PDA

Tüm Versiyonu Göster : TURKIYE'DE BIR AMERIKAN SIRKETINDE CALISMAK??

sarisinkiz
10 04 2004, 18:00
Asagidaki yaziyi okuyun sizce yazilanlar dogru mu?http://web3.kariyer.net/Pano/panodetay.kariyer?arn=&sid=&rmx1=3&rmx3=20372&rmx2 =%DCcret

if-so
11 04 2004, 18:00
olur mu ya Turk tembelligi sadece devlette gecerlidir, ozel sirkette mumkun mu oyle bir sey- aninda kapidasin, hele ekonomik kriz sonrasi..Audit'lerin yeri ise ayri, Amerikadaki orneklerinden hic bir eksigi yok deliler gibi calisiyorlar. haftasonu, yilbasi, bayram, vs hic fark etmez gorev verildi mi gidiyorsun pasa pasa. alinan maas genel ortalamanin ustunde olsa da bu calismaya anca 2 yil katlanilir. su an giris seviyesi 1.5 milyara yakin alir, yukseldikce 2-2.5 milyara cikar.

old_texan_vulture
misterno, orada yazýlanlar doðru. orada adý geçmeyen baþka yabancý audit firmalarýnýn verdiði rakamlar da üç aþaðý beþ yukarý aynýdýr. yerli audit firmalarýnda bu rakam daha da düþüktür ama çalýþma saatleri de daha insancadýr.

old_texan_vulture
benle didismekten altinci hissin gelisti galiba :D aslina bakarsan maalesef entry level isler trde cok zor, istanbulda ayda 1 milyarla ancak sehir merkezine uzak bir yerde ev tutabilirsin, merkezi bir yerde roommate bulmak zorundasin. yani aslinda o acidan da amerika gibi degil, belki bush amerikasi gibi ama bu istisna sayilir, bu bush sebeginden once amerikada entry level isler de bir ton para verirdi, burada ise dusun zaten bayik bir is olan audit isini hem de en iyi firma icin yapiyorsun gece gunduz calisiyorsun karsiliginda aldigin para olsa olsa bir houstonda ayda 1200 dolarin verecegi yasam standardini veriyor. ben mba yaparken amerikali sinif arkadaslarimdan ayni pwc'da yilda 80 bine ise baslayanlar oldu, h-1'a muhtac hintliler bile 45-50Kden asagi baslamazdi. nereden nereye.sana gelince baba bence zaten senin gibi 35 yasinda is deneyimi falan olan bir adami o tur bir ise almazlar, boyle uc kurusa essek gibi gece gunduz calistiramayacaklarini bilirler, zaten bence 30 yasindan sonra kolay kolay kimse de oyle bir tempoya dayanamaz. cocuklar da zaten iki uc sene dayanalim kolelige de ardindan oranin ismini kullanip ileride bol para veren bir ise ziplayalim diye kendilerini istismar ettiriyorlar boyle. senin bulacagin is 9 to 5 olmali hadi bilemedin 8:30 to 6 olmali fazlasi seni bozar. :) ;)

old_texan_vulture
sevgili if-so,senin duyduðun 1.5 milyar rakamý brüt olmalý, benim bu güne kadar bu tür firmalarda enntry level duydugum en yuksek giris ucreti net olarak ayda 1150 ki bu da istisnadir-cogunu da duyuyorum maalesef cunku su anda ben de bu tur bir is yaptigim icin genc arkadaslar bana geliyor ben de yardim etmeye calisiyorum-herneyse, bu cocuklarin kariyer.net'te yazdigi rakamlar maalesef dogru, ote yandan ulkemizin sartlari dusunulurse yarattiklari -nominal- katma degere nazaran bu rakam da normal sayilabilir. ulkemizde kisi basina dusen milli gelirin dolarin hizli dususunden sonra bile daha yillik 4 bin dolara varmadigi dusunulurse aslinda bu dusuk ucretlerin bu piril piril genc arkadaslarimizin niteliksizliginden degil, fakat bu ulkenin -hala da devam eden- kokusmus uckagitci yonetim geleneginin yarattigi engeller ve bunun yarattigi cehaletten ve fakirlikten kaynaklandigini soylemeliyim.ayda en az 2, hatta 3 milyardan baþlayan junior auditorlarý türkiyede görme dileðimle, umarým bu gerceklesir de ben de simdi aldigimin iki katini alirim o zaman :) ;)

sarisinkiz
neden bilmiyorum ama senin cevap verecegini hissetmistim :) neyse eger dogru diyosan dogrudur da benim anlamadigim bu calisma temposuna ve istanbul gibi pahali bir yerde bu ucrete ancak cok genc elemanlar dayanabilir gibime geliyor yani mesela ben oraya donmeye kalksam yas gelmis 35 ine ben hayatta dayanamam soylenen saatlere.Bu arada beni sasirtan nokta TR deki insanlarin caliskanligi oldu. Benim biraktigimda Turk insani tembeldi 8 saat calisan gormezdin herkes isten kaytarmaya bakardi. Bu ne kardesim haftasonlari calismak falan ben hic duymadim boyle seyler daha onceDesene Amerikadan bir farki kalmamis.

nickenick
18 04 2004, 18:00
Bu arada Bush Sebegi Amerikasi boyle ama bu gecici demissin valla bana pek oyle gelmiyor2001 in ilk yarisindan itibaren is piyasasi malum issizlik patladi ve arz talep kanunu isliyor ve maaslar reel olarak dusmeye basladi. Belki buyuk sirketler maaslari dusurmedi ama piyasada komik komik accountant financial analyst maaslari duyuyorum. low 30's falan cok var entry level.Umarim bu gecicidir cunku enflasyon kipirdamaya basladi Houston da bile bunu hissetmek mumkun.

go refreshed
20 04 2004, 18:00
Ben TR'de bir Amerikan firmasinda satis temsilcisi olarak calisiyorum, icecek firmasi.Lisans mezunuyum askerligimi yaptim, ABD' de calistim ve su an bolgemde satis ve sozlesmeler falan filan islerle ugrasiyorum. Dikkkaaaat entry level brut ucreti acikliyorum: Asgari ucret. Yaaa aynen brut 423 milyon. Prim olayi olmazsa ac kaliriz valla. Arti 4 brut ikramiye var. Net bisey sooleyim en yuksek primi alacagim satisi yaptigim ay ikramiye de vardi ve dolara cevirince $878 yapiyo ve gunde en az 13 saat calsarak yaptim bu parayi. USA 'daki isimde hergun 13 saat calissaydim( ki mall 11 saat acikti) $2700 yapar, hadi pazarlari 6 saat haftada 1 gun off falan dersek yine 2000' den fazla yapar ki , midwest icin cok iyi para.Ayda en fazla 500-600 harcaniyordu( ev kirasi 450 idi ve 2 kisi idik, ulasim gideri yoktu mall ile ev yanyanaydi) kalani biriktir. Soruyorum size burada maksimum $ 878 ile(ortalamasi $670 civari) baskentte nasil bir sosyal hayat surdurursunuz? Simdiye kadar hic korsan kitap almamistim ama bu sartlar onu yapmaya da zorladi ve cok icerledim bu olayi. Allahtan bekariz bir de evli olsaydik vay halimize. Allah' a sukur yine bir isimiz var ellerin eline bakmiyoruz, cok da calissak karnimiz doyuyor ama hayatimizin en guýzel zamaninda bu kadar cok calisarak gelecege dair bir plan bile yapamamak cok aci geliyor. Neyse Afrika'nin kartlar gelmeye baslamis sira bize de gelecek insallah

nickenick
20 04 2004, 18:00
son cumleyi anlamadim

candy_girl
21 04 2004, 18:00
len atin dotundeki sinek! senin halin farksiz mi burda? amerikali bir hatun bulmussun allah bilir issizlik sigortasi da aliyosundur ekmek elden su golden go refreshed le ayni parayi aliyosun ininde sabahtan aksama kadar bilgisayarin basinda angut angut yasayip gidiyosun,insanlarin moralini bozma,uzaktan amerika herkese guzel gorunuyor madalyonun oteki yuzunu yasamadan kimse bilemez,kendi capinda yorum yapma!

nickenick
878 dolara ankara da gecinemiyorsan istanbulda 500-600 milyon alan bir suru arkadasim varsimdi anliyorum neden amerika amerika diye agliyorlar

Derbeder Tulay
Sarisinkiz diye isim bile takmis kendine ay simdi dusup bayilicam! Duyun dostlar kardesler duyun gorun ne sapigin eline dustu Tulayciginiz!

go refreshed
23 04 2004, 18:00
nickenick mi desem sarisinkiz mi desem ne desem bilemiyorum artik ben de? Valla 500-600 milyona istanbulda calisan arkadaslar acikcasi beni ilgilendirmiyor.O vatandaslarla ayni siralarda dirsek curutmedik, beraber ticaret yapmadik, askerligi birlikte yapmadik, ortak biseyimiz nedir onu bile bilmem. O arkadaslarin yetkinligi ve egitimleri ve de tecrubeleri benimle ayni mi ki, biliyor musun? Bununla birlikte herkesin bi sosyal yasayis tarzi vardir, daha once de dedigim gibi belki sana gore enayilik olacak ama ben kesinlikle korsan yayin satin almam, operaya giderim , sanat musikisi konserlerine giderim, sinemayi hic kacirmam, hafta sonlari baliga veya kampa giderim bla bla bla. Ben bunlar icin yasayan birisiyim onun icin daha onceki islerime kiyasla verdigim emegin karsiliginda hakettigim hayat standartina sahip degilim. Do u c? Kimi insan da vardir ki cevremde de var $3000-4000 kazanir ona da yetmez, kimi asgari ucretli de o maasla para biriktirir. Sig dusunmemek lazim gelir ve tuketim tercihleri arasindaki iliskiyi. Bir de insanlari hic tanimadan bu kadar kesin yargilarda bulunmamak lazim.

jokerci
dediklerini anliyorum go refreshedbenim anlayamadigim lokantya gitmek yok opera bale tiyatro falan biliyorsun bunlar sosyal hayatin en onemli kalemleri ve su anda bunlari yapiyorum diyorsun, buraya geldigin zaman o bahsettigin 2500 dolar ayda kazanan adamlari goreceksin hicbiri bunlari yapamiyordemek istedigim senin su andaki sosyal hayat standartin buradaki beyaz Amerikalilar seviyesinde bunu da bir dusun derim

TulayTulay
<< dediklerini anliyorum go refreshedbenim anlayamadigim lokantya gitmek yok opera bale tiyatro falan biliyorsun bunlar sosyal hayatin en onemli kalemleri ve su anda bunlari yapiyorum diyorsun, buraya geldigin zaman o bahsettigin 2500 dolar ayda kazanan adamlari goreceksin hicbiri bunlari yapamiyordemek istedigim senin su andaki sosyal hayat standartin buradaki beyaz Amerikalilar seviyesinde bunu da bir dusun derim ]]Zindik herif!! Geldigimizden beri degil operaya baleye bir sinemaya bile goturmedin cimriliginden!!! Ecnebi gibi yasamak kuranda yasaklanmis demeyi bilirsin sonra baleden tiyatrodan beyaz Amerikalilarin sosyal hayat kalemlerinden dem vurursun takiyyeci yobaz herif! Senin aklin bacak arasina calisir onun bunun cetelesini tutar gazeteden tecavuz, aldatma haberlerini takip eder salya sumuk namus ar elden gidiyor diye bogurursun. Bir iste karar kilamadin isini soranlara bir gun oyle bir gun boyle diyorsun dogruyu soylesene is aradigini yazsana dumbuk! Amerikadan umudu kestin artik demi ne de olsa issizlik maasini yedin bitirdin.

TulayTulay
Kizil sac cok yakismis, kel kafandan iyidir!!!

rduran
09 05 2004, 18:00
Benim tahminim Amerikan sirketi her zaman icin Turk sirketinden iyidir, en azindan adamlar emege saygi gosteriyorlardir. Arada da yurtdisi seyahatleri, konferans, is toplantisi cikar ve yurtdisina kacamak yapma imkani bulursun. Dolayisiyla Amerikan sirketinden sasma derim.

canonurum
15 05 2004, 18:00
SELAM ARKADASLAR HERKESE DIYORUM KI ULKEMIZ ICIN CALISALIM, ULKEMIZ ICIN BISEYLER YAPALIM BIRAKIN AMERIKA SIRKETLERINI