti ... 54 dolar???? Almamis olmana pek sasirmadim dogrusu :) Ben googleladim italian tea set diye ama hep porselen takimlar cikti ... shimdi supheye dustum, acaba ben olayi anlamadim mi diye :eek: Neyse, umarim gonlune gore, keyifle cay icebilecegin fincanlari bulursun.

yanniss
30 07 2007, 17:00
idil, aradıgım cam fincanları internette buldum. italian tea set diye geçiyor ne alakaysa.2 tane cam fincan 54$. :eek: neymiş tabakları ve iki tane de kaşığı varmış. almadım tabi :)

idil66
31 07 2007, 17:00
hem de Guzziniye bu kadar istiyorlar ... hayret :eek: Guzzini Italya'da mahalle pazarlarinda satiliyor ... sakin verme o kadar para ... bulamazsan ben sana Kanada'dan gonderirim :) :)

yanniss
31 07 2007, 17:00
idil, hatta 59.95$ mıs yanlıs ayzmısım :) www.amazon.com/Guzzini-Italian-Coffee-Cups-Spoons/dp/B000UB5G7Q/ref=sr_1_7/002-6597338-4836066?ie=UTF8&s=home-garden&qid=1186008197&sr=1-7

yanniss
01 08 2007, 17:00
sağol idil cim.Bencede cok pahalı.Tr de pazarada 5YTL ye hepsi alınır.hemde paşabahçe :) .benimde huyum heryeri gezip en son karar verip almak.araştırmaya devam.

idil66
03 08 2007, 17:00
Dogru haklisin ... TR'de alinir Pasabahce'den .... benim butun bardaklarim Pasabahce ... cok komik degil mi??? TR'den getirdiklerim haric, burada da elim hep Pasabahce'ye gidiyor .... Aaaa ne guzel bardak diyorum .. bir bakiyorum Pasabahce :) :) Kan cekiyor yani :D

zomby
04 08 2007, 17:00
Bende temizligimi kendim yapiyorum.16 dolar cok geldi bana saatine.Dusunsenize 8 saat calissa parayi hamudunla kaldirirlar.Kendim temizleyeyim esim bana versin o parayi.
Ama cam silmekten nefret ediyorum.Cok camli bir evim var.Salonumda 7 cam var.Digerlerini saymiyorum bile.Nefret ediyorum onlari silmeyi.4 senedir parmakla sayilcak kadar silmisimdir herhalde.
Cam cay fincani ben getirmedim Turkiyeden kupa ile iciyoruz simdilik.Ama bir dahaki gidisimdede onu getirecegim.Gecen gidisimde oksuz doyuran cay bardaklarindan aldim.

Peppermint
04 08 2007, 17:00
electronic English dictionary kullanan var mi? varsa onerebilceginiz marka ve modeller hangileri?

nakpunar
06 08 2007, 17:00
THY New York ofisinden yapılan açıklamaya göre, New York - İstanbul uçuşlarında 10 Eylül - 12 Ekim arasında, hafta içi günler 491 Dolar, haftasonu ise 557 Dolar, 13 Ekim - 7 Aralık tarihleri arasında ise hafta içi günler 424 Dolar, hafta sonu ise 479 Dolar tarife uygulanacak. Gidiş-dönüş olan indirimli uçuş ücretlerine harç ve vergilerin ise dahil olmadığı belirtildi.

Bilet ihtiyaciniz icin Sungate NY Travel'i arayabilirsiniz. Hafta ici 10.00-18.00 arasi calisiyor. Telefon numarasi 212-686-6626

idil66
Sen de haklisin da Zomby ... 16 dolar cok degil ... temizlige harcadigin zamanin kiymeti daha agir basiyor bende :) Anlatabildim mi??? Biraz abuk bir cumle kurdum .. aslinda benden baska pek kimse anlamayacak ne dedigimi :D :D Bir daha deniyorum cumle kurmayi o zaman :) ... benim kendime ve de sevdigim kisiye harcayacagim 3-5 saat, o zaman suresinde harcayacagim 50-70 dolardan cok daha degerli ... Yani ben ustune farkini veriyim, ama zaman bana kalsin :) Cok mu bencilce?

quote:Originally posted by: zomby
Bende temizligimi kendim yapiyorum.16 dolar cok geldi bana saatine.Dusunsenize 8 saat calissa parayi hamudunla kaldirirlar.Kendim temizleyeyim esim bana versin o parayi.

Ama cam silmekten nefret ediyorum.Cok camli bir evim var.Salonumda 7 cam var.Digerlerini saymiyorum bile.Nefret ediyorum onlari silmeyi.4 senedir parmakla sayilcak kadar silmisimdir herhalde.

Cam cay fincani ben getirmedim Turkiyeden kupa ile iciyoruz simdilik.Ama bir dahaki gidisimdede onu getirecegim.Gecen gidisimde oksuz doyuran cay bardaklarindan aldim.

idil66
Pepper sen de girsene su yesil kart piyangosuna ... ya da ugras falan enistenin sirketi sana da kefil olsun, sen de calis ... cok zor olsa gerek bizim yaslardaki insanlarin evde oturmasi (senin benden daha genc oldugunu da biliyorum ;) ) ... Istanbul'daki yan komsum -benden 3-4 yas kucuktu- ve calismiyordu ... kizcagiz butun sIKINTISINI aksam eve gelen kocasindan cikartiyordu ... O aklima geldi de shimdi ....

kwerime, imzamda goruldugu gibi calisma iznim yok su anda. :) belki ilerde Green card olursa calismayi dusunuyorum. sen de H4'luydun degil mi? ayni zamanda-ogrenciyim demissin-F1 vizen mi var?

Peppermint
kwerime, imzamda goruldugu gibi calisma iznim yok su anda. :) belki ilerde Green card olursa calismayi dusunuyorum. sen de H4'luydun degil mi? ayni zamanda-ogrenciyim demissin-F1 vizen mi var?

Peppermint
kwerime, sen Ingilizce kursuna mi gidiyorsun yoksa bir universitede master mi yapiyorsun? bazi eyaletlerde H4 vizeliler resident sayildigi icin daha az school fee oduyormus belki duymussundur. master icin tabi Gre veya Gmat ve Toefl gerekiyor oncelikle. :)

kwerime
calisan arkadaslara yardimci sart ama bende henuz calismadigim icin (okulumu saymiyorum) temizligi kendim yapmayi tercih ediyorum. pepper sen calisiyormusun?

kwerime

H4 vizesi ile tabiki ogrencilik yapabilirsin,sadece asistanlik alamazsin cunku para kazanmis olursun ve H4 calisma iznini kapsamaz...

falanca
07 08 2007, 17:00
Kwerime;

Herseyi utuleyen biriyim ne yazikki. Herhalde baskasina yaptirsam ve birde parca basina ucret odesek

batariz herhalde. Ama carsaflari filan esim utuler sagolsun. :) Bir de esimin iste giydigi genelde ince

yun olan pantolanlarini kuru temizleme yaptiriyoruz. Dolar tree den $1 a utu spreyi almistim ama

sonradan guvenemedik kimbilir icinde ne kimyasallar vardir diye. Sizin kullandiginiz markalar var mi

ya da tavsiye edebileceginiz.

Gecenlerde bir festivale lavanta getirmislerdi. Nettende satislari var. Idaho dan geliyorlarmis. 1/2 lbs

$12 di. Koca bir paket lavantam oldu. Simdi onu kucuk posetlere bolup cekmecelerin icine koyacagim.

Ilgilenen olursa linkleri;

Valley View Lavender (http://www.valleyviewlavenderfarm.com/)

idil66
Oh be .... Hersheys'cim .... hislerime tercuman oldun :) Tesekkurler !!!quote:Originally posted by: hersheys
Idilcim, tamami ile ayni fikirdeyim arkadsim zaman paradan daha onemli!!!! :D

idil66
Sevindim sirketin yesil kart icin bir girisimde bulunmasina Pepper ... umarim carcabuk sonuclanir ...
Yazmisimdir daha once herhalde ama :) yaklasik 3-4 senedir pilates yapiyorum (haftada 1 ya da 2 gun) Bana tam meditasyon gibi geliyor pilates saati !!! Yani hic dusunup, planlama ... direk git kayit ol ... Hatta bizimkinin basinin etini yedim o da gitsin diye.. Gecen sene butun kis/ilkbahar haftada 1 saat gitti (yazin yuruyus/yuzme falan daha kolay. Planli her hafta gidilmiyor kapali yere diye gitmemeye karar verdik) hemen hemen haftada bir kac aksam uzeri bakiyorum arka bahceye cikip kendi basina Pilates yapiyor (ben TV karsisinda tercih ediyorum! ;) ) .... oyle bir bagimlilik yani!... Bu zamana kadar beni dinlemedigi icin dovunuyor (ben ileri duzeydeki siniftayim, o daha ilk sinifta da ... :D )
Ben halkla iliskiler/insan iliskileri gibi bir zavazingo iste 18 senedir calisiyorum (hep derim zaten hayatimdaki erkekleri degistirdim, yetmedi, ulke degistirdim, o da yetmedi, kita degistirdim ama hala ayni isi yapiyorum!!!!) Ancak su aralar 24 saatimin 7 saatini uyuyarak geciriyorsam geri kalan tum zamanimda acaba kendime nasil bir is kurabilirim diye dusunuyorum .... bakalim bir yere varabilecek miyim???

Peppermint
''Pepper sen de girsene su yesil kart piyangosuna ... ya da ugras falan enistenin sirketi sana da kefil olsun, sen de calis ... cok zor olsa gerek bizim yaslardaki insanlarin evde oturmasi (senin benden daha genc oldugunu da biliyorum ) ... Istanbul'daki yan komsum -benden 3-4 yas kucuktu- ve calismiyordu ... kizcagiz butun sIKINTISINI aksam eve gelen kocasindan cikartiyordu ... O aklima geldi de shimdi .... '''

idil'cim pardon yazini simdi gordum. esimin sirketi green card icin basvurdu bugunlerde. sen de biliyorsundur cok asamali secme sinavi gibi kimbilir ne kadar surecek her bir asama :)

kesinlikle katiliyorum evde oturmak hic de kolay degil. ama simdi kursa gidiyorum neyse ki. bunun disinda hemen bizim evin yaninda community center var, orda pilates vs. kurslarina gitmeyi planliyorum yakinda. cocuk yapmayi dusunmeyince bir de calisma durumu olmayinca ( simdilik ) insan vakit doldurmak icin ne yapacagini sasiriyor. :) :)

sen ne is yapiyordun kacirmisim bu arada. :)

kwerime
master veya dil okulu farketmiyor H4 icin. student fee dedigin gibi biraz daha az burda pepper :) sanliyim

bu arada arkadaslar utu islerinizi nasil yapiyorsunuz? icinizde utulenecek esyalarini baskasina yaptiran varmi? varsa nasil buldunuz ve ne kadar ucret oduyorsunuz? parca basina sanirim degilmi?

hersheys
Idilcim, tamami ile ayni fikirdeyim arkadsim zaman paradan daha onemli!!!! :D

Sen de haklisin da Zomby ... 16 dolar cok degil ... temizlige harcadigin zamanin kiymeti daha agir basiyor bende :) Anlatabildim mi??? Biraz abuk bir cumle kurdum .. aslinda benden baska pek kimse anlamayacak ne dedigimi :D :D Bir daha deniyorum cumle kurmayi o zaman :) ... benim kendime ve de sevdigim kisiye harcayacagim 3-5 saat, o zaman suresinde harcayacagim 50-70 dolardan cok daha degerli ... Yani ben ustune farkini veriyim, ama zaman bana kalsin :) Cok mu bencilce?

quote:Originally posted by: zomby

hersheys
08 08 2007, 17:00
ha ha ha idilcim valla bu kadar olur yaaa.... bende kendime nasil bir is kurabilirim diye dusunur dururum yillardir :D :D :D simdi bebekte var ama biraz daha buyusun o zaman acacagim bir is, onceleri gunluk isimi birakmadan side is olarak yapayim istiyorum, sonra eger pick up ederse gunluk isimide birakmayi planliyorum... bide ben evden yapabilecegim bir is istiyorum, aklimda birkac fikir var, bakalim kismet olcakmi :D

Ancak su aralar 24 saatimin 7 saatini uyuyarak geciriyorsam geri kalan tum zamanimda acaba kendime nasil bir is kurabilirim diye dusunuyorum .... bakalim bir yere varabilecek miyim???

idil66
09 08 2007, 17:00
Ben hic utu yapmiyorum :) Utulenecek pantalonlarimi gomleklerimi falan (sadece ise giyilenler!!) parca basina 3 dolara Cecilia'ya yaptiriyorum :) Cecilia'nin bir kuru temizleme dukkani var benim calistigim yerde .... ayrica sokuk falan ne varsa dikislik herseyi yapiyor .... oyle dugmeye falan para almiyor ... anca pantalon pacalari, etek boyu falan gibi islere para aliyor .... ay ben cok mu tembelim ne?

quote:Originally posted by: kwerime

bu arada arkadaslar utu islerinizi nasil yapiyorsunuz? icinizde utulenecek esyalarini baskasina yaptiran varmi? varsa nasil buldunuz ve ne kadar ucret oduyorsunuz? parca basina sanirim degilmi?

idil66
Bu arada enisteniz benden beter ... camasirini yikadiktan sonra, yikadiklarini direk askiya asip kurutuyor .... utu derdine hic girmiyor ... evde calistigi icin genellikle resmi bir gorusmeye f alan gitmeyecekse surekli t-shirtle zaten.

idil66
Aslinda senin alaninda bircok kisi serbest/kendi isinde calisiyor Hersheys .... hadi hayirlisi .... umarim bir an once kurabilirsin isini .... ben cok istiyor ve dusunuyorum ... aslinda cok sabir ve efor sarfetmek gerekiyor. Bilmiyorum senin calisma saatlerin nasil??? Kendim icin haftada 45+ saat calisirken cok zor diye dusunuyorum. Ancak, haftalik calisma saatlerimi 35-38 saate dusurebilirsem, kendi isimle ilgili girisimleri yapabilecegim sanirim. Aslinda bana kalsa ben coktan emekli olmaya hazirim ya, neyse .... :D :D

quote:Originally posted by: hersheys
ha ha ha idilcim valla bu kadar olur yaaa.... bende kendime nasil bir is kurabilirim diye dusunur dururum yillardir :D :D :D simdi bebekte var ama biraz daha buyusun o zaman acacagim bir is, onceleri gunluk isimi birakmadan side is olarak yapayim istiyorum, sonra eger pick up ederse gunluk isimide birakmayi planliyorum... bide ben evden yapabilecegim bir is istiyorum, aklimda birkac fikir var, bakalim kismet olcakmi :D

idil66
Kwerime, herhalde nevresimleri utulemiyorsun di mi ??? Yoksa utuler misin nevresimleri? :eek: :eek: :eek: Buyuk parca yastik yuzu, nevresim carsaf asilmaz bizde (kim asicak zaten onlari?), kurutucuya sonra da yataga serilir .... 3 dolara ben pantalonlarimi, eteklerimi ve gomleklerimi utuletiyorum ... sadece ise giyilenler ... Henry kendi t-shirtlerini/gomleklerini falan asiyor .... ben t-shirtlerimi de kurutucuya atiyorum ... ve 3 dolar cok degil sanki .... belki Amerika'da bu tip isler daha ucuzdur .... eger bugunlerde gidersem Amerika'ya meraktan bakicam fiyatlara :)

kwerime
Ben hic utu yapmiyorum :) Utulenecek pantalonlarimi gomleklerimi falan (sadece ise giyilenler!!) parca basina 3 dolara Cecilia'ya yaptiriyorum :) Cecilia'nin bir kuru temizleme dukkani var benim calistigim yerde .... ayrica sokuk falan ne varsa dikislik herseyi yapiyor .... oyle dugmeye falan para almiyor ... anca pantalon pacalari, etek boyu falan gibi islere para aliyor .... ay ben cok mu tembelim ne?

bende ilk zamanlar evdeki herseyi utuluyordum. sonra baktim bu is boyle olmayacak camasirlar kurutucudan bir cikiyordu kiris kiris. bende bahceye camasir icin ipler yaptirip camasirlari artik oraya asmaya basladim,uzun zamandirda kurutucu kullanmiyorum,duzgun asinca nevresimler utulenmis gibi oluyor. en azindan nevresim utulemekten kurtuldum.
idilcim peki 3 dolar parca basina normalmi? gerci ben fiyatlari hic bilmiyorum ama sanki makul olani 1 dolar gibi dusunmustum. bende cok cimriyimiyim ne :)

kwerime
Kwerime, herhalde nevresimleri utulemiyorsun di mi ??? Yoksa utuler misin nevresimleri? :eek: :eek: :eek: Buyuk parca yastik yuzu, nevresim carsaf asilmaz bizde (kim asicak zaten onlari?), kurutucuya sonra da yataga serilir .... 3 dolara ben pantalonlarimi, eteklerimi ve gomleklerimi utuletiyorum ... sadece ise giyilenler ... Henry kendi t-shirtlerini/gomleklerini falan asiyor .... ben t-shirtlerimi de kurutucuya atiyorum ... ve 3 dolar cok degil sanki .... belki Amerika'da bu tip isler daha ucuzdur .... eger bugunlerde gidersem Amerika'ya meraktan bakicam fiyatlara :)

:) iste tam noktayi vurdun idilcim eskiden evet o nevresimlerin hepsini utuluyordum cunku oyle alismistim annem sagolsun,ama simdi burda yardimcida yok malesef utulenemiyorlar.
benim esim evlendikten sonra utu denilen kavrami unutmaya basladi,yakinda hatirlatacagim :)

hersheys
valla Idilcim haklisin benim alanim cok musait evden calismaya ama ben boyle bir is degilde sanki yaptiklarimi satabilecegim bir is istiyorum... yani bebek esyalari yapip satmak gibi, bu konuda bana ornek olabilecek bir kac home/garage based sirket bile buldum arastirirken... benim derdim aslinda bu kadar cok bilgisayar basinda oturmamak... haftada senin gibi 45+ oturunca basinda, bir kac seneden sonra bayiyor... :( neyse daha var bu hayalimi gerceklestirmeye kizimin biraz daha buyumesi gerek :D

Aslinda senin alaninda bircok kisi serbest/kendi isinde calisiyor Hersheys .... hadi hayirlisi .... umarim bir an once kurabilirsin isini .... ben cok istiyor ve dusunuyorum ... aslinda cok sabir ve efor sarfetmek gerekiyor. Bilmiyorum senin calisma saatlerin nasil??? Kendim icin haftada 45+ saat calisirken cok zor diye dusunuyorum. Ancak, haftalik calisma saatlerimi 35-38 saate dusurebilirsem, kendi isimle ilgili girisimleri yapabilecegim sanirim. Aslinda bana kalsa ben coktan emekli olmaya hazirim ya, neyse .... :D :D

quote:Originally posted by: hersheys

yanniss
çamaşırları ütülenmiş gibi yapan kurutma makinası hangisi acaba.bu turlerden kull*****zın varmı.bende bugunlerde kurutucuyu hiç kullanasım gelmiyor.hava cok sıcak.bir de o çalıştımı yandaki odayı hamama çeviriyor sanki.

idil66
18 08 2007, 17:00
Tam ayyy cok sevindim derken, bir tanesinin catladigini okuyunca uzuldum acikcasi :( O zaman cok dikkat et, icine kaynar su koyunca da catlayabilir, kirilabilir. Yine de gule gule iyi gunlerde kullan Yanniss :)

yanniss
bu forum aşağılarda kalmış garibim :)

idil,aradığım cam fincanları tjmax te sonunda buldum.yanlış hatırlamıyorsam esra demişti.tjmaxte var diye.fakat eve geldikten sonra farkettim ki fincan incelikten kırılaca nerdeyse.bu kadar ince camdan fincan daha once hiç görmemiştim.nitekim de daha paketten çıkartırken bir tanesi çatladı.goturdum geri verdim.

yanniss
ah ah idil sorma bende tam buldum diye sevinirken sonu husranla bitti.goturup geri verdim.yine arayışa devam.her gittiğim mağazada bakıyorum varmı diye.eşimde sen surekli ne arıyorsun boyle anlamıyorum diyor :) bende demedim artık çay bardağı arıyorum diye.çay içmeyen biri olarak boyle şeyle ona çok tuhaf geliyor.

Jackpot Baby
http://www.tulumba.com/storeitem.asp?ic=HO307024HC355

Yanniscim bak ne buldum senin icin, aradigin bu degil biliyorum ama idareten iste..

simurgi
19 08 2007, 17:00
Ilk kez bugun bulasik makinasini kullandim. Cascade deterjan kullandim ama kurduktan sonra uzerinde beyaz lekeler olusmus, sizce neden olmus olabilir. Cok fena ya. Gerci bardaklar ve metaller cok guzel temizlenmis ama tencereler de hep o lekeler var. Nasil yok edebilirim bu lekeleri.

simurgi
Incig bu tuzu makinanin neresine koyacagim :) Daha once hic bulasik makinasi kullanmayan biri oldugum icin cahilligimi mazur gor. Bugun cok kotuyum hic elde yikamak istemedim.

yanniss
jacpotcum link için cok sağol.bu bardakların benzerlerini burda bir magazada gordum.yine oyle hıh buldum diye sevinirken tutacak yerleri metal oldugu içi bir sure sonra küf yapıyor.yine benim bardak işi kaldı.geçen ien bir magazda boyle kahve fincanı gbi olanlar dan vardı.bira buyukçe ama olmazsaonlardan alacağım.taktım bu bardak işine.içtiğim çay hiç zevkli gelmyor.

simurgi,bizde 2 kişiyiz ama ben makinayı kulanıyorum.valla elde tabak çanak yıkamak hiç bana göre değil.o dediğin beya lekeler bazen bizim makinada da oluyor.detarjan konulan yerşn yanında yada makinanın iç alt tarafında bir yer daha var.oraya tuzunu koy bir de oyle dene bakalım.bizdeki makinada jetdry diye yazıyor.

incig
quote:Originally posted by: simurgi
Ilk kez bugun bulasik makinasini kullandim. Cascade deterjan kullandim ama kurduktan sonra uzerinde beyaz lekeler olusmus, sizce neden olmus olabilir. Cok fena ya. Gerci bardaklar ve metaller cok guzel temizlenmis ama tencereler de hep o lekeler var. Nasil yok edebilirim bu lekeleri.
Simurgi--Buyuk olasilikla makinenin tuzu bitmistir. TR'den bildigim, ondan oluyor o lekeler. Burda bulasik mak.kullanmiyorum olmasina ragmen. 2 kisi oldugumuz icin gerek yok.

incig
TR'deki bulasik makinelerinde deterjan ile birlikte tuz ve parlatici kullanilirdi. Herhalde burdakiler de aynidir. Parlaticisi da bitmis olabilir. Tuzu ve parlaticisini koydun mu o lekeler olmaz artik. Konacak yerleri de altta, tabaklari koydugun telin altinda olsa gerek.