PDA

Tüm Versiyonu Göster : Amerika'da Bebek&Cocuk Buyutmek

Sayfalar : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

rmonx
02 07 2004, 17:00
Gecmis olsun Cevizagaci ve Ebru Dudu. Ya burda doktorlar boyle. Yapacak bisi yok diye pat diye soylemeleri insani cok caresiz hissettiriyor. Allah beterlerinden korusun.

Bizim oglan da buldugu her yere tirmanma calismalari yapiyor. Babasi merdivenleri tirmanmayi ogretti. Yere yakin olan kanepe koltuk turu yerlere tirmanmayi filan ogrendi. Yuruse artik napariz bilmem. En hosuma giden sey, bir odadan digerine gectigimde pitpit emekleyip ardimdan hemen geliyor :) Hic rahat yok. Ozel hayat mi privacy mi o da ne :)

Bugun benden yeni bir marifet -mi desem yoksa ne desem- ogrendi. Ciglik atiyor. Ben cigliga benzer ses cikarinca o da ayniyla cevap veriyor.

Ya bu arada, 4 dis birden cikaran oldu mu hic? Bizim oglanin 4 disi vardi 2 ustte 2 altta. Bir baktim hepsinin yanindan yavas yavas 5,6,7,8 numaralar cikiyor. 5 numaranin ucu gorunmus digerleri de cok yakin. Korktum insallah zorlanmaz :(

cevizagaci
Tesekkurler peanut ve rmonx ilginiz icin.
peanut, bak o cicek zehirlenmesini hic dusunmemistim. Olabilir. Cunku Barish sokakta butun ugaclara ve ciceklere dokunuyor. San Franciscoda her yer cicek. Himmm. Bunu bir soyleyeyim doktora. Barish in yuzunde de var kirmiziliklar ama cok degil ozellikle vucudunda bazen cok buyuk oluyorlar.

rmonx, cocuklarda ,ozellikle bir yasina dogru kisiligin olusmaya baslamasiyla, ciglik atmalar daha sonra da kizginlik belirtileri ortaya cikiyor. Mesela bir sey veriyorsun ciglik atiyor elindeki oyuncagi firlatiyor falan. Yemek yemiyorlar cok zorlarsan bagiriyorlar falan. zaten doktor yemiyorlarsa zorlamayin diyor. ama benim gonlum razi olmuyor oyun oynayarak falan bir seyler yedirmeye calisiyorum. Bir yasina kadar bebekler genelde 12- 17 pound arasinda kilo alirken, bir yasindan sonra sadece 2-5 pound arasinda kilo aliyorlarmis. yani yemek yemiyorlar. benim oglan ilk kelimelerini soylemeye basladi mama baba aslinda doktor gecen ziyarette evde iki dil konusuldugundan biraz gecikme olabilir demisti. Burda bir arkadasin oglu var yasi da 13. Barish onunla oynamayi cok seviyor oda barisi cok seviyor. Onu gorunce ciglik atiyor. Hele bir gormelisiniz ellyyeeet deyisini. Adi Elliot da. Tam soyleyemiyor ama cok tatli.
rmonx barish 15 aylik ve alti disinide hemen hemen beraber cikardi cok hizli bir sekilde fakat 7. ve 8. disler biraz yavas geliyor. Senin oglan erken cikartmis dislerini. Barish 12. aydan sonra cikartti. Bizim ailede boyleymis hepimiz bir yasimizdan sonra cikartmisiz. Hepinize ve bebislere saglik ve mutlu gunler diliyorum.

ebru dudu
merhaba,

tesekkurler rmonx
gecmis olsun cevizagaci

benim kizin kizamil gibi kizarikliklari kendi kendine gecti neyden oldugunuda hala bilmiyorum. kalitsalmis galiba babasida bebekken muzla cikolatayi ayni anda yiyince bayagi kotu olmus

disler cok farklilik gosteriyor gercekten birsey soylemek cok bos olur.
benim kizin alttan 2 cikti simdi 10 aylik ve yukaridan yan kesiciler cikmaya basladi terso kizim ne olacak

rmonx
03 07 2004, 17:00
ne haberi ki??? hmmmmmmmm??

bebebe
03 07 2004, 17:00
DENIZKIZI
bomba haberi hala beklemekteyizzzzzzzz :) :) :)
unuttun bizi bir kac gun dedin oooooooo kac gun gecti aradan hadi ver su bomba haberi artik :) :) :)

rmonx
05 07 2004, 17:00
Kara gozlum hosgeldin,
1- doktora da bi danis ama dissiz bebek yoktur merak etme eninde sonunda cikicak o disler. Sonra sizi isiracak bol bol :)
2- Benim oglan da 10,5 aylik. Turkiye den doneli de 20 gun filan oluyor. Biz de ayni dertten muzdaribiz. 2 sebebi var. Birincisi, duzenleri bozuldu. Onun icin bize cok baglandilar, daha kaprisli oldular. Ikincisi de, bu aylardan itibaren anneye cokkk duskun olmaya basliyormus bebekler. Bizim doktor uyarmisti beni. 10-12. aydan itibaren sana cok baglanacak, odada yanindan ayrildiginda filan cigligi basacak demisti cikti aynen. Duskun olmasini anliyorum da, gece uykularinin bu kadar bozulmasi ee artik yeter ama dedirtecek seviyeye geldi. Beyefendi Turkiye den geldgimden beri yaninda ben uyumazsam cigliklarla uyaniyor. Ama bizim yatakta bizimle uyursa oglen 11 lere kadar uyuyor. Kendi odasinda misil misil uyuyan bebek, Turkiye ye bir gittim geldim, bizim yataga yerlesti. Yatagina koyar koymaz basiyor yaygarayi. Bu aralar cok yogunum cok yorgunum. Onun icin aglamasin da naparsa yapsin diyorum. Ama birkac hafta sonra daha musait olucam. O zaman birkac gun aglatmayi dusunuyorum. Boyle gitmez. Bi de bizimki Turkiye deyken aman aglamasin annemler kayinvalidemler gecenin yarisi uyanmasinlar rahatsiz olmasinlar diye gece biberon filan verdim uyurken. Gece biberona alismisti Allah tan onu biraktirabildim. Bi de yataginda yatmaya yeniden alissa iyi olacak. Sanirim artik aglayarak neleri yaptirabildiklerinin farkina varmaya basladi bu veletler.
Yalniz degilsinnnnnnnnnn.

cevizagaci
Kara gozlum,

Merak etme disler gelir. Benim oglaninda bir yasina kadar disi cikmadi. Bir yasindan bir hafta once dort disi birden geldi. Bu biraz aile historisine bagli. Eger ailenizde sizlerin yada esinin ailesinde cocuklarin disleri gec geldiyse senin bebegin disleride biraz gecikecektir. Yemekleri cok pure vermene gerek yok . Begebegin yiyeceklerini iyice kaynat, onlari damaklariyla eziyorlar. Benim oglan 15 aylik hala gecelei mizmizlaniyor.
Saglikli olsunlarda bunlar ufak tefek seyler.

Hepinizi opuyorum.
gul

kara gozlum
arkadaslar tekrar merhabalarrrrrrrrrrrrrrrr

nihayet canada ya donduk yorucu ve zor bir 6 haftadan sonra-- kizim sagolsun--- buraasi bana tatil yeri gibi geliyor en azindan uzaktada olsak turkiyeden hersey benim kendi evim kendi duzenim valla n dah yeni kendime geldim yorgunlugumu attim
,2 hafta olmasina ragmen acipta okuyamadim gecmis konulari ama bir kactanesine goz attim ,, zaman buldukca okumaya calisiyorum ama acikcasi pek basarmadim fakat siteyi ve sizleride ozledigimi soyleyebilirim...gerci yeni baslamistim ama olsun!
sizlere acil sorularim var
1-beliz su anda 10 aylik ve hallaaaaaaaa disi yok , salyalari artti ama yok yok valla catlayacam neden gecikti bu dis! dis cikmadigi icin yemekleri hala yaa kucuk parcalar yada pureler halinde veriyorum zaten en cok meyve purelerini ve yogurtlari seviyor bazen corba ...
2- turkiyeden dondukten sonra acaiiip huysuz oldu geceleri beni cok istiyor bazen 2-3 kez kalkiyor aglayarak hemde onceden yatagindan sadece bir iki ihh iihhh derid o kadar ve hic aglmazdi simdi cigliklariyla uyaniyorum bu da bazen bizi korkutuyor...tam yazarken gene aglamaya basladi :(
birde beni gormesin hemen aglamaya basliyor hatta babasinda bile durmuyor bazen sanki cani yanmis gibi agliyor gozleri kizariyor real yaslar akitiyor anlayacaginiz sadece bende duruyor neden bilez oldum

valla saskinim bazen cok sinirleniyorum ne yapacagimi bilmiyorum kizimi birakip bazen kahvalti hazirlayamiyorum 24 saat araliksiz bakim ve ilgi ..inanin aylardan sonra ilk kez oje surdum hos yine beliz yanimdaydi biraz yamuk yumuk oldu ama ehhh hic yoktan iyidir
neyse ben bir baslarsam bu konu bitmez lutfen bana onerilerini yazarmisiniz...
unutmadan seattle den yazan anneler, hafta sonu cay daveti gecerlimi?

hepinize iyi gunler,kolayliklar diliyorum

ebru dudu
merhaba karagozlum,rmonx

sanirim bebeklerimizin yaşlari ayni benim kizim da 10,5 aylik. 13 agustos dogumlu a aaa 11 aylik olmak uzere :) )

benim kizimda emeklemeye baslamadan once ben gidince biraz huysuzlaniyordu simdi muhtac degil tabi arkamdan pitir pitir geliyor kimseye ihtiyaci yok. geceleri uyanma bende de var ben hala emzirdigim icin memeye tutuyorum emmiyor bile hemen bir girk yada pirt yapiyor geri yatiyor. bizim yanimizda falan hayatta uyumuyor illa yatagi olacak ( oysa babasi o kadar cok istiyor ki ona sarilip uyumayi)
dislerde ne kadar degisiyormus gercekten
ben cocuklarin bir sıkıntısı olmasa uyanacaklarini sanmiyorum onun icin ne zaman gece aglayip uyansa kosarak gidip kucagima aliyorum rahatlayip geri uyuyor.

sevgiler ebru-dudu 11 ay

MISSY
06 07 2004, 17:00
herkese merhaba,
sadece hala burada oldugumu soylemek icin girebildim. Alara'nin dogum gunu partisi icin CA'dan ailemiz burada idi. Cok yogun su anda. En yakin zamanda gorusmek uzere,
sevgiler....iyi yazlar
Missy

MISSY
Bak yine okumadan edemedim.....Alara da super rahat bir bebekti! ancak 12 aya yaklasmaya baslayinca her aksam yatmadan evvel avaz avaz agliyor. Dun 12.ay asilarini oldu ve aksam yine cigliklar icinde idi. Ilk kez yatagima aldim ama uyumaya imkan yok. Cocuk tekme ustune tekme bir hareketler. Ayni dertten ben de mustaribim arkadaslar. 5 dakika aglatip gidip yatistirmak sonra 10 sonra 15 falan denemek lazim.

kara gozlum
merhaba kizlaarrrrrrr

rmonx,ebru dudu ve ceviz agaci verdiginiz bilgileer tesekkurler valla nasil rahatladim bilemezssiniz iste ilk cocuk tecrubesizlikten aklima hersey geliyor ama sizlerde ayni yollardan gecmissiniz buna hem sevindim hemde zorlugunu bildigim icin allah yardim etsin dedim icimden...
beliz in salyalari iyice artti bu gunlerde ama huysuz degil o kadar en azindan gece bir kac kez uyanip uyuyor gecen hafta 2-3 saat oturuyorduk kucuk hanimla,ama nazar degmesin iyiyiz bu gunlerde birde 12 den once yatmaya alissa ne bielyim 10 da kurtaracak ammaaa bu gidise bakilirsa bizim kiz gece kusu olacak!

RMONX bende senin gibi aman gece aglamasin diye yanima aliyorum ama o zamanda uyuymiyorum ya esim donerde cocuk altinda ezilirse diye bekle dur iyice uykuay dalsa diye,valla gozlerimin altinda siyahliklar artti sanki panda gibi oldum :D

EBRU DUDU bana buradaki bazi arkadaslar diyorki birak gece agalasin aglayark uyuyr bir daha beklemez annme alsin diye ama bende senin gibi dusunuyorum aglayarak uyuduktan sonra gozune baka baka insan nasil rahat uyurki yataginda valla aliyorum sicacik kollarima ohhhh uzunda surse sarilip uyuyor ya o herseye bedel daha oyle kucukki

neyse herkese kolayliklar.tesekkuler

kara gozlum
missy
demek ailen geldi senin adina ve alaranin adina cok sevindim,herhalde cok guzel zaman geciriyorsunuzdur,,,
mutlu yillar,iyi eglenceler
;)

K2
07 07 2004, 17:00
Sayfalar , gunler yetmez su bizim meshur uyku konusuna .

her turlu aliskanliklr gibi uykuda bir gunden digerine degisiyor fakli etkenlerle.
gaz di, dis cikariyordu , tuvalete cikamiyordu , yalniz kalmak istemiyordu , hastaydi derken bir bakmisiz dun gece kendi basina uyuyan sakin bebegimiz artik uyumuyor , agliyor .

bebeklerimin ilk yillarinda iyi hatirliyorum, bende soyledim ,
yanimda yatiramam , sonucta tabiki yatirdim , kimi zaman seyahatlerde kimi zaman hasta oldugu zamanlarda , yedim o canim tekmeleri gecenin bir ortasinda benim de uyumam gerekliydi baska sorumluluklarimda vardi .

aglatamam dedim , onu da yaptim , aglamaninda bir cesit egitim ve ihtiyac oldugunu ogrendim .

sallamam alismasin dedim , onuda yaptim 2 cocukla 22 saat suren yollarda yalniz kalinca .

ne de guzel kullanmayi biliyor bizi minik canlar.

Aglarim anne gelir, atarim anne verir , ve de bir gece bakmisiz ki yanimizda bir , belki de uc can bir den yatiyor .

Cocuk isin icine girince yapmam , olmaz diye bir sey olduguna inanmiyorum icgudulerimiz ve annelik duygularimizin cogu zaman bizi dogru yere goturecegine inaniyorum .

Saglicakla kalin .

;)

sumaya
Arkadaslar merhaba,
Uzun zamandir sehir disinda olmamaiznedeniyle kopmustum, tekrar buradayim. Okuyorum kacirdigim bir seyler olmasin diye, ozellikle cogunluk benden daha tecrubeli oldugu icin her yazilan yardim ediyor kizima canima bakarken.

Bende 1 ay sonra gidiyorum Turkiye'ye, gidenlerin anlattiklarini okudukcada heyecan artiyor valla. Ozellikle Turkiye'de bebisi ayri yatirma olayi benimde kafamda sou isareti. Kara gozlum burada benimde bazi arkadaslar aynen o sekilde yani aglatarak alistirdilar cocuklarini uyumaya ama su an ben yapamam gibi geliyor gorecegiz. Ozellikle doktorlar cok kati o konularda ama benden tecrubeli olan bir arkadasim keske uygulasaydim simdi baska problemlere yol aciyor diyor.

Dis cikarmalari okuyorumda benim kizim daha 4 aylik olacak 1 hafta sonra ama acayip salyas var, surekli agzinda bir seyleri isirmak istiyor kasiniyor belliki. Bu kadar erken bebegi dis cikaran varmi, karisti kafam dis mi cikartacak diye ???

Birde bir sorum var , belki cok konusu gecti ama baktim bulamadim arsivden. ozellikle annesutunu artirici neler var bir kac tane oneri lairsam sevinecegi. Bugunlerde sutum az geliyor bebek doymuyor gibi hissediyorum hep, sanki tamamen kesilecekmis gibi korkuyorum. Bir iki fikir sizlerden lutfen...

ebru dudu
merhaba sumaya

benim kizim da 11 aylik.
evet 3 aylikken disleri kasinmaya basladi heryer salya ama 6.ayinda cikardi dislerini.aylarca kasindi bizim ki anlayacagin.disi gelecegi zaman o kadar cok kabariyor ki dis etleri ay bariz belli oluyormus diyorsun.

sut artirma galiba bunyeye gore degisiyor ama ben benim sutumu neyin artirdiklarini yazabilirim.pastirma,ceviz(en çok ceviz avuc avuc yiyince fiskiriyorlar resmen gecen gece biraz fazla yemisim kizimi uyandirip emzirdim walla :) ),köri,limonata,bol bol bebiş opup koklamak ve tabi dinlenmek.ben 6 ay sadece emzirdim hala da emziriyorum.5 aylikken bende dr gittim tamam artik ben bittim tukendim sutumde yetmiyor dedim dr olmaaaazzz dedi kosusturma yat dinlen 1 ay daha dedi gercekten 1 ay daha gecti mamaya baslayinca geri donusu yok sutun o kadar cabuk azalip uyum sagliyor ki dayan dayana bildigin kadar.

aglatmaya bende cok karsiyim.benim kizim misil misil uyuyor ne aglatyma ne maglatma
sevgiler
ebru-duygu 11 ay

ebru dudu
merhaba karagozlum,

herkesin fikrine saygi duyuyorum,herkes kendi cocugunu diledigi gibi yetistirebilir ama ben aglatma taraftari degilim.bazi geceler gazlaniyor 3-4 kere kalkiyor bazi geceler 1 kere kalkiyor.aksamlari 8-9 gibi uyuyor ama bazen 10 a kadar uyuyamiyor.o bir insan bir sıkıntısı olmasa neden uyumasinki ben onun dertlerine care bulup uyutmadan yanayim.
simdi 11 aylik oldu ve emziriyorum gozleri acikken opup hadi annecim uyu sen diye opup yatagina koyuyorum bana gulup yatiyor.dogdugundan beri hep kendi yataginda yatiyor ve cok huzurlu cunku ihtiyaci olunca gelecek bir annesi var biliyor ve guven icinde uyuyor.
geceleri ne zaman uyansa ya girkliyor ya pirtliyor sonra geri yatiyor.

sevgiler
ebru-duygu 11 ay

rmonx
08 07 2004, 17:00
Bebek buyutmek konusunda K2 nin de dedigi gibi sunu assla yapmam vs demeye gelmiyor :) Ilk baslarda ben de kendi duzenimi kurmaya ugrastim. Acikcasi bizim oglan cok da karsi cikmadan uydu. Ama sonralari baya mesgul oldugum zamanlarda, yorgun oldugum zamanlarda vs onun istedigi gibi yapmayi daha kolay gordum, goruyorum da. Biraz akisina birakip nereye gittigine bakmak lazim. Bir sekilde orta nokta bulunuyor. Gerci bunda sizin ve bebeginizin kisiligi cok onem tasiyor. Zevkli isler. Ozellikle bilinmemezligi, degiskenligi daha da bir heyecan katiyor ;)

Allah hepimize saglik huzur versin insallah kocaman adam/hatun olucaklar. Bazen dusunuyorum da bu sipa mi buyuyup okula gidecek, evlenecek, cocuk sahibi olacak :) Insallah goruruz o gunlerini.

rmonx
Sumaya ben doktorumu dinlemistim. Bizim oglanin gelisimi hep 95+ larda oldugu icin doktor 4. ayda baslamayin 6. aya kadar bekleyin demisti. 6. ayda basladik sorun yok. Annelik icgudunu dinle. Ben 6. ayi mantikli bulmustum. 4 veya 6 cook degistirmez merak etme.

rmonx
Bizim bebegin gobegi dusene kadar (kac gunlukken dusmustu ya, galiba 6ydi) yikadik. Hastanede daha dogdugu gunun ertesi gunu yikamislardi. Sadece gobegin oldugu yere birsey surmeyip suyu akitmak yeterli demisti hemsireler.

muge
Artik kizim 29 gunluk oldu. Ben de bu dosyaya terfi zamanimin gelip de gectigini dusunerek bir giris yapayim dedim. :)
Yukaridakilere okuyunca biraz rahatladim. Kitaplar her ne kadar 1 aylik bebekte bir duzen olusturmaya calismayin dese de biraz panik olmustum. Neden sIk meme emiyor, neden uykusu kisa sureli gibi seyler dusunuyordum... Ama herkesin dedigi gibi annelik icgudusu herseyin ustesinden geliyor galiba...

Gobegi dusene kadar sungerle sildik kizimizi. Herkes gibi. Sonra kuvetinde yikamaya basladik. Bugun de annesiyle banyo yapti. Harika bir keyif aldim. Banyodan cikmadan once babasi getirdi. Kucagimda hem mincikladim kizimi hem de yikadim. Hic sesi cikmadi. Canim benim. Annesi gibi sicak suyu cok sevdi.

Yakin bir arkadasimin 2 kizi var. Surekli ayni seyi soyluyor bana. O kadar cabuk buyuyorlar ki simartabildigin kadar simart ve her anlarinin tadini cikart

Denizkizi
K2, ne guzel yazmissin. Hamileyken cocuk bakimi ile ilgili onlarca kitap okudum. Ve kafamda bir parenting stili olusturdum. Kucakta uyutmak yok, aglayinca meme vermek yok vs. vs. Bebegim dogduktan sonra yapmiyacagim dedigim seylerin %90'nini yaptim. Bende yanima alip yatirdim, agladiginda ne oldugunu anlayamadigimda gogsumu verdim, kucagimda uyuttum. Guzel anneler, butun sikIntilar geciyor. Oyle cabuk buyuyorlar ki. Dun bir ara yaptigim ise ara verip, yuzunde enfes bir memnuniyet ifadesi ile yurutecine tutunup ayaga kalkan, kendi kendine salonda bir asagi bir yukari yuruyen ogluma baktim. Cok degil bir kac ay onceye kadar reflux yuzunden cektiklerimizi hatirladim. Kendimi ne kadar caresiz hissettigimi, olgumun sIKINtisini geciremedigim icin cektigim vicdan azaplarini sadece bir iki saat uyku ile gecirdigim geceleri.. Hepsi geride kalmis. Allah'a cok sukur oglus bugunlerde 07.30 de yatip sabah 06.30 da kalkiyor, ne versem yiyor, mutlu ve saglikli bir cocuk. Simdi yukarida yapmayacagimi soyledigim seyleri yaptigima hic pisman degilim. Sabredin, tunelin sonunda isik varmis meger!! :)

Benim bomba haber bir kac hafta daha beklemek zorunda malesef! Sevincten kendime sakliyamadigim icin biraz erken yazdim buraya malesef! Kesinlesir kesinlesmez ilk buraya yazacagim soz!

sumaya
Cok icten ve guzel yazmissin K2, aslinda bebekten once bizde teoride yapariz veya yapmamaliiz diye konustugumuz seyleri bakiyorum birer birer yapmaya baslamisiz. Ama en onemliside seninde soyledigin gibi sonucta pismanlik duymamak miniklerle bu guzel gunlerin tadini cikarmak herhalde.

Bilgiler icin tesekkurler Ebru Dudu, ozellikle cevize hemen basladim, pastirma icin turk bakkala gitmek lazim onuda yakinda denerim, sagol tekrar.

Denizkizi yoksa sizinde Turkiye'ye yerlesme planimi var, Knada dan bu sene donen donene geriye, belki dedim guzel haberi budur ???

Arkadaslr birde soru sizlere, katilara geciste yazildigi gibi 4 ay dan sonra uygulamasinimi yapmak lazim, yoksa (bazen buradaki doktorlara pekde guvenmiyorum ama ) doktorun soyledigi tarihimi uygulamak, sizler ne zaman baslamistiniz ?

SEREN(dipity)
.

SEREN(dipity)
Bu arada yanlislikla buraya yazmisim, bu dosyaya 25 haftadan once girecegimi tahmin etmiyordum (15 haftalik hamileyim) ama girmisim.

Sevgiler ve bol sabirlar hepinize ;)

Cancan1997
Denizkizi- bomba haber yeni bir bebek mi yoksa??

Cancan1997
Never mind - eski notlari okudum ve yeni bir bebek degilmis :) Hayirlis bakalim ne cikacak

Cancan1997
;) :D :)

muge
10 07 2004, 17:00
ebrududu,

bizim kizin sIk uyanma sebebi breasfeedingmis. Anne sutunun hazmi bebek mamalarina gore daha kolay oldugu icin cabuk acikiyor ve daha sIk yemek yiyormus. beslenmelerden sonra mutlaka gazini cikartiyoruz ama cok sukur gazli bir cocuk degil.

Benim birkac sorum var. 2 haftalik kontrolumunde doktora sordum normal dedi ama benim icim dayanmiyor kizimin kakasini yaparken bu kadar aglamasina. Yapilacak birsey yok mu bu konuda?

Bir de swing kullanmaya baslamak icin belli bir zaman var mi? Kullanip da memnun kaldiginiz markalar nedir?
Benim ki kakasini yapiyor yine ben kactim....

candy_girl
Kizlarrrr 13 gunluk bir aradan sonra canim turkiyemden hepinize selamlar sevgiler :) cok ozlemisiz cokkk hem sevdiklerimizi hem tasimizi topragimizi insanlarimizi yemeklerimizi :) eray cok mutlu amerikayi hic ozlemedigini ve donmek istemedigini soyluyor,hersey burda da var nickoledeon tv den tutun her cesit yabanci cocuk cizgi film dvd leri kitaplar baby einstein ler game cubeler play stationlar vallahi yok yok sasirdim kaldim.Cok sey degismis buralarda,trafik haricinde inanin hersey amerikayi aratmayacak kadar iyi.Su an baglandigim kablo tv den sizlere hizli bir sekilde ulastim,saglik hizmetleri ve doktorlar harika,gecen hafta esimin meniskus problemi icin bir prof doktordan randevu aldik uzun uzun bilgilendirdi adamcagiz bizi,persembe esimi ameliyata aliyor,insanlar gecen yillara oranla daha mutlu yuzleri guluyor,tabii ki moda kilik kiyafet sahane :) sokaklarda ince belli kizlar yakisikli delikanlilar yaaaa iyi ki donmusum be :) onumuzdeki haftalarda istanbula gidecegim,esraa ile telefonda konustuk ama malesef bulusamadik o da cok farkli bulmus buralari,sizlere havadisleri aktarir,amerika insana perspektifte cok sey katiyor cidden arkadaslar ama ulkemin de bu kadar degistigini gormek beni gururlandirdi acikcasi. :) En onemlisi de sabahlari icim kipir kipir uyanmam...gunes hem evime hem kalbime doguyor inanin.Allah hepinizin hakkinda hayirlisini versin,kalbinize gore gonlunuzden ne gecerse o olsun hepinize tr den sevgi ve opucuklerimle :)

ebru dudu
merhaba müge

evet herşeyi biraz oluruna bırakmak en iyisi.benim kızım 11 aylık oldu ve ben hep onu tanımaya çalışıyorum neyi seviyor sevmiyor nelerden hoşlanıyor daha yavaş yavaş tanışıyoruz yani.düzen kurmak işini ben hiç denemedim ve sadece gözlemledim ve çocuğum kendi düzenini kendi kurdu.tabi daha çok küçük illaki ileri de değişiklikler olacaktır ama onlarada seve seve ayak uydururuz :) )

bebeğinin kısa uykularının sebebi muhtemelen gazdır emer emer uyurlar yatağa koyunca gaz bunları bir sıkıştırır aynen geri kalkarlar.yatırmadan önce gazını çıkartıyor musun peki?

ebru dudu
merhaba sumaya
katılara 6.ayda başlamak daha iyi ben 6.ayda başladım 6 ay sırf emzirdim su bile vermedim.sonra yavaş yavaş başladık.erken başlayan çocuklarda gıda allerjileri daha çok görülüyormuş.malum bağırsaklar daha o kadar hazır değil ve gıdalar acayip katkılı hormonlu rezalet.
birkaç kere havuç rendesi vermiştim aynen geri çıkmışlardı bezinde. o zaman hiç itirazsız yemişti.bende acaba 4 aylıkken başlayınca daha mı rahat alışır diye düşünürken şimdi bakıyorum da benim kızım da alıştı ve 4 aylıkken katıya başlayanlardan daha güzel yiyiyor üstelik emzirmeyede devam ediyorum.şimdilik bir şikayetimiz yok. herşeyi kendi yemek istemesinin dışında her mama içinde iki kaşık bir de avuç var bende bir taraftan yedirmeye çalışıyorum sonra saatlerce mutfak temizliyorum ah ah :) )
ceviz işe yaradı mı?

hearty
11 07 2004, 17:00
sumaya;
benim kizda yarin 4 aylik oluyor pespese dogmuslar demek ..

MUGE;

bizimkide ozellikle ilk 2 ay kaka yapacagi gun butun gun huysuzdu ve aglardi zamanla geciyor..

mavi balik
muge, biz fisher price'in take along swing'ini almistik. kucuk ve az yer kapliyor. oglum simdilerde daha cok hoslanmaya basladi.
bu arada benim oglum da 17'sinde 4 aylik oluyor.
gercekten de onu yapmam, bunu denemem dememeli. biz de basindan beri planlamadigimiz bircok seyi denedik. surprizlerle dolu oluyor kucuk afacanlar. isin en heyecanli yonu de bu olmali.
daha yazmak istedigim cok sey vardi ama acikti oglusum, mizirdaniyor simdi. kolay gelsin annecikler...

sumaya
Selam tum annelere,

Malum hafta sonu telasi giremedim bir kac gundur. Candygirl yazdiklarinla benide imrendirdin valla, cok sukur biletimi aldim agustosa yoksa planda olmasa bile alacaktim bileti yazindan sonra :) Turkiyemiz gibisi tabiki yok olamazda, en basta vatanimiz. Senden sonra gecen sene benim hissettiklerimi hatirladim. Sokakta guzel kizlar bakimli insanlar, insanlarda maddi sikinti olsada yasama sevincinin olmasi, ozelliklede benim kendimde gordugum muthis fark; sabahlari aynen kipir kipir bir mutlulukla uyanmam, gun icindede daha dinc dolasmam. Insallah ozleyen isteyen herkesin yolu vatanimiza duser bir gun...

Ebru Dudu ceviz onerin icin sagol gercekten ise yariyormus bayagi fark oldu. Kati yiyeceklere gecis konsunda bakalim doktor ne diyecek ama benimde icgudulerim 6 ay emzir sonra basla diyor. Cok sukur kilosu anne sutuyle fazlasiyla yerinde cunku. Bu aksam doktora soracagim ama herhalde dediginiz gibi en guzeli icgudulerle gitmek.

Canim kizim bugun tam 4 aylik oldu teyzeleri, artik iyice oyuncaklarina falan alisti, bizimle konusmalar (tam anlamasakta...) gulucukler, bebisler buyudukce dahada sevimli oluyorlar, birde ben incelmeye o kilo almaya devam ettikce benmi dogurdum diye dusundugum oluyor valla.

Herkese keyifli gunler

delale
12 07 2004, 17:00
Benim..cevaplar..biraz..uzun..aralikli..oluyor..am akusura..bakmayin..artik..Bebisin..gaz..problemi.. icin..benim..buldugum..tek..careyi..onerebilirm..K imyon..tohumu..(cumin..seeds)Cezvede..bir..tasim.. kaynatip..birkac..cay..kasigi..damlatirsan..agzina ..ozellikl..uyumadan..once..farki..goreceksin..Ben im..kizim..da..aylarca..kivrandi..sonra..arkadas.. bunu..tavsiye..etti,simdiye..kadar..daha..iyisini. .bulamadim..insallahsenin..bebis..icin..de..faydal i..olur..
Bu..arada..noktalar..icin..kusura..bakmayin..klavy emin..ara..tusu..kafayi..yedi..
Herkese..selamlar...

nanemin
13 07 2004, 17:00
Bu forumdaki bütün arkadaşlar anne sanırım ;)

Ben değilim ama sizin gibi tecrübeli insanlardan bilgi almak isterim.

K2
Harika bir site ,epey miktarda cocuk sarkilari var .

K2
<< Harika bir site ,epey miktarda cocuk sarkilari var . ]]

http://www.okuloncesi.org/sarkilar.htm

kara gozlum
sumaya merhaba

oncelikle turkiye icin sana iyi yolculuklar,kizin daha cok kucuk sanairim ilk kez yolculuk uzun yola gideceksin,,beliz 7.5 aylikti bayagi zorlandim giderken hala enne sutu aldigi icin rahat edersin ama mutlak inis ve kalkislarda sik sik emzirmeye bak kulaklarina basinc fazla oluyor ozellile kucukken hattta ilac sor doktoruna giderken akil edemedik ama gelirken cok faydasi oldu,, sende bol sivi almaya bak senide rahatlatir...
ben sut arttirsin diye bir ara penaut butter yiyordum dilim dilim ekmekle bazaen abartip kasikla faydasini gordum ama kesinlikle bol su icmeye bak sutune sana ve bebege cok faydali,,,
su anda senin kizin cok kucuk ama eger imkan yaratabilirsen kesinlikle ayri bir yatakta yatirmani onerecegim hele uzun vadede kalacaksaniz yoksa gelince zorlanabilirsin...
su aglatma isini gercekten yapamiyorum yapanlar faydasini gorduklerini soyleselerde bazen oyle aglayinca ic ceke ceke icim parcalaniyor ne gerek var zaten dede anneanne yok bir anne bir baba var sevgi gosterecekne esirgiyorm diyorum ama bakalim belki biraz daha buyurse alistiririm mesela18 yasina bir gelsin :D

simdilik benden bu kadar sana bol sanslar,,,iyi yolcuklar

hearty
14 07 2004, 17:00
Muge;

daha once demistim kaka dan once benim kizda ilk baslarda oyle nerdeyse tum gun agliyordu bastan bizde anlayamamistik zamanla anladik, kaka yapmamasindan iyidir aglayarak yapmasi, sen yiyeceklerinede genede dikkat et kabiz yapacak yiyeceklerden uzak dur en azindan daha yardimci olur, termometre yontemini bizim doktorda bize onermisti ama denemeden sorunumuz azaldi , birde nedense biz stroller ile gezmeye cikardiktan sonra kakasini daha rahat ve kisa surede yapiyordu ,annemle onu kesfettikten sonra hergun cikarmaya calisiyorduk , onun disinda 4-5 saat kucagimizda geziyordu oturmak istemedigi icin ..

AMA emin ol geciyor , sen daha tecrubeli oluyorsun , aglamalar o kadar uzmemeye basliyor sorununu bildiginden .. 1 ay sonra falan cok fazla rahatlarsin bu konuda ..

benim swing var ama daha kullanmadim, cocugu pek saldirmaya alistirmak istemiyorum ,, zaten bizimkisi alismadigindan yemiyor oyle seyleri :)

kolay gelsin
sevgiler

muge
Mavi balik,
bugun swingimizi aldik. Fisher price dan **uarium cradle swing. Cok seker bir goruntusu var. Uykusuzluktan sanirim bana bile cok cazip gorundu. Buyugu olsa da biz de boyle keyif yapsak :) Simdilik sevdi gorunuyor bizim kiz. Herkes swinglere life saver olarak bakiyor zaten.

Delale,

Kac aylikken verdin kimyon suyunu. Herhangi bir zarari yok mu?

Dun gece 3 de doktoru aradik cunku kaka problemi yuzunden. 11 de aglamaya basladi yavrum ve 4 e kadar da susmadi. Sonunda 2 kakali bez aldik. o da yorgunluktan sizdi. Icini cekmekten dogru duzgun ememedi bile.
Doktor bebeklerin cogunda karsilasilan bir durum oldugunu soyledi. 2-3 aylik oldugunda gecermis. Biraz sabir diyoruz. Ama kizim aglarken benim de esimin de omru kisaliyor. Caresizlik ne kotu....
Allah beterinden korusun.

muge
Bizim kiz kabiz degil doktorun soyledigine gore. Kabizlikta 1 aylik bebisin kakasi siyaha yakin oluyormus. Bizimki doktorun tabiriyle seedy ve sari renkli. Normal yani.
Bebekler anne karnindayken bu isi cok rahat yaparlarmis ama dogduktan sonra ikinirken kendi cikardiklari seslerden urkerek de aglayabilirlermis. Tabii ki tek sebep bu degil kakayi zor yapmasinda. daha once de dedigim gibi sebebi tam olarak bilinmiyormus. Dun muzik esliginde bacaklarini bisiklet pedali ceviriyormus gibi hareket ettirdim. Bagirsak hareketlerine yardimci oluyormus. Dun gece kaka yapmadi ama bu sabah ayni hareketi yaparken biraz daha az aglayarak seremoniyi gerceklestirdik :)

Breastfeeding yaptigim icin yediklerime zaten dikkat ediyorum. Ama son arastirmalar annenin yedigi seyin bebegi etkilemedigini soyluyor. Ben daha cok sut yapici seyler yiyorum ve bolca su iciyorum.

Swing icin belki erken olabilir ama nasil kullanildigi da cok onemli. Bebislerin su an tek iletisim yolu olan aglamayi engellemeyecek sekilde kullaniyorum. Yani bebek acliktan agliyorsa swingle susturmaya calismak bebek gelisimini yavaslatabilir. Ya da tam olarak uyanik oldugunda onunla konusmak eglendirmek yerine swing kullanmak da yanlis bence. Bebekle iletisim ilk aylardan itibaren cok onemli.
Ne zaman kullaniyorsun peki dersen. Daha yeni aldim tam olarak kullandim sayilmaz ama; onunla ilgilenemeyecegim sirada yalniz hissetmemesi icin kullanabilirim. Ya da gece alti temiz, karni tok ama cani eglence istedigi zaman olabilir. Geceyarisi pek eglendirici olamayabiliyor insan yorgunluktan. Sanirim ben teyzem 10 gun sonra tr ye dondukten sonra daha cok kullanmaya baslayacagim.
Kizim uyanmak uzere gicirdamaya basladi cunku :)

effe
Merhaba kizlar beni unutmadiniz umarim. Ecem 2 gun sonra 4.5 aylik olacak. Annem doguma yanima gelmisti ama rahatsizlandi ve TRye donduk birlikte. Annecigim simdi iyi . Ben de buraya ptesi dondum. Yine yazicam uzun uzun herkese sevgiler...

mavi balik
HOSGELDIN EFFE.
annenin iyilesmesine sevindim. nasildi bebekle yolculuk? kocaman oldu mu kizin?

mother
Benim ozellikle buyuk oglumda da atesimizi olctugumuz termometre ise yariyordu. Ne zaman oyle sIkIlmaya baslasa hemen termometreyi vazaline batirip poposuna. Hem o sIkIntisinin atesinden olup olmadigindan emin oluyordum, hemde bizimkisi daha termometreyi cekmeye kalmadan rahatliyordu. Bir de swing icin biraz erken degilmi? Ben 2 ayliktan sonra koydum onda bile kendisini tam olarak tutatmadigi icin arkasini yanlarini filan battaniye ile desteklemek gerekiyordu. Kolay gelsin.

K2
Bebeklerde yasnilan kabizlik durumu cok normal . Benim iki cocugumda ayni sekilde buyuduler . Cogu zman 4-5 gun cikmadiklari olurdu, sonucta kati sabunu bicakkla ince bir parca keserek, zeytinyagina batirip ben suni zorlama ile yaptirirdim ,
taki kati yemeklere basliyana kadar. Basladiktan sora is kolaylasiyr, kaka durumuna gore gidasini dengeliyebilyorsun. Hala ayni sorunla buyuor cocuklarim, seyahatlerde bir gun yemesinler sebzelerini....

ebru dudu
müge merhabaa

ay ben hiç böyle kaka problemi duymamıştım ( bu yaşta yani) anne sütünde sindirilmeyen lifler var bağırsak hareketleri için probiyotik mi neydi sütünde onlardan mı az var acaba.sana boool booolll ceviz yemeni öneririm hep sütünün ciddi artmasını sağlarsın hem de bebiş kakasını daha rahat yapar kendin sebze meyve zentinyağlı bişiler ye bari bebişe de yarasın ah kıyamam ben o na ya allah hepimizin çocuklarını korusun sağlık sıhhat versin walla.

gaz damlası falan veriyorsan onlarda etkili olmuş olabilir mi, veriyorsan kes bakalım gaz damlasını ,denemekte fayda olur belki
sevgiler
ebru&duygu 11 ay

hearty
15 07 2004, 17:00
effe
selammmm bende birkac hafta once mavibaliga sormustum uzun sure mesajlara bakamadigim icin , annene cok gecmis olsun, yolculuk kolay gectimi ? valla bende turkiye istiyorum ama esim yolculuk konusunda cok sorun yapiyor ..

hearty
effe;

ben 4 aylik kontrole sali gunu girdim , orda ilk sordugum soru kati yiyeceklere gecisti birsuru bilgi okudum az cok vardi ama doktorunda OK almak istedim acikcasi burdaki doktorlarin bazilari 6 inci aya kadar tavsiye etmiyorlar allerji olasiligini artirirmis diye, ama genede deneyebilirmisiz bana gerber'in verdigi bir yiyecege gecis tablosu verdi heryerde bulabilirsin hatta turk web sitelerindede var, once herkesin dedigi gibi bir kasik rice creal ile baslaniyormus ..

Annem burdayken tabiki onlarin donemindeki gibi herseyle baslama yontemini soylemisti ama yavas yavas azar azar , yani yiyecek deniye deniye , ama annem bile bana Turkiyedede artik 6 ayi bekleme gecisi onerildigini soyleniyor, kocami ikna edersem doktor alti ay dedigi icin cok sabit kafali bu konuda illa beklemek istiyor ama ben besinci ayda baslamak istiyorum,ama burda 4 ayda baslayan annelerde var doktorlari daha esnek olanlar var, ee seninkide sorun yapmiyorsa devam et derim.. ozellikle calisacagin icin surekli pompalamak zor olabilir ..kolay gelsin ..

rmonx
Effe hosgeldinnnn

effe
Hosbulduk!
Ozledim sizleri.
Kizim kocaman oldu gercekten her gecen gun degisik bisey yapiyor. Iyi ki anne olmusum!
Yolculuk fena degildi ozellikle ucak inis kalkislarinda kiyamet koptu, emzik vermeye calistim onu da istemedi. Yanimizda car seat vardi ve bos koltuga koyduk car seati cok rahat oldu. Basinet alamadim diye uzulmustum ama hic zorlanmadim.

Kizlar ben ise basladigim icin cok emziremiyorum, burda da henuz doktora gitmedik. Nasil besliyorsunuz 4-4.5 aylik bebeginizi? TRdeki doktor meyva vermeye basla dedi, oradan cam rende aldik ve armut vermeye basladim. Onun disinda anne sutu arti mama veriyorum. TRde kasik mamasi diye bisey var ondan burda var mi?

Denizkizi
Ebrududu,
Bebekler anne karninda kaka yaparlar. Amniotic fluid'in renginin sari olmasi bebegin kaka yaptiginin isareti. Ben bu yuzden5 saat normal sancidan sonra apar topar sezeryan'a alindim Eray'i dogurdugumda.Kaka yapmasi genelde stress belirtisiymis

mavi balik
effe, benim oglanin 4 aylik kontrolu gelecek hafta, henuz doktoruyla konusmadim ama burda genelde 6 aydan sonra baslatiyorlar kati mamaya. oncelikle rice cereal, sonra sebze, sonra da meyva.
bebegin ilgili olmasi, az da olsa destekle oturabilmesi onemli.
benim oglan da biz yemek yerken atlamaya calisiyor masaya ama yemek icin mi oynamak icin mi bilemiyorum henuz.
ben de emziriyorum, doktor onerdigi icin de yatmadan once emzirdikten sonra formula veriyorum.
ise basliycaksan sana kolay gelsin, cok zor olmali bebeginden ayrilmak.
ucusunun ayrintilarini anlatirsan sevinirim. ben de eylul ayinda planliyorum tr ye gitmeyi.

ebru dudu
mügecim
anne karnında kaka yaparlar mı hiç ilk kakalarını doğduktan sonra yapsın diye beklerler doktorlar nasıl anne karnında daha rahat yaparlar yahu bu da yeni mi çıktı ala alaa

muge
16 07 2004, 17:00
Biz dun gece yine nobetteydik. Ne zormus bu gaz-kaka yahu...

Herseyi denedik evde olmadi. En son gece 3 de babasinin yuregi dayanmadi doktorun dedigi gibi atladik arabaya turladik. Arabada uyudu eve gelince de biraz mizikladi ama uyanmadi...

Ben de yalanci memeye alistirmak icin ugrastim. Basarili da oldum. Ama her zaman ise yaramiyor. Avazinin ciktigi kadar aglarken sonuna kadar acik bir agizda mesela...

Herseye ragmen keyfi yerindeyken hepsi unutuluyor bir sonraki rounda kadar. Sevmeye doyamiyor insan...

Herkese saglikli mutlu bebisler...

sumaya
Selam herkese,

Gecen hafta kizimin 4 aylik kontrolunude sag salim atlatttik. Cok sukur keyfi yerinde birde su asilari olmasa dahada yerinde olacak ama ... Karagozlum tesekkur ederim iyi dileklerin icin, bende tedirgin olmuyor degilim bebegimle yalniz yolculuk nedeniyle ama insallah idare edecegim. Tek korkum benimde cok aglarsa huzursuz olursa ozellikle inis kalkislarda. Yalanci meme ye alismadi aslinda ozellikle ilk gazli aylarinda cok denedim ama istemedi, o nedenle inis kalkista biberon la su vermeye calisacagim bakalim. Hayirlisi...

Muge kaka problemi en kisa zamanda gecer umarim, bebisinde rahatlar. Daha oncede yazmistim benim kizimda cis yaparken agliyordu. Hatta annemlerde yanimdaydi bayagi paniklemistik bir seymi var diye, pardon unuttum birde gaz cikarinca agliyordu :) , doktora sordugumda gecer dedi orali bile olmadi. Bebisler birazda korkuyor galiba, farkli geliyor belkide gaz cikarmak, kaka-cis yapmak, kimbilir :)
Ama hepsi gecti ozelliklede uc aydan sonra.

Hosgeldin Effe, annen icin gecmis olsun.

Gecen haftaki kontrolde benim doktorda katilara yavas yavas gecebilecegimi soyledi. Ozellikle sordum, anne sutu yeterliyse (ki yeterli benim kiz ayina gore tombik) 6 aydan sonra baslamak daha iyi yaziyor heryerde diye, ama yavas yavas basla dedi. Hatta elma suyu da verebilirsin dedi. Bizim doktor direk Milupa nin rice cereal ile basla dedi. Daha henuz baslamadim hala kararsizim. Banada bu konuda fikir verin lutfen, iki sey var kafamda bir diyorum bu cereal isine hic girmeyeyim Turkiyede 5 aydan sonra annemlerle kendi yaptiklarimizla baslayayim, birde diyorum cereal da iron acisindan falan destekleyici baslayayim sonra evde yaptiklarima gecerim. Tecrubeli anneler ozellikle ilk baslangici nasil yaptiklarini paylasirsa sevinirim.

Herkese mutlu gunler, kizim mirildanmaya basladi ....

sumaya
Hearthy seninle bebislerimiz arkali onlu, sen ne yaptin, basladinmi herhangi bir ek besine. Doktorlarin hepsi farkli yaklasiyor olaya. Nasil yapmayi dusunuyorsun gecisi.

hearty
17 07 2004, 17:00
sumaya;

bizim doktor 6 aylikci doktorlardan :) 6 aydan once onermiyor bizim kocada bu doktoru dinlemek istediiginden 6 .inci ayi beklemek istiyor bense en azindan 5.ay baslamak istiyorum cunku ben birsey yerken sulanmaya basladi. Bizim doktor gerber 'in rice creali verdi sanirim amerikada her doktorun bir markasi var :) ama ben turk sitelerindende bilgi takip ediyorum orda bir gecis tablosu bulmustum istersen buraya yazayim web adresini, yavas gecis yapmak istiyorum ..bakalim ama annemde kuccukken yavas gecis yapmis , acikcasi baslayacagim gun bakicam bizim kiz cok tombul degil ama olculeri yerinde..

kiz agliyor gitmem lazim :)

hearty
20 07 2004, 17:00
effe cigim bizim kiz aylardir oyle :) doktoruna sordugumuzda daha yutkunmayi bilmediklerinden oldugunu soyledi tabiki ileride dis cikartma donemindende kaynaklanacak sanirim bizimkiside sulu olarak geziyor

effe
nerdesiniz kizlar folderi bulamadim vallahi.

nasil bebecikler? Ben de prs gunu doktora gidiyorum beslenmesiyle ilgili sorularim var.
Sizin bebiskonuzun (4.5 aylik) agzindan acayip su geliyor mu onluksuz durmuyor kerata.

mavi balik
effe, benim oglan da iki aydir surekli islak. alt disleri belirginlesmisti bikac hafta once ama geri gittiler sanirim. elleri agzinda surekli. dis kasiyicilardan da hoslanmiyor. onluk degistirip duruyoruz butun gun.
bizim dort aylik kontrolumuz de yarin. asilarini olurken bakamamistim ilkinde, cok aglamisti. bakalim yarin ne yapacak.

nanemin
Slm effe ben anne değilim ama çevremde duyduğum kadarıyla bebekler belli bi döneme kadar salyalı oluyorlarmış, bunun nedenide ya diş çıkarmalarından yada hearty'in doktorunun söyledği gibi yutkunma olaylarını bilmediklerinden.

mavi balik
21 07 2004, 17:00
Bugun 4 aylik doktor kontrolumuze gittik sevgili anneler. Oglusum saglikli cok sukur. Doktoru yavas yavas pirinc mamasiyla kati gidalara baslamamiz gerektigini soyledi. Ben hala erken oldugunu dusunuyorum. Esim cok sevindi bu oneriyi duyduguna. Uzun zamandir oglana ilk kasigini vermeyi planliyor.
asilarini olurken morardi aglamaktan. Ben de eridim bittim, bakamadim yine.
senin doktor neler soyledi kati gidalar konusunda effe?

hearty
22 07 2004, 17:00
bende kiz 5.inci ayi doldurdugunda deneyecegim birseyler vermeyi cunku sagligi falan yerinde iste doktoruna bagli, benim birkac arkadasimin doktoru 4 ayliktan sonra ok vermislerdi ..

bu arada benim kiz bugun gozumun onunde dondu, gerci 2'5 aylikken karnindan donup duruyordu sonra durdu, bir haftadirda crib'in alakasiz yerlerinde buluyordum ve dondugunu tahmin ediyordum ama 2-3 gundur hizli calismalar sonucu sabah gozlerimin onunde donuverdi.. Bir anne olarak bakalim daha ne kadarcok kucuk adimlari bekleyecegiz ,

Benim kizda karin ustu durmayi cok sevmiyordu ama son zamanlarda sikayet etmeden uzun sure durabiliyor , eskiden yuzunu yere koymaya korktugundan aglardin 1-2 dakika icinde ..

benim tek sorunum su an kizin biberondan sut almamasi, ilk baslarda annem varken arada sirada annem baktigindan cok guzel iciyordu ama annem gidince 2 hafta bir ara vermek zorunda kaldim acikcasi pompalamaya usendigimden ara verdim simdi ac kaliyor ama kesinlikle almiyor, bir arkadasimin cocugu bu sorunu yarim gun ac kaldiktan sonra cozebilmis, doktor da ayni tur sey soyledi ama bizimkisi ac kalmayi ve uyumayi tercih ediyor, bu konuda belli bir yontemi olan var mi ?

effe
merhaba,

dun doktorumuz 4 aydan sonra yavas yavas rice cereale baslayabilirsiniz dedi. Ecem 3 agustosta 5 aylik olacak ondan sonra baslamayi dusunuyorum. Rice cerealden sonra sari sebzeler, sonra yesil sebzeler en son meyva dedi. Cunku meyvayi once verirsen tatliya alisir sebze yemez dedi. Ben de halbuki TRdeki doktor onerisiyle armut vermeye baslamistim birkac haftadir simdi durdurdum.

Bebeklerimiz asi olurken kotu oluyorlar ama mutlaka elini ya da kafasini tutun yaninizda oldugunuzu bilsin daha cabuk kendilerine geliyorlar.

Ecem de su deposu gibi ben onunla konusurken bile nasil akiyor agzindan su. Doktor, dis cikmadan birkac ay once su gelmesi kesilir dedi.

Ayrica, yerde yuzukoyun yatirin gunde birkac kez, donmeyi ogrenir dedi. Benimki hic sevmiyor yuzukoyun durmayi halbuki. Boppy yastigin ortasina oturtuyoruz cok tatli oluyor ;) )

Herkese sevgiler...

mother
Benim oglanin da kilosu gayet yerindeydi (halen de oyle masallah), ben de doktorumuzla konusup eger kaybedecegi bir sey yoksa 6. ayindan once kati besinlere baslamak istemedigimi soylemisti ve o da onayladi. Biz 6 aydan sonra rice cereal'la basladik. Butun diger gidalara gecis oldukca rahat ve problemsiz, adeta kendiliginden oldu. Ilk baslarda her turlu sebzeyi de yiyordu ama bizimkisi cok cabuk sIkIldi sanirim. Simdi 10 aylik ve artik o bebek yiyeceklerini agzina bile koymuyor. Peynir, pirinc pilavi, tavuk, kofte bunlar en sevdigi yiyecekler. Sebze yedirmekte zorlaniyorum. Resmen agzini kilitliyor. Kasigi nerden alip agzina goturdugumu iyice takip ediyor. Eger sebze tabagindan cikarsa hic agiz acilmiyor. Obur turlu kandirip agzina soksan bile ya eliyle geri cikariyor, yada kusma numaralari yapiyor. Nasil diger gidalardan aldiracagim bilmiyorum ben de.

Effe yuzu koyun yatirmaya alistirsan iyi olur. Ben cok erken donemlerde kisa araliklarla baslamistim. Bizim delikanli da hic sevmiyordu, ama kollarinin ve boyun kaslarinin gelismesi acisindan kontrollu tummy time cok onemli. Oyle donmeye alismasi icin olmasa bile. Donmeye baslamasi icin de cok acele etme. Ondan sonra diaper degistirmek filan bir zor oluyorki. Bizimkisini ben yatiriyorum, o zipkin gibi baska bir taraflarda.

Benimkisi de cok erken aylardan itibaren agzindan su akitip gezdi, parmagi ve eline gecen hersey direkt agzindaydi. O donemlerden itibaren acaba dismidir diye her kontrolumuzde doktora sorduk, ama 7 aylik filandi herhalde biz ilk disimizi cikardigimizda. Zaman aliyor iste.

Herkese kolay gelsin

sumaya
Merhaba tum annelere,

Hearthy benim doktor hic oyle 6 aylikcilardan degil, bana katilara gecebilirsin dedi, daha oncede yazdigim gibi. Ustelik direk kullanacagim rice cereal in markasini bile soyledi, milupa ile basla dedi. Arti elma suyunada baslayabilirsin dedi. Effe ben ozelliklede sordum anne sutu yeterliyse 6 ay da baslamak daha iyi degilmi diye, hayir baslayabilirsin dedi. Isin gercegi ben yogun kati vermeye 6 aydan once baslamak istemiyorum, ama dedigini alip az az midesini alistirmak istiyorum. Gelecek ayin ortasinda Tutkiyede olacagiz uc ayligina o nedenle orada panikle baslamaktansa burada az az alistirayim dedim ama sizlerin fikri nedir ? Elma suyunu denedim hic sevmedi bir dahada zorlamadim. Anne sutu ve arada su veriyorum. Ama benim fistigin masallah kilosu fazlasiyla yerinde o nedenle anne sutu yetiyor diye dusunup tam gecis yapmayayim dedim ama ...

Bugun tren kazasini okudum, cok uzgunum. Tum kayiplara Allah'tan rahmet yakinlarina bassagligi diliyorum. Bu tur olaylarin olmasi cok uzucu, insallah tekrarlanmaz.

Hepinize keyifli, saglikli gunler.

hearty
25 07 2004, 17:00
cok gecmis olsun .. cocuklar genelde hemen aglamiyorlar ne yaptiklarini bilmediklerinden belkide tehlikeli olan bu , cunku farketmesi gec oluyor birde o kadar hizlilarki bebek halleriyle bile ,2 saniye gozden ayrilmaya gelmiyorlar ..esim o kadar korumaciki daha cocuk dogdugunda mutfaktaki dolaplara , prizlere koruma takdirdi ..hatta cocugun ulasabilmesi imkansiz yerlere bile .. tabiki gene herseyden korumak cok zor ..ornegin ben kucukken bir ucu prizde olan fisi agzima almisim Allahtan kisa devre olmus ,agzimin icinin parcalanmasiyla kurtulmusum cocukluk iste neyin tehlikeli olacagini bilmemiz imkansiz .

bu donemde ozellikle havuzlardada dikkat edin, bizim complexin havuzuna arkadasimiz 3 cocuguyla geldi ortanca kiz 4 yasinda ama sadece basamaklara boyu yetisiyor, biz 2 metre otede arkadasimizla konusurken kiz bir basamak ileri gitmis , annesi kendi kendine batip batip cikarken yakaladi , sadece saniyelik birsey , surekli kafasi suda oldugundan ve cirpindigindan ciglikta atamiyordu zavallim, kendimi asiri kotu hissetim kadini 2 lafa tuttum diye ..

butun anneleri ve cocuklar insallah boyle kazalar gecirmezler , ama birsey gelirse DENIKIZI nin yaptigi cok guzel soguklanligini koruyup en guzel birsekilde cozume gitmis, acil numaralari yanimizda bulundurmakta yarar var birde first aid class almakta yarar var ..

sevgiler

muge
Denizkizi cok gecmis olsun.
Neyseki Eray'a birsey olmamis. Onlara birsey olacak korkusu bizim omrumuzu kisaltiyor.

Gecen gece biz de ER'a gidince esim de ben de ayni seyi hissetik. Seni cok iyi anliyorum.
Allahtan ikimiz de kolay atlatmisiz.

Mavi baligin dedigi gibi hepimize kolay gelsin...

Denizkizi
Arkadaslar bu sabah basimiza bir kaza geldi. Sabah esim hazirlanirken Eray da onunla birlikte salondaydi. Salonu evin girisine baglayan holde kiler olarak kullandigimiz bir dolap var ve Eray onu kapali iken acamiyor henuz diye dolaba kilit falan takmadik. Esim hoscakal diyip cikti bende iceride baska bir dosyada bebebe'ye mesaj yaziyordum. Bir sirilti sesi duydugum gibi atmaca gibi hole kostum. Eray bey yerde otuyoruyor. Etrafinda camasir suyundan bir golet, sise yan devrilmis ve bos, sisenin kapagi erayine linde. Ben sesi duyar duymaz Eray diye bir ciglik attim ve ismiyle sesimi yukselterek bagirdigim zaman donup kaliyor askim. Iki saniye sonra yanina vardigimda hala donmus vaziyetteydi ama beni gorunce aglamaya basladi. Kizlar omrumden herhalde 10 sene gitmistir onu camasir suyu golunun ortasinda otururken gorunce. Kucagima aldigim gibi dogru banyoya hemen dusu actim. Uzerimizde hala kiyafetlerimiz var bu arada. Onu soyup bir guzel yikadim. Hemen bir biberon mama verdim. O icerken ben poison control help hattini aradim. Bu arada ben hala islagim. Camasir suyunun tadindan ve kokusundan dolayi cok icmis olamiyacagini hemen yikamami ve sut vermemi soylediler. Ben icgudusel olarak zaten yapmistim. Bir saat gozlemleyin kusabilir ama baska bir sey olacagini sanmiyoruz dediler. Zaten icmesine firsat kalmadan ben yaninda idim. En fazla kapagin agzina sokmus olabilir. Bir saat gecti hersey normal cok sukur. Adamla konustuktan sonra yigildim kaldim oldugum yere.

Esim dolabin kapisini acik birakmis. Herhalde sabah yiyecek bir seyler aldi dolaptan ve Eray da bu firsati kacirmamis. Size su Poison Help hattini yaziyorum. Sizlerin de elinizin altinda bulunsun. Insallah hic ihtiyaciniz olmaz. 1 800 222 1222

Denizkizi
Mugecim hayirdir neden gittiniz ER'a. Cok gecmis olsun.

Bu arada olaydan iki saat sonra poison hep'den geri aradilar How is Eray doing diye. Muhakkak numarayi yazin bir koseye kizlar. 1 800 222 1222 Insallah hic birimizin ihtiyaci olmaz bir daha. Sogukkanlilik meselesine gelince.. Hemen oglusu kapip dusa sokup yikarken vs. robot gibiydim cabuk hareket edip panik olmadim ama poison helple konusuo telefonu kapattiktan sonra sinirlerim bosaldi. Pelte gibi yere yigilip bir guzel agladim.

Su anda hayatimi Eray'a adamis durumdayim. Surekli heryerde onunla birlikteyim gozunun icine bakiyorum ve bir dakika yalniz biraktigimda bunlar oluyor diye cok asabim bozuldu. Hem kendime kizdim hem esime dolabi acik birakti diye. Allah korusun ya icse idi camasir suyunu ki eline aldigi herseyi agzina goturuyor artik. Neyse Allah'a cok sukur ki bir sey olmadi. Hepinize tesekkurler ve hepinize kolay gelsin

bebebe
denizkizi canim cok gecmis olsun.ne kadar korktugunu tahmin edebiliyorum.cok uzuldum canim.
ikizler her ne kadar soyleneni anlasalarda meraktan deterjan falan bulduklarinda karistiriyorlar.bir birlerine sikip oyun yapmak istiyorlar.

mavi balik
denizkizi, gecmis olsun. bence de sogukkanliligini koruyabilmen cok iyi olmus. ben yillardir cocuklarla ugrasip onlarca kazaya tanik olmama ragmen oglumun basina birsey gelse ne yaparim bilemiyorum. asi olurken bile aglayinca icim eridi.
kolay gelsin butun annelere...

K2
Denizkizi cok gecmis olsun, iste gozunun onunde yapiveriyorlar, arkani donmeye gelmiyor . :(

Asagida konuyla ilgisi olmasada verdigim linke goz atmanizi tavsiye ederim , her anne babanin korkulu ruyasi kacirilma olaylarina karsi cocuklarimiza verebilecegimiz egitimden bahsediyorlar...

<a target=new href=http://family.msn.com/tool/article.aspx?dept=health&sdept=hsy&name=me_042604_abduction&signup=true&offer=2]Tik[/url]

muge
26 07 2004, 17:00
Denizkizi,

Insallah kullanmam gerekmez ama ben dun mesajini okur okumaz numarayi kaydettim bir kenara.

Bizim ufaklik gece aglamaya baslayinca arabayla dolastirmaya ciktik gecen gece yine. Ama aglamasi cigirdan cikinca ki artik aglamak bogurmeye donustu ve agzi kopurmeye basladi. Eve donmek yerine kendimizi acile attik. Iyi ki de gitmisiz atesi de cikmis cunku. Bir sure atesi kontrol altina almaya calistilar. Bu donemde ates cok tehlikeliymis cunku. Birkac saatlik Kolik krizinden sonra aglamaktan yorgun dustugu icin sizmis halde eve getirdik.
Acil serviste kendi cocugumu taniyamadim. Ve caresizlik kadar da kotu birsey yok. Esim de ben de kendimizi aglamaktan alamadik.
Insallah 1-2 ay icinde gececekmis doktorun soyledigine gore....

Kucuk bebeginizin atesinin ciktigini farkettiginzde ilac vermek ya da doktora gitmek yerine hemen uyguladiginiz birsey var mi?
Kitaplarda bazi oneriler var. Sizin uygulayip da ise yaradigini tecrube ettikleriniz nelerdir?

Denizkizi
Mugecim, cok gecmis olsun. Yavrusu hasta olunca insan kendini nasil caresiz hissediyor degil mi? Iyi ki gitmissiniz acile. Atesle ilgili : Bebegi atletle kalacak sekilde soymak, bol likid vermek, ve ilik banyo. Eskiden hani alna sogul islak bez falan konulurmus. O soguk kompreslerin atesi dusurmek yerine cikardigi belirlenmis. Simdi ilik banyo oneriyor doktorlar. Bir kac hafta once Erayin atesi 103.6 'e cikmisti. Doktorumuzun oncall olan hemsiresi banyo yaptirmami istedi. Suyun sicakligini da soyle tarif etti. Hani banyo yaptirdiginda cikmak uzereyken banyo suyu nasil ilinmis olur. iste o iliklikta suyla yika dedi. Ben banyo yaptirmadan once bir kere daha olctugumde F 104 oldugunu gorunce bende acile goturdum.

Bu arada felaket tellali olmak istemem ama bebeginin doktoru ile reflux olasiligini konustun mu? Reflux cok sik olarak kolikle karistiriliyor. Daha once bu konuda cok yazdim kendimi tekrar etmek istemiyorum ama Eray ilk uc ay boyunca gece ve gunduz surekli agliyordu. Once kolik denildi daha sonra iki basit testle acid reflux rahatsizligi oldugu ortaya cikti. Ilaclara basladiktan sonra yavrum kendine geldi. Bu olasilik uzerine doktorunuzun fikrini almani oneririm.

Sana ve esine sabir dilerim. Bu gunler cok zor bilirim ama inan yolun sonunda selamet var. 4 ay onceki halimi dusundukce icinde oldugun durumu cok iyi anliyorum. Biraz sabirla bugunler geride kalacak. Bir kac ay sonra sende benim suan yaptigim gibi yeni anneler ayni seyleri soyleyeceksin. :)

bebebe
muge cok gecmis olsun
denizkizinin soyledigi gibi ilik banyo en iyisi.bazen ilaclardan bile daha etkili olduguna buyuk oglumda tanik oldum.
kizlar ben bu gunlerde nostalji yasiyorum.hep cocuklarin bebeklikleri gozumun onunde.persembe gunu amerikaya geleli uc yil olacak ve bugun hep berki uc yil onceki haliyle goruyorum.canim benim nekadar degisti. 20 gun sonra yedi yasinda olaak ben dort yasinda goruyorum. :) iki hafta sonra oglusum ikinci sinifa baslayacak ne zman buyudu ben ne zmana yaslandim bukadar :) :D

Bunny
denizkizi, cok pekcok gecmis olsun. cok sukur icgudelerle durumu tam gerektigi gibi halletmissin. benim yavru da gecen hafta az kaldi merdivenlerden dusecekti, ben de senin gibi oyle bir bagirmisim ki, dondu kaldi da oyle yakaladim. oyle durumlarda zaman ne kadar yavasliyor, degil mi? ondan iki adim uzakta oldugum bir saniye dakikalar gibi gelmisti.

muge
27 07 2004, 17:00
Tesekkurler Denizkizi ve Bebebe

tavsiye ve iyi dilekleriniz icin.

2 aylik kontrolumuz var yakinda.Doktora mutlaka sorarim. Ama reflux olan bebeklerde kusma goruluyor diye biliyorum. Mideyle ilgili bir problem cunku. Yanlis olabilirim. Kizim hic kusmuyor.

Bebebe, bana o gunler o kadar uzak duruyor ki...Her yaslarinin ayri guzellikleri olmali.

En zoru ilk cocuk galiba sonra tecrube ile hersey daha kolay olur herhalde.

bebebe
27 07 2004, 17:00
muge cigim inan hic uzak degil o gunler. :) her yaslarinin her anlarinin guzelligide zorluguda farkli :)
ilk cocugun zorlugu veya kolayligini anlayamadim.iknci iki tane birden geldigi icin heralde bana ikinci daha zor geliyor.ilk cocukla her sey cok rahat.ikizlerle yapamadigim ne cok seyi buyuk oglumla yaptim.doya doya buyuttum ama ikzilerde bir eksiklik oluyor.ikinci cocukta daha pratiklesmis oluyorsun.herseyi daha basit geliyor,ama illaki ilgi tek cocukta oldugu gibi olamiyor :( hem zorlugu hem kolayligi dengeliyor bir birini :)

hearty
28 07 2004, 17:00
Eray'in yasgunu kutlu olsun K2 sanada :)

benim takdigim isimler arasinda CADI,KECI,PORTAKAL(hamileyken cok portakal yemek istedigimden),PUSSET(babasi takti kara bocek demek)

rmonx
Gecmis olsun Deniskizi. Foruma ugramiyordum kac gundur yeni gordum mesajini :(

rmonx
Forumdaki yeni mesajlarin hepsini okuyamadan bizim oglan uyanmisti. Ancak simdi gerisini okuyabiliyorum. En son Denizkizi nin basina geleni okumustum. Simdi de Muge nin mesajini okudum.

Gecmis olsun Muge. Allah hepimizin bebislerine saglik dolu gunler versinnnn. Onca ozenle buyutuyoruz, canlari yansa, aglasalar, baslarina birsey gelse cok uzucu oluyor. Allah gostermesinnnnn..

rmonx
Candygirl, anladigim kadariyla sizin keyifler gicir Turkiye de. Benim yerime de bol bol eglen gez birseyler lutfen.

Oglusunun dogum gunu kutlu olsunnnn. Sevdiklerinizle birlikte kutlayabilmissiniz ne guzel. Biz de kutliycaz yakinda ama aileden kimse olamiycak :(

rmonx
Bizim oglan icin kullandigim garip isimler:

eeekek(erkek in r siz i ), dondon (domdom gibi birsey), dondini, kedi, canamaaaarr(canavar in v yerine m li hali), tostos, tostistos, yafru (yavru nun v yerine f li hali), kurbaaaaa vb.. Baya sacma seyler :) En cok eekek i kullaniyorum.

rmonx
K2 gecmis dogum gunun kutlu olsunn. SueKiziloz(umarim dogru yaziyorumdur) hosgeldinnn. Ben de bazen aynini diyorum. ne zaman anne oldum, ne zaman evlendim zaman su gibi akiyor. Saglik olsunnn. Hayat guzel surprizlerle doluymus.

muge
Bebebe,
Hamileyken ikiz bebegim olmasini cok istemistim. cok da dua ettim. Ama yukaridaki isini cok iyi biliyor ki ikiz annesi degilim. Zira altindan kalkamazdim.
Senin mesajlarini okudukca da hep allah yardim etsin diyorum. Isin hem cok zevkli hem de cok zor olmali.

muge
bir gecede ne kadar cok olmus burada yahu :)

Dogum gunleri, takma isimler, yemekler, torunlar...

K2 dogum gunun kutlu olsun. bizim yas 28 ama bazen 40 bile az geliyor. Genclik ruhunu korudugun nice dogum gunleri insallah...

Ne mutlu Eray'a... Arkadaslarinin ve tum akrabanin oldugu guzel bir dogum gunu... Kutlu olsun yeni yasi. Darisi bizim kizin basina insallah...

Candy, Sen her zaman neseliydin de su Turkiye sana feci yaramis...Son zamanlarda biz de esimle donsek mi acaba diye dusunuyorken yazilarini okudukca icim kipir kipir oluyor walla...

Bebebe,
Cocuklarin kiyaftelerini saklamakla ne iyi etmissin. Bizimki daha 1,5 aylik ben bile dusunuyorum torunlarima saklamayi. Ama onlara bakacak gucum olur mu bilmem...

Denizkizi
Tesekkurler Candygirl, biz de abi Eray'in yeni yasini kutlariz.

Arkadaslar, bu arada biraz konu degistirmek gibi olacak ama siz de cocuklariniza benim Eray'a hitap ettigim gibi komik isimlerle hitap ediyor musunuz? Hadi paylasalim...

Eros'a yaptigim seranatlarda en cok soylediklerim kushum, askim, bir tanem, yavrum bunlar normalleri. Sonra karabiber, fistikli kurabiyem, negro, topik, tek dis, bidik, kucuk serseri, capkin, huysuz virjin, merakli kofteci, habibi, palamut ayaklim(ayaklari cok topik!)....

Denizkizi
BEBEBE, yaw niye pide dedin simdi. yine yemek muhabbeti baslaticam haa. Ne guzel olur dimi kir pidesi. Acaba mantidan vaz gecip pide olayina mi girsek? :D

Denizkizi
Teskkurler rmonx. Bende senden ve missy'den bu aralar hic ses cikmiyor diye dusunuyordum. Cok sukur bu sefer ucuz atlattik.
K2, nice nice mutlu saglikli yaslara.

candy_girl
Dun benim ERAYIN 5.yas gunuydu :) akrabalariyla kuzenleriyle tum sevdikleriyle canim turkiyemde doyasiya kutladi yasgununu :) hediyelerine sevindi,pastasini keserken mommy cok heyecanliyim diyip durdu bana.Zaman sular seller gibi geciyor buna inanin.
Sevgili Muge bebisine cok gecmis olsun,bugunler de gecicek goruceksin ;) allah sabrini veriyor herseyin,ve basa gelince cekiyor insan,hele biz anneler cocuklarimiz icin her zaman daha guclu olmak zorundayiz.ATESLI durumlarda ilik banyo en iyi cozumdur arkadaslarin dedigi gibi.Ancak koltuk altlarina bacak arkalari ve diz kapaginin arkasina,kollara hafif soguk nemli bezler konulmak suretiyle yapilan tedavi sekli de iyi bir cozumdur.Boyle durumlarda sagduyulu her annenin yaptigini yapmissin ve hastaneye goturmussun,bebisine cok gecmis olsun allah beterinden saklasin canim :)

Bebebe 3.yilin hayirli olsun kardes ;) sen de bu enerji varken yaslilik sana uzak bence :) sana da kocaman ailenle kocaman kocaman mutluluklar bir omur boyu :)

Denizkizi bizim abi eray ve ben de senin MINIK eraya cok gecmis olsun diyoruz.Bebek ve cocuklari malesef biran bile yalniz birakmaya gelmiyor.

Diger arkadaslarimiz nerde yaaa? ESRAAAA,MISSYYY RMONXXX.MOTHERRR,CEVIZ AGACIII e hadi ben tatildeyim tr deyim millete noldu bakim? :)

candy_girl
Benim erayin komik isimleri: ERO,SUT KUZUM,BALIM,ANNESININ PADISAHI,ANNESININ BASBAKANI,DOLMA AYAKLIM,KILLI ERKEGIM(KOLLARI COK KILLI :) ),KIRAZ DUDAKLIM diyorum :) insan bu sevimli yaratiklari oylesine cok seviyor ki valla dunyadaki butun icten kelimeler sozcukler hitaplar yetersiz kaliyor :)

candy_girl
Sevgili arkadaslar hepinizin iyi niyet temennilerine tesekkur ediyor eray saolun varolun :)

K2 canim arkadasim sana da nice mutlu yillar olsun,bence 20 gibi duruyorsun resminde ne 38 i yaa tu tu tu kirk bin kere masallah ;) senin gonul yasin yeter be guzelim!
Ah arkadaslar saydiginiz herseyi burda yiyorum yani fazla da o yemek muhabbetlerini burda size yazmiyorum biliyorum ki hepiniz hasretsiniz turk yemeklerine ama gene de bir cabayla ugrasiyorsunuz orda yemeklerimizi yaparak yiyerek..insallah allah sizleri de tez zamanda kavustursun buralara,sevdiklerinize,guzel yemeklere :)
Bebebe anacim noldun cocuklari buyuttun torunlar cikti basina tobe tobe :D dur kizim buyut su canavarlari cik kocanla ikinci balayina,sen alistin bu kole ruha galiba,hizini alamadin bi de torun bakmak diye sayikliyosun hasbinallahhhh :D
Mother sekerim ya allah ya bismillah de yap su mantiyi bakem bu hafta sonu,bizlere de anlat e mi! tez calismalarin nasil gidiyor ihmal etmiyosun di mi?
Hearty forumun faal ve enerjik bayani olarak seni tanimisken simdi tatli bir anne olarak gormek ne hos ve guzel :) cici kizini op benim icin ;)
Vee sue kiziloz sen de dosyamiza hosgeldin sefa getirdin dostlugumuzu kiskanma,kapimiz herkese acik,kolay degil 2 yillik bir paylasim bizlerin ki,2002 de baslayan ve insallah devam edecek olan..bazen huzunlu bazen keyifli cogu zaman dayanisma icerisinde ve keyifli bir beraberlik :) dilegim forum sayfalarindan gercek hayata tum eyaletlerdeki arkadaslarimizin bir gun bir yerlerde belki de BEBEBECIGIMIN manti partisinde biraraya gelmesi :) hepiniz saglicakla ve hayata gulumseyerek kalin,bebislerinizle bir omur boyu mutluluklar!

bebebe
candy cigim erayinin yeni yasi kutlu olsun :) nice senelere yakisikli ogluna :)
denizkizi cocuklara bende senin gibi ne isimler takiyorum.elma kurdu sari cicegim,sari kir cicegim(berk bebekliginde sarisindi berilde sarisin) findik kurdu.yaninda askim ruhum canim nar tanem nur tanem bir tanem,annesinin aski ruhu..................................... diye gidiyor
kiza bunalrin yaninda zilli,prenses,cadi gibi kiza uygun isimler takiliyor :)
berkaya yine yukaridakilerin haricinde cama kafa atip cami kirdigi icin etraftan tas kafa koca kafa gibi seyler soyleniyor ve soyluyoruz :) ayrica yanaklari yumus yumus oldugu iicn kastamanu kir pidesi derim(nede olsa kastamonuluyum) sonra peynirli pogacam,puf boregim......................... :)

bebebe
denizkiz sakin ha yemek muhabbetine girme.zaten kac gundur kuru seyler yemekten icim kurudu :(
ama pide iicn bir sey soylemeden gecemeyecegim.ben evde pide yapiyorum.pizza hamurunu hafif yaglayip acinca gayet guzel pide yapilabiliyor :) sen gel yaparim sana pide mantidan vazgecmek yok ama :)

bebebe
k2 cigim yas gunun kutlu olsun canim.nice senelere saglikla mutlulukla :)

bebebe
kizlar ben torun dusunmeye basladim ya :) :D :D
cocukalrin kiyafetlerini kaldiriyorum su anda bebeklik.bazilarini kiyip kimseye veremedim ozellikle kziin el kadar elbislerini ayy torunalrima saklarim diye dusundum.kafayimi yiyorum :D :D

bebebe
sue kiziloz hosgeldin :)
mothercigim valla kasiniyorum ben :) vanessamiz cok kaprisli cikti nisan bozuldu :D :D :D saka bir yana aslinda vanessayla arasinin bozulmasina sevindim.yarin buradan tasiniyoruz ve berk iicn buyuk problem olacakti vanessadan ayrilmak.simdi yeni okulunda yeni arkadas hayalleri kuruyor benimde en buyuk duam guzel arkadaslari olsun.oglusum SIKILMASIN :)
ya cok cabuk buyuyorlar bunlar bir bakacagiz torun sahibi olmusuz :) cocuk bakimi bitmis torun derdi baslamis :D :D ama kziimin dogurmasi yasak gelinler dogursun kiyamam ben kizima :) :D
mother cigim bir cesaret et manti iicn. bak gorundugu kadar zor degil.ben uc cocukla kalkisiyorum ama uyku saatlerinde acabiliyorum sadece.misafir gelecegi zaman bir haftami aliyor ama valla degiyor be :) yada gel hayatim ben sana acarim :)

mother
Kasiniyorsun sen bugunlerde bebebe'cigim. Ne o oyle nostaljik olmak, torun istemek :)
Senin oglan Vanessa'sindan da ayrilmis. Ne yapacagiz simdi.
Umarim yeni okulunda guzel arkadasliklar kurabilir.
Cocuklar bu tur konularda bizden daha rahatlar, hic endiselenme yeni bir okula gidiyor diye.
Yahu bu sumaklar, pideler, mantilar nerden geliyor. Inanin canim cekmeye basladi. Su benim deli oglanlardan da zaman bulup cesaret edip manti yapmaya kalkamiyorumki. Kac kere heveslendim ama kendime guvenemedim. Simdi sisecegim oyle sizin anlattiklarinizdan :)

mother
K2 bende dogum gununu kutlarim. Sus be oyle yaslarimizi soylemeye baslamayalim simdi. Ben soranlara artik kadinlarin yaslanmadigi yastayim diyorum. 30'u gecmek kolay degil. Ama hele ikinci cocuktan sonra gozumun altindaki cizgilere bakan zaten benim yasimin bile ustunde tahmin ediyor :(

Candy'cigim gercekten sana TR yaramis. Tadini cikar bizler icin de. Bu arada Eray'in dogum gunu de kutlu olsun. Tez bu yaz cok yavasladi (onceki hizini dusununce bilmiyorum daha yavasladi demek negatife gitmek anlamina geliyor herhalde )
Bebebe Berk'in de gelecek dogum gunu simdiden kutlu olsun. Ben bu arada forum'un en tecrubeli annesi oluyorum herhalde, benim buyuk oglan Nisan'da 7 yasina girdi coktan. Neremizden de belliyse tecrubemiz. Ikinci de gene hungur hungur aglamaya basladik bile.

Herkese kolay gelsin

K2
Candygirl Eray'in yeni yasi kutlu osun, bu arad benimde dun dogum gunumdu ama 38 olunca pek fazla kutlamaya gerek duymuyorum !! :p

K2
<< kizlar ben torun dusunmeye basladim ya :) :D :D

cocukalrin kiyafetlerini kaldiriyorum su anda bebeklik.bazilarini kiyip kimseye veremedim ozellikle kziin el kadar elbislerini ayy torunalrima saklarim diye dusundum.kafayimi yiyorum :D :D ]]

Insallah o gunleide goruruz, annem hep soyler onun tadi bambaska !!! ;)

K2
:D ;) :D Tesekkur ederim hepinize

SueKiziloz
yazdiklarinizi okuyunca biraz kiskandim.ne guzel bir dostluk kurmussunuz :)

benim de 27 aylik bir oglum var.27 ayin her gunu onunla yeni seyler ogreniyorum,guluyorum,buyuyorum...'ben evlenmeyecegim,asla cocuk sahibi olmayacagim 'diye anneme bagirirdim :) su halime bakin, oglumun bir gulusuyle butun gunun yorgunlugu,ofkesi,hircinligi geciveriyor hemen...ne zaman 'anne' oldum ben? :)

SueKiziloz
29 07 2004, 17:00
icten sozlerinize tesekkur ederim...biri manti mi dedi? :) yum yum!...ben de iyi zeytin yagli yaparim.

hearty
02 08 2004, 17:00
denizkizi;

hayirli olsun ..yeni sehirde ve ulkede basarilar ..

Bu arada ben arada sormustum ama kaynadi gitti gene soruyorum ..benim kiz 5 aylik olacak 10 gun icinde ama biberonu red ediyor, annem varken duzenli arada bir biberonla besliyorduk o gidince usendigimden 2 hafta bir beslemedim biberonla ve simdi kesinlikle almiyor, doktor ve bir kac kisi ac kalirsa baslar dediler ama gecen pazar ben yoktum ve sabah dokuzdan ogleden sonra 3:30 za kadar ac kaldigi ve cigliklar attigi halde almamis biberondan, ancak kasikla 1 oz kadar yemis..

bu konuda deneyimi olan var mi? yoksa belli sure sonra otomatikman basliyorlar mi? cunku bazen bebegi birakmam gerekiyor..

tskler

rmonx
Hayirli olsun Denizkizi. Turkiye ye yaklasmis olacaksiniz ne guzel. Ailecek cok guzel gunler gecirmenizi diliyorum Dubai de.

Denizkizi
Arkadaslar, size uzun zamandir vermek istedigim haberi en sonunda verebiliyorum. DUBAI'YE TASINIYORUUUUZ. Ohhh bee rahatladim soyliyince. Once heyecanlanip heken yazdim buraya sonra esimle ayni is yerinde calisan bir kac kisinin de foruma girdigini hatirlayinca onun calisma arkadaslarina anons edilene kadar yazamadim buraya. Miami'de sadece 4 haftamis kaldi. Cok heyecanli ve mutluyum.

Denizkizi
Arkadaslar hepinize cok tesekkur ederim guzel dilekleriniz icin. Hep ailem icin hayirlisi olsun diye dua ediyorum. Bu arada Denizkizi Dubai'den bildiriyor durumu olacak :)

Hearty, anladigim kadari ile snein bebis biberonu unutmus durumda. Tekrar alistirmak icin sifirdan baslaman gerekecek. Lactatiion consultant'imin benzeri durumda olan arkadaslara verdigi onerileri yaziyorum sana simdi insallah ise yarar.

Biberon'a alistirmaya calisirken bir kere biberon'u senin haricinde birisi verecek. mumkunse sen oda da bile olmayacaksin. Ilk denemeleri gece beslemelerinde bebek yari uyur durumda iken basliyacaksin. Anne gogsunun anatomisine en yakin biberon Gerber'in New Traditions biberonu. O biberonla bermeye calisin. Bir kere basladiktan sonra da hic aksatmamak gerekiyormus. Bizim sutcu teyzemiz(lactation consutant'a taktigim isim) her aksam babanin bir biberon vermesi gerektigini bunun da genelde 11-12 civari olan besleme olmasi gerektigini soylemisti. Boylece anne erken yatarsa kesintisiz olarak gece 2-3 ekadar uyuyabilir demisti. Umarim isine yarar

candy_girl
Boylelikle tr ye sadece 3,4 saat mesafede oluyorsun denizkizi.yeni hayatinda ailenle sana mutluluklar dilerim.

bebebe
denizkizi canim.
yeni hayatinda yeni bir ulkede yolun acik olsun ,cok mutlu olun :)

hearty
03 08 2004, 17:00
denizkizi

tskler , cumartesi babasiylaydi daha oncede buyukbabasi ve annesindeydi almamis ac oldgu halde :) inatci keci iste , ben evde biberon alissin diye verdim oynuyor isiriyor falan filan, ama bugun onla konusurken oyle kaza maza yarim oz icirmeyi basardim sonrasini yemedi tabiki.

gecede saat 10 civari yataga gidip sabah en erken yediye kadar kesintisiz uyudugundan gece beslemeside yok malesef :) ama belirtigin biberonu deneyecegim birde babasinin onu beslemesini daha cok saglayacagim cok tskler ilgine ve yanitina..

hearty
EFFE;

bende hala bekliyorum SOLID food icin babasi sagolsun, bizim kizda biberona alismisti bastan ta 2 haftalik tembeligime rast gelince unuttu tabiki unutmadida isine geliyor ben her zaman yaninda ;

Su konusunda senden yeterince su aliyorlar ama susadigina inandiginda su verebilirsin , ben doktora ozelikle sormustum ama istersen sen genede sor.

sevgiler

hearty
yanitlar icin tskler

mother bende direk sippy kapa baslicam boyle giderse :)

muge
Denizkizi,
Hadi hayirli olsun... Tr ye biraz daha yaklastin. Insallah orada da hersey senin icin yolunda gider...
Biraz da dubai deki durumlari ogreniriz...

effe
Denizkizi, yeni hayatinda basarilar! degisiklik guzeldir. Keske biz de yer degistirebilsek! :(

Ben Ecem'e cok kucukkenden beri biberon verdigim icin hic sorun olmuyor. Artik mememi almamaya basladi ama zaten ben de calismaya basladim, sutumu bile biberonla veriyorum. Benim de ne zaman katilara gececegim konusunda kafam karismis durumda. Rice cereali ilk basta nasil ve ne kadar siklikla verecegimi bile bilmiyorum. 5 aylik oldu bugun Ecem. Acaba 6 aya kadar beklesem mi. Su anda formula ve annesi sutu ile besleniyor. Ha bi de bu yastaki bebege su vermek iyi midir? Cevaplarinizi bekliyorum...

effe
mother ve hearty,

yardiminiza tesekkurler. Ben de rice ceral vermeye 6 ayini doldurduktan sonra basliyim bari. Mother, bebegin uyandiginda nicin illa seni istiyor yani babasi yataginda pispislasa ve hafif sallasa uyumaya baslamiyor mu? Bizimki bazen gece uyurken ruyasinda mi korkuyor nedir aglayarak uyaniyor. O zaman emzik verip pispisliyoruz elimizi karnina koyarak. Yatagini da salliyoruz uyuyor. Yani bunu babasi yapsa da uyur herhalde cunku beni gormuyor bile karanlikta.

Denizkizi
Karagozlum,
Beliz'le Eray asagi yukari yasitllar galiba. Benimkisi de 10.5 aylik, Eylul 22 dogumlu. Bende anne sutunu gunde iki defaya indirdim. Sabah erken ve gece yatmadan once. Gun boyu su iciyor oglen yemegi ve kahvaltidan sonra da toz mama. Dun gittigim anneler toplantisinda ayni soru gundeme geldi. Inek sutune genelde 1 yasinda geciliyor. Ama bizim sutcu teyzemiz bu donemde bebeklerin yurumeye basladiklari icin daha cok karbonhidrata ihtiyaclari oludugunu bu yuzden burada follow up formula denilen 1 yasindan buyuk cocuklar icin uretilen biberon mamasina devam etmemizi onerdi.

Disipline gelince kesinlikle bu yaslarda baslamaka gerekiyor. Fakat Hayir kelimesinin sadece cok gerekli zamanlarda kullanip, geri kalan zamanlarda bebege neden o anda yapmak istedigi seyi yapamiyacagini izah edip sonra dikkatini baska bir seye yonelterek oradan uzaklastirmak gerekiyor. Ben Eray'a hayir kelimesini kullanmaya yaklasik iki ay once basladim. Salonumuzda kocaman bir yesil bitki var. Onun topragi ile oynamak istiyordu. Her elini saksiya daldirdiginda yada o tarafa dogru emeklemeye basladiginda sert bir sekilde hayir dedim ve onu oradan uzaklastirdim. Simdi ogrenmis durumda saksinin etrafinda oynayip saksiya elini bile surmuyor. Cok yakinlasirsa, oyuncagi saksinin yanina kacarsa falan bana donup bakiyor. Ama dedigim gibi nelerin yasak olduguna karar verip sadece o durumlarda hayir kullanmakl gerekli aksi taktirde cok kullanildigi icin bir etkisi kayboluyor ikincisi cocuga hayir kelimesini bize karsi kullanmayi ogretmis oluruz.

candy_girl
Mother senin minigin simdi tam da hayati olup bitenleri anlama ve kavrama zamani.Kimbilir gun icerisinde olup biten olaylardan etkileniyor olabilir,sizin gozden kacirdiginiz ama kendisinin tv de gordugu bir filmden yuksek gurultuden bagirti cagirtidan aklina hayaline gelmeyecek seylerden minicik kafasinda evham ve kuruntular yaratip korkabilir bu nedenle gece uykulari azalmis olabilir dogal olarak hep senle oldugu icin sana aliskin seni de yaninda istiyor.Bu durum bir sure surebilir gece formulasi veya sutunu verdikten sonra bir sure o sakinlesene kadar yaninda dur elini tut ninniler soylemeye calis yatmadan evvel ilik bir banyo yaptirip odasinda da hafif bir muzik koyup sen de onla beraber yatarak onu rahatlat bu gecici bir donem zamanla gecicektir bir de abisine dikkat et belki de senin gormedigin zamanlarda korkutuyor mu urkutuyor mu bunlara bir bak...ah ya cok zor valla ben sief bu yuzden ikinci bir cocuk olayindan korkuyorum.Biz de bugun kizamik kabakulak asisina gittik eray yirtindi tum bir gun valla kafam sisti aglamaktan o da helak oldu ben de telef oldum :D cocuk iste...tr de havalar cok sicak bizimki de babasinin sayesinde dondurma manyagi oldu cikti nerdeyse biraksan tum bir gun sadece dondurma yiycek.. :)

candy_girl
Bebebe beril idrar yollarini usutmus olabilir ayaklarini sicak tut cocugun tuvaletini tutamama durumu bir gunden fazla surduyse doktora gidin canim. gecmis olsun.

bebebe
beril galiba usuttu.bes dakikda bir tuvalete gidiyor ve tutamiyor.gece hic tuvalete kalkmayan ve hic altina kacirmayan cocuk yatali iki saate yakin oldu ve iki defa tuvaletim geldi diye agladi ve kacirdi :( butun gunde ayniydi.ne yapsam :confused:

mavi balik
Denizkizi, demek tasiniyorsunuz. Hersey dilediginiz gibi olsun yeni yasaminizda. Ozletme kendini.
Hekesin yazdigi gibi turkiye'ye yakin olmasi en buyuk avantajiniz olmali. Bol bol hasret gider bizim yerimize de gidersen.

Hearty, bizim SUTCU TEYZE de bazi bebeklerin biberona alismadan direk sippy cuptan ictiklerini soylemisti. arada bir denemeyi surdur bence biberonu, bazen ara verip tekrar isteyebiliyorlarmis.
benim oglan ne versem emiyor cilgin gibi. ilk disi cikti, yazmis miydim? cok sevimli, henuz minicik bir beyazlik var ama cok keskin.
uyku konusunda biz de gece nobetlerimize devam ediyoruz. ilk yatirdigimda 3-5 saat arasi uyuyor. sonra uyanip emzirince en az 2 saat mucadele ediyoruz uyutmak icin. sonra tekrar acikma zamani gelip uyaniyor.

ben de erkenden siziyorum her aksam. herkese iyi uykular, guzel ruyalar...

mother
Hayirli olsun Denizkizi, yeni hayatinda ve ulkede basarilar ve iyi sanslar.
Hearty, benim oglanda hic biberon almadi. Her yolu denedim, babasi verdi, sadece sut verdik, formula verdik, cok ac oldugu zaman denedik. Yok hicbirisi ise yaramadi. Ama benim oglan kesinlikle dogal olmayan seylerden hoslanmiyor anlasilan cunki o kadar ugrasmama ragmen emzik de almamisti ve hala beni emzik gibi kullaniyor. Ama ben artik rahatim, en azindan gunduzleri, cunki sippy cyup kullanmayi ogrendi. Suyunu ordan iciyor.
Bizim dr. sut ve sut urunleri icin 1 yas dedi ama ben zaten peynir vermeye coktan baslamistim. Bu aralar sutu de deniyorum (10,5 aylik Batu su anda) ama pek hosuna gitmedi gibi. Meyve sularina da baslamamizi onerdi ama almiyor. Sanirim yariyariya sulandirdigimiz icin tadini pek sevmiyor.

Effe, ben kati yiyeceklere tam 6 ayinda basladim. Anne sutuyle ve kilo almasi acisindan bir problemimiz yoktu o yuzden acelel etmedim. Bence sende etme. Ilk once single grain (rice) ile basliyorsun. Ilk baslarda oyle pek ogun olayi olmuyor. Yedirmek zor bile olabilir cok az bir sey hazirla. Ondan sonra yavas yavas miktarini artirabilirsin. Sonrada yavas yavas diger grain'leri ve mix olanlari. Kisa zamanda da isi ogune donusturursun. Kahvaltida ben genelde cereal ve meyve veriyordum. Oglen sadece sebze, aksam icin de sebze ve cereal veya alistiktan sonra su etli olanlardan.

Bu arada benim de bir sorunum var. Benim oglan hala gece 2 saatte bir kalkiyor ve kesinlikle benden baskasiyla susmuyor. Aglatmak filan ise yaramiyor. Zaten evimiz de gecenin bir yarisinda uzun-uzun aglatmaya pek musait degil. Ama artik yasina girecek cocuk ile hala iki saatte bir kalkmak zor geliyor. Insanlar 4-5 aylik cocuklarin butun gece uyudugunu soylerken, bizimkisi gece uyumalarini 4 saate cikardi (sua anonuda arar oldukya) diye sevinmek.....Artik inanin zor geliyor. Bana bir akil verin.

Neyse herkese kolay gelsin

K2
bebebe,
canygirl e ilaveten psikolojik te olabilir , yeni ortam !!

Bunny
karagozlum, benim kizim da neredeyse 11 aylik, artik anne sutu almiyor, hala formula iciyor. bizim dr inek sutu icin 1 yas + demisti. diger follow-up formulalari da para tuzagi olarak gordugunu ve onermedigini eklemisti. ben cereal yerken kizima arada birkac kasik sut veriyorum, yavas yavas tadina alissin diye.

no ya da hayir'i kesinlikle anliyorlar. ben safety ile ilgili seylerde ya da karistirmasini istemedigim yerlere dogru giderken kullaniyorum. bunu yaparken cok consistent olmak gerekiyor. yani anne de baba da ayni seylere no diyecek. eger 3-4 kere demissem ve hala durmamissa ben onu oldugu yerden uzaklastiriyorum, beni cok kizdirmissa odasina goturup 45 saniye kadar yanina gitmiyorum, anliyor.

Bunny
denizkizi, hayirli olsun, oradan haberlerini bekliyoruz.

kara gozlum
deniz kizi
yeni hayatinda basarilar,,dubai nin dillere destan guzeliginden ve turkiyeyey yakinliginda dolayi sikilmayacagnizi saniyorummm...

bu arada sizlere bir sorum olacak fikirleriniziz bekliyorum!!!

kizim su anda 10.5 aylik ve hala emziriyorum ama ilk zamanlardaki gibi degil gunde 2-3 kewre ve geceleri bazen 1 kere,bu arada kati yiyeceklere gectik su anda pek sorun yok ,ama normal sute ne zaman gecmeliyim? aranizda hic gecen varmi ,nasil basladiniz? bir arkadasimin bana nestlenin tozlarini onerdi onlarla basla dedi ,hani suya katilan sut gibi olan formulalardan . :confused:
ne dersiniz???yada ne oneriirsiniz?

birde esime gore ben belizi biraz simartiyormusum ,hayir kelimesini kullanamadigimi ve hayir dedigimizde yapamamsi gerktigini soyluyor ama bende henuz cok kucuk oldugunu ve daha terbiyesi icin erken oldugunu dusunuyorum, simarsinda istemiyorum bununla beraber ne yapacagimi bilmiyorum,---hayir---- dedigimde yapamamsi gerktigini nasil anlatmaliyim???
hepinize saglikli gunler diliyorum

:)

faateh
ayyyyyyyy
ben buraya hıc yanasmayayım
kadınlar gunu war burda
hem bana zorla kısır yedırttırır bunlar kısır kalırım mazallah
ınsanlıgın kucuk faatehlere ıhtıyacları warrrrrrrrrrrrrrr :D

hearty
04 08 2004, 17:00
mavi balik ;ne cabuk cikti seninkinin disleri , bizimkiyle ayni donemdeler halbuki hayirli olsun,bizde belirti yok daha

muge; benim doktorum su ya 4.ayda ok verdi , sanirim senin bebek daha kucuk , gerci ben hala su icirmeyi denemedimde bazen sadece susuyor bizimkisi o zamanlarda verebilirsin dedi doktor , ayrica sen breastfeeding yapiyorsan kizin aliyordur herseyi senden demir'i formula ilemi veriyorsun ? sebebi nedir extra ? bazen doktorlar soylyormusta ..merak ettim ben kizima formulada vermemeye calisacagim tabiki buyuk konusmayayim :) )) sutum aniden kesilir , bizim kiz cok yemez ama hersey yolunda o yuzden extradan supply ihtiyaci gormuyorum..

3-4 aydan sonra bildigim kadariyla geceleri beslemeleri kesebilirseniz kesintisiz uykuya baslayabilir, bizim kiz 2 ayliktan sonra kendisi dogal basladigindan boyle uygulamadim ama isterseniz doktorunuza danisin .. gece uyudugu icin gunduz uzun nap yapmiyor tek dezavantaji o ama gece uyudugu surece sorun deil simdilik diyorum belki o da baslar gece uyanmalara kimbilir bebeklerin hali devamli degisiyor :)

sevgiler

hearty
adigha: gunde bir kaka yaptigi surece endiselenme kaka yapmamaya baslarsa 2 gunu asarsa doktorunu ararsin, ilk aylarda oluyor malesef bu sorunlar.. zamanla duzene giriyor sende oda rahatlicak .. annem demisti kizim rahat old iye ama bende uzun sure kendi kendimi yemistim :)

Mavi Balik; evet uyku konusunda sansliyim hatta umarim 2.cocukta boyle olur diyorum, benim arkadasimin cocuguda kesinlikle cribte uyumuyor hep kucaginda cocuk bir yasina girecek cok aciyorum annesine .. bizimkisi emzik aliyor ama sadece hastaneden verileni onu kaybedersek yandik gibime geliyor cunku uyumasina bayagi yardimci zaten derin uykuya dalar dalmaz kendisi firlatip atiyor..

hearty
missy babasina cok gecmis olsun ..

MUGE; demir'i extra sormamin sebebi acaba ozel bir durumu mu var diye bebegin, cunku simdiye kadar okudugum, konustugum, duydugum seylere gore bebegin eger yeterince anne sutu aliyorsa baska hicbirseye ihtiyaci olmadigi konusunda ; o yuzden uzun sure formula kullanmayi dusunmuyorum zaten hic almadi , ve demir icin formula icirildigini ilk defa duydugumdan sormak istemistim, genelde eger annenin sutu yeterli degilse formula ile destekleniyor.

sevgiler,

muge
Effe,
$u su konusu benim de aklimi kurcaliyordu. kitapta yazdigina gore; anne sutu ya da mamayla beslenen bebeklerin suya ihtiyaci yok. Sadece cok sicak havalarda belki verilebilir. Ancak 1 gunde 120 cc yi gecmeyecek sekilde.
bebege fazla su vermek kanindaki sodyum miktarini dusurdugu icin nobet gecirmesine sebep olabiliyormus.

Mesaji attigim saate ve son 2 mesajimda degistirme yaptigima bakilirsa gozlerim acikken de uyuyorum.

muge
Mavi balik,

hayirli olsun ilk disimiz. Kac aylik oldu senin oglan? Ustte mi altta mi?

Bizim kizi hem yalanci memeye hem de biberona alistirmistim. Ama simdi biberonu sadece cok acken aliyor. Birkac gun ara verdim sanirim ondan. Demir almasi icin de israr ediyorum biberonu vermekte.

Yalanci meme guzel birsey de uyudugu zaman agzindan dusunce aglamasi olmasa. :)

muge
Hearty,

Benim kizim 11 agustosta 2 aylik olacak. Emzirdigim ve gunde bir kere de mama verdigim icin su vermiyorum. 2 haftalik kontrolunde doktoruna danistim ve formulaya okay verdi. Gece bir kere veriyor babasi. Ben de biraz nefes aliyorum.

Demir alimiyla ilgili doktorunla konus istersen. Ileride ciddi sorunlar olusturabilir deniyor cunku. Emzirilen bebeklerin ozellikle ihtiyaci var demire. Baslamak icin de 4-6 ay arasi uygun deniyor. Ben biraz erken basladim ama formulada ayni zamanda D vitamini de oldugu icin bu donemde ona da ihtiyaci var o yuzden veriyorum.

Dun gece bir mucize oldu. Hala inanamiyorum. Masallah deyip dilimi isirayim. Bizim kiz gece 1 de uyudu sabah 8 de uyandi. Tum ihtiyaclarini karsilayip 9:30 tekrar yatirdim ve oglen 2 de uyandi. Doktoru bile aramayi dusundum normalmi diye... Nasil o kadar uzun sure ac kalabildi anlamiyorum... Aliskanliktan arada bir kalktigimda gidip nefesini kontrol ettim. Allah korusun.

Insallah hep boyle gider. Umarim bir gecelik degildir.

muge
Adigha,

Annenin dedigi gibi endiselenmene gerek yok. Anne sutuyle beslenen bebeklerin kabiz olma ihtimali formulayla beslenenlere oranla cok daha az.

Kabizlik kucuk bebeklerde cocugun kakayi nasil yaptigindan cok cikan kakayla ilgili. Eger kaka yumusaksa ($u donemde seedy, sari ve yumusak olmasi gerekiyor) korkma kizin kabiz degil.

Yardimci olmak icin bebegin yatar durumdayken bacaklarini pedal ceviriyormus gibi hareket ettirmek de ise yarayabilir. Bizde ise yaradi.

Kolay gelsin. Ve merak etme hersey cok cabuk oluyor ve ayni hizla geciyor. Her gecen gun yeni birseyler ogrenip yeni sorunlarla basa cikabiliyorsun.

muge
Missy icin cok uzuldum. Allah sifa versin. Insallah kisa surede iyi haberlerini aliriz.

muge
Hearty,

Cok sukur ki kizimizin sagligi yerinde. D vitamini ve demir almasini gerektiren ozel bir durumu yok. Asagiya d vitamini ve demir alimi ile ilgili okudugum kitaptaki ayrintili bilgiyi yaziyorum. Tabii ki sadece kitapla hareket etmek yanlis. Her bebegin durumu farkli olabilir. Bunun yaninda doktora danismak en sagliklisi olur.

D Vitamini:

Gunde 4 dakikadan haftada en az 30 dakika sadece beziyle veya sapkasiz ve giyinikken haftada iki saat, gunde yaklasik 17 dakika gunes isigina cikartmaniz bebiginizi rasitisizmden koruyacaktir. Bebeginizin yalnizca bu sekilde D vitamini almasi hem gunese bagli olarak sansa kalacaktir, hem de potansiyel tehlike olusturur. Amerika Pediatri Akademisi iki-dort haftalik bebeklerde D vitamini katkisini oneriyor. Bu vitamin mamalarda bulunur ancak anne sutunde olup olmadigi bilinmiyor. Bebeginizi emziriyorsaniz vitamin damlasiyla D vitamini verin. Bebege 400 uniteden fazlasini vermeyin; bu zararli olabilir. D vitamini katkili bir mamayla beslenen bebeginize ek olarak D vitamini vermeyin....

Demir:

Ilk 18 ayda demir almamak ciddi gelisimsel ve davranissal sorunlar olusturur. Yeni dogmus bebeginiz, dusuk tartili veya premature olarak dogmadiysa, yeterli demir deposuyla dogar ancak bu rezerv 4-6 ay icinde gittikce azalir.
Amerika Pediatri Akademisi dort aylik bebeklere demir katkisi yapilmasini oneriyor. Demirli mamalar biberonla beslenen bebekler icin yeterlidir ancak emzirilen bebeklerde baska seceneklere ihtiyac vardir. Katilara gecildiginde demirle guclendirilmis tahilli mamalar secenek olabilir ancak doktor demirli sulfat da onerebilir.

ESRAA
Merhaba Arkadaslar nihayet mezuna girebildim.Mesajlarin bazilarini okudum bazilarini ise kacirmis durumdayim.

Missy nin babasi beyin kanamasi gecirmis ve Missyde apar topar Turkiyeye gitmis.Alarayida babannesine birakmis.Bende yeni haber aldim.Cok uzuldum yaaaa.Hay Allah umarim bir an once iyilesir.Guzel haberlerini aliriz.

Denizkizi Dubayi demek.Dubayi cok guzel bi memleketmis cok sicakmis ama her yerde klima varmis ve cok hissetmiyomusun.Cokta guzel sahili varmis.Cok guzel oradaki tecrubelerini bizede aktarirsin belki bizde sana takiliriz.

Zeynep 9.ayina girdi ama haaala disi yok maalesef.bekliyoruz bakalim.Sadece ses cikarip bagiriyor o kadar.

Candygirl bi bulusamadik yaaaaa.seneye geliyoz Eylulde kismetse.O zaman bulusuruz insallah.istanbul o kadar yogun gectiki anlatamam.Aslinda su 2 ay yogun gecti desek yeridir.Ankaradaki durumumu biliyosun zaten.

Dun aksam Zeynebin saclarini tras ettik :) Tam oglus oldu bizim kizimiz.Ben bu halini daha cok sevdim ama :)

Size bi sorum olucak zeynebi tras ettigimiz zaman kafasinda pulcuklar gorduk.Yani kepek gibi ama degil.Yapisik bi seyler.Dokuluyo filan.Bu normal bi sey mi ????

Simdilik bu kadar diyelim.Gorusmek uzere....

Denizkizi
Missy'nin babasina cok uzuldum. Ben de nerede bu kiz diye dusunuyorum kac gundur. Insallah guzel haberlerini aliriz yakinda

candy_girl
ceviz agaci gel de beraber cikaralim haberlerini ve seni bekliyorum canim.Nasil gidiyor barishin tuvalet egitimi?

mother senin oglanin tam da kisilik olusma ve seni yapacagi muzurluklarla deliye cevirmeyi kesfetme donemi o yuzden batuya sabirla egil sakin kizma panik yapma sert tepki verme,elini her agzina goturusunde dikkatini baska seylere cekmeye calis bu donem de gecicek hic merak etme. :)

mavi balik
muge, benim oglan ayin 17 sinde 5 aylik olacak. ama haftalardir sikintisini cekiyordu bu disin. once alt disler cikiyor. ortadaki iki dis. sonra da ustten iki. sag alt cikti, cok minik daha, inci tanesi gibi.

hearty, bizim gece uykularimiz duzenli olmadigi gibi gunduz uykularimiz da cok az. kucagimda uyuyor, yatirir yatirmaz cin gibi. sanslisin sen, masallah kizin geceleri uyuyormus.

adigha, masaj yapmayi dene karnina. ama bazi bebekler birkac gun yapmasalarda cok rahatsiz olmuyorlarmis. emzirmeye devam et.
kolay gelsin annecikler.

cevizagaci
Mother ,

Senin oglan kac aylik bilmiyorum ama genelde bebekler bir yas civari dikkat cekmek ve kisilik olusumunun baslamasiyla acayip davranislarda bulunuyorlar. Birkere her seyi yemiyorlar artik. Doktor zorlama bebek bilir ne kadar yiyecegini demisti bana.Annelikya duramiyorum biraz zorluyorum. Ciglik ustune ciglik atiyor. Ansizin ciglik atmalar kafayi vurmalar falan. bunlar bir yas civarinin olagan davranislari yani senin bebegin bir sorunu yok. Normal davraniyor. ileriki aylarda biraz sakinlesecektir. Benim Barish 16 aylik. ooo neler yapmiyorki. Simdi de yalan dan gulmeyi ogrendi eger dikkat cekmek isterse haa hoooo diye bir gulusu varki anlatamam. Yemeklerini yemiyor. Itiraz ediyor falan. Ya benim oglanda sutu cok seviyor amammmm sut icmeye bayiliyor.

Candygirl turkiyenin tadini cikart bakalim.

mother
Merhaba kizlar

Benim ufaklik bugunlerde elini agzina sokup verdigim yiyecekleri agzindan cikarmaya basladi. Zaten butun diger sorunlarimizin arasinda birde bu simdi :rolleyes: Ne yapacagimi sasirmis durumdayim. Acaba uzerine gitmezsem kendiliginden birakirmi? Aliskanlik yapmasindan da korkuyorum. Cunki bazen parmagini daha da ileriye gotutup kusacak gibi oluyor. Deli ediyor bunlar, bir digerine hic uymuyor. Buyuk yaklasik bu donemlerde kafasini yerlere vuruyordu, ilk onceleri cok endiselenmistim, ama birkac kisi o donemlerde pek cok cocugun dikkat cekmek icin yaptigini uzerine gitmzsem birakacagini soylemisti. ZOr oldu ama gercekten ustune gitmeyince kendiliginden birakti. Acaba Batu'nunkide mi oyle birsey? Zaten yemek bulmak onun icin bir sorun haline geldi. Adam herseyi yemez oldu. Zaten bu kavanozdaki mamalari ve cereal'lari coktan birakti, simdi bir de bu.

Bana bir akil lutfen annecikler....

AdighaPshashe
arkadaslar anne olduktan sonra bu foldera ilk yazisim, belki bu konu daha once konusulmustur ama arsivi tarayamadim simdi. Kizim galiba kabiz oldu, henuz 16 gunluk, anne sutu aliyor, iki gundur toplam iki defa kaka yapti ama o da guclukle ve cok az. Gerci cok fazla cani yanmiyor olsa gerek ki cok aglamiyor, sadece belli araliklarla ( herhalde karni cok agridiginda) ikiniyor, kizariyor biraz agliyor ancak sonra sutunu emince sakinlesiyor ve gece uykulari da rahat. Yine de o ikinip agladigi zamanlarda cok uzuluyorum , doktor termometrenin ucu ile vazelin surmemi soyledi, denedim, annemlerde ayni seyi zeytinyagi ile denediler ve bir defa basarili oldular ama hala sorun devam ediyor, annemin tezi sutum yaradigi icin boyle oldugu ve endiselenmeme gerek olmadigi. Siz bu durumlarda ne uyguladiniz?

hearty
05 08 2004, 17:00
demir ile ilgili yanitlara tskler

bende arastiricam , doktorunada sorayim cunku dorduncu ayda kontrolde bize hicbirseyden bahsetmedi , zaten yakinda kati yiyeceklere basliyacagi icin otomatikman demir'i veririz bir sekilde herhalde ..

ESRAA benim annemde bana demisti saclari kazirtir gur ciksin diye ama babasini razi etmem mumkun degil bizimkisi zaten yumak gibi sacla dogdugundan simdiden gozlerine kulagina gelmeye basladi onu bile kestirmiyor vatandas ..bakalim ileride razi ederiz belki .

mavibalik kolay gelsin dicem sana gercekten zor oyle habire kucakta.. bizimkiside yatakta uykuya gecerken zaman aliyor firildak gibi donmekten hemen uykuya gidemiyor ama artik kendi odasinda uyutmaya basladik 3 gundur , ama zor yaww habire kulagim monitorde :)

bu arada aranizda baby genious , baby mozart gibi videolari bebeklerine izleten var mi ? izletiyorsaniz gunde 1 den fazla zararlimi ?
bizde bir fransizca birde mozart olani var , gunde bir kere izliyor genelde ama fikir almak istedim .. bizimkinin tek izledigi sey ben cok zararli bulmadim hem banada biraz fikir veriyor onla zaman gecirirken nasil oynamam konusunda ..

rmonx
Muge, merak etme kizinin cok uyumasinda bir terslik yok. Benim oglan da kac aylikti hatirlamiyorum galiba 4. ay civariydi, 1 gun abartisiz butunnnn gun uyumustu. Ayni hafta icinde ayni seyi 2-3 kez yapti. Hasta filan zannetmistim ama cani oyle istemis meger :)

Bizim oglan da insallah 17 gun sonra 1 yasina girecek. Bu aralar, dunyayi ve kendini kesfetmekle mesgul beyefendi. Ben de pesinde kosturmakla tabi ki!

Ennnnn guzel bebek uyuyan bebekkkk ;)

rmonx
Demir konusunda ben de Muge nin yazdigi bilgileri okumustum arastirdigimda. Doktorunuza da bir sorun isterseniz. Bizim oglan zaten formula ile besleniyor ama ek olarak, sabahlari demir katkili cereal+portakal suyu veriyorum. Tadini cok seviyor. Ben de baktim tadina cidden guzeldi :)

rmonx
ESRAA hosgeldin :) Senden haber almak guzel. Zeynep in saclari da hayirli olsun eminim cok yakismistir. Biz de Burak in sacini kestirsek diyoruz (saci oyle cok oldugundan degil, degisiklik olsun diye hehhe) Naptiniz makineyle tras mi ettiniz? Biz nasil yapsak acaba. Ayyy benim oglanin koca kafasi daha da kocaman olur o zaman :)

rmonx
ESRAA, biz de Turkiye den dondugumuzde Burak in uyku duzeni rezalet olmustu tam anlamiyla. Normalde kendi yataginda tum gece uyuyan cocuk nerdeyse 2 ay boyunca bizim yatagimizda uyudu. Cok sukur yine bizim yanimizda tum gece uyuyordu ama biizm icin cok rahatsiz edici oldu. Gece kipirdiyor vs derken birsuru uyaniyorduk. Bu aylarda gece kursa gidiyorum onun icin cok ilgilenememistim uyku duzeniyle filan. Yeterki uyusun da nasil olursa olsun diyordum. Ama gecen hafta canima tak etti. O ara 1 tane sinavimi da gecmis rahatlamistim. Yatagina koydum gunduz ve gece uykularinda. Basta cok kotu kizdi ama birkac gunde adapte oldu gibi. Yavas yavas duzeliyoruz. Acikcasi Burak en az 2 yasina girmeden bir daha gitmesem diyorum Turkiye ye. Sirf su 2 ayda cektiklerim yuzunden. Insanin gozunde buyuyor.

Sizin oralara gelme planimiz vardi. Ama benim kurs isi olunca esimle anlastik. Gecmem gereken sinavlarin 2-3 tanesini gecmeyi planliyorum herseyden once. Daha sonra napariz bilmiyorum ama ozellikle esim 1 yildir tatil yapmadi. Havalar biraz serinlesin yola dusucez gibi gorunuyor :) Artik San Diego mu olur Grand Canyon mu olur neresi olur bilmiyoruz. Amac sadece yola dusmek :)

rmonx
Hearty, ben Baby Einstein in birkac dvd sini acaba icinde neler var diye seyretmistim gectigimiz aylarda. Bebege zarari olabilecek birseyler gormedim acikcasi. Gecenlerde kutuphaneden Baby Neptune filan almistim Burak azicik seyrettikten sonra genelde gidip baska seyler yapiyor, evi karistiriyor vs vs. TV nin karsisinda biraz dursa ben de o arada bir isimi yapabilsem veya maillere bakabilsem cok hos olurdu. Cok abartmamak sartiyla sorun yaratacagini sanmiyorum. Tabii kisisel fikrim bu. TV seyrettirilmesi konusunda cok yorum var. Ben bu konuda bastan beri rahat davrandim. Bizim evde tv hep aciktir. Burak da alismis midir nedir, coook dikkatini ceken birseyler olmazsa pek seyretmiyor. Ama hareketli, bol muzikli, renkli birseyler olursa da seyrediyor, sonra gercek sanip gidip ekranda hareket eden seyleri tutmaya calisiyor :) Ama onun asil ilgi alani bilgisayar klavyesi, laptop, cep telefonu, uzaktan kumanda, bulasik makinesi turu aletler.

Gecen aydi sanirim. Cep telefonunun tuslarini kilitlemistim. Eline gecirip nasilsa tus kilidini acmis. Sonra 112 yi aramis. 112 yi arayinca 911 e dusuyormus direkt. Cep telefonundan bir bayanin sesi gelince elime aldim. 991 oldugunu ogrenince sok oldum, ozur dileyip kapattim. Inanilmaz seyler yapiyorlar bu bidiklar. Artik telefonlari bucak bucak kaciriyorum ama gozu hep onlarda. 1 kere bosluguma gelse atliycak. Guleyim mi kizayim mi bilmiyorum artik :)

Aaa bu arada, duydunuz mu bilmiyorum. Haberlerde bir kadindan soz ediyorlardi. Cocugu cok hareketliymis biraz sakinlessin, uyuyssun diye marihuana koklatmis cocuguna. Kadin mahkemelik tabi. Hey Allaam neler var :)

rmonx
Bir de, bugun esimle birlikte bizim burda esimin calistigi sirketin kampusunde olan bir day care e gittik. Onumuzdeki hafta Burak'i 5 gun sabahtan aksama birakip ders calisicam da :( Dolastik, bebeklere nerde nasil baktiklarini gorduk. Cok hosuma gitti. Acayip temiz,duzenli, cokkkk hos bir ortam. Ama parasi da hos(!) Benim Burak'i gonderecegim program esimin sirketine ozel ve yilda max 20 gun acil durumlar icin kullanilan bir promosyon. Gunde $25 vericez. Normalde adamlar ayda $1500 aliyorlarmis. Korkunc bir rakam. Evet ortami cidden cok etkileyici ama dusunsenize 2 bebegi olan biri ayda $3000 nasil verir ki. Bu sehir cooook pahali :( Su oglan buyuse de okula gitse ben de oyle calissam.. Ayda $1500 cok para ya. Yilda eder $18000.

Ikinci bebek olayini Turkiye de olsam hemen dusunurdum Candygirl. Biliyorsun Burak in ilk yili cok sukur baya kolay gecti. Onun icin ikinciye hevesliyim acikcasi. Ama maddi kismini dusununce, her masrafi 2yle carpmak, ozellikle ben de para kazanmadigim icin altindan kalkilmaz gorunuyor. Simdilerde acaba arasi 3-4 yas olsa, ikinci bebek de Burak preschool a fila baslayinca olsa diye dusunuyorum. Ya da gidelim memlekete diyorum.. Kisa vadede onu da yapamiycaz gibi gorunuyor. Hayirlisi olsun. Arayi acmak bana da cok mantikli gelmiyor acikcasi. Bu konuda kafam karisik.

ESRAA
USA ye 18 temmuzda gelmistim.Bayagi olmus di mi :) Yani evi toplamak,bavullari yerlestirmek,yeni esyalar almak,zeynep filan derken anca girebildim.

Zeyneple Turkiyeye gittigimizde zeynep jetlek filan olmadi.Ama nasilki donduk mahvolduk !!!! O haftayi hatirlamak bile istemiyorum.Ucakta bi kere hic susmadi,surekli dolastirdik,hic uyumadi sayilir bide koltuklarimizin en onde filan olmamasi yolculugumuzu resmen cekilmez hale getirdi.Eve geldik gozlerim kapaniyor bi yandan da dua ediyorum,ne olur zeynep uyusun artik diye...ama bizimkinde hic oyle goz yok.Gece belki 100 kere uyandi tabi sabaha kadar ayaklarimin uzerinde sallandigi halde,ben duvara yaslanmis vaziyette,babamiz diger odada...Yani o ilk haftayi nasil gecirdigimi bana sorun !!!!!!!!!!Bilmiyorum sizin cocuklarda boyle bi sey oldu mu ama bizim 1 hafta sonra duzenimiz oturmaya basladi.ilk hafta ne yemek yapabildim ne etrafi toparliyabildim.Illa kucak,illa kucak....

Saclarini kestik cunku bizde, kucukken bebegin saclari sifirlanirki arkadan gelen sac daha gur ve daha cok gelsin.Bizimkinde sac sorunuda yoktu ama fazla sacinda bi zarari yok sonucta degil mi ;) Hintlilerde gelenekmis ayni nedenden yapilirmis.Zeynebin yeni hali boyle kafasina bi sey takmaz isek oglus gibi duruyo ama boyle keltros olmasi benim daha bi hosuma gidiyo.

Bas derisine bademyagi onermissiniz ama ben badem yagi burada bulabilir miyim bilmiyom,nerelerde satilir ??? Badem yaginin kirpiklere iyi geldigini biliyomda deri icin ilk defa duydum.Onerilerin icin cok sagol Karagozlum ;) Bulur bulmaz uyguluycam.

Rhmonx buralara geldinizde gittiniz mi,gelmeyi dusunuyormusunuz ??? Demek oglusun 1 yasina basiyo vay beee !!! bizimkine var 3 ay daha :)

Mavi balik senin oglan kuccaman oldu,dis cikardi biz haaala gorusemedik.Ortak konularimiz oldugu halde.gerci bizim Turkiye ziyareti filan araya girdi,simdide senin ziyaret girecek sanirim !!! ne zaman gidiyorsun kismetse ?????????

Muge senin bu mucizeni bende bi kac kere yasadim ve bende ayni sekilde degerlendirmistim, resmen mucize oluyo degil mi bizim icin :)

ESRAA
Hearty

Bende onceleri senin gibiydim cok seyrettirmiyordum ama simdilerde artik ne kadar seyrederse diyorum.Cunku cok egitici ve surekli gozu televizyonda degil.Etrafina filanda bakiyor,cani sikilincada agliyor zaten.Bende bu sirada islerimi bitiriyorum ve bitirir bitirmez zaten kucagimda.Yani benim icin bi sakincasi yok ve bebegim icinde ayni seyi dusunuyorum...Eminimki cok sey ogrendi,Turkiyedeki arkadasta seyrettiriyomus ve bebegi konusmaya baslayinca yaklasik 300 kelime ingilizce ogrenmis.Bence bayagi iyi bi rakam.Ve cocugundan da herhangi bi sikayetini duymadim.

Rhmonx kendin icin bi seyler yapabilmen harika.Bence en buyuk mutluluklardan biride bu olsa gerek.Gelirsen bekleriz bu arada.Sandiego yolu bizim buradan geciyor nasilsa ;)

candy_girl
ESRAA hosgeldin be kizim nerelerdesin kac gun oldu amerikaya gideli daha yeni giriyorsun foruma merak ettirdin :) seneye eylulde gorusmek uzere diyorum ben o zaman :) bebeklerin sac derilerinde konak turu seyler daha kucuk yaslarda olur senin zeynep buyudu artik ancak zannediyorum deri yapisiyla alakalidir seninkinin durumu.derisi kuru ise kara gozlumun dedigi gibi badem yagi ile banyodan 15 dk evvel sac derisine hafif hafif masaj yap ondan sonra da yika. :) Cocugu niye dipdizlak ettiniz ayol? :D op zeynosu benim yerime,firsat bulursan burcu5 i ara,sesi solugu kesildi saniyorum tatile ciktilar in-lawlariyla.

Missy e cidden cok uzuldum esraa sen de telefonu varsa bana ver ben burdan ariyim en azindan manevi destek olabilirim,ailesine cok duskun bir insandi zaten,umarim hersey yoluna girmistir kizindan da uzak kaldi alara icin de cok zor olmustur simdi anneden ayri kalmak :( allah acil sifalar versin diyelim insallah guzel haberler verir bize.

Aman uyuyan bebeklere masallah zordur gece zirt firt kalkan mizmizlanan bebek bilirim..bizim eros her yonuyle mukemmel bir cocuk ama hala geceleri mommy su ver mommy cisim var mommy yanimda yat turunden problemlerle uykumdan ediyor beni.Ancak yine de kesintisiz 7 saat uyuyorum en azindan 2.bir bebekle yeniden eski gunlere donmek...vallaha korkutuyor.Kizlar aman aman ara sogumadan yapin ikincileri zaman gecince bu sefer de rahatliga alisip istememeye basliyorsunuz pratikte kulaga hos gelen kalabalik aile kavrami teorikte dusununce resmen urkutuyor haberiniz olsun.Bebekleriniz 3 yasina geldiginde 2.leri yapin cikarin aradan candy kardesinizden soylemesi ;)

candy_girl
Esraa gorusun mavi balikla ya cok yakinsinizzzzz :) mavi balik geliyomusun tr ye? eylulde bekliyorum :) volkanini cok op benim icin kucakla :)

mavi balik
Esraa, ozeline mesaj gonderdim. Ben de cok uzuldum missy'nin babasina. Akli da kizinda kalmistir. Gecmis olsun.

mavi balik
Heraty, ne yazik ki benim oglan da o kucakta uyuyanlardan. Gunduzleri yataginda uyumuyor. Simdi bir de firildak gibi donmeye basladi, ben birakiyorum, o donuyor yataginda, oyun oynuyor ya da agliyor kipirdayamadigi icin.

Bunny
esraa, aylar once dilosta da ayni sey olmustu, mineral oil surup, 10 dakika bekletip, guzelce fircaladiktan sonra yikamistik. bunu haftada birkac kez tekrar ettik ve pullar gecti.

vit D konusunda, ozellikle anne sutu ile beslenen bebeklerde cok onemli, 400 unite verilmesi gerekiyor. buradaki drlar genellikle genel yok havasina girselerde son calismalar ve Amerikan Ped Kurululun onerileri verilmesi yonunde. Benim annem de (ped. prof.) bunun onemini devamli vurgulamistir. Iron gene anne sutu ile beslenen bebeklerde 6 aydan sonra takviye edilmeli. Fakat katkili ceral ve formula aliyorsa gerek olmadigini hem Tr'deki drumuz hem buradaki soylemisti. VBir de 1 yasindan sonra Iron testi yapiliyor, onun sonucuna gore de karar veriliyor.

kara gozlum
esraaa

zeynep te olan sey benim kizimdada oldu bir donem -sanirim 5 aylikti- anneme sordum hemen arayip ve kendininde yaptigi zeytinyagini onerdi ama bende bademyagi vardi onun daha iyi olacagini dusundum ,kizimin kafasina iyice masaj yaparak surdum ve yaklasik 10 dk beklettikten sonra kendi taragiyla taradim ama surdugum yonun tersine ve ondan sonra bir guzel sicak banyo ve gecti ama ben ara ara yaptim su anda piril piril bir sorun yok,denenmistir tavsiye edilir,,,

beliz inde disi cikmadi hala nerdeyse 11 aylik olacak bizimki hergece sesli insallah gelecek bekliyoruzzz bakalim
sana kolayliklar dilerim

muge
06 08 2004, 17:00
Bizim kiz gecen gece 7 saat uyumanin acisini bugun fazlasiyla cikardi :) Insallah yakinda oyle bir kiyak daha gecer...

Ben de duymustum sac kazima olayini ama bizim ailene cocuklarina yapan gormedim. Eger kizimin kafa sekli musait olursa kazitirim belki. Insallah babasina benzemez :)
Bizim kizim arkadan bakinca sirma sacli onden bakinca kel. Imajli dogdu :) cok komik :)

AdighaPshashe
06 08 2004, 17:00
Kuzucugumun bir fotografini unforgetablebabies`e koydum, 8 gunlukken cekildi, malesef uyuyor, gozleri kapali ama ne yapayim kizim gunun dortte ucunu uyuyarak geciriyor, gozleri acikken yakalayip cekmek nasip olmadi, teyzeleri masallah demeyi unutmayin olur mu... :) )

rmonx
07 08 2004, 17:00
Adigha, 41 kere masallah!!! Melek bu yaaaaaaaaaaa. Ne guzel uyuyor :)

rmonx
ESRAA cim nasil degistin? Sacini filan mi kestirdin bakimmm?

rmonx
Gule gule kullan yeni sac modelinii.

muge
Esraa,

Ben Tr den gelirken 2 sise getirmistim. Esimin sac problemi icin. Bir tanesini kullandim digeri hala duruyor. Adresini ozelime atarsan elimdekini sana ulastirmaya calisirim.

muge
Kizimizin 3 adet resmini de ben ekledim bugun yahoo ya. Butun bebekler feci seker.

Hepsinin kismeti de kendileri kadar guzel olsun

ESRAA
Ve arkadaslar Turkiyedeki ortakoy bulusmamizin fotosunu yahoo-grubumuza ekledim.Soldan saga missy-esraa-bermuj ve rhmonx :) Ama ben cok degistim o zamanki halime gore..

ESRAA
Nasil mi ? saclarim kulak hizamda ve golge filan yaptirmistim en son :) boylesi benim icin cok rahat oldu :)

Ya su bademyagini cidden nasil bulabilirim ?

ESRAA
Adigha bebisin coook tatli Masallah,Allah nazarlardan saklasin ve anali babali buyutsun,hayirli bir evlat olsun sizlere.....

Ya bizim yahoo gruptaki tum bebisler cok tatli degil mi ??? Hic gelin damat aramaya gerek yok...Hepsi hazir :D ;)

Denizkizi
Kizlaaaar, bebislerimiz cok tatlilar masallah! Kiz bebebek sayisi da artiyor. Ogluslara gelin bulmak icin cok uzaklara gitmemiz gerekmiyecek! :)

K2
<< Arkadaslar bu hangi yahoo group ]]

<a target=new href=http://groups.yahoo.com/group/unforgetablebabies/messages]Tik[/url]

flamingo
Arkadaslar bu hangi yahoo group

rmonx
08 08 2004, 17:00
Vauw Tibetsmother, bunca sorundan sonra bile emzirmedeki gayretini cok takdir ettim. Insallah hersey gonlunce olur.

Bu arada, fotolardaki bebisler cokkk seker. Kizlar cok cici oluyor ya. Bi gun bizim de kizimiz olur mu acaba :)

rmonx
Suekiziloz, bebegi yatagina yatirip siz de onun odasinda yakininda yatmayi denediniz mi kari-koca? Bizim oglanin Turkiye donusu uyku problemleri olmustu, yanimizda yatmaya alismisti. Yatagina koyup yaninda yatiyoruz (yaninda dedigim, yataginin dibindeki haliya yatiyoruz). Basta agliyordu ama simdi bize bakiyor azicik sonra hemen uyuyakaliyor. Belki boyle bir gecis donemi olabilir. Sizin bebek daha buyuk oldugu icin cok daha guzel yontemler olabilir. Tecrubeli anneleri bir dinleyelim :)

tibetsmother
Herkese yeniden merhaba,,
Uzun bir sure once burada sizlerden bebegimin gaz sancilari var 6-7 saat durmadan agliyor, ne yapabilirim feryatlariyla sorular sormustum, verdiginiz cevaplar icin cok saolun. Neyse bu gecici bir sorunmus, gecti gitti...

Herkes gibi benimde canim bugun size dogum hikayemi anlatmak istedi Onu cok kisa gecicem, asil anlatmak istedigim yeni anne olacaklara yasadigim kotu deneyimi anlatip onlarin bundan ders cikarmalari: Suyum sabah 8.30 da geldi, hastaneye gittim sadece 1 cm acilmisti, su geldigi icin hemen labor a alindim aksam beste epidural verdiler saat 10.18 pm de sadece 7 dk suren push ile oglum dogdu.Hic agri sizi cekmedim. Dikisim bile olmadi. Dogum cok kolay olunca bebek bakmaninda cok kolay olacagini dusunmustum, aldanmisim. 2. gunden itibaren sorunlar basladi, beyfendi lactation hatunlarin (cok iyiler saolsunlar ama bu kadar teori beni oldurdu) gogsumu tutturma yontemleriyle tutmayi beceremedi. Hepiniz bilirsiniz simdi ismini hatirlamadigim o 3 sekil. Cok ugrastik tutmuyor, (sanirim Rmonx bu seninde basina gelen bir seydi)tutamiyor. Bana yapacaklari en buyuk iyiligi yapip!!!!!!! nipple shield verdiler. Gogsumun ucuna onu taktim bebek tuttu. Neyse 12 gun mutlu mesut bu nipple ile gittik, 12. gun titizligim tuttu bunu bir kaynatayim dedim, ocagin ustunde unutup uyudum. Uyandigimda nipple sakiz halindeydi. Gunlerden cumartesi aksam, bu aleti oyle her eczaneden alamiyorsunuz, hastanenin lactation center indan almak lazim, o da p.tesi aciliyor. bebek gogsumu tutamaz (cunku ben o ana kadar hala onlarin yontemi ile emzirmeye calisiyorum, tam bir salak gibi kusura bakmayin) . Bende pompaladim. Ertesi gun cok feci ateslendim, hastaneye kaldirildim, yari bayginim atesten , 5-6 saat hastanede kaldiktan sonra eve geldim. O arada hastande gogsum felaket tasiyor.

Halsizlikten pompa yapamadim, bebege de benim yanimda olanlar surekli biberonla mamalar verdiler 2 gunun icinde sutum %80 azaldi. hastaligimin sebebi sut fazlalasinca ates yaparmis. Sali gunu yeni shiled i aldim, fakat bizim bebik biberonun agzina alisinca onu tutmadi tutturamadim. E bende emdiremeyince, habire pompa yapip sutu simulate etmeye calissamda sut azaldi. Tabii sonrasi malum mama donemi basladi 1 hafta sonra annemin telefondaki zilgiti ile en klasik olan yontemi denedim. Herkesin yaptigi sekilde gosunuzu duz bir sekilde bebginizin agzina dayiyorsuzun, gosunuzu de sanki isaret ve orta parmaginizla makasliyormus gibi alttan ustten tutarak emdiriyorsunuz. Bizimki bu yolla gogsumu kavradi, Sapur supur etti de nafile araki sut bulsun yeterince. Yanarim yanarim en basta annemin sozunu niye dinlemedim diye. Insanin yaninda boyle zamanlarda bir buyugunun olmamasi ve etrafindakilerinin buna cok cahil kalmasi felaket kotu bir sey.Herneyse bebegim su an 2 aylik, bir ara memeyi tumden birakmisken ki bu 10 gun oncesi, esimin azmi sayesinde, bebegimin mama oranini tek ogune dusurduk.Biraz ac kaldi ama sonuca degdi. Hala azimle devam edip sutumu arttirmaya calisiyorum cevizimi, soganimi kompostomu yiyorum bu arada diyette yapip, gym e de gidiyorum :)

Uzun lafin kisasi yeni anne olacaklar, eger cocugunuz sutcu teyzelerin yontemiyle gogsunuzu tutmazsa, bu klasik yontemi deneyin, muhakkak tutacaktir. Arti ilk gunlerde etrafinizdaki insanlarin senin sutun azmis mama ver nidalarinada kulak asmayin, mama falan vermeyin cunku ben sutum azmis diye ilk gunler mama verdim biberonla. daha dogrsu verdirtirildim Kimse bana sutculerde dahil bekle bazilarinin hemen gelmez 3-4 gun sonra gelir demedi. Bekleyin arkadaslar o arada emdirin pompalayin. O bebike azicik agzina giden kolastrum bile yetiyormus o gunlerde. Siz cocugum ac kaldi gogsumu tutmuyor kaygisiyla mamayi tikiverirseniz agzina, sonra kolaysa kurtarin onu biberonun elinden. Ben hala sutculere bana o nipple shield i verdikleri icin cok kiziyorum, kendimede annemin sozunu tutmadigim icin. Ben bilirim yasadigim vicdan azabini,..

Boyle iste icimde cok birikmisti, canim biraz patlamak istedi eger sonuna kadar okuduysaniz cok tesekkurler. Bebek sahibi butun annelere bol sabirlar...

SueKiziloz
herkese selam...eminim daha once bu konuyu konusmussunuzdur ama,oglum 27 aylik. yani iki yil uc ay.artik kendi yataginda yatmasi icin neler yapabilirim??yorumlara simdiden tesekkur ederim

hearty
09 08 2004, 17:00
benim kiz biberondan icmeyi becermis ben yokken , hatta sut yetmemis fazlasi icin aglamis sanirim bu konunun ustunden gelmeyi basaracagiz insallah

ben su IRON ihtiyaci konusunda sadece breastfeeding ile ilgili bilgi veren bir kitaba baktim, IRON 6.aydan sonra ( zaten birkac arkadas demisti) azalmaya basliyormus , ondan sonra zaten yiyeceklere basladigindan bu ihtiyaci yiyeceklerden almaya baslamalari gerekiyormus, o yuzden cok erken aylarda illa formula vermek icin bir neden yoktur.Genede herkesin kendi durumunu doktoruyla konusmasinda yarar var bizimkisi bana hic oyle bir sey soylemediginden merak etmistim simdi rahatladim.

FORMULA sirketlerine mecbur olmadikca fazla para kazandirmaya niyetim yok ta :) 70 li yillarda kendileri para yapmak icin nerdeyse milleti anne sutunun bir faydasi olmadigina inandirmaya baslamislar .. tabiki ne buyuk konussam basima geldiginden bu konudada illa yapmicam diyemiyorum :) her an mecbur kalabilirim ozellikle bir yildan once emzirme isini azaltirsam ..

hearty
resmi gordum bende dun koymustum bizimkinin resmi, her bebek masallah cok sirin .. bu arada bendede ayni sndalye var :) ))))

sevgiler

rmonx
Tibetsmother, kocaman bir masallah ogluna.

Bunny
tibetsmother, emzirme konusundaki tavsiyene gonulden katiliyorum. benim yavrum da hastanede iken hemsirelerin gosterdigi o yontemlerde cok cile cekti, bir de aman bu is kolay degil vs diyerek insanin gozunu de korkutuyorlardi. eve geldik, ben futbol topu ile ugrasirken esim yahu sunu bizim bildigimiz gibi yapmaya calissak ya dedi. ben de yavruyu kollarima aldim hani hep bildigimiz yontem varya senin de tavsiye ettigin oyle, sap kucugum bir kapti memeyi, bir daha da birakmadi ;) . buradakiler iyi niyetle de olsa o garip tutuslarla isi zorlastiriyorlar gibi geliyor bana.
kolay gelsin.

tibetsmother
bebegimin fotografini unforgettables babies yahoo gruba koydum, gormek isteyenlere duyurulur,,, :)

tibetsmother
Tesekkur ederim, herkesin bebegi anali babali buyusun. Bizim bebein babsi bebegi dogumundan ancak 1,5 ay sonra gorebildi, kisa bir sure olmasina ragmen kendimi kolum kanadim kirik gibi hissediyordu... :(

flamingo
Arkadaslar bu resimlere nereden bakiyorsunuz.

rmonx
10 08 2004, 17:00
Hayirdir Tibetsmother? Is seyahatinde filan miydi? Eminim cok zor olmustur. Insanin o zamanlarda esine cok ihtiyaci oluyor. Hele boyle bir mutlulugu paylasamamak, ilk gunleri birlikte gecirememek kotu olmustur. Ama hic olmazsa sonucta yaniniza gelmis. Allah daha beterlerini gostermesin.

rmonx
hmm kaza haberini ben de okudum. Bir garipilik var bu son olaylarda ya Allah tan hayirlisi.

muge
Hastaneye goturulecekler listesi cok uzun olmuyor. Tabii her hastaneye gore degisir. Dogum yapacagin hastane belliyse dogumdan once bir hastane turuna katil. Hem ortami gormek rahatlatiyor hem de sorularini sorabiliyorsun.
Herkes hicbirsey goturme dese de senin icin rahat etmeyecek ve bir suru sey gotureceksin ama gercekten cogu seye ihtiyac olmuyor.
Hastane gecelikleri pek konforlu degil. Breastfeeding icin uygun bir gecelik-sabahlik takimi alabilirsin istersen. Verdikleri ic camasiri ve pedler rahat degil. Epidural alacaksan ilk gun bunlari kullanacaksin zaten ama ikinci gun sondayi cikardiktan sonra kendi ic camasirini, pedini ve geceligini kullanabilirsin.

Benim cok kanamam olmadigi icin onlarin verdigi cocuk bezi buyuklugundeki pedi kullanmadim. Just in case icin alabilirsin.
Bebegin gercekten hicbirseye ihtiyaci yok. Bir de ustune neredeyse 1 hafta yetecek malzemesini veriyorlar. Breastfeeding denerken benim meme uclarim cok yara olmustu hastanede mama takviyesi yapildi. eve gelirken acilan kutudan artan tum mamalari da (10 tane kadar) verdiler.
Eger hastanede 2 gunden fazla kalacaksan (sezeryan olursan kaliniyor) bebis resimleri ve senin guzel cikman icin 1 takim bebis kiyafeti ki bunu hastaneden cikarken de kullanabilirsin bir de makyaj malzemelerini alabilirsin.

Cunku dogumdan sonra insanin yuzunun rengi kaciyor. Ya da benim oyle olmustu diyeyim ilaclarin etkisinden. Hastanedeki yemek masasinda, yatarken agridan kimildayamasan bile yattigin yerden makyajini yapabilecegin bir makyaj bolumu ve aynasi bile var.
Belki cok abartili gelebilir ya da aman bir an once bebegime kavusayim gerisi onemli degil gibi dusunulebilir ama daha sonra resimlere baktiginda keske yapsaydim demektense hazirlikli olmak bence daha mantikli. Ayrica hastaneye ziyarete gelenlere hortlak gibi gorunmezsin. Zaten yapacak fazla birseyin de yok dinlenmek disinda. Ben ilk 2 gun yapmadigim icin cok pismanim da. Yazdiklarimdan da anlasilacagi gibi.

of amma da yazmisim.

effe
arkadaslar,
persembe gunu lay-off oldum ve artik kizimla birlikte evdeyim. Cok ani oldugu icin henuz evde olduguma sevinemiyorum :confused:
Kizima gecici olarak babaanne dedesi bakiyor. Sonrasi icin napsam diye dusunup duruyordum zaten. Bi tane daycare'e gidip begenmemistim, bir kadina 4 bebek dusuyor, benim kizim orda ne kadar ilgi gorebilir ki diye dusunup uzuluyordum. Ama bu is kaybetmek de hic iyi bisey degil. Is arasam mi yoksa ev hanimi mi olsam bilemiyorum acaba cok bunalir miyim ne dersiniz?

mavi balik
effe, gecmis olsun. Uzgun ve saskin olmalisin. Ama herseyde bir hayir vardir derler ya, bu durum en azindan day care sorununu ortadan kaldirmis oldu. Yasalar geregi her 4 cocuga bir ogretmenin bakmasi gerekiyor 2 yasina kadar. O nedenle dogal bir durum bu. Bebisin henuz cok kucuk. Ben de dogumdan hemen once ayrildim isimden. Evde bunalmaya zaman yok gercekten. Butun gun oynuyoruz oglusumla. Oyle hizli buyuyor ki!

Sizlere ilk disini cikardigini yazmistim daha once. Ne yazik ki emerken isirmaya basladi teyzeleri. Hemen memeden cikariyorum isirinca ve hayir diyorum. Bir sure yuzume bakmiyor anliyor gibi ama bir sure sonra emerken yine dis geciriyor. Nasil basa ciktiniz bu durumla?

yavrukedisi, ben de hazirladigim cantadan yalnizca eve gelirken benim ve bebegimin giyeceklerini kullandim. Bir de terligimi. Ayaklarim dogumdan sonra iyice sistigi icin bir sure ayakkabi giyemedim zaten. Bebekle ilgili herseyi hastaneden veriyorlar. Bir de ic camasiri. Ama sezeryan oldugu icin hastaneden verdiklerini giydim bir hafta kadar. kolay gelsin.

YavruKedisi
Ben daha yeni farkettim, birsuru yeni resim varmis. Butun bebisler cok guzelleerr.. Masallah.
Tibetsmother nipple shield i tavsiye etmiyorsun. Hic alistirmamak en iyisi mi? Ben de biraz korkuyorum. Insallah hersey yolunda gidecek sut verme konusunda. Anneler hastane cantaniza neler koymustunuz? Bir fikir alayim istiyorum.

tibetsmother
yavru kedisi,

Sutculerin gosterdigi sekilde bebegin tutamazsa, annelerimizin yaptigi sekilde gogsune yasla oyle tutturmaya calis yukarda dedigim gibi; yok eger gene tutmuyorsa pes etme belki hic yapmamak gerek ama bende ise yaradi sekerli su gogsunun ucuna sur onu tadini aldi mi tutuyorlar. tabii seker oranini fazla kacirmamak gerek. Annem bana birak aglasin diyordu o tutar diyordu, biraz aglatmak lazim sanirim boyle bir durumda. tabii ben burada herkes icin konusmuyorum, bai bebekler benimki gibi nasil suck edecegini bilmediginden ya da gogus ucu cikik olmayabilir bebek emmeye calissada ucu yakalayamiyordur(ben de oldugu gibi) bu yontem denenebilir. Nipple shield son caren olsun, eger bunu kullanacak olursan surekli kendi gogsunude tutturmaya calis. Annemin dedigi gibi muhakkak tutacaktir.

Hastane cantasina gelince: bence hastane cantasina bile gerek yok. Orada size gerekli herseyi veriyorlar ya da benim hastanem ki bir cok kisiden de duydum (NY de boyle) hicbir sey goturmeye gerek yok. sadece cikista giydirmek icin bebegine kiyafet bir de sana cikis icin kiyafet yeterli. Zaten dogum sonrasi kan kaybin cok olacagindan bosu bosuna kendi geceliklerini kirletirsin. Onlar sana orada gecelik veriyorlar, bebegini giydiriyorlar, diaper lar hep oradan hem de pampers in swaddlers(dogru mu yazdim) modeliydi. Pisik kremi, sunnet olacaksa vazelin hep kendileri hallettiler. Cikista sana hediye olarak bir diaper bag icinde mamalar, diaperlar(neredeyse15 taneydi) vs..de veriyorlar. Bos yere kendine hastane cantasi yuk etme. Elini kolunu sallaya sallaya git!!!! :)

Rmonx, bebegimin babasi USA NAVY de , o donemde Ispanya ve adalar gezisi vardi. bebek dogmadan 3 gun once sefere cikti. Cok zor oldu, ama sansliydim, bakanlarim bana yardim eden insanlar vardi. 1,5 ay boyunca yemek bile yapmadim. Simdi evimdeyim NJ monmouth County de yasiyorum.

Bu arada yine tren kazasi olmus CNN verdi, gazeteye baktim 6 olu epeyce yarali varmis. Insan boyle kaza haberleri duyunca anlatacaklarida agzina tikiliyor :(

hearty
11 08 2004, 17:00
effe

gecmis olsun , kisisel olarak evde oturabilecek bir insan olmadigimdan belli bir sure sonra bebeklede olsa kendim icin birsey yapma istegi doguyor, ama bazilari evde olmaktan mutlu durlar , sende zamanla anlayacaksin ..ozelikle bebegin erken aylarinda ne olursa olsun yaninda olman iyi hele amerikada etrafinda fazla yakinin yokken ..

umarim senin icin hayirli olur, gonlunden yeniden calismak gecerse hemen bulursun

rmonx
Effe gecmis olsun. Biraz tatil yaparsin. Evde bunalip bunalmama konusunda da, kisiden kisiye oyle cok degisen birsey ki! Eski isinde tempon nasildi, ne tur bir is yapiyordun, sen calismazsan tek gelirle eskisi gibi idare edebilecek misiniz vs vs oyle cok degisken var ki. Senin icin en iyisi hangisiyse bulursun bir sekilde.

Suekiziloz, karar verene kadar cok zorlaniyor insan. Benim yasadigima gore, insan bir kere karar verince hersey cok kolaylasiyor. Ama ugrasip da olmazsa da bizim hatamiz degil. Bebekten bebege coook degisiyor bu isler :(

rmonx
Aysenil, bizim oglan sunnet oldugunda daha 1 gunluk degildi. Birkac gun icinde iyilesti. Acikcasi sonradan ugrasmaktansa dogum zamani aradan cikarmak en guzeli.

mavi balik
aysenil, biz de hastanede yaptirdik oglusun sunnetini. Ben sezeryan oldugum icin 3 gun kaldim hastanede. eve cikacagimiz gun yapti doktor. hemen de iyilesti. bizi iceri almadi doktor. zaten dayanamazdim herhalde. buyuyunce hele hic dayanamazdim.
biraz buyuyunce tr de sunnet eglencesi yapalim diyor esim, ailelerimizle birlikte. hem kendisi de eglenir. acisiz dugun :)

aysenil
Tatli arkadaslar,
Birsey sormam lazim size. Simdiii ben 37 haftayi doldurdum ve artik geri sayim basladi. Annem ve kayinvalidem de 24 Agustos'ta hayirlisi ile bizde olacaklar.
Biz oglani hastane'de sunnet ettirmeye karar verdik (Kayinvalide pek keyifsiz ama olsun heheh) ve kendimiz karsiliyoruz cunku insurance karsilamiyo. Soracagim su ki; yapan var midir? Cocugu iyice perisan etmiyoruz degil mi? Yani hem gobek bagi yeri hem pipisi birer yandan yara... dusuncesiz miyiz??

Tecrubesi olanlar varsa sevinirim..
Sevgiler,
Aysenil

aysenil
Super.. sagolun, hanimlar. Simdi icim daha bir rahat etti.
:)

YavruKedisi
Aysenil Selam,
Biz seninle ayni haftadayiz. :) Kismetse bizim bebisi de hastanedeyken sunnet ettirecegiz. Babam (kendisi doktor) en iyisi ilk haftada yapilmasidir diyor. O da sunnet yapardi Turkiyede. Sanirim Denizkizi da ilk haftalarda yaptirmisti oglunu sunnet.
Bu arada cevaplar icin tesekkurler herkese.
Sevgiler

SueKiziloz
<< Suekiziloz, bebegi yatagina yatirip siz de onun odasinda yakininda yatmayi denediniz mi kari-koca? Bizim oglanin Turkiye donusu uyku problemleri olmustu, yanimizda yatmaya alismisti. Yatagina koyup yaninda yatiyoruz (yaninda dedigim, yataginin dibindeki haliya yatiyoruz). Basta agliyordu ama simdi bize bakiyor azicik sonra hemen uyuyakaliyor. Belki boyle bir gecis donemi olabilir. Sizin bebek daha buyuk oldugu icin cok daha guzel yontemler olabilir. Tecrubeli anneleri bir dinleyelim :) ]]

selam ,henuz hicbir sey denemedim.bu olayi hep erteleyip duruyorum,iyi etmiyorum biliyorum.en kisa zamanda onerini uygulayacagim.off yine aglamalar,uykusuz geceler,pismanliklar,kalp kirikliklari...rmonx, yine de oneri icin cok tesekkur ederim.

Zeytinn
sizleri okuyunca bende heveslendim :) bende bebek istiyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmm :(

hearty
12 08 2004, 17:00
cicibebe.net 'de bebegin kati beslenmeye gecisle ilgili bilgi bulabilirsiniz, beslenme tablosu ve birka yemek tarifide var , bilginize

hearty
tibetsmother;

bu aylarda normal salya akmasi gecenlerde gene konu olmustu genelde ilk aylarda yutkunmayi bilmediklerinden oluyor daha sonra dis cikardiklarindan, bizimkisi aylardir oyle daha dis mis cikmadi :)

gece uyuyormu bebegin kesintisiz cunku gece uyuyorsa senin bebekte benimki gibi gunduz cok az kisa uykular uyuyup gece kesinti olmadan 8-9 saat uyuyor , ama gecede uyumuyorsa tavsiyelerim(gerci her bebek ayri kisilikte ama)
1- sakin sessiz bir ortam hazirlamaya calis bebek genelde uyurken duymaz gibi ama genelde etkileniyorlar 2- hafif perdeleri falan kapat ilgiisini cekecek isik olmasin fazla 3- emzik kullaniyorsa emzik yada focus olabilecegi birseyler olsun bizimkisi basinetindeki sekillere baka baka uyuyordu 3-biraz mizmizlanir yada hafif aglayabilir cok asiri olmadikca hemen alma bazen kendi kendilerine oynuyorlar benimkisi 15 dakika falan oynuyor 4- yanina uzanabilirsin ben oglenleri bazen yanina uzaniyorum yuzumle falan oynaya oynaya uyuyor

bunlar aklima gelenler ama gece uyuyorsa bence gunduz uyumamasi cok dert edilecek birsey degil,,

birde usaturkleri,abd-ana gibi listeler var groups'tan arama yaparsan bulursun eminim ordan sana yakin insanlar bulabilrisin cunku senin otarafta cok turk var bildigim kadariyla

sevgiler

hearty
tibetsmother

iltifat icin sagol senin bebekte yakisikli :) ben esimden yasca buyugum o yuzden yas sorun olmaz merak etme ama esime kalsa bizim kiz 40 yasina kadar erkek yuzu gormicek acayip korumaci simdiden :)
damat adaylari bayagi cekecek bizimkinden

benim kizda gunduz uyumuyor iste birsey yapamiyorum mutfak isleri yaparken yemek falan sandalyesinde onada palyacoluk yaparak is yapmaya calisiyorum birde baby genius baby mozart videolari var gunde bir kere izletiyorum bir 40 dakika falan zaman veriyor , bazende yerde kendi kendine oynarken maillerime bakabiliyorum , simdiye kadar 40 dakikadan fazla nap yaptigini 1-2 kez gordum, o yuzden cumartesileri babasi ona bakarken temizlik yapmak zornda kaliyorum boylece cumartesilerimin yarisi gidiyor .. ama gece uyumasa daha cok yorulurum gibi geldiginden cokta sorun degil ..

tibetsmother
Aysenil,
Ben de bebegi hastanedeyken sunnet ettirdim ve bebek hic aci cekmedi. Benim oglum biraz hostur, tek problemimiz korktu cisini 2 gun yapamadi. Bunun icin DR. a gittik DR hemen bir mesane masaji yapti hafif hafif bizimki 2 gunluk cisi saldi hastane masasina :) Gobekten daha cabuk iyilesiyor, en fazla bir hafta pansuman yaparsan bebisinin bullugune...

tibetsmother
Anneler (anne olacaklar) NJ de yasayan var mi? 7 aydir NJ deyim, kimseyi tanimiyorum(kari-koca akrabam haric). Bura cok sikici oooof offf :rolleyes:

tibetsmother
Benim oglum 2,5 aylik. Surekli agzindan salya ve ya tukuruk gibi seyler geliyor. Bi de her bebek tek parmagini yalarken bizimki 5 parmagini birden sokup sapur supur yalaniyor. Bu aylarda dis cikarma olur mu ya da bizimki tukurugunu yutmasini mi bilmiyor daha??
Ayrica benim oglum hic gunduz uyumuyor, anca yarimsar saat bir kac kez uyuyor taaa gece 11 e kadar. Onu uykuya alistirmak icin ne yapmali ki??

tibetsmother
Gece uyumasi fena degil, 11 gibi bazen biraz daha gec uyuyor, ertesi gun 10, 11 e kadar arada uyanmalarla uyumaya devam ediyor. Gunduzde birazcik uyusun istiyorum ki ben de rahat nefes alabileyim azicik. Cok sey mi istiyorum ne? Tukuruk bilgisi icinde cok tesekkurler, demek bizimki hala yutkunmasini bilmiyor. Kizin cok guzel masallah, oglumdan buyuk olmasiydi senden isterdim onu :D

tibetsmother
me too, me too. bazen sadece 5 dk kandiriyor. Neyse aglamasinin dozu artti ben cekileyim artik,,,

hearty
13 08 2004, 17:00
http://www.bebek.com/Content/Detail.asp?ContID=2215

cocuk ve bebeklerde uyku ile ilgili bir yazi

muge
Bebislerin gobek kordonlarinin dusmesi genelde farkli surelerde oluyor.

Her bez degistirmede alkollu bezle silmek sureyi kisalttigi gibi mikrobu da onluyor. Benim kizin ki yaklasik 3 haftalikken dustu.
Hastanedeki hemisre dokundugun zaman acir diye korkma cunku hicbirsey hissetmiyorlar demisti. Korkmaya gerek yok yani. Ben de yanlislikla her dokundugumda kizimdan ozur diliyordum. :)

Bizim kizin da yeni basladi elini agzina sokmaya. Salyasi akmiyor hic ama butun yumrugunu agzina sokunca ister istemez biraz oluyor. Doktor normal oldugu soyledi. bir sure sonra birakirmis. Insallah.

AdighaPshashe
Tibet`smother ben de NJ`deyim, Bergen County- Lyndhurst`de yasiyorum, sanirim North East oluyor, geleli 2 yil oldu, yakinlardaysak gorusmeyi cok isterdim, gerci ben anne olali henuz 20 gun oldu, simdilik minigimle pek disari cikamiyorum ama biraz zaman gecince insallah gorusebilir, ufakliklari da arkadas yapariz, gerci sen gelin bakmaya baslamissin simdiden bakiyorum, ama bizim kizin besik kertmesi var maalesef, kacirdin :) )

Arkadaslar Sinejan`in gobegi hala kurumadi, alkollu pedle siliyorum, yikarken de uzerine ince bir bez koyarak korumaya calisiyorum ama hala dusmedi, bezlerken falan bazen parmagim takiliyor acittim diye irkiliyorum ama bizimkinin pek umurunda degil herhalde canini yakan bir sey degil, iltihap falan kapmaz insallah. Bu arada yeni anne olacak arkadaslar, Pampers Swadlers bezlerin Umbilical Cord Care yazili bir modeli var, gobege denk gelen kismi hafif oyuk, bezlerken cok kolay oluyor ve bebisin canini yakmiyorsunuz, bez alirken aklinizda bulunsun..

tibetsmother
Bergen nereymis bi haritadan bakayim. Ben daha guneyde Keyport ta yasiyorum Route 36 nin uzerinde. Yakinsak gorusmeyi ben de isterim.
Bizim oglanin sansi yokmus, birinin babasi vermez digerinin besik kertigi varmis. Sizin kaybiniz, biz napalim. Bize kiz cok, daha dogacak bissuru kiz bebek var :)

tibetsmother
Bizimkinin de gec dustu 17 gunluk falandi. Dr. eger dusmezse 25 gune kadar, bebegin 25. gunune surgical randevu vermisti.( Bizimkinin gobegi kanamisti bi de oyle sorunumuz vardi o nedenle de surgical randevu vermis olabilir) Ama gerek olmadi. Umarim seninkinede gerek olmaz, bir kac gun icinde duser.

ESRAA
14 08 2004, 17:00
Mugecim
Cooooook tesekkur ediyorum, Badem yagi icin !!!! Hemence bizim kizin basina suruverdim.Biraz saclarinin cikis noktasinin ters yonune dogru ellerimle ogusturdum,5 dakika beklettim ve banyoda da tersten tarayinca sonrasinda da yikayinca tertemiz oldu.Cok cok az bi sey basinin arka tarafinda kaldi ama o da 2.banyosunda gecer sanirim.Egerki bebisinizin basinda, pulcuklar varsa kepegimsi seyler, badem yagini siddetle oneriyorum!!!!!!!!!!
Tekrar tesekkur ediyorum,muge !! Uzak mesafeler bile olsa yardimlasmanin,paylasmanin en guzel ornegisin !!

Bizim kizimizda tum elini agzina goturuyordu ama simdilerde daha bi azaltti.Birkac ay sonra sanirim tamamen birakir.Ben hic uzerine gitmiyorum.Kendine kendine bu sorun kalkacaktir nasilsa diye dusunuyorum :)

Bu arada zeynebin nihayetinde ilk disi gorunur gibi oldu.Henuz tam cikmis degil ama elimizede rahatlikla geliyor.Simdi bunu ilk babamiz farketti.Duyduguma gore disini ilk farkeden bebise hediye alirmis,dis bugdayi diye bi olayda varmis.Sizler neler yaptiniz ????

Veeee bugun manu,mavibalik,ben ve mezundan bi arkadas daha ( yaaa nickini unuttum :o :( ) eslerimiz ile birlikte laguna beachte bulustuk ( bu arada Turkiyedende bi misafirimiz de vardi ).Burcu-5 in daha onceden yaptiklari plan sebebiyle bugun aramizda olamadi.Bir dahaki sefere insallah diyelim.Fotografimizi haftaici yahoogrubumuza koyarim :)

denn
14 08 2004, 17:00
Arkadaslar selam

su yahoo group a nasil ulasiyoruz,bende fotograf koyabilirim bir yol gosterin tecrubesiziz herhalde yaniiii

muge
16 08 2004, 17:00
Esraa,

Badem yaginin kucuk Zeynep'in sacina iyi gelmesine cok sevindim.

Yardimci olabildiysem ne mutlu :)

Resimleri bekliyoruz.

tibetsmother
18 08 2004, 17:00
Merhaba Esraa
Ben de resimlere bakarken, Zeynep kimin bebegiki diye dusunuyordum. Allah sana ve babaniza bagislasin.
Denn, asagidaki linki tiklayip uye olman lazim
<a target=new href=http://groups.yahoo.com/group/unforgetablebabies/]Text[/url]

muge
20 08 2004, 17:00
dosya elden gidiyor...

up..up....up...........

muge
20 08 2004, 17:00
Herkesin Tr ye gittigi su siralar fesatlik yaparak ben de gitmeye karar verdim.

Insallah bir aksilik olmazsa ekim gibi gidecegim. O zaman kadar kizima bir rutin oturtmus olmayi umuyorum. Her ne kadar tr de bozulacak olsa da :)

Ekim de kizim 4 aylik olacak. Bebeklere yolculuk yapmislara bir solum olacak. Strollera izin var da bir de yaninda car seat alabiliyor muyuz? Cunku kizim henuz stroller da oturabilecek kadar buyuk degil. Ayrica tr de araba ile yolculuk yapacagim. Ben araba kullanirken onu car seate koymaktan baska carem yok.
Fikri olan var mi?

American airlines'in web sayfasinda 2 yasinda kucuk cocuklarin domestic ucuslarda kucakta free yolculuk yapabilecekleri yaziyor. Car seatin koltuga yerlestirerek yapilacak yolculugun daha safe olacagi da belirtilmis.o zaman da ikinci koltugu %50 indirimli satiyor.

ben car seati ucak da kullanmayacagim. Yani koltuk isgal etmeyecegim. strolleri nereye koyuyorlarsa car seati de ayni yerde muhafaza edebilirler ucus sirasinda. Ama almaya izin var mi?

Sizin konu ile ilgili tecrubeniz var mi?

rmonx
21 08 2004, 17:00
Kizlar, bugun oglumun dogum gunu. 1 yasinda :) Sanki kocamaaaaaan olmus gibi hissediyorum. Gecen yil bugun hayatimiza katilmisti tatli melegimiz. Garip duygular icindeyim paylasmak istedim...

Tabii bugun car seat inde rear facing oturtmaya son vericez torenle ;) Artik arabada giderken anne-babasini cok daha rahat gorebilecek eyyooooo..

ESRAA
Rhmonx

Oglusunun dogumgununu kutluyorum,artik yillar gectikce mumlari sirayla dizilir pastasina ve hepbirlikte paylasiriz bu anlari umarim :)

Muge

Benim bu seneki Turkiye ziyaretimde, hosteslere strollerimi verirken , car seat getirenleride gordum.Sorun olacagini hic sanmiyorum.Bayagi bi car seat vardi cunku ve graco stroller lari ile beraber :) Ve kesinlikle sana tavsiyem basinet yeri olan koltuklari israrla ayirtman.Ayirdik diyolar ucaga bi biniyorsun alakasi yok!!! Yani bu seneki yolculugumuz bize cin eziyetinden baska bi sey degildi !!!

Tibetsmother

Cok tesekkur ederim.Zeynep o resimden sonra bayagi degisti.Resmi daha sonra update edecegim zaten.Saclarinin cikmasini bekliyorum :)

Arkadaslar Missy den haberi olan var mi ??

Aysenil bebisine hayirli,uzun omurler diliyorum.

Zeynebimize gelince 2.diside geliyor gibi su an sadece beyaz bi leke gorunuyor o kadar.Daha 1.disi bile tam olarak kendini gostermedi :( ve bizim kizimiz emeklemeden istedigi her yere gidebiliyor.Onun emekleme tarzi done done gitmek veya sirtustu kendi metodu ile emeklemek :) bakalim bekleme icindeyiz heralde bir anda ayaga kalkip bizi sasirtacak :) Simdi size bi sorum olucak.Zeynep haftaya 9.ayini bitiriyo kismetse.Ona ne tur oyuncaklar alabilirim,ne tavsiye edersiniz?????Sizin bebisler en cok hangi oyuncaklarini zevkle oynuyolar.Bu konuda gercekten yardima cok ihtiyacim var.( Saucer i var bu arada )

Ve Aysenil arkadasimizin yahoo gruba gonderdigi mesajini asagiya copy-paste yapiyorum.Yahoo gruba uye nasil olunur diye soran arkadaslar umarim uye olabilmislerdir.

Selam hanimlar!!

Simdi eve geldim ve hemen haberi vereyim dedim : 19 Agustos'ta

13:34'te Arkin Derin Caglayan emergency c-section yani sezeryanla

dunyaya geldi. Derin'cik 3kg 550 gram ve 51 santim.

18 Agustos'ta 38. hafta kontrolume gitmistim ve daha once hic

olmayan bir problem cikti. Idrar'da protein ve yuksek tansiyon

cikinca hemen hastane'nin yolunu tuttuk. Suni sanci verildi ve 20

saat sonra Derin'in kalp atislari zayiflayinca hemen sezeryana

aldiklar. Ikimiz de son derece saglikliyiz.
Cok sevgiler herkese!!

Aysenil

cevizagaci
Dogum gunu kutlu olsun oglunun.. Artik abi olmus annesi.

hearty
22 08 2004, 17:00
rmonx kutlu olsun daha nice yaslar ..belkide ileride hepimizin bebekleri buyucunce boyle foruma gelip turk annelerle amerikada yasamak diye konu acabilirler :)

aslinda bu mesajlari saklayabilsek ileride onlara nasil acemilikler cektigimizi anlatabiliriz

aysenil'e de kutlu olsun bebegi ile omur boyu mutluluklar

rmonx
Kizlar, iyi dilekleriniz icin cok tesekkur ederizzzzz...

Denizkizi
Aysenilcim tebrikler, Allah anneli babali upuzuuun bir omur versin Derin'e. Rmonx, ayni dileklerim Burak icinde gecerli. Hamileligimizi, dogum anilarimizi paylastik simdide ogluslarin, kizlarimizin dogum gunelrini paylacagiz burada!...

Ben gunlerdir giremedim foruma. malum tasinma hazirliklari icindeyiz. Eray'in da dogum gunu Eylul 22 ama o zaman Dubai'ye yeni tasinmis olacagimiz icin ne olur ne olmaz belki orada kutlayamayiz diye dun tam bira ay oncesinde kutladik. Bizim de evlilik yil donumumuzdu. Coook duygulandim oglum buyumus de kocaman olmus diye. Bu arada babasi Ispanyolca su demeyi ogretti. Bana beni bile **ua diye sesleniyor son gunlerde :)

Bende Missy'yi merak ediyorum. Nasil oldu acaba babacigi?

bebebe
aysenil tebrikler :) allah anali babali buyutsun :)
rmonx oglusunun dogum gunu kutlu olsun :) nice nice senelere saglikla mutlulukla :)
benim buyuk oglumda gecen hafta 7 yasina girdi.ikizler iki hafta sonra 3 olacakalr.bugun ikizlerin okulda randevulari vardi.testlerden gectiler ve okula baslamasina karar verildi :) :) :D :D :D ama biz uc hafta once tasindik ve bagli bulundugumuz sehirde degistigi icin simdi buranin prosedurleri farkli olacak ugrasacak gibiyiz.onumuzdeki aylarda ozgur olabilriirim :D :D

bebebe
peanut cigim ikzizlerde preschoola baslayacaklar.ikizlerin testleri aslinda iyi konusamadikalrini gosteren bir test.bildigim kadariyla pre s. lar ucretli ama bu tur problemi olan cocukalrin devlet okulunda ucretsiz egitim goruyor.aslinda turkcelerinde bir problem yok ama ingilzceleri cok az.su anda zaten eve speech terapist ve ogretmen geliyor.ve bu program uc yasinda bitiyor ozamanda okul donemi baslayacak :)

aysenil
Herkese guzel tebrikleri icin tesekkurler :) Esraa'nin da ozellikle ne kadar dusunceli oldugunu belirtmek isterim; ben akil edemedim valla suraya da yazmayi hehe.
Esinle evde gecen ilk gecelerin fenaliklarini yasiyoruz su aralar; ah ah ne kuvvetli cigerleri su findik kadar bebklerin :D

Sevgiler!!

peanut
merhaba
uzun suredir foruma girememistim.henuz yeni geldik ilk gunlerin sersemligini yasiyoruz.esraacim seni arayacagim.zeynep in fotograflarini bende gormek isterim.nasil uye olayim gruba?gorkem de sunnet oldu tr de.cok zor gecti sonrasinda da zorluklar yasadik.ama simdi cok sukur iyi.kalabalik bir ortamdan cikip yine eski sakinlige donmenin zorlugunu yasiyor.gunduzleri uyudugu icin fazla gezdiremiyorum.haftaya krese baslayacak.o zaman rahatlar biraz.bebebe senin minikler ne testini gecti,nasil bir okula baslayacak anlamadim.gorkem de tam 3 yasinda.yine preschoola devam edecek.onlarin testi gecmesi ne kadar mutlu etmistir seni kimbilir.insallah bundan sonraki hayatlarinda da zorluk cekmezler. :)
candy canim seninle gorusemedik malesef.ankara ya gunu birlik gittim.o da cok yogun gecti.kardesimin dugunu vardi hemen dondum.tekrarda gorkem i birakip gidemedim.umarim yeni hayatiniz hakkinizda hayirli olur.sen neler yapiyorsun?calisiyormusun orada?gorkem ve ben eraya yeni okulunda basarilar diliyoruz. :)
sevgiler..

peanut
aysenil saglikla buyutursun insallah bebegini.tebrikler..
rmonx ilk dogum gununde cok duygulanmistim.okuyunca o gunu yasadim tekrar.saglikli nice yaslar diliyorum.
bebebe senin oglusun yeni yasini da kutluyorum.insallah bizde o gunleri goruruz.
esraa simdi okuyunca gordum nasil uye olacagimi.tibetsmother linki vermis zaten.henuz yazilanlari okuyamadigim icin gormemistim. :)

peanut
23 08 2004, 17:00
bebebe cevabin icin tesekkurler canim.bizde de dil problemi var.ama allerji problemi de oldugu icin ozel okula gidiyor.devlet okulunun daha kalabalik olacagini dusunuyorum.gorkem e cok dikkat edilmesi lazim.bu arada biz tuvalet egitiminde tekrar basa donduk.sunnetten cok etkilendi ve oturmak istemiyor.pipisine garip bir sekilde bakiyor.altini degistirirken silmeme dahi izin vermiyor.ne yapacagimi sasirdim.kas yapayim derken goz cikardik :( ogretmeni bu yaz mutlaka ogrensin demisti.simdi ne diyecekler kimbilir.
simdilik hoscakalin.sevgiler...

hearty
24 08 2004, 17:00
EFFE

ben gecen hafta basladim vermeye cunku masada bizim yemeklerin icine ellerini sokmaya baslayinca babasi heveslendi , rice cereal yoktu barley ile basladik ama simdi gerber'in rice cereal'ini kullniyoruz, gayet guzel yiyor sadece sabahlari veriyorum, simdilik bir yemek kasigi , altinci ayi dolunca diger seylere baslicam ..simdilik yetiyor , baslamamin sebebi cok SIK sut emmek istiyor sanirim sutum yeterli gelmiyor artik cunku sabahlarida pompaladigimda eskisi kadar cok sut olmuyor , o yuzden arada yiyecekle desteklemek istiyorum. Diger markalari ve farklarini bilmiyorum ama cok fark yoktur herhalde ..

hearty
Effe;

gerber rice cereal heryerde var butun markette bebek yiyecekleri satan bolumlerde , valla ben sutte veriyorum cunku 1 kasik yetmiyor tabiki tabiki bir kasik'a 3-4 kasik kendi sutumu karistirarak veriyorum , bizimkisi tam dengeli oturamiyor yavas yavas basladi sandalyesi var onda yediriyorum, sulu oldugundan agzindan cikiyor bazen ama tekrar agzina verdigimde aliyor , ilk gun 1 kasikla baslayip sonra miktari artirabiliyorsun , CICIBEBE.NEt te ornek beslenme tablosu var, yada herhangi bir kitaptan bulabilirsin gunde ne kadar verecegini cunku anne sutunden kesemek isteyenler icin ayri uygulamali sanirim , bizim daha mama koltugumuz yok :) o yuzden masada bizimle oturuyor tabiki elleri heryerde :)

ben sabah emziriyorum bir saat sonra rice cereal veriyorum , belki gelecek hafta bir ogun daha vermeyi deneyebilirim ..acikcasi kendi keyfime gore yapiyorum simdilik :) birde ilk deneyeceklere sabah vermeyi oneriyorlar boylece eger allerjisi falan cikarsa gun icinde tespit edebilirsin, gece verirsen uykuda tespit edemiyebilirsin diye

Muge ; cok gecmis olsun ..

rmonx
Effe, Earth's Best in rice cereal ini oneririm. Natural Foods Store larda bulabilirsin.

muge
Bende de var o rezene cayindan ama henuz denemedim. Senin gibi forumdaki bazi arkadaslar sakincalarindan bahsetmislerdi. Benim kizim da cok gazli bir cocuk.
Sanirim rezene cayini meggy kullaniyordu ve cok memnundu. Ama 100 cc senin icin cok degil mi? Bebegin henuz cok kucuk.

muge
Bizim kiz 3 gun once bizi feci panik yapti.

Aksam 10 civari kakali bezini degsitirirken mukuslu bir kaka ve kan gordum. Doktoru aradik hemen,
ertesi kakali bezle gitmemizi soyledi. Dun gittik. Sagligiyla ilgili bir sorun gormedi ya da kilcal damar catlamasi falan da yokmus. zaten kizim kabiz da degil ki damar catlamasi olsun.

Sonucta doktor sebebin gunde bir kere verdigimiz mamaya alerjisi oldugunu soyledi. Gazli bebeklere tavsiye edilen bir mama oldugu icin doktorumuz vermisti onu da. (Nestle nin good start i)
Simdi Enfamil'in Nutramigen Lipil'ini kullaniyoruz.

Ciddi birsey olmamasi cok sevindirici ama butun gece atesini olcmekten yavrum uyku bile uyuyamadi.

effe
merhaba arkadaslar,

Tr'ye gidecekler yaniniza mutlaka car seat'i de alin. Cunku ucakta bosyer oldugunda car seati koymaniza izin veriyorlar. yer yoksa da elinizden alip ucagin icinde bir storage'a koyuyorlar. Benim sansima ucakta yer vardi ve cok isime yaradi iyi ki almisim yanima dedim.

Ecem 3 eylulde 6 aylik olacak ve ben o gun rice cereal'a baslayacagim cok heyecanliyim :) bayagi bekledim cunku vermek icin. Ne marka rice cereal tavsiye edersiniz?

effe
Hearty,

nerden aldin Gerber'in rice cerealini? Marketlerde var mi?

sabah sadece 1 kasik bundan yetiyor mu sut de veriyor musun? Benim de sutum az bastan beri boyleydi, sabah sagdigimda 3 ons cikiyor mesela. ona ek olara ben de senin gibi 1 kasik versem mi?
seninki kendi kendine oturmaya basladi mi? benimki tam baslamadi o yuzden de mama koltuguna oturmaya baslamadik daha.

effe
Adigha,

ben Milupa'nin granul rezenesini kullandim cok sevdi benim kizim hicbir yan etkisi de yok, tavsiye ederim. Hazirlamasi da cok kolay, sicak suyla karistiriyorsun. Yalniz bir gunde max 100 ml verilebiliyordu galiba, ustunde yaziyordu.

effe
Hearty tesekkurler. Su yemek isini fazla kafama takiyorum nasil olacak yiyecek mi yeterli beslenecek mi diye. Gorucez bakalim...

K2
Aklinizda olsun arkadaslar rice cereal kabizlik gibi sorunlara yol acabiliyor benim iki cocugumda devamli kabizl olduklari icin ben sadece oatmeal cerel verdim kavanoz cereal lar harici bir de yine pakette gelen kutu oatmeal cereallarida biz epey kullandik verdigini formula sutu ile karistiriyorsunuz,

AdighaPshashe
Herkese merhaba,
bebis buyuyor, gobegi 3. haftanin sonunda dustu nihayet, 4. haftada da doktor kontrolumuz vardi, gayet saglikliymis, 2.5 pound almis boyu da 3 cm kadar uzamis. Annem yarin donuyor, aslinda 3 haftasi daha vardi ama babam aniden biraz rahatsizlaninca biletini apar topar erkene aldik, saskina dondum, Sinejan`la basbasa kalmaya henuz hazirlamamistim kendimi, insallah yalniz kalinca su panik halimi atarim uzerimden, cok sukur bebegim cok problemli degil sadece gaz sancisi cekiyor ara ara ama onun aglamasiyla benim anneligimin basarisi arasinda dogru oranti kuruyorum elimde olmadan, aglamasini susturamayinca kahroluyor, ne yapacagimi sasiriyorum, neyse atlatacagiz bu gunleri insallah.
Bu arada Aysenil bebegine saglikli uzun omurler dilerim, allah onu sizlere bagislasin. Rmonx, Burak`in ilk yasi da kutlu olsun, biz de o gunleri gorecegiz insallah.. gaz sancilari ile ilgili olarak bir sey soracagim, ben hamileyken annemin Turkiye`den getirmesi icin Rezene cayini onermisti arkadaslar forumda.Sonra bazi arkadaslar da bunun uyusturucu etkisi yaptigini gaz problemini mumkun oldugunca dogal yollarla ( karina masaj, emzirme vs) gidermeye calismami onermislerdi, su ana kadar oyle yaptim ama son iki gundur yavrucak iyice kivraninca Rezene yi denedim, gunde 100 cc`yi gecmeyecek sekilde beslenme aralarinda biberonla veriyorum, ise yariyor galiba, ictikten 1 saat sonra falan sakinlesiyor ve daha derin uyuyor gibi, ama acaba cocugu bu sefer de uyusturuyor muyum diye dusunuyorum, doktora da danistim gerci sakincasi olmadigini soyledi, bu Milupa`nin bebekler icin urettigi granul halde cay, daha once deneyen, kullanan var mi aranizda, herhangi bir yan etki, sonuc, gozleminiz?

tibetsmother
Rmonx, dogum gunu kutlu olsun bebikinin,,, saglikli nice yaslarina...

tibetsmother
Adigha nerelerdesin, bebeginin gobegi dustu mu?

tibetsmother
Gecmis olsun Muge, enfamili bende arada veriyorum, yan etkisini gormedim, elinde olsa bizimki sadece onu icecek.
Rezene cayini ara sira kullaniyorum, ama ben 2 onz dan fazla vermiyorum. Ne bileyim 6 ay olana kadar fazlasini vermek istemiyorum. Boylede ise yariyor gibi, cunku gunduz uyumayan cocugu uyutuyor az da olsa.
Adigha oturdugun yere haritadan baktim, hemen hemen yarim saatlik mesafedeyiz. Sen kendini topla, bana haber sal seni bebikimle beraber gormeye gelelim.

hearty
25 08 2004, 17:00
k2 tskler , bunu bilmiyordum iste ..

rmonx
Kizlar, bir zamanlar Me-Gi vardi, Pregoinla vardi nerde bu kizlarrrr???

mother
Hic kafan karismasin Tibetsmother,

Bebisler ne yapacaklarini bizden iyi biliyorlar. Ben de benim oglana 6. aydan sonra basladim. Ilk basta alisana kadar kucuk miktarlarda verdim. Tabii emzirmeye de devam ediyordum, sonra bastan az yapip eger hala yemek istiyorsa ilave etmeye basladim. Ama benimkisi cok kisa surede o cereal'leri kavanoz mamalarini (su pure sebzeler filan) birakti. Su an 11 ayini gecti ama uzun zamandir biz ne yiyorsak onu yiyor. Bu arad chicken nugget yiyoruz biliyormusunuz. Amerikan sistemi iste, McDonnalds nesli yetistiriyoruz. Ama onun yaninda her turlu peyniri, pek cok farkli meyveyi seviyor. Sebzeleri de koyuca corba yapiyorum onun icin (mercimek corbasinin icine patates, sogan, kabak, havuc kisacasi evde olan her cesit sebzeden katiyorum, tavuk suyu da ekliyorum), son zamanlarda onu da pek sevmiyor ama sevdigi bir sey icin agzini acinca bir kasik corbayi sokuyorum.

Bu arada eger bebeklere evde kendiniz mama yaparsaniz hergun bununla ugrasmak istemiyorsaniz, fazladan yapip buzlukun icersinde dondurup, sonra her besleme zamaninda bu kuplerden birisini cozduruyorum. Gayet iyi oluyor, hem de isimin oldugu bir anda fazla ugrasmiyorum.

Dedigim gibi bunlar oyle gozunuzu korkutmasin. Bebekler anneleri yonlendiriyorlar. Benim esim benden iyi besliyor onu, cunki ben elini agzina sokup verdigim yiyecegi cikarttiginda filan pes ediyorum ama su yukarda bahsettigim baska bir yiyecege agzini acip kandirma isini filan esim kesfetti.

Neyse kolay gelsin

tibetsmother
Peki ne kadar vermek lazim o cerealden? Her gun bir kasik arttirarak verecegizde, vermemiz gereken bir olcu var mi ya da bunu bebegin yemesine gore biz mi karar veriyoruz? Ne kafa karistirici, yoksa ben mi cok dusunmeye basladim bu konuyu abarta abarta!!!!!