PDA

Tüm Versiyonu Göster : 15+ yrs in US & where is life ?

machinist
01 09 2003, 18:00
Buyukdereli Dostum:
olaya birde soyle bakmak lazim.. sen bu zamana kadar belli bir doygunluga ulasmissin.. artik senin icinde cozulecek birsey kalmamis amerika baglaminda.. yeni gelen arkadaslarda istek heves ve azim var...bir takim hedefleri var.. sen bu is tecrubenle TR ye dondugun vakit yine guzel bir isin bir evin vs olur.. olmaz degil... yani tuzun maddi ve is tecrubesi anlaminda kuru.. donme istegin gayet mantikli... nitekim senin kendi istegin...ama hayat tecrubesi tahsil ve bir nebzede kariyer yapmak isteyen arkadaslarin gelmesi bence gayet dogal ve bir nevi gerekli... hem etiket kazanmak hemde daha fazla reputation ve kabul goren yerlerde okumak...birde Tr nin sunduklariyla amerikanin sunduklari arasinda biraz fark var.... bu durumlari da goz onune almak lazim...benim yasim pek kemale ermedi ama pek gozude kapali biri degilimdir...umarim kuru gurultu yapmamisimdir...
hurmetler..

machinist
haaa bu arada amerikaya geldigimde yaptigim islerde soyle...
pompacilik, pizza dagitimi, araba yikama, 7/11, warehouse da hamallik, hahfta sonlari temizlik isciligi, tir yukleme bosaltma, forklift soforlugu, havuz insaati, teknik ressamlik ve bir insaat sirketinde tasarim isi, sirasiyle boyle yani...

Buyukdereli
Merhaba arkadaslar,
ben 15+ yildir US deyim. Cebimde $300 ile geldim TR den geldim. Bulasikcilik, garsonluk, TA lik den bashladim BS & MS imi kendi bashima aldim ve son 5-6 senedir IT manager ligi yapiyorum. US vatandashiyim ve hatta burda kendi evim var. Eshsiz bir Turk ile evliyim ve gayet guzel bir gelirim de var US de. Buna ragmen TR ye geri donmeyi dusunuyorum. Bir cogunuz delisin sen diyebilirsin. Ben bile kendime inanamiyorum hala !

Ame, artik US deki yasham, system ve insanlar AC MI YOR ! ...ictenlik yok burda, hemen hershey yapmacik, her yer materyalizm'e dayali, hayat sade degil (yada cok zor olabiliyor). Can arkadashlarin, ailen yok burda, bulduklarinin coguda 5 para etmiyor ! ....hani nerde benim bogazim, vapurlarim, lezzetli/taze/dirt-cheap meyve ve sebzem etc. ? neyse anlarsiniz... Biliyorum ilk sene TR de kafayi yerim saniyorum ama yinede dogup buyugudumuz yer, gecer !

Bu arada yanlish anlamayin, US deki systemin oturmushluguna, work ethic leri, insan, dushunce ve saygiya etc. hala hayranim ama...

Sizlerden ricam, lutfen fazla tecrubesi olmayan ve yashi kemale ermemish arkadashlar sadece okumakla yetinip ogrenmeye calishsinlar. Kuru gurultu & BS'e NO lutfen :)

Belki olayi iyi anlatamamish olabilirim, eminim beni anlayan birileri cikicaktir ! :confused:
Tesekkurler ve her shey gonlunuzce olsun.
Gorushlerinizi bekliyorum.

old_texan_vulture
02 09 2003, 18:00
<< Ame, artik US deki yasham, system ve insanlar AC MI YOR ! ...ictenlik yok burda, hemen hershey yapmacik, her yer materyalizm'e dayali, hayat sade degil (yada cok zor olabiliyor). Can arkadashlarin, ailen yok burda, bulduklarinin coguda 5 para etmiyor ! ....hani nerde benim bogazim, vapurlarim, lezzetli/taze/dirt-cheap meyve ve sebzem etc. ? neyse anlarsiniz... Biliyorum ilk sene TR de kafayi yerim saniyorum ama yinede dogup buyugudumuz yer, gecer ! ]]valla dostum bırak 15 seneyi son 5 senede bile türkiye tanınmayacak kadar değişti. öyle dostluk, arkadaşlık, içtenlik, non-materialism muhabbeti arıyorsan hiç zahmet edip türkiyeye gelme neye uğradığını şaşırırsın.

öte yandan boğaz hala çok güzel, lezzetli taze meyvemiz sebzemiz duruyor (amerikada da dirt cheap değil miydi onlar yahu), istanbul ne kadar newyorka dönüşse de yine de istanbul, istiklal caddesi de duruyor, çiçek pasajı da, emirgandaki çay bahçeleri de, sarıyerdeki güzelim balık lokantaları da rakısı mezesi de.

benim yazından anladığım biraz homesick olmuşsun sanırım, belki 40ından sonra macera arıyorsundur bilemem. en iyisi önce işinin elverdiği ölçüde uzun bir tatile gel bir takıl, buradaki akrabalarınla eşle dostla bir görüş konuş, amerikadaki evine türk televizyonlarını gösteren bir cable al kendine zaman ver daha dingin daha objektif düşünüp karar verme şansın olur.

ben amerikada senin kadar şanslı değildim, yakın zamanda döndüm, b.ktan ekonomisi ve elde edilmesi irrasyonel ölçüde zor vatandaşlığıyla amerika bana hiç bir şey vermedi (bir mba hariç onun da yararı/zararı ne oldu tartışılır :) ) bu yüzden türkiyeye döndüğüme çok ta memnunum. ama şu da var ben orada toplamında 3-4 sene kaldığım için geri adapte olmam kolay oldu, 15-20 sene kalan birisi için durum ne olur bilemem. o yüzden tavsiyem kesinlikle acele karar vermemendir.

her noktada mutluluklar dilerim, elinizdekilerin kıymetini de bilmeye çalışın.

Family Man
03 09 2003, 18:00
Sevgili buyukdereli ozellikle old texan arkadasin soyledigi oyle ,dostluk ,ictenlik,arkadaslik ,non materyalizm gibi konulara takilip turkiyeye gelme gorusune uzulerekde olsa katiliyorum. :( Gercekden de ozellikle son1 yildir istanbul da yasayan vede hayatinin 11 senesini usada gecirmis biri olaraksoyleyecegim buradada insanlar ama ekonomik ama sosyolojik nedenlerden oturu hayatin carklari arasinda epey erozyona ugruyorlar.Ben kendi adima kesin donus yapmadan belli bir sure icin istanbula geri dondum ama insanlardaki degisimlere ,halkin genel anlamdaki bikkinligina vede umitsizligine zaman zaman maalesef tanik oldum.

Kendi adima belli bir sureligine geldigimden ve bir sure sonra usaya geri donecegimden oturu genelde olaylara ve hayatin gidisatina uyum sagladim cok seyi ve cevremdeki insanlari oldugu gibi kabul edip mutlu olmaya calisyoruz (aile olarak) ama benim gozlemim gecdigimiz 10 yilda ozellikle ekonomik acidan vs insanlar ister istemez gecim derdi ,yasam savasi verecegiz ,cocuklari nasil okutacagiz,kiradi falandi filandi derken ister istemez daha materyal daha bencil bir hal alabiliyorlar bunuda ben dogal karsiliyorum bir noktaya kadar .

Oyuzden old texan arkadasin tavsiye ve iyi niyetli aciklamalarina bende katiliyorum yeri geldiginde elimizdekilerin kiymetinide bilmek lazim. :) tabi benim esim usali vede 2 kucuk cocugumda var bir noktadan sonra cocuklarin on planda geliyor anne- baba olarak onlar adina en iyisi neyse onu dusunmeye calisiyoruz (elimizden geldigi kadari ile tabi)

Kendi adima duygularimizla mantigimizi iyi dengelemek zorunda oldugumuza inaniyorum hele belli bir yasdan sonra esin ve cocuklarinida dusunerek verilebilecek en iyi kararlari verip hayata gogus germek lazim.Ben kendi adima USA yida -istanbulu da seven biri olarak burada su anda bulunmakdan da genel anlamda mutlu olan birisi olarak diyecegim gercekci olmaya calis ve tabi acele etmeden cok fazla duygusalliga kapilmadan kendin ve ailen icin en iyi karari vermen dilegi ile sevgiler. :)

Turk4life
18 09 2003, 18:00
Bende ozlemistim TR'yi geldim ve yukaridaki cogu yazilanlara katiliyorum. Burasi seni SIKAR. Oradaki elde ettigin ve orada yasadigin icin farketmedigin gunluk hayatindaki rahatliklari burada mum isigi ile ararsin :)
Sosyal bakimdan eskisi gibi degil. Egitimde bir ilerleme yok. Bak evlenmissin Cocuklarin varsa orada egitimini gorsunler. Universite sinavlari askerlik derken onlarada yazik olur buraya gelirsen. Tabiki kismet meselesi. Bizim dememizle olmaz. Yiyecek icecek ekmegin kismetin buradaysa gelirsin. Amerikadaysa orada kalirsin.
Saygilar,

Turk4life

LI72
06 10 2003, 18:00
Buyukdereli arkadasimla ayni durumda sayiliriz..Bu yuzden seni cok iyi anliyorum...Burada universite ve masterdan sonra cok guzel bir isim var ama artik oyle bir noktaya geldim ki, ulasacak hedef kalmadi..Esimde bende burada mi olecez, donsek mi acaba diye sorup duruyoruz birbirimize gunlerce..Birde 2 yasinda oglum var..Onun icin iyimi olur kotumu tahmin edebilmek cok guc..
Sanirim Turkiyeye donmeden once Turkiyeden fazla bir beklentinin olmamasi fikri donusu kolaylastirir..Belki biraz kotumserlik gibi olacak ama en kotu ihtimaller uzerine kendini hazirlayip donmen en sagliklisi..En azindan hayal kirikligi yasamazsin..

Buyukdereli
11 07 2004, 18:00
Merhaba arkadaslar & LI72,
nasil TR ye dondunuzmu ? biz 5-6 ay sonra donuyorus, ilk cocugumuzun olmasi planlari biraz geciktirdi. Nasil TR de ozel is yapip basarioli olan arkadaslarin tavsiyelri varmi ? Herkesin keyfi nasil ?
Iyi calismalar.

ugurdy
13 07 2004, 18:00
Valla arkadasim senin ne hissetigini anlayabilirim saniyorum gerci benim ailemle buraya geldigim 6-7 ay oldu hatta green cardi cekilisle aldim ama ben bile belki de bir daha ki sene donmeyi dusunuyorum.Neden dersen,senin dediklerin butun bunlardan mahrum olarak burada yasamak ve mutsuz yasamak acaba deger mi bir amerikan vatandasligi icin?Biraz kararsizim ama burada pek umdugumu da bulamadim cok da zorlamak istemiyorum acikcasi.Saygilarimla