PDA

Tüm Versiyonu Göster : amerikan vatandasiyla evlendim....sorulariniz varsa yardimci olmaya calisirim elimden geldigi kadar:)

Sayfalar : [1] 2

soil
25 06 2003, 17:00
selam arkadaslar ben mayis 4 te evlendim....green card basvurularimi mayis'in 23. de ins e yolladim.tam olarak 3 gun sonra bana bir receipt geldi basvurularimi aldiklarina dair......haziran in 19 unda fingerprinting'e gittim....ve 3 gun once bi kagit geldi temmuz'un 15 inde beni cagiriyolar ins office'ine work permit almak icin....olaylar gelistikce sizlere aktarmaya devam edecegim.Bu arada bu islerle ilgilenen bir immigration office'ine 300 dollar verdim onlar butun islemleri benim icin halledip formlari falan eksiksiz olarak yolladilar.dediklerine gore work permit'i 90 gunden gec olmamak suretiyle aliyorsunuz.ama benim daha 50 gun falan olcak work permit i alinca.ayrica dediklerine gore 1 yildan gec olmamak suretiyle de gecici green card aliyorsunuz.ama burada yasayan ve evlenen bir arkadasim evlendikten 8 ay sonra green card aldi.yani erkende olabilir.tamamen islemlerin ne kadar hizli gittigine bagli.baska sorunuz olursa beklerim simdilik aklima birsey gelmiyor

evolca
25 06 2003, 17:00
ileride sorularim olacak. hep mezuncom da kal. yardimlarin icin tesekkurler. hersey icin bol sans.

soil
26 06 2003, 17:00
rica ederim ne zaman sorularin olursa beklerim her zaman

soil
<< kavga gurultu icin degilde insanlara yardim amaciyla bu foruma girenlere selam olsun

tebrikler soil ]]

selam sanada kommenege...Bencede kesinlikle bu forumlarda insanlar birbirlerine yardim etmeli,deneyimlerini aktarmali.Bu ulkede azinliktayiz,hepimiz bir butun olmaliyiz.Benim kapim yardim isteyen herkese acik.Sadece sorun yeter :)

thebronx
hangi eyaletten basvurdun?

kommenege
kavga gurultu icin degilde insanlara yardim amaciyla bu foruma girenlere selam olsun
tebrikler soil

soil
27 06 2003, 17:00
california'dan.Duyduguma gore california bu konularda islemlerin en yavas ilerledigi eyaletmis ama su ana kadar benim isler oldukca hizli gitti hadi bakalim hayirlisi

soil
<< Tebrikler SOIL, bende nisanin 8 de evlendim.Ama benim evliligim malaysia da oldu.Ve burdan CR-1 vizesi aldim.Yaklasik 1 hafta sonra Amerikaya gidicem..Tekrar tebrikler saygilarimla... ]]

tesekkur ederim sana da tebrikler angel of the air.CR-1 vizesi nedir bilmiyorum?nedir aciklarmisin bir zahmet?mutlulular dilerim yeni esinle,green card basvuralarini yaptinmi ins'e?yoksa america'da mi yapcaksin?

angel of the air
Tebrikler SOIL, bende nisanin 8 de evlendim.Ama benim evliligim malaysia da oldu.Ve burdan CR-1 vizesi aldim.Yaklasik 1 hafta sonra Amerikaya gidicem..Tekrar tebrikler saygilarimla...

Amokachi
29 06 2003, 17:00
selam soil

sorum su: illegal olupta bir amerikan vatandasi ile evlenmekle legal olup evlenmek arasinda bir fark varmi ? ikisinin de sonucu aynimi? yani ikiside sorunsuz green cardlarini aliyormu?

illegallikten kasit amerikadadaki oturmunun gecmesi..

soil
30 06 2003, 17:00
<< selam soil
sorum su: illegal olupta bir amerikan vatandasi ile evlenmekle legal olup evlenmek arasinda bir fark varmi ? ikisinin de sonucu aynimi? yani ikiside sorunsuz green cardlarini aliyormu?
illegallikten kasit amerikadadaki oturmunun gecmesi.. ]]

selam amokachi......evlenirken hic bir sorun olmaz illegal olman(yani oturumun burda gecmesi)ama daha sonra basvururken green card icin senden bu ulkeye yasal girdigine dair belge(i-94),vizenin kopyasi falan filan istiyorlar.Simdi burda iki turlu sey karsimiza cikiyor.Eger okulundan vize almissan bi kac yillik(okudugunu farzediyorum)ama okula gitmiyorsan o o kadar problem olmuyor(1 seneyi gecirmediysen okula gitmeden burada kalmayi)Ama bide soyle bir durum var.eger vizenin suresi gecmisse o is biraz yas oluyo tabi.cunku adamlar hala vizenin oldugunu gormek istiyo.O zamanda yapacagin sey bir sekilde vize almak(amerika'daykende alabilirsin o vizeyi)Benim bir arkadasim vizesi gecmisken evlendi sonra benim gibi bir immigration office ine para verdi.office de calisan adamlar ona bi yerden vize aldilar.Ama dedigim gibi 2. secenek biraz daha zahmetli.Umarim ilk secenek sana uyuyordur ve de vizenin suresi henuz gecmemistir.Bol sans dilerim.Bir sorun olursa beklerim gene :)

soil
01 07 2003, 17:00
<< diger dosyadada yazdigim gibi benim bir immigration office bulmam lazim, (memphis)

ayrica evlendikten sonra doldurulacak formlar, yaptirilacak saglik testleri yani kisaca evlendikten sonra yapilmasi gerekenleri anlatirsan sevinirim..

not: forumun icinde bu tur seyler cokca yazilip cizilmis ama sen soyle bir ozetlersen hersey derli toplu olur, ayrica diger arkadaslarda ekleme yaparlar, boylece herkese daha faydali olabilecek bir dosyamiz olur

selamlar ]]

selam kommenege...ne yazikki memphis de nasil ve nereden immigration office bulabilecegini bilmiyorum.Umarim forumdaki diger arkadaslar biliyorlardirda sana yardimci olurlar
evlendikten sonra yapilmasi gerekenler ise :( ins'e yollaman gereken formlar)esinin amerikali olduguna dair belge(birth certificate),senin birth certificate'in(turkiye'de boyle birsey yok ama en yakindaki turk konsolosluguna gidersen nufus cuzdanimin ingilizce tercumesini istiyorum dersen onlar sana yapiyor.20 dollar falan vermen gerekiyor bu kagit icin.ama tabi konsolosluktan damgali,imzali falan onun icin lazim sana o),evlenme sertifikaniz,esinin son 3 yillik tax return'u,son 3 bank statement'i,son 3 pay check'i ve tabikide ins in sana verecegi hem senin dolduracagin hemde esinin doldurmasi gereken ayri ayri formlar...sanirim ins'in istedikleri bu kadar.eger aklima baska birsey olursa yazarim tekrar.
saglik testleri konusuna gelince....bunun ins'le ilgisi yok.evlendigin state'in kurallarina bagli.mesela california da evlenirseniz evlenmeden once birsuru saglik kontrolunden gecmeniz sart.ikinizinde temiz olmasi,hic bir hastaliginizin bulunmamasi sart evlenmeniz icin.aksi takdirde evlendirtmiyolar.Ama dedigim gibi her state'de farkli.mesela nevada'da evlenirseniz(las vegas)5 dk da evlenip cikabilirsiniz.Hic bir sekilde teste falan tabi tutmuyorlar sizi.dedigim gibi saglik testleri evlenme oncesinde halletmeniz gereken birsey(eger gerekiyorsa tabi)
umarim yardimci olabilmisimdir birazcikda olsa.Bol sans sana.

soil
<< tesekkurler soil.. ]]

rica ederim :)

Amokachi
tesekkurler soil..

kommenege
diger dosyadada yazdigim gibi benim bir immigration office bulmam lazim, (memphis)
ayrica evlendikten sonra doldurulacak formlar, yaptirilacak saglik testleri yani kisaca evlendikten sonra yapilmasi gerekenleri anlatirsan sevinirim..
not: forumun icinde bu tur seyler cokca yazilip cizilmis ama sen soyle bir ozetlersen hersey derli toplu olur, ayrica diger arkadaslarda ekleme yaparlar, boylece herkese daha faydali olabilecek bir dosyamiz olur
selamlar

kommenege
02 07 2003, 17:00
yardimlarin icin sagol soil.ilerde yine sorum olursa yazicam sana..
selamlar

soil
03 07 2003, 17:00
rica ederim kommenege.bir sorun olursa gene beklerim :)

eXdener
10 07 2003, 17:00
selamlar,

J1 visa suremi 8 ay astim..(2 year rule does not apply) ve pasaportumun suresi de temmuzun sonunda bitiyor.. askerlik dolayisiyla konsolosluk pasaportumu uzatmiyor.. bulundugum eyaletin ehliyetine sahibim.. dolayisiyla pasaportum haricinde bir ID kartim var.. evlilik yaptigim taktirde islerin ne gibi bir durum alacagini merak ediyorum.. dun bir avukatla gorustum. bir isverenden sponsorluk almak ya da evlenmek benim durumumda bir kisi icin cozum olmuyormus son gelen yasalarla.. hic bir sekilde yasalligima kavusamiyormusum.. ayni gece kiz arkadasim internetten bir yazi indirmis.. orada da kacak kalinan surenin 1 yila kadar olmasi halinde US hukumetinden 3 yil giris yasagi 1 yili astigi taktirde 10 yil giris yasagi geldigini (tabi US disina ciktigim taktirde..) yaziyor.. ve bir amerikaliyla evlilik durumunda bu durumun iptal olacagini ve green card ile giris cikis yapilabilecegi yaziyor.. yani eninde sonunda green cardi veriyorlar gibi bir sonuc cikarttim ben bu yazidan...
evlilik durumumda pasaportuma ihtiyac duyacakmiyim? yoksa sadece ehliyetim yeterli mi?

bir de gercekten durum avukatin soyledigi kadar vahim mi?
bu konuda bilgisi ve deneyimi olan arkadaslarin cevaplarini bekliyorum..
tesekkurler...

EMRUL
Uzun zamandır mezun.com a girmiyodum! bana bugun mezun.com dan tebrik geldi bir yıllık uye oldunuz diye bende bi gireyim dedim ve tesaduf bu forma girdim! ve herkesi kutluyorum! bu sitenin en sewiyeli en guzel forumu olmus! basta soil olmak uzere herkesi kutlarım!
benim sorunuma gelince! 20 yasındayım öss ye girdim 4 yıllık eğitim alabileceğim bi puanım var! fakat orta öğretim bassarı puanından dolayı sınavı fullesem dahi iyi bi okula gidemiyom! bu acıgımı amerikada kapatmak istiyorum! hem okumak hem calısmak! nekadar zor olabileceğini biliyom ama kararlıyım! maddi imkanlarım kısıtlı! yani amerikaya gitmemin tek yolu evlilik! amerikada okuyan bi arkadasım vasıtasıyla tanıstıgım filipin asıllı ama amerikan vatandası bi kız arkadasım var! onunla evlenip bu amaclarımı yerine getirmek istiyorum! fakat evlilik için o buraya mı gelmeli benmi gitmeliyim! zaten ben oraya gidersem evlenmeme gerek yok sorun oraya gitmek zaten :)
turkiyede evlenirsem kolayca vize alıp amerikaya gidebilirmiyim!
baska bi yolu varmı? lütfen herkesten yardım bekliyorum! tekrar herkesi seviyeden dolayı kutlarım!

EMRUL
tesekkurle cevap icin soil ! turkiyede evlenenlşer kimler acaba bilmiym lutfen buraya yazıp aydınlatın lutfen herkese iyi gunler

soil
<< soil, benim bildigim evlendikten sonra saglik testi yaptiriyoruz. benim yasadigim county bize belgeleri gonderdi ve ben yakinda evleniyorum, biz boyle bir test evlilik oncesi yaptirmayacagiz.

ins saglik testini istiyor.

cevabini bekliyorum. ]]

merhaba mn
evet saglik testini her halikarda yaptiriyorsun.benim demek istedigim suydu.mesela california da evlendigini var sayalim.Adamlar saglik testlerin olmadan seni evlendirtmiyolar.bunun icin butun testleri bitirip sonra ins'e basvuruyorsun.Sonucta ins'de saglik testi istedigi icin bir daha test almana gerek kalmiyor.Cunku evlenirken zaten yaptirdin testleri
birde nevada'da las vegas ta evlendigini var sayalim.Bu eyalet hizli evlilikleriyle unlu zaten.Hic birsey istemeden sadece pasaport ve evlilik parasiyla 10 dk evleniyosun.Daha sonra ins'e basvuruyosun tabi.ins senden interview'e kadar saglik testi istiyor.sen evlenirken yaptirmadigin icin yaptirman gerekiyor bu sefer
Ama dedigim gibi saglik testlerinin olmamasi green card'a basvurman icin bir engel degil.islemlerini baslatiyolar,sen o arada testlerini aliyosun.ve islemlerinde hic bir sekilde gecikme olmuyor.Yani testlerin varken 1 yilda alcaksan gecici green card'ini testlerin olmadanda 1 yilda aliyorsun.
Nevada'da evlenmek durumu kritik olanlara iyi olabilir.Askerligi tecil ettirmesi gereken veya vizesi bitmek uzere olan vs....Cunku diger state'lerde bayagi bir oyaliyorlar evlenmek icin

soil
<< Uzun zamandır mezun.com a girmiyodum! bana bugun mezun.com dan tebrik geldi bir yıllık uye oldunuz diye bende bi gireyim dedim ve tesaduf bu forma girdim! ve herkesi kutluyorum! bu sitenin en sewiyeli en guzel forumu olmus! basta soil olmak uzere herkesi kutlarım!

benim sorunuma gelince! 20 yasındayım öss ye girdim 4 yıllık eğitim alabileceğim bi puanım var! fakat orta öğretim bassarı puanından dolayı sınavı fullesem dahi iyi bi okula gidemiyom! bu acıgımı amerikada kapatmak istiyorum! hem okumak hem calısmak! nekadar zor olabileceğini biliyom ama kararlıyım! maddi imkanlarım kısıtlı! yani amerikaya gitmemin tek yolu evlilik! amerikada okuyan bi arkadasım vasıtasıyla tanıstıgım filipin asıllı ama amerikan vatandası bi kız arkadasım var! onunla evlenip bu amaclarımı yerine getirmek istiyorum! fakat evlilik için o buraya mı gelmeli benmi gitmeliyim! zaten ben oraya gidersem evlenmeme gerek yok sorun oraya gitmek zaten :)

turkiyede evlenirsem kolayca vize alıp amerikaya gidebilirmiyim!

baska bi yolu varmı? lütfen herkesten yardım bekliyorum! tekrar herkesi seviyeden dolayı kutlarım! ]]

selam emrul,benim tavsiyem eger amerika'ya gidebiliyorsan(biliyorum maddi imkanlarin kisitli) git orada evlen derim ben.Cunku turkiyede evlenirsen islemlerin daha uzun suruyor vize alman falan filan benim duydugum kadariyla.Bi okuldan i-20 almaya calis,yada turist vizesi al bir yolunu bul ve git.Ama dedigim gibi turkiyede evlenmek konusunda pek bir fikrim yok.Forumda bir kac arkadas var turkiyede evlenmis birde onlara sor istersen onlar benden daha iyi bilirler.Umarim aradigin yaniti en kisa zamanda bulursun.Saygilar

soil
<< tesekkurle cevap icin soil ! turkiyede evlenenlşer kimler acaba bilmiym lutfen buraya yazıp aydınlatın lutfen herkese iyi gunler ]]

merhaba emrul,altinci gol nick li arkadas turkiyede evlenmis.Istersen ona danis bide.Sonucta bu isle ilgisi tecubesi olan o.Sana linkinide veriyorum altinci gol un baslattigi konunun

http://forum.mezun.com/messageview.cfm?catid=4&threadid=10144

soil
<< selamlar,

J1 visa suremi 8 ay astim..(2 year rule does not apply) ve pasaportumun suresi de temmuzun sonunda bitiyor.. askerlik dolayisiyla konsolosluk pasaportumu uzatmiyor.. bulundugum eyaletin ehliyetine sahibim.. dolayisiyla pasaportum haricinde bir ID kartim var.. evlilik yaptigim taktirde islerin ne gibi bir durum alacagini merak ediyorum.. dun bir avukatla gorustum. bir isverenden sponsorluk almak ya da evlenmek benim durumumda bir kisi icin cozum olmuyormus son gelen yasalarla.. hic bir sekilde yasalligima kavusamiyormusum.. ayni gece kiz arkadasim internetten bir yazi indirmis.. orada da kacak kalinan surenin 1 yila kadar olmasi halinde US hukumetinden 3 yil giris yasagi 1 yili astigi taktirde 10 yil giris yasagi geldigini (tabi US disina ciktigim taktirde..) yaziyor.. ve bir amerikaliyla evlilik durumunda bu durumun iptal olacagini ve green card ile giris cikis yapilabilecegi yaziyor.. yani eninde sonunda green cardi veriyorlar gibi bir sonuc cikarttim ben bu yazidan...
evlilik durumumda pasaportuma ihtiyac duyacakmiyim? yoksa sadece ehliyetim yeterli mi?
bir de gercekten durum avukatin soyledigi kadar vahim mi?
bu konuda bilgisi ve deneyimi olan arkadaslarin cevaplarini bekliyorum..
tesekkurler... ]]

merhaba exdener,evlenmek icin ehliyetin yeterli pasaportuna ihtiyacin yok.Eger evlenebilirsen ben evlen biran once diyorum.Cunku evliligini yapar yapmaz evlilik belgenle beraber turk konsolosluguna gittigin zaman askerligini erteletme hakkin var.Daha sonra guzel guzel pasaportunu cikartmalari icin basvurursun.

Green card alma isine gelince....visa sureni asman kotu olmus.Ama bu herseyin sonu demek degildir.Bana kalirsa kesinlikle ve kesinlikle bir avukatla yada immigration office'le hallet bu isleri.Ben sahsen oyle yaptim.Ama benim vizem vardi tabi orasi ayri.Ama benim bi tane arkadasim tam tamina seninle ayni durumdaydi.Vizesi bitmisti,askerlik falan filan hersey ayni.Evlendi burada kiz arkadasiyla,daha sonra immigration office'e gitti.Orada calisanlar vizesi bittigi icin ins'in bu durumda ona sorun yapacagini soylediler.Ama herseyin bir yolu var(mis).Arkadasima bir yerden baska bir visa aldilar(nasi aldiklarini hic bilmiyorum,ama bu islerden anliyan avukat,vs... tutarsan kesin onlar biliyodur isin inceliklerini).Bu yeni visanin kopyasini,i-94 kopyasi formlar falan filan herseyleri tamamliyip arkadasimin eline teslim ettiler.Ona da sadece postalamasi kaldi.Bu isleri gecen sene yapti ve 8 ay sonra gecici green card'ini aldi.Umarim sans seninde yaninda olur,en kisa zamanda green card'ini alirsin....saygilar

mn
soil, benim bildigim evlendikten sonra saglik testi yaptiriyoruz. benim yasadigim county bize belgeleri gonderdi ve ben yakinda evleniyorum, biz boyle bir test evlilik oncesi yaptirmayacagiz.
ins saglik testini istiyor.
cevabini bekliyorum.

eXdener
11 07 2003, 17:00
cok tesekkurler soil.. :)
umarim herkesin isleri yolunda gider..

cevizagaci
13 07 2003, 17:00
:) Selam,

Arkadaslar bende green card konusunda tecrube sahibiyim. Esim Amerikan vatandasi. San Franciscoda evlendik. Soil, bilmiyorum California da nerde evlendin ve saglik raporu istediler senden. Biz direkt olarak gittik ve saglik raporu falan istemediler hersey cok kolaydi. Bende green kart basvurusunda bulundum temmuzun 17'sinde. Benide calisma izni icin mulakata cagirdilar. Ben formlari herseyi kendim doldurdum.Ins burosuna gittim ve formlari aldim. Aslinda internettende download edebilirsiniz. Temmuzun 22'sin de de finger printimi alacaklar. Simdilik hersey yolunda.Bir sorun gozukmuyor. Saglik raporunu ins kesinlikle istiyor. Onlarin belirledigi doktora gitmek zorundasiniz. Masrafi $200 civarinda. Herkese mutluluklar.

eXdener
14 07 2003, 17:00
bugun birisinden duyduguma gore visa suremi astigim icin evlilik yaptigim taktirde sinir disi edilecegimi ulkeye tekrar giris yapmami isteyeceklerini soyledi. bunun hakkinda bi bilginiz var mi? gerci soil senin arkadasinin durumu benimkiyle cok benzermis.. sanirim o da visa suresini asmisti yani kacakti.. onun evliliginde bi sorun ciktimi.. sinirdisi ettiler mi?

mn
14 07 2003, 17:00
-

eXdener
15 07 2003, 17:00
herkese merhaba, soil vakit ayirip sorularima cevap verdigin icin tesekkur ederim.. daha sonra birkac sorum daha olacak.. saol

soil
<< :) Selam,
Arkadaslar bende green card konusunda tecrube sahibiyim. Esim Amerikan vatandasi. San Franciscoda evlendik. Soil, bilmiyorum California da nerde evlendin ve saglik raporu istediler senden. Biz direkt olarak gittik ve saglik raporu falan istemediler hersey cok kolaydi. Bende green kart basvurusunda bulundum temmuzun 17'sinde. Benide calisma izni icin mulakata cagirdilar. Ben formlari herseyi kendim doldurdum.Ins burosuna gittim ve formlari aldim. Aslinda internettende download edebilirsiniz. Temmuzun 22'sin de de finger printimi alacaklar. Simdilik hersey yolunda.Bir sorun gozukmuyor. Saglik raporunu ins kesinlikle istiyor. Onlarin belirledigi doktora gitmek zorundasiniz. Masrafi $200 civarinda. Herkese mutluluklar. ]]

selam ceviz agaci...ben las vegas ta evlendim onun icin hic bir sekilde saglik raporu falan istemediler.ama california'da evlenen bir arkadasim var ve ondan rapor istemisler ne kadar dogru bilmiyorum ben onun yalancisiyim...ama sonucta evlenirken yada sonra saglik raporuna ihtiyac duydugun kesin.bunda hemfikir herkes.gorunuse gore senin islemlerin benimkini 1 ay sonradan takip ediyo.Bu bizim folder'imiz olsun ve beraber sorusu olan arkadaslari aydinlatalim.Ben daha oncede dedigim gibi bi office sayesinde basvurdum ve toplam olarak ins'e 555 dollar verdim.Bu fingerprinting parasini,doktor parasini,work permit parasini falan ne gerekiyosu interview e kadar kapsiyo.Eger los angeles da immigration office e ihtiyaci olan arkadaslar varsa benim office'in numarasini ve adresini verebilirim.Gercekten bu konuda cok basarililar.Ve sadece fazladan 300 dollar veriyosunuz isleri halletmeleri icin.Yani 555(ins fee)+300=855 dollar

soil
<< sevgili soil ve cevizagaci bende kisa zaman sonra evlenecegim. yeterli paramiz olmadigi icin avukat tutamadik kendimiz formlari dolduracagiz. bu nedenle ileride sorularim olacak. lutfen mezun comda kalin. ikinizde cok iyisiniz. simdilik hoscakalin. ]]

merhaba mn,tebrikler evlilik icin.Sorularin olursa her zaman beklerim

soil
<< bugun birisinden duyduguma gore visa suremi astigim icin evlilik yaptigim taktirde sinir disi edilecegimi ulkeye tekrar giris yapmami isteyeceklerini soyledi. bunun hakkinda bi bilginiz var mi? gerci soil senin arkadasinin durumu benimkiyle cok benzermis.. sanirim o da visa suresini asmisti yani kacakti.. onun evliliginde bi sorun ciktimi.. sinirdisi ettiler mi? ]]

selam exdener....hayir benim arkadasim sinirdisi edilmedi ve su andada greencard'i var.ama dedigim gibi olay soyle gelisti.Sanada aynen yapmani tavsiye ederim.Simdi evlendinmi ins'e hic birsey bildirmessen adamlarin haberi olmuyo tabiki.green card alabilmek icin basvurman lazim.Basvururkende yolladigin bissuru seyin icinde tabiki vizenin ve i-94( amerikaya girerken pasaportuna zimbaladiklari kucuk kagit parcasi,buraya legal olarak girdiginin kanitidir)unun fotokopisini istiyolar.Simdi eger suresi gecmis vizenin kopyasini yollarsan durum ne hal alir pek bilmiyorum o konuda tecrubem yok.Ama dedigim gibi benim arkadasiminda vizesi gecmisti.ama immigration office'dekiler ona bir yerden vize aldilar(nasi aldilar hic bir fikrim yok daha oncede dedigim gibi)ve bu yeni vizenin kopyasini yolladilar.oyle oluncada tabi hic bir sorun cikmadi.Sende eger imkanlarin el veriyorsa kesinlikle onun gibi yap derim ki kendini saglama alasin...Sevgiler,saygilar

soil
evet arkadaslar herkesin sorularini cevapladiktan sonra bugunki work permit macerami anlatiyim...ilk mesajimdada dedigim gibi 15 temmuz(bugun)icin ben work permit'e cagirdilar.sabah 10:30da.sabah 10 gibi los angeles'in icindeki ins office'e gittim.Giriste upuzun bi sira vardi ama neyseki 15 dk sonra icerdeydim.Giriste sadece photo id soruyolar o kadar.Daha sonra binaya girdim elimde bana yolladiklari appointment kagidi,ins'e verdigim 555 dollar'in receipt'i ve de pasaportum vardi.(bu 3'unude istiyolar)neyse binaya girdikten sonra B-232 nolu odayi aramaya basladim.saat tam 10:30 kapinin onundeydim ama ordada upuzun bi sira vardi.10:30 appointment'i olanlari kapida bekletiyolardi.10:50 gibi falan bizi iceri cagirdilar ve sandalyeleri olan oturabilcegimiz baska bir odaya gectik.teker teker 1.giseye gittik ve daha onceden yazdigim o 3 evragi kontrol ettiler.sonra tekrar oturduk ve teker teker isimleri okumaya basladilar.Ilk ismin okununca istedikleri sey imza atman ve parmak izi vermen..daha sonra tekrar otur dediler.Sonra 10 dk sonra falan 2.kez ismim okundu.Bu sefer resmimi cektiler.Ve 10 dk sonra 3. ve son kez ismim okunda ve calisma iznim hazirdi.Ustunde resmim,imzam,parmak izim,dogum tarihim,expiration date falan filan var.Yani butun bu olaylar 1.5 saat falan suruyor saat 11:30 gibi isimiz bitmisti.
umarim calisma izni alcak olan varsa bu siralar birazcikda olsa yardimci olabilmisimdir.Herkese sevgiler,saygilar

mn
cok iyisin soil, umarim diger islerinde yolunda gider.

soil
16 07 2003, 17:00
rica ederim mn ve exdener...ne zaman soru sormak isterseniz ben buradayim :)

soil
<< Selam herkese,
Soil , ben de yarin San Franciscoda ki ins burosuna gidecegim. Tesekurler deneyimlerini anlattigin icin. Ben de merak ediyordum ne yapiyorlar soru soruyorlar mi? diye. Anladigim kadariyla hersey kolay olmus. Gecmis olsun ve tebrikler diyorum. Yarin gorecegiz belki burdaki ins burosu cok kalabaliktir. O yuzden biraz erken gidecegim. Soil finger printini aldiklarini yazmissin. Bana baska bir tarih vermisler finger print icin temmuzun 22 'si.

Herkese mutluluklar ]]

selam ceviz agaci......yok soru falan sorduklari yok hic birsey sormuyolar work permit'ini almaya gittiginde.sen yarin calisma izninimi almaya gidiyorsun?sen beni yanlis anlamissin daha onceki mesajlarimdada yazmistim ama belki okumamissindir diye yine yaziyorum.Beni work permit'ten once baska bir ins office ine cagirdilar fingerprinting icin.tam olarak tarihini hatirlamiyorum ama 3 hafta once falandi sanirim.Fingerprinting'e gittiginde butun parmaklarinin izini aliyolar.10 parmagininda...ve parmagini bastigin yer bilgisayara bagli bi makina ve parmak izlerin aynen bilgisayara cikiyo....work permit icin aldiklari parmak izi ise sadece isaret parmaginin izi ve bir kagida basiyorsun parmagini onlar work permit'inin ustune geciriyolar(aynen ehliyetteki gibi yani)
seni work permit'e parmak izinden oncemi cagirdilar sonrami???

cevizagaci
Selam herkese,

Soil , ben de yarin San Franciscoda ki ins burosuna gidecegim. Tesekurler deneyimlerini anlattigin icin. Ben de merak ediyordum ne yapiyorlar soru soruyorlar mi? diye. Anladigim kadariyla hersey kolay olmus. Gecmis olsun ve tebrikler diyorum. Yarin gorecegiz belki burdaki ins burosu cok kalabaliktir. O yuzden biraz erken gidecegim. Soil finger printini aldiklarini yazmissin. Bana baska bir tarih vermisler finger print icin temmuzun 22 'si.
Herkese mutluluklar

CAKAMO
selam...
bana yardımcı olursanız sevinirim.. şuan askerlik görevimi tamamlıyorum ekim ayında bitiricem yani askerlikle ilişiğim kalmayacak benim babam 1989 yılından beri amerrikada yaşıyor turist olarık çıkış yaptı ve bir daha giriş yapmadı. bende amerikaya çıkmak istiyorum dil okulu ile çıkabilirmiyim yada ne yolları izlemeliyim bilgi verirseniz sevinirim. geçen yıl green card başvurusu yaptım ama sonuç çıkmadı yani kazanamadım sanırım. şuanda 2005 yılı için mezun com aracılığı için form doldurdum. ne yapabilirim başka.

paradoks
Herkese slm. Ben Amerika'ya gitmek isteyen fakat gidemeyen ve burada süren vatandaşlardan biriyim. bu forumda SOİL evlilikten ve Amerikaya gitmekten bahsetmiş ve bu konuda yardımcı olurum demiş. Ben Amerikaya gitmek için evlilik konusunda uygulayacağım prosedür hakkında bilgi veriirsen sevinirim. cevap bekliom. eyvallah arkadaşlar

cevizagaci
17 07 2003, 17:00
:) Selam arkadaslar,

Daha oncede yazdigim gibi dun ins e gittim. Soilin de daha once anlattigi gibi. Calisma izni icin hic bir soru sormuyolar size gonderilen kagide traye koyuyorsunuz. Bir muddet sonra adinizi okuyolar. Parmak ize, photo daha sonrada calisma izniniz kucuk bir kart olarak hazir. Bukadar. Sorulariniz olursa daha detayli aciklarim .
Soil, benim asil finger print im temmuzun 22 . Seni once cagirmislar calisma izninden.Beni ise sonra. Biraz ilginc.
Herkese saglikli gunler.

mn
18 07 2003, 17:00
birbirinize yazismalariniz bizede yardim ediyor. cok tesekkurler.

denedimolmadi
green card basvurusu ve bilgiler icin
<a target=new href=http://www.immigration.gov/graphics/index.htm]ins 'in sayfasi[/url]

denedimolmadi
k

soil
19 07 2003, 17:00
<< selam...

bana yardımcı olursanız sevinirim.. şuan askerlik görevimi tamamlıyorum ekim ayında bitiricem yani askerlikle ilişiğim kalmayacak benim babam 1989 yılından beri amerrikada yaşıyor turist olarık çıkış yaptı ve bir daha giriş yapmadı. bende amerikaya çıkmak istiyorum dil okulu ile çıkabilirmiyim yada ne yolları izlemeliyim bilgi verirseniz sevinirim. geçen yıl green card başvurusu yaptım ama sonuç çıkmadı yani kazanamadım sanırım. şuanda 2005 yılı için mezun com aracılığı için form doldurdum. ne yapabilirim başka. ]]

selam cakamo...amerika'ya tabiki dil okulu ile gelebilirsin,yada turist olarak veyada okul icin gelebilirsin(universite veya master(egitimine bagli tabi)).burada ne yapmak istedigini yazmamissin amerika ile ilgili beklentilerin nelerdir onlarida yazarsan daha cok yardimci olabilirim.

soil
<< Herkese slm. Ben Amerika'ya gitmek isteyen fakat gidemeyen ve burada süren vatandaşlardan biriyim. bu forumda SOİL evlilikten ve Amerikaya gitmekten bahsetmiş ve bu konuda yardımcı olurum demiş. Ben Amerikaya gitmek için evlilik konusunda uygulayacağım prosedür hakkında bilgi veriirsen sevinirim. cevap bekliom. eyvallah arkadaşlar ]]

selam paradoks.....oncelikle evlilikle ilgili sorular sorduguna gore su anda evlenmeyi planladigin amerikali biri var diye dusunuyorum.yalniz bu konu hakkinda hic bir bilgi vermemissin.evlenmek istedigin kisi amerika'dami turkiyedemi yasiyor?turkiyedeyse orada evlenmeyi dusunuyorsunuz sanirim ve ne yazikki tr'de evlilik konusunda hic bir bilgim yok.Ama amerika'da evlenceksen ne yapip edip turist,f-1 yada ne vizesi alabiliyosan gel amerika'ya ondan sonra evlilik isi kolay.Biraz daha detayli anlatirsan konuyu yardimci olurum.

soil
<< :) Selam arkadaslar,
Daha oncede yazdigim gibi dun ins e gittim. Soilin de daha once anlattigi gibi. Calisma izni icin hic bir soru sormuyolar size gonderilen kagide traye koyuyorsunuz. Bir muddet sonra adinizi okuyolar. Parmak ize, photo daha sonrada calisma izniniz kucuk bir kart olarak hazir. Bukadar. Sorulariniz olursa daha detayli aciklarim .

Soil, benim asil finger print im temmuzun 22 . Seni once cagirmislar calisma izninden.Beni ise sonra. Biraz ilginc.

Herkese saglikli gunler. ]]

selam ceviz agaci....valla seni nerden daha sonra cagirmislar parmak izine bende anlamadim.ama ne farkeder sonucta oyle yada boyle hepsini yapman gerekiyor.bu arada sen nerdensin ceviz agaci?

mn
20 07 2003, 17:00
selam ssn basvurusunu ins basvurusundan oncemi yada sonrami yapmaliyim????????????

mn
:)

cevizagaci
selam soil,

Ben San Franciscodayim. Sen neredesin?

Soil benim su anda bir ssn im yok sadece tax icin kullandigim bir numara var. Id alip sonrada driver licencimi alacagim. Biliyormusun ne zaman ssn e basvurabilirim? Imigrationdan yazimi bekliyecegim?

Sevgiyle kal

paradoks
slm soil. Öncelikle gösterdiğin hassasiyetten dolayı teşekkür ederim. Buraya daha yeni üye oldum yani mezun foruma. onun için ilk maili gönderip ne yazmışım diye okuduğumda saçma sapan bişey yazdığımı farkettim. Ama sen anlamıssın ne yazmak istediği. Dostum işin aslına bakarsan benim ne Türkiye'de ne de Amerika'da tanıdığım bi hatun var. Fakat ben bu yolla Amerikaya gitmek mümkünse bi şekilde bulmaya çalışacam. Güvendiğim ve tanığım kimse de yok valla işin açıkçası. Ben Gazi İletişim mezuunuyum. ve 2002 Eylül ayında Amerikaya vizeye başvurdum Ankaradan. New York'ta arkadaşım vardı. Bana I-20 belgesi gönderdi. Ben burdan diğer işlemleri hallettim.İşte pasaport, 15 bin dolar teminat I-20 belgesii.(ayrıca okulu sırf bu yüzden bitirmedim. iki tane ders bıraktım öğrenci olduğumu ispatlamak ve tekrar geleceği ispatlamak için) öğrenci belgesi... falan filan gittim. Hatun beni iki dakika bile dinlemedi. Kusura bakma vize veremiyoz diye. Şimdi ise boktan bi işte çalışıyorum. Yani benin mutlaka Amerikaya gitmem gerekli. Hem dil için hemde biraz para biriktirip burda hayatımı kurmak için. 2-3 sene falan kalmak istiyorum. Çok da uzun süre kalmayacam, ayrıca yerleşmeyi de düşünmüyorum. Sırf ingilizce, biraz para ve görmek istiyorum orasını içimde kaldı anlıyacan. Ne yapmalıyım şimdi gitmek için. Aslında gitmekten vazgeçmiştim. unutmuştum yani ama mezun com a her girdiğim yaram depresiyodu. bi de bu foruma girip yazılanları okuyunca yaram iyice depreşti. Şimde ben ne yapmalıyım hangi yolla vize alabilirim, nasıl hatun bulabilirim, turist vizesini herkese veriyorlarmı, ne kadar süre bana turist vizesi verirler. ben vizemi orda nasıl uzatırım. ben burda ankara bi sigorta şirketinde çalışıyorum. bana turist vizesi verirlermi... bana bu konuda bi yardımcı olursan sevinirim dostum. kusra bakma senin baya başını ağrıtcam :) eyvallah

JC
Green card kazanmis arkadaslari tebrik eder, yeni hayatlarinda basarilar dilerim.

soil
22 07 2003, 17:00
<< slm soil. Öncelikle gösterdiğin hassasiyetten dolayı teşekkür ederim. Buraya daha yeni üye oldum yani mezun foruma. onun için ilk maili gönderip ne yazmışım diye okuduğumda saçma sapan bişey yazdığımı farkettim. Ama sen anlamıssın ne yazmak istediği. Dostum işin aslına bakarsan benim ne Türkiye'de ne de Amerika'da tanıdığım bi hatun var. Fakat ben bu yolla Amerikaya gitmek mümkünse bi şekilde bulmaya çalışacam. Güvendiğim ve tanığım kimse de yok valla işin açıkçası. Ben Gazi İletişim mezuunuyum. ve 2002 Eylül ayında Amerikaya vizeye başvurdum Ankaradan. New York'ta arkadaşım vardı. Bana I-20 belgesi gönderdi. Ben burdan diğer işlemleri hallettim.İşte pasaport, 15 bin dolar teminat I-20 belgesii.(ayrıca okulu sırf bu yüzden bitirmedim. iki tane ders bıraktım öğrenci olduğumu ispatlamak ve tekrar geleceği ispatlamak için) öğrenci belgesi... falan filan gittim. Hatun beni iki dakika bile dinlemedi. Kusura bakma vize veremiyoz diye. Şimdi ise boktan bi işte çalışıyorum. Yani benin mutlaka Amerikaya gitmem gerekli. Hem dil için hemde biraz para biriktirip burda hayatımı kurmak için. 2-3 sene falan kalmak istiyorum. Çok da uzun süre kalmayacam, ayrıca yerleşmeyi de düşünmüyorum. Sırf ingilizce, biraz para ve görmek istiyorum orasını içimde kaldı anlıyacan. Ne yapmalıyım şimdi gitmek için. Aslında gitmekten vazgeçmiştim. unutmuştum yani ama mezun com a her girdiğim yaram depresiyodu. bi de bu foruma girip yazılanları okuyunca yaram iyice depreşti. Şimde ben ne yapmalıyım hangi yolla vize alabilirim, nasıl hatun bulabilirim, turist vizesini herkese veriyorlarmı, ne kadar süre bana turist vizesi verirler. ben vizemi orda nasıl uzatırım. ben burda ankara bi sigorta şirketinde çalışıyorum. bana turist vizesi verirlermi... bana bu konuda bi yardımcı olursan sevinirim dostum. kusra bakma senin baya başını ağrıtcam :) eyvallah ]]

selam paradoks.....11 eylul den sonraki prosedurler hakkinda pek bir bilgim yok.Ama vize almanin cok daha zor oldugunu biliyorum.Bana kalirsa gene en mantiklisi bir okula basvurup i-20 almak,ve onunla beraber f-1 vizesine basvurmak.sanirim vize alma sansin en cok bu sekildedir.Turist vizesinide deniyebilirsin tabiki...nasil hatun bulabilirim demissin :) valla acikcasi turkiyeden hatun bulman oldukca zor ama imkansiz degil tabi...ama bir sekilde amerikaya gelebilrsen kiz arkadas bulabilme sansinin cok daha fazla olduguna garanti verebilirim.ilk mesajimdada dedigim gibi benim tecrubeli oldugum konu amerika'da amerikan vatandasiyla evlenmek.Onun icin turkiyeden amerikan vizesi alabilmek hakkinda pek bir bilgim yok.ama eminim forum'da birsuru arkadas vardir bu konuda benden daha cok bilen birde onlara sor istersen

soil
<< selam soil,
Ben San Franciscodayim. Sen neredesin?
Soil benim su anda bir ssn im yok sadece tax icin kullandigim bir numara var. Id alip sonrada driver licencimi alacagim. Biliyormusun ne zaman ssn e basvurabilirim? Imigrationdan yazimi bekliyecegim?
Sevgiyle kal ]]

selam ceviz agaci...ben los angeles'da yasiyorum.sen ne kadardir san francisco'dasin?valla ben sana kendi ssn'imi nasil adligimi anlatiyim.3 sene once buraya geldigimde okula gidiyordum ve okuldan bir kagit alip direk ss office'e gittim ve bana ssn verdiler.Eger sende okuyorsan su anda okulunun international office'ine git ve ssn almak istedigini soyle.hatirladigim kadariyla onlar sana bir kagit veriyolar ss office'e goturmen icin ve de boylece ssn'ini veriyolar

cevizagaci
Selam soil,

Ben San Francisco da iki senedir yasiyorum. Ogrenci degilim. Okulu Turkiyede bitirdim cok oldu. Bi yarim masterim var belki onu burda tamamlarim ama emin degilim. Is aramaya basliyacagim. Kucuk bir oglum var 4 aylik onu biraz buyuteyimde .
mutlu gunler

ayfer_hozey
23 07 2003, 17:00
merhaba.nışanlım amerikalı ve yakında evleneceğiz.öğrenci vizesi almakta çok zor.başka bir avrupa ülkesinde amerikan konsolosluğunda evlensem vize alabilirmiyim.yardım ederseniz çok memnun olurum.şimdiden teşekkürler

Amerikali2
24 07 2003, 17:00
zaten SSN INS e basvurulup aliniyor bu ne bicim soru

maganda
abd vatandasi ile evlendiginde, deport olsan bile GC alabilme hakkin var.daha dogrusu bu hak sana degil usa vatandasi esine veriliyor, fakat biraz daha mesakkatli olabilir. arkadaslar, surada birsey belirtmek istiyorum.ABD de olupda INS e isleri dusenler, eger durum biraz karisiksa, kesinlikle avukata degil ama ex ins officerlara gidin(buyuk sehirlerde bolca var ofisleri) avukat teoriyi bilir ve uygular, emekli officerlar ise pratigi bilirler ve daha verimli olurlar. bu dunyada hicbirsey kitaba gore islemiyor zaten.
hurmetler

denizzsevimli
merhaba

umarım benım sorunum hakkındada bılgınız vardır.

ben oradakı oturumumu gecırdıgım ıcın 2 ay once kennedy havaalanında deport yedım. turkıyede yapacagım green card veya amerıcan vatandası bırı ıle yapacagım evlıkte bır sorun olurmu deport yemıs olmam. bu konuda bana yardımcı olursanız cok sevınırım.

gorusmek dılegı ıle

denizzsevimli
umarım benım sorunumun da yanıtını bılıyorsunuzdur

goldengator
25 07 2003, 17:00
Arkadaslar,

Benim merak ettigim su. Evlendikten sonra work permit almaniz icin ayni adreste oturmaniz sartmi? INS interview'i evlendikten asagi yukari ne kadar sure sonra oluyor?

saolun

ricardo
yaz mevsimi geldi ,tatil yorelerimiz usa'e yeni insan gondermede iyi calisiyor :D

soil
<< Arkadaslar,
Benim merak ettigim su. Evlendikten sonra work permit almaniz icin ayni adreste oturmaniz sartmi? INS interview'i evlendikten asagi yukari ne kadar sure sonra oluyor?
saolun ]]

selam....work permit aldiktan sonra ayni adreste oturman sart degil,sadece bir adres degistirme formu doldurup ins'e yolluyorsun onlarda senin work permit appointment gununu yeni adrese yolluyolar.Ama benim tavsiyem eger zorunlu degilsen adres degistirmeye degistirmesen daha iyi olur.Nolur nolmaz kendini saglama al.Bu arada interview dedigin heralde green card interview'i.Evlendikten 1 yil icinde green card'ini almis olman lazim.Yani genellikle interview'in evlendikten sonra 8-12 ay arasinda oluyor(Fakat bul aldigin green card gecici.Suresi 2 yillik.Permanent green card almak icin 3 sene evli kalman gerekiyor)

soil
<< maganda nıcklı arkadasa cok tesekkurler. turkıyede yapacagımız nıkah bır sorun cıkartmayack demektır sızın verıdgınız bılgıye gore cok tesekkurler. yapmamız gereken baska bır puf noktası varmı bunun ]]

selam....nikahta bir sorun cikmayacagi kesin zaten kimse senin evlenmene karisamaz.bu konuda pek bir tecrubem yok ama dusuncemi soylemek istiyorum.Bence work permit falan almandada bir sorun cikmaz ama belki green card interview'ina gittiginde normalden daha fazla arastirabilirler evliliginizi.Daha fazla kanit isterler,cok soru sorarlar gibimi geliyor.Umarim yaniliyorumdur :)

soil
<< forum'a yeni katıldım. oncelikle bilgi vermekte cekinmeyen herkese ve ozellikle Soil'e tesekkur ederim. Soil ben paradoksun yazdıklarına ithafen bisiler sormak istiyorum. Ben de Turkiye'de yasıyorum ve bi universitede ogretim gorevlisi olarak calısıyorum ve Amerika'ya gitmeyi cok istiyorum. Oncelikle su I-20 ile f-1 'in farkı nedir kısaca anlatırsan sevinirim ayrıca burda hala master'ımı surduruyorum ve son senem yani tezi bitirme asamasındayım ama bitirince yaylalar gozokuyor 2004 te yani elimi cabuk tutmam gerekiyo. Toefl'dan da eylul'e kadar gecerli 610 puanım var teminat falan islerini(15000$ mıs herhalde) halledebilirim. orada ucuz bi programa (egitim icin ya da baska bisi) kaydolma sansım nedir. Bu isin en hesaplı yolunu soruyorum annıyacagın cunku benim de kaynaklar kısıtlı. Evlenmke uzun sur icin sart gibi gozukuyor anlasılan. burada kız arkadas bulamn daha kolay demissin niye ki, orda daha mı hevesli Amerikalı hatunlar evlenmeye. Uzun tuttugum icin kusuruma bakma. islerinde basarılar. cheers. ]]

selam bilingual...i-20 basvurmus oldugun okulun sana yolladigi kagida denir.ve bu kagit sayesinde abd konsolosluguna gider f-1(ogrenci)vizeni alirsin.yani i-20 olmadan f-1 vizesi alamassin.Bunun icin ilk basta bir okula basvurup kabul edilmen gerekiyor.Burada en ucuz programlar dil okullaridir.Ama bunlarinda sana vercegi i-20 lerin suresi oldukca kisadir(6 aydan-1 yila kadar)ama eger baska bir master programina kayit olsan onlar sana 2 yillik i-20(dolayisiyla 2 yillik vize) verebilirler.Ama tabiki master,dil programlarindan cok daha pahalidir.Bu yuzden sana tavsiyem illada ucuz bi yer istiyosan orta amerika'da falan bi yerlerde dil programi bul...hem okul ucuz olur hemde oradaki yasam new york tarafindan,los angeles tarafindan cok cok daha ucuzdur.Bu arada kiz arkadas burada bulman kolay diye birsey demedim.Ama turkiye'den amerikan vatandasi birini bulup evlenmenden,amerika'da amerikan vatandasi biriyle evlenmen daha kolay dedim.tabiki mantikli olarak dusunursen burada milyonlarca kiz varken turkiyede bunlar sayilidir.Ama tabi bunlarin hepsi sans isi.Umarim hersey yolunda gider.Saygilar

denizzsevimli
maganda nıcklı arkadasa cok tesekkurler. turkıyede yapacagımız nıkah bır sorun cıkartmayack demektır sızın verıdgınız bılgıye gore cok tesekkurler. yapmamız gereken baska bır puf noktası varmı bunun

denizzsevimli
sevgılı solı ılgın ıcın tesekkurler

bır mesajında turkıyede evlılık yapan altinci gol daha bılgılı demıssın ben bu sıstemın bıraz yabancısıyım nasıl kontak kurabılırım o arkadasla.
e maıl adresım aykisal41@hotmail.com

benım konumdada yardımcı olursanız sevınırım

tesekkurler

bilingual
forum'a yeni katıldım. oncelikle bilgi vermekte cekinmeyen herkese ve ozellikle Soil'e tesekkur ederim. Soil ben paradoksun yazdıklarına ithafen bisiler sormak istiyorum. Ben de Turkiye'de yasıyorum ve bi universitede ogretim gorevlisi olarak calısıyorum ve Amerika'ya gitmeyi cok istiyorum. Oncelikle su I-20 ile f-1 'in farkı nedir kısaca anlatırsan sevinirim ayrıca burda hala master'ımı surduruyorum ve son senem yani tezi bitirme asamasındayım ama bitirince yaylalar gozokuyor 2004 te yani elimi cabuk tutmam gerekiyo. Toefl'dan da eylul'e kadar gecerli 610 puanım var teminat falan islerini(15000$ mıs herhalde) halledebilirim. orada ucuz bi programa (egitim icin ya da baska bisi) kaydolma sansım nedir. Bu isin en hesaplı yolunu soruyorum annıyacagın cunku benim de kaynaklar kısıtlı. Evlenmke uzun sur icin sart gibi gozukuyor anlasılan. burada kız arkadas bulamn daha kolay demissin niye ki, orda daha mı hevesli Amerikalı hatunlar evlenmeye. Uzun tuttugum icin kusuruma bakma. islerinde basarılar. cheers.

CAKAMO
26 07 2003, 17:00
SSELAM SOİL.......
İLK OLARAK İLGİLENDİĞİN İÇİN SONSUZ TEŞEKKÜRLER.. BİRAZ DAHA BİLGİ VERMEMİ İSTEMİŞSİN YANİ AMERİKADAN BEKLENTİLERİM NELERDİR. İLK OLARAK ORAYA GELMEK VE HAYATIMI ORADA DEVAM ETTİRMEK DÜŞÜNCESİNDEYİM. LİSEYİ 1996 YILINDA BİTİRDİM 2 YILLIK BİR MESLEK YÜKSEK OKULUNU KAZANDIM KAYDIMI YAPTIRDIM FAKAT OKULA GİTMEDİM VE SONUNDADA BIRAKTIM YANİ BAYADA ZAMAN GEÇTİ ARADAN. O YÜZDEN ÜNİVERSİTE OLAYI SANIRIM BİRAZ UZAK. AMA DİL OKULU İLE HEM DİLİMİ İLERLETMEK HEMDE AMERİKAYA GİRİŞ YAPMAK İSTİYORUM.
BABAM GİDELİ UZUN ZAMAN OLDU SUAN ORADA 9 YASINDA BİR COCUGU VAR BABAMLA GELİŞ İÇİN GÖRÜŞMELER YAPTIM FAKAT ONUN FAZLA BİR BİLGİSİ YOK. ARAŞTIRMAK BANA DÜŞÜYOR BABAM SADECE GEREKLİ OLAN MADDİ OLANAK ORADAN BANA GEREKECEK KEFİL İÇİN YARDIMCI OLACAK ARKADAŞLARINDAN BU KONUDA YARDIM OLABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ. BENİM ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM NE ŞARTLARI SAĞLARSAM KOLAY BİR ŞEKİLDE VİZE ALIRIM. DİL OKULUNA KAYIT YAPTIRARAK BURADANDA ÜZERİMDE PARA VE MAL GÖSTERMEM ARTI OLARAKTA ORADAN BABAMIN BİR ARKADAŞININ FİNANSMAN OLARAK KENDİNİ GÖSTERMESİ BUNLAR KOLAYLIK SAĞLARMI. YOKSA TEK ŞANSIM GREEN CARD MI.....?

İLGİNE TEKRAR TEŞEKKÜRLER SOİL... SAYGILARIMLA CEVABINI BEKLİYORUMMM

mengo
28 07 2003, 17:00
Merhaba Soıl
Su an ben Turkıyedeyım.esım ıse calıfornıa'da ve green card sahıbı.ıkı sene sonra cıtızen olucak ve bana green card ıcın sponsor olucak.bızım bu asamadan sonra ıyı bır ıns offıcıne ıhtıyacımız olucak.senın tecrubelerını okudum.ve bunları bzımle paylastıgın ıcın cok tesekkur ederım.
umarım mesajımı kısa surede gorursun.eger bana bu offısın web page ını ya da offıcın telefonunu verebılırsen cok sevınıcegım.
senın basını agrıtmak ıstemıyorum ama kısaca benım durumumdan sana bahsetmek ıstıyorum.ben bır sure once Amerıkadan yenı geldım.10 senelık vızemden dolayı esımın ıkı kere zıyaretıne gıdebıldım.hatta esımle amerıkada evlendık.zaten oncesınde ıkı senelık nısanlımdı fakat oradan ıs teklıfı alınca oraya yerlesmeye karar verdık.sonradan ogrendık kı green cardlıların eslerının vıze alma hakkı yokmus.ve ben de Turkıye'ye donup ogrencı vızesı almayı dusunerek konsolosluga gıttım.sponsor olarak da dogal olarak esımı gosterdım.oradakı bayan benım oaraya esımden dolayı gocucegımı soyledı ve bana vızeyı varmedı ustune ustluk 10 snelık turıst vızemı ıptal ettı.
velhasıl sımdı tek care esımın cıtızen olmasınııı beklemek.fakat benım endısem esım cıtızen olduktan sonra ıslemlerın basına bır terslık gellmesı ve surenın daha da uzaması.
o yuzden senın onerecegın ıns offıce bızım ıcın gercekten cok faydalı olucak.
Yardımların ıcın sımdıden cok tesekkur ederım.

mengo
29 07 2003, 17:00
Sevgili Devil02
Bana verdıgın bılgıler icin cok tesekkur ederım.Bana bu verdigin bilgiler bir süre sonra gercekten cok faydalı olucak.En azından sımdı bılıyorum kı eşim cıtızen olduktan sonra benım ıslemlerın yapılırken ben buradan turıst vızesı ıcın basvurabılırım.Boyle bır sansımın olabılecegını bıle bılmıyordum.Ama ılerıde bunu mutlaka denıyecegım.
Esınle ve bebegınle sana mutluluklar.Bebegınızı gule gule buyutun.Sanırım bıraz sabırlı olmak lazım.Ve dedıgın gıbı eger esım buraya elınden geldıgı kadar gıdıp gelebılırse sanırım bu zaman bıraz daha kolay atlatılacak.
Kendınıze cok ıyı bakın.
Sevgılerımle...

devil02
Merhaba,
Sevgili Mengo bende 5 sene önce Green card sahibi eşimle Amerika'da evlendim. 10 senelik vizemle Amerika'ya gitmiştim. Evlendiğimiz zaman eşimin ileride emekli maaşını hakketmesi için 2 sene daha Amerika'da kalması gerekiyordu. Bizde Benim Türkiye'ye dönüp durumları ayarlayıp 2 sene için Amerikaya eşimin yanına gitme konusunda plan yaptık. Bu arada green card'ım olmadığı ve kaçak çalışmak istemediğim için önce dil okuluna gitmeye onun arkasındanda doktora yapmaya karar verdim tüm belgelerimi hazırladım ve öğrenci vizesi için başvurdum. Aynen sende olduğu gibi reddedildim ve 10 senelik vizemde iptal edildi.
Bunu üzerine eşim Amerikan vatandaşılığı için başvurdu ve 1 sene sonra vatandaşlığını aldı. Bu sürede de sık sık gidip geldi. Sonra da Türkiye ye yerleşti. Bu arada bebegimiz oldu onun Amerikan vatandaşlık işlemleri sırasında bende turist vizesi istedim bana ısrarla green card için neden başvurmadığımı bunun için hakkım olduğunu söylediler.
6 ay önce eşim Türkiye'de ki ekonomik krizden çok fazla etkilendiği için yeniden Amerika'ya döndü, dönmeden öncede benim için geen card başvurusu yaptık. Şimdi benden istenen evrakları tamamlama aşamasındayım. Sanıyorum bundan sonra bir problem çıkmaz.
Ha bu arada turist vizesini 1 yıllık verdiler.
Kısacası Amerikan vatandaşı eşi olarak farklı bir şekilde değerlendiriliyorsun. Green card'lı eşe göre önceliğin oluyor.

Sevgiyle kal

WhatIsMatrix?!
Merhaba ,

Aslında ben de evlenmek gitmek isiyorum :) ama
nerden bulcam bir Usa li eheh :) saka bi yana
kafama taktım , sultanahmette kurt gibi dolaşıyorum
ama umut yok :) sultanahmette tanısıp evlenen varmıki
ben tanısıp evlenicem , bana baska bi recete lazım arkadaslar
tavsielerinize acıgım valla

saygılar

amedyan
31 07 2003, 17:00
selam arkadaslar

Kafam hakkatten cok karisti lutfen yardimci olun.

ben 2 yil evvel, amerikan vatandasi olan esimle Turkiye'de evlendim ve halen buradayiz. Eylul ayinda Greencard basvurusu yapıcam. 2003'un Nisan veya Mayis'inda (tabi greencardim hazirsa) Amerika'ya yerlesmeyi planliyoruz.

Hukuk Fakultesi mezunuyum. Subat 2004'te stajim bitiyor Ekim 2003'e kadar tecilliyim.

15 gun sonra Turist vizesiyle amerika'ya gitmeyi planliyorum. Pasaport kontrolunde askerlikle ilgili problem olmamasi icin askerlik subesine gittim ve bana yurt cikisinda problem olabilecegini, askerligimi tekrar tecil etmem gerektigini ve bu tecil suresinin Nisan ayina kadar olacagini soylediler. Al basina bela. Simdi tecil etsem Nisan ayinda amerika'ya gocemeyecegim. Tecil islemini sonraya biraksam 15 gun sonra yapacagim amerika ziyareti tehlikeye girecek.

Ne yapmaliyim arkadaslar. Bir fikri olan var mi?

Ayrica bir sorum daha olacak

Diyelim ki!

Bir sure kaçak dolastim ve Nisan'dan sonraki celp donemine karar aldirdim ve Nisan ayinda elimdeki greencard'la cikis yaparken askerlik hala bir sorun olur mu? Olmazsa ne ala. Olursa bu sorunu nasil asabilirim. Tecrubeli arkadaslarin yardimlarini bekliyorum.

Tesekkurleeeeeeeer

denizzsevimli
merhaba ben buradan bılmedıgım pek cok konu hakkında bılgı edındım herkeze cok tesekkurler.

deport olayım hakkında tam cevap alamadım ama avukatlık ofısınde calısan arkadasa maıl cektım durumumu anlattım ama sanırım zaman bulup benı cevaplıyamadı.

saglık ve sevgıyle kalsın herkez.

ffs
Amerikan vatandaşıyla evlenmek istiyorum. Fiance visa prosedürünü inceledim ve uzun olduğunu düşünüyorum. 10 yıllık giriş-çıkış vizem var. Fiance visa yolu yerine turist vizesiyle gidip evlilik yapmak daha pratik bir çözüm gibi geliyor. Sorum şu:
Turistik vize sürem içinde evlendikten sonra çalışma vizesi ve orda yasal olarak yaşamam için gerekli diğer vize v.s belgeleri edinmem için ne yapmalıyım? Ve bunları yaptıktan sonra onay beklemek veya başka bir sebep için Türkiye'ye dönmek zorundamıyım?
Teşekkür ederim.

soil
01 08 2003, 17:00
<< SSELAM SOİL.......

İLK OLARAK İLGİLENDİĞİN İÇİN SONSUZ TEŞEKKÜRLER.. BİRAZ DAHA BİLGİ VERMEMİ İSTEMİŞSİN YANİ AMERİKADAN BEKLENTİLERİM NELERDİR. İLK OLARAK ORAYA GELMEK VE HAYATIMI ORADA DEVAM ETTİRMEK DÜŞÜNCESİNDEYİM. LİSEYİ 1996 YILINDA BİTİRDİM 2 YILLIK BİR MESLEK YÜKSEK OKULUNU KAZANDIM KAYDIMI YAPTIRDIM FAKAT OKULA GİTMEDİM VE SONUNDADA BIRAKTIM YANİ BAYADA ZAMAN GEÇTİ ARADAN. O YÜZDEN ÜNİVERSİTE OLAYI SANIRIM BİRAZ UZAK. AMA DİL OKULU İLE HEM DİLİMİ İLERLETMEK HEMDE AMERİKAYA GİRİŞ YAPMAK İSTİYORUM.

BABAM GİDELİ UZUN ZAMAN OLDU SUAN ORADA 9 YASINDA BİR COCUGU VAR BABAMLA GELİŞ İÇİN GÖRÜŞMELER YAPTIM FAKAT ONUN FAZLA BİR BİLGİSİ YOK. ARAŞTIRMAK BANA DÜŞÜYOR BABAM SADECE GEREKLİ OLAN MADDİ OLANAK ORADAN BANA GEREKECEK KEFİL İÇİN YARDIMCI OLACAK ARKADAŞLARINDAN BU KONUDA YARDIM OLABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ. BENİM ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM NE ŞARTLARI SAĞLARSAM KOLAY BİR ŞEKİLDE VİZE ALIRIM. DİL OKULUNA KAYIT YAPTIRARAK BURADANDA ÜZERİMDE PARA VE MAL GÖSTERMEM ARTI OLARAKTA ORADAN BABAMIN BİR ARKADAŞININ FİNANSMAN OLARAK KENDİNİ GÖSTERMESİ BUNLAR KOLAYLIK SAĞLARMI. YOKSA TEK ŞANSIM GREEN CARD MI.....?
İLGİNE TEKRAR TEŞEKKÜRLER SOİL... SAYGILARIMLA CEVABINI BEKLİYORUMMM ]]

selam cakamo kusura bakma gec cevap icin.daha oncede dedigim gibi ben abd li birisiyle evlilik konusunda bilgiliyim ama bu konudada az cok bilgim var ve sana bildigim kadariyla yardimci oliyim.dil okuluna kayit ol daha sonra ne kadar para ve mal varligin varsa gostermen iyi olur.Bana kalirsa oradan yani amerikadan birisini hic ise katma cunku anladigim kadariyla amerikada bir tanidigin oldugu zaman oraya gocme ihtimalin daha yuksek diye vize vermiyolar genellikle.Butun finansal kanitlarin turkiyeden olsun ve bir sansini dene.Bence boyle yaparsan vize alma sansin yuksek ve babandan falan hic bahsetme orda kimseyi tanimiyomus gibi,sadece dil ogrenip geri gelecegine adamlari inandir.Bol sans

soil
<< Merhaba Soıl

Su an ben Turkıyedeyım.esım ıse calıfornıa'da ve green card sahıbı.ıkı sene sonra cıtızen olucak ve bana green card ıcın sponsor olucak.bızım bu asamadan sonra ıyı bır ıns offıcıne ıhtıyacımız olucak.senın tecrubelerını okudum.ve bunları bzımle paylastıgın ıcın cok tesekkur ederım.

umarım mesajımı kısa surede gorursun.eger bana bu offısın web page ını ya da offıcın telefonunu verebılırsen cok sevınıcegım.

senın basını agrıtmak ıstemıyorum ama kısaca benım durumumdan sana bahsetmek ıstıyorum.ben bır sure once Amerıkadan yenı geldım.10 senelık vızemden dolayı esımın ıkı kere zıyaretıne gıdebıldım.hatta esımle amerıkada evlendık.zaten oncesınde ıkı senelık nısanlımdı fakat oradan ıs teklıfı alınca oraya yerlesmeye karar verdık.sonradan ogrendık kı green cardlıların eslerının vıze alma hakkı yokmus.ve ben de Turkıye'ye donup ogrencı vızesı almayı dusunerek konsolosluga gıttım.sponsor olarak da dogal olarak esımı gosterdım.oradakı bayan benım oaraya esımden dolayı gocucegımı soyledı ve bana vızeyı varmedı ustune ustluk 10 snelık turıst vızemı ıptal ettı.

velhasıl sımdı tek care esımın cıtızen olmasınııı beklemek.fakat benım endısem esım cıtızen olduktan sonra ıslemlerın basına bır terslık gellmesı ve surenın daha da uzaması.

o yuzden senın onerecegın ıns offıce bızım ıcın gercekten cok faydalı olucak.

Yardımların ıcın sımdıden cok tesekkur ederım. ]]

selam mengo....mezun a uzun suredir giremiyodum dolayisiyla yazamadim sana adres ve tel numarasini.benim yardim aldigim immigration office in butun bilgileri assagida umarim yardimci olur

IMMIGRATION FOR YOU(office'in adi)(Adamin adi Charlie)

fax :( 714)836-6449
phone :( (714)542-6777
Adress: 600 W. Santa Ana Blvd. #206, Santa Ana, CA 92701

soil
<< selam arkadaslar
Kafam hakkatten cok karisti lutfen yardimci olun.
ben 2 yil evvel, amerikan vatandasi olan esimle Turkiye'de evlendim ve halen buradayiz. Eylul ayinda Greencard basvurusu yapıcam. 2003'un Nisan veya Mayis'inda (tabi greencardim hazirsa) Amerika'ya yerlesmeyi planliyoruz.
Hukuk Fakultesi mezunuyum. Subat 2004'te stajim bitiyor Ekim 2003'e kadar tecilliyim.
15 gun sonra Turist vizesiyle amerika'ya gitmeyi planliyorum. Pasaport kontrolunde askerlikle ilgili problem olmamasi icin askerlik subesine gittim ve bana yurt cikisinda problem olabilecegini, askerligimi tekrar tecil etmem gerektigini ve bu tecil suresinin Nisan ayina kadar olacagini soylediler. Al basina bela. Simdi tecil etsem Nisan ayinda amerika'ya gocemeyecegim. Tecil islemini sonraya biraksam 15 gun sonra yapacagim amerika ziyareti tehlikeye girecek.
Ne yapmaliyim arkadaslar. Bir fikri olan var mi?
Ayrica bir sorum daha olacak
Diyelim ki!

Bir sure kaçak dolastim ve Nisan'dan sonraki celp donemine karar aldirdim ve Nisan ayinda elimdeki greencard'la cikis yaparken askerlik hala bir sorun olur mu? Olmazsa ne ala. Olursa bu sorunu nasil asabilirim. Tecrubeli arkadaslarin yardimlarini bekliyorum.
Tesekkurleeeeeeeer ]]

selam...bana kalirsa askerligini nisan 2004 e kadar tecil ettir.Sonra mart 2004 te green card in hala gelmemisse turist vizesiyle amerikaya(esinle beraber)orada yasamaya baslayin ve green card'ini amerikada beklemeye basla.Green card alip calismaya basladiktan sonra calistigin icin erteliyebilirsin askerligi istedigin zaman.sonra canin istediginde turkiyeye donersin askerlik sorunu olmadan

WhatIsMatrix?!
Ertan arkadasıma katılıyorum,
ehuuu :) bende evlenip amerikaya gitmek istiyorum amerşkadaki arkadaslardan
bizlerden yardımlarını esirgememelerini istiyorum , çöp çatan falan anlarsınız iste ,
boylelıkle turk amerikan iliskilerine katkımız olur zatn yakında almanyayı ele geciririz ,
amerika icin de hazırlıgını yapalım bari... ;)

whatisdivx@yahoo.co.uk <----- buda benim mailim :p

<< merhaba arkadaşlar adım ertan henüz türkiyede yaşıyorum.28 yaşındayım ve bekarım.amerikada ayaşayan bir bayanla evlenerek amerikaya gelmek istiyorum.Teksorun bir bayan .Bana çöp çatanlık yapacak birisine ihtiyacımvar.bana yardımcı olurmusunuz.Eğer ilgilenirseniz 'ertankln@hotmail.com adresine konuyla ilgili mesaj atabilir ]]

amedyan
03 08 2003, 17:00
selam...bana kalirsa askerligini nisan 2004 e kadar tecil ettir.Sonra mart 2004 te green card in hala gelmemisse turist vizesiyle amerikaya(esinle beraber)orada yasamaya baslayin ve green card'ini amerikada beklemeye basla.Green card alip calismaya basladiktan sonra calistigin icin erteliyebilirsin askerligi istedigin zaman.sonra canin istediginde turkiyeye donersin askerlik sorunu olmadan

cevabin icin tesekkurler soil.

Sonra mart 2004 te green card in hala gelmemisse turist vizesiyle amerikaya(esinle beraber)orada yasamaya baslayin ve green card'ini amerikada beklemeye basla. demissin ama bugun konsolosluktaydim turist vizesi almak icin. Bana green card'a basvurup vurmadigimi sordular. Basvurmus olsaydim turist vizesi vermeyeceklerdi. Aynen tarif ettigin sekilde hareket edenlerin oldugunu ve bunun yasal olmadigini soylediler.

Ben en iyisi askerligimi dondugum zaman tecil edeyim.

Tekrar tesekkurler. Bye

mengo
Selam Soıl
Ben de kısa bır surelıgıne sehırden ayrılmıstım , eve yenı dondum va msj ını gordum.Ilgın ıcın cok tesekkur ederım.Bu adres ısımıze gercekten cok yarıyacak.Tekrar cok tesekkur ederım.
Sevgiyle kal...

indian
kagitlarimim immigration da baslama tarihi kasim 2003.yaklasik 9 ayimi doldurdum.interwiev tarihimi beklerken,aci bir haber aldim.gecici green card'i 24 ay sonra veriyorlar.immigration'da cok degisiklikler oldu. bu konuda bilginiz var mi?

gg_sky
07 10 2003, 17:00
selam soil bende los angelesde yasiyorum ve yardim istiyorum gecen ay evlendim su an f1 vizem okula para odedigim surece dewam ediyo sanirim napmam gerekiyo acikcasi bilmiyorum su an evlilik lisansini bekliyorum f1 vizemi korumalimiyim ne zamana kadar bilgilendirirsen sevinirim bide gocmenlik islemleri icin ofisden bahsetmissin telefonunu werirsen sevinirim tesekkurler....

Sansli
01 11 2003, 18:00
Yardimsever Soil;
Bana da yardimci olabilirsen memnun olacagim.
DV2003`u kazanip gocmen vizemi, agustosta aldim.
ABD`de is bulup ta gelmek istiyorum. Cevrende, bildigin, tanidigin yerlerde bana gore bir is varsa haber verebilir misin?
Yatili cocuk bakimi olabilir. Evde veya is yerinde bazi islere yardimci olabilirim. ( mezun-seri ilanlarinda ilanim var. Hakkimda daha cok bilgi gorebilirsin.) Tsk.

gerenimoo
01 11 2003, 18:00
merhaba arkadaslar ,

benimde biraz evlilik konusunda bilgiye ihtiyacim var. su an ogrenciyim , ve amerikan vatandasi bir turk kizi ile evlenmeyi dusunuyorum , su an da ne yapacagim konusunda kulak dolgunlugundan baska bir bilgim yok. en iyi sekilde ogrenci den evlilik durumuna gecisi nasil saglayabilirim ?
Saygilarimla
Sertan

yardimci olaccak arkadaslara simdiden tesekkurler

soil
02 11 2003, 18:00
<< selam soil bende los angelesde yasiyorum ve yardim istiyorum gecen ay evlendim su an f1 vizem okula para odedigim surece dewam ediyo sanirim napmam gerekiyo acikcasi bilmiyorum su an evlilik lisansini bekliyorum f1 vizemi korumalimiyim ne zamana kadar bilgilendirirsen sevinirim bide gocmenlik islemleri icin ofisden bahsetmissin telefonunu werirsen sevinirim tesekkurler.... ]]

selam gg_sky....kusura bakma gec cevap icin umarim hala buralari okuyosundur...ogrenci vizeni korumana gerek yok artik.Evliligin senin vizen oluyor....ama evliyim nasolsa diyede turkiyeye cekip gitmeye kalkma..eger gecici green card almadan once gitmek istiyorsan ins'den advance parole(seyahat izni)alman gerekiyor...gocmenlik islemleri icin olan ofisin telefon ve adresini daha onceki mesajlarimda yazmistim bi arastirirsan bu folderda olmasi lazim cunku su anda yanimda yok ofisin business card'i kusura bakma..ama bu foldera daha once yazdigimdan eminim

soil
<< Yardimsever Soil;

Bana da yardimci olabilirsen memnun olacagim.

DV2003`u kazanip gocmen vizemi, agustosta aldim.

ABD`de is bulup ta gelmek istiyorum. Cevrende, bildigin, tanidigin yerlerde bana gore bir is varsa haber verebilir misin?

Yatili cocuk bakimi olabilir. Evde veya is yerinde bazi islere yardimci olabilirim. ( mezun-seri ilanlarinda ilanim var. Hakkimda daha cok bilgi gorebilirsin.) Tsk. ]]

selam sansli yardimci olmayi cok isterdim ama ne yazikki tanidiklarimin icerisinde ise alan yok su anda...tabi bosluk olursa herangi bi yerde,isci arayan falan yazarim buraya..tabi bu arada los angelesdamisin?

soil
<< merhaba arkadaslar ,
benimde biraz evlilik konusunda bilgiye ihtiyacim var. su an ogrenciyim , ve amerikan vatandasi bir turk kizi ile evlenmeyi dusunuyorum , su an da ne yapacagim konusunda kulak dolgunlugundan baska bir bilgim yok. en iyi sekilde ogrenci den evlilik durumuna gecisi nasil saglayabilirim ?

Saygilarimla

Sertan
yardimci olaccak arkadaslara simdiden tesekkurler ]]

selam gerenimo...evlenmek cok kolay sakin gozunde falan buyutme...ben las vegas da evlendim ve de eger west coast taysan orada evlenmek en kolayi..sadece gidiyosun id inle beraber,ilk basta evlenme dairesinden bi izin aliyosun sonra bi tane chapel'a gidip evleniyosun bu kadar basit yani.onlar sana 3-4 gun icinde marriage license ini yolluyor daha sonrasi sana kalmis...ins'e falan basvurmak yani.ne kadar cabuk basvurursan o kadar iyi tabi...eger baska sorun olursa yaz cevaplarim

soil
<< selam dostum ;

ben daha bu konularda yeniyim,

arkadaşım dil kursuna amerikaya gitti ve şu an anlaşmalı olarak evlenecek bildiğim kadarıyla ama benim sana sorum şu.

ben şu an türkiyede 5 yıldır evli ve 1 çocuk sahibiyim , 4 ay sonrada 2. çocuğumuzu bekliyoruz.

benim nasıl olursa olsun bir şekilde gitmem gerekiyor.

gerekirse eşimden boşanıp orada birisiyle evlenip green card aldıktan sonra eşimimle tekrar evlenip onuda yanıma aldırmak..

amerika da 1.5 sene evli kaldıktan sonra green card alabileceğimi biliyorum..

ilk önce nasıl gidebilirim evli olarak gitmem daha etkili olur herhalde ama orada evlenebilmem için amerikadayken türkiyedeki eşimden boşanabilirmiyim.bununla ilgili yapacaklarımı basamak basamak anlatır mısın?.

şimdiden teşekkürler........ ]]

slm haksel79..valla acikcasi senin problemin hakkinda pek bir fikrim yok cunku ben sadece amerikada olan evlilik hakkinda bilgi sahibiyim...ama oncelikle sunu bilmen lazimki butun bu isteklerinin gercekmesi cok zor ve ayricada epey zaman gerektiriyor...oncelikle amerikada evlensen bile permanent green card alman 2.5 sene surer haberin olsun...ayrica esinle bosanip buraya gelmesine gelde,burada evlencek birini bulmakta o kadar kolay degil butun bunlari goz onune alarak gel....eger butun bu islemleri atlatipda evlencek birini bulabilirsen amerikada gerisi kolay,sor bana ben sana anlatiyim neler yapman gerekcegini

haksel79
selam dostum ;
ben daha bu konularda yeniyim,
arkadaşım dil kursuna amerikaya gitti ve şu an anlaşmalı olarak evlenecek bildiğim kadarıyla ama benim sana sorum şu.
ben şu an türkiyede 5 yıldır evli ve 1 çocuk sahibiyim , 4 ay sonrada 2. çocuğumuzu bekliyoruz.
benim nasıl olursa olsun bir şekilde gitmem gerekiyor.
gerekirse eşimden boşanıp orada birisiyle evlenip green card aldıktan sonra eşimimle tekrar evlenip onuda yanıma aldırmak..
amerika da 1.5 sene evli kaldıktan sonra green card alabileceğimi biliyorum..
ilk önce nasıl gidebilirim evli olarak gitmem daha etkili olur herhalde ama orada evlenebilmem için amerikadayken türkiyedeki eşimden boşanabilirmiyim.bununla ilgili yapacaklarımı basamak basamak anlatır mısın?.
şimdiden teşekkürler........

Sansli
03 11 2003, 18:00
Selam Soil;

Su anda Turkiye`deyim. ABD`de nerede is bulursam oraya gelecegim. ABD`nin neresi olursa olsun onemli degil. Yalniz, calisacagim yer Turk`lere ait olmali veya Turkler olmali. Cunku Ingilizce bilmiyorum. ABD`ye gelince ogrenmeye calisacagim.
Mezun com`un seri ilanlarindaki ilanimda hakkimda daha genis bilgi gorebilirsin.
Tsk.

gg_sky
03 11 2003, 18:00
selam soil gec olmasi onemli degil birilerinin yardimci olmaya calismasi hele biz turkler arasinda biraz zor ne demek istedigimi anlamissindir eminim cevabin icin cok tesekkurler kendine iyi bak simdilik avukata verdim ucuz bi fiyatta cozdum senin ofis fiyatiyla nerdeyse ayni simdi bekliyorum finger print sonra work permit bakalim her sey yolunda tekrar saol
gok

faustino
04 11 2003, 18:00
merhabalar!
bende 1,5 ay once evlendim evraklarida 15 gun once bu islerle ilgilenen bir ofis yoluyla yolladim bakalim ne olacak gelismeleri bekliyorum cunku bende bilmiyorum tam olarak

austintx01
08 11 2003, 18:00
selam bir sorum olacak ...biz eylulun ortasinda butun evraklarimizi INS e yolladik ve hala ne bir ses ne bir seda var...burda da SSN siz olmuyor...sizin SSN gelismeleriniz nasil oldu nasil ve ne zaman aldiniz...
tesekkurler..

kommenege
10 11 2003, 18:00
ins ten calisma izni randevusu en gec 90 gun icinde gelir.. gelmezse direk ins e gidip calisma iznini alabilirsiniz..

sucukbey
11 11 2003, 18:00
Evlilik Neticesiyle basvuru / Islem Surecleri / Interview:

(burada deneyimlerini yazanlarin verdikleri bilgiler bana cok faydali oldu, baskalarina fikir vermesi icin ben de yaziyorum)
North Carolina
*ocak sonu 2003 basvuru, (iki haftayi gecmesine ragmen ins den ellerine ulastigina dair bir receipt gelmeyince gidip sordum, daha sira gelmemisti benim zarfi acmaya... hemen orada acip isleme koydular, bir iki eksik belge isteyip, interview istek formunu da verip tekrar yolla dediler -hersey posta ile yollaniyor- ama basvuru kabul tarihi olarak zarfin ilk ellerine ulastigi gunu bastilar evraklara)
*nisan ortasi 2003, calisma izni vermek uzere cagirdilar, employment authorization kartini verdiler (1 yillik). Bu kartla SSN basvurusunda bulundum, ins ve s.s.office aralarinda online baglanti olmasina ragmen yeni verilmis izinler sisteme hemen girmedigi icin s.s.office, ins'e benim calisma izin durumumu yazili olarak sorup (elimde daha yeni ins tarafindan verilen kart olsa da) ins'ten cevap bekledi ve SSN kartini 2-3 hafta icinde postaladilar.
*temmuz basi 2003 Travel Document geldi (GC almadan, yani basvuru henuz sonuclanmamisken abd disina cikis-giris izni) -advance parole-
*temmuz ortasi 2003 parmak izi almak icin cagirdilar (10 parmak, tek tek, beraber vs FBI arastirmasi icin)
*ekim basi 2003 esimle beraber interview icin cagri geldi, kasim basinda interview olduk, pasaporta damga basildi, gecici GC yollayacaklar 2 sene gecerli, onumuzdeki 2 sene sonunda ise gerekirse tekrar interview ve 10 yillik GC verilecekmis...

Interview:
*Goturmeniz gerekenler liste halinde (genel seyler) size mektupla yollaniyor, elinizde uygun olabilecek baska seyler varsa ekleyebilirsiniz (hersey ozellikle evlilik yillarina ait):
*(kimlikler, pasaportlar, elinizdeki tum immigration dokumanlari -I94, employment auth. card vs- ,fotograf albumleri -evlilik, diger- ,ortak (joint) sahip oldugunuz seylere ait dokumanlar -satinalim belgeleri, araba,ev, beyaz esya vs- , adres kanitlari -ortak kira, ev tapusu, faturalar vs- ,banka hesap ekstreleri, checks , medikal/araba insurance belgeleri, irs tax return dokumanlari-eyalet, federal tax etc- ikinizin de isyerinden mektup -maas, pozisyon, sartlar, baslama tarihi etc- ,anne/babalarinizin ev-is-adres, telefonlari---- bunlar onlarin listesinde degindikleri seyler. burada daha once de yazan arkadaslarin tavsiye ettikleri diger belgeler de eklenebilir)
*sirt cantasi dolusu belge/evrakla iceri girdik, birkac dakika birdolu sandalye olan bir odada 8-10 kisiyle gorevliyi bekledik, gelip bizi ofisine goturdu. bir kagida imza attirip parmak bastirdilar -ne yazdigina bile bakmayi unuttum heycandan insallah kotu bisey diildir :) ) - ofiste masasinin onunde oturduk, normal calisma odasi gibi bir yerdi, masa, raflar, bilgisayar, kamera filan da yoktu karsimizda, hicbir yerde -enazindan gormedim-, yemin ettirdi, evraklari istedi aldi siraya koydu, bana basvuru formumdaki NO cevapli sorulari sordu (suc isledin mi, illegal girdin mi vs), abd ye giris tarihi, sonrasinda cikis/giris yapip yapmadigimi vs sordu, esime herhangi bir cocugu olup olmadigini, bize nekadardir tanistigimizi sordu, evlenmeden date edip etmedigimizi, sordu. baska bisey istemediler, fotograf albumlerimizi vs de istemediler bile, evraklar veya basvurumuzla ilgili birkac genel soru daha, sonra pasaport damgalandi (dolayisi ile calisma izin kartim ve travel document'imi geri aldilar, bu damga ikisinin de isini goruyormus), conditional residence ve 2 sene sonra condition'un kaldirilmasiyla ilgili bilgi verdi, imzalatti, ve ciktik. Gorevli bayanin calan telefona cevap vermesi, yanlis numara olmasi ve ardindan arayanla havadan sudan muhabbeti dahil 15dk surdu, islerimize gec kalmayacagimiz icin de bilahare sevindik. gecici GC 6hafta-6ay arasi gelir dendi...

Herhangi bir islemle ilgili ayrinti isteyene -her nekadar eyalete gore sureler ve yontemler degisebilse de- cevap verebilirim...
bye

mn
12 11 2003, 18:00
sucukbey amerikaya nasil geldin. k1 vize ile mi? ayrica seni kutlarim.

cevizagaci
13 11 2003, 18:00
Selam soil,

Seni interviewe cagirdilarmi? Ben hala bekliyorum. Californiya cok yogun.

Sko_From_Bursa
13 11 2003, 18:00
sucukbey nc de neredesin ozel mesajini acarsan sana nc hakkinda sormak istediklerim var umarim mesajlasiriz.

sucukbey
15 11 2003, 18:00
girisimi b2 vize ile yapmistim. zaten vardi vizem daha onceden alip kullandigim multiple giris cikis. (hangi bakimdan kutladin?)

sucukbey
<< sucukbey nc de neredesin ozel mesajini acarsan sana nc hakkinda sormak istediklerim var umarim mesajlasiriz. ]]

Sko, Charlotte, NC deyim de ozel mesaj filan nedir bilmiyorum, buradan sor, kendi deneyimlerime gore cevaplayayim...

mn
selam sucukbey, bende b2 ile girdim ve evlendim hala interview tarihini bekliyorum. hersey yolunda gittigi icin seni kutladim.

Sko_From_Bursa
sucukbey yukarda kisisellestir-profiliniz-ara falan var oradan profiliniz e tikla ozel mesaja onayla eger bunu istemiyorsan t_ufuk@hotmail.com bu adrese mail at yazayim sana folderi bosa isgal etmiyeyim

sucukbey
30 11 2003, 18:00
ozel mesaj olayini dedigin gibi hallettim...

faustino
08 12 2003, 18:00
merhabalar!
bende 2 ay once newyorkta amerikan vatandasi ile evlendim dosyayida 6 hafta once bu isleri yapan bir offis yoluyladada yolladim sadece dosyanin ellerine gectigine dair return receive yi aldim dosyayi beraber hazirladigim offise sordum 1-2 hafta daha bekle dediler bizde bekliyoruz yani burda isler oldukca yavas gidiyor arkadaslar

simbat
:) selam bende 1 sene once evlendim ama daha bas vurmadim gren icin ve vizem biteli 1 sene oldu herhangi bi sey olurmu lutfen bilgisi olan varsa bana yazsin /// sevgiler

simbat
:( selam bende evlendim 1 see oldu ve benim vizem biteli 1.5 sene oldu gren icin bas vrsam ne gibi d sorn olur lutfen bana yazin yasim 46 bayaniim esim usa vatandasi ve is yerimiz var . fakat daha once gren icin bas vurdum kardesim sponsorum .. nbana 999 gunde vereceklerini soylediler ve .ben bekliyorum. fakat bu olay evlenmeden once idi simdi evliyim ne yapmam lazim lutfen bilgi korkuyorum beni sinir disi ederlerrmi?????

cptgokhan
sevgili arkadaşlar merhaba adım gokhan
Ben de amerikaya turist vizesiyle gidip orada evlilikle kalmak istiyorum
soılden özellıkle mesaj beklıyorum
buradakı sevıyelı çok güzel bilgilendirme var hepinişze minnettarım
amerikaya gidişi dünyanın sonu gösterenlere bir cevap mahiyetinde...

yönlendirme ve tavsiyelerinizi bekliyorum...

gokhan...

dollydoli
10 12 2003, 18:00
burda sahte evlilik yapipta tecrubelrini paylasacak uckagitci oldugunu sanmiyorum...tabiki gercek evliliklerden bahsediliyor.kultur farki soyleki olmuyor eyer her iki tarafta dunya insani ise inanclar ve zevkler uyusuyor ise evleniliyor...yoksa niye evlenilsin....sahte evliliklerin nasil oldugunu ogrenmek istiyorsan sahtekarlarla gorusmeni tavsiye ederim..burda bildigimiz sahtekar yok.

swallow5752
10 12 2003, 18:00
ya bu evlilik işi bu kadar kolay mı yani?gönül işimi yoksa uyduruk evlilik mi?gönül işi ise kültür farklılığı olayını nasıl aşıyorsunuz.eğer uyduruk evlilik ise bunun yolu nedir.?

mn
14 12 2003, 18:00
guzel yanitlamissin dolly.

turhanzeybek
24 01 2004, 18:00
Soil,benim kız arkadasım U.S.A vatandası turk,ben evrakları gecen hafta cuma gunu turkiyedeki U.S.A konsolosluguna gonderdim
evraklara;(ucak biletleri,mailleri ve telefonla konustugumuz dokumanlarıda koydum.) 18 aydır cıkıyoruz vebiz nisanlılık vizesine basvurduk,U.S.Ada evlenecegiz bana nekadar zamansa haber gelir ve negibi sorular soruluyor.Olma ihtimali nekadar,simdiden tesekkurler

newperi
26 01 2004, 18:00
turhan zeybek arkadasim.senin konunu okuyunca bu konuya el atmak istedim,sen soruyu baskasina sormussun ama ben cevaplamak isterim..eger bu asmaya geldiysen isin kolay demektir,simdi sana 2 hafta icinde geri donmeleri gerekiyor,ama sunu unutma ki burasi resmi bir daire ve islmelerde hata olabilir,,bu yuzden takip et derim sana..ben butun evraklarimi gondermistim ve 2 hafta bekledim ama bana bir cagri mektubu gelmedi bende abd konsolosgununa bir mail atayim dedim ve mail attim ve ogrendim ki benim gorusme tarihimi bana mektupla gondermisler ama benim elime gecmedigi icin be gorusme tarihini kacirmisim senin anlayacagin..ve mail atmasam sonraki gorusmeyi de kaciricam cunku bana hicbir mektup gelmedi senin anlayacagin..benim tavsiyem su eger evraklarini gondereli 2 hafta falan olduysa yaaa tel ac yada sitesine girip mail at konsolosluga..ilk mail sana hatali gelecek ama ertesi gun yine bak sana cavap yazmis olacaklar..yani arkadasim ya telle yada maille takip et derim cunku hata yapiyorlar,ve sen de aylarca mektubu bekleyip durma..burasi bir resmi daire hersey olabilir,bu yuzden takip et derim..yani anlayacagin sana tam 2-3 hafta arasinda bir cagri mektubu gelmesi gerekiyor..umarim nisanlin seni daha once gormeye gelmistir,yani en fazla 2 sene once seni gormus olmasi gerekiyor..onlari te faturalarini da gondermen iyi olmus cunku benden istemislerdi..fazla panik yapma yinede soracagin birsey olursa haber ver..

faustino
27 01 2004, 18:00
yahuu sizlerden evraklarin kayboldugunu duydukca ben iyice endiseleniyorum

newperi
27 01 2004, 18:00
arkadasim bu kadar paniklemene gerek yok sadece benim anlatmak istedigim yeterince tedbirli olmaniz..yani isinizi
sansa birakmayin bence,ve butum islemlerinizi kontrol edin..sadece kontrol etmeniz yeterli olacaktir yani..

newperi
28 01 2004, 18:00
arkadasim teacher1, ben senin mail adresine bu konu hakkinda bilgi gondermistim umarim gelmistir..ama ben yine de seni aydinlatayim..aslinda neden 3 kez gidip red yedigini anlamadim yani keske bu ise ilk seferinde basvursaydiniz ama neyse onemli degil..sanirim bu sekilde yapmanizi istediler..cunku nisanli vizesi biraz tefarruatli yani istedikleri herseyi ogreniyorlar bu vizeye basvuru yapanlardan..ama tabii sen benim nisanlim abd de diyip gidip basvurursan bunu kabul etmemeleri normal cunku bu sekilde herkez basvurur o zaman..neyse eger ekim ayinda basvuru yaptiysa evet sanirim sana engec mart gibi bir cevap gelir..daha dogrusu sana bir cevap gelmeyecek sadece sana doldurman gereken evraklar gelecek mart ayinda tabii 1 ay once yada 1 ay sonrada olabilir,yani sen subat sonundan itibaren beklemeye basla formlari..neyse daha sonra sen bu formlari doldurup postalayacaksin,iste bundan sonra sana evraklariniz elimize gecti diye ve daha sonra da sana bir gorusme tarihi olan mektup gececek eline..yani henuz evraklariniz turkiye ye gelmedi,abd den islemler bittikten sonra evraklariniz tr ye gelecek,nisanlin bir mektup alacak o zaman icinde de su yaziyor olacak:evraklarinizin burdaki islemelri bitti arti su tarihte evraklarinizi tr ye postaladik..yani sen merak etme her halukarda senin nisanlina yada sana haber verecekler islemler hakkinda,tabii bu mektupla olacak..hele durum o kunuma bir gelsin sana yine yardimci olacam ben merak etme..bu arada orda evlenmeni tavsiye etmem cunku o zaman daha cok salliyorlar,,belki 1.5 belki 2 sene surebilir.
bence bu nisanli vizesi eger olmazsa ki sanirim olur,iste en son care olarak o zaman tr de evlenirsiniz..ama bence bu nisanli vizesi islemleri bi olsun ve bakalim sonuc ne olacak..bence fazla panik yapma ama sanirim bir sorun cikmaz..ama niye bu nisanli vizesine daha once basvuru yapmadiniz da sen gidip 3 kez red yedin anlayamadim..
birde bu herifler 1 kez red verdiler mi 2. si cok zor zaten bildigim kadariyla..ama nisanli vize basvurunuzu kabul etmisler demekki bu hakka sahipsin ve o zaman panik yapma ve bekle derim sana..senin maratonun yaklasik mart ayinda baslayacak..hebr gelince bana da haber ver ki bende sana yardimci olmaya calisayim elimden geldigi kadar/

teacher1
<< turhan zeybek arkadasim.senin konunu okuyunca bu konuya el atmak istedim,sen soruyu baskasina sormussun ama ben cevaplamak isterim..eger bu asmaya geldiysen isin kolay demektir,simdi sana 2 hafta icinde geri donmeleri gerekiyor,ama sunu unutma ki burasi resmi bir daire ve islmelerde hata olabilir,,bu yuzden takip et derim sana..ben butun evraklarimi gondermistim ve 2 hafta bekledim ama bana bir cagri mektubu gelmedi bende abd konsolosgununa bir mail atayim dedim ve mail attim ve ogrendim ki benim gorusme tarihimi bana mektupla gondermisler ama benim elime gecmedigi icin be gorusme tarihini kacirmisim senin anlayacagin..ve mail atmasam sonraki gorusmeyi de kaciricam cunku bana hicbir mektup gelmedi senin anlayacagin..benim tavsiyem su eger evraklarini gondereli 2 hafta falan olduysa yaaa tel ac yada sitesine girip mail at konsolosluga..ilk mail sana hatali gelecek ama ertesi gun yine bak sana cavap yazmis olacaklar..yani arkadasim ya telle yada maille takip et derim cunku hata yapiyorlar,ve sen de aylarca mektubu bekleyip durma..burasi bir resmi daire hersey olabilir,bu yuzden takip et derim..yani anlayacagin sana tam 2-3 hafta arasinda bir cagri mektubu gelmesi gerekiyor..umarim nisanlin seni daha once gormeye gelmistir,yani en fazla 2 sene once seni gormus olmasi gerekiyor..onlari te faturalarini da gondermen iyi olmus cunku benden istemislerdi..fazla panik yapma yinede soracagin birsey olursa haber ver.. ]]
Selam,
benimde nişanlım amerikan vatandaşı ve 3 defa vize için başvurdum başvurumda nişanlım orada dediğim için vize alamadım. bu defa nişanlım fiance vizesi için 20 ekimde amerikada belgeleri tamamlayıp işlemleri başlatmış. şu ana kadar bana bir yazı gelmedi. ne kadar bekleyeceğim? bu konuda bilginiz var mı?

teacher1
20 ekimde fiance vizesi için nişanlım Amerika da işlemleri başlatmış bütün belgeler tamam diye yazı gitmiş bir kaç gün iinde. ama bana hala bir belge gelmedi. ne kadar bekleyeceğim konusunda bilginiz var mı?

teacher1
Selam Soil,
sanırım sen bana gerçekçi bilgiler verebilirsin. Benim nişanlım USA vatandaşı. ağustos ayından beri nişanlımı ziyarete gideceğim diye 3 defa başvuruda bulundum ama vize alamadım. üniversitede hoca olduğum halde vermediler. nişanlım 20 ekimde amarika da fiance vizesi için işlemleri başlattı. ona belgeler tamam 150-180 gün içinde işlemleriniz biter demişler. burad okuduğum kadarıyla daha kısa da sürebiliyormuş. mart ayına kadar haber gelme olsılığı var mı sence?
teşekkürler..

teacher1
Selam Newperi,
sanırım sen bana gerçekçi bilgiler verebilirsin. Benim nişanlım USA vatandaşı. ağustos ayından beri nişanlımı ziyarete gideceğim diye 3 defa başvuruda bulundum ama vize alamadım. üniversitede hoca olduğum halde vermediler. nişanlım 20 ekimde amarika da fiance vizesi için işlemleri başlattı. ona belgeler tamam 150-180 gün içinde işlemleriniz biter demişler. burad okuduğum kadarıyla daha kısa da sürebiliyormuş. mart ayına kadar haber gelme olsılığı var mı sence?
teşekkürler..

Türkiye de evlenince oraya gitmem uzun zaman alır mı? bu konuda bilgin var mı?

newperi
29 01 2004, 18:00
sana benim actigim sayfada cevap yazacam cunku bu sayfa bence biraz farkli bir katogori bu yuzden sana nisanli vizesi ile gelip burda evlenen varsa bana yardim edin diye actigim sayfadan cevap vercem istersen ordan oku
ve bana ordan yaz artik cunku insanlarda faydalansinlar bu durumdan..

teacher1
29 01 2004, 18:00
Selam Newperi,
Yanıtın için çok teşekkür ederim. İlk 3 başvuruda neden red verdiler anlamadım. Üniversitede hocayım.istedikleri bütün belgeleri sundum.red alınca şok oldum.umarım fiance vizesinde sorun çıkarmazlar.tuhaf tuhaf insanlar vize alabiliyorlar ama ben alamaamanın şokunu yaşıyorum.her üçünde de nişanlın orada ,sen oraya gidip göçmen olacaksın dediler. zaten evlenince oraya yerleşeceğim.mantıksızlık bu.anlayamadım.ama şimdi yerleşemem çünkü burada bitirmem gereken şeyler var.onlar sanırım fiance vizesi için başvuru yapılmasını sitiyorlar. umarım bu vizede sıkıntı çıkarmazlar. bu vize için sanırım sağlık kontrolü de gerekiyor.
bilgiler için teşekkür ediyorum yeniden. görüşmek dileğiyle, hoşçakal.

ruhan
30 01 2004, 18:00
Merhaba , subat 2003 de evlendim . Esim Amerikan vatandasi Turk. Mart ayinda konsolosluga basvurduk ve haziran ayinda vizemi aldim. Amerikaya haziran 15 de geldim 1 ay sonra green card geldi 2 senelik ayrica sigorta numarami ve learner permitimide aldim. Yurtdisi evliliklerinde islemler daha hizli suruyor (Izmir konsolosluk gorevlisi 4 ay icinde vize verilmesi gerektigini tarafimiza soylemisti). Onemli olan evlendiginiz kisinin konsolosluk tarafindan duzenlenmesi istenen evraklari cok iyi hazirlamasi I-864 formu cok onemli , ayrica sizinde hazirlayacaginiz evraklar var bilgi icin konsolosluk web sayfasina girebilirsiniz iyi sanslar

teacher1
30 01 2004, 18:00
Selam Ruhan,
Başvuruyu eşin yaptıktan sonra 4 ay içinde işlemlerin bitmesi çok ilginç hep 6-7 aydan sözediliyor. benim nişanlımda Amerikalı. O da Ekim ayında Amerika da işlemleri başlatmış. Hala bana bir belge gelmedi. sen 4 ay diye yazınca gerçekten çok şaşırdım. Seni konsolosluğa çağırdıklarında neler sordular? Atrıntılı bilgi verebilirsen sevinirim.

soil
18 02 2004, 18:00
herkese selam tekrar...uzun bir aradan sonra forumlara girebildim...tabi yeni haberlerimde var.sonunda interview'e cagirdilar benide...23 martta interview'imiz var.simdi iyice strese girdim yapmam gereken birsuru is var.butun dokumanlari falan hazirlamam gerek,daha asilarimi olcam falan filan..neyse bilgisi olan arkadaslara bir sorum var

benim esim son bi kac aydir calismiyo..su anda evde calisan bir tek benim.sorum su,bana sponsor kagitlari geldi i-864 formu.normalde amerikan vatandasi yabanci olan esine sponsor oluyor.ama bizim durumumuzda ben para kazandigim icin ben sponsor olacagim....tabi bundan pek emin diilim acaba ben sponsor olabilirmiyim yoksa sponsorun amerikan vatanadasimi olmasi lazim?cunku benim kazandigim para istedikleri miktardan daha fazla...sanirim en az 16000 dollar falan olmasi lazim kari kocanin kazandigi para yilda.ben tek basima ondan daha fazla kazaniyorum.ama formda diyoki sponsor olanin son 3 yildaki tax return'unu getirin...e ben sponsor olursam daha gecen sene calisma izni aldigim icin sadece 1 senelik tax return'um var acaba olurmu?esim sponsor olmiycagi halde onunda son 3 yilki tax return lerini goturmemiz lazimmi acaba interview e?

cevaplarinizi bekliyorum arkadaslar..saolun simdiden

cevizagaci
Selam Soil,

Beni de inteviewe cagirdilar. Mar 1, de. Her halde San Francisco imigration iyi hizli calisiyor. Senin durumunla ilgili soruya gelince bence en aciklayici yol imigrationi aramandir . onlar sana saglikli bilgi verebilirler. Benim kanaatimce senin calisiyor olman yeterli. Cunku kendi kendini sponsor ediyorsun.
Insallah kolay bir intevieww olur.

runnerback
selam maganda, konusmalarindan deneyimli oldugun sonucunu cikardim birazda greencard mulakati hakkinda bilgi versen eger atlattiysan bu sureci tesekkur

runnerback
merhaba sucuk! tesekkur ederim aydinlattigin icin. ve bir de sorum var haftaya interview gidiyorum, yaklasik bir senedir evliyim amerikali esimle ve ortak banka hesabindan baska biseyimiz yok ev, araba, butun faturalar onun adina, bana tavsiyelerin varmi.tesekkur

soil
19 02 2004, 18:00
selam cevizagaci

insallah kolay bi interview geciririz ikimizde..beni simdiden stres basti..sen neler goturuyosun interview e dokuman olarak?siz ne zaman evlendiniz?

DeliyaR
19 02 2004, 18:00
Selam arkadaslar araniza yeni katıldım
Soil kardesim böyle bir konu actıgın icin teşekkür ediyorum...

Benim sizden ricam şu olacak
Amerikan vatandaşı olan bir kız arkadaşım var ve evlenmek istiyoruz DS-156, DS-157 ,DS-158
gibi bazı formlar yolladı bana (göcmen olmayan amerikan vizesi icin başvuru forumları) bunları doldurdum randevumu alıp konsolosluga vermek üzereyim. Ama bu konuda hicbir bilgim yok Ne kadar bekleyecegim bilmiyorum...
Yani evlenerek gitmenin en kısa yolu bumudur? Evleneceğim kişi beni oraya getirtmek icin ne gerekiyorsa yapmaya hazır ondan ne gibi 1 talepde bulunmalıyım
mümkünse acıklarmısınız?

Teşekkürler
Görüşmek üzere...

baransah
20 02 2004, 18:00
:) MERHABALAR BEN DV-2005 İÇİN BAŞVURDUM GREENCARD CIKTIĞI ZAMAN İNGİLİZCE DİL ARIYORLARMI VE NEGİBİ BİLGİLER İSTİYORLAR BANA BİLGİ VERİRMİSİN VE AMERİKADA AKRABAN TANIDIĞIN VARSA BU DAHA KOLAY OLURMU

cevizagaci
20 02 2004, 18:00
Selam Soil,

Ben Kasim 2001'da, evlendim. 11 aylik bir oglum. Bana gonderdikleri interview kagidinda ne istiyorlarsa onu goturecegim. Su anda ben calismiyorum. O yuzden esim bana sponsor onun tax kagitlarini, w2 lari iste elektrik su baka hesaplarini falan bir kacta evlik resimleri. Herseyin cok kolay olacagi inancindayim. Insallah hayirli olur . Sanad a kolay bir interview diliyorum.

newperi
22 02 2004, 18:00
arkadasim deliyar,senin formlarin turist vizesi icin mi?eger bu folderi iyi okuduysan goreceksin ki bazi kisiler turist vizesine basvuru yapip merikada sevgilim yada nisanlim var dediler mi buraya girmeleri biraz daha zorlasiyor,yani buyuk ihtimalle o zaman vize vermiyorlar galibaama eger kiz arkadasin madem amerikan vatandasi o zaman sen bence turist vizesine degil de nisanli vizesine basvuru yap derim sana.ama yinede sen bilirsin tabii.kolay gelsin,bol sans

dagtepe1
25 02 2004, 18:00
selam. interview 'e uzerinde ikinizin adi gecen her mail'i gourebilirsiniz. soole genel bi ozetlersekbanka hesaplariutility billsphone billsayni bankadan gelen kradi kartlarialisveris merkezlerinden verlen kartlar(mesela sam's club etc.)bol bol picture daha onlarca sey bulunabilir. arkadaslar interview e giren arkadaslar deneyimlerini paylasirlasa cok faydali olur. www.kamya.com da eski interviewleride gorebilirsiniz. cok faydali. herkese iyi sanslar

kommenege
<< herkese selam tekrar...uzun bir aradan sonra forumlara girebildim...tabi yeni haberlerimde var.sonunda interview'e cagirdilar benide...23 martta interview'imiz var.simdi iyice strese girdim yapmam gereken birsuru is var.butun dokumanlari falan hazirlamam gerek,daha asilarimi olcam falan filan..neyse bilgisi olan arkadaslara bir sorum varbenim esim son bi kac aydir calismiyo..su anda evde calisan bir tek benim.sorum su,bana sponsor kagitlari geldi i-864 formu.normalde amerikan vatandasi yabanci olan esine sponsor oluyor.ama bizim durumumuzda ben para kazandigim icin ben sponsor olacagim....tabi bundan pek emin diilim acaba ben sponsor olabilirmiyim yoksa sponsorun amerikan vatanadasimi olmasi lazim?cunku benim kazandigim para istedikleri miktardan daha fazla...sanirim en az 16000 dollar falan olmasi lazim kari kocanin kazandigi para yilda.ben tek basima ondan daha fazla kazaniyorum.ama formda diyoki sponsor olanin son 3 yildaki tax return'unu getirin...e ben sponsor olursam daha gecen sene calisma izni aldigim icin sadece 1 senelik tax return'um var acaba olurmu?esim sponsor olmiycagi halde onunda son 3 yilki tax return lerini goturmemiz lazimmi acaba interview e?cevaplarinizi bekliyorum arkadaslar..saolun simdiden ]]selam soilsen kendine kesinlikle sponsor olabilirsin. bu konuda eminim.

romirhan
merhaba arkadaslar.&ouml;zellikle anket&yacute; acan arkadas.ilan&yacute;m d&yacute;rekt size.kanadaya 2kez basvurdum.v&yacute;ze almad&yacute;m.29yas.bekar.in&thorn;aat m&uuml;hend&yacute;s&yacute;.b&yacute;r kurumda cal&yacute;s&yacute;yorum.s&ouml;z&uuml; fazla uzatmak istem&yacute;yorum.abd veya kanadada sahte evlilik yapab&yacute;lcek b&yacute;r&yacute;ler&yacute; var m&yacute;?yada bu i&thorn;e arc&yacute;l&yacute;k edb&yacute;lcek b&yacute;r&yacute;ler&yacute;.adli sicilim temiz :) sadece kandaya g&yacute;tmek ist&yacute;yorum.kalmay&yacute; d&uuml;&thorn;&uuml;n&uuml;yorum.ka&ccedil; para gider.tan&yacute;d&yacute;klar&yacute;n&yacute;z var m&yacute;?e.mailim:r_emirhan@hotmail.com

MmeCeline
26 02 2004, 18:00
Merhaba soil,19 subat mesajini okudum.Esim amerikali bir avukat ve dedigine gore senin sponsorun esin olduguna gore onun gecmis uc yillik tax formlarini da goturmeniz gerekiyor, ayrica senin vergi beyanin varsa onu da yaniniza alin .Ben Turkiye'de evlendim ve green card interview subat 23 'te ankara'da oldu cok cabuk bitti, gorevlinin dedigine gore 2-3 haftada gecici karti yollayacaklarmis.Anladigim kadariyla USA disinda isler biraz daha hizli yuruyor.Ayrica saglik raporu, asilar filan daha uygun fiyatlarla yapiliyor...Sevgiler...

amerikano
28 02 2004, 18:00
abi, T&uuml;rkiyedemi yoksa amerikadam&yacute; evlenilse daha iyi olur.

DaRBuKa
Amerikadaki bir avukatla konusman en iyisi sanirim. Turk avukatlari armanniz tavsiye ederim.For example Guvenc Kulen 212 213 6110cok avukat taniyan DaRBuKa

MmeCeline
<< Selam,e&amp;#254;iniz avukat san&amp;#253;r&amp;#253;m. Benim ni&amp;#254;anl&amp;#253;m Fiance vizesi i&ccedil;in Usa da ba&amp;#254;vuruda bulundu. Ancak &amp;#254;imdi aram&amp;#253;z bozuldu ve ben konsolosluktan gelen belgeleri iade etmek istiyorum. yani USA ya gidip evlenmek istemiyorum. Bu durumda ni&amp;#254;anl&amp;#253;m herhangi bir zarar g&ouml;r&uuml;r m&uuml;? O &amp;#253;srarla, belgeleri geri iade edersen zarar g&ouml;r&uuml;r&uuml;m diyor. Bunu &ouml;&amp;#240;renebilirsem sevinirim. te&amp;#254;ekk&uuml;rler :confused: ]]Merhaba esim nisanlinin hic bir sorunla karsilasmayacaktir.Sen evlenmemek konusunda ciddi isen ve sirf GC icin evlenmedigini veya evlenmeyi erteledigini belirtirsin .Hatta bunlarin hicbirini yapmasan bile bir sorun cikmaz .Umarim sorunlarinizi halledersiniz ve karariniz ne olursa olsun mutlu olursun.Once sen ; )sevgiler

sweetgirl
Selam,e&thorn;iniz avukat san&yacute;r&yacute;m. Benim ni&thorn;anl&yacute;m Fiance vizesi i&ccedil;in Usa da ba&thorn;vuruda bulundu. Ancak &thorn;imdi aram&yacute;z bozuldu ve ben konsolosluktan gelen belgeleri iade etmek istiyorum. yani USA ya gidip evlenmek istemiyorum. Bu durumda ni&thorn;anl&yacute;m herhangi bir zarar g&ouml;r&uuml;r m&uuml;? O &yacute;srarla, belgeleri geri iade edersen zarar g&ouml;r&uuml;r&uuml;m diyor. Bunu &ouml;&eth;renebilirsem sevinirim. te&thorn;ekk&uuml;rler :confused:

smileyzest
29 02 2004, 18:00
Arkadaslar merhaba bi turlu cevap bulamadigim bi konuyu size sormak istiyorum belki bileniniz vardir;diyelim ki bir kiz arkadasiniz var ve size sirf yardim icin sizinle evlenebilecegini soyluyor, siz evlilige ve kurumlara inanmadiginiz icin o da bunu anlayisla karsiligindan sadece yardim amaciyla sizin greencard almaniz icin(herkesin samimiyeti kendine kalmis o ayri)size yardim teklif ediyor, sizde sevinmekle beraber butun hayat tecrubelerinizide gozonunde bulundururak dunyanin 1001 turlu hali var dediniz ve:soru1. ilerde bosanma esnasinda arkadasinizin hayat bu ya iyi niyeti degismis olursa ve ben senin neyin var neyin yok herseyinin yarisini isterim derse bu durumda : turkiyedeki bir bankadaki cash paraniz yada turkiyede ki tapulu mulkleriniz paylasmaya soz konusu oluyomu?soru2. amerika da ki sadece ortak edinilmis mallar ve banka hesabimi paylasmaya tabi , yoksa sizin sirf kendi individual arabanizin, yada amerikada ki individual banka hesabinizda ki parada paylasilmaya tabii mi?tabi ki evlenme oncesi anlasma en mantiklisi diyiceksiniz ama ben burda ogrenci olan ve hayatinda 5-10 bin dolari bir arada gormemis(yanlis anlasilmasin ogrenci diye boyle soyluyorum insanlari hakir gordugumden degil) bir insana ne diye ben evlilik oncesi butun mallarimin yada paramin sayimini dokumunu yapipda(bu arada sadece mallrmi yoksa cash paradami belirleniyor anlasma icin) onun aklina hic yokdan kotu fantaziler yaratabilmesi icin firsat veriyim ki , malum olay sevgi ,ask ,iyilik,arkadaslik ise bunlarin hepsi yada herhangi birisi isi bile parayla ne ilgisi var oyle degil mi? bu yuzden evlilik oncesi anlasma mantikli gelmiyo cunku ben zaten onun benim hicbiseyim olmadigini bilmesinden yanayim, malum beni isteyen sadece beni istesin turk filmi fantezisicevaplariniz icin tesekkurler simdidenp.s. yukari da ki sorular iyi niyetle dunyanin 1001 turlu hali var ,para denen seyin kolay kazanilmadigida hepimizce malum denilerek sorulmustur, onyargilardan uzak tutulmasi ricasiyla...

yagmur34
29 02 2004, 18:00
merhaba,daha &ouml;nce bir&ccedil;ok ki&thorn;iye sormama ragmen cevab&yacute;n&yacute; tam olarak alamad&yacute;g&yacute;m bir sorum var.bilen varsa l&uuml;tfen cevaplas&yacute;n.&ccedil;ekili&thorn;le green card kazand&yacute;m.dolay&yacute;s&yacute;yla e&thorn;im de green card ald&yacute;(evlilikten dolay&yacute ;) ikimizinde kart&yacute; ayn&yacute; zamanda geldi.fakat benim kart&yacute;mda dv 1 onunkinde dv2 yaz&yacute;yor.benimle evli olmas&yacute;ndan dolay&yacute; green card ald&yacute;g&yacute; i&ccedil;in bo&thorn;anma durumunda green card&yacute;n&yacute; kaybeder mi?yabanc&yacute; d&yacute;l&yacute;m olmad&yacute;g&yacute; &yacute;c&yacute;n bu konuyla &yacute;lg&yacute;l&yacute; s&yacute;telerden arast&yacute;ram&yacute;yorum.lutfen b&yacute;l&yacute;yorsan&yacute;z yard&yacute;mc&yacute; olun.tesekkurler

enemy
03 03 2004, 18:00
6 ayda surer 3 senede .... adamlarin killik ve yogunluk durumuna bagli ... ben 8 ayda aldim turkiyede evlendim....ayni gun aldigimda vizemi 2 baska urk delikanlisi vardi .. birinin 3 . senesydi .. digerinin 11. ayi ... degisir...gelsin nisanlin turkiyeye sen buraya gelemiyorsan .. pasa pasa evlenin turkiyede .. gidin basvurun bir cuma sabahi ankarada .. bekle bir kac ay ... merak etme .. hersey cok kolay oluyor ... beklemek diisnda .. :D istersen gercek evlilik yap istersen yapma ... elinde sonuunda vermek zorunda sana residencyni .. ama zaman degisir ..

enemy
aslinda hic evlenilmese daha iyi olur bekar kalinsa cok daha iyi olunur :D

dollydoli
selam hasan once pasaportunun suresini uzattirmani tavsiye ediyorum.konsolosluk senin vizene karismaz. sonra da evlen.Evlendikten sonra vizenin olup olmadigina zaten kimsenin karistigi yok en azindan benimkine kimse karismadi. soyle oldu aslinda evlenmeden once ben vizemi 6 ay daha uzattim ne olur ne olmaz pislik yapmasinlar diye , INS ten olumlu yanit 4 ay sonar geldi b,ben INS e evlilikle ilgili islem icin gittigimde ise uzatma kagidimi falan gormek istemediler.bir baska tavsiye ise 1 avukat tut 1 saatlik ve 50-100 dolar neyse aklina takilan butun sorulari sor. bizde baslangicta ole yaptik. bol sans.

hasanusa
merhaba ben hasan suan amerikada yasiyoruum buraya trusit vizesi ile gledim ve suan vizemin suresi bitmis durumda pasaportun gunude gecti burdad amerikan vatandasi bir kizla birlikteyim ve simdi evlenmeyi dusuyoruz sorun benim pasaportum sorum ise gununu uzatmada bu pasaportu evlilik icin kullana bilirmiyim icinde gunu gecfen vizem var bu bana sorun cikarirmi ve turk konsolosluguna gitsem gununu uzatmak icin vizeden doyayi sorun cikarmi koniu hakkinda bilgi verebilirseniz cok sevinirim tesekkurler

hasanusa
selam ben hasan ben su an amerikadayim ve trusit vizesi ile geldim vizem bitti pasaportun gunude gecti simdi emrikan vatandasi kiz arkadasimla evlenmek istiyorum sorum pasaportu gunu gecmis haliyle evlilik islemlerinde kullana bilirmiyim ve icin de gunu gecen vizem var sorun olurmu pasaportun gununu uzatmak istesem kosoloslukta vizem bittigi icin sorun cikarirlarmi ve vizemin bittis olamsi evlilik konusunda sorun olurmu bilgi verirsen cok sevinirim tesekkurler mail adresim hasanbalkas@hotmail.com

mn
04 03 2004, 18:00
arkadaslar bu interview icin tekrar saglik raporu alinmasi mi gerekiyor ve tekrar asi mi olmamiiz gerekiyor?ben ilk basvuruda work auth icin bunlarin hepsini yaptirmistim.

smileyzest
04 03 2004, 18:00
enemy bosanmis biri olarak su benim soruyla ilgili herhangi bir fikrin var mi?

enemy
05 03 2004, 18:00
soru 1 cevap 1: turkiyeyo unut !!!! orda sahip oldugun hic birseyi elinden alamaz ...soru 2 cevap 2:%50 %50 evdeki catalin yarisi bile onun obur yarisi seninustunde ki donun bile yarisi onun .. ama ayni sekilde sende onun herseyinin yarisina sahipsin.... cift tarafli...ve ole hemen mahkeme demiyecek sana iste bu senin bu bunun haydi bosadim sizi bu isler zamana aliyor sende bir inat edersen istedigin kadar savasirsin.. ama hatuna gercekten iyi niyetli ise gidrsiniz bir avukata resolution of marriege ..... benimki mesela cok kolay oldu iki dakika surdu ben bisi istemedim o bisi istemedi .. aninda bosandik...ama ben veya o isteseydi bisiler o zmana zaman aliyor ...ama sanmam bole bisi yapsin ,, ama derseki yok ulan ben seni soyacam alacam herseyini ... ona ins te yemin ettigini hatirlat .. sana yardim icin seninle evlendigini alasma evliligi oldugunu bunun suc oldugunu hatirlat .. yalan yemin etmek cok buyuk bir suc.. birden degisiveriyorlar :D

enemy
bu kadar bir daha asi neyin yok :confused:

mn
selam bu saglik raporu kafama takildi. lutfen cevap verin banada.

smileyzest
cevap icin tesekkurler gayet aydinlaticiydi :)

smileyzest
oteki sorularinin cevabini ben bilmiyorum ama ingilizce duzeyi ve interviewle ilgili sorunun cevabi cok kolay; hamiliysen hicbisey olmaz merak etme :) bi evliligin gercek olduguna dair bundan daha iyi kanit olur mu? :)

tatlikiz9
selam arkadaslar..1yil once bende turist vizesiyle usa ye giris yaptim.amerikali erkek arkadasimla 30 ocak 2004 te ny ta evlendik...basvurularimi 1 hafta once yaptim..su an beklemedeyim...bundan sonraki asamalar icin beni bilgilendirirseniz sevinirim...basvurumun ellerine gectigine dair belgem geldi ..bundan sonra baska hangi belgeleri bekliyecegim..esim 2iste calistigi icin bu konuyla ilgilenemiyor ve tabiki is bana dustu..evlilikten interwiew tarihine kadar olan zamanda yapacagim islemler icin beni bilgilendirirseniz sevinirim..esim amerikali ve benim ingilizcem cok fazla degil suan okula gidiyorum..ama esimle herkonuda birbirimizi anlayabiliyoruz...5aylik hamileyim interwiew tarihininden once dogum yapmis olacagim..interwiew de benim bozuk ingilizcem sorun yaratirmi...tesekkurler...

tatlikiz9
06 03 2004, 18:00
herkese selamlar...smileyzest cevabin icin tesekkurler...diger arkadaslar evlilikten interwiew e kadar yapacagim islemler icin beni bilgilendirirlerse sevinirim.,,

soil
07 03 2004, 18:00
ingilizce duzeyin hic bi sorun yaratmaz merak etme...ins'in sana yolliycagi kagitta interview den once eger ingilizce anlayamayacak duzeydensen tercuman getirmeni soyluyor ama senin o kadar kotu oldugunu sanmiyorum yoksa kocanla nasil anlascaksin dimi :) onun icin hic merak etme hamile olman da cok iyi rahat rahat green card ini alirsin cunku sahte evliliklerde hamile kalmak biraz zor oluyoneler yapmana gerekincede ins sana butun herseyi bildircek merak etme..onlardan mektuplari beklemeye basla seni work permit icin cagircaklar,asilarini yaptirmadiysan asilarini yaptirmani istiycekler falan filan...bu arada kocanla ortak olan yada olmayan ayni adrese gelen her mektubu biriktirmeye basla(sag ust kosesinde tarih olmasi lazim zarfin ki adamlar gorsun ne tarihte geldigini)faturalari,bank statementlari ortak neyiniz varsa herseyi biriktir.interview gununde senden istiycekler hepsini

Sansli
10 03 2004, 18:00
Amerika`da olanlar (ve Amerika`da olacaklar); Yasadiklarimizi (ve yasamak istediklerimizi) Amerika`dayim folder`inde birbirimize duyuralim, haberleselim.BUYURUN DOSTLAR BUYURUNAMERIKA`DAYIM FOLDER`INA...

candan2
11 03 2004, 18:00
,,,..

candan2
11 03 2004, 18:00
,,,...

candan2
12 03 2004, 18:00
selamlar

~gsteen~
13 03 2004, 18:00
Arkadaslar, burada ( ABD de ) evlenen ve yesil kart alan, sonrasinda vatandas olan yaklasik 12-13 kisiyle yuzyuze gorusmeme ragmen tam olarak ikna olmadigimdan ( Daha dogrusu anlayamadigim bir sekilde aptallasmis olduklarindan ve konuyu pratik bir sekilde anlatamadiklarindan ) dun New York tan bir avukatla uzun uzadiya bu konuyu gorustum. Hem avukatin kendisi gelen telefonlardan cok rahatsiz oldugunu belirtip cok rica ettigi icin, hem de telefonda amerikali taklidi yapan salak sekreteriyle muhatap olmamaniz, velhasil koskoca amerika kitasinda boylesine marjinal bir vatandasimizla tanisip da komaya girmemeniz icin, avukatlik burosunun tel. numarasini veremiyorum ! Bu anlatacagim GREENCARD konusu biraz karisik ama biraz ozen gosterilirse anlamiyacak birsey yok, ok ?* Simdi diyelim ki bugun bir amerikali ile evlendiniz, hayirli olsun guzel kardesim, allah mutlu etsin ( Mart 2004 )Basvurunuzdan yaklasik 3-4 ay sonra calisma izniniz geliyormus.* Yine yaklasik 1 yil sonra evlilikten dolayi verilen gecici yesilkarta ( 2 yillik gecici ) kavusuyorsunuz. ( Mart 2005 ) Bu gecici karti alinca iki yil bosanmamaniz gerekiyor, eger bosanirsaniz gercek yesilkarti alma hakkini kaybediyorsunuz ve aynen paket oluyorsunuz ...* Bu gecici yesilkart ile evlilik tarihinden ( Mart 2004 ten ) itibaren 2 yil sonra yani Nisan 2006 da eger evliliginiz devam ediyorsa gercek yesilkart icin basvuruda bulunma hakkiniz oluyor ve gorusme basarili gecerse hakkaten de aliyorsunuz.* Bu iki yillik sure sonunda eger evlendiginiz hatun yada herif sizin icinizi bayiltir da bosanirsaniz ki gecmis olsun, ilk gecici yesilkarti aldiginiz Mart 2005 tarihi baslangic olmak uzere 5 yil sonra ( Nisan 2010 ) ABD vatandasligi icin basvuruda bulunabiliyorsunuz. * Yok, mutlu mutlu evliliginiz devam ediyorsa ilk gecici yesilkarti aldiginiz Mart 2005 tarihi baslangic olmak uzere uc yil sonra ( Nisan 2008 ) ABD vatandasligi icin basvuruda bulunabiliyorsunuz. Greencard alma islemleri icin asagi yukari 1000 USD kadar bir para harciyormussunuz.Yesilkart icin yapilan basvurularda ozellikle yabancilarla evliligin cok yapildigi eyaletlerde:- Gecen cumartesi naptiniz, nerelere gittiniz, nerede/ne yediniz, masada oturma sekliniz, hesabi kim odedi, hesabi nasil odedi, karin/kocan kahveyi sade mi icer, sutle mi suttozuyla mi icer, evde yataga genelde kim once yatar, birbirinize aldiginiz son hediyeler, geceleri neyle yatarsiniz, banyoda sarki soyler mi, kullandiginiz sampuanlari kim secer, evde alisverisi kim yapar, genelde nerden yapar, annesi, babasi, kardesleri nerde oturuyor/ne is yapiyor, esinin isyerindeki arkadaslarinin isimleri, en son beraber katildiginiz gece, tanisma sekliniz, muzik tercihleriniz vb ... gibi alengirli sorular soruyorlarmis. Sahte evlilik federal ( merkezi ) hukumeti ilgilendiren bir suc oldugundan eger boyle bir sey yapacaksaniz - ki yapmanizi pek tavsiye etmem - mumkunse Idaho, Wyoming, Utah, Colarado, Nebraska, Kansas, Arizona, Kentuck, Tennesse gibi ic bolgelerde, yabancilarin pek ugramadigi yerlerden bir partner bulmaya calisin, bu onemli cunku ... Yakalanirsaniz, sahte evlilik tribine girdiginiz tespit edilirse bir daha Amerikaya giremezsiniz ...New York, Florida, New Jersey, California gibi eyaletlerde konuyla ilgili uzmanlar sahte evliliklerin kompedani olmus, yalan muhabbetini pek yemiyorlar. Ayrica bu eyaletlerde sahte evliligin bedeli 7-15 bin USD civarinda ve evlendiginiz mustakbel esinizi bir daha bulamayabilirsiniz. Bulsaniz da surekli para taleplerinden bunalabilirsiniz. En onemli konulardan biri de sahte evlilik yapacaginiz kisiden, bosanma durumunda hicbirsey talep etmeden bosanacagina dair avukat huzurunda imzalanmis belge almaniz *Sansiniz bol olsun ...

enemy
14 03 2004, 18:00
yazinda azcik abartmissin

~gsteen~
1. Greencard basvurunu 31 Marttan once yaparsan sorun olmaz.2. Bu sorunun cevabi alttaki yazimda var.3. Basvuruyu yaparken yurtdisina cikmak istedigini belirt, hatta bunun icin bir form dolduruyorsun ( 135 USD ). Calisma iznin gelmeden cikamazsin, cikinca da fazla kalma, git bir seref turu at, sonrasinda geri don, disardan kaldigin sureleri hesapliyorlar sonra sikinti olur ...

~gsteen~
Sevgili Enemy,Oncelikle merhaba ...Neyi azicik abartmisim bitanecik yanik seslim ? :)

boektahy
selam ben amerikada 5 aydir yasamaktayim..turist vizem var ve mart 31 de doluyor..gecen ayin 24 unde evlendim..esim amerikali..simdi kafama takilan sorular..1-turist vizemin mart 31 de dolmasi green card basvurum icin bir sorun olurmu?2-green card basvurus yaptiktan sonra bana ne zaman gecici green card gonderecekler,veya gecici kalis belgesi..?3-green card basvurusu yaptiktan sonra yurtdisina cikis yapabilirmiyim,cikarsam ne kadar kalabilirim..?yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.. :)

enemy
15 03 2004, 18:00
ben iki yildan once bosandim kimse beni alip goturmedi ....

enemy
:) ASLINDA KIMSE BILMIYOR NE OLACAGINI...BIRAZ KOR KUYU :D

~gsteen~
* Yine yaklasik 1 yil sonra evlilikten dolayi verilen gecici yesilkarta ( 2 yillik gecici ) kavusuyorsunuz. ( Mart 2005 ) Bu gecici karti alinca iki yil bosanmamaniz gerekiyor, eger bosanirsaniz gercek yesilkarti alma hakkini kaybediyorsunuz ve aynen paket oluyorsunuz Sevgili Enemy, Haklisin walla :) Bu durumda bi arkadasim vardi, arayip sordum, bosandiktan sonra ona ek bir sure vermisler, o da o sure icinde USA vatandasi Turk bir kizla evlenmis ...

enemy
16 03 2004, 18:00
abd!!!!! kesin kez abd ....tanidigim bir kisi ... ayni gun turkiyeden gorusmeye gittigim bir abi .. esi abd deydi..3 sene ayri beklediler .. o yzuen abd ..ama sen bilirsin ..

Lotus80
Ngorur ayni seyi ben de green card forumunda sordumVerdikleri cevap eger kiz arkadasin green kart gorusmesine gitmeden once evlenirsen ve bunu gorusmeden once KCC ye bildirip gerekli formlari gonderirsen sen de onunla beraber aninda kart alabilirsin. Yok eger onun almasini bekleyip amerikada evlenirsen process 5 seneye kadar uzuyormus,bu arada senin ulkeye girip cikman da zorlasir tabi. Bence sen gene de bu konuda deneyimli bir avukatla konus ve isini sansa birakma.

NGorur
arkadaslar, benim cok basit olacak sekilde ve net bir yanita ihtiyacim var, sorum su; GC benim k&amp;#305;z arkadasima cikti, daha henuz gorusme tarihi belli olmadi, ama diyelimki oldu, gorusmeye gitmeden once TC de mi evlenmek daha iyi yoksa yine de bekleyip benim turist vizem var zaten, onunla gelip USA de mi evlenmek daha iyi ? birisi bana, ilk sekil icin, calisma izni almak icin bir sene beklersin demisti, ikinci sekil icin ise, gene mezun.usa de birisi ile eger DV kazanmis birisi gorusmeden sonra evlenirsen bes sene gene beklersin demisti.

boektahy
selamben 5 aydir newyorkta yasiyorum..gectigimiz ayin 24 unde evlendim..simdi green card basvurusu yapmak istiyorum cunku turist vizem 31 martta sona eriyor..green card basvurusu icin hangi formlari dolsurmaliyim..galiba ilk once I-130 formunu doldurum ins den yanit beklemem gerekiyormus..anlayacaginiz kafam karisti..birisinin bana step by step gostermesine ihtiyacim var..dogru formlari dogru zamanda gondermek istiyorum..yardim lutfen..

Mongoose
ben seneye yaz work and travel sistemiyle amerikaya gitmeyi planl&yacute;yorum 4 ayl&yacute;k s&uuml;rede. ama gittikten sonra bir daha amerikaya tekrar d&ouml;nmek i&ccedil;in ne yapmam laz&yacute;m illaki biriyle evlenmelimiyim yoksa ba&thorn;ka yollar&yacute; var m&yacute; yard&yacute;mlar&yacute;n&yacute;z i&ccedil;in &thorn;imdiden &ccedil;ok te&thorn;&thorn;ekk&uuml;rler

Mongoose
Text arkada&thorn;lar l&uuml;tfen yard&yacute;mlar&yacute;n&yacute;z&yacute; bekliyorum bu konu hakk&yacute;nda acayip yard&yacute;ma ihtiyac&yacute;m var engin bilgilerinizle beni ayd&yacute;nlataca&eth;&yacute;n&yacute;zdan eminim mail adresimide veriyorum erkanzlav@yahoo.com tesekkurler

NGorur
17 03 2004, 18:00
lotus80, tesekkurler, ayni yorumu ben de forumda okudugumu hatirliyorum, yine de emin olmak istedim, piyango cikinca formlari doldurmak ve gondermek icin bir danismanlik firmasindan hizmet aldik, onlar bana su siralar evlensek bile bir sene bekleyecegimi soylediler, oysa forumda senin dedigin gibi bir bilgi gecmisti, eger orda evlenilirse ati alan uskudari gecmis olur, bes sene beklenir abd'ye gittikten sonra evlenelirse diye bir ekte vardi, enemy, sen bana m&amp;#305; yanit verdin anlamadim, bana verdiysen biraz daha acarmisin, bu konuda nasil bir bilgin var ?

carcar
19 03 2004, 18:00
SOIL MERHABA BU YARATTIGIN FOLDER COK GUZEL, BUTUN ENTRY'LERI OKUDUM. BENIM SANA COK UZUN BIR SORUM VAR, EGER VAKTIN VARSA LUTFEN OKUR VE CEVAPLAR MISIN? BU ARADA DIGER AMERIKA'DA EVLENEN ARKADASLAR, LUTFEN SIZLERDE GOZ ATARMISINIZ?BEN ARIZONA STATE UNIVERSITESINDE BIR GRAD. STUDENT'IM AYNI ZAMANDA TEACHING ASSOCIATE'IM. 3 YIL ONCE F-1 VIZESI ILE GELDIM VE HALEN O VIZE ALTINDAYIM (FULL0TIME STUDENT PLUS 20 HR/WEEK WORK LOAD). GECEN YAZ NISANLIMLA EVLENDIM. KENDISI AMERIKA'LI. BU IMMIGRATION ISLEMLERI VE TC KONSOLOSLUGUN ISLEMLERI ICIN GEREKENLERLE O KADAR KAFAMIZ KARISTI KI DAHA HIC BIR ADIMDA BULUNAMADIK. BIZDE SIZLER GIBI AMERIKA'DA EVLILIK YAPTIK. BEN F-1 VIZESI ALTINDA OLDUGUMDAN BIR AVUKATA DANISTIK, ISLEMLERI POSTALAYANA KADAR (ASLEN EPEY GEC KALDIK BIZ) F-1 MIS GIBI HAYATINA DEVAM ET O SARTLARA BAGIMLI OL DEDI. GERCEKTEN DE HIC BIR KURALI BOZMADIK. FULL-TIME GRAD. SCHOOL'A HALEN KAYITLIYIM VE 20 HOURS/WEEK TEACHER'IM.INS ISLEMLERI ICIN GEREKEN HERSEYI HAZIRLADIK. YANLIZ COK CELISKILI BIR DURUMUMUZ VAR. BU KAGITLARI POSTALAMADAN TURKIYE'YE EVLILIK TESCILINI YAPTIRCAK MIYIZ YAPTIRMICAK MIYIZ SORUSU. SUANDA F-1 ALTINDA OLDUGUMDAN CALISIYORUM DEMISTIM YA EGER TESCIL ETTIRIRSEM EVLILIGIMI NUFUSUM SOYISMIM VE PASAPORTUM DEGISCEK, EH TABII YENI PASAPORTTA F-1 OLMAYACAK. EVLILIGIMI TESCIL ETTIRMEDEN BASVURURSAM TR'YE YAZIK GITMEK ISTIYORUM ADVANCE PAROLE FORMLARINI VE ECRAKLARINI DOLDURDUM HAZIRLADIM, SOYISMIMI KIZLIK SOYISMI GIBI YAZACAKLAR ADVANCE PAROLE O ISIMDE GELECEK. SONRA PASAPORT VE NUFUS YENILEDIGIMDE ADVANCE PAROLE ILE ISIMLER TUTMAYACAK. BU SORUNUMU DAHA DETAYLI AMERIKAN VIZELERI FOLDERINDA YAZDIM, ISTERSEN ORAYA DA BAK. AMA SEN BANA KISISEL OLARAK NE TAVSIYE EDERSIN? BURAYA GELDIGINDE NISANLI VIZESI ILE MI GELDIN YOKSA F-1 YADA TURIST VIZESI GIBI BIR VIZE ALTINDA MIYDIN? EGER OYLEYSE (VE TABII BAYANSAN) ISIM DEGISIKLIGI KONUSUNDA NE YAPTIN?SIMDIDEN COK SAOL CEVAPLARIN ICIN...

carcar
19 03 2004, 18:00
AMERIKAN VIZELERI ALTINDAKI FOLDERA YAZDIKLARIMI KOPYALIYORUM:Merhabalar...Ben F-1 vizesi altinda olan bir &quot;grad.student - teach. assoc.&quot; im. Gecen yaz Amerika'da evlendim. Esimle beraber family-based immigration prosedurlerini ve Turk Konsoloslugunun istedigi belgeleri ve islemleri ancak henuz anlayabildik. Bu arada Temmuz basi Turkiye'ye gitmeye can atiyorum... Simdi sorun nerde diyecekseniz...Turkiye medeni kanuna gore bir bayan olarak esimin soyadini almak mecburiyetindeyim (!??!?!) . Bu islem evlilik tescili adi altinda yapiliyor. Evliliginin tescilini istediginde kizlik soyadini sadece middle-name olarak kullanabiliyorsun. Eh bu nedenle yeni bir nufus yolluyorlar sana. Nufusu yollayinca kayitlardaki ismin tabiiki de pasaportuna da yansimali, pasaportunu degistirmeni istiyorlar senden. Bu arada elimdeki pasaport Mayis sonu bitiyor Uzatma ricasinda bulunsam formlarin ustunde evlimisin bekarmisin sorusu var. Evli oldugumu soyledigim anda tabii evliligini tescil ettirmemissin, soyadini degismemis, bu eskimis uzatamayiz diyecekler... Bu islem hem burda ogrenci vizesi altinda bulundugumdan ve o kosullarda suanda burda yasadigimdan benim legal statumu etkileyebilir, hem de immigration processimi...Turk konsoloslugunun istedikleri bir yana Amerika family-based immigration daha da karisik. Bu tip bir immigrationa basvurdugunda evlenmeden onceki konumunu &quot;legal status&quot;unu bilmek istiyorlar. Eh pasaportum degisirse eskisini vermiyorlarki 1-3 yil icinde randevu zamanima goturebileyim. Pasaportumu degistirirsem de (ne kadar surdugunu de bilmiyorum) eski F-1 vizem otomatik iptal olmus olcak, o zaman statunu degistirmeden once statu disina ciktin legal konumda degildin diyecekler. Simdi ben sizce asagidakilerden hangisini yapmaliyim? Yada asagidakilerden farkli olarak ne yapmaliyim?a) Once immigration'a basvurayim sonra tc konsolosluk ile evlilik tescili, nufus ve pasaport degisikligini gerceklestireyim. tc konsoloslugundaki sonuclara gore de immigration office'e change of name change of address formunu yollayim. (NOTE: Eger bu shikki yaparsam Mayis sonu pasaportum bitiyor, bir sorun cikar mi? Mayis sonundan once mi immigrationa basvurmaliyim? Ki hersey statu icinde gozuksun? Travel permit isteyecegim yazin turkiyeye gitmek icin, kizlik soyadima gore verirlerse ve sonra turkiye yeni pasaport yollarsa isimler tutmucak o zaman ne yapacagim)b) Once TC konsolosluga evliligi tescil ettireyim yeni nufus ve pasaportu alayim sonra immigration paperworkuyle ugrasayim. (Note: Eger bu shikki yaparsam pasaportum degisince vizesiz gorunecegim icin illegal status'tesin derler de daha da mi karisir hersey?)Biliyorum biraz uzun hayat hikayesi gibi oldu sorum, ve iki uc paragrafta bir dolu soru ile size yonlendiriyorum mesajimi... Ama aranizda bu konuda tecrubesi olanlardan mesaj bekliyorum.

Sansli
20 03 2004, 18:00
eylul10, iyi baslamissin. Baslamisken bitirseydin bari. Teklife ne gerek?***Amerika`da olanlar (ve Amerika`da olacaklar); Yasadiklarimizi (ve yasamak istediklerimizi) Amerika`dayim folder`inda birbirimize duyuralim, haberleselim.BUYURUN DOSTLAR BUYURUNAMERIKA`DAYIM FOLDER`INA...

eylul10
20 03 2004, 18:00
slm millet....ben de bu yararli foruma bi bilgi ekleyeyim dedim..oncelikle ben bi american vatandasi (usa),biriyle 2001 'da evlendim..beni gorusmeye aldilar ama oyle filimnlerdeki gibisorular sorulmadi..nerde tanistiniz kac numara ayakkabi giyer diye..ustelik ikimizi ayni anda aldilar..cok ozel bi gorusme olmadi..sanirim esimin burdaki durumunun saglamligindan dolayi..calisma durumu,credisi ,yasi falan,,neyse ben calisma iznimi 3 ay sonra aldim..ve gecen eylul de green cardimin suresi dolmus ben farkinda degiklim..kimse de aramadi gelin diye..neyse ben de new jerde ki Newark a gittim federal ofice..orda bi form icin 3 saat disarda kuyrukta bekledim(korkunc bi sistemle calisiyorlar..turkiyede boyle dgil) ve formumu aldim form la birlikte 125 dolar gondereckesiniz..size ilgilenen olursa ayintilarini yazarim..hadi size mutluluklar evlilikte..

cevizagaci
12 04 2004, 17:00
Selam soil,Beni interview de gecti fakat bana security check var dediler. Ondan sonra gonderecekler. Senin neden security checkin olmadi? Ben 3 yildir evliyim. Belkide bu yuzden cunku asil green kartimi verecekler.

otkafali
12 04 2004, 17:00
selam arkadaslar ben soil....diger nickname'imin password'unu unuttum onun icin bu nickden yaziyorumevet arkadaslar allaha sukur 23 martta hersey yolunda gitti interview'u gectik...hic oyle dedikleri gibi kazik sorular sormuyolar dert etmeyin...adamlarin en cok ilgilendigi seyler dokumanlar....mesela ortak neyiniz varsa onlari baya bi inceliyo,sponsor kagidina bakiyo falan filan...bize tek sordugu nerde tanistinizdi oda yani oylesine laf olsun diye sordu....ve tam taminada 11 nisandada postadan aldim green card imi.darisi sizlerin basina sorulariniz olursa beklerim

cevizagaci
13 04 2004, 17:00
Security check turkiyeden benim gecmisimle ilgili sorusturuyorlar iste sabikam falan varmi diye.

otkafali
13 04 2004, 17:00
selam cevizagacisecurity check dedigin nedir???

AcE_
15 04 2004, 17:00
Baslatmis oldugun dosyayi sonuna kadar okudum basindan beri.Ayrica diger konuya da ayni mesaji yazdim..Nickin daha onceden SOIL idi.Cok faydali bilgiler inanilmaz derecede.Sizin gibi yardimsever insanlar oldukca bu forum her zaman cok yardimci olur.Umarim vaktiniz olur da bilgilendirirsiniz.Hersey icin cok tesekkurler. Ben de neredeyse 1 yildir out of status'um ve evlenme planlarina baslamak uzereydim ama maalesef dayanamadim.Cunku senin de dedigin gibi gercekten severek yapilmasi gerekir yoksa tam bir PAIN.Neyse su an sadece calisarak para biriktiriyorum el altindan.Ilerideki planlarima yatirim olsun diye. Kacak olmasina ragmen evlenince greencard alabilen arkadasinin durumunu okuyunca cok sevindim OTKAFALI (ne desem otkafali mi yoksa SOIL mi ?) .Cevremdeki bir cok kacak kisilerin evliliklerinin 6 yil aldigini gorunce,senin arkadasinin yaptigi metod cok super bir fikir.Tekrar bir vize cikarmak isini nasil yapabilirim acaba ?Biliyorum oraya yazmissin isin nasil oldugunu ama immigration ofislerden ve avukatlardan mumkun mu ? veya onerebilecegin yerler var mi sen los angeles'da olmana ragmen belki tanigin kisiler vardir PENNSYLVANIA civarinda ?? Gercekten hersey icin cok tesekkurler.En kisa zamanda yeni kiz arkadasimi bulup (bu sefer Anti-Drug olacak ) islemlere en erken surede girmem gerekecek. TEKRAR TESEKKURLER!!!!

candy_girl
16 04 2004, 17:00
Security check i fingerprintinizi almak uzere size yolladiklari mektuptan hemen sonra yapiyorlar zaten.Yani basliyolar amerikadaki gelmisinizi gecmisinizi arastirmaya ;) burda bir suc islediniz mi? verginizi odeyen bir vatandasmisiniz? amerikan vatandasi olmaya yeterli mi nitelikleriniz,basliyor FBI bunlari sorusturmaya.Turkiyeyle ilgili ya da tr den hicbir sorusturma falan yok.Hersey burda basliyor burda bitiyor.Kolay gelsin.

cevizagaci
16 04 2004, 17:00
Nekadar suruyor bu security check ya?

AcE_
21 04 2004, 17:00
Nerede kaldi bunca arkadaslar ? Soil senden de ses yok bari ozel measj atayim.Cevabimi yanitlarsan cok sevinirim.

thegreatpegasus77
22 04 2004, 17:00
merhabalar arkadaslarbenim durumum cok kotu. yandim. vizemin suresi bitti.(F1), zor bela evlenecek birini buldum. ama daha buyuk bir problem cikti. SPONSOR. avukata verdigim paralarla ev alinirdi burada. oda bi cozum bulamadi. ben pizzacida calisiyorum. canim cikiyor ve resmi kazancim yilda $3000 bilemediniz $4000, daha kotusu tencere dibin kara seninki benden kara hesabi. esim food stamp aliyor. INS'e basvurmaya bile t&yacute;rsiyorum. diyceklerki sizin ikinizide Turkiyeye yolluyoruz, sizden USA'e bi hayir gelmez.calisma iznim olmadan muhendislikte yapamiyorum . hadi diyelim yaptim kazancim gene yetmeyecek. Bu durumda ne yapabilirim. hic bir bilginiz var mi? TX da yasamaya calisiyorum.Bide cocuk var.(yani esimin cocugu, isin tuzu biberi oldu)

mn
23 04 2004, 17:00
kardes seni tr yollamazlar korkma. sponsor istersen bulursun, dua et

deicide100
12 05 2004, 17:00
herkese selamlarben 1999 yilindan beri amerikadayim, buraya universite vizesiyle geldim fakat son 3 senedir okula gitmedim, yani su anda SEVIS sisteminden cikmis bulunuyorum. okula geri basvuru yaptim gecen kasim ayinda ve kabul edip bana yeni I-20 verdiler, o sekilde turkiyeye gidip geldim 1ayligina fakat geldikten sonra okula devam etmedim ve baska bir okula transfer olmak icin basvuru yaptim. Yeni okul kabul etti fakat SEVIS sisteminden cikartilmis oldugum icin transferimi yapamiyorlar yani su anda illegal gozukuyorum. Okuldaki counselorlarla konustum ve onlarda yapacaklari birseyin olmadigini soylediler. Benim anladigim kadariyla yilbasindan sonra ben buraya geldigimde gumrukten sansa gecmisim cunku okul beni SEVIS listesine geri koymasi gerektigi halde koymamis. yani su anda iki duvar arasinda kalmis bulunuyorum. Burda bir senedir kiz arkadasim var ve evlenmeyi dusunuyoruz ama evlenmenin durumu dahada kotulestirmesinden korkuyoruz, konustugum bazi kisiler, evlenseniz bile buyuk ihtimalle permanent residency ye basvurdugun anda direk reddedilirsin dediler, bu konular hakkinda icinizde bana yardim edebilecekler varsa cok memnun olurum, simdiden tesekkurler

HidayetErgi
13 05 2004, 17:00
Evlen ve iyi bir avukat araciligi ile basvur INS'e bence bir problem olmaz anlatirsin avukata olayi okulun seni SEVISe koymadigini durumun senin kontrolun disinda oldugunu avukat biir isini hadi kolay gelsin

kuzucuklarim
14 05 2004, 17:00
nisanin 15 inde evlendim ama evlilik sertifikam hala gelmedi 2 yada 3 hafta en fazla suruyor deniliyor cok mu gec kalmis ve evlilik dairesinimi aramam gerekiyor bilgi almak icin

newperi
14 05 2004, 17:00
sevgili arkadasim kuzucuklarim,evet cok haklisin evlilik sertifikasi 2-3 hafta icinde geliyor ama sanirim bu bagli oldugun yerin yogunluguna da bagli biraz...1 ay bekle dolsun eger hala gelmediyse o zaman gidip kendin al derim.ben oyle yaptim cunku beni gormek istediler bu yuzden gidip kendim aldim,5 dakika bile surmedi,seni gormeleri yeterli oluyor ,hemen veriyorlar sadece siranin gelmesini beklersin o kadar...

kuzucuklarim
15 05 2004, 17:00
tesekkurler newperi

newperi
arkadasim kuzucuklarim,eger biraz yardimci olabildiysem ne mutlu bana..dedigimi yap hic bir sorun cikmaz alirsin merak etme..

ekose etekli çinekop
GREATPEGASUS, BIR COCUK YAP, HERSEY YOLUNA GIRER, KOVACAK DEGILLER YA SENI BURDAN, OLMADI KANADAYA GOCMENLIK BASVURUSU YAP ...

edizerol
22 05 2004, 17:00
yahu sayın soil,

ben bu siteye yeni üye oldum. nereden nereye. tesadüfen gezinirken bi baktım sen bu vize konusunda danışma merkezi gibi birisin. iznin olursa ben de bir kaç soru soracağım.
1- dil okuluna gitmek istiyorum a) önerin var mı
2- vize konusunda: bush geliyor, artık vize almak zorlaştı deniyor, doğru mu
3- cr-1 vizesi neymiş anlaşıldı mı.

sevgiler

sir-men

kivilcim
04 07 2004, 17:00
Merhaba forumlari okuyordum ve sizin evlilik konusunda epey bilgili oldugunuzu gordum
yinede sorumun cevabini bilenler varsa acilen yardimci olurlarsa sevinirim!!
bir amerikan vatandasiyla texasdaa evlenmeye karar verdik
su an turist vizesi ile amerikadayim ancak evlendiktan sonra hemen turkiyeye geri donmem gerekiyor
su dokumalara hic girmeden yargic onunde evlendikten sonra ben Turkiye ye geri donersem ve geri kalan islemleri Turkiyede yaparsam ne gibi seylerle karsilasirim?
bilgisi ya da tecrubesi olandan acilen yanit lutfen!!

cute
07 08 2004, 17:00
Selam ben hemen hemen 3 ay önce amerikalıyla evlendim türkiyede.evlendikten 1 ay sonra formları doldurup INS ye gönderdik.hemen hemen 2 ay oldu göndereli ama hala bana bir cevap gelmedi.suan eşimde yanımda degil ırakta calısıyor aynı zamanda beni görüsmeye kabul etseler bile eşimle görüşmeye gidemiyecegim ırakta calıstıgından dolayı 6 ay sonra izin alabiliyor bu durum bana eksi bir durum oluştururmu bunu da bilmiyorum .kafam gercekten cok karısık.biz formları doldururken durumumuza gore doldurduk ama simdı durum cok farklı mesala ev degistirdim bu yeni ev adresini onlar bilmiyor,esim formu gonderırken calısmıyordu ama simdı calısıyor,hemen hemen bize ait bazı bilgiler degisti 2 ayda bunlar benim vize almamda bir engel teskil edermi bilemiyorum.aynı zaman da görüsmede neler soruyorlar?
bana yardımcı olursanız sevinirim.
saygılar<a target=new href=mailto:nobody@nowhere.com]Text[/url]

fatosum
08 08 2004, 17:00
merhaba yazınızı okudum. bir sorum var size.
yazınızda siz orda biriyle evlenip green cart başvurusunda bulunuyorsunuz ve greeen cartı aldınız. diyelim ardan 2 yıl geçti. ve siz ayrıldınız peki o zaman ne olur??????

fatosum
08 08 2004, 17:00
bence sizin kız arkadaşınız türkiyeye gelsin çünkü türkiyeden vize almak daha kolay.
benimde bir tanıdğım öyle vize aldı. eşi amerikan vatandaşıydı ve çocuk buraya geldi ankara başvurdular. daha sonra işlem ler oluyor ve
o şleri yaptırdığın zaman veriyorlar. vizen çıktığı zaamnda dave 6 ay içerisnde türkiyeden çıkman lazım. ama çok işlemler oluyor.

hasanusa
10 08 2004, 17:00
selam temmuz 24 de evlendim esim amerikan vatandasi ben burda yasal degilim evlilik sertifikasini aldik simdi ins islerine baslamak istiyorum sadece nerden baslayacagimi bilmiyorum
bu konuda yardimci olacak arkadaslardan mesaj bekliyorum tesekkurler

Pamir
14 08 2004, 17:00
slm herkese bende yaklasik bir ay once evlendim ve suan formlari doldurmakla mesgulum ama bazi sorularim var.bana bu konuda yardimci olabilirse deneyimli arkadaslar cidden cok minnetkar kalirim.
form i-131 den

1- class of admission ne?

2-application type....i am applying for an advance parole document to allow me to return to the US after temporary foreign travel mi yazdiniz?

3- part 3...processing info....

date of intended departure....

expected lenght of trip......ne yazildigi cok farketmez ama gene de emin olmak istedim
4- part 7....on a separate sheets of paper diye baslayan kisma ne yazdiniz?...
bu form dan da bu kadar....

bu konuda yardimci olabilecek var mi?

Pamir
16 08 2004, 17:00
sevgili engeltje,

sen amerikan vatandasi olduktan sonra esin icin evraklari doldurup,onunda amerikan vatandasi olmasini saglarsin.Bu tamamen nerde yasamak istediginize bagli.....eger ki hollanda ise,o zaman onun senin icin form doldurmasi lazim.....benim esim amerikali....ben turk vatandasligimi koruyorum,arti esimden dolayida amerikan vatandasligina hak kazanmis olacagim.....simdi esimle beraber bunun icin formlari dolduruyoruz....

eger biraz daha ayrintili anlatirsan sana daha cok yardimci olabiliriz...

Pamir
sevgili hasan usa bende yeni evlendim ve evraklar uzerine calisiyorum.....

www.uscis.gov adresinden permanent residency uzerine evraklari arastir,bulamazsan bana haber ver...sorularin dogrultusunda yardimci olmaya calisirim...

Pamir
sevgili hasanusa.....

www.uscis.gov
how do i do?...sag tarafta
marriage
how do i change my fiancee's status to lawful permanet resident?
how do i apply?
application procedures....

butun formlar orda,print out edip doldurabilirsin....gene sorun olursa yardimci olmaya calisirim

engeltje
Selamlar, ya ben bişey sorcam hani sen şimdi amerikalıyla evlenmişsin, benim sorum biraz karışık. Benimnişanlım hollandalı yan türk diil. Ben aerikan pasaportumu alında ben amerikan vatandaşı durumunda oluyorum. Eğer amerikada evlenirsek ben pasaportumu aldıktan sonra nasıl bişey oluyo bu? yani o green cardını mı alıyo yoksa ben hollanda pasaportunu mu alıyorum? yoksa ikisi birden olabiliyo mu?

carcar
18 09 2004, 17:00
UPDATE ON CARCAR'S CASE:
Sevgili Mezun Forum Dostlari,
Aylar once karman karisik kafamla, sizlerden bilgiler almak icin sitenize uye olmus F-1 ogrenci vizesi altinda iken Amerika'da Amerika'li esimle evlendikten sonra formlar, ucretler, BCIS ile TC Konsoloslugu islemleri hakkinda bilgi edinmek icin yazmistim. Epey bir arastirma sonrasi, asagida aciklayacagim basamaklardan gecerek islemlerime basladim. Ve suanda ikinci fingerprinting'im bitmis durumda BCIS'den Saglik Durumu Raporum icin hadi artik git gor doktoru kagidini (mektubunu) bekliyorum. O kagit geldikten sonra BCIS'in onayladigi bir hastanede yada muaynanede check-up'imi alip bilgilerimi yollayacagim, sonra ise interview tarihim gelicek.
Benim durumumda en zor konu, TC Konsoloslugundan evlilik kaydi ve pasaport degisikligini mi once yoksa Amerika Gocmenlik Burosu islemlerini mi once yaptirmak sorusuydu. Bir avukatla gorusmelerimizden sonra (kendisine tek bu soruyu sorma amacla gittigimizden, sadece bilgilendirme session ucretine tabii tutulduk. Elimizde doldurulmus her formumuzu yanimizda goturup kendisine gosterdik ve ok ettirdik) islemlerimize basladik. Once BCIS dosyasini yolladik, ardindan iki gun sonra ustunde daha uzun yillar suresi olan F-1 vizeli pasaportum ile nufusumu ve diger fotokopi, resim ve ucretleri TC konsoloslugunun istedigi sekilde postaladik.

Gocmenlik burosu metinlerimize hemen cevap verdi. Pettion'ini aldiklarini ve kabul ettiklerini beyan eden, employment karti basvurusu icin parmak izine gitmemi soyleyen, ve adjustment of status formunun alindigini bildiren ayri ayri mektuplar gonderdiler. Parmak izlerimi belirtmis olduklari gibi, 1-800lu numaran aldigim randevuya gore vermeye gittim (bu ilk parmak izi: calisma izni karti icindi). Cok eski pusku bir binada (AZ eyaleti Phoenix sehri icin konusuyorum) cok tatli ve guler yuzlu calisanlar parmaklarimin izini aldilar ve benim o islemim arkasindan 1 hafta sonra calisma kartim geldi. Bu kart benim okula baslama tarihimden once geldiginden ve 20 saatlik ogretim gorevliligi tutma endisemi kaldirmis oldugundan cok iyi oldu. Ama eger okul baslamis olsa idi ve pettition kabul edilmis olsaydi, ve halen employment cart gelmeseydi, avukatimizin dedigi yinede 20 saatlik isine full time ogrenciligini bozmadan devam edebilirsin idi. Gecis doneminde eski evragina ve sozlesmene tabiisin dedi. Bu islemden sonra ikinci mektup genel biometrics'lerimin alinmasi yonundeydi. Yine ayni numaradan ayni eski binaya yapilan randevumuzda (aralarinda yaklasik bir ay var) tum parmak izlerim el izlerim alindi.

Simdi yukarda da dedigim gibi doktor randevumu ne zaman yapacagimi bekliyorum. Unutmayin ki doktor kagidinizi ilk gonderdiginiz dosya ile (eger amerikadan BCIS'e daha once ki bir statuden green katli hale gecmek icin bir basvuru yapiyorsaniz) yollamayin. Yine de eyaletinizin avukatlarindan birine sorarak tabii.

Bize dosyayi yollamadan dedikleri, o doktor mektubu ve chek up suresi 6 ay sonra gecersiz sayilacak ve islem 6 aydan daha uzun surcek, o nedene bosuna iki kere check up yaptirmayindi. Size tavsiyem bu konuda danismaniz. Bize avukat fingerprint ucretini bile onlardan mektup gelmedigi surece yollamayin demisti. Diger harclari bedelleri yatirmistik tabii. O tip seylerin sanirim kimi eyaletlerde gecerlilik deadline zamanlari kisa.

Uzun lafin kisasi, 4 bucuk ay gecti belkide ama benim henuz interview tarihim gelmedi. Arizona eyaletinde illegal case'ler cok ama cok fazla oldugundan, benim (yada sizin) gibi, islemi hazirda hemencecik bitivericek olanlarin onu tikaniyor. O nedenle sabirla bekliyorum bende...

Bu isler bir yandan hizla ilerlerken nufus ve pasaport islemlerim ile TC evlilik cuzdanimda cok aksilikler cikti. O nedenle asagiya dikkat edilmesi gereken konulari tek tek yazdim. Unutmayin ki ulkemizde olmadigimizdan kimi islemler cok ama cok daha uzun suruyor konsoloslukla. Ayri bir konu, onlara gonderceginiz mektupta (icinde pasaport, nufus ve istedikleri diger belgeler olan) geri iade zarflarini eger fed-ex yada ups yapmiyorsaniz tek tek pullattin. Eger postahanenizde yarim saat felan zaman gecirebilirseniz, hepsini guzel guzel yapiyorlar. Mutlaka ne sekilde gonderilmesi gerektigini iyice anlatin!

1) TC konsoloslugunu arasanizda mutluka dosyaniz gelmis mi birinin eline gecip islenmis mi diye sorun. Geldi evet alindi da birakmayin, cunku oyle o dosya orda her an toz icinde unutulabilinir. (Bana olan sey gibi. Turkiye konsolosluguna ilk telefonumda seyahatta olan katiplerden birinin dikkatini cekmeseydi, dosyam bir koli icinde oyle duracakti. Kendisine yollamis oldugum evraklarimda gelisme var mi diye sormustum. Evraklar islenmemis bile demisti)

2) Resimlerinizi Turkiye standartlarina gore cektirin (fotokopi veya print out bilgisayardan) yapmayin. Benim pozum (yandan BCIS;in istedigi gibi) gecersiz sayildi, suanda tekrar yolluyorum.

3) Kizlik soyisminizi tutucaksaniz, ailenizle kontak kurun, bagli oldugunuz nufus mudurlugune dogru islenmismi yeni isminiz (Kizlik Soyismi ile beraber mi) diye mutlaka kontrol edin. Her an o dilekceniz Turkiye'de bagli oldugunuz nufus mudurlugune gitmemis olabilir.

4) Her imkaniniz oldugunda TC konsoloslugunu arayin, gorustugunuz kisinin adini alin, ve hep ayni kisi ile gorusun, boylece derdinizi 100 kere anlatcaginiza sizi hatirlar biri cikcak karsiniza, genelde bu konuda cok iyiler.

5) Pasaport ve nufusum 4 ay gecmesine ragmen gectigimiz hafta islemlerinde hizlanma ve asama yapti. Sabirli olun.

6) Aile cuzdaniniz pasaport ve nufus ile gelmeyebilir, takipcisi olunuz.
Text

applesweet
28 09 2004, 17:00
Sevgili Pamir, evraklarla ilgili yardima ihtiyacim var, lutfen bana yazar misin? fkbulut@hotmail.com. Forumun ozel mesaj bolumunu kullanamiyorum.

applesweet
28 09 2004, 17:00
Ayni notum sevgili Soil senin icin de gecerli, lutfen bana yazar misin?

faithms
30 09 2004, 17:00
California1976 merhaba soruna kusura bakma cevap veremiyorum.Benim sana bir sorum var Charlotte, North Carolina
gelme durumum var nasil tavsiye edermisin?.Sen ne kadar zamandir oradasin?Ben long island dayim.Ogrenci oldugun icin bilmeyebilirsin is durumu nasil acaba bir fikrin varmi?Benim durumum bu lutfen fikirlerini yazarsan sevinirim selamlar...

carcar
Evlilik durumundan Amerika'ya goc ile ilgili evraklari soruyorsan Apple Sweet, iste evraklarla ilgili siteler. Not: Linklerin hepsi official U.S. Citizenship ve Immigration Services ( www.uscis.gov ) sitesinden aliniyor.

Site acilinca F**'ya giderseniz, farkli farkli konumlar icin farkli farkli bilgiler bulacaksiniz.Bu dosyayi ilgilendiren bilgilerin kimisini asagida linkleri ile verdim. Eger dil problemi cekiyorsaniz lutfe yazin lutfen. Asagidaki bilgilerin hepsi Amerikan vatandasi yakini olanlar icin gecerlidir. Asagidaki bilgiler aile nedeniyle amerikaya goc etmek isteyenlere yardimci olacaktir.

1) How Do I Bring My Spouse (Husband or Wife) to Live in the United States? http://uscis.gov/graphics/howdoi/spouselive.htm
2) How Do I Bring My Fiancé(e) to the United States? http://uscis.gov/graphics/howdoi/fiance.htm
3) How Do I Become a Lawful Permanent Resident While in the United States? http://uscis.gov/graphics/howdoi/legpermres.htm
4) How Do I Remove the Conditions on Permanent Residence Based on Marriage? http://uscis.gov/graphics/howdoi/remcond.htm
5) How Do I Bring My Child, Son or Daughter to Live in the United States? http://uscis.gov/graphics/howdoi/child.htm
6) ow Do I Bring My Parents to Live in the United States? http://uscis.gov/graphics/howdoi/parents.htm
7) How Do I Bring a Sibling to Live in the United States? http://uscis.gov/graphics/howdoi/sibling.htm
8) Immigration Through Family Member: http://uscis.gov/graphics/services/residency/family.htm
9) Immigration Through Family Member and Application Procedures Becoming a Permanent Resident While in the United States: http://uscis.gov/graphics/howdoi/LPRApplication.htm

ONEMLI YENI NOT: Change in Photo Standard Now Effective (Read more; see also the informational flyer.): Ana sayfada orta kolonda en altta bir not var, yeni paperwork yolluyacaklarin dikkatine, Eylul 1'den beri gecerli yeni fotograf standartin ainlatiyor!

carcar
applesweet tekrar merhaba, hazir ol bu uzun bir mesaj! not:bende aynen senin gibi esimle amerikada evlendim... o nedenle cok iyi anliyorum sorularini. AZ'da oldugumdan benim islemlerim cok yavas isliyor (burada AOS applicationlari 3.5 yili aliyor green cart gelme suresi yani). simdi sorularina gelelim.

__________________________________________________ __________________________________________________ ________

1)Ben Haziran 24 2004 de USA giris yaptim. Temmuz 8 2004 de American vatandasi olan esimle USA `da evlendim. Evraklarimi simdi gonderirken seyahat belgesi I-131 de gondermem gerekir mi? Ben Aralik 24 2004 de biletim var, Turkiye`ye gitmeyi istiyorum.Turist vizesi ile gidip-gelmek sorun olur mu? Gidisime kadar interview olu mu olmaz mi bilemiyorum, her iki durumda da ne olur?
Applesweet fiance vizesi ile mi giris yaptin turist vizesi ile mi? Anladigim kadariyla turist vizesiyle yapmissin. Normalde turist vizesiyle girip evlenmek yasak, ancak fiance vizesi ile gelip o sureler zarfinda evlenebiliyorsun bildigim kadariyla. Arkadaslar fikirlerinizi yazin...O nedenle nedenle ilk dusundugum simdi turistim diye geldi bu kisi ve sonra evlendi diye gicik kapabilirler. o nedenle kesinlikle turist vizenle cikmani onermem. ikinci olarak biliyorsun amerika'da evlenip yada farkli kosullardan (is nedeniyle vs) AOS'unu amerika'da iken (Adjusment of Status) yapalarin altina imza attigi kagitlarin hukuki aciklamasina gore islem bitene kadar ulkeden cikmak tamamen yasak! o nedenle I-131 denilen form isteniyor, ve adance parole'a basvurulup devletten yurt disina cikmak icin izini siteniyor. yani seni tekrar iceri almayi garantilemedigi gibi (Advance Parole'suz), AOS application'ini da deny edebilecegini soyluyor sana amerikam hukumeti. ucuncu aklima gelen neden ise suanda evli oldugun ve pasaportunun eski kizlik soyisminde olmasi. ben cok tedbirli bir insan olarak bunun da aksilik yaratacagini dusundugumden fikrimi iletiyorum. simdi digelim ciktin elinde de evlilik belgen var ve ins'den gelen bir belge ile AOS'a basvurdugun. turkiye'ye girerken bekar gorundugun pasaportla giris yapip yalan soylemis olcaksin ilk olarak. daha sonra TR konsoloslugunda evlilik tescili yaptiginda o tarihlerde evli oldugun ama bekar pasaportula tr'ye girdigin belircek (ben bu konudan tedirgin oldugum icin pasaportumu bekliyorum yeni soyismime). bu ucuncu maddenin ikinci sorunu ise donuste. dondun amerika'ya evli gorunmen gereken pasaportta bekar gorunuyorsun, elinde de evlilik kagidin var ama isimler belgeler tutmuyor bir digerini, gumruk memurunun kafasi iyice karisacak. cunku AOS'a basvuranlarin bilgileri direkt bilgisayara geciyor bildigim kadariyla ve ordan gumruk memuru neden o zaman bu pasaportta bekar gorunuyor, neden o zaman advance parole'u yok diye huylancak. bana yani bu uc nedenden oturu cok iscak gelmiyor kagitlarimi duzenlenmeden tr'ye gitmek. I-131'imi almadan yurt disina cikmak.
2)I-485 formunda `were you inspected by an US Immigration Officer? `` diye bir soru var, burada kastedilen normal pasaport kontrolu mudur? Bu esnada 1-94 kucuk beyaz kagidi vermislerdi.Yoksa bundan farkli ozel bir mulakattan mi bahsediliyor?
Hayir ozel baska bir seyden degil avukattan ogrendigime gore i-94'unu alip almadigina, siniri kacak gecip gecmedigini soruyorlar. Evet insect edildin, sana i-94'te belli bir sure vurdular, ve onu bilgisayara girdiler. O konuda bir kafani kurcalayacak neden yok.
3)Yine I-485 formunda, Part-2 Application Type kismina ne yazmam gerekiyor? Yoksa en altta -others- diye bir sik var, onu isaretleyip, Amerikan vatandasi ile evlilik yaptim mi demem gerekiyor?
bir dakka benim formlarimin fotokopilerine bakiyorum simdi ehehehe.... biz o soruyu aynen avukata sormussuz, adamin dedigi ise suymus : h'yi isaretleyin Others olan ve altina 1-30 Petition Filed Simultaneously yazin demis. Yanliz istersen bir avukata danis, kagitlarini gozden gecirip bu tip sorularina yanit versin. her case icin ayri durum var. biz I-130'u beraberinde postaladigimiz ve butun dokumanlari ayni anda yolladigimiz icin oyle yazdik, sen nasil yapiyorsun application'ini? Eger vize numaran geldiyse (I-130'u daha once yolladiysan A'yi secceksin), eger K nisanli vizesi ile girdiysen onu secceksin, vs.vs...
4) Resimlerimiz yeni sisteme gore cekildi. Ama 2 ser adet resmimiz var. Toplam kac adet resim isteyecekler?
Resimleri yeni sekle gore cekceksin evet, ve Amerika'da cekilcek inch boylari uymasi icin. Yolladigin formlara gore resim sayisi degisiyor. Once download ettigin veya yolladiklari formlarda topl;am ka resim oldugunu ogrenceksin. Sonra iNS sayfasindan senin locak sub office'inin islem farkliliklari var mi AOS yaparken diye bakacaksin. Orda kac resim isteniyor, nereye resimler atacalanacak, ve hangi siraya gore belgelerini koyup yolluyacagini acikliyor. Ofisler bu konuda cok titiz, cekler resimler sira olarak uygun degilse sub district office sayfasina gore, kafayi yiyorlar. O nedenle bir avukata son paketini hazirladiginda gidip bence hepsini siraya soktur. Ucretsiz avukat listesini yine ayni sayfada sub-ofislerin bulabilirsin, veya cok ufak bir ucretle consultation yapiyorlar. Bilemiyorum kac form yolluyorsun ondan kac resim gonderceksin bilemiyorum.
5) G-325-A Boigraphic form olanlardan ben ve esim 1 er adet mi dolduracagiz? Esim Immigration office `i aradi, benim 2 adet doldurmam gerektigini soylemisler. Yoksa biz mi yanlis anladik? Bu konuda bilgisi olan var mi?
Bize avukatimiz ikimize de ikit ane doldurtmus. ve su sirada yollatmis herseyi:
I-485

G-325 (yabanci esin iki tane)

yabanci esin cok dilli nufus ornegi (nufus mudurlugunden)

yabanci esin pasaport fotokopisi (sadece nufusa ait kesim ve on sayfa)

yabanci esin nufus fotokopisi ve tercumesi, kopyanin asla dair oldugu noter onayi, tercumenin noter onayi

yabanci esin i-94'unun kopyasi

yabanci esin pasaport fotokopisi (sadece simdiki vizesi ve eski amerikan vizeleri)

I-864

amerikali esin proof of citizenship'i (birthcertificate kopyasi ve pasaport kopyasi)

amerikali esin calistigi sirketten calistigi yillara, aldigi maasa gore kagidi

amerikali esin son 3 yilin tax returnleri (bunda biz yanlis anlama yapip W2 kagitlari tax return olarak anlasiliyor sanmistik, sonra IRS'i arayip son 5 yilin recordlarini istedik, iki haftada geldi)

I-130

G-325 Amerikali es icin iki tane

tekrar proof of citizenshipi yabanci esin

mahkemeden koyasi alinmis marriage certificate (official copy)

additional supporting documents (hepsi fotokopi):

1) oturdugumuz yere ait bilgiler, gecmis beraber oturdugumuz yerlerin bilgileri

2) ortak odedigimiz faturalar (su, elektrik, tv, es...)

3) beraber gecirdigimiz zamana ait belgeler (turkiye'ye ucak bileti, aile ile beraber gecirdigimiz zaman icin tatillerin ucak bileti fotokopileri boarding passlerin vs.)
Ucretler ve resimler her gerekli formun onune ataclanacak, hic bir form zimbalanmayacak, veya dosyaya konulmak icin delik acilmyacak, buyuk boy bir sari zarfa buyuka tacla ataclanarak yollanacak diye not dusmussuz.
Yanliz bu dedigim gibi Phoenix Arizona'nin burosunun istedigi format. her eyalatinki farkli, ve her eyaletin sira duzeni atac, zimba yapistirma olayi resimlerde farkli.... o nedenle bir avukata herseyi ok'letmek kursun kalemle herseyi doldurup siralari gostermek, sorular olan yerleri isaretleyip sormak cok uygun olur. Cunku abukat 1000 dolarlik cezaya (supplement A formunda) tabimisin degilmisin bakiyor, o eyaletin islemlerine gore yardimci oluyor. mesela bizim burda finger print parasi onceden yollanmiyor. medical exam icin bekleniyor interview tarihi gelmesi ve sana soylenmesi...
baska sorun olursa yazabilirsin buraya, cok kolay gelsin!

applesweet
Selam carcar, ilgin icin tesekkur ederim. Ben islemlere basladim. Aslinda dosyayi gonderme asamasindayim. Yalniz belki cok detay olacak ama, soracagim bir iki soru var.Yardimci olabilirsen sevinirim.
1- Ben Haziran 24 2004 de USA giris yaptim. Temmuz 8 2004 de American vatandasi olan esimle USA `da evlendim. Evraklarimi simdi gonderirken seyahat belgesi I-131 de gondermem gerekir mi? Ben Aralik 24 2004 de biletim var, Turkiye`ye gitmeyi istiyorum.Turist vizesi ile gidip-gelmek sorun olur mu? Gidisime kadar interview olu mu olmaz mi bilemiyorum, her iki durumda da ne olur?
2- I-485 formunda `were you inspected by an US Immigration Officer? `` diye bir soru var, burada kastedilen normal pasaport kontrolu mudur? Bu esnada 1-94 kucuk beyaz kagidi vermislerdi.Yoksa bundan farkli ozel bir mulakattan mi bahsediliyor?
3- Yine I-485 formunda, Part-2 Application Type kismina ne yazmam gerekiyor? Yoksa en altta -others- diye bir sik var, onu isaretleyip, Amerikan vatandasi ile evlilik yaptim mi demem gerekiyor?
4- Resimlerimiz yeni sisteme gore cekildi. Ama 2 ser adet resmimiz var. Toplam kac adet resim isteyecekler?
5- G-325-A Boigraphic form olanlardan ben ve esim 1 er adet mi dolduracagiz? Esim Immigration office `i aradi, benim 2 adet doldurmam gerektigini soylemisler. Yoksa biz mi yanlis anladik? Bu konuda bilgisi olan var mi?

Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim.

ImAnAngel
Merhaba Soil,

öncelikle yardimlarin icin sana cok tesekkür ediyorum. Gercekten herkesin ilaci olmussun. Bu arada diger arakadaslarada tesekkür.

Benim kafama takilan bir soru var, gerci cevabini yazmissin ama belki bana biraz detalyli bilgi verebilirsiniz.

Ben F-1 ögrencisiyim fakat vizemin süresi bitti ama I-20 hala gecerli. Okuduguma göre süresi biten vizeler Amerika'dada uzaltilabiliyormus, dogrumu? Cünkü hangi avukata sorduysam bana Türkiye'den uzatacaksin dediler. Eger böyle birsey varsa nereye basvurmam gerekiyor? Ben Charlotte, North Carolina'da yasiyorum.

Yardimlariniz icin simdiden tesekkürler!!!

ImAnAngel
Merhaba faithms,

Senin Amerika'daki durumun ne? Calisma iznin varsa eger bir problem yok. Charlotte bankalarin merkezi ayrica kendi isini yapacak olursan granit üzerine cok yogun talep var. Gerci o tür isi yapan yer cok burada. Genelde is durumu heryerdekigibi ayni. Yani yapmak istedigin seye bagli. Sana tavsiyem Monster.com'dan bakabilirsin yada Charlotte Observer'in web sayfasina girip is ilanlarina bakabilirsin.

Ama eger calisma iznin yoksa durum biraz farkli. Cok inceliyorlar, en basit bir is icin bile senden work permit, green card,.. ariyorlar. Artik zaten büyük sirketler bile sponsorluk yapmiyorlarmis.

Bol sans!

su-sudecan
Merhaba..benim konum farklı..ben otistik bir çocuk annesiyim ve tr.de hiçbir sosyal haklarımız yok..bu yüzden amerikaya yerleşmek istiyorum..oğlum ve ben..medeni durumum bekar..bu durumumuda kullanabilirim diye belirtiyorum.oturma ve çalışma izni alabilmem için ve daha fazla zaman kaybetmeden en kısa yoldan bu sorunumu nasıl çözebilirim.bana yardım edebileceğiniz bilgilerinizi bekliyorum.
teşekkür ederim.

faithms
01 10 2004, 17:00
California1976 cevapladigin icin tesekkur ederim.Benim durumum ben 2004 Green Card kazananlardanim dolayisiyle tam anlamiyla yasalim.Butun yasal belgelerim var SSN,P.Res.C.Permit.yakindada ehliyet olacak ancak ondan once araba oldu :) Long Islandan selamlar

<font color=white style=background-color: 3E3E3E;]I LOVE YOU ANASTASIA</font ft]

mustafagoksin
04 10 2004, 17:00
Valla kafayı yiyecem yaa..şurda iki gün sonra evleniyorum...Eşim Amerikalı..Evlilik evrakları felan hazır..Türkiyede evlenmesi o kadar da zor değil zati...Doğum sertifikası bide Married status denilen belgeleri getirecek olay burda tamam...Fakat işin zor kısmı bundan sonra başlıyor...Onunda bilincindeyim..Fakat kafama takılan soru şu..Ben 2005 şubata kadar zaten göçmenlik istemiyorum..Yani türkiyede master yapıyorum..2005 şubatta bitecek..o zamana kadar göçmenliğe de baş vurmak istiyorum..Eşimden..
I-130
G-325
I-864
benden
DS-230
G-325A
Evlilik sertifikası
sağlık raporu..(onların istediği kurumdan)
aşı kartı
Birth sertificate
Married sertificate
pasaport fotokobileri felan istiyo..
bunlara ilavetten bir başka yerde(ki bunlar gerekli mi bilmiyorum.)
I-485
I-693
I-765
I_131..istiyorlar..

ayriyetten eşimin
son 3 yıllık tax return
son 3 bank statement
last 3 pay check..
Bunlara ilavetten başka belgeler varmı ..bilmiyorum...
Ve olaya nerden ve nasıl başlayacağımıda bilmiyorum...Yardım edersen sevinirim ya..YARDIMMMMMMMMMMMMMMMM...

WESTIN
10 10 2004, 17:00
slm ben jun 2003 de evlendim esim amerikali ve butun herseyimiz hesaplarimiz ayni ayni evi paylasiyoruz ve nrm bir evlilik suana kadar ben evlendikten 25 gun sonra calisma iznimi vede 8 ay sonra gc aldim kartim 2006 doluyor benim sorum eger suan bosanirsam ne gibi zorluklarla karsilasirim sure acisindan henuz iki yil olmadi vede cocuk fln yok benim turkiyedeki mal varligimdan faydalanirmi?yardimci olursaniz sevinirim

WESTIN
17 10 2004, 17:00
ozelikle ben yesil kart sahibiyim herseyim var ama bir yabanciyla evlenmek nasil bir duygu onu cok iyi dusunun ozelikle orada unv ogretmenlik yapiyorsaniz bence bu kadar israrli olmayin ki ben tr de is ariyorum en kisa zmn tr gitmeyi planliyorum burada sikagodayim ve oyle kosulacak bir yani hic yok ama esiniz tr vatandasi ise ayri konu sadece israrinizi anlamadim umarim hersey istediginiz gibi olur

ahudc
merhaba sevgili carcar
kimbilir kac tane ayni soruyu yanitlamissindir... Ama banada yardim edersen zamanin olunca cok sevinirim... Ben F-1 vizesi ile geldim master yapmak icin 4 ay once . esimlede Ekimde evlendik... Simdi INS randevumuz var formlar ve belgeler icin ilk defa information icin... Benim formlari maiden name ile doldurmam gerekir degilmi? Cunku pasaportum ve ulkeye girsim ve ve vizem Genckizlik soyadimla.... bu arada biz marylandde yasiyoruz.... Bana tavisyelerin neler olabilir... Simdiden tesekkur ederim....Bu arada turk konsolosluguna evliligimizi bildirecegiz... Tekrar tesekkurler

martiiiiii
merhaba, biliyorum bu bolum tamamen evlilikle ilgili ama okudugum kadariyla buradan yararli fikirler alabilecegim arkadaslar olabilir, lutfen konunun alakasizligiyla ilgili kusura bakmayin..
ben iki yildir America`dayim. Turkiye`den uc aylik turist vizesiyle geldim, giriste alti aylik oturum aldim, alti ay bitmeden de bir avukat araciligiyla turist statumu ogrenciye cevirdim, bir yildir dil okuluna devam ediyorum I-20 ile. onumuzdeki Ocak ayinda mastera basvuru yapicam. ama iki yildir ailemi gorememek zaten beni cok negatif etkiliyor bunun uzerine iki yil da master eklenicek.. dort yil turkiyeye gidememek sevdiklerimi gorememek dusuncesi beni iyice huzursuz etti. herkes farkli seyler soyluyor bu konuda ama yapmam gerekenin ne olduguna karar vermem icin cok uzun surem yok. ya turkiyeye donup geri donememe ve egitimimi tamamlayamama riskini goze alicam, burada iki yilda kendi capimda yarattiklarim, harcadigim emek kaybolucak ya da iki yil daha sevdiklerimden uzak kalicam. en kotusu de biyerde sikisip kalmis olmanin verdigi duyguyla moralle masteri tamamlamaya calisicam.. ote yandan bir tavsiye de Kanada`ya gidip oradan vize degistirmek, ama calisacak bi yontem mi fikrim yok.. kafam bir hayli karisik ve Ocak ayina dek ne yapacagimi netlestirmem gerek.. tavsiyeleriniz benim icin onemli.. tesekkurler..

esracik
18 10 2004, 17:00
mustafagoksin,
oncelikle seni ve esini tebrik ederim. Benim esim de amerikali ve bende Turkiye de evlendim. Esim asker ve tayinimiz buraya cikmadan once islemlere baslamamistik. Ama askeriyede oldugumuz icin islemlerimiz cok kisa surdu sen daha sonra gelmeyi dusunuyor olsan bile islemlere baslayip( 2 ayi bulabiliyor diye duydum) green card basvurunu yapabilirsin. Zaten ciktiktan sonra 6 ayicinde amerikaya giris cikis yapman gerekiyor o kadar.

esracik
19 10 2004, 17:00
merhaba Mustafagoksin,
Hemen basvurmanda birseyi degistirmiyor aslinda, sana verecekleri gecici greencard olacak. Evliliginin 2. yilini doldurduktan sonra bazi kagit islemleri falan yapilacak permanent card icin. Tam olarak hangi formlar gerekli su an hatirlamiyorum ama Ankara Amerikan Konsoloslugunun web sayfasi cok genis bilgiler iceriyor. Biz askeriyede oldugumuz icin base e 3 ayda bir konsolosluktan kisiler gelip bizzat yardimci oluyorlardi. Ama senin hazirlaman gereken kagitlar var. Evlilik cuzdani tercumesi, nufus kayit ornegi ve tercumesi, fotograf cektirmen gerekiyor , konsolosluk web sayfasinda fotografcilarin adreslerini bulabilirsin. Sabika kaydi ve tercumesi gerekli. Birde evlilik cuzdaninin ve esinin pasaportunun tum sayfa fotokopilerini de diger evraklarla birlikte gondermistik. Bunlarin cogunu biliyor olabilirsin. Konsoloslugun web sayfasindan gerekli formlari indirip , dikkatlice doldurman gerekli. Ama esininde yaninda olmasi daha kolaylastirir cunku vergilerle ilgili kisimlar var ve esinin doldurmasi gerekiyor o kisimlari.Bu isi yapan avukatlarda varmis o da baska bir alternatif. Bu formlari doldurduktan sonra dedigim tercume ve fotokopiler ve resimlerle birlikte ups araciligiyla konsolosluga gonderiyorsun.Herhangi bir eksiklik varsa belgelerde , bu belgeler size geri donuyor ve icine not dusuyorlar,su belge eksik gibi. Tamamlayip tekrar gonderiyorsun ve sana mail adresine randevu tarihini veriyorlar. Randevuya doktordan alacagin raporlar ve asi karnesiyle gitmen gerekiyor. Biz telefonla doktordan bir gun oncesinden randevu almistik. Bu doktor listeleride web sayfasinda var. Aradigin doktor rontgen ve asilar icin seni yonlendiriyor. Ogleden sonra sonuclar hazir oluyor ve sana verdikleri zarfi randevuya giderken goturuyorsun. Rontgen filmlerine ihtiyacin olmicak.Sana kapali , muhurlu bir zarf veriyorlar. Bu zarfi konsolosluktaki kisler aciyor ve gerekli islemler yapiliyor, orda yuklu bir miktarda para veriyorsun ve islerin bitiyor. Sana evliliginle ilgili sorular soruyorlar. Ama basit seyler ne biliyim nerde evlendiniz, nasil tanistiniz gibi, esinede soruyorlar tabi. Sonra pasaportuna bir damga vuruyorlar ve islemlerin bitmis oluyor. Verdigin adresede buyuk bir zarf gonderiyorlar, o zarfi Amerikaya giris yaptiktan sonra havaalaninda INS e teslim ediyorsun, parmak izi falan aliniyor. Sonra kartinn verdigin adrese postalaniyor. 90 gune kadar diyorlar ama kisa surede geliyor, tabi bu suregittigin eyalete gore degisiyor olabilir,

Cok uzun yazdim umarim yardimci olabilmisimdir. Baska sorularin olursa yardimci olmaya calisirim.Randevuya giderken esinle cekilmis birkac tane fotograf gotur yaninda, onlarada bakmak istiyorlar.

esracik
Biz tum evraklari doldurduk ve UPS le gonderdik ve bize evraklari geri postaladilar , eksikler oldugu icin. Bunlari tamamladik , tekrar gonderecektik ki konsolosluktan bir grubun base e gelecegini ogrendik. O bakimdan onlari bekledik. Daha sonra tum evraklari verdik calisanlara, para verdik sanirim 135 dolardi ve baska bir calisan bizi mulakata aldi. Esime ve bana ayri ayri sorular sordu ve islemlerimiz orda bitti.Bize emailmize randevu tarihinin postalanacagini soylediler. Sonra anlattigim gibi doktor islemlerini yaptik ve randevuya gittik.

esracik
Ve unuttum soylemeyi, bu tercumelerini yaptirdigin evraklarin noterden tastikletmende gerekiyor ve esinin dogum belgesi fotokopisi lazim birde.

mustafagoksin
Esracık
Bütün Forumları okudum....Ama hepsi Amerikada evlilik ve orada green card başvurusu için..Türkiyede nereden başlayacağım inan bilimiyorum..şöle ayrıntılı bir şekilde anlatabilirmisin.Eşim aralıkda bu işler için tekrar gelecek.evlendikten sonra hemen başvurmayalım dedik..Biraz zaman geçsin daha doğru olduğunu düşündük...Onun için Aralık dedik...şimdi ben burada neleri hazırlayayım.?Yapacağım bişeyler varmı..

WESTIN
20 10 2004, 17:00
siz hangi eyalettesiniz? ve tr de nereden?umarim rahatsiz olmazsiniz cunku cok detayli yazmizsiniz aekd sadece sohbet ederdik nede olsa ayni srn yiz ki bana gore sorun size gore ? neyse byeee

esracik
20 10 2004, 17:00
aekd sadece sohbet ederdik nede olsa ayni srn yiz ki bana gore sorun size gore ? neyse byeee

westin ben georgia dayim, ve mersinliyim. Yukarda yazdiklarini anlayamadim ama.

laurana
31 10 2004, 18:00
meraba ben iskandinav ülkelerinden biriyle evlenmek istiyorum.muhtemelen finliyle..ben sahte evlilik konusunda bişey bilmiyorum.yardımcı olabilir misiniz?

kuzucuklarim
04 11 2004, 18:00
merhaba evlendim ve amerikali bir arkadasim benim icin sponsor olacak gecen yil $20000 civari yapmis hangi belgeleri vermesi gerekiyor ins e?

tatlikiz9
slm....turist vizesyle 3yil once usa ye giris yaptim 10ay once amerikan vatandasi esimle evlendik...calisma kartimi ve ssn aldim...simdilik islemler yolunda ..ben ny tayim...interview tarihini bekliyorum...esim gecen aylarda bir rahatsizlik gecirdi...2 ay hastanede kaldi....ciktiktan 2hafta sonra hafizasini kaybetti....su an hala hastanede kaliyor..ilac tedavisinden sonra hafizasina kavusurmu tabi bilmiyoruz henuz.doktoru en az 3-4ay kalabilecegini soyluyor...bu arada interviewe cagirilirsak onun gelmesi imkansiz....hastaneden cikmis olsa bile psikolojik tedavisi basliyacak...bu durumda interview e yalniz gidip durumu anlatsam gk.alabilirmiyim...birlikte yasadigimiza ait butun belgeler var...bu konularda hicbir bilgiye sahip diilim ...butun islemlerimi esim takip ediyordu...tesekkurler

esracik
applesweet,
greencard icin diyorsun sanirim. Ben ins e gittigimde bir kagit doldurdum, ordan veriyorlar zaten doldurman gereken kagidi, sonra o kagitla birlikte officerin yanina gidiyorsun sanirim pasaportunuda goturuyorsun, 2 dakikalik bir isti. pasaportuna vurulan numarayi falan aliyor sonraisin bitiyor 2 haftaya kadarda adresime numarami gondermislerdi. Bol sans :)

esracik
cok gecmis olsun tatlikiz, umarim esin biran once iyilesir. Bende applesweete katiliyorum, sen git randevuna ve yaninda bir doktor raporun olsun, sanirim isin gorulur ama genede emin olmak icin bir avukata danisabilirsin. Gecmis olsun , acil sifalar.

applesweet
Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba herkese. Gecen zaman icerisinde baya bir ilerleme kaydettik. Evraklarimin INS`e ulastigini ve ceklerin bankadan alindigini daha once soylemistim. Mektuplarda belirtildigi sekilde 70$ gondermistik, onu da dun bankadan almislar. Biometrics icin 4 aralikta randevu almistim, INS`e tel. acarak daha erken bir tarihe randevu almaya calistim, bu ayin 26 sinda verdiler. Bundan sonraki asamalar ile ilgili bilgisi olanlar tecrubelerini paylasabilirler mi? Tesekkurler...

applesweet
Selam Tatlikiz, oncelikle esine gecmis olsun diliyorum. Umarim en kisa zamanda sagligina kavusur. Soruna gelince, (bu tamamen kendi yorumum) interview tarihinde esin gelemese bile sen git ve evraklarini gotur derim. Bir de hastanedeki doktorlarina konudan bahsedersen, esinin durumunu gosteren bir rapor verirler sanirim. Bu evrakla gidersen daha mantikli olur.Durumu tam olarak kanitlamis olursun. Insallah o zamana kadar esin iyilesir de gule oynaya gidersiniz gorusmenize...Bol sanslar dilerim.

ismail001
21 11 2004, 18:00
selam, ben ismail, bende amerikada yasayan fakat amerikan vatandasi olmayan biri ile evlendim, ve amerikaya gitmek istiyorum yalnız ne kadar zaman alacagini bilmiyorum, ve benim askere gitme durumum söz konusu, kısa süre icinde amerikaya gidersem askerligi bekletebilirim, ama uzun sürerse boş yere beklemek istemiyorum, umarim beni anladiniz bana yardımcı olursaniz sevinirim, bide surekl, buraya gelemiyorum sürekli ders calsiyorum, haftada bir gun gelebiliyorum, mail yazarsan sevinirim, sahan_01@hotmail.com Ceviz agaci yardımcı olursan minnet duyarım iyi aksamlar

Eminem1224
22 11 2004, 18:00
:( valla cok haklissin turkiyede bir bu eksigimiz var. ben ingiltere de okuyorum 15 yasindayim ve burda arkadaslarima turkiyede den bahsedince hemen tukiye amerikanin usagi diyorlar[

Eminem1224
22 11 2004, 18:00
cok haklisin bu turkiyenin buyuk bir sorunu :(

dollydoli
30 11 2004, 18:00
green card icin olan ilk interwiewde sana soruyor esinin soyadinimi kullanacaksin kendi soyadinimi diye..ondan sonra green card i , ssn, ve ehliyet hersey yeni soyadinla geliyor...hatta hem kendi soyadini tutup hemde esininkini alabilirsin.

carcar
Sevgili AHUDC,

Foruma uzun zamandir ugramadim ve epey bir once yazdigin mesaja cevap vermeye calisicam bildigim kadariyla...

kimbilir kac tane ayni soruyu yanitlamissindir... Ama banada yardim edersen zamanin olunca cok sevinirim... Ben F-1 vizesi ile geldim master yapmak icin 4 ay once . esimlede Ekimde evlendik... Simdi INS randevumuz var formlar ve belgeler icin ilk defa information icin... Benim formlari maiden name ile doldurmam gerekir degilmi? Cunku pasaportum ve ulkeye girsim ve ve vizem Genckizlik soyadimla.... bu arada biz marylandde yasiyoruz.... Bana tavisyelerin neler olabilir... Simdiden tesekkur ederim....Bu arada turk konsolosluguna evliligimizi bildirecegiz... Tekrar tesekkurler

Bende Ahu senin gibi F-1 vizesi ile master'a gelmistim... O zamanki erkek arkadasim ile iste simdi evliyiz, ve gel basina bir yigin form ac demi ehehehehehe.. Yok bizde sizin gibi cok kafamiz karisik hisettik uzun bir sure ozellikle kizlik soyadi olayinda.

Simdi sen nasilsa DC'desin sanirim kendine INS ile bir randevu almissin, en guzel sorulari onlara sorcaksin, ama randevu icin olan evraklarda kesinlikle kizlik osadini kullanacaksin. Simdi evlendiniz (ve esin Amerikali de mi?) ve evlilik belgesinde soyismin degistirildi mi sorum sana. Yoksa ayni eskisi gibi mi kaldi? Eger degistirildiyse evraklarda Maiden Name'i eskisi gibi yazip last name yerine yeni ismini koyabilirsin, ve pasaportun gelince yeni soyismine INS ile olan randevuda durumu anlatabilirsin. Ama soyismini degistirmediysen marriage belgesinde, o zaman maiden name ile yaziyorsun avukat bana oyle demisti. Ama istersen sende DC bolgesinde bir avukata danis, yani soyismi olayi bana cok zorluk cikaricak mi evraklar birbirini tutmazsa benim ben oldugumu anlayacaklar mi diye, cunku ben Arizona eyaletindeyim ve buranin kurallari seninkilerden farkli olabilir. Yada randevunda sorabilirsin ilgili INS gorevlisine.

ahudc
Sevgili Carcar ,
Bende sana soruyu sorduktan sonra daha simdi girdim bir bakmak icin... Ilgine cok tesekkur ederim.... Evet randevuya gittik ben hemen soruyu sordum.... gorevli kadin yeni soyadini yaz dedi.... bende formlari yeni adimla doldurdum.... formlari doldurduk... bana gore ben bir hata goremiyorum ama kesin vardir onlara gore... esimin sadece 2001 yili verigi kagidini bekliyoruz IRS ten.... bua arada ben bayagi rahatsizlandim okula gidemedim ama raporlarim var tabi donemide tamamlayamadim... international advisor um diyorki ben bunu bildirmeliyim diyor... ama yeni donem icin kayit yaptirdim okula paramida odedim ama simdi bana bunun derdi dustu... bilmiyorum .....sevgili carcar onemli olan form;lari yollamak degilmi ? onlardan formlari aldiklarina dair vede parayi aldiklarina dair kagit geliyormus anladigim kadariyla.... biz kagitlari vermont a yollayacakmisiz... bakalim artik ilgine cok tesekkurler...

applesweet
Merhaba, bu konu beni yakindan ilgilendiriyor. Bilgisi olan arkadaslar daha ayrintili yazabilir mi? Ben greencard basvurusu yaptim. Gecen hafta fingerprit verdim. Basvuru evraklarimin hepsini ayni anda doldurup gondermistim. Butun bilgiler benim kendi soyadima gore idi. Esimin soyadina ne zaman gecis yapacagim bilmiyorum? Tesekkurler...

applesweet
Tesekkur ederim...

akefeli
01 12 2004, 18:00
ben türkiyedeyim amerikaya evlenerek gitmek istiyorum,bir bayan arkadaşım var ve evlenmem ile iligili hiç bir sorunum yok,kısaca ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verirseniz sevinirim. formları okudum ve daha önce vize gibi işlemlerle hiç ilgilenmediğim için anlamadım,

şimdiden teşekkür ederim.

JBBB
05 12 2004, 18:00
interview 2 tane mi?? ne zaman bunlar? 1. ne zaman? 2. ne zaman?