PDA

Tüm Versiyonu Göster : Anket: US pasaportluya TR ye donusde araba tavsiyeleriniz...

maganda
02 03 2004, 18:00
yanlis biliyorsun,tr pasaportun varsa MA plaka olmaz,anca permi hakkinla arabani vergisiz goturursun buradan konsoloslukla gorusmeden tr ye gitme

Buyukdereli
02 03 2004, 18:00
Degerli arkadaslar, bu gercekden faydali ve sicak bir web sayfasi, hepinize tesekkurler.Ben US ve TR pasaportluyum ve TR ye kesin donus yapma planlarimiz icinde acaba burdanmi arabami gotursek yoksa TR den mavi plaka ile arabami alsak, yoksa avrupadan alip TR ye mi soksak olasiliklari var.Sizler hangi methodu tavsiye edersiniz ? Bu isi daha once yapan varmi ? Mavi plakalilar, TR de yillik araba vergilerini veriyormu, ailk araba aliminda kdv oduyorlarmi ? Mavi plakanin avantaji ne olur ?Tesekkurler ve iyi calismalar.-buyukdereli

LI72
01 04 2004, 17:00
benim bildigimde, eger iki ulkenin pasaportunu tasiyorsan vergiden muaf arac goturemiyorsun. Nedeni ise gercekte hicbir zaman kesin donus yapmamis olmak..Zira US ve TR pasaportunla istedigin yerde istedigin kadar yasarsin..Bu haktan sadece green karti olanlar ve bir sekilde belli bir sure vize ile legal olarak kalanlar yararlanabiliyor..

abdozturk
08 05 2004, 18:00
buradan TRye gumruksuz araba goturebilmek icin ne kadar sureyle burada vizeli olaraka kalmak gerekiyor.ne tur arabalar goturulebiliyorbilgisi olan beni bir aydinlativersin lutfen

abdozturk
hadi yabenim hic bilgim yoktudun bir arkadasim soyledi de ben de bir arastirayim dedimbu tur islerden pek anlamam daama madem boyle bir imkan var degerlendireyim demistimdemek eskisi kadar fark yok hatuh kacti guzelim firsat

lazanyak
tr YE gumruksuz araba sokman icin green card inin iptal ettigini ve TR ye kesin donus yaptigini kanitlamalisinher konsolosluktan bu bilgiyi alabilirdinbir de anlamadigim Amerikadaki arabalar oyle tr dekinden cokta ucuz degil artik eskisi gibiyani arada fazla fiyat farki yok degmez

raja
09 05 2004, 18:00
Araba goturme oyle kargo firmasina vereyim evimin onunde alayim..ohh kebap degillbi ton belge hazirlaman lazim..bunun internet sitesi var..Turkiye evet vergi muhafiyeti sagliyor (yuzde olarak indirim)..fakat yine de cok fazla..Tr deki sifir araba parasina geliyor..Butun o belgelerle ugrasman da tuzu biberi..Hic degmez..

abdozturk
DUYDUK DUYMADIK DEMEYIN!!!arastirma yaptimdurum senin de soyledigin gibi ama bir farkla3 yil degil de 2 yil yasamis olmak gerekiyor Amerika'daben tum sartlari sagliyorum veBU YIL ARALIK AYINDA TURKIYE'YE DONUYORUMbu isi de uygun birini bulursam ve uygun fiyata da bir araba bulursam yapmayi dusunuyorum.cunku hic ugrasmiyorsun. aynen posta sirketi gibi calisan sirketler var.yalnizca para veriyorsun adresten alip adrese teslim ediyorlar.tabi iyi fiyata, Turkiye'de cok tutulan ve cok daha pahali olan bir araba ve yine Turkiye'de bunu satin almak isteyen bir kisi bulmak lazim.ben her turlu araba icin satin almaya yetecek miktarda para bulabilirim.alacak kisinin yalnizca NOTER onayli anlastigimiz miktar parayi verecegine dair garantisi olmasi yeterli saniyorum.HERKES TANIDIKLARINA SOYLESINISTEYEN BENIMLE IRTIBATA GECSIN!!!

abdozturk
sen ugrastin galiba bu isleinternet sitesinin adresini soyler misinsu bi ton belge neymis ogrenelim

rduran
Sanirim bu konuda en iyi ve dogru bilgi kaynagi konsolosluktur, ama bir arkadas daha once arastirma yapmisti ve yanilmiyorsam TC vatandaslari icin soyle bir takim imkanlar var:- Yurtdisinda en az uc yil kalmis olanlar kendi arabalarini getirebiliyorlar- Arabanin modelinin 3 yasindan kucuk olmasi gerekiyor (malum TR mizi araba coplugune cevirmeyelim olayi)- Sanirim arabanin senin uzerinde en az 6 ay kalmis olmasi gerekiyor- Bu sartlari saglayan arabalardan gumruk vergisi alinmiyor ama rayic bedelden KDV odemesi yaptiriliyor.Sonuc itibariyle yurtdisindan getirilecek arabanin degmesi icin hakikateb Turkiye'de tutulan ve pahali olan bir araba olmasi ve senin bu arabayi yurtdisindan super iyi sartlarda almis olman gerekiyor. Yoksa dert etme derim. Yukaridaki bilgileri de konsolosluktan detayli ogrenmeni tavsiye ederim

gy1
31 05 2004, 18:00
mavi plakalı araçlar sadece türkiyede çalışan yabancı personele verilen MA MZ seri nolu araçlardır.bu araçları kişiler ister yurt dışından getirebilir isterlerse türkiyeden alabilirler ve bandrol vergisi dışında hiç bir vergi ödemezler bandrol vergisi aracın modeli ve cc hacmiyle orantılı olarak değişmektedir bu araçları sadece ruhsat sahibi ile beraber eş ve çocukları kullanabilir. türkiyeden ayrılarkende ya beraber,inde ***ürebilirler ya başka bir yabancıya satabilirler yada gümrük ambarına terk edebilirler

umarım mavi plaka konusunda size yardımcı olabilmişimdir <a target=new href=mailto:[email protected]]Text[/url]

Zipzip1
02 06 2004, 18:00
Green card veya vatandaslik sahibi olanlar icin yaziyorum. Araba goturme konusunu biz de uzun sure dusunduk ancak maalesef green card'tan vazgecmeyi goze alamadik, cunku permi hakkini ancak green karttan vagecince veriyorlar. Vatandas olunca da araba goturme sansi tamamen ortadan kalkiyor cunku hicbirzaman kesin donus olayi olmuyor Turkiye'ye. Ama tanidigim hickimse Turkiyeye araba goturmedi burdan, ister ogrenci olsun, isterse green card'li olsun. Sanirim biraz ugrastiriyor..

chuky
02 06 2004, 18:00
Bende bu isi cok arastirrdim.Turk konsoloslugunu aradim ama onlarda bana tam bir bilgi veremediler.Bu sefer Turkiye'ye gidince bir Amerikali olarak Amerikan Consolosluguna soracagim.Haberi bekleyin Haziran ortasi gibi size bilgi veririm.

jerenimo
12 06 2004, 18:00
Degmeeeeeez,hic kafanizi yormayin vaktinizi harcamayin bu is artik sadece fanteziden ibaret.Ne goturuceksin TR`ye Chevy Silverado mu? Ford Excursion mu? Cadillac mi? Birincisi hepsi benzin dusmani burda bile, benzinin en ucuz oldugu yerde insanlar artik kaldiramiyo,TR de bu arabalar adamin ocagini sondurur,kimse almaz,o gunler mazide kaldi 60 larda.Ikincisi yine ayni hikaye, o da mazide kaldi, amerikan arabalari artik nothing but piece of junk,o eski efsaneler artik bitti.Avrupali ve japon ureticilerle karsilastirinca amerikalilar rekabetin artik cok gerisinde.E ozaman buradan bir avrupa veya japon arabasi gotureyim desen onlarda TR de bol miktarda var zaten hatta buradan daha bile ucuza bulabilirsin bazi modelleri.Buradan yiginla paperwork doldurup dunyanin parasini komisyonculara verip,birsuru basagrisi cekmektense(plus bir de su var eger arabayi kendin kullanacaksan garanti sartlari,yedek parca sorunlari vs vs gibi seyler hakkinda da kafa yoracaksin,yok eger satmayi dusunuyorsan da acaba arabanin piyasasi nasildir ben simdiye kadar su kadar para harcadim acaba satacagim rakam kurtarirmi kurtarmazmi,istedigim rakami verirlermi vermezlermi etc etc bunlari hep dusuneceksin,unutmadan ekleyeyim kimsede sana noterden onayli kagit vermez ben bu adam onume ne koyarsa 60K odeyip alacam diye,babanin oglu olmadiktan sonra,bu is risk isi ve kimsede parasini riske sokmak istemez) gider TR de yetkili bayisinden istedigin arabayi pasalar gibi alirsin,artik TR de hersey var ama bizim millette hala o his o duygu aynen kalmis disardan birsey getirince daha ucuza geliyo... 70lerde 80lerde dogru ama 2000li yillarda artik degil.Al arabani TR den,artik olmaz ya hadi oldu diyelim senin getirdigin fiyattan biraz daha fazla olsun ama hicolmazsa garantin var yedek parca derdin yok,o aradaki farka deger bunlar.Ve zannetmiyorum aradaki farkin birkac K dan buyuk olacagini ama dedigim gibi o birkac K yi odemeye deger.

Su an benim kullandigim araba Audi A4 ve uc yasindan kucuk,diyelim ki butun sartlarimda tutuyor ve ben arabami cok seviyorum birturlu ayrilamiyorum ve de TR ye goturmek istiyorum,once buradan yani Denver dan kalkacam yaklasik 3bin mile East Coast`a gidecem (arabayla !!!!) haa gitmeden once de enazindan birilerini bulmam lazim orda cunku Denver in the middle of nowhere,tam bir cow town, oyle intercontinental nakliye firmasi bulmak burda mucize olurdu,haa Kansas City`e malim var 10 palet gidecek dersen herkes goturur $75e ama Turkiye dedinmi is degisir,neyse uzatmiyim east coasttan birilerini ayarlamak icin dunyanin Long Distance telefon masrafi,ondan sonra kalk arabayi gotur oraya,container ayarlanir,freight ti insurance ti vergilerdi,rusvetti,komisyondu derken araban gemiye konur ve sana derler gemi carsamba kalkiyo direk izmir ,istanbul herneyse ooo tamam dersin isler yolunda carsamba gemi kalkiyo ama o genellikle bu ilk carsamba degildir fazla sevinme,neyse belki ucuncu carsamba gemi kalkar ve sen beklersin TR de umutlu gozlerle 4 veya 5 hafta sonrasi bir cuma gunu gemi geliyor denir hemde direk geliyor denir,sen iskelede beklersin artik o cuma gunu ama gelen giden olmaz birdahaki cumaya da baslarsin Uc gun dedin bes gun dedin aylar oldu gelmedin gecen cuma gelecektin haftalardir gelmedin turkusunu soylemeye her sorusunda da gemi nerde diye aaa bugun ispanya da falanca limanda ertesi gun fransa da filanca iskelede mal indiriyo,ertesi gun italya da.Yaw hani direk geliyodu bu gemi masallah adalar vapuruna dondu bu is her limanda duruyo vs vs vs ustelik her sordugunda da terslenirsin.Hadi gozunaydin gemin geldi derler bir sabah gidersin sevgili arabani almaya ama yok oyleee once gene birsuru kayit kuyut isi,isini bilen gumruk memurlariyla da cok guzel yurur o isler,hadi onlari da astin diyelim bu sefer getirirler containeri acarlar arabani cikarirlar o gozun gibi baktigin araban yagla kaplanmistir haftalarca denizde kalmaktan korozyon yapmasin diye hadi ona da tamam,adamlar dunyanin parasini aldi ee artik arabayi da yikayip oyle teslim ederler diye dusunurken adamlar verirler anahtari eline,oyle sap gibi kalirsin ortada yagli yagli arabanla,oralarda takilan uyaniklar vardir abi tamam kafani yorma yikariz arabani derler ondan sonra Allahin suyu ve sabunu icin $300 charge etmeye kalkarlar.Simdi niye anlattim bu hikayeyi? Cunku yasanmis da ondan,isim vermiyecem kimseyi rencide etmek istemem.Bilenler biliyor....

abdozturk
eyvallah Jerenimo
cok tesekkur ederim canli bir ornek verip gozumu actigin icin
vazgectim ben de bu isten

Mr.Mob
jeronimo kardesin dediklerine katiliyorum .Degmez buradan tr arabaya goturmeye benimde birkac arkadasim denedi ama sonucda cok birsey farketmedigi gibi kar bile etmediler birde gumruklerde ugrasmakdan helak oldular japon arabalari zaten trda bolca var amerikan arabasininda yedek parca durumlari cok yaygin degil.Bana gore kisaca hic degmez.

jerenimo
14 06 2004, 18:00
Aslinda bu ornek baya extreme bir ornek,birkac yil once burdan bir Oldsmobile goturen bir agbimizin basina geldi ama illede sana da veya bana da aynisi olacak diye birsey yok,arkadasin dedigi gibi bazi firmalar bu isi seni hic yormadan yapiyor,yani sadece kagitlarini doldurup imzaliyorsun isin tamam ama onlarda dunyanin parasini istiyor be gozum,senin benim gibi insanlar icin epeyce iyi bir paradan bahsediyorum,biz bu isin ticaretini yapmadigimiz icin o kadar yuksek rakamlari kaldiramayiz ve sonucta da astari yuzunden pahaliya gelir,dunyanin masrafini etmis olursun.Bu okyanus mesafesi butun isi bozuyor,Almancilar veya Avrupada yasayanlarin bu derdi yok iste adam biniyo arabasina Hamburg`dan 15 bilemedin 20 saat yolculuktan sonra TR de,ondan sonrada kendisi takip ediyor gumruk islemlerini(gumruk memurlarina birkac hediye-mediye falan.... ;) simdi acik acik ne oldugunu yazamam burda,sonra alinan gucenen gumrukcu kardeslerimiz olur dimi ;) :p ) bir hafta sonra takiyor adam arabasina TR plakasini basiyor gidiyor,bizim o sansimiz yok iste illede gemi olayi olacak,ben hala bekliyorum bakalim su Atlantic Bridge projesini :D :D :D

bezginus
16 06 2004, 18:00
bu araba goturme isinin masrafi nedir bilen var mi? Kargo masrafi, sigorta, TRdeki kdv vs?

SK8
21 06 2004, 18:00
2500 $ -3000 $ 'a komple konteyner yollayabilirsin Turkiyeye.Konu basligina kimse cevap yazmamis ,benim tavsiyem: Mazda RX-8 ,cunku ,motoru 1.3 litre ve 4 kapi oldugu icin bircok vergiden avantajin oluyor.Belki Mazda en kaliteli Japon degil fakat zoom-zoom yaklasimi ile kalitesini cok cok artirdi ve RX-8 gercekten cool bir araba.

~gsteen~
Turkiye'de her zaman prim yapan arabalar Toyota ( Corolla ) ve Wolkswagen'dir ( Golf, Passat, Polo ) ...

bezginus
Peki Corolla gotursek (1.8, 1.6 abd'de var mi bilmiyorum) karli olur mu? Buradan herseyi ile 16-17 bin dolara maloluyor. Vergi ne kadar TRde? Yol masrafi 3bin dolar cok gozukuyor, zaten TRde 20bin dolara alabiliyorsun.

<< Turkiye'de her zaman prim yapan arabalar Toyota ( Corolla ) ve Wolkswagen'dir ( Golf, Passat, Polo ) ... ]]

SK8
25 06 2004, 18:00
Arkadaslar yapmayin Amerikadan Turkiyeye Corolla veya Golf goturulur mu? Emege ve paraya yazik.

jerenimo
26 06 2004, 18:00
Ha ha haaa cok guldum yaw sen kalk dunyanin parasini bayil bir suru kagit isiyle gumruk mevzuatiyla ugras Toyota Corolla veya Volkswagen goturmek icinm TR ye,degmez be kardesim parana ve zamanina yazik git Tr`de yetkili bayisinden al gicir gicir servisi var parcasi var garantisi var,cebindeki paradan haber sen yarim saatte biter islemlerin,binersin arabana gidersin,oyle gumruklerle sunlarla bunlarla ugrasmazsin.
Turkiye'de her zaman prim yapan arabalar Toyota ( Corolla ) ve Wolkswagen'dir ( Golf, Passat, Polo ) ... Text

Sadece Tr de degil dunyanin heryerinde prim yapar bu arabalar.. ;)

NEVADALIDELi
08 07 2004, 18:00
peki tatil icim TR ye gelip arabayla Tekrar USA ya gidenler.. mesala 1 ay tatil icin.. almancilar gibi yani... oyle bir imkan var mi...

jerenimo
17 07 2004, 18:00
Olur tabi niye olmasinda yalniz arabani yola cikmadan bir-iki hatta uc hafta once gemiyle gondermen gerekir ki sen Tr ye vardiginda orda olsun buraya donerkende ayni seyi yapman lazim,yani demekki birer hafta dersek her iki taraftan toplam iki hafta arabasiz kalman demek,hadi burasi neyse belki ikinci bir araban vardir da TR de tatilde ne yapacaksin? Tatile gitmissin TR ye binlerce mil yola ve de binlerce dolar para vermissin gemilere arabanla tatil yapasin diye bir haftasi arabasiz geciyo.Guzel kardesim TR de simdi hepsi var Hertz i var AVIS i var Budget i var, yani var oglu var hatta bunlardan daha ucuza ve de daha iyi arabalar, daha iyi servis veren yuzlerce local firma var,ben eylul basinda gidiyorum mesela TR ye,simdiden rezervasyonumu yaptirdim, kiralik araba sudan ucuz desem yeri var,hemde 2004 model herseyi var, ben burda bile 2004 arabaya binen adam degilim.Ama sen illede arabamla tatil yapicam diyorsan o ayri konu bisey diyemem.

~gsteen~
17 07 2004, 18:00
<< Peki Corolla gotursek (1.8, 1.6 abd'de var mi bilmiyorum) karli olur mu? Buradan herseyi ile 16-17 bin dolara maloluyor. Vergi ne kadar TRde? Yol masrafi 3bin dolar cok gozukuyor, zaten TRde 20bin dolara alabiliyorsun. ]]
arkadaslar dogru demis, hem senin usa'dan goturdugun araba ithal sayilacagindan yillik vergisi de yuksek olacaktir ... Astari yuzunden bir bucuk kat daha pahaliya gelecektir :)

DaRBuKa
18 07 2004, 18:00
Arkadaslar simdi bu konuya aciklik getirebilecegim kadar aciklik getirmeye calisayim

Benim bir arkadasim 10 gun icinde turkiyeye donuyor. NJ de bulunan MARMARA NAKLIYAT firmasi turkiyeye kesin donus yapanlar icin her turlu esyay gonderiyor bu esyalar icindede arabada var.

Iki gun once biraz oturduk muhabbet ettik. Adam acik acik sunu soyledi Eger kesin donus yapiyorsan gondermen pek uygun olmuyor
Bize gondermis oldugu arabalarin resimlerini gosterdi benim resimerden aklimda kalan arabalar sunlar
Honda 2000
Merzedez s 320
BMW X5
Harley Davidson motor
1918 model antika araba
Chrysler Neon mu neyse iste ondan
ve bir kac tanede 1999 model mercedez.

Siz simdi diyeceksiniz bu araclar 3 yasini a$mis olanlar var.... bunun cevabi soyle $1200 dolar konteynir gonderme ucretini verdikten sonra kisa sureligine (eb fazla 6 aylik) turkiyeye gezmeye gittiginizde arabaniz yaninizda goturebiliyormussunuz. Ama 6 ay sure dolduktan sonra geldigi ulkeye tekrar donemesi gerekiyor

bu en son soylemis oldugum 1999 model arabalar bu kategoriye giriyor

diger 1918 model araba ise antika sinifina girdigi icin gonderilmis. Her neyse bu kadar.....

$u an cok uykusu olan DaRBuKa

jerenimo
20 07 2004, 18:00
Harley Davidson veya antika araba goturmeye deger, bende herzaman hayal etmisimdir bir Harley goturmeyi,Mercedes ve BMW da OK, cunku bunlar heryerde piyasasi olan arabalar fakat Chrysler Neon goturen adama sasarim ama ben ne diyim zevk meselesi bu karisilmaz.

Gelelim isin teknik yonlerine herkes birseyler soruyor uzun zamandir ve anlasiliyor ki bedelsiz ithalat denilince hersey bedavaya geliyor.Degil!!
Once aracinizin vergiye esas teskil eden bedelini bulmakla baslayalim ise,daha iyisi bir ornek verelim;Diyelim ki gecen yil 2003 te sifir kilometre bir arac aldiniz ve arabaya odediginiz para 50 bin dolar olsun.
Aracinizin bu yilki degerini bulmak icin Maliye bakanliginin (ya da Gumruk Mustesarligida olabilir, bu konuda amortisman oranlarini kim belirliyor hatirlamiyorum mevzuattan uzak kalinca paslaniyor insan) belirledigi amortisman orani aracinizin alis fiyati ile carpilir.
Amortisman oranlari 0 yas icin %100, 1 yas icin %80, 2 yas icin %68, 3 yas icin %57.8......... diye gidiyor.
Bizim ornekte sizin arabaniz 1 yasinda ve de amortisman orani %80 Yani 50bin$X%80=40bin$ bu sizin aracinizin bugunku degeri ya da vergicilik deyimiyle vergiye esas teskil eden kiymeti.
Bu deger uzerinden once OTV yani ozel tuketim vergisi odemeniz gerekiyor,bu verginin oranida aracin silindir hacmine gore degisiyor:1600 cc yi gecip 2000 cc yi gecmeyen araclarda %52, 2000 cc yi gecen araclarda %75.
Sizin 50k sayipta aldiginiz arabanin 1.6 Toyota Corolla veya 1.8 Golf OLMADIGINI varsayaraktan otomatikman 2000 cc den yuksek oldugunu kabul ediyoruz ve de aracinizin vergiye esas teskil eden kiymetini %75 ile carpiyoruz. 40bin$X%75=30 bin$. Bittimi? Hayir daha bitmedi.
Daha KDV var,Kdv yi bulmak icinde aracinizin vergiye esas teskil eden kiymeti +Ozel Tuketim Vergisi X KDV orani(%18)
Yani 40bin$+30bin$X%18....... 70binX0.18=12600$
Simdi sizin bu arac icin odeyeceginiz toplam vergiler gumruk asamasinda 30.000$+12600$=42.600$
Ha birde soylemeyi unuttum yukarida aracinizin agirligina ve de mense ulkesine bagli olarak degisen CIF yani sigorta ve navlun bedeli tahsil edilir,onda da ABD menseli araclar icin 1201-1600 kg arasi 700$, 1600 kg den agir olanlar icin 800$. Bu da neyin nesi demeyin bende bilmiyorum sorma ver parasi herhalde valla bende gumruk mustesarliginin web sayfasinin yalancisiyim.Faydali bir site girin bakin Bedelsiz linkine. http://www.gumruk.gov.tr

Bittimiii??? Hayirrr daha bitermi vergi bu,aracinizi Turkiye gumruk sinirlarina soktuktan sonra odemeniz gereken daha bir suru vergi ve harc var.
Birincisi diyecegim ama cok da emin degilim su anda, ithal edilen araclar hakkinda Tasit alim vergisi tahsil ediliyormu edilmiyormu tam emin degilim ama sahsi fikrim %99 tahsil ediliyor.Siz kendinizi ediliyor diye hazirlayin.
Ikincisi Turkiye ye ne goturursen gotur yani ne tur araba olursa olsun eger siz TR sinirlari icinde oturan siradan bir vatandas iseniz(yabanci ulke vatandaslari,diplomatik statuye tabi olanlar,yabanci ulke memurlari haric) her yil iki kere aracinizin Motorlu Tasitlar Vergisini(MTV) pasa pasa odersiniz,kacisi yok.Simdi bazi uyaniklarin hemen atladigini gorur gibiyim Eee ozaman bizde ABD pasaportumuzu kullanirizzzz. Kullanamazsin cunku kullanirsan Bedelsiz den yararlanamazsin hatta senin icin bedelsiz diye bisey sozkonusu olmaz.

Dedigim gibi Tasit Alim Vergisi ve de MTV hakkinda TR deki arkadaslar biraz daha fazla arastirma yapabilirler,zaten kime sorsaniz soyler arabasi olan herkes yilda iki kere yatirir bu vergiyi.TR deki plaka,ruhsat,sigorta vs vs masraflarinizda var unutmadan... Butun bunlara ek olarak container masrafi,gumruklerle ugrasmayi,beklemeyi vs vs goze aliyorsaniz getirirsiniz arabanizi bize de hayirli olsun demek duser.

Benden bu kadar surci lisan ettimse affola,saygilar hurmetler, buyuklerin ellerinde kucuklerin gozlerinden.....

SK8
07 08 2004, 18:00
Tekrar yaziyorum Turkiyede cok vergi odemek istemeyenler icin en ideal araba Mazda RX-8. Odenen vergi ;motor hacmine,agirligina ve kapi sayisina (spor) gore artiyor.Mazda RX-8 'in motoru sadece 1.3 litre ve 4 kapili bir araba, dolayisiyla sadece agirligi parelelinde vergi odeyeceksiniz.

LackOfComprehension
11 08 2004, 18:00
Yukarida yazilanlari okursan aslinda hic de karli olmadigini anlarsin.

martial_arts
11 08 2004, 18:00
merhaba,
benim bu konu ile alakali bi kac sorum var.
ben 5 yildir ABD'deyim. J-1 ogrenci vizem var. Turkiye donerken araba goturmeyi dusunuyorum. Grand Cherokee 04. buradaki dealer fiyatlari $ 27-35 K arasi. Turkiyede ise $60-70 K. Ne kadar masrafi olursa olsun (vergi + shipping + paperwork) yinede cok karli bi ismis gibi gorunuyor.
ne dersiniz????

SK8
12 08 2004, 18:00
Karli olmasi bir yere Grand Cherokee tamamiyle yenilendi birkac ay icinde yeni kasasi piyasaya cikacak bu demektir ki eski kasa prim yapmayacak.Eger bu kasayi seviyorum diyorsan 1 yasinda bir Jeep al, depreciation cok oldugu icin kafada $ 10.000 ucuza gelir.

sinirliyim
13 08 2004, 18:00
cok merak ediyorum acaba sirf TR den 5 bin dolar daha ucuza getirmek icin 10 bin dolar masraf yaparak TR ye araba goturup elinde patlayan oldumu acaba?

hic o kadar aptal Turk gormedim de merak ediyorum

mrme
14 08 2004, 18:00
bu konuda yeni bilgi var mi?

DaRBuKa
14 08 2004, 18:00
Sadece bir soru

simdi diyelimki burada yeni cikan bir araba alalim diyelim mesela MERCEDES SLR modeli turkiye fiyati (400 bin dolar) bu arabayi turkiyeye gotursen ne kadar masraf olur

veya ferrari, porche falan, veya dodge viper

ne dersiniz?

turkiyede bu arabalar icin musteri bulabilecek olan DaRBuKa

@us
22 08 2004, 18:00
<< merhaba,

benim bu konu ile alakali bi kac sorum var.

ben 5 yildir ABD'deyim. J-1 ogrenci vizem var. Turkiye donerken araba goturmeyi dusunuyorum. Grand Cherokee 04. buradaki dealer fiyatlari $ 27-35 K arasi. Turkiyede ise $60-70 K. Ne kadar masrafi olursa olsun (vergi + shipping + paperwork) yinede cok karli bi ismis gibi gorunuyor.

ne dersiniz???? ]]

tr.de o arabaya yıllık 9 milyar bandrol vergisi + yıllık kasko + sigorta + ... giderin olacak. yani durduğu yerde yıllık 10.000 $ civarı...hemen satarım diyorsan onu bilmem.

germany
20 09 2004, 18:00
ARKADASLAR HEPINIZE MERHABALAR

Yazilanlari okuyunca burda duyarsiz kalmamayi azda olsa kendi bilgilerimi size aktarmak isterim

Amerikaya Almanyadan geldim ve burda araba alim satymi ile ugrasiyorum toptanci olarak yani daha ucuza alma sansi yok

sizin buldugunuz bir arabayi % 30 % 50 arabasina gore uygun fiyata alabiliyorum fakat buna ragmen sadece Turkiye ucun soyluyorum
ayni sey Almanyada farkli aracin amerikadaki 2.el satis fiyatindan sozlesmede kaca almissaniz o fiyat uzerinden %10 ve buna istinaden % 16 vergi gene satis uzerinden bulunuyor ilave etmem bir seyde arabalarda lamba ve benzeri ufak degisikliklerde soz konusu ama bu araba basina tahminen 2 ila 5 bin$ degisiyor

Turkiyede ise durum cok cok farkli eger sizin dusundugunuz gibi olsaydi su ana kadar benden ve benim gibi bu isten para kazanan arkadaslar kadar kimse turkiyeye araba sokamazdi

ama durum oyle degil

gumruk mevzuat ile ilgili yasa degisimi soz konusu fakat en basit fiyati size aktarayim Turkiyeye goturdugunuz aracin Turkiye deki degerine gore vergi belirleniyor bunuda her sey icinde %125 vergi diye dusunmelisiniz aracin turkiyedeki piyasa degerine gore hesap edin bakalim degecekmi?
saygilar

Bu kanunuda t.c devletinin yurt disinda calisanlara en azindan kendi binecegi bir arabayi bile cok gorup bizleri cezalandirmalrinida kinamadan gecmek istemiyorum........

germany
20 09 2004, 18:00
T.C olacakti

SeattlePilot
03 11 2004, 18:00
<< Turkiye'de her zaman prim yapan arabalar Toyota ( Corolla ) ve Wolkswagen'dir ( Golf, Passat, Polo ) ... ]]
Emin misin? Tr'de satilan Golflere bir bak istersen? Turkiye'deki Corolla ve Golf Amerika'dakinden daha yeni .. Ayrica oyle bile olmasa yine degmez.

buranil80
03 11 2004, 18:00
Selam. Benim bir sorum olacak. Tabiki zaman ayirabilirseniz.F1 vizeli bir ogrenciyim ve 8 yasinda bir Ford Probe um var. Yesil kart, vatandaslik falan yok. Bu arabayi Turkiyeye goturmek icin ne gerekir acaba. Bu bedelsizlik durumu olmadan butun masraflari vererek falan.Araba 100K ya yakin ama seviyoruz iste ne yapalim.

SK8
06 11 2004, 18:00
Uc yasindan buyuk arabayi Turkiyeye goturemezsin.

CADILLAC
19 11 2004, 18:00
bu mavi plaka konusunda biraz daha ayrintili bilgi verebilirmisin?
Mesela Tr`ye dondugumde bir yabancidanyada elciliklerden satilan bir araba alabilirmiyim?
Simdiden tesekkurler.

turkuvaz
19 11 2004, 18:00
TR de mavi plaka kalmadi

8-10 sene once kaldirdilar

ben boyle duydum