PDA

Tüm Versiyonu Göster : Vatandasliktan cikma konusunda...

Bushmaster
10 10 2003, 17:00
Eger askerliginizi hic yapmamissaniz, tecil ettirmemisseniz, kacak durumuna dusmusseniz, ve de ABD vatandasi oldugunuzu belgesi ile kanitlayabilecek konumda iseniz, TC vatandasligindan cikabilirmisiniz? Yoksa kardesim sen askerligini yapmamissin, vatandasliktan cikarmiyoruz yapana kadar mi derler? Bir yerde boyle bir soylenti gordum, gercek payi varmidir?

Bushmaster
Hmmm, abi benim istegim cikmak zaten... Bu durumda ABD vatandasligini alinca cikabilirmiyim? 3 sene sonra ABD ordusunda subayliga calisacagim, ve benim meslek dalinda cift vatandaslari almiyorlar. O yuzden bir problem olmasin diye bir sorayim dedim.

Bushmaster
Sagol arkanza...

ABD zaten baska ulkelere olan vatandasligini tanimiyor, benimkisi biraz ozel durum olacak, TRde dogdugum icin oranin vatandasi goruluyorum. Bu ABD vatandasi oldugum zaman bile degismiyecek, subay olacagim zamanda Amerikali beni guvenlik sorusturmasindan gecirip klerans alip alamayacagima bakacak, bu durumda cift olanlar eleniyor. Cift vatandas olmadiginida vatandasliktan ciktigini ispatlayarak gosteriyorsun. Sadece vatandasliktan cikma islemi neden bir sene suruyor onu anlamadim. Ben ABD deyim su an.

Birde buradaki ordu elemanlarina sorayim bakalim onlar ne diyecek...

Tesekkurler cevaplar icin...

Unique
vatandasliktan cikmazsin
ikinci derece vatandas statusune girersin, bu da ne demek oy kullanamazsin, ulkede mal mulk sahibi olamazsin...

Sen kal burda 3 sene sonra git bedelli yap pasa pasa :)

arkanza
.

Bushmaster
11 10 2003, 17:00
Yapma yaaa... cok uzun ya, o kadar bekleyemem ben ne yapsak ki...

arkanza
11 10 2003, 17:00
.

Bushmaster
12 10 2003, 17:00
Arkanza soyle birsey buldum:

C) Çikma ve izin belgeleri:

Madde 22- (Degisik: 13/2/1981-2383/4 md.) Vatandasliktan çikmak isteyen kisi ayni zamanda baska bir Devlet vatandasi ise, çikma belgesi kendisine derhal verilir.

Simdi senin eline boyle bir cikma belgesi verdiler mi derhal? Evet dedigin dogru islemler 1.5-2 yil suruyormus, neyini inceliyorlarsa artik cikan kisinin...

Bushmaster
13 10 2003, 17:00
Arkanza ben kararimi verdim hic bahsetmeyecegim hic basvurmayacagim, ABD vatandasi olurken ant iciyorsun ya o antin icinde butun diger vatandasliklarini iptal ediyorsun zaten. Yani ben ABD vatandasligimi etkiler mi diye merak ediyordum askeri acidan etkilmiyormus, herhalde TR de beni 38 yasindan sonra falan vatandasliktan cikarir.

Bushmaster
26 yasindayim, ismim Can, bizim burada can okunuyor ama John yaziliyor bilirsin, ABD vatandasligina gecerken pasaport'a boyle yazdiracagim. O zaman ABD'li gibi TR'ye giris yapilmaz mi?

Ote yandan benim esim gitmek istiyor ileride ben gitmek istemiyorum. Bana kalsa hic gitmem... Birde vatandasliktan cikmak icin form dolduruyorsun ya o formda cok kiytirik ince eleyip sik dokuyan sorular var, ABD ordusuna girersem bu sorulari guvenlik acisindan cevaplamami istemeyebilirler, o yuzden sallayacagim ben bu isi galiba... Yada onlara sorarim ne yapsam diye... gitmem turkiyeye bir daha olur biter.

Bushmaster
Bosver masrafa girme ozeline yazayim...

arkanza
.

arkanza
.

arkanza
.

mbi4u
18 10 2003, 17:00
can allah kolaylık versin
bişey sorucam sen orda orduya nasıl girdin bak ben 29 yaşındayım okul falan kaçtım durdum askerlikten Tr de şimde Tr deyim... bir master programıyla 33 e kadar erteletebiliyorumda.. Amerikada LA da askerlik şubesine gidip beni alırmsınız dedim almadılar.. B1 le girmiştim ülkeye green card istiyorlarmış... Orda orduya nasıl girilir B1 vizesiyle? biraz aydınlat beni Can
Çıkartılmak istediğine dair dilekçeni TBMM ye gönderdinmi? orası yetkili mercii bildiğim kadarıyla vatandaşlıktan çıkarılma işlemlerini orası karara bağlıyor...

maganda
20 10 2003, 17:00
b1 la askerlik eskidendi,artik yok

Bushmaster
27 10 2003, 18:00
Evet birkac sene suruyor, basvur 38'den sonra, ve de bekle abicim, baska birsey gelmiyor aklima...

Hercules
27 10 2003, 18:00
Beyler,

Hic kimsenin turk vatandasligini birakan tanidigi var mi? Ben su anda 38 yasina girdim ve askerligimi de yapmadim, turk pasaportumu da ertelemedim ('98 den itibaren). Simdi cift vatandasligim var (hollanda - turk) ama askerligimi yapmak istemiyorum (hollandada kendimin bilgisayar firmam varki, gitmek istesem bile gidemem). Su anda turk vatandasligimi birakmak istiyorum ama turk konsolosugunda bana soylediler ki, bir kac sene surer birakmak isityorsan. O anda da 37 yasindaydim, ve bana yardim etmediler: 38 yasindan sonra geri gel dediler.

Bilmek istedigim simdi:
-1- dogru mu turk vatandasligindan cikmak icin zor oldugu? (cunku ben konsolosluktaki adamin soyledigine cok inanmadim)
-2- vatandasliktan ciktiktan sonra turkiyede polis veya jandarma problem yapiyormu?

Tesekkurler ve kusura bakmayin, turkcem cok iyi degil (butun okullarimi, univeristeye kadar hollandada bitirdim).

machinist
28 10 2003, 18:00
oradaki turkler peki askerlik yapmadan nasil cikiyorlar vatandasliktan ??

arkanza
28 10 2003, 18:00
vatandasliktan cikamasin tc devleti sana izin vermiyor .askeligini yap öyle cik diyecekler hic bir sansin yok 38 yasindan sonrada türkiyeye gidersen kapida alirlar hemen askere .
bence hic sansin yok.
almanyada 26 yasindan sonra vatandasliktan cikip hem burdaki askerlikten hem türkiyedeki askerlikten yirtiyorlar.
sen genede türk vatandasligindan cikmak icin bütün islemleri yap belki cikarsin o zaman yapmasin askerlik baska bir sansinda yok .

arkanza
29 10 2003, 18:00
burdakinlerin yasi 27 gecmeden cikiyorlar diyorlarki ben almanyada askerlik yapicam türekiye bunu taniyor ve cikiyorlar almanyada 27 yasindan sonra askerlik yok yani almiyorlar 26 yasina dan sonrada islemlere basliyorlar 28 gelince almanyadada askere gitmiyorlar
EEEEEEEEEEEEEE yer yasin 28 gecipte 30 varmissa tipis tipis 10 bin eurocuk ödiyeceksin 1 ay askerlik yapicaksin bu parayida taksitle ödiyeceksin :)
Hercules simdiden gel teskere gel teskere bitsin bu hasret sarkisini okumaya´basla :)
allah kurtarsin :)

tatile benim gibi kanarya adalarina git valla türkiyeden güzel :)

hem öyle almancisin diye kazik atmiyorlar hemde yolda cekistirip durmuyorlar :)

sevgiler .
TABI TÜRKIYEMDE AYRI GÜZEL :)

arkanza
bu konunun paRayla cözümü olmaz :)
sen o bir ayi yapicaksin ve 10000 euro vereceksin
BEN BUNU BURAYA YAZIYORUM DERSIN ALMANYADAN BIR ARKADAS YAZMISTI
RÜSVETLE COK ZOR ASKERLIK ::VE VATANDASLIKTAN CIKIS :
SEVGILER :D

arkanza
sevgili arkadasim sayin Hercules
hollandanin neresindesin?
seni ihbar edeyim :) :D
hocam hangi sehirdesin?

arkanza
Bende amerikanin köln sehrindeyim :)

Hercules
Bence bu 'situation' aslinda cok kolay olmasi gerekir: Hollanda vatandasligim var, Turk vatandasligindan cikmak istersem Turk hukumeti beni zorla turk vatandasliginda mi birakacak ki? Bence Turkiye Avrupa Birligine katilmak istiyorsa insan haklarini da Avrupaya gore degistirmesi gerekir. Benim anlayamdadigim su: niye bu memurlar zorluk yapiyor ki? Ben Turk vatandasligindan ciktiktan sonra Turkiyeye her sene 2 veya 3 defa izine gitmeye planim vardi. Simdi her gittigim anda en azindan 2.000 ile 4.000 euro arasinda para harcardim. Bence benim gibi daha cok kisiler var Turkiye disinda: bu ancak Turk ekonomisini guclestirir! Bana onun icin Turk memurlari (ve hukumet) cok akilsiz davraniyorlar, cok yazik aslinda.

Hercules
Hihi, cok iyi gordun, arkanza. Benim sansim belki, fazla turk sarkilarini bilmiyorum: 'gel teskere' sarkisinida soyluyemeyecegim :)
Simdiki tatil planlarim argentine ve endonesia (gecen sene gittim cok guzeldi). Ama, gene de ara sira Turkiyeye gitmek iyi olurdu, biraz turkcemi de ogrenirdim. Neyse, gelecek hafta son defa ugrasacagim, konsolosluga gidip, bu kez konsoloslukta calisan bir tanidigin, tanidigi ;) yardim edecek. Bakalim nasil kolay turk vatandasliktan cikilirmis . Bir kac yil surerse benim icin fazla problem degil, daha cok devletler var tatil icin. Ama, bence yardim ve biraz parayla isler nedense biraz cabuk hallediliyor galiba ...

Sevgi ve Selamlar,
:D

Hercules
hmm, bilmiyorum arkanza, belki ben yanlisim belki de sen... :confused: ... ben ASLA para odemeyipte bir de butun ay zaman kaybetmeyecegim, orasi belli benim icin :) . Daha problem yaparlarsa konsoloslukta, turkiyeye son bir defa bir arkadasin pasaportuyla gider, baska geri donmem. Benim turk pasaportum zaten bir kac sene uzatilmamis, konsolosluga verir selam ederim oradaki memurcuklara. Hollanda pasaportumla istedigim yere gidebiliyorum, benim icin o kadar da onemli degil yani. Neyse, ben foruma konsolosluga vardiktan sonra yazarim bu is nasil bittiyse.

By the way: sence turkiyede 10.000 euro odeyerek bu 1 ay askerikten kurtulmak yok mu? :confused: Sanki bir ayin ne faydasi var ki?

Sevgili Selamlar :D

Hercules
eeee oyle ha? Ben Hollandanin Berlin sehirindenim, sevgili arkanza :D ;) Ama korkma, cunku turkiyeye gitmek o kadar zor degil (bunu cok kisiler de biliyor).

Sen neredensin?

Hercules
04 11 2003, 18:00
O.K, arkanza bey, konsolosluga vardim.... Bu isi kolaycana hallederim demistim ama o kadar kolay olmadi. Bizim 'tanidik' ve memur bey bir kac defa anlasma yapamadilar ama tam 3,5 saat sonra surprise: vatandasliktan ciktik!!!!!! Tabi bu bir kac ay surecek 'official' oluncaya kadar, cunku once Turkiyede ceza veya vergi borcu gibi seyler var mi arastirilacakmis. Biraz para bu isi kolay ve hizlandirdi galiba. Ondan sonra biz Amerikali Kowboy gibi Turkiyeye gidebiliriz, cunku Turk vatandasi degilim ondan sonra. Turkiye nasil iyi bakiyormus vatandaslarina be...ask olsun Turkiye... :D

arkanza
05 11 2003, 18:00
:)

benekli-mantar
08 11 2003, 18:00
<< O.K, arkanza bey, konsolosluga vardim.... Bu isi kolaycana hallederim demistim ama o kadar kolay olmadi. Bizim 'tanidik' ve memur bey bir kac defa anlasma yapamadilar ama tam 3,5 saat sonra surprise: vatandasliktan ciktik!!!!!! Tabi bu bir kac ay surecek 'official' oluncaya kadar, cunku once Turkiyede ceza veya vergi borcu gibi seyler var mi arastirilacakmis. Biraz para bu isi kolay ve hizlandirdi galiba. Ondan sonra biz Amerikali Kowboy gibi Turkiyeye gidebiliriz, cunku Turk vatandasi degilim ondan sonra. Turkiye nasil iyi bakiyormus vatandaslarina be...ask olsun Turkiye...

]]
gozunuz aydin kardesim ne mutlu size .artik T.C nin bir parçasi olmamaktan dolayi seviniyorsunuzdur ama kalkip ask olsun turkiye demege hakkiniz yok, bir ay askerlik bile size çok geliyorsa.kovboylar gibi diersin tabii Turkiyeye bir kaç bin euroyla ucuz tatil yapmaya sonrada Turkiyeye doviz getiriyom diye gerinirsin.

CapaJr
13 04 2004, 17:00
ya kendimi illa emre oglum bisey yazma diye durdurmaya calisiyorum ama insaf be Turkiyenin sizin gibi evlatlari var diye yazik be.Siz hollandada kalmaktan basinizda portakal agaci cikmis. NE MUTLU TURKUM DIYENE

Noturnback
29 04 2004, 17:00
Arkadaslar merhaba,Ben Mezun com yeni kullanicilarindanim ve umuyorumki1 yil icinde orda olacagim. Esimin Sinavini bekliyoruz ama bir problemim var; Esim orda ikamet ettigi icin burdan istek yapamiyor ve ordan istek yapinca islemlerin toplamda 9-10 surdugunu konsolosluktan ogrendim. Benim de askerlik problemim var ve biraz daha zor sanirim ; Benim tecilim 2003 sonu itibariyle bitti ve normalde 2004- 1 tertip gitmem gerekiyordu. Kardesim askerde oldugu icin ertelettim ama elime 2004-4 tertip iskenderun cagri pusulas&yacute;n&yacute; yapistirdilar :( Ve buyuk ihtimalle o zamana kadar bizim islemler yetismeyecek. Askerlik subesinden bir memur bayanla konustum ve yapacak bir seyimin olmadigini soyledi. Ancak genelde bir memurun soyledigiyle digerinin soyledigi birbirini tutmaz. Tecil yapmak icin bir formul bilen varm&yacute; ? ( &Uuml;ni sinavlari yetismiyo :( Pasa filan bulsam olurmu sizce??&ccedil;ok saolun....

666
01 05 2004, 17:00
Bu Hercules gibi tipleri izlemistim tv de ben..Hollanda'da yasayan (guya) Turk'lere Turkiye'nin baskenti neresi diye soruyorlar cevap olarak Adana diyorlardi sasirmistim..Bunun gibi tipler iste onlar da..1 aylik askerlik korkusundan ulkesini satana adamdan ne beklenir ki ya..Neyse kurtulmus simdi askerlikten evde dikis dikmeyi,kazak ormeyi falan rahat rahat ogrenir :D

Der Panzer
25 08 2004, 17:00
]Merhabe Arkadasim,

USA dan nasil oldugunu bilmiyorum ama ben Askerligimi yapmistim TR de ve Alman vatandasligina basvurdum.
Almanyadan kabul gördükten sonra konsolosluk üzerinden Türk vatandasligindan cikisa basvurdum 6 ay sonra
cikisim geldi bu evraklada tekrar Alman makamlarina gidip pasaportumu aldim.

Ayni olay askerligini yapmamis bir arkadasimda 2 bucuk yil sürdü askerligini yapmayanlari kolay cikartmiyor
Türkiye.

Umarim yardimci olabilmissimdir.

rduran
26 08 2004, 17:00
<< O.K, arkanza bey, konsolosluga vardim.... Bu isi kolaycana hallederim demistim ama o kadar kolay olmadi. Bizim 'tanidik' ve memur bey bir kac defa anlasma yapamadilar ama tam 3,5 saat sonra surprise: vatandasliktan ciktik!!!!!! Tabi bu bir kac ay surecek 'official' oluncaya kadar, cunku once Turkiyede ceza veya vergi borcu gibi seyler var mi arastirilacakmis. Biraz para bu isi kolay ve hizlandirdi galiba. Ondan sonra biz Amerikali Kowboy gibi Turkiyeye gidebiliriz, cunku Turk vatandasi degilim ondan sonra. Turkiye nasil iyi bakiyormus vatandaslarina be...ask olsun Turkiye... :D ]]

Herkul Bey, umarim simdi mutlusundur. Artik kina yakarsin bi taraflarina...