PDA

Tüm Versiyonu Göster : DV-2005 VIZE GÖRÜSME DETAYLARI

Sayfalar : [1] 2 3 4

drmehmet
02 10 2004, 17:00
SELAMLAR,
iLK VİZE GÖRÜŞME GÜNÜ
2005EU 245 10.04.2004 00:00 şanslı2
2005EU 1983 10.04.2004 00:00
2005EU 3952 10.04.2004 00:00
2005EU 6288 10.04.2004 00:00
2005EU 7562 10.04.2004 00:00 Imbat
2005EU 10282 10.04.2004 00:00 michigan31
<font color=white style=background-color: 3E3E3E;]şanslı2, Imbat, michigan31</font ft] tüm detayları bekliyoruz...

Imbat
03 10 2004, 17:00
Yine bir gece yolculugu ile Ankara`dan dondum.
Yorgunum ve de uzgunum.
Gorusmem, zayif bir Amerikali bayanla oldu.
Sonuc su; hemen vize vermedi. Sponsor istedi. :(
Teferruati sonra yazacagim.

drmehmet
<font color=white style=background-color: 3E3E3E;]sansli2 nin anlatıkları</font ft]<font color=white style=background-color: 3E3E3E;]sansli2 nin anlatıkları</font ft]
Ve mutlu son !
Bu forumdan vizeyi almamda ufak ta olsa katkisi olan herkese sonsuz tesekkurler. Vize alma hikayemi asagiya yaziyorum.

Sabah 7.50 de kapıdaydım. 8.15 te acilacak dediler. Konsoluslugun karsisinda ki pastanede cay icip beklemeye basladım. 8.15 te kapıda birikme başladı. İçeriye mülakat saatine gore alıyorlar. 8.54 te içeri girebildim. Girerken kapıda fotografları pasaportu ve doktor raporunu aldılar. Fotoğraflar daha önce konuştuğumuz gibi 5x5 cepheden. 3 tane. Sola bakan fotoğraflardan gerekmiyor boşuna çektirmeyin. Akciğer filmlerine de gerek yok boşuna taşıdım o kadar. İçeri girer girmez ismim okundu zaten. 435 dolar istediler. 440 verip 5 dolar üstünü aldım Oturun çağıracağız dediler. 5 dakka sonra tam 9.00 da ismim okundu ve 6 numaralı kabine gitmem istendi. Amerikalı olduğunu tahmin ettiğim çok hoş bir bayan karşıladı beni. Türkçe olarak nasılsın dedi? Ben de türkçe teşekkürler siz nasılsınız dedim. Daha sonra ingilizce bilip bilmediğimi türkçe olarak sordu. Ben evet dedim ve bu sefer ingilizceye geçerek. Would you like your interview to be in english or in turkish? dedi. Ben It doesnt matter but i'd prefer it to be in english dedim. Sonra ki butun konuşmalar ingilizce gerçekleşti. Önce sol işaret sonra da sağ işaret parmağımı önümde duran laser ışıklı cihazın üzerine koydum ve parmak izleri alındı. Sonra ilk gönderdiğimiz formu bana uzatıp imzalamamı söyledi. Daha önce amerikada bulunduğum için onunla alakalı birşeyler sordu ve anlattım. Ne zaman gittin ne kadar kaldın ne yaptın gibi kısa ve basit sorular. Ne yapacaksın şimdi amerikada dedi. Ben de eğitimime devam edeceğim dedim. Master yapmayı düşünüyorum ve daha sonrada iş bulup çalışmak istiyorum dedim. Sonra kağıtlara hızlı bir şekilde baktı ve bana sağ elimi kaldırmamı söyledi. Sağ elmi kaldırıp kadının dediklerini dinledikten sonra Yes, I sware. dedim. Mülakatta ve formlarda verdiğim bütün bilgilerin doğru olup olmadığına dair yemin ettim. Ve kadın bir elime yeşil bir PS karton parçası uzattı ve Your file is complete dedi. Ben şaşırdım çünkü daha beni ayrıntılı bir interviewin beklediğini zannediyordum konuşmanın başından beri. Hepsi bu kadar mı diye sordum. Evet dedi. Ne zaman elime ulaşır dedim vizem 2-3 güne kadar dedi. O karton parçasını alıp karşıda duran UPs masasına verdim ve adresimi aldılar. 6 milyon da oraya verdim. Bütün işim bitti. Çıkıp otelime döndüm ve ilk otobüsle istanbula geri döndüm. yani tam olarak 9 da başlayan görüşme 9.10 da bitmişti.
İlginç izlenimlerim :

1-)Diplomamın aslını ve onlara 2. paketle gönderdiğim dökümanların haricinde daha sonradan hazırladığım bütün gerekli dökümanların birer orijinalleri ve tercümeleriyle alakalı hiç bir şey sormadı.

2-) Para ile alakalı en ufak bir konuşma geçmedi. Benim citibank ta 7000 dolar param vardı.

3-) Boşu boşuna yandan bakan resim çektirmiştim gerek kalmadı

4-) O kadar heyecanlanmışım gereksizmiş. Çok kısa ve rahat bir görüşme oluyormuş.

Şimdilik bu kadar aklıma geldi. Sanıyorum herşeyi açık ve net bişekilde yazdım. Sorusu olan var mı?
Bu arada hayırlısıyla ben cuma günü amerikaya uçuyorum. 8 Ekim de amerikadayım!

kaplan77
Benimde gorusmem 14 ekimde. Gorusmelerin nasil gectigini merakla bekliyorum. Umarim herkes problemsizce kartlarini almistir.

Kaplan77

amisos
04 10 2004, 17:00
imbat
moralini bozma,hersey nasip.bu tip durumlarda biraz kaderci olmak lazim.hem daha isin bitmedi.kararli olmaya devam et olmazsada uzulme bence.sana sormak istedigim egitim durumun ve belirttigin finans miktari.acaba bunlar cok fazla belirleyici oluyor mu?tabi sordugum seyler senin ozelin soylemek zorunda degilsin.

fuoco

tebrik ederim hayirli olsun.mulakat hikayende diger arkadaslara yardimci olacak ince noktalara parmak basmissin.bunun icinde ayrica tesekkur ederim.forumdan vize gorusmesine giren kisilerin anlattiklarindan yola cikarak sanki vizenin mulakat sirasinda degilde amerika daki gocmen burosunda verilip verilmeyecegi coktan belli oluyormus gibi geldi bana.sen ne dersin bu tahminime?katiliyormusun.yoksa ben yaniliyormuyum.fikirlerini soylersen sevinirim.birde benim yas aldi basini gidiyor.(33)eksi puan olurmu sizce.saygilarimla

boraozturk
Arkadaslar benim gorusmem de 15Kasim da
Benim merak ettigim konu fotokopilerin certifird olmasi konusu.
Mesela nufus kayit orneginin konsolosluga postaladigimiz fotokopisi
noterden onayli olmali mi?
Cok tesekkurler

SERAP80
Merhaba Arkadaslar;
Ben de 2005 talihlisiyim,
sorum su ki,interview tarihi belli oldugunda ,gorusme gununden 15 gun once belirtilen evraklari haziralyip gonderme konusu,bu kadar zamanim yok ben amerikada yasiyorum ve 15 gun ne zahmetle izin alicam turkiyeye gelebilmek icin ...ancak 3-4 gunum olabilir,bilen biri varsa bunun onemi nedir?Yazabilirmi...Saygilar.

Imbat
Mulakatim:

04.10.2004 Pazartesi - Ankara

Gece yolculugundan sonra sabah 08:00 civarinda, Konsoloslugun kapisinda bekleyenlerin arasinda ben de vardim. Itinali giyinmeye ozen gostermistim. Cok dikkatle ve buyuk bir ozenle hazirladigim evraklarimin ( gayet duzenli bir sekilde, 3 dosya halinde ) oldugu cantam elimdeydi.
08:30 randevulu Green Card gorusmesi olanlari,Pasaport ve KCC`den gelen davet yazisini kontrol ederek iceri almaya basladilar. Ben de 08:47`de girdim. Bahcede, bir gorevli, uzerimi ve cantami kontrol etti. Diger bir gorevli 3 fotografimi ( cepheden cekilmis, 2 kulak gorunen ve arkasina adim soyadim case numaram yazilmis olarak ) ve doktorun verdigi kapali zarfi, pasaportumu aldi. Doktorla ilgili sorularin oldugu anket formunu verdi. Evet-hayir secenekleri olan bu formu cevaplayip bir kutuya attim. Binanin kapisinda siraya girdim. Binadaki gorevli xrey`den gecirip salona aldi.
Cok kalabalik degildik. Biraz sonra ismim ile odeme gisesine cagrildim. Kredi kartimla odeme ( 435 $ ) yaptim. Az sonra 4 numarali giseye cagrildim. Zayif bir Amerika`li bayan benimle hemen ( Ingilizce mi, Turkce mi konusmak istersiniz diye sormadan ) Ingilizce konusmaya basladi. Iki elimin de isaret parmaklarini, bankonun uzerindeki bir alete koydurdu. Ingilizce konusmaya devam ederek sag elimi kaldirtip yemin ettirdi.
Yine Ingilizce olarak sorular sormaya basladi. Ben biraz anliyorum ama yanlis bir cevap vermeyeyim diye Turkce gorusebilir miyiz? dedim. Memnun olmadigini yansitan bir eda ile gidip bir tercuman getirdi. Asabi bir hava icinde sorular sordu. Bu tavrindan cok rahatsiz ve tedirgin olmustum ama sakin olarak cevaplamaya gayret ettim.
UPS ile gonderdigim evraklari incelemedigi belli idi. UPS ile 2 dosya gondermistim. Evraklarim tastikli idi. Tercumeleri de arkalarinda zimbaliydi. Dosyalardaki ilk sayfada da o dosya icinde bulunan evraklarimin neler oldugunu aciklamali bir sekilde listelemistim.
Bu dosyalarda, tercumeleri ile bulunan 2-3 evragimi; su yok, bu yok, tercumeleri yok dedikce dosyada bunlar var diye gosterdim. Belliki incelememis. Sanki beni reddetmek icin bahane ariyor gibiydi. Asabi hareketler ve ters konusmalar yapiyordu. Ingilizce bilmiyorsun, Amerika`da nasil calisacaksin? Amerikada da bas ortusu sorunu var gibi olumsuz olumsuz seyler soyledi. Bu tavrina cok sasirdim ve uzuldum. Demekki bu kisinin kapalilara karsi bir allerjisi var diye dusundurdu beni.
Yanimda goturdugum asil evraklarima hic bakmadi.
En sonunda sponsor istedi.
Halbuki hazirladigim evraklarim guzeldi, yeterliydi.
Iste butun mesele; gorusulen gorevlinin karekterinde, psikolojik durumunda, onun zihniyetinde. Daha once forumda okudugum bu durumu yasayarak ta gormus oldum.
Cok uzuldum. Moralim cok bozuldu.
Yesil bir kagida UPS ile gondermem gereken evraklari isaretledi, elime verdi. O isaretledigi evraklar dosyalarimda vardi aslinda.
09:45`te konsolosluktan ciktim.
Simdi, sponsor isini halletmeye calisacagim. Halledebilecek miyim bilemiyorum ama bakalim ona da bir bahane bulacaklar mi?

Imbat
Fuoco,
Tebrikler. Gozun aydin.
Senin adina sevindim. :)

Ben de boyle guzel haberler vermek istiyordum. :(
Keske bana da nasilsiniz diyen iyi bir gorevli denk gelseydi.
Ben de baskalarina uzulmeyin diyordum ama insan uzulmeden edemiyor.
Neyse belki sonu iyi olur diye umit etmeye calisiyorum.

Fuoco
Imbat,

Hic moralini bozma..hayırlısı böle imiş..bende bugün görüşmeye girdim..ve aldim vizemi.
En azindan senden sponsor istemiş bir şeyi bahane edip, hic vermiyebilirdi. Bence sorunun başörtüsü oldunu sanmiyorum. Bu kadar başörtülü insan vize aliyor. Belki kadının ters bir yanina gelmiş olabilirsin. Hic üzme kendini kesinlikle alamadan dönenlerde var. En azindan senden sponsor istemişler şansın hala devam ediyor.
Fikirlerin le forum boyunca bizlere yardımcı oldun, umarim en kısa zamanda sponsor bulur ve vizeni alirsin.
Bol şans..

Fuoco
selam arkadaşlar takribi 4 saat önce ankaradan geldim ve tabi multu geldim.
05/10/2004 saat 820 de konsoloslugun kapisinda idim. 835 gibi iceri almaya başladilar daha binaya girmeden bir görevli resimlerimizi ve hastane raporlarini topladi. (Resimler 5x5 (3 adet) ve arkalarina isim soyad yazılı olacak) ve elimize bir anket verip iceri yolladilar. Güvenlikden gectikden sonra iceride oturup beklemeye başladik. Turist vizeleri de ayni bölümde oldugu icin salon biraz kalabaliklaşmaya başladi. Benden önce bir arkadaşın ismi okundu parasini ödedi eksik ve evraklarini solediler ve orda tamamladi ve sonra 6 nlu gişeye cagirdilar. Kulagim hep orda idi neler soruyorlar vs. gibi malsefki arkadaşa vizesini vermediler ve sponsor istediler. Sanirim master ögrencisi idi. Bozulmuş bir sekilde önümden gecerek ups masasına ugramadan cıktı. Bunu gördügümde moralin cok düştü ve heyecanim artı. Akabinde 3. nolu giseden ismim anos edildi ve gittim güler yüzlü hoş bir Türk bayan evraklarimin tam oldunu sadece 435 USD odemem gerektini söledi, cünkü 15 gün evvelinden tüm evraklari finansal kayırlar dahil hespini tercümeleri ile yollamistim. Ödememi yaptikdan sonra 6 nolu giseden ismim okundu ve gittim, minyon yapili amarikalı bir bayan ve bir tercüman vardi. Türkce olarak bana merhaba dedi bende merhaba dedim, yine tükce olarak ingilizce bilip bilmediğimi sordu. Bende biliyorum dedim ve ingizceye dönerek mülakatimin türkcemi ingizcemi olmasini isteyip istemedimi sordu bende ingizce deyince tercümani gönderdi.

İlk sorusu ABD de daha once bulundunuzmu oldu, bende evet dedim. 2. olarak nekadar süre dedi bende yaklaşık 45 gün dedim . Ne yaptımı sordu ? bende hem gezi hemde okula gittimi söledim ok dedi ve bu sorulari sorarken 2008 yılına kadar gecerli olan ABD vizeme kocaman bir kaşe bastı. (Cancelled without prejudice) diye. Sonra nerde caliştimi ve işde neler yaptiğimi anlatmami istedi ve son soru olarak amarikada ne yapmak istediğimi sordu bende net bir cevap olarak kendi alanimda calışmak istiyorum dedim. Bana verdiği cevap OK oldu. Daha sonra formda boş biraktimiz yere imza attirdi ve orjinal diplomami, nufus kagit örnegi ve savcılık kagidini görmek istedi. En sonunda sağ elimi kaldirmami ve yemin etmemi istedi, uzunca bir cümle söledikden sonra bende yes I do dedim ve bana mavi UPS kagidini uzattı, ups masasina vermemi istedi. Tüm bunlar 10 dk ya sürdü yada sürmedi.

Acaba sponsor isterlermi diye bir endişem vardi cünkü finansal kayıt olarak 14 milyar değerinde arabami ve hesabimda 2700 USD göstermiştim(ama 2002 yılında acilmiş bir hesap) . UPS ile gönderdiğim evraklarda Araba icin sadece sigortanin yazisi ve bankanin yazisi vardi. hesap cüzdani, ruhsat vs. göndermemiştim. Bunlara rağmen ne bankanin nede arabanin adi gecmedi. Bende nezaman bunlari isteyecek diye bekledim. Orginal kopyalar ile aynen geri döndüm.

Arkadaşlar anlayacaginiz. Kime ne sorcaklari belli değil ama benim izlenimim ve şuana kadar okudugum tecrübelere dayanarak sölüyorum..Uni mezunu iseniz ve/veya belli bir iş tecrübeniz varsa ..fazla üstünde durmuyorlar sadece formalite sorular ama yeni mezun yada master falan gibi konulara girerseniz kesinlikle banka yazısı ön plana cıkıyor oda tatmin etmezse sponsor gündeme geliyor. Biraz da oradaki samimiyetiniz de cok önemli. Hic heyecan yapmayin ben boşuna heyecanlanmisim.

Herkezin yolu acik olsun umarim sizlerinde mülakatlari iyi gecer ve vizelerinizi sorunsuz alırsınız.

onerim Evraklarinizi UPS ile tam yollayın(herşeyi), evraklar tam olunca işlemler hızlı ilerliyor. 2. olarak eğer ingilizce biliyorsaniz ingilizce konuşmayi tercih edin. Biliyorum ama Türkce konuşalım demeyin biliyorsaniz biliyorsunuzdur yada bilmiyorsunuz. Bu bence eksi bir puan. Adamlarin dilini biliyorsun ama konuşmayi tercih etmiyorsun gibi birşey. Bilmiyorsan o ayri birşey onlarda buna saygi duyar.

Benim yolladiklarim ve evraklariniz eksiksiz dedikleri liste; ( bekar bir şahis olarak :) )

Pasaportun tüm sayfalarinin kopyasi
Vukuatli Nufus kagit örneği fotokopisi ve orginal tercümesi
Askerlik belgesi fotokopisi ve orginal tercümesi
Savcılık kağıdı fotokopisi ve orjinal tercümesi
Arabamın piyasa değeri icin sigorta şirketinden aldiğim antetli yazi fotokopisi ve orjinal tercümesi (ruhasat detaylari yazida belirtildi, o nedenle ruhsat cevirisi vs. göndermedim ama yanıma almıştım görüşmede am hic sormadilar)
Banka yazisi (ingilice idi) fotokopisi

hgokcam
GÖRÜŞMEDE ÜCRETLERİ ÖDERKEN KREDİ KARTI KABUL EDİLİYORMU

PAKET 4 GÖNDERECEKLERİMİN UPS İLE NELERİN ASLI VE FOTOKPİSİNİ VE TERCÜMELERİNİ GÖNDERECEĞİM

DETAYLI OLARAK ANLATIRMISINIZ

THANK YOU BAŞARILAR

alkantenik
imbat takma kafana ya sponsor istediyse bulursun sende o amerikalı kadın görevini yapmış...

iyk
imbat üzülme sende vizeni alacaksın.

drmehmet
fuco
görüşme detaylarını yazarmısın

drmehmet
foco
imza atırdılarmı

kaplan77
Imbat uzulme eninde sonunda herkes alacak. Sadece gereksiz zorluk cikariyorlar.

Arkadaslar benim birkac sorum olacak. Benim randevu tarihim dahada oncede yazdigim gibi haftaya persembe. Ankarada yasiyorum. Bana Ankarada onerebileceginiz bir noter varmi cevirileri de orada yaptirmak istiyorum.

Birde siz dokumanlari ne zaman yolladiniz? Ben isimden izin alamadim ve ancak 3 gun once falan yollayabilecegim. Sizin bu konu hakkindaki yorumlarinizi alabilirmiyim???

Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler. !!! Herkese bol sans!

amisos
05 10 2004, 17:00
imbat

finans kaynaklarin bana gore yeterli ama onlar icin olmayabilir.eger onemli bir puan yaratacaksa ben derim ki annen 3 tapunun satisini sana yapsin.satis islemleri 1 gun de oluyor.fazla masrafida yok.tabi tapu daki yerlerin rayic bedelleri cok yuksek degilse.bu arada sponsor bulabilmen icin sana belli bir sure verdiler mi?kolay gelsin.

amisos
fuoco
cevabin icin tesekkurler.uni mezunuyum ama is konusunda kendi alanimda profesyonel olmama ve yaklasik 10 senelik tecrubem olmasina ragmen hep kendi isimizle(aile sirketi) istigal ettigimiz icin maalesef cok fazla belge sunamiyorum.SSK yida ihmal ettigimden belgede yok.baska sirketlerde toplam sure cok uzun degil(2 seneye yakin).belki burda problem yasayabilirim.nasipse olur.

amisos
fuoco
sabrin ve ilgin icin tesekkur ederim.

boraozturk
Imbat
Benim asil sorum,
Bu belgelerden 2 orijinal kopya alip birini konsolosluga mi yolluyoruz
yoksa tek kopya alip fotokopisini mi konsolosluga yolluyoruz?
Eger fotokopiyi yolluyorsak, bunu aslinin aynisidir seklinde notere onaylatmaya
gerek var mi?
Cok tesekkurler
Umarim en kisa zamanda senin de problemin cozulur

Imbat
- amisos,

10 milyar TL.

3500 $

anneme ait 3 tapu, satis ve kira bedelleri

Hepsi de tastikli ve tercumeli idi.
Egitim durumum; Acik Ogretim Fakultesi.

Lise ve uni. bolumlerim mesleki idi.

ABD`ye gidince ne is yapacagimi da acikladim.
Ama kadin on yargili davrandi. Beni zora kosmayi aklina koymus pesin pesin.
Hazirladigim guzelim evraklarima bakmadi. Olan evraklarimi yok deyip tekrar istedi. Evraklarimin asillarina da hic bakmadi. Surati asik, asabi hareketli idi. Olumsuz cumlelerle moralimi cok bozdu. Diger arkadaslarin anlattiklari gibi bana nasilsiniz falan demedi. Turkce mi Ingilizce mi konusmak istersin diye sormadi. Hemen Ingilizce olarak mulakata basladi. vs... vs....

Iyi niyetli olan baska bir gorevli ile gorusseydim cok rahat vizemi almis olurdum simdi.
Ama kismet.
Kadere inaniyorum zaten.

Ama insan uzuluyor iste.

Hayirlisi ne ise o olsun.

- boraozturk,

Nufus kayit ornegini resmi daireden aldigin icin o zaten resmi onayli oluyor.

- SERAP80

1 hafta - 10 gun onceden gondersen de olur.

Turkiye`deki yakinlarin evraklarini hazirlamana yardimci olursa, sen gelince de senin yapman gerekenleri tamamlayip hemen gonderebilirsin.

Zaten okumuyorlar.

Amaclari UPS`e para kazandirmak.

Imbat
cwfhh

Ozum Tercume
tel; 4835753
856 sk. no:3/Z-2 Nur Han
Konak PTT bitisigi.
Konak-Izmir

Imbat
californ

Sure soylemediler.

NE ZAMANA KADAR HAZIRLAMAM GEREKIR ACABA?
[ ogrenciyim dedim, ama zarftan sonra ise girdim bunu bildirmem cok onemlimi. ]

Gorusme gununu ogrendin mi?

Calisiyor olman senin icin arti puan olur. Bildirirsen iyi olur. Sen bu sorunu su adrese yaz. En dogru cevabi oradan alirsin.

<a target=new href=http://turkey.usembassy.gov/consular/questivtr.htm ]http://turkey.usembassy.gov/consular/questivtr.htm [/url]

TeAcHeRR
Selam Imbat !!!
Herseyden önce: Senin için hayirlisi neyse o olsun !!! Do not worry, ALWAYS Be HAPPY.. :)

Bana izmir'de tercümelerini yaptirdigin büronun adres ve telefonunu verir misin ???

Simdiden cok Tesekkür ederim....

michigan31
Herkese selam,
Green Card'i kazanan esasinda agabeyimdi. O soyle dedi, bu sunu yapti gibi karmasik laf salatasina girmektense yazilarimi sanki bana cikmis gibi yaziyordum. Herneyse... Gorusmeye 4 Ekim'de gitmis. Fazla birsey sormamislar, en cok onemle uzerinde durduklari Amerika'ya girince ne yapacagina dair mantikli cevap verip veremedigi olmus anladigim kadariyla. Gorusmeye gitmeden bunu iyi dusunun ve eksiksiz, duraksamadan, kendinizden emin bir cevap verin. Bundan baska bir sorun ciktigini duymadim ama tabii sunu da belirteyim ki agabeyimin basvurusu kusursuzdu. Elenmesine sebep olacak hicbir sey yoktu. Sponsor, egitim, Ingilizce duzeyi vs. vs. tabii ki elenme konusu olabilir. Imbat'in yazilarindan okudugum kadariyla bazen kafalarina estigi gibi kararlar alabiliyorlar. Bu yuzden elinizden geldigince kendinizden emin gozukun, heyecanlanacak birsey yok. Ben de birkac yil once Green Card'imi is yoluyla almistim, o bile fazla zor bir gorusme olmamisti. Ki bu Diversity Visa, on kosulu daha az bir gorusme oldugu icin daha bile kolay gecer.
Hadi gorusmeye gidecek herkese iyi sanslar!

Fuoco
IMBAT

TeşeKkür ederim. Merak etme sende sevincini burada paylaşacaksin bundan eminim. Sadece sanşızlıgın karşına gelen kadindan geliyor. Üzme kendini ...kesinlikle şansin hala yüksek unutma hicbir şekilde alamadan cıkanlar var. .

drmehmet,

Elbetde ki imza attırdı, KCC ye yolladigimiz formlarda boş biraktimiz yere imza attirdi ve diğer imzalarimla karşılaştirdi.

Amisos,

Bu göcmen burosundan secilip secilmedigi konusunda bir yorum yapamiycam ben sadece yasadigimi aktardim. Yaşın gayet iyi hatta şansini da artiriyor ben 34 yasindayim..demek istediğimde buydu. Sonucda uni mezunu isen ve ciddi bir iş tecrüben varsa fazla ustunde durmuyorlar. Bunu bana amerikada yasayan arkadaşımda sölemişti. Sonucda kararli, maceraci olmayan biri olarak görüyorlar ve evraklarinda da sorun yoksa vizeni aldin demektir.
BOL ŞANS

Fuoco
amisos

Bir belge sunmana gerek yok diploman var, diploması olmayanlar icin böle şeyler gerekli..ben herhangi bir belge ile iş tecrübemi göstermedim. KCC ye gönderdimiz formda yazmıştım..ve interview de ne iş yaptımı sordu ve işimi anlattırdı. O kadar zaaten yaşından başından olaya nekadar ciddi yaklaştını anliyorlar.
merak etme alirsin..sen diplomani göster yeter..birde amerikda ne yapmak istedini kararli bir sekilde söle.
Bana sorduklarinda I want to work demiştim oda ok dedi :)

californ
slm.
imdat inseallah guzel olacak merak etme kardesim. ne kadar sure verdiler ve seninle ayni durumda biriyle karsilastin mi?
bir de sunu sormak istiyorum uzun suredir. ilk zarfi doldurdum, ogrenciyim dedim, ama zarftan sonra ise girdim bunu bildirmem cok onemlimi. bildirmelimiyim ve oyle ise nasil nereye bildirecegim. yardimci olursaniz sevinirim.
hoscakalin.

adrefm78
merhaba. bende 2005 i kazanananlardanım ama hala bir görüşme tarihi verilmedi yani yeni bir mektup gelmedi. benim numaram 15000 lerde sizce ne zaman gelir mektup? görüşme tarihinden ne kadar zaman önce geçer elimize. lütfen bana bir cevap yoksa kafayı yemek üzereyim..

ida
06 10 2004, 17:00
yazmıştım ama sonra moralini bozmamak için vazgeçtim. inşallah işlerin yolunda gider imbat...

adana46
Arkadaslar;
genele bri hatirlatmada bulunmak istiyorum. Arkadasimizin adi, imdat degil imbat. Belki detay gibi gelebilir ama yine de kendi sectigi isimle yazmaya dikkat etmek sanirim daha hos olur. Buyuk ihtimalle gozunuzden kacmistir ama bircok kisi tekrarlayinca yazamadan edemedim...

Gorusmek dilegiyle
Sevgiyle kalin

adana46
00000***

Imbat
adana46
COOOOOK TESEKKURLER...

californ
slm
imdat yardimin icin sagol, bana yardimin dokundu, Allah sana da yardim eder -ve edecek- inseallah. 15 ekimde aramami soylemislerdi kcc den. yani aralik buyuk ihtimalle. imdat bana da guvenlik sorusturmasi acilabilir. aile bireylerimden orada yasamis kisiler var ve ismim Muhammed Ali. ama korkmuyorum. cok onemli degil. ismim her zaman bana guc verdi. bundan sonrada oyle olacagindan eminim.
sana sure vermemis olmalari ilginc, genelde 15 icinde getirin felan gibi bir sure koyarlardi, sana yinede bir acik kapi birakmisler, yoksa biliyorsun elemekten cekinmiyorlar. bu ikinci sansi inseallah iyi degerlendirebilirsin. hoscakalin.

LaBiReNT
ISTANBUL'da OLANLAR; HER AY SONRASI CUT-OFF LAR AÇIKLANDIKTAN SONRA BULUŞUYOR.

GÖRÜŞME TARİHİ: 23 - EKİM - CUMARTESİ
GÖRÜŞME YERİ: ORTAKÖY CAMİİ YANI
GÖRÜŞME SAATİ: 16:00
--------------------------------------
ISTANBUL'DA OLANLAR BURAYA folderinde buluşalım..

amisos
07 10 2004, 17:00
arkadaslar case number 169xx ve zarfin KCC ye ulasma tarihi 2 temmuz(sanirim).mulakat tarihim sizce belli olmusmudur.arayayim mi KCC yi yoksa bekleyeyim mi?

amisos
arkadaslar..
baslik bolumunde de yazdigi gibi burasi mulakata girenlerin gorusme ayrintilarini yazdigi yerdir, lutfen sorulari dv2005 kazananlar klasorune yazalim.. daha sonra aradigimiz mesaji bulmak cok zor oluyor.. hatta sizlere bir tavsiye dv2005 kazananlar klasorunu bastan sona okuyun emin olun ayni sorular birkaz kez sorulmus ve cevabi verilmisti.
ok.dostum ozur dilerim.tembellik iste ne yapacaksin.hemen dedigini yapiyorum ve usenmeden okuyorum hepsini.saglicakla

gookhan
arkadaslar..
baslik bolumunde de yazdigi gibi burasi mulakata girenlerin gorusme ayrintilarini yazdigi yerdir, lutfen sorulari dv2005 kazananlar klasorune yazalim.. daha sonra aradigimiz mesaji bulmak cok zor oluyor.. hatta sizlere bir tavsiye dv2005 kazananlar klasorunu bastan sona okuyun emin olun ayni sorular birkaz kez sorulmus ve cevabi verilmisti.

drmehmet
mrb
hiçbir belge için noter tastiğine gerek yok.
saygılar

drmehmet
selamlar
formlar KCC ye 6 agustosda ulaşmıştı
bugun aşağıdaki maılı aldım
saygılar sevgıler

Dear Sir or Madam:

The following is the information requested:

Case: 2005EU00001xxx

Email:

INFO: Thank you for your inquiry. Your forms have been received and processed. If your case number becomes available for scheduling, KCC will send you a notification letter in the mail.

JGS/KCC

kaplan77
Arkadaslar cok kisa bir sorum var. Turkce belgeleri ingilizceye cevirirken, herhangi bir yeminli tercuman olabilirmi yoksa onlarada Noter tastigi gereklimi ?

Cok acil cevaba ihtiyacim var. Simdiden cok tesekkurler!

kaplan77
Mehmet cok tesekkurler hizli cevabin icin.

gookhan
08 10 2004, 17:00
<<
ok.dostum ozur dilerim.tembellik iste ne yapacaksin.hemen dedigini yapiyorum ve usenmeden okuyorum hepsini.saglicakla ]]

Ne demek :)
Bende ilk mesajimda bir paniktim heyecan,bilgisizlik vs garip garip sorular, burcoz uyardi, ondan sonra dv2004 ve dv2005 kazananlar klasorunu bastan sona okudum her sayfasini,birkac gun surdu ama deger, okadar ince ayrintisina kadar herseyi ogreniyorsun ki..

californ
09 10 2004, 17:00
slm
oncelikle İMBAT ozur dilerim inan hic dikkat etmedim. ama imdat ta kolay geliyor du :) . ilk gunlerin heyecani ile ismin oyle kalmis aklimda. - adana arkadasim uyardigin icin sagol.-

eee arkadaslar baska girenler, tecrubesini bizimle paylasacaklar yokmu? bekliyoruz.
herkese bol sans.

chomsky
10 10 2004, 17:00
Herkese selam, vizesini alanları tebrik ederim, sorun yaşayanlara ise sabır ve sakinlikle şanslarını yeniden denemelerini söylemekten başka yapacak bir şey yok galiba ama gerçekten yaşadığınız hayal kırıklığını tahmin edebiliyorum, çok üzücü bir durum.

Görüşmeme 2 hafta var ve blgeleri UPSe vermek üzereyim o nedenle tecrübeli arkadaşlar bana yardımcı olabilirse sevinirim.

1) Contact information sayfasında yer alan petitioner ve beneficiary kimdir? petitioner esas talihli, beneficiary eşi veya çocukları mıdır?

2) UPS paketine 1 orjinal+ çevirisi ve 1 fotokopisini koyuyorum her belgenin. Fotokopilerim onaylı değil, sadece orjinalin fotokopisini kendim çektim. Sorun olur mu sizce?

Bugün ya da en geç yarın UPSe vermem gerekiyor sanırım o yüzden acil olarak cevap verebilirseniz çok sevinirim. Zaman ayıran ve burada bilgilerini paylaşan herkese teşekkürler ve bol şanslar.

chomsky
bir sorum daha olacak,
paket4'te marriage certificate (evlilik cüzdanı) için orjinalini yollayın diyor. Gerçekten evlilik cüzdanının aslını UPS ile yollayan var mı aranızda? Ben ingilizce çevirisi ile tamamının fotokopisini yollamayı düşündüm, doğru mu yapıyorum, yoksa evlilik cüzdanının aslını yollamalı mıyım?

Tekrar teşekkürler.

Y&B
Evlilik cüzdanının fotokopisi ve tercümesini yolluyacaksın chomksy orjinali görüşme günü yanında bulunacak.Orjinallerini koyduğun belgelerin tekrar fotokopilerini koymana gerek yok.Sadece kafa karışıklığı yaratır başka birşey değil.Aynen dediğin gibi petitioner esas talihli,beneficiary eşi veya çocukları.Bol şanslar mülakatında.

drmehmet
merhaba
görüşme detaylarını bekliyoruz

darkgarden
11 10 2004, 17:00
ico ve diger arkadaslar bence haklı..herkes basından neler gectigini anlatırsa cok iyi olur..ona gore herkes hazırlıklı gider..

benım gorusmem de 26 ekim salı gunu..ben de 26 ekim aksamı yazmayı dusunuyorum..

herkese bol sanslar

resat1981
smartmustafa 25 ekim
darkgarden 26 ekim
ben 27 ekim....
bakalım;
arkadaslar sizden tecrubelerinizi bekliyouz....
insallah gozluklu senelik izne falan cıkar...!!!!

drmehmet
selamlar
ico
darkgarden
sizler hiç olmazsa sağlık muayenesı anlatın
ayrıca çeviri ne kadar maloldu
evrakları hazırlama maceranızı anlatın
bılıyorsunuz sadec e bu zaman kadar aşagıdakı case numberler gorusmeye cağrıldı
245
1983
3952
6288
7562
10282
10
364
1980
4531
7024
10316

bundan sonrakı ılk gorumeler ayın 14 de
526
1253
1727
4851
7048
10441

omlarda 6 kişi sanırım ılk gorusenlerden formu zıyaret eden sayısı dusuk
saygılar sevgıler

ico
ARKADAŞLAR GÖRÜŞME GÜNÜ GELEN BİR ÇOK ARKADAŞ OLDU KİMSE YAZMIYOR MU?LÜTFEN TECRÜBELERİ PAYLAŞALIM ,WALLA BENİM GÖRÜŞMEM DE 29 KASIM DA BENDE BİLGİ VERMİYCEM BÖYLE GİDERSE SADECE 2 KİŞİDEN BİLGİ ALABİLDİK PAYLAŞMAK LAZIM. :(

darkgarden
12 10 2004, 17:00
DR MEHMET
ben daha saglık muayenesine gitmedim..26 ekimde gorusmem oldugu icin 23 ekim saat 10:00'a randevu aldım sanırım aynı gun sonucları verirler eee vermezlerse de pazartesi verirler diye dusunuyorum..
23'ü aksamı saglıkta neler oldugunu ayrıntılı bi sekilde yazarım..

tekrar herkese bol sanslar

spqss
21 ekım

norserwiam
Selam arkadaşlar. Sağlık muayenesi gorusme ayrınıtıları. Sabah 9,30 gibi Dr Ungan'ın muayenehanesenine gittim. Pasaportumu, iki adet 5*5 fotografımı birde uzerinde case numberım olan bir mektubu istedi. Bunları alıp bir form doldurdu ve iki ust katta olan labarotuara yolladı. laboratuarda gene pasaportu alıp işlem başlattılar adıma 35 usd rontgen, 65 usd kan tahlili için..kredi kartıyla odeyebiliyosunuz. elimde kağıtlarla once bir hemşire refakat etti bana. kan orneği aldılar. yaklaşık bir dakika surdu. daha sonrada rontgen odasına yolladılar. bundan sonrasını biz halledicez dediler. yani sonuçları Dr ungana kendileri yolluyolar.
ben gene muayenehaneye indim.bu arada pazartesi gunuydu ve bana akşam 5te tekrar gel dediler muayenehaneden. Gittiğimde bayağa bir kalabalık gurup bekliyordu ama herkes green card için beklemiyordu. sanırım orda 4 kişi green card için muayene oluyordu. iki tane 18-19 yaşlarında kız. onlar bayağı bir aşı olmuşlardı. 5taneden bahsediyodu galiba birisi :) bana saat 6 gibi sıra geldi.içeri girdim doktor gayet sempatik birisi. nabzımı olctu. rutin sorular sordu (uyuşturucu kullanıyomusun, hiç ameliyat oldunmu, surekli ağrın olan bir durum varmı vs...). daha sonra steteskopla gogsumu kontrol etti. iki tane aşı oldum..çıktım. içeriye 100$ odedim. (bu para yapılan aşılara gore değişiyo. mesela o kızlar sanırım 135$odediler bunun için).bu para nakit olmalı. usd veya Tl olarak odeyebiliyosunuz. daha sonra uzerinde adınız olan bir zarf veriyolar ve zarfı kesinlikle açmayın diyolar. hepsi bu kadar.
tavsiyem yanınızda aşı kartlarınız varsa onlarıda beraberinizde goturun. cunku en ufak bir aşı bile 25$ dan başlıyor. ne yaparsan kardır dimi?

bu arada tercume burosu için bir yer onericem. Kutay tercume burosu var ankarada. adres olarak şuan yanımda değil ama numara 187 gibi bişey olmalıydı. gercekten de profesyonelleşmiş bu green card için gerekli belgelerde. dokuman başına da 10 milyon. haberiniz olsun.
herkese başarılar.
Gorusme tarihi 18 ekim!

anakara
Selam arkadaşlar bi sorum olacak 20 Ekimde mulakatım var. Bütün evraklarım hazır bunları UPS ile göndermem gerekiyormu yoksa sadece yanımda ***ürsem oluyormu.

Teşekkürler

LaBiReNT
FLAŞ FLAŞ FLAŞ , ŞOK ŞOK ŞOK!! :) ))
BU BİR BASKINDIR, BASKIN BASANINDIR; :) ))))

ISTANBUL'da OLANLAR; HER AY SONRASI CUT-OFF LAR AÇIKLANDIKTAN SONRA BULUŞUYOR.

GÖRÜŞME TARİHİ: 16 - EKİM - CUMARTESİ
GÖRÜŞME YERİ: ORTAKÖY CAMİİ YANI
GÖRÜŞME SAATİ: 16:00
ISTANBUL'DA OLANLAR BURAYA folderinde buluşalım..

drmehmet
Selamlar

kısaca özetlersek sanırım önümüzdeki hafta aşağıdaki arkadaşlar görüşme detaylarını yazacaklar.

norserwiam........................18 ekim
spqss................................21 ekım
smartmustafa ...................25 ekim
darkgarden .......................26 ekim
resat1981 .........................27 ekim

Imbat
13 10 2004, 17:00
ico,
ICOOOOOOOOOO, BANKOYA OTURMUYORUZ. :)

gookhan
atanet : zilgit dogru olani yazmis, bir arkadasim benim adima kcc yi aradi ve mulakat tarihimi ogrendi.. ayin 13unde aralik cutoffu belli olmustu..

zilgit
slm arkadaşlar, yeni cut-offlar 13000 açıklandı Numarası 13000'den küçük olan arkadaşlar kcc'ye telefon açıp görüşme gününü öğrenebiliyor.

KCC`ye telefon edip ogrenmek isteyenler
Kentucky Consular Center'in telefonu 606-526 7500

KCC`ye mail atıp sormak isteyenler
mailto:KCCDV@state.gov

Aşağıdaki adrestende her ayın 15'inde yeni cut-off'ları takip edebiliyorsunuz.
http://travel.state.gov/visa/frvi_bulletincurrent.html
ayrıca bu bilgiler neredeyse her folderda var

ico
DRmehmet benim görüşmem 29 kasım o yüzden muayene falan daha yok,görüşmeye girecek tüm arkadaşlara sabırlar ve başarılar ;unutmayın
1- stress yapmamaya çalışın sonuçta ölüm yok.
2-görüşmeye girdiğinizde zaten size verip vermeyecekleri karar verilmiş durumda yani kimden sponsor kimden güvenlik soruşturması kim elenecek kim kalacak belli o yüzden ağzınızla kuş tutucam yapıp kasmayın sizin hakkınızda evraklarınız gittikten sonra karar verilmiş durumda
3-memura sempati yapıcam diye gerilmeyin sizlerde okumuş ve dikkatinizi çekmiştir kimisine soru bile sormadan kimisinede zorluk çıkarılıyor yani sonuç belli zaten bankoya oturduğunuzda
4-para zaman beyin yoruyoruz umarım hepimiz alırız ama olmasada guguk kuşufilmini izleyenler bilir en azından denedikdiyeceğiz üzmemeye çalışalım kendimizi, bukadarda ezik değiliz veya bize vaadedilen bir cennet yok.yine mücadele yine çalışacağız buradan daha fazla ve yine artı özlemlerimizle ....
5-hayat green card ı almak yada almamak değil çünki hayat dümdüz değil inişler ve çıkışlar hep olacak lütfen bunları düşünün ,reşat1981,darkgarden ve ismi şuan aklıma gelmeyen görüşemeye girecek arkadaşlarım belki heycanınızı biraz dizginler

atanet
Gozkan
Görüşme günün 29 aralık yazmışsın....
Aralık tarihleri belli oldumu ?
Nasıl öğrendin ?
Paket ulaştımı eline ?

Teşekkürler....

Imbat
14 10 2004, 17:00
norserwiam
alisveris gibi.

resat1981
ico,san tavsiyelerin icincok tesekkurler;
ben de arkadasın soyledigi gibi dusunuyorum;
yani kimi eleyeceklerine;kime vize vereceklerine onceden karar veriyorlar gibi geliyor bana.
yani bu eleman bize zarar verir,veya bu kisi bize yaramaz,meslegi yok,parası yok,biseyi yok tarzında dusunup te
onceden Kentucky den,Ankara dan artık ikisinden birinden karar veriyolar..Ankara ya 15 gun once yolluyoruz ya zarfları;
bence orda gorusme gununden once gelen zarfları topluyolar;35 tane zarfı havaya atıyolar,masanın uzerinde kalmayı basaran zarfların sahiplerine vizeyi sorunsuz veriyolar...Olamaz mı?...;-)
ama heyecanım bir ileri iki geri seklinde Osmanlı mehteran takımı gibi hareket halinde.......bilemiyorum yani....
ama insallah hepimiz vizeleri sorunsuz alırız da;buraya VIZEYI ALDIMMMMMM diye baslık atıp tecrublerimizi aktarırız....
Ramazan Ayı kutlu olsun bu arada hepimize...hepinize....
Saygılar

norserwiam
İmbatbir saniye şimdi...nasıl yani bankoya oturmuyoruz? nerde bekliycez peki?Gerci bana 8,30da vermişler saat olarak ama..olsun galiba gorusmeye girmem saat 9'u bulacak.
Ha birde bir soru daha gene kredi kartıyla ilgili :) bu parayı banka nakit çekim işlemi olarak mı alıyo yoksa herhangibir alışveriş gibimi goruluyo? yardımcı olursan cok sevinicem teşekkurler şimdiden

norserwiam
afedersiniz bir problem oldu sanirim kullanilan dilde...
imbatbir saniye simdi...nasil yani bankoya oturmuyoruz? nerde bekliycez peki?Gerci bana 8,30da vermisler saat olarak ama..olsun galiba gorusmeye girmem saat 9'u bulacak.
Ha birde bir soru daha gene kredi kartiyla ilgili bu parayi banka nakit cekim islemi olarak mi aliyo yoksa herhangibir alisveris gibimi goruluyo? yardimci olursan cok sevinicem tesekkurler simdiden

Dinozort
Aman haaaa, sakin bankoya oturma, yoksa firca yersin, GC falan da alamazsin. Bankoya evraklarini koyacaksin, sen sandalye veya koltuga oturacaksin..... :D

ico
imbat ,
pardon bankoya oturmuyoruz sandalye veya koltuğa oturuyuz.

uyaran arkadaşlara teşekkür ederim yoksa sandalye dururken bankoya oturacaktık az daha. :mad:

herkese selam ve saygılar.

drmehmet
16 10 2004, 17:00
Selamlar

norserwiam........................18 ekim
spqss................................21 ekım

görüşme detaylarınızı bekliyoruz.

darkgarden
17 10 2004, 17:00
Arkadaslar saglık muayenemi anlatıyorum...
bugun sabah saat 10:00'da randevum vardı.. Dr. Mehmet UNGAN ile..

Sabah gittigimde Mehmet Bey'in sekreteri once pasaportumu , 2 resmimi ve case numaramin yazılı oldugu davet mektubunu aldı ve bazı formlar doldurdu..
daha sonra ust kata (Duzen Klinigi) gonderdi orada 65$ (Turk lirası veya Kredi Kartı ile Ödeyebiliyorsunuz) aldılar..ve 1 tup kan alındı hepatıt ve eliza testleri icin daha sonra ciger filmi cekmek icin baska bi odaya goturduler..ciger filmi cekilince sonuc cıkana kadar max. 5 dakika bekletiyorlar..sonra tekrar Dr.'un sekreterine gittim...

Bana saat 17:45'te gelmemi soyledi.. ( Bu arada sabah in cin top oynuyordu orada)

Saat 17:45'te tekrar Dr. Mehmet Bey'in ofisindeydim fakat acaip kalabalıktı..Neyse belli zaman sonra sıra bana da geldi ve girdim iceri..
Mehmet bey cok cana yakın ve iyi biri..oturduk resmen geyik muhabbeti yaptık kendisiyle..bana gerekli soruları sorduktan sonra (hangi asıları oldun , daimi bi hastalıgın var mı , ameliyat oldun mu ) daha sonra kendi onunde olan bazı formları doldurarak imzaladı ve bana hepatit asısı vs. asısı yaptı..toplam 200 milyon'da buraya verdim yani kısacası bana 297.500.000 TL'ye mal oldu..

Fakat dikkat cekmek isterim eger su cicegi gecirmediyseniz artıdan bu asıyı vuruyorlar bu da yaklasık 60$ haberiniz ola..ben bu asıyı vurdurmadıgım halde bu kadar ödedim..

Daha sonra dısarıda ki sekreter acmamam gerektigini soyledi bi zarf verdi..elcilikte alacklarmıs..bi de ciger filmini bosuna elcilige goturmeyin..cunku raporda filmin acıklaması da var..onun için elcilikte filmi almıyorlar...

Simdilik bu kadar..umarım 26 ekim aksamı da sizlere buradan sevincli haberler verebilirim...

Herkese bol sanslar...

Imbat
norserwiam,
Gorusmeni gecirmissin. Gecmis olsun.
Sponsor, galiba dedigin gibi. Cok cesaret isteyen bir sey. Yani sponsor olacak olan kisiye cok sorumluluk yukluyormus.
Evraklar benim elime henuz ulasmadi. Hazirlanabilme devresinde. Ben de sabirsizlikla bekliyorum.
Sonuc alinca foruma yazacagim.

resat1981
norserwiam,
oncelikle gecmis olsun diyorum,gordugum kadarıyla Imbat ile aynı kaderi paylasmıssın;
Keske mulakatını Ingilizce olsaydın;sana vermicekler de kime vericekler vizeyi...sponsoru,
senin ingilizce bilmedigin kanaatinden yola cıkarak istemisler anladıgım kadarıyla,insallah en yakın zamanda halledersin bu olayı da,vizeni alırsın...(Ramazan ayında edilen dualar kabul edilirmis)

ben bir konuda daha naçizane bilgilendirmek ,uyarmak isterim sizleri;
-Mulakatı Turkce olmayın arkadaslar;adamlar İngilizce bilmeyen adama,amerikada bu nası yasar,en azından sponsor getirsin diyerek geri yolluyrlar,ki bundan adım gibi eminim..mantıklı dusunelim lutfen...Mulakatı Sakın ola,sorsalar dahi Turkce olmayın,Yuzde 100 sponsor isteyecekler...
-ben de 27 ekimde mualatım var,hayırlı haberi aks***** vermek isterim sizlere...
ama dediklerim kulagınızın bi kosesinde bulunsun....yoksa dedigim gibi,Sponsor bulma belasıyla karsılasırsınız...!
saygılar...

norserwiam
herkese selamlar arkadaslar

simdi dakika dakika gorusme ayrintilarini yaziyorum
saat 8,20 konsoloslugun kapisi onundeyim. green card icin sag tarafta siraya geciryolar, digerleri sol tarafa.. sol tarafan onceligi var.
9,05 kapidan pasaportumu verip ust bas aramasini yaprikan sonra iceride banklar var..orda gene oturun ve bekleyin dediler. 1 dakika gecmeden bir bayan (Turk) pasport, saglik raporu ve arkasinda ismim yazan 3 fotoyu bir zarfa koydu ve iceriye girmke icin tekrar siraya girdim baska bir kapi onunde.
9,15 x-rayden cantami falan geciridiler. cep teli kapali olcak ve orda aliyolar ve numara veriyolar cikarken aliyosunuz geri
gorusmeler masada falan olmuyo arkadaslar. normal vize alir gibi o kalin camin bir kenarinda siz diger tarafta da gorevli var.
neyse saat 10.00 gibi 3 numarali giseden Turk bir bayan adimi anons etti, 435 USD ucreti kredi kartiyla odedim.(bence kredi kartiyla odemeyin kotu bir istatistk bilgisine dogru gidiyor sanirim sonucları :( ) neyse gene yerime oturdum. o saate kadar sadece 5 numarali gisede zenci bir adam vardi, benden once orda 4 kisi gayet neseli eglenceli vizelrini aldi.
daha sonra 4 numarali gise de acildi, oaraya da bir bayan geldi sismanca.
neyse saat 1,25 gibi 5 numarali giseden adim anons edildi.
-hello
hello
- do you know english?
yes but if you dnt mind I would like to turkish
- ok than wait I will call translator
ok
- sol isaret parmaginizi sol tarafta bir alet var oraya tutun bekleyin..simdi sag israt parmaginizi..tamam
dediklerini yapiyorum
- okuldan ne zaman mezun oldunuz?
17 eylul 2004
- hang okul?
istanbul universtesi..muhendislk fakultesi... ayrica daha once de kocaeli universitesinden mezun oldum..
-diplomalarinizi gorebilirmiym?
tabi buyrun
- amerikada nereye gideceksiniz?
philladelphia
- ne yapacaksiniz orda?
once belirli bir sure caliscagim, daha sonra master ve mumkun olursa akademik kariyer yapmayi dusunuyorum
- aileniz ne is yapyor?
babamin kafe'si var, annem ev hanimi
- amerikada nerde kalacaksiniz?
arkadasimin yaninda
-arkadasiniz kim?
XXX XXX gecen sene green card aldi, simdi bir sirket kurmak icin arastirma yapiyor.
- harhangibir belge yolladimi size?
hayir yollamadi
- Konsolos bey oradan bir sponsor bulmanizi uygun gordu. yesil bir belge uzerinde hangi belgeleri tedarik etmem gerektigi yazan + pasaportumu geriverdi, sponsor yazisi ile birlikte bunlari ups ile yollayin buraya. belgeler elimize gectgi andan itibaren 5 is gunu icerisinde pasaportunuz ve vizeniz size gonderilicektir. buraya tekrardan geri gelmek zorunda deilsiniz!

disari ciktigimda saat 10,35ti.

iste boyle arkadaslar. Moralim bozuldu tabii haliyle. ama neyse naapalim..kaderde varsa... neye yarar uzulmek :) moralmizi bozmuyoruz tirmalamaya devam ediyoruz
yakin zamanda girecek arkadaslara basarilar dilerim cok cok icten
bu arada imbat gene sana soru sorucam. sen hallettim demistin. bu sponsor yazisnda sanirim I-134 diye bir belge. burada sponsor sadece maddi olarakmi sponsor oluıyor yoksa topyekun sana mi sponsor oluyo? yan tum hareketlerinden dolayi o da direkt olarak sorumlu olacagini belirten bir blge mi bu?
oyle muallakta bir durum. oyleyse bir Allahin kulu sponsor olmaz kimseye ya! ben cinayet isliiim, adami yakalasinlar o zaman! neyse ana yazarsan sevinirim

drmehmet
selam
norserwiam
ne kadar para göstermiştin.
süre verdilermi sponsor bulman için

Sertu@
18 10 2004, 17:00
resat1981,
Hepimiz aynı durumdayız hatta seninle beraber gireceğiz ve ben türkçe konuşmayı düşünüyorum. Peki ingilizce biliyorum diye gittiğinde konsolosun sorabileceği her soruyu yanıtlayabilecek kadar kendine güveniyor musun? Bende ingilizce biliyorum teknik çeviri de yaptım ama 'speaking' zayıf. Bunu da gerekirse belirteceğim. İngilizce öğrenmek için giden birçok insan var oraya. Oraya yaşamak için gidiyorsak ingilizceyi ilerletmek bunun sadece çok küçük bir kısmı. Kendimize fazla güvenmeyelim en azından onlara hissettirmeyelim.

Görüşmek üzere umarım ikimiz de mutlu çıkarız konsolosluktan...

UPSten teslim yanıtı gelmedi umarım gitmiştir. Adreste Visa Unit 'i eklememek gibi bir hatacık yaptım umarım anlarlar.

kenjiro2002
resat1981;

ben mukalatimi TURKCE yaptim.
ve su anda amerikadayim.
sponsor da istemediler.

saygilar.

norserwiam
Aslında adamlar paraya falan bakmadıbile. bana adam ilkonce ne zaman mezun oldun dedi. ondan sonradaağzında sponsor lafını gevelemeye başladı. Bu arada ingilizcem iyi diye biliyorum ama adam zenci olunca turkçe yapmaya karar verdim .Biliyosunuz onlar nasıl bir ingilizce konuşuyolar belli değil!

amisos
19 10 2004, 17:00
zaten gonderilen formlarda oraya yazmiyormuyuz ki;orada ne is yapacagimiza dair,bilgiyi.niye yalandan soruyorlarki.anakara uzuntulu olup olmadigini bilmiyorum ama uzuldugunu tahmin edip mulakatini bu sekilde yazdigini varsayiyorum.uzuntun gectikten sonra/vakit yaratabildiginde mulakatini daha ayrintili yazarmisin?egitim bilgilerin neydi?sadece 10 bin dolar finansal kaynagin mi vardi,belgelerinde eksik var miydi? vs..vs..vs..
mesajindan anladigim tek sey su:senden sponsor istenecegi sanki kentucky tarafindan belirlenmis de ankara usulden senle mulakat yapmis.vakit ayirabilirsen bizlere isik olacaksin.simdiden tesekkurler.

amisos
amisos,
[ senden sponsor istenecegi sanki kentucky tarafindan belirlenmis de ankara usulden senle mulakat yapmis. ]
KCC`nin bu karari verdigini zannetmiyorum. Oranin gorevi cekilisleri duzenlemek, sonuclandirmak, iletmek. Onlarin isleri cok yogun zaten.

Eleme detaylarini Ankara`ya birakiyorlardir. Ankara`dakiler de %50 sunulan belgelere, %50 kendi kafalarina gore hareket ediyorlar gibi geliyor bana.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
herkesin mulakatindan farkli farkli sonuclar cikarilabiliyor.% seklinde oran vermek cok zor.sadece kentucky gocmenlik burosu binasinin buyuk bir bina oldugunu ve burada epey kisinin calistigini dusunursek,bu kisilerin butun sene cekilis ve duzenleme ile ilgilenmeyeceklerini dusunuyorum.tabi bu soylediklerim bile benim kendi varsayimim.sacma sapan bir varsayim olabilme ihtimali olmakla birlikte benim kurgularimda sadece heyecan amacli.sonucuda cok onemli degil zaten.Text

darkgarden
evet arkadaslar gorusmeye girenlerden detay bekliyoruz.....

mina71
Lutfen yanlis yonlendirme yapmayalim arkadaslar mulakati Turkce yapmak gibi bir secenegimiz var hic bir sekilde negatif puan falan kazandirmiyor icinizi ferah tutun.Verdiginiz bilgilerin dogrulugu onemli mulakatin ingilizce veya turkce olmasi onemli degil.

Imbat
anakara,
Gecmis olsun.
Gorusmeyi kac numarada yaptin? Gorevli bayan miydi?

Verdikleri yesil kagitta sure bolumune bir tarih yazmislar mi?
Bana yazmamislar.
Herhalde eylul 2005`e kadar suremiz vardir.

Imbat
amisos,

[ senden sponsor istenecegi sanki kentucky tarafindan belirlenmis de ankara usulden senle mulakat yapmis. ]

KCC`nin bu karari verdigini zannetmiyorum. Oranin gorevi cekilisleri duzenlemek, sonuclandirmak, iletmek. Onlarin isleri cok yogun zaten.
Eleme detaylarini Ankara`ya birakiyorlardir. Ankara`dakiler de %50 sunulan belgelere, %50 kendi kafalarina gore hareket ediyorlar gibi geliyor bana.

resat1981
anakara,
gecmis olsun.
mali belge olarak sen ne gostermistin genel olarak?ne kadar para mesela?
bi de detaylı anlatırmısın sen de mulakatını ?
kac dakika surdu v.s.?
tekrar gecmis olsun umarım en yakın zamanda alırsın vizeni

norserwiam
Anakara sanada gecmis olsun abi ne diyelim ya..bu sene bir sponsordur tutturmus gidiyor anlamadık sebebini! Bu arada konsolosluga email atmistim sponsor yerine baska bisey gonderebilirmiyiz diye, evabı az once geldi istersen izmirden katılanlar folder'inda 11. sayfadan bakabilirsin ne istediklerine. O kadar da zor bisey degil kafanı yorma ok? Vize vericekler ama birazcık gecikmeli olarak! sıkma canını

norserwiam
Arkadaşlar beklerken bazı şeylere dikkat ettinizmi? mesela ben en onde oturuyodum ve gorevli camın onunde oturuyo, onune dosya geliyo, yaklaşık olarak bir dakika kadar dosyaya bakıyo, daha sonra dosya sahibinin adını anons ediyo. Yani benim gordugum kadarıyla adam benlen konusurken aynı zamanda belgelerimi inceliyordu onceden kimsenin hakkında bilgi sahibi olmama ihtimali yuksek. sadece bende oyle bisey olmadıgını da gordum. yani dedigim gibi ilk giriste saglik raporunu falan koyduklari zarf numarasina gore gorusmeye cagiriyolar. ben 8 numaraydim ve ilk giren 7 kiside de aynı durum sozkonusuydu.
sadece bir gozlem bu tabi ne kadar tutarlı onu bilemem.

anakara
Selam arkadaşlar bu sabha mulakata girdim mulakatı ingilizce yapmama rağmen yinede sponsor istediler. Bunun dille hiç birilgisi yok.

anakara
Selam arkadaşlar,

Mulakatım diğer arkadaşlarınkiyle aynıydı fakat bana dil bilip bilmediğimi sormadan başladı ve mulakatı ingilizce ingilizce yaptım. Ne iş yaptığımı amerikada ne iş yapacağımı sordu. Hesabımda 10 bin USD dolar vardı ve yetersiz olduğunu söyleyip sponsor bulmamı istedi. Hepsi bu.

anakara
Arkadaşlar ben nereden sponsor bulacam şimdi !!!!!!!! Biide bunun süresi ne kadardır ki ... Hani yok eğer süre kısa ise boşu boşuna zaman kaybetmeyim. Çünkü duyduğum kadarıyla sponsor bulmak zormuş..

drmehmet
Selamlar
Anakara lütfen görüşme detaylarından bahsedebilirisin.
Ne kadar para göstermiştin
Bundan önce sponsor istenen arkadaşlar ne kadar para gösterdiklerini yazarlarsa kıyas yapabiliriz
saygılar sevgiler

drmehmet
selalmalr
anakara üşenme detaylı anlat

bluehabitat
Anakara; gecmis olsun. Umutsuzluga kapilma, sponsor bularak kartini alacaksin.

Burcoz; Evlilik cuzdani konusunda aydinlattin, tesekkurler.
Arkadaslar evlilik cuzdaninin tercumesi gerekmiyormus, bosuna para ve vakit harcamayin. Evlilik cuzdanlarinin en arka sayfasindaki tercumeler yeterliymis (uluslararasi aile cuzdani)

Tum arkadaslara iyi sanslar.

amisos
20 10 2004, 17:00
ico
...........daha önce ortaya attığım teorimi güçlendirecek şeyler okudum ,USA hükümetinin sizinle 10 dk.bile görüşme yapamayan büyükelçilik çalışanlarına bırakacağını ve bu insanlardan sağlıklı karar vermesini bekleyeceğini düşünmeyin.KCC kararı vermiyor katılmıyorum .arkadaşlar konsoloslar veriyor kararı ve herkesi score'luyorlar,örneğin 800 puan alanlar direkt onay 500 e kadar sponsor 500 altı red diye tabii bu bir öngörü.2004 ü okuduysanız hiçbirşey dahi sormadan gönderdikleri var merhaba ,yemin et ,vizen adresine gelecek.bence bunları bi düşünün..

Cevapla TırnaklıCevap Yukarı Aşağı Sonraki Önceki

ico
ben bir sey anlamadim bu teorinden.sence karari KCC mi veriyor yoksa ankaradaki konsolosluk mu?puanlama sistemi nedir?kanada hukumutenin yaptigi puanlama sistemine benzer bir sistem mi?eger oyleyse yaniliyorsun,ANAKARA almaliydi vizeyi.biraz acarmisin.amma da paranoya olduk haa.2 haftadir komplo teorileri uretiyoruz.dedktif colombo yu gectik.her mulakatta ayri anlamlar cikiyor. :D rahat olmak lazim.hersey nasip.

amisos
niye BAHANE uretsinler ki?mulakata girenlerden mi korkuyorlar? :D hoyt hoyt deseler yeterli..

saka bir yana,sponsor bulanlar 2. zarflari gonderirken mi belirtiyorlar yoksa tren kacti mi?bu konuda hicbir folderde bilgi bulamadim.?????

light
Arkadaslar merhaba,

Mulakata giren kizkardesimden sponsor istemisler. Hatta ilk soru sponsorun var mi olmus. Ben Amerika'dayim ancak kendim sponsor olamiyorum cunku benim kendimin yesil karti yok(ogrenci). Bu sponsor olacak kisinin nitelikleri hakkinda bilgi verebilir misiniz..Benim tanidigim kisinin ki kabul ederse sponsor olmayi senelik geliri 30bin dolar civari kendisi bekar colugu cocugu yok. Bu kisinin sponsorlugu kabul olur mu? Bir de sponsor olan kisinin uzerinde hic bir sekilde bir yasal zorunluluk olacak mi, sadece formalite olarak mi bir belge gerekiyor? Cunku insanlara sorunca sponsor diye biraz cekiniyorlar..

spqss
arkadaslar vizeyi aldım demeyı cok ısterdım ama benımde aynı olay karsıma cıktı
sponsor olayı
sımdı onu halletmeye calısıorum
tekrar haberdar ederım sızı
benımle beraber bı bayan arkadasla da tanıstık orda ondan da ıstedıler
anlıyacagınız sponsorsuz gıdınce bıraz hayal kırıklıgı olabılıo
ama bana sebep olarak okuldan yenı mezun oldugumu ve daha ıkı aydır calsıtıgımı o yuzden dedıler
ve sponsor gonderdıgın takdırde
5 ıs gunu ıcınde vızenı yollucaz dedıler senın buraya gelmene gerek yok
ama gayet kıbar konustular ters gıden hıc bı sey yoktu
benım gorusme zencı bı bay la oldu

norserwiam
selam Amisos, senin vize gorusme detaylarınla şimdiye kadar kafamızdaki butun herseyi yıktı.
belgeler için son tarih kimseye vermemişler, sanırım 2005 gorusmelerinin sonuna kadar olacak. Zaten ne kadar erken olması o kadar bizim faydamıza olacağı için tarihi boş bırakıyolar sanırım

Fuoco
Selam arkadaşlar..

Benim mülakatim 5 ekimdeydi forum un ilk sayfalarında görüşme detayalarimi okuyabilirsiniz. Sanirim herkez cok farkli tecrübeler yaşiyor ve buda insanlarin kafasinda soru işareleri bırakiyor. Benim kanimca. Evraklari 15 gün önceden istemelerinin amaci bu belki bir on eleme yapmak..ben 10 gün öncesinden yollamistim ve 10dk lik bir görüşme ile vizemi aldim. Görüşmemi ingilizce yapmistim. 2002 yılında acilmiş olan USD hesabimda sadece 2600 USD para ve 14 milyar degerindeki arabami göstermistim.Görüşmede bunlar konuşulmadi bile ne orginalleri görmek istedi nede konuyla ilgili soru sordu..

1998 de amerikada 2 ay süre ile bulunmuştum, son 4 yıldır uluslararsi taninmiş bir şirketde calişiyorum ve 10 yıllık iş tecrübem var ve pasaportumda bol bol schengen vizesi ve 10 yıllık amerika vizesi vardi. Benim kanimca sorunsuz almamdaki kriterler bunlarda olabilir diye düşünüyorum..ek olarak tüm istenen evraklari (banka yazisi ve arabanin bedelini gösteren yazi fotokopileri dahil) 10 gün öncesinden kendilerine yollamiştim.

Hep hatayı kendinizde aramayin, onlarda hata yapiyor 5 ekimde mülakati yaptılar ve 6 ekimde vizem UPS ile istanbulda adresime geldi. Acar acmaz şok oldum cunkü hem vize zarfına ataçli olan data summary de ve orginal TC pasaportumda miliyetim IRAN olarak yazılmıştı. Şansinmdan da 6 ekim ile 14 ekim arasinda büyükelcilik kapali idi, e-maili me bile cevap gelmedi. 15 ekimde gelen cevap da, paketi ve pasaportumu aynen kendilerine geri yollamami istediler. Bende yolladim ve düzeltilmiş olarak geri bana döndü ve hata benden kaynaklanmamasina ragmen tüm UPS ücretinide benden tahsil ettiler :) . Neyse her işte bir hayır var diyorum amerikaya gidiş sürem de uzamiş oldu son girisim 4 nisandi, şimdi 18 nisan oldu. Neyseki bende ilk girişimi ocak yada şubat gibi planliyordum, yoksa yaptigim tüm planlar altüst olacakdi.. Vizenizi alir almaz her tarafını iyice inceleyin.....benden sölemesi..sonra sorun cıkmasin USA de

herkeze bol şans, Umarim herkez sorunsuz görüşme ile vizelerini alir.

gookhan
ya millet
taktiniz kafayi bir ingilizceye,bir bankadaki paraya!
ya 3bin$ gosterip vizeyi alanda var.
10bin$ gosterip alan,alamayanda var.
mulakati turkce yapip alan da var ingilizce yapip alamayanda, artik bosverin bu kac para gosterdin vs vs. ilginc sorular. ben dogru bulmuyorum, gecen yillar bahane imzaydi bu yil BAHANE sponsor..

anakara
Selam arkadaşlar,

Görüşme detaylarını anlatıyorum...

Saat 8:30 gibi elçilik kapısndan içeri alındıktan sonra bi bayan bizlerden pasaportlarımızı ve 3 er adet fotoğrafları istedi ve numara verdi. Daha sonra içeri girip beklemeye başladık numaram geldiğinde 435 doları ödemek için bankoya gittim ve paramı ödedikten sonra biz sizi çağıracaz siz bekleyin dendi.

5 dakika sonra adım anons edildi sanırım imbat 'ın görüştüğü bayandı 3 yada 4 nolu bankoda idi zayif yapılı bi bayandı. Bana mulakatı hangi dilde yapıp yapmak istemediğimi sormadan önce sol işaret parmağımı sonra sağ işaret parmağımı bi cihazın üzerine koymamı istedi. Kentucky daha önce göndermiş olduğum formları göstererek sağ elimi kaldırmamı ve yazdıklarımın doğru olduğuna dair yemin ettikten sonra.

Daha önce UPS ile göndermiş olduğum evraklar önünde idi onlara teker teker baktı ve diplomamın orjinalini görmek istedi. Bana daha önce Amerikaya gidip gitmediğimi sordu Daha önce gitmediğimi söyledim, türkiyede ne iş yaptığımı sordu. Bende ona Özel bir şirkette bilgi işlem sorumlusu olduğumu ve bu işi 7 yıl süredir yaptığımı söyledim. MCSE (Microsoft Certified Systems Engineer) olduğumu söyledim. Kafasını salladı ve Amerikada tanıdığım birinin olup olmadığını sordu, bende amerikaki bir arkadaşımın adresini vedim. Bana yeşil kağıdı göstererek beyan etmiş olduğum parayı (tam olarak anlayamadım çünkü karşımda yeşil bi kağıt duruyordu bütün dikkatimi ona vermiştim) ya yetersiz yada 2 hafta önce yatırdığım için uygun görmediklerini ve sponsor bulmamı istedi. (10 bin dolar para yatırmıştım ve bana ait bi para idi . )Pasaportumu uzatıp... İyi günleri de türkçe söyleyerek beni gönderdi... BU arada sponsorluk formu üzerinde tarih yazmıyordu.... Bende sizleri onu soracaktım..

drmehmet
Selamlar
ico sana katılıyorum
anahtar sözcük Konsolos bey oradan bir sponsor bulmanizi uygun gordu

uludag23m
Merhaba arkadaşlar
anakara mülakatı ingilizce yaptığını söyledin,bende ingilizce yapmayı düşünüyorum( hiç değilse bir + ım daha olmuş olur).
bana mülakatta ingilizce olarak neler sorduklarını yazabilirmisin,bu bilgi mülakatını ingilizce yapacak olan diğer arkadaşlar içinde faydalı olacaktır. Birde yemin işi ne zaman oluyor nasıl yemin ettiriyorlar o konuda da biraz aydınlatıcı bilgiler verebilirsen sevinirim.

o1utku
selam arkadaşlar
sürekli yazılarınızı okuyordum ama yazmak için mülakat günümün kesinleşmesini bekledim
bu arada
icq senin şu puanlama sistemi için dediklerine katılıyorum kanadada puanlama yapıyordu internette okumustum
bugün zarf geldi 16 kasım görüşme günümüz
gctalihlisi eşim bide 3 aylık oğlumuz var onu daha bildirmedik ankaraya giden evraklarla bildirsek olurmu ...??
teşekkürler herkeze bol şans

ico
herkese selam bu durum nedir anlamadım? ben 2004 folder ınıda takip ediyordum giden alıyordu vizeyi.. Allah hepimizin yardımcı olsun ,sponsor olayı harbiden üzücü ama istediyseler yapacak birşey yok,para olayı kritik ama ölçü değil 3000usd ile alanları biliyorum.daha önce ortaya attığım teorimi güçlendirecek şeyler okudum mesela Konsolos bey oradan bir sponsor bulmanizi uygun gorduyaniii arkadaşlarrrrr görüşmeyeee girmeden belirlenmiş durumda,,ingilizce ,japonca türkçe değil,kendimizi kandırmayalım.hem sizin gidip gitmeyeceğinize USA hükümetinin sizinle 10 dk.bile görüşme yapamayan büyükelçilik çalışanlarına bırakacağını ve bu insanlardan sağlıklı karar vermesini bekleyeceğini düşünmeyin.KCC kararı vermiyor katılmıyorum ,,arkadaşlar konsoloslar veriyor kararı ve herkesi score'luyorlar,örneğin 800 puan alanlar direkt onay 500 e kadar sponsor 500 altı red diye tabii bu bir öngörü.2004 ü okuduysanız hiçbirşey dahi sormadan gönderdikleri var merhaba ,yemin et ,vizen adresine gelecek.bence bunları bi düşünün..

ttoxtto
Arkadaslar !
Paket 4 de evlilik cüzdanının orjinalinide ups ile
gönderin diyor,yorumlarınız...
Bol Şanslar

ttoxtto
spqss !
kardeş sen hesapta para ve tapu ,vs gibi mal varlıkları
olarak neler gösterdin ?.
yani yeni mezun olmana rağmen bankadaki parayımı yeterli
bulmadı acaba?.
Umarım vizeye ulaşırsın.

ttoxtto
ico selam !
sen nasıl ve ne kadar bir mali durum belgelendireceksin
belki birbirimizi tartarak 1 sonuca gidebiliriz
bol şanslar

ttoxtto
drmehmet
aynı sorum sizin icinde gecerli ne dersiniz
bol şanslar

amisos
21 10 2004, 17:00
<< [i]amisos ,ttoxtto,dr mehmet,

yanılmıyorsam amisos yazmıştı paronaya olduk walla ne olur halimiz bilmem...şuna inanıyorum birşeyi çok fazla istemeninde iyi sonuçlar doğurmadığını düşünüyorum ve kendimizi kandırmayalım muhtemelen bir çoğumuzdan bende dahil sponsor çakıcaklar.

paranoya sadece espriydi dostum.gercek anlamda paranoya olmus degilim.heyecanda yok bende.hersey olacagina varir mantigi var.bu arada ongorulerine katiliyorum.

not:FORUMA TAKİLAN ARKADASLAR.SIZLERE OZELDEN MESAJ ATIP SORU SORAN ARKADASLARA GERI DONMEK ERDEMLIKTIR.EN AZINDAN SADECE BILMIYORUM YAZIP CEVAP MESAJI YAZILABILIR.FORUMU OKU DEMEK COK BASIT.BU NOT HIC KİMSEYE BIR GONDERME DEGIL NACIZANE BIR ELESTIRIDIR.SAYGILARIMLA.

Sertu@
Arkadaşlar sponsor bulmak farz oldu. Resat1981 umudumuzu yitirmeyelim. Diğerlerinin finansalları ve olanaklarına bakılacak olursa ben umutsuz vaka gibi görünüyorum :( yine de o gün henüz gelmedi çok şeyler olabilir. Kurbanları olsa da Amerika bir şekilde ayakta kalmayı başarıyor. Bu sefer bizler de kurbanları oluyoruz maalesef.

İşsiz nüfusu artıyor zaten birde dışarıdan adam mı alsın?

Y&B
Bu sene sponsorluk istemelerinin iş tecrübesi olmaması,iyi bir eğitim ve maddi kaynakların yetersizliği her üçüde olabilir.Adamların ekonomisi ağır aksak ilerliyor.Her ay yeni işe girenlerin istatistiklerini açıklıyorlar.Takip ediyorsanız beklentilerin çok altında gerçekleşiyor bu rakamlar.Bence en önemli sebebi bu sponsor istemelerinin.Oraya gidince iş bulamayıp üzerlerine yük olmanızı istemiyorlar.Vizelerini alanlar talebi çok olan işlerde iş tecrübesi olup çalışanlar bence.Tabi benim fikrim bunlar.

gokhan4
benim dusunceme gore abd'deki issizlikle sponsor istemelerinin pek alakasi yok arkadaslar.
cunku abd'de issizlik artti (yuzde dortten bes bucuga) ama kalifeye olmayan isci acigi bir turlu bitmiyor.
her AY meksika'dan kacak 18 bin kisi giriyor abd'ye, ve goz yumuyorlar, zira 3 kurusa alt seviye isleri yapiyorlar.
bu yuzden yilda 50 bin de dunyadan almak bir seyi degistirmiyor.

hala ne zaman markete carsiya gitsem kasiyer filan araniyor. green card sahibi ingilizce bilen biri geldigi gun bir is bulur burada. ama eger ki kalifiye bir is bakiyorsan, ne bileyim mimarlik filan gibi, en az birkac ay (ortalama 6-12 ay) kasmasi lazim.

bence psikolojik olarak birilerini eleme ihtiyaci duyuyorlar, hem boylece adam gercekten gitmek istiyor mu, yoksa hemen onune cikan ilk engelde ulkeniz batsin deyip ugrasmaktan vaz mi geciyor goruyorlar.

resat, sponsor olayi sana gelen dokumanlarda yaziyor. bazi kosullar var: abd'ye yuk olmayacagini gostereceksin, bulasici hastaligin olmadigini gostereceksin filan gibi. bir de madem kastiriyorlar bu kadar, normal yolla basvuralim demissin. normal yolu ben sana soyleyeyim de ne buyuk sans yakaladigini appreciate et: once abd'de sana calisma vizesini (H1) destekleyecek bir kurum buluyorsun, ki bu sponsor bulmaktan cok daha zor. sonra bu kurum muhtemelen bir avukat vasitasiyla abd'de bu isi yapabilecek senden baskasinin olmadigini ins'e ispat ederek sana vize aliyor. yaklasik 6 aylik bir surec. daha sonra sen green card icin bir avukat bulup basvuruyorsun. avukata binlerce dolar oduyorsun bu arada. bunun iki asamasi var. birinci asama department of labor. normalde 2 yil filan suruyor. new york'ta bir arkadasim 3.5 yil oldu hala bir ses yok. bu asamada da abd'de tek oldugunun ispati gerekiyor, ama bu defa is daha siki. senin yaptigin is icin gazetelere ilan veriliyor, sonra o ilana basvuranlarin her birine bir kulp takilmasi gerekiyor ve ins'in bunu onaylamasi gerekiyor. neyse bu safhayi gecince ins'le bogusmaya basliyorsun. bu safha da 2 yil civarinda suruyor. bu arada mesela fingerprint icin ins'e gitmen gerekiyor ki, bu sabah 5'te orada siraya girip aksam 5'te sansliysan cikman demek. boyle bir dolu salakliklar var. simdi elcilige 9'da giriyorsun 9:30'da cikiyorsun olay bitiyor.

resat1981
cmpengineer;
sana da gecmis olsun arkadas.
ya anlayamadıgım bi sey var;
sponsor neden istiyorlar gıcık oldum yaaaa(neden istediklerini biliyorum mali destek falan filan);
onlara ne kardesim;sponsor gostermek istemiyorum;ben orda kendime bakarım;kafayı yemek uzereyim....!!!!!!
bu carsamba mulakatım var ve sponsor sonucu alacagim gibi duruyor.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lise mezunu veya 2 yıllık meslek tecrubesi olanlar....!!!!é hani????sponsor yazıyo mu orda?yok....
allah allah allah........
gecen sene imzaydı sorun;bu sene internetten oldugundan basvurular,sponsor bahanesié!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!kafayı yicem...
benim gibi dusunen arkadas yok mu?????
o kadar masraf yapıyoruz,dunya para gidiyor,cogumuz isini gucunu savsaklıyor,hatta ayrılıyor isinden...
ben sırf askerligimi uzatıyorum;yeni mezun oldum;sponsor isterlerse,basvurcam askerlige;satayım anasını.....
Allah hepimize sabır versin......Fuoco dısında vize aamadı kimse ya....
Fuoco,nasıl bi yontem izledin allah askına?yardım et te,bilgili girelim.
tek basına mı gidiyosun?yas kac?is tecrubesi ne?ne bileyim;adamlar ne istiyorlar ya?????????

Fuoco
resat1981

Sana nasil bir yol gösterebilirimki...anladigim kadariyla bu formda tek vize alan harebiden benim sanirim..arkadaşlarin görüşme detaylarini üzülerek okuyorum...
Ben tüm detaylari formun ilk sayfasinda yazmıştım..göderdiğim evraklar vs. görebilirsin ve mali kaynaklarimda tartışılır düzeyde..14 milyarlık araba ve 2600 USD...

Acıkcasi benle fazla konuşmadilar..anladiğim kadariyla evraklarimi önceden incelemişler cünkü mülakat esnasinda göüzünün ucuyla göz atıyordu..kısa sorular ve hatta sürekli lafimi kesip tamam tamam diyordu.
hani durumunu biliyoruz..emin olmak istedim tarzında..
Ben 34 yaşındayim..ve takribi 11 yıllık iş tecrübem var ve bunun son 4 yılı uluslararsi t*****nmış %100 yabanci sermayeli bir firma. Papsaportumda en 3-4 tane 1 yıllık iş amaclı verilmiş schengen vizem vardı + 10 yıllık amerika vizem. Bana ABD de ne yapmak istedimi sordugunda kararli bir şekilde Lojistik alanda calışmak istiyorum dedim ok dedi ve vizemi verdi........yaş, iş+firma ve pasaportumdaki vizeler sayesinde sorunsuz aldimi düşünüyorum. Bunlara ek olarak bir iş görüşmesine gider gibi şık giyindim (kot tişört le gelenlerde vardi ve UPS masasina ugramadan gittiler) ve mülakatimi ingilizce istedim..no matter vs. gibi şeyler sölemedim direk olak in English demiştim. Bu son sölediklerim ne kadar faydali oldu onu bilemiyorum.

Umarim yardimci olmuştur......

cmpengineer
Malesef bendende sponsor istediler. Verilen yeşil kağıtta I-134 formuyla birlikte 2003 yılı tax return ile ilgili belgeleri de istiyor. I-134 formunu internetten indirdim. Diğer formları nereden indirebiliriz. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı.

gookhan
<< Malesef bendende sponsor istediler. Verilen yeşil kağıtta I-134 formuyla birlikte 2003 yılı tax return ile ilgili belgeleri de istiyor. I-134 formunu internetten indirdim. Diğer formları nereden indirebiliriz. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı. ]]

gecmis olsun.
anladigim kadariyla artik sponsor da greencard in bir sarti olmaya basliyor, adamlar nasil lise diplomasi gibi kesin kriter ariyorsa artik sponsor da istiyolar.
umarim kisa surede bulur ve vizeni alirsin..

drmehmet
selamlar
ico
Drmehmet sana bir sorum olacak veya bilenler varsa ltf.cevaplasın bizimle birlikte gelecek kişiler(eşler) içinde diplomalar,nüfus cüzdanı belgeleri sabıka kayıtları isteniyor mu?

eşin diplomasına gerek yok
ama eş de vize alacagından dolayı nüfus cuzdanı ve sabıka kaydı tabıkı gereklı
saygılar

drmehmet
cmpengineer

görüşme detaylarını anlatırmısın

goodboy
Bana kc den asagidaki mail geldi tam cevirisini anlayamadim 10-12 hafta sonra tekrar arayin numarariniz daha current olmamis diyor galiba kardesim anlamadigim bana 1 ay once gelen mailde 4veya 6 hafta sonra arayin diyordu simdi tarihi neden sallamislar.
yoksa bizi kafadanmi elediler forumlarim 25 agustosta elerindeydi,ama numaramda ikibinlerde niye bu kadar uzatiyorlar.

Dear Sir or Madam:

Case: 05eu29**

INFO: Thank you for your inquiry; please be aware that the needed forms were received and are being processed. Please contact us again in 10 to 12 weeks to check your case for updates or to determine if your visa number is current.

Kentucky Consular Center Phone: (606) 526 7500
3505 N Highway 25W Fax: (606) 526 7501

Williamsburg, KY 40769 E-mail: KCCDV@state.gov

USA
AGC/KCC

Smartms
ya arkadaslar 17 ekimden beri foruma girmiyordum.

biraz sonra insallah pazartesi gunu yani 25 ekim gunu olan gorusme ıcın ankaraya gidecem.

gitmeden forumu bir okuyayım dedim.

okumaz olaydım. moralim felaket bozuldu.

ne bu sponsor olayı yaaaa...

bu gidişle banada sponsor cakacaklar gibi....

bu arada su ana kadar gorusmeye giren ve sponsor cakılan arkadaslara gecmıs olsun...

ulan green card bir taraftan sen bir taraftan üniversite bitirdiniz beni....

sponsor da cakılırsa benim bittiğim an bu andır abii....

merveye de karizmayı cizdirecez :)

hayırlısı olur ınsallah....

ico
amisos ,ttoxtto,dr mehmet,

herkese selam
amisos söylemeye çalıştığım KCC yapmıyor elemeyi ANKARA da büyük elçilikte konsoloslar yapıyor onlar karar veriyorlar bunuda senin yaşına ,mesleki durumuna,pasaporttaki vizelerine,gösterdiğin paralara Vs.. bakıp score luyorlar ve ona göre istenecek belgeler sana söyleniyor,bu tabii öncedende yazdığım gibi bir öngörü

ttoxto para meselesi ile bu olayların çook bağlantılı olmadığını düşünüyorum 2000usd alanda var eğer sponsor istemeli kararı çıkmış ise 30 000usd bile mantar o yüzden elinizde ne varsa gösterin
en azından aklınızda soru işareti kalmaz.

yanılmıyorsam amisos yazmıştı paronaya olduk walla ne olur halimiz bilmem...şuna inanıyorum birşeyi çok fazla istemeninde iyi sonuçlar doğurmadığını düşünüyorum ve kendimizi kandırmayalım muhtemelen bir çoğumuzdan bende dahil sponsor çakıcaklar.

Drmehmet sana bir sorum olacak veya bilenler varsa ltf.cevaplasın bizimle birlikte gelecek kişiler(eşler) içinde diplomalar,nüfus cüzdanı belgeleri sabıka kayıtları isteniyor mu?

NOT:Görürşmeme yaklaşık 1 ay kala paket4 geldi bilgi için.

ico
resat1981 bozma moralini kalmış 4-5 günün bu piskozda girersen kötü daha fazla stress yapma üzme kendini.

ico
SORU:BİZİMLE GÖRÜŞMEYE GELEN KİŞİLERDEN DE AYNI EVRAKLARI TAMAMLAMALARI İSTENİYOR MU?(EŞLERDEN YANİ)

ttoxtto
CMPENGİNEER !
Abi gecmiş olsun dilerimki halleder ve vizene ulaşırsın.
Sen ne kadar para ve tapu,vs.. gösterebilmiştin ?.
Birde oradaki mülakatı daha ayrıntılı anlatabilirsen
süper olur,bol şanslar.

quark
Selam sanada gecmiş olsun dostum.
Arkadaslar onceden imza ile eleme yapiyorlardı. simdi ise bu olanak yok onun icindirki bu sponsor olayını ortaya cıkardılar simdi bir dusunun kazanan insan sayısı ile vize almaya hakkazanacak insan sayısı arasında fark vardır maul 100 bin kisi ye yolladılar 50bin kusur vize verecekler turkiyeden farzi misal 1800 kisi alcaklarsa belkide 2500 tane zarf yollandı simdi arkadsların cogunun durumu ve yeterliligi vardır ama nasıl eleme yapacaklar bazılarını okeyliyorlar (okey verdiklerinin kriterleride zannetmiyorum herkezden farklı olsun) bazılarınada sponsor bul diyorlar sponsor bulmak zor hadi diyelim cogu buldu buseferde diyecekler sponsorun yetersiz itiraz hakkın varmı bildigim kadari ile yok arkadaslar sans faktorude onemli kim nederse desin bence sans faktorude cok onemli yas para dil bunların cok etkili olacagını zannetmem bu benim gorusum tabi matematik ortada.....
Bende dv2006 icin basvuracam ama insanda bastan sona sans olacak bakalım hayırlısı.

amisos
22 10 2004, 17:00
fuoco
ozelliklerin yeterli.hatta genel ortalamaya gore kiyaslarsak oldukca fazla.sana vermeyeceklerde kime verecekler.

bu arada sizden bir konuda fikrinizi istirham ediyorum.
mali kaynaklar kismina ;ortaklarla beraber sahip oldugumuz arsamizda muteahite site yapimi icin verilmis ,yapim asamasinda olan evimi gostermelimiyim sizce.noterden yapilmis sozlesme var ve evin planinda evin bana olduguna dair adim yaziyor.ev de oldukca lux oldugundan ederi fazla.yani alavere dalavere yok.sizce bunu mali kaynaklar kisminda gostermelimiyim yoksa evin bitmesine takriben 2 yil kadar sure var ve tapu islemi yaklasik 1 yil surecek, olme essegim olme mi derler.ne dersiniz?saygilar

amisos
fuoco
ilgin icin tesekkur ederim.evet evin ederini sanirim bir emlak burosunda tesbit ederek gosterebilirim.yorumundan anladigim bu.bende bu sekilde dusunmustum.yine de bir danisayim dedim.satabilme ihtimaline gelince su anda bile musterisi var.tabi insaat asamasinda oldugu icin teklif edilen fiyatlar hayli dusuk.tabi bu durumda satmayi dusunmem.
aile konusuna gelince;ben bekarim.diger kardeslerimde evli ve sadece beni baglayan bir annem var.bu durumda 2 kisilik bir aile oluyoruz.yaniliyor muyum?
kasima konusuna gelince
:) inan cok rahatim.zirt pirt birseyleri desip sorular sorduguma bakma.sadece ogrenebilmek adina ve diger arkadaslar icinde yol gosterici olur diye soruyorum.sorarkende zaten cekiniyorum,cevap alamamaktan ve git isine forumu oku lan seklindeki tepkiden ve bana gore daha igrenc bir tepki olan cevap vermeme ihtimalinden dolayi.(tabi bu kisim sen ve senin gibiler icin gecerli degil)saygilarimla

amisos
benim univ okurken 3 kusur yıllık IT tecrubem var o kadar... (Resat1981)

bu bile yeterli.benimde kagit uzerinde yaklasik 10-12 yil olmasina karsin kendi isimiz oldugu icin ne sigorta var nede belge var.hadi gelde ispat et.kafan rahat olsun.nasipse olacak.simdiden boıl sanslar

resat1981
hgokcam;
benim gorusme 27 ekim,bu carsamba...
buyuk ihtimal sponsor isticekler...
ama hayırlısı ne ise o olsun;artık stres yuzunden ucuk cıkacak yuzumde dudagımda;
dusunmemee calısıyorum ama elde degil;
cunku sponsor isterlerse,is yas....gidemem o zaman sanırım.
Fuoco;
sen asırı yeterliymissin;bunun buyuk etkisi var sanırım..
cunku,11 yıl is tecrubesi ne demek.
benim univ okurken 3 kusur yıllık IT tecrubem var o kadar...
bakalım alabiecekmiyim:?
sertus,
hadi hayırlısı abi;
carsamba gunu orada gorusuruz sabahın 8 inde....

---

gorusme gunu oruc tutsam mı,tutmasam mı acaba?ne dersiniz?
yani 10 dakika veya 3 saatlik mulakat icin bırakılır mı?yoksa seferi olayı var mıdır?

resat1981
amisos;cok tesekurler;
nasip ne ise o olsun;
ama onumdeki yol belli olacak.vizeyi alırsam amerika;
alamazsam askerlik ve turkiye....yani kaderim carsamba gunu cizilecek sanırım...
hayırlısı ne ise o olsun....

norserwiam
Resat,
tutup tutmamak sana bağlı, adamla aranızda bayaa kalın bir cam var. ama kendimi gucsuz hissederim dersen onu sen bilirsin

norserwiam
merhaba cmpengineer arkadaşım
oncelikle aynı kişi tarafından elenmişiz, ve hemen hemen aynı soruları sormuş ikimize de. neyse olan oldu burdan sonrasına bakıcaz artık. benden sponsor istendikten sonra ankaraya email atmıştım, sponsor olabilecek kişi zor bulabilirim ama iş davetiyesi ayarlayabilirim diye, bu konuda tolerans gosterebilirmisiniz diye. bana cevap olarak....

norserwiam
From : Ankara-Consular-Public-MB
Sent : Wednesday, October 20, 2004 6:02 AM

Asagida da aciklandigi gibi Amerika'dan bir is teklifi ya da Amerika'da yasayan bir vegi mukellefinden I-134 formu ve 2003 vergi evraklari yeterli olmaktadir.
EVIDENCE WHICH MAY BE PRESENTED TO MEET THE PUBLIC CHARGE PROVISIONS OF THE LAW

GENERAL

The Immigration and Nationality Act requires an applicant for a visa to establish to the satisfaction of the consular officer at the time of application for a visa, and also to the satisfaction of the United States immigration official at the time of application for admission to the United States, that he or she is not likely at any time to become a public charge.

An applicant for an immigrant visa may generally satisfy this requirement of the law by the presentation of documentary evidence establishing that:
1. The applicant has, or will have, in the United States personal funds sufficient to provide support for the applicant and dependent family members, or sufficient to provide support until suitable employment is located;
2. The applicant has arranged employment in the United States that will provide an adequate income for the applicant and dependent family members;
3. Relatives or friends in the United States will assure the applicant’s support; or
4. A combination of the above circumstances exists.
APPLICANT’S OWN FUNDS
An applicant who expects to be able to meet the public charge provisions of the law through personal financial resources may submit to the consular officer evidence of funds or income from one or more of the following sources:
1. Statement from a senior officer of a bank showing present balance of applicant’s account, date account was opened, the number and amount of deposits and withdrawals during the past 12 months, and the average balance during the year (if there have been recent unusually large deposits, an explanation should be given);
2. Proof of ownership of property or real estate, in the form of a title, deed or the equivalent, and a letter from a lawyer, banker or responsible real estate agent showing its present value (any mortgages or loans against the property must be stated);
3. Letter or letters verifying ownership of stocks and bonds, with present market value or expected earning indicated;
4. Statement from insurance company showing policies held and present cash surrender value;
5. Proof of income from business investments or other sources.
If the financial resources are derived from a source outside the United States, a statement as to how the funds or income are to be transferred to the U.S. must be provided.

EMPLOYMENT
An applicant relying on an offer of prearranged employment to meet the public charge provisions of the law should have the prospective employer submit a notarized letter of employment on the letterhead stationery of the employing business. The letter should:

1. Contain a definite offer of employment;
2. Give a description of the job offered to the alien and an explanation of skills, which qualify alien for the position;
3. State the rate of compensation to be paid and, if pertinent, additional information detailing other benefits to be included in lieu of cash payment;
4. Specify the location, type, and duration (whether seasonal, temporary, or indefinite) of the employment offered; and
5. Specify State whether the employment will be immediately available upon the applicant’s arrival in the United states.
Question Form -- IV / TURKISH

Subject: ivaffidavit
Question: CASE NUMBER : 2005EU00001XXX
Sayin yetkili, 18 Ekim 2004 tarihinde gocmen vizesi gorusmesine girdim ve sayin konsolos benden I-134 belgesi istedi. Bu form hakkinda bir bilgi verirseniz cok memnun olurum. Bunun yaninda Amerikada yaninda kalacagim arkadasim DV2004 vizesi ile gittigi icin 2003 yilina ait vergi odemeleri malesef yok. ancak uygun gorurseniz ben oradaki baska tanidigim insanlardan is davetiyesi istetebilirim. Bunun mumkun olup olmadigi konusunda bana bilgi verirseniz cok memnun olurum. ilgilerinize simdiden cok tesekkur ederim. saygilarimla

norserwiam
yukarıdaki email geldi. buna dayanarak soyledim ben.

Fuoco
Amisos,

Oncellikler hakkımdaki yorumlarin icin teşşekkür ediyorum..

Sonucda istedikleri evraklar arasinda sahip oldugunuz tüm mali durumunuzu belgeleyen evraklari istiyorlar. Bu durumda, sattiginda buda para getirecek birşey..benim kanımca şuan devrettiğinde yada sattıgında kac para ettiğini bilmek isticekler. Dolayısıyla bugunkü haliyle satış bedelinide belgelemende gerekecek diye düşünüyorum. Sonucda biz araba vs. gösterdik ama bu fiat şahinde olabilri, BMW de yani sahip olman yetmiyor bedel önemli..Noter tastikli olmasi cok daha iyi..sonucda ortada tapu yok..Ama diger mali gelirin yada gösterceklerin ne bilmiyorum. Birde kac kişilik bir ailesiniz oda cok öenmli nekadar kalabalıksa okadar cok para görmek istiyorlar.

Bence sen cok fazla kasiyorsun....bana göre sen alacaksin vizeyi..Görüşme tarihin nezaman? Dtaylarini mutlaka yaz!!
Bol Şans

Fuoco
LaBiReNT

Teşekkür ederim..umarım bu rakam daha da artar..hepimiz aynı umutlar icin burdayız..
herkeze bol şans

cmpengineer
Görüşme detayları

Görüşmeyi hafifi toplu, zenci bir bay ile yaptım. Önce greencardı nereden duydun diye sordu. Parmak izi kayıtlarımı aldıktan sonra nereden mezun oldun, amerikada ne yapmayı düşünüyorsun, orada sana yardım edecek biri varmı gibi sorular sordu. Mezun olduğum üniversiteyi, programcı olarak çalışmayı istediğimi, adresini verdiğim arkadaşın bana yardımcı olacağını söyledim. Ardından beklemediğim bir soru geldi what do your parents do?. Annem ev hanımı babamda emekli diye cevapladım. (Sonradan aklıma geldi, bu soruyu muhtemelen mali yeterlilik hakkında biraz daha fazla bilgi almak için sordu. Bunu daha önceden tahmin etseydim böyle cevaplamazdım tabi. Annemin üzerinde 45 dönüm arazi, ev, babamında ev ve başka gayri menkulleri var. Bunların tapularını yanımda ***ürür gösterirdim. Forumda ebeveynlerin üzerindeki gayri menkuller önemli değil diye okuduğum için ***ürmedim açıkçası.) Görevli bir süre durakladı, düşündü ve yeşil kağıdı çıkardı. Gerisi malumunuz.

Bende üstümde bir daire gösterdim fakat parayı bankaya görüşmeye yakın bir tarihte yatırdım.

Amerikada tanıdığım başka arkadaşlarda var fakat bunlarda doktorasını yaparak üniversitede asistan olarak çalışıyorlar. Yani amerikan vatandaşı değiller.

Şimdi bir amerikan vatandaşı yada greencardlı birisini bulacağım ve daha önceden beni tanımayan bu kişiye bana 3 yıllığına kefil olmasını isteyeceğim. İşim baya zor görünüyor :)

Son olarak size birşey sormak istiyorum. Sponsor bulmak yerine iş bulmanında yeterli olacağını bazı arkadaşlar yazmış. Bunu neye dayanarak yazıyorsunuz açıklarmısınız.

Herkese bol şans.

gookhan
Selam.
ya benim kafama birsey takildi..
Diyelim ki biz amerikadaki adresimizi belirttik..
Washington D.C. dedik, OK!
Sponsor istediler, is teklifi verdik ama is teklifindeki firmanin adresi Newyork.! ne olacak peki? adamlar demezmi ne oluyor kardesim sen oturacagin adresi wash dc vermissin ama is teklifin ny da?

LaBiReNT
ico'ya CEVAP:

Eşin için hangi belgeleri hazırladıysan kendin içinde aynı belgeleri hazırlayacaksın.

LaBiReNT
Fuoco

Merhaba Fuoco Vizen Hayırlı olsun. Senin haricinde DV2005'li olarak birde sansli2 arkadaşımızı 4 Ekimde vizesini aldı ve Amerikaya Uçtu.. Başka Vize alan vardır belki DV2005 olarak ama mezun forma katılıyormu bilemem..

Görüşmek dileğimle. Tüm Vize görüşmesine girecek arkadaşlarımı Bol şanslar diliyorum.

drmehmet
görüşme gunu belliolan arkadaşlar formlarınız ne zaman kcc ulaşmıştı....

o1utku
drmehmet,
biz haziran başı yolladık temmuz 14 ellerine geçmiş
görüşmemizde 16 kasım ama bayrama geliyo bakalım ne olcak ...pazartesi aricaz konsolosluğu

amisos
23 10 2004, 17:00
<< Selam.

ya benim kafama birsey takildi..

Diyelim ki biz amerikadaki adresimizi belirttik..

Washington D.C. dedik, OK!

Sponsor istediler, is teklifi verdik ama is teklifindeki firmanin adresi Newyork.! ne olacak peki? adamlar demezmi ne oluyor kardesim sen oturacagin adresi wash dc vermissin ama is teklifin ny da? ]]formlardaki adres senin green card inin ulasacagi adres.verdigin adresi mulakatta yada havaalaninda indiginde gocmenlik burosunda degistirebiliyorsun.aradaki farklilik problem yaratmaz.bu konuda sana soru dahi sormazlar.kafana takma.hadi sordular diyelim.zaten sana sponsor olan kisi adresinide vermis demektir.yada en azindan sponsor oluyorsa adresinide rahatlikla kullandirir.mutlaka sorarlar diyorsan soylersin kafana gore birseyler.ne bileyim ilk adresimi is buldugum icin degistiriyorum gibi mantikli bir cevapla duzeltirsin.ama kesinlikle sormayacaklar buna inan.zaten bu adreste kim oturuyor diye sormalarindaki maksat(anladigim kadariyla) sana yardim edebilecek bir kisimi,taniyormusun,vs vs..adres konusu mulakattaki en onemsiz konu.bu konuyu sadece KCC ilgilendiriyor.selamlar

amisos
<< Yarın 25 ekim
Arkadaslar yarın guzel haberler vermek dileği ile... ]]

bol şanslar...

Imbat
- amisos,
[ evin bana olduguna dair adim yaziyor ]
Cok guzel. Bundan iyi maddi kaynak mi olur? Tabi ki gostermelisin. Hemen goster. Su anda satsan bile degeri yuksektir.
Maddi degerini de belgele. Bir emlakci, evin resmi bilgilerini de iceren bir yazida bugunku satis bedelini yazsin, kaselesin ve imzalasin. Bu yeterli.

Annen, senin green card muracaatinda yer almiyordur. Green card alacak olan sadece sensin yani. Bu durumda bir kisilik maddi ihtiyac olarak degerlendirirler.

- resat1981
Hayirli gorusmeler.
Belki senden sponsor istemezler.
Kendini fazla uzme. Rahat ol.

Gorusme gunu oruc tutma.
Heyecandan bozmak durumunda kalirsan daha kotu olur.

Imbat
gozkhan

Is teklifi almak daha kolay.

Imbat
resat1981

Tesekkurler.

Gorusmende basarilar. Iyi dileklerimle...

resat1981
Imbat,norserwiam,Fuoco,
iyi dilekleriniz ve yardımlarınz icin cok tesekkur ederim...
Fuoco;
insallah amacına ulasırsın amerika'da,ne zaman gitmeyi dusunuyorsun?aldın vizeyi,hangi eyalet?
Imbat;
Sponsor ve is teklifini halletmissin,hayırlı olsun ,cok sevindim,insallah bi sorun yasamadan 2-3 gun icinde vizen adresine postalanır
norservam;
insallah saclarını amerikada tekrar uzatmaya baslarsın ve buraya donup 1 ay bedelli askerlik yapar sıyırırsın..;-)ben oyle istiyorum en azından kendim icin..
---
kader bu aslında;yazılmıs bir sey,sadece kaderimizde ne oldugunu yasayacagız,hakkımızda hayırlısı ne ise o olsun.
kimbilir,belki aramızdan bazıları cok super bir yasam standardını yakalar,ve donup bu forumda yazılanları tekrar bi okuayayım bakalım da,neler yasamısım,neler yazmısım,benim hakkımda neler yazmıslar deyip,ufak bi tebessumle bu yazıları tekrar okur...Kimbilir?
Belki de amerika,bana gore degil deyip geri doneriz,ve burada belki hakkımızda daha guzel seyler yasarız....
tik-tak-tik-tak....zaman akıp gidiyor,bir saniye once ne yaptıgınızı dusunun,ama 1 saat sonra ne olabilecegini km bilebilir ki?
her seyin hayırlısı.....
saglıcakla kalın

norserwiam
Gokhan,
verdiğin adres sadece green cardın gonderileceği adres. Amerikaya girince istediğin yerde kalabilirsin. Zaten ilk gonderdiğimiz formlarda da yazıyordu bu, green cardınızı size ulaştırmamıziçin mutlaka br adres belirtmelisiniz diye.
bu arada gorusme gunun bellimi?

norserwiam
Reşat,
umarım carsamba gunu iyi haberlerle donersin. Su sıralar seninle aynı durumdayım bende, hatta ikinci sıkka daha yakınım cunku upuzun saclarımı kestirdim :(

norserwiam
şimdi green vardını SSN (social security number) ini almadan zaten çalışamazsın. Yani bu durumda gider gitmez NY'a gitmen gereksiz olacakatır. sen ilk verdigin adrese gidersin once, green cardını, social security numberini beklerisn. oradaki gerekli işlemlerini yaparsın daha sonrada ny'ye gecersin. Mantıklı olan bu sanırım. yani direkt ny'a gidicem dersen kacak calışacağını ima etmiş gibi olursun bence

Fuoco
resat1981

Iş tecrübesini bu kadar büyütme...11 yıl benim belki ama bunu bana kimse sormadi..bende sölemedim..bildiğin gibi formlarda da sadece son 5 yıl icinde ne yaptımızı yazdik..bunun üzerinde fazla durma..IT sektörü de gözardı edilecek bir sektör değil..olumlu düşün ki herşey olumlu geçsin..

gookhan
norserwiam; bunu bilmek guzel, bende sponsor arayindayim, interview de hazirlliksiz yakalanmak istemiyorum..

gookhan
<< gozkhan
Is teklifi almak daha kolay. ]]

evet biliyorum , once sponsoru zorluyorum ayarlayabilirsem daha iyi yoksa is teklifi zaten hazir

gookhan
<< Gokhan,

verdiğin adres sadece green cardın gonderileceği adres. Amerikaya girince istediğin yerde kalabilirsin. Zaten ilk gonderdiğimiz formlarda da yazıyordu bu, green cardınızı size ulaştırmamıziçin mutlaka br adres belirtmelisiniz diye.

bu arada gorusme gunun bellimi? ]]

mulakatta soruyolarya nerde kalacaksin diye,sende greencardin yollanacagi adresi belirtmissin zaten burada kalcam diyorsun, is teklifin ise farkli bir eyalette,bence bu dikkat cekebilir bilmiyorum..
mulakat imzada da yazdigi gibi 29 aralikta

NEVADALIDELi
alirsiniz insallah hepiniz visayi

Smartms
Yarın 25 ekim

Arkadaslar yarın guzel haberler vermek dileği ile...

amisos
24 10 2004, 17:00
uludag23m ve smartmustafa tebrik ediyoruz.dedigin gibi 3 dakikanin pek ayrintisi olmaz ama mali kaynaklarin,is durumun,egitimin vs gibi ozellikleri yaziver.usuldendir. :D

spqss
vizelerini alan arkadasları tebrık edıorum.
sanırım sponsor ılklere bıraz patladı neyse hallettım sayılır sponsor ısını bakalım bu sefer ne olucak herkese bol sans

mina71
Daha once pasaportu olmayipta ilk kez pasaport icin basvuran arkadaslar yeni cikacak pasaport olayi ile ilgili bir problem yasaniyor mu?Bilen varsa lutfen cevap :)

norserwiam
aman alışkanlık yapmasınlar (birde patlayanlara da versinler) de olacağı oyle olsun. Mustafa ve Uludağ tebrik ederim..darısı sonraki gunlerde grecek arkadaşlara

gookhan
uludag23m ve smartmustafa suan itibari ile mulakattan cikmis veee,,
vizelerini almislar :)
ayrintilari bekliyoruz

uludag23m
Valla ayrıntıları smartmustafa yapsın,ondan rica ediyorum :) .
Gözlüklü somurtkan dediğiniz kadın bugün melek gibiydi smartla bana karşı.2-3 dakika içerisinde ( İngilizce biliyormusun,Amerikaya daha önce gittin mi?,Burda ne yapıyorsun,Amerikaya gidince ne yapacaksın kimde kalacaksın) sorularından başka hiçbirşey sormadı,hiçbir evrak göztermemizi istemeden imza attırıp yemin ettirdikten sonra tamamlandı dedi ve UPS bölümüne geçtik.Smart birbirimizin şansı olduk sanki kardeş :) .
Bu arada başka bir elemanı 10 dakika falan sorular sordu evraklarını göstermesini istedi,en sonunda da geriye gönderdi vermedi yani ona.
Şimdilik bu kadar.3 dakikanın nesinin ayrıntısını yapayım daha bilemiyorum,değilmi smartmustafa :)

amisos
25 10 2004, 17:00
tebrik ederim darkgarden.sansinin bundan sonrada bu sekilde artarak devam etmesini dilerim.
usulden cevap veren uludag23m arkadas;
usulden verdigin cevaplar benim cevaplarimi calmis.egitim(bende biteli yillar oldu),su anki nakit miktari,is durumu.allah bilir para miktarinin kusuratlarida aynidir. ;) sana da ilgin icin tesekkur ederim bol sanslar dilerim USA da.

amisos
smartmustafa
anlat dedik kitabin 23. sayfasindan baslamissin anlatmaya.valla kitap gibi yazmissin.keske herkes senin gibi yazsa.yorumlarin mukemmel.eline saglik.

darkgarden
arkadaslar bugun bende vizemi aldım..az sonra yazmaya baslıyorum...
su an maillerimi check ediyorumda...

en ince ayrıntısına kadar yazacagım..

herkese bol sanslar..

darkgarden
evet arkadaslar bende vizemi aldım..ve ayrıntılar...

Sabah saat 08:30'da gorusmem vardı..ben saat 08:20'de oradaydım..gorusme saatine gore kapıda sıra olunmus..08:30'lar en önde..08:45'ler bi yan tarafta ve 09:00'da olanlar ise yolun karsısında bekliyorlardı..ben haliyle ilk sıraya girdim ve sıra bana gelince kapıdaki gorevliye pasaportumu verdim ve dıs kapıdan iceri girdim daha sonra ustum arandı cep telim kapandı..1-2 adım sonra bir bay arkasında ismim olan 3 adet fotoyu , saglık mektubunu ve pasaportumu aldı..bana sıra numarası ve doktorla ilgili bi anket verdi..daha sonra ana kapıya yonlerdidi..ana kapıdan girdikten sonra tekrar guvenlik ve x-ray cihazından gectim cep telimi verdim ve iceri girdim..

Sabahın ilk sattleri oldugu icin toplam 3 kisi vardı benimle birlikte...Ama hic bir banko acık degil gorevliler de yerlerinde yoktu..Neyse 5-10 dakika sonra 3 numaralı banko olan kasa acıldı ve sırayla bekleyenleri almaya basladı..benim sıram 3'tu ve bana sıra geldiginde 435 $ istedi benden..ister dolar ister kredi kartıyla verebilirsiniz..ben nakit verdim..

KCC'ye gonderilen ve daha sonra paket4'te gelen Amerika'da kalacak yer vs. gibi bilgileri vermedigimden veznedar kız bu bilgilerimin eksik oldugunu soyledi ve bende ona gidecegim yer ve adres hakkında yazılı bi kagıt verdim..sonra tekrar oturup beklemeye basladım...
1-2 dakika sonra 6 nolu banko acıldı ve cok sirin bi hatun geldi oturdu oraya..benden onceki 2 kisi ingilizce konusarak max. 5'er dakika'da aldılar vizeyi..ama ben ingilizceme fazla guvenmedigim icin turkce konusacaktım ve bi engel olur mu diye kıvranıp duruyodum..

Neyse sıra bana geldi..once sol sonra sag isaret parmak izlerimi scanner'dan gecirdikten sonra..bana turkce olark cok iyi bi karsılama yaptı ve ingilizcemin nasıl oldugunu sordu ve bende cok iyi olmadıgını soyledim ve tercuman isteyip istemedigimi sordu bende istiyorum dedim (Tabi bunların hepsi yine turkce konusmalardır) Handan hanım adında bi tercuman geldi ve konusmaya basladık..Once diplomamın aslını istedi daha sonra nereye gidecegimi kiminle kalacagımı ve ne yapcagımı sordu bende San Francisco'ya gidecegimi kısa bi dil egitimi ardından master ve ardından CPA belgesi almaya calısacagımı soyledim..İsyerim de ne zamandır beri calıstıgımı sordu bende okuldan 23/10/2003'te mezun oldugumu ve ise 3/11/2003'te yani 15 gun sonra is buldum ve calısmaya basladım ve halen calısıyorum dedim..Hangi konularda danısmanlık yapıyorsun dedi..bende finans ve hukuk dedim..sonra bana sag elini kaldır ve bu belgelerin dogru olduguna yemin eder misin dedi..bende kaldırıp ederim..bu kadar sonra bana kucuk mavi bi kagıt verip UPS masasına gonderdi orada da adımı soyadımı ve adresimi verip 6.000.000TL verdim..en gec 5 iş gunu icerisinde bana vizemin gelecegi soylendi...

Bende hemen gidip 10 Kasım sabahına San Francisco biletimi aldım...

Evet arkadaslar..cok kısa bi gorusme ve kolayca alınmıs bi vize..
Bu arada nakit olarak banka da sadece 8.500 $ gosterdim baska hic bi finansman aracı gereci gostermedim...

Herkese bol sanslar...

Bu arada Ankara'da olan arkadaslar persembe gunu saat 19:30'da Tunalı Hilmi Öz-Süt'te bulusuyoruz Haberiniz Olaaaaa.

:D :D :D :D :D :D

darkgarden
Tekrar herkese cok tesekkur ederim...Umarım hersey herkesin istedigi gibi olur...

Bence en onemli olan gorusmede rahat davranmanız..sorulara net cevap vermeniz...bu sizin kazanılmıs hakkınız ve kimse bunu sizden zorla almaya calısmıyor...

Belgelerde ve yazılan bilgilerde ve formlarda herhangi bi yanlıs bilgi olmasın o kadar..eksik bilgi onemli degil..eksik bilgi tamamlanabiliyor...

herkese bol sans..

Imbat
- darkgarden
Tebrikleeeerrr...

-smartmustafa
ve uludag
ABD`ye ne zaman ucuyorsunuz?

fatihstar
Millet, bu kadar soru ve cevap var. Bir kisi gidipte asil kaynaktan ogrenmiyor. Iste size asil kaynak. Doyasiya okuyabilirsiniz.
http://travel.state.gov/visa/index.html

fatihstar
Merhaba arkadaslar,
Ilk mesajdan sonra, otomatik olarak bana verilmis olan patlak gozlukisiyi hic sevmedim acikcasi.:-))) Ama bun resim isini hazirlayan arkadas galiba biraz fazla espirili. Cunku yeni resimde cok tuhaf..
Onun icin bu mesaji atiyorum.
Sevgilerimle...

norserwiam
Tebrik ederim, vizeni gule gule kullan :) Amerikada basarilar!

gookhan
darkgarden: adina cok sevindim,darisi basimiza :)

gookhan
mustafa helal olsun ya :) 3dk suren mulakati 33dk anlatmissin :) baya detayli olmus eline saglik. ikinizede yeni hayatinizda basarilar herseyin dilediginiz gibi olmasi dilegiyle..

hgokcam
ARKADAŞLAR

VİZE ALANLAR NEDEN YAZMIYORLAR

YANİ HERKESE VERİYORLARMI BİRAZ ANLATSANIZ EVLİ ÇİFTLERE VERİLİYORMU NE GİBİ SORUNLAR VAR

BİRAZ YAZARSANIZ

Smartms
Tum DV-2005 li arkadaslara slm,

Oncelikle forumda bugune kadar bizi aydınlatma adına bilgilerini paylasan herkese cok tesekkurler….

Evet ,bugun Green Card yolundaki son en buyuk engeli Allah a sukur hayırlısı ile atlattık.Vizemizi verdiler.Neyse fazla uzatmadan merak ettiğiniz kısıma gecelim.Yani gorusme detaylarına….

Ama once gorusme oncesi psikolojimden biraz bahsedeyim ki benim gibi olmayın bari siz rahat edin.

Gorusmeye gitmeden once bizden oncekilerden istenen sponsordan dolayı bir hayli stresliydim…

Ne yalan aslında vize alma konusunda kendime güveniyordum.Cunku daha onceden amerikaya gitmistim.Ve konsoloslukta gorusmenin yapıldığı kısıma ve gorusme anına yabancı değildim.Cunku iki kez aynı mekana farklı zamanlarda ayrı vizeler almak için gitmiştim.Ve ikisinde de vizelerimi almıstım.Ve aynı zamanda su ana kadar gorusmesi yapılan ve amerikaya daha onceden herhangibir sebeble gitmiş olanlar vizesini almıstı.bende buradan yola cıkarak vize alma ihtimalimi yuksek goruyordum.

Ama bizden onceki bazı gorusme yapanların cok guzel ozellikleri olmasına rağmen vizelerini alamamıslardı.Mesela MCSE oldugunu ifade eden bir arkadas vizesini alamamıstı. Ben mesela bilgisayar muhendisi olmamı bir avantaj olarak goruyordum. Ama bilgisayar alanında tecrubeli oldugunu soyleyen o arkadas vizesini alamamıstı.Bu gibi nedenlerden dolayı doğal olarak bende psikolojik baskı olusmustu.

Birde forumda okudugum arkadasların yaptığı yorumlar vardı. Aslında sadece iyi niyetli yardımcı olma adına yapılan yorumlar. Bunlar sonucta kisisel yorumlar olmasına ragmen insanı etkiliyor. Ve o yorumları okuyupta paranoyak olmamak elde değil.

Ha birde gorusme gunu aynı olan bir arkadasla tanısma olayını da hemen anlatayım.

Gorusmeden onceki gece bugune kadar forumda karsılasmadığım fakat tam o gece karsılastığım bir arkadastan ozel bir mesaj geldi. “Sabah ben senlen mulakata beraber girecem tel numaram su beni ara” diye mesaj geldi.bende tam o sırada internetten ayrılıyordum.Neyse o arkadas ile telefon ile konustuk. Sevgili Uludağ bu arada sana buradan selamlar…

Ben bir aydan fazla suredir forumda bagrıyordum 25 ekim gunu gorusmesi olan varmı diye..

Bir kişiden ses cıkmıyordu. Tam o gece uludağ sonunda ortaya cıktı.Neyse telde tanıstık. Ve sabah konsoloslukta bulusmak uzere anlastık.

Tam sabah 7 de kalktım. Ve hazırlıklara basladım. Tum hazırlıklarımı yaptım ve en son saat 7.45 gibi kravatımı bağlıyordum.Lanet olası kravatı oldum olası zaten bir turlu guzel bağlayamamısımdır. Heralde 15. denememi yapıyordum ki telefon caldı. Arayan uludağdi. Ya nerde kaldın diye. Bastımı beni bir stres.simdi cıkıyorum dedim.gerci kaldıgım yer elciliğe15 dakika uzaklıkta bir yerdeydi ama yinede bir telefon stres yaptı.

Hemen evden cıktım. 20 dk sonra konsoloslukta idim. Neyse onceki vize basvurularımdan biliyorum bir kuyruk olurdu. Taaa ısıklara kadar. Bu sefer 20-25 kısı anca vardı. Neyse hemen uludaği aradım.Ve orada tanıstık. Ve muhabbet etmeye basladık. bizi içeriye almalarını beklerken, uludağ demez mi “belgelerini gec gonderenlere vize vermiyorlar diye”….Tabii o heyecanla hemen ben panikledim.

“Hadi ya ben 6 gun once gonderdim dedim”. O da 15 gun once gondermıs .Sonucta uludağ yorumu kotu niyetli yapmasada ben bir defa panikledim… Arkadaslar bunu niye anlatıyorum…

Gercekten aslı astarı olmayan yorumlar insanı istemeden etkiliyor…Tamam belgeleri erken gondermek daha iyidir ama gec gondermekde olayı degıstırmez. Uludağ orada bir soyledi pir soyledi. Bastı beni bir stres. alacagın olsun uludağ J

Bu konular hassas mesele. biz o sırada muhabbet ederken uludağ bana daha once yurt dısına cıkma durumumu sordu. Bende cıktım dedim.ama ulkesini ozellikle soylemedim. Ve orada bunu soylemek istemedim. Dogal olarak benim bunu uludağa soylemem onda etki yapar. cunku hemen kendi durumunu benim ile karsılastırıp oda bundan etkilenecekti.ama mulakattan sonra sebebi ile gerceği soyledim…

cunku sonucta yurt dısına cıkanların ozellikle amerikaya gidenlerin bir artı avantajı oluyor. Tabii gelişmis ulkelere gidenler içinde geçerli. Sonucta kişinin gittiği ulkenin onu kabul etmesi baska bir ulke için o kisi adına referans oluyor.zaten pasaportun full kopyasını istemelerinin sebeblerinden biride bu.

Neyse olaya geceyim artık saat tam 8.40 da bir baktım bir evli çift kapıdaki gorevliye bir kagıt verdi. O kagıdı package4 mektubuna benzettim. Sonra uludağa galiba alıyorlar dedim. Hemen bende gorevliye giitim ve dv talihlisi oldugumu soyledim..

Oda mektubu aldı. İsmim onundeki listeden kontrol etti. Bu sırada uludağ bana o mektubu istiyorlar mı diye sordu. Bende yoksa getirmedin mi dedim. Neyse zaten getirmiş.

Benden once bekleyen bir amerikan vatandası vardı.once onu aldı.Daha sonra gorevli beni içeri aldı. Tabii amerikalıya ozel muamele. Neyse 5 sene sonra insallah aynısı bize…

Gerci orada immigrant vize basvurusu olanlara da diğerlerine gore oncelik veriyorlar…

Gorevli ismimi konrol ettikten sonra beni içeri aldı ve uzerimi konrol etti. Diğer bir gorevli bana sıra numarasını verdi. 002 nolu sırayı verdi. Zaten benden onceki evli çift 001 nolu sırayı aldı. Oradaki gorevli inglizce bilip bilmediğimi soru. Bende biliyorum dedim. Ve bana bir anket formu verdi….

Ve pasaport ile 3 tane fotografımı alıp bana ait orada onceden bekleyen zarfın içine koyup gorusmeye goturulmek uzere bir yere bıraktı.immigrant bolumundeki tarafa gidip içeri girmek için 1 dakika bekledim. Ve beni içeri aldılar ve tekrar bir guvenlik kontrolü yapıp üçüncü anket formunu verip nihayet gorusme salonuna aldılar.anketlerden 1 tanesi turkce olarak doktor ile ilgili. Diğer ikisi inglizce olarak elcilik hizmetlerini puanlama ile ilgili…

Tam 3-4 dakika sonra arkamdan 003 numara sıralı uludağ geldi. Ben o sırada bana verdikleri 3 tane anket formunu dolduruyordum.arkadaki bankoda ayakta. O sırada uludağ salona girdi.benim 3 tane form doldurgumu gorunce oda “eeee bende niye bir tane var diye” bana sordu. Bende ya heralde vermeyi unuttular dedim.

Bu sefer o panik yaptı. Ya panik yapma onemli değil altı ustu anket formu dedim. Tabi ben uc tane formu doldurana kadar 10 dakika ugrasınca uludağ turkce olan doktor formunu 2 dakikada bitirince iyi ki bana vermemisler dedi.gordunuzmu arkadaslar herseyde bir hayır vardır.

Neyse anket formlarını survey box a attıktan sonra. Uludağ ile sandalyelere oturduk.

Bizden once salona giren iki üc kisinin non- immigrant tarafındaki giseler onune oturmuslardı. ben anketleri doldururken uludağ da o insanlara bakıp oraya oturunca bende onun yanına oturdum.

Ona dedim ki bak burası non-immigrant icin olan giseler. bizim gorusme immigrant tarafında olacak oraya gecelim dedim. Bizden onceki gorusmesi olanları dinleriz dedim. Tamam dedi ve oraya gectik. oturmaya basladık.Gercı benden once gorusmesi olan bir kisi vardı.Sanki cok kisi varmıs gibi konustum..

Saat 8.55 gibi non-immigrant tarafındaki giseye top sakalı bir adam geldi ve oturdu. 5 dakika sonra paranın odendiği gisedeki bayan geldi. Ve 3 dakika sonra saat 9.03 de 3 numaralı para gişesi gorevlisi sıra numaralarına göre paraları almaya basladı. bankalardaki gibi gişe sistemine gore numaranız karsıda cıkınca gidip oduyorsunuz. İlk once 9.05 da benden onceki cift parayı yatırdı. Onlardan 3 dakika sonar 9.08 de sonra ben yatırdım.

435 doları haşırt yatırdık. Neyse evlat acısı gibi koydu ama…Bu sırada nakit olarak 435 doları onceden bozuk olarak ayarlamıstım.gisedeki bayan parayı aldı ve parayı saydıktan sonra bozuk para için cok tesekkur ederim dedi.ve bana uzerinde “to be returned to applicant” yazan kağıtlar verdi. Bunlar fazla olan gonderdiğiniz dokumanlar dedi. Bunlar gonderdiğim belgelerin fotokopisi idi. Parayı alan bayan zarfımın içine makbuzu koyup yan taraftaki gorusme gişesine verdi.

ben parayı yatırıp uludağin yanına gittim bir baktım 6 numaralı gisede gozluklu sarısın bir bayan var .

Uludağa dedimki “kocum uludağ buraya kadar galiba.” Su forumda anlatılan bayan galiba bize denk geldi dedim. Tam o sırada 001 numaralı çiftin numarası 6 numaralı gisede yandı. Ve onlar gitti.nedense onların ismini okumadı.herhalde unuttu dedim. Alın isterseniz buradan dahi bir paranoya cıkar. İsmi okunmayan vize alır almaz gibi…

Neyse onlar bu sırada gorusmeye devam ederken bende heyecan Everest tepesi…

Gorunuste bu gozluklu bayan cok iyi birisine benziyor.

ne yalan cok tatlı ve sirin gozukuyordu. ben anlatılanlardan sonra soyle meymenetsiz sinirli bir sey bekliyordum.

Ama bazıları kotu anlatıyordu diye içimden geciriyorum.…

Bu sırada uzun zamandan beri karar veremediğim gorusmeyi hangi dilde yapsam diye dusunuyorum..

Ya aslında ben inglizce yapmak istiyorum.fakat heyecandan dolayı bir yanlıslık yaparmıyız diye korkuyom .Sonucta onceden amerikaya gittim ve oradaki adamlarla gayet rahat anlastım. Ama burada hata yapmak kotu olur diye insan kendini sınırlıyor.

Ve guvendiğim bir inglizcem olmasına rağmen turkce mi yapsam inglizce mi diye hala dusunuyorum.benden onceki cift inglizce yapınca ulan dedim simdi inglizceden sonra ben turkce yapmayayım dedi ve inglizceye karar verdim.benim kendi kisisel tercihim sonucta..

Neyse o ciftinki nedense biraz uzun surdu. 10 dakika surdu.ve adam bir suru belge cıkartıp gosterdi. Neyse ben dedim galiba bunlar alamayacak derken zınk diye yemin edip ups masasına goturulmesi gereken mavi renge yakın kuponu aldılar.

Allah dedim vizeyi aldılar…. Ama oyle bir rahatladımkiii

Onlar ups masasına gittiler ben onlara bakarken tam bir baktim bir yerden ismim okunuyor…saat tam 9.20 arkadaslar bu zamana dikkat…

İsmimi okurken bayan biraz zor okudu.ve 6 nolu gisede numaram yanıyordu.tam ben giseye gelirken bayan ismimi tam okuyamamasından dolayı bana gulumsedi.bu beni rahatlattı….

Mesela benzer bir hadise doktorda da oldu. Ben doktorun odasına girmek için beklerken Mehmet bey bekleme yerine geldi masada duran formumu aldı. bir forma baktı bir bana baktı.tekrar aynısını yaptı. Bende acaba bir sorun mu var diye telaslandım. “Bir sorun mu var dedim ?”

sonra bana dedi ki “turk musunuz dedi ?” .“bende neye benziyorum dedim ?” o da benim Amerikalı hastalarım var dedi. Aynı amerikalılar gibisiniz dedi. Sizi amerikalı sandım dedi.

Bende iyi o zaman insallah konsolosluktakiler de sizin gibi dusunup vize mi verirler dedim ve bir rahatlama oldu bende doktorla olan bu muhabbetten dolayı…

Neyse konsolosluktaki gorusmeme kaldığım yerden devam edeyim…

ben giseye geldim. Bayan gülümsedi…

İlk once ben inglizce olarak “merhaba gunaydın” dedim.

Oda bana “merhaba gunaydın” dedi.. hemen ardından bana nasılsınız dedi bende iyiyim tesekkur ederim dedim.ve aynısını ona sordum. inglizce bilip bilmediğimi sordu. Bende biliyorum dedim.. “cevirmen istermisiniz yoksa devam edelim mi dedi”.. bende devam edelim dedim…

Daha sonra sırası ile iki işaret parmagımın izini bankodaki kırmızı okuyucu ile aldı. Once sol sonra sağ parmagımı koydum ve ızını aldı.

İlk sordugu amerikada ne yapmak istediğim ile alakalı oldu. Bende master yapıp daha sonra kendi alanımda calısmak istediğimi soyledim.

İkinci sorusu “hic amerikaya gittinizmi oldu ?”

Evet dedim.

“Ne yaptınız” dedi bende oradaki akrabamı hem ziyarete gittiğimi hem de amerikayı gezdiğimi soyledim.

“Ne kadar kaldınız” dedi . yaklasık 2 ay dedim. Daha sonra pasaportumdaki onceki amerikan vizesine baktı ve ulkeye giris cıkıs tarihlerime baktı.

Sonra “cok guzel” dedi.

Galiba işler yolunda dedim.

Ücüncü soru olarak DS -230 formunda yazdıgım amerika adresinde yasayan kisinin ismini soyleyerek kim oldugunu sordu. Kuzenim dedim..

Yine ok. güzel dedi..

tamam oh isler yolunda galiba derken imza atmak için aniden, kentuck ye gonderdiğimiz formu cıkardı ve imza atmamı istedi…

Ulan ben yine heyecanlandım.. insallah bir cuval inciri berbat etmem dedim

Heyecandan oyle salak bir imza attımki .eyvah faka bastım dedim

ama gorevli bayan attığım imzaya doğru duzgun bile bakmadan “please raise your right hand and listen me carefully “dedi verdigim bilgilerin dogrulugu için yemin etmemi istedi. Yes I swear dedim

O da “your process and files are completed.Please take this to the ups desk” dedi.

bana o mavi kuponu ve para yatırdığımı gosteren dekontu verdi ve bende tesekkur ettim. Arkadaslar saatime baktım ve saat 9.23 dü evet mulakat sadece 3 soru ile 3 dakika surdu.

Hicbir belgeme bakmak istemedi.ne banka cuzdanı ne de diploma…. Vede sormadı.yani yanımdaki orijinal belgeleri bosuna goturdum.
ama bendeki onceki evli çift bir suru belge gostermıstı.gerci onlarda vize aldılar ama alın size iki ayrı durum.

Uzun zamandır uzerimde olan stres bosalmıstı. Ve bu sekilde Ups masasına saskın bir sekilde gittim.

Mulakatın kısa surdugunu suradan anlayın…benden onceki cift, ups masasında adreslerini yanlarına gittiğimde daha yeni veriyorlardı.

O sırada adam adresi verirken ayakta olan bayan ile tanıstım. Hayırlı olsun dedim.onlar zaten Amerika da imisler onceden. Adam orada hatta unide asistan imiş.neyse tam o sırada uludağ de gorusmeye girdi. Bir taraftan gozum ondaydı. İnsallah oda vizesini alır diyordum…

Neyse ben adresimi verdim. Tam sandalyeme geri donerken bir baktım uludağda giseden ayrılmıs ve elindeki mavi kupon ile geliyordu.. cok sevindim oda almıstı. Yanıma geldi ve çak bir beşlik dedi birbirimize sarıldık…

Neyse o sırada uludağ adres vermek için bekliyordu bende artık konsolosluktan cıkmak icin onu bekliyordum sandalyede. Uludağ gelene kadar ups de arkamda birikenler olmustu. Uludağ ups sırası bekliyordu.

Ben Uludaği beklerken bir baktım bir tane genc arkadas gorusmeye girdi. Ve tam 10-11 dakika bir seyler konustular. Ve maalesef elin de yesil kagıt ile giseden ayrıldı.Yani no visa.

Ya arkadaslar gercekten niye o arkadasa yesil kagıdı verdiler bilmiyorum. Ama ben mesela 5 dakika dısarıdan bakıs ile arkadas ile ilgili su gozlemim oldu…

O arkadas fiziki gorunusu ile oyle bir durum ciziyorduki sanki kendine bile bakmaktan aciz bir goruntu olusturuyordu.

tamam o arkadasımın bu sekildeki haline saygılıyım ama insan en azında oraya gelirken traş olur ve ustune ceki duzen verir.

O vize alamayan arkadastan sonra 4 kısılık bir aile giseye cağrıldı tam o sırada yanıma uludağ geldi adresi ups’e vermıstı.

Sonra beraber konsolosluktan cıktık. Ve hemen uludağ haberleri cwwfh ve gokzhana verdi. Gokzhan hemen foruma yazmıs o sırada bu guzel haberleri…

Bundan 15 dakika sonra Friday arkadasım aradı ve beni ilk tebrik eden o oldu. Hemen forumdan haber alınca aradı. Tesekkurler Friday dostum …

Vize almak kadar guzel olan ise bu forumda arkadaslıklarımızı, uzuntulerimizi ve mutluluklarımız paylaşmamız….

Neyse uludağ ile bir daha gorusmek uzere vedalastıktan sonra ben eve gittim. Normalde bazı işlerden dolayı ankarada 2-3 gun daha kalacaktım fakat sonra vazgectim ve ankaradan ayrılmaya karar verdim derken aklıma ups de ankara adresi verdiğim geldi..

Ee simdi bekleyecem mi dedim ankarada yarını ve aklıma tekrar konsolosluga gidip adres degısıklıgı yapmak geldi..

Ya buyuk ihtimalle kabul etmezler dedim ama yinede gidip sansımı deneyeyim dedim. Konsolosluga gittim ve kapıdaki gorevliye durumu izah etim o da tamam dedi . ve tekrar gorusme salonuna girdim.

o gorusme salonuna stres olmadan girmek oyle guzel bir duyguki…

Ups masasına gittim ve adresimi degıstırdım..Ups masasındaki bayana “bugun su ana kadar gelen mavi kuponlar sayısı nasıl” dedim. O da az dedi. Bugun İranlıları cok geri çevirdiler dedi.

Sonra o sırada giselere baktım ve 5 numaralı gisede zenci sisman bir adamın oturdugunu gordum.saat bu sırada 10.30 falandı… onceden forumdan o adamdan bahsedilmısti o adam da gozluklu bayan ile gorusmelere baslamıstı…

Ya o sırada etrafa baktım. Anketleri doldurdugum arkadaki bankolarda bir suru amerika ile ilgili tanıtım brosuru vardı. Onlardan aldım. Ve salonu dolastım.

Halbuki 45 dakika once bunları fark etmemıstım…

İste arkadaslar stres ve heyecan insani ne hale getiriyor.

Aslında ordaki gorevliler bizi sorgulamak için orada değiller. Bize yardım etmek için oradalar.bunu biliniz ve rahat olunuz.

Hatta orada salonda cocukların oynaması icin ufak bir children play area olusturmuslar. Bir baktım iki uc cocuk gurultulu bir sekilde oradaki oyuncaklar ile oynuyorlar.ama oyle bir gurultu cıkıyorki oyuncaklardan. Aynısı bizde bir devlet dairesinde olsa coktan o cocuklar ve ailesi oradan kovulurlardı.

Evet arkadaslar gelelim vize verme ile ilgili yorumlarıma…

Gerci bende sonucta simdi yorumlar yapacam. Ama tekrar ediyorum bunlar benim
kişisel fikirlerim… Kimse bunlara bakıp kendine gore bir kıyaslama yapmasın. Sonucta bu fikirlerimizi burada birbirimize yardımcı olma adına paylasıyoruz.

Arkadaslar ; onceden kime vize verip vermiyecekleri , kentucky’nin gorusleri doğrultusunda ankarada belirleniyor. Yani vize verme durumu onceden kesin belli.

Bir kere akıl var mantık var.dv talihlilerini kentucky belirledikten sonra biz niye tekrar formları doldurup niye kentuck ye gonderiyoz.niye hem adamlar bu formları alıp ve inceleyip o kadar ugrasıyor. dunyanın 4 tarafından 100.000*3=300.000 tane daha formları alıp inceleyip bunlarla ugrasıyorlar…niye hergun gorusme gunu hakkında binlerce gelen telefon ve mail ile ugrasıyorlar..

Kentucky bu isi de direkt olarak dunyanın dort bir tarafındaki amerikan konsolosluklarına yaptırır isterse. Hemde kendisi buyuk bir yukten kurtulur..

Ve bizde direkt olarak formları buradaki konsolosluga gonderebiliriz.Hemde ıslemler daha hızlanır.

Ama kentucky once bazı seylerin kendisine gelmesini istiyor…evet kentucky de bizim hakkımızda bir fikir olusturuluyor.

Daha sonra Ankaraya gonderdiğimiz belgeler ısıgında ve kentuckyden gelen fikir doğrultusunda ankarada bir fikir daha olusturuluyor.

Ve kesin vize verecekleri bazı kriterlere gore belirliyorlar.yine aynı sekilde hic vize verilmeyecekleri belirliyorlar. Vize vermek için kesin bir karar veremedikleri için gorusme gununu bekliyorlar ve gorusme gunundeki kendilerinin belirlediği belli kriterlere gore gişedeki gorevli gorusmeden cıkardığı sonuc doğrultusunda bir karar veriyor.

Biliyorum simdi herkes diyecek peki bu kriterler ne ? zaten onu cevabı bilinse mektup gonderilen 100.000 kişide vize alir ki, sonucta bu rakamın dunyada 55.000 dusurulmesi gerekiyor. Yani 45.000 kişi sonuçta mecburen elenecek. Kimisi ya belgelerini gonderemeyecek, yada kimisi kentuckyde elenecek, yada kimisi konsoloslukta elenecek.

Herkes simdi bu kriterler yok imza, yok para, yok görevli, yok dil diyecek ama… ben boyle dusunmuyorum.Bunlar onların bahanesi…

Tamam herkes bu fikrime katılmayacak ama benim nacizane fikrime gore boyle…

Neden mi ?

Alın size nedenler….

1 .Benlen yapılan gorusme bana gore acıkcası formalite icabı oldu. Altı ustu 2-3 dakika surdu.

2. Mesela onceki senelerde en buyuk elenme nedenleri biri olan imza meselesi .
Arkadaslar gozluklu bayanı cok iyi takip ettim inanın attığım imzaya adam akıllı bakmadı bile…

3. Arkadaslar yanımda getirdiğim hicbir belgenin orijinaline bakmadı ve istemedi bile…

4. mesela gozluklu sarısın bayan hakkında yapılan yorumlar…
gerci aynı kısıden bahsediyoruzdur umarım.. gozluklu bayan bana gayet nazik kibar davrandı. Bunu sırf bana vize verildi diye soylemiyorum…

ama o bayan hakkında olumsuz yorumlar yapılmıstı ve onun vize verirken olumlu davranmadıgından sikayet edilmisti.hatta gorusme sonunda ona bana karsı olan nazıiklik ve kibarlıgını belirterek tesekkur ettim…. oda cok memnun oldu.

Ve ama aynı bayan sonucta belki baskasına iyi davranmayabilir.zaten benim o bayanla gorusmem cok guzel gecti. Ve sonunda bayanın hosuna gidecek bir seyler soyledim.

Galiba bayan benim verdiğim gazla benden sonra uldaga vizeyi verdi.ulan uludag unutma bu kıyağımızı J

Bu arada uludagdan sonraki genc vizeyi alamamıstı. Uludag yoksa bayanı falan kızdırdın mı ? J

5.maddi durum meselesi : buda cok su goturen bir konu. Ben sadece 9300 usd gosterdim. Ustelik hesabım yeni acıldı. daha çok yeni bir hesaptı.yani hesabın daha yeni acıldıgı cok belliydi. uludağ arkadasımda 5000 usd gostermıstı galiba. Hatta sırada beklerken benim ne kadar gosterdiğimi sorunca kendisine gore kıyaslama yapıp yine stres olma durumu olmustu.Ama oda vize aldı.

6.arkadaslar gorusmeyi yapan bayan beni gercekten hic zorlamadı. Hatta bir ara soyle bile dusundum yoksa beni hemen basından savsaklamayamı calısıyor diye yoksa vize vermiyecekmi diye…. Ya acıkcası bana yardımcı olmaya calısıp bir an once işlemleri bitirmeye calsıyordu.

olayın hızlı olması adına soru sorarken yuzume bile tam bakmayıp surekli bir seyler yazıyordu onunde. Hatta verdiğim cevapları bana dinlemiyormus gibi bile geldi.

sonucta dinliyordu ama bir taraftan benim işlemlerimin bir an once bitmesi adına hem soruyor hem dinliyor hemde onundeki seyleri doldurup bir seyler yazıyordu.

Yani benim işimi bir an once hal etmeye calısıyordu.sizce gorevli bunlara aniden sadece 3 dakika içinde kafasına gore, benim tipime bakıp da mı karar verdi.?

Tamam sonucta orada benim yanlıs bir hareketim veya durustlukten uzak bir hareketim veya inandırıcılıktan uzak bir lafım ters tepkide olusturabilir. Ama benim gorusme resmen formalite icabı yapıldı ve onceden karar verilmisti.

Gorusmeye gidecek arkadaslara tavsiyem…

Bu isi ciddiye alsınlar..
Gorusmeden once gonderilen evrakları cok duzenli ve guzel bir sekilde hazırlayın.celiskili durumlara izin vermeyin.

Once gorusmeye giderken hal ve tavırlarınız ve fiziki gorunusunuz ile bu işe verdiğiniz onemi gosterin. Sonucta benim yaptığım yorum dogrultusunda ayrılan kategorilerden karar verilmesi gorusme gunune bırakılanlar için bunlar cok onemli. tabii bunlar sonucta herkes için her yerde gecerli…

Arkadaslar forumda okudugumuz seylere kulak verelim. Onlara dikkat edelim..
Ama paranoya derecesine varacak sekilde bu işi abartmayalım.

Birde kesin genellemeler yapmayalım. Baskası için olan vize verilmeme nedeni diğeri için geçerli olmayabilir.Hatta belki aynı ozelliklere sahip iki kişiden biri alabilir. Diğeri alamayabilir.

Gercekte sunu soyleyeyim…. Ben bu forumda iyi niyetli yapılan bazı yorumları okuduguma pismanın.

Cunku beni cok strese soktu.Ozelikle soyle olursa alırsın, olmazsa alamazsın gibi kesinlik arz eden yorumlardan…

Eee bana diceksiniz sende yorum yaptın diye. fakat ben yaparken ozellikle kimseyi etkileyebilecek cok belli bir fikir vermekten kacındım. Yani soyle olan kesin alır, olamayan alamaz gibilerden.

Mesela mulakatı kesinlikle inglizce yapın, yok su kadar para gosterin, yok belgeleri kesin su kadar gun once gonderin,yok sorulan sorulara su sekilde cevap verin gibi…

Ben bu forumda bugune kadar neler okumadım ki …..

Yok master yapacam diyenlerin maddi durumu iyi olmazsa vize vermezler falan

Eee al işte 9300 usd gosterdim ve master yapacam dedim. 9300 usd değil master yapmaya orada 6 ay yanlız yasamaya belki anca yeter…

Sonucta onceden 100.000 usd gosterip alamayanda var 3.000 usd gosterip alanda.

Eee efendim belgeleri gec gonderenin vizesi verilmezmis…

6 gun once gonderdim….

Yok efendim turkce olursa vize vermezlermis falan…

Ben gerci inglizce yaptım

İnglizce yapmak belki bir artı olsa da kimse sırf inglizce yapmadı diye elenmez…

Baska nedenlerle birlesirse ancak etkisi olur.

Sizde bu forumda okudunuz defalarca turkce yapıp vize alan bir suru arkadas var…

İnglizce yapıp alamayan oldugu gibi…

Arkadaslar; oncelikle sponsor istenen arkadaslara Alah kolaylık versin.

Gercekten vize aldıgıma bir bakımdan sundan seviniyom….

Cunku gecen hafta vize alamayan arkadaslar olmustu ve sebeb sponsordu.

Ben ve uludağ bu aldıgımız vizeler ile umarım gorusme gunu yaklasan ve girecek olan bircok arkadasa hem umut olmusuzdur.. hem onları rahatlatmısızdır.

Cunku sponsorzede arkadaslar benim moralimi cok bozmustu.

arkadaslar omuzum ve belim tutuldu yazmaktan. Ama sizlen bunları paylasmak istedim.

Buradan bize yardımcı olan burcoz dede ,Y&B gibi arkadaslara cok tesekkur ederim.

Bu arkadaslar gerek ozelimden sordugum sorulara verdikleri cevaplar gerekse forumda yazdıkları ile beni tam bir paranoyak olmamı engellediler.. tesekkuurler….

Gorusme gunu yaklasan, gorusme gununun tarıhını bekleyen tum arkdaslara ozellikle sponsorzede arkadaslarımın yolu acık olsun Allah yardımcıları olsun.

Ya kusura bakmayın cok hızlı yazdıgımdan dolayı imla hataları cok olabilir.Simdiden sorry…

Saygılarımla.

Smartms
Arkadaslar bu arada bugun ups ile su meshur sarı zarfım ve pasaportum geldi. Heyecan ile paketi actım.içinden cıkan pasaportumda vize kagıdım gorunce bayagı heyecanlandım. Ondan once pasoportumda olan amerikan vizesini uzerine “canceled without prejudice” damgasını basmıslar.birde ssn hakkında bir brosur kagıdı gelmiş.

Pasaporta yapıstırılan yeni kagıt immigrant vizesi oldugundan dolayı oncekine gore farklı…

bu arada gelen paketi aman yavas acın. Heyecana kapılıp parcalayarak falan acmaya calısmayın. :) Cunku bize gelen paketteki sarı zarfın amerikaya girmeden once acılmaması gerekiyor.birde uzerindeki data summary nin cıkartılmaması gerekiyor.

Zarfın bir ucu acıktı. Oradan içine baktığıma gore içinde labaratuvuar sonucları, ve goremediğim 8-9 tane kagıt vardı.

Ulan simdi bunları sakla amerikaya gidene kadar işin gucun yoksa.

Nolur nolmaz birisi merak eder zarfı falan acar….

Ulan eve bir tane celik kasa falan mı alsak :)

Vize alıncada dert bitmiyor…

Belkide daha yolun basındayız…

Allah sonumuzu hayır etsin.

Smartms
Bu arada vize alısımızdan dolayı bizi tebrik eden arkadaslara cok tesekkur....

Sağolun, var olun...

Smartms
Arkadaslar slm forumu okurken karsılastığım bir mesaj hakkında bir seyler yazacam.

sevgili arkadasım uludağ soyle bir yorum yapmıs :

TECRÜBELERİME DAYANARAK EDİNDİĞİM EN BÜYÜK TÜYO:

Orda oluşacak sırada hep ilk sıra yada 2. en kötü 3. sırada falan olmaya çalışısın.
Anladığım kadarıyla şu ana kadar mülakata giren arkadaşlardan sonlarda girenler hep ilk girenlerin sevinçlerini kabul oluşlarını görmüş,kendilerine ise sponsor bulmaları istenmiş,bunu gözlemledim ne derece doğru yanlış bilemiyorum,istatistiki bir bilgi bu bence.
Not: SmartMustafa(2. girdi) ve ben (3. girdim) den sonra 4. giren bir eleman vardı ,onunla bayağı bir uğraştı(bu smartla benim gözümden kaçmadı) , sürekli evrak istedi çocuktan,çocuk oan soğuk terler döktü,yaklaşık 10 dakika sürdü(Bizden daha fazla sürdü görüşme).Hatta smartla o an yorum yaptık,vermicekler herhalde uzattılar falan evrak istediler dedik.Daha sonra çocuk UPS Masasına uğramadan binadan ayrıldı gitti.

Uludag affına sıgınarak sunu soyleyeyim :

dogru ikimiz erken girdik.

dogru vize alanlar belki ilk alanlardı.

ama sonucta bunlar raslantı.

bir dusunsene simdi bu yorumu okuyan herkes sabah oraya erken gidip ilk numara sırasını almaya calısacak.

ve kendinde oraya erken gidip numara alma adına psikolojik baskı hissedecek...

ve dusunsene birde erken numara alamadı...

sonucta orada o gun gorusmesi olan belki 10-12 kisi var...

ilk numara sansı alma olan ise 3 kişi

ve bu mesajı okuyan, 3 den sonrakiler gorusmeye bozuk bir psikoloji altında girecekler.....

ve onceden soylediğim gibi gorusmede rahat olmak onemli...

uludag biliyorum iyi niyetli yorum yapıyorsun amacın sadece baskalarınında bu vizeyi almalarını sağlamak...

ama bu noktaları dusunelim...

uludag beni insallah yanlıs anlamazsın...

sonucta senin yazdıgın mesajı eger benim yarın gorusmem olsa ve okusam cok buyuk bir baskı altına girerim...

ve zaten onceki mesajda bizden sonraki 4 numaralı cocugun elenme sebebini senlen beraber oratak sekilde gozlemlediğimiz sekilde yazdım

yani 4 numaranın ilgisi yok...

uludag buradan sana tekrar slm

Smartms
<< ARKADAŞLAR
VİZE ALANLAR NEDEN YAZMIYORLAR
YANİ HERKESE VERİYORLARMI BİRAZ ANLATSANIZ EVLİ ÇİFTLERE VERİLİYORMU NE GİBİ SORUNLAR VAR
BİRAZ YAZARSANIZ ]]

hgokcam:

benden onceki cift evli idi. mulakatları 10 dakikaya aykın surdu....

inglizce yaptılar.

adam bayagı bir belge gosterdi.

benim onları izlerken kananatim alamayacakları yonunde idi ama aldılar...

adam ameriakada unide asistan imiş

turkiye gecici gelmişler...

doğrusu bu ozelliklere sahip birinin niye mulakatını uzun tutular anlamadım.....

ama onemli olan vize almak idi ve aldılar.........

Smartms
gozkhan:

Ya belki uzun oldu ama amacım mulakata girecek arkadaslara yanlıs yonlendirme yapmadan her ince ayrıntıyı anlatmaktı.

yardımcı olursa ne mutlu....

cunku ayrıntılar onemli....

dileklerin için sagol gozkhan

uludag23m
Sağolun arkadaşlar.Allah sizede bu günleri böyle güzel yaşatır inşallah.
Usulden bazı soruları cevaplayacağım amisos :)

Mali kaynak :52XX dolar
iş durumu: yok
Eğitim: Üniversite ekonomi bölümü öğrencisi
Daha önce yurt dışı tecrübesi: Amerikada bulunmadım ama 7 sene önce İngilterede bulunmuştum 1 ay.

Bana yurtdışında bulundunmu diye değilde,ABD de bulundunmu diye soru geldi,aynı şekilde smartmustafa'ya da o soru bana sorulan sorular geldi.Smart daha önce ABD'de bulunmuş.

darkgarden'ın verdiği bilgileri dikkatli okuyun,çünkü smartmustafa ve bende aynı şeyleri yaşadık.(sadece bize hiçbir belge sormadı istemediler ne orjinali ne fotokopisi nede tercümesinin). En fazla 7 tane soru sorulmuştur.
GÖRÜŞME GÜNÜ ALAN VE GÖRÜŞMEYE GİDECEK OLAN ARKADAŞLARIMA
Sabah 8:10 da mutlaka ABD konsoloslugunda olun.(Ana giriş kapısından değil,konsolosluğun hemen sağ tarafındaki caddedeki küçük giriş kapısında dizileceksiniz.

TECRÜBELERİME DAYANARAK EDİNDİĞİM EN BÜYÜK TÜYO:

Orda oluşacak sırada hep ilk sıra yada 2. en kötü 3. sırada falan olmaya çalışısın.
Anladığım kadarıyla şu ana kadar mülakata giren arkadaşlardan sonlarda girenler hep ilk girenlerin sevinçlerini kabul oluşlarını görmüş,kendilerine ise sponsor bulmaları istenmiş,bunu gözlemledim ne derece doğru yanlış bilemiyorum,istatistiki bir bilgi bu bence.
Not: SmartMustafa(2. girdi) ve ben (3. girdim) den sonra 4. giren bir eleman vardı ,onunla bayağı bir uğraştı(bu smartla benim gözümden kaçmadı) , sürekli evrak istedi çocuktan,çocuk oan soğuk terler döktü,yaklaşık 10 dakika sürdü(Bizden daha fazla sürdü görüşme).Hatta smartla o an yorum yaptık,vermicekler herhalde uzattılar falan evrak istediler dedik.Daha sonra çocuk UPS Masasına uğramadan binadan ayrıldı gitti.

Not: Mülakatımı ingilizce yaptım. Vermek istediklerine veriyorlar önceden belli gibi.

ico
arkadaşlar vizesini alan arkadaşlara vizeleri hayırlı olsun (mustafa ve uludağ)

reşat1981,bu kadar karamsar olma bence sorunsuz alacaksın ,walla sponsor istemeleri durumunda senden korkuyorum çok fazla stress'lisin unutma koca bir ormanı yok etmek istiyorsan bikaç saniye içinde,,,,
o zaman bir kibrit çöpünü yak ve gözüne yaklaştır

DR mehmet ve labirent sorumu cevapladığınız için teşekkür ederim.

ico
tebrikleeeeeer. :) )))))

ttoxtto
Hgokcam !
kardes siz ne kadar bir mali varlık vs..
göstereceksiniz !

ttoxtto
DARKGARDEN!
HAYIRLI OLSUN VE SANA ŞANS GETİRSİN.
ÖZELLİKLE MALİ BELGELER İLE İLGİLİ KISMI HEYECANLA BEKLİYORUZ.

darkgarden
26 10 2004, 17:00
Arkadaslar gordugum kadarıyla forumda vizeler daha once belirleniyor veya belirlenmiyor tartısması baslamıs...
Bende katılmak isterim :D
Benim yorumum tabiki coookkk onceden vizeleri kimin alacagı kimin almayacagi belirleniyor ve belli asamalar izlenerek eleniyor..
Bu olay bence ilk green card basvurularında baslıyor..KCC belli kriterlere gore basvuruları degerlendiriyor ve ilk eleme daha lottery cekilmeden yapılıyor..Yani herkes kuraya dahil olmuyor..
İsterseniz soyle bir ornek vereyim..Turkiye'den bu sene 1.803 kisi loto talihlisi olarak ilan edildi..Sizce eger gercekten hic bir inceleme olmadan sadece kurayla yapılsaydı.....bu 1.803 kisinin tamamının ziraat muhendisi oldugunu dusunsenize veya baska bi meslek(Avukat-muhendis vs..) sizce amerika bu kadar ziraat muhendisini ne yapacak arkadaslar(bu arada ziraat muh.'leri sakın alınmasın ornek olarak veriyorum) bence bu is pek kurayla falan olmuyor...Yas-meslek-amerikanın istihdam acıkları vs. gibi ozellikler de onemli bence...
2. asama ise lotodan sonra bizlere ulasan ve tekrar KCC'ye gonderdigimiz ikinci formlar..bu formlarda annenizden tutun babanızdan cıkın nerdeyse hayatta yaptıgınız butun islerin ufak bi dokumanını istiyorlar ve bizde doldurup imzalayıp gonderiyoruz..Asıl eleme KCC tarafından bu bilgilere dayanılarak yapılıyor..Bence gerekli gordukleri takdirde kendi sistemlerine gore sorusturma da yapıyor olabilirler...
3. aşama ise ve bence son aşama..Elçilikte ki eleme..KCC'den gelen formlar (KCC'nin yaptıgı bi puanlama sistemi ile birlikte) Son aşama olarak elçilik tarafından inceleniyor..Tabi bizim son olarak yaptıgımız orjinal diploma+finans bilgileri+nufus bilgileri+adli bilgiler vs. gibi elcilige gonderdigimiz formlarla birlikte..Yani anlayacagınız gorusmede ki olay bence son nokta..orada bence hic birsey yapılmıyor..zaten iceride karar verilmis..Ya eleniyor bu da imza yanlıs vs. gibi yapılıyor ya da hersey yeterli gorulup bu insan bize yuk olabilir en iyisi biz bundan kendini gecindirecek kadar para isteyelim diyor...
ARKADASLAR DEMEM O Kİ BENCE GORUSMEYE HAYATTA OLDUGUNUZ EN RAHAT ŞEKLİNİZLE GİDİN ZATEN SİZİN HAKKINIZDA Bİ KARAR VERİLMİS..YA ELENECEKSİNİZ YA PARA İSTENECEK (SPONSOR) YA DA VİZEYİ ALCAKSINIZ...

**** ÖNEMLİ NOT: ARKADASLAR YUKARIDA YAZILAN BİLGİLERİN HİÇ Bİ ŞEKİLDE RESMİ VEYA GAYRİRESMİ DAYANAĞI YOKTUR..SADECE BENİM YAPTIGIM YORUMLARDAN İBARETTİR..SADECE DÜŞÜNDÜKLERİMİ AÇIKLAMAK İÇİN YAZILMIŞ Bİ YAZIDIR.. ****

Sertu@
Herkese merhaba. Ankara ve Konsolosluk ekseninde geçen süreci tamamladım. Evet ben bir Amerikan vatandaşlığı adayıyım. Bunun için sevinçliyim ama yeni tanıdığım ve konsolosluktan üzgün ayrılan bir arkadaşımın üzüntüsünü paylaşıyorum. Umarım önüne daha iyi bir fırsat çıkar ve daha mutlu olursun...

Evet. Benim görüşme sürecim çok kısa geçti. Sadece 2 belgem istendi (Doktor raporu girişte toplanıyor.): 1- Diplomam 2- Adli Sicil Kaydım. Sorulan üç soru: 1- Burada ne işle uğraştığım 2- Bankadaki paramın kaynağı 3- Amerikada ne yapacağım ile ilgiliydi.

Arkadaşlar size sadece şunları önerebilirim ki ben bu duygusal hatayı yaptım. Görüşmeye gitmeden önce asla fazla ayrıntıya takılmayın ve olayı kurgulamayın. Bekleme salonunda ve gişelerde geçen bazı süreçler kişiye özeldir ve ben bunu yaşamadan anlayamadım. Doğal olun herşeyden önce görüşmede tutarlı ve tam bilgi beyan edin. Kendiniz olun. Tabi olursanız yaptığınız basit hatalar doğal karşılanır. Özetle süreç, bir bankada sıra almak ve işlem yapmak kadar basit ve belki sinema bileti almak kadar kısa olabilir.

Şimdilik aktaracaklarım bu kadar. Sorularınız olursa bilgim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım. Herkese mutluluklar dilerim.

Imbat
Sertu@
Tebrikler.
Vizen hayirli olsun.

bigbigbiga
herkese merhaba,

smartmustafa tebrikler, vizen hayirli olsun,

uludag sana da tebrikler, senin de vizen hayirli olsun. sanirim cwfhh senin abin. bir miktar yardimci olmaya calismistim abine, baya bi mail trafigi olmustu. vizeyi almana hakkatten cok sevindim.

ben 2004 talihlisiyim. ben vizemi 3 haziranda almistim ve 6-29 eylul tarihleri arasinda amerikada, chicago'da idim. ben de kendi mulakatimdan ornekler vererek, komplo teorilerine bir nebze de olsa son vermek istiyorum.

ben 3511€ = 4200$ para gosterdim.
evraklarimi 1 haziran aksam ustu saat 5:00'da UPS'e verdim. DİKKAT: mulakattan sadece 40-42 saat once.
bana ilk olarak yesil kagidi vermeye niyetliydiler. oradaki gorevli bir miktar yanlis anlamis, 6-8 dakikalik ugrastan sonra mavi UPS kagidini aldim.

ertesi gun vizem elimde idi.

Herkese bol sanslar. vizelerini alanlara hjayirli olsun, almak icin bekleyenlere de Allah kolayliklar versin.

Firsat buldukca yazmaya calisirim. Saglicakla kalin.

uludag23m
Eee bana diceksiniz sende yorum yaptın diye. fakat ben yaparken ozellikle kimseyi etkileyebilecek cok belli bir fikir vermekten kacındım.

Smartmustafa

Ama konuşmaların beni çok etkiledi hayata bakışım değişti,yerden yere değil sanki yerden göğe vurmuşun beni (nasıl oluyorsa) :p

Yaa arkadaşlar buraya tabiki kimse kötü niyetle bilgi neden versinki,zaten hepimizin ortak amacı ne?

SmartMustafa varya 6 dakikada (3+3) neler yaşamışız ben farkında değilmişim,1 sayfa şey yaşamıssın koçum .iyi bari adres değiştirmeye geri döndüğünde az şey yaşamışsın,sanırım 30 saniyelik olayın bir yazısıydı .Seninle akşama kadar orda kalsam herhalde kitap yazar sonrada buraya sığmaz,özel bir link verip millete o adresten okuyun derdin :)

Ama harbi açıklayıcı olmuş ,yav senin için doluymuş be koçum iyi dolmuşsun sen.

Bu arada senin Amerikada bulunduğunu ben önceden öğrenmiştim zaten ,gözlüklü bayan sordu ve cevabını amerikayla ilgili düşüncelerini(yaşayacağını master..vs..) hepsine kulak verdim,orda da sen benim moralimi 0 ladın,zaten dolarıda seninkinden az göstermiştik :p İster istemez insan insanı etkileyebilir.

Ama bir insan (sponspor istedikleri yada istemedikleri) herkim oluyorsa ve iyi niyetiyle buraya birşeyler yazıyorsa bence hepsini okumalı insanlar.Eğerki biz 25Ekim günü bizlerden sponsor bulmamızı isteyip o UPS Masasına uğramadan Exit Door a gönderseydi işte o zamanki yorumlarımız çok farklı olurdu çünkü ne imbat ne spqss ne de diğerleri gibi saçma sapan nedenler uydurup sponsor istemediler bizden.

Ben vizemi almamış olsaydım ,diğer alamayan arkadaşlara hak verirdim.Ama gene hak veriyorum tek bir konu var,okuduklarımızdan kendimize çıkardıgımız pay.

Herkesin yazdıkları kendince duygular öznel yorumlar tabiki.Mesela birisi bir yazı yazmak istese duygularını ortaya koymak istese,dur yaa şöyle yazmayayım yanlış anlarlar kırılırlar yok böyle yazmayayım yok şöyle yazmayayım diye diye yazacak birşey kalmaz bu seferde :) . Yazsın yaa yazsın ne güzel bak sende yazmışsın koçum benim nede güzel döktürmüşsün.Her deidğine hak veriyorum doğru,seninle tanıştıgım içinde memnunum,orda oan senin moralini bilkerek kasten kırmak istemezdim olduysa sorry.

Zaten şöyle bir durum var sende biliyorsunki BİZ ÖNCEDEN SEÇİLDİK.Araştırıldık herşeyimize baktılar,karar alındı nasılsın,türkiyede ne yapıyorsunAbd'de ne yapacaksın deyip yemin ettirip vizemizi aldık. Herkesi oraya çağırmalarındaki formalite(madden düşündüğümde) ; o 435 USD. Bence bu nedenle elenecek kişi bile oraya davet ediliyor.

Bugünün işini yarına bırakma

Birşeyi bugün yapabileceksen bugün yap,neden bekliyorsun zaman geçiriyorsunki:

İşte burdan hareketle bazı düşüncelerimi özellikle belirttim. Zamanında hazırlanmış evraklar zamanında görüşme yerinde bulunmak.

Herkes herkesi etbileyebiliyor,sonuçta insanız odun değiliz.

Ordaki görevli kadında etkilenebilir sona yakın olunca yorulur uğraşmak istemeyebilir ne bileyim bu sadece benim kendi duygularımla alakalı bir yorum.

o gün orada 7 kişi vize görüşmesine geldi diyelim,ilk 4 kişi vizesini aldı,5. ile 6. kişiye vize verme ihtimali mantıken düşmezmi,bunun belli bir ölçütü yok gene söylüyorum.Sadece forumda da okudugum diğer yazılarda ve diğer arkadaşlarımın düşünceleriyle ilgili okuduğum şeylerde de belirtilmiş,nedense hep ilk sıralar aldımı şakır şakır alıyor,durumu vaziyetiniz iyiyse sonuncuda görüşseniz alırsınız tabiki ben sadece istatistikle alakalı bir sonuç üzerine yorum yapıyorum.Nede olsa Ekonomistiz :p

Yakında görüşme gününe girecek olan arkadaşlar ; burdaki her yazılanı okuyun okuyun ama okudugunuz şeyleri kendinizinde yaşayacağını sanmayın,herkes ayrı özelliklerde ayrı yerlerde ayrı kişilerdir,siz sizsiniz,başkaları başkaları,kendinizle iyi bir alaka kurup ona göre bazı yargılara varın.Özellikle bu yazılanlarla alakalı şeyleri,bir yazan kişinin duygularıyla düşünün birde objektif olarak düşünmeye çalışın(belki zor olur ama yazılanları soyutlayın biraz). Ondan sonra pay çıkarın.Çünkü burdaki herkes içinde bulunduğu duygularıyla birlikte yazılar yazıyor bilgi aktarıyorlar hepimiz öyle,şuan benim yazdığım yazıda da var bu hernekadar inkar etmeye çalışsamda ama elimden geldiğince smartmustafa kardeşim gibi objektif düşünmeye bakmaya çalıştım duruma.

Smartmustafa yaşanaları çok güzel anlatmış,başta geyik yaptım ama harbiden çok güzel anlatmış en ince ayrıntısına kadar,bence o yazı görüşmeye girmemiş olanlar için büyük bir hazine,tüm yazılanları okuyup değerlendirin.

gozkhan : Seninle özel olarak konuşucam kardeşim :)

Herkese bol şanslar ...

Not: Selam imbat

Ben şuan uludağ üniversitesinde aktif şekilde okumakta ders görmekteyim.Bu dönemimi tamamlayıp Şubat ayında Amerikaya gitmeyi düşünüyorum(Rochaster).Kalabileceğim kadar kalmaya çalışacağım ,kalamazsamda arkamda birşeyler bırakayımki kaldığım yerden devam edeyim.(okulumdan ayrılmayacağım.2.Dönem başı itibariyle okulumu dondurup gideceğim)

ico
resat1981 den haberi olan var mı?
ne yaptın resat1981 aldın mı?
hadi hayırlı haberler bekliyoruuuuuzzzz. :)

ttoxtto
MUSTAFA !
SANA HELAL OLSUN ANLATTIKLARIN İCİN
VE YOLUN DA HEP AÇIK OLSUN ÇOK SAĞOLASIN...

Sertu@
27 10 2004, 17:00
İmbat,
TEŞEKKÜRLER :)

Gözkhan,

İşi gereği vize alacaktı, bizimle doğrudan ilgili değil, elendiğini biliyorum. Ama bu işi çok sıkı tuttukları kesin. Sonra ne olduğunu bilmiyorum.

Y&B
Vizesini alan arkadaşları bende hem tebrik etmek hemde bir uyarıda bulunmak istiyorum.Almış olduğunuz sarı zarfı havaalanındaki görevliye vereceksiniz ve kesinlikle açmıyorsunuz.Eğer olurda yanlışlıkla açarsanız yada açılırsa endişelecek bir durum yok.Bunu konsolosluğa geri yollayın yeniden bir zarfa konulsun ve geri yollansın size.Eğer zarf açık bir şekilde giderseniz Amerikadan geri gönderilme ihtimaliniz var.Daha sonra havaalanında bir görevli nezaretinde immigration ofise ***ürülüeceksiniz.Orda bir A4 kağıdına parmak izleriniz alınacak ve 2 tane form doldurmanız istenecek.Burası yeşil kartınızın yollanacağı adresi söylemek için son şansınız o yüzden görevliye herhangi bir adres değişikliği için bilgileri verebilirsiniz.Vizenizin içinde şimdiye kadar göndermiş olduğunuz bütün evraklar var.Nüfus kayıt örneğinden tutunda sabıka kaydına yada pasaport fotokopilerine.Vizesini alanları tekrar tebrik ediyor ve başarılar diliyorum.

resat1981
smartmustafa;
hayırlı olsun,ve gorusme oncesi iyi dilegin icin cok tesekkurler...
ico;
evet,ben de vizemi alabildim en sonunda...sertuS,seni gorusme gunu gordum,fakat senmisin degilmisin diye pek
anlayamadım o yuzden,selam vermedim,kusura bakma;3 numaraydın sen,ben de 4 numara....
ben ingilizce yaptım mulakatı,orjinal belge olarak sadece
diplomamı istedi gozluklu bayan...(Allah razı olsun gozluklu bayandan,vizemi verdi);
ben de bu lise diplmam,bu da univ.diplomam dedim;daha yeni aldım diplmamı dedim;
tebrik ederim dedi,nazik ve guler yuzlu bi sekilde;
sertus mulakatını tercumanla yaptıgından,henuz tercuman bayan yanında duruyordu bizim gozluklu bayanın;
bana turkce merhaba nasılsınız dedi,teskkur ettim siz nasılsınız dedim;
ingilizce biliyormusunuz dedi,evet dedim,biliyorum,mulakatı ingilizce mi,turce mi yapmak istersiniz dedi,ingilizce dedim,GREAT dedi....
diger tercuman bayan gitti;
mulakat 3 dakika surdu,3 soru yetti bana da;genel olarak smartmustafa ile aynı gecti benim gunum;
S...T...(aMERİkadaki yazdıgımı sordu,neyiniz oluyor dedi;ablamın arkadasının kardesi dedim....size nasıl yardımcı olacak,olacakmı dedi;
ben de,aman sponsor istemesinler diye;yanlarında bir ay kalacagım,sonra ayrı eve tasınma niyetindeyim dedim,fine dedi....
imzamı attım,kartı verdi,UPS e kartı verdim,2 gun icinde gelir dedi....eyvah dedim;adresi yanlıs yazmıstım ilk formlarda,
hemen gozluklu bayanın yanına gittim,excuseme dedim;
adres degisikligi yapabilirmiyim dedim,tabidedi,Kentucky e yolladıgımız formları verdi,adresi degistirdim,bi baktım;kırmızı kalemle
butun sutunların yanında tik isareti vardı,ok isareti;
yani sizinle alakalı kafalarına takılan soruları soruyorlar sonra dogruysa,oraya o isareti koyuyorlar....
neyse,sonra UPS masasına ugradım,kartı verdim,adresi verdim,ve hemen eve dondum,ama
Otobuste en ondeydim,ve karnıma soguk klima ruzgarını yedim,eve geldigimde hastalandım,şshal olmusum,bu yuzden hemen bilg basına gecip yazamadım kusura bakmayın.....
insallah bundan sonra girecekler de sorunsuz vizelerini alırlar,Imbat,insallah sen de alırsın,diger sponsor istenen arkadas ta alır....
İste bu.......Vize,hayırlı olsun....simdi buradaki isleri yoluna koyayım,subat-mart gibi kısmetse MACERA DOLU AMERİKA.....NEW yOrk....
saglıcakla kalın

resat1981
2 dakika once UPS GELDİ....:-)
vizem de geldi....2 gun demislerdi;
ertesi gunu geldi......iste budur.....daha paketi acmadım...

gookhan
sertu vizen hayirli olsun adina sevindim, yazdigin mesajda birsey dikkatimi cekti, konsoloslukta tanistigin birisi vizeyi alamamis, sponsormu istendi yoksa direkmi elendi o? direk elenme sebebi ne olabilir ki?

Smartms
amisos:
tesekkur ederim..
ben yorumlarımı en ince ayrıntısına kadar gorusme anımı yansıtarak yazmaya calıstım.

bunlar biliyorum cok faydalı oluyor...

cunku ben onceki gorusme hatıralarını okudugumda rahatlıyordum...umarım herkes benim gibidir...

Smartms
resat, sertu, tebrikler....

arkadaslar goruyorsunuz vize alanlar artıyor...

insallah sizlerde alacaksınız

ttoxtto:

senin gibi yazdıgım yazı için yorum yapan arkadaslara tesekkuur...

Imbat:

insallah master için arastırmalarım suruyor..

toefl içinde calısıyorum .....

uludag:

dostum nasılsın ya.... senin ozledim hemen...

senin yorumlarında mukemmel... onemli olan dusuncelerimizi paylasmak dediğin gibi ve bunları okumak sonucta benim kendi için yazdığım baskası için gecerli olmayabilir...

aslında dediğin gibi vize alamasaydık belki bu kadar mutlu gorunmezdik....ama ben sonucta vize alamasaydım bundan cok farklı yazmazdım... mumkun oldukca objektif yazmaya calıstım...

zaten senin yaptıgın istatistik yorumu dogru.... amacın zaten yardımcı olmak... ama dediğin gibi kesin bir genelleme değil...

bu arada sen orada benim moralimi bilerek kırmadın.... onemli değil be dostum... zaten moral bozulacak bir sey yoktu aslında gorusme anının stresine ver

dostum benim yazım için soylediklerin için cok tesekkur....

insallah senlen burada bir daha karsılasırız...burada olmazsa amerikada insallah..... nede olsa biz senlen birbirimizin sansıyız...

Smartms
bigbigbiga:

tesekkur ederim... sen su an nerede ne yapıyorsunn....

ico:
tesekkurler...

dediğim gibi ben yorumlarımı objektif yazmaya calıstım.

ve gorusme anını ve yorumlarımı objektif olabilme adına o kadar uzun yazdım...

sonucta yazdıklarımda vize almamın etkisi olabilir....

yazdıklarımızın hepsi doğru...

umarım vizeyi alınca bize hak vereceksin...

sanchez:

merhaba demek benden once vize alan sizdiniz...

ben sizin hakkınızda orada gorduklerimi aktardım... tabii neler konustugunuzu ve neler dondugunu bilemiyorum...

orada sadece ups de gorusebildik..

size basarılar...

uludag23m
Merhaba bigbigbiga

Umarım iyisindir arkadaşım.Seninle şuana dek birebir konuşma fırsatımız olmadı ama maillerini verdiğin bilgileri hep okudum,bana çok yardımın geçti,bu vizeyi almamda çok büyük(en büyük) payın oldu(Tabikide abimi de unutmamak lazım).Her soruna her soruma hizir yetişip cevap verdin bana el uzattın,kafamın karıştığı anlarda olsun heryerde,çünkü herkes birşey yazıyor konuşuyordu ama son söz hep sendendi,her dediğin doğru çıktı,başka insanlar şaşırttı ama sen hiçbirzaman şaşırtmadın ve sana güvenim sonsuz diyebilirim.

smartmustafa bende seni özledim be dostum.Bakarsın kader Amerikada da karşılaştırır bizi. Bigbigbigayı da görmek onunla tanışmak isterim,çünkü gerçektende onun için ne kadar teşekkür etsem buraya yazsamda azdır.

Her türlü yardımların için çok çok çok teşekkürler xxxxxbigbigbigaxxxxx

ico
dark garden ,benimde baştan beri üzerinde durduğum konulara çok iyi saptamalar yapmışsın yazdıklarında haklı olma ihtimalin çok yüksek,
buarada uludağ ve smartmustafa nın yorumlarını okurken vizesini almış ve rahatlamış olmanın kalem darbeleri var,, sizler için çook mutluyuz ama bizler hala giderek artan stress içindeyiz ne diyelim hepimizin sizler gibi vizesini almış ve rahatlamış olarak yazma fırsatı olsun. :) :) :)

ttoxtto
İMBAT !
KARDESİM BİZE BİRAZ SPONSOR İSTENİLENLERİN NELER YAPMASI GEREKTİĞİNDEN KISACA BAHSEDERMİSİN !
BİLDİKLERİMİZ SPONSORDAN I 134 VE 2003 YILININ W2 LERİNİ SAGLAMAK BUNLARI NE ŞEKİLDE ELDE EDİP
SONRASINDA NE YAPMAMIZ GEREKİYOR?.TESEKKURLER.

sanchez
herkese selam,
biz smartmustafanın bahsettiği, ondan önce vizelerini alanlarız. öncelikle orada pek konuşma fırsatı bulamadık ama smartmustafa sana iyi dileklerin için teşekkür ederim. Görüşmemizin ve neden 10 dakika boyunca sürekli evrak gösterdiğimin ayrıntılarını daha sonra yazmaya çalışacağım, ama 1 kasım'a kadar bir bilgisayara erişimim olmayacak. Bu süre zarfında ÖZELLİKLE EVLİ ÇİFTLER merak ettikleri konuları yazarlarsa olabildiğince ayrıntılı bilgi vermeye çalışırım. Her şeyi sorun, saçma olduğunu düşünseniz bile problem değil, bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım. Vizesini alanları tebrik ederim, görüşme bekleyenlere de iyi şanslar.

Not: evli olmayanlara da cevap vereceğiz tabii ki.

Dinozort
28 10 2004, 17:00
Arkadaslar,
DV-2005'i kazananlardan elenen duydunuz mu hic?
Ben hic duymadim, en kotusu sponsor istiyorlar, degil mi?

burcuuu
sanchez'den ayrıntıları öğrenmek istiyoruz

LaBiReNT
Merhaba Sevgili arkadaşlar; Zamanınız olursa aşağıdaki Linke göz atmanızı tavsiye ederim. Güzel şeyler var..

http://www.tropicalisland.de/travel_newyork.html

SAYGILARIMLA..

o1utku
selam arkadaşlar
öncelikle vizelerini alanlara tebrikler amerikada da bol şans diliyorum... :)
ARKADAŞLAR KARIKOCA OLARAK VİZEYE BAŞVURMUŞ OLANLAR VEYA OLUCAKLAR VARMI????
ÖZELLİKLE ALANLAR VARSA LÜTFEN YASSINLAR MERAK EDİYORUZ ...

bluehabitat
29 10 2004, 17:00
Sanchez Vizen Hayirli olsun. Darisi bekleyen tum arkadaslara.

Sanchez sen bizlere lutfen girusmenin uzamasinin nedenini yani ne tur evraklari gosterdigini ve sorduklarini yazar misin? Ayrica anladigim kadariyla evlisin ve ABD'de yasiyorsun. Bu durumu da biraz acarak ornegin onceden senin ve esinin hangi tip vizeniz vardi, ABD'de ne kadar bulundunuz, meslek ve calistiginiz kurumlar, gosterdiginiz finansal kaynaklar, ABD ile ilgili evrak soruldu mu (gelir vergisi beyannameleri, vize degisiklikleri vb. diger bilgiler) gibi konulari ayrintili olarak yazarsan cok memnun olacagiz. Ayrica lutfen ABD'de bulunup da cekilisi kazanip Ankara'da CP yapacaklara ozel tavsiyelerin ve dikkat edilmesi gereken noktalari da yazarsan mukemmel olur.
Simdiden cok cok tesekkurler ve Amerika'daki yasaminizda size mutluluklar.

Vizesini alana tum arkadaslara hayirli olsun, bekleyenlere kolayliklar.

resat1981
30 10 2004, 17:00
ahmetbozdag;
ben de senin durumundaydım;
askerligimi yapmadım henuz(univ dolayısıyla)..
ve benden askerlikle ilgili hicbir belge istemediler...
ama illa ki sorun cıkartmak ve vizeyi vermek istemezlerse;onu bilemem,o eksik,bu eksik diyebilirler.....dikkat...!

ahmetbozdag
Arkadaşlar merhaba;
Benim erkek adaylara bir sorum olacak. Eğer askerlik yapmamışsanız sizden askerlik ile ilgili bir belge istiyorlar mı? Formun Required Documents kısmında askerlik ile ilgili bir belge yok ama diğer tarafta if aplicaple yazıyor.

guest77
Selam arkadaslar,

Ben Amerika'da hic kimseyi tanimiyorum. Ne bir akraba, ne bir arkadasim var. KCC'ye formlari gonderirken de bos birakmistim adres kismini. Simdi mulakata giren arkadaslarin yazdiklarindan ogrendigim kadariyla da gorevlinin surekli sordugu sorular arasinda kimi tanidigin. niye geidecegin, ne is yapacagin falan var. Dahasi da var. Oldu ki vizeyi aldik diyelim. Amerika'ya gittigimizde sari zarfi gorevliyer verirken bi adres belirtmemiz gerekiyo ki greencard o adrese gelsin. Bu durumda ne yapmak gerekir? Bi otelde falan mi kalmak mantikli olur? Benimle ayni durumda olan, ayni tereddutleri tasiyan var mi aranizda? Ya da bi yol gosterecek olan?

resat1981
31 10 2004, 18:00
ico;
kendi adıma tesekkur ederim;
ben vizemi alana kadar bu forumdan cok sey ogrendim;
ve bana dusen simdiden sonra;yardımcı olabildigim olcude yardım edebilmektir.
yardıma edebildigim olcude devam ederim;
saygılar

norserwiam
bende askerlik belgesini yollamıştım daha onceden konsolosluğa, oraya gittğimde 435 doları oderken o belgeyi bana geriv verdiler.

ahmetbozdag
reşat1981
Çok teşekkür ederim

Smartms
ico:

tesekkurler...

amacımız resatın dediği yardımcı olmak... ve bu forumdan yararlanmak

sadece okumak değil...

yardımcı olablirsek ne mutlu...

ico
Arkadaşlar vizesini almış işi bitmiş ama sitedeki arkadaşlara yardımcı olmak adına bilgi moral depolayan tecrübelerini paylaşan,
İmbat,
smartmustafa,
uludağ23,
resat1981,
Vs
Vs..
teşekkür etmek lazım
Davranışlarınız erdemdir arkadaşlar

lütfen irtibatı koparmayalım yardımınıza ihtiyacımız heran olabilir.

Bravo.

Imbat
01 11 2004, 18:00
-ico

TESEKKUR EDERIM.

YARDIMCI OLMAKTAN MENUNUM.

HER ZAMAN YARDIMCI OLMAK ISTERIM.

SLM.

resat1981
lebaris;
sorunun cevabına Ankara-Amerikan konsoloslugunun;
http://www.usemb-ankara.org.tr/Consular/IVIS.HTM#ltry
sitesinden de kendin direk bakabilirsin.....mesela 28 kasımda kac kisi gircegine bakabilirsin....
biraz arastırma yapalım....armut pis agzıma dus

lebaris
arkadaşlar ben bu formları yeni gönderdiğim için bilmediğim çok şey var o yüzden sorularıma kızmayın..görüşmelere girenler bilir günde kaç kişi giriyor görüşmeye kaçı alıyor şimdiye kadar ortalama kaç kişi almıştır vizeyi 2005 için..

EfeC@n
02 11 2004, 18:00
Arkadaşlar biz de Allah'ın izniyle mezun olduk. Vize Görüşmelerinden muvaffak olarak geçtik. Çok şükür.

Kapıdaki korumalardan tutunda konsolos hanıma ve tercümanına kadar herkez çok iyi niyetli ve adeta vize vermeye çaba sarf ediyorlar. Biz ne kadar vize almayı istiyorsak inanın onlar da vize vermek için bir o kadar çaba harcıyorlar adeta...İnanın moral olsun diye demiyorum. Benim görüşmem 5 dak kadar sürdü. 08. 30'da içeri alındık ve 09.50'de dışarı çıkmıştık. İnanın her şey okadar çabuk gelişti ki, biz bile süratine yetişemedik. Kısaca beklediğimiz gibi olmadı. Boşuna gerilmişiz.

Tabi burada biz kılık kıyafetimize,(iş görüşmesine gider gibi) parfümümüze kadar çok dikkat ettik. Özen gösterdik. candan ,samimi ve içten olduk. ilk müracaatımız da niyetimiz(GC'ye müracaat amacımız) ne ise aynısını söyledik. Kısa, orta ve uzun vadede planlarınmızı. Beklentilerimizi. Anlattık. Arkadaşlar ister uzun cümleler kurun ister kısa. sizi sabırla dinliyorlar. ve size önem verdiklerini hissettiriyorlar. Sizde onlara önem verdiğinizi ve ciddiye aldığınızı hissettirin. giyiminizle , ses tonunuzla.... Doğal olun ve hayatınızda hiç olmadığınız kadar doğal olun.Rahat olun. Acizane görüşüm bu. Amerikada mücadele vermeye hazır olduğunuzu onlara yük olmayacağınızı hissettirin . Gözlerinizi gözlerinden kaçırmayın. netice de verdiğiniz bilgiler sizin hayatınıza dair kesitler. Hayatınız dair olan sorulara sizden daha iyi kim cevap verebilir, savunabilir. Lütfen rahat olun.

Sabah 08.20'de Elçilik önündeydik. Sol tarafa göçmen olmayan vize sağ tarafa da göçmen olan vize müracaatcılarının sıra olmasını istediler. Sıramız geldi. Pasapor davet mektubu alındı ve listeden çek edildi. üst araması yapıldı. Bir başka görevli sağlık raporlarını ve 3'er adet fotografımızı aldı (5x5) anket kağıdını aldık. biri muayene diğeri elçilik hizmetlerine dair. İçeride kutuya atmamızı rica ettiler. Sonra bir kontroldaha. ÇANtalar XR cihazından geçti. (DİKKAT!!!! çANTANIZDA KREDİ KARTI CEP TEL VARSA ALIN. eŞİMİN BANKAMATİĞİ VE OTEL DİJİTAL ANAHTARI BİLGİLERİ SİLİNDİ OTELE GELDİK ODAYA GİREMEDİK . YENİDEN BANKAMATİK İSDETECEĞİZ. XR IŞINLARININ ÇOK GÜÇLÜ OLDUĞUNU SONRADAN ÖĞRENDİK.) bİR SIRA NUMARASI VERDİLER. ÖNCE MEŞHUR 3 NOLU BANKO. PARA YATIRDIK BÜTÜN AİLE BİİREYLERİ İÇİN AYRI AYRI. DİPLOMA VE EVLİLİK CÜZDANI İLE BANKACÜZDANI.SİZİ ÇAĞIRACAĞIZ DEDİLER. 15 DAK SONRA 6 NOLU BANKOYA YÖNELDİK.

KONUŞMA ŞÖYLE GEÇTİ:

ben

iyi günler nasılsınız

KOns.
Teşekkür ederim siz nasılsınız

Teşekkür ederim iyiyim buyrun.

Eşime

Merhaba siz nasılsınız.

Çocuklara isimleriyle hitap ederek

sizler nasılsınız.

Hepimizi ayrı yrı şöyle bir süzdü.

Türkçe - İngilizce...

Türçe lütfen
Tamam

Parmak izleri (çocuklar hariç)
ve sorular...

Amerika'da ne yapacaksınız.

ilk öce dil okuluna kayıt olacağız. Sonra mutlaka bir iş bir an evvel üretmemiz lazım. Kendi mesleğimi yapabilirsem daha çok üretebilir ve verimli olurum. Daha sonra da kendi işimizi kumayı planlıyoruz. ama önce bir süre orada yaşayıp, bakacağız. Önce çevreye alışmamız lazım alışmamız lazım.

Güllümseyerek başını salladı onaylar gibi sanki...

Verdiğiniz adres kime ait

Tercümelerimizi yapan firma yetkilisinin kardeşi. Size verdiğimiz ilk adresten taşınmış. Bu iş adresi bu kadar biliyorum.

Bu adrese GCnizin geleceğini biliyormusunuz.

Evet biliyorum Amerika'ya girince kendisini arayıp tanışacağız. GCler gelince bize göderecek Bu kadarını biliyorum zatensize de kiknci adresimizi bildirmiştik göderdiğimiz kargoda. Her cevabın sonunda baş-ını sallayark onaylıyor ve tebessüm ediyor.

sağ ellerinizi kaldırın. Bu bilgilerin doğtruluğuna yemin edermisiniz

evet ediyoruz.

imzalarınızı atın. (İmzaya takılmayın arkadaşlar. Tam incelemiyorlar zaten imzanızı bir an görebiliyorsunuz. Görmesenizde ne olur sanki zaten hep attığınız imza değilmi...)

Tamam mı

tamam.

Teşekkür ederim hoşça kalın iyi günler

gülegüle iyi günler.

Ben Türkçe yaptım ve sponsor istemediler. İş bul demediler. terletmediler. İmza falan daraaltmayın yüreğinizi arkadaşlar bİZİMGRUP 20 KİŞİ KADARDI GÖÇMEN OLAN OLMAYAN KARIŞIK HERKEZ VİZESİNİ ALDI 1-2 KİŞİ HARİÇ.Her şey olacağına varıyor. Biz Allah'a şükürler olsun bu aşamayı geçtik. ALLAH SİZLERİNDE İŞLERİNİ RAST GETİRSİN .TEREYAĞINDAN KIL ÇEKER GİBİ ÇABUCACIK VİZELERİNİZİ ALMANIZI NASİP ETSİN. aLLAH'A EMANET OLUNUZ.

-------------------------------------------------------

BU GÜNÜN TEKRARI YOK.....

EfeC@n
Teşekkürederim imbat

senin sponsorunu kabul ettilermi ? Hayırlı haberlerini bekliyoruz. Sağlıcaklakal :-)

BU GÜNÜN TEKRARI YOK

Imbat
papatya68,
Vizen hayirli olsun. :)
Insaallah orada da meslegine devam edersin.

Imbat
EfeC@n
Vizeleriniz hayirli olsun. :)

ahmetbozdag
Arkadaşlar paket 4'ün son sayfasında doldurun ve gönderin dediği kısa bir form var, Petitioner's name, adres yazıyor, O formu nasıl dolduracağız. Herkes dolduruyormu yoksa sadece sponsoru olanlar mı dolduruyor?

ahmetbozdag
Arkadaşlar adres formu da ne oluyor? yoksa biraz önce bahsettiğim mi?

papatya68
merhaba arkadaşlar,

vizem bugün elime geçti, mutluyum

detayları paylaşmak istedim

benim zarfım 23 ekim 2004 cumartesi elime geçti,
ve ben panic oldum hiç bir evrak hazırlamamıştım,
neyse hazırladım ve de yetiştirdim amaaaaaa cumhuriyet bayramı resmi tatiline takıldım

görüşmem 1 kasım ve ups onlara 1 kasım da ***ürecekti evrakları
öffff yaşadığım sıkıntı berbattı
allahtan evrakların çoğunu iki nüsha hazırlamıştım aslında bu benim aklıma bile gelmemişti saolsun tercüme yaptırdığım Hacer hnm akıl etti, çok iyi niyetli ve de işini çok temiz yapıyor, ankara lı arkadaşlara tavsiye ederim :)
MUTLAKA EVRAKLARINIZI İKİŞER NÜSHA HAZIRLAYINNNN
neyse
pazar gecesi uyuyamadım bu sebeple,
sabah 7 15 de oradaydım ama bu kadar erken gidilmemeli 815 te orada olsanız yeterli,
girişte pasaport ve görüşme mektubu istediler,
bahçede fotograf ve de doktor dan alıdğımız zarfları istediler, resimlerin arkasına adınız ve de case number ı yazmayı unutmayınız, bir de ankat formları verildi
içeri geçtik,
salona girdiğimde heyecanım daha da azaldı, oğlum sürekli sorular soruyor tabii bu esna da
3 numara ben de idi
adım söylendiğinde
görevli hanım bize evraklarınızı getirdiniz herhalde dedi ben de durumu izah ettim, elimde bir çoğunun ikinci nüshası var dedim ok ledi ve de olanları aldı, sonra sında para ödemek için çağırıldım, kredi kartı ile ödedim.
ardından sarışın gözlüklü şirin baya nın karşısına geldikkk :) buraya kadar kalbim güm güm atıyordu,
tercüman istedim, kendime güvenemedim o an neyse onlar da tepki vermedi zaten,
diploma aslını,
boşanma kararımın aslını
istedi
eksik evrağım adli sicil kaydı idi
nerede yaşamak istediğimi sordu, dürüst davrandım bilmiyorum, araştıracağım, bir çocuğum dolayısıyla sorumluluklarım var dedim, gülümsedi :)
ne iş yapmayı düşünüyorsunuz dedi öğretmen olduğumu bulabilirsem işime devam etmeyi istediğimi söyledim, gülümseme iki lendi :)
neyse
yemin etmem için sağ elimi kaldırttı ve de bilgileri doğruladım
eğer eksik evrağınız da problem yoksa vizeni yollayacağız ya da evrağınızı tamamlayacaksınız dedi, şaşkındım, mavi bir kart verip ups masasına yönlendirdi, orada adres ve de para ödeyerek çıktımmmmm
korkum aparayı az bulacaklarıydı sadece 5000 $ım vardı ve ben oğlumla beraberdim, sormadı bile k, benden önceki arkadaştan sponsor istedi
çıkınca
ohhh dedim inanın, 2 gün sonra bugün yani az öncee vizem geldi, mutluyummmm,

bence kendinizi çok kasmayın
HEPSİ ÇOK KİBARRRRR
ÇOK SICAK VE DE ANLAYIŞLILAR

sevgiler
herşey gönlünüzce olsunnnnnnnn

ttoxtto
Ahmet Bozdag !
Degerli Arkadasım,
Bu adres formu Packet-4 da son sayfada yer alan form.Doldurup Ankara'ya gondermelisin.
Benim Packet-4 gec geldigi icin ben aynı formu kendim Excel veya Word de yaparak gonderdim.
Yani sonucta bir şekilde bu bilgileri formla veya bir kagıda dokup gondermelisin.Tabiki diger
gerekli evraklarla birlikte.Umarım yardımcı olabildim.Bol şanslarr..

spqss
03 11 2004, 18:00
uzun bi aradan sonra herkese selam
uzun bi ara diorum cunku bu arada hıc yazmak ıstemedım yazılan sacma yorumları gordukce yok ıste
kendınıze guvenın sunu bakın ben bole yaptım sunu sole yaptım bılmıorum sızden nıe sponsor ıstedıler gıbı
mulakattan once kedı olanlar aslana donustu ve nasıl bı sey olduysa herseyı bıldıklerını zannedıp sacma yorumlarıyla sozde ınsanları
moral verme adı altında kendılerını yucelestırdıler neyse daha fazla yazmak da ıstemıorum bu laftan herkesın alınmasına da gerek yok
Sponsor evraklarımı gönderdim.VİZEMİ ALDIM.
diğer arkadasların hepsıne bol şans

EfeC@n
Labiren ve İco arkadaşlarım, Amin ve teşekkürler . Umarım sizlerve diğer tüm arkadaşlar daha kolayve çabuk alırsın vizelerinizi ve burada hap beraber kutlarız.

İmbat kardeşim.
Sakın moralını bozma. Sen bunuda halledersin. sabır biraz daha. Umarım hemen eksiklerini toparlar vizeni alır ve iki bayramı bir arada kutlarsın. dualarım seninle

Imbat
- EfeC@n
Ankara, yine bana yesil form gonderdi. Sponsorla ilgili 2 belge daha istiyor.
Bakalim ne yapabilecegim?
Vizemi alsaydim kasimda gidecektim.
Ama hala alamadim.

- spqss
Vizen hayirli olsun. :)
Iyi sen kurtulmussun.

Sponsor evraklari olarak neleri gondermistin?

gookhan
<< uzun bi aradan sonra herkese selam

.VİZEMİ ALDIM.
]]

tebrikler
azimle zican tasi delermis derler ya oyle oldu seninki

LaBiReNT
EfeC@n'a CEVAP:

Merhaba EfeC@n Vizen Hayırlı olsun. Bundan sonraki Yaşantında Her şeyin gönlünce olmasını diliyorum.
Darısı biz bekleyenlerin başına inşallah.

SAYGILARIMLA..

ico
efecan hayırlı olsun dilerim bizimki de kolay olur alırız.tekrar hayırlı olsun

Imbat
04 11 2004, 18:00
- EfeC@n

ve

quark

Guzel sozlerinize tesekkur ederim.

Bakalim bayramimiz ne zaman olacak?

Sizi de bekletiyoruz. Kusura bakmayin artik.

Kader utansin. :) :) :)

Vizeyi alinca ( insaallah ) forumdaki her dosyaya yazacagim.
Gazetelere de tam sayfa ilanlar mi veririm artik bilmem. :) :) :)

quark
04 11 2004, 18:00
selam, imbat seni sonuna kadar zorluyorlar ama eminim vizeyi alacaksın sendeki bu sabırla bahane edecekleri ne kalacak bakalim. benmce hemen o dediklerinin de ayarlamaya calis zor oluıyor senin icinde ama bizde sonucu merakla bekliyoruz (yilan hikayesine döndü valla :) ) en icten dileklerimizle insallah hersey gölünce olur kolay gelsin.....

ozgur_5
05 11 2004, 18:00
merhabalar bu evlilik muahbettinin hem yakininda hem de uzagindayim aslinda..Yakin cunku ben de GC i olan bir hanimla evlenip possibly devam ettirmeyi dusunuyorum.Cok materyalist gelebilir kulaga ma durum bu.Uzagim cunku aslinda hic bana gore olmayan bir tarz bu.Gel gor ki baska bir folder da yeni kazanan arkadaslardan bayan ve bekar olanlara sormustum ama respond alamadim eminim hala gorusmeye gitmeyen en az 1 bekar bayan arkadas var bir yerlerde.Daha once Amerika'da yasadigim ve arkadaslarim oldugu icin sponsor sorununu da cok kolay halederim.26 Yasinda ve bekarim.Contact me If You wnat to try..
ozgurcolak_5@yahoo.com
05373684005

californ
slm arkadaslar. herkese tekrar slm.

bende islerimden dolayi uzun sure pasif takip ettim forumu ama olmuyo ya, dayanamiyorum. fazla kisiyle birebir tanisamadim ama herkes cok iyi ve yardim sever, sagolun.

vizesini alan arkadaslari tebrik ederim hayirli olsun. mutlu olursunuz inseallah.

benim gunumde son hizla yaklasiyor. kazandigimi bildiren kagit geldikten ve ben onlari yolladiktan sonra ise girdigimi soylemistim. simdi mulakatta calistigimi bildirmek icin hangi evraklari hazirlamam gerekiyor. suponsor ve is teklifini ayni kisi hazirlayabilirmi (benimki oyle degil sadece meraktan soruyorum) ve benim suponsorum green cardli bir turk ve amerikada ogretmen, mali olanaklarini bilmiyorum, sizce nasil olur baska birine bakayim mi? birde tercumelerin aslini mi yoksa orjinalinimi yolluyoruz? arkadaslar cevaplarsaniz sevinirim.

simdiden tesekkurler. herkese Allah'in yardimini diliyorum. hoscakalin.

californ
slm
---kazandigimi bildiren kagit geldikten ve ben onlari yolladiktan sonra ise girdigimi soylemistim. simdi mulakatta calistigimi bildirmek icin hangi evraklari hazirlamam gerekiyor. suponsor ve is teklifini ayni kisi hazirlayabilirmi (benimki oyle degil sadece meraktan soruyorum) ve benim suponsorum green cardli bir turk ve amerikada ogretmen, mali olanaklarini bilmiyorum, sizce nasil olur baska birine bakayim mi? birde tercumelerin aslini mi yoksa orjinalinimi yolluyoruz? arkadaslar cevaplarsaniz sevinirim.---

ico
08 11 2004, 18:00
sağlık olayını tamamladım aşı olayından bir kolum 3 gündür şiş.

heyy herkese selam.garip bi hava var forumda herkes kabuğuna çekildi gibi eski heycanlar yok.

amisos
09 11 2004, 18:00
o sekilde dusunmemek lazim.asil is vizeyi aldiktan sonra basliyor.vize yi alan arkadaslar haddinden fazla yardimci oldular.ara ara yine gorecegiz onlari burada.kizmayalim onlara ;)

sergen
09 11 2004, 18:00
Tabi kabuguna cekilir vizelerini alan aldi ne ugrucak bidaha foruma guzel kardesim :)

amisos
10 11 2004, 18:00
hayirli olsun.senin icin mahsuru yoksa ayrintilari buraya yazabilirsin.tek tek ozel mesaj daha zor olur.saygilar

spqss
selam
arkadaslar yıne ara vermıstım yazaya ama ınanın vızeyı aldıktan sonra daha yorucu bı maraton beklıo
sanırım o duzlugude gerı de bıraktım sımdı gun sayıyorum valız topluyorum
hepınıze bol sanslar
29 KASIM UÇUŞ

EfeC@n
cıcısss 2005 'İ KAZANANLAR BÖLÜMÜNÜ 140'DAN SONRA TARA CEVABIN ORADA
MUHABBETE

------------------------

BU GÜNÜN TEKRARI YOK

burcuuu
arkadaşlar selam,
görüşmemiz 10 kasım saat 08.30'daydı. Vizemizi aldık. Soruları olanlara memnuniyetle cevap veririm. Özel mesaj atabilirsiniz.

burcuuu
DR AHMET'e verdiğim yanıtı aynen kopyaladım...

slm
eşimle birlikte girdik görüsmeye. Detaylara gelince...

1- Şundan kesin emin oldum ki interview tarihine kadar vize alıp almayacağınız kesinleşiyor. Bu yüzden interviewda heyecanlanmanın hiç anlamı yok. Eğer kararları olumluysa 3-5 dk içinde, çok pozitif bir görüşme sonunda vizeyi hemen veriyorlar. Sadece o gün doktor raporuna bakıyorlar. Ciddi bi sorun yoksa, rapor sonucu etkilemiyor.
2- Doktor muayenesinde genel tarama, akciğer filmi, kan alınması vs. tamamen formalite. Eğer ciddi bir rahatsızlığınız yoksa endişelenmeyin. Aşı karneniz varsa mutlaka ***ürün. Özellikle çocuklarınızın karneleri vardır mutlaka.
Bu arada doktor kredi kartı kabul etmiyor. Laboratuvar kabul ediyor.
3- Doktor muayenesinde size ahiret soruları soracaklar. Sakın gerilmeyin kendinizi sorguda gibi yada interview olur gibi hissediyorsunuz. Hatta görüşmeden çıkınca ilk interview burada yapılıyor diye düşündük biz. Fakat sonradan anlaşılıyor ki aslında bu soruların tek amacı psikolojik muayene. Yani ruhsal sorununuz olup olmadığını anlamak için size sürekli sorular soruyor doktor. Rahat olun ve gerilmeyin. Sohbet eder gibi rahatça cevap verin.
4- Daha önce dediğim gibi görüşme sonucu önceden belli olduğu için görüşmeye rahat gidin. Sadece bütün belgelerinizi eksiksiz hazırlamaya bakın. Eksik belge olması size vize vermeyecekleri anl***** gelmiyor. Eğer sizin GC için yeterli olduğunuzu düşünüyorlarsa mutlaka veriyorlar. Eksik belge yalnızca interview günü vize alamamanıza neden olur. Sizden eksik belgeleri UPS'le göndermenizi isterler. Siz belgelri gönderirsiniz, onlar da vizenizi postalarlar. Ama ideali tabiki eksizksiz belgeyle gidip o gün vizeyi almak.
5-Çocuklar için de endişelenmeyin. Çocuklara soru filan sorulmuyor gördüğüm kadarıyla. Biz görüşürken orada çocuklu aileler de vardı. Çocuklar sadece görünüyor.
6- Giyiminize özen göstermenizi tavsiye ederim.
7- Görüşme saatinizden 5 dk önce elçiliğin önünde olmanız yeterli. Erken gidenler orada ağaç oluyorlar. İçeri alınma saati tam randevu saatiniz oluyor.
8- Girişte önce pasaportlarınızı gösteriyorsunuz. Listeden isminizi buluyorlar. Bildiğim kadarıyla bütün çocukların ayrı ayrı pasaportları olması gerekiyor ama siz yine de bunu konsolosluğa tel. edip sorun. Çok emin değilim.
9- Pasaportları gösterdiniz, girdiniz... Üstünüz aranıyor,
10- Başka bir görevli; DAVET MEKTUBU, DOKTOR RAPORLARI ve 3ÊR ADET 5/5 FOTOĞRAFLARINIZI alıyor. Ve size ingilizce biliyorsanız 2, bi,lmiyorsanız 1 adet anket formu veriyor ve anketleri doldurup içeride bulunan kutuya atmanızı istiyor. Türkçe olan form doktor muayenesi hakkında. İngilizce olan konsolosluk hizmetlerinden memnun kaldın mı gibi bir içerik taşıyor. Bu görevli size ayrıca sıra numarası veriyor.
11-Formarı alıp içeri giriyorsunuz ve 2. güvenlik kontrolünden geçip görüşmelerin yapıldığı salona giriyorsunuz. Orada bir masaya oturun ve elinizdeki anketleri doldurup kutuya atın. Sonra da sıra numaranızın gişede belirmesini bekleyin.
12- 3 nolu gişe para vezne. Orada numaranız yanınca gidin ve her aile üyesi için 435 dolar para yatırın. Zaten size ne kadar para ödemeniz gerektiğini söylüyor gişe görevlisi. Kredi kartıyla da ödeyebilirsiniz. Ama kredi kartını güvenlik kontrolünden geçerken cihaza sokmayın, kafayı yiyormuş)
13- Parayı ödeyince gişelerin karşısında oturup yine sıra numaranızın yanmasını bekliyorsunuz. Salonun sağ tarafındaki gişeler Immigrant Visa gişeleri, dolayısıyla sağ tarafta oturuyorsunuz.
14- Sıranız gelince gişeye gidiyorsunuz ve görüşme başlıyor.
Bizim görüşme 3 dk filan sürdü.
Görevli amerikalı, yanında çevirmen ayakta bekliyor.
Detaylar: Önce görüşmeyi türkçe mi ingilizce mi yapmak istediğimi sordu. Ben de ing. dedim, çevirmen gitti, biz devam ettik. (ing. yapmak bir artı puandır mutlaka ama türkçe de yapabilirsin tabi. Birçok insan türkçe yapıyor)
Önce bankonun üzerinde duran cihaza önce sol, sonra sağ parmaklarınızı sırayla koyuyorsunuz ve parmak izleri alınıyor.
Sonra evlilik cüzdenının, diplomanın(sadece petitioner'ın diploması ve eşimin boşanma belgesinin orijinallerini istedi. Verim. Sonra bana amerika'da ne iş yapmayı düşünüyorsun diye sordu, ben de söyledim. (master yapıcam ve aynı zamanda çalışıcam dedim)
Sonra amerika'da verdiğiniz adresteki X ve Y kişileri kimler dedi. Ben de abim ve eşi dedim.
Sonra eşime daha önce amerika'da bulundunuz mu dedi. Hayır dedim. Eşime sordu, o da 3 kez dedi. Sonuncusunda neden gitmiştiniz dedi, eşim de sebebini söyledi.
Sonra işlerine yaramayan fotokopi vs.yi bana iade etti.
Son olarak Dosyanız tamamlandı. Sağ ellerinizi kaldırın ve yemin edin dedi. Bişiler söyledi biz de i promise dedik ve yeşil bir kağıt verdi. Bunu UPS masasına ***ürün, vizeniz 2 gün içinde gelecek dedi.
Kağıdı UPS masasına ***ürüp kişi başı 6'şar milyon da oraya verdik ve konsolosluktan mutlu bir şekilde ayrıldık.
Daha önce söylediğim gibi çok rahat olun. Belgelerinizi tam olarak gönderin. Eğer düzgün bir insansanız, mesleğiniz varsa veya paranız yeterliyse(paranız az da olsa düzgün mesleği olan birisine mutlaka vize veriyorlar) sorunsuz alırsınız vizenizi. Eşinizin yeterliliğine de hiç bakmıyorlar. Sadece sanırım güvenlik kontrolü yapıyorlar.
Benim yazacaklarım bu kadar. Başka sorunuz olursa yanıtlarım
Bol şanslar demiyorum çünkü şansla ilgisi yok.
Kolay gelsin

ciciss
görüşme tarihim aralıgın 14 olmasına ragmen mektubum hala gelmedi..
ne kadar once geliyor bilen var mı?
aynı durumda olan baskaları varmı diye merak ettim..