PDA

Tüm Versiyonu Göster : Yorumu olan?

~LuScioUs~
25 10 2003, 18:00
3 senedir Alabama eyaletinde adı duyulmamış bir okulda okumaya calışıyorum..1 sene ara verdim ve sophomore a başladım. Ucuz olduğu için burdan transfer olmadım burda kaldım.. Alabamada okumak psikolojik olarak cok zor. Tamamiyle ölü bir sosyal hayat. Yapacak hiçbirşey yok burda..
3 senedir yalnızlık ve can sıkıntısı denilen çözümünü bulamadığım 2 sorun delirtti beni...Acaba ben mi problem yaratmayı seviyorum yoksa gercekten delirmekte haklı mıyım? Bir yandan türkiyedeki insanların amerika baskısı bir yandan geçirdiğim sayısız bunalımlar türkiyede mi okusam acaba diye karıştım kaldım.. Ailem gel dön burda oku işte calış mutlu bir insan ol diyor bir yandanda memleket manzaraları dönersen pişman olma diyor... Ekonomik olarak pişman olmama sebep bir manzara yok fakat.........Amerika eğitimi bırakıp dönmek kolay karar değil..Bir yandan burda gençliğimden çalan 3 yıl..Bir yandan dönme korkusu..
Alabamanın ne kadar iğrenc bir yer oldugunu bilenler bilir... Okulumuzun ortamı 100 adet türk ve japon ve adı sanı duyulmamıs diplomasının işe yarayacağı şüpheli bir okulda geçirilen bıkkınlık verici bir hayat...ne yaptıysam 3 senedir çözüm bulamadım....burda bir cok öğrenci kafayı yedi ya geri döndü bir kişide tımarhaneye kapatıldı...

Yorumu olan var mı arkadaslar?

amigo
25 10 2003, 18:00
senin turkiyeye gidip (ailenin o sevgi kanatlari altinda kalmadan) iyi bir surunmeye ihtiyacin var bu seni muthis motive eder ....

old_texan_vulture
26 10 2003, 18:00
sevgili luscious,

kafanı bu kadar takmamaya bak. birincisi okuduğun okul her ne kadar amerikada adı sanı duyulmamış bir okul olsa da burada iş dünyasında türkiyedeki adı sanı duyulmamış birçok okuldan çok fazla anlam ifade edecektir. en azından işveren senin amerikada okumanın seni daha klas bir insan yaptığını düşünecektir. öte yandan türkiyedeki en iyi okullardan mezun insanlarla da rekabet etme şansını yakalayacaksın.

daha ötesini düşünürsen türkiyede bugün 14 milyon insan ayda 50 milyon liradan aşağısıyla geçinmeye çalışırken (şu anda yaklaşık 30-35 dolar) sen sıkıcı bulduğun alabamada rahat yaşama artı okuma imkanına sahipsin. orada da bir pool hall, birçok güzel kız, bir iki bar ve club olduğuna eminim. biraz oralarda takılmaya çalış, hep türklerle dolaşma, amerikalılarla da içiçe girmeyi dene. fazla uzun olmayan bir zaman içinde alabamanın sana daha ilginç geleceğine bahse girerim. en son olarak ta türkiyeyle daha sık konuş, özellikle türk gazetelerini okumaya, türk televizyonlarını izlemeye bak. daha az özlersin.

take it easy n' focus on your shit. ;)

~LuScioUs~
Cok saol old_texan_vulture!!

Haftanin 6 gunu iyi 1 gunu kotu olabiliyorum bazen.. :) Simdi iyiyim.. :)
Dediiklerin zaten aynen aklimda yapmayi dusundugum seyler..Sabredip rahat olucam. Dusunmicem hicbirsey. Sanirim daralmamizin sebebi beklentilerimiz. Hicbirsey dusunmeyip okula odaklansam iyi olucak.

Donmek pek iyi bir fikir deil gercekten.
Teskrler..

nicknick
old texan

with all due respect

ayda 50 milyona calisanlar ne demek yahu? sanirim ayda 250 milyon demek istedin cunku 50 milyon diye birsey ben inanmiyorum noluyoruz yahu zimbabwe mi oldu Turkiye?

bir de ben en son 2 sene once gittigimde bankalarda falan insanlarla eski arkadaslarla konusurken sezgim su oldu ki TR de ozellikle Istanbul da human resources alaninda calisanlar ABD deki kiytirikokullari adam gibi okullardan ayirmayi cok iyi biliyorlar. Insanlar aptal degil artik TR de. Belki belki ufak sirketlerin salak insan kaynaklari elemanlari yer kotu okullari. Tabi bu benim gordugum. 5 sene once gitsen ABD den falanca sertifikayi aldim dedinmi wooww derlerdi. Simdi MBA bile desen nereden nasil falan diyorlar. Yani millet artik biliyor bazi seyleri.

my 7 cents

old_texan_vulture
27 10 2003, 18:00
misterno, 50 milyona çalışan değil geçinen dedim. şaşırtıcı ama istatistikler açıkça bunu gösteriyor, bugün türkiyede 14 milyon kişinin geliri günde 1 dolar veya daha altında.

geçenlerde cumhuriyet gazetesi istanbulun varoşlarında bu en düşük gelir grubundaki aileler ile ilgili bir yazı dizisi yayınladı hatta. yazılanlara göre yiyeceklerini biraz bağışlarla, çoğunlukla tahıl ağırlıklı besinlerle gideriyorlar, giyecek ve yakacak sorunlarını da ordan burdan halletmeye çalışıyorlar. maalesef bir çoğunda protein eksikliğinden kaynaklanan sağlık sorunları var çünkü ancak çok kısıtlı miktarda en ucuz sakatatlardan tüketebiliyorlar. daha detaylı bilgiler orada vardı.

acı ama gerçek, türkiyenin önemli bir bölümü belki zimbabweden de beter şartlarda yaşıyor. :(

old_texan_vulture
amerikan eğitiminin değerine gelince, tabii aslına bakarsan artık hiç bir eğitimin türkiyede değeri yok doğru, önemli olan tek şey torpil ya da network, ama göreli olarak düşünürsen amerikadaki en sıradan okul bile sana bugün türkiyedeki en iyi okulların açacağı kapıları rahat rahat açar. bir odtü mezununun boğaziçi mezununun da değeri artık maalesef sıfırın altında seyrediyor, amerikada okumuş birisinin hiç olmazsa yabancı ülke görmüş diye bir artısı olur yine de. okuyacaksan yine de amerika iyidir bakma.

~LuScioUs~
Bizim okul Uni of North Alabama... Belki alabama eyaletinin küçük bir kasabasında oldugu için duyulmamıs olabilir yada 2. division oldugu için ranking yüksek olamayabilir ama bizden undergrad. yada MBA bitirip kendi hırsıylada iyi pozisyonlarda calısan türk arkadaslar cok.(aman pozisyon derken iş pozisyonu yani yanlış anlamayın :) ... Neticede kabul ediyorum amerikanın 1. division okullarıyla karşılaştırılmaz ama yinede türkiye genelinde baz alırsak bence güzel okul ..Şimdi eminim bazıları atlayacak hadi len hadi ben bilmem nerde okuyorum senelik şu kadar para veriyorum diyecek .. :) Bir anı: Gecen sene Uni of Miamide okuyan bir türk arkadasım okulunu anlatıp anlatıp habire ben senelik $35 000 bayıyorum bu okula diye caka satıyordu cok güldürüyordu beni gösteriş hevesiyle..İçimden bir ses burslu gir oraya alnından öpiym ama bana leylaya paraları basıp artistlik taslama diyordu ama kalp kırılmasın maksat.. :) Herneyse... Gösterişe meraklıyızdır zaten türkler olarak..
Bende burda çabalıyorum en iyisini yapmaya çalışyorum kardeşim naaapıym...Tek kötü yanı Alabama...Cok güzel bir kampus var . Bırak campusu adamlar aslan habitatı yaptılar kocaman şelale bahce göl yaptılar iki tane aslan aldılar logo alsan diye..
Salak işte git onunla uğraşıcağına akademik kadroya takviye yap..

Ağbi inanır mısın sabah hoca ders anlatırken ben pencereden aslanları seyrediyorum var mı böle bişi yaa... :) .. Adamlara gittim sordum yahu akıllı bir insan neden yeni yurt yemekhane yapmak yerine bir okula dev gibi aslan habitatı inşa etme ihtiyacı duyar dedim.. Adamlar bu bizden değil şirketler tarafından donate edildi dedi ben höö diye kaldım.. Ulan o kafesin içine oda koy ben kalıym orda bee :) Aslanın bile seyredicek manzarası var okula gelip gecen hatunları kesiyo oturmuş köşeye... :D

Şelale göl ne varsa yaptılar bizim aslanlara bunalıma girmesinler arada sırada manzaraya bakıp alem yapsınlar die....Bu sabah sevişiyolardı zaten.. :) Arkadaşım olmaz ki böyle yaa aslanın bile kız arkadası bir cinsel hayatı var biz ne haldeyiz yaaa.. :) Sikayet edicem zaten kedileri ya adam gibi dursunlar yada defolup gitsinler.. :) Yurda gelince pencereleri kapatmışlar alcatraz hapishanesi gibi mübarek..Gecenlerde belgeselde gördüm alcatrazı aha dedim bizim yurt işte... :) Sonuc itibariyle okulda 2 senedir büyük fiziksel gelişmeler var.. :D

Bana kızanları tahmin edebiliyorum akıllı kardeşim dün ağlıyordun bugun gülüyorsun ne dengesiz adamsın diye..
İdare edin artık hepimiz gurbetteyiz ara sıra daralmamız doğal. Yarın öbür gün bende sizi teselli ederim. :)

Sevgiler

nicknick
gunde 4 saat yoldami geciyor dedin

naaptin ya sen neden okulun yaninda oda tutmuyorsunki yazik degilmi zamanina?

ya da houston a tasin :)

TheFASTEST
Ben new york 'dayim gunde 4 saati yolda geciyor hayatim 1 - 2 saat internnete yani gunumun 6 saati boyle...ders felan calisamiyorum.....ama ben gidiyorum herhalde...gidince hemen bir askerlik yapacam mumkunse 1 senelik olanindan ondan sonra 'a is aramaya...ama isim hic kolay olmayacak ama burada zevk olmadigim bir seyi yapmaktan iyidir....

DONT
04 11 2003, 18:00
ARKADASLAR BEN ISTANBUL LUYUM. ANKARA BILKENT HAYATIM DA MEVCUT 4 SENE KADAR. HEP IYI YASADIM, COK GEZDIM. GEREK AILEMIN MADDI YARDIM IMKANLARININ BITMESI GEREKSE YASIMIN ILERLEMEYE BASLAMASI SONUNDA BENI ALABAMA YA OKUMAYA SURUKLEDI. 3 YIL YASADIM TROY ALABAMA DA. SONUNDA ALDIM DIPLOMAMI SIZINDE SIK SIK KULLANDIGIN TABIRLE O UCRA EYALETIN PEKTE DUYULMAMIS BIR UNIVERSITESINDEN (SIMDILERDE EPEY MESHUR OLMUS GERCI AMERIKA CAPINDA). BITMEDI EZIYET, SEFALET YAKLASIK 1 SENE DAHA SURUNDUM IS ARADIM NEW YORK A KADAR GITTIM, ARABAMDA YATTIM KALKTIM. GERI DONDUM GUNEYE UCUZ DIYE. INSAATLARDA CALISTIM OKURKEN VE OKUL BITTIKTEN SONRA ALABAMA GIBI GERI KALMIS IRKCI BIR EYALETTE MEKSIKALILAR VE SIYAHLARLA. YEMEK PISIRDIM, BULASIK YIKADIM RESTORANLARDA.SIMDI GELELIM KISA OZGECMISIN YAKIN ZAMANINA. 2,5 SENE ONCE TX MENSEYLI BIR FINANS SIRKETINDE %100 SEYAHAT ZORUNLULUGU OLAN BIR IS BULDUM VE BASLADIM MUMKUN OLABILECEK EN DUSUK UCRETLE. 1 SENE AKABINDE 300 CALISANI OLAN SIRKETIMDE AYIN ELAMANI, SONRASINDA 2002 SENESINDE YILIN EN IYI DANISMANI SECILDIM. SU AN NEW ORLEANS DA 6 AY ONCE YAPIMINI BITIRDIGIM EVIMDE YASIYORUM. NEDEN ANLATTIM TUM BUNLARI: HAYAT BIZLERI HIC UMMADIGIMIZ ZAMANLARDA HIC UMMADIGIMIZ MACERALARA SURUKLUYOR. BIZLERE DUSEN KONTROLU ELE ALMAK VE HAYATLARIMIZA DORT ELLE SARILMAK. AMACLARIMIZ VE PLANLARIMIZ UGRUNA ZORLUKLARA, SIKINTILARA KATLANMAK VE YILMAMAK. AMERIKA DA YASAM HAKKINDA HER KONUDA SORULARINIZA ELIMDEN GELDIGINCE CEVAP YAZMAYA CALISIRIM.

TNT
06 11 2003, 18:00
Dostum ben de Alabamadaydım, ama sende olduğu kadar problem olmadı bende nedense. Okuldan da, bölümden de çok memnundum(Bu arada, University of Alabama'nın ana kampüsünde-Tuscaloosa'da- endüstri mühendisliği okudum). Undergrad okuduğum halde, full olmasa da burs alabildim.

Kampüs'te çok güzeldi, spor yapmak için deli imkanlar vardı. Gece yada haftasonu takılmak istersen bir sürü yer vardı gidilecek...

İyi bir ortam vardı, Meksikalısı, Amerikalısı, Almanı, çok güzel bir arkadaş grubum vardı(Türk yoktu pardon :D )

Okulda toplam Türk sayısı 10-11 falandı.

Bence çok şey değişir ama sana bağlı olarak. Bi de Univ. of Alabama'ya başvur bir şansını dene bence, okul ilk 100'de, hatta business ilk 30'da falan diye duydum.

Alabama'da okunmaz diye birşey yok, millet biraz abartıyor. Auburn Univ. yada Univ. of Alabama'da güzel güzel okunur.

Ben Indiana'da da, Tennessee'de de, Florida da ve daha bi sürü eyalette kaldım, okullarını gördüm.New York’ta, California’da da berbat yerler var, Alabama’da çok iyi vakit geçirilecek yerler de…