PDA

Tüm Versiyonu Göster : anket: abd'de bebeklere isim koymak

rmonx
06 04 2004, 17:00
Biz Burak koyduk. U yu azicik noktali u gibi, r yi de yumusak soyluyorlar ama hatasiz soyluyorlar :) Spell etmelerinde de sorun yasamadik. Tavsiye ederim :) Kerem, Murat, Harun, Ali, Ahmet isimleri de sorunsuz gorunuyor.

sinner
valla serdar koymada ne koyarsan koy, adamlar kesinlikle soyleyemiyorbelki berke olabilir onlar berk diyor

4th blue man
deniz, merve, alp da olabilir isimler. mumtaz, husamettin, sevket, mubareke de olamayacak isimlerden :) iki isim isteyenler icin can eric oneririm :D

Denizkizi
Biz de ayni problemi yasadik. Esim bir de ismin icinde "T' ve "K" harfi olmayacak diye tutturunca daha da zorlasti isimiz. Iki alternatifimiz vardi: Derin ve Eray. Sonunda Eray oldu oglus.

MISSY
Ben kizima "Alara" koydum; hem oz Turkce bir isim hem de Ingilizcede kolay soylenip yaziliyor. Turkcede guzel gozlu kadin ve daha bir cok anlamlari var.

Lotus80
kýz isimlerinde melisa ve suzan da rahat kullalinir.

candy_girl
Aida da guzel isim ben cok seviyorum turkcede de ayda diye telaffuz ediliyor.Ayrica farah turkcesi ferah bu da guzel bir kiz ismi ;) daha aklima gelirse yazarim.

bebebe
benim kizimin adi beril bayagi zorlaniyorlar soylerken.ogullarimin adi ise berk ve berkay.berk e bork diyorlar ama berkay i normale yakin soyleyebiliyorlar biraz a harfini uzatarak

gokhan4
arkadaslar, belki daha once tartisildi, ama ben konacak degil de konmayacak isimleri bulabildim ancak:1. ingilizce'de kotu sound etmeyecek ya da kotu anlami olmayacak: bilge, hursit, ufuk, ...2. turkce-specific karakter olmayacak, ve c de olmayacak cunku c'ye ce diyen tek ulkeyiz.3. genelde dogruya yakin okunabilir olacak.abd'deyken cocugu olan arkadaslar, ne isimler koydu acaba, merak ediyorum.bu ne zor ismis.

gokhan4
turkcenin kit olmasi degil mesele. milyon tane isim var turkcemizde:http://www.gebelik.org/dosyalar/bebekisimleri/http://www.bebek.com/isimbank/mesele bahsettigim kriterlere uygun guzel bir isim bulmak.bir arkadasim sera koydu.diger benzer isimler sanirim:sibel -> cybilldefne -> daphnecan -> johnselin -> celine

gokhan4
ahmet adinda bir arkadasim 9/11'dan sonra sinirda devamli sorun ciktigindan yakiniyor.bu yuzden fazla arapca sound edenlerden uzak durun diyor.blue man:can eric ha, cok gulduk, nereden aklina gelir boyle seyler?

tollgetto
bir arkadasim ogluna pelit ismini vermis ama amerikalilar nasil telafuz ediyor cok emin degilim ama kulaga cok guzel geliyor :)

Bunny
Derin, Deren, Alp, Kaan, Ozan, Asil en duydugum erkek isimleri.Lara, Alara, Dilara, Selin, Seren,Mira, Eda en cok duyudugum kiz isimleri.

GRANITE
Biz Cocuklarimizin adini Taner ve Kenan koyduk.Ingilizcede Tanner ve Keenan diye isimler var.

MmeCeline
merhabakizlara isim bulmak daha kolay gozukuyor:eileen okurken ayni bizim aylinkuzenim aleyna ingilizcesi aleinasara benim bildigim eski osmanlida bir isim ama ingilizcesi sarahbir arkadasim elanur koymus kizinin adini, ingilizler eleanor gibi okuyor.kulaga fena gelmiyor, ama esim bunun cok modasi gecmis eski bir isim oldugunu soyluyor.bir de sakin oglunuza berkant ismini koymayin fecii olacak !! :D oral ismini de pek tavsiye etmem, hele soyadiniz user ise...

YavruKedisi
selam gokhanhaklisin isim zor is. bir arkadasim ogluna Derin adini vermisti. Arda ismi guzel bence. Okunmasi kolay.Ama biz de cok dusunuyoruz. Guzel isimler duyarsan yazSevgiler

versusss
turkce kit bir dil bu yuden booyle 0oluyor ya sen bir aybanci bir turkce koy bence

ME-GI
07 04 2004, 17:00
can en sevdigim isimlerden fakat tipik bir amerikali Ken diye okuyacaktir. can slang'de tuvalet anlamina gelebiliyor.enis de zor bir isim!!!! ii-NIS diye okuyup genelde basina baska harfler de takabiliyorlar.

cotto
iki isim koyacaksaniz benim onerim de "gene ali"

twilight
Ben de bu mesajla benzer dusunuyorum... ve Ahmet ilgili; bir arkadasim var, ismi &quot;Ahmed&quot; (Afrikali Amerikali) ancak Ahmad diye teleffuz ediliyor, bir erkek ismi tahmin edilecegi uzere... VE bir de kiz ismi, biraz ekstrem ama siyah Amerikali bir kadin arkadasimin ismi &quot;Kamil&quot;, Kamiyl olarak soyleniyor... yani su ayrinti var, illede Ingilizce harflerde isim oldugu gibi yani okundugu gibi soylenecek degil, cocuk kisi yeri geldiginde isminin nasil okunusunu ogretebilir rahatca, biz yetiskinlerden belki daha da basarili...Ben oglum olursa ismini Can koyarim bize ozel olur, ama herkes onu ikinci isminde bilir... sonra Murat koymak isterim, Kemal koymak isterim, Ahmed koymak isterim, Kaya koymak isterim (hem kiz hem erkek ismi olabilir Kaya ornegin), ve boyle gider tercihler.<< Biz Burak koyduk. U yu azicik noktali u gibi, r yi de yumusak soyluyorlar ama hatasiz soyluyorlar :) Spell etmelerinde de sorun yasamadik. Tavsiye ederim :) Kerem, Murat, Harun, Ali, Ahmet isimleri de sorunsuz gorunuyor. ]]

twilight
ulke isimlerdinden CHINA da var, ben bir kisi biliyorum, hanim ismidir :) artik markalar bile cocuklar icin isim oluyor... erkek ismi, ARMANI gibi.

4th blue man
<< blue man:can eric ha, cok gulduk, nereden aklina gelir boyle seyler? ]]insan akli iste neler yaptiriyor ;) Iki isimden acilmisken, cocuklariniza biri Turk biri yabanci iki isim koyuyor musunuz.Cocugunuzun burada yasarken rahat etmesi icin, her tanistigi yeni kisiye, her telefonda konustugu kisiye ismini spell etmekle ugrasmamasi icin bir de &quot;Amerikali&quot; ismi olsun diyen var mi?

candy_girl
Benim oglanin adi da eray,onceleri irey diyorlardi ama simdi epey alistilar bayagi bayagi teleffuz ediyorlar erayi :)

candy_girl
Ben nil ismini cok seviyorum kendi ismimin kisaltilmisi oldugundan olsa gerek :) ama yanina amerikada da kullanirsa diye hem turkish hem american bir seyler dusunebilirim valli :D erkek bebek sahibi olacaklara bir turkish american isim daha buldum.Sammy-sami :)

Marijuana
walla en guzel celin k&yacute;z ismi olarak hem turkce selin ingilizcede celin :p

bebebe
mmceline cok haklisin iki isim konusunda benim buyuk oglumda iki isimli.hic kullanmadigimiz icin hatirlamiyor bile.

bebebe
benimkilerde cift yumurta ikizi beril berkay koydum adlarini.abillerinin adida kemal berk (ataturke hayranliktan dolayi kemal kondu ama kemal isminide kullanmadik hic)ailede ikiz varmi mmceline ikiz istiyorsun galiba

gokhan4
calistigim isyerinde birkac koreli var.onlar da cozumu bir korece bir ingilizce isim vererek bulmuslar.onlarin durumu biraz daha degisik, soyle ki, verdikleri korece ismi herhangi bir amerikali (ya da turk) mumkun degil dogru telaffuz edemiyor, adamlarin dili fonetik olarak cok farkli oldugu icin. o sesleri nasil cikariyorlar anlamiyorum.bazi cinliler de bunu yapiyor. ozellikle de hristiyansa.

gokhan4
idil -&gt; idlebiraz anlamsiz oluyor.ya da tuna -&gt; ton baligi

paprika
Peki mesela Ayda koyacaksiniz ismi, nufusa Ayda mi yazdiriyorsunuz Aida mi? Ayda, Duru, Derin vs. diye yazilinca da Ingilizce'de rahat okunur mu???

pinky300
Davut ismi Turkce'de var di degil mi?Hic hoslanmasam da 2. isim olarak koyulabilir gibi.

pinky300
Burda ki tum pakistanli hanimlarin ismi Aayda. Iran'li Her Muhammed isimli erkegin Mike oldugu gibi.

K2
Benim kizim Kayla ( has , oz demek ), oglumda Kaya ( kaia ) ozellikle kaya ya o kadar iltifat aliyorum ki anlatamam size . kaya ayni zamanda isvicrs de kizlara verilen bir isim mis. ben Bora ve kizda Mina ismini seviyorum . Bol sans ;) diger arkadaslarimin cocuklarinin isimler,2 tane Selin3 tane Derin4 tane Lara2 tane Can5 tane Alara

iceice
Merhabalar,Bir anne adayi olarak insallah kizimiza koymaya karar verdigimiz isimleri yazayim size. Ayda Duru olacak ismi. Ayda daha once de soylenmisti =Aida, Duru=Dru. Ben Ayda istedim, babasi Duru istedi. Biz de en sonunda Ayda Duru olsun dedik :)

MmeCeline
merhaba ben cocukken ( almanya'da buyudum ) ilerde anne olunca cocuklarima tum dunyada gecerli ve bilinen isimler koymayi dusunmustum.bunun icin sevdigim cografya dersinde hosuma giden yer, bolge adlarini bir kenara yazmistim. mesela TIBET, PAMIR gibi.

MmeCeline
<< ulke isimlerdinden CHINA da var, ben bir kisi biliyorum, hanim ismidir :) artik markalar bile cocuklar icin isim oluyor... erkek ismi, ARMANI gibi. ]]twilight cok ilginc , benim de california'da yasayan bir tanidigimin vietnamli kiz arkadasinin adi china idi...sanirim kizinporselen gibi duru ve puruzsuz cildinden esinlenmis anne babasitesadufun igne deligi bu olsa gerek...

MmeCeline
bence tek isim verilmeli o da her iki dilde de kolay telaffuz edilen , yazilislari ve anlamlari farkli bile olsa fonasyon olarak kulaga hos gelen bir isim olmali.sahsen benim iki ismim var ve ailem kullanmak icin ikinci ismimi secmis ama tanimayanlar hep ilk isimle hitap ediyorve ben bunu duymuyorum, yani isitiyorum ama o isim benim ismim degilmis de ben gecen trene bakiyormusum numarasi yapiyorum.... zor walla ...

MmeCeline
sagol bebebe'cigim.kiz ismi : MAYA erkek KAIA (kaya )cift yumurta ikizi dogurursam bunlari koymayi dusunebilirim.

MmeCeline
bir asistanimin kizina da IDIL ismini koymustum ama kendi kizima da ayni adi koymak yakisik alimaz herhalde...?

MmeCeline
candy' cim hosgeldin... ben sana kisaca nili diycektim ama ... ;)

MmeCeline
erkek cocuga teoman kisaca &quot;teo&quot; ...kiz cocuga &quot;ayla&quot; , valla bu isim amerikanca da da boyle ...nassi ama? ;)

cennetagaci
Isim konusu gercekten cok zor.Etrafimdaki turk arkadaslar cocuklarin okula basladiklarinda cok zorlandiklarini soylediler.Onun icin esim Melisa istedi.Ben de Ayliz ismini istedim.Su anda iki ismi var.Ayliz'de de zorluk yasmiyoruz.Turkiye'de ve turk cevrelerinde Ayliz'i tercih ediyoruz.

rmonx
08 04 2004, 17:00
1 ingilizce 1 turkce isim verildiginde bizim yasalara gore, anne ve baba Turkse sadece Turkce olani yaziliyor nufus kagidina. Anne babadan biri yabanci uyrukluysa ingilizce isim konabiliyor. 1 ing bir turkce isim koyma olayinin soyle bir yonunu de dusunmustuk:Bebek gunun birinde buyuyup de Amerika da yasarsa buyukkkk ihtimal Ingilizce ismini kullanacak. Turkcesi unutulup gidecek.

twilight
MmeCeline, benim CHINA amerikali bir hatun ismiydi :) insanligin, uygarliklarin...hemen her seyin basladigi bolgenin ulkesinin ismi, bize degisik.ve KAYA hem kiz icin hem de erkek icin uygundur, cok eskiye dayanir bu isim, taa yerli amerikan-indian kokeni olan bir ad'dir.kaya = marijuana ilk kez duydum, guncel bir slang?? unconventional dictionary almali... var mi sozluk tavsiyesi olan :)

candy_girl
Mme celinecim masallah daha dogmadan hazirliklisin butun isimlerde ;) bari dua et de benim de bir kizim olsun adini nili koyayim :) bu arada cok sevdigim bir arkadasim daha bana nili der :) ondan sonra simdi de sen diyorsun cok hosuma gitti valla.

candy_girl
Kizlarda son yillarin moda ismi su=sue ;)

gokhan4
rmonx,emin misin bundan? ya tek ismi varsa, o da turkce degilse?simdi ben cocuguma abd'de yasiyor olsam da atiyorum &quot;aida&quot; adini koyamam mi turk yasalarina gore?illa &quot;ayda&quot; mi olmak zorunda?

gokhan4
Melisa Turkce'de bir cicek adiymis.

gokhan4
erkek icin hakan ya da alper nasil?

K2
www.kabalarians.com tavsiye edrim hem isimlerin anlamlari, hem kokenleri var oldukca kapsamli bir site.

MmeCeline
arkadaslar ufak bir sok gecirdim.... esim KAYA isminin slang'de marijuana oldugunu soyledi, bir de ganja okunusu : gonca .o da ayni anlama geliyor. dikkatli olmak lazim..

YavruKedisi
Kaan nasil sizce? Nasil okur Amerikalilar acaba? Nil cok hos bir isim. Ben de cok severim. Isim bulmak zor ismis. Internette bakmadigim site kalmadi oglum icin. Bi de sanirim Turkiye kanunlarina gore Turkce kurallarina uydun isimleri kabul ediyorlar. Mesela Meslissa olmuyormus ama Melisa kabul ediliyormus.

AdighaPshashe
Bir iki oneri daha,Ingiltere`de yasayan bir arkadasimiz ogluna Eren, kizina da Ilayda adini verdi, telaffuzda hic sorun yasamiyorlarmis, bir baska arkadasim da gecen hafta burada dogan kizina Duru adini verdi, bu da cok hos bir isim bence. Bu arada biz de Agustos basinda gelmesini bekledigimiz minik prensesimize Sena adini vermeyi planliyoruz, haydi bakalim hepimize kolay gelsin.

candy_girl
09 04 2004, 17:00
Mme celine beni dumur ettin ilahi yaw sen daha 30 lu yaslarin basindasin ne bizim gencligi ne isi errol flyn annemlerin gencliginin yakisikli korsani olur olsa olsa yoksa sen 50 yasinda yasli basli bi discisin de beni mi kandirdin bakem? :D

candy_girl
Aaaa bi de ezra varmis ingilizcede turkcesi de esra malum :) ama kizlara mi konuluyor erkeklere mi bilmiyorum.

MmeCeline
erkek cocuk icin errol bizim erol gibi soyleniyor.... hani errol flyinnvardi ya benim gencligimin sinemalarinin siyah beyaz korsani...

burcoz
10 04 2004, 17:00
Kiz :Daphne = DefneSalma = SelmaErin = ErenCybill = SibelAyseErkekJohn = CanJim = CemKhan = KaanElton = AltanAlp / AlperAdnan (kisaca Ad/Ed)

gokhan4
10 04 2004, 17:00
ezra'yi (esra) biz de dusunduk de biraz fazla jewish ve erkek adi:http://www.merriam-webster.com/cgi-bin/dictionary?ezraMain Entry: Ez·ra Pronunciation: 'ez-r&amp;Function: nounEtymology: Late Latin, from Hebrew 'EzrA1 : a Hebrew priest, scribe, and reformer of Judaism of the 5th century B.C. in Babylon and Jerusalem2 : a narrative book of canonical Jewish and Christian Scripture

pilotgirl
11 04 2004, 17:00
BEN KIZIM OLURSA ADINA eleron KOYCAM MUKEMMEL BI ISIM ERKEK ARKADASIM OKUYABILDI.. GERCI TAM TURKCE DEGIL AMA OLSUN COK GUZEL.. ERKEGE DE bulut OLABILIR, BULUTU DA OKUYABILIYORLAR.. KIZ ICIN cloud DA COK GUZEL VE PEK BULUNMAYAN BI ISIM.. YAW john KOYMAYIN DA NE KOYARSANIR KOYUN BAY GELDI ARTIK john LARDAN :D :)

gokhan4
12 04 2004, 17:00
idyll konusunda:benim temel varsayimim cocugun isminin turkce sekliyle yazilacagi idi.yani idil seklinde, idyll seklinde degil.diger benzer isimler de gecerli, cybill degil sibel seklinde, etc.bu durumda amerikali haliyle idil degil aydil okuyabilir diye dusunmustum.ayni sorun john-can orneginde de var. cocugun adini benzesin diye can koymaniza ragmen ken diye okuyacaklar normal olarak.ancak ingilizce sekliyle koyacaksiniz o zaman sorun degil elbette.ama bu duruma turk makamlari ne der onu bilemem cifte vatandaslik dusunuluyorsa. malum her ismi kabul etmiyorlarmis.turkiye'ye turkce halini, amerika'ya ingilizce halini bildirmek de herhalde ileride sorunlara yol acacaktir.turk pasaportunda ayri isim, amerikan pasaportunda ayri.

MmeCeline
12 04 2004, 17:00
<< [i]idil -&gt; idlebiraz anlamsiz oluyor.idil'in ingilizcesi Idylle olarak yazilir ve bence pek de kotu bir anlami olmaz.

SB_USA
13 04 2004, 17:00
KAAN benim yegenimin adi cok yakin burada yasayan bir arkadasimda cok begendigi icin ogluna bu adi verdiAmerikalilar, Ingilizler cok rahatlikla soyleyebiliyor. Bence turkcede halen cok guzel olan bir isim.Birde KENAN var, onuda genelde Cannon gibi soyluyorlar ama, guzel bir isim.Kolay gelsin

burcoz
Siz tanistiginiz arkadaslariniza isminizi yazip mi verirsiniz? Siz ne soylerseniz millet size oyle hitap eder, diye dusunuyorum. Sadece resmi evraklarda yanlis okunma ihtimali olan isminiz gecer, resmi evraklar da ses efektli seyler degildir. Bir kisi sizin isminizi yaka karti veya bu resmi evraklarda gorup de yanlis okursa duzeltirsiniz, eger is veya okul arkadasi gibi surekli goruseceginiz bir arkadasiniz ise ilk seferden sonra bir daha yanlis soylemez, zaten her seferinde de isminizi okumayacaktir. Bati dunyasinda yasayan Cin'liler (ve cogu cekik gozlu arkadas) kendilerine uygun bir Ingilizce isim secmistir. Muhtemelen nufus cuzdanlarinda da bu isimler yazmamaktadir. Biz kendi isimlerimizden vazgecmeden yasamayi tercih eden bir toplumuz, dogrusu da bu bana kalirsa ama ses olarak hem tum dunyanin soyleyebilecegi, yazi olarak da gavurlar tarafindan yanlis okunsa bile en azindan hem Turkce'de hem Ingilizce'de ayni sesi veren bir orta yol bulma gibi bir derdimiz var. Bence.....

MmeCeline
burcoz tam benim dusundugumu yazmis... yani idyll turkce okunusu idil , eileen okunusu aylin . zaten mesela berkant isminin de ingilizce anlamini dusunerek kullanmamayi tavsiye ediyorum yoksa &quot;bare+ *unt&quot; seklinde de ayni berkant gibi telaffuz ediliyor ama cocugunuzu alay konusu yapmak var isin ucunda...sevgiler

HELINCAN
benim kizimin ismi ilayda.rahat soleniyo sadece i harfini I diye okuyorlar

twilight
17 04 2004, 17:00
Cocuklara verilen ulke isimlerinden China ve Tibet den baska bir de Italia var, aklima gelmisken

twilight
bakalim bebegine ilk kez &quot;* Turkiye *&quot; ismini kim koyacak ... belki ikinci isim, gobek ismi bir kiz bebek icin olabilir!

gokhan4
Faideli bir link:http://www.research.att.com/projects/tts/demo.htmlCocugunuza koymayi dusundugunuz aday ismi yazin, Ingiliz, Fransiz nasil okur dinleyin...

Derbish
<< << bakalim bebegine ilk kez &quot;* Turkiye *&quot; ismini kim koyacak ... belki ikinci isim, gobek ismi bir kiz bebek icin olabilir! ]]bence nickjunior kayabilir , gobek ismide houstoniye ;) ]] :D bencide sence K2.

K2
<< bakalim bebegine ilk kez &quot;* Turkiye *&quot; ismini kim koyacak ... belki ikinci isim, gobek ismi bir kiz bebek icin olabilir! ]]bence nickjunior kayabilir , gobek ismide houstoniye ;)

gulhanyuz
Yaw oglum olursa adi Nathan koyacam(hem banada uygun).Ethan da hos olurdu ama t&uuml;rkiyede &ccedil;ok g&uuml;zel dalga ge&ccedil;erler.Neyse ikinci isim sedat!Kiz olursa adini annesi koysun! :)

Bon_Efe
benim dusundugum isimler...Daniel (ingilizce kokenli bi isim deil, bildigim kadar ile arapca - Daniyel)Ceyda - Jada'ya cok yakinElizan - Eliza'ya cok yakin (Elizan ismi Turkce'de cok bilinen bi isim deil sanirim)Benim uni'de bi profesorun ikiz kizlari olunca birisinin ismini Leyla (Laila) digerinide yahudi kokenli bi isim koydu, cok hosh bi isimdi ama aklima gelmio, e-mail yazip sorucam :) simdilik aklima gelenler bunlar

Bon_Efe
Birkan ismini de cok tavsiye etme...beer can die okuyanlar cok oluo :)

Bon_Efe
ulke isimlerdinden CHINA da var, ben bir kisi biliyorum, hanim ismidir :) artik markalar bile cocuklar icin isim oluyor... erkek ismi, ARMANI gibi.ulkeleri asalim, kitalara gecelim...Asya - Asia olsun olmusken

Bon_Efe
<< Iki isimden acilmisken, cocuklariniza biri Turk biri yabanci iki isim koyuyor musunuz.Cocugunuzun burada yasarken rahat etmesi icin, her tanistigi yeni kisiye, her telefonda konustugu kisiye ismini spell etmekle ugrasmamasi icin bir de &quot;Amerikali&quot; ismi olsun diyen var mi? ]]benim ismim (Beyza deil) herkesin hosuna gidio, telafuz etmeleri ilk once zor oluyor turkce yazilisini degistirmedigim icin ama kim duyarsa cok ii bi isim dio, hatta bi keresinde kizinin ismini &quot;wheel of fortune&quot; da cikan bi turk yarismacisinin ismini verdigini soyleyen bi bayan bi dahaki kizima senin ismini vericem demisti :) ben bi turkce, bi amerikan ismi koymaktan yani deilim yada deildim ama eger ilerde is imkanlarini dusunurseniz belki mantikli olabilir..yapilan arastirmalarda zencilerde cok kullanilan isimlerin (Tyrone gibi) resumeleri cok daha az ilgi almis...resumelerin herseyleri ayni bu arada, isim farki var sadece...yani Amerika'dakiler ne kadar equal opportunity'den bahsetselerde, hala daha bazi seyleri asamamislar...zor soylenen isimlerden uzak durabilirsiniz, isminizi kisaltabilirsiniz resume ler icin, yada ingilizcede olan isimlerden birisini secebilirsiniz...onceden dendigi gibi (Suzan - Sue)ama ben yinede ismimi degistirmem :)

YavruKedisi
Tamam kolay okunur bir isim koymak mantikli ama. Turkce olmali bence. Dilhan ismini begenmisti bir amerikali arkadasim. Ingilizcedeki Dylan ile ayni okunuyor.

LI72
18 04 2004, 17:00
Biz EREN koyduk ve hic problem olmuyor..

aysenil
Nasilsa artik ogrendim ki bir oglumuz olacak, adini da Derin koymaya karar verdik, o yuzden arastirdigimiz butun kiz isimleri size sunabilirim :) Ingilizce okunuslari ve soylenisleri kolay ve Turkce'de de guzeller:Mina, Ela, Mey, Deniz, Su, Leda, Ada, Talin, Lara, Alara, Sena, Sara (bu biraz tuhaf ama aslinda Turkce anlami guzel), Serin, Selin. Erkek'te de dusunduklerimiz ArkIn (sakin, dingin), Aran (ova), Derin (bunu sectik) ve Tibet'ti.Herkese kolay gelsin!

K2
ben kizlarda, Mina ve Sena 'yida begeniyorum. Yinede Houstaniye Rocksss :o

MmeCeline
arkadaslar yanlissam duzeltin lutfen ama sanki &quot;scrubs&quot; dizisinde bir cerrahin adi ya da takma adi &quot;TURK&quot; neden olmasin?

MmeCeline
hosgeldin Derin bebek..!!!!neyse birinin adi bulundu simdi sira digerlerininkinde ..haydi elbirligiyle ad bulalim bebislere...

Bon_Efe
soyismi deil mi o? Amerika'da &quot;Turk&quot; soyismini kullaniyorlar..

asli34
aman arkadaslar sakin UFUK koymayin tellaffuzu cok kotu oluyor. Ingilizce kufur gibi u - fukArkadasim takma isim kullaniyor. :D

Pamir
20 04 2004, 17:00
sasha erkek ismini cok begeniyorum ben....kiz icinde jasmine

YavruKedisi
20 04 2004, 17:00
SelamlarBiz de Kaan adini begendik oglumuza. Kiz olsaydi kesin Ela koyacaktik. Bir dahaki sefere kismetse :)

machka
21 04 2004, 17:00
Merhaba,Bu isimlerle ilgili sayfayi acmaniz cok iyi olmus! Benim Eylul ayinda bir oglum olacak insallah.Esim de Amerikali, iki isim koymayi dusunuyoruz, o illa Nicholas olsun diyor.Ben bir de yaninda turkce isim olmasini istiyorum, ama oyle cok hosuma giden, guzel manasi olan ve burda da cocugun hayatini cehenneme cevirmeyecek bir isim aklima gelmiyor.Lutfen bana yardimci olun!!!

gokhan4
13 05 2004, 17:00
aysenil,onerdiklerin arasinda 'Ada' cok hosuma gitti. ozellikle kiz olursa. esimi ikna etmeyi daha beceremesem de...bu arada birkac amerikaliyla konustuk, 'defne' 'yasemin' gibi ortak cicek isimlerini cok begendiler.

BERMUJ
Benim kizimin adi Beril .Su ana kadar telefuz problemi yasamadik,amerikalilar gayet guzel soyleyebiliyorlar.Genede Aylin, Selin,Alara,Aleyna,Arda,Derin gibi isimler sanirim telafuz problemi olmayan isimler.Hemde isim ve anlam olarak guzellerde....

SEREN(dipity)
Sevgili Cancan,&quot;Can&quot; ismini tavsiye etmem (bu sekilde yazilisini) cunku Amerikalilar &quot;teneke&quot; anlaminda okuyabilirler...&quot;kean&quot; seklinde yani...Diger anlamlari da cabasi...Eger esin bu konuda kararliysa, orta ismini Turk ismi koyabilirsin (oglan olursa)...Natalie ismini ben de cok severim.

babyblues
Oncelikle tebrikler... benim en favori erkek ismim &quot; Kaya&quot;, Amerikalilarda da var, cok da guzel telaffuz edebiliyorlar. Bir de &quot;Aydan&quot;, (Aidan diyecekler burada)

Cancan1997
Bizim de Aralik 4 de bir cocugumuz olacak. Ben kiz olursa kesin Ela diyorum Ela Natalie (Natalie MErchant i cok sveerim ve Natalie ismini cok seviyourm)Erkek olursa Can dusunuyordum ama esim Jr. ADi Robert THomas ve babasinin adi da ayni, ve cok kararli erkek olursa kendi adi olsun istiyor once sinir oluyordum, simdi olsun, saglikli mutlu bebke olsun da ismi Amerikali olsun, ne yapalim :) Sevgiler herkese..

Cancan1997
Bu arada isimden bahsedince. 9/11 den sonra burada Misrli bir arkadasim (seher) in kuzenin adi Osama idi ve Hechts de manager olarak calisiyor du name tag filan, Amerikalilar rahat birakmamisti zavalliyi Osama Bin Laden ile akraba misinz filan diye (Amerikalilarin zeka seviyesiii) her neyse zavalli cocuk adini degistirmek zorunda kaldi name tag inde sirf bu yuzden (sadece name tag inde adini degistirdi)Ne yazik ki insan boyle sacma sapan seyleri de dusunmek durumnda kaliyor tum bu salak olaylar yuzunden.

candy_girl
14 05 2004, 17:00
Ben kiz olursa mina koymak isterim ha bir de nil i eklerim yanina,her ikisi de cok rahat soylenebilen isimler zaten benim adim da kisaca nil millet river nile dan esinlenerek cok guzel telaffuz ediyor ;)

gokhan4
14 05 2004, 17:00
Avrupa'da bir muzede 4-5 yuzyillik bir Anadolu haritasi gormustum, uzerinde &quot;Natalie&quot; yaziyordu!

R1dude
16 05 2004, 17:00
bir arkadasin adi tufan (too fun)

:)
Arkadaslar fazla kasmissiniz; dalga gecilmeye yol acmasin yeter. Cemsit, hursit,halit,ufuk..vs gibi

biblical isimlerin coguna aliskinlar,

adem-adam

nuh-noah

ibrahim-abraham

musa-moses (cok kullanilmiyor tabi bu)

yusuf-joseph

isa-jesus (epey saygi gorur okulda :) )

davud-david

...
Yanliz sunu hatirlatirim, bir isim diyip gecmeyin. Cocugunuzun kimliginin onemli bir kismi olacak.

Alt kulturunuzu koruma gibi bir derdiniz yoksa timothy koyun gitsin, okurken yazarken hic sorun yasanmaz...

gokhan4
31 05 2004, 17:00
arkadaslar bir sorum olacak.
diyelim adini defne/daphne koyduk bebegin.
turk pasaportunda defne, amerikan pasaportunda daphne diye gozukurse ileride bir sorun olur mu? yoksa hep ayni yazilisi mi kullanmak lazim?
birth certificate icin filan gecerli elbette sorum.
abd'de bebegi olan ve benzer okunuslu isim (cybill/sibel, celine/selin, etc.) koyan arkadaslar nasil yaptiniz?

poemgalaxy
31 05 2004, 17:00
En guzeli kizlar icin melissa :)

ME-GI
01 06 2004, 17:00
nihihihihihihihihih.... bu da hostu :)

milkinis
gonca koymayinda ne koyarsaniz koyun, 2.5 sene icinde adimi duzgun soyleyen kimse olmadi, zaten soyadim italyanca onu hic teleffuz edemiyolar, ismimi soylemem gerektiginde hep ayni terane cok bunaldim

candy_girl
Ilayda kulaga hos geliyor yaw :) bu aralar bahcemizde perilerle fazla hasir nesirken bu isim ilerde kizim olursa tam da cuk oturur di mi K2? ;)

candy_girl
Ok karar alindi kiz bebek sahibi olma gibi bir olasilik olursa K2 ye danisilmasi gerektigi bir kenara not edildi ;)

smileyzest
Tugay koymayinda ne koyarsaniz koyun :)

K2
Uc arkadasim dogum yapti son gunlerde, ,
Biri kizinin ismin Ilayda koydu ( su perisi )
Ikincisi Mina ,
Bir digeride Mia koydu.

gokhan4 -
Ben sizin yerinizde olsam isim isini fazla kurcalamadan tek bir sekilde tutarim , ileride basiniz agriyabilir, kagitlar imzalar,... benim oglumun ismi Kaia ( Kaya )
Bu gune kadar ne gumrukte , ne okumada, ne yazmada hic bir kimseyle bir sorun yasamadik.

K2
<< Ilayda kulaga hos geliyor yaw :) bu aralar bahcemizde perilerle fazla hasir nesirken bu isim ilerde kizim olursa tam da cuk oturur di mi K2? ;) ]]

Sen kiza karar ver bak daha ne isimler bulurum arkadasim ben senin gibi cadi'ya ;)

ME-GI
02 06 2004, 17:00
enis ismiyle amerikada cehennemi yasayan bir dostum var. haber vereyim dedim. untumayin ki admalar

iii-NIS diye okuyorlar ve malum bir kelimeyle (tek eksik harfle) ayni! :D

kavesuyu
Biz kizimiza Melis ismini koyduk.Sorun yasamiyoruz.Agustos'ta bir bebegimiz daha olacak.Ama isim bulamadik hala.Hem kiz hem erkek ismi ariyoruz .Cunku cinsiyetini ogrenmek istemedik.Ilgi ile takip ediyorum bu forumu...

Pumaxx
Biz minik oglumuza DENiZ adini koyduk. Esim Rus. Rusyada da ayni yazilis ve okunusda erkek ismi var. ingilizce telafuzunda da sorun yasamiyoruz. Hem Turkiye hem de Rus resmi belgelerine ayni bicimde DENiZ yazdirdik.

Ve bence anlamli bir Turkce isim. Hem Turkiye de hem de yurtdisinda ne yazilis ne de telafuz olarak hic bir sekilde sorun yasamiyoruz. Tavsiye ederim.

milkinis
Bne Defne koymak isterim kiz bebegim olursa, Benim esim de Angelica koymak istiyor ismini, erkek olursa ne olur bilmiyorum daha o kisma gecemedik, hala Angelica sokundayim, madam ismi gibi geliyor bana, genelev patronicesi filan gibi..

candy_girl
Daphne benim cok hosuma giden isimlerden birisi ama bugunlerde de ilayda hosuma gitmeye basladi nedense :) maya da hos bir isim ancak turkcede nasil algilarlar bilemiyorum..

K2
<< Bne Defne koymak isterim kiz bebegim olursa, Benim esim de Angelica koymak istiyor ismini, erkek olursa ne olur bilmiyorum daha o kisma gecemedik, hala Angelica sokundayim, madam ismi gibi geliyor bana, genelev patronicesi filan gibi.. ]]

:eek: :) :eek:

MmeCeline
Aman aman , etrafta bir Ilayda bollugu ve Aleyna salgini var ki aman diyeyim...Ben cocukken cok yasadim bu sikintiyi...Plaja gidersin tum cocuklar denizdesiniz, sahilden biri sizin adinizi seslenir, otuz kisi birden bakarsiniz Acaba beni mi cagiriyorlar ? diyerek...

Ne kadar az bilinen isim varsa o kadar iyi derim....

Bu arada Maya Turkce'de iki kiz arkadasimda var, kimse sikayetci degil. Ve henuz 2 iki taneler benim bildigim.... ;)

Sevgilerimle, :D

koftepilav
erkekler icin: baran, kaya, enis, selim, bora
e bi suru isim var iste daha n'olsun...
kizlar icin: mina...tanidigim bir kayra koydu, guzel bence...bir de sunu duydum ve cok hosuma giti: tane
yasemin, selin, suzan artik cok siradan, ozellikle yabanci ulkelerde yasayan her Turk bu isimleri koyuyor.

SB_USA
08 06 2004, 17:00
Aman ERKEK olsun KIZ olsun UFUK koymayinda ne koyarsaniz koyun!

------------------------------------------------------
Ufuk dedi işinden oldu

ABD'de bir Türk kadını, işyerinde cep telefonuyla konuşurken Ufuk dediği için işten çıkarıldı. Geçici olarak çalıştığı işyerinden çıkarılan Türk kadını Fethiye, Ben kızımın adını söylüyordum, ama işverenlerim, İngilizce küfür ettiğimi sanmışlar. Derdimi anlatamadım dedi. İşverenlerin Ufuku Fu.k olarak anladıkları ortaya çıktı.

cevizagaci
08 06 2004, 17:00
Oglumun ismini Barish koyduk bildiginiz uzere ingilizcede $ yok ben Baris mancoyu cok severdim. Baris isminide anlaminida cok seviyorum . Tek care Baris yazmak oldu. Genelde soruyorlar hangi ulkeden falan diye.

goodgirl
09 06 2004, 17:00
Bir tanidigim cocuguna Can ismini verdi. Ken diye telaffuz ediyorlarmis cogu zaman. Bence, ismin ingilizceye benzemesi gerekmez. Eger cocuk US'de buyuyecekse zaten Ingilizce ana dili (Turkceyle birlikte, hopefully) olacak. Is ararken filan ismine degil, aksanina bakarlar. Bir telefon edip aksaninin iyi oldugunu (Ingilizcede) karsisindakine gosterir. Ben o kadar degisik isimler duydumki artik US Human Resources insanlari ve diger insanlar buna alismis durumda. Alismalarida iyi olur zaten, yoksa multicultural ulke diye hava atmaya hic haklari yok.

Bence, etraftaki US'de buyumus insanlara sectiginiz isimleri sorun, bakalim dogru telaffuz edeceklermi? Eger hepside (veya %98) ediyorsa problem yoktur. Yoksa herkes ismini Can, Selin koysa bence cok basmakalip ve tahlitci olur. Ben sahsen Can ve Selin ismini duymaktan biktim.

Bir arkadas Tibet vs. onermis. Onu cok yaratici buldum. Zaten Kartal Tibet'de cok sevdigim bir aktordur :-)
Bunun gibi yaraticiliklarla, yeni dogan cocuklara artik Can ve Selin isimleri verilmesi umarim son bulur. Tabi bu ana babaya kalmis. Bu arada Can ve Selin ismini verenler affetsin. Gerci sevinmeliler, belki bundan sonra tum Turkler bu ismi kullanmaz artik.

- Cografya isimleri ve benzerleri. Mesela Dere fena degil. Hem kisa hem telaffuzu cok kolay. Deniz'de guzel ama, tanidigm Amerikali Dennis, Denis var. Telaffuz cok kolay olsada spelling de cok problemler yasanir.

- Tarihteki meshur kisiler (Hitler olmasi problem yaratabilir). Hun ismide kisinin Koreali filan oldugu izlenimi verebilir. Hang, Hung, vs. bilirsiniz Korea isimlerini.
- Orkide cok guzel
- Kerim, Metin, Ceyda, Reyhan, Nesli, vs.

K2
09 06 2004, 17:00
Ben Koray isminide cok begenirim, burada duyan herkes ne kadar hos bir isim oldugunu soyledi., ancak esim pek hoslanmamisti.

MmeCeline
10 06 2004, 17:00
Sevgili Adigha

Kiz cocuk icin Janset ve erkek cocuk icin Janberd benim cok sevdigim Cerkez arkadaslarimin ismi. Bana bu isimlerin anlamini soyleyebilir misin ?

Allah bir an once guzel kizina saglik icinde kavustursun.

AdighaPshashe
10 06 2004, 17:00
Ben iki ay sonra dogacak kizim icin Sena ismini dusunmustum ancak simdi karar degistirdik, amcasi ilk yegeni icin cok ozel, onun icin anlam tasiyan bir isim dusundugunu soyledi biz de cok begendik ve SiNEJAN olsun dedik, bu etnik bir isim, Kafkas kokenli ailelerden geliyoruz bu isim cerkez dilinde keskin gozum ya da goz bebegim gibi bir anlam tasiyor. Ben isim konusunda Goodgirl`e katiliyorum, sadece Amerika`lilar kolay telaffuz etsin diye basmakalip hep ayni isimler kullaniliyor, ben ismimi ilk tanistigim kisiye nasil telaffuz edersem o da oyle kullanmaya calisacaktir, lutfen kimse yanlis anlamasin, allah hepimizin cocuklarina guzel isimleriyle guzel , uzun , saglikli omurler versin ancak etrafimda bazi arkadaslar sadece bu telaffuz endisesi nedeniyle Turkce`de anlamsiz dahi sayilabilecek isimler seciyorlar ve ben de bunu mantikli bulmadigimi dile getirmek istedim, sevgiler..

smileyzest
11 06 2004, 17:00
eski stil bir maarif takvimi siparis edin turkiyeden her gun icin ayri yapragi olan, arkasinda yemek tarifleri, hikayer olan ve bugun dogan cocuklar icin
erkek : okkes
kiz : yazgulu
seklinde bolumu bulunan, gayet yaratici isimler gorebilirsiniz :)

gokhan4
26 07 2004, 17:00
bugun ultrasona girdik. doktor yuzde doksan kiz dedi.
ben ada' ismini seviyorum, esim defne, saniyorum ikisini birden koyacagiz.
defnenin problemi nasil yazilacagi konusunda, zira ingilizcede malum daphne diye yaziliyor.
defne desek ileride abd'de kalacak olursa adini yazacak olanlar yanlis yazacak, duzeltmesi gerekecek. daphne ismini zaten turkiye kabul etmez sanirim. bir pasaporta bir isim digerine baska isim versek bu sefer de baska sorunlar cikabilir (mi?)
bu durumda olanlar ne yapti acaba?

MOMMYSKIDS
26 07 2004, 17:00
Merhaba
Benim kizimin adi Melisa . Bu isim cok hosuma gidiyor , iki ulkede de gecerli. Amerika`da okunusta problem yok sadece yazilirken hatirlatiyorum tek s ile yazildigini.

gokhan4
27 07 2004, 17:00
tesekkurler MOMMYSKIDS!
SEREN(dipity), siz ne isim koyacaginiza karar verdiniz mi?

SEREN(dipity)
Gokhan, bu soru benim de kafami karistiriyor. Ben iki pasaportta iki ayri isim olmasina karsiyim, bana problem cikar gibi geliyor ama o zaman da Daphne mi Defne mi yazilacak????? Bir bilen/yasamis cevaplarsa cok iyi olur...

SEREN(dipity)
Pek veremedik... :) Ben 4.5 aylik hamileyim. Daha zamanimiz var diye rahatiz biraz (pek dogru degil ama). Bir de bebegimizin cinsiyetini ogrenince daha kolay olacak diye dusunuyoruz.

Bebeginizi insallah saglikla kucaginiza alirsiniz. Ismi (ne olursa) ile saglikli buyusun... :)

MOMMYSKIDS
Ben sizin yerinizde olsam Defne olarak yazdirirdim cunku Turkiye`de problem cikartabilirler. Eger ikinci bir isim dusunurseniz problem olmaz mesela Daphne Ada . Ama tek isimde problem cikiyormus. Mesela ben bir ara Melisa ismini arastirdigimda cift s istememistim tek s daha zarif ve turk dili ve edebiyatinda boyle gecerli oldugu icin boyle karar verdik. Istanbul`da nufus mudurlugune sordurdum dedilerki turk dili ve edebiyatinda nasilsa oyle yazdirsinlar ama cift isim olursa problem yokmus. Bence turkcesini yazdirin ilerde nerde yasayacaklari belli degil. Amerikalilar bile kendiisimlerini 3-4 degisik sekilde yazdirdiklari icin surekli spell yapiyorlar. Tabiiki karar sizin.

whence
28 07 2004, 17:00
yazilari tam okuyamadim belki yazan vardir bu isimleri ama ben yeniden yazayim.
Oglumun ismi ( ikici ismi) Ekin
Kiz olsa idi annemin ismini verecektim Nevin ing. Nevin ismi var ama erkekler icin kullaniliyor.
baska duydugum isimler arasinda Kaan, Derin, Lara, Tara, Eren, Deniz
isim bulmak cok zor hepinize kolay gelsin.

gokhan4
10 08 2004, 17:00
yok, kasim basi insallah.
bizimkine doktor hep she diye konusuyor, ama emin misin dedigimde yuzde doksan diyor. saniyorum erkek oldugunu anlamak kiz oldugunu anlamaktan daha kolay. sonra bir ihtimal erkek olursa adami suclayip sue etmeyelim diye pay koyuyor. mesela odayi pembeye boyatma parasini isteyebiliriz ;-)
buldugunuz kiz isimlerini paylasirsaniz sevinirim.

SEREN(dipity)
10 08 2004, 17:00
Merhaba,

Dun oglumuz olacagini ogrendik. :) Kiz icin isimler bulmustuk ama erkek ismine karar veremedik henuz.
Gokhan, sizin bebis dogdu mu?

twilight
16 08 2004, 17:00
Merhaba,

Telaffuzla ilgili onemli bir nokta var, R soylenisi, veya bizim RI sesimiz diyelim, Ispanyolca'daki r sesine de yakin olan. Diger bir deyisle, Sesli harfler, arasina gelen T ve D, ve soylerken cikan RI sesi.

Simdi, Sevgili Engeltje, normal R sesi, Ingilizce'nin r si degil, bizim r. Ingilizce'de sesli harf, bizde ise sessiz. Asil ses, sizin istediginiz RI sesi ki bu ses, T or D Flap olarak cikar, mesela Bora siz yazmissiniz, belki Burak da, rahat soylenebilir, bizim r ile... Ayrinti su ki; (a, e, i, o, u, ve bazen y ...vowel'lar) arasinda T veya D oldugunda istenen RI sesi cikar, ( intervocalic ) olarak bilinir bu.

Orneklersek; mesela,

whaT are you doing? de ki, T...teleffuzda, wadIR olacak, cunku iki sesli (unlu) harf arasi... yine,

CoulD I open a window? da. KuRay open a window? yine D ]]] R ya donusur, sert r.

a photo .. yine a foro soylenir, r cikar.

Kisaca bu T ve D flap olayini hatirlatirsak kendilerine, teleffuzlar daha kolay olacak, ve bizim R lerde rahatca gosterecek kendilerini, isimlerde, dizelerde, gonullerde :)

Size de kolay gelsin, Engeltje.

SEREN(dipity)
Fulya dusunuyorduk.

Erkek isimleri onerilerine acigiz... :)

engeltje
Benim çocuğum yok fakat bebek isimlerine meraklıyım biraz. Nişanlım yabancı olduğu içince telaffuz edebildikleri bazı isimleri biliyorum çünkü ilerde çocuğumuza düşündüğüm isimleri önce ona söyletiyorum :) Sakın Pınar koymayın kesinlikle söyleyemiyolar. Ben Doğa ismini düşünmüştüm. Kolay söylüyorlar hem kız hem erkeğe verilebilen bi isim. sonra Tutku var ama çok iddialı bir isim :) içinde r olan isimleri genelde zorlanarak söylüyorlar çünkü konuşurken r harfini yutuyorlar ya da bizim gibi bastırarak söylemeyi beceremiyorlar.

örnek verebilceğim isimler: tutku, doğa, sara, bora (belki), neyra, hülya olabilir mesela ( nişanlım anneme julia diyo hulya yerine :) aynı kapıya çıkıyor) melek, deniz, yağmur ( ğ den dolayı pasaportta bi sorun çıkarmı bilemiyorum gerçi)

yani bu tarz isimler :) umarım birisi bi tanesini kendi çocuğuna verirde benimde dünyanın bi köşesinde isim verdiğim bi bebek olur :)
aklıma başka isimler gelirse yazarım :)
hadi size kolay gelsin şimdiden :)

tibetsmother
19 08 2004, 17:00
Benim oglumun adi(komik oldu boyle, zaten nickim) Tibet. TIBET diye telafuz edince hemen country deyip dogru telafuzu veriyorlar ya da yaziyorlar. Ama Tibet deyince zorlaniyorlar. Bazen agizlarindan Taybet de cikabiliyor. Fakat yinede hos bir isim.
Kizim olsaydi adini Naz koyacaktim, kizim olduktan sonra, Naz ile ilgili telafuz maceralarimizida yazarim.

engeltje
Ya iyide bana niye kolay gelsin ki? BENIM ÇOCUĞUM FALAN YOKKİİİİİ :) daha bikaç yılım var bunun için :) ben sadece bebeklerine isim arayanlara bi kaçtane isim örneği verdim o kadar :) valla bebekleri olcak olanlara kolay gelsin bence :) bu arada yazdığından en ufak bişey anladıysam arap oliim :) ya tamam saol grammer ve telaffuzlarla ilgili olarak bilgi vermişsincde ben peki anlayamadım :) ayrıca bu isim sorununu en çok ben yaşıcam oraya gelince :) daha kendi annem ve nişanlım ismimi telaffuz edemezken amerikalılar naparlar bilemiyorum :p :D

(not: annem türkçe R özürlü de :) hollandaca R sini ve fransızca R sini söyleyebiliyo ancak hehehhe :)

engeltje
bence tibet çok güzel bir isim. naz? bilemiyorum şimdiye kadar tanıştığım naz ve nazlı ismindeki bütün kızlar çok ama çok nazlıydı. aman dikkat edin sizi deli etmesin nazlarıyla :)

sfenoid
23 08 2004, 17:00
bizim de eylul 20 gibi kizimiz oluyor insallah. annesi amerikali oldugu icin isim bulmakta cok zorluk cektik dogrusu(hala da cekiyoruz middle name icin). Esim Mina ismini begenmisti ben cok istememistim ama soonradan saygideger bir buyugumuzden isim istedigimizde tevafuk eseri o da bize Mina ismini verdi, inanilmaz birsey degilmi? simdi ilk ismi bulduk boylece ama ikinic isim yine sorun.hem okunus kolay olucak hem musluman-turk hem de amrikan isim olucak...olme esegim olme! :) bakalim hayirlisi..ben ilk isimden memnunum su an ikinci ismi esime birakicam o dusunsun :)
bu arada benim cok hosuma giden diger bir kiz ismi(gerci esim begenmedi) Tuana. anlami da cennete dusen ilk yagmur damlasi, ne kadar guzel bi anlami var degil mi ama?
neyse kalin saglicakla

MmeCeline
26 08 2004, 17:00
Merhaba esprili arkadas,

Sen simdi Shemistan i d seversin .... :)

Kadir_Cem
26 08 2004, 17:00
Walla bence her şeyde biraz mizah olmalı.

Taceddin, nizamettin, keramettin, şemsettin ve necmettin benim düşündüğüm isimler...

Manu
25 10 2004, 17:00
Lifli Injera ne demek?

gokhan4
faydali bir link:

http://www.parenting.com/parenting/pregnancy/tools/babynamer

basta bir register olmak gerekiyor ama degiyor. binlerce ismin tarihi popularitesi, anlami, nereden gelip nereye gittigi.

turkish flower
Merhabalar

ben 6 aylik hamileyim. Esim Amerikali, o yuzden bir tane Turkce, bir tane ingilizce ad vermeye karar vermistik. Kiz olursa ilk ismi Turkce, erkek olursa ilk ismi Amerikali olacakti. Ultrasonda bebegimizin erkek olacagini ogrenince, ben esime gel bakalim, seninle su isi bir re-visit edelim dedim. Amerikada yasadigimiz icin, ve genelde ikinci isim fazla kullanilmadigi icin ilk ismin Turkce olmasini istedigimi soyledim, o da sagolsun, beni kirmadi. Kiz icin Elif Ella'ya karar varmistik. Elif'i rahat telaffuz ediyorlar, hem de esim cok sevmisti o ismi. Ella'yi da ben secmistim, cunku Turkce deki Ela'ya benziyor. Simdi bebegimize Eren Allen adini koymaya karar verdik. Eren'i esim sevdi, ve kolay telaffuz ediyor. Allen'da esimin orta adi, ben sectim o yuzden.

Diger aklima gelen isimler
Kiz
Esma
Dudu ne ilginc bir isim degil mi? Eskiden duyardim, artik kimse koymuyor herhalda. Benim hosuma gidiyor nedense.

Erkek
Efe
Tamer
Kaan
Hakan
Atila
Arman

BU arada Cem ingilizcede Recel gibi okunanilir (jam)!!

Herkese selamlar

lifli
Biz oglumuzun adini Anatol koyduk. Anatol eski Yunanca dogudan gelen demek ve Anatolia'nin koku. Burada cok ender bir isim ama Yunanlilar. Ruslar ve ozellikle Fransizlar kullaniyorlar. Hem herkesin begendigi bir isim, hem uluslararasi, hem de en guzeli biz ismini Anadolu kelimesinden esinlenerek koydugumuzu biliyoruz.
Gobek adi Injera.

gokhan4
26 10 2004, 17:00
adi ne olsun diye dusuneduralim, ada defne dun gece hayata gozlerini acti.
isim konusunda fikir veren butun arkadaslara tesekkur ediyorum.

AngelLA
gokhan4 , ADA DEFNE ye saglikli ,mutlu ,uzun bir omur dilerim Allah anali babali buyutsun... Bizimde 16 aylik bir oglumuz var adi ARDA ...... TEKRAR HOSGELDIN MINIK BEBEK.... :) :)

lifli
<< Lifli Injera ne demek? ]]
Ehemmm... Biz kocamla yemek duskunu olarak... Hmmmm.... Etiyopya ekmegi demek. Ekmegi tef denen bir hububattan yapiyorlar. Cok zor tutturulan bir kivami var, bir haftada mayalaniyor. Tadi eksimsi ve harika. Duz, sunger gibi, yemek tepsisi kadar genis. Yemekleri uzerine koyuyorlar, sen parca koparip yemekleri almak icin kullaniyorsun.
Ben birkac kez denedim yapamyi, sadece bir kez tam tutturabildim. Tarifini aile sirri gibi sakliyorlar. Bir ailede bir kez maya yapilir, o maya senelerce kullanilirmis. Restoranlari bunu yapabilme maharetine gore sinifliyorlar.

(Biz ne zaman kendimizi biraz stresli hissetsek Etiyopya yemegi yeriz. Elle yemek sakinlestiriyor galiba. Ilk tanistigimizda da Brian beni boyle bir restorana goturmustu, bakalim bu kiz bana uyabilecek mi diye!)
Iste boyle, yapmasi zor, tarifi sir ama yemesi nefis diye biz de oglusumuzun gobek ismini Injera koyduk. ;)

MmeCeline
27 10 2004, 17:00
Gokhan4

Tebrik ederim . Ada Defne'ye kahkaha dolu, saglikli, mutlu olabilecegi insanca bir yasam diliyorum.

SeattlePilot
28 10 2004, 17:00
Abdulrezzak, Ilhami, Suleyman, Abdulcambaz.. Niye Amerikalilarin kolayina gidiyorsunuz? Biraz da onlar bizim kolayimiza gitsin canim :)
Mesela bir arkadasimin soyadi Abdurrahmanolgu .. Ne guzel iste..

A_Programmer_in_LA
30 10 2004, 17:00
^^^

gokhan4
29 11 2004, 18:00
guzel bir erkek ismi: kayra
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=kayra

SEREN(dipity)
29 11 2004, 18:00
Gokhan tebrik ederim.

Minik Defne Ada'ya uzuuuuun, mutlu, saglikli omurler diliyorum...

sonofsun
02 12 2004, 18:00
<a target=new href=http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/gunesce/album?.dir=d0ce&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//uk.pg.photos.yahoo.com/ph/gunesce/my_photos]bence en guzel isim GUL..,[/url]

zomby
11 12 2004, 18:00
Merhabal arkadaslar bende bir anne adayiyim kizim olursa Ada erkek olursa Derin koyacagim.Esimde Defne yada Hazel istiyor iki isim birlikte sevenlerden degilim.O yuzden bayagi problem olacak bizde.Hala degisebilir ne zormus bebege isim koymak.Allahtan daha uzun zaman var yoksa isimsiz kalacakmis cocuk :)

life-saver
12 12 2004, 18:00
Benim oglumun ismi Atilla, cok begendigim ve Amerikalilarin iyi soyleyebildigi bir isim , ayrica cok sukseli bir isim cok begeniliyor Atilla han in saninida cogu biliyor . ALP de esimin ismi hic zorlanilmiyor , benim ismim Yasemin buda cok kolay soyleniyor. Esimin babasinin ismi cengiz hic soyleyemiyorlar sengiz diyorlar.

Big Head
03 01 2005, 18:00
Iknc cocuk erkek olacak, sm bulma telesna bzde kapldk.

Ik sm verecegz, knc sm Turkce, lk sm se Inglzce, Turkce ve dger dllerde kolay telaffuz olan ve Turkce yazlsnda problem ckartmayacak common br sm styoruz.

Bebek kz olsa se sm s cok kolayd, br cok sm her k dlde de var. Melsa, Ern, Venus, Ada, Krstal gb.. Krstal favor kz smmz, hem anlam guzel ve her dlde cok olay soyleneblyor.

Erkek sm se bz cok zorluyor. Dern, Elgn ve Denz Inglzce'de de kullanlan smler, madem lk sm yabanc olacak Adam veya Alan gb kolay br sm koymak ve her k dlde de telaffuzu ve yazm ayn olan smler bze daha scak gelyor. Bu konuda yardmlarnz beklyoruz.

whence
kaan

MmeCeline
Merhaba ,

Benm esm de tutturdu daha fol yok yumurta yok : Oglumuz olsun ad ADAM olsun ! Hoppalaa.... Buyrun burdan yakn ... :)

Oysa ben de Adan ( turkce okunusu olarak Aydan ) veya Teoman (ksaca Teo ) styorum oglusun adn ... Had bsmllah ;)

zest4us
04 01 2005, 18:00
Bence UFUK super..... Ona Ufuk dedkler zaman o da Yes, I do der. Ne de olsa erkek d m? ;)

NewYork01
Soylesem m acaba :D had ben de b tane sm vereym Ezra.Burda erkek sm olarak kullanlyor.Bzde de henuz brsey yok ama eger oglumuz olursa Ezra olucak kesn.Kz olarak da Azra cok guzel br sm.Hem telafuzlar da kolay.

notmyname
ldya

Big Head
05 01 2005, 18:00
Kaan guzel sm, br arkadasmzn cocugunun sm, yazarken genelde KHAN dye yazyorlar, surekl spell etmek zornda kalyorlar, br de burak Hntl nufusu oldukca fazla o bakmdan cocugu Hntl sanyorlar.

Kaya da guzel sm, ABD'de de Kaya sm var ama Kz sm olarak gecyor. Karsklga yol acablr, ama soylens ve yazls oldukca kolay ve Turkce anlam cok guzel.

Al sm de k dlde de kullanlan br sm, ama burdak arkadaslar radkal Musluman sm oldugu cn pek scak bakmadlar nedense.. Br de Al deynce herkes ya boksor Muhamed Al dyor veya Arap msnz dye soruyor..

gokhan4
NewYork01,
Ezra, Esra'ya benzemekle beraber cok tpk br Yahud smdr. Bunu da kaale almanz onerrm.
http:www.m-w.comcg-bndctonary?book=Dctonary&va=ezra

NewYork01
Gokhan4,bak bunu blmyordum,ogrendgm y oldu ;) Yne de cok guzel br sm.

sfenoid
Cok guzel k kz sm: Lela , Mna..bzm kzmza ksn brden verdk :)

sfenoid
ff

whence
06 01 2005, 18:00
Ezra sm bencede cok guzel br sm. Yahud sm se ne olmus? Ben anlamadm amac annenn babann sevmes sm. ADAM smde cok guzel.

imam
06 01 2005, 18:00
kz smlernde meryem zeyneb melke fatma zehra ayse senha dlara
erkek smlernde muhammed ahmet yusuf al emre abdurrahman ve de abdullah cok sevdgm smlerdr
br de turker sm

cotto
07 01 2005, 18:00
[] Ben anlamadm amac annenn babann sevmes sm. []

Ism koyarken amac cocugun seveceg, tasmaktan mutlu olacag br sm koymaktr. Anne baba sevyor dye sm konulunca cok abuk ve hatta fec ornekler de goruyoruz. Cocuk okula gderken dalga geclmeyecek, manas guzel, okunusu guzel, kullansl, anlaslablr br sm koymal. Br nsann omur boyu bu sm tasyacag dusunulmel. Hem cocukken okulda hem de lerde buyuyunce s hayatnda veya toplum cnde o ksy utandrmayacak br sm olmal.

Mesela cocugu Amerka'da yasayacak sm arayanlara br ornek
Berk guzel br sm, kullans ve soylens kolay gb gelyor ama Inglzce'de Berk saf, kotu amacla faydalanlablr derecede salak manasna gelyor. Iy dusunmek ve arastrmak lazm.
Doruk =] Dork
Elf =] Elf dye cekleblr. Ortaokul lse cagnda cocuklarn ne yapacag bell olmuyor.

Big Head
08 01 2005, 18:00
Aynen katlyorum, eger cocuk yurtdsnda kalacak se onu lerde rencde etmeyecek br sm olmal. Inglzcede baz Turk smlernn manas cok kotu oluyor, burada br arkadasn sm Rest smn Raymond olarak soyluyor, yne ayn seklde Cem sml br arkadas dalaga geclmekten uzanms artk John dye tantyor kendn.

666
08 01 2005, 18:00
Benm b arkadas vard sm Can.Soyledgn zaman John sanyorlard ama mesela br receptte falan yazl olarak gorurlerse o zaman herfle dalga gecyorlard teneke kutu dye :D

Bad Girl
09 06 2005, 17:00
bizdede fol yok yumurta yok ama simdiden isim telasina dusduk. benim esim babasinin ismini vermek istiyor. William ...okay i don`t have problem with that. bende oldum olasi hep edward ismini sevmisimdir. diyorumki william edward olsun. hayir diyor bu cok sosyete isim. bide diyorki oldu olacak birde junior yada second`da verelim. bana senin babanin adini verelim diyor. Ismail. ismail adi burda varmis. galiba ismil diye geciyor. ben hayir diyorum william edward olsun oda william ismil olsun diyor. biz daha bebis uretesiye kadar bu kavga bitmez.

cotto
BERK ismine dikkat edin. Ingilizce de anlami olan ve hos olmayan bir kelime.
BERK
n : a stupid person who is easy to take advantage of

zomby
Bende kizimin adini Lara Ada koyuyorum.Ikinciside ilerde kiz olursa Ilayda koyacagim.
Lara:Yuzu her zaman gulen etrafina gulucukler sacan demek.Ada ne oldugu zaten biliniyor.Ilayda sanirim su perisi demekti yanlis hatirlamiyorsam.Irem ismide guzel onuda cok severim.Cennet bahcesi demek.Esimde Safiye ismini cok seviyor ingilizcede Sofi diye soyleniyor.

esracik
New York, Ezra ismi saniyorum ingilizcede de var ama kiz ismi cunku benim adimi herkes Ezra diye anliyor ve oyle yaziyor :)

NewYork01
Bundan 3-5 ay once daha hamile oldugumu bilmeden bu dosyaya ilk defa yazmistim ve erkek ismi vermistim.Bu arada 5,5 aylik hamileyim ve bir erkek bebegimiz olacak.Icime dogmus sanki ;) :) O zamanlar Ezra ismi cok hosuma gidiyordu,hala da oyle.Ama simdi daha farkli ve anlamli bir isim uzerinde yogunlasiyoruz.Birkac tane erkek ismi siralamak istiyorum.Benim aklima yatan Deren ama bunun yaninda daha baska isimler de olabilir.

Erkek isimleri:
ALGIN:Gonul vermis
ALKIN:Yigit
ARDA:Ardindan gelen,Hukumdar bastonu
AYRAL:Kendine ozgu,siradisi
BARAN:Guc,enerji
BARTU:Eski turk hakanlarindan
BATU:Guclu,yigit
BELEN:Iki dag arasindaki gecit
BeLin:Belirti,goruntu(Bu sanki kiz ismi gibi geliyor bana her ne kadar erkek diye gecse de)
BERAL:Gogse,sineye al,kucaklas.
BEREN:AKILLI
BERK:Sert,saglam,kivilcim,simsek
BERKAN: Parildayis(Bir tanidik doktorun di Berkan oglunun adi da Berk'ti :) )
BERKAY:Guclu isigi olan)
BERKSAN:Adi sani guclu
BERKSU:Guclu asker
BERTAN:Safak yemi$i
BIRBEN:Sadece ben
BURAK:Hz.Muhammedin Mirac gecesi bindigi at.
DEHA:Ustun zeka
DemiR
DEREN:Hasat zamani,bir amacla toplayan
Derin:Icten gelen
Devin:Hareket
DORA:En yuksek tepe
DORUKAN:En soylu kani tasiyan
DURU:Temiz,alni ak evlat
DURUKAN:Arinmis,durulmus,tertemiz
Ediz: Degerli,yuksek
EFE
Ekim
Ekin
Elgin:Gurbetci
Emir:Buyruk
EMRE:Asik,beylerbeyi,buyuk erkek kardes
ENDER
ENER:En erkek
ERAY:Yigit ve yakisikli
ERDA:Agac kurdu
ERDEN:Bakir erkek,mucevher
EREN:Ermis
EREZ:Acibadem agaci
Erim:Uzaklik,kavusma,fal acma
Erin:Ergin kisi
ERKE:Eda,naz,isve
ERSAL:Erkek gibi
ERSAY:Ygitileri sayan,seven kimse
ERTAY:Yigit tay
ERZAN:Uygun
Evin:Cevher,tane,damla
Evren:Asama,kat edilen yol
Ferih:Cok mutlu
FIRAT
HAZAR:Baris,guven,Asya'da buyuk bir gol
iren:Bagimsiz,ozgur
KAAN:Hanlarin hani
KAYA:Sert toprak kutlesi
KAYAN:Turk destan kahramani
KAYRA:Ihsan,iyilik
KUTAY:Ugurlu ay
KUZEY
Levin:Cesit
Melih:Guzel,sevimli,sirin
Merih:Gunes cevresindeki gezegenlerden biri
Nehir(Daha cok kiz ismi gibi)
OBEN:Erkek deve
OZAN
Pamir: Ortaasya'da bir yukselti,yayla
Rengin:Rengarenk
SANER:Herkesce bilinen taninan erkek
SARP: Dik,gecit vermeyen
TALU:Secilmis
TAN
TAYLAN:Uzun boylu olan
TUNA
TUTKU
YALIN
Simdilik en uygun erkek isimleri bunlar .Benden bu kadar,bir ara kiz isimleri de ekleyecegim.Umarim erkek ismi bulma konusunda zorluk cekenlere biraz da olsa yardimim dokunur :)

NewYork01
Sagol Cottocum,valla berk ismini de dusunmuyor degildim.Ogrendigim iyi oldu.
Badgirl,uykudan yeni uyandim,valla cok guldurdun beni.Insallah seni de bir an once hamilelik folder'inda gorucez.Az kaldi ;) E artik calismalara agirlik vermen lazim sanirim :D Opuldun :)

yasenya
merhabalar
Esim amerikali be ilk bebgimiz dogmadan ismini hazirlamisti. Bende ikinci nir isim koydum turkce tabii, Oglumuzun ismi Damian Arda oldu. Burda herkes Damian diyor, ben ve ailem Turk arkadaslarim Arda diyoruz. Arda'ya ismini sordugumuzda Damian Arda diyor.
Simdi ikinci bebege hamileyim ve ilk ismini turkce koymak istiyorum. Aslinda erkek olursa esimin sectigi isimlerin hic birini sevmedim be turkce bir yada iki isim koymak istiyorum. Derin, Deren Bartu olabilir diyoruz. Aslinda Sarp koymayida dusunuyorum fakat esim bu isimdn nefret etti, niye bilmiyorum.
Kiz olursa isimlerimiz hazir. Anatolya, Dilayla isimlerini esimde bende cok begendik ve kesinlikle bunlari dusunuyoruz. Ayni zamanda ben yagmur, Dila, Sahra, Arya, Dize, isimlerinide cok begeniyorum. Azra ismide cok guzel bu ismide cok begniyorum. Geven gun bir arkadas Azra isminin Azraili cagristirdigini soyledi oysa bana oyle Azraili falan cagristirmadi. Bilmemki...
Bence bu isimler ing. teleffuzuda gayet guzel.
sevgiler
yasenya

cotto
11 06 2005, 17:00
Biz oglumuza isim ararken Levent ve Alp i de dusunmustuk. Levent i esim istemedi. Levant diye bir kelime var ingilizcede. Alp i de biz cok begendik. Alp daglarindan falan cagrisim yapar diye dusunduk ama Avrupa cograsfyasindan bi haber Amerikalim pek anlamadi. Sonra aklimiza Alf dizisi geldi. Yaw cocuk bir kelege gelmesin diye ondan da vazgectik. Her ne kadar onun jenerasyonunda artik Alf hatirlanir mi bilmem ama...

gokhan4
25 10 2005, 17:00
Uzun bir aradan sonra merhaba,
Ada Defne bugun 1 yasinda.
Orta isim Amerika'da hic kullanilmadigi icin Defne'yi unuttuk sayilir, bazen middle initial sorulunca hatirliyoruz. Bir de Turkiye'de Defne'yi Ada'dan daha cok seven akrabalar sayesinde.
Ada hakkindaki izlenimler: Turkiye'de yeni ve populer bir isim olmasina karsilik Amerika'da bayagi eskimis bir isim. Genelde insanlarin teyzelerinin ya da ninelerinin isimleri Ada oluyor. Ama guzel bir sense'i var, bizdeki artik omrunu tamamlamis M ile baslayan uzun Arapca eski isimler gibi degil. Tabii bunda Ingilizce'nin Turkce kadar hizli evrimlesmemesinin de etkisi var.
Ilk bakista Eyda diye okuyorlar, ama Ada okunusu da Amerika'da oldugu icin sorunsuz guzel bir sekilde okuyorlar.
Bir avantaji da bebegin soylemekte hic zorluk cekmemesi. Ada once baba dedi, 1-2 gun sonra da Ada. Bu 2 ay evveldi ama hala anne diyemiyor. Hatta kresteki arkadaslari da Ada odaya girdiginde Ada diye karsiliyorlar onu kelime hazneleri 10 kelimeyi gecmedikleri halde.

mother
Berk ismini ben de dusundum. Ingilizce anlamini sizden ogrendim ama onun otesinde bir de bunlarin onu soyleyisleri de bir garip (Bork, hani bizdeki noktali o). Onun uzerine vazgectim. Benim ogullarimin ismi Berat (esimin ismi Murat ve ona yakin olsun dedik) ve Batu. Ikisinin de burda bir problemi olmuyor soylenisi acisindan.

sehnazlonga
Gokhan merhaba- Ada Defne'nin yasi kutlu mutlu olsun, bizim de haftaya 6 aylik olacak Ada adli bir kucumenimiz var. Ada ismi ile ilgili soylediklerin cok hosuma gitti. ben de abd'de 19. yy'da en yaygin isimlerden birini oldugunu ogrenince acaba fazla mi eski olacak diye bir endiseye kapilmistim ama ados gelmeden evvel amerikali arkadaslar ve tanidiklar uzerindeki testler olumlu sonuc verdi! hele de babadan sonra ada kismi beni cok eglendirdi. turkiye'de yeni yeni populer olan bir isim sanirim (ben o kismini bilmeden ada diye tutturmustum) ve hem kiz hem erkeklere veriliyor. bu sefer de ileride acaba hatayla ada bey diyecekler mi gorecegiz, bizim ados'un baska adi yok zira. ama yine de ada ismini cok cok cok pek cok seviyoruz!!

sevgiler.

AKANSU
27 10 2005, 17:00
Merhaba Arkadaşlar,

Şu anda 26 haftlık hamileyim ve oğlumuz olacak. Kasım sonu Amerikaya geleceğiz. Oğlumuzun ismini Doğa koymaya karar vermiştik. Amerika işi yoktu o zaman tabiki. Şimdi sizleri okudukça acaba isim onun için problem olur mu diye düşünmeye başladım. ğ harfi ingilizcede yok. Nasıl okurlar acaba? Düşüncelerinizi bekliyorum.

Hoşçakalın,

ankaraaysegul
31 10 2005, 18:00
artik bana defne, derin, ada, lara ve ilayda isimlerinden fenalik geldi. herkes ayni isimleri koyuyor, 10 sene sonra amerikada baska isimde turk cocuk kalmayacak.

bu arada cocugunuza burda oldugu kadar, turkiyedede dalga gecilmesine yol acmayacak isimler koymakta fayda var. malesef anatol, sinejan, dudu falan turkiye'de dalga gecilmeye cok musait isimler. soylenmesi kolay, basit ve kisa isimler secmekte fayda var.

palm
02 11 2005, 18:00
Erkekler icin San ismi cok guzel oluyor. Turkcede muzik ses egitimi anlaminda ingilizcedede zaten olan bir isim Tek problem s Harfinin noktasini koyamamak.
Elif isminide cok guzel soyluyorlar, eski ama guzel bir isim. Seyda'da kolay ve guzel..

kaagull
13 07 2011, 07:44
artik bana defne, derin, ada, lara ve ilayda isimlerinden fenalik geldi. herkes ayni isimleri koyuyor, 10 sene sonra amerikada baska isimde turk cocuk kalmayacak.

bu arada cocugunuza burda oldugu kadar, turkiyedede dalga gecilmesine yol acmayacak isimler koymakta fayda var. malesef anatol, sinejan, dudu falan turkiye'de dalga gecilmeye cok musait isimler. soylenmesi kolay, basit ve kisa isimler secmekte fayda var.

merhaba oglunuza d ile baslayan isim koymayin bir arastirmada en cook aa harfi ile baslayan isimler basarili oluyorlarmis birazda anlamlarini arastirin?ADA ismi turkiyede var fakat hollandalida ingilizi de ayni ismi kullaniyor ARDA OLABILIR ,,,SADECE ISTEMEYIN ARASTIRIN ISIMLERIN INSANIN USTUNDE COOK ETKISI VAR.

MySea
13 07 2011, 13:22
En guzel isim "DENIZ" :)

pot
15 07 2011, 00:17
nuri ismini koyun. cok havali

nuri alco gibi ( dogal )

d.a. brooks
03 08 2011, 04:44
cocuk Amerikada buyuyecekse bir Amerikan bir Turk ismi koyun sonra cocuk buyurken size sinir olmasin bu nasil isim herkes dalga geciyor diye.

wayldman
03 08 2011, 07:35
cocuk Amerikada buyuyecekse bir Amerikan bir Turk ismi koyun sonra cocuk buyurken size sinir olmasin bu nasil isim herkes dalga geciyor diye.

Kardesim
Dogru .mesala
David deniz atasoy
Brian burhan atasoy
Michael mehmet atasoy
Gibi

Jaykul can macson-bu saka