PDA

Tüm Versiyonu Göster : mimarlar amerikada ne is yapar?

ahmet altaner
05 03 2000, 14:54
selam ben mimarým ve ayný zamanda özel bir þirkette proje sorumlusu olarak 2 yýl calýstým ve ayný zamanda muteahaatlikte yaptým sýmdý amerýkaya (sanfrancisco'ya)gelmek ýstýyorum .orda diplomamým gecerli olabilmesi icin ne yapmam gerekiyor ve is kosullarý nelerdir bu konuda bilgisi olan varsa yardimlarinizi bekliyorum.

YasiYorum
05 03 2000, 17:18
Sevgili Ahmet,Herseyden once Amerika'ya gelince diplomanin denkligini yaptirman gerekiyor. Sanirim 3-4 yer var bunu yapan. Benim buralarda (Washington DC) birkac Turk mimar firma var ve epey de Turk mimar var. Hatta firmalardan birine gecen ay mi ne Turkiye'den birisi gelmis baslamis calismaya... Yalniz insaat sektoru burada cok farkli... Hemen hemen hersey ahsap uzerine (alcipan falan). Biraz buyuk binalar celik construction... Concrete bulmak az, is de az ama concrete isi buldun mu herhalde fena bir gelirin olmaz... Bir de acaip standartlari var, bunlarin da hepsini ogrenmen lazim... Nasil bulurum bunlari sorusuna gelince web de ara bakalim, senin mezun oldugun lisenin, universitenin Amerika'da bir mezunlar e-mail listesi falan vardir. Turk derneklerinin sayfalarina bir goz at...Kolay gelsin,YasiYorum ;)

ME-GI
06 03 2000, 07:42
kievski - mimarlik alaninda staj ayarlamam mumkun. esim bir mimarlik sirketinde freelance calismakta. ilgileniyorsan buradan yazisiriz. fakat bana yaklasik zaman filan verirsen, ayrica oglunun ingilizce derecesini belirtirsen iyi olur.

YasiYorum
Selam icon'dasim Kievski,Valla Amerika'da bilgisayar ve elektrik muh. bolumleri disindaki ogrenciler icin para odeyen staj cok cok cok zor. Bir de mimarlikta burada sistem ve standartlar cok farkli oldugu icin gelecegi firmaya pek bir faydasi olmayacagindan para odeyecegini sanmiyorum. Eger ucretisiz veya karnini doyursun (tabii tercihen ikincisi) de olur derseniz ben belki birsey ayarliyabilirim. Diger oglunuza gelince ekonometri tam olarak ne isle ugrasiyor acaba desem kusura bakmazsiniz herhalde...YasiYorum ;)

YasiYorum
Selam Kievski,Ekonometri ile ilgili nerelerde staj yapilabilir senin oglandan daha iyi kimse bilemez herhalde. Benim idari bilimlerle fazla bir hasir nesirligim yok aslinda...YasiYorum ;)

KIEVSKI
Selamlar, bu mimarlik ile ilgili konu cok ilgimi cekti. Kendim Ukrayna nin Kiev sehrinde Pimapen bayisi olarak is yapiyorum. Oglum ise ITU Mimarlik bolumunda 2. sinif ogrencisi ve bu sene staj yapmak istiyor. Ben stajini yurt disinda yapmasi icin tesvik ediyorum. Hem ingilizcesini daha da gelistirmesi hem de gelecek icin bir adim olmasi acisindan Amerikada staj yapma olanaklarini arastir demistim. Simdi bu konuyu gorunce ilgimi cekti ve herkeze yardimci olan sayin Yasiyorum u da gorunce bu mesaji yazmak istedim. Bu konuda bilgi vermek acisindan yardimlarinizi bekliyoruz. Mimarlik 2. sinif ogrencisi Amerika da bir mimarlik sirketinde bu yaz nasil staj yapma sansi elde edebilir. herkezden bilgi rica ediyorum. Ha, bu arada bu oglumun bir de ikizi var o da Izmir 9 Eylul Unv. de ekonometri bolumunde 2. sinif ogrencisi o da bu yaz Amerikada staj yapmak istiyor o konudada bilgi yardimi ricasiyla.

KIEVSKI
Selamlar Yasiyorum,Staj sirasinda ucret o kadar onemli degil aslinda. Senin de dedigin gibi karnini doyursun yeter. bizim oglana soyleyecegim okulundan sorsun Amerikada staj konusunu. Eger olumlu yanit alirsa yardimini rica edecegiz.Diger ogluma gelince: Ekonometri, ekonomi diye bildigimiz ana dalin bir kolu. Daha cok matematik, bilgisayar ve istatik agirlikli olarak egitim goruyorlar, ekonomi ana dalinin daha cok uygulamaya yonelik bolumu. Bu konuda nasil bir staj olabilir bilgi verebilirseniz cok mutlu olurum. Bilgileriniz icin simdiden cok tesekkurler.

KIEVSKI
Haklisin aslinda Yasiyorum. En iyi kendisi bilecektir. Yeterli doneleri toplayip yardimin icin tekrar sana donecegim. Sagol.

YasiYorum
06 03 2000, 10:06
Selam Kievski,Rica ederiz (Meggy de eder herhalde)... Elimizden geldigince yardimci olmaya calisiriz. Insallah birseyler bulunur da sizin hayallerinizi cocuklarinizin gerceklestirmesinde biraz olsun tuzumuz olur. Saygilar,YasiYorum ;)

KIEVSKI
06 03 2000, 10:06
Selamlar Meggy hanim,Sizin de ilginiz icin cok tesekkur ediyorum. Gerek Mimarlikta okuyan oglum gerekse Ekonometride okuyan oglum stajlarini bu yaz yapmayi dusunuyorlar. Okullarin kapanmasindan hemen sonra yani Haziran sonu ile eylul ortasi arasi. Her ikisininde ingilizceleri Bornova Anadolu Lisesi mezunu ingilizcesi. Hazirlik atladilar ve biri Izmirde Amerikan Kulture devam ediyor.Ben su anda Kiev deyim. Bu ayin 20 sinde Turkiye ye gidecegim. Kendileri ile detayli gorusur hatta forum da bu folder da sizinle direkt irtibata gecmelerini saglarim.Meggy hanim ve Yalcin bey her ikinizin de yardimlari icin cok tesekkurler. Ben de daha genclik yillarimda bir kez gorevle Amerikaya gelmis ve "Evet yasamam gereken yer burasi" demistim ama olmadi maalesef. Tabi bundan sonra olmayacak demek degil. Gene yurt disinda isim oldu ama Amerika degil de Ukrayna oldu. Bakarsiniz bir sure sonra Amerikada da bir isim oluvermis. Ama oncelikle cocuklarimi Amerika icin tesvik ediyorum. Stajlarini orada yapsinlar, universite bitince yine Amerika da masterlarini yapsinlar ve daha sonrasi kendi tercihlerine bagli. Hersey icin cok tesekkurler, saygilar.Suleyman Adiyaman

ME-GI
06 03 2000, 12:30
meggy de rica eder. valla elimizden birsey gelirse ne ala. birine yardim edebildik diye cok seviniriz.

ME-GI
06 03 2000, 19:42
okulunla gorustukten sonra bize gelismeleri bildir buradan. yasiyorum veya ben elimizden birsey gelirse yardima haziriz. senin de beklentilerini yazman lazim tabii. :) kolay gelsin

Arkitekt82
:) Merhabalar,Ben Murat Adýyaman. Ýstanbul Teknik Üniversitesi'nde Mimarlýk 2.sýnýf öðrencisiyim. Aslýnda benden önce babam öðrenmek istediðim konudaki düþüncelerimi sizlere aktarmýþ(Babam "Kievski" oluyor). Ben bu yaz tatilinde zorunlu stajýmýn bir kýsmýný yapmak istiyorum. 4 yýlllýk eðitim boyunca 72 gün staj zorunluluðu var ÝTÜ'de. Bunu önümüzdeki 2 yaz tatilinde bitirmek istiyorum.Ama benim esas hayalim bu stajý amerika'da yapmak. Okul'da yurtdýþýnaki staj imkanlarý ile ilgili pek tatmin edici bilgi verilmiyor. Henüz hocalarýmla bu konu hakkýnda ayrýntýlý bi konuþma yapmadým aslýnda. Onlardan daha faydalý bilgiler alabileceðimi düþünüyorum. Ama en gerçek ve birebir bilgiyi sizlerden alabilirim sanýyorum. Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. (Bu arada babacýðýma da selamlar... :) )

Arkitekt82
:) Merhabalar,Ben Murat Adiyaman. istanbul Teknik universitesi'nde Mimarlik 2.sinif ogrencisiyim. Aslinda benden once babam ogrenmek istedigim konudaki düsüncelerimi sizlere aktarmis(Babam "Kievski" oluyor). Ben bu yaz tatilinde zorunlu stajimin bir kismini yapmak istiyorum. 4 yilllik egitim boyunca 72 gun staj zorunlulugu var ITU'de. Bunu onumuzdeki 2 yaz tatilinde bitirmek istiyorum.Ama benim esas hayalim bu stajý amerika'da yapmak. Okul'da yurtdisinaki staj imkanlari ile ilgili pek tatmin edici bilgi verilmiyor. Henuz hocalarimla bu konu hakkinda ayrintili bir konusma yapmadim aslinda. Onlardan daha faydali bilgiler alabilecegimi dusunuyorum. Ama en gercek ve birebir bilgiyi sizlerden alabilirim saniyorum. Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. (Bu arada babacýýgýma da selamlar... :) )

Arkitekt82
07 03 2000, 05:18
Herkese tekrar merhaba...Meggy ve Yasýyorum msg larinizi okudum ilgi ve alakaniz icin cok tesekkurler. Dun okulun staj komisyonundan bir hocayla bu konuyu konustum. Prosedur nedir yurtdisi staji icin diye sordum. Turkiyedeki prosedurun aynisi gecerli dedi. Staj hakkindaký ayrintili sartlar www.mim.itu.edu.tr/staj.htm adresinde mevcut. Arastirirken buradaki bilgiler isinize yarayabilir saniyorum. Para konusuna gelince... Benim icin para konusu cok onemli degil ilk etapta. Karným doysun yeter orda. Amerikada ne kadar bir parayla gecinilir tam bilmiyorum ama cok masrafim olacagini sanmam. Bundan daha onemli bir konu kalacak yer konusu benim icin. Bir de vize konusu tabii ki. Son olaylardan sonra vize konusu biraz daha siki tutuluyor saniyorum amerikada. Bu konulardaki dusuncelerinizi benimle paylasirsaniz cok sevinirim. Herkese guzel bir haftasonu diliyorum. c u

ME-GI
07 03 2000, 07:42
creek, her eyaletin, her sehrin kendine gore kanunlari ve kodlari vardir. ozllikle insaat alaninda. onun icin herhangi bir search engine'inden eyaletine girmeli ve gerekli mercilerin websitelarinda dolasmalisin (insaat alaninda)sana bazi isimler verecegim daha sonra)

Crazy Creek
07 03 2000, 07:42
Selam. Ben mimar degilim , insaat muhendisiyim. Morgantown,WV`ya yerlesecegim 15 ay sonra. Su an TR`deyim. Orada meslegimi devam ettirmem icin web uzerinde uzun bir suredir arastirma yaptim ancak tatminkar degillerdi. Belki ben bilmiyorum iyi arastirmayi. Bu konuda acik ve net bilgiler verebilen olursa minnetkar olacam. Sevgiler :)

ME-GI
07 03 2000, 10:06
creek, eyalet neresi!?!? bir an kafam karisti WVdeyince sen. bana tam olarak ne yapmak istedigini soylersen daha specific bilgi arastiracagim. calismak mi okumak mi istiyorsun?! aklindakiler nedir? ayrica neden morgantown?epiktetos, cons. management cok iyi bir dal ama is bulmak ve kapmak acikcasi zor. okursan ayri hikaye tabi. basarilar dilerim(esim uzun sure bu isi yapti burada, california)

Epiktetos-06
Merhaba arkadaslar,Ben de yaklasýk bir senelik is tecrubesi olan bir mimarým ve amerikada master yapmayý dusunuyorum.Bilgisi olan olursa sormak istediðim sey, amerikada mimarlýk yapabilmek icin illa bir mimarlýk masterý yapmak gerekir mi?Ýkinci sorum; Ben su anda daha cok 'Construction Management' master'ý yapmak istyorum. Mimarlýktan daha genis is imkanlarý oldugunu biliyorum ama 'Mimarlýk'tan uzaklasmaktan da korkuyorum'.Konuyla ilgili tecrübeleri olanlar varsa tavsiyelerinize sonuna kadar açýðým.Saygýlar,

YasiYorum
Lost Creek,Isine yarayacak building code bilgileri:<a target=new href=http://www.bocai.org/]Building Officials and Code Administrators International, Inc. (BOCA)[/url]<a target=new href=http://www.icbo.org/]International Conference of Building Officials (ICBO) [/url]<a target=new href=http://www.sbcci.org/index.htm]Southern Building Code Congress International, Inc.[/url]<a target=new href=http://www.nfpa.org/]The National Fire Protection Association[/url]Aslinda cok fazla sey ogrenilecek kodlarla ilgili ama seninle ilgili kisimlari kisa surede ogrenirsin...YasiYorum ;)

YasiYorum
Selam Epiktetos,Amerika'da mimarlik yapmak icin Amerika'da mimarlik okumus veya master yapmis olmak art degil. Sadece transcript ve diplomanin denkligini yaptirman lazim ve ITU'nun bu konuda problemi yok...Construction Management sounds fine ama ne yapmak istedigine bagli olarak yapman lazim tercihini...YasiYorum ;)

Crazy Creek
Selam Meggy-ab-la. Bekliyorum o adressleri. Tesekkurler.

ME-GI
07 03 2000, 12:30
creek, esim de insaat mezunu ve burada meslegini yapiyor. californiada yani.sana ondan gerekli websitelari ogrencegim (west virginia icin). yaw 40 saat dusundum WV nedir diye. sonra baska bir folderda yazdigini gorunce dank etti. valla cahilligimden utandim. bi de yok oyle bisey diyordum, typo dur dedim...neyse...onun californiada faydalandigi websitelarin WV denklerini bulmak gerek. onun kisa bir arastirmasini yapiyorum simdi. bu arada orada calistiysan MUTLAKA ama MUTTTLAKA butun isverenlerinden referans mektuplari getir. turkce olmasi onemli egil. sadece antetli kagitlarda yazili seyler elinde bulunsun. ilerde bruada lisansini almak isterken bircok eyalet onceki is tecrubelerini isteyecektir. bunu fax, e-mail yoluyla halletmek cok zor oluyor (yine esimden tecrubeler). varsa resimler getir yaninda (insaat, proje... ilgilendigin, yapmis oldugun). hatta autocadden birkac cizimini bile usenmezsen tasi. burada tum mimari acenteler autocad&ccedil;i (tahmin edecegin gibi). ayiptir soylemesi turkler cin gibi kaliyorlar bircok milletin yaninda bu konularda. burada herkes cok branslasmis durumda. birinin yaptigini oburu kesinlikle yapmiyor. halbuki biz turkler, neredeyse 5 job description&iacute; kapsayacak kadar isi bir arada yapabiliriz. neyse,ovunmeyelim :) sana bu konuda tekrar yazacagim. kendine iyi bak bu arada. umarim bu ilginc yolculugun (bir sene sonra) sadece guzellikler getirir

Epiktetos-06
Tesekkurler Meggy-la ve Yas&yacute;yorum,Ben ODTU mezunuyum, ama dedi&eth;im gibi kafamda konuyla ilgili birkac soru isareti var.Ayd&yacute;nlatt&yacute;g&yacute;n&yacute;z icin tesekkurler.Meggy, &Yacute;s bulman&yacute;n zor oldugunu yazm&yacute;ss&yacute;n, ama ben mimarl&yacute;kta is bulman&yacute;n daha zor oldugunu san&yacute;yordum. Bu konuyla ilgili tecruben oldu mu?Tesekkurler,

YasiYorum
Arkitect,Sanirim J1 verirler... Bunu dert etme simdiden, bi staj bulalim da gerisi kolay, ben yardim ederim o islerde de sana...YasiYorum ;)

Arkitekt82
Herkese selamlar...Bu staj konusunda ufak bi sorum daha var. Staj icin Amerika'ya gelen ogrencilere vize konusunda ne tur b&yacute;r uygulama yap&yacute;l&yacute;yor. Ayri bir vize mi c&yacute;kartmak gerekiyor acaba. Nas&yacute;l bir prosedur var Amerikada. Tesekkurler... Basar&yacute;l&yacute; b&yacute;r hafta d&yacute;l&yacute;yorum... :)

Crazy Creek
Selam Meggy. W.V=Wet Virginia. Esim Orali (Amerikan) ve Morgantown`daki W.V uniye gidecek. Bende orada ne yapabilecegimi, meslegimi devam ettirmek icin gerekli seyleri arastiriyorum. Denklik, akreditasyon v.s. gibi. Mustafa Kemal Universitesi Insaat Muh. mezunuyum. Not sistemi 100`luk. Turkiye`de is tecrubem var (proje burolarinda Autocad, Sta4cad hepsini iyi bilirim v.s.). Tabiiki oradaki sistem farklidir ama meslegimi yapmayi cok istiyorum, gerekli prosedurleri bilmek istiyorum. Thanks :)

Crazy Creek
07 03 2000, 14:54
Selam Meggy.Cok tesekkur ederim cevabin icin.Dogru haklisin, biz Turkler 1`den fazla is yapmayi ve yaptirmayi severiz. Mesela burda proje burosunda calisirken ,hem muhendistim, hem sekreter(telefon, kapi, patronun yalanlari v.s),hemde stajyer ogrenci misali(ayak isleri, cay, kahve, yemek,temizlik,v.s). Aldigim ucret sekreter maasi kadar bile degildi. Ama baska is bulamamistim daha iyisini yani. Neyse evlendikten sonrasi gercekten bi seruven gibi ama kendimi o ortama adapte etmenin imkansiz olmadigini, bir seylerin bitmedigini, gelecegin umutlarla dolu oldugunu tekrar hissetmeye basladim. Bilen bilmeyen herkes diplomamin orada bir ...ka yaramayacagini ima edercesine beni pisman durumuna getirmislerdi. Ama sizlerin aciklamalari beni bayagi umutlandirdi.Thanks .Well, bekliyorum cevaplarinizi. Sevgiler Saygilar :)

YasiYorum
07 03 2000, 17:18
Arkitect82,Az once mimarlik burosu olan arkadasimdan e-mail geldi, staj isine olabilir diyor ancak yaza isleri nasil olur simdiden kestiremiyormus, sonra mutlaka konusalim dedi... Yani baharda bana tekrar hatirlat...YasiYorum ;)

YasiYorum
07 03 2000, 19:42
Rica ederim Arkitekt,Ben unuturum, sen unutma bana hatirlatmayi... Insallah olur da gelirsin buralara, tanisiriz... Babacigina sevgiler...YasiYorum ;)

Arkitekt82
07 03 2000, 19:42
Merhaba Yasiyorum,Oncelikle bana gosterdiginiz ilgiden dolayi tesekkur etmek istiyorum. Mezun.com daki butun mesajlarinizi takip ediyorum ve edicem. Yani irtibati kesmemek cok onemli. Ben bahara dogru size tekrar hatirlatirim hic supheniz olmasin. Umarim hersey yolunda gider. :) Bu arada herkesin 29 Ekim bayramini kutlarim. Su anda sahip oldugumuz herseyi sanirim 78 yil &ouml;nceki cabalara borcluyuz. Herkese iyi bir haftasonu diliyorum. :)

ME-GI
07 03 2000, 22:06
karga, keske kucuk harfle yazsaymissin da gozlerimiz acimasaymis be gulum :) neyseo zaman niye illaha bostonda kalmaya calisiyorsun. mesleginle ilgili bir search yapsan da (mesela monster.com da)... piyasanin nerede canli oldugunu gorsen filan... mesela peyzaj..... california..... ;)

ME-GI
evet fusun... bruada sistem guvene dayalidir. duyunca turke imkansiz gibi gelir (Neden acaba!??!?!?!) ama dogrudur. resume'nd yazdigin, referans olarak getirdigin hersey hakiki sayilir. zaten site kisa zamanda boyunu posunu gorurler. onun icin CVni susleyebilirsin ama cok ucma. yani yasli komsuna 2 sene yardim ettiysen yaslilarla calistim diyebilirsin.... (ornegin bir yaslilar evinde bir gorev almak icin)... fakat bilmiyorsan powerpoint bilirim gibisinden ucma. ertesi gun senden bir presentation isterler... henk?!?!? olursun.

YasiYorum
Selam Fusun,Amerika'da sigorta kimseyi ilgilendirmez... Patronunun yazacagi, gorev ve sorumluluklarini, basarilarini, projelerini anlatan sirketin antetli kagidina print edilmis mektup yeterli. Kendin uydurup, yazip, kafadan atipo imzalayabilirsin ama buraya gelip de orada dediklerini yapamazsan, ertesi gun kapi onune koyarlar. Amerika'da &quot;guvene dayali&quot; bir sistem var...Kolay gelsin...YasiYorum ;)

fusun
MERHABALAR.Su referans mektublari hakkinda bir sey sorcektim.Simdi calistigimi ispatlamak icin patronun yazdigi yazi yeterlimi,orda calistigimi ispatlamak icin sigortali olmus olmam veya bir maas bodurosu falan gerek miyormu(cunku ben sigortasiz calistigim icin ikiside yok)Ayrica ben bir sene cok kucuk bir buroda calistim antetli kagit falan hakgetire,patronun sadece bir kagida yazip imzalamasi yetermi.Yani bunlari benim yazip imzalamadigimi nasil ispat edicem yada adilmesi istenirmi?Meggy kardes ne o ogle kafandaki kesekagidi cikar da gorsun herkes pempe saclarini.Dimi ama

fusun
Aman iyi sigorta yaptirmadigim icin babam kafamin etini yiyordu.Turkiyede bu onemliyse ordada onemlidir diyordu...yanilmis...Tesekkurler :)

karga
HERKESE MERHABABEN DE AMERIKADA -BU KRIZDE- IS ARAYANLARDAN BIRIYIM.YAKLASIK 1 YILDIR BOSTON'DAYIM.PEYZAJ MIMARIYIM.4 YILLIK DA (TURKIYE'DE)IS TECRUBEM VAR.AMA GELGELELIM KARA BAHT KOR TALIH,YANLIS ZAMAN,YANLIS MEKAN GIBI SEBEPLARDEN DOLAYI HALA IS ARIYORUM.COK COK IYI DERECEDE AUTOCAD,ARCHITECTURAL DESKTOP,PHOTOSHOP,ACCURENDER VS,BILIYORUMAMA MALESEF HENUZ AMERIKA IS TECRUBEM YOK.TUM BUNLARA ILAVETEN MALESEF BU SON OLAYLARDAN SONRA H-1 SPONSORU BULMAK DA IYICE ZORLASTI.BEN DE ACILARIMI PAYLASAYIM DEDIM :) HERKESE BOL SANS...

karga
buyuk harf icin pardonnnn :o )aaahhh ahhhh gonul de california istiyo.sole sicak memleketlere goc etmek ama malesef!!! esim burda calisiyo mecburen burdayiz yani.zaten bende sans olsaydi.. turkiyedeyken de ankaradaydim, antalya degil :)

YasiYorum
08 03 2000, 02:54
Sevgili Arkitect82,Senin icin bir firma ile daha gorustum, isler kotu olmazsa sana bir staj imkani daha cikti... Mart-Nisan gibi tekrar hatirlatiyorsun bana unutma...YasiYorum ;)

YasiYorum
08 03 2000, 02:54
Selamlar yeniden,Cok acil bir mimar pozisyonu oldugu tarafima iletilmis bulunmaktadir bugun... COK COK IYI AutoCAD bilen, tercihen su anda Amerika'da bulunan (ve building code'lar konusunda fikri olan) ve Washington DC bolgesinde iyi bir muhitte calismak isteyenler, buraya bir not duserse, e-mail veya ozel mesajlarla haberlesebiliriz. Ilk iki ay ceyrek maasiniz karsiligi is bulunur :) :) :) :) ;) YasiYorum ;)

Epiktetos-06
08 03 2000, 05:24
:cool: Yas&yacute;yorum, ben su anda amerika da degilim ama ocak gibi gelece&eth;im insallah. Eger amerikada uygun bi sey bulamazsan&yacute;z ben varim hani...autocad bilgisi fazlas&yacute;yla iyi, 3d bilgisi fazlas&yacute;yla iyi, ingiliz bir firmadan kalma az bir building codes tanisikligi var. Hani akl&yacute;nda olsun...

YasiYorum
08 03 2000, 07:48
Selamlar,Epiktetos, seninle ilgili mail attim arkadasa cevap bekliyorum... 3D iyi bir avantaj olabilir seni tercih etmeleri acisindan.Arkitect,Yolla diyecegim ama su anda ihtiyac olmadigindan cok ilgilenilecegini sanmiyorum. Sen baharda bana hatirlattiginda protfolio'nu da e-maillersin, hazir konu taze ve planlanirken, bakarlar... Ama yine bir gorustugumuzde sorarim isterler mi diye...YasiYorum ;)

Arkitekt82
08 03 2000, 07:48
herkese merhaba,Yasiyorum mesajlarinizi takip ediyorum. Hersey olumlu gidiyor galiba. irtibat kurdugunuz burolar benimle ilgili biraz bilgi edinmek isterler mi acaba. Gecen seneki calismalarim bilgisayarimda kayitli(Autocad,powerpoint...). Portfolyomu internet uzerinden iletebilirim saniyorum. En azindan benimle ilgili birkac fikir edinirler. Bu konudaki dusunceleri nedir. Ya da fedex ile kargo olarak yollayabilirim calismalarimi. Siz ne dersiniz. :)

Epiktetos-06
08 03 2000, 10:12
Sagolasin Yasiyorum herzaman ki gibi oldukca aktifsin,Hep boyle kalman dilegiyle...

nazpel
10 03 2000, 10:12
merhaba.ben ankara gazi universitesi mimarliktan mezunuyum.7 yillik is tecrubem var.profesyonel autocad kullanicisiyim.ingilizcem iyi.su an istanbulda calisiyorum.amerikaya gelip calismak istiyorum.acaba diplomamin denlik islemini nasil yaptirabilirim.bu konu hakkinda bana yardimci olabilecek varmi?tanidi&eth;iniz amarikada burosu olan turkler varmi?TESEKKURLER :)

YasiYorum
10 03 2000, 12:36
Nazpel,Denklik islemine gerek yok... OZellikle Turk mimar buropsu ariyorsan... Yabancilar da istemedikce yine gerek yok... Ancak is olduktan sonra H1 icin buyuk ihtimal gerekecektir...YasiYorum ;)

debian
10 03 2000, 15:00
<< . Ilk iki ay ceyrek maasiniz karsiligi is bulunur ]] :) Sevgili YasiYorum System Administrator Aramiyorlarmi ?

ME-GI
11 03 2000, 10:12
ben bu folderin ismini degistirelim derim. Yasi Size Is Buluyor folderi olsun

ME-GI
Yasi - is bul da es bulma konusuna karisma derim. :D

YasiYorum
Satis22,Benim bir kac mimarlik sirketi sahibi tanidigim var DC bolgesinde... Resumeni ve cover letter'ini bana yollarsan iletirim...YasiYorum ;)

YasiYorum
Toptan mi yapalim dosyalari ayri ayri mi ? Yasi size bulur... Is, esh, okul.... Gel vatandas kelepir bunlaaaarrrr :D YasiYorum ;)

YasiYorum
Selam Satis22,Is bulmadiginiz taktirde bekleme surenizi sonuna kadar kullanin cunku TAM bir yilliktir OPT. ne kadar gec baslarsa o kadar gec biter ama mezuniyet tarihinden max 60 gun sonra basvurabilirsiniz. Gun 61 dedimi sansinizi kaybettiniz. Benim yazdigim YasiYorum kosesinin arsizlerine bakarsaniz epey bilgi bulabilirsiniz.YasiYorum ;)

yeldaLB
satis22 practical training card ini al ve butun mimarlik/muhendislik firmalarina basvur, bir tanesi olacaktir. autocad icin cok adam araniyor. bos sans...

satis22
Merhaba,ben suan Florida eyaletindeyim.1998de Yildiz mimarlik'tan mezun oldum,dort sene cesitli firmalarda ve mimarlik burolarinda calistim.2000 yili basinda turist olarak kardesimi ziyaret amacli buraya geldim ve kalmaya karar verdim.Simdi International Business management okuyorum(kardesimle beraber!)(cocuk benden 7 yas kucuk))AS degree alacagim insaalh,bu arada geldigimden beri Florida eyaletinde mimarlikla ilgili is arayip durdum ama nafile...Birkac firma (son 6 ayda)benimle ilgilendi sagolsun,fakat H1B vizesi sorunu vazgecirdi amcalari...Practical training olayini baslatacagim,ama is ortada yok!Kimse burda vize sorumlulugu almak istemiyor.AUTOCAD 3D,Pro-E ve microstation dersleri aldim,belki dedim drafter position felan birseyler bulurum.Nafile...Bana da bir yol gosterir misiniz?

satis22
Sevgili YeldaLB,sizce bir buro bulmadan baslatmali miyim practical trainingimi?cunki fazla zaman kaybetmek istemiyorum vize degisiminden sonra...Tesekkurler...

satis22
YasiYorum,cok tesekkur ederim bu ince dusunceniz icin...Resumemi gonderecegim size,fikirlerinizi almak isterim vaktinizi almazsam eger..Tekrar tesekkurler..

ME-GI
11 03 2000, 12:36
satis22, californiada da olsan tanidiklar vasitasi ile biseyler bakilabilrdi tabii. ama yeldanin dedigini kulak arkasi etme. OPT alinca monster.com veya diger job sitelardaki tum pozisyonlara resume yagdir. 100 kisiden 50 si cevap vermese, diger 45i negatif cevap verse, 5 i gel bir bakalim diyecektir. ortalamalari atmis olabilirim. ama genelde resume yollayanlarin durumlari boyle. yani 100lerde 1-2. ama sonucta ise alinmak var iste :) kolay gelsin, iyi sanslar

Epiktetos-06
Kusura bakmayin arkadaslar ama araya giirecegim.Burada ben bi konuyu hic anlamiyorum. Autocad bilen adama cok ihtiyac var diyosunuz; amabilmiyorum yaani, biz burada autocad'a programina program gozuyle bakmiyoruz. Yani ne bileyim en az iki tane daha programdan iyi anlamsini normal olarak bekleriz.(Yanlismiyim arkadaslar?)Ozellikle ingilizce bilen biri icin Autocad bilmek nasil problem oluyo anlamadim ki!Yani hani biz burda deli gibi is sikintisi cekerken,siz burda cok is var diyosunuz(demiyo musunuz yoksa?),Kafayi yiicem galiba bu gidisle.CA veya PA civarinda cok zorlamayacak Mimarlik okulu biliyosaniz, ve yazabilirseniz cok sevinicem yani.

YasiYorum
Yaw kizlar ikinizde &quot;hemen OPT al&quot; diyonuz da yanlis ediyonuz. Is bakmak icin OPT'ye ihtiyaci yok vatandasin. OPT'yi ne kadar erken baslatirsa o kadar erken biter. Suresi tam bir yildir, yani 365 gun, issiz gecen her gun cope gider.Satis22, OPT'ye basvururken ne zaman baslasin sure diye sormuslardi bana ve yanilmiyorsam basvurdugun gunden sonra max bir ay icinde baslatman gerekiyor. Sen is bulamadigin taktirde, mezuniyetin uzerinden 20-25 gun gecince git OPT'ye basvur ve mumkun oldugunca gec baslat. Yalniz bunun bir negatif yonu, bu arada is bulursan ve hemen basla derlerse basliyamazsin, OPT baslangici icin verdigin tarihi beklemen lazim... Baska yolu yok mu? Var... Sirketle pazarligina bagli...Kolay gele,YAsiYorum ;)

yeldaLB
yasi hemen basvur dememizi yanlis anlama, bak soyle anlatayayim. ben OPT ye basvurduktan 3 ay sonra geldi card, en uzak tarihde baslamasini istemistim, hic unutmuyorum 1 agustos da baslayacakti, card gelmeden is bulmak icin 3 ayin var ondan sonra &quot;cepten yiyorsun&quot; yani OPT suresinden!kart gelmeden once is bulursan, ki benim de oyle oldu, baslamam simdi deme bence, basla ama sana para odeyemezler, parani da kartin geldiginde moving expense, avans falan gibi gosterip verirler. tabii firmadan firmaya degisiyor, bunun pazarligi yap yasiyorum un dedigi gibi.senin yasadigin yeri bilmem ama CA da autocad bilen adam cok araniliyor.PA ya gitmeyi dusunur musun?????

YasiYorum
11 03 2000, 15:00
AutoCAD'i bilmekle bilmek arasinda fark var. Burada yeni mezunlar sirf not almak, biliyorum demek icin ogrenmisler. Benim gordugum kadariyla layering, color coding falan Allah vere... AutoCAD'i harbi bilen biri (Turk), Amerikalilarin cogunun projelerini acinca degisiklik icin, saymadigi kufur kalmiyor, saatlerce ve abartmadigimi dusunmenizi dileyerek bir iki gun projeyi &quot;adam etmeye&quot; harciyor... Cok sevdigim bir tanidigim degme tecrubeli Amerikalilari gozu kapali cebinden cikarir derecede kullaniyor AutoCAD'i...Simdi Turkiye'den mimar getirilmesi olayina girersek, Turkiye'den getirtilen 3-5 yillik mimar ile Amerika'dan yeni mezun mimara odenen maas ayni (danisikli dogus, alan memnun veren memnun hesabi, demagojiye girmeyelim)... Sonucta Turkiye'den tanidik biri bulunabilirse gelmesine vesile olunuyor...Bir de nedendir bilemiyorum, diger alanlarda is SIKINTISI cekilerken su siralar mimarlik islerinde guzel bir artma var...YasiYorum ;)

fusun
Hakiketen auto cAd dedigin 2-3 g&uuml;nde ogrenilen bir program turkiyede mimarlik,muhendislikten mezun olup cad bilmeyen azdir herhalde,nasil oluyorda amerikada bukadar is imkani var ilginc.Yoksa ben mi yanlis anladim

Arkitekt82
bu konu benim de cok ilgimi cekiyor isin asli. amerikada yeterli duzeyde mimar yok mu acaba. ya da mimar ihtiyaci mi fazla. burda 3d bilmeden birseyler yapmak zor birakin autocad i. insanin morali duzeliyor bunlari duydukca.

satis22
Arkadaslar,ben burda (Florida)bir is bulamadim.Intern veya drafter arayan bir Turk mimar varsa,tasinabilirim neresi olursa valla..OPT'yi ofis bulduktan sonra hemen baslatacagim.Florida'da arkadaslarim 3 haftada calisma iznini aldilar.(Tabii okula da bagli,ekonomik ihtiyactan oturu diyerek hemen baslatilabiliyormus.)Diger eyaletlerde farkli galiba?Proseduru daha mi uzun suruyor?

ME-GI
11 03 2000, 17:24
benim bu CAD kullanimindan anladigim su. engineering egitimim filan da yok, mimar da degilim ama bir programi kullanmakla, bir programi yaratici sekilde ve tum ozellikleri, fonksiyonlari ile kullanmak arasinda buyuk fark vardir.adam oturur masa basina, alir CADi ve sifir yaratici dumduz bir oda cizer, saga yatak, sola masa...adam avrdir alir CADi, 3 metrekarede muazzam bile efficiency yaratir.amerikada eksiklik yaraticilikta. yoksa CAD kullanmak dendigi gibi a-b-c.

YasiYorum
Sevgili Arkitekt cok haklisin ama ben ne cizimler gordum... Yani mimar falan degilim ama hakkaten layering'i bilmeden, veya bildigini sanip tum layerlara numarali isim verip projenin icine eden de az degil hani Amerikada... Gerci ne tip isler yaptigina da bagli bunun onemi...YasiYorum ;)

YasiYorum
Selam TekTeker,Cok guzel yazmissin. AutoCAD'de benim gibi Cin Ali tipi ev cizmek 1-2 gunde ogrenilebilir ama &quot;AutoCAD kullanmak her babayigidin harci degil... Amerika'da sanirim bir haftalik full-time kurslar falan var uretici firmanin kendinin verdigi.Amerika'da 3D'nin henuz gelismemis olmasi sanirim 3D'nin cizilmesinin (arkadaki database nedeni ile) cok zaman almasi ve &quot;mimari&quot; veya muhendislik acisindan cok bir arti fayda saglamamasi. 3D'ye daha cok &quot;gorsel&quot; anlamda bakiyor insanlar. Boyle olunca da zaman ve emek olarak 2D projenin saglayacagindan arti bir fazla almak icin 4-5 harcamak pahaliya mal oluyor. Ancak sanirim buyuk, koklu yatirimlarda 3D kullaniliyor. Insan emeginin pahali oldugunu dusunursen cok da haksiz degiller.YasiYorum ;)

BigMan
Merhaba,ben Dicle &Uuml;niversitesinde mimarlik okuyorum.Egitimimi tamamladiktan sonra Amerika'ya yerlesmeyi ve calismayi d&uuml;s&uuml;n&uuml;yorum.Amerika'da mimarlik calismalarinin en canli oldugu yer neresidir?Ve yabanci kuruluslarin alacaklari t&uuml;rk mimarlarda arayacaklari &ouml;zellikler neler olacaktir?Saygilar.

Arkitekt82
cok ilginc valla bu autocad mevzuu. layering bilmeyen adam autocad lafini agzina almasin zaten. turkiyedeki egitim bu konuda tatmin edici geliyor bana. ozellikle teknik universitelerde bilgisayar destekli dersler cok ust duzeyde. buradaki mimarlik ogrencileri de egitimlerini daha cok ciddiye aliyorlar belki de. malum is bulmak icin iyi ortalama ve referanslar gerekiyor. yanlis mi dusunuyorum...

Arkitekt82
herkesin vardigi nokta ayni galiba. tabii ki autocad e hakim olmak kolay is degil, tabii ki 2-3 gunde ogrenilecek bir program deil... ama ulke kosullari goz onune alinirsa aoutocad bilen birisi ayricalikli konumda da deil. bu yuzden autocad i yutmamiz gibi bir durum sozkonusu :) sevgiler... saygilar...

tekteker
arkadaslar,bu AutoCAD konusunu gordum de biseyler yaziim dedim. yazilanlarin aksine bu programi 2-3 gunde ogrenmek diye bisey soz konusu degil. licence agreement a bakarsaniz sadece egitimli profesyonellere yonelik bir program oldugu kabaca yazmaktadir. AutoCAD 4 e ayrilan genel program kategorilerinde zorluk bakimindan ikinci kategoriye girmektedir. mesela office serisi dorduncu kategoridedir. sorunsuz kullanmak ve trouble durumlarda aninda karar vermek icin en az 4-5 yil calisma gerektirir. bu program icin bilgisayara yakin, kullaniciya uzak denebilir. su anda herhangi bir kurstan yada okuldan mezun olan biri bu programi ancak %10 kapasiteyle kullanabilir.birde herseyden onemlisi bunu kullanmak icin iyi bir proje okuma bilgisine sahip olmak gerekir. sadece 5 tane komut bilmekle AutoCAD biliyorum denemez. burada tecrube ortaya cikmaktadir. mutfak yada mobilya ureten bir firmada 20 yilda calissaniz reel anlamda AutoCAD bilmek piyasada bir ise yaramaz. bu programdaki bir baska etken gencliginizde hic sevmediginiz geometrinin onemidir. lise yillarinda geometrisi zayif olan birinin bu programi verimli kullanmasi cok zordur. polar analitik geometri egitimi ise ulkemizde az sayida okulda verilen bir egitimdir. bu programda bu geometri uzerine kurulmustur. bir baska konu ise disiplinler arasinda superpozisyon asamasidir. bu ise mimari, statik, elektrik, mekanik, aydinlatma, data vs. projelerinin birbirine uyumunun saglanmasidir. bilgisayarla bu isler cok kolaylasmistir. bir kucuk ev cizerken pek problem olmaz ama 300.000 m2 bir bina cizerken insan yorulabilir biraz. Su 3D isine degineyim biraz da. Bu is tamamiyla sanattir. Izlenimcilik gerektirir. Sokakta gezerken bir binanin uzerindeki golgenin nasil bisey olduguna hic dikkat etmezseniz, evde annenizi bile gozunuzde wireframe olarak canlandiramiyorsaniz, 3D ile biseyler yapmaktan hemen vazgecin. gencliginizi bosa harcamayin. Gidin sevgilinizle gezin. Amerika 3d piyasasi ise benim arastirdigim kadariyla gelisme asamasinda. Bunu sebebi ise programlarin ve yatirimin pahali olmasi olabilirmi acaba? Kopya program cenneti Turkiye'de biraz sanslimisiniz sizce?KOPYA PROGRAM KULLANMAYALIM, KULLANDIRMAYALIM..

tj
herkese merhaba, amerikaya henuz gelmis odtu mezunu bir mimarim, bu sitenin ve forumun varligindan dun haber oldum bi bakayim dedim, harika gorunuyo walla.su autoCAD mevzuuna bir iki sey soylemezsem catlarim sonaaa. bence autoCAD mimari cizim programindan cok tektekeri'nde degindigi gibi geometri uzerine kurulmus bi program, yani mimari elemanlarla calismiyosun elinde sadece cizgiler var ve pratik zeka hizli kullanimda cok onemli bence. ama archiCAD gibi mimari cizim programlari da var, mimari elemanlarla calisilan bence autoCAD e gore daha hizli sonuc alinan bi program. ben ikisini de kullandim turkiye de ama amerika da autoCAD daha yaygin, oyle anliyorum yazdiklarinizdan, ayrica bi mimarda aranilacak belki son ozellik bi anda herseyin onune gecebiliyo :-(((bu arada sevgili YasiYorum is arayanlara yardimlarin devam edecek mi? :)

YasiYorum
11 03 2000, 19:48
Selam TJ,<< Bu arada sevgili YasiYorum is arayanlara yardimlarin devam edecek mi? :) ]]Kulagimiza calindikca haber veririz canim... Nerdesin sen ? Yani hangi eyalet ?YasiYorum ;)

nazpel
selamlar,10 y&yacute;ld&yacute;r birfiil autocad kullanan bir insan olarak birka&ccedil; kelimede ben yaz&yacute;y&yacute;m dedim.autocad bence mimari anlamda &uuml;retilmi&thorn; en iyi programlardan biri.bu program&yacute;n en b&uuml;y&uuml;k &ouml;zelli&eth;i programa kendinizden bir&thorn;eyler katabilme imkan&yacute;..yani konu &uuml;st&uuml;nde &ccedil;al&yacute;&thorn;anlar bilir.autolisp olay&yacute;..program&yacute; kendinize uygun ve daha pratik kullanmak amac&yacute;yla komutlar&yacute; ve k&yacute;saltmalar&yacute; de&eth;i&thorn;tirebiliyorsunuz.autocad sayesinde kafan&yacute;zdaki tasar&yacute;m&yacute; veya eskiz yapt&yacute;&eth;&yacute;n&yacute;z bir designi bilgisayara aktar&yacute;yorsunuz.burda &ouml;nemli olan zaman kavram&yacute; ve yapt&yacute;&eth;&yacute;n&yacute;z &ccedil;al&yacute;&thorn;man&yacute;n program&yacute;n &ouml;nerdi&eth;i &thorn;ekilde do&eth;ru d&uuml;zende olu&thorn;turulmas&yacute;.bu d&uuml;zen daha sonra projeyi edit a&thorn;amas&yacute;nda m&uuml;thi&thorn; kolayl&yacute;klar sa&eth;lamaktad&yacute;r.Autocad biliyorum diye ortaya atl&yacute;yanlar&yacute;n biri ayn&yacute; &ccedil;izimi 1 saatte yaparken,&ouml;teki 4 saatte yapabiliyor... Bir &ouml;nemli konuda &ccedil;al&yacute;&thorn;t&yacute;&eth;&yacute;n&yacute;z projenin b&uuml;y&uuml;kl&uuml;&eth;&uuml;.Bir konut projesi &ccedil;al&yacute;&thorn;makla,b&uuml;y&uuml;k bir al&yacute;&thorn;veri&thorn; merkezi projesi &ccedil;al&yacute;&thorn;mak bir de&eth;il.B&uuml;y&uuml;k projelerde ,farkl&yacute; disiplinleri (elektrik,mekanik gibi) mimari ile superimpose ederek check etmenizde gerekiyor.bu da &ccedil;ok iyi autocad kullan&yacute;m&yacute;n&yacute; gerektiriyor.Ben b&uuml;y&uuml;k al&yacute;&thorn;veri&thorn; merkezlerine imza atm&yacute;&thorn; bir firmada &ccedil;al&yacute;&thorn;&yacute;yorum.Footprint'i 80.000m2 olan centerlar &ccedil;izdik, halende &ccedil;iziyoruz.autocad konusunda yard&yacute;m isteyen olursa edebilirim... Herkese sevgiler

debian
Sevgili Yasiyorum El Atmadigin , Bilmedigin Konu Yok Nerdeyse :)

tekteker
bilgisayarlarin guclenmesiyle birlikte 3D nin mimarliga katkisi cok artmistir. az bir arti katki kabul edilemez. bugun Lightscape gibi programlarla gerceginden ayirt etmenin mumkun olmadigi sonuclar elde edilmektedir. bu sonuclar yapida kullanilacak elemanlarin seciminde dogru sonuclara gidilmesini saglamaktadir. Raytrace ve ozellikle Radiosity rendering deki gelisme inanilmaz boyuttadir. Kimsenin hocalarin hocasi Kent Larson gibi render yapmasi beklenemez ama iyi bir calisma ile hersey olur. Discreet firmasinin dunyada 3ds max yetkili hocasi olarak sectigi kisi sayisi sadece 13 tur. (ama aralarinda bir cinli varki evlere senlik. adam nasil olmus listeye girmis inailir sey degil. torpilli heralde) 3d de amac en yuksegi hedeflemektir. ben 2d cizerim yaninada 3d biseyler yaparim diyerek bu ise girerseniz hicbiryere varamazsiniz. mesleginizi secmeniz gerekir. bugun oyun ureten sirketlerde basit mekanlar modelleseniz, maasiniz rahat 150k olur. bu parayi senior architect olarak SOM'de bile alamazsiniz. 3d yi iyi bilen birinin sirti yere gelmez. simdilik diyecegim budur. sonra yine derim.follow the leader..... HONDAdon't follow anyone.... KAWASAKI

tj
sevgili YasiYorumnew london CT'dayim ama baska yerlere de bakiniyorum.ilgilendigin icin coook sagol, herseye el atmaya devam etmen biz yeniler icin cok iyi ;)

Epiktetos-06
11 03 2000, 22:12
Tekteker sen neredensin?Bu 3D asinaligi nereden geliyor?

YasiYorum
12 03 2000, 03:00
Mimarlik is kontenjanimiz dolmustur... Yeni seyler duydukca yazarim buraya...YasiYorum ;)

shebby
12 03 2000, 03:00
sevgili yasi-yorum,mezun.com'dan yazilarini takip ediyordum.bugun tesadufen mezun forum'a girdim ve mimarlikla ilgili mesajlari gordum!! ben de 2 aydir florida'da yasiyorum ve is ariyorum.mimarlik fakultesinden yeni mezun oldum.Stajlarim dakil toplam bir bucuk yillik is tecrubem var Turkiye'de.Is bulma konusunda yardimci olabilirsen cok sevinirim.resume ve cover letter yollayabilirim istersen.tesekkurler.

MimarAli
12 03 2000, 12:36
merhaba arkadaslar,website´i yeni kesfettim ve b&uuml;y&uuml;k ilgi ile fikirlerinizi ve g&ouml;r&uuml;slerinizi okudum.Kendim Almanyada yasiyorum ve mimarim.Serbest olarak calisiyorum yani kendi mimarlik b&uuml;rom var.Tabii ki mimarlik ve autocad konusundaki mesajlariniz hemen ilgimi cekti. Amerikada Autocad cok yaygin oldugunu bazi meslektas arkadaslardan biliyorum, fakat mimarlik bir cizim programi ile baslamaz vede bitmez,c&uuml;nk&uuml; kafanizdaki tasarim fikrini ve yaraticiligini hicbir programda bulamazsiniz. Autocad buna benzer diger programlar gibi sadece bir aractir.Ve bir egitimin kalitesi sadece belli bir programi cok iyi kullanmakla &ouml;lc&uuml;l&uuml;yorsa, artik buna denilecek bir sey yok.Ben T&uuml;rkiyede k&uuml;c&uuml;k bir arastirma yaptim ve mimar olarak calismak isteyen kisilerin ne gibi &ouml;zelliklere sahib olmalari gerektigini &ouml;grenmek istedim.Mezun olan kisilerin belki y&uuml;zde 90´i Autocad´i cok iyi bildigini g&ouml;rd&uuml;m.Fakat mimari &ouml;zellikler pek aranmiyor.Yani mimarlar artik teknik cizimcilerin yerini almislar.Esasinda egitim konusunda s&ouml;ylenecek cok sey var ama simdilik bu kadar yeter.Amerikada bulunan ve yardimci olmaya calisan arkadaslara cok tesekk&uuml;rler ve islerinde basarilar, isi olmayanlara bol sanslar.

ME-GI
12 03 2000, 15:00
ozur dilerim ama bu konunun adina her bakisimda sunu demek istiiremmimarlik!(mimarlar amerikada ne is yapar)

Arkitekt82
selamlar,shebby ve ali nin yazdiklarina sonuna kadar katiliyorum. mimarlik teknik cizim bilmek degildir. mimarlik mekan yaratma sanatidir. her sanat dali gibi yaraticilik ve tasarim gucu ister. ama yaptiginiz onca seyi de karsinizdakine anlatmanin bir teknigi olmali muhakkak. t-cetveli devri kapandi bana gore. teknoloji cok seyi degistirdi. kisacasi autocad benim kafamda bir anlatim teknigi aracidir. ve de rapido derdinden kurtulmanin tek yoludur. :) mutlu gunler

shebby
sevgili me-giseni anliyorum cunku benim de icimden konuya her bakisimda ayni seyi soylemek geciyor!!!mimarlarin sadece AutoCAD kullanabilen teknikerler olarak kullanilmasi ve mimarligin bir cizim programiyla ozdeslesmesi cok can sikici.Ama tasarim yapma sansini elde etmek adina hepimizin gecmesi gereken bir yol galiba...Bu arada is ariyorum!!!mimarim ve mimarlar amerika'da ne is yapiyorsa ben de onu yapmak istiyorum!!!

Arkitekt82
13 03 2000, 12:36
...

tj
13 03 2000, 15:00
selam verona,amerika'da master yapmis degilim ama biraz arastirdim, internetten istedigin bilgilere rahatlikla ulasabilirsin, universitelerin kendi sitelerinden bu konuda her turlu bilgiye ulasabiliyorsun. Aradigin okulu bulmak icinde www.edulix.com dan faydalanabilirsin, bi suru kritere bagli arama yapabiliyorsun.ben new england'daki okullari taradim genelde, mezun 'dan da faydalanabilirsin.iyi sanslar simdiden.

shebby
3 aydir is ariyorum ve artik iyice sikilmaya basladim...baska bir is mi yapsam acaba...mimar arayan yok muuu???

^architect nihal^
merhabalar mimar aliben Istanbulda mimarlik son sinifin da okuyorum ve yazin okulum bitiyor..master icin almanya mi amerika mi karar veremedim...mimarlik icin ne gibi olanaklar saglaniyor almanyada bana biraz bilgi verebilirsen sevinirim..iyi &ccedil;alismalar sevgilerle... :)

Verona
Merhabalar herkese!ben de bu siteyi ke&thorn;fetmi&thorn; olmaktan &ccedil;ok mutluyum&thorn;u anda &Yacute;T&Uuml; 'de 4. s&yacute;n&yacute;f mimarl&yacute;k &ouml;&eth;rencisiyim...ve seneye ne yapaca&eth;&yacute;m&yacute; kara kara d&uuml;&thorn;&uuml;n&uuml;yorum.hayalim amerikada staj yapmak. ve belki de orada y&uuml;ksek lisans &ouml;&eth;renimimi tamamlamak. Acaba y&uuml;ksek lisans&yacute; amerika da yapm&yacute;&thorn; ki&thorn;ilerin i&thorn; bulma olana&eth;&yacute; daha m&yacute; &ccedil;ok olur? Ve staja kabul edilebilmek i&ccedil;in autocad d&yacute;&thorn;&yacute;nda g&ouml;z &ouml;n&uuml;nde bulundurulan ba&thorn;ka &ouml;zellikler de vat m&yacute;? &ccedil;ok te&thorn;ekk&uuml;rlerherkese ba&thorn;ar&yacute;lar... ;) :)

Verona
13 03 2000, 19:48
adres i&ccedil;in te&thorn;ekk&uuml;rler tj geli&thorn;melerden haberdar ederim...

Arkitekt82
12 01 2002, 18:00
Herkese selamlar,Bu klasorun altinda dogru olur mu bilmem ama &quot;mezun.com uyesi mimarlar ses verin lutfen.&quot; Okuyan, okumak isteyen, mezun olan, ustad olan... Farketmez. Eminim cok seyler paylasabiliriz. Belki ayni okulda olup da tanismadigim insanlarla tanisacagim. Belki taa uzaklardan bir meslektasimla konusacagim. Mesajlarinizi heyecanla bekliyorum.

satis22
13 01 2002, 18:00
merhaba sevgili shebby,Ben de Florida eyaletindeyim,yaklasik iki sene oldu,is ariyorum fakat bulamadim.YTU mimarlik mezunuyum ve simdi isletme okuyorum.Sen hangi sehirdesin acaba?

^architect nihal^
21 01 2002, 18:00
merhaba Arkitekt82ben mimarlik son sinif &ouml;grencisiyim...seninle ayni fikirdeyim ve mimarlikla ilgili herseyi paylasmaya hazirim...cok da g&uuml;zel olur bence...hos&ccedil;akal...

hakan737
25 01 2002, 18:00
su mezun.com'u istemeye istemeye takip ediyorum..sadece aradasirada hasbelkader ise yarar cevaplar geliyor...ayni bu topic'de oldugu gibi.(nesyeki kiz tavlamaktan daha mesleki bir topic)herneyse bu topic'i basindan beri defalarca okudum (benim acitigim topic'e adam gibi cevap verilmemsi olsada). 15 gundur ennihayet yeni duydugum mesleki ipcularini degerlendiriyorum ve su building code'lar hakkinda biraz daha bilgi verebilirmisiniz.Nedir ne ise yarar nerde ve nesil kullanilir vs vs. EN bastaki building code sitelerine girdim , biri haric hepsi parali ve kitap oalrak bunlar satiliyor. Di&eth;erindn indirebileceklerimi indirip print ettim zaten. Nedendir bilinmez &quot;mimar ve icmimar&quot; arkadaslar bazi mesleki bilgileri vermekte pek bir isteksizler o yuzden buraya yazmak zorunda degilsiniz tabii sunu kullanabilirsiniz (en basta gelen cevaplar sonra kesilmeye baslamista)hakan737@superonline.comHakan GUVEN

YasiYorum
29 01 2002, 18:00
Selam,Benim bildigim <a target=new href=http://www.madcad.com/]MAD-CAD.com[/url] var ama o da parali... Sanirim ucretsiz yerlere BOCA gibi association.organizasyon tipi sitelerden ulasabilirsin ama cok fazla birsey bulamayabilirsin...Yasi ;)

nazpel
hakan sana cok hak veriyorum.burda yazismanin amaci insanlarin birbirine yardim etmesi.edebilecekler l&uuml;tfen bunu ihmal etmeyin.insanlarin co&eth;unun sizin vereceginiz bilgilere ihtiyaci var.

dicotil
merabalar ben itu mimarl&yacute;k 3.s&yacute;n&yacute;f ogrencisiyim... bu yaz yurtd&yacute;s&yacute;nda staj yapmay&yacute; cok ama cok cok istiyorum... hic bir ucret talep etmiyorum.. netten arast&yacute;rd&yacute;m ama ne evet ne hay&yacute;r yan&yacute;t&yacute; alabildim... cok iyi autocad ve 3d viz biliyorum... eger bana yard&yacute;m edebilecek biri varsa buyuk bir heyecanla mesaj&yacute;n&yacute;z&yacute; bekliyorum...

YasiYorum
03 02 2002, 18:00
Sevgili Hakan737,Koskoca Mezun.com'da bu topic'e cevap verecek elle tutulur onerilerde bulunacak Yasi'dan baska is guc sahibi olmus...Beni mimar mi saniyorsun, ben mi oyle anladim ? Hani onu kastetdiysen, ben mimar degilim :) Sadece kalbimi calan bir mimar vardi... Ona olan sevgimizle biz de ogrendik biseyler :) Sevgili Algans,Bizi sanki eli bos gonlu hos gibi goruyorsun diye algiladim... Onemli olan girip girmemek degil paylasma, yardim, dostluk duygulari... Yenilen kaziklarin acisini paylasip, baskalarinin ayni seyleri yasamasini onlemek...Ben zaman yaratiyorum... Full-time'dan ote bir isim var, master ogrencisiyim, cekip devirdigim worldwide <a target=new href=http://www.edulix.com]Edulix.com[/url] educational portalim var, Turkiye'deki ogrenciler bir burs fonu kurucusu ve yoneticisiyim, universitemin mezunlarinin bu bolgedeki aktiviteleri ile aktif ilgilenirim, 7 Yahoogrups owner ve moderatoruyum (uye olduklarim 50'nin uzeri - aktif oldugum toplam 10 kadardir), MeZUN'a yazi yazarim, Forum'a katirlirim... Ve inanmiyacaksin ama birazcik ozel hayatim da var... So anybody can beat this life style ?<UL]IF THERE IS A WILL, THERE IS A WAY !!!</UL]Nasil YasiYorum,Ben de hayret ediyorum ;)

hakan737
evveeett, bazi hipotezlerin gerceklesmesi icin gerekli zamani iki kez check ettikten sonra anliyorumki aslinda yanlis yerdeyim. Dolayisi ile eger bir konu hakkinda bir sey ogrenmek istiyorsaniz ve bunu bir forumdan yapmak istiyorsaniz, yapmayin...gidin kendinize hergun maillesebileceginiz bir arkadas bulun ve herseyi ondan ogrenin.Forum sayfalarinin amaci, katilimcilarin ustlendikleri gorevler itibari ile bilgi verici ve paylasimci olmaktir. Mezun.com bazi konularda ozellikle reklam konusunda elinden geleni yapiyor ama Forum sayfalarini sadece mudavimleri toparlayip goturebiliyor. Alici gozle bakildiginda MEZUN.COM'un FORUM'unda hemen hemen toplam 10 kisi var. Bunlarin icinde en tanina ve bilinenide Yasiyorum ile Megi (tam nick'i hatirlayamadim). Daha onceki bir topic'de Turklerin Turkelre attigi kaziklar ile beraber dayanismanin yetersizligi daha dogrusu karsilikli guvensizlik uzerine kurulmus Turk mantiginin ne derece dayanismaya acik oldugu tartisilmisti. Herkes isine geldigi gibi yorumluyor katilimda bulundugu topic'i -ki bende oyle. M&amp;yacute;mar degilim ama meslegimim ilgili bir parcasi mimarlik. Bu topic'de sadece 15tane cevapta hakikaten Amerikada yapacaginiz is ile ilgili elle tutulur cevap vardi ve mudavimler verdi yine (asil mesleklerini bilmiyorum)mimarlar ne is yapar'in cevabi ise bir turlu gelmedi malesef. Oysa Forum'un bilgilendirme va paylasim ilkesine gore saniyorum soyle cevaplar gelmeliydi;-burada mimarlik yapmak Turkiyedekine benzemiyor. en basta metrik sistem farkli ve tum standartlar USA normalarinda. Bildiginiz tum mesleki standart degerlerini degistirmek zorunda kalabilirsiniz.-yapacaginiz is, calistiginiz yere gore degisir. Onunuze verilen bir isi makineye gecemkten, imalat maliyet hesaplarina, proje uzerinde detay yazi girislerinden eskiz cizimlerine kadar olabilir. Burada herkese yapabilecegi bir is verilir ve ondan bu istenir. Modelleme konusunda bilgisi olanlardan presentasyon istenebilir..Mesleki kariyerlerinde tasar&yacute;m olanlardan bu konuda calisma istenebilir.proje asistanligi, saha sorumlulugu vs olabilir.Iste en buyuk yard&yacute;m konusunda bu..bir allahin kulu mimarlarin veya benzer mesleklerin tam oalrak hangi isleri yaptigini anlatmiyor. Yokmu bir peyzaj mimari, mimar , drafter, icmimar ne is yaptigini ornekleyerek anlatacak bizimde kafamizda yapilacak isleri asagi yukari sekillendirmeye calisacak!!!!!hic olmazsa kabiliyetlerimiz sinar eksiklerimizi tamamlayabiliriz.-is bulmak cok kolay degil. bulsaniz bile H1 sponsoru olmaya razi olmayabilirler. Olsalar bile bu size maas farki olarak yansiyabilir.-ingilizcenizin gereginde proje yonetmeni ile detaylar ve proje hakk&amp;yacute;nda konusdacak ve hatta konumunuza gore musteriler ile bile gorusecek kadar iyi olmasi ve mesleki ingilizceyi bu anlamda bitirmis olmaniz gerekebilir-calisma sartlari, saatleri, kalacak yer cok kolay degil. Saglik sigortasindan kalcaginiz yerdeki telefon, elektrik, gaz' faturalarin odenmesi icin bir cok prosedurun yerine gelmesi lazim-ki bu sekilde bir ev kiralamak icin emlakcilar ile oturma izni konusunda gorusmeler gerekebilir. Minimum gecinme maliyeti, ilk defa Amerika gibi bir yerde yasayacaklar icin ipuclari(acaba kac kisi buraya Amerikaya gidip calismak istiyorum dedikten sonra kalacak yer icin emlak sayfalarina girip ev kiralarini arastirdi?)herhalde ucaktan indigi gun pat diye bir eve tasinacak bir allahin kulu yoktur. Kac gun otellerde hostellerde yada bir arkadasinda kalacaksiniz hesapladinizmi? sadece otelde bir hafta konaklama orta halli ev kirasinin yarisi. Yemek- icmek- ulasim..daha birinci dakikadan itibaren eger birisi lutfedipde buradan yardim ederse verilecek olan tum bilgilere ihtiyaciniz olacak.-Turkiyedeki mesleki bilgileriniz icen yer alan bilgisayar programlarini kullanma seviyeniz, resume'lerdeki bilgilerinizin karsiligi olan buradaki Amerikalilari seviyesini onceden tartmaniz ve bilgi seviyenize gore is dunyasindaki konumunuzu belrilemeniz gerekebilir.-Amerikada is ilanlarinda 2+4 yillik okul mezunlari ile BA derecesi talep edilebiliyor. Turkiyede kac tane okul'un denkligi uluslararasi kabul goruyor? (mesela ben yuksek yapmis olmama ragmen gecerliligi yok..Turkiyedeki universite rekabeti haksizliginin YOK'&uuml;n kaziklarinin sonucu)-Diyelimki hersey yolunda gitti, hangi mselek kuruluslarina uye olmak gerekiyor, nasil imza atma yetkisi alinabiliyor, nasil calisiliyor..yokmu anlatacak bir kimse yaa..tesisatci nasil bulunur, boyaci nedir, marangoz ile nasil calisilir. &amp;Yacute;lelde kendi isiniz icin degil, velevki bir firmadasiniz ve bu gorev size verildi bir sekilde. Onceden bir fikrimiz olsa fenami olur?-Staj icin bile olsa firmalarin yabanci calisanlara karsi tavirlari? meslektaslarin tavirlari?-Koskoca Mezun.com'da bu topic'e cevap verecek elle tutulur onerilerde bulunacak Yasi'dan baska is guc sahibi olmus , tum bu deneyimleri yasamis mimar hicmi yok????????!!!!Bunlarin hepsi mantik yurutme ile akla gelen sorular ve bana gore uyarsa cevaplari. Ama eger mezun.com bir forum acip bu ise soyundu ise hakkini vermeli. Ha bir forum nasil olur diye merak ediyorsaniz benim dahil oldugum forumlarin adresini vereyim. hobi icin bile olsa amac bilgi paylasimidir eninde sonunda, oysa burada insanlarin hayatlarinin bir d&ouml;nemine damga vuracak hayati kararlardan bahsediyoruz ve yasayan, deneyim geciren herkesin bir tek kelme bile olsa verecegi bilgilere ihtiyacimiz var. Texas'da Tir soforlugu icin bilgi veren arkadasin yaptigi gibi. Nazpel gordugun gibi 4 gun gecmis ama kimse cevap vermemis...BEn mezun .com'a nasil geldigimi bile bilmiyorum ama artik buranin sonuca giden yolda elini omzunda hissedebilecegin bir yer olup olmadigindan emin degilim. Konusulan konular;autocadstajisbulma mevzuubuilding codeyarali olanlar; sadece building code ve bir miktar is bulma icin adres ve oneriler.Mesajimi agresif bulanlar olacaktir. Mumkundur, gercekci ve zamana deger veren kisiler icin bosa gecmis vakit cok can yakicidir buda sabirsizlik ile beraber sonlanmaya gidemeyen is icin sinirlilik hali anlamina gelir.&quot;DaAha ne yapacagiz, eline altin tepsi ile ismi tutturacagiz&quot; diyenler icin ise , istenen sadece hakikaten yararli ve bizlere yol gosterici bilgiler. Orda olan ve tecrube sahibi olan sizlerden burada olan ve bilgiye ihtiyaci olanlardan yada en azindan dogru yolda bilgi aramaya devam etmek isteyecekleirn kilavuzu olmaniz.Hakan GUVEN

algans
&Ouml;ncelikle foruma bu kadar zaan ay&yacute;rd&yacute;g&yacute;n i&ccedil;in herkes ad&yacute;na te&thorn;ekk&uuml;r etmek istiyorum ama bir konuda sitemim var sana..Yani forumda neden 15 ki&thorn;i var diyorasunuzki bizi adam yerine koymuyorsun galiba..belki herkes Yas&yacute;yorum ve megi gibi zaman bulup her an giremeyebilir ama bu onlar&yacute;nda forum kullan&yacute;c&yacute;s&yacute; olmad&yacute;g&yacute;n&yacute; gostermez dimi yani..en az&yacute;ndan ben oyle d&uuml;&thorn;&uuml;n&uuml;yorum..onca ders aras&yacute;ndan onca i&thorn; aras&yacute;nda foruma megi ve yas&yacute;yorum gibi kat&yacute;lmak imkans&yacute;z gibi baz&yacute; arkadaslar&yacute;m&yacute;z i&ccedil;in..zaman&yacute; ve yeri geldiginde butun arkadaslar&yacute;n foruma aktif olarak kat&yacute;lacag&yacute;ndan eminim..mezun.com tan&yacute;yal&yacute; daha 3 gun olmama ragmen okumad&yacute;g&yacute;m mesaj kalmad&yacute; benim su anda...vakit buldukcada varsa herhangi bir konuda bilgim payla&thorn;may&yacute; d&uuml;&thorn;&uuml;n&uuml;yorum....hepinize kolay gelsinn.....

hakan737
04 02 2002, 18:00
Algans, bir forumda ilgili oldugun bolume girip 15 dakikani ayirip cevap yazmakla butun bir is gununu buraya ayirmak arasinda kucuk bir fark var. Benim gordugum butun forumlarda hep gozume carpan hep ayni 10-15-20 kisinin isimleri. kusura bakma 3 gun icinde seni farkededemisim..Adam yerine konulup konulmamakla bir alakasi yok, is o noktaya gelecekse allah bilir mezun.com'un kac tane uyesi var!!! Bence sirf &quot;adam yerine konma&quot; mevzuuna takilacagine degerli vaktini katilim icin harcayabilirdin...kusura bakma..ben hergun degerli vaktimin bir kismini benim icin hayati onem tasiyabilecek bir iki sey bulmak icin burada geciriyorum. Bu sadece benim icin degil belki hergun buraya gelip bakinip birsey bulamadan gidenler icinde gecerli. Yasi, sozun gelisi bir cumle oldu saniyorum o..bazen yazarken hizimi alamiyorum ama saniyorum 3 sayfada bir arkadasa is bulmustun belki oradan cagrisim yapmistir yazarken. Benimde kendime ait yillardir moderatorlugunu yaptigim su anda bilfiil hergun ilgili sorulara cevap vererek katildigim 3 ana ve bir tali forumum var. (meslegim kadar sevdigim ucma hobim ile ilgili). Benim yillardir tasidigim misyon bu forum ve mail gruplarinda ihtiyac duyan her kese evet yada hayir'dan daha fazla cevap vermek. Ama isin ozu su olacak en sonunda...Forum sayfalari amaclarina gore kullanici kitlesini yaratir. Mezun.com'un amaci eger yanlis anlamadiysam yurtdisinda yasayanlar ile yurtdisinda calisip yasamak icin cabalayanlarin bulustugu fikir ve herseyden cok daha onemli olan yasanmis tecrubeleri paylastigi, vizyonlarini gelistirebilecekleri bir yer-ki forum her bir kullanicinin aktif olarak katildigi en onemli fikir alisverisnin oldugu her daim canli bir bolum.Umuyorum son bir iki gundur bu topic'in aktif bir gorunum almasi meslektaslarimiz icin dikkat cekici olur.Hakan&quot;737&quot;GUVENY.Icmimar

cacodaemon
05 02 2002, 18:00
Arkadaslar b&yacute;l&yacute;yorum soracag&yacute;m sey bu folder &yacute;le &yacute;lg&yacute;l&yacute; deg&yacute;l ama &yacute;nan&yacute;n baska yolum yok. Bu yaz work and travel yapmay&yacute; dusunuyorum. Is&yacute;m&yacute;de kend&yacute;m bulmay&yacute; dusunuyorum. Ic&yacute;nde Amerika'da &yacute;sverenlerin l&yacute;stes&yacute;n&yacute;n bulundugu b&yacute;r katalog varm&yacute;s. Bu katalogdan haberdar olan var m&yacute; ya da nas&yacute;l bulab&yacute;leceg&yacute;m&yacute; b&yacute;len? Yard&yacute;mlar&yacute;n&yacute;z&yacute; bekl&yacute;yorum tesekkurler.

ME-GI
07 02 2002, 18:00
HAKAN - BUILDING KODLAR KONUSUNDAKI sorularinda yardimci olabilirim.lutfen sorularini listeler misin? veya istersen mozyel@yahoo.com adresine de mailleyebilirsin.

ME-GI
11 02 2002, 18:00
umarim kafandaki soru isaretleri cozulmustur. bence bundan sonrasi folderda tartisilmali ki herkes de faydalanabilsin.

hakan737
12 02 2002, 18:00
Me-Gi bana g&ouml;nderdigin bilgileri saniyorum diger arkdaslarlada paylasmak en dogrusu olacaktir. &Yacute;zninle aramizdaki mail diyalogunun konu ile ilgili kismini burada yayinliyorum.Hakan737;-Topic'in en basindaki adreslerden Building code'lar ile iglili sitelere girdim . Mantik olarak bazi seyleri yerine oturttum. Gerci sitelerdeki bilgiler SBCCI disinda kitap halinde ve para ile satiyorlar anladigim kadari ile. SBCCI'den 2000 yilina ait &quot;plan review forms for the 2000 international codes&quot; baslikli b&ouml;l&uuml;m ile 60 sayfalik bir liste indirdim. Listede cesitli konu basliklarinda yapilmis listeler var.Simdi merak ettigim bu code'larin bir mantikli aciklamasi var onumde liste olarak ama nerede ve nasil kullaniliyorlar? projeyemi yaziliyor, ozel bir form olarak kontroldemi kullaniliyor, maliyet hesabindami kullaniliyor, mimarlar bunlari ezberlemek zorundaki yoksa bunlar neufert gibi bir kitap olarak hep el altindami yer alir?ME-GI;butun kodlar el altinda bulunur. mimar muhendissen ve design yapiyorsan bu kitaplari kullanarak yapman lazim. her sehrin belediyenin de alt kodlari var genel kodlar haricinde. simdi bu kodlar projeni cizerken sana gerekli guideline ve requirementlari veriyor. yani koda gore bir evye yuksekligi bilmem kac santimde olmaliysa, projeni cizerken bunu aynen oraya apply ediyorsun. ama ornegin beverly hills belediyesine proje yapiyorsan (belediyenin kendisine veya BH de bir musteriye) BH belediyesinin establish etmis oldugu alt kodlari da uygulaman lazim.. ki bu mesela daha yuksek kaldirim olabilir (standarttan) - atiyorum tabii -veya belirli bir yesillendirme sekli olabilir... proje design edicekse kodlardaki minimum requeiremetlara uymasi gerekiyor. amerikada degilse amerikada calismaya basladiginda karsina cikacaktir. ezbere bilmen gerekiyor. dedigin gibi koca kitap...ama elinin altindaki en onemli kitap oldugu muhakkak su goturmez. Hakan737;Sanirim building code'lar bir tur standartlar gostergesi. Elimdeki code referance'de sadece code'un cinsi var tabi detaylari yok. (dedigim gibi ben hep neufert gibi bir standart kitabini hayal edip duruyordum orasi icinde). Peki bu code'lar proje uzerinde bir yere liste olarakmi isleniyor , yoksa proenin ilgili bolumunde cizimin bir kenarina bir detay olarak felanmi yaziliyor. MEsela ben mutfak cizerken plan, gorunus ve kesitler, alt kesitler ve nokta detaylarda bir suru sey yazip ciziyorum. Eger bunlar ile ilgili bir code varsa veya buraya bir yere yaziliyormu yoksa sadece bu code senin anlattgn gibi sadece standart'i belirlyene bir refernace olcusumu? (yani projede belrtmeyebilrsin ama projen bu olculerde ve malzeme standartinda olacaktir gibi) aslindabu cumle senin dedigini confirme ediyor gibi. Bu codelari uygulayip uygulamadigini nasil kontrol ediyorlar peki??ME-GI;neufert alman standartlari avrupada gecerli. bruada american interior and graphic standards ve architectural standarts gibi ayni maksatli kitaplar var. kodlar IMAR SARTNAMESI demek. yani butun projeler sartnameye uygun yapilmali.bunlarin bi takim notlari uyari mahiyetinde projeye yazilir. bunlari ogrenmek icin bir mimari ofiste design calismasi yuapman lazim. ama hepsini ezberlenemn mumkun degil. kitap her zaman referans icin yaninda zaten bulunur. burada banka uzerine veya kendi bransinda calisma yapan mimari buroya girip kendi yetenegine gore 2-3 sene calisarak belli bir design tecrubesi edinebilirsin. Sanirim bu m&uuml;lkakat forum anlayisi icin bir asama olur ve hayati onem tas&yacute;yan mesleki bilgilerin kisilerin tecrubeleri dogrultusunda yardimi karar asamasinda cok buyuk bir avantaj olacaktir.Ve mesajlastigim diger bir tecrubede bunu hemen dogruluyor. Arkadas&yacute;m derki; &quot; hemen hemen herseyi denedim, background'um cok iyi, makine program bilgim cok iyi (hatta bana gore cok cok iyi), portfoliom hazir ama is H1 sponsorlugu gibi bir noktaya gelince sorunlar basliyor. Su anda mimarlik degil bambaska bir is yapiyorum. Bulabildigim her ise (mimarlik) basvurdum ama sonuc 0.... &quot; bu uzunca bir sohbetin minicik bir kesiti ama sonuca Amerikda kendi meslegimizi yapmak (herkes icin IT haric nedense) pekde kolay degil. Belliki cok fazla iyimseriz ve meziyetlerimizin Amerikalilar'dan daha fazla oldugunu dusunup pollyanna cilik oynamak isimize geliyor. Oysa daha oncede bahsettgimi gibi zaman bilgisayar oyunundaki PAUSE dugmesi gibi basip durdurulacak bir kavram degil.Etrafimizda herkesin birseyleri basarmasi bize inanilmaz gelir ve hep &quot;inandim, basardim biliyordum bunun olacagini&quot; kalibini kafamiza kaziriz. Oysa hayat bu kalibin oldugu kadar kolay degil, inanrak basarmanin arkasinda , sans, para, zaman, dogru zaman,dogru yer ve dogru kisiler vardir muhakkak. Bir Japon Atasozu vardir &quot;ideallerin olsun ama gerceklerden de kacma&quot;, bizimkinden daha gercekci bir ogreti, inan ama olma ihtimali yoksa bosuna ugrasma'nin daha lirik bir hali.Herkese gerceklestirilebilecek hayallerinde basarilar.Hakan&quot;737&quot;GUVENY.Icmimar

ME-GI
18 02 2002, 18:00
arkadaslar, ben de bu bilgileri esimden alip yaziyorum. ben bilyorum sanilmasin, yanlis anlasma olmasin. elimden geldigince ona sorup sorulariniza cevap vermeye calisirim.bir gercek var ki turkiyeden gelen mimar veya muhendislerin burada basarili olmamasi icin ugrasmalari gerekir! :D cidden ugrasmalari. cunku bizim pratik zeka ve cabuklukla inanin bir amerikalinin 6 gunde yapacagi isi bir tek gunde yapiyoruz. ama dogru ama yanlis, sonucta amerikalininki de kusursuz degil. butun islerde there is room for improvement (and change in accordance with the owner's requests)tip mezunu iseniz gelmeden daha cok dusunun derim - ki o bile olabilir. ama mimar/muhendis... imkan bulabiliyorsaniz ve denemek istiyorsaniz korkunuzu yenip ucaga binin. greencard cikmissa hele... dusunmeyin bile derim (nacizane fikrim)

YasiYorum
Meggy acaip hakli... Daha once de yazmistim, Amerika'da Turkleri bilen (ve ozellikle sahibi/ortagi Turk olan) firmalar Amerika'dan az tecrubeli birini ise alacaklarina, Turkiye'den 5-10 yil tecrubeli mimar getiriyorlar ayni maasa (hatta daha ucuza)... Birimler, kodlar farkli ama tas catlasa bir ayda hepsi ogreniliyor...Yasi ;)

nazpel
hakan megiden gelen bilgileri bizimlede paylastigin i&ccedil;in tesekkurler.web sayfasina bakipkafama takilanlari bende yazicam....

oki
:) merhaba me-gi yaz&yacute;smalar&yacute;n&yacute;z&yacute; okuduk ben ve k&yacute;z arkadas&yacute;m amer&yacute;kada yen&yacute; b&yacute;r yasam &yacute;c&yacute;n &yacute;lk ad&yacute;mlar&yacute; atmaya cal&yacute;s&yacute;yoruz.bunu &yacute;c&yacute;n b&yacute;r cok arast&yacute;rma yap&yacute;yoruz ama oradanda b&yacute;ze b&yacute;raz b&yacute;lg&yacute; ulasmas&yacute; gerek&yacute;yor.k&yacute;z arkadas&yacute;m m&yacute;mar &yacute;t&uuml; mezunu ve kend&yacute;s&yacute; unl&uuml; b&yacute;r m&yacute;mar&yacute;n yan&yacute;nda cal&yacute;s&yacute;yor.ama b&yacute;z buradan ayr&yacute;l&yacute;p amer&yacute;kada yasamak &yacute;st&yacute;yoruz o mast&yacute;r&yacute;n&yacute; yap&yacute;p hem okuyup hemde orada cal&yacute;smak &yacute;st&yacute;yor.bende yuksek okul mezunuyum ankara unv. kontrol sistemleri teknolojisini b&yacute;t&yacute;rd&yacute;m.ayn&yacute; sek&yacute;lde bende orada okuyup cal&yacute;smak &yacute;st&yacute;yorum.b&yacute;ze b&yacute;raz b&yacute;lg&yacute; konusunda yard&yacute;mc&yacute; olursan&yacute;z cok sev&yacute;n&yacute;r&yacute;z.ayr&yacute;ca orada yasam hakk&yacute;ndada b&yacute;lg&yacute; ver&yacute;rsen&yacute;z memlun oluruz.simdiden herkese tesekkurler.

ME-GI
19 02 2002, 18:00
big man, tecrube edinmeden gelme derim... bu sahsi gorusum. cunku 2 senelik tecruben de olsa, turkiyede her corbaya maydanoz oldugumuzdan cok seyi bir anda ogrenebiliyoruz. yani bruaya gelip kendini cesitli dallarda, cesitli projelerde calismis gibi pazarlayabilirsin. fakat sadece mezun olarak geleceksen... eh mezun burda da cok var.my mortal 2 cents ;)

YasiYorum
Sevgili nkuter,YasiYorum arsivlerindeki <a target=new href=http://www.mezun.com/icerik/columnists/display_article.cfm?ID=62]Amerika’da &Yacute;&thorn; Bulmak – &Yacute;&thorn; De&eth;erlendirmesi[/url] yazimi okursan bircok konuda aydinlanirsin... Yazilarimdan birinde eyalet ve county'e gore maas miktarlari olan bir devlet dairesi web sitesine link vardi, yok bulamadim... Kirpilmis mi ne ??? Bulunca yazarim...Yasi ;)

YasiYorum
Hah buldum link'i... <a target=new href=http://www.mezun.com/icerik/columnists/display_article.cfm?ID=90]Yesil Kart - 1[/url] yazisindaymis... <a target=new href=http://edc.dws.state.ut.us/owl.asp]Online Wage Library[/url] sayfasinda eyaletten basliyarak gerekli seyleri secerek maaslara ulasabilirsiniz...Yasi ;)

BigMan
Ben mimarlik &ouml;grencisiyim ve ileride Amerika'da calismayi ve yasamayi istiyorum.Sizce T&uuml;rkiye'de herhangi bir is tecr&uuml;bem olmadan Amerika'da sansim olabilir mi?Bir de building code'lar icin simdiden bir calisma yapmami tavsiye eder misiniz? :o

nkuter
Herkese selamlarGordugum kadariyla burada mimarlik,autocad,kodlar epeyce konusulmus birde ben katilayim dedim :) ve sizlerle sevincimide paylasmak istiyorum..benimde artik dunden beri bir &quot;EMPLOYMENT AUTHORIZATION&quot; kartim var :) 15 yillik is tecrubesi olan amerikada yasal olarak calisabilecek insaat teknikeriyim.Turkiyede betonarme ve celik olarak iki grupta branslastigimiz malum ben betonarmeciyim..tecrubelerim forumlara sigmaz hic baslamiyim eniyisi..su kod meselesi kafami iyice bulandirmaya basladi.Amerikalilar icin yaptigimiz islerde hic boyle seylere ihtiyac duymamistik sadece projede bazi anlatimlar farkli idi ki o da olumcul bir fark degil, demir acilimi ..vs bu calistigimiz projenin uygulandigi ulkeye bagli olarak degisiklik gostermis olabilir.Simdi sizlerden sunlari ogrenebilirmiyim 1-bu kodlar beni yani mimar yada muhendis olmayan kendi halinde bi teknikeride bagliyormu ?2-Henuz 5 aydir buradayim ve Teknik ingilizcem cok kuvvetli degil oturup projeye not yazmakla bir projeyi tartismak cok farkli tabi, yani acikcasi bu konuda biraz dertliyim..Dogrulugundan emin olmadan bir ise girismek istemedigim icin konusurken aciklama istersem bana verilecek tepki yada uzerlerinde birakacagim etki ne olur.3-Is gorusmesine giderken goz onunde bulundurmam gereken minumum salary, yada benfits ne olmali ? mesela 401K diyolar ama 401K ne ?4-Unuttum aklima gelirse sorarim :) HERKESE SIMDIDEN IYI BAYRAMLAR DILIYORUM.

nkuter
YASI tesekkurler..verdigin adrese baktim moralim duzeldi ..fena para etmiyomusum :) ) peki su benefit meselesi ? bana 401Knin ne oldugunu kim soyleyebilecek ?

ME-GI
20 02 2002, 18:00
newyorktan cik :) en kolay cevap bu sanirim ;)

YasiYorum
Yaw herseyi agziniza kasikla beklemeyin... YasiYorum Arsivlerini oku dedim yine okumadin... Bak bu son link verisim.... Bir daha ki cevap sana bi doner bi ayrana patlar ona gore :) <a target=new href=http://www.mezun.com/icerik/columnists/display_article.cfm?ID=62]Amerika’da Is Bulmak – Is Degerlendirmesi[/url]Yasi ;)

YasiYorum
SariUcak,Senin Amerika'daki yasal konumun nedir ? H1 ? Yesil kart ?Yasi ;)

YasiYorum
Hmmmm senin durumun karisik ve zor... Bir iki kisiye mimarlik isi, staji ayarlamaya calisiyorum olursa ama sen en son siraya girdin... Bakalim hayirlisi... Durumunu bilelim de...Yasi ;)

nkuter
Ayib ettin YASI donerin ayranin lafimi olur sen gel ben sana sis kebap, acili ezme, gavur dagi felan yapiim :) yaninada artik ayranmi, rakimi icersin senin tercihin :)

sariucak
selam 3 aydir.. newyorktayim... 12 yildir turkiye ve turkmenistan da mimarlik yapiyordum.. sonra aralik 2001 de buraya, newyork a geldim.. bir suru yere is icin basvurdum ama cewap alamadim.. bana yardimci olabilecek birseyleriniz warsa sewinirim.. simdiden tesekkurler

sariucak
eyalet farketmez aslinda tasinabilirim...acad 2002 (10 yillik tecrubem war acadda), 3D Studio Max 4 , photoshop 6 ve computer hardware tecrubem oldukca iyidir... bayaa da proje yaptim son 2.5 yilda turkmenistanda...

sariucak
yasal konumum parlak degil... turist vizesiyle geldim... 2007 ye kadar vizeliym ama oturma iznim 3 ay sonra - haziran basinda - bitecek. esim burda F1 vizeli ogrenci..herkesin bir macerasi var dusuncesindeyim.. ben de buraya bi sekilde kendi macerami yasamaya geldim YasiYorum....sadece bir firsat yaratilsin istiyorum kendimi ispatlamak icin..selamlar..sariucak

YasiYorum
21 02 2002, 18:00
SariUcak,Ozel Mesaj opsiyonunu acarsan sana bir iki sey yollayacagim... Yasi ;)

satis22
Merhaba arkadaslar,Yaklasik bir senedir bulundugum eyalette is arayip duruyorum.Mimarlik mezunuyum ve 4 senelik is tecrubem var.(store planner,display designer,arch. CAD designer..)Bir hafta kadar once,designer assistant ve CAD drafter olarak basvurdugum dekorasyon firmasiyla interview sansim oldu.Firma sahibi,resumemin ilgisini cektigini(demek birilerinin ilgisini cekiyo... :) )ve portfoliomu gormek istedigini soyledi.Biz de serdik ne varsa elde avucta..Hersey cok iyi,cok guzel..Beni arayacaklarini soylediler,ayrildim.Birkac gun sonra telefon actilar.Ikinci gorusmeye cagriliyordum.Allahim,benden mutlusu yok!!Iki gun sonrasina randevulastik.Dualar ede ede geldim kapinin onune.Oturduk masa basina,bu sefer konu,isin detaylari ve maasti.Biraz dusuk bir ucretle baslayabilecegimi,fakat bunun isi tanima ve karsilikli guven kazanma sureci oldugunu,yaklasik 4 ay surecegini soyledi(Tanrim ne sacma,benim bildigim bir ay yeter ispatlamak icin kendini...)Tabii mirin kirin etmeye basladim ucreti duyunca..Tasinma konulari,ise baslama tarihi felan konusuldu.Ucret konusunda tekrar tartismak uzere arayacaklarini soyledi.Bugun aradim beyefendileri...Baska bir local candidate almislar,bana da sagolsun mektup gondermisler.Eh,artik ne diyeyim bu ise ben? Arkadaslar,hani diyorsunuz ya,Turkleri bilen,taniyan,hele sahibi Turk olan firmalar bizleri tercih ediyorlarmis;valla onu da denedim.Ortagi veya sahibi Turk olan firmalarla da gorustum.Bazisi belki inanmayacaksiniz,bana bir Amerikaliyla evlenip Greenkarti alip,sonra is aramami tavsiye etti.Bir digeri de,nerdeyse,Amerikaya geldim ve is ariyorum diye telefondan cikip dovecekti.Bir Turkle ugrasacak vakti olmadigini,building codelar hakkinda birsey bilmedigimi,Amerikada tecrubemin olmadigini soyleyerek kibarca ulkeme geri donmemi soyledi.(Kendisine de ulasamadim,karisi mesajini iletti.)Suan full time ogrenciyim.INSin verdigi bir senelik practical training'im var.Sponsorship suan icin gerekli degil yani.Ben hala is ariyorum,bircok yere resumemi yollamaya devam ediyorum.Burda is bulmak bir yana,interview almak bile cok zor.Biraz da sans isi olduguna inaniyorum artik.Benim gibi is arayan,kendi meslegini yapmak isteyen arkadaslara booool sans diliyorum.Byaraminiz kutlu olsun.satis22@hotmail.com

sariucak
tamamdir...simdiden tesekkur ederim yasi :) ek bilgi istersen gonderebilirim... resume filan gibisariucak

sariucak
tamamdir yasi actimsariucak ;)

ME-GI
22 02 2002, 18:00
satis... amerika (daha yenicesin diye soyluyorum) insana adam olmayi ogretir.. haddim olmayarak yaziyorum seni tanimiyorum bile. tahminim de pirlanta gibi bir kardesimizsinizdir.burada burnunu boyle surterler adamin.madem issizsin.... seve seve veya seve seve ! once teklif edilene he de.burada kimse kimseye yalvarmaz.... herkes disposable dir.bir daha aklinda bulunsun. sana verdikleri maasa atlayacak olan binlerce insani dusun... bir daha sefere derim

nkuter
Satis .. bi sekilde nahos seyler yasamissin ama bu hep boyle olacak anlamina gelmiyor..yada sadece senin basina geldigini sakin dusunme..turk patronlarin hepside boyle degildir (umuyorum).. sana senin gibi bir suru kisi sayabilirim..guclu ol..basarirsin.

satis22
Sevgili Me-Gi,Cok haklisiniz,burasi insanin burnunu BAYAGI surtuyor.Ayrica,galiba ben tam olarak ifade edemedim,parasal konuda isverene hemen birsey soylemedim,tekrar gorusmek uzere ayrildim ofisten.Kendisi de uzerinde durmadi bu konunun.Fakat benim suan yasadigim sehrin 3 saat uzak olmasi,tasinma suresi felan konusuldu.Ben de,kisa bir zamanda tasinabilecegimi ifade ettim.Yani genelde olumlu bir gorusmeydi.Sans iste!!Aramalara devam ediyorum yilmadan :) Burnumuz da surtule surtule yara oldu artik...Sevgiler...

dalgaci
05 03 2002, 18:00
satis 22 sansini geri tepmissin. yazik.... mimarlar hep boyle ama. buyuk bir taraflari :)

arcad
07 03 2002, 18:00
sariucak t&uuml;rkmenistanda seni &ouml;zlediler

naval
22 07 2003, 17:00
bu dosyanin adi autocad olmaliymis aslinda ;)

machinist
22 07 2003, 17:00
olay CAD konusuna girince bende kendimi tutamadim.. tecrubeli bir CAD kullanicisi olarak nacizane fikirlerimi ve degisik programlarda ki tecrubelerimi yazayim dedim..
AutoCAD e gelince otoked temel olarak kullaniciya hali hazirda beklemekte olan temel geometrik sekilleri verir.. yani cizgiler daireler kareler dogrtgen elips vs vs.. ve bunlari birlestirip degistridikten sonra hedeflenen cizime ulasmasini saglar..temel amac budur ve program tamamen kullanici tabanlidir..kullanici autolisp yazmadigi surece programa hicbirsey ogretemez...onceden cizilmiz blokalrin kullanimi haricinde maalesef bir kolaylik sunmaz.. ve en kotu dezavantaji ise parametrik olmayisidir...3D olarak ise mimarlikta kullanimi epey yaygindir cunku binalar genellikle cok karmasik geometrik yuzeylere sahip olmayan yapilardir...bu da otoketi hem kullanisli hemde kullanimini ekonomik oldugu icin oldukca cazip hale getirir.. kimi insanlar 3D cizimleri bir sanat unsuru saymaktadirlar ve isin olmasi gerektigini dusunmektedirler.. iyi bir muhendis iyi bir mimar icin 3D nin hicbir onemi yoktur.. 3D cizim arkadaslar disarida musteriye isin sonunda yapilan binanin neye benzedigini gostermek icindir. zira sokaktaki adamdan mimari proje okumasi ve anlamasi beklenmez.. onun icin estetik bakimdan 3D onemlidir ve yadsinamazda..otoketin kullanimi ve ogrenmesi diger cogu programa gore oldukca hizlidir kisi 100 saatlik bir derste otoketin bir proje cizmek icin grrekli olan butun fonksiyonlarini ogrenebilir ancak diger detaylari ogrenemeyebilir.. gelelim diger programa Pro/E

Pro/E muhendisler icin yaratilmis olan esi benzeri olmayan parametrik bir programdir ki otokette ahhh ahhhh saatlerce ugrasip yaptiginiz yuzey modellemeleri cok ama cok karmasik 3D cizimleri cok otokete ziyade cok ama cok kisa surede yapmanizi saglar.. otokette helisel spiral disli cizmek olumdur..ne kadar zordur..heleki helisel spiral konik disli cizmek iskencedir.. bunu pro/e de 2 dakikada halledersiniz yapmaniz gerekn tek sey disli parameterelrini hesap etmeniz ve girmenizdir..bu tamamen sizin ne kadar hizli klavye kullanmaniza baglidir.. ve cizmis oldugunuz bir parcayi degistirmekte cok kolaydir ancak otokette yeniden cizmek zorunda kalirsiniz.. ve adami cildirtir...pro/e yi ogrenmek ise otokete nazaran cok zordur ve uzun zaman alir sabir gerektirir ama sonucta elde edilen sonuc daha hizli oldugu icin pro/e daha iyidir....heleki montaj yapmak saniyler alir pro/e de ama otoketteki o kullanici koordinat sistemini zirt pirt ayarlamak her parca icin snap etmek vs vs pro/e ye nazaran cok deli edicidir..birde maalesef pro/e cok pahali bir program 40K di 25K ye dusurmusler otoket sanirim 5K olmasi lazim yaniliyorsam duzeltin lutfen...pro de drop down menuler yoktur onun icin insanin kendi kendine aciklayici manualler olmadan ogrenmesi neredeyse imkansizdir.. pro/e tamamen 3D cizime dayali oldugu icin kullanicinin 3D dusunmesi veya dusunmeyi bilmesi sarttir..

SolidWorks bu program da parametrik tasarimin bir ornegidir.. pro/e ye nazaran ogrenimi cok kolaydir ve pro/e de yapilan islerin hepsi yapilir..kullanimi kolaydir.. ve ucuzdur sanirim 7K olmasi lazim..

bu bahsettigim programlarin ogrenci versiyonlari ortalama 150 dolar civarindadir.. otokette ve solidworksta time bomb vardir 1-2 senelik opsiyonlar halinde satilir.. pro/e de boyle bir sey soz konusu degildir ancak print lerde student version diye yazar..

CAE konusuna girmek su an icin yanlis olur o gercekten bilgi gerektiren bir konudur.. her ne kadar CAD isin icinde olsada CAD sadece 10% luk kismi kapsamaktadir..

umarim biraz aydinlatici olmustur yazdiklarim...

naval
23 07 2003, 17:00
bir de catia var son zamanlarda pek bi meskur. ama adamlarlar programi kullanicya satmiyor adeta kiraliyor, ha bire guncelemek gerekyor felan...turkiyede cd ler halinde bulmak mumkun seyyar saticilarda, almayani dovuyorlar :) amerikada bu program yaygin mi bilmiyorum..

otoket konusunda machinistin de dedigi gibi zamanla klavyeyi ve programi tanimana bagli olarak hizin artiyor. otokette fazla calisinca matrix oluyorun baska programlarda(excel, word...) pan, zoom felan yapmaya calisiyorsun klavyeden :)

naval
catia yi almanyada otomobil ve makina sanayinde oldukca tutulan bi program, turkiye de daha yeni sayilir. otoked 2004 e gelmedim, 2000 deyim :) seyyar satilciara dogru gidersem bi bakarim...

machinist
bak Naval guzel bir konuya parmak atmis..
Catia nin da kullanicisiyim ancak heriflerin cad mantigini cozmek icin programi yazan eleman gibi dusunmek lazim.. Dassault systems etkin bir program gelistirmis..oda tamamiyle parametrik tasarim yapmayi saglayan br program.... belli bir zamandan sonra oldukca kullanisli hale geliyor :) cizim aninda gerekli ayarlari yapmak icin abuk subuk yerlere girip cikmak oluyor.. ilk zamanlarda program icinde kaybolmamak icin bir kadiga not almak falan lazim oluyor... tahtakalenin sokaklarindan daha karmasik tuhaf bir program ama guclu.. amerika da pek populer olmamakla beraber musterisi var ancak cogunlukla avrupali sirketlerin tercihi..zaten amerikan cad sistemlerine karsi gelistirilimi bir program pazar payi bakiminda.. mercedes ve airbus in olmazsa olmaz cad programlarindandir... bende zamaninda almiyacaktim beyazittan ama dayagi yiyince mecbur kaldim aldim..5.6 siydi galiba simdi elimde 5.9 u falan var yanlis hatirlamiyorsam...dayaktan sonra ne oldugunu bende unuttum.... kendime gelince de otoketi bilen adamada cad kullanici demem acikcasi.. cunku otoketin bir mantigi yok.. tek mantik cizgi cekmeyi biliyorsan yaparsin.. bu bir pro/e solidworks catia vs gibi degil.. kaldiki otoketi bu saydigim programlardan cok ama cok daha iyi bilirim...otoketin 2004 versiyonu otodesk te 30 gunluk full trial ile bedava verilior..ben aldim.. size de tavsiye ederim.. bir bakin diye...

machinist
otodesk e mail at bedava gondersinler ne seyyarda ugrasiyon ?

physicienne
27 10 2012, 06:24
Merhaba,
Ocak ayindan itibaren iowa state universitesinde calismaya baslayacagim, esim suanda Turkiyede mimar olarak calisiyor yurt disi ve yurt icinde bir cok mimari projede yer aldiktan sonra devlete gecti. Amerikaya gittigimizde mimarlik meslegine devam etmek istiyor. Bu konuda arastirma yapmaya basladim, burada benzer konularin tartisildigini gordum. Bu konuda bilgi verebilecek olan varsa cok sevinirim. Diploma denkligi, mimar olarak calisma yetkisi gibi konularda.
Simdiden tesekkur ederim.