PDA

Tüm Versiyonu Göster : Anket: Turkiye'ye donupte memnun olanlar...

anezid
15 12 2003, 18:00
Hicmi icinizde Turkiye'ye donupte memnun olan yok...Yeterince memnun olmayanlari duyduk. Boyle giderse yakinda bende donecegim, biraz moral ya..Benim gibiler icin bu folder'i yaratma ihtiyaci duydum...

hoho
16 12 2003, 18:00
valla iyi dusunmussun. donecez donmeyecez derken, biz de donuyoruz. Ama gercekten de biraz moral fena olmaz hani. Bu kadar kotu olmamali durum TR'de diyorum. Hadi donup de memnun olanlar halinden, iyi ki de gelmisim diyenler, sarilin klavyeye, biraz moral verin donmek uzere olanlara. Az cok biliyoruz durumu sonucta, orda da cennetten bir kose vadetmiyor kimse, ama en azindan huzurlu musunuz? Is olayini bir sekilde ve ne kadar zamanda yoluna koyabildiniz? Ortama alismak kolay oldu mu? Insanlari nasil buldunuz? (Cunku uzakta olunca ve cok ozleyince sanki hep cok iyi ve herseyi paylasabilecegimiz dostlar bizi bekliyor gibi geliyor, ama gercekte pek de oyle diil sanirim) Eski dostlarla gercek iletisim kurabildiniz mi? Yoksa koprunun altindan cok mu sular akmis?

anezid
17 12 2003, 18:00
Demekki hic boyle birisi yok hoho...Pekte sasirmadim gerci. Basimizin caresine bakacaz artik...Sana kolay gelsin

hoho
19 12 2003, 18:00
haklisin valla, sanirim gidenler halinden bin pisman. pisman olanlar deyince dokuluyor millet aglanmak icin, ama halinden memnun musunuz deyince tik yok. Gerci pek de sasirmadim, cunku millet olarak aglanmak sanki genlerimize islemis. oyle icten bi Allah'a sukur denmez genelde, hep ah hep vah.

uzaktayken ozledigi herseye kavusmuyor mu bu insanlar donduklerinde. Bu da iyi bi sey diil midir?

Baska bir ulkeye degidildiginde sartlarla orantili zorluklar cekilmiyor mu? Cogunlukla da bunlar kendi ulkemizdekilerle mukayese bile edilemeyecek seyler oluyor. Hem is hem de para acisindan. B durumda ulkeye geri donuste hemen cok iyi sartlarla bir is, bir ev, bir de iyisinden bir araba beklemek hayal. Ancak en azindan yabanci bir ulkede oldugundan daha fazla sansimiz yok mu kendi ulkemizde egitimimiz ve deneyimimizle orantili is bulmak konusunda.

Insanlarin ne kadar cikarci ve birbirini ckemez olduklarindan dert yaniliyor. Sanki yabanci ulkelerde hepimiz pek cok guzel ve cikarciz, durust ve icten dostluklar kurabilmisiz gibi. :(

En azindan moral olsun diye bari yazar insan uc bes iyi taraflarini. Aldik bi kere karari donuyoruz, o ayri. Ama nasil ki paylasiyoruz burdaki zorluklari ve iyi taraflarini, oradaki zorluklarin yanisira iyi taraflarini da duymak istiyor insan haliyle.

Sonucta bence bizim durumumuzdaki insanlarin yasadiklarini yine bizler cok iyi anlayabiliriz. Herkesin durumu farkli elbette ama, en azindan hic bu deneyimi yasamamis olanlara kiyasla benzer hikayeler yasiyoruz.

Bunca lafin ustune geri donenlerin yazacak bir kac yorumu olacaktir. Ya da ben oyle umuyorum.

Sevgiyle kalin.

be confident
03 01 2004, 18:00
turkiyeye gidip te halinden memnun olan bir insan bu siteye bir daha ugramaz.adamin aklina hep vize alirken cektigi cileler, havaalaninda ins teki o ugraslari, amerikadaki insanlarin ikiyuzlulugu, turklerin birbirini aldatmak icin yarismalari aile ozlemi, memleket hasreti, dil problemi, sosyal statu problemi, para problemi falan gelir daha binlerce problem var bu ulkede ama herkes bunlari hasiralti ediyo....ben insallah gelecek yil donuyorum ve memnun olacagima da ke4sin eminim......sadece bir yil daha dilimi gelistirmek icin ugrasiyorum......

hoho
04 01 2004, 18:00
haklisin aslinda, hasir alti edilen sorun cok fazla. donunce sanirim artik hatirlamak istemeyiz.
10 gun sonra biz de kesin donus yapiyoruz. insallah hersey yolunda gider ve umdugumuzdan daha zor durumlarla karsilasmayiz. zorluklar olacaktir ama burda da az cekmedik hani. Neyse, donuste mutlu olur, halimizden memnun olursak soz ben de ugramiycam buraya o halde.
Sevgiyle....

RisingSun
04 01 2004, 18:00
Ben son 6 senedir Amerikadayim, birsuru donen arkadasim oldu, kimilerinin kendi aile isleri var .. Iyi birsey yokmu demissiniz, iyi seyler var, ama kotu tecrubeler maalesef fazla. Arkadaslar genelde insanlarin ne kadar kaba oldugundan yakiniyor ve cekememezliklerden. Bazi arkadaslarimin 2 master'i var, insanlara soylemiyorlar bile iki master yaptiklarini. Milletimiz, herkesin malumu oldugu uzere, baskalarinin basarilarini ilerlemelerini cekemeyen bir millet. Ise giren arkadaslarim ilk etapda is ortaminin unprofessional olusundan yakindilar hep. Bu arada bu sirketlerden bazilari amerikan kokenli, ama evet daha cok Turk kokenli sirketlerde yasaniyor bu sorun. Helede sirket oyle buyuk bir sirket degilse. Ama unutmamak lazimki Borusan, Eczacibasi, Koc, Sabanci bunlarin hepsi de aile sirketi, corporate mantaliteye sahip degiller henuz.

Arkadaslar dostluk, arkadaslik cok iyi, ama medeniyetten yoksun insanlarla hergun her an muhattap olmak zorundasin diye yakiniyorlar..

Su an is bulamayan arkadasim olmadi. Ama Cumartesi gunleri hep calisiyorlar.. Turkiyede hafta sonu tatili 1 gune dusmus durumda.. Modern kolelik yani. Hafta ici de burdaki gibi insanlar 8 saat calisip evine gidemiyor ic huzuruyla.. normal calisma saatleri cogunlukla 8am-6pm gibi, bazen daha bile fazla..

Mutlularmi??? cok mutlu olduklarini soyleyemiyecegim. onlarin degimiyle idare ediyorlar. Cogu burdaki HUZUR'u ariyor.....

Kalin saglicakla..

Baltimore'dan selamlar...

be confident
13 01 2004, 18:00
burada haftada bes gun sabah 9 aksam 5 calissam vize sorunum olmasa, dili cok iyi konussam, arkadas cevrem olsa,param olsa, haftasonu tatilim olsa, normal amerikan bayramlari tatil olsa ben de bu ulkeden turkiyeye dondugumde bi nebze buradaki huzuru ararim.ama burada bu nitelikteki bi ise girmek icin en az (benim durumumda olan birisi icin) 6 -7 yil it gibi gercekten it gibi calismak gerekir.gidip de mutlu olmak goreceli bi kavramdir yani.sen it gibi 6-7 yil calismak istemezsin turkiyede de bi isin varsa donersin bal gibi de mutlu olursun.ama yok ben azimliyim burada kalip basaracam ailesiz arkadassiz statu problemleri, para falan ugrasacam diyosan o da seni tercihin......allah kolaylik versin

Grey
bende ayni durumda sayilirim. tek fark daha donmeye karar vermedim tam olarak. 2 yildir burdayim ve community kolej de associate of science a devam ediyorum. amacim burda uni bitirmek di, ama simdi aklimda donupde turkiyede bir universitede devam etme fikirleri dolasiyor. is hayati ve okul icin Amerikanin Turkiyeden daha profesyonel ve imkanli oldugunu biliyorum ama onceki arkadaslarinda soyledigi nedenlerden dolayi burda kaldigim her gun daha cekilmez oluyor. belkide hata bendedir bilmiyorum.

dilaila
rising sun salak bi soru olabilir ama baltimore ile NY arasi uzakmi... baltimore nerde yanii?? oraya gitmem lazimda

saol

Johnny
bak sana bisi soyleyim...tr ye git hocam burda univesite bitirdikten sonra...neler oluyor

minor computer netowrking okudum, major ise network security...

yani anlayacagin bolumde programciliktan tut, sql yonetim, network design..hersey var...

ama tr ye git..bir internet cafe ye otur..cafe sahibi senden daha cok sey biliyordur :D iste senin gitmek istedigin turkiye MAALESEF...

dayin varmi ???? gir iseeee !!!

NeydimnolduM
14 01 2004, 18:00
<< rising sun salak bi soru olabilir ama baltimore ile NY arasi uzakmi... baltimore nerde yanii?? oraya gitmem lazimda
saol ]]

salak kelimesi hakettiginin yaninda anayasa profesoru gibi kalmis...

su devirde ve teknolojide ustelik de ny ve civarindayken baltimore nerde diye soruyorsan diyecek lafimiz yok zaten..

bumerang
google'i tikla

dilaila
ok buldum arabayla 5 bucuk saat falan suruyor ben oraya gidene kadar ohhooooooo

forget about it

dilaila
15 01 2004, 18:00
sanane sana mi sordik

civ0civ
16 01 2004, 18:00
hoho mesajında yazanlara göre bugün yarın gidiyo olman lazım.

iii yolculuklar, umarım iyi olur herşey...

kimse yazmadı türkiyeden, bari gidip de kendine gelince sen bul bu folder ı da sen yaz.

bol şans...

dilaila
17 01 2004, 18:00
<< dilalia,bende baltimore a gidiyorum,gotureyim seni.. ]]

benim maryland baltimore a gitmem gererk :eek:

saol pasha sen NYta nerdensin acabaaaaaaa??!!!

surfinLaz
18 01 2004, 18:00
Gidip memnun olanlarda var. Amerikadan donup hayatindan memnun olan iki kisiyle tanistim. Ikiside muhendis. Fazla karamsar olmayin. Ama kesinlikle Amerikada en az 4-5 sene calisip Turkiye'ye biraz senior bir pozisyonda gidin. Calisacaginiz sirketlede en az 2-3 senelik kontrat yapin.

borg
28 01 2004, 18:00
Johnny haklisin valla. Her seyi ben bilirm havasi, bilmedigini kabul etmemek (gururuna yedirememek) insanlarimizin en buyuk sorunlarindan biri. Burada en senior amerikali IT cinin bilmedigi birsey olur adam bilmiyorum bunu daha once duymadim demekte beis gormez ama bizimkilerde bir eziklik kompleksi oluyor, sanki herkes herseyi anasinin karninda ogrenmis olmak zorunda... ozellikle is hayatinda sinir bozucu oluyor bu mantalite.

Bunny
28 01 2004, 18:00
bizim cevremizden pekcok kisi Turkiyeye geri donus yapti ve bircogu keyiflerinin iyi oldugunu soyluyorlar. elbette daha once bahsedilen ortak sIkintilar var (cevre kirliligi, tanimadiginiz insanlarin kabaligi vs) fakat bunun yaninda aileye yakin olmak, kuzenler. yegenler vs ile bayram gecirmek, cocuk baktirilacaksa 10 saniye icinde mukemmel dadi bulmak gibi avantajlari da var. Sanirim buradan biraz para biriktirip gitmek isleri cok kolaylastiriyor. Bir de gitmeden is imkanlari uzerine buradan networking yapilmasi (eski arkadaslari, okuldaki prof'lari aramak, sormak gibi). hatta bir kismi buradan gorusme ayarladi, buradaki islerinden ucretsiz izin alip, Turkiye'deki isi denediler. Elbette bu imkanin herkes icin gercekci olmayacaginin farkindayim. Fakat ozellikle burada iyi egitim almis ve bir sure is tecrubesi kazanmis olanlar bunu yapabildi. Bir de en mutlu olanlarin burada aile kurmak isteyip, kuramamis olanlar oldugunu farkettim cunku Turkiye'ye donduklerinde pekcogu kisa sure icinde eslerini bulup, evlendiler ve mutlu olduklarini soyluyorlar.

old_texan_vulture
30 01 2004, 18:00
bir zamandır foruma uğramıyordum ama konuyu görünce türkiyeye dönmüş ve yaşayan birisi olarak ben de yazayım dedim. türkiye'ye dönecek insanların beklentilerini iyi tartması ve iki ülke arasındaki farkları çok iyi değerlendirmesi gerekiyor. türkiyede insanların kabalığı, kıskançlığı, ukalalığı ve tabii ki üçkağıtçılığı başlangıçta canınızı sıkacak olumsuz unsurlar olmakla beraber çözümü gayet kolay. siz de onlara kaba davranır, üçkağıt çeker, kıskançlıklarını daha da törpüleyecek şekilde kibirli ve baskın çıkacak şekilde ukala davranırsanız göreceksiniz ki uysallaşıyorlar. :) kendinize güvenmeyi de hiç ihmal etmeyin tabii, bunları yaparsanız türkiyede gayet te başarılı oluyorsunuz (ben yaptım oldum :D ;) ) iyi de para kazanıyorsunuz.

bu yukarıdaki olumsuzlukların yanında, örneğin bir istanbulda her türlü mal ve hizmetin en kalitelisinin bulunması, ailenize arkadaşlarınıza yakın olmanız, doğal güzellikler ve amerikada yabancı olmanın getirdiği tüm olumsuzluklardan uzak olmanız da türkiyenin iyi yönleri. benim son gelişimden bu yana bir buçuk sene oldu neredeyse ve şu ana kadar madden de manen de amerikada olduğumdan daha iyi durumdayım ve memnunum. tabii bunun kişiden kişiye değişeceğini, tamamen subjektif bir gözlem olduğunu, türkiyede de amerika gibi her şeyin değişken ve istikrarsız olduğunu ilave etmek istiyorum, dönmeyi düşünenler kendi kişisel durumlarını ve beklentilerini de gözönüne alarak uzun bir durum değerlendirmesi yapmalılar, çünkü dönüp mutlu olanlar kadar, dönüp mutsuz olan da pek çok insan var.

maganda
01 02 2004, 18:00
bir aksilik cikmazsa mart sonu donuyorum,kesin donus, ve mutlu olacagimada inaniyorum(umuyorum). 1 sene hic bir sey yapmadan oturucam, 13 sene boyunca tek seferde 1 aydan fazla kalamadim tr de, biliyorum kriz var para yok is yok ama amerikadada bir cok seyden mahrumuz, yalnizlik(onca insanin arasinda) o kadar zorki, emekliye ayiriyorum kendimi, yan gelip yaticam.

PembePatikLi
01 02 2004, 18:00
: (Merhabalar,
Yazilari biraz saskin, biraz uzgun okuyorum. Anlamadigim tek sey su, biz Turkiye'de dogduk, ne kadar kotu olursa olsun, dogdugumuz yer, neden bu kadar yakiniyoruz? Yillardir ulkemden uzagim, ama zamani gelince Turkiy'ye kesin donus yapacagim. Ulkemin hic bir seyinden sikayet etmem. Sokakta birikmis copleri bile olsa. Orasi benim dogdugum yer cocuklugumun gencligimin gectigi yer. Hic birsey yuzeysel degil orada, hic birsey yavan degil, hersey cok guzel. Sevgininde dostlugunda, insanliginda gercegi, ulkemde.
Sevgiyle kalin
PembePatikLi :) ;)

nicknick
02 02 2004, 18:00
Olay tamamen kisisel

Su ulke zengin bu ulke fakir diye bir sey yok herkesin yasamdan aldigi tad zevk haz farkli seylerden kaynaklaniyor

Yalniz pembe patikli arkadasim dediklerine her ne kadar katiliyorsamda bi ara su Istanbul daki ABD konsoloslugunun onundeki kalabaliga bir gir de muhabbete basla oradaki insanlarla.

Ve dinle bakalim Amerika ya gelmek icin insanlarin ne kadar cok sudan sebep urettiklerine birinci elden tanik ol.

Saygilar

schummi21
10 02 2004, 18:00
Turkiye'ye donmekle donmemek arasinda kararsiz kalanlardanim...ABDde isler yolunda ama yerimde sayiyormus gibi hissediyorum. Hersey subjektif sonucta...ama genel olarak Almanya'da gurbetcilerin yasadiklarini mi yasiyoruz diye dusunmeden edemiyorum? Bush gibi dusunenlerin sayisinin artmasi, Amerikalilarin ulkelerini dunya sanmalari beni cok dusunduruyor...iki arada bir derede kalmak diye buna diyorlar herhalde...

Gurbet o kadar acı
Ki ne varsa içimde
Hepsi bana yabancı,
Hepsi başka biçimde.

Eriyorum gitgide;
Elveda her ümide.
Gurbet benliğimi de
Bitirmiş bir içimde.

Ne arzum, ne emelim...
Yaralanmış bir elim
Ben gurbette değilim,
Gurbet benim içimde.

Kemallettin Kamu

gurbetkusu74
11 02 2004, 18:00
Arkadaslar,

Asagi yukari 5 yildir Amerikada'yim. Geldim, gordum, hic kimseye muhtac olmadan, minnet duymadan yasadim ve uc ay sonra da ulkeme gidiyorum. Amerika'ya geldigimin ucuncu gununden itibaren bu kapitalist sistemde tutunabilmek icin calistim. Ne is olursa yaptim. Aglamadim, sizlamadim, vazgecmedim, direndim. Pismanlik duymadim. Bunlarin karsiliginda ancak bir meslek bir de diploma sahibi olabildim. Otesi yok. Belki donen arkadaslarin kararlarina katkim olur diye gozlemlerimi yaziyorum.

Ben olaylara evrensel boyuttan bakmak istiyorum. Bana gore yaptigimiz olayin adi goctur. Yani Amerika'ya Turkiye'den goceden Ahmet'le, Yozgat'tan Istanbul'a goceden Mehmet'in arasinda bir fark yok. Oyun ayni oyun, sadece tiyatro sahnesi degisik. Her ikisi de kultur catismasi, uyum sorunu yasiyor. Her ikisi de topluma kendini kabul ettirmekte zorlaniyor. Benliklerinden odun vererek ileride kazanacaklari maddi imkanlarla kayiplarini telafi edeceklerini umuyorlar. Gelen arkadaslar sinif dusuyor.Bunlarin Turkiye perspektifinden ornekleri Yavuz Turgul'un Zugurt Aga filminde, ya da Ferdi Tayfur'un Fadime'nin Dugunu sarkisinda gorulebilir :) ). Bence Amerika'ya gelen ozellikle ogrenci kesimi bu paralelligin farkinda degil. Ilk geldiklerinde Amerika'nin piriltili isiklari gozlerini kamastiriyor. Yillar gectikce Amerikadaki zorluklarin Turkiyedeki zorluklardan bir farki olmadigini goruyorlar - Lakin Keloglan artik Amerika ruyasindan uyanmistir ve daglar tepeler corekten yaratilmis olmayip, derelerden sular seller yerine serbet akmamaktadir.

Uzun zaman once bir hastahane ofisinde dergileri karistirirken bir kitapcik gozume ilismisti; Once you became an immigrant, you're always an immigrant. Alninizdaki bu damgayi silmenin olanagi yok. Ister Bush deyin ister Clinton. Son olaylar da cabasi.

Ozellikle dikkatimi ceken baska bir husus, Turkiye'ye doneceginizi soylediginizde burada senelerce kalmis Turk arkadaslarin gozlerindeki ifade. Kiskanclikla, pismanlikla karisik negatif etki veren bir bakis aldiginiz. Dahasi Turkiye'yi inanilmaz kotuluyorlar. Insaniyet, issizlik, sefalet bazinda. Kardesim koskoca Turkiye Cumhuriyeti bu kadar mi bitti yani? Burada kalip adimizi degistirip, dinimizi, milliyetimizi saklayip hepten asimile mi olalim? Hep biz mi odun verecegiz? Kendini ifade ozgurlugu bu mu? New york taki Hurriyet Abidesi neyin hurriyetini temsil eder, anlamini bulmakta gucluk cekiyorum. Alnina not dussunler, biz de bilelim.
Ayrica Amerika'da bazilarinin da Turkiye'ye donmemek icin buldugu bahaneler trajikomik. Kimisi havasi yaramiyor, hasta oluyorum, icim daraliyor diyor. Kimisi ihtilal olur beni iceri alirlar gibisinden abuk cevaplar veriyor. Ikinci ornek tamamen taniklariyla ispatlidir ve amcamizin ulkesinden kac seneler once koptugunun ipucunu verebilmistir herhalde. Hicbirisi gercegi soylemek babayigitligini gosteremiyor. Cunku hepsi tufeksiz asker. Ceplerindeki kredi kartlarindan, bankalardaki mortgage hesaplarindan, borclarindan baska birseyleri yok. Bugun cogunun, Turkiye'ye gitseler cocuklarini ozel okula vermeye dahi gucleri yetmez. Adam otuz senedir burada. Babasi vefat etmis, yedibin dolar cenaze masrafini vermemek icin babasinin olusunu kuvette yikayip arka bahceye gommeye ugrasiyor. Iste Amerika'nin bir yuzu. Bunlara da sahit olduk. Benim gordugum kadari ile Turkiye'de cok zor sartlarda yasayan, ya da can korkusuna dusup ulke disina cikanlardan baska kimse burada uzun kalmiyor. Bir de kazara gelip coluk cocuga karisanlari unutmamak gerek.

Uzuldugum nokta Turkiye'den gelen egitimli, kalifiye insanlarin burada yutulmasidir. Zaten bu yaziyi da onlara yaziyorum. Ben okulumu bitirdim, vizelerimi de aldim, para da kazandim ama hicbiri gercegi degistirmiyor. Elde var yalnizlik. Arkadaslik yok, insaniyet yok. Tanistigim Turklerin yuzde doksani da, daha dogrusu Amerikali, Cinli, Japon her neyse sizden birseyler koparmaya calisiyorlar. Biraz zor duruma duserseniz kapilar yuzunuze kapaniyor. Bireyci, maddiyata dayali, firsatci sistem insanlarin ahlaklarini, manevi degerlerini bozmus. Aynen filmlerdeki gibi, okyanusta kan kokusu alan kopekbaliklari misali en ufak bir menfaatleri olsa dost u da postu da, ins i de, bankasi da, isvereni de, polisi de tepenize biniyor. Donecegimi soyledigim insanlarin bana ilk sorulari sosyal sigorta numarani ver, diplomanda resim var mi gibi kanimi donduran tumceler. Siz siz olun doneceginizi kendinizden baskasina soylemeyin. Burada dostluk yok, merhamet yok. Insanlar acimasiz.
Ben dort ay once Turkiye'deydim. Durust, egitimli, caliskan insana heryerde is var. Turkiye 5 sene onceki Turkiye degil. Esinizle beraber calisir hayati goguslerseniz ev de alinir, araba da alinir, para da biriktirilir. Giden arkadaslarin hepsi de, beceriksiz takimi haric, is buldular. Maddi olanaklari benden iyi. Biz burada buyuk sirketlerin, bankalarin, sigorta acentelerinin, araba kampanyalarinin en onemlisi de Amerika'nin kolesiyiz. Ben burada verdigim kiraya Turkiye'de Tayyip Erdogan a komsu olurum. Kazanilan paralari Turkiye'dekilere soyleyince dunyalari degisiyor ama elde edilenler yine bu carkta ogutuluyor. Bugun burada olan Turklerle ilgili bir anket yapilsa 5 seneden fazla kalanlarin yuzde yetmisbesinin ya undertable islerde sigortadan, emeklilikten yoksun calistigini gorursunuz ya da workers compansation, disability, welfare ile gecindigini. Bir yuzde yetmis besi de en az bir kere bankruptcy yapmistir. Bunlar halinin altina supurulenler.

Onun icin demekligim odur ki Turk gencligi karar verirken kotumser olmasin. Ulkemizin gelecegi Amerikanin geleceginden daha aydinlik. Birakin cebinizde uc bes kurusunuz olmasin, ama huzurlu ve saglikli olun. Sevdiklerinizle birlikte ve beraber olun. Amerika'da sergilediginiz savasci ruhunuzu, inanci, inatciliginizi ulkenize tasiyin. Ben Turkiye'de iken burada yasadigim tecrubelerin beni cogu insandan daha atak, dinamik ve girisken yaptigina tanik oldum. Inanin bunu sizler de goreceksiniz. Buraya basarmak icin geldim, simdi ayni duygularla ayni coskuyu hissederek ulkeme donuyorum.

Ne diyordu Ugur Mumcu; Korkaklar hergun olur cesurlar bir kere.

maganda
ben 13 kusur seneden sonra donuyorum , ama sunuda belirtiim usa bana cok sey verdi, hicbir zamanda 2.sinif gocmen muamelesi gormedim, hersey insanin kendisinde bitiyor.

maganda
valla schum son paragrafin omre bedel

schummi21
kalkip buralara gelirken gosterdigim cesareti ulkeme geri donmeye can atarken gosterememek niye?

sorumluluklarimin artmasi mi? tembellik mi? korkaklik mi? yoksa rasyonellik mi?

dogru olan sadece bir sahis icin dogru...hergun sunu da bunu da basarayim oyle donerim demekle yillar gecti ve hala buradayim. artik eksi tadi bile alamaz, tat almadan makine benzeri yasar oldum. tum bunlarin farkinda olarak hala nasil dayaniyorum bilmiyorum ama peygamber sabrinin da bir sonu var.

benim gibi ikilemde kalanlarin oldugunu bilmek hem biraz rahatlatici hem de biraz urpertici..bunca insan gercekten mutlu olmadan mi yasiyor buralarda? maddiyatin icinde gizli sandigimiz neseyi ararken mi buluyoruz kendimizi? hayat bizi neye, nelere zorluyor da karsi duramiyoruz?

elbet bu birikenler bir gun ABD'ye eyvallah dedirtecek ama henuz degil. Buradaki herkes Turkiye'yi kurtarmayi biliyor. Yok politika, yok ekonomi...uzaktan cirit atmak kolay arkadaslar. ABD'de ogrendiklerim, tecrubelerim ve kendime kattiklarim isiginda Turkiye'de bir baltaya sap olacagimi umuyorum. Sonrasi zaten kolay, arkadaslarla hali saha maclari, pederle tavla, oglene annemin corekleri, kardesimle attigimiz kahkahalar derken zaten hayat guzel bir sekilde gecer gider...

3 yil sonra Turkiye'den yazarim :)

saglicakla kalin...

be confident
12 02 2004, 18:00
schum ben de donmek istiyorum bu yaza.iyi cesaret verdin haaa.helal olsun sana

TT Boy...
19 02 2004, 18:00
Turkiye hakkinda yazilanlari bazilarina katilmak mumkun ancak o kadar da belirtilen kadar kotu durumda degiliz arkadaslar.Amerikayla Turkiyeyle karsilastirmakla zaten burada yanlislik yapmaya basliyoruz.Ikiside kulturel,yasam tarzi,sistemsel baglamda cok cok apayri olan ulkeler ancak ne olursa olsun ikisininde kendi kulvarlarinda kisisel fikrime gore avantajlari ve dezavantajlari bulunmakta.

Amerikanin su anki ekonomik durumunu goz onune aldigimizda hayatlarinin en yuksek issizlik oraniyla karsi karsiya kalmakla beraber daha da otesinde 34 milyon kisi aclik sinirinda yasamakta.Tabii Bush yonetimi yeni Amerikan jenerasyonuna Uzay projesini tanitsa bile tam bir hava civa.Sen ilk once kendi sorunlari hallet de oyle uzaya cik,Rusya ve Cin seni egale etmis durumda ve boyle giderlerse de canlarina okuyacaklar.Herneyse konumuza geri dondugumuzde bir cok arkadasim ABD’de ve su an MBA dahilinde bir cok kariye projesine imza atmakta veya surdurmekteler tabiikide calisiyorlar ama calistigi isler arkadaslar belki TR baglaminda iyi paralar (USA’da cok normal ancak kendilerini gecindirirler ve ekonomiye isci sinifinda katkida bulunuyorlar) kazanmalarina ragmen ancak statu olarak gercekten yakismayan isleri yapiyorlar.Tabii top universitelere girenler oyle yada boyle yollarini ciziyorlar ancak inanin artik soz konusu bu kisiler istisnai durumlari teskil ediyor.

TR’de eger referanslarin,is cevren,kendine guvenin varsa biraz da backgroundun gucluyse sirtin yere gelmez,keyfinide cikartirsin,teknolojiyi de takip edersin,kariyerini de guclendirirsin.Su ana kadar yasimin cok genc olmasina ragmen bir cok Avrupa ulkesini,Amerika’yi ve su an AB ye aday ulke olan Romanya’yida gorme sansim oldu.Inanmazsiniz belki ama arabalarinin %40’i hala eski Renault-Toros dediklerimiz DACIA model arabalar daha da ilginci Metro-Gros market yeni acilmis,Tommy,Lacoste Turkiyede patent alarak fabrika uretimi yapiyoruz ama onlar hala ithal getiriyorlar….Gerisini size birakiyorum…

aleyberk
21 02 2004, 18:00
Ben döndüm amaa ne greencard ne SSN yok tabiiki Turist olarak gittik 3 yıl dayanabildik 3-5 kuruş biriktirdik döndük
Hanim evde iki çocukla ben 16-24 Shift'in de hergün bööle güzeldi alım gücümüz vardı eşim patladı evde oturmaktan araba aldık kaza yaptı 15 gün sonra bir daha binemedi arabaya maalesef.

Zor bir karar oldu dönmek ama insanların yakıştırmaları da var tabiiki ahhaaa kovuldular yakalandılar gibi vs vs aman kim takar.

İşim turizm bu sezon inşallah başlayacagım eski işime bir tekstil dükkanı açtım. Geçinip gidiyoruz.

Döndük ama eşim maalesef gene evin içinde hapis iki çocukla zor tabiiki.

Green card a müracaat ettim çıkarsa tabiiki 5 tekstil dükkanımda olsa gene de Amerika derim.

Zipzip1
24 02 2004, 18:00
Insanlari mutlu eden faktorler cok farklidir, kimisini daha piriltili bir hayat, kocaman evler, lux arabalar, sinirsiz kredi kartlari cezbeder, kimisini de daha basit seyler, mesela aile ile yapilan bir pazar kahvaltisi, Akdeniz'de kendi halinde birkac gunluk bir tatil... Veya o cok sevdiginiz sanatcinin konseri... Iste bazilari da bu tip seylerden zevk alir.. Esim ve ben gibi.. Karar vermemiz bizim de cok zor oldu. Ama en sonunda dunyaya bir kere gelecegimizi ve bu hayati nerede en mutlu gecireceksek orada yasamayi tercih ettik. Ve kararimizi Turkiyeden yana kullandik. Onumuzdeki yil donmeyi planliyoruz. Turkiye artik cok daha iyi durumda.. Bunu da burdan belirtmek isterim. Tabii yine bazi kendini bilmez tipler var, hep olacak ama yine de orasi bizim ulkemiz, dogdugumuz yer... Bu ulke icin calisacagima kendi ulkem icin calisirim. Bes kurus karsilik odemeden mukemmel egitim aldigim ODTU'nun yeni mezunlarina is imkani saglarim... Ulkemi kalkindiririm. Biz boyle dusunuyoruz. :)

TT Boy...
25 02 2004, 18:00
Helal olsun sana destekliyorum seni...Bize boyle kisiler lazim,cok guzel bir saptama.Tebrikler...

Mr.Mob
ne guzel yazmis zirzop arkadasimiz.Mesela benide azpiriltili bir yasam ,kucuk evler,ekonomi class arabalar,credi limiti 1500$ gecmeyen master veya visa cardlar,soyle 4-5 gunu gecmeyecek short tatiller ,sulalemle yapacagimiz kahvaltilar,gece gecsaattlere kadar suren aksam yemekleri ,ikindi vakti cayin yaninda yedigimiz ,kuru ve yas pastalar la gecirecegimiz o basit ama mutlu birliktelikler benide cok mutlu eder. :) hatta yine mumkunse tum sulalemle gidebilecegim ,muslum baba ve hakki bulut konserleri hatta ceylan ve emrahda olabilir .(acik havada halk konseri olsunda sanatci muhim degil.)eh artik turkiyede iyi degil olagan ustu iyi bir durumada geldi.Tutmayin beni bende kararimi verdim zipzipziplaya ziplaya geliyorum turkiye ac kollarini sar sarmala beni.Neticede bende zirzop arkadas gibi cok basit seylerden hoslaniyorum burada basit seylerden hosnut olmayan gercek mutlulugu bulamamis insanlarida kiniyorum hersey maddi degil arkadaslar manevi degerlerimize sIki sIkisahip cikalim onlari koruyalim.Hadi gelin bu saadet zincirinin halkalarini cogaltalim bu sayiyi arttirarak mumkunse donusumuzu hep birlikde yapacak bir charter ucagi doldurarak birlikte hareket edelim 1 elin nesi var 2 elin neleri var.Bu da benim dusuncem tabi. :)

TheClubber
TURKIYE YE DONMEK ISTEYENLER!1)&Ouml;RN: TR BIR PALIO FELAN ALSAN ALAMZSIN N&Yacute;E M&Yacute; CUNKU 3 AY SONRAYA VER&Yacute;YOLAR ... TALEPPATLAMSI VER AY DA 1 M&Yacute;LYARA GUZELB&Yacute;R ARABAN OLUR MESELA OTOMAT&Yacute;V SEKTORU PATLADI YAN&Yacute; %2002)EFLASYON DUSTU HTTA B&Yacute;TT (19 MU NE YILLIK EFLASYON BU DA 26YILIN EN DUSUKEFLOSYONU)3)ARTIK ZAM FELAN YOK BEN GECEN SENE 600 B&Yacute;N KENT KARTLA G&Yacute;D&Yacute;YO DUM BUCYA(&Yacute;ZM&Yacute;RDE KENT KART VARDIR) HALA AYNI4)SUPER TAKS&Yacute;K OLANAĞI VAR BI&THORN;I ALIYOSUNU EN AZ EN AZ 6 YA BOLUYOLAR..M&Yacute;N&Yacute;MUM5)FAZ&Yacute;LER 20 M&Yacute; NE &Ccedil;OOK DUSTU RAHAT B&Yacute; EV ALIRSIN ARTIKBIR GUNDE KREDI VER&Yacute;YOLARYAN&Yacute; DONMEK&Yacute;STEYEN LER TR 3-4 SENE SONRA BOMBA G&Yacute;B&Yacute; OLMAZSA ********IM(TABI BU IKTIDAR DEGISMEZSE) AMA GENE DE TR DESONRUNLAR VAR TAB&Yacute;(TRAF&Yacute;K,CALISMA SAT&Yacute; VS VS)AMA BEN SIZIN YERINIZDE OLSAN GENE SOLE BI 4 SENE KALIRDIM YANI

mezun32
14 03 2004, 18:00
selam, yaziniz gercekten cok etkiledi beni, bende dv-2003 green card sahibiyim. haziran 2003 yilinda amerika'ya gelmistim ve 9 aydir hic araliksiz calistim. bu ulkede yasarken sunu gordum, amerika'da yasam boyu borc odemek zorundasiniz. calisma sartlari cok agir, sanki bir kolelik duzeni gibi makina misali calismak zorundasiniz, mesleginiz ne olursa olsun, calisirken cay, kahve icemiyorsunuz, oglen yemekleriniz sadece 30 dk. turkiyede calisma kosullariniz dusununce benim bu ulkede ne isim var, ilk once insana deger verilmeli, insani robot gibi goren bir ulkede yasamak ne kadar saglikli olur? bu yuzden bende ulkeme donuyorum

~gsteen~
14 03 2004, 18:00
Yazilariniz bana cok ilginc geldi, cunku ben Turkiyeden yeni geldim ! Yani sizin ove ove bitiremediginiz !!! yerden geliyorum.Gelince anladim ki yillardir Zion'da yasiyormusum, yillardir bizim kanimizi emip hayatimizi zehir etmisler. Bir tane hayatim oldugunu ve onu da iyi bir sekilde gecirmedigimi kesinlikle biliyordum ama buraya gelince Turkiye'deki beceriksiz, hirsiz, uckagitci insanlar arasinda benim de giderek bu hale geldigimi farkettim. Uzum uzume baka baka kararirmis derler ya aynen dogru ! Yazilarinizi okudum, cok hos olanlari da vardi. Asagi yukari hepiniz &quot; En buyuk asker bizim asker modunda yazmissiniz :) &quot;Memleketimizde okumus, iyi egitim almis, namuslu, durust bir ogretmen, bir doktor, bir polis ne kadar maas aliyor biliyor musunuz ? Bilmeme, hatirlamama ihtimalinize karsilik yazayim, ayda ortalama 600 Amerikan dolari ...Bu insanlarin cogu aysonunu nasil getiricem, kredi karti borclarini nasil odeyecegim diye dusunuyor, gunde 14-15 saat calismaktan, laftan-sozden anlamayan insanlardan, yalakalarin hizla yukselmesinden, adaletsiz is ve gecim sikintisinin yarattigi stresten herkes bunalmis durumda ...Buraya yazi yazanlarin cogunun denizin icindeki balik misali denizden haberleri yok, sudan disari bir cikin bakalim, nefes alabiliyor musun ? :confused: Yok memleketi yillardir somuren kaymak tabakasinin bunalimli evlatlariysaniz, diyecegim bir sey yok zaten ! Yok degilseniz, uzaktan davulun sesi hos gelir diye meshur bir atasozumuz vardir. Bu atasozunu anlamak icin davul calanin yaninda bir 15 dakika durmak gerekir, size de tavsiyem gidip gidip bir yil memlekette yasayin ...Hastanelere sabah altida gidin, halk ekmek kuyruklarina girin. Kisin dogalgazi biraz fazla acin bak, anneniz ne diyecek size :) Seviyeyi arttiralim isterseniz, ABD Buyukelciligi onundeki insanlarla konusun ... Bakin kocaman egitimli insanlar neler anlatacaklar size !Maalesef ulkemizin durumu hic te ic acici degil, mutsuz ve gelecek guzel gunlere olan inancini yitirmis bir halk, perisan bir calisan kesim, okullarda aldigi egitimden haberi olmayan bilincsiz ve amacsiz ogrenciler, tum umudunu cocugunun popstar/turkstar/ kil-tuystar olmasina baglamis - evladini cilalayip pazarlamaya calisan aileler, neler neler ... Ben kime ne anlatiyorsam :(

raja
15 03 2004, 18:00
Helal gercekten tak diye karar vermissin..gsteen hele gecsin 3-5 yil o zaman yazarsin dusuncelerini..

berkaley
Ne &thorn;ans be karde&thorn;im ne g&uuml;zel bende 3 y&yacute;l kald&yacute;m d&ouml;nd&uuml;m amaaaaa2005 de bana &ccedil;&yacute;karsa greencard maalesef 10 dk bile durmam gelirim.Evet &ouml;mr&uuml;n taksitlerle ge&ccedil;iyor mutlaka burada tr de farkl&yacute;m&yacute; sanki? Herkes para delisi olmu&thorn; her kafan&yacute;n &uuml;zerinde ? var.Ev kiras&yacute; elektrik su paras&yacute; Orada en az&yacute;ndan 29 dolar taksitle laptop alabilrisin kredin varsa tabiiki.Burada 215 dolar 7 taksit gelde al bakal&yacute;m.Orada 800 dolar taksitle 200,000 dolarl&yacute;k ev alabilirsin gel de al burada?M&uuml;mk&uuml;nm&uuml; e&eth;itim hayat ya&thorn;am yok karde&thorn;im sen gelme otur orada eminim daha mutlu olursun derim ben ama hayat senin tabiikiHerkes sinirli her an kavgaya haz&yacute;r insanlar sevgi yok sayg&yacute; yok.Hi&ccedil; tan&yacute;mad&yacute;g&yacute;n sevmedi&eth;in Amerikal&yacute; en az&yacute;ndan g&uuml;l&uuml;ms&uuml;yor burada olsa adam evine kadar gelir. :) ))&THORN;ikayet&ccedil;isin &ouml;&eth;len yeme&eth;i 30 dk diye &ccedil;al&yacute;&thorn;&yacute;yorlar i&thorn;te bizde insanlar i&thorn;e ba&thorn;lamadan &ouml;nce 1 saat kahvalt&yacute; ve &ccedil;ay saati yap&yacute;yorlar.Nas&yacute;l kalk&yacute;nacag&yacute;z biz b&ouml;yle Elin o&eth;lu &ccedil;al&yacute;&thorn;&yacute;yor afedersiniz ama e&thorn;&thorn;ek gibi hemde neden ayakta o &uuml;lke bundan i&thorn;te.Istedigin zaman bas Vegas bas L.A nerdeee y&uuml;r&uuml; Grand Canyon Hadi git burda bakal&yacute;m 5 ay ekonomini d&uuml;zeltemiyorsun tabiikiyapt&yacute;g&yacute;n i&thorn;te &ouml;nemli. Ben a&ccedil;&yacute;k s&ouml;yleyeyim arkada&thorn;lar &ouml;zledim valla Arizonay&yacute; yalan degil san&yacute;r&yacute;m orada daha mutluydum.5,500 dolar verdim 94 model Tempra arabaya vergisi hari&ccedil; soygun tamam&yacute;yla bankada 10 milyar para vermiyor adamlar yok diyorlar :) )Paran&yacute; &ccedil;ekemiyorsun Devlet dairelerine d&uuml;&thorn;me zaten h&uuml;k&uuml;met iyi gidiyor Amcam milletvekili ama torpil yok diyor kendi i&thorn;ine bak diyor Buyrun buradan yak&yacute;n ke&thorn;ke Ozal zaman&yacute;nda vekil olsayd&yacute; :) ))D&ouml;nmek isteyen k&yacute;sa s&uuml;re &ouml;nce d&ouml;nm&uuml;&thorn; ve g&ouml;rm&uuml;&thorn; olarak yamak isyen buyursun [email protected]&Ouml;zledim pizzay&yacute; Wings'i valla ahhh ahhh bi de ranch'i off offf sevgiyle kal&yacute;n arkada&thorn;lar. Ba&thorn;ar&yacute;lar.

gurbetkusu74
Gercekten Raja arkadasimizin dedigi gibi, simdi git bes yil sonra gel gsteen. Bes yil icinde neler neler olacak sen de sasacaksin. Bunu kotu anlamda soylemiyorum, yanlis anlama. Zaten Amerika tecrubesi anlatilamiyor, sadece birebir yasamak lazim. Bilmiyorum diger arkadaslarin dusuncesi nedir ama, benim gordugum kadari ile gercekten hayatin zorluklari dunyanin neresine gidersen git ayni. Ben dogdugum gunden beri Amerika'da degilim, Turkiye'deki kosullari ve zorluklari da biliyorum. Turkiye'de egitim de aldim, is ortaminda da bulundum. Katilmadigim birkac nokta var. Egitim sistemimiz dedigin gibi kotu degil. Universite bazinda bir ODTU, Bogazici, Siyasal, Hacettepe gerek ogretim kadrosu gerek ogrenci kalitesi acisindan Amerika'ya bes basar. Burada amerikan gencligi resmen uyusturucu ve fuhus batagina saplanmis durumda. Turkiye'de de boyle seyler var ama buradaki gibi toplumsal hastalik derecesinde degil. Egitimli doktor, ogretmen, polis meselesine gelince. Turkiye'de ayda 600 dolar alan ogretmen de vardir, 2600 dolar alan da. O insanin kabiliyetine, sansina, kismetine bagli birsey. Benim ablam da abim de ITU de ayni bolumden derece ile mezun oldular. Birisi ayda yaklasik bir milyar digeri uc bucuk milyar maas aliyor. Amerika'da da durum boyle. Amerika'da da nufusun yuzde doksani aysonunu nasil getirecegim telasinda,kredi karti borclariyla bogusmakta, gunde 10-15 saat calismakta. Dogalgaz burada da ates pahasi. Amerikan halkinin yanlis hatirlamiyorsam yuzde otuzbesi saglik sigortasindan yoksun. Keyiflerinden degil, odeyemedikleri icin. Cebinde sigorta karti olmadan Amerikan Hastahanelerinin kapisina saat sabah altida dikil, bakalim nasil oluyormus? Amerika'yi bu kadar kotuledik ama iyi yanlari da var tabi. Bes yillik surec sonunda natural selection gecireceksin, turkce karsiligi dogal seleksiyon herhalde. Ayakta ve hayatta kalmayi ogreneceksin. Onlar seni sikistirdikca, sen kendini savunma yontemleri gelistireceksin. Diger insanlara gore daha caliskan ve daha zeki olma zorunlulugu hissedeceksin. Cunki bunlari yapmazsan burada varolamazsin. Uzun lafin kisasi eger Turkiye'de paran, en azindan kira vermeden yasayabilecegin bir evin, en onemlisi bir de meslegin varsa hic durma geri bas. Ama zor ekonomik kosullardan geliyorsan, biraz birikim yapmaya calis, Amerika'nin guzel yanlarini da paket yap, yanina al ve devletine geri don.

maganda
ben 10 gun unce dondum, gozlemlediim su ki tr de ger 1milyar kazaniyor ve bi sekildede kira odemiyosaniz, hayat usa den daha zevkli ve guzel, butun nimetler bi yana hasret bir yana, tr yi de cok degismis gordum olumlu yonde.

havadaKarada
selam arkadaslar,ne guzel bir dosya olmus, bircok farkli gorus var Turkiye'ye donmek konusunda. Butun mesajlari okumadim ama bazilari cok canimi sIktI. mesela mesajin birisi diyorki: &quot;t&uuml;rkiyede insanlar&yacute;n kabal&yacute;&eth;&yacute;, k&yacute;skan&ccedil;l&yacute;&eth;&yacute;, ukalal&yacute;&eth;&yacute; ve tabii ki &uuml;&ccedil;ka&eth;&yacute;t&ccedil;&yacute;l&yacute;&eth;&yacute; ba&thorn;lang&yacute;&ccedil;ta can&yacute;n&yacute;z&yacute; s&yacute;kacak olumsuz unsurlar olmakla beraber &ccedil;&ouml;z&uuml;m&uuml; gayet kolay. siz de onlara kaba davran&yacute;r, &uuml;&ccedil;ka&eth;&yacute;t &ccedil;eker, k&yacute;skan&ccedil;l&yacute;klar&yacute;n&yacute; daha da t&ouml;rp&uuml;leyecek &thorn;ekilde kibirli ve bask&yacute;n &ccedil;&yacute;kacak &thorn;ekilde ukala davran&yacute;rsan&yacute;z g&ouml;receksiniz ki uysalla&thorn;&yacute;yorlar&quot; Kabalik ukalalik, uckagitcilik, birtakim dejenere soytarinin disinda Turk halkina maledilecek ozellikler/degerler degildir, olamaz. Hele ki amerikayla karsilastiriyorsan. Ayrica &quot;siz de onlara ... davranirsaniz g&ouml;receksiniz ki uysalla&thorn;&yacute;yorlar&quot; ne demek??? Sen kimsin de kendi halkindan &quot;onlar&quot; diye bahsedebiliyorsun ve boylesine asagilabiliyorsun? kimi uysallastiriyorsun? Hele &quot;siz de onlara kaba davranin uckagit yapin&quot; demek tiksindirici.Biraz kisisel cevaplarim oldu, kusura bakmayin.

old_texan_vulture
20 03 2004, 18:00
<< Ayrica &quot;siz de onlara ... davranirsaniz g&ouml;receksiniz ki uysalla&amp;#254;&amp;#253;yorlar&quot; ne demek??? ]]<< Sen kimsin de kendi halkindan &quot;onlar&quot; diye bahsedebiliyorsun ve boylesine asagilabiliyorsun? kimi uysallastiriyorsun? ]]onlar derken t&uuml;rkiyede &ccedil;o&eth;unlukta olan senin gibi mallar&yacute; kastediyorum misterno. bak sen de k&uuml;f&uuml;r yemeden, a&thorn;a&eth;&yacute;lanmadan rahat edemiyorsun, &quot;onlar&quot; da senin gibi i&thorn;te :D ;)

eylul10
benim cok sevdigim bi arkadasim burada 1.5 yil kaldiktan sonra bu hafta sonu donuyor..artik dayanamadi..ustelik cok ta hizla ilerliyordu..duzenini kurmustu..ama burda ki sosyal hayatsizlik bitirdi olayi..bende cok zehir akitim ona&quot;gitme napcen orda&quot;diye ama kanmadi ..burda aldigi is tecrubesi ona ordaTR'de cok buyuk avantaj..USA'da calistigini ispatla kariyerinle ilgili bi iste,zaten bi kac sinif atliyarak orda TR'de yani cok iyi ic buluyosun,,ama tabi aklinin bi tarafi burada..sanirim cocugu burda dogurmayi planliyolar..green card'larinida(lottodan kazanmislardai)sanirim oldurmeyecekler..gemileri yakarken iyi dusunun..oraya donunce olmuyo,burda hic olmuyo..nerde olucek bilmem?

maganda
vulture ekol adamsim valla, seninle haftada bir kere 1 saat muhabbet ediim, tr baska yerde yasamayi bile dusunmem, keyiflerin nasil, istanbulda isen goruselim musait olursan

mavisel
22 03 2004, 18:00
:) )

war-in-life
25 03 2004, 18:00
<< selam, yaziniz gercekten cok etkiledi beni, bende dv-2003 green card sahibiyim. haziran 2003 yilinda amerika'ya gelmistim ve 9 aydir hic araliksiz calistim. bu ulkede yasarken sunu gordum, amerika'da yasam boyu borc odemek zorundasiniz. calisma sartlari cok agir, sanki bir kolelik duzeni gibi makina misali calismak zorundasiniz, mesleginiz ne olursa olsun, calisirken cay, kahve icemiyorsunuz, oglen yemekleriniz sadece 30 dk. turkiyede calisma kosullariniz dusununce benim bu ulkede ne isim var, ilk once insana deger verilmeli, insani robot gibi goren bir ulkede yasamak ne kadar saglikli olur? bu yuzden bende ulkeme donuyorum ]]evet dedektifim(bazilari oyle diyecekte)arkadasim,bu yazindan edindigim izlenim,kesin donus yapiyorsun(hayirli olsun);eee o zaman bu mesajdan iki gun sonra(green kart ve gocmenlik folderi),ev arkadasi aradigini belirten bir mesaj atiyorsun,bu ne yaman celiski...

candy_girl
zipzip merhaba.Sen hangi eyalette yasiyordun? demek siz de karar verdiniz donmeye..biz de esimle tam bir donemece gelmis durumdayiz,karar asamalari yani...ben hala kararsiz kasimlar gibi donuyorum ortalikta...hepimizin hakkinda hayirlisi olsun.

Zipzip1
Selam yeniden, uzun zamandir yazmamistim listeye.. Goruyorum ki Turkiyeye donmek isteyenlerin sayisi giderek artiyor. Listenin disinda kendi arkadas cevremizden de cok sayida ailenin donmeyi planladigini duyuyoruz esimle. Yeni bir bilgi aldim, iletmek istiyorum, belki aranizda uzun zamandir Amerikada calisanlar ama yakinda donmeyi dusunenler vardir. Amerikada 10 yil calisip vergi odeyince 62 yasindan sonra Amerikadan emekli olabiliyormussunuz. Cok ayrintisini bilmiyorum, yani green card veya vatandaslik ayrimi yapiyorlar mi bilmiyorum ama yine de belki yakinda 10 yil tamamlamak uzere olanlar vardir diye yazayim dedim... Ayda $1,000 aliyormussunuz o zaman. Bilginize...

u2
27 03 2004, 18:00
arkadaslar aslinda olay tek bir noktada kilitleniyor'aile vs hasreti gerisi cok yuzeysel seyler su bir gercekki ac insan mutsuzdur geleceksiz insan mutsuzdur nerde olursa olsun . eh kimse istemez birakipta baska diyarlara gitmeyi cok onemli bir neden olmadan. america icin soyleyemeyecegim ama genel olarak butun dunyada egilim az worker cok is yonunde..... eh simdi green card aldim gittim oraya diyelim eh ne olacak eger kendini yetistirmemissen microsofta yoneticilik mi verecekler lise diplomasiyla......yada dil bilmez yok bilmez gittin oraya ne umuyorsunki.. turkiyede yapacagin isciligi orada yapacagim. fakat sunu soylemeden gecemiyecegim.. turkiye bir cennet arkan saglamsa cebinde para varsa.. ama diger yonden kimse kimseyi pek sallamaz.bence en buyuk fark su turkiye ve diger ulkeler arasinda(gelismisler) istediklerine yani temel ihtiyaclara kavusmak luks ...nedir ortalama dunya insasin( gelismis ulkelerde) bir veya iki dil iletisim kuracak kadar konusan en azindan zorumlu lise ogrenimini tamamlamis bir profil eh simdi bu bir ulke politikasi turkiyede bu yok eh bu olmayinca tabiki hasta bakici seni azarlar ilk okul mezunu oldugu halde cunku o orda yetkili baska yerde esit degil oda biliyor onu.. ama orada ustun iste..... kimse kisiligi ile degil de o anda bulunulan ortamdaki as ust iliskisine gore haret eder. yoksa diger ulkeler en az turkiye kadar zor ayakta durmak icin..simdi mesele su her birimiz bu ortalama dunya insani tanimina uyabiliyormuyuz. uyuyorsak bir sekilde oradada turkiyedede bir cikis yolu bulunur. ha dersekki hayir biz sadece elimizdeki diplomalarla ovunup konum arayacagiz kendimize...iyi diplomasi olan( nasil ayaliyorsa) gelsin bi sekilde es dost vs isi kotarir. bir seyi olmayan ise devam etsin orada cunku burada insanlar hala OSS puanlarina gore kisilik durusluk namusluluk kibarlik vs.. diye kate gorize ediliyorlar. aksini kim iddia edebilir . cunku ortalama tc vatandasi sudur diye bir tanim yok. bu yuzde universite mezunu simite satabiliyor orta okul mezunu milyarlarlada oynaya biliyor buda toplumda sizlerin amerikada yada diger ulkelerde olan cekememezlik vs.. diye tarif ettigi bir harekete degisik bir boyut getiriyor. buda ezme cabasi ama yapilan isin daha iyi olmasi ile degil sadece laf ile bir cok kisi tanik olmus yada duymustur. LAN 5 seNe okul okudun tik yok is guc daha askere gitmedin ne okuyacam bana akil verme para ver vs... turnden laflari. neyse uzun lafin kisasi..eger oraya giderken ne alabilirimden once neyim var sorusunu sorup hareket etmiseniz buyuk ihtimalle hayal kirikligi minumum duzeydedir donerkende buradan ne alabilirim yerine ne ile donuyorum vede ne sunabilirim gibi sorular la hareket ederseniz bence hayal kirikligi minumuma iner. adaptasyon basarili olur.. saygilar

candy_girl
29 03 2004, 17:00
zipzip biz de californiadayiz.Sana ozelden mesaj atacagim.Burdaki konusmalar zaman zaman yanlis anlasilabiliyor,alinanlar oluyor neme lazim ;)

candy_girl
zipzipcim ozeline mesaj atmayi denedim ama malesef bu kullanicaya mesaj atilmiyor dedi.Bizim green cardimiz var esimle,oglum bura vatandasi benim 16 nisanda insallah oath ceremony im var,esim de yakinda vatandas olucak.Yazdiklarina aynen katiliyorum,insan karar verdikten sonra huzra eriyor yoksa hergun insanin icini kemiren dusunceler,kararsizliklar mahvediyor insani.Aslinda cok uzun konular bunlar,biz los angelestayiz siz neresindesiniz californianin? eger bana ozelden mesaj atabiliyorsan konusalim,sevgiyle kal canim.

nicknick
ya bisi sorucamGreen card veya vatandaslik olanlarin sorunu yok ne demek?Ben yuzlerce ABD vatandasi veya green card sahibi Turk taniyorum TR de yasiyorlar adamlar ABD ye gelemiyorcunku bi gelmeye kalksa 5-10 bin dolar cebinde olmasi lazim cesaret lazim evliyse cocuklar es nasil gelecekulke degistirmek o kadar kolay mi ya?Bence yanlisiniz varUlke degistirmek olayi araba degistirmeye benzemiyoryani TR de yapamazsam donerim ya nolcak demek biraz komik geldi bana

Zipzip1
Selam Candygirl, biz esimle California'dayiz. Biz de karar asmasinda cok hirpalandik.. Beynimizi kemirdi o soru: Amerika mi, Turkiye mi? Sanki ertesi gun donecekmisiz gibi uykusuz kaldik geceleri...Ama insan karar verince o kadar rahatliyor ki.. Sonra olayi akisina birakiyorsun. Henuz is, ev olayina girmedik Turkiyede, biraz erken. Ama en azindan burdaki planlarimizi Turkiyeye donecegimizi dusunerek sekillendiriyoruz. O bile huzur veriyor insana. Daha once de dedigim gibi pek cok insan donuyor. Bu yazdigim ogrenci arkadaslari biraz uzecek, ozur dilerim ama eger green card ve vatandasik durumu varsa, ve eger Turkiyede de mutlu olunmazsa her zaman bu ulkeye yeniden donmek mumkun. Herseyin basi saglik diye dusunuyorum. Ucunda olum yok, orda olmazsa burda, burda olmazsa orda... Ama insallah kendi ulkemize biraz faydamiz dokunur... Dedigin gibi CandyGirl, umarim herkes icin en hayirlisi ne ise o olur... :) Bu arada siz hangi eyalettesiniz?

Zipzip1
Nick nick arkadasim, ben bunu yapmis olan insanlar taniyorum, hatta cocuklariyla Turkiyeye gitmis, yerlesmis, sonra yeniden Amerikaya gelmis ve hatta tekrar donmeyi dusunen insanlar var cevremde.. Ve bu sozu ben onlarin agzindan duydum, tecrube konusuyor :) Tabii genelleme yapmak dogru degil..Burda, yani bu ulkede herkesin durumu birbirinden farkli.. Dedigin gibi para ve cesaret cok onemli.. Ama daha once de yazdigim gibi green card ve vatandaslik ve de saglik olduktan sonra herkes icin cepte bir Amerika olur herzaman... Yani en azindan Turkiyeye geri donerken acaba orda mutlu olmazsam tekrar donmek istesem gelebilir miyim diye dusunmezsin... Ama herkes icin ayni derecede kolay olmaz Amerikaya geri donus karari almak maalesef :( Aile, cocuk, para, is ve benzeri konulardan dolayi. Ama imkansiz da olmaz.

MISSY
30 03 2004, 17:00
Bence Turkiye'e donmek gibi bir karar almis bir kisinin buna kesin karar vermeden once imkani varsa gidip orada en az bir 3 ay yasamasi lazim. Tatil ile yasamak cok farkli cunku. Donup memnun olanlari gormek cok keyifli. Umarim donen herkes daha mutlu olur.Tabii gonul isterki Turkiye problemlerini cozebilsin ve hepimiz donelim.

hoho
01 04 2004, 17:00
valla her kafadan bi ses...biz donduk, forumun basinda yazmistim zaten donuyor oldugumuzu. Yaklasik 2,5 ay oldu doneli ve halimizden de cok memnunuz Allah'a sukur. Bir an bile neden donduk olmadik. Artik evimiz var, ustelik orda ayda verdigimiz kirayi burda nerdeyse 6 ayda oduyoruz ve sahane bi ev onceki ile karsilastirildiginda. Is de bulduk ve basladik. Aileler, dostlarla hasret giderdik. Tamam arkadaslarla biraz kopukluk o&ouml;mus acikcasi ama dostlarimizla kaldigimiz yerden ayni sicaklikla devam ediyoruz. Daha da yazarim iyi yonlerini. Elbette zorluklari da var ama inanin karsilastirildiginda pek de zorluk gibi gorunmuyor bana. Umarim bundan sonrasi da daha da guzel olur. Aslinda donup de memnun olursam yazmam herhalde demistim. Ama gonlum elvermedi iki arada bi derede kalanlara biraz moral olsun dedim. Biz de yasadik o karin agrilarini. Ama simdi donup de bakinca ne iyi etmisiz de gelmisiz valla, ne de olsa bizim ulkemiz, bizim kulturumuz, ustelik memleket harkikaten de iyiye gidiyor. Krizin etkileri yavas yavas silinmiz. Iktidarin getirdigi bi istikrar gunluk hayatta dahi farkediliyor. Insanlar umutlu. Hala issizlik var, zorluklar var ve gul bahcesi diil. Ama helal olsun ulkeme ve insanlarimiza, bu kadar kisa bir surede bu kadar buyuk bir krizi bu derece iyilestirmisler. Kararsiz kalan ve orda mutsuz olan arkadaslar, bana sorarsaniz donun derim. Herseye ragmen burda yasam daha guzel ve sorunlari ortecek daha cok gzuel sey oluyor insanin hayatinda....

be confident
haa soyle hoho kardes yaaa.ben yemin ederim senin mesajini bekliyodum.neyse hadi hayirlisi.allah daha da iyi eder insallah......

LackOfComprehension
Hoho,Hosgeldiniz vatana (daha dogrusu hosgittiniz.Yakinda sira bizde)..Insallah hersey istediginiz gibi olur..

adamadam
Hoho kardessen hangi sehirdesin meslegin nedir is bulmak zor olmadi mi?kolay gelsin

twilight
04 04 2004, 18:00
Ne guzel hissettim, mutlu oldum bu sozlere... Hoho, biraz daha anlatirsaniz en uygun anlarinizda, ben dinliyor olurum, yonunu Turkiye'ye cevirmis dusunen bir kisi olarak.<< helal olsun ulkeme ve insanlarimiza, bu kadar kisa bir surede bu kadar buyuk bir krizi bu derece iyilestirmisler. Kararsiz kalan ve orda mutsuz olan arkadaslar, bana sorarsaniz donun derim. Herseye ragmen burda yasam daha guzel ve sorunlari ortecek daha cok gzuel sey oluyor insanin hayatinda.... ]]

BALKABAGI
22 04 2004, 18:00
bu folderi gorunce ilk basta sevindim biraz okudukca uzuldum tamamini okuyamadim ama simdi vardigim sonuc yine ayni..........offff ben ne yapacagim. donsem ulkeme pisman olacak miyim? burayi ozleyecek miyim? ozlenecek neyi var ki buranin ? hep prb yasadim. dil prblemi. ehliyet prb mi, araba prb mi, okul prb mi, is prb mi, 3 yildir buradayim. acaba mi? bir dunya soru isareti kafamin icinde ucusuyor beynimi kemiriyor. donenler pisman mi ? mutlu mu? tr den yuksek okul mezunuyum. burada okula gidemedim. statumu degistiremedim. simdi tr ye donsem, bu arada da iyi kotu demeyip kendi meslegimle ilgili bir ise girip calissam acaba mi? is bulmakta zorlanmayacagimi dusunuyorum. iyi kotu ing. de ogrendim. yeterli olacak mi bilmiyorum. donmek ve tr de mutlu olmak bu kadar zor mu? BILMIYORUM........

HELINCAN
25 04 2004, 18:00
arkadaslar ben 1mayis donuyorum.valiz hazirliyorum yani su siralar.biz de once donsekmi donmesekmi diye tereddut ettik.ama bu tereddut cok fazla surmedi.hemen karar verdik.donuyoruz.valla isin ucunda olum yok.herseye ragmen kendi vatanim.ben korkmuyorum herseyin iyi olacagina inaniyorum..amerikada cok yorucu islerde calisan,solee uzun bir uykuya hasret,ailesini senelerdir goremeyen,turkiyeye gitme hayaliyle yasayan insanlari gordukce yuregim parcalaniyo.gercekten hepsi icin dua ediyorum.hersey onlar icinde yolunda gider umutlarina kavusurlar

BALKABAGI
29 04 2004, 18:00
TR ye donup mutlu olan arkadaslar;;; mutlu haberlerinizi okumak icin can atiyorum. SEVGILI HOHO KARDES; neler yapiyorsun? ne isle mesgulsun? yeniden bir duzen kurmakta zorlandin mi? ekonomi iyi demissin. is olanaklari nasil? memlekette insanlarin yuzu guluyor mu? herseyi merak ediyorum. donecek olan arkadaslarin yerine ben heyecanlaniyorum. en cok neleri yadirgadiniz? donecek olanlara tavsiyeleriniz var mi? hoho kardes; hangi sehre yerlestin? sorularimi cevaplarsaniz cok mutlu olacagim. simdiden tsk ediyorum. herkesin hakkinda hayirlisi olsun.

brannigans
01 05 2004, 18:00
Merhaba,Ben de Ingiltere'de (Amerika'ya hic gitmedim ama benzer oldugunu varsayiyorum) su anda ayni sikintilarai yasamaktayim nerdeyse 6 aydir dusunuyorum ve Tr'deki ailem bile bu kararsizligimdan stress oldu. Neyse daha sonra kendi detaylarimi anlaticam ama Ing'den TR'ye donup cok memnun olan arkadasimi anlatiyim moral olsun size..Donen arkadasimla ayni sirkette calisiyoduk. 1.5 yil calistiktan sonra (esi de London'da doktora yapiyodu) kesin donus kararini verdi. Bana attigi mailde sunlari yazmis:1. Burda hersey daha iyiye gidiyor, insanlar daha umutlu.2. Ing'de ne varsa, alisveris merkezi, sinema, squash hepsi burda da var hem daha temiz daha uygar (burda bazi ayilar on bossa ayaklarini on koltuklara atarlar) 3. Ailem, arkadaslarim cok mutluyum.4. Hava mis gibi (tabii Ank'nin havasi bile ona Ing'den iyi geliyo)arkadasim ODTU mezunu olup Ing.de de isiyle ilgili calismasina ragmen 3 ay is aradi, bunu da soylemeden gecmeyim. Ben 2.5 yildir burdayim 6 ay once internetten 4-5 yere basvurdum tiiis yok! Beni alirsa eski is yerim alicak gidersem.Ben 6 aylik uzuuun dusunme suresince (hala sonuc yok) sunu kesin anladim: Kalsaniz da gitseniz de pisman olacaksaniz ve bi muddet mutsuz olmak kacinilmaz. Ama unutmayin Tr'ye donersiniz pismanliginizin cogu parasal olacak. Tamam belki alistiginiz duzen, markette size gulumseyerk tesekkur eden kasiyer, trafikte yol veren insanlar cok fazla olmayacak TR'de ama bence cok daha GERCEK insanlarla olacaksaniz TR'de. Alismak falan diyorsaniz, 1-2 ayda ozunuze donersiniz bence :) ben bile trafigi ters olmasina ragmen 2 haftalik tatillerimde bile sanki TR'den hic ayrilmamis gibi hissediyodum kendimi..Simdi bu kadar olumlu yazdiktan sonra &quot;madem kardesim, hem arkadasin mutlu donmus, hem de vatandaslarini da seviyosun ne diye dusunuyon o zaman&quot; diyebilirsiniz?Durum tamamen isle ilgili belirsizlik ortami. Eski calistigim sirket (savunma sektoru) su anda nerdeyse net $2000-2500 veriyor, benim burda aldigim net $4000 civari (Ing. Amerika'ya biraz daha pahali diye duydum) yani su anda aslinda gayet iyi ama 2 yil sonra ne olucak kim bilir? Ustelik 30 yasinda oldugum icin zaten su anda baska is bulamadim 2 sene sonra hic is degistiremem gibi geliyo. 2.5 sene sonra alabilecegim vatandaslik ise ayri bi konu..Neyse burda asil konu &quot;donup de memnun olmak&quot; o konuda zaten yazdim gerisi baska measj grubuna giriyo aslinda. Son nokta hic kimsenin memnunlugu ya da da memnunsuzlugu sizi fazlaca etkilemesin. Herkesin kisiligi ayri! Her kosulda pisman olmak cok olasi, o yuzden donuste yasayacaginiz olumsuzlukla ilgili beklentilerinizi simdiden satin alin (borsa gibi) eger tersi olursa gercekten mutlu olursunuz.Hepinize bol sans!

Buyukdereli
10 05 2004, 18:00
Arkasalar ben 15 senedir US deyim, 2 sene once evlendim ve onumuzdeki sene TRye donmeye TR li esinmle birlikte karar verdik. Burda egitiminide, kariyerinide, ekonomik acidan rahatliginida almis bir US-TR li olarak burda amaclarina erisebilen arkadaslara soruyorum; soyleyin kac tane icten dostunuz var USde ? hic mi ailenizi ozleyip sik sik gorusup muhabbet etmek istemiyorsunuz (TR de ailesi olanlar icin) ?, yakin bir aile ferdinizi kaybettinizmi hic TR de ? nedir bizim bu yersiz/gereksiz hirslarimiz ? US deki routine lige daha ne kadar katlanabileceksiniz ? yediklerinizin, muhabbetlerinizin, kisisel hayatinizin tadini ne zaman, nasil ve nerde almayi planliyorsunuz ?saygilar,

Buyukdereli
10 05 2004, 18:00
Bravo maganda,helal sana konus be arkadas, anlat su US meraklilarina.... belli bir rahat seviyesinden sonra zor cekiliyor US. Senin TR ye alisma sokun nasil gidiyor ? Ama eminim US deki insan'a saygi, systemin oturmuslugu gibi element leri ozlemishsindir. TR de is durumu nasil ? Esimde bende IT ciyiz, is bulma imkanlari ne durumda.tesekkurler,-buyukdereli.

~gsteen~
19 06 2004, 18:00
<< Yazilariniz bana cok ilginc geldi, cunku ben Turkiyeden yeni geldim !
Yani sizin ove ove bitiremediginiz !!! yerden geliyorum.
Gelince anladim ki yillardir Zion'da yasiyormusum, yillardir bizim kanimizi emip hayatimizi zehir etmisler. Bir tane hayatim oldugunu ve onu da iyi bir sekilde gecirmedigimi kesinlikle biliyordum ama buraya gelince Turkiye'deki beceriksiz, hirsiz, uckagitci insanlar arasinda benim de giderek bu hale geldigimi farkettim. Uzum uzume baka baka kararirmis derler ya aynen dogru !
Yazilarinizi okudum, cok hos olanlari da vardi. Asagi yukari hepiniz En buyuk asker bizim asker modunda yazmissiniz
Memleketimizde okumus, iyi egitim almis, namuslu, durust bir ogretmen, bir doktor, bir polis ne kadar maas aliyor biliyor musunuz ? Bilmeme, hatirlamama ihtimalinize karsilik yazayim, ayda ortalama 600 Amerikan dolari ...
Bu insanlarin cogu aysonunu nasil getiricem, kredi karti borclarini nasil odeyecegim diye dusunuyor, gunde 14-15 saat calismaktan, laftan-sozden anlamayan insanlardan, yalakalarin hizla yukselmesinden, adaletsiz is ve gecim sikintisinin yarattigi stresten herkes bunalmis durumda ...
Buraya yazi yazanlarin cogunun denizin icindeki balik misali denizden haberleri yok, sudan disari bir cikin bakalim, nefes alabiliyor musun ?
Yok memleketi yillardir somuren kaymak tabakasinin bunalimli evlatlariysaniz, diyecegim bir sey yok zaten !
Yok degilseniz, uzaktan davulun sesi hos gelir diye meshur bir atasozumuz vardir. Bu atasozunu anlamak icin davul calanin yaninda bir 15 dakika durmak gerekir, size de tavsiyem gidip gidip bir yil memlekette yasayin ...
Hastanelere sabah altida gidin, halk ekmek kuyruklarina girin. Kisin dogalgazi biraz fazla acin bak, anneniz ne diyecek size Seviyeyi arttiralim isterseniz, ABD Buyukelciligi onundeki insanlarla konusun ... Bakin kocaman egitimli insanlar neler anlatacaklar size !
Maalesef ulkemizin durumu hic te ic acici degil, mutsuz ve gelecek guzel gunlere olan inancini yitirmis bir halk, perisan bir calisan kesim, okullarda aldigi egitimden haberi olmayan bilincsiz ve amacsiz ogrenciler, tum umudunu cocugunun popstar/turkstar/ kil-tuystar olmasina baglamis - evladini cilalayip pazarlamaya calisan aileler, neler neler ...
Ben kime ne anlatiyorsam ]]

Arkadaslar, 15 Mart 2004 tarihinde yukaridaki yaziyi yazmistim,
ben bilememisim,
davulun sesi uzaktan hos geliyormus demistim ama burdaki sadece davul degil tum herseyin sesi igrenc, bireysel, soguk, itici, kotu, lezzetsiz, yabanci ...
ABD hakkinda kesinlikle yanilmisim,
insanlari yanlis bilgilendirmemek icin de bu yanlisimi duzeltiyorum, bizim ulkemiz cennetmis, bunu anladim ve bunu burada belirtmek istedim ...
Turkiye bizim ulkemiz, ne olursa olsun !
Kotuyse de iyi hale getirmek icin mucadele etmemiz gerektigini dusunuyorum ...
2005 Martta ne olursa olsun, mutlaka guzel ulkeme donecegim !!

raja
20 06 2004, 18:00
gsteen eskiden benim bir yazima cevap olarak da bu tip bir sey yazmistin.. ben de hele 1-2 yil gecsin bakalim oyle konusursun demistim... o kadar bile surmemis.. herkesin gectigi yoldasin..

~gsteen~
<< Helal gercekten tak diye karar vermissin..
gsteen hele gecsin 3-5 yil o zaman yazarsin dusuncelerini.. ]]
haklisin raja, dogruyu gorup hatadan donmek ve bunu acikca itiraf etmek de bir erdemdir bence ...
saygilar ..

666
Sen var ya..Harbi moronsun :D

bngst
Ben 11 senedir Amerikadayim daha hic fakir adam gormedim burada

Simdi sizin bu fakir dediginiz adam akli basinda 4 senelik okuldan mezun disabled olmayan kekeme olmayan ve sokakta yasiyorsa o FAKIRDIR

Yok eger kendini ickiye vurmus ecstasy e weed e vurmus kafayi yemis sokakta deli dana gibi dolasiyorsa yani akil hastanesinde olmasi gerekirken sokakta yatip kalkiyorsa BU ADAM DELIDIR FAKIR DEGIL bunun FAKIRLIKLE NE ALAKASI VAR?

Amerikan kulturunde bu tur yaratiklara hayvan gozuyle bakilir INSAN DEGIL. Ve eger bu yaratiklar zararsizsa sokaga birakilir anca anca zararli deliyse rehabilite merkezine konur

TR de ise deli delidir zararli zararsiz hepsi hastaneye tikilir parada devletten cikar.

Yahu 3 senedir su foruma yaziyorum sizin gibi cahil insanlara laf anlatmaktan biktim usandim be. fakirlikle akil hastaligini birbirine karistiracak kadar beyinsizsiniz ama sabah aksam internette 100 tane chat yapacak siteyi iki dakkada bulursunuz.

BIrde bazilariniz var efendim neymis Turkiyede sokakta yatip kalkan insanlarmi varmis olurmuymus oyle sey TR de aile sevgisi komsu iliskisi varmis zart zurt bir suru terane
yahu bu ne kadar aptal bir beyanname
Hayatinizda hic Istanbul, taksim istiklal caddesi beyoglu kadikoy, moda, karakoy eminonu gormediginiz ve gormeden kicinizdan Turkiye soyle boyle dediginiz belli oluyor
daha hayatinizda TR nin buyuk sehirlerini gormeden ABD ye ucakla gelirseniz boyle olur.
Kadikoye bir inin aksam 10 dan sonra ne kadar cok homeless uyuyor sokaklarda yada Yildiz Universitesinin onunde gupegunduz sagda solda oturan sac sakal birbirine karismis insanlara bakin

eminonunde sakalli kadinlari yada sokaklardan cop toplayan insanlari hic mi gormediniz

kadikoyde carsinin onunde caminin karsisinda sahile inen yolda aksam ondan sonra heryer ipsiz sapsiz homeless larinyatipkalktigi yatakhaneye donusur

Beyoglu taksim istiklal falan hic girmiiim aglarsiniz

yahu biraz dolasin etrafa bakin gozunuzu acin bu ne cahillik yarabbiiiiii

bngst
21 06 2004, 18:00
dunun comezi bugunun cengaveri
amerikayi oven ovmeyen herkese kufur hakaret

devam et kocum bi kufur daha et hadi amcalarda gorsun

bngst

bngst

bngst

bngst

Buyukdereli
11 07 2004, 18:00
Bravo zipzip1, olayi cok guzl ozetlemissin ve ve gerekli mantik'i cik diye oturtmussun. Buraya kendini/ailesini kurtarmaya gelen arkadaslari anliyorum, tabiiki belli bir sure kalicaklar ama daha sonra, yillar sonra .... ! TR ye yakinda donuyorsunuz sanirim, bizde 5-6 ay icinde dusunuyoruz. Is arama konusunda tecrubelerin nasil ? Burdan ozel esyalarini kesin donus yapmadannasil gonderiyorsun, her hangi bir limit varmi. Kesin donus ile goturuldugu taktirde TC esimin green kartini geri istediginden biz vazgectik, mantiklarini anlayamadim.
Iyi calismalar

Zipzip1
Merhaba Buyukdereli,

Evet kismetse onumuzdeki yil biz de donmeyi dusunuyoruz. Sanirim kesin donus yapmadan once esya gondermek mumkun olmuyor. Zaten vatandasliginiz varsa kesin donus diye birsey olmuyor. Cunku cifte vatandas oluyorsunuz, ve ilerde iki ulkede de yasama ihtimaliniz oldugu icin TR, Amerikan vatandasi olanlarin donusunu kesin donus olarak kabul etmiyor. O nedenle buna bedelsiz ithalat diyorlarmis... Green card olayina gelince, sanirim yalnizca araba goturmek isteyince green card tehlikeye giriyor diye biliyordum, ev esyasi goturmek isteyince de tehlikeye giriyor demek ki.. Cok ilginc gercekten. O zaman en iyisi vatandas olup tasinmak. Zaten surec bayagi kisaymis bu siralar. Bir arkadasim 6 ay demisti.

Is arama olayina biraz gireyim dedim ama maalesef henuz cok erken oldugu icin geldiginizde goruselim diye emailler aldim, ama en azindan cevap verdiler diye dusunuyorum :) Vermeyebilirlerdi de.. Ben burda resume gonderdigim pekcok sirketten cevap alamamistim zamaninda. Belki de kendi isimi yaparim diye dusunuyorum simdilik, bakalim hayirlisi olsun hepimiz icin. Size de kolay gelsin. Esyalar bayagi dusuk fiyatlara gidebiliyormus duyduguma gore. Istanbul icin $3000'i gecmez heralde. Tekrar kolay gelsin..

takeiteasy
arkadaşlar olaya aynen el koyma gereği hissettim ve koyuyorumda.

kardeşiniz yani bende şu an istanbulda yaşıyor abd den dönüş yapmış biri olarak sizlere biraz kendi hayatımdan bahsedeyim. kesin dönüş yapmayı düşünen arkadaşlara tavsiyelerimi sıralayacam. tavsiyerim sadece ve sadece bilgilendirmek amacıyladır hayat sizindir uygulamak zorunda değilsiniz...

şimdi görüyorumki herkes Amerika olayını oldukça abartmış durumda. sanırım orda herkes insan ömrünün sonsuz olduğunu falan düşünüyor. hayatınızı boşa harcamayın!!!! illede amerikada kalmak için direten arkadaşlar sıkıntı çekerek biryere gelinir önermesi yanlış bir önermedir. her sıkıntı çeken biryere gelmez yada illede rahat olmak için sıkıntı çekmek gerekmez. bende kendime aynı soruyu sordum. arkadaşlarım bana dedilerki yapma etme gitme Türkiyede buraya gelmek için çırpınan milyonlarca insan var kal gitmeeeeeee falan dediler. görülüyorki olaaay çook abartılmış..tabi ben tınlamadım...amerikayı seviyorum..doğrusu hoş ülke...fakat şunu anlamam çok sürmedi..ben istanbulluyum...cadddelerin güzelliğin arabaların lüxü...büyük binalar falan beni hiç mi hiç ilgilendirmez çünkü bana ait değil...anladımki amerika good only when you have money arkadaşlar.....eğer paran yoksa..amerikada düştüğünüz yerde kalıyorsunuz...sağlık güvenceniz yok, iş güvenceniz yok, polislik olsanız avukata ödeyeceğiniz kuruşunuz yok...çok şükür benim durumum usa de iyiydi....güzel para kazanıyordum...fakat ordaki tüm türklere baktım...örnek alacağım bir tane Allahın kulunu göremedim. birkaç yüz binlik dolar toplayan Türkler şaftı dağıtmış kendilerini birşey sanıyorlar...diğerleri her hafta bir iş değiştiriyor...aynı eve 1757859 kişiyle paylaşıyorlar falan filan...arkadaşlar olayı koparttım ve türkiyeye döndüm.

başlarda türkiyede çoooooooook sorun yaşadım. bir süre hep geri dönme hayaliyle yaşadım..msn de arkadaşlarıma dddöönmeyin sakın falan deyip durdum...canım new yorkum cicim new yorkum deyip durdum. sonra bir yıl sonra amerikaya tekrar döndüm...ve inanırmısınız sadece 11 gün dayanabildim. Türkiyedeki o rahat beni varya öyle bir değiştirmişki get outtttt dedim ve back to Turkey again. Döner dönmez evlilik kararı aldım...evlendim harika bir evim var...ALlah herkese nasip etsin yerler parke,,,dvarlar yalı boya falan güzel bir evim ve Ailem var..Evlilik kararı almam beni çok değiştirdi. Sonra iş peşinde koştum Türkiyede hiçbir yerde çalışmam dedim...ve şu anda oluddddduuukkççaa iyi param var. arabam var..kendime ayıracağım zamanımmm var....arkadaşlarla takılıyorumm..istersem uçağa atlar new yorka gelir akşam yemeği yer sonra geri gelirim....arkadaşlar para kazanmak TR de daha kolay. burda herkesin yüzbinlerce doları var kimse öyle amerikadaki gibi hava atmıyor...dünyanın en zengin Türkleri burda yaşıyor....radikal düşüncelerden uzak durun..seçim yapmayın..gitmek yada kalmak diye birşey yok..madem amerikadan vazgeçemiyorsunuz öyleyse bunun çaresine bakın. kısmetse şimdi amerikadan keyfi bir ev tutcam new yorkta arada bir gitmek için. çocuklar sorun para!!!! düşünceleriniz biraz geniş tutun...hayallerinizide...olmuyorsa zorlamayın...TR de beğenmediğim yüzlerce binlerce şey var. Fakat herkes burda kendi çevresiyle takılıyor. Sevmediğiniz insanlarla muhatab olmak zorundamısınız? herkes kendine göre insanlarla muhatab olur..amerikada maddi durumu düşük öldürmeye meyilli ne kadar adam varsa burdada mevcut ordakiler kabulde buraya gelince mi nooo diyorsunuz. Evet Tr standartları çok düşük bir litre benzin nerdeyse $1,5 galonu siz hesaplayın..ama inanın istanbul sokaklarındaki arbaların çoğu en az $50.000 lik (benimkide $20 binlik). eyy kendini birşey sanan amerikadaki Türk gençliği burnunuzdan kıl aldırmadığınız ortada ama Türkiyenin size ihtiyacı var. Gelin burda kendi işinizi kurun. İstanbula gelin burda fırsatlar çok..ayrıca burda amerikadan geldim deyince çok etkili olunuyor..bilirsiniz...havasıda cabası....bizim homelandimiz TR. pasaportumuz TC pasaportu ve ömrümüz kaç yılki kelebek gibiyiz...pasaport ve greencard peşinde hiç koşamam vallaaaa...Amerika da caddelerde yatan onbinlerce ABD pasaportlu adam var. Hayat all about money arkadaşlar...ne citizenship ne de başka birşey make money make your life easier. orda yapamıyorsanız burda yapın...abartmayın. ben tam 26 yaşındayım bazılarınızın kardeşi sayılırım bazılarınızın abisi istanbulda doğdum. üniversite mezunuyum. new yorkda 4 yılım geçti....eğer dilim sürçtüyse affolo iyi niyetimden ibaret take care...

LackOfComprehension
12 07 2004, 18:00
Takeiteasy,tamam Turkiye bir Somali degil ama sen de fazla yuksekten ucmussun.Kac kisi oyle rahat yasiyor biraz gercekci olalim.Senin dedigin gibi her istedigi an ucaga atlayip NY'a gitmek,altinda guzel araba,ev vs turunden bir hayati ancak cukkasi saglam insanlar yasyabiliyorlar..Istanbul'da 1 milyar bile kazansan bu soylediklerini yapman imkansiz..Nasil ki amerika'ya kapagi atan herkesin hayati gulluk gulistanlik olmuyorsa Turkiye'ye donen ya da Turkiye'de yasayan herkesin de hayati oyle toz pembe degildir..Zaten cogu insanin amerika diye yanip tutusmasinin sebebi de icinde bulunduklari hayat sartlaridir..Diyeceksin ki iyi de gidince hersey duzeliyor mu? Belki hayir ama umut iste..

Buyukdereli
Merhaba takeiteasy (cool nick name!),
helal valla, cok harbi yazmissin! Inan bende 15 senedir burdayim, US vatandasligim, evlerim, executive seviyede isim ve super bir ailem var ve bizde seninle hem fikiriz ve Istanbulumuza geri dionuyoruz. Umarim senin yazdiklarini ve benimde onayladigim bu konuyu kendini arada hisseden arakadaslar okur ve yardimci olur. Elimizden gelen bir yardim , fikir alis verisi vs. varsa lutfen cekinmeyin. Unutmayin, US cok guzel ve systeminin cogunu oturtmus bir ulke, ama benim sorum siz US de kalip cekenlere veya havasina kapilmis gariplere (bende bunlardandim belli bir sure) ; bu kisa hayatta quantity mi yoksa quality mi onemli sizler icin ?
Her sey gonlunuzce olsun.
-buyukdere-IST 'a veya Boston'a gelirseni beklerim :)

sinirliadam
<< arkadaşlar olaya aynen el koyma gereği hissettim ve koyuyorumda.
kardeşiniz yani bende şu an istanbulda yaşıyor abd den dönüş yapmış biri olarak sizlere biraz kendi hayatımdan bahsedeyim. kesin dönüş yapmayı düşünen arkadaşlara tavsiyelerimi sıralayacam. tavsiyerim sadece ve sadece bilgilendirmek amacıyladır hayat sizindir uygulamak zorunda değilsiniz...
şimdi görüyorumki herkes Amerika olayını oldukça abartmış durumda. sanırım orda herkes insan ömrünün sonsuz olduğunu falan düşünüyor. hayatınızı boşa harcamayın!!!! illede amerikada kalmak için direten arkadaşlar sıkıntı çekerek biryere gelinir önermesi yanlış bir önermedir. her sıkıntı çeken biryere gelmez yada illede rahat olmak için sıkıntı çekmek gerekmez. bende kendime aynı soruyu sordum. arkadaşlarım bana dedilerki yapma etme gitme Türkiyede buraya gelmek için çırpınan milyonlarca insan var kal gitmeeeeeee falan dediler. görülüyorki olaaay çook abartılmış..tabi ben tınlamadım...amerikayı seviyorum..doğrusu hoş ülke...fakat şunu anlamam çok sürmedi..ben istanbulluyum...cadddelerin güzelliğin arabaların lüxü...büyük binalar falan beni hiç mi hiç ilgilendirmez çünkü bana ait değil...anladımki amerika good only when you have money arkadaşlar.....eğer paran yoksa..amerikada düştüğünüz yerde kalıyorsunuz...sağlık güvenceniz yok, iş güvenceniz yok, polislik olsanız avukata ödeyeceğiniz kuruşunuz yok...çok şükür benim durumum usa de iyiydi....güzel para kazanıyordum...fakat ordaki tüm türklere baktım...örnek alacağım bir tane Allahın kulunu göremedim. birkaç yüz binlik dolar toplayan Türkler şaftı dağıtmış kendilerini birşey sanıyorlar...diğerleri her hafta bir iş değiştiriyor...aynı eve 1757859 kişiyle paylaşıyorlar falan filan...arkadaşlar olayı koparttım ve türkiyeye döndüm.
başlarda türkiyede çoooooooook sorun yaşadım. bir süre hep geri dönme hayaliyle yaşadım..msn de arkadaşlarıma dddöönmeyin sakın falan deyip durdum...canım new yorkum cicim new yorkum deyip durdum. sonra bir yıl sonra amerikaya tekrar döndüm...ve inanırmısınız sadece 11 gün dayanabildim. Türkiyedeki o rahat beni varya öyle bir değiştirmişki get outtttt dedim ve back to Turkey again. Döner dönmez evlilik kararı aldım...evlendim harika bir evim var...ALlah herkese nasip etsin yerler parke,,,dvarlar yalı boya falan güzel bir evim ve Ailem var..Evlilik kararı almam beni çok değiştirdi. Sonra iş peşinde koştum Türkiyede hiçbir yerde çalışmam dedim...ve şu anda oluddddduuukkççaa iyi param var. arabam var..kendime ayıracağım zamanımmm var....arkadaşlarla takılıyorumm..istersem uçağa atlar new yorka gelir akşam yemeği yer sonra geri gelirim....arkadaşlar para kazanmak TR de daha kolay. burda herkesin yüzbinlerce doları var kimse öyle amerikadaki gibi hava atmıyor...dünyanın en zengin Türkleri burda yaşıyor....radikal düşüncelerden uzak durun..seçim yapmayın..gitmek yada kalmak diye birşey yok..madem amerikadan vazgeçemiyorsunuz öyleyse bunun çaresine bakın. kısmetse şimdi amerikadan keyfi bir ev tutcam new yorkta arada bir gitmek için. çocuklar sorun para!!!! düşünceleriniz biraz geniş tutun...hayallerinizide...olmuyorsa zorlamayın...TR de beğenmediğim yüzlerce binlerce şey var. Fakat herkes burda kendi çevresiyle takılıyor. Sevmediğiniz insanlarla muhatab olmak zorundamısınız? herkes kendine göre insanlarla muhatab olur..amerikada maddi durumu düşük öldürmeye meyilli ne kadar adam varsa burdada mevcut ordakiler kabulde buraya gelince mi nooo diyorsunuz. Evet Tr standartları çok düşük bir litre benzin nerdeyse $1,5 galonu siz hesaplayın..ama inanın istanbul sokaklarındaki arbaların çoğu en az $50.000 lik (benimkide $20 binlik). eyy kendini birşey sanan amerikadaki Türk gençliği burnunuzdan kıl aldırmadığınız ortada ama Türkiyenin size ihtiyacı var. Gelin burda kendi işinizi kurun. İstanbula gelin burda fırsatlar çok..ayrıca burda amerikadan geldim deyince çok etkili olunuyor..bilirsiniz...havasıda cabası....bizim homelandimiz TR. pasaportumuz TC pasaportu ve ömrümüz kaç yılki kelebek gibiyiz...pasaport ve greencard peşinde hiç koşamam vallaaaa...Amerika da caddelerde yatan onbinlerce ABD pasaportlu adam var. Hayat all about money arkadaşlar...ne citizenship ne de başka birşey make money make your life easier. orda yapamıyorsanız burda yapın...abartmayın. ben tam 26 yaşındayım bazılarınızın kardeşi sayılırım bazılarınızın abisi istanbulda doğdum. üniversite mezunuyum. new yorkda 4 yılım geçti....eğer dilim sürçtüyse affolo iyi niyetimden ibaret take care... ]]arkadasim dedigin herseye katiliyorum herseyin para oldugu amerikada da fakir oldugu falan filan

ama yukarida istersem ucaga atlarim NY ta ev alirim gezerim tozarim geri gelirim falan demissin ya sormasi ayip senin maasin ne kadar?

benim TR de yuzlerce arkadasim ABD ye gelmek icin cirpinma ustu caba sarfediyor ve adamlarin konsoloslugu telefonla aramak icin gerekli 26 dolari cikarmalari sorun oluyor, hepsi universite mezunu hepsi 1 milyar kazanan istanbulda oturan tipler

adamlara bende senin yazdiklarini aynen soyluyorum hatta bu sayfayi link edip email de attim ama sonucta 1 milyara istanbul da surunen bi adama laf anlatmak cok zor. artik anadolu da yasayan garibanlari sen dusun

bu arkadaslarin cogu vize alamadilar bende korkumdan sponsor olmak istemedim, sanirim cogu kacak gelecek ama nasil yapacaklar bilmiyorum. adamlarin umudu kalmamiski!!!!

ama tekrar ediyorum dediklerine yuzde yuz katiliyorum

masterfender
13 07 2004, 18:00
takeiteasy super yazmissin ellerine saglik :) okudum cok hosuma gitti bende usa deyim ama turkiye burnumda tutuyo sende bak daha da ozlettin ulkemi bana ama ellerine saglik tekrar cok guzel yazmissin :)

GroovyEfe
13 07 2004, 18:00
TAkeitEasy,

Super yazmiszin vallahi! Helal olsun.

candy_girl
16 07 2004, 18:00
Ya o kadar da acinasi bir durum degil tr de ki durum.Sonucta burasi bir iran ya da irak da degil yani.Yoksulluk,dar gelir eskiden beri yokmuydu ki? en azindan krizin izleri silinmis ankara gibi bir yerde bile insanlar bi parca daha dingin ve mutlu.

muhalefet
SEVGILI TAKEITEASY NE GUZEL YAZMISSIN. ADINA COK SEVINDIM. TURKIYE KRIZDEN GERCEKTEN CIKMIS DEMEKKI. YA DA TUHAF OLAN BIR SEYLER VAR. NE BILEYIM TR DIYE BASKA BIR YERE MI GITTIN? YOKSA RUYADASINDA BIRAZ SONRA ANNEN KALK COCUUM OKULA GEC KALDIN FALAN MI DIYECEK. BUNLARIN HICBIRISI ISE SEN YA DA BABAN PARASAL ACIDAN PROBLEMLERI HALLETMIS DEMEKKI. BILMIYORUM AMA BEN YILLARCA TR DE BIR COK KISININ IMRENEREK BAKTIGI BIR KONUMDA CALISTIM AMA NE YAZIKKI KARNIM DOYMADI. ACLIK SINIRININ NE OLDUGUNU BILIYORMUSUN TR'DE VE DOKTORUN ALDIGI MAASI, NE BILEYIM EN YUKSEK DEVLET MEMUTUNUN MAASINI YA DA POLISIN YADA OGRETMENIN, UNIVERSITEDEKI OGRETIM GOREVLISININ. SENIN ANLATTIGIN KESIMIN YUZDESI NEKADAR TR'DE. EGER PARAN YOKSA AMERIKADA DUSTUGUN YERDE KALIYORSUN TR'DE NEYAPIYORSUN. OYLE YA TR DE DAYIN YOKSA DUSTUGUN YERDE KALIRSIN. AMERIKA 'DA BULASIKCILIK YAPARSAN AZ COK KARNIN DOYAR TR'DE? SANIYORUM AMERIKADA BUTUN TURKLERIN BASLANGIC OLARAK YAPTIGI ISLERI YAPMISSINDIR. GERCI EMIN DEGILIM GORDUGUM KADARIYLA HAYAT SANA COK IYI DAVRANMIS NE KADAR GUZEL. TR 'DE BULASIKCILIK, GARSONLIK, NE BILEYIM BU TUR ISLER YAPARMISIN? NIYE EFENDIM AZ MI PARA VERIYORLAR? ELBETTEKI AMERIKADA DA ACLIK VAR FAKIRLIK VAR SEFALET VAR. AMA TURKIYEDEKI GIBI IS VERENIN ALDIGIN PARAYA GOZ KOYMUYOR. YAHU ALLAH ASKINA NEREDE BU ANLATTIGIN TURKIYE? BENIM VATANIM BOYLE HARIKALAR ULKESIYSE BENIM BURADA ISIM NE? OYLE YAGLI BOYA DUVARLI LAMINANT PARKELI EVI ALMAK ICIN BEN 10 SENEDEN FAZLA CALISTIM AMA COK ZOR COCUK VARSA BI DE ANCAK KARNIN DOYAR. NE MUTLU SANA NE IS YAPTIGINI GERCEKTEN MERAK ETTIM YAPTIGIN ISI AMERIKADA BIRIKTIRDIGIN PARAYLA MI YAPTIN AILEDEN DESTEK MI GORDUN? YOKSA MAASLI BIRISTE MI CALISIYORSUN. YAHU BENIM TANIDIGIM BIR COK INSAN TR'DE BIR YERDEN BIR YERE GIDERKEN DOLMUS PARASINI HESAPLAR SEN AKSAM YEMEGINE AMERIKAYA GELMEKTEN BAHSEDIYORSUN. BILDIGIM KADARIYLA MILLET EV KIRASINI DENKLESTIREMEZKEN SEN AMERIKADAN EV TUTMAYI DUSUNUYORSUN. YAHU BASKA BIR TR'MI VAR BEN ATLASTA BULAMADIM. EGER BENI BU KONUDA BILGILENDIRIRSEN COK SEVINIRIM. HAYATINI HELE BU YASTA BUKADAR GUZEL BIR DUZENE OTURTMAN HARIKA UMARIM BUNLAR BIR RUYA DEGILDIR. CUNKU SEN YAZDIKLARINLA BENI RUYALAR ALEMINE GOTURDUN.

sinirliadam
Bunu daha once de yazdim gene yaziyorum

Lutfen TR de hangi sehir ve mahhalleden yazdiginizi ailenizin zengin falan olup olmadigini yazin ona gore bizde degerlendirelim. Biz TR fakir derken genelleme yapiyoruz. Tabiki TR de altinda jeep olanda var yazligi olanda var sabah aksam mavi tur yapan da var. Bunlar genellenemezki!!!!

Take it easy ve candygirl muhtemelen TR nin buyuk sehirlerinin zengin semtlerinden yaziyorlar o yuzden genelleme yapilamaz. Oysaki green card a umudunu baglayan kesim TR nin yaridan fazlasidir. Bunun icin maaslara bakmak yeterli.

Tekrar ediyorum yorum yazmadan once TR nin neresinden oldugunuzu zengin olup olmadiginizi yazin. Yoksa tartismak cok anlamsiz.

palazim
22 07 2004, 18:00
sana katiliyorum sinirli adam neye gore ,kime gore iyi vye kotu turkiye?ben geleli 6 ay oldu dil yapicam diye ugrasiyorum acikcasi askerlik sorunum olmasada donerdim simdi benim durumum iyi ama burada okumak yasamak falan filan icin iyi yeterli bi kelime degil ya milyon $ oolcak yada burda adamgibi bir isin bende ikiside yok simdilik gunu kurtarmaya bakiyorum umarim bi karar vermeyi basarabilirim

sinirliyim
22 07 2004, 18:00
palazim hangi sehirdesin?

twilight
26 07 2004, 18:00
LackOfComprehension, bu durumunuz bana tanidik geldi :)

Amerika'nin EN KRAL sehri semti mahallesi bile bakisa gore bir kisiye yeterli olmayabilir. Hatta dunyanin en hizli sehirlerinden birinde Amerika'da yasiyor olsaniz bile, bu Mutlu etmeyebilir, edemeyebiliyor kisiyi, hatta ciftleri...

Aileler sizin beraberliginizi evliligi, mutlulugu gormek ailece birlikte yasamak istiyor...

Sevgili tabii ismi uzerinde, *Sevgili*. O seviyor yakina istiyor, her zaman her an'i bedenen de beraber yasayalim diyor...

Amerika'daki ile Turkiye'deki gelirleri cok farkli olmayan bir kesim var, uygun isler durumunuza gore bulunabilir. Yakinlar her zaman finansal konularda destek olabilir, arabanizi yine alirsiniz... Multinational bir sirkette calisiyorsaniz, ilgili birime Turkiye'ye gecme islerine olanaklara bakabilirsiniz eger beraber ABDde yasama dusuncesi imkani soz konusu degilse.

Amerika muhtesem degil, diyebiliriz, hic degil hatta. Turkiye bizim kendi ulkemiz, bize en yakin, Sevgimiz orasi. Ve, orada.

LackOfComprehension
Bana da biri fikir versin lutfen.Ama dogru duzgun yazacak olan yazsin tabii.Amac dertlesmek geyik yapmak degil..Kiz arkadasim Turkiye'de..Ben buraya geleli 6 ay oldu ve bir turlu alisamadim.Istedigim,bekledigim hayati kesinlikle bulamadim.Istanbul'da cok renkli ve mutlu yasiyordum fazla param olmamasina ragmen.Burada ise guzel bir isim ve param var ama son derece mutsuzum ve hergun ama hergun Turkiye'yi,kiz arkadasimi,ailemi,arkadaslarimi ve orada gecen zamanlarimi dusunup uzuluyorum..Herkes beni geri cagiriyor hatta burada beraber kaldigim kardesim dahi ya geri don ve sevgilinle,etrafindakilerle mutlu yasa ya da burada kal ama alismaya calis diyor.Fakat ben buraya alismayi birakin her gecen gun daha da soguyorum..Kiz arkadasimla ileriye donuk planlarimiz var ve benim burada kalmami mantiksiz buluyor..Burada vakit kaybedecegime geri donup orada beraber birseyler yapmaya calismamizi oneriyor..Ailem de ayni fikirde.Benim ise su an kafamdaki dusunce gelmeden once satip parasini kullandigim arabamdan geri dondudugmde alabilmek ve bunun icin para biriktirmek..Bu da yaklasik 1 yil anlamina geliyor..Dusununce cok uzun bir sure degil ama sirf araba icin ayri kalma konusunda kiz arkadasimla surekli tartismalar yasiyoruz..Oldukca mutsuz,sikintili ve caresiz dumumdayim..Kafam da bir o kadar karisik.Derdime ortak olup birseyler yazmak isteyen varsa memnun olurum..Ayni durumda kim ne yapardi merak ediyorum..Ve sonucta insanin elindeki en degerli sey zaman ise acaba ben bu degerli seyi sorumsuzca bosa mi harciyorum?

rainface
Amerika matrix Turkiye zion arkadaslar, yani ayni sartlar altinda Turkiye her zaman daha iyidir ama Amerikada iken biraz daha iyi bir yasam bekliyorsa sizi tercih meselesidir o zaman matrixi secebilirsiniz ama hicbirsey ziondaki gibi gercek olmaz. para gani ise Tr den sasmam, garibansam yine Tr den sasmam yok ortalarda isem heleki kafamda cok calisiyor ve super tahsilim varsa bi dusunurum, matrix de yasamak daha sevimli gorunebilir gozume...

rainface
Kiz arkadasinla ileriye donuk planlariniz Amerika uzerine degilse ve senin donmeni istiyorsa helede bunun icin senle kavga edebiliyorsa ve sende kiz arkadasini seviyor ve iste benim hayat arkadsim olacak insan diyebiliyorsan; cok ama coook tehlikeli bir kumar oynuyorsun bence kas yapacam derken goz cikarirsin ondan sonra 10 tane amerika gelse yerine koyamaz o gozu. Arabalar evler Allah saglik verdikten sonra kazanilir bisekilde ama cok sevdigin ve deger verdigin bir insani araba parasini kazanacam diye kaybedersen omur bouyu nasil yasayacaksin o kuyruk acisiyla. Mesafeler en sert dedigin iliskileri bile ummadigin bi ruzgarla yikilacak hale getirebilir.
Hem zaten o parayi kayip olarak gorme amerikada gecirdigin ayllar sana biseyler ogretmistir elbet pahali bir egitim aldigna say.

LackOfComprehension
27 07 2004, 18:00
Mesajima cevap yazan herkese tesekkur ederim.Twilight evet haklisin.Iyilik,guzellik o kadar goreceli kavramlar ki bir baskasina cennet gelen bir yer senin icin cehennem olabiliyor..Amerika'nin muhtesem olmadigini hatta hicbir ozelliginin olmadigini gelince daha iyi gordum.Disaridan hersey cok farkli gozukuyormus..Olayin tek tesellisi su:Gelip buralari gormeseydim icimde hep bir ukte kalacakti ve yanip tutusacaktim.Ama artik bu bakimdan rahatim...Rainface kiz arkadasimla ileriye donuk planlarimiz amerika uzerine degil cunku o istanbul'da gayet guzel bir sirkette gayet guzel bir is sahibi..Kariyer yapma,yukselme sansi var.Onun bu sansini elinden almak haksizlik olur.Buraya gelince o kadar sansli olmayacagini biliyorum..Son cumlende de cok haklisin.Amerika'da gecirdigim 6 ay bile bana o kadar cok sey ogretti ki..Oncelikle kendi ulkemin ve insanimin aslinda bize asilanmaya calisildigi gibi utanilacak,asagilanacak bir tarafi olmadigini ogrendim..Ve aslinda hayatimi yasanilir kilan seylerin beraber gulup uzuldugum insanlar -ama kendi insanim- oldugunu da ogrendim..Zipzip1,kiz arkadasimin sinavi gectigini ben de dusunuyorum.aslinda buraya gelmem bu yonlerden iyi oldu..Benden uzakta olunca nasil davranacagini,beni ne kadar sevdigini vs ogrenmis oldum..Bu bakimdan icim rahat ve onun beni kavga edecek kadar cok istemesini de kendi sansim olarak degerlendiriyorum..Onun degerini cok iyi biliyorum..Onceden de cok iyi biliyordum ama buraya gelerek deger verdigim insanin bunu hakettigini de anlamis oldum..Iyi dilekler icin herkese tekrar tesekkur ediyorum..

Zipzip1
27 07 2004, 18:00
Selam Lack of Comprehension.. Ben 5 yildir evliyim, senin mailini okuyunca uzuldum gercekten, sevgililerin boyle uzak mesafelerde ayri ve kararsiz kalmasi cok aci.. Olaya bir de su gozle bak: Aslinda kiz arkadasin farkinda olmadan sinavi gecmis.. Baksana senin donmeni istiyor Turkiyeye, aman ben de kapagi Amerikaya atarim demek yerine. Mucadele etmeyi seven birisi demek ki.. Her basarili erkegin arkasinda iste boyle bir kadin vardir, bence sen kendini sansli saymalisin :) Turkiyeden buraya gelmek icin can atan ve herseyi goze alan insanlarin arasindan siyrilmis cikmis birisi o.. Onun degerini bilmelisin bence.. Belki islerinizi yoluna sokup ilerde birlikte gelirsiniz tekrar.. Zaman ve sartlar bazen insani hic ummadigi yerlere goturebiliyor.. Umarim sizi hep iyi yerlere gotursun..

candy_girl
28 07 2004, 18:00
zipzip1 nasilsin neler yapiyorsun? tr den sana selam ve sevgiler :) insallah geldiginde gorusebiliriz.san diegoya ugramayi ve seni tanimayi cok isterdim.esine selamlar kendine iyi bak,maillasalim!

candy_girl
mailini aldim canim en kisa zamanda cevaplayacagim :)

Zipzip1
Selam Candygirl, ozeline mesaj attim. Bakarsan sevirim, maillerini bekliyorum :)

~gsteen~
31 07 2004, 18:00
<< kas yapacam derken goz cikarirsin ondan sonra 10 tane amerika gelse yerine koyamaz o gozu ]]
rainface, guzel tespit etmissin :)

bostancili
10 08 2004, 18:00
turkiyeye doniyimde elektronik bolumunde sosyoloji ogretsinler icabinda bana

nabeca
10 08 2004, 18:00
valla türkiyeye dönüp üniv. okuma hayallerinden hemen vazgeç
abartmıyorum hangi üniversiteye girersen gir pişman olursun bi eğitim verildiği falan yok
elekt&elektro müh.+bilg müh okuyorum,öğretilen demeye dilim varmıyor sorulan şeylerin ne elktr ile nede bilg ile ilgisi yok
ben sanırım çok karamsarım ama haklıyım 3. sınıfa geçip de olmak istediğim yere bakınca valla nefes almak istemiyorum
her gün 2 sınavdan anam ağladı başımı kaldırıp bir yere bakamıyorum+bir de şu lanet staj ile uğraşıyorum

LackOfComprehension
21 08 2004, 18:00
...cok ama coook tehlikeli bir kumar oynuyorsun bence kas yapacam derken goz cikarirsin ondan sonra 10 tane amerika gelse yerine koyamaz o gozu

Rainface aynen dedigin gibi oldu sonunda.Kas yapalim derken goz cikardik..Her hafta ayni konunun tartismasini yapa yapa bardak tasti ve ipler koptu neticede..Simdi soyle dusunuyorum:ben onu gercekten cok seviyorum ve bu yuzden onumdeki 7-8 ayin gecmesini sabirla bekleyebiliyor(d)um.Elbet sonunda bitecek ve ben onunla beraber olacagim(olacaktim)..Ama o boyle dusunmedigini daha dogrusu dusunemedigini soyledi..Dedigine gore geri donmemi istemesinin sebebi beni sevmemesi degil tam tersine cok sevmesiymis.Iyi de seven insan mucadele etmez mi,beklemez mi? Hayir beklemez derseniz bu nasil sevgi diye sorulmaz mi? Seven insanlar bekleyemem demek bir yana bizi ancak olum ayirir demezler miydi? Zipzip'in dedigi gibi bu bir cesit sinavdi ve sinavi gecti diye dusundugum insan aslinda sinavin bitmesine az bir sure kala hata yapti ve sinavdan cakti..Yoksa asil sinavdan kalan ben miyim bunu hicbir zaman anlayamayacagim herhalde..Tamamen haksiz bulmuyorum onu ama diger yandan da ben burada bu kadar sikinti cekerken (sirf onunla gececek gunler ugruna) sabredip mucadele edebiliyorsam o nasil edemiyor diye dusunmekten de kendimi alamiyorum..

LackOfComprehension
Yazdiklarina katiliyorum ama buradan sunu anliyorum: Demek ki insan boyle bir durumda sevdigim donmuyor hayat da cok kisa o zaman ben bu kisa omrumu sevecek baska birini bulmakla gecireyim ve hatta bulup sevmeye calisayim dusuncesiyle hareket etmeli.E o zaman nerede kaldi karsilikli soylenen o guzel sozler,hep sevecegimler,cok mutluyumlar vs vs'ler..Is sikiya gelince bu sozleri unutup careyi kacmakta aramak niye? Birini ya seversin ve onunla gececek zamanlar icin bazi fedakarliklarda bulunursun ya da sevmezsin ve sallarsin gitsin..Kosullu sevgi yasayan var mi aranizda? Yani donuyorsan seviyorum ve bekliyorum ama donmuyorsan yine seviyorum fakat bekleyemiyorum..Seviyorsan niye beklemiyorsun ya da beklemiyorsan o zaman sevmiyorsun..Bana manasiz geliyor ve olaya bu taraftan bakinca hakli olan tarafin kandim olduguna inaniyorum..Belki de boylesi isime geliyor bilmiyorum..Gercekten zor bir durum ve oyle olay budur iste diyerek icinden cikilmasi pek mumkun gozukmuyor.Boyle bir durumda insanin en buyuk acizligi ise hep isine gelen sekilde dusunmek istemesi..

LackOfComprehension
Sanirim dogru soyluyorsun..Bir nokta var ki kilit nokta diyebiliriz..Bu da senin da yazdigin gibi taraflarin iliskiye bakis acilari..Gerci her iki taraf da iliski suresince ileriye donuk herseyi konusup planlar yapiyorsa farkli baktiklarini soylemek de ne derece mantikli bilinmez ama demek ki bazi olaylar, icinde bulunulan psikoljinin de etkisiyle taraflardan birinin ya da her ikisinin konusulanlardan ya da verilen sozlerden caymasina sebep olabiliyor..Fedakarlik edip beklemek mi yoksa donmuyor diyerek kacmak mi? Hangisinin dogru oldugu da herkese gore degisiyor..Maalesef askin kitabi yok zora dustugumuz her an acip cozumune bakalim..

radials
L.of.C bana gore bu sinavdan sen cakmissin. hem de isin en basindan. Senin o dedigin olum bile bizi ayiramaz, tutkulari maalesef 20-30 yil geride kaldi. Artik insanlar olaylara cok farkli bakiyorlar. Insan omrunun kisa oldugunun belki de bilincine vardilar insanlar. Insan omru gercekten cok kisa. Oyle uzun sureli erteletmelere gelmeyecek kadar kisa. Gercekten 1-2 yil nedirki demekle olmuyor. Bence hayattan zevk almaya bakmali her daim, her kosulda... Yoksa erteleye erteleye bir yerlere varmak bazen mumkun olmayabiliyor.

radials
sevgili L.of.C., ben sana sen haksizsin falan demedim. Sadece gunumuz sartlarinda -maalesef belki de- insanlar fedakarlik kolay kolay gosteremiyorlar, belki de gostermiyorlar. Yani eskiden, ozellikle bizim toplumda, fedakarlik gostermek bir erdem gibi sunulurdu. Ama simdi nerdeyse bi tuhaf bakilir olundu boyle seylere...

radials
Ayrica sen ben burada bu kadar sikinti cekerken (sirf onunla gececek gunler ugruna) sabredip mucadele edebiliyorsam o nasil edemiyor diye dusunmekten de kendimi alamiyorum.. diye yazmissin ya ama burada bir noktayi gozden kacirmissin. Her insan olaylara ayni gozden bakmiyor. Eminim, sen Amerika'da bunca sikintiyi cekmissin. ve bu sikintilari sirf onunla gelecek guzel gunler ugruna katlanmissin. ve iliskinizin durumuna bu gozle bakmissin. Ama bakalim karsi taraf da, bu ayriliga ayni gozle bakmis mi? Bana kalirsa senin gordugun gibi gormemis durumu. Sen, bu sikintiya katlanmayi, onu sevdiginin bir gostergesi olarak gormussun ama o baska sekilde yorumlamis.

Bu durum ise o kadar yaygin ki, inan hemen hemen bircok iliski de bu (olaylara bakis farkliligi hatta tezatligi) yasaniyor. Bunlari artik normal gormek gerekir diye dusunuyorum.

radials
Bence, -iliskinizin durumunu iyi bilmiyorum gerci- sen isinden bir-iki haftaligina izin alip Tr'e git. Bu sorunlari yuzyuze konusmak gerekir diye dusunuyorum. Gunumuzde yuzyuze bile birbirini dogru anlamak cok zor. Kaldiki telefonla falan hepten zor.

~gsteen~
31 08 2004, 18:00
Döndüm, Bodrum harika, Türkiş domates - roka ile zeytinyağı - limon harika :D

Artizzz
01 09 2004, 18:00
Roka mi? Bayilirim valla..Ama balik da olacak yaninda..Gsteen tatil icin mi gittin temelli mi? Tatil icin gitmek cok guzel..Ama temelli donunce is,para vs sorunlari olacagini bilmek donus kararini almamiza engel oluyor iste :(

Artizzz
08 09 2004, 18:00
Eee bu siralar Turkiye'ye donen ya da tatile gidip gelen yok mu?

JellyBOY
09 09 2004, 18:00
yok :) nasilsin Artizzzz?

winds
bu yaz memlekete 2 ayligina tatile gittik ben ve cocuklarin keyfine diyecek yoktu gayet de guzel gecti cocuklarin bozulan turkceleri toparlandi aile es ahbap dostlar bulustuk memleket memlekettir gerisini bilmem ama yinede bir baskadir benim memleketiiim

Artizzz
Nasil olalim be JellyBoy aynen devam..Yasiyoruz iste buna yasamak denirse :)

A_Programmer_in_LA
16 09 2004, 18:00
Peki, biz de donmeyiz o zaman...

clea
16 09 2004, 18:00
selamlar,
ben 40 senedir turkiye'deyim... turkiye'nin en iyi universitelerinden birinden mezun oldum (odtü, end.muhendisligi) ve sabanci'nin bir sirketinde calisiyorum. son zamanlarda turkiye'deki durumun hic de iyi olmadigini soyleyebilirim. 2001 de bir kriz yasadik ve krizin etkileri hala suruyor. 2001 de isten cikarilan bogazici universitesi bilgisayar muhendisliginden mezun 35 yasindaki bir bayan arkadas hala is bulamadi. yine 2 sene once isinden olan satis muduru bir erkek arkadas ki su anda 45 yasinda hala is ariyor. yoneticilik falan degil istedigi ama normal muhendis olarak da kendisine kimse is vermiyor. turkiye'de bu tip insanlarin abd'deki gibi garson, cocuk bakimi vs gibi islerde calismasina da cok garip bakiliyor. bu foruma biri yazmisti, cok hosuma gitti... 82 yasindaki kayinvaldesinin hala calistigini soyluyordu... tr de bu yasa kadar yasamak mumkun degil, yasayanlari da insanlarin sokakta gormeye bile tahammulleri yok.. 35-40 yasindan sonra tr'ye donmek isteyenlerin is bulmalari oldukca zor olabilir. bunu dusunmeleri iyi olur. ayrica su anda genc olanlarin da 35-40 yaslarinda baslarina ne geleceklerini simdiden bilmek cok zor....
hoscakalin....

MidyeDolma
19 09 2004, 18:00
TO JAY...

Harbiden guzel yazmissin... Yani cok dogru. Cogu yurtdisinda yasayan Turk en kotu kosullarda ...ktan islerde calisiyorlar. ANCAK O ISLERIN HICBIRINI TURKIYEDE YAPMAZLAR... Burada kimseye kizmak dogru degil cunku cok kotu bir kultur ve bakis acimiz var. Turk milleti caliskan falan degil DUNYANIN EN TEMBEL MILLETIYIZ BELKIDE. Matematiksel verileri degistirmeye ve inkar etmeye en meyilli toplum biziz.

- 2 BIRA ICTIK YAPTIGINIZ MUAMELEYE BAK. Bu iki bira Turk Standartinda yani bir 10 tane 500ml efes...

Isin sakasi bir yana gercekten hep koseyi donup bodruma bilmemnereye tatile gitmek, ona buna yeni aldigi arabasiyla ve GERCEK MARKALI elbiseleriyle hava atma cabasinda olan bir milletiz. Sorun Turkiyeli olmamiz degil asil sorun kisi basina dusen milli hasilanin gelismis ulkelerin cok gerisinde kalmasidir. Bilemiyorumda $3000 ila $4000 arasi birsey heralde...

Ancak bir iyiye gidis var ve ben UMUTLUYUM. Yaw sonunda hepimizin ana vatani degilmi TURKIYE? Hepimizin bir zamanlar yasadigi hala ozledigi atalarinin yuzyillar boyu yasadigi yerler degilmi. Inkar etmek ve kacmak her zaman kolay seyler olsa gerek ben burada kazandigim parami bile daha cok Turkiyeye yatiriyorum. Bazen dusunuyorumda ne kadar acinacak haldeyiz kendimizi bir yerin parcasi olarak goremiyoruz. CUNKU ORAYA AIT DEGILIZ. Benim kisisel sorunum ne kadarda ugrassam bu ingiliz kulturune alisamamam ve en sonundaki isyanim... ALISMAK ZORUNDAMIYIM HAYIR KARDESIM istemiyorum. Bir Turk gibi yasamak aileme ve arkadaslarima daha bagli olmak her haftasonu baska gece kulubunde extasy haplarini yutmak benim hayatimin bir parcasi olamaz.

Dertliyim dertli...

jay
19 09 2004, 18:00
turkiye'de bu tip insanlarin abd'deki gibi garson, cocuk bakimi vs gibi islerde calismasina da cok garip bakiliyor. bu foruma biri yazmisti, cok hosuma gitti... 82 yasindaki kayinvaldesinin hala calistigini soyluyordu.

Uc yabanci dil ve resumesinde bir sayfa dolusu bilgisayar skilline sahip, turkiyenin iyi okullarindan mezun olmus biri olarak amelelik gibi bir is yapar, zenci ve meksikali gangster bozmasi adamlarla ugrasir, etrafin aidsli, uyusturucu saticisi ve or*spularla dolu olursa eminim ki pek de oyle olmadigini gorurdun. Ben 1 senedir L.A. deyim ve geri donmeyi dusunuyorum. Henuz bir sene oluyor, ekmegin fiyatini yada insanlarin suratsizligini, turkiyenin sefilligini de unutmus degilim. Amerika'da yasamanin tek sebebi maddiyattir, bunu burada yasayan herkes biliyor. Ruhunu paraya satmak olarak da ozetlenebilir. Ustelik bu alisveriste parayi da kimse garanti edemez. Ruhunu verdigiyle de kalabilir insan. Tum bunlara ragmen oraya donmek de cok zor bir karar.

California sinirlari icinde kokain kullanmayan, bosanmadan seviyeli bir evlilik yasayan, alkolik olmayan ve hic tutuklanmamis insan yok gibi. Farkli backgorundlardan, yaslardan ve gelir duzeylerinden bir dolu insanla tanistigim halde denk gelmek imkansiz gibi. Her yerde parcalanmis yasam oykuleri...

Paraya gelince, ben 24 yasindayim ve ortak olduugm isten ayda yaklasik 3000 dolar kazaniyorum. Bunu turkiyedeki birine soylesem bana edecegi kufurleri tahmin ediyorum. Bu paranin hepsi isin masraflarina kira vs. gibi seylere gidiyor. Kazanilan paralar buyuk gozukebilir ama 1000 kusur dolar kira, bir dolu vergi, arabanin finance i, onun bilmemnesi dedikten sonra elinize birakin biriktirmeyi, haftasonu eglenecek kadar bile para kalmiyor. Tabi haftada 7 gun, gunde 12 saat calistigimi kaale alirsak haftasonu eglenmek icin paraya gerek yok!

RisingSun
05 10 2004, 18:00
brannigans, savunma sektorunde ne is yapiyorsun?

dplx
05 10 2004, 18:00
Selamlar:
okuduklarim ne kadar enteresan kimisine gore tr ye donmeli kimisine gore kacmali burdan.bilmiyorum belki de sizlerle aramda cok buyuk tecrube farklari var bundan dolayi bir anlam veremiyorum tam olarak ama ne olursa olsun bu vatan bizim abd liler calismis kendilerine lafta kutsanmis bir ulke yaratmislar,turklerede en azindan yetismis ve durust olan turklere dusen vatan icin calismak.Bu noktada bazilari hemen dusunecekler ki aman ya bu ulke nasil adam olacak diye ama unutmamali 300 yil once dunyayi yoneten millet biz idik 100 once ise en guclu devletlerden biriydik.abd ise avrupadan kacan kizilderilikatili vahsi insanlardan olusan bir toplumun olusturdugu bir devlet.karsilastirdiktan sonra bir atasozumuzu eklemek istiyorum.'armut dibine duser'
su an 19 yasimdayim 1 yil oldu oss ye gireli.dusunuyorum arkadaslarim oldu cok iyi unv kazanayim bogazici odtu olsun.oralari kazandiktan sonra ne yapacagini bilemeden tr mi abd mi demek cok guzel mi ya da deger mi?
ben tr ye tum kalbimle guveniyorum.tr deki kotuluklerin ve gelisimin de farkindayim.sadece 10 yil bekleyin ve her iddasina girebilirim tr de bir daha ekonomik kriz falan olmayacak ve 20 yil sonra cok guzel bir ulke olacak.gulebilirsiniz gulun ama dedigimi unutmayin.
bu arada abd gorme istegi bende de var ama ben baska milletlerin kurdugu bir medeniyete hayran olmam herkesin buyuklugu kendine.bana bir faydalari yok nasilsa.
yanlislarimi lutfen duzeltin...

The Californian
10 10 2004, 18:00
To Jay,
Ne tur bir is yapiyorsun LA taraflarinda? ben de Orange County denim ve bu arada dediklerine kelimesi kelimesi hak veriyorum

Eveything happens for a reason!

The Californian
12 10 2004, 18:00
Ben de insan kaynaklari.
ne taraflardansiniz LA den?

jay
12 10 2004, 18:00
Merhaba Californian,

Car Wash Supplies Company miz var, sen ne yapiyorsun?

orcundeniz
15 10 2004, 18:00
tr de hayat oluduguna inanmıyorum gelecek , bir umut ışığı olduğuna inanmıyorum bu memleketin evlatlarına ve bende bu memleketin evladı oldugum icin kendime acıyorum
ama isyan etmek neye yarar en kolayına kacıyoruz belkide..

CountryBoy
19 10 2004, 18:00
ben 2003 yilinda us'e geldim. ilk birkac ay zorluk cektim. sonradan gayet iyi alistim hem sosyal hayata herseye. cumartesi pazar bir amerikali gibi futbol seyredip zevk alabiliyorum, vs... ama burdaki en buyuk sorun eger sevdiginiz veya aileniz ile gelmediyseniz yalnizlik. yani en iyi arkadasinizda olsa inanilmaz bir yalnizlik kapliyor bence birazda gocmen olarak yasadiginizdan dolayi ortami her zaman yabanci goruyorsunuz. yani kendinizi tum ortama yalniz hissediyorsunuz. pek cok insanda farkinda olmadan guvensizlik hissi yaratiyor bu.

Ikinci sorunda amerikaliarin gocmenlerin onune koydugu engeller ve calisma ortaminda gocmen oldugunuz icin devamli kucumsenmeniz bir amerikaliya verilenden az maasa calismaniz. kisacasi sinif dusuyorsunuz burda ben turkiyede gayet iyi isim yapmis bir okuldam mezun oldum ve amerikada istersem dunyayi satin alacak kadar zengin olayim guclu olayim bir harvardliyla ayni sinifta olamiyacagim. harvardi bitiren turklerde var bu arada ama onlarin bile ayni muameleyi gorecegini sanmiyorum. yani bu ülkede hak etmediğiniz bir muamele görüyorsunuz.

Amerikanın artı tarafları derseniz bir minübüs tarafından ezilme ihtimaliniz daha az insanlar dost olmasada saygılı. hayatın küçük detayları çok güzel burda. o küçük detalarda birikip hayatın büyük bir kısmını oluşturuyor ama insan bir süre sonra biriken negatiflere dayanamıyor ve geri dönmeye karar veriyor. Amerikada hayat ne kadar güzel olsada bu maddi anlamda bir güzellik. Türkiyede maddi imkanlar bir çok insan için çok daha az ama en azından bütünüyle istediğiniz bir hayatı yaşama imkanınız. Fakat Amerikada kalınca bir şeylerin eksik olacağı kesin. Kimi bir kimi yirmi yıl sonra geri dönüyor ama en sonunda bir çoğumuz geri dönüyor o yüzden bunu ne zaman yapacağınız tamamen ne kadar dayanabildiğinize bağlı.

Yalnız herşeyin ötesinde Amerikadaki tecrübe insana çok şey katıyor. Daha çalışkan olmayı öğreniyorsunuz yabancı bir ülkede kendi ayaklarınızda durmayı öğreniyorsunuz. Ben artık dayanamadığım için geri dönüyorum, Amerikada kalmak için bir nedenim yok çünkü ne bakacak bir ailem veya büyütecek çocuklarım var. Eninde sonunda herşeyin yoluna gireceğini biliyorum ve mutlu olarak dönüyorum. Umarım herkes istediği yerde istediği hayatı yaşar.

gulumser
12 11 2004, 18:00
orcundeniz niye kendine aciyonki ne tuhafsin yazdigina bak utanmadan bu memeleketin evladini olduguma utaniyom diyosun aman allahim millet usaya gittimi kendini bisey saniyolar ulkesini nerden geldigini unutuyolar

orcundeniz
13 11 2004, 18:00
gulumser iyice okumani tavsiye ederim bu memleketin evladi oldugumdan utaniyorum demedim. sadece durumumuza uzuluyorum dedim. ayrica ben usa da degilim...

turkuvaz
15 11 2004, 18:00
Orcun

nereye gelmeye karar verdin ?

turkuvaz
Orcun

nereye gelmeye karar verdin ?

turkuvaz
Allahim sen buyuksun

su kuluna biraz sabir ver :)

hicbir yeri tozpembe anlatmiyorum

kim sana dedi ABD nin en ******** sehrine tasin diye

arastirmadan sorusturmadan gelirsen boyle kaziga oturursun

sana Allah bilir NY soyle guzel boyle guzel ya da Boston da yazlari super oluyor

ya da San Francisco da kiyida yurumek super dediler sende cumburlop atladin

kardesim biraz arastirsana okuman yazman var elin ayagin tutuyordu

senin kendi hatan

gulumser
orcun pardon usadasin sandim))bu arda turkuvaz biraz fazla abartarak anlatiyo usayi buralarida pespembe gorme buralarinda var zorlugu

Mr.Mob
16 11 2004, 18:00
ya turkuvaz hani diyorumki belli bir yasa gelmis bir inan olarak ben 2odali bir condo sitesinde 20 havuzlu binlerce kisinin yasadigi bir yerde yasayacagima soyle 5 odali 2 acre bahcesi olan kendi ozel pool olsa 2 tane alman kurt kopegin 2 arabali garajin kendine ait isyerin nicelikli 100 tane turkun oturdugu bir site yerine evine gelip giden 3-5 turk biraz amerikali biraz pakistanli biraz latinio arkadaslarin olsa barbeku partileri yapsaniz birlikde bilardo oynayip 7serden futbol maci yapsaniz. arada bir turk dernegini n tertipledigi fafaliyetlere katilsaniz.Birlikde seyahatlere gitseniz nasil olur diyorum.Yani gercek amerika amerika dedigin yer 2 odali icinde 20 tane havuzu olan binlerce kisinin ustlu altli oturdugu bilmem 100 turk ailesin yasadigi bir sitemi sana gore.Bana gore senin gercek amerika tarifen suan icin bir kabus gibi geliyor bana ben houstona dallasa petrol sirketleri conv icin 3-5 kez geldim.ayrica amerikanin cogu yerini gezdim gordumde cok fazla abarttiginin farkindamisin diye soracakdim.Yani amerikada illada cok fazla turk olacak diye bir kaide yok ayrica isinin gucunun oldugu yerbenim yasadigim eyalet de bana gore benim icin buranin en guzel yeri ama tabi bu benim sahsi dusuncem sadece beni baglar.Ben insanlarla oyle ust uste altlta yasamayi sevmiyorum belki.

bana gore gercek amerika benim kendi adima yarattigim beni mutlu eden gercekdir onuda yukarida yazdim ben o gercek amerikayi es.dost ailem ile son 7 senedir yakaladim ama o benim gercegim herkesin gercegi kendine. ;) Herkesin kendi gercegini yakalamasi dilegimle ;)

orcundeniz
gulumser subat ta kismet olursa washington DC deyi

turkuaz... onume abd haritasini acip dart atarak kendim yer secmiyorum.. okulum gonderiyor beni.

turkuvaz
ben kavga etmiyorum bilgi vermeye calisiyorum

NY NJ yok sanfransico asla ve asla Amerika yi temsil edemez

cikin biraz disari mis gibi hava alin ama dag basi sart degil batiya dogru gidin adam gibi yasam adam gibi hayat adam gibi temiz Amerika gorun

NY hayatimda gordugum en unamerican city asla amerikaya benzemiyor

gulumser
turkuvaz eee sensin usa yi ovupte ulkesini dusuk goren soyle bakalim ny nj boston sanfransicko hicbiri ise yaramaz demisin belki senin kaldigin yer iyi olabilirde burda usanin ortalamasini konusuyoz dimi senin kaldigin yeri degil sen bilgi vereceksen usa hakkinda millete usanin ortalama yasami nasil onu anlatsan :) ha bu arada biraz kirici oluyosun burda kavga etmeye degil karsilikli fikirler konusuyoruz

turkuvaz
17 11 2004, 18:00
Mr MOB seni anliyorum ama benim condo tarzi apartman tarzi istememin sebebi karakterimden ileri geliyor

ABD ye ilk geldigimde suburb te yasamistim neredeyse kafayi siyiriyordum cunku sessizlige tahammulum yok ben istanbul da buyudum trafik sesi olmali pencereden baktimmi insanlar gormeliyim

simdi senin dedigin gibi oyle buyuk ev almam icin suburbe tasnimam lazim ben asla yapamam hatta bedava versinler yine de gitmem

o yuzden turk mahallesi ne bayiliyorum simdi hemen her haftasonubirlikte kahvalti yapariz zaten sitedeki ailelerin her biri tr nin baska bir yerinden ne bilim her yorenin yemegini yiyiorum muhabbet dedikdodu adam cekistirme kim naapmiis naapmamis her sey konusuluyor, yahu bundan buyuk zevk varmi su alemde benim icin

yani hafta ici sirkete git amerikan dolari kazan sonra aksamlari veya haftasonlari turk arkadaslarla birlikte mesela kahvaltida sucuklu yumurta yiyerek dedikodu yap ogleden sonra piknik yok futbol basket maci vs vs

ulen bundan daha guzel kombinasyon hayat varmi benim icin ?

zaten ne demisler

hanim turk araba alman paycheck dolar cinsinden olacak

bi tek su araba meselesi kaldi canina yandigim alman arabalari cok pahali ama onunda bi 3kaadini bulucam

saygilar efendim

MANA
20 11 2004, 18:00
:o :) Burdada ikiyuzlu kaba kiskanc iki kurusluk menfaat icin seni dakikada satan insanlar var ozellikle buradaki turkler turkiyedekilerden daha beter! ben iki aydir burdayim turkllerden kazik yedim amerikalilardan ziyade demekki turk turklugunu her yerde belli ediyor turkiyede de ayni burdada yabanci insanlarin cogu da bizim bu ozelliklerimizin farkinda oldugu icin turkum deyince heleki 11 eyluluden sonra soyle bir durup dusunuyor! birde buraya gelip de kendini unutmus kulturunu unutmus turkce konusmayi unutmus gibi yapan kompkesli turkler yok mu? onlara zavalli demekten baska birsey diyemiyorum. burda hangi sartlarda olursa olsun turkiyeye gidip amerikayi amerikalilari ovmezler mi? sanki adam burda profosor! sosyal ayrimi turk musluman olma azinlik olma sorunlarini yasamiyor.

MANA
:) size kesinlikle katiliyorum ben iki aydir buradayim ve birsuru olay yasadim bir universite mezunu olarak yapmamam gereken bir isi yapiyorum sif bir dili iyi ogrenebilmek ve bilgi birikimi yapabilmek icin ustelik buraya gelirken zorluklarin farkinda olarak gelmistim pembe ruya gormuyordum! ama yinede dusundugumden cok daha beterini yasiyorum vize problemi is problemi kalma ... ustelik dediginiz gibi dogrudurust bir insanlada karsilasamadim ozellikle burdaki turkler! sizin tarifinize aynene katiliyorum cok kez benim de kanim donuyor kocasindan kiskananlar dedikomu yapip kuyumu kazanlar.... bunlar turk ustelik henuz 25 yasindayim cok fazla hayat tecrubem yok belki ama tecrube buradaki kokusmus iliskileri gormekse bu benim son tercihim olurdu ama geldim bir kere ve mucadele etmek zorundayim sanirim durust oldukca daha cok somurulyorum problemlerimi anlattigimda kullanmaya kalkiyorlar! yardimci olmaktan zaten korkuyorlar. cok acimasiz bir mucadele bu!

eccentric
acimasiz mucadele degil

bunun adi kapitalizm

ben ABD ye gelipte sosyaliste donen cok gordum bu yuzden

handana
09 03 2005, 18:00
merhablar

bende esimle birlikte burda 4 yil yasadiktan sonra donmeyi planliyoruz,cok karasizim.bebegim henuz 9 aylik.sizce dogrumu yapiyoruz?4 yildir pek bir birikim yapamadik,esim insaat islerinde calisyor fakat surekliligi yok.bende evde oturmaktan cok bunaldim.

kehribar
09 03 2005, 18:00
merhaba handan, kac yasindasiniz bilmiyorum ama 4 sene kalipta istedigin konuma gelmediysen, arti ve eksilerini yeniden tartman lazim, bir 4 sene daha kalsaniz olumlu gelismeler olma ihtimali nedir mesela? donerseniz nerdeyse yeniden baslayacaksiniz, iyi olur mu ? cok zor bir karar elbette, eminim aileleriniz destek olur, amerikadan geldi diye is de bulursunuz tahminimce ama memnun kalirmisiniz bu tamaman sahsi bir sey. bebegin 9 aylik, amerikali oldugu icin , bebek yardimi alabilirsiniz, sigortali olur, dil ogrenir falan ama eksilerde olur. butun bunlari sen tartacaksin, senin icin ne onemliyse ona gore karar vereceksin sanirim

burda adam kominist de olur
burda adam asiri milliyetcide olur
burda adam asiri dinci de olur
ya da burda adam cok guzel asimile de olur. umarim politik olmadik bu arada :) forum da yasak da

candy_girl
11 03 2005, 18:00
Sevgili handan,
Oncelikle bunu esinle enine boyuna konusucaksin,eksileri ve artilari terazinin iki kefesine koydugunda hangisi daha agir basiyorsa o yone surukleniceksiniz.Amerika kimileri icin suphesiz firsatlar ulkesi kimileri icinse umutlarin tukendig,duygularin yitirildigi yasamanin bir anlam ifade etmedigi bir ulke.Bizler icin aile birligi,buyuklerimiz ulkemizin yasanasi guzellikleri daha agir bastigi icin,oglumuzu turk orf ve adetlerine gore yetistirmek istedigimiz icin turkiye daha gir basti ve donduK.Inan dondugumden beri daha bir kez amerikayi ozlemedim.Donus kararimizi alana dek binlerce kez fikir degistirdik,cok muallakta kaldigimiz zamanlar oldu ama sonunda oyle bir noktaya geldik ki bizi butun yollarin turkiyeye yonlendirdigini gorduk :) Sizler de eger burdaki imkanlariniz ordan daha iyi olucaksa,sartlari burda daha iyi kurabilecekseniz,sen kendini burda daha guvende daha huzurlu bebegini daha guzel bir psikolojiyle yetistirebilecek konumda hissedeceksen hic dusunmeyin ;) Karar ortak alinicak bir karar,insallah hakkinizda herseyin hayirlisi.Ba ne guzel bebegin orda dogmus,ilerde insallah orda okumaya ve calismaya da gider,amerikada sahip oldugun artilari da dusun kaybedebileceklerini de.Mutlaka kendi dogruna ulasacaksin.Allah yardimcin olsun arkadasim.Sayet yardimci olabilecegim bir puruzun olursa lutfen ozelime mesaj at olur mu?.Bol sans diliyorum.

CG

kehribar
bu arada ben tartman lazim demisim, candy teraziye koy demis. handan kardes farkinda degil ama bizi yakin kelimelerle ayni anlamda bulusturmus, bu ilk defa oluyora onun icin yaziyorum hani forumun ilkleri olsa oraya altin harflerle basmak lazim :)
sana tum kalbimle katiliyorum candy +1

handan bu benim amerikadaki 5. maceram cocuklugumdan beri hep baska sebeplerle gelindi ama hep ayni sebeple donuk. simdi ki de, sirf esimle ilgili degil bir nevi vatan icin. vatan icin vatandan uzaktayiz ama donecegiz. sizin icin en dogru karari ise ancak siz verebilirsiniz, burda bizlerin soyleyecekleri kafanizi karistirmasin cunku durumunuzu sizden daha iyi kimse degerlendiremez. mantikli olmak lazim hayatta kalmak icin ama yureginizin sesini de dinleyin cunku o sesin duyulmadigi yerde akil da mutlu olamiyor. en kotu karar bile kararsizliktan iyidir. en kisa zamanda sizin icin en dogru karari vermenizi dilerim.hersey gonlunuzce olsun

kehribar
amerikadaki turkler 24 nisan 2005 de washington DC de ermeni konsoloslugu onunde , ermeni soykirimi yalanlarini kinamak ve asala tarafindan oldurulen konsolosluk gorevlilerine saygi durusunda bulunmak uzere toplaniyorlar, amerikanin pek cok yerinden ucretsiz otobusler kaldirilacak. ayrintili bilgi isteyenler ozelime yazabilirler

handana
16 03 2005, 18:00
cevaplarinz icin cok tesekkurler...
4 yildir buradayiz fakat malesef turist vizesi ile geldigimzden is acisindan pek sansli degildik,bu sekilde gelenleri bilirsinz,ya diner'lrda yada buna benzer islrde calisirlar.bebgimz icin zaten o dediginz devlet yardimlarini aliyoruz.saglik acisndan bebgimze birsey odemiyoruz .ben bebegimden dolayi calisamiyorum,calissamda alacagim maas daycare gidecek.fakat bilemiyorum cocugumu burada dami yetistirsem yani dil yonunden ve aksani olmamasi yonunden diyorum?ote yandan yas geciyor ben turkiye dondugumde ilerde hic bir kariyerim olmayacak,emekli maasina talim edecgiz.onuda disardan odeyip olabilirsek tabi.

kehribar
16 03 2005, 18:00
4 yil turist vizesiyle kalamazsiniz, ya vize durumunuz degisti ya da kacaksiniz. eger kanuni calisma hakki elde edemiyorsaniz, donun derim. bebeginiz nasilsa amerikan vatandasi, ne zaman isterse giris de yapar , okurda. aksani olsa ne olur olmasa ne olur. amerikada amerikalilar bile aksanli konusuyor. zenciler bir alem, latinler baska, hele guneyli aksani duysaniz baska dil duyduk sanirsiniz. birak aksani olsun. 21 yasinda da isterseniz sizi aldirir amerikaya gene. yakmayin yillarinizi kacak olarak, bir de yakalanmak var isin ucunda , yapmayin

handana
19 03 2005, 18:00
sistem yonunden biraz fakir degilmi sizce?

kehribar
hangi sistemden bahsediyorsun handana. amerikadaki hic bir sistem ortaya cikardigi anda bu durumu icinde barindirmaz. lutfen boyle dusunun

sadrazam
handana ben sizi anlamiyorum

Turkiyem sizin gibi bir turk vatandasinin boylesi islerde kacak calismasina elverecek kadar fakir degil

bu iste bir yanlislik var

sadrazam
20 03 2005, 18:00
hakkaten hangi sistemden bahsediyorsun anlamadim

Mr.Mob
25 03 2005, 18:00
Mihribar tegze bu arada bunlari turkiyeye donupde memnun olanlar olanlar basligi altinda cevap olarak yazmissiniz 5 .kere usaya gidip gelmek yasamaya calismak sizi biraz ambale yapmis olabilirmi(donmedolabgibi olmussunuzda) bu kadar israrla amerikaya gelip yasamak istedigi sonra belli bir zaman zarfinda tekrar tr donmek tekrar gel simdi sabirla vatan icin tekrar donme durumlari usaya 6 kez donme cabalarina hangi donemlerde basliyacaksiniz ;) Amerikaya gelmek icin sizi bu ulkeye bukadar ceken nedir merak ettim :) Size amerika-turkiye gidip gelme baglaminda engin ufuklar daha derin bakis acilari ile bakislar dilegi ile basarililar.birde sizin terubelerinizin isiginda sormak istiyorum.(bende 36 yasinda 16 yildir burada yasayan biri olarak ) insanlar 5-6 kere burada yasamaya yeltendigi zaman belli arliklarla bunu bikmadan usanmadan yaparken geilp gi=tmeleri yani .mesela ilk deneyiminde kominist duygularla-2 asiri dinci birsekilde3- asimle olarak4 tekrar silkinip 5 gelisinde asiri milletci duygularla yeserebilirmi? yoksa bu sira degisebilirmi yani insanlarin mutlaka bu muhtesem 4 sikdan baska bir bir secenegi olamiyormu? amerikada siz cok tecrubeli bir insansiniz bizi isiginizla aydinlatin efendim heyecanla arkadaslarla bekliyoruz.Allah sonumuzu hayir eyle yarabbim diyerek saglicakla kalin diyorum. ;)

Artizzz
Yuh 36 yasina gelmis insan ne diye hala forumlarda takilir onu hic anlamam yav...Es-dost,coluk-cocuk yok mu kardesim vakit gecirecek...Internet,forum vs gibi seyler bizim gibi bekar,genc,vakti bol insanlarin isi diye dusunurdum hep...Demek ki 36 yasinda olup da takilan da varmis..Eee yapacak baska birsey olmayinca boyle olur tabii :D :D

kehribar
mr.mob, mihribar tegze( bu arada siz 2 yasla abim olabilirmisiniz) diye tanimadigim bir nicke yazdiginiz sorulari ,ayni tarzda sorulari turkiyeye donmek artik.. diye devam eden dosyada da sordugunuz icin ustume alinarak ayrica once o dosyada gordugumden orda yanitladim. bu nick degistirme egme bukme egilimlerini genc arkadaslar bolca yapiyor ama ne de olsa cocukluktan yeni cikislarina veriyorum, sizin ki enteresan.neden israrla sahsi gidip gelmelerimi merak ettiginizi anlamis degilim, cunku ben sizin neden geldiginizi ve neden 16 yildir kaldiginizi merak etmiyorum :) genel fikirlerinizi elbette dinleriz ama sahsi tecrubelerin geneli baglayamayacagina inanirim. gene de madem ki sormusunuz ben cevap vermemezlik etmek istemem. gelislerimin hepsinde donus tarihimi biliyordum , ayni simdikini bildigim gibi, kalmaya calismak diye bir sey soz konusu hic olmadi ve belkide sasiracaksiniz ama ilk gelisimde sahip oldugum greencardi daha sonra amerikaya gerekli zamanlarda girmeyerek ailecek yaktik :) bu greencard alindiginda ben resit degildim beni bak iste greencarda muracaat etmisin diye suclayamayacaginiz icin de uzgunum :)
benim bagli oldugum secenek hic degismedi, bu yastan sonrada degisecegini sanmiyorum ama secenek konusuna takilmanizla ilgilide sizi diger dosyada aydinlatmaya calistim.
geri donusumden sonra muhtemelen 6-7-8 gibi gidis gelislerim olacaktir, baska ulkelere de gitmem olasidir ama kalmayi hic dusunmedim.
bu folderda gecen yazismalari benimle sahsi atismaya cevirmeye calismaniz icin bir sebep goremiyorum cunku sizinle sahsi bir konumuz hic olmamistir, bu yuzden sahsi hakarete yonelik cabalarinizi bir kenara birakarak konu ile ilgili bisiler yazarsaniz, foruma daha faydali olursunuz. ben sahsi konularimi fikirlerimin dayanaklarini belirtmek istedigimde, ya da konuyla ilgili gorursem zaten aciklarim ama umarim Allah duanizi kabul eder diyorum :)
bu arada artizzzz bende 34 yasinda, bir kiz annesiyim, emekli olup kenarami cekilelim kardesim :)

littlesinner07
14 04 2005, 18:00
Merhabalar;
Konumuzla pek ilgisi var; ama ilk etapta gorulemeyebilir
Burdan giderken Turkiye'ye araba goturebilmenin proseduru nedir? Kulaktan dolma bilgim var: Amerikan hukumetine en az 2 yil vergi vermis olmak, kesin donus yapacak olmak, vs..gibi. Ama daha otesi hakkinda bilgisi olan varsa yazarsa onlara bi tur attiririm ulkemde Nedir bunun proseduru? Araba oraya gidince satilir mi? Sahip mi kullanmak zorundadir? Plaka degisir mi? Vs... Vs...

Cevaplayan herkesi optum kocaman simdiden

Malkoc
15 04 2005, 18:00
Degerli Arkadaslar ,

Bir insanin dogdugu ve buyudugu ulke icin soylenecek hicbirsey yoktur.Her vatandas vatanini ve milletini sevecektir.Ama insanlar yasamak zorundadir ve insanoglunun ihtiyaclari cok fazladir.

USA bence bir sebze corbasidir ,dünyadaki bütün milletleri ve kulturleri kendi bunyesinde toplayabilmis ve bunlari 11 eylulden sonra epeyce bir kirilma olsa bile birlestirebilmis bir toplumdur.Bu toplumun temelinde size verilen hep en iyi olmak ve bunun icin cabalamaktir.Bitmek tukenmek bilmeyen calisma temposu aslinda bunun bir sonucudur.USA'daki saglik sistemini elestiren arkadaslar ufak bir soru sormak istiyorum ,Turkey'deki sosyal guvenlik kurumlarinin aciklarindan acaba haberdarlarmi ?Su anda yeni hazirlanan bir yasa ile (genel saglik sigortasi) tum sigortalilar bundan sonra belli bir katki payi odeyeceklerdir.Sosyal devlet olan bircok avrupa ulkesi sosyal yardim konularini tekrar gozden gecirmektedir.
Turkey 'e donmek ve USA'da kalmak tamamen kisilerin beklentileri ,ozentileri arasinda kalan cok goreceli bir konudur.

Sonucta herseyin bir artisi ve eksisi bulunmakta

Sevgiler

* * *

Pumaxx
18 04 2005, 18:00
Bence Türkiye çorbası ABD çobasından daha lezzetli.

kehribar
18 04 2005, 18:00
ben desem antibatici diye agzindan kopukler fiskirtarak saldiracaklar icin zevkle yolladigim bir yazi :) iktidar ve muhalefet ayni fikirde, AB bizi parcalamaya calisiyor diyorlar :D konusun bakalim neler diyeceksiniz simdi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan’ın AB bizi parçalamak istiyor. Ama biz buna dayanıyoruz, direniyoruz şeklindeki açıklamalarıyla ilgili olarak, Günaydın sayın başbakan günaydın. Bu belgelerle ilgili tavır başında hayır olmalıydı dedi.

BU DEĞERLENDİRMENİN ARKASINDA NE VAR?

Başbakan’ın bu açıklamalarının çok önemli olduğunu söyleyen Baykal, Bizim ilişkilerimizi çok ciddi olarak gözden geçirmemizi gerektiren bir tespittir. Başbakan AB ile ilgili hayalkırıklığı içine girmeye başladığını biz görmüştük. Başbakanın bu değerlendirmeyi yapmasının arkasında ne var? Bunu hepimiz öğrenmek durumundayız. Ne olmuştur da ’AB bizi parçalamak istiyor’ deme ihtiyacı hissetmiştir Başbakan? Eğer bu AB ile temel bazı belgelerden kaynaklanıyor ise Başbakan’a çok geç kaldın demek lazım diye konuştu.

ACI BİR TABLO

Başbakan'ın 6 Ekim’de raporun yayınlanmasından bir saat bile geçmeden raporu olumlu ve dengeli olarak değerlendirdiğini anımsatan Baykal, 17 Aralık’ta başbakan Ankara’ya geldi ve AB Bayramı ilan etti. Eğer başbakanının hayal kırıklığı 17 Aralık ve 6 Ekim’in içinde bulunan unsurlardan kaynaklanıyorsa, bu tepkiyi sergilemekte geç kalmıştır sayın Başbakan. Başbakan şimdi gittiğine pişman. Başbakan bize, ’Bunlar bizi bölmek istiyorlar diyorlar. Günaydın sayın başbakan günaydın. Bu belgelerle ilgili tavır başında hayır olmalıydı. Şimdi ne oldu? Ha onlar değil, ben onlardan memnunum, 17 Aralık iyiydi, AB bayramı yerindeydi, yeni neler var neler var diyorsan, biz de anamuhalefet partisinin lideriyiz. Çağır da bir bakıverelim bu işe meclis bilmiyor. Sadece sana malum olan bilgilerle en ağır suçlamayı, bölücülük suçlamasını yapmakta geri durmuyorsun. Bunun mantığı var mı. Başbakan büyük tutarzıslık; çelişki içinde. Gerçekten acı bir tablo, Başbakanın açıklamaları. Türkiye iddiası olan, hedefi olan vizyonu olan, sağlam bir siyasi anlayış ile ne yazık ki yönetilmiyor. Bu bir kez daha ortaya çıkmıştır dedi.

RUMLAR KABUL ETSİN DİYE HAKLARIMIZDAN VAZGEÇEMEYİZ

KKTC’nin Cumhurbaşkanlığı seçimine de değinen Baykal, Kıbrıs’ta yeni bir dönem başladığını belirtti. Baykal, böyle bir seçimin yapılmış olmasının büyük önemi olduğuna da dikkat çekerek, Bu tablo, çok şeyi ortaya koyuyor. Yani, KKTC’nin siyasi erginliğini, siyasi kimliğinin hangi noktaya gelmiş olduğunu ortaya koyuyor dedi. Kıbrıs’ta çözüm arayışının hala devam ettiğini belirten Baykal, Annan Planı’nı Rumların kabul etmediğini anımsatırken, Çözüm arıyor isek ne yapacağız. Rumlar kabul edebilsinler diye, Annan Planı’nı onların uygun göreceği aşamaya kadar haklarımızdan vazgeçerek, onları daha da güçlendirerek ikna etmeye mi çalışacağız? diye sordu.

Baykal, çözümün Türklerin Rumlar’ı memnun edeceğiz diye yeni ödünler vermesiyle değil, KKTC’nin varlığını benimsetmek ve kalkınmasını, gelişmesini sağlamak doğrultusunda olması gerektiğini vurguladı.

BU VATANDA YAŞAMAYI İÇİNE SİNDİRECEKSİN

Türkiye’de son dönemde bazı çevrelerde milliyetçilik yükseliyor, kabarıyor, eyvah ne olacak anlayışının sık sık dile getirilmeye başlandığını söyleyen Baykal, Bu tablo karşısında altı okundan biri milliyetçilik olan partinin genel başkanı olarak bunu söylemek benim boynumun borcudur dedi. Milliyetçilik anlayışının bir husumetten beslenen, düşmanlıktan kaynaklanan bir milliyetçilik anlayışı olmadığını anlatan Baykal, bu milliyetçilikte şiddet, terör, vur kır anlayışına da yer olmadığını vurguladı.

polis
25 06 2005, 18:00
Bir ulkeyi, o ulkeyi olusturan insanlari ve mantalitelerini anlamak ve uyum saglamak için o toplumun içinde en az bir on yil yasamak gerekir.
Amerikali bir adami Turkiyede yasamaya zorlamak buyuk haksizlik olur.Bu Senagalli birinin seni Turkiye den alip Senagelde yasatmasina benzer.
Sende Amerikada yasamak istemedigine gore bosanmaniz yapilacak en akilli is olacaktir.

Bence kesinlikle duygusal davranma okulunu bitir, vatandasligi alacaksan al, daha sonra çocuk yapmadan bu isi bitir.Kendini onu kullaniyormus gibide gorme.Bir erkegin kaybi ne olabilirki?Onun bir kadin gibi çocuk problemi olmaz ne zaman isterse çocuk yapabilir.Senden sonra kadin bulamama derdi de olmaz, bosanma bir erkegi fazla etkilemez.Olsa olsa az bir maddi kaybi olur.O kadar da olacak artik sende onun cinsel ihtiyaçlarini gideriyorsun ya.
Yani, aman millet ne der, ne dusunur diye bir turk gibi degil, akliyla hareket eden, rasyonel, pragmatik bir amerikali gibi hareket et.Zaten kocan senin durumunda olsa o da ayni seyi yapardi.

halley
MERHABA ARKADASLAR!

Bende Amerikaya 2 ay once geldim.Geldigim gunden beri inanin bana mutlu oldugum bir gun bile hatirlamiyorum.Belki daha cok yeniyim ve zamana ihtiyacim var ama sanmiyorum ki 5 yil da 10 yil da gecsin ben bu ulkeye alisabileyim.Su an community college gidiyorum ve kesinlikle burda bir universite bitirip ingilizce ogretmeni olamak istiyorum ve ondan sonrada bana sorarsaniz ulkeme,anama,babama geri donup meslegimi orda yapmak istiyorum.Ama bir sorun varki ben evliyim ve esimde Amerikali oda Turkiyede yasamam kesinlikle diyor.Yani biz ikimizde ancak kendi vatanlarimizda mutlu olabilecegimizi dusunuyoruz.Aslinda birbirimizi cok seviyoruz ama ikimizde ailelerimize,arkadaslarimiza,kulturumuze yakin olmak istiyoruz..Devlet bana financial aid verdi okul.kitap ve her turlu masrafimi geri odemeksizin karsiliyacak ve benim aklimda okul bittikten sonra eger esim benle donmeyi kabul etmezse ondan bosanip donme fikri var.Sizce bu cok bencilce bir davranismi? Cunku 2.5 yil sonra Amerikan vatandasi olma hakkim da var.Yani insanlarin ve esimin benim onu okuyup,Amerikan vatandasi olmak icin kullandigimi dusunmelerini istemiyorum.Siz olsaniniz benim yerimde ne yapardiniz?

Elbet birgun kavusacagiz,bu boyle yarim kalmayacak.

halley
Aslinda esim cok iyi ve anlayisli bir insan ve daha 25 yasinda.Ama olmayinca olmuyor iste.Icimdeki bu ozlem,hasret okuyla nereye kadar yasiyabilirimki? Beni en cok uzen ailem bana soylemisti kizim yapamazsin,yasiyamaz ,mutlu olamazsin sen oralarda diye.Ama ben dinlemedim.Belkide Amerikaya gelmekte cazip geldi bana.Esim iranli olsa evlenir irana yerlesirmiydim ? tabiyki hayir. Sag olsun herseye rahmen ailem yine arkamda.Olmuyorsa olmuyodur oralar da yasamak zorunda degilsin diyorlar. Buda beni bir nebzede olsa rahatlatiyor. Birde dondugumde insallah bir meslek sahibi olarak donecegimi bilmek.En azindan issiz bir dul olmucam. Sagolun arkadaslar olaya objektif yaklasip,benimle fikirlerinizi acikca paylastiginiz icin.

neden3
yilardan beri amerikadayim senin gibi o kadar cok turk bayan gordumki amerikada inanamazsin

hemen hepside senin gibi dertli ve hemenhepside eninde sonunda bosaniyorlar

skin cocuk yapma vatandasligini al don TR ye

sen gene iyi bir iki senede kavramissin olayi bazilari 3 cocuktan sonra anliyor

dogru yoldasin

bu amerikalilar insan degil bizim insanimizin tirnagi bile olamazlar adamlar ruh yok ruh

mikael
26 06 2005, 18:00
Gel arkadas gel, tezgaha gel...Uckagadin alasi burda... :confused:

Demek forumda her yazisinda medeniyet diye basimizi utuleyenler, bize cagdaslik dersi verenler, henuz Etik 101'de sinifta kalmista haberimiz yokmus.

Amerikali esini TR'de yasamaya zorlarsan cok buyuk haksizlik olur ama pasaportu alana kadar evli kalip sonra kicina basarsan tekmeyi adalet bozulmamis olur..

DAAAAAAAHHHHHHHHHHHH!!!!.... :confused: :confused: :confused:

Ama siz siz olun REALIST olun, kararlarinizi o sekilde verin. Cikariniz ne ise o yonde hareket edin.
Turkiye'de banka soyan adamda kendi realitesi icinde, kendi cikariyla hareket ediyor zaten. Ne farki var, biri ufaktan vuruyor, digeri hic olmazsa buyukten goturuyor mali.

Karistirdin Fransa yalayip yutmus dostum benim, gercekci olmak ile namussuzlugu karistirdin...

Senin bu savundugun realistic felsefen (diger yazilarindada rastladim ayni mantiga) basit bir opportunistlikten baska bisi degil...

Ayrica karsiligini cinsellikle oduyorsun manasindaki cumlen ise olayi koparmistir. Ama anlamadi herhalde cicegi burnunda yeni evli Halley yengemiz :D

esracik
Halley,
Yazdiklarina inan cok sasirdim, nasil sevdigini soyledigin esin hakkinda iki sene disimi sikarim sonra onunla isim bitince tekmeyi basarim diyebiliyorsun anlamis degilim. Evlilik ciddi bir istir, bastan dusunektin butun bunlari. Sordugun icin cevap vereyim, evet cok bencilce dusunuyorsun ve esini sadece kullaniyorsun bu durumda. Uzgunum, diploma ya da vatandaslik icin deger mi butun bunlara

avoice
halley bence kendine biraz daha zaman tanimalisin zira 2 ay;kesin bi yargida bulunmak icin cok kisa bi sure!!
bence de duygusalligi bi kenara at ve aklin yolunu izle,boyle bi firsat varken kesinlikle harcama!
ve bigun uyandiginda herseyin duzeldiini ve mutlu olmaya basladigini anlicaksin!
sadece biraz zaman..

avoice
lutfen gercekci olalim,nasil olsa donceksin tr'ye,kendini en iyi sekilde yetistirip oyle don,eger daha iyi bir turkiye'de yasamak istiyosan!!
bence de halley,kultur soku ama dediim gibi bigun hersey bi anada degisecek,bana ole oldu!!
sana bol sans diliyorum ve onune cikan firsatlari anlik duygular icin feda etme diyorum..
basarilar..

halley
Ya belkide haklisin avoice ben oldum olasi hep boyle sabirsizimdir.Hep ani kararlar alir bazen biraz zaman gectikten sonra doner geriye bakar ve pisman olurum. Evlilik benim hayatimda verdigim en ciddi ve onemli karardi ve onu bir cirpida bitirmekte istemiyorum.Esimi seviyorum,ondan ayrilirsam onun gibi bana deger veren,hos gorulu bir insan bulabilecegimi sanmiyorum. Zaten daha okulumu bitirmeme en az 3.5 yilim var. Bakalim o kadar omrum varmi ? ben simdiden 3.5 yil sonrasinin planlarini yapiyorum.Bu sanirim icinde bulundugum kultur sokundan olsa gerek.
Bir umudumda annem,babam ve kiz kardesimi buraya aldirmak kisin sadece 3 ayligina benimle yasamalari icin eger vize alabilirlerse. Sanirim bu beni sakinlestirir.

Ilginize tesekkur ederim.

Elbet birgun kavusacagiz,bu boyle yarim kalmayacak.

neden3
halley yazik etme ana babana

bence buraya getirme sen pasaportunu al TR ye geri don

buralara saplanip kalmak cok aci veriyor insana

neden3
esracik sende alemsin

Amerikaliyla yapilan evlilikte sevginin ne isi var Allahaskina

kendi milletin kulturun dininden biri dururken yapilan evlilik bostur hictir

eninde sonunda biter

tecrube konusuyor burada

polis
27 06 2005, 18:00
Ne kadar bos konusan adamlar var ya akli sira beni elestiriyor, bati toplumunu zerre kadar tanimadigida hemen ortaya çikiyor.
Bir kere senin o etik, namus dedigin kavramlar batida erozyona ugramistir.Mertlik, san, seref, delikanlilik, vatan, bayrak......vs gibi degerler individualisme(bireycilik) le birlikte eriyip gitmektedir.
Batida, dunyaya bir kere geliyoruz, hayattan mumkun oldugunca zevk al felsefesi gelismektedir.Her iki evlilikten biri bosanmayla biter, bir o kadar da aldatma olayi olur.
Cogu evlilikler ask bitti diye bitmistir.Tabi genelleme yapmamak lazim fakat egilim bu yondedir.
Simdi gelelim o kizcagizin durumuna; Amerikayi dallas dizisindeki gibi hayal etmis, fazla dusunmeden evlenmistir.Iki ay sonra ana, baba hasretine dayanamayacagi, orada yasamayacagi ortaya çikmistir.Peki bizim amerikali cony ya benim karim burada mutsuz bari ben kendimi feda edeyimde gidip Turkiye de yasayayim der mi? Tabi ki demez o once kendini dusunur, individualistir.
Kizimiz hemen Turkiye ye donse, bosanmis ve isi gucu olmayan biri olarak donecektir.Turkiye de hala bosanmis kadinlara nasil bakildigida ortada.Peki iki uç yil kalipta okulunu bitirse diplôma alip donse Cony ne kaybeder?
Burada kizcagizin gelecegi sozkonusu, cony nin kaybedecegi hiç bir sey yok.Yok arkadas ben yude yuz delikanlilik, durustluk ararim dersen karsindakininde oyle olmasi gerekir.Amerikada, avrupada o kadar durust ve delikanli adamida mumla aramak lazim.
Ben bunlari yasayarak ogrendim, çok yabanci kadinla beraber oldum.Durust ol ama enayi olma.Su acimasiz dunyada fazla duygusal olunca da ezilirsin, kaybeden sen olursun.
Su guzel sozle yazimizi bitirelim; DURUST ADAM HER ZAMAN DOGRUYU SOYLER, AKILLI ADAM ISE GEREKTIGI ZAMAN

polis
Bir de medeni olan çagdas olan her insan durust, namuslu degildir.Bazen en örûmcek kafali insanlarin içinden dunyanin en durust insanlari çikar.Ben burada seriatçilara atar tutarim ama hayatimda tanidigim en durust insanlarda hep bunlarin içinden çikmistir.
Avrupali medenidir ama egoistir(istisnalar mevcuttur), kendi çikari sozkonusu olunca seni satar.
Mesele o dengeyi yakalayabilmekte, yani medenilesirken fazla bireysellige kaçmamakta.

mikael
Hiiiiiiiiiiiiii, polis, len neler soyluyon olm sen, baska yerde soyleme bunlari rezil olursun valla. :D
Etik dersi aldinmi hic? Alanlar senin su yazina popolariyla guluyorlardir herhalde...

Kaale alinmayacak tespitlerin var kardes ya. Birbirine girmis butun kavramlar gorusler deneyimler....Cokta cirkin birsey cikmis ortaya...

Okumus cahil boyle oluyor herhalde....kusura kalma :D

Kavramlar oturmamis bak

Bireysellik, egoizm, opportunistlik, ayrica bide varolusculuk anarsizm ve nihilizmi ekleyelim diger yazilarindan aldigim izlenimlerden....

bunlarin uzerinde iyice dusun kardes...cok fena senin durum :D
Hadi sana biraz zaman....

Dusundunmu? Cevap veriyorum

Seninkisi CAHILIZM :D :D :D

Bahsettigin Primitif milliyetcilik anlayisina benziyor savunduklarin (reel politika nedir desem oyle okuzun trene baktigi gibi bakacaginada eminim), bilmem anlatabildimmi :D

Corba etme kavramlari cok bilmis dostum...

Bizde gorduk gecirdik, senin gibileri cok geldi gecti elimden...

Bizde ozlu bir soz soyleyelim madem oyle

BİLİYORSAN KONUŞ ÖRNEK ALSINLAR BİLMİYORSAN SUS ADAM SANSINLAR..

mikael
Batida, dunyaya bir kere geliyoruz, hayattan mumkun oldugunca zevk al felsefesi gelismektedi

Iyide bu felsefe (felsefe degil hayat gorusu denir bu arada) sorumsuzluk, uckagit, dalavere yerine tam tersi sorumlu, olgun ve egitimli bilgili kurallara bagli birey olmayi on plana cikarir ve mukafatlandirir. Istisnalar haric.

Hayattan mumkun oldugunca zevk almak kendi cikarini her zaman on planda tutmak demek degildir.

---------------------------------------------------------------------------------------
Avrupali medenidir ama egoistir(istisnalar mevcuttur),

Egoist degil bireysel yonu agir basar demeliydin.
Medeni ve bireysellik ise bir arada olur elbet ama sen egoizm deyip kavramlari karistirirsan yanlis sonuca varirsin asagidaki gibi...
-----------------------------------------------------------------------------------------
Mesele o dengeyi yakalayabilmekte, yani medenilesirken fazla bireysellige kaçmamakta.

Dam ustunde saksagan
vur beline kazmayi :D :D

Medeniyetlesmek ile bireysellik arasinda negatif bir korelasyonmu var? Biri artarken digeri azaliyormu?
Tabiki hayir, kel alaka...O yuzden ne dengesinden bahsediyorsun...
----------------------------------------------------------------------------------------
Bir kere senin o etik, namus dedigin kavramlar batida erozyona ugramistir.
Sen kicinida yirttsan MEDENIYET ve ETIK arasinda dogru oranti tersine donmez :D . Bu batidada halen boyledir, bireysellik on plana cikmaktadir DOGRU ama ne ALAKA

Bireysellik ******** olmayi gerektirmiyor...Bireyselligi cok iyi anlamamissin...
Batili arkadaslarina gidip ETIK EROZYONA UGRAMISTIR dersen gulerler sana.

Senin verdigin - seriatcilar vs. durustluk, medeniler vs. namussuzluk - marjinal bir ornektir. Yazini buna dayandirirsan ancak o marjinallerin sayisi kadar puan alirsin.
------------------------------------------------------------------------------------------

Polis kardes beni yorma birdahakine, dusunup yaz yazilarini.

mikael
Aslinda tartismanin ozu sudur:

Bir arkadasinla Hindistanda biryerlerdesin. Arkadasin arabayi kullaniyor, ortada kimsecikler yok. Birden bire bir adam cikiyor karsiniza ve arkadasin kaza ile carpiyor ancak kirmizi isikta durmadigi icin 100% hatali . Adam oracikta can veriyor. Polis geliyor ve tek sahit sensin.
Sana soruyor, kazada arkadasinin sucu varmi? Var dersen hemen tutuklanacak en yakin arkadasin, yok dersen hersey aynen devam.
Herkes dolusmus, adamin oksuz kalan cocuklari ve aileside orada (zaten cok fakirler, birtek arkadasinin oldurdugu adam bakiyormus eve)
Butun kulaklar senden cikacak sozu bekliyor...

Ne yaparsin?

Adam zaten olmus geri getiremezsin, e arkadasinda kotu niyetli degil, bilerek carpmadi ve gercegi soylersen hayati mahvolacak.

Merak ettim siz olsaniz ne yapardiniz?

halley
Esracik,

Sanirim beni yanlis anladin cunku ben hic bir zaman esime tekmeyi basarim demedim. Sadece su an amerikada mutlu olmadigimi,ama bunun icin belkide zamana ihtiyacim oldugunu eger bu zaman sonunda hala burda mutsuzsam esimde benle donmek Turkiyede yasamak istemiyorski o bana bunun soz konusu bile olmadigini soyluyor. o zaman onu sevmeme rahmen belki bosanmak zoruna kalicam dedim. Zaten kendisiylede biz bu konu hakkinda sik sik konusuyoruz. yani bu benim onun arkasindan gizlice planladigim bir oyun degil.

halley
Arkadaslar benim onlarin vatandasligina felan da ihtiyacim yok. Zaten bana boyle bir sans sunulmus eger ben istemeyip temelli ulkemde yasamaya donuyorsam ne yapiyim ben Amerikan pasaportunu? Universiteye gitmek isteyip bir meslek sahibi olabilmek icin cabalamam bencillik ve esimi kullaniyorum demekse evet o zaman siz haklisiniz. Nedir oneriniz soylermisiniz bana lutfen? butun gun evde oturup kaderime razi olmakmi? aman bir gun eger ayrilirsak ve bende universite bitirmis olursam onu kullanmis gibi olurum diye hic bir sey yapmamakmi ? Neyse sanirim benim en buyuk hatam boyle ozel bir konuyu sizlerle paylasmik olmamdi.
Hepinize iyi ve kotu yorumlarinizdan dolayi tesekkur ediyorum. Ve bu konuda daha fazla ne yazmak ne de okumak istemiyorum.

Hoscakalin...

ilyast20
Kavramlar oturmamis bak
Bireysellik, egoizm, opportunistlik, ayrica bide varolusculuk anarsizm ve nihilizmi ekleyelim diger yazilarindan aldigim izlenimlerden....
bunlarin uzerinde iyice dusun kardes...cok fena senin durum

Hadi sana biraz zaman....

Dusundunmu? Cevap veriyorum
Seninkisi CAHILIZM

polis
28 06 2005, 18:00
Aman ne guzel Mikael'cigim sinirlenmis.Sinirlendigini belli etmemek içinde her yere sari kafalardan koymus.Kendi savunacak argumanlar bulamayincada agzini bozmus.Demekki adamin damarina bastik.Dur biraz daha basalim o zaman.

Mikael usta bimem bilirmisin euphemisme denen bir sey var.Köre veya topala, kör topal demeyizde engelli deriz.Egoiste de egoiste deyip pejoratif bir anlam vermemek için indivudalist deyivermisler.Kelime kulaga daha hos geliyor.

Ustacigim birde medeniyetle etik(ahlak diyelim) arasinda bir dogru oranti kurmussun.Daha once de soyledigim gibi bu sav lar senin uzun sure bati toplumunda yasamadigini veya yasadiysan bile hep turklerle takildigini gosterir.

Simdi medeni ulkelere bir goz atalim izninle; avrupa ulkelerinde pedofili(çocuk sevicilik),ensest(ana, baba, çocuk..cinsel iliskisi) iliski had safaya ulasmistir.Televizyonlarda hergun boyle bir rezalet duyarsin.Bu ulkelerde son zamanlarda polis iyi çalismaya baslayinca pedofilciler Tayland'i, Hindistani...vs kendilerine mesken tutmaya basladilar.
Hirsizlik konusuna gelince, italya'nin guneyine gidipte çantasini kolyesini kaptirmayan turist yok gibidir.Fransa da en ufak magazalarda bile guvenlik gorevlisi var.Bir gun spor yapmak için çikardigim atletimi bile iki saniyede çaldilar.
Fransa da geçen sene on binlerce yasli sicaklardan oldu. Cenaze için bazi olen yaslilarin ailesinden hiç bir bireyi bulamadilar.Kimse cenazeyle falan ugrasmak bile istemiyordu.Bir suru yasli yapayalniz yasayip olur, yillarca çocuklari ziyaretine bile gitmez.
Evlilik konusuna gelelim, bu konudan bahsetmeye gerek yok herkez biliyor zaten.Evlilik kurumu hemen hemen çokmustur.Cinsellik olayinda da millet artik hizini alamadigi için echangist diskolar, barlar gitgide artiyor.Adam karisini degistirmeye getiriyor.Zavalli kadinda kocasi kendisini terketmesin diye bunu kabul ediyor.

Bir de etik kavrami toplumdan topluma insandan insan degisir.Senin namus etik dedigin degerlere baskasi seyiyle gulebilir.Eski yunanda bazi sehirlerde hirsiza çok akilli ve zeki adam diye bakilirdi.Escinsellerede çok asil gozuyle bakilirdi.

Aslinda etik medeniyet iliskisi degil, ekonomi etik iliskisi kurmak daha dogrudur.Bir ulkede ekonomi bozuldumu ne medeniyet ne de etik kalir.O medeni dedigin insanlar senin donunu bile çalabilirler.

Dedigim gibi medenilesirken medenilesmeden dogacak sapmalara dikkat etmek gerekir.
Bu konuda japonlar guzel bir ornektir.Japonya medeni bir ulkedir, hirsizlik ve suç orani çok dusuktur, insanlar genelde indivudalist degildir.

Bir de o hayat gorusudur felsefe degildir diye bir sey yumurtlamissin.Felsefe kelimesinin anlamini ve nerelerde ne zaman kullanilacagini arastir bir zahmet.

Neyse ya amaç oturup seninle tartismak degilde yaptigin yanlislara dikkat çekmektir.Sen soyle o toplumda bir on yil kadar yasa, ama turklerin arasinda degil, gerçekten o toplumun içinde ondan sonra tartismamiza devam ederiz.Hadi hosçakal Usta

polis
Arkadas ben yine ayni seyi soylerim, yigidi oldururum ama hakkini yemem.Dincilerle hayatta kafam uyusmaz ama en durust en guvenilecek , en altruist(baskalarini dusunen) insanlar bunlarin içinden çikar.Ama bu musluman dincisi olur, ama hiristiyan dincisi...vs.
Bugun Avrupadan Amerika dan Hindistan'a gidip cuzzamlilarin arasinda yasayan rahibeler vardir.Yabanci ilticacilari polise vermemek için polisten dayak yiyen papazlar mevcuttur.En guvenebilecegim, en takdir ettigim arkadaslarim, nurcularin fettuhlahcilarin arasindan çikmistir.Ama kafa yapisi bana uymaz o ayri konu.
Medeni, modern olmayla durustluk, etik, delikanlilik arasinda bir baglanti yoktur.Avrupa da hergun goruyorum, çok modern olan, okuyan ama kendinden baskasini dusunmeyen nefes alir gibi yalan soyleyen, parayi verdiginde karisini bile satabilecek bir suru pust var.

polis
Evlilik çok ciddi bir kurum canim.Ondan her iki evlilikten biri bosanmayla biter.Cok buyuk bir kismida çocuklar nedeniyle ya da maddi sebeplerle mecburen devam ettirilir.Artik avrupa da kimse evlenmiyor, millet birlikte yasiyor.Dogan çocuklarin çogu evlilik disidir.
Bosanma birak avrupayi turkiye de bile normal karsilaniyor.
Ne yani kadin kocam uzulecek diye bosanmasinda hayatinimi zehir etsin?Kocasi o kadar uzulecekse gider onlan turkiyede yasar.Ben gerçekten bir kadina asiksam gider habesistanda bile yasarim.

polis
Recep Bey,

Amerikali-turk çifti ornegimizde, ben bu iki kisi arasinda ask olduguna kesinlikle inanmiyorum.Sevgi saygi var diyebilirizde ask var diyemeyiz.Arada gerçekten bir ask olsa zaten boyle bir sorun çikmaz.Dedigim gibi gerçekten ask olursa habesistan bile yasanacak yer olur.Aski için gidip Iranda yasayan avrupali, Amerikali kadin vardir.
Simdi arada gerçek bir ask yok, çocukta yok, evlilik çok uzunda surmedi, bu is bizim Cony yi ne kadar etkiler?Dogal olarak iki tarafta uzulecek ama hayat bu kardesim.Cocuklari olsaydi durum çok kotu olurdu o ayri konu.Avrupa da amerika da bir kadin veya erkek hayati boyunca bir çok partoner degistirir onlar bize gore daha az etkilenirler.
Bir kadin turkiyede olsun avrupa da olsun bosandimi bayagi sorunla karsilasir.Bu erkek için fazla problem olmaz.avrupa da bosanan kadinlarin buyuk bir kismi bir daha evlenemiyor bile.Erkek aninda goruntu yapar partoner bulmasi kadina gore çok kolaydir.
Kadinla erkek her konuda esit degildir Recebim.Ozellikle de cinsel konularda. Mesela, erkeklere genel ev vardir kadina yoktur.
Sik sik evlenip bosanmak(ozellikle çocuk yoksa), partöner degistirmek bir çok erkegin hosuna gider.Bir kaç yil sonra evlilikte cinsellik monoton hale gelir, ozellikle erkek baska kadin aramaya baslar.Hayat kadinlarinin musterilerinin çogu evli erkeklerdir.
Recepcigim bu konu çok uzun surer, bu yazdiklarimdan sonra bakis açinin biraz degisecegini umut ederim.

Recepp
<< bosanma bir erkegi fazla etkilemez.Olsa olsa az bir maddi kaybi olur.O kadar da olacak artik sende onun cinsel ihtiyaçlarini gideriyorsun ya. ]]

Bu yazilanlari gorunce cok sasirdim. Evlilik sevgi, saygi uzerine kurulan ciddi bir muessese. Ask, mutluluk ve dert birligi yaptigin birinden bosanirken nasil (fazla) etkilenilmezki.
cinselikle ilgili cevabiniz dahada kotu. Evlilikteki herseyde oldugu gibi buda 'Biz' uzerine kurulur. Sanki bir bayanin bazi ihtiyaclari yokmus ve tek basina yapilan bir aktivite gibi yazip, kendinizin deyimiyle Egoist lik yapmissiniz.

Recepp
Cevabinin benim yazdiklarimla pek ilgisi yok. Ama buna ragmen icinde celisiyorsun.

bosanmak bir erkegi fazla etkilemez. demistin. Sonrada Ben gerçekten bir kadina asiksam gider habesistanda bile yasarim. diyorsun. Burdada olaya hep tek yonlu olarak bakiyorsun, cinselikte oldugu gibi.
Macho man, simdi bu kadar yol gidip birlikte oldugun, hayati paylastigin bu kadin buna ragmen seni biraksa, fazla etkilenmezmisin.

Birde erkegin maddi kaybinida onun cinsel ihtiyaclarinin giderilmesiyle es degerde tutmusun. (sanki bayanlarin oyle bir ihtiyaclari yokmus gibi).
Bu kafayla her iki evlilikten biri bosanmayla biter tabi ;)

polis
29 06 2005, 18:00
Yukarida sana cevap yazmistim ama amerika da okudum City bankda çalisiyorum diye hava attigini okuyunca geri sildim.Senin gibi biri ile tartisilmaz.Ne kadar gorgusuz bir insan oldugunu belli ediyorsun çocuklar gibi su okulu bitirmiste City Bank da çalisiyormusta.Onlar senin kulturlu bir insan oldugunu mu gosterir?Bankacilikta uzman olabilirsin o ayri konu.Tayyip erdogan Basbakan o onun çok kulturlu biri oldugunu mu gosterir?Karl Marx sefalet içinde oldu bu onun cahil biri oldugunumu gosterir?Veya basbakan Tayyip sefil Marx'dan daha mi akillidir?
..iki tane yuksek okul turkiyede bir tanede fransa da bitirdim.

Yalniz terbiyesizce cevap yazarsan aynen senin anlayacagin sekilde terbiyesizce cevap bulursun

mikael
Cok saygideger kazim efendi,

Onceki yazinda yazmistin ama uzerinde durmamistim, tekrar edince lafin gelisi yazmadigini anladim. O yuzden once su cumlene bir cevap vereyim. Demissinki

Daha once de soyledigim gibi bu sav lar senin uzun sure bati toplumunda yasamadigini veya yasadiysan bile hep turklerle takildigini gosterir.

Birde uzerinde sunu eklemissin, hic haddin olmadan

Neyse ya amaç oturup seninle tartismak degilde yaptigin yanlislara dikkat çekmektir.Sen soyle o toplumda bir on yil kadar yasa, ama turklerin arasinda degil, gerçekten o toplumun içinde ondan sonra tartismamiza devam ederiz.Hadi hosçakal Usta

Aslinda boyle bir saldiriya cevap verilmez. Kendi cahilligini kendi yazinda ortaya cikariyorsun. Sen daha tanimadigin bir insana bu kadar kesin bir onyargiyla yaklasiyorsan, kendindende bu kadar eminsen, demekki yasadigin olaylarada, cevrende olup bitenlerede ayni dar bakis acisi ile yaklasiyor ve yasadiklarini hep o dar cercevede yorumlayip neticesindede boyle cok tuhaf, ne oldugu belirsiz sonuclara variyorsun.

Boyle seyler yazilmaz ama mecbur biraktin adami, ayibi senin boynuna...
Bak simdi nasil sap olduguna kendin karar ver.

Sen Fransa'da okumus (muhtemelen oylesine bir universite) ve simdide bir universitede finans alaninda calisiyorsun.

Bak senin egitimin ve tecruben benimkiyle kiyaslanamaz, eger tabiki Yale Graduate degilsen ve CitiBank HQ'da director olarak calismiyorsan, OK?

Caktin kofteyi :D

Boyle bir kariyer icerisinde, benim cevrem seninkinden cok daha zengin, inan bana.

Seninle birgun olurya karsilasirsak gorursun o zaman kim oldugumu...

Sen peki ne gordun kimleri tanidin, nerelerde yasadin, kimlerle yattin kalktin, hangi buyuk organizasyonlarda calistin, hayatta ne gibi buyuk basarilarin olduda kalkip tanimadigin bir insan hakkinda direk sonuca gidiyorsun?

Bundan sonra bu muhabbeti yapma oyle herkese, dev aynasinda gorursen kendini ezerler seni boyle.
Sen kendine karsi yeterince ezik degilsen elbet.

mikael
Sana cevaplarim hizli hizli olacak cunku bayildim senin dar goruslerinden.

Etik kavrami, toplumdan topluma degisir demissin. Etik universal bir olgudur. Degismez. Etik universal'midir degilmidir tartismasi uzun yillar suregelmistir. Buradada bu konu ancak polemik olur. Benim inancim Universal oldugu yonundedir. Case closed.

Medeni ulkeler bir goz atalim deyip, suc isleyenler uzerine ornekler vermissin. Biz sana medeni ulkelerde suc olmuyor dedikmi? NE ALAKA? Ne demeye getiriyorsun anlamiyorumki.

Suc orani medeni ulkelerde yukseliyor de bari...Suc isleyenler, duzgun adam gibi hayatini yasayanlarin icinde ne kadar bir oran teskil ediyor? Suc orani yukseldiyse, populasyona gore buyume orani ne kadar hizla gelisti? Bundan 100 yil oncesi dahami iyiydi, yani historic bir karsilastirma yaptinmi? Madem suc oranlarindan bahsedeceksin ver istatistiklerini, kaynak gostererek.
Iskembeden konusma.

Individualism ve egoism arasindaki tek fark, kulaga hosgelmesi demek :D
Ikiside doktora tezlerine konu olmus be polis, arasindaki fark daglar kadar.
Kendi cikarin icin baskalarina zarar veriyorsan egoistce davranmissin demektir.
Her insan hem bireyci hemde kollektif olma ozelliklerini tasir cunku toplum icerisinde yasiyorsun, kendini soyutlayamazsin. Bir dilenciye sadaka vermek karsiliksiz yapilan bir davranistir, egoistlikle bir ilgisi yoktur ve bireysel yonu agir basan bir kimse tarafindanda yapilabilir normal olarak. Sen kendi cikarin icin yakin bir arkadasini satarmisin? Ben satmam, bana zarar verse dahi (e o zaman individual degilim ben cunku egoistce davranmadim...ama yeri gelince bireysel davranirim, illaki baskasina zarar vermem gerekmez )...Bunun elbette bir derecesi var ve bu derece individualism ve egoism arasindaki keskin fark.

Medeni bir ulkede yasiyorum diyorsun ve egoistce davranisin bu yasamin bir parcasi oldugunu bununda medeniyetin bir geregi oldugunu savunuyorsun. Artik karar okuyanlarin olsun.
Biri medeniyet istiyorum dedigi zaman, teknoloji yada guzel fransiz hatunlarini kastetmiyor. Medeni toplum, insanlarin kendi haklarini yasal sistem icerisinde demokratik bicimde savunabildikleri, cevresinde yasayan insanlarin cahil degil okumus etmis dogruyu yanlistan ayirt edebilen bireylerden olustugu, hem baskalarina hem cevresine saygili oldugu bir toplumdur. Batida bu ozellikler az gelismis ulkelere gore cok daha fazladir. Suc heryerde var, konumuz bu degil...

Bir Jamaika'da, Brezilya'da, Somali'de vs vs. medeniyet duzeyinin dustugu yerlerde hem suc orani daha yuksektir, hemde toplumsal duyarlilik olmasi gerekenin cok cok altindadir.

Kisaca medeniyetin bir geregide dogru ile yanlisi ayirt edebilmedir. Bu tartismanin baslangicida senin dogru ile yanlisi ayirt edememen ve bunu medeniyet icerisinde makul gostermendir.

froglet
30 06 2005, 18:00
aslinda turkiyeye donupte tam olarak memnun olanlar ya da pisman olanlar diye bir sey yok. turkiyeden ayrilirken ailenizden, sevdiklerinizden ayrilma acisi cokuyor, turkiyeye donerken de bu sefer uzun yillar gecirdiginiz ve aliskanliklarinizin bir parcasi haline gelen yerleri ve insanlari birakiyorsunuz. her ikisinde de yureginiz daglaniyor, karar vermekte zorlaniyorsunuz ama karar vermek de gerekiyor. keske mumkun olabilse sehirler ve ulkeler ve kitalar arasinda isinlanabilse idik, sevdiklerimizi hic kirmasak, her seyi yarim ve buruk yasamanin huznunu tasimasak ve zaman zaman nerde oldugumuzu unutup gelgitler de kaybolmasak.

polis
.... :D tam dedigin gibi JBB

mikael
<< aslinda turkiyeye donupte tam olarak memnun olanlar ya da pisman olanlar diye bir sey yok. turkiyeden ayrilirken ailenizden, sevdiklerinizden ayrilma acisi cokuyor, turkiyeye donerken de bu sefer uzun yillar gecirdiginiz ve aliskanliklarinizin bir parcasi haline gelen yerleri ve insanlari birakiyorsunuz. her ikisinde de yureginiz daglaniyor, karar vermekte zorlaniyorsunuz ama karar vermek de gerekiyor. keske mumkun olabilse sehirler ve ulkeler ve kitalar arasinda isinlanabilse idik, sevdiklerimizi hic kirmasak, her seyi yarim ve buruk yasamanin huznunu tasimasak ve zaman zaman nerde oldugumuzu unutup gelgitler de kaybolmasak. ]]

He gurban aynen oyle...Katiliyoz sana

mikael
<< suluk mikael ]]

JBB=Polis....
Ignored

maybe
ben hayatimdan memnunum.. istanbulda ozledigim bir annem oluyor.. o da artik gelip benimle kalicak her sene 5 ay..
tr ye donmek delilik. mollalar sarmis her yani.. berbat ..etilerden nisantasindan bahsediyorum.. buralarda artik turbanli dolu

oguzcepni
JBB sen kafayi mi usuttun? Etiler Nisantasi nda mni etekli kizlar dolasir ne isi var turbanlinin

turbanlilar Fatih te

polis
01 07 2005, 18:00
EXACTLY JBB. Yalniz Turkiye Iran olmaz, Iran olma riski oldugu anda darbe olur.Amerika ve Avrupa oyle bir seye musade etmez.Turkiye Iran oldugu zaman domino tasi gibi diger butun arap ulkeleride duser.O da uygarliklar çatismasina yol açar.Zaten Amerika Tayyibin suyunu isitmaya basladi.

maybe
hayir kafayi yemedim.. sen yemissin.. nefret attim ya heryerde bu mollalar.. hosuma mı gidiyor saniyorsun.. ben bılmem fatih matih.. onlar heryerde... tabii bu zubuk basbakanin turbanli karisindan cesaret aliyorlar..

giden donmesin bence.. burasi 10 yil sonra olur tam bir iran.. berbat

oguzcepni
ya kafayi mi yediniz Nisantasi nda turbanli bir iki tane olur

Istanbul bu kadar mi kotu duumda?

kehribar
02 07 2005, 18:00
mikael in ha gurban mesajina katiliyorum

bu arada iowa daki amishler, tennessee de sokaklarda yuruyen rahibeler, her yerde incil dagitip kenid kilisesinin reklamini yapanlar, turkiyeye misyonerlik calismalari icin gelenler, saclarini iki yandan oren sakalli yahudiler ve baslarina gecirdikleri tuhaf sapkalarla kadinlari, tv kanallarinda butun gun din anlatan rahipler beni irtica acisindan oldukca endiselendiriyor. hatta dinin devlet ve kanunlar icinde bulunmasinin amerika acisindan buyuk tehlike uyandirdigi kanaatindeyim. berbat otesi :D

bir adaya tasinmasini onerecegim arkadaslar var ama orda da bir vodoo ayinine kurban giderler diye korkmaktayim :D

omio
03 07 2005, 18:00
vay be ne saygisiz insanlar var

MerTCaN95
03 07 2005, 18:00
ACABA DONSEM IS BULABILIRMIYIM TURKIYEDE

irresistable
14 07 2005, 18:00
Yoktur, yoktur, memnun olan yoktur! Olsaydi bu dosya en cok yazilan dosya olurdu!!!

Kemal Dervis bile dondu, ne oldu???? Memnun olmadi geriye gitti, ustelik bakanlik bile yapti, o memnun olmadiysa donenlerden kimse memnun degildir...

friendly
Germeyin kendinizi...ABD'de de egleniriz, Turkiye'de de egleniriz...Mutlu oluruz niye olmayalim. Gurbette mutlu olmayi kendi ulkemizde de yetinmesini bilirsek eger..var mi bizden krali be

kendi adima ben ABD de yasarim, Avrupa'ya giderim, neresi olsa giderim, turk oldugum gercegini degistirmez bu.
insanligin ortak noktalari var, her ortamda evrensel degerleri gormek o kadar da zor degil.
ama dedigim gibi istedigin kadar kaynas diger ulke vatandaslariyla, bu tabiatini yani turk oldugunu degistirmez. Turk tabii ki turkiyede memnun olur kardes niye olmasin.
Yurt disinda bulunmak o an icin bir sekilde daha cok isine geliyordur olay bu kadar basit..
bugun amerikada memnunum
ileride birgun turkiyeye donersem eger, orda da mutlu olurum anasini satiim tabii ki olurum ne olmayacam yerim yurdum topraam hasta misiniz yaw..

kehribar
memnun olanlar benzer eski dosyalarda yazdilar hep ayni muhabbet biktirmistir ayrica turkiyede olanlarin hasret gibi konulari olmadigindan, amerikadayken bu forumdan arkadas cevresi olusturmamislarsa ve donme istekleri yoksa yazmalari icinde bir sebepleri oluyor. muhtemelen arkadasti aileydi derkende buraya vakit ayirmak iatemiyorlar
ben 97 de dondum turkiyeye gayet memnundum vatanda. 2001 de hasta dayimi gormeye girmistim gene amerikaya ama geri dondum. 2004 te esimin doktora konusu yuzunden amerikaya gelmek durumunda oluncaya kadarda hic dusunmuyordum. en kisa zamanda bu sureninde bitmesini ve ait oldugumuz yere temelli donmeyi dusunuyoruz. herkesin beklentisi farklidir ama donenlerden memnun olan yok sanmak yanilgi olur ve inaniyorum ki pek cogumuzun icinde de durumlar farkli olsa donmek isteyecekler coktur

oguzcepni
1) Kemal Dervis Turk degil

2) Kemal Dervis Turk kulturune sahip degil yani onu Turkiye de baglayan bir sey yok.

3) kemal Dervis in ailesinde Turk bile yok

4) Kemal Dervis in karisida Turk degil

5) Kemal Dervis in oglu zaten hic Turk degil, TR de boyuna DJ lik yapiyor barlarda o baska mesele

6) Kemal Dervis in gorev aldigi kurum Duyun-i Umumiye den farki yoktu, Osmanli da o goreve turkler getirilmezdi, anlayan anlar

alanya001
03 08 2005, 18:00
ARKADASLAR BENDE 11 SENEDE NY DA YASIYORUM 3 TANE COCUGUM VAR BENIM ABD LI ESIM HER SENE TURKIYEYE GIDIYOR,,ILLA TR YE YERLESELIM DIYIP TUTTURUYOR,,BENDE KARA KARA DUSUNUYORUM,,,BUTUN AILEM ANKARADA,,,ONLARIDA OZLEDIM GERCI,,,KALDIK BURALARDA VALLA

maybe
05 08 2005, 18:00
ben de bir 1,5 senedir buradayim.. bir daha istanbula gidip tekrar donmeyi hic dusunmuyorum.. gecen ay istanbuldaydim 1 ay kaldim.. hersey gozume berbat geldi..

:D

DaftStar
Merhaba ben daha geleli 2 gün oldu 9 aydır Toronto daydım.. Baslarda İstanbul u cok özlememe rağmen Toronto nun o soğuk kışına dayanıp kaldım dönerkende buraya hiç gelmek istemedim bi tek ailemi çok özlemiştim diğer özlediğim şeyleri zamanla unutabilirdim çünkü biliyodum buraya gelince insanların bana cok garip geliceğini. bi kere çok kalabalık geliyo Toronto nun 4 milyonluk nüfusundan insanlar cok kaba geliyo yolda sürekli birbirlerine çarpıyolar ve bunu çok doğal karşılıyolar bi pardon bile demiyolar Toronto nun değişik ülkelerden gelen insanlardan sonra burda çok fazla esmer kıllı erkek olduğunu anladım, hele İstanbul un trafiğnin çok kötü olduğunu anladım ilk geldiğim gün karşıdan karşıya geçerken eziliyodum kimse yol vermiyo bide üstüne üstüne geliyolar.birde en önemlisi burdaki insanların hepsi diğerlerinin kıyafetlerine bakıyo kac tane marka taşıyosun üstünde,ayakkabıların ne marka, saçın kuaförlü ellerin ojelimi ona bakıyo kimse senin ne düşündüğünü yada bi konu üzerindeki fikrini merak etmiyo kimse senin ne hissettiğini takmıyo.ben ülkemi çok seviyorum İstanbul u inanılmaz özlemiştim ordayken Galata kulesinden Boğaz körüsüne kadar ama kendi sahip olduğum kültür bana şimdi çok garip geliyo.ve çok üzülüyorum dışarda bu kadar eğitimsiz insanlar olduğu için.şimdi Amerikan vize si alıp orda okumayı hatta orda yaşamayı düşünüyorum annemse sen gidersen o giderse kim kurtarıcak bu ülkeyi diye ama anne napabilirim önce can sonra canan!

avoice
ya o kadar kotu mu daftstar?
cok da ayri kalmamana ragmen bu kadar yabancilasma enteresan!
ben de 6aydir abd'deyim ve bi 6ay dha burdayim ama sanmiyorum ki buraya tekrar donup,hayatimi burda kurmayi!
her zorluguna ragmen kendi ulkem ve ozellikle ist gibisi yok!
belki de biraz zaman vermelisin kendine tekrar adapte olmak icin ne dersin?

Family Man
06 08 2005, 18:00
ben de son 3 yili istanbulda gecirdikden sonra atlanataya temelli geri donduk ailemle.Daha onceden planladigimiz gibi yalniz elestirilerimizi ne turkiye nede usa icin okadar acimasiz yapmayalim .Burada veya orada yasamak bizim kisisel tercihlerimizdir.Sebepleri ve sonuclari yalnizca kendimizi baglar.dolayisi ile herkesin tercihleri kendi hayati ile uyumlu oldugu icin yapilmisdir.Ben 15 yil usada12 ve son 3 yilini istanbulda gecirmis biri olarak gittim gordum .bizzat yasadim .ve aile birligi ile burada yasamamizin cok daha dogru olacagini dusunduk.Ve bunuda uyguladik zaten genelde usada yasamakdan cok mutlu olan biriydim.

Ama turkiyeye donup hayatina kaldigi yerden devam eden herkesin fikrinede saygim var zaten hicbirimiz birbirimizin fikrine katilmak zorunda degiliz yasam bazinda saygi duyalim yeter.
sadece elestirilerimizi her iki taraf icinde daha duyarli ve olculu yapmak lazim kanimca. :) Hayat nerde yasanirsa yasansin herkese mutluluklar dilerim. ;)

maybe
benim evim zaten istanbulun en iyi semtinde . zenginim paramda evim de arabam da..kendi sirketimizde ......
capishe? oguz***** bu kadar vatan hasretiyle yaniyorsan don

istanbul kiro dolu...

ciao

DaftStar
6 ay kalmısın bi 6 daha ayın varmıs LÜTFEN dönunce bana bi mesaj at o zaman anlıyacaksın beni... ben İstanbul u caok sevıyorum bende dunyada İstanbul dan daha güzel bi şehir yok! ve bu şehre sahip oldugum icin gurur duyuyorum ama beni bu şehirden uzaklastıran tek sey insanları daha öncee söylediğim gibi eğitimsizler omzuma bilerek çarpıp arkasına dönüp suratıma sırıtan tiplerle dolu medeniyet nedir bilmiyolar bi pardon demeyi eziklik olarak görüyolar gencinden yaslısına kadar her konuda kendimizi haklı buldugumuz bi topluma sahibiz ve ayrıca her konuda toplum için yasayan bi topluma sahibiz eve biraz gec geldinmi hemen komsular neder bi daha bu kadar gec kalma denir! bu yemeklerini havasını o boğazın kendine has kokusunu gece oldumu köprünün şiirselliğini hiç bi yerde bulamam ama bu insanlarında cahilliği hiç yerde bulunmaz beni anlamanız için benim yaşadıgım şeyleri yaşamanız lazım ve ne kadar kötüki çevremdeki o kadar insana rağmen beni sadece benim geçtiğim yolu çoktan bitirmiş olan ablam anlıyabiliyo

DaftStar
bi dakika şimdi bu kadar genelleme fazla oluyo Türklerr cahil kıro maganda diyosun bunların içine sende giriyosun o zaman sende Türk diil misin?? konustuğun dil Türkçe diil mi? hatta üye olduğun bu sitede Türklerle bağlantı kurmuyo musun?? madem bu kadar sevmiyosun çık Türk vatandaslığından ... madem o kadar cahil insanlar var diyosun ee madem o kadarda zenginsin niye yardımda bulunmuyosun kendi ülkenin insalarının eğitimsiz olmasına göz yumuyosun?? madem bu kadar aşağılıyosun Türkleri o zaman içinde sakla bunu TÜRK olan insanlarla paylaşman biraz garip!!!!

Recepp
<< ama turkiye yi sevmiyorum.. ]]

Hmm Peki annacigini seviyormusun?
Annen seni o topraklarda dogurdu, yedirdi, buyutu.
Boyle konusmani doysa inaniyorumki o da kahrolurdu.

Diger dosyalardaki yazilarini okudugum kadariyla amerikada yenisin ve daha yesil kartin bile yok (!)
Ozel izin alarak amerika disina cikiyorsun Ama yazilarinin hepsi Turkiye aleyine.

Tamam ulkemizdeki yanlisliklari, pislikleri elestirecegiz ama bukadarida olmaz.
Bak NAZIM HIKMET bile ne demis bu konuda,

Dortnala gelip Uzak Asya'dan
Akdenize bir kisrak basi gibi uzanan
bu memleket bizim.

Bilekler kan icinde, disler kenetli, ayaklar ciplak
ve ipek bir haliya benziyen toprak,
bu cehennem, bu cennet bizim.

oguzcepni1
seni anlamiyorum JBB

Bogaz'da bir yalida evin olsa yada bogaz'da bir balik lokantasinda arkadaslarinla keyifle ickini yudumlasan ya da bogaz da altindaki BMW ile soyle bir tur atsan arada bir yani bu nasil insana berbat gelir anlamiyorum. O manzara nerede var o Istanbuldaki hava dunyanin baska neresinde var Allahaskina?

gurbet ozlemi yok, yabancilasma yok kendi ulken kendi yemeklerin kendi kulturun kendi dilin

ya bundan guzel ne olabilir?

Istanbul'u sevmeyenleri anlamiyorum

oguzcepni1
cok ilginc

bir insan Istanbul u bu kadar cok sevip bu kadar uzak kalmak isteyebilir

zit duygularin birarada yasama savasi

maybe
07 08 2005, 18:00
olay istanbul sadece oturdugun semtten olusmuyor.. cik 2 km git.. etraf tasra...

mantaliteleri egitimleri belli.. ne diyosun sen ya..

avoice
evet ya insanlari tercihlerinden oturu yargilamamak en guzeli,kim nerde isterse yasamak da ozgurdur,tamamen beklentilerinle alakali yasamak istedigin yeri belirlemek!!
biliyorum turkiye'de cehalet dizboyu ve dondugumde cogukez sinirden kudurcagimi da biliyorum!
ama herseye ragmen yasamak,hayatimin kalan kismini gecirmek istedigim yer!!
ama biz turkler ulkemiz ve ulke insanimiz hakkinda biraz daha hassasiz sanirim o yuzden kullanilan ifadelere de dikkat etmek gerekiyo zira turkler derken bunu icine annen,baban,amcan,arkadasin,komsun keza benimkiler,bu folderda sana kizanlar,yakinlari herkes dahildir;biraz daha dikkat lutfen...

Recepp
<< orada dogdum diye sevmek zorundamiyim.. ]]

Hayir degilsin. ama saygili olmalisin. Birgun zor duruma dusersen buralarda yine donup gidecegin ulken o senin.

<< ben turbanlilarla mollalarla yasamak istemiyorum... boguluyorum tartistiklari orta cagdan kalma konulari izledikce,,,, ]]

Turkiyede din almis basini gidiyor malesef. Gorunus iyi degil bunu kabul ediyorum. Ama Sana bir Amerikali-Turk olarak sunu soylersem ne dersin!
'Amerika bati dunyasindaki en dinci ulke'

Eski bir is arkadasim vardi, cimrinin tekiydi. Disari gidip bir burger bile yemiyecek kadar cimri ama aldigi aylik ucretin buyuk bir kismini kiliseye veriyordu.
cok var boyleleri 'Born again Christian' dedikleri tipler. Amerikanin guney kismi ise tam bir rezalet.

Yamurdan kacarken doluya tutulma, burdada pislikler cok.

avoice
08 08 2005, 18:00
amerika dinci bi ulke ama insanlar dinlerini kendi caplarinda yasiyolar,diger insanlari yargilamiyolar inanclari konusunda!!
herkes istedigi kadar inanmakta ve de diledigince dinini yasamakta ozgurdur ama kimsenin degerlerine de karisma hakki yoktur!
iste amerika'li bunun bilinciyle yasiyo ,adamlar saygi gosteriyo!
turkiye'de agzini acip bise soleyebiliyo musun rahatca?
o yuzden yagmurdan kacipdoluya tutulma diye bise soz konusu bile diil bu konuda!!

Recepp
08 08 2005, 18:00
Ben dinlere inanmam. Butun dinler, ozelikle asiriya kacilinca herkeze zarar verir. Biribirinden farklarida cok azdir. Bu benim dusuncem.
<< amerika dinci bi ulke ama insanlar dinlerini kendi caplarinda yasiyolar, diger insanlari yargilamiyolar inanclari konusunda!! ]]

Cok yanlis. Bakin kiliseye gidenler nasil dusunur : If you reject Jesus as son of god and savior then hell is where you will end up.

tt007
09 08 2005, 18:00
sadece içimden geçenler,kendi goruslerim;ben londrada okudum geldim hiç de ozlemedim arkadaslar,abdyi bilmem,cunku burası benim,angaralıyak,kimse ne kadar kalmayı dusunuosun die sormuyo,okudum neler yazdıklarınızı,genelde bi laf yetistirme sanatı,klasik turk tripleri,sen kimsin,o kim ,bu kim,surda okudum,suyum buyum,su kadar para kazanıorum,işte geldim 6ay sonra tiksindim,dolmuşcu var,maganda var,herkes kıskanc hırsız,vs..olabilir,şimdi yani bunlar siz geldiniz yeni mi çıktı,siz fransız mısınız-bu ulkenin pasaportuyla gittiniz yerlerden atıp tutanlar ,ucak biletini bile bu ulkenın parasıyla aldınız,atıp tutmak,ayıp,cozum uretin.biz bence hiç hoşgorusuz,insanlıgımız azalmış bi toplumuz,bunu da ben hoş goruyorum :) ,yıllarca krizler,darboaz milleti bu hale getirdi,acaba batılılar yasasa bu sartlarda nası bi toplum olurdu?--avrupa da abdlilerin genel kultursuzlugu dillere destan,bushu tekrar secen bi topluma hayran olanlara bişi demiorum,şimdi polemik yapmiyim,beklenti,tercih meselesi,2ulkenin iyi kotu tarafları var,ama yok gunaydın diyo,ışıkta yol verio,şak şak sak bravo,yani bunlar cok guzel keske burda da olsa,bizde de beledie otobus soforu haftada 700pound alsa yol verdiklerine cicek bile verir camdan cikolata uzatır, ama dunya zaten dejenerasyonda,bence iyiye giden dunyada pekbişi yok,kendi kendini yok edicek heralde insanlık,içimizde var,acgozluluk,frenlemioruz bencilligi,bence..bi arkadasın yazdıgı gıbı hersey dunyada para olmus,varsa varsın yoksa yok oluosun,kendi fikirlerini yazan,kimseyle de kapışmayan arkadaslara da,hayranlık duyuorum,varolsunlar,son olarak,benim annem babam memur cocugu aileden de kit kanaat,gumushane lisesini bitirmişler,sonra 70lerin trsinde,beenmeyen arkadaslar,dusunun o zamanın trsi,ama 5inci dunya ulkesi artık,yaaaanii... kendi işlerini kurmuslar,annem eczacı babam matbaaci,yılmadan calıstılar,sayelerinde,yıllarca hep kolejde okudum,ossde facia yaratmama ragmen,agızlarını acmadılar,yurtdısına gonderdiler,bu mılletın parasıyla,pasaportuyla,sımdı kalkıp ne dıyım,elestırsem bıle tryı bazı sınırlar ıcınde kalırım,demek iistediim,en azından şimdi sartlar daha rahat bence ozamanın trsınden,nıe bız hep bu kole psıkolojısınde ınsanlarıs,batı hep hayallerıne kosmus gerceklestırmıs,onca rısk alıp,calısıp basarmıs,cogumuz yazmısız,yok yeyl harvırd marvırd,ıyı guzel de,nıe gırısımcı ruhumus yok,o degerlı bılgılerınıs,uzerınden baskaları kazanmasın,uluslarası sırketler,holdıngler...kendınız bırlık olun,orda burda bır seyler yapın,atıscaınıza,cogunuzun yazdıınızdan anladıım,benden daha bılgılı kulturlu ınsanlar olabılecegınızı,sızlere akıl vermek bana dusmez,benım sadece kendı fıkrım,bıtırıorum,yanlıslar cok ama ıyı kı varız su anlık dunyada ,hosgoruyle,bırlık olursak,hepsinı cozerıs bence,once ama ınsan olalım,diplomayla,parayla,pasaportla hayır..o gun cok etkılenmıstım,tvde bı hocanın dedıgı gıbı bu hayat bır gun bıttıınde,tanrını huzuruna cıktıımızda,malımız mulkumuz dıplomalarımızla degıl,yaptıgımız guzel davranıslarla orda olucaz,bunu hıc unutmıycam,hepinizi iyi veya kotusunuz,sırf insan olduunuzdan cok seviyorum hepınızı :) ,hersey gonlunuzce olsun.

maybe
tamamiyle katiliyorum sana avoice..

istedigi kadar dinci olsun .. burada rahatsizlik duymuyorum..

ben turbanlilarla mollalarla . yani musluman ulke de yasamak istemiyorum

avoice
ya cok ozur dilerim yazi cok uzun okuyamadim,ben gordugumu ve yasadigimi yazdim sadece!
boyle hassa bir konu uzerinde hicbir dusmanca tavirla karsilasmadim ben,en fazla ulkenizde geleneksel kiyafetlerinizle mi(carsaf oluyo bu) dolasiyosunuz anlamsiz sorulari!!

ama inanca gosterilen saygi konusunda israrliyim,turkiye'de ayni dine inananlar bile birbirlerine saygi gostermekten mahrumken,burasiyla kiyaslayamam bile...

Family Man
10 08 2005, 18:00
Sevgili kehribar senin usa da yasken cekdigin acilari ve istirablari cok iyi anliyorum zira benim 15 yillik esimde(amerikali son 3 yil istanbulda yasarken senin senin duygularini tasiyordu burada bulunurken.Tabi hernekedar 3 yil koc lisesinde calisirken sabah 7-5 arasi atasehirden kurtkoye 1,5 saat servisle gidip gelirken eve yorgun argin donup cocuklarin ev odevleri ,yemekdi derken ben 8 den once eve gelemiyordum aksamlari trafikler bogusuyordum 1 saat falan hergun oyuzden esim pek silznmaya vakit bulamiyordu asiri yogunlugundan tabi.ama enderde olsa isinden .120 daireli bloklu sitede yasamakdan .Yesili ve dogayi ozlemekden hergun 1,5 saat servisle gidip gelirken trafikdeki insanlarin saygisizligindan ve devamli klakson calmalarindan ,sokalara cop atmalarindan ,izmaritleri caddelere atmalarindan arasira dem vurmuyor degildi.

ama en cok sasirdigi insanlarin cocuklarini ozel okullara gonderebilmek icin verdigi o cabalari ve paralari yillik benimkerdesim de dahil 10milyar ile 20 milyar arasinda degisen okul taksitleri ve servis yemek paralarini gordukce diger yandan 50-60 kisilik siniflarda okumak zorunda kalan devlet oulunda okuyan cocuklari gormekde bir ogretmen olarak kolay degil elbette.(kendisi arasira gonullu olarak devlet okulunda da ders verdi)

Yalniz bende birseyler soyleyeyim 15 milyon insanin istif halinde yasadigi istanbulda 2 ayri turkiyeyi gormek icin anodoluya gitmeye gerek yok istanbula bakmaniz yeter icice aralarinda 1000 km mesafe olan hayat tarzlari ile yanyana yasiyor hergun ama hergun birbirlerine bakarak ama gormeyerek umursmadan ,yuzleri asik bir sekilde gulmuyor istanbullularin yuzleri genelde asik bazen cok caresiz,bazende umursamaz yasaniyor hayatlar birsekilde isde belkide 15 milyon insan birbirini hergun bukadar kalabalik gormekden sikilmis.yayada osa trafikdedeolssa yada binlerce kisinin istiflenmis bir halde alisveris yapdigi carrefuryada migros vb yerlerde.bezmis insanlarin cogu .tabi tuzu kuru istisna lar kaideyi bozmaz derler. ama istanbulun geneli surati asik ,bezgin ,beton ve sogukbence isatnbulda dogdum buyudum ama bir cokguzellikuleri icnde barindiran bir sehir elbette ama bunlari gormek icin insanlarin ,huzurlu,maddi durumlarinin cok iyi,yanimkisaca tuzlarinin biraz kuru olmasi lazim aksi takdirde dunyanin neresinde yasarsaniz yasayin sonu iyi degil yasanan hayatlarin :) herkese nerede yasarlarsa yasasinlar mutluluklar ve ozellikle huzur dilerim .

Family Man
Bu arada unutmadan sevgili kehribar sana tez elden bir an evvel yasadigin izdirap ve sikinti dolu usa yasamindan kurtulmani butun icdenligimle dilerim. :) Cunku amerikaya donen esimin mutlulugunu ve huzurunu suratindaki o rahatlamayi gordukce seninde istanbuluna donunce ayni duygulari hissedecegine eminim.Sana tavsiyem sabirli ol kendini birseylerle mesgul et.
Zamanini mumkun mertebe dolu gecirmeye calis.Nasil olsa geri doneceksin kalan zamanini cok olumlu ve guzel gecirmen dilegi ile sevgiler saygilar. ;) :)

Mr.Mob
Isde tam istanbuldaki komsuluk ve insanlarin davranislarini tartisdiginiz anda size uzerinde dumanlari tuten bugun yazilmis taptaze bir istanbul oykusu.Alin biraz da buradan yakin.istanbuldaki insanlarin gunluk yasamlarinda cok bedbah bir goruntu cizdikleri fikrine bende katiliyorum.Kardesim kolay mi yasamak istanbulda dar butcelerle adamlar kirayimi dusunecekler ,arabalari olsa bile koyacaklari benzini hesapliyor benim tanisdigim insanlar.birde coluk cocuk okuldu mokuldu hanim evde para der aylik aidati ,elektrik ,su yemesi icmesi,cocuklarin harcligi adamda gulumseyecek yuzmu birakir.unutmayin o 15 milyon dediginiz istanbulda kac kisi adam gibi insanlik olculerinde yasiyor.Ben istanbula her gitiigimde bana cok daha pahali geliyor.su an usa cok fazla ucuz kaldi eskiden bu kadar degildivalla.Ayipdir soylemesi son gittigimde tansas diye bir markete gittim 200 milyon gitti 150$ ediyor bir poh alamadim 4 gunde bitti evde malzeme vallada billada.Birde 1 5gun araba kiraladim ford focus arabanin depo 8o $falan doluyor sonunda kiralama benzinden 2 kat ucuza geldi komediye bak.yigenime notebook getirdim 1500$ aldim aynisi teknosada 2650 dolar adam birde firsati kacirmayin su an indirimde dedi suratima bon bon bakarak gulermsin aglarmisin eskiden yiyecek ucuz falan derdik artik oda pahali.Bide millet abudik dubudik dairelere sacma sapan kiralar odemeye calisyor.gobekleri patlayarak .benim arkadasim 6 milyar kredi kari borcu yapmis yillik%69 faiz oduyor birde valla benim kartim faizi iyi bile sayilir diyor.Benim halkim amerikalidan cok daha zengin anladim bu son gidisimde hele o belli bir kesimin elindeki en pahalisindan cep telefonlari hava olsun torba dolsun diye alip birbirlerine hava atan gariplerim benim kim tutar sizleri .Miiletimin yarisi ac ama tok olanlarin altlarinda jeepler,suvler porrsche lar ama tabi bir arkadasim grand cherokee almis.85 bin$lara aynisi burada 27 bin $ ne isdir bu ne carpiklikdir anlamak mumkun degil.Bu arada adamin babasi ziraat bankasinda emekli kuyrugunda ayda alacagi 500ytl bekliyor.ha birde su banka meselesi birpara transferi icin adami disbanka yolladik adamla helallesmek gerekdi 3 saatde falan geldi abi diyor iceride 60 kisi falan vardi herkes koyun gibi bekliyordu.E dedim sende suruyemi katildin Abi ne yapayim baska caremi var diye sordu.Trfigi hic sormayin herkes kafasina gore takiliyor bir karsiya gecmeye calisdim cuma aksami 1,5 saat sonra koprunun ortasinda manzarayi yaklasik 10 dakika seyrettim.acibademden etilere 2 sattde anca gittim .birde hergun bu kopruyu gecip ise gidip donenleri dusundukce .bitmez bu isler ama ben istanbulu zaten cok sevmem su cesme taraflarina turizm yatirimi bir bitsin istanbula ugramadan direk izmir sonrada cesme.simdi ortaklar office istanbulda oldugundan mecburen takiliyoruz isde.

Ev alma komşu al

Komşuluk öldü derdik. İstanbul'da komşu gerçekten öldü.
Hem de havaya uçarak...

Apartman sakinlerinin komşu zannettiği adam, PKK bombacısı çıktı.
Herkesin akşam yemeği için salata yaptığı saatlerde, adam bomba yapıyormuş.
Fünye tabii bu. Orasını burasını mıncıkladığın domatese benzemiyor.
Gümbürdeyiverdi...

Antalya'daki bir komşu nun evinden de 875 kilo patlayıcı çıktı.
Dile kolay, 875 kilo. Üstelik Suriyeli... Adını bile bilmediğin Suriyeli komşu, üst dairene bidon bidon bir şeyler taşıyor, sen merak edip, Hayırdır kardeş demiyorsun.
Adam eve fil getirse, kimse başını çevirip bakmayacak.
E patlar tabii...

atv Haber'de aylardır veriyoruz. Şakır şakır ev soyuyorlar.
Sebebi aynı.
Kimse komşusuna sahip çıkmıyor. Çoluğumuzla çocuğumuzla aynı asansöre binen insanların kim olduğunu kimse merak etmiyor.
Tatildeki komşunun evinden tıkırtı geliyor, sen Bana ne deyip fosur fosur uyuyorsun.
Olacağı bu. Üst katını Bekaa Vadisi'ne çevirmişler, haberin yok.

Aydınlar tayfası diyor ki, Huzurlu yaşamak için Anadolu Kardeşliği'ni kurmalıyız.
Biz önce Apartman Kardeşliği'ni kuralım, sonrasına bakarız...

kehribar
bugun gene amerikaya donuyorum, 2,5 ay sonra cok zor bir veda. hem de deli gibi ozledigim orda olmasina ragmen, burda olmasi ve gitmemek icin cok sey verirdim. hep bir seyler eksik kaliyor orada. annem ve babaannem de bir suskunluk, huzun belirtici konusmalar yapilmiyor ama huzun cokmus durumda ustumuze. kalana mi zor gidene mi belli degil. arkadaslar bir son kez daha gorme telasinda oyle ya bir daha ne zaman kismet olur onu bir Allah biliyor. gidip de donmemek donup de bulmamak var isin ucunda. her valize yeni konan esya beni biraz daha mi kopariyor ne ? sevmiyorum artik bu toplanmalari :( butun bunlari daha dayanilir kilan bir sey var ; hep beraber donecegiz cok da kalmadi , inanci.
ne enteresan ki , sokaktaki copleri, minubus yolu trafigi, banka kuyruklari vb. bir suru sey bile hala kotu degil gozumde. bir annenin cocugunun hatalarini affedisi, unutusu, sevgisini hic degistirmemesi gibi seviyorum ben bu ulkeyi ve ayrilirken de ayni oyle ayriliyorum.

avoice
turkiye'deki amerika ne oluyo ya?
evet turkiye'de cesitli siniflardan insanlar cesitli yasamlari surdurmekte!
bir kisminin hayati sadece yasadigi koyle,sehirle sinirliyken;bir kismi da ist-bodrum-marmaris hattinda yasiyo!
ne var bunda?sadece ist-bodrum'da yasayanlar turk vatandasi diil mi?koyunden cikmayan vatandas, veya mahallesinden,sehrinden, sirf bu imkanlara sahip diil diye daha mi vatanperver oluyo ya da daha mi turk?
hic kimseyi sahip oldugu veya olamadigi standartlardan oturu yargilayamazsin!!
ne yazik ki herkes sansli dogmuyo,bu hayatin acimasiz kurali bu ama bunun sorumlusu hayatin guzelliklerini de yasayabilen insanlar diil,faturanin onlara kesilmesi cok yanlis,cok cirkin!!!
uzaklardan ahkam kesmekle olmuyo,turkiye'yi bu kadar seviyosan,asiksan,gelir vataninda mucadeleni verirsin,vergini amerika'ya odeyerek turkiye kurtarilmiyo!!!
benim amerika'da hayatini kuranlara,devam ettirenlere de sozum yok,herkes nerde mutluysa orda yasar ama haddini bilerek!
turkiye sevdasi ,turkiye'de daha rahat bir hayat yasiyo diye bu hayati yasayanlara saldirmakla gosterilmez,gosterilemez...

avoice
kehribar; sana da iyi yolculuklar..
umarim en yakin zamanda ,gercekten yasamak istedigin yerde hayatini devam ettirebilirsin..
bol sans...

avoice
sen gercek turkiye'den cikip gercek amerika'nin guzelligini kesfedenlerdensin anladigim kadariyla!
ben amerika'da kalip yasamaktansa,senin tanimladiin gibi turkiye'deki amerika'da yasamayi yeglerim!!!
firsat buldugu her yerde houston reklami yapan bi insanin da amerikan hayranligina karsitligi da yaman bi celiski bu arada!!
ben bildigim kadariyla,konusuyorum asla haddimi asarak diil!!

oguzcepni1
sen bir vatan hainisin ve her zamanda oyle kalacaksin

Turkiyeyi degil Turkiyedeki Amerikayi ozluyorsun

ayni sosyete ve burjuva gibi ne zaman Turkiye dense agzindan dusmeyen normal turk insaninin ayak basmayi hayal bile edemeyecegi Bogaz Bodrum Marmaris ten bahsedeiyorsun hep

Gercek Turkiye o kadar farkli o kadar guzel ki

senin bilmedigin bir turku vardir senin gibi modern Turk kadinlari bunu bilmezler ama dogum gunu kutlamasini cok iyi bilirler

~~~dertlerden kurtulursun sen gezsen Anadoluyu~~~~~

gercek Turkiye'yi ozleyenlere ithaf olunur

topal solucan
11 08 2005, 18:00
<< Dincilerle hayatta kafam uyusmaz ama en durust en guvenilecek, en altruist (baskalarini dusunen) insanlar bunlarin içinden çikar. En guvenebilecegim, en takdir ettigim arkadaslarim, nurcularin fettullahcilarin arasindan çikmistir. Ama kafa yapisi bana uymaz o ayri konu. ]]
Polis takma adlı arkadaş böyle buyurmuş !
Dezenformasyon; insanları yanıltma amacıyla yanlış, fazla ya da eksik bilgi vermektir ...
Verme, verme kardeşim ! Vereceksen huzur ver :D
Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim ...

kehribar
13 08 2005, 18:00
herkese guzel mesajlari icin tesekkurler, bir amerikalinin bana vatan haini demesi ise ancak beni gulduruyor inanin. biz nasilsa donucez, esimde bende sila da , o gunu dusunerek yasiyoruz. family man, esinin mutlulugunu anladigima emin ol, vatan sevgisi duyan biri icin zor baska yerde olmak. ben amerikada da iyi sartlarda yasiyorum hatta belki istanbul ve bodrumda yasadigimdan da iyi sartlarda . dondugumuzde bu sartlarimizin bizi geri dondurecegi yeride iyi biliyoruz cunku turkiyeden kopuk degiliz, gene de tercihimiz ordan yana. bireysel basari hedefinin disinda ideallerimiz var vatanla ilgili, ailemize bagliligimiz var, bu da bizim tercihimiz, saygi duymayanlar, kiskananlar veya hakaret edenlerde bunlari degistiremez, umurumuzda da degil. turkiyede yasadigimiz hayati amerikan hayati gorenler ve bu sebeple hakaret edenler amerikalinin kendi olunca cok komik oluyor ama ben O.C nin ailesine komsuyum istanbulda :) bu arada harika komsularimiz var, baska yere tasinanlarla bile iliskimiz suruyor, ailemin en buyuk guvencesi biz yokken onlar oluyor. oysa burda amerikada butun bunlar ancak hayal.

Recepp
14 08 2005, 18:00
Mr. Mob,
Senin yazinda anlatigin olaylarin cogunu kendimde yasadim 1,5 sene once. Demek degisen birsey yok, aksine gittikce kotulesiyor.
Duyduklarima ve haberlerden takip ettiklerime gore Turkiye gelecekte cok problemlere gebe. Olay Istanbulla bitmiyor bence, kanser gibi butun vucuda yayiliyor.
Carsafi-peceyi savunan bu gerici zihniyet, yakinda 40 bin insanin katilini, af maf ayagina serbest birakirsa sasirmamak lazim.

<a target=new href=http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,[email protected]~617564,00.asp]Senin yukarda bahsettigin komsular icin yapilan torene bakin[/url]

Family Man
15 08 2005, 18:00
Bende Turkish american birisiyim oylkede olmakdan cok mutluyum.amerikayida yeri geldimi turkiyeyi de seviyorum.ama genelde turkiyedeki yasam sartlarini,istanbuldaki yasam seklini cok sevmiyorum.Benim ekonomik durumumun iyi olmasi bir olcu degil cocuklarimi ve onlarin geleceginide dsunuyorum.Siz maden iyi olsaniz bile ailenin digerlerinin maddi sikintilari oldugu icin hic bir zaman banane benim burada keyfim yerinde ailemden bana ne de diyemiyorsunuz.Etrafinizda bir suru yuzu asik ,suratsiz,mutsuz insanlar gormekden kendi adima cok keyif almiyorum.15 milyon insan balik istifi gibi yasiyor ist da dogrudur.Recepp ve MR.Mob yazdilariniza katiliyorum.aynen oyle .hayal dunyasinda yasayamiyacak kadar yasimiz kemale erdi.Ben ve esim 15 yildir evliyiz her ikimizde hep calisdik gereginde gece calisip cocuklarima bile bakdim. !12 yildir.. usada yasadigim hergune sukrediyorum.Istanbul da dogup buyumekdende mutluluk duyuyorum ve iyiki orada dogup buyudumde diyorum. ve nemutlu Turkish- Americaliyim demekdende gurur duyuyorum kendim ve ailem adina.Kendi adima trda usada iyiki varsiniz diyorum. :)

friendly
hocam abartmayin
istanbula ugramak bile istemem falan
burnumda tutuyor istanbul
gel opeyim gerdanindaaaann

kehribar
insanlarin asik suratlardan, mutuzluktan ancak yanlarindayken rahatsiz olmasi bana enteresan gelir. goz gormeyince gonul katlaniyor mu gercekten merak ederim yoksa kendi bireyselligimiz dahilinde bir gormemeyi tercih edis durumumuz mu var , o zaman yakindayken bizi rahatsiz eden sey aslinda o mutsuzluklar degilde bir sekilde bize de yansimasimi oluyor dusunmek lazim.
tercihlere saygi duymak lazim, cocuklarina daha iyi sartlarda bakabilmek icin gece gunduz calisip bazen cift iste calisip, onlarla gecirecegi zamandan fedakarlik etmek zorunda kalan anne babalara saygi duymak lazim, kendi deger yargilari bunu gerektirenlere saygi duymak lazim, ayni sekilde gece calismayip cocuguyla uyumayi ama sonucunda belki daha az maddi kazanc saglamayi kabul edebilenlere de saygi duymak lazim, cocuklarinin gelecegini ekonomiyle bagdastirmayanlara da saygi duymak lazim, sayginin karsilikli olmasi geregini alay etmeden fikir belirtebilmenin onemini bilenlere saygi duymak lazim

kehribar
friendly, klasik muzik severmisin bilmiyorum ama tuluyhan ugurlu son eseri dunya baskenti istanbulu seslendirecek, istersen bilgilerini yolliyim. bu arada duvara karsiyla odul alan yonetmenimizin fransa da odul aldigi yeni filmi istanbul`da guzelmis duydugum kadariyla.