PDA

Tüm Versiyonu Göster : Anket: US & TC pasaportlu ya cifte vatandasligin faydalari ?

Buyukdereli
10 05 2004, 18:00
Arkadaslar merhaba,Ben US de yasiyorum ve US & TC pasaportluyum. Cifte vatandasligin gerekliligi ve faydalari hakkinda sizlerin goruslerinizi almak istedim. TC ye donmeden ve askerligimi yapmadan once cifte vatandaslik islemlerini halletmemin avantasi ne olur ? Ilerde TC ye dondugum zaman cifte vatandaslik durumuna gecmemissem avantas ve dezavantajlari nelerdir ?Tecrubesi olan arkadaslar fikir ve deneyimlerini paylasirlarsa cok sevinirim.Saygilar,-buyukdereli

candy_girl
11 05 2004, 18:00
Arkadaslar amerikan vatandasi olmus olan sahisin turk konsolosluguna vatandas olduguna dair bilgi vermesi ve cifte vatandaslik icin izin istemesi,beyanatta bulunmasi gerekiyor bu herseyden once yarin oburgun tr ye donuste onemli mevkilere gelme ihtimaline karsi gerekli bence,farzedin ki milletvekili ya da burokrat oldunuz,bu tur durumlarda medyanin ilk isi biliyorsunuz secerenizi cikarmak oluyor veya devlet dairesinde calisma durumlariniz olursa cifte vatandas oldugunuzun bir proof u olmasi gerekiyor meydana cikabilecek aksakliklara karsi.Bir de eger maliniz mulkunuz varsa tr de ve eger bu beyenati vermediniz diye tc vatandasligindan atilma gibi bir durumunuz olursa ordaki mallarinizdan oluyorsunuz direkt cocuklariniza ya da yakin akrabalariniza kaliyor mallar,tedbirli olmakta fayda var bana kalirsa,bende vatandaslik evraklarimi certification ve pasaportumu bekliyorum yakin zamanda oldum amerikan vatandasi ancak evraklarim gelir gelmez tc buyukelciligine gidip cifte vatandaslik islemlerimi halledecegim.Buyukdereli sende askere gitmeden bu islerini halletsen iyi olur.In case of emergency ;)

candy_girl
Buyukdereli 6 ay kadar suruyor bu islemler benim bildigim,dogrudur tr de bu isi yapmayan binlerce vatandas var bak onlardan biri de merve kavakciydi hatirlarmisin kadin milletvekilliginden nasil ihrac edilmisti :) biz onlardan olmayalim tedbiri elden birakmayalim ;) bol sans dilerim.

Buyukdereli
Evet candygirl olayi cok guzel anlatmis, ileride problem yasamamak icin olayi halletmek lazom saniyorum. Ama benim bildigim TR de ve US de part-time yasiyan bir cok kisi var bu isi yapmamis. Ben 15 sene US den sonra uzun bir sure TR ye donuyorum ve bu cigte vatandaslik isini halledicem, basit bir procedure ama 1-2 yil alabiliyormus.Tesekkurler ve iyi calismalar.

Cancan1997
Ben gecen yil US vatandasi oldum, Turkiye ye donup yasamayi dusunmuyorum ama Turkiye nin cifte vatandaslik kabul etmedigini saniyordum, bu konuda bilgin varsa bana yardimci olur musun? Kusura bakma soruna cevabim yok, ama baska sorum var eger vaktin yoksa muhim degil. Sagol.

MISSY
12 05 2004, 18:00
Ben vatandaslik icin cagrildim ama Turkiye'de olacagim tarihde gorusme verildigi ve biletimi degistirmem 500 dolar oldugu icin erteletmek zorunda kaldim. Insallah giciklik yaratmazlar )o: Neyse konuya gelirsem; Amerikan vatandasi olur olmaz bana da soylenen Candy'nin dedigi gibi gerekli belgeler ve pasaportumu Turk konsolosluguna yollamak ve Turk vatandasligima devam ettirmek istedigime dair dilekce vermek. Turk vatandasligimi hayatta kaybetmek istemem sahsen. Beni cok yaralardi heralde. Ne bileyim manevi olarak ozellikle. Acikcasi Amerikan vatandasi olmaya da sirf cocugum burada dogdu Amerikan vatandasi ben de annesi olarak oliyim diye oluyorum.........yoksa greencard sahibi bir insan oy verme ve devlet icin calisma disinda her hakka sahip oyle degil mi??

candy_girl
12 05 2004, 18:00
Kesinlikle oyle missycim ama madem boyle de bir hakkimiz vardi bundan da yararlandik durum bu.Yok hayir giciklik yaratmazlar bizim de bir tanidik oath ceremony e gelemedigi icin baska bir gune ertelendi yemin toreni boyle seyler mazeretin gecerli bir mazeret oldugu surece sorun yaratmaz.Yillardir vatandasi oldugum dogdugum buyudugum yerin artik vatandasi olamamak beni de korkunc derecede hirpalar ve uzerdi boyle birseye meydan vermemek icin gerekli onlemleri alacagiz arkadaslar,bugun benim pasaportum ve certification im geldi pazartesi turk konsolosluguna basvuruyorum :)

candy_girl
13 05 2004, 18:00
Tesekkurler Mr Mob.Bizler yapmamiz gerekeni yapacagiz,zaten tr de devlet dairesi ya a buna benzer resmi makamlarda calismayi dusunmeyen ya da milletvekilligi burokratlik gibi meslekleri dusunmeyen kisiler beyan vermiyorlar ancak ben ne olursa olsun bunun sart oldugunu dusunuyorum tr vatandasliga geri alma islemlerini ne kadar kolaylastirirsa kolaylastirsin tc vatandasligindan olma dusuncesi bile uzucu,bunlara meydan vermemek lazim.Hepimize kolayliklar.

Mr.Mob
missyve candy girl evet cok dogru yapmissiniz bende 7 yil evvel usa vatandasi olmusdum.sizinde us vatandasliginiz hayirli ,ugurlu olsun tebrikler.oldukdan sonrabende konsolosluga bildirmis idim.onlarda bana 2 yil sonra cevap yazip cifte vatandaslik basvurunuz anayasanin su bilmem kanunu ile kabul edilmisdir bildirdiginiz icin tesekkur ederiz demislerdi tabi gonullu olarak t.c vatandisligindan da cikabilirsiniz geregide yok zaten. ama mesela ben 4 yil evvel tr gidip ailem miras paylasimlarini yaparken t.c vatandasi olman gerektigi ve nufuz cuzdanina falan bakildi noterde olsun vb.simdi ailemin paylasdirdigi mallar kanuni olarak uzerimde vatansalikdan cikmis olasaydim bir suru gereksiz puruz cikabilirdi. .Onun icin sizde her ihtimale karsi bildirin bir mahsuru yok .Benim tanidigim bildirmeyende cok ksi var o baska onlarda islerini turkiyede hallediyorlar tabi tr nereden takip edecek sade vatandaslarini onlarin isi siyasilerle.tabi ama trda milletvekili yada siyasi bir lider olmadik dan ,basbakan, olmadik dan sonra onemsemiyorlar inanin zaten t.c vatandasligina da geri almalari cok kolaylastirdilar.Yillar once siyasi nedenler ile vatandaslikdan attiklarini simdi tekrar aliyorlar avrupa birligi normlarina uyma cabasi tabi.Hayirliolsun , ;)

666
Turk vatandasligimi hayatta kaybetmek istemem sahsen. Beni cok yaralardi heralde. Ne bileyim manevi olarak ozellikle. Acikcasi Amerikan vatandasi olmaya da sirf cocugum burada dogdu Amerikan vatandasi ben de annesi olarak oliyim diye oluyorumYillardir vatandasi oldugum dogdugum buyudugum yerin artik vatandasi olamamak beni de korkunc derecede hirpalar ve uzerdi Cok komik ve iki yuzlusunuz...