PDA

Tüm Versiyonu Göster : amerikda ilkogretim sistemi

Sayfalar : [1] 2 3

bebebe
14 03 2004, 18:00
merhabalargelin bu dosyada amerikada ilkogretim sistemini konusalim,dertleselim.benim oglum birinci sinifa gidiyor ve bir hafta sonra uc gun surecek bir sinav maratonuna hazirlaniyoruz.bu bana biraz agir geliyor. birinci sinifa uc gun boyunca sinavmi olur,bu cocuklarin zaten yirmi dakikdan sonra dikatleri dagiliyor,sizce fazlami abartiyorum.birde %70 basari saglamazsa sinifta kaliyor,eyaletler arasi farkliliklar neler?.cevaplarinizi bekliyorum

rmonx
15 03 2004, 18:00
Kizlar yeni folder iniz hayirli olsunnn :) Bizimki henuz bebek ama ben de buyuk dikkatle takipciniz olucam..

vicki
Selam bebebe Oglunu girdigi sinav nasil bir sinav ? burada (Ohio) tum ogrencilerin bu donemde girdigi bir sinav var ama bu sinavin amaci okulun basari duzeyini olcmek hedeflerin tutturulup tutturulmadigini gormek sinif gecme ile ilgisi oldugunu zannetmiyorum . Ayrica eger cocuk ingilizce iyi bilmiyorsa sinava bir cevirmen ile giriyorlar Her eyaletin kurallari farkli olabilir umarim sizin sinavda bir seviye tespit sinavidir

Delirium
benim yegenim 1 sinifa gidiyor md de, cok rahat sabah aksam sohbet o bu.. buranin egitim sisteminin zor olduguna katilmiyorum ilk okulda.. o sadece baslangic sinavlaridir yada eyaletten eyalete degistigi icin farkli bir sistemdir..burada ccuklari cok sIkmiyorlar, kendi dillerini, kulturlerini sabirli bir sekilde ogretmeye calisiyorlar..ben ilkokuldaki halimi hatirliyorumda ogretmen korkusu, odev yapmama etc..

bebebe
merhaba vicky.ogretmenle esim gorustu ve ogretmen %70 basari saglayamazsa sinif gecemez demis.belki okulun seviye tespit sinavi olabilir ama sinif gecmeylede alakali.

bebebe
ben floridadayim ve arkadasimin kizi gecen yil birinci sinifa gidiyordu okumayi bir turlu sokemedi okul isterseniz gecirelim isterseniz bir sene daha ayni sinifi okuusn dedi.ama esime ogretmen bu sinavla alakali oldugunu soylemis sinif gecmesinin.mahallelere goredemi degisiyor anlayamadim gitti.aslinda sinav zor degil,dikatini verirse basarir ama bazen dikkati cok dagiliyor.

bebebe
rmonx`cugum sen takip etmeye devam et okadar cabuk buyuyorlarki goz acip kapayana kadar bakmisin okul derdine sende dusmusun :)

bebebe
birinci sinif icin yuzlu sayilari toplamak ,beser onar saymak.saatleri ogrenmek, paralari ogrenmek,hikayeler icinden cikan sorulari cevaplamak,bunlar gibi daha bir suru seyler ogrenmek icin erken degilmi ?ben sanki hep fis okumustum hatirlayamiyorum :) en cok begendigim sey kitap okumaya verilen onem.sene basinda bir liste veriliyor.150 kitap yazabilecegin bir liste(50si aslinda extra) bu kitaplari okursa ,okudugu kitap sayisina gore sertifika veya kupasi var.aylikda on kitaplik bir liste gonderiliyor bu listesteyide okula geri goturunce pizza hut tan bedava pizza kazaniyor.kucuk yasta kitap okuma aliskanligi edindi bu beni cok mutlu ediyor :)

yankeemert
16 03 2004, 18:00
cok abes bi soru ama,usa da ilkogretim kac yil?

bebebe
16 03 2004, 18:00
yankeemert elementary de bir sene kindergarten(hazirlik),bes senede diger siniflar.middle school u bilemiyorum.daha o asamalara gelmedik :)

candy_girl
18 03 2004, 18:00
Sirf bu hizli egitim sistemi yuzunden bazen seytan diyor ki universiteye kadar al cocugunu tr de okut sonra getir burda napiyorsa yapsin..Egitim californiada da cok hizli,bizimkilere bu hafta (daha pre kindergarten da) odev olarak ad ve soyadlarini tam yazmalari,ev adresleri ve telefon numaralari istenmis.Bir de harfleri buyuklu kucuklu yaziyorlar,90 a kadar saymayi ogrendiler bu ne yahu bu cocuklar sadece 5 yasinda! Bugun de bi konser vardi okulla ben de gittim of amma disiplin gelene kadar ogretmenin birini benim pataklayasim geldi cocuklari usturali maymun gibi susturuyorlar;dur sus hareket etme,satasma,arkadasina dokunma vs vs...yaw bizim cocukluklarimiz ne guzeldi.Evet bir takim baskilar vardi uzerimizde ama cocuklugumuzu da yasadik,Ataturku de ogrendik.Bunlara sorsan daha cogu amerikan cumhurbaskani kim bilmiyor :D yani anlayacaginiz ben de tr de egitim mi yoksa amerikada egitim mi ikilemine dustum....

bebebe
kizlar sizde daha kati galiba,biz ozellikle okulun en disiplinli ogretmenini sectik boyle kati davranmiyor.bazen benimki sinifta dolanmaya basliyormus ogretmen ne yapiyorsun dediginde arkadasima bir sey soracam diyormus.ogretmen bunu kotu bir sekilde aktarmiyor bize.ogretmenle en son toplantida berkin cok zeki oldugunu buyuk ilerleme kaydettigini soyledi,ama suda varki ogretmende bunu anlamiyor sinif calismasinda bir kagitta hic bir sey yok arkasini cevirip baktiginda butun sorular dogru diyor ogretmen bende anlamiyorum nasil yapiyor focus bu diyor.iste bizim ve ogretmenin sinavdan korkusu bu.burada en sevdigim sey ogretmenle bire bir toplantilar.her veliyle birebir toplanti yapmalari.aklimiza takilan bir soru oldugunda ogretmenle istedigimiz zaman gorusebilme imkani

mother
Bebebeben de aciyorum dedigin gunden beri bu dosyayi ariyordum. benim oglumda TN'de birinci sinifa gidiyor. MD'de tegeni okula giden arkadasin soyledigi gibi burdaki butun eyaletlerin ilkokulda egitim sistemelri oyle kotu degil. Eyaletten eyalete cok degisiyor. Benim oglum bir ay CT'da okula basladi. Dediginiz gibi butun gun eglence laklakti. Eve odev bile getirmiyordu. Benim oglum daha onceden harfleri ve kelimeleri tanimaya basladigi icin, ben sIkIlmasindan korkuyordum. Siniflarinda muhabbet kuslari, hamster'lari filan vardi, gunluk gorevlerinden birisi de bunlarla ilgilenmekti. Sonra 1 aydan sonra TN'e tasindik. Hersey o kadar farkliki aynen Bebebe'nin dedigi gibi hikaye oku, anlamini cikar, paralar, saat, ikili uclu toplama cikarmalar ve daha neler neler. Bizimkiler de onumuzdeki hafta 3'te degil 5 gun surecek bir test aliyorlar. Tera Nova'mi ne diyorlar. Benim bildigim kadariyla da bunun sinif gecmesiyle bir alakasi yok. Daha cok okulun basarisini olcuyor sanirim. bizim dusundugumuzde Amerikada ozellikle bazi bolgelerde ortaokula kadar egitim oldukca iyi, ondan sonra bir yerlerde ipler kopuyor gibi. Ben ogluma burda sinif pet'leri olup olmadigini sordum. Benim yuzume soyle bir bakip "orasi sinif, pet'in isi ne" turunden bir cevap verdi. Saat 3'te eve geliyor, odevini yapayim derken 4-5 gibi oluyor. Bu arada bir kitap okumasi lazim, cunki ertesi gun o kitaptan test olacak. Bazen babasi gelip yemek saatinden once bitiremiyor. O yuzden yemekten sonra okumaya devam etmesi gerkiyor. Sonra biraz dinleneyim derken sabah 8'de okula hazir olabilmesi icin yatmasi gerekiyor. Fazla oynamaya filan zamani olmuyor. Bizim Turkiye'de cocuklar okuldan gelince aksam gunesi gidene kadar disarlarda oynarlardi. Ve ilkokulun bu donemlerinde de fislerle oynarlardi daha, bazilari okumaya bile gecmezdi.Neyse sonra daha cok yazariz.

mother
Candy be bu disiplin olayi iki tarafli herhalde. Bazen ben de sikayet ediyorum. Bizim oglanin gecen getirdigi report kartinda akademik her seyi icin "excellent" diyordu, ama ogretmeni "he loves acting silliy, has to improve hall behaviors" turunden not dusmus. Tabii silly hareket edecekler daha cocuk bunlar. Ama obur taraftan ben o evde silly davranmaya basladiginda ve beni dinlemediginde (bazen cileden cikiyorum, hatta gecenlerde acaba duymasinda mi bir problem var diye bile dusunuyordum, bir seyi 10 kere yap veya yapma diyecegim 11. de o da iyice bir bagirdiktan sonra yapacak veya yapmayacak) ben bir tanesinden zorlaniyorum, onlar bir sinifta 18-20 cocukla eger kurallara uymalarini saglayamazlarsa nasil basa cikabilirler. Ne bileyim iste zor.

bebebe
19 03 2004, 18:00
turkce okuma yazamayi nasil ogretmeyi dusunuyorsunuz.benimki bazen turkce okuyor cok komik,seneye ben ogretmeyi dusunuyorum.bu sene kafasinin karismasini istemiyorum.aslinda buralarda bir yerde cumartesi gunu oglene kadar turk okulu var,ona gondermek istiyorum onuda seneye kalsin dedim.bu sene iyice okula ve ingilizceye alismasini istedim.gerci turk okulundada genelde ingilizce konusuluyormus :(

bebebe
20 03 2004, 18:00
mother kayinvalidemin bir akrabasinin oglu bahsettigin okula gitti.sanirim koc un okuluydu,cocuk biraz ogrendi turkce,ama evde senin devamli konusman gerekecek.ben okuma yazmayi kendim ogretmeye kararliyim,oglum biz amerikaya gelmeden once turkce harfleri taniyordu su anda unuttu.zorlanacagini sanmiyorum.

bebebe
sinif gecme dereceleri nasil oluyor.?gecen sene most improved awardla gecti.bu senede yari donemde most improved academically award i aldi. daha baska ne tur dereceler var.?

bebebe
birde kafama takilan,hic ders kitaplari yok yani eve gelen(okulda ogretmen o gun isleyecekleri konuya gore kitap sayfalari dagitiyor),ogretmenle toplantilarimizda bize calistirmamiz icin iki kitap verdi,biraz ben satin aldim,birde iki bilgisayar cd si aldim onlarla calisiyor.sizin okullarda eve ders kitabi veriliyormu?

mother
Benim bir arkadasim Turkiye'deki bazi iyi okullarin yaz okullari filan oldugundan bahsediyordu. Ama cocugu bir yaz boyunca Turkiye'ye gondermek, ve bir de muhtemelen bayagi pahalidir, pek bana kolay gorunmuyor. Aslinda evde kendin yapmak ta o kadar zor olmasa gerek. Benim Arap arkadasim vardi, kizina (3. sinifti sanirim) evde Arapca okuma yazmayi filan ogretiyordu. Ben daha benim oglanin turkce konusup anlamasiyla ugrastigim icin daha okuma-yazma noktasina gelmedim. Biz bastan bir hata yaptik herhalde ve hep ona ingilizce ogrettik ilk bastan simdilerde biraz konusmaya hevesli, konusulani da artik epey rahat anliyor, ama bakalim. Kucuk te ayni hatayi yapmak istemiyorum, bakalim.

K2
Sanirim yine eyaletten eyalate hatta ayni eyalet icinde okuldan okula degisiyor butun okullarin sistemleri. Benim kizimda bu sene kindergarten da ve iki ay kadar once okumaya basladi. Ayni eyalette olupta baska arkadaslarimin cocuklari eve odev getirrirken bizimkilerde kesinlikle odev yok, bizden tek istekleri her aksam zaten olan okuma saati. Dun bir kitap okurken ( Turkce ) baktim kizim Turkce kelimeleride okumaya basladi, bende cok merak edip yazabilecekmi diye dene bakalim kedi yi( cidi yazdi ). Ben herhalde en azindan 2. sinifi bitirene kadar bekliyecegim Turkce seslere okuma ve yazmaya baslamayi. Dun bir arkadasim bizdeydi onlarin okulunda her gun okumalari icin bir kitap veriyorlarmis

eylul10
21 03 2004, 18:00
bebebe mrb..sana ev almak folderinde yazmistim sanirim almadin..neyse ben de burada yazayim dedim yine..once bu folderida takip etmemin sebebi denildigi gibi cocuklar cok cabuk buyuyorlar..benim kizim 2.5 yasinda..esim aslen latin amerikali.dolayisiyla kizim Eylul'un isi zor..ben turkce esim ispanyolca,hep bereber ise ing.konusuyoruz..kiz acaip durumda..cok konusmak istiyor..goruyorum..ama her seyi karistiriyor,bazen de anlamsiz konusuyor..bazen onun icin cok uzuluyorum,diyorumki hadi ing.konusayim sadece..ama sonrada hayir diyorum..turkceyi tam ogrensin.,mutlaka kiviracaktir bu nu..diger taraftan biz de s.floridaya(tampa)ya yerlesecegiz ..buyuk ihtimalle bu yaz..ev bakiyoruz..ama orda okula devam edecegim icin evi okula cok ta uzukta olmayan bi yerede almak istiyoruz..ayrica eylul burda bi okula baslamadi..nasilsa tasinacagiz,alismasin diye..bana verecegin bilgiler beni aydinlatir..ne kadar zamandir ordasin..ve ev alabildinmi??sonra bunu (ev isini)istersen ozele tasiriz.slmlar jerseyden

bebebe
k2 ben suna karar verdim ayni eyalet icinde ayni mahalle icinde farkli sistemler var.hatta ayni okulda ogretmenine gore bile degisiyor.senin kizinin okumaya basalamasi cok guzel.burada ogrenciler guruplara ayriliyor mesela okuma bilen cocuk okuma bilmeyen cocugu beklemek zorunda kalmiyor farkli guurpta oluyor,baska konularda calisyor.bundan dolayi ileri olan cocuklar sklmiyor.berkin sinifindada kindergartende okuma ogrenip birinci sinifa gecenler vardi ve onlar farkli ders goruyor

bebebe
eylul 10 simdi ancak baglanabildim.benim ikizlerde 2.5 yasinda onlarinda konusma zorlugu var.ikizler premeture dogdugu icin onlarin ayri programlari vardi zaten ve bu donemde program spech terapiye karar verdi.bu tip cocuklarin (yani konusma zorlugu cekenlerin)3 yasinda devlet okuluna baslama haklari varmis,ama oncelikle bir terapisten belge gerekiyor ve okula onceden basvuru yapman gerekiyormus.kontenjanlar cok kisitli oldugu icin erken basvuruda sartmis.bir yerlerde yanlis anlamis olabilrim daha cok yeni ogrendim ve basvuruda yapmadim.komsudan ve okula giden bir cocugun annesinden duyduklarim bunlar.gorusmek tanismak umidiyle :)

eylul10
22 03 2004, 18:00
evet..bebebe sen fl'de nerdesin?

bebebe
bunny buradada yani FL dede var turk okulu.cumartesi gunleri,ben seneye gondermeyi dusunuyorum,ama okuma yazma icin degil onu kendim ogretebilirim.folklor ogreniyorlar,ataturku turkiyeyei herseyi bundan dolayi turk okuluna gitmesini istiyorum.cocukalrin bazilari turkce bilmedigi icin ingilzice takviyler yapiliyormus ilgilenenlere duyurulur.gecenlerde benimki eve geldi anne bizim first president imiz kim biliyormusun dedi.hemen tabi cevabini verdi ben de ataturkle ilgili bir seyler anlattim.o bana mesela 10 centte su baskan 5 centte bu baskan diye sayiyor,ben ona ataturkun buyuklugunu anlatiyorum falan boyle gidiyor.

bebebe
bunny ev almak istediginden bahsetmisin bende arasirma icindeyim.hatta eyaletler bolumunde bir folder actim,bilgilerini paylasirsan sevinirim :)

bebebe
hayirli olsun bunny :) bizde bir seneye yakinidr ariyoruz insallah yakinda buluruz.eyaletler bolumunde bulabilirsin folder i :)

bebebe
eylul 10 ben coral springsdeyim.fort lauderdalin 20 dakika yarim saat kuzeyi oluyor.miamiyede 45 dakika uzakliktayiz

Bunny
suan ev alma cabasinda oldugumuz icin epey arastiriyorum ve okullarin mahalleden mahalleye degisiyor olmasi cok dogru. zaten ayni sehirdeki degisik ev fiyatlarini belirleyen en buyuk unsurlardan biri okul sistemi. ben hep tr'de matematik-fen gibi konularin daha iyi ogretildigini dusunuyorum. burada hosuma giden daha interaktif ve ezbercilikten daha uzak, arastirmaci bir sistem olmasi. universite egitiminde bile bunu gordum. tr'de ve abd'de asistanlik yaparken gordugum ogrencileri karsilatirinca tr'dekilerin daha iyi bir "background"'la geldiklerini fakat abd'dekilerin daha genis dusunebildiklerini gordum.boston'da hafta sonlari turkce vs ogreten bir okul oldugunu yeni ogrendim. belki fl'da da boyle bir sey olabilir ya da birkac anne baba biraraya gelip, donusumlu olarak ufak bir calisma grubu baslatabilir.

Bunny
bebebe, ev alma folderi daha once gozume hic carpmamisti, hemen bulmaya calisacagim. bir senedir marketteyiz ve daha once hicbirsey bilmedigimiz icin ve ben de isimden ayrilmis oldugum icin ben bu isi kendime gorev edinip, kitaplar, makaleler okudum, market analizleri vs yaptim. arkadaslarim benimle epey dalga gecti, doktora tezi mi yaziyorsun diye :) fakat huylu huyundan vazgecmez. dun burada cok sevdigimiz kucucuk bir eve verdigimiz teklifin kabul edildigi haberi geldi :) , simdi inspection, morgage vs isleri ile ilgilenecegiz. ev arama-alma isi cok zaman alan ve hele de bu deli markette insani epey dusunduren bir sey. simdiye kadar ogrendiklerimi elimden geldigince paylasmaya calisacagim.

eylul10
23 03 2004, 18:00
ben kendimi supperwomen'a benzetiyorum..nedeni...sabah saat 4.5 kalkilir..gym'e gidilir..dus alinip okula gidilir..1.5 da oglen dersler biter..eve uculur..evin erkegi 2.5 da cikmali ise gitmek icin..inanilmaz bi suratle yemek yapilir(nasil bu kadar suratle yapilir,ben bile bilmiyorum)..nihayet o gider..ben kizi uyku icin ikna edene kadar 3.5 olur..onu uyutmaya calisirken bende uykuya dalarim..kalkarim saat 5 olur..ev odevi unutulur..banyo yaptirilir..tv seyrettirilmemesi icin kavga yapilir..ev odevleri eylul'un de istirakiyla (mutlaka yazip cizecek,kucagimda olacak)..halledilir..(edilmezde vazgecilir)..aksam yemegi yedirilir..neyse nihayet eylul 9.5 da gune veda eder..bende internette soyle bi dolanirim,sonra odevlerimi tamamlarim..etrafi toparlarim..lanet olsun saat yine 11.00 dir..es gelir..ona yemek isitilri..bulasik derken cabucak biten su kisa gune sovulerek uykusuzlukla yataga surunerek varilir..sabaha kadar sadece 4.5 saatin oldugu dusunulerek hemen uykuya dalmak icin Tanri'ya yalvarilir..

bebebe
23 03 2004, 18:00
sabahlari nasilsiniz peki .bizim ev bir felaket yesene giysene gec kaldik.biri bagirir anne oburu bagirir anne.oo bez degistirmek gerek ooo cantanin son kontrolleri.yok oglum onu okula goturemezsin.anne bugun dondurma gunumu,yok oglum carsambaalri ha tamamm.eee ben okulda ne yiyecem bugun para verecem "ne varmis"... ben onu yemem beslenme isterim.beslenmede ne var.... ya anne cocuklar cips getiriyor candy getiriyor.tamam sanada cips koyariz ama once yemegini yiyeceksintamamami, tamam anne(tabi yemek geri gelir cips yenmis olur) anne vanessa saclarimi dik dik seviyor saclarimi yapsana cok hosuna gidiyormus,banyoya gidilir saclar jolelenir.ikizleri kaptigin gibi arabaya,bu sefer okul sirasinda anne gitsene oburleride bagirir anne gitsene siradayiz nasil gidiyim arablar ilerleyince bende ilerliyorum.en son cocuk arabadan inecek ikizler baslar abi mucuk mucuk I LOVE YOU abisi kapiyi kapatacak gibi olur onlar basslar berk mucuk mucuk mecburen gider oper onalri opmezse ben oglene kadar aglama sesi cekmek zorundayim.eskiden turkiyede ferhunde hanimlar diye bir dizi vardi gurultucu bir aile ona benzetiyorum bizim evi.

bebebe
24 03 2004, 18:00
4.5 saatlik uyku hic bana gore degil.sabah altibucukta kalkiyorum ama aksam erken yatmaya caliyorum.ben kesin gym falan gitmezdim senin yerinde olsam bravo sana.ben tembelim o konuda

bebebe
25 03 2004, 18:00
mother sen berki anlatmiisn kahvalti yuz yikama ve tuvelet konusunda :) ama ben esime birakamam bu isleri zaten o sabah isten geliyor yapamaz birde esim okadar yagastirki cocugu zamaninda hazirlayabilmesi demek dunyadaki en buyuk mucizelerden birisinin gerceklesmis olmasi demektir. :) neyse ben hic gec birakmadim simdiye kadar her gun onbes dakika erken birakabiliyorum.birde en guzel sey okulumuz serbes kiyafet degil formali buyuk rahatlik.sadece giyecegi t shirt un rengini seciyor okadar

mother
25 03 2004, 18:00
Bebebebiraz gec gibi ama su senin "sizler sabahlari nasilsiniz" soruna birseyler yazayim dedim. Sabahlari ben kalkmiyorum. Daha dogrusu artik son gunlerde ozellikle ufaklik erken uyandigi ve en az 1 sat oyalanmadan geri uyumakta istemedigi icin yatamiyoruz ama gene de ben islerine karismiyorum sabahlari. Kalkmamam herhalde herkesin ruh sagligi ve nesesi acisindan en iyisi oluyor, cunki benim oglan oyle mizmizki sabahlari o grouchy halimle hic istisnasiz birilerinin kalbi kiriliyor ben karistigim zaman. Ama aciklayayim sizlere de hak verecekmisiniz:Aksamdan cantasini giyeceklerini herseyi hazirliyorum. Butun yapmasi gereken babasi bunu cagirdiginda o hazirlanirken elini-yuzunu yikayip PJ'lerini degistirmesi. Afedersiniz bir tuvalete gidiyor abartisiz 10 dakika oturuyor. Oturuyor diyorum cunki hergun insan kabiz olamaz herhalde! (lutfen bu benim konusma dilimi hos gorun ama yarama dokundunuz). Ondan sonra elini-yuzunu yikayacakya, parmak uclarini suya dokundurup gozlerinin etrafini siliyor. O kadar gosterdim, ben kendim de yaptim, ama adeta ogrenmemekte israr ediyor. Sonra uzerimizi degistirmemiz de ayri bir hikaye. Oyle kalkmiyorum dediysem uyuyorum demedim. Her 5 dakika da bir geliyor. "Anne corap bunu mu giyecegim, anne bu pantolonu giymek istemiyorum (halbuki aksamdan ya beraber hazirlamisizdir yada kendisinin OK'ini almisimdir, ama sorun cikaracagizya)" Neyse zar-zor hazirlanip kahvaltiya iniyorlar. Butun kahvalti bir cereal. Toplasan 10 kasik ya eder ya etmez. Ama inaniyorumki bir "en yavas yemek yiyen" yarismasi olsa benim ogluma ozel odul verirlerdi. O 10 kasik cereal artik kac saatte biter siz dusunun. Sonra bu hicbir zaman oyle dosyasini veya cantasini kendi hazirlamaz veya kontrol etmez. Biz aksamdan birimiz hazirlayip oburumuz kontrol ettigi icin sabah bir de onunla ugrasmiyoruz. Butun hizli olmasi icin ugrasmalara ragmen haftanin en az bir gunu genelde gec kalirlar ve "tardy olmaktan" not getirir report kartinda. Esim gayet sabirli bir insan, o hic sinirlenmiyor. "kapidan cikma saatinde diyor ne kadar hazirsan o sekilde gidersin okula. pantolonunu giymedin mi daha pantalonsuz, kahvaltini bitirmedin mi, yedigin kadariyla" tabii hic pantalonsuz okula gitmiyor, en azindan daha henuz oyle bir sey olmadi :) Ama simdi ben isin icine girersem: Bir kere tuvaletten belli bir surenin uzerinde cikmadigi zaman gidip bunu kaldiriyorum. Elini yuzunu kendisi gercekten yikamiyorsa suyu alip yuzunun heryerine ben suruyororum ki hic hosuna gitmiyor. Mizmizlanmasina firsat birakmadan PJ'lerini cikarip uzerini hicbir sikayet dinlemeden ben giydiriyorum. Tabii o noktaya kadar bagrisip-cagrismanin haddi hesabi yok. Dedigim gibi bebekle zaten yariya inen ruh sagligimin kalanini muhafaza etmek icin ben sabahlari onlarin isine karismiyorum. Butun gun ve gece zaten ikisi de benim sorumlulugumda esim de o kadarini yapiyor. Zaten kendisi de ise erken gidiyor.Yemek masasindaki mizmizliklarimizi da baska bir sefere anlatirim. Cunki o da biz de ayri bir dert.Neyse herkese kolay gelsin

eylul10
26 03 2004, 18:00
walla ben gizlice kaciyorum sabahlari..eylul uyanigi nasil hissediyorsa hemen kalkip mizmizlaniyor..ben altini o an degistirip bezini atmasam ben gelene kadar benim esimin tembelliginden kzicagiz pijamayla alti sismis bezle duracak..tabi malumunuz degistirme falan ,hadi bide ekmek kizartayim..oooo..gec kalmisim yine..yok yaf ben superwoman im..superim supperr..

bebebe
27 03 2004, 18:00
bugunlerde ders calistirmak bir iskence.ben yaninda basinda dikilirsem calisyor yoksa dalgasini geciyor.bir alistiramadim kendi basina oturup ders calistirmaya.odevler haftalik veriliyor bu pazartesiden hepsini yapiyor sonrada calismak zor geliyor.bugun bilgisayarda calis dedim biraz basinda durdum sonra biraktim onu arkamdan kapiyi kilitleyip oyuna dalmis.sizin sihirli bir formulunuz varmi kendi baslarina calistirabiliyorlarmi?.bazen benden para istiyor vanessanin annesi vanessaya para veriyormus derslerini iyi calisirsa bende kiziyorum ben vanessanin annesi degilim diyorum.

bebebe
ben extradan ders calistirmasi icin zorluyorum :o odasina bilgisayar koymak zorundayim cunku evimiz kucuk ve baska koyacak yer yok.ama bilgisayra duskunlugu yok.yani ozellikle acip oyun falan oynamaz sadece ders cd lerinin icindeki oyunlarla oynar oda bilgisayarla ders calisirsa ancak aklina gelir

bebebe
yine mesajlar karisti benim mesaj uste cikti.yaz okullari hakkinda ne dusunuyorsunuz.gecen seneki ogretmeni gerek yok demisti bu seneki ogretmeni gitsin faydali diyor.bizimkide gitmak istemiyor.gecen sene yaz tatilinde anormal canni SIKILDI sonunda bizde zorla gonderdik bu seferde okadar hosuna gittiki almak bir dert oldu.bu senede gondersem ayni sey olacak.bugun yuzme okuluna gitmeye ikna oldu.oda haftada sadece bir iki gun birer saat.hala karaarsizim yaz okulu hakkinda. hemende karar vermek gerek kontenjanlar doluyor gecensene cok zor yer bulduk.birde ev bulup tasinirsak ve kamp da uzak kalirsa diye korkum var.

mother
Sevgili BebebeBizimkilerin odevleri genelde gunluk. Ama oda zaten iki sayfa birsey eve geldikten sonra 5-10 dakika icinde bitiriyor. Ya berber yapiyoruz, yada bana kontrol ettiriyor. Ondan sonra benimkisi de beni durtuklemeye basliyor, simdi ben ne yapacagim diye. Bugunlerde bir AR Programlari var (Accelerated reading) onun icin bir kitap okumasi lazim (belli bir duzeyde), cunki ertesi gun ondan test oluyor. Genelde en az bir kere onu tek basina okumasini soyluyorum, ondan sonra da eger bebekten zaman bulursam bana okuyor beraber uzerinden gidiyoruz. Sonra da yapilacak birseym olmadigindan ve bence yeterince odev reading filan yaptigindan (ben bundan fazlasinin da biraz asiri olacagini dusunuyorum) ya tv seyrettiriyorum, yada PlayStation oynuyor, yok onlari yapmasini istemiyorsam, legolar filan oyuncaklarla oynamasi icin ben zorluyorum adeta. Dun bir yerde Albert einstain'in bir sozunu okudum da "hayal gucu bilgiden daha onemlidir" demis, ben de buna inanir oldum, cokta cocuklari derslerle bogmamak lazim.Ders calismak icin para konusunu biz daha yasamadik, ama bazen iyi cocuk oldugunda reward istiyor, ben de "iyi olmak zaten senin gorevin gorevini yaptigin icin sana reward veremem" diye gecistiriyorum, ama bazen hic beklemedigi bir anda iyi bir hareketi icin istedigi birseyi yaptigimizda (mesela en guzeli, hicbir maddiyatta yok icinde, disardan pizza alip son zamanlarda da cok istedigi bir filmi kiralayip, aksam yemegini tv.nin onunde filmi seyrederek gecirmek, super hosuna gidiyor, hele de surpriz olursa) cok iyi oluyor.bir tavsiye oyle odasina tv veya Playstation veya bilgisayar koyma, heran gozunun onunde olsun bunlar bence.

K2
28 03 2004, 17:00
Bende bu aksam bakiyordum kizim a yaz kamplarina ( 6 Yas ) . Benim cizdigim program ilk iki hafta bos ondan sonra bir hafta yaz kampi, diger hafta bos sonra baska bir kamp, toplam 3 yada 4 yaz kampina yazdiriyorum hem sikilmaya firsati kalmiyacak hemde degisikk aktivitelerden faydalanip ve degisik cocuklarla arkadasliklari olucak. Akademik bir sey dusunmedim benim en guzel anilarim yaz tatilleriydi cocuklugumun.Secimimlerimi eve en yakin olan kamplarda yaptim sabah 9- 3pm saatlari. Kizim genelde sanat ve spor agirlikli aktivitelereden hoslandigi icin onun isteklerini gozonune slarak bu tur kamplara yazdirdim. Bu arad oglum Eylul de 3 yasina girecek o da okula basliyor , ona hazirlik olmasi amciyla oglumuda preschool un actigi yaz okuluna iki seans yazdiracagim . Simdilik plan bu bakalim zaman ne gosterecek. Bu arada ben gecen sene yazdirdigim kamplardan ikisine Turkiye ye gitme sebebiyle gidememistik , cuzzi bir miktar para keserek paramizi iade ettiler. O yuzden sirket policy sinin okumanizi tavsiye ederim. ( sanirim 1 hafta $ 130 di ve $ 25 kesmislerdi )

bebebe
01 04 2004, 17:00
bugun spring break e giriyoruzzzzzzzzzzz .bir hafta rahatim. :) her eyaletin tatil gunleri farkli sizin sprig break ne zaman ?ve kac gun.

bebebe
benim oglum planlarini yapti.vanessayla gecirecek tatilini :) eger onlar yada biz floridadan tasinmazsak gelinim melez guzeli vanessa olacak gibi :)

bebebe
floridada erkek cocuklari biraz daha ilerlemis durumda.bir ara maria (vanessanin annesi) bikmisti erkek cocukalri kizlarin popsuna vuruyormus bizimkide dahil.maria sikayet etti yapma etme falan olduk berke.ama kizlarda erkekleri opup kaciyormus bu aralar duruldular galiba.bir aralar okuldan her alisimizda anne bbaba bir kostum kizlardan bugun hic biri opemedi beni diye soylerdi babasida oglum kacma ilerde sen kosacaksin onlar kacacak kacma derdi :)

bebebe
bir sorum var daha dogrusu sorunum.ev ariyoruz ve ben ilk once okullari arastiriyorum .bir site begendik ve buranin okulunun derecesi B ama ogrencilerin basari orani diger B okulalrina gore biraz cik dusuk C ye dusmesinden korkuyorum.gecensenede A mis.biliyorsunuz okulalrin derece sinavlari oldu bitti bunun sonuclari nezaman aciklanir ne zaman ogrenebilirim?ben WWW.GREATSCHOOL.NET ten arastirma yapiyorum sizin bildiginiz baska arastirabilecegim internet siteleri varmi?A dereceli okul bulacam diye emlakcilara kok sokturuyorum ama hemen ev fiyatlari farklilasiyor hayirlisi hala ariyorum

bebebe
tesekkurler edul.sistemi tam bilmiyordum,ben bir puanlama var o puana gore a veya b oluyor diye dusunmutum.ve okullar arasindaki puan farki nasil oluyor diye kafayi yiyordum.bir bakiyorum B okul %86 A okul %70 lerde kafam bir turlu almamisti bu olayi sagol acikladigin icin.simdi artik a veya b degil ogrencilerin basari duzeyine bakmak daha mantikli degilmi bu durumda?

edul
Selam Bebebe , Okullarin basari siralamasi seninde belirttigin gibi Florida eyaletinde Fcat sonuclarina gore olusturuluyoryani bir okulun ogrencileri bir onceki senenin fcat sonuclarini gecmek zorunda bu sekilde B den A ya , D den C ye yukselinebiliniyor Kisaca kendi kenileri ile yarisiyorlar, Her sene biraz daha basarili oldugu takdirde" A grade school "unvanini surdurebiliyorlar. Bu senenin sonuclari da sene sonunda aciklanacak... yani karne ile beraber eve yollaniyor o yuzden bu senenin sonuclarini hazirandanonce ogrenebilecegini sanmiyorum. www.firn.edu/doe/sas/fcat/fcpress.htm bu sayfadan takip edebilirsin , allah kolaylik versin ev alirken insanlarin aradiklari ozellikleri ayni anda bulmasi gercekten cok zordur ; biraz sabir, biraz sans, birde ara sira tek gozu kapatmak gerekiyor :) Olmazsa olmaz tek ozellik iyi okul........... Basarilar

asilhurrem
Merhabalar!!!!!!!!!!!Kresler veya kindergatinlar bebekleri nekadarlikken aliyorlar.Bilginiz varsa lutfen yazin tesekkurler :)

mother
Bizimkilerde bugun giriyorlar. Onu butun gun oyalayacak birseyler bulmak lazim ben bebekle ilgilenirken

mother
Cok ilginc biliyormusun! Bu donemleri ben erkek cocuklarin kizlara kizlarinda erkeklere "yuck" diye baktigi donem olarak bilirdim. Benim oglum hicbir kizdan bahsetmiyor bile daha. Gecenlerde ilk defa sabah otobusle okula gitti. Karsi komplekste bununla ayni sinifta bir kiz varmis. Bu kiz ilk once bizimkinin yaninda oturdu. Ama sonra arkadaslari dalga gecmis ve yanindan kalkmis.Ilginc seyler geciyor bunlarin kafalarindan

K2
Bizde haftaya cuma ( sanirim 9 )basliyor 19 u bitiyor tatil ( Ca )

K2
<< Merhabalar!!!!!!!!!!!Kresler veya kindergatinlar bebekleri nekadarlikken aliyorlar.Bilginiz varsa lutfen yazin tesekkurler :) ]]Bulundugunuz yere gore okuldan okula degisiyor preschool baslangic yasi, kimi okul 2 yasinda aliyor,kimi ise 2.5 yas istiyor, kindergarten ise 5 -6 yas icin.

yankeemert
02 04 2004, 17:00
Yahu yine abarttiniz beee,yuh be,ogretmensiz bi okul :) az icin azzz,sagliga cok zararlii!! bir sinifta 90 kisi ve 4 lu oturuyorlar ayrica bazi okullarda ogretmen yok

bebebe
verssus sana bende acayip kil oluyorum her actigim dosyada seni karsimda gormekten hic hoslanmiyorum nereye yazarsamda pesimden geliyorsun seni turkiyedeki telefon sapiklarina benzetiyorum yeter artik.turkiyedeki her seyi senden daha iyi biliyorum 9 yegenim var turkiyedeki degisik okullarda okuyan ayrica bir yegenimin sinif anneligini yaptim turkiyedeyken. senin bir fikrin yok sallayip duruyorsun kapa artik su gagani.

edul
Aslina bakarsan hepsi birbirine bagli basari grafigi yukselmekte ve ortalamasi yuksek bir okul bulursan ne ala..... Bir onceki senden yukseliste olmasinin avantajlari oldukca buyuk cunku , bu sekilde devletten buyuk miktarda maddi yardim aliyor okul , gecen seneki rakam 93 bin dolardi........ Idare ve okul aile birliginin ortak karari ile parayi cocuklar icin en faydali kullanilacak yerler bulunuyor....kurslar aciliyor ,bir kismi ogretmenlere tesvik amacli dagitiliyor... vs......... Butun egitim boyunca alinan Fcat sonuclarida Universite kabullerinde buyuk rol oynuyor.Iste butun bunlar yuzunden Fcat okulun ve ogrencilerin tek amaci...... www.schoolgrades.fldoe.org/ bu sitede istedigin bilgileri bulabilirsin

versuss
bebebe bence senin usa daki ilk ogretim veya egitim sistemini elestirmeye hakkin yok.geyet muntazam ve dogru isleyen bir sistem var ayrica sen turkiyheden erken ayrildin galiba bir sinifta 90 kisi ve 4 lu oturuyorlar ayrica bazi okullarda ogretmen yok ust siniftakiler birsyeler ogretmeye calisiyor yani kisacasi sen turkum dogruyum sikayetciyim sentezini dogruluyorsun ve eklemek istiyorum sana acaip kil oluyorum rica edersek kendi sorunlarini(egitim) sinif hocasiyla veya ne bileyim yetkili merciyle.zaten turkiyeden bu forumu takip eden amerikladakilerin sosyal hayatini merak eden gariban genclerimizus den bos-gariban veya antisosyal bir creye sahip olan kisiler adamin isi gucu yok bos bos yaziyor buna bende dahil olmak uzere am neden ben dahilim cunku calisma geregim yok uni de yok ole elimde palm geziyorum. yaziyorum elimden geldigim kadar. HAH

bebebe
04 04 2004, 17:00
versuss veya kendi deyiminle ruh hastasi hic bir halt bildigin yok.bildigini sanip bos bos konusuyosun.simdiye kadar forumda kime yararli bilgi verdin.,veya satasmadan bir yazi yazdin..ben seninle ilgilenipde bir yazini bile okumadim daha.gel pesimden belki benim yazistigim dosyalardan bir kac bir sey ogrenirsin kara cahil.

bebebe
sinek vizildiyor galiba.bir sey duyan varmi?

bebebe
cocuklarin ileriki kolej masraflari icin ne dusunuyorsunuz.ben simdiden bankada hesap actiracam.burslu okumasi icinde cesitli spor dallarina yonlendiriyorum.simdilik yuzmeyi cok seviyor iyide yuzuyor.yaz tatilinde futbola baslatip sonrasindada devam ettirtmeyi dusunuyorum sizin dusunceniz ne bu konuda?birde resme cok merakli inanilmaz resimler yapmaya basladi bugun yaz kampiyla ilgili konusurken beni artist okuluna gonderin dedi.persembe gunu onuda bir arastiracam.

versuss
<< verssus sana bende acayip kil oluyorum her actigim dosyada seni karsimda gormekten hic hoslanmiyorum nereye yazarsamda pesimden geliyorsun seni turkiyedeki telefon sapiklarina benzetiyorum yeter artik.turkiyedeki her seyi senden daha iyi biliyorum 9 yegenim var turkiyedeki degisik okullarda okuyan ayrica bir yegenimin sinif anneligini yaptim turkiyedeyken. senin bir fikrin yok sallayip duruyorsun kapa artik su gagani. ]]hahahahha demek 9 yegenin var tr de demekki hizli turemesiin neyse butun sulalem burda benim ve benden digil sen 9 yegenini 9 la carpsan hepsinin total bilgisinden daha fazla biliyorum canim benim. ayrica telefon sapigi benzetmen degilde acaba soyle dusunsek NEDEN BEN MILLETIN KAFASINI KARISTIRIYORUM GARIP VE SACMA sorularla milleti oyaliyorum vs vs vs?neymis birde sinif annasiymis?neyse bol bol yaninda olacagim merak etme?

versuss
AN_idiot onedostum bi atlama bebebe sana gelince fyazdiklarina cevap vermiyecegim sadece surekli bir cahillilk-yanlis icersisinde-ve yetersizlik uzgeninde oldugunu bildigim icin oole gun geciricem ama her basina bisi geldiginde lutfen yaz ve ben guleyim okay

versuss
NOPE

**
versux yasindakileri almadiklari kesiniste bole oluyonuz sonra :D

bebebe
05 04 2004, 17:00
mother benimde en buyuk dilegim ve cabam akedemik burs kazanmasi tabiki ama spor dallarinada yonlendiriyorum.daha isin acikcasi sadece futbol ve yuzme yi denedik ikisindede basarili.daha once araba kullanamadigim icin esim icin zor oluyordu bu tip kurslara goturmek ama simdi ben yapabilriim bu isi daha cok sey deneyebiliriz.banka hesabina gelince gecen gun bankada hesap acalim dediler ama ayrintili konusamadik vaktim yoktu.sakin bir zamanda gidip ayrintilari konusacagim.bugun bebekler icin gelen terapistler 4 eylulde okula baslamalari gerektigine karar verdiler.aslinda okullar 16 agustosta aciliyor ama bebekler uc yasini doldurmadiklari icin 4 eylulu bekleyecegiz.

mother
BebebeBiliyorsundur belki iki tur burs imkani var burda: atletik ve akademik. Atletik herhangibir spor dalinda (cook) iyiyse aliyorlar. Benim ozellikle buyuk oglanin oyle pek bir sporda ozel ilgisi ve becerisi yok, o yuzden ben ona pek guvenmiyorum. Zaten bir de o cok riskli. Pek cok atlet okulu bitirmiyor, zorlaniyor veya son sene de birakiyor filan. Ben UCONN'dayken bizim sporculara tutoring yapmistim da ordan biliyorum. Bazisinin (ozellikle (amerikan) futbolcularin) okulla pek alakalari yok. Belli bir ortalama tutturup takimda kalabilmeleri icin herkes ugrasiyor. Akademik tabiiki en iyisi. Basrisindan dolayi burs veriliyor ve devam ediyor. Bir de bizim burda bu yilbasinda yenile egitim lottery'si basladi. Lottery ticket'larinin satis gelirleri direk olarak universite ogrencilerine burs olarak gidiyor.Egitimleri icin yatirim konusuna gelince biz daha baslamadik. Onu iyi arastirmak lazim sanirim. Onlarin pek cogu vergi durumunu bile etkiliyor. Oraya yatirdigin paranin bir kismini odemen gereken vergiden dusurebiliyorsun. Ama iyi secmek lazim sanirim. college fund'larini sadece o amacli kullnabiliyorsun. Eger ilerde cocuklarin burs bulurlarsa &quot;hah iyi burda birikmis para var, bunu alayim&quot; yapamiyorsun sanirim. Cok karisik isler bunlar yani, iyi dusunmek lazim.

versuss
hayirlisi olsun,

bebebe
06 04 2004, 17:00
bunny cok tesekkurler gercekten ev konusunda oldugu gibi buradada cok yarali bilgiler veriyorsun.detayli bilgilerini sabirsizlikla bekliyorum :)

mother
Supersin be BunnyHer konuda cok ihtiyatli, arastirmasini yapan...Ben daha onca seyin arasinda yakin zamanda college saving konusuna baslayamayacagim herhalde. Bir de kimsenin isine yararmi bilmiyorum ama ozellikle calisan veya ilerde calismayi planlayanlara bir (tavsiye demeyim ama) onerim olacak. Bir universite kadrosunda is bulursaniz, cocugunuz okula cok dusuk bir tuition'la gidiyor. Zaten in-state olunca bizlerin odediginin cok kucuk bir oranini veriyorlar, bir de anne-babanin calisiyor olmasindan bu oran daha da dusunce ben cocuk yazlari kendisi calisarak bile okuyabilir diyorum. Tabii bu hicbir zaman ihtiyatli olup, biriktirmeye baslamanin yerini alamaz ama bir fikir

Bunny
bebebe, college savings konusunda: gittiginiz banka buyuk ihtimalle 529 accountu acmayi onerecek. bu su an icin tax defferred olan bir plan fakat birkac yil sonra fedler toplanip bu tax deferred statusunu degistirip degistirmemeye karar verecekler. herkesin soyledigi o zamana kadar accountu acmis olanlarin deferred olarak devam edecegi fakat garantisi yok. College Saving konusunu arastirdigimda not ettigim tipleri buraya yaziyorum, asil folderimi bulamadim. buldugumda daha detayli yazmaya calisirim.oncelikle universiteler financial aid verirken financial need analysis yapiyor. bunun icin bakilanlar:-income-assets- age and need for retirement income for parents-# of dependents- # of family members in collegeretirement planlar analize katilmiyor. bu bir avantaj. 401k'ler, SEP ya da IRA'lari finans etmek yine onem kazaniyor.eger biriktirilmis bir para var ve bu para cocugun adina ise universiteler bunun %35'ini, eger anne-babanin adina ise %6'sini college education'a gidebilir diye hesap ediyor. yani bazi durumlarda kendi adiniza saving yapmak daha avantajli olabiliyor.benim hesaplarima gore 17 yil sonra bir cocugu public uni'ye gondermek icin her yil $3,000 biriktirmek ve bunu en az enflasyon kadar getirecek (3-4%) bir accounta koymak gerekiyor. ben burada tanidigim amerikali ailelerden de ornek alarak yillar icinde yazlari vs calisarak kazanacagini undugum parayi da college icin saklamaya calismayi istiyorum.

Bunny
sevgili mother,bir faydam olabiliyorsa ne mutlu bana. yillar yili calistiktan sonra birden kendimi evde bulunca bende bu tip seyleri arastirarak kendimi tatmin etmeye calisiyorum.

Denizkizi
12 04 2004, 17:00
Mother, bebebe, Bunny,Biz de bu kolej birikimin olayini dert edip duruyorduk. Eray 6.5 aylik ama 18 yasina gelince yani 2022 de yurt, okul tuition'i kitap vs. parasi ile birlikte 4 senelik private bir universite programinin $300.000' a mal olacagini ogrenince simdiden birseyler yapmamiz gerektigine karar verdik. Ben o aralar reflux problemi ile ugrastigim icin esim arastirma yapti ve alel acele Florida prepaid college plan aldik. Ikia y once odemelerimizi yapmaya basladik. Eray eger baska bir eyalette okula gitmek isterse benzeri programlar olan eyaletlere transfer edilebiliyormus. Bebebe belki bir goz atmak istersin. Bu bunny'nin bahsettigi 529 plan. www.florida529plans.com yada 1.800.552 4723

candy_girl
Ya canim turkiyemde atarsin bahceye,kapiya cocuklari yazin,parkta gonullerince oynarlar,ya da kalkar gidersiniz denize,havuza kuzenlere dayilara yazliklara cocuklar da gonullerince bi tatil gecirirler,arkadaslari gelmek istedikleri zaman yok oyle randevu falan,sadece gidilicek cocugun telefonu alinir annesiyle gorusulur annesi samimi bir evet tabii gelsinler oynasinlar der,hersey cok farkli cokkkk...gec onu biz tr de college savings lerlemi buyuduk kardesim,girdik sinava catir catir kazandik,icabinda burslu okuduk masraflarimizi kistik anamizin babamizin kit kanaat yolladiklariyla koca bir 4 yili devirdik universite bitirdik,aman ne bilim devir cok degisti be bebebe....

bebebe
bugun tatil bitti. :( :) cocuklar iyice azitti bu tatilde uyku duzenleri anormal bozuldu.cok gec yatip gec kalktilar.hadi abimzi tatilde de ikizlere ne oldu onu anlamadim.onalrda berkle beraber yatip kalktilar.berk icin biraz skici bir tatil oldu vanessa hasta diye pek gorusemediler,evde kardesleriyle oynadi.kitap okudu ama ders calistiramadim.mother sen ne yaptin oglani oylayabildinmi?bugun altibucukta kalkmak bir olumdu.bende onalrla gec yatip gec kalkmaya alistim. :)

bebebe
aman tanrimmmmmmmmmm bu ne ya 300.000 aklimi kaciracam simdi uc cocuga milyon de cik isin icinden.ben en iyisi cok siki bir sekilde spora yonlendiriyim.offf offfff :(

bebebe
mother ben kamplara bakiyorum kesin gonderecem.evde patlayacak.kendiside istiyor artik hafta icinde kamp hafta sonunda yuzmeye gidecekama tabi en onemli etken fiyatlar bayagi pahali malesef :( ev iside bir hallomadiki nerede kalacagimiz belli degil.ama simdiden yazdirmak gerekli.gec bile kaldik.ya turkiyede coicuklarin boyle derdi yok cikiyorlar bahceye oynuyorlar burada arkadasinin evine bile randevulu gidiyor.bana gecen gun sende maria gibi ol eger birisi kapiya gelirse su an musait degilim sonra gelin de diyor.ben bunu yapamam dedim biz boyle yetismedikki degilmi?

mother
Merhaba BebebeBizim Berat pazartesi gunu (dun) okula basladi. Bir hafta boyunca Berat yapma, oglum etme... demekten yoruldum. Daha da Persembe gunu babasi alip bunu beraber ise goturdu, cuma gunu (good friday) babasi da evdeydi biraz onlarla o da ilgilendi. Ama bizimkinin odevleri yoktu bende ilaveten birsey yaptirmaya ugrasmadim. Bir kac kez kitap okudu, disarda zaten pek oynamiyor, eger ben de onunla gitmezsem tek basina cikmasina izin vermiyorum. Ama butun bir yaz ne yapacagimi dusunmeye basladim bile.Hepimize kolay gelsin

bebebe
14 04 2004, 17:00
berk bahar havasimi yaz havasimi neyse ona girmis durumda ders falan calsitigi yok.tamamen oyuna dalmis durumda okul bitene kadar pokemon karti yasagi koymam gerekecek.baska hic bir sey dusunemiyor kartlar haricinde,birde vanessa sini dusunuyor.simdi oturttum yazi yaziyor.birinci sinifda okumaya agirlik veriliyor. cok guzel okuyor ama yazmaya gelince harfleri atliyor sizinkiler dogru yazabiliyroalrmi?gecen gun bizi fena oyuna getirdi ogretmen bize soyledi testimi gecmisim pokemon kartimi alin dedi.gittik aldik ertesi gun ogretmene sorduk mayis ortasinda belli olacak daha belli degil dedi.off inanilmaz yaaa cok sinirim bozuldu iki gundur kavga ediyoruz bu yalan yuzunden.

VeCToR
14 04 2004, 17:00
b&uuml;t&uuml;n dosyayi bastan sona okudum. k&yacute;smetse yak&yacute;nda usa ye gelecegim. evlilikten sonrasi icin sizler sayesinde cok sey ogrendim.Dosya cok seviyeli gidiyor. Umarim bozulmaz...Hepinize saygilar ve kolay gelsin...

mother
15 04 2004, 17:00
Benim Berat'ta bir ara bu Pokemon ve YuGiYo kartlarina ve tv'deki show'larina cok duskundu ama bugunlerde nedense birakti. Bir de benimkisi daha bir evcimen herhalde pek disariya cikayim demiyor veya oyle kiz dusuncesi hic yok. Hatta bazen biz kizdiriyoruzda hic hosuna gitmiyor. Tek basina cok zor ama odevlerini bitirmeden hicbirsey yapamayacagini kesin soyle ve gerekirse cezalandir, ya bir tv programini seyretmesini yasakla, ya da kartlarini elinden al iyi davranislarinda tek tek eline ver. Bazen de is cezayla degil odulle yuruyor. Etraftan kucuk hosuna gidecek turden oyuncaklar topla bunlarin hepsini bir kutuya koy, hatta oyuncak olmasi sart degil bir treat te olabilir, mesela yemekten sonra hosuna giden bir tatli veya dondurma veya aksam yemeginde ne yemek istiyorsa onu secmesi gibi, herhangibirsey. Bunu Prize box olarak koyun bir yere. Iyi birsey yaptiginda, mesela sana soylettirmeden odevini zamaninda bitirdiginde, onu gidip prize box'indan birsey secmekle odullendir.Bizimkisinin yazmasi fena degil ama kesinlikle okumasi kadar iyi degil. Ama cocuklarin da kabahati yokki bu ingilizce kolay is degil. Yok uzun e olursa oyle okunurmus, kisa olursa boyleymis. Turkcemizin gozunu seveyim &quot;a&quot; diyorsa a'dir ne baska turlu yazilir, ne de okunur. Ben kendim bile yazarken zorlaniyorum, veya college'daki cocuklarin bile paper'larini degerlendirirken bakiyorum da hatalar yapiyorlar. Ama yazi yazmalarini da tesvik etmek lazim. Biz bir ara gunluk tutuyorduk. O gun olan olaylari yaptiklarimizi filan ayri ayri yazip birbirimize okuyorduk. Basit cumleler kurmasi yeterli. Ama baktim bizimkisi hergun &quot;I watched tv, I played with my baby brother&quot; yazmaya baslayinca hele bir de benim vaktim olmadigi icin kendim hic yazmayinca biraktik. Alisveris listesini mesela ona yaptir. Bizim Berat onu cok sevmisti hele de listeye kendi istedigi seyleri koydukca keyiflenmisti. Daha aklima gelmiyor ama yaratici olmak gerekiyor bu cocuklarla Bebebe yoksa ilgileri o kadar cabuk dagiliyorki. Ama tabii senin bir de ikizler olunca hepsiyle ilgilenmek cok zor, ben bile obur ufakliga acaba cok zaman harcayip Berat'i ihmal mi ediyorum diye uzulmeye basladim. Bizim ozellikle Batu dogmadan once Berat'la aramizda cok ozel bir bagimiz vardi, bana cooook duskundu. Simdilerde gereken ilgiyi ve sevgiyi gosteremiyorum herhalde benim de derdim o :( Neyse burasi onun yeri degil herhalde sonra bunlari seninle konusuruz.Hepimize kolay gelsin.

bebebe
19 04 2004, 17:00
bugun ucuncu report card imiz geldi :mad: evdeki yaramazliklar okuldada devam ediyor..self control 3 stays on task 3 follows directions 3 gerci bunlari biliyorum ogretmen her gun rapor gonderiyor berk hakkinda.bugun kizgin bir konusmanin ardindan bu hafta ogretmenden iyi rapor alacagini soyledi bakalim ne olacak.komsum erkek cocuk icin normal diyip duruyor ama bu aralar fena azitti biliyorum.bir kac gundur pokemon kart yasagi var ama fayda etmiyor.kendisi yarinda rapor kotu gelirse vanessa ya gitme yasagi koy dedi.derslerde ise komple 2.derslerinin 2 olmasi fena degil komsumun kizinin raporuna baktim ondada iki agirlikli ki kiz sinifin en iyi ogrencisi.ogretmende not konusunda biraz tutumlu davraniyor.ya ben fazlami abartiyorum.bu cocugun sonucat birleri ve ikileri cogunlukta ama ben uc tane ucunu goruyorum.

K2
19 04 2004, 17:00
Merhaba Bebebe,Bence cok kafani takma , yaradilis olarak erkekler biraz oyle oluyorlar. benim kizim Kindergarten da bu seneve bende gonullu olarak epey aktivitelere katiliyorum sinifta. Sana farkini anlatamam kizlarla erkekler arasi gerek konsantire , gerek sayg i, gerek konusma , gerke soyleneni yapma. Allah ogretmenlere sabir versin. Kizim her gun kimin mudire hanimin odasina gitigin sayiyor ( hep erkekler). Bende eminim senin yasadiklarini 3-4 sene icinde yasiyacagim oglumla. Cok samimi bir Turk arkadasim var San Dieago da yasiyor , oglu derin 6,5 yasinda ve 1 st grade okuyor bu sene. o da odullendirme yolu ile rayina sokabildi report kartlari. 5 araliksiz sikayetsiz gunun sonunda bir kitap yada kirtasiye cinsi bir sey secebiliyor. bende bu sistemi kizimi uyku duzenine sokarken uygulamistim, her 10 yildizda bir kitap ( hesaba vurunca 10 gece iyi uyku = $ 4 ehh pek fena gelmedi kulagima o zamnalar ). neyse cok kafana takma olayi buyuttukce geri tepebilir ve savasa donusebilir onun yerine devamli konus konus konus . Seninde bahsettigin gibi pozitiflere konsantire olup oradan yaklas 3 luklere. Sabir sabir sabir arkadasim. ;)

bebebe
20 04 2004, 17:00
aslinda bizim cok buyuk problemimiz yok berkle.ogretmeni iyi cocuk diyor.hepsinden onemlisi cok saygili oldugunu soyluyor.bziim problemimiz berk konusmak isterse sinifta konusuyor arkadasina gidecekse yerinden kalkip gidiyor.gelen butun sikayetler bunlar.cok nadir arada arkadas itismleri falan oluyorda buda erkek cocuk icin cok normal.ogretmenin ve benim onunla yaptigimiz konusmalar aklina bir sey gedligi zaman ucup gidiyor.okula tam konsantre olamiyor buda derslerini etkileyecek diye korkuyorum.bazende daha cok kucuk diyorum.siniftaki en kucuk cocuk berk.artik odul vermek istemiyorum cunku benimki bunu koz olarak kullanmaya basladi.bana dun diyorki efendim yarin ogretmenden gulen yuz istersen vanessaya gidiyim vanessaya gondermezsen yarin bende gulen yuz getirmem.aksamda aynisi yarin iyi cocuk olmamai istiyorsan aksam seninle yatiyim.eger yatmazsam yarin iyi cocuk olmam.bu boyle devam ediyor istekleri.bende benim icin degil kendin icin yapacaksin dedim.bazen bu problemler cok buyukmus gibi geliyor bazende ya daha altibucuk yasinda diyip takmiyorum kafaya

bebebe
tabiki kullaniyoralar.bebekliklerinde basliyorlar hemde kullanmaya.ne yapalim bukadar guzel yaratiklarin boyle sorunlari olsun.allah baska dert vermesin :)

bebebe
cocuklar cok acimasiz.tabi karsidakinin ne kadar kirildigini bilemiyecekler onun icin boyleler.berat a arkadasinin four eyes demesine cok uzuldum :( bende berkle ayni seyleri yasiyorum mother.uc defa ogretmen tarafindan eve uc alarak geldi.ne oldu dedik.1 iyi 2 yaramaz uc kotu demek.arkadasim bana vurdu bende ona vurdum dedi.her ne kadar oglum ogretmene sikayet et vurmaya vurmayla karsilik verme desemde pisirik cocuk olmasini ezilmesinide istemiyorum.onun icin boyle durumlarda konusyorum ama cezalandirmiyorum.baslatan taraf diger taraf diyor.ogretmenlerde basinda beklemiyor sonucta hangi taraf daha uslu cocuksa ona inaniyorlar gibi geliyor bana.bizim birde gecensene bu cok kotu oluyordu.ilk zamanalr konusamiyordu.ve derdini anlatamiyordu ogretmene.hatta bir defa anlatamadigim icin ogretmen diger cocuga inandi diye cok uzulmustu.aslinda sirf dertlerimiz bununla bitse buyuyunce daha berbat.simdi kontrol altinda tutabiliyorsun sonra ne yapacagiz.en cok uyusturucudan cok korkuyorum.arkadas secimi.bunun icinde iyi bolgelerdeki okullar olsun istiyorum.ve spora faaln yonlendirilirse belki boyle kotu seyler yapmaz.off ilerisini dusundukcede cok bunaliyorum.

bebebe
bunny gocmen cocugu olmalari okul idaresi veya arkadaslari tarafindan hic bir sekilde ters tepkiye yol acmadi bende ve benim cevremde.yalniz nerelisin dediginde turkey diyince cocukalr anlamiyor hindiyle karistirip dalga geciyorlardi bir ara.okadar cok gocmen cocuk varki okulun yarisi bu konumda aliskinlar cocukalrda ogretmenlerde.dedigin gibi cocukalrda aksan hic yok.ben berk ana okuluna basladiktan dort ay sonra berkin arkadsinin annesiyle tanistim . berkin ingilizcesinin nasil oldugunu sordum oda kizina sordu kiz uzayli yaratikmisim gibi bakip berk ingilzice konusuyor dedi.yabanci oldugunu anlamamis bile. :) simdi benim en buyuk korkum berkin bu sene okulunu degistirmek.bu okulundan uzaga tasinirsak degistirmek istiyorum.ikizlerde baslayacak ayni okulda olsunlar diyorum ama berk asla okulunun degismesini istemiyor.cok alsiti buttun ogretmenleri ofistekileri polisini herkesi taniyor.en onemlisi bir suru arkadasi var.ev ararken bana devamli okulunda kalmak istedigini soyluyor.ama berkin okulunun civarindada bizim alabilecegimiz ev yok.herkese allah kolaylik versin

mother
Hani obur dosyada nasil bunlarin bebekliklerinin zor oldugunu tartisiyoruzya: uykusuz geceler, yemek yememeleri, tuvaletine alistirmak vs., vs. Bunlar zormus gibi geliyor, biraz buyuseler dertleri azalacak. Ben artik o beklentiden (ruyadan) vazgectim. Buyudukce dertleri buyuyor ve bunun hicbir siniri yok. Yasadigimiz surece hala 30 yasina da gelseler &quot;acaba yemegini yedi mi, uykusunu tam aliyormu, kendisini bir takim kotu olaylara bulastiriyormu, kimlerle arkadaslik ediyor&quot; gibi sorularla onlari dusunmeye devam edecegiz herhalde.Bizim problem Berat bugunlerde. Dun okuldan babasi bir getirdi. Ikisininde surati asikti. Ne oldugunu sordum konusmamiz lazim dediler. Ogretmeninin anlattigina gore dun disari ciktiklarinda Berat ortaligi birbirine katmis. Arkadaslarina su yerdeki talaslardan, kozalaklardan atmis, ondan sonra bunlar onun uzerine yurumus. Berat o kadar sinirlenmiski ogretmeni bunu durduramamis digerlerinden ayirip iceriye erken almak zorunda filan kalmis. Bizim Berat'in anlattigi ise diger 4 cocuk &quot;kopek&quot; oynamaya baslamis. Baslarindaki birisi bunlari Berat'in uzerine gondermis. O kendisini savunmak icin kozalak atmis. Sonra bir tanesini Berat'i yere yatirdiktan sonra Berat'in uzerine oturtmuslar ki Berat kalkamasin. Daha sonra bu iyice sinirlenmis tabiiki, hersey kontrolden cikmis ve sanirim ogretmen olaylara o noktada mudahele etmis. Ogretmeni yaramazlik yapip kendsini kontrol edemiyor diye not dusuyor, o tamamen farkli bir hikaye anlatiyor. Sonra da olaylari kimin once baslattigindan tam olarak emin olmadigini soyluyor. Simdi ne yaparsin. Savunmaya kalksan emin degil kendisi, savunmasan zaten bu yaslardan itibaren kotu davranislar kayitlarina gidiyor, simdiden fislenmesini istemiyoruz. Cok moralim bozuldu. Hem sonra kolunda birtakim cizikler filan var ogretmeni bir bakmamis bile. Suclu bile olsa bir sekilde onun bakimin yapmasi lazimdi, o da ayri bir sinir bozucu olay. Daha 1. sinifta arkadaslariyla huzuru bozulacak gibi. Zaten gecenlerde de bir tanesi buna &quot;four eyes&quot; demis, hic simdiye kadar oyle birsey olmamisti ve seviniyordum. Bence bu diger arkadaslarinda bir problem var. Benim Berat inattir ama onu o noktaya getiren bir olay olmalidir genellikle. Yoksa disardakilere karsi ozellikle cok uysal bir insandir.Yani ne yapacagimi bilmiyorum. Cezalandirmadim, cunku tam olarak suclu olup olmadigi belli degil. Ama her seferinde bu tur olaylarda dikkatli olmasini soyluyorum.Neyse kendinize iyi bakin

K2
Nakadar guzel biliyorlar bizleri kullanmayi degilmi ? ;)

K2
Sevgili Mother,Bunlar cok ince konular , dedigin gibi cok hassas yaklasmak gerekiyor boyle durumlara. Kendi cocuguna mi inanasin ,baskalrinin dediginemi , odul mu cezami. zor cok zor. Yine bence iletisim cok buyuk bir faktor oynuyor boyle durumlarda. Biraz zaman tani olay yatissin ve karsilikli oturp tartisin bakalim berk in fikirleri nedir dogruyu yanlisi ona kendi agzinla gostermeye calis. Boylelikle kendine olan guveni de sarsilmaz . Bol Sans Diliyorum isimiz zor cok zor.

Bunny
mother,ne kadar caninin sIkilmis oldugunu tahmin edebiliyorum. ben de cok uzuldum yazdiklarini okurken. Sonra bir dusundum o ya da bu sekilde hepimizin bu yollardan gectigini hatirladim. cocuklar inanilmaz bir sekilde dayanikli oluyorlar ve olanlari bizden cabuk unutuyorlar, o yuzden kendini cok uzmemeye calis. Bir de eger berat dogru soyluyorsa anlattiklari &quot;bullying&quot; tanimina uyuyor. istersen internetten bir tarama yap, ona , ogretmenine ve diger cocuklara nasil yaklasman gerektigi konusunda. son aylarda TV'de bu konuda cok program gordum cunku ABD'de (belki TR'de de) cok yaygin bir sorun bu. Bir de benim kafama hep su soru takiliyor, cocuklari okula giden anneler yorum yapsin diye bekliyorum: her nekadar yavrularimizin aksani olmayacak olsa da ve anne babalari okumus, iyi is sahibi insanlar da olsa acaba gocmen cocuklari diye arkadaslarindan, okul idaresinden farkli yaklasim goruyorlar mi?

bebebe
21 04 2004, 17:00
mother cigim dun aksam beratin kavgasini dusundum,sonra cizikler aklima geldi okul idaresine cok kizdim,.seni kendi yerime koydum heralde cildiridim.mutlaka orada cocugun ciziklerine bakilmasi gerekiyordu.gecen sene berk dusmustude hemen bantlamislardi.bu cocuga moral olarakda iyi geliyor.hem ogretmenler neden bastan mudahele etmiyorlar.berk parka gittiklerinde ogretmenlerin onlarla geldigini soyluyor.ayrica parkin her yerinde kameralarin oldugunuda soyluyor.neden o ana kadar beklemisleer.bence sen yada esin gidip konusun okul yonetimiyle.birde siz anlatin.ogretmen onun suclu oldugunu dusunuyrosa bundan sonraki her kavgada oyle oldugunu dusunebilir fislendigi icin.

mother
21 04 2004, 17:00
Ah Bebebe cizikler konusu oyle ama bizim olay pek basit gibi gorunmuyor. Dogru suclu bile olsa vucudunda belirgin bir sey varsa ona bakilmasi lazimdi.Ama bizim Berat'la uzun bir konusma yapmamiz gerekiyor. O gun olayin arkasindan celiskili hikayeler anlatiyordu. Bir onlar baslatti ben ona cevap verdim diye kendisinden gayet emin anlatiyor arkasindan &quot;sanirim oyle oldu&quot; demeye ceviriyor. O gun olayin arkasindan ben buna olanlari basindan sonuna sirayla yazmasini soyledim, bana &quot;ne dusundugumu mu yazayim&quot; diyor, &quot;oglum niye ne dusundugunu yazacaksin sen olayin icersindeydin ne olduysa bir bir yaz&quot; dedim, birsey yazamadi, ama esim bunun ilk anlattiklarini (doggie oyunu hikayesi) baz alarak bir savunma yazdi. Tabi boyle uzun bir savunma gelince ogretmen de emin olmak icin bunlarin herbirini tek tek tek cagirip olayi anlattirmis. Diger dort cocuk kesin Berat baslatti deyip ayni hikayeyi anlatiyor. Bizimkis ogretmenine de &quot;I don't know&quot; diyor. Simdi bunlar daha birinci sinif ogrencisi bir sey yapipta arkasindan Berat'a komplo duzenleyelim diye hepsi ayni yalani soyleyemezler. Yaris yapiyorlarmis Berat arkada kalmis ve sinirlenmis onun uzerine olaylari bu baslatmis kozalaklar filan atarak. Belli bir noktada sanirim onlarda ya oyun amacli yada bilmiyorum neden birisi bunu yere yatirip kalkmasina izin vermemis. Ne bileyimtam anlamiyla yalan soylemiyor ama gercegi sakliyor, o da arka kapidan ayni yere cikiyor.Dusunuyorum da Berat cok degisti ve bunlari gordukce daha bir bebekle alakasi oldugunu dusunmeye basladim. Kiskancligini bu sekilde gosteriyor herhalde. Birbirimizden bir sekilde uzaklastik. Dusunuyorumda su Batu biraz kendisini toparlasa da ben biraz onunla zaman gecirsem, cunki ikimizin da buna ihtiyaci var gibime geliyor. Bu dosya okul isleriyle ilgili ama gene de yazayim kiskanclik olayini gostermek icin. Gecen gun arabada bir yere gidiyoruz. Ucumuz arkada oturuyoruz, ama Berat Batu'nun tam yaninda. Bunlar oynuyorlardi. Birden Batu'dan bir ciglik koptu, ne oldu filan derken Berat ozur diliyor, ne oldu. &quot;Parmaklarini agzima alip oynuyordum, istemeden, farkinda olmadan isirmisim!!&quot; Simdi ne yaparsin, ikisi de agliyor isin kotusu. Batu caninin acisindan agliyor, Berat'ta &quot;Batu benim yuzume baktikca agliyor&quot; diye agliyor. Yani tam bir arap saci.Iste herhalde Berat'in su anki yaptiklari bir sekilde tepki. Bakalim nasil olacak.Ilgilerinize tesekkurler.

mother
25 04 2004, 17:00
Kesinlikle cok dogru Bunny. Biz Berat'in dogdugu ilk gunden itibaren hep bir sonraki donemin daha kolay olacagi hayaliyle yasadik. Iste daha hic hareketsiz bir sekilde crib'de yatipta bizleri uyutmazken biraz hareketlense daha kolay olur dedik. Hareketlendi bu sekilde bunun arkasindan kosturmasi zor oluyor ah bir yuruse dedik. Yurudu baska,konustu baska seyler. Ama kesinlikle her anlari ayri guzel. Onlari da keyfine vara vara yasamak lazim

Bunny
25 04 2004, 17:00
bebebe, cevabin icin cok tesekkurler. sanirim yavrular buyudukce sorunlarinin da buyudugu bir gercek. bunu hep esime hatirlatmaya calisiyorum. simdi yavrunun bizi en zorladigi yani uykusuzlugu ama gelecek senelerde bugunleri arayabiliriz diye...yine de her yaslari ayri guzel diye dusunuyorum. bizimle sohbet etmeye baslamalari vs ne hos seyler.mother, belki bu hafta sonu beratla sirf sen disari cikip bir-iki saat de olsa ana-ogul date'i yapabilseniz ikinize de iyi gelebilir. batu da babasi ile date yapmis olur, bir sonraki hafta da esler degisir. sanirim birden fazla cocuk olunca yek-e-yek zaman gecirmek hem ana-babaya hem cocuga cok iyi geliyor.

bebebe
26 04 2004, 17:00
bunny hic bir zamanda inanamayacaksin,benimkiler koca adam oldu kizimda genc kiz nerdeyse.inanamasi cok zor ama gunler cok cabuk geciyor :( bugun bizde berkin okuluna gittik.butun ogrenciler geldi,bir bahce yapmislar bahcelerinde domates ,cilek,biber cicek yetistiriyorlar.kucucuk ama cok guzeldi bahceleri.ayrica tam sinifin arka kapisina fasulye ekmisler herkesin fasuleyesinde adi yaziyor cok guzeldi.en guzel bahcede bizim sinifindi ogretmenimiz cok titiz.hafta sonu gelip duzenlemis.bahcenin ilk fotograflari cekilmis ogretmenin ugraslari gorunuyor.sebzelerin buymeleri falan gosterilmis resimlerde.nelerle ugrasiyoralr ya.ogretmen hemen kapidan girerken geldiginiz icin tesekkurler diye yanimiza kosturduki iside cokdu.butun velileri tesekkurle karsiladi.sinif civil civil cok guzeldi.cumartesi gunude safety carnival imiz var.oda cok guzel geciyor.insallah yagmur yagmaz cok eglenceliydi gecen sene.simdiden programimizi ayarladik cumartesi hic bir yere soz vermiyoruz oglene kadar carnivaldayiz. :)

Bunny
26 04 2004, 17:00
bir de zaman ne kadar hizli geciyor degil mi? bebegimin 7.5 aylik olduguna inanasim gelmiyor. ilk 3 ay gaz sancilari vs nedeni ile epey yavas gecmisti, simdi gunler gunleri kovaliyor. bazen gozumu acip kapayacagim ve artik bebisko cocuk olmus olacak diyorum, o zaman daha siki sarilip kokluyorum yavruyu.

bebebe
27 04 2004, 17:00
gercekten harika bunny.oglum hergun bahcelerinden bahsederdi hatta eve tohum getirdi okuldan.beraber onu saksilara diktik ama ikizler okadar cok topraklarini doktuki bir gun dayanamayip attim hepsini.isin guzel tarafi bu aralar konulari sebzeler meyveler bocekler cicekler,ve onlari canli canli yasayarak ogreniyorlar.oglum simdi bahceli ev hayalleri kuruyor okulda yaptigi gibi sebze,meyve ,cicek yetistirmek istiyor.gecen sene ise okuldan kelebekler parkina gittiler,parkdan kelebek kozalari aldilar bir kelebegin olususunu her gun izlediler.seffaf ici gorunene ozel bir kutuda besliyoralrdi.kelebek kozadan cikinca tekrara parka gidip onu saliverdiler.cok seviyorum bu tur aktiviteleri.gezileri bile hep ogretici.tiyatroya gidiyoralr,ciftliklere.mayis ayinda yine gezileri var.flamingo parka gideceklerbirde cocoklara her seyi nasil gorev bildiriyorlar.mesela bir marka var adi simdi aklimda degil.hazir corbalari sekerleri patlamis misiri bir suru seyler uretiyor bu marka.ve aldigin her urunun ustunde bir kupon var okula cash para.benim oglum o kuponlari gordugu zaman hemen anne cabuk kes hemen gotureyim diyor.ogretmenelr onlara soyle soylemis,eger bu kuponlardan cok getirirseniz okula cok para gelir bizde daha cok dondurma partisi yapabiliriz.asla unutmaz.

Bunny
27 04 2004, 17:00
bebebe, ne guzel aktivitelerden bahsetmissin, cocuklarin bahse ile ugrasip sebze yetistirmeleri fikri cok hosuma gitti, hep egitici hem eglence.

bebebe
06 05 2004, 17:00
yaaa benim oglum evlenme teklifi almaya basladi.vanessa ona sarkilar soyluyormus agacin altinda opuselim sonra koleje gidelim sonra evlenelim sonra bebek yapalim gibi bir sarki soyluyormus..amandada benimle evlenmek istiyor diyor.biz bilmezdik bu yaslarda hic birsey nedir ya bu.soka girdim,beyefendide kizariyor anlatirken siritiyor.efendim neden bilmiyormus kizlar neden onu seciyormus?.tabi buyuk bir keyifle soruyor bunlari

candy_girl
07 05 2004, 17:00
Valla annesi ve babasi gibi kani kayniyor bence de berkin :D anne canayakin baba da oyledir heralde e berk de de soyacekim olucak o kadari normal ;) bizimki de yuz vermiyor valla kizlara,hani sanki onlar pesimden kossun havalarinda :) sinifin en hos kizi buna yanastikca bizimkisi aldirmaz havalara burunuyor,tek derdi davasi en yakin arkadasi tyler la girgir samata yapmak :) bunun babasi da boyle yakisikliligina pek guvenen kasinti bi adamdi babasina mi cekicek ne :D :p

bebebe
yaaa aslinda berkin sarksinda opusmeden hemen sonra bebek vardi en son evlilik ben onu kendime gore sariladim :) :D kaynanalik iste ne yaparsin :D simdiden boyle olursa ilerki zamanlarda bu cocuk nasil okuyacak anlamiyorum.zaten bu aralar okulu felaket.hic ogretmeni dinlemiyor.bana gecengun ogretmen arkadasima gitmemem izin vermediginde siralarin altindan gidiyorum diye ovunuyor.tabi benden guzel bir azar isitiyor.gecen gun yine folder i ogretmenden sikayet dolu gelince ben arabada buna devamli bagirmaya basladim.benim ufaklik da arkamdan papagan gibi soylediklerimi tekrarliyor esim dayanamadi gulmeye basladi benim sinirim uzun sure gecmedi ama berkayin tekrarlamalariyla bir sure sonra sakinlestim.ehh ikzielrde eylulde okula baslayacaklar ozmaan iste her gun sikayet dinle.ikizlere eve ogretmen gelmeye basladi inanamadim ama ogretmenin her soyledigini yapiyorlar.sira bile bekliyoralar.okula baslamadan once boyle bir sey olmasi cok guzel.okulda rahat edecekler.birde biz evde hic ingilzice konusmadigimiz halde ogretmenin soyledikelrini anliyorlar.haftada iki gun speach terapist bir gunde ogretmen geliyor.benimkiler gayet memenunlar

mother
Senin oglan az degilmis Bebebe,Ama gene gelinin de iyiymis, college'i bitirmeyi planliyor cocuk filan yapmadan once :D , Bizim oglanin daha pek o taraklarda bezi yok gibi. Belki guneyin sicagi ve gunesi cocuklari daha cabuk gelistiriyor veya kanlarini kipirdatiyor erkenden :) :D Neyse sana kolay gelsin

Bunny
08 05 2004, 17:00
bebebe, ikizlere ogretmen gelmesine ve senin biraz rahatlamana cok sevindim. demek ask-mesk simdiden basladi, pek guldum bu ise.

poemgalaxy
08 05 2004, 17:00
Kindergarten baslama yasi 5 sanirim, peki ilkokula alma yasi kac; bir de su talihsiz olay var Ocak, Subat dogumlu cocuklarin ogretimde 6 ay kaybetmeleri. Neden 6 ay gec basliyor bu cocuklar, anlamak mumkin degil? Cocuk 5 yasinda Kindergarten'a gidecegine 5,5 yasinda gidiyor, bunun caresi yok mu?

bebebe
09 05 2004, 17:00
tcoskun ilk okul yasi da 6 yas oluyor. benim ikizlerim 4 eylul dogumlu ve 1 eylul dogumlular ancak okula yazilabiliyor yani ben bes yasinda degil alti yasinda verebilecektim.ama simdi konusma problemleri olduklari icin uc yasina girer girmez okula yazilacak diye doktor raporumuz var.ben hala kontenjanlar dolar yazilamaz falan diye korkuyorum.bunny cigim sagol ogretmen basladi.yarimsar saat uc gun geliyor iki ayri ogretmen.simdi baska bir yardim daha gelecek once bazi formlar doldurmamiz gerekiyor.disiplin turu seyler icin.insalalh bir an once oda baslarda okulda zorluk cekmezler.biraz once bir oyuncagi paylasamadilar.bak yarin ogretmen gelcek onun icin simdi turn yapacaksiniz dedim.sozumu dinlediler.cocuklara buyuk degisiklik oldu.bayiliyorlar bu ogretmen isine :)

bebebe
merhaba tcoskunoncelikle kendi cocuk doktoruna bir danis.o seni buyuk bir ihtimalle spech terapistine gonderir.benim bebekler premeture oldugu icin zaten bu tur testler alti ayda bir uygulaniyor ondan dolayi ben bir yere bas vurmadim.yapilan testlerde bu programa yazilmasina karar verildi.okula gitmesine spech terapist karar verir buyuk bir ihtimalle.burada butun ispanyol komsularim bu programa yazdirmis cocuklarini.eve ogretmen gelemsinide bir arastir derim.ben premeture bebekler icin olan ozel yasadan faydalaniyorum ama belki normal cocuklar icinde bu tur servisler olabilir.okula baslamadan buyuk faydasini gorursun :)

poemgalaxy
tcoskun ilk okul yasi da 6 yas oluyor. benim ikizlerim 4 eylul dogumlu ve 1 eylul dogumlular ancak okula yazilabiliyor yani ben bes yasinda degil alti yasinda verebilecektim.ama simdi konusma problemleri olduklari icin uc yasina girer girmez okula yazilacak diye doktor raporumuz var.ben hala kontenjanlar dolar yazilamaz falan diye korkuyorum.Tesekkurler bebebe once, benim evlatta da konusma zorlugu var, Turkceyi bile konusmakta zorluk cekiyor diil ki Ingilizceyi ogrenmesi elbette biraz zor olacaga benzer. Bu raporu psikatristen mi alayim yoksa Cocuk doktorundan mi, hangisini tavsiye edersin?

candy_girl
11 05 2004, 17:00
Amerikan egitim sisteminin ozu bu malesef sevgili tcoskun...bildikleri tek sey discipline ve time out...kucucuk cocuklari lise bitene kadar military schooldaymis gibi egitiyorlar ondan sonra da cocuklar universiteden itibaren sapitiyorlar.Neylenir bu duruma bizlerin de isi zor kesinlikle..Himm bu arada sunu da belirtmeden gecemiycem nikinizle anladigim kadariyla kisiliginiz pek bir zit gibi neden tcoskun onu da anlamis diilim ;)

bebebe
:( :mad: :( :mad: :( :mad: :( :mad: :( :mad: okuldan aradilar sabah sabah.berkin cezasini soylemek icin.beyfendi gecen gun yemekhanede arkadasina yemek firlatmis kizin annesi okulu aramis.simdi bizimki bugun ofiste yemek yieyecek.nasil sinirliyim anlatamam.simdi tek dilegim sinifini gecememsi.boyle olursa belki yaramazliktan ogretmeni dinlemedin boyle oldu diye ilerki yillarda kontrol altina alabilirim diye dusunuyorum.artik ne dusunecegimide bilemiyorum ya.halbuki dun ne kadar sevinmistim aylik sinif calismasi geldi eve, hic yanlisi yoktu.bir ay boyunca sadece bir iki yanlis yapmis oda dikatsizlikten.havalara ucmustum.simdiki halime bak :( :( :( :( :( hergun bu tip sikayetler gelmese kafaya takmiyacamda ogretmenden her gun sikayet geliyor.onceden iyi gunleri cogunluktaydi sikayet yok denecek kadar azdi bu bir kac haftada anormallesti.hic kendini kontrol edemiyor.odul ceza tehdit yalvarma hepsini deniyorum.simdi devamli cezada. :( :(

bebebe
tcoskun sagol.simdi daha iyiyim.berkle konustum.bana anlattigina gore kizin elinde mayonez varmis berke vermis berk ona geri vermis kiz istemem diye berke atmis berk ona atmis.bu boyle bir kac defa olmus.kizin annesi okulu aramis .okula ne anlatti bilemiyorum kadin cok uzgun diyip durdular telefonda.ikisinide ofisteki gorevli dinlemis.bugun kizda cezaliymis ofiste beraber yemek yemisler.bir an cok sinirlenip uzuldum ama simdi gecti.aslinda bu tip seyleri bende cocuktur diye onemsemiyorum bazen ama bazende boyle cok kafaya takiyorum.derslerle ilgisini kaybediyor ona uzuluyorum en cok.yarin ogretmenle konusturcam esimi baaklim dersler nasil bu aralar.bu arada aklima geldi doktora danismadan once mahallenizin okuluna gidip bir danisin onlar size nereye basvuru yapacaginiz daha guzel aciklarlar.bol sans :)

poemgalaxy
once tesekkurler bebebe, bakalim denicem.Sonra bu kadar kendini yipratma, sinirlenme; cocuktur yaramazlik yapacaktir. Onu kntrol edecek, iyi egitim verecek kisiler de okulda ogretmenlerdir. Bu ulke cok sikayeti sevevn bir toplum, yaralanir yardim etmege calisirsin seni mahkemeye verir o yuzden gul gec; cocuguna bosuna ceza verme. :)

poemgalaxy
merhaba bebebe, tesekkurler gene :) Bak ne guzel olmus simdi, karsilikli yiyip kaynassinlar, cocuk bunlar daha ne gerek var cezaya, ceza verilirse daha da azarlar, psikolojileri bozulur. Degerli ve seviyeli bir toplum icin akilli ailelere ihtiyac vardir.

candy_girl
12 05 2004, 17:00
Bebebe ceza olucak elbette ama cocuklarin her hareketini de ceza olarak adledeceklerine ceksinler bir kenara once uygun bir dille konussunlar bir kez iki kez uyarsinlar,sikayete ve yaramazliklara cok duyarli bunlar,benim oglaninokulu military school gibi valla,hocasinin bir kizisi var oyle sert oyle sevkatten yoksun ki..ben kiziyorum boyle seylere bilemiyorum...elbette bizim donemimizde de dayakci hocalar vardi ama bunlar da sikayet edilirse derhal okuldan ihrac edilirdi hocalarimiz en azindan sorunlarimizi ve bizleri anlamaya calisirlardi...neyse benim oglan daha ilkokul cagina gelmedi,gelsin bakalim daha net gorecegiz.

candy_girl
Eee naparsin disiplini saglamak icin yapiyorlar bebebecim yoksa 5 yasinda 26 haydut cocukla nasil basa ciksinlar ;) benim erayi verdigim okulun en iyi hocalari erayin hocalari ama ben tr de kendi hocalarimdan ters bir davranis ya da soz duymadigim isitmedigim icin belki de sasiriyorum,benim annem de ilkokuldan itibaren hep iyi hocalari arastirmis ve o siniflara vermisti beni, cok sukur bir problemim olmadi okul hayatimda belki de o yuzden kendi sefkatli ve iyi niyetli ogretmenlerim gibi hocalar ariyorum,kabul etsek de etmesek de kendi ana dilimizde kendi yuregimizde cocuklarimiza verilen sefkati ilgiyi alakayi amerikali hocalar ne kadar kendilerini zorlasalar da veremezler.Neyse umarim bir daha tekrarlamaz berk yaramazliklarini,sana da kolay gelsin guzelim.

candy_girl
Olmaz mi bebebe! bizim oglan amerikan mutfagini malesef bir turlu benimseyemedi,sebebi ise turk yemeklerini ben daha guzel yapiyormusum okulda verilen yemekleri sevmiyomus.Bir tek hamburger fries yer pizza yer tuna sandwich yer bir de corn dog veriyorlar hepsi o kadar..sabahlari hele bir gorsen uzum suyu string cheese ya da milk, cereal valla benim icim elvermiyor sabah kalkip en alasindan turk kahvaltisiyla yolluyorum okula,oglen de 15:30 da eve getirip her gun farkli bir menuyle yemek yediriyorum.Hazir tek cocukken ve bende calismiyorken bunun icin bol da zamanim varken cocugum gidasiz kalsin istemiyorum.Benim sorunum meyve puresini kestigimden beri portakal suyu haricinde karpuz ve cekirdeksiz uzum haricinde herif meyve yemiyor! bende sabahlari vitamin supplement veriyorum napiyim...velhasil bu yeme problemi menu begenmeme problemi bizde de var bebebecim mecburen is yine sana dusuyor da sende allah guc versin hangi bir cocukla ilgileniceksin...

bebebe
candy cigim tabiki ceza olacak.okul dedigin biraz disiplinli olur.yoksa okadar cocukla bas etmeleri mumkun degil.disiplin olmadan bir sey ogretmeleride mumkun degil.hem cezalar cok buyuk ceza degil.oyun bahcesine arkadaslarindan daha gec gidiyor mesela eger ceza aninda veya cezayi aldiktan sonra hareketlerini tekrarlarsa cezasi uzuyor.yada mudurun odaasinda yazi yaziyor.bu cezalar bana gore cok normal.evde biz bile kendi cocugumuza dayanamayip odasina gonderiyoruz veya baska cezalar veriyoruz.kendi okul yillarimla kiyasliyorumda bunlar cennette yasiyor yaa :)

bebebe
candycigim bizim okulda siiznki gibi degil.keske ogretmeni degistirseydin sene basinda.ben okullar acilmadan ogretmenle tanisma gunu var ya ogun berkin ogretmenini begenmedim,hemen o gun dilekce verdik.komsumdan yardim istedik hangi ogretmen iyidir diye zaten butun siniflari gezip gozumuze iki ogretmen kestirmistik onlardan ikiside okulun en iyi ogretmeni dedi komsum.okula cok icli disliydi onun icin yardim istemistik.ve sinifi degisti.su andaki ogretmenidnen cok memenunuz.valla turkiyede dayak atti diye ogretmenin ihrac edildigini kendi okudugum okularda hic gormedim.biz pek ogretmeni sikayet edemezdik mudurde ayniydi nereye gideceksin.aklim ozamanalar boyle seylere ermiyordu.ailemede anlatmazdim.keske yapsaymisim.ama lisedeki ogretmenimi bugun olsa ya oldurudum ya nereye gerekirse oraya sikayet ederdim .insalalh birisi belasini vermsitir.sinifta guldum diye bana bir laf demsiti anlamini sonra sinifin en ahalksiz erkek ogrencilerinden ogrendim.igrenc herif.cok tatli ogretmenlerimizde vardi.ama hep okulda disiplini saglamak icin ceza gecerliydi.senin erayin ogretmenide belliki benim lise ogretmenim gibi istisna disi ogretmen.bence bir konus ogretmenle bukadar sert olmamasi gerekir.daha bes yasindaki cocukalra oyle davranilirmi.

bebebe
bugun ogretmenle esim konustu.ogretmenin ufak tefek sikayetleri var yani herzamanki seyler.sinifta ders esnasinda kalkip arkadasina gitmesi arada ogretmeni dinlememesi gibi seyler.ama ogretmen cokda sikayet etmemis.dersleri gayet iyi cok ilerleme kaydetti cok iyi cocuk diyede soylemis :) sinav sonuclari bu ay sonunda belli oalcak ogretmen umutlu gecmemesi icin bir tek sebeb olabilr sinav esnasinda ilgisi dagilip teste konsantre olamadiysa yanlis yapmistir yada hic yapmamistir(daha once sinif icinde yapilan testlerde bos kagit bile verdigi olmustu).ay sonunda gorecegiz :confused: bu arada bizim yemek sorunumuz var.okuldaki yiyecekleri yemiyor.bir iki sey sadece yiyebiliyor onun haricinde hep evden.bende tikaniyorum her gun her gun ona yemek bulmaktan.marketlerde hazir ogle yemekleri satiliyor ondada sadece hotdog yiyebiliyor.sizinde boyle problemleriniz varmi?

candy_girl
13 05 2004, 17:00
Ya okulda verdikleri yemekleri de bi gorsen kus kadar.O cocuklar nasil doyuyor anlamiyorum.O yuzden de eve getirdigimde bol bol sebze yedirmeye calisiyorum.Meyveyle arasi cok hos degil portakal suyunu bir tek SIKIP veriyorum bir de karpuz sever.Berkin sebze sevmesi cok guzel bir sey,insallah bu hep boyle devam eder,valla ne biliyim bebebecim allah kolaylik versin anacim ya....

bebebe
13 05 2004, 17:00
ehh pek farkimiz yokmus erayla berk arasinda eray fazladan corn dog ve tuna sandewich yiyor sadece.benimkide amerikan yeemekelrinden hoslanmiyor.bizim gecen aylarda biliyorsun hep disarda olmamiz gerekiyrodu.fizik tedavi icin mecburen berkide okuldan alip eve ugremadan tedaviye gidiyorduk.berkin sevdigi seylerde hep sulu yemek turu seyler.sebzeye bayilir ama onu yanina alip yediremzsin.mecburen ya sandewich yada meyve.sabah kahvaltisni malesef yaptiramiyorum.cok istahsiz zaten her zmaan kahvalti problemimiz oldu onunla.bir cereal yada pan cake turu seyler yiyor.oda agzini zorla actirark.

candy_girl
15 05 2004, 17:00
Disiplini saglamak icin cocuklara time out veriyorlar ya da egitimi ciddiye aldirmak icin sert bir egitim uygulamasina uyguluyorla da 16 yasina kadar bu cocuklari deli gibi cendereye sokup ondan sonra cocuklarin zinciri bosanmis kopekler gibi biranda sex,drug bagimliligi gibi kotu aliskanliklara sahip olmalarini neden onleyemiyorlar acaba? burada 16 yaslarinda 2 cocuk sahibi o kadar cok cift goruyorum ki....bunun sebebi nedir? 16 yasina kadar discipline after 16 welcome to freedom...valla bir yerde bir tutarsizlik var bence.

bebebe
furkiberk liseye baslama yasi turkiyeyele ayni galiba.tam emin degilim yinede. :)

poemgalaxy
Amerikan egitim sisteminin ozu bu malesef sevgili tcoskun...bildikleri tek sey discipline ve time out...kucucuk cocuklari lise bitene kadar military schooldaymis gibi egitiyorlar ondan sonra da cocuklar universiteden itibaren sapitiyorlar.Neylenir bu duruma bizlerin de isi zor kesinlikle..Himm bu arada sunu da belirtmeden gecemiycem nikinizle anladigim kadariyla kisiliginiz pek bir zit gibi neden tcoskun onu da anlamis diilimcandygirl, once sunu soyleyeyim disipline etme durumlari tatsiz olaylarla karsilasmamak icin. Aslinda cogu yeni gelen ya da buraya baska yerden gelip yerlesmis yetiskinleri bu durum siksa da adamlara biraz hak vermek gerek gibi. Benim basimdan da tatsiz bir olay gecti, ben ne katilim ne de suclu ama Amerikan Polisi yapmis oldugum basit bir trafik cezasindan dolayi tabi adamlar seni takip edince durmayinca :p (ne salaklik benimkisi! :D ) tum silahlar ustume cevrildi az daha tetikliyeceklerdi beni tahtali koye dogru. Tabi cok kizdim, sinir kufur hersey soyledim nezaretten sonra ama kimin ne oldugunu bilecek ki adamlar, ben sucu kendimde aradim aslinda suc da degil gafillik, gaflete dusup celallenmek. Neyse konu disina cikmadan okul sisitemlerindeki disiplin olmali kanisindayim. Burda oyle ki cocuklar arasindaki cinsellik aktiiviteleri de erken yasta basliyor, ozellikle zenci cocuklarin daha bir takrikci ve tacizci olduklarini duydum. Diger bir mevzu da drug korkusu tabi ki. TCoskun nickine gelince, bu nicki Coskun abimize ithafen aldim, benimkisi sadece Turk filmlerinde gecerli. Bir de biraz seklen ona benzetirler ama daha ciddi ve artizim bilmem anlatabildim mi! :D

furkiberk
lise ka&ccedil; ya&thorn;&yacute;nda ba&thorn;l&yacute;yor arkada&thorn;lar?

candy_girl
16 05 2004, 17:00
Sevgili t coskun aydinlatici bilgilere tesekkurler ve iyi niyet dileklerinize bende katiliyorum,ancak inanin bir turk olarak cocugumu bu sisteme kaptirmaktan yanlis bir seylere yonelmesinden odum patliyor o nedenle de tr de okutmak istiyorum onu,ancak olacak olacak ise her yerde kacinilmazdir belki benimki bir savunma icgudusu...sonuc olarak hepimizin cocuklarinin hakkinda hayirlisi...

bebebe
ikinziinde iyi dilerklerine amin diyorum.allah kotu gunler gostermesin hic birimize

poemgalaxy
sayin candy hanim,
Ben Amerika'nin ve onun sisteminin avukatligini yapmicam burda ama sunlari da soylemek isterim samimiyetle. Bir kere universite oncesi egitimin disipline olmasi lazim, burda her cocuk uslu, usturuklu degil, zaten Turkiye'de de oyle degil mi canim. O bakimdan bu disipline edilme olayi sart, zaten bunu sistem buyuruyor. Amerikan Sistemi'ne alismak gercekten zor, bu carka adapte olmak zor. Okul yonetmelikleri, kurallari, kanunlari neyi emrediyorsa onu yapiyor yetkililer. Cocuklarin tuvaletlerde birbirlerini taciz ettikleri su ortamda, erkek cocuklari bile tacize ugruyor, fakat her tuvalete ya da her cocugun basina birer polis koymak zor olur gercekten. Bir de haylazliklari soz konusu, yaramazliklari Turkiye'deki cocuklardan bin beter, bazi ogretim kurumlarinda hocalarin sihirli kelimesi sudur: Sit down and shut up! Napsinki hocalar. Sistem cocuklara cok onem verdiginden madden cok rahatlik goruyorlar, arac-gerec, yemek, tasima gibi hizmetlerden oturu, ahh keske ben de okusaydim bu sistemde okullarimi diyorum bazan! :)

Sistem lise cagi middle school bitince 14 veya 15 yasinda basliyor. Lise cagi competitive olup basari yarisi var ogrenciler arasinda ve ona gore branslasma basliyor, bu oyle velinin gidip bizim kiz hocam matematik okusunla olmuyor, sistem cocugun ta ilkokuldan gelen basarisini, derslerdeki egilimlerine gore cocuklari naklediyor ilgi ve beceri alanlarina. furkiberke sana bir fikir vermisimdir umarim.

sayin candy hanim,
Bir mesele de erken yasta bebek sahibi olan daha cocuk yasta olan parents, bunlar basli basina bir problem zaten. Cocuklar dusundugunuz gibi 16sindan sonra sekse yonelmiyorlar, 11 yasindan sonra bu egilimlerini aktiviteye donusturuyorlar sonra insan anatomisine gore bebek yapabilme yasina gelince dollenme suretiyle female hamile kaliyor, o kadar da cinsellik egitimi verilse de protection kullanmama hastaligi var insanlarin cogunda. Bu suretle cocuk oluyor, hatta kizlar cocuklarini tuvaletlerde dusurmeye calisiyor. Anyway konuyu saptirmadan soyle diyebilirim ki sistemin kurallari, kaideleri, kanunlari, yonetmelikleri var bir adim disari ciktiniz mi ceza almaniz an meselesi; bu sistemde bir anda cikis yapabildiginiz gibi bir anda da inise gecip hayatinizi karartabilirsiniz. Allah'tan temennim hepimiz icin aydinlik gunler vermesi ve cocuklarimiz icinse saglikli beyinlere sahip ailelerin olmasi ve bunlarin devamliliginin saglanmasidir.

poemgalaxy
sevgili candy,

Iyilik temennileri hepimiz icin. Turkiye'de de tehlike var burada da; Allah kotu seyler vermesin, kotuluklerle karsilastirmasin derim. :)

mother
19 05 2004, 17:00
Peanut bu dosyanin silinmis oldugunu soyluyordu, bir merhaba deyip gariban dosyamizi yukariya cikarayim dedim. Su an gec oldu ve esim de bilgisayari elimden almak icin sira bekliyor o yuzden fazla yazamayacagim ama Peanut yarin oglumun 1. siniftaki tecrubelerini uzun uzun yazarim. Umarim bu dosyaya kayit olmussundur yoksa obur tarafa da post ederim.

neyse simdi ben kaciyorum

bebebe
20 05 2004, 17:00
peanut

sakin ne zaman ogrenecek nasil yapacak diye korkma, uzulme.benim oglum gecen sene hic ingilizce bilmeden hazirliga basladi.okula verirken ben aglayacaktim ne yapacak nasil yapacak diye.uc dort ay icinde ingilizceyi aksansiz ve akici konusuyordu(tabi bir amerikali cocuk kadar kelime haznesi yoktu).bu sene okullar acildiktan bir ay sonra falan okumaya basladi ve her gun bir kitap.kitap okumaya okadar tesvik varki cocuk ister istemez kitaba gomuluyor.gecen sene bazi arkadaslari 100 kitap veya ustunu okudu diye kupa aldilar bizimki bu ise cok bozuldu.bu sene okumayi sokunce devamli okuldan verilen listelere yazdik.ve listelerin geri verilmesine bir iki ay kala 150 kitap okumus oalrak teslim ettik.bu liste haricinde her ay pizza hut un sponsorlugunda bir liste veriliyor.o ay icinde okudugun kitaplari yaziyorsun ve pizza hut tan cocuga bedava pizza.hastanelerde bile okumaya tesvik var.benim ikizlerim bir yasina geldiklerinde klinik onalra her muayneden sonra kitap hediye etmeye basladi.

ev odevlerini bile yaptigi icin odul aliyorlar.bizim okulda bir odev var.adi superstar dollar. 10 soru var ve bir hafta suresi var yapmak icin.diger hafta sorular dogru cevaplanmissa bu odeve okulun kasesi olan sahte bir dolar veriliyor.cocuk onu biriktiryor sene sonuna dogru bu doalrlarla okuldan alisveris yapiyor.gecenlerde alisverisini yapti.bugunde 20 doalri gectigi icin kafeteryada partyleri vardi.20 doalr toplayan cocuklara dondurma party si yapmislar.baska okullardada varmi bilemiyorum bu odev.eyalete gore degil mahalleye gore bile degisiyor hersey

bu arada benden yeni haber artik ikzilerinde ev odevi var.speach terapist her gelisinde ev odevi veriyor.allahim kahkaha atacaktim,gecen haftaki odevleri bubbles uflemekti.bu hafta bir kitap verdi o kitabi calisacakalr tren bebek ve bir kac tane daha resime calisacagiz. :) :) :)

mother
Merhaba Peanut

Burdaki ilkokul tecrubemizi yazacagimizi soylemistim simdi yazayim. Bir kere benim anladigim eyaletine gore pek cok degisiklikler oluyor. Biz iki eyaleti gorduk (oglum CT'da sadece 1 ay gitti 1. sinifa ama gene de farkli oldugu ve olacagi belliydi). Kindergarten CT'da dedigim gibi ozel kreste tum gundu ama onun sadece yarim gununde egitim amacli birseyleer yapiyorlardi, geri kalan kisminda oyun oynuyorlardi. Cok ciddi bir egitim programlari yoktu ama gene de epey birseyler ogrendi (biz de evde kesinlikle takviye de bulunduk tabiiki). Sonra 1 ay 1. sinifa gitti, verdikleri program gayet iddiali gorunuyordu ama ilk 1 ay bayagi gevsek gecti. Sonra TN'de basladi. Cocuklari resmen yaris ati gibi kosturuyorlardi. Ozellikle bir sinavlari vardi yil sonuna dogru o sinava hazirlamak icin cok ciddi calistirdilar bunlari. Ben ilkokul 1. siniftaki kendi tecrubelerimi hatirlamaya ugrasiyorum, belki bu zamanlarda degismistir ama bizim zamanimizda 1. sinifin sonunda okumayi ogrendi dediklerinde cocuklar Cin Ali turunden 3-5 sayfalik her sayfasinda Ali top at, baba bana top al turunden seyleri okurlardi. Bizimkisi su anda chapter book okuyor. Bir ara masanin uzerinde Dostoyevski'nin Crime and Punishmenti vardi onu alip okumaya basladi. Bu arada tabii biz bunlari okuyor ama birsey anliyormu yoksa sadece kelimelerimi taniyor diye dusunuyorduk. AMa sonra bunlar Accelerated Reading dedikleri bir programa basladilar. Her gun 1 kitap okuyor seviyesine gore ve o kitaptan ertesi gun test oluyor. Sonra bu yil sonuna dogru olduklari sinavda da bunlara paragraflar veriyorlardi ve bu paragrafin ana fikrini cikarmalarini soruyorlardi ve yapiyorlardi. Sonra matematik su anda iki basamakli toplama islemi yapiyor. Ufaktan bunlara olasiliklari bile gosteriyorlar. Iste bir kavanozun icersinde su kadra mavi bilye su kadar sari bilye var (bir digerinde epey fazla) hangi renk bilyeyi cekme olasiligim daha fazladir, veya kirmizi bilye cekme olasiligim nedir gibisine.

Bunlari ben hala ezbere yaptigini dusunuyordum, hani su ingilizcenin meshur derdi. Bir harf baska bir harfin yanina gelirse baska turlu okunur filan. Acaba yazbiliyormu diye endiseleniyordum. Ama ozellikle donem basindan bugune writing'de epey gelisti. Hala birsey yazarken bazi kelimelrin spelling'ini bana soruyor, veya yanlis yapiyor ama kendiliginden bayagi yaziyor. Gecenlerde bir paragraf yazmis kisa cumleleri uygun adjective'lerle baglayarak bayagi uzun bir cumle yazmisti.

Hayal gucunun pek gelismedigini dusunuyordum ama su an yaptigi resimlere bakiyorum da onlarda gayet iyi. Epey zaman harciyorlar onlar icin de gibi gorunuyor. Simdi bunlar sanki oglumu ovmek gibi gelebilir o yuzden daha fazla yazmayayim (ama gercekten cooooook yaramazlik yapan bir oglum var, report kartinda hal ve davranis kisminda need to improve yaziyor olmasi da bunu gosteriyor zaten, ama basarisiyla da grur duyuyorum).

Okullardaki displin konusunuda bir sonrakine yazarim.

peanut
merhaba mother
oglunun basarilarinin devamini diliyorum.zeki cocuk yaramaz olur derler(biz de o sekilde avunuyoruz :) )ne yapsin yerinde duramiyordur :)
yazdiklarina gore okulunuz cok iyiymis.yalniz ozel olup olmadigini merak ettim.okulda verilen cezalar anladigim kadariyla yapici ve bence olmasi gereken de bu.ben tr de lise ogretmeniydim ilkokulu pek bilmem.ama bildigim kadariyla(devlet okullari icin)ogretmeni kizar sadece cocuga ve de her yaptigi yanlis davranista kizilir.cocukta artik bunu duymaya alisip pek etkilenmez bundan.dayak olayinin da hala ozellikle kenar semtlerde devam ettigini dusunursek ortaya kiyaslanamaz bir durum cikiyor tabiki.ben bu yuzden cocugumu devlet okuluna gondermek istemezdim.birde tr de egitim fakultesi mezunu olmayan bir cok ilkokul ogretmeni var.bence cocugun hayatinda en onemli donem ilkokul donemi.temel saglam olursa gerisi geliyor.bir kac sene once ilkogretimin 6. sinifinda derse girmistim ve cocuklar neden dovmedigimi sormuslardi.5 sene boyunca dayak yemisler.ustelik cogunda ogretmen birbirlerini dovdurmus.ceza zamani herkes bir arkadasini seciyor onu dovuyormus.buna benzer bircok olay devam ediyor.bu tabiki ailelerin ilgisiz oldugu bolgelerde.
oglunun olasilik hesabina cok sasirdim gercekten.gunde 1 kitap super.oglun galiba burada dogdu erken yasta krese gittigi icin ingilizce problem olmamistir tabiki.bizde o sorunu ne zaman halledecegiz acaba cok merak ediyorum.
birde okullarda yildiz olayi var.bunu kres arastirirken ogrendim.oglunun okulu kac yildizli?(otel gibi gelmisti ilk duydugumda :) )
konusacak cok sey var aslinda,simdilik bu kadar soru yeter sanirim :) calisiyorsun zaten yorgun yorgun birde benim sorularla ugrasma :)
sevgiler...

candy_girl
23 05 2004, 17:00
eh icimi dokeyim bari :D ya benim erosun simdi gittigi okulun yaz kampi 455 dolar ama her gun ve full day...eh beni oldukca asiyor bende tr ye gidiyorum zaten haziran sonu ama son anda degisiklik olur da gidemezsem bende bizim recreation centerin summer camplarina vericem bizimki de 110 dolar zira arada epey fiyat farki var..evde kalmasina hic gonlum razi degil sinir eder beni,bu aralar zaten ne gorse goz kiracisi her gun onu aldin mi bana bunu alicakmisin bana diyip duruyor,ona hergun birseyler almaya gucumuzun yetmeyecegini,hak ettigi zamanlarda alabilecegimizi evde zaten yuzlerce oyuncak oldugunu soylesem de nafile :( hele su playstation2 oyunlari basa bela,dun de timmy playstation diye tutturdu yahu cartoon movilerde kimi gorurse ve severse herif onun oyununu da istiyor basa cikamiyorum artik...deli gibi de inatci ve saplantili bir cocuk.olucak dedi mi olucak...hey allam ben ne halt yiycem bu inatci sipayla? :)

candy_girl
aynen oyle peanutcim onceleri kari koca heveslenip biz aliyorduk birseyler e sonradan da cocuk doymaz oldu bilemiyorum bu sekilde giderse yandik boyle bir disiplin de vermek istemiyorum acikcasi...en kisa zamanda ozeline yazacagim peanutcim mesajini aldim :)
Bebebe ben hep diyorum ya allah sana azize sabri vermis valla ben dayanamam o kadar gurultuye patirtiya bagris cigirisa herhalde diyorum allah kaldiramayacagi yuku vermiyor insana,demek ki sende guclu bir insansin ki 3 tane tatli canavarla bikmadan usanmadan ugrasiyorsun bravo sana :)

candy_girl
Game boy dedigi nintendo bebebe :) aman aman valla bir baslarsaniz onunu alamazsiniz durmadan oyun al derler benimki bugun nickoledeon kanalinda timy diye bi cartoon movie var onun play station oyununu aldik mesttttt :) bakalim ne zaman hevesini alicak bundan....ve yeni taleplerde bulunucak...

bebebe
yoneticiniz bugunlerde bunalim takiliyor uyurgezer gibi dolaniyor dosya ondan dolayi asagilara kayiyor.idare ediverin bir kac haftacik arkadaslar yoklugumu hissettirmeyin :) :D
valla bende yaz kampiiiii coookkkkk istiyorumdaaaaaaaaaa nasil gonderecem bilemiyorum.berkde gideyim gideyim demeye basladi.durumlari ayarlayabilirsek gidecek.ama su anda pek iyi gorunmuyor.cok pahali yaaa.gonderemezsem kafaya takmiyacam.sabahtan havuza goturecem,simdiye kadar esim olmadan havuza goturemiyordum ikzilerden dolayi gecen gun arkadasimin evine gittik havuzda hic tehlike yaratmadan oynadilar cesaretim geldi.gonderemezsem butun yaz havuzdayiz.

bebebe
candy cigim bende o inatci siplardan uc tane var.bugun okula gitmemiz bir felaketti donus ayri bir felaket.sabah sabah bizim kucuk bey arabaya binmemek icin sitede dort dondurdu beni.sonrada hep agladi.abiyi okula biraktik donus yoluda ayni arabadan inerken abisi bunlari opmemiste yandim valla.isiklarda ben buna laf yetistirirken ondeki arabalar gitmis ben hala arkdaki beyle laf dalasindayim.diger arabalar kornaya basmasa ikinci isiklarida bekleyecektim.arada bir bizimkilere laf yetistireyim diye kaza yapmaktan zor kurtariyorum .
gecengun ufaklik anne many ver diye dort donuyordu etrafimda.simdiden basladialr.bunalrin masraflarina yetisebilmek icin off kullanmadan kari koca calissak yine yetistiremeyiz.

bebebe
yaa birde bu kamplar o parayla bitmiyorki.sinamaya giderler ayri para parka giderler ayri para.birde yazdirirken bir para aliniyor.futbol kampina falan gondermek desen kiyafeti ayakkabisi topu iviir ziviri butcede kocaman delik. :(

bebebe
peanut cigim abileriyle iyi anlasiyorlar.kisknaclik oluyor aralrinda.ikziler kisknamiyorda abileri kiskaniyor.ama onalrsizda yapamiyor.cocuklarin ucude opucuk vermeden kimseyi yolcu etmezler uyurkende oyle. I LOVE YOU diyecekelr opucuklerini verecekler yoksa butun gun aglarlar sakinlesmezler.
bu oyuncak meselesini bizde cok abartmisiz.ev oyuncaktan gecilmiyor.koliler dolusu.bir tanesiylede oynasalar bari.her sene yeni bir takinti cikiyor basimiza.gecen senlerde powerancers takintimiz vardi.nekadar robotu oyuncagi varsa almisiz.simdi pokemon hastalii var.yuzlerce karti var beyefendide hala marketlerden kavga dovus cikiyoruz.,yugio yu asla almam derken simdi birde yugio basladi.gunlerdir game boy diye tutturuyor.daha almak icin zamani var oda cok pahali.ucuz alabilecegim bir yer bilen varmi.targita baktim 100 150 $ civarinda.birde kasetlerimi varmis onun cahiliz daha bu konularda.artik berk bzie ogretecek.tabi sinifini gecerse :confused:

mother
Yahu bu dosyada ikide birde altlara kayiyor. Yoneticimiz uyuyormu :D Bebebe sen baslattin dosyayi soyle arada bir firsatin oldugunda hic degilse merhaba diye bir yaz da guncel kalsin.

Okullar tatil oluyor diye is bitti demeyelim arkadaslar. Birbirimizden gorus alisverisine ihtiyacimiz var bu tatli canavarlari butun bir yaz mesgul, mutlu ve bizim kafamizi da sakin tutmak icin ;)

Bu arada Peanut bence hic oyle cocugunun ingilizcesiyle kafani yorma. Cok kisa bir surede herkesten guzel hic aksansiz ingilizce konusmaya baslar. Benim oglum burda dogdu ve 1 yasindan itibaren hep bakici, daycare sisteminin icersinde. Bir de bastan biz o daha en fazla 3-4 yaslarindayken geri donmeyi planliyorduk, o yuzden Turkiye'ye donunce turkceyi nasil olsa ogrenir, once ingilizceyi alsin dedik ve evde bile onunla ingilizce konustuk :o , o yuzden bizimkisinin epeyce bir sure turkce problemi oldu. SImdilerde konusulanlari oldukca iyi anliyor ve konusmaya da ugrasiyor. Bir soyle Turkiye'ye gidebilsek birkac ayligina tamamen konusacak, ama ben bu haliyle de mutluyum (aslinda onceden de fena olmuyordu ne zaman onunla ilgili gizli birseyler konussak turkce konusuyorduk ve o da anlamiyordu, simdi onu yapamiyoruz :) )

Su yaz kamplari ne kadar pahali degil mi? Sizler herhangibir ayarlama yaptiniz mi o konuda. Ben ikisiyle butun yaz butun gun evde kalirsam yaz sonunda kesin.... ;)

Neyse oyle yabanci durmayin arada dokturun arkadaslar

K2
Ben kizimi ( 6 yas kindergartener ) lokal rec centerin duzenledigi bazi yaz kamplara yazdirdim.
Okul kapandiktan sonra 2 haftayi bos birakip, bir hafta kurs ,yine bir hafta bos ikinci hafta yine kurs, boyleleikle hem beraber vakit gecirebilecegiz hemde benim de biraz nefes alma vakitim olacak.
Bu kamplar her hafta degisik konulu , sabah 9- dan 3 pm 'e kadar . $ 110 odedim haftasina . Genelde spor ve oyun agirlikli , Akademik olanlar daha pahali ancak ben yaz tatillerinin gizemine inanan bir kisi olarak yazininda ders le gecirmesini istemiyorum kizimin.
Simdilik bizden haberler boyle , saglicakla kalin.
;)

peanut
merhaba
bebebe isin zor canim allah kolaylik versin.abilerinin opmemesine uzulmelerine cok guldum :) cok tatli ya gozumde canlandi birden o minikler.abileri nasil iyi anlasiyormu onlarla?yoksa kiskaniyor mu?
yaz kamplari ne kadar pahaliymis.biz henuz o asamaya gelmedik ama eve gelen bir dergide ki fiyatlar bana cok uygun gelmisti.buyuse de gondersem demistim.candycim sen gidersen en guzel kamp olur ona :) surekli biseyler istemesi cok normal bizimki de oyle.hayir olmaz demekten anlamiyor.surekli oyuncak aliyoruz.dusunuyorum da ilk baslarda biz heveslenip aliyoruz cocuk sonra doyumsuz oluyor.
bu konuda bazen kendimi sucluyorum.herkese bol kazancli gunler diliyorum :)

candy_girl
24 05 2004, 17:00
Bizimki de 18 haziranda diplomasini aliyor pre kindergartendan :) mezuniyet resmi cektirmislerdi cok seker cikmis ya :) eh koca bi yaz basimizdalar allah bizlere sabir versin :)

candy_girl
Valla tcoskun siz tabii bir baba olarak tahmin edersiniz annelerin amerikada cocuk yetistirmede ne kadar zorlandigini :) allah tabii yokluklarini vermesin cocugumla tum gun beraber olmak beni uzmez ancak tum gunumu onu oyalayarak gecirmem de imkansiz takdir edersen,dolayisiyla summer camp sart,yoksa allah yokluklarini vermesin elbette, onlar bizim canlarimiz,basit kelime oyunlarindan nem kapar gibi bir haliniz var sanirim yoksa ben mi yaniliyorum? :)

bebebe
bugun ogretmenle supriz bir toplanti yaptik.sinav sonuclarinin aciklandigini ogrenmistik ama bizim toplantimiz yarindi dun ogretmen evi arayip telesekretere not birakmis cumaya erteleyelim diye.biz zaten merkatan catliyoruz bugun kostuk okula bari sinav sonucunu soyle diye ogretmende esime toplanti yapalim ondakika sonra musaitim diyince toplanti yapildi.ben disarda hastane kapisinda bekleyen baba adylari gibiydim.neyse sinifini gecmis bizim hasara.haziranin 11 indede okullar kapaniyor.

bebebe
biz biraz planlar yaptik oglusumla.kamp yok gibi gorunuyor simdilik.sabahtan kardesleriyle havuza gidecegiz havuzdan sonra kardesleri uyudgunda ders calisacagiz,bir saat.,ogleden sonra babasi uykudan kalkinca hal ve duruma gore degisik aktiviteler olabilir.yazi boyle gecirecek gibiyiz.zaten sadece iki ay tatilleri var.goz acip kapayana kadar bitecek

K2
Hepimiz cocuklarimizin en iyi kosullarda yetismelerini istiyoruz , arada bu dengeyi biraz bozsakta niyetimiz hep ayni onlarin mutlulugu .
Bizim bu sonsuz alimlara cozumumuz harclik oldu. Senenin basindan itibaren $ 5 haftalik aliyor bu haftaligin yarisini kendi alicagi hediyelere ayirmak zorunda ( kardesine bana yada babasina ) diger yarisiyla da istedigini alabilecegini soyledik. Sonuc nedir biliyormusunuz ? kesinlikle hic bir sey almak istemiyor simdi akvaryum icin para biriktiriyor.

Sonuc olarak harclik bir kavram getirdi para hakkinda , ilk gunlerde sordugu zaman bu ne kadar diye ben bir fikri olmasi acisinda 1 barbie parasi yada bir kelly parasi dedigimde gozlerini aciyordu off cok pahaliymis diye.

En buyuk tuketici ulkesinde yasiyoruz, aldiklarimizin cogu yok indirimdi , yok cok ucuzdu derken bizler yaratiyoruz bu doyumsuzluklari . Diger bir yol da artik istemedigi oynamadigi oyuncaklarini kendisi ayiriyor ve ben gerek Ebay de gerkse consignment dukkanina satip parayi cocuklarimin hesabina koyuyorum.
Kizim akillandimi EVET , ya ben HAYIR.
Yine indirim yine doyumsuzluk yine gordugum zaman aliyorum ama bu sefer yok anneanne gondermis yok dayi gondermis, yok dede gondermis diye yuku uzerimden atiyorum . :confused:

K2
tcoskun , soylediklerinizin bir kismina katiliyorum . Cocuklarimiza verebilecegimiz en guzel sey zamanimiz, sevgimiz, sicakligimiz. Ancak bazen bununda otesine gecip sorumluluk, para degeri ve kiymet bilmek gibi bazi yasamin bir parcasi olan aliskanliklarida vermemeiz gerekiyor. Aliskanliklar diyorum yemek yemek, hergun dislerini fircalamak yada tedy bear ile uyumak gibi.
Benim tasadigim eyalet Ca malum en pahali eyaletlerden burada insanlar gozlerini aciyor ben $ 5 veriyorum deyince onlar her grade ile $ 1 verme taraftari .
Bizim cocuklarimizin okulunda bufe kantin gibi bir sey yok, eh zaten alisveriste bizlerle oluyorlar, canlari bir sey isterse bizler yanlarindayiz ( bu soyledigim lise ye kadar gecerli ). Eger okulda yemek cikiyorsa tabiki cocuklar okuldan yiyecekler ama $ 8 aylik ama $ 80 kucuk bir cocuk icin bunun farki yok tur henuz. Eger kurallar esnenmeye baslanirsa o zaman cocuklarimiz da hazir bizleri esnetmeye. Cocuk buyutmek gercekten cok zor bir sanat ama sonucta bizler onlari koclariyiz, iyi kotu ornekleri bizleriz .
Hepimiz kendimizce cocuguna en iyisini vermeye , en guzel yasam ortami sunmaya calisiyoruz . Allah hepsine saglik sihhat versin ve bizlere bagislasin.

poemgalaxy
Ben anlamis degilim sunu: Benim bir Amerikali hanim arkadasim da kizina haftada $5 veriyor. Tabii okulda yemek cikiyor, aylik ailelere kulfeti $8 bir sey. Ama cocugun cani baska sey de cekebilir. Ne fazla ne de cimrilik derecesinde harclik vermem taraftariyim. Oysa ki parents kendileri icin belki de adult fantazileri icin ne cok para harciyor. Fakat is cocuklara gelince harclikta cimri davraniyorlar ayrica elaleme hava atmak icinse cocuklarina cok pahali oyuncaklar aliyorlar, bazilari pahali oyuncagi ucuza alip cok pahaliya aldigini da iddia ediyor sirf hava basmak icin. Iste bu hava basma ukalaligi da cocugunuza aynen geciyor ve topluma sizin gibi cocuklar katiliyor. Her anne-baba boyle degil, ne kadar tatli parents var onlar da iyi ornek oluyor. Ben bos zamanimi da parami da cocuklarima harciyorum, tam bir monoton rutin hayat temposu bu, ama onlardan birer opucuk almak, gulumsemelerini gormek bile bana nese katiyor. Allah cumlemizin cocugunu bagislasin.

poemgalaxy
K2 sana katilmamak mumkun degil gibi. Dediklerini ben de veriyorum.
Cocuklarin tatile girmesi parents uzer gibi geldi candygirl. :D :D Bazan sahip olmasaydim dedirttiriyor ama Allah yokluklarini vermesin der iyi temennilerimi sunarim. :)

poemgalaxy
Valla tcoskun siz tabii bir baba olarak tahmin edersiniz annelerin amerikada cocuk yetistirmede ne kadar zorlandigini

Off bilmez miyim candygirl, cok zor durumlar. Benim esim de aynen cok zorlaniyor, psikolojik tedavi goruyor halen. Cok zor bu durumlar da beni cok uzuyor, dusunduruyor. Allah yardimcimiz olsun! :)

bebebe
30 05 2004, 17:00
zavalli dosyamiz yine asagilara dusmus
tatil geliyor bazi okullar tatile girdi bile.nasil geciyor tatiliniz.bizim dort gunluk kucuk bir tatilimiz vardi bayagi guzel ve yorucu ve ufak tefek kazali gecti.iki hafta sonrada okulumuz kapaniyor.
yaz tatilinde ders calistirma hakkinda ne dusunuyorsunuz.?sirf oyunmu arada dersde varmi programlarinizda.?ben dun ikinci sinif matematik kitabi aldim biraz biraz basladim calistirmaya.birinci siniftan cok buyuk bir farki yok.zaten ozellikle zayif oldugu konulara agirlik verecem saatler ve paralar dedi ogretmen ama saatleri ogrendi artik.

bebebe
01 06 2004, 17:00
merhaba peanut
bende senin tavsiye ettigin tur kitaplar aldim ikinci siniflar icin.simdi bilgisayar cd si arastiriyorum.kitaplarda oglumun en cok sevdigi sey icinden stikirlar cikmasi.her yaptigi dogru sayfa icin bir stikir yapistiriyoruz.ama benim uyanik oglum yine beni kandirdi gecen gun.tuvalete gidecem dedi kitapla gitti. sonra kitabi bana getirdi baktim yapmasina imkan yok problemi. arkada sorularin cevaplarini bulmus kopya cekmis.tabi o cevap kisimlari simdi yok edildi.yeni bir seyler ogretirken yapamam diye korkup daha basit seyleri tercih ediyor.bende bunlar bir dahaki donemde karsina ciktiginda biraz ogrenmis ol zorluk cekme diye ogretmeye calisyorum.ama cok sikmadan.simdilik on onbes bes dakika.zaten daha okullarda kapanmadi.dort gozle bekliyorum

peanut
01 06 2004, 17:00
merhaba bebebe
umarim tatiliniz guzel gecer.tatilde calisma konusunda sana bir oneride bulunmak istiyorum.2. sinifin matematik kitabina calistirmak yerine,tr deki tatil kitaplari gibi eglenerek ogreten cok daha guzel kitaplar gordum burda.(barnes&nobels)degisik problemler,islemler yaptirip her gun belli saatler ayarlayarak calisabilirsiniz.boylelikle oglunda zevkle calisir ve hosuna gider diye dusunuyorum.ozellikle problem cozmeye agirlik vermeni tavsiye ediyorum.buradaki ders konularini bilmiyorum.ama basit problemleri cozebilir ve bu sekilde cok yonlu dusunecek diger konularida daha kolay kavrayacaktir.problem cozebilen bir cocugun matematik dersinde zorlandigini hic gormedim.
kolay gelsin..
sevgiler

bebebe
14 06 2004, 17:00
zavalli dosyamiz ucuncu sayfalara dusumus.
tatil nasil gidiyor?

candy_girl
19 06 2004, 17:00
Benimkinin okulu haziran sonuna kadar devam ediyor,cuma mezuniyet toreni vardi cok duygulandim mini mini bebeler takmislar cap and gownlarini nasil sekerlerdi anlatamam :) haziran sonu da tr ye gidiyoruz dolayisiyla gercek bir tatil yapmis olucak insallah.Bebebe sen hastaydin simdi nasilsin? bende cumadan sonra cok hastalandim atesim 39 a cikti bugun azicik kendime geliyorum ah ya boyle zamanlarda annecigimi ve corbalarini cok ariyorum zor ser kendime bi kofteli naneli yogurt corbasi yaptim :(

candy_girl
Yok vallaha hastalanmaya hakkimiz bebebecim...iki gun atesli yattim oglan gelmis basima kalk bana yemek ver hadii aciktim ama diyor opuyor beni ne anlamis hastaliktan..gece de ocean breeze i getirmis al bunu burnuna sik burnun acilsin diyor hey allahim :) bu amerikanin hastaliklari da bi tuhaf nezlem yok grib degilim ama durup dururken atesim 39 a cikti daha ancak bugun kendime gelebildim millet havadaki viruslerden bahsediyo ay basliycam virusune de yahu memleketimin viruslerini seviyim vallaha oranin viruslerini bile ozledim yaa :D

poemgalaxy saol brother nasil gidiyor gitar tingirdatma alemleri? :D benim icin de hotel california yi calarmisin?

bebebe
benim acimdan tatil fena degil.bastan planladigimiz gibi her gun havuza gidiyoruz.cocuklar oglene kadar halleirnden memnun ogleden sonra oyalamak zor.ikizler uyudugu zaman berke biraz ders calistiriyorum.bir kac gundur ihmal ettim ama.gunler cok cabuk geciyor iki aydan daha az bir sure var okulalrin acilmasina.cok kisa buradaki tatiler.birde biz eger tasinabilirsek okullarin daha erken acildigi bir bolgeye tasinacagiz cocugun tatili iyice kisaliyor. :) :( :o :confused:

bebebe
candy ciim gecmis olsun.
ben iyiyim.cocuklarda gecen hafta hastalandi bende onlardan sonra ama cabuk atlattik neyseki.eee hastalanmaya pek hakkimiz yok degilmi.anneler hastalanmaz :) cabuk toparla kendini :)

poemgalaxy
Sahi tatil nasil gidiyor bakayim?

poemgalaxy
Candy gecmis olsun, sister.

poemgalaxy
Calmaz miyim calarim tabi :) Gitarimla ben bir butunuz,bir elmanin iki yarisi gibi. Yalniz ses karga, insallah o da duzelir. :)

poemgalaxy
Bebebe sizin orda deniz yok mu niye havuz?

candy_girl
20 06 2004, 17:00
Bizim okulun yaz kampi 28 haziranda basliyor 29 haziranda da biz ucmus oluyoruz ay sonuna kadar parasini yatirdigimiz icin bizim okul mezun olmalarina ragmen hala devam :) mezuniyetleri cok komikti yaa.Hala seyrederken hem aglayasim hem gulesim geliyor.Garip hisler ve duygular... Ben de yaz tatilini tr ye goturdugum kitap boyama kitaplari ve kalemleri ce sitli spor aktiviteleri ile renklendirmeye calisacagim.Bu yaz mutlaka yuzmeyi ogretecegim 5 yasinda ve zamani gecti bile.Gunde 2 saat cizgi film seyretmesine izin var ama aksamlari ne yapip edip 20:00 da yataga yatmaya alistirmam lazim ki bu sene yeni okulunda zorluk cekmesin.Yeni okulu 08:30 da basliyacak.Biz de yas henuz 5 i 28 temmuz da dolduracagimiz icin daha harclik verme bilinci pek olusmadi simdilik her turlu yardimi bana gonullu olarak yapiyor para filan talep etmiyor :D eminim ki 1 sene sonra biz de o donemlerden gecmeye baslayacagiz.Yatagini toplama,oyuncaklarini toplama odasini dagitmama durumlarinin kendi gorevi oldugunu bilse de eh hem yasinin ufakligi hem erkek cocuga has inatcilikla israrla bildigini okumaya devam ediyor,umarim zamanla herseyi yoluna sokacagim :)
Peanut senin oglanin okula alismasi dusundugumden de kisa oldu cok sevindim inan. :) Yavas yavas dil problemi de cozulucek hic merak etme,iki dili birden ogrenen cocuklarda oluyor o durumlar,benim ki hala yari ingilizce yari turkce anlatiyor derdini cok komik :) gecen aksam bana diyo ki mom bak dog barkliyo uyuyamiyorumm oldum gulmekten yaa :D kitap icin sen ona sabirla en az sayfali olanindan baslayip kitap okumaya baslarsan o alisicaktir simdi yasi daha kucuk once resimlere bakip onlara anlamlar yuklemeye basliyarak severler kitap okumayi sonra buyudukce senin okumani isterler hatta biraz daha buyusem de ben de okumaya baslasam derler benim ki oyle diyor ;) benim hazirliklarim bitti,hastaligim da dun aksam cok sukur atesim kalmadi bugun iyiyim,vallahi bu california virusleri beni mahvetti yaw simdi de esim hasta devri daim yapiyoruz ailecek :D
K2 sana mail atacagim canim,2 NUMARALI K nasil oldu oksurugu gecti mi? insallah duzelmistir cok buyuk gecmis olsun.benim yerime onu op kokla.
Bebebe sana da cok kolay gelsin arkadasim hep diyorum ya sende azize sabri var gunduzleri evde uymaya calisan bir es baba uyanmasin diye cocuklari susturmaya calisan bir anne ve 3 sevimli yaramaz :) .. vallaha ben sana bisi demiyorum bravo diyorum sadece.

bebebe
<< Bebebe sizin orda deniz yok mu niye havuz? ]]nedenmi havuz onlarca nedeni var
1 havuz evde deniz yarim saat mesafede :)
2 cocukalri denizde zaptetmek cok zor havuzda kolay :)
3 denizde kum var cok pislik oluyor :)
4 ben deniz sevmeyen biriyim :o
bu liste uzayip gider. :) :) :)

bebebe
mothercigim ayni seyi berkde yapiyor.butun gun kardeslerini dovup beni delirttikten sonra.birden melege donuyor annecigim evi topliyim annecigim sunu yapiyim diye.sonra iyi bir cocuktum niye bu olmadi gibi seyler soyluyor.ben senin butun dedikelrini yaptim cok iyi cocuktum bana neden boyle davraniyorsun gibi seyler.ben cok nadir para veriyorum.gecen hafta babalar gunu hediyesi almak icin devamli istedi sonra onunla game boyuna oyun aldi. :) ustune birde borclandi bana.

ama beniu en cok delirten esimin gece calismasi gunduz uyumasi ve cocukalrin anormal gurultulu olmasi.

bugun havuz cok pisti erkenden kactik su anda ciglik atip duruyorlar :( babalarida biraz sonra ciglik atmaya baslar

bebebe
peanut cigim ikizler konusuyrolar hemde cokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
valla bazen niye konsumaya basladinizki diyorum ikisi birden genelde ucu birden basliyrolar sikayete.ikizler hep turkce konusuyor arada bir kac kelime ingilizce kelimede soyluyorlar ama cok nadir.
ikzilere eve speach terapist ve ogretmen geliyor.ikizlerden erkek olan sadece onalrla ingilzice konusuyor.ama cumle falan kurmak yok sadece kelime.kiz ingilizce turkce karisik soyluyor.speach terapist daha kizn iki dil arasindaki farki anlayamadigini ama erkegin anladigini soyluyor.
eylulde ikizler okula baslayacak ve buyuk oglum istemiyor.onalr daha kucuk anne olmaz diyor.bayagi bir problem yasayacagiz gibi. :) cok didisdikleri halde onalra kiyamazda boyle.
eger ev isimiz olursa berkinde okulu degisecek ben simdiden ona bunu alistirmaya calisyorum simdilerde kabul etti gibi gorunuyor.ama hicde istemiyor yeni bir okul. :( gerci ben bile cok alistim bu okulumza hic istemiyorum degistirmek .

mother
Bizim okullarda 2 haftayi askin bir suredir tatil ve tatilimiz pekte iyi gitmiyor. Benim oglan evde cok sIkIldi bir turlu programli gitmeyi beceremedik. Kucuk kardesi de daha bir hareketli oldu ve sanirim benim oglan onu kendisine artik daha buyuk bir tehlike ve rakip olarak goruyorki artik kiskanclik krizlerimiz daha bir sIk gelmeye basladi. Ben de ikisinin arasinda bir taraftan da ders calismaya ugrasaraktan iyice deli olup cikiyorum. Bazi gunler hic calismayi denemiyorum bile belki en azindan dusunmezsem kafam daha rahat olur diye ama o da pek ise yaramiyor. Bakalim bu hafta biraz daha iyi goturebilecekmiyiz. Dun kutuphaneye gidip bir dunya kitap aldik (okumayi cok seviyor). Simdi onlari okuyacak ve yaz boyunca okudugu kitaplarin bir listesini hazirlayacak. Her kitabi bitirdikten sonra defterine kitabin ismini, yazarini ve bitirdigi tarihi yazacak. Ayrica birkac kendi cumlesiyle kitabin ozetini yapacak (oyle ozet dedigim ne anlatiyor, ne demek istiyor....turunden). Bakalim calisacakmi! Su anda odasinda oyun oynuyor gayet guzel bir sekilde.

Bir de benim sizlerle konusmak istedigim bu odul ve ceza olayi. Benim oglan son gunlerde biraz da ondan sasirdi herhalde. Cunki kendisi bugunlerde gameboy almak icin para biriktiriyor. Hakli olarak harclik almadan, anneanne dede olmadan para biriktirmenin pek mumkun olmayacagini biliyor. Babmiz da eger super iyi bir cocuk olursa odullendirecegini soyledi. Bu da o superin anlamini sasirmis durumda herhalde. Bazen beni deli edip arkasinda aksam uzeri babasinin eve gelme saatine yakin anne ben bugun iyi cocukmuydum diye sormuyormu :confused: ne dersin ne edersin. Kendisine ders calismak icin, zaten gorevi olan seyleri yapmasi icin, ve iyi davranmasi icin odul vermeyecegimizi soyledik, zaten o yuzden babasi bu super olayini tanimladi. Simdi sizce pek cok seyi odul ve cezaya (ozellikle de odule) baglamak dogru mu? Sizler nasil hallediyorsunuz bu konulari?

Kolay gelsin diyorum herkese

K2
Ve sonunda tatil ,

Bizim okullar kapanali iki hafta oldu , minik oglumu yaz okuluna yazdirmistim ki bir gun gitti oksuruk oksuruk . bakamlim yarin yine basliyacagiz pek sikayetci dogrusu.
Ilk gununde biraktim cok aglamis ogretmeni bak simdi anneyi ariyaagiz diyince susumus, sekreter iceride arrken beni ogretmeni onu oyalamk icin bir iki tane gercek ama oyuncak olarak kullandiklari tel vermis, haydi ara anneyi konus demis ]]]

K2
ben bi isi anlayamadim gitti dun aksam yazdigim upuzun mesajin sadece iki satiri cikmis ! sansurlukte bir sey yoktu anlayamadim gitti !!
Neyse bizim de 2 hafta oldu okullarimiz kapanali, bizim gunlerimiz tamamen aktif geciyor.
Buz pateni, bisiklet, plaj, havuz, kutuphane,evde yaptigimiz turlu sanat aktiviteleri ,cimnastik, park . Anliyacaginiz aksam 7 - en gec 7.30 herkes uyumus oluyor . Birde yeni cikan filmlerden yaslarina uygun olanlara gidiyoruz bizim evde Tv seyredilmedigi icin sinema cok ozel bir odul.

hafta da iki kez bir arkadasi ile play date ayarliyorum , ya arkadasi bize geliyor yada o gidiyor arkadasina , bazen de parka giderken bir arkadasini goturuyoruz beraberimizde .

Para konusuna gelince kizim evde bana yardimci oldugu islerde arada $ 1 aliyor, bu isler kendi sorumluluklari harici olan isler ,
Okul basindan beri biriktirdigi paralarla kendisine akvaryum ve balik aldi ( Bugun 7 tane bebegimiz dogdu ).
Bazende benim eger calismam gerekiyorsa 1 saat ligine kardesine ( tabiki ben evdeyken ) baby sitterlik yapiyor, hem kendisini buyuk hissediyor hemde emeginin karsiligini almak hosuna gidiyor . Ama yatagini toplamak, kiyafetlerini kaldirmak sofaryi toplamay ayardimci olmak kendi gorevleri icinde geliyor .
Kindergarteni bitirdigi icin odev yok ama biz her gun bir kitap okumaya calisiyoruz .
Daha yazimiz uzun simdilik iyi gidiyorbakalim gerisi asil gecicek .

peanut
merhabalar
candycim cok gecmis olsun.umarim tamamen atlatirsin.yakinda yolculuk da var.aman kendine iyi bak.yazilarini goremeyince tahmin etmistim bir aksilik oldugunu.oglusunun mezuniyeti de hayirli olsun.umarim daha nice mezuniyetler yasarsiniz birlikte.
tatil olayi bizde henuz baslamadigi icin her sey ayni sekilde gidiyor.yine krese devam.ogretmeni gecen gun cok seker cocuk surekli bana sariliyor onu cok seviyorumdedi.bende cok mutlu oldum.oyle soguk duran bir kisiden beklemezdim.ama bizim oglanda kendini sevdirmis.cok sasirdim.normalde bizimki de herkese yaklasmaz.bugun hastaydi.goturmek istemedim.agladi.umarim her zaman boyle istekli olur.
mother oglunun kitap okumayi sevmesi cok guzel.bizimki de simdiden kitaplari cok seviyor.sayfalarini cevirerek,okumus gibi yapiyor.kafasindan biseyler uyduruyor.ben okuyayim diyorum istemiyor.siz sevdirmek icin ne yaptiniz?
bebebe sana da kolayliklar diliyorum.esinin gece calismasi da zor bir durum.ikizler konusmaya basladimi?iki dil birdenmi konusuyorlar?
benim oglum her seyi birbirine karistirdi.zaten konusmamiz tam degildi.babasi da gec konusmus.net konusamiyordu.simdi de karisik konusuyor.ne dedigini anlamaz olduk.uzuluyorum bu duruma.
iyi tatiller...

bebebe
27 06 2004, 17:00
ya buradaki alerjilerin sebebinide hemen doktoralr kuma bagliyor.iki cocuk var iksiide cok kotu alerji oldu doktoralr kumdan dedi.havuz iyidir iyi :) denizi severimde kum bulasmasin bana sadece :)

bebebe
peongalaxy iyi dilekelrin icin cok tesekkurler.hepimize allah kolaylik versin hic kolay degil gercekten,.ama iyiki dogmuslar ne kadar zor olsada onalrin bir gulusu bir opucugu dunyalara bedel :)

poemgalaxy
]

nedenmi havuz onlarca nedeni var
1 havuz evde deniz yarim saat mesafede
2 cocukalri denizde zaptetmek cok zor havuzda kolay
3 denizde kum var cok pislik oluyor
4 ben deniz sevmeyen biriyim
bu liste uzayip gider.
''

Valla denizi sevmeyen birini ilk kez taniyorum. Cocuklarin kumla oynamasi iyi diyor toktorlar. Valla soyle tam deniz kenari bir yerde mesken tutmak lazim buralarda, balik avla ohh, yuz keyif yap, denizsiz olmaz. :)

poemgalaxy
Bebebe sana da cok kolay gelsin arkadasim hep diyorum ya sende azize sabri var gunduzleri evde uymaya calisan bir es baba uyanmasin diye cocuklari susturmaya calisan bir anne ve 3 sevimli yaramaz.. vallaha ben sana bisi demiyorum bravo diyorum sadece.

Valla ne diyeyim tek basina yardimsiz cocuklar(birden fazla,bir cocuk kolay da :) ) bakmak her kadinin harci degil, fedakarlik lazim; guzel zamanlarinizin olmesi demek bir de. Bazen diyorum kendime ne isin vardi da coluk cocuk sahibi oldun ya pirim; bak mis gibi dunya, deniz,kum,gunes ve eglenceli seyler yap keyfini, gicirlan, gicirlat. Bulurdun bir straight female roommate ohh kebap; hergun baska macera; ama seytan boyle diye dursun bir insan buyutuyorsunuz ve bir ka insan iste bunu basarmak her kadinin ve her erkegin harci degil oyle yardimsiz bakmak hele buralarda gurbet ellerde; yok oyle yama kaynanan baksin, kiz kardesin baksin, annen baksin sen dinlen onu her kadin kolay bakar, SIKIYSA bu gurbet ellerde kadin kismi olarak cocuklarina sen bak; anliyorum ki bebebe sister boyle bir konumda, good luck demek geliyor icimden. :)

poemgalaxy
Bulasabilir tabii, alerji memleketi burai; teneffus etsen bile alerji oluyorsun; bosunami alergy medicine revacta.
Ya biz iyiyimisiz valla, ayiptir demesi donla kapi onundeki camurlarda oynarmisiz,pek de alerji olmamisiz bir de anamizin verdigi buyuk tomatesleri yermisiz. Deva tomateste olsa gerek, kanseri onluyormus hinzir sebze. :)

poemgalaxy
''peongalaxy iyi dilekelrin icin cok tesekkurler.hepimize allah kolaylik versin hic kolay degil gercekten,.ama iyiki dogmuslar ne kadar zor olsada onalrin bir gulusu bir opucugu dunyalara bedel''

Ben de; ben de katiliyorum. :)

bebebe
11 07 2004, 17:00
eeee tatil nasil gidiyor :)

bebebe
12 07 2004, 17:00
k2 size floridadan biraz sicak hava gonderelim.burasi 90 larda.cayir cayir yaniyoruz :)

bebebe
poemgalaxy bu sene pek yagis yok floridada.arada bir bolge bolge yagiyor ama oda kisa sureler icin.daha onceki senelerle alakasi yok :) yarin yagis veriyor havadurumu bakalim biizm buraya yagacakmi.cok ilginc arkadasimi ariyorum.cok yagmur yagiyor diyor onbes dakikalik mesafedeyiz bizde yok.yada onalrda yagmiyor bizim bolgede yagiyor :)

K2
Anlamiyorum gunler saatler nereye gidiyor ,
sabah 7.15 de basliyoruz mesaiye , bir d bakmisiz ki aksam olmus .

Okul varken daha bir sakindik herseyin rutini vardi, simdi her gun yok hayvanat bahcesi, yok muze, yok sanat calismasi, parkti derken yattigimiz yeri bilmiyoruz . Havalarimizda bir turlu yaz gibi olamadi , hala 60 larda .

K2
poemgalaxy
,
Yaz tatili sekline bagli , benim cocuklarim en gec 7- 7.15 uyumus oluyorlar aksam eh sabahta dolayisi ile 7.15 te yasantimiz basliyor , o yatak keyifleri uzun uyumalar simdilik cook uzak bizlere .

San Francisco 'ya biraz daha gec geliyor yaz ve daha gec ayriliyor .

bebebe , bir 10 dereceyi lutfen bizim balon express ie gonderirsen cok sevim=nirim. ;)

poemgalaxy
bebebe FL'de yagmur yagiyor mu bu aralar valla buralarda sicaklik 30 cantigradelerde de olsa yagmur ve storm ve simsek ve saire girla gidiyor cogu zaman ayrica isyerimden gelene kadar ki 50 dk suruyor yol, o sicakta camlar bugu yapmasin diye mecburen kaloriferi aciyorum eve gelene kadar hasatim cikiyor, ayagim uyusmus bayilmis oluyor o sicakta :D Ustune ustelik oyle gece havasinda bir de sis olmuyor mu yer yer goz gozu gormez oluyor ustune ustelik karsidan gelen otolarin hunharca, aldririssiz ve de bencilce uzunlari yakip vin diye gecisleri yok mu sanarsin bu adamlar, kadinlar hic uzun lamba kisa lamba dersi almamis; isik sinyali versek tr'deki gibi anlamini bilmezler vallaha; ben de aciyorum uzunlari uzunla gelen gordum mu cogu hemen jetonuna sahip cikip kisalari yakiyor ya, trucklarin ve hayvani jeeplerin de sis lambalarna keza iki de spot lambasi mubarek, iki de normal lambasi var ya ne bicim aliyor insanin gozlerini guya yaz gelmis de haberim yok mus mus mus masallah :D Benim gittim yol gelisli gidisli yol baska ne serit ne yol var, mazallah ki mazallah yollarda geyik, ceylan ne ararsan var gece karanlikta bi carpsan sarambolluk olursun; tam eve geliyorum aksam ya hayal kuruyorsun yemek icin yolda goruyorum be hayvan olusu, hayvana mi uzuleyim yoksa midem mi bulansin, iste al yaz! :)

poemgalaxy
Anlamiyorum gunler saatler nereye gidiyor ,
sabah 7.15 de basliyoruz mesaiye , bir d bakmisiz ki aksam olmus .

K2 sister, yazin da bu saatte hele tatildeyken kalkmak biraz zor, biraz daha uyumak ister insan. Neden 60 F sicaklik, Alaska'da misiniz? :)

poemgalaxy
bebebe ayni durum burada da soz konuus, yarim saatlik yer de strom var oteki yer de yok, iste iklim. :)

Anliyorum K2 dediklerini. Sahiden bu SF'nun yolari SF street'de seyrettigimiz gibi inisli cikisli mi?

bebebe
27 07 2004, 17:00
oglumun okulu degisiyor :( sali gunu yeni okuluna kaydini yaptiracam.yarinda okuluna gidip gerekli evraklari alacam.neyseki yeni okul dusuncesine alisti.birde vanessasiyla arasi bozulunca ( bir haftadir adini bile duymak istemiyor) okulunun degismesini cok istiyor :)
aslinda ben uzuluyorum sil bastan yeni arkadaslar bulacak ogretmenleri taniyacak :(
bugun 50 tane defter aldim :) gecen gunde almistim 60 oldu.targetta 10 tanesi 1 dolar .bizimkilerde gunde birer defter tuketiyor resmen :)

bebebe
k2 evet cizgili defter
ayrica target veya diger marketlerde kirtasiye bolumlerinde okulun sizden isteyecegi (defter ,kalem silgi ) seylerin listesi var.bazi okula alinacak seyler var ogrencilerin soyadlarina gore belirleniyor,bunalri simdiden alabilrisin.o listelerde bunalrda yaziyor.buyuk indiirm basladi :)
walmarttada ayni fiyatlara indi hersey.
ben fazladan aliyorum cunku yari donemde ihtiyaci oldugunda iki uc kati fiyatina satiliyor cesitte pek kalmiyor :)
sizin okul ne zmana aciliyor.benim oglumun okulu gec kapandi,yeni baslayacagi okulda buranin okullarina gore erken kapanip erken aciliyor tatili kisa oldu bu yuzden :(

K2
bebebe ,
benim kizimda 1.sinifa basliyor bu sene bende stoklayim bari, ne defteri normal cizgili sindenmi ?

Poemgalaxy,
Sf sokaklarinda gercekten o filmlerde gordugun araban dursa aklini basindan alicak, yuruyerk cikmaya calissan kalbini durduracak sokaklar var !! :confused:

bebebe
28 07 2004, 17:00
k2 cigim.target larda veya butun kirtasiye malzemesi satan alisveris yerlerinde oturdugunuz sehrin okulalrinin listelerini temin edebilrisin. :)
okul listelerinde bir ogrencinin ihtiyaci olan defter silgi turu seyler yaziyor.birde okula alinacak bazi seyler var.bunalrida ogrenciler el isi derslerinde kullaniyorlar ama isteyen bunlari almama hakkina sahip :) burada cocuk okutmak gercekten cok ucuz.ben hatirliyorumda allahim okul acildiginda ne korkardik kirtasiye parasindan.burada istersen sirf bir defter le gonder gerisini okul karsiliyor.zaten kitap derdimiz yok onu okul veriyor :) sansliyiz :)
bugun berkin okuldan kaydini almaya gideyim dedim once telefon actim gelmenize gerek yok dedi.berkin adini soyadini yazdi bu okula devam etmeyecegine eminmisiniz dedi evet dedim.bol sans diledi. yeni mahalle okulunuza gidip kaydini yaptirabilrisiniz dedi.bakalim sali gunu kayit yaptirirken ne olacak.elimde hic bir evrak yok. :confused:

bebebe
11inde diye biliyorum ama 11 i carsambaya geliyor.sali gunu kesin ogrenecem acilis tarihini :)
16 si olsa bari oglusumun dogum gunu canim 7 yasinda olacak 16 sinda :)

K2
Bizim okullar, minik oglumun preschool 23 Agustos, Kizimin 26 Agustos'ta basliyor . Su liste isini anlamadim bebebe , okullardami liste oluyor ? Bizim bulundugumuz semtte oyle buyuk zincirler yok, en yaknini 30 dk. mesafede!

Bu arad bugun argettaydim, yazlik burun oyuncklar falan %75 in indirimgeydi..

K2
:eek: :eek: bebee tesekkur edrim insan her gun bir sey ogreniyor !! Haydi bakalim yine Target yolu gozuktu bizlere Sizin ne zaman aciliyor okulunuz ?

poemgalaxy
Poemgalaxy,
Sf sokaklarinda gercekten o filmlerde gordugun araban dursa aklini basindan alicak, yuruyerk cikmaya calissan kalbini durduracak sokaklar var !!

K2 sister,

vay derim simdi bu sokakalara; soskak inis cikisi tepe cikisi gibi dedigine gore, aslinda SF yokuslari demek lazimmis.

Bu arada kizina okul yasantisinda basarilar dilerim. :) Kayla idi galiba.

bebebe
01 08 2004, 17:00
ben yarin kayit yaptirmaya gidecem. :) baklaim bizim okulun kesin tarihini yarin ogrenecem.,biraz gec olsun diye dua ediyorum.daha tatil yeni baslamis gibi geliyor.biraz daha gec kalkiyim sabhalri :) cok zor geliyor altibucukta ayaga dikilmek. :confused: :) :o

mother
01 08 2004, 17:00
Merhabalar arkadaslar

Bizim okulumuz 9 Agustosta aciliyormus. Biz cok daha gec acilacak diye dusunuyorduk. Cok zorlu bir yaz gecirdik. 7 yasinda ki adami butun gun evde tuttuk. Ucumuz icnde cok zor oldu. O yuzden su anda okulun baslamasini ne yalan soyleyeyim iple cekiyorum. Kendisi de heyecanli gibi. En azindan okulda epey mesgul olacak ve belki yeni arkadaslar bulabilir. Gecen sene 2 ay gec basladigi icin pek fazla arkadas bulma imkani olmamisti.

Herkese kolay gelsin.

bebebe
02 08 2004, 17:00
ya ben bugun sinir oldum .okula gittim berki kayit yaptirmak icin.kaydettiremedim,yanimda bir fatura goturmemin yeterli olcagi soylenmisti.tabi uzun bir liste cikti karsima.ve doldurulmasi gereken form.arkadasim diyorki gecen sene ben kizimi transfer yaptigimda hic bir evrak istemediler.okullar arasi yapilir bu isler diyor.benden birde okula ilk basladiginda istenilen bir asi kagidi vardi,onu istiyorlar.asi karnesi degil ama obur okul onu aldi kayitlarinda ,mavi kagit diye tutturdular kopyasini saklamistim bir yerlerde ama nereye sakladim bilmiyorum :( dogum sertifikasi diyoralr gren cartini veriyorum butun bilgiler var onuda istemiyoralr.nufus cuzdanindan anlayacaklarmi bakalim.pasapartta olur dediler ama oglum benim pasaportuma kayitli.off sinir ettiler.nedense birde calisanlari sevmedim.diger okulumuzda calisanlar cok seker insanlardi.okul soguk geldi bana.insallah oglum benim gibi hissetmez :( diger okulda kayit sirasinda hic bir problem cikmamisti.saglik raporu verildi oldu bitti.
birde bugun okulda bir sey dikkatimi cekti bes yildizli okul diyor.okulun cok iyi oldugunu biliyorum A derecesinde ve puani cok yuksek bir okul ama yildiz derceeri hakkinda bir bilgim yoktu :confused: :eek:

K2
02 08 2004, 17:00
Bende inanamiyorum bu yaz nasil geldi gecti bile , bizim ki epey dengeli gecti kizim 3 kampa yazdirmistim aralarinda birer hafta bostu, hem kamp fazla gelmedi hemde evde bayilmadi,

bebebe ,
su defter isini arastirdim bizim okul liste gonderiyormus, heniz gelmed okul 26 Agustos aciliyor. 10 - 20 si minik bir seyahatimiz var sonra haziriz kosturmay yine...

okul baslayinca bizde zorlanacagiz sbahlari genelde 7.5 civari uyaniyorlar, kahvalti, giyin okulda 8 civari basliyor ...

:confused:

bebebe
03 08 2004, 17:00
ayy formlardaki sacma sorular beni oldurecek.bir sIKTA cocuk kiminle yasiyor diyor.anne baba koruyucu aile vesayire yada both parents ben tabiki bu SIKKI yazdim arkasindan cocugun koruycusu kim anne yada baba vesayire vesayire bir SIK secme hakkin var kardesim biz bir aileyiz.tabiki anneside babasida koruyucusu isaretlemedim.yarin aynene biz bir aileyiz ve ikimizde koruyucuyuz diyecem :mad: ayy bu formlar hastanelerdede boyle.annenin adresi babanin adresi bana sacma geliyor bu tur sorular.uc senede hala alisamadim :)

bebebe
bugun biz yine kaydolamadik :mad: allahim calisanlar okdar gicikki anlatamam.dun bizimle ilgilenen kadin fizikal muayneye gerek yok iki senedir okula gidiyor zaten dedi.bugun evraklarla gittik rapor olmadan olmaz diyor.kadini cagirin dedim baskasini cagirdilar hanim gelemedi.derdimi anlatamadim.gidin obur okuldan alin ozaman diyor.sonra bari yarin gelecem evraklari kontrol edin dedim asilardan birisi yanlis yazilmismi eksikmiymis gidin doktora dedi.eger bugun doktor isi bitip yine yarin aksilik cikarirlarsa mudurle gorusecem artik.ve bildigim butun kotu laflarida soyleyecem.tabi turkce :D :D off lanet olsun ya.ikziler durmaz zaten birde onalrin gicikligi iyice sinirimi tepeme getirdi :( en iyisi ben o ofiste iki saat oturuyum ikziler etrafi kirmaya baslayinca hic bir evrak istmeden kayit yaparlar :D :D :D :D

mother
Yahu Bebebe sizin okulda ilgincmis, gecen sene bizim oglani donem basladiktan sonra buraya getirdigimizde hicbir problem olmamisti. Sadece burdan bir saglik raporu ve asi karti isi halletmisti. Eyaletler arasi bile bu kadar kolay olunca, ayni eyalet icinde neden o kadar zor anlamadim.

Bu arada umarim Berk yeni okuluna kolay alisir. Sana da kolay gelsin.

candy_girl
04 08 2004, 17:00
Bizim eraycik da her ne kadar bu sene amerikada ana sinifina gitmeyecek olsa da yine de bu dosyaya girmeden edemedim :) ted ana sinifina baslayacak 13 eylulde.bu sene formasiz serbest kiyafetle gidiceklermis okula,seneye baslayacak forma,kalem kitap derdi.Eylulun ilk haftasi da veliler ve okul yonetimi arasinda bir tanisma kokteyli duzenliyorlarmis.O gun servis ve yemek ucretleri konusunu da konusucakmisiz okul ucretinin yanisira servise ve yemege ayri para verilmesi asap bozuyor valla...bu arada ankarada amerikan ussunun icindeki okulla konustum(george marshall sochool) anasinifindan lise sonuna kadar erayi kabul ediyorlar ancak ben ted e yazdirmis bulundum bir kere.Yalniz sosyal faaliyetlerine,beyzbol clublarina yazdiracagim oglani,ingilizceden uzak kalmasini istemiyorum evde de ingilizce konusuyoruz cok da zorlamak istemiyoruz ingilizce konusunda ters tepki de yapabilir cunku.Imkanlarimiz olcusunde de yazlari amerikaya getirmeyi ve yaz kamplarina yazdirmayi dusunuyoruz henuz ordaki evimizi satmadik nedense satmak da istemiyoruz kira daha mantikli geliyor,amerikayla baglarimizi koparmak mi istemiyoruz ne? :D senelik kiraya verirsek yazlari kiraci bosalttiginda ben oglani getirir kampa 3 ay yazdiririm orda da kaliriz 3 ay onla falan filan gibi planlarimiz var iste..cocuk soz konusu olunca planlar hayaller ve dusuncelerin sonu gelmiyor....

bebebe
ehh en sonunda kaydolduk.bir dakika daha gec gitsek ogle tatiline denk gelecekmisiz.amerikada ilk defa gordum bir yerin kapanip toplu halde ogle yemegine gidildigini :confused: yine suratsiz kadin cook bozuldu.ogle yemegine gidiyorduk dedi,bende guldum sinirli bir sekilde.bu sirada mudur geldi inanilmaz tatli bir kadin.berkle konustu yeni oldugunu anladi guzel dileklerde bulundu falan filan.uyuzda islemleri yapti.aslinda yaptigi hic bir sey yoktu,pasaportu kabul etmedi benim ustume kayitli diye.nufus cuzdanini anlamadi. diger okulda onunla kaydettigimizi soyledim mirin kirindan sonra atacladi bittti.
gecen senede bir arakdas cocuklarini bu okula yazdirmisti donem ortasina falan denk gelmisti sinava sokmuslar cocukalri hemen kaydetmemisler :confused:

bebebe
<< bebebe dedim sana mahallede cikti adiniz, cilgin kadin ve cetesi olark sizi goren yemek falan numarasi kaciyor !!! :D :D :D
hayirlisi olsun, bastan zorluklari yasadin bundan sonra insallah hersey puruzsuz gecer . ;) ]]
ayyyyy cok guldurdun beni :D :D :D :D :D :D valla butun okulu bosalttik.aslinda ben ikizeri goturmemistim yanimda bugun sakin sakin bir gun gececekti ama iki gununun acisi fenaydi heralde onlar icin mudurunden yardimcisina butun calisanlar okulu terk ediyordu :D :D :D ben onlara gosteririm bebebe yi uc gun nasil surundururlermis.bebebe cetesi is basinda :D :D :D :D
simdi eli8me tutusturduklari uzunnnnnnnn bir alsiveris listesini almaya gidiyorum.iki gunun acisini boyle cikartiyorlar benden :D :D :D

K2
bebebe dedim sana mahallede cikti adiniz, cilgin kadin ve cetesi olark sizi goren yemek falan numarasi kaciyor !!! :D :D :D

hayirlisi olsun, bastan zorluklari yasadin bundan sonra insallah hersey puruzsuz gecer . ;)

rmonx
05 08 2004, 17:00
Bi dk bi dk.. Candy cim ben seni Turkiye ye tatile gitti saniyordum. Temelli mi dondunuz anlamadim? Bu arada oglusuna okulda basarilarrrrrrr.

bebebe
05 08 2004, 17:00
candy cigim erayin yeni okul hayatinda basarilar.ahh ne guzel eylulde aciliyor.bizim carsamba basliyor kovus kalk demeye :) :D
bir sey duydum.amerikada okuyan cocuklar ve amerikan vatandasi olan cocukalr turkiyede amerikan koljinde bedava okuyormus bu dogrum?

mother
06 08 2004, 17:00
K2 okul otobusune neden para veriyorsunuzki anlamadim. Ozel okulami gidiyorlar. Public school'da zaten local tax odemelerimiz butur seyler icin degilmi?

K2
candygirl
hayirli olsun Eray'in okulu . Haydi bakalim artik bu seneden sonra basliyoruz kosturmalara .
Dun bizimde okuldan geldi sinif listesi, defter falan istemiyorlr sinifina gore kursunkalem, silgi, yapiskan , pastel boya . Herhalde bu gecen sene kindergarten dada vardi da ben atladim.

20 sinde minik seyahatimizden donuyoruz , kucugun 23 buyugun 26 sinda basliyor okulu . dun soyle bir okul otobusu fiyatlarina bakiyordum ne kadar pahali $ 390 . Kullanacagimizdan falan degil ama meraktan baktim, mesafemiz yaklasik 6 dklik uzaklikta !! :eek:
Aslinda matematige burursan iyi fiyati , arabanin mil basina gitmesi, yagiyd benziniydi bakimiydi 38 cent bizim burada !!

Bunny
candy, ben de seni hep tatildesin diye dusunuyordum. ne zaman karar verildi donmeye, hic yazmadin.
ted'den mezun biri olarak ben de ankaraya donsem yavruyu oraya verirdim. gerci benim zamanima gore cok pahallanmis ama yine de iyi egitim veren oturakli bir kurum. sanirim yeni binasi da cok guzelmis (lise).

bebebe
10 08 2004, 17:00
bugun bizim okul acildi.berkmi daha heyecanli benmi bilemiyorum.pazartesi gunu hangi sinifta oldugunu ogrendimistik.daha onceki okulumuzda siniflarin belli oldugu gun sinifi gezip ogretmeniyle tanisabiliyorduk ama burada yapmadilar.bundan dolayi bugun sinifa gidip ogretmeniyle tanistim.cok genc dinamik guler yuzlu birisi ben sevdim berkde sevdi.insallah her sey cok daha guzel olur :) . hemen ogretmen beni gorunce ev odevin diye elime bir suur kagitlar tutusturdu.yaaa bu amerikanin evrak isi hic bitmezmi :)

bebebe
18 08 2004, 17:00
korkunc bunalmis durumdayim.bir haftada odevlerden bezdim.ilk gun odev verdiler.ve her gun artarak devam ediyor.tamamen eve kapanmis durumdayiz.biz berkle odaya kapanip ders yapiyoruz ikizler babalariyla salonda kaliyoralr.yarin sinavlari var 16 tane kelime berk okulda yarisindan fazlasini yanlis yazmis evde calsitik ama bir ise yaramiyor :( bir kac tanesi duzeldi okadar bir seferinde dogru aydigi kelimeyi diger seferde yanlis yaziyor :( nerede hata yapiyor anlayamadim ya bugun gununde degil.okul kotuymus bugun ondanmi etkilendi bilemiyorum.
bugun okuldan cikista arabaya bindigi anda surati asikti ne oldu diye sordugumda basladi hungur hungur aglamaya.yemekhanede yemek savasi avrmis bu ben kimseye atmadim diyor.ama cocukalr atti demis ofisde benimle giciklasan gorevli kadinda yemekhanedeymis ve ogretmenine rapor vermis.ogretmenide haftalik eve gonderilen ogrenci raporlarindaki iyi notlari silip kotu not vermis.yemek atip atmadigina inaniyimmi inanmiyimmi bilemiyorum.off yarin cuma iki gun kafam rahat etsin.yarin sabah okula erken gidip ogretmeniyle konusmayi deneyecegim.neler oluyor neler yapiyor nasil ayrdim edebilriim diye :( yaa birinci haftadada dertler baslanmazki :(

bebebe
22 08 2004, 17:00
kimsenin sesi solugu cikmiyor.
bugun ikizlerin okulda randevusu vardi ve okula baslamalarina karar verildi :D sehir degistirdigimiz icin isler uzayabilir.insallah bir problem cikmadan baslarlar.yalniz isin zor tarafi berkin okulunda ikizlerin gidecegi.pre.s. programi yok.nasil sabahlari bunlari ayri okullara goturup oglenleri alacam bilmem :confused: :rolleyes: ayrica berkin okulundada gonullu calsimaya basliyordum.ikizler okula baslayinca daha cok okulda kalacaktim simdi hepsi karmancorman olacak.
:confused: :rolleyes:

K2
24 08 2004, 17:00
<< K2 okul otobusune neden para veriyorsunuzki anlamadim. Ozel okulami gidiyorlar. Public school'da zaten local tax odemelerimiz butur seyler icin degilmi? ]]

Mother bizim okulda devlet okulu ama bilmem valla parali cok olunca birazda oradan carpalim diyorlar iste :D

bebebe su ders isini hic anlamiyorum, bizim kindergarten da hic odev yoktu, 3 mil otemizde okula giden arkaasin kizinin okulunda ise her gun ... 1. siniftada son okul kapamina iki ay kalaya kadar yine ev oevi yok bizde !!

K2
26 08 2004, 17:00
Ve kizim sonunda bugun 1. sinifa basladi, bir turlu ayrilamadim sinifindan, o ise gozleriyle bana haydi anne iyiyim git dercesine bakiyordu.
Benim icin cok buyuk bir basamakti bu , kendimi Finding nemo da babaya benzettim o elleri birakmak istemedim hic bu sabah...
Ve yarin daha da buyuk bir gun oglumda okula gidiyor ve 3-4 saat tek basima kaabilecegim coook uzun suredir ilk kez. :eek:

bebebe
07 09 2004, 17:00
k2 cigim cocuklar olmadan hayat nasil gidiyor bakalim :)
bizim okullar gecen hafta persembden bu yana tatil.pazartesi acilacakmis insallah.kasirgadan dolayi ikzielrinde islemleri uzayacak :( artik hayatimiz normale donse bir an once.
ikzilere bugun canta aldik butun gun sirtlarinda cantayla dolandilar.okula gidecem diyip duruyorlar :) abileri iclerinide doldurdu cocukalrin omuzlari coktu :)
sizlerde durumlar nasil.berk iyice tembellesti.ders calistigi hic yok tatildeyim diyip siyriliyor isin iicnden :)

K2
07 09 2004, 17:00
off bebebe hic sorma nasilda bekliyordum o yalniz olabilecegim saatleri, olmasina oluyorumda ne yapicagimi sasiriyorum gecen hafta tum dis tahtalari boyadim, halilari butun evin yikadim, fotograf albumlerine 3 senedir arali sirali yapiyorsum ona devam, bir cim , iki dal kes zaten haftada 6 saat yalnizim gecti iste .
Simdi kizimin odasini tamamen degistiriyorum, boyalari yarin aliyorum bugun karar verdim .

Okul desen cok keyifli gidiyr, yalniz gecenlerde sevimsiz bir sey olmus kaylanin bir kiz arkadasi Trevor diye gecen sene K1 sinifinda oan bir cocukla kovalamaa oynarken oglan kizi yakalayip omuzlarindan tutuyor ve dizini bukup alabildigine hiz ile kizcagizin alt kismina vuruyor kiz tabiki revire, en kzidigim seyde cocuktur yaparlarda okul aramamis anneyi !!

offf bazen diyorum ne guzel buyuduler rahatladik, asil simdi basliyor sorunlar gibi... Sabahlari bir ruzgar hizi evden cikmamaiz,7.55 cikmis olmamiz gerekiyor eh 7.20 falan gibi kalkinca cocuklar artik kos bakalim .
Yemekleri, giyecekleri kiyafetleri, gunes kremleri aksmadan hazir yoksa yanmisiz sabhlari . Aslinda iyi de oluyor gune erken baslamak daha da bereketli oluyor .

bebebe bak oglun soylemistti pztesi acilacak diye okul cidiye almamistin sen ;)

Bugun okulda gonullu yazilmalari vardi paztesileri sinif annesi olarak yazildim , gecen sene oglum cok ufak oldugu icin hic katilamamistim kizimin sinif aktivitelerine .

dun de K2 nun 3. yas gunuydu bu rada BBlerinde kutlarim yas guunlerini, siginakta soyledinizmi bari iyi yillar ?
Biz fazla bir sey yapamadik k atesliydi , okula gitmedi hep evde yatti ...

candy_girl
08 09 2004, 17:00
Sevgili bebebe ve K2 guzel yavrulariniza saglik dolu mutluluk dolu huzur dolu basarilarla gecen guzel bir hayat dilerim,hayirli yaslar olsun,analarina babalarina layik hayirli evlatlar olarak yetissinler insallahh.Ben de dun dondum tatilden,guzel gecti denize gunese doyduk en cok eray acisindan iyi oldu cocuk denizin tadini cikardi doyasiya.Bizim de okul pazartesi basliyor,servis ucretini yatirdik,bizim ev yakin mesafede oldugu icin sabahlari en son erayi alicak aksamlari da once erayi birakicak servis,bu acidan sasliyiz.Okul kiyafetlerini almaya gidecegiz yarin,yemek parasini yatiracagiz ve pazartesi sabahi da sabah 09 da torene katilacagiz.Erayin okulunda servis ve yemek ucretli,amerikada pre-k de servis olayi yoktu yemek ise ucrete dahildi ancak yemeklerin berbatligi dolayisiyla zaten cocuk yemek yiyemeden eve geliyordu..Bu sene ted anasinifina basliyor eray,hepimizin cocuklarinin hakkinda hayirlisi arkadaslar,miniklere eraydan ve benden opucukler. :)

candy_girl
Bunny cim bebebecigim ve sevgili K2 yukardaki mesajlarinizi yeni okuyorum :) Bunny evet ted bu sene incek yolunda kocaman bir kampuse tasindi ve bize sadece 8 km :) bu acidan cok sansliyiz.Ted in sadece anasinifi bu sene ucretlerini yuksek tuttu ancak bu sene anasinifina basliyanlar sinavsiz lise bitene kadar okulda okuma hakkini kazaniyorlar.Koklu ve egitimi cok iyi bir kurum,bu sene en iyi ogrencilerini MIT stanford gibi universitelere gondermis,orda da ogrencilerin notlarinin yuksekligi dolayisiyla ogretmenlere tebrik mektuplari yollanmis.Hayirlisi artik,bakalim gorecegiz neler olucak :)

Bebebe amerikan vatandasi veya amerikada egitim goren ogrenciler yatay gecisle robert kolej gibi amerikan okullarina sanirim girebilir ben de duydum amerikan vatandasi olan cocuklarin sinavsiz egitim alabilecegini robert kolejde ama bedava okuyup okumayacagi konusunu pek net bilmiyorum.Ben burda ankarada amerikan ussunun icersindeki okulu arastirdim,eray orda bu sene anasinifi dahil lise son bitene dek okuma hakkina sahipti ancak turkiyede yasadigimiza gore turk egitim sistemini ogrense daha iyi,ted de ogretmenlerin cogu amerikali zaten,balgattaki amerikan ussunun okulunun ise sosyal faaliyetlerine yazdiracagim erayi.Simdilik planlarim boyle...Cocuklarin buyuyene hatta yuvadan ucana dek problemleri hic bitmeyecek arkadaslar dua edelim de sorunsuz problemsiz kedersiz elemsiz bir hayata sahip olsunlar bizlere de uzuntu vermesinler temennimiz budur :) simdilik esen kalin sekerler :)

bebebe
esracik cok tesekkurler :)
k2 cigim K2 nin ucuncu yasi kutlu olsun.o guzel yanaklarindan benim icin kocaman op :) biz malesef siginakta ikzielre sarki soyleyecek halde degildik.arada iyiki dogdun falan dedikde berbat oldu dogum gunleri.parti yapacaktim onuda yapmayacam artik.bu hafta bir tane daha kasirga geliyor ondan sonrada artik cocukalr dort yasina hazirlaniyor olacaklar :D :D : :D :D
k2 bende ikizler bir an once okula baslasinda ne yapacagimi sasiriyim diye bekliyorum :D :D :D dusunmesi bile heyecanli.gerci hemen is arastiracam ama bulamazsamda kendimi oyalayacak bir sey bulruum :D :D alisveris merkezlerinde parklarda cocuk cigliksiz gezmek heralde guzel olur :D

bence buyudukce dertleride buyuyor.dogduklarinda hep iki ay gecsi rahatlayacak yasina gelsin yok konusmayi ogrensin daha rahat derken bir bakmisin dah zorlasmis hersey.etrafimda gordugum kadariyla en korktugum annesine babasina saygisiz cocuklar.insalalh bizimkiler le hic bir zaman bu tip problemler yasamayiz.
erken kalkmayi bende seviyorum bu aralar okul tatil diye 9 dan once kalkmiyoruz tabi kahvalti falan derken saat 11 oluyor :o ne ev isi bitiyor nede verimli bir gun geciyor.onun icin okullarin acilmasini dort gozle bekliyorum :) :)

bebebe
candy cigim cok tesekkurler :)
erayin yeni okul hayatindan basarilar :) :) bizden erayciga kucak dolusu opucukler sevgiler :) :)

esracik
bebebe seni birkac forumda takip ediyorum, cok sekersin walla :) Ama bu forum 3 cocugun ne kadar zor oldugunu ispatladi, Allah yardimcin olsun. Benim cocugum yok yeni yeni dusunmeye basliyoruz. 2 tane kopegim var cok yoruldugumda, sessizlik istedigimde ya da bi yere giderken kennela koyuyorum rahat ediyorum. Kuzu kuzu gelmemi ve onlari cikarmami bekliyorlar. Geldigimdede hic kizgin olmuyorlar sanki yillardir gorusmemisiz gibi karsilaniyorum. Yok mu bu kennelin cocuklar icin olani :) :) :)

bebebe
09 09 2004, 17:00
bizde bir defa berki okulda biraktik oyle.okulunn ilk gunleri bizim acemilik kagit gondermisler eve ertesi gunu erken alinacak diye kontrol etmemisisz.okuldan telefon geldi :o bugun erken gun cocugunuzu gelin alin diye :o ofiste bekliyormus baska cocuklarla beraber birazda korkmus.tabi bu olaydan sonra kagitlara her gun bakildi.
mother ne guzel ders calismasi bizimki bir arkadas buldugunda dunyayi unutuyor.sosyal olmasi sevindirici ama bizimkiside asiri gibi geliyor.

mother
Kizin sana bir surat attimi gittiginde?
Ben de hep onu dusunuyorum, babasi gidip aliyor ama mesela gecikse veya unutsa ne olacak diye. Ben okulun ESP'sine (Extended School Program) koyup ona gore saatine para charge edeceklerini dusunuyordum, ama demekki ofiste bekletiyorlar. Benim oglan bugunlerde otobusle gelmeye basladi. Biraz sosyal olmasi acisindan iyi gelir diye dusunduk. Ama bizimkisi cocuklarla konusmak yerine otobuste odev yapiyor. Cocuklarin cok gurultu yapip basini agrittiklarindan sikayet ediyor beyefendi

mother
Otobuste ders calisiyor diye sakin oyle kimseyi yaniltmayayim

Bugunlerde bizim problemimizden bahsetmedim. Bu sene okul basladigindan beri bir gun daha dosyasinda, konusmaktan sabah calismasini zamaninda bitiremedi demeyen bir kagit getirmedi :mad: Hergun sabahlari asiri geveze oluyormus ve ogretmeni artik ben nasil handle edecegimi bilmiyorum diye dun not yazip gondermis. Kesinlikle akademik anlamda cok iyi ve sanirim simdiye kadar ogretmeni o yuzden sesini cikarmadi fazla ama onada yetti artik herhalde. Her yolu denedik. Su an en sevdigi sey pokeman gameboy, ceza olarak elinden aldim, televizyonu yasakladim, odullendirmeyi denedim. Ama hic birisi ise yaramiyor. Gecen oyleki babasi soz ver elinden geleni yapacagina, defalarca tekrar ettikten sonra o da elimden gelenin en iyisini yapmayi deneyecegim diye soz verdi ve hic o kacamak sozu veren kendisi degilmis gibi ertesi gun gene ayni sikayetle geldi. O kadar iyi olmasina ragmen sirf bu yuzden zor durumda kalmasini istemiyorum. Isin ilginc yani sabah oyle konusup isini bitirmiyor, ama ogleden sonra hicbir problem yok.

K2
candygirl
Hosgeldiniz , ozlettiniz sohbetlerimizi ..

Eray'in okulu hayirli olsun , iyi yapmisiiniz tam okul oncesi tatil .
Ben de cocuklari alip Belize'e ve San Pedro'ya gittim cok iyi geldi daldim, ,snorkel yaptik kopek baliklari & ray ler ile, bizede okul oncesi iyi bir doping oldu .

Bu gun ne yaptigima inanamayacaksiniz , kizimi okuldan almayi unuttum !!! :confused: :confused: :confused:

Persembeleri kisa gun 1.30 da cikiyorlar ben tabi saat 2.10 civari ciktim yemek alisverisimi yapip kizimi alicaktim, arAbayi calistirmamla kafamdan asagiya soguk sular indim okulda, gittim ki 14 cocuk ofiste garibanlar gibi annelerini bekliyorlar :o

nakpunar
15 09 2004, 17:00
Bebebe folderin hepsini oturdum usenmeden okudum ne guzel seyler yazmissiniz. Benim bir oglum var. Ismi Hasan. O kadar hareketli ki 2.sini dusunemiyorum bile :) Bizde NY'a 2 ay once temelli geldik. Hasan daha once Istanbul'da yuvaya gidiyordu. Burda da Kindergarten'a baslayacakti. Fakat pre-k e aldilar. Sebep te hasanin 13 ocak 2000 dogumlu olmasi. Kindergarten'a 2005 eylulde baslayabilir dendi :( .Ama o zaman da gec kalacak. Bu isin arasi yok mu? Birde okul icin bir suru doktor raporu filan istendi. Insurance'i olmadigi icin dunya kadar para odedik. Burda insurance olayi nasil. Bu konuda bilgi verebilirmisiniz? (Bu arada biz greencardliyiz)

Ayrica evde hep Turkce konusuyoruz. (Zaten oyle akici bir ingilizcemiz yok) Ayrica turkceyi unutmasin diye NY Turk konsoloslugunun cumartesileri Turk Okulu var oraya yazdiriyorum. Ama aklima takilan bir sey var. Eger dediginiz gibi ingilizceyi bizden hizli ogrenirse derslerinde veya gunluk hayatta zorluk yasarmiyiz acaba? Bunlari dusundukce bunalmaya basladim simdiden

mother
15 09 2004, 17:00
Hosgeldin Nakpunar,
Umarim en kisa sure icersinde burdaki hayata alisirsiniz. NY oldukca buyuk bir eyalet ve cok ta Turk var, NY'ta bulamazsaniz bile :eek: iki adim otede NJ Patterson Turk kayniyor. Burda bizlerin cogunun Turk mallari bulmakta zorlanmasi gibi bir probleminiz olmayacak. Hersey, diger yerlere gore gaeyt hesapli bulunabilir.

Cocuklarin okulu konusunda bence de oldukca katilar. Benim oglum Nisan dogumlu, ondan 5-6 ay once dogmus bir arkadasin cocugu 1. sinifa basladigi halde benim oglumu da baslatmamislardi. O kadar da hazir oldugu halde bir sene kindergarten'da 1 yil oyalandi. Yapacak birsey yok sanirim. Bir de hele dil ogrenme etrafa alisma turunden problemler olacaksa bence o kadarda acele etme. Yavas yavas hepiniz etrafa alisin boylece de Hasan asil grade'e basladiginda akademik olarak zorlanmaz.

Insurance konusunda, eger calismiyorsaniz ve maddi durumunuz da cok iyi degilse public health department'i filan arastirabilirsiniz. Ozellikle cocuklar icin Medicaid (veya Medicare ben onlarin ikisini hep karistiriyorum, ama yaslilara verilen degil digeri) alinabiliyor. Ama onun icin vatandas olmak gerekiyormu bilmiyorum ve Green card'in da bu konularda vatandas olmadan nasil bir ayricalik verecegini bilmiyorum.

Dil konusunda cocuklarin bizleri gecmesi olayina gelince: Biz 10 yildir burdayiz, doktoralari bitirdik veya bitirmek uzereyiz, her an amerikalilarla interaction icersindeyiz, ama hala cocuklarla yarismak mumkun degil. Hele benim oglanlar burda dogdu, ilk baslarda da hep gidecegiz nasil olsa dusuncesiyle ingilizceye yogunlastik derken cok akici bir ingilizcesi var, bazen benimkin begenmiyor veya duzeltiyor. Odevlerine yardim ederken cok zorlanmiyorum ben ama bazen dil farkindan dolayi anlamdigim seylerde olursa once kendim ogreniyorum, sonra ona yardim ediyorum. Demek istedigim zorlanmazsiniz. Zaten burdan da okula erken baslamasi konusunda cok israrli olmamaniz noktasina geliyoruz.

Neyse umarim bir iki seye yardimci olabilmisimdir.
Iyi sanslar.

nakpunar
16 09 2004, 17:00
Yardimlarin icin cok tesekkur ederim. Bizde herseyi zamana birakacagiz artik. Durum oyle gosteriyor. Ben ve esim de master yapabilmek icin bir yandan hem okul arastiriyoruz bir yandan da ben ingilizcemi nasil gelistiririm onu arastiriyorum. Oldukca yogunuz yani :)

nakpunar
16 09 2004, 17:00
Size birsey sormak istiyorum. Nette gezinirken ucretsiz LV canta linki geldi. (neyse cahilligimi maruz gorun) Merak ettim biraz adresimi girdim bir anda heryerden free kuponlar gelmeye basladi. Bunlarin guvenirligi hakkinda bilginiz var mi? Nede olsa adres filan veriyoruz. Kalkipta fatura filan gonderirlermi? Yada daha sonra canimizi sikacak seyler olur mu?

bebebe
24 09 2004, 17:00
nakpunar hosgeldin :)

cocuguna yetisememe konusundaki endisene tamamen bende katiliyorum.benimde bu tur endiselerim var.ben uc sene once buraya geldim ve hic ingilzice bilmiyordum.oglum su anda ikinci sinifta neyseki yardimci olabiliyorum simdilik.ama ileride nasil olacak bilemiyorum.ama ona ders calistiriken farkinda olmadan bende ogreniyorum :)

cantalar konusunda target bedavaya yakin su anda.ben uc dort dolara cantlar buldum aldim. :) % 75 indirim var.

cocuklarin sigortasi icin bizde bayagi bir basvuru yaptik.ikilzer amerikan vatandasi oldugu icin medicaid alabildiler ama berk alamiyor.bes sene doldugunda amerikan vatandaslaigina gecmeden bu hakki kazanacak diye duydum.malesef simdi sigortasiz.

berki ders calistiriken olan seyler bazen beni cildirtiyor.yada gulduruyor.gecen gun berke odev hazirladim.soru soyle berkay ucuncu sirada sen onun arkasindasin kacinci siradasin.

berkin cevabi.sen berkayi seviyorsun beni sevmiyorsun neden beraky onde ben onde olacam.

sonra baska soruda sen sekizinci siradasin berkay senin arkanda berkay kacinci sirada

berk once berkayin onunde oldugu icin gulup arkasinda ben birinci sirada olacam yapmiyorum iste.hazirladigim yirmi soruda bu tur cevaplarla beni cildirtti :)

simdi artik soru hazirlarken hep onun hosuna gidecek sekilde sorular hazirliyorum.

bebebe
27 09 2004, 17:00
bizim okullarimiz bu sene kasirgadan dolayi devamli kapaniyor.simdi yine kapali.ne zaman acilacagida belli degil.acaba sene sonunda kapanis tarihinde degisiklik yaparlarmi?

nakpunar
28 09 2004, 17:00
Sevgili Arkadaslarim,
Sizin ve ailelerinizin Berat Kandili mubarek olsun.

Bu arada folderimiz hep asagida.Kimseler kalmadi mi

bebebe
29 09 2004, 17:00
nakpunar cigim bizim okullar bir acilsa dosyada yukarida olacak ama okulumuz bir turlu acilamiyor.cok kiziyorum bizim county de kasirgadan dolayi hala bazi okulalrda elektirik yokmus ve butun okullar hazir olana kadar county nin okullari kapali :( bugun arkadasim birde okullarin bir iki hafta daha gec kapanacagini soyledi hayatimi kararrtti.emin degil ama olabilirde.dort sene sonunda turkiyeye gitme hayalleri kurarken simdi yine belirsizlige dustuk :(

bebebe
edul cugum cok sagol.icim rahatladi :) :) ben yine hayaller kurmaya devam ediyim. :) :)

edul
Selam Bebebe , hayallerin suya dusmesin okullarin kapanis tarihinde herhangi bir degisiklik soz konusu degil. Oncelikle kaybedilen zamani telafi etmek icin bazi tatillerin birer gununu kisaltacaklar, kaybedilen zamana erisilmezse de mecburu gidilmesi gereken 180 gunu 160 gune indirecekler son karar boyle idi .

Ara ve ana karneler sonundaki tatilleri kisaltamazlar sadece bayram ve ozel gunlerle acigi kapatacaklar olmadi 160 gun ..........Yazin Turkiyede gecirecegin gunlerin hayalini kurmaya devam :)

nakpunar
06 10 2004, 17:00
Arkadaslar artik can sikintimi attim. Hem de cok eglenceli bir sekilde. Nasil mi? :) Artik kutuphanenin mudavimi olduk oglumla. hergun ordayiz. Burdaki kutuphane sistemi cok guzel kurulmus ve isliyor. Sali aksamustleri oglumun okuma grubu var. Her hafta 2 kitap alip okuyorsun.3 hafta olunca sana bedava kitap veriyorlar. Carsambalari baska bir okuma grubu var. Burada bir kutuphaneci 3 tane kitap okuyor sarkilar soyluyor boyama gibi faaliyetler yaptiriyor. benimki biraz kart kaciyor ama ing bilmiyor ya. Hasanda gelsin derslere katilsin diyorlar. Bu arada hasandan ziyade ben egleniyorum. hem bir iki kelime ogreniyorum hemde sohbet edecek kisiler buluyorum. Guzel film varsa DVD aliyorum (Video varsa daha iyi bir suru film var ellerinde). Eger cocugunuz carsa ve evdetseniz bu firsati kacirmayin. ben Turkiyede de boyle seyleri severdim. isim geregi yeri gelir 600 kisiye egitim verirdim. hatta bos vaktiniz varsa buralarda parttime ev odevlerine yardim bile edebilirsiniz.

birde yeni bir site kesfettim.burada kullanmadiginiz esyalari (bilgisayar, kiyafet vs.) birilerine veriyorsunuz. ve yine ayni sekilde benim eski yeni farketmez bir laptopa iht var diyebiliyorsunuz.

Ayrica www.dearreader.com isimli bir site var. bu site cok guzel. okumayi sevdiginiz tarz kitaplari belirliyorsunuz. Pazartesiden cumaya kadar e-maille hergun 5 dk okuyabileceginiz kadar gonderiyorlar. yani 1 haftada 1 kitap. Eger ingilizceniz benim gibi zayifsa o gun iyice calisma imkaninizda oluyor...

neyse daha sonra bu konuya devam edecegim.
BU ARADA NEREDESINIZ??????????????

bebebe
nakpunar :)
ne kadar guzel senin adina cok sevindim. :)
ben bugun okula gittim.ogle yemeginde ogretmeninide yakaladim.berkin durumunu sordum bilmedigim bir sey soyler diye bekledim ama yok.follows directionslar cok kotu, sikayetci.zaten sene basindan bu yana her hafta raporda sirf bu sikayet var.dersler daha iyi dedi.matematik ve okuma gayet iyi dedi evde sizi dinliyormu diye sordu bazen dedim .asil konusmak istedigim konuyu yarinki testen sonraya biraktim.berk bu aralar bayagi dersine calisiyor.her hafta 16 kelime ezberlemesi gerek bundan test yapiyorlar.gecen hafta butun hepsini cok rahat yazip spelleyebiliyordu testten hic yanlisisz gelmesini bekledim kotu gecti dedi.ogretmen hizliydi bir dedigini anlamadim bir tanesini yetistiremedim dedi.uc yanlisi var B almis.yarinda testi var ve kelimelerin hepsini ezberledi bakalim ne olacak.yine hizli zamanim yoktu derse ogretmene bir soracam fikir alacam ne yapiyor diye :)
pazartesileri 16 kelime veriliyor ve pazartesiden cumaya bu kelimlere calisyorlar.bu pazartesi dagitildiginde berk ilk en zor kelimeyi ezberledi PHOTOSYNTHESIS ertesi gunu okula gidip ogretmenine soylemis ogretmenide berkin gurubuna puan vermis cok hosuna gitmis.heyecanla anne ogretmene spell yaptim bana dediki `kagitlarima bakmam lazim ben bu kelimeyi bilmiyorum` dedi ben biliyorum ama diyor :)

mother
Aferin Berk'e annesi,

Bu ogretmenlere bakarsan cocuklarin hicbirsey yapmadan kukla gibi soylenenleri yapmasi lazim, yoksa not following directions deyip cikiyorlar. Bir de bunlarin ceza-odul sistemlerinden hic hoslanmiyorum. Simdi bizimkilerin okulunda bir good citizens olayi var. Her siniftan sanirim iki ogrenci seciliyor, bunlar butun okulun onunde oglen yemeginde alkislaniyor. Anne-babalari oglen yemegine gelip ozel bir masada oturuyorlar filan. Simdi bunlar soz dinleyen cocuklar arasindan seciliyor. Bu kesinlikle icimde kalan bir sey oldugundan degil, ama bizim okulda cocuklarin bir hizlandirilmis okuma programi var. Hergun bir kitap okuyup ondan sinav oluyorlar, her kitapin bir point degeri var zorluk derecesine bagli olarak. Ilk basta bir toplanti oldugunda ogretmenleri herkese iste hedeflerinin ogrencilerin 6 hafta icersinde 25 point toplamalarini bekledigini soylemisti. Iki kez bize getirdigi raporda diger ogrenciler bunun seviyesinin yarisinda kitaplar okuyor ve hala da onlardan sikayetci. Iste evde okumayip dersten once burda okumaya calisiyorlar filan diye. Bizimkisi daha 3 haftada filan 25 point sinirini gecti. Bunun icin ona verdigi odul, sinif icersindeki bir prize box'tan kendisine birsey secmesi. Simdi soz dinledi diye cocugu butun okulun icersinde alkisliyorsun, ama iyi calisiyor okuyor diye.....

Ama Berk iyi yapmis, bizim de ayni spelling programimiz var. Biz aksam yemeklerinde filan onunla pratik yapiyoruz. Genelde bizimkilerin kelimeleri kolay. Iki tanede bonus kelime oluyor. Onlar biraz zorca.

Kolay gelsin herkese

nakpunar
07 10 2004, 17:00
Bebekleriniz daha dogrusu 1 yasini gecmis cocuklariniza zeytinyagli enginar yedirin.Muthis saglikli ve cocuklar cok seviyorlar.

Sebze corbasi yemiyorlarsa domatesli/salcali sehriye corbasi yapin. Ama icine havuc/Patates/kabak rendeleyin

Olurda Turkiyeye giderseniz Tubitak'in cok guzel okul oncesi kitaplari var. En son 10 taneydi. Sekiller, renkler, Zitliklar vs. Sorular sorarak boyama yaptiriyorsunuz. Mesela bir tren yolu ve istasyonlar var. Sisman yolcuyu kirmiziya boya, uzun treni maviye boya gibi. Benim Turkiyede buldugum en kaliteli kitaplardi ve tanesi 2.250.000 Tl idi. mutlaka alin derim. (Carousel de var, kitap fuarina giderseniz tanesi 1.500.000 Tl filandi yanilmiyorsam)

Benim oglum dogmadan ona daha kutuphane yapmistik. Ben en cok kitap okumayi severim. hatirliyorumda cocukken halam bize her geldiginde (allah uzun omurler versin kendisi ogretmendir) bana cikolata yerine bir hikaye kitabi getirirdi. Bende hep bundan ornek alarak genelde kitap hediye gotururum. Kitabin fazlasi olmaz...

nakpunar
merhaba Peanut
Hasan su an pre-k de. Gunde 2.5 saat gidiyor. Benim sabirsizligim birazda bunca senedir calismaktan kaynaklaniyor sanirim. turkiyedeyken sabah 7 aksam 7 okuldaydi. Sabrim kalmamis yada sabirli olmayi unutmusum. Burdaki mecburi tatildede bunalmam bu sebepten yoksa akilli uslu, (oglak burcu) biraz inatci... :)

bebebe
mother cigim haklisin.sirf sinifta sesiz duruyor diye bu kadar samataya gerek yok.tabi odullendirilsinde onem sirasi olsun.bencede dersdeki basarisi daha onemli.
aslinda berkin ogretmeni hakli cunku bu aralar berk gercekten hic soz dinlemiyor.ve sonucta bunu bir sekilde ogretmenin durdurmaya calismasi lazim oda hep raporunu kotu gondererek yapiyor bunu.siniftada cezalarla.berkin arkadaslari da berkle ayni . onalrin raporuda kesinlikle berkle aynidir.
bizim kelilemelr bayagi zor mesela bu haftadan bir kac tanesi
nutrients
germinate
surprised
tomorrow
whispered
yawned
chewed
covered
photosynthesis
brushed
bunlar en zorlari
kolay kelimleeri ise
bunny
handy
shiny
messy
seedling
lucky

bebebe
peanut cigim ikziler malesef daha okula baslayamadi.kasirgadan dolayi islemler aksadi :(
berkin ogretmenin tavri aslinda kotu degil.soz dinlemiyor ogretmende haftalik raporda bunu belirtiyor.follow directionlar haricinde rapor iyi ama follow directionlar her hafta kotu.ben berkle evde basa cikamiyorum ogretmen bu konuda cok hakli.dusunsenize birde otorite kurmaya calismasa berk gibi kac cocuk var sinifta.kafeteryada goruyorum berk onalrin yaninda cok uslu bile geldi bana. tabi ben yaninda oldugum icin o gun oyle oluyor benim gitmedigim gun onlarla beraber aziyor.
yalniz okulun ilk acildigi zamnlarda berkin testleri cok kotu geldigi donemde berk evde calisyorum demis ogretmene.ogretmende inanmiyorum demis bayagi canimi sikti bu konu.berk cok uzuldu .ogretmen biraz daha gayret et falan diyebilirdi.bizde evde calisma yaptigi defterleri kitaplari topladik ogretmene goturdu.ogretmenin hosuna gitmis bizmkide rahatladi.birde bu sene tam okula alisirken bir duzen oturttugumuz anda kasirgalardan dolayi okullar tatil edildi.hemen gevsemeler basladi tabi.ust uste iki defa tatil pek bize yaramadi.neyseki bu sefer cabuk toparlandik.
berk bugun testim cok iyi gecti dedi.hepsi dogruydu diyor,kelimlerin hepsini bildigini biliyorum ama sinavda bir harfini unutunca yada aceleden yanlis yazinca tabi hemen puan gidiyor.ve oglum persembe geceleri uyuyamiyor acaba sinav heyecanimi oluyor diye dusunuyorum.dun gece yine cok zor uyudu.arada bana spell bile yapti kelimeleri. aklima sinav stresinden kayanklandigi geldi bu uykusuzlugun.gecen haftalardada ayni olmustu cunku.

bebebe
aklima son anda bir sey geldi biz onceden kelimleri yazarak calisyorduk onalrca defa yaziyorduk.ama tam istenilen gibi olmuyordu.simdi berk yazmadan evde kosarak spell yapiyor ve aklinda cok daha rahat tutuyor.ve tam anlamiyla ogrendigi kelimeyi melodili spelliyoruz.biraz komik oluyor uc cocuk arka arkaya kosup harfleri siraliyorlar annede harika muzik calisyormus gibi kafa sallayip oynuyor :D :D ( siz gulmeyin bakayim) gunde bir defada test yapiyorum.tabi bu kelimler melodili olana kadar herkes nesesini bulana kadar bagiris cagiris la basliyor.sonra herkes sakinlesip ders calisiyor

mother
Vay be BEBEBE sizin kelimeler ciddi zormus. Bizimkiler daha o kadar degil, sadece iki bonus word biraz zorca, gerisi oldukca basit 4-5 harflik kelimeler. Akilli adam olarak buyuyup yetissinler de dogru ceza da alacaklar. Ben kesinlikle otoriteye saygi duymasini ogrensin istiyorum, ama cocuklari oyle cok asiri pasifize etmenin de anlami yok gibi geliyor bana. Biraz kendi kimliklerini bulmalarina filan izin verilsin. Ilk okulda boyle bastiriyorlar ondan sonra da herhalde birden serbest birakiyorlarki cocuklar ozgurluklerini nasil kullanacaklarini bilmiyorlar.

Tabii bunlar benim kendi gozlemlerim, yaniliyor olabilirim.

peanut
merhabalar
nakpunar hosgeldin.benimde 3 yasinda preschoola giden bir oglum var.bizde yeni geldik sayilir.mart ayinda geldik ama tatildede 2 ay tr deydik.gorkem de ingilizce bilmiyor.hatta turkceyi de tam olarak konusamiyor.henuz alisma devresindeyiz yani.hasan da umarim cabuk adapte olur.su an okula gitmiyor anladigim kadariyla.tum yazilanlari okuyamadim gerci.kutuphane aktiviteniz cok iyi olmus.buradaki kutuphane sistemi gercekten cok guzel.
bebebe uzun zamandir girememistim foruma.berkin ogretmeninin tavri bana garip geldi.amerika da bu kadar kati kurallar olacagini ozellikle de ilkokulda dusunmemistim.tatilden donerken ucakta bir bayanla tanismistim.1. sinifa giden kizinin okuldan atildigini soyledi.tr deyken ogrenmis esi soylemis telefonda.uzuluyordu.okuldan atilma durumu bu kadar basitmi burada?sadece yaramaz diye bir cocuk atilabilir mi anlamadim dogrusu.dusunuyorum da biz ne yapacagiz acaba.senin minikler nasil?memnunlar mi okuldan?bugun gorkem geziye gitti.cok merak ediyorum acaba ne yapti diye.gecen sefer hayvanat bahcesi gezileri vardi.bende gitmistim.rezil etti beni.hic soz dinlemedi.kurallara uymadi.bu sefer gitmeme karari aldim.belki ben olmayinca daha iyi olur .
mother once cok baski kurup sonra serbest birakmalari cok uzucu gercekten.en onemli donem ilkokul.acaba ondan mi kurallara cok onem veriyorlar agac yasken egilir misali.ama kendine guveni olan daha rahat hareket edebilen cocuklarin basarili olacaklarina inaniyorum.surekli soyleneni yapan robot gibi bir ilkokul ogrencisi dusunemiyorum sahsen.oglunun basarisindan dolayi aldigi odul bence daha onemli.varsin basarili olsun da biraz da yapsin yaramazligini.tersi olmasin da dimi ama :) insallah bizde goruruz o basarilari gorkem de.
sevgiler..

nakpunar
08 10 2004, 17:00
:) omursunuz siz. bakalim biz ne yapacagiz. Simdilik Hasani oturtup ders calisiyoruz. Adini yazmayi ogrendi. Basit toplama ve cikartmaya da basladik.

nakpunar
09 10 2004, 17:00
01utku sana soz verdigim gibi buradaki kres sistemini biraz anlatayim. Biraz diyorum cunku bende 2 ay once geldim ama oglum simdi pre-k ye gidiyor.

Simdi benim anladigim kadariyla ilkokul oncesi 3 cesit kres/anaokulu var.

1)Turkiyede hazirlik dedigimiz sinif. Burada buna kindergarten deniyor. Sabah 8 ogleden sonra 3'e kadar (eyalete gore degisebilir) Devlet okullarinda ve ucretsiz. Cocugun 5 yasinda olmasi zorunluluk. Bu sene en kucuk 31/12/1999 dogumlular alindi. (Benim oglum 13/01/00 dogumlu oldugu icin alinmadi maalesef)

2)Ozel Anaokulu/Kres. Bunlar 0-5 yas arasi oluyor. Ucretleri haftalik odeniyor. Burda bir yerin fiyatlarini soyleyeyim. 5 yas icin haftalik 135 usd. Ilk kayitta 135 usd depozit aliniyor. Birde 50 usd guvenlik parasi. Yas kuculdukce fiyat artiyor. Birde okulda yiyecegi yemege gore de fiyat degisebiliyor.

3)Devlet anaokulu. Buna Pre-K deniyor.Bunlarda 3-4 yas icin. Gunde 2.5 saat. Ucretsiz. Snake dedikleri kahvalti bedava. Gunde 2-3 sinif olabiliyor. Mesela benim oglum saat 8.00-10.30 sinifinda. Eger okula tam gun gitmesi gerekiyorsa kabul ediyorlar (Ucret odeniyor)
Ucret soyle hesaplaniyor: Diyelimki benim oglum sabah 8'den 5'e kadar okulda kalacak. Yani gunde 9 saat. Bundan ucretsiz olan 2.5 saat cikariliyor.(9-2.5=6.5 saat) Saat ucreti 2.9 usd diye biliyorum
6.5x2.9 usd 1 gunluk ucreti oluyor. Ozel kreslere gore fiyat daha uygun.

Umarim yardimci olabildim. Kafana takilan birsey olursa tekrar aciklamaya calisirim

nakpunar
Ozel kresleri ben pek begenmedim. Imkanin olursa mutlaka PRE-K'ye gonder. Ogretmenler daha egitimli. Ayrica devlet takibi daha siki anladigim kadariyla.

nakpunar
Vallahi ben bir nebze pismanlik duymadim. Iyiki de gelmisim. 28 yasindayim Turkiyede iyi bir kariyerim vardi. Ama is tecrubesi benden cok dusuk insanlar ing biliyorlar diye hep on plana ciktilar. Cocugumunda oyle yetismesini istemedim. Ha ben su anda ing yonunden agir aksak gidiyorum ama cokta acele etmemek lazim yavas yavas. Eskiden utanir konusamazdim valla simdi gerekirse hakkimi bile ariyorum :) benim sana tavsiyem gelmeden once cocugun icin bol bol turkce hikaye, dvd-vcd cizgi filmler filan getir. ben getirdim ve cok faydasini goruyorum. Ogluna bence Turkiyede uygun fiyatli bulabiliyorsan 2-3 yillik kiyafet getir. Burdakiler bana pahali geldi. Ama ben Turkiyede tekstildeydim ve cok uygun bulabiliyordum. Eger paraya cok iht yoksa hemen calisma. Ben maalesef bakiciya cok guvenemedim. Kreslerde riskli gibi geldi. Hem senin bebegin cok kucuk niye acele ediyorsunki. hem krese vermek icin en uygun yas 3. (Gerci benimki mecburiyetten 2 yasinda sabah 7-aksam 7 gidiyordu). Burda vakit gecirecek o kadar guzel seyler var ki. Bilemiyorum bunlar benim dusuncelerim tabi. (Birde kitap okuyorsan bolca roman getirmeni tavsiye ederim. Benimkiler 1 ayda bitti de :( )

nakpunar
eger hotmail msn'in varsa mailim nakpunar@hotmail.com Orada chatlesebiliriz

o1utku
biz amerikaya geldiğimizde oğlum birbuçuk yaşında falan olur sanırım çalışmak istediğim için krese yollamak istiyorum.ama tabi ozaman ne gerektirir bilemem orda yeniyim dedim özel olmassa mutlumusun alışabildin mi ben biraz korkuyorumda sohbet ettiğiniz chat salonu falan varmı
bilgiler için sağol