PDA

Tüm Versiyonu Göster : American vatandasi ile America'da evlilikten, green card a kadar hersey...

Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16

BroWn SuGaR
17 02 2005, 18:00

applesweet
23 02 2005, 18:00
Hayrl olsun...

applesweet
kozalnyc, bu forum tam sana gore, her turlu blg var. Braz zaman ayrp okuman tavsye ederm. Bzler, hepmz, bu forumdan ve forumdak arkadaslarn tecrubelernden yararlanarak calsma zn, ssn, advance parole aldk. Dars da green card`a nsallah. Sen br baslangc yap, yardmc oluruz. Su kadarn soyleyeym, evlenms olman, sen yasal duruma getrmyor, basvurunu yaparsan yasal duruma gecersn. Ama br yandan da su anda llegal durumdasn. Benm tavsyem, avukatlara gdp para harcamadan once, USCIS n o-800 lu telefonunu arayp, durumunu anlatarak ne yapman gerektgn sor. Onlarn tavsyesne gore hareket edersn.

BroWn SuGaR
heyooo calI$ma znm geld..$ok oldum braz ama..ben bu kadar kIsa zamanda gelecegn tahmn etmem$tm..parmak zm verdkten 10 gun sonra..hazIrLIksIz yakalandIm :)

BroWn SuGaR
te$ekkur ederm..noyle ben caLI$mamayada hazIr alI$mI$tIm :)

bebeto4832
once selam dol,bad grl paprka, ve dger arkadaslar yahu 5 gundur foldern basndan ber okuyorum yaw ne btmez seyms :) ab dol bg dokturmussunuz ben bu folder e lk kez yasyorum vakt bulursam zaten tamamn okcam.nann acap guldum ve blglendm yan sonsuz tesekkurler..umarm hayatlarnz bu folder e basladg gb guseldr..sayglar..takp cnz olucam.. :)

kozalnyc
gecen nsan aynda new york a geldm, 6 aylk turst vzem(ekm) btmeden agustos ay sonunda evlendm. su anda daha ns e basvurmadm. her hang br slem baslatmadm. avukat ucretler bldgnz gb. ne yapmam gerekyo.su anda vzem de bttgnden dolay durumumu blemyorum.ssn ve calsma zn alamadkca calstgm sler legal (busboy-barback-payroll ds czm vs.)olamyor tabk.
yardmlarnz cn smdden tesekkurler.

applesweet
24 02 2005, 18:00
Sevgl sarhamd, sanrm bana yollamayn dedgn sey, yahoo groups`a uye oldugunuz cn otomatk olarak gelen forum yazlar. Sze kmse brsey gomdermyor, yahoo groups`dan uyelgnz sldreceksnz, o kadar...

sarihamdi
ARKADASLAR BU MESAJI ARTIK LUTFEN BANA YOLLAMAYIN HERSEYIMI HALLETTIM. HEPINIZE DE DEFALARCA TESSEKKURLER. CALISMA IZNIM GELDI INTERVIEW ICINDE BEKLIYORUM ILGINIZE COK TESSEKKUR EDERIM AA BE NE BELA SEYLERMISSININZ SIZ OYLE..

sarihamdi
YANI BU AMERIKADA BIRIYLE TURIST VIZESIYLEN OLAN MUHABBETI SEVGILI DOLU DOLU YA YARDIMLARINDAN OTURU TESSEKKUR EDERIM AMA BANA YOLLAMAYIN ARTIK KARTI ALDIM NERDEYSE VATANDAS OLUCAM. BAK ARTIK ISTEMIYORUM BIRILERI HALA GIDSIYO OKUYO O MESAJI YEDI YIL ONCE YOLLADIM HALA TIKLIYOLAR BANA MESAJ GELIYO YETER ARTIK YETER. ALLAH HEPINIZIN GREEN KARTINI VERSIN INSALLAH!

BroWn SuGaR
:D

dollydoli
25 02 2005, 18:00
evet 30 yada 60 gun kural var. ama grste zaten nerden baksan 6 aylk vze alyorsun. beklersn olur bter. ama dyelmk gelr gelmez evlendn kmse sen snr ds edemez braz slemler uzar o kadar. brde hemen evlenrsenz 3060 gunden once avukat tutarak slemlernz baslatmanz tavsye ederm. TR de evlenrsenz slemler br omur boyu surer sanrm. nsanl vzes ne kadar suruyor tam blmyorum ama sanrm 3-6-9 ay aras bsey. geleblyorsan gel amerkada evlen basn agrtma oralarda. bol sans.

dollydoli
bu arada ben turst vzesyle evlendm ama aradan 5 ay gectkten sonra. o dedgn kural blyorum ama cok oneml br kural degl. gerc sen evlenmssn artk senn cn cok gec bunlar konusmak cn.

butterflies
merhaba
Benm de brkaç sorum olacak..

Amerka'ya erkek arkadaşımın yanına gtmek styorum. Önce nşanlılık veya (evlenp) evllk vzesne başvuralım dye düşündük ama sonra nşanlılık vzesnn ble yaklaşık 4-6 ay arasında sürebleceğn öğrendk. Bz se daha çabuk braraya gelmek styoruz. Bunun çn, br plan yaptık:

Ben turst vzesne başvuracağım. (Ama ş le lgl brşey olduğunu söylemey ve şverenmden mektup almayı düşünüyorum, ayrıca yne kend uzmanlık alanımla lgl 3 haftalık br kursa kaydoldum. Amacım 5 hafta gb br süre orada kalmayı garantye almak) Oraya gttğmde se evleneceğz ve hemen INS'e başuracağız şlemler çn...

Benm burada sorum:

- Aldığım br blgye göre vzey buradan 6 aylık ble alsanız grşte ne amaçla geldğnz ve ne zaman döneceğnz sorup ona göre br vze süres veryorlarmış..(????)
- Orada 4 hafta bzm evlenp evraklarla (gderken buradan almam gereken evrakları yanımda ***üreceğm) INS'e başvurmamız çn yeterl br süre m yoksa yetşmez m..(Bu arada erkek arkadaşım, Washngton DC'de )
- Erkek arkadaşım buradayken benmle aynı şyerndeyd. Danışman gb br pozsyonu vardı ve şmd şyernden alacağm mektupta, ş le lgl bazı konularda ondan yardım alacağımı yazıyor. Kalacağım yer de onun yanı dye göstermey düşünüyorum ama bu br dezavantaj olur mu ya da şüphel garp br durum yaratır mı emn olamıyorum..

Bu konularda yardımcı olablecek brler varsa çok sevnrm. İşlemlere gelecek hafta başlamayı düşünüyorum kursa yetşeblmek çn...

teşekkürler şmdden herkese...forumda yararlı çok şey buldum..özellkle bu evllk prosedürü le lgl....brçok soruma cevap vardı ama bu üstteklerle lgl brşey gözüme çarpmadı.

umurs
Ya arkadaslar,
Acaba ben m enaylk ettm dye dusunmuyo delm....ben ABD'Ye esmn yanna daha once 5 sefer gttm sonra evlenmeye karar vernce burda evlendk cunku turst vzesyle evlennce sorunlar ckyo dye duyduk kendmz arastrdk avukatlar falan da ayn sey soyled 3060 gun kural varms ste 60 gunden once evlnnce grs yaptktan sonra turst vzesn baska amacla kullandın dye 1 veya 2 sene sorun sorun cıkartıp sınırdısı edlme htmaln ble varms blmyorum orda evlenen arkadaslar hang vzeyle evlend ne kadar sure kaldktan sonra evlend ama bz boyle seyler duyduk ve sonra K-3 vzesnn mantıklı oldugunu dusunduk ve beklyoruz blmyorum sadece b dp not....orda evlenen arkadaslar daha ysn blr tab...
herkes kendne y baksın...
y aksamlar...

applesweet
Isle lgl evraklarn saglamca al, kalacak yer olarak br otel rezervasyonu goster. Daha sonra rezervasyonu ptal edersn. Bunun cn odeme yapmyorsun. Ayrca, grste pasaport gorevls sana ne amacla geldgn ve ne kadar kalmak stedgn sordugunda, normal olarak kursunun sures kadar kalacagn soylersn.Kurstan sonra br kac hafta gezeblrm falan dersn. Onlar sana en az 3 ay gb br sure kalma vzes verrler zaten. Gelr gelmez de evllge basvurursun. Evllk 3 hafta-1 ay kadar zaman alablyor ,eyaletne gore farkl olablyor.Bunun cn sadece pasaportun yeterl, baskaca br evrak stemyorlar.Evllk onaylandktan sonra br sertfka verecekler. Bunlar evllge kadar olan olaylar. Esnzn Turk mu Amerkan vatandas m oldugunu blmyorum. Amerkan vatandas se, zaten calsyor demssnz, sze sponsor olacak, bu forumdak blgler okuyun ona gore evraklarnz gondern.Uc ay cnde calsma zn ve ssn alablyorsunuz. Yok eger Turk se, greenkard sahb m, yoksa vatandas m? Greenkardl se, slemlern tamamlanmas 5 -7 yla kadar olablyor. Vatandas se, sanrm daha ksa ama, gene de Amerkan natve vatandasa gore braz uzun surdugunu duydum, kesn blgye sahp deglm.

applesweet
Hc duymadm boyle br sey Umurs kardes...

BroWn SuGaR
yok oyle br$ey <mg src=expressonsface-con-small-blush.gfborder=0])

butterflies
27 02 2005, 18:00
merhaba applesweet

lgne cok tesekkurler...cm rahatlad cunku ben acaba bana 1 aylk falan vze verrler m dye dusunmus ve korkmustum...30-60 gun kuraln duydum...erkek arkadasm amerkan vatandas bu arada...o bu konular cn br avukata danst ve lk 30 gun cnde evlenmenn stenmedgn, 60 gunde hala supheyle bakldgn ama doksan gun sonrasnda br sorun olmadgn soylems..ama yne de lk 30 gun cnde evleneblrsnz buna yasak yok dems...sadece dger arkadaslarn dedg gb, o randevuda bu br dezavantaj gorunecek...ama bz de eger gdeblrsem evlenp o avukatla bu slemler halletmek styoruz...eger evllk good fath le yaplmssa sonunda sorun ckmaz dems avukat...

ben kayglandran o basvuruyu yapmaya (brcok form dolduruldugundan) vzemn vaktnn yetmeme htmalyd. ama 3 ay gb br sure veryorlarsa belk 60 gun sonra ble evleneblrz. evllk sonrasn se prosedur olarak blyorum ve onun cn cok kayglanmyorum ackcas...oneml olan su anda oraya gdeblmek, br de work permt mn olmas 2-3 ayda....

cok tesekkurler blgn paylastgn cn...bu forum sahden cok yararl, brebr yasayan nsanlardan blg almak cok c rahatlatc oluyor...herkese tesekkurler....

umurs
arkadaslar,
ben sadece arastrdgm bsey soylemstm INSALLAH kmsenn basna bs orun gelmez benm zaten 1 sene okul vard yan beklemek problem olmad pek smd benmde slemlern sonuna yaklasyo..heralda mayıs sonu hazran bas gbn alırım randevuyu..beklemek zor ama mecburuz napalm...herkes kendne y baksn...

applesweet
Yardmc olabldysem mutlu olurum. Cunku, hepmz ayn seyler yasadk, nasl zor oldugunu-baslarda- blyorum. Bana da yardmc olan arkadaslar olmustu, artk foruma pek ugramyorlar , kulaklar cnlasn. Sanrm bu br bayrak yars, yardm alanlar, sonraklere yardm edyor ...Dunyada ylern oldugunu blmek nsan ferahlatyor gercekten. Bu forum, burada yalnz olmadgmz hssettryor.

lovesword
lutfen br bana acl yardm etsn,greencardl bryle evlenmem bana yarar saglarm (k su anda buraya f1 le gelms olup daha sonra kacak duruma dusmus bulunmaktaym.)yoksa greencardl sevglmn vatandaslgn almasnm beklemelym..acele yardm..

BroWn SuGaR
yaf ben buraya geldkden 12 gun sonra evlendm..$mdye kadar Allah'a $ukur sorun cIkmadI..hatta her$ey bekledgmden daha kIsa sure cersnde gel$t..bende korkuttunuz $md yaf

dollydoli
28 02 2005, 18:00
her dosya ayr ayr slenyor, senn calsma znn muhtemelen yolda. bu parmak zn genel green card cn olan. calsma zn cn yalnzca bas parmak z alnyor.

dollydoli
<mg src=expressonsface-con-small-confused.gfborder=0] :)

kapituslu
Selam Brown Sugar ve dger arkadaslar,

Brown Sugar demssn k butun parmaklarmn zn aldlar, benm ogrendgm kadaryla bu slem green card cn yaplyor, work permt cn sadece saret parmagnn zn alyorlar. Ben k hafta once calsma zn cn parmak z vermeye gttm ve sadece saret parmagmn zn aldlar. Bu hafta yen br mektup geld tekrar gdecegz parmak zne. Arayp randevu aldk ve sorduk bu nedr dye, dedler k bu green card cn ve tum parmaklarnzn zn alacagz bu sefer.

Bu konuda blgs olan arkadaslar var m , szlere de ayn slem m uyguland acaba? Smd endselenyorum k acaba bu parmak znden sonra m calsma znm gelecek yoksa onun slemler su anda suruyor mu?

dollydoli
01 03 2005, 18:00
selam reca

senn durumunla lk defa karslaslyor dolays le netce ne olur blemyorum. ama ortak cocugunuz var ve babas evlendgnz ks oldugu cn esnzn sze sponsor olmas ve amerkaya getrtmes sanrm ortalama 1 yl alr. sz zaten evlsnz dm? nsanl vzes demssnde sana nsanl vzes neden vedrecekler onu anlamadm. ( tab bu yazdklarm tamamen tahmn) kolay gelsn.

dollydoli
selam reca

senn durumunla lk defa karslaslyor dolays le netce ne olur blemyorum. ama ortak cocugunuz var ve babas evlendgnz ks oldugu cn esnzn sze sponsor olmas ve amerkaya getrtmes sanrm ortalama 1 yl alr. sz zaten evlsnz dm? nsanl vzes demssnde sana nsanl vzes neden vedrecekler onu anlamadm. ( tab bu yazdklarm tamamen tahmn) kolay gelsn.

dollydoli
yaw benm mesajlar nye cft ckyor anlams deglm. her sefernde knc mesaj degstrmek zorunda kalyorum.

dollydoli
ekmde evlendk demssn, evraklarnz ne zaman postaladnz o tarh oneml
sayet postaladktan 90 gun cnde hc br haber almadysanz ns ofsne telefon acp dumu ogrenn yada bzzat gdn. bu kadar uzun surmes normal degl. en aznday smdye kadar fngerprnt cn cagrlms olman gerekrd.

dollydoli
evet smd sen yasalsn evlendgn cn ve evraklarn elne gectg cn. smd senn okul cn beklemen gerekyor cunku okul green cart gormeden kayt yapmyor yada calsma zn ve ssn de olur sanrm. bunu okulun kayt bolumune gdp sorablrsn. ben kayt olmaya geldm ne styorsunuz dye.

ben once kredsz ders aldm onun cn hc br sey sormad okul. sonra kredl ders almak stedgmde green cartmn gecerl olup olmadgna bakt. yan son kullanma tarhne. umarm acklayc olablmsmdr.

dosyadan faydalanman cok guzel, zaten bu amacla acmstm. avukat tutmayn paranz cebnze kalsn dye. bazen avukat olan arkadaslar soru sordugunda uzuluyorum neden avukatlarndan cevabn almyorlar dye. ksacas hepmz buraya tecrubelermz aktarp yen arkadaslara yardmc olalm lutfen. sende bzmle mutlaka tecrubelern paylas bu dosyada. bol sans. :)

ahudc
Herkese Merhaba,

Benm esmde Amerkal.... ekmde evlendk....Marylandde yasyoruz.... kagtlarm vermonttan baltmore gelms ama hala ses soluk yok.....Ben buraya geldgmde F1 vzesyle geldm ama daha sonra subat aynda braktm.... Smd tekrardan baska br okulda baslamak styorum.... Benm sormak stedgm yenden okula baslamak cn greencardm almak cnm beklemelym yoksa stedgm okula basvurablrmym? eger blgs olan varsa cok sevnrm...Smdden tesekkur ederm

ahudc
merhaba dollydol

bz evraklarmz aralk 29 da yolladk.... ocak 13 te paray aldklarna dar NOA yollladlar Vermonttan..... Sonrada 1 subatta kagtlarm Baltmore a transfer ettklerne dar kagt geld..... 14 Subattada Baltmore dan mektup geld kagtlar bzde dye sevgl dollydol..... Fnger prnt le lgl hc br sey almadk daha.... Sunu soylemem gerekrse senn lk dosyay actgn zamank blglernden cok faydalanmstm kagtlarmz doldururken..... Avukata flan gtmedk ben doldurdum hepsn bu dosyadan faydalanarak.... onun cnde tesekkur ederm.... Okul cn beklemem lazm deglm dollydol?

ahudc
sevgl dollydol,
zaman ayrarak bana yardm ettgn cn cok tesekkur ederm...tabk cok faydal oldun.... y dleklern cn sagol , bende her gelsmey buradak arkadaslarla paylasacagm... saglcakla kal....

BroWn SuGaR
blmemkne :) sanIrIm k kez almamak cn yapmI$lardIr..bundan sonrak a$ama green kart cunku..

BroWn SuGaR
nasIL ya sz k kez m parmak z vermeye gttnz? ben br kere gttm..hepsn aldlar..
kafam karI$tI yne

kapituslu
Evet Brown Sugar. Ben br kere gttm calsma zn cn smd de green card cn gdyorum. acaba sen gttgnde k mektup mu gelmst, br m hatrlyor musun Belk k mektup geldyse calsma zn ve green card cn, k slem br arada yaptlar. Bana da k mektup gelmst ama brsnde greencard bometrc cn 70$ yatrmalsnz yazyor onu yatrdktan k hafta sonra yen br mektup geld bometrc cn randevu aln dye. Tecrube sahb arkadaslar paylasrlarsa sevnrm.
Bu arada tesekkurler Doly Doly :)

reca
:D
Merhaba,

Ben 20 ekm 2003'de Amerkal brsyle evlendm Turkye'de.Ayse adnda 6 aylk br kzmz var ve Kasm 2003'ten bu yana da Urdun-Amman'da yasyoruz.Esm burada dl ogrenyor.
Bz evlendgmz tarhten bu yana da hcbr vzeye basvurmadk fakat esm su anda memleket olan Seattle'a ger donmek styor.Ben de daha once egtm amacl 1 yllgna UCLA'de egtm gormustum.
Benm sorum gerc bu soruyla sz bother etms olablrm ama konu hakknda hcbrsey blmedgm cn szn gb tecrubel arkadslara sorme htyac hssettm.Bu ayn 14'unde Amman Amerkan elclg'nde es vzes le lgl randevumuz var en y htmalle bu surec kac ay ceker?Esmn madd durumu yernde alesnn de.
Okuyorum baz arkadaslarmzn cok uzun sureblyormus ve bana ne yapmam gerektg konusunda yol gostereblr msnz?

P.S:
Esm sonradan musluman olmus brs ve dn gerekcelerle resm olayna onay vermed ve o yuzden bzm evllk cuzdanna ceklen resmler dsnda br resmmz olmad tab dugunde.Bu sorun ckarr m sze gore?
Cocugumun Amerkan pasaportunu aldk bu da surec olumlu etkleyeblr m?
Sabrnz cn tesekkurler.Allah hepmzn yar ve yardmcs olsun
Yardma htyac olan kardesnz...

reca
selam

Herhalde yanls fadelendrdm.Bz evlyz 1,5 yldan ber Turkye'de evlendk.

Gercekten o kadar uzun surer m?

simina
02 03 2005, 18:00
merhaba reca ;
benm durumumda sana benzer sayılır o yuzden sana elmdem geldg kadar yardımcı olmaya calısıcam eger esnle 1 yıldan ber usa dısında br yerde yasıyorsanız o zaman turkyedek amerkan konsololosluguna basvuruyorsunuz yada bulunduguz yerdek szn surecnz bzm gb evlenpte es usa da olanlarla br tutulmuyor , 3 ay gb br surede haloldugunu sanıyyorum cunku bundan 6 ay once konustugumda konsolusluk bana boyle soyled.(kanun degstyse blemem) . 2. s cocugunuzun usa vatandası olması hc br sey degstymyor benmde oglum amerkan vatandası ne yazıkk hala turkyedeym 7 aydır.bunun dısında bz bu konuyu ankara mulakat folderında tartısıyoruz orda daha gens blg bulablrsn sanırım .

simina
merhaba reca ;
buyuk htmalle bu seklde eger esn usa da calısassaydı o zaman 1 seney bulurdu slemlern ama sz usa dısındasınız genede sormanı tavsye ederm . Szn slemnzn 3 aydan fazla surucegn sanmıyorum .

reca
merhaba smna,

Verdgn blgler cn cok tesekurler.10 gun sonra nsallah Amman Amerkan elclg'nde randevumuz var ve esm formlar dolduracak.Bz 1,5 yldan ber Amman'da yasyoruz.Esm su anda Amerka'da s buldu ve benm green card'm alablmek cn donmeye hazrlanyor.Yazdklarnz yanls anlamadysam 3 ay gb br zamanda hallolablecegn soyluyorsunuz.

khaled
05 03 2005, 18:00
RECA MERHABA BENIMDE ESIM URDUNLU URDUNDEN MURACATLAR SADECE IKI AY SURUYOR BASVURDUKTAN SONRA

mn
ohh be rahatladm br daha 1 yl boyunca INS le smz yok. 1 yl sonrada knc ylm cn permanent resdence basvuracam oda postayla formu doldurup parayda cne koyup gonderecegz.

dolly senn yazdgn bolumden aldm.

sana sorum, ben gecc green card aldm. kalc green karta 2006 ortasnda basvuracagm. basvuruda sponsor gene styorlar m?

permanenta basvururken hang slemler yaptgn acklarsan cooooooooooooooook sevnrm.

sevgler

mn
thanks dolly

dollydoli
hc bsey stedklern sanmyorum cunku 1 tane form dolduracam oda kalc green card cn.

reca
merhaba Khald

Kendn hakknda braz daha fazla blg vereblr msn?Urdunde'm evlendnz?Esn neredeyd sen basvurdugunda?Nasl br yol zlednz?Ben blglendrrsen cok sevnrm?Cok htyacm var.1 hafta sonra basvuruyoruzda.

e mal adresm:ebruarbak@hotmal.com

Cok sagol

manisali
07 03 2005, 18:00
ya ! arkadasm yazdklarn lgm cekt brazck okudum ben newyorktaym 6 yldr burdaym denemedgm yol kalmad henuz kagdm da yok sana soleyecegm butun mllet dken uzerndeyken neden bunlar burada yazyosun ????

Bad Girl
08 03 2005, 18:00
dol

sana green card ne zaman geld. nterwev yan. ben 5 aydr calsma znm var. nterwev cn beklyorum. ama -131` doldurmadm .smd tr`ye dugune gtcez ksmetse. o yuzden gelrm green cardm blmyorum.

dollydoli
bad grkcugum tam 6 ay sonragreen card elme gect, 5. ayda ntervew e grdk. blyorsun k slemler eyaletlere gore uzayp ksalablyor. seyahat zn cn ns ofse gdp sahsen de basvurablrsnz, hatrlarsan ben ayn gun almstm lk gelmedg cn. :)

tatlikiz9
slm arkadaslar..ben mart 2004te evlendm.nsanda basvurumu yaptm ve 3 ay sonra calsma znm ssn aldm.bugunde nterwev tarhn yazan br belge geld..esmle brlkte yasadk evllkten once 8ay ve evllk sonras 1yl..bununla lgl butun belgelerm mevcut..fakat esm br rahatszlk gecrd ve3 aydr hastanede doktoru en az 1yl kalacagn soyluyor hastanede..bu durumda esmle brlkte gdemycem ntervew e....bu durumda ne yapmam gerekyor..bununla lgl blgs olan arkadaslar bana yardm edeblrm..ben ny taym slemler dusundugumden daha hzl suruyor .gelen kagtta eger gorusme olumlu gecerse 10 yllk gk.alacagm yazyor..bu arada esmn rahatszlg hafza kayb ve su anda pskolojk tedav goruyor hastanede..ne yapacagm blmyorum..onun durumunu mu uzulsem kend halmem blemyorum..tesekkurler

kapituslu
09 03 2005, 18:00
Tatlkz,
Bu konuda br blgm yok ama sanrm hastaneden alacagn br belgeyle gtmen yeterl olacaktr. Baska ne yaplablr blemyorum dogrusu. Bu arada nan durumuna cok uzuldum, nsallah bran once hersey yoluna grer ve esn saglgna kavusur. Bence ntervewde sennle gorusecek olanlar oykunu dnledkten sonra soru ble sormazlar, endselenme bence. Bol sans!

Bad Girl
10 03 2005, 18:00
kzlar -131 formunu dolduruyorum. Bana yardm etsenze..Smd benm calsma znm var. henuz nterwev`e grp green card`m alms deglm. O zaman bu -131 onmel degl dyerek doldurmadm. Smd tr`ye dugune gdyoruz dye lazm oldu?

1-) part 1`de 3. soru class of admsson ne demek?
2-) part 2`de hangsn check ettnz.
3)part 4`da dugun yapmaya gdyoruz desem olurmu? han zaten evlym ama turksh tradtonal olacak dyeymm?
4-)part 5`de ney saretlednz?
5-) brde galba brler mektup falan yazms dye hatlyordum. han travel durumunu acklayc olmas acsndan falan. Oyle br sey varm?
6-) brde bu forma lskn fotograf yada daha farkl br sey falan koydunuzmu?

Bad Girl
Brde bu advance paroley br cksda br grsdem gosteryorsunuz? ne kadar surer gelmes..

Dol sen advance paroley ns`n burosundan almsdn galba hatrladgm kadaryla. Ama yanls hatrlamyorsam sen apply yapmsdn ve sana gelmemsd dye sen ns`e almaya gtmsdn. Acaba bende oyle gtsem ns`n burosuna alablrym?

TuRkiSh CoWboY
Mansal !!! özeln acar msn? ya da bana emal atablr msn? cwfhh@hotmal.com

mn
11 03 2005, 18:00
selam

senn esn cn uzuldum. ben senn yernde olsaydm. noterl br mektup hazrlardm. bz su tarhte evlendk. ben suan hastanedeym. gelmem mkansz. ama ben su numaradan ayarablrsnz.. seklnde. ayrca hastaneden br mektup almanda gerekr.

eger mumkunse dedgm gb telefon numaras al. belk esn ntervew annda arayablrler. sen esnde telefona hazr et.

k mektup sanrm onlarn kuskulanmasn onleyecektr.

ayrca ben ntervew gttgmde akrabalardanda mektup almstm.

ntervew annda onlar nan hcbrseye bakmadlar.

ama senn durumun braz farkl. cok umutsuzluga kaplma, dedgm gb yaparsan. herkes y olacak.

mn
esnn hafza kayb oldugunu smd okudum. alesnden (anne ve babas) noterl mektup al. doktorundanda al.

yapablecegn pek fazla brsey yok gb. nan cok uzuldum tatl kz.

ahudc
sevgl dollydol,
dun bana mav br kagt geld haftaya bana randevu vermsler EAD cn.....hc ummadgm br zamanda geld sasrdm..... Daha once sank parmak zne cagrmalar lazm dye dusunuyordum ... bu randevu hepsnm kapsyor acaba? sence bende ayn gun senn yaptgn gb seyahat znmn akbetn sorsammm acaba?

applesweet
Badgrl, class of admsson ksmna, ben `vstor` yazmstm, cunku butun evraklarm -advance parole dahl- ayn anda gondermstm. Gonderdgm andak statusum vstor d. Ama su anda senn durumuna -pendng- yazacaksn. Cunku senn evraklarn slemde su anda.Part2 de sen de -d- skkn saretleyeceksn. Cunku bu evrak sen tekrar USA`ya getrecek. Ve gecc br sure TR.de kalacaksn. Surekl oturdugun yer de Amerka`dak adresn. Part 4`u doldurmayacaksn. Cunku sen Advance Parole cn basvuruyorsun. AP basvuranlar part7`e gecsn dyor orada. Part 7`e gececegn cn part 5 de senle lgl degl.
Bahsettgn elle yazlan mektup ksm Part7`de stenyor. Ayr br beyaz sayfaya kendn tantan blgler yaz. Tr`de alen oldugunu, resm nkah USA`da yaptgn, ama Turk geleneklerne gore kutlama yapmak stedgn yaz. Ayrca alen ozledgn falan. Brkac satr da olsa yetyor. Altna adn adresn telefonunu yaz, tarh at, mzala.2 Fotograf gondereceksn. Resmlern arkasna adn soyadn, ssn, varsa alen regstraton number. yaz. 4. sayfada part II`de acklamslar. Ilave olarak, pasaportunun, I-94 formunun, USA ehlyetnn ve USCIS`den gelen evraklarnn slemde oldugunu gosteren dokumanlarn fotokoplern koy. Bunlar da 3. sayfada INITIAL EVIDENCE baslgnn altnda yazyor. Sorularn cevab senle lgl deglse, -not aplcable, NA yazacaksn. Verecegn cevap -hcbrs- se, NONE yazacaksn.Fllng fee cekn de zarfa koyup gondereceksn.Bu evrak 2 ay cnde gelyor. Tr`ye gderken gostermedm. Amerka`ya grste pasaport kontrolunde gosterdm. Ben gocmen ofsne goturduler. Orada slem yaplyor. Advance Parole`nn altna damga basyorlar, br yl gecerl oldugunu yazyorlar. Yan br yl boyunca Tr`ye grs cksn bununla yapacaksn. Ayrca, I-94 formunu da buna bagl olarak 1 yl gecerl vermsler. O da yen dkkatm cekt.Umarm yardmc olablmsmdr.

Bad Girl
12 03 2005, 18:00
sagol applesweet. bakaym cok yardmc oldun canm. sagol

Ceviz.
Merhaba arkadaslar sze sormak stedgm br konu var. ben ve esm 2003 ten ber green card sahbyz. esmn sm ve soyadnda degsklk yaplacak halen turkyedeyz. braz fazla uzun oldugu cn lk sm le 1. soy sm atlacak yan 2 sm 2 soysm var su anda Hatce Denz Eser Yucel degsklkle Denz Yucel olacak. bunun green cardla lgl olarak nereye bldrlmes lazm. telefon yada e mal falan blyorsanz lutfen banada bldrrmsnz.

applesweet
Brsey degl sekerm, sen de bana az yardm etmemstn zamannda....

NewYork01
14 03 2005, 18:00
Sevgl arkadaslar,ben bugun amerkan vatandas esmle evlendm.Ve affnza sgnarak belk baz sorular tekrar sormus olacagm ama evllkle lgl yasalara,kurallar SIK SIK degstg cn aclen su blglere ulasmaya htyacm var.Bzm lk etapta hang formlar doldurmamz gerekyor.B de hemen advance parole'a da basvurucaz.Blyorum basvurduktan 1,5-2 ay aras gelyor ama bunu daha erken almamzn br yolu var m?Vrgna'da yasyan arkadaslardan da bu konud yardm styorum. medcal examnaton formunu I485 le brlkte hemen gondermem gerekyor mu yoksa ntervew de yanm da gotursem de olur mu? tesekkurler

Bad Girl
15 03 2005, 18:00
bende va`da yasyorum. Ama ben turst vzes ken evlendm.senn durumunu blmyorum. br an evvel yolla evraklarn. su an yanmda yok kagtlar ama yarn yazarm ne yollaman gerektg.

NewYork01
Cok tesekkur ederm arkadaslar ya sagolun. :) bzm derdmz br an once slemler halledp Turkye'ye gtmek oldugu cn bu kadar acele edyoruz.Bugun aksam esmle bu formlar doldurup hemen gondermemz gerek.Dun kabaca formlara baktk bcs'den.Vrgnan,tesekkur ederm canm verdgn acklayc blglerden oturu.Ne kadar karsk sler yahuu?<mg src=expressonsface-con-small-frown.gfborder=0] yne sIkIstgmz yerlerde sze soracagm seyler olablr.tekrar sagolun :)

virginian
NewYork01,

Esn I-130 - Petton for Alen Relatve formunu dolduracak. Bu formla brlkte 2 adet senn passport resmn, 2 adet esnn passaport resm, a copy of marrage certfcate, esnn naturalzaton formlar, senn brth certfcate'n gerekl. Br adet (4 sayfalk) G-325A formunu esnn doldurmas lazm, br adet (4 sayfalk formu) senn doldurman lazm. Br de $185'lk USCIS'e check lazm. <a target=new href=http:uscs.govgraphcsformsfeeforms-130.htm]I-130<a] lnknden gerekl forma ve blglere ulasablrsn. Esn bosanmssa bosandgna dar belgeler de buraya ekle.

I-485 formunu (Applcaton to Regster Permanent Regster or Adjust Status) doldurman lazm. Bu formla brlkte yne 1 adet G-325A formunu doldurman lazm. 2 adet pasaport resm eklemen lazm. Flng fee $315 ama $70 bometrc fee' de ekleyp $385 olarak USCIS'e cek yazn. Pasaport'undak vzenn fotokopsn yollaman lazm. Br de pasaportundak I-94'n k yuzunun fotokops lazm. Brth certfcate cn Washnton Elclgnde nufus cuzdan tercumesn hazrlattm. (New York eyaletnde bu tercumey kabul etmyorlarms dye duydum).

Esnn I-864 Affdavt of Support formunu doldurup noterde onaylatmas lazm. Bu formla brlkte son 3 yln tax return'ler ve ya syernde calstgna dar employment verfcaton form yada (ben oyle yaptm) son pay-stub'n ekle.

I-693 formunu (Medcal Exam) formunu ben I-485 formuyla beraber yolladm. Medcal Examnaton'n Vrgna Department of Health'de yaparsan ucuza gelr. Benm varcella harc asya htyacm yoktu, o yuzden sadece medcal exam cn $50 odedm. Ama aslarm oldugumu gosteren dokuman yanmda goturdum. Sen hamle oldugun cn as olamazsn herhalde.

Benm param olmadg cn I-765 - applcaton for employment authorzaton ve I-131 - applcaton for travel document formlarn doldurmadm.

<a target=new href=http:uscs.govgraphcsformsfeeforms-485.htm]I-485<a] lnknde daha detayl blg var. Ben gelecek pazartes parmak z vermeye Norfolk'a gelecegm. Onun dsnda greencard almak cn gelecek Subat'a kadar bekleyecegm.

NewYork01
18 03 2005, 18:00
up dyelm

dagtepe1
22 03 2005, 18:00
selam. 7 ay once nyc' de ntervew oldum esmle beraber.dosyam onayland. gorusmeden 3 hafta once parmak zlerm almslard. 7 aydr ses seda yok. parmak zlernn sonucu gelnce cagrp pasaporumu damgalyacaklard. benzer tecrubes olan varm? bu surec normalm? tesekkurler

cevizagaci
23 03 2005, 18:00
elturco,

esn mulakata gtmeden once evlenp bas vursaydnz beraber smd sennde green kartn olurdu. Maalesef bas vurmamssn smd gereen kartl brsnn es olarak bas vurursan en az bes yl beklersn. Yan cok zorlastryorlar. Blmyorum esn ne kadar suredr amerkada en uygunu onun vatandas olmasn beklemek. Eger yen gttyse amerkaya onunda vatandaslk cn 5 yl beklemes gerekyor. Smd green karta basvuruda bulunablrsn ama amerkaya gdemessn slemler sonuclanncaya kadar. Yan sana turst vzes ble vermezler ve Amerkaya gremezsn. Bence en y cozum turst vzesyle gelp burda kalmandr. Ve tabk llegal olacaksn ve 5 yl sonra esn senn cn green karta bas vuracak. Ynede daha ayrntl cevap styorsan br avukata dans. Kolay gelsn umarm stedgne ulasrsn.

el-turko
23 03 2005, 18:00
Yok mu yardım edecek br yahu!!!

Br sorum olacak yanıtlarsanız sevnrm

Nşanlım 2 ay önce DV GREEN CARD le US' e grş yaptı.İşmden dolayı onun mülakatından önce evlenemedk.Eğer evlenseydk bende aynı haktan faydalanacaktım.Fakat yurt dışında olduğum ve şmn o an çn buna zn verememesnden dolayı bunu yapamadık.
Şmd nşanlı vzesne başvurup orada evlenmek styoruz.Forumu okuduğum kadarıyla müstakbel eşmn orada br geçmşnn oluşması gerekmyor sanırım! Böyle durumlarda sponsor stenyormuş.
Yan br önce k yıla at hç br evrağa sahp değl. Onun yerne US vatandaşı br arkadaşım ona sponsor olup şlemlermz hemen başlatmak styoruz.Bu durumda nasıl br başlangıçla başlamamız gerektğ konusunda tecrübel arkadaşlardan blg ve yorum beklyorum.

Not:Müstakbel eşmn SSN ve Green Card'ı elnde ve bz 8 yıldır brlkteyz.Geçmşe dönük bereberlğmz spatlayacak tüm dökümanları sunablecek durumdayız.

HELP, PLEASE

tatlikiz9
27 03 2005, 17:00
slmm..amercan vatandas le evlym .slemlerm yolunda..nterwev tarhm calsma kartmdan 5ay sonra geld..new yorktaym..esmle brlkte yasyorduk ve esm 8ay once rahatszland ve hastanede kald 8ay..cok sukur hafzas brazda olsa yerne geld ve 1hafta once doktorundan zn alp ckardm hastaneden..3ay sonra ntervew m var..esm rahatszlktan once calsyordu..suan ve bundan sonrak bkac ay calsamycak..brlkte tax gosterdk dun..devletten (ssn)600$maas alyor..onun taxnda bu paray gosterdk..bense cekl calsyorum..esmn son 3yllk tax kagtlar mevcut..bu durumda sponsora htyacmz olacakm..eger olacaksa hang formu doldurmam gerekyor..ayrca arkadaslar parmak znden bahsetms ben sadece calsma kart cn parmak z verdm gk cn parmak zn ne zaman alyorlar..blgs olan arkadaslar yardmc olablrm...tesekkurler

spring12
29 03 2005, 17:00
Selamlar,
Benm de durumum el-turco'ya benzyor. Bendoktorum ve suanda br arastırma projes cn buradayım. Nsanlım yaklasık 10 yıldır USA'de yasıyor ve gecc greencard'ı var. Cunku burada esk Amerkalı kızarkadası le vze yuzunden evlenms ve smd bosandılar. Bzm bu ulkede yasmaaya karar vermems halnde onun greencardından hc brseklde faydalanamıyor muyum? H1 es H2 olablyorken, greencard'l es sadece turst m olablyor? Braz sacma degl m esmn greencardı varsa beraber yasamamz cn br kolaylık gostermıyorlar mı, kaldı k bu ulkede yabancı br doktor olmak da cok zor ve cok buyuk snavlar gecmek lazım, neye deger, ne cn deger hersey karısmıs durumda??
Blgs olan varsa paylasıra sevnrm...
Tesekkurler...

cevizagaci
30 03 2005, 17:00
Sprng,

Senn nsanln gecc green kart sahb henuz permanent olan almams anladgm kadaryla. Permanent cn kc kez mulakata gdecek ve bosandg cn sorun ckablr. Ins 11 eylulden sonra cok dkkatl calsyor. Yan aslnda cok bahane aryorlar. Senn cn zaten green karta basvurmak akllca s degl su an. Once nsanln permanent green kartn alsn ondan sonra sen evlennce green karta basvurablrsn. Kmse sana green karta bas vuramassn demyor amerkadaysan green karta basvurursun hatta calsma znn ssn alrsn. Islemlarn cok uzun surer yanls blmsyorsan 5- 7 yl aras beklyorsun en azndan. Yan amerkan vatandasyla evlenp green karta basvurdugunda daha ksa surede kartn alrsn.Ben senn yernde olsam esmn amerkan vatandas olmasn beklerm kends amerkan vatandasyla evllk sebebyle greenkart aldgndan sadece uc yl bekleyecek amerkan vatandaslg cn. Sonra da sen green karta basvurursun ve green kartn cok hzl br seklde alrsn tabk bulundugun eyalettek slemlern yogunluguna bagl olarak.

tatlikiz9
31 03 2005, 17:00
slmm...benm sorumun cevabn blen yokmu arkadaslar...

cimcimeamerikada
01 04 2005, 17:00
merhaba lutfen sahte evllgn yanls ve rskl oldugunu soylemeden b de dalga gecmeden cdd,blgl ve tecrubel arkadaslar cevaplarsa sevnrm.sorum ns gorusmede onlara gosterlen evraklar arastryormu mesela kra kontrat eger sahta olursa bunu ortaya ckartablrlerm?

hatcan
02 04 2005, 17:00
Hayr sana spossor olucak ks akrabanz ble olmak zorunda degl verglern odeyeyen y gelrl en az green kart sahb olan br olmas yeterl benm agbme de b arkadas sponsor olmustu kolay gelsn

cevizagaci
04 04 2005, 17:00
Vrgnan,

Eger Amerkan vatandasyla evllkten dolay green kart aldysa permanent kartn aldktan uc yl sonra Amerkan vatandaslgna bas vurablr.
Eger Green kart lotto le kazanp Amerkaya geldyse bes yl beklemes gerekr vatandaslk cn.
Sprngn boy frend amerkan vatandasyla evlenms ve green karta basvurmus.

visionsss
mrb arkadaslar,
benım green cardım var amerıkadayım ancak bı yakınım ıcın evlılık konusunda yardıma ıhtıyacım var yardımcı olursanız cok sevınırım...
kendısı turkıyede ve bı amerıkan vatandası veya green card sahıbı bırı ıle tr de evlenırse yaklasık olarak ne kadar sure bekler amerıkaya gırebılmek ıcın?????

cok tesekkurler...

alya
Merhaba arkadaşlar,
Benm sorum kızım le lgl. Aralık 2004'te amerkan vatandaşı le Amerkada evlendm. Gerekl tüm belgeler ocak ayında doldurup gönderdm. İk hafta önce çalışma kartım geld. Halen SSN beklyorum.Asıl sorum şu: kızımı Türkyeden getrtmek styorum. Şmd başvursam geç m kalmış oluyorum. Ve ne tür evraklar doldurmam gerekr. Bldğm kadarıyla benm dosyama onun dosyası da eklenrse benmle brlkte green cart alablr ve Türkyeden kartını alarak gelr. Bu konuda blgs olan varsa çok acl blgye htyacım var.

virginian
Sprng'n erkek arkadas hala Amerkan vatandasyla evl deglse vatandaslk cn 5 sene beklemes lazm

[]Sprng,

Yan amerkan vatandasyla evlenp green karta basvurdugunda daha ksa surede kartn alrsn.Ben senn yernde olsam esmn amerkan vatandas olmasn beklerm kends amerkan vatandasyla evllk sebebyle greenkart aldgndan sadece uc yl bekleyecek amerkan vatandaslg cn. []

reca
selam arkadslar,

ben su anda Urdun'den basvurumu yaptm.mulakat oldu ve mmgraton basvurum kabul edld.Burada slemler braz daha farkl slyor neyse esm 1'5 yldan ber burada oldugu cn onun sponsorlugunun yan sra jont sponsor sart kostular.Esm gecen yln vergsn odemedg cn bu sart kostular ve bz su anda jont sponsor arays cndeyz.Jont sponsor olan ks gercektende sponsor oldugu ksden mesul mu yoksa bu sadece elclgn stedg br garantden m baret?

Herkese kolAY GELSIN

virginian
07 04 2005, 17:00
Cevzagac,
Ben Amerkan vatandas bryle evlenp green kart aldktan sonra (10 yllk) eger bosanlrsa vatandaslk cn 5 yl beklenecek dye sanyordum. Ama sen daha y blyorsun herhalde, benm bu konuda fazla br tecrubem yok. mezun'dan ve baska forumlardan ne nasl oluyor ogrenmeye calsyorum ;)

BroWn SuGaR
19 04 2005, 17:00
ALOHAAA...MDAAAAAT...YAF ARKADA$LAR..BEN PERMINENT RESIDENT DEGLM HENüZ..AMA TR YE DüGüNE GDCEM EYLüLDE..I-131 DOLDURCAMDA BIR SORUN OLURMU??GR$TE SORUN YA$AYAN VARMI ARANIZDA? BANA BLG VERRMSNZ?

greenalmond
20 04 2005, 17:00
sevgl BroWn SuGaR

Travel document nz aldktan sonra grs cksnzda hcbr sorun olmaz..rahat rahat gt Turkyeye..Ben permanent kartm almadan henuz slemlerm devam ederken travel document alp gttm en ufak br sorun ckmad..
Turkeyeye de cok cok selamlar

lalabotka
21 04 2005, 17:00
BroWn SuGaR,

bell b sure llegal dysen grste sorun ckablr. Fance and Marrage Vsas dye br ktapta soyle yazyor:

Applcants who have spent tme unlawfully n
the Unted States should defntely not leave. If
you’ve spent more than 180 contnuous days unlawfully
n the Unted States, don’t even thnk of leavng. If
you do leave, you wll be barred from returnng ...
Even gettng permsson n the form of an Advance Parole document
won’t overcome the problems dscussed n that secton.
If your unlawful tme n the Unted States was less than
180 days, t’s stll unwse to leave—the border control
offcer may not be able to count as well as you.

I-131 formunun nstructons ksmnda da benzer br uyar var.

BroWn SuGaR
22 04 2005, 17:00
YOK ILLEGAL KALMADIM HIC..SADECE EMN OLMAK STEDM :) TE$EKKüRLER YARDIMLAR CN :)

mntr79
24 04 2005, 17:00
Merhabalar,

Szlere br sorum olacak. Belk benm ve esmn durumunda olan brler vardr. Bana 2004 ylnda ceklsten greencard ckt. Onun uzerne ben buraya geldm ve se basladm. Subat 2005'de evlendm, esm Turk ve Turkye'de evlenp buraya geldk. Esmn lk grs turst vzes le oldu. Smd vzes Hazran aynda btyor. Onun burada benmle kalp yasamas ve her 6 ayda gdp gelmemes mumkun mu? Yan burda ona da calsma zn falan alp burda kalmas?? I-130 formunu doldurduktan sonra bu slemler yapablrmyz yoksa beklyecek myz? Su an 13 Nsan 2001'dek evraklar uzernde calsyorlar. Yan bz 4 yl boyunca ayr m kalacagz. Ben bu konuda blglendrr ve yol gosterrsenz cok sevnrm.

Tesekkurler,
mntr79

sonofsun
26 04 2005, 17:00
Merhabalar;

benm hkayem braz daha karsk gb ama temel anlamda ayn nedenlere dayanyor ve blgs olan arkadaslardan cevap beklyorum.

30 ekm 2004 te amerkal olan esmle evlendkten sonra tum belgelermz 24 kasmda yolladk. daha once nyc de calsrken SSN almstm zaten. ve calsma znm
23 aralk 2004 te geld. ondan sonra eksk evrak nedenyle adjustement status formuyla lgl gonderdgmz evraklarn brer kopyesn daha stedler. amac surey uzatmak sanyorum. ama gecen aksam baska br form geld INS ten ve bu formun ad I-797 notce of acton - approval notce secton: husband or wfe of usa ctzen 201 b INA buna karar vermsler ve bu asamadan sonra bzm ne yapmamz gerekyor acaba.

formun altndak blglerde benm I-485 formu le local aINS ofsne basvurmam gerektg soylenyor ama ben banka cek le brlkte yollamstm tum bu formlar I-485 dahl. yan su anda benm ne yapmam gerekl. Blgs olan arkadaslarn yardmn beklyorum..,

tesekkurler smdden

spring12
03 05 2005, 17:00
Sevgili Virginian ve cevizagaci,
Nisanlim Amerikan vatandasi ile gecmiste yaptigi evlilikten dolayi Greencard aldigi icin vatandaslik icin kac yil beklememiz gerekiyor emin degilim ama ben de 3 yil diye biliyorum. Bosanma isleminden sonra 3 yil sanirim.
hayat bazen zor...

greenalmond
07 05 2005, 17:00
Arkadasim
conditional grrencard inizdaki condition i kaldirmak icin ve kalici greencardinizi almak icin mevcut kartinizin bitimine 3 ay kala I751 formunu doldurup yolluyorsunuz o kadar..INS gerekli gorruse mulakata alir esinizle sizi veya direkt olarak kartinizi yollarlar..o belgeyle beraber evliliginizin hala surdugunu ispatlayan ve beraber yasadiginizi gosteren belgeleri ekleyin..tax belgesi evlilik sertifikaniz ortak kredi karti banka hesabi ev araba kredisi gibi herseyi ekleyin.

irresistable
Cifte vatandaslik hakkinda bilgisi olanlar varmi acaba?
Turkiye makamlarina haber verilmeden ABD vatandasligina gecilirse TR vatandasliginin kaybedilme olasiligi var mi?
Washington buyukelcilik web sitesinde bu konu hakkinda bazi bilgiler buldum ama tam olarak aciklayici degil gibi geldi bana, islemlerden fazla soz etmiyor, birde her evragin aslini istiyorlar, ben evrak asli gondermek istemiyorum!

Yardimci olursaniz sevinirim, tesekkurler!

mn
selam, ben gecici green kart sahibiyim. esim abd. v.
2006 da permenant icin basvuracagim. bu basvuru da hangi formlar dolduruluyor? neler gondermemiz gerekiyor.

cevaplariniz icin simdiden tesekkurler.

cevizagaci
Irristable,

Ben daha once elciligin web pageinda okumustum.

Vatandas olunmadan once elclige bildirilirse bir sorun cikmiyor ikisinide koruyabiliyorsun. En guzeli telefon etmendir. Daha aciklayici olur. Ya da e-konsoluk email gonderebilirsin. Orada sorulari cevapliyorlar. Sevgiler

amerikalijo
わたしわ ばかじゃない :D

birdenizci
11 05 2005, 17:00
Merhaba arkadaslar,
NJ'de yasiyorum, h1 vizem var, Amerikan vatandasiyla evlendim ve greencard'a basvuruyorum. bir avukatla gorustum, bana hangi formlari ve dokumanlari yollamam gerektigini anlatti ama avukat ile basvurmak cok pahali oldugu icin kendim basvurmaya karar verdim. formlari indirdim, instruction'lari okudum. burada yazili olanlari da az cok okudum. Gecmiste benim gibi basvuru yapan arkadaslarin yardimina ihtiyacim var. bazi sorularim var ve cogunun cevabi evet/hayir. cevaplayan birileri olursa, en azindan bazi sorularima, cok sevinirim.
- I-693 icin uscis web sitesi, diger formlarla birlikte veya interview zamaninda yollanabilir, 'check local office' diyor. uscis'e baktim, nj'de oturuyorum, nj ofisi bu konuda bir bilgi vermiyor. 693'u simdi mi interview'e yakin bir zamanda mi yollamaliyim?
- I-485, I-765, I-864, I-131 formlarinda Effective April 1, 2005, direct mail instructions diye yeni gonderme adresi var. Bu durumda I-485, I-765, I-864, I-131 formlarini birlikte yollayabilir miyim?
- Ilk basvuru esnasinda I-485 icin police clearance ve medical exam gerekiyor mu?
- Bircok form'da hem benim hem de amerikan vatandasi esim icin A# soruluyor. Esim eskiden green card sahibiyken A#'i vardi artik vatandas, bu durumda A# hala gecerli mi? Bunun soruldugu yerlerde numarayi doldurmali miyim yoksa n/a mi demeliyim?
- Basvurulari ne sekilde yollamaliyim? (regular, certified, return receipt, vs)
- Son 3 yillik tax return formlari esim icin I-864'de (sponsor formu) isteniyor, tax return'den kastedilen sadece irs'ye yollanan 1040 formu'nun fotokopisi mi? buna w2 eklemek gerekiyor mu? I-864 disinda baska formlara esimin ya da benim tax return'u eklemem gerekiyor mu?
-I-131 - advanced parole formunda 'evidence of need of travel' ve hangi tarihte yolculuk yapmayi planliyorsunuz gibi sorular soruyor. planladigim bir seyahat yok ama advanced parole'un olmasini isterim, nolur nolmaz Turkiye'ye gitmem gerekirse diye. Bu sorulara ne cevap yazmak gerekir?
Tesekkurler

greenalmond
11 05 2005, 17:00
denizci kardesim forumda binlerce yazi var bu konuda bir arastirma zahmetine girersen herseyi goreceksin...ama yinede yardima ihtiyacin olursa ozelime msj at telefon numarami vereyim ara tum detaylari sana anlatayim.
hadi bakalim hayirli olsun greencardin simdiden.aramiza hosgeldin

mn
12 05 2005, 17:00
selam

cevabin icin cok tesekkurler. sponsor gene istiyorlar mi?

birdenizci
14 05 2005, 17:00
greenalmond cevabin icin tesekkurler. formu 'hizli' bir sekilde okudum, genel bilgileri zaten buradan almistim ama sordugum sorular spesifik ve benzer sorular goremedim, belki gozumden kacti.

gercektenturk
14 05 2005, 17:00
Amerika'da yasanacak en guzel sehir Houston dir

Bu konudaki tartisma icin asagiya tiklayiniz

http://forum.mezun.com/messageview.cfm?catid=13&threadid=11670&highlight_key=y&keyword1=houston

Houston daki Turkler ile irtibata gecmek isterseniz

http://groups.yahoo.com/group/turksinhouston/

adresine bakiniz

OC
15 05 2005, 17:00
Denizci,

INS'in 1800'lu bir telefon numarasi var. O numarayi ararsan biraz bekliyorsun ama muhakkak immigration oficerlardan biri butun sorularina sabirla cevap veriyor. Telefon etmeden once butun sorularini not et ve kafana takilan her seyi sor. En dogru cevabi onlar verebilir. Avukata gitmemekle iyi yapmissin. Herseyi kenin halledebilirsin.

Formlari posta ile yollamak yerine INS ofisine kendiniz elden teslim edin. Teslim ederken orada calisan officer formlari gozden geciriyor ve eksik bir sey varsa tamamlayip geri getirmeni istiyor. Biz ayni gun icinde eksikleri tamamlayip yine elden teslim etmistik. Posta ile yolladiginda eksik bir evrak varsa evraklarin sana geri gelmesi bir iki ay surebilir. Ben saglik raporunu butun formlarla birlikte ilk basvuru sirasinda teslim etmistim. Sana da oyle yapmani tavsiye ederim.

Bol sans!

<< Merhaba arkadaslar,

NJ'de yasiyorum, h1 vizem var, Amerikan vatandasiyla evlendim ve greencard'a basvuruyorum. bir avukatla gorustum, bana hangi formlari ve dokumanlari yollamam gerektigini anlatti ama avukat ile basvurmak cok pahali oldugu icin kendim basvurmaya karar verdim. formlari indirdim, instruction'lari okudum. burada yazili olanlari da az cok okudum. Gecmiste benim gibi basvuru yapan arkadaslarin yardimina ihtiyacim var. bazi sorularim var ve cogunun cevabi evet/hayir. cevaplayan birileri olursa, en azindan bazi sorularima, cok sevinirim.

- I-693 icin uscis web sitesi, diger formlarla birlikte veya interview zamaninda yollanabilir, 'check local office' diyor. uscis'e baktim, nj'de oturuyorum, nj ofisi bu konuda bir bilgi vermiyor. 693'u simdi mi interview'e yakin bir zamanda mi yollamaliyim?

- I-485, I-765, I-864, I-131 formlarinda Effective April 1, 2005, direct mail instructions diye yeni gonderme adresi var. Bu durumda I-485, I-765, I-864, I-131 formlarini birlikte yollayabilir miyim?

- Ilk basvuru esnasinda I-485 icin police clearance ve medical exam gerekiyor mu?

- Bircok form'da hem benim hem de amerikan vatandasi esim icin A# soruluyor. Esim eskiden green card sahibiyken A#'i vardi artik vatandas, bu durumda A# hala gecerli mi? Bunun soruldugu yerlerde numarayi doldurmali miyim yoksa n/a mi demeliyim?

- Basvurulari ne sekilde yollamaliyim? (regular, certified, return receipt, vs)

- Son 3 yillik tax return formlari esim icin I-864'de (sponsor formu) isteniyor, tax return'den kastedilen sadece irs'ye yollanan 1040 formu'nun fotokopisi mi? buna w2 eklemek gerekiyor mu? I-864 disinda baska formlara esimin ya da benim tax return'u eklemem gerekiyor mu?

-I-131 - advanced parole formunda 'evidence of need of travel' ve hangi tarihte yolculuk yapmayi planliyorsunuz gibi sorular soruyor. planladigim bir seyahat yok ama advanced parole'un olmasini isterim, nolur nolmaz Turkiye'ye gitmem gerekirse diye. Bu sorulara ne cevap yazmak gerekir?

Tesekkurler ]]

amerikalijo
15 05 2005, 17:00
Selam
o senin dusuncen dostum , baska bir insanda en yasancak yer los angeles der ,, bir digeride hawaii der
bana kalsa en guzel yasancak yer herkesin kendi sevdigi yerdir !

Bad Girl
16 05 2005, 17:00
oc
ben va`da yasiyorum ve kagitlari elden vermek yerine postaladik. cunku oyle istediler. bu her eyalet icin gecerli degil.

selc1970
16 05 2005, 17:00
selam arkadaslar anlasmali evlilikte yasanan en kotu ornekleri yazarsaniz sevinirim ..yada bildiginiz iyi ornekleri ...bir arkadas varda cok evlenmek istiyor benimle paraya ihtiyaci varmis ...ne yapmali bilmiyorum maksat amerikada yasam degil magdurlara yardim ......bu arada sicak peynirli kunefe burnumda tutuyor yerseniz bir isirikta bu gariban icin ....bakalim nasil sonuclanacak hikaye

OC
17 05 2005, 17:00
badgirl,

INS'e evraklari elden teslim etme durumu eyalet degilde sehirden sehire degistigini dusunuyorum. Sanirm sen su anda Advance parole beklemektesin. Advance Parole icin eger cevrenizde evraklari elden teslim eden bir ofis varsa oradan basvurmani tavsiye ederim.

Ben tum evraklarla birlikte Advance Parole icin de basvurmustum. Babamin rahatsiz oldugunu belirten bir mektupla Parole formunu teslim etmistim. Abartmiyorum, formu pazartesi teslim ettik ve Advance Parole persembe gunu posta kutumuzdaydi...

Ayrica formlari elden teslim ettigimiz zaman, formlari internetten bir iki hafta once indirmis olmama ragemen form ucretleri degismisti. Formalin teslimi sirasinda yeni cekleri de vermistik. Yine ayni sekilde gecenlerde bir arkadasim internetten indirdigi formlarla vatandasliga basvurtu postadan. Formlar geri geldi form ucreti yanlis oldugu icin... Bu da en az bir iki ay zaman kaybi.

SAGLIK RAPORU hakkinda herkesin kulagina kupe olmasi gereken bir konu var. Saglik Raporunu alirken, Turkiye'de dogmus buyumusseniz Tuberkiloz testini bosuna yaptirmayin. Direk akciger rontgeni cektirin. Ilkokul caginda Turkiye'de yapilan verem asisindan dolayi vucudumuzda verem mikrobu bulunuyor. Bu nedenle de test kesinlikle pozitif cikiyor ve rontgen cetirmeniz isteniyor.

applesweet
Badgirl, sen tam olarak ne zaman gonderdin evraklarini? Iki ay icinde eline gecmesi lazim. Iki aydan fazla mi oldu?

maybe
applesweet ... ben de advance parole ye basvurdum.. elimde ki receipt tarihi 1 nisan... 1 haziran a kadar gelirmi diye dusunuyorum?
sen ne kadar surede almistin... ?

Bad Girl
18 05 2005, 17:00
ben kafayi kirmak uzreyim. simdi ben calisma iznimi aldim. 3/18/2005`de advance parole icin basvurdum. bana aldiklarina dair kagit geldi. benim reciept date is 30 mart. simdi ins`nin websitesine gore 3 mayisda 6 mart`i islema almislar. Bu durumda benim kagitin bugunlerde elime gecmesi lazim. Birde ben i-131`de 6/6`da tr`ye gidecegimi belirttim. bunu kaile alip bu tarihden once veririlermi bilmem. yani hergun eve kosarak gelip mailleri kontrol ediyorum. Bu durumda ben ucak biletini falan aldik. bakalim. Bildigim herkese bana dua edin diyorum. Hadi ayni seyi sizede soyleyeyim. :(

brown sugar
ben oraya adjustment pending yazdim.

sasa
Ben su an illegal durumdayim. Ama 9 aydir amerikali esimle evliyim. Joint Sponsor bulamadigim icin basvuramiyorum. Joint sponsor bulmadan file etsem formlari kabul ederler mi?

Birde I 485 formunda application type benim durumuma gore A based on immigrant petition
B- Base on being the spouse mi olmali.

Tsekkurler yardimlariniz icin

greenalmond
evet BroWn SuGaR arkadasim B1 yazacaksin..form ucret ve resimden baska bisey eklemene gerek yok
saygilarimla

lalabotka
AOS basvurusunu yolladiktan sonra receipt'in gelmesi ne kadar suruyor? ben 29 nisan'da yolladim hala gelmedi. usps'in sitesine gore 1 mayis'ta ulasmis.

applesweet
Benim bulundugum eyalet Connecticut, bana tam olarak 2 ayin sonunda geldi.

BroWn SuGaR
Selamlar..
Advance Parole icin bende basvuru yapacagIm ( hala gondermedim :) ) 3 ay kadar suruyormus seyahat iznini almak..
ama eyaletten eyalete degisebilir..
Benimde sorum var.. :) B-1 vizesiyle evlendim ben..Advance Parole
formunun ilk sayfasInda Class of Admission diye birsey var..ben oraya ne yazacagImI bilemedim..siz ne yazdInIz?
Birde bu forma ek olarak baska seylerde gondermem gerekiyor sanIrIm benim..ne gondermem gerekiyor ek olarak?
Kolay gelsin herkeze

Bad Girl
19 05 2005, 17:00
broen sugar bana telefon et sana telefonda anlatayim.. bu aksam ara. yoksa 5 gun evde olmayacagim.

applesweet
Badgirl, hic merak etme, 30 mayis gibi evrakin eline gecer. Henuz iki ay olmamis, telas etme. Onlarin evrakini isleme aldiklari tarihten itibaren iki ay hesaplayacaksin.

BroWn SuGaR
yaf..bu I-131 formundaki Class of Admission 'a..adjustment pending mi yazayIm ben? ne yazcam yahuu :)
artI bu forma ek olarak ne gonderdiniz siz? ben orayaIda anlamadIm ehehe

Bad Girl
20 05 2005, 17:00
ha applesweet ben olucem herhald eo kagit gelesiye kadar. bakalim bu persembe gene gidip denemeyi dusunuyorum.

cevizagaci
Aragon,

Bu konuda cok yazildi. Ben sana bildigimi yazayim. Senin green kartin var esine nisanli visasina basvururmusun bilemiyorum o visa Amerikan vatandasiyla evlenecekler icin diye biliyorum. Ayrica eger Turkiyeden basvurursaniz bu visaya esin Amerikaya gelemez 5 yil diyorlar ama belkide 5 yil dan cok fazla. En mantiklisi esin buraya turist visasiyla gelsin ve greenkarta sen amerikan vatandasi olana kadar basvurmayin. Visasiyla Turkiye ye gider gelir. Yoksa takilip kalir.

Aragornn
Selamlar
Arkadaslar aklima bir soru takildi onu sorayim dedim, benim greencardim var Turkiyeden evlenmek istiyorum ve nisanli vizesine basvurcagiz, onunda greencard alabilmesi icin 4-5 sene gecmesi gerekliyo, sorum bu surecde nisanlimin buraya, benim yanima (USA), giris cikis yapabilirmi veya devamli kalabilirmi, bu konuda beni aydinlatirsaniz sevinirim.

SAYGILARLA

newperi
21 05 2005, 17:00
sevgili oc
evet tuberkulz konusu hakkinda cok haklisin bende de aynisi oldu tam 600$ para bayildim doktora ...doktor sormuyorki bisey daha bismillah ilk dakika hemsire vuruyor asiyi koluna pozitif mi cikacak yoksa negatif mi diye?
yani oyle bi sansimiz varmiydi bilmiyorum yani senin dedigini doktora aciklamak gibi cunku ben oldugum asilari aciklamaya calistim ama bana testte hersey ortaya cikacak dediler..

Aragornn
21 05 2005, 17:00
cevizagaci

Sagol verdigin cevap icin..

SAYGILARLA

marauder72
23 05 2005, 17:00
Benim bir sorum olacak..
9 ay once Abd de evlendim F-1 vizem yeni bitti . 3 ay once gocmenlik dokumanlarini gonderip gecen ayda parmak izi verdim. Simdi hersey bitmeye yakin karim gorusmeye gitmek istemedigni soyledi. Zar zor ikna ettik ,bu seferde gorusmeye gidelim denedik bu is yurumedi diyelim sen yoluna ben yoluna gideyim zaten sen bir cok hakkini aldin bile diyor. Planlarimi burada uzun sure yasamak icin yaptigimdan dolayi su ana bosanip donme imkanim yok maalesef. Ekonomik durmumuzdan dolayi bosanmayalim boyle bir sure daha gitsin diyoruz. Boyle bir durumun sonunda bosanma gerceklesmezse gorusme veya gorusmesiz buradaki yasal durumum ve haklarim hakkinda bilgi verecek bir arkadas varsa simdiden tesekkur ederim.

newperi
24 05 2005, 17:00
benim bildigim kadariyla gorusmeye gitmeden once bosanirsan o zaman sorun cikar ve green kartini alamazsin ama gorusmeye gittikten sonra yani gecici green kartini aldiktan sonra bosanirsan sansin daha cok diye dusunuyorum aslinda sana verdikleri green kart 2 yil gecerli olacak ve sen gercek green karti aldiktan sonra asil rahat olacaksin ama birkac kisi taniyorum gecici green kartini aldiktan sonra bosanan bi caresini buluiyorlar ama presoduru iyi bilmek gerekir tabii,bence esini green kart gorusmesine kadar ikna et ve gorusmeye birlikte gidin
sende gecici kartini al ve rahat et ondan sonrada ne yapacaksan yaparsin,umarim bi aksilik cikmaz hersey gonlunce olsun,bu benim duyduklarimdan bildiklerim eminim kesin bisey soyleyecek arkadaslar da cikar,bye.

The7
25 05 2005, 17:00
benim bildigim kadarIyla..perminent green kartInI aldIkdan sonra..3 yada 5 yIL icinde bosanIrsan green kartIn iptal ediliyor.
Permanent kartini aldiktan sonra ayni gun dahi bosanabilirsin..

greenalmond
Arkadaslarim
Conditional green karti aldiktan sonra yani gecici kart suresince bosanilirsa waiver almaniz gerekebilir yada evliginizin greencard almaya yonelik olmadigini ispat etmeniz gerekir..daha gecen ay bir yakinim bosandi ve permanent card gorusmesinde onlari yakindan taniyan iki kisinin yeminli iafedesiyle bu evliligin iyi niyetle basladigini amacin greencard almak olmadigini ama bazi sebepler yuzunden bosanmak zorunda kaldiklarini soylediler ve INS kabul etti.....

permanent card alindiktan sonra bir saat icinde bile bosanilsa sorun degil..bu arada ister teyze kizi ister amca kizi kim olursa olsun greencardi olan veya amerika vatandasin olan biriyle evlenildiginde es oturum hakkini kazanir..greencardli biriyle evlilikte 5 yil sonra vatandasla evlilikte 3 yil sonra amerikan vatandasligina muracaat hakkini esler eldeediyor..bu islem eyalete gore degismektedir..Montanada 8 ayda sonuclaniyor....paltrow kardes sende gonul rahatligiyla teyzenin kiziyla evelenebilirsin..
saygilarimla

cevizagaci
Gecici green kartiniz varsa ve bosanirsaniz problemler cikabiliyormus tabiki bu da duruma bagli. Pek cok insan bosandiktan sonra greenkartini korumus. Zaten permenent green kartin varsa bosansan ne yaparsan yap onu senden alamazlar.

paltrow
Amerikada yaşayan arkadaşlar yardım ederseniz birşey sormak istiyorum kuzenim amerikalı bir kişiyle evli ve 9.5 ay sonra vatandaşlık alacak ve kuzenimle o kişi ayrılma kararı aldı yani kuzenim vatandaşlık alınca ayrılacaklar şimdi sormak istediğim ve düşündüğüm şu...kuzen diyorum ancak teyzemin kızı soyad benzerliği yok ve hayatımdaki en yakın arkadaşımdır yani o benim ben onun herşeyini biliriz acaba diyorum ben oraya gitsem ve o vatandaşlık aldıktan sonra onunla evlensem bende vatandaşlık alabilirmiyim bir bilginiz varmı?

Sonuçta soyadlarımız benzemiyor bizim teyze çocukları olduğumuzu ancak annelerin kızlık soyadını isteyerek öğrenebilirler onuda vermek zorundamıyız bilmiyorum kaldı ki teyze çocuklarıda evlenenbilir.... sizce bende bu yolla green kart ve çalışma izni alabilirmiyim..

BroWn SuGaR
benim bildigim kadarIyla..perminent green kartInI aldIkdan sonra..3 yada 5 yIL icinde bosanIrsan green kartIn iptal ediliyor.
gecici green kartIndan sonra bosanIrsan oda iptal ediliyor..
o yuzden evlendikden sonra vatandas olma hakkI verilmiyor..perminent green kart alsanda belli bir sure bosanamIyorsun.

dagtepe1
26 05 2005, 17:00
arkadaslar su benim durum hakkinda bi dusuncesi olan varmi(ayri bi baslik actim ama bir iki arkads disinda ilgilenen olmadi birde sansimi burada deniyim simdiden tesekkurler)

jun 2002 de nyc'de evlendim(esim citizen). evraklarim july 2002 de ins e gitti. agustos 2004 de interview oldum. parmak izimi interview den 3 hafta once almis olmalarina ragmen gorusme sonucunda pasaportumu damgalamadilar parmak izni sonuclarim gelmedigi icin. gorusme tarihimiz 2 yilin uzerinde oldugu icin sansli hissediyordum kendimi. aradan gecen 10 aya regmen bidaha hicbirsey gelmedi. sanirim bi aproval letter gonderiyolarmis su tarihte gel pasaportunu damgalat falan seklinde. 10 ay gecmesine ragmen boyle bir gelisme olmadi.
infopass dan randevu alip 3 kere gittim her seferinde bekle bekle diyip salladilar. bekle beklede 4 yil oldu basvurali nereye kadar bekliycem. dun yene ins deydim gorevli kisi dediki they still review your case sometimes it takes 12 to 18 months sometimes even more. we do name check, fbi, cia vb.
simdi bu acaba normal bir durummu yoksa bu noktadan sonra bana denied falan diye bi saguk dus olabilirmi? interview de hersey yolundaydi eleman i approve your case but due background check i can't stamp your passport falan filandi.
hic bole bi durumla ilgili bilgisi olan varmi ozellikle NY city de interview olupta stamp alamamis olan falan varsa cok iyi olur. herkese tesekkurler

virginian
30 05 2005, 17:00
Bulundugun eyaletin Senatorlerinden biriyle kontak kur, senin icin arastirma yapsinlar. Belki dosyan bir yerde falan kaybolmustur vesaire.

birdenizci
31 05 2005, 17:00
merhaba arkadaslar,
i-693 - medical exam deneyimlerinizi anlatir misiniz? ben nj'de yasiyorum, birkac doktoru aradim ve 400 kusur dolar istediler, bu fiyata asilar da dahil, asi belgelerim olmadigi icin. Turkiye'de bircok asiyi olduk, bu asilari oldugum testle belirlenemiyor mu?
tesekkurler

cheese
31 05 2005, 17:00
dolly doli uzun bir aradan sonra sana tesekkur etmek icin tekrar baglandim foruma... senin yazini okumamis olsaydim sanirim gecen ay burda evlenmis olamayacaktim :) tekrar binlerce tesekkurler :)
ayrica formlarida kendimiz doldurduk gercekten ozel bir durumun yoksa avukata hic gerek olmadigini gorduk ve cok sevindik :) sadece celiskili bilgilere dikkat etmek gerek. maalasef istedikleri birseyi bazi yerlerde degistirip bazi yerlerde eski haliyle birakma aliskanliklari var sanirim...en guzel ornegi pasaport resmi! neyse formlar gideli 3 hafta oldu taze gelin hesabi konfirme mektubumu bekliyorum halen. telefon actik ancak 4 hafta dolmadiysa bizi aramayin bant mesajini dinleyip peki peki anladik diyerekten beklemeye devam ediyoruz....herkese mutluklar ve kolayliklar diliyorum ;) daha sik gorusmek uzere simdilik hoscakalin ve tekrar emegi gecenlere tesekkurler ;)

Bad Girl
01 06 2005, 17:00
doli
simdi ozeline bir sey attim. bana yanit yazarmisin? acillllllll

birdenizci
Selam arkadaslar

abd vatandasiyla evlilik dolayisiyla green kart basvurusu yapinca (I-130, I-485, I-765, G-325A, I-864, I-131) yurtdisina cikmak bir sorun yaratir mi? benim h1 vizem var, onu kullanarak giris cikis yapabiliyorum.

dollydoli
rica ederim cheese. :) lutfen sende gelismelerini dosyaya aktarki bilgiler guncellenmis olsun. sevgiler ;)

BroWn SuGaR
02 06 2005, 17:00
BAD GIRL...KAGIDIN GELDIMI..TELEFONUNU KAYBETTIM ARAYIP SORAMIYORUMDA :(

greenalmond
03 06 2005, 17:00
Turk Vatandaslik kanunu cifte vatandasliga imkan tanimaktadir..Bir Turk yabanci biriyle evli ise esinin Turk vatandasligina gecmesi icin murcaatini ikamet ettikleri (KI Turkiyede ikamet gerekmektedir) il valiliklerine yapabilirler..islem suresi degismekle birlikte burokrasinin isleyisine baglidir.Konsolosluklar aracilig ile vatandaslik muracaati olmaz..sadece yeni dogan cocugunuzun sayet yurtdisindaysaniz vatandaslik islemini yapabilirsiniz elciliklerde. asagidaki siteden gerekli bilgiyi alabilirsiniz..

www.icisleri.gov.tr

saygilarimla

maybe
brown sugar... olabilir de .. olmasi icin bir sebep goremiyorum.. neden olmak istiyor?

FOR WHAT?

maybe
:eek:

BroWn SuGaR
ARKADASLAR..BENIM ESIM ( AMERIKALI) CIFTE VATANDAS OLABILIRMI? KONSOLOSLUGUN SAYFASINDA BULAMADIM OYLE BIRSEY.
BU KONU HAKKINDA BILGISI OLAN VARMI?

BroWn SuGaR
niye olmasIn :o ) belki ilerde tr 'ye yerlesecegiz.

BroWn SuGaR
yani biz tr ye tasinmadan onun vatandaslik almasInI soz konusu degil..
wtf
tesekkurler cevap icin

dental
Arkadaslar merhaba
Aranizda burayi bilen var mi nasil bir yerr...
Central America as in Latin America south of Mexico-Honduras Tegucigalpa
Cevaplarsaniz sevinirim...

Bad Girl
04 06 2005, 17:00
bravo brown sugar,
benim herifi oldursen turk vatandasi olmaz. Yapabilirsen bravo.. :)

sabino56
<< merhaba arkadaslar,

i-693 - medical exam deneyimlerinizi anlatir misiniz? ben nj'de yasiyorum, birkac doktoru aradim ve 400 kusur dolar istediler, bu fiyata asilar da dahil, asi belgelerim olmadigi icin. Turkiye'de bircok asiyi olduk, bu asilari oldugum testle belirlenemiyor mu?

tesekkurler ]]Selam..
Turkiyede yaptirdigin asilarla ilgili sadece 7 yil icinde tetanos yaptirip yaptirmadigini sorarlar. Verem testi genellikle pozitif cikabilir ama daha sonra x-ray e gidersin ve sonuc negatif ise examdean gecmis olursun. Bu is eger x-ray a girmessen 350 kaat eger girersen sana 500 civarinda malolur.Medical exam dedikleri sey sadece kantestleri, verem testi ve fizikal exam dan ibaret. Ozellikle fizikal test sadece kulagin duyuyormu, gozun goruyormu gibi cok basit testlerden olusuyor. NJ de bu isi yapan bi suru yer var ama ben sana eger yakinsan Clifton da Main Streetteki yeri tavsiye ederim. Cok tenha oluyor ve isin yaklasik 15 dakikada bitiyor. Sonuclar muhurlu zarf icinde verilir ama burda sanada bi kopya verirlereger kimseye bi sey soylemezsen.:-)) Test sonuclari uc gun icinde alinir ama verem testi pozitif cikarsa toplam 5 gunde isin biter
Kolay gelsin<< Text ]]

BroWn SuGaR
ORDA YA$AYINCA FiKRi DEGISEBiLiR :) BiLEMEM..AMA BEN TR'DE YASAMAYI TERCiH EDERiM.
YADA BEN HOME SiCK iM EHEHE

Bad Girl
08 06 2005, 17:00
biraz yukari cikalim demi..

ya bu interwiev ile tecrubesi olanlar biraz yazsalar iyi olur. interwiev`den ne kadar sonra green card geliyor.

maybe
DonJuandeKero

sen ne zaman evlendin? interview geldi ... tarih nedir?? nerede yasiyosun?

evet lutfen interview ile mesgul olalim... deneyimli olanlardan rica ediyorum

DonJuandeKero
Arkadaslar benimde interview var onumuzdeki hafta...tecrubesi olan arkadaslar biraz anlatirsa cok makbule gecer.

Bad Girl
09 06 2005, 17:00
simdi I-485 kartini suresi bitmeden uc ay once uzatin diyorlar. bunu hangi form oldugunu bilen varmi? birde interwiev`den ne kadar sonra green card gelir?

greenalmond
Sevgili Badgirl
hangi karttan bahsettiginizi anlamadim..temporary conditional green card dan bahesidyorsaniz suresi dolmadan uc ay once I751 formu doldurarak kalici kartinizi aliyorsunuz..
interviewde uygun bulunursa yani iyi gecerse gorusmeniz kartiniz 3 haftada gelir bu bazen uc aya kadar surebiliyor...nebraska 3 haftada yolluyor.bildiginiz gibi ilk gorusmenizin geldigi gun 2 yilin uzerinde ise evliliginiz zaten kalici card aliyorsunuz.
saygilarimla

DonJuandeKero
Ben Mayis '03 de evlendim..North Carolina'dayim. Hic Temp. Green Card filan gelmedi. Her yil EAD & Advanced Parole yenilettik. Onumuzdeki Persembe interview..Bakalim ne olucak, anlatirim gelince.

Bad Girl
10 06 2005, 17:00
ilk kartdan bahsediyorum. gecici olan interwiev`den once olan. benimkisi agustosda bitiyor ve bitmeden uc ay once uzatin diyorlar.

applesweet
JBB, ben gecen aralik 24 unde Tr`ye British Airways ve advance parole ile gittim. Hatta bilet aktarma saatlerim uygun olmadigi icin 7 saat Londra havaaalaninda beklemek zorunda kaldim. Transit vizem yoktu, kimse de sormadi zaten. O tarihten sonra bir degisiklik olduysa bilemem ama, benim aktaracagim tecrube bu kadar. Biritish A. ticket ofisi sana yeterli bilgiyi verebilmesi lazim. Arayip bilgi aldin mi?Iyi yolculuklar...

applesweet
Ayrica sevgili Amerikalijo`nun benim icin yapmis oldugu advance parole belgesinin tercumesini de paste ediyorum. Burada da acikca gorecegin gibi, pasaportunda gecerli bir USA vizesi olmasina gerek yok. Bu belgeyi almaya hak kazanmakla, sen zaten yasal olarak kendini ispatliyorsun. Umarim yardimci olmusumdur.

~~bu orijinal dokumantin gosterilmesiyle amerika birlesik devletlerini immigration act inin 237 ci maddesine gore herhangi bir tasima aracina binecek sahisi bu ( hukumete sigorta olmaksizin ) tasiyici o sahsin vizesi olmasa bile kabul edecektir,,,
bu orijinal doukumete gore ( senin 12- 06 2005 yani senin aldigin advance parol son tarihi ) isim ve resmi olan bu sahisi amerika birlesik devletleri ulke girisinde immigration memuru kabul edecektir ,,,
YETKI : bu dokumenti tasiyan sahis ins immigration and nationality act ine gore muracaat yapmis bu sahis amerikadan gecici olarak cikmaktadir ve doneme niyetindedir ve doner donmez statu degisikligine devam etme durumu ve degisikligi bekleyen sahisdir,,bu sahis abd den gecici olarak cikmistir ve abd ye donuste statusunun degismesine devam etmeye hakki vardir,, bu dokumanti tasiyan sahis usa director yetkisiyle abd ye girisi icin parol olmustur ve hakki vardir ( eski adiyla missouri serive center )
BU PAROLE BIR YIL ICINDE DEFALARCA ABD DE YE GIRIS CIKIS ICIN GECERLIDIR .. ``

maybe
PASAPORTUMDA GECERLI BIR AMERIKA VIZESI YOK.. ADVANCE PAROLE ILE LONDRA AKTARMALI ISTANBULA GIDICEM..

TRANSIT VIZE ALMAM GEREKIYOR MU? HER KAFAN BIR SES CIKIYOR..

LUTFEN DENEYIMI OLANLAR ; BRITISH AIRWAYS LE LONDRA AKRATMALI ... ADVANCE PAROLE ILE SEYAHAT EDEN OLDU MU
SON ZAMANLAR DA ????????????

Bad Girl
12 06 2005, 17:00
arkadaslar
simdi ins ile konusdum. sim benim esimden dolayi calisma kartim var ya onun suresi agustos ayinda bitecek. isde agustos ayindan uc ay once i-765 nolu formu doldurup yollamak gerekiyor.
orada sorulan EAD neyin kisatilmisi oluyor?

poppy_cake
JBB;

24 saati gecirmedigin muddetce ingiltere transit vize istemiyor..

bana seyahat acentamin soyledigi bu idi!!

ama usa dan gelirken londranin disinda baska havalanindan da aktarma yaparsan

24 saati gecmezsende transit vize gerekiyor..

ama tek ingiltee uzereinden geleceksen transit vizeye gerek yokmus!!!

slmlar

poppy_cake

applesweet
Badgirl, yanlis hatirlamiyorsam EAD ( Employment Authorization Department) olmasi lazim.

yankeemert
13 06 2005, 17:00
Badgirl]ead calisma kartin

applesweet
13 06 2005, 17:00
Badgirl, senin advance parole gelmedi mi hala?

Bad Girl
14 06 2005, 17:00
Bugun gunduzden buraya kufurlu bir sey yazdim. sagolsun mezuncular silmis. :mad:

henuz daha gelmis degil ama bugun hani her isde bir hayir var denilir ya isde o cinsden birsey oldu ve ben nihayet iyiki gitmemisiz dedim.

newyork sen neredesin canim. usa or tr ? geldinmi?

NewYork01
Badgirl.Ben durumum biraz farkli oldugu icin Norfolk'taki Ins burosundan gidip bir gunde aldim Advance parole'u.Benim cok gecerli nedenlerim vardi mesela anneannem vefat etmisti ve annem de rahatsizdi.Hastahaneden rapor falan aldim,anneannemin oldugunune dair belge gonderdiler bizimkiler.Normalde 90 gun suruyor.Sen ne zamandir bekliyorsun?

maybe
bad girl.. ne oldu senin advance parole??

Aragornn
16 06 2005, 17:00
Selamlar
Arkadaslar, su konuda bilgi almak istiyorum, uzun zamandir bu konuya cozum bulamadim, daha dogrusu herkez farkli biseyler soyliyo, sizlerde yardim ederseniz sevinirim,
Ben Greencarliyim ve suan Amerikadyim, yakinda Turkiyede nisanlanicam, Nisanlanacagim kisinin buraya gelmesi icin ne yapmam lazim, Nisanli vizesine basvursam, hemen Amerikaya gelme sansi varmi yoksa dedikleri gibi 4-5 yil beklememmi gerekecek, bu konu daha oncede sorulustu ama kesin bi cevap yazmiyo, bilen arkadaslar cevaplandirisa sevinirim,
Saygilar

maybe
badgirl .. inanamiyorum senin advance parole

bokunu cikardilar yani

maybe
yapicagi sey turist vizesi alsin gelsin .. burada evlenin... nisanli vizesine hic bulasma .. uzun is

cheese
17 06 2005, 17:00
yazdim yazdim mesaj kayboldu iyi mi!
tekrar yaziyorummmmm!!!

cheese
selam arkadaslar
basvurumuza red yedik iyi mi? !! daha once yazdigim gini bekleme suresi bitince telefon actik dediler cok yogun yigilma var en az 3 hafta daha bekleyin gelmesse bisey o zaman arayin. iyi dedik ertesi gun oldu postada kalin bir zarf bir baktim INS den acaip mutlu oldum tabii sadece bir iki saniye surdu.. ilk sayfa bir notice - notice type da rejection neyse oyle baktim dosyaya bir sure butun petitionlarimi aynen ayri ayri zimbalayip yollamislar her birinin onundede ayni notice .. tabi dosyayi o kadar itinayla hazirladik ki anlayamadim once neyse bizi red etmelerinin sebebi ya cek miktarlarimiz yanlismis ya da cekler temin edilmemismis. bu arada cekleride geri yollamislar bir posette resimlerle bu durumda miktarlar yanlis olmasi lazim onlara gore gonderdikleri yazida dogru miktarlari belirtmisler , acaba mi diyerekden onuda kontrol ettim hepsi dogru! oturdum esimi beklemeye basladim... neyse geldi o da bakti cok uzuldu vs. dedi uzulme tekrar duzeltin yollayin diyorlar.. iyi de dedim neyi duzeltecegiz ? para bankada bloke yani cekler gecerli (ki ceklere dokunmamislar bile) miktar dogru isim dogru vs. tabi cumt oldugundan arayamassinda bekledik pazt gunu esim aradi, durumu acikladi. gorevlinin ilk sordugu isimde kisaltma yaptinizmi olmus? en cok yapilan hatalardan biriymis..esimde isim uzundu bende department yerine dept. yazdim dedi.. neyse bu nedenden kabul olmamis. duzeltin cekleri dosyayi aynen oldugu gibi hic dokunmadan cekleri bizim yolladigimiz sayfalarin onune ataclayarak yollayin demisler. dedim ya resimler ? yok dedi dokunmayacagiz onlar posette kalicak.,iyi dedim yolladik tekrar. neyse uzun lafin kisasi bu islemlere yeni basvuracaklar sakin kisaltma yapmayiniz... uzun uzun yaziniz..
herkese kolay gelsin
bol sans

NewYork01
Sevgili Argornn,aman sakin ha nisanlilik vizesine basvurmayin.Benim kizkardesim de nisanlilik vizesiyle geldi amerikaya neredeyse 1 yila yakin surdu gelmesi.Hic tavsiye etmem.Bilseydik Turkiye'de nikahini yaptirir oyle gelirdi buraya.Esi amerikali.Turkiye'de evlenmesi daha akillica olurdu.Simdiye coktan permanent green kartini da almisti.Esi bu tur olaylarla hic karsilasmadigi icin acemiligine geldi herhalde.
Ama senin durumunda bana kalirsa buraya Turist vizesiyle gelip burda evlenirsiniz JBB'nin dedigi gibi.Amerikan vatandasi olsaydin Turkiye'de evlenirdiniz.Bizim bir arkadas daha yeni 2 hafta once Turkiye'ye tatile gitmisti,kizkarkadasiyla hemen nikah yapti orda.Kendisi de amerikan vatandasi oldugu icin esinin gelmesi sadece birkac ayi alacak.Sana kolay gelsin.

Aragornn
Ben greencardli oldugum icin, soyle ypmayi dusunuyorum, buraya ya ogrenci vizesi yada turist vizesi ile gelir, burda evleniriz boyle harhalde daha iyi olur..

maybe
hayir ben oyle bisey demedim... ben dedim ki turist vizesiyle gel amerikada evlen...

NewYork01
18 06 2005, 17:00
JBB,
<< yapicagi sey turist vizesi alsin gelsin .. burada evlenin... nisanli vizesine hic bulasma .. uzun is ]]
Yukarida cumle sana ait,ben ne demisim buna istinaden ,ayni seyi soylemisim.Ve soyle demisim
Ama senin durumunda bana kalirsa turist vizesiyle gelip burada evlenirsiniz JBB'nin dedigi gibi.
Noktalama isaretlerine dikkat et arkadasim,senin yazdigindan farkli birsey soylemedim ki.Nisanlisinin turist vizesiyle gelmesinden bahsetmisim.Sen soylediklerinle celisiyorsun,ilk cumlende turist vizesi alsin gelsin,burda evlenin derken ikinci cumlende turist vizesiyle gel amerika'da evlen diyorsun.Aragornn zaten kendisinin Amerika'da oldugunu soylemis. :)

Aragornn
Selamlar
Her ikinizede tesekkurler...

maybe
ben onun da tr de oldugunu sanmistim.. sorry newyork01

mevi
22 06 2005, 17:00
slm, burayi gerci gec buldum ama baya detayli yazip anlatmissin sagol... bunu yakinda okuyup okumayacagindan da emin degilim ama yine de sorayim dedi.... burda evlenmekle alakali.... simdi bircok kiside ssn, ehliyet vs evraklar yok... ben yaklasik 1 senedir burdayim.ssn var, gecici calisma iznimde var... evlenecek adayim da var ama bende bunlarin olmasi bana bi avantaj getirir mi? sureci hizlandirir mi? ya da bana dezavantaji olur mu??? walla yardimci olursaniz sevinirim.... selamlar..

Bad Girl
23 06 2005, 17:00
mevi
sana onlarin olmasi bir dezavantaj yada avantaj saglamaz. onlar varsa formlarda ssn sorulan yere numarani yazarsin o kadar.

Bad Girl
simmy,
amerikalilarla evlilik diye bir dosya var. yok yok dosyanin ismi esi amerikali olanlar buraya diye galiba. o dosyayi okusuna. sorularinin cavabini bulursun.

simmy
Merhabalar,
Amerikaya evlenmek uzere geldim esim Amerikali, Turkiyedeki 2 kotu evlilik tecrubesinden sonra biraz korkmuyorda degilim. Ama simdilik askimiz cok sicak umarim boyle devam eder. Amerikali esi olan bayanlarin tecrubelerinden ve fikirlerinden faydalanmak isterim. Dun 2 haftadan sonra ilk defa bir Turk yemegi yaptim cok begendi :) ))

Bad Girl
27 06 2005, 17:00
sonofsun
bilgileri paylastigin icin cok sagol. simdi sen ne zaman evlendin ve evraklari nereye ne zaman yolladin? birde bu gecici green card ne demek oluyor? ben bunu gereck green card sanmisdim. biraz aciklarmisin?
ben ,applesweet,pamir green card icin bekliyoruz.

Bad Girl
bol sans. kolay olur. eger evliligin gercek ise korkma.

Bad Girl
sonof sun,
sen hangi eyalettesin. yazmisdin galiba bir yerlere. evet senin islemler hizli gecmis. Ben va`da oldugum icin islemler cokmu cok yavas. Allah newyorkdakilere sabir versin.

JBB
Benim kagit onaylanmis. gelecekmis. Elime henuz gecmis degil.

sonofsun
MERHABA ARKADASLAR;

BENDE BU FORUM SAYESINDE INS ILE OLAN TUM ISLERI HALLETTIM VE AVUKATA IHTIYAC DUYMADIM VE EN SON GELISME OLARAK CARSAMBA GUNU SABAH 8.30 DA RANDEVU VERDILER ILK INTERVIEW ICIN.

SIMDI BIRAZ MERAKTAN BIRAZ DA ENDISEDEN NELER OLACAGINI DUSUNUYORUM, RESIMLERIMIZI + ORTAK BANKA HESABIMIZI + ESIMIN BIRTH CERT. + PAYCHECKLERIMIZI + SPONSOR BELGELERINI HEPSINI HAZIRLADIK.

AMA INSANIN ICINE HER ZAMAN KUSKU DUSUYOR NE SORACAKLAR NELER OLACAK ACABA RED YERMIYIZ. CIDDI BIR EVLILIK VE MUTLULUGUMUZ VAR UMARIM HISSEDER BIZI INTERVIEW YAPAN OBEZ ELEMAN, BU ARADA BURADA YANI SALT LAKE CITY UTAH DA GECEN HAFTA CONVENTION VARDI. 4000 TANE IMMIGRATION LAWYERS. SU ANDA CALISTIGIM RESTORANA YEMEK YEMEGE GELDI BIR COGU NEDE OLSA YABANCIYIZ VE ISIM FARKLI OLUNCA ADAMLARIN DIKKATINI CEKIYOR. BENDE GURURLA TURKIYE ISTANBULDANIM DIYORDUM VE ONLARA BIR SURU SORULAR SORDUM BIR KACI COK YARDIMCI OLDU. GORUSME ESNASINDA SORUBILECEK SORULARDAN ORNEKLER VERDILER BANA VE BUNLARI SIZINLE PAYLASMAYI GOREV BILIYORUM KENDIME.....NEDE OLSA BU FORUM SAYESINDE COK SEYLER OGRENDIK TEKNOLOJININ GOZUNU SEVEYIM BEN...

ONCELIKLE YANIMIZDA RESIM GETIRMEK SART AYRICA BU SORULAR ILK INTERVIEW ICIN YANI SADECE PASAPORTA DAMGA GECICI GC ICIN YANI.....

1. ESINIZIN DGM TRH VE YERI + AILE BIREYLERININ ISIMLERI VARSA COCUKLARININ ISIMLERI
2. ESINIZIN HANGI TUR PARFUM KULLANDIGI
3. ADRESINIZ
4. ESINIZIN CEP TLF NOSU
5. EVDE KAC TLF OLDUGU
6. OTURMA ODASINDA KAC ADET LAMBA OLDUGU
7. YEMEK MASASININ RENGI VE SANDALYE SAYISI
8. BUZDOLABININ HANGI YONE ACILDIGI
9. ESINIZIN VE SIZIN YEMEK ALISKANLIKLARINIZ SEAFOOD OR STEAK MESELA
10. OTURMA ODASININ CAMI NEREYE BAKIYOR
11. YAN DAIREDE VE ALTTA KIM OTURUYOR
12. COPU GENELDE KIM ATAR
13. DIS MACUNU VE SAMPUAN CESITLERINIZ
14. YATAK ODASINDAKI EN BUYUK MOBILYA NEDIR VE UZERINDE NE VAR
15. NE TUR IC CAMASIRI GIYER
16. YATAGIN HANGI YANINDA YATARSINIZ
17. BANYIDAKI HAVLUNUN RENGI
18. EN COK ARABAYI KIM KULLANIR ( SAYET BIR ARABANIZ VARSA)
19. BALAYINIZI NEREDE GECIRDINIZ
20. DUN GECE NE YEDINIZ VE NEREDE IDINIZ KIM VARDI YANINIZDA
21. EVLILIK YUZUKLERINIZI NE ZAMAN VE NEREDEN ALDINIZ
22. EN SON TATILINIZDE NEREYE GITTINIZ
23. EN SEVDIGINIZ SARKICILAR VE MUZIK TURLERI

VS DEVAM EDIYOR BU SORULAR HATIRLADIKLARIM BUNLAR AMA BANA EN SON AVUKAT AMCA SOYLE DEDI. HER NE SORARLARSA SORSUNLAR CEVABINI BILMIYORSAN BILMIYORUM DE SAKIN AMA SAKIN GUESS ETME DEDI, YANI KUSKULANDIRACAK BIRSEY DEMEYE KALKISMA DEDI.

BENDE SIMDI BUNLARI BILDIGIM HALDE NELER OLACAK DIYE SUREKLI EVRAKLARA BAKIYORUM VE ESIME NELERI SEVDIGIMI SOYLUYORUM, NEDE OLSA YARI GREEN CARD SAYILIR BU ADIM, YINEDE BU TECRUBEYI YASAYNA ARKADASLAR BILDIKLERINI YAZARSA COK SEVINIRIM, ALLAH HERKESE SABIR VE SABIR VE MUTLULUK + BOL $ VERSIN...

SEVGILERIMLE

sonofsun
HI AGAIN

EKLEMEK ISTEDIM GERCEK EVLILIK YAPAN ARKADASLARIN BU GORUSMEDEN HIC CEKINMESINE GEREK YOK ADAMLAR YALNIZCA GERCEK EVLILIK OLUP OLMADIGINA BAKIYORLAR ZIRA GERCEK EVLILIK YANI BIRLIKTE YASADIGINIZDA TUM SIRLAR ORTADAN KALKIYOR VE HERSEYI BILIYORSUNUZ ESINIZLE ILGILI, SAYET SAHTE EVLILIK YAPMISSANIZ BUNLARI BILMENIZDE FAYDA VARDIR HER ZAMAN AYNI SORULARI SORMUYORLARMIS AYRICA, BU GOCMENLIK OFISINDE KALIN BIR KITAP VARMIS VE O GUN SORACAKLARI SORULARI SECIYORLARMIS BIR HAFTALIK SURE ICINDE BU 50 SORU ILE SINIRLANDIRIYORLARMIS KENDILERINI AMA INSAN SARRAFI OLMUS HEPSI YANI GOZUNDEN TANIRIM BEN ERMENIYI DERLER YA AYNEN OYLE ISTE,,,,,,

HERKESE BASARILAR

sonofsun
sevgili badgirl;

Aslinda burada islemler cok hizli gitti diyebilirim. Ben 2 ekim 2004 evlendim. K-1 ile gelmistim. 24 Ekimde evraklari yolladim, aralik 20 de parmak izini vermeye gittim ve ocak 2 gibi calisma iznim cikmisti, ve sonrasinda iste bu interview olayi var green card almadan onceki interview, ilk once evli oldugunuza inaniyorlar ve 2 yil sonra tekrar gidecegiz green card ta donusturmeye sanirim boyle hersey, ama ben hala merak ediyorum neler olacak diye yarin sabah bu saatlerde orada olacagim.

bana sans dileyin olmazmi?

Sko_From_Bursa
Kızlar merhabalar uzun zamandan sonra nasılsınız bakalım bittimi işlemler

maybe
sonofsun

interview dan sonra da yaz lutfen herseyi saniye saniye... merakla bekliyoruz biz..

sana iyi sanslar

bad girl ben istanbuldayim senin advance parole ne oldu?

MerTCaN95
<< ;) Selam arkadaslar....konumuz USA de Turist vizesiyle evlilik...

Mezun dan epey bilgi edindim bu konuda ama yinede hersey bolum porcuktu.....yani tek bir forumdan her turlu bilgiyi alamadigim icin bu is beni bayagi yordu...neyse umarim kimi arkadaslara yardimci olabilirim bu konuda yani konumuz gercek evlilik ve bu evliligin americada olmasi...ve Texas eyaleti sartlarinda evlilikten bahsediyorum....ama INS le ilgili butun prosudur USA da heryerde ayni bunun icin endiselenmeyin..

Evlenmek icin mahkemeye basvuruyorsunuz sizden bir form doldurmanizi istiyorlar korkacak bir sey yok yalnizca isim soyad adres ve imzadan ibaret ve basvuru sirasida $36 oduyorsunuz ve pasaportunuzu americali esinizden de ehliyetini istiyorlar...evet hepsi bu ve yaklasik 10-15 dakika sonra size evlenme sertifikanizi veriyorlar..sizin ve esinizin isim soyadlari yaziyor uzerinde diploma gibi bisey...texas yasalarina gore 3 gun gecmesi gerekiyor bu tarihten sonra 4. gun evlenebilisiniz ama once yine mahkemeden nikah tarihi ve saati aliyorsunuz 3. gunden sonraki bir zamana bu sure 1 ayi gecmemeli ve bu tarihi alirkende $35 para oduyorsunuz ve evlenme sertifikanizi onlar aliyor.boylece ilk adimi tamamlamis oluyorsunuz..

biz saniyorum 5 yada 6 gun gitmistik hakim bizim sectigimiz saat te mahkeme salonunda nikahimizi kiydi...kiydi yani bize ...ha..ha...ha neyse konumuza donelim....nikahtan 2 yada 3 hafta sonra evlenme sertifikasi hakim onayli posta ile ev adresinize geliyor..merak etmeyin postada kaybolmaz utlaka gelir...ptt gibi degil yani...

sertifikamiz geldi iyi guzel hosta simdi simdi INS e nasil basvurcaz formlar falan cok karisik her kafadan bir ses ....insan urkuyor tabi..haman aklina avukat geliyor tutuyum bir avukat parasi neyse veriyim diyor....SAKIN YAPMAYIN bekleyin biraz yazicam niye oldugunu....allattan kardesim ,esim herseyi arastiriyor kosusturuyor yazik adamcagiz bir yandan da 8-5 is te calisiyor...hemen hemen butun form lari internetten bulduk hepsini print ettik tabi cok kalabalik geldi gozumuze bide bunlari tek tek okumsi var...dedik hadi avukata gidelim eyer 300-500 dolar isterse veririz zaman dan kazanmis oluruz..hem interwiew da belki yardimci olur falan ayaklari....neyse kadindan randevu aldik yaklasik 1 saat lik gorusme icin $60 verdik burasi USA parasiz bilgide yok ...ve en ucuzuda bu kadindi...aklimiza gelen herseyi sorduk...kadin toplam formlarin $660 dolar tuttugunu soyledi bunu icin de saglik konturolu yok tabiki ve kandisi icin de $2000 istede ve ben tabiki cuuuss dedim daha neler ve yapacagi tek sey formlari doldurup postaya atmak ....$2000 ha...ha...

neyse tabiki kadini tutumadik formlari halen dolduruyoruz formlar da korkulcak bisey yok ...toplam hepsi $660 tutuyormus...biz postalayinca tam rakami yazarim...kendiniz doldurun arkadaslar tuzaga dusmeyin derim....

gelelim saglik raporu olayina ....bu is biraz sitresli....

aids testi

verem teti

bulasici cinsel hastalik testi

bedensel kontrol

ve asi karnesi istiyorlar...diyelim ki asi karneniz yok yerel clinicler var kimi asilari bedava yapiyorlar...ben orda iki asimi bedava yaptirdim ...kimlige falanda bakmiyorlar ayni zamanda hamilelerde kontrole gidebiliyor bu tur cliniclere....

neyse banim asi karnem yoktu tabiki ...Turkiyeden kontrol ettirttim adamlar 30 sene onceki kayitmi kalir demisler..tabi Turkiyede bilgisayar vardida onlar mi kullanmadi...neyse

....verem testini orda olmak istedim cunku $10 di...verem testi icin koluma ilac enjekte ettiler ve eyer siser ve kizarirsa pozitif dediler ...evet 2. gun sisti ve kizardi ortada bas parmagim buyuklugunde bir kizariklik ve etrafinda ikinci bir kizarik halka ...kesinlikle pozitif ...neyse clinic e gittik hemsire pozitif dedi beni kahretti...sonra kadin bendede pozitif cikmisti bu cok dogal dedi USA disindaki ulkelerde yapilan asilardan dolayi %40-50 pozitif cikiyormus ve ikinci asama olan x-rey olayina basvurduk ayni yerde yaptirdigimiz icin $70 odedik diger testler ve kontroller icin de $133 odemistik verem testi dahildir buna...

5 un sonra butun sonuclar geldi clini ge hersey negatifte verem dahil iste ..ve butun sonuclarin fotokopilerini bize asillarinida zarfin icine koydular zarf muhurlu acilmayacak ve INS e yollanacak....

arkadaslar simdili k bu kadar yazmaya devam edcegim gelismeleri kalin saglicakla .... :) &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
evlendikten 2 ay sonrahazirlayip gonderdigimiz formlar

formlar ve fiyatlari
USA VATANDASI ERKEK YADA BAYAN ICIN
I-130 $130
G-325 FREE
I-864 FREE

TURK VATANDASI ERKEK YADA BAYAN ICIN

I-485 $255
G-325A FREE
I-693 FREE
I-765 $120
I-131 $110

turk vatandasi icin free diye yazdigim formlardan biri saglik kontroluyle ilgili onu hastane yada klinige oduyorsunuz bizim toplam odedigimiz $200 di ...bu fiyat eyaletlere gore degismektedir...ayrica saglik kontrolune INS in soyledi yerlerden birine gitmek gerekiyor...butun soyledikleri yerleri tek tek arayip fiyatlarini ogrenin cunki ayni degil degisiyor...

VE
*yandan cekilmis fotograf ...fotograf icin yine dogru fotografciya gidin..fotografta bile sorun cikabilir dogru olculerde olmazsa..
*evlilik sertifikasi
*esin birt sertifikasi
*turk olanin yeminli tercumandan nufus cuzdani orneginin ingilizcesi
*amerikali esin vergi dokumu ve gelir durumunu gosteren belge size sponsor olabilmesi icin.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
formlari gonderdikten 2,5 ay sonra...

bugun sabah 6 da kalkip INS in yoluna dustuk saat 8:30 gibi ordaydik adama dedik yav kardesim 2,5 ay oldu bize halen bisey gelmedi ama telefonda calisma iznimin ciktigini ve gelip burdan alabilecegimizi soylediler...neyse adam kontrol etti ve evraklariniz islem gormuyor dedi....cunku adamlar her nasil ise 2 ekimde bankadan parayi cekip 10 ekimde benim evraklari tamamlamis ve mektupla gondermisler ...yani calisma izni ve seyahat iznini...bak..bak...bak...

evraklar gonderildikten sonra 60 gun icinde herhangi bir islem yapilmazsa butun gonderdiginiz formlar ve paralar yaniyormus...yani benim ekimin 18 inde calisma iznimi alma randevum varmis ta benim haberim bile yokmus....sunun surasinda birkacgun daha gitmesek hersey iptal...herhalde intihar ederdik...

neyse adam bize cok yardimci oldu ...bize gidin figer print i hallledin sonrada calisma izninizi gelin alin dedi....neyse hallettik para odemedik cunku basta formlari doldururken onuda gondermistik....normalde cumalari calisma izni verilmiyormus ordaki bayana soyledi ve calisma iznim hazirlandi....calisma izni icin isaret parmaginin izi kartin uzerine basiliyor ve orda kimlik icin bedava (hernasilsa)resim cekiyorlar...

bu arada seyahat iznimin akibetini sorduk adama arastirdi ve seyahat iznininde postayla gonderildigini kendilerinde hicbirsey olmadigini soyledi ve yeniden form doldurup para yatirmamiz gerektigini soyledi biz biraz dusundukten sonra parayi odemeye karar verdik ve adama ne zaman alabiliriz diye sorduk ...beklerseniz aksam 4 kadar hazirlatmaya calisirim dedi...bizde bu arada gidip SSN basvurusunda bulunduk ve 2 hafta sonra numarayi adrese postalayacaklarini soylediler....

tekrar INS e donduk ve baklemeye basladik 30 dakika sonra da seyahat iznimi laldim ve ciktik ....

iste sabah 6 aksam 4 maceramiz boyle noktalandi cok sevindik herseyi ayni gun hallettik diye
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
ve interwiew formlari gonderdikten 6 ay sonra...
selam arkadaslar heyooo permanent residence oldum bugun.
interwiew cok iyi gecti.adam cok seker ve kafa adamdi onundeki formlari hazirladi belgelerimizi hazirladi ufak tefek belgelerden bilgiler sordu bize ornegin anne adi, dogum tarihi ve yeri gibi basit sorular.so ra benim calisma kartimi iptal etti ve travel belgemi iptal etti sonrada muhuru pasaporta basip tebrikler dedi artik permanent residense sin.artik canada ya mexico ya vizesiz gidebilirsin . ve ssn imin degistirilmesi gerektigini soyledi yeni kart alicam uzerinde yeni pozisyonum yazacak.interwiew yaklasik 30 dakika surdu 15 dakikasi zaten geyik yaptik kalan suredede adam islemlerimizi yapti.
ohh be rahatladim bir daha 1 yil boyunca INS ile isimiz yok. 1 yil sonrada ikinci yilim icin permanent residence basvuracam oda postayla formu doldurup parayida icine koyup gonderecegiz.
bu arada onemli not bugunden itabaren 3 yil sonra vatandaslik basvurusu yapabiliyormusum.
darisi sizlerin basina arkadaslar.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
Me-Gi nin interwiew ile ilgili tavsiyeleri...

1. 80 TANE form ve biraz harc marc.. gocmen dairesine gidilir. Bu etapta doldurulacak evraklar coktur ve cok zahmetlidir

2. formalari doldurduktan sorna belli bir sirada vermezsen ellerine, Kabul etmezler. Ayni onlarin istedikleri sirada dizilmeli. Lutfen bi bilenden yardim alin. Sakasi yok. Her islem geri cevrildiginde 3-5 ay atiyor sure. Zaten yeterince uzun

3. ilave form olarak employment authorization yani calisma izni formu doldurulmali. Bu su demek. BEN AMERIKALI ILE EVLENDIM. DEVLETI VE ESMI SOMURMEMEK ICIN BU ULKEDE CALISMA IZNI ISTIIREM. VERENIN BI YUZU KARA, VERMEYEN ZENCI.

4. 90 gun sonra (en fazla ama 80den az da olmuyor son yillarda) calisma izni elinize geciyor

5. is ariyorsunuz. Hickimse aslinda sormuyor bu izni filan. Sinir olup BAAKK BAAAK BENIM CALISMA IZNIM VARRR diye ava atma geregi duyuyorsunuz J

6. islemler basliyor

7. bir sene sonra hala devam

8. bir sene sonra yine devam…

9. islemlerin devam etmesi icin 1 bucuk senede bir FBI temiz oldugunu gormek zorunda. Yani islemler uzadikca (californiadaki yogunluk bildiginiz gibi degil, benim dosyam 2 sene atti yogunluktan) arada temiz raporunu yenilemen gerekiyor. Arada bir immigrationa gidiliyor anliycaaniz. Calisirken o binaya gitmek, kendi kendine iskence gibi bisey.

10. bu arada her sene calisma izni bittiginden, karttaki bitis suresinden 3-4 hafta once yine binaya gidip uzatma formu aliniyor, harc hurc yatiriliyor

11. sonunda bir gun aniden bir mektup. Di di di dninnnnnn

12. efenime soyliyim 3 mart 2001 tarihinde buraya gelin. Gelin ki boyunuzun olcusunu alalim

13. o etapa kadar else birlikte ayni adres paylasilmali. Ortak banka hesabi, elektrik, gaz, telefon faturalari olmali.vs.vs. yani ortak aysama ait hersey yerli yerinde olmali. Bir fotograf albumu kesinlikle sart. Sormasalar da yaninizda mutlaka olmali. Tabi ayni kilo, sac modeli ve ayni mekanda 850 tane resimi yemiyolar. Bu resimlerin zaman icinde degisik yerlerde cekildigi bariz olmali. Tatillere ciklmali, kollardaki bilezikler, sac modeli degistirilmeli. Ev hali, sokak hali, vs gibi degisik hallerde (e hali, de hali, den hali gibi) resimler bulunmali.

14. simdiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii… karsinizdaki (cok afedersiniz burada sonraki kelimeler icin) keriz diil. Aptal hic diil. Sizi sevmiyor. Ozllikle amerikada yasamanizin ona ve onun cebine bi faydasi yok. Siz potansiyel olarak amerikaya yerlesmek icin bu evliligi yaptiniz. Buraan baslayalim.

15. kari koca AYRI ODALARDA SORGU-LAN-MIYORLAR. 2 kisi ayni odada. Yanyana. Dizdize. Gerekirse elele, dudak dudaga. Sakincasi yok. Ustuste cikmasaniz da olur tabii.

16. adam sadece-sadece ve sadece pasaportunuz ve giris cikislariniz, amerikada vizenizi ihlal edip etmediginizle ilgileniyor. Evrakalriniza goz gezdiriyor.

17. siddetle tavsiye. Butun evraklarinizi cift kopya yaptirin ve biri sizing elinizde olsun. Duzgun siraya koyun. Yani en onde banka hesabinizin son 2-3 aylik kopyasi, altta telefon, elek, su faturalarinin kopyalari (3-5 degisik ayin faturalarini goturun), son 2-3 ayin (ikinizin de ) maas bordrolari (zaten bu kesin istenen evraklardan), BIRLIKTE VERGI ODEDIGINIZE DAIR VERGI BILDIRIM FORMUNUZ (bu da sart form), resimler, varsa cocuk (hahahahahha, sahte evliliklerde bu zor olabiliyor)…. Baska baska….. akliniza ne gelirse evraklari aynen dizin.

18. COK COK ONEMLI KOU- kesinlikle-kesinlikle-kesinlikle ve de kesinlikle amerikada kalisinizin HICBIR DONEMINDE vizenizi ihlal etmeyin. Aynen reddedilirsiniz. Amerika sizing gibi lafini dinlemeyen adami istemiyor. Kalis sureniz bittiginde cikin, tekrar gelin falan filan. Ama sam amcanin lafindan cikmayin. Bu gorusmede sansinizi sifirlayabilrsiniz.

19. naislsiniz, nerelerde oturursunuz gibi abuk subuk 2-3 soru sorarlar ve bitti gitti.

20. simdiiiiiiiiiiiiii – herif inanmazsa…… bir seyden iskillenirse, bir seyden huylanirsa… AGZINIZLA KUS TUTSANIZ ONU INANDIRAMAZSINIZ. O ZAMAN SU SU SU TARIHTE GERI GELIN , SIZI GORUSMEYE ALICAZ diyecektir.

21. …. yediniz

22. AGZINIZLA KUS TUTSANIZ, AYLARCA YEMESENIZ, ICMESENIZ VE O INSANLA ILGILI HERSEYI OGRENMEYE CALISSANIZ bu gorusmeden siyiramazsiniz. O insanla bilfiil yasiyor olmaniz sart. Hatta sart otesi.. daha osnra size sorulabilecek sorulardan birini yazacagim-anlamaniz acisindan.

23. eger ilk gorusme sonrasi suraya parmak basin-burayi da imzalayin dediyse isiniz bitti. YASASIN, GREENCARDINIZ YOLDA DEMEKTIR J

24. evliliginiz bu gorusme gunune dek 2 seneyi doldurmussa KALICI GREENCARD alirsiniz. Eger islemler hizlanmissa ve greencard interview gununuz evlilik tarihinizden 1, 1 ½ sene sonra ise o zaman gecici gerencard verirler. Evliligin en az 2-21/2 sene devamini gormek isteyeceklerdir. Californiada su anda 2 seneden once gorusmeye cagiramiyorlar. Bu nedenle interview’I gecerseniz direkt esas karti aliyorsunuz ve is bitiyor.

25. gorusme sonrasinda pasaportunuzu getirin ve damgalatin diyecekler. O damga greencardin asli gelene dek greencardiniz sayilir. Yani rahatlikla cikis giris yapabilirsiniz. O tarihten 3 sene sonra da vatandasliga hak kazanirsiniz. Yani pasaporta damgayi almak basari. Kutlamaya deger. Karttan tek farki damga seklinde olusu. Greencardimi daha alamadim tribine girmeyin. Aha size greencard damgasi

26. simdi gelelim kokunc senaryoya. Oldu ki gorusmeye cagrildiniz ve karsiniza uyuz biri cikti. Huylandi ve size tekrar gorusme tarihi Verdi…. 2 gorusme arasi ayni evde yasamadiginiz surece….. bu gorusmeyi gecmezni imkansiz.

27. yanyana odalarda olacaksiniz. Arada cam. 2 memur 2 tarafta ayni sorulari soruyor kadin ve erkege. Siz neyi calisirsiniz?! Dis macunu markasi ne, kim yatagin solunda yatar, karim agda mi yapar, jilet mi kullanir… kahveyi nasil icer, az sut ve tatlandirici ile…. Ilk evlilik yildonumunde karima dior marka parfum aldim. Ilk tatilimiz palm springse, Marriott oteline…

28. bakin butun bunlar 2 gecede ezberlenecek seyler. Ama dedim ya adamlar keriz degil

29. dun gece nerede yediniz?/ evdeeee/ bize lutfen yemek odanizin seklini cizin…. / siz de cizeceksiniz./esinizin de camin digger tarafinda ayni sekli ciziyor olmasi gerekiyor!!!! / ok… bu cok kolay degil mi… yani adamin evine gittiyseniz 2-3 kere yemek odasinin seklini, cama bakip bakmadigini bilirsiniz. Soru daha gelmedi!!!!/ peki siz hangi tarafta oturdunuz?!??!?!?!??!?!?!?!?!??!?!?!?!?!?!?!?!?!?! ?!?!?!?!?!?!?!?!??! (yani ne tarafa bakarak yemek yediniz?!)

30. hadi bakalim. Burdan yakin.

31. boyle riskli birseye adim atmak icin rahatsiz olmaniz lazim. Sadece kendinizi degil, karsi tarafi da tehlikeye atiyorsunuz. Sizinle isbirlikci sayiliyor. Cezasi olabilir (bundan emin degilim). Ama siz sinirdisi edilmekle kalmazsiniz, ustune ustluk bir daha da giremezsiniz amerikaya. ]]
peki ne oldu hersey oldumu ?

Bad Girl
28 06 2005, 17:00
gecmis olsun. harbi gelmis gecmis olsun. malesef bu insanlar boyle isde. Kime denk geldigin cok onemli. yani hic soru sormadilarmi?

sonofsun
Merhaba arkadaslar;

Bu sabah 8.40 ta olan randevuma zamaninda gittim. Iceriye 9.28 de alindik. Karsimdaki interviewer ermeni kokenli bir amerikaliydi. Benim pasaportuma bakisi ve sayfalari cevirisi + daha once gonderdigimiz evraklari inceliyisini gormeliydiniz. Nerede tanistigimizi, ne zaman evlendigimizi, resimleri inceledikten sonra bana dondu ve benim statumun expired oldugunu ve beni her an deport edebilecegini soyledi, Oha oldum. Sonra birlikte isimlerimizin oldugu belgeleri inceledi esimin tax return kagitlarinda bir suru ekdiklikler buldu. Ve bugun onay alamazsam valizimi hazirlamami soyledi ve beni odadan cikartti esimle yalniz gorusmek icin. 15 dk sonra esim disari ciktiginda APPROVED oldugumu ogrendim.

Sanirim o arkadas bayagi sakaciydi ama bana karsi degil. Esime muslumanlarin eslerini fazla saygiyla karsilamadiklarini anlatmis ve esim benim kocam modern bir insan bizim iliskimiz cok duzeyli ve yaratici demis, ve ben o anda koptum allahtan arabada idim ve sinirli olmam fazla bir etki yapmadi. Gorusme bittikten sonra esime bu is icin egitildigini ve boyle davranmak zorunda oldugunu soylemis ve kibarca ozur dilemis ama yaptigi yorumlar isinin bir parcasi degil bence ve yorum yaparken biraz daha profesyonel davranmaliydi. Yani o koltukta oturuyror olusu ona muslumanlari asagilama hakki vermiyor.

demek istedigim nedir bu musluman dusmanligi ?

Birde herhangi bir durumda ben kotu davranislarda bulunursam sadece onu arayacakmis esim onlar gerisi ile ilgilenirlermis....

Amacimiza ulastik ve iki yillik yesil karti aldik sayilir ama henuz pasaporta bir muhur vurulmadi. Esimin background check sonucu henuz ellerine ulasmamis ve ulasinca muhtemelen tekrar arayacaklar....

simdi biraz daha iyimser dusunuyorum ama hala icimde bu dusmanliga karsi bir kizginlik mevcut, iyi insanlar nicin kotulerin yaptiklari yuzunden yargilaniyorlar ? bu adaletsizlik degilmi?

Artik benimde bir green kartim var ve rahatca istedigim yere seyehat edebilirim bunu bilmek mutlu ediyor insani amasi var iste keske hayatimizda bu amalarin ve keskelerin yeri hic olmasi....

Allahtan bu insanlar karsisinda oturmasi gereken herkese sabir diliyorum.

Ayrica herkese basarilar, bu gunu asla unutmayacagim ve dusuncelerimi paylasmak istedim..,

maybe
sonofsun

tebrikler..
bosver takilma bugun olanlara..unut
bir taraftan ben anlayisla karsiliyorum.. insanlar iran afganistan turkiye diye ayirmiyor.. musluman ulke deyip geciyor.. iran da beni korkutuyor..

sordugu sorular bunlar mi sadece? nerede tanistiniz nasil?? baska bisey yok mu.. kolaydi yani.. cok fotografiniz varmiydi??

Bad Girl
29 06 2005, 17:00
yani bazen oyle insanlara denk dusuyorsunki katil olmamak icden bile degil ya. ne kadar sinir bozucu bir konusma. sanane ya benim evliligimden. bu ins`deki calisan insanin senin esinle `eminmisin bu evlilikden ` diye konusmaya hakki oldugunu hic sanmiyorum. it is not your business demek lazim.

sonofsun
Sevgili Badgirl ve jjb;

Ok detaylari soyle. Iceri girdik. Oturtmadan once sag elimizi kaldirtip dogruyu soyleyecegimize dair yemin ettirdi. Oturduk, yaklasik 5 dk hic soru sormadan evraklari inceledi onunde benim dosyam vardi yaklasik uc parmak kalinliginda, teker teker bakti sayfalara, sonra esimin ve benim pasaportumu inceledi, esimin sadece resmine bakti ve kapatti benim pasaportun tum sayfalarini teker teker aci ve bakti, pasaporttaki muhure bakti yaklasik 3 dk sonra bu pasaportun orijinale nerede diye sordu bende elinizde dedim, ok dedi, sonra diger evraklara gecti, birlikte isminizin oldugu neler var yaninizda diye, bizde banka hesaplarini ve kira kontratini gosterdik, gaz tlf internet elektrik esimin adina cunku ben ozaman calismiyordum ve garanti bankasindaki kredi kartimi kullaniyordum dolayisiyla buradan bir kil kapti, ikincisi esimin w2 tax return kagidini aldi kopyesini cektirmek icin dogum belgesini falan ama bize hic soru sormadi yani daha dogrusu bana, ben zaten adamin suratindan allak bullak olmustum karsinizda esmer yari kel bir ermeni gavuru dururken ve sizin bu adamin onayina ihtiyaciniz varsa daha ne olsun, sonra bana sorun varmi dedi bende sayet bu greencard onaylanirsa ben serbest bir sekilde seyehat edebilecekmiyim diye sordum. oda basladi atip tutmaya aynen soyle : Bakiniz sizin vize durumunuzdan dolayi sizi her an sinirdisi etme yetlkisine sahibim tabii sayet onaylanmazsa basvurunuz, bende siz bilirsiniz ama oncelikle evliligimizi onaylayan belgeleri incelemeniz gerekir diye cevap verdim, bana baska sorun varmi dedi ve disariya cikartti, ben yaklasik 15 dk yada 20 bilmiyorum cunku acaip sinirli ve gergindim o noktada, esim disariya cikinca olanlari anlatti,

Adam ilk once dinden baslamis iste muslumanlar eslerine iyi davranmazlar o nedenle eminmisin bu sahsa GC vermeye + seni sevdigine eminmisin bu adamin + bir suru boyle akil celdirici seyler soylemis falan filan, ama bizimkisi saglam tabii biz cok mutluyuz ve bu soylediklerinizin hicbiri olmayacak demis, sonra da cikti geldi yanima iste boyle olanlar

ama ben kendime 6 saat sonra zor geldim ve sinirimin yerini sadece karanlik bir ani aldi, ama sonuc onemli ve amacimiza ulastik gerisini fazla dusunmemeye calisiyorum.

Herkese sabir ve XXXXXlarge olmalarini diliyorum..

maybe
sonofsun

neden boyle dedi

Bakiniz sizin vize durumunuzdan dolayi sizi her an sinirdisi etme yetlkisine sahibim

vize durumunda ne vardi ki senin???

BroWn SuGaR
GECMIS OLSUN ARKADASIM AMA BENiM KAFAM KARISTI..STATUSUN NASIL EXPIRE OLUYOR SENiN? ARTI VIZE DURUMUNDA NE VARMIS?
ZATEN NE VIZEN VARSA EVLENDIKDEN SONRA GECERSIZ OLUYOR..ANLAMADIM BEN :)

BroWn SuGaR
ARTI AILE ISI BU..BEN KOLAY KOLAY EVLI BIRINI ESINDEN AYIRIP CIKIS YAPTIRCAKLARINI SANMIYORUM..OKUMUSTUM BEN OYLE BIRSEY AMA TAM HATIRLAMIYORUM..SINIR OLDUM BAK ADAMA BEN!

BroWn SuGaR
hola babam bana dediki 1 ekimden sonra amerikaya girislerde bandrollu pasaport kullanilacakmis?
nedemekse bu..euro news de duymus..sahte pasaportlara onlem almak icinmis..ben daha yeni uzattirdim
pasaportumu yaf..5 yillik hemde..tr ye gidicek varsa yakinda bir arastirsin..hatta ben konsoloslugu arim yarin
icime kurt dustu :) bu konuda bilgisi olan varmi?

sonofsun
02 07 2005, 17:00
Selam arkadaslar

Akli sira adam bize gozdagi veriyor iste, hani derler ya denize dusen yilana sarilir bizim sansimiza da bu ermeni amca cikti iste. Birsey yapacak halimiz yok tabii ki onayina ihtiyacimiz vardi ya, beni sinirdisi edmezler evli olan hic kimseyi edemezler oda biliyor ama iste akli sira gerginlik yaratiyor, k1 ile girince 30 gun icinde evlenmen gerekiyor ve iste bu grren card basvurusu red edilirse sinirdisi etme haklari varmis ama beni onayladilar o nedenden dolayi hicbir suphem yok artik.

Saygilar..,

BroWn SuGaR
03 07 2005, 17:00
Benim bildigim kadarIyla red yersen evliligini arastIrIyorlar..komsu vs vs..olurmu oyle sey...
olduu inanmadIm hadi ulkene..red yersen birileri mahallende isyerinde vs arastirma yapIyor..
bu kadar basit diil bence bu isler..dedigin gibi olay gerginlik yaratmak olsa gerek..
neymis gitmeden once sakinlestirici almak gerekmis :)

Bad Girl
05 07 2005, 17:00
ben gecen yil evlendim. gecen temmuzda kagitlari yolladim. ben bu yaz interwiev olmayi bekliyorum. benim kagidimin tarihi 16 temmuz ,ve simdi washington d.c`de 23 haziran islemde. Eli kulaginda diye umut ediyorum. malesef i-131 kagindada ayni bu hesapla gittim ve yanildim. :( isde bu yaz galiba.

virginin
bizim dosyadakiler toplaniyor. bir takil istersen.

virginian
05 07 2005, 17:00
Gecici green kartin hayirli olsun sonofsun. Garip birine rastlamissiniz, ama ne guzel kartinizi da almissiniz. Darisi benim gibi bekleyenlerin basina.

Badgirl,
Sen ne zaman green karta basvurdun. Ben de Northern Virginia'ya bagliyim. Ocagin son gunu belgeleri postaya verdim, insallah gelecek Mart'ta interview olur. Beklemekten baska birsey yapmiyoruz. Neyse hayirlisi.

applesweet
07 07 2005, 17:00
Virginian, arabaniz bozuk her hafta bir sey cikiyor diye hic uzulme. Bu Amerikalilar tuhaf insanlar. Ille de bir sey tamir edecekler.Araba bozuk olmasa da tamir eder onlar. Gormuyor musun, hepsinin evi bir atolye olmus, ne ararsan var garajda. Benim esim tamir edecek bir sey bulamadigi zaman, motosikletini parcalara ayirip tekrar topluyor. He he hee...

virginian
07 07 2005, 17:00
Badgirl, sana az kalmis. Insallah en yaki zamanda interviewe gidersin, sonra da Turkiye'ye.

Benim koca cok tembel, hic Northern Virginia'ya gelmek istemiyor. Bizim de bir bozuk arabamiz, her haftasonu onu tamir etme ve parca arama islerine ayiriyor.

maybe
08 07 2005, 17:00
virginian bad girl interview icin beklemiyor.. advance parole ile tr ye gidecek..

kommenege
09 07 2005, 17:00
bildigim kadariyla basvurdugun ofise gore degisir bekleme suresi. hangi ofise basvurmustun?

cevizagaci
muraduver,

Bende San Francisco dan basvurumu yapmistim. Daha yeni kartimi aldim. Moralini bozmak istemiyorum ama bos hayallere kapilma diye yaziyorum. Beni interviewden sonra tam 1 yil beklettiler. Ikinci mulakat falan olmadi eksik evragimda yoktu. Ha bugun ha yarin gonderecekler diye avance prola basvuru yapmamistim. Eger acelen varsa sana tavsiyem advance prola basvur. En az bir yil bekleyeceksin. Maalesef San Francisco boyle. Cok bekletiyorlar. Ben basvurumu yaptigimda iki yildan fazla suredir evli oldugum halde iki yil sonra green kartim elime gecebildi.Hadi kolay gelsin.

marauder72
Selam, gecen hafta interview`a girdim, genel olarak iyi gecti adam beraber yasadigimiza inandi, ama elim bos dondum dokuman eksikmis dedi memur. Ayrica esinizin ilk evliliginide gozden gecirmem gerekiyor dedi. Bun cevaplari biraz uydurma buldum. Araba sigortasi verdgim halde benden tekrar sigorta ve registration istedi (registration ne alaka? sigortasi olan adamin illaki arabasi vardir). sonra siz gelirinizi kanitlyamiyorsunuz maasinizi yatirdiginiz banka hesaplarinin 6 aylik dekontlari lazim dedi. Ortak hesaba deposit ypmadigimiz icin ayri ayri hesaplarimizi gonderecekmisiz. Elimize gerkli dokumanlar diye bir kagit tutusturdu ve geri gonderdi. Bana sorarsaniz isi sallayabildigi kadar sallayabilmek tek amaci.Zaten size hayir demiyorlar hic bir zaman dusunmemeiz lazim su eksik bu eksik diyorlarki bakalim zaman zarfinda ne olacak belki bosanirsiniz diye.

Bunun uzerine adama sordum ikinci gorusme olacakmi diye gonderdginiz dokumanlara bagli dedi Ama california`da ayni durmda kalmis insanlarin eksik dokumanlari gonderdikleri halde 1 senenin ustunde haber alamadiklarina sahit oldum.
Benim hic bir sey bilmeyen avukata sordum dokumanlari gonderdikten 2 ay icinde bir approved cevabi gelmezse mutlaka 2. gorusme olur dedi. bu konuda bilgisi olan varmidir?
2 gorusme arasi nekadar zaman var. Ayrica bu advance parole ile dunyanin heryerine gidilebilyormudur?

Tesekkurler.

marauder72
Benim basvrum San Francisco`da gerceklesti. Burada isler cabuk, evledininz kagitlari gonderdiniz gorusmeye kadar toplam sure 5 ay.
5 ayda kart cepte gecersiniz gorusmeyi tabii.

mmelih
herkese selamlar. ben amerikali esimle evliligimden dolayi green card`a basvurucam. yalniz bise var merak ettigim: esim affidavit of support formunu dolduruyor. konu su ki, esimin su andaki kazanci poverty level`in 125%`in uzerinde, yani sorun yok. yalniz gecmis 3 yilda kazandigi para (o yillarda universite ogrencisi oldugu icin) poverty level`in altinda tabii ki. sizce bu sorun cikarir mi? Ve, onlara esimin o yillar icerisinde universite ogrencisi oldugunu belirten bir yazi yazmamiz filan gerekiyor mu? faydasi olur mu? cok tesekkurler...
sevgi ve saygilar

cevizagaci
10 07 2005, 17:00
Sevgili Marauder,

Benim mulakatim gayet normal gecmisti iste nerde karsilastik falan filan resimleri bile sormadilar, yanima bir suru banka hasabinin elektirik vs. dekontunu almistim hic sormadi bile. Mulakattan sonra ne kadar surede green kartimi alirim diye sormustum bana gorevli bilmiyorum background check yapilacak demisti o kadar. Hic bir sure belirtmemisti. Ve taaam bir yil bekledim. Inteviewden tam bir yil sonra 10 yillik green kartimi gonderdile. Bir daha mulakata falan cagirmadilar yalniz kartimi gondermeden bir ay once tekrar parmak izi icin gittim. Bu kadar.
Turkiye ye donersen greenkartin tehlikeye girebilir. Cunku kadin bana bu islem suresinde ulkenize gitmenizi tavsiye etmem demisti.

Kolay gelsin tekrar.

marauder72
10 07 2005, 17:00
Cevizagaci tesekkur ederim.
Benimde tahminim en az 1 yil. Sorun su biz belki TR ye donecegiz bu isleri memleketten nasil yurutecegiz bilmiyorum.
Sana gorusme sonrasi ne dedi memur illa bir sey demesi lazim dusunmem gerekiyor yada background check falanmi dedi acaba. Bir diger merak ettgim sey ise GC in 10 yillikmi?

BroWn SuGaR
11 07 2005, 17:00
insurance registeration la green kartIn ne alakasI varmIsh??
evet evet hepimiz birer sakinlestirici alip gidelim gorusmeye :mad:

poppy_cake
12 07 2005, 17:00
sevgili ceviz agaci siz IR1 mulakatina mi girdiniz yoksa

daha once Cr1 le alinan vize sonrasi beklenen 2 yildan sonra girilen ikinci green kart mulakatina mi

merak ettim cunku bende Sf dayim ve ben buraya Cr1 le geldim , 1 yillik evliyim , bu kart 2 yillik

olduguna gore bizimde 2 sene sonra ikinci bir gorusmeye girmemiz gerekiyor asil green kart icin

bu durum benim durumum icinde gecerli mi? yani ikinci gorusmeden sonra 1 sene ulkeme ailemi ziyarete

gidemeyecek miyim ?

sevgiler

poppy_cake

cevizagaci
Sevgili Popy cake,

Hos geldin San Francisco ya umarim burayi sevmisindir. Baslangicta zorlanabilirsin ama merak etme burada canin sikilmaz. San Francisconun neresindesin. Clement st yakinsan oraya giy gez hic canin sikilmaz.

Soruna gelince ben San Francisco da Amerikan vatandasiyla evlendim yani Turkiyede evlenip buraya gelmedim o yuzden durumumuz farkli.

Sevgil Maduer galiba ismini yanlis yazdim ozur

Ben de San Franciscoda Amerikan vatandasiyla evlendim ama hemen basvurmadim green karta iki sene sonra basvurdum. ilk basvurum 2003 un Haziraniydi bir ay sonra parmak izi ve calisma izni icin cagrildim , 2004 un martindada mulakata gittim. 2005 in Nisanin da da green kartimi gonderdiler.Butun process buydu. Formlarimi falan hep kendim doldurdum hic sorun cikmadi.

marauder72
Cevizagaci sana gene sorum var,
Sen Tr de mi evlendin SF de mi?
bir de fingerprint Scan verdinmi?.verdiysen nerde ne zaman?
Eger SF de vatandas ile evlenmissen olay soyle gelisiyor.
Kagitlari gonderiyorsun 3 ay sonra parmak izine cagiriyorlar, 1 ay sonra 1 ay sonrasi icin gorusme veriyorar toplam 5 ay.
Ama bazi harici durumlar oluyor, hangi durumlarda gerceklesiyor tam bilmiyorum.

poppy_cake
13 07 2005, 17:00
tsk ederim ceviz agaci...

senin daha onceki uyarilarin olmasa sadece yazlik kiyafetlerle gelecektim buraya..
sag olasin!!!

Allahtan bir kac tane kislik ceket koymusum valize , cunku geldigim ilk haftalarda

gercekten dondum.. ayni anda hem yazlik hem kislik hem baharlik giymenin ne oldugunu

disardan anlamak cok zor cunku.

sanirim simdi biraz alisiyorum, yada hava biraz daha isiniyor.

ben Sf ya cok yakinim , golden gate koprusunden hemen sonraki ilk yerlesim bolgesindeyiz.
dedigin caddeyi yarin gorecegim

simdilik gezdigim yerler san rafael(fuara gittim ), tiburon, mill valley , sausalito, golde gate park, ferry house, pier, fisherman house, bush street , market street, lombard street,sutten street, china town ve oakland, muir trees,

ama geldigi 1 hafta boyunca surekli uyuyan ve sadece 10 gundur gezebilme imkani bulabilen biri icinde yine de fena sayilmaz..

sevgilerle

poppy_cake

cevizagaci
Sevgili Popy cake,
Tavsiyelerimin isine yaradigina sevindim. Bende temmuz ayinda gelmistim Ankara dan, bilmem bilirmisin Ankara yi. Yazlari cok kuru sicaktir. Esim San Franciscoya alismis kalin kiyafet getirme dedi. Ben de dogal olarak hep yazliklari getirdim ilk yil cok usudum. Hic unutmuyorum. Birde ben San Francisconun icinde golden gate parkinin yakinlarinda okyonusa yakin yasiyorum. Burasi cok ilginc yazlari hep sisli ve bayagi serin. Bayagi bir usutuyor yani . Zaten Golden Gate koprusunu gecince sen de farki gozlemliyorsundur eminim.

Senin yasadigin bolge anladigim kadariyla sausalita civarinda. Orasi pek serin degil benim yasadigim yer kadar. O taraflarida cok severim Col yakin bir arkadasim su anda San Rafaelde yasiyor. Tadini cikar bu gunlerin elinden geldigince, degisik mutfaklari tat. Buranin en guzel tarafi o.
Tekrar hos geldin.

exclusive
selamlar arkadaslar

size bir sorum olcak..

simdi oncelikle ben 18 aydir greencard sahibiyim... ve evlenmeyi dusunuyorum fakat hepimizin bildigi gibi 5 yil dolmadan gelemiyorlar..

bu durumda yapilmasi gereken en guzel uygulama nedir..

yani aklima bir kac yol geliyor amerikaya ogrenci vizesi yada dil kursu araciligi ile getirip burda evlenmek ve bunun detaylarinda arastiriyorum..
eger sizin bildiginiz yada herhangi tanidiginizin tecrubeleri olmussa bu konuda bilmek isterim...
saygilar

marauder72
Hosgeldin,
Ben 5 Senedir Bay areadayim, San Francisco ABD de nefes alinabilir tek yer diye dusunmekteyim, Clement, Asyalilarin oturdugu inner Richmond bolgesinde olur, alisveris icin iyidir baska bir ise yaramaz, birde bizimkilerin actigi Pera Cafe var 6 ile Clement`in tam kosesinde cok saglam adamlardir yemeklerde iyidir ucuzdur.
Sf`in heryeri baska guzeldir de sen gene Castro`dan uzak dur nolur nolmaz.

sonofsun
14 07 2005, 17:00
selam arkadaslar;

bu sabah posta ile geldi benim permanent resident card iki yillik yollamislar nedeni ise iki yil sonra hala evli isen gercek kalici green card icin interview e gidecegiz yine, neyse iki yilligina da olsa immigration a gitmek zorunda degilim artik. guzel bir kart yapmislar calisma izni ile ayni gorunurde on yuzu ama arka yuzunde cok degisik bir barkod uygulamasi var her turlu bilgiyi depolamislar iste.

simdi ozetlersem;

2 ekim 2004 evlilik
24 ekim 2004 basvuru
23 aralik 2004 calisma iznim onaylandi
29 haziran 2005 interview
5 temmuz 2005 gecici yesil kart onaylandi
17 temmuz elimde ve yasal olarak seyehat etme ozgurlugune sahibim yani toplam 9 ay suren bir surec ayrica belgeler missouri den geliyor yani merkez oradaymis hangi eyalette olursan ol farketmiyor ama ben utah salt lake city deyim ve inaniyorum ki belelerinizi tam olarak yolladiktan sonra hic zaman kaybetmessiniz zira biz burada bir suru belgeyi tekrar yollamak durumunda kaldigimiz icin kafadan 3 ay kaybettik belkide ozellikle yapiyorlar sureyi bir sekilde doludurmk icin ama sabirli olursak hersey halloluyor.

simdi baska sorular geldi aklima, bu kart sahibi olarak kendi ailemden birisine sponsor olabiliyormusum ben bu konuda bilgisi olan varmi acaba yardimci olursaniz cok sevinirim.

allah herkese sabir versin ayrica gorusmeye gitmeden evvel birer sakinlestirici alin lutfen cok isinize yarayacaktir....ben almadim sakinlesmem 5 saat 23 dk surdu, ama amacimiza ulastik onemli olanda bu degilmi arkadaslar...

saygilar herkese

Oxnard Gazisi
15 07 2005, 17:00
Arkadaslar ben de Bay Area da oturuyorum. Onumuzdeki hafta Amerikali arkadsimla evlenmeyi dusunuyoruz. Fakat burda mi evlensek yoksa Nevada ya gidip orda bi gecede drive-thru bi evlilik mi yapsak diye dusunuyoruz. Boyle bir evliligin interview de bi dezavantaji olurmu sizce? Yani kaliforniya da oturuyosunuz neden nevada da evlendiniz diyebilirler mi? Birde elden basvurulari kaldirmislar diye duydum. Bay area ins ofisleri hakkinda bilgisi olan arkadaslar yardimci olurlarsa cok sevinirim. Allah herkesin yardimcisi olsun.

applesweet
Oxnard Gazisi, oncelikle vermis oldugunuz karardan dolayi tebrik ediyorum. Madem sordun fikrimi soyleyeyim. Bir evlilik ister Turkiye`de olsun ister Usa`da farketmez, guzel duygularla, iyi niyetlerle baslar. Ve bu guzel gunun gerektirdigi bazi ritueller vardir. Yapmayani kinamiyorum ama, evlendigi gun gelin gelin gibi, damat da damat gibi olsun bence. Guzelce gelinliginizi damatliginizi giyin, ozel gune yarasir sekilde, guzel guzel resimlerinizi cekin. Bunlari ins icin degil, yillar sonra cocuklariniza gostermek icin yapin. Bence boylesi daha guzel olur.Siz evliliginizi ciddiye almazsaniz ins alir mi? Dogrudan bir sey demezler belki ama, kafalarinda bir soru isareti olur sanirim.

maybe
sonofsun senin hersey cok hizli gelismis.. benim ne zaman olucak int. merak icindeyim.. 15 ekim 2004 te evlendim ... benim kagitlarimi avukat hazirladi vakit kaybetmedim yani.. ssn work permit aldim ocak ayinda

miami de evlenen var mi?? ne kadar suruyor?

cotto
16 07 2005, 17:00
oxnardgazisi,
applesweet e katiliyorum. ayrica diger eyaletlerde de aslinda civil ceremony dedikleri nikah prosedurleri cok kolay. hani hakikaten bir degisik evlilik veya hatira olsun diye ta nevadaya gidip drive thru da evlenmek kadar basit. Sadece belediyenin ilgili makamina gidip once marriage license icin basvuruyorsun. Bunun icin sadece gecerli kimlik yeterli. Genelde feeler de cok dusuk. SOnra da oradaki marriage court un gunleri ne ise, bazi yerlerde first come first serve, bazi yerlerde randevulu evlenebiliyorsun. efer FCFS ise ehliyetinizi aldiktan 24 saat sonra 60 gun icinde istedigin vakit (is saatlerinde) evlenebilirsin.

uygar73
16 07 2005, 17:00
JJB ben miami de evlendim. immigration basvurum aralik 27,2004. bende interview bekliyorum. avukatimin assistani bana kasim yada aralik 2005 de interview olabilir dedi.avukatimin bana soyledigi miami de interview cagirmalari genelde 12-18 ay icinde oluyormus. bu arada bende meraktayim neler olacak diye.ihsallah hersey yolunda gider.

Bad Girl
17 07 2005, 17:00
john2004
hepimiz kimliklerin ing. cevirisini koyduk formlara. ve benimkindede bekar yaziyordu . ama evliydim. ve ins simdiye kadar bana sorun cikarmadi. ben evlendikden 90 gun icinde pasaport v enufus cuzdanimi degistirdim.

Bad Girl
sonofson,
Tebrikler ,sansliymissin. ben evleneli 1 yildan fazla,evraklari yollayalida bir yildan fazla ama henuz green card`dan ses yok. :( eyaletden eyalete degiisyor.

Oxnard Gazisi
Applesweet ve Cotto,
Onerileriniz ve bilgileriniz icin tesekkur ederim. Dediginiz gibi local bi dugun yapmak daha mantikli ve uygun olur. Sizi gelismelerden haberdar edicem.

john2004
Merhaba,

Birth certificate ile ilgili bir sorum var. Gecenlerde nufus cuzdanimi baskonsolosluga yollayip bana birth certificate cikarin dedim. Bir kagit cikarmislar, nufus cuzdaninin onayla tercumesi ama basligi birth certificate, ilisikte de nufusun fotokopisi var.

Simdi bur kagitta medeni hali single diyor ama ben yeni evlendim bir ABD vatandasi ile ve adjustment of status icin basvuru yapmaya hazirlaniyorum. Benim ilk once nufusumu degisitirp evli yapmam gerekiyor mu? Evli oldugum halde bu kagitta bekar yazmasi problem cikarir mi? Tesekkurler.

Bad Girl
19 07 2005, 17:00
ins`nin sayfasini update yapmislar. bir bakiniz, :)

maybe
;)

Musak
Yaklasik 8 yildir burdayim. Basimdan gecenleri kisa bir sekilde anlatmaya calisayim. Buraya ilk gelmemin sebebi
Peder beyin burda degisik calismalara katilmak istemesi. Onun ile beraber J-2 vizesi ile geldim. 2 yil sonra o geri
dondu ben ise o zamanlar lise yi bitirimek uzere idim burada. Vize tarihi bittigi halde ben kaldim. Liseden sonra
ticarete atildim. Islerim cok iyi idi. Daha sonra Amerikan vatandasi bir kiz ile evlendim. Birgin Los Angeles a
mal almaya giderken Border Patrol denilen adamlar beni durdurdu. Soru uzerine soru.... Turk oldugumu anlayinca
Aralarinda Meksika kokenli olani beni birakmak istemedi. Beyaz patroller benim evli oldugumu ve is yaptigimi
gorunce birakmaya calissalarda Meksika kokenli olan kisi Kraldan fazla kral cilik derler ya, once FBI yi aradi,
sonra gunlerce ordan oraya suruklediler. Colun ortasinda arkasi kucuk ve demirden bir kamyonun icinde saatlerce
hiz yaptilar. Kamyonun arkasindan ciktigimda bayilmak uzere idim, her tarafim kan revan icinde idi. Oldurmeye calisyorlar
zannettim. Daha sonra FBI ile gorusturmek icin yaklasik yirmi kisi ile beraber bir odaya koydular. Odada yatmak mumkun degil,
kusur bakmayin hikayeyi cok uzatmayayim FBI beni orda 3 gun kadar tuttu ve hapse sevkeddi, 30 gun civarinda da orda kaldim. Esasinda Amerikan vatandasi ilan esim bana yardim etse imis 10-15 gunde cikardin dediler. Hapisde durma sebebim
Deportation. Kefaret verip hapisden ciktiktan sonra esim den ayriildik. Mahkemeler surdu. Yaklasik bir yildir devam ediyor.
Sonra baska bir kizla tanistik ve evlendik. Simdi Avukatim I-130 a basvurup davayi kapattiracakmis. Ona cevap gelince
davayi tekrar actirip mahkemeden bana yesil kart almaya caliscak.
Benim sorum J-2 vizesinden dolayi sorun cikarmi? Buna yakin birsey basindan gecen varmi? I-130 a cevap vermeleri ne kadar suruyor? Dikkat etmem gereken seyler nelerdir? Yardimci ularsaniz cok sevinirim.
Mustafa Akbil

Bad Girl
20 07 2005, 17:00
bilemiyorum ama ben butun formlari ayni anda yolladim. doktor raporu ve digeri ayni anda gitti. hicde oyle oldugunu zannetmiyorum. birde doktor raporunu acma. yle kapali bir zarf halinde gidecek.

Bad Girl
hangi nolu form oldugunu simdi hatirlamiyorum ama asi falan yaptirdim. doktor raporu aldim. her doktor olmuyor.ins`nin ozel doktorlari var. ona gidilecek. allah allah bir benmi yolladim herseyi en basda.? varmi baska doktor raporu yollayan.

Bad Girl
oh rahatladim. bende oyle biliyorum. hepsi birden gidiyor diye. belki daha sonrada gondersen olur. ama emin degilim.

applesweet
Selam, ben de doktor raporumu butun evraklarimla birlikte gonderdim. Ins`e telefon acxtigimizda bize boyle bilgi vermislerdi.

maybe
bad girl
nedir bu doktor raporu.. ben hic oyle bisey gondermedim avukatim da sormadi.. test falan mi yaptirdiniz ? ne testi?

maybe
neden benden kimse istemedi doktor raporu.. belki eyaletten eyalete degisiyor..

mmelih
herkese slm,

ben evlilik yoluyla green card`a basvuruyorum ve su anda formlari dolduruyorum. NY`taki bi turk arkadasimla konustum. O, isleri avukatla halletti. ve bana ilk etapta sadece I-485, I-765, I-130 ve G-325A yi gonderdiklerini soyledi. affidavit of support ve medical examination formlari, interview`a goturulecekmis. yani su anda gondermenin bir geregi yokmus. konu hakkinda bilgisi olan var mi? bu bilgi ne kadar dogru?

tesekkurler,

cevizagaci
21 07 2005, 17:00
Medical exami interview e kadar gondermek icin zamaniniz var. Zaten basvuru formlarindaki aciklamalari tekrar okursaniz orada interviewe kadar zamaniniz oldugunu yaziyor. Kolay gelsin herkese

maybe
bir sorun olmadi ama.. ben cok oldu work permit ssn advance parole alali..

BroWn SuGaR
selam..eyaletten eyalete degismez...gonderdigimiz formalardan bir tanesine ( sanIrIm green kart icin ) doldurup gonderdigimiz form a ek olarak gidiyor medical exam..sonra gonderseniz olurmu bilmiyorum..ins i arayip bir sor istersen..
Teste bulasici cinsel hastaligin varmi..hepatit..aids..verem ..vs vs die bakiolar.
AvukatIn birsey dememis olabilir sen ara ins's isini garantiye al derim..sanIrIm burdaki butun arkadaslarda benimle aynI fikirdedir.

FONTE
24 07 2005, 17:00
Merhabalar,
Benim de bir sorum olacak deneyimli arkadaslara;
Ben de de gecici green card var. Temmuz 2006'da suresi dolacak. Ben de I-751 formunu doldurmam gerekecekmis. Ve bunu Temmuz 2006'dan 3 ay once yapmam gerekiyormus. Daha once I-751 dolduran var mi icinizde?

mardis
26 07 2005, 17:00
Aramizda eksik evrak nedeniyle bekleyen var mi? Bekleme suresi ortalama ne kadar?

applesweet
Aysegul selam, hosgeldin aramiza. Senin islemler hangi asamada? Kendinle ilgili genel bilgileri paylasirsan bizlerle sevinirim. Bir de ozel mesajini ac, belki gerekli olabilir.

aysegul68
MERHABALAR... MESAJINIZI BIR SOLUKTA OKUDUM.. BEN DE AMERIKAYA EVLILIK NEDENI ILE GELDIMM.. UZUN ZAMANDIR BENIMLE AYNI HISLERI PAYLASAN BIRIYLE KARSILASMAYI BEKLIYORDUM.. YAZDIKLARINIZLE ADETE BENIM HISLERIME TERCUMAN OLDUNUZ.. TANISMAK ISTERIMM..

BEN nj DE YASIYORUM.. DAHA ONCE BIR KAC KEZ GELMISTIM.. AMA .. BU KEZ FARKLI..

37 YASINDAYIM..
SAYGILAR..
AYSEGUL

aysegul68
BEN 6 AYLIK TURIST VIZESI ILE GELMISTIM AMA GIRISTE MEMUR 1 AYA UINDIRDI..VE SUREM DOLDU AMA HALA BURADAYIM.. ASLINDA BU TERCIH ETTIGIM BIR SEY DEGIL.. AVUKATLA GORUSTUK.. BURADA EVLENMEMIZDE BIR SAKINCA OLMADIGINI SOYLEDI.. ONUMUZDEKI AY NIKAHIM VAR.. ONUN HAZIRLIKLARI ILE UGRASIYORUM... NIKAH ERTESI DOSYAM ACILACAK.. BIRAZ MALIYETLI OLACAK AMA HEMEN CALISMA IZNIMI VE SEYEHAT OZGURLUGUMU ALMAK ISTIYORUM..

NASIL ACILIYOR BU OZEL..: :) )

SAYGILAR..

Bad Girl
27 07 2005, 17:00
fonte
galiba o form 765 ..degilmi??????? bendede employment authorization card var. expire olmak uzere ve bana 765 formunu doldur dediler. galiba ikimizde farkli seylerden bahsediyoruz. sorun varsa yardimci olabilirim. 765 ile...

Bad Girl
fonte,
ben evleneli daha bir sene. daha senin gibi o asamalara gelemedim. Yardimci olamayacagim. so sorry!!!!!

Aysegul,
bencede applesweet`i dinle. bir an evvel evlen. Ben sunu soyleyeyimki eger dollydoli olmasaydi ben salak hala daha bekar kalirdim. Sende bizim sozumuzu dinle,bir an evvel evlen. Dugun sonra olur. Bende oyle yaptim. ilk once resmi nikahla evlendim. iki ay sonra reception verdik. ne olcak ya...

mardis
<< Merhabalar,

Benim de bir sorum olacak deneyimli arkadaslara;

Ben de de gecici green card var. Temmuz 2006'da suresi dolacak. Ben de I-751 formunu doldurmam gerekecekmis. Ve bunu Temmuz 2006'dan 3 ay once yapmam gerekiyormus. Daha once I-751 dolduran var mi icinizde? ]]
iki yillik conditional yesil kartta sure dolduktan sonra hala evliyseniz esiniz sizin adiniza I-751 formu doldurur.Amac conditinal kismini kaldirmak ve 10 yillik green card almaktir.

mardis
<< haklisiniz.. bu hic tercih ettigim bir sey degil aslinda.. yani burada illegal kalmak.. ama konustugumuz avukat bu konunun sakinca li olmayacagini soyledi... teknik olarak illegal olmakla birlikte islemlerim surdugu icin kesinlikle sorun olmayacagini soyledi.. tabii evlilkten caymadigim surece.. eger karar degistirirsem iste o zaman gercek sorunu yasarmisim... iki ay icinde seyehat serbestisini alabilecegini soyledi... 2-3 ay icinde de calisma iznim gelirmis... bu bize USD 4000 e patlayacak tabii..
aysegul ]]
Ins e basvuru yaptiktan sonra I-131 (advance parole) gelme suresi maksimum 90 gundur. Bu sure cogu ins ofisinde 1 aydir. Yani evlendikten sonra basvurunuz kabul edilirse (ki muhtemelen edilir) en gec 3 ay icinde seyahat ozgurlugunuzu alirsiniz.