PDA

Tüm Versiyonu Göster : AMERIKA MI TURKIYE MI ??

akocan
10 07 2003, 18:00
Burrda mba yapipta acikta kalan cok arkadas var.Ama genede senin sansin tabi.Bana sorarsan burda istedigin duzeyde bir is bulmak icin deneyim sart.Aslinda heryerde oyle.Bak turkiyede 2 yil calismisisn iki yil sonunda dah guzel bir is sahibi olma firsatin var.Eger o iki yil burda gecirseydin buradada istedigin duzeyde bir is bulurdun.

navigator
10 07 2003, 18:00
Kisisel olsa da bircok insanin ilgisini cekecegini dusunuyorum.

ODTU de bir muhendislik dalindan mezun oldum. Ardindan amerikada guneyde bir state universitede endustri muhendisligi master i yaptim. Ekonomik durgunlugun basladigi zamanda master im bitti. Belli bir sure is aradiktan sonra bulamayinca Turkiye ye dondum. Donduktan ancak 6 ay sonra is bulabildim. an international shipping company. verdikleri ucret de cok komikti. 2 sene kadar calistiktan sonra canima tak etti. bu sefer MBA icin kuzeyde (kuzeyde is bulmanin daha kolay oldugunu dusunuyorum) bir state universitye basvurdum ve kabul aldim.
Bu arada bahsettigim universiteler oyle high ranking olanlari degil.

Bu arada Turkiye de calisitigim 2 sene zarfinda devamli daha iyi isler de aradim.
Benim sansima simdi ben tam amerika ya tekrar gitmeye hazirlanirken bayagi taninmis yabanci bir sirket beni ise almak istiyor. Henuz kac para verecekler bilmiyorum ama kafam iyice karisti. Bu arada amerikadaki gidisati da yakindan takip ediyorum. Ekoniminin hic de ic acici olmadigini biliyorum.

Sizler ne dersiniz? Benzer tecrubesi olan arkadaslar

P.S. kendi basina karar veremeyen bir tip diye dusunmeyin sakin. Karari tabiiki ben verecem ama vermedem once ne kadar cok analiz edersem o kadar iyi olur diye dusunuyorum.

eskiyerli
11 07 2003, 18:00
Peki Amerika'da elinde bir para kalacagini nereden biliyorsun? Alti seneyi askindir Amerika'da calisiyorum. Silikon Vadisinin en
neseli oldugu zamanlarda orada calistim. Ne yaptiysam bir ara stock option furyasindan yapip, bir ev almak icin pesinati
biriktirdik. Onun disinda oyle burada insanin elinde para falan birikmiyor.
Amerika'daki maaslar insanlarin istahini kabartiyor, cunku vergiden onceki rakamlari duyuyorsunuz. Yok vergisi, yok emeklilik fonu, vs.
derken anca kirayi/ipotegi odeyip, ayi gecirecek para kaliyor.

Bana kalirsa, Turkiye'deki isi kacirma. Turkiye ekonomisinin ayaga kalkmasi ABD'den hizli olacaktir. Buranin ekonomisin duzelmesi,
islerin acilmasi eger duzelirse, en az uc yil daha alir. Bu uc yil icinde Turkiye'de bayagi yol almis olursun.

old_texan_vulture
benim tavsiyem bu yabancı firmanın teklifinin sonuçlanmasını beklemendir. eğer ayda 1000 dolar veya üzerinde net maaş veriyorlarsa teklifi kabul et, umduğunu bulamazsan amerika'ya her zaman yine gidebilirsin, artı bu sefer gittiğinde yabancı bir firmada iş deneyimini de eklemiş olursun cv'ne ki bu da amerika'da işlerini kolaylaştırır.

amerika için beklemek bence daha iyi son 20 yılın en yüksek işsizlik rakamlarını açıkladıkları, terör nedeniyle yabancılara her türlü çalışma vizesini vermeyi çok zorlaştırdıkları bu günlerde amerika'ya gitmek çok riskli. ama 2 sene sonra bakarsın bush defolup gider, ekonomi ve işler biraz normale döner, sen de amerikan diplomana ilave 2 sene yabancı firmada iş deneyimine sahip olmuş olursun o şartlarda işler daha iyi gidebilir. sermayen yoksa amerikanın şu durumunda kendi işini yapmaya çalışmak ta hayalden öteye gitmez, hele çoğu firma cost cutting için ne yapacağını şaşırmışken bir de yabancı bir danışmanın hiç şansı olmaz bence.

her şartta başarılar ve iyi şanslar dilerim.

navigator
Akocan yorumlarin icin tesekkur ederim.

Ben bir de orda kendi isimi yapma secenegi uzerinde duruyorum. MBA yaparken kendi isim icin bir altyapi olusturmaya calisacam. Oyle sermayem falan yok ama kucukten baslamak istiyourm. Acikcasi henuz bu isin legal tarafi nasil olur cok derinlemesine aristirmadim ama cok zor olmadigini duydum birkac avukata sordugum kadariyla. O tur bir vize almak icin illa kendi ulkenle veya yabanci bir ulkeyle amerika arasinda ihracat ithlat olayi mi gerekiyor???

Bence diger arkadaslarin da her zaman baska bir yerde is bulma cabasinin yaninda kendi islerini yapma dusuncesi icinde de olmalari lazim.
Cunku zaten su an is bulmak neredeyse imknasiz ve bulsan da fazla bir guvencesi yok. Ayrica kendi isini yaparsan cok buyume sansin da var. Ekonomik olarak guclu olmaliyiz sesimizi duyurup etkili olabilmek icin.

Ne dersiniz??

navigator
sagol old-texan. yorumlarin icin tesekkur ederim.

dolar su an 1.4 milyon tl degerinde. 1000 dolar da 1 milyar 400 milyon yapar. ben istanbullu degilim. bu is icin istanbul a gidicem. herseyi sifirdan yapmam lazim. istanbul da biliyorsunuz cok pahali. ev kirasi, depozito, telefon, elektrik....vs. Bu durumda bu paranin ancak harcamalarimi karsiliyacagini ve hicbir birikim yapamiyacagimi dusunuyorum. Yani sirket icin ve karin toklugu icin calismis olacam. acikcasi bu da bana cok koyuyor. kullanilmis gibi hissediyorum. belki aylik 2milyar idare eder bir para olabilir.

Bundan once calistigim sirket de yabanci idi. Amerika da cok yerde ofisleri var. Yabanci sirkette calismak daha sonra amerika da avantaj olur dusuncesi icin soyluyorum.

amerika da birkac kisi ortak bir grocery store veya mall da bir yer acmak cok mu zor sizce??

old-texan sakin yanlis anlama seni dediklerini curutmek icin soylemiyorum bunlari. Bunlar hep aklimdan gecen sorular. kendim sorup kendim cevapliyacagima burda sesli dusunuyorum. Boyle fikir alis verisinin faydali olacagina inaniyorum.

navigator
Bu isler biraz da sans isi.

Hani sey demissin, Su an ekonomi kotu. 2 sene sonra secimlerde baska bir aday gelirde isler duzelirse o zaman istersen gelebilirsin.
O zaman da cok gec olabilir. Kendimden ornerk vereyim.

Benim ilk gelisimde Clinton vardi ve ekonomi iyiydi. 2 sene sonra mezun oldugumda Clinton un son aylari idi ve ekonomi de durgunluk baslamisti. Daha sonra da Bush geldi iyice kotu oldu. Yani ben ekonomi iyi iken geldim ama mezun oldugumda ekonomi kotu idi.
Simdi ekonomi kotu iken gelsen sansin iyiyse 2 veya 2.5 sene sonra mezun oldugunda ekonomide bir haraketlilik baslayabilir.

Benim sansim ben Turkiye ye dondukten hemen sonra burdaki o meshur kriz patladi. yani ben amerika da is bulamiyorum diye buraya dondum, geldim birde burda tokat yedim.

Hocam amerika da ekonomi cok kotu olsa bile pizza delivery yaparak ayda usd.1500 yapamazmisin.?? Benim tecrubelerim yapilabilir diyor.Yani turkiye de esas bir iste kazanabileceginden daha fazla.

Ne dersiniz???

old_texan_vulture
12 07 2003, 18:00
sevgili navigator,

eskiyerli arkadaşımızın söylediklerine katılıyorum. ben amerika'da da çalıştım, gerçekten tax max çıktıktan sonra geriye kalan parayla ev kiranı, araba taksidini, insurance falan ödeyim derken eline ancak geçinecek para kalıyor ve bir şey biriktiremiyorsun. benim gözlemlerime göre istanbulda yapacağın 1.4 milyar TL sana amerika'da yapacağın 45-50K kadar yaşam standardı ve birikim yapma olanağı tanır, istanbulda ayda 2 milyar da 75-80K kadar faydalı olur. pizza dağıtıcılığından ayda 1000-1500 arası kazanabilirsin, aynı durum benzin istasyonu veya garsonluk için de geçerli ama bu para da senin amerikada iyi standartta yaşamana yetmez, ancak külüstür bir araba alırsın, kötü bir ev veya roommate'le yaşayacağın biraz daha düzgün bir ev tutatrsın, grocery ihtiyaçlarını karşılarsın hepsi bu. istanbul'da ayda 600-700 milyonla yaşayacağın hayatı yaşar kıt kanaat geçinirsin özetle. şu anda bu tür işleri bile amerika'da bulmak o kadar kolay değil uyarırım.

öte yandan ortak grocery store için de iki seçeneğin var, ya kendi payına en az bir 100 bin doların olacak, ya da bu miktarda kredi bulacaksın bir bankadan. kredi almayaı denesen bile ki kredi almanı da tavsiye etmem yine de bankayı ikna etmek için en azından bir 15-20 bin dolar nakit göstermen gerekir. böyle bir birikimin varsa deneyebilirsin tabii, tutmazsa da ne yapalım orada bad credit olursun, kaçar türkiyeye geri gelirsin zaman ve emek dışında bir kaybın olmaz, 15-20 bin dolar da illa çok istiyorsan böyle bir girişim için riske atılabilir en azından atılması mantıksız olmaz.

tekrar iyi şanslar,

old_texan_vulture
navigator, ben houston tx'ta çalıştım. o zaman için elime ayda net 3000'e yakın para geçiyordu. o parayla örneğin new york'ta sürünürsün (çünkü yaşam masrafları eyaletten eyalete çok fark gösterir) ama houston'da bayağı iyi paraydı, güzel bir ev kiralamıştım, 0 model camaro taksidi falan ödeyebiliyordum, dışarıda yemek yiyor, gezip eğlenebiliyordum, yine de para biriktirmeye çalışıp masraf kıssaydım da eminim ayda 500-600 dolardan fazla biriktiremezdim. bu dediğim clinton zamanıydı e-commerce boom'u falan olduğu zamanlar. sen okula başlarken ben de bitirmişim anlaşılan.

öte yandan geçen sene tekrar amerika'yı denemek için florida'ya gittim ve eski bildiğim amerikaya değil başka bir ülkeye gelmiş gibi oldum, ekonomik durum o kadar kötüydü. ayda net 2000 (33K) veren boktan bir bookkeeping işiyle ayda 1500 falan veren (25K) bir network admin işi dışında hiç birşey bulamadım 4 ay boyunca, ve buna bile özenen üniversite mezunu amerikalılar vardı ne yazık ki. (bu paralar florida'da iyi paralar değil, oturulabilecek gibi bir efficiency kirasının 700-800 dolardan başladığını düşünürsen)

son 1 senede takip ettiğim kadarıyla durum bundan da daha kötüye gidiyor, artık çok sayıda eğitimli ve iş deneyimli amerikalı profesyonel uzun zamandır işsiz ve çoğu artık shit job dediğimiz benzin istasyonu, garsonluk vs. gibi işler yapıyor, businessweek ve u.s. news'ta da bu gibi haberlerin bini bir para zaten bakarsan görürsün.

neyse ben sonra istanbul'a yeniden döndüm, şimdi uluslarası bir şirkette financial reporting türü bir iş yapıyorum ve aldığım maaş dolar bazında bakarsan houston'da aldığım rakamdan bayağı aşağıda olmasına rağmen bana en az o standardı sağlıyor (camaro hariç ama ne yapalım o kadar da olacak :) )

bunlar özetle benim deneyim ve gözlemlerim, bu nedenle beklemenin daha iyi olacağını düşünüyorum. yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

old_texan_vulture
navigator, ben de 31 yaşındayım, seni anlıyorum artık durmadan onu bunu denemek biraz zor oluyor bu yaştan sonra. :) ;) bizler biraz istikrarsız zamanlarda yaşamak zorunda kaldık, eskiden bu niteliklerimizle bunlar eminim ki başımıza gelmezdi, bazen bizden önceki kuşaklara özeniyor insan, herşey güllük gülistanlıkmış rahat rahat takılmışlar, aynı şekilde bizden sonrakilere de daha fazla acıyorum tabii :rolleyes:

ben ikinci sefer b1 vizesiyle gittim fakat oradayken evli statüye geçtim ve bahsettiğim işleri bulurken çalışma iznim vardı. ilk seferde ise h-1 vizesiyle çalışmıştım, ama biliyorsun h-1 da 3'erden iki kez maksimum 6 sene seni ***ürebiliyor, yani daha devam etseydim de sonuçta tıkanacaktım. türk iş piyasası için söylediklerine katılmamak mümkün değil ama amerikada da hele yabancı olarak hiç bir istikrar arama, özellikle 11 eylül'den sonra ortadoğu kökenlilere açıkça düşmanlık gösteriyorlar ve kendileri de aç ve işsiz oldukları için işin çok çok zor olur. yine de karar senin tabii, içimde kalmasın diyorsan yine de git, olayın ne olduğu kendini 6 ay 1 senede belli eder, en kötüsü bu kadarlık bir zamanı ve belki de iyi bir iş teklifini kaybedersin ama kafan salim olur, yönünü kesin belirlemiş olursun. ben yine de naçizane ayda 1000 dolar ve üstü net veren işlere girmenin ve biraz beklemenin şu aşamada senin için daha daha iyi olacağını düşünüyorum ama herkes de kendi psikolojisini en iyi kendi bilir tabii ve zaten kararı da kendin vereceksin. :)

navigator
Arkadaslar bana cok enteresan geldi.
3 arkadas yorum yapti. Ucu de amerika ya gitmenin pek iyi bir fikir olmadigini soyledi.
Bu kadar kotu mu durumlar orda su an??

eskiyerli Amerika da 6 sene calismissin. Ne kadar para aldigini bilmiyourm ve aldigin evin degerini de bilmiyorum. Ama eminim sen ise basladigin zaman veya bir sure sonra brand new arabada almissindir ve onun taksitlerini de oduyorsundur. Turkiye de hic calistin mi bilmiyorum ama 6 sene Turkiye de calissa idin bunlari alabilirmiydin. Ayrica Turkiye de ki standartin ile ordaki hayat standartlarin ayni olurmuydu.

old- texan sen su an nerde calisiyorsun? Turkiye ye mi dondun. Iki tarafta da calisitigin icin karsilastirma yapabiliyorsun sanirim.
ama 80k demek vergiler dusutukten sonra ayda eline net usd.4000 den fazla geciyor demek. LA taraflarini cok bilmiyorum. Cokpahali oldugunu duydum ama ayda 4000 amerika icin bile cok iyi para diye dusunuyorum

Insanlar Turkiye de iken ulkenin ekonomik durumu genel olarak iyi olmamasi ve sosyal guvence olmamasi sebebiyle hep biriktirme modunda yasiyorlar. Fazla harcama yapmiyorlar. Amerika da ise tam tersine sisteminde tesvikiyle tabii hep harcama psikolojisindeler. Fark biraz da ondan kaynaklaniyor diye dusunuyorum

navigator
evet old-texan cok faydali bilgiler veriyorsun tesekkur ederim.
Keske texas daki isin surekli olsaydi. Iyi tecrubeler edinmissin.

seyi merak ediyorum. 2. defa gittiginde ne tur bir vize ile gittin. Yani ben bu yeni okuldan kabul alip gidicem diye nerdeyse 3 aydan fazladir ugrasiyorum. iyi ve ayni zamanda admission i cok zor olmayan ve ucuz okul, ucuz sehir ve is imkankarina yakin yer olsun diye cok uzun arastirmalar yaptim.Simdi kabul edildim. I-20 yi gonderecekler. Ben yine de vize alabilecegime %100 emin degilim. Yani demek istedigim aklima estigi zaman oyle hemen gidemem amerikaya. Turist vizesi alma sansim da olabilir ama red yeme riskini almak istemiyorum.

Bu arada yasim da 30. Yani bundan sonra tekrar tekrar yeni denemeler yapmak istemiyorum. Karar verip basladigim yolda gitmek istiyorum.

Turkiye de ki isverenlerden de cok korkuyorum acikcasi. Biliyorsun birkac ay deneme suresi var. Isine gelmesse hemen postalarlar seni veya dolar birden yukselir iflasdan korkup hemen kuculmeye giderler adam cikarirlar veya maasini azaltirlar vesaire vesaire. Yarinin belli degil yani.
Gerci benzer seyler bu kadar olmasa da amerika icin de gecerli. ben onun icin nerde olursa olsun kendi isimi yapmak uzerinde duruyorum.

nargilelicocuk
13 07 2003, 18:00
old texan guzel yazmis...

oncelikle war nickli arkadasa bir soru sorucam grocery store ile convenience store arasindaki farki biliyor mu acaba, hatta bunlar ile benzin istasyonu arasindaki farki biliyor mu?

grocery store demek albertsons gibi bir yer demek, turkiye acisindan bir migros dusunun oyle super migros da demiyorum... bir dusunun oyle bir marketin amerika'da acmak icin ne kadar paraya ihtiyaciniz olacagini...

oncelikle bir yer bulman lazim, kocaman bir alan olmali, aylik en azindan 7-8 bin dolari gozden cikaricaksin kira icin... ve bu cok buyuk bir yer icin degil, buyuk kocaman bir grocery store acip diger marketler ile dogru duzgun rekabet edebilmek istiyorsan en azindan 10-12 bin dolari gozden cikaracaksin aylik. haliyle bu sehirden sehire degisir, bir de dusun emlak fiyatlarinin cok daha yuksek oldugu sehirlerde nasil ne kadar harcanacak. siz niye wal mart, cogu zaman subelerini sehir merkezinden uzak yerlere aciyor saniyorsunuz? neden super center walmart'lar highway kenarlarinda da, zengin semtlerin ortasinda degil??? hem kira veya satin aldiklari yer ucuz, hem de highway ile kolay ulasimda...

ha bir de dusunun migros'un icini, acacaksaniz oyle bir market icini bos birakmiycaksin haliyle doldurman gerekiyor degil mi? bir dusunun o raflardaki mallarin toplam degeri ne kadardir? amerika'da bir albertsons subesine girin bakin, tum stoklarinin degeri en azindan 1 milyon dolardir.... ve de bu cesit yerlerde devamli stok tutmak zorundasin... kolay mi oyle 100 bin dolara uc tane grocery store acmak....

sallamissin war... 100 bin dolar ile bir sehir icerisinde (ufak yerlerden bahsetmiyorum) 250-300 bin nufus ustu sehirlerde dogru duzgun bir benzin istasyonu bile acamazsin kolay kolay.... bi ton franchise fee odeyeceksin, ozel izinler alacaksin, inspection fee'leri odeyeceksin, pompalarin parasini odeyeceksin, icerisindeki bakkali mal ile dolduracaksin, ve de onu bunu birak bir de o alani satin alacaksin... soyle iyi bir benzin istasyonu isi yapmak istiyorsan hareketli bir yerde acicaksin, trafigin yogun oldugu yerde acicaksin ki para kazanabileceksin... bir sehir icerisinde cok kolay degil 100k ile iyi bir kazanc getiren benzin istasyonu acmak... ama ufak bir kasabada, sehirde, (amerika'da sehir diyorlar 25-30 bin nufuslu yerlere, ben kasaba diyorum) acilir 100 bin dolara iki tane benzin istasyonu istersen... ama yillik kazancin haliyle daha dusuk olur... bir benzin istasyonu acmak karli bir is esasinda, guzel bir is, biraz vakit alir vs vs, ve de iyi bir yatirim ister....

su anda amerika'da ekonomi berbat... is bulmak cok zor, issizlik son 20 yilin en yuksek seviyelerine cikmis, amerikalilar dogru duzgun is bulamiyorlar yabancilar icin cok daha zor... houston'da ve LA'de bir iki arkadasim var, kendileri uzak dogulu, houston'daki 1200 dolara calisiyorlar full time ya... digeri LA'deki de 1800 dolar aliyor... kendi evlerini bile tutamamislar, kiralik oda almislar....

ny'ta 3000 dolar anca yeter, eger ki net 3000 dolardan bahsetmiyorsak NY'ta cok zor yeter... 3000 net, anca yeter, zaten kiralar muazzam, hayat asiri pahali oralarda... ve de eger Amerika'ya gelip te kacak calisacaksan, kendini asiri zorlayacaksan hic gelmeyin Amerika'ya. Degmez! Turkiye'de kalirsin cok cok daha rahat olur, turkiye'de az kazansan bile hic olmazsa kacak degilsindir, saglik sorunun olunca gidersin devlet hastanesine hallederler, para odemezsin, amerika'da eger kacaksan, sigortan yoksa sakin hasta olayim deme, ameliyat filan olayim deme sakin sakin Allah gostermesin....

Turkiye'de hic olmazsa yabancilik cekmezsin... ve de buraya MBA yapmaya geleceksen mesela hic olmazsa ise yaraycan bir okul olsun, ise yarayacak bir okul olsun... adi sani duyulmamis okulda MBA yaparsan amerika'da zaten is bulman zor olur...

eskiyerli
Ise girdikten sonra %10 pesinle bir yillik toyota corolla aldim. Iki yil taksitlerini odedim. Hala da kullaniyorum.
Bu alti yilin iki yili esim de calisti. Kagit uzerinde bayagi paralar kazandik. Hala da esim ve benim gelirim burasi
icin ust duzeyde denebilecek durumda. Amerikali ortalama bir ailenin uc kati para kazaniyoruz. Yine de
hayatimizda birsey yok. Daha cocuk derdi falan da olmadigi icin, o kadar sikintimiz yok. Yoksa cocuk falan
olsa bir de onun masraflari olacak.
Tabii ki araba almak kolay, cunku belli bir noktadan sonra borca girmek kolay.

Turkiye'de bir bucuk yil calistim. Karsilastirmak biraz zor, cunku ailem ile beraber yasiyordum. Geriye baktigimda
en cok eglendigim yillar oldugunu dusunuyorum. Istanbul'la karsilastiralabilecek Amerika'da bir sehir oldugunu
sanmiyorum (LA ve NY'de yasamadim, birsey soyleyemeyecegim).

Amerika'daki ekonomik durumun yakin zamanda duzelecegine inanmiyorum. Dunya ABD'ye her yil 400milyar
dolar akitiyordu. Bu para bayagi kesildi. Onun icin piyasada para yok. Problem Irak veya 9/11 olmadigi icin
cozumu de o olmayacak.

old_texan_vulture
<< old-texan tebrik etmek lazim seni. Dar alanda buyuk manevralar yapmissin. Yani ikinci gidisinden bahsediyorum. Anlattigin seyler kolay isler degil. ]]

sağol, o kadar da değil aslında :) amerikalı arkadaş çevrem olması ve biraz da tesadüf ve şans oldu.

<< Yabanci calisanlar h1 suresinin sonuna yaklasirken calistiklari firma araciligiyla green carda basvurmaya calisiyorlar. Tabii her firma da bunu kabul etmiyor sanirim. Green card i alabilenler bir sekilde yirtiyor. Digerleri de tikaniyor senin dedigin gibi. ]]

h-1 ile çalışıp ta green card alan insanları geçmişte ben de gördüm. database işleriyle uğraşan hintli bir arkadaşım 98-99 yıllarında corporate sponsorship yoluyla green card almıştı, yine aynı yıllarda başka bir hintli arkadaşın yine database'le uğraşan eşinin de aynı şekilde green card aldığını gördüm. ancak bunlar 95-96 yıllarında yapılmış başvurulardı ve o sırada hem ekonomi boom ediyordu, hem de bunların yaptığı iş çok popülerdi. aynı yıllarda exxon, enron, williams energy gibi çok büyük petrol şirketlerinde çalışıp ta şirket green card başvurusu yaptığı halde green card alamayan sürüyle insan da gördüm tabii ama en azından tek tük te olsa böyle green card alanlar vardı. 5-6 sene h-1 ile çalışıp geri türkiyeye dönmüş en az bir düzine adam tanıdığımı da ekleyeyim. ;)

şu sıralarda amerikada çalışan ve network admin'lik yapan mühendis kökenli bir türk arkadaşım 11 aydır off-the books çalışmak zorunda çünkü bu kadar zamandır adamın çalıştığı şirketin yaptığı h-1 başvurusu işleme konulmadı :confused: hele corporate sponsorship için artık sanıyorum en az M.D. falan olmak gerek (doktor amerika'da hala çok kıt bulunan bir insan olduğu için o da) :D

evlilik yoluyla almak ta eğer şansın yaver giderse o da en az 5 sene falan sürer bundan sonra ki bence ona da değmez, o şartlarda gerçek evliliğin bile 5 sene sürmesi uzak olasılıktır bana kalırsa.

old_texan_vulture
<< old-texan grocery store icin 100K lazim demis ve komikolmussun .newyork ta 3000 dolara surunursun deyip daha bi komik olmussun , haa ama ben beverly standardinda yasamak istiyodum diyosan amenna...

100K 3 grocery acar sana NYda hemde ortaksiz ve 3000 dolara cok rahat yasarsin roommate siz bilmem anlatabildimmi..(!) ]]güzel kardeşim, sen bırak new york'u istanbul'da 100K ile üç te değil bir tane grocery aç gel ben senin alnını karışlayayım. haa ama dersen ki harlem'in, bronx'un ortasında açarsın bir food store şöyle döküntü bizdeki gecekondu bakkallarına benzer, ki haklısın bütün ghetto'larda dolu öyle food store var, haklı olabilirsin, onların maliyetlerini de bilemiyorum ama can güvenliği olan yerlerde değiller. ben beverly hills standardı değil adamın istanbul'da ayda 1000 dolarla yaşıyacağı standardı baz alarak karşılaştırma yapıyorum.

ayda 3000 dolara gelince, new york'ta nispeten merkezi ve can güvenliğin olan yerlerde fare deliğinin kirası ayda 1000-1500 dolardan başlıyor, her şeyi bırak new york'ta 1 paket sigara olmuş 7 dolar, 3000 dolarla olsa olsa roommate'siz bir efficiency tutarsın, karnını falan doyurursun, onu da istanbul'da ayda 700 milyona (500 dolar) rahat rahat yapmak mümkün. bence beverly hills standardı derken sen komik olmuşsun, new york'ta beverly hills standardında yaşamaya ayda 10-15 bin dolar anca yeter.

old_texan_vulture
sevgili kardeşim, acaba ben mi yanılıyorum diye şimdi en ucuz kiralık ev bulma sitelerinden biri olan <a target=new href=http://www.rent-direct.com]http://www.rent-direct.com[/url] adresinde basit bir search yaptım, sadece studio/efficiency için kiralara baktım. harlem'de bile bulduğum en ucuz efficiency'nin kirası ayda 850-900 dolardan başlıyor. adı sanı duyulmamış yerlerde 700-800 dolara da var ama yol parası vs. ile herhalde aynı kapıya çıkıyordur.

bu arada sen bana eğer 100 bin dolarlık yatırımla ayda 10-15 bin dolarlık kar elde edebileceğim her hangi bir alan bul (illa grocery store olması da gerekmez) ben sana bırak 100 bini 100 milyonlarca dolar akıtayım. yıllık ta değil aylık %15 ROI'tan söz ediyorsun, uyuşturucu ticareti ve silah kaçakçığı dışında böyle para kazanabileceğin bir alan şu anda dünyada yok, yazdıklarımızı biraz da düşünerek yazalım lütfen. yok durum böyleyse boşuna burada vakit kaybetme, bu yatırım potansiyelini belgele git bankalara kredi başvurusu yap al milyonları yatır ayda %15'ten bir kaç ayda zengin ol kurtul :) ;)

old_texan_vulture
bu arada eğer paketi 4.5 dolardan sigara alıyorsan kaçak sigara almamanı öneririm çünkü new york eyaletinde 4.77 $ new york city'de ise 6.43 $'dan ucuza retail sigara satışı yasak.

<a target=new href=http://www.tax.state.ny.us/pdf/publications/Cigarette/pub509_702.pdf]http://www.tax.state.ny.us/pdf/publications/Cigarette/pub509_702.pdf[/url]

old_texan_vulture
şu an meşgul olduğum için daha çok uğraşamayacağım senle, bu kadar az yatırımla bu parayı kazanıyorsan helal olsun derim ... :) ;)

old_texan_vulture
navigator arkadaşım,

limoların en adisinin peşin fiyatı 40 bin dolardan başlar, taksitle alsan bu en az limo başına 10 bin dolar down payment artı sağlam bir credit history gerektirir, bankalar sana 1000 dolar uyduruk limitli bir kredi kartı verirken bile credit history'ne bakıyor, beş kuruşsuz birisi sıfırdan nasıl 30 bin down payment yapacak üstüne de 90 bin dolar kredi alacak? bu war-in-life mı herneyse haftada 250 dolar mı 500 dolar mı ne yapıyorsa ancak kendini süründürüyordur inan bana, öncelikle sen kendin amerika görmüş adamsın yazdıklarına göre, bunlar senin kafana yatıyor mu hiç?

sadece benim buraya yazdıklarıma da güvenme araştırıcı ol, bu forumun her yerini oku, gidip pompacılık veya garsonluk yapmak zorunda kalan bir sürü arkadaşlar var,onlarla mesajlaş yazdıklarını oku (ben de zamanında üç ay kadar garsonluk yaptım shit jobların en iyisidir ama ne b.ka benzediğini de iyi bilirim o açıdan söylüyorum) git eyaletler folderına new yorkta yaşayan memberları bul yazdıklarını oku, onlarla mesajlaş, böyle her olta atana da gelme. unutma istanbul nasılsa amerika da öyledir, şansı yaver giden milyonda bir hanzolar da vardır (bunların çoğunun da sana açıklamadığı bir numarası gizli kapaklı bir olayı vardır tabii) ama cebinde parası olmayan sürünür, senin durumunda ise green cardsız, sermayesiz öyle sakat işlere girersen çok sürünürsün aman diyeyim bol bol araştırmadan böyle sallama şeylere sakın ola inanayım deme. illa gideceksen de cebinde parayla gitmeye çalış.

war-in-life
old-texan grocery store icin 100K lazim demis ve komikolmussun .newyork ta 3000 dolara surunursun deyip daha bi komik olmussun , haa ama ben beverly standardinda yasamak istiyodum diyosan amenna...
100K 3 grocery acar sana NYda hemde ortaksiz ve 3000 dolara cok rahat yasarsin roommate siz bilmem anlatabildimmi..(!)

war-in-life
<< << old-texan grocery store icin 100K lazim demis ve komikolmussun .newyork ta 3000 dolara surunursun deyip daha bi komik olmussun , haa ama ben beverly standardinda yasamak istiyodum diyosan amenna...
100K 3 grocery acar sana NYda hemde ortaksiz ve 3000 dolara cok rahat yasarsin roommate siz bilmem anlatabildimmi..(!) ]]

güzel kardeşim, sen bırak new york'u istanbul'da 100K ile üç te değil bir tane grocery aç gel ben senin alnını karışlayayım. haa ama dersen ki harlem'in, bronx'un ortasında açarsın bir food store şöyle döküntü bizdeki gecekondu bakkallarına benzer, ki haklısın bütün ghetto'larda dolu öyle food store var, haklı olabilirsin, onların maliyetlerini de bilemiyorum ama can güvenliği olan yerlerde değiller. ben beverly hills standardı değil adamın istanbul'da ayda 1000 dolarla yaşıyacağı standardı baz alarak karşılaştırma yapıyorum.
ayda 3000 dolara gelince, new york'ta nispeten merkezi ve can güvenliğin olan yerlerde fare deliğinin kirası ayda 1000-1500 dolardan başlıyor, her şeyi bırak new york'ta 1 paket sigara olmuş 7 dolar, 3000 dolarla olsa olsa roommate'siz bir efficiency tutarsın, karnını falan doyurursun, onu da istanbul'da ayda 700 milyona (500 dolar) rahat rahat yapmak mümkün. bence beverly hills standardı derken sen komik olmuşsun, new york'ta beverly hills standardında yaşamaya ayda 10-15 bin dolar anca yeter. ]]

war-in-life
old-texan yapma simdi be bu sehrin icini disini bilirim 100K long islanda 3 store acar .
7 senedir burdayim her turlu isi yaptim ,3 senedir kendi isimi yapiyorum diyecegim 100K olsun ben sana buyuk storlu exxo ,mobil gibi ayda rahat 10-15K yapiacagin yer bulayim nerde yasadin sen ya ...

war-in-life
bu arada long island da sigara 4.5$civarinda(!)

war-in-life
<< sevgili kardeşim, acaba ben mi yanılıyorum diye şimdi en ucuz kiralık ev bulma sitelerinden biri olan <a target=new href=http://www.rent-direct.com]http://www.rent-direct.com[/url] adresinde basit bir search yaptım, sadece studio/efficiency için kiralara baktım. harlem'de bile bulduğum en ucuz efficiency'nin kirası ayda 850-900 dolardan başlıyor. adı sanı duyulmamış yerlerde 700-800 dolara da var ama yol parası vs. ile herhalde aynı kapıya çıkıyordur.
bu arada sen bana eğer 100 bin dolarlık yatırımla ayda 10-15 bin dolarlık kar elde edebileceğim her hangi bir alan bul (illa grocery store olması da gerekmez) ben sana bırak 100 bini 100 milyonlarca dolar akıtayım. yıllık ta değil aylık %15 ROI'tan söz ediyorsun, uyuşturucu ticareti ve silah kaçakçığı dışında böyle para kazanabileceğin bir alan şu anda dünyada yok, yazdıklarımızı biraz da düşünerek yazalım lütfen. yok durum böyleyse boşuna burada vakit kaybetme, bu yatırım potansiyelini belgele git bankalara kredi başvurusu yap al milyonları yatır ayda %15'ten bir kaç ayda zengin ol kurtul :) ;) ]]

war-in-life
her isini internete bakip halledeceksen baskasinacalismaya devam...ne diyim sana.
sen ne zannediyosun ayda 5000$ icin 500K mi yatirman gerekiyor hersey bu kadar zormu ben ayda 4-5000 kazaniyorum bunun icin de 18000 dolayin da harcamam oldu bu paradan sonrasi bana kalmisti extrem bisey de yapmadim bana kalmisti derken .
sana diyecegim hadi 18K senin icin az 40000 varsa rahat aylik 4-5 yaparsin ama nato kafa diyosan bise diyemem ...
ben de turkiye de universite okudum ama baskasina calisinca alim olsan ne fayda...

war-in-life
e hadi milyonlari bekliyorum artik

war-in-life
yaaa amma iddia ettin 4.5 $a var ama ben sana yasal 3.8 bulurum .
kardes anlamadin heerhalde ben hala NY dayim ve suffolk ta 1000 a oturuyorum...sen harlemde 900 zor ev buldum diyosun bu ne yaman celiski??

war-in-life
pompacilikta yaptim ,pizzacida da calistim 7 elevende de calistim taksi soforlugude yaptim simdi 3arabalik ufak bi limo sirketim var buyutmeye calisiyorum ...

war-in-life
pizzacida part time calistim 250-300 civari yapiyodum ortalama bir yerde 500 550 yaparsin(full time)

war-in-life
iyi bi town da bulabilisen full time 700 e kadar (belki)cikabilir

war-in-life
maal u bilmem de azete dagitim isi part time olur 200 250 falan alirsin

war-in-life
haftada

war-in-life
durgunluk tabiiki var ama hedefin 1500 ise ny da herzaman yaparsin hesabini yap saglam ev arkadasin olursa o paradan bile para artirip okur)sun (biraz sikarsan)]]]
OKULa ne kadar odiyecegin en onemli mesele.

war-in-life
ya siz hic navigatoru okumadinizmi...
adam orda ufak bi yerden bahsediyo,ne wal mart ne waldbaums u kafayimi catlattiniz sizde isi wal mart a suruklediniz .
saglik sorunun olursa devlet hastenisine gidermisin tedavi edip salarlarmis,allah allah,sen iyimisin nargileli cocuk hic duymadinmi(hadi bosver ayaanla gitmeyi)adam yarali olmek uzere onu bile almiyolar bee.para bile almiyolarmis(!)hem su war mutsuzmusun kardesim burdaatla ucaga giiit hepsi bu niye yoruyonuz beniki...
haa bu arada evlilik yoluyla green card (ve sonra vatandaslik)5 degil 3 sene...

navigator
old-texan tebrik etmek lazim seni. Dar alanda buyuk manevralar yapmissin. Yani ikinci gidisinden bahsediyorum. Anlattigin seyler kolay isler degil.

Yabanci calisanlar h1 suresinin sonuna yaklasirken calistiklari firma araciligiyla green carda basvurmaya calisiyorlar. Tabii her firma da bunu
kabul etmiyor sanirim. Green card i alabilenler bir sekilde yirtiyor. Digerleri de tikaniyor senin dedigin gibi.

navigator
war_in_life, ne tur isler yaptin? Ve su an ayda usd.4000-5000 kazaniyorum dedigin is ne?
Biz de ilerde kendimiz is yapma firsati bulursak tecrubelerinden yararlanmis oluruz.
Cunku ben de baskasinin yaninda calismaktan pek yana degilim. Esas olan kendi patronun kendin olman ve kendin icin calisman diye dusunuyorum.

navigator
pizzacida falan calisirken gunde kac saat calisip ayda kac para yapabiliyordun??

navigator
gazete dagitim isi ve mall da cart acma isi hakkinda bilginiz var mi??

navigator
<< pizzacida part time calistim 250-300 civari yapiyodum ortalama bir yerde 500 550 yaparsin(full time) ]]
Haftada mi? Ayda mi?

navigator
ben bazi gunler part-time bazi gunler full calisip ayni zamanda okumayi dusunuyorum.
Ayda usd.1500 civari yapsam yeterli olur diye dusunuyorum. Yilda usd.18000 oluyor.
Tabii ikisini bir arada goturebilirmiyim bilemiyorum. Bu arada da kendi isimi azmaya calisacam.

navigator
fast food piyasasi nasil su an?? Orda da durgunluk var mi??

navigator
ben ny civarinda olmayacagim. Boston civarinda olacam.
Okul cok pahali degil kuzeye gore epey ucuz. Benim kendi hesaplarima gore okul dahil yillik butun masraflarim en fazla usd.18000 oluyor

navigator
war-in-life 3 arabalik limo sirketini usd.18000 nasil kurdun?
Limolar bu kadar ucuz mu?

nargilelicocuk
14 07 2003, 18:00
cunki istikrarsizlik var, amerikaya guven ortadan kalkiyor..

ekonomi kotu olunca niye yabanci yatirim gelip te hisse senedi filan alsin ki? kazandirmiyor ki... dolarin degeri habire dusuyor, o yuzden yatirimci euro'ya yoneliyor vs vs...

eskiyerli
Amerika'ya giren para, cogunlukla Amerika'da verimlilik cok yuksek, ulke cok iyi buyuyor
gazina geliyordu. Isin dogrusu, ABD'nin Avrupa'dan daha hizli buyuyor gozukmesinin
iki nedeni var:
1) ABD buyume, issizlik rakamlarini Avrupa'dan degisik hesapliyor. Isin ayrintilarina giremeyecegim,
cunku uzmani degilim. Bu hesaplama yontemi, ABD'nin buyume rakamlarina %0.5 aciktan ekliyor.
Issizlik rakamlari da ayni sekilde degisik hesaplaniyor. Is bulmaktan umidi kesip, is aramayi birakanlar
isgucu rakamlarindan dusuluyor, boylece issiz sayisi azaltiliyor.
2) ABD'nin nufusu Avrupadan hizli artiyor. Hem dogurganlik yuksek, hem de disaridan cok goc var.
Eger kisi dusen buyume rakamlarina bakilirsa, son 50 yilda Avrupanin ABD'den cok daha hizli buyudugu
goruluyor. Bu egilim sadece 95-2000 yillari arasinda bozulmus. Bunun nedeni de Amerikan ekonomisinde
disaridan gelen parayla yasanan furya.

ABD'nin ic ve dis borcu her yil GSMH'in yuzde 9'u kadar (4.5% butce acigi, %4.5 odemeler dengesi acigi) artiyor.
Su anda bile ulke ic savastan beri en fazla borclu oldugu zamani yasiyor.

Beni Amerika'ya gelmek isteyenlerde en cok sasirtan, insanlarin bu ulke icin yaptiklari fedakarliklarin olcusu.
Mesela kacimiz Turkiye'de bakkal dukkani acmayi kabullenirdi?

ricardo
<< Amerika'daki ekonomik durumun yakin zamanda duzelecegine inanmiyorum. Dunya ABD'ye her yil 400milyar

dolar akitiyordu. Bu para bayagi kesildi. Onun icin piyasada para yok. Problem Irak veya 9/11 olmadigi icin

cozumu de o olmayacak.
Eskiyerli bu bahsettigin para neye istinaden amerika ya akiyordu. Simdi neden akmiyor.??

Yani amerika artik disari mal veya teknoloji satamiyor mu??
Bence savasin da etkisi var. Zaten kotu olan ekonomi inanilmaz bir yuk getiriyor. Ayda milyarlaca dolar. ]]

bu para sermaye hareketleri olarak usa akiyordu. yabancilarin hisse senedi yada yatirim icin kendi ulkelerinden usa transfer ettikleri para.

navigator
Amerika'daki ekonomik durumun yakin zamanda duzelecegine inanmiyorum. Dunya ABD'ye her yil 400milyar
cozumu de o olmayacak.

Eskiyerli bu bahsettigin para neye istinaden amerika ya akiyordu. Simdi neden akmiyor.??
Yani amerika artik disari mal veya teknoloji satamiyor mu??

Bence savasin da etkisi var. Zaten kotu olan ekonomi inanilmaz bir yuk getiriyor. Ayda milyarlaca dolar.

navigator
Paranin kesilmesinin sebebi ne sizce? Neden artik yatirim yapmiyorlar amerika ya??

navigator
zaten euro dolar karsisinda deger kazanmisti biliyorsunuz.
ama bu is cok anlasilir gibi degil. yatirim euro ya falan kayiyor belki ama avrupa nin ekonomisi de pek ic acici degil. Uzakdogu desen o da oyle. Yani toptan bir recession var.

Legolas
15 07 2003, 18:00
eskiyerli,

Turkiye'de her kalanin Amerika'ya gidenden fazlasi var eksigi yok oyle mi?

Bunu neye gore soyledigini aciklar misin? Turkiye'nin refah duzeyi Amerika'dan uste cikti da bizim haberimiz mi yok? Yoksa sen kendi cevrendekiler disindakilerin neler cektiginden habersiz oldugun icin mi boyle konusuyorsun?

Amerika'ya gelenlerin cogunun sIKINTISI manevi konulardir, es dost, arkadas, Turkiye'nin yemekleri vs.
Maddi acidan Turkiye'de daha mutlu olanlar cok daha azdir.

eskiyerli
<< amerikada essegi baglasan yolunu bulur essek yolunu bulamazsa yol essegi bulur, yeterki sisteme uy ve CALIS CALIS CALIS, ve de shit job pis is diye dusunme sadece biriktirdigin paraya bak belki 5 sene surunursun ama 6. sene hayal bile edemeyecegin imkanlara kavusursun. kipatalin lejyoneri olma, git ticaret yap kendin kapital ol, yoksa H 1 falan unut 13 yildir amerikadayim mainly NYC profesyenel kariyerim var , yani az cok bilgim var. en ucuz ve en dandik okula git fazla masraf yapmadan bitir, practical training ini al ve SALDIR ]]

Acaba bu hayal edilemeyecek imkanlari, bizim hayal gucumuzun yetecegi kadar anlatabilir misin? Ben etrafimda oyle hayal bile edilemeyecek imkanlara kavusmus ne Amerikali ne de
yabanci kimseyi goremiyorum.

Yalniz, ABD'de yasayan Turklerde sunu gordum: ne kadar uzun kalirlar kalsinlar, her zaman acaba dogru mu yaptim? dusuncesi oluyor. Arada bir Turkiye'ye gidiliyor, ese
dosta hava atmak icin. Bakiyorlar ki geride kalanlarin onlardan eksigi yok, fazlasi var daha da bozuluyorlar.

eskiyerli
Burada hak verecegim. Eger tesisatcilik, kuaforluk gibi zanaatlerden anliyorsan, hakiketen burada iyi para yaparsin.
Gecen yil, bizim banyoyu yaptirmak icin teklif vermeye gelen tesisatcinin sekreteri vardi, Lexus SUV kullaniyordu.
Garsonluk, tezgahtarlik gibi islerde birsey olacagini ise sanmiyorum. Asgari ucret 6$/saat, haftada 60 saat calistin diyelim,
ayda 1500$ eder. Hadi bunun yuzde 30 kadar da bahsis aldin de. Ayda 2000$. Bundan onun bunun vergisi ayda
eline 1400$ zor gecer. Bir odali ev tutsan, yerine gore 300$ ile 1200$ arasinda degisir.
Hani kacak calisiyim diyorsan o baska. O isden anlamam.

eskiyerli
Yok magandam, Boston'dayim. Bundan once, San Jose, Kaliforniya'daydim.

ricardo
:

1Issizlik rakamlari da ayni sekilde degisik hesaplaniyor. Is bulmaktan umidi kesip, is aramayi birakanlar

isgucu rakamlarindan dusuluyor, boylece issiz sayisi azaltiliyor.
bu dunyanin her yerinde ayni hesaplanir

old_texan_vulture
....

old_texan_vulture
...

maganda
amerikada essegi baglasan yolunu bulur essek yolunu bulamazsa yol essegi bulur, yeterki sisteme uy ve CALIS CALIS CALIS, ve de shit job pis is diye dusunme sadece biriktirdigin paraya bak belki 5 sene surunursun ama 6. sene hayal bile edemeyecegin imkanlara kavusursun. kipatalin lejyoneri olma, git ticaret yap kendin kapital ol, yoksa H 1 falan unut 13 yildir amerikadayim mainly NYC profesyenel kariyerim var , yani az cok bilgim var. en ucuz ve en dandik okula git fazla masraf yapmadan bitir, practical training ini al ve SALDIR

maganda
navigator sana ilk bsta sunu soyliim, milleti dinleyip kafadan kurmayi birak, senin en buyuk dezavantajin ODTU , kariyer falan. bunlar seni her isi yapmani engeller. hep, bunlar icinmi okudum dersin ve cok cabuk sikilirsin ve donersin.odtu ve kariyer doesnt mean a shit over here.opt yi alinca gir calis en az 60 ,70 saat haftada.Overtimedan para kazanirsin.racon yerde tezgahtar ol racon yerde garson ol, tesisatci ol,soforluk yap parayi bunlar kazaniyor.ve de bu legal islerin cografya ve tarih gibi kitabi defteri olmaz.sen saldir yolun acilir.ben yaptiysam sende yaparsin yeterki calis ama cok calis.

maganda
eskiyerli sen neredesin wyoming Idaho ?

navigator
<< amerikada essegi baglasan yolunu bulur essek yolunu bulamazsa yol essegi bulur, yeterki sisteme uy ve CALIS CALIS CALIS, ve de shit job pis is diye dusunme sadece biriktirdigin paraya bak belki 5 sene surunursun ama 6. sene hayal bile edemeyecegin imkanlara kavusursun. kipatalin lejyoneri olma, git ticaret yap kendin kapital ol, yoksa H 1 falan unut 13 yildir amerikadayim mainly NYC profesyenel kariyerim var , yani az cok bilgim var. en ucuz ve en dandik okula git fazla masraf yapmadan bitir, practical training ini al ve SALDIR ]]

maganda, lagal statu konusunda ne yapacaz. Yani opt yi aldin ve saldirdin. Saldirmaktan is yapmaya calismayi anliyorum. Nasil bir vizeyle oluyor is yapmak? Sermayen kucuk olsa bile sana vize veriyorlar mi? boyle bir vize almak icin disardan bir ulkeyle ithalat ihracat yapman gerekmiyor mu? yoksa tek care evlenmek mi?
senin statun nedir? opt den sonra hangi vizeyil aldin?

navigator
Beni Amerika'ya gelmek isteyenlerde en cok sasirtan, insanlarin bu ulke icin yaptiklari fedakarliklarin olcusu.
Mesela kacimiz Turkiye'de bakkal dukkani acmayi kabullenirdi?[/i] ]]

Eskiyerli inan eger Turkiye de acacagim bir bakkal dukkaniyla ayni geliri elde edecegimi bilsem Turkiye de acarim.
Turkiye de de marketcilikte buyuk kar var ama en az bir 2m migros kadar yer acman lazim. ona da buyuk sermayeler gerekiyor.
market iyi yerdeyse sadece birgunde birkac milyar tl bekli daha fazla profit getiriyor.

old_texan_vulture
16 07 2003, 18:00
üstteki mesajlar silinecektir sanırım ama bir yandan da gerçeği söyleyen bir mesaj atalım, amerika'da garsonluk yapmaya hevesli arkadaşlara da rehber olsun.

amerika'da garsonlar tip aldığı için saat başı ücretleri çok düşüktür, eyaletten eyalete değişmekle birlikte ortalama saatte 2.15 dolar + tip yaparlar.

paycheckleri tabii (40 saatlik) bir haftada 80-100 dolar arasında değişir, yerine, restoranına, sezonuna göre saatte 5 dolardan 10-15 dolara kadar da tip yaparlar. haftada 40 saat çalışan bir garson iyi bir sezonda iyi bir restoranda haftalık 500 dolara kadar yapabilir ama çok yorucu bir iştir, uzun süre çalışanlar varis falan olurlar zaten. daha sıradan bir restoranda, ya da iyi bir restoranda kötü sezonda ise tip dahil haftada 300-350 dolardan fazla yapamazsın. ayda 3000-4000 dolar yapabileceğin restoran da vardır tabii ama bunlar çok lüks fransız restoranı falan gibi tek tük bulunur ve sıradan bir garson oralara giremez. (nasıl türkiyede swissotelde herkes garsonluk yapamaz da kebapçıda herkes komilik yapabilir, aynı onun gibi)

old_texan_vulture
16 07 2003, 18:00
kuaförlük, tesisatçılık, tamircilik konularında ben de maganda ve eskiyerli'ye katılıyorum. amerika'da bu tür işleri yapan adamların kıtlığı var ve gerçekten iyi para kazanmaları mümkün. bu işlerde öyle INS'ti m.ktu püsürdü uğraşmaya, legal olmaya da pek gerek yok zaten nakit çalışıyorsun, kanunla da pek işin olmuyor.

öte yandan türkiye'de de meslek liseleri yetersiz sayıda olduğu için bu tür zenaatlerde ustalaşmış adamlar aynen amerika'daki gibi iyi para kazanıyorlar, yani her yerde kısa yoldan dürüst bir meslekle iyi para kazanmak için bu tür zenaat kolları iyi bir çözüm sunuyorlar.

Zorba
25 07 2003, 18:00
<< eskiyerli arkadaşımızın söylediklerine katılıyorum. ben amerika'da da çalıştım, gerçekten tax max çıktıktan sonra geriye kalan parayla ev kiranı, araba taksidini, insurance falan ödeyim derken eline ancak geçinecek para kalıyor ve bir şey biriktiremiyorsun. benim gözlemlerime göre istanbulda yapacağın 1.4 milyar TL sana amerika'da yapacağın 45-50K kadar yaşam standardı ve birikim yapma olanağı tanır, istanbulda ayda 2 milyar da 75-80K kadar faydalı olur. ]]

Old texan, uzun suredir bu foruma faydali katkilarini okuyorum, burada egitim alip su an Turkiye'de calisan biri olarak bana en iyi fikiri senin verebilecegii dusunuyorum. Amerikada dedigin gibi Tax,max, sigorta, ivir, zivir derken eldeki para anca ay sonunu cikariyor. Turkiyeden ayda 1.5-1.800 arasi maas verecek bir is teklifi soz konusu. Burada zaten anca 35-40K para yapabilirken acaba diyorum Turkiyeden gelen teklif gercekten bana daha iyi bir hayat standardi saglar mi? Is calismakta oldugum ve sevdigim bir dalda, o yuzden pek bir kaygim yok. Tabi bu konu para mevzuundan daha derin ama gene de senin bir fikrini alayim dedim.
Simdiden sagolasin.

old_texan_vulture
26 07 2003, 18:00
sevgili zorba bu 35-40K'i hangi şehirde yaptığını da sorabilir miyim?

yani eğer new york falansa hiç düşünme burada hele ayda net 1 800 bu rakamdan çok daha iyidir. yalnız orada amerikanın bir üstünlüğü var ki, elindeki maaşla güzel bir araba taksidine girebilirsin, burada ise en fazla vasat bir araba taksidine girebilirsin. öte yandan burada toplu taşıma çok daha gelişmiş olduğu için arabaya oradaki kadar ihtiyacın olmaz. kira falan çok çok daha ucuz tabii, diğer postlarımda belirtmiştim, ayda 500-600 milyona gayet merkezi yeni geniş ve güzel bir daire tutabilirsin, burada ayda 300-400 milyona bile güzel evler var.

maganda
26 07 2003, 18:00
hayat standarti derken, neleri kasteettigini dusun drim once, sosyal guvencelerin burada daha saglam olacaktir. yasayacagin hayatta bence burada (usa) daha iyidir, tr de hic bir zaman iyi bir araba, iyi bir ev, iyi bir seyahat sagliyamazsin 1800 le, ama dersen burada yalnizim, tr de ailem ve dostlarimla daha guzel eglenirim o zaman baska, bu bazi kisiler icin dogru olabilir eger burada arkadas ortamin yoksa. aldigin para bill lere gidiyor derken neleri kastediyorsun? utility rent only yada + cancun seyahati, jackson hole kayak, gece hayati , kiz arkadasina aldigin hediye falan filanin credit crd odemeleri mi. Beraber calistigim bir turk arkadas senin gibi tr ye dondu 2milyar maasla fakat hic birsey yapamadigini, sosyal hayatinin cok sonuk oldugunu ve para biriktiremedigini soyluyor e o zaman niye donuceksinki. bir de sunu unutma cok dusuk odemeli bir pension fund, senin sirketin 401k falan emekli oldugunda rahat milyon dolarin olur. hurmetler

old_texan_vulture
27 07 2003, 18:00
maganda, arkadaşın ayda net 2 milyarla nasıl sosyal hayattan uzak yaşıyor ve birikim yapamıyor hayret doğrusu. eğer aile geçindiriyor ve tek kendisi çalışıyorsa tamam da tek kişiyse bayağı iyi yaşar o parayla türkiye'de be. bol bol eğlenir, canı ne isterse yer içer giyer, her hafta sonu gezer eğlenir, bunları yapmazsa da hiç kısmadan ayda rahat 300-400 dolar biriktirir.

tabii amerika'nın da güzel pek çok yönü var, kredin iyiyse vatandaşlığın varsa, hatta zor ama iş güvenliğin varsa amerikada da güzel şeyler yapabilirsin, bir önceki postumda yazdığım gibi ucuz taksitlerle güzel bir araba edinebilirsin örneğin, tabii orada da en güzel en kaliteli mallar, birbirinden güzel eğlence mekanları, hoş kadınlar bol bol var ama bunlar yoksa da amerika pek çekilir yer değil. tabii artık iş güvenliği türkiyede de aynı ama öte yandan yavaş yavaş burada da kredi sistemi gelişip yerleşiyor, burada da iyi kredin varsa ev araba gibi şeyleri taksitle edinmen mümkün. yine de biraz insanın kendi kişisel durumuna kişisel öncelik ve beklentilerine bağlı bir karar tabii ama burada ayda 1800 gerçekten hiç fena para değil.

maganda
navigator,
gemiden atlamiyorsun belli bir birikimle geliyorsun buraya onun icin fazla korkma. dirsek curutme konusuna gelince sunu belirteyim akademik acidan bosuna curutmussun. bircok okulda (buna bizzat sahit oldum ve inanamadim) odtu,itu yildiz 9eylul ve ACIKOGRETIM ayni konumda. amac bir sekilde burada master yapmaksa gel bir okula gir yavas yavas basla.zaman icerisinde ortam yaratirsin, sistemi ogrenirsin, kiz arkadas bulursun bir sekilde gelecegini planlarsin. simdiden 3 sene sonrasini dusunme, su ana bak, bana ozeldende mesaj ata elimden geldigince yardimci olurum, yeterki sen ben odtuluyum, ben soyle basariliyim, su isleri yaparim dersen, paran bittigi an tr ye donersin, yok ama ben caliirimda calisirim diyorsan USA senin yerin, devamli calismanin karsiigini alirsin

navigator
<< navigator sana ilk bsta sunu soyliim, milleti dinleyip kafadan kurmayi birak, senin en buyuk dezavantajin ODTU , kariyer falan. bunlar seni her isi yapmani engeller. hep, bunlar icinmi okudum dersin ve cok cabuk sikilirsin ve donersin.odtu ve kariyer doesnt mean a shit over here.opt yi alinca gir calis en az 60 ,70 saat haftada.Overtimedan para kazanirsin.racon yerde tezgahtar ol racon yerde garson ol, tesisatci ol,soforluk yap parayi bunlar kazaniyor.ve de bu legal islerin cografya ve tarih gibi kitabi defteri olmaz.sen saldir yolun acilir.ben yaptiysam sende yaparsin yeterki calis ama cok calis. ]]

maganda sen yapmissin, takdir ederim.
kafadan kurma dedigin sey az da olsa bir on planlama. yani bir olaya kor karanlik girmek baska, az cok bir bilgi ile girmek baska. yoksa biraz 'cahil cesareti' olur diye dusunuyorum. tirnak icinde yazdim, genel anlamda soyledim, kimseye yakistirdigim icin soylemedim. Kimse ustune alinmasin lutfen.
odtu ve kariyerin, para ve capitalin yaninda pek anlam ifade etmedigini biliyorum. ODTU ve kariyer dezavantajin demissin, ona da bir olcude katiliyorum. Bu kadar sene bosuna mi dirsek curuttuk diyorum.
legal islerin de exceptionlar haric bir kurali proseduru (kanunlar) var diye dusunuyorum. okuldan ve opt den sonra legal olmak icin h1 vizesi disinda ya E turu bir vize almak gerekiyor (kendi isimi yapmayi dusunuyorum) ya da evlenmek diye biliyorum.
Baska bir thread de okudugum kadariyla sen evlenmissin.
Normal bir evlilik olursa ne ala ama para karsiligi cok sakat. seninkisi normaldi sanirim.

Zorba
28 07 2003, 18:00
old_texan, kusura bakma gecenin bir yarisi yazarken TL- $ diye yazmayi unutmusum, o 1.800, 1 milyar 800 milyon olacak. Kusura bakma yine. Zaten $1.800 bulsam ilk ucakla Turkiyedeyim.
Turkiyede 2 milyar civari bir maas herhalde iyi bir yasam surdurebilir adama diye dusunuyorum. Tabi benim konustugum tum arkadas, es, dost aman gelme burasi cok kotu diyor, ama zaten ne zaman Turkiye cok guzel oldu, 1980'leri yasayanlar bilir nasil gectigini. Artik diyorum ondan sonra ben serbetliyim bu kotu gidise. :)
Buradaki 401K olayina bir aciklik getireyim, bir-iki hafta once Forbes'da okuduguma gore artik 1 milyon dolar ile emekli olmak intaharla esdeger diyorlar. En az iki, hatta ustu anca kurtarir deniyor makalede. Sebeb olarak da her gecen gun yukselen saglik harcamalari en onemli neden olarak gosteriliyor. Haa, Turkiyede saglik durumu icler acisi o baska ama benim gayet kapsamli sigortam oldugu halde gene de bazen en basit saglik hizmetlerini karsilamiyor, ya da bilindigi gibi onlarin gosterdigi doktoru gormek zorundasin. Ilac almak ise ayri bir olay sadece %10-20 katki payi olsada bazen tutar 100 dolari asabiliyor. Neyse cok kafa utuledim.
Sosyal hayat Turkiye'de bir numara bence. Sole Sariyer'e uzanip bir balik yemek, raki icmeyi hicbir seye degismem hani. Zaten Turkiye'ye donersem korkarim ilk bir ay eve yatmadan yatmaya gelirim herhal.
Istanbul'da 500-600 milyon'a kiralik ev iyiymis, nedense bende 1 milyardan assagi ev yok izlenimi kalmis bir sekilde okudugum gazetelerden. Belki de Turkiye gozumuzde buyuttugumuz kadar pahali degil, sadece bir sure Amerikada kalinca bir nevi fobi olusturuyoruz? :eek:

war-in-life
01 08 2003, 18:00
1 milyon dolarla emekli olmak intiharla esdegermis...
ilginc(!)

adinler
02 08 2003, 18:00
war-in-life,

Amerika'da kendi işimizi kurmayı planlıyoruz. Ufağından başlayarak tabii ki...

Kendi tecrübelerinden, yaptıklarından, yapamadıklarından, önerilerinden bahseder misin lütfen?...Çok kişiyi memnun edecek yazdıkların :)

Ayrıca, öyle ortalığa yazmam diyorsan, maille, yahoo'dan veya özelden de haberleşebiliriz

mipci
02 08 2003, 18:00
merhaba

Ben Konya S.U. ogr uyelerinden Dr mehmet ipcioglu

Her gecen gun gelisip buyuyerek bir dunya kenti haline gelen Konya'da bir vakif universitesi kurma girisimlerini baslatmis bulunuyoruz.

Amacimiz konya'ya dunya standartlarinda bir universite kazandirmak.

Universitenin alt yapisini olusturmak icin yurt disinda lisans ustu egitim yapan konyali ve konya dostu arkadaslarin destegini bekliyoruz.

asagida url adresi olan sitemize girerek bu konuda bilgi alabilirsiniz.

http://www.bilim.edu.tr.tc
http://www.os-ar.com/bilgi

saygi ve sevgiler

mehmet ipcioglu
s.u egitim fak
42090 meram-konya tr

war-in-life
08 08 2003, 18:00
<< war-in-life,
Amerika'da kendi işimizi kurmayı planlıyoruz. Ufağından başlayarak tabii ki...
Kendi tecrübelerinden, yaptıklarından, yapamadıklarından, önerilerinden bahseder misin lütfen?...Çok kişiyi memnun edecek yazdıkların :)
Ayrıca, öyle ortalığa yazmam diyorsan, maille, yahoo'dan veya özelden de haberleşebiliriz ]]

war-in-life
sizin gibilere ne desem bos(guya inceden ti ye aliyorsun)
turkiye ne cekytiyse sizin gibilerden cekti ,hic birsey yapmayip yapanlarida ti ye almak cok eski bir demagojidir ,biriyle dalga gecerken bile eskide kalmissin ne diyim nereye giderse gitsin senin gibiler boole oluyo naapcan devam et...

war-in-life
adinler obur dosyalara yazdiklarini okudum (demin) heralde sorularinda ciddiydin yanlis anladiysam kusuruma bakma bir onceki cevabim icin .

war-in-life
:) ;)