PDA

Tüm Versiyonu Göster : Bana da yardim eder misiniz ?

LackOfComprehension
10 08 2004, 18:00
Bostancili,valla serendipity 6 senedir buradaymis.Yani o burada okurken ya a okulu bitirmek uzereyken ne 9/11 varmis ne de yabancilara karsi simdiki gibi bir tutum..Simdi hersey cok daha degisik.Ben de master icin geldim ama vazgectim..Disaridan tozpembe gorulen hersey buradan oyle gozukmuyormus anladim.Amerikan universiteleri super derdik ama gelip gorduk ki adi herkesce bilinen malum top okullar haric gerisi sadece ticaret araci..O kadar para verceksin karsiliginda ne alacaksin neler vereceksin iyice dusun..Yolun acik olsun..

Excellency
benim bildigim herkes buraya ya bir arkadasiyle gelir yada bir tanidigin yanina gelir bisi yapar. ben yanliz basima geldim.

milletin tabi arkadas grubu var tanidiklari var bizim burda hic kimsemiz yok ezik kaliyoruz

anne baba es dost arkadaslar her sey turkiyedeyken...

bostancili,

Senin icinde bulundugun durum herkesin az cok basindan geciyor, herkes cok zorluk cekiyor. Ilk geldiginde arkadasi tanidigi olmayan cok insan var. Herkes Turkiye'de anasini, babasini, sevdigini, dostunu birakip geliyor. Yani kendi durumunun herkesten daha kotu oldugunu dusunme.

Eger burada bir sure yasamak niyetindeysen yeni arkadasliklar yeni cevre kurmak zorundasin, yoksa dedigin gibi ruh sagligi bozulur insanin.

Bence Boston'da oldugun icin cok sanslisin, buyuk, hareketli, en onemlisi kozmopolit sehir. ABD'nin batisinda, guneyinde ya da ortasinda kus ucmaz kervan gecmez bir yerde ogrenci olsan cok cok daha zor sartlarda olurdun.

SEREN(dipity)
Onur merhaba,

Isten yaziyorum, cok uzun yazamayacagim. Anlattiklarin etkiledi beni.

Bana kal veya git demek dusmez. Sana ancak kendi olayimi biraz anlatip, en azindan yalniz olmadigini hatirlatabilirim.

Ben buraya 21 yasinda universiteden mezun olur olmaz burs alip geldim. Ne bir arkadasim, ne bir tanidigim vardi. Bir iki kisi vardi ama ayni sehirde degildik. Coooook agladigim gunler oldu, yalnizliktan bogulacagimi hissettim. Ama gecti. 6 yildir buradayim, masterimi bitirdim, evlendim, simdi Aralik'ta dogacak bebegimi bekliyorum. (Bu arada tahmin edebilecegin gibi ben bir bayanim, kiz basina buralarda yalniz olmak erkek basina yalniz olmaktan daha zor genelde...)
Diyecegim o ki, umidini kaybetme...Hangi yolu secersen sec, her gecenin bir sabahi vardir, unutma diyorum.

Vaktim olunca yine yazarim.

bostancili
.

sinirliyim
Bostoncili

Ben Boston da tam 8 sene yasadim hemen her yerinde yasadim kaldim is kurdum calistim vs vs vs

Uzulerek soyluyorum ABD nin en kotu sehrine dusmussun yani bunu uzun uzun anlatmama gerekyok 2 ay sonra soguklar bastirdiginda sende anlayacaksin zaten

diycem o ki 30 bin dolar gibi manyak buyuk bir parayi okula vermen cok anlamsiz, amerikanin bir cok yerinde daha kaliteli ucuza okula gidebilirsin hemde gercek amerikayi gorur hayatini yasarsin

senin en buyuk sorunun bulundugun sehir ah bi bilsen gercek amerika o kadar guzel ki

ya sahi bu kadar sehir arasinda nasil oraya dusebildin? hadi bizim zamanimizda internet yoktu biz ogrenemedik ama senin durumun farkli
bence o kadar para verilmez

bu arada bende Boston Univ den mezunum, hala zengin pichi dolumu orasi?

twilight
11 08 2004, 18:00
ne bir arkadas var ne bir tanidik hic bisi yok

Biz buradayiz ya. Yoluna girer hersey, zamanla. Tek basina gelip basamak basamak yasayan daha gercekci, saglam cikar merdivenleri. Ve sizin 6. ayiniz, daha cok erken, yepyenisiniz. Ve oldukca iyi gecmis bu donem, okul amaci; sinavlardan iyi puanlar alinmis, bu yeter ;)

$$,$$$,? bugun var yarin yok...elde edilir, yok edilir, kazanilir hayat icinde.

Yine bulusuruz, ayrintilarizda...Sevgilerle.

suskungeveze
12 08 2004, 18:00
Heeeey Bostancili var mi oyle pes etmek? hayatinda herzaman yaninda anan baban mi olacak senin?. bak tr'de ne guzel bir okul bitirmissin. herseyin bir zorlugu var olumlu dusun olumlu bak yasadigin zorluklari az cok anlayabiliyorum. burada olan herkes seni az cok anliyordur gayret biraz sakin vazgecme sakin kolayi secme kolayi herkes basarir. onemli olan zorluklara yenilmemek. bak Turkiyede kac kisi vardir senin yerinde olmak isteyen. Biliyorum hic birsey disardan gorundugu gibi degil. ama ulkende baska bir sehire bile gitsen hayatinda ilk kez, zorluk yasarsin sen su anda baska ulkedesin bunun zorluklari kat kat fazla ama eminim basaricaksin ve yarin guleceksin bu dusuncelerine

susehrili
Ben bogazici elektrik-elektronik mezunuyum. bu sene boston universitesinden master icin kabul aldim. program 1 yillik. DEMIS ARKADASIN TEKI SONRAAAAAA
BAYAN KARDESLERIMIZDEN BIR TANESI
6 yildir buradayim, masterimi bitirdim, evlendim, simdi Aralik'ta dogacak bebegimi bekliyorum. (Bu arada tahmin edebilecegin gibi ben bir bayanim, kiz basina buralarda yalniz olmak erkek basina yalniz olmaktan daha zor genelde...)
DEMIS
ABI RESMEN YORUMSUZ

hopelesscase
Sevgili Dostum,

Oncelikle Amerika'da olmadigimi, dolayisiyla ABD hakkinda ukalalik yapacak ya da akil verecek durumda olmadigimi belirteyim...sadece beterin beteri var demek icin yaziyorum..

Ben su an Italya'dayim, buraya Rusya'dan geldim...hem de dunyanin en buyuk iki sirketi (ipucu: hamburgerle ne iciyorsun? ya da en sevdigin poset cay hangisi?) ust duzey yoneticilik (100k/yil) yaparak...sonra ne mi oldu? yaklasik 7 ay once calistigim yerden istifa ettim (Allah'in egitimsiz Italyan'larina ezilmeyi kabul etmedigim icin) ve tahmin et...ISSIZIM...hangi kapiyi calsam tokmagi elimde kaliyor...gorunmeyen bir engel heryerde onume cikiyor...para suyunu cekiyor...loser gorulmek cabasi...uzun lafin kisasi HAYATTA HERSEY VAR...bir yil oncesine kadar kendimi kral sanirken, su anda taaa dipteyim...ama birtek seyi biliyorum...BIRKEZ YAPTIM YINE YAPABILIRIM!!!

Sen de Boston'da bir okula kabul edilmis, ilk somestri basarili gecirmissin...yani YAPABILMISSIN...evet, su an gercek bir problemin var, ama bu da gececektir. SIK DISINI...

hem benden farkli olarak henuz gencsin ve bir adim geriye basarak daha ileriye sicrama sansin var...

Bence siki bir burs yoksa 30k odeme, daha mutevazi bir okul bul -bazi arkadaslarin sehrini elestirmis, belki daha iyi bir sehir bulabilirsin- hem oku hem calis, onemli olan senin kisiligin ve yeteneklerin, diplomandaki okul degil...birgun bugunlerini cocuklarina ders olarak anlatacaksin...

BIRKEZ YAPTIN...YINE YAPABILIRSIN...

Sevgiler

djuan
13 08 2004, 18:00
universiteye tr de ilk basladıgın haftayı bi dusun... kimseyi tanımıyosun salak salak etrafa bakıp inceliyosun..hele bide baska bi shirden gelmissen ve tanıdıkların yoksa bi dusun... işte bunu birazdaha zorlastırılmıs hali senin yanlızlıgın..merak etme arkadasında olur cerende olur ama zaman.. bi sure bole gider sora yavas yavas duzelir birde bakmıssınki mezun olmussun arkadasın esin dostun olmus... her zorlukta bole kacarsan okudugun bogaziçinin trdede anlamı yok...kendine guven.. ben yaparım de amacını hatırla buraya niye geldim.. herseyi akısına bırakmak en dogrusu olur bence bole bi durumda..

sweetmarch
13 08 2004, 18:00
bostancili, yeni bir ulkede yeni bir hayata basladin. yasadigin problemler cok dogal ve bircok insanin basina geliyor. ben de buraya geldigimde hic kimseyi tanimiyordum ve cok zor gunler gecirdim. emeklerine yazik etme bence. gelecekte master diplomanla kendine guzel bir hayat kurdugun zaman, vay be ne gunlerdi dersin. simdi donersen elinde diploma yerine kocaman bir hayalkirikligi olacak. sabir, hersey zamanla rayina oturur.

bostancili
20 08 2004, 18:00
.

pershore
20 08 2004, 18:00
Merhaba Bostancili,
Umarim sana yardimim dokunabilir. Hepimiz bu yollardan gectik. Oncelikle hemen teslim olma, moralini hic bozma. Harika bir okuldan mezun olmussun, iyi bir okulda master yapiyorsun dahasi onca derdine ragmen harika notlar tutturmussun hemde ilk yilda. Buraya ilk kez gelen pek cok yabanci uyruklu ogrenci ozellilkle ilk donem sisteme ayak uyduramadigindan dusuk notlar alir. Bu da derdine iyice dert ekler. Bak sen zoru basarmissin.
Bulundugun okulda mutlaka bir International Student Office vardir. Oraya git ve danismanindan yardim iste. O kadar parayi verdikten sonra ne diye begenmedigin bir odada, sana bir merhaba dahi demeyen insanlarla bir arada yasiyorsun halen. International Students Office sana daha iyi bir ev bulabilir. Yeni oda arkadaslari bulabilir ve seni o yorede bulunan diger Turklerle de iletisime gecirir.
Benim masterimin ikinci donem basinda, International Student Office bana telefon edip, okula yeni baslayan Turk ogrencilerle biraraya gelip onlara yol gosterip gosteremiyecegimi sormuslardi. O ofisin orada olma sebebi sana yardim etmek. Senin okuluna ve sosyal yasantina uyum saglamani temin etmek. Eger onca para odedigin okulun, faturasina bakarsan o ofis icin de belli bir miktar odedigini gereceksin. Oradaki danismanlarin gorevi bu.
Sen o okula bir tek derslere girmek icin o kadar para odemiyorsun. Profosorler dahi pekcok kisinin sana yardima hazir oldugundan eminim. Benim anladigim kadari ile sen bu kisilerle konusmuyorsun, kendini anlatmiyorsun. Bu isler tek basina basarilacak, yardim istemeden halledilecek konular degil. Biz Turkiyede klasik ogrenci-ogretmen iliskisine alistigimizdan gidip burada profosorlerle falan konusmuyoruz. Inan yabanci bir ogrenci olarak sen o okul icin cok degerlisin. O okula dunyanin parasini oduyorsun ve seni kaybetmek istemiyeceklerdir.

Amerikalilarla arkadaslik kurmak icin bosuna asiri caba harcayip moralini bozma. Ozellikle belli bolgelerde Amerikalilar o kadar acik goruslu olamiyorlar. Amerikali universite ogrencileri daha cok birbirleri ile hasir nesirlerdir. Neden Uzak Dogulu ogrencilerle arkadaslik kurmayi denemiyorsun? Inan pek cogu asiri utangac olduklarindan seninle konusmuyorlardir. Sonucda onlar da bu ulkede yabancilar ve pekcogunun da ilk yili. Uzak Dogulular kultur yonunden de bize daha yakin oldularindan midir nedir cok cana yakin ve durust insanlar. Yeni ev, oda ve oda arkadasi bulma konusundan da onlar sana daha cok yardimci olurlar cunku onlarin kendi aralarinda muthis bir bilgi bagi vardir.Sana ikinci el televizyon, bilgisayar almada da yardimci olacaklarindan eminim. Sen pekcogumuza gore daha ilk 6 ayda muthis yollar almissin. Kendini uzme. Masterini bitirmeden Turkiye'ye donmek yok! Cunku emimin hayatinin geri kalan bolumunde cok pisman olacaksin. Bu kadar yol geldin, bu kadar cok sey basardin. Pes etme. Finallerde basarilar. Kendine iyi bak. Bak ben diyorum Ne haber Onur? Iyi misin?
Hicbirsey yapmasan, ogrencilerin satilik araba, satilik kitap falan gibi seyler icin ilan astiklari tablolara git Turkce olarak ilan as. Sana cevap veren birkac Turk cikacaktir. Koskoca Boston Universitesindeki tek Turk sen olamazsin. Sevgiler.

bAdEm-AgAcI
23 08 2004, 18:00
hangi okula gidiyorsun bostancili?

djuan
25 08 2004, 18:00
hemen avukat baabında ben cevaplayım sevgili pıtırcık bademcik..boston university...şimdi cocugun donmesi zor olur hem bende biseyler yazmıs olim dimi..geri kalmiim hecbi yerden..

cankusum
01 09 2004, 18:00
selam. sinavlardan A almana sevindim bak ne gusel sana moral olmus.. kendini uzme. pes etmeyide deneme. bu senin icin bir firsat. cok kisi var senin konumunda olan. bizlerde senden farkli degiliz. her arkadasimiz senin gibi ayni yollardan geciyor.. onemli olan kendine guven, ve BASARACAGIM demen. unutmaki kimse kimsenin yaninda herzaman olamiyor.. yalnizligindan sikayet etme.. belkide kimbilir gunun birinde buyalnizliginida arayacaksindir...her gun yasandiginda guzeldir.kendine iyi bak bol sanslarrrrrr

equinox1248
02 09 2004, 18:00
Bostancili, buyuk bir turk arkadas grubumuz var bostonda. Bana ozelden email adresini at, seni mailing listemize uye yapayim. Firsat buldukca birsey yapariz biz, sen de bize katilirsin. ben de BU'dayim.

simdilik seni rahatlatacak bir iki aktivite soyleyim, onlari (eger yapmadiysan)yapiver, kendine gelirsin. Ozellikle uzaklari yaziyorum, malumun 'tebdili mekanda ferahlik vardir.'

Commuter raile atlayip kuzeyde ya da guneyde okyanus kiyisinda bi yerlere git bos bos gez. commuter rail 5-6 dolar birseydir. North station ya da south stationa gidebilirsin.

New yorka gidebilirsin. chinatowndan 10 dolara new york otobusleri kalkar 4 saatte nydaki chinatowndasin. gez dolas manhattani.

Brookline de Family restaurant, commonwealth avenue'da Istanbul cafe, downtownda sultan's kitchen, bir de sommerville tarafinda cafe kiraz turk restorantlaridir. kebap ye iyi gelir ;) -family restauranti tavsiye ederim.

watertownda Sevan bakery'de aklina gelecek her turlu turk yiyecegini bulabilirsin. Cokoprens ya da eti puf gibi seyler yemek turk evladinin bunyesinde mutluluk hormonu salgilatiyor bunu da soyleyeyim.

neyse simdilik gitmem lazim bana emailini yollamayi unutma.

SERAP80
11 09 2004, 18:00
Merhaba yazdigin yaziyi daha once okusaydim daha once yazardim,gorusurduk..Ayni sorunlari bende yasiyorum 2 aydir burdayim ilk gunlerim hep evde gecti 2 muhabbet edecegim kimse yoktu bir japon arkadasim var sagolsun,her gecen gun daha alisirim daha iyi olucak dedim daha farkli problemler dogdu,ama bu hayat biliyorsun.Simdi bostancida evinde olsaydin,isten eve,evden ise,ay basinda maasini alsaydin,arkadalarinla ciksaydin bu 3 ayin sana kattiklarini,manevi yonunu ne kadar guclendirdigini,burdaki okulunun gelecekteki yasamini daha yukariya tasidigini,yabanci bir ulkede de ,tek basina mucadele vererek,yabanci bu kulturu ve insanlari taniyarak kendine ne kadar cok sey kattiginin farkinda bile olmiycaktin,birak bilmiycektin bile....Bunlarin hepsini sende biliyorsun,mantigi olan herkezde,ama seni cok iyi anliyorum cunki icinde yasayinca yaptigin her ne kadar dogru oldugu bilsende basip gitmek istedigin anlar cok oluyor.Ihtiyacimiz olan zaman ,zamanla kenimize ait seyler kazanacagiz,ogrendikce benimseyecegiz, bizim olacak,boylece zorlugu asacagiz...bu sadece bir asama,bir donem bunlar gecicek sen gelecegini kuruyorsun,sadece bir yoldan geciyorsun hersey hep boyle kalmiycak...sen kendine cok sey kattin,katicaksin,, zamanla bir seyler oturucak,biliyorsun,yasiyorsun....
....Sevgiler,Serap.

Buyukdereli
15 09 2004, 18:00
degerli bostancili,
sana 15 senelik USA tecrubemden yaziyorum. Bu 15 senenin 13 u Boston ve civarinda gecmistir. Ilk once kendini cok sansli olarak gor. Ben ve benim gibi cebinde 5 kurusu olmayarak vede sifir ingilizce ile bu sehirde gelen arkadaslarinda var ve bizler tutunduk sen cok rahat yaparsin. Boston Amerikanin en kotu sehirleriden biridir diyen arkadasa sorarim Amerikanin ne kadarini ve nerelerini gordu diye! Inan ben Amerikanin ~%70-80 ini gormusumdur, gezi ve is dolayisiyla ve bence Boston ve San Fransisco en guzel ama biraz pahali sehirlerindendir. Boston da yapicak sok sey var inan anlatmakla bitmez; en iyi okullarin burda olmasi, onlarin kulturel etkinlikleri, jazz bar lari, yaz sporlari, kis sporlari na yakinligi, New York ve Montreal 'e 4-5 saat uzakligi, kozmopolit bir ogrenci ve insan toplulugu, super restaurantlari etc. ect. Ama su varki ookulu bitirince eger calisma kartin yoksa bahsettigini gibi hayat zor burda tabiiki, o azamanda TR ye donebilirsin. Unutmadan sana yazan bir arkadasinda bahsettigi gibi neden BU ya gelmek istiyorsunki ? USA de bircok private ve state okullari dahil cok daha ucuz ve kaliteli okullar var. Bence iyice arastirmamissin. Cok guzel state okullari var onlara bir bak, New England da kalmana gerek yok. Unutmadan ben 15 senelik USA yasamim ve vatandasligimdan sonra onumuzdeki yil TR ye donuyorum. Unutma burasi okadar buyutuldugu kadar degil, ama imkanin varsa tabiiki kullan derim. Sana bol sans dilemiyorum cunku hayatdaki cogu sansi/imakani sen kendin yaraticaksin her gecenin sabahi nin nasil olacagi cogu zaman senin elinde. Detayli muhabbet istersen bana ozelden e-mail at.
Basarilar.
Biliyorsun, hayatda, sagligin, ailen ve arkadaslarindan daha onemli hic birsey yok !

-buyukdereli

serap82
16 09 2004, 18:00
1) Boston kesinlikle ve kesinlikle Amerika degildir daha cok avrupaya benzer
2) Dunyanin en kotu binalari ve en pahalilari boston dadir. Orada oturanlara kac para kira verdiklerini ve ne tur yerlerde kaldiklarini sorarsaniz daha inandirici olur
3) Canada kadar soguk bir yerdir o yuzden isinma masraflari cok yuksektir. Psikolojik olarak hep kotu hissedebilirsiniz kendinizi cunku hava hep kapalidir. camur kar yagmur rezil bir sehir hayati
4) Trafik baska sehirlere gore iyidir cunku sehrin icinde yasayanlarin cogunun arabasi yoktur cunku park yeri olan 1 oda salonlar 1000 dolardan basliyor. Yanlis anlamayin 1000 dolar gercek Amerikanin obur sehirlerinde supersonik ultra lux eve tekabul ederken boston denen zavalli sehirde izbe klubemsi ev demek
5) Kimsede araba olmayinca metro denen bir baska zavalli sey icad edilmis. Bir yerden bir yere 1860 lardan kalan zavalli vagonlarla gitmek zorundasiniz. Bu metro istasyonlarina gidip insanlarin perisan hallerini gormenizi isterdim, Allahim Amerika gibi bir ulkede boyle rezalet bir metro sistemi nasil hala kalmis inanilmaz bir olay
6) Dunyada kilometrekareye en cok okul dusen yer Boston dir bu iyimi kotumu tartisilir, 25-26 yasini gecmis olgun bir insanin yasayacagi bir yerdegil anca anca coluk cocuk ve ozellikle TR den gelen zengin cocuklari icin mukemmel bir sehir. Cevrede 68 tane universite var ama 8 tanesi haric hepsi SUPRUNTU ve maalesef bu okullar TURK dolu ve hergecen gun sayilari artiyor. Birisi emanuel college diye sormus tam bir para tuzagi orasi
Amerikaya okumaya geliyorsaniz asla asla asla asla ilk 50 nin disinda okula gitmeyin. Cunku geri kalan okullar SUPRUNTU den baska bir sey degil.
US News in ranking lerine bakin okullara oyle gidin yoksa okullara 50-60 bin dolar harcayip TR ye dondugunuzde ayda 1000 dolara talim olacaksiniz yani PARAYI CIKARMANIZ IMKANSIZ.
Yazik etmeyin paraniza

6) metrekareye en cok doktora ve master li adam dunyada heralde Boston dadir, mukemmel bir entellektuel ortam bulabilirsiniz. Tiyatrolar sergiler sovlar gosteriler konferanslar heralde dunyanin hic bir yerinde bu kadar cok olamaz. HArvard ve MIT nin icindeki sosyal etkinliklerine katilmaya bir insanin omru yetmez. Taniyabileceginiz en zeki en okumus alaninda en ileri gitmis Turkler bu sehirdedir. Gerci cogu birbirini sevmez uzak durur ama kendi alaninizda olan bir unlu TUrk veya profesoru tanimak sizin icin bayagi kapi acabilir.

7) Kendi parasi ile okumak isteyen ama zengin cocugu olmayan arkadaslara tek tavsiyem bu sehirden uzak durun, pisman olursunuz.
8) Koskoca sirketlerde calisip manager seviyesine gelmis insanlarin bile roommate hayati yasadigi bir yerdir. Kiralarin ne kadar pahali oldugunu siz dusunun artik. Roommate hayatin bir parcasidir onsuz bir hayat dusunulemez cunku baska turlu evin fiyatini cikaramazsiniz. BU roommate olayi yalnizca ogrenci olanlar icin degil herkes icin gecerlidir ama Amerikanin baska sehirlerine giderseniz roommate ne demek bilmezler cunku gerek yoktur boyle bir sacmaliga.
9) Boston a gelen ogrencilerin zengin cocuklari dahil hemen hepsinde bir hayal kirikligi vardir cunku Amerikaya benzemez filmlere hic benzemez, arada korkunc bir fark vardir.
Tekrar ediyorum Amerikaya gelecek olan Turk ogrenci arkadaslar Amerikada ilk 50 nin disindaki okullara ve BOSTON'a ASLA ASLA ASLA gitmeyin. Aklinizi kullanin.
Boston da 11 sene yasadim

oranin kaldirim taslarini renk renk bicim bicim sayarimsana

si kurdum islerde calistim Dorchester in sokaklarinda uyudum Roxbury nin benzincilerinde Mattapan deki Turk pizzacilarinda calistim
John Hancock Tower da 5 sene calistim corporate accounting bolumunde

Boston University de MBA yaptim

Roslindale de ev aldim

W Roxbury de tasimacilik sirketi kurdum batirdim
Turk derneginde aktif yer aldim

Venu de Club Nicole de calisan TUrk kizlarini biliyormusun
ya da Aria da uyusturucu satarken yakalanan TUrk kizlarini

ya da MIT ye 100 milyon dolar bagis yapan Kenan Sahin i

ya da MIT international business den mezun olup Helmut Kohl un ogluyla evlenen Kalebodur un sahibinin kizini biliyormusun?

Yada Babson College da bir zamanlar prof luk yapmis vs vs vs vs vs

Heralde hickimse benden daha iyi bilemez Boston i

Boston daki turklerin belki yarisi univ lerde asistanlik yapan tiplerdir hani kotu bir sey degil ama pek disari cikmazlar sehirler is hayatiyla alakalari yok onlarin mazlum sakin akademisyen tipler

ama kalkipta bilmedigin bir sey hakkinda konusursan cevabini alirsin

Boston da Bestbuy Walmart Kamrt Target Home Depot yok

Zaten olamaz da cunku real estate cok pahali araban olmasi ve iki saat arab surmen lazim kuzeyde simdi ismini unuttugum yere

Copley Mall da super center lar var Circuit City nin Best Buy in falan ama 3 metrekarellik yerden ne bekliyorsun Allahaskina

Sehir cok eski cok bakimsiz pislik cinde bir sehirdir

Green Line vagonlarinda I hate Boston kelimeleri yillarca yazili kaldi orada
bubu yazanlar Amerikanin baska sehirlerinden oraya gelenler

Ama TR den gelince tabiki cennet gibi geliyor oralar

onemli olan ABD nin baska sehirleriyle karsilastirmak

SImdi birisi demiski burasi Boston hakkinda bilgi alma yeri

evet biliyorum

bende Turkiye den gelen gencleri uyarmaya calisiyorum

Amerikaya ozellikle Boston a EGER ILK 50 OKULDAN BIRINDEN KABUL ALIRSANIZ GELIN

o zaman deger

Ama Boston da oyle okullar varki icler acisi simdi ismini vermeyecegim
bunu anlamanin en kolay yolu US NEWS in siralamarina bakmak
eger ilk 50 60 da yoksa o okul SAKIN GITMEYIN

Maalesef Boston da okullar cok pahali

isin komik tarafi bu okullar ilk 500 de bile degil

Yaziktir TR den bir suru para getiriyorsunuz sonra bu paralari dunyanin en zavalli okullarina ve bodrumu fare dolu evlere disarisinda gunes gozukmeyen meymenetsiz bir sehire getiriyorsunuz
oysa Amerika cok guzel bir yer

Amerikada nereleri guzel nerede yasanir asagida linkte okuyabilirsiniz

http://forum.mezun.com/messageview.cfm?catid=13&threadid=11670

Ha siz hala bu uyarilardan sonra hala o sehire gidip rezil hayati cektikten sonra aglarsaniz ve
Amerika bumuymus hani guzel insanlar yollar binalar bu ne bicim pahali hayat derseniz o zaman bende size kizarim

Benim gorevim benden sonra gelenlere yol gostermektir

Tekrar ediyorum

Eger gidecegin okul ilk 50 de degilse hic gitme daha iyi

TR deki okullar bu kotu okullara bin basar ve daha ucuz hic degilse boylece paranizi carcur etmezsiniz

Amerikan okullari resmen bu isin pazarlamasini yapiyor
Bazen Hurriyet gastesinde okuyorum Clark University yok Norteastern Univ

Allahim yarabbim bu okullar ilk 1000 de bile degil
icerisi Turk dolu cunku okullara girmek kolay
yada bursu asistanligi kolay veriyor
ama bilmiyorlarki bu okullarin TR de itibari sifir ABD de eksilerde

YAZIK

K2
17 09 2004, 18:00
Arkadaslar ( bostancili , Midnight )

her gordugunuz sakalliyi hoca sanmayin , her etek giyenide bayan !!! farkli nickler, farkli goruntuler amac tek !!!!! :eek:

Sevgiyle ve Saglik dolu Gunler herkese .

bostancili
.

Midnight
Evet arkadaslar, super yanlis ve de malesef super dar bir gorusle yazilmis sozde 1982 dogumlu Serap ablamiz tarafindan. 3 veya 4 kere tekrar edilmis ilk 50'de olmayan okullara gelmeyin diye.

Arkadasim Turkiye'nin nufusu 75 milyon. Kac ogrenci cikar sen hesapla.

Bir tek sey soyliyecegim, burada senin etkili yazilarina inanip seni dinliyecek kac kisinin hayatini degistiriyorsun farkinda misin, lutfen onu yapma.

Arkadaslar malesef sadece ilk 50 okula gidin onerisi tamamen yanlistir, boyle birseye inanmayin, hayatinizi bir kalemle yakip yikmayin. Ha sunu kabul ederim, Boston gibi pahali bir yerde ilk 50'de olmayan okullara gitmeyin fikrini ben de destekliyorum, cunku oradaki kalitesiz okullardan cok daha fazla seceneginiz Amerika cok buyuk bir ulke.

Ben kendimden ornek veriyorum. Ilk 50'de olmayan ucuz bir okula gittim, zaten hemen assistanlik, financial aid (karsiliksiz falan) derslerde iyiydi, zaten insanin kendi kendini gelistirmesi de lazim. Yani simdi bu kotu okula gidenlerin hepsi 4.00 ile mi mezun oluyor ki egitimi begenmiyor, ustune ustelik fazladan semester da 5,6 kitap okuyupta kulturune kultur mu katiyor. Ben mezun olduktan sonra okul etrafinda bulunan (1 saat uzaklikta) bir sirkette gayet guzel is buldum ve de hayatim degisti. Turkiye'de kazanabilecegimden 10 kat fazla para kazaniyorum, hersey super gidiyor.

Eger gidebiliyorsaniz rankingde en yuksek okula gidin ama gidemiyorsaniz (red almissaniz) direk diger universiteleri deneyin, kucuk sehirdekileri de dusunun, hayat New York, Boston, Chicago, Los Angeles degil. Insanlar kucuk yerlerde daha arkadasca, ve de arkadas edinme sansiniz daha fazla olabilir.

Birde Serap82'nun verdigi linkteki NickNick (yazdigi bilgiler icin kendisine tesekkur, cok guzel tanitmis kendi bulundugu sehri, keske herkes boyle tanitsa) ile kendisinin yazilari tarz olarak cok benziyor umarim ayni arkadas degildirler. Sadece aklima geldi. Houston guzel yer, ucuz ama tek secenek de degil. Etrafinda Louisiana var Houston'dan baska sehirler de var texasda.

Sonuc olarak egitim icin gelin arkadaslar, sadece pahali okula gitmeyin buyuk sehirde diye, hata yaparsiniz.
Lutfen yazimi saygisizlik olarak almayin.
Herkese iyi gunler dilerim.
Sevgiler, saygilar

bostancili
18 09 2004, 18:00
ya nicknick misin sinirli misin izmirlimisin artik ne haltsan simdi de bayan kiliklarina mi girdin. ya sen nasil bisisin anlamadim ben. kardesim ben bostonda okula baslamisim burda insanlardan yardim istiyorum sen gidip houstin saksakciligi yapiyosun. arkadasim tamam houstom iyidir diyelim sana inanalim ama mesele o diilki alla alla. ya kiliktan kiliga girmeyi birak artik ya. bi etek giymedigin kalmisti onu da yaptin. sira da ne var ?

serap82
18 09 2004, 18:00
cok akilli arkadasimizin cevaplarina bir bakalim

Amerikada egitim bir business tir yani 3000 okul var bu okullardan %99'u para icin geri kalani egitim icin egitim verirler ilkonce bunu aklina sokman lazim

yani ilk 50 de okula gidemezsen o zaman bu forumdaki 1450 adet ya bu nebicim okul bu ne bicim ogrenciler benim TR de okudugum okul bunlara bin basar ben neden buraya semester ine 10 bin dolar veriyorum uhuuuuu diye aglayan ve TR nin guc bela kazandigi parlari bu ulkede heba eden insanlarin yazdiklarini anlamazsin.

Senin bana cevap olarak yazdigini umarim bu forumu okuyanlar ciddiye almazlar cunku superrrrr yanlis yazilmis ve TR nin parasini carcur edilmesine destek olarak gorulebilecek bir yazi olmus. Dediklerimi daha da iyi anlaman icin IStanbul Taksim civarindaki ABD menseli otellerin icindeki ABD menseli ilk 50 ye ait olmayan okullarin representative leri ile gorusmen ve bu kisilerin TR deki sozkonusu fuarlarda superrrrrrrr yalanlarla zengin turk gorencileri ABD ye cekmek icin nasil caba sarfettiklerini gormen lazim.

BURADAN TEKRAR SESLENIYORUM

BU FORUMU OKUYAN ARKADASLAR EGER ABD YE GELECEKSENIZ ASLA ASLA ASLA ASLA ASLA ILK 50 NIN DISINDAKI OKULLARA GELMEYIN. pARANIZA yazik ederseniz. bunu 11 senelik amerika tecrubesi ve amerikanin en byuk college town ininda yani Boston da 8 sene yasamis biri olarak soyluyorum.

aklinizi basiniza toplayin ve 4 senelik bir egitim sonucu 100 bindolardan fazla harcayacaksiniz ya da essek gibi calisip bu paranin bir kismini cikarmaya calisacaksiniz. Saglik sektoru haric hemen hemen hicbiriniz ilk 50 de okuyanlar haric is bulamaycak ki ABD nin bu ekonomisinde imkansiza yakin bir sey ve snunda aglayacaksiniz.

Cogu Turk arkadas abartmasiz master programlarina 40-5 bin dolar sirf tuition lara harciyorlara. Ornegin Boston Univ nin master programi kafadan yilda 28 bin dolar bu sirf okul parasi. Bu adamlarin %100 u TR ye donup ayda 1 milyarin biaz uzerine calisiyorlar.

Yaziktir TR nin parasini bu uckagitci ve Amerika adini reklam amaci ile kullanan sarlatanlara yedirmeyin . O kadar paraya doguda guneydoguda ilkokullar asevleri falan kurulur.

UZULUYORUM COK UZULUYORUM. LUTFEN EGITIM VE KARIYER SAYFASINDAKI AMERIKADA OKUYAN TURK OGRENCILERIN YAZDIKLARINI OKUYUN BENIM YAZDIKLARIMA INANIP INANMAMANIZ MUHIM DEGIL ORAYI OKUYUN ZATEN ANLARSINIZ.

Boston konusuna gelince ufak bir iki degerlerndirme

1) Eyalet vergisi veriyorsun Houston da yok
2) Yasam pahali demek maaslar yuksek demek degil benim Boston da accounting yapan ve yilda 29K kazanan BU mezunu arkadasim var inanmayan gider tanisir 73 Tremont street Chase global funds services 02108 8th floor

adam okula ne kadar verdi mezun oldu kac para kazaniyor yazik

herkes boylemi degil geri kalanlar TR ye kactilar

3) Ayin 9 ayi gune gorememek ne zaman Turk kulturune uygun oldu ya da bir Sehri Turke uygun yapti lutfen cevap yazmadan once aklinizi kullanin

4) kiralar ev fiyatlari falan o konuya hic girmiiim Houston ile Boston arasinda elma elma armut armut karsilastirmasi yaparsak benim hesabima gore 7 kat fark var

5) okullarin pahaliligi iyi olduklarin gostermez 68 okuldan iyi olanlar zaten para ile giremezsin puan lazim gerisi de supruntu
onun yerine 5 te biri fiyatina ilk 50 de baska bir suru eyalettte okul var yazik orada okuyanlara

6) Boston Univ denmezun olup master ini aip yani senesine 30 bindolar verip +masraflar+yabanci ulke psikolojisi+sosyal yasamsizlik+super kotu iklim+super pahali hayat sonucta bu adamlar H1 bulamadiklari icin TR ye donuyorlar sorun kac para kazaniyorlar

Benim 5 yasindaki oglumu ben Boston da 8 sene yasamama ragmen 1 (bir) ker bile havuza goturemedim. Cunku havuzlar Haziran 30 Agustos 30 arasi acik. Insanlar yilda iki ay yasamaya gore kendilerini alistirmislar yazik

7) Tiyatro opera eski kilise ve binalar ne zamandan beri Turkun ihtiyaclarindan biri oldu arti o opera tiyatro ve gpsteri merkezi (Fleet Center) kac para giris biliyormusunuz? Sormayin manyaaaaaaaaaaak pahali

8) neden turkler Boston da bir araya geldigi zaman oikinik yapilmaz veya neden 8 sene boyunca tanidigim turklerin hicbirinin evi yoktu bilin bakalim? Bu ev odevi olacak

9) neden insanlar araba yerine metro tercih eder araba amerikan kulturunun bir parcasi ise boston daki kulture dolayisi ile Boston a amerika denebilirmi?

10) Ben brighton da yasiyordum 6 sene once araba park edecek yerlerin kirasi ayda 225 dolardan basliyordu.

gercek Amerika Houston dir Texas i gormeden Amerikayi gordum diyenlere kicimla guluyorum

Boston a saplanip kalmis Turklere yazik diyorum COK YAZIK oysaki Amerika o kadar guzelki

Ayrintili bilgi icin

[email protected]

Houston dosyasi icin

http://forum.mezun.com/messageview.cfm?catid=13&threadid=11670&highlight_key=y&keyword1=houston

djuan
19 09 2004, 18:00
onur sen bilmezsin eskiden bu histinli avarel dosya acmıstı butun turkler houstona tasınmalı die.... bazı yerlerdede milliyetcilik yapıyo bazılarında bole seyler yazıyo dengesiz herifin teki yaw... bazen kapitalizm sole eyidir diyo bazan komünist sloganlar atıyo bazan kadın oluyo bazan sert erkek ne poktur kimse annamadı bunu...

bostancili
19 09 2004, 18:00
.

ece_oz
01 11 2004, 18:00
.