PDA

Tüm Versiyonu Göster : agiz dis sagligi onemlidir.bir bilene danisin...

Sayfalar : [1] 2

ME-GI
23 03 2004, 18:00
cok tesekkur ederiz.ben bebeklerde dis gelisimi ile ilgili birsey soracagim.her bebegin farkli zamanlarda dis cikardigini biliyorum. ben dis cikarma oncesi belirtileri sorayim. benim parmagimi tutup tutup parcalamak ister gibi agzina goturup isiriyor. bu artik yakinlasti mi demek? yoksa hala doktorumun dedigi early teething belirtisi mi? teething oyuncaklarindan baska onu rahatlatacak ne kullanabiliriz?

rmonx
Celine, oglum 7 aylik. Birkac haftadir flor damlasi veriyorum doktorun istedigi uzerine. Bebek&cocuk forumunda, florun kalsiyumlu birseylerle (mesela formul mama) verildiginde faydasi olmayacagi turu birseyler yazmistin sanirim. O zaman flor damlasini iki ogun arasi alakasiz bir zamanda mi vermeliyim? Ne zaman, ne sekilde vereyim?? Guzel bi forum konusu.. Saolll :)

bebebe
merhaba oglum altibucuk yasinda ve dislerini dokmeye basladi su anda iki tanesi cikti yerlerine yenisi geldi,dun bir baktim ucuncu dis sallaniyor ama arka kisimdan yeni disi cikmis,ne yapmamaiz gerek bir kac gun daha bekleyelimmi yoksa disciye gidip disi cektirelimmi.diger disi ise iki aydir sallanmasina ragmen hala cikmadi bukadar uzun suruyormuydu bu dis cikmalari bir turlu hatirlayamiyorumsimdiden tesekkurler

bebebe
birde oglumun yeni cikan dislerde carpiklik var tel takimi kac yasinda oluyor?tesekkurler

yellowsmile
Ben de en merak ettigim konuyu sorayim. Yuzlerce dis macunu ve dis fircasi var. Hangisi? Tsk.

MmeCeline
Merhaba ,bir su folderda bir bu folderda agiz dis sagligi ile ilgili problemleri olan arkadaslar var .sanirim ben tek basima hepsini gorup yardimci olamam ama sizler ihtiyac duydugunuzda bana bu folderdan danisabilirsiniz.tabii ki pratik olarak faydam dokunamaz (henuz ) ama her akliniza takilan sorular veya tedavi icin onerilen konularda tereddutunuz varsa size tavsiyelerde bulunabilirim.herkese mutluluklar ve agiz dolusu gulusler ;)

MmeCeline
neler mi sorabilirsiniz? * bebegimin disi ne zaman cikacak? *eyvah disi cikiyor , simdi ne olacak? *olamaz protezim kirildi ! *dolgu mu cekim mi kanal tedavisi mi? *hangi firca hangi dis macunu? *estetik mi hijyen mi? bakalim siz ne sormak istiyorsunuz?

MmeCeline
katildiginiz icin oncelikle tesekkur ederim.bebeklerde beklenen ilk dis cikarma zamani 4-8 aylar arasindadir, kabaca bir ortalama ile 6. ayda alt orta kesici sut disler surmeye baslar. dislenme evresinin basladigini gosteren belirtiler agiz sivisinin artmasi, damak etlerinde hafif kabariklik,bebegin ellerini ve yabanci cisimleri agzina goturup kasimasi , isirmaya calismasi sayilabilir.zaman ilerledikce hafif ates, huzursuzluk kesilmeyen aglama ortaya cikar.bu evreyi rahat atlatmak icin bebeklere uygun hafif dozda topikal etkili analjezikler vardir.(turkcesi diseti gibi mukoza dokusuna suruldugunde hafif bir uyusukluk hissi veren krem )doktorunuzdan bunlari prescribe etmesini isteyebiiirsiniz.benim tecrubelerim ise bebege yikanmis , kabugu soyulmus buzlukta bekletilmis bir havuc veya salatalik vermenin cok ise yaradigini gosteriyor..soguk etkisiyle ilac vermeden bebeginizin disetlerindeki kasintiyi azaltabiir ve ona ayni zamanda dogal yolardan sebzeye alistirmis olursunuz.saglikli gunler dilegiyle

MmeCeline
hosgeldiniz,saglikli bir bireyin agzinda yaklasik 700 farkli turde bakteri vardir.bunlar vucut savunma sistemi dustugu anda aktif hale gecer ve hastaliklari baslatir.bazilari cok akillidir, vucut direncine kendilerini uydurup varliklarini ilelebet surdurur.iste bu noktada tavsiye edilenler sunlar:yilda en az dort defa yeni bir dis fircasi alin.yani uc ayda bir yeni bir firca. ben bunu her mevsim baslangicinda bir firca alip eskisini atin seklinde soylerim .dis fircaniz orta sertlikte olsun, yer fircalamiyorsunuz.sert fircaya gerek yok.dis macunu isin puf noktasi : kucuk boy dis macunu alin ve her tup bittiginde farkli bir markanin dis macununu deneyin.boylece bakteri direncini kirabilirsiniz.dislerinizi sert fircalamaktan kacinin ve iri taneli asindiricilar iceren dis macunlarindan uzak durun.aksi takdirde dis etlerinizi kendi ellerinizle idam edersiniz.dislerinizi beyazlatmak istiyorsaniz bunu profesyonel dis doktoru tarafindan yaptirin, dis macunu ile beyazlatma zarar verebilir.dislerinizi kirmizidanbeyaza , yani disetinden dislere dogru olacak yonde yuvarlak ve orta sertlikte hareketlerle fircalayin.dislerinizi fircaladiktan sonra dil fircasi ile dilinizin sirtini fircalamayi unutmayin, orasi pek cok bakterinin tatil koyu gibidir.aksamlari yatmadan once dis araliginiza gore dental floss veya tape ile aralari temizleyin.umarim yeterli bilgiyi verebilmisimdir.saglikla kalin

sinyora
24 03 2004, 18:00
Acaba dis eti cekilmeleri ve dis eti kanamalari icin kullanabilecegim ozel dis macunu var mi?

bebebe
tesekkurler mmeceline :)

bebebe
tesekkurler mmecelineoglum sinifta disi curuk olmayan bir kac cocuktan biri bununla cok gurur duyor ama bu aralar dis fircalama konusunda felaket tembel.istedigi macunlari ve fircalari aliyorum yinde useniyor. :(

bebebe
mmeceline benim sorularim bitmeyecek galiba.ikibucuk yasinda ikizlerim var ve dis fircalamaya cok meraklilar izin versem aksama kadar dis fircasi elleinde fircalayacakalr.bu arada banyoya girip benim dis macunlarimida sikip emmeye calisyorlar hatta diz macunu delisi diyebilrim.ne kadar engel olsamda arada yutuyorlar dis macununun zarari nedir?tekrar tesekkurler

bebebe
cok cok tesekkurler mmecelinebu eritrosit tabletler den hemen satin alcagim.(marketlerde satiliyor degilmi?)ikizler gercekten ikibucuk yasinda olmalarina ragmen cok guzel fircalayabiliyorlar dislerini onlarida macunlardan uzak tatacagim.tekrar cok tesekkurler

Pamir
sevgili MmeCeline az once bir onceki folder i actim sen yoksun,ama yazdiklarini takip edince seni burda buldum.....cooookkkk tsk yardimlarin icin,valla dis hekimlerine karsi olan tum korkumu ve bilincsizligimi degistirdin....dedigin gibi tuzlu suyu kullaniyorum,dis etlerim cok daha iyi durumda....sedative fillingden sonra gene haber veririm,rontgende disim cok kotu gorunmedi dis hekimime,bakalim ne olacak

nicknick
benimde bir sorum varhani su dis etlerinin daha dogrusu dis diplerinin gittikce erimesi olayi var hatta ileri safhada disler dokuluyor falanbunu yari safhasinda onlemek icin predental surgery mi ne onu oldum ben ve hatta agiz kokusuda kesildi zaten o koku da dis diplerinde olusan pislikten oluyormusbu pisliklerde ilerledikce dis koklerini mahvediyormusbenim anladigim bu ama bu dediklerim dogrumu teyit edersen sevinirim

pinky300
Merhabalar MMCeline,Dislerime 3 sene once porselen kaplama yaptirdim. Dislerimi yapan doktor yasimiz ilerledikce dis etlerinin geri cekildigini, bu yuzden 5 sene de bir Porselen kaplamayi yeniletmem gerektigini soylemisti. Doktorun dedigi bana pek inandirici gelmedi. Acaba dogrumu dur?Ikinci sorum ise porselenin altindaki dislerim de herhangi bir curume soz konusu olabilir mi? Bunun icin ne gibi bir kontrol yaptirmam gerekli? Veya boyle bir curume olursa ne sekilde anlasilabilir?Acikcasi Tr.de 3 ayda bir duzenli olarak dis kontrolune gidiyordum ama buradaki dis ucretlerinden o kadar cok korkuyorum ki burada hic doktora gitmedim. Ama icim yine de bu konuda cok huzursuz.Yanitlarinizi bekliyorum.Tesekkurler,

MmeCeline
merhaba bebebe,lutfen genc delikanliyi yeni disleri icin tarafimdan tebrik edin.hayatinda yeni bir sayfa aciliyor.agiz dis sagligi acisindan onemli ve guzel bir doneme basliyor.altibucuk yasinda olduguna gore dis fircalama aliskanligini kazanmis olmali veya en azindan bu konuda daha hassas olmasi gereken bir donemde.sut disi diziliminde dikkati ceken en onemli nokta dis aralarinda boslukla olmasidir.bu bosluklar sut dislerinden daha buyuk boyutlarda olan daimi dislerin duzgun dizilimi icin gerekli yer araliklaridir.tabii ki anne -babadan gelen genler dogrultusunda bu bosluklar her cocukta olmayabilir.cene yapisi farkliliklar gosterebilir.bebekken kullanilan emzik veya cocugun parmak (bazen dort parmak birden emen cocuklar var) emme aliskanligi daimi dislarin surmesinde farkliliklar yaratabilir.bu durum ilk basta sut disinden daimi dislenmeye gecerken kendini gosterir. ilk cikan diste pek sorunu anlamazsiniz ama ikinci -ucuncu disin surmesinde bir de bakmissiniz yeni dis dil tarafinda kalmis.!!!

MmeCeline
RE: bebebe (devam)oglunuzun sut disi eminim ki bir kac gun icinde dusecektir.bir haftadan fazla agizda kalirsa dis doktoruna gostermenizi tavsiye ederim.ama siz kendiniz de cocugunuza disinin ne kadar sallandigini merak edip etmedigini sorabilirsiniz ve temiz yikadigi eliyle disini kontrol etmesini soyleyebilirsiniz, bakarsiniz hemen avucuna dusuverirve dis perisi aksam sizin eve ugrar. ?disin dil tarafinda olmasi ilk basta pek endiselenilecek bir sey degildir, diger dislerin surmesi ve dolayisiyla cene kemiginin buyumesiyle dislere kendiliginden yer acilacaktir.zaten dogal kuvvetler dedigimiz dil-dudak ve yanak kaslari en cok da uyku sirasinda disleri olmalari gereken normal pozisyona en yakin yere itecektir.dislerde ve cenelerde normalin disinda problemler ortaya cikiyorsa oniki yasindan itibaren ( kizlarda baslangic yasi 10'a kadar dusebilir) ortodonti uzmanindan yardim alabilirsiniz.saglikli gunler.

MmeCeline
<< Celine, oglum 7 aylik. Birkac haftadir flor damlasi veriyorum doktorun istedigi uzerine. Bebek&amp;cocuk forumunda, florun kalsiyumlu birseylerle (mesela formul mama) verildiginde faydasi olmayacagi turu birseyler yazmistin sanirim. O zaman flor damlasini iki ogun arasi alakasiz bir zamanda mi vermeliyim? Ne zaman, ne sekilde vereyim?? Guzel bi forum konusu.. Saolll :) ]]merhaba rmonx,flouor yuksek oranda kalsiyuma baglanma kapasitesine sahip faydali bir elemenmttir.zaten dis hekimligi ve ortopedide bu ozelliginden faydalanilir. kalsiyum vucatta dis ve kemik yapilarinin temel tasidir. ayni zamanda kalsiyum sut ve sut urunlerinde de bulunur. bu nedenle flor uygulamalarinda sut vb urunler fluor uygulandiktan 30-45 dakika sonra icilmeli/ yenilmelidir. sut , peynir, yogurt alindiktan 2 (iki) saat sonra fluor verilebilir.bir hata sonucu fazla fluor verirseniz veya cocuk sizin gozetiminiz disinda siseyi yarilamissa herhangi bir zehirlenmeye karsi hemen bol bol ilik sekerli sut icirin, yogurt yedirin.gerekli fluor kemige baglandiktan sonra fazlasi zararlidir, ama sut le kolaylikla atilabilir, baska bir tedaviye gerek kalmayacaktir.saglikli gunler.

MmeCeline
Aklinizda bulunsun :herhangi bir kaza neticesinde -disiniz kirik bile olsa- disiniz agzinizdan firlayip cikarsa hemen temis suyla yikayip bir bardak sutun icinde ( bu bir kucuk kutu sut de olabir )dogruca disdoktoru acile kosun.Disiniz uygun oldugu takdirde, doktor tarafindan eski yerine 24 saat icinde takilabilir. yalniz islemden sonra her ihtimale karsi ufak bir tetanoz asisi olmalisiniz.son 5 (bes ) yil icinde asilandiysaniz buna gerek kalmaz.re-implantasyon dedigimiz bu islemden sonra pek cok hastada basarili sonuc alindi ve disler yerine oturduktan sonra kanal tedavisi ile hassasiyet giderildi.boylece sizin farkinda olmadiginiz ama altindan- pirlantadan daha degerli olan, diskoku etrafini ceviren kemik dokusu yani alveol kemigi korunmus olur.saglikli gunler.

MmeCeline
gunaydin bebebe.ufak bir hatirlatma:cocugunuz 6-12 yas arasi 20 adet sut disini geride birakip daimi dislerini kazanir.burada dikkat etmeniz gereken 6 yasinda en arkada suren buyuk azi disleri daimi distir ve maalesef sut disiyle karistirilir.6 yas civarinda dis dizisinin en arkasinda suren iri, buyukazilar daimi distir ve YENISI GELMEYECEKTIR !cocuklariniza bu dislere cok iyi bakmalarini tavsiye edin.gerekirse beraber dis fircalamaya baslayin. saglikli gunler !

MmeCeline
merhaba bebebecuruksuz dislerin fircalanmamasi gibi birsey kabul edilemez.cocuklari dislerini fircalamaya tesvik etmek icin biz burada eritrosit tabletleri kullaniyoruz.hicbir zarari olmayan gida boyasi gibi ama sadece bakteri plagina yapisan renk partikulleri icerir.oglunuzla kucuk bir sihir oyunu yapmak istediginizi soyleyin ve tabletlerden birini cigneyip tukurdukten sonra &quot;gizli !&quot; curukleri ona gosterin. eminim hemen fircaya sarilacaktir.kolay gelsin.saglikla kalin

MmeCeline
<< mmeceline benim sorularim bitmeyecek galiba.ikibucuk yasinda ikizlerim var ve dis fircalamaya cok meraklilar izin versem aksama kadar dis fircasi elleinde fircalayacakalr.bu arada banyoya girip benim dis macunlarimida sikip emmeye calisyorlar hatta diz macunu delisi diyebilrim.ne kadar engel olsamda arada yutuyorlar dis macununun zarari nedir?tekrar tesekkurler ]]tekrar merhaba,mumkun oldugunca sut disi icin olan macunlari verin ve siz de onlara gostererek fircalamaya alistirin. kucuk dis fircalarina ne kadar tatli olsa da bir mercimek tanesi kadar macun koyun vemutlaka tukurtmeye calisin.bebkler icin olan dis macunlari yutma tehlikesine karsi cok dusuk fluor icerir, ama yine de yutarlarsa hatta sizin fluorlu dis macunu tupunu emmmeye calisirlarsa hemen sut icirin. eger cocuk yarim saat icinde karin agrisi ve huzursuzlukla aglamaya baslarsa kusturun.ciddilesirse ki cok nadirdir ( bunun icin 12 tup dolusu macunu yutmalari gerek), acile goturun, mide lavaji gerekir.umarim hicbiri gerceklesmez ama siz yine de bilin.saglikli gunler.

MmeCeline
<< benimde bir sorum varhani su dis etlerinin daha dogrusu dis diplerinin gittikce erimesi olayi var hatta ileri safhada disler dokuluyor falanbunu yari safhasinda onlemek icin predental surgery mi ne onu oldum ben ve hatta agiz kokusuda kesildi zaten o koku da dis diplerinde olusan pislikten oluyormusbu pisliklerde ilerledikce dis koklerini mahvediyormusbenim anladigim bu ama bu dediklerim dogrumu teyit edersen sevinirim ]]merhaba,agiz boslugu normal sartlar altinda 36.5 derece sicaklikta, karanlik,islak ve besin artiklariyla dolu her turlu dis etkene acik bir bosluktur.Kisaca biyoloji derslerinden hatirlarsaniz &quot; bakteriler icin uygun bir besi yeridir.&quot; NSA agiz boslugunda yaklasik 700 farkli turde bakteri vardir.bunlar kisinin immun sisteminde zayiflama oldugu anda aktif hale gecer ve cinsine gore hastaliga sebep olur.dis yuzeyinde curuk olusturur ve disin sinirleri sayesinde dis agrisi olusurve hasta bu agriyla doktora gider islem yapilir.bazi bakteriler ise sinsidir.bunlarin bir kismi yemek artiklari, tukruk yapisindaki artiklar vs ile birleserek tartarlari meydana getirir diger bir kisim oportunist bakteriler de bu tartarlarin arasina yerleserek diseti cebine girer .(devam edecek)

MmeCeline
diseti cebine giren bakterilere karsi vucut savunmasiz degil tabii ki, hemen bu isgalcilere karsi kendi askerlerini yolluyor.ama askerler tartara karsi basarisiz oluyor.basarisiz olmalari yetmezmis gibi salgiladiklar enzimler bolgedeki alveol kemigi dedigimiz dis koku etrafindaki kemigi eritiyor.bakimsiz bir kiside de bu saglam gozuken fakat agri vermedigi icin ihmal edilen dislerin sallanmasi, hatta kendiliginden dokulmesi ile son buluyor.

MmeCeline
periodontal hastalik meydana getiren bakteriler yiyecek artiklari ile beslenirken onlari sindirir ve sindirim sonucunda da kotu gazlarcikarir.bunlar kiside agiz kokusu yapar.hastaligin faktorlerini ortadan kaldirirsaniz kokuyu da yok etmis olursunuz.diseti hastaligi baslangic safhasinda yakalanirsa ameliyata gerek kalmaz, tartarin uzaklastirilmasi ve hastanin tedaviye fircalamak , dis ipi kullanmak ve 6 ayda bir tartar temizletmek seklinde bakimini yaptirmasiyla sagliginiza kavusmus olursunuz.daha ileri asamada tartarin altindaki bakteriler sebebiyle kemik dokusu yitirilmisse diseti sungersi kirmizi ise ameliyatla bu dokular uzaklastirilir.ama hasta yine evde bakimina devam etmelidir.tabii herkes bu kadar dikkatli degilse kemik kaybinin seviyesine bagli olarak baska islemler de yapilabilir.ama tilkinin donup dolasip gelecegi yer yine firca-ip-profesyonel temizlik ucgenidir.saglikli gunler.

MmeCeline
<< Acaba dis eti cekilmeleri ve dis eti kanamalari icin kullanabilecegim ozel dis macunu var mi? ]]merhaba ,keske olsa, hemen ilk musterisi ben olurdum.ama uzulme tedavisi mumkunve cok kolay.en buyuk sorumluluk hastaya kaliyor: dis hekimi temizledikten sonra veya ameliyatla nekrotik dokuyu (olu) uzaklastirdiktan sonra bile en iyi dostlariniz dis fircaniz, macununuz ve dis ipiniz olmali.ayrica 6 ayda bir profesyonel temizlik saglikli gunler !

MmeCeline
unutmadan;diseti hastaliklarinin ( GINGIVITIS ve/veya PERIODONTITIS, bunlar hastaligin artan seviyelerine verilen tibbi isim) olusumuna etki eden en onemli faktorlerden biri genetikse bir digeri de SIGARA ICMEKTIR. soru:normal sartla altinda (NSA) vucut sicakligi kac derecedir? cevap: 36.5 derece celcius/ 98.6 derece fahrenheitpeki sigara icince ne oluyor? yuzlerce derec celcius veya fahrenheit dumani agiz bosluguna cekiyorsunuz .tipki durup dururken ciplak elinizle yanan ocaga veya sobaya dokunup bundan zevk aliyormus gibi yapiyorsunuz.Masum, pembe disetlerinizi ve karbeyazi dislerinizi kor ateslere atiyorsunuz. vah vah , yaa...hic bu acidan dusunmediniz degil mi ?dislerinizi ve disetlerinizi seviyorsaniz sigarayi birakin.saglikli gunler.

sinyora
25 03 2004, 18:00
Cok tesekkur ederim MmeCeline. En kisa zamanda bir dis macunu uretmelerini diliyorum oyleyse.

MmeCeline
<< Merhabalar MMCeline,Dislerime 3 sene once porselen kaplama yaptirdim. Dislerimi yapan doktor yasimiz ilerledikce dis etlerinin geri cekildigini, bu yuzden 5 sene de bir Porselen kaplamayi yeniletmem gerektigini soylemisti. Doktorun dedigi bana pek inandirici gelmedi. Acaba dogrumu dur?Ikinci sorum ise porselenin altindaki dislerim de herhangi bir curume soz konusu olabilir mi? Bunun icin ne gibi bir kontrol yaptirmam gerekli? Veya boyle bir curume olursa ne sekilde anlasilabilir?Acikcasi Tr.de 3 ayda bir duzenli olarak dis kontrolune gidiyordum ama buradaki dis ucretlerinden o kadar cok korkuyorum ki burada hic doktora gitmedim. Ama icim yine de bu konuda cok huzursuz.Yanitlarinizi bekliyorum.Tesekkurler, ]]hosgeldiniz pinky300 ,teknigine uygun sekilde yapilan porselen kron kopruler hastanin 6 aylik temizliklere devam etmesi sayesinde uzun sure tekrar yenilemeyi gerektirmez.ancak bu 6 ayda bir yapilan kontrollerde diseti cebi derinligi olcumunde dernlikte olagandisi bir artis varsa ve hekim ailede kalitsal periodontitis oldugunu ogrenirse yenileme yapilabilir.zaten boyle bir durumda hasta disetindeki cekilmeyle beraber dis koklerinin hassaslasmasiyla bu durumu kendisi de fark eder.

MmeCeline
sevgili pinky300, maalesef porselen kapli metal kron altinda kalan dislerde curume olup olmadigini rontgenle filan belirleyemiyoruz . eminim hekiminiz o kadar emek cekerek yaptigi ve sizin kucumsenmeyecek rakamlar odediginiz dislerin harap olmasini istemez, bu ayni zamanda kendi kendisini sabote etmesi olur . bu yuzden altta curuk birakilmadan kronlarinizin yapistigini dusunuyorum. tek dikkat etmeniz gereken dislerinizi kirmizi-beyaz yonunde fircalamaniz ve 6 ayda bir profesyonel temizlik..boylece disetlerinin dogal sonucu olan cekilmelerine hic bir katkida bulunmadan dis ve disetlerinizi temizlemis olursunuz. fiyatlar sizi urkutmesin, geciktirdiginiz her basit kontrol ve onleyici tedavi ; daha pahali bazen de geri donulmesi imkansiz hastaliklar olarak karsiniza cikacaktir. unutmayin: sagliga yaptiginiz yatirim en onemli ve degerli yatirimdir . saglikli gunler

ME-GI
26 03 2004, 18:00
tolgetto ve forumu takip eden diger hamile arkadaslar - hamieligin bilhassa sonlarina dogru pink gums denilen (saniyorum ismini dogru hatirliyorumdur) olay basima gelmisti. her dis fircalayista dis etlerinden bazen az bazen ise cok kan geliyordu. hemen doktorumu aradim ve durumun gayet nomal oldugunu soyledi. sonra kendiliginden epeyce azaldi. bu arada bu zaten okudugunuz hamilelik kitaplarinda da olan bir bilgidir saniyorum.mme celine, bunun sebebi nedir?

candy_girl
Hadi bi de ben bi soru sorayim doktor hanim ;) ben ogluma hamileyken cektirmedigim yirmilik dislerim azmis ve beni muthis aglatmisti o donemlerde.Sonra o zamanki dis doktorum hamilelikten sonra gel cekelim tekrar hamile kalirsan yine ayni sorunu yasarsin demisti...Ama ben dis cektirme korkumdan hala gitmedim o ayri bir mevzu :D simdi yine bu sorunu yasiycakmiyim hamile kalirsam? sanirim vucuttaki kalsiyum emilimi yuzunden hamilelikte boyle bi sorun olustu di mi? ve su anda bana hicbir zarari yok 20 lik dislerimin,cektirmesem omur boyu benle birlikte yasiyabilirler mi? :) su anda 33 yasindayim,bilgilerinize sunulur :) bu arada ozelinize cevap yazdim Mme celine haberiniz olsun ;) sevgiyle kalin cevaplarinizi bekliyorum.

dancake
Mme Celine yaklasik 2 yila yakindir bu forumu takip ediyorum, ilk defa senin gibi yarali bilgiler veren birisine rastladim , ayni zamanda folderinda kesintisiz, bir sureklilik var, Thank you for being the person who you areFolder butunlugunu daha fazla bozmadan sorumu sorayim, yaklasik 1 aydir Sensodyne marka dis macununu kullaniyorum benden daha iyi biliyorsun ki bu dis macunu disteki hassasiyete bagli agrilari gideriyor aslinda dislerimde bir problem yoktu bi.incsiz bir alisveristen sonra bu mrkayi kullanmaya basladim ama sanirim bende ters tepmeye basladi kpalamamin ve dolgumun oldugu bolgede cok hafiften bir agri hissetmeye basladim kotuye gitmesinden endise ediyorum , SENSODYNE tipi dis macunu ve ya ilaclar kullanmak ne kadar dogrudur , bu urunler guvenilir midir?tesekkurler

tollgetto
Hamile hanimlarda vucuttaki butun kalciyum bebege gittigi icin dis curumeleri goruluyormus bunu icin herhangi bir korunma yontemi var mi saclari kestirmek disinda ki bunu da uyguladik :) Bu arada kutlarim cok guzel bir folder olmus :)

MmeCeline
Hosgeldin dancake,sensodyne yuksek fluor icerigiyle- kisa sureli kullanimda !- dis koku civarindaki hassasiyeti azaltir.ancak yaygin olarak yapilan bir yanlis bu macunun da digerleri gibi surekli kullanilmasidir. bu durumu soyle izah edelim:diyelim ki trekking yaparken ayaginiz kocaman bir kayanin altinda kaldi ve cebinizde aspirin ve sirt cantanizda su var.aspirini icersiniz, agri azalir.sonra agri baslayinca tekrarlarsiniz .agri tekrar baslar , tekrar aspirin icersiniz. bu sizi bir sure idare eder. ama meselenin esas kaynagi olan kayayi yerinden oynatmadikca ve ayaginizi serbeestlestirmedikce agrilariniz gecmez, hatta arada ayaginiza yeterince kan gitmemesinden dolayi kangren olur, yardim geldiginde ampute etmek zorunda kalinir.ozetle hicbir dis macunu omur boyu kullanilmamali.saglikla kalin.

MmeCeline
Merhabalar,aklinizda bulunsun:dis cekimine her ne kadar karsi bir dis doktoru olsam da kimi durumlarda cekim kacinilmaz olur. bu durumda cekim oncesi ve sonrasinda asagida deginecegim su konulara dikkat ederseniz bu travmatik olayi en az zararla gecirirsiniz.Cekim oncesinde : *mutlaka cekim oncesinde hafif birseylerle karninizi doyurmus olarak gidin.bu hem kan sekerinizi yuksek tutacak ve fenalik hissetmenizi onleyecek hem de cekim sonrasinda fazla birsey yiyemeyeceginiz icin daha iyi olacaktir. *agzinizda distaslari varsa doktorunuz gozden kacirsa bile en azindan acil olarak cekim bolgesi civarindaki distaslarini temizletin.eger temizlenmezse buradaki distasi parcaciklari cekim sirasinda cekim bosluguna duser ve iyilesmeyi geciktirir, iltihaplanma yapabilir. *cekimden once doktorunuzun verecegi antiseptikli su ile agzinizi calkalayin.bazi antiseptikler hafif bir analjezik de icerdiginden ignenin battigini daha az hissedersiniz. *her muayeneden once doktorunuza ozel saglik sorununuz varsa hatirlatin, secilecek anestezik solusyon acisinda hayati onem tasiyabilir.eger bir onceki muayeneden beri vucudunuzda yeni bir alerji gelistiyse bunu mutlaka belirtin *dis cekimi bildiginiz gibi agiz icinde gerceklesir.Agiz boslugu kulak yoluyla direkt temas icindedir . bu nedenle mesela havuc yerken sesler beyninize direkt olarak iletildiginden buyuk gurultulerle yediginizi dusunursunuz.Dis cekimi sirasinda da buyuk gurultuler duyarsiniz, ama endiselenmeyin, bu size doganin bir oyunu. aslinda oyle buyuk sesler cikmiyor kemiginiz filan kirilmiyor. yani &quot;endiseye mahal yok, efendiler!&quot; (devam edecek )

MmeCeline
( dis cekimine devam ) :) *disinizin normal lokal anesteziyle cekildigini varsayalim. disiniz curukse zayif dustugu icin doktorunuz belki bir iki parca halinde cikartacaktir.mutlaka kok butunlugunu sorun, kok yuvarlak konturlarla bitmeli .eger sivri bir parca varsa icerde parca kalmis olabilir, mutlaka alinmasi gerekir. *cekim sonrasinda hafif bir kanama olur .bu gazli bezlebastirarak dindirilir.ama cok fazla tekrar edilmemeli.sizinti seklinde devam eden kanama tukrugunuzu pembe bir renge boyayacaktir.endiseye mahal yok , kisa sure sonra kanama duracaktir. *ozellikle erkek hastalarda bazen kanama-pihtilasma faktoru eksikligiyle karsilasiriz, bu durum hasta tarafindan bilindigi icin ilacini alip oyle gelir.ama hastaligin dis cekiminde ortaya cikma ihtimaline karsi doktorunuz her zaman hazirliklidir,endiseye mahal yok *dis cekimi agiz icinde acik bir yara demektir.iyilesmenin hizlandirilmasi icin mumkunse 3 (uc) gun sigara icmeyin.36,5 olan vucut sicakliginizi muhafaza etmeniz buna bagli.eger cekimden sonra sigara icerseniz alveolit adini verdigimiz kemikici iltihabi baslar ve size temin ederim hem sikintisi fazla hem tedavisi can aciticidir.iyis mi uc gun birakin sigarayi , sonra icin. *cekim sonrasinda yumusak , fazla cigneme gerektirmeyen gidalar ve ozellikle B vitamini takviyesi alin.Portakal suyu, cola gibi icecekleri bardakla icin, pipet kullanirsaniz cekim bosluguna kacma riski var,yabanci madde sebebiyle alveolit olusur. *kesinlikle cekim sonrasinda tuzlu su gargarasi yapmayin *agiz hijyeninize ozen gosterin, cekim bolgesi civarini hafifce, oksar gibi fircalayin. *cekim sonrasi agri olabilir, aspirin haricinde ibuprufen veya diklofenak sodyum turevi agri kesicilerden alabilrsiniz.aspirin kanamayi arttiracagi icin iyilesmeyi geciktirir, istenmez. *cekim sonrasi alkol almayiniz . *cekim sonrasi disardan yanak ustunden soguk kompres uygulayabilirsiniz.hot/cold pack alip her zaman kullanabileceginiz gibi marketten dondurulmus bezelye ( tanecikli yapisiyla yanka seklini alir) veya kutu kola da kullanabilirsiniz. *cekimin yapildigi gunun aksami yuksek bir yastikta (veya iki yastik la) yatmanizi tavsiye ederim.boylece basiniza direkt basincli kan gelmeyince agri azalacaktir, siz de rahat rahat uyuyabilirsiniz. saglikla kalin.

MmeCeline
unutmadan : *cekim sonrasi cok sicak yiyecek ve iceceklerden de kacinalim, pihtilasma faktorlerini eritip kanamaya sebep olur. saglikla kalin.

MmeCeline
<< Hamile hanimlarda vucuttaki butun kalciyum bebege gittigi icin dis curumeleri goruluyormus bunu icin herhangi bir korunma yontemi var mi saclari kestirmek disinda ki bunu da uyguladik :) Bu arada kutlarim cok guzel bir folder olmus :) ]]Merhaba tolgetto,oncelikle seni ve esini kutlarim, bebege de simdiden &quot;aramiza hosgeldin!&quot; hamilelikte bebegin kasliyum ihtiyaci dogrudan dogruya annenin aldigi besinlerden gider bebege.ama anne yeterince sut ve sut urunleri, genis ve koyu yesil yaprakli sebzeler ve brokoli gibi yuksek protein iceren sebzeler, yumurta , cilek , kirmizi et ve balik gibi fosfor iceren besinlerle beslenmezse o zaman anne vucudundaki kemiklerdeki kalsiyumdan faydalanir bebecik.hamilelerde agiz ve dis sagligi acisindan en onemli durum agiz bakiminin yeterince yapilmamasi sonucu diseti iltihaplanmalari ve bunlarin ilerlemesiyle periodontitise donusmesidir.hamilelikte ostrojen ve progesteron hormonlari maximumda salgilanir , bu da bakteri plaginin daha cabuk dislere yapismasini ve tartara donusmesini saglar.sonucta periodontitis olusur.disetinin hassaslasmasiyla diseti bazi hamilelerde diger bireylere gore daha fazlareaksiyon gosterir ve hamilelik epulisi adini verdigimiz bir tur zararsiz fakat rahatsiz edici iyi huylu tumor de olusabilir.ama endise etmeyin, caresi var..saglikli gunler.

MmeCeline
merhaba ,hamilelikle ilgili daha onceki yanitimda da belirttigim gibi pink gums 'in sebebi artan ostrojen ve progesteron hormonlari yuzundendis etlerinin dis etkenlere karsi daha fazla hassasiyet gostermesidir.Hatta hamilelik epulisi dedigimiz tumorsu olusum bile meydana gelir.ozellikle protruzyonda olan ( yani diger dislere gore daha fazla disari cikinti yapmis bir dis mevcutsa ) bir disin yeterince fircalanamamasiyla o disin etrafinda bir yerdeufak , mantar gibi ince sapli ve genis basli kirmizi kanayan bir cikinti gorulur. iste bu hamilelik tumorudur.hamilelik bittiginde kendiliginden kaybolur.ama anne adayini cok fazla rahatsiz ederse cok ufak bir mudahale ile dis hekimi tarafondan alinabilir.saglikla kalin.

MmeCeline
Kendim calar kendim oynarim hesabi , biraz daha hamilelikte agiz dis sagligi ile ilgili bilgi vermek istiyorum ( ozellikle amerika'da hamilelik folderina bir goz attim , turk populasyonunu arttirmaya gonul ve yurekvermizs tum anne adaylarini tebrik ediyorum ve bol saglikli gunlerde bebeklerine kavusmalarini diliyorum :) ) hamilelik uc evrede incelenir: birinci trimestr ( turkcesi uc aylik donem ) ilk 12 haftayi kapsar. bu oniki hafta bebegin en onemli organlarinin olusum safhasi oldugu icin mumkun oldugunca distasi temizligi ( o da travmasiz bir sekilde yapilmali - stres travmaya dahil ) haric hicbir agiz ici igne- dolgu- rontgen cekimi YAPILMAMALI ikinci trimestr 13-24. haftalardir.acil yapilmasi gereken dolgu , kanal tedavisi ,yine distasi temizligi cok cok gerekliyse cekim ve kaplamalar bu donemde guvenle YAPILABILIR. ucuncu trimestr 25 haftadan hamileligin sonuna kadar olan donemdir.teorik olarak agiz ici mudahale yapilabilir denilse de pratikte bebegin iyice buyumesi , annenin rahat oturamamasi ve tedavi suresince belli bir pozisyonda oturan annede kan dolaasimina bagli bozukluklar sebebiyle pek fazla TEDAVI UYGULANMAYAN donemdir. (devam edecek)

MmeCeline
<< Hadi bi de ben bi soru sorayim doktor hanim ;) ben ogluma hamileyken cektirmedigim yirmilik dislerim azmis ve beni muthis aglatmisti o donemlerde.Sonra o zamanki dis doktorum hamilelikten sonra gel cekelim tekrar hamile kalirsan yine ayni sorunu yasarsin demisti...Ama ben dis cektirme korkumdan hala gitmedim o ayri bir mevzu :D simdi yine bu sorunu yasiycakmiyim hamile kalirsam? sanirim vucuttaki kalsiyum emilimi yuzunden hamilelikte boyle bi sorun olustu di mi? ve su anda bana hicbir zarari yok 20 lik dislerimin,cektirmesem omur boyu benle birlikte yasiyabilirler mi? :) su anda 33 yasindayim,bilgilerinize sunulur :) bu arada ozelinize cevap yazdim Mme celine haberiniz olsun ;) sevgiyle kalin cevaplarinizi bekliyorum. ]]Yirmi yas disleri cok ilginctir.Ingilizcede akil disi &quot; wisdom tooth&quot; bazi hastalarda hic olusmazken bazilarinda 14 yasinda cikmak icin debelenir bazilarinda da -benim cok tonton bir hastamda oldugu gibi 82 yasinda surpriz sekilde surer.Cene yapisi ve dis boyutuyla ilgili olarak kimi hastalar yirmi yas dislerinin ciktiginin bile farkinda degildir. kalsiyum emilimi ise oncelikle anne adayinin yedigi besinlerin kana ve fetusun kan dolasimina karismasiyla alinir, bu yeterli olmadigi zaman ise annenin kemik iligi hucrelerinde uretilen kalsiyumdan alinir. tip dunyasi henuz annesinin disiniden kalsiyum emen kucuk bir vampir tespit edene kadar da bu boyle bilinecektir ;) yirmi yas disinin hamilelikte &quot;azmasi&quot; ise su sekilde aciklanir: ostrojen ve progesteron artisi ve vucudun hormonlara olan tepkisi.saglikla kalin.

MmeCeline
(Hamilelik ve agiz sagligi devam)tekrar merhaba, bir de tabii ki isteyerek ve planlayarak hamilelige baslayacak arkadaslar var.onlara tavsiyem ilk once agiz dis sagliklarini imkanlari elverdigi olcude iyi durma getirip muhafaza etmeleri.doktorunuza bir hamilelik planladiginizi anlatin ve olayin mali boyutuyla beraber bir oncelik planlamasi yapin.rahat bir hamilelik yasarsiniz.tabii acil gelisen olaylar icin doktorunuza bir B plani hazirlama sansi vermis olursunuz.hamileyseniz ve ilk uc ay icindeyseniz: disiniz agridiginda tamamen caresiz degilsiniz .eger agrinin sebebi curumus, oyuk bir dis ise ve agri yemekten hemen sonra basliyorsa ilk once dislerinizi ILIK SUYLA fircalayin, oyuktaki yemek artiklarini mutlaka cikartin asla kurdan kullanmayin, kurdan kirilip ince bir kiymik disetine batar ve daha buyuk sorunlar yasarsiniz.agriniz hala devam ederse ufak bir pamukcugun ustune karanfil esansi damlatin ( TR'de aktarlarda satiliyor ) ve pamugu disin oyuguna kisa bir sure yerlestirin, agriniz hemen hafifleyecektir. agri dinince pamugu cikartin.gece disinizin tekrar agrima ihtimaline karsi hafif oturur pozisyonda yatin, veya basinizin altina ikinci bir yastik koyun ki kalbinizden pompalanan kan direkt cenenize gidip basinca dayali bir agri yaratmasin.ve dua edin bir an once ikinci trimestr'e gecin ki agriyan dise kalici bir cozumle yaklasalim... ;) (devam edecek)

MmeCeline
(hamilelik )hamileligin ilk uc ayindasiniz ve dislerinize baktiginiz halde tek bir disinizin dibinde hafif bir top gibi bir sislik gordunuz.ici siviyla dolu gibi ve bastirinca aciyor.hosgeldin periodontal apse !doktora gitseniz bile yapabilecegi birsey yok.amd agriya karsi ikinci bir cozum var ( kocakari ilaci ama fakultede bir arkadasima bahsettim ve o da bunu doktora tezi olarak calisiyor, gelismelerden sizi haberdar edecegim ;) periodontal apse olusumunda agiriyi gecici bir sure dindirmek ve sisi indirmek icin genis yaprakli maydanoz &lt;marketlerde flat italian parsley olarak satiliyor &gt; alip yapraklarini bir kaseye alin ve uzerine toz seker dokup tahta bir kasigin sirtiyla iyice ezerek macun haline getirin , sonra bu macunu sis bolgeye koyun.hakikaten kisa surede etkili oluyor.unutmayin; butun sentetik ilaclar aslinda tabiattan elde edilmis ilaclara dayanilarak hazirlaniyor.hamileligin ilk uc ayinda asla ama asla RONTGEN CEKTIRMEYIN , RADYOLOJIK KIRLILIK OLAN BOLGELERDEN UZAK DURUN. asla ilac almayin, sigarayi birakin.aslinda bilimsel olarak sigara birakildiktan 7 sene sonra vucut tum nikotinden kendini temizlemis oluyor, bilemem artik sizlerin kaci sigara tiryakisi ?

MmeCeline
(hamilelik devam)hamileligin ilk uc ayinda bazi anne adaylari cok fazla kusabilir.guclu mide asitlerinin dislerin zayif olan mine yuzeylerinde yaratabilecegi harabiyete karsi koruyucu bir onlem : bir cay bardagi ilik suya bir cay kasigi karbonat koyup , fazla geriye goturmeden ( tekrar kusmayi onlemek icin) diliniz ve dudak-yanak kaslarinizla dislerinize masaj yapin ve tukurun.kusmayla artan asit miktari boylece buffer edilebilir.

MmeCeline
27 03 2004, 18:00
merhaba, hamilelikle ilgili mini dizimize devam edelim. ikinci trimestr'de bulunan hamilelerimiz distasi temizligi , dolgu, kanal tedavisi , kron- kopru gibi protetik tedavileri, gerekli normal cekimleri rahatlikla yaptirabilirler. Rontgen cektirmeleri literaturde tavsiye edilmez, ancak cok kacinilmazsa anneye boyundan asagisini ortecek bicimde kursun onluk giydirilerek dusuk dozda dis rontgeni cekilebilir.zaten dis icin kullanilan rontgen isinlari cok dusuk ayardadir bebegin gelisimi de tamamlandigindan fazla bir zarar vermez. yine de travmatik operasyonlardan kacinilmasi gereken bir donemdir. son evredeki hamilelerimiz ise kan basinci degisiklikleri ve artan vazovagal tepkilerle cok mecbur olmadikca dis koltuguna oturmamalidir. hepinize kolay bir dogum ve saglikli bebekler diliyorum, sevgiler

tollgetto
30 03 2004, 17:00
celine e ve ilgilenenlere cok tesekkurler , copy past liyerek word de oyle bir dosya yapt&yacute;m ki kitap oldu :)

MmeCeline
30 03 2004, 17:00
tekrar merhaba, bakiyorum herkesin sesi solugu kesildi, araya haftasonu girdi, yaz saati uygulandi falan filan...ufak bir hatirlatma yapmak istedim:yemek yedikten yaklasik yarim saat SONRA dislerin fircalanmasi gerektigini biliyor musydunuz?ilk yarim saat icinde tukrugun dogal , antibakteriyel etkisi disleri curumekten korur.eger yemek yer yemez hemen dislerinizi fircalarsaniz bu dogal koruyucu mekanizmadan faydalanamazsiniz ve disleriniz ( -fircaladiginiz halde ! )curumeye egilim gosterir.saglikla kalin.

MmeCeline
01 04 2004, 17:00
merhaba ,bu hafta biraz yogun gecti ... kismetse pzara gunu sistemik hastaliklar ve agiz dis sagligi konulu kisa yazilar yazacagim....ilgilenenlere duyurulur...saglikla kalin

Pamir
02 04 2004, 17:00
sevgili dost MmeCeline...dun discimde 1 bucuk saat gecirdim,ve disim cekilmedi...sedative filling gerceklestirildi,simdi 2 tane root canal gerceklestirilecek....disimde iltihap oldugu icin beni uyusturmasi kolay olmadi,en son igneyi sinire soktu. tabi sonrasinda dis etim yarilacak ve clown koyulacak.auch!en azindan disim cekilmedi...senin soylediklerini aynen soyledim discime,ama dedim alveol kemigim gidecek,vs vs :) nerdeyse bana nerden cikti su disci arkadasin diye soracakti.....sagol sayende disim kurtuldu....simdi amoxicillion kullaniyorum.tekrar cok tesekkurler yardimlarin icin

endiselianneadayi
02 04 2004, 17:00
Merhaba Celine, sanirim benim durumumda olan hic yoktur. Persembe gunu bir dis eti uzmanina gittim, cunku senelerdir dis eti sorunu var bende. Biraz duyarsizlik, daha fazla korku, dahada fazla son zamanlarda sigortam olmadigi icin ihmale gelmisti diyebilirm. Ama dip temizlemeyi yine gecen sene eylulde yaptirmistim, ama dis doktoru biraz ilgisizdi. her neyse, bu doktor baya iyiydi. Pocketlere kadar herseyi olctu ve bir cok olcu aldi. VE bana dis eti amaliyati olmami tavsiye etti. Bu arada sanirim 5 tane xray cekildi. Buraya kadar tamam. Yalniz dun aksam hamile oldugumu ogrendim. Tahmin ediyordum, ama emin degildim. Doktor xray cekerken bu soruyu bana sormadi, benimde aklima gelmedi. Neyse simdi benim sorularim var. Bu xrayin bebege bir zararim olur mu? Sanirim 5 haftalik hamileyim. Diger sorum ise, benim dis temizleme zamanim geldi ve geciyor bile. Bu erken donemde olmama ragmen yinede deep cleaning yaptirabilir miyim? Yapim dolayi ile ignesiz yaptirmam imkansiz bu temizligi, cunku inanilmaz hassas dis etlerim var. Nasil olsa pazartesi doktora gidecegim, ama yinede de burda size bir danisayim dedim. Dislerimin bazilari zaten hafiften sallaniyorlar. Doktor kemik erimis oldugunu ve dis eti ameliyatinda dis kemigi parcalari ekleyecegini soylemisti. Zaten bebek istiyorduk, ama bebek beklenenden biraz daha erken gelmek istedi. Tek sorunum sanirim dislerim. Dis eti erken doguma kadar zararli olabilecegini cogu yerden okuyorum. Deep temizlik sart, ignesiz nasil olacak hic bilemiyorum. Bir yerlerde hamile bayanlara da anestezi uygulanabilnecegini okumustum Dogruluk payi nedir acaba?Dislerimi kaybetmem soz konusu olur mu? Bu soruya nolur evet yaniti vermeyin. Daha 27 yasindayim :( Dis eti ameliyati onerildigine gore bende peridontitis var, bu acik. En kotu ihtimalle hamilelikte neler olur. Bakim zaten bir konu degil benim icin, cunku cok uzun zamandir her turlu agiz bakimini yapiyorum ama yinede profesyonel yardim alamadigim icin bakterileri kontrol altina alamamistim. Simdi tek umidim ameliyatti, ama oda yatti herhalde.Yoksa hamileyken de amaliyat olmam mumkun mu?

MmeCeline
04 04 2004, 17:00
<< sevgili dost MmeCeline...dun discimde 1 bucuk saat gecirdim,ve disim cekilmedi...sedative filling gerceklestirildi,simdi 2 tane root canal gerceklestirilecek....disimde iltihap oldugu icin beni uyusturmasi kolay olmadi,en son igneyi sinire soktu. tabi sonrasinda dis etim yarilacak ve clown koyulacak.auch!en azindan disim cekilmedi...senin soylediklerini aynen soyledim discime,ama dedim alveol kemigim gidecek,vs vs :) nerdeyse bana nerden cikti su disci arkadasin diye soracakti.....sagol sayende disim kurtuldu....simdi amoxicillion kullaniyorum.tekrar cok tesekkurler yardimlarin icin ]]merhaba pamircim,tedavinin istedigimiz sekilde yon degistirmesi beni de cok mutlu etti. Umarim amerikali dis doktorun annem hakkinda ileri geri konusmamistir. anestezi bazi durumlarda yetersiz veya yanlis yone dogru yapildiginda az gelir ve bu halde dis sinirine cok ufak bir enjeksiyon hastanin islemi tamamen agrisiz bitirmesine yardimci olur.disetinin acilip crown yerlestirilmesi ise seni hic korkutmasin is sadece anesteziye bakar, sonrasini duymazsin bile.bu arada dis rengini secerken sana gosterilen renge mumkunse gun isiginda bak ve gozlerinin akiyla karsilastir, bu daha dogal ve kendi dis renginle uyumlu bir renk tespitinde yardimci olacaktir.saglikla kal

MmeCeline
<< Merhaba Celine, sanirim benim durumumda olan hic yoktur. Persembe gunu bir dis eti uzmanina gittim, cunku senelerdir dis eti sorunu var bende. Biraz duyarsizlik, daha fazla korku, dahada fazla son zamanlarda sigortam olmadigi icin ihmale gelmisti diyebilirm. Ama dip temizlemeyi yine gecen sene eylulde yaptirmistim, ama dis doktoru biraz ilgisizdi. her neyse, bu doktor baya iyiydi. Pocketlere kadar herseyi olctu ve bir cok olcu aldi. VE bana dis eti amaliyati olmami tavsiye etti. Bu arada sanirim 5 tane xray cekildi. Buraya kadar tamam. Yalniz dun aksam hamile oldugumu ogrendim. Tahmin ediyordum, ama emin degildim. Doktor xray cekerken bu soruyu bana sormadi, benimde aklima gelmedi. Neyse simdi benim sorularim var. Bu xrayin bebege bir zararim olur mu? Sanirim 5 haftalik hamileyim. Diger sorum ise, benim dis temizleme zamanim geldi ve geciyor bile. Bu erken donemde olmama ragmen yinede deep cleaning yaptirabilir miyim? Yapim dolayi ile ignesiz yaptirmam imkansiz bu temizligi, cunku inanilmaz hassas dis etlerim var. Nasil olsa pazartesi doktora gidecegim, ama yinede de burda size bir danisayim dedim. Dislerimin bazilari zaten hafiften sallaniyorlar. Doktor kemik erimis oldugunu ve dis eti ameliyatinda dis kemigi parcalari ekleyecegini soylemisti. Zaten bebek istiyorduk, ama bebek beklenenden biraz daha erken gelmek istedi. Tek sorunum sanirim dislerim. Dis eti erken doguma kadar zararli olabilecegini cogu yerden okuyorum. Deep temizlik sart, ignesiz nasil olacak hic bilemiyorum. Bir yerlerde hamile bayanlara da anestezi uygulanabilnecegini okumustum Dogruluk payi nedir acaba?Dislerimi kaybetmem soz konusu olur mu? Bu soruya nolur evet yaniti vermeyin. Daha 27 yasindayim :( Dis eti ameliyati onerildigine gore bende peridontitis var, bu acik. En kotu ihtimalle hamilelikte neler olur. Bakim zaten bir konu degil benim icin, cunku cok uzun zamandir her turlu agiz bakimini yapiyorum ama yinede profesyonel yardim alamadigim icin bakterileri kontrol altina alamamistim. Simdi tek umidim ameliyatti, ama oda yatti herhalde.Yoksa hamileyken de amaliyat olmam mumkun mu? ]]merhaba endiselianneadayi,oncelikle mutlu haber icin tebrik ederim,insallah zaman su gibi akip gecer ve bebegine saglikli , mutlu gunlerde kavusursun.4-5 haftalik hamileliklerde sik sik rastladigimiz bir durumdur dis muayenesinde farkinda olmadan rontgen cekilmesi.Cok fazla endiselenme! fetus o kadar kucuk ve dis radyografi cihazinin yaydigi radyasyon o kadar dusuk ki bu haftalarda bir zarar vermez.zaten anatomik olarak ilk 6 haftada fetus anne vucudunun cok derinlerinde bir noktadir .AGIZ-CENE BOLGESINDEN CEKILEN DIS RONTGENI ISE 6-8SANIYE KADAR SURER.YANI ISINLARIN DOGRUDAN FETUSE GITMESI IMKANSIZ.hatta benim jinekologum agri cekmektense gerekli tum dis tedavilerinin (rontgen cekimi dahil) yapilmasindan yana.

MmeCeline
sevgili endiselianneadayi,diseti hastaligin konusuna gelince;sana tavsiyem fazla vakit gecirmeden distasi temizligini yaptir ama deep cleaning , curretage gibi islemler icin en azindan 4. ayi doldurmaya bak, biliyorsun bu islemler anestezisiz olmaz . anestezi olarak dis doktorun &quot; Citanest- Octapressin &quot; adli ilaci kullanacaktir.bu anestezi fetuse gecmesi en dusuk ayni zamanda damar daraltici (vazopressor) icermeyen bir solusyondur.Cocuklarda, hamilelerde, guatr ve diabet hastalarinda guvenle kullanilir.dogumdan sonra ise cok detayli bir diseti tedavisi gormelisin, yine ayni anestezik madde kullanilmalidir.Biz senin gibi diseti hastalarinda topikal uygulanan bir antibiyotik maddeyi diseti cebine enjekte ederek cok buyuk yararlanim gorduk.Avrupa'da lisansi olan bir ilac &quot; Elyzol- dentalgel &quot;, bilmiyorum amerika'da kullanim izni var mi ?doktoruna danismani tavsiye ederim.saglikla kal

MmeCeline
endiseli anne adayi , kendi dis kemigini (yirmi yas disi civarindaki cene kemiginden alacaklar) koysalar bile uzun vadede fazla faydali olmuyor.zaten yapay kemik grefti dedikleri zaman bir dur ve hakikaten sentetik mi yoksa bowen kemik mi diye sor.bowen kemik iceriyorsa asla kullanma cinku deli dana sendromu rahatlikla bunlardan bulasabilir ve sinsi bir hastalik oldugundan hemen belirti vermez, dikkatli ol. en iyisi kendi alveol kemigindir.bir diger alternatif gore-tex dokulardir .hemen ameliyat dedi diye koltuga yatma, doganin mucizesi hamilesin: bu firsati iyi degerlendir bol bol kalsiyum iceren gidalar ve kalsiyum destegi al vucut bebekle beraber senin icin de yenilenecektir.rontgenlerine dikkat et, kokun 2/3'une kadar kemik erimesi varsa bu seni uzun sure goturur, profesyonel temizligi takiben bahsettigim ilacla ameliyattan daha uzun sure kendi dislerinle yasarsin.hemen dislerini kaybetmezsin , merak etme .sana tavsiyem fazla stres yapmamaya calis, her sey yoluna girer.saglikla kal.

MmeCeline
<< Gercekten cok guzel bilgiler var bu folderda. Cok tesekkurler.Ben de 17 haftalik hamileyim. dis tasi temizligimi gecen mayista yaptirmistim. Ileri derecede dis tasi sorununun erken doguma sebep olabilecegini okumustum. Iki ay kadar once dis doktoruna gitmistim. Dis temizligini 6-7. ayindan once yapmayiz demisti. Cok fazla olusmazsa dis taslari hamilelik sonuna kadar beklesem temizlik icin? daha mi iyi olur? mikrop kapmaktan korkuyorum.Bi de floridsiz dis macunu kullaniyorum. Bu tip dis macunlari hakkinda dusunceniz nedir? Tesekkurler ]]merhaba yavrukedisiseni de tebrik ederim, saglikli gunlerde bebegine kavusmani dilerim.distasi temizligi hamileligin her doneminde yapilabilir, en cok tavsiye edilen annenin ve bebegin daha rahat konumda oturabilecegi 4.-6. aylardir.sen 17.haftadaysan bu doneme girmissin demektir.distaslarini temizletmmezsen bakterilere yuva acmis olursun ve hamileyken hassas donemde oldugun icin oncelikle senin agiz sagligini kotu etkiler, daha siddetli bir durumda ise bebegin sagligini da etkiler.distasin varsa fircalayarak mikroplardan kurtulamazsin, sana tavsiyem 5.6. aylarda gidip temizlik yaptirman .saglikla kal.

MmeCeline
sevgili endiseli anne adayi ,ozel mesaj bolumunu acarsan daha detayli ve hekim -hasta gizliligi icinde daha fazla yardimci olabilirim.saglikla kal.

MmeCeline
merhaba endiseli anne adayi,oncelikle senden bir ricam var: lutfen kullandigin nick'i degistir, psikolojik olarak kendini strese sokma.henuz 5 yada 6 haftalik hamilesin. distasi temizligi ne kadar az da olsa bir travmadir.benim tavsiyem 12 haftayi doldur ondan sonra ilk is olarak git distaslarini temizlettir. aradan gecen 6-7 haftada dislerin su an oldugundan daha kotu olmaz, merak etme.ameliyat icin daha fazla beklemen gerekecek, ayrica ameliyat hicbir zaman yuzde yuz olumlu sonuc vermez, bunu da aklinda tut.ogrenmek istedigim bir diger nokta da ebeveyninin ; ozellikle de annenin dis hikayesi nasil? anne/baba hala kendi dislerini mi kullaniyor yoksa erken yasta dis kaybi ve protez kullanimi var mi? senin diseti cebi olcumlerin nasil? doktorundan olcum sonuclarini iste .eski olcumlerin varsa onlarla birlikte benim ozelime postala, bir bakalim.ozelini actigini yazmissin ama ben ozel mesaj yolla ikonunu goremedim?bilimsel olarak her cocuk bir disi kaybettirir diye birsey ispatlanamadi bu durumdaki erkek hastalari dusunsene onlar hamile de kalmadan dislerini kaybediyorlar,degil mi ama?saglikla kal.

YavruKedisi
Gercekten cok guzel bilgiler var bu folderda. Cok tesekkurler.Ben de 17 haftalik hamileyim. dis tasi temizligimi gecen mayista yaptirmistim. Ileri derecede dis tasi sorununun erken doguma sebep olabilecegini okumustum. Iki ay kadar once dis doktoruna gitmistim. Dis temizligini 6-7. ayindan once yapmayiz demisti. Cok fazla olusmazsa dis taslari hamilelik sonuna kadar beklesem temizlik icin? daha mi iyi olur? mikrop kapmaktan korkuyorum.Bi de floridsiz dis macunu kullaniyorum. Bu tip dis macunlari hakkinda dusunceniz nedir? Tesekkurler

endiselianneadayi
Merhaba doktor hanim, yardimlariniz icin cok teskkur ederim. Ozel Mesaj kutumu actim. Bir arkadasim bana, bir tanidiginin dogumdan sonra dislerini kaybettigini anlatmisti. Ustelik her yerlerdede bir cocuk, bir dis gibi birseyler okuyorum. Simdi dis tasi vs. temizligi yapsam olmaz mi acaba/

endiselianneadayi
Actim mesaj kutumu. Bu arada dis poketlirini doktor mm olarak olctu galiba. Bu arada sanirim en derini 8di. Sayilar1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 gibi ilerliyorudu. Arka ust disler sanirim en cok derin pocketliydi. Simdi ben vitamin felan alirsam, dislerimin dusmesi imkansiz mi olur?

MmeCeline
05 04 2004, 17:00
endiseli anne adayi ,vitamin almak tabii ki onemli ama tek basina yetersiz.ozeline yazdim bir oku istersen.saglikla kalin.

MmeCeline
07 04 2004, 17:00
ALL TOGETHER :D UP...UP...

MmeCeline
08 04 2004, 17:00
merhababugun kisaca anesteziler hakkinda konusacagim.genelde ilac dunyasinin yuzde 2'lik mensuplari olan dental anestezik solusyonlar yani dis tedavileri icin kullanilan sivilar ikiye ayrilir: *damar daraltici (vasoconstrictor ) icerenler; ki bunlar rutinde her hastaya uygulanabilen, degisik etkinlik derecelerine sahip solusyonlardir. * damar daraltici icermeyenler .bunlar ise risk grubu hastalarinda kullanilan dis tedavi sirasinda agri hissini gecici bir sure kilitleyen solusyonlardir.Risk grubu hastalar deyince hemen korkmayin, cocuklar, diabet (seker) hastalari, hamileler, guatr hastalari, kalp kapakciginda yapay kapak veya stench gibi yardimci unsurlar tasiyan ve daha dikkatli olunmasi gereken bireylerden bahsediyorum. Anestezik maddede damar daraltici oldugu zaman uygulama bolgesindeki damar grubunun capi azalir.Boylece: &gt; daha az etken madde kullanilir , alerji ve diger yan etkilerin riski azalir. &gt; damardaki kanlanma azalir, islem sirasinda kanama problemi yasanmaz veya daha kontrol edilebilir seviyede kalir. Risk grubu diye adlandirilan hastalarda damar daralticisi olmayan solusyon kullanilmasi bu bahsedilen ozelliklerin zararindan kacinilir.Bu hastalarda kullanilanilacin icerigi tamamen farklidir ve yine de guvenle kullanilabilir. Hepinize saglikli gunler diliyorum.

Marijuana
09 04 2004, 17:00
merhaba d&yacute;z beyazlatman&yacute;n zararlar&yacute; varm&yacute;d&yacute;r. pahal&yacute; b&yacute;r uygulamam&yacute;d&yacute;r

Marijuana
evet h&yacute;v+ baya oneml&yacute; b&yacute;r konu umarim yakin bir zamanda bununda bir tedavi yolunu bulurlar

MmeCeline
merhaba marijuana,dis beyazlatma disdoktorunuz tarafindan uygulandiginda herhangi bir problem yasamazsiniz.marketlerde satilan dis beyazlatma urunlerinde ise beyazlatici ajanin miktari, tukruk kontaminasyonu ve uygulama teknikleri kisi tarafindan goz karari ayarlandigi icin hem yeterli ve istenen duzeyde beyazlatma saglanamaz hem de hassasiyet olusabilir.kendim colgate whitestrips'i denedim, acil durumlarda (mesela bir is gorusmesine gitmeden 1-2 gun once) evde uygulamak icin fena degil fakat odediginiz para kadar geri donuyor, yani uzun sure etkili degil.muayenehane sartlarinda beyazlatma uygulamalari degisik marka ilaclar ve isikli/ isiksiz tekniklerden faydalanilarak yapilir.odediginiz fiyatla dogru orantili olarak inci gibi beyaz dislerin keyfini surebilirsiniz.saglikla kalin.

MmeCeline
merhaba,havadan sudan folderinda ismi lazim degil bir arkadasimiza yoneltilen HIV+ ihbarin yapan ve tibbi teshisimi &quot;sosyalizasyon ve komunikasyon hazimsizligi&quot; ve &quot;human relationships sufficiency&quot; olarak koydugum baska bir ismi lazim degil arkadasimizin atismalarini okudum.BU TARTISMANIN TEK OLUMLU TARAFI INSANLARIN DIKKATINI BU ONEMLI SAGLIK SORUNUNA CEKMEK OLDU, kendilerini bu konuda tebrik eder bundan sonra fiziken ve manen saglikli gunler dilerim.

MmeCeline
merhaba,Aids, mad cow disease, hepatitis B ve common cold gibi hastaliklar yeterli ve gerekli sekilde temizlenmeyen sterilize edilmeyen dis tedavi aletlerinden bulasabilir!! dikkat!!dis tedavisi sirasinda kanamali islemlerde mutlaka tek kullanimlik urunler kullanilmali. eger sterilize edilen demirbas urunler kullaniliyorsa mutlaka iyi bir dezenfektan solusyonla yikanip OTOKLAV veya ETUV adi verilen cihazlarda yuksek isi ve nemli basinc altinda temizlenmeli. doktorunuza bu tip konulari sormaktan cekinmeyin, sagliginiz onemlidir.ayrica doktorunuz da bunu size direkt soyledigi icin arada hicbir suphe kalmaz.onlarin da malpractice problemi olmaz.saglikla kalin.

MmeCeline
13 04 2004, 17:00
merhababugunku konumuz zaman zaman dilinizde , yanak ici mukozanizda dudak iclerinde hisstetiginiz &quot;sanki yaniyormus hiissi!&quot;agiz bakiminizi tam olarakyaptiginiz halde burahatsizligi cekiyorsaniz sizde B12 avitaminozu vardir.direkt B12 vitamin takviyesi yaptiginiz zaman kolayca gececektir. Ilaci aldiktan bir hafta sonra hala yanma hissi devam ederse doktorunuza danisin.saglikla kalin.

happybudha
14 04 2004, 17:00
Selamlar Celine Listerine gibi agizda calkalayarak kullanilan bakim urunleri faydali mi? almalimiyiz? herhangi bi kotu etkisi var mi?tesekkurler!..

setenayt
15 04 2004, 17:00
Merhaba MmeCeline,Yukarida agizda &quot;yanma hissine&quot; karsi B12 vitamini onemissin. Bahsettigin rahatsizlik &quot;burning mouth syndrome&quot; mu? Bu rahatsizliga karsi B12 ve potasyum takviyesi veya anti-depresan ilac kullaniminin onerildigini ama kesin bir tedavisinin bulunmadigini biliyorum. Bahsettigin bu rahatsizlik ise ekleyebilecegin birsey var mi?Cok sagol!

paprika
Merhaba MmeCeline,Bu dosya icin cok tesekkurler, iste yardim bu...Benim sorum agiz ici ile ilgili. Bir iki disimin yapisindan dolayi cignerken bazen agiz icini (ozellikle alt dudak ici) zedeliyorum, ondan sonra da bir hafta acisini cekiyorum. Bu yaralarin cabuk tedavisi var mi? (Ben bol bol Listerine kullaniyorum, hem bu yaralar hem de genel hijyen icin, bunun yanlis oldugunu onceki mesajindan ogrendim.) Bu arada halk arasinda aseton basma, tahta kasik basma gibi korkunc yontemler duydugumu da belirteyim :) -

MmeCeline
merhaba happybudhalisterine turu agiz sulari distasi temizligi yapildiktan hemen sonra kullanilirsa etkilidir.surekli kullanilmasini tavsiye etmiyoruz, bagisiklik kazandirabilir.yilda iki defa detertraj yaptirirsaniz o donemlerde yani alti ayda bir kullanabilirsiniz.bunun disinda klorhexidin iceren preparatlar var, bunlar da uzun sure kullanimda dislerde ve dil yuzeyinde yesil bir renklenmeye sebep olur...aman dikkat...saglikla kalin.

MmeCeline
<< Merhaba MmeCeline,Yukarida agizda &quot;yanma hissine&quot; karsi B12 vitamini onemissin. Bahsettigin rahatsizlik &quot;burning mouth syndrome&quot; mu? Bu rahatsizliga karsi B12 ve potasyum takviyesi veya anti-depresan ilac kullaniminin onerildigini ama kesin bir tedavisinin bulunmadigini biliyorum. Bahsettigin bu rahatsizlik ise ekleyebilecegin birsey var mi?Cok sagol! ]]yukaridaki tavsiyelere ek olarak biotene firmasinin ozellikle diabet hastalarinda kullanimina yonelik urettigi enzimli dis macunlari, agiz sulari , pomatlar ve sakizlar var.onlari da rahatlikla kullanabilirsiniz.

MmeCeline
<< Merhaba MmeCeline,Bu dosya icin cok tesekkurler, iste yardim bu...Benim sorum agiz ici ile ilgili. Bir iki disimin yapisindan dolayi cignerken bazen agiz icini (ozellikle alt dudak ici) zedeliyorum, ondan sonra da bir hafta acisini cekiyorum. Bu yaralarin cabuk tedavisi var mi? (Ben bol bol Listerine kullaniyorum, hem bu yaralar hem de genel hijyen icin, bunun yanlis oldugunu onceki mesajindan ogrendim.) Bu arada halk arasinda aseton basma, tahta kasik basma gibi korkunc yontemler duydugumu da belirteyim :) - ]]merhaba paprika,agiz mukozasi 24 saat icinde kendini surekli olarak yeniler,sende durum surekli travmaya bagli olarak daha uzun surer.bu konuda pek icacici haberler veremeyecegim, kronik travmanin daha benin tumorlere yol actigini biliyorum, bunu duzeltmek icin bir an evvel etkeni ortadan kaldir; yani travmayi yaratan dislerine ya ortodontik tedavi yaptir ya da protetik restorasyonla duzelttir.eger ben bunlari istemiyorum ama daha dikkatli davranip travmayi minimuma indirmek isterim dersen bu da mumkun.o zaman agiz ici yaranin iyilesmesini hizlandirmak icin surgical glue var. topikal olarak uygulamada dikisten daha hizli iyilesme elde ettik hastalarda ama bunlari over-the-counter bulabilir misin bilemem.saglikla kal.

MmeCeline
merhaba cennetagaci (irem di galiba ) ;) eminim cikmak uzerelerdir.bebeginiz premature ise bazen boyle olabiliyor.normal vaktinde dogumlarda ise hamilelikte fluor ve kalsiyum eksikligine bakariz, ayrica anne -babanin dislenme hikayesi de kalitsal olarak onemli bir yol gostericidir.Fakultede pedodonti kliniginde birkac cocuk hastada 12 ay - 14 aylarda dis cikartan olgularla karsilasmistik ama maalesefhenuz disleri daha fazla durtup erken surmelerini saglayamiyoruz.&quot;wait -and- see! &quot; politikasi gudeceksiniz.saglikla kalin.

cennetagaci
Merhaba MmeCeline,bu forumu yeni okumaya basladim ve cok begendim simdiden tesekkurler.Benim sorum kizim 9 ayini bitirdi ve dislerinde hala bir icraat yok.daha onceki sayfalarda bir annenin 7 aylik bebegi icin flor kullandigini okudum.ben suanda kullanmiyorum.tavsiyenizi alabilimiyim?Her cocuk farklidir ama bu kadar gecikmesinde umarim bir sorun yoktur.

paprika
18 04 2004, 17:00
Tesekkurler sevgili hemserim.

MmeCeline
merhaba nilu,tabii agiz ici muayenesi yapamadigim icin teorik olarak cevap verecegim.yirmilik disinden suphe etmene sebep cenenin arka bolgesinde meydana gelen kabariklik mi? ayrica sol taraftaki dislerinde curukler varsa bunlar da agri yapabilir, ozellikle oyuk bolgeye yemek artigi veya sekerli yiyecekler geldiginde agri olabilir.gecirdigin soguk alginligi eger orta kulak iltihabina donustuyse cenene vurabilir.alt cene lenflerinden de ayni durum olusabilir.cozum:agiz hijyenine dikkat et, fluorurlu dis macunu ve dis ipi ile muntazam olarak dislerini temizle, dil sirtini dil kaziyicisi ile temizle.eger yirmilik disin iltihaplanirsa hem anaerob hem aerob etkili bir antibiyotik kullanabilirsin, yaninda bir de kas gevsetici alirsan agrilarin hafifler ama bunlar tabii ki gecici cozumler.esas tedavi ya disin surmesini saglamak ( kapson izalesi gibi ufak bir operasyonla) ya da tamamen kurtulmak yani cekim.dislerindeki curukler mevcutsa fazla ilerletmeden dolgu yaptir derim aksi takdirde hem tedavi zorlasir, kanal tedavisine gecilir hem de maddi kulfeti agirlasir.endikasyon degisir ve tedavi protetik bir yone kayar.keske daha fazla yardimci olabilsem, su an TR'deyim ve yaz sonunda californiada olacagim, ama orada hemen doktorluga baslayamayacagim :( ama merak etmeyin en kisa surede lisansimi almak icin elimden geleni yapiyorum , islemlere basladik artik bana dua edin de bir an once baslayayim su okula.... ;) saglikla kalin

MmeCeline
<< Merhaba Celine,Cok tesekkur ederim aciklamalar icin. :) gercekten cok sevindim, sizden cevap almama. Ben de ilk once alt damakta dolgulu bir disim var ondan suphelendim. fakat sadece o dis agrimiyor. o ve ust damakta iki, uc dis daha. ve cene kokunde cok kotu bir agri. ben daha once dis agrisi cekmedim, bilmiyorum nasil birsey. ama guclu bir kizim, oyle orta dereceli agrilara sizlanmam. ama bu acayip birsey. geceleri uyumakta cok gucluk cekiyorum. tuzlu su ile gargara yaptigimda bazen biraz hafifliyor agrisi. kulagimda da bazi gunler agri hissediyorum. yine sol kulak. dislerimi duzenli fircaliyorum. o dolgulu disimde gelmeden once biraz sizi vardi, birazcik hava aliyormus, disci birsey koydu gecti. ama bu ayni degil. o zaman hava aldigimda azimin icine veya soguk su sizliyordu simdi sizlamiyor. bu agri oldurecek beni. tam da final haftasi. belki bu bilgiler biraz daha acikliyordur durumumu. Iyi gunler diliyorum,Hoscakalin ]]merhaba nilu,bu billgiler bana biraz daha isik tuttu. istersen ozel mesajini ac sana daha detayli bilgiler vereyim.gecmis olsun.saglikla kal.

nilu
Merhaba MmeCeline,Ben su anda amerikada ogrenciyim. bu ilk senem. galiba yirmilik disim.bazi dislerim ve cenemin sol tarafi dayanilmaz agriyor. soguk alginligi atlattim yenice, bazilari soguk alginliginin dis agrisina sebep olabildigini soyledi ama hastaligim gecti bu kahredici dis agrisi gecmedi. burada discilerin cok pahali oldugunu duydugum icim elim kolum bagli oturuyorum. birinci olarak bunun yirmilik dis olup olmadigini nasil anlarim. ikinci olarak, galiba siz de amerikadasiniz, ne yapmami tavsiye edersiniz.cevaplarsaniz minnettar kalirim. simdiden cok tesekkurler.hoscakalin

nilu
Merhaba Celine,Cok tesekkur ederim aciklamalar icin. :) gercekten cok sevindim, sizden cevap almama. Ben de ilk once alt damakta dolgulu bir disim var ondan suphelendim. fakat sadece o dis agrimiyor. o ve ust damakta iki, uc dis daha. ve cene kokunde cok kotu bir agri. ben daha once dis agrisi cekmedim, bilmiyorum nasil birsey. ama guclu bir kizim, oyle orta dereceli agrilara sizlanmam. ama bu acayip birsey. geceleri uyumakta cok gucluk cekiyorum. tuzlu su ile gargara yaptigimda bazen biraz hafifliyor agrisi. kulagimda da bazi gunler agri hissediyorum. yine sol kulak. dislerimi duzenli fircaliyorum. o dolgulu disimde gelmeden once biraz sizi vardi, birazcik hava aliyormus, disci birsey koydu gecti. ama bu ayni degil. o zaman hava aldigimda azimin icine veya soguk su sizliyordu simdi sizlamiyor. bu agri oldurecek beni. tam da final haftasi. belki bu bilgiler biraz daha acikliyordur durumumu. Iyi gunler diliyorum,Hoscakalin

K2
19 04 2004, 17:00
<< Ben anlamadim ozel mesajini ac ne demek. nasil yapilir bilmiyorum. ama email imi verebilirim. nkoldan@hotmail.com. insallah yararli olur.hoscakalin ]]Profilinize giderek e mail gorunurlgunu isaret koyarsaniz acilmasi lazim

MmeCeline
sevgili nilu,her ne kadar herkese acik bir forumda agiz sagligiyla ilgili bir sayfa actiysam da bazi konularin hala doktor -hekim arasinda kalmasi gerektigine inandigim icin senden ozel mesajini acmani istedim. yoksa e-mailini istemedim.sana da tavsiyem e-mailini ancak guvenebilecegin ortamlarda aciklaman.basima geldi , butun sistemi cokerten mailler ulasti bana oyuzden uyariyorum.bu sefer genelden yazacagim, sen de mesajini degistirip e-mail adresini yazdigin satiri sil istersen.

MmeCeline
merhaba nilubahsettigin disin agrisi biraz daha fazla ilerledigi icin agrilarin fazla .ustelik dis dolguyla kapatildigi icin geceleri yattiginda kan basincinin etkisiyle daha fazla zonklar.basinin altina bir yastik daha koyarak agriyi azaltabilirsin.ama en kisa surede dogunun sokulup curugun temizlenip belki de kanal tedavisi yapilmasi gerek.iltihaplanmayi onlemek icin antibiyotik alirsan sadece bu proseduru yavaslatmis olursun.en kisa surede aktif tedavi oneririm.gecmis olsun,saglikla kal.

Mom_Iam_Home
Selam ebru bende de sorun var apikal rezeksiyon diyolar :( Ne dersin buna?

nilu
Ben anlamadim ozel mesajini ac ne demek. nasil yapilir bilmiyorum. hoscakalin

LaVin
20 04 2004, 17:00
K2 bir tane kanal tedavisi mi $400 kadardi? Ben henuz geldim Turkiyeden ve bir kanal tedavi fiyati 150 milyon TL. Ayrica burada sigortasiz kanal tedavisi $3000 cok ama cok fazla geldi bana. Benim burada sigorta kendi payini odedikten sonra odedigim fiyat sadece $130 di kanal tedavisi icin.Burada dis doktorum beni bir yil boyunca kanal tedavileriyle oyaladi ve Turkiyeye gittimde o disimde kocaman bir kist olustugu ortaya cikti, cok onceden yapilmasi gereken rezeksiyonu gecikmelide olsa Turkiyede gerceklesti. Zamaninda yapilmis olsaydi(!) daha az doku hasariyla bitmis olacakti. Neyse ben buradaki dis doktorumu dava ediyorum. Son soz;Beni Turk Dis Hekimlerine emanet edin!

K2
Merhaba MmeCeline ,Ben hala bir kanal tedavisinin bu ulkede ne kadar pahali oldugunun sokunu atamadim uzerimden . Yeni bir arkadasim yaptirdi $3000 buldu ve sigorta karsilamiyor !Ben Turkiye de iki yil kadar once yaptirmistim yanlis hatirlamiyorsam $ 400 falan tutmustu :eek: :eek: :confused: :eek: :eek:

K2
Merhaba Thinkpink,Ben bu dis isimi 2 sene once yaptirmistim. kusadasin daydim, belkide fazla secenegim olmadigindan vede disarida yasandigim bilindiginden biraz daha eklediler faturaya , orasini hic bir zaman bilemiyecegim . $ 3000 gelince aldigin dis sigortasina bagli bizim su anda yok dis sigortamiz zaten 6 ayda bir gidiyoruz temizletme $ 110 falan tutuyor o yuzden sigortaya gerek duymadik. Diger kanal tedavisi yaptiran baska bir Turk arkadasim onun soyledigine gore siggortasi karsilamamis.Su anda yazarken kucuk bir detay atladigimi farkettim, buda sadece kanal tedavisi olmadigi ayni zamnda crown yapildigiydi :o .eksik bilgi verdigim icin sucum lutfen beni affedin :( :o :o :o

MmeCeline
valla K2cim ne desem ki ... bizde emek neredeyse bedavaya gidiyor, orada ise emeklerini alip bir de vergisini, elemanini, sigortasini, malpractice katsayisi filan ilave ediyorlar ... ama benim kayinvalidenin dis doktoru cok feci bir is yapmisti kadincagizin agzini mahvetmis.bence her doktor da o parayi hak etmiyor...sagliga yapilan yatirim en onemli yatirimdir ama cok iyi arastirip sorusturmak lazim.benim hastalarim TL ile odeme yapiyor su an ve oyle cok ucuk rakamlar da vermiyorlar ama hastalarimin tedavi bittigindeki yuzlerindeki memnuniyet ve hayranlik oyle cok memnun ediyor ki beni 3000-5000 dolaralmis kadar olmasa da bayagi iyi hissetiriyor beni. tabii bunu bir de ulkenin gelir dagilimina kiyaslamak gerekirse bazilarina benim fiyatlarim fazla geldigi gibi pek cogu da yapilan isin karsiliginda cok ucuz diyor.Artik ben oraya gelip lisansimi aldigimda kismet olursa sizler kendi kararinizi kendiniz verirsiniz...saglikla kalin.

StarGirl
Dis tedavesi Amerika'dami daha iyi yoksa Turkiye'demi?

Bad Girl
21 04 2004, 17:00
Doktor Hanim,Kusura bakma simdi bana otur bu folderi basdan asagi oku diyeceksin biliyorum ama ben genede sorayim.Belki tekrar tekrar anlattin bunun cevabini..Simdi benim nisanlim cok sigara ve kahve ictiginden dislari sapsari. Aslinda kendide sapsari. Iyi match oluyor. Ame genede dugun oncesi benim herifin dislerini beyazlatayim diye dusunuyorum.Ne yapmali ne etmeli..

cotto
Cok faydali bir eser olmus. Ellerinize saglik.Siz Crown i bana sorun, anlatayim. En son Turkiye'de yapilan kanal tedavisinde iyi doldurulmayan kokun enfeksiyon yapip, cene kemigine bulasmaya baslamasi sonucu iki nolu disi kaybettim. Diger komsu iki disi kestirmektense &quot;implant&quot; yaptirdim. Bana kanal+kaplama dan cok implant+kaplama $3000-$4000 e gelirmis gibi geliyor. Kapmalamar o kadar da pahali degil. Bir de implant i cogu (95%) dis sigortasi odemiyor. Bu arada aklinizda bulunsun, sigortasiz herhangi bir saglik islemi yaptiriyorsaniz, sigortanin odeyeceginden de daha fazla odersiniz. Sebebini sormayin, bilmiyorum. Saglikcialr ve sigorta arasindaki &quot;al gulum, ver gulum&quot; isleminden olsa gerek. Neyse benim uc sorum olacak. Daha dogrusu teyid diyelim.Turkiye'de kanal tedavisi yapilan dislere normal dolgu yapilip kapatiliyordu. burada discim israrla kanal tedavisi yapilmis dislerin de kaplanmasi gerektigini soyleyip duruyordu. Ben de zaten implant in acisini icimden atamamisim, dur hele diyordum. Ta ki gecen hafta kanal tedavili/dolgulu bir dis durup dururken kirilincaya kadar. Kanal tedavili disler cok zayiflar boyle kirilir dedi. haydaa. Disin buyuk bir parcasi gitmis, bu sefer crown lenghtening yapildi. Yine o tarafa girmisken arkasinda koku iyi doldurulmamis kanal tedavili bir koku aldi, disin geri kalani duruyor. Ay, uzun lafin kisasi (cok dertliyim ben dislerimden ya), bu Turkiye'de de artik boyle mi? Kanal tedavisi yapilmis sinirsiz dise crown yapilmali midir?Ikincisi ben ufakken ortodonti tedavisi gordum ve dislerim (geri kalanlar!!!) ip gibi. Yanliz genetik olarak agiz yapisi genis, ne kadar ceksen bir yere kadar toplaniyor. Yirmilik yas disleri 16 sinda cikinca tekrar azicik one geldiler biraz. Bu yastan sonra tekrar ortodonti tedavisi olsa on disler (hafif acili, angled) geri cekilebilir mi? Alignment da bir problem yok.Ucuncusu, burada 20 yas dislerini cok bir problem olmasa bile , hem agzin yapisini bozdugu (eh gecti Bor'un pazari), hem de temizligi zor oldugu icin curuge neden olacagi gerekcesiyle cekmeyi uygun goruyorlar. Ben de diyorum ki, don't fix if its not broken. Sizin tavsiyeniz / dusunceniz nedir?Bir de anneler babalar, cocugunuza cocukken cok sekerli seyler yedirmeyin. Sigara gibi beter birsey bu seker.

minnos1109
Nasil genelde sari yaaa :) Bu komik bir mesaj olmus. Ahhhh ahhhh. Avrupa'da herkesin sigortasi var. Tabikide sagliga yatirim yapmak en guzel yatirim, ama olmayinca yatirim yapacak guc, boyle dislerimizin tedavi olmasini bildigimiz halde disciye felan gidemiyoruz.

LaVin
Benim verdigim kanal tedavi fiyati 150 milyon TL birim fiyatiydi. Elbette buna dolgu dahil degil. Ayrica tedavi elbette beklenmeyen ya da beklenen komplikasyonlar olacaktir. O zamanda fiyat degisecektir. Dedigim gibi ben henuz geldim TR den ve benim dis doktorumun bana verdiigi kanal tedavi birim fiyati 150 milyon TL idi.

K2
Ah Ah o crown lar yokmu :eek: , dua ediyorum da bu sene bir problem cikmasin , ilk kez Turkiyeye gidemiyorum bu sene babamin rahatsizligi nedeniyle :(

K2
Aklimdayken bir de overbite sorucaktim , kizimin her check up indan discisi bahsediyor ve tel takilacagini soyluyor, Burada zaten gens olupta telsiz bir tek insan gormedim. Sonuclar mukemmmel disler tabi ki . Turkiye de neden bu kadar yaygin degil bu tel olayi aydinlatirsaniz sevinirim :confused:

MmeCeline
Su anda yazarken kucuk bir detay atladigimi farkettim, buda sadece kanal tedavisi olmadigi ayni zamnda crown yapildigiydi .eksik bilgi verdigim icin sucum lutfen beni affedin tamam K2, simdi oldu...crownlar orada daha pahali .... ama burada da tek kok kanal+dolgu 150m TL degil.... ustelik kanal sayisi ve komplikasyon arttikca fiyat da artar ama asla bir diste kok kanal ve dolgu 3000 dolar etmez.... etseydi dunyanin en zengini ben olurdum, cekmek yerine kac hastayi kanal tedavisine ikna ettigimi dusunursek... ( hatta Pamir'i bile cekim yerine kanala yonlendirdim yeter ki kemik dokusu saglam kalsin.. )saglikla kalin...

MmeCeline
Turkiye'de kanal tedavisi yapilan dislere normal dolgu yapilip kapatiliyordu. burada discim israrla kanal tedavisi yapilmis dislerin de kaplanmasi gerektigini soyleyip duruyordumerhaba cotto ,cok kisa olacak ama dis doktorun dogru soyluyor, ben de ayni fikirdeyim.eger kanal tedavisinden sonra dogal disin 1/5'i kaybedilmisse kompozit (isinli dolgu ) 1/4'u kaybedilmisse porselen olney yapilmali.daha fazla dis maddesi kaybinda basarili bir kanal tedavisinden sonra mutlaka korn kaplama tavsiye ederim yoksa benim cocukken basima geldigi gibi dolgu agzinizda sapasaglam dururken disiniz kirilir ve cektirmek zorunda kalirsiniz.saglikla kalin.

MmeCeline
koku iyi doldurulmamis kanal tedavili bir koku aldi, disin geri kalani duruyorbu da benim Pamir'e tavsiye ettigim hemisection islemi, ben de yapiyorum ve inanin cok faydasini gordum...

MmeCeline
cotto'cugum, yirmiyas dislerinde hemfikiriz.agizda yer varsa kisi temizlemekten kacinmiyorsa yerinde kalmali ama yer darligi varsa ve agiz yapisi curuk halinde dolgu ve kanal tedavisine musait degilse zaten hasta kendisi istiyor cekimi.. kulaklari cinlasin 75 yasinda bir hastamin koprulerini yeniledikten sonra alt cenede bir agri oldu bir de baktik rontgende yirmi yas disi harekete gecmis, surmeye calisiyor... kadincagiz demesin mi &quot; iyi oldu bu disi de on yil sonra kopruye ilave ederiz !!&quot; Allah uzun omur versin Feruscuuma, insallah onu da yapacagim.... bu arada bu da benim 101. mesajim oldu...hehehe :D Sizlerin katkisiyla var olacagiz efendim.Bizi izlemeye devam edin....

TulayTulay
22 04 2004, 17:00
<< benimde bir sorum varhani su dis etlerinin daha dogrusu dis diplerinin gittikce erimesi olayi var hatta ileri safhada disler dokuluyor falanbunu yari safhasinda onlemek icin predental surgery mi ne onu oldum ben ve hatta agiz kokusuda kesildi zaten o koku da dis diplerinde olusan pislikten oluyormusbu pisliklerde ilerledikce dis koklerini mahvediyormusbenim anladigim bu ama bu dediklerim dogrumu teyit edersen sevinirim ]]Pintilikten Fethullahcilara uyup misvakla dis fircalamaya kalktin bunlar geldi basina. Bir de buraya yazar aleme kendini maskara edersin kendini. Ey ahali bu adam eve dis fircasi, dis macunu neyin sokmaz, dini bahane eder misvak kullanir! Misvak da doktu tabe dis etlerini. Allahindan bul herif, ta Amerikalara senin memishane kokan agzini koklamaya gelmedim ben. Green card bi gelsin gostericem sana Hanyayi Konyayi!

TulayTulay
22 04 2004, 17:00
Doktor hanim misvakla dis fircalamak dis doker mi aciklik getirir misiniz? Kocam ve kocam gibiler ogrensinler. Tesekkurler...

mumisigi
24 04 2004, 17:00
Doktor hanim, benim bebegin dis cikarmasi ile ilgili bir sorum var. Bugun gordum ve telaslandim. Oglum 10 aylik. 8,5 aylik iken on-alt iki disini ardi ardina cikarmisti. Simdi farkettik ki ustte de disi cikiyor ancak on disler degil, onun yanindaki disler cikiyor (hatta ucu itibari ile kopek dislerine benziyor). Acaba bizim oglanin dis siralamasi normal mi? Yan dislerini once cikrmasi diger dislerinin cikmayacagi anlamina mi geliyor? Cunku bebeklerde disin cikmamasi diye bir problem oldugunu duymustum. Folderi takip etmeye calisiyorum ama umarim bu soru tekrar soru olmamaistir. Cevaplarsaniz beni cok rahatlatmis olursunuz. Tesekkurler.

MmeCeline
<< Doktor hanim, benim bebegin dis cikarmasi ile ilgili bir sorum var. Bugun gordum ve telaslandim. Oglum 10 aylik. 8,5 aylik iken on-alt iki disini ardi ardina cikarmisti. Simdi farkettik ki ustte de disi cikiyor ancak on disler degil, onun yanindaki disler cikiyor (hatta ucu itibari ile kopek dislerine benziyor). Acaba bizim oglanin dis siralamasi normal mi? Yan dislerini once cikrmasi diger dislerinin cikmayacagi anlamina mi geliyor? Cunku bebeklerde disin cikmamasi diye bir problem oldugunu duymustum. Folderi takip etmeye calisiyorum ama umarim bu soru tekrar soru olmamaistir. Cevaplarsaniz beni cok rahatlatmis olursunuz. Tesekkurler. ]]merhaba bostonian,partial anodontia , yani kismi dis eksikligi cocuklarda onmilyonda bir gorulebilen bir eksikliktir. Fakat oglunuzun henuz 10 aylik olmasi hala surme icin vakti oldugunu gosteriyor . Cocuklarin sut disleri siralamasi farkliliklar gosterebilir ve pek cok vakada 3 yas ortalarina kadar surme devam edebilir. Su an endiselenmenize gerek yok.saglikla kalin.

MmeCeline
merhaba tulaytulay,dislerinizi temiz tutmak icin piyasada satilan , uygun bir dis fircasi ve surekli ayni olmamak uzere dusuk asindiricili, florlu dismacunu kullanin.dil sirtini kaziciyla temizleyin.misvak bilimsel degildir ve konumuzun disindadir.Alti ayda bir disdoktoruna gidip profesyonel olarak temizletin.KISISEL OLARAK : &quot;esiniz&quot; hakkinda yazdiklarinizdan dolayi sizi ayipladim. Gercek bir es boyle yazmaz. Sanirim burayi baska folderlarla karsilastiriyorsunuz, lutfen yazdiklariniza dikkat edin, yazarken gidecegi yonu kestiremiyorsaniz iki kez okuyup oyle yollayin,yine de olmuyorsa guvendiginiz birine okutup onaylatin.Bu folderi insanlara yardimci olmak icin actim, kimse bu tarz basitlikleri okumak zorunda degil.Ben de bir suru isimin arasindan bu ve benzeri seviyesizliklere cevap vermek zorunda degilim.Bu ilk ve son kez olur diye umuyorum.Lutfen bu folderi kirletmeyin.Hic komik degil.Saglikla kalin.

MmeCeline
<< Doktor Hanim,Kusura bakma simdi bana otur bu folderi basdan asagi oku diyeceksin biliyorum ama ben genede sorayim.Belki tekrar tekrar anlattin bunun cevabini..Simdi benim nisanlim cok sigara ve kahve ictiginden dislari sapsari. Aslinda kendide sapsari. Iyi match oluyor. Ame genede dugun oncesi benim herifin dislerini beyazlatayim diye dusunuyorum.Ne yapmali ne etmeli.. ]]Merhaba Bad Girl,once nisanlinin dislerini temizltmesini tavsiye ederim.Eger karsilayabiliyorsaniz dis doktorunuz tarafindan oficce bleaching'i tavsiye ederim, Opalescence ' in farkli hizlarda (Ben Boost kullandim, cok guzel) temizleyen ajanlari var,memnun kalirsiniz.Eger daha ekonomik birsey istersen dugunden 3-4 hafta once Crest white strips dene , o da fena degil ama dislerini iyice kurutup dudaklari pamuklarla dislerden ayirabilirseniz 30 dakika boyunca,cok iyi sayilabilir bir sonuc elde edersiniz.Saglikla kalin.

MmeCeline
<< Aklimdayken bir de overbite sorucaktim , kizimin her check up indan discisi bahsediyor ve tel takilacagini soyluyor, Burada zaten gens olupta telsiz bir tek insan gormedim. Sonuclar mukemmmel disler tabi ki . Turkiye de neden bu kadar yaygin degil bu tel olayi aydinlatirsaniz sevinirim :confused: ]]Merhaba K2,Overbite , ust cene dislerinin alt cene dislerini kutu kapanisi gibi cevreleyerek cenelerin kapanmasidir.En buyuk artisi , dunya guzellik kralicesi secilen kizlarin hemen hepsinde bu tip bir kapanis olmasidir ;) Ama en buyuk handikapi da alt cenenin normalde one ,ileri dogru buyumesini engelleyip alt cene gelisimini olumsuz olarak arkaya yukari dogru yonlendirmesidir. Bu durumda bireyin cene ekleminde ileri yaslarda irreversible hasar meydana gelir.Ceneyi acip kapatirken kilitlenme, tik tik sesler cikartma ve cene eklemi diskinde meydana gelen asinma , agri, eklem sivisinin kaybi ve en sonunda cene ekleminin ameliyatla alinmasina kadar gidebilir.Tabii bu en extrem durum.Ortodontik tedaviyle ust cene disler one yukari dogru gomulup alt cene gelisimi normale yakin one- asagi istikamete yonlendirilir. Genelde buyuk basari elde edilir ama kalitsal oldugundan ve buyume devam eden bir proses oldugundan relaps ( geri donus ) olmamasi icin omur boyu takip gerektirir.Saglikla kalin.

bebebe
26 04 2004, 17:00
merhaba mmcelineilk basta oglumun yeni dislerini yenilediginden bahsetmistim.hani dis daha cikmadan arkadan yeni dis geldi diye,ondeki dis cikti ama yeni disi cok geride.sanki onden bir tane daha cikacak kadar bosluk oldu.ilerde telle duzelebilrimi?.cok kucukken hatirliyorum halamin kizin bir dis yerinden iki dis cikarmisti arkali onlu.dis doktoru ondeki disi cekmisti arkadaki onun yerine kayacak diye ama kaymadi cok cirkin gorunuyordu.bizi ilerde tel bekliyor anlasilan.simdiden alistiriyorum taktirmam diyor ama eskisi kadar kotu bakmamaya basladi konustukca.simdiden tesekkurler cevabina

bebebe
cok cok tesekkurler mmceline.oglumun disleri aralikli degil.hepsi bir birine bitisik.esiminde oyle bir problemi varmis.disler bir birinin ustune gelip arada bir disi sikistiriyormus ve dis doktoru aradan o disi cekmis diger disler o boslugu doldurmus.simdi carpiklik yok mesela.inci dislim inci dislim diye oglusumu severken hic iyi degilmis meger oyle olmasi.ikizlerin disleri duzgun olacak galiba onlarin aralik aralik disleri :)

K2
Sayin MmeCeline ,Her zamanki gibi butun sorularin cevaplarini aceiklamissiniz, sonsuz tesekkurler. Ailem burada o yuzden biraz uzaklardayim bu siralar, sevgiler saygilar. ;)

MmeCeline
<< Sayin MmeCeline ,Her zamanki gibi butun sorularin cevaplarini aceiklamissiniz, sonsuz tesekkurler. Ailem burada o yuzden biraz uzaklardayim bu siralar, sevgiler saygilar. ;) ]]sevgili K2,sorulariniza cevap vermek vazifemizdir efenim, zevkle yapiyorum elimden geldigi dilimden dondugu kadariyla.size ve tum yazan arkadaslara bu vesileyle tesekkur eder saglikli gunler dilerim.

MmeCeline
<< merhaba mmcelineilk basta oglumun yeni dislerini yenilediginden bahsetmistim.hani dis daha cikmadan arkadan yeni dis geldi diye,ondeki dis cikti ama yeni disi cok geride.sanki onden bir tane daha cikacak kadar bosluk oldu.ilerde telle duzelebilrimi?.cok kucukken hatirliyorum halamin kizin bir dis yerinden iki dis cikarmisti arkali onlu.dis doktoru ondeki disi cekmisti arkadaki onun yerine kayacak diye ama kaymadi cok cirkin gorunuyordu.bizi ilerde tel bekliyor anlasilan.simdiden alistiriyorum taktirmam diyor ama eskisi kadar kotu bakmamaya basladi konustukca.simdiden tesekkurler cevabina ]]merhaba bebebesut disleri normalde aralikli dizilidir ve bu daimi dislerin duzgun dizili olacagini habercisidir.sut disleri bitisik nizamda ise yuzde yuz ortodontik tedavi gerekir.bir de bunlarin arasinda kalan durum, yani oglunuzun durumu sozkonusudur.sut disleri araliklidir ama cene yapisi sebebiyle daimi disler ilk etapta sut disleriyle ikili bir sira yaparak surer. hemen panik yapmayin, cogu zaman fonksiyonel kuvvetlerdedigimiz dil, dudak ve yanak kaslari bu aceleci daimi disleri esas yerlerine dogru iter.tum daimi disler surdugunde ise ya tamamen duzelir ya da cok hafif caprasiklik kalabilir ki bu kolaylikla duzeltilebilen bir durumdur.oglunuzun sut disi dizilimini goz onunde bulundurarak bu konuda size biraz daha fazla yol gostermis olabilecegimi dusunuyorum.ortodontik tedavi icin kiz cocuklarda 9-11 yas,erkek cocuklarda 12-15 yas arasi uygun bir yastir.tabii olayin bir de iskeletsel yonu var ki su asamada (hastayi gormeden ve gerekli radyografileri degerlendirmeden fazla birsey soylenemez ama oyle bir durumda da tedavi boyutu degisir, daha farkli aygitlar kullanilir, cok extrem vakalarda ise operasyon yapilir.iyi bir ortodontik tedavi ile quasimodo'nun bile dislerini duzeltiriz evvel allah...saglikla kalin.

kommenege
30 04 2004, 17:00
<a target=new href=http://www.hekimim.com/]bu site yardimci olur mmeCeline :) [/url]

MmeCeline
merhaba ,terzi sokugunu dikemez hesabi benim de disim agriyor ;) ..yardimci olacak yok mu?

MmeCeline
sagol kommenege, cok aydinlatici olmus , hazirlayanin ellerine saglik...ama ben yarin guvendigim bir meslektasimdan randevu alip tedavi olayim ...saglikla kalin... ;)

burcu5
01 05 2004, 17:00
Mme Celine benimde sana bir sorum olucak. Yanitlarsan cok sevinirim. Discide cektirdigim rontgenler sonucunda 20 yas dislerimin bir ameliyatla alinmasi gerekiyormus. Hepsi de dis etinin altinda. Fakat ozellikle bir tanesi cok agri yapiyor. Dolayisiyla ben sadece bir tanesi icin oral surgery yaptiricam. Discide bana soylenilen ameliyattan sonra morfinin etkisi gectikten sonra cok sancimin olacagi. Asil sorun ise agzimdaki sancinin %100 20 yas dislerimden kaynaklandigindan emin degiller rontgenlere ragmen. Bosu bosuna diger dislerle ugrasmak istemiyorlar. Ilk once bu ameliyati yapip eger hala agri varsa diger dislere bakmak istiyorlar.Bu konudaki fikrini merak ediyorum. Sence ameliyattan sonra dayanilmayacak bir agri olur mu? Bende 2 de cocuk var tek derdim perisan bir haldeyken onlarla ugrasmak zorunda kalmak. Valla boyle uzaktan disle ilgili soru sormak biraz abuk oldu ama bu konuda bir bilgin varsa faydalanmak isterim.Sevgiler

MmeCeline
Merhaba,Ben her zaman once distaslarinin temizligi sonra da sirasiyla agizdaki en belirgin curuk, kirik dis gibi problemli bolgelerden baslarim tedaviye.Dolayisiyla gomuk yirmi yas disi operasyonu belki de en sona kalir, hatta bazen ona bile gerek kalmaz. Boylece gereksiz bir ameliyat ve para kaybini onlerim, cunku ilerde ne olacagi hakkinda garantimiz yok.Allah korusun bir kazada pek cok disinizi kaybedebilirsiniz, o zaman su gomuk kalmis yirmi yas disinizin kisa sureli bir ortodontik-cerrahi tedavisiyle surmesini saglariz ve kopru ayagi olarak kullanabiliriz.Size de once diger dislerinizi tedavi ettirmenizi oneririm.Hatta bazen yirmi yas disi cekiminden sonra bile agri devam edebilir, bu durumda kulak - burun- bogaz ve goz doktorlarindan da konsultasyon isteyebilirsiniz. Ileri yaslardaki hastalarda bas-boyun bolgesi sikayetleri dise bagli degilse norolog konsultasyonu bile istiyorum, kireclenme gibi rahatsizliklari goz onunde bulundurarak.Gecmis olsun.Saglikla kalin.

YavruKedisi
Selam MmeCelineTavsiyenize uyup hamileligimim 5. ayi sonunda dislerimi temizlettim. Biraz agrili oldu ama olsun. Mis gibi oldular. Dislerimi fircalarken kanamiyor da. Cok memnunum tesekkurler.Bir dergide dis macunlarindaki floridin zararli oldugunu okumustum. Florodli olmayan, dis macunlari satiliyor. Bunlar hakkinda gorusunuz nedir?Tesekkurler simdiden

MmeCeline
02 05 2004, 17:00
Merhaba yavrukedisi,O ne guzel, gule gule kullan tertemiz dislerinin...Dis macunlarindaki fluorid zarar veremeyecek kadar dusuk miktardadir.Guvenle kulanabilirsiniz.Fluoridin zarari kisinin kilosuna bagildir ve her kisinin intoksibilitesi farklidir, bu nedenle dis macunlarinda kucuk bir cocugun kilosu dikkate alinarak cocugun tum dis macunu tupunu yalayip yutmasi halinde (!) zehirlenmeyecegi kadar fluor ilave edilmistir.Son zamanlarda hastalarim Aloe Vera adli bir urunun fluoridsiz dis macununu soruyorlar.Ben de bir tane siparis ettim ve laboratuara gonderip tahlil ettirecegim, bakalim ne cikacak?Sanki biraz ticari kaygiyla fluora hgaksizlik ediliyormus gibi geldi bana.Sonucta ictigimiz klasik siyah turk cayi da fluor salgiliyor ve bu da dogal bir fluorid kaynagi, her seyde oldugu gibi bunda da azi karar, cogu zarar...Saglikla kalin.

minnos1109
05 05 2004, 17:00
Selamlar, dis eti hastaligindan bende bikmis ve usanmis durumundayim. Cok illet bir hastalik ve sincise devam ediyorum. Agri, sizi olmuyor. Dislere dikkatlice bakinca, birde goruyorsunuzki, disleriniz daha buyukce olmus, yani dis etleri cekilmis ve disler hafiften sallaniyor. Cok iyi temizlik sart. bende bir ara listerine kullaniyordum, ama icerdigi alkol bence dis etlerini daha cok yipratiyor. Ben thera breath kullaniyorum. Her dis eti hastasi bilirki, bu dis eti hastaligi cok dikkat etmezsen agiz kokusuna yol acar. Bu thera breath oxijenli ve dis etlerini cok rahatlatiyor. Ve agiz kokusunu onluyor. Bu thera breath diger urunlerden daha pahali. Bir sisesi 9 dollar kadar, ama bence degiyor. Bu arada bunlar tabiki gecici cozum. Dis doktorum bana dis eti ameliyati onerdi ve eylulde olacakti, ama ben hamile kalinca ertelendi. Bu ameliyatta butun dislerin altindaki bakterileri temizleyeceklerdi. Son arkadasa cevap olarak, mutlaka dis ipi kullan. Ben dis kancasi da kullaniyorum, cunku dis ipi ilerlemis dis eti hastaliklarinda dislerin diplerinde kalan yemek artiklarini tam alamiyor. Dis eti hastaligi ilerledikce disler kolay kolay temizlenmiyor cunku aralar, dis eti cepleri vs. cok genisliyor. Saglikli disleri 3 dakikada temizlerken, dis eti problemi olanlar 15- 20 dakika temizlemek zorunda kaliyor. En azindan bende oyle oluyor. Bu arada Dr. Best'in dis fircasi var. Etrafi plastik fircali. Bu fircalar disleri fircalarken dis etlerini de masaj ediyor. Mutlaka soft olanini kullan ve dislerine fazla baski uygulama. Ben dislerimi her ogunden sonra fircalamaya calisiyorum ama bazen gunluk yasam buna el vermiyor. Ama mutlaka her aksam yatmadan once temizle cunku gece bakterilerin daha fazla zamani var ve tukuruk azaldigi icin daha iyi bir saldiriya geciyorlar. Doktor hanim MmeCeline lutfen yalnisim varsa kusura bakmayin. Sadece ben tecrubelerimi paylasmak istedim. Bu arada benimde size bir sorum var. Sabah kalktigimda agzimda ve dislerimin uzerinde beyaz, sunen seyler oluyor. Ne oldugunu anlayamadim. Acaba bir bildiginiz var mi?

minnos1109
Selam speechpath. benim 10 seneden beri var dis eti rahatsizligi. Ben aslinda dis eti ameliyati olup daha sonra hamile kalmayi planliyordum ama bebek daha erken gelmek istedi anlasilan. Bende korkuyorum sorunlu olur diye ama dis etlerinde herhangi bir sorun yok simdi. Aynen eskisi gibi, hatta duzeldi diyebilirim. Kadin doktoruna sordum, birinci trimester gectikten sonra gerekli olan temizligi yaptir ve dogumdan sonra tedaviye devam et dedi. Su anda bir sorun yok. Insallah olmaz. Bilemiyorum, bende cok korktum bu yuzden hamile kalmaya ama simdi isi oluruna ve doktorun eline biraktim. Bence hamilelikte hormonlar herkeste ayri degisikli yaratiyor.

MmeCeline
Doktor hanim MmeCeline lutfen yalnisim varsa kusura bakmayin. Sadece ben tecrubelerimi paylasmak istedim. Bu arada benimde size bir sorum var. Sabah kalktigimda agzimda ve dislerimin uzerinde beyaz, sunen seyler oluyor. Ne oldugunu anlayamadim. Acaba bir bildiginiz var mi? merhaba minnos 1109,tecrubelerin icin cok tesekkurler, yasayan daha iyi bilir...Sabahlari karsilastiginiz durum gece uyurken tukruk salgisinin daha yogun olmasi ve diseti mukozasi ve yanak ici mukozasinin epitel yenilenmesinin artmasi ile ortaya cikan bir durumdur ve endiseye gerek yoktur.sabah uyaninca kahvaltidan once ,dislerinizi fircalarsaniz tukrugun bu kotu etkisinden kacinabilirsiniz.

MmeCeline
merhaba ,hamilelikte ileri seviyede periodontis tipki gangrenli bir parmak/el-kol kadar erken doguma sebep olabilir.Ileri seviyede periodontitisten kast edilen 4.derecede kemik yikiminin dis etrafini cevreleyen kemik dokusunun tamamen harab olmasi ve bu sure zarfinda anne adayinin hijyenden uzak durmasi yani olay ucuncu dunya ulkelerinde bakimsiz pis kosullarda hicbir sekilde saglikli olmayan kosullardaki hamilelerde yapilan arastirmalari iceriyor.simdi , hicbiriniz ucuncu dunya ulkesinde degilsiniz, bu bir. hepinizin aileden gelen bir temizlik aliskanliginiz var veya en azindan artik daha iyi bir agiz hijyeni saglamaya calisiyorsunuz, bu iki. okur yazar insanlarsiniz ve sinsice gelisen bu hastaligi en ince detayina kadar ogrenip tedavisini saglamaya calisiyorsunuz, bu uc. dis doktoruna gidip agiz hijyeninizi en ust seviyede tutuyor ve dahasi sizlerin yuzunu bile gormeden, agzinizi bile muayene etmeden yardimci olmaya calisan bir dishekimine basvurup ( bu ben oluyorum ;) )daha fazla ne yapabileceginizi arastiriyorsunuz, bu da dort ve bes birarada... artik bu noktadan sonra olabilecekleri Allah'a havale edip hamileliginizin ve dogan bebislerinizin tadini cikartin derim. evet disleriniz onemli ama bebegim erken mi dogacak diye strese girmenize de hic gerek yok cunku siz o Ruanda'li annelerden veya agzina bakmayan , uyusturucu muptelasi annelerden degilsiniz.unutmayin, erken dogumun pek cok sebebi var ve dis hastaligi bu listenin sonlarinda yer aliyor...kendinizi bosa uzmeyin anneler!! PS: ben burada mekanik temizlikle beraber lokal uygulanan bir antibiyotik tedavisi da veriyorum hastalarima ve inanin tum hastalar bu tedavi sonucundan cok memnun, avrupa'da uretilen bir ilac ve turkiye'ye maalesef kacak geliyor ama ise yariyor.. disetlerinin mekanik temizliginden sonra tabii ki hastanin tum gorevlerini yerine getirmesiyle beraber 6aylik periyotlarla uyguluyoruz ve dis etleri inanilmaz derecede iyilesiyor...saglikla kalin.

speechpath
Merhaba MmeCelineBu folder'i ilk kez okuyorum,gercekten harika bir fikir, verdigin faydali bilgiler icin once cok tesekkur ederim. Dis eti rahatsizliklarindan sikca bahsetmissin ama benim bir sorum olacak. Benim birkac senedir gingivitis, hatta sanirim periodontitis denen durum var dis etlerimde. 2 defa kuretaj islemi gecirdim. En sonuncusu 3 ay once Turkiye'ye gittigimde oldu. Doktor bana dislerime cok iyi bakmam gerektigini, dislerin arayuzleri icin ozel dis fircasi kullanmami tavsiye etti. Butun bunlari yapmama ragmen son zamanlarda yine disetlerimde sislik,kizariklik ve kanama basladi :( O kadar iyi bakmama ragmen neden tekrarliyor anlamiyorum. Ailemde hic boyle bir problem yok,o yuzden genetik bir durum degil ama sebebini de bulamadim su ana kadar. Ilk gittigim dis doktoru sadece stresten oldugunu soyledi ama sirf stres periodontitis'e yol acabilir mi? Her gun disimi fircaladiktan sonra Listerine kullaniyordum ama onceki yazdiklarini okuyunca birakmaya karar verdim. Ne tur bir mouth wash onerirsin? Agustosa kadar Amerika'dayim, o sureye kadar nasil kontrol edebilirim dis etlerimi? Simdiden cok tesekkur ediyorum.

speechpath
Merhaba minnos1109Tavsiyelerin icin tesekkurler. Umarim MmeCeline de bize bu konuda onerilerde bulunur. Merak ettigim bisey var, hamilelikten once de dis eti sorunlarin var miydi? Ben hamile diilim ve dedigim gibi birkac senedir bu problemim var. Hamile kalinca ne hale gelir bilmiyorum :( Bir de bu aralar arastirdim, hamilelerde ileri seviyede dis eti hastaligi erken doguma sebep olabiliyormus.Bunu okuyunca cok korktum cunku ben de bebek sahibi olmak istiyorum ama umarim bu periodontitis riskli bi hamilelige yol acmaz :( Insallah senin de saglikli bir bebegin olur.Sevgiler

minnos1109
06 05 2004, 17:00
Speedpath, burdaki bir disdoktorun anlattigina gore antibiyotik daha dis eti yeni baslayanlarda yararli oluyormus. Eger dis eti hastaligi almis basini gidiyorsa antibiyotik fazla etkili olamiyor. En guzel tedavi bence dis eti ameliyati. Butun mikroplarin dis etlerinin altindan kazinmasiyla basliyor.

speechpath
06 05 2004, 17:00
Doktor hanim, hamilelikle ilgili verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler. Ben su an New York'tayim ve agustosta Turkiye'ye gidip tekrar bir dis eti operasyonu gecirecegim sanirim cunku dedigim gibi ne kadar iyi baksam da yine tekrarladi :( Durup dururken bile dis etlerim kaniyor bazen. Listerine'in uzun sure kullanilmamasi gerektigini soylemistiniz, ben de bugun Thera Breath adinda oksijenli mouth wash aldim. Ben hangi eyalette oldugunuzu bilmiyorum ama Agustos'a kadar beklemeyip size muayene olsam ve mekanik tedavi+antibiyotik tedavisini denesem uygun olur mu acaba? Ozelime cevap yazarsaniz cok sevinirim.Cok cok tesekkurler

MmeCeline
07 05 2004, 17:00
Merhaba,Ben su an Istanbul'dayim.Agustos ayinda ise temelli olarak California'ya tasiniyorum. :( ve :) Diploma denkligi ve uzmanlik islemlerim icin ise en az 2 an cok 4 sene beklemem gerekecek.California'da lisansimi alincaya kadar bir baska dishekiminin asistani olabilecegim . Lisans ve uzmanlik islemlerim suresince de calisacagim universite hastanesinde sizlere hekim olarak hizmet sunabilirim.Diseti hastaliginda hekimin mekanik temizligi , sonrasinda kuretaj ve hatta kok yuzeyi duzenlemeleri ve hatta yonlendirilmis doku rejenerasyonu ameliyati bile yapsam mutlaka yan tedavi olarak bahsettigim ve diseti cebine enjekte edilen topikal antibiyotigi kullaniyorum.Hastalarimin sadece ikisinde istedigim sonuca ulasamadim , onlarda da sebep evdeki odevlerini yapmamalari ; yani duzenli dis fircalamama, dis ipligi kullanmama ve agiz hijyenine dikkat etmemeleri ve bir hastamda da periodontitisin turu nedeniyle ilerleme kaydedemedik.Pek cok periodontolog arkadasim gibi ben de agizdan alinan antibiyotiklerin dis koku etrafini cevreleyen 1.2 - 2.05 mmm kadar bir alandaki bakterilerin yol actigi gingivitis ve periodontitis tedavisinde etkili olmadigina inaniyorum.Kullandigim ilacin etkili olmasi sadece cook iyi agiz hijyeni tamamlandiginda ve prospektuse uygun olarak ilacin tatbik edilmesiyle basarili oluyor.En buyuk pay hastanin ev odevlerini hic aksatmadan yerine getirmesinde tabii ki.Ilac hicbir zaman kaybettigimiz dokuyu geri getirmedi ama en azindan hastaligi durdurdugumuz asamada iyilesme sagladi.Tekrar belirtirim , hasta dis fircalamayi, dis ipini kullanmayi , uc ayda bir mekanik temizlik yaptirmayi ( evet, periodontitis hastalarinda 6 ay beklemiyoruz cunku uc ayda distasi ve plak olusmussa ve hasta temizleyemiyorsa bu hekimin kontrolunde temizlenir.) MUTLAKA surdurmek zorunda.Ancak o zaman lokal antibiyotik etkili oluyor.Lokal antibiyotik kullanmadigim hastalarimda ( ilac pahali geldigi icin bazi hastalar alamiyor) hasta yine tum odevlerini yapiyor, ben yine 3 ayda bir gerekli mudahalerleri yapiyorum ama diseti bir turlu siki,acik pembe , saglikli goruntusune kavusmuyor.Bire bir tecrube ettigim icin ilacima guveniyorum.Saglikla kalin.

MmeCeline
07 05 2004, 17:00
<< Doktor hanim, hamilelikle ilgili verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler. Ben su an New York'tayim ve agustosta Turkiye'ye gidip tekrar bir dis eti operasyonu gecirecegim sanirim cunku dedigim gibi ne kadar iyi baksam da yine tekrarladi :( Durup dururken bile dis etlerim kaniyor bazen. Listerine'in uzun sure kullanilmamasi gerektigini soylemistiniz, ben de bugun Thera Breath adinda oksijenli mouth wash aldim. Ben hangi eyalette oldugunuzu bilmiyorum ama Agustos'a kadar beklemeyip size muayene olsam ve mekanik tedavi+antibiyotik tedavisini denesem uygun olur mu acaba? Ozelime cevap yazarsaniz cok sevinirim.Cok cok tesekkurler ]]Merhaba Durum bu kadar vahimse ( dis etlerindeki kanamadan bahsediyorum) nicin hemen tekrar bir periodontologa gozukmuyorsunuz? En basitinden bir distasi temizligi bile yaptirsaniz inanin cok faydasi olur.Daha onceki yazimda da belirttigim gibi ben periodontal hastalari geleneksel 6 ayda bir yerine 3 ayda bir cagiriyorum , hem hastanin ulasamadigi bolgeler temizleniyor hem de hastaligin seyri daha belrgin tespit ediliyor.Thera Breath hakkinda tekrar yazacagim.Saglikla kalin.

MmeCeline
10 05 2004, 17:00
Merhaba, Thera Breath hakkinda arastirmami tamamladim.Sonuc olarak guzel bir urun fakat her zaman oldugu gibi bu urunde de asiriya kacmamak lazim.Agizdaki bakterilerin tamamen oksijen yoluyla atilmasibir sure icin uygun , ama daha uzun vadede bu sefer istemedigimiz baska mikroplara yolu aciyor: Candida Albicans , yani mantar enfeksiyonu gelisebiliyor.Bu nedenle azi karar cogu zarar. Saglikla kalin.

MmeCeline
Merhaba, Bir arkadasim acil dis agrisinda doktora gideip disindeki oyugu doldurtamayacagini ve ne yapmasi gerektigini sormus.Daha once hamilelikle ilgili yazilarimda da belirttigim gibi kisa sureli , yani doktora gidinceye kadar (mesela birkac saat ila haftasonunu gecirinceye kadar) yapilabilecekacil durum ev yapimi gecici dolgu tarifi veriyorum : Temiz bir parca pamuktan ecza dolabinizdaki presel ( buyuk cimbiza benzer alet) yardimiyla ufak bir top yapin ve bunu &quot; oil of clove &quot; a batirip disinizin oyuguna koyun. Rahatlayacaksiniz ama sakin buna kanip doktor ziyaretinizi ertelemeyin ! Sagllikla kalin.

MmeCeline
Merhaba Speechpath, Yaklasik uc hafta ara ile baska bir dismacununa geciniz.Zaten Thera Breath (TB) dis macunu kullaniyorsaniz TB mouth wash'i baska marka bir dis macunundan sonra uygulayiniz. Saglikla kalin.

speechpath
Doktor hanim, o zaman TheraBreath'i ne kadar sure kullanmami onerirsiniz? Ben gunde 3 defa onun dis macunuyla dislerimi fircaliyorum, sabah aksam da mouth wash'ini kullaniyorum. Dis etlerimi oldukca rahatlatti, sislikler indi ve en azindan durup dururken kanamiyor artik :) Bir sure kullanip sonra birakmali miyim? Cok tesekkurler..

speechpath
11 05 2004, 17:00
Doktor hanim, yani 3 hafta boyunca mouth wash'u kullanip sonra kullanmamali miyim? Ben bu agiz gargaralarinin ne kadar sure kullanilmasi gerektigini pek bilmiyorum. Bu konuda ayrintili bilgi verirseniz cok sevinirim.Yardimlariniz icin cok tesekkurler.

MmeCeline
12 05 2004, 17:00
<< Doktor hanim, yani 3 hafta boyunca mouth wash'u kullanip sonra kullanmamali miyim? Ben bu agiz gargaralarinin ne kadar sure kullanilmasi gerektigini pek bilmiyorum. Bu konuda ayrintili bilgi verirseniz cok sevinirim.Yardimlariniz icin cok tesekkurler. ]]Merhaba Speechpath,Birebir hastayi muayene etmeden tavsiyede bulunmak cok zor oluyor ama yine de literatur bilgisi olarak 3-4 haftalik Thera Breath mouth wash+ dis macunu kullandiktan sora birakmanizi tavsiye edecegim. Zaten su an diseti kanamanizin azaldigini yazmissiniz, bir de dis doktorunuza gidip ufak tefek de olsa biriken plak ve distaslarini temizletin, sonra 4-6 haftakadar normal bir dis macunu kullanin.Tabii ki dis ipini aksatmayacaksiniz bu arada...Sizden ricam, bu 4-6 haftalik donemde Thera breath urunlerinin hicbirini kullanmayin ve disetlerinizdeki degisimi gozleyip bana tekrar bilgi verin.Saglikla kalin.

smooth
15 05 2004, 17:00
meraba, bugun gazetelere goz atarken su haber ilgimi cekti; yeni bir teknikle disi dokulen insanlar tekrar orjinal dislere sahip olabileceklermis.. ne guzel yaa :)

MmeCeline
16 05 2004, 17:00
Merhaba, Kok hucrelerinden saglam dis dokusu uretme ile ilgili benim 1990'larin basinda birlikte calistigim bir Ingiliz profesor ve ekibi var. Olayin hikayesi daha eskilere dayaniyor ama her ufak adimda , her ilerleme kaydettiklerinde bunu basina yansitiyorlar.Ingiliz basini da hemen yarin dorduncu takim disleriniz agzinizda cikacak diye asparagas yapiyor.Ama gercekte ciddi ve sakaya gelmez bir calisma. Benim bildigim, daha uzun sure arastirmasi surecek bir konu.Henuz Guinea Pig'ler uzerinde deneniyor, ama gercekten yurekten calisan bir ekip ve ilerde basarili olacaklarina inaniyorum. Saglikli gunler.

MmeCeline
16 05 2004, 17:00
Merhaba, Sakiz severlere mujde ! Yapilan bir arastirmada damla sakizi (sekersiz) cignemenin bilimsel olarak agiz sagligina olumlu etkisi ispatlanmis.Asagida ingilizce ozetini paste ettim. Japon meslektaslarimizin arastirmasina gore damla sakizi cigneyen deneklerin tukruk orneklerinde periodontal hastaliga yol acan bakteri populasyonunda belirgin bir azalma tespit edilmis.Antibakteriyel ozelligi ve plak olusumunu onleyici etkisi de kanitlanmis.Uzerinde etkin oldugu Helicobacter pylori ulsere sebep olan ve agizdaki periodontal hastalik varliginda bol bol var olan bir bakteri, dolayisiyla bu calismada belirtilmese de klinikte ulser hastalarina da damla sakizi cignemeleri tavsiye ediliyor. Ama benim tavsiyem tek basina sakiz yeterli degildir yine de fircalama ve dis ipi kullanimini unutmayin. Saglikli kalin.Keiso Takahashi, Munemoto Fukazawa, Hitoshi Motohira, Kuniyasu Ochiai, Hirofumi Nishikawa, and Takashi Miyata AbstractBackground: Chemical pl**ue control is a useful aid in mechanical oral hygiene, and various chemical agents have been evaluated as antipl**ue agents. It has been shown that mastic chewing gum has antibacterial effects on Helicobacter pylori. In this study, the antipl**ue effect of mastic chewing gum was investigated.Methods: Twenty dental students who were both systemically and periodontally healthy participated in this study. The effects of mastic gum were assessed from 2 double-blinded, randomized studies. In the first trial, after mechanical toothbrushing, the inhibitory effect of mastic gum on bacteria in saliva following its use was compared to a placebo gum. Saliva samples were collected at the end of 1, 2, 3, and 4 hours; diluted; inoculated onto 10% horse blood chocolate agar plates; and cultured anaerobically at 37°C for 48 hours. The total number of bacterial colonies on each plate was calculated (n = 20). In the second trial, the effects of mastic gum on de novo pl**ue formation on tooth surfaces and gingival inflammation were evaluated over a 7-day period without mechanical oral hygiene following random use of either mastic or placebo chewing gum. The degree of pl**ue accumulation and gingival inflammation were compared between the 2 groups (n = 10).Results: The total number of bacterial colonies was significantly reduced during the 4 hours of chewing mastic gum compared to the placebo gum (P &lt;0.05, Student t test). The mastic group showed a significantly reduced pl**ue index (2.69 ± 0.29 versus 3.15 ± 0.24; P = 0.001, Student t test) and gingival index (0.44 ± 0.15 versus 0.66 ± 0.23, P = 0.021, Student t test) compared to the placebo group.Conclusion: These results suggest that mastic chewing gum is a useful antipl**ue agent in reducing the bacterial growth in saliva and pl**ue formation on teeth. J Periodontol 2003;74(4):501-505.

minnos1109
17 05 2004, 17:00
Speechpat,

sana bir dis macunu onerecegim. Ismi Meridol. Yalniz amerika'da yok. Ben bu sene gidince Almanya'dan getirecegim. Meridol ozellikle dis eti hastaliklari icin, ustelik Meridol gargarasi da var. Macun biraz pahali. 5 dollar gibi. Ben sadece aksam yatarken kullaniyordum bu macunu. Cok faydasini gordum. Istersen internetten de ismarlayabilirsin. Ingiliteredeki bir websitesi satiyor. Bence guzel bir yatirim olur.

speechpath
17 05 2004, 17:00
Dr. hanim, bana annem Turkiye'den bir dis macunu yolladi. (Dis etlerimin durumu kotuyken soylemistim, o da bir dis hekiminin tavsiye ettigi bi urunu gondermis) Ismi Parodontax. Kucuk pembe bir tupte ve tadi epey kotu! TheraBreath'i 1 hafta daha kullanip sonra birakacagim ve sonucu size bildirecegim. Sizce bu yeni dis macununu da bir sure kullansam faydasi olur mu?Yoksa normal bir dis macunuyla mi devam etmeliyim?Cok tesekkurler..

MmeCeline
25 05 2004, 17:00
Merhaba,

Sizlerle bugunlerde yapilan bir kongrede yapilan sunumu tanitmak istiyorum.

Xylitol gercekten de curuk olusumunu onleme konusunda basarisi kanitlanmis , guvenilir bir tatlandiricidir. Hatta sakizlardaki kullaniminin bile iyi netice verdigi iddia edilmistir. Xylitol'u bebeklerdeki biberon curuklerini onlemede ve dis fircalama aliskanligi kazanana kadarki (bes yasa kadar) cocuklarda disetini ve disyuzeylerini silmeye yarayan wipes tarzi bir urunde birlestiren bir medikal doktor bunu piyasaya surmus ve pediatrik dishekimligi yillik oturumunda asagidaki sekilde aciklamistir.Islak mendil gibi , tek kullanimlik olan bu mendillerle bebeklerinizin disetlerini guvenle silebilir biberon curugu dedigimiz erken curukleri onleyebilirsiniz. 96 paketlik urun yaklasik 20 dollar civarinda satiliyor.
Mendille her ogunden sonra bebegin disetlerini veya yeni cikmis disleri silebilirsiniz.Tadlandirici oldugu icin bebekler sevecektir.
Saglikla kalin.

Dr. Ray's Products Introduces Spiffies(TM) Dental Wipes with Xylitol to Aid in Prevention of Early Childhood Caries (ECC)

Baby's First Gum and Tooth Cleaner Conveniently Packaged for Individual Use

TUCSON, Ariz., May 26 /PRNewswire/ -- Spiffies(TM) Dental Wipes, introduced today by Dr. Ray's Products, are the first individually packaged, disposable gum and tooth cleaners with xylitol for children from four months to five years of age. The new product is being introduced at the American Academy of Pediatric Dentistry Annual Session in San Francisco, May 27-31, 2004.

In my practice, I see the tooth decay caused by babies going to sleep with bottles and drinking sugar-laden fruit juices, states Ray Wagner, M.D., board-certified practicing pediatrician and inventor of Spiffies(TM). Parents need a product to help them comply with physicians' and dentists' recommendations to wipe babies' teeth and gums after feedings. I created Spiffies(TM) to give parents a convenient, safe and effective way to clean their children's teeth and to prevent cavities, explains Wagner.

Early Childhood Caries (ECC) has been identified by the Centers for Disease Control and Prevention as perhaps the most prevalent infectious disease of our nation's children, as noted by the American Academy of Pediatrics in its policy statement on oral health risk. Pediatricians, family physicians and pediatric dentists recommend that parents and caregivers start cleaning infants' teeth and gums from the time the first tooth appears.

In addition to being an easy and efficient way to clean the teeth, Spiffies(TM) Dental Wipes contain xylitol, a safe, natural sweetener proven to prevent dental decay and gum disease. Xylitol cannot only prevent decay from occurring, but has even been shown to reduce existing decay in children.

Wagner recommends cleaning children's teeth after each feeding, or at least three times per day to gain the maximum decay prevention benefits from Spiffies(TM). Using a dental wipe also helps establish a regular routine of oral hygiene. Spiffies(TM) are designed as a gentle and effective first product to use with infants, or as added protection in between brushing.

Individually wrapped and disposable, Spiffies(TM) are ideal for use when away from home, or when it's not convenient to brush children's teeth. The parent or caregiver simply wraps the towelette around a finger and rubs it over the child's teeth and gums. The wipes are grape-flavored and easily accepted by infants and children because of the naturally sweet taste of xylitol.

Spiffies(TM) may be purchased on the Internet at http://www.spiffies.com or by calling 1-888-615-0751 for mail delivery. A 30-day supply, 96 Spiffies, is $19.95.

http://www.spiffies.com, or call 520-615-0751.

Web site: http://www.spiffies.com

K2
01 06 2004, 17:00
Merhaba MmeCeline
,
Benim dis beyazlatma uzerine bir sorum olacak .
Son bir sene icinde Amerika marketlerinde inanilmaz derecede sayisi artan dis beyazlatma bantlari , yada sivisi .
Gecen sene bir paket kullandim ve kesinikle ise yaradigina inaniyorum ancak kalici bir sonuc olmadi .
Teknik olarak dis beyazlatma uygulamasi ile ne farki var acaba ? Ya da soyle soruyim teknik dis parlatma kalici bir cozum mu ?

faustino
02 06 2004, 17:00
up up
bu dis beyazlatma benide yakindan ilgilendiren konu umarim doktor hanim cevaplandirir bu soruyu

K2
MmeCeline
,
Herzamanki gibi cevaplarimiz geldi , cok tesekkur ederiz .
Klinikte doktor kontrolu ile yapilan beyazlatma kalicimi ? yoksa belli surelerle gidip devam etmek gerekiyormu ?

MmeCeline
Merhaba arkadaslar,

Ozur dilerim, kendi ameliyatim (implant icin) ve sonrasinda da 2 haziran'da esimin dogum gunu gibi onemsiz konular yuzunden sayfayi ihmal ettim kusura bakmayin.

Bakiyorum , bahar geldi , cicekler acti derken dostlarimiz da sevdikleriyle konusurken, gulusurken temiz, bembeyaz inci gibi dislere sahip olma telasina dusmusler.... Hemen ilgili birkac sey yazayim, sonra bir hasta molasi ve ardindan bir iki sayfa paste edeim...

...........

Ilk cikan sut dislerimiz mavimsi -beyaz bir renge sahipken daimi dislerimiz daha sarimtrak bir renkle surer.Daimi disler erken yasta alinan tetrasiklin grubu antibiyotikler etkisiyle icten koyu bir renge sahip olabilir veya iyi fircalamama, nikotin , kahve-cay gibi aliskanliklarla ve bazi gida boyalariyla temiz beyaz-sari renklerini kaybederler.Yaslanmayla beraber artan kireclenmis dis dokusunun da rengi gittikce koyulasir.

MmeCeline
Dis beyazlatma ajanlari temel olarak iki gruba ayrilir: Hidrojen peroksit (HP) icerenler ve Carbamid peroksit (CP) icerenler. Bu ikisi arasindaki en belirgin fark CP'nin gliserin gibi jel kivamda olmasi ve uzun raf omru (2yil ) HP'nin ise hastaya uygulanacagi anda hazirlanan hizli reaksiyon veren bir madde olmasidir. Cp iceren Treswhite, Creststrips turu ozel bir bant uzerindeki evde uygulanan ajanlar birazdan anlatacagim sekilde bir mekanizmaya sahiptir.

Taze hazirlanan HP , CP'ye gore daha cabuk peroksit'e ayrisir ve daha hizli beyazlatirmis gibi algilanir boylece CP ile beyazlatma sanki daha uzun surede ve daha fazla sure kalici gibi gelir.

Aslinda

% 35 HP = %100CP

seklinde bir esitlik sozkonusudur.Yani hassasiyeti HP'nin etkinligine baglarsaniz CP 'yi daha uzun sure kullanmaniz gerekir.Hastaya verilen Bantlarla evde uygulanan mekanizma (CP) boyle isler.

Bir diger uygulama evde size ozel kasiklarla uygulanmasidir.Dikkat edilmesi gereken tray'inizin doktor tarafindan sizin olcunuze gore hazirlanmasi ve tukruk izalasyonu yapilmasi.Evde uygulanan bleaching'in fazla etkili olmama sebebi tukrugun etkisiyle CP'nin cok hizli bicimde perksite ayrilmasidir.

En etkin uygulama ise muayenehanede doktor kontrolu altinda, taze hazirlanan HP bilesiminin disetlerinin izole edildiktensonra tukrugun aspire edilmesi ve peroksidasyonun laser yada en azindan curing light dedigimiz dolgu sertlestirmede kullanilan isik altinda gerceklestirilmesidir.

MmeCeline
07 06 2004, 17:00
K2 ve diger ilgilenen arkadaslar,

Laser ile beyazlatma diger sistemlere gore etkisini yaklasik iki sene surdurebiliyor.Etkinligin devami renk baglayici ajanlarin kullanilmamasiyla daha da uzatilabilir.Ancak yasin ilerlemesiyle beraber kireclenme artacagindan 2-4 yil icinde tekrari daha faydali olacaktir.Duruma gore tekrar randevularinda laser disindaki tedavi secenekleri de dusunulebilir.

Saglikla kalin.

K2
08 06 2004, 17:00
Merhaba goldilocks
,
Benimde kizim ilk 4 disini 3 aylikken cikardi . Alttaki diside 5 yaisindayken digerlerinin itmesiyle kendiliginden dustu , goruntusu beni korkutmustu, o kadar arkadaydi ki inanamiyorum simdi geldigi yere. ( su an 6 yasinda kizim )
Baska bir arkadasimin kizinin ust iki disinde sizin bahsettiginiz yasandi , sut disleri sallanmiyordu ve disci 'si cekmeyi uygun buldu.

MmeCeline
Merhaba goldilocks ,

Erken suren sut dislerinden sonra yine erken davranan daimi disler sizi sasirtmasin . Alttan gelen daimi disi goruyorsaniz ve ustteki sut disi cok sallaniyorsa, kiziniza rahatsizlik veriyorsa kendiniz cekebilirsiniz veya dis doktorunuza gosterebilirsiniz. Alttan gelen disin dile dogru icerde olmasi fizyolojik olarak dilin itme gucuyle yerine gelecektir. ama sut disi dizilisinde bitisik nizam bir gorunum ( araliksiz) varsa veya cene iliskisinde bir anomali varsa kiz cocuklarinda yaklasik 9- 10 yaslarinda ortodontik tedavi baslanabilir.

Saglikli gunler.

goldilocks
doktor hanim merhaba
benim 4,5 yasinda bir kizim var.
3 aylikken sut dislerini cikarmaya baslamisti..Bir ay once alt sut disi sallanmaya basladi.Ben yasinin kucuk olmasi nedeniyle dis surme yasinin gelmedigini dusundum ve pek onemsemedim dogrusu..Sert bir sey yerken falan hirpaladigini dusundum..
Fakat iki gun once kizim anne disim aciyor dedigi zaman baktigimda alttan yeni disin geldigini gordum..Ustteki yeni dis hala yerinde ve alttan gelen yeni disse biraz iceriden gelmis ve daha buyuk..Benim sorum su..Kizimin dis dokmek icin yasi cok kucuk degil mI?
Bu ustteki di zamnla cikacakmi yoksa bizim bir mudahale de bulunmamiz gerekir mi?
Alttan gelen dis cok duzensiz gorunuyor yani buyuk ve iceriden gelmis gibi bunun icin bir doktor mudahalesi gerekirmi,dis teli gibi, yoksa zamanla yerine yerlesirmi..?
simdiden tesekkurler

goldilocks
09 06 2004, 17:00
merhabalar,
cok tesekkur ederim icimi rahatlattiniz..Bu konu beni gercekten cok tedirgin etmisti..Artik soyledikleriniz sayesinde cok rahatim..

minnos1109
11 06 2004, 17:00
Selam celine,

bildiginiz gibi 4 aylik hamileyim ve dis etlerim fircalarken cok kaniyor. herhangi bir gargara onerebilir misiniz? Tabi dis doktorona da gideegim bu aralar ama birde size sorayim dedim.
Dis araliklarinda kizarmalar olustu ve sanki dis etleri daha bir hassaslasti. Maalesef :(

MmeCeline
11 06 2004, 17:00
Merhaba,

Hamileligin 4. ayinda artik distasi temizligine baslayabilirsiniz.Detertraj isleminden sonra bir cay bardagi kadar kaynamis ilitilmis suya bir cay kasigi tuz ve yarim cay kasigi karbonat ( baking soda ) karistirip yudum yudum disetlerinize diliniz ve yanak kaslarinizi dudaklarinizi kullanark masaj yapin ve suyu tukurun.Bu islemi karisimi bitinceye kadar tekrar edin.Her seferinde ( gunde iki- uc kez yapabilirsiniz) yeni su hazirlayin.

Gecmis olsun.

kavesuyu
12 06 2004, 17:00
Merhabalar,
Benimde bir sorum olacak,zahmet olmazsa.Benim kizim iki yasinda ve alt cenesi ust cenesinin uzerine kapaniyor.Disleri cok duzgun hic bir sorun yok.Su anda 20 tane disi var. Bu durumu goren bir doktor -dis doktoru degil- tel gerekebilecegini soyledi.Gercekten bu bir sorun mudur? Ve en erken ne zaman tel takilabiliyor? Bir disciye gitmemizi onerir misiniz?
Cok cok tesekkurler.Kolay gelsin.

MmeCeline
14 06 2004, 17:00
Merhaba ,

Kizinizda gorulen mandibular prognati bazen sadece 2 yas cocugunun bu cene yapisina sahip aile bireyine / arkadasa ozenti duymasindan , kendisiyle eslestirmesinden kaynaklanabildigi gibi cogu zaman da ailedeki kalitsal cene iliskisinden meydana gelir. Yani klasik halk diliyle Sabanci cenesi . Mesleki olarak Class III malokluzyonlarda cocugun kemik ve dis gelisimi ortodontist tarafindan el- bilek rontgen filmleri cekilerek tespit edilir ve uzun suren, kimi zaman da ameliyatla ortoprognatik duzeltmeler iceren tedavilere baslanir.Genel olarak amleiyatlar icin cocugun kemik buyumesinin tamamlandigi yas beklenir.Daha once ise agiz ici tel - braket sistemleri ve agiz disindan uygulanan ust cene bolumunu one ceken aygitlar takilir. Cocuk acisindan zor ve mesakkatli bir donem ama sonuclar acisindan cok basarili vakalarimiz var.

Size tavsiyem kizinizi once bir cocuk- dishekimiyle dostluk kurmasini saglayin, ( pediatrik dishekimi ) sonra onun yonlendirmeleriyle yasi ilerledikce asama asama ilerlemeye baslayin.

Saglikli gunler.

MmeCeline
18 06 2004, 17:00
Speechpath ,

Merak ettim , bana son gelismeleri bildirirseniz sevinirim.

Saglikli gunler.

YavruKedisi
02 07 2004, 17:00
Merhaba
Benim size bir sorum olacak esimin disleri ile ilgili. Dislerindeki curukleri yaptirdi.On dislerinden birini kaplama yapmak istiyor dishekimi. Ama bu Amerikada oldukca pahali. Yillar once dolgu yapilan bu disin rengi biraz gri gibi. Gerci rengin sebeplerinden biri de arkasindaki dolgunun eski tip dolgulardan olmasi sanirim. Merak ettigim bu disi kaplama yaptirmadan ne kadar bekleyebiliriz? Agri da yapmiyor. O dis zamaninda kanal tedavisi de olmustu. Tavsiyeniz nedir. 1 yil sonra Istanbul da yaptirsak cok mu yanlis olur? Kaplama yaptirmak disinda baska sansimiz var mi?
Cevabiniz icin tesekkurler simdiden.

zest4us
04 07 2004, 17:00
Ayni sekilde benim de esimin dislerini yaptirma zorunlulugumuz oldu :( . 3 disin kanal tedavisi gerekiyordu. Bunlardan bir tanesinin yarisi kirilmisti ve bir tanesi de kirlmaya elverisliymis. Bu iki dise mutlaka kaplama yapilmasi gerektigi yoksa kanalin bosa gidecegi soylendi (Bu iki dise Turkiye'de kanal yapilmisti ve dustuler). Biz o iki dise kaplama yaptirdik, digeri icin daha sonra yapilmasina karar verdik. Sigorta haricinde kaplama basina $410, 3 disin kanali da $1400 odedik. Ve butun islemler 2 aya yakin surdu. Gozunu sevdigimin Turk dis hekimlerini andik, Ey Turkiye'dekiler Dis Doktorlarina cok ama cok iyi davranin!

MmeCeline
04 07 2004, 17:00
Merhaba Yavrukedisi ,

Esinizin on disindeki grilesme , arka yuzde yapilmis olan amalgam dolgu veya kanal dolgusundan kaynaklaniyorsa internal+ external single tooth office bleaching yaptirabilirsiniz . Boylece hem disi korumus hem de estetigi daha ucuza saglamis olursunuz.

Disi tumuyle kronlamak yerine bir diger cozum de sadece on yuzun sert porselen lamina tabakasi ile kaplanmasi. Laminate veneer adini verdigimiz bu uygulama kronlamaya gore daha koruyucu bir islmedir ama daha pahalidir.

Saglikli gunler.

MmeCeline
05 07 2004, 17:00
zest4us,

Tesekkur ederim :D

MmeCeline
Yavrukedisi ,

Bebeginizi ne kadar cabuk emzikten ayirirsaniz o kadar iyi, hele hic baslamadiysa emzik emmeye daha da iyi olur. Ozellikle emzigin bal/ recel/ cikolata veya tatli serbete batirilip gece uyumasi icin verilmesi kadar tehlikeli bir sey yoktur.Hem sut hem daimi disler icin buyuk olcude curuk etkeni olur.

Saglikli gunler.

YavruKedisi
MmeCeline,
Cevabiniz icin cok tesekkurler. Aklimi karistiran bir soru daha var. Bebeklerde emzik zararli olabilir mi ilerdeki disleri icin? En iyisi hic alistirmamak mi?
Iyi gunler dilerim...

Cancan1997
MMeCeline - bir anne adayi :) olarak tavsiyelerin icin tesekkurler. Bunu aklimda bulunduracagim, zamani gelince :) HAyirlisi ile.

Sevgiler..

burcoz
06 07 2004, 17:00
MmeCeline
Mezun Forumun belkide en faydali bu nefis dosyasina ben de bir dis sorunumla katilayim. Benim ust cene sol taraf birinci disimin (on tavsan disi) tam ustunde ust dudagimin altinda dis etimin uzerinde yaklasin 8 - 10 senedir hic gecmeyen bir apse mi desem iltihap mi, ucundan patlak vermis arada beyaz beyaz dolan, arada patlayan ama ne agri, ne sizi yapan bir (ya isim bulamadim, sey diyeyim) sey var. Bir zamanlar ayakustu bir dis hekimi dosta sormustum, iceride olusmus bir iltihap disari cikacak bir yol bulmus o yuzden rahatsiz etmiyor demisti.

Hergun dis fircalamanin yaninda son bir kac aydir duzenli olarak hergun bir kac kere agiz calkalama suyu da kullaniyorum. Bu iltihapin azaldigini farkettim, eskisi gibi dolmuyor ve ucu kaybolmus gibi sanki, ya da bana oyle geldi. Sen bir ara bu dosyada, agzimizda olusan bakterilerin dil alti gibi boyle kuytu yerleri tatil koyu olarak kullandigini yazmistin. Acaba agiz calkalama suyunun bu tip iltihap veya rahatsizliklari tam gecirmese bile azaltici etkisi var midir?

Iltihap oldugunu tahmin ettigim ama beni rahatsiz etmeyen (agri bakimindan, sanirim bir miktar kokuya sebep oluyordur elbette) bu seyden kurtulmam icin ne yapmam gerekir. Bir hayli seneler once abim universitede ogrenciyken nasilsa beles diye ameliyat olmustu ve disetlerinin altinda bir temizlik yapildigini soylemisti. Disetlerini kesip altini mi temizlemisler nedir, ama yuzu gozu davul gibi sismisti. Benim o aklimda kalmis, agri sizi yapmadikca sanirim oyle bir ameliyat falan olmam. Olayin bilimsel aciklamasi ve caresi nedir?

Simdiden tesekkurler. Bu soruma cevap verirsen, bilya problemini bilmissin kabul edecem ve onlugunun yakasina kirmizi kurdale takabileceksin.

Seven Agir
Mehaba, dis etlerimle ciddi sekilde basim dertte. Yaklasik bir bucuk sene once gomulu olan 20 yas dislerim ameliyatla alindi. O zamandan beri dis etlerim hassas. Surekli tuzlu suyla gargara yapiyorum, duzenli fircaliyorum, ve gargara kulaniyorum. Daha once sigara icerdim, 6-7 ay once azalttim, ve iki aydir da hic icmiyorum. Her sey yolundaydi ki, uc hafta once gece bir agriyla uyandim. Onceden 20 yas disimin bulundugu yerdeki dis eti iyice geriye cekilmisti -hatta iceri cokmustu- doktora gittim, rontgende curuk cikti, ve dolgu yapildi. Fakat ne dis eti cekilmesi gecti, ne de agri. Bir haftadir antibiyotik kullaniyorum, fakat gene de bana misin demiyor. Ne yapacagimi bilemiyorum? Ozelikle agzimin sag yarisinda bir agri dolasiyor. Bir gun ust dis etlerim agriyor, oteki gun alt. Hafif bir yanma hissi var, ve dis etlerim normalden daha koru renk, ve dislere yakin olan kismi da hafif beyazimsi. Su anda Vermont'ta dag basinda bir yaz okulundayim. Ne yapacagimi sasirmis durumdayim. Burada mevcut olan doktorun da ne yapacagini bildiginden emin degilim. Yardimci olursaniz cok sevinirim. Cook cook tesekkurler.

speechpath
Dr. hanim merhaba,
Uzun suredir bu siteye giremiyordum o yuzden size son bilgileri veremedim. Benim son zamanlarda ailesel bir takim sebeplerimden dolayi burda bana tavsiye ettiginiz kisiyle irtibata gecemedim. Dis etlerimin durumu simdilik fena degil, aslinda cok cok iyi degil ama durup dururken kanamiyor.Sadece hafif sislik var, zaten bir turlu gecmeyen durum da o :( Bu ayin 28'inde Turkiye'ye gidiyorum. Gidince kendi periodontologuma gorunucem ve sizin soylediginiz gibi dis eti cebine enjekte edilen antibiyotikten soz edicem kendisine. Cunku sanirim o antibiyotik benimki gibi inatci durumlarda daha faydali oluyor demistiniz degil mi? Eger tekrar kuretaj islemi yapilacaksa,sizin dediginiz sekilde yaptirmaya calisacagim. Sonuclari da mutlaka size bildiririm. Bu arada ufak bi sorum var: Pyralvex dis eti iltihaplarinin ilerlememesi icin etkili olabilir mi?
Cok tesekkur ederim, sizi sik sik haberdar edecegim.
Iyi calismalar.

burcoz
07 07 2004, 17:00
Umarim yardimci olabilmisimdir. Uzaktan gormeden , koklamadan, rontgenlemeden ancka bu kadar oluyor.
Tesekkur ederim. Uygun bir zamanda gidip baktirayim.

MmeCeline
Mehaba, dis etlerimle ciddi sekilde basim dertte. Yaklasik bir bucuk sene once gomulu olan 20 yas dislerim ameliyatla alindi. O zamandan beri dis etlerim hassas. Surekli tuzlu suyla gargara yapiyorum, duzenli fircaliyorum, ve gargara kulaniyorum. Daha once sigara icerdim, 6-7 ay once azalttim, ve iki aydir da hic icmiyorum. Her sey yolundaydi ki, uc hafta once gece bir agriyla uyandim. Onceden 20 yas disimin bulundugu yerdeki dis eti iyice geriye cekilmisti -hatta iceri cokmustu- doktora gittim, rontgende curuk cikti, ve dolgu yapildi. Fakat ne dis eti cekilmesi gecti, ne de agri. Bir haftadir antibiyotik kullaniyorum, fakat gene de bana misin demiyor. Ne yapacagimi bilemiyorum? Ozelikle agzimin sag yarisinda bir agri dolasiyor. Bir gun ust dis etlerim agriyor, oteki gun alt. Hafif bir yanma hissi var, ve dis etlerim normalden daha koru renk, ve dislere yakin olan kismi da hafif beyazimsi. Su anda Vermont'ta dag basinda bir yaz okulundayim. Ne yapacagimi sasirmis durumdayim. Burada mevcut olan doktorun da ne yapacagini bildiginden emin degilim. Yardimci olursaniz cok sevinirim. Cook cook tesekkurler.

Merhaba Seven Agir,

Oncelikle Vermont'ta yaz okulunda oldugunu goz onunde bulundurarak yasinin genc olduguna kanaat getirdim. Diseti hastaliklarindan sadece bir tanesi siddetli agriyla belirti verir :ANUG , ve senin tanimlamalarinla kesinlikle sende ANUG olmadigini soyleyebilirim. Yoksa oyle tuzlu suyla filan gargara yapamazdin. Disetlerin fare yenigi gibi kopuk goruntulu olurdu ki oyle tarif etmiyorsun. Disetinin dise yakin kisminin hafif beyazimsi olmasi normaldir; keratinize diseti bolgesi daha beyaz olur.Antibiyotik kullanmanin enfeksiyon haricinde bir faydasi yok , aksine zarari var.

Disetlerindeki yanma hissine gelince : B avitaminozunda bu durum gorulur.B 6 ve B 12 vitamini takviyesi yaparsan sorunun buyuk olcude gececektir.

Ayrica durumun gozonunde bulundurarak kendinin kolayca hazirlayabilecegin etkili bir *kocakari ilaci* :) tarif edecegim , o da rahatlamana yardimci olur.Ama gecici bir sure icin, Tr'ye dondugunde adamakilli bir dishekimine gorunmen gerekecek.

Evet; ilacimiz icin bir demet maydanoz alinir sadece yapraklari ayiklanip yikanir temiz bir havanda bir corba kasigi toz seker ile dovulur macun haline getirilir.Olusan macun ince bir tulbent arasina konup agiz icinde disetleri ustune konur.Onbes dakika kadar tutulup sonra atilir, yeni macun hazirlanir.Gunde iki kez sabah ve aksam disler fircalandiktan sonra uygulanir.

Bu tertip universitede doktora tezine konu olmus ve sonucu - kisa vadede- semptomatik tedavide uygun gorulmustur.

Sevgiler.

MmeCeline
MmeCeline
Mezun Forumun belkide en faydali bu nefis dosyasina ben de bir dis sorunumla katilayim. Benim ust cene sol taraf birinci disimin (on tavsan disi) tam ustunde ust dudagimin altinda dis etimin uzerinde yaklasin 8 - 10 senedir hic gecmeyen bir apse mi desem iltihap mi, ucundan patlak vermis arada beyaz beyaz dolan, arada patlayan ama ne agri, ne sizi yapan bir (ya isim bulamadim, sey diyeyim) sey var. Bir zamanlar ayakustu bir dis hekimi dosta sormustum, iceride olusmus bir iltihap disari cikacak bir yol bulmus o yuzden rahatsiz etmiyor demisti.

Hergun dis fircalamanin yaninda son bir kac aydir duzenli olarak hergun bir kac kere agiz calkalama suyu da kullaniyorum. Bu iltihapin azaldigini farkettim, eskisi gibi dolmuyor ve ucu kaybolmus gibi sanki, ya da bana oyle geldi. Sen bir ara bu dosyada, agzimizda olusan bakterilerin dil alti gibi boyle kuytu yerleri tatil koyu olarak kullandigini yazmistin. Acaba agiz calkalama suyunun bu tip iltihap veya rahatsizliklari tam gecirmese bile azaltici etkisi var midir?

Iltihap oldugunu tahmin ettigim ama beni rahatsiz etmeyen (agri bakimindan, sanirim bir miktar kokuya sebep oluyordur elbette) bu seyden kurtulmam icin ne yapmam gerekir. Bir hayli seneler once abim universitede ogrenciyken nasilsa beles diye ameliyat olmustu ve disetlerinin altinda bir temizlik yapildigini soylemisti. Disetlerini kesip altini mi temizlemisler nedir, ama yuzu gozu davul gibi sismisti. Benim o aklimda kalmis, agri sizi yapmadikca sanirim oyle bir ameliyat falan olmam. Olayin bilimsel aciklamasi ve caresi nedir?

Simdiden tesekkurler. Bu soruma cevap verirsen, bilya problemini bilmissin kabul edecem ve onlugunun yakasina kirmizi kurdale takabileceksin.

Burcoz,

Oncelikle tesekkur ederim sayfami begendigin icin. Elimden geldigi kadariyla yardimci olmaya calisiyorum .

Bahsettigin *sey* bir fistul, disin kokucunda veya icinde olusmus bir enfeksiyonun agizicine acilmasi durumu. Enfeksiyonun olusumu ya bir curuk sebebiyle veya surekli okluzal travmaya maruz kalmasiyla tavsan disinin ;) olabilir.Bu ikinci durumda agri olmadan olusur.

Caresi cok kolay : basit bir rontgen cekilip enfeksiyon odagi tespit edilecek ve duruma gore once kanal tedavisi yapilacak disine ( ameliyatla yuzun gozun sismeden) sonra da - eger gerekirse - diseti altindan kurete edilebilir. Ama benim tecrubelerimde tek basina , basarili bir kanal tedavisi her zaman yeterli oldu. Hatta dun acil gelen ve malum soruyu bitiremeden birakmama sebep olan hastamda da bir agiz ici fistul olusmus ve hemen tedavisine baslanmistir.

Diger bir olasilik ise - ki bu biraz nadir gorulen bir durum ; iki on disin altinda damakta yer alan insiziv kanal enfeksiyonunun on taraftan fistul vermesi olabilir. Bu durumda ise antibiyotik uygulanir ve dis 3 aylik kontrollerle takibe alinarak enfeksiyonun sebep olabilecegi harabiyet tespit edilerek disin sallanarak dusmesi ( enfeksiyon kemigi eritip disi dusurebilir !) baska birtakim tedavilerle onlenir.

Umarim yardimci olabilmisimdir. Uzaktan gormeden , koklamadan, rontgenlemeden ancka bu kadar oluyor.

Sevgiler.

MmeCeline
Speechpath,

Pyralvex'in diseti hastaligina bir etkisi yoktur,

Sevgiler.

Seven Agir
09 07 2004, 17:00
Cok tesekkur ederim cevabiniz icin. Bu kocakari ilaci :) ise yariyor gercekten. Umarim beni bir ay daha goturur. Ben 5 hafta sonra Turkiye'ye gider gitmez bir hekime gorunecegim. Bir sorum daha olacakti, ben programin sebebiyle kendi sehrim olan Ankara yerine Izmir'e gidiyorum, ve oradaki dis hekimleri hakkinda hic bir fikrim yok. Izmir'den iyi bir diseti uzmani ismi verebilirseniz cok sevinirim. Belki gitmeden once randevu almam da mumkun olur, kisa bir sure kalacagim icin gider gitmez gozukmek istiyorum doktora. Tekrar tesekkurler.

Seven

kommenege
10 07 2004, 17:00
selam mme celine
acmis oldugun bu faydali dosyayi print ederek sonuna kadar okudum, hersey icin tesekkurler. soruma gelince, cekilen dis etlerini herhangi bir karisim veya ilac kullanarak tekrar eski haline getirebilirmiyiz, yoksa sadece bu disetlerinin cekilmesini mi onler?
simdiden tesekkurler

MmeCeline
10 07 2004, 17:00
Merhaba Seven Agir,

Maalesef Izmir'den sahsen tanidigim yok ama hic kimseyi bulamazsan universitelerin dis hekimligi fakultelerinde periodontoloji bolumune basvur , mutlaka iyi bir doktorla karsilasacaksin.

Saglikli gunler.

windsor
11 07 2004, 17:00
Selam MmeCeline,
Boyle mukemmel bir folder hazirladiginiz icin sizi tebrik ediyorum.
Ben de son gunlerde yasadigim bir problemi danismak istiyorum. Yaklasik iki hafta once New Heaven daki Turk bakkalindan aldigim beyaz leblebiyi yerken( ah yemez olaydim), ust cenede sondan ucuncu dis catladi. o disi Amerika ya gelmeden once amalgam dolgu yaptirmistim. Ic kismi biraz cukur, kenarlar sivri idi. Ic tarafa bakan sivri cikintili kisim disin kokune kadar catladi. Her hangi bir agri hissetmiyorum. Ama catlayan ic (ucte birlik) kisim sallaniyor. Ama dusecek gibi gozukmuyor.
Tedavi icin tavsiyelerinizi bekliyorum.
Tesekkurler,

kommenege
cevabin icin tesekkurler mmeceline,
bugunden itibaren diseti bakimimi maximum seviyeye cikariyorum. :)

minnos1109
MMe Celine,

neden bir dis cekildikten sonra disetlerinin cekilmeleri hizlandirilmis oluyor acaba?

minnos1109
MMe cEline,

ben gum grafting diye bir konu gordum inernette. DAmaktan et alip dis etlerinin cekildigi yere ekleniyor. Bu konu hakkinda ne dusunuyorsunuz acaba?

MmeCeline
Merhaba Kommenege,

Sayin kralim (! ;) !),sayfami begendiginiz icin cok tesekkur ederim ; layik olmaya calisacagim disetlerinin cekilmesi tamamen dogal bir surectir.Eger dislerinizden bir veya birkacini cektirdiyseniz bu sureci hizlandirmis olursunuz bu nedenle hastalarimi her zaman dis cekimine karsi uyaririm.

Diseti cekilmesini onleyebilecek tek bir sey var o da yercekiminin kalkmasi , bu nedenle bununla yasamaya alismaliyiz ve daha fazla olusmasini onlemeliyiz.

MmeCeline
Merhaba Windsor,

Once bir dishekimine gozukmeni ve rontgen cektirmeni tavsiye ederim. Kirigin kok uzerinde horizontal/ vertikal bir seyir izlemesi tedaviye yon verecek onemli bir anahtardir. Sadece sallaniyor olmasi belki seni rahatsiz etmez ama aradaki araliktan bakteri girisi saglar ve fokal enfeksiyon icin ortam hazirlar . Mutlaka tedavi edilmeli.

Saglikli gunler.

MmeCeline
Merhaba minnos1109,

Dis koku yuzeyini kaplayan alveol kemigi , dis agizda var oldugu surece vardir; diseti de alveol kemigi var oldugu surece vardir. Bu durumda vaktinden evvel dogal olmayan yollarla - yani dis cekimiyle disin kaybedilmesi pesinden alveol kemiginin kaybedilmesine tabii bu da disetinin cekilmesine sebep olur.

Saglikla kalin.

MmeCeline
minnos1109,

Gum grafting bazi vakalarda basarili olabiliyor . Hastaligin siddetine gore avantaj ve dezavantajlari var.

windsor
13 07 2004, 17:00
Selam Mmeceline,
cevab icin cook tesekkurler.. en kisa surede disimi rontgenletecegim.
umarim ciddi bir problem olmamistir.

candy_girl
15 07 2004, 17:00
Celine cim benim annem kemik erimesi rahatsizligiyla fosomax kullaniyor ama hic boyle bir sikayeti olmamis simdi sordum.Bildigim kadariyla senin annen de de ayni sorun vardi ama eger diseti ve kemikten sorun yasiyan annense zannetmiyorum bu fosomax kullandigi icin olmamali..

MmeCeline
Merhaba ,

Sevgili forumdaslar, bugun de benim bir sorum var kendi sayfam araciligiyla. :)

Aranizda Fosamax veya baska adli bir ilaci kullanip da disetlerinin altindan kemikten gelen aci sikayeti olan var mi ? Baska bir sikayet icin ilac kullanip bunujn diseti ve cene kemiginizde rahatsizlik verdigini dusundugunuz bir durumla karsilastiniz mi ?

Bilgilerinizi paylastiginiz icin tesekkurler.

MmeCeline
Candy'ciim ,

Sagolasin , sorumun kaynagi annem degil . Bilimsel bir arastirma yapiliyor da acaba sahsen kullananlarda boyle bir sorun yasandi mi diye merak ettim.

Anneciginin ve tum annelerin - babalarin ellerinden operim. :)

remzi
23 07 2004, 17:00
selincim
su agiz kokusuna el atsak hani benim folder da biraz biseyler yazmistim tabi uzman olmayarak yazmistim ozele surekli sorular geliyor..midesi hakkinda sorunu olmayann arkadaslarin agiz kokusu ile alakali sorunu ne olabilir..?tedavi yontemleri nelerdir..?bide cogu kisi endoskopi ile mide taramasinin pahali oldugundan yakiniyor..neler onerirsin..?
Rmz the Ottoman

gookhan
03 08 2004, 17:00
<<
MmeCeline
]]

Merhaba.
bir sorum olacak,dis hekimisin?
Ben bursa da yasiyorum,dis teknisyeniyim, dv2005 greencard cekilisini kazandim ve kismet olursa subat,mart gibi abd de olmayi planliyorum..
sorum su, turkiye de biliyorsun mesleki egitim merkezlerine 3 yil giderek dis protezciligi diplomasi alinabiliyor tabi daha sonrasinda 1 yil daha gidecek ustalik belgesi aliyorsun, bu aldigimiz diplomanin ABD de bir gecerliligi varmidir ? okulumun soyledigine gore kalfalik degilde ustalik belgesi ABD de geciyor, dogrumudur ?
birde dis teknisyenlerinin maaslari abd de ne duzeyde ? saati kac $ ?

bilgi verirsen sevinirim.
kolay gelsin..

MmeCeline
04 08 2004, 17:00
Sevgili arkadaslar,

Yogun islerim dolayisiyla sizleri ihmal ettigim icin kusura bakmayin . Kisaca cevap vermeye calisayim.

Agiz florasinda normalde 600-700 cesit bakteri vardir ve kisinin direnci dustugunde ve agiz hijyeni negatif oldugunda aktif hale gecerler. Dil sirtinda derin fissurler ve hatta KILLI dil sendromu varsa daha fazla bakteri birikir . Agiz hijyeni yeterince saglanmazsa 21 gun icinde once gingivit baslar ardindan disetleri daha da hasta olarak periodontitise kadar ilerler. Yaninda da agiz kokusu halitozis gorulur. Temel tedavi temiz, hijyenik bir temizliktir.

Endoskopi de tipki radyografi , MR, Tomografi gibi doktorlarin hastaliklara teshis koymasinda kullanilan tani yontemidir ve bir hastaligin tedavisi icin oncelikle dogru teshis edilmesi gerekir. Saglik icin ne gerekiyorsa bunun yerine getirilmesi gerekir. Doktorunuz endoskopi taramasi isterse belki de bunu uygulayan merkezler arasinda arastirma yapip uygun fiyatla hizmet veren vakif hastaneleri , kizilay gibi yerlerden faydalanabilirsiniz.

MmeCeline
Sayin gozkhan,

Elinizde ustalik belgesi ve ilgili evraklar varsa , ingilizce de biliyorsaniz bugune kadar yaptiginiz kaliteli islerinizin resimli bir portfoyunu hazirlayip ulkenin cesitli yerlerine dagilmis dis teknisyenligi laboratuarlarina yollayip CV birakabilirsiniz. Onemli olan iyi is cikartabilmek ve bunu ispat edebilmek sizin icin. Hasta agzinda calismadiginiz icin ustalik belgeniz , medeni cesaretiniz ve ozguveniniz en buyuk referansiniz olacaktir. Mesela zirkonyum ile calisan cok buyuk laboratuarlar var ve iyi elemana ihtiyac duyarllar, hic zirkonyum kopru vb. yaptiniz mi ?

MmeCeline
gozkhan

eger cercon yaparsan saatle degil yaptigin ise gore ucret alirsin ve bu ucret oyle 10-12 dolar degildir.

ingilizce ise kendini tanitman ve iletisim saglaman icin mutlak sart, ama benim tanidigim turk dis hekimi turk dis teknisyeniyle calisiyordu ve anlasilacagi gibi ingilizce sorun olmuyordu ...

basarilar

gookhan
<< Sayin gozkhan,
Elinizde ustalik belgesi ve ilgili evraklar varsa , ingilizce de biliyorsaniz bugune kadar yaptiginiz kaliteli islerinizin resimli bir portfoyunu hazirlayip ulkenin cesitli yerlerine dagilmis dis teknisyenligi laboratuarlarina yollayip CV birakabilirsiniz. Onemli olan iyi is cikartabilmek ve bunu ispat edebilmek sizin icin. Hasta agzinda calismadiginiz icin ustalik belgeniz , medeni cesaretiniz ve ozguveniniz en buyuk referansiniz olacaktir. Mesela zirkonyum ile calisan cok buyuk laboratuarlar var ve iyi elemana ihtiyac duyarllar, hic zirkonyum kopru vb. yaptiniz mi ? ]]

Merhaba.
Ustalik belgesini henuz almadim,gece kurslarina ve sinavlarina gittim fakat belge ancak ocak/subat gibi elime gececekmis.
Ingilizcem cok zayif yani bu is icin suan yetersiz..
Merak ettigim bu isin abd deki gecerliligi, bir arkadasim saat ucretinin 10-12$ oldugunu soyledi,nerdeyse benzin pompacilariyla ayni ucret, eger oyleyse abd de dis teknisyenligini hic dusunmeyebilirim..

zirkonyum kopru hic yapmadim, yaptigim isler total protezler, porselen kopruler,mk2 hassas tutucu protezler,iskelet vs..

twilight
21 08 2004, 17:00
Sevgili Dost MmeCeline,

Turkiye'den ayriliyorsunuz, eminim cok kisi uzuluyor ayrilisiniza. Ama olsun, birlikteliklerin, beraberliklerin tadi sekli degisiyor, ve kavusmalarin tadlari cok daha farkli olacak bundan sonra.

Yeni yasamda keyifler, kolayliklar, ve tabii cok renkli paylasimlar...iyi-kotu gunlerde, Sevgilerle.

MmeCeline
Merhaba Spring12 ,

Hosgeldin sayfaya. Ozeline daha once de cevap yazmisitim ama sanirim ozelin kapali yazdiklarim sana gitmiyor. Profiline girip ozel mesaja acik haline getirirsen sana yazdigim iki cevabi umarim gorebilirsin.Olmazsa firsat bulunca tekrar yazarim.

Tesekkurler.

MmeCeline
Sevgili dostlar ,

Eylul ayinda California'ya gelecegim icin tahmin edeceginiz uzere kirk ayin carsambasi basima usustu , degil iki ayagim butun bedenimle yeni yurumeye baslayan bir cocugun ayakkabisina sigmaya calisiyorum . Kendimi Alaattin'in cini gibi hissediyorum. :D

Hepinizin iyi dileklerine ihtiyacim var , hayata bir anlamda tekrar bastan baslayacagim. Ulkemdeki tecrubelerimi yeni hayatimda yeni bilgilerle pekistirecegim ve eminim ki okuldaki tedavi sureclerinde gercek hastalara ihtiyac duyacagim. Bu gibi durumlarda ne tur tedaviler yapmam gerektigini sizlere bu sayfadan duyurup belki de bu tedaviye ihtiyaci olan sizden birileriyle daha cabuk tanisip tedavilerinizi bizzat yapacagim . Artik sizlere daha fazla yardimci olabilmenin tatli heyecani icindeyim.

Kisa surede gorusmek uzere (dis) agrisiz , acisiz , saglikli gunler dilerim.

Sevgilerimle .

spring12
Sevgili mme celine,

Amerika'da yasayan Türk dishekimlerinin birbiri ile baglantısı ne durumda? Ben de meslekdasınım ve bir süre sonra Chicago'ya geleceğim ancak meslekle ve yapılabileceklerle ilgili bilgileri en iyi nerden alabilirim sence?

Sevgiler...

MmeCeline
08 09 2004, 17:00
Amerika'dan merhaba !

Teknik nedenlerden oturu sayfamiz sizlerden uzun bir sure ayri kaldi .Ozur dileriz. :)

Artik sizlere daha yakinim ve umarim kisa bir sure sonra aktif olarak calismaya baslayabilecegim . Su an kisa bir tatil donemi yasiyorum ama sorulariniz olursa elimden geldigi kadar yardimci olmaya calisacagim.

Bu arada , sevgili dostlar senas, K2 , bebebe, twilight, candygirl, sansli ve su an vakit darligindan adini animsayamadigim herkese destekleri ve paylasimlari icin tesekkur ederim.

Saglikla kalin.

cevizagaci
09 09 2004, 17:00
Hosgeldin MmeCeline,

Hayirli olsun insallah tum isteklerine burada kavusursun. Bu arada Californiyanin neresindesin?

MmeCeline
10 09 2004, 17:00
Poemgalaxy,

Agizda kalan kok ya kanal tedavisi ve uygun bir vidalama sistemiyle kron boyu uzatilarak kron kaplama yapilmali ya da cekilmeli. Yoksa buyuk bir enfeksiyon odagi haline gelip sagligin icin tehlikeli olabilir. En basitinden once o kok etrafi enfekte olur, bolgesel lenfler etkilenir.Kan dolasimina karisan bakteriler kalp kapakcigina, sindirim sistemine, bobrekustu bezlerine, hatta beyin zarina kadar gidip geri donusu cok zor olan tehlikeli enfeksiyonlara yol acabilir. Genel septisemi de bunlara dahil .

Tavsiyem en kisa surede ne tur bir tedavi istiyorsan gidip yaptirman.
Saglikli gunler.

poemgalaxy
Valla mme sister, buradaki disciler biraz isi ya cok ciddiye aliyorlar ya da branslasmalari cok. Ornek: Gecen gun yani gecen uc ay icinde en arkadaki azi disim peanut yerken kirildi, kanadi, isler yogun oldugu icin hatta tembellik ben de cok randevu almalarda; gitmedim dentiste; sonra dedim agriyabilir bu dis; gittim disciye bunu cektirmek istiyorum dedim, o da baskasina gonderdi yani baska disciye. Hala cektiremedim kalan koku. Sence bu kok bana zarar verebilir mi?

poemgalaxy
ty mme sister,

Ben cektirmek istiyorum en arkadaki disti bu. Kirildi kok kaldi. Feket buradaki disciler cekme de biraz nazlaniyor.

senas
11 09 2004, 17:00
Sevgili MmeCeline.Seninle cok kisa da olsa tanismak guzeldi.Keske aktarmadan sonraki istikametimiz ayni olsaydi uzun uzun sohbet ederdik.Ben de tesekkur ederim sicak ilgine.Artik klavyelerle surdururuz konusmayi.Amerikada basarili ve mutlu gunler diliyorum sana.

K2
13 09 2004, 17:00
MmeCeline
Hosgeldiniz, caylar dagitiliyormus kacirdik, neyse artik aci kahve sirasini bekleriz .

Gecenlerde bir Turk arkadasimin basina gelenler,
4 adet 20lik disi ani anda cektiler, zavlli gunlerce agzi burnu sis oturdu. r y gecti hala sislik, disciye 3 defa kontrole gitti, anormal bir sey gormemisler , 2 . ay hala sis, baka uzman gorunmek istiyor gorunuyor baskasina devrediliyor ve son gittigi yerdeki teshis, bu dis cekilmerinden sonra cene kemiginde bir bakteri uremis, ve yaklasik 1. inch kemik kalmis !! simdi tum disler kilitli bir sekilde 7 hafat sirf sivi icerek , gunde iki igne, serum alarak yasantisini surduruyor !! :(

K2
<< Sevgili K2
Kahve olur , bu sicak gunlerde frappucino olur, sen yeter ki gel guzelim ... :)
Arkadasina cok uzuldum ve doktoruna da kocaman bir Y...H cektim. Hayret birsey hic mi hastanin yuzune bakmiyorlar? Hemen dava acsin, tanidigim iyi bir avukat var CA sinirlari icindeyse... ;)

Son durumu ne oldu , merak ettim .Yazarsan sevinirim.

Frappucin lar hazirlansin artik Eyalet komsuyuz, hani Istanbul'da gibi ,

sigorta artik eve hmsire gondermiyor gunde ik defa igne yapmak icin, eh burada malum komsuyuda cagiramiyorsun iki igneye, esi ogrendi o yapiyor igneleri, daha 4 haftasi daha var protez de ( teller dolu agizinin ici ). Bencede dusunseler hic fena olmaz dava etmeyi !!!

GEcmis olsun. ]] ;)

K2
MmeCeline ,
bugun arkadasimin esi bendeydi , ben yanlis anlamisim hic alt cene kemigi kalmamis !!!

MmeCeline
Sevgili Senas ,

Donuste benim bulundugum yerde bir cay molasi vermek icin durursaniz haberim olsun ... Iyi tatiller :) :D

MmeCeline
Sevgili K2

Kahve olur , bu sicak gunlerde frappucino olur, sen yeter ki gel guzelim ... :)

Arkadasina cok uzuldum ve doktoruna da kocaman bir Y...H cektim. Hayret birsey hic mi hastanin yuzune bakmiyorlar? Hemen dava acsin, tanidigim iyi bir avukat var CA sinirlari icindeyse... ;)

Son durumu ne oldu , merak ettim .Yazarsan sevinirim.

GEcmis olsun.

MmeCeline
Not :

Dis cekiminden once mutlaka distaslarinin temizlenmesi gerektiginden daha onceki yazilarimda bahsetmistim. Ayrica agzin cekimden hemen once antibakteriyel sivilarla calkalanmasi bu tip enfeksiyonlari onlemede primer rol oynar.

Seri cekimlerin yapildigi durumlarda ise hastanin hikayesinde enfeksiyona egilim varsa ve genel saglikla ilgili sorun yasayabilen risk grubuna giren bir hasta ise mutlaka operasyon oncesi baslanan ve operasyon sonrasinda da devam edilen rutin antibiyotik uygulamalrindan kacinmamak lazim.

Sahsen genel anestezi altinda dort adet yirmi yas disini cektirmektense dort defa teker teker lokal anestezi altinda disleri 10 -14 gun ara ile disleri cekmeyi tercih ederim.Boylece hem organizmaya iyilesme icin sure vermis ve guclenmesini saglamis olursunuz hem de tipki asi olur gibi vucudun tepkisini baslatir ve daha kotu sonuclari engelllemis olursunuz.

Yukarida bahsi gecen hastanin kemiginin 1 inch kalmis olmasina gelince ; zaten alt cene kemiginin kalinligi en fazla 3 cm kadardir , bir inch 2,75 cm kadar ise fazla kemik kaybi olmamistir.Onemli olan kalan kemik dokusunun kalitesi. Antibiyotik ignelerle , kemige fazla basinc uygulamayan sivi bir gida rejimiyle kisa surede duzelecektir. Ek olarak shark cartilage, glucose amine,Calcium-vitamin D gibi tabletler alabilir .

Gecmis olsun.

senas
14 09 2004, 17:00
Sevgili MmeCeline.Davetin icin tesekkurler. Bizim icin cok zor .Donusumuze 9 gun kaldi.Ufak capli okul arastirmalari ve carsi pazar gezmekle geciyor zaman.

bluestocking
30 09 2004, 17:00
Dis eti ve tartar sorunu olanlara benden ufak bir tavsiye; muhakkak bir Sonicare dis firacasi edinin. Sonicare 7650 veya 7800 gibi bir model tam numarasini simdi hatirlayamadim. Fiyati biraz tuzlu ama her kurusuna degdi. Dis etlerim kotu durumda oldugu icin periodontik tedavi gordum. Dis eti icine antibiyotikler her sey yapildi. Yaklasik bir yildir 3 ayda bir dis etlerim tedavi goruyor ve 6 aydir Sonicare dis firacasini kullaniyorum, doktorumun tavsiyesi uzerine 2 yerine 4 dakika fircaliyorum. En son gittigimde dis etlerimin %80 iyilesmis oldugunu soyledi doktor. Bir de disleri fircalamadan once dis ipi sart.

Seven Agir
30 09 2004, 17:00
Merhaba tekrar,

Hani ben size birkac ay once Vermont'tan yazmistim ya. Cok tesekkur ederim, maydanoz hayatimi kurtardi diyebilirim, en azindan ders calisabildim. Evet dediginiz gibi Turkiye'ye gidince de doktorlara gorundum. Fakat hala sorunum cozulmus degil. Ve ben artik zihinsel olarak dayanamayacak duruma geldim. Ne sorunum oldugunu bilmiyorum. Tipki 2-3 ay once oldugu gibi nereden kaynaklandigi belli olmayan, bazen disin kokunden geliyormus izlenimi veren (cene kemigi mi demeliyim yoksa, kulaga kadar vuruyor bazen), bazen de dis etinde sizlama olarak ortaya cikan bir agriyla cebellesiyorum. Agri cok kuvvetli degil, agri kesici aldigim an geciyor. Ama surekli kafami kurcaliyor, hicbir seye konsantre olamiyorum.

Sorunum su ki Turkiye'de cok kisa sure kaldim, ve iyi bir doktor gorme firsati bulamadim. Gorundugum doktor, dislerimde cok tartar ve hatta gingivitis oldugunu soyledi. Ve yuzeysel bir temizlik yapti. Bir de eskiden 20lik yasimin oldugu yerde hafif cukurlasmis bolgeye hassaslik giderici birseyler surdu. O da kendisi duzelir dedi. Gercekten de bir sure iyi gitti, ama simdi yeniden basladi agri. Buraya gelir gelmez (New Jersey'deyim simdi) gene disciye gittim. Okul vasitasiyla aldigim bir dis sigortam var diye sevinmistim (healthplex). Once Ocaga randevu vermeye kalktilar, zar zor sonunda bir disci gordum, ama adam dislerine iyi bakmamissin diye beni azarlamak disinda bir sey yapmadi (aslinda surekli gargara kullaniyorum, ve disimi fircaliyorum, dislerime yaptigim en buyuk kotuluk sigaraydi onu da 4-5 ay once biraktim, disipi dislerim siki diye kullanmiyordum, ona da yeni basladim). Cok tartar olustugunu soyledirler ve bu ayin sonuna deep cleaning randevusu verdiler. Bir iki de cok fenalasmamis curuk varmis, onlari da o zaman yapacaklarmis. Ben bu arada her ne kadar dislerim cok siki olsa da dis ipi kullanmaya basladim, bir de su waterpik denilen aletlerden aldim. Fakat agri azalmadigi gibi artiyordu. Gene gittim acile. Her turlu rontgeni cektiler. Bir sey gozukmuyor dediler. Bayagi buyuk bir dolgu yapilmis zamaninda, belki ondandir dediler. Ama biz simdi bu durumda anlayamayiz, sen git daha kotu olunca gel, o zaman anlariz dediler, Ne yapacagimi sasirdim, sadece gingivitisden bu tur (ceneye kulaga vuran) bir agri olusmus olabilir mi? Baska bir sorunsa nasil anlasilir? 20lik disimin oldugu yerde olusmus cukur niye ve nasil olustu, ve niye gecmiyor? Butun bu sorularim cevapsiz, ve sizin de beni gormeden bir sey diyemeyeceginizi biliyorum. Ama lutfen bir akil verin. Ne yapayim ben. New York'a cok yakinim, orada iyi bir doktor bulabvilir miyim? En azindan neymis ne degilmis ogrenebilir miyim? Dayanacak halim kalmadi. Simdiden cok tesekkurler.

Sevgiler,

MmeCeline
04 10 2004, 17:00
Merhaba Seven Agir ,

Maydanoz beni hem guldurdu hem sevindirdi .Ders calisabilecek kadar rahatlattigina sevindim.Agrilarina gelince , sadece gingivitis'ten bu kadar buyuk agri olma ihtimali cok az.Bunu , direkt agiz ici muayenesi yapamadigim icin soyluyorum, agiz ici ve rontgenlerle daha fazla yardimci olunabilir..

Sana deep cleansing icin randevu verdiklerini soyluyorsun : iki elin kanda olsa bile mutlaka git ve temizlik yapilsin. Temizlik sirasinda veya sonrasinda belki buyuk agrilara sebep olabilen diseti cebi alti bir curuk ortaya cikar ( rontgende tespit edilememis olabilir) ve onun dolgu / kanal tedavisi yapilmasiyla sikayetin ortadan kalkabilir.

Yirmi yas disinin cekildigi bolgedeki cukurluk cekim sirasinda dise yapisik olan kemik kisminin dis ile beraber cikmasi sonucu olusan bir defekttir ve cok onemli bir sorun degildir, ustunde durmaya degmez. Arka bolgede oldugu icin ve o bolgede cigneme yapmadigin icin diger dislerin cekimlerinin aksine yirmi yas disi cekiminden sonra bolgenin topografisi bu sekilde kalabilir. Hekiminiz cekimden sonrra gazli bezle tampon ederek duzgun sekillenmesini saglayabilirdi .Estetik olarakseni cok rahatsiz ediyorsa iyi bir agiz ici plastik cerrahisi gecirerek bolgeyi duzenleyebilirsin ama bence hic gerek yok .

MmeCeline
04 10 2004, 17:00
Merhaba bluestocking,

Tebrik ederim ! Disetlerinin doktor tarafindan tedavi edilmesinin yaninda bir diseti hastasinin sahip olmasi gereken en onemli gercegi kavramissin : Evde bakim sart ! Evdeki bakim sadece dislerinizin arasinda bir sey kaldiginda disleri fircalamak yerine her yemekten / atistirmadan sonra once dis araliklariniza uygun kalinlikta bir dis ipi ile flossing sonra disetlerinden dislere dogru fircalama ve en son da etkinligi artirmak ve ferahlatmak amaciyla mouthwash kullanimi .Yani evde kendi kendinizin disdoktoru olmak. Tabii ki gerektikce ( 3 ayda veya 6 ayda bir) dishekimine gidip temizletmek ve gerekli mudahaleleri yaptirmak

Saglikli gunler dilerim.

MmeCeline
13 11 2004, 18:00
Sevgili dostlarim;

Hepinizin Ramazan Bayramini en icten dileklerimle kutlar saglikli, mutlu , guzel gunler gecirmenizi dilerim.

Sevgilerimle,

Online Dis Dostunuz

Double 77
28 11 2004, 18:00
merhaba benim 20 yas disim yatık cıkıyor ve gittigim dis doktorum istersen bunu local anestezi ile cekebiliriz dedi.ama benim bi arkadasımında aynı benimki gibi sorunu vardı ve bu yuzden baya bası agrıdı :)
benim size sorum su olacaktı :D uzenli dislerimi fırsalamama ragmen bu 20 yas disini cektirmedigim taktirde ilerde bi sorunla karsılasabilir miyim?sizce en kısa zamanda bunu cektirmelimiyim?
tessekur ederim..
sag ve selim kalın....

gauntlet
28 11 2004, 18:00
merhaba benimde bir sorum olacakti 3.5 yasinda bir oglum var azi disinin kirilmasi sonucu olusan cukurda curuk olustu ve zaman zaman agridigini soyluyor soyledigi andan itibaren de diken ustundeyim sanki. agrirsa ne yapacagim diye sut dislerine dolgu yapildigi ni duydum tavsiye eder misiniz ve cok agrimasi durumunda agriyi azaltabilmek adina ne yapabilirim dolgu yapilmasi halinde igne yapilirsa cocuga zarari olur mu simdiden tesekurler :(

bluestocking
29 11 2004, 18:00
Merhaba Celine,
Oncelikle bu dosyayi actigin icin tesekkurler. Firsat buldukca takip etmeye calisiyorum. Sana birkac sorum olacak. Yanitlarsan sevinirim.
Dis araliklarina uygun kalinlikta dis ipinden bahsetmissin. Bu konuyu biraz daha acilayabilir misin? Ben de 20 yas dislerimi biraz gecikmeli olarak cektirdigim icin ozellikle alt cene dislerimde kayma olustu. Bu nedenle dis araliklarim ayni degil. Kimileri 20 yas disleri cekildikten sonra, kayan dislerin zamanla duzelecegini soyluyor. Bu soylentinin gercek payi var mi? Yoksa boyle bir durumda dis teli sart mi? Dis teli icin kalsik metal teli mi tavsiye edersin, invisiline'ni mi?
Mouth wash'tan bahsetmissin. Sanirim bu dosyanin basinda hangi mouth wash'un iyi oldugu konusulmustu. Geri donup okumam lazim. Senin onerdigin bir marka var mi? Cok sigara ve kahve ictigi halde cok guzel beyaz dislere sahip bir arkadasima, beyaz dislerinin sirrini sordugumda mouth wash'u dis fircalamadan once kullandiginda disi beyazlatma acisindan daha etkili oldugunu soylemisti. Bir uzman olarak senin bu konuda gorusunu ogrenmek isterim. Su anda OMNII marka bir mouth wash var evde. Ilk periodontik tedavim baslamadan once dis doktorum tavsiye etmisti. Fakat ilk tedaviden sonra daha fazla kullanmami soyledi. Yanlis hatirlamiyorsam bu mouth wash uzun sure kullanildiginda dis renginde sararmaya sebep oluyormus. Mouth wash'u $30'a aldigim icin su anda atmaya kiyamiyorum. Bu mouth wash'u araliklarla kullanmamin zarari olabilir mi? Aslinda bu sorularimin cogunu dis doktoruma soracaktim ama gecen hafta is, guc ve bayram derken randevumu kacirdim ancak 4 hafta sonraya yeni randevu alabildim.

Daha once bahsettigim gibi sonicare dis fircasi kullaniyorum. Fakat bush head'in firca kismi bir ay gibi kisa bir sure sonra yumusamaya basladigi icin yenisini almak gerekiyor. Bush head'leride her ay degistirmek pahaliya kaciyor. Manuel dis fircasi ile alternate etmeyi tavsiye eder misin?

Son bir sorum daha var. En son genel dis kontrolumde 4 tane crown yaptirmam gerektigini soyledi doktorum. Cok pahali oldugu ve acil bir durum olmadigi icin henuz crown olayina girmedim. Eger bu 4 crown'u olur da bir Turkiye seyahatim sirasinda, Istanbul'da, Nisantasi veya Sisli civarinda bir dis doktoruna yaptirirsam bana maliyeti hakkinda bilgi verebilir misin? Sence iki haftaligina gidecegim bir Turkiye seyahatim suresince bu crownlari halledebilir miyim? Eger burada yaptirmaya karar verirsem, crownlar icin bana verilen fiyatlar porselen crown fiyati. Sogortam yilda 2 crown'un %50sini karsiliyor. Turkiye'deki fiyatlari tam bilemedigim icin bir kiyaslama yapamiyorum.

Simdiden cok tesekkurler.

MmeCeline
Merhaba gauntlet ,

Anne babalara her zaman sut disi bile olsa curuk dislerin dolgu yaptirilmasi gerektigini daha onceki yazilarimda dabelirtmistim. Cocuk hastalarda anestezi yapilmasi gereken durumlarda cocuklara ozel bir anestezik madde kullaniliyor. Nerede yasiyorsunuz bilmiyorum ama gerek TR'de gerekse amerika'da pek cok dishekimi artik lazer ile curugu uzaklastirip dolguyu oyle yapiyor. Bu alternatif ile anestezi enjeksiyonuna gerek kalmiyor. Ama geleneksel anestezi yonteminde de uygun sekilde yapildiginda aci en aza iniyor ve curuk disin sebep olacagi sikintilar yasanmiyor.

Uzun sozun kisasi : Cocuklara ozel anestezik maddde kullanilarak anestezi yapilip normal cam-iyonomer dolgu hatta kanal tedavisi yapilmasinda hicbir sakinca yoktur.

Sevgilerimle

MmeCeline
Merhaba asruf,

Yirmi yas disi size ne kadar rahatsizlik veriyor ? Diger dislerinizde sikisma hissi , dis siralamanizda kayma , cene eklemi bolgesinde agri- sislik- iltihaplanma yasiyor musunuz ? Yanitlarinizi degerlendirip cektirmeye karar verebilirsiniz. Bazi meslektaslarimiz gomuk disleri lokal anesteziyle kendileri cekmeyi tercih eder bazilari genel anestezi altinda agiz- cene cerrahi bir meslektaslariyla beraber yapar. Her halukarda gomulu ve komplikasyonlu dislerin cekimini biraz rahatsiz bir donem takip eder .Karar size ait.

Saglikla kalin.

MmeCeline
Merhaba Bluestocking,

Uygun kalinlikta dis ipi demekten kast ettigim dislerin birbirine cok siki sekilde bitisik oldugu durummlarda olabildigince ince mumsuz dis ipi kullanilmasi.Aksine dis aralarinin daha serbest oldugu durumlarda daha kalin capta mumlu dis ipi hatta dis banti kullanilmasi. Dislerin daha fazla ayrik oldugu durumlarda ise dis arasi fircasi veya ortodontik firca kullanilarak birikintilerin agiz ortamindan uzaklastirilmasi.

Dislerimiz omur boyu mezialisayona ugrar, hatta oldukten sonra bile uzamaya ve one dogru ilerlemeye devam ederler. Ama hicbir zaman kendiliginden distalizasyona gecmez, yani geriye dogru ilerlemez. Ortodontik kuvvetlr uygulandiginda ise dislere her turlu hareketi verebilirsiniz.Yeter ki saglikli bir periodonsiyumunuz olsun.(Periodonsiyum=disi diseti kemigine baglayan, uzamasini ve beslenmesini saglayan cok ince tabaka) Ortodontik teller konusunda ise major bir tedaviye ihtiyaciniz varsa ve estetik kaygilariniz varsa invisalign'in butcenize de fazla rahatsizlik vermeyeceginden eminseniz tabii ki invisalign derim.

Mouthwash'lar agiz hijyenini saglamaya yonelik bir araci oldugu surece ve Esasoglanin yerini almadikca yani mekanik temizleme yonteminin ( fircalamaktan bahsediyorum ) kullanilabilir. Onemli olan cok uzun vadede kullanilmamasi. Agiz icinde belki pek cogunuzun aklina gelmeyen mantar enfeksiyonu gelisimine katkida bulunmak istemiyorsaniz mouthwash'lari uzun sure devam etmeyin.Mouthwash'a ne kadar para harcarsaniz harcayin acildiktan sonra belli bir zaman icinde tuketilmesi gerekir, tuketemezseniz bile etkinligini kaybedebilir.

MmeCeline
Bluestocking ,

Klasik manuel fircanizi da gereken surede degistirmeniz gerekir. Tabii ki elektriklilerin firca baslarindan daha ekonomik.

Porselen kronlar hakkinda TR'ye gitmeden once ozelime mesaj atarsan daha fazla yardimci olabilirim.

Saglikla kalin.

Longie
01 12 2004, 18:00
Bende bir soru sorayim o zaman. Dislerimin durumu pek ic acici degil, 25 yasimda olmama ragmen azi dislerimden 4-5 tanesini kaybettim diyebilirim. Cozum olarak kopru tedavisini oneriyorlar, ama sagindaki solundaki disleri de kopruyu tutmasi icin kesmeleri gerekiyormus. Bunu istemiyorum. O zaman bir de vidalama onerisi sundular. Bunun icin ne diyorsunuz ?

Bir de dis etlerinde cekilmeyi nasil tedavi edebiliriz ? Tas temizlenmesi ve dis beyazlatmasi saglikli bir yontem midir ?

Birden fazla soru sordum kusura bakmayin. Ama ezik oldugum bir konu. :)

longie

bluestocking
05 12 2004, 18:00
Celine,

Vakit ayirip sorularimi yanitladigin icin tesekkurler. Ozeline mesaj atacagim.

tibetsmother
16 01 2005, 18:00
Merhaba Mme Celne, bugun USA dak lk ds randevuma gttm, umdugumdan cok daha y ve guzeld. Iy br kontrolden gecrldm, rontgenler su bu falan derken agzmdak butun dslere Dr. um el atmas gerektgn soyled. :) 3 tane curumus wsdom ds, dolgular, beyazlatma daha br suru sey. Merak ettgm, daha onceden bana, gumus dolgunun beyaz dolgudan daha saglam oldugu soylenmst, smdk Dr. ne alakas var, sen bana guven, beyaz dolgu dogru ellerde yaplrsa gumusten daha saglamdr ded? Senn bu konudak fkrn nedr? Hangs daha saglam??? Han gumus dolguda agzda kotu duruyor, aklm beyazdan yana ama saglamlkta cok oneml.

Cok tesekkur ettm smdden,,,

MmeCeline
17 01 2005, 18:00
Merhaba Tbetsmother,

Amalgam dolgular yuz yldan braz daha once gelstrlen ve son onbes-yrm yl oncesne kadar kullanlan en guvenlr dolgulard. Gecms zaman kullanyorum cunku son gelsmelerle kompozt esasl ds reng dolgular hem dayankllk bakmndan hem dsle benzer esneklk katsaysna sahp olmas acsndan ve tab k de estetk acdan daha ustun konumda. Elbette k y br hekmn elnden tas dolgu olsa y olacaktr, o yuzden sana doktoruna guvenmen tavsye edecegm. Ama eger malyet acsndan dusunursen estetk bolge dsnda kalan ( ozellkle ust cene yrm yas dsndek) dolgular amalgam yaptrmakta br saknca yok, cunku arka bolgedek cgneme kuvvetne dayankllk acsndan kompoztten daha ble y ama estetkten yana zayf . Ama bahsettgm bolge gozukmedg cn terchn bu seklde belrteblrsn.

Saglkla kal .

tibetsmother
17 01 2005, 18:00
Je vous en remerce beaucoup Madame...
Yarna br sey daha sorucam, once b Dr umla konusaymda ona gore sorumun nasl olacag bell olacak. :)

Longie
22 01 2005, 18:00
Cevap cn cok tesekkurler MmeCelne. Sanrm mplant yoluna gdecegm ama Turkye'ye donmek cn yaz bekleyecegm, buralarda bu s oldukca pahal olmal. Pek ds beyazlatma konusunda ne dusunuyorsun? Bunun ds mnesn ncelttg ve hassaslastrdg soylenyor, dogru mu?

longe

kuzucuklarim
merhaba benm sorunum ust kopek dslermden brsnn et cok cer dogru nerdeyse ds koku gorunuyor dokundugum zaman hassaslgn hssedeblyorum ayrca alttak kopek dslermden brnnde ucu braz krk frcalarken rahatsz edyor onun harcnde normalde ac yok ama lerde daha kotuye gdeblr dye korkuyorum bunlarn tedavs varm ve fyat ne kadar cvar ayrca kopek dslerm uzun onlarn torpuletlmsnn ortalama fyat nedr cevap cn smdden tesekkurler.

croireDieu
MmeCelne sz tebrk ederm bu dosyay acp sorulara cevap verdgnz cn..
Benmde sze sorum olacak.Benm 20 yas ds dedkler dslermn hc br ckmad yasmn 20 y coktan gectg kesn :) bu normal m?
Br sure once ceklen rontgende sadece alt cenedekler gorundu ama ust tarafta ds etnn altnda ble brsey gorunmed..bu rontgenler tab dental nsurance gb br plan olmadan cekld..benm acl brkac ds tedavsne htyacm var ve nasl ekonomk ucuz br ndvdual health plannsurance bulablrz? hangler en ekonomk ?

Tesekkurle.

MmeCeline
Bende br soru soraym o zaman. Dslermn durumu pek c acc degl, 25 yasmda olmama ragmen az dslermden 4-5 tanesn kaybettm dyeblrm. Cozum olarak kopru tedavsn oneryorlar, ama sagndak solundak dsler de kopruyu tutmas cn kesmeler gerekyormus. Bunu stemyorum. O zaman br de vdalama oners sundular. Bunun cn ne dyorsunuz ?

Br de ds etlernde ceklmey nasl tedav edeblrz ? Tas temzlenmes ve ds beyazlatmas saglkl br yontem mdr ?

Brden fazla soru sordum kusura bakmayn. Ama ezk oldugum br konu.

longe

Merhaba Longe,

Kusura bakma senn mesajn gozumden kacms. Dset hastalklaryla lgl olarak esk sayfalara br goz at stersen cestl onerlerde bulunmustum . Kopru mu mplant m sorusuna gelnce ksnn de avantaj ve dezavantajlarn kyaslaman tavsye ederm. Kopru slemnde yandak brer hatta bazen kser ds keslp kopru ayag olarak hazrlanr , olcu alnr provalar flan yaklask 1 hafta - 10 gun cndeslem tamamlanr. Implantta se br amelyat safhas , uzunca br bekleme safhas ardndan da yne yaklask br haftalk koru slem yaplarak tamamlanr. Koprunun malyet mplantn malyetnden daha ekonomktr.

Umarm karar vermene yardmc olablr bu yazdklarm.

Saglkla kal.

MmeCeline
23 01 2005, 18:00
Merhaba croreDeu
MmeCelne sz tebrk ederm bu dosyay acp sorulara cevap verdgnz cn..

Benmde sze sorum olacak.Benm 20 yas ds dedkler dslermn hc br ckmad yasmn 20 y coktan gectg kesn bu normal m?

Br sure once ceklen rontgende sadece alt cenedekler gorundu ama ust tarafta ds etnn altnda ble brsey gorunmed..bu rontgenler tab dental nsurance gb br plan olmadan cekld..benm acl brkac ds tedavsne htyacm var ve nasl ekonomk ucuz br ndvdual health plannsurance bulablrz? hangler en ekonomk ?
Tesekkurle.
Oncelkle ben tesekkur ederm sayfa hakkndak dusuncelernz cn, eksk olmayn.
Ders ktaplarmzda her ne kadar Erskn agznda 32 ds bulunur seklnde br cumle gecse de neredeyse son yuzyln knc yarsndan ber bu sayda br azalma gorulmeye basland. Tamamen saglkl ve gelsmsel olan bu eksklk lk olarak kendn yrm yas dslernn olusmamas ve dolaysyla ckmamas seklnde kendn gosterd. Bu yrm yas ds eksklg alt-ust dort dsn eksklg veya kserl olarak eksk surmes seklnde cestllk gostereblr. Dger br ds eksklg , yne son ell ylda cokca gorulen ust knc kesc ds eksklgdr. Butun bu dslern eksklg artk normal fzyolojk snrlar cnde kabul edldgnden yaknda yen baslacak ders ktaplarnda normal ds says hakknda soyle cumleler goreblrz :
Erskn agznda normalde 26 tanedr.Baz breyler bu dslere lave olarak k adet ust yan kesc ds ve dort adet de yrm yas ds olablr; bu esk nsanlara ozgu normal = 32 ds saysn tamamlar.

Saglkla kaln.

MmeCeline
Merhaba longe,

Ds beyazlatma ajanlar sadece ds mnesnn aralklarna snms olan renk taneckleryle hdrokslapatt turu kmyasallarn yer degstrmesyle sler.Yan mney nceltmek sozkonusu degldr.

Dslern beyazlatlmas slemnden sonra sgara, kahve, cay, astl ve renkl cecklerden kacnmak elde edlen beyazlgn daha uzun sure kalc olmasn saglar .

Saglkla kal.

MmeCeline
Merhaba kuzucuklarm,

Kopek dsler agz arknn kose tasdr.Agzdak en uzun koke sahp olan ust kopek dslernn dudak tarafna bakan dset altndak kemk tabakas cogu zaman cok ncedr .Bu nedenle dset kalnlg az ve daha beyazmsdr .Dolaysyla sana sank dsn koku ortaya ckms gb gelr. Ancak , perodontal hastalklarda (ds et ve cevres hastalklar ) bazen gercekten de dsn on yuzundek kemkte fenestrasyon dedgmz pencerems ermeler olablr. Bunu ancaktecrubel br dshekm ya da sn uzman olan br perodontolog muayene srasnda tespt edeblr . Sana tavsyem en ksa zamanda br dshekmne gorunmen.

Saglkla kal.

aydel
01 02 2005, 18:00
Merhaba MmeCelne,

ben daha oncek mesajlarda bahsettgnz lokal uygulanan br antbyotk'n adn ogrenmek styordum doktorumla konusmak cn.

Tesekurler

berfu63
15 02 2005, 18:00
arkadaslar merhaba
Northwest Arkansas nasl br yer blgs olan varm .Brde ben ds teknkerym bana br s teklf geld.Daha once cv gondermstm.Az cok anladm fakat..En son gelen mal sze gonderyorum ngzlzces y olan br arkadastan bana okuyup yardmc olmasn rca etsem..Tesekkurler

Aydera,
Your CV's look mpressve. At ths pont, we would lke to see you f you
come to the U.S.A. for a vst. Most of the canddates that come to us from
other countres wll vst us when they come to the U.S.A. for a dental
meetng or to ntervew wth other labs. We would lke to see you f you
come to the U.S.A. for that purpose.

We do not have a webste dedcated to our laboratory yet but you can see our
webste for our clnc at www.ozarkpros.com. I look forward to talkng to
you more n the future.

Davd McNeel
Lab Manager

MmeCeline
15 02 2005, 18:00
berfu 63,

Cok sevndm senn adna . Ozelne yazyorum.

Saglkla kaln.

Seden
17 02 2005, 18:00
Berfu63,
Mektupta henuz s teklf vermemsler. Sadece Amerka'ya gelrsen bz zyaret edeblr msn dye sormuslar. Amerka dsndan olan adaylar genelde Amerka'ya baska lab'larla s gorusmes yapmaya veya dsclk le lgl toplantlara geldklernde onlar da zyaret edyormus. Yan Amerka'ya zyarete gelmey dusunuyorsan onlarla kontaga gecmen styorlar.
Basarlar.
Seden

irresistable
Merhaba,

Benm esmn dsleryle lgl cok fazla problem var.5 ay once dslern temzlett. Doktor baz dslerne dolgu yaplmas gerektgn soyled ve lk k dolguyu yanyana k az dsne 3 hafta arayla yapt.Fakat knc dolgudan sonra lk dolgu agr yapmaya baslad.Br hafta esm agry agr kesclerle dndrmeye calst ve surekl agznda su tutuyordu ama sonunda dayanamad ve acle gttk acldek ds doktoru dsn rontgenn cektkten sonra sorunu tam olarak anlayamamasna ragmen k secenek sundu:1)ds hemen cekmek(ds curuk degld) 2)dolguyu temzlemek ded ama eger temzlersek daha sonrasnda 4-5 randevuluk zorlu br slem var ded ve bunu sgortanz kapsamyor ded.Esmnde cok agrs oldugundan br an once agrdan kurtulmak cn dsn ceklmesn kabul ett.Doktor 5 veya 6 defa uyusturucu gne yaparak ds 3 saatte zor br operasyonla cekt.Esme guclu br TYLENOL verd.Ilk gun agrs yoktu ama knc gun esksnden daha sddetl agrmaya baslad.Ik gun bu agrlar cektkten sonra bu defa kend doktoruna gtt,doktoru daha guclu br agr kesc ve antbyotk verd. Agrlar keslmedg cn br kacgun sonra tekrar doktoruna gtt,bu defa tekrar flm cekld agrnn ceklen dsten degl onun yanndak hc alakas olmayan dsten kaynaklandgn soyleyerek o dsn butun snrlern oldurdu ve ceklen dsn bosluguna kucuk br parca koydu ve agrs antbyotgde devaml kullanmasyla kesld.Daha sonra dger dslerne dolgu tedavsne kalndg yerden devam edld.Su ana kadar yasadklar bunlar.

Sorumuz su:1)Bu ceklen ds ceklmesne gerek kalmadan kolayca tedav edleblrmyd?
2)Esmn son dolgusu yaklask 3 hafta once yapld ve o gunden buyana sddetl olmasada agz cndek tum dslernn agrdg soyluyor,agr kescler alyor agr oldugu zaman ama agr kesclern artk fayda etmedgn, ustelk mdesne dokundugunu soyluyor.Brde son gunlerde sddetl brden bre smsek gb gren bas agrlar oldugunu soyluyor.Bu ds ve bas agrlarnn szce sebeb nedr? Brbrleryle alakas varmdr?Ne onerrsnz?

NOT:Esm dslern temzletmeden once hcbr seklde dslernden dolay br rahatszlk duymuyordu.Gerek temzletmeden once gerekse tum bu olaylar devam ederken ds bakmn devaml uygulayan brsdr.Artk Amerkal doctorlara guvenmyor.
Tavsyelernze htyacmz var smdden tesekkurler!

berfu63
Merhabalar
Cok tesekkurler acklamalarn cn fakat bu ksler benm vzem olmadgn greencardm olmadgn blyorlar..Bu arada motherda tercume etms demstnz goremedm acaba hang folderda..

neredeNereye yagmur
Mme Celne

merhaba benm sag arka dslerm sknca yogun br agr oluyor yaklask 1aydan ber dyeblrm.ara sra gecyor ama tekrarlyor braz da sank kulagma vurdu gb agrs.halen doktora gtmedm <mg src=expressonsface-con-small-blush.gfborder=0] cenem saga sola oynatnca br de agr oluyor ara sra ses gelyor cenem oynatckca...
curuk mu ? yrmlklerm m ckyor yoksa?orta kulakla lgl br sorun mu yoksa?
tesekkur ederm.

berfu63
18 02 2005, 18:00
merhabalar
cok tesekkurler herkese..mmcelne ozelmden okudum cevap yazdm kars tarafa motherdan yardm stedm cevr cn smdlk..Gorusmek uzere

saglkl gulusler...

MmeCeline
Berfu

Ozelne tum blgler yolladm ama baska sorun olursa ceknmeden ozelmden yazablrsn.

MmeCeline
Merhaba Irresstable,

Dstaslarnn temzlenmesyle bu dstaslarnn altnda kalan curukler acga cktg cn daha fazla rahatszlk duyuyor olablrsnz ama nann bana dstaslarnn kalmas halnde daha kotu sonuclar oluyor.

Aclde ceklen rontgende y br hekm arkadak dsn probleml oldugunu sze soyleyeblrd ama burada doktorlar bazen sadece szn gosterdgnz dse bakp genel olarak agr sebebn bulmaya pek yaklasmyorlar.Su an benm ceklen ds cn brsey soylemem cok brsey fade etmeyecektr zra ds elden gtms.Cogu ds kanal tedavs le kurtarlablyor ama tab zaman ve paraya bagl , br de sgortanza. Ama bahsettgnz cekm sonras agrlarn surmes ve kend doktorunun oraya lac koymas cekm boslugunun lthaplandg seklnde acklanablr..Bu ds cekmnden once mevcut br lthaplanma da olablr cekm sonras da olablr.Ayrca cok sayda anestez yaplmasna bagl rtasyon rrtasyon yaratablr. Yne de agr devam ederse kend doktoruna cekm boslugunu tekrar kontrol etmes cn basvurablrsnz.

Ne yazk k su asamada sze daha fazla yardmc olamyorum . Eger agrs yoksa bosuna agr kesc almasn ama lthaplanma cn verlen antbyotkler mutlaka btrn.

Saglkll gunler dlerm.

MmeCeline
Merhaba nereden nereye,

Dsdoktorun muayenesyle sana curuk yrm yas ds veya cene eklem rahatszlg olup olmadgn soyler . Tedavy gecktrme ...

SAglkl gunler.

paxi
22 02 2005, 18:00
Herkese merhabalar

Bende MmeCelne'ye verdg blglerden dolay cok tesekkur ederm. Bu folder bu gece fark ettm, br saat askn br suredr de buray okuyorum. CA'da oldugunuzu ogrendm, bende LA yaknlarnda oturuyorum. Ds hekmlg yapyormusunuz? dyerek sorularma baslaym. Benm cok fazla ds ve ds et sorunum var. Eger sze ulasablrsem, muayene olmak sterm. Burda 2 arkadasma eslk etmstm ds hekmne gttklernde fakat nann ancak flmlerde goreblecegmz kadar kotu tedav(!) edldler bu yuzden de ben bu seneye kadar her yl Turkye'ye gderek ds hastalklarm tedav ettrmeye calstm (burada yasayanlar blr, Turkye'ye gtmek burda ds tedavs olmaktan cok daha ucuz). Fakat bu yl gdemeyecegm ve folder' okuduktan sonrada hemen hemen her arkadasta olan sorunun bende de oldugunu dehsetle fark ettm. Ds et ceklmes, dolgusu krk dsler, apse, ds etnde renk degstrme, 20 yas ds...etc.. Umarm LA'e yaknsnzdr, eger deglsenz en azndan bana burda onereblecegnz br ds hekm, ds tedavs yapan br merkez, veya herhang br yer.. :) ) varsa cok sevnrm. Turkye'de unverste hastanelernde ds tedavs yaplyordu (cok cuz br mktara veya bedava blemyorum, ds hekmlg ogrencs arkadaslarmdan duyuyordum hasta aradklarn) acaba buralarda da varm boyle brsey, habernz var m? Ds Sgortam malesef Turkye'den, burda almadm, kullanmadgm cn, onereblecegnz br nsurance varm?
Smdden cok tesekkurler.

paxi
22 02 2005, 18:00
sadece up yapyorum.. :) )